آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۱۶۹
بازديد روز قبل: ۱۷۳
بازديد هفته: ۳۸۰
بازديد ماه: ۴۸۳۴
بازديد کل: ۶۲۸۳۰۵۹
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
آموزش های حقوقی > گفتمان حقوقی > ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
۴۷۵ بازدید
 
   

اگر صادر کننده چک فوت کند، تکلیف چیست؟


در صورتی که صادرکننده چک فوت کند، از آنجایی که در زمان صدور چک، آن شخص زنده بوده و این تصمیم طبق اختیار وی گرفته شده، بانک می تواند قبل از حصر وراثت، تعیین ورثه و بررسی اموال متوفی، وجه چک را به دارنده پرداخت یا کارسازی کند.
طبق قانون، چک نوشته ای است که به موجب آن صادرکننده، کل یا قسمتی از وجهی را که در نزد بانک (محال علیه) دارد، به دیگری واگذار می کند.

چک سندی تجاری است که قانونگذار برای تسریع امور تجاری، مزایایی برای دارنده آن در نظر گرفته است.

طبق قانون، چک ممکن است در وجه حامل یا شخص معین یا به حواله کرد باشد یا با امضای پشت یا ظهر آن به دیگری منتقل شود، اما هنگامی که صادرکننده چک با خط کشیدن عبارت «به حواله کرد در متن آن، حق پشت نویسی را از کسی که چک در وجه او صادر شده است، سلب می کند و دریافت کننده هم با پذیرش چک موافقت خود را اعلام می کند، در نتیجه به نظر می رسد شخصیت و خود دارنده چک برای صادرکننده مهم بوده و بدین طریق نخواسته است وجه چک مزبور توسط شخص دیگری وصول یا دریافت شود؛ لذا در صورتی که این گونه چک ها به دیگری منتقل شود، بانک می تواند از پرداخت وجه آن به غیر استنکاف کند.

هرچند گروه دیگری از حقوقدانان، نظر مخالف داشته و معتقدند چک وسیله پرداخت سریع در امور تجاری محسوب شده و به صرف امضا و ظهرنویسی اشخاص قابل نقل و انتقال است.

چنانچه صادرکننده چک فوت کند، بانک می تواند قبل از حصر وراثت، تعیین ورثه و بررسی اموال متوفی، وجه چک را به دارنده پرداخت یا کارسازی کند، زیرا این تصمیم در زمان حیات وی اتخاذ شده است.

این امر در مواردی نیز که چک مدت دار بوده و تاریخ سررسید آن بعد از فوت صادرکننده است، مصداق دارد.

مطابق ماده ۲۳۱ قانون امور حسبی، بدهی های مدت دار (موجل) متوفی بعد از فوت او حال و به روز می شود.

در این حالت نیز، چون چک در زمان حیات متوفی صادر شده است، با مرگ او بدهی مدت دارش، حال می شود و بانک باید قبل از تاریخ سررسید، وجه چک را به دارنده چک پرداخت کند.

از طرف دیگر، به موجب ماده ۳۱۱ قانون تجارت، پرداخت چک نباید وعده داشته باشد و بانک ها باید با با داشتن موجودی در حساب متوفی، وجه چک را پرداخت کنند.


منبع:
http://www.mizanonline.ir/fa/news/390863


نظرات کاربران
۰۸/۱۱/۱۳۹۶

عبداله محمدی :

اگر با خط کشیدن روی عبارت به حواله کرد و نوشتن این مطلب که : این چک طبق ماده ۱۰ قانون مدنی و توافق طرفین غیر قابل انتقال و غیر قابل ظهر نویسی برای انتقال و پرداخت توسط دیگری است . به نظر میرسد چک فقط باید توسط شخص خاص منظور شده به بانک ارایه شود . منظور از طرفین میتواند صادر کننده چک و کسی باشد که در چک نامش درج شده یا حتی دارنده چکی در وجه حامل با پشت نویسی چک و درج تاریخ جدید و موخر پشت نویسی و نوشتن عبارت فوق در پشت چک و معرفی فرد خاص در پشت چک و خط زدن به حواله کرد . میتوان این نتیجه را گرفت که بانک مکلف است است چک را فقط به کسی پرداخت کند که نامش در جلو یا پشت چک با شرایط گفته شده ذکر شده است پرداخت کند


نام
پست الکترونيک
پيام شما