آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۳
بازديد امروز: ۲۸۶
بازديد روز قبل: ۴۲۵
بازديد هفته: ۳۲۵۷
بازديد ماه: ۵۹۷۶
بازديد کل: ۶۲۸۱۰۶۷
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
مشروح مذاكرات مجلس > بانك متنی مشروح مذاكرات > ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
۶۶۶ بازدید
 
   

مشروح مذاكرات مجلس شورای اسلامی جلسه (۱۱۱) - دوره دهم ۱۳۹۶/۰۳/۱۰


        

 

 

 

 

جلسه   یكصد ویازدهم

(۱۱۱)

 

۱۰  خردادماه  ۱۳۹۶  هجری شمسی

۵  رمضان  ۱۴۳۸  هجری قمری

 

دوره دهم ـ اجلاسیه دوم

۱۳۹۷  ـ  ۱۳۹۶

 

 جلسه ساعت نه و پنج دقیقه روز چهار‌شنبه به ریاست آقای علی اردشیرلاریجانی «رئیس مجلس» رسمیت یافت

 

 

 

 

عناوین مندرجات:

۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

۲ ـ  تلاوت آیاتی از قرآن مجید

۳ ـ بیانات رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به مناسبت سالگرد رحلت حضرت امام خمینی (قدس سره الشریف)

۴ ـ انتخاب اعضای هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی (اجلاسیه دوم)

۵ ـ تصویب لایحه مجازات استفاده كنندگان غیرمجاز از آب، برق، تلفن، فاضلاب و گاز (ثبت ۷۳)

۶ ـ رد طرح ادغام شركت های آب و فاضلاب شهری و آب و فاضلاب روستایی (ثبت ۱۹۰)

۷ ـ تصویب لایحه معاهده بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اندونزی در زمینه استرداد مجرمین (ثبت ۲۴۷)

۸ ـ انجام مراسم تحلیف اعضای هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی (اجلاسیه دوم)

۹ ـ ناطقین جلسه آقایان: محمدرضا پورابراهیمی داورانی، علی گلمرادی، حمید گرمابی، سیدمحمدباقر عبادی و محمد بیرانوندی

۱۰ ـ قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص تقدیر و تشكر از مشاركت گسترده مردم در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا

۱۱ ـ قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص تقدیر و تشكر از نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در برقراری امنیت انتخابات

۱۲ ـ تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

۱۳ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور

۱۴ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

۱۵ ـ ضمیمه: ـ فهرست مصوبات                      

جلسه ساعت  سیزده و دو دقیقه به ریاست آقای مسعود پزشكیان «نایب‌رئیس اول» پایان یافت                                 

 

           
 


 

۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

رئیس ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه با حضور ۲۲۶ نفر از نمایندگان رسمی است، دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دستور جلسه صد و یازدهم روز چهار شنبه دهم خرداد ماه ۱۳۹۶ هجری شمسی مطابق با پنجم رمضان ۱۴۳۸ هجری قمری:

۱ ـ انتخابات اعضای هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی.

۲ ـ ادامه رسیدگی به گزارش كمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه نحوه برخورد با استفاده كنندگان غیرمجاز از آب، برق، تلفن، فاضلاب و گاز.

۳ ـ گزارش كمیسیون اجتماعی در مورد طرح ادغام سازمانهای آب منطقه ای و آب و فاضلاب روستایی با آب و فاضلاب شهری.

۴ ـ گزارش كمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه معاهده بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اندونزی در زمینه استرداد مجرمین.

۵ ـ گزارش كمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه معاهده بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اندونزی در زمینه معاضدت حقوقی متقابل در امور كیفری.

۶ ـ گزارش كمیسیون قضائی و حقوقی در مورد طرح الغاء برخی قوانین از تاریخ ۱۸/۶/۱۲۸۵ تا ۳۰/۱۲/۱۳۰۹.

۷ ـ گزارش كمیسیون قضائی و حقوقی در مورد طرح الغاء برخی قوانین از تاریخ ۱/۱/۱۳۱۰ تا ۲۹/۱۲/۱۳۲۸.

۸ ـ گزارش كمیسیون قضائی و حقوقی در مورد طرح الغاء برخی قوانین از تاریخ ۱/۱/۱۳۲۹ تا ۳۰/۷/۱۳۳۶.

 

۲ ـ تلاوت آیاتی از قرآن مجید

رئیس ـ تلاوت آیاتی از کلام الله مجید.

(آیات ۷ ـ ۱ از سوره مبارکه «عنكبوت توسط قاری محترم آقای محمدرضا پورزرگری تلاوت گردید)

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم

الم * أَ حَسِبَ النَّاسُ أَنْ یُتْرَكُوا أَنْ یَقُولُوا آمَنَّا وَ هُمْ لا یُفْتَنُونَ * وَ لَقَدْ فَتَنَّا الَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِمْ فَلَیَعْلَمَنَّ اللَّهُ الَّذِینَ صَدَقُوا وَ لَیَعْلَمَنَّ الْكاذِبِینَ * أَمْ حَسِبَ الَّذِینَ یَعْمَلُونَ السَّیِّئاتِ أَنْ یَسْبِقُونا ساءَ ما یَحْكُمُونَ * مَنْ كانَ یَرْجُوا لِقاءَ اللَّهِ فَإِنَّ أَجَلَ اللَّهِ لَآتٍ وَ هُوَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ * وَ مَنْ جاهَدَ فَإِنَّما یُجاهِدُ لِنَفْسِهِ إِنَّ اللَّهَ لَغَنِیٌّ عَنِ الْعالَمِینَ * وَ الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ لَنُكَفِّرَنَّ عَنْهُمْ سَیِّئاتِهِمْ وَ لَنَجْزِیَنَّهُمْ أَحْسَنَ الَّذِی كانُوا یَعْمَلُونَ *

(صدق الله العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

رئیس ـ از جناب آقای پورزرگری قاری محترم تشکر می کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ به نام خداوند بخشنده مهربان

«الم. آیا مردم پنداشتند كه تا گفتند ایمان آوردیم رها می شوند و مورد آزمایش قرار نمی گیرند. و به یقین كسانی را كه پیش از اینان بودند آزمودیم تا خدا آنان را كه راست گفتند معلوم دارد و دروغ گویان را نیز معلوم دارد. آیا كسانی كه كارهای بد می كنند می پندارند كه بر ما پیشی خواهند جست چه بد داوری می كنند. كسی كه به دیدار خدا امید دارد بداند كه اجل او از سوی خدا آمدنی است و اوست شنوای دانا. و هر كه بكوشد تنها برای خود می كوشد زیرا خدا از جهانیان سخت بی نیاز است. و كسانی كه ایمان آورده و كارهای شایسته كرده اند قطعاً گناهشان را از آنان می زداییم و بهتر از آنچه می كردند پاداش شان می دهیم . راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. (حضار صلوات فرستادند)

 

۳ ـ بیانات رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به مناسبت سالگرد رحلت حضرت امام خمینی (قدس سره الشریف)

رئیس ـ بسم الله الرحمن الرحیم

سالروز رحلت جانگداز بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام (رحمه الله علیه) را به ملت عزیز و نمایندگان محترم تسلیت عرض می كنم. یكی از نعمت های بزرگ عصر حاضر برای ملت ما زندگی در زمانه ای است كه با رهبری استثنایی بزرگمردی همراه شد كه جهان را به شگفتی واداشت، عالمی وارسته و عارفی پاكباخته، مجاهدی نستوه كه در احیای تفكر اسلامی بی نظیر اندیشید و عمل نمود. به خلاف جریان متعارف سیاست ورزی زمانه كه با قدرت طلبی و سلطه گرایی همراه است، این آزادمرد دریچه جدیدی به روی دنیای سیاست گشود كه آزادی واقعی انسان ها در تحول روحی و اعتلای نفسانی تحقق می یابد. لذا در اكثر سخنان ایشان فهم حقیقت توحیدی و توجه به مبدأ هستی موج می زند، به نحوی كه در پیام تاریخی ایشان به گورباچف در شرایط جهان دوقطبی به جای ادبیات متعارف سیاسی، ثقل مطالب خویش را به روشنگری راه نو در مسیر بشریت اختصاص داد تا جهان غفلت زده سیاست را به سوی مبانی نورانی توحید سوق دهد.

بی شك مكتبی كه امام بنا نهاد از آراستگی خاصی برخوردار است و عجیب نیست كه در زمانه خود اذهان سیاست مداران گنجایش درك مفاهیم این مكتب را نداشته باشند. نكاتی چند در این زمینه قابل توجه است:

یك؛ امام ریشه انحراف مسلمانان و عقب افتادگی آنان را در عدم توجه به حقیقت قرآن و عترت می دانست و فرمود: «خودخواهان و طاغوتیان قرآن كریم را وسیله ای كردند برای حكومت های ضدقرآنی، مفسران حقیقی قرآن و آشنایان به حقایق را كه سراسر قرآن را از پیامبر دریافت كرده بودند با بهانه های مختلف و توده های از پیش تهیه شده عقب زدند و هر چه این بنای كج به جلو آمد كجی ها و انحرافات افزون شد . در این بیان نورانی امام مبدأ سوءاستفاده دشمنان اسلام را در عدم توجه به عهدی می دانست كه ندای پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلم) در مورد ثقلین ارائه فرمود. لذا مبدأ هر اصلاحی را كلمه توحید حول ثقلین می پنداشت كه البته در روایات همه فرق اسلامی بر آن تأكید شده است.

نكته دوم؛ امام انقلاب اسلامی را پدیده ای نو با ماهیتی روحانی و اسلامی می دانست و فرمود: «شك نباید كرد كه انقلاب اسلامی ایران از همه انقلاب ها جداست، هم در پیدایش و هم در كیفیت مبارزه و هم در انگیزه انقلاب و قیام و تردید نیست كه این یك تحفه الهی و هدیه غیبی بود كه از جانب خداوند منان بر این ملت مظلوم غارت زده عنایت شده است . امام به همین دلیل نكته مهمتری را در وصیتنامه خویش به نسل های آینده گوشزد می فرماید و با صراحت بیان داشتند كه بی تردید رمز بقای انقلاب اسلامی همان رمز پیروزی آن است و رمز پیروزی را ملت می داند. دو ركن اصلی آن عبارت است از:

۱ ـ انگیزه الهی و مقصد عالی حكومت اسلامی.

۲ ـ اجتماع ملت در سراسر كشور با وحدت كلمه برای همان انگیزه و مقصد.

ویژگی روحی انقلاب ما چیزی نیست كه از چشم صاحب نظران غربی پنهان بوده باشد، به طوری كه فوكو فیلسوف معاصر در اوایل انقلاب كه از ایران بازدید داشتند اعلام كرد: «انقلاب ایران متفاوت از سایر انقلاب ها است و بر مبنای حركتی روحی استوار است .

امام تداوم حركت انقلاب را بر میزان پایبندی به علت محدثه آن كه گرایش معنوی اسلام است منوط كردند. باید به این نكته نیز توجه داشت كه امام شاخصه اسلامیت را همان اسلام جواهری فقهای عظام می دانست، نه گرایش هایی كه از مبدأ اصلی اسلام برداشت های نارس دارند. به همین جهت به ملت توجه می دادند كه هیچ گاه از مشی مرجعیت و روحانیت اصیل جدا نشوید.

سه؛ از جانب دیگر امام كه به واقع احیاگر تفكر اصیل اسلامی در عصر حاضر است به روحانیون نیز توصیه می كردند كه قدر نظام جمهوری اسلامی را ایران بدانند و حامی آن باشند و فرمودند: «به طایفه ای از روحانیون كه با انگیزه های مختلف با جمهوری اسلامی و نهادهای آن مخالفت می كنند نصیحت متواضعانه برادرانه می كنم كه آقایان محترم تحت تأثیر شایعه سازی ها قرار نگیرند و برای خدا و حفظ اسلام این جمهوری را تقویت نمایند و باید بدانند كه اگر این جمهوری اسلامی شكست بخورد به جای آن یك رژیم اسلامی دلخواه بقیه الله (روحی فداء) یا مطیع امر شما آقایان محقق پیدا نخواهد كرد، بلكه یك رژیم دلخواه یكی از دو قطب قدرت به حكومت می رسد و محرومان جهان مأیوس می شوند و اسلام برای همیشه منزوی خواهد شد و شما روزی از كردار خود پشیمان می شوید كه كار گذشته و دیگر پشیمانی سودی ندارد و شما آقایان اگر توقع دارید كه در یك شب همه امور بر طبق اسلام و احكام خداوند تعالی متحول شود یك اشتباه است و در تمام طول تاریخ بشر چنین معجزه ای روی نداده است و نخواهد داد . نكته ای كه امام بر آن تأكید فرمودند برای مجریان و سیاست گذاران فوق العاده پراهمیت است كه تحولات جامعه امری تدریجی است و متناسب با شرایط و استعدادها باید مسیر تكاملی را طی نمود و اقدامات شتاب زده در شرایطی كه آمادگی اجتماعی فراهم نباشد، عملی انقلابی تلقی نمی گردد.

نكته چهارم اعتقاد راسخ امام به جمهوریت و اراده ملت است كه از قبل از پیروزی انقلاب این تفكر امام نقطه ممتاز اندیشگی ایشان بوده است. شهید بزرگوار مطهری پس از سفر به پاریس اعلام نمود ایمان به ملت و ایمان به راه و صراط را جزء چهار ویژگی امام برشمردند كه در ایشان مشاهده نموده بودند. در وصیت نامه خویش نیز امام با بیانی عجیب این معنا را عیان فرمودند: «من به جرأت مدعی هستم كه ملت ایران در توده های میلیونی آن در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عصر رسول الله (صلی الله علیه و آله وسلم) و ملت كوفه و عراق در عهد امیرالمؤمنین و حسین بن علی می باشد . این سخن بلند امام هم توجه تام ایشان به اندیشه و عمل جمهور ملت را نشان می دهد و هم مهمتر مدال پرافتخاری برای ملت ایران قائل هستند كه در مقایسه با ملت صدر اسلام از برتری در فهم دین و مجاهدت در راه اسلام برخوردارند.

پنجم؛ مكتب امام راه متفاوتی از سكولاریزم را نشان می دهد و ایشان تفكر سكولار را توطئه مهم در قرن اخیر می دانند كه قصد اصلی آن مأیوس نمودن ملت ها و خصوص ملت فداكار ایران از اسلام است و می فرماید: «قرآن كریم و سنت رسول الله آن قدر كه در حكومت و سیاست احكام دارند در سایر چیزها ندارند، بلكه بسیاری از احكام عبادی اسلام عبادی ـ سیاسی است كه غفلت از آنها این مصیبت ها را به بار آورده است. پیامبر اسلام مثل سایر حكومت های جهان تشكیل حكومت داد، لكن با انگیزه بسط عدالت اجتماعی. خلفای اول اسلامی حكومت های وسیعی داشتند و حكومت علی بن ابیطالب نیز با همان انگیزه به طور وسیع تر و گسترده تر از واضحات تاریخ است. اینجانب در این وصیتنامه با اشاره می گذرم ولی امید آن دارم كه نویسندگان، جامعه شناسان و تاریخ نویسان مسلمان تلاش كنند كه مسلمانان را از این اشتباه بیرون آورند. آنچه گفته شد و می شود كه انبیا (علیهم السلام) به معنویات كار دارند و حكومت و سررشته داری دنیایی مطرود است و انبیا و اولیا و بزرگان از آن احتراز می كردند و ما نیز باید چنین كنیم اشتباه تأسف آوری است . ایشان بعد در همین فراز می فرمایند: «اینكه تلاش شود كه حكومت برحق به نفع مستضعفان ایجاد شود از بزرگترین واجبات و اقامه آن از والاترین عبادات است. باید ملت هوشیار باشد . تأكید حضرت امام به این معنا كه اقامه حكومت بر مبنای تفكر اسلامی از بزرگترین واجبات است و اقامه آن والاترین عبادات محسوب می شود سخن بسیار ارزشمندی است.

نكته ششم این است كه امام در نظام اقتصادی حضور ملت را در تولید اصل قرار دادند و همان معنایی كه رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای (دامت بركاته) (حضار صلوات فرستادند) كراراً بر آن تأكید نمودند كه اقتصاد كشور باید مردمی باشد. ایشان می فرمایند: «اسلام نه با سرمایه داری ظالمانه و بی حساب و محروم كننده توده های تحت ستم و مظلوم موافق است، بلكه آن را به طور جدی در كتاب و سنت محكوم می كند و مخالف عدالت اجتماعی می داند و نه رژیمی مانند رژیم كمونیست و ماركسیسم لنینیسم است كه با مالكیت فردی مخالف و قائل به اشتراك باشند. اسلام یك رژیم معتدل با شناخت مالكیت و احترام آن به نحو محدود در پیدا شدن مالكیت و مصرف كه اگر به حق به آن عمل شود چرخ های اقتصاد سالم به راه می افتد و عدالت اجتماعی كه لازمه یك رژیم سالم است تحقق می یابد و در وصیت نامه خودشان می فرمایند: «وصیت من به مجلس و شورای نگهبان و دولت و رئیس جمهور و شورای عالی قضائی آن است كه در مقابل احكام خداوند متعال خاضع بوده و تحت تأثیر تبلیغات بی محتوای قطب ظالمه چپاول گر سرمایه داری و قطب ملحد اشتراكی و كمونیستی واقع نشوند، به مالكیت و سرمایه های مشروع با حدود اسلامی احترام بگذارند و به ملت اطمینان دهند تا سرمایه ها و فعالیت های سازنده به كار افتد و دولت و كشور را به خودكفایی و صنایع سبك و سنگین برسانند و به ثروتمندان و پولداران مشروع وصیت می كنم كه ثروت های عادله عادلانه خود را به كار اندازند و به فعالیت سازنده در مزارع و روستاها و كارخانه ها برخیزند كه این خود عبادتی ارزشمند است .

توجه كنیم كه امام ضمن سفارش به حاكمان در قوای مختلف در جهت ایجاد بستر مناسب برای اقتصاد مردمی به ملت نیز سفارش می كند كه ثروت خود را در راه سرمایه گذاری تولید كشاورزی و صنعتی جهت خودكفایی مصروف دارند و بعد می فرمایند این امر عبادتی ارزشمند است. به خاطر دارید كه رهبری معظم هم در این سال ها تأكید داشتند كه تولیدگری نوعی مجاهدت محسوب می شود. قبول كنیم كه هنوز وضع موجود ما با این نگاه عمیق فاصله زیاد دارد. بسترهای سرمایه گذاری آن قدر با سنگلاخ امور دیوانی مواجه است كه رغبت به سرمایه گذاری را كاهش داده است.

از خداوند متعال می خواهیم كه روح بلند آن رادمرد بزرگ را با اولیای خود محشور نماید و در سالروز رحلت آن عارف بزرگ بیداری بیشتر را نصیب همگان بنماید. والسلام علیكم و رحمه الله

۴ ـ انتخاب اعضای هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی (اجلاسیه دوم)

رئیس ـ دستور جلسه را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همكاران گرامی عرض سلام و ادب دارم. آقای رئیس! دستور اول انتخابات اعضای هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی است. اگر اجازه بفرمایید انتخابات را شروع كنیم.

رئیس ـ نمایندگان محترم در صندلی هایتان مستقر باشید. چون كارت ها را می خواهند توزیع كنند تا در صندلی هایتان نباشید امكان پذیر نیست. آقایان بفرمایید در صندلی هایتان مستقر باشید، چون می خواهند كارت ها را توزیع كنند امكان پذیر نیست. خانم ها بفرمایید در صندلی هایتان بنشینید. چون می خواهند كارت ها را توزیع كنند، در صندلی هایتان نباشید امكان پذیر نیست. عزیزان در صندلی هایتان مستقر باشید، چون انتخابات مكرر هم وجود دارد باید در صندلی های خودتان مستقر باشید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ انتخابات هیأت رئیسه در اولین مرحله بحث انتخاب رئیس محترم مجلس است. اگر اجازه بفرمایید كسانی كه كاندیدا هستند خودشان را معرفی كنند، آقای دكتر لاریجانی.

رئیس ـ كارت ها را توزیع بفرمایید.

(أخذ رأی با ورقه به عمل آمد و نتیجه پس از شمارش آراء اعلام گردید)[۱]

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ كاندیدای ریاست جناب آقای دكتر علی لاریجانی.

رئیس ـ صندوق های رأی را ببرید آراء را جمع كنید. خواهش می كنم دوستان در صندلی هایتان مستقر باشید، فوری می خواهیم كارت های بعدی را توزیع كنیم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ لطفاً آقایان تابش، لاهوتی و كوهكن تشریف بیاورند.

رئیس ـ این افرادی كه اینجا هستند می شمارند، برای دوره های بعدی آنها را دعوت می كنیم. صندوق های رأی را آوردند؟ برای نواب رئیس كاندیداها اعلام نظر بفرمایند. آقای دكتر پزشكیان، آقای مطهری، آقای حاجی بابایی و آقای قوامی. همین چهار تا هستند. كارت های مربوط به نواب رئیس را توزیع كنید. دو نفر را باید انتخاب بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقایان: دكتر مسعود پزشكیان، دكتر علی مطهری، دكتر حمیدرضا حاجی بابایی و دكتر هادی قوامی.

رئیس ـ صندوق های رأی را ببرید آراء را جمع كنید.

(أخذ رأی با ورقه به عمل آمد و نتیجه پس از شمارش آراء اعلام گردید)[۲]

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ لطفاً آقایان: دكتر عزیزی، لاهوتی و كوهكن بعد از اینكه رأیشان را انداختند برای شمارش تشریف بیاورند.

رئیس ـ آراء را جمع آوری كنید. دوستان! خواهش می كنم در صندلی های خودتان بنشینید، الان می خواهند رأی های دیگر را خدمتتان بدهند. بفرمایید در صندلی هایتان مستقر بشوید، چون كارت های بعدی را می خواهند توزیع كنند باید روی صندلی های خودتان مستقر باشید. ما مدام تأكید نكنیم، عزیزان روی صندلی هایتان استقرار داشته باشید كه كار با سرعت بیشتری جلو برود. برای دبیری افرادی كه كاندیدا هستند، بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای امیرآبادی و سركار خانم اولادقباد.

رئیس ـ افرادی كه برای دبیری كاندیدا هستند؛ آقایان: امیرآبادی، اكبر رنجبرزاده، محمدحسین فرهنگی، امیرحسین قاضی زاده هاشمی، غلامرضا كاتب و محمدعلی وكیلی و سركار خانم فریده اولادقباد هستند.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ اگر اجازه بدهید من اسامی را دوباره بخوانم. سركار خانم فریده اولادقباد و آقایان: اكبر رنجبرزاده، محمدحسین فرهنگی، سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی، غلامرضا كاتب، محمدعلی وكیلی و احمد امیرآبادی.

رئیس ـ كارت های مربوط به دبیران را توزیع كنید. شش نفر را باید انتخاب بفرمایید.

(أخذ رأی با ورقه به عمل آمد و نتیجه پس از شمارش آراء اعلام گردید)[۳]

فتحی ـ آقای یوسف نژاد كاندیدای دبیری هستند.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای یوسف نژاد شما كاندیدا هستید؟

رئیس ـ نیستند، آقای یوسف نژاد می گویند كاندیدا نیستند. خودشان قبول ندارند، شش نفر را مرقوم بفرمایید. دوستان ببینید! خودشان اینجا هستند، ما نمی توانیم. اگر خودشان را راضی كنید بعد می نویسیم. آقای یوسف نژاد هم هستند، چون الان كارت ها را جمع نكردیم. بنابراین هشت نفر شدند.

آقایان: رنجبرزاده، فرهنگی، قاضی زاده هاشمی، كاتب، وكیلی، امیرآبادی و یوسف نژاد و سركارخانم فریده اولادقباد هستند. شش نفر را مرقوم بفرمایید. اگر دوستان اسامی را مرقوم فرمودند صندوق ها را ببرید آراء را جمع كنید. دوستان در صندلی هایتان مستقر باشید.

نتیجه آراء انتخاب رئیس را به اطلاع نمایندگان برسانیم. آراء أخذشده (۲۶۸) رأی، حقیر سراپا تقصیر علی لاریجانی (۲۰۴) رأی و آراء باطله هم (۶۴) رأی هست. از این اعتمادی كه عزیزان و سروران عزیز به حقیر كردند تشكر می كنم و امیدوارم بتوانم با توجه به اینكه شما امنای ملت هستید و مسئولیت سنگینی را بر عهده من گذاشتید در تحقق خواست ملت برای حل مشكلات كشور با هدایت شما عزیزان توفیق داشته باشم، صمیمانه تشكر می كنم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! اگر اجازه بفرمایید آقایان: فتحی، یوسفیان ملا، شهباز حسن پور، ادیانی و داریوش اسمعیلی لطفاً بعد از رأی دادن برای شمارش بیایند. آقای ادیانی نمی آیند، آقای محمدی بفرمایید.

رئیس ـ یكی از خانم ها را هم بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ از خانم ها خانم محمودی برای شمارش بالا تشریف بیاورند. آقای اقبال محمدی بفرمایید.

رئیس ـ قسمت آخر مربوط به كارپردازان هست. كاندیداهای كارپرداز اعلام نظر بفرمایند. آقایان: نعمتی، محمدقسیم عثمانی، رسول خضری، آشوری و عباسی هستند. سه نفر را باید انتخاب بفرمایید. آقای ناصری نژاد هم هستند.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقایان: رسول خضری، محمدقسیم عثمانی، بهروز نعمتی، اسداله عباسی، آشوری، حاج آقای ناصری نژاد، محمودی شاه نشین و فیضی هستند.

رئیس ـ سه نفر را انتخاب بفرمایید. كارت ها را توزیع كنید.

(أخذ رأی با ورقه به عمل آمد و نتیجه پس از شمارش آراء اعلام گردید)[۴]

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! چون اسامی زیاد شد اجازه می فرمایید دوباره تكرار كنم؟

آقایان: محمودی شاه نشین، حاج آقای ناصری نژاد، فیضی، آشوری، اسداله عباسی، رسول خضری، محمدقسیم عثمانی و بهروز نعمتی هستند.

رئیس ـ سه نفر را به عنوان كارپرداز انتخاب بفرمایید. صندوق ها را ببرید و كارت ها را جمع آوری كنید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای داریوش اسمعیلی برای كمك به شمارش آراء تشریف بیاورید. آقایان: پورابراهیمی، رحیمی نماینده محترم تهران، دكتر شیویاری و برومندی لطف كنند برای كمك به شمارش آراء تشریف بیاورند. آقای دكتر بنیادی هم بفرمایید. رأیتان را كه در گلدان ها انداختید لطف كنید برای كمك به شمارش آراء تشریف بیاورید. آقایان: دكتر پورابراهیمی، برومندی، رحیمی نماینده محترم تهران، دكتر شیویاری و دكتر بنیادی بفرمایید.

رئیس ـ آقای قاضی زاده! یكی از خانم ها را هم بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ از خانم ها خانم دكتر ساعی تشریف بیاورید در خدمتتان هستیم.

 

۵ ـ تصویب لایحه مجازات استفاده كنندگان غیرمجاز از آب، برق، تلفن، فاضلاب و گاز (ثبت ۷۳)

رئیس ـ اگر دوستان در صندلی های خودشان مستقر باشند ما وارد دستور بعدی بشویم تا نتایج آراء شمارش بشود، دستور را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! دستور بعدی ادامه رسیدگی به گزارش كمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه نحوه برخورد با استفاده كنندگان غیرمجاز از آب، برق، تلفن، فاضلاب و گاز هست. در روز گذشته كلیات و جزئیات تا ابتدای ماده (۴) مورد بررسی قرار گرفت، الان ابتدای ماده (۴) هستیم. اگر اجازه بفرمایید من قرائت كنم.

رئیس ـ ماده (۴) را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ «ماده ۴ ـ دستگاه های ذی ربط می توانند، نسبت به برقراری انشعاب های غیردائم خدمات عمومی موضوع این قانون مطابق با تعرفه مربوطه، تا تعیین تكلیف قانونی از سوی مراجع ذی صلاح، اقدام نمایند.

تبصره ۱ ـ در صورت عدم جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز و یا عدم تعیین تكلیف قانونی مستحدثات غیرمجاز طی سه سال از تاریخ ابلاغ این قانون، حسب مورد با دستگاه مسئول در امر ساخت و سازهای غیرمجاز مطابق با ماده (۳) قانون حفظ كاربری اراضی زراعی و باغ ها مصوب ۳۱/۳/۱۳۷۴ و اصلاحات بعدی آن رفتار می شود .

آقای دكتر! احتمالاً اینجا بعد از «قانون ، «ضمن قطع انشعاب موقت هست و ادامه.

«تبصره ۲ ـ تأمین موقت خدمات موضوع این ماده با أخذ بهای حق انشعاب و بدون اعطای آن، با أخذ تعهد رسمی كه این امر حقی برای مشتركین ایجاب نمی كند صورت خواهد پذیرفت. در صورت قلع و قمع مستحدثات این انشعاب از بین می رود و بهای حق انشعاب دریافتی مسترد می شود .

چون اینجا پیشنهاد هست مخالف و موافق باید صحبت كنند.

رئیس ـ مخالف صحبت كند. (محبی نیا ـ آقای دكتر دستگاه ثبت نمی كند) الان ثبت می كنیم. مخالف اول صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای قاضی پور مخالف اول هستند، بفرمایید.

رئیس ـ آقای قاضی پور بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام محضر ملت بزرگ ایران اسلامی به خصوص فرمانده كل قوا و نیروهای مسلح و تقدیر و تشكر از نمایندگان محترم برای انتخاب آقای دكتر لاریجانی به عنوان رئیس مجلس.

همكاران عزیز! ماده (۴) اشكالات كمی نسبت به ماده (۳) دارد كه پریروز آقای لاریجانی اصلاح كرد. در ماده (۴) متأسفانه چیزی كه عاید مناطق حاشیه نشین شهر باشد قید نشده است، یك چیز كلی آمده است. بحثش این بود كه كاخ نشینان و آنهایی كه كاخ درست كردند و از آب، فاضلاب، برق و گاز رایگان استفاده می شود با آنها برخورد بشود و با خدمات به حاشیه نشین ها و اطراف شهرها كمك بشود، كسانی كه با هزاران مصیبت خانه ای قولنامه ای احداث كرده و توان خرید آب، برق و گاز را نداشته اند، چون كه شهرداری مجوز نمی داد ما به این خاطر به كلیات این رأی دادیم تا مشكلات حاشیه نشینان، كارگران عزیز و تحت پوشش های بهزیستی كمیته امداد و مستضعفان عزیز حل بشود.

اینجا نظر ما این بود؛ حتماً در ماده (۴) بحثی در رابطه با مساعدت به حاشیه نشین ها، افراد تحت پوشش بهزیستی كمیته امداد و قشرهای آسیب پذیر جامعه كه رأی دهندگان اصلی هستند داده بشود ولی اینجا كلی آوردند، یعنی كسانی كه كاخ درست كرده اند، بهترین زمین های كشاورزی را قطعه بندی كرده اند، از قانون اراضی زراعی و باغ ها استفاده نكرده اند، اطراف شهرها را تفكیك قانونی نكرده اند، سهم شهرداری و راه و شهرسازی را پرداخت نكرد ه اند با كسانی كه (۴۰) متر مربع اتاق درست كردند هم شكل و همسان دیده شده.

آقای لاریجانی! من خواهش می كنم حضرت عالی كمك كنید برای حاشیه نشینان، افراد كم بضاعت، تحت پوشش های بهزیستی و كمیته امداد به خصوص كارگران عزیز و كشاورزان طبق اصل (۲۹) قانون اساسی كه دولت مكلف است نسبت به احداث با اولویت روستاییان و كارگران اقدام كند اینجا هم به استناد اصل (۲۹) قانون اساسی اولویت با حاشیه نشین هایی است كه خانه های محقر و كوچكی دارند.

آقای لاریجانی! ما با كاخ نشینان و آنهایی كه زمین های مزروعی را تقسیم كرده اند، خانه های (۲۰۰۰)، (۳۰۰۰) متر مربعی درست كرده اند، استخر درست كرده اند مخالف هستیم، ولی با كمك به مستضعفان، كارگران عزیزمان و نیروهای مستضعف جامعه موافق هستیم. آقای لاریجانی! مخالفت من این است؛ اینجا بین اینها تبعیضی قائل نشده اند. از حضرت عالی می خواهیم در تكمیل این ماده (رئیس ـ متشكرم) یك استثنائات و مساعدتی به این قشرهای آسیب پذیر جامعه به عمل آید. به عشق امام حسین یا حسین

رئیس ـ متشكریم، دوستان در انتهای مجلس تجمع نداشته باشید. بفرمایید در صندلی هایتان مستقر باشید. آقایان بفرمایید، آنجا ایستادید خیلی جلوه جالبی هم ندارد، آنجا جمع شدن درست نیست، بفرمایید. موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای كوچكی نژاد موافق هستند، بفرمایید.

جبار كوچكی نژاد ارم ساداتی (رشت) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمدلله رب العالمین

آرزوی قبولی طاعات و عبادات همكاران عزیز و تبریك به آقای دكتر لاریجانی كه با رأی بسیار بالایی در ریاست مجلس ابقاء شدند. همچنین (۱۴) خرداد رحلت حضرت امام را پیشاپیش به همه همكاران تسلیت عرض می كنم. مخالف محترم برادرمان آقای قاضی پور كه مطرح كردند من معتقدم كه ایشان در موافقت این بند (۴) صحبت كردند. اگر همكاران توجه بكنند این بند (۴) در قانون بودجه یك بار تصویب شد، روی بحث زمین های كشاورزی اشكالی داشت. آقای لاریجانی! شما هم در جریان هستید كه بحث زمین های كشاورزی، تغییر كاربری و ویلاسازی بود كه با توجه به این قسمت آخر تبصره (۲) این هم حل شده.

به اعتقاد من این چیزی كه آقای قاضی پور در بخش حاشیه نشینی گفتند اصل این بحث در بخش حاشیه نشینی است، در مورد افراد محروم است، كسانی كه در حاشیه شهرها هستند و توان ساخت ویلا و ساختمان های بزرگ را ندارند و یك ساختمان (۷۰) متری ساخته اند و سالیان سال به اینها انشعاب نمی دهند و اینها ناچارند به شكل غیرقانونی از برق، گاز و آب استفاده كنند. با تنبیهاتی كه ما اینجا برای انشعابات غیرمجاز نوشته ایم یقیناً اولین تنبیه شامل همین مستضعفین و حاشیه نشین ها می شود. بعد هم در این لایحه بحث موقت است، یعنی انشعابات دائم برای این افراد نیست، یعنی موقتاً در طول سه سال به اینها انشعابات می دهند اگر توانستند مشكلات خودشان را حل بكنند كه حل كردند اگر نكردند حق دارند كه قطعش بكنند و این به نفع همه شهرها، مناطق، روستاها خصوصاً شهرهایی كه حاشیه نشین زیاد دارند این ماده (۴) برای آن عزیزان نوشته شده و در لایحه بودجه هم تصویب شده بود. یك اشكالی هم رئیس گرفتند قرار شد اصلاح بكنند كه دولت با اصلاح این لایحه را آورده. به اعتقاد من دوستان جهت حمایت از مستضعفین و حاشیه نشینان به ماده (۴) رأی بسیار بالایی بدهند.

رئیس ـ دولت بفرمایید، دولتی نیست. كمیسیون بفرمایید.

حسن نوروزی (سخنگوی كمیسیون قضائی و حقوقی) ـ

سلام علیكم و رحمه الله

با عرض سلام، ادب و صبح بخیر به خدمت ملت بزرگ ایران و همه همكاران عزیزم و همچنین عرض تبریك به آقای دكتر لاریجانی به مناسبت انتخاب ایشان به عنوان رئیس.

سروران محترم توجه بفرمایید! ماده (۴) كه در این لایحه آمده است درست برای مدد و كمك مستضعفان و حاشیه نشینان و همان (۱۱) میلیون محرومی است كه عزیزان دیروز و امروز از آنها دفاع كردند. آنهایی كه دست به ویلاسازی می زنند، آنها بلدند كه چطور از انرژی هم استفاده كنند و طبیعتاً كسی كه ویلایی می سازد و سالی یك بار می خواهد برود در آنجا مستقر شود اگر گاز هم نداشته باشد از درختانی كه هرس كرده، از همان كنده ها هم استفاده می كند و اصلاً بلد است چطور به انرژی دست پیدا كند، چه آب، چه برق و چه گاز و همچنین بحث مخابرات. مشكل آن حاشیه نشینانی هستند كه جریمه بالای جریمه و آن وقتی كه می خواهند به آب و برق و گاز دسترسی پیدا كنند باید به شهرداری هایی مراجعه كنند كه قبلاً یك بار توسط پلیس ساختمانی جریمه شده اند و به هر نحوی این ساختمان را ساختند، دومرتبه وقتی می خواهند امتیاز بگیرند بحث پایان كارشان مطرح می شود، مجدداً یك جریمه دیگری پرداخت می كنند و باز برای بار سوم به كمیسیون های ماده (۱۰۰) معرفی می شوند، باز جریمه بار سومی هم پرداخت می كنند.

همكاران عزیز! ما برای حل این مشكل عرض كرده ایم دستگاه های ذی ربط می توانند، یعنی اگر كسی یك باغدار عمده ای است، كسی ظلم كرده، به او نه، ولی مردم محروم، كسی كه یك آپارتمان (۴۰) متری دارد چرا در زمستان سرد از نعمت آب، برق، گاز و تلفن محروم باشد؟ می توانند نسبت به برقراری، منتها چون برای ساخت مجوز ندارد این غیردائم است.

از آن طرف وظیفه جهاد را نسبت به روستا و شهرداری نسبت به شهر را مشخص كردیم. بله، در تبصره (۱): در صورت عدم جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز و یا عدم تعیین تكلیف قانونی مستحدثات غیرمجاز طی سه سال از تاریخ ابلاغ این قانون، حسب مورد با دستگاه مسئول در امر ساخت و سازهای غیرمجاز مطابق ماده (۳) قانون حفظ اراضی زراعی و باغ ها مصوب ۳۱/۳/۱۳۷۴ و اصلاحات بعدی آن رفتار می شود.

سروران محترم! ما تا به حال نسبت به شهرداری و جهاد كه چشم هایشان را می بستند و زمین های زراعی یا زمین های اطراف شهر خرد و ساخته می شد، ما اینجا مجازاتی نداشتیم، ولی اینجا تصریح كردیم، شما همه مشكل را به وزارت نیرو، مخابرات و غیره داده بودید كه آنها نباید آب و برق بدهند، مگر به شرط اینكه پایان كار آورده شود. ما الان می گوییم چرا شهرداری ها اجازه ساخت و ساز می دهند؟ چرا جهاد كشاورزی اجازه ساخت و ساز می دهد؟ اگر چشمش را بست ساخت، مردم، آن حاشیه نشین، آن كمیته امدادی، آن مظلوم، آن مستضعف ظلم نكرده، ما باید به او آب، برق، گاز و امتیازات را بدهیم استفاده كند، دوایر مربوطه، شهرداری و جهاد كشاورزی بروند طی سه سال تعیین تكلیف كنند. آن انشعاب هم موقتی است، دائمی نیست، بروند تعیین تكلیف كنند و در واقع چون به مردم هم موقت انشعاب داده و فروخته شده بود، آن پولی كه دادند به آنها مسترد می شود. آب بها، برق بها و گازبهای مصرفی و تلفن از آنها أخذ می شود، اما حق انشعاب چون از بین می رود حق خودشان را دریافت كنند.

سروران محترم! جان، اصل و جوهره این لایحه همین ماده (۴) است. اگر طرفدار مظلومین، محرومین و مستضعفین و (۱۱) میلیون حاشیه نشین هستید همه به ماده (۴) رأی بدهند، حتی آقای قاضی پور، رأی بدهیم. این اصل همان طرفداری از مستضعفین، محرومین و بیچارگان است.

آن مطلبی هم كه جناب آقای قاضی زاده اضافه كردند فرمودند «با قطع ، آن درست نبود. ما ماده را دیدیم، بحث قطع نیست. بحث این است كه اگر شهرداری و جهاد تعیین تكلیف نكرد طبق ماده (۳) قانون حفظ كاربری اراضی زراعی و باغ ها خودش مجرم است و اگر تعیین تكلیف كرد خود به خود ما آنجا گفتیم در تبصره (۲) انشعاب كأن لم یكن تلقی می شود و وجه پرداخت می شود. پس آن مطلبی كه آقای قاضی زاده در اصل ماده فرمودند باید «قطع را اضافه كنیم، نخیر قطع نیست. ما و برادران من همه این را كلمه به كلمه با مشاوران (بحث كردیم)، اعضای كارشناس هم از وزارت نیرو، هم از مخابرات و هم از وزارت نفت و گاز حضور داشتند، كلمه به كلمه را همكاران شما و حقوقدانان عزیز كمیسیون قضائی بررسی كردند، به طوری كه در ماده اصلاً روی كلمه آن حرف و سخنی نباشد این مواد را تصویب كردند.

من خواهش می كنم همه سروران به خاطر رضای خدا، به خاطر دفاع از محرومین و مستضعفین، تمام مواد (۱)، (۲) و (۳) مقدمه این ماده بوده است، به این ماده رأی بدهید. قطعاً در این ماه مبارك رمضان به مستضعفین، محرومین و به همه ضعفا و مستمندان كمك كرده اید. عرض می كنم اینجا بحث ویلادارها نیست، آنها به هر نحوی به امكانات دسترسی پیدا می كنند، مشكل آن (۱۱) میلیون نفر است، مشكل آن بیچاره، مستضعف، حاشیه نشین و گرفتار است، آن كسی است كه چندین بار باید جریمه شود. شما در شهرها می دانید، می آیند به شما مراجعه می كنند و می گویند كه چطور آنها را نقره داغ می كنند. مكرر اندر مكرر برای یك آپارتمان (۷۰) متری از آنها پول می گیرند تا اینكه به آب، برق و گاز برسند و از آن طرف دولت هم گیر كرده، هزاران انشعابی را كه باید بدهد و پول و آب بهایش را بگیرد، اینها را الان طبق قانون قبل نمی تواند بگیرد. اما طبق این قانون نخیر، دولت ورود می كند، شهرداری ها و جهاد كشاورزی هم وظایف خودشان را انجام می دهند. اگر واقعاً طبق قانون قلع و قمع دادند این انشعاب موقت است والا كسی حق ندارد به این ملت محروم و مستضعف امكانات ندهد. وقتی شما در حاشیه شهرهایتان در هوای سرد آب، برق و گاز نمی دهید، كنده نیست، زغال سنگ نیست، نفت نیست، مجبور به سرقت می شوند، هم زندگی از نظر شرعی مشكل پیدا می كند و از آن طرف این محروم شده است. بنابراین خواهش من این است كه ان شا ءالله آقای قاضی پور هم رأی بدهند. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

رئیس ـ متشكریم. دولت هم موافق است. (۲۳) نفر از دوستان هم اینجا در حال شمارش هستند كه رأیشان را اینجا اعلام كردند. اصلاح را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! به این ترتیب در صدر ماده (۴) می شود: «دستگاه های مسئول موضوع این قانون و تبصره (۲) به این ترتیب می شود: «تأمین موقت خدمات موضوع این ماده با أخذ بهای حق انشعاب با أخذ تعهد رسمی كه این امر حقی برای مشتركین ایجاد نمی كند، صورت خواهد پذیرفت، در صورت قلع و قمع مستحدثات مبالغ دریافتی حق انشعاب مسترد می شود .

رئیس ـ حضار ۲۶۹ نفر، ماده (۴) را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید، موضوع مهمی است. دولت و كمیسیون هم موافق هستند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. ماده (۵) را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۵ ـ رسیدگی به دعاوی موضوع این قانون در صلاحیت دادگاه كیفری (۲) دادگستری است.

آقای دكتر! پیشنهاد هم نداریم.

رئیس ـ ماده (۶) را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۶ ـ از تاریخ تصویب این قانون ماده (۶۶۰) قانون مجازات اسلامی (كتاب پنجم ـ تعزیرات و مجازات های بازدارنده) مصوب ۲/۳/۱۳۷۵ و اصلاحات بعدی آن نسخ می گردد.

آقای دكتر! اینجا هم پیشنهادی نیست.

رئیس ـ اینجا هم پیشنهادی نیست. حضار ۲۶۹ نفر، مواد مختلف این لایحه، ماده (۱) تا ماده (۶) را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. دولت و كمیسیون هم موافق هستند. مواد لایحه مجازات استفاده كنندگان غیرمجاز از آب، برق، تلفن، فاضلاب و گاز مطرح است. (قاضی زاده هاشمی ـ آقای دكتر آن «محاكم عمومی است) پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

یك لحظه اجازه بفرمایید من آرای انتخاب نواب رئیس را عرض كنم. آرای أخذشده (۲۵۳) رأی، جناب آقای دكتر پزشكیان با (۱۷۹) رأی و جناب آقای مطهری با (۱۶۳) رأی به عنوان نایب رئیس اول و دوم انتخاب شدند. به عزیزان آقای پزشكیان و آقای مطهری تبریك عرض می كنیم و برای این عزیزان آرزوی توفیق داریم.

فولادگر ـ آرای دو نفر دیگر را هم بگویید.

رئیس ـ آرای بعدی، جناب آقای حاجی بابایی (۱۰۷) رأی و جناب آقای قوامی (۶۷) رأی.

 

۶ ـ رد طرح ادغام شركت های آب و فاضلاب شهری و آب و فاضلاب روستایی (ثبت ۱۹۰)

رئیس ـ دستور بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ دستور بعدی گزارش كمیسیون اجتماعی در مورد طرح ادغام سازمانهای آب منطقه ای و آب و فاضلاب روستایی با آب و فاضلاب شهری است كه از سخنگوی محترم كمیسیون اجتماعی جناب آقای مختار خواهش می كنم گزارش كمیسیون را ارائه كنند.

رئیس ـ بفرمایید.

جلیل مختار (سخنگوی كمیسیون اجتماعی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن عرض سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات كلیه همكاران و هموطنان عزیز. من هم خدمت كلیه عزیزان، جناب آقای دكتر لاریجانی، جناب آقای دكتر پزشكیان و جناب آقای دكتر مطهری برای انتخاب مجددشان تبریك عرض می كنم.

گزارش كمیسیون اجتماعی به مجلس شورای اسلامی

طرح ادغام سازمان های آب منطقه ای و آب و فاضلاب روستایی با آب و فاضلاب شهری به شماره چاپ (۲۴۷) كه به این كمیسیون به عنوان كمیسیون اصلی ارجاع شده بود، با حضور طراحان، كارشناسان و مسئولین اجرایی ذی ربط مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و در جلسه نهایی مورخ ۲۴/۸/۱۳۹۵ با اصلاحاتی در عنوان و متن به شرح زیر به تصویب رسید.

اینك گزارش آن در اجرای ماده (۱۴۷) آیین نامه داخلی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می گردد.

ضمناً گزارش كمیسیون فرعی كشاورزی، آب و منابع طبیعی تا این تاریخ واصل نشده است.

رئیس كمیسیون اجتماعی ـ سلمان خدادادی

«طرح ادغام شركت آب و فاضلاب شهری و آب و فاضلاب روستایی

ماده واحده ـ از تاریخ تصویب این قانون، شركتهای آب و فاضلاب شهری و روستایی ادغام و شركتی به نام شركت آب و فاضلاب كشور با رعایت ماده (۲۹) قانون مدیریت خدمات كشوری مصوب ۸/۷/۱۳۸۶ وابسته به وزارت نیرو تشكیل می گردد.

تبصره ۱ ـ كلیه اختیارات، اموال و نیروی انسانی به شركت جدید منتقل می شوند.

تبصره ۲ ـ دولت موظف است هر سال در لایحه بودجه سنواتی ردیفی صرفاً جهت آبرسانی شرب روستایی و عشایری اختصاص دهد و وجوه فوق مشمول مالیات نمی گردد.

تبصره ۳ ـ شورای توسعه و برنامه ریزی استان ها موظف است هر ساله (۱۰) درصد از اعتبارات تملك دارایی های سرمایه ای در استان مربوطه را صرفاً جهت تأمین و توسعه شبكه های آبرسانی و منابع ذخیره ای و تأسیسات و سایر ملزومات لازم جهت آبرسانی شرب روستایی و عشایری اختصاص دهد.

تبصره ۴ ـ دولت مكلف است ظرف شش ماه از تاریخ تصویب، آیین نامه اجرایی این قانون را تهیه و تصویب نماید .

ضمناً كمیسیون عمران هم گزارشی را ارائه دادند كه دال بر رد طرح این ادغام می تواند باشد:

۱ ـ به منظور حمایت از روستا و دخالت مستقیم حاكمیت جهت حمایت همه جانبه از زیرساخت ها ضروری است كه آب روستایی دولتی بماند.

۲ ـ دولتی سازی شركتهای آب و فاضلاب شهری مغایر با اصل (۴۴) می باشد.

۳ ـ با توجه به شكل ساختار سازمانی ادغام شده، این گونه ادغام ساختاری باعث ابهام در شرح وظایف كرده، این گونه اصلاح ساختاری از طریق لایحه بودجه بیشتر توصیه می گردد. لذا از طریق طرح و مطرح كردن این ادغام مغایر با اصل (۷۵) می باشد. با تشكر.

دبیر (كاتب) ـ متشكر، مخالفین و موافقین گزارش كمیسیون اجتماعی در مورد طرح ادغام سازمانهای آب منطقه ای و آب و فاضلاب روستایی با آب و فاضلاب شهری را قرائت می كنم. همكاران عزیزم آمادگی داشته باشند كه صحبت كنند. نفر اول مخالف جناب آقای مهرداد لاهوتی نماینده محترم لنگرود، مخالف دوم جناب آقای ولی داداشی نماینده محترم آستارا و مخالف سوم جناب آقای مجید كیان پور نماینده دورود و ازنا، موافق اول جناب آقای عبداله رضیان.

رئیس ـ یك لحظه اجازه بفرمایید اخطار دارند. اخطار را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای قاضی پور اخطار دارند.

رئیس ـ جناب آقای قاضی پور در همین موضوع است؟ بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای لاریجانی! اخطار من اصل (۱۲۶) قانون اساسی است. مستحضر هستید كه آب و فاضلاب شهری شركتی است، آب و فاضلاب روستایی دولتی است، شركت سهامی آب منطقه ای هم دولتی است.

رئیس ـ آب و فاضلاب شهری خصوصی است، آب و فاضلاب روستایی دولتی است، درست است، بفرمایید.

قاضی پور ـ ادغام این سه تا مشكلات عدیده ای برای دولت و عملكرد آن دارد. حضرت عالی مستحضر هستید در ادغام وزارتخانه های راه و شهرسازی و مسكن چه بلایی سر مسكن آمد.

رئیس ـ شما اصل چندم را اخطار می دهید؟

قاضی پور ـ آقای رئیس! اصل (۱۲۶) اختیارات ریاست جمهوری.

رئیس ـ این ربطی به آن ندارد، این مربوط به امور برنامه و بودجه است.

قاضی پور ـ آقای رئیس! اصل (۴۴) را هم اخطار دارم، هم (۱۲۶) و هم (۴۴). آقای رئیس! اصل (۴۴) را هم مطالعه بفرمایید، عجله نكنید.

رئیس ـ بله، اصل (۴۴) را می خواهید بگویید از نظر سیاست های كلی مخالف است، از این جهت می فرمایید. قابل توجه است. اخطار بعدی را هم بفرمایید. مسئول اخطار كجاست؟ آقای وكیلی بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! آقای قاضی پور اخطار قانون اساسی دارند.

رئیس ـ آقای قاضی پور اخطار دادند.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ نفر بعدی آقای سلیمی هستند.

رئیس ـ آقای سلیمی در این مورد است؟ بفرمایید.

علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر! همین اخطار را دارم. ببینید! ما دو تا شركت، یكی خصوصی و یكی دولتی را می خواهیم ادغام كنیم. الان ما برای یك شركت خصوصی می خواهیم قانونگذاری كنیم و به نظر می رسد این خلاف قانون اساسی است. تشكر می كنم.

رئیس ـ بله، شما هم همین اخطار را دارید.

فولادگر ـ اخطار دارم.

رئیس ـ آقای فولادگر بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر (اصفهان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رئیس! با تبریك ریاست حضرت عالی. ببینید! ما هم اخطار اصول (۱۱۰) و (۴۴) را داریم. ببینید دوستان! الان ساختار شركت آب و فاضلاب شهری این طور است كه شركتهای استانی قالب غیردولتی دارد، سهامدار غیردولتی دارد، شهرداری ها سهامدار آن هستند، سهامدار غیردولتی دیگری هم دارد. یك شركتی كه ساختار حقوقی اش غیردولتی است را دارید با یك شركت دولتی دیگر ادغام می كنید، می خواهید یك شركت جدید تأسیس كنید. هم خلاف اصل (۴۴) است و هم خلاف سیاست های اقتصاد مقاومتی است كه حجم و ساختار دولت را نباید بزرگ كنیم. (رئیس ـ متشكریم) بنابراین خواهش من این است كه این اخطار را به رأی بگذارید.

رئیس ـ متشكریم، آقای محجوب! شما هم اخطار داشتید، بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای محجوب بفرمایید.

علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! طبق لیست مشاهده می فرمایید كه اول نوبت بنده بود. (رئیس ـ بله، درست است) البته این تذكر است. اما آنچه كه من می خواهم عرض كنم این است كه قطعاً این اقدامات منتهی به تبعیض علیه روستاییان خواهد شد، چون آب و فاضلاب شهری در مسیر خودش نشان داده كه به جهت تراكم روزافزون جمعیت شهرها.

رئیس ـ الان شما دارید اخطار می دهید؟ اصل چندم است؟

محجوب ـ آقای رئیس! اصل (۴۴) و اصل (۳) تبعیض ناروا. عرض من این است آنچه كه حسب این مصوبه اتفاق خواهد افتاد، ظاهرش این است كه ما می خواهیم رفع تبعیض كنیم، ولی عملش تبعیض است. یعنی این شركت ها كه یكی دولتی مانده و یكی خصوصی، برای اینكه تبعیض در بخش روستایی زیاد بوده و الاّ قبلاً بخش روستایی اصلاً خصوصی بود. به این جهت من خواهش می كنم به این موضوع عنایت بفرمایید.

رئیس ـ اخطار دوستان كه الان پشت سر هم دارند می دهند این است، خواهش می كنم خبرنگاران نظم را رعایت كنید، شما نباید صدا كنید، خلاف ضوابط است. آقایان خبرنگاران! توجه داشته باشید كه سكوت تان را رعایت كنید. عرض شود اخطاری كه دوستان مكرر دارند می دهند این است كه شركت آب و فاضلاب شهری یك امر خصوصی است، شركت آب و فاضلاب روستایی دولتی است. اینجا گفته این را ادغام می كنند و واسطه به وزارت نیرو می شود. این خلاف سیاست های اصول (۴۴) و (۱۱۰) است. از این جهت اخطارشان وارد است.

حضار ۲۶۴ نفر، اخطار را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را راجع به وارد بودن اخطار اعلام بفرمایند. دوستان خواهش می كنم در رأی گیری مشاركت بفرمایید، اخطار به رأی گذاشته شده است. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. بنابراین مجلس اخطار را وارد می دانند. به نظرم این اشكالی است كه كل این ماده واحده همین است، چیز دیگری ندارد. لذا اگر موافق باشید به كمیسیون ارجاع بدهیم. (محبی نیا ـ آقای دكتر! حذف را رأی بگیرید) من پیشنهاد حذفش را رأی می گیرم، محتوای این ماده واحده همین یك كلمه است و اصل این هم اشكال قانون اساسی دارد كه خودتان فرمودید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ اصلش رأی نمی خواهد، حضرت عالی می توانید از دستور خارج كنید.

رئیس ـ بنابراین ما این را حذف می كنیم، یعنی چون اخطار رأی آورده این را از دستور خارج می كنیم، حذف شد.

۷ ـ تصویب لایحه معاهده بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اندونزی در زمینه استرداد مجرمین (ثبت ۲۴۷)

رئیس ـ دستور بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ دستور بعدی گزارش كمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه معاهده بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اندونزی در زمینه استرداد مجرمین است. حاج آقای نوروزی! بفرمایید گزارش را ارائه كنید.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! آقای لاهوتی یك تذكر بدهند.

رئیس ـ آقای لاهوتی تذكر دارید بفرمایید.

مهرداد بائوج لاهوتی (لنگرود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر لاریجانی! اجازه بفرمایید بنده می خواهم یك پیام تسلیتی را عرض كنم. رحلت ناگهانی استاندار اسبق گیلان جناب آقای مهندس قهرمانی همه مردم گیلان را گریان و همه ملت ایران را متأثر كرد. بنده این ضایعه سخت را به همه ملت ایران و به مردم خوب استان گیلان تسلیت عرض می كنم و چه كنیم كه باید تسلیم رضای حق شویم. (رئیس ـ هم باید تسلیم رضای حق باشیم، هم باید تذكر را به موقع بدهیم) برای آن مرحوم علو درجات و برای خانواده محترم ایشان صبر از خداوند منان آرزو می كنم.

رئیس ـ برای شما هم صبر طلب می كنیم كه تا آخر جلسه صبر می كردید به موقع می فرمودید. آقای لاهوتی! جایش اینجا نبود، ضمن اینكه از این توجه شما به اینكه در مورد رحلت این برادر زحمتكش اینجا ذكری به عمل آوردید باید قدردانی كرد و برای ایشان آرزوی علو درجات از خداوند خواهیم داشت، اما جای این تذكر اینجا نبود. وسط بحث كه آقای سخنگوی محترم كمیسیون قضائی كه خیلی مطالب خوبی هم می فرمایند اینجا ایستاده اند، ولی شما تذكر دادید، آخر جلسه باید می فرمودید. آقای نوروزی بفرمایید.

حسن نوروزی (سخنگوی كمیسیون قضائی و حقوقی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

گزارش كمیسیون قضائی و حقوقی به مجلس شورای اسلامی

لایحه معاهده بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اندونزی در زمینه استرداد مجرمین به شماره چاپ (۴۵۲) كه جهت رسیدگی به این كمیسیون به عنوان كمیسیون اصلی ارجاع شده بود در جلسه مورخ ۱۹/۲/۱۳۹۶ با حضور نمایندگان دستگاه های اجرایی و كارشناسان مربوطه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با الحاق یك تبصره به ماده واحده تصویب شد.

اینك گزارش آن در اجرای ماده (۱۴۷) آیین نامه داخلی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می شود.

رئیس كمیسیون قضائی و حقوقی ـ الهیار ملكشاهی

سروران محترم توجه بفرمایند! این لایحه كه شامل یك ماده واحده و یك تبصره است در حقیقت در زمینه استرداد مجرمین بحث می كند كه این ماده واحده بین دو كشور ایران و اندونزی اعلام می كند این لایحه مشتمل بر یك مقدمه و (۲۴) ماده و یك تبصره است كه آن تبصره برای حل مشكل قانون اساسی اضافه شده است.

عنایت بفرمایید! ما از آنجایی كه لازم است یك استقرار روش مند همكاری های قضائی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اندونزی شكل بگیرد، به هر حال ما كشوری هستیم بزرگ و دارای ارتباط با كشورهای بزرگ جهان من جمله كشور اندونزی كه یكی از بزرگترین كشورهای اسلامی است و از طرفی اتخاذ این تدابیر و ایجاد بسترهای قانونی برای اتباع دو دولت، یك آثار مثبتی دارد و از طرفی این كار زمینه ساز گسترش مناسبات بین دو كشور است و همچنین سطح همكاری های دوجانبه را ارتقا می بخشد و مناسبات بین دو كشور را تحكیم می كند.

لذا خواهش ما این است از آنجایی كه این لایحه با حضور همه كارشناسان و همچنین همكاران قضائی من در كمیسیون بحث شده است، عزیزان به این لایحه رأی بدهند.

عنایت بفرمایید! در این لایحه هیچ اجبار نیست، در ماده (۱) اعلام می شود: «هر یك از طرف ها با رعایت مفاد این معاهده و قوانین داخلی مربوط به خود، با استرداد هر شخصی كه طرف درخواست كننده برای پیگرد، محاكمه یا اجرای مجازات به دلیل ارتكاب جرم قابل استرداد خواستار وی است و در قلمرو طرف درخواست شونده یافت شود، موافقت خواهد نمود . عنایت بفرمایید! اجبار نیست، زور نیست، بلكه در صورتی كه خود دولت بخواهد.

در ماده (۲) اعلام می شود: «جرمی قابل استرداد خواهد بود كه به موجب قوانین هر دو طرف مستوجب كیفر حبس .

رئیس ـ آقای نوروزی! مفهوم خود این عبارت چیست؟ «جرمی قابل استرداد خواهد بود ، مقصود مجرمین قابل استرداد هستند؟ (نوروزی ـ بله) چرا این عبارت نارس است؟ جرمی قابل استرداد است؟

نوروزی ـ یعنی جرم مجرم.

رئیس ـ بله، مجرمینی قابل استرداد هستند كه به موجب قوانین هر دو طرف مستوجب كیفر حبس باشند. باز در سطر دومش هم همین است.

نوروزی ـ بله، «مجرمی ، یعنی آن مجرمی كه جرم را انجام داده، آن عنایت ما مثلاً در رابطه با بعضی از عناوین مجرمانه است.

رئیس ـ درست است، ولی عبارت از نظر سیاق ادبی اشكال دارد.

نوروزی ـ بله، می خواهیم عرض كنیم اگر دو كشور دارند مذاكره می كنند در واقع جرمی است كه در كشور ما باید پذیرش شده باشد. ان شا ءالله عزیزان عنایت بفرمایند و به این معاهده هم رأی مثبت بدهند. والسلام

رئیس ـ مخالف صحبت می كند؟

دبیر (كاتب) ـ اجازه بدهید موافقین را هم اعلام كنم. جناب آقای عبداله رضیان نماینده محترم قائم شهر، جناب آقای محمدرضا صباغیان نماینده محترم مهریز و بافق و جناب آقای حبیب اله دهمرده نماینده محترم زابل و زهك. مخالف اول جناب آقای لاهوتی محبت كنند صحبت بفرمایند.

مهرداد بائوج لاهوتی (لنگرود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر لاریجانی! امیدوارم این دقتی كه جناب عالی امروز در بحث وقت ها فرمودید، ان شا ءالله همیشه این بحث رعایت شود. من واقعاً از شما گله مند هستم، بنده واقعاً وظیفه داشتم كه این اتفاق خیلی بزرگ را تسلیت عرض كنم و انتظار داشتم جناب عالی همراهی می فرمودید.

رئیس ـ ما اصلش را قبول داریم، من هم عرض كردم از اینكه در جلسه ذكر فرمودید خوب است، ولی جایش اینجا نبود، خودتان هم قبول بفرمایید.

بائوج لاهوتی ـ خیلی از این اتفاقات می افتد.

بسم الله الرحمن الرحیم

ببینید همكاران محترم! این لایحه معاهده بین جمهوری اسلامی ایران و اندونزی در خصوص استرداد مجرمین، استحضار دارید كه این موضوع بارها دارد مطرح می شود. ممكن است برادر خوب ما جناب آقای نوروزی هم بیایند عنوان كنند كه هموطنان ما با توجه به مسائل فرهنگی در آنجا زندانی هستند، با مسائل فرهنگی ما همخوانی ندارد. ولی بحث اتهامات و بحث محاكمه ها است. من یك بار دیگر هم خدمت دوستان عرض كردم، ممكن است در كشور اندونزی خیلی از موارد به عنوان عناوین مجرمانه نباشد. كسی از آنجا بیاید در كشور ما جرمی را مرتكب شده باشد، اینجا جرم تلقی شود، ولی در آنجا جرم تلقی نشود. اینها مباحثی است كه هر كسی جرمی را مرتكب شد مطابق قوانین آن سرزمین باید محاكمه شود. اینها مواردی است كه در این لایحه پاسخ داده نشده كه بالاخره ما باید این گونه مسائل را چگونه حل كنیم. خیلی راحت می آییم بین كشورها این لایحه استرداد مجرمین را امضا می كنیم، اما ابهاماتی دارد.

ای كاش ما حق دخل و تصرف را در موارد جزئی داشتیم، منتها در توافقنامه ها و موافقت نامه ها و این نوع مسائل بر اساس اصول قانون اساسی یا حق رد داریم و یا حق تصویب. بنابراین این دارای اشكالات زیادی است. از آنجایی هم كه اصول قانون اساسی هم به ما حق ورود به جزئیات را نداده خواهش من از دوستان این است كه رأی مثبت ندهند یا اینكه سخنگوی محترم كمیسیون بتوانند ابهامات را برطرف كنند، متشكرم.

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (كاتب) ـ موافق اول سركار خانم سیده فاطمه ذوالقدر هستند، خانم ذوالقدر بفرمایید.

رئیس ـ یك لحظه اجازه بدهید، قبل از اینكه موافق صحبت كند نتیجه آرای انتخاب ناظران؛ آرای أخذشده ۲۷۶ رأی، جناب آقای آشوری با (۱۶۴) رأی، جناب آقای نعمتی با (۱۲۹) رأی و جناب آقای عباسی با (۱۲۲) رأی به عنوان ناظران هیأت رئیسه انتخاب شدند. برای این سه برادر عزیز آرزوی توفیق می كنیم. موافق صحبت كند.

فاطمه ذوالقدر (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و احترام و آرزوی قبولی طاعات. در مورد این لایحه و نظر مخالف محترم كه تأكید داشتند ممكن است یك مسأله ای در ایران جرم باشد ولی در كشور مقابل جرم نباشد، این مسأله در ماده (۲) در جرایم قابل استرداد به وضوح ذكر شده كه «جرمی قابل استرداد خواهد بود كه به موجب قوانین هر دو طرف مستوجب كیفر حبس، به مدت حداقل یك سال، یا مجازاتی شدیدتر باشد و این مسأله اینجا ذكر شده و به نظر من این مسأله ابهامی ندارد و ما قبلاً هم در زمینه استرداد مجرمین توافقنامه هایی از این شكل داشتیم كه این توافقنامه ها همه یك تیپ و یك شكل هستند و برای ایجاد رفاه حال برای زندانیان ایرانی ماست و امیدوارم كه همكاران محترم رأی موافق بدهند. خیلی ممنون.

دبیر (كاتب) ـ متشكر، مخالف بعدی جناب حاج آقای سلیمی هستند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ببینید! این نوع معاهده ها هرچند كه منافعی دارد، ولی گاه در مفاد این معاهده نامه ها كه دقت می شود ما با اشكالاتی در این نوع معاهده ها مواجهیم و به دلیل اینكه ما باید یكجا یا موافقت یا مخالفت كنیم و نمی توانیم در مواد دخل و تصرف كنیم، به همین دلیل است كه من بعضی از این اشكالات را می گویم، دوستان و نمایندگان محترم هر طور تصمیم بگیرند.

یكی از اشكالاتی كه در این موافقتنامه است این است كه در مواد (۲۳) و (۲۴) به نحوی نگاشته شده كه هیچ تضمینی برای موافقتنامه وجود ندارد. ببینید! در ماده (۲۳) این طور دارد: «این معاهده می­تواند در هر زمان با رضایت متقابل کتبی طرف ها اصلاح شود . ما برای چه این موافقتنامه ها را امضا می كنیم؟ اگر بنا باشد یكی از طرف های موافقتنامه هر زمان كه اراده كرد این را كأن لم یكن كند چه تضمینی وجود دارد؟ اصلاً ما برای چه اینجا نشستیم و این را تصویب می كنیم؟ یا در بند (۲) ماده (۲۴) این طور دارد: «هر یک از طرف ها می تواند از طریق یادداشت کتبی از طریق مجاری دیپلماتیک به طرف دیگر در هر زمان این معاهده را فسخ نماید . هر زمان یك یادداشت كتبی از طرف سفارتخانه طرف مقابل به وزارت خارجه ما بیاید این معاهده كأن لم یكن می شود. هیچ ضمانت و تضمینی در این موافقتنامه وجود ندارد، این نكته اول.

نكته دوم این است، اصلاً چه نیازی به این موافقتنامه است؟ در ماده (۲۱) این موافقتنامه یك بندی وجود دارد كه نشان می دهد كه هیچ نیازی به این موافقتنامه نیست و این موافقتنامه نمی تواند مشكلی را برطرف كند. ببینید! در ماده (۲۱) این طور دارد: «این معاهده بر حقوق و تعهدات طرف ها در رابطه با استرداد به موجب کنوانسیون­ها یا دیگر ترتیبات بین المللی که طرف ها عضو آنها هستند، تأثیری نخواهد داشت . وقتی ما در سایر ترتیبات تعهداتی كردیم، این موافقتنامه می گوید در آن موارد هیچ تأثیری ندارد و نمی تواند منافعی را برای ما داشته باشد.

در ماده (۱) باز نكته ای است كه به هر كیفیت جای سؤال و اما و اگر است. در ماده (۱) این طور دارد، می فرماید: با استرداد هر شخصی که طرف درخواست کننده برای پیگرد، محاکمه یا اجرای مجازات به دلیل ارتکاب جرم قابل استرداد است، اینجا در صدر ماده این طور دارد كه اینها را بر اساس مفاد قوانین داخلی خودشان عمل كنند.

به دلیل اینكه این اشكالات سه گانه ای كه عرض كردم و اینكه ما هم باید یكجا یا موافقت كنیم و یا مخالفت، به نظر می رسد كه ما یا باید اینجا ترتیبی را اتخاذ كنیم كه این اشكالات برطرف شود، یا به هر نحو به نحو كلی مخالفت كنیم. بر همین اساس است كه بنده با این معاهده مخالفم و انتظار دارم كه ان شا ءالله به نحوی عمل شود كه این اشكالات برطرف شود، متشكریم.

رئیس ـ آقای وكیلی! تذكر دارند، بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای قاضی پور تذكر دارند، بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای لاریجانی! تذكر من موضوع اندونزی است. اندونزی كشور بسیار مسلمان و متدین است كه حدود (۷۰۰)، (۸۰۰) كلمه اش هم فارسی است. از قدیم الایام هم مسئولین امور مالی اندونزی را از ایران می بردند. تاریخ ایران و اندونزی به هم چسبیده است، اندونزی هم بزرگترین كشور اسلامی است. لذا تذكر من این است كه اجازه بدهید مفاد دقیقاً بر مبنای اسلام باشد. آنها هم كشور اسلامی هستند، ما هم اسلامی هستیم. والسلام

رئیس ـ متشكریم، آقای محبی نیا اخطار دارند.

دبیر (وكیلی) ـ آقای داداشی اخطار دارند، بفرمایید.

ولی داداشی (آستارا) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همكاران عزیز سلام و عرض ادب دارم و آقای دكتر لاریجانی خدمت شما تبریك عرض می كنم. اخطار اصل (۱۳۷) قانون اساسی را دارم. آقای دكتر هر جرمی مطابق قوانین هر سرزمین باید بررسی شود. شما فرض كنید كه یك شهروند اندونزیایی بیاید در كشور ما مرتكب قتل شود. ما می خواهیم این شخص را به كشورش برگردانیم كه در آن كشور برای قتل یك حكم دیگری تعریف شده و قانونشان چیز دیگری است.

ضمناً طبق اصل (۱۳۷) قانون اساسی ما نمی توانیم هر كسی را مجرم بدانیم. مجرم بعد از صدور حكم در دادگاه های صالحه است. خواهش من این است كه این اخطار را مد نظر قرار بدهید. تشكر می كنم.

رئیس ـ این به خاطر همین است، یعنی می گوید اگر آنها ایرانیانی را مجرم دانستند به خود ایران بدهند، اینكه در همین زمینه است. موافق صحبت كند.

دبیر (كاتب) ـ موافق آخر جناب آقای دهقانی فیروزآبادی هستند، جناب آقای دهقانی خدمت شما هستیم.

رئیس ـ آقای دهقانی بفرمایید.

كمال دهقانی فیروز آبادی (تفت و میبد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

قبل از هر چیز خدمت رئیس محترم مجلس جناب آقای دكتر لاریجانی انتخاب شایسته شان را عرض تبریك دارم و همچنین به نواب محترم رئیس و دیگر عزیزانی كه اعتماد همكاران را جلب كردند.

در خصوص موضوع موافقتنامه ای كه الان بحثش شده، در كمیسیون امنیت ملی هم به عنوان كمیسیون فرعی مورد رسیدگی قرار گرفته و این موافقتنامه ها یك تیپ مشخصی دارند. عده ای از همكاران مخالفت می كنند، ولی بحث كارشناسی و فواید متقابلی است كه این موافقتنامه ها دارند. ما باید در نظر بگیریم حدود چندهزار نفر از هموطنان مان در خارج از كشور در زندان ها در كشورهای مختلف كه بر اساس قوانین داخلی آن كشورها محكوم شدند و الان در زندان هستند، ما اگر بتوانیم ترتیباتی را اتخاذ كنیم اینهایی كه قوانین و مقررات كشور ثالثی را رعایت نكردند، به دلایلی حالا بعضاً در زمینه مواد مخدر و موارد دیگری است كه به جهت ضعف اطلاع از قوانین كشور ثالث رفتند در آن كشور توریست و مسافر بودند یا برای تجارت رفته اند، به هر شكل الان در زندان ها هستند، نمونه اش را هم داشتیم، یك تصادفی كه چند روز پیش یك راننده ای را گفتند كه بعد از (۱۵)، (۱۶) سال در تركمنستان زندانی بود و ما توانستیم این راننده را كه در یك حادثه ناخواسته به زندان افتاده بود را به كشور برگردانیم. ما اگر بتوانیم از همین موافقتنامه استفاده كنیم بسیاری از هموطنان مان ممكن است الان در زندان ها باشند و شرایط بسیار نامناسبی هم دارند، برمی گردند و اینجا هم باز باید بروند عقوبت و كیفر خودشان را بكشند، به این شكل نیست كه به داخل كشور بیایند و یا برعكس اگر از اتباع آن دول ثالث داخل ایران باشند، به كشور خودشان برمی گردند. مجموع این موافقتنامه ها به صورت تیپ خاص خودش است و به نظرم همكاران موافقت بفرمایند كه مشكلی از مشكلات اتباع كشورمان حل شود.

رئیس ـ متشكریم. اگر اجازه بفرمایید آرای انتخاب دبیران را هم عرض كنم. آرای أخذشده (۲۷۷) رأی، جناب آقای رنجبرزاده (۱۸۳) رأی، جناب آقای فرهنگی (۱۸۲) رأی، جناب آقای امیرحسین قاضی زاده هاشمی (۱۷۹) رأی، جناب آقای كاتب (۱۷۸) رأی، جناب آقای وكیلی (۱۷۱) رأی و جناب آقای امیرآبادی (۱۶۵) رأی. برای این عزیزان آرزوی توفیق می كنیم، به عنوان دبیر در انتخابات اخیر انتخاب شدند. جناب آقای یوسف نژاد (۱۵۲) رأی، خانم اولادقباد هم (۱۴۱) رأی داشتند.

دو موافق و دو مخالف صحبت كردند، آقای محبی نیا تذكری دارند، بفرمایید.

جهانبخش محبی نیا (میاندوآب، شاهین دژ و تكاب) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر! البته الان فرصت و وقت سوگند اعضای هیأت محترم رئیسه است كه ان شا ءالله خداوند به حق فاطمه زهرا به همه شما توفیق بدهد كه در اداره مجلس موفق و برای جمهوری اسلامی زینت باشید، ان شا ءالله همین طور هم خواهد بود.

آقای دكتر! مواد (۱۴۵) و (۱۴۶)، بند (۱۱) ماده (۲۴) و ماده (۷۵) ما را مكلف می كند نسبت به این لوایح و طرحهایی كه تصویب می كنیم هم مسأله ویراستاری و حفظ شأن و اقتدار مجلس و نظام را لحاظ كنیم. آقای دكتر! الان این لایحه ای كه تقدیم مجلس شده، من بالا آمدم، چند مورد هم ایراد داشت تقدیم محضرتان كردم كه منت دارم كه اعمال فرمودید. اما واقع مطلب وقتی به این شكل تصویب می شود برای دولت و مجلس می تواند مایه وهن باشد.

در ماده (۲) مثلاً رفع كردید، «جرمی قابل استرداد خواهد بود ، جرم كه نمی تواند قابل استرداد باشد، (رئیس ـ بله، ایراد واردی است) همانطور كه فرمودید مجرمینی قابل استرداد خواهند بود كه موضوع جرم به موجب قوانین این باشد. (رئیس ـ بله، از نظر نگارش درست نیست) ماده (۳) دیگر واقعاً وحشتناك است، «از نظر این ماده ، آقای دكتر! این عبارت اصلاً نه حقوقی و نه ادبی است. «از نظر این ماده ، كدام ماده؟ یا معاهده است یا قانون است، در تعیین این که فعل ادعایی، به موجب قوانین دو طرف جرم تلقی می­شود یا نمی­شود، این که قوانین دو طرف فعل ادعایی شخص فراری را در طبقه بندی یكسان قرار می­دهند، توصیف می­کنند یا نمی­کنند، اهمیتی نخواهد داشت. آقای دكتر! این عبارت ها عبارت های درستی نیست. من از جناب عالی استدعا می كنم نسبت به برگشت این لایحه به دولت و تأمین نظرات مجلس تصمیم مقتضی را اتخاذ بفرمایید.

رئیس ـ عرض شود ایراداتی كه آقای محبی نیا فرمودند وارد است، یعنی در ترجمه ای كه دولت فرستاده همین «جرمی قابل استرداد است ایراد است، باید بنویسیم مجرمی قابل استرداد خواهد بود كه جرایم او به موجب قوانین هر دو طرف مثلاً مستوجب كیفر حبس باشد. این اشكالات ویرایشی است، ایشان هم همین را دارند می گویند. در بند (۳) هم باز عبارات اشكالات ویرایشی دارد. من فكر می كنم اشكالات ویرایشی را می توانیم بگوییم معاونت قوانین حل كند و ایرادات را رفع كند. اگر كمیسیون و دولت نظری دارند بفرمایند. دولت نیستند، كمیسیون بفرمایید.

حسن نوروزی (سخنگوی كمیسیون قضائی و حقوقی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

سروران محترم، موافقین و مخالفین، تذكردهنده های محترم همه توجه بفرمایند! این لایحه ای كه خدمت شما عزیزان و سروران محترم من تقدیم شده است در كمیسیون قضائی از نظر حقوقی روی آن بحث شده است. در كمیسیون امنیت ملی كه به ریاست جناب آقای دهقانی فیروزآبادی جلسه ای هم تشكیل شده و تصویب شده بود، از نظر سیاست خارجی و امنیتی با آن قید نگاه شده و تصمیم گیری شده است. من خواهش می كنم، حالا آقای محبی نیا اقتصاد خواندند، حقوق نخواندند، ادبیات هم كه نخواندند، اقتصاد خواندند، عنایت بفرمایند ما مثلاً وقتی می گوییم ایران دیشب برد، یعنی تیم ایران برد. بحث مجاز در ادبیات است. الان وقتی در مواد (۲) و (۳) می گوییم «جرایم قابل استرداد ، یعنی جرایمی كه مجرمی انجام می دهد، چون بحث جرایم است دیگر اینجا كلاس (۱)، (۲) و (۳) نیست كه مثلاً بگوییم جرم مجرم آن كسی كه، چون بحث روی جرایم است.

می گوییم كدام جرایم قابل استرداد است؟ جرایمی كه طرفین قبول داشته باشند. من از آقای سلیمی و از همه مخالفین محترم كه مخالفت می فرمایند خواهش می كنم كه توجه بفرمایند، بحث این است ما آمدیم بین دو كشور می گوییم كدام جرایم است كه مجرمین در صورتی كه انجام بدهند قابل استرداد است؟ جرایمی كه هر دو كشور مسلمان جرم مجرمشان را جرم بشناسند. اگر عمل یا ترك فعلی در كشور اندونزی یا ایران انجام شود كه آنها یا ما جرم ندانیم، مجرم آن قابل استرداد نیست. ولی بحث سر این است كه همان ماده (۱) قانون مجازات می گوید فعل و ترك فعلی كه مستوجب مجازات بشود. حالا ما می گوییم كدام جرم؟ جرمی كه هر دو كشور قبول داشته باشند. (رئیس ـ متشكریم) بعد عرض كنم كه دو كشور را هیچ اجباری هم نكردیم.

در مواد (۲۲)، (۲۳) و (۲۴) بحث این است كه اگر به هر دلیل ما احساس كردیم به ما اجحاف می شود، ما قبول نمی كنیم، درخواست می كنیم كه این معاهده كأن لم یكن تلقی شود، حالا این خط قرآن كه نیست. ببینید ما چقدر در این معاهده كه دولت هم عنایت ویژه ای كرده اند آمدیم منافع دو كشور را در نظر گرفتیم، اجبار نكردیم، فقط بحث، بحث آن مجرم ایرانی یا اندونزیایی است كه در یكی از این دو كشور زندانی هستند و ما داریم مشكل اینها را حل می كنیم. این می خواهد برود در كشور خودش تحمل كیفر و حبس كند و یا ایرانی از كشور اندونزی بیاید در ایران تحمل حبس كند تا خانواده اش بتوانند با آن ملاقات كنند.

هر دو كشور، كشور مسلمان هستند و هر دو بر اساس قانون اسلام دارند حكم می دهند. بحث قتلی كه بعضی ها فرمودند، اصلاً نص صریح قرآن است «و لكم فی القصاص حیاه یا اولی الالباب ، در اینجا همه مسلمان ها قبول دارند. حالا نسبت به آن موارد جزئی كه ممكن است بر اساس مذهب اشكال باشد، ما آنجا اجبار نكردیم، گفتیم بر اساس قانون كشور درخواست كننده. حالا چه آن طرف مذهب معتبر اهل سنت، چه این طرف مذهب شیعه یا مذهبی سنی كه معتبر است، اگر اینها با هم اختلاف دارند اینجا قابل حل است، گفتیم در صورتی كه طرفین قبول داشته باشند. من خواهش می كنم سروران محترم به این لایحه كه بحث آن حل مجرمانی است كه از ایران در اندونزی یا مجرمان اندونزی در ایران هستند، ما می خواهیم اینها را حل كنیم. این خیلی مشكلی ندارد. والسلام علیكم و رحمه الله

رئیس ـ خیلی ممنون، البته اصلاحات ویرایشی نیاز دارد كه این كار را معاونت قوانین انجام خواهد داد. آقای قاضی زاده! ماده واحده را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ لایحه معاهده بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اندونزی در زمینه استرداد مجرمین

ماده واحده ـ معاهده بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اندونزی در زمینه استرداد مجرمین مشتمل بر یك مقدمه و (۲۴) ماده به شرح پیوست تصویب و اجازه مبادله اسناد آن داده می شود.

تبصره ـ رعایت اصول (۷۷) و (۱۳۹) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در اجرای این معاهده الزامی است.

رئیس ـ حضار ۲۵۷ نفر، ماده واحده و تبصره آن به نحوی كه قرائت شد را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

 

۸ ـ انجام مراسم تحلیف اعضای هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی (اجلاسیه دوم)

رئیس ـ آقای قاضی زاده! ظاهراً الان باید اعضای هیأت رئیسه سوگند یاد كنند. اسامی را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ جناب آقای دكتر علی لاریجانی، جناب آقای دكتر پزشكیان، جناب آقای دكتر مطهری، جناب آقای نعمتی، جناب آقای آشوری، جناب آقای دكتر عباسی، جناب آقای دكتر رنجبرزاده، جناب آقای دكتر فرهنگی، جناب آقای امیرآبادی، جناب آقای دكتر وكیلی، جناب آقای كاتب و حقیر سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی برای سوگند در خدمتتان هستیم.

رئیس ـ یك صلوات ختم بفرمایید. (حضار صلوات فرستادند).

(مراسم تحلیف به شرح زیر انجام گردید)

بسم الله الرحمن الرحیم

«من به عنوان عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در برابر قرآن مجید به خداوند قادر متعال سوگند یاد می كنم كه حداكثر توان خود را برای اجرای آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با مراعات بی طرفی كامل در انجام وظایف به كار گیرم و از هرگونه اقدام مخالف آیین نامه اجتناب نمایم . (حضار صلوات فرستادند)

رئیس ـ متشكریم، از همه عزیزان از ابراز لطف و اعتمادی كه كردند از جانب هیأت رئیسه تشكر می كنیم و امیدواریم ان شا ءالله با كمك شما بتوانیم وظایف مهمی كه برای حل و فصل مشكلات كشور است انجام بدهیم. ما این اعتماد شما را یك مسئولیت بزرگی برای خودمان می دانیم و تشكر می كنیم.

دبیر (كاتب) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض تشكر از حسن اعتماد همكاران عزیزم و آرزوی قبولی طاعات و عبادات تك تك سروران عزیز، گروه های میهمان جلسه علنی امروز را اعلام می كنم:

ـ جمعی از دانشجویان رشته حقوق دانشگاه امام صادق (علیه السلام) تهران.

جناب آقای دكتر در خدمت شما هستیم.

رئیس ـ متشكریم.

 

۹ ـ ناطقین جلسه آقایان: محمدرضا پورابراهیمی داورانی، علی گلمرادی، حمید گرمابی، سیدمحمدباقر عبادی و محمد بیرانوندی

رئیس ـ سخنرانان را بفرمایید.

دبیر (فرهنگی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن تشكر از عموم همكاران محترم در ابراز اعتمادی كه فرمودند، ناطقان میان دستور جلسه علنی امروز عبارتند از:

ـ آقای محمدرضا پورابراهیمی داورانی نماینده محترم كرمان و راور.

ـ آقای علی گلمرادی نماینده محترم بندرماهشهر، امیدیه، هندیجان و بخش جولگی.

ـ آقای حمید گرمابی نماینده محترم نیشابور و فیروزه.

(كه هر كدام هفت دقیقه وقت دارند)

ـ آقای سیدمحمدباقر عبادی نماینده محترم بیرجند، درمیان و خوسف.

ـ آقای محمد بیرانوندی نماینده محترم خرم آباد و دوره.

(كه هر كدام پنج دقیقه وقت دارند)

جناب آقای دكتر پورابراهیمی بفرمایید.

رئیس ـ آقای وكیلی! یك تذكر هفتادونهی دارند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای محبی نیا بفرمایید.

جهانبخش محبی نیا (میاندوآب، شاهین دژ و تكاب) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر! برادر عزیز و گرانقدرم جناب آقای نوروزی كه در خیمه دل من جایگاهی دارند، متأسفانه نسبت به حقیر یك التفات و عنایتی فرمودند كه در شأن حضرت ایشان نمی بینم. درست است من سواد آنچنانی ندارم، خداوكیلی قبول دارم، حالا ادبیات نخواندم، حقوق بلد نیستم، اما این عزیز از جرگه حاملان علمی است كه حتماً این آیه را بارها خوانده اند كه «فبشر عباد الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه .

جناب آقای نوروزی عزیز! ایراداتی كه من مطرح می كنم اكثراً معاونت حقوقی ریاست جمهوری بارها پذیرفته، آقای دكتر بارها پذیرفته اند. از جناب عالی هم استدعا می كنم اگر در شأن بنده تنبیه است خصوصی ما را تنبیه بفرمایید، آبروی ما را بردن هنر نیست، هرچند آبرو در شأن بندگان حتماً باید با موافقت باری تعالی باشد. والسلام علیكم جمیعاً و رحمه الله

رئیس ـ متشكریم، به هر حال از نظر قانونی حق شما بود توضیح بدهید.

من لازم می دانم قبل از اینكه آقای دكتر پورابراهیمی هم سخنرانی كنند از بعضی عزیزانی كه در یك سال گذشته در هیأت رئیسه همكار ما بودند و حالا در این چینش جدید تعویض شدند، از آقای یوسف نژاد و جناب آقای عثمانی واقعاً تشكر كنم. سال گذشته سال بسیار پركاری هم برای مجلس و هم برای هیأت رئیسه بود، هم قانون برنامه، هم قانون مواد دائمی برنامه و هم قانون بودجه تصویب شد. مجلس زمان بسیار پركاری را گذراند، با اینكه سال اول كارش هم بود و هم نمایندگان محترم با متانت و وقت گذاری توفیق این خدمت بزرگ را داشتند و هم عزیزانی كه در هیأت رئیسه حضور داشتند. من از دو تا عزیزی كه در این دوره ما توفیق همكاری با ایشان را در هیأت رئیسه نداریم، از جناب آقای عثمانی و یوسف نژاد سپاسگزاری و تشكر می كنم. جناب آقای دكتر پورابراهیمی بفرمایید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی (كرمان و راور) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

«لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم

به محضر همه نمایندگان محترم و مردم عزیز و بزرگوار كشورمان عرض سلام و ادب و احترام دارم. در ابتدا انتخاب اعضای محترم هیأت رئیسه به ویژه برادر بزرگوارم جناب آقای دكتر لاریجانی ریاست محترم مجلس و همه همكارانی كه مورد اعتماد نمایندگان محترم قرار گرفتند و ان شا ءالله برای یك سال مسئولیت شان برای اداره مجلس سنگین شده را تبریك عرض می كنم.

ابتدا جا دارد از مردم عزیزمان در انتخابات (۲۹) اردیبهشت ماه تقدیر و تشكر كنیم كه به فضل الهی انتخابات را برگ زرینی در تاریخ انقلاب اسلامی رقم زدند و با حضور حداكثری خودشان پای صندوق های رأی به فرمان رهبر معظم انقلاب لبیك گفتند و خدمت رئیس جمهور منتخب تبریك عرض می كنیم و برای ایشان و همكاران آینده شان آرزوی توفیق داریم كه البته در خصوص همكاران شان هم چند نكته ای خدمت جناب آقای رئیس جمهور عرض می كنیم.

جناب آقای رئیس جمهور! چهار سالی كه تقریباً هفته های پایانی اش را پشت سر می گذاریم، تیم اقتصادی شما علی رغم تلاش هایی كه در بخش های مختلف انجام داد از كاستی های جدی برخوردار بود. یكی از موضوعات مهمی كه در تیم اقتصادی شما كاملاً مشهود بود عدم هماهنگی و انسجام بین تیم اقتصادی بود. بارها در اظهارنظرهای اعضای كابینه در حوزه اقتصادی مطالبی مطرح می شد كه اظهارنظرها در این بخش ها كاملاً مغایر بود. اگر صحبتی كه رئیس كل محترم بانك مركزی در خصوص نرخ ارز مطرح می كند با صحبت هایی كه وزیر اقتصاد مطرح می كند همخوانی نداشته باشد فعالان اقتصادی نمی توانند تصمیم گیری كنند. اگر وزیر صنعت شما در حوزه مسائل وزارت خودش مطالبی را مطرح كند كه با دیدگاه وزیر اقتصاد همخوانی نداشته باشد امكان هماهنگی در اقتصاد كشور نخواهد بود.

اولین درخواست ما از آقای رئیس جمهور این است تیمی كه برای حوزه فعالیت های اقتصادی كشور می خواهد تعیین كند، به وی‍ژه پنج عنصر مهم اساسی در تیم اقتصادی كه عبارتند از وزارت اقتصاد، وزارت صنعت و معدن، رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزارت كار و رفاه اجتماعی كه مهمترین موضوع و اساس اقتصاد امروز كشور را به خودش اختصاص داده، در كنار رئیس كل بانك مركزی، اینها حتماً باید با هم یك تیم هماهنگ فكری باشند. اگر اختلافات شان شرایطی را ایجاد كند كه بعضاً ما در طول این چهار سال دیدیم، این اقتصاد كشور را به جلو نخواهد برد.

نكته بعد؛ تأكیدی كه رهبر معظم انقلاب در تعیین افراد با رویكرد جوانگرایی مطرح كردند كه خوشبختانه آقای رئیس جمهور هم بر این موضوع تأكید كردند. امیدواریم نسل جدیدی از نیروهای توانمندی كه بحمدالله امروز در كشور ما از آنها زیاد است، توانمندهای حوزه اجرا و حوزه تخصص بتوانند ورود پیدا كنند.

نكته بعدی هم تعامل كسانی كه به مجلس معرفی می شوند و وزرایی كه تعیین می شوند با مجلس است. قطعاً هیچ وزیری بدون تعامل با مجلس كارنامه خوبی نخواهد داشت. آقای رئیس جمهور! وزرای شما باید با مجلس شورای اسلامی تعامل خوبی داشته باشند.

نكته آخر، وزرا باید به عنوان یك رویكرد در حوزه مسائل اقتصادی كه امروز اولویت اقتصاد كشور است، جسارت در تصمیم گیری داشته باشند. بخشی از مشكلات امروز ما در حوزه مسائل اقتصادی به دلیل عدم جسارت در تصمیم گیری در كابینه و تیم اقتصادی دولت است. اینها باید در كابینه جدید ترمیم شود، اینها باید اصلاح شود و درخواست ما از آقای رئیس جمهور این است.

نكته بعدی كه می خواستم خدمت جناب آقای روحانی عرض كنم موضوعات مهم اقتصادی است. آقای دكتر روحانی! الان نزدیك به دو ماه و نیم از سال دارد می گذرد، یواش یواش خرداد ماه هم دارد تمام می شود. برنامه ششم توسعه باید مبنای عمل دولت در حركت اقتصادی باشد. احكام مهمی كه در برنامه ششم توسعه در سال گذشته همكاران من در این مجلس زحمت كشیدند، چند ماه تلاش كردند و تصویب شده هر چه زودتر باید عملیاتی بشود. گلایه اول ما این است كه آقای رئیس جمهور! شما نباید با تأخیر ابلاغ كنید كه ریاست محترم مجلس این كار را انجام بدهد. شما باید بر اساس قانون اولین روزها پس از تصویب قانون، ابلاغ برنامه ششم را در دستور كار خودتان قرار می دادید. حالا كه امروز هم ریاست محترم مجلس ابلاغ كردند اشكال ندارد.

الان مهمترین بحث ما آیین نامه های اجرایی بعضی از احكام اقتصادی است كه هنوز شروع نشده است. ما زمان نداریم، شما ببینید امروز پیرامون ما چه اتفاقاتی دارد می افتد. دشمنان نظام جمهوری اسلامی امروز در كشورهای منطقه چطوری حضور پیدا می كنند و علیه نظام جمهوری اسلامی عربده كشی می كنند. امروز ما نیازمند توانمندی در بخش اقتصادی هستیم تا جواب قاطعی را به دشمنان بدهیم كه ما می توانیم همانند عرصه علم و دانش، همانند عرصه نظامی، همانند عرصه علم و فناوری و خیلی از حوزه های دیگر كه بحمدالله رتبه های اول در منطقه را داریم، در عرصه اقتصادی هم رتبه اول را داشته باشیم. امروز این ظرفیت در حوزه توانمندی های كشور ما وجود دارد. ما در كمیسیون اقتصادی مجلس اعلام آمادگی می كنیم كه با تمام توان دولت را برای حل مشكلات اقتصادی كمك كنیم. ظرفیت مجلس برای حل مشكلات اقتصادی در خدمت دولت است، اما دولت هم باید پای كار بیاید، دولت هم باید موارد مهمی كه امروز دغدغه های مقام معظم رهبری است را حل كند.

الان سه سال و خرده ای از قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز می گذرد، بعضی از آیین نامه هایش كه اخیراً نوشته شده بعد از سه سال هنوز اجرایی نشده است. متأسفانه دوستان در ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز نامه نگاری می كنند، می گویند این صحبت هایی كه شما می كنید صحبت های دقیقی نیست. آقایان! شما بیایید این آیین نامه و گزارشات را ببینید، مواد (۵)، (۶) و (۱۳) قانون مبارزه قاچاق كالا و ارز، آیین نامه اش دو ماه قبل آمده، دو، سه ماه قبل از عید نوشته و نهایی شد، بعد از سه سال. ما چطور انتظار داریم جلوی قاچاق كالا و ارز گرفته بشود؟

آقای رئیس جمهور! امروز مجموعه ای از محور های مهم اقتصادی مبنای مشترك دولت و مجلس است. موضوع اول ما بحث اصلاح قانون بانكداری است كه بحمدالله از سال گذشته كمیسیون اقتصادی مجلس تمام تلاشش را در دستور كار گذاشته و جا دارد من از همكاران خودم در كمیسیون اقتصادی تشكر كنم. حقاً و انصافاً با تمام وجود در محور های مهمی همانند حوزه بانكداری ورود كردند. در اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده كه شما در ما ه های پایانی سال مشكلاتش را در صحن داشتید، الان كمیسیون اقتصادی ورود كرده است. (فرهنگی ـ آقای دكتر! وقت شما تمام شده است) چشم من در حد چند ثانیه جمع بندی كنم. بنابراین در محوره های دیگر، در حوزه بحث قاچاق كالا و ارز كلیات را تصویب كردیم و الان در دستور داریم و موضوعات دیگر.

(در این هنگام آقای مسعود پزشكیان «نایب رئیس اول ریاست جلسه را بر عهده گرفتند)

من در خصوص مسائل استانی هم جا دارد از زحمات استاندار محترم تشكر كنم كه امیدوارم با این بحث هایی كه اخیراً در خصوص استعفای ایشان مطرح شد، ایشان هم كارش را با اقتدار ادامه بدهد كه بحمدالله شروع كرده است. ما هم در استان كمك خواهیم كرد. موضوعات و اولویت های اقتصادی استان اصلی ترین مباحث ماست. (نایب رئیس ـ خیلی ممنون آقای دكتر) استان كرمان باید از سیاسی كاری به دور باشد و ان شا ءالله این مسیر را طی می كند.

در پایان از هیأت های نظارت و اجرایی در خصوص موضوع انتخابات ریاست جمهوری و شوراها در كشور و در استان كرمان تشكر می كنم. (نایب رئیس ـ متشكرم) موضوع پیگیری بررسی وضعیت بازنگری انتخابات شوراها هم در استان كرمان و در شهر كرمان در دو، سه روز آینده انجام خواهد شد كه از جناب آقای محمدی ریاست محترم هیأت نظارت استان كرمان هم صمیمانه تشكر می كنم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، دست شما درد نكند، متشكرم.

دبیر (فرهنگی) ـ جناب آقای علی گلمرادی نماینده محترم بندرماهشهر، امیدیه، هندیجان و بخش جولگی بفرمایید.

علی گلمرادی (بندرماهشهر، امیدیه، هندیجان و بخش جولگی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام به پیشگاه امام موعود عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و درود به روح متبرك امام راحل (رضوان الله تعالی) و شهدای عزیز انقلاب و تحیت معطر به امتثال به پیشگاه رهبر فرزانه و خردمند جمهوری اسلامی ایران.

ملت شریف، ولایت مدار و انقلابی! در مقابل عظمت و عزتمندی شما سر تعظیم فرود آورده و صمیمانه از مشاركت پرشور و باشكوه شما در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا سپاسگزارم. تشكر می كنم كه اقتدار و عظمت اسلام و مسلمین و ملت شریف را به دشمنان قسم خورده نشان دادید و تجلی مردم سالاری دینی را به رخ آنها كشاندید. در همین راستا از مردمان حوزه انتخابیه ام، مردم شریف بندرماهشهر، امیدیه، هندیجان و بندر امام بی نهایت سپاسگزارم و در همین جا عرض ارادت دارم.

همكاران عزیزم در مجلس، دولتمردان عزیز! ایران خانه ماست و خانواده های ایرانی خانواده های ما و شما هستند. به احتمال زیاد رفاه نسبی ما و شما باعث غفلت از وضعیت نابسامان برخی از خانواده های نیازمند و گرفتار ما و شما دارد. امروز معیشت، اقتصاد و اشتغال در بخش های وسیعی از كشور نیازمند توجه و تغییر رویكرد شما عزیزان و بزرگواران است. باید بپذیریم اگرچه در عرصه امنیت و اقتدار نظام توسط سربازان گمنام اقدامات خوب و مایه سرآمدی كشور در بین كشورهای منطقه شده ایم، اما در مبحث اقتصاد مشكل داریم، در مبحث معیشت مشكل داریم، در مبحث اشتغال مشكل جدی داریم. این چیزی است كه ما و شما مرتباً بیان می كنیم، ولی در عمل كار خود را انجام می دهیم.

بازیهای سیاسی، جناح بندی های سیاسی و رقابت های سیاسی به جای رفاقت كه می تواند نجات بخش كشور باشد. توصیه می كنم رقابت های انتخاباتی را كنار بگذاریم و با رفاقت در صدد حل مشكلات كشور باشیم كه این راه نجات كشور است و باعث خشنودی دل مقام معظم رهبری خواهد شد، كسانی كه دلسوز مقام معظم رهبری هستند، كسانی كه دلسوز این نظام و خون شهدا هستند.

اینجا خانه ملت و این تریبون هم متعلق به ملت است، بنابراین ترجیح می دهم واقع بینانه و شفاف از همین تریبون نگرانی مردم استان خوزستان را خدمت شما عرض كنم. همه شما از استان خوزستان با عنوان قطب صنعت و اقتصاد كشور غافل هستید. بی توجهی به خوزستان یعنی بی توجهی به كشور. امروز خوزستان در همه مؤلفه های اقتصادی و صنعتی در رتبه های اول و دوم قرار دارد و متأسفانه به علت بی تفاوتی ما و شما در مشكلات و محرومیت ها هم از این رتبه ها برخوردار است. این كدامین انصاف و عدالت است؟

در خوزستان روزانه چهار میلیون بشكه نفت تولید می شود. درآمدهای میلیاردی استان خوزستان كجا صرف می شود؟ آیا نباید در راستای منافع ملی برای ایجاد زیرساخت های ملی از آنها بهره گیری شود؟ با كدامین توجیه و كلاهبرداری قانونی ارزش افزوده نفت خوزستان را به خوزستان تخصیص نمی دهید؟ باید بپذیریم در دو دهه اخیر مدیریت كشور دچار بحران و اعمال سلیقه شده است.

با وعده یارانه سفره مردم را چهار برابر گران تر كردیم و نتیجه آن هم انتخابات اخیر بود، اینها به درد این مردم نمی خورد. دولت فعلی هم كه متأسفانه در سفرهایی كه به استان خوزستان داشت فقط شعار دادند. آقای روحانی! خواهشاً تغییر رویكرد بدهید. نمایندگان ملت در خانه ملت انتظار متفاوت دارند. نباید در خوزستانی كه حرف اول آب را می زند، وقتی كه دریا دارد، دهها رودخانه دارد، نباید ما التماس كنیم برای اینكه وزارت نیرو آب كشاورزی را قطره ای تخصیص بدهد.

از كشاورزی صحبت می كنید در حالی كه روزگار كشاورزان ما سیاه شده است. مقام معظم رهبری شما را از خواب بیدار كرده كه با كشتی و كانتینر قاچاق نكنید، قاچاق پدر صاحب این كشور را در آورده است، بعد شما چهار تا ته لنجی را تعطیل می كنید. یكی از دغدغه های برادر عزیزم جناب آقای خدری هم همین بود كه دوستان عزیز ناراحت شدند كه چرا با قاچاق موافق هستید. كدامین قاچاق؟ عرضه داشته باشیم برای مردم كار درست كنیم، مردم نیازمند این كارهای دست پایین نیستند.

عزیزان! اگر به دنبال حل مشكلات كشور هستیم باید تغییر رویه بدهیم. انسان باوری و علم باوری مؤلفه های شناخته شده و اثبات شده برای تحولات اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی هستند، (فرهنگی ـ آقای گلمرادی! وقت شما تمام شده) ولی متأسفانه در كشور ما انسان باوری جایی ندارد. همین تیم مدیریتی كه برادر عزیزم اشاره كرد حكایت از بی توجهی به انسان باوری است. در علم باوری وضعیت آموزش و پرورش ما بیانگر این است كه ما به دانش و دانش محوری توجه نداریم. تا زمانی كه فارغ التحصیلان دكترای ما به دنبال پارتی در استخدام دولت هستند، مطمئن باشیم كارآفرینی و تولید مرده است (نایب رئیس ـ خیلی ممنون آقای دكتر، متشكرم) و ما فقط شعار می دهیم.

در پایان تشكر می كنم از حسن توجه شما و خدمت هیأت رئیسه جدید تبریك می گویم و امیدوارم كه هیأت رئیسه جدید با تغییر رویكرد و احضار كابینه دولت و هیأت دولت هر سه ماه یك بار برای رصد برنامه ها كمك كنیم تا چهار سال دست روی دست هم نگذاریم و فقط پشیمان از عملكرد خود باشیم. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، متشكرم.

دبیر (فرهنگی) ـ ناطق بعدی جناب آقای مهندس حمید گرمابی نماینده محترم نیشابور و فیروزه هستند. جناب آقای گرمابی بفرمایید.

حمید گرمابی (نیشابور و فیروزه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین

با سلام و درود به ملت بزرگ ایران، همشهریان عزیزم در شهرستانهای نیشابور و فیروزه و شما همكاران گرامی و عرض تبریك برای انتخاب مجدد هیأت رئیسه.

خدای را شاكرم كه صحبت اینجانب با ایام ارزشمندی مصادف گردیده كه با حماسه (۲۹) اردیبهشت آغاز و با خردادماهی پر از مناسبت های عبرت، ایثار و شكوه ادامه و با فیض میهمانی خدا و حظ فضای معنوی توأم گردیده است. درود می فرستم به خردورزی و رفتار مدنی مردمی كه همواره با احساس مسئولیت نسبت به سرنوشت خود و كشور خود حماسه هایی به عظمت انتخابات (۲۹) اردیبهشت و تصمیم تاریخی دوم خرداد و شكوه فتح خرمشهر و شور باشكوه قدردانی از امام راحل و خلق رویداد تأثیرگذار پانزدهم خرداد را در تاریخ گوهربار این مرز و بوم ثبت نمودند.

وجود و حضور ملتی با این عظمت و تعهد و هوشیاری را به رهبر فرزانه كشور تبریك عرض نموده و بقای عمر بابركت ایشان و سرافرازی مردم و سربلندی میهن عزیزمان را از خداوند متعال مسئلت دارم.

همچنین تبریكات ویژه خود را به آقای دكتر روحانی كه با شایستگی مورد اعتماد مجدد اكثریت مردم قرار گرفت تقدیم می كنم و موفقیت روزافزون ایشان را آرزومندم. امیدوارم اكنون و پس از تأیید نهایی انتخابات توسط شورای محترم نگهبان و وزارت كشور رقابت ها تبدیل به رفاقت شود و همه با هم با هدف توسعه و پیشرفت ملت بزرگ ایران همراه شویم.

از تقارن فرصت استفاده از این تریبون و انتخاب مجدد ایشان بهره می برم و نكاتی را درخصوص مسائل كشور و حوزه انتخابیه یادآوری و درخواست توجه می نمایم:

آقای رئیس جمهور! نیك می دانید كه توسعه پایدار كشور مستلزم توسعه همه جانبه در همه ابعاد است. شكی نیست كه اولویت جناب عالی در دوره اول به درستی به اصلاح ساختار معیوبی اختصاص داشت كه كشور را در آستانه بن بست های مهیب قرار داده بود. اما در دوره جدید باید این روند اصلاح در بخش های داخلی و اقتصادی گسترش و عمق بیشتری بیابد. رسیدگی به موضوعاتی نظیر اشتغال و وضعیت طبقات محروم جامعه و ترمیم برنامه هایی كه مستقیماً بر معیشت مردم تأثیر دارد از اهم مسائلی است كه از هم اكنون باید برای آن چاره اندیشی نمود. این مسأله نیز جز با استفاده از نخبگان و مشاوره با متخصصان دلسوز و به كارگیری نیروهای جوان و باانگیزه میسر نیست.

همچنین با توجه به گشایش های لازم در سیاست های داخلی و كسب اعتبار مردم سالاری دینی در صحنه فرامرزی، پاسخ به مطالباتی كه با صدای رسا در این دوره از انتخابات فریاد زده شد و شما نیز به تحقق آن وعده دادید باید در برنامه ها مد نظر قرار گیرد. اینجانب به سهم خود و از سوی موكلان ارجمندم امیدوارم ضرورت انجام این اصلاحات نیز مورد وفاق همه جریانات سیاسی موجود در كشور قرار گرفته و با تبدیل رقابت های دیروز به رفاقت های امروز برای تحقق نیازهای كشور به انجام برسد.

آقای رئیس جمهور! وجود دو ضعف عمده در طول چهار سال گذشته در دولت كه همواره از سوی حامیان شما در این مدت گوشزد می گردید باعث شده تا مخالفان این مسیر قابل دفاع نیز دقیقاً از همین حفره حداكثر سودجویی را در تخریب دولت نموده و به ویژه در ایام انتخابات بیشترین تردید را در اذهان عموم به وجود آورند كه شامل:

۱ ـ عدم وجود تیم رسانه ای قوی و مسلط كه بتواند خدمات و عملكردهای دولت را به موقع و از مسیرهای فراگیر اطلاع رسانی نموده و نسبت به ابهامات، مطالبات و نظرات مردم واكنش های مناسب را ارائه و به صورتی منسجم و هماهنگ آگاهی رسانی نماید. به طور مثال شایسته نبود و نیست وقتی طرح تحول سلامت با این همه عواید عمومی و هزینه های سنگین به تنهایی می تواند كارنامه موفق یك دولت را اثبات كند، تیم رسانه ای شما نتوانسته باشد در طول این سالها ابعاد این خدمت بی نظیر را به خوبی و به تمامی مردم توضیح دهد و آگاهی بخشی نماید.

۲ ـ لازمه دفاع از حقوق شهروندی توسط دولت شجاعت دولتمردان و مدیران در استفاده از اختیارات خود و هماهنگ و ملتزم بودن شان در جهت تحقق مطالبات مردم و وعده های داده شده به آنهاست. شایسته نیست این مردم همچنان شاهد مدیرانی باشند كه نه تنها درك درستی از مفهوم اعتدال و تدبیر و امید ندارند، بلكه حتی انگیزه چندانی هم برای پایبندی و دفاع از اقتضائات این گفتمان نیز از خود نشان نمی دهند. آقای رئیس جمهور! این بار تغییر را ابتدا در تیم همراه و ابزارهای حركت تان از ستاد تا صف آغاز كنید.

اما در باب مسائل حوزه انتخابیه؛

۱ ـ علی رغم توجه دولت یازدهم به حوزه سلامت، شهرستان نیشابور به عنوان بزرگترین شهرستان استان پس از مشهد و نیز شهرستان فیروزه همچنان نیازمند توجه ویژه است. عملیات احداث بیمارستان سوم این شهر آغاز شده است. بایستی با عزم جدی و تخصیص بودجه مؤثر به ثمر برسد تا بخشی از عقب ماندگی چندین ده ساله شهرستان جبران گردد. تخصیص بالگرد اورژانس كه قول قطعی داده شده است نیز باید هر چه زودتر عملیاتی شود.

۲ ـ عدم توسعه مناسب دانشگاه دولتی نیشابور و دانشكده پزشكی نیشابور طی سال ها یكی دیگر از كمبودهای شدید این شهر تاریخی می باشد و نیاز به توجه ویژه دارد.

۳ ـ نیشابور كه یك مركز گردشگری و تاریخی استان و كشور است این روزها شاهد اخبار ضد و نقیضی در حوزه راهسازی است. پروژه احداث آزادراه موسوم به حرم تا حرم در سه سال اخیر به یكی از نگرانی های جدی مردم و مسئولان بدل شده است. متأسفانه این آزادراه به شكلی طراحی گردیده كه برای نخستین بار در طول تاریخ وجود شهر تاریخی نیشابور به نحوی مناسب در یك مسیر مواصلاتی شرق به غرب در نظر گرفته نشده و نادیده انگاشته شده است كه باید مرتفع گردد.

۴ ـ وضعیت مالی ورشكسته كاسپین، علویه و امثالهم كه مشكلات عدیده ای برای مردم به وجود آورده است تبدیل به معضلی (فرهنگی ـ آقای گرمابی! وقت شما تمام شده) خارج از ظرفیت شهرستان و حتی كشور است و مسئولین مربوطه بانك مركزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی باید هرچه سریعتر نسبت به رفع نگرانی مردم اقدامی مؤثر و كامل بنمایند. مردمی كه به سیستم مالی كشور اطمینان كردند (نایب رئیس ـ خیلی ممنون آقای دكتر) و همگام با مریضی اقتصاد كشور در گذشته اندوخته خود را كه در بعضی از موارد با مصیبت و حتی با فروش دارایی ضروری زندگی خود فراهم كرده اند، در این مؤسسات سپرده گذاری كرده اند تا با توجه به مشكل عدم اشتغال با امید درآمدی كه از این طریق كسب می شود زندگی خانواده را تأمین كنند. پس سعی بلیغ كنید تا مردم متضرر نشوند و مطابق با قرارداد قانونی كه با این مؤسسات دارند عمل شود. (نایب رئیس ـ آقای دكتر! خیلی ممنون، متشكرم) تمام شد.

به وضعیت جاده های اصلی و روستایی شهر و استان توجه كنید. (نایب رئیس ـ بقیه را بدهید از رسانه ها پخش كنند) به مشكل آب مصارف كشاورزی نیز توجه ویژه شود. از همه عزیزان تشكر می كنم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، ناطق بعدی را دعوت بفرمایید.

دبیر (فرهنگی) ـ ناطق بعدی برای مدت پنج دقیقه جناب حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدباقر عبادی نماینده محترم بیرجند، درمیان و خوسف هستند. خدمتتان هستیم، بفرمایید.

سیدمحمدباقر عبادی (بیرجند، درمیان و خوسف) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم ـ «الحمدلله رب العالمین

با عرض سلام به رهبر معظم انقلاب و ملت عزیز ایران و مردم بافرهنگ و فهیم استان خراسان جنوبی و مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف.

رحلت امام راحل و بنیانگذار جمهوری اسلامی را به محضر رهبر معظم انقلاب و ملت عزیز ایران تسلیت عرض می نمایم. یاد شهدا خصوصاً شهدای (۱۵) خرداد سال ۴۲ را گرامی می داریم. امیدواریم كه همه ما ادامه دهندگان واقعی راه شهدا و امام باشیم و در عمل به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب كوتاهی ننماییم.

سپاس فراوان از مردم عزیز و فهیم خراسان جنوبی به واسطه مشاركت بالا در انتخابات ریاست جمهوری و شوراها كه همچون همیشه بالاترین مشاركت ها را در كشور داشتند. امیدوارم منتخبان ملت اعم از انتخابات ریاست جمهوری و شوراها در خدمت به مردم و پاسداری از آرمانهای انقلاب موفق باشند.

جناب آقای رئیس جمهور! شما رئیس جمهور همه مردم هستید و خواهید بود. لذا آنچه شنیده می شود كه در برخی سازمان ها و ادارات نسبت به كسانی كه به شما رأی نداده اند بی مهری می شود شایسته شأن دولتی كه ادعای اعتدال و حقوق شهروندی را دارد نیست.

جناب آقای رئیس جمهور! امیدوارم در چهار سال آینده به وعده های خود جامه عمل بپوشانید، خصوصاً نسبت به استان مظلوم خراسان جنوبی كه مورد بی مهری های زیادی توسط دولت قرار گرفته، امیدوارم توجه ویژه داشته باشید.

آقای رئیس جمهور! هنوز برای راه آهن بیرجند و استان خراسان جنوبی هیچ كاری صورت نگرفته است و علی رغم وعده های مكرر هنوز این راه آهن عملیاتی نشده است. معادن و صنایع استان رونق كامل نخواهد یافت مگر اینكه راه آهن در این استان پیاده و اجرا شود. فلذا در صورتی كه رونق پیدا نكند جوانان ما كماكان جویای كار خواهند بود و مجبور به مهاجرت از استان به شهرهای بزرگ كشور خواهند شد و شهرهای بزرگ كشور گرفتار مشكل مهاجرت و حاشیه نشینی خواهند شد.

خشكسالی كمر مردم استان ما را شكست. جناب آقای رئیس جمهور! هنوز برای انتقال آب جز وعده هیچ اتفاقی نیفتاده است. سهل انگاری وزیر نیرو در این زمینه محرز است.

جناب آقای رئیس جمهور! وعده داده بودید تحریم های دیگر را بردارید. تحریم های گذشته پیشكش، با دیپلماسی جلوی تحریم های جدید را بگیرید. وزارت خارجه جز در مورد برجام كه دونده ظاهر شد در بقیه امور كم تحرك بوده است. در ارتباط و دیپلماسی با همسایگان اصلاً موفق نبوده، نمونه آن آنچه در سفر اخیر رئیس جمهور آمریكا به منطقه اتفاق افتاد كه نشان نبود دیپلماسی درست توسط دولت است و نیز از جمله مشكلات دیگری كه در وزارت خارجه وجود دارد، جناب آقای رئیس جمهور! امیدوارم در این دوره آن را تسهیل فرمایید نبود رویكرد اقتصادی درست در وزارتخانه ها است. كسانی را به عنوان سفیر انتخاب كنید و به عنوان سفیر در كشورهای دیگر قرار دهید كه رویكرد اقتصادی داشته باشند و نه فقط رویكرد جناحی و سیاسی تا بتوانیم صادرات خودمان را افزایش بدهیم، تولید ایجاد شود، رونق در كشور بیشتر شود.

آقای وزیر محترم راه! راههای استان هنوز در وضعیت نامناسب هستند. لازم است در اتمام پروژه ها خصوصاً جاده مرگ یعنی جاده بیرجند ـ قائن تسریع صورت گیرد.

آقای مهندس زنگنه! لازم است نسبت به گازرسانی به روستاهای استان خراسان جنوبی توجه ویژه شود. بسیاری از روستاییان ما حداقل ها را هم در زندگی خودشان ندارند. دولت لازم است به عشایر عزیز استان كه مرزبانان بزرگ نظام هستند توجه ویژه نماید.

جناب وزیر كشور! شهرستان بیرجند كه مركز استان خراسان جنوبی است از نبود زیرساخت های مناسب شهری رنج می برد و بار همه استان را به دوش می كشد. لازم است به شهرداری بیرجند توجه ویژه ای صورت گیرد.

وزیر محترم كشاورزی! با توجه به خشكسالی های مكرر و مشكلات معیشتی روستاییان لازم است تسهیلات ارزان قیمت برای بخش كشاورزی و صنایع تبدیلی اختصاص دهید، شاید رونقی در این بخش ایجاد شود. لازم است برخی محصولات استراتژیك استان مثل زرشك خرید تضمینی شوند یا لااقل سازمان تعاون روستایی بخشی از محصول زرشك را به جهت تثبیت قیمت زرشك خریداری نماید.

آقای رئیس جمهور! مؤسسات مالی كشور به واسطه عدم نظارت بانك مركزی گرفتار چالش است. امروز مؤسسه كاسپین گرفتار بحران شده است. مالباختگان عزیز كه سرمایه خود را دور از دسترس می بینند فریاد اعتراض آنان بلند است. آقای رئیس جمهور! دستور دهید بانك مركزی به تعهدات خود عمل نماید و مشكل مالباختگان عزیز را حل كند.

جا دارد اینجا از خدمت آیت الله رئیسی كاندیدای ریاست جمهوری (فرهنگی ـ خیلی ممنون آقای عبادی) كه موجب رونق انتخابات شدند (نایب رئیس ـ حاج آقا! خیلی بیشتر صحبت كردید، خیلی ممنون، متشكر) و امروز علی رغم تخلفات سازمان یافته به قانون و نظر شورای نگهبان تمكین نمودند تقدیر شود.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ دو دقیقه اضافه صحبت كردید، خیلی ممنون، متشكرم. ناطق بعدی را دعوت كنید.

دبیر (فرهنگی) ـ آخرین ناطق پنج دقیقه ای جلسه علنی امروز جناب آقای دكتر محمد بیرانوندی نماینده محترم خرم آباد و دوره بفرمایید.

محمد بیرانوندی (خرم آباد و دوره) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

فیض روح القدس ار باز مدد فرماید

دیگران هم بكنند آنچه مسیحا می كرد

با سلام و ادای احترام به محضر مبارك ملت بزرگ ایران اسلامی، شهیدان راه آزادی و آزادگی، رهبر معظم انقلاب و شما نمایندگان عزیز و بزرگوار. در آغازین روزهای ماه ضیافت الهی برای سربلندی همه روزه داران جهان و ایران اسلامی دعا می كنیم.

در آستانه سالروز رحلت پیر و مراد خود، معمار كبیر انقلاب حضرت امام خمینی (رحمه الله علیه) (حضار صلوات فرستادند)، ایام سوگواری این عزیز سفركرده را به ملت ایران تسلیت عرض می كنم.

ضمن عرض خسته نباشید خدمت همه نامزدهای ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا و تكرار دوباره دكتر حسن روحانی به محضر مبارك ایشان و ملت عزیز و سربلند ایران عزیز تبریك عرض می كنم.

انتخاب هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی را برای سال دوم خدمت این عزیزان تبریك عرض می كنم و امیدوارم در خدمت بیشتر و بهتر به مردم موفق باشند.

مردم بزرگ و فهیم ایران عزیز، هم استانی های خوبم، همشهریان گرامی! با احترام به یكایك شما عزیزان و تعظیم در مقابل عظمت اتحاد، غیرت ملی و احساس مسئولیتی كه دگربار در (۲۹) اردیبهشت سال ۹۶ در معرض دیدگان همگان قرار دادید و مصمم تر از قبل (۴۰) سالگی خردورزی و عهد خویش با انقلاب اسلامی را فریاد زدید،

ما را سری است با تو كه گر خلق روزگار

دشمن شوند و سر برود هم بر آن سریم

برخی از پیام های حضور (۴۵) میلیونی مردم ایران در پای صندوق های رأی را به همه مردم دنیا به ویژه مردم ایران اسلامی عرض می كنم.

پیام این انتخابات به مردم جهان: اكنون كشور بزرگ ایران با پشتوانه عظیم مردمی یكی از مقتدر ترین و پرنفوذترین كشورهای منطقه است. حاكمانی كه از مردم خود بریده اند و به قدرت پوشالی و وابسته به سلاح نظامی دلخوش كرده اند خوب بدانند پای از گلیم كوتاه خود بیرون ننهند و با ملت همصدای ایران با احترام سخن بگویند. چراكه ملت متحد و شجاع ایران با چنین تاریخ پرافتخاری هرگز از هیچ تهدیدی نهراسیده و نمی هراسد. این ملت بر اساس اصل تنش زدایی و گفتگوی تمدن ها امروز با تكیه بر قدرت بی نظیر خود آماده تعامل با همه كشورهای جهان از جمله همسایگان است.

دوم؛ سخنی با ریاست محترم جمهور و وزرا:

جناب آقای دكتر حسن روحانی! ضمن عرض تبریك مجدد خدمت شما و همه وزرای محترم و همه ملت شریف و بزرگ ایران عرض كنم در جایگاه نماینده مردم خرم آباد و دوره چگنی عرض می كنم، به عنوان عضو كوچكی از مردم استان لرستان شرمسار روی جوانان خود و خانواده هایی هستیم كه از یك تا چهار جوان تحصیلكرده بیكار در خانه هایشان دارند و به جای اینكه هر بار وقتی در حوزه انتخابیه خود حضور پیدا می كنیم در مراسم و جشن شادی آنان شركت كنیم، متأسفانه باید هر ماه در مراسم ترحیم یكی از آنان شركت كنیم.

خدایا! تو نگذر از آنانی كه در حق این ملت می توانند و كوتاهی می كنند.

آقای رئیس جمهور! همان طور كه استحضار دارید برای انتخاب شما همه اقشار به میدان آمدند. پیران، جوانان، زنان، مردان، فرهنگیان و اقشار مختلف یك صدا، هماهنگ، هم صدا شما را فریاد زدند. این مردمی كه در روزهای تبلیغات به پیشواز شما آمدند و چون سیلی خروشان محوطه قلعه فلك الافلاك و خیابان های چهارگوشه شهر را سرشار از حضور گرم خود كرده بودند، این مردمی كه سلسله جنبان موج دوم (نایب رئیس ـ وقت شما تمام شد آقای بیرانوندی) تبلیغات جناب عالی در كشور بودند، این مردمی كه یك صدا آسمان شهر خرم آباد و ایران را پر از روحانی كردند، مردمانی هستند كه خنجر خونین بیكاری جوانان شان را در پهلو دارند (نایب رئیس ـ خیلی ممنون) و از زبان جوانان عرض می كنم شما را چشم در راهیم.

وضعیت كنونی استان لرستان محصول كم توجهی و كوتاهی بعضی از مدیران و دولتمردان مختلف بوده است. (نایب رئیس ـ دیگر بقیه اش را به رسانه ها بدهید، متشكرم) یك جمله عرض كنم، به مردم شرافتمند لرستان اطمینان می دهیم كه با همه توان و حیثیت و داشته هایمان بی لكنت زبان بسیار شفاف و روشن از همه حقوق معطل مانده شما دفاع خواهیم كرد. (قطع میكروفن) به نامزدهای شورای شهر (نایب رئیس ـ دیگر بس است، یك جلمه شد پنج، شش جمله) و سپرده گذاران مؤسسه آرمان عرض كنم كه از (قطع میكروفن).

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، متشكرم، خداقوت. تذكرات را گوش می دهیم.

دبیر (وكیلی) ـ اجازه بدهید یك اخطار دستور روز را بگویم. آقای كاظم زاده بفرمایید.

شادمهر كاظم زاده (دهلران، دره شهر، آبدانان و بدره) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

تذكر اصل (۳) رعایت حقوق مردم، موضوعی كه خدمت نمایندگان محترم عرض می كنم متأسفانه وزارت نیرو با راه اندازی سد و نیروگاه سیمره حقوق (۷۰) هزار نفر از شهرستان دره شهر را نادیده گرفته و اراضی كشاورزی این عزیزان را بدون لحاظ رعایت ایمنی مورد تخریب قرار داده و پمپاژ و ایستگاه های پمپاژ و زمین های كشاورزی و دسترنج و ماحصل زندگی عزیزان و كشاورزان عزیز شهرستان دره شهر را مورد تخریب قرار داده و تاكنون هم اهمیتی به این موضوع نداده است. موضوعی كه تمام این شهرستان درگیر شده، با تخریب و از بین بردن زندگی و ماحصل دسترنج این عزیزان و از بین بردن پمپاژها عملاً امسال بیش از (۲۰) هزار هكتار از زمین آبی به زمین دیم تبدیل شدند. از جناب آقای چیت چیان می خواهم این مسأله را ان شا ءالله به شكل سریع حل و فصل كند و (۱۰) هزار خانوار كشاورزی كه ممرّ درآمدشان كشاورزی است را ان شا ءالله نادیده نگیرد.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، متشكر.

۱۰ ـ قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص تقدیر و تشكر از مشاركت گسترده مردم در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا

نایب رئیس (پزشكیان) ـ بیانیه را بخوانید.

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات همكاران و تقدیر و تشكر از همه شما عزیزان كه به بنده اعتماد مجدد كردید.

بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی كه به امضای (۲۰۸) نفر از همكاران عزیز رسیده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

حماسه حضور گسترده مردمی در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا كه درس مردم سالاری دینی برای كشورهای منطقه و دنیاست، وحدت و انسجام نظام مقدس جمهوری اسلامی و مردم را بیش از پیش به رخ جهانیان كشید. مشاركت كم نظیر در انتخابات پس از گذشت قریب به چهار دهه از عمر پربركت انقلاب اسلامی ایران میسر نمی گردید مگر در سایه اراده ملی برای تعیین سرنوشت كشور به مدت چهار سال كه جای قدرشناسی و خشوع بسیار در مقابل مردم دارد.

رهنمودهای مقام معظم رهبری (مدظله العالی) كه همواره راهگشای شرایط سخت كشور بوده است این بار نیز ضمن ایجاد فضای آزاد تبلیغات نامزدهای محترم و هواداران ایشان، مشاركت حداكثری را از هر گرایش سیاسی، قومیت، نژاد، زبان و مذهب در كنار آرامش و امنیت انتخابات فراهم آورد. این اعتماد و اعتقاد عمومی به انقلاب اسلامی را به رهبر معظم انقلاب تبریك عرض نموده و از درایت ایشان تشكر می نماییم.

همچنین ضمن تبریك انتخاب مجدد رئیس جمهور محترم جناب آقای دكتر روحانی امیدواریم برنامه ها و اهداف ایشان كه تبدیل به مطالبه عمومی گردیده است به بهترین نحو در خدمت پیشرفت و توسعه كشور و بهبود وضعیت مردم قرار گیرد كه در این راستا نمایندگان امضاكننده نیز آمادگی حمایت خود را اعلام می دارند.

از نامزدهای محترم انتخابات و اعضای ستادها و هواداران ایشان نیز برای ایجاد شور و شوق انتخاباتی تشكر می نماییم.

از شورای محترم نگهبان و عوامل نظارتی و هیأت های اجرایی و هیأتهای نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی كشور و تأمین كنندگان امنیت انتخابات نیز قدردانی نموده و در پایان یك بار دیگر ضمن قدردانی از حضور گسترده مردم عزیزمان و برگزاری پرشور و شوق انتخابات با آرزوی سلامتی مقام معظم رهبری، موفقیت دولت دوازدهم و جناب آقای دكتر روحانی را از درگاه خداوند متعال مسئلت می نماییم.

(امضاءكنندگان بیانیه عبارتند از آقایان: محمد آشوری تازیانی، علی ابراهیمی، سیدمحمدجواد ابطحی، ابوالفضل ابوترابی، قاسم احمدی لاشكی، سیدعلی ادیانی، علی اسماعیلی، داریوش اسمعیلی، محمدمهدی افتخاری، علی اكبری (شیراز)، علی اكبری (بجنورد)، قلی اله قلی زاده، محمدرضا امیرحسنخانی، محمدنعیم امینی فرد، احمد اناركی محمدی، رضا انصاری، مهرداد بائوج لاهوتی، روح الله بابائی صالح، سعید باستانی، یوناتن بت كلیا، صدیف بدری، شهروز برزگركلشانی، بهروز  بنیادی، سیدهادی بهادری، حسن بهرام نیا، محمود بهمنی، محمد بیرانوندی، احمد بیگدلی، شهاب الدین بی مقدار، عباس پاپی زاده بالنگان، بهرام پارسایی، مسعود پزشكیان، محمدرضا پورابراهیمی داورانی، عباسعلی پوربافرانی، محمدعلی پورمختار، محمدرضا تابش، غلامرضا تاج گردون، فرهاد تجری، نورمحمد تربتی نژاد، جمشید جعفرپور، كاظم جلالی، محمد حسن نژاد، ابوالفضل حسن بیكی، شهباز حسن پور بیگلری، محمدصادق حسنی جوریابی، عبدالكریم حسین زاده، روح الله حضرت پور طلاتپه، الیاس حضرتی، احمد حمزه، غلامرضا حیدری، سیدمرتضی خاتمی، سیدعلاءالدین خادم، محمد خالدی سردشتی، بشیر خالقی، امیر خجسته، محمد خدابخشی، سلمان خدادادی، عبدالحمید خدری، حسن خسته بند، رسول خضری، ولی  داداشی، محمد  دامادی، كمال دهقانی فیروز آبادی، سیدمصطفی ذوالقدر، فرج الله رجبی، علیرضا رحیمی، علی رستمیان سبزه خانی، محمدابراهیم رضائی، محمدرضا رضایی كوچی، عبداله رضیان، اكبر رنجبرزاده، غلام محمد زارعی، رمضانعلی سبحانی فر، محمدباقر سعادت، حسن سلیمانی، علیرضا سلیمی، غلامرضا شرفی، شمس الله شریعت نژاد، عین اله شریف پور، محمود شكری، حسینعلی شهریاری، سیدكمال الدین شهریاری، مهدی شیخ، رضا شیران خراسانی، یعقوب شیویاری، محمود صادقی، مرتضی صفاری نطنزی، احمد صفری، سیدصادق طباطبایی نژاد، قرجه طیار، علی عسگر ظاهری عبده وند، حیدرعلی عابدی، محمدرضا عارف، اسداله عباسی، محمدقسیم عثمانی، عبدالرضا عزیزی، محمد عزیزی، سیداحسن علوی، محسن علی جانی زمانی، احمد علی رضابیگی، رضا علی زاده، محمدجواد فتحی، محمدحسین فرهنگی، حشمت اله فلاحت پیشه، فرهاد فلاحتی، حمیدرضا فولادگر، محمد فیضی زنگیر، محمدحسین قربانی، اسداله قره خانی الوستانی، غلامرضا كاتب، شادمهر كاظم زاده، سیدحمیدرضا كاظمی، محمد كاظمی، علی كاظمی باباحیدری، علی كرد، كورش كرم پور حقیقی، علی اكبر كریمی، حبیب اله كشت زر، عامر كعبی، یحیی كمالی پور، جبار كوچكی نژاد ارم ساداتی، محمدجواد كولیوند، مجید كیان پور، احمدعلی كیخا، حمید گرمابی، علی گلمرادی، عباس گودرزی، سهراب گیلانی، جهانبخش محبی نیا، علیرضا محجوب، داود محمدی(تهران)، جلال محمودزاده، محمد محمودی شاه نشین، احمد مرادی، علی محمد مرادی، سیامك مره صدق، علی مطهری، محمدمهدی مفتح، حسین مقصودی، الهیار ملكشاهی، سیدفرید موسوی، قاسم میزرائی نیكو، ولی الله  نانواكناری، علی نجفی خوشرودی، بهروز نعمتی، محمود نگهبان سلامی، رامین نورقلی پور، حسن نوروزی، سیدراضی نوری، حسین نیازآذری، حبیب اله نیكزادی پناه، همایون هاشمی، حسین هاشمی تختی نژاد، نبی هزارجریبی، احمد همتی، علی وقفچی، محمدعلی وكیلی، علیم یارمحمدی، علی اصغر یوسف نژاد، عزت اله یوسفیان ملا و خانمها: معصومه آقاپورعلیشاهی، سكینه الماسی، فریده اولادقباد، ناهید تاج الدین، سهیلا جلودارزاده، هاجر چنارانی، سیده فاطمه حسینی، خدیجه ربیعی فرادنبه، سیده حمیده زرآبادی، زهرا  ساعی، فاطمه سعیدی، زهرا سعیدی مباركه، پروانه سلحشوری، طیبه سیاوشی شاه عنایتی، پروانه مافی و سمیه محمودی).

 

۱۱ ـ قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص تقدیر و تشكر از نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در برقراری امنیت انتخابات

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ بیانیه دیگر به امضای (۲۰۷) نفر از نمایندگان مجلس رسیده است.

بسم الله الرحمن الرحیم

(۲۹) اردیبهشت ماه صحنه خلق حماسه بزرگ و نمایشی از مردم سالاری دینی در پهنه سرزمین اسلامی ایران بود. حضور مشتاقانه و پرشور مردم در پای صندوق های رأی بار دیگر استحكام نظام اسلامی و پیوند عمیق و ناگسستنی مردم را با این نظام به رخ جهانیان كشید.

یكی از جلوه های بارز این حماسه عظیم امنیت و آرامش حاكم بر فضای كشور از آغاز رقابت های انتخاباتی تا پایان آن بود كه با وجود تهدیدات و تحركات دشمن برای ایجاد ناامنی، شاهد انتخاباتی امن توأم با نظم و آرامش بودیم.

بدون تردید نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران نقش تعیین كننده و اثرگذار در خلق این حماسه عظیم مردمی دارد و حافظان نظم و امنیت با برنامه ریزی و ایجاد آمادگی از ماهها قبل از انتخابات و با تلاش و فداكاری بی نظیر و حضور فعال و شبانه روزی خود امنیت مطلوبی را از مرزهای كشور تا تمامی شهرها و روستاها برقرار نمودند.

ما نمایندگان مجلس لازم می دانیم از زحمات بی دریغ فرماندهان، مدیران و كاركنان خدوم نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران قدردانی و تشكر نماییم.

این بیانیه هم به امضای (۲۰۷) نفر از همكاران عزیز رسیده است.

(امضاءكنندگان بیانیه عبارتند از آقایان: احد آزادی خواه، علی ابراهیمی، علیرضا ابراهیمی، سیدمحمدجواد ابطحی، ابوالفضل ابوترابی، فریدون احمدی، قاسم احمدی لاشكی، اسفندیار اختیاری كسنویه یزد، سیدعلی ادیانی، علی اسدی كرم، علی اسماعیلی، داریوش اسمعیلی، ضیاءاله اعزازی ملكی، محمدمهدی افتخاری، سیدحسین افضلی، نظر افضلی، عزیز اكبریان، احمد امیرآبادی فراهانی، محمدرضا امیرحسنخانی، حسین امیری خامكانی، سلام امینی، محمدنعیم امینی فرد، رضا انصاری، عبدالغفور ایران نژاد، مهرداد بائوج لاهوتی، روح الله بابائی صالح، سعید باستانی، یوناتن بت كلیا، صدیف بدری، شهروز برزگركلشانی، علاءالدین بروجردی، محمدمهدی برومندی، حمید بنائی، بهروز  بنیادی، سیدهادی بهادری، حسن بهرام نیا، محمود بهمنی، محمد بیرانوندی، محسن بیگلری، عباس پاپی زاده بالنگان، بهرام پارسایی، مسعود پزشكیان، نصراله پژمانفر، محمدرضا پورابراهیمی داورانی، عباسعلی پوربافرانی، محمدعلی پورمختار، محمدرضا تابش، فرهاد تجری، اكبر تركی، سیدقاسم جاسمی، جمشید جعفرپور، منوچهر جمالی سوسفی، محمدجواد جمالی نوبندگانی، عبداله حاتمیان، حسینعلی حاجی دلیگانی، محمد حسن نژاد، ابوالفضل حسن بیكی، شهباز حسن پور بیگلری، فریدون حسنوند، عبدالكریم حسین زاده، محمدحسین حسین زاده بحرینی، سیدحسن حسینی، محمد حسینی، سیدجواد حسینی كیا، الیاس حضرتی، غلامرضا حیدری، سیدمرتضی خاتمی، سیدعلاءالدین خادم، هدایت اله خادمی، محمد خالدی سردشتی، بشیر خالقی، امیر خجسته، حسن خسته بند، رسول خضری، ولی  داداشی، محمد  دامادی، یوسف داودی، محمدباسط درازهی، سیدكاظم دلخوش اباتری، كمال دهقانی فیروز آبادی، محمد دهقانی نقندر، سیدمصطفی ذوالقدر، مجتبی ذالنوری، فرج الله رجبی، جلیل رحیمی جهان آبادی، محمدابراهیم رضائی، مسعود رضایی، عبداله رضیان، رحیم زارع، غلام محمد زارعی، علی ساری، احمد سالك كاشانی، رمضانعلی سبحانی فر، ابوالفضل سروش، محمداسماعیل سعیدی، حسن سلیمانی، اصغر سلیمی، علیرضا سلیمی، علی محمد شاعری، شمس الله شریعت نژاد، عین اله شریف پور، حسینعلی شهریاری، سیدكمال الدین شهریاری، هادی شوشتری، مهدی شیخ، محمود صادقی، محمدرضا صباغیان بافقی، مرتضی صفاری نطنزی، احمد صفری، قرجه طیار، علی عسگر ظاهری عبده وند، حیدرعلی عابدی، سیدمحمدباقر عبادی، اسداله عباسی، عبدالرضا عزیزی، محمد عزیزی، سیداحسن علوی، محسن علی جانی زمانی، احمد علی رضابیگی، رضا علی زاده، محمدجواد فتحی، سیدمهدی فرشادان، حشمت اله فلاحت پیشه، فرهاد فلاحتی، حمیدرضا فولادگر، محمد فیضی زنگیر، نادر قاضی پور، سیداحسان قاضی زاده هاشم، علی قربانی، محمدحسین قربانی، اسداله قره خانی الوستانی، محمد قمی، هادی قوامی، جواد كاظم نسب، شادمهر كاظم زاده، محمد كاظمی، علی كاظمی باباحیدری، سیدتقی كبیری، علی كرد، كورش كرم پور حقیقی، علی اكبر كریمی، جواد كریمی قدوسی، حبیب اله كشت زر، مصطفی كواكبیان، جبار كوچكی نژاد ارم ساداتی، شهرام كوسه غراوی، محمدجواد كولیوند، محسن كوهكن ریزی، مجید كیان پور، احمدعلی كیخا، عباس گودرزی، سهراب گیلانی، حسن لطفی، علیرضا محجوب، داود محمدی(تهران)، داود محمدی(قزوین)، اقبال محمدیان، جلال محمودزاده، محمد محمودی شاه نشین، جلیل مختار، علی محمد مرادی، منصور مرادی، سیامك مره صدق، اصغر مسعودی، عبدالرضا مصری، علی مطهری، سیدمهدی مقدسی، سیدفرید موسوی، شهاب نادری، مجید ناصری نژاد، ولی الله  نانواكناری، علی نجفی خوشرودی، بهروز نعمتی، سیدحسین نقوی حسینی، علی نوبخت حقیقی، حسن نوروزی، سیدراضی نوری، حسین نیازآذری، حبیب اله نیكزادی پناه، ذبیح نیك فر لیالستانی، همایون هاشمی، حسین هاشمی تختی نژاد، نبی هزارجریبی، احمد همتی، علی وقفچی، همایون یوسفی، عزت اله یوسفیان ملا و خانمها: معصومه آقاپورعلیشاهی، سكینه الماسی، فریده اولادقباد، ناهید تاج الدین، سهیلا جلودارزاده، هاجر چنارانی، سیده فاطمه حسینی، فاطمه ذوالقدر، خدیجه ربیعی فرادنبه، سیده حمیده زرآبادی، زهرا  ساعی، فاطمه سعیدی، زهرا سعیدی مباركه، پروانه مافی و سمیه محمودی).

 

۱۲ ـ تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

دبیر (رنجبرزاده) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

تذكر خارج از دستور جناب آقای اسداله عباسی نماینده محترم رودسر و املش، بفرمایید.

اسداله عباسی (رودسر و املش) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات به محضر همه همكاران عزیز و گرامی و همچنین از لطف و محبتی كه در حق اینجانب داشتند صمیمانه تشكر می كنم. ان شا ءالله با توكل به خدا بتوانم بر اساس سوگندی كه یاد كردم انجام وظیفه نمایم.

دوم اینكه سالروز ارتحال ملكوتی حضرت امام (رضوان الله تعالی علیه) را به مردم انقلابی و ولایت مدار ایران اسلامی و همكاران عزیزم تسلیت عرض نموده، امیدواریم بتوانیم راه و اندیشه و آرمانهای امام عظیم الشأن راحل را ادامه و تحقق بخشیم.

سوم اینكه متأسفانه دیروز خبر ناگواری را شنیدیم و یكی از مدیران خدوم و زحمتكش استان مان جناب آقای مهندس قهرمانی به رحمت خدا رفتند. ضایعه اسفبار و دردناك و درگذشت ناگهانی این برادر عزیز و خدوم و استاندار اسبق استان گیلان را به مردم استان گیلان به ویژه شهرستانهای رودسر، املش و چابكسر تسلیت عرض می كنیم و امید داریم كه خداوند باری تعالی مورد رحمت و مغفرت قرار بدهد و علو درجات آن عزیز از دست رفته را از خداوند متعال مسئلت دارم و به خانواده معزز و محترم شان هم تسلیت عرض می كنم.

نكته دیگر در ارتباط با وزیر محترم راه و شهرسازی است كه الان راه املش به شلمان دو سال است كه متوقف شده، چند بار هم تذكر دادیم، چند بار هم نامه دادیم. این درست نیست كه بیایند و كار و پروژه ای را نیمه تمام رها كنند، مردم را ناراضی كنند. من واقعاً از وزیر محترم راه و شهرسازی استدعا دارم كه هرچه سریع تر، حالا از طریق اوراق مشاركت یا به هر طریقی كه شده به پیمانكار كمك كنند كه این پروژه ادامه پیدا كند، چون جزء درخواست های مردم است.

به وزیر محترم نیرو هم در ارتباط با سد مخزنی پلرود است. متأسفانه در سال ۹۵ به آنجا هم بودجه ای تخصیص پیدا نكرده است. خواهش من این است كه تلاش كنند این پروژه نخوابد، پروژه عظیم و ملی است. (رنجبرزاده ـ تشكر) این را هم من درخواست دارم كه ان شا ءالله لطف كنند هرچه سریعتر برای حمایت از این پروژه اعتبارات مناسب را تخصیص بدهند. متشكرم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ از جناب آقای دكتر عباسی ممنونم. جناب آقای علی نجفی خوشرودی نماینده محترم بابل بفرمایید. این البته مربوط به روز گذشته است، احتمالاً در جریان نبودند كه الان تشریف ندارند. جناب آقای عبدالحمید خدری هم كه تشریف ندارند. جناب آقای سلام امینی نماینده محترم ایلام بفرمایید.

سلام امینی (ایلام، ایوان، چرداول، مهران، ملكشاهی و شیروان) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و ادب و احترام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات برای همه همكاران و ملت شریف.

تذكر اول من در خصوص مؤسسه آرمان است. مؤسسه آرمان از پنج، شش سال پیش با مجوز رسمی بانك مركزی شروع به فعالیت كرده و توانسته اقبال هزاران مشتری را جمع كند و صدها میلیارد جمع آوری كند. اما متأسفانه از هفت، هشت ماه پیش به این طرف بهانه هایی در خصوص نداشتن مجوز برایشان گرفته شده، هر چقدر هم ما رایزنی كردیم تا به حال توفیقی نیافتیم. فقط این را می خواهم خدمت مسئولان محترم بانك مركزی عرض كنم، این مؤسسه ورشكسته نیست، بهانه هایی به آنها گرفته می شود، بندگان خدا هم سعی كردند تا آنجایی كه مقدور است نظر بانك مركزی را جلب كنند. اما متأسفانه همكاری لازم با آنها انجام نمی گیرد، مشتریان زیادی بلاتكلیف هستند، خیلی از افراد خانه، مال، كاشانه، ماشین و همه چیز خودشان را فروخته اند و در این مؤسسه پس انداز كردند، الان كسی پاسخگو نیست. علت اصلی اش هم جریان همین مجوز است. اگر مسئولان محترم بانك مركزی همكاری كنند و اینها را در دل دو مؤسسه دیگر ادغام و تشكیل یك بانك بدهند مشكل شان موقتاً حل می شود و ان شا ءالله به مرور زمان كل مشكل حل خواهد گردید.

موضوع دوم بحث گمرك مهران است. در حال حاضر كه من دارم صحبت می كنم صدها ماشین در نزدیكی گمرك مهران جمع شدند. متأسفانه مسئولان منطقه ای كه وابسته به وزارت كشور هستند تعرفه های غیرمتعارفی را بر ماشین آلات سنگین گرفتند. آن طور كه من شنیدم از (۱۵۰) هزار تا (۲۵۰) هزار در آیتم های مختلف از این راننده ها می گیرند. متأسفانه مردم آنجا و راننده ها از این بابت دچار خسارت می شوند و به قولی برایشان نمی صرفد. (رنجبرزاده ـ تشكر) لذا آمدند جمع شدند و پیش مسئولان استانی و شهرستانی رفتند. من از وزارت محترم كشور استدعا دارم كه تدبیری بیندیشند كه ان شا ءالله مشكل این عزیزان مان حل شود و به نوعی رونق گمرك شهرستان مهران نسبت به سایر گمركات در نواحی مرزی كشور ان شا ءالله از دست نرود. تشكر می كنم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر، جناب آقای محمدرضا مكلشاهی راد نماینده محترم خرم آباد بفرمایید.

محمدرضا ملكشاهی راد (خرم آباد و دوره) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

حدود یك هفته است كه استان لرستان شاهد تجمعات اعتراض آمیز سپرده گذران مؤسسه آرمان است. البته این مؤسسه آرمان با آن مؤسسه آرمان كه جناب آقای امینی مطرح فرمودند متفاوت است. به دلیل مسدود شدن حساب این مؤسسه سپرده گذاران تجمعات اعتراض آمیزی دارند و موجب نگرانی اینها شده است. تذكر من به وزیر اقتصاد و دارایی است كه هر چه زودتر از طریق بانك مركزی وارد مذاكره شوند و این مسأله را حل كنند. نگذارند به یك مسأله اجتماعی تبدیل شود. امروز آدم احساس می كند كه امنیت سپرده گذاری و سرمایه گذاری در بانك ها به خطر افتاده، حتی من دارم می شنوم كه مردم دارند سپرده هایشان را از بعضی بانك های خصوصی هم پس می گیرند. در نتیجه لازم است كه بیش از این تعلل نفرمایند و سریع تر وارد عمل شوند و اقدام اساسی انجام بدهند.

تذكر بعدی ام به وزیر صنعت، معدن و تجارت است. جناب آقای وزیر! در لرستان واقعاً به احیای كارخانجات صنعتی بی توجهی شده است و امروز بحث اشتغال جوانان یكی از معضلات اساسی در لرستان به خصوص خرم آباد است. این بی توجهی را ادامه ندهید، دستورات لازم را صادر بفرمایید و در رابطه با احیای كارخانجات تعطیل شده لرستان اقدام جدی به عمل آورید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر.

دبیر (وكیلی) ـ متشكر، جناب آقای حاجی تذكر دارند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رئیس، آقای پزشكیان! بنده سه تا نكته را به عنوان بند (۱۱) ماده (۲۴)، حفظ شأن و جایگاه مجلس دارم كه خدمت حضرت عالی و همكاران عزیز عرض می كنم. اولی در خصوص سؤالات است كه خیلی مدت می برد تا اینكه بیاید و در صحن مطرح شود. دستور بفرمایید در سال جدید مجلس ان شا ءالله به این توجه بیشتری شود.

آقای پزشكیان! همچنین تذكراتی كه الان شما ملاحظه كردید همكار عزیزمان چه تعداد زیادی را قرائت كردند، تا پنج، شش ماه پیش پاسخ تذكرات مرتب از طرف دولت محترم یا وزرا یا از طرف معاون حقوقی رئیس جمهور می آمد. ولی الان حدود شش ماه است كه پاسخی نیامده و تذكرات از طرف هیأت رئیسه امضا می شود می رود، ولی پاسخ نمی آید. این درست نیست، این با شأن و جایگاه مجلس منافات دارد.

نكته دوم این روال ناپسندی كه این نوبت در انتخابات شوراها در برخی از شهرها، البته تعداد شهرها زیاد نیست، آقای رئیس، آقای پزشكیان! ولی در برخی از شهرها خرید و فروش رأی با پول و مواردی از این دست اتفاق افتاد كه واقعاً در شأن نظام جمهوری اسلامی نیست. خواهش من از حضرت عالی این است كه به كمیسیون شوراها دستور بدهید كه هرچه زودتر اصلاح قانون جدید را بیاورند و همچنین تكلیف نظارت بر انتخابات شوراها را كه به نظر می رسد مجلس نمی تواند آن نظارت لازم را برای انتخابات داشته باشد. به هر حال طرح این هم تهیه شده كه شورای نگهبان كمك می كند. این را هم عنایت بفرمایید. همچنین از دستگاه قضا هم می خواهیم با كسانی كه در انتخابات شوراها جرم مرتكب شدند محكم و قاطع و برابر قانون برخورد كند. (وكیلی ـ خیلی ممنون آقای دكتر، متشكرم).

آقای رئیس! یك نكته دیگری خیلی خلاصه بگویم و آن بحث مؤسسه ثامن الحجج است عمدتاً در استان اصفهان و برخی از نقاط دیگر كشور كه الان وضعیت تعداد قابل توجهی از سپرده گذاران بلاتكلیف است. آقای سیف رئیس بانك مركزی حدود یك ماه پیش قول دادند ظرف چهار ماه مشكل اینها را حل كنند. خواستم جناب عالی هم تأكید داشته باشید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی متشكرم. حالا سعی می كنیم آنها را پیگیری كنیم.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای قاضی پور تشریف ندارند، جناب آقای داداشی تشریف ندارند.

دبیر (رنجبرزاده) ـ آقای دكتر! آقای خجسته هم یك تذكر دو دقیقه ای دارند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای پوربافرانی بفرمایید.

عباسعلی پوربافرانی (نایین، خور و بیابانك) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن عرض تبریك خدمت اعضای محترم هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی و آرزوی قبولی طاعات و عبادات همكاران عزیز و ارجمند.

جناب آقای رئیس! تذكر اول من به هیأت رئیسه جدید است كه ان شا ءالله موضوع نظارت را در دستور كار مجلس قرار بدهند تا ان شا ءالله بتوانیم شاهد اعمال نظارت لازم از سوی قوه مقننه در كشور باشیم.

تذكر دوم همان طور كه همكار محترم اشاره كردند ما بسیاری از سؤالاتی را كه مطرح می كنیم، تذكرهایی را كه می دهیم مسأله روز است، همان موقع باید اعمال و بررسی شود و پاسخ داده شود. برخی از این تذكرات به عنوان نمونه تذكری كه بنده در مورد آب آشامیدنی شهرستانهای نائین و خور و بیابانك می دهم برای امروز است، برای یك هفته آینده است، نه اینكه بیاید نوش دارو بعد از مرگ سهراب باشد. وقتی تذكر می دهیم باید به موقع بررسی شود، هیأت رئیسه محترم باید برای این قضیه تدبیر كنند.

مسأله بعدی راههای روستایی است كه ما علی رغم اینكه وسعت زیادی در حوزه نائین و خور و بیابانك داریم، متأسفانه به راههای روستایی توجه لازم نشده و مردم عزیز از این جهت ناراضی هستند. درخواست من این است كه یا بتوانند برای راههای روستایی تدبیر كنند (رنجبرزاده ـ تشكر) و ان شا ءالله مردم عزیز روستاها كه در حوزه انتخابیه ما وسعت زیاد است بتوانند از راه مناسب روستایی برخوردار شوند، یا اینكه بیایند كسی را متولی راههای روستایی كنند كه بتواند از پس این مسئولیت سنگین بر بیاید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكر، نفر بعدی را دعوت بفرمایید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر جناب آقای امیر خجسته نماینده محترم همدان و فامنین بفرمایید. ببینید دوستان! این دو دقیقه تمام شود وقت هست، در خدمت دوستان هستیم، وقت هم زیاد داریم.

امیر خجسته (همدان و فامنین) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب و احترام خدمت همكاران محترم و عرض تبریك به اعضای محترم هیأت رئیسه.

تذكر اول من به وزیر محترم نیرو است. با توجه به اینكه بحث آب شرب همدان تبدیل به یك بحران شده و ما در رابطه با آب شرب اعلام خطر می كنیم. برنامه ریزی كردند، قریب (۴۰۰) میلیارد تومان هزینه شده كه آب از سد تالوار (انتقال یابد)، ولی متأسفانه نه آب آمد و نه نتیجه گرفته شد. لذا آقای وزیر به ما اعلان كرد كه در اسرع وقت راهكار برای آب شرب (۶۰۰) هزار نفر از مردم كه منتظر آب هستند به همدان داده می شود. متأسفانه ایشان به همدان می آید ولی به آب شرب همدان نمی پردازد و برمی گردد و ما خبری از آب شرب و راه حل برای آب شرب همدان پیدا نمی كنیم. به آقای وزیر اعلام می كنیم كه در اسرع وقت پاسخگوی (۶۰۰) هزار نفر از مردم همدان باشید، با توجه به اینكه اینها از (۱۰۰) تا چاه استفاده كردند و قریب به (۵۰) درصد چاه ها خشك شده و مردم با بحران آب مواجه هستند.

تذكر دوم در رابطه با وزیر اقتصاد و دستگاه های نظارتی؛ با توجه به اینكه قیمت اجناس دارد روز به روز گران می شود و كسی هم پاسخگو نیست، گوشت، مرغ، حبوبات یكی پس از دیگری. ما داعشی ها و تكفیری ها را در خارج از مرز كنترل می كنیم، بازار را نمی توانیم كنترل كنیم؟ این چه دستی است كه در كار است و روز به روز به این مردم فشار می آوریم، مردمی كه حماسه ایجاد كردند.

تذكر سوم به وزیر محترم راه و شهرسازی؛ با توجه به اینكه اتمام ریل گذاری راه آهن همدان قبل از انتخابات به پایان رسید، قریب (۸۰۰) متر ایستگاه آماده بهره برداری بود، آقای وزیر در همدان حضور پیدا كردند و اعلان كردند كه در (۴۵) روز آینده سوت قطار به همدان خواهد رسید. متأسفانه بازدیدی كه ما داشتیم و گزارشاتی كه دارد می آید كار راكد، ضعیف و كند پیش می رود. با توجه به اینكه ایستگاه را باید به همدان برسانند، با عنایت به دستور صریح وزیر كه راه آهن ملایر به همدان عملیاتی شود، راه آهن تهران به همدان ان شا ءالله به نتیجه قطعی برسد، متأسفانه كار كند است. علی رغم تشكری كه بنده به عنوان نماینده استان همدان از همه دست اندركاران داشتم كه شتاب كار خوب بود (رنجبرزاده ـ تشكر) و به نتیجه خوبی رسید، ولیكن كار كند است، این در (۴۵) روزی كه قول داده شده به نتیجه نخواهد رسید. از وزیر می خواهیم تیمی كه قبل از انتخابات فعال بودند، آن تیم فعالیتش را با قدرت داشته باشد و شیرینی خدمت را به كام مردم ما بچشانند.

تذكر آخر هم در رابطه با بانك آرمان است. (نایب رئیس ـ خیلی ممنون، وقت شما تمام شد) این بانك ها را تعیین تكلیف كنیم، (رنجبرزاده ـ تشكر) بانكهایی كه مثل قارچ روییده و هیچ كس جوابگو نیست.

 

۱۳ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور

دبیر (رنجبرزاده) ـ آقای دكتر! چند تا تذكر كتبی بخوانم، بعد آقای وكیلی بفرمایند.

تذكرات كتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی كشور:

ـ آقای عباس گودرزی (بروجرد) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص تشكر از تسریع صورت گرفته در سال ۹۵ جهت تكمیل بیمارستان آیت الله بروجردی با توجه به افتتاح قریب الوقوع آن بیمارستان، متأسفانه با وجود اینكه ام .آر .آی در لیست خرید وزارت بهداشت قرار دارد اما مكان استقرار آن دستگاه در ساختمان بیمارستان پیش بینی نشده است. با توجه به مظلومیت طولانی مدت مردم بروجرد و اشترینان به دلیل كمبود امكانات پزشكی، انتظار می رود قبل از تحویل بیمارستان به وزارت بهداشت دستور فرمایید محل استقرار ام .آر.آی مشخص گردد.

به وزیر راه و شهرسازی در خصوص مسدود شدن حدود (۱۰۰۰) متر از چارخطه توره ـ بروجرد به دلیل عدم تسویه حساب با پیمانكار. با وجود اتمام پروژه، پیمانكار مسیر را خاكریزی كرده و مانع تردد مردم است. لطفاً پیگیری فرمایید.

ـ آقایان: نادر قاضی پور و روح الله حضرت پور طلاتپه (ارومیه) به رئیس جمهور محترم در خصوص اجرای جزء (۱) بند «الف ماده (۶۳) قانون پنجساله ششم توسعه مصوب ۱۴/۱۲/۹۵ مجلس شورای اسلامی.

ـ آقای سیدجواد حسینی كیا (سنقر) به وزیر آموزش و پرورش در خصوص عدم چاره اندیشی برای مدیریت آموزش و پرورش استان كرمانشاه كه دچار ناكارآمدی و سیاسی كاری شده است.

به وزیر جهاد كشاورزی در خصوص عدم توجه به محصول تخمه آفتابگردان سنقر كه حدود (۱۰۰۰) تن محصول روی دست این كشاورزان مانده و در مقابل این محصول از چین و شیلی وارد می شود.

به رئیس جمهور محترم در خصوص عدم ابلاغ رسمی لغو سند ننگین ۲۰۳۰ كه به دنبال حذف دین و اخلاق در نظام آموزشی است.

ـ آقایان: جهانبخش محبی نیا و همایون هاشمی (میاندوآب، شاهین دژ و تكاب) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در خصوص رسیدگی به وضعیت بهداشتی و درمانی شهرستان تكاب و تأمین سونوگرافی برای بیمارستان تكاب.

ـ آقایان: سیدمحمدجواد ابطحی (خمینی شهر)، نادر قاضی پور (ارومیه)، ابوالفضل ابوترابی (نجف آباد، تیران و كرون)، محمدعلی پورمختار (بهار و كبودرآهنگ)، اكبر تركی (فریدن، چادگان و فریدونشهر، بویین و میان دشت) و محمدمهدی زاهدی (كرمان و راور) به رئیس جمهور محترم در خصوص ضرورت جلوگیری از صدور انتقال مجانی گاز به تركیه و لزوم معرفی عاملان و مباشران قرارداد كرسنت به قوه قضائیه و عزل آنها.

ـ آقای سیدقاسم جاسمی (كرمانشاه) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص عدم اقدام مناسب پس از گذشت هشت ماه از جابه جایی مدیركل راه و شهرسازی استان برای جایگزینی و معاون پارلمانی این وزارتخانه به دنبال گزینه سیاسی برای استان می باشد.

ـ آقای فریدون احمدی (زنجان و طارم) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص تسریع در شروع پروژه روشنایی آزادراه زنجان ـ قزوین.

به رئیس جمهور محترم در خصوص لزوم استفاده از نیروهای جوان در كابینه جدید و پرهیز از تكرار دولت پیرمردها.

ـ آقایان: همایون یوسفی، جواد كاظم نسب و علی ساری (اهواز، باوی، حمیدیه و كارون) به وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص رسیدگی به مشكلات مؤسسه آرمان شعبه خوزستان.

ـ آقای جبار كوچكی نژاد ارم ساداتی (رشت) به اتفاق ده نفر از نمایندگان محترم به رئیس جمهور محترم در خصوص اینكه به جای عذرخواهی از مقام معظم رهبری تأكید می كنید از سند ۲۰۳۰ نمی گذرم. در صورت ادامه روند طرح سؤال از رئیس جمهور انجام خواهد شد.

ـ آقای فریدون احمدی (زنجان و طارم) به رئیس جمهور محترم در خصوص لزوم استفاده از نیروهای جوان در كابینه جدید و پرهیز از تكرار دولت پیرمردها.

ـ آقای شهباز حسن پوربیگلری (سیرجان و بردسیر) به وزرای نیرو و صنعت، معدن و تجارت در خصوص اعزام هیأتی فوری جهت بررسی علت تأخیر در اجرای طرحهای شیرین سازی و انتقال آب خلیج فارس به صنایع جنوب شرق كشور خصوصاً فاز اول گلگهر سیرجان.

به وزیر جهاد كشاورزی در خصوص اعزام هیأتی فوری جهت رسیدگی به وضع نابسامان كشاورزان و عشایر شهرستانهای سیرجان و بردسیر كه سیل اخیر موجب تخریب گسترده زمین های كشاورزی و علوفه دامی گردیده است.

ـ آقای الهیار ملك شاهی (كوهدشت و رومشكان) به وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص رفع مشكل سپرده گذاران مؤسسه مالی و اعتباری توسعه آرمان در استان لرستان به خصوص شهرستانهای كوهدشت و رومشكان.

ـ آقای احمد بیگدلی (خدابنده) به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در خصوص تعیین تكلیف مربیان حق التدریسی سازمان فنی و حرفه ای.

ـ آقای علیرضا رحیمی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر كشور در خصوص توضیح علت تعلل استانداری تهران در ابلاغ رأی سلب عضویت عضو متخلف شورای شهر لواسانات به فرمانداری شمیرانات.

ـ آقای حسن بهرام نیا (نهاوند) به رئیس جمهور محترم در خصوص تعیین تكلیف فوری و رسیدگی به سپرده گذاران مؤسسه آرمان و كاسپین جهت پرداخت اصل و سود سپرده آنان و همین طور در استان همدان و شهر نهاوند.

ـ آقای علی اصغر یوسف نژاد (ساری و میاندورود) به رئیس جمهور محترم در خصوص دستور برای رسیدگی به وضعیت زباله، پسماند و پسآب در استان مازندران.

ـ آقای فریدون احمدی (زنجان و طارم) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص لزوم برگرداندن قطار پردیس زنجان ـ تهران و بالعكس به برنامه سرویس قبلی.

ـ آقای حسن سلیمانی (كنگاور، صحنه، هرسین) به وزیر نیرو در خصوص تسریع در اجرای تصفیه خانه آب شرب شهر هرسین و اتمام عملیات جمع آوری و دفع فاضلاب و تصفیه خانه های مربوطه در شهرهای صحنه، هرسین و كنگاور.

ـ آقای محمدنعیم امینی فرد (ایرانشهر، سرباز، دلگان، بخشهای بنت، فنوج ، آشار، لاشار و آهوران) به وزیر نیرو در خصوص علت عدم اعمال (۹) ماه تعرفه نوع (۱) گرمسیری برق در شهرهای جنوبی استان سیستان و بلوچستان.

ـ آقای سیدعلی ادیانی (قائمشهر، سوادكوه، جویبار، سیمرغ و سوادكوه شمالی) به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص لزوم تسریع در تدوین اساسنامه جدید پست بانك برابر تبصره ماده (۳۱) قانون اساسنامه شركت ملی پست جمهوری اسلامی ایران.

به وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص لزوم تدوین آیین نامه تعیین مصادیق صنایع پیشرفته با فناوری بالا و صنایع خطرپذیر برابر فراز سوم تبصره (۳) اصلاحی قانون اصلاح مواد (۳)، (۶) و (۲۴) قانون اجرای سیاست های كلی اصل (۴۴) قانون اساسی.

به وزیر ورزش و جوانان در خصوص تسریع در اصلاحات اساسنامه جاری كمیته ملی المپیك جمهوری اسلامی ایران طبق تبصره (۳) قانون انتزاع كمیته ملی پارالمپیك از كمیته ملی المپیك جمهوری اسلامی ایران.

ـ آقای علی اصغر یوسف نژاد (ساری و میاندورود) به رئیس جمهور در خصوص رسیدگی به وضعیت سپرده گذاران مؤسسه مالی فرشتگان و كاسپین.

ـ آقایان: نادر قاضی پور و روح الله حضرت پور طلاتپه (ارومیه) به وزیر آموزش و پرورش در خصوص اجرای جزء (۱) بند «الف ماده (۶۳) قانون پنجساله ششم توسعه مصوب ۱۴/۱۲/۹۵ مجلس شورای اسلامی.

ـ آقایان: نادر قاضی پور و روح الله حضرت پور طلاتپه (ارومیه) و علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در خصوص جلوگیری از ابلاغ دستورالعمل راه اندازی مجدد دوره های تخصصی علوم آزمایشگاهی فارغ التحصیلان رشته های علوم پایه.

ـ آقای علی اكبر كریمی (اراك، كمیجان و خنداب) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص عدم رعایت قانون حداكثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای كشور و حذف شركت هپكو از كنسرسیوم برنده مناقصه خرید جرثقیل های بزرگ بندری در بندر شهید رجایی.

ـ آقای علی بختیار (گلپایگان و خوانسار) به وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص عدم پرداخت هشت ماه حقوق كاركنان شركت محوركاران كوشا وابسته به گروه سایپا.

ـ آقای محمدرضا رضایی كوچی (جهرم) به وزیر نیرو در خصوص عدم توجه به تأمین آب شرب شهر جهرم. چرا فكر آب شرب شهر جهرم نیستید؟

ـ آقای سیدعلی ادیانی (قائمشهر، سوادكوه، جویبار، سیمرغ و سوادكوه شمالی) به وزیر آموزش و پرورش در خصوص لزوم تدوین آیین نامه استقرار مدارس و مراكز غیردولتی در مناطق، نواحی و محلات مختلف برابر ماده (۳۱) قانون تأسیس و اداره مدارس و مراكز آموزشی و پرورشی غیردولتی.

ـ آقای سیدحمیدرضا كاظمی (پلدختر) به وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص رسیدگی به وضعیت سپرده گذاران مؤسسه آرمان شهرستان پلدختر در استان لرستان.

ـ خانم سیده فاطمه حسینی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در خصوص ضرورت نظارت سخت گیرانه و اقدام و عمل قاطع و بازدارنده در خصوص عملكرد نامطلوب پرسنل بخش اورژانس بیمارستانهای دولتی كشور با بیماران.

ـ آقای روح الله بابائی صالح (بوئین زهرا و آوج) به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص عدم آنتن دهی تلفن همراه اول در غرب شهر تهران.

ـ خانم سیده حمیده زرآبادی (قزوین و آبیك و البرز) به وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص صدور دستور عاجل برای جلوگیری از فعالیت شركت فاقد صلاحیت حرفه ای سارایه اسپانیا در بازار فولاد ایران.

ـ آقای علی بختیار (گلپایگان و خوانسار) به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در خصوص راهسازی پروژه درمانگاه تأمین اجتماعی خوانسار و عدم تصمیم گیری علی رغم تذكرات مكرر.

ـ آقای غلامرضا حیدری (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص جلوگیری از برخوردهای امنیتی با روزنامه نگاران، خبرنگاران و اصحاب رسانه.

ـ آقای فریدون احمدی (زنجان و طارم) به وزیر نیرو در خصوص هشدار جدی در خصوص تغییر مشخصات و اولویت اجرای سد مشمپا.

ـ آقای حسینعلی شهریاری (زاهدان) به رئیس جمهور محترم در خصوص از بین رفتن سرمایه های مردم به علت عدم نظارت بانك مركزی بر مؤسسه مالی و اعتباری كاسپین كه با مجوز بانك مركزی بوده و مشكلات زیادی به وجود آورده است.

ـ آقایان: علی ساری، همایون یوسفی و جواد كاظم نسب (اهواز، باوی، حمیدیه و كارون) به وزیر نیرو در خصوص عدم همكاری سازمان آب و برق خوزستان در خصوص تأمین آب كشاورزی شهرستان حمیدیه در كشت تابستانه.

ـ آقای احمد سالك كاشانی (اصفهان) به وزیر آموزش و پرورش در خصوص عدم نظارت قوی وزارت آموزش و پرورش به مدیران آموزش و پرورش مدارس كه سبب سوءاستفاده آموزش و پرورش منطقه جرقویه سفلی در جشن تكلیف دختران در شهر نیك آباد شده است.

ـ آقای حسن سلیمانی (كنگاور، صحنه، هرسین) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص تسریع در اتمام عملیات راهسازی كرمانشاه و شروع عملیات اجرای راه آهن همدان ـ اسدآباد ـ كنگاور.

ـ آقای علی اصغر یوسف نژاد (ساری و میاندورود) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در خصوص تجدیدنظر در آیین نامه در مورد پاتالوژیست ها در مورد اعطای مجوز مسئولیت فنی آزمایشگاه.

ـ آقای سیدكاظم دلخوش اباتری (صومعه سرا) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص عدم توجه جدی به استانداردسازی و بهسازی اصولی آزادراه قزوین به رشت كه جان مردم و مسافرین هر لحظه در خطر می باشد.

ـ آقایان: علی محمد شاعری (بهشهر، نكا و گلوگاه) و ولی داداشی (آستارا) به وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص عدم پیگیری و تعیین تكلیف حق سپرده گذاران مؤسسه مالی و اعتباری كاسپین از طریق بانك مركزی.

ـ آقای امیر خجسته (همدان و فامنین) به وزیر جهاد كشاورزی در خصوص لزوم توجه جدی به بیمه محصولات كشاورزی و به خصوص تولیدكنندگان محترم مرغ و تخم مرغ.

ـ آقای علی اصغر یوسف نژاد (ساری و میاندورود) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص تأمین اعتبار برای پروژه زیرگذر سنگ تراشان و جاده ساری ـ تاكام و پل فرح آباد در ساری.

ـ آقایان: نادر قاضی پور و روح الله حضرت پور طلاتپه (ارومیه) به وزرای امور خارجه، كشور، اطلاعات و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در خصوص برخورد با كشور تركیه و اقلیم كردستان شمال عراق در اعزام تروریست به داخل كشور ایران و به شهادت رساندن مرزبانان غیور ایرانی.

ـ آقای شهاب الدین بی مقدار (تبریز، آذرشهر و اسكو) به وزیر جهاد كشاورزی در خصوص مبارزه با كرم خراط كه با باغات گردوی شهرستان آذرشهر و اسكو را از بین می برد.

دبیر (وكیلی) ـ اجازه بدهید من دو تا تذكر اعلام كنم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ آقای وكیلی! چند تا مانده، این را بخوانم بهتر نیست؟

دبیر (وكیلی) ـ اجازه بدهید من دو تا تذكر را اعلام كنم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ پس اول آقای ادیانی را بفرمایید صحبت كنند، بعد آن چند تایی كه در لوح نوشته شده بفرمایند. جناب آقای دكتر ادیانی بفرمایید.

سیدعلی ادیانی (قائمشهر، سوادكوه، جویبار، سیمرغ و سوادكوه شمالی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

اولاً برای همه همكاران عزیزمان در ماه مبارك رمضان آرزوی توفیق داریم كه ان شا ءالله همه از معنویت و بركات این ماه برخوردار شوند و به اعضای محترم هیأت رئیسه تبریك می گویم.

یك نكته ای را سربسته می گویم كه بعداً ان شا ءالله اهل قلم و اهل تحلیل این را تحلیل كنند و آن رفتار فراكسیون های محترم سه گانه در مجلس و رفتارهایی كه در حوزه انتخاب اعضای هیأت رئیسه و معرفی افراد و كاندیداها صورت گرفت را فعلاً به همین مقدار اكتفا می كنم كه بعضاً «و فیه تأمل .

اما تذكر من به وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت در سه مورد است. یكی در خصوص راه اندازی و فعال سازی معدن زغال سنگ كردآباد زیرآب در البرز مركزی است. این سالهاست كه به مردم وعده داده شده و البته در حدود دو سال قبل پیمانكار هم انتخاب شد، اما بدون اینكه مجوزهای قانونی مثل مجوز محیط زیست یا منابع طبیعی را بگیرند، وزیر محترم و دستگاه ذیربط باید توقعی كه در مردم سوادكوه و مردم حوزه انتخابیه من ایجاد كرده را پاسخگو باشد كه این پیمانكارها به چه انگیزه هایی انتخاب شدند، بدون اینكه مقدمات و الزامات قانونی آن رعایت شده باشد، از جمله عدم أخذ مجوز مربوط به اشاره ای كه داشتم.

تذكر دوم باز به وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص احداث كارخانه كك سازی در سوادكوه است. این قریب به بیش از هفت، هشت سال است، دو، سه بار هم كلنگ زدند، به جای اینكه كلنگ ها دسته داشته باشد، كلنگ های بی دسته نصیب مردم شد و وعده و وعیدها هم در دولت دهم و هم در دولت یازدهم، آنچه كه البته به جایی نرسید انتظار و وعده ای بود كه داده شده. امیدواریم كه ان شا ءالله عزیزان در وزارتخانه و مجموعه مسئولان دقت لازم را داشته باشند تا با افكار عمومی بازی نكنند. (نایب رئیس ـ خیلی ممنون). آقای دكتر! اجازه بدهید نكته اخیر را عرض كنم.

تذكر سوم هم باز به وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت بابت وضعیت فاقد استانداردهای ایمنی معادن زغال سنگ البرز مركزی در سوادكوه (رنجبرزاده ـ تشكر) و عدم حمایت مؤثر و راهگشا نسبت به كارگران زحمتكش زغال سنگ شركت سامان و از طرفی هم لزوم خرید زغال سنگ به قیمت مناسب از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت است كه امیدوارم به این تذكرات توجه جدی و عنایت لازم را بفرمایند، متشكرم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر، آقای وكیلی بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ متشكرم، جناب آقای ملكی بفرمایید.

ملكی ـ تذكرات را می گویید؟ این را باید از صبح به ما اعلام می كردید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای ملكی ممنونم، چون از قبل ثبت نام كرده بودید. جناب آقای محبی نیا اگر تشریف دارید بفرمایید.

جهانبخش محبی نیا (میاندوآب، شاهین دژ و تكاب) ـ بله، جناب آقای وكیلی در خدمتتان هستم. آقای دكتر پزشكیان! من یك خواهشی دارم، البته این خواهش باید یك مقدار لباس قاطعیت هم بپوشد. سروران گرانقدر هم تذكر و هم اخطار دادند، من با كسب اجازه از حضرت عالی اصل (۸۸) قانون اساسی را یادآوری می كنم. خود حقیر دو تا سؤال در اواخر سال ۹۵ داشتم، در اصل (۸۸) قانون اساسی می گوید سؤال در رابطه با آقای رئیس جمهور نباید بیش از یك ماه به طول بینجامد، در رابطه با وزرا هم (۱۰) روز است.

آقای دكتر پزشكیان التفات بفرمایید! الان نزدیك سه ماه است سؤال ما هنوز در كمیسیون اقتصادی و كمیسیون امنیت ملی طرح نشده و باور بفرمایید خدای ناكرده یك مقدار برای آدم شائبه دیگری پیش می آید. هرچند ساحت عزیزان كمیسیون اقتصادی و كمیسیون امنیت ملی و رؤسای محترم شان بالاتر از این حرف و حدیث هایی است كه من الان مطرح می كنم، اما قانون اساسی كه دوستان می گویند باید عمل شود، باید تمام اصولش رعایت شود. ما در هر نهاد یا جایگاهی یك اصلی از قانون اساسی را به نفع خودمان بگیریم، مابقی را بگوییم تعطیل. به خدای عالم قسم با این نگاه نه به توسعه می رسیم، نه به مدنیت می رسیم، نه قانون اساسی مبنای همبستگی اجتماعی، سیاسی و اقتصادی می شود. از حضرت عالی خواهش می كنم این را در هیأت رئیسه مطرح بفرمایید. یعنی به نحوی كه حقی از نمایندگان ضایع نشود. (نایب رئیس ـ متشكرم، چشم) خیلی ممنون، چشم تان بی بلا.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای كواكبیان بفرمایید.

مصطفی كواكبیان (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

من تشكر می كنم، این اعتراضی كه آقای ملكی داشتند من از دوره ای كه آقای دكتر لاریجانی ریاست را داشتند دنبال تذكر بودم، آقای دكتر وكیلی هم توجه كنند خوب است.

می فروشی گفت كالایم می است

رونق بازار من ساز و نی است

من خمینی دوست می دارم كه او

هم خم است و هم می است و هم نی است

من سالگرد ارتحال امام را تسلیت عرض می كنم. دو تا تذكر داشتم. بند (۱۱) ماده (۲۴) آیین نامه، آقای رئیس قبل از شروع جلسه رسمی توصیه فرمودند كه همه به زحماتی كه برای توافق فراكسیون ها كشیده شده پایبند باشند. من می خواهم به ملت ایران عرض كنم اصلاح طلب های مجلس پایبندترین گروه هایی بودند كه به لیست مشترك رأی دادند، اما از فراكسیون زنان و از اهل سنت متأسفانه بعضی از دوستان كم لطفی كردند و رعایت نكردند و ما اینها را در هیأت رئیسه از دست دادیم. امیدوارم كه برای توافق های بعدی همه ما «اوفوا بعهدكم پایبند باشیم.

تذكر دوم بنده هم به سازمان حج و بعثه مقام معظم رهبری و وزارت خارجه در مورد حج است. ما باید حتماً تضمین های لازم را بگیریم تا عزت، سلامت و امنیت حاجیان ما حفظ شود. اخیراً هم باز اتهام بیجا زدند كه سفیر عربستان را ایرانی ها ترور كردند و امثال اینها. (رنجبرزاده ـ تشكر) لذا خواهش من این است كه دستگاه های ذی ربط حتماً رعایت كنند. ان شا ءالله این نكته ای كه برای توافق گفتم جدی گرفته شود. والسلام

دبیر (وكیلی) ـ متشكر، جناب آقای كبیری بفرمایید.

سیدتقی كبیری (خوی و چایپاره) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

بنده هم پیشاپیش سالروز رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام (رحمه الله تعالی علیه) را به ملت شریف ایران اسلامی و همكاران عزیز تسلیت و تعزیت عرض می كنم.

جناب آقای دكتر پزشكیان! ابتدا یك تذكر را عرض می كنم. به نظر می رسید كه الان باید به تذكرها و اخطارهای قانون اساسی دستور روز پرداخته می شد، این تذكرها و اخطارهای دستور جاری كه تمام شده بود و چند نفری از همكاران هم صحبت كردند جا داشت كه الان وارد بحث دستور روز می شدیم كه تشكر هم می كنم.

اخطار من اصل چهارم قانون اساسی است. آنچه كه بنده می خواهم موضوع را یادآوری كنم سند ۲۰۳۰ است كه خوشبختانه دیروز شورای عالی انقلاب فرهنگی به این موضوع ورود پیدا كردند و ای كاش این موضوع قبل از اینكه مقام معظم رهبری ورود پیدا می كردند، همان گونه كه خودشان تذكر دادند به این موضوع بسیار مهم و اساسی وارد می شدند و در حداقل جامعه روشنگری می شد و افكار عمومی روشن می شد كه قصه چیست.

آنچه كه من اینجا می خواهم مورد تذكر قرار بدهم دو نكته است. همكاران عزیز! آنچه كه معمولاً امروز در این سند مطرح است و دیروز هم در كمیسیون آموزش و تحقیقات هم به آن ورود پیدا كردند و امیدوارم مسئولین امر و دولتمردان به این امر توجه كنند این است كه آیا این سند الزام آور است یا نه؟

ببینید! در بحث مشكل داشتن محتوای این سند یك اتفاق نظر وجود دارد. حداقل در بخشی از این سند با آن اصل چهارم كه می گوید كلیه‏ قوانین‏ و مقررات‏ مدنی‏، جزایی‏، مالی‏، اقتصادی‏‏ و غیره باید بر اساس‏ موازین‏ اسلامی‏ باشد، اینكه در درون این سند اصولی وجود دارد و اهدافی مشخص شده كه با موازین ملی و دینی ما منافات دارد تقریباً یك اتفاق نظری بین گروه ها و افراد است. آنچه كه امروز در بحث این سند توجیه می شود این است كه آیا این سند الزام آور است یا نه؟ متأسفانه از ناحیه دولتمردان گفتگوها و نظرات متناقض مطرح می شود. از سویی وزیر آموزش و پرورش تعهدآور بودن این سند را در برنامه خودش در مجلس كه مطرح می كند، (نایب رئیس ـ خیلی متشكرم) آقای دكتر یك لحظه اجازه بدهید، ببخشید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ اصلاً تذكر شما چیست؟

كبیری ـ آقای دكتر! اخطار است، تذكر نیست.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ چه اخطاری؟

كبیری ـ نگاه نكردید، اخطار اصل چهارم قانون اساسی است.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ چرا نگاه كردم، اصل چهارم را هم دیدم، وقت شما هم تمام شده است.

كبیری ـ آقای دكتر! هنوز وقت دارم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ الان دو دقیقه و نیم است دارید صحبت می كنید.

كبیری ـ نه اخطار دو دقیقه ای نیست، آن تذكر آیین نامه ای است. من این را تكمیل كنم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ وارد نیست، متشكرم.

كبیری ـ مطلب را ناقص گذاشتید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای كبیری! سخنرانی كه نمی خواهید كنید، (كبیری ـ سخنرانی نیست تذكر است) شما سه دقیقه تان هم تمام شده، ما اینجا گرفتیم. آقای دكتر سه دقیقه را گرفت. خیلی ممنون و متشكرم.

كبیری ـ شما در تذكرهای معمولی چهار دقیقه وقت دادید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ ما به هیچ كس چهار دقیقه وقت ندادیم. آقای كبیری چرا همین طور بحث می كنید؟

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای حسن پور كه تشریف ندارند، جناب آقای سلیمی بفرمایید.

علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رئیس! من یكی، دو تا تذكر دارم. تذكر اول من این است تحریم های جدیدی كه شورای روابط خارجی سنای آمریكا علیه ما طراحی كرده، به نظر می رسد كه اینها مغایر برجام است. ما در مصوبه مجلس در برجام (۹) تا شرط اعمال كردیم، شروطی هم شورای عالی امنیت داشتند، به صراحت هم در برجام آمده كه هر گونه تحریم جدید ممنوع است و نباید اعمال شود. آیا این نقض برجام نیست و ما چه اقدامی در این راستا انجام دادیم؟ باید پاسخ جدی به این بزرگ گویی ها و درشت گویی ها داده شود.

نكته دوم مباحثی كه امروز در مورد فروش گاز به تركیه مطرح شده، خواهش من این است كه وزیر محترم نفت توضیح بدهند و ابهاماتی كه امروز در ذهن مردم در این راستا ایجاد شده شفاف سازی شود.

نكته سوم در رابطه با تخلفات انتخاباتی كه شورای محترم نگهبان هم دیروز صحه گذاشتند و به قوه محترم قضائیه ارجاع داده شده، انتظار داریم كه قوه محترم قضائیه با جدیت با متخلفین برخورد كنند. ان شا ءالله اینجا سنگ بنای نادرستی گذاشته نشود. اگر متخلفین پشیمان نشوند ممكن است در آینده اعتماد عمومی نسبت به نظام انتخاباتی ما زیر سؤال برود.

آب شرب تعدادی از روستاهای ما با مشكل مواجه است. تصفیه خانه مشتركی در شهرستان زده شده است. انتظار ما این است ان شا ءالله وزیر محترم دستور بدهند این مشكل هرچه سریع تر در حوزه انتخابیه ما سامان داده شود. (وكیلی ـ متشكر).

و در مورد بانك آرمان؛ جناب آقای رئیس! متأسفانه در بانك آرمان تعداد زیادی از سپرده گذاران در شهرستان محلات نه اصل پولشان و نه منافع پولشان را از این بانك نتوانستند دریافت كنند. تعداد سرمایه گذاران ما، الان (۹۵۰) نفر فقط در شهرستان محلات درگیر هستند. (نایب رئیس ـ خیلی ممنون حاج آقا، متشكر) بانك مركزی اموال مردم را بلوكه كرده است. خواهش من این است جناب آقای سیف و وزیر محترم اقتصاد برای رفع مشكل سپرده گذاران بانك آرمان (نایب رئیس ـ خیلی ممنون) هرچه زودتر ان شا ءالله دستور لازم را محبت فرمایند، متشكرم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم.

دبیر (فرهنگی) ـ همكارانی كه داخل صحن تشریف دارند به استناد ماده (۴) آیین نامه داخلی برای تغییر صندلی ها قرعه كشی خواهد شد. لذا همكاران اگر وسایلی در میزها و كشوها دارند، اینها را با خودشان ببرند كه در جابه جایی مشكلی پیش نیاید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ آقای همایون هاشمی و آقای گودرزی می خواهند هر كدام یك دقیقه صحبت كنند.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رنجبرزاده! آقای گودرزی یك دقیقه صحبت كنند. آقای گودرزی! یك دقیقه بیشتر نشود، بفرمایید.

عباس گودرزی (بروجرد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

تذكر اول من به وزیر محترم اقتصاد؛ مؤسسه آرمان در بروجرد مردم را بر خاك سیاه نشانده است. كشاورز و كارگر تمام دارایی اش را آنجا سپرده، من متأسفم كه یك مؤسسه ای بیاید تحت عناوین متعدد روز به روز نام عوض كند و با اعتماد ملت بازی كند. تقاضا می كنم كه وزیر محترم به این مطلب به صورت ویژه رسیدگی كند. (وكیلی ـ ممنون).

مطلب بعد بحث عملكرد هیأت نظارت در رد و تأیید صلاحیت كاندیداهای شورای اسلامی است. كسی كه مراجع چهارگانه رد كرده نظر مثبت دادند، كسی كه بیگناه است را رد كردند. ما تحقیق و تفحص امضا كردیم، تقاضا می كنم برای جلب اعتماد ملت هیأت رئیسه محترم این مسأله را تا نقطه پایان دنبال كند و در بروجرد كاندیداهای شورای شهر به وضعیت برگزاری انتخابات اعتراض دارند. تقاضا می كنم هیأت ویژه ای این موضوع را رسیدگی كنند. خیلی متشكرم.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای هاشمی! شما هم یك دقیقه بفرمایید.

همایون هاشمی (میاندوآب، شاهین دژ و تكاب) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

من خیلی تلگرامی عرض كنم. یكی تذكر اولم كه خیلی محل نگرانی است. علی رغم تذكرات قبلی، اعتراضات صنفی كارگران معدن آق دره الان موجب مشكلاتی در شهر تكاب شده است. از وزیر صنعت و معدن علی رغم تذكرات قبلی می خواهم كه حتماً هیأتی تخصصی را به منطقه اعزام كنند.

دومین تذكرم به وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشكی است. شهرستانهای شاهین دژ و تكاب متخصص نیروی انسانی رادیولوژی ندارند. الان مردم شهرستانهای شاهین دژ و تكاب برای یك سونوگرافی دچار عسر و حرج هستند. من خواهش می كنم، بنده عضو كمیسیون تخصصی بهداشت و درمان هستم، این جایز نیست شهرستانهای حوزه انتخابیه بنده در این خصوص دچار مشكل شوند، خیلی ممنون.

(ادامه تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور)

دبیر (رنجبرزاده) ـ تذكرات كتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی كشور:

ـ آقای حسینعلی شهریاری (زاهدان) به رئیس جمهور محترم در خصوص اینكه با توجه به گرمای بی سابقه استان سیستان و بلوچستان مردم قادر به پرداخت هزینه های برق نمی باشند و مشكلات زیادی برای مردم به وجود آمده است.

به وزیر نیرو در خصوص اینكه با توجه به گرمای بی سابقه استان سیستان و بلوچستان مردم قادر به پرداخت هزینه نیستند و شركت های برق نسبت به قطع برق مردم اقدام می كنند. لطفاً مساعدت بفرمایید.

ـ آقایان: جبار كوچكی نژاد ارم ساداتی (رشت) و ذبیح نیك فر لیالستانی (لاهیجان و سیاهكل) به وزیر جهاد كشاورزی در خصوص عدم پرداخت بیمه خسارت محصولات كشاورزی.

به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص عدم برگزاری كرسی آزاداندیشی در دانشگاه ها.

به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در خصوص عدم تحقق سهم تعاونی در اقتصاد كشور.

به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص فشار به سایت ها و مطبوعات منتقد دولت و معرفی آنها به دادگاه بعد از انتخابات.

ـ آقای جبار كوچكی نژاد ارم ساداتی (رشت) به وزیر كشور در خصوص عدم اجرای تقسیمات كشوری.

ـ آقای عبدالله سامری (خرمشهر) به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در خصوص علت جابه جایی مدیر كارآمد و متدین شركت كشتی سازی اروندان خرمشهر.

ـ آقای سیدجواد ساداتی نژاد (كاشان و آران و بیدگل) به وزیر جهاد كشاورزی در خصوص تسریع در واریز مبالغ خرید گندم تضمینی از كشاورزان.

ـ آقای رضا شیران خراسانی (مشهد و كلات) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص عدم ابلاغ به موقع مصوبات شورای عالی معماری و شهرسازی در خصوص پدیده شاندیز.

ـ آقای علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) به وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص عدم پرداخت پول سپرده گذاران بانك آرمان شهرستان محلات.

به رئیس جمهور محترم در خصوص بلوكه شدن سرمایه مردم و سپرده گذاران بانك آرمان شهرستان محلات در بانك مركزی.

ـ آقای عبدالغفور ایران نژاد (چابهار، نیكشهر، كنارك و قصرقند) به وزیر نیرو در خصوص اقدام و تسریع در علت افت ولتاژ و قطعی و خاموشی مكرر برق و از بین رفتن تمام لوازم خانگی مردم بر اثر گرمای شدید بالای (۵۰) درجه در منطقه بلوچستان.

ـ آقای حشمت اله فلاحت پیشه (اسلام آباد غرب و دالاهو) به وزیر جهاد كشاورزی در خصوص پیگیری دلیل عدم اجرای طرح گلخانه ای اسلام آباد غرب به رغم گذشت یك سال از مراسم كلنگ زنی آن.

ـ آقای محمدعلی پورمختار (بهار و كبودرآهنگ) به وزیر ورزش و جوانان در خصوص رسیدگی جدی به علت ضعف مدیریت فدراسیون فوتبال و باشگاه ها در مسابقات باشگاه های آسیا كه باعث باخت تحقیرآمیز تیم استقلال به العین شد.

ـ خانم سمیه محمودی (شهرضا و دهاقان) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص تسریع در پرداخت حقوق معوقه شش ماه راهداران اصفهان. این تذكر به امضا (۱۰) نفر از نمایندگان محترم رسیده است.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون آقای دكتر.

دبیر (رنجبرزاده) ـ آقای دكتر! چند تا بیشتر نمانده است، این سه، چهار تا را هم بخوانم؟

نایب رئیس (پزشكیان) ـ یك دقیقه به اذان مانده است، متشكرم.

 

۱۴ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

نایب رئیس (پزشكیان) ـ پایان جلسه را اعلام می كنم. جلسه بعدی ما ساعت (۹) صبح روز سه شنبه شانزدهم خردادماه ۱۳۹۶ و دستور جلسه هم دستور هفتگی است كه اعلام می شود. پایان جلسه را اعلام می كنم.

 

(جلسه ساعت ۱۳:۰۲ پایان یافت)

 

رئیس مجلس شورای اسلامی

علی اردشیرلاریجانی

 

 

۱۵ ـ ضمیمه:

 

ـ فهرست مصوبات

 

عنوان

ثبت

كمیسیون اصلی

كمیسیون فرعی

توضیحات

لایحه مجازات استفاده كنندگان غیرمجاز از آب، برق، تلفن، فاضلاب و گاز

۷۳

قضائی و حقوقی

انرژی، صنایع و معادن

متعاقب دوره نهم و جلسه ۱۲ و ۱۱۰ تصویب و به شورای نگهبان ارسال شد.

طرح ادغام شركت های آب و فاضلاب شهری و آب و فاضلاب روستایی

۱۹۰

اجتماعی

عمران، كشاورزی، آب و منابع طبیعی

متعاقب جلسه ۲۶ رد شد.

لایحه معاهده بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اندونزی در زمینه استرداد مجرمین

۲۴۷

قضائی و حقوقی

امنیت ملی و سیاست خارجی

متعاقب جلسه ۹۳ تصویب و به شورای نگهبان ارسال شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

عملكرد مجلس تا پایان جلسه صد و یازدهم

 

الف ـ وضعیت طرحها و لوایح

 

 

 

 

 

جمع كل اعلام وصولی ها                     ۲۷۲

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طرح های نمایندگان

۱۴۱

 

طرح های شورای عالی استان ها

۱

 

 

لوایح

۱۳۰

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                               
 

 

عنوان آخرین وضعیت

طرح نمایندگان

طرح

شورای عالی استان ها

لایحه

جمع

مصوبات ارسالی به شورای نگهبان

۱

ـ

۷

۸

مصوبات ارسالی به مجمع تشخیص مصلحت نظام

۱

ـ

۲

۳

مسكوت مانده

ـ

ـ

ـ

ـ

تحت بررسی در مجلس

۱۰۹

۱

۶۷

۱۷۷

قوانین ابلاغی به دولت

۱۲

ـ

۴۶

۵۸

مسترد شده

۵

ـ

۲

۷

بایگانی شده

۱۳

ـ

۶

۱۹

جمع كل

۱۴۱

۱

۱۳۰

۲۷۲

 

 

 

 

ب ـ وضعیت سؤال ها، استیضاح ها و تحقیق و تفحص ها

 

 

 

 

 

اعلام وصولی ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سؤال ها

۸۵

 

استیضاح ها

۲

 

تحقیق و تفحص ها

۱۱

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عنوان آخرین وضعیت

سؤال

استیضاح

تحقیق و تفحص

 

 

مسترد شده/ رد شده

۵

۱

۳

 

 

تحت بررسی

۵۱

ـ

۸

 

 

طرح در جلسه علنی

۲۹

۱

ـ

 

 

جمع كل

۸۵

۲

۱۱

 

                                   
 


 

 ۱ ـ نتیجه رأی گیری در ستون دوم  صفحه (۴) درج شده است.

۲ ـ نتیجه رأی گیری در ستون اول صفحه (۷) درج شده است.

۳ ـ نتیجه رأی گیری در ستون اول صفحه (۱۱) درج شده است.

۴ ـ نتیجه رأی گیری در ستون اول صفحه (۱۰) درج شده است.

 نام
پست الکترونيک
پيام شما