آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۱
بازديد روز قبل: ۲۷
بازديد هفته: ۱۱۸
بازديد ماه: ۵۴۰
بازديد کل: ۶۲۸۶۰۲۴
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
دیدگاه های حقوقی > حقوق اساسی > ۱۳۹۶/۰۹/۰۴
۱۹۵ بازدید
 
   

ضرورت ساماندهی دستفروشان


از جمله مهمترین سرفصل های قانون اساسی، بحث تفصیلی و حائز اهمیت حقوق عامه است؛ به طوری که بند دوم اصل ۱۵۶ قانون اساسی، احیای حقوق عامه را یکی از وظایف مهم دستگاه قضا برشمرده و ماده ٢٩٠ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ نیز، پیگیری و نظارت بر دعاوی مربوط به جرایم راجع به اموال، منافع و مصالح ملی و خسارت وارده به حقوق عمومی را بر عهده دادستان کل کشور گذاشته است.
حقوق عامه، یکی از اولویت های اصلی برنامه ها و اقدامات دستگاه قضا است و امروز دادستان های مراکز استان ها با رعایت قانون و بر حسب وظایف خود، در موارد مختلف در زمینه مشکلات عمومی مردم ورود می کنند؛ ضمن اینکه دادستان کل کشور نیز در تاریخ ۱۷ فروردین سال ۹۵، دستورالعمل نحوه نظارت و پیگیری حقوق عامه را در دو فصل و ۲۰ ماده برای اجرا ابلاغ کرد.  از جمله موضوعاتی که امروزه در نقاط مختلف کشور، موجب تضییع حقوق مردم می شود و بیشتر هم در شهرهای بزرگ و کلان شهرها نمود دارد، مسئله دستفروش هاست؛ به طوری که گاه ترافیک حاصل از حضور دستفروش ها و وانت بارها در کنار خیابان ها، عبور و مرور را برای مردم دشوار می کند.  اگرچه بسیاری از این مشاغل که از آنها به عنوان مشاغل کاذب یاد می شود، به خاطر علل و عواملی خارج از حوزه اختیارات و وظایف دستگاه قضا بوجود آمده اما از آنجایی که سبب بروز مشکلاتی برای مردم شده است، مسئولان قضایی شهرهای مختلف، به موضوع ورود کرده و اقداماتی را در این راستا انجام داده اند.

  کاهش عرضه کالای قاچاق با ساماندهی دستفروشان
از جمله استان هایی که ساماندهی دستفروشان را در دستور کار قرار داده، استان البرز است؛ مهدی جوهری معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری این استان با تأکید بر ساماندهی دستفروشان می گوید: برای ساماندهی دستفروشان باید بازارچه هایی راه اندازی شود تا این افراد بتوانند اجناس خود را به فروش برسانند. وی یکی از راهکارهای پیشگیری از بزه را نظارت دقیق بر بازارچه هایی می داند که دستفروشان در آن مشغول به کار هستند . معاون دادگستری البرز خاطرنشان می کند: جلوگیری از عرضه کالاهای قاچاق و پیشگیری از بسیاری معضلات اجتماعی نیز می تواند در سایه کنترل و نظارت بر دستفروشان ایجاد شود. جوهری می گوید: بی توجهی به دستفروشی و عدم کنترل و نظارت بر آنها، معضلاتی را در آینده ایجاد می کند که کنترل و حل آن معضلات، به مراتب مشکل تر از وضعیت فعلی است.  این مسئول بروز برخی از بزه های اجتماعی را از مهمترین مشکلات پدیده دستفروشی عنوان و می افزاید: قانون امور صنفی، راهکارهایی در قالب ایجاد بازارچه مشخص کرده و ما باید کاری مطابق مجاری قانونی برای کنترل این پدیده انجام دهیم.

  ساماندهی دائمی دستفروشان
رییس دادگستری آبادان هم از آغاز اجرای طرح ساماندهی دستفروشان در این شهر خبر داده و گفته است که طرح ساماندهی دستفروشان با پیگیری های ویژه دادگستری در حال انجام است.
سیروس محمدی زاده می گوید: برای طرح ساماندهی دستفروشان آبادان، پیگیری های گسترده و شبانه روزی از سوی دادگستری آبادان صورت گرفت و با وحدت، همراهی و تعامل همه مسئولان و جدیت دستگاه های اجرایی شهر آبادان و همچنین با برگزاری جلسات کارشناسی چند ساعته، مصوبات خوبی حاصل شد.
او با بیان اینکه طرح مذکور بدون مدت زمان معین و به صورت دایم انجام می شود، گفته است: در حال حاضر واحد اجراییات شهرداری، نیروی انتظامی، راهنمایی و رانندگی و آتش نشانی با هماهنگی دادگستری آبادان از ساعات اول صبح تا شامگاه در حال اجرای طرح ساماندهی دستفروشان هستند .

  دستفروشان؛ تهدید کننده بهداشت عمومی
الماس گشتاسبی معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کهگیلویه و بویراحمد نیز به عنوان یکی دیگر از استان هایی که طرح ساماندهی دستفروشان را در دستور کار قرار داده، می گوید : دستگاه قضا با خودروهای دست فروش متخلف برخورد می کند زیرا بعضی از این وانت بارها در پیاده روها سد معبر ایجاد کرده و برخی نیز برای اینکه توسط پلیس شناسایی نشوند، پلاک خودرو خود را مخدوش می کنند یا فاقد پلاک هستند.
وی گفته است: رفع سد معبر و جلوگیری از فعالیت دستفروشان وظیفه شهرداری است و باید در این باره به صورت ویژه وارد عمل شود. گشتاسبی با بیان اینکه پلیس راهنمایی و رانندگی به طور قطع در صورت مشاهده تخلف ترافیکی از سوی این وانت ها، باید جریمه لازم را اعمال کند، توضیح می دهد: برخی از این وانت ها به صورت مستمر در یک خیابان مستقر هستند و شهرداری می تواند با تشکیل پرونده به عنوان تصرف عدوانی از آنها شکایت کنند. این مقام مسئول گفته است: اقداماتی نظیر تهدید علیه بهداشت عمومی، دیگر تخلف این وانت بارهاست؛ به طوری که در اثر ماندگاری محصولات زیرآفتاب و نبود شرایط نگهداری استاندارد، به عنوان تهدیدی علیه بهداشت عمومی قابل پیگیری و برخورد قانونی هستند.

  برخورد با دستفروشان بزهکار
علی موحدی راد دادستان عمومی و انقلاب زاهدان نیز از اجرای طرح برخورد با دستفروشان بزهکار در راستای افزایش امنیت خبر داده و می گوید: به منظور کاهش سرقت، ضمن جمع آوری ضایعات فروشی ها از سطح شهر، با دستفروشان بزهکار هم برخورد قضایی می شود.
او می افزاید: البته مسئولان باید به این نکته توجه داشته باشند که هر زمان و در هر مکان و موضوعی که افراد به صورت جداگانه به سراغ مشکلات بروند گره مشکلات باز نخواهد شد بلکه باید همه دستگاه ها پای کار آمده و با همدلی، همیاری و همکاری هر کدام به اندازه خود تلاش کرده تا معضلات و مشکلات استان حل شود.
امید می رود با اجرای طرح ساماندهی دستفروشان در سراسر کشور، ضمن سامان بخشیدن به اشتغال این دسته از افراد که به هر دلیلی اعم از بیکاری یا نداشتن مهارت خاص به دستفروشی روی آورده اند، ضمن جلوگیری از تضییع حقوق مردم، از بروز جرایم و تخلفات احتمالی ممانعت به عمل آید.
برای مبارزه همه جانبه با دست فروشان و سد معبرکنندگان، علاوه بر از بین بردن ریشه های ایجاد آن از طریق فراهم کردن بسترهای لازم جهت اشتغال آنان، علاوه بر ورود دستگاه قضا، اقدامات قانونی شهرداری ها و سایر دستگاه های ذی ربط نیاز است و در کنار همه این ها، متولیان باید به فرهنگ سازی بپردازند.


منبع:
http://www.hemayatonline.ir


نام
پست الکترونيک
پيام شما