آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۲
بازديد امروز: ۳۷۶
بازديد روز قبل: ۴۹۹
بازديد هفته: ۳۰۳۹
بازديد ماه: ۳۷۵۰
بازديد کل: ۶۲۷۸۹۳۱
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
حقوق بین الملل > حقوق بشر > ۱۳۹۶/۰۹/۱۱
۲۷۸ بازدید
 
   

نگاه سیاسی غرب به حقوق بشر تا معرفی حقوق بشر اسلامی به جهانیان


کارگاه آموزشی و تبادل نظر پیرامون موضوعات مرتبط با حقوق بشر و حقوق شهروندی با حضور کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل  ستاد حقوق بشر، احمد بینا مشاور دبیر ستاد حقوق بشر، طهماسبی دادیار دادسرای دیوان عالی کشور، محسن محدث سرپرست دبیرخانه هیئت مرکزی نظارت بر حفظ حقوق شهروندی، مرتضی تورگ معاون دادستان عمومی و انقلاب تهران و حجت الاسلام محمدصادق اکبری رییس کل دادگستری استان هرمزگان در بندرعباس برگزار شد.
   انتصاب گزارشگر برای ایران سیاسی است
کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر که در این کارگاه آموزشی اظهار کرد: حقوق سیاسی، حقوق مدنی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی پنج حقوقی هستند که باید در هر کشوری رعایت شود اما برخی کشور ها مانند آمریکا و غربی ها در عرصه بین المللی این حقوق ها را از این جهت بیشتر دنبال می کنند که برای فشار به دیگر کشور ها یک دستاویز باشد.
معاون امور بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر بیان کرد: نه تنها با حقوق بشر مخالف نیستیم بلکه در دین اسلام تأکید ویژه ای در خصوص رعایت کرامت انسانی و حقوق بشر شده است. با توجه به اینکه حقوق بشر ریشه ای اسلامی دارد، ما باید در مباحث حقوق بشر در دنیا پیشگام باشیم و این موضوع نباید به عنوان ابزاری برای فشار در دست دشمنان ما باشد.  غریب آبادی با بیان اینکه از سه گزارشگر ویژه موضوعی، برای سفر به ایران دعوت شده است گفت: معتقدیم انتصاب گزارشگر برای ایران یک کار سیاسی است زیرا برای عربستان، یمن، بحرین و حتی خود آمریکا گزارشگر ویژه منصوب نمی کنند.
معاون امور بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر از جمله راهبردهای ایران در مقابل با هجمه های حقوق بشری غرب را پاسخ دادن به اتهامات و ادعا ها خواند و گفت: هدف اصلی ما از این اقدامات در گام اول این است که پروژه حقوق بشر را مدیریت کنیم و گزارشگر ویژه و قعطنامه های حقوق بشری که علیه ایران صادر می شوند و مبانی سیاسی دارند، حذف شوند.

   ایران مهم ترین منادی حقوق بشر اسلامی است
احمد بینا مشاور دبیر ستاد حقوق بشر نیز در کارگاه آموزشی حقوق شهروندی گفت: ماهیت حقوق بشر یک موضوع حقوقی است، ولی کارکرد آن سیاسی شده و چون بحث حقوق بشر سیاسی شده است نمی توانیم روی ماهیت حقوقی آن بحث کنیم.  وی گفت: گروه های تروریستی که بیش از ۱۷ هزار نفر را در ایران شهید کرده اند با حمایت آمریکا و غرب تحت پوشش NGO در مجامع حقوق بشری حضور پیدا کرده و علیه ملت شریف ایران توطئه می کنند. بینا بیان کرد: آمریکا ادعا می کند به منشور و نهاد سازمان ملل بسیار معتقد و از بنیانگذاران آن است اما بسیاری از تصمیمات این سازمان را قبول ندارد و بعضی از اسناد آن را امضا نکرده است که این نشان می دهد آن ها به فکر استفاده ابزاری از سازمان ملل هستند. مشاور دبیر ستاد حقوق بشر گفت: فشار های حقوق بشری علیه ایران از ابتدای انقلاب تاکنون وجود داشته است؛ به طوری که در سال ۵۹ کنوانسیون حمایت از اقلیت ها از رفتار های ایران ابراز نگرانی کرد و اولین قطعنامه علیه ایران هم در سال ۶۰ تصویب شده است، همچنین سال ۶۳ برای ایران گزارشگر ویژه منصوب کردند.

   بازداشت خودسرانه از منظر حقوق داخلی و بین الملل
سرپرست دبیرخانه هیات مرکزی هم در این کارگاه به برخی مباحث تخصصی در حوزه حقوق بشر و حقوق شهروندی اشاره کرد و گفت: یکی از بحث هایی که در خصوص حقوق بشر و حقوق شهروندی مطرح می شود و باید به آن توجه بیشتری داشته باشیم موضوع دستگیری و بازداشت خودسرانه است.   محدث بیان کرد: اصل ۳۲ قانون اساسی و ۳۹ قانون اساسی تصریح کرده که هیچ کس را نمی توان دستگیر کرد مگر به حکم و ترتیبی که قانون معین کرده است. ضمانت اجرای این اصل، ماده ۵۷۰ قانون مجازات اسلامی است که می گوید مقامات و مأمورین دولتی که برخلاف قانون و آزادی شخصی افراد را سلب کند یا آنان را از حقوق مقرر در قانون اساسی محروم کند موجب انفصال از خدمت و حبس از شش ماه تا سه سال محکوم می شود. وی بیان کرد: با توجه به ماده ۵۷۵ قانون مجازات اسلامی، اگر مقامات قضایی یا دیگر مأمورین ذی صلاح برخلاف قانون توقیف یا دستور بازداشت یا تعقیب جزایی یا قرار مجرمیت کسی را صادر کند به انفصال دایم از سمت قضایی محکوم خواهند شد.

   معرفی سیمای حقوق بشر اسلامی
حجت الاسلام محمدصادق اکبری رییس کل دادگستری استان هرمزگان هم که از دیگر سخنرانان این کارگاه بود گفت: اگر آموزه های حقوق بشر اسلامی را دقیق به کار ببریم و مقید به آن ها باشیم می توانیم از لحاظ عملی برای تمام مکاتب حرف داشته باشیم.  وی تصریح کرد: البته دشمنان همیشه دنبال بهانه جویی علیه ایران هستند و باید مراقب باشیم چگونه رفتار کنیم تا بتوانیم سیمای حقوق بشر را به درستی به جهانیان معرفی کنیم. اظهار کرد: حقوق بشری ترین مجازات در قرآن قصاص است؛ اینکه برخی آن را ضد حقوق بشر می دانند یک اشتباه است، چون خداوند می فرماید که به شخص قاتل فحش ندهید توهین نکنید اما جانش را در مقابل جان بستانید.


منبع:
3571


نام
پست الکترونيک
پيام شما