آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۴
بازديد روز قبل: ۱۶
بازديد هفته: ۱۲۵
بازديد ماه: ۴۷۲
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۸۷
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
آموزش های حقوقی > گفتمان حقوقی > ۱۳۹۶/۱۱/۰۱
۱۷۸ بازدید
 
   

امکان طرح خسارات‌ ناشی از ناآرامی‌های اخیردر مجامع بین‌المللی


یک دکترای تخصصی حقوق بین الملل با بیان اینکه آمریکا به هیچ عنوان، حق مداخله در امور داخلی کشور های دیگر را نداشته و ندارد، گفت: : دخالت اخیر و هرج و مرجی که آمریکا می خواست به شکل گسترده در کشور ما به راه بیندازند، بر اساس کنوانسیون چهارگانه ژنو، حرکتی خصمانه بود که به هیچ وجه قابل پذیرش نیست.
‎مسعود اخوان فرد با اشاره به خساراتی که اغتشاشگران مورد حمایت آمریکا، در ایران انجام دادند، نحوه مطالبه خسارت بر اساس قوانین حقوق بین الملل را تشریح و بیان کرد: در این زمینه باید گفت که از لحاظ حقوقی، حق اقامه دعوی برای کشور ایران محفوظ است.

آمریکا به هیچ عنوان حق مداخله در امور داخلی کشور های دیگر را ندارد
وی ادامه داد: آنچه به طور خاص، بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری و نظام حقوق بین الملل می توانیم بررسی کنیم، این است که آمریکا به هیچ عنوان حق مداخله در امور داخلی کشور های دیگر را نداشته و ندارد. این دکترای تخصصی حقوق بین الملل اضافه کرد: دخالت اخیر و هرج و مرجی که آمریکا می خواست به شکل گسترده در کشور ما به راه بیندازند، بر اساس کنوانسیون چهارگانه ژنو، حرکتی خصمانه بود که به هیچ وجه قابل پذیرش نیست. وی با بیان اینکه طبعاً در قبال این عملکرد خصمانه، مقابله به مثل و حق اقدامات پیشدستانه برای جمهوری اسلامی ایران محفوظ است، عنوان کرد: در این رابطه، طرف آمریکایی پا را فراتر گذاشته و در کنگره، قطعنامه ای صادر کرده و ضمن حمایت از آشوب طلبان، علیه کشور جمهوری اسلامی ایران موضع گرفته که این اقدام، نشانه دخالت آشکار است.

آمریکا باید تبعات اقدامات مداخله جویانه خود را بپذیرد
‎اخوان فرد در ادامه با تاکید بر اینکه آمریکا باید تبعات اقدامات مداخله جویانه خود را بپذیرد، بیان کرد: در این رابطه، خساراتی قابل وصول است که می توان از طریق مجامع قانونی و سازمان های بین المللی همچنین دیوان بین المللی لاهه، موضوع را طرح و پیگیری کرد. این دکترای تخصصی حقوق بین الملل خاطرنشان کرد: در کنار موارد ذکر شده بر اساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی نیز در مراجع قضایی داخلی، حق اقامه دعوی علیه اقدام کشور آمریکا را داریم که همه این موارد، نیازمند یک دیپلماسی فعال است.


منبع:
http://www.hemayatonline.ir/newspaper/item/8105


نام
پست الکترونيک
پيام شما