آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۳۷
بازديد روز قبل: ۴۱۳
بازديد هفته: ۳۰۴۰
بازديد ماه: ۶۷۹۰
بازديد کل: ۶۲۸۱۶۳۲
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
حقوق بین الملل > امنیت بین الملل > ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
۴۱۴ بازدید
 
   

بررسی ادعاهای نیکی هیلی علیه ایران ازلحاظ حقوقی


به خاطر برچسب «ساخت ایران ، اول ازهمه آمریکا را مجازات کنید!
درحالی که نیکی هیلی اخیراً در مقابل دوربین رسانه ها اقدام به متهم کردن ایران در رابطه با حملات موشکی اخیر حوثی ها به عربستان سعودی کرد، یکی از سؤالات اصلی تحلیل گران سیاست داخلی در آمریکا این است که چرا وزارت دفاع و سفیر این کشور در سازمان ملل متحد اقدام به پشتیبانی سیاسی و نظامی از جنگ خونین عربستان علیه یمن می کنند؟

در همین رابطه «انریکو کاریش تحلیل گر مسائل ژئوپولتیک و متخصص حقوق بین الملل طی یادداشتی ادعاهای نیکی هیلی علیه ایران را «مضحک خطاب کرده و سخنان وی علیه ایران را به باد انتقاد گرفته است.

هیلی در کنفرانس خبری که در روز ۱۴ دسامبر برگزار کرد، با نمایش بقایای موشک شلیک شده از سوی انصارالله به سمت عربستان، مدعی شد که این موشک ساخت ایران است یا با کمک ایران توسط حوثی ها ساخته شده و این مسئله به ایالات متحده کمک خواهد کرد تا دست به ایجاد یک ائتلاف بین المللی برای عقب راندن ایران از مواضع و رفتارهای فعلی خود کند. اما به گفته کاریش، آنچه وی «رفتار بی قانون ایران خطاب کرده است بارها و بارها از سوی متخصصان تحریم در سازمان ملل متحد ارزیابی شده و نتایج این ارزیابی در اختیار وی و دولت آمریکا نیز قرار دارد.

برخلاف ادعاهای هیلی، آنچه ایران در حال انجام آن است هیچ یک از قطعنامه ها یا تحریم های سازمان ملل را نقض نمی کند. آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش ماه نوامبر خود تأکید کرده است – برای دهمین بار از زمان قطعنامه ۲۲۳۱ – که ایران از متن و روح توافق هسته ای – برجام – پیروی کرده است و هیچ تخطی در این زمینه نداشته.

همچنین متخصصان امور تحریم در خصوص جنگ یمن بارها گزارش داده اند که هیچ نشانی از تخطی از تحریم های تسلیحاتی وضع شده بر روی یمن از سوی مقامات ایرانی دیده نشده است. درحالی که بازرسان سازمان ملل متحد تسلیحات و مهمات گوناگونی را از کشورهای مختلف دنیا ازجمله ایران در جنگ یمن مشاهده کرده اند اما هیچ کدام شواهدی از این که ایران یا نایبان ایران در صدور تسلیحات به یمن دست داشته باشند، به دست نیاورده اند.

اگر نیکی هیلی نگاهی گذرا به این گزارش های متعدد انداخته بود می توانست درک بهتری از رفتار «بی قانون داشته باشد. بااین حال بار دیگر شاهد آن هستیم که نیکی هیلی و متخصصان اطلاعاتی آمریکا دست به کار شده اند تا تارعنکبوتی اطلاعاتی درست کنند تا به این وسیله مقدمات مجازات ایران را فراهم کنند.

وزارت دفاع ایالات متحده چندی قبل در گزارشی ایراد کرد: مستندات شفاف و مشخصی وجود دارد که بر اساس آن ها ایران به واسطه صدور سلاح، صلح و ثبات در منطقه را بر هم زده و به خشونت ها در خاورمیانه دامن میزند. اشاره این گزارش به بقایای یک پهپاد سقوط کرده، یک راکت ضدتانک و دو موشک «قائم بود. این دو موشک در تاریخ ۲۴ جولای به یک تأسیسات نفتی عربستان و در ۵ نوامبر به فرودگاه بین المللی ملک خالد در نزدیکی ریاض برخورد کرد. متخصصان وزارت دفاع آمریکا هیچ شواهدی از این امر به دست ندادند که چگونه این تسلیحات به دست حوثی ها در یمن رسیده است.

درواقع صرف نظر از این مسئله که چه کسی این تسلیحات را در اختیار حوثی ها قرار داده است، میان آمریکا و عربستان بر سر این که چه کسی آن ها را شلیک کرده است نیز اختلاف نظر است. عادل الجبیر در یک مصاحبه با سی ان ان بیان کرده بود: ما شلیک این موشک را اقدام جنگی تلقی می کنیم. ایران نمی تواند به سمت شهرهای عربستان موشک شلیک کند و توقع داشته باشد که ما کاری نکنیم.

درحالی که عربستان ظاهراً بر این باور است که ایران این موشک را شلیک کرده اما عقیده آمریکا چیز دیگری است و آن را اقدام انصارالله می داند. در حقوق بین الملل تفاوت میان این دو مسئله بسیار زیاد است. اگر شواهدی در میان بود که نیروی نظامی ایران در ۵ نوامبر اقدام به شلیک این موشک کرده است ای مسئله یک اقدام جنگی بود. اما هیچ کسی حتی نزدیک این مسئله هم نشد که بتواند شواهدی از این مسئله به دست دهد.

اما اگر این موشک با امضای حوثی ها شلیک شده باشد، این اقدام متقابل، دقیقاً در متن حقوق بین الملل جنگی قرار دارد. این موشک ها پاسخی به یک دهه خشونت های فرامرزی – که ریشه در خشونت های عربستان علیه شیعیان حوثی دارد – بوده است. جنگ زمانی آغاز شد که نایبان عربستان در یمن کنترل اوضاع را از دست دادند و این مسئله منجر به آن شد که ائتلاف عربستان اقدام به بمباران چشم بسته مناطق تحت کنترل حوثی ها کند.

حتی اقدام عربستان منجر به باز شدن دروازه های یمن به سوی القاعده و داعش شد. همه طرف های درگیر در جنگ یمن بارها از سوی سازمان ملل متهم به نقض مقررات بین المللی جنگ و نقض تحریم های تسلیحاتی در یمن و مهم تر از همه نقض حقوق بشردوستانه شده اند. بااین حال جنگ قرون وسطایی عربستان علیه یمن بارها و بارها بدون در نظر گرفتن این مسائل همه تلاش های سازمان ملل برای به دست دادن راهکاری مسالمت آمیز در یمن را ناکام گذاشته است. عربستان سعودی با متهم کردن ایران به این مسئله که از حوثی ها در یمن حمایت کرده و حوثی ها نایبان ایران در یمن هستند، همه تخطی های خود از حقوق بین المللی را توجیه می کند!

نیکی هیلی همچنین در کنار عربستان ایستاده است و در کنفرانس خبری خود بیان کرده بود که برخی از موشک های شلیک شده به عربستان حتی در نقاطی از بدنه خود برچسب «ساخت ایران دارند! تنها برای این که جو علیه ایران را شدیدتر کند که البته چنین چیزی بی معنی است.

قوانین سازمان ملل متحد بر این اساس است که در درگیری های نظامی این گونه شرکت سازنده تسلیحات یا کشور سازنده تسلیحات متوجه مجازات نخواهد بود. بازرسان سازمان ملل نیازمند مستندات دقیق از تجارت اسلحه هستند که هرچند با سازنده تسلیحات آغاز می شود، اما درنهایت به واسطه انتقال و تأمین کننده مالی و در آخر کار به استفاده کننده از آن ختم می شود. اگر قرار بر آن بود که در تعارضات مسلحانه سازنده تسلیحات مورد مجازات قرار بگیرند، اول ازهمه ایالات متحده باید به خاطر استفاده از تسلیحاتش در یمن و «رفتار بی قانون خود مجازات می شد.

برچسب های «سخت ایران بر روی موشک های شلیک شده به عربستان برای نشان دادن کشور سازنده آن ها و مجازات آن بسیار بی معنی است زیرا بسیاری از تسلیحات دیگر استفاده شده در جنگ یمن نیز برچسب ساخت سایر کشورها را دارد و همچنین بسیاری از این تسلیحات قبل از شروع جنگ و تحریم تسلیحاتی از طریق تسخیر زاغه های مهمات ارتش یمن به دست طرف های درگیر افتاده است.

بازرسان سازمان ملل متحد گزارش های متعددی از توقیف و بازرسی کشتی های در حال حرکت به سمت یمن از سوی مقامات بین المللی و حتی آمریکایی ارائه کرده اند که نتیجه همه آن ها روشن است: از میان همه ۵ کشتی توقیف شده از سال ۲۰۱۵ هیچ شواهدی مبنی بر ارتباط این کشتی ها با ایران و مقامات ایرانی یافته نشده است. آنچه در این کشتی های یافته شده بود عبارت اند از:

رایفل های ۵۴۷۸ AK-۴۷، تسلیحات خودکار ۵۵ PKM، ۶۴ اسنایپر، ۲۱ فقره تسلیحات سنگین خودکار، ۳۰۰ راکت انداز قابل حمل، ۲۰ خمپاره انداز ۶۰ میلی متری، ۵۶ راکت ضدتانک تیفون و ۲۸ راکت هدایت شونده ضدتانک.

در این میان حتی یک عدد موشک قائم نیز یافته نشده است!


منبع:
http://www.tabnak.ir/fa/news/755952


نام
پست الکترونيک
پيام شما