آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۴۶
بازديد روز قبل: ۲۴
بازديد هفته: ۱۳۳
بازديد ماه: ۵۴۵
بازديد کل: ۶۲۸۶۰۹۳
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
دیدگاه های حقوقی > حقوق اساسی > ۱۳۹۶/۱۰/۰۶
۲۱۶ بازدید
 
   

ضرورت شفافیت فعالیت‌ها در فضای مجازی


فضای مجازی در دنیای امروز به گونه ای نفوذ کرده که برخی حتی نمی توانند زندگی بدون آن را تصور کنند اما همین فضا آسیب های متعددی را با خود به دنبال داشته که یکی از اصلی ترین آن ها تغییر سبک زندگی و شکستن مرز باورها و ارزش هایی همچون حجاب در میان بانوان و دختران جوان بوده است.
امروزه می توان مدعی شد که فضای مجازی و اینترنت در سطحی گسترده با فضای واقعی در رقابتی تنگاتنگ قرار دارد، با این تفاوت که این دنیای مبهم با سرعتی سرسام آور در حال گسترش است و همین گستردگی فضای مجازی سبب شده تا در کنار تمامی کاربردها و ویژگی های مثبت آن، شاهد بروز چالش های متعددی هم باشیم، چالش هایی که نه تنها در جامعه ای اسلامی همچون ایران، بلکه حتی در جوامع اروپایی و آمریکا نیز نگرانی هایی را در پی داشته است. در بحث فضای مجازی اظهارنظرهای گوناگونی مطرح است و متأسفانه عده ای در این میان قوه قضاییه را مخالف سرسخت فضای مجازی می پندارند و بر این باورند که دستگاه قضایی به دنبال بستن این دنیای پرهیاهو است، در حالی که قوه قضاییه تنها به دنبال شفاف سازی فعالیت ها در فضای مجازی است و هیچ گاه خواهان مسدودسازی این فضا نبوده بلکه همواره بر اثرات مثبت شبکه های مجازی تأکید کرده است.  این در حالی است که رییس جمهور چندی پیش با انتقاد از برخی اظهارات در خصوص فضای مجازی عنوان کرد که «عده ای معتقدند چنانچه در یک اتوبان بزرگی تصادف شود و فردی زیر ماشین برود، در صورتی که شکایتی در این باره ثبت شد قاضی می تواند برای همیشه آن اتوبان را مسدود کند. این در حالی است که ما باید به جای این کار تصادفات را کاهش دهیم .

حرف قوه قضاییه جلوگیری از ضررهای فضای مجازی است
این صحبت از سوی رییس جمهور واکنش مسئولان قضایی کشور را به همراه داشت تا جایی که حجت الاسلام  و المسلمین محسنی اژه ای در صد و بیست و دومین نشست خبری خود در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در دستگاه قضایی چنین دیدگاهی که رییس جمهور به آن اشاره کرده در مورد فضای مجازی وجود دارد، اظهار کرد: نه، مطلقاً کسی چنین چیزی نه گفته است و نه اعتقاد دارد. آنکه ما می گوییم و بسیاری از مردم می گویند این است که باید فضای مجازی مدیریت شود، از آن بهترین استفاده ها را کرد و از ضرر های آن حتی الامکان جلوگیری شود. این حرف قوه قضاییه است.
وی افزود: اتفاقاً ما معتقدیم که فضای سایبری ما برای مردم گران است و دسترسی برای همه افراد ممکن نیست و مردم در خیلی از جا های دنیا با قیمت پایین تری از فضای مجازی استفاده می کنند. ما معتقدیم دسترسی به فضای مجازی باید ارزان تر، ساده تر و بهتر باشد اما جلوی مضرات آن هم گرفته شود. سخنگوی قوه قضاییه افزود: در دنیا هم همینگونه است و اجازه نمی دهند کسی در فضای مجازی آزادِ آزاد باشد و به هر نحوی که بخواهد علیه کشور اقدام کند. در تمام دنیا مسأله ساماندهی و کنترل وجود دارد و حرف قوه قضاییه هم این است که به خاطر یک ماشین اتوبان را نبندند اما اگر همان یک ماشین بدون پلاک است، باید جلوی آن گرفته شود.
به دنبال بستن شبکه های اجتماعی نیستیم
دادستان کل کشور هم در اظهارنظری جداگانه با بیان اینکه مسئولان باید به فکر رفع مشکلات فضای مجازی باشند، گفت: به دنبال بستن شبکه های اجتماعی نیستیم و نباید مغالطه کنند.
حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری در همایش صیانت از نهاد مقدس روحانیت اظهار داشت: مسئولان باید به فکر رفع مشکلات فضای مجازی باشند،  مقام معظم رهبری نیز نسبت به مدیریت فضای مجازی تأکید بسیار دارند اما مسئولان کوتاهی می کنند.

برای فضای مجازی اتاق شیشه ای درست کنید
این در حالی است که دادستان تهران هم در بیست و یکمین جلسه شورای معاونان دادسرای تهران به موضوع فضای مجازی پرداخت و اظهار کرد: در هفته گذشته برخی اظهارات پیرامون فضای مجازی منتشر و به نحوی القا شد که گویا کشور در حوزه فضای مجازی به دو قطب موافق و مخالف تبدیل شده و مخالفان گروهی هستند که با این فضا مخالف اند. وی ضمن گلایه از بیان چنین اظهاراتی، گفت: همان گونه که در فضای حقیقی افراد با هویت فعالیت می کنند، هرگونه اقدام در فضای مجازی نیز باید با هویت های مشخص و واقعی صورت گیرد. دادستان تهران گفت: قبول داریم که بابت یک تصادف نباید بزرگراه مسدود شود اما در همان بزرگراه نیز تمام خودرو ها دارای پلاک انتظامی مشخص هستند، دوربین های متعدد برای کنترل سرعت و تخلفات نصب شده و مأموران پلیس نیز حضور فعال دارند، به همین جهت اشخاص باید در فضای مجازی هم هویت داشته باشند. این که عده ای بتوانند آزادانه و با هویت های مجعول و یا مجهول مرتکب جرم شوند و یا کالا های قاچاق و ممنوعه خرید و فروش کنند، سلب اعتماد عمومی و بر هم زدن امنیت فکری مردم را در پی دارد. جعفری دولت آبادی با انتقاد از اظهاراتی نظیر این که ما نمی گذاریم بزرگراه ها مسدود شود، گفت: باید از موارد نقض حریم خصوصی افراد اجتناب کرد و این تکلیف قوه قضاییه است. ما معتقدیم فضای مجازی باید مدیریت شود و همان گونه که گفته می شود که برای بودجه کشور اتاق شیشه ای درست کنید، ما نیز پیشنهاد می کنیم برای فضای مجازی اتاق شیشه ای درست کنید.


منبع:
http://www.hemayatonline.ir/newspaper/item/6814


نام
پست الکترونيک
پيام شما