آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۲
بازديد امروز: ۱۱۴
بازديد روز قبل: ۴۰۱
بازديد هفته: ۳۱۲۶
بازديد ماه: ۶۳۷۷
بازديد کل: ۶۲۸۱۲۹۶
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
کتابخانه > بانك فهرست كتابهای حقوقی > ۱۳۹۶/۰۸/۰۴
۷۴۵ بازدید
 
   

جلد سوم كتاب شرح و بررسی قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر


جلد سوم كتاب «شرح و بررسی قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و الحاقات بعدی آن با تكیه بر آراء و نظریه های مشورتی به تألیف حسین ذبحی به سفارش معاونت منابع انسانی قوه قضاییه و از سوی مرکز مطبوعات و انتشارات قوه قضاییه منتشر شده است.
دلایل عمده نقض بیش از پنجاه درصد آرای صادرشده از طرف دادگا ه های انقلاب اسلامی توسط دادستان کل کشور یا رییس دیوان عالی کشور که برای تأیید احکام اعدام یا بر اساس اعتراض دادستان های مجری حکم یا محکوم علیهم و وکلای آنها به معاونت قضایی دادستان کل کشور ارسال می شد، اشتباهات قضایی ناشی از نواقص، ابهام ها و اشکال های قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و تطبیق آن با عمومات مقررات جزایی و آیین دادرسی کیفری است.
عدم آشنایی دقیق و کافی قضات با قانون خاص و پیچیده مبارزه با مواد مخدر و اختلاف نظر و رویه های مختلف قضایی در خصوص این قانون، علت عمده موارد نقض احکام به شرح فوق تشخیص داده شد.
برای رفع این مشکل مهم اقدامات مفیدی صورت پذیرفته است؛ از جمله اینكه با تشخیص ضرورت تألیف کتابی جامع در توضیح قانون مبارزه با مواد مخدر و خصوصاً اصلاحیه در حال تصویب آن که نیاز به تفسیر و توضیح داشت، مجموعه ای در سه جلد به چاپ رسید.
هدف از تهیه این مجموعه، انعکاس نقطه نظرات مجریان قواعد حقوقی و رویه مورد اعتنای مراجع قضایی به جامعه حقوقی  است.
تكرار و تعدد جرایم موضوع ماده هشت؛ قاچاق مسلحانه مواد؛ وارد كردن مواد به زندان، بازداشتگاه یا اردوگاه بازپروری و نگهداری معتادان؛ معد ساختن یا مورد استفاده قرار دادن واحد صنعتی، تجاری... برای انبار كردن، تولید یا توزیع مواد؛ دایر یا اداره كردن مكان به منظور استعمال مواد مخدّر یا روان گردان ها؛ اعتیاد، ترك معتادان و كاهش آسیب؛ ابطال گذرنامه و ممنوع الخروجی؛ اجیر كردن یا به خدمت گرفتن دیگری و استعمال مواد از جمله مواردی است که در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته است.
از دیگر موارد و مطالب مورد بحث و بررسی در این کتاب می توان به موضوع وارد كردن، ساخت، خرید یا فروش آلات و ادوات مخصوص تولید یا استعمال مواد مخدر یا روان گردان و حمل، نگهداری و اختفای آنها؛ پناه یا فرار دادن متهّم تحت تعقیب یا در حین دستگیری یا همكاری در آن؛ پناه یا فراری دادن متهّم دستگیرشده و محكوم یا همكاری و مشاركت در آن؛ امحا یا اخفای ادله جرم مواد مخدّر یا روان گردان ها، خودداری یا كوتاهی در گزارش دهی كشت خشخاش، كوكا یا شاهدانه و قراردادن مواد مخدر یا روان گردان صنعتی غیردارویی یا آلات و ادوات استعمال در محلی به قصد متّهم كردن دیگری اشاره کرد.


منبع:
www.hemayatonline.ir/newspaper


نام
پست الکترونيک
پيام شما