آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۹
بازديد روز قبل: ۱۴
بازديد هفته: ۱۲۵
بازديد ماه: ۴۶۹
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۷۶
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
اخبار > ساير خبرها (عمومي) > ۱۳۸۷/۰۴/۰۴
۱۰۵ بازدید
 
   

معاون وزیر نیرو: میزان بارشها نسبت به خشک ترین سال ۱۰ درصد کاهش داشت


معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با اشاره به اینکه حجم کل بارش های جوی در ۹ ماهه مهر ۸۶ تا خرداد ۸۷ به میزان ۲۱۰ میلیارد مترمکعب بوده است ، تصریح کرد، این میزان بارش نسبت به دوره مشابه ۳۹ ساله ۴۷ درصد و نسبت به دوره مشابه سال قبل ۵۲ درصد و نسبت به خشک ترین سال ۱۰ درصد کاهش داشت. 
دکتر " رسول زرگر" روز دوشنبه در جمع خبرنگاران ضمن اظهار این مطلب با اشاره به اینکه میانگین بارش در کل گستره کشور در این مدت ۱۲۷ میلی متر بوده است ، تصریح کرد، در این مدت ۲۰۰میلیارد مترمکعب کاهش بارش را در کشور شاهد بودیم.
وی بااشاره به اینکه میزان بارش های جوی در همین مدت نسبت به سال های ۱۳۷۹ و ۱۳۸۰ که خشک ترین سال های ۴۰ سال گذشته بود ، ۳۰میلیارد مترمکعب کمتر بود ، تاکید کرد، در ۹ ماهه نخست سال آبی جاری نسبت به خشک ترین سال نیز ۱۰ درصد کاهش ریزش های جوی را شاهد بودیم .
زرگر میزان ذخیره آب پشت سدهای کشور را ۱۳ میلیارد مترمکعب اعلام کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل که ۹/۲۳ میلیارد مترمکعب بود، ۴۶ درصد کاهش دارد.
معاون وزارت نیرو با اشاره به اینکه در ۹ ماهه مورد بررسی ۳۰ میلیارد مترمکعب اب به پشت سدها وارد و ۳۵ میلیاردمترمکعب آب از سدها خارج شده است ، افزود: مابه التفاوت این رقم از ذخیره سدها استفاده شده است.
وی بااشاره به اینکه حدود ۲۰ درصد کاهش بارش ها را در سال آبی جاری پیش بینی کرده بودیم ، گفت : ماه های اسفند ۸۶، فروردین، اردیبهشت و خرداد سال جاری خشک ترین ماه هایی بودند که آمار آن در دسترس می باشد. از نیمه دوم اسفند۱۳۸۶ دولت و دستگاه های ذیربط شرایط خشکسالی را پیش بینی کرده بودند .
معاون وزیر نیرو ضمن بیان اینکه خشکسالی فقط در ایران رخ نداده ، بلکه در کشورهای عراق، ترکیه و افغانستان و حتی برخی شهرهای اروپایی نیز این امر اتفاق افتاده است ، در خصوص وضعیت سدها در کشور گفت: ۵۲۰ سد در کشور داریم که ۳۲۰ سد بلند و بزرگ هستند.از این تعداد پنج سد در استان خوزستان واقع است که تولید اصلی انرژی برق - آبی را در کشور بعهده دارند. تولید برق از این سدها در شش ماهه نخست ۱۳۸۶ نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۸۵ به میزان ۸/۴ درصد کمتر بود. اما در شش ماهه اول سال ۱۳۸۶ به میزان ۱۰۶۱ گیگاوات ساعت انرژی از این سدها تولید شد ،در حالیکه در مدت مشابه سال قبل از آن این رقم ۱۱۵۶ گیگاوات ساعت بود.
به گفته زرگر، در ماه های آذر و دی ۱۳۸۶ انرژی کمتری تولید شد و در بهمن ماه پارسال به دلیل بروز شرایط سرد و محدودیت عرضه گاز ۲ درصد افزایش تولید ثبت شد.
وی در خصوص اقدام های انجام شده در وزارت نیرو برای مبارزه با خشکسالی گفت: از اسفند ماه سال گذشته که خشکسالی در کشور قطعی شد ، در یکایک استان های کشور حضور یافتیم و منابع و مصارف را بررسی کردیم.
زرگر سپس تاکید کرد، با اعمال مدیریت بر مساله کم آبی موفق شدیم که آب کم را در مکان های مختلف توزیع کنیم و اگر این مدیریت اعمال نمی شد چه در بخش شرب و چه در بخش کشاورزی با مشکلاتی بیش از آنچه پیش بینی شده بود، مواجه می شدیم. اعمال مدیریت بر منابع محدود آب کشور خسارت را به حداقل ممکن رساند.
وی تعداد شهرها و روستاهای متاثر از خشکسالی را ۱۵۰ شهر و حدود ۷۹۰۰ روستا اعلام کرد و افزود: تا امروز ۶۰درصد مشکلات این شهرها و روستاها برطرف شده است و به وضعیت پایدار رسیدند. این مشکلات با اقدام هایی چون حفر چاه های جدید، لایروبی قنوات و چاه ها ، احداث خطوط انتقال جدید ، اجاره و خرید چاه های جدید برطرف شده است.
معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه در شهرهای بزرگ و متوسط وضعیت اب بحرانی نیست و شهر های کوچک با مشکل اب مواجه هستند، از تخصیص ۷۰۰میلیارد ریال از یک هزار میلیارد ریال اعتبار در خواستی خبر داد و افزود: برخی از شهرهای کشور مانند زابل چه خشکسالی باشد و چه نباشد ، با تنش آبی مواجه هستند .
زرگر در خصوص برخورد با مشترکان پرمصرف اب در تهران گفت: پیش از این اعلام شده بود که کسانی که بیش از دو برابر الگوی مصرف در هر شهر آب مصرف کنند، در مرحله اول تذکر کتبی و در مرحله بعد با قطع آب مواجه خواهند شد. در تهران تاکنون به ۵۶ هزار مشترک خانگی تذکر کتبی دادیم و انشعاب آب ۱۳۶۰ مشترک نیز قطع شده است .
وی با بیان اینکه اعلام کرده بودیم که در شهرهای بزرگ اگر مردم ۱۰ درصد صرفه جویی کنند ،می توانیم شرایط را با کمترین خسارت آب شرب پشت سربگذاریم ، افزود: مردم فروردین ماه امسال نسبت به زمان مشابه سال قبل ۴/۸ درصد افزایش مصرف، در اردیبهشت ماه ۲/۶درصد افزایش مصرف و در خرداد ماه امسال سه درصد افزایش مصرف داشتند.
وی ضمن تشکر از مردم برای صرفه جویی در مصرف آب ، ابراز امیدواری کرد که افزایش مصرف آب با همکاری مردم به حداقل نسبت به سال قبل برسد.
به گفته زرگر، اگر مصرف شهرها متناسب با سال گذشته باشد ،می توان شرایط را با کمترین خسارت پیش برد.
معاون وزیر نیرو گفت: در بخش کشاورزی حدود چهار میلیون هکتار زمین زراعی دیم داریم که با بروز خشکسالی حدود ۸۰ درصد آن از بین رفت. از ۶/۴ میلیون هکتار زمین زراعی که از آب چاه ها استفاده می کنند، ۱۰ تا ۱۵ درصد با تنش ابی مواجه شدند. همچنین از حدود چهار میلیون هکتار زمین زراعی آبی که از آب سدها استفاده می کنند ، ۳۵ تا ۴۰ درصد با تنش آبی مواجه شدند.
وی در خصوص فعالیت احداث سد در دولت نهم گفت: در ۲۰ سال گذشته در کشور نهضت سد سازی وجودداشته است و همچنان ادامه دارد. همواره برای دولت ها تامین منابع آب شرب در اولویت بوده و به عنوان یک نیاز ملی محقق شده است.
زرگر گفت: از شهریور ۱۳۸۴ تاکنون ۲۵ سد افتتاح شده است و در مدت ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته ۸۰ تا ۹۰ سد در کشور در حال ساخت بوده است.
وی بودجه امسال در بخش آب را ۴۰ هزار میلیارد ریال اعلام و تصریح کرد، بودجه معاونت آب وزارت نیرو در سال جاری نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش دارد. بودجه سال ۱۳۸۶ نسبت به سال قبل از آن ۱۵ درصد رشد داشت.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه دولت چندین بار سعی کرده است که منابع اعتباری اب را چند برابر افزایش دهد، تصریح کرد، دولت نهم مانند دولت های قبل نگاه ویژه ای به بخش آب دارد.
وی از افتتاح ۳۰ طرح بزرگ آبی کشور در سال جاری به مناسبت سی امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی خبر داد و افزود: علاوه بر اینها طرح های دیگری نیز افتتاح خواهد شد، اما به مناسبت سی امین سالگرد پیروزی انقلاب ۳۰ طرح بزرگ را عنوان کردیم. این ۳۰ طرح بزرگ شامل ۱۰سد بزرگ، سه طرح شبکه ابیاری و زهکشی ، ۱۰طرح بزرگ جمع آوری و تصفیه فاضلاب و هفت طرح بزرگ ابرسانی می باشند.
زرگر ۲۰ هزار میلیارد ریال بدهی بخش آب به پیمانکاران را به دلیل دو برابر کارکرد این مجموعه عنوان کرد و به غیرت و همت پیمانکاران برای اتمام کارها با وجود طلب ، افرین گفت.
وی بااشاره به اینکه اگر سیلاب ماه های اسفند ۱۳۸۶و فروردین سال جاری را برای سدهای برق آبی داشتیم مشکلی در تولید برق ابی وجود نداشت، تصریح کرد، نیروگاه های برق ابی شامل "مسجد سلیمان" ، "عباسپور "و "کارون ۳ "جدید هستند و هنوز به مرحله تعمیرات اساسی نرسیده اند. فقط نیروگاه "دز" و بخش قدیمی نیروگاه " شهید عباسپور " نیاز به تعمیرات سالانه دارند و این امر از ابتدای سال پیش بینی می شود و هزینه آن از محل فروش برق تامین می شود.
وی در خصوص باروری ابرها با اشاره به اینکه فناوری این کار در کشور بومی شده است ، گفت: زمان باروری ابرها اواخر آذر و اوایل دی تا اخر اردیبهشت ماه است و این امر متکی بر میزان ابرهای ورودی کشور است و اگر میزان ابرناکی از یک حد پایین تر بیاید، این کار عملی نیست. باروری ابرها به قوت سال گذشته نبوده ، اما با ظرفیت کامل کار شده است.
وی بااشاره به اینکه نتیجه بخشی از عملیات باروری بارش های اخیر در استان های گیلان و مازندران بوده است ، ابراز امیدواری کرد که نتیجه نهایی آن پس از پایان سال آبی بروز کند.
در حدود ۶۰ کشور دنیا از این فناوری که به " تعدیل آب و هوا" شهرت دارد، استفاده می شود.
زرگر حجم منابع زیرزمینی آب کشور را ۵۰۰ میلیارد مترمکعب اعلام کرد و در خصوص برداشت آب از دشت ها گفت: از ۶۰۹ دشت و منطقه مطالعاتی کشور ۲۲۲ دشت ممنوعه هستند. حدود شش میلیارد مترمکعب مازاد برداشت آب از دشت ها داریم و ۵/۱ میلیارد مترمکعب آن در سه سال گذشته با بستن چاه های غیرمجاز وخریدن چاه های جدید، جبران شده است .
به گفته وی ، از حدود ۳۰ هزار رشته قنات فعال در کشور هشت میلیارد مترمکعب آب برای مصارف شرب و کشاورزی تولید می شود.
معاون وزیر نیرو در امور آب همچنین از اجرای طرح مشترک ایران و ارمنستان برای استفاده از منابع آبی رود ارس و تولید ۱۳۰ مگاوات برق در خاک هر کشور با صرف ۵۲۰ میلیون یورو خبر داد و افزود: قرار شده است ایران طرح را در کشور خودش اجراکند و در صورت تامین اعتبار از سوی ارمنستان اجرای کار در آن کشور را نیز بعهده خواهد گرفت.
وی با ابرازامیدواری نسبت به اینکه فعالیت اجرایی این طرح اوایل سال ۲۰۰۹ میلادی آغاز شود ، گفت: ایران قرار است ۱۳۰ مگاوات برق تولیدی در ارمنستان را بازخرید کند.
به گفته زرگر، در دوازدهم اردیبهشت ماه امسال بعد از پیگیری چند ساله کلنگ بندانحرافی شیرتپه به زمین زده شد. اعتبار این طرح ۱۰ میلیون دلار و ا جرای آن ۱۸ ماه توسط دو کشور ایران و ترکمنستان پیش بینی شده است . اجرای این طرح برای ایران از جهت آنکه برداشت مستمر و پایدار آب از سد دوستی را فراهم می کند ، اهمیت دارد. زیرا تا این بند ساخته نشود، نمی توانیم سهم خود را ار منابع آب این سد برداشت کنیم.
وی در خصوص مشارکت بخش خصوصی در احداث سد گفت: برای احداث پنج سد از طریق تامین مالی ( فاینانس) اعلام آمادگی کردیم و برای ۸۰۰ میلیون دلار پیش بینی شده در لایحه بودجه مناقصه برگزار شد. برندگان مناقصه به بانک مرکزی معرفی شدند که قرارداد بانکی را منعقد کنند. کار یکی از آنها پیشرفت خوبی دارد و چهار تای دیگر به دلیل برخی مشکلات پیشرفت ندارد.
زرگر در خصوص اجرای طرح تفکیک اب شرب و بهداشتی گفت: تا یک سال گذشته مطالعات علمی در این خصوص صورت نگرفته بود، اما از شش ماه پیش درخصوص ۱۰ شهر بزرگ مطالعه در حال انجام است و نتایج این مطالعات مشخص خواهد کرد که به این کار ورود کنیم و یا نکنیم.
وی همچنین از تشویق به سرمایه گذاری در تولید آب معدنی بطری خبر داد و افزود: تاکنون ۸۰ مجوز احداث کارخانه آب معدنی صادر شده و به تازگی مجوز احداث دو شهرک تولید آب معدنی در استان های چهارمحال و بختیاری و مازندران داده شده است. هرکدام از این شهرک ها ظرفیت ۲۰ تا ۵۰ واحد تولید آب معدنی خواهند داشت.
معاون وزیر نیرو در خصوص اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی ( خصوصی سازی ) در بخش آب وزارت نیرو گفت: مشمول واگذاری نیستیم ، ولی تلاش کردیم با توجه به جو کلی و عزمی که در این رابطه وجود دارد ، در این خصوص کاری انجام دهیم. لذا با ارایه طرحی به دولت واگذاری سدها به آببران را مطرح کردیم و دولت با کلیات آن موافقت کرد.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، زرگر در خاتمه گفت: در آیین نامه اجرایی این طرح واگذاری سدهایی که ارتفاع آنها کمتر از ۱۵ متر ، حجم مخزن آنها کمتر از سه میلیون مترمکعب و شبکه ها با مساحت کمتر از پنج هزار هکتار مطرح شده است. بدین تریتب ۸۲ سد و ۵۰۰ هزار هکتار شبکه ابیاری زهکشی در قالب این طرح قابل واگذاری هستند.
 

منبع:
ايرنا دوشنبه 4 تير 1387


نام
پست الکترونيک
پيام شما