آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۳
بازديد روز قبل: ۱۵
بازديد هفته: ۱۰۹
بازديد ماه: ۵۲۴
بازديد کل: ۶۲۸۶۴۹۸
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
دیدگاه های حقوقی > حقوق اساسی > ۱۳۹۶/۰۸/۲۳
۲۶۰ بازدید
 
   

اقدامات قوه قضاییه در زمین لرزه غرب کشور/ دستگاه قضا در کنار زلزله زدگان


ساعت ۲۱ و ۴۸ دقیقه و ۱۶ ثانیه یکشنبه شب، ۲۱ آبان بود که زمین لرزه ای به بزرگی ۷.۳ ریشتر استان های غربی کشور شامل کرمانشاه، ایلام، کردستان و حتی مناطقی از آذربایجان غربی را لرزاند اما به دلیل قرار داشتن کانون این زمین لرزه در منطقه «ازگله واقع در استان کرمانشاه، این استان بیشتر از سایر همسایگان خود، متاثر از زمین لرزه شد؛ به طوری که بنابر اعلام پزشکی قانونی، صدهانفر از هموطنان مان بر اثر این حادثه دلخراش، جان خود را از دست دادند و چندین هزار نفر نیز مصدوم و مجروح شدند.
از همان لحظات ابتدایی وقوع زمین لرزه، ستاد مدیریت بحران در سطح کشور و استان فعال و نیروهای امدادی برای کمک به زلزله زدگان وارد شهرهای سرپل ذهاب، ثلاث باباجانی و قصر شیرین که بیشترین تلفات را داشته اند، شدند.  در زمان بروز بحران هایی از این دست، خدمت رسانی به آسیب دیدگان، برقراری امنیت برای ارائه خدمات بهتر و بودن در کنار بازماندگان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است؛ در همین راستا، دستگاه قضا با محوریت دادگستری کل استان کرمانشاه، اقداماتی را برای ارائه هر چه بهتر امدادرسانی و خدمت رسانی به آسیب دیدگان و زلزله زدگان آغاز کرد.

  آماده باش دستگاه قضایی کرمانشاه
با توجه به اهمیت موضوع، رییس کل دادگستری استان کرمانشاه در لحظات ابتدایی وقوع حادثه از آماده باش دستگاه قضایی استان در راستای ارایه خدمات مطلوب به آسیب دیدگان خبر داد و گفت: در حال حاضر بازدید میدانی از منطقه زلزله زده «سرپل ذهاب صورت گرفته و دستورات لازم نیز در این زمینه صادر شده است .
محمدرضا عدالتخواه گفت که دستگاه قضایی استان بنا بر وظیفه ذاتی خود در حالت آماده باش است و با حضور در جلسات ستاد بحران، نسبت به انجام وظایف خود اعلام آمادگی کامل کرده است.

  برقراری امنیت کامل
همواره در زمان وقوع حوادثی از قبیل زلزله و سیل، برقراری امنیت برای ارائه خدمات هر چه بهتر و بیشتر به آسیب دیدگان و بازماندگان، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است اما گاهی اوقات برخی بدخواهان با انتشار اخبار نادرست و غلط، سعی در برهم زدن اوضاع دارند که زلزله کرمانشاه نیز از این امر مستثنی نبود.  رییس کل دادگستری استان کرمانشاه که با حضور در مناطق زلزله زده، از نزدیک در جریان امور قرار داشت، در پاسخ به شایعاتی مبنی بر ناامنی مناطق زلزله زده، گفت: استان کرمانشاه در امنیت کامل است و نیروهای انتظامی برای تأمین امنیت در شهرها حضور دارند.

  صدور دستور ویژه برای شناسایی فوت شدگان
یکی از اقدامات ویژه در زمان وقوع زلزله، بحث شناسایی و خاکسپاری افراد فوت شده و تسلای خاطر بازماندگان است که عدالتخواه در همین زمینه از صدور دستور ویژه برای شناسایی فوت شدگان در همان محل حادثه خبر داد و گفت: دستور داده شده است، اموات در همان محل حادثه شناسایی و جواز دفن صادر شود.

  تشدید حفاظت از منازل آسیب دیده و اماکن دولتی
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمانشاه نیز به عنوان ناظر بر ارائه خدمات امدادرسانی به آسیب دیدگان زمین لرزه، از نظارت بر نحوه ارایه خدمات در مناطق زلزله زده این استان خبر داد و اظهار کرد: به دنبال وقوع زلزله، بلافاصله کمیسیون امنیت و انتظامات حوادث غیرمترقبه استانداری کرمانشاه با حضور اعضا، از جمله معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان تشکیل و مقرر شد با بسیج تمامی امکانات استان و در صورت لزوم استان های مجاور، کار کمک رسانی به مصدومان، آوار برداری، انتقال مجروحان به مراکز درمانی و اسکان موقت زلزله زدگان و در کنار آن برقراری نظم و امنیت و تشدید حفاظت های انتظامی از منازل آسیب دیده و اماکن دولتی انجام شود. دادستان کرمانشاه تصریح کرد: دادیار دادسرای کرمانشاه نیز به منظور ارایه خدمات فوری قضایی در مرکز پزشکی قانونی استان مستقر شد تا پرونده های مربوط به جان باختگان این واقعه با سرعت بیشتری پیگیری شود. صادقی ابراز امیدواری کرد با بردباری، همدلی و همراهی  مردم و تمام متولیان و مسئولان،  آلام این واقعه کاهش یافته و مشکلات و آسیب ها هر چه زودتر برطرف شود.

  برخورد قانونی با بازار سیاه فروش بلیط
به دنبال وقوع زمین لرزه در کرمانشاه، به یک باره بلیت های پرواز تهران – کرمانشاه سر به فلک کشید و حتی تا ۹۰۰ هزار تومان نیز اعلام شد. یکی از علت های این موضوع، نگرانی خانواده ها از وضعیت بستگان شان در مناطق زلزله زده و حضور در منطقه بود اما مانند همیشه برخی افراد سودجو حتی از مصیبت وارده بر مردم نیز قصد سوء استفاده داشتند.  به دنبال وقوع این موضوع، دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه با هشدار به افراد فرصت طلب و سودجو گفت که اگر افرادی بخواهند با زار سیاه در عرضه و فروش بلیط هواپیما یا اتوبوس به مقصد کرمانشاه ایجاد کنند، به صورت قانونی با آنها برخورد خواهد شد. صادقی تصریح کرد: چنین رفتاری با قانون، اخلاق و آموزه های دینی و اصول نوع دوستی ناسازگار است و مردم در مواجهه با این افراد مراتب را سریع به تلفن گویای سازمان تعزیرات حکومتی اطلاع دهند. وی اضافه کرد: مطابق دستور دادستان کل کشور، دادستان های شهرستان های آسیب دیده بر روند امداد رسانی به مردم با هماهنگی دستگاه های دیگر، نظارت خواهند داشت . صادقی با تاکید بر اینکه مسئولان و نیروهای امدادی قطعا متوجه احساسات مردم آسیب دیده هستند و هدفشان کمک رسانی و کاهش آلام مردم است، تصریح کرد: حضور مردم در مناطق زلزله زده نباید به گونه ای باشد که در امر امداد رسانی خلل و کندی ایجاد کند. این مقام قضایی تاکید کرد: احراز هویت جان باختگان و صدور جواز دفن در مناطق حادثه دیده توسط پزشکی قانونی در حال انجام است و اسکان اضطراری حادثه دیدگان، تامین آب آشامیدنی در اولویت است.

  خودداری از دفن بدون مجوز جان باختگان
از جمله دستگاه های تابعه دستگاه قضایی که در وقوع حوادث و سوانح مانند زمین لرزه، نقش مهمی بر عهده دارد، سازمان پزشکی قانونی است؛ در همین ارتباط مدیرکل مدیریت بحران سازمان پزشکی قانونی کشور از اولیا متوفیات حادثه زلزله کرمانشاه درخواست کرد برای حفظ حقوق قانونی جان باختگان و بازماندگان، از تدفین بدون صدور جواز دفن پزشکی قانونی خودداری کنند. مهرداد علی بخشی با اشاره به حقوقی که در زمان حیات یا فوت یک فرد به اطرافیان تعلق می گیرد یا از آنها ساقط می شود، تصریح کرد: متخصصین پزشکی قانونی در کوتاه ترین زمان، جواز دفن جانباختگان را صادر می کنند و لازم است خانواده ها برای حفظ حقوق افراد متوفی، با جواز دفن، مراسم خاکسپاری را برگزار کنند.


منبع:
www.hemayatonline.ir/newspaper


نام
پست الکترونيک
پيام شما