آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۴۶
بازديد روز قبل: ۲۴
بازديد هفته: ۱۳۳
بازديد ماه: ۵۴۵
بازديد کل: ۶۲۸۶۰۹۳
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
دیدگاه های حقوقی > حقوق اساسی > ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
۲۲۹ بازدید
 
   

حمایت قضایی از نقد قانونی در رسانه‌ها


رییس کل دادگستری استان البرز گفت:  باید رسانه این شجاعت را داشته باشد که منصفانه و به دور از رویکرد سیاسی و جناحی و بر اساس موازین قانونی به نقد بپردازد و دستگاه قضایی هم به دور از رویکرد سیاسی از مطبوعات حمایت می کند.
احمد فاضلیان در نشست صمیمی مدیران عضو بسیج رسانه استان البرز با تشریح نگاه دستگاه قضایی در استان به رسانه ها، اظهارکرد: عملکرد ما در این حوزه گویاست و در طی نزدیک به سه سال اخیر، تعداد پرونده های مطبوعاتی تشکیل شده در استان به تعداد انگشتان یک دست نرسیده و برای بیشتر آن پرونده ها نیز تبرئه یا احکام سبک صادر شده است.
به گزارش روابط عمومی دادگستری استان البرز، وی افزود: اهالی رسانه باید در فضایی امن و توام با آسودگی به فعالیت خود ادامه دهند تا بتوانند هر آنچه احساس می کنند به نفع کشور است را بیان کنند.
رییس کل دادگستری استان البرز متذکر شد: اصل در دادگستری استان اعتماد به اصحاب رسانه است و آن ها را دارای اهلیت و مزین به ویژگی هایی چون تدین، علاقه مند به نظام، مومن، دلسوز و مدافع حقوق مردم و نظام می دانیم.
وی با تاکید بر اینکه رسانه باید وامدار ملت باشد نه احزاب و دولت ها، بیان کرد: متاسفانه در برخی موارد چنین نیست و برای حل آن باید دولت چاره اندیشی کند برای اینکه اگر به معیشت خبرنگاران توجه شود آن ها خود را نیازمند به دیگران نخواهند دید.
فاضلیان افزود: باید رسانه این شجاعت را داشته باشد که منصفانه و به دور از رویکرد سیاسی و جناحی و بر اساس موازین قانونی به نقد بپردازد؛ دستگاه قضایی هم با توجه به اینکه سیاسی نبوده و اجازه ورود به مسائل سیاسی را ندارد در این چارچوب و به دور از رویکرد سیاسی از مطبوعات حمایت می کند.
وی با اشاره به پویایی و فعالیت رسانه های متعدد در استان البرز گفت: با وجود شکایت های متعددی که از رسانه ها در استان می شود تلاش شده از طرق غیرقضایی این شکایات حل و فصل شود با اینکه برخی قانون شکنی هم کرده و به افراد و مسئولان تهمت می زنند ولی با سعه صدر مسئولان این موارد معمولا به تشکیل پرونده قضایی منجر نمی شود. رییس کل دادگستری استان البرز نقش بسیج رسانه در عرصه اطلاع رسانی را مهم ارزیابی کرد و توضیح داد: هر چند بسیج رسانه باید حافظ اهداف عالیه نظام اسلامی باشد ولی باید نقد منصفانه را هم داشته باشد چون بدون نقد، نظام اصلاح نشده و دچار چالش می شود؛ بسیج رسانه نباید خود را به تعریف و تمجید صرف از حاکمیت محدود کند بلکه با توجه به اینکه هیچ کس در نظام اسلامی مصون از نقد نیست باید همه کس را در چارچوب قانون نقد کند.


منبع:
http://www.hemayatonline.ir/newspaper/item/7285


نام
پست الکترونيک
پيام شما