آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۲
بازديد امروز: ۷
بازديد روز قبل: ۱۵
بازديد هفته: ۱۰۹
بازديد ماه: ۵۲۴
بازديد کل: ۶۲۸۶۵۰۲
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۶
دیدگاه های حقوقی > حقوق اساسی > ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
۲۶۰ بازدید
 
   

توقف توسعه سکونت گاه‌های غیررسمی


بنابر آمارهای رسمی اعلام شده از سوی مسئولان، ۱۱ میلیون نفر حاشیه نشین در ۸۵۰ نقطه کشور سکونت دارند؛ مناطقی که ابتدا زاغه و حلبی آباد بودند و رفته رفته به آلونک هایی کج و معوج در اطراف شهرها و کلان شهرها تبدیل شدند مناطقی که نه تنها آسیب به شما می روند بلکه آسیب زا هم هستند.
از همین روست که رهبر معظم انقلاب اسلامی در تعیین پنج اولویت در حوزه مدیریت آسیب های اجتماعی، در کنار اعتیاد به مواد مخدر، طلاق، مفاسد اخلاقی مناطق بحران خیز کشور، از حاشیه نشینی نام برده اند.  دستگاه های مختلفی از جمله دستگاه های متولی حوزه بهداشت و درمان تا دستگاه های متولی مسکن، کار و تأمین اجتماعی، برای مقابله با پدیده حاشیه نشینی وظیفه دارند با توجه به اینکه حاشیه شهرها همواره یکی از مناطق جرم خیز محسوب می شود، دستگاه قضا نیز اقداماتی را در راستای پیشگیری از وقوع جرم و مقابله با جرایم در این مناطق انجام داده است.

  شناسایی مناطق حاشیه نشین در استان ها
در همین ارتباط، پیشتر مهدی امیری اصفهانی قائم مقام سابق معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه که هم اکنون مسئولیت معاونت سیاسی دادستانی کل کشور را بر عهده دارد، از برنامه های دستگاه قضا برای مقابله با پدیده حاشیه نشینی خبر داده و گفته بود: قوه قضاییه به عنوان بخشی از فرآیند مواجهه مناسب با مقوله حاشیه نشینی، در عرصه پیشگیری به شکل جدی وارد شده و طبق برنامه ریزی های صورت گرفته،  معاونت اجتماعی دادگستری کل هر استان، اقدام به شناسایی مناطق حاشیه نشین استان مربوطه از نظر وسعت، جغرافیا و ناهنجاری ها، جرایم و آسیب های موجود کردند.

  ساماندهی سکونت گاه های غیررسمی
رییس کل دادگستری استان کرمان هم به اقدامات انجام شده توسط دادگستری این استان برای مقابله با پدیده حاشیه نشینی اشاره می کند و می گوید: استان کرمان همانند استان های دیگر با پدیده حاشیه نشینی مواجه است و یک سوم شهر کرمان با حاشیه نشینی شکل گرفته است.
یدالله موحد گفته است: حاشیه نشینی در کرمان از چهار طرف در حال توسعه بود و به جایی رسید که مردم و مسئولان احساس خطر کردند، از سال ۹۳ در استان کرمان اتفاقات بزرگی برای مقابله با پدیده حاشیه نشینی صورت گرفته است. رییس کل دادگستری استان کرمان از توقف حاشیه نشینی در این استان خبر داده و رفع تجاوز از اراضی را گام دوم برای مقابله با پدیده حاشیه نشینی عنوان می کند و می گوید: در همین راستا، ۲۶ هزار هکتار از اراضی دولتی، مسترد یا ساماندهی شده است.  وی ساماندهی سکونتگاه های غیر رسمی در استان کرمان را از دیگر اقدامات استان در زمینه مقابله با حاشیه نشینی برمی شمارد و می گوید: استان کرمان در سال گذشته جزء استان های برتر در خصوص جلوگیری از تعرض به اراضی دولتی معرفی شده است.

   شناسایی ۱۲منطقه حاشیه نشین در اراک
حجت الله درودگر، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان مرکزی هم در همین ارتباط از شناسایی ۱۲ منطقه حاشین نشین در کلانشهر اراک خبر داده و می گوید: شناسایی مناطق حاشیه نشین در استان مرکزی با هدف ارایه خدمات اجتماعی عادلانه در راستای مقابله با انواع آسیب های اجتماعی صورت گرفته است.
او گفته است: بخش قابل توجهی از جمعیت استان مرکزی در مناطق حاشیه نشین زندگی می کنند و باید با برنامه ریزی های مدون و مشارکت برون دستگاهی در راستای حل مشکلات این مناطق گام های اساسی برداشت. درودگر تصریح کرده است: جمعیت ساکن در حاشیه شهرها و سکونتگاه های غیررسمی از کمبود امکانات رفاهی رنج می برند و می طلبد برنامه های کارآفرینی، فرهنگی و مهارتی همزمان با بهبود عمرانی پی گرفته شود.

  شروع جرم از مناطق حاشیه نشین
احمد رحمانیان معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس نیز با بیان اینکه انواع بزهکاری و جرایم در مناطق حاشیه نشین رخ می دهد که نیاز به تدبیر و چاره اندیشی دارد، گفته است: توزیع مواد مخدر و جرایمی که منجر به فروپاشی بنیان خانواده می شود اغلب از این مناطق شروع می شود و به دیگر مناطق گسترش می یابد . این مقام مسئول می گوید: حاشیه نشینان اراضی دولتی و ملی را تصرف می کنند و برای امرار معا ش و گذران زندگی ممکن است هر نوع بزهکاری را مرتکب شوند، هر چند تلاش های زیادی برای کنترل مناطق حاشیه نشین صورت می گیرد اما نمی توان گفت که در این مناطق جرمی رخ ندهد . معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس خاطرنشان می کند: برای توانمند سازی مناطق حاشیه در شیراز و شهرهای بزرگ استان فارس تلاش های زیادی صورت گرفته است ، از برگزاری کلاس های آموزشی توجیهی تا نظارت و کنترل این مناطق اما اصل کار این است که حاشیه ای شکل نگیرد و مهاجرت ها با افزایش کار و تولید در روستاها کاهش یابد تا مهاجران به حاشیه ها پناه نیاورند .
رحمانیان اضافه می کند : پیشگیری از وقوع جرم یک وظیفه همگانی است و تنها بر عهده دستگاه قضایی یا انتظامی نیست، همه باید در این زمینه حس مشترک داشته باشند و احساس مسئولیت و وظیفه کنند، قانون همه دستگاه های اجرایی را موظف کرده است تا ۱۰ درصد از اعتبارات و بودجه خود را باید سالانه در زمینه پیشگیری و کاهش جرایم هزینه کنند. معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس تاکید کرده است: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه سالانه باید ۲۵ درصد از حجم تخلفات و جرایم در حوزه مناطق حاشیه ای کاسته شود.

  پیشگیری از ساخت وساز غیرمجاز
یوسف خدادادی، معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری اردبیل هم از تشکیل شورای بررسی آسیب های اجتماعی ناشی از حاشیه نشینی در اردبیل خبر داده و می گوید: طبق قانون از هرگونه ساخت و ساز غیر مجاز در حاشیه شهرها خودداری می شود و برای افرادی که هم اکنون در مناطق حاشیه شهر اردبیل سکونت دارند، طی برنامه ریزی های انجام شده، امکانات رفاهی بهداشتی و آموزشی فراهم خواهد شد. به دنبال اقدامات انجام شده توسط دستگاه قضا در رابطه با پدیده حاشیه نشینی، بیست و هشتم تیر ماه امسال بود که محمد باقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در جلسه شورای پیشگیری استان گلستان از توقف رشد حاشیه نشینی خبر می دهد و بیان می کند: ناهنجاری های اجتماعی بدون پژوهش و بایسته های علمی نمی تواند برای کنترل جرایم موفق باشد و در مواردی نیز نتیجه عکس می دهد؛ در ابتدا برای برطرف کردن آسیب ها باید کار مطالعاتی صورت گیرد.
دبیر شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم با بیان اینکه در گذشته آسیب های اجتماعی در کشور نادیده گرفته می شد گفته است: همه دستگاه ها و مدیران در این زمینه و ناهنجاری های موجود در جامعه مسئول هستند و با توجه به ظرفیت های موجود، امکان مواجهه با همه آسیب ها امکانپذیر نیست. او می گوید: برنامه های پیشگیرانه انجام شده با مشارکت سایر دستگاه ها، در هشت ماه گذشته سبب کند شدن یا توقف رشد برخی ناهنجاری های اجتماعی مانند طلاق و حاشیه نشینی شده و توقف این نرخ رشد از جمله بزرگترین فعالیت ها در قوه قضاییه است.


منبع:
www.hemayatonline.ir/newspaper


نام
پست الکترونيک
پيام شما