آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۶
بازديد روز قبل: ۱۵
بازديد هفته: ۱۰۹
بازديد ماه: ۵۲۴
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۰۱
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
دیدگاه های حقوقی > حقوق اساسی > ۱۳۹۶/۰۹/۰۸
۲۷۳ بازدید
 
   

مطهری: اصلاح قانون شوراها به معنای جوسازی علیه شورای نگهبان نیست/ شورای نگهبان باید تصمیم مستدل بگیرد


نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: پیگیری طرح اصلاح قانون شوراها در مسیر جوسازی علیه شورای نگهبان نیست بلکه صحبت از ضایع شدن حق مردم است.
 علی مطهری در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۸ آذر ماه) مجلس شورای اسلامی در موافقت با کلیات طرح دو فوریتی اصلاح قانون شوراها، یادآور شد: پیگیری این طرح در مسیر جوسازی علیه شورای نگهبان نیست بلکه صحبت از ضایع شدن حق مردم است. شورای نگهبان باید تصمیم مستدل بگیرد به طوریکه عقل ها و وجدان ها را قانع کند. درست است که قانون اساسی اختیار تفسیر خود را به شورای نگهبان داده و اختیار تطبیق قوانین با شرع به عهده این شوراست اما تصمیمات شورای نگهبان باید مستدل باشد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: استدلال شورای نگهبان درباره حذف تبصره ۲۶ قانون انتخابات شوراها به نظرم استدلال ضعیفی است. آنها به سخن امام در سال ۵۸ استناد کردند که ایشان می گویند گروه های زیادی اصرار بر مساله شوراها دارند، مراقب باشید که می خواهند افراد خود را در شورا قرار دهند. ایشان صحبت از احزاب و گروه های سیاسی می کنند و می گویند اعضای شورا باید مسلم باشند. روشن است که نظر امام کمونیست ها، حزب توده و منافقین بوده و نه اقلیت های مذهبی.

وی همچنین گفت: استناد دیگر شورای نگهبان به اصل چهارم قانون اساسی است که می گویند ما هر زمانی می توانیم اعلام کنیم قانونی خلاف شرع است. اگر این استدلال درست باشد قوانین اقتصادی که سال هاست اجرا می شود می تواند در یک لحظه از بین برود و همه فعالان اقتصادی غافلگیر شوند. ضمن اینکه ما مجمع تشخیص مصلحت نظام را داریم. در جایی که مجمع به نفع مجلس نظر می دهد، شورای نگهبان می تواند اعلام کند که خلاف شرع است و آن را لغو کند پس اینگونه فلسفه مجمع تشخیص نظام هم از بین می رود. اصل ۴ می گوید شورای نگهبان می تواند تشخیص دهد قانونی خلاف شرع است و باید لغو شود اما باید سیر قانونی آن از طریق ارائه طرح و لایحه طی شود.

مطهری با بیان اینکه استناد دیگر شورای نگهبان به قاعده نفی سبیل بوده است، تصریح کرد: طبق این قاعده کافران نمی توانند بر مسلمین مسلط شوند و غیرمسلم نمی تواند ولایت و حکومت پیدا کند ولی در شوراهایی که اکثریت مسلمان دارند و صرفا مسائل شرعی مطرح می شود بحث حکومت و ولایت مطرح نیست و این مصداق قاعده نفی سبیل نیست.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به رای دیوان عدالت اداری در پرونده سپنتا نیکنام، گفت: این موضوع قابل بحث است که آیا دیوان صلاحیت ورود به این پرونده را داشته یا نه و این مطلب از نظر قانون روشن نیست. ضمن اینکه این قانون از سال ۷۵ در حال اجراست و ناگهان اعلام می شود که لغو شده است.


منبع:
http://www.icana.ir/Fa/News/358508


نام
پست الکترونيک
پيام شما