آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۲
بازديد روز قبل: ۲۷
بازديد هفته: ۱۱۸
بازديد ماه: ۵۴۰
بازديد کل: ۶۲۸۶۰۲۵
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
دیدگاه های حقوقی > حقوق اساسی > ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
۲۶۷ بازدید
 
   

کاهش جرایم و آسیب‌ها با دیده‌بانان پیشگیری


هر چند در بند پنجم اصل ۱۵۶ قانون اساسی، پیشگیری از وقوع جرم یکی از وظایف دستگاه قضا پیش بینی شده اما امروز همگان به این نتیجه رسیده اند که قوه قضاییه به تنهایی قادر به پیشگیری از وقوع جرم نیست و امر پیشگیری یک امر فراقوه ای است.
علاوه بر هماهنگی های فراقوه ای بین دستگاه ها و نهادها، مشارکت مردم از ارکان اصلی پیشگیری از جرم و آسیب های اجتماعی است به طوری که برخی از صاحب نظران حوزه پیشگیری معتقدند، پیشگیری از وقوع جرم محقق نمی شود مگر اینکه مردمی شود.
در همین راستا، معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم با محوریت اداره کل پیشگیری های مردمی، مبادرت به راه اندازی سامانه جامع اطلاعات مردم (سجام) کرده تا بتواند از ظرفیت مردم در امر پیشگیری از وقوع جرایم و آسیب های اجتماعی تحت عنوان «دیده بانان پیشگیری استفاده کند.

    فعالیت ۱۵۰ هزار دیده بان پیشگیری
محمدباقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در همین ارتباط، استفاده از ظرفیت های سازمان های مردم نهاد را یکی از مؤثرترین ابزارهای پیشگیری از جرم عنوان کرده و گفته است: هم اکنون ۱۵۰ هزار دیده بان پیشگیری از جرائم در کشور مشغول فعالیت هستند. این مقام عالی قضایی گفته که وظیفه دیده بانان پیشگیری از جرم ممانعت از شکل گیری وقایعی است که می تواند به ناهنجاری و جرم تبدیل شود.

  نحوه فعالیت سامانه سجام
رفاهی مدیرکل پیشگیری های مردمی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در توضیح سامانه گفته است: این سامانه با محوریت هدایت، راهبری و سازماندهی دیده بانان پیشگیری از طریق فعال سازی سامانه سجام راه اندازی شده است. به طور کلی سجام یعنی سیستم جامع اطلاعات مردمی که هدف این سامانه این است که افرادی را به عنوان دیده بان پیشگیری طبق دستورالعمل جذب می کند.
به گفته این مقام مسئول، دیده بانان پیشگیری، معضلات مورد مشاهده را در سیستم قرار می دهند و در صورت امکان، آسیب مدنظر را مستندسازی کرده و ارسال می کنند. پس از آن، کارشناسان، گزارش ارسالی را مشاهده می کنند و از طریق اتصالی که به سیستم دولت دارند، گزارش را به بخش مربوطه ارجاع می دهند.

  اجرای طرح در استان ها
به دنبال ابلاغ طرح دیده بانان پیشگیری و سامانه سجام، دادگستری های کل سراسر کشور، اجرای طرح را در دستور کار قرار دادند تا از ظرفیت همه مردم کشور در امر پیشگیری استفاده شود.
خبرنگار ما در همین راستا، در گفت وگو با سه تن از معاونان پیشگیری از وقوع جرم دادگستری ها، آخرین وضعیت اجرای طرح دیده بانان پیشگیری و سامانه سجام در استان ها را بررسی کرده است.

  نام نویسی سه هزار دیده بان در فارس
احمد رحمانیان، معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس درباره اجرای طرح دیده بانان پیشگیری گفت: پس از طراحی سامانه سجام، این سامانه به همه استان ها ابلاغ و تبلیغات برای عضویت در این سامانه آغاز شد و تعداد زیادی در این سامانه عضو شدند.
وی تصریح کرد: در این سامانه افراد پس از ارایه مدارک خود  و تکمیل ثبت نام توسط نهادهای مربوطه گزینش می شوند که تاکنون سه هزار نفر در استان فارس پذیرفته شدند و در حال حاضر استان فارس بیشترین تعداد ثبت نام کننده در کشور را دارد.
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس با اشاره به ارایه آموزش های مختلف به دیده بانان توضیح داد: بعد از گزینش، دوره های آموزشی برای افراد برگزار می شود که اواخر سال گذشته، دوره هایی برای دیده بانان استان فارس به صورت مقدماتی برگزار شد. وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر مرحله دوم آموزش ها آغاز شده است به طوری که هفته گذشته ۲۰۰ نفر در این دوره شرکت کردند. این مسئول در ادامه با اشاره به حوزه های آموزشی دیده بانان افزود: محیط زیست، جلوگیری از تصرف و تخریب اراضی، میراث فرهنگی و آثار باستانی از جمله کلاس های آموزشی است.
رحمانیان همچنین به فعالیت دیده بانان پیشگیری در ایام انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر در سال جاری اشاره کرد و گفت: علاوه بر موضوعات یاد شده، پنج سازمان مردم نهاد در حوزه پیشگیری از اعتیاد فعالیت می کنند که کار آنها شناسایی اماکن پرخطر و ارایه آموزش های لازم برای پیشگیری از اعتیاد است.

  برگزاری ۱۲ دوره آموزشی در خوزستان
حجت الاسلام عبدالحمید امانت بهبهانی معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری  نیز درباره نحوه اجرای سجام در این استان می گوید: پس از فراخوان، تعدادی از افراد در سامانه ثبت نام کردند که پس از گزینش کار خود را آغاز می کنند.
وی از برنامه ریزی به منظور برگزاری ۱۲ دوره آموزشی برای دیده بانان پیشگیری خبر داده و می افزاید: دیده بانان موظند مشاهدات خود را گزارش کنند و افراد مسئول در این زمینه پس از دریافت گزارش؛ مسایل را مورد بررسی قرار داده و نسبت به جرم مطرح شده اقدامات لازم را انجام می دهند.
رضا مسعودی فر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری آذربایجان شرقی درباره آخرین وضعیت راه اندازی سامانه سجام در این استان به خبرنگار «حمایت گفته است: همزمان با سایر استان ها، ثبت نام در سامانه سجام در این استان آغاز و حدود ۵۰۰ نفر در این سامانه نام نویسی کردند.
او می گوید: جلسات مختلفی در این زمینه برگزار شده است و پس از مرحله گزینش آموزش های مختلف آغاز می شود. تا یک ماه آینده آموزش ها که شامل ارایه اطلاعات حقوقی، آشنایی با جرایم اولویت دار سجام، حقوق عمومی و... است، به افراد آموزش داده می شود. 


منبع:
http://www.hemayatonline.ir/newspaper/item/6345


نام
پست الکترونيک
پيام شما