آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۴۴
بازديد روز قبل: ۱۹۶
بازديد هفته: ۵۴۶
بازديد ماه: ۴۵۳۱
بازديد کل: ۶۲۸۳۱۳۰
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
آموزش های حقوقی > گفتمان حقوقی > ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
۲۲۸ بازدید
 
   

تکالیف سردفتران ازدواج و طلاق در قانون حمایت خانواده


رعایت تشریفات ثبت وقایع ازدواج و طلاق در فصول چهارم و پنجم قانون حمایت خانواده، از جمله نظامات دولتی و از تکالیف انتظامی سردفتران ازدواج و طلاق است که رعایت نکردن آنها در قوانین سابق و قانون فعلی، موجب تعقیب انتظامی متخلف خواهد بود.
قانون حمایت خانواده مصوب سال ۹۲ با نسخ قوانین پراکنده قبلی و مجازات متعددی که برای سردفتران وجود داشت، در ماده ۵۶ مجازات واحدی که همان محرومیت از اشتغال به سردفتری است را وضع کرده که بر اساس آن می توان اهم تکالیف سردفتران ازدواج و طلاق  را قبل از ثبت واقعه ازدواج و طلاق بیان کرد.
از جمله تکالیف سردفتران ازدواج، مطالبه و اخذ گواهی پزشکی معتبر مبنی بر عدم اعتیاد به مواد مخدر و عدم ابتلا به بیماری های مسری مانند سیفلیس و تالاسمی و نیز واکسیناسیون زوجین، قبل از ثبت ازدواج بر اساس ماده ۲۳ قانون حمایت خانواده است؛ فهرست بیماری های مد نظر قانون از سوی وزارت بهداشت به دفاتر اعلام می شود.
تبصره ماده مذکور، این اجازه را به دفاتر ازدواج و طلاق داده است تا در صورتی که گواهی های صادره بر وجود اعتیاد یا بیماری زوجین دلالت کند، با اطلاع طرفین، ازدواج را ثبت کند.
متخلف از انجام تکالیف مورد اشاره، در قوانین سابق با مواردی همچون حبس تادیبی، جریمه نقدی و انفصال موقت و نهایتا با رعایت شرایط و دفعات ارتکاب تخلف، به لغو پروانه سردفتری محکوم می شد.

اخذ اجازه نامه دولت برای ثبت ازدواج زنان ایرانی با خارجیان
در اجرای ماده ۱۰۶۰ قانون مدنی، دفاتر ازدواج مکلفند قبل از ثبت ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی، اجازه نامه مخصوص دولت (وزارت کشور) را اخذ کنند.

با توجه به عدم نسخ ماده ۱۶ قانون حمایت خانواده سابق مصوب سال ۱۳۵۳ در خصوص ازدواج مجدد، دفاتر ازدواج کمافی السابق مکلفند قبل از ثبت ازدواج مجدد مردان متاهل، حکم صادره از سوی دادگاه خانواده در خصوص تجویز ازدواج مجدد را مطالبه کنند.
در قانون سابق برای سردفتری که بدون اخذ حکم دادگاه، به ثبت ازدواج مجدد اقدام می کرد، در صورت علم به موضوع، مجازات حبس تا یک سال و تعقیب کیفری وی، حتی در صورت رضایت همسر اول مرد، پیش بینی شده بود.
ضرورت اخذ گواهی عدم امکان سازش در طلاق
همچنین سردفتران طلاق باید برای ثبت طلاق، گواهی عدم امکان سازش (مخصوص طلاق توافقی یا طلاق به تقاضای مرد) و عنداللزوم حکم دادگاه (در طلاق به تقاضای زن) را مطالبه و اخذ کنند.در قوانین سابق نیز در صورت عدم اخذ گواهی عدم امکان سازش، مجازات سلب صلاحیت برای سردفتر منظور شده بود.بر اساس ماده ۳۱ قانون حمایت خانواده سابق، سردفتران طلاق، باید در ثبت طلاق گواهی معتبر پزشکی مبنی بر بارداری یا عدم بارداری زوجه را مطالبه و بایگانی کنند.
همچنین قانونگذار در ماده ۳۱ قانون حمایت خانواده فعلی بیان می دارد: ارایه گواهی پزشک ذی صلاح در مورد وجود جنین یا عدم آن برای ثبت طلاق الزامی است مگر آن که زوجین بر وجود جنین، اتفاق نظر داشته باشند.بنابر ظاهر ماده مذکور، در صورت اظهار زن و مرد و اتفاق نظر آنان مبنی بر وجود  جنین، نیازی به اخذ گواهی تاییدیه بارداری نیست اما در صورت اظهار زن و مرد  بر عدم بارداری یا اختلاف نظر آنان، اخذ گواهی پزشکی ضرورت دارد.سردفتران در ثبت طلاق های مستند به احکام و آرای صادره در خارج از کشور، باید تنفیذ احکام مزبور را از محاکم ذی صلاح داخل کشور درخواست کرده و سپس ثبت واقعه کنند.

محرومیت از اشتغال به سردفتری
بر اساس ماده ۵۶ قانون حمایت خانواده مصوب سال ۱۳۹۲، هر سردفتر اسناد رسمی كه بدون اخذ گواهی موضوع مواد ۲۳ و ۳۱ این قانون یا بدون اخذ اجازه نامه مذكور در ماده ۱۰۶۰ قانون مدنی یا حكم صادرشده درمورد تجویز ازدواج مجدد یا برخلاف مقررات ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی به ثبت ازدواج اقدام كند یا بدون حكم دادگاه یا گواهی عدم امكان سازش یا گواهی موضوع ماده ۴۰ این قانون یا حكم تنفیذ راجع به احكام خارجی، به ثبت هر یك از موجبات انحلال نكاح یا اعلام بطلان نكاح یا طلاق مبادرت كند، به محرومیت درجه چهار موضوع قانون مجازات اسلامی از اشتغال به سردفتری محكوم می شود.
بنابراین تخلف از موارد ماده ۵۶ بدون در نظر گرفتن شرایط ارتکاب و دفعات تکرار آن، موجب مجازات محرومیت از اشتغال به سردفتری خواهد بود که این مجازات، صرف نظر از برخی مجازات های پراکنده (کیفری، انتظامی) موجود در قوانین برای سردفتران است.
به عنوان مثال، اگر  سردفتر به عنوان عاقد ازدواج، بر خلاف ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی، در عقد نکاح افراد قبل از رسیدن به سن قانونی، تاثیر مستقیم داشته باشد، به  مجازات حبس تعزیری درجه ۶ (حبس بیش از ۶ ماه تا دو سال) محکوم می شود. ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی اصلاحی سال ۱۳۷۹ می گوید که عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به ۱۳ سال تمام شمسی و پسر قبل از رسیدن به ۱۵ سال تمام شمسی، منوط به اذن ولی به شرط رعایت مصلحت با تشخیص دادگاه صالح است همچنین طبق ماده ۶۴۳ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۷۵ که با تصویب قوانین جدید مجازات اسلامی و حمایت خانواده نیز نسخ  نشده است، اگر سردفتر عالما (با علم موضوعی) زن شوهردار یا زنی را که در عده دیگری است (معتده) برای مردی عقد کند، به مجازات حبس یا جریمه نقدی و شلاق و انفصال دایم از سردفتری محکوم می شود.


منبع:
http://www.hemayatonline.ir/newspaper/item/7489


نام
پست الکترونيک
پيام شما