آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۶
بازديد روز قبل: ۱۵
بازديد هفته: ۱۰۹
بازديد ماه: ۵۲۴
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۰۱
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
دیدگاه های حقوقی > حقوق اساسی > ۱۳۹۶/۱۱/۰۱
۲۲۰ بازدید
 
   

گزارشی از اقدامات مدعی‌العموم در کاهش آلودگی هوا؛ شمارش معکوس برای نهاد‌ها و وزارتخانه‌ها در جهت بهبود آلودگی هوا


در حالی که هنوز آیین نامه‎های اجرایی قانون هوای پاک معلق مانده‎اند؛ نگاهی اجمالی به اخبار منتشره این مطلب را می رساند که در سال های اخیر شاهد ورود جدی دادستان ها در حوزه حقوق عامه به ویژه رفع معضل آلودگی هوا بوده ایم.

درواقع طبق قانون باید از ظرفیت های مدعی العموم پیرامون آنچه که مرتبط با سلامت روح و جان انسان ها است استفاده شود، در سال ۹۴ بود که سازمان بازرسی کل کشور در راستای احیای حقوق عامه گزارشی اجمالی را در رابطه با آلودگی هوا و کاستی های برخی سازمان ها و دستگاه ها در این زمینه، به رییس جمهور و معاون اول وی ارایه کرد.

قصور دستگاه های ذی ربط در زمینه آلودگی هوا
سال گذشته بود که در این رابطه قاضی ناصرسراج، رییس سازمان بازرسی کشور در جلسه شورای اداری شهرستان ری با اشاره به ورود سازمان بازرسی به بحث آلودگی هوا گفته بود که در زمستان سال گذشته هوا فوق العاده آلوده بود و این  سازمان  با اوج گرفتن آلودگی ها در استان هایی که مشکل آلودگی هوا دارند برنامه ای تعریف و بررسی کرد چه سازمان و نهادی در ایفای وظایفش قصور داشته است  و این گزارش آلودگی هوا کامل و برای سران قوا ارسال شد.
در این گزارش ۱۰ نهاد، وزارتخانه و سازمان در خصوص کوتاهی خود مسئول هستند به شکلی که ۲۰ مشکل و پیشنهاد برای این ۱۰ نهاد احصاء کرده و در گزارش قید کردیم.
همچنین وی در حکمی به معاون نظارت و بازرسی امور تولیدی سازمان بازرسی کل کشور مأموریت داد تا به صورت فوق العاده عملکرد تمام دستگاه های اجرایی و نهادهای ذی ربط  را در راستای انجام وظایف مقرر قانونی در خصوص کاهش آلودگی هوای کلان شهرها بررسی و نتیجه را به صورت مستند گزارش کند.
رییس سازمان بازرسی کل کشور در این زمینه گفته بود که بنا به دستور رییس قوه قضاییه در مرکز و استان ها عزم سازمان بازرسی جزم است تا با هر مدیری که مراعات نکرده و قانون را در خصوص هوای پاک اجرایی نکند، به شدت برخورد کنیم، زیرا  نباید صبر کرد تا هوا سرد شود و مسایل گذشته تکرار شود.
   
ورود مدعی العموم به آلودگی هوا
این در حالی است که حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای، معاون اول قوه قضاییه نیز در این زمینه اعتقاد دارد: مدعی العموم منتظر نمی ماند که پیرامون آلودگی و تخریب محیط زیست از مراجع رسمی شکایت واصل شود و در این زمینه در راستای احیای حقوق عامه ورود پیدا می کند .
وی مطرح کرد که وظیفه بازرسی کل کشور این است که ببیند آنها به تکالیف خود عمل کرده اند یا نه و وظیفه دادستان کل کشور یک قدم بالاتر است؛ یعنی بررسی می کند که علاوه بر اینکه آنها به وظایف خود عمل کرده اند، آیا کار بیشتری می شود انجام داد یا نه؟ آیا می شود هم افزایی انجام داد که محور آن دادستان کل کشور شود و همه دستگاه ها را دعوت و صحبت کند و از دولت بخواهد بعضی از باید ها و نباید ها رعایت شود؟
وی در ادامه افزود که کار دادستانی کل در این حد و حدود است و همه باید در این باره همکاری کنند؛ مردم و دستگاه های مختلف تا این وضعی که در این ایام با آن مواجه هستیم که هنوز نه در تهران رفع شده است و نه خیلی از استان ها بهبود پیدا کند. در شرایط فعلی برخی از مردم به خصوص کسانی که مشکلات جسمی دارند با سختی مواجهند و امیدوارم با همکاری همه اقدامی صورت گیرد.

تعویض قطعات خودرو به صورت رایگان
از اقدامات مهم در زمینه کاهش آلودگی هوا باید تعطیلی واحدهای تولیدی آلاینده محیط زیست و اتمام حجت با اداره کل حمل و نقل پایانه ها  را نام برد که در این زمینه قاضی بخشی محبی، معاون دادستان مشهد در پیگیری حقوق عامه گفته است که قانون هوای پاک در مرداد امسال تصویب شد اما نواقصی دارد از جمله اینکه دارای تعداد زیادی آیین نامه اجرایی است که  هنوز تصویب نشده اند.
معاون دادستان مشهد خاطرنشان کرد: در این قانون مقرر شده خودروسازان لوازم و قطعات مربوط به کنترل آلودگی را مشمول گارانتی کرده و رایگان تعویض کنند در حالی که این اتفاق نمی افتد.

هرگونه تخلف به دادستانی اعلام می شود
وی ادامه داد که همچنین مقرر شده کمیته مدیریت شرایط اضطرار حفاظت محیط زیست مدیرانی را که به مفاد این قانون پایبند نبوده به دادستانی معرفی کند در حالی که تاکنون مدیری به این حوزه معرفی نشده حال آنکه شاهد هستیم در شرایط بحرانی و آلودگی هوا، برخی مدارس زنگ های ورزش را تعطیل نمی کنند و این عمل می تواند منجر به انفصال مدیر مربوطه شود و والدین می توانند در صورت مشاهده این تخلفات، گزارش آن را به دادستانی اعلام کنند.

ورود دادستانی به آلودگی هوا
همچنین در این رابطه حاجی رضا شاکرمی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز در رابطه با اقدامات دادستانی در بحث آلودگی هوای کرج از ورود دادستانی به این موضوع خبر داد و گفت که با توجه به وضعیت آلودگی هوا و وجود ریزگرد ها در استان البرز وظایف هریک از ادارات مربوط به آلودگی هوا را مورد بررسی قرار داده ایم.
وی افزوده است که ۷۰ درصد آلودگی هوا مربوط به خودرو های ناوگان درون شهری و خودرو هایی است که داخل شهر عبور می کنند و این ناوگان ها فرسوده هستند، شهرداری به دلیل کمبود بودجه و مشکلات، اقدامات موثری در رابطه با کاهش الودگی هواانجام نداده است.

  پلمپ کارگاه های آلاینده
در ادامه همچنین طاهری، قائم مقام رییس کل دادگستری استان مرکزی گفته است که هشت کارگاه ذوب فلزات در استان مرکزی به دلیل عدم رعایت اصول بهداشتی و آلایندگی مهرو موم شد همچنین تقریبا تمام کوره های آجرپزی گازسوز شدند، اگر افراد سندی برخلاف این مهم دارند مراتب را گزارش دهند.
وی ادامه داده است که دادستانی به عنوان مدعی العموم در این زمینه اقدامات شایان توجهی انجام داده است اما پر واضح است که بدون هم افزایی و همکاری دستگاه های متولی در این خصوص شاهد رفع معضل آلودگی هوا نخواهیم بود و به قول همان مثل معروف یک دست صدا ندارد و دستیابی به موفقیت‎های بزرگ جز با همکاری و همیاری سایر نهادهای متولی ممکن نیست.


منبع:
http://www.hemayatonline.ir/newspaper/item/8101


نام
پست الکترونيک
پيام شما