آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۳
بازديد امروز: ۲۸۴
بازديد روز قبل: ۴۲۵
بازديد هفته: ۳۲۵۷
بازديد ماه: ۵۹۷۶
بازديد کل: ۶۲۸۱۰۶۵
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
مشروح مذاكرات مجلس > بانك متنی مشروح مذاكرات > ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
۳۶۷ بازدید
 
   

مشروح مذاكرات مجلس شورای اسلامی جلسه (۱۰۸) - دوره دهم ۱۳۹۶/۰۳/۰۳


        

 

 

 

 

جلسه   یكصد و هشتم

(۱۰۸)

 

۳  خرداد ماه  ۱۳۹۶  هجری شمسی

۲۷  شعبان   ۱۴۳۸  هجری قمری

 

دوره دهم ـ اجلاسیه اول

۱۳۹۶ ـ  ۱۳۹۵

 

جلسه ساعت هشت و نوزده دقیقه روز چهار‌شنبه به ریاست آقای علی اردشیرلاریجانی «رئیس مجلس» رسمیت یافت

 

 

 

 

عناوین مندرجات:

۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

۲ ـ  تلاوت آیاتی از قرآن مجید

۳ ـ بیانات امیردریادار حبیب اله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر

۴ ـ ارجاع لایحه حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی به كمیسیون مربوطه (ثبت ۲۲۱)

۵  ـ اعلام وصول (۱) فقره لایحه

۶  ـ رد كلیات طرح اصلاح قانون بیمه اجتماعی رانندگان حمل و نقل بار و مسافر بین شهری (ثبت ۵۵)

۷ ـ ناطقین جلسه خانم ها: زهرا ساعی و ناهید تاج الدین و آقایان: كوروش كرم پورحقیقی، مجتبی ذوالنوری و شهاب الدین بی مقدار

۸ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور

۹ ـ قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص تقدیر و تشكر از عملكرد رسانه ملی در انتخابات

۱۰ ـ قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص محكومیت اقدامات حكومت بحرین در تعرض به منزل شیخ عیسی قاسم

۱۱ ـ تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

۱۲ ـ استرداد (۱) فقره لایحه

۱۳ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

۱۴ ـ ضمیمه: الف ـ فهرست مصوبات                       ب ـ فهرست لایحه اعلام وصول شده                       ج ـ فهرست استرداد لایحه                     

 جلسه ساعت  دوازده و ده دقیقه به ریاست آقای مسعود پزشكیان «نایب‌رئیس اول» پایان یافت                                   

 

           
 


 

۱ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

رئیس ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه با حضور ۱۹۴ نفر از نمایندگان رسمی است، دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دستور جلسه یكصد و هشتم روز چهار شنبه سوم خرداد ماه ۱۳۹۶ هجری شمسی مطابق با بیست و هفتم شعبان ۱۴۳۸ هجری قمری:

۱ ـ سخنرانی امیر دریادار حبیب اله سیاری فرمانده محترم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر.

۲ ـ ادامه رسیدگی به گزارش كمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد لایحه یك فوریتی اعطای تسهیلات از محل منابع صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در روستاها با اولویت مناطق كمترتوسعه یافته، عشایری و مرزی.

۳ ـ گزارش كمیسیون اجتماعی در مورد طرح اصلاح قانون بیمه اجتماعی رانندگان حمل و نقل بار و مسافر بین شهری.

۴ ـ گزارش كمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه نحوه برخورد با استفاده كنندگان غیرمجاز از آب، برق، تلفن، فاضلاب و گاز.

۵ ـ گزارش كمیسیون عمران در مورد لایحه تشكیل شورای عالی ایمنی حمل و نقل كشور.

۶ ـ گزارش كمیسیون اجتماعی در مورد طرح ادغام سازمانهای آب منطقه ای و آب و فاضلاب روستایی با آب و فاضلاب شهری.

۷ ـ گزارش كمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه معاهده بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اندونزی در زمینه استرداد مجرمین.

 

۲ ـ تلاوت آیاتی از قرآن مجید

رئیس ـ تلاوت آیاتی از کلام الله مجید.

(آیات ۵ ـ ۱ از سوره مبارکه «فتح توسط قاری محترم آقای حمیدرضا احمدی وفا تلاوت گردید)

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم

إِنَّا فَتَحْنا لَكَ فَتْحاً مُبِیناً * لِیَغْفِرَ لَكَ اللَّهُ ما تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِكَ وَ ما تَأَخَّرَ وَ یُتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَیْكَ وَ یَهْدِیَكَ صِراطاً مُسْتَقِیماً * وَ یَنْصُرَكَ اللَّهُ نَصْراً عَزِیزاً * هُوَ الَّذِی أَنْزَلَ السَّكِینَةَ فِی قُلُوبِ الْمُؤْمِنِینَ لِیَزْدادُوا إِیماناً مَعَ إِیمانِهِمْ وَ لِلَّهِ جُنُودُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ كانَ اللَّهُ عَلِیماً حَكِیماً * لِیُدْخِلَ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِناتِ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ خالِدِینَ فِیها وَ یُكَفِّرَ عَنْهُمْ سَیِّئاتِهِمْ وَ كانَ ذلِكَ عِنْدَ اللَّهِ فَوْزاً عَظِیماً *

(صدق الله العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

رئیس ـ از جناب آقای احمدی وفا قاری محترم تشکر می کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

دبیر (امیر آبادی فراهانی) ـ  به نام خداوند بخشنده مهربان

«ما تو را پیروزی بخشیدیم چه پیروزی درخشانی. تا خداوند از گناه گذشته و آینده تو در گذرد و نعمت خود را بر تو تمام گرداند و تو را به راهی راست هدایت كند و تو را به نصرتی ارجمند یاری نماید. اوست آن كس كه در دلهای مؤمنان آرامش را فرو فرستاد تا ایمانی بر ایمان خود بیفزایند و سپاهیان آسمان ها و زمین از آن خداست و خدا همواره دانای سنجیده كار است. تا مردان و زنانی را كه ایمان آورده اند در باغهایی كه از زیر درختان آن جویبارها روان است در آورد و در آن جاویدان بدارد و بدی هایشان را از آنان بزداید و این فرجام نیك در پیشگاه خدا كامیابی بزرگی است . راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. (حضار صلوات فرستادند).

اسامی تأخیركنندگان جلسه امروز عبارتند از آقایان: سیدقاسم جاسمی، محمد خالدی، قاسم ساعدی، هادی شوشتری، محمد كاظمی، رضا كریمی، حسن لطفی، محمدمهدی مفتح و همایون هاشمی.

رئیس ـ متشكریم.

 

۳ ـ بیانات امیردریادار حبیب اله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر

رئیس ـ دستور جلسه را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همكاران گرامی عرض سلام و ادب و احترام دارم. دستور اول سخنرانی امیر دریادار حبیب اله سیاری فرمانده محترم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر است. از جناب آقای امیر دریادار سیاری دعوت می كنم كه برای ایراد سخنرانی شان به جایگاه تشریف بیاورند.

حبیب اله سیاری (فرمانده نیروی دریایی ارتش) ـ سلام علیكم و رحمه الله

بسم الله الرحمن الرحیم ـ الحمدلله رب العالمین

با عرض سلام به پیشگاه آقا امام زمان، یگانه منجی عالم بشریت. به روح مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و به روح مطهر همه شهدا درود می فرستیم.

عرض سلام و ادب به محضر فرمانده معظم كل قوا و عرض سلام خدمت شما نمایندگان محترم. ان شا ءالله صبح شما بخیر باشد، سلامتی، موفقیت و سرافرازی همگان را از درگاه خداوند بزرگ خواهانم و از اینكه توفیق پیدا كردم در این مكان مقدس، در خانه ملت و در محضر شما نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی حضور پیدا كنم خوشحال هستم و خداوند بزرگ را سپاسگزارم.

امروز سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر و روز ملی مقاومت و ایثار را به همه شما و ملت قهرمان ایران اسلامی عرض تبریك و تهنیت دارم و بدین مناسبت به روح مطهر همه شهدای عملیات بیت المقدس این حماسه بزرگ درود می فرستیم و محضر خانواده معزز شهدا و همه جانبازان، ایثارگران و آزادگان عرض سلام و ادب دارم. لازم است كه به محضر همه پیشكسوتان و همه ایثارگرانی كه این حماسه بزرگ را در آن مقطع زمانی به وجود آوردند عرض سلام و ادب داشته باشیم. افتخار دارم به مناسبت این روز بزرگ بر این نبرد بزرگ و حماسه افتخارآفرین مروری داشته باشیم.

 عزیزان! مستحضر هستید كه تاریخ دفاع مقدس از عملیات های بزرگی شكل گرفته است و این عملیات ها باعث شكست دشمن و پیروزی قاطع جمهوری اسلامی ایران در هشت سال دفاع مقدس شده است. عملیات مروارید در شصت و هفتمین روز دفاع مقدس در دریا كه منجر به شكست و نابودی نیروی دریایی دشمن شد. عملیات هایی مثل ثامن الائمه، طریق القدس، فتح المبین، بیت المقدس و والفجر، اینها حماسه هایی است كه توسط رزمندگان این مرز و بوم به وجود آمده است و موجب قدرت، افتخار و پیروزی جمهوری اسلامی ایران شده است.

اما یكی از درخشان ترین كارنامه های عملیاتی نیروهای مسلح علیه دشمن متجاوز عملیات بیت المقدس است و امروز سالروز پیروزی عملیات بیت المقدس است كه علاوه بر اینكه به محاصره و اشغال نظامی (۱۹) ماهه قسمتی از خرمشهر عزیز پایان داد، ضربات قاطع و سهمگینی را به توان نظامی دشمن وارد كرد و به قول نظامیان میل جنگجویی را از دشمن گرفت و دشمن را وادار كرد كه از آنچه به عنوان اهداف توسعه طلبانه اش پیش بینی كرده بود دست بردارد و بداند كه توسعه طلبی در مرزهای جمهوری اسلامی ایران مقدور نیست و می دانید كه (۲۰) روز پس از پایان عملیات بیت المقدس و تحت تأثیر این عملیات بزرگ و در آستانه تشكیل اجلاس سران كشورهای غیرمتعهد و لزوم آمادگی برای دفاع و مقابله با رژیم صهیونیستی كه در آن مقطع زمانی جنوب لبنان را اشغال كرده بود، آتش بس یك طرفه اعلام كرد و عقب نشینی حساب شده ای را به مرحله اجرا در آورد كه جواب این حرف و این حركت را امام بزرگ ما دادند و در انتهای صحبت به آن اشاره خواهم كرد.

اما اجازه بفرمایید كه به مشخصات، ویژگی ها و نتایج ارزشمند عملیات بیت المقدس بپردازیم. مستحضر هستید طرح عملیاتی به نام كربلای (۳)، نام عملیات بیت المقدس و رمز عملیات «یا علی بن ابیطالب بود كه به مناسبت تولد مولای بزرگ این عملیات به نام علی بن ابیطالب نامگذاری شد. شركت كنندگان، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و ملت قهرمان و همیشه در صحنه ایران اسلامی بودند و زمان اجرا دهم اردیبهشت ماه ۱۳۶۱ تا چهارم خردادماه به مدت (۲۶) روز و محل اجرا جنوب غربی اهواز بود.

از ویژگی های عملیات بیت المقدس محضر عزیزان عرض می كنم:

یك؛ كوتاه بودن مدت آمادگی؛ مستحضر هستید بعد از عملیات بزرگ فتح المبین كه به گفته امام بزرگوار فتح الفتوح نام گرفت، فقط یك ماه پس از پیروزی عملیات فتح المبین عملیات بیت المقدس شروع شد. مدت یك ماه برای آمادگی نیروی انسانی، آمادگی تجهیزات، مهمات، تداركات و شروع چنین عملیات بزرگی واقعاً زمان محدودی است، اما به یاری خداوند بزرگ این عملیات بزرگ در عین ناباوری دشمن و دنیا آغاز شد و این یكی از رمزها و رموز پیروزی عملیات بیت المقدس بود كه دشمن را كاملاً غافلگیر كرد.

وسعت منطقه عملیات (۶۰۰۰) كیلومتر مربع بود، عملیات در چنین سرزمین بزرگی و با چنین وسعتی واقعاً شجاعت، ایثار، مقاومت و ازخودگذشتگی می خواهد. وسعت منطقه عملیات را مقایسه كنیم، چهار برابر عملیات ثامن الائمه، (۱۰) برابر عملیات طریق القدس و دو برابر عملیات فتح المبین بود.

مداومت عملیات؛ (۲۶) روز مداومت عملیات، آنهایی كه در رزم بودند و خدمت نظامی كردند می دانند كه معنای مداومت عملیات چیست. چگونه می شود در (۲۶) روز نیروی انسانی تازه نفس و باروحیه تأمین كرد؟ چگونه می شود مهمات مورد نیاز (۲۶) روز را تأمین كرد؟ چگونه می شود آمادگی تجهیزات را (۲۶) روز تأمین نمود و چگونه می شود تداركات لازم را برای دهها هزار نفر در عملیات تأمین كرد و چگونه می شود از خستگی و فرسودگی رزمندگان در (۲۶) روز مداومت عملیات جلوگیری كرد؟ چگونه می شود انگیزه ای ایجاد كرد برای اینكه این عملیات به این بزرگی به پیروزی برسد؟ اینها مداومت عملیات است و این رمز موفقیت ما در عملیات بیت المقدس است.

عملیات عبور از رودخانه؛ یكی از مشكلات بزرگ عملیات نظامی و یكی از سخت ترین عملیات نظامی عملیات عبور از رودخانه است و ما در مرحله اول عملیات بیت المقدس با قدرت و با اقتدار و در كمترین زمان ممكن از كارون عبور كردیم و این باعث پیروزی ما شد. اگر عملیات عبور از رودخانه به درازا بكشد قطعاً آسیب های بزرگی متوجه ادامه عملیات خواهد شد، اما به لطف خدا و با همت بزرگ رزمندگان این عملیات عبور از رودخانه با موفقیت انجام شد و با این ویژگی ها و ادامه این روند عملیات بزرگ بیت المقدس به پیروزی رسید.

اما اجازه بفرمایید من نتایج عملیات را محضر شما عرض كنم كه بسیار ارزشمند است و برای جمهوری اسلامی ایران بسیار ارزشمند و باعث پیروزی جمهوری اسلامی ایران شد. اول (۵۴۰۰) كیلومتر از خاك جمهوری اسلامی ایران آزاد شد. دوم حدود (۲۰) هزار نفر از نیروهای دشمن به اسارت در آمدند. (۲۰) هزار نفر اسیر در یك عملیات نظامی حركت بزرگی است، سابقه ندارد، اما چه شد كه این اتفاق بزرگ افتاد؟ دشمن بیش از (۱۶) هزار كشته داد. حساب كنید، (۱۶) هزار كشته و (۲۰) هزار اسیر چه آسیب و چه ضربه بزرگی به توان نیروی انسانی و توان رزمی و دفاعی دشمن وارد می كند. اینها نتایج ارزشمندی است كه به دست آمده است.

می دانید چقدر غنیمت از دشمن گرفته شد؟ در عملیات بیت المقدس چقدر انواع تجهیزات زمینی و هوایی به غنیمت گرفته شد و كه ضربه قاطع و سهمگینی به ماشین جنگی دشمن وارد كرد؟ این تعداد اسرا، این تعداد كشته، این تعداد انهدام تجهیزات و این تعداد تجهیزاتی كه به غنیمت گرفته شد چه چیزی را سبب می شود؟ غیر از این سبب می شود كه دشمن كاملاً شكست خورده است؟ غیرقابل باور بود زمانی كه نیروهای ما در چنین روزی وارد شهر خرمشهر شدند با حجم عظیم و گسترده ای از نیروهای دشمن مواجه شدند كه همه دست را بالا بردند و تسلیم شدند. عملیات بیت المقدس حماسه ای بود، نتایج ارزشمند عملیات بیت المقدس دشمن را شكست داد.

به عنوان یكی از نتایج ارزشمند عملیات بیت المقدس به دستیابی اهداف استراتژیكی كه در طرح عملیاتی كربلای (۳) پیش بینی شده بود اشاره می كنم. به این موارد توجه كنید، چه دستیابی مناسبی به اهداف استراتژیك پیدا كردیم؟ اول اینكه خرمشهر عزیز آزاد شد، پس از (۵۷۵) روز اشغال نظامی، خرمشهر آزاد شد. خرمشهری كه دشمن آنقدر امكانات دفاعی در آنجا به وجود آورده بود كه رئیس رژیم بعث عنوان كرده بود كه اگر جمهوری اسلامی ایران بتواند خرمشهر را تصرف كند كلید طلایی شهر بصره را به او می دهم. اما خرمشهر پس از (۵۷۵) روز آزاد شد و این افتخار بزرگی است و دشمن از خاك جمهوری اسلامی ایران بیرون رانده شد. دشمنی كه در شعارهایش عنوان كرده بود و در دیوارهای خرمشهر نوشته بود كه ما آمده ایم كه بمانیم، اما خرمشهر آزاد شد و دشمن از مرزهای جمهوری اسلامی ایران بیرون رانده شد. این افتخار بزرگی است كه در عملیات بیت المقدس به وجود آمد.

ماشین جنگی دشمن منهدم شد، عزیزان! دشمنی كه می دانید از نظر نیروی انسانی از طریق كشورهای مختلف تأمین می شد، از نظر پول و اعتبار از طریق خیلی از كشورها مورد حمایت قرار می گرفت، حتی همان كشورهایی كه امام بزرگوار فرمودند به این كمك نكنید، وقتی كار این با ما تمام شد به سراغ شما خواهد آمد و این اتفاق افتاد، شاهد هستید كه این اتفاق افتاد.

ماشین جنگی دشمن آسیب دید، تجهیزات دشمن منهدم شد، تجهیزات هوایی و زمینی دشمن كه از طریق كشورها به او داده شده بود منهدم شد. دشمنی كه هر تجهیزاتش از بین می رفت به جای آن دو برابر به او می دادند، اما علی رغم همه پشتیبانی ها، تأمین نیروهای انسانی، تأمین پول، تأمین تجهیزات هوایی و زمینی، ماشین جنگی دشمن در عملیات بیت المقدس منهدم شد و این افتخار بسیار بزرگی بود و با این شكست و با این انهدام ماشین جنگی دشمن، دشمن در لاك دفاعی فرو رفت.

بعد از عملیات بیت المقدس هیچ حركت منظم و منسجمی از طریق دشمن در جبهه ها دیده نشد. دشمن كاملاً در لاك دفاعی فرو رفت و جمهوری اسلامی ایران تا پایان دفاع مقدس در جایگاه برتر قرار گرفت و این افتخار است دشمنی كه به ما تازش كرده است ظرف این مدت بتوانیم او را از خاك جمهوری اسلامی ایران بیرون كنیم و دشمن را در لاك دفاعی ببریم و خودمان در جایگاه برتر قدرت نظامی قرار بگیریم و عنوان كنیم كه حالا نوبت ماست. این افتخار است و به هر صورت شهر بصره مورد تهدید رزمندگان اسلام قرار گرفت. این نتیجه ارزشمند استراتژیكی است كه چنین ضربه ای به دشمن وارد شده است و سرانجام استراتژی جنگی دشمن شكست خورد. دشمنی كه با فكر تهاجم سریع به مرزهای جمهوری اسلامی ایران وارد عملیات شده بود و به دنبال این بود كه یك روزه خرمشهر، سه روزه جزیره آبادان و روز هفتم جنگ در میدان آزادی بیاید با اصحاب رسانه مصاحبه كند، استراتژی دشمن كاملاً شكست خورد و او مجبور شد از آنچه كه پیش بینی كرده بود دست بردارد و بداند كه توسعه طلبی در مرزهای جمهوری اسلامی ایران مقدور نیست.

شكست استراتژی دشمن نكته بسیار ارزشمندی است كه در عملیات بیت المقدس به دست آمده است و همین شكست استراتژی باعث شده است كه دشمن در لاك دفاعی برود و برتری رزمندگان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به معرض نمایش گذاشته شود و به عنوان آخرین هدف استراتژیك به دست آمده در عملیات بیت المقدس دستاوردهای مهم سیاسی و نظامی كه ما در عملیات بیت المقدس به دست آوردیم. دستاوردهای سیاسی و نظامی كه اثرات منطقه ای و فرامنطقه ای برای جمهوری اسلامی ایران داشت.

اجازه بفرمایید كه یك جمع بندی كلی از عملیات بیت المقدس محضر عزیزان عرض كنم. عزیزان! عملیات بیت المقدس با نتایج چشم گیر گفته شده و به ویژه دستاوردهای سیاسی و نظامی كه اثرات منطقه ای و فرامنطقه ای برای جمهوری اسلامی ایران به بار آورد، حیثیت و اعتبار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و عزم راسخ ملت قهرمان ایران اسلامی در دفاع از انقلاب و تمامیت ارضی كشور را به نمایش گذاشت و همه كارشناسان نظامی جهان را وادار ساخت كه شایستگی رزمی و قابلیت های رزمندگان جمهوری اسلامی ایران را تأیید نمایند، چون تا آن روز كسی فكر نمی كرد این توان دفاع و مقابله با تهدید دشمن در رزمندگان جمهوری اسلامی ایران وجود داشته باشد.

همچنین جواب آن حركتی كه رژیم بعثی عراق در پایان عملیات بیت المقدس انجام داد و در آستانه اجلاس سران كشورهای غیرمتعهد و همزمان با اشغال جنوب لبنان توسط رژیم صهیونیستی عنوان كرد كه برای مقابله با رژیم صهیونیستی آماده می شوم و برای به دست آوردن این آمادگی آمد آتش بس یك طرفه اعلام كرد و یك عقب نشینی حساب شده ای را برای خودش تعریف كرد، جواب این حركت را از زبان امام بزرگوار بشنوید كه چگونه فرمودند و این ترفند و دسیسه دشمن را نقش بر آب كردند. امام بزرگوار در چنین مقطع زمانی فرمودند: «راه قدس از كربلا می گذرد و این استراتژی و این راهبرد مهم نظامی تمام نقشه ها و دسیسه های دشمن را نقش بر آب كرد و مستحضر هستید كه سرانجام امام بزرگوار فرمودند: «خرمشهر را خدا آزاد كرد و معانی بسیاری در این جمله كوتاه نهفته است كه باید به آن بیندیشیم.

اما نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی! امروز نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با استفاده از تجربیات (۸) سال دفاع مقدس و حماسه هایی همچون بیت المقدس و با پشتیبانی همه جانبه ملت قهرمان ایران اسلامی و حمایت همه جانبه شما نمایندگان محترم كه در اینجا جای تشكر و قدردانی از زحمات شما دارد و تحت فرماندهی معظم كل قوا و با تكیه بر سه مؤلفه ای كه مورد نظر فرماندهی معظم كل قوا قرار گرفته است برای ارتقای سطح آمادگی و توان دفاعی و بازدارندگی نیروهای مسلح و آن سه مؤلفه عبارت است از؛ ایمان، دانش و شجاعت. از چنان آمادگی برخوردار هستند كه هر تهدیدی را در هر منطقه ای و توسط هر كسی كه ادعا بكند در هم خواهد شكست و ثابت خواهد كرد كه «آزموده را آزمودن خطا است والسلام علیكم و رحمه الله

به بركت صلوات بر محمد و آل محمد (حضار صلوات فرستادند)

رئیس ـ جناب امیر سیاری از بیانات جناب عالی به مناسبت فتح خرمشهر تشكر می كنیم، استفاده كردیم. برای همه رزمندگان، نیروهای مسلح و خانواده معظم شهدا و ایثارگران كه در این فتح الفتوح مشاركت داشتند آرزوی توفیق می كنیم.

 

۴ ـ ارجاع لایحه حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی به كمیسیون مربوطه (ثبت ۲۲۱)

رئیس ـ دستور بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ دستور بعدی رسیدگی به گزارش كمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد لایحه یك فوریتی اعطای تسهیلات از محل منابع صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در روستاها با اولویت مناطق كمتر توسعه یافته، عشایری و مرزی است.

جناب رئیس، همكاران محترم! دیروز كلیات این لایحه به تصویب رسید، امروز قرار است وارد جزئیات بشویم. آقای رئیس! اگر اجازه بفرمایید من ماده (۱) را قرائت كنم تا بتوانیم بحث را ادامه بدهیم.

رئیس ـ بفرمایید قرائت كنید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۱ ـ به منظور تحقق اهداف سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی به صندوق توسعه ملی اجازه داده می شود با هدف ارتقای تولید و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری معادل ریالی (۱) میلیارد و (۵۰۰) میلیون دلار از منابع صندوق را به صورت قرض الحسنه نزد بانك ها، مؤسسات اعتباری، صندوق كارآفرینی امید و سایر صندوق های مجاز سپرده گذاری كند تا این منابع صرف اعطای تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی برای ایجاد اشتغال در روستاها با اولویت روستاهای واقع در مناطق مرزی و مناطق عشایری و اقشار آسیب پذیر شود.

آقای رئیس! چون اینجا پیشنهاد داریم مخالف و موافق باید صحبت كنند.

رئیس ـ اخطار هم دارند، بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای حاجی اخطار دارند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! اخطار بنده اصل (۱۱۰) است. سیاست های كلی اصل (۴۴) بند «الف و جزء (۱) كه در جزء (۱) می گوید دولت حق فعالیت های اقتصادی جدید را در این رابطه ندارد. اینجا جمله ای كه آورده شده گفته در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی گذاشته بشود. این كلمه «حقوقی را بیان نكرده كه منظور از حقوقی آیا دستگاه های دولتی را هم شامل می شود یا نمی شود. لذا به نظر می رسد كه این بعداً می تواند استفاده بشود و دستگاه های دولتی هم از عنوان حقوقی استفاده ببرند و بتوانند كه وام دریافت بكنند. البته بنده در پیشنهاداتم كلمه «حقوقی خصوصی را پیشنهاد دارم ولی اینجا به نظر می رسد كه این اخطار وارد باشد.

رئیس ـ حقوقی نباید دولتی باشد، یعنی شركت های خصوصی می توانند باشند. این را در مسیر كار باید اصلاح كرد. حالا مخالف صحبت كند. (محبی نیا ـ آقای دكتر منظور دولتی است) منظور دولتی نیست، به دولتی نمی توانند بدهند، فقط اشخاص حقیقی و حقوقی. مثلاً شركت هایی هستند كه جنبه حقوقی دارند ولی خصوصی هستند. این را باید رفع ابهام كنیم. اخطار دارند، بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای پورمختار اخطار دارند، بفرمایید.

محمدعلی پورمختار (بهار و كبودرآهنگ) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر لاریجانی! اخطار بنده هم همین اصل (۱۱۰) است، اضافه بر آن بحثی كه اشاره فرمودند بحث من در رابطه با نحوه هزینه كرد منابع صندوق هست. صندوق توسعه ملی با نگاه به اینكه منابع آن باید به طور دقیق در راستای توسعه كشور هزینه بشود بر اساس سیاست های كلی كه هم در حوزه اقتصاد مقاومتی، هم در سایر موارد ما شاهد هستیم این عدد و رقم یك عدد و رقم كلی است كه می خواهد به دولت واگذار بشود، منتها الان مجلس اگر تصویب بشود دارد یك چك سفید را به دولت می دهد كه حد و حدود آن، كم و كیف آن، نحوه آن و ساز و كارهای آن هیچ معلوم نیست.

رئیس ـ این ایراد را ممكن است داشته باشد. شما الان اخطارتان چیست؟

پورمختار ـ این است كه این شكل هزینه كرد منابع صندوق توسعه ملی برخلاف سیاست های ابلاغی است. گرچه اینجا دارد می گوید در اجرای سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی است ولی این خلاف سیاست های اقتصاد مقاومتی هست. اصلاً خود ماده (۱) آن را من می خواهم عرض بكنم كه اینها در اختیار این بانك ها می خواهد قرار بگیرد، نحوه هزینه كرد آن الان نامعلوم و نامشخص است. این به چه شكل می خواهد اجرایی بشود؟

رئیس ـ هزینه كردش این است كه برای روستاها و اشخاص حقیقی و حقوقی خصوصی این نكته ای كه آقای حاجی دلیگانی گفتند باید غیردولتی باشد بدهند برای اینكه سرمایه گذاری كنند، در بند (۴) و اینها گفته. از این جهت در قانون مبهم نیست.

پورمختار ـ آقای دكتر! اتفاقاً مبهم است، یعنی هیچ چیز آن معلوم نیست، یعنی چارچوب هزینه ای این اصلاً مشخص نیست. در روستا می خواهد چه كار بشود؟ آیا می خواهد تبدیل به وام بشود؟ همین وام های (۵) میلیون تومانی و (۱۰) میلیون تومانی می خواهد بشود كه آثار این را دارید می بینید. عدد و رقم آن دقیقاً باید مشخص بشود قرار است چه تعداد شغل با این عدد بزرگ و سنگینی كه می خواهد در اختیار بگیرد ایجاد بشود. یعنی واقعاً به نظر من این هدردادن منابع صندوق توسعه به مبلغ بسیار بالای (۵/۱) میلیارد دلار است. بر این اساس حالا این ماده (۱) به اعتقاد من مخالف سیاست های ابلاغی هست و بسیار بسیار مبهم هم هست.

رئیس ـ متشكریم، (محبی نیا ـ تسهیلات است) تسهیلات است. اخطار بعدی را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای فولادگر اخطار دارند، بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر (اصفهان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با تبریك سالروز آزادی خرمشهر. جناب آقای دكتر لاریجانی! دیروز هم من این اخطار را در نطق مخالفم دادم جناب آقای دكتر پزشكیان گفتند بگذارید وارد ماده آن كه شدیم در جزئیات. الان ماده (۱) است. ببینید! علاوه بر مواردی كه جناب آقای پورمختار و جناب آقای حاجی گفتند جزء (۳ ـ ۱۰) بند (۱۰) سیاست های برنامه ششم با صراحت می گوید استقلال مصارف صندوق توسعه ملی از تكالیف بودجه ای و قوانین عادی.

جناب آقای رئیس! صندوق توسعه ملی صندوق بین نسلی است. این حد یقف ندارد، ما هر روز داریم یك چیزی می آوریم بعد هم می گوییم مقام معظم رهبری گفتند اگر مجلس نظری دارد، آخر ما تا كی باید این را ادامه بدهیم؟ اگر هر روز همكار های ما یك پیشنهادی بیاورند بعد هم بگویند مجلس نظر داده، این كه خلاف بیّن سیاست ها است. بند (۱۸) اقتصاد مقاومتی هم می گوید افزایش سهم سالانه صندوق توسعه ملی ولی ما داریم آن را كاهش می دهیم. پس هم خلاف بند (۱۸) اقتصاد مقاومتی است، هم خلاف بند (۳ ـ ۱۰) سیاست های برنامه ششم است، هم سیری كه در خود مصوبه كمیسیون هست دقیقاً دارد می گوید این به صورت قرض الحسنه دارد، دو سال تنفس، (۱۰) سال بعد هم برگردد بدون كارمزد. پایین آن دوباره نوشته یك كارمزد و سودی باید باشد، خود متن هم ایراد دارد كه اصلاً این نحوه منابع صندوق چطور می خواهد هزینه بشود.

آقای دكتر! خواهش من این است؛ ما همه اشتغال را قبول داریم، همه ما در راستای اشتغال وظیفه داریم ولی قرار نیست اینطور باشد. ما دو تا (۱۰) درصد قانون دائمی داریم، آقای دكتر! همه مصارف این هم در قانون دائمی داریم، همه مصارف آن در قانون دائمی هست، اساسنامه صندوق هم قرار شده دائمی بشود دستخوش اصلاحات نشود. به نظر من به چند دلیل با سیاست ها مغایرت دارد. من خواهش می كنم این را به رأی بگذارید.

رئیس ـ اخطار دوستان وارد هست، ممكن است كار خوبی باشد ولی اخطار از نظر خلاف قانون اساسی وارد است. ببینید! راجع به صندوق توسعه همه ما دوست داریم برای روستاها كار بشود و مشكل آن حل بشود ولی از صندوق توسعه ملی ما یك چیزی به عنوان قرض الحسنه ریالی بگیریم كه آنجا در قانون سیاست های كلی هم هست. آنجا باید ارزی مصرف كنند، خودشان باید تصمیم بگیرند. ما در مجلس داریم تصمیم می گیریم این را به صورت قرض الحسنه به صندوق هایی بدهیم تا مصرف كنند، مطلبش را مشكل نداریم تا برای روستاها استفاده بشود ولی قرض الحسنه دادن حتماً دخالت در شئونات صندوق توسعه ملی است و من اخطار را وارد می دانم، حالا بعد باید یك فكری برای آن كرد.

حضار ۱۹۷ نفر، اخطار را به رأی می گذاریم. نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد.

بنابراین مجلس اخطار را وارد نمی داند. مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای ادیانی مخالف هستند، بفرمایید.

رئیس ـ آقای ادیانی بفرمایید.

سیدعلی ادیانی (قائمشهر، سوادكوه، جویبار، سیمرغ و سوادكوه شمالی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

اولاً روز سوم خرداد فتح خرمشهر را به همه ملت بزرگ ایران، رزمندگان و مجاهدان فی سبیل الله تبریك می گویم و این فتح الفتوح را كه برگ زرین تاریخ دفاع مقدس است را به همه عزیزان تبریك می گویم.

همكاران عزیز ما ببینید! ما از دو وجه و از دو منظر این ماده (۱) را می توانیم نگاه كنیم؛ منظر اول محتوای آن است، اینكه در مناطق روستایی و عشایری اشتغالزایی بشود، كار بسیار خوبی است. من دیروز هم عرض كردم، الان هم عرض می كنم اما هر كار خوب نیاز به لوازم خوب دارد. ما برای دستیابی به یك هدف مطلوب قطعاً باید ابزار لازم را در حوزه قانونی كه آن رعایت قوانین بالادستی و اسناد بالادستی است، ما به دلیل انگیزه خوب نمی توانیم انگیخته هایی را هم در آن مخلوط كنیم. أظهر من الشمس است كه ماده (۱) در تغایر با اصل (۱۱۰) قانون اساسی است. رئیس فرهیخته محترم هم این اخطار را وارد دانسته، نمایندگان محترم بای نحوٍ به این رأی ندادند اما من یادآوری می كنم.

همكاران عزیز، برادران و خواهران! انگیزه ایجاد اشتغال برای ما یك انگیزه ارزشمند است اما در مسیر خودش. دیروز هم عرض كردم اگر قرار باشد ما به همین راحتی بلایی كه بر سر صندوق ذخیره در ادوار گذشته مجلس آمد بر سر صندوق توسعه به این روش ها اعمال بشود فلسفه وجودی صندوق توسعه از بین خواهد رفت. شما نگاه كنید! در بند (۱۰ ـ ۲) و (۱۰ ـ ۳) ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری اشاره دارد «ارائه تسهیلات از منابع صندوق توسعه ملی به بخش های غیردولتی به صورت ارزی ما تعهد كردیم به اینكه به این اسناد بالادستی متعهد باشیم. این صراحت دارد، اولاً ارزی است، ثانیاً به بخش غیردولتی. كجا اسناد بالادستی اجازه داده ما این را برداشت كنیم؟

دو؛ در بند (۱۰ ـ ۳) آمده «استقلال مصارف صندوق توسعه ملی از تكالیف بودجه ای و قوانین عادی این یك قانون عادی است ما داریم تصویب می كنیم. حضرت آقا در ابلاغ سیاست های كلی برنامه ششم كه برای ما هم در تدوین برنامه ششم و هم در تدوین دیگر قوانین عادی مثل همین فصل الخطاب است كجا این با این تطابق دارد؟ واضح و آشكار است، من باز هم عرض می كنم ما نگاه را نبریم به سمت اینكه می خواهیم ایجاد اشتغال كنیم پس خوب است. بله، خوب است، كسی منكر این معنا نیست اما این قواعد و ضوابط بالادستی به ما این اجازه را نمی دهد.

نكته دیگر؛ همكاران عزیز! این جزء اساسنامه صندوق توسعه ملی است. در جزء (۱) بند «ط ماده (۸۴) آورده «اعطای تسهیلات به بخش های خصوصی، تعاونی و بنگاه های اقتصادی متعلق به مؤسسات عمومی غیردولتی . این كجا غیردولتی است؟ یعنی داریم خلاف اساسنامه صندوق توسعه ملی هم داریم عمل می كنیم. من سؤال دارم، مسألهٌ. دولت و نظام این صندوق را برای تقویت بخش خصوصی و بخش غیردولتی قرار داده، اگر قرار باشد ما در صندوق دولتی دست بیندازیم برای بخش دولتی آن را مصرف كنیم چرا شعار حمایت از بخش خصوصی می دهیم؟ بخش خصوصی كجای این معنا را در درون خودش توجیه می كند؟ به همین دلیل بخش خصوصی و غیردولتی رویش و خیزش لازم در اقتصاد ملی ما را برای خودش جا باز نمی كند. ما داریم با دستان خودمان دست بخش خصوصی را می بندیم. این (۵/۱) میلیارد را به بخش تعاونی بده، به بخش خصوصی بده و اشتغال را آنها ایجاد كنند. مگر قرار است فقط دولت اشتغال را ایجاد كند؟ بخشی از رسالت دولت است.

همكاران عزیز، برادران و خواهران گرامی! صراحت دارد، أظهر من الشمس است در تغایر با سیاست های كلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری است، خلاف سیاست اقتصاد مقاومتی است. اقتصاد مقاومتی تكیه بر ظرفیت های درون زای نظام است، یعنی تكیه بر بخش خصوصی. ما از تقویت و چاق كردن بخش دولت تا الان از این امام زاده چه معجزه ای دیدیم كه مدام شمع روشن می كنیم با اینگونه هزینه كرد ها؟ ضمن اینكه اصلاً ما إذن مقام معظم رهبری را هم نداریم. دیروز هم عرض كردم، كجا إذن مقام معظم رهبری دارد؟ حضرت آقا فرموده فرآیند قانون، قانون یعنی این، یعنی اسناد بالادستی، یعنی توجه به احكام دائمی. شما دقت كنید! ضمن اینكه در اجزای مربوط به این بحث (رئیس ـ متشكریم) چه متولی و دستگاهی باید این را اجرا كند؟ اصلاً بپذیریم اتفاق بیفتد، دستگاه متولی مربوط به اجرای این چه كسی است، سقف وام چقدر است، كف وام چقدر است، ضمانت ها و وثایق لازم چیست؟ در صورت انحراف از این وام كه وام گیرنده انحرافی ایجاد شده ضمانت برخورد و آن مكانیزم و ساز و كار برخورد با آن چیست؟

همكاران گرامی! من استدعا می كنم، میل به ایجاد اشتغال ارزشمند اما دستیابی به این ارزش طبیعی است كه دستیابی به هدف خوب باید لوازم خوب را هم تعقیب بكنیم. من این را مغایر اصل (۱۱۰)، فلسفه وجودی صندوق توسعه ملی، سیاست های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و فاقد وثایق و ضمانت لازم در صورت تصویب این قضیه می دانم و شك نكنید روزی خواهد آمد همین مجلس محترم كه تحقیق و تفحص خواهد داد در مورد نحوه هزینه كرد (۵/۱) میلیارد دلاری كه از صندوق گرفتید، متشكرم.

رئیس ـ خیلی ممنون، موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای سلیمی موافق هستند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

من از سخنان مخالف محترم جناب آقای ادیانی تشكر می كنم اما توجه عزیزمان را به چند نكته در این ماده جلب می كنم.

برادران عزیز نماینده و خواهران گرانقدر! همه ما با پدیده خالی شدن روستاها مواجهیم، همه ما امروز با یك معضل بزرگ اجتماعی به عنوان حاشیه نشینی مواجهیم. حاشیه نشینی چطور به وجود آمده، معلول چه چیز است؟ معلول بیكاری و عدم اشتغال در روستا است. برادران عزیز! فرض، ما این ماده (۱) را امروز تصویب نكنیم، برای اشتغال در روستاها چه اندیشیده ایم؟ ممكن است همانطور كه برادر عزیزمان جناب آقای ادیانی و بعضی از دوستان فرمودند گفته شود این ماده مغایر با اسناد بالادستی است. عرض بنده این است؛ یك بار ماده (۱) را با دقت مطالعه كنند، اولاً در این ماده (۱) بحث تسهیلات قرض الحسنه به مؤسسات اعتباری، به صندوق های مختلف داده می شود برای اینكه به اشخاص حقیقی و حقوقی. خود دولت اینجا مصرف نمی كند، اینطور نیست كه دولت دست اندازی كند و به اختیار خود هركجا تمایل داشته باشد این تسهیلات یا این منابعی كه از صندوق برداشته می شود را مصرف كند. یك سطر مانده به آخر را ببینید! این منابع صرف اعطای تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی می خواهد بشود. سهم استانی مشخص شده، در ماده (۵) اتفاقاً به نظر من با دقت نوشته شده (۵۰) درصد منابع بر اساس شاخص سهم بیكاران روستایی، جمعیت عشایری، مناطق مرزی، مناطق محروم و به صورت استانی هم توزیع می شود، یعنی مجلس می تواند در اینجا ورود پیدا كند، نظارت كند چون شاخص مشخص كردیم، عدد مشخص شده. (۵۰) درصد آن ملی، (۵۰) درصد به صورت استانی است. اینكه این تسهیلات در چه موضوعاتی استفاده بشود، طرح ها مشخص بشود، طرح كشاورزی است، منابع طبیعی است، معادن كوچك است، فناوری اطلاعات است، گردشگری است، صنایع دستی و خدمات است. اینكه این تسهیلات در چه موضوعاتی مصرف بشود دقیقاً مشخص شده. سهم استانی به صورت استانی توزیع می شود، مشخص شده. شاخص مشخص شده، شاخص هم گفته شده بر اساس سهم بیكاران روستایی، جمعیت عشایری، مناطق مرزی، مناطق محروم.

ما در برنامه داریم (۹۵۰) هزار شغل می خواهیم ایجاد كنیم، چطور می خواهیم (۹۵۰) هزار شغل ایجاد كنیم؟ جناب آقای قوامی هم موافق بودند و از بنده خواستند كه اسمشان را اعلام كنم. بنده از خیلی دوستان دیگر عذرخواهی می كنم. خواهش من این است؛ به ماده (۱) رأی بدهیم، البته در مواد دیگر مطالبی هست كه حتماً باید اصلاح بشود، چون در مواد دیگر ما به بحث متولی اشاره نكردیم. اینكه تضمین ندارد به آن اشاره نشده، سقف و كف مشخص نیست، ضمانت اجرایی دارد و اینها در مواد دیگر است ولی كلیات در ماده (۱) را ان شاء الله رأی بدهیم. امروز ان شاء الله یك كار جهادی انجام بدهیم. به نظر من بحث اسناد بالادستی هم ایراد ندارد به دلیل اینكه به صورت تسهیلات می خواهد به اشخاص حقیقی و حقوقی داده بشود، متشكرم.

رئیس ـ مخالف و موافق صحبت كردند، یك رفع ابهام هم هست بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ جناب آقای رئیس! جناب آقای دكتر حسین زاده بحرینی می فرمایند كه نحوه استفاده از باقی مانده منابع ریالی در اختیار صندوق با توجه به این تبدیل ارز چگونه خواهد بود. رفع ابهام دادند اگر اجازه بفرمایید طرح كنند.

رئیس ـ یعنی حرفشان این است كه ما الان سال های متمادی است كه دو تا (۱۰) درصد ریالی داریم، یعنی این برمی گردد. آن برگشت ریالش را اینجا مصرف بكنند هرچقدر كم بود تا سقف (۵/۱) میلیارد دلار را بگیرند تبدیل به ریال كنند كه بلاوجه خرج نشود. فرقی در ماجرا نمی كند ولی استفاده بهینه می شود. آقای بحرینی بفرمایید.

محمدحسین حسین زاده بحرینی (مشهد و كلات) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

همانطور كه آقای دكتر لاریجانی فرمودند چهار سال است كه ما داریم به صندوق اجازه می دهیم دو تا (۱۰) درصد از منابع صندوق را تبدیل به ریال كند و تسهیلات بدهد. علی القاعده بازپرداخت اینها یك منبع ریالی را برای صندوق ایجاد كرده البته ما اطلاع نداریم آیا واقعاً صندوق اینها را مجدداً به ارز تبدیل می كند، تبدیل نمی كند یا اینها در نزد بانك های عامل همچنان باقی است. علی القاعده اینها یك رسوب ریالی دارند.

 عرض من این است، ابهامی كه من احساس می كنم در این ماده است این است؛ مجلس محترم حالا در كلیات پذیرفته است كه معادل ریالی (۵/۱) میلیارد دلار تسهیلات داده بشود، آیا معنایش این است كه حتماً باید (۵/۱) میلیارد دلار ارز به ریال تبدیل بشود یا به اندازه ای كه ریال داریم ریال ها را بدهند اگر كم بود تبدیل كنند، چون واقعاً یك خط قرمز مهم برای ما تبدیل دلار به ریال است. اگر ضرورتی نباشد نباید این كار انجام بشود، اگر واقعاً موجودی ریالی صندوق صفر است كل (۵/۱) میلیارد دلار به ریال تبدیل بشود. اگر فرض كنیم صندوق همین الان معادل (۱) میلیارد دلار موجودی ریالی دارد این باید در حد (۵۰۰) میلیون دلار محدود بشود.

بنابراین خواهش من این است؛ شما این ابهام را بپذیرید اگر ابهام پذیرفته بشود یك تبصره ای به ذیل این ماده اضافه بكنیم و صندوق را ملزم كنیم صرفاً در حد ضرورت این تبدیل را انجام بدهد، خارج از آن تبدیل مجاز نباشد.

رئیس ـ بحث ایشان این است كه وقتی صندوق منابع ریالی دارد دلیلی ندارد ما دوباره تا سقف (۵/۱) میلیارد دلار ریال تبدیل كنیم، ممكن است (۱) میلیارد دلار بكنیم. ابهام این است كه اگر از منبع ریال استفاده بشود دیگر لازم نیست (۵/۱) میلیارد دلار (ریال بشود)، چون ممكن است یك اشكال قانون اساسی هم شورای نگهبان داشته باشد. حالا ضرر ندارد این رفع مشكل می كند. دارد می گوید واقعاً اگر ما منابع ریالی داریم چرا ارز مصرف كنیم. پیشنهادشان برای رفع ابهام یك تبصره است. تبصره را بخوانید شاید همه آقایان موافق باشند.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ تبصره ـ تبدیل ارز به ریال برای اجرای حكم این ماده در صورتی مجاز است كه مانده منابع ریالی صندوق توسعه ملی حاصل از بازپرداخت تسهیلات ریالی اعطا شده توسط صندوق توسعه ملی در سالهای قبل كافی نباشد.

رئیس ـ یعنی هرچقدر منابع ریالی بود مابقی آن را دلار به ریال می كنند. اگر مخالف برای رفع ابهام است بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای محبی نیا مخالف هستند، بفرمایید.

جهانبخش محبی نیا (میاندوآب، شاهین دژ و تكاب) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر التفات می فرمایید! من جواب ابهام آقای دكتر بحرینی را بدهم. آقای دكتر لاریجانی! این دغدغه ای كه جناب آقای دكتر بحرینی عزیز فرمودند اتفاقاً دغدغه كمیسیون هم بود. در قبل از نشست رسمی ما بارها مصدع حضرت عالی شدیم و نگرانی های جناب عالی و بعضی از دوستان را ما گرفتیم.

آقای دكتر وكیلی! این یك مقدار حساسیت دارد اگر جسارت نباشد. آقای دكتر! اتفاقاً ما تزریق ریال به بدنه اقتصاد را كه پایه پولی را گسترش ندهد و موجب تحریك تورم نشود را هم لحاظ كردیم. اتفاقاً از كارشناسان سازمان مدیریت و بانك ها دعوت كردیم، گفتیم حتماً برای این باید علاجی بكنید. علاج این درد در ماده (۷) است، آن هم این است كه ساز و كاری را باید در آیین نامه اجرایی لحاظ بكنند كه تزریق تدریجی باشد. اگر منابع به تدریج تزریق بشود این ایراد را نخواهد داشت. این دوستان اجازه نمی دهند، من دیگر صحبتی ندارم. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای داداشی موافق هستند تشریف ندارند، جناب آقای یوسف نژاد بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد (ساری و میاندورود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

من فكر می كنم روی اصل قضیه كه بحثی نیست فقط راجع به موارد بازپرداخت تسهیلات اعطا شده سالهای قبل بحث است. آن سقف عددی قابل قبول است. چون در اینجا تسهیلات اعطایی سالهای گذشته برگشت داشت می تواند به عنوان یك منبع پوشش بدهد. این چه اتفاقی می افتد؟ تمام تلاش ما این است كه از تبدیل ارز به ریال خودداری بشود، هرچقدر كمتر بشود هم با اهداف و سیاست هایی كه در اساسنامه صندوق است سازگاری دارد، هم پمپاژ پول در جامعه به اینصورت باعث یكسری اتفاقاتی می شود، مثل تورم و مسائلی كه معمولاً مربوط به اقتصاد كلان هست.

بنابراین این پیشنهاد و این نظر كه ما بیاییم از بازپرداخت تسهیلات ریالی اعطاشده سالهای قبل كه به صندوق برگردد به عنوان یك منبع تكمیلی برای تبدیل ارز به ریال استفاده كنیم یك سیاست خوبی است، حالا نماینده محترم دولت توضیح هم می دهد ولی به نظر من اصل قضیه قابل احترام و توجه است و با سیاست ها و فرمول های اقتصادی هم سازگاری دارد.

بنابراین اگر ما بیاییم مشروط به بازگشت تسهیلات اعطایی برای تكمیل نیازهایی كه در ماده (۱) است و با اهداف سیاست های اقتصاد مقاومتی هم سازگار است بكنیم یكی از اهداف همین است كه ما تلاش بكنیم كه از تبدیل ارز به ریال خودداری بكنیم، كمتر باشد. با تذكرات و اخطار قانون اساسی كه دوستان در امروز و روز گذشته دادند به نظر من این یك مقدار آن نقطه نظرات و آن دغدغه ها و نگرانی ها را برطرف می كند. بنابراین اصل قضیه كه رفع ابهام است كه تبدیل ارز به ریال برای اجرای حكم این ماده در صورتی باشد كه منابع ریالی صندوق كه حاصل از بازپرداخت تسهیلات ریالی اعطاشده توسط صندوق توسعه ملی در سالهای قبل باشد اگر كفایت نكند ما بیاییم ارز را تبدیل به ریال بكنیم. اگر كفایت كرد كه به همان نقطه نظرات اشاره شده البته قانونگذار در جدول (۳) ماده (۳) قانون برنامه ششم هم تكالیفی را برای سرمایه گذاری صندوق در طی سال های برنامه تكلیف كرده كه به صورت قانون است. این هم یك مقدار آن نقطه نظرات و حكمی را كه قانونگذار در جدول (۳) ماده (۳) اشاره كرده پوشش می دهد.

بنابراین به نظر من اصل قضیه قابل قبول و قابل احترام است و با سیاست های اقتصاد مقاومتی، سیاست های بودجه ای، سیاست های اقتصادی و با اساسنامه صندوق توسعه ملی هم سازگاری و جهت گیری یكسانی دارد. من خواهش می كنم كه به این رفع ابهام رأی بدهید.

رئیس ـ متشكریم، دولت بفرمایید.

محمدباقر نوبخت (رئیس سازمان برنامه و بودجه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با توجه به اینكه من در جلسه گذشته در دفاع از كلیات عرایضی را داشتم استدعا می كنم كه نمایندگان محترم به چند نكته ای كه عرض می كنم توجه خاص داشته باشند.

یك؛ اساساً دولت هیچ تصرفی در این (۵/۱) میلیارد دلار كه قرار است از صندوق برای امر اشتغال روستاییان در روستاها استفاده بشود نخواهد داشت. پس این تصور كه دولت لایحه ای آورده است كه (۵/۱) میلیارد دلار از صندوق برداشت بكند شما اصلاً كلاً این را از محاسبات و ملاحظاتتان خارج بكنید. آنچه كه قرار است اتفاق بیفتد صندوقی با یكسری احكام است. صندوق دو تا حكم دارد؛ یك، دو تا (۱۰) درصد، (۱۰) درصد به كشاورزی و (۱۰) درصد به صنعت به صورت ریالی بدهد. اجازه ندارد (۱۱) درصد به صنعت و (۱۱) درصد به كشاورزی به صورت ریالی بدهد، به صورت ارزی می تواند تا سقف صددرصد آنچه لازم باشد انجام بدهد اما آنچه كه قرار است شما در اینجا حكم صادر بكنید و اعلام بكنید این است كه غیر از آن دو تا (۱۰) درصد كه سالانه اعلام می كنید. الان پاسخ نكته ای كه جناب آقای بحرینی فرمودند كاملاً روشن است، شما در سنوات گذشته (۱۰) درصد گفتید به صورت ریالی بدهد، بخشی از این (۱۰) درصد برگشت. دوباره امسال كه می گویید از همان (۱۰) درصد منابع بازگشت ریالی تسهیلات جدید در قالب آن (۱۰) درصدها می دهد. اگر شما بگویید این را از آنجا بردارید دارید این حقی كه برای كشاورزها، برای روستایی ها، برای جوان های روستایی قائل می شوید را ضایع می كنید. شما اجازه بدهید، نگران آن ریال ها نباشید، هرچه رسوب كرد در رابطه با آن (۱۰) درصد هایی كه باید به صورت ریالی بدهد صندوق توسعه ملی استفاده بكند اما شما می خواهید در حد (۵/۱) میلیارد دلار بر اساس ریال آن كه در حد (۴۰۰۰) تا (۵۰۰۰) میلیارد تومان می شود در اینجا حكمی صادر بكنید كه الزام دارید علاوه بر اینكه (۱۰) درصد به صنعت، (۱۰) درصد به كشاورزی و (۸۰) درصد ارزی می دهید حتماً به گونه ای باشد كه معادل (۵/۱) میلیارد دلار به اشخاص حقیقی و حقوقی در اشتغال روستاها استفاده بشود. اصلاً دولت هم اینجا نقشی ندارد.

جناب آقای دكتر! شما آنجا كه «خصوصی را اضافه كردید یك ظلمی به تعاونی كردید در حالی كه شما نمی خواهید تعاونی ها را از این فرآیند اشتغالزایی محروم بكنید.

رئیس ـ «غیردولتی می نویسیم كه شامل تعاونی هم بشود.

نوبخت ـ درود خدا بر شما، دولت موافق است. دولت یك ریال از این تسهیلات را نمی خواهد استفاده بكند، صرفاً می خواهد این هم به صورت تسهیلات در اختیار اشتغال روستاها قرار بگیرد. پس این در ذهن بماند كه دولت از این رقم برداشتی نمی كند، اصلاً فقط مدیریت می كند. این را قرار است به صورت تسهیلات بدهد، با مأموریت صندوق هیچگونه تعارضی ندارد منتها الان صندوق به هر كسی كه لازم بداند كه پولش برمی گردد به او می دهد. به همین جهت ترجیح می دهد كه به شهر بدهد. ما نمی خواهیم كه همه این پول ها در شهر تكاثر پیدا بكند. می خواهیم روستاها را آباد بكنیم، آقای دكتر لاریجانی رئیس محترم مجلس در جلسه شورای مبارزه با آسیب های اجتماعی در محضر مقام معظم رهبری تشریف داشتند، مقام معظم رهبری برای جلوگیری از آسیب های اجتماعی روستاها را مورد توجه قرار دادند. بیاناتشان مكتوب به ما اعلام شد، فرمودند «دولت برای همین كار به جای اینكه خودش به صندوق بگوید ببرد در مجلس، مجلس با فوریت ببرد. مجلس محترم با فوریت تصویب بكند، بلافاصله آن را اجرا بكند اینها نظر مقام معظم رهبری است. اینكه بعضی از دوستان می گویند كه مقام معظم رهبری فرمودند كه راه فرآیند اداری و قانونی را طی بكنید این الفاظ هم در كنار آن بوده. (رئیس ـ متشكریم) به هر تقدیر استدعای من این است؛ برای اینكه سهمی از روستاها ضایع نشود، ریال آن دو تا (۱۰) درصد را به خودشان بسپارید، رسوبات دو تا (۱۰) درصد برای همان دو تا (۱۰) درصد، خاص (۵/۱) میلیارد دلار برای بخش حقیقی و حقوقی، برای خصوصی و تعاونی ما بتوانیم تسهیلات بدهیم، از شما سپاسگزارم.

رئیس ـ متشكریم، آقای مفتح تشریف داشته باشید. حالا آقای بحرینی كه این پیشنهاد رفع ابهام را دادند؛ ماده (۵۲) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) این (۱۰) درصد و اینها را كه مطرح می كند با صراحت می گوید «اقساط وصولی مجدداً جهت پرداخت تسهیلات طرح های موضوع این بند اختصاص می یابد بنابراین دیگر منبع ریالی ندارد، آن منبع ریالی (۱۰) درصدها كه برمی گردد صرف این می شود. لذا به نظر من اگر اجازه بدهید از آن عبور كنیم چون چیزی وجود ندارد ما داریم غصه آن را می خوریم، متشكریم.

یك مطلب دیگر هم هست؛ چون ما می خواهیم برای این ماده (۱) رأی بگیریم، آقای مفتح! اینجا را فرمودید كه «به صورت قرض الحسنه نزد بانك ها، مؤسسات اعتباری، صندوق كارآفرینی امید و سایر صندوق های مجاز خیلی مبهم است، صندوق ها خیلی مختلف هستند. مقصودتان بیشتر بانك ها بوده؟ صندوق كارآفرین را كه اسم آوردند، صندوق حمایت از كشاورزی را اسم می بردید. شما می دانید گاهی این صندوق ها چه مشكلاتی پیدا می كنند، اگر مقصودتان آن صندوق توسعه كشاورزی است به جای این آن را بیاورید كه اینقدر بازش نكنیم.

اگر كمیسیون موافق هست به جای این «صندوق های مجاز كه اینقدر ایجاد مشكل می كند همان «صندوق حمایت از سرمایه گذاری بخش كشاورزی بیاید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ «صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری بخش كشاورزی است. 

رئیس ـ عنوان دقیق همین را بیاورند می تواند مشكل را حل كند.

محبی نیا ـ آقای دكتر! ما در كمیسیون بحث كردیم، هم كشاورزی را شامل می شود و احیاناً اگر یك صندوقی پیدا شد مجاز باشد دست آن هم بسته نشود. اینكه دستش بازتر است، كارآفرینی و امید.

رئیس ـ اسم كارآفرینی و امید كه آمده.

محبی نیا ـ آقای دكتر! صندوق های دیگر باشد این كه ایراد ندارد.

رئیس ـ عیبش این است كه صندوق های قرض الحسنه و صندوق های آن، خیلی از اینها مجاز ند. پس اگر موافق هستید آقایان همین را بگذارند كه مشكل این ابهام را هم رفع كنند. دولت صحبت بكند، مخالف و موافق صحبت كردند. راجع به اصل ماده می خواهم رأی بگیرم، كمیسیون راجع به اصل ماده صحبتی دارد؟ موافق هستید.

آقای قاضی زاده! جای «صندوق های مجاز شما نامش را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ «صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری بخش كشاورزی .

رئیس ـ آن «حقیقی و حقوقی هم می شود «غیردولتی .

حضار ۱۹۸ نفر، با این اصلاحاتی كه قرائت شد ماده (۱) را به رأی می گذاریم. دولت و كمیسیون هم موافق هستند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد.

به خاطر اینكه این خلاف برنامه است دوسوم آرا می خواست. یك بار دیگر اعلام می كنیم، این خلاف برنامه است. اگر نماینده ها می خواهند یك بار دیگر رأی می گیریم. من باید قبل آن می گفتم. (ادیانی ـ این خلاف است) من باید می گفتم خلاف برنامه است، دوسوم رأی می خواهد. آقای ادیانی! خلاف برنامه است، من باید قبل آن می گفتم.

حضار ۱۹۸ نفر، نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. این ماده خلاف برنامه است، اگر بخواهد رأی بیاورد دوسوم رأی نیاز دارد. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! پیشنهاد اصلاح و پیشنهاد جایگزین داریم.

رئیس ـ پیشنهاد باید به میزان جامعیت بیاوریم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بعضی از همكاران هم مراجعه كردند می گویند برای بررسی بیشتر به كمیسیون ارجاع بشود.

رئیس ـ حالا پیشنهاد جامع جایگزین كدام است؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ پیشنهاد اول را آقای كاتب در پیوست (۳) دارند.

رئیس ـ بگذارید بحث یك مقدار جلو برود.

غلامرضا كاتب (گرمسار و آرادان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران عزیز دقت بكنید! این پیشنهادی را كه ما تهیه كردیم با حضور اكثریت همكاران فراكسیون اشتغال و تولید و نماینده دولت و همكاران خدوم ما در كمیسیون برنامه و بودجه تهیه كردیم و چند تا نكته ای كه در كلیات این جناب آقای دكتر لاریجانی تذكر داشتند كه این نكات رعایت بشود در این پیشنهاد رعایت شده.

اولین نكته ای را كه ما به آن دقت كردیم؛ عزیزان من! ما به جای اینكه بیاییم صندوق توسعه ملی را وادار كنیم كه به صورت ریالی پرداخت بكند گفتیم كه صندوق توسعه ملی موظف است در راستای سیاست های ابلاغی، اساسنامه خودش مبلغ (۵/۱) میلیارد را در این بانك ها به نرخ (۴) درصد سپرده گذاری بكند و این بانك ها هم به میزان معادلی كه از صندوق گذاشته می شود به همین میزان معادل آن، یعنی در واقع مبلغ و منابعی كه ما در بخش اشتغالزایی می خواهیم پرداخت بكنیم دو برابر می شود. این را بیایند به روستاها، عشایر و مناطق محروم و كمترتوسعه پرداخت بكنند، این یك مزیت.

نكته دومی كه همكارها مخصوصاً دقت بكنند بحث فعال سازی استعدادها و ظرفیت های بومی، محیطی و محلی مناطق روستایی خودشان است. ممكن است روستایی در یك استانی، در یك شهرستانی صنایع دستی اولویت داشته باشد، در یك منطقه دیگر بخش كشاورزی. در واقع استعداد ظرفیت های بومی، محیطی و محلی نكته دوم این بحث است.

نكته سوم بحث كارآفرینی است كه ما اینجا بحث توسعه كسب و كارهای روستایی با نگاه افزایش اشتغالزایی و كارآفرینی در روستاها را بحث كردیم كه بسیار می تواند مؤثر باشد و تأثیر بسیار زیادی برای اشتغالزایی دارد.

نكته چهارم مشاغل روستایی و عشایری كه باز در نقاط مختلف در چرخه تولید و زنجیره ارزش محصولات قرار می گیرد. این است كه اگر ما بتوانیم این نگاه هایی كه در بحث اقتصاد مقاومتی وجود دارد موجب توسعه كسب و كار روستاها می شود و اشتغالزایی را در روستاها افزایش می دهد بتوانیم تقویت بكنیم یقیناً یك كارآمدی بسیار مؤثری ایجاد خواهد كرد و ما می توانیم با میزان (۵/۱) میلیارد كه رقمی معادل بیشتر از (۵۰۰۰) میلیارد تومان خواهد شد معادل (۵۰۰۰) میلیارد تومان هم از بانك ها معادل آنها تأمین بكنیم، به جای (۵۰۰۰) میلیارد تومان عملاً (۱۰) هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت قرض الحسنه به روستاها و مناطق محروم می دهیم. این یك گام بسیار ارزشمند و اساسی است. این پیشنهاد درست است كه به اسم خود بنده چاپ شده اما روزی كه می خواستیم بدهیم چاپ بشود چون (۴۰)، (۵۰) نفر از همكاران این را امضا كرده بودند اما امضای آنها نبود به نام دیگر همكارها چاپ نشد. لیكن این پیشنهاد متعلق به حداقل (۴۰)، (۵۰) نفر از همكارانی است كه خودشان در فراكسیون اشتغال تدوین و تهیه كردند، مخصوصاً جناب آقای حسینی از كمیسیون بودجه خیلی تلاش كردند و تك تك خواهران و برادران تلاش كردند این متن جایگزین را انتخاب كردیم. من خواهش و استدعا می كنم، این نیاز به دوسوم هم ندارد و همكارها كمك كنند به راحتی رأی بیاورد.

رئیس ـ متشكرم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! این متنی كه آقای دكتر كاتب فرمودند صفحه (۲)، بند «الف و صدر بند «ب هست. عزیزان دقت بفرمایید. مخالف اول جناب آقای دكتر عباسی هستند كه ظاهراً وقتشان را به جناب آقای ادیانی دادند ، بفرمایید.

سیدعلی ادیانی (قائمشهر، سوادكوه، جویبار، سیمرغ و سوادكوه شمالی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

اولاً از رئیس فهیم و ارزشمندمان تشكر می كنیم كه اخطار آقای فولادگر را وارد دانستند. از مجلس محترم و نمایندگان عزیز هم تشكر می كنیم كه به ماده (۱) رأی ندادند.

همكاران محترم! این همان است، داستان، داستان عنب و انگور است. حضرت آقای كاتب! بند «ب همان ماده (۱) است. با تغییر برخی الفاظ، با حفظ ماهیت و هویت موضوع است. همان اشكالات تغایر با سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری كه دوستان عزیز ما اخطار دادند، جزء یك بند «ط صندوق ذخیره ماده (۸۴) در تغایر با احكام دائمی است همان اشكالات وارد است. خلاف آنچه كه آقای كاتب فرمودند دوسوم هم رأی می خواهد، به جهت اینكه مغایر سیاست های ابلاغی است، خلاف اصل (۱۱۰) است، خلاف برنامه ششم است.

لهذا ماهیت بحث همان است، آن را در دو، سه تا حكم آمدند جرح و تعدیل كردند، دست مریزاد! اما بحث ما روی اصل است نه روی فصل آن. ما اصل را مغایر قانون اساسی می دانیم. بند «ب كه الان قرائت شد همان برداشت (۵/۱) میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی است كه مغایر جزء دو و سه بند (۱۰) سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری است و مغایر فلسفه وجودی صندوق است و از طرفی هم فقط یك سلسله اجزائی را آمدند تراشیدند. اصل آن چون رأی نیاورد خود به خود فرع آن هم منتفی است.

لذا من استدعا می كنم همكاران محترم به همان دلیلی كه به ماده (۱) رأی ندادید و نیاز به دوسوم رأی داشت رأی نیاورد همان ادله محترمانه شما همكاران محترم بر این پیشنهادی كه مطرح شده هم مترتب است. من تشكر می كنم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! آقای حسینی موافق هستند، بفرمایید.

محمد حسینی (تفرش، آشتیان و فراهان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

من ابتدا تقدیر و تشكر می كنم. با توجه به اینكه امسال سال تولید و اشتغال هست و برای اینكه ما هم بتوانیم وظیفه خودمان را نسبت به این موضوع انجام بدهیم من دوستان را به چند تا نكته توجه می دهم.

امروز درست است كه شاید بحث پول یا تسهیلات مشكل اشتغال را حل نكند ولی برای اینكه بتوانیم اقدامات مؤثری را در جامعه انجام بدهیم و لایحه ای را كه دولت در رابطه با بحث برداشت (۵/۱) میلیارد دلار را داده و ما هم تعیین تكلیف بكنیم دوستان جمع شدند و نكاتی را كه من اینجا بیان می كنم بر اساس یك نظر جمعی هست. بحثی را كه در رابطه با صندوق توسعه ملی ما داریم، همانطوری كه دوستان در ماده (۵۲) قانون الحاق دیدند دو تا (۱۰) درصد یعنی (۲۰) درصد را ما هر سال اجازه می دهیم سپرده گذاری بشود و بعد بازپرداخت آن دوباره مجدداً به همان مشاغلی كه در ماده (۵۲) داده شده برگردد. این یك برداشت جدید از صندوق هست، صرفاً برای مشاغل خانگی و روستایی و مناطق كمترتوسعه یافته و همچنین عشایر عزیزی كه ما داریم و واقعاً نیازمند این منابع هستند.

مطلبی را كه ما در بند «ب آوردیم دقیقاً با رعایت سیاست ها است. در سیاست ها بند «ب را دوستان توجه بكنند. صندوق می تواند معادل ریالی را در بانك ها به عنوان خط اعتباری مطابق اساسنامه اش سپرده گذاری بكند، چون در بند (۱۰) سیاست ها گفتند اساسنامه تنفیذ می شود. لذا با توجه به متنی كه در بند «ب آمده دقیقاً مطابق با سیاست ها است و كاری كه صندوق باید انجام بدهد این است كه معادل ریالی را سپرده گذاری می كند و بانك ها می آیند آن كار را انجام می دهند.

در متنی كه نوشته شده نسبت به متن قبلی از یكسری شرایط بهتری برخوردار هست. اولاً كه ما فقط به پست بانك و همچنین بانك كشاورزی و صندوق كارآفرینی امید اجازه دادیم كه این رقم را بگیرند، آن هم به شكلی كه معادل ریالی سپرده گذاری از منابع خودشان هم استفاده بكنند، آن هم تحت قالب وجوه اداره شده، یعنی دوباره همین منابع به حساب خزانه برگردد.

دوم بحث سقف وام ها است كه سقف وام برای افراد (۱۰۰) میلیون تومان و برای گروهی تا (۲۰۰) میلیون تومان دیده شده. مهم ترین بحثی را كه ما در اینجا داریم ضمانت اجرایی است. اگر واقعاً كسی این وام را دریافت می كند و به شغل منتج نشود باید آن وام را به صورت (۱۸) درصد پس بدهد و متولی این حكم قانونی هم وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی است كه هم باید بر اساس شرایطی كه در اینجا دیده شده نظارت بكند و هم گزارش را به كمیسیون و مجلس ارائه بكند.

مهم ترین بحثی كه ما در اینجا داریم ملاك معرفی متقاضیان است كه یك كارگروهی را در هر شهرستان باید تشكیل بدهیم، بر اساس نیازی كه آن شهرستان دارد، بر اساس مشاغلی كه در آن شهرستان امكان وجود آن هست آنها آن را به یكی از این بانك ها معرفی می كنند. لذا دوستان به این ماده رأی بدهند و امیدواریم كه با این حركت ما هم بتوانیم در رابطه با بحث ایجاد اشتغال آن هم در بخش روستایی قدم مؤثری را برداریم.

رئیس ـ متشكریم، دولت بفرمایید.

محمدباقر نوبخت (رئیس سازمان برنامه و بودجه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دكتر لاریجانی! من سؤالی دارم در ارتباط با ماده (۱) كه از طرف حضرت عالی و هیأت رئیسه محترم در گزارش كمیسیون بود كه خلاف برنامه اعلام شد. ممكن است الان همین مطلب راجع به مواد دیگر هم باشد، اجازه بدهید من برنامه را یادآوری بكنم. در ماده (۳) قانون برنامه در جدول شماره (۳) مجلس محترم تأیید و تصویب فرمودند برای اینكه اهداف اشتغال و رشد، یعنی تولید و اشتغال كه امسال هم سال تولید و اشتغال است تحقق پیدا بكند باید به طور متوسط سالانه (۷۱) هزار میلیارد تومان از منابع صندوق صرف این كار و سرمایه گذاری بشود. آنچه شما دارید انجام می دهید در واقع در راستا و در ذیل حكمی است كه در جدول (۳) ماده (۳) آمده. شما دارید برنامه را اجرا می كنید، اینكه گفته بشود نیاز به دوسوم آراء است به این ترتیب ممكن است هیچ یك از این پیشنهادات رأی نیاورد. رأی قاطعی كه ما در ماده (۱) دیدیم و عده ای از دوستان این را به این حساب گذاشتند كه اعتراض و ایراد وارد بود، نه اصلاً ایراد وارد نیست و شما دارید برنامه را انجام می دهید، در راستای اسناد فرادستی عمل می كنید. دولت با این پیشنهادی هم كه الان مطرح است موافق است، ضمن اینكه ما در ارتباط با بحث (۴) درصد می خواهیم (۳) درصد انجام بدهیم، چرا تكلیف می شود (۴) درصد؟ حالا اینها بحثی نیست، ضمن اینكه لایحه دولت این مواردی را كه شما الان در این متن آوردید اینها آیین نامه اجرایی است، آیین نامه اجرایی را كه در قانون نباید بیاوریم.

با این حال اگر مجلس محترم علاقه مند است در ریز و جزئیات كار مشاركت داشته باشد دولت مخالفت نمی كند منتها مطمئن بشوید هرچه تفصیل بدهید چنان كار را بر كارگزاران و بر مجریان تنگ می كند آن چیزی كه شما خواهان آن هستید مبنی بر اینكه این تسهیلات داده بشود بالاخره یك جایی این برخورد می كند و كارگزاری كه نخواهد این پول را بدهد می تواند به همان استناد بكند. شما اجازه بدهید كه این مطلب در چارچوب همانچه كه دولت، منتها الان آن سخن من وجه اجرایی در مجلس برای تصویب ندارد، چون قرار نیست كه شما به لایحه ای كه دولت تقدیم كرده رأی بدهید، از این جهت استدعا می كنم به این پیشنهاد رأی بدهید. این پیشنهاد دقیقاً در چارچوب قانون برنامه است و شما دارید برنامه را در ارتباط با اشتغال و در ارتباط با رشد همین دو واژه ای كه همه ما بعد از اینكه مقام معظم رهبری در آغاز سال راهبرد این سال را برای اشتغال و تولید بیان فرمودند همه ما بارها آن را تكرار كردیم اما الان كه موقع اجرا و عمل است می خواهیم یك تسهیلاتی قائل بشویم، منابعی برای اشتغال و تولید باشد. انواع و اقسام حرف ها كه این با سیاست ها مغایر است، كدام سیاست؟ سیاست سال شما این است كه شما منابعی برای اشتغال و تولید بگذارید. به همین جهت من استدعا می كنم آنچه كه مقام معظم رهبری بیان فرمودند و اتفاقاً ایشان در رابطه با همین (۵/۱) میلیارد دلار با صراحت بیان كردند، از بنده سند بخواهید، با صراحت بیان كردند كه دولت! شما این را در قالب یك لایحه به مجلس ببرید، مجلس محترم به فوریت تصویب كند، دولت به فوریت اجرا كند. البته من فوریتش را ورود نمی كنم به اینكه ما از چند ماه پیش دادیم، حتماً مصالحی بود، نمی خواهم فضا به گونه ای كه الان می خواهیم اجرا كنیم را به شكل دیگری جلوه بدهم، ولی می خواهم به شما عرض كنم آن بیان مقام معظم رهبری كه شما آن را به دفعات تكرار فرمودید، الان در مرحله عمل تصویب اینها است. انواع و اقسام مانع تراشی برای تصویب اینها همان می شود كه امسال سه ماه گذشت، یك چشم دیگر هم بزنید بقیه هم می گذرد، نه از تولید خبری خواهد بود و نه از اشتغال.

رئیس ـ شما با این پیشنهاد موافقید؟

نوبخت ـ بله آقای دكتر.

رئیس ـ موافق هستند. ببینید آقای نوبخت! من فكر می كنم همه نمایندگان دوست دارند كه این مسأله حل شود، چون مشكل آبادانی روستا هم دغدغه آنها است. منتها می خواهند ضابطه مند باشد، بحث در مجلس راجع به این است. كمیسیون بفرمایید.

محمدمهدی مفتح (سخنگوی كمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

ملاحظه بفرمایید! هدف همه ما بر این است كه این مسأله مهم ان شا ءالله عملیاتی شود، ما بتوانیم وام های ارزان قیمتی را در روستاها و مناطق هدف این لایحه تأمین كنیم و به افراد آنجا، روستاییان و عشایر پرداخت كنیم. ان شا ءالله اشتغال در آنجا به شكل پایدار و صحیح اجرا شود.

شما ملاحظه بفرمایید! در این پیشنهاد گفته شده است كه سود سپرده ارزی (۴) درصد، من فكر می كنم از بانك های دنیا هم گران تر است. صندوق توسعه ملی دلار را می خواهد در این بانك ها سپرده گذاری كند، (۴) درصد سود دلاری را حساب كند، بعد می خواهد این را به كشاورز، به روستایی و عشایر پرداخت كند. دارد یك وام گرانی تمام می شود. آنچه را كه كمیسیون تصویب كرده بود و دوستان با دو، سه تا رأی به آن رأی ندادند از نظر عملیاتی بسیار از این مناسب تر بود. ما در اینجا محدودیت هایی را قائل شدیم كه اجرای این را در روستاها و در مناطق عشایری واقعاً مشكل می كند. ما فقط نمی خواهیم كه یك چیزی را تصویب كنیم، می خواهیم تصویبی كنیم كه فردا اجرا شود و در روستاها و مناطق عشایری واقعاً كار ایجاد شود. ما از برخی تصمیماتی كه در سالهای قبل و دولت های قبل گرفته شد و به عنوان اشتغال پولهایی داده شد و اشتغال به دنبال آن نیامد نگران هستیم. این نگرانی در اینجا هم باید وجود داشته باشد. ما واقعاً چیزی را تصویب كنیم كه نظر مقام معظم رهبری و دولت محترم تأمین شود و آن اینكه بتوانیم این وام ها را در راستای ایجاد شغل به كار بگیریم. اگر یك وام گرانی بدهیم، طرف در روستا خواهد چكار كند كه بتواند این سود را برگرداند؟ ممكن است به مسیرهای دیگر برود. (رئیس ـ متشكریم) بنابراین كمیسیون با آن پیشنهاد قبلی كه داده بود موافق است و فكر می كنیم كه این در كمیسیون رفع می شود.

رئیس ـ با این مخالفید. تذكر و اخطار دارند، بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای محبی نیا اخطار دارند، بفرمایید.

جهانبخش محبی نیا (میاندوآب، شاهین دژ و تكاب) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر! اگر اجازه بفرمایید اول تذكر را خدمتتان ارائه كنم. (رئیس ـ تذكر هم بفرمایید) خیلی ممنون از سعه صدر جناب عالی. آقای دكتر! البته این یاران هیأت رئیسه امروز شما را تنها گذاشتند، ان شا ءالله كه برای همیشه نباشد. آقای دكتر! ماده (۱۶۴) و ماده معطوف به تبیین هیأت ماده واحده در طرح ها و لوایح صورت كاری را كه جناب آقای كاتب ارائه فرمودند با اشكال مواجه می كند. البته من با سیرت آن خیلی مشكل ندارم، چون آقای دكتر مفتح مخالفت كردند طبیعتاً موضع كمیسیون هم همین است.

اولاً ما در ماده (۱۶۴) می گوییم «ابتدا نسبت به اصل و سپس در باب ماده واحده یا هر یك از مواد مذاكره و أخذ رأی می شود . تبیینی كه هم بر اساس عرف و قانون از ماده واحده است یك موضوعی است كه دارای یك پیام و متن باشد. اگر یك موضوع و متن دارای چند تا مفهوم و بُعد تبیینی باشد باید در قالب مواد (۱)، (۲) تا الی آخر مطرح شود. جناب آقای كاتب عزیز! الان این پیشنهاد در اینجا نوشته «ماده واحده ، آقای دكتر! ماده واحده را رصا كرده و سریع روی بند «الف رفته است.

رئیس ـ اشكال آن این بود، یعنی اشكال كه نه، لایحه ای كه دولت داد به صورت ماده واحده بود، در كمیسیون این را به صورت مواد در آوردند، اینها پیشنهادشان را بر اساس آن داده بودند.

محبی نیا ـ آقای دكتر! یك سؤال دیگر؛ الان بحث بعدی این است كه شما می خواهید بند «الف را جایگزین یا اصلاح ماده (۱) قرار بدهید؟ ایضاح بفرمایید.

رئیس ـ «الف و «ب (محبی نیا ـ «الف و «ب توأمان. آقای دكتر! اخطار اجازه هست یا برای بعد بماند؟) اخطارتان را بفرمایید.

محبی نیا ـ اما اخطار؛ آقای دكتر! ما متأسفانه امروز و دیروز هم با یك بیانی مواجهیم كه فكر می كنم شأن مجلس را یك مقدار نادیده می گیرد. هر وقت من صحبت می كنم این آقای حسینی می آید در آنجا مزاحم می شود و متأسفانه ما را عصبانی می كند. آقای دكتر! این جهت استحضار و تبیین است، اصل (۷۱) قانون اساسی می گوید: «مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ در عموم‏ مسایل‏ در حدود مقرر در قانون‏ اساسی‏ می‏ تواند قانون‏ وضع كند . اصل (۵۸) هم می گوید: «اعمال‏ قوه‏ مقننه‏ از طریق‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ است‏ كه‏ از نمایندگان‏ منتخب‏ مردم‏ تشكیل‏ می‏ شود و مصوبات‏ آن‏ پس‏ از طی‏ مراحلی‏ كه‏ در اصول‏ بعد می‏آید برای‏ اجرا به‏ قوه‏ مجریه‏ و قضاییه‏ ابلاغ‏ می‏گردد .

آقای دكتر! از بابت سوگندی كه یاد كردم نسبت به همكارانی كه نقش مجلس را كمرنگ می بینند و یك روحیه تضییقی بر مجلس حاكم می كنند خواستم به عرض آنها برسانم كه این مجلس گناه دارد، خیلی بر سر آن نزنند، خیلی ممنون.

رئیس ـ خیلی ممنون. دولت و كمیسیون هم صحبت كردند. این (۴) درصدی هم كه اینجا می گویند در واقع (۴) درصد ریالی است، یعنی بحث ارزی نیست كه با ارز بالا و پایین برود. نمی توانید پایین بگیرید، (۴) درصد گفتید، نمی توانید اصلاح كنید. (كاتب ـ آقای دكتر! پرداختش قرض الحسنه است) من فكر می كنم بی اشكال هم نیست. حالا دو راه داریم، یكی اینكه این را رأی بگیریم. می خواهید رأی بگیریم؟

حضار ۱۹۶ نفر، پیشنهاد آقای كاتب بندهای «الف و «ب را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. این هم دوسوم رأی می خواهد. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بله آقای دكتر، پیشنهاد اصلاح جزء داریم. خانم حسینی شما پیشنهادتان در اینجا را مطرح می كنید؟ خانم حسینی می فرمایند در متن «با اولویت زنان، جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی را اضافه كنیم.

فولادگر ـ اصلش كه رأی نیاورده، اینها پیشنهادات جزئی است.

رئیس ـ اصلش كه رأی نمی آورد مطابق آیین نامه پیشنهادهای دیگر گرفته می شود.

سیده فاطمه حسینی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر لاریجانی! ضمن گرامی داشت سوم خرداد و آزادسازی خرمشهر باید عرض كنم (رئیس ـ پیشنهادتان الحاقی است؟) پیشنهاد بنده اصلاح جزء است یا در واقع افزودن یك عبارت به اولویت هایی كه برای اعطای تسهیلات قرار دادیم. آقای دكتر! منتها آن چیزی كه مد نظر بنده است این است.

رئیس ـ خانم یك لحظه اجازه بدهید، ببینید دوستان! اصلش كه رأی نیاورد مطابق قانون پیشنهادهای جزئی را می پذیریم نه جایگزین، اصلاح جزء و بعد دوباره رأی می گیریم، آیین نامه این است. یعنی اشكالی ندارد كه پیشنهاد جزئی بدهند، بفرمایید.

حسینی ـ آقای دكتر ببینید! پیشنهاد من اصلاح جزء است، منتها قبل از آن اگر جناب عالی می پذیرید كه این را به كمیسیون برگردانید و این ماده آنجا اصلاح شود من بر آن اصرار می كنم، در غیر این صورت كه من پیشنهادم را طرح كنم.

رئیس ـ حالا ببینید! این مسأله همان طور كه آقای نوبخت و دوستان دیگر، آقای مفتح و عزیزان دیگر گفتند موضوع مهمی است، البته بعضی از دوستان موقعی كه ما گفتیم دوسوم، در رأی گیری مشاركت نكردند. یكی از راههایی كه الان هم مشكل آسیب های اجتماعی و مشكلات مناطق روستایی را حل می كند همین سرمایه گذاری در حاشیه روستاها است. فلسفه این درست است، البته اینكه از صندوق چطور بگیرند بحث دیگری است، ولی به هر حال مجلس رأی داد و اخطار را هم قبول نكرد، پس اصلش را باید قبول می كردند.

  من فكر می كنم اگر موافق باشید این با این پیشنهادهای جزئی در دست انداز نیفتد و مشكل پیدا كند، چون اصل آن یك فكر درستی است. اگر اجازه بدهید ما این را به كمیسیون ارجاع بدهیم، یك بار دیگر این را بررسی كنیم. مثلاً جایی در این پیشنهادهایی كه نمایندگان داده بودند گفته كه اگر این ریال می شود و در اختیار بانك می گذارد، بانك ها دو برابر بگذارند كه رقم قابل توجهی شود. اینها را در متن بیاورند، وقتی ما اینها را در اختیار می گذاریم ممكن است مشكل شود. من فكر می كنم همه برای آبادانی روستا وفاق دارند. الان اخطار هم رأی نیاورد، بنابراین با توجه به اینكه اخطار را نپذیرفتند استفاده از صندوق هم اشكالی ندارد، مكانیزمش است. من پیشنهاد می كنم اگر موافق باشید ما یك بار دیگر به كمیسیون ارجاع بدهیم یك بررسی جامع تر كنیم، اشكالاتش را رفع كنیم، در اسرع وقت به مجلس بیاوریم كه ان شا ءالله دیگر مشكلی نداشته باشد. اگر موافقید من این را به رأی بگذارم. بنابراین اگر ما ماده (۱) را به كمیسیون ارجاع می دهیم بقیه را هم باید ارجاع بدهیم، چون به این وصل است، بقیه وصل به این است، اگر رأی نیاورد دیگر فایده ندارد كه ما بقیه را تصویب كنیم. بنابراین علی القاعده ما باید این پنج، شش ماده را به كمیسیون ارجاع بدهیم.

حضار ۱۹۸ نفر، نمایندگان محترم راجع به ارجاع این موضوع به كمیسیون و بررسی جامع تر اعلام رأی بفرمایند. نمایندگان محترم اخطار اصل آن را نپذیرفتند، بنابراین اصل آن قابل قبول است، فقط باید اصلاحات شود. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. ارجاع به كمیسیون برای رفع اشكالات مطرح است. در ارجاع پیشنهادات نمایندگان هم تا آنجا كه ممكن است لحاظ كنند كه اینجا با سرعت بیشتری تصویب شود. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

این را به كمیسیون ارجاع می دهیم، كمیسیون هم در اسرع وقت پیشنهادات را بررسی كند و ان شا ءالله جامع تر به مجلس بدهد. آقای كاتب بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از:

ـ جمعی از فرهنگیان اداره آموزش و پرورش شهرستان كاشان استان اصفهان میهمانان جناب آقای دكتر ساداتی نژاد نماینده محترم كاشان و آران بیدگل هستند.

ـ جمعی از دانشجویان رشته حقوق دانشگاه جامع علمی ـ كاربردی دادگستری استان قزوین.

ـ جمعی از دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی تهران میهمانان جناب آقای دكتر زارع نماینده محترم آباده، بوانات و خرم بید هستند.

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه سپهر از منطقه (۱) تهران. خیلی خوش آمدید.

 

۵ ـ اعلام وصول (۱) فقره لایحه

دبیر (كاتب) ـ لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در همكاری های تأیید صلاحیت آزمایشگاهی آسیا ـ اقیانوسیه اعلام وصول می گردد.

رئیس ـ متشكریم.

 

۶  ـ رد كلیات طرح اصلاح قانون بیمه اجتماعی رانندگان حمل و نقل بار و مسافر بین شهری (ثبت ۵۵)

رئیس ـ دستور بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ دستور بعدی گزارش كمیسیون اجتماعی در مورد طرح اصلاح قانون بیمه اجتماعی رانندگان حمل و نقل بار و مسافر بین شهری است. خانم ساعی تشریف بیاورند، در خدمتتان هستیم. مخالفین و موافقین را قرائت بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ مخالفین و موافقین را بخوانم كه آمادگی داشته باشند. مخالفین گزارش كمیسیون اجتماعی در مورد طرح اصلاح قانون بیمه اجتماعی رانندگان حمل و نقل بار و مسافر بین شهری، مخالف اول جناب آقای نادر قاضی پور نماینده محترم ارومیه، مخالف دوم جناب آقای سیدحسن حسینی شاهرودی نماینده محترم شاهرود و میامی و مخالف سوم جناب آقای عباسی نماینده محترم رودسر و املش. موافقین گزارش كمیسیون جناب آقای یحیی كمالی پور نماینده محترم جیرفت و عنبرآباد، موافق دوم جناب آقای جهانبخش محبی نیا نماینده محترم میاندوآب، شاهین دژ و تكاب و موافق سوم جناب آقای سیدتقی كبیری نماینده محترم خوی هستند. همكاران عزیزی كه اعلام شد، دوستان اگر حضور دارند آمادگی داشته باشند كه از فرمایشات شان استفاده كنیم. سخنگوی كمیسیون بفرمایید.

(در این هنگام آقای مسعود پزشكیان «نایب رئیس اول ریاست جلسه را بر عهده گرفتند)

زهرا ساعی (عضو كمیسیون اجتماعی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

طرح اصلاح قانون بیمه اجتماعی رانندگان حمل و نقل بار و مسافر بین شهری به شماره چاپ (۶۴) به كمیسیون اجتماعی به عنوان كمیسیون اصلی ارجاع داده شد كه با حضور طراحان، كارشناسان و مسئولان اجرایی ذی ربط، نمایندگان دیوان محاسبات، سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور و مركز پژوهش ها مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و در جلسه نهایی مورخ ۲/۹/۱۳۹۵ با اصلاحاتی به شرح زیر به تصویب رسید.

اینك گزارش آن در اجرای ماده (۱۴۷) قانون آیین نامه داخلی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می شود.

ضمناً گزارش كمیسیون فرعی برنامه و بودجه و محاسبات تا این تاریخ واصل نشده است.

دلایل توجیهی این طرح به این صورت است كه سازمان تأمین اجتماعی بیمه رانندگان كشور را در شهریور سال ۱۳۷۲ برای اولین بار اجرا كرد و پس از أخذ شماره بیمه (۹) رقمی و افتتاح حساب جاری در سراسر كشور در شعب تأمین اجتماعی بیمه پرداز شدند. در اجرای آن تا شهریور ۱۳۸۰ به مدت هشت سال از بارنامه ها و صورت وضعیت های مسافری رانندگان به مأخذ (۵) درصد حق بیمه كسر می شد و از طریق اجرای عملیات سامانه مكانیزه تأمین اجتماعی، ستاد مركزی آن را به سابقه كار مفید تبدیل و به نزدیك ترین شعبه محل زندگی رانندگان عودت می داد و از این طرق خدمات سازمان به رانندگان ارائه می گردید. ولی این طرح در شهریور ۱۳۸۰ به علت مشكلات اجرایی از جمله سوءاستفاده شركت های باربری و مسافربری به بیمه خویش فرمای اجباری رانندگان تغییر شكل داد. به مأخذ (۲۷) درصد كه (۵/۱۳) درصد آن را راننده و مابقی مشمول كمك دولت قرار گرفت.

 اینك بیش از (۲۲) سال از اولین روز بیمه رانندگان سپری شده است. با توجه به سخت و زیان آور بودن كار رانندگان برون شهری، با مستندات گواهینامه معتبر و دفترچه كار فعال كه از طریق اداره حمل و نقل صادر گردیده، رانندگان می توانند در صورت تصویب نمایندگان مجلس محترم از مزایای مشاغل سخت و زیان آور استفاده نموده و با پرداخت (۴) درصد مابه التفاوت به جای كارفرما در زمره بازنشستگان مشاغل سخت و زیان آور قرار گیرند و بررسی و تأیید آن از طریق تأمین اجتماعی نیز به سهولت انجام خواهد شد.

این طرح در كمیسیون اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت. البته كمیسیون عمران به عنوان كمیسیون فرعی این موضوع را رد كرده، دلایلش هم این است و این طور عنوان كردند كه ما (۱۲۶) هزار راننده در حول و حوش (۲۵) سال خدمت و بیشتر داریم كه تكلیف آنها مشخص نشده چطور مشمول این قانون می شوند، آیا می شوند یا نه، (۴) درصد سهم كارفرمایشان از چه زمانی محاسبه می شود و مشكلاتی مانند اینكه بالاخره ساعت كاری آنها (۹) ساعت بوده، الان (۶) ساعت حساب خواهد شد و مشكلات دیگری كه ممكن است برای آنها پیش بیاید. حالا كمیسیون اجتماعی آمد این موضوع را مورد بررسی قرار داد و این طور اصلاح كرد.

«ماده واحده ـ قانون بیمه اجتماعی رانندگان حمل و نقل بار و مسافر بین شهری مصوب ۱۸/۲/۱۳۷۹ به شرح زیر اصلاح شد:

۱ ـ عنوان قانون به «قانون بیمه اجتماعی رانندگان تغییر می یابد.

۲ ـ متن زیر به عنوان تبصره (۶) به ماده واحده قانون الحاق و شماره تبصره (۶) به تبصره (۷) تغییر می یابد: حالا تبصره (۶) این است:

«تبصره ۶ ـ رانندگان حمل و نقل بار و مسافر بین شهری و درون شهری و راهداران و رانندگان وزارت راه و شهرسازی در جاده های كشور مشمول مشاغل سخت و زیان آور در صورت تطبیق شرایط رانندگان مذكور با نظر كمیته تطبیق مقررات مشاغل سخت و زیان آور می باشند.

مشمولان این قانون مكلف به پرداخت (۴) درصد سهم كارفرما به صورت نقد یا اقساط هستند

این را اینجا عنوان كنم كه یك اشكال چاپی دارد كه «با نظارت نبوده، «با نظر كمیته تطبیق بوده كه اشكال تایپی است. این موضوع در كمیسیون اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت، عزیزان كارشناس كمیته تشكیل مشاغل سخت و زیان آور تشریف آوردند و بحث تراز تشخیص و تطبیق و همه آنها در نظر گرفته شد و ما این قانون را به این صورت اصلاح كردیم كه ان شا ءالله نمایندگان محترم نظر خودشان را بفرمایند، سپاسگزارم.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! تذكر مربوط به دستور دارند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای عباسی تذكرتان را بفرمایید.

اسداله عباسی (رودسر و املش) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و خداقوت خدمت همكاران عزیز و همچنین تبریك سالروز فتح خرمشهر.

جناب آقای دكتر پزشكیان! قبلاً خدمت حضرت عالی هم توضیح دادم، در ارتباط با این طرح اصلاح قانون بیمه اجتماعی رانندگان حمل و نقل بار و مسافر بین شهری همه ما دوست داریم كه رانندگان عزیزی كه واقعاً كار سخت و زیان آوری هم است و شبانه روز دارند تلاش می كنند و زحمت می كشند و خطرات زیادی را هم در جاده ها به جان می خرند را مورد حمایت بیمه ای قرار بدهیم، اما در اینجا به دلیل اینكه ما ضابطه و قانون خاصی را در نظر نگرفتیم، نیامدیم این را شفاف سازی كنیم و در یك قالب خاصی بیاییم مشخص كنیم و بگوییم كدام دسته از رانندگان. آیا رانندگانی كه الان زیر نظر اتحادیه ها، تعاونی ها یا شركت های مختلف دارند كار می كنند كه طبق قانون هم سخت و زیان آور است و (۲۵) سال هم است و (۱۰) سال ارفاقی هم دارد، اینها را در بر می گیرد كه قانون هم دارد. (نایب رئیس ـ حالا جزئیاتش را بحث می كنیم) الان تذكر بنده ماده (۱۴۳) است كه خود رئیس محترم كمیسیون آقای خدادادی هم در نظر گرفته، این به كمیسیون برگردد تا اصلاح و كار كارشناسی شود و بعد به صحن بیاید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ حالا اجازه بدهید كلیات را تصویب كنیم، برمی گردانیم.

عباسی ـ آقای دكتر! دوم اینكه در ارتباط با بحث خود اخطار قانون اساسی است. شما اصل بیست و نهم قانون اساسی را ملاحظه بفرمایید، «برخورداری‏ از تأمین‏ اجتماعی‏ از نظر بازنشستگی‏، بیكاری‏، پیری‏، ازكارافتادگی‏، بی‏ سرپرستی‏، در راه‏ ماندگی‏، حوادث‏ و سوانح ‏ همه اینها را مشخص كرده و مشخص هم كرده كه شامل حال چه كسانی می شود و دولت را هم مكلف كرده كه شما طبق قوانین از محل‏ درآمدهای‏ عمومی‏ این كار را كنید. آقای دكتر! اما در اینجا مشخص نیست. همان طور كه كمیسیون عمران هم این را رد كرده و دلایل رد را هم در اینجا اعلام كرده و گفته آن (۴) درصد سهم (۵۰) درصد را آیا دولت می خواهد بدهد یا نه؟ اصلاً این بار مالی دارد. یعنی دولت اینجا تقبل نمی كند. این سهم (۴) درصد را چه كسی باید بدهد؟ یا آن ارفاقی كه پنج سال است (۱۵) سال می شود، این را چه كسی بایستی پرداخت كند؟ آیا از جیب سایر مستمری بگیران بایست پرداخت شود یا اینكه دولت تقبل می كند؟ چون ابهاماتی در این طرح وجود دارد خواهش من این است كه قبل از اینكه كلیات این طرح به تصویب برسد به كمیسیون برود و بررسی كارشناسی شود و دقت لازم به عمل بیاید، بعد بیاید تا كلیات آن تصویب شود و ما بتوانیم ان شا ءالله رانندگان عزیزی كه اگر در این ذینفع هستند استفاده كنند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون آقای دكتر، اجازه بدهید ما كلیات را بحث كنیم، اگر لازم شد ارجاع می دهیم كه كمیسیون بررسی كند، خیلی ممنون. مخالف صحبت كند.

دبیر (كاتب) ـ مخالف اول جناب آقای محجوب هستند، بفرمایید.

علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

از طراحان محترم خیلی متشكرم كه طرحی را با این اندیشه آوردند كه برای رانندگان عزیز خصوصاً آن دسته ای كه كارهای پرمشقت و زیان آور دارند اندیشه ای كنند. باید از كمیسیون اجتماعی، كمیسیون بهداشت و درمان و كمیسیون عمران تشكر كرد كه اهتمام و رسیدگی كردند، كاش كمیسیون بودجه هم وقت می گذاشت و از نظر مالی ابعاد این موضوع را رسیدگی می كرد.

آنچه كه در گزارش منعكس است، همان طور كه برادر عزیزم جناب آقای عباسی هم فرمودند گزارش را كمیسیون عمران رد كرده و دو كمیسیون دیگر، كمیسیون بهداشت عیناً و كمیسیون اجتماعی با اصلاحاتی كه الان پیش روی شماست تصویب كرده اند.

ببینید! من بر اساس این گزارش می خواهم حرف بزنم، متن اولیه ممكن است یك بحث دیگری باشد، منتها قبل از این اجازه بدهید من یك تاریخچه ای راجع به مشاغل سخت و زیان آور و نحوه تحت پوشش قرار گرفتن آن خدمت برادران و خواهران عزیز كه ممكن است در جریان نباشند قرار بدهم، بعد عرض آخرم را كنم، امیدوارم ان شاءالله آنچه كه اینجانب به عنوان اطلاعات فنی در اختیار شما قرار می دهم در رأی رعایت بفرمایید.

موضوع مشاغل سخت و زیان آور اول بار در قانون مصوب ۱۳۵۴ تأمین اجتماعی مورد بحث قرار گرفت. قانون در ۱۳۵۴ در بند (۲) ماده (۷۶) می گوید مشاغل مخل سلامتی و كار در مناطق بد آب و هوا سخت و زیان آور تلقی می شود و افراد می توانند با (۲۰) سال سابقه خدمت و (۵۵) سال سن بازنشسته شوند. بعدها این شرط (۵۵) می شود (۵۰) سال، بعداً هم در اصلاحیه تبصره (۲) ماده (۷۶) كه در ۱۳۸۰ مصوب شده این شرط سنی حذف می شود. بنابراین اصل قانون در ۵۴ كارهای مخل سلامتی و سخت و زیان آور به انضمام كار در مناطق بد آب و هوا بوده كه در دو مرحله اصلاح شرط سنی فقط از آن حذف شده و اصل قانون باقی است. مابه ازای این حذف شرط سنی، (۴) درصد هم در مصوبه سال ۸۰ پیش بینی كردند كه حق بیمه جدید توسط كارفرما پرداخت شود. همه كارگران هم بالقوه مشمول این قانون هستند، یعنی این طور نیست كه ما بگوییم كسی هست كه فرض كنید مشمول این قانون نیست، ما می خواهیم اینجا مشمولش كنیم، خصوصاً رانندگان محترم درون شهری از این قانون استفاده فراوان كرده اند. اگر نبوده چگونه فكر می كنم فقط بیش از (۳۰۰۰) یا (۴۰۰۰) هزار نفر چه در مراحل قبلی، چه در این بار آخر از شركت واحد اتوبوسرانی تهران از این قانون استفاده كردند. رانندگان بین شهری، گاهاً رانندگان ماشین های سنگین در گذشته، چون الان نظر كارشناسان با توجه به امكانات فنی بعضی از خودروها تغییر كرده است. احراز این هم بستگی به نظر كارشناسان و شركت هایی دارد كه می روند مطالعه می كنند، نظرشان را به یك كمیته ای می آورند كه در اصلاح كمیسیون نظر این كمیته شرط دانسته شده است.

آقای رئیس! البته در متن چاپی به غلط آمده «نظارت ، نظارت نیست، «با نظر است، نظارت كه معنی ندارد، با نظر این كمیته تطبیق و تشخیص است. همه را هم یك جور تشخیص می دهند. پس ما الان برای اینكه راننده و غیرراننده اگر شغل شان سخت و زیان آور بود بتوانند بعد از درخواست كه به كمیته تطبیق و تشخیص می آید، برای مطالعه می رود، اگر مطالعه كردند و گفتند این كار سخت یا زیان آور است یا عوامل روانی در آن مؤثر است، این را به كمیته تشخیص می دهند و كمیته رسیدگی می كند و رأی می دهد. پس این به قانونگذاری جدید احتیاج ندارد. اگر كسانی اسم راننده را می خواهند علی حده بیاورند، اگر قصدشان این است كه كار جدیدی كنند، این امكان ندارد كه ما بگوییم از دم یك شغلی مشمول سخت و زیان آور است، چون آن موقع محاسبات اكچوئری آن دیگر (۴) نخواهد بود، ممكن است شما (۴۰) درصد، (۵۰) درصد محاسبات اكچوئری داشته باشید، من فارسی عرض كنم، یعنی محاسبات ادواری داشته باشید. چرا (۴) درصد؟ برای اینكه در كل ممكن است (۱) درصد تا (۳) درصد مشاغل ما سخت و زیان آور باشد. اما وقتی شما (۱) میلیون شغل را یكجا بدون اینكه بگویید چه كسی كارگر است و چه كسی كارفرما است، چون الان كسانی كه به اسم راننده دفترچه تأمین اجتماعی دارند، (نایب رئیس ـ خیلی ممنون) آقای رئیس! اجازه بدهید من این توضیح را عرض كنم، (نایب رئیس ـ وقتتان تمام شد) وقتم هنوز تمام نشده، (نایب رئیس ـ چرا، وقت گرفتند، بگویید ولی وقتتان تمام است).

آنچه كه به عنوان راننده و غیرراننده وجود دارند ولی دفترچه تأمین اجتماعی دارند، بعضی هایشان مالك هستند، اصلاً بعضی خودمالك هستند، بعضی چند تا خودرو دارند، بعضی (۶) ساعت، (۸) ساعت پشت فرمان می نشینند. این طور تشخیص كه ما اینجا بیاییم به جای كمیته تخصصی، به جای تطبیق و تشخیص مجلس را حاكم كنیم، (نایب رئیس ـ خیلی ممنون) این تشخیص یك تشخیص غلطی است، آن هم راجع به (۱) میلیون نفر. محاسبات اكچوئری مان بزرگ خواهد بود. یعنی دهها هزار میلیارد پول باید تقسیم شود، (نایب رئیس ـ متشكرم) شما الان بخواهید اجرا كنید به راننده باید بگویید (۱۰۰) میلیون تومان، (۲۰۰) میلیون از این قانون استفاده كن. آیا این عملیاتی است؟ این خدمت به راننده نیست. بنابراین این یك نكته. (نایب رئیس ـ متشكرم).

نكته آخر بنده این است كه همكاران محترم دقت كنند آنچه كه در این طرح مطرح است، ما در این طرح اگر می خواهیم تأمین منفعتی كنیم، منفعتی برای راننده ندارد، قانون جاری و قانون حاضر تأمین منافع كرده است.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، موافق صحبت كند.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای یحیی كمالی پور موافق هستند، بفرمایید.

یحیی كمالی پور (جیرفت و عنبرآباد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

بنده هم سوم خرداد یادمان حماسه های همیشه جاوید مردان این مرز و بوم را عرض تبریك دارم، واقعیت این است كه همه عزیزان استحضار دارند كه بخش اعظمی از عزیزان ما در حوزه رانندگی بین شهری، درون شهری و برون شهری دارند فعالیت می كنند. كسی شك ندارد مخاطراتی كه این عزیزان دارند و زندگی طاقت فرسایی كه آنها برای به دست آوردن امرار معاش سالم و حلال خودشان دارند تحمل می كنند را كسی از نظر دور ندارد.

عزیزان من! بنا بر همان اعلامی كه كمیسیون محترم عمران كردند، (۱۲۶) هزار راننده با سوابق بیش از (۲۵) سال تعیین تكلیف نشده اند. قطعاً درصد اعظمی هم وجود دارند كه شرایط شان كمتر و بالاتر از اینها ممكن است باشد. اگر ما همین میزان رقم را به اضافه ارقام دیگر به آن اضافه كنیم در خواهیم یافت كه جمعیت كثیری از هموطنان ما مشمول این گرفتاری هستند و آن چیزی كه طراحان عزیز را مصمم به این كرده كه این طرح را بیاورند و روی آن كار كنند و نظرات كارشناسی را بگیرند بیانگر این واقعیت است كه جمعی از مردم عزیز كشور ما گریبانگیر این مشاغل سخت و زیان آور هستند و ما باید یك پایش علمی داشته باشیم از میزان رانندگانی كه امروز در كشور دارند زحمت می كشند اما كسی به سرنوشت آنها توجه نكرده و نگاه نمی كند. مشمولین این قانون كم نیستند كه ما امروز آنها را مصون از وجود یك قانون جدید بدانیم. قوانین گذشته ما كه از ۱۳۵۴ تا به امروز آمدند كارایی لازم را برای حمایت از این قشر مظلوم و محروم نداشتند و نتوانستند جوابگوی نیازهای آنها باشند.

امروز ما به كدام ضرورت آمدیم و دوستان ما این طرح را ارائه كرده اند؟ قطعاً شرایطی ایجاب كرده، قطعاً مخاطبینی داشته، قطعاً افرادی مراجعه كردند كه نتیجه آن این طرح و این مواردی شده كه ما امروز باید آن را بحث كنیم. عزیزان من، دوستان من، همكاران من! من شك ندارم كه قشر راننده ما جزء محروم ترین، مظلوم ترین و بی حمایت ترین قشر جامعه ما هستند و اگر ما امروز برای آنها كاری انجام ندهیم فردا دیر است. عزیزان، بزرگواران! من كار ندارم به اینكه ممكن است در بعضی از موارد و جزئیات اشكالاتی باشد كه قطعاً هست، آنها قابل بررسی هستند، اما كلیات این یك امر پسندیده و خوبی است، عزیزان با كلیات موافقت كنند و ان شا ءالله اگر در جزئیات موارد و نقصی وجود داشته باشد قطعاً قابل بررسی است، متشكرم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكر، مخالف بعدی را دعوت بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ مخالف بعدی جناب آقای قوامی هستند، آقای قوامی در خدمت شما هستیم.

هادی قوامی (اسفراین) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

بنده هم حماسه (۲۹) اردیبهشت را به ملت بزرگ ایران تبریك می گویم.

دست در دست هم نهیم به مهر

كشور خویش را كنیم آباد

و همچنین سالگرد سوم خرداد آزادی خرمشهر را نیز تبریك می گویم.

عزیزان، جناب آقای رئیس! ما تازه قانون برنامه ششم توسعه را نوشتیم. در ماده (۸۲) به این موضوع اشاره شده و در واقع آنجا مشخص كردیم كه سخت و زیان آور (۲۵) سال است. الان تغییر دوباره این قانون حتماً خلاف برنامه است و دوسوم رأی می خواهد. این یك نكته است كه عنایت داشته باشید.

بحث بعدی بار مالی است كه این ایجاد می كند كه در واقع همان طور كه اداره قوانین هم اشاره كرده خلاف اصل (۷۵) است و باید در آن جبران تأمین این هزینه انجام شده باشد. یعنی حداقل برآوردی كه می شود تا پایان آن دوره ای كه ذی نفع می تواند استفاده كند (۴۰۰) هزار میلیارد تومان باید منابع برای این تأمین شود. ما باید این را پیش بینی كنیم كه داریم چكار می كنیم. قانون مالایطاق كه فردا انتظاراتی ایجاد كند و بعد منظور قانونگذار تأمین نشود، خودش به یك نقطه ضعف تبدیل خواهد شد. یعنی ما یك انتظار ایجاد می كنیم و قانونی می كنیم، منبعی برای آن وجود ندارد و بعد انجام نمی شود، با چالش جدی مواجه می كنیم، نارضایتی تولید می كنیم. مگر ما می خواهیم قانون تولید كنیم كه تولید نارضایتی كنیم یا رضایت خاطر را به حداكثر برسانیم. این هم یك نكته است كه من خواهش می كنم هم همكاران عنایت داشته باشند، هم جناب عالی به عنوان رئیس فهیم این جلسه و افتخار ما در این مجلس عنایت كنید كه ما كارهایی انجام ندهیم كه فردا این قوانین به یك نقطه ضعفی برای كشور تبدیل شود و چالش درست كند. پس در واقع خلاف اصل (۷۵) است.

نكته بعدی كه من می خواستم عرض كنم، كه خیلی مهم تر است، جناب آقای دكتر پزشكیان! من الان از جناب آقای سلمان خدادادی پرسیدم می گویند ما كلیات این را در كمیسیون تصویب كردیم، جزئیات آن هنوز تصویب نشده بود. چون مجلس دستور كاری نداشته اداره قوانین این را آوردند و در دستور قرار دادند. اینكه وهن مجلس است. من خواهش می كنم این را به كمیسیون برگردانید تا چكش كاری و منقح شود و به گونه ای مطرح شود كه فردا بتوانیم همه ما به درستی از آن دفاع كنیم. بالاخره ما می خواهیم زمینه اجرای اصول قانون اساسی را در كشور فراهم كنیم. به چه قیمتی، به چه صورتی، به چه كیفیتی؟ این حتماً میسر نمی شود. من خواهش می كنم همكاران رأی ندهند و جناب عالی كمك كنید كه به كمیسیون برگردد، كمیسیون هم این را خوب چكش كاری كند، پیشنهادهای جزئی هم مطرح شود و ان شا ءالله دوباره به صحن مجلس برگردد.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكر، موافق صحبت كند.

دبیر (كاتب) ـ متشكر جناب آقای قوامی. موافق بعدی جناب آقای حسن پور هستند، جناب آقای حسن پور در خدمت شما هستیم.

شهباز حسن پوربیگلری (سیرجان و بردسیر) ـ جناب آقای رئیس! ابتدا دستور بفرمایید آقایان بنشینند كه ما چهره مبارك شما را هم زیارت كنیم بد نیست، چون دوست داریم جناب آقای عباسی هم رأی موافق بدهند.

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن تبریك به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر به دست رزمندگان عزیز، ایثارگران هشت سال دفاع مقدس و آرزوی صحت و سلامتی برای همه ملت سرافراز ایران اسلامی.

چه جالب است، در مجلس شورای اسلامی در روزی می خواهیم به كسانی خدمت كنیم كه یادآور سوم خردادماه است و بهتر بود دوستان عزیزی كه می خواستند به عنوان مخالف صحبت كنند یادآوری می شدند آن كسانی كه مهمات را زیر آتش توپخانه دشمن به خط مقدم می رسانند همین رانندگان عزیزی بودند كه امروز برای بحث بیمه شدن شان، از بعضی دوستان در تعجبم تقاضا می كنند به این طرح رأی داده نشود.

اصلی ترین منبع در هر كشوری نیروی انسانی آن است و امروز كشورهای توسعه یافته به دنبال نیروی انسانی متخصص، متعهد و كارآمد هستند. این عزیزان كه از متخصص ترین و بی ادعاترین فرزندان این مرز و بوم هستند، در سخت ترین شرایط، در گرمای (۵۰) درجه خوزستان، در یخبندان كردستان، در وضعیت خاص آب و هوایی جاده بندرعباس ـ سیرجان شاهد تلاش شبانه روزی این عزیزان در زمان جنگ برای رساندن مهمات و آذوقه به خط مقدم جبهه بودیم، امروز اینها را باید به عنوان ایثارگر تلقی كنیم و به داد كسانی برسیم كه از زحمتكش ترین اقشار هستند و یكی از سخت و زیان آورترین مشاغل در كشور همین شغل عزیزان راننده حمل و نقل بین شهری، درون شهری و راهداری است.

عزیزان! دو ساعت برف می آید یك جاده بسته می شود، همه كشور را بسیج می كنیم، داد و فریاد كه (۱۰) نفر پشت یخبندان اسیر شدند. آیا فراموش كردیم كه اینها در تمام ایام سال از هر جهت با مسائل و مشكلات عدیده ای روبرو هستند. اصلاً تعجب می كنم از بعضی عزیزانی كه گفتند در كمیسیون بهداشت مخالفت شده، بعید است، به واسطه اینكه این عزیزان از نظر روحی و روانی دچار بدترین شرایط روحی و روانی هستند. در طول (۳۶۵) روز كمترین ساعات را در منزل هستند، بقیه در كنار كانون گرم خانواده هایشان هستند. اینها از این محروم هستند كه در كنار كانون گرم خانواده باشند و از همه مهمتر قانون موجود حمایت مناسبی از رانندگان مذكور ندارد و نیاز به اصلاح قانون دارد و گسترش حمایت این قشر به عنوان كسانی كه در شرایط امروز اقتصادی كشور شریان های جاده های كشور را در می نوردند، همچون مویرگ ها كه خون را به رگهای بدن می رساند، اینها در بحث اقتصاد كشور به عنوان فعال ترین و عزیزترین قشری هستند كه در حال فعالیت و تلاش شبانه روزی هستند.

اولاً از سال ۷۲ تا ۸۰ تعدادی از این عزیزان بلاتكلیف هستند. بعضی از دوستان فرمودند كه در بحث وضعیت مالی و بودجه ای این افراد چاره اندیشی نشده است. اتفاقاً چاره اندیشی شده، این بندگان خدا تا به امروز تمام آنچه كه بایستی پرداخت كنند از جیب خودشان پرداخت كردند. همین هفته گذشته بود كه همه فریاد می زدند (۱۱) میلیون افراد را به صورت رایگان تحت پوشش بیمه قرار دادند. آیا حق این عزیزانی كه دارند این گونه فعالیت و تلاش می كنند و زحمت می كشند این نیست؟ اكثر دوستان هم در جریان هستند. خوشبختانه دوستان اطلاع دادند كه در كمیسیون بهداشت به تصویب رسیده، بنده با بعضی از بزرگان و عزیزان مجلس از جمله آقای محبی نیای عزیز، جناب آقای فرهنگی عزیز و سایر دوستان مشورت كردم، اكثراً گفتند ما جزء امضاكنندگان بودیم، موافق بودیم و الان هم موافق هستیم كه ان شا ءالله این طرح رأی بیاورد. ان شا ءالله این در روز آزادسازی خرمشهر كه روز حماسه و مقاومت نام گرفته (نایب رئیس ـ متشكرم) یك هدیه به این عزیزانی بدهیم كه زیر آن آتش سنگین توپخانه دشمن بعثی بهترین یار و یاور رزمندگان ما بودند و خودشان جزء رزمندگان بی ادعا هستند. امیدوارم كه رأی بدهند، تشكر می كنم.

دبیر (كاتب) ـ ممنون جناب آقای حسن پور، مخالف آخر جناب آقای سلمان خدادادی هستند، جناب آقای خدادادی در خدمت شما هستیم.

سلمان خدادادی (ملكان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

من ضمن احترام به همه همكاران عزیزی كه به عنوان موافق صحبت كردند به عرض دوستان، همكاران، خانم ها و آقایان می رسانم، اولاً اداره كل قوانین خودش بر اساس بررسی هایی كه انجام داده شش بند ابهامات این طرح را اعلام كرده كه ما با اداره كل قوانین در حال رایزنی بودیم كه این ابهامات را حل كنیم و از طرف دیگر مد نظر طراحان آن مواردی بوده كه در قانون برنامه ششم توسعه بر اساس ماده (۸۲) قانون برنامه ششم تأمین شده است. یعنی مواردی كه دوستان دنبال آن بودند بر اساس همین ماده (۸۲) تأمین شده است و بسیاری از موارد و ابهاماتی كه اداره كل قوانین گرفته است و واقعاً اشكالاتی هم كه این دارد مغایر با بند (۲) سیاست های پیشنهادی ابلاغی مقام معظم رهبری است كه به مجمع تشخیص مصلحت اعلام شده است.

دوستان! مخالفت با این طرح مخالفت با رانندگان عزیز و زحمتكش نیست و مخالفت با این طرح نادیده گرفتن زحمت های آنها نیست. به هر حال در این طرح نزدیك به (۱) میلیون و (۵۰۰) هزار نفر به تعداد مستمری بگیران تأمین اجتماعی اضافه می شود. شما مستحضرید یكی از تهدیداتی كه در ما در حال حاضر داریم بحث صندوق ها است. از (۲۰) تا صندوقی كه در حال حاضر در كشور موجود است (۱۹) صندوق در حال ورشكستگی است یا ورشكسته اند، تنها یك صندوق سر پا است و خودش ایستاده است و دارد سر به سر عمل می كند و مشكلی برای مسائل اجتماعی نداریم صندوق تأمین اجتماعی است. با یك تصمیمات خدای ناكرده نسنجیده غیركارشناسی و غیرمنطقی تعداد (۱) میلیون و (۵۰۰) هزار نفر هم به اینها اضافه می كنیم و این صندوقی كه به نوعی (۴۰) میلیون نفر را تحت پوشش دارد را با خطر مواجه می كنیم. نظر ما نادیده گرفتن زحمت هایی كه دوستان اعلام كردند نیست، ما می گوییم به كمیسیون برگردد، دوستان بیایند نظر كارشناسی شان را بگویند و یك كار كارشناسی انجام شود. طرحی كه هم اداره كل قوانین روی آن نظر دارد، معاونت نظارت مجلس روی آن نظر داد، كمیسیون تخصصی خودش مخالف است، شما فكر می كنید طرح خوبی از آب در می آید؟

من خواهش می كنم كه دوستان به كلیات آن رأی ندهند، به كمیسیون برگردد، كمیسیون كار تخصصی انجام دهد، نظر كارشناسان را بگیرد، مطمئناً تصمیمی كه می گیرند به نفع رانندگان خواهد بود، به نفع صندوق خواهد بود، یك قانونی خواهد بود كه به ما نخندند، بگویند چه قانونی است كه این همه اشكالات دارد، همه كارشناسان با آن موافقند داریم تصویب می كنیم. من انتظار دارم همكاران عزیز، خانم ها و آقایان به كلیات آن رأی ندهند، به كمیسیون برگردد، كمیسیون كار كارشناسی می كند و نظر همه دوستانی كه موافق این طرح هستند را حتماً تأمین خواهیم كرد. والسلام

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، موافق آخر را دعوت بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ موافق آخر جناب آقای عبدالرضا عزیزی هستند، آقای عزیزی در خدمت شما هستیم.

عبدالرضا عزیزی (شیروان) ـ قرار بود خاك جنوب از سرند عربستان بگذرد و اهواز با الف و لام معرفه شناخته شود. قرار بود در سوسنگرد به نام خفاجیه خطبه بخوانند و محمره را به جای خرمشهر راهی نقشه ها كنند. خاك جنوب روی سر بعثی ها الك شد و اهواز با «ه‍ عاشقانه تر از گذشته به كارون نگاه كرد. چمران نام خفاجیه را از خطبه انداخت و خرمشهر به شناسنامه خود افتخار كرد. سوم خرداد روز آزادی خرمشهر را تبریك عرض می كنم.

برادران و خواهران عزیز توجه داشته باشید! این رانندگان برون شهری خصوصاً اتوبوس ها و كامیون ها و راننده های تاكسی جزء مظلوم ترین اقشار جامعه هستند. ما وقتی كه این را در مجلس نهم در كمیسیون اجتماعی مطرح كردیم این رانندگان زحمتكش از سرتاسر این ایران به من زنگ می زدند و تشكر می كردند، می گفتند چه عجب به ما قشر مستضعف و (۹۶) درصدی هم توجه شد، ما فكر نمی كردیم مجلس به ما توجه كند و این رانندگان و بندگان خدا در هوای بالای (۵۰) درجه و گرمای بندرعباس باید خودشان پنچرگیری ماشین شان را كنند. در زمستان از بندرعباس بار می زنند و می روند پیشكش، در (۳۰) درجه زیر صفر زمستان اگر مشكلی برای كامیون شان پیش بیاید خودشان باید انجام بدهند. اینها دچار انواع و اقسام بیماری ها از جمله دیابت می شوند، از خیلی از این راننده ها به خاطر اینكه بخواهند بیمه شان كامل شود و بازنشست شوند من از آنها سؤال كردم، اكثر اینها دیابت دارند و پایشان بی حس است، رانندگی می كنند اصلاً متوجه نمی شوند، می گویند وقتی داریم گاز می دهیم اصلاً نمی دانیم چطوری داریم رانندگی می كنیم. یعنی اینها باعث تصادفات در بین شهری و داخل شهری می شوند و در واقع زن و بچه همه مردم در معرض خطر هستند. اگر اینها به موقع بازنشسته شوند، چون سختی كار دارند، چون اینها در اثر رانندگی هم انواع و اقسام بیماری ها از جمله دیسك كمر می گیرند، احتمال تصادفات در بین جاده ای زیاد است. اگر سختی كار به آنها تعلق بگیرد هر یك راننده در شبانه روز بیشتر از شش ساعت رانندگی نخواهد كرد. بنابراین اگر شش ساعت رانندگی كند هم سلامت خودش تأمین شده، هم سلامت زن و بچه همه مردم ایران تأمین شده است. این طور نیست كه ما بیاییم بگوییم كه اگر اینها بخواهند رانندگی بیشتر داشته باشند می تواند مفید تر باشد. اصلاً این طور نیست. متأسفانه رانندگان نه تنها رانندگان بین شهری بلكه رانندگان وسائط نقلیه سنگین راه و شهرسازی را هم شما در زمستان دیدید كه زیر آن همه برف و سرما چقدر زحمت می كشند. حق این بندگان خدا است كه سختی كار بگیرند و زود بازنشسته شوند.

از طرفی برای اولین بار جالب است كشور ما كه (۷۰۰۰) سال متوالی است ما دولت و تاریخ داریم، از سال ۱۳۷۲ برای اولین بار این رانندگان كامیون و اتوبوس های بین شهری آمدند بیمه شده اند و (۱۰) سال است اینها بیمه شده و شركت ها اینها را بیمه كرده اند، دیدند شركت ها به اینها خیانت كردند، بیمه شان را واریز نكردند. دولت توافق كرد خود اینها بیمه شان را واریز كردند. (۵۰) درصد بیمه را خود رانندگان، یعنی (۱۳) درصد، (۱۳) درصد هم دولت پرداخت كند (۲۶) درصد می شود و علت اینكه تا به حال سختی كار به اینها تعلق نگرفته، چون اینها كارفرما نداشتند. الان خود راننده ها آمدند توافق كردند، می گویند كارفرما خودمان می شویم، یعنی (۴) درصد سختی كاری كه كارفرما باید پرداخت كند را ما خودمان پرداخت می كنیم. بنابراین این هیچ بار مالی ندارد. برای دولت چه بار مالی می خواهد داشته باشد؟ وقتی می گوید همه سختی كار را كه مربوط به كارفرما می شود خود ما پرداخت می كنیم این بار مالی نخواهد داشت.

خواهران و برادران عزیز! من از شما خواهش می كنم برای یك بار هم كه شده، تا به حال به این رانندگان و بندگان خدا كه زحمتكش هستند توجه خاصی نشده است. برای اینكه برای مجلس دهم یادگار بماند من خواهش می كنم با رأی قاطع خودتان، با رأی مثبت، من تعجب می كنم آقای خدادادی به عنوان رئیس كمیسیون حق ندارد مخالف صحبت كند. وقتی كمیسیون تصویب كرده، اینجا باید رئیس و سخنگوی كمیسیون موافق صحبت كنند، حتی اگر مخالف هم باشند. این از عجایب روزگار است كه كمیسیون خودش تصویب كند و به صحن علنی بفرستد، بعد بیاید مخالف صحبت كند. این چه معنی دارد؟ اگر مخالف بودید در كمیسیون تصویب نمی كردید. من به شما اعلام می كنم، اكثریت كمیسیون اجتماعی موافق بودند و با رأی قاطع هم تصویب كردند و از شما هم خواهش می كنم این را تصویب كنید و خدمتی به رانندگان تاكسی، كامیون و اتوبوس بین شهری شود.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم. سخنگوی محترم كمیسیون هم اگر می خواهید به عنوان مخالف صحبت كنید صحبت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای بدری یك لحظه ببخشید! طبق آیین نامه سخنگوی كمیسیون اجتماعی و بعد كمیسیون عمران صحبت می كنند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ فرقی نمی كند، حالا صحبت كنند.

صدیف بدری (سخنگوی كمیسیون عمران) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب و احترام دارم.

گزارش كمیسیون عمران به مجلس در خصوص طرح اصلاح قانون بیمه اجتماعی رانندگان حمل و نقل بار و مسافر بین شهری به شماره چاپ (۶۴) كه به عنوان كمیسیون فرعی به این كمیسیون ارجاع گردیده بود در جلسه مورخ ۲۵/۷/۹۵ با حضور طراحان و كارشناسان دستگاه های اجرایی ذی ربط مورد بحث و بررسی قرار گرفت و كلیات آن با اكثریت آرا رد شد.

اینك گزارش آن به مجلس شورای اسلامی تقدیم می شود كه دلایل رد جهت استحضار همكاران محترم ارائه می شود.

طرح حاضر بیش از آنكه به رانندگان حاضر در حمل و نقل عمومی كمكی نماید آنها را با مشكلاتی درگیر می كند.

۱ ـ بیش از (۱۲۶) هزار راننده در حال حاضر در حوالی (۲۵) سال خدمت و بیشتر وجود دارند كه تكلیف آنها روشن نیست كه آیا آنها مشمول این قانون می شوند یا خیر و اگر می شوند (۴) درصد سهم كارفرمای آنها از چه زمانی محاسبه می شود؟ آیا شامل سنوات خدمت آنها می شود یا خیر و آیا در این (۴) درصد سهم (۵۰) درصد دولت لحاظ شده یا خیر؟ این كاملاً ابهام دارد و روشن نیست.

۲ ـ مشكلات مهمی به واسطه شمول سختی كار برای آنها ایجاد خواهد شد، ازجمله در رانندگی برون شهری كه ساعات كاری آنها مطابق آیین نامه توافق شده بین دولت و راهنمایی و رانندگی (۹) ساعت لحاظ می شود كه به (۶) ساعت كاهش می یابد و رانندگانی كه در حال حاضر با (۹) ساعت مشكل پرداخت اقساط خودروی خود را دارند با اصلاح جدید دچار بحران می شوند و در تأمین اقساط و معیشت زندگی دچار مشكل خواهند شد. همچنین زنان نیز برای فعالیت در این بخش دچار محدودیت های جدیدی می شوند كه تكلیف این موضوع در این طرح مشخص نیست. لذا نظر كمیسیون عمران رد این طرح بوده است. والسلام علیكم و رحمه الله

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكر، دولت بفرمایید.

عبدالرحمان تاج الدین (معاون حقوقی و امور مجلس سازمان تأمین اجتماعی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن گرامی داشت سوم خرداد روز آزادی خرمشهر و یاد همه شهدای عزیز و گلگون كفن انقلاب اسلامی.

جناب آقای دكتر پزشكیان! این طرحی كه ارائه شده است ابهامات عدیده ای دارد كه بخشی از آن را دوستان ما اشاره فرمودند و بخشی را هم بنده عرض می كنم. اخیراً مستحضر هستید كه سیاست های مقام معظم رهبری در خصوص صندوق ها تدوین شده است و این طرح با سیاست های كلی نظام كه توسط مقام معظم رهبری برای پایداری صندوق ها تدوین شده است مغایرت اساسی دارد.

آقای دكتر! نكته دوم، الان به موجب قانونی كه اخیراً به عنوان برنامه ششم توسعه تصویب شد، برای رانندگان محترم تعیین تكلیف شد كه بتوانند با (۲۵) سال بازنشسته شوند و خلاف برنامه ششم توسعه هم هست.

نكته بعدی، به لحاظ بار مالی ناشی از اجرای این قانون خلاف اصل (۷۵) قانون اساسی است كه تحمیل می شود و خلاف برنامه است، به موجب آنكه قانون برنامه صراحتاً می گوید كه اگر بار مالی ناشی از اجرای قوانین در مجلس تصویب شود باید تأمین شود و تأمین نشده است.

آقای دكتر! نكته دیگری كه هست الان این قانون جاری است، دارد اجرا می شود. همین الان توسط كمیته های تشخیص كارهای سخت و زیان آور در سراسر كشور، رانندگانی كه مشمول این موضوع هستند پرونده هایشان مطرح می شود و بازنشسته می شوند كه دوستان ما توضیح دادند. آقای محجوب صراحتاً فرمودند كه این قانون دارد اجرا می شود.

آقای دكتر! این طرح ابهامات عدیده ای دارد. یكی اینكه معلوم نیست بالاخره رابطه كارگری و كارفرمایی است، رابطه خویش فرمایی است، خود راننده می خواهد پولش را پرداخت كند، دولت باید پرداخت كند. چون می دانید الان رانندگان كمك بگیر دولت هستند، یعنی بخشی از حق بیمه رانندگان محترم دارد توسط دولت تأمین می شود. آیا قرار است كه بار مالی ناشی از اجرای این موضوع را هم باز دولت تأمین كند یا دولت تأمین نمی كند و خودشان تأمین كنند؟

نكته دیگر این است كه به موجب قانون بایستی كارگر و كارفرما تعریف شود. اغلب رانندگان محترمی كه امروز مدعی این قصه هستند نقش كارگر و كارفرمایی ندارند، یعنی كارگاهی تعریف نشده است، خود رانندگان هستند كه حق بیمه پرداخت می كنند.

نكته و ابهامات دیگری كه در این خصوص است این است كه آیا با اجرای این قانون تعدادی كه اضافه خواهند شد با این تعداد چگونه سازمان تأمین اجتماعی می تواند از حضور اینها برخوردار شود، با توجه به تكالیفی كه نسبت به حقوق این افراد دارد. یعنی بار مالی ناشی از اجرای این موضوع می تواند خسران جدی به سازمان تأمین اجتماعی وارد كند.

آقای دكتر! همین امروز كه بنده خدمت شما هستم هر هفته سازمان تأمین اجتماعی (۱۰۰۰) میلیارد تومان فقط باید بابت حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران پرداخت كند. یعنی بار مالی ناشی از اجرای این موضوع، تجهیز منابع و نگرانی هایی كه ممكن است با این موضوع مرتبط باشد و سازمان تأمین اجتماعی را مورد خدشه و اشكال اساسی قرار بدهد، باید مورد توجه نمایندگان محترم باشد. من خواهش می كنم همچنان كه ریاست محترم كمیسیون اجتماعی هم فرمودند با توجه به اینكه واقعاً كار كارشناسی نسبت به این طرح نشده است، ما اذعان داریم كه بایستی از نیروی كار صیانت و حمایت كنیم و تندرستی نیروی كار و صیانت از نیروی كار وظیفه و رسالت اصلی ما باشد، اما در قالب طرحی مدون، طرحی تنقیح شده، طرحی كه شفاف باشد و سازمان تأمین اجتماعی و دولت با شفاف سازی بدانند كه چه تكالیفی بر عهده دارند تا بتوانند در راستای انجام تكالیف قانونی خودشان انجام وظیفه كنند. قطعاً نمایندگان محترم علاقه مند نیستند كه سازمان تأمین اجتماعی به مانند سایر صندوق ها دچار نگرانی شود و خدای ناكرده دچار ورشكستگی شود.

ما (۳) میلیون و (۲۰۰) هزار نفر مستمری بگیر و بازنشسته در سراسر كشور داریم و افتخار می كنیم تا به امروز توانسته ایم همه تعهدات خودمان را نسبت به بازنشستگان محترم و مستمری بگیران به انجام برسانیم و امیدوار هستیم كه ان شا ءالله با دقت نظر در قالب این طرح و این گونه طرح ها كه می توانند موجبات خسران جدی برای سازمان تأمین اجتماعی فراهم كنند، نمایندگان محترم مجلس كمك كنند تا سازمان تأمین اجتماعی در راستای پایداری صندوق ها، حفظ صندوق سازمان تأمین اجتماعی، حفظ منابع و حفظ وظایف قانونی و فطری خودش ان شا ءالله كمك لازم را داشته باشد. به همین جهت ما با این طرح كه به صورت غیرشفاف است و ایرادات اساسی دارد كه عرض كردم خلاف سیاست های كلی مقام معظم رهبری، خلاف اصل (۷۵) و خلاف برنامه است مخالف هستیم. (نایب رئیس ـ متشكرم) امیدوار هستیم كه ان شا ءالله با تدبیر نمایندگان محترم این طرح به صورت شفاف ارائه شود.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، كمیسیون صحبت نمی كند. حضار ۱۹۵ نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را راجع به طرح اصلاح قانون بیمه رانندگان اعلام بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد.

 

۷ ـ ناطقین جلسه خانم ها: زهرا ساعی و ناهید تاج الدین و آقایان: كوروش كرم پورحقیقی، مجتبی ذوالنوری و شهاب الدین بی مقدار

نایب رئیس (پزشكیان) ـ ناطقین را دعوت كنید صحبت كنند.

دبیر (یوسف نژاد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ناطقان میان دستور جلسه علنی امروز عبارتند از:

ـ خانم زهرا ساعی نماینده محترم تبریز، آذرشهر و اسكو.

ـ آقای كوروش كرم پورحقیقی نماینده محترم فیروزآباد، فراشبند، قیر و كارزین.

ـ خانم ناهید تاج الدین نماینده محترم اصفهان.

(كه هر كدام هفت دقیقه وقت دارند)

ـ آقای مجتبی ذوالنوری نماینده محترم قم.

ـ آقای شهاب الدین بی مقدار نماینده محترم تبریز، آذرشهر و اسكو.

(كه هر كدام پنج دقیقه وقت دارند)

سركار خانم زهرا ساعی نماینده محترم تبریز، آذرشهر و اسكو بفرمایید.

زهرا ساعی (تبریز، آذرشهر و اسكو) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

اذا جاء نصرالله و الفتح *و رأیت الناس یدخلون فی دین الله افواجا * فسبح بحمد ربك و استغفره انه كان توابا *

جناب آقای رئیس، نمایندگان محترم، ملت شریف ایران و مردم غیور و شهیدپرور آذربایجان! سالروز آزادسازی خرمشهر قهرمان را به همه شما تبریك و تهنیت می گویم.

حماسه باشكوه انتخابات و نمایش عظمت ملت ایران در بیست و نهم اردیبهشت و مشاركت بی نظیر ایرانیان در تعیین سرنوشت مدیریت اجرایی و شهری با حضور گسترده مردم در این روز بزرگ در ثبت افتخاری دیگر در كارنامه نظام مقدس جمهوری اسلامی حكایت از استواری بیش از پیش پایه های مردم سالاری در كشور داشت كه بر اساس سیره امام راحل و رهنمودهای مقام معظم رهبری نمایانگر اعتماد حاكمیت به رأی و نظر ملت در تعیین مسیر پیشبرد امور و تحقق اهداف بود. ملتی كه به حق پیروز حقیقی انتخابات و شایسته بهترین ستایش ها است. چراكه با حضور حماسی و یكپارچه خود پیام انسجام، وحدت و همدلی را به جهانیان مخابره كرد و با انتخاب مجدد مسیر اعتدال، عقلانیت و آینده نگری، خود را به منصه ظهور رسانید. همان مسیری كه مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی سال ها برای به بار نشستن آن سعی و صبر نمودند.

مردم شریف آذربایجان نیز همگام با هموطنان خود در جای جای كشور روز بیست و نهم اردیبهشت ماه در شكوه حماسی حمایت از آرمانهای انقلاب و نظام اسلامی به میدان آمدند و برگ زرینی دیگر در تاریخ ایران اسلامی رقم زدند. همان گونه كه در تاریخ معاصر ایران در جنبش تنباكو و نهضت مشروطه با سردارانی چون ستارخان و باقرخان در پیروزی انقلاب اسلامی و حضور در جنگ تحمیلی با سردارانی چون باكری ها و هم اكنون نیز در حمایت از منافع و مصالح ملی نقشی جدی و بی نظیر دارند.

آقای رئیس! اجازه می خواهم قبل از ورود به مبحث اصلی نكته ای را یادآوری كنم. درست (۹) هفته پیش و همزمان با سیل در استانهای آذربایجان و كردستان در یك تذكر عرض كردم ما از مدیریت بحران در وزارت كشور ناامید شدیم و گفتم حتی در ثبت نام انتخابات هم دچار بحران می شویم. آن روز عده ای با لبخند این حرف را شنیدند، حالا عرض می كنم متأسفانه این ضعف مدیریت تا آنجا پیش رفت كه آرای جمع قابل توجهی از شهروندان أخذ نشد و این بار دیگر نمی توان در مقابل این ضعف با لبخند گذشت.

اتحاد رمز پیروزی مردم فهیم ایران است كه تنها دموكراسی واقعی در منطقه پرآشوب غرب آسیا را در معرض دیدگان جهانیان نمایان ساختند و گونه جدیدی از هم زیستی مسالمت آمیز گروه های مختلف قومی، زبانی و دینی را عرضه نمودند كه حكایت از هدفی مشترك دارد و آن همانا اعتلای ایران بزرگ است.

ملت ایران ملتی صددرصدی است، ملتی یكپارچه و منسجم كه با حضور آگاهانه خود در انتخابات خط بطلانی بر خط كشی ها و درصدسازی های ساختگی كشید و به همگان گوشزد نمود كه هیچگاه در تلاش برای ایجاد تقابل میان مردم و گروه های جمعیتی نباشند و بدانند كه دوران دوقطبی سازی های دروغین و سوءاستفاده از ایجاد اختلاف در میان مردم شریف ایران به پایان رسیده است و نتیجه حركت در مسیر ایجاد تقابل عدم اعتماد و شكست خواهد شد. كسانی كه با استفاده از فضای هیجانی روزهای انتخابات سعی در فاصله انداختن بین ملت با برچسب های شهری و روستایی، درصدهای ساختگی مبتنی بر شعارهای پوپولیستی بوده اند، دیدند كه ملت فهیم و یكپارچه در یك چیز وحدت دارند و آن هم پس زدن كسانی است كه جز عیب جویی از نظام مقدس جمهوری اسلامی برای رسیدن به منافع خود كار دیگری بلد نیستند. ملت با رأی اكثریت قاطع به گفتمان اعتدال و قانون گرایی خط بطلان بر همه آن گفتمان ها كشیدند.

اكنون به پاس این حضور حماسی بر ما مسئولین نظام فرض است كه با قدردانی این نعمت بزرگ یعنی حضور مردم آگاه كه با انتخاب خود نه بزرگ به بی دانشی و تخریب در كشور را نهادینه كردند و همچنین باعث سرافرازی نظام برخاسته از آرای ملت شدند سر تعظیم فرود آوریم و با توجه به خواست عمومی برای آرمانهای ملت گام برداریم.

همچنین پیروزی جناب آقای دكتر روحانی را در انتخابات ریاست جمهوری تبریك عرض می كنم و امیدوارم ایشان در مسیر تحقق عهدی كه با مردم بستند موفق باشند و بتوانند در سایه توجهات ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و رهنمودهای مقام معظم رهبری و با همكاری نخبگان كشور و توجه به محرومین، اقوام، جوانان و زنان فرهیخته كشور دولتی مقتدر، كارآمد و مؤثر را تشكیل دهند و مسیر توسعه و موفقیت ایران را ادامه دهند.

پیروزی قاطع دكتر حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری و اعتماد دوباره ملت شریف ایران به دولت تدبیر و امید حاوی مفاهیم گسترده ای است كه كنشگران و نخبگان سیاسی را به تأمل در این اقدام بزرگ وا می دارد. مفاهیمی از قبیل تأكید مردم بر حل مسالمت آمیز منازعات بین المللی با استفاده از تجربه قبل مانند برجام، اقدام برای رفع تحریم های غیرهسته ای در قالب مذاكره و بهره گیری از دیپلماسی مؤثر، تأكید بر ادامه روند مبارزه با فساد و گسترش بازه شفاف سازی، گسترش آزادی های مدنی و اجتماعی، زمینه سازی برای دسترسی آزادانه به اطلاعات و تداوم مسیر اتصال به فناوری های نوین و شبكه های اینترنتی، در كنار توجه ویژه به وضعیت معیشت مردم با تلاش برای افزایش نرخ رشد اقتصادی همه و همه نمایانگر امید مردم برای طی مسیر در طول چهار سال آینده است و حاوی این دغدغه كه علاوه بر ممنوعیت بازگشت به عقب باید ایرادات فعلی نیز رفع گردیده و ادامه مسیر با قوت بیشتری پیگیری شود.

از لوازم تداوم قدرتمندتر، بانشاط تر و كارآمدتر مسیر تدبیر و امید بهره گیری دولت دوازدهم از ظرفیت جوانان و بانوان در عرصه های كلان مدیریت كشور است. باید توجه داشت كه دولت نمی تواند در پیشبرد هیچ امری از امور محوله به موفقیت دست یابد، مگر اینكه حضور، حمایت و پشتیبانی ملت وجود داشته و این امر با حضور حماسی در انتخابات پایان نمی پذیرد، بلكه با مطالبه گری و انتقاد سازنده و حمایت از دستاوردها و مشاركت فعالانه تداوم خواهد یافت. پس منتقدین دولت كه تا دیروز خود را رقیب در جناحی دیگر تعریف می كردند دست دوستی رئیس جمهور محترم را كه در آخرین نشست خبری به سوی آنها گشوده شد پس نزنند و اگر دل در گروی آرمانهای مقدس نظام و مردم دارند با همكاری و همیاری در راه اعتلای كشور و توسعه روزافزون یاری گر باشند كه:

به راه بادیه رفتن به از نشستن باطل

كه اگر مراد نیابم، به قدر وسع بكوشم

دبیر (یوسف نژاد) ـ متشكر خانم ساعی، وقتتان تمام شد.

ساعی ـ ایران اسلامی شایسته موفقیت ها و داشته های بزرگی است. امید مردم به دولت آقای روحانی دوچندان شده كه ان شا ءالله با جوانگرایی بیشتر و حضور مؤثر زنان امید مردم تحقق خواهد پیوست.

اما دریاچه ارومیه، (نایب رئیس ـ خیلی ممنون) امید فرزندان آذربایجان و ایران، نویدبخش حیات و زندگی. ضمن تشكر از ستاد احیای دریاچه كه در روزهای ابتدای تشكیل دولت یازدهم با دقت نظر مسائل آن را مورد بررسی قرار داد و یا پیگیری وسیع و تمهیدات لازم فاز تثبیت را با موفقیت به پایان رساند، اكنون با امید و توكل به خداوند متعال انتظار داریم فاز احیای دریاچه با سرعت پیگیری شود. (نایب رئیس ـ خیلی ممنون، دست شما درد نكند)

آغاجلار گول آچاندا

سبلان اوج آلاندا

منیم گوزل ایرانیم سان

سنه قربان منیم جانیم

داغلارا قار یاغاندا

دماوند بوی آتاندا

یورتوم اویم یوامسان

ستارخانیم باقرخانیم

 

نایب رئیس (پزشكیان) ـ ممنون و متشكر.

دبیر (یوسف نژاد) ـ متشكر، ناطق بعدی جناب آقای كوروش كرم پورحقیقی نماینده محترم فیروزآباد، فراشبند، قیر و كارزین كه هفت دقیقه در خدمتشان هستیم. جناب آقای كرم پور بفرمایید.

كوروش كرم پورحقیقی (فیروزآباد، فراشبند، قیر و كارزین) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

سوم خرداد سالروز حماسه بزرگ و نقطه عطف هشت سال دفاع مقدس را گرامی می دارم و حضور حماسی و افتخارآفرین مردم در انتخابات (۲۹) اردیبهشت كه یك نقطه درخشان در تاریخ ایران به وجود آورد را به محضر رهبر فرزانه انقلاب و برنده اصلی این حماسه بزرگ كه ملت رشید و فهیم می باشند تبریك می گویم. قطعاً این مشاركت تاریخ ساز مردم و رأی قاطع آنها سرمایه ای بزرگ برای اعتلای نظام اسلامی و دولت تدبیر و امید می باشد و انتخاب مجدد آقای دكتر روحانی را به ایشان تبریك می گویم و اعلام می كنم آمادگی دارم تا در خدمت به مردم در كنار دولت تدبیر و امید در خدمت این بزرگوار باشم.

جناب آقای دكتر روحانی! همان طور كه مستحضرید نرخ بیكاری در كشور بسیار نگران كننده است و در بین استانهای كشور نرخ بیكاری استان فارس از میانگین كشوری بالاتر است و باز در میان شهرستانهای استان فارس نرخ بیكاری حوزه انتخابیه اینجانب به مراتب بالاتر است. جالب است نرخ باسوادی استان فارس از میانگین كشوری بالاتر است.

نمایندگان محترم و دولتمردان تدبیر و امید! منطقه حوزه انتخابیه اینجانب دارای منابع و فرصت های بیشماری است كه با نرخ بیكاری به هیچ وجه تناسب ندارد و ضرورت توجه بیشتر، برنامه ریزی همه جانبه تر، تأمین اعتبار و مدیریت قوی تری را می طلبد. منطقه ای كه دارای چندین میادین گازی شناسایی و ثبت شده و دارای توجیه اقتصادی است، اما متأسفانه توسعه نیافته است. منطقه ای كه با بزرگترین میدان گازی جهان تنها (۱۶۰) كیلومتر فاصله دارد و خود دومین میدان گازی داخلی كشور را دارد و متأسفانه مردم حوزه انتخابیه ام را غیربومی تلقی و در به كارگیری آنها جلوگیری به عمل می آورند. منطقه ای كه دارای سه سد بزرگ با مجموعه گنجایش بیش از (۵/۱) میلیارد متر مكعب ذخیره آب است، منطقه ای كه دارای بهترین زمین های حاصل خیز كشاورزی و باغات شناخته شده در كشور دارد. منطقه ای كه قدمت دیرینه ای دارد و آثار تاریخی و باستانی آن بیشمار است و از لحاظ جغرافیایی و مناظر طبیعی بی نظیر است و دارای جاذبه ویژه گردشگری می باشد. منطقه ای كه بخش عظیمی از عشایر محروم را در خود جای داده و در گذشته دارای دامداری فوق العاده و صنایع دستی بی نظیر بوده است.

جناب آقای رئیس جمهور! دولتهای گذشته و دولت محترم جناب عالی از بعد از انقلاب وعده تهیه طرح آمایش سرزمینی كشور را داده اند كه متأسفانه هنوز محقق نشده است و جالب است كه این مهم از دغدغه های مقام معظم رهبری بوده است.

جناب آقای دكتر نوبخت! با توجه به اینكه عدالت یكی از بارزترین و مهمترین اصول اداره كشور می باشد و در همین راستا طبق شاخصه های تعیین شده می بایست (۷) درصد از اعتبارات عمرانی شامل استان فارس گردد، متأسفانه در دولتهای گذشته كمتر از (۳) درصد شامل استان فارس می شده و فقط در دولت یازدهم نزدیك به (۸/۳) درصد واگذار شده است. لذا انتظار می رود در اجرای عدالت ضمن رعایت (۷) درصد اعتبارات عمرانی به استان فارس تعلق گیرد و نسبت به حقوق گذشته مردم این استان و حوزه انتخابیه ام اقدام فوری و بایسته را خواستارم.

هیأت محترم وزیران، به ویژه وزیران محترم نفت و راه و شهرسازی! باعث تأسف است پس از چهار دهه همچنان اولویت اصلی حوزه انتخابیه اینجانب مربوط به زیرساخت جاده ای و سلامت و صنایع و بهداشت می باشد و بیشترین قربانی جاده ای در استان فارس مربوط به این حوزه می باشد. جناب آقای وزیر راه و شهرسازی! لطفاً در مورد جاده های ذیل اقدامات لازم و فوری را به عمل آورید، جاده كوار ـ فیروزآباد ـ عسلویه، جاده فیروزآباد ـ قیر و كارزین، جاده فیروزآباد ـ فراشبند، جاده قیر ـ هنگام ـ دهرم، جاده قیر ـ جهرم، جاده قیر ـ افزر، جاده فراشبند ـ كازرون، جاده فراشبند ـ دهرم، جاده فیروزآباد ـ میمند و جاده های روستایی حوزه انتخابیه ام. جناب آقای رئیس! خدایی یك توجهی نسبت به جاده های حوزه انتخابیه من داشته باشید و ببینید عدالت چگونه در عمران و آبادی كشور در حوزه انتخابیه اینجانب اجرا شده است.

وزیر محترم نیرو! سد سلمان فارسی قیر و كارزین با توجه به اینكه بالای بیش از (۹۰۰) میلیون متر مكعب آب ذخیره دارد، متأسفانه مردم شهرستان قیر و كارزین از آب شرب و آب كشاورزی و باغداران آن از آب مورد نیاز محروم هستند. لطفاً در این زمینه با برنامه ریزی عادلانه نسبت به اینكه مردم حوزه انتخابیه بنده، مردم شهرستان های فیروزآباد، قیر و كارزین بهره مند گردند. سد تنگاب فیروزآباد كه اكنون بیش از (۸۰) میلیون متر مكعب آب ذخیره دارد، اما متأسفانه مردم شهرستان فیروزآباد فقط شاهد تبخیر آن می باشند. نه از آب شرب، نه كشاورزان از آب كشاورزی و نه صنعتگران ما از آب صنعتی هیچ گونه بهره مند نیستند و محروم می باشند. سد هایقر فیروزآباد كه (۹۵) درصد پیشرفت فیزیكی داشته و متأسفانه در بارندگی اخیر بیش از (۱۵۰) میلیون متر مكعب آب هدررفت داشته است و خسارت غیرقابل جبرانی وارد گردیده است، (نایب رئیس ـ خیلی ممنون آقای كرم پور) انتظار دارم كه در این زمینه اعتبارات لازم در رابطه با تملك زمین و تكمیل سد (یوسف نژاد ـ متشكر جناب آقای كرم پور، وقتتان تمام شد) و برنامه ریزی جهت تأمین آب شرب اهالی و كشاورزان و باغداران دهستان هنگام و بخش دهرم و كارخانه كربنات سدیم اقدام فوری نموده تا در تولید و ایجاد اشتغال برای (۱۰۰۰) نفر به صورت مستقیم اقدام خداپسندانه به عمل آید. (یوسف نژاد ـ متشكر جناب آقای كرم پور).

جناب آقای رئیس! من از وزیر محترم جهاد كشاورزی، وزیر محترم نفت، رئیس سازمان میراث فرهنگی و وزیر راه و شهرسازی (احداث) راه آهن شیراز ـ فیروزآباد ـ فراشبند ـ بوشهر ـ عسلویه را خواستارم (نایب رئیس ـ خیلی ممنون، یك دقیقه اضافه صحبت كردید، بقیه را به رسانه ها بدهید) و در پایان خواهش دارم، نمایندگان محترم، هیأت محترم دولت! همان طور كه مستحضرید بزرگداشت بزرگان كشور و اقوام باعث زنده نگاه داشتن آرمانها و ارزشهای كشور می شود كه در این راستا بزرگداشت حكیم آیت الله جهانگیرخان قشقایی، ابن مقفع روزبه فیروزآبادی، آیت الله عبدالكریم مقدسی (قطع میكروفن).

نایب رئیس (پزشكیان) ـ دیگر قطع شد، بقیه را به رسانه ها بدهید، خیلی ممنون و متشكرم، خداقوت، دست شما درد نكند.

دبیر (یوسف نژاد) ـ ناطق بعدی سركار خانم ناهید تاج الدین نماینده محترم اصفهان هستند. سركار خانم تاج الدین بفرمایید.

ناهید تاج الدین (اصفهان) ـ به نام خداوند رحمت و رحمانیت، خداوند ایران، سرزمین حماسه و ایثار و با تبریك روز سوم خرداد روز آزادسازی خرمشهر عزیز می خواهم اولین نطق پیش از دستور خود را با نام ایران شروع كنم، ایران بزرگ، خاستگاه ترك، لر، بلوچ، فارس، عرب، كرد، تركمن و گیلك و همه اقوام و البته هویت مشترك همه آنها، هویتی كه برای پاسداشت آنها چه خون ها كه داده نشده و چه حماسه ها كه خلق نشده است، فصل مشترك همه اختلاف نظرها، منازعات و نقطه پایان سهم خواهی ها و خودخواهی ها.

یك بار دیگر آگاهی و بلوغ ملت ایران حماسه آفرید و با رأی قاطع ملت امید تمدید شد. حماسه مردم صددرصدی كه با مشاركت مهم و مؤثر در انتخابات (۲۹) اردیبهشت اتفاق افتاد. حماسه ای به مراتب پردامنه تر و پرمعناتر از حماسه های قبلی، حماسه ای كه فصل الخطاب همه اختلاف ها و تفاوت نظرها بود و بی اغراق نیست اگر آن را باشكوه ترین بسیج سرمایه اجتماعی و بهترین جلوه گاه اتحاد ملی بنامیم، حماسه ای با پیام روشن و مطالبه ای آشكار از سیاست ورزان و سیاست مردان.

آقای رئیس و همكاران گرامی! همان طور كه می دانید امروز همه تحلیلگران اقتصادی، سیاسی و اجتماعی توافق دارند در این برهه ایران برای یك جهش اقتصادی و فرهنگی نیاز به اجماع ملی دارد. كارشناسان توسعه معتقدند توسعه در ایران اتفاق نخواهد افتاد مگر با تقویت همبستگی ملی و اجماعی در سطح ملی، مگر آنكه دوباره حول هویت مشترك مان یعنی ایرانی بودن گرد هم آییم، مگر آنكه نسل های ما با یكدیگر، قومیت های ما با هم، مذاهب ما با یكدیگر، طبقات اجتماعی ما با هم و البته دولت ما با ملت ارتباط مؤثری بگیرند و هم افزایی داشته باشند و اعتماد عمومی به عنوان یك سرمایه اجتماعی تقویت شود تا فرصت پروازی بلند برای توسعه ایران و بهبود زندگی همه آحاد مردم ایران فراهم آید. آنچه در حماسه اردیبهشتی مردم به وقوع پیوست و امروز پس از این باید آن را پاس داشت و حراست نمود.

همكاران گرامی! تصدیق بفرمایید در بزنگاه خطرناكی قرار گرفته ایم، جهان پیرامون ما جهان پرآشوبی است. دشمنان ما و رقیبان استراتژیك ایران با یكدیگر برای مسدود كردن مسیر توسعه در ایران متحد شده اند و ایران به عنوان هویت مشترك ایرانیان تا زمانی از آسیب های منطقه در امان خواهد بود كه اتحاد ملی در آن دستخوش آسیب نشود. متأسفانه برخی افراد و جریان ها به جای تقویت همبستگی ملی، نزاع های سیاسی را به متن جامعه آورده اند و آن را چندپاره می كنند، انگار نه انگار كه مصالح بزرگتری هم هست و همه ما در نهایت در یك كشتی نشسته ایم و اگر این كشتی غرق شود خسران آن برای همه است.

برادران و خواهران گرامی! خواهش می كنم به خاطر این هویت مشتركی كه همگان اذعان دارند سفینه النجاه جامعه امروز است، اختلافات خسارت بار سیاسی و اجتماعی را كنار بگذاریم و برای توسعه و پیشرفت ایران همصدا شویم. خواهش می كنم پیام (۲۹) اردیبهشت را همه درك كنیم. توسعه ایران معطل رفتارهای توسعه ای یا ضدتوسعه ای ماست. افتخار توسعه برای همه و خسران توسعه نایافتگی نیز برای همه است. مگر قرار است همیشه جنگی در بگیرد تا نزاع هایمان را كنار بگذاریم؟ یادمان بیاید همه از یك آب و خاكیم، به خاطر ایران وحدت ملی را دریابید. همكاران عزیز! پیام حماسه (۲۹) اردیبهشت كاملاً روشن و آشكار بود. مردم برای ایران آمدند و حفظ ایران را سرلوحه رفتار انتخاباتی خود قرار دادند.

من از ایران شروع كردم و می خواهم نطق خودم را با اصفهان تمام كنم. از ایران گفتم تا همگان بدانند ما اصفهانی ها مشكلات ایران را مشكلات خود می دانیم، همچنان كه اصفهانی ها چه در زمان جنگ و میدان نبرد با تقدیم یك شهید به ازای هر (۱۴۴) نفر از جمعیت شان و چه در پشت جبهه ها با پذیرش مهاجران جنگ زده برای ایران سنگ تمام گذاشتند و امروز نیز در هنگام صلح پذیرای (۷/۱۴) درصد مهاجرت ها یعنی بیشترین مهاجرت ها بعد از تهران هستند. هرگز حماسه مردان بزرگی چون حاج همت، خرازی و ردانی پورها فراموش مان نمی شود. با این همه اما حال اصفهان خوب نیست و نفسش به سختی بالا می آید. اصفهان دیگر نصف جهان نیست و مدت مدیدی است زاینده رودش از زایندگی افتاده و كشاورزان مظلوم اصفهان كه در اثر مدیریت غلط منابع آب حقآبه خود را ازدست داده می بینند به سختی زندگی می گذرانند.

صنعت اصفهان نیز هنوز صورت خود را با سیلی سرخ نگه داشته است. روند تعطیلی شركتهای تجاری در استان اصفهان از ابتدای دهه ۹۰ رشد (۶۸) درصدی را تجربه كرده كه خوشبختانه با برنامه های دولت تدبیر و امید این روند مدتی است سیل نزولی به خود گرفته است. اما اصفهان همان گونه كه امیدش را به آینده در این انتخابات تمدید كرد، نیازمند تمدید تدبیر و شتاب گرفتن آن نیز هست.

همكاران گرامی و همیاران ارجمند! اصفهان را به عنوان نگین انگشتری ایران اسلامی دریابید، (نایب رئیس ـ خیلی ممنون) زنده رود را به عنوان شاهرگ حیات اصفهان دریابید، مرگ زاینده رود مصادف با مرگ یك تمدن است. بر ما مباد نسبت به زاینده رود، اصفهان، ایران و ایرانی بی تفاوت باشیم و زاینده رود را قربانی اندیشه های قومیتی كنیم. زنده باد زاینده رود، زنده باد اصفهان، زنده باد ایران، زنده باد اسلام و پاینده باد ایران اسلامی. «علی بركت الله . والسلام علیكم و رحمه الله

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، خیلی ممنون.

دبیر (یوسف نژاد) ـ ناطق بعدی جناب آقای مجتبی ذوالنوری نماینده محترم قم هستند كه پنج دقیقه وقت دارند. جناب آقای ذوالنوری بفرمایید.

مجتبی ذوالنوری (قم) ـ اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

«اللهم ان لم تكن غفرت لنا فیما مضی شعبان فاغفرلنا فی ما بقی منه

وجود مبارك امام رضا (علیه السلام) در روزهای پایانی ماه شعبان به اباصلت برای اغتنام فرصت باقیمانده و آمادگی ورود به ماه ضیافت الله چنین دعایی را تعلیم فرمود. امیدواریم كه خدای متعال در مسیر اطاعت و بندگی خودش توفیق آمادگی ورود به ماه مبارك رمضان و بهره برداری حداكثری از فیوضات عام و ویژه ماه خودش را به همه ما ارزانی كند.

امروز سوم خرداد سالروز فتح غرورآفرین خرمشهر قهرمان است. پیروزی خرمشهر نقطه عطف مهمی در تاریخ انقلاب اسلامی و كشور ماست.

انتخابات پرشور دوازدهمین دوره ریاست جمهوری كه مردم عزیز ما با مشاركت و حضور حداكثری خودشان دخالت در تعیین سرنوشت خودشان را رقم زدند و مردم سالاری دینی بی نظیر كشورمان را به رخ جهانیان كشاندند. من این پیروزی بزرگ را به مقام معظم رهبری، مراجع عظام تقلید، مردم عزیز و شریف كشورمان و همه آنهایی كه در انتخابات این حماسه را خلق كردند و منتخب مردم تبریك و تهنیت عرض می كنم. امیدواریم كه خدای متعال توفیق ادامه راه امام و شهیدان را در ایفای نقش سیاسی و اجتماعی مان به ما عطا كند.

باید عرض كنم تبریك ویژه به مقام معظم رهبری كه حتی تحسین و اقرار سیاست مداران بزرگ دنیا مثل نوام چامسكی را برانگیخت كه در راستای معماری انقلاب توسط حضرت امام، مقام معظم رهبری مهندسی تداوم و بقای انقلاب اسلامی را به خوبی انجام دادند و مشاركت حداكثری را رقم زدند.

باید به منتخب مردم و مسئولین كشور هم تذكری عرض كنم. وقتی شورای نگهبان مشغول بررسی چند جلد اسناد تخلفات و تقلب در انتخابات است، ای كاش مسئولین قدری خویشتنداری می كردند و اگر هم قرار بود جشن پیروزی برگزار شود ای كاش كنترل می كردند كه رقص مختلط زن و مرد با كشف حجاب و بعضی از رفتارهای هنجارشكنانه برای جریحه دار كردن احساسات مردم اتفاق نمی افتاد.

من تشكر می كنم از كسانی كه كاندیدایشان رأی نیاورد ولی خویشتنداری كردند و با تحریك های مختلف احساساتی نشدند كه فتنه ای در كشور رقم بخورد. ای كاش همه جریان های سیاسی این سعه صدر و مهربانی نسبت به انقلاب را سرمشق خود قرار بدهند.

به جناب آقای وزیر كشور عرض می كنم كه در گفتگوی ویژه دیشب گفتید خراسان جنوبی و قم كمترین درصد مشاركت را داشتند. جناب آقای وزیر كشور! آمار فرماندار شما این است كه خراسان جنوبی (۸۵) درصد شركت داشته و قم (۶/۷۸) درصد. میانگین مشاركت كشوری (۷۳) درصد بوده، جناب آقای رئیسی (۲۸/۵۷) درصد در قم و جناب آقای روحانی (۸۸/۳۵) درصد. دنبال چه هستید كه در گفتگوی ویژه خبری دست به چنین تحریكاتی می زنید؟ اگر اطلاع ندارید چرا سخن می گویید و اگر اطلاع دارید چرا قلب واقعیات می كنید؟ اگر بناست ادامه راه هم بدین شكل باشد، این خطرناك است.

آخرین جمله را هم عرض می كنم؛ دولتمردان عزیز ما توجه كنند، ان شا ءالله در این چهار سال مثل فروردین و اردیبهشت امسال عمل كنند (نایب رئیس ـ خیلی ممنون) كه تمام معوقات، وصل یارانه ها، اشتغال دهداران و آنچه كه در كشور نشد بود در فروردین و اردیبهشت ماه قبل از انتخابات شدنی شد، در ادامه چهار سال هم ان شا ءالله با جدیت در رفع مشكلات مردم به شكرانه چنین پیروزی استفاده كنیم و وحدت و انسجام مردم در كمك به حل مشكلات مملكت ان شا ءالله تغییر این عمل حاصل شود. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، متشكرم.

دبیر (یوسف نژاد) ـ ناطق بعدی جناب آقای شهاب الدین بی مقدار نماینده محترم تبریز، آذرشهر و اسكو كه پنج دقیقه وقت دارند. آقای بی مقدار بفرمایید.

شهاب الدین بی مقدار (تبریز، آذرشهر و اسكو) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیكم

با درود به روح امام خمینی كبیر، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و شهدای انقلاب اسلامی از سال ۴۲ تاكنون و سلام به رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای (حضار صلوات فرستادند) و تبریك پیروزی فتح خرمشهر كه واقعاً تعبیر زیبای امام كه «خرمشهر را خدا آزاد كرد همیشه در یاد و خاطره ها خواهد ماند.

وظیفه خود می دانم از حماسه بزرگ مردم سالاری مردم شریف، فهیم و بااخلاق ایران كمال تشكر را داشته باشم. این حماسه را كه منجر به پیروزی عقلانیت و تدبیر شد به مقام معظم رهبری و مردم شریف ایران به ویژه آذربایجان شرقی به خصوص مردان و زنان حوزه انتخابیه ام و رئیس جمهور محترم جناب آقای دكتر روحانی تبریك عرض می كنم و از مردم غیور و فهیم حوزه انتخابیه ام تشكر ویژه دارم كه بار دیگر ثابت كردند در تحكیم مردم سالاری همچون سرداران بزرگ باكری، كسائی، شفیعی، ستارخان و باقرخان كه دموكراسی را در ایران نهادینه كردند نقش آفرین هستند.

این روزها ترامپ چون نمی تواند در آمریكا كاری انجام دهد و مقبولیت مردمی ندارد، دست به گدایی به منابع نفت خاورمیانه دراز كرده است. به حاكمان آل سعود می گویم خیانت به مسلمانان بیش از این جایز نیست. هر چقدر كه سلاح بخری عددی نیستی كه در مقابل ایران اسلامی كه پشتیبانی مردم باغیرت و تكنولوژی بومی دارد ایستادگی كنی.

رهبر معظم انقلاب اسلامی! مردم در شعارهایی كه دادند و مرتباً از ما نمایندگان شان خواستار رفع حصر از یاران قدیمی امام و انقلاب هستند و بنده نیز به عنوان نماینده ای از خطه آذربایجان چنین درخواستی را از جناب عالی دارم. ضمناً رفع ممنوع التصویری سیدخاتمی را هم خواستارم. این اطمینان را می دهم كه مردم آذربایجان همیشه پشتیبان رهبرشان هستند و در راه حفظ دستاوردهای انقلاب هرگز كوتاهی نخواهند كرد.

این روزها همه جا و همه كس مسأله اصلی مملكت را بیكاری و اشتغال جوانان می دانند. ضمن اینكه از دولت محترم می خواهم با رفع موانع تولید و روان سازی مسیر گردشگری و آموزش به واحدهای اماكن نیروی انتظامی زمینه جذب گردشگر خارجی را مهیا نماید، ولی سخنی نیز با برادران و خواهران نماینده دارم؛ طبق قانون اصل (۴۴) دولت دیگر در كارهای اقتصادی به غیر از نفت و گاز، صنایع نظامی، صنایع مادر، مخابرات و انتقال خطوط اصلی برق سرمایه گذاری نخواهد كرد، فقط راهبر و پشتیبان بخش خصوصی خواهد بود. ولی هنوز چنین فرهنگی در بین نمایندگان محترم و مردم وجود ندارد. بیایید با مردم صمیمی باشیم و با آنها همراهی نماییم تا بتوانند با هم بودن و مؤثر بودن در اقتصاد را تجربه كنند. بنده این كار را انجام داده ام، نتایج آن در حال ثمر دادن است.

از دولت محترم می خواهم به موارد زیر توجه ویژه داشته باشد:

ـ نرخ بهره بانك ها را با تورم همسان سازی كند، چون در منطقه بالاترین نرخ بهره را داریم كه مخل تولید و صادرات است و یكی از راههای رونق صادرات و ایجاد اشتغال همین است.

ـ از گردشگری و شركت های دانش بنیان حمایت جدی نماید.

ـ در مورد IT و ICT به شهرهای دیگر غیر از پایتخت توجه نماید.

ـ مسأله آب را جدی گرفته و از گلخانه های هیدروپونیك و آبیاری تحت فشار حمایت نماید.

ـ به توانمندسازی بیش از صدقه دادن توجه داشته باشد.

ـ اقتصاد را رقابتی كند و از همه مالیات أخذ كند و پروژه ها را فقط از طریق مناقصه واگذار نماید و لاغیر.

در رابطه با حوزه انتخابیه ام ضمن تشكر از آقای دكتر آخوندی خواستار سرعت در اجرای پروژه هایی از قبیل بیمارستان آذرشهر، آزادراه های تبریز ـ بازرگان، تبریز ـ سهند و تبریز ـ ارومیه، راه آهن میانه ـ تبریز و بزرگراه تبریز ـ اهر بوده به دلیل ترافیك شدید در ایلخچی خواهان اختصاص بودجه ای برای تملك اراضی هستم.

از وزیر نیرو می خواهم (نایب رئیس ـ خیلی ممنون) با توجه ویژه به طرح فاضلاب شهری، تصفیه خانه های آن را داشته باشد و بقیه هم كه در رابطه با دریاچه ارومیه و تشكر از آقای رئیس جمهور در رابطه با ایجاد رشته زبان تركی بود و خواستار اجرای كامل اصل (۱۵) قانون اساسی هستم. والسلام علیكم و رحمه الله

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، متشكرم، یاشاسین.

 

۸ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور

دبیر (رنجبرزاده) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

تذكرات كتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی كشور:

ـ آقایان: محمدرضا امیرحسنخانی (فردوس، سرایان، طبس و بشرویه)، فرهاد فلاحتی (قائنات و زیركوه) و سیدمحمدباقر عبادی (بیرجند، درمیان و خوسف) به وزیر كشور در خصوص ارائه آمار واقعی میزان مشاركت مردم خراسان جنوبی در انتخابات مبنی بر اینكه استان به لحاظ مشاركت رتبه سوم كشوری را داراست. چطور اعلام فرمودید كه كمترین مشاركت را دارد؟

ـ آقای حبیب اله دهمرده (زابل، زهك، هیرمند، نیمروز و هامون) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص كاهش سهمیه سوخت كامیون ها در سیستان.

به وزیر كشور در خصوص اعتراض شدید تعداد زیادی از نامزدهای شوراهای اسلامی شهر و روستا نسبت به برگزاری انتخابات در سیستان.

ـ آقایان: صدیف بدری و محمد فیضی زنگیر (اردبیل، نمین، نیر و سرعین) به وزرای صنعت، معدن و تجارت و جهاد كشاورزی در خصوص كنترل و كاهش قیمت اقلام ضروری و مایحتاج مردم در آستانه ماه مبارك رمضان به ویژه قیمت گوشت و مرغ كه اخیراً به صورت قابل توجهی افزایش داشته است.

ـ آقای محمد خدابخشی (الیگودرز) به وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص عدم نظارت جدی بانك مركزی بر مؤسسات مالی و اعتباری، نگرانی سپرده گذارانی كه در مؤسسه آرمان توسعه سپرده گذاری كرده اند، به ویژه سپرده گذاران الیگودرز هرچه زودتر رفع شود.

ـ آقای ضیاءاله اعزازی ملكی (بناب) به وزیر جهاد كشاورزی در خصوص عدم اجرای پروژه ایستگاه تحقیقات كشاورزی و منابع طبیعی بناب.

ـ آقای فرهاد فلاحتی (قائنات و زیركوه) به وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص بی توجهی به پروژه فولاد قائنات كه متأسفانه بیش از هفت ماه است پروژه كاملاً خوابیده و هیچ همتی مبنی بر راه اندازی این كارخانه وجود ندارد. این در حالی است كه قبلاً می گفتند پروژه اعتبار ندارد و اكنون با داشتن اعتبار باز هم همان رخوت و سكون برقرار است. مگر قرار نیست برای اشتغال جوانان كاری انجام شود؟

ـ خانم سمیه محمودی (شهرضا و دهاقان) به وزیر آموزش و پرورش در خصوص ابلاغ دستورالعمل و بخشنامه در اسرع وقت جهت وحدت رویه در ثبت نام و أخذ مبلغ از دانش آموزان در مدارس دولتی.

ـ آقایمحمدقسیم عثمانی (بوكان) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص وضعیت جاده بوكان ـ میاندوآب و فوت چهار نفر از ساكنین روستای داشبند در روز گذشته.

ـ آقای عباس گودرزی (بروجرد) به وزیر كشور در خصوص رسیدگی به شكایات كاندیداهای محترم شورای اسلامی شهر بروجرد و مقابله و برخورد جدی با تخلفات انتخاباتی.

ـ آقای محمد عزیزی (ابهر، خرمدره و سلطانیه) به رئیس جمهور محترم و وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص رسیدگی سریع به وضعیت سپرده گذاران مؤسسه كاسپین.

ـ آقای علی محمد شاعری (بهشهر، نكا و گلوگاه) به وزیر جهاد كشاورزی در خصوص عدم پرداخت مطالبات گندم كاران.

 

۹ ـ قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص تقدیر و تشكر از عملكرد رسانه ملی در انتخابات

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای رنجبرزاده! اجازه بدهید دو تا بیانیه را بخوانند.

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تقدیر از عملكرد رسانه ملی در انتخابات

بیست و نهم اردیبهشت ماه ملت ایران بار دیگر حماسه ای شگرف آفریدند و چشم جهانیان را مبهوت عظمت، اتحاد و اقتدار خود كردند. حماسه ای كه نشان از استواری بنیان های مستحكم مردم سالاری دینی و پیوند عمیق و جدایی ناپذیر مردم و مسئولان در كشور پهناور ایران اسلامی است. حضور و مشاركت جدی مردم در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا چنان پرشور و قاطعانه بود كه تریبون های دروغ و سناریوهای فریب علی رغم تلاش و برنامه ریزی گسترده نتوانستند در مقابل آن تاب بیاورند و عظمت آن را انكار نمایند. بی شك رسانه ملی در خلق این پیروزی ماندگار نقش و جایگاهی بی بدیل دارد كه در سه مقطع پیش از انتخابات، حین برگزاری و پس از آن با تهیه و تولید ویژه برنامه های متنوع به ویژه مناظره های زنده نامزدهای ریاست جمهوری توانست با اطلاع رسانی و آگاهی بخشی بر عظمت و شور این رویداد عظیم بیفزاید.

ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز همان گونه كه مقام معظم رهبری در پیام خود فرمودند این انتخابات پرشور مرهون تلاش شبانه روزی و هنرمندانه رسانه ملی است، بر خود فرض می دانیم از زحمات بی شائبه و ارزشمند مدیران و كاركنان رسانه ملی، شبكه های داخلی بین المللی و مراكز استانهای صدا و سیما قدردانی نموده و توفیقات الهی را برایشان مسئلت نماییم.

این بیانیه به امضای (۱۶۷) نفر از نمایندگان مجلس رسیده است[۱].

 

۱۰ ـ قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص محكومیت اقدامات حكومت بحرین در تعرض به منزل شیخ عیسی قاسم

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص بحث محكومیت حكومت بحرین كه قرائت می شود.

بسم الله الرحمن الرحیم

با كمال تأسف حكومت بحرین در اقدامی نابخردانه و فرقه گرایانه بر اساس اتهامات واهی حكم ظالمانه ای علیه آیت الله شیخ عیسی قاسم از مراجع دینی مسلمانان صادر كرده است. صدور این حكم و تعرض روز گذشته به محل سكونت شیخ عیسی قاسم كه بعد از سفر نامیمون ترامپ به منطقه و چراغ سبز آمریكا و انگلیس و صحنه گردانی حكام سعودی صورت گرفت، موجب نگرانی شدید ملت شریف ایران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی شده است.

مجلس شورای اسلامی ضمن محكوم كردن شدید این اقدام ضددینی و غیرانسانی رژیم آل خلیفه و آل سعود بر حمایت خود از مردم بحرین در مسیر عزت و آزادی و كسب حقوق مشروع خود تأكید می نماید. به رژیم آل خلیفه هشدار می دهیم ادامه سیاست های ضددینی در بحرین و بی توجهی به مطالبات مشروع مردم نتایج غیرقابل پیش بینی خواهد داشت.

مجلس شورای اسلامی حكم صادره علیه آیت الله شیخ عیسی قاسم، تعرض به منزل ایشان و به خاك و خون كشیدن مردم بی دفاع و مظلوم را غیرقابل قبول می داند و از مسیرهای لازم در جهت احقاق حق مردم بحرین اقدام خواهد نمود. دولت جمهوری اسلامی ایران نیز موظف است تمامی راهكارهای لازم را برای حمایت از مردم بحرین و برآوردن مطالبات مشروع آنها بررسی نماید.

این بیانیه به امضای (۱۵۴) نفر از نمایندگان رسیده است[۲].

 

۱۱ ـ تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

دبیر (رنجبرزاده) ـ تذكر خارج از دستور جلسه امروز، جناب آقای سیدكمال الدین شهریاری نماینده محترم دشتی و تنگستان بفرمایید.

سیدكمال الدین شهریاری (دشتی و تنگستان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ابتدا بر خود لازم می دانم سوم خرداد سالروز آزادی خرمشهر عزیز را به همه ملت شریف ایران، مردم استان بوشهر و مردم غیور و سلحشور دشتی و تنگستان به خصوص رزمندگان دلیر سپاه، ارتش و بسیج تبریك عرض نمایم.

تذكر اول من به وزارت كشور، وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجه كشور و بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران است كه در اجرای تصویب نامه شماره (۸۸۳۰۰) مورخ ۲۰/۲/۱۳۹۶ موظف به تأمین منابع مالی و پرداخت خسارت های ناشی از سیل استان بوشهر می باشند. همان طور كه استحضار دارید دو بار سیل مخرب در انتهای بهمن ماه سال گذشته و ابتدای فروردین ماه سال جاری در شهرستان های دشتی و تنگستان باعث بروز خسارت های جانی و مالی زیاد به مردم این دو شهرستان وارد كرد كه شامل جاده ها، پل ها، سیل بندها، دیوارهای حفاظتی، راههای روستایی و عشایری، باغات، مزارع و خانه های مردم می باشد.

با توجه به اینكه اغلب خسارت دیدگان چندین ماه در معرض بیكاری و بدهكاری به بانك ها و مؤسسات مالی قرار گرفته اند و هر روز تحت فشار بانك ها مجبور به ترك خانه و كاشانه خود شده و به دستگاه های اجرایی مراجعه می نمایند، از دستگاه های ذی ربط درخواست می كنم هرچه سریعتر نسبت به پرداخت خسارت های وارده اقدام نمایند.

تذكر دوم من به وزارت جهاد كشاورزی در خصوص پرداخت تتمه قیمت خرید توافقی گوجه فرنگی زمستانه كشاورزان زحمتكش و مظلوم شهرستانهای دشتی و تنگستان كه حدود شش ماه قبل تحویل داده اند ولی هنوز (۴۰) درصد از ثمن بخس خود را دریافت نكرده اند و اغلب اینها به دلیل معوقه تسهیلات بانكی و برگشت خوردن چك هایی كه برای خرید نهاده، كود، سم و بذر به دست افراد مختلف داده اند در آستانه زندان ها قرار گرفته اند. لازم است وزارت جهاد كشاورزی هرچه سریع تر از طریق سازمان تعاون روستایی كه منابع كافی جهت خرید تضمینی و توافقی محصولات كشاورزی در اختیارش قرار گرفته، هرچه سریعتر نسبت به پرداخت تتمه طلب كشاورزان عزیز اقدام نماید، با تشكر.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر از جناب آقای دكتر شهریاری. سركار خانم پروانه مافی نماینده محترم تهران تذكرتان را بفرمایید.

پروانه مافی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

با گرامی داشت روز سوم خرداد، یاد و خاطره شهدای این روز بزرگ را پاس می داریم و تقدیر و تشكر از ملت فهیم ایران برای خلق حماسه (۲۹) اردیبهشت.

تذكر من در حوزه اداره بهینه پایتخت است كه با آخرین نتایجی كه از سرشماری عمومی نفوس و مسكن استخراج كردم عرض می كنم. خواهران و برادران محترم! انتشار نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسكن سال ۹۵ در كشور و توجه به روندهای حاكم بر تحولات جمعیتی همچنان نشان از قطبی شدن مراكز جمعیتی با عنوان كلانشهرها در كشور دارد. چنانكه تعداد كلانشهرهای كشور از یك نقطه شهری در سال ۶۵ به بیش از هشت نقطه شهری در سال ۹۵ رسیده و این امر به تشدید عدم تعادل ها و توازن های منطقه ای دامن زده است.

در این میان توجه به سهم جمعیت استان تهران از كل جمعیت كشور و رشد (۷۲/۱) درصدی جمعیت این استان در فاصله سالهای ۹۰ تا ۹۵ در قیاس با رشد (۲/۱) درصدی كشور نشان از روند رو به تزاید انباشتگی جمعیت در این استان دارد. نكته قابل تأمل این موضوع زمانی است كه این شاخص را طی سالهای ۸۵ تا ۹۰ بررسی می كنیم كه رشد (۴/۱) درصدی استان طی سالهای مذكور در قیاس با سالهای بین ۹۰ تا ۹۵ قابل تأمل است.

بررسی این تحولات نشان می دهد برخلاف فضای حاكم بر سیر تحولات جمعیتی كشور و ثبات نسبی نرخ رشد جمعیت در ایران، استان تهران در پذیرش جمعیت روند پرشتاب تری را طی می كند. این تحولات نشان می دهد كه سهم جمعیت استان تهران از كل جمعیت كشور (۶/۱۶) درصد و در مقایسه با ۹۰ (۲/۱۶) درصد و در همین راستا تراكم جمعیتی (رنجبرزاده ـ تشكر) به (۹۷۰) نفر در كیلومتر مربع رسیده است.

از سوی دیگر افزایش ضریب رشد جمعیت مهاجرت به استان تهران نیز نسبت به سال ۹۰ قابل تأمل است. (رنجبرزاده ـ تشكر) سهم (۲/۲۰) درصدی استان تهران از كل جمعیت مهاجر و روند افزایشی آن برابر با (۷/۱۷) درصد دلیل دیگری بر شدت گرفتن مهاجرت به استان تهران دارد. رویكردهایی كه در گذشته اعمال شده، مثل مصوبه طرح ریزی (رنجبرزاده ـ تشكر) و مدیریت مجموعه شهری تهران، طرح مجموعه شهری، مصوبه خروج كاركنان از كلانشهرها، هیچ كدام جواب نداده است. لذا این شرایط لزوم تدوین و تصویب قانون ویژه استان پایتخت را به ضرورتی حیاتی بدل نموده كه منفك از بقیه سرزمین می بایست توسط دولت و مجلس بدان اهتمام ورزید، متشكرم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر، جناب آقای علیرضا سلیمی نماینده محترم محلات و دلیجان بفرمایید.

 علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

در ابتدا سالروز حماسه سوم خرداد را تبریك عرض می كنم و یاد شهدای عزیز این حماسه را گرامی می دارم. فتح خرمشهر نشان داد با لبخند نمی توان دشمن را عقب راند. فتح خرمشهر نشان داد پاسخ زورگو مشت محكم است، نه دست نوازش و ملاطفت. فتح خرمشهر نشان داد آنچه دشمن را سر جایش می نشاند اقتدار و توانمندی است. فتح خرمشهر نشان داد كه با التماس نمی توان خاك غصب شده را آزاد كرد، با روحیه جهاد و شهادت است كه می توان این اقدامات را انجام داد.

اما چند تذكر؛

تذكر اولم مصوبات سفر دولت محترم به استان مركزی زمین مانده است. از جناب آقای دكتر نوبخت تقاضا داریم كه پیگیری كنند اینها اجرایی شود.

شرح وظایف و اختیارات وزارتخانه های ادغام شده علی رغم گذشت شش سال هنوز تصویب نشده و رفتار و اقدامات این وزارتخانه ها چارچوب ندارد.

راه آهن سریع السیر تهران ـ قم ـ دلیجان ـ اصفهان زمین مانده است، ایستگاه دلیجان در هاله ای از ابهام است. از وزیر محترم راه تقاضا می كنم تدبیر كنند.

وام سرمایه گذاران و سرمایه در گردش آنها برای كارخانجاتی كه دچار ركود شده اند با تأخیر معناداری پرداخت می شود. امیدوارم تسریع شود، وزارت محترم صنعت و معدن تدبیر كنند.

زمین های واگذاری در شهرك های صنعتی ما در محلات، دلیجان، نراق و نیمور گران است و واقعاً نسبت به جاهای دیگر افزایش قیمتش چشم گیری دارد. ان شا ءالله وزارت محترم صنعت تدبیر كنند.

سهم مردم ما از معادن پرداخت نمی شود، علی رغم مصوبه قانونی فقط سهم مردم گرد و خاك و تخریب آسفالت و سایر مصیبت ها است. بالاخره مردم سهم دارند.

انتظار این است كه در دولت جدید مدیران میانی، استانی و شهرستانی تقویت شوند. خیلی از مدیران توانایی لازم را ندارند، (رنجبرزاده ـ تشكر) امیدوارم كه این بحث ان شا ءالله واقعاً چاره اندیشی شود.

آلودگی هوای دلیجان روز به روز دارد مصیبت را بیشتر می كند، حتی یك سیستم پایش هوا هم در آنجا نداریم. ان شا ءالله در این راستا تدبیر شود.

فساد، رانت و لابی گری معضلات اقتصادی ماست. امیدوارم در این دوره با فساد به معنی واقعی كلمه برخورد شود.

همان طور كه دولت محترم در این چند ماه تحرك خوبی را داشت، (رنجبرزاده ـ تشكر) ان شا ءالله تحركی كه در این سه، چهار ماه بود این تحرك را در آتی نیز مشاهده كنیم.

در روستاهای ما بسیاری از قنوات روستایی برای لایروبی مطالعه شده، ان شا ءالله اعتبار لازم برای لایروبی اینها در نظر گرفته شود.

در انتخابات تخلفات فراوانی بود، امیدوارم با متخلفان برخورد شود. قوه قضائیه، وزارت محترم كشور و شورای محترم نگهبان دست به دست هم بدهند، اجازه ندهند حاشیه امن برای متخلفان در انتخابات ایجاد شود. (رنجبرزاده ـ تشكر) با بعضی از اینها برخورد شود تا برای دیگران عبرت شود، متشكرم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر می كنیم. جمعی از میهمانان عزیز از فرهیختگان و نخبگان شهرستان سیرجان هستند كه در انتخابات شورای اسلامی شهرستان هم فعالیت چشم گیری داشتند، از حضورشان در مجلس شورای اسلامی تشكر می كنیم كه میهمان جناب آقای دكتر حسن پور نماینده محترم سیرجان هستند. از حضور ارزشمندشان سپاسگزاریم.

جناب آقای مهرداد لاهوتی نماینده محترم لنگرود بفرمایید.

مهرداد بائوج لاهوتی (لنگرود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

بنده هم سالروز آزادی خرمشهر را به همه ملت ایران و به جامعه ایثارگران تبریك عرض می كنم. (قطع میكروفن) آقای دكتر پزشكیان! خاموش شد، این وقت را بنده دوباره باید شروع كنم، (نایب رئیس ـ كلاً دو، سه ثانیه نشد) وقت بنده را لحاظ بفرمایید. بنده سالروز سوم خرداد، سالروز آزادی خرمشهر را بر همه ملت بزرگ ایران و جامعه ایثارگران تبریك عرض می كنم و یاد و خاطره همه شهدا به ویژه (۸۰۰۰) شهید دفاع مقدس استان گیلان، (۶۰۰) شهید شهرستان لنگرود، سردار همیشه جاوید، قهرمان شهیدان كه مقام معظم رهبری از ایشان به عنوان یك قهرمان یاد كردند، شهید املاكی را گرامی می داریم.

حماسه بزرگی را كه مردم عزیز ما در (۲۹) اردیبهشت خلق كردند و برگ زرین دیگری در تاریخ این انقلاب ثبت كردند، من به سهم خودم از همه ملت بزرگ ایران خصوصاً مردم فهیم حوزه انتخابیه ام شهرستان لنگرود تشكر و سپاسگزاری دارم. به منتخب جدید ما جناب آقای دكتر روحانی رئیس جمهور عزیز ما تبریك می گویم و برای ایشان هم آرزوی موفقیت دارم.

بنده دو تا تذكر را عرض كنم، البته یكی تذكر نیست، یادآوری است. به برادر خوبمان جناب آقای دكتر نوبخت كه بحث افزایش نرخ تضمینی چای كه (۷) درصد مصوبه شورای اقتصاد بود. جناب آقای دكتر نوبخت! جناب عالی به بنده امر فرمودید كه بنده در مصاحبه صدا و سیما اعلام كنم كه این به (۱۰) درصد افزایش پیدا كرده است بنده هم اجرای دستور كردم. همان شب در صدا و سیما حاضر شدم و به نقل از حضرت عالی این مژده را به كشاورزان ابلاغ كردم و خواهش من از جناب عالی این است كه این موضوع را دستور بفرمایید كه ابلاغ كنند و ان شا ءالله افزایش (۱۰) درصد برای كشاورزان هم لحاظ شود.

نكته آخر هم برادر خوب بنده، دوست خوب بنده، وزیر پركار و پرتلاش جناب آقای دكتر روحانی، من كه اعتقاد دارم جناب آقای دكتر آخوندی یكی از بهترین وزرای دولت آقای دكتر روحانی است. واقعاً در این فضای بی پولی، (نایب رئیس ـ دو دقیقه تان تمام شد) (وقت قبلی بنده را هم لحاظ بفرمایید) (نایب رئیس ـ آن را هم لحاظ كردیم) در آن فضای بد اقتصادی ایشان بسیار عالی كار كردند. اما آقای دكتر آخوندی! من این را به عنوان تذكر نمی گویم، به عنوان یادآوری به دوست خوب خودم دارم می گویم، این داستان بندر چمخاله را برای ما تمام كنید. آقای دكتر آخوندی! من از جناب عالی می خواهم خواهش كنم، خواهش كنم، خواهش كنم این داستان بندر چمخاله را تمام كنید. (رنجبرزاده ـ تشكر) آقای دكتر پزشكیان! ایشان چند بار هم جلوی بنده به آقای سعیدنژاد زنگ زدند، هنوز در پیچ و خم اداری است. من خواهش می كنم جناب عالی هم یك تذكری بفرمایید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ چشم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ جناب آقای رضا انصاری نماینده محترم داراب و زرین دشت بفرمایید.

 رضا انصاری (داراب و زرین دشت) ـ بسم الله الرحمن الرحیم 

 تبریك سالروز آزادسازی خرمشهر و حضور حماسی مردم در پای صندوق های رأی و همین طور آرزوی موفقیت برای رئیس جمهور منتخب جناب آقای دكتر روحانی. لازم است از تدبیر رهبر معظم انقلاب كه منجر به این حضور حماسی در (۲۹) اردیبهشت شد تشكر و قدردانی ویژه به عمل آورم.

بنده خطاب به رئیس جمهور محترم نكاتی را یادآور می شوم. جناب آقای دكتر روحانی! موفقیت جناب عالی در عرصه انتخابات صرفاً یك موفقیت فردی نمی باشد. بلكه این پیروزی مربوط به جریانی اصیل و ریشه دار و وفادار به ارزش های اصیل انقلاب اسلامی است كه باید قدردان و پاسدار این موفقیت باشیم. لازمه این مهم آن است كه:

۱ ـ جوانگرایی را در سرلوحه انتخاب مدیران قرار دهید.

۲ ـ از به كارگیری دوزیستان در بدنه مدیریتی كشور جداً بپرهیزید.

۳ ـ كارآمد و فعال تر شدن مدیران.

آقای رئیس جمهور! به عنوان شاهد موارد فوق لازم است اشاره كنم به برخی از مدیران در استان فارس كه در طول انتخابات و پیش از انتخابات نشان دادند همدلی و همراهی لازم با برنامه ها و اندیشه های جناب عالی را نداشته و ندارند.

همچنین باید به كم كاری برخی از مدیران جناب عالی برای سفر به مناطق محروم و دورافتاده كشور اشاره نمایم. از مصادیق بارز این مورد به مدیران وزارت راه و شهرسازی اشاره می كنم كه مدیران ستادی این وزارتخانه وقت كافی برای نمایندگان نمی گذارند و عافیت طلبی بر آنها غلبه كرده است. جناب رئیس جمهور! درخواست بنده این است كه این سه مهم به عنوان الزام های اصلی موفقیت مورد توجه ویژه قرار گیرند، با تشكر.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر، جناب آقای محمد عزیزی نماینده محترم ابهر، خرمدره و سلطانیه بفرمایید.

محمد عزیزی (ابهر، خرمدره و سلطانیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ابتدا از مردم حماسه ساز ایران اسلامی به خاطر حضور جانانه شان در انتخابات (۲۹) اردیبهشت تشكر فراوان دارم كه باعث شدند یك بار دیگر پرچم آزادی خواهی و دموكراسی در ایران برافراشته شود. این حضور را خدمت همه نمایندگان محترم و رهبر معظم انقلاب تبریك عرض می كنم. ضمناً به جناب آقای دكتر روحانی كه یك بار دیگر اعتماد مردم را به دست آورد و منتخب ملت گردید تبریك می گویم.

همچنین سالروز آزادسازی خرمشهر را گرامی داشته و به حماسه سازان آن درود می فرستم.

تذكر اول بنده به رئیس كل بانك مركزی و وزیر محترم اقتصاد و دارایی است. چرا باید عدم نظارت و كوتاهی در كار باعث بروز مشكلاتی نظیر مؤسسه كاسپین شود؟ جناب آقای پزشكیان! متأسفانه به خاطر عدم نظارت لازم، مؤسسه كاسپین، مردم و مخصوصاً مردم حوزه انتخابیه اینجانب در ابهر را با مشكل فراوان مواجه كرده است. مردم نگران سرمایه خود هستند. مردمی كه اندك سرمایه خود را به خاطر گرفتن بهره بانكی به سپرده گذاشته اند الان با ابهام بازگشت اصل پول خود مواجهند. جناب آقای پزشكیان! خواهشم از جناب عالی این است كه دستور بدهید ریاست محترم كمیسیون اقتصادی مجلس سریعاً موضوع را در دستور كار قرار دهد و مشكل مردم را برطرف نماید. جناب آقای رئیس! هیچ كس در این زمینه پاسخگو نیست. واقعاً مجلس به لحاظ نظارتی دچار ضعف است.

تأكید بعدی بنده به وزیر محترم راه و شهرسازی است. لطفاً در خصوص تكمیل بیمارستان الغدیر ابهر دستور تسریع بدهید. این بیمارستان قرار بود سال گذشته به بهره برداری برسد و خدمات رسانی خود را آغاز نماید.

تأكید دیگرم به وزیر محترم بهداشت و درمان جناب آقای هاشمی است. اولاً از آقای هاشمی به خاطر زحمات و خدماتشان تشكر می كنم، دوماً به خاطر تجهیزات بیمارستان تشكر می كنم و سوماً به خاطر ارسال دستگاه ام آر آی ابهر تشكر می كنم. اما انتظار مردم شهرستان ابهر این است كه در جذب نیروهای بیمارستان جدید الغدیر دستور بفرمایید اكیداً از نیروهای بومی منطقه استفاده شود. والسلام

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر، جناب آقای سیدراضی نوری نماینده محترم شوش دانیال بفرمایید.

سیدراضی نوری (شوش) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن تبریك روز مقاومت و آزادسازی خرمشهر قهرمان و ادای احترام به تمام شهیدان و ایثارگران جنگ تحمیلی.

تذكر اول بنده به وزیر محترم امور خارجه جناب دكتر ظریف؛ متأسفانه امروزه در یمن شاهد قتل عام و نسل كشی مسلمانان توسط رژیم منحط آل سقوط كه با چراغ سبز آمریكا و حمایت رژیم صهیونیستی و همراهی كشورهای مرتجع منطقه و متأسفانه سكوت خفت بار جامعه جهانی (است) هستیم. بر ماست كه امروز به عنوان پرچمدار دفاع از مظلومین جهان و طبق فرمایش مبارك پیامبر اكرم (صلی الله علیه و آله وسلم) كه: «و من سمع منادی ینادی یا للمسلمین فلم یجبه فلیس بملسم و فرمایش امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) كه: «یا بنی كل المظلوم عوناً و للظالم خصماً ، خواهان پیگیری حقوقی در مجامع بین المللی و دیپلماسی قوی در دفاع از این مظلومان و جلوگیری از فاجعه بزرگ انسانی در این كشور فقیر و فلك زده هستیم.

همچنین یورش ناجوانمردانه آل خلیفه به منزل شیخ عیسی قاسم و دستگیری ایشان و به شهادت رساندن و مجروح كردن جمعی از مریدان ایشان را محكوم می كنیم.

تذكر دوم بنده به وزیر محترم جهاد كشاورزی جناب مهندس حجتی و وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی جناب دكتر طیب نیا در خصوص عدم پرداخت مطالبات كشاورزان گندم كار ضمن تشكر از پرداخت به موقع مطالبات در ابتدای برداشت، ولی متأسفانه از ۱۵/۲/۹۶ به بعد كشاورزان گندم كار نتوانسته اند مطالبات فروش گندم خود را به موقع دریافت كنند، خواهان رسیدگی هستیم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، متشكرم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر، جناب آقای علی كرد نماینده محترم خاش، میرجاوه، كورین و نصرت آباد بفرمایید.

علی كرد (خاش، میرجاوه، بخش نصرت آباد و كورین) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

«خرمشهر را خدا آزاد كرد . خرمشهر سرزمین افتخارآفرین و شهر قدرت، استقامت و اقتدار ملت بزرگ ایران است. سالگرد فتح خرمشهر و آزادی آن مبارك باد و یاد شهدا را گرامی می داریم.

حماسه غرورآفرین حضور گسترده ملت بزرگ ایران در انتخابات (۲۹) اردیبهشت در شوراهای شهر و روستا و ریاست جمهوری قابل تحسین و تقدیر است و به همه منتخبین مردم در شوراهای شهر و روستا كه اعتماد مردم را كسب نمودند تبریك عرض می كنم و انتخاب مجدد جناب آقای دكتر حسن روحانی را به ریاست محترم جمهوری اسلامی تبریك عرض می نمایم.

امیدوارم كه دولت دوازدهم كاستی ها، رفع مشكلات مردم، بیكاری جوانان و توسعه مناطق غیربرخوردار را جبران كند و رعایت حقوق همه اقوام را مد نظر داشته باشد و دولت دوازدهم تجدیدنظر در انتصاب مدیران و كارگزاران دولت در استان سیستان و بلوچستان را داشته باشد و پرهیز از انتصاب گرایش خاص بلكه توجه به نیروهای شایسته با صلاحیت بومی و ماندگار از همه اقشار و نیروهای مخلص انقلاب و نظام را مد نظر داشته باشد، پرهیز از مدیران پروازی و بازنشسته و توجه به نیروهای جوان و تحصیلكرده.

بنابراین به ریاست محترم جمهور تذكر می دهم كه چرا اعتبارات سال ۹۵ تاكنون در حوزه انتخابیه خاش، میرجاوه، كورین و نصرت آباد تخصیص داده نشده است؟ (نایب رئیس ـ خیلی ممنون آقای كرد) چرا پروژه های عمرانی، فضاهای آموزشی، راههای روستایی، زیرساخت های شهرداری و آب و فاضلاب شهری تعطیل است و به صورت نیمه تمام باقی مانده است؟ (رنجبرزاده ـ تشكر) در ماههای باقیمانده سال مالی ۹۵ دستورات ویژه و عاجلانه به خاطر احقاق حق مردم به صورت عملیاتی صادر نمایید. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر، جناب آقای محمدقسیم عثمانی نماینده محترم بوكان بفرمایید.

محمدقسیم عثمانی (بوكان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن تبریك سالگرد فتح خرمشهر و تبریك حماسه عظیم ملت ایران، مردم ایران به خوبی شرایط را تشخیص دادند و درك كردند و به وظیفه ملی خودشان عمل كردند. ان شا ءالله مسئولین هم با همین نگاه و با تمكین به رأی ملت قدر این حضور را بدانند و حلاوت حضور بی نظیر مردم ایران را با ادامه بحث های جریانی و جناحی تلخ نكنند.

آقای دكتر پزشكیان! دیروز شاهد از بین رفتن چهار تن از افراد معتمد مردم فهیم، دانا و آگاه روستای داشبند در (۱۵) كیلومتری بوكان بودیم. چهار نفر معتمد از یك روستا یكجا و در یك سانحه تصادف كه عامل اصلی آن یكی كیفیت نامناسب خودروها و دیگری جاده نامناسب و پرترافیك بوكان ـ میاندوآب است كه خودتان از آن گذر كرده اید. رانتخواران خودروساز چگونه خوابشان می برد كه این گونه با تولید خودروهای بی كیفیت جان و مال مردم را پایمال می كنند؟ مسئولین وزارت راه از صدر تا ذیل آن چگونه است كه وجدان شان اجازه كم كاری و بی خیالی و این همه خلف وعده را می دهد؟ كسانی كه در مسیر دوبانده شدن جاده بوكان ـ میاندوآب تأخیر و تعلل كرده اند مسئول مستقیم این حوادث هستند و قطعاً اگر در این دنیا هم پاسخگو نباشند، در آخرت باید پاسخگوی تمام كسانی باشند كه در این جاده ها از بین می روند.

از دولت تازه نفس می خواهم تسریع در اتمام باند دوم جاده بوكان ـ میاندوآب را كه مورد پیگیری بنده، جناب آقای دكتر محبی نیا و جناب آقای دكتر هاشمی است بجد در اولویت قرار بدهند. (رنجبرزاده ـ تشكر).

اما شرمتان باد سعودی های بی غیرت، شرمتان باد سعودی های بی غیرت كه این گونه در مقابل نماد ظلم و جنایت كرنش كردید و به تعظیم افتادید و اموال مسلمانان را دودستی به كسانی تقدیم كردید كه به دنبال از بین بردن وحدت مسلمانان و اسلام هستند. شرمتان باد، شرمتان باد. والسلام علیكم و رحمه الله

 

۱۲ ـ استرداد (۱) فقره لایحه

دبیر (رنجبرزاده) ـ استرداد لایحه تشكیل شورای عالی ایمنی حمل و نقل كشور اعلام وصول می گردد.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم.

 

۱۳ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

نایب رئیس (پزشكیان) ـ جلسه بعدی ما ساعت (۹) صبح روز یكشنبه هفتم خردادماه ۱۳۹۶ و دستور جلسه هم دستور هفتگی است كه اعلام خواهد شد. پایان جلسه را اعلام می كنم.

 

(جلسه ساعت ۱۲:۱۰ پایان یافت)

 

رئیس مجلس شورای اسلامی

علی اردشیرلاریجانی

 

 

۱۴ ـ ضمیمه:

الف ـ فهرست مصوبات

 

عنوان

ثبت

كمیسیون اصلی

كمیسیون فرعی

توضیحات

لایحه حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی

۲۲۱

برنامه و بودجه و محاسبات

کشاورزی، آب و منابع طبیعی

متعاقب جلسه ۴۸ و ۱۰۷ برای بررسی بیشتر به كمیسیون مربوطه ارجاع شد.

طرح اصلاح قانون بیمه اجتماعی رانندگان حمل و نقل بار و مسافر بین شهری

۵۵

اجتماعی

برنامه و بودجه و محاسبات، بهداشت و درمان و عمران

متعاقب دوره نهم و جلسه ۱۰ به دلیل رد كلیات در آمار بایگانی منظور می گردد.

 

 

ب ـ فهرست لایحه اعلام وصول شده

 

عنوان

ثبت

كمیسیون اصلی

كمیسیون فرعی

امضا كنندگان

لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در همكاری های تأیید صلاحیت آزمایشگاهی آسیا ـ اقیانوسیه

۲۶۷

ارجاع لایحه مزبور به كمیسیون تحت بررسی است

استخراج امضاهای لایحه مزبور تحت بررسی است

 

 

ج ـ فهرست استرداد لایحه

 

عنوان

شماره ثبت

كمیسیون اصلی

اعلام وصول

توضیحات

لایحه تشكیل شورای عالی ایمنی حمل و نقل كشور

۸۲

عمران

جلسه ۱۲

در اجرای ماده (۱۳۸) آیین نامه داخلی

 

 

 

عملكرد مجلس تا پایان جلسه صد و هشتم

 

الف ـ وضعیت طرحها و لوایح

 

 

 

 

 

جمع كل اعلام وصولی ها                     ۲۶۷

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طرح های نمایندگان

۱۳۷

 

طرح های شورای عالی استان ها

۱

 

 

لوایح

۱۲۹

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                               
 

 

عنوان آخرین وضعیت

طرح نمایندگان

طرح

شورای عالی استان ها

لایحه

جمع

مصوبات ارسالی به شورای نگهبان

۱

ـ

۵

۶

مصوبات ارسالی به مجمع تشخیص مصلحت نظام

۱

ـ

۲

۳

مسكوت مانده

ـ

ـ

ـ

ـ

تحت بررسی در مجلس

۱۰۶

۱

۶۸

۱۷۵

قوانین ابلاغی به دولت

۱۲

ـ

۴۶

۵۸

مسترد شده

۵

ـ

۲

۷

بایگانی شده

۱۲

ـ

۶

۱۸

جمع كل

۱۳۷

۱

۱۲۹

۲۶۷

 

 

 

 

ب ـ وضعیت سؤال ها، استیضاح ها و تحقیق و تفحص ها

 

 

 

 

 

اعلام وصولی ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سؤال ها

۸۵

 

استیضاح ها

۲

 

تحقیق و تفحص ها

۱۱

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عنوان آخرین وضعیت

سؤال

استیضاح

تحقیق و تفحص

 

 

مسترد شده/ رد شده

۵

۱

۳

 

 

تحت بررسی

۵۴

ـ

۸

 

 

طرح در جلسه علنی

۲۶

۱

ـ

 

 

جمع كل

۸۵

۲

۱۱

 

                                   
 

 

 ۱ ـ تا زمان انتشار مشروح مذاكرات اسامی نمایندگان امضاكننده بیانیه واصل نگردید.

۲ ـ تا زمان انتشار مشروح مذاكرات اسامی نمایندگان امضاكننده بیانیه واصل نگردید.

 نام
پست الکترونيک
پيام شما