آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۵
بازديد امروز: ۳۶۱
بازديد روز قبل: ۴۹۹
بازديد هفته: ۳۰۳۹
بازديد ماه: ۳۷۵۰
بازديد کل: ۶۲۷۸۹۱۶
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
دیدگاه های حقوقی > حقوق اساسی > ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
۲۹۲ بازدید
 
   

توجه به مشکلات قضات مستقل


قضات علاوه بر پایبندی نسبت به وظایف اخلاقی و حرفه ای خود، باید در صدور رای و احکام مختلف نیز مستقل عمل کنند و شرایط نیز باید به گونه ای باشد که استقلال رای قضات محفوظ بماند.

روزنامه اعتماد دریادداشتی به قلم بهرام پارسایی سخنگوی فراکسیون امید مجلس، آورده است: واقعیت این است که قضات شریف و پایبند بر اصول اخلاقی که وظایف شان را مطابق قانون انجام می دهند، بسیار زیاد است و تعداد این گروه از قضات نسبت به معدود قضات متخلف قابل مقایسه نیست اما مساله این است که ما به دنبال رضایتمندی مردم هستیم و حقیقتا این رضایتمندی صرفا در گروی استقلال رای و نظر قضات است.

به این اعتبار لازم است قضات علاوه بر پایبندی نسبت به وظایف اخلاقی و حرفه ای خود، باید در صدور رای و احکام مختلف نیز مستقل عمل کنند و شرایط نیز باید به گونه ای باشد که استقلال رای قضات محفوظ بماند.

بر این اساس درحالی صحبت ها و زمزمه هایی از لزوم اصلاح ساختار قوه قضاییه داخل و خارج دستگاه قضایی به گوش می رسد که درصورت انجام این اصلاحات، لازم است از ابعاد گوناگون موضوع را مورد ارزیابی قرار دهیم. حال آنکه اگر بنا به انجام چنین اصلاحاتی باشد، طبیعتا این مهم باید روال قانونی خود را از طریق مجاری ذی ربط طی کند. در این راستا، بحث استقلال قاضی و عدم دخالت در عملکرد قضات، حفظ حرمت آنها و پایبندی به اخلاق حرفه ای و قانونی ازسوی قضات مسائلی است که باید مدنظر قرار گیرد.

همزمان بحثی که این روزها در جریان تصویب لایحه بودجه سال آینده در مجلس با حواشی بسیار روبه رو شد، مساله مالیات بر درآمد و حقوق اساتید دانشگاه و اعضای هیات علمی و همچنین قضات بود. بر این اساس، در شرایطی که به نظر می رسد با نوعی رویکرد عوام فریبانه سعی می شود این طور وانمود کنند که دولت قصد دارد از پرداخت حقوق های هنگفت به بخشی از کارکنان خود ممانعت کند، واقعیت این است که اتفاقا این اقشار فرهیخته جامعه نیازمند توجه بیشتر هستند و فارغ از بحث اعضای هیات علمی دانشگاه ها که نقشی کلیدی در تربیت نیروی انسانی متخصص و درنتیجه توسعه و پیشرفت کشور دارند، قضات نیز مسوولیتی خطیر برعهده داشته و جان، مال و ناموس مردم در گروی تصمیمات آنها است و اتفاقا با توجه به جایگاه خاص اجتماعی شان، از پذیرش شغل دوم معذورند؛ درنتیجه باید توجهی وی‍ژه به آنها داشته باشیم. بنابر این علاوه بر اصلاح ساختار قوه قضاییه، باید نسبت به حمایت از قضات نیز توجه داشته باشیم. قضات باید ابتدا به لحاظ مالی تامین باشند تا بتوانند استقلال خود را حفظ کنند. بنابر این فارغ از برخوردهای سلبی و معرفی قضات متخلف، باید مشکلات قضات را نیز درنظر بگیریم و نسبت به رفع آن تلاش کنیم.


منبع:
http://www.irna.ir/fa/News/82830006


نام
پست الکترونيک
پيام شما