آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۱
بازديد روز قبل: ۲۷
بازديد هفته: ۱۱۸
بازديد ماه: ۵۴۰
بازديد کل: ۶۲۸۶۰۲۴
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
دیدگاه های حقوقی > حقوق اساسی > ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
۲۲۳ بازدید
 
   

وضعیت یک نهاد مهم در نظام مشارکت عمومی ایران؛ چرخ شورای عالی استان‌ها کجا لنگ می‌زند؟


تنها نهادی که مطابق با قانون اساسی می تواند به طور مستقیم طرح به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کند، «شورای عالی استان ها است. شورایی که حالا نزدیک به ۲۰ سال از زمان تشکیلش می گذرد اما هنوز نتوانسته است جایگاه خود را در نظام اداری و حقوقی ایران پیدا کند.
مردم هر چهار سال پای صندوق های رای می روند تا نمایندگان خود را برای عضویت در شوراهای اسلامی شهر و روستا انتخاب کنند؛ اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا علاوه بر مسئولیت مشترک در رفع مشکلات محلی، باید برای رفع معضلات مردم در حوزه های منطقه ای و ملی هم احساس مسئولیت داشته باشند. اعضای شوراهای اسلامی شهرستان و استان از بین همین اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا انتخاب می شوند و این افراد باید علاوه بر نگاه محلی، نگاهی شهرستانی و استانی هم به مشکلات داشته باشند. اما فراتر از اینها، چکیده و عصاره فضایل شوراهای اسلامی شهر و روستا، در شورایی به نام «شورای عالی استان ها جمع می شوند تا نمادی باشند برای مشارکت عمومی در اداره امور کشور.
بر اساس اصل یکصدو یکم قانون اساسی «به‏ منظور جلوگیری‏ از تبعیض‏ و جلب‏ همکاری‏ در تهیه‏ برنامه‏ های‏ عمرانی‏ و رفاهی‏ استان ها و نظارت‏ بر اجرای‏ هماهنگ‏ آنها، شورای‏ عالی‏ استانها مرکب‏ از نمایندگان‏ شوراهای‏ استان ها تشکیل‏ می‏ شود.
قانون اساسی برای اینکه شان و جایگاه شورای عالی استان ها از یک نهاد صرفا مشورتی به یک جایگاه تصمیم سازی و نظارتی افزایش دهد، اختیار ویژه ای را هم به این شورا داده است تا بتواند طرح های خود را به طور مستقیم برای قانونگذاری به مجلس شورای اسلامی ارسال کند.
لوایحی که در مجلس شورای اسلامی طرح می شود باید از سوی دولت به مجلس پیشنهاد شود. طرح هایی هم که قرار است در مجلس بررسی شود، باید حداقل به امضای ۱۰ نفر از نمایندگان مجلس رسیده باشد. اما قانون اساسی یک راه دیگر هم برای پیشنهاد طرح به مجلس شورای اسلامی قرار داده و آنهم ارجاع طرح از سوی شورای عالی استان ها است. بر این اساس در اصل یکصدو دوم قانون اساسی آمده است: «شورای‏ عالی‏ استان ها حق‏ دارد در حدود وظایف‏ خود طرح هایی‏ تهیه‏ و مستقیماً یا از طریق‏ دولت‏ به‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ پیشنهاد کند. این‏ طرح ها باید در مجلس‏ مورد بررسی‏ قرار گیرد.
علاوه بر نقش گفته شده برای شورای عالی استان ها در تصمیم سازی های کلان کشوری، قانون اساسی جایگاه نظارتی هم برای این شورا قائل شده و بر اساس یکصدو سوم قانون اساس، «استانداران‏، فرمانداران‏، بخشداران‏ و سایر مقامات‏ کشوری‏ که‏ از طرف‏ دولت‏ تعیین‏ می‏ شوند، در حدود اختیارات‏ شوراها ملزم‏ به‏ رعایت‏ تصمیمات‏ آنها هستند.
حالا شورای عالی استان ها از حدود ۲۰ سال پیش و با تشکیل شوراهای شهر و روستا در کشور، آغاز به کار کرده و با پشتوانه ای که از قانون اساسی به دست آورده، می توانست منشاء بسیاری از تغییرات در کشور باشد. دستاوردی که در تمام این سال ها مغفول ماند و امروز حتی بسیاری از مردم هم، نه تنها اسم این شورا را نمی دانند که حتی ذره ای هم از کارکرد آن مطلع نیستند. اما چرا شورای عالی استان ها به اینجا رسید؟
چگونگی کارکرد شورای عالی استان ها
ناصر عبدی آذر، نماینده تهران در شورای عالی استان هابا بیان اینکه شوراها حدوداً ۲۰ سال است که آغاز به کار کرده اند، می گوید: شورای عالی استان ها اواخر دوره اول تشکیل شوراهای شهر کار خود را آغاز کرد.
او با بیان اینکه شاید کارکرد شورای عالی استان ها آن گونه که مد نظر است تا به امروز عمل نکرده، اضافه می کند: این به این معنی نیست که شورای عالی استان ها هیچ فعالیتی را انجام نداده اند، این شورا قوانین خوبی را پیشنهاد داده است که از جمله آنها می توان به آیین نامه نحوه پرداخت یکنواخت حقوق و دستمزد اعضای شوراها و قوانین نظارتی سلسله مراتب شوراها اشاره کرد.
طبق قانون حدود و اختیارات شورای عالی استا ن ها شامل بررسی پیشنهادهای واصله از طرف شوراهای استان ها و تعیین اولویت هر یک و ارجاع به مقامات اجرائی ذی ربط، اعلام نارسایی ها و اشکالات نهادها و سازمان های اجرائی در حدود اختیارات و وظایف شوراها به مسئولین مربوط و پیگیری آنها، بررسی پیشنهادها و ارائه آنها در قالب طرح به مجلس یا دولت و توانایی ارتباط با سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور است .
همچنین شورای عالی استان ها موظف است ضمن مشخص کردن آن دسته از امور شهری که توسط وزارتخانه ها و سازمانهای دولتی انجام می شود و انجام آن در حد توانایی شهرداری ها است، طرح لازم جهت واگذاری آن امور به شهرداری ها را تهیه و به دولت یا مجلس تقدیم کند.
عبدی آذر با بیان اینکه در گذشته حرف اول و آخر را برای انتخاب شهردار، استاندار یا وزیر کشور می زد، می گوید: اما در قانون جدید در صورت ممانعت وزیر کشور طرح پیشنهاد شهردار به شورا برمی گردد، شورا می تواند اصرار کند یا نظر وزیر را بپذیرد اگر اصرار صورت گیرد این موضوع در هیات بالاتری با حضور نمایندگان شوراها، مجلس، قوه قضاییه و مجریه این موضوع مورد بررسی قرار می گیرد. این همان اتفاقات خوبی است که به خاطر وجود نهادی تحت عنوان شورای عالی استان ها به وقوع پیوسته است.
به گفته او قبل از حضور و ظهور شوراها این استانداران هر استان بودند که تصمیم می گرفتند چه کسی شهردار یک شهر شود و شاید این یکی از دلایلی است که باعث می شود سایر دستگاه ها نسبت به حضور شوراها مقاومت از خود نشان دهند. این خلاء قانونی وجود دارد که وقتی شوراها شهرداری را انتخاب می کنند، نمی توانند خود حکم شهردار منتخب را تایید کنند.
وحید پور قاسم، نماینده آذربایجان شرقی در شورای عالی استان ها با اشاره به ظرفیت شورای عالی استان ها در بحث قانون گذاری می گوید: نحوه عملکرد این شورا بایدطی سال های گذشته مورد بررسی قرار گیرد اما آنچه که مسلم است باید از تمام ظرفیت قانونی شورای عالی استان ها برای این منظور استفاده کنیم.
اهمیت تعامل دولت با شورای عالی استان ها
وی با تاکید بر تعامل شورای عالی استان ها با دولت و مجلس اضافه می کند: تعامل با این دو نهاد و در حالت کلی داشتن ارتباط موثر با سه قوا می تواند در استفاده از تمامی ظرفیت شوراها در دوره پنجم تاثیر گذار باشد.
عبدی آذر، نماینده مردم تهران هم بر این موضوع تاکید می کند و می گوید: تعامل دولت با شورای عالی استان ها می تواند فراتر از حد تصور راهگشا باشد نداشتن تعامل و ارتباط نوعی اصطحکاک را به وجود می آورد و تنها عامل عقب ماندگی شوراها تا به امروز همین اصطحکاک ها است، اگر تعامل در فضای دوستی برقرار شود شوراها به صورت تصاعدی رشد خواهند کرد.
به گفته نماینده مردم تهران در شورای عالی استان ها این تعامل باید با مجلس شورای اسلامی هم برقرار شود تا لوایح ارائه شده از سوی شورای عالی استان ها به خوبی اجرایی شود.
ویژگی های رئیس شورای عالی استان ها
پور قاسم، نماینده مردم آذربایجان شرقی در شورای عالی استان ها هم با بیان اینکه انتخاب رئیس برای شورا از اهمیت ویژه ای برخوردار است، عنوان می کند: البته در کنار رئیس، باید هیات رئیسه ای قوی حضور داشته باشد تا بتوانند مطالبات مردم را پیگیری کنند.
پور قاسم با اشاره به ویژگی هایی که رئیس شورای عالی استان ها باید دارا باشد، تصریح می کند: فردی باید به ریاست این نهاد را به عهده بگیرد که روابط موثری در اختیار داشته باشد در واقع این فرد باید با مسئولان سه قوا در ارتباطات باشد.
وی تاکید می کند که این فرد باید این ظرفیت را داشته باشد که بتواند برنامه های دوره پنجم شوراها را عملی کند.
با نگاهی به حدود و اختیارات این شورا می توان به این نکته پی برد که تاکنون شورای عالی استان ها نتوانسته جایگاه خود را شناخته و عملکرد قابل دفاعی از خود به جا بگذارد. شواهد حاکی از آن است که شورا از زمان شروع به کار نتوانسته جایگاه خود را بین نهادهای دیگر به ویژه دولت و مجلس تثبیت و ورود مناسب و تخصصی به امور کشور داشته باشد.
البته اعضای شورای عالی استان ها با این ادعا که این دولت و مجلس بودند که علاقه ای به حضور پررنگ این شورا نداشتند، عملکرد ناموفق چند ساله خود را توجیه و از زیر بار مسئولیت شانه خالی می کردند.
در حالی که بسیاری از منتقدان این نهاد عملکرد ضعیف شورای عالی استان ها و عدم آگاهی کافی برخی از نمایندگان از جایگاه شورا را مانع رسیدن به موقعیت مناسب می دانند. حال باید منتظر ماند و دید با انتخابات پیش رو آیا این شورا می تواند در حد و اندازه جایگاه و ظرفیتش ظاهر شود یا باز هم همه چیز به اما و اگر کشیده می شود.


منبع:
http://www.ana.ir/news/316736


نام
پست الکترونيک
پيام شما