آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۱۸
بازديد روز قبل: ۲۳۱
بازديد هفته: ۲۷۶۶
بازديد ماه: ۷۰۲۱
بازديد کل: ۶۲۸۱۸۴۴
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
حقوق بین الملل > حقوق بشر > ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
۳۰۶ بازدید
 
   

جهنم حقوق بشر!


بحرین، یکی از شیخنشینهای بدنام و بدسابقه ای است که با وجود نادیده گرفتن و نقض فاحش حقوق مردم، ادعا می کند «بوستان حقوق بشر است! و این در حالی است که حضور حاکمان وابسته و منفور آل خلیفه در رأس هرم سیاسی این کشور، مولد تضییع حقوق گسترده شهروندان بحرینی – اعم از سنی و شیعه – و به ویژه انقلابیون بوده است. اخیراً دادگاه تجدید نظر رژیم آل خلیفه، حکم یک ساله زندان و سلب تابعیت آیت الله شیخ «عیسی قاسم ، رهبر معنوی انقلاب بحرین را تایید کرده؛ رویدادی که در نوع خود بی نظیر است، چراکه مقامات بحرینی، فردی را از تابعیت این کشور محروم کرده اند که عضو هیئت تدوینکنندگان قوانین تابعیت در بحرین بوده و در سال ۱۹۷۳ میلادی، در شورای مؤسسان قانون اساسی عضویت داشته است.
اکنون بیش از شش سال از آغاز اعتراضات مردمی در بحرین می گذرد و این اتفاق در حالی روی داده است که آل خلیفه از آغاز کلید خوردن حرکت مسالمت آمیز مردم این کشور، نه تنها گامی مثبت برای انجام اصلاحات مورد ادعای خود بر نداشته، بلکه با سرکوب شدید اعتراضات، اعمال خشونت، شکنجه و اعدام معترضان، مرتکب موارد متعدد نقض حقوق بشر گردیده و برای سرپوش گذاشتن بر جهنمی که برای مخالفان ایجاد کرده، از حمایت های تسلیحاتی و پشتیبانی دیپلماتیک آمریکا و انگلیس، در کنار کمک های نظامی امنیتی عربستان و سانسور رسانه ای اقدامات غیر قانونی خود نیز بهره می برد.
بازداشت و شکنجه گسترده رهبران احزاب و معترضان، ممانعت از فعالیت تشکل های با سابقه سیاسی و انحلال احزاب مخالف رژیم آل خلیفه از جمله حزب «الوفاق ، توسل به خشونت و بکارگیری نامتعارف گازهای سمی و تسلیحات در برخورد با تظاهرات معترضان، دخالت مزدوران سعودی در سرکوب اعتراضات داخلی تحت عنوان «سپر جزیره ، کشتار ده ها معترض بحرینی شرکت کننده در تجمعات مردمی، کارشکنی در اعزام کادر پزشکی برای امدادرسانی به مجروحان و ربایش مجروحین از بیمارستان ها، جلوگیری از اعزام شیخ عیسی قاسم به بیمارستان و حبس خانگی ایشان، دستگیری و بازداشت بی حساب و کتاب هزاران نفر از زنان، مردان و حتی نوجوانان بحرینی به علت مشارکت در تظاهرات اعتراضی، تعرض به بانوان بحرینی و هتک حرمت آن ها توسط نیروهای امنیتی آل خلیفه و آل سعود، یورش به مساجد، حسینیه ها و تخریب اماکن مذهبی، ممانعت از برگزاری مراسم مذهبیِ شیعیان و حمله به تجمعات عزاداران، تنها بخشی از کارنامه جنایات رژیم آل خلیفه در نقض حقوق بشر و حقوق بین الملل به شمار می آید.
این در حالی است که هرگونه مداخله خارجی در امور داخلی کشورها، سلب آزادی های مذهبی و نیز تخریب و هتک حرمت به اماکن مذهبی و دینی در چارچوب حقوق بین الملل، اعلامیه ها، معاهدات و منشورهای به اصطلاح حقوق بشری نفی و طرد شده است. اما سؤال اینجاست که چرا رسانه ها و دولت های غربی که برای کوچک ترین مورد نقض حقوق بشر، در کشورهای غیر متحد خود، فریاد بر می آوردند، جلسه تشکیل می دهند، بیانیه می دهند و تحریم می کنند، چیزی در خصوص آنچه در بحرین می گذرد، نمی نویسند و بر زبان نمی آورند؟!
در سطحی دیگر، حتی شاهد موضع گیری مناسب نهاد های به اصطلاح بین المللی در این زمینه هم نبوده ایم که این امر، به جری شدن آل خلیفه نیز منجر شده است.
چنانچه بخش کوچکی از آنچه در حال حاضر در بحرین روی می دهد، در کشور دیگری اتفاق می افتاد، مورد هجمه وسیع و هماهنگ تبلیغاتی و فشار سیاسی از سوی غرب قرار می گرفت اما در خصوص بحرین، گویا سکوت، منفعت بیشتری دارد.
کاش فقط سکوت می کردند، نمی گفتند و نمی نوشتند. در مارس ۲۰۱۷، «دونالد ترامپ در گفتگویی با «حمد بن عیسی پادشاه بحرین، از نبود تنش در روابط منامه – واشنگتن سخن گفت و بحرین، این اظهار نظر را به مثابه چراغ سبز آمریکا برای ادامه سرکوب ها تفسیر کرد.
دولت انگلیس نیز که از گذشته، روابط نزدیکی با دربار سلطنتی بحرین دارد، سکوتی همراه با تأیید درباره وقایع این کشور داشته و به تعبیر روزنامه گاردین؛ «کاملاً ریاکارانه در موضوع بحرین برخورد کرده و وانمود می کند در حال ایجاد اصلاحات حقوق بشری در بحرین است.
گفتنی است؛ در ماه دسامبر ۲۰۱۴، (حدود سه سال بعد از آغاز اعتراضات بحرین) انگلیس اعلام کرد با هزینه حدود ۲۳ میلیون دلار یک پایگاه دریایی جدید در بحرین احداث می کند. در همان زمان یک توافق چند میلیون دلاری برای فروش جنگنده های تایفون و دیگر تجهیزات نظامی به منامه صورت گرفت و بحرین با این قراردادها، حق السکوت دندان گیری به انگلیس پرداخت کرد.
در شهریور سال جاری نیز پنتاگون اعلام کرد وزارت امور خارجه آمریکا با بسته های فروش تسلیحات به ارزش بیش از ۳.۸ میلیارد دلار به بحرین موافقت کرده است. اکنون می توان دریافت که چرا آمریکا و انگلیس که بیرق دروغین حقوق بشر را در سراسر دنیا بلند کرده اند و هر کشور یا گروهی که مخالف سیاست ها و منافع آن ها رفتار کند را با این ابزار کذب، مورد هجمه قرار می دهند، به چه دلیل درباره سرنوشت اسفبار انقلابیون بحرینی سکوت مرگ گرفته اند.
در حقیقت، واشنگتن و لندن، با چشم بستن به روی آنچه در بحرین در حال اتفاق است، استاندارهای دوگانه غرب در قبال حقوق بشر را در مرئی و منظر جهانیان قرار داده اند.
رفتارهای دوگانه غرب در مورد معیارهای حقوق بشری و دمکراسی اولین بار نیست که در خصوص بحرین مشاهده می شود و آنچه مسلم است، اینکه غرب از چنین رفتارهای دوگانهای، به دنبال تحقق اهداف «اقتصادی و «سیاسی به طور همزمان است. نمونه روشن آن، عربستان است که بزرگ ترین ناقض حقوق بشر در غرب آسیا محسوب می شود اما هرگز تحریم نشده، مورد فشار قرار نگرفته و فراتر از آن، به علت همکاری با آمریکا، همواره مورد مدح و تمجید کاخ سفید بوده و حتی یکی از عوامل ثبات در منطقه معرفی می شود !
عدم آزادی بیان دیدگاه ها در خصوص اوضاع سیاسی و اجتماعی عربستان در رسانه ها و شبکه های اجتماعی، فقدان آزادی برای اصلاحات سیاسی، سوءاستفاده از آزادی بیان و توهین و تهدید علیه اقلیت های مذهبی، عدم امکان تشکیل احزاب و فعالیت آزادانه آن ها، صدور احکام وحشیانه اعدام و ده ها مورد دیگر، تنها گوشه ای از موارد نقض گسترده حقوق بشر در عربستان است که آمریکا و اروپا، حتی یک دهم آن را در کشورهای دیگر تحمل نمی کنند.
رویکرد مزورانه آمریکا و متحدانش نشان داده که منافع سیاسی و سود اقتصادی حاصله از مراوده با عربستان، بحرین و دیگر کشورهای مرتجع منطقه، به حقوق بشر ارجحیت دارد؛ از این رو در مواردی که مصلحت آن ها اقتضا کند و مطابق منافعشان باشد، فقدان دمکراسی، سرکوب، کشتار اکثریت توسط اقلیت حاکم، نقض حقوق بشر به شمار نمی رود و در نتیجه، مجامع بین المللی را هم به سکوت وا می دارند. از منظر غرب، دمکراسی و حقوق بشر باید در خدمت منافع و راهبردهای آنان باشد؛ اگر لازم باشد آن را نادیده گرفته و زمانی به عنوان حربه فشار، تهدید و تحریم، مورد استفاده قرار می گیرد و این یعنی، تعبیری نفرت آور از حقوق انسان های مظلوم توسط بزرگ ترین ناقضان حقوق بشر.

 دکتر اصغر زارعی


منبع:
http://www.hemayatonline.ir/newspaper/item/8636


نام
پست الکترونيک
پيام شما