آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۴
بازديد روز قبل: ۲۷
بازديد هفته: ۱۱۸
بازديد ماه: ۵۴۰
بازديد کل: ۶۲۸۶۰۲۷
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
دیدگاه های حقوقی > حقوق اساسی > ۱۳۹۶/۰۹/۲۲
۲۳۳ بازدید
 
   

تأکید اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس بر لزوم بازنگری در بودجه پیشنهادی برای دستگاه قضا


در حالی ۱۹ آذر ماه جاری لایحه بودجه سال ۹۷ از سوی رییس جمهور به مجلس ارائه شد که در این لایحه مانند سنوات گذشته، نه تنها بودجه دستگاه قضایی افزایش قابل توجهی نداشت بلکه بودجه سازمان زندان ها نسبت به سال ۹۶، حدود ۱۳۵ میلیارد تومان کاهش داشت.
بنابر اعلام حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای معاون اول و سخنگوی قوه قضاییه، دستگاه قضا نیاز به ۲۳ هزار میلیارد تومان بودجه دارد و طبق برنامه ششم توسعه که به تصویب مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای نگهبان رسیده، باید ۲.۹ درصد از بودجه کل کشور به قوه قضاییه اختصاص می یافت که این امر محقق نشده است.
در گفت وگو با دو تن از اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی و یکی از نمایندگان دوره قبل مجلس و مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران بودجه پیشنهادی دولت برای  قوه قضاییه مورد بررسی قرار گرفته است.

بی مهری به قوه قضاییه در لایحه بودجه
حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مانند سال های گذشته بودجه و اعتبار مورد نیاز برای سیستم قضایی کشور افزایش خاصی نداشته است، گفت: دستگاه قضا از مهم ترین ارکانی است که نباید در زمینه اعتبار مورد بی مهری قرار گیرد.
وی با بیان اینکه سازمان های تابعه قوه قضاییه مانند سازمان زندان ها و پزشکی قانونی با وجود اقدامات مهمی که انجام می دهند، باید دارای اعتبار بیشتری باشند، افزود: طی سال های گذشته سازمان زندان ها توانسته است در زمینه کاهش جمعیت کیفری زندان ها و تفکیک زندانیان اقدامات خوبی انجام دهد که برای بهبود وضعیت زندان ها باید دولت بودجه و اعتبار بیشتری برای این سازمان و دیگر سازمان های قوه قضاییه اختصاص دهد.

مشکلات  مالی برای توسعه و تجهیز زندان ها
سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: سازمان زندان ها در بحث انتقال زندان ها به خارج از شهرها نیازمند بودجه است؛ ضمن اینکه زندان های ما به اندازه کافی گنجایش ندارد و این سازمان در زمینه توسعه زندان ها و افزایش تجهیزات با مشکلات مالی مواجه است.
وی گفت: اعتبار و بودجه دستگاه قضا افزایش چندانی نداشته است که این باعث تاسف است و باید مورد تجدیدنظر قرار گیرد.
نوروزی در ادامه با بیان اینکه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اجرای طرح کاداستر و الکترونیکی کردن اقدامات ثبتی توانسته در بسیاری موارد از فساد جلوگیری کند تصریح کرد:  چرا نباید این سازمان بودجه بیشتری داشته باشد تا زمینه فساد از بین برود؟

مظلومیت دستگاه قضا در بودجه
نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه قوه قضاییه در زمینه بودجه دستگاه مظلومی محسوب می شود گفت:اگر بودجه پیشنهادی دولت در مجلس مصوب شود، قوه قضاییه دچار مشکل می شود زیرا در این لایحه، بودجه قوه قضاییه به درستی تبیین نشده است. وی با بیان اینکه قوه قضاییه در بحث ساخت و ساز ساختمان دادگستری ها و محاکم با مشکلات زیاد مالی مواجه است، افزود: باید در کمیسیون قضایی یک فکر اساسی برای این موضوع بکنیم تا دستگاه قضا بیش از این دچار مشکل نشود. نوروزی با بیان اینکه قرار بود براساس برنامه ششم توسعه ۲.۹ درصد از بودجه کل به قوه قضاییه داده شود، اظهارکرد: ظاهراً دولت لایحه بودجه ۹۷ را براساس برنامه چهارساله خود بسته و به تکالیف قوه قضاییه در برنامه ششم کم توجه بوده است.

این بودجه با ماموریت های بزرگ همخوانی ندارد
جلیل رحیم جهان آبادی از دیگر اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس است که نسبت به بودجه پیشنهادی دولت برای قوه قضاییه و سازمان تابعه دستگا قضایی انتقاد دارد. نماینده مردم تربت جام و عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی مجلس گفت: بودجه در نظر گرفته شده برای سازمان زندان ها، کفاف اقدامات و مأموریت های پیش روی این سازمان را نمی دهد.
وی اضافه کرد: انتقال زندان ها به خارج از شهر و تفکیک زندانیان مواد مخدر از سایر زندانیان از  جمله اقداماتی است که نیاز به اعتبار دارد.
رحیم جهان آبادی با بیان اینکه نباید بودجه ای که دولت پیشنهاد کرده برای قوه قضاییه در نظر گرفته شود گفت: دستگاه قضا برای بهبود وضعیت ارایه خدمات به شهروندان نیاز به اعتبار دارد زیرا در برخی از مجتمع های شاهد وضعیت نامناسب ساختمان ها هستیم که باید بازسازی شوند.
وی با بیان اینکه نباید بودجه قوه قضاییه به این شکل تصویب شود، اظهارکرد: قطعاً بودجه پیشنهادی مورد بررسی قرار می گیرد.

ضرورت بازنگری بودجه دستگاه قضایی 
محمدعلی اسفنانی هم که  عضو  سابق کمیسیون قضایی مجلس بوده است، با اشاره به اهمیت دستگاه قضایی و اقدامات آن گفت: قوه قضاییه توانسته اقدامات ارزشمندی در زمینه مبارزه با فساد، رانت خواری، کلاهبرداری و اختلاس انجام دهد که این نشان از مهم بودن چنین دستگاهی است و باید برای بهبود وضعیت، بودجه مناسب تری در نظرگرفته شود.
وی با بیان اینکه برخورد با دانه درشت ها و فتنه ۸۸ از اقداماتی است که در کارنامه دستگاه قضا می درخشد، ادامه داد: برای بهبود وضعیت و اقدامات سازمان پزشکی قانونی، سازمان ثبت و سازمان زندان ها و دیگر سازمان های تابع این دستگاه نیاز به بودجه مناسب است اما بودجه پیشنهاد دولت، نیازها را برطرف نمی کند.
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران گفت: برای بهبود وضیت زندان ها و انتقال آنها به خارج از شهر، اجرای طرح کاداستر و مبارزه با کلاهبرداری و فساد باید بودجه دستگاه قضا افزایش یابد.
اسفنانی با اشاره به اینکه قوه قضاییه نباید مورد بی مهری قرار گیرد، افزود: بودجه پیشنهادی دولت برای قوه قضاییه و سازمان های تابعه در لایحه بودجه ۹۷،  باید مورد بررسی و بازنگری قرار گیرد. به نظر می رسد نمایندگان مجلس که وکلای مردم در بهارستان هستند، می توانند با بازنگری در بودجه پیشنهادی دولت در روزها و هفته های آتی، دستگاه قضایی کشور را در تأمین عدالت، احقاق حقوق عامه، اجرای هر چه بهتر قوانین و جلوگیری از بروز فسادهای اجتماعی، اقتصادی، اخلاقی و ... یاری کنند. 


منبع:
www.hemayatonline.ir/newspaper/item/6000


نام
پست الکترونيک
پيام شما