آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۱
بازديد روز قبل: ۱۳
بازديد هفته: ۱۳۰
بازديد ماه: ۱۳۲۳
بازديد کل: ۶۲۸۵۵۸۸
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
حقوق بین الملل > سازمان های بین المللی > ۱۳۹۶/۰۹/۱۱
۳۶۶ بازدید
 
   

اروپا بازویی حقوقی برای فشار به ایران


نقش آمریکا، اروپا و مرتجعین منطقه ای برای رویارویی با ایران به رغم تفاوت ها یک نقطه مشترک مهم دارد و آن «فشار برای وادار کردن ایران به مذاکره در حوزه های غیرهسته ای و «تکمیل فرایند حقوقی جهت صدور قطعنامه های شورای امنیت است.

 «محمد اسماعیلی در روزنامه «جوان نوشت:

۱ ـ «پایان یافتن ایران هراسی از دستاوردهای توافق هسته ای ایران و گروه۱+۵ از روز امضای برجام عنوان شده است؛ دستاوردیی که به دلایل متعدد غیرواقعی و با رجوع به تحولات اخیر منطقه غیرقابل باور است.

اگر چه پس از توافق هسته ای تهدیدات لفظی مقامات غربی و منطقه ای به شکل تصاعدی افزایش یافته اما نباید پروژه ایران هراسی به روز رسانی شده را فقط در الفاظ و ادبیات ضد ایرانی محدود کرد ؛ فراتر از آنکه باید به قطعات پازلی توجه داشت که امریکا، کشورهای اروپایی و شیوخ منطقه به ویژه در ماه های اخیر با هدف توسعه بخشیدن به پروژه ایران هراسی درکنار هم قرار داده اند. اروپایی ها اعم از انگلیس ، فرانسه و آلمان در پروژه ایران هراسی با متهم کردن ایران به حمله موشکی به فرودگاه ریاض (ماکرون: به نظر می رسد موشکی که از یمن به عربستان شلیک شد، ایرانی باشد. ۱۹آبان۹۶) و درخواست برای رسیدگی شورای امنیت به مسئله ایران نشان دادند که بالاتر از«معرفی کردن ایران به عنوان ناقض صلح و امنیت بین الملل در تلاش برای ایجاد یک فرایند حقوقی در عرصه بین المللی هستند، شبیه همان فرایندی که علیه فعالیت هسته ای ایران طی شد و به صدور شش قطعنامه شورای امنیت علیه کشورمان انجامید و دولت یازدهم نهایتا ضرورت دید میز مذاکره را تنها راهکار مناسب ارزیابی کند.

۲ـ پارلمان اروپا در قطعنامه جدید خود از ایران می خواهد دست از حمایت انصارالله یمن بردارد، ترزامی نخست وزیر انگلیس در دومین سفر متوالی خود به منطقه، ایران را متهم به رفتارهای ضدصلح می کند و ماکرون در گفت وگو با فرانس۲۴ ضمن متهم کردن ایران به رفتارهای خلاف امنیت و ثبات منطقه ای خواهان مذاکرات مجدد با کشورمان می شود. روز گذشته نیز دبیرکل اتحادیه عرب مدعی شد که اعراب آماده همکاری با ایران هستند به شرط آنکه ایران «رفتارهای خود در منطقه را تغییر دهد.

نقش امریکا، اروپا و مرتجعین منطقه ای برای رویارویی با ایران به رغم تفاوت ها یک نقطه مشترک مهم دارد و آن «فشار برای وادار کردن ایران به مذاکره در حوزه های غیرهسته ای و «تکمیل فرایند حقوقی جهت صدور قطعنامه های شورای امنیت است. «شبهه سکوت مقامات امریکا ، «تشدید مواضع ضد ایرانی مقامات اروپایی ، «افزایش هم افزایی اروپا با شیوخ منطقه ای در تخطئه وجهه ایران همگی نشان می دهد که محور غربی–عربی صحنه رویارویی با ایران را تا حدودی دچار تغییر کرده و نقش اول جهت «مقابله حقوقی–کیفری در این میان از امریکا به اتحادیه اروپا منتقل شده است.

آخرین نمونه از مصادیقی که نشان می دهد اروپا ضمن دریافت نقش امریکا در «مقابله حقوقی ، به دنبال جلب نظر شیوخ منطقه است قطعنامه ای است که روز پنج شنبه پارلمان اروپا با اکثریت آرا تصویب و از ایران خواست «حمایت از شبه نظامیان حوثی( بخوانید مجاهدین انصارالله) را متوقف کند . صدور این قطعنامه را باید در امتداد رفتارهای ضدایرانی اروپایی ها در روزهای اخیر و قطعه ای از پازل «صدور قطعنامه های شورای امنیت علیه کشورمان دانست؛ شبیه رویکردی که این کشورها در مسیر «پرونده حقوق بشری ایران دنبال کردند و از پاییز۹۲ تا پاییز۹۶ با اقدامات فشرده و هدفمند و اتخاذ روش های «سندسازی مکتوب و شفاهی ، «متهم کردن ایران به نقض حقوق بشر در تریبون های رسمی ، «گزارش دهی به گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل و «دیدار رسمی هیئت های دیپلماتیک این کشورها با فعالان حقوق بشر در داخل کشور توانستند از قطعنامه های حقوق بشری در اتحادیه اروپا شروع و نهایتا  مهم ترین گام های تعریف شده در مسیر«صدور قطعنامه های حقوق بشری علیه ایران را که همان صدور قطعنامه های ضد ایرانی کمیته سوم حقوق بشر سازمان ملل و مجمع عمومی سازمان ملل است سازماندهی کنند.

همچنین در روز گذشته دفتر نخست وزیری انگلیس می گوید: «انگلیس و عربستان درباره رفتارهای ثبات زدای ایران در منطقه ابراز نگرانی و بر سر تلاش بیشتر در سطح بین المللی برای مقابله با ایران توافق کردند . در همان ابتدایی که اروپایی ها در تدارک بودند تا مقدمات صدور قطعنامه های سازمان ملل -  مسئله ای که با توجه به روند مورد اشاره به زودی اتفاق می افتد- علیه ایران به بهانه حقوق بشر را بسترسازی کنند بسیاری از فعالان جریان غربگرای داخلی اصل آمد و شد اروپاییان به تهران و دیدار با فعالان غائله ۸۸ و صدور قطعنامه های پارلمان اروپا به همین بهانه را مسئله ای روتین و عادی می دانستند.

۳ـ افزایش سفر مقامات اروپایی در هفته های اخیر به منطقه غرب آسیا و رشد مواضع ضدایرانی در حالی با شبهه سکوت مقطعی امریکایی ها در قبال پرونده موشکی همراه شده است که دستگاه سیاست خارجه در مواجهه با بازی حقوقی–سیاسی اعضای ارشد اتحادیه اروپا روشی منسوخ شده را به کار گرفته است و آن ساده انگاری رویکردی است که اروپایی ها تا وضع «قطعنامه های تحریمی سازمان ملل درپیش گرفته اند. همزمانی گستاخی و پرونده سازی اروپایی ها با حضور محمد جوادظریف در«همایش گفت وگوهای مدیترانه ای در رم تنها به بیان جملات اینچنینی از سوی وی منتهی می شود: «ما با سیاست هایی که در واشنگتن اتخاذ می شوند مشکل داریم ، سیاست های امریکا درباره منطقه، بسیار خطرناک و عجولانه هستند . یا در مقابل اتهامات اخیر ماکرون عنوان می کند: «اوه، ابیجان! همانجا که ما دیشب از آنجا حرف های جالب زیادی از ماکرون شنیدیم.

درحالی جامعه ایرانی شاهد مدارای بدون نتیجه، این بار در قبال اروپا هستند که تجربه مدارای مستمر با امریکا در چهارسال گذشته تنهاسه ضلع «تحریم، تهدید و تهمت زنی به ایران را تقویت کرد ، رویکردی که در نوع مواجهه اخیر با اروپا درحال تکراراست. حال در شرایطی فعالیت های ضدایرانی اروپا با محوریت« تکمیل فرایند حقوقی جهت صدور قطعنامه های شورای امنیت افزایش یافته که ملاطفت کنونی با هم پیمانان امریکا حاوی دستاورد نبوده و استمرار آن قطعاً نتیجه ای همانند شش قطعنامه ضد هسته ای این بار در حوزه تروریسم یا موشکی نخواهد داشت.


منبع:
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13960909001194


نام
پست الکترونيک
پيام شما