آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۲
بازديد امروز: ۶
بازديد روز قبل: ۱۵
بازديد هفته: ۱۰۹
بازديد ماه: ۵۲۴
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۰۱
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
بیانات مقام معظم رهبری > بیانات مقام معظم رهبری در سال 96 > ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
۲۶۵ بازدید
 
   

بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار خانواده شهید ییلاقی


پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی سیدعلی خامنه ای بخشی از سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار با خانواده شهید ییلاقی را منتشر کرد.
رهبر معظم انقلاب در بخشی از این دیدار فرمودند: شماها جوانید، شماها نسل سومید؛ اولاً جوان این نسل، جوان نسل سوم، از جوان نسل اول امیدبخش تر است درصورتی که بتواند ایمانش را حفظ کند. جوان نسل اول، کسانی بودند که از روی احساسات، از روی هیجان [کار کردند]؛ احساسات بود، احساسات خوبی هم بود و همان احساسات کار کرد، یعنی یک نظام کهن را سرنگون کرد و اسلام را رو آورد؛ این را ما کوچک نمی گیریم، اما غالباً دانه دانه افراد - نمی گویم همه- از روی احساسات لانه جاسوسی را آن روز رفتند و با شجاعت تمام گرفتند، اما بعداً رفتند با آمریکایی ها صحبت کردند و عذرخواهی کردند؛ این ناشی از چیست؟ ناشی از کم عمق بودن آن انگیزه است.
ایشان افزودند: آن انگیزه متکی به یک زیرساخت محکم نبود؛ انگیزه بود، اما زیرساختش محکم نبود. جوان های امروز  - [هرچند] بعضی [از آنها] هستند که بی خیال در خیابان راه می ‎روند؛ زمان جنگ هم بودند، نه اینکه نبودند- اما آن [جوانی] که دنبال وظیفه می رود، می فهمد چه کار دارد می ‎کند. یک نمونه اش همین حججی است و صدها نمونه، بلکه هزارها نمونه از این قبیل وجود دارد. مقام معظم رهبری در بخش دیگری از بیاناتشان اظهار داشتند لذا من به جوان امروز درصورتی که انگیزه و ایمانش درست باشد، اعتمادم و امیدم بیشتر است تا به جوان آن روز. شماها آن جوان امروز هستید. آینده مال شماها است، این مملکت مال شماها است. ما می رویم، ما نقشمان تمام شده، ما خواهیم رفت؛ آن که می ماند و این کشور را باید به اوج برساند، شماها هستید. هرچه می توانید خودتان را بسازید، هم از لحاظ فکری بسازید، هم از لحاظ ایمانی بسازید؛ هم فکر را درست کنید، هم ایمان و دل را درست کنید. با خدا اُنس داشته باشید، اگر می توانید، تا آنجایی که می توانید، نماز شب بخوانید؛ نماز را خوب بخوانید، با توجّه بخوانید، قرآن را بخوانید. اینها چیزهایی است که می تواند جای این شهدا را پر کند؛ این کارها لازم است. من به شماها بیشتر امید دارم، به همین جوان نسل شما؛ [البته] اشخاص شما را نمی خواهم بگویم، چون آشنایی ندارم، اما به این نسل من بیشتر اعتماد دارم و بیشتر امید دارم تا آن [نسل قبلی].

روحانیت نباید تاریخچه کهن خود را از دست بدهد
حضرت آیت الله خامنه ای همچنین در ابتدای درس خارج  فقه خود در روز دوشنبه مورخ دوم بهمن ماه، به ذکر حدیثی از امام صادق(ع)، درباره خصوصیات جناب سلمان فارسی پرداختند، که نظر به این که این حدیث می تواند الگویی اخلاقی و رفتاری برای نیروهای مؤمن و انقلابی باشد، خط حزب الله برای اولین بار آن را  منتشر کرده است. ایشان در تشریح این حدیث، اظهار داشتند: «عَن مَنصورِ بنِ بَزرَج، قال: قُلتُ لِأَبی عَبدِاللّهِ الصّادِق(ع): ما أَکثَرَ ما أَسمَعُ مِنکَ یا سَیِّدی ذِکرَ سَلمانَ الفارسی راوی می گوید چقدر من زیاد می شنوم از شما که نام سلمان را می برید و از او یاد می کنید...[حضرت فرمود] می دانی چرا؟... سه خصوصیّت در سلمان بود که این موجب می شود که من او را زیاد یاد کنم:
۱- میل امیرالمؤمنین را بر میلِ خود غلبه می داد
از این معلوم می شود که بیش از یک بار چنین چیزی اتّفاق افتاده که حضرت چیزی را اراده کردند، سلمان چیز دیگری در دل خود و در ذهن خود می خواسته است ولیکن میل و هوای امیرالمؤمنین را «هَوی یعنی میل- بر میل خود ترجیح داده است.
۲ - فقرا را دوست می داشت
بعضی ها از طبقه مستضعف جامعه اصلاً بدشان می آید؛ حاضر نیستند طرف آن ها بروند، نگاه بکنند به آن ها! خودشان را برتر از آن ها می دانند؛ او نه؛ فقرا را دوست می داشت، آن ها را بر اهل ثروت ترجیح می داد... این ها درس است دیگر. ما طلبه ها، ما جامعه روحانیت و علمی، یکی از خصوصیّات مان از اوّل همین بوده است که با ضعفا و طبقه ضِعاف نزدیک بوده ایم؛ این خیلی امتیاز بزرگی است... این خیلی چیز مهمّی است؛ این را باید نگه بداریم. حالا که علما و روحانیّت، به یک موقعیّتی در عالم سیاست دست پیدا کرده اند، نباید آن چه را تاریخچه ما و سنّت کهن ما است از دست بدهیم.
۳ - جناب سلمان علم را دوست می داشت، علما را دوست می داشت
این سه خصوصیّت در این بزرگوار، موجب می شود که امام صادقِ با آن جلالت و عظمت، نسبت به او گرایش پیدا کند، محبّت -یا تجلیل و تعظیم- نسبت به او بکند.


منبع:
http://farsi.khamenei.ir/video-content?id=38791


نام
پست الکترونيک
پيام شما