آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۳
بازديد امروز: ۳۵۴
بازديد روز قبل: ۴۹۹
بازديد هفته: ۳۰۳۹
بازديد ماه: ۳۷۵۰
بازديد کل: ۶۲۷۸۹۰۹
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
حقوق بین الملل > حقوق بشر > ۱۳۹۶/۰۸/۲۳
۲۸۲ بازدید
 
   

گدایی اجباری جایگزین برده‌داری کلاسیک


معاون امور بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر با بیان اینکه آگاهی عمومی کافی و اسناد الزام آور حقوقی در خصوص شیوه های برده داری جدید وجود ندارد، گفت: امروزه شیوه هایی مانند گدایی اجباری، جایگزین برده داری کلاسیک شده است.
کاظم غریب آبادی در کنفرانس بین المللی حقوقی قطر با اشاره به اینکه برده داری کلاسیک جای خود را به شیوه های جدیدتری مانند کار اجباری، ازدواج اجباری، گدایی اجباری، استثمار جنسی و قاچاق انسان داده است، شرایطی را که اشتغال افراد منجر به شکل گیری نوعی بردگی می شود، تشریح کرد.
وی کار طولانی مدت کارگران در طول روز بدون پرداخت حداقل حقوق مقرر قانونی و عدم برخورداری از شرایط ناایمن کاری و تأمین اجتماعی و همچنین ضبط گذرنامه کارگران خارجی توسط کارفرمایان که در برخی کشور ها رایج است را از جمله وضعیت هایی دانست که نوعی بردگی مدرن محسوب می شوند. معاون دبیر ستاد حقوق بشر، فرصت هایی که جهانی سازی برای توسعه فعالیت بنگاه های بزرگ به ویژه در کشور های در حال توسعه و جهان سوم به منظور تولید محصولات ارزان تر و کسب منافع و سود بیشتر فراهم کرده است را از آنجا که تقاضا برای کار ارزان عموماً گروه های آسیب پذیر نظیر مردمان بومی و مهاجران را هدف می گیرد، از جمله دلایل شکل گیری برده داری مدرن خواند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، غریب آبادی همچنین با اشاره به نابرابری جهانی به عنوان یکی دیگر از عوامل موثر در شیوه های مدرن برده داری، گفت: متأسفانه یک درصد ثروتمندان جهان مالک بیش از ٥٠ درصد ثروت جهان هستند و از آنجا که منافع رشد اقتصادی بین جوامع مختلف به صورت عادلانه توزیع نمی شود، به نوبه خود موجب تشدید فرآیند بردگی جدید می شود. وی  با اشاره به اینکه فقر موجب می شود، قربانیان از کشور های با درآمد های پایین به وضعیت های برده داری که بیشتر در کشور های توسعه یافته است قاچاق شوند، تصریح کرد: در چنین شرایطی افراد آسیب پذیر مجبور به پذیرش پیشنهاد های کار اجباری می شوند.
معاون امور بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر با اذعان به اینکه آگاهی عمومی کافی و همچنین اسناد الزام آور حقوقی در خصوص شیوه های برده داری جدید وجود ندارد به برخی راهکار ها برای مقابله با این وضعیت اشاره کرد و گفت:  پرداختن به ریشه های اساسی برده داری مدرن مانند فقر، محرومیت اجتماعی و تبعیض، به منظور حذف موثر تمامی اشکال آن و اتخاذ اقدامات جدی و اساسی برای مبارزه با قاچاق انسان برخی از این راهکارها است.
وی گفت: جرم انگاری اشکال معاصر برده داری در سطوح ملی، تلاش جدی دولت ها در فراهم کردن شرایط کار پاک مانند ضرورت انعقاد قرارداد های کاری برای تمامی کارگران، برخورداری تمامی کارگران از حداقل حقوق مقرر قانونی، تامین اجتماعی و بیمه حوادث، شناسایی قربانیان بردگی مدرن به منظور کمک به آنان، از جمله ارائه معاضدت قضایی با هدف پیگیری حقوق و جبران خسارات آنان، ارتقای سطح آگاهی عمومی از طریق سمن ها، رسانه ها و مجامع آکادمیک درخصوص شیوه های نوین بردگی از دیگر راهکارها برای مقابله برده داری است.

حقوق بشر؛ ابزار سیاسی
غریب آبادی همچنین در دیدار با احمد الحمادی، رییس کمیته ملی حقوق بشر و دادستان کل قطر با اشاره به اینکه امروزه از حقوق بشر به عنوان یک ابزار سیاسی و برای تحت فشار قراردادن کشورهای مستقل سوء استفاده می شود، بر ضرورت رایزنی و همکاری های دو کشور در سازمان های بین المللی در این زمینه تأکید و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را در این خصوص اعلام کرد.
در این زمینه الحمادی نیز با تصریح بر اینکه روابط قطر و ایران در تمامی شرایط مبتنی بر احترام متقابل بوده و همواره روابط حسنه ای بوده است، با انتقاد از تحریم های یکجانبه علیه این کشور و تاثیر سوء آن بر حقوق بشر مردم قطر، از جمهوری اسلامی ایران به خاطر فروگذارنکردن از هر نوع کمکی در این شرایط، قدردانی کرد و گفت: قطر این حمایت ها را هرگز فراموش نخواهد کرد.
 


منبع:
www.hemayatonline.ir/newspaper


نام
پست الکترونيک
پيام شما