آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۵
بازديد امروز: ۳۶۱
بازديد روز قبل: ۴۹۹
بازديد هفته: ۳۰۳۹
بازديد ماه: ۳۷۵۰
بازديد کل: ۶۲۷۸۹۱۶
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
حقوق بین الملل > حقوق بشر > ۱۳۹۶/۰۸/۱۷
۲۴۰ بازدید
 
   

شکست سیاست یک‌جانبه‌گرایی حقوق‌بشر غربی


استفاده نمایشی از مفاهیم حقوق بشر در جهت کسب سود سیاسی حداکثری یکی از شگردهای اتحادیه اروپا در تلاشی البته ناموفق برای تحمیل خواسته های خود به جمهوری اسلامی ایران بوده و هست، اما غرب باید بداند جمهوری اسلامی هرگز زیربار این شگردها حتی با وجود تحریم ها و قطعنامه های سیاسی نخواهد رفت و بر مواضع دینی و اصولی خود پایند است.
شورای اتحادیه اروپا، تحریم های اعمال شده علیه ایران را به بهانه های حقوق بشری، به مدت یکسال دیگر تمدید کرد! این خبری بود که اوایل سال جاری از سوی رسانه های داخلی و خارجی منتشر شد. این تحریم ها که به مادر تحریم ها یا سیاه چاله تحریم ها معروف شده از هفته گذشته علیه جمهوری اسلامی ایران به اجرا درآمد. اعمال تحریم های بیشتر به بهانه های مختلف از جمله برنامه موشک های بالستیک ایران، تحریم های ادعایی مرتبط با تروریسم، تحریم های بیشتر در رابطه با اشخاص حقوقی و تحریم های تسلیحاتی، که اتحادیه اروپا با هماهنگی آمریکا قرار است آنها را علیه جمهوری اسلامی ایران پیاده کند.
این در حالی است که اتحادیه اروپا از سویی ادعای گفت وگو و توسعه روابط اقتصادی و تجاری و سیاسی با ایران را دارد، اما در عین حال برنامه تحریم ایران را نیز در دستور کار خود قرار می دهد! رفتار اروپایی ها در برخورد با جمهوری اسلامی این ضرب المثل را تداعی می کند که دم خروس را باور کنم یا...!
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، اتحادیه اروپا در حالی جمهوری اسلامی را به نقض حقوق بشر متهم می کند که در مواجهه با نقض حقوق بشر در یمن، عراق، سوریه، میانمار، بحرین و عربستان سکوت کرده و ضمن انفعال در این رابطه همواره سیاست دوپهلویی را در پیش گرفته اند.

 نظر دبیر ستاد حقوق بشر درباره دلیل واقعی تحریم ها
محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر درباره اعمال تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران می گوید: پیش از این ایران از نظر توانمندی هسته ای در حال رشد و پویایی بود. هسته ای را بهانه کردند. پس از برجام بنا نبود که تحریم ها ادامه یاید یا تحریم های جدیدی به آن اضافه شود. توانمندی هسته ای ما بهانه ای برای آمریکا و غربی ها بود. اکنون پس از توافق هسته ای معلوم شد که تحریم ها ربطی به هسته ای نداشته است. جمهوری اسلامی همواره از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در معرض تعرضات مختلف از سوی غربی ها بوده است.
لاریجانی می افزاید: حقوق بشر نیز در این میدان تهاجم قرار دارد بنابراین نباید فکر کنیم که مساله حقوق بشر یک میدان مجزا است. تمام مسائل درباره ایران به این دلیل است که دید آنها نسبت به ایران مثل عربستان بود که می خواستند از ایران استفاده کنند زیرا ایران روی پای خود ایستاد و سیاست استقلالی را در پیش گرفت موردتوجه و هجمه اروپا و آمریکا قرار گرفته است به این دلیل که آنها نمی خواهند ما استقلال داشته باشیم و روی پای خودمان بایستیم.
اقدامات اروپایی ها علیه جمهوری اسلامی ایران و همراهی اتحادیه اروپا در قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست تحریم ها چیزی جز اطاعت بی چون و چرای آنان با سیاست های رژیم صهیونیستی و آمریکا نیست.
از نظر ملت ایران و ملت های آزاده جهان سپاه پاسداران مولود مشروع و خلف انقلاب اسلامی است و به همین دلیل است که اروپایی ها نیز همگام با صهیونیست ها و آمریکا دست به چنین اقدامی زده اند زیرا نمی توانند همراهی و همدلی با ملت های تحت ستم خود را ببینند. لذا اتحادیه اروپا تحت تاثیر فشار اسراییل است و به این ترتیب به خواسته های آنان نمی تواند پاسخ رد بدهد. اگر بنا به مبارزه با تروریسم باشد این اتحادیه باید پیش از هر اقدام و حرف دیگری رژیم کودک کش اسراییل را در لیست تروریستی خود قرار دهد زیرا این رژیم تاکنون هزاران زن و مرد و کودک فلسطینی را به شهادت رسانده و عامل بی ثباتی در منطقه است.

 جمهوری اسلامی ایران؛ قربانی تروریسم
قطعنامه های تحریمی علیه جمهوری اسلامی ایران در حوزه حقوق بشر ناعادلانه و غیرموجه است زیرا اگر تحریم ها و موضوع گیری های غربی علیه ایران مبنایی داشته باشد، در مواجهه با خطرناک ترین گروه های تروریستی جهان که دست پروده آمریکا و خود اروپاست از جمله القاعده، داعش، النصره و احرار الشام نیز نباید سکوت کنند که عامل اصلی فجایع سوریه، عراق، یمن و آفریقا هستند جنایاتی که انسان از یادآوری و مرور آن هم شرم می کند.
آیا از نظر اتحادیه اروپا این موضوعات نقض حقوق بشر به حساب نمی آید؟ آیا آنها لازم نمی دانند در این خصوص تحریمی عملی وضع کنند؟
متاسفانه یا خوشبختانه به کارگیری استانداردهای دوگانه حقوق بشری از یکسو و تخلفات آشکار در این زمینه در غرب از سوی دیگر که شامل نژادپرستی، اسلام هراسی و بیگانه هراسی است، عملاً اعتبار و آبرویی برای ادعاهای حقوق بشری غرب باقی نگذاشته است. جمهوری اسلامی ایران بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در سال ۱۳۵۷ تا به امروز، یکی از بزرگترین قربانیان تروریسم و موردهجوم گروهک های تروریستی بوده و در این مدت، ده ها هزار انسان بی گناه به دست آنان شهید یا به شدت مجروح شده اند.

ایران تسلیم  فشارهای غیراصولی حقوق بشری نمی شود
در حالی که آیت الله آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه در جلسه مسئولان قضایی پیشنهاد گفت وگو با کشورهای اروپایی را در حوزه حقوق بشر مطرح کرده است، اما در عین حال شرطش را طرفینی قرار داده یعنی اینکه این گفت وگوها باید دوطرفه باشد نه اینکه فقط ایران مورد سوال قرار گیرد.
رییس قوه قضاییه همچنین تاکید کرد: ما نسبت به اروپا بحث داریم. باید در نحوه رفتارشان با بشریت از آن ها و در مورد اسلام هراسی سوال کنیم. در رابطه با این کشف حجاب اجباری در مدارس و دانشگاه ها در کشور فرانسه سوال داریم. در فرانسه ای که اگر به هولوکاست به گوش چشمی اظهار مخالفت شود باید به زندان رفت. آیا این حقوق بشر است؟ غرب در حقوق بشر رفتاری دوگانه دارد و از آن استفاده ابزاری می کند.
بنا به گفته دبیر ستاد حقوق بشر نیز گفت وگوهای حقوق بشری ایران و اروپا باید پرده از روی این فریبکاری ها بردارد و اروپایی ها باید جمهوری اسلامی ایران را به عنوان بزرگترین دموکراسی منطقه مدنظر
داشته باشد.
در نهایت جمهوری اسلامی ایران بیش از سه دهه گذشته در برابر قدرت های استعماری با تکیه بر عقلانیت و صلح جویی ایستاده است، همچنان نیز این راه را ادامه دارد تا غربی ها بدانند که با هیچ حربه ای جمهوری اسلامی ایران تسلیم زور، فشار و البته تحمیل خواسته های غیراصولی حقوق بشری آنان نخواهد نشد.


منبع:
www.hemayatonline.ir/newspaper


نام
پست الکترونيک
پيام شما