آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۲۸۲
بازديد روز قبل: ۴۲۵
بازديد هفته: ۳۲۵۷
بازديد ماه: ۵۹۷۶
بازديد کل: ۶۲۸۱۰۶۳
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
مشروح مذاكرات مجلس > بانك متنی مشروح مذاكرات > ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
۳۰۵ بازدید
 
   

مشروح مذاكرات مجلس شورای اسلامی جلسه (۱۰۶) - دوره دهم ۱۳۹۶/۰۲/۲۰


        

 

 

 

 

جلسه   یكصد  و ششم

(۱۰۶)

 

۲۰  اردیبهشت ماه  ۱۳۹۶ هجری شمسی

۱۳  شعبان    ۱۴۳۸ هجری قمری

 

دوره دهم ـ اجلاسیه اول

۱۳۹۶ ـ  ۱۳۹۵

 جلسه ساعت هشت و پانزده دقیقه روز چهارشنبه به ریاست آقای علی اردشیرلاریجانی «رئیس مجلس» رسمیت یافت

 

 

 

 

 

عناوین مندرجات:

۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

۲ ـ  تلاوت آیاتی از قرآن مجید

۳  ـ تصویب طرح اصلاح ماده (۱) قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت (ثبت ۲۱۶)

۴ ـ انتخاب آقای عبدالرضا مصری به عنوان ناظر در شورای رقابت

۵ ـ رد تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه اختصاص و توزیع منابع در طرح تحول سلامت، عملكرد سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و بررسی نحوه اجرای طرح نظام سلامت

۶ ـ تصویب لایحه موافقتنامه انتقال محكومین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان (ثبت ۲۳۲)

۷ ـ قرائت گزارش كمیسیون اصل نود در خصوص موضوع عضویت آقای فخرالدین احمدی دانش آشتیانی وزیر آموزش و پرورش در هیأت مدیره شركت خصوصی «آمیتیس طراوت كودكی

۸ ـ اعلام وصول (۱) فقره لایحه

۹ ـ اعلام وصول (۴) فقره سؤال

۱۰ ـ تصویب لایحه موافقتنامه حمل و نقل دریایی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری كره (ثبت ۲۱۵)

۱۱ ـ ناطقین جلسه: خانم سهیلا جلودارزاده و آقایان: مجتبی ذوالنوری، رمضانعلی سبحانی فر، عباس گودرزی و علی محمد مرادی

۱۲ـ قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حمایت از سربازان گمنام امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در سالروز میلاد حضرت ولی عصر (ارواحنا فداه)

۱۳ـ بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص تقدیر و تشكر از دستگاه های برگزاركننده مسابقات قرآنی جمهوری اسلامی ایران

۱۴ ـ قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص محكومیت محاكمه ناعادلانه آیت الله عیسی احمد قاسم رهبر شیعیان بحرین

۱۵ ـ تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

۱۶ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور

۱۷ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

۱۸ـ ضمیمه: الف ـ گزارش كمیسیون اصل نود درخصوص موضوع عضویت آقای فخرالدین احمدی دانش آشتیانی وزیر آموزش و پرورش در هیأت مدیره شركت خصوصی «آمیتیس طراوت كودكی                                                                   

                         ب ـ فهرست مصوبات                  ج ـ فهرست تقاضای تحقیق و تفحص         د ـ فهرست لایحه اعلام وصول شده          ه‍ ـ فهرست سؤال های اعلام وصول شده

 جلسه ساعت  دوازده و بیست و یك دقیقه به ریاست آقای مسعود پزشكیان «نایب‌رئیس اول» پایان یافت                                   

 

           
 


 

۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

رئیس ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه با حضور ۱۹۹ نفر از نمایندگان رسمی است، دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دستور جلسه یكصد و ششم روز چهار شنبه بیستم اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ هجری شمسی مطابق با سیزدهم شعبان ۱۴۳۸ هجری قمری:

۱ ـ گزارش كمیسیون انرژی در مورد طرح یك فوریتی اصلاح ماده (۱) قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت.

۲ ـ انتخاب یك نفر از اعضای كمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی جهت عضویت در شورای رقابت به عنوان ناظر.

۳ ـ گزارش كمیسیون بهداشت و درمان مبنی بر رد تقاضاهای تحقیق و تفحص از نحوه اختصاص و توزیع منابع در طرح تحول سلامت، عملكرد سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و بررسی نحوه اجرای طرح نظام سلامت.

۴ ـ گزارش كمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه موافقتنامه انتقال محكومین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان.

۵ ـ گزارش كمیسیون عمران در مورد لایحه موافقتنامه حمل و نقل دریایی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری كره.

۶ ـ گزارش كمیسیون عمران در خصوص بررسی وضعیت سیل های به وقوع پیوسته در استانهای سیستان و بلوچستان و آذربایجان شرقی و غربی.

 

۲ ـ تلاوت آیاتی از قرآن مجید

رئیس ـ تلاوت آیاتی از کلام الله مجید.

(آیات ۱۰۷ ـ ۱۰۱ از سوره مبارکه «انبیاء توسط قاری محترم آقای مهدی هدایتی فر تلاوت گردید)

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم

إِنَّ الَّذِینَ سَبَقَتْ لَهُمْ مِنَّا الْحُسْنى‏ أُولئِكَ عَنْها مُبْعَدُونَ * لا یَسْمَعُونَ حَسِیسَها وَ هُمْ فِی مَا اشْتَهَتْ أَنْفُسُهُمْ خالِدُونَ * لا یَحْزُنُهُمُ الْفَزَعُ الْأَكْبَرُ وَ تَتَلَقَّاهُمُ الْمَلائِكَةُ هذا یَوْمُكُمُ الَّذِی كُنْتُمْ تُوعَدُونَ * یَوْمَ نَطْوِی السَّماءَ كَطَیِّ السِّجِلِّ لِلْكُتُبِ كَما بَدَأْنا أَوَّلَ خَلْقٍ نُعِیدُهُ وَعْداً عَلَیْنا إِنَّا كُنَّا فاعِلِینَ * وَ لَقَدْ كَتَبْنا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّكْرِ أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُها عِبادِیَ الصَّالِحُونَ * إِنَّ فِی هذا لَبَلاغاً لِقَوْمٍ عابِدِینَ * وَ ما أَرْسَلْناكَ إِلاَّ رَحْمَةً لِلْعالَمِینَ *

(صدق الله العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

رئیس ـ از جناب آقای هدایتی فر قاری محترم تشکر می کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ به نام خداوند بخشنده مهربان

«بی گمان كسانی كه قبلاً از جانب ما به آنان وعده نیكو داده شده است از آن آتش دور داشته خواهند شد. صدای آن را نمی شنوند و آنان در میان آنچه دلهایشان بخواهد جاودانند. دلهره بزرگ آنان را غمگین نمی كند و فرشتگان از آنها استقبال می كنند و به آنان می گویند این همان روزی است كه به شما وعده می دادند. روزی كه آسمان را همچون در پیچیدن صفحه نامه ها در می پیچیم و همان گونه كه بار نخست آفرینش را آغاز كردیم دوباره آن را بازمی گردانیم وعده ای است بر عهده ما كه ما انجام دهنده آنیم و در حقیقت در زبور پس از تورات نوشتیم كه زمین را بندگان شایسته ما به ارث خواهند برد. به راستی در این امور برای مردم عبادت پیشه ابلاغی حقیقی است و تو را جز رحمتی برای جهانیان نفرستادیم . راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ.

اسامی تأخیركنندگان جلسه امروز عبارتند از آقایان: حمید بنائی نماینده محترم گناباد، شهباز حسن پوربیگلری نماینده محترم سیرجان، حسن خسته بند نماینده محترم بندرانزلی، هادی شوشتری نماینده محترم قوچان، بهمن طاهرخانی نماینده محترم تاكستان، حیدرعلی عابدی نماینده محترم اصفهان، محمدرضا ملكشاهی راد نماینده محترم خرم آباد، سیدفرید موسوی نماینده محترم تهران، عدل هاشمی پور نماینده محترم كهگیلویه و علیم یارمحمدی نماینده محترم زاهدان. ضمناً جناب آقای ملكی دیروز از طرف كمیسیون مأموریت بودند كه تأخیر اعلام شد، اصلاح می شود.

رئیس ـ متشكریم.

 

۳ ـ تصویب طرح اصلاح ماده (۱) قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت (ثبت ۲۱۶)

رئیس ـ دستور جلسه را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همكاران گرامی عرض سلام و ادب دارم و با تبریك نیمه شعبان. دستور اول گزارش كمیسیون انرژی در مورد طرح یك فوریتی اصلاح ماده (۱) قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت است. از سخنگوی محترم كمیسیون جناب آقای دكتر قره خانی خواهش می كنم جهت ارائه گزارش تشریف بیاورند.

دبیر (كاتب) ـ آقای قره خانی! اگر یك لحظه اجازه بدهید من مخالفین و موافقین را اعلام كنم.

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام محضر همكاران عزیز. مخالفین گزارش كمیسیون انرژی در مورد طرح یك فوریتی اصلاح ماده (۱) قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت، مخالف اول جناب آقای مهرداد لاهوتی، مخالف دوم جناب آقای جهانبخش محبی نیا و مخالف سوم خانم حسینی. موافق اول جناب آقای بدری، موافق دوم جناب آقای جبار كوچكی نژاد و موافق سوم جناب آقای سیدتقی كبیری هستند، آمادگی داشته باشید.

اسداله قره خانی الوستانی (سخنگوی كمیسیون انرژی) ـ

سلام علیكم جمیعاً و رحمه الله

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم

پیشاپیش نیمه شعبان را خدمت همه عزیزان عرض تبریك دارم. وظیفه خودم می دانم كه به خانواده های جانباختگان معدن یورت زمستان آزادشهر عرض تسلیت داشته باشم. حقیقتاً زمانی كه من در آنجا حضور پیدا كردم واقعاً متأثر شدم، اما از طرف دیگری نگاه می كنیم كه كارگران ما در شرایط سخت تلاش و كوشش می كنند. اینجاست كه وظیفه مسئولین نسبت به احقاق حقوق آنها چندبرابر خواهد شد.

از مقام معظم رهبری كه پیامی را فرستادند و موجب تسلی خاطر بازماندگان و همچنین آحاد مردم در استان گلستان شد كمال تشكر را دارم و خانواده جانباختگان هم این اصرار را داشتند كه حضرت آقا این عزیزان را به عنوان شهدا تلقی كنند.

از ریاست محترم جمهور هم كه در معدن تشریف آورده بودند و دیداری را با خانواده معدنچیان داشتند و در خود معدن حضور پیدا كردند، با صبر و متانت حرفهای تمامی خانواده عزیزان كارگران را شنیدند و گوش دادند و دستورات لازم را دادند تشكر می كنم.

از جناب آقای دكتر لاریجانی كه انصافاً روز گذشته اشاره خوبی را داشتند به اینكه ما بایستی به سراغ علت های موضوع برویم كه چرا این حوادث دارد اتفاق می افتد. سایر معادن دیگر ما هم بر اساس نقل قول جناب آقای دكتر پورابراهیمی در روز گذشته، مستثنی نیستند. حالا در واگذاری این معادن بوده یا به عبارتی در جداسازی از فولاد بوده كه مقرون به صرفه نیست و قس علی هذا كه متأسفانه پیمانكاران حق و حقوق كارگران را تضییع می كنند، HSE را رعایت نمی كنند و نهایتاً به این حوادث دلخراش منجر می شود. امیدواریم كه ریاست محترم جمهور بعد از انتخابات یك تصمیم جدی را نسبت به مدیرانی كه خاطی بودند بگیرند.

اما مطلبی را كه من در اینجا می خواهم بیان كنم در رابطه با طرح اصلاح ماده (۱) قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت است كه نظر كمیسیون را می خوانم.

گزارش كمیسیون انرژی به مجلس شورای اسلامی

طرح یك فوریتی «اصلاح ماده (۱) قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت به شماره چاپ (۳۴۸) كه به این كمیسیون به عنوان كمیسیون اصلی ارجاع شده بود، با حضور مسئولین و كارشناسان وزارتخانه های نفت و كشور، دیوان محاسبات كشور، سازمان برنامه و بودجه كشور و مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و با حضور اعضای كمیسیون مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در جلسه روز یكشنبه مورخ ۲۱/۹/۱۳۹۵ با اكثریت آرا عیناً به تصویب رسید.

اینك گزارش آن در اجرای ماده (۱۴۷) قانون آیین نامه داخلی تقدیم مجلس شورای اسلامی می شود.

ضمناً گزارش كمیسیون های فرعی عمران و كشاورزی، آب و منابع طبیعی تا تاریخ ارسال این گزارش واصل نشده است.

رئیس كمیسیون انرژی ـ فریدون حسنوند

آنچه را كه در این طرح بیان شده، اینجاست كه دولت در ارتباط با مدیریت سوخت لزوماً می بایست كه از كارت سوخت استفاده كند. اما مخالفین و موافقین این طرح نظرات خودشان را این چنین استدلال می كردند؛ نظر موافقین طرح بر این بود كه این كارتهای سوخت باعث مدیریت مصرف سوخت خواهد شد. قسمت دوم جلوگیری از قاچاق سوخت است و باعث كاهش واردات خواهد شد. كسب اطلاعات از سامانه هوشمند است. اگر چنانچه در آینده ما بخواهیم بنزین و حامل های سوخت را چندنرخی عرضه كنیم، كارت سوخت می تواند كمك شایانی كند. زیرساخت ها برای كارت سوخت آماده شده و تجربه موفقی بوده و همچنین احتمال تحریم ها است.

اما مخالفین هم نظراتی را داشتند؛ چون بنزین تك نرخی شده، چون به مرحله خودكفایی رسیدیم و چون در حدود دو سال است كه كارت سوخت عملاً آن خاصیت خودش را از دست داده و در جامعه هم در رابطه با حذف كارت سوخت اعتراضاتی نبوده و همچنین در حال حاضر تحریمی نیست با باقی ماندن زیرساخت ها و از طرفی چون در حال حاضر گازوئیل با استفاده از كارت هوشمند به سبب ضرورت دارد توزیع می شود، ما نیازی نمی بینیم كه كارت هوشمند را برقرار كنیم. علی ای حال من خواستم نظرات مخالفین و موافقین را در این جلسه هم بیان كنم. نظر كمیسیون را اعلام كردم. نظر كمیسیون موافق با طرح بوده است. ممنون و متشكرم.

رئیس ـ متشكریم، مخالف صحبت كند.

دبیر (كاتب) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

مخالف اول جناب آقای مهرداد لاهوتی هستند.

رئیس ـ آقای لاهوتی بفرمایید.

مهرداد بائوج لاهوتی (لنگرود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ببینید همكاران محترم! من از سخنگوی محترم كمیسیون متشكرم از اینكه هم مواضع كمیسیون را عنوان كردند و هم انصاف را رعایت كردند و نگاه مربوط به موافقین و مخالفین را هم تا حدودی باز كردند.

ما یك روزی در بحث بنزین محدودیت و كمبودهایی داشتیم، به جهت اینكه بحث بنزین را مدیریت كنیم و میزان مصرف بنزین را به یك رقم خاصی برای افراد و یا سطوح مختلف جامعه محدود كنیم، نیاز بود كنترل داشته باشیم. اگر یادتان باشد ما اوایل انقلاب كوپن توزیع می كردیم، جناب آقای دكتر! در واقع قبل از كارت های سوخت، كوپن بود، ما با كوپن مدیریت می كردیم. بعد نیاز بود كه این كنترل باز هم ادامه و استمرار داشته باشد، یك روز كارتهای هوشمند بود، نیاز بود روی این قضیه سرمایه گذاری شود، این كار هم شد، كار بسیار خوبی بود. برادران و خواهران بزرگوار دقت بفرمایید! ما به مردم می گفتیم اگر شما تا این سقف مصرف كنید باید A ریال بدهید، اگر مثلاً از سقف (۱۰۰) لیتر بالاتر مصرف كردید باید یك نرخ دیگری را پرداخت كنید، یعنی همان چندنرخی.

الان سؤال من از طراحان این موضوع این است؛ لزوم آن چیست؟ من می خواهم از خود طراحان سؤال كنم، همین الان عملاً ما حدود یك سال و نیم است كارت سوخت را در جایگاه ها استفاده نمی كنیم. من از شما همكاران و نمایندگان محترم سؤال می كنم، شما الان دو سال است در جایگاه ها كه می روید بنزین می زنید، آیا در این جایگاه ها از كارت سوخت استفاده می كنید؟ پس چرا ما می خواهیم یك وقت اضافه ای را به مردم تحمیل كنیم. آقای ادیانی هم گوش كنند، سخنگوی محترم كمیسیون فرمودند كه اگر یك روزی ما بخواهیم چندنرخی كنیم نیاز است، ما نمی خواهیم سامانه را به هم بزنیم، ما نمی خواهیم ساختارش را به هم بزنیم، سامانه به هم نمی خورد، زیرساخت ها به هم نمی خورد، فقط همین كارت. اجازه بدهید دولت كار خودش را كند، اجازه بدهید وزارت نفت كار خودش را كند. خود دولت اعتقاد دارد كه الان ضرورتی برای این كار نیست. خود دولتی كه این را ابداع و اختراع كرد و این روش را تشخیص داد و در اختیار مردم قرار داد الان می گوید كه نیازی نیست. چرا ما می خواهیم در كار مسائل اجرایی كه ضرورت ندارد دخالت كنیم و اصرار كنیم یك كاری را به مردم تحمیل كنیم.

بحث قاچاق را مطرح كنم، من عرض كردم زیرساخت ها و همان سامانه به قوت خودش باقی است، میزان مصرف بنزین ما كنترل خواهد شد. فرمودند كه ما الان دیگر در بحث بنزین خودكفا شدیم. من از شما سؤال می كنم آیا ما الان محدودیتی در میزان مصرف داریم؟ شما الان می خواهید به جایگاه های سوخت مراجعه كنید، آیا به شما می گویند شما در سقف محدود (۱۰۰) لیتر هستید؟ شما هیچ محدودیتی برای مصرف بنزین ندارید. وقتی هیچ محدودیتی برای مصرف ندارید ما چرا باید بگوییم آقا! شما برو در صف بایست؟ این بی احترامی به مردم است. یك روزی ضرورت داشت مردم هم به این قانون احترام می گذاشتند و این كار را انجام می دادند. الان ما می گوییم آقا! شما الزاماً هم بنزین و هم گازوئیل، ببینید دوستان! حتی اینجا دارد یك فاجعه بزرگی اتفاق می افتد، حتی در بحث صنعت، حتی در بحث كشاورزی هم داریم می گوییم با كارت سوخت. یعنی یك كشاورز در منطقه شما می خواهد چهار لیتر بنزین برای موتور آب و موتور كشاورزی خودش یا مثل اینكه برای موتور كشاورزی خودش گازوئیل بگیرد، باید بگوییم شما باید از كارت سوخت استفاده كنید. این محدودیت امروز ضرورتی ندارد، جناب آقای كاتب! اگر ضرورت داشت ما هم احترام می گذاشتیم، (كاتب ـ متشكر جناب آقای لاهوتی) ولی به هیچ وجه ضرورتی ندارد.

دوستان! دولت اعتقاد دارد من كه این سامانه را خودم اختراع و ابداع كردم، خودم گفتم مردم استفاده كنند، الان ضرورتی ندارد. فقط جز یك اتلاف وقت برای مردم چیز دیگری نخواهد بود. جناب آقای دكتر لاریجانی! خواهش من از دوستان و همكاران این است با توجه به اینكه دو سال است (رئیس ـ متشكریم) این استفاده نمی شود، رأی مخالف بدهند.

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (كاتب) ـ موافق اول وقت شان را خدمت آقای حاجی داده اند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

میلاد باسعادت منجی عالم بشریت حجه بن الحسن عسكری (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را خدمت ملت بزرگوار ایران اسلامی تبریك و تهنیت عرض می كنم. همكاران عزیز! البته یك نكته ای را ابتدائاً لازم است عرض كنم و آن اینكه معمولاً در گزارش كمیسیون ها، راجع به خود گزارش صحبت می شود، آنجایی كه نظرات موافقین و مخالفین بیان می شود تا آنجایی كه ما اطلاع داریم هنگامی است كه در خصوص گزارش تحقیق و تفحص گزارش داده می شود.

عزیزان! اما نكته بعدی؛ این دستاورد گزارش مركز پژوهش ها است كه در چندین صفحه تهیه شده، بالغ بر (۲۰) صفحه در خصوص مزیت های كارت سوخت و خصوصاً سامانه كارت سوخت كه در این (۲۰) صفحه مزایای آن آمده است. خلاصه گزارش مركز پژوهش ها را خدمت شما در اینجا تقدیم می كنم.

عزیزان! اولاً در شهرستانهای مرزی شرقی كشور برای جلوگیری از قاچاق بنزین طرح كدینگ اجرا می شود كه بستر آن بر بستر كارت سوخت است.

نكته بعدی، قیمت بنزین در حال حاضر با همسایه شرقی كه آنجا هر لیتر (۱۹۰۰) تومان است و در تركیه (۴۰۰۰) تومان است، این باعث تشویق قاچاق خواهد شد.

همین مدتی كه كارت سوخت نیم بند شد، قاچاق كوله بری در شهرستانهای شرقی زیاد شد و مسئولین محلی از شركت پخش تقاضای كمك كردند كه نامه های آن اینجا موجود است و برخی از جایگاه های سوخت تا ساعت (۲) بعدازظهر سوخت تحویل می دهند. چطور می گوییم این كارت لازم نیست؟ عزیزان! در حالی كه اگر این كارت حذف شود، باندهای قاچاق رشد می كنند و قاچاق كوله بری به قاچاق سازمان یافته تبدیل می شود و تانكرهای بنزین مستقیماً از انبار نفت حتی بدون تخلیه در جایگاه سوخت به مرز می روند.

عزیزان! در سال ۹۵ واردات بنزین (۵/۶) برابر سال ۹۱ شده، در سال ۹۵ روزانه (۱۲) میلیون لیتر بنزین وارداتی ما داشتیم. مصرف بنزین در سال ۹۵ بیش از (۵) درصد رشد داشته است. عزیزان! هنوز هم خطر تحریم واردات بنزین وجود دارد. خدمت شما عرض كنم كه در سال ۸۵ قبل از اجرایی شدن این سامانه، ما روزانه (۲۷) میلیون لیتر واردات بنزین داشتیم و از خارج تأمین می شد، در حالی كه در سال ۸۶ با اعمال این سامانه به (۱۹) میلیون كاهش پیدا كرد كه حدوداً (۲) میلیارد دلار به نفع كشور شد، یعنی هزینه احداث یك پالایشگاه.

عزیزان! كارت سوخت به عنوان یك ابزار كنترل مصرف بایستی فعال باشد، اگر مجدداً تحریم واردات رخ بدهد كشور آسیب می بیند. از طرفی اینكه گفته می شود قیمت بنزین به قیمت فوب خلیج فارس برسد و آزاد بشود هنوز كه نشده. در هفته های گذشته قیمت فوب به (۱۶۰۰) تومان رسید، در همان خرداد سال ۹۴ كه تك نرخی شد قیمت فوب (۱۴۰۰) تومان بود و هنوز بنزین یارانه زیادی دارد، قیمت فوب هم متغیر است. هر وقت قیمت فروش داخل هم شناور شد آنوقت می شود ما كارت سوخت بنزین را برداریم. كارت سوخت باید باشد تا برای اصلاح قیمت امكان سهمیه بندی باشد، اگر هم به (۱۰) سال قبل برگردیم دیگر امكان اصلاح وضعیت نخواهد بود.

عزیزان! جالب است بدانید برای حفظ سامانه كارت سوخت فقط (۵) ریال به ازای هر لیتر هزینه دارد و در راه اندازی آن هم (۱۵۰) میلیون دلار هزینه بود (كاتب ـ جناب آقای حاجی متشكر) (اجازه بدهید)، ولی روزانه (۵۰) میلیون دلار منفعت برای كشور داشت. عزیزان! از طرفی برچیدن سامانه سوخت خودش (۲۲۰) میلیارد تومان هزینه دارد و اخیراً خود وزارت نفت آمده (۴۰۰) میلیارد تومان اعتبار گذاشته كه طرح دیسپاچینگ را ایجاد بكند. فلذا من خواهشم این هست؛ عزیزان! شما كه به یك فوریت این طرح همه با اكثریت خوبی رأی دادید خواهشم این است كه به كلیاتش هم رأی بدهید. اگر در جزئیات آن نقطه نظراتی داشتید آن را به صلاحدید شما می شود اصلاح كرد و همه عزیزان دیگری هم كه اعلام موافقت كردند.

دبیر (كاتب) ـ ممنون، متشكر. مخالف بعدی جناب آقای نجفی نماینده محترم تهران هستند، بفرمایید.

محمدرضا نجفی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام عرض می كنم خدمت نمایندگان محترم و ملت شریف ایران و تشكر می كنم از حضرت آقای حسینی كیا كه وقت خودشان را در اختیار بنده قرار دادند.

من می خواهم عرض بكنم كه بر كارت های سوخت فایده ای به نسبت هزینه ها و محدودیت هایی كه ایجاد می كند مترتب نیست. این هزینه ها اعم از هزینه های مادی یا هزینه های معنوی است، هزینه های مادی مانند اینكه شما بخواهید هر جایگاه سوختی را در كشور من بعد ایجاد بكنید یا هر پستی یا هر دستگاه جدیدی نصب بكنید حتماً باید به این سامانه مجهز بكنید كه این هزینه های خاص خودش را در بردارد.

هزینه معنوی كه به یك معنا قابل تبدیل به عدد و رقم هم هست و می شود و آن تبدیل به هزینه های مادی هم كرد زمان صرف شده فوق العاده ای است كه در سطح كشور برای مردم و جایگاه ها در زمانی كه برای سوختگیری به صورت ضروری لازم است كه از این كارت استفاده بكنند، یك زمان تلف شده بسیار زیادی خواهد شد اگر امكان این باشد كه ما بخواهیم جمع بندی بكنیم در سطح كشور چه مقدار زمان تلف شده وجود دارد. در نتیجه هزینه های این كار بسیار زیاد خواهد بود.

مسأله مفید كارت ها را تولید اطلاعات ذكر می كنند، در تمام دنیا تولید اطلاعات دارد انجام می شود منتها بدون این سامانه. در كشور ما همان اطلاعات ضروری كه نیاز باشد هم می شود تولید كرد، هم مدیریت كرد بدون نیاز به راه اندازی و نگهداری چنین سامانه ای كه برای به روزآوری سیستم ها و نرم افزارش هم لاجرم و ضرورتاً بایستی هزینه های زیادی انجام داد.

مسأله بعدی مفید این كارت ها را دوستان جلوگیری از قاچاق ذكر می كنند. ببینید! قاچاق در چند مبدأ از مبادی كشور انجام می شود. شما برای اینكه در آن چند نقطه مرزی بخواهید جلوی این قاچاق را بگیرید در سراسر كشور حتی استان های مركزی و مراكز مركزی كشور و در روستاها می خواهید این كار را اجرا بكنید كه در یكی از مبادی مرزی جلوی قاچاق سوخت را بگیرید. جلوگیری از قاچاق سوخت مكانیزم ها و راهكارهای فراوانی دارد كه درواقع نیاز به تحمیل چنین هزینه زمانی و مادی برای آن به وجود نخواهد آمد.

نكته آخری كه من می خواهم ذكر بكنم این است كه اگر یك زمانی دوستان باز می فرمایند كه ممكن است به لحاظ امنیتی زمانی ما نیاز داشته باشیم كه بخواهیم این كارت ها و این سیستم را فعال بكنیم، این سیستم جمع آوری نمی شود، این سیستم وجود دارد اگر زمانی به لحاظ امنیتی ضرورتی پیش آمد آن زمان شما دوباره این سیستم را فعال و بهره برداری می كنید. لذا به نظر من می رسد كه در مجموع صرفه و صلاح و مصلحت كشور به نسبت هزینه ای كه بار می كند در ادامه نگهداری این سیستم در وضع موجود نیست، برای شرایط خاص می شود این را مجدد فعال كرد، تشكر می كنم.

رئیس ـ متشكریم، نفر بعدی را بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای جبار كوچكی نژاد موافق بعدی هستند، بفرمایید.

جبار كوچكی نژاد ارم ساداتی (رشت) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

میلاد امام عصر را خدمت همه همكاران و ملت عزیز ایران تبریك عرض می كنم. آقای محبی نیا به عنوان مخالف بود كه گفت من موافق هستم. با توجه به بررسی هایی كه كردند و ایشان هم جزء موافقین این طرح اعلام كردند.

دوستان عزیز ببینید! معتقد به این هستم كه آنچه به كشور ما دارد آسیب می رساند هم واردات هست و هم آن چیزی كه به عنوان قاچاق دارد وارد كشور می شود، چه در بخش واردات آن و در بخش صادرات آن بنزین هست. بنزین یكی از محصولات مهم در اقتصاد كشور است كه دوستان باید به این توجه بكنند و دوست عزیز كه فرمودند هم ضرر مادی دارد و هم معنوی یا بعضی از دوستان گفتند كه كشاورزان می خواهند از بنزین استفاده بكنند با مشكل مواجه می شوند. من فكر می كنم كه این برادر عزیز حتماً به پمپ بنزین مراجعه نكرده، اینكه امروز در پمپ بنزین به راحتی یا با كارت صاحب خودرو یا كارت های ذخیره ای در داخل پمپ بنزین هستند كه به راحتی می توانند از آن كارت ها استفاده بكنند. من از دوستان سؤال می كنم طرفدار این طرح، طرفدار اینكه كارت حذف بشود شركت برندینگ است. شركتی هست كه می خواهد واردات و توزیع بنزین را در كشور به عهده بگیرد، شركتی كه می تواند بسیاری از رمزهای قاچاق بنزین را به دیگران یاد بدهد. به اعتقاد من دوستان به این شركت و كسانی كه در این بخش دارند تلاش می كنند توجه بكنند.

دوستان عزیز! هنوز كه تحریم نفت و تحریم فرآورده های نفتی و تحریم از كشور ما برداشته نشده، هنوز هم سایه شوم تحریم توسط قدرت های جهانی روی كشور ما وجود دارد و معتقد به این هستم كه در حال حاضر ما بنزین را كه وارد می كنیم، فوب خلیج فارس (۱۶۰۰) تومان است، بنزینی كه به مردم می دهیم (۱۰۰۰) تومان است و این فاصله ای كه وجود دارد دوستانی كه در شهرهای مرزی هستند یقین قاچاق بنزین را ملاحظه می كنند امروز تانكری از كشور خارج می شود و این سرمایه كشور است و این سرمایه ای هست كه كشور باید در بخش های دیگر هزینه بكند. ما در سال ۹۵ روزانه (۱۲) میلیون لیتر بنزین وارد می كردیم، هنوز به خودكفایی بنزین ما نرسیده ایم. اگر واقعاً به خودكفایی برسیم، قیمت بنزین در تولید نسبت به فوب خلیج فارس پایین تر باشد شاید بحث دوستان درست باشد ولی به اعتقاد من با توجه به اینكه این اتفاقات نیفتاده همچنان باید سعی بكنیم كارت سوخت را به عنوان یك اهرم كنترلی هم در داخل كشور برنامه ریزان كشور دقیق بفهمند كه چقدر سوخت داریم، در اوج شلوغی، در اوج تردد مردم، تعطیلات و در زمانی كه تعطیلات نیست بتوانیم با كنترل بخش سوخت برنامه ریزی بكنند و از آن طرف قاچاق بنزین كه قاچاق همیشه در كشور ما یك بلایی است و از این هم جلوگیری بكنند. به اعتقاد من دوستان مخالف دلایل محكمی نداشتند، دلایل قانع كننده ای نداشتند البته ما انتظار داشتیم كه كمیسیون انرژی هم دفاع محكمی از این طرح بكند كه دفاعش آنچنان هم محكم نبود.

رئیس ـ متشكریم.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای كوچكی نژاد متشكر. مخالف بعدی سركار خانم حسینی نماینده محترم تهران هستند، بفرمایید.

سیده فاطمه حسینی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران گرامی ببینید! بنده به عنوان مخالف برقراری كارت هوشمند سوخت صحبت می كنم. ابتدا لازم می دانم كه مجدداً مناسبت اعیاد شعبانیه را تبریك عرض كنم و خیلی خلاصه سر اصل مطلب بروم.

ببینید! فلسفه كارت هوشمند سوخت زمانی كه در كشور اجرا شد همزمان با اجرای هدفمندی یارانه ها و افزایش قیمت های حامل های انرژی و دونرخی شدن بنزین بود. به دو دلیل عمده در كشور استفاده از كارت سوخت توسط دولت و مجلس صورت گرفت؛ یك اینكه برای مدیریت صحیح توزیع در مقطعی كه اجرای قانون هدفمندی یارانه ها آغاز شد ضرورت داشت به جهت اینكه در آن مقطع با دونرخی شدن قیمت بنزین و گازوئیل مدیریت آن به این شكل ضرورت داشت.

دوم اینكه برای جمع آوری اطلاعات و مدیریت توزیع به نحوی كه آمار و اطلاعات دقیق از میزان مصرف در هر روز در سطح كشور داشته باشیم. همانطوری كه می دانید زیرساخت های این سیستم همچنان در جایگاه ها مستقر هست و بنابراین اطلاعات و آمارها را ما به روز و دقیق داریم، یعنی در حال حاضر بدون استفاده از كارت سوخت هم امكان دسترسی به اطلاعات توسط وزارت نفت وجود دارد و همه اینها روزانه رصد و ارزیابی می شود.

بنابراین در مورد دوم، یعنی در رابطه با دسترسی به اطلاعات هیچ ضرورتی برای وجود خود كارت سوخت نیست و همچنان اطلاعات آن موجود هست. اما در مورد اول یعنی در مورد دونرخی شدن ما همچنان در حوزه گازوئیل كارت سوخت داریم، چون شاهد دونرخی در این زمینه هستیم. اما ببینید! مجلس یعنی همین مجلس دهم در شهریورماه ۹۵ با حذف بند «ح تبصره (۱۴) ماده واحده قانون بودجه ۹۵ كه در آن پیش بینی شده بود به دلیل اینكه آنجا پیشنهاد شده بود افرادی كه مایل هستند از یك سقف مشخصی مصرف سوخت بیشتر داشته باشند با یك قیمت بالاتری بنزین را مصرف كنند پیشنهاد شده بود كه دولت مكلف بشود برای وسایل نقلیه كارت سوخت را اجباری كند. اما مجلس دهم در اصلاحیه قانون بودجه كه در شهریورماه سال گذشته داشته این را حذف كرده، به دلیل اینكه غیرضروری دانسته و تك نرخی بودن بنزین را مصوب كرده. در ضمن با توجه به اینكه گزارش های ستاد مبارزه با قاچاق نشان می دهند كه شاهد كاهش بسیار در زمینه قاچاق بنزین بوده ایم و این هم عمدتاً به دلیل كاهش فاصله قیمت بنزین با قیمت واقعی آن هست و لذا الان ضرورت ندارد كه هزینه های مضاعفی را به كشور صرفاً برای به دست آوردن اطلاعات و آماری كه بدون این كارت ها هم آن اطلاعات و آمار موجود هست تحمیل كنیم. خیلی از شما متشكرم.

رئیس ـ متشكریم.

دبیر (كاتب) ـ سركار خانم حسینی متشكر. جناب آقای سیدتقی كبیری موافق آخر هستند، بفرمایید.

سیدتقی كبیری (خوی و چایپاره) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ابتدائاً عرض سلام، ادب و خسته نباشید دارم خدمت همكاران عزیز. میلاد باسعادت حضرت ولی عصر (روحی و ارواحنا له الفداء) را خدمت همه مسلمانان و خصوصاً همكاران عزیز تبریك عرض می كنم.

همكاران عنایت و دقت كنند! من بند اصلی این ماده (۱) كه طرح اصلاحیه آن مطرح شده را عرض می كنم كه یك عنایت ویژه ای داشته باشید كه طرح اصلاح ماده (۱) قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت چه می گوید. عبارتی كه ما الان داریم این است كه «از طریق عرضه بنزین و گازوئیل در بخش های حمل و نقل و صنعت و كشاورزی با اولویت كارت هوشمند سوخت این عبارت را ما داریم. در طرح اصلاحیه این عبارت جایگزین می شود با عبارت «از طریق عرضه بنزین و گازوئیل در بخش حمل و نقل با استفاده از كارت هوشمند سوخت ، یعنی الان آن اولویتی كه مطرح شده بنا به دلایلی كه من می خواهم عرض بكنم موضوع این طرح قابل توجه است كه عزیزان عنایت بكنند، خصوصاً عزیزان به فوریت این طرح قبلاً رأی دادند و الان ما داریم در كلیات آن صحبت می كنیم. لذا احیاناً در خود متن ماده مطلبی، اصلاحیه ای و نكته ای مطرح شد عزیزان می توانند پیشنهاد را ارائه بدهند.

عنایت بكنند موضوع انرژی های استراتژیك در هر كشور حساسیت خاص خودش را برخوردار هست و لذا یك مدیریت استراتژیك هم لازم دارد. طبق آمار منتشر شده ای كه ما توسط شركت ملی پخش فرآورده های نفتی داریم اگر عزیزان و همكاران محترم بنده خصوصاً مخالفین عزیزی كه صحبت كردند به این آمار عنایت و دقت بكنند خواهند دید كه اجرای طرح كارت هوشمند سوخت و نوعی سهمیه بندی بنزین در كشور آثار بسیار مثبت مستقیم و غیرمستقیم دارد.

اولاً عزیزان دقت بفرمایید! امروز در سایه اجرای طرح كارت هوشمند، كاهش مصرف بنزین را ما در جامعه خواهیم داشت، طبیعی است كه اگر این كنترل و مدیریت اتفاق نیفتد موضوع مصرف بنزین از آن مرز و حد خودش خواهد گذشت.

دو؛ اینكه این موضوع زمینه توقف روند فزاینده قاچاق بنزین را نتیجه و حاصل خواهد كرد. عزیزان عنایت دارند در همسایه های شرقی ما قیمت بنزین دو برابر كشور ما است، در همسایه غربی تركیه ما بیش از چهار برابر است و لذا زمینه قاچاق بنزین بدون مدیریت سوخت و سهمیه بندی ادامه خواهد داشت. این آمار را عنایت بكنید! در طی (۸) سال از این مدیریت سوخت بنزین به شكل مستقیم و غیرمستقیم در حدود (۱۰۰) میلیارد دلار ما سود و منفعت داشتیم. البته این موضوع آثار غیرمستقیم دارد كه من خیلی خلاصه و تیتروار اشاره می كنم. با طرح كارت هوشمند در موضوع سوخت می شود مدیریت حمل و نقل سوخت كشور را كرد، چون ما وقتی آمار بروزرسانی را در حمل و نقل داشتیم می توانیم مدیریت هم بكنیم. موضوع آلودگی هوا را باز می شود در همین موضوع مدیریت كرد. امكان مدیریت، كنترل و نظارت شركت ملی پخش در جایگاه های عرضه بنزین و كاهش هزینه ها را خواهیم داشت و نهایتاً آخرین نكته می شود با این طرح مسأله جانبی خودرو مثل معاینه فنی وسائل نقلیه، مثل داشتن بیمه نامه شخص ثالث و امثالهم را كنترل كرد.

لذا من استدعا دارم عزیزان به كلیات این طرح رأی بدهند، اگر در مواد آن پیشنهاد اصلاحی داشته باشند ان شاء الله در آنجا ارائه بشود، ممنون و تشكر.

رئیس ـ متشكریم، دولت بفرمایید.

شجاع الدین بازرگانی (معاون حقوقی و امور مجلس وزارت نفت) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین

عرض سلام، ادب و احترام دارم خدمت نمایندگان محترم. مستقیم بروم سر اصل مطلبی كه طراحان محترم به عنوان یك دغدغه مطرح می كنند. عزیزان! زمانی بود این دغدغه ای كه موافقین محترم مطرح كردند فصل مشترك ما بود در وزارت نفت و حوزه قانونگذاری كه بُعد نظارتی را داشته. دقیقاً همین مطالبی كه الان اشاره كردند دغدغه دیروز ما در اجرا یا بسترسازی برای اجرای هدفمندی یارانه ها بود كه باید به تدریج حامل های انرژی افزایش قیمت می كرد به سمت آزادسازی می رفتیم.

اساساً مخالفین محترم مطرح كردند كه دغدغه موافقین طرح چیست؟ چند تا نكته اشاره می كنم؛ من عرض بكنم قبل از اینكه این دغدغه را احصاء بكنم و خدمت عزیزان پاسخ بدهم مبدع و اجراكننده این طرح و سامانه خود وزارت نفت بود، به عنوان اینكه بستر را فراهم بكند، سامانه برقرار كرد، هزینه كرد، هزینه های هنگفتی هم انجام داد و نهایتاً منجر به صدور كارت بنزین برای صاحبان خودرو شد، البته هم نفت و گاز و هم بنزین.

اولاً توضیح بدهم این سامانه هنوز مستقر هست، این دغدغه ای كه عزیزان مطرح می كنند كه آمار و اطلاعات را نداریم دقیقاً اینطور نیست. به مجرد اینكه در جایگاه های پمپ بنزین نازل برداشته می شود برای استفاده از باك بنزین و سوخت گیری، برخط در لحظه این اطلاعات از طریق سامانه در سرور مركزی ثبت می شود. امروز ما دقیقاً اطلاعات را به روز، به لحظه و دقیق از میزان مصرف در سراسر كشور داریم. سؤال؛ این دغدغه ای كه دیروز مشترك بین ما و شما بود چه می شود كه امروز ما مخالفیم؟ می خواهم بگویم اساساً سالبه به انتفاء موضوع است، برای اینكه این كار امروز دیگر اثربخشی ندارد، دیگر امروز همه صاحبان خودرو كارت دارند اما در كدام جایگاه می روند كارت را استفاده می كنند؟

دوم؛ در بحث نفت و گاز چرا كارت را احیاء كردیم و ملغی نكردیم؟ برای اینكه آنجا این ضرورت وجود داشته و كماكان در ارتباط با مصرف گازوئیل خودرودارها با كارت، سوخت می گیرند. این كه می گویند قاچاق می شود؛ ما یا این سمت گیری را به سمت آزادسازی حامل های انرژی و بنزین قبول داریم، بالطبع ابزار و زیرساخت های كنترل اطلاعات را داریم. ما در ناوگانی كه الان سوخت بنزین را منتقل می كنند با سیستم (GPS) كنترل می كنیم. ما در بحث بنزین عضو ستاد قاچاق كالا هستیم هیچ موقع چاقو دسته خودش را نمی برد، وقتی كه من این ابزار را طراحی، پیاده و استفاده كردم و به هنگام استفاده كردم و امروز ضرورتی ندارد. طبیعی است وقتی یك كاری ضرورت ندارد چرا هزینه مضاعفی بر دولت بار بكند؟ چرا یك دغدغه ای برای مردم ایجاد بكنیم؟

عزیزان! امروز در این شرایط تأكیداً عرض بكنم همانطوری كه سركار خانم حسینی اشاره كردند این مسأله در بودجه ۹۵ تصویب شد، در اصلاح بودجه ۹۵ كه مجلس دهم بود این تبصره حذف شد برای اینكه منطقی برای اجرای این نداشتیم. عزیزی اشاره می كند كه مزیت سامانه سوخت، درست است. این مزیت سامانه سوخت همین الان در سیستم هست، وقتی استفاده می كنیم فقط بحث كارت سوخت است. ما می گوییم این كارت سوخت هیچ اثر وضعی ندارد، هیچ اثر اطلاعاتی و كنترلی ندارد اما اگر این را احیاء بكنیم جامعه چه می گوید؟ می گوید مجلس محترم جهت گیری و رویكردش به سمت دونرخی كردن بنزین هست. آثار آن چه می شود؟ آثار آن در آن واحد به سرعت سبب افزایش هزینه های حمل و نقل عمومی و حمل و نقل درون شهری و بین شهری خواهد شد. بدانید و آگاه باشید این قطعاً اتفاق خواهد افتاد كه حتماً دغدغه شما این نیست. آثار تورمی دارد اما بحث دومی كه هست سوء استفاده از كارت سوخت هست. من خدمت همه شما عزیزان عرض بكنم زمانی كه كارت سوخت در جایگاه ها بود همه شما می دانید از این كارت در جایگاه ها سوء استفاده می شد، منشأ فساد بود. كارگر جایگاه سوخت به جای اینكه از جایگاه دار حقوق بگیرد حقوق خودش را از سر نازل برداشت می كرد و حتی مبلغی به جایگاه دار پرداخت می كرد. شما موافق به این هستید؟ آقای حاجی! این آمار در ستاد كنترل و ستاد مبارزه با سوخت هست. این واقعیتی هست كه وجود دارد، قصد من توهین به هیچكدام از همكاران و كارگران در جایگاه نیست اما اینجا جایی هست كه من واقعیت ها را بیان بكنم.

این كارت احیاء بشود چه اثر وضعی دارد؟ مگر ما دغدغه این را نداشتیم این سامانه را مستقر كردیم؟ مگر برای آن هزینه نكردیم، مگر برای آن از نظر كارشناسان و صاحب نظران خبره دانشگاهی استفاده نكردیم؟ چه شده است كه امروز ما می گوییم نه؟ ما در فرآیند قاچاق نقش داریم؟

اینكه می گویند مصرف زیاد شده است؛ طبیعی هم هست، شما وقتی قیمت حامل های انرژی و بنزین را آزاد كردید، دیروز (۶۰) لیتر می دادید، امروز یكی می خواهد (۸۰) لیتر مصرف بكند، یكی می خواهد (۱۰۰) لیتر مصرف بكند طبیعی است كه میزان مصرف افزایش پیدا می كند. مضافاً اینكه ما داریم به سمت خودكفایی بنزین می رویم. امسال همانطور كه پالایشگاه خلیج فارس در مدار آمد ان شاء الله امسال در نیمه اول سال ما در بنزین نه تنها خودكفا خواهیم شد بلكه صادركننده خواهیم شد، در نفت گاز هم همینطور، در گازوئیل هم همینطور ما صادركننده خواهیم شد. چه ضرورتی دارد ما این مضایق و دغدغه های روانی را در جامعه القاء بكنیم كه آثار تورمی و آثاری داشته باشد كه می خواهیم كنترل بكنیم. (رئیس ـ متشكریم)

من تأكیداً دارم عرض می كنم كه ما دغدغه ای برای كنترل، ضبط و استخراج اطلاعات نداریم، عزیزان می توانند بیایند در سامانه مركزی ما رصد بكنند، سیستم ناوگان حمل و نقل را داریم كنترل می كنیم و ستاد مبارزه با قاچاق هم امروز دغدغه ای به عنوان قاچاق عمده بنزین و گازوئیل اعلام نكرده.

رئیس ـ متشكریم، وقتتان تمام شده. حضار ۲۲۳ نفر، كلیات این طرح را به رأی می گذاریم. كمیسیون موافق است. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

ماده (۱) را قرائت كنید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۱ ـ در ماده (۱) قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت مصوب ۱۸/۹/۱۳۸۶ عبارت از «طریق عرضه بنزین و گازوئیل در بخش حمل و نقل با استفاده از كارت هوشمند سوخت جایگزین عبارت «از طریق عرضه بنزین و گازوئیل در بخش های حمل و نقل و صنعت و كشاورزی با اولویت كارت هوشمند سوخت می شود.

آقای دكتر پیشنهادی نداریم.

رئیس ـ ماده (۲) را هم بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۲ ـ یك تبصره به شرح زیر به ماده (۱) قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت الحاق می شود:

تبصره ـ دولت مجاز است به منظور ترغیب مصرف كنندگان به استفاده از كارت هوشمند سوخت مختص هر خودرو از سیاست های انگیزشی در چهارچوب قوانین و مقررات استفاده كند. اینجا هم پیشنهادی نداریم.

رئیس ـ پس رأی می گیریم، حضار ۲۲۱ نفر، مواد (۱) و (۲) این طرح را مجموعاً به رأی می گذاریم، نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند، پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

۴ ـ انتخاب آقای عبدالرضا مصری به عنوان ناظر در شورای رقابت

رئیس ـ دستور بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ دستور بعدی انتخاب یك نفر از اعضای كمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی جهت عضویت در شورای رقابت به عنوان ناظر در اجرای جزء (۱) بند «الف ماده (۵۳) قانون اجرای سیاست های كلی اصل (۴۴) قانون اساسی مصوب ۸/۱۱/۱۳۸۶ است. ظاهراً جناب آقای دكتر سلیمانی عضو بودند استعفا كردند. از كمیسیون آقایان محمدمهدی مفتح و جناب آقای مصری معرفی شده بودند، جناب آقای مصری انصراف دادند. جناب آقای مصری! آقای مفتح به نفع شما انصراف دادند. آقای مفتح انصراف دادند، فقط آقای مصری مطرح هستند.

رئیس ـ كارت ها را توزیع كنید، فقط آقای مصری معرفی شدند، آقای مفتح انصراف دادند.

(أخذ رأی با ورقه به عمل آمد و نتیجه پس از شمارش آراء اعلام گردید)[۱]

 

۵ ـ رد تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه اختصاص و توزیع منابع در طرح تحول سلامت، عملكرد سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و بررسی نحوه اجرای طرح نظام سلامت

رئیس ـ دستور بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ دستور بعدی بررسی تقاضاهای تحقیق و تفحص از نحوه اختصاص و توزیع منابع در طرح تحول سلامت، عملكرد سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و بررسی نحوه اجرای طرح نظام سلامت است. من از سخنگوی محترم كمیسیون بهداشت و درمان تقاضا می كنم گزارش تحقیق و تفحص را بفرمایند. جناب آقای امینی فرد! ده دقیقه فرصت دارید.

محمدنعیم امینی فرد (سخنگوی كمیسیون بهداشت و درمان) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام و تحیت

بازگشت به نامه شماره (۲۷۲۷۲) مورخ ۲۹/۴/۹۵ در خصوص تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه اختصاص و توزیع منابع در طرح تحول سلامت، همچنین نامه شماره مورخ ۱۷/۵/۹۵ در خصوص تقاضای تحقیق و تفحص از سازمان غذا و دارو و همچنین نامه مورخ ۱/۶/۹۵ در خصوص تحقیق و تفحص از بررسی نحوه اجرای طرح نظام سلامت و در اجرای ماده (۲۱۴) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، گزارش كمیسیون تخصصی ذی ربط به شرح پیوست تقدیم می گردد.

پس از ارجاع سه درخواست تحقیق و تفحص از طرف هیأت رئیسه محترم در عرض یك ماه به كمیسیون بهداشت و درمان با موضوعات مذكور، با توجه به ارتباط موضوعات مطروحه و نظر ریاست محترم مجلس مبنی بر تجمیع سه موضوع مورد درخواست تحقیق و تفحص با توافق درخواست كنندگان محترم، سه موضوع تحقیق و تفحص تجمیع شدند و كمیته ای به ریاست جناب آقای قاضی پور تشكیل و مسئولیت بررسی محورهای مورد تقاضای تحقیق و تفحص جهت ارائه به كمیسیون بهداشت و درمان به این كمیته واگذار شد.

در اجرای ماده (۲۱۴) آیین نامه داخلی پس ارجاع پاسخ های واصله از دستگاه های مورد نظر به كمیته مذكور و بررسی های انجام شده توسط آن كمیته، در نهایت در جلسه مورخ ۲۰/۱/۹۶ كمیسیون گزارش مربوطه بررسی و ضرورت انجام تحقیق و تفحص سه موضوع با اكثریت آرا رد شد.

رئیس كمیسیون بهداشت و درمان ـ علی نوبخت حقیقی

عزیزان! لازم است من یك توضیحی را در این ارتباط خدمت امنای ملت تقدیم كنم. ببینید! هر سه تحقیق و تفحص مربوط به وزارت بهداشت بود، دو تا از آن اختصاصاً در ارتباط با طرح تحول سلامت و یك مورد در ارتباط با سازمان غذا و دارو بود كه باز زیرمجموعه وزارت بهداشت و درمان بود.

من می خواهم این نكته را عرض كنم كه ساعت ها وقت گذاشته شد، اعضای محترم كمیسیون به دقت در مواردی كه طرح شده بود بررسی های لازم را انجام دادند. ضمن اینكه مسأله این بود كه ما بیاییم یك تصویری از فضایی كه قبل از اجرای طرح تحول سلامت بر فضای درمانی و بهداشتی كشور حاكم بود داشته باشیم. طرح تحول سلامت در شرایطی در سه سال پیش آغاز شد كه واقعاً یك نابسامانی عجیبی بر فضای بهداشت و درمان كشور حاكم شده بود. انصافاً در انتهای دولت گذشته یكی از دغدغه های جدی مردم مسأله مشكلات بهداشت و درمانی بود. خود نمایندگان محترم! كاملاً به خاطر دارند كه واقعاً وقتی فردی مریض می شد تكلیف آن اصلاً مشخص نبود و تازه بعد از اینكه مریض از هفت خان رستم رد می شد و بستری می شد، تازه آغاز مشكلات بود. خودش باید دنبال دارو و تهیه تجهیزات پزشكی می رفت، منابع اصلاً در جای خودش مصرف نمی شد، این اعتبار (۶۰۰۰) میلیاردی را كه در ارتباط با طرح تحول سلامت در اختیار دولت قبل قرار داده بودند، با توجه به اینكه اعتقادی به اولویت بهداشت و درمان نداشت، عملاً استفاده ای از آن نشد.

خوشبختانه این طرح توفیقات خیلی خوبی را داشته است. مهمترین مسأله ای كه بوده این است كه واقعاً رضایتمندی بالایی را بین آحاد مردم داشته، از یك منبع عمده تولید نارضایتی به یكی از منابع تولید آرامش تبدیل شده است. ما الان در نظرسنجی های مختلفی كه صورت گرفته رتبه های خیلی خوب اول یا دوم را داریم.

رئیس ـ آقای دكتر! شما متن را كامل خواندید؟ پشت میكروفن متن را بخوانید.

امینی فرد ـ ببینید! محورهای آن خیلی طولانی است، دو، سه تا تحقیق و تفحص است. من بعضی از محورها را حتماً اشاره می كنم. ببینید! مهمترین مسأله ای كه دوستان اشاره كردند بررسی نحوه توزیع اعتبارات طرح تحول سلامت بین روستاها و شهرها بود، تطبیق پرداخت به پزشكان و دست اندركاران بخش سلامت بود، بررسی نحوه پرداخت حق الزحمه پزشكان و پرستاران بود. این بیشتر در قسمت منابع بود. ضمن اینكه دوستان گزارشی از هزینه كرد و عملكرد (۱) درصد ارزش افزوده و هدفمندی یارانه ها را تقاضا داشتند. مسأله عدم شفافیت در واردات دارویی را مطرح كرده بودند. ضمن اینكه مسأله عدم شفافیت یارانه برای داروهای خاص را هم مطرح كرده بودند و مسأله دیگر عدم شفافیت و نحوه عملكرد اعتبارات تخصصی مرتبط با طرح را ابراز كرده بودند.

عزیزان ببینید! محورها طولانی است، ما هم مدعی نیستیم كه این طرح مشكلاتی را ندارد، اتفاقاً كمیسیون بهداشت و درمان ورود جدی داشته و مصمم است، ضمن اینكه شما نمایندگان محترم هم در تصویب برنامه ششم توسعه به بسیاری از این مشكلات ساختاری توجه كردید و راهكار مشخص شده برای اینكه طرح با قوت بیشتر و با تصحیح مشكلاتی كه داشته ادامه پیدا كند. بسیاری از مشكلاتی كه طرح تحول سلامت دارد مشكلات ساختاری است كه در همین جا هم در این سه سال در ارتباط با مشكلات ساختاری، توسعه شبكه بهداشت و درمانی كشور، توسعه تخت های بیمارستانی، توسعه تخت های ویژه بیمارستانی كه هزینه بالایی را می طلبد كارهای بزرگی انجام شده است. ضمن اینكه ما باز مسائل نظارتی خودمان را هم با قوت دنبال می كنیم.

دیروز یك جلسه ای را در خدمت دوستان دیوان محاسبات بودیم و گزارشی از تلفیق بودجه را ارائه كردند. آنجا در تلفیق بودجه ۹۴ برابر گزارش دیوان محاسبات (۹۷) درصد مطابق با موازین بود، آن (۳) درصدی هم كه خارج از این موازین بود در ارتباط با مجوزهای خاصی كه هیأت های امنا به این دستگاه دادند قابل بررسی است.

مسأله اینكه در ارتباط با طرح تحول لازم است من حتماً بیان كنم، ببینید! توسعه بیمه همگانی واقعاً یكی از كارهای بزرگی بود كه انجام شد. حدود (۱۰) میلیون نفر در سال ۹۳ بیمه همگانی شدند و الان در واقع هر ایرانی كه اراده كند از پوشش بیمه ای برخوردار است.

مسأله كاهش پرداخت از جیب (Out of pocket) یك توفیق خیلی مهمی بود. ما فقط در سال ۹۴ چیزی در حدود (۱۰) هزار میلیارد تومان پرداخت از جیب را كاهش دادیم. این به معنای این است كه حداقل (۱۰) هزار تومان یارانه مستقیم به تمامی ایرانیان با حفظ كرامت شان پرداخت شده است.

مسأله توسعه زیرساخت ها را بنده اشاره كردم، مسأله توسعه تخت های ویژه بیمارستانی با اولویت بهداشت. ببینید! ما بعد از اینكه در دهه ۶۰ توفیقات خوبی را در توسعه شبكه خدمات بهداشتی و درمانی داشتیم، بعد از آن با یك ركودی روبرو بودیم. الان توجه به حاشیه شهرها در ارتباط با مسائل بهداشتی و درمانی، تكمیل توسعه خدمات بهداشتی و درمانی در روستاها جزء نقاط قوت طرح است.

قطعاً طرح مشكلاتی را هم دارد، مهمترین مشكلی كه این طرح دارد مسأله سیستم ارجاع است كه زیرساخت های لازم خودش را می طلبد، ما هم تأكید كردیم وزارت بهداشت و درمان هم متعهد شده كه در طول برنامه ششم حتماً در ارتباط با نهادینه كردن سیستم ارجاع و جلوگیری كردن از پرداخت های غیرضرور و همچنین نكته مهم دیگر توانمند كردن صنعت بیمه است. تا زمانی كه ما بیمه های قدرتمند نداشته باشیم، تا زمانی كه بیمه ها آن عملكرد خودشان را كه در واقع اعمال نظارت است و این اعمال نظارت مقدور نیست، مگر اینكه راهنمای بالینی تدوین شود. همه اینها را دوستان وزارت بهداشت قبول دارند كه این مشكلات تصحیح شود.

در نهایت با توجه به اینكه واقعاً این طرح توفیقات عظیمی را داشته و رضایت مقام معظم رهبری را هم در پی داشته است، علاوه بر آن (۲۴۳) نفر از نمایندگان محترم مجلس هم رضایت خودشان را از این طرح اعلام كردند و من در پایان نظریه كمیسیون تخصصی را ذكر می كنم كه واقعاً به لحاظ تخصصی ضرورتی را بر اجرای طرح تحقیق و تفحص نمی بینند. ضمن اینكه بر تصحیح مشكلات تحول سلامت و مشكلات سازمان غذا و دارو تأكید داریم و می توانیم از نهادهای قدرتمندی مثل دیوان محاسبات حتماً كمك بگیریم. ضمن اینكه در كمیسیون بهداشت و درمان یك كمیته ویژه ای در ارتباط با نظارت و پایش طرح تحقیق و سلامت مأمور شده است.

تصور من این است كه دوستان عزیز با توجه به اینكه نظریه كمیسیون یك نظریه كاملاً تخصصی است و در پی آن است كه مشكلات طرح تحول سلامت را با كمك تعامل با وزارت بهداشت و درمان برطرف كند، خواهش ما این است كه این نظریه كمیسیون تخصصی را به عنوان یك نظریه كارشناسی بپذیرند و ما ضرورتی برای تحقیق و تفحص با توجه به هزینه های فراوان آن و كارآمدی نسبتاً پایینی كه بسیاری از طرحهای تحقیق و تفحص در پی دارند، نظرمان این است كه رد شود. خیلی ممنون.

رئیس ـ متشكریم، آقای قاضی پور بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و ارادت محضر رهبر نظام مقدس جمهوری اسلامی و شادی روح شهدا و آرزوی سلامتی مدافعین حرم و عرض تسلیت به كشته شدگان معدن آزادشهر گلستان و سیل آذربایجان.

همكاران عزیز! به استناد اصل (۷۶) قانون اساسی، مجلس شورای اسلامی حق تحقیق و تفحص در تمام امور كشور را دارد. تعداد (۱۹) نماینده، آقایان: محجوب، دكتر فرهنگی، حجت الاسلام ذوالنور، حجت الاسلام سالك، آقای مصری، دكتر نقوی حسینی، آقای سعیدی نماینده تبریز، آقای محسن كوهكن، آقای فولادگر، آقای امیرآبادی، آقای بیگی، آقای پورمختار، آقای ابراهیمی، آقای حاجی دلیگانی عزیز، آقای گودرزی، آقای كریمی و سركار خانم جلودارزاده و خانم سعیدی تحقیق و تفحص را امضا كرده اند.

ما تحقیق و تفحص را (۱۰) ماه قبل دادیم. ای سخنگوی كمیسیون! این (۱۰) ماه كجا بودی؟ چرا معامله شده است؟ گفتید یك ماه، سه ماه است. آقای فتحی نماینده تهران! یكی را دی ماه دادیم، یكی را مردادماه دادیم و یكی را شهریورماه دادیم. این رئیس محترم با آن كمیسیون دست به یكی كردند و آن را یكی كردند، خلاف قانون اقدام كردند. هرچند در مناظره روز یكشنبه (۲۷) فروردین ۹۶ نایب رئیس كمیسیون بهداشت و درمان در شبكه سراسری گفت فقط پنج نماینده بنام این را امضا كرده، من نخواستم دروغ ایشان را در بیاورم. (۱۹) نفر از همكاران از گرایش های مختلف سیاسی موجود مجلس دهم از كمیسیون های تخصصی امنیت ملی، صنایع و معادن، برنامه و بودجه، امور اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، قضائی و حقوقی، شوراها و امور داخلی، اصل (۴۴) و كمیسیون آب و كشاورزی امضا كرده اند. هر چند بعد از (۱۰) ماه رد آن از كمیسیون بهداشت و درمان بیرون آمد. من از آقای دكتر نوبخت كمال تشكر را دارم، مرد و مردانه پیگیری كرد، ولی زورش به اعضای كمیسیون نرسید.

ما به خاطر ملت شریف ایران اسلامی می خواهیم نقاط مثبت و ضعف این طرح سلامت را مشخص كنیم، شاید منابع و مصارف را متوازن كنیم. یكی از فواید این طرح تحقیق و تفحص الحمدلله باعث شد مقداری از واردات بی رویه لوازم پزشكی و دارو كم شود، به ترس آنكه ما اسامی واردكنندگان و توزیع كنندگان را با لیست دقیق و مبالغ ارزی و ریالی و گران فروشی بی حد و نصاب آنها را در آوردیم و این امر باعث ترس خاطیان شده است. ما می خواهیم ملت بداند چقدر طرح پزشك خانواده كه مصوب مجلس شورای اسلامی است، این طرح را كأن لم یكن اعلام كرده است. چرا با وجود كارخانجات عظیم داروسازی در داخل، باز هم قاچاقچیان دارو نسبت به واردات داروهای بی كیفیت كهنه با مبالغ هنگفت وارد می شود، در شبكه توزیع قرار می گیرد، بازار داغ داروهای كمیاب و گران قیمت در بازار ناصرخسرو تهران ادامه دارد. چرا كمیسیون با ماده (۲۳۶) آیین نامه داخلی مخالفت كرد؟

همكاران عزیز، ملت بزرگ ایران اسلامی! در حالی كه (۱۵) سال از بومی سازی دانش فنی داروهای بیماران خاص مانند ام اس، سرطان، هموفیلی و ناباروری در كشور می گذرد، در حالی كه به همت محققین و متخصصین جوان كشور و دانشمندان عزیز دختر و پسر داروهایی با كمترین میزان ارزبری به تمامیت در كشور تولید می شود و مصادیق بارز خلق ثروت از علم و اقتصاد مقاومتی و اشتغال جوانان می باشد. در حالی كه كیفیت دارو توسط مراجع داخلی و خارجی به تأیید رسیده، پزشكان متخصص كشور به ایمنی و اثربخشی این داروها اطمینان دارند، دلیل واردات مشابه داروهای تولید داخل كه هر كدام افتخار كشور است، از كشورهایی مانند آرژانتین، اروگوئه و استونی چیست؟ آیا اشتغال زایی آن هم برای قشر تحصیلكرده، جلوگیری از خروج ارز و كاهش تهدید كمبود دارو در زمانهای جنگ و تحریم ارزشی ندارد كه میدان به سوداگران دارو، رانتخواران و كثافت ها سپرده می شود تا داروهای بی نام و نشان را از كشورهای وابسته به رژیم صهیونیستی وارد كنند؟ آیا برای تخصص و صنعت ایرانی ارزش قائل نیستیم كه این داروها با قیمت هایی به مراتب بالاتر در بازار عرضه می شود و صنعت باسابقه داروسازی را به سمت ورشكستگی پیش می برد؟

دانش فنی داروهای بیماران خاص كه در ایران بومی شده گوهر گرانقدری است كه تمامی كشورهای دنیا به دنبال آن هستند. اما ما تنها ارزش كارآفرینان دلسوخته را نمی دانیم، بلكه با میدان دادن به واردكنندگان داروهای نه چندان معتبر عرصه را بر آنها تنگ می كنیم. صنعت داروسازی ایران با بیش از (۶۰) سال سابقه، تولیدكننده عمده داروهای ژنتیك موجود در دنیا می شود. در حالی كه امروز شاهد هستیم كشورهای بی نام و نشان چون استونی داروهای مشابه تولید داخلی را به كشور وارد می كنند و دهها برابر قیمت با تكمیل زنجیره تأمین دارو به فروش می رساند. پس فساد واردات دارو را هیچ كس منكر نشد. سخنگوی محترم اعتراف كرد كه این ساختار اشكال دارد، باید برطرف شود. ساختار را تحقیق و تفحص مشخص می كند، سخنگوی محترم در اینجا یك طرفه صحبت كرد، مزیت های تحقیق و تفحص را نگفت. از خدا باید بترسیم، حق ملت را نباید ضایع كنیم. می خواهیم بدانیم راه و روش مقابله با این فساد و رانت چگونه است.

وزیر محترم بهداشت از طریق سازمان غذا و دارو با این تخلفات آشكار كه پایه های صنعت تولید داخل را تهدید می كند برخورد نمایند و بر اساس فرمایش و فتوای مقام معظم رهبری در خصوص قطع واردات محصولات مشابه تولید داخلی به خصوص از مبادی كم اعتبار، تهدیدكننده امنیت و سلامت اقدام عاجل نمایند تا در سال تولید و اقتصاد مقاومتی بتوانیم شعارها را به شعور تبدیل كنیم.

آقای قربانی! در این طرح تحول سلامت به زیرساخت ها توجه نشده، به طور مثال راهنمایی های بالینی گایدلاین تعریف نشده، سیستم ارجاع كه اساس طرح سلامت بوده را اجرا كردند، علت امر چیست؟ با این شیوه كه طرح سلامت اجرا شد یك مرتبه مراجعات به مراكز درمانی زیاد و هزینه ها چند برابر شده، در حالی كه منابع دولت محدود است. متأسفانه وزارت بهداشت و درمان آمار دقیقی از درآمد پزشكان قبل از این طرح و بعد از این طرح اعلام نكردند. آمار نشان می دهد میانگین دریافتی پزشكان (۳۵) برابر شده است. چطور می خواهیم پرداختی پزشكان را متعادل كنیم؟ عدالت را در داخل تخصص های مختلف پزشكی عملیاتی كنیم. سعی كنیم هزینه های درمانی را كاهش دهیم، راه حل پیدا كنیم. بعضی تعرفه های پزشكی را بررسی كنیم تا علت ایجاد شكاف عمیق تعرفه بین بخش خصوصی و دولت را مشخص كنیم. آیا تعیین تعرفه پزشكی حاكمیتی است یا نیست؟ اگر هست چرا به صنوف ذی نفع نظام پزشكی واگذار كردید؟ آیا این طرح تحول تولید داخل را فلج كرده یا خیر؟ چرا هیأت امنای ارزی وزارت بهداشت و درمان نسبت به خرید (۲۰) هزار لنز چشم آمریكایی به نام تكنیسین اقدام نمود؟ چه كسی نماینده انحصاری این لنز آمریكایی است؟ مصرف ایرانی دارد، نماینده شیطان بزرگ است. آقای قربانی! شما كه می دانی بیا اقرار كن، مثل مرد بگو چه كسی بیت المال را هپو می كند و می خورد. چرا باعث تعطیلی تولید داخلی و عدم وصول حقوق و عوارض گمركی و در نهایت كاهش درآمد ملی شده است؟ همكاران عزیز! هیأت امنای ارزی محل رانت شده است.

آقای لاریجانی، ریاست محترم! در شش ماه اول ۱۳۹۵ پنج پزشك عمومی (۳۱) میلیارد تومان نسخه نوشته اند. (رئیس ـ متشكریم) وزارت بهداشت خواب بوده است؟ تأمین اجتماعی مرده بوده؟ (رئیس ـ وقتتان تمام شد) آقای لاریجانی! نمی گذاریم حق مردم را بخورند. از شما هم می خواهیم به دقت به حرفهای من (گوش كنید)، نماینده های محترم كمیسیون به دقت به سؤالات من جواب بدهند تا بتوانیم حق را از ناحق تشخیص بدهیم. به عشق امام حسین، یا حسین.

رئیس ـ متشكریم، حضار ۲۱۱ نفر، نظر كمیسیون را به رأی می گذاریم. آقایان توجه داشته باشند، نظر كمیسیون رد تحقیق و تفحص است. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. بنابراین تحقیق و تفحص انجام نمی شود.

یك لحظه اجازه بفرمایید من نتیجه آرای انتخاب ناظر در شورای رقابت را هم عرض كنم. آرای أخذشده (۱۶۳) رأی و جناب آقای عبدالرضا مصری با (۱۳۱) رأی انتخاب شدند كه برای ایشان آرزوی توفیق می كنیم.

 

۶ ـ تصویب لایحه موافقتنامه انتقال محكومین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان (ثبت ۲۳۲)

رئیس ـ دستور بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ دستور بعدی گزارش كمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه موافقتنامه انتقال محكومین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان است. جناب حاج آقای نوروزی سخنگوی محترم كمیسیون بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ قبل از اینكه سخنگوی كمیسیون تشریف بیاورند مخالفین و موافقین را محضر همكاران عزیزم اعلام كنم كه آمادگی داشته باشند تا صحبت شان را انجام دهند. لایحه موافقتنامه انتقال محكومین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان، مخالف اول آقای نادر قاضی پور نماینده محترم ارومیه و مخالف دوم جناب آقای مهرداد بائوج لاهوتی نماینده محترم لنگرود هستند. موافق اول جناب آقای یوسف نژاد نماینده محترم ساری و موافق دوم جناب آقای علیرضا سلیمی نماینده محترم محلات و دلیجان هستند. سخنگوی كمیسیون بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر ملكشاهی! یكی از اعضای محترم كمیسیون قضائی تشریف بیاورند. آقای دكتر فتحی! زحمت بكشید تشریف بیاورید.

الهیار ملكشاهی (رئیس كمیسیون قضائی و حقوقی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

گزارش كمیسیون قضائی و حقوقی به مجلس شورای اسلامی

لایحه موافقتنامه انتقال محكومین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان به شماره چاپ (۴۱۱) كه جهت رسیدگی به این كمیسیون به عنوان كمیسیون اصلی ارجاع شده بود با حضور كارشناسان دستگاه های اجرایی، مركز پژوهش ها و قوه قضائیه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با الحاق یك تبصره به ماده واحده به شرح زیر تصویب شد.

اینك گزارش آن در اجرای ماده (۱۴۷) آیین نامه داخلی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می شود.

رئیس كمیسیون قضائی و حقوقی ـ الهیار ملكشاهی

عزیزان! استحضار دارید كه امروزه در دنیا با توجه به ارتباطاتی كه برقرار شده و رفت و آمدهایی كه بین اتباع كشورهای مختلف است، بعضی از مشكلات حقوقی ایجاد می شود. به هر ترتیب ما نیازمند این هستیم كه از نظر قضائی با دستگاه های قضائی سایر دول دنیا ارتباط داشته باشیم كه بتوانیم مشكلاتی كه برای اتباع ایرانی در آن كشورها ایجاد می شود را برطرف كنیم.

یكی از مشكلات عمده ما این است كه بعضی از اتباع ایرانی در كشورهای دیگر متهم قرار می گیرند و بعضاً محكوم و محبوس می شوند. ما باید با آن كشورها موافقتنامه های دوجانبه و بعضاً چندجانبه و بعضاً هم بین المللی داشته باشیم كه بتوانیم این محكومین یا متهمین را به كشور خودمان منتقل كنیم كه حبس ، مجازات یا محكومیت شان را در كشور خودمان سپری كنند و احیاناً اگر از اتباع آن كشورها هم در كشور ما محكومیتی داشته باشند، ما بتوانیم بر اساس این توافقنامه هایی كه از قبل انجام دادیم، اتباع آنها را به آن كشورها تحویل بدهیم كه بتوانند مجازات هایشان را در آنجا سپری كنند.

اصولاً این گونه موافقتنامه ها با مخالفت شورای محترم نگهبان روبرو می شود و طبیعتاً در مجمع تشخیص مصلحت رسیدگی می شود. ولی من می خواهم یك نكته ای را در ارتباط با موافقتنامه های قضائی و حقوقی عرض كنم. استحضار داشته باشید، در كشورهای دیگر محكومین طبقه بندی جنسیتی ندارند. یعنی اینكه در یك كشوری غیر از جمهوری اسلامی ایران، در بعضی از كشورهای دیگر محكومین اناث و مذكر، یعنی خانم ها و آقایان در یك جا نگهداری می شوند. طبیعتاً شاید موافق شرع این باشد كه ما بتوانیم محكومین مان را به كشورمان منتقل كنیم كه حداقل این تفكیك جنسیتی در خصوص حبس و نگهداری محكومین وجود دارد. بنابراین در جهت شرع مقدس هم شاید تكلیف پیدا می كنیم این كار انجام شود و این با بعضی از موافقتنامه های دیگر متفاوت است.

(در این هنگام آقای مسعود پزشكیان «نایب رئیس اول ریاست جلسه را به عهده گرفتند)

بنابراین از دوستان عزیز، همكاران محترم و نمایندگان مجلس تقاضا دارم كه ان شا ءالله به این موافقتنامه رأی مثبت بدهند كه مشكل جمعی از هموطنان عزیزمان رفع و مرتفع شود. والسلام

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، مخالف صحبت كند.

دبیر (كاتب) ـ مخالف اول جناب آقای نادر قاضی پور هستند، بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام مجدد محضر ملت بزرگ ولایتمدار ایران اسلامی و رزمندگان پرتوان به خصوص مرزداران دریایی. همكاران عزیز! ضمن تقدیر و تشكر از آقای ملكشاهی ریاست محترم كمیسیون قضائی و حقوقی و اعضای این كمیسیون، مخالفت خود را در چند بند اعلام می كنم. اولاً اولویت مملكت این نبود، دولت باید لایحه معیشت مردم را می آورد، نان و مسكن و كار ملت مسلمان را می آورد.

اما در موضوع؛ در كشور قزاقستان نیروهای انتظامی اكثر رانندگان ایرانیان عزیز را بیخود جریمه می كنند و ماشین شان را توقیف می كنند، در نهایت در دادگاه های غیرعادلانه آن كشور خودروهای ایرانی را به جرم داشتن یك باكس سیگار مصادره می كنند. همكاران عزیز! در این لایحه و موافقتنامه ای كه دولت آورده هیچ جایی نیاورده كه وكلا و مردم ایران بتوانند از حق و حقوق خودشان دفاع كنند. ای ملت بزرگ ایران اسلامی! مستحضر باشید این لایحه موافقتنامه فقط و فقط به خیر قزاقستان است، هیچ خیری برای ایرانیان نخواهد داشت. هرچند ریاست محترم كمیسیون با دید و نظر مثبت نگاه كرد. آقای پزشكیان! ولی بنده از دید دیگری نگاه می كنم، می گویم آیا سزاوار است ماشین این ایرانیان عزیز و رانندگان عزیز در كشور قزاقستان به خاطر یك باكس سیگار مصادره شود؟ لذا انتظار داشتیم در توافقنامه وزیر محترم دادگستری كه مسبوق به سابقه و در جریان است، یك بار حضرت آیت الله لاریجانی ریاست محترم قوه قضائیه خود وارد میدان شد و تعداد (۲۵۰) ماشین ایرانیان را كه در كشور تركمنستان مصادره كرده بودند پس گرفت.

همكاران عزیز! یك موافقتنامه می نویسیم، به طرف كشور مقابل می دهیم تا از طریق قانونی به حق و حقوق خودشان برسند و ما نرسیم. لذا خواهشمند است به این رأی ندهید تا به لایحه دولت برگردد، آقای پزشكیان عزیز! دولت این را تكمیل كند، حق و حقوق ایرانیان را به رسمیت بشناسد. گذرنامه ایرانیان را از اعتبار ساقط كردیم. قدیم الایام این طور نبود، ایرانیان باید منزلت و جایگاه داشته باشند، دولت، وزرای محترم امور خارجه و غیره مكلف هستند كه این جایگاه پاسپورت یا گذرنامه ایرانی را ارزش بدهند.

لذا همكاران! درست است اسم موافقتنامه انتقال محكومین است، این كار بعد از انجام یافته است، نظر ما كار قبل از انجام است. آقای قاضی زاده، آقای پزشكیان! دولت بیاید گزارش بدهد قبل از این چه كاری كرده اند، آیا ما باید بایستیم؟ تمام ایرانیان در آنجا (۲۰)، (۳۰) سال زندان بروند، بعد برویم مرده و زجركشیده اش را تحویل بگیریم و به ایران بیاوریم نگهداری كنیم، آن هم به جرم داشتن یك باكس سیگار؟ لذا خواهشمند است به این لایحه رأی ندهید، بگذارید برگردد تا لایحه قوی و مقتدر بر حفظ منزلت و جایگاه ایرانیان عزیز باشد. به عشق امام حسین، یا حسین.

دبیر (كاتب) ـ متشكر جناب آقای قاضی پور. موافق اول جناب آقای یوسف نژاد نماینده محترم ساری هستند، بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد (ساری و میاندورود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

من اولاً از مخالف محترم كه نسبت به این مسأله دلسوزانه دغدغه داشتند ممنون هستم و فكر می كنم در مفاد مختلف موادی كه در این موافقتنامه آمده بعضی از مسائل و نگرانی های ایشان برطرف شده است.

اولین سؤال این است كه شهروندان ایرانی كه در دیگر كشورها به حق یا به ناحق مشكلاتی برای اینها به وجود می آید، مسئول پیگیری امور مربوط به این شهروندان ایرانی با چه كسی است؟ با دولت است، با مجاری دیپلماتیك است، با مجلس است. مجلس باید قوانین مرتبط را تنظیم و تصویب كند. در این مورد خاص كه این لایحه محكومین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان را مد نظر قرار می دهد و زمینه انتقال آنها را با شرایط ده گانه ای كه در ماده (۳) عنوان شده و رعایت حقوق كشورها یعنی كشورهایی كه متعهد هستند، یعنی مطابق قوانین و مقررات كشور ایران كه در ماده (۱۹) هم به آن اشاره شده و حتی برای اصلاح آن هم مواردی در نظر گرفته شده، اجازه داده كه این مسیر برای تصویب طی شود. من خواهش می كنم كه دقت بفرمایید.

این موافقتنامه كه برای ارتقای آثار مثبتی كه برای گسترش وجود دارد بارها و بارها تصویب شده است، ما بیش از (۵۰) مورد موافقتنامه تصویب كردیم. دیروز بین ایران و كره جنوبی همین مجلس عین همین لایحه موافقتنامه را تصویب كرده، اتفاقاً هم در مورد انتقال محكومین بوده است. اما اگر بخواهیم برای مسائل مختلف، همكاری قضائی بین دو كشور وجود داشته باشد و بسترهای قانونی آنها را فراهم كنیم، آثار مثبت این لوایح را كه دو كشور متعهد هستند ببینیم، یقیناً مجلس باید ورود پیدا كند و كمیسیون تخصصی كه كمیسیون قضائی است به درستی بحث كرده، البته اصلاح هم كرده است. بعضی از اصول قانون اساسی مثل اصول (۷۷) و (۱۳۹) را هم رعایت كرده و گفته كه باید حتماً با رعایت آنها باشد و این نشان می دهد كه كمیسیون قضائی با دقت و ظرافت نسبت به این قضیه و لایحه نظر داشته است.

اگر ما بخواهیم حاكمیت و اقتدار ملی خودمان را كه مربوط به شهروندان است و مصلحت و منزلت ایران را در دیگر كشورها مد نظر قرار بدهیم، همان طور كه ریاست محترم كمیسیون هم به درستی اشاره كردند كه بعضی از شرایط فرهنگی در دیگر كشورها با ایران و ایرانی سازگاری ندارد. مثلاً در خیلی از كشورها از جمله قزاقستان زندان های مختلط داریم، این با روحیه ایرانیان سازگاری ندارد. بنابراین تشكیل و ایجاد چنین شرایطی و تصویب چنین قانونی جزء تكالیف و وظایف مجلس در قبال شهروندان و بستگان آنها است كه در دیگر كشورها هستند. البته اینجا به شرایط خاصی اشاره كرده است، گفته باید (۱۰) مورد شرط داشته باشد. متقاضی یا آن كسی كه در دیگر كشورها است باید تقاضا كند، قوانین و مقررات ایران هم باید رعایت شود. این لایحه كه تبدیل به قانون می شود اگر شرایطی برای اصلاح آن بخواهند ایجاد كنند باز در ماده (۱۹) همین لایحه به آن اشاره شده كه می توانند اصلاح كنند.

بنابراین من فكر می كنم این وظیفه و تكلیفی كه دولت برای خودش احساس كرده و در این زنجیره فعالیت و فرآیند تصویب كه مجلس و كمیسیون تخصصی دخالت كرده، زمینه حاكمیت دولت جمهوری اسلامی ایران و همچنین گسترش مناسبات قضائی بین دو كشور یا چند كشور یا حتی با سازمانهای بین المللی ممكن است اتفاق بیفتد. بنابراین من فكر می كنم برای اینكه وضعیت نابسامان بعضی از ایرانی هایی كه در زندان های دیگر كشورها هستند و از نظر فرهنگی مشكلاتی برای آنها به وجود می آید و خانواده های آنها نگران هستند، با شرایطی كه در این لایحه و موافقتنامه وجود دارد زمینه ای برای شهروندان مان به وجود بیاوریم كه این بروز مشكلات حقوقی و كیفری و این تصمیم گیری كه مجلس می تواند انجام بدهد برای آنها راهگشا باشد. من خواهش می كنم كه به این لایحه رأی بدهید، البته عرض كردم این لایحه تیپ است، بیش از (۵۰) مورد مصوبه در این مورد داشتیم و دیروز هم یكی از این موارد را تصویب كردیم. بنابراین فكر كنم كه ان شا ءالله نظر مجلس با كلیات موافق باشد كه باعث گشایش و تسهیل امور شود.

دبیر (كاتب) ـ متشكر جناب آقای یوسف نژاد. مخالف بعدی جناب آقای مهرداد لاهوتی نماینده محترم لنگرود هستند، بفرمایید.

 مهرداد بائوج لاهوتی (لنگرود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

بحث ها به اندازه كافی شده، من فقط سعی می كنم خلاصه دغدغه ای كه وجود دارد را خدمت همكاران محترم و ملت بزرگ ایران عرض كنم. دوستان ببینید! ما از جمله كشورهایی هستیم كه عنوان مجرمانه در كشور ما بالاست. ما نزدیك به (۲۰۰۰) عناوین مجرمانه داریم. شما اگر به همین كشور قزاقستان بروید كه ما امروز بحث استرداد مجرمین را در مورد آن داریم مطرح می كنیم، آقای ملكشاهی! (۲۰۰۰) عنوان مجرمانه ما كمتر از (۱۰۰۰) عنوان است.

ببینید دوستان! بحث اینجاست، اگر الان یك برادر یا خواهر قزاقستانی آمد در كشور ما جرمی را مرتكب شد، اینجا هم كه قرار نیست محاكمه شود، جرمی را مرتكب شد و اینجا جرم محسوب می شود، ولی همین برادر یا خواهر قزاقستانی كه آمد در كشور ما یك خلافی (را انجام داد)، حالا من عناوین را نمی گویم، مثلاً مرتكب یك جرم اخلاقی شده باشد كه این جرم اخلاقی در كشور ما جرم باشد، ولی در كشور آنها جرم نباشد، بنابراین این عناوین مجرمانه نكته مهمی است كه باید به آن توجه كنیم.

من در چند مورد مخالفت كردم، سخنگوی محترم كمیسیون آخر پاسخ بنده را نداد، فقط احساسی صحبت كرد. احساسی صحبت كردن بله، ما هم از نظر فرهنگی نگران هستیم، ما هم دلواپس این هستیم كه یك برادر و یك خواهر ایرانی در خارج از كشور در زندان ها، آقای نوروزی فرمودند ناموس بنده و جناب عالی آنجا در یك كشور بیگانه متناسب با فرهنگ آنها همخوانی ندارد، نمی تواند در زندان های آنها باشد، ما هم قبول داریم. اما از آن طرف منافع ملی ما، مصالح و منافع حاكمیت مان را هم باید در نظر بگیریم. دوستان! این را در نظر بگیریم.

اگر آقای نوروزی یا ریاست محترم كمیسیون دغدغه بنده را برطرف كنند كه واقعاً به منافع ملی ما آسیب وارد نمی شود، خود بنده هم رأی مثبت خواهم داد. ولی من خواهش می كنم دوستان فقط از این نگاه و منظر كه فقط دو تا زندانی دارد جابه جا می شود، از این بابت نگاه نكنیم. خدمتتان عرض كردم، عناوینی در كشور ما جرم محسوب می شود، دیروز عین همین اتفاق در مورد كره جنوبی در مجلس اتفاق افتاد. خیلی از این مسائل در اینجا جرم است، آن فرد كره ای به كشور ما آمده، اگر جرم نبود ایشان دستگیر نمی شد، ایشان محاكمه نمی شد، ولی همین كره ای می رود، شما این استرداد را انجام می دهید، در آنجا دیگر جرم محسوب نمی شود. من خواهش می كنم واقعاً در رأی دادن به این نكاتی كه عرض كردم دقت لازم را داشته باشید، متشكرم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، آخرین موافق را دعوت كنید.

دبیر (كاتب) ـ موافق آخر جناب آقای سلیمی نماینده محترم محلات و دلیجان هستند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همه دوستان می دانند، ما نمی توانیم جلوی مرزهای كشور دیوار بكشیم. رفت و آمد بین ملل كشورهای مختلف یك امر عادی است، امروز هم رونق گرفته است. مردم با كشورهای مختلف ارتباطات و رفت و آمد دارند. گاهی از اوقات به هر دلیلی فردی كه به كشور مقصد مسافرت كرده محبوس و محكوم می شود، حالا به هر دلیل، حالا یا واقعاً مقصر بوده یا نه مقصر نبوده و ظاهراً محكمه كشور مقصد او را محكوم شناخته و محكوم به حبس است. طبیعی است كه اگر ما موافقتنامه های قضائی دوجانبه یا چندجانبه بین كشور خودمان و آن كشورهایی كه ایرانیان در آنجا محبوس هستند، اگر این موافقت های قضائی را داشته باشیم این می تواند موجب انتقال این عزیزانی كه گرفتارند و گرفتاری آنها موجب می شود هم هزینه های سنگینی روی دوش خانواده هایشان بیاید، هم اگر ما این موافقتنامه ها را امضا نكنیم در بسیاری از اوقات از نظر امنیتی به ضرر كشورمان است. طرفی كه در زندان در آنجا با آن شرایط و غربت محبوس است، گاه شرایطش از نظر روحی و روانی به نحوی می شود كه ممكن است در تور سازمانهای جاسوسی بیفتد و خدا ی ناكرده بعد از اتمام مدت حبسش برای كشور ما موجب مشكلاتی شود. این موافقتنامه موجب می شود كه ما بتوانیم این مجرمین را به كشورمان برگردانیم.

همان طور كه دیروز هم برادر عزیزمان جناب آقای نوروزی اشاره كردند، در بعضی از این كشورها خانم ها و آقایان در یك زندان هستند. خیلی روشن است كه چه مشكلاتی برای زندانی با این شرایط ایجاد می شود. ما می خواهیم اینجا یك ساز و كار مشخص كنیم، قانونگذاری كنیم كه دولت و قوه قضائیه ما بر اساس اصول (۷۷) و (۱۳۹) دستشان برای انتقال این محكومین به كشور خودمان باز باشد، یا بالعكس اگر از آن كشور محكومی در داخل كشور باشد آنها هم بتوانند از این فرصت استفاده كنند و محكومین را به كشور خودشان برگردانند و ما مانع پیدایی مشكلات فرهنگی و روحی و روانی برای این عزیزان شویم. دفاع واقعی از حقوق شهروند یعنی همین، یعنی ما اینجا بیاییم ساز و كاری را مشخص كنیم، بتوانیم اینها را به داخل كشور منتقل كنیم.

اگر همكاری های قضائی روشمند نباشد قطعاً معضلاتی را ایجاد می كند. این موافقتنامه این همكاری ها را روشمند می كنند. در این لایحه به منافع متقابل اشاره و رعایت شده است. من نگاه كردم دیدم در این لایحه به اصول حاكمیت ملی اشاره شده است. یعنی ما با رعایت اصول حاكمیت ملی، با رعایت تمامیت ارضی، با رعایت عدم دخالت در امور داخلی به این همكاری ادامه می دهیم.

در ماده (۳) به شرایط انتقال محكومین اشاره شده است. كل لایحه (۲۰) ماده دارد، در ماده (۳) به شرایط انتقال محكومین اشاره شده است، در چه صورت ما می توانیم محكومین را منتقل كنیم، این محكوم در چه جایی منتقل نخواهد شد. مثلاً در بند (۳) ماده (۳) این طور دارد كه اگر انتقال موجب لطمه به حاكمیت، نظم عمومی یا مغایر با اصول اساسی قوانین و یا دیگر منافع اساسی ما باشد، اینجا انتقال صورت نخواهد گرفت، در صورت عكس هم همین طور، یا ما در چه شرایطی می توانیم انتقال را داشته باشیم، مثلاً در اینجا این طور دارد كه اگر «علت محكومیت شخص جرم نظامی نبوده باشد انتقال صورت می گیرد، یا اگر خسارت مادی ایجاد شده و به وسیله مجرم جبران شده باشد انتقال صورت می گیرد. (نایب رئیس ـ خیلی ممنون).

در ماده (۵) به بحث مبادله اطلاعات اشاره شده است. شما می دانید در این شرایط جهانی در بسیاری از اوقات بحث مبادله اطلاعات برای ما به شدت ضروری است.

در ماده (۱۲) شرایط عفو و رعایت قوانین داخلی برای عفو و بخشودگی به خوبی تبیین شده، بنابراین ما باز از این جهت مشكلی نداریم. ممكن است انتقال محكوم مستلزم عبور از كشور ثالث باشد كه در ماده (۱۴) دارد كه اگر یكی از طرفهای متعاهد در صورت درخواست طرف متعاهد دیگر در مورد عبور محكوم از قلمرو خود به قصد كشور ثالث یا از كشور ثالث به قلمرو طرف متعاهد دیگر بخواهد حركت كند و عبور كند (نایب رئیس ـ متشكرم، خیلی ممنون) باز اینجا به آن اشاره شده است.

به نظر می رسد ما با توجه به مجموعه شرایط و مشكلاتی كه امروز ممكن است برای این محبوسین ایجاد شود به اصل این لایحه ان شا ءالله رأی بدهیم. این لایحه برعكس لایحه ای كه دیروز در مورد كره جنوبی تصویب كردیم اتقان بیشتری دارد، مشكلاتی كه آن لایحه داشت را ندارد، بسیاری از موارد و دغدغه هایی كه در آن لایحه بود در اینجا وجود ندارد. ان شا ءالله به اصل لایحه رأی بدهیم تا ایرانیان عزیزی كه در آنجا در زندان هستند بتوانند به زندان های داخل كشور منتقل شوند، متشكرم.

ادیانی ـ تذكر داریم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، تذكر آقای ادیانی را گوش كنیم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای ادیانی تذكر آیین نامه ای دارند، بفرمایید.

 سیدعلی ادیانی (قائمشهر، سوادكوه، جویبار، سیمرغ و سوادكوه شمالی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دكتر پزشكیان عزیز! من می خواهم نكته ای را عرض كنم كه این را در سال ۹۵ چند ماه قبل از اتمام سال خدمتتان عرض كردم. می خواهم با عنایت به دقت نظری كه دارید یك تأملی بفرمایید. بحثم مربوط به بند (۱۱) ماده (۲۴) و ماده (۱۵۳) و همین طور اصل (۷۷) است.

آقای دكتر! دوستان فرمودند این نوع موافقتنامه ها تیپ است. من تذكری كه چند ماه قبل دادم، قرار بود دوستان عزیز ما در معاونت قوانین این را در قالب یك تیپ آماده كنند، در اختیار كمیسیون ها قرار بدهند كه این موافقتنامه ها كه امضا می شود در آن چارچوب و شاكله خاص خودش باشد. این همچنان به روال سابق ادامه دارد.

اصل هفتاد و هفتم دلالت دارد كه «موافقتنامه های بین المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد . جناب دكتر! فرآیند تصویب را استحضار دارید، ماده (۱۵۳) دارد به صراحت می گوید و ما بر این مبنا برابر اصل (۷۷) نمی توانیم به صورت سرجمع بگوییم تصویب شد. چون موافقتنامه بین دولتین امضا شده، ما نمی توانیم آن را تغییر بدهیم. قانون اساسی چنین نگاهی ندارد. برای رفع این مشكل و اجرای اصل (۷۷) و اینكه ما واقعاً یك روش درست تری را بتوانیم پیش بینی كنیم، قرار بر این بود دوستان ما در هیأت رئیسه روی آن بحث كنند، دوستان معاونت قوانین به كمك كمیسیون های تخصصی ذی ربط این را در قالب و شكل خاص تقدیم مجلس كنند. این اتفاق نیفتاد. (نایب رئیس ـ متشكرم). لولا اینكه ادله مخالفین بر رد این چیست، من واقعاً به لحاظ شكلی این نوع مصوبات را خلاف اصل (۷۷) و ماده (۱۵۳) می دانم. ممنون می شوم اگر جناب عالی این را تسریع بدهید كه ان شا ءالله آن فرمت خاص آماده شود، متشكرم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ پیشنهادتان را جمع بندی كنید، ان شا ءالله در خدمت شما هستیم. دولت موافق است، كمیسیون هم موافق است، توضیح بفرمایید.

حسن نوروزی (سخنگوی كمیسیون قضائی و حقوقی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

برادرمان جناب آقای لاهوتی توجه بفرمایند. جناب آقای لاهوتی! من خواهش می كنم آنچه را كه همكاران ما به عنوان حقوقدانان مجلس شورای اسلامی در حوزه قضائی و حقوقی به آن توجه می كنند عنایت ویژه ای بفرمایید. الان نمی دانم آقای لاهوتی اصلاً كجا هستند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ حاج آقا بفرمایید، حالا مهم نیست، آقای لاهوتی آنجا هستند، دارند گوش می دهند.

نوروزی ـ آقای دكتر! بعضی از مسائل هست، آقای لاهوتی توجه بفرمایید! نگاه كنید، شما فرمودید كه ما (۲۰۰۰) عنوان مجرمانه داریم و آنها (۱۰۰۰) تا، بحث ما اصلاً بحث (۲۰۰۰) و (۱۰۰۰) نیست. در این لایحه ای كه الان دارد تصویب می شود بحث این است كه یك زندانی ما كه در آنجا زندان است، مثلاً دو سال محكوم شده است، اگر زیر شش ماه است در همان جا تحمل كیفر می كند و آزاد می شود، اگر بالای شش ماه است، هشت ماه، یك سال یا (۱۰) سال، ما می توانیم او را با درخواست خودش یعنی با رضایت خودش منتقل كنیم و به ایران بیاید و بعد در ایران تحمل كیفر كند. در صفحه (۵) آمده:

«محكوم منتقل نخواهد شد اگر:

الف ـ مجازات را نتوان در قلمرو دولت اجراکننده ما یا آنها «به دلیل وضعیت مرور زمان مطابق با قوانین داخلی آن اجرا نمود.

ب ـ دولت صادرکننده الزامات ماده (۶) این موافقتنامه را به نحو مناسب محقق ننموده باشد .

اگر محاكمه شان طبق قوانین ما نباشد، اگر بدون دلیل باشد یا با دلیل های خودشان باشد كه ما منتقل نمی كنیم. ما نگاه می كنیم، دادستان و دولت ما نگاه می كنند آنچه را كه آنها طبق قوانین ما محكوم كردند ما درخواست انتقال بدهیم. انتقال ممكن است باعث لطمه به حاكمیت و نظم عمومی ما شود، ما منتقل نمی كنیم. بنابراین عنایت بفرمایید! بحث تحمل كیفر است، آن هم در زمان بیش از شش ماه است، این یك نكته.

نكته بعد؛ سرور عزیزم نگاه كنید! مثلاً اگر ما یا آنها بخواهیم اجرا كنیم، «دولت اجراكننده در صورت درخواست موظف است ممكن است درخواست ندهیم «پیش از انتقال محکوم، به دولت صادركننده حکم اطلاع دهد كه كدام یك از رویه های مندرج در ماده (۱) را به عمل خواهد آورد . یعنی نگاه كنید، همه چیز را دقت فرمودند، ما هم در كمیسیون دقت كردیم. «اجرای حكم تابع قوانین داخلی دولت اجراكننده باشد، اگر تابع قوانین ما نباشد كه ما درخواست نمی دهیم و اجرا نمی كنیم.

«چنانچه حکم از نظر ماهیت یا مدت با قانون داخلی دولت اجراكننده مغایر باشد یا قانون داخلی دولت اجراكننده چنین ایجاب نماید، آن دولت می تواند از طریق مرجع صلاحیتدار خود محكومیت را با مجازات یا اقداماتی كه طبق قوانین آن برای جرم مشابه مقرر گردیده است، تطبیق دهد . پس آنجایی هم كه ما عناوین مجرمانه دیگری داریم كه اینها به عنوان دیگر محكوم شدند، ما با اطلاع آنها با عنوان جرم خودمان تطبیق می دهیم.

نكته بعد؛ ببینید! در این لایحه آمده «تجدیدنظر در حكم محكومیت ، چه ما و چه قزاقستان نمی توانیم تجدیدنظر كنیم. حكمی كه قطعی شده، اگر حكمی در مرحله تحقیقاتی است آن یك مقوله است، باید ادامه پیدا كند، اگر حكمی قطعی شد و ما یا آنها محكوم را درخواست انتقال دادیم، حق تجدیدنظر ندارند. (نایب رئیس ـ حاج آقا! خیلی ممنون و متشكر، دست شما درد نكند).

این را هم عرض كنم، ما یك نكته ای هم در رابطه با این داریم كه شورای محترم نگهبان ممكن است به ما اشكال بگیرد و آن این است، اینكه در ماده (۳) یا بند «ت ماده (۱) آمده است «بستگان ، ممكن است بگویند از نظر شرعی بستگان شامل دایی، عمو و خاله می شود، نه. ببینید! در موافقتنامه كه به زبان انگلیسی آمده، آمده: «Core family . «Core به معنای هسته است، چون در ترجمه یك لغت خاص برای آن پیدا نكردند اعلام كردند «بستگان و ما اعلام كردیم كه دولت محترم از این به بعد لغت متناسب با آن را بگذارند، نه اینكه بگویند «بستگان كه شورای محترم نگهبان بحث ولایت شرعی را اشكال كند. بنابراین در موافقتنامه «Core family به معنای هسته فامیلی آمده، آن وقت قرار شد ان شا ءالله (نایب رئیس ـ خیلی ممنون حاج آقا، متشكرم) دولت به بستگانی كه ولایت دارند ترجمه كند. ان شا ءالله عزیزان رأی بدهند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون حاج آقا. آقای دكتر بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ لایحه موافقتنامه انتقال محكومین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان

ماده واحده ـ موافقتنامه انتقال محكومین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان مشتمل بر یك مقدمه و (۲۰) ماده به شرح پیوست تصویب و اجازه مبادله اسناد آن داده می شود.

تبصره ـ در اجرای مفاد این موافقتنامه رعایت اصول (۷۷) و (۱۳۹) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران الزامی است.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ حضار ۱۹۹ نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و كمیسیون موافق هستند. لطفاً در رأی گیری شركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

 

۷ ـ قرائت گزارش كمیسیون اصل نود در خصوص موضوع عضویت آقای فخرالدین احمدی دانش آشتیانی وزیر آموزش و پرورش در هیأت مدیره شركت خصوصی «آمیتیس طراوت كودكی

نایب رئیس (پزشكیان) ـ گزارش را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! دیروز جناب آقای دكتر لاریجانی به كمیسیون اصل (۹۰) مأموریتی پیرامون موضوعات در مورد وزارت آموزش و پرورش دادند، كمیسیون اصل (۹۰) گزارش را تهیه كرده است. اگر اجازه بفرمایید گزارش قرائت شود.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ بله، قرائت شود.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ جناب آقای محمدی در خدمتتان هستیم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای محمدی بفرمایید.

داود محمدی (رئیس كمیسیون اصل نودم قانون اساسی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

«و به نستعین و الله خیر ناصرٍ و معین

با عرض سلام و ارادت به محضر همكاران شریف و بزرگوارم در مجلس شورای اسلامی و با عنایت به فرمایشات رئیس محترم مجلس شورای اسلامی در جلسه مورخ ۱۹/۲/۹۶ و دستور پیگیری موضوع عضویت آقای دكتر احمدی دانش آشتیانی وزیر محترم آموزش و پرورش در هیأت مدیره شركت خصوصی آمیتیس طراوت كودكی به شماره ثبت (۴۵۸۸۸۹) مورخ ۲۸/۵/۹۳ به استحضار همكاران عزیزم می رسانم كه پس از أخذ استعلام از اداره كل ثبت شركت ها و مؤسسات غیرتجاری، فوراً جلسه ای با حضور حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای محسنی اژه ای معاون اول محترم قوه قضائیه و آقای دكتر احمدی دانش آشتیانی وزیر محترم آموزش و پرورش و هیأتهای كارشناسی همراه آنان و برخی اعضای این كمیسیون در تاریخ ۱۹/۲/۹۶ منعقد شد.

ابتدا اظهارات جناب آقای اژه ای با تأكید بر آنچه كه در مصاحبه رسانه ای مورخ ۱۷/۲/۹۶ منتشر شده بود استماع گردید. ایشان با توجه به صراحت اصل (۱۴۱) قانون اساسی و ماده واحده قانون ممنوعیت تصدی بیش از یك شغل معتقد بودند كه صرف عضویت در هیأت مدیره شركت خصوصی برای كاركنان دولت و وزرا ممنوعیت دارد و با توجه به آخرین تغییرات رسمی شركت مزبور كه در جوابیه اداره كل ثبت شركت ها و مؤسسات غیرتجاری به شماره (۲۷۴۷۹/۹۶) مورخ ۱۷/۲/۹۶ در پاسخ به استعلام سازمان بازرسی كل كشور منعكس شده، این طور آوردند: آقای فخرالدین احمدی دانش آشتیانی تاكنون در شركت مذكور به عنوان عضو و رئیس هیأت مدیره شناخته می شود. داشتن یا نداشتن فعالیت اقتصادی در شركت تأثیری در بحث حقوقی و ممنوعیت یادشده ندارد.

مضافاً ایشان اضافه كردند: در تاریخ ۲۵/۱۲/۹۵ صورت جلسه هیأت مدیره شركت آمیتیس طراوت كودكی توسط آقای احمدی دانش آشتیانی امضا شده است تا موضوع تغییر نشانی شركت در دفاتر ثبت شركت ها درج شود و همین اقدام در بحث تقلیل سرمایه شركت در تاریخ ۱۰/۱۲/۹۵ و ابلاغ مصوب مورخ ۱۰/۱۰/۹۵ مجمع عمومی فوق العاده شركت مزبور اتفاق افتاده است.

ایشان اضافه كردند: آقای دانش آشتیانی در شركت دیگری نیز به نام مهندسین مشاور طرح نگار عضویت در هیأت مدیره دارند.

آقای دانش آشتیانی در پاسخ به اظهارات آقای محسنی اژه ای توضیح دادند: اینجانب پس از أخذ رأی اعتماد از مجلس شورای اسلامی، یعنی ۱۲/۸/۹۵ استعفای خود را از هر دو شركت، هم شركت آمیتیس و هم از شركت طرح نگار ارائه دادم كه مورد موافقت قرار گرفته و مستنداً با پست سفارشی مدارك مربوطه را به اداره كل ثبت شركت ها ارسال كردم. تصویر قبوض پستی در پرونده كمیسیون مضبوط است و همچنین به موجب سند رسمی صلح منقول به شماره (۱۰۶۳۶) مورخ ۱۵/۱۰/۹۵ دفترخانه (۸۱۵) تهران حتی تمام سهم الشركه متعلق به ارزش (۵) میلیون ریال را به غیر واگذار كردم تا جلوی هرگونه شائبه ای را هم از جهت عضویت در هیأت مدیره و هم از جهت داشتن سهام مربوطه برطرف كنم.

در خصوص شركت مهندسین مشاور طرح نگار نیز اضافه كردند: بابت در اختیار گذاشتن مجوز مهندس ناظری خودم به شركت مزبور سالانه فقط (۵/۲) میلیون تومان دریافت می كردم كه آن هم پس از رأی اعتماد مجلس به همكاری با شركت ادامه ندادم.

ایشان در پایان عدم درج تغییرات مذكور در اداره ثبت شركت ها را ناشی از طی مراحل اداری در اداره مزبور دانستند كه چون تغییرات قبلی بابت افزایش سرمایه هنوز نهایی نشده بود، مراتب درج استعفا هم انجام نشده است. آقای آشتیانی تأكید كردند كه بعد از قبول وزارت اساساً در تصمیمات هیأت مدیره دخالت و امضایی نداشته و فاقد هرگونه فعالیت اقتصادی بوده است.

نهایتاً با بررسی های به عمل آمده به نظر می رسد آقای احمدی دانش آشتیانی با توجه به مدارك ارائه شده و مخصوصاً سند رسمی مذكور در انتقال سهام و به منظور رفع هرگونه شائبه و پس از أخذ رأی اعتماد از مجلس شورای اسلامی اقداماتی برای خروج از شركت انجام دادند. لكن به لحاظ شكلی و طی مراحل اداری و درج در روزنامه رسمی به هر علتی توفیق حاصل نشده است. بنابراین با عنایت به آخرین جوابیه اداره كل ثبت شركت ها و مؤسسات غیرتجاری به تاریخ ۱۹/۲/۹۶ یعنی دیروز به استعلام این كمیسیون، مشارالیه تاكنون به عنوان رئیس هیأت مدیره شركت مذكور محسوب می شود. ولیكن با عنایت به مدارك ارائه شده از سوی آقای احمدی دانش آشتیانی مشارالیه اقدام به استعفا را در مورخ ۱۲/۸/۹۵ و خروج از شركت مذكور و انتقال سهام را به عمل آورده اند و مستندات مربوطه را در تاریخ ۱۶/۱۲/۹۵ و ۲۲/۱۲/۹۵ به اداره ثبت شركت ها ارسال داشتند. لیكن به لحاظ تشریفات اداری تاكنون تغییرات مزبور عملاً انجام نگردیده و در روزنامه رسمی درج نشده است.

علی هذا مراتب بررسی هایی كه به عمل آمد و عین مطالبی كه طرفین اظهار داشتند و مداركی كه ارسال شد، برای مزید استحضار همكاران گرانقدرم در صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرائت گردید. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

نایب رئیس (پزشكیان) ـ برای شما ثابت شد كه ایشان استعفا داده است.

محمدی ـ ولی هنوز ثبت نشده است.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ ثبت نشده، ولی استعفا داده است. بر اساس بررسی كه الان اعلام كردند ایشان استعفا داده اند، مستنداتش هم آنجا است. استعفا كتبی داده است، حالا این در گزارش است، اگر به زور می خواهید بگویید حساب می شود بحث جدایی است. میهمانان را بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ با عرض تبریك نیمه شعبان و ولادت باسعادت حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) (حضار صلوات فرستادند) و روز سربازان گمنام امام زمان (عجل الله تعالی فرجه ) میهمانان جلسه علنی امروز را اعلام می كنم.

ـ جمعی از دانشجویان رشته حقوق دانشگاه پیام نور الوند استان قزوین میهمانان جناب آقای محمدی نماینده محترم قزوین، البرز و آبیك هستند.

ـ جمعی از شهرداران مدارس شهرداری منطقه (۱۰) تهران.

ـ جمعی از دانشجویان رشته حقوق دانشگاه شهید باهنر استان كرمان میهمانان جناب آقای پورابراهیمی نماینده محترم كرمان و راور هستند.

ـ جمعی از دانشجویان رشته حقوق دانشگاه پیام نور شهرستان گلپایگان استان اصفهان میهمانان جناب آقای بختیار نماینده محترم گلپایگان و خوانسار هستند.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه سما از شهرستان محلات استان مركزی میهمانان حجت الاسلام و المسلمین سلیمی نماینده محترم محلات هستند.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه شهید علی صیادشیرازی از منطقه (۵) تهران.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) از شهرستان تیران استان اصفهان میهمانان جناب آقای ابوترابی نماینده محترم نجف آباد و تیران هستند.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه معلم از ناحیه (۴) كرج استان البرز.

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه انقلاب اسلامی (۱) از شهر مقدس قم میهمانان جناب آقای امیرآبادی نماینده محترم قم هستند.

ـ جمعی از فرهنگیان دبیرستان مفید و اهالی شهرستان فردوس استان خراسان جنوبی میهمانان جناب آقای امیرحسنخانی نماینده محترم فردوس، سرایان، طبس و بشرویه هستند.

ـ اعضای محترم شورای شهر و شهردار محترم شهر آچاچی میهمانان جناب آقای یعقوب شیویاری نماینده محترم شهرستان میانه هستند.

ـ جمعی از معدنكاران محترم معدن سرب روی بخش انگوران شهرستان ماهنشان استان زنجان میهمانان جناب آقای دكتر خاتمی نماینده محترم ماهنشان و ایجرود هستند. خیلی خوش آمدید.

 

۸ ـ اعلام وصول (۱) فقره لایحه

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای رئیس! چند تا اعلام وصول داریم.

ـ موافقتنامه همكاری اقتصادی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری اسلونی كه طی تشریفات قانونی از طرف دولت به مجلس شورای اسلامی تقدیم گردید اعلام وصول می گردد.

 

۹ ـ اعلام وصول (۴) فقره سؤال

دبیر (كاتب) ـ سؤال ملی پنج تن از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی از وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص علت عدم اجرای كامل مفاد احكام تكلیفی مندرج در قانون برنامه پنجم توسعه اعلام وصول می شود.

ـ سؤال ملی جناب آقای علی مطهری نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس از وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص علت عدم اجرای قانون منع استفاده از كلمات بیگانه اعلام وصول می شود.

ـ سؤال ملی جناب آقای نادر قاضی پور نماینده محترم ارومیه از وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص عدم توزیع برابر امكانات، تجهیزات و اعتبارات لازم جهت گسترش فضاهای آموزشی و علمی در دانشگاه های سراسر كشور اعلام وصول می شود.

ـ سؤال ملی جناب آقای جبار كوچكی نژاد نماینده محترم رشت از وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص علت تبعیض در ارتقای اساتید و همچنین جهت گیری سیاسی مسئولین دانشگاه ها اعلام وصول می شود.

جناب آقای رئیس! در خدمت شما هستیم.

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ آقای رئیس! اگر اجازه بدهید یك اصلاحیه دارم. جناب آقای ملكشاهی راد، آقای بدری، آقای بنائی، آقای خسته بند و آقای علیم یارمحمدی از طرف كمیسیون عمران به مأموریت اعزام شدند كه الان به ما اعلام كردند. صبح تأخیر اعلام شد، اصلاح می شود.

 

۱۰ـ تصویب لایحه موافقتنامه حمل و نقل دریایی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری كره (ثبت ۲۱۵)

نایب رئیس (پزشكیان) ـ دستور بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ دستور بعدی گزارش كمیسیون عمران در مورد لایحه موافقتنامه حمل و نقل دریایی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری كره است. سخنگوی محترم كمیسیون عمران بفرمایید.

شادمهر كاظم زاده (عضو كمیسیون عمران) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

گزارش كمیسیون عمران به مجلس شورای اسلامی

لایحه موافقتنامه حمل و نقل دریایی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری کره به شماره چاپ (۳۴۷) كه به عنوان کمیسیون اصلی به کمیسیون عمران ارجاع گردیده بود، در جلسه مورخ ۲۰/۱/۱۳۹۶ با حضور مسئولین اجرایی ذی ربط و کارشناسان مرکز پژوهشهای مجلس مورد بحث و بررسی قرار گرفت و ماده واحده با الحاق یک تبصره تصویب شد.

اینك گزارش آن در اجرای ماده (۱۴۷) آیین نامه داخلی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می شود.

ضمناً گزارش کمیسیون فرعی قضائی و حقوقی تا این تاریخ واصل نگردیده است.

رئیس كمیسیون عمران ـ محمدرضا رضائی كوچی

اما با توجه به اهمیت این لایحه و موافقتنامه، همكاری های دوجانبه و گسترش مبادلات تجاری و تأثیر مثبت آن در روابط اقتصادی دو كشور جمهوری اسلامی ایران و كره جنوبی ایجاب می كند تا همه زمینه ها از جمله بهره گیری از حمل و نقل دریایی در این همكاری مورد توجه قرار گیرد.

بهره گیری از حمل و نقل دریایی در توسعه و تقویت روابط اقتصادی و برای فعالیت ناوگان ترابری دریایی دو كشور موكول به تأمین شركت حقوقی لازم است. كمك به توسعه حمل و نقل دریایی بین طرفهای متعاهد و تلاش های مشترك برای رفع مشكلاتی كه ممكن است مانع گسترش حمل و نقل دریایی بین بنادر طرف های متعاهد بین دو كشور می شود.

اما این موافقتنامه زمینه تقویت روابط اقتصادی بین دو كشور جمهوری اسلامی ایران و كره جنوبی را فراهم می كند. بنابراین با حفظ منافع ملی و رعایت اصول (۷۷)، (۱۲۵) و (۱۳۹) قانون اساسی تصویب این موافقتنامه پیشنهاد می گردد. والسلام علیكم و رحمه الله

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، مخالف را دعوت بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ مخالف اول سركار خانم سیده فاطمه ذوالقدر، مخالف دوم جناب آقای علیرضا سلیمی نماینده محترم محلات، موافق اول جناب آقای حشمت اله فلاحت پیشه و موافق دوم جناب آقای مهرداد بائوج لاهوتی هستند. سركار خانم سیده فاطمه ذوالقدر بفرمایید.

فاطمه ذوالقدر (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و احترام خدمت همكاران محترم و تبریك میلاد منجی بشریت حضرت صاحب الزمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف).

همكاران محترم! همان گونه كه مستحضر هستید یكی از مسیرهای حمل و نقل در جهان كه دارای مزایا و فواید بیشماری است و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است، بهره گیری از پهنه دریاها، اقیانوس ها و آبهای آزاد است. بحمدالله كشور ما به لطف و عنایت خدا از این نعمت بزرگ برخوردار است و تقریباً (۲۰۰۰) كیلومتر مرز آبی در دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان داریم كه این مرز دریایی برای ایران مزیت های زیادی را به وجود آورده است.

لذا بهره گیری از حمل و نقل دریایی جهت كالا و تردد مسافری برای ما از اهمیت زیادی برخوردار است. به همین منظور لایحه موافقتنامه حمل و نقل دریایی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری كره كه روابط حسنه ای نیز با كشور ما دارد، در زمینه كشتیرانی و كشتی سازی هم از كشورهای برتر دنیا است، از سوی دولت محترم و وزارت راه و شهرسازی برای فعالیت ناوگان دریایی تهیه و تنظیم شده، ولی در ماده (۱۰) كه مربوط به شناسایی متقابل مدارك كشتی است، یعنی قبول كشتی و شناسنامه كشتی است. در بند (۱) آمده: «هر طرف متعاهد، تابعیت کشتی طرف متعاهد دیگر را بر اساس اسناد موجود در کشتی که توسط مقام های صلاحیت دار کشور صاحب پرچم طبق قوانین و مقررات لازم الاجرا در آن صادر شده است، به رسمیت خواهد شناخت . سؤال اینجاست كه منظور از «قوانین و مقررات لازم الاجرا كدام قوانین است كه اینجا ذكر نشده است. در اینجا صرفاً به قوانین و مقررات لازم الاجرا توسط مقام های صلاحیت دار كشور صاحب پرچم اشاره شده و اگر طرف مقابل مثلاً تابعیت آن كشتی را داشته باشد، از نظر جمهوری اسلامی ایران كه یك كشور هدف است و بخواهد وارد آبهای ایران شود تكلیف چه خواهد شد؟

بنابراین من با كلیات این لایحه مخالف نیستم و بسیار خوب است، در جهت فعال سازی بنادر كوچك و بنادر بزرگ ماست، ما در استانهای شمالی و جنوبی كشور بنادر زیادی داریم، ولی باید این قوانین و مقررات مشخص شود كه خدای ناكرده در آینده به ضرر جمهوری اسلامی ایران نشود. (نایب رئیس ـ خیلی ممنون) لذا می خواهم كه این بند این ماده اصلاح شود. تشكر می كنم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، موافق صحبت كند.

دبیر (كاتب) ـ موافق اول آقای حشمت اله فلاحت پیشه هستند، بفرمایید.

حشمت اله فلاحت پیشه (اسلام آباد غرب و دالاهو) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ببینید عزیزان! من ابتدا توجه مجلس عزیز را به این موضوع جلب می كنم كه بعد از برجام (۹۱۵) نوع تحریم برداشته شد، هنوز (۲۴۵) نوع تحریم مانده است. یعنی مجموع تحریم هایی كه ما داریم می گوییم تحریم شخص است، نهاد است، كشتی، نفتكش، هواپیما و غیره و غیره هستند. طبق مراحلی این تحریم ها برداشته می شود، حالا بنا به شرایطی كه الان در آمریكا شكل گرفته برداشتن تحریم ها در زمان ترامپ فقط سه مورد بوده و چند مورد هم اضافه شده، ولی در كل می خواهم این را عرض كنم كه ربط موضوع به چنین لوایحی كه می آید، این لوایح نوعاً خاص دوران بعد از تحریم هستند. در زمانی كه جمهوری اسلامی ایران مورد تحریم قرار گرفته بود در قالب هر قطعنامه كشورهای مختلف دنیا موظف بودند كه هر سه ماه یك بار گزارش اعمال تحریم علیه ایران را بیایند مطرح كنند كه بخش عمده این به حمل و نقل دریایی جمهوری اسلامی ایران آسیب می زد. یكی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران بعد از انقلاب این است كه در حمل و نقل دریایی در حوزه های مختلف اعم از حوزه های نفتكش تا بازرگانی جزء كشورهای برتر و خوداتكای دنیا است. لذا كشوری كه از چنین شرایطی برخوردار است در دنیای امروز بدون انعقاد چنین موافقتنامه هایی با كشورهای مختلف به ویژه جمهوری كره كه در این زمینه حمل و نقل دریایی از كشورهای برتر است نمی تواند موقعیت بین المللی خودش را حفظ كند. این موافقتنامه در این قالب شكل می گیرد.

حالا چه می گوید؟ ببینید! همكاری برای رفع مشكلاتی كه در حمل و نقل دریایی بین دو طرف به وجود می آید، ایجاد نمایندگی و شعبه در بنادر دو كشور، انتقال آزاد درآمدهای اتباع دو كشور، كمك و مساعدت در شرایط بحران و اضطرار، همكاری های فنی، ایجاد كارگروه مشترك برای پیشبرد امور و در نهایت هم این قید را دارد كه این در قالب قوانین و مقررات دو كشور امضا می شود.

ببینید عزیزان! چنین موافقتنامه هایی كه ما در مجلس روی آن خیلی وقت می گذاریم و یك سری مخالف ها صورت می گیرد، در جایی مثل مجمع تشخیص در دو دقیقه تصویب می شود. اینها موافقتنامه های تیپ هستند و جزء مزایای مناسبات خارجی كشورها هستند. بنده به عنوان عضوی از كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی كه كمیسیون ما در قالب این موافقتنامه ها نوعاً كمیسیون فرعی است و ما اینجا هم با اتفاق آرا این را تصویب كردیم، خدمت شما این را عرض می كنم كه برای كشور ما و پیشبرد امور ما به ویژه در شرایط پسابرجام خیلی ضروری است كه چنین موافقتنامه هایی داشته باشیم. در موافقتنامه قبلی هم مطرح شده بود، عدم وجود چنین موافقتنامه هایی باعث می شود كه اتباع ما در كشورهای مختلف دچار مشكل شوند، درآمد ما در كشورهای مختلف و سرمایه ما با خاكریز و مانع مواجه شود، فلذا ما با این كار داریم كار تسهیلاتی انجام می دهیم. جواب همكار محترمم سركار خانم ذوالقدر را فقط می خواهم این را بگویم، ببینید سركار خانم! در همان بندی كه اشاره كردید نوشته «مقام های صلاحیت دار كشور ، مقام های صلاحیت دار كشور در دو موضوع صاحب تصمیم هستند، یكی در موضوعات مربوط به گواهینامه ها و كنوانسیون های بین المللی و دوم در موارد مربوط به قوانین داخلی كشورها و این را پذیرفتیم، در دنیا هم همین طور است. وقتی كه تصمیمی گرفتند اسناد داخلی كشتی ها در قالب همین مورد قبول متقابل است. لذا عزیزان! خواهش من این است كه رأی بدهید، (نایب رئیس ـ خیلی ممنون) اینها مواردی است كه نشان دهنده پیشبرد سیاست های بین المللی جمهوری اسلامی ایران به ویژه در شرایط پسابرجام است.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، آقای كاتب! مخالف بعدی را دعوت بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ مخالف بعدی جناب آقای سلیمی هستند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ببینید! در موافقتنامه حمل و نقل دریایی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری كره، ما با اصل موافقتنامه مشكل نداریم، چون موجب می شود ما از عرصه دریا برای جابه جایی مسافر، تقویت روابط اقتصادی دوجانبه و سایر همكاری ها استفاده كنیم، اما واقعیت این است كه این موافقتنامه چند تا نقص دارد. من اینها را كه عرض می كنم، ان شا ءالله باید به این نواقص یك نوع توجه كنیم كه نواقص جبران شود.

من به عنوان نمونه بعضی از این نواقص را عرض می كنم. در بند (۲) ماده (۱۸) می گوید این موافقتنامه ضمانت اجرایی ندارد، یعنی مشخص نیست كه این موافقتنامه یعنی علی رغم مواد بسیار قابل دفاعی كه در آن وجود دارد، اما هیچ ضمانتی ندارد. ببینید! در بند (۲) ماده (۱۸) می گوید: «این موافقتنامه برای مدت نامحدود باقی می ماند تا اینجا بحثی نداریم، «مگر اینکه هر یک از طرفهای متعاهد با ارائه یادداشت کتبی از طریق مجاری دیپلماتیک، طرف متعاهد دیگر را از قصد خود برای فسخ این موافقتنامه مطلع نمایند . یعنی چه؟ یعنی ما اینجا نشستیم، موافقتنامه را تصویب می كنیم، هرگاه طرف كره ای اراده كرد یك یادداشتی به سفارت جمهوری اسلامی ایران در سئول می فرستد و موافقتنامه كأن لم یكن می شود. یعنی بند (۲) ماده (۱۸) دارد این را می گوید. ممكن است ما بر اساس این موافقتنامه تمهیداتی را اندیشیده باشیم، سرمایه گذاری هایی كرده باشیم، سرمایه گذاری ما با وجود این بند (۲) امنیت ندارد، این بند (۲) را باید اصلاح كنیم، این نقص است.

نقص بعدی در ماده (۱۳) این موافقتنامه است. در بند (۲) ماده (۱۳) می گوید: در صورتی که یک طرف متعاهد تشخیص دهد یک کشتی از طرف متعاهد دیگر، با یک حادثه یا هر خطر دیگر مواجه شده باشد. حالا در نزدیك سواحل كره با خطر مواجه شده باشد چه می شود و چه اتفاقی می افتد؟ می گوید: باید در اولین فرصت حادثه را فقط اعلام نمایند. آیا برای جلوگیری از این حادثه اقدامات بایسته باید صورت بگیرد یا نه؟ ما باید فقط اعلام كنیم كه این حادثه در آنجا اتفاق افتاد؟ این هم نقص بعدی است.

در انتهای بند (۳) همین ماده (۱۳) علی رغم اینكه در صدر بند مواردی وجود دارد كه قابل دفاع است، بحث بروز سانحه و بحث وضعیت اضطراری برای كشتی را مطرح كرده، گفته كه تجهیزات، سایر اموال، بار و قطعات یدكی معاف از مالیات خواهند بود، می گوید: «مشروط بر اینكه ، بحث در اینجا مهم است، می گوید اینها معاف هستند مشروط بر اینكه برای اهداف تجاری ترخیص نشده باشند. از كجا می شود این را تشخیص داد؟ سلیقه ای می شود، یعنی ساز و كاری كه به صورت دقیق مشخص كند كه اهداف حمل و نقل در اینجا تجاری است یا تجاری نیست به هیچ وجه مشخص نشده است. در صدر و ذیل موافقتنامه به این مسأله اشاره نشده است.

در ماده (۷) كه به بحث كابوتاژ اشاره كرده می گوید: «این موافقتنامه امتیازهای کشتیرانی ساحلی، یدک کشی، راهنمایی و سایر خدمات مربوط به حمل و نقل دریایی که برای شرکت های کشتیرانی یا سایر مؤسسات و همچنین برای اتباع یا ساکنان طرف متعاهد اختصاص یافته است را شامل نخواهد شد . ببینید! اینجا در بحث كابوتاژ هم بحث عدم شمول به نظر می رسد یك نقص است. به هر كیفیت این نواقص در این موافقتنامه است. عرض ما این است كه ما با اصل موافقتنامه موافقیم، ولی نواقص جدی در آن وجود دارد، باید به هر كیفیت برای رفع این نواقص چاره اندیشی شود، متشكرم.

دبیر (كاتب) ـ متشكر جناب آقای سلیمی عزیز. موافق بعدی جناب آقای مهرداد لاهوتی نماینده محترم لنگرود هستند، بفرمایید.

مهرداد بائوج لاهوتی (لنگرود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

 من هم از برادر خوبمان جناب آقای سلیمی ممنونم، چون هم ایشان و هم سركار خانم ذوالقدر مخالفتی نداشتند، اما ابهام هایی داشتند كه مطرح فرمودند. من از آقای سلیمی سؤال می كنم، الان این رفت و آمدهای اقتصادی كه الحمدلله بعد از برجام در كشور ما دارد صورت می گیرد، حالا شما تفاوت ها را ببینید، در گذشته كشورهایی به كشور ما سفر می كردند كه پیدا كردن آن كشورها در نقشه جغرافیا نیاز به ذره بین داشت، ولی الان كشورهای قدرتمند دنیا یكی پس از دیگری افتخار می كنند كه با جمهوری اسلامی ارتباط اقتصادی داشته باشند. این ارتباط خوبی است كه الان دارد از نظر اقتصادی و سیاسی شكل می گیرد، الان ما آمدیم با كره روابط اقتصادی برقرار كردیم، حمل و نقل روابط اقتصادی ما باید به چه صورتی صورت بگیرد. هوا، زمین و دریا است و منطقی ترین راه این است كه وقتی ما دریا و حمل و نقل دریایی را داریم، حتی در داخل كشور ما، دوستان! شما تصور كنید، الان در حال حاضر (۹۰) درصد حمل و نقل در جاده های ما به صورت جاده ای است. یكی از بدبختی هایی كه ما الان در كشور خودمان داریم، سهم حمل و نقل جاده ای ما بالاست، (۱۰) درصد حمل و نقل ما بین ریل، هوا و دریا است. ما باید به شدت بحث حمل و نقل ریلی و دریایی را در كشور توسعه بدهیم.

جا دارد من از وزارت وقت راه و شهرسازی و سازمان بنادر تشكر كنم كه پای بخش خصوصی را در بخش صنعت توسعه حمل و نقل دریایی باز كردند. واقعاً الان بخش خصوصی به اهمیت سرمایه گذاری در بخش حمل و نقل دریایی پی برده اند. اینها از نكات مثبتی است كه دارد صورت می گیرد.

خواهش من از دوستان این است كه عنایت كنند، من فكر می كنم واقعاً این لایحه از لوایح مهمی است كه همه ما باید با یك رأی بالا بتوانیم گذشته از اینكه حمل و نقل دریایی را كه این استعداد الان در كشور ما وجود دارد كه بتواند (نایب رئیس ـ خیلی ممنون) بخش عمده ای از حمل و نقل دریایی را جابه جا كند. آقای پزشكیان! داشتم این را عرض می كردم كه بعد از برجام این سفرهای بزرگ، در گذشته رؤسای كشورهایی به كشور ما سفر می كردند كه ما اگر در نقشه جغرافیا می خواستیم آنها را پیدا كنیم نیاز به ذره بین داشتیم، امروز كشورهای قدرتمند دنیا دارند افتخار می كنند كه با جمهوری اسلامی روابط اقتصادی داشته باشند. اینها نیاز به توسعه حمل و نقل است، من فكر می كنم حمل و نقل دریایی یكی از بهترین ها است.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، متشكرم. دولت بفرمایید.

علیرضا محفوظی (معاون حقوقی و امور مجلس وزارت راه و شهرسازی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

میلاد مولود نیمه شعبان را خدمت خواهران و برادران عزیز و گرامی تبریك و تهنیت عرض می كنم.

دوستان مستحضر باشند، یكی از لوایح بسیار مهم ما در بخش حمل و نقل دریایی است. دوستان ما در مجموعه وزارت راه و شهرسازی، سازمان های تابعه، دولت، وزارت امور خارجه و سایر دستگاه ها در ارتباط با این موافقتنامه زحمات، تلاش ها و خدمات بسیار گسترده ای داشتند و یكی از لوایح بسیار خوبی است كه كار شده و زحمت كشیده شده و این لایحه از لوایحی است كه در واقع پس از برجام تهیه و تقدیم مجلس محترم شورای اسلامی شده و در كمیسیون تخصصی عمران هم بحث های مستوفایی انجام شده است.

سواحلی كه ما در مجموعه خودمان داریم (۵۸۰۰) كیلومتر است، حمل و نقل دریایی یكی از شقوق حمل و نقلی است كه ما برای آن اولویت داریم و حمل و نقل ریلی و دریایی در سیاست های كلی نظام هم از اولویت های نظام است. خوشبختانه طرف مقابل ما هم همراهی خوبی كرده، علی رغم همه فشارها، محدودیت ها و مصائب و تنگناهایی كه داشته پای این كار آمده و الان روابط و ارتباطات خوبی را می خواهند در ابعاد مختلف تنظیم كنند. این لایحه هم از جهت سیاسی، هم از جهت اجتماعی، هم از جهت حمل و نقلی، هم از جهت اقتصادی و هم از جهت تجاری می تواند فضای بسیار خوبی را برای كل كشور ایجاد كند، فضای دنیا را هم می تواند تحت تأثیر خودش قرار بدهد.

ابهاماتی هم كه دوستان داشتند، حق فسخی كه حاج آقای سلیمی به آن متعرض بود، این حق فسخ برای هر دو طرف است، یعنی اگر چنانچه ما هم در این موافقتنامه موارد و مسائلی داشته باشیم كه مستلزم این باشد به آنها اعلام كنیم و توجه بدهیم، این حق برای ما هم وجود دارد.

در ارتباط با اعلام سوانح احتمالی كه ممكن است ایجاد شود، دوستان مستحضر باشند كه در كنوانسیون های دیگر كاملاً وظایف و تكالیف مشخص است. ما به محض اینكه اعلام می كنیم، معنی آن فقط یك اطلاع نیست، بلكه وظایف، تعهدات و مسئولیت های دیگر برای طرف مقابل وجود دارد. بقیه بحث ها هم كه دوستان فرمودند جای هیچ گونه نگرانی و دغدغه ای نیست، برای اینكه ما یك پیام خوبی به دنیا بدهیم و این ارتباطاتمان را در دنیا در بخش حمل و نقل ریلی و دریایی داشته باشیم، استدعای ما این است كه به این لایحه موافقتنامه رأی بالایی بدهند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، كمیسیون بفرمایید.

شادمهر كاظم زاده (عضو كمیسیون عمران) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همان طور كه موافقین محترم و نماینده دولت هم اشاره كرد، اهمیت بهره گیری از حمل و نقل دریایی در گسترش مبادله كالا و جابه جایی مسافر با نظر به آثار مثبتی كه در روابط اقتصادی فی مابین دو كشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری كره جنوبی دارد، این لایحه می تواند خیلی تأثیر داشته باشد.

در خصوص مواردی كه مخالفین هم فرمودند، به هر حال بحث فسخ قرارداد كه حق دوطرفه ای است. در خصوص سواحل هم كه حق هر كشوری است، یعنی بحث كابوتاژ را كه گفتند، حق هر كشوری است كه حمل و نقل ساحلی مختص خودش را داشته باشد و این غیرقابل اختصاص به كشور دیگر است. بر همین اساس این دو موردی كه مخالفین محترم هم گفتند قابل دفاع و توجیه است، با تشكر.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ لایحه موافقتنامه حمل و نقل دریایی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری كره

ماده واحده ـ موافقتنامه حمل و نقل دریایی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری كره (جنوبی) مشتمل بر یك مقدمه و (۱۹) ماده به شرح پیوست تصویب و اجازه مبادله اسناد آن داده می شود.

تبصره ـ در اجرای این موافقتنامه و اصلاحات بعدی آن رعایت اصول (۷۷) و (۱۳۹) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران الزامی است.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ حضار ۱۹۹ نفر، نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید. لطفاً در رأی گیری مشاركت بفرمایید. دور قبل تعداد نمایندگانی كه مشاركت نكرده بودند قابل توجه بود. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. اخطار را گوش كنیم.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای كوچكی نژاد اخطار دارند، بفرمایید.

جبار كوچكی نژاد ارم ساداتی (رشت) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! من اخطار اصل (۶۷) قانون اساسی و مواد (۱۸) و (۲۴) بند (۱۱) آیین نامه داخلی را دارم. همه نمایندگان حضرت عالی را به عنوان یك آدم منصفی می شناسند. این گزارشی كه قرائت شد اولاً كه در دستور كار نبود و چاپ نشده بود، قانوناً چیزی كه اینجا دارد مطرح می شود باید در دستور كار باشد یا از نمایندگان رأی بگیرید، هیچ كدام از اینها نبود.

دوماً واقعاً من تعجب می كنم، آقای محمدی گزارش را به یك شكلی داد كه معلوم نیست چه پیش آمد. آقای رئیس! امروز فرهنگیان واقعاً از مجلس شورای اسلامی و دولت گله مند هستند. ببینید! فرهنگیان در همه نظرسنجی ها در دستگاه های دولتی در رضایت عمومی در صدر دستگاه ها بودند، به خاطر كاری كه در مدارس می كردند و ایثارگری می كردند، هرچند حقوق كم داشتند، ولی تلاش می كردند. این واقعاً آبروریزی است. بحث صندوق ذخیره فرهنگیان یكی، بحث سند ۲۰۳۰ یك آبروریزی دیگر، بحث قاچاق كالا مسأله دیگر و این مسائل باعث شده كه فرهنگیان از نمایندگان خودشان توقع دارند. مگر همین وزیر كه رأی اعتماد گرفت در كارنامه خودش ننوشته بود كه سند ۲۰۳۰ را اجرا می كنم؟ مجلس واقعاً باید پاسخگوی فرهنگیان باشد. این گزارشی كه آقای محمدی رئیس كمیسیون اصل (۹۰) داد، چطور شد كه ایشان می گوید استعفا داده ام، ولی بعد از وزارت به عنوان هیأت مدیره امضا كرده است؟ اگر واقعاً استعفا داده نباید به آن جلسات می رفت، امضا نمی كرد. معلوم است كه همه اینها صوری بوده و این بحثی كه آقای وزیر دارد یا این گزارشی كه تهیه كردند، نمایندگان انتظار داشتند رئیس كمیسیون اصل (۹۰) واقعیت ها را قرائت كند، (نایب رئیس ـ خیلی ممنون) نه اینكه چیزی را قرائت كند كه نه نمایندگان چیزی فهمیدند و نه مردمی كه می شنوند و نه تكلیف فرهنگیان با این وزیر روشن نشد.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، گزارش را جناب آقای دكتر لاریجانی دستور دادند كه ما اینجا بگوییم قرائت كنند، چون مثل اینكه دیروز متنی را داشتند. حالا در این رابطه بحث هم شد كه باید این كار اتفاق می افتاد، با مشورتی كه بود ما هم گفتیم خوانده شود.

آنچه كه در گزارش كمیسیون است، گزارش كمیسیون است. اگر هم جرمی مرتكب شدند به جای اینكه ما رسانه ای كنیم قوه قضائیه و كمیسیون اصل (۹۰) با مجرم برخورد كنند. چیزی را كه هنوز محاكمه نكردیم و معلوم نشده، رسانه ای كردن، كم و زیاد گفتن آن منصفانه نیست. آنچه كه خلاف است، چه كمیسیون اصل (۹۰) و چه قوه قضائیه به جای اینكه در رسانه بگویند برخورد قانونی كنند. همان مقدار كه قانون گفته برخورد كنند.

 

۱۱ ـ ناطقین جلسه: خانم سهیلا جلودارزاده و آقایان: مجتبی ذوالنوری، رمضانعلی سبحانی فر، عباس گودرزی و علی محمد مرادی

نایب رئیس (پزشكیان) ـ ناطقین را اعلام بفرمایید.

دبیر (یوسف نژاد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ناطقان میان دستور جلسه علنی امروز عبارتند از:

ـ خانم سهیلا جلودارزاده نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس.

ـ آقای مجتبی ذوالنوری نماینده محترم قم.

ـ آقای رمضانعلی سبحانی فر نماینده محترم سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب و داورزن.

(كه هر كدام هفت دقیقه وقت دارند)

ـ آقای عباس گودرزی نماینده محترم بروجرد.

ـ آقای علی محمد مرادی نماینده محترم قروه و دهگلان.

(كه هر كدام پنج دقیقه وقت دارند)

سركار خانم جلودارزاده نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس بفرمایید.

سهیلا جلودارزاده (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم

«الهی هب لی كمال الانقطاع الیك و انر ابصار قلوبنا بضیاء نظرها الیك حتی تخرق ابصار القلوب حجب النور فتصل الی معدن العظمه و تصیر ارواحنا معلقه بعزّ قدسك

معبودا! مرا به كمال گسستن از خلق و پیوستن به خودت برسان و دیده قلبمان را با فروغی كه بدان تو را مشاهده كنند روشن فرما، تا دیده دل ما حجاب های نورانی را بردرد و به كان عظمت و جلال برسد و جان های ما به مقام والای قدس تو بپیوندد.

فرازی از مناجات شعبانیه

ریاست محترم، برادران و خواهران گرامی و ملت بزرگ ایران! در نیمه ماه مبارك شعبان، ماه وارستگی و قطع وابستگی ها و در انتظار ماه رمضان المبارك ماه نزدیك شدن به حضرت دوست و میهمانی او، به همه شما درود و سلام می فرستم و كمال انقطاع را برای همگان آرزو می كنم كه اگر تلاش جدی در مسیر انقطاع الی الله نباشد، موافقت ظاهر و باطن كه اول و آخر بندگی است حاصل نمی شود.

صمیمانه ترین همدلی و احساسم را به خانواده قربانیان حوادث قطار تبریز، آتش سوزی پلاسكو و معدن زمستان یورت كه ناشی از سهل انگاری مسئولین مربوطه بود تقدیم نموده و از درگاه پروردگار متعال رحمت و بركت برای بازماندگان و تعهد و مسئولیت برای دست اندركاران مسئلت دارم و در این راستا خودم و همه شما را متذكر می شوم كه عالم محضر خداست، در محضر خدا معصیت نكنیم كه هر آنچه از مصیبت به ما می رسد در نتیجه معصیت است و معصیت پرستش و بندگی غیر خدا است، به امامت شیطان و در آرزوی دنیا.

به عهدی كه با خدا بسته ایم كه شیطان را نپرستیم و تنها خدا را بپرستیم وفا كنیم كه این صراط مستقیم و صراط انبیا است و بدانیم كه در طول تاریخ دو خط وجود داشته است، خط انبیا و خط رفاه طلبان دنیاپرست. حق مردم كه خداوند وكیل آنان است را محترم بشماریم و زندگی مخلوقات خداوند سبحان را به سهل انگاری در مسیر تندبادها قرار ندهیم و عبادت كه خدمت به جلوه های جمال پروردگار است سبك زندگی ما باشد.

ایمان به خداوند یكتا و باور روز حسابرسی و تأكید قرآن كریم بر تمسك به ریسمان الهی و پرهیز از تفرقه و ستیزه مسلمانان با یكدیگر ما را بر آن می دارد تا همواره در مسیر گسترش صلح و همكاری و سلام حركت كنیم و بدانیم كه تفرقه و واگرایی مسیر شیطان است و گفتگو و پذیرش حكمیت كلام خدا و مشورت با مؤمنین طریق بندگی است. به الله توكل كنیم، باور كنیم كه او جنبنده ای را كه از محل خود حركت نمی كند می بیند و روزی او را تأمین می كند، بركت را او به حركت ما هدیه می كند و زمانی كه ما كار می كنیم اوست كه روح و جان كار است و ما تیر می اندازیم، در حقیقت اوست كه به هدف می رساند و همه حمدها و ستایش ها در حقیقت به او می رسد و هم او اجر عمل نیكوكاران را ضایع نمی كند.

نیت در هر كاری اصل و اساس رسیدن به موفقیت است. اگر هر كاری اعم از اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و عبادی با نیت قرب الی الله شروع شود، خداوند آن نیت را به ثمر می رساند. هم كار انجام می شود و هم ثمره و بركاتش بی پایان است. اصلاح لحظه به لحظه نیت ها و سپس توكل و واگذاری كار به خداوند رمز موفقیت در هر كاری است.

مطالعه و بررسی تاریخ، وصیت مولی الموحدین علی (علیه السلام) است. بررسی تحولات در عرصه های مختلف در طول تاریخ و استفاده از اصول حاكم بر تاریخ در قرآن كریم چراغی است كه حاكمان به حق می توانند از آن بهره بگیرند و پا در راهی نگذارند كه انتهایش نابودی شهرها و هلاكت مردمان است. كسب حاكمیت و قدرت به كمك زر و زور و تزویر ورود به راهی است كه منتهای آن اسفل السافلین است. قبول مسئولیت به نیت نزدیك شدن به حضرت دوست و استقامت در ادای مسئولیت، نهایتش اعلی علیین است. چرا سرمایه عمر را به خزف معامله كنیم و طالب اسفل السافلین باشیم؟ از كه بترسیم كه «مالك یوم الدین باشد؟ به كه طمع كنیم كه وارث همه دارایی ها باشد و فریب كه را بخوریم جز او كه نهایت نور و رستگاری است؟

در خاتمه عرض می كنم كه امروز مهمترین مشكل ما نه اقتصادی بلكه معرفتی است. در حكومت به نام خدا آنجا كه خدا فراموش شود و هدف ما دنیای فانی باشد، كشت و زرع نابود می شود، دریاچه خشك می شود، طوفان مصیبت می آفریند و آن روز ساحران، رمالان و مدعیان دروغین قدرت حقیر و بی آبرو می شوند. چراكه باطل زهوق است، هر چند لباس دین بپوشد و حق همیشه دوباره می آید و آن روز موج بندگی، قدرت حق و حق پرستی را به رخ می كشد و آن روز یوم الله است.

همه ما همواره در كشاكش این امتحان الهی قرار داریم. اگر صبورانه در راه او كار كنیم، دروغ نگوییم، درستكار باشیم و زنجیر ستم را از گُرده بندگان خدا برداریم، عمل مان به وسع مان حتی اگر به اندازه ذره ای باشد به حساب می آید و بركت می كند، كشت و زرع به حاصل می نشیند، دریاچه ها پر می شود، درهای آسمان باز می شود و لبخند هستی را در آسمان دنیا مشاهده خواهیم كرد و مائیم كه با شرك و سحر و مشورت شیطان، اسفل السافلین می سازیم (نایب رئیس ـ خیلی ممنون) در حالی كه می توانیم با نیت قرب الی الله و توكل و خدمت صادقانه به خلق خدا در اعلی علیین به مشاهده بنشینیم.

پروردگارا! در این ماه مبارك تمسك به شاخه های طوبی را روزی مان كن (یوسف نژاد ـ متشكر سركار خانم جلودارزاده، وقتتان تمام شده) كه از این همه دوری و سرگردانی خسته ایم و به تو مشتاق كه از روز اول به شوق تو گام در راه نهاده ایم و با تمام وجود به استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی ایران دل سپرده ایم. تنها تو را می پرستیم و تنها از تو یاری می جوییم. ما را به راه راست هدایت فرما و توفیق خدمت به مردم خوب این سرزمین را توشه راهمان. والسلام علیكم و رحمه الله، تشكر.

دبیر (یوسف نژاد) ـ متشكر، ناطق بعدی جناب آقای مجتبی ذوالنوری نماینده محترم قم هستند كه هفت دقیقه وقت دارند. جناب آقای ذوالنوری بفرمایید.

مجتبی ذوالنوری (قم) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمدلله رب العالمین و الصلاه و السلام علی سید المرسلین اباالقاسم المصطفی محمد (حضار صلوات فرستادند)

اعیاد و ایام پربركت شعبانیه به ویژه ولادت باسعادت قطب عالم امكان حضرت بقیه الله امام العصر و الزمان بر همه شما عزیزان تبریك و تهنیت باد.

از مردم شریف و انقلابی و ولایت مدار استان و شهر مقدس قم، مهد پرورش مرجعیت و روحانیت، ام القرای انقلاب اسلامی، مركز اعتلا و نشر فقه و معارف اسلامی و محل انتشار فرهنگ نورانی اهل بیت (علیهم السلام) كه زمینه خدمتگزاری در عرصه دیگری را برای حقیر فراهم فرمودند، تقدیر و تشكر می كنم.

لازم می دانم در این شرایط كنونی كه بازار تبلیغات انتخاباتی رونق دارد نكته ای را عرض كنم كه همه دلسوزان نظام به آن توجه كنند.

یك؛ در سایه تبلیغات انتخاباتی كارهای بزرگی كه نظام اسلامی در سایه تلاش و زحمت مردم عزیز ما و خدمت به ایثارگران و فداكاران مملكت و مسئولین در طول ادوار مختلف محقق شده گم نشود. حواس مردم از آن خدمات منحرف نشود. بحمدالله ما نسبت به آنچه كه بوده ایم مسیری طولانی و محیرالعقول را طی كرده ایم و نسبت به جایی كه باید باشیم، در تراز انقلاب، اهداف انقلاب، آرمانهای امام و اهداف فاصله طولانی داریم كه با وحدت و همدلی و با توكل بر خدا و تلاش شبانه روزی باید طی كنیم.

نكته دومی كه باید به عنوان تذكر عرض كنم رعایت منافع و امنیت ملی است. ما می دانیم كه از اول انقلاب تا به امروز عزیزان اهل سنت ما دل در گروی ارزش های دینی، امام عزیز، ولایت و انقلاب اسلامی داشته اند، شهدای فراوانی تقدیم اسلام و انقلاب كرده اند و با وحدت شیعه و سنی گام های بلندی برداشته اند. نیاییم با موهوماتی امنیت ملی و وحدتی كه امام با تقریب مذاهب و ابداع هفته وحدت، این همه بر روی آن سرمایه گذاری كرده اند و مقام معظم رهبری این مسیر را تحكیم بخشیده اند با موهومات خراب كنیم و برای جلب توجه و جذب چند تا رأی بیاییم این را مخدوش كنیم. چه كسی اعتراض كرد كه چرا فرماندار زن اهل سنت انتصاب كردید؟ چرا ما با موهومات و ساختن موهامات بیاییم به امنیت ملی كشور و وحدت امت كه همه نظام سلطه همین حركت را برای تخریب آن انجام می دهد چنین چیزی را القا كنیم. اعدام هایی كه حكم اسلامی جاری شده، من باید عرض كنم آقای رئیس جمهور كه در سفر همدان زیر سؤال می برید، حافظه این مردم فراموش نكرده كه شما فریاد می زدید اینها را بیاورید در ملأ عام و در نماز جمعه ها اعدام كنید. امروز شما به چه منظور چنین چیزهایی را دارید مطرح می كنید؟

هر كسی كه كودن سیاسی هم باشد می داند كه توان دفاعی و نظامی پشتوانه دیپلماسی و مذاكره است. چرا در زمانی كه مانور ارتش ما در حین مذاكرات در خلیج فارس دایر است جناب آقای رئیس جمهور با تریبون ملی می فرمایید بعضی ها فكر می كنند اگر برد موشك ها بیشتر باشد امنیت آفرین است؟ چرا وزیر خارجه شما می گوید آمریكا می تواند با دو تا بمب همه ما را از بین ببرد؟ آقای رئیس جمهور! نمایش شهرهای زیرزمینی موشكی برای از بین بردن برجام نبود، شهرهای موشكی برای محو آثار بد و این گراهایی كه به دشمن داده شد به نمایش گذاشته شد. برای این نبود كه برجام را تحت تأثیر قرار بدهند.

آقای رئیس جمهور! شما در دفاع از ماهواره و جلب افكار بعضی ها این طور سخنرانی می كنید، حافظه مردم و مذاكرات مجلس فراموش نكرده در مجلس چهارم در ریاست شما در جایگاه نایب رئیسی ماهواره و قانون ماهواره تصویب شد. فكر كردید مردم هم مثل وعده (۱۰۰) روزه كه وعده دهنده فراموش كند، آنها هم به این بایگانی ها مراجعه نمی كنند و نمی دانند كه با ریاست شما قانون ماهواره تصویب شده است؟ آقای رئیس جمهور كسی نمی تواند برجام را به هم بزند، برجام سند ملی است كه باید اجرا شود ولی وقتی می گویید همه تحریم های هسته ای برداشته شده شما را به متن برجام ارجاع می دهم كه تصریح می كند از روز اول اجرایی شدن برجام به مدت (۷) سال تحریم (۲۴۱) شركت و شخصیت حقیقی و حقوقی كه بسیاری از دانشگاه های ما را نیز در بر دارد به مدت (۷) سال باقی خواهد ماند.

امروز چرا عدم رفع تحریم های بانكی را سر نرم افزار می اندازید، ما وقتی با بانك های درپیتی و درجه سوم و چهارم دنیا داریم كار می كنیم؛ آیا آنها مَچ و هماهنگ با نرم افزار های بزرگ هستند یا نیستند؟ چرا با بانك های كوچك می توانیم كار كنیم ولی با بانك های بزرگ نه؟ آدرس عوضی به مردم ندهید. آقای رئیس جمهور! چرا باید زن برادر شما در منزل یك رمال دستگیر شود و وقتی از حساب این رمال سؤال می شود كه (۱۰) میلیارد تومان در حساب شما چه می كند می گوید از همسر فلان كس به من داده شده، دست به این پول نزنید و وقتی دستگیر می شود استاندار و دبیر شورای عالی امنیت ملی اجازه نمی دهند روال قانونی طی شود (نایب رئیس ـ خیلی ممنون) و جز چند ساعت باید كسی كه در كنار یك رمالی كه وصل به سرویس های جاسوسی بیگانه است دستگیر شود؟ (نایب رئیس ـ حاج آقا! متشكرم یك دقیقه اضافه صحبت كردید) حقوق شهروندی شكم مردم است كه امروز گرسنه است نه آدرس های عوضی. و السلام علیكم و رحمه الله و بركاته

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنونم، متشكرم.

دبیر (وكیلی) ـ ناطق بعدی جناب آقای رمضانعلی سبحانی فر نماینده محترم سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب و داورزن كه هفت دقیقه وقت دارند. جناب آقای سبحانی فر بفرمایید.

رمضانعلی سبحانی فر (سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب و داورزن) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض تبریك اعیاد شعبانیه به مقام معظم رهبری و ملت فهیم ایران.

ملت بزرگ ایران، همكاران محترم! در آستانه یك رویداد و تصمیم بزرگ در كشور قرار گرفته ایم و هر یك وظیفه داریم آنچه را كه اطلاع و آگاهی و تجربه داریم در جهت روشنگری جامعه گام برداریم، تجربه یك دهه همه ما حاكی از یك گذشته تلخ می باشد كه در سیاست خارجی استكبار به بهانه به كار بردن هولوكاست و دستیابی ایران به سلاح های هسته ای جامعه جهانی را یك دهه علیه ایران متحد كرده بود و تحریم ها را علیه ایران وضع كردند، در سیاست داخلی اختلافات قوا به مرحله ای رسید كه مقام معظم رهبری دستور تشكیل هیأت عالی حل اختلاف را دادند. مدیریت های ناكارآمد باعث نابسامانی اقتصادی، بی ثباتی بازار پول و سرمایه به گونه ای كه هر روز ارز و طلا سیر صعودی گرفته و دلار از (۱۰۰۰) تومان تا مرز (۵۰۰۰) تومان و سكه از (۸۰۰) هزار تومان به (۱) میلیون و (۶۰۰) هزار تومان و بازار كالا به قیمت دو ساعت تعیین و احتكار كالا انجام می شد. عدم پذیرش بیمه كشتی ها برای حمل و نقل، عدم صادرات نفت و به گل نشستن كشتی صنعت، تولید و كشاورزی به دلیل افزایش حامل های انرژی و نهادهای كشاورزی مثل كود شیمیایی، سموم و بذر عدم حمایت از محل هدفمندی یارانه ها كه بایستی (۵۰) درصد به حمایت این بخش اختصاص می یافت و تحریم ها كه موجب گردید مواد اولیه كارخانجات تأمین نشود و نوسازی و تعمیر كارخانجات صورت نگیرد و واردات بی رویه و غیرضرور همچون اسباب بازی، زین اسب و دسته بیل به جای دارو وارد می گردید كه وزیر بهداشت وقت صدایش درآمد و بركنار شد. اینها موجب تعطیلی كارخانجات بزرگ و كوچك همچون صنایع مخابراتی (۶۰۰۰) پرسنل، زاگرس خودرو با (۱۰۰۰) نیرو، كارخانه آزمایش با (۳۰۰۰) نیرو و امثال آنها به تعطیلی كشیده شد و كشاورزان رفته رفته گندم كاری را به دست فراموشی سپرده اند، با هر كیلو گندم (۴۰۰) تومان و واردات هر كیلو (۸۰۰) تومان و شكر وارداتی و سایر محصولات كه گندم به كمترین تولید یعنی (۴) میلیون تن رسید و شكر به زیر (۱) میلیون تن رسید.

پیمانكاران میادین گازی و میعانات دیگر از (۸۴) پرسنل در حال كار در عسلویه به (۴۰۰۰) نفر رسید و موجب شد كشورهای همسایه دو برابر ما از میادین مشترك گازی برداشت و بیش از (۱۰) میلیارد دلار یعنی (۴۰) هزار میلیارد تومان خسارت به كشور وارد شد. هزینه سنگین مایحتاج زندگی و عدم افزایش حقوق كاركنان و كارگران به تناسب تورم بالای (۴۰) درصد و عدم اجرای درست هدفمندی یارانه ها یعنی تقسیم فقر بین اقشار جامعه و در اختیار گرفتن بنگاه های اطلاعاتی برای افراد خاص كه از افزایش دلار، سكه و بورس مولود فرزند خوانده (۴) درصدی كه امروز توسط افرادی نامگذاری می شود به وجود آمد و شكاف طبقاتی را چند برابر نموده و پس از گذشت چند سال هنوز براساس گزارش دیوان محاسبات (۱۱) میلیارد دلار وضعیت آن مشخص نیست و امیر منصور آریا معروف به (۳۰۰۰) میلیاردی و بابك زنجانی ها به وجود آمد.

و اما مردم فهیم ایران می خواهند راهی كه در دولت یازدهم شروع شده و اجماع جامعه جهانی پس از مذاكرات هسته ای به سمت ایران كه به عنوان یك كشور امن و صلح طلب متحد گردیده است و توانست تورم (۴۵) درصد را به زیر (۱۰) درصد و صدور (۱۱) میلیون دفترچه روستایی و محروم و آسیب پذیر در جامعه و اجرای طرح تحول سلامت كه به زیر (۵) درصد هزینه بیمارستانی برساند و از (۹۱) هزار تخت بیمارستانی به (۱۱۵) هزار تخت و از (۵۵۰) بیمارستان دولتی به (۶۸۰) بیمارستان و از پرداخت میانگین (۷۰) هزار تومان كمك به كمیته امداد و بهزیستی به (۲۴۰) هزار تومان و افزایش حقوق كارگران از (۴۹۰) هزار تومان به حدود (۱) میلیون و (۳۰۰) هزار تومان و حقوق فرهنگیان میانگین (۱) میلیون و (۲۰۰) هزار تومان به (۲) میلیون و (۶۰۰) هزار تومان و افزایش خرید محصولات تضمینی گندم از (۴۰۰) تومان در هر كیلو به (۱۳۰۰) تومان و از شكر از (۱۰۰۰) تومان به (۲۶۰۰) تومان و جشن خودكفایی گندم از (۴) میلیون تن به (۱۴) میلیون تن و از (۳۵) هزار هكتار به (۱۵۰) هزار هكتار آبیاری تحت فشار و در بخش انرژی از (۶۹) هزار مگاوات به (۷۷) هزار مگاوات و گازرسانی از (۱۴) هزار روستا به (۲۳) هزار روستا و در بخش راه ها با ساخت (۳۵۵) كیلومتر آزادراه و (۳۴۹۱) كیلومتر بزرگراه و (۳۱۴۵) كیلومتر راه اصلی و (۱۱۱۷) كیلومتر خطوط ریلی اضافه گردیده است و در بخش صنعت و معدن از تولید (۷۰۰) هزار دستگاه خودرو به (۱) میلیون و (۴۰۰) هزار دستگاه خودرو و از (۱۴) میلیون تن فولاد به (۱۸) میلیون تن و رشد (۵۶) درصدی تولید شمش آلومینیوم و رشد (۳۵) درصدی كنسانتره ذغال سنگ و رشد (۲۳) درصدی پتروشیمی و در یك كلام تراز تجاری از منفی به مثبت تبدیل و رشد اقتصادی منهای (۵) به، به اضافه (۹) تغییر یافت در پایان آنچه حائز اهمیت است، به شعارهای كاندیداها امروز باید توجه ویژه كرد و این كه امروز شعار افزایش یارانه داده می شود باید دید از كدام محل و كدام محاسبه پرداخت می شود؟ یا باید شاهد افزایش (۶) برابری حامل های انرژی از بنزین (۱۰۰۰) تومان به (۶۰۰۰) تومان باشیم

و در نهایت ملت شریف و فهیم ایران تقاضا دارم به ندای رهبری لبیك گفته و در روز (۲۹) اردیبهشت ماه با حضور گسترده خود بار دیگر دشمنان این مرز و بوم را مأیوس نموده و با رأی قاطع خود با توجه به بخشی از موارد مطرح شده (نایب رئیس ـ خیلی ممنون، وقت تان تمام شد) راهی كه آغاز گردیده برای اینكه به بیراهه نرویم مجدداً به آقای دكتر روحانی رأی خودمان را در صندوق انداخته تا شاهد رشد و توسعه و پیشرفت و عزت و سربلندی كشورمان باشیم، ان شاءالله.

خدایا چنان كن سرانجام كار

تو خشنود باشی و ما رستگار

دبیر (یوسف نژاد) ـ ناطق اضطراری جلسه علنی امروز جناب آقای عباس گودرزی نماینده محترم بروجرد هستند. جناب آقای گودرزی نماینده محترم بروجرد بفرمایید.

عباس گودرزی (بروجرد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

محضر ملت شریف ایران و نمایندگان عزیز سلام عرض می كنم. من مطالبی را یادداشت كرده بودم، صرف نظر كردم، گفتم با ملت عزیز و همكاران مان قدری راحت تر سخن بگویم.

امروز مسأله اول كشور ما در این یكی، دو هفته پیش رو انتخابات ریاست جمهوری است. انتخابات ریاست جمهوری و دیگر انتخابات ها یكی از بزرگترین دستاوردهای انقلاب است و انتخابات آن قدر در كشور ما حقیقی و واقعی است و اهمیت دارد كه امام عظیم الشأن و راحل مان حتی در زیر بمباران دشمن اجازه نداد حتی یك روز به تعویق بیفتد و رهبر معظم انقلاب در فتنه ها و طوفان های مختلف در طول انقلاب، در فتنه آمریكایی، انگلیسی و اسرائیلی ۸۸ و در جریان مجلس ششم هم حتی اجازه ندادند انتخابات یك روز به تعویق بیفتد. این اهمیت انتخابات است و مردم سالاری حقیقی را در ایران اسلامی باید به نظاره بنشینیم.

اما انتخابات لیله القدر نظام است، نقش آن تعیین كننده است، صلاح و فساد كشور در انتخابات آن رقم می خورد. به شعارهای كاندیداها توجه نكنیم، به جهت گیری كاندیداها، به نگاهشان، به نگرش شان، آن چیزی كه مهم است نوع نگاه كاندیداها است كه آیا مثلاً ما در سیاست خارجه توسعه گرا باشیم یا انقلابی. سیاست خارجی انقلابی یعنی مبتنی بر «لن یجعل اللّه للكافرین على المؤمنین سبیلاً ، مبتنی بر قاعده نفی سبیل، یعنی حفظ عزت ایران اسلامی.

ملت شریف ایران، نمایندگان محترم! امروز یك دوقطبی بیشتر در كشور وجود ندارد، آدرس غلط ندهند. دوقطبی نظام اسلامی و نظام سلطه، دوقطبی تفكر انقلابی و تفكر سكولاریسم، دوقطبی اشرافی گری و تجمل گرایی در كنار مستضعفین و حاشیه نشین ها و پابرهنگان. دوقطبی اصلاح طلبی و اصولگرایی و اصولگرای معتدل و غیرمتعدل و اصلاح طلب سنتی و مدرن اینها فحش سیاسی است. مردم عزیز! دقت كنید، شما در آستانه یك انتخاب مهم قرار گرفتید، سرنوشت كشور به انتخاب شما وابسته است، دقت كنید به شما آدرس غلط ندهند.

كسانی كه می آیند می گویند آزمایش موشكی امنیت كشور را زیر سؤال می برد بفهمند اگر امنیتی در این كشور است مرهون همین ایثار و رشادت جان بركفان ماست. ما هم می خواهیم سایه شوم جنگ از این كشور برود، اما سایه شوم جنگ با لبخند، كرنش، تواضع و ركوع در برابر دشمن از بین نمی رود. سایه شوم جنگ با ایستادگی و مقاومت در برابر دشمن از بین می رود. آمریكا خوی چپاولگری دارد، آمریكا صحنه گردان تمام ترورها در عالم است، صحنه گردان جنایت هایی كه در ایران اتفاق افتاد. ما فراموش نكردیم كه منافقین كوردل بر گُرده بچه حزب اللهی های ما و فرزندان این ملت اُتو می گذاشتند، در كوی و برزن بمب گذاری می كردند، به حرم امام رضا هم رحم نكردند و آنجا هم جسارت و بمب گذاری كردند و رفتند در اردوگاه دشمن خیمه زدند. حواسمان باشد، آدرس غلط ندهیم.

انتخابات سرنوشت ساز است، یك عده ای می آیند می گویند كه آزمایش های موشكی به ضرر دیپلماسی است، عجب! یا آن سست عنصر كم خرد خودفروخته ای كه می آید می گوید ما جوانان مان را در سوریه به كشتن می دهیم و می آید خاكریز ما در سوریه را مورد هدف قرار می دهد. نمی فهمد و شاید هم می داند و مغرض و ستون پنجم دشمن است. مگر امیرالمؤمنین نفرمود عاقل آن است كه دشمنش را بیرون از خانه از پای در آورد، نه اینكه بگذارد به خانه اش بیاید. سوریه خاكریز ماست، عراق خاكریز ماست، عزت این كشور مرهون مدافعین حرم است. چطور به خودش اجازه می دهد كه انقلاب را به این مباحث متهم كند؟

نكته بعد؛ اگر می خواهیم كه در برابر آمریكا مرعوب و زمین گیر نشویم یك راه دارد و لاغیر. قدرت این كشور و اقتدار این ملت و نظام می تواند دشمن را به عقب براند. اگر نه آمریكا كشوری است كه هر نظام سیاسی در برابرش مرعوب شود سیلی سختی خواهد خورد. در قانون طبیعت كشتن ضعیف امری طبیعی است، هر قوی اول ضعیف گشت و سپس مرد. (یوسف نژاد ـ متشكر جناب آقای گودرزی، وقتتان تمام شد).

یك انتقاد جدی! قرارداد و سند ۲۰۳۰ مایه ننگ این كشور است، ظلم و خیانت به فرزندان این ملت است. اگر قرار است بمیریم با دستان خود بمیریم؟ چون دوست دشمن است، شكایت كجا برم؟ (نایب رئیس ـ متشكر).

جمله آخر؛ مردم عزیز و بزرگوار كه صدای بنده را می شنوید، ملت عزیز ایران! به شعار چپ و راست، اصولگرایی و اصلاح طلبی رأی ندهید، (نایب رئیس ـ خیلی ممنون آقای گودرزی، یك دقیقه اضافه صحبت كردید) به تفكر انقلاب، امام، رهبری و شهدا كه مایه نجات این كشور است (رأی بدهید) ان شا ءالله. «و العاقبه للمتقین . والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

دبیر (یوسف نژاد) ـ ناطق بعدی جناب آقای علی محمد مرادی نماینده محترم قروه و دهگلان هستند كه پنج دقیقه وقت دارند. جناب آقای مرادی بفرمایید.

علی محمد مرادی (قروه و دهگلان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و درود به ارواح طیبه شهدا و امام شهیدان و عرض سلام و ادب خدمت شما همكاران محترم و ارجمند.

همكاران محترم! همچنان كه استحضار دارید در چند روز آینده انتخابات ریاست جمهوری و شورای اسلامی شهر و روستا در پیش روی ماست. هرچند ما مردم كرد و اهل سنت گلایه هایی از شیوه مدیریت و عملكرد دولت آقای روحانی داریم، قرار بود به استناد بیانیه ای ده ماده ای آقای دكتر روحانی مشكلات جامعه اهل سنت و كرد كشور و اقوام و مذاهب تا حدی مرتفع گردد، یا نخواستند و یا نگذاشتند ایشان كاملاً در این رابطه به نتیجه برسد. اما با این اوصاف دولت آقای روحانی در بیشتر موارد موفق عمل كرده است. در رابطه با برجام با برداشتن تحریم های ناعادلانه و كاهش ركود و تورم و افزایش تولید در بخش كشاورزی و مردم داری و گوش دادن به صحبت های منتقدان و بها دادن به آزادی، آقای دكتر روحانی بسیار خوب عمل كرده اند. لذا به نظر می رسد كه بیشتر جامعه اهل سنت و كُرد كشور در انتخابات ریاست جمهوری به آقای دكتر روحانی رأی خواهند داد تا كارهای نیمه تمام را به اتمام برساند.

اما نمایندگان عزیز، دولتمردان شریف! به اذعان و اعتراف بسیاری از كارشناسان، توسعه و ترقی كشور ایران جز در سایه توجه ویژه به دو بخش عمده جامعه یعنی فرهنگیان و كشاورزان اتفاق نخواهد افتاد. كشاورزان زحمتكش به دلیل سنگینی بهره بانكی از یك طرف و عدم ثبات قیمت محصولات كشاورزی از طرف دیگر سالانه دچار خسارات فراوانی می شوند و گاهی مجبور می شوند در این حوزه فعالیت نكنند. دولت با توجه ویژه به این بخش باید موانع این قشر مولد و زحمتكش را برطرف نماید. علی رغم اینكه كشاورزی سهم بسزایی در اقتصاد كشور و اهمیت غذایی دارد، متأسفانه میزان سرمایه گذاری برای ایجاد هر شغل در این حوزه از سایر بخش ها كمتر است و با عدم حمایت كافی روبرو می باشد.

متأسفانه كشاورزی در كشور ما و به ویژه استان كردستان همچنان سنتی باقی مانده است و هیچ حمایتی در جهت تبدیل این بخش به صنعت و افزایش بهره وری در آن صورت نگرفته است. همچنان با كشت محصولات با مصرف بالای آب از یك طرف و عدم حمایت كافی از ایجاد طرح هایی مانند گلخانه ها مشكلات تشدید خواهد شد. متأسفانه دردناك ترین قسمت این سناریو شاید اینجاست كه عده ای یا به دلیل عدم آگاهی و یا به دلیل ترس از دست دادن منافع شان در مقابل ورود تكنولوژی های جدید و پیشرفته روز از قبیل استفاده از علم مهندسی ژنتیك در جهت مدرن و صنعتی كردن حوزه كشاورزی و افزایش بهره وری نه تنها بی انگیزه هستند ، بلكه مقاومت شدیدی نیز از خود نشان می دهند.

و اما فرهنگیان؛ بنده به عنوان عضو كوچكی از جامعه فرهنگی ضمن تقدیر از عنایت كم نظیر دولت تدبیر و امید به معیشت فرهنگیان، توقع دارم با اجرای فاز دوم رتبه بندی بخشی از دغدغه های معیشت و منزلت معلمین فداكار و زحمتكش را كاهش دهید.

از مهمترین مشكلات كشاورزی حوزه انتخابیه بنده به عنوان یكی از مراكز مهم در رونق كشاورزی و اقتصاد كشورمان می توان به موارد زیر اشاره كرد:

۱ ـ عدم تخصیص آب سدهای سورهال و قوچم برای كشاورزی منطقه قروه و دهگلان كه سهم ما از این آبها مشخص نیست.

۲ ـ (۱۰) درصد زمین های كردستان آبی است، در حالی كه میانگین كشوری (۴۷) درصد می باشد. عدالت ایجاب می كند كه ما را به میانگین كشوری برسانید.

۳ ـ نبود تسهیلات در همه زیربخش های كشاورزی و فقر شدید سرمایه گذاری در این بخش من جمله زیربخش دامپروری و بیم انقراض جمعیت دام روستایی و مهاجرت بیشتر روستاییان به شهر.

۴ ـ وام كشاورزی، بند «د تبصره (۱۱) در سالهای ۹۳ و ۹۴ و تجمیع آن در سال ۹۵ و تبصره (۱۳) تاكنون عملیاتی نشده است و امهال وام های كشاورزی كه بر اثر خشكسالی و سرمازدگی در كارگروه مصوب گردیده است. لذا از كلیه مسئولین می خواهم كه اجازه ندهید مشكلات حوزه كشاورزی به بحران تبدیل شده و باعث پرداخت هزینه های گزافی در جهت رفع آن شود.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، متشكرم.

۱۲ـ قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حمایت از سربازان گمنام امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در سالروز میلاد حضرت ولی عصر (ارواحنا فداه)

نایب رئیس (پزشكیان) ـ چند تا بیانیه است، لطفاً بیانیه ها را بخوانید.

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

سه تا بیانیه داریم كه قرائت می شود.

بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حمایت از سربازان گمنام امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

بسم الله الرحمن الرحیم

امنیت و آرامش بی بدیل كشور به عنوان اساسی ترین نیاز بشری مرهون (۳۳) سال تلاش بی وقفه و مستمر مجموعه وزارت اطلاعات است كه با اشراف و بصیرت و اتكال به خداوند متعال و حضور به موقع در عرصه های مختلف زمینه مناسبی را برای تأمین اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران فراهم كرده است و روز به روز در سایه توجهات حضرت صاحب الزمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و تأكیدات حكیمانه مقام معظم رهبری در این مسیر پویاتر و بالنده تر می شود.

ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر خود لازم می دانیم در سالروز خجسته میلاد پربركت حضرت ولی عصر (ارواحنافداه) هفته سربازان گمنام امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را به شما مجاهدان تبریك و تهنیت بگوییم و از خدمات شما عزیزان تقدیر و تشكر نماییم.

این بیانیه به امضای (۱۸۵) نفر از نمایندگان محترم ملت ایران رسیده است.

(امضاءكنندگان بیانیه عبارتند از آقایان: احد آزادی خواه، محمد آشوری تازیانی، ژرژیك ابرامیان، علی ابراهیمی، علیرضا ابراهیمی، سیدمحمدجواد ابطحی، ابوالفضل ابوترابی، فریدون احمدی، قاسم احمدی لاشكی، اسفندیار اختیاری كسنویه یزد، علی اسدی كرم، علی اسماعیلی، داریوش اسمعیلی، ضیاءاله اعزازی ملكی، سیدحسین افضلی، نظر افضلی، علی اكبری (شیراز)، علی اكبری (بجنورد)، عزیز اكبریان، قلی اله قلی زاده، محمدرضا امیرحسنخانی، حسین امیری خامكانی، سیدحمزه امینی، احمد اناركی محمدی، رضا انصاری، مهرداد بائوج لاهوتی، محمدرضا بادامچی، سعید باستانی، علی بختیار، علی بختیاری، شهروز برزگركلشانی، علاءالدین بروجردی، بهروز  بنیادی، سیدهادی بهادری، حسن بهرام نیا، محمود بهمنی، محمد بیرانوندی، شهاب الدین بی مقدار، نصراله پژمانفر، محمدرضا پورابراهیمی داورانی، عباسعلی پوربافرانی، محمدعلی پورمختار، محمدرضا تابش، نورمحمد تربتی نژاد، اكبر تركی، جمشید جعفرپور، محمدجواد جمالی نوبندگانی، عبداله حاتمیان، حمیدرضا حاجی بابایی، حسینعلی حاجی دلیگانی، ابوالفضل حسن بیكی، فریدون حسنوند، محمدحسین حسین زاده بحرینی، سیدحسن حسینی، محمد حسینی، سیدجواد حسینی كیا، احمد حمزه، غلامرضا حیدری، بشیر خالقی، كارن خانلری، محمد خدابخشی، سلمان خدادادی، ولی  داداشی، یوسف داودی، كمال دهقانی فیروز آبادی، حبیب اله دهمرده، سیدمصطفی ذوالقدر، مجتبی ذالنوری، مسعود رضایی، محمدرضا رضایی كوچی، اكبر رنجبرزاده، رحیم زارع، محمدمهدی زاهدی، سیدجواد ساداتی نژاد، احمد سالك كاشانی، ابوالفضل سروش، محمداسماعیل سعیدی، علیرضا سلیمی، علی محمد شاعری، غلامرضا شرفی، محمود شكری، حسینعلی شهریاری، سیدكمال الدین شهریاری، مهدی شیخ، رضا شیران خراسانی، محمود صادقی، محمدرضا صباغیان بافقی، مرتضی صفاری نطنزی، سیدصادق طباطبایی نژاد، علی عسگر ظاهری عبده وند، سیدمحمدباقر عبادی، اسداله عباسی، محمدقسیم عثمانی، عبدالرضا عزیزی، محمد عزیزی، سیدمحسن علوی، محسن علی جانی زمانی، احمد علی رضابیگی، رضا علی زاده، سیدمهدی فرشادان، فردین فرمند، محمدحسین فرهنگی، حشمت اله فلاحت پیشه، فرهاد فلاحتی، حمیدرضا فولادگر، محمد فیضی زنگیر، نادر قاضی پور، سیداحسان قاضی زاده هاشمی، علی قربانی، محمدحسین قربانی، اسداله قره خانی الوستانی، محمد قمی، هادی قوامی، غلامرضا كاتب، شادمهر كاظم زاده، سیدحمیدرضا كاظمی، محمد كاظمی، سیدتقی كبیری، علی كرد، علی اكبر كریمی، جواد كریمی قدوسی، حبیب اله كشت زر، یحیی كمالی پور، مصطفی كواكبیان، جبار كوچكی نژاد ارم ساداتی، محسن كوهكن ریزی، مجید كیان پور، علی گلمرادی، عباس گودرزی، مسعود گودرزی، سهراب گیلانی، حسن لطفی، احمد مازنی، جهانبخش محبی نیا، علیرضا محجوب، داود محمدی(تهران)، جلال محمودزاده، جلیل مختار، احمد مرادی، علی محمد مرادی، عبدالرضا مصری، الهیار ملكشاهی، ولی ملكی، سیدفرید موسوی، سیدابوالفضل موسوی بیوكی، سیدناصر موسوی لارگانی، سیدحمایت میرزاده، مجید ناصری نژاد، سیدحسین نقوی حسینی، حسن نوروزی، ذبیح نیك فر لیالستانی، همایون هاشمی، حسین هاشمی تختی نژاد، نبی هزارجریبی، محمد وحدتی هلان، محمدعلی وكیلی، همایون یوسفی و خانمها: معصومه آقاپورعلیشاهی، سكینه الماسی، فریده اولادقباد، ناهید تاج الدین، سهیلا جلودارزاده، سیده فاطمه حسینی، فاطمه ذوالقدر، خدیجه ربیعی فرادنبه، سیده حمیده زرآبادی، زهرا  ساعی، زهرا سعیدی مباركه، پروانه مافی و سمیه محمودی).

 

۱۳ ـ بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص تقدیر و تشكر از دستگاه های برگزاركننده مسابقات بین المللی قرآنی جمهوری اسلامی ایران

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ بیانیه ای در خصوص برگزاری مسابقات بین المللی قرآن كریم جمهوری اسلامی ایران كه از سی ام فروردین ماه الی ششم اردیبهشت ماه سال جاری در مصلی بزرگ حضرت امام برگزار گردید كه این بیانیه هم به امضای (۱۶۱) نفر از همكاران رسیده كه در این بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن حمایت از فعالیت های قرآنی در سطوح ملی و بین المللی، آمادگی خود را جهت تدوین قوانین لازم در این حوزه مقدس اعلام نموده اند و مراتب تقدیر و تشكر خود را از رئیس و كاركنان سازمان اوقاف و امور خیریه و دستگاه های برگزاركننده و جامعه قرآنی در برگزاری باشكوه جشنواره قرآنی جمهوری اسلامی ایران اعلام نمودند.

(امضاءكنندگان بیانیه عبارتند از آقایان: احد آزادی خواه، ژرژیك ابرامیان، علیرضا ابراهیمی، سیدمحمدجواد ابطحی، ابوالفضل ابوترابی، فریدون احمدی، قاسم احمدی لاشكی، ضیاءاله اعزازی ملكی، سیدحسین افضلی، نظر افضلی، علی اكبری (شیراز)، علی اكبری (بجنورد)، قلی اله قلی زاده، احمد امیرآبادی فراهانی، محمدرضا امیرحسنخانی، حسین امیری خامكانی، سلام امینی، سیدحمزه امینی، محمدنعیم امینی فرد، احمد اناركی محمدی، روح الله بابائی صالح، محمدرضا بادامچی، سعید باستانی، علی بختیاری، شهروز برزگركلشانی، علاءالدین بروجردی، محمدمهدی برومندی، محمد بیرانوندی، احمد بیگدلی، عباس پاپی زاده بالنگان، مسعود پزشكیان، نصراله پژمانفر، محمدرضا پورابراهیمی داورانی، عباسعلی پوربافرانی، شكور پورحسین شقلان، نورمحمد تربتی نژاد، اكبر تركی، جمشید جعفرپور، منوچهر جمالی سوسفی، محمدجواد جمالی نوبندگانی، حمیدرضا حاجی بابایی، محمد حسن نژاد، ابوالفضل حسن بیكی، محمدحسین حسین زاده بحرینی، سیدجواد حسینی كیا، روح الله حضرت پور طلاتپه، احمد حمزه، سیدمرتضی خاتمی، سیدعلاءالدین خادم، بشیر خالقی، محمد خدابخشی، سلمان خدادادی، عبدالحمید خدری، رسول خضری، ولی  داداشی، محمدباسط درازهی، كمال دهقانی فیروز آبادی، محمد دهقانی نقندر، سیدمصطفی ذوالقدر، مجتبی ذالنوری، جلیل رحیمی جهان آبادی، علی رستمیان سبزه خانی، محمدابراهیم رضائی، حسین رضازاده، مسعود رضایی، رحیم زارع، احمد سالك كاشانی، ابوالفضل سروش، محمدباقر سعادت، محمداسماعیل سعیدی، حسن سلیمانی، علیرضا سلیمی، علی محمد شاعری، عین اله شریف پور، حسینعلی شهریاری، مهدی شیخ، رضا شیران خراسانی، یعقوب شیویاری، محمدرضا صباغیان بافقی، مرتضی صفاری نطنزی، بهمن طاهرخانی، سیدصادق طباطبایی نژاد، قرجه طیار، حیدرعلی عابدی، اسداله عباسی، عبدالرضا عزیزی، محمد عزیزی، سیدمحسن علوی، محسن علی جانی زمانی، رضا علی زاده، محمدجواد فتحی، حشمت اله فلاحت پیشه، حمیدرضا فولادگر، نادر قاضی پور، اسداله قره خانی الوستانی، محمد قمی، هادی قوامی، غلامرضا كاتب، سیدحمیدرضا كاظمی، علی كاظمی باباحیدری، سیدتقی كبیری، كورش كرم پور حقیقی، رضا كریمی، جواد كریمی قدوسی، احمدعلی كیخا، عباس گودرزی، حسن لطفی، احمد مازنی، علیرضا محجوب، داود محمدی(تهران)، اقبال محمدیان، احمد مرادی، علی محمد مرادی، سیامك مره صدق، اصغر مسعودی، الهیار ملكشاهی، جلال میرزائی، سیدحمایت میرزاده، ولی الله  نانواكناری، محمدرضا نجفی، سیدحسین نقوی حسینی، محمود نگهبان سلامی، حسن نوروزی، اردشیر نوریان، ذبیح نیك فر لیالستانی، همایون هاشمی، نبی هزارجریبی، احمد همتی، محمد وحدتی هلان، عزت اله یوسفیان ملا و خانمها: معصومه آقاپورعلیشاهی، سكینه الماسی، فریده اولادقباد، ناهید تاج الدین، هاجر چنارانی، سیده فاطمه حسینی، فاطمه ذوالقدر، خدیجه ربیعی فرادنبه، فاطمه سعیدی، زهرا سعیدی مباركه، طیبه سیاوشی شاه عنایتی و سمیه محمودی).

 

۱۴ ـ قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص محكومیت محاكمه ناعادلانه آیت الله عیسی احمد قاسم رهبر شیعیان بحرین

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ بیانیه ای هم داریم كه به امضای (۱۵۸) نفر از نمایندگانی كه الان در صحن حاضر بودند و به امضا عزیزان رسیده و در خصوص حمایت از رهبر شیعیان بحرین آیت الله عیسی احمد قاسم است[۲].

رهبر شیعیان بحرین آیت الله عیسی احمد قاسم در آستانه محاكمه ای ناعادلانه قرار گرفته است. بدون شك محاكمه این عالم وارسته محاكمه یك شخص نیست، بلكه محاكمه و قربانی كردن فریاد آزادی یك ملت است.

ملت بزرگ بحرین به رهبری آیت الله عیسی احمد قاسم سال ها در راه رسیدن به آزادی های مشروع خویش مقاومت نموده است. لكن محاكمه رهبری كه برآمده از متن جامعه خویش است نشانه ای از درماندگی و ذلت رژیم مستبد حاكم و امیدبخش برای پیروزی نهایی ملت بزرگ است.

نمایندگان ملت ایران در مجلس شورای اسلامی ضمن اعلام همبستگی با مردم بحرین، محاكمه آیت الله عیسی احمد قاسم را كه با دخالت آشكار رژیم آل سعود و در انبوه هیاهوی رسانه ای استكبار جهانی صورت می پذیرد را به شدت محكوم می نمایند و به رژیم آل خلیفه و آل سعود نسبت به عواقب این اقدام خطرناك كه یقیناً موجب جریحه دار شدن احساسات مسلمین جهان خواهد شد هشدار می دهند. همچنین از تمام مسلمین و آزادی خواهان عالم برای اعلام حمایت از رهبر ضداستبداد مردم بحرین دعوت به عمل می آورد.

امضای نمایندگان محترم در خصوص این بیانیه در حال افزایش است، چون این بیانیه در ساعت آخر جلسه علنی به امضای نمایندگان گذاشته شد همه عزیزان نماینده در حال امضای این بیانیه هستند.

 

۱۵ ـ تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

نایب رئیس (پزشكیان) ـ تذكرات را گوش كنیم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تذكر خارج از دستور جلسه امروز، جناب آقای نادر قاضی پور نماینده محترم ارومیه بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

اخطار اصل (۳۱)؛ وزیر راه و شهرسازی! مسكن كارگران، كشاورزان و روستاییان چه شد؟

اخطار اصل (۲۹)؛ آقای روحانی! چرا دولت منابع بیمه كارگران ساختمانی و قالیبافان را تعیین نمی كند تا اقدام گردد؟

اخطار اصول (۳) و (۳۰)؛ چرا بازماندگان تحصیل به سر كلاس دولت نمی روند؟ چرا دولت این كار را پیگیری نمی كند؟ آیا وزیر آموزش و پرورش در خواب است یا در تجارت؟

بند نهم اصل (۴۳)؛ وزیر جهاد كشاورزی! چرا تولیدات محصولات باغی سردرختی از جمله زردآلو خرید تضمینی نمی گردد؟

اخطار بند دوم اصل (۴۳)؛ چرا دولت توجه خاصی به شركت های تعاونی ندارد؟

اخطار اصل (۴۴)؛ چرا دولت برای سهام عدالت مدیر دولتی تعیین می كند؟

اصل (۴۵)؛ چرا دولت جلوی خام فروشی به خارج از كشور را نمی گیرد؟

اصل (۴۸)؛ چرا دولت توازن منطقه ای و توزیع اقتصاد بین استان ها را با عدالت اجرا نمی كند؟

اصل (۵۰)؛ چرا دولت نسبت به احیا و نجات تالاب ها و دریاچه ها اقدام عملیاتی نمی كند؟ فقط و فقط به فكر هزینه كردن اعتبارات برای مسافرت و غیره است، مانند اعتبارات دریاچه ارومیه.

اصول (۴۱) و (۴۲)؛ چرا دولت و وزارت خارجه كشور از پاسپورت و گذرنامه ایرانی حمایت نمی كند تا منزلت و جایگاه ایرانیان عزیز تنزل پیدا نكند؟

آقای روحانی! به خانواده كارگران آزادشهر گلستان برسید كه سریعاً مشكلات روحی و روانی آنها حل گردد.

آخرین تذكر به دولت؛ آقای روحانی! چرا سد نازلو و باراندوز ارومیه را بی جهت و بی دلیل تعطیل كرده اند؟ آقایان به آذربایجان خیانت می كنند، خیانت كرده اند. وعده اول اردیبهشت ماه امسال و افتتاح راه آهن ارومیه چه شد؟ (رنجبرزاده ـ تشكر) آقای پزشكیان! بعد از (۱۶) سال راه آهن مراغه به ارومیه وصل نشد. به عشق امام حسین، یا حسین.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ با تشكر از جناب آقای قاضی پور. جناب آقای محمود شكری نماینده محترم طوالش، رضوانشهر و ماسال بفرمایید.

محمود شكری (طوالش، رضوانشهر و ماسال) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

اعیاد شعبانیه را خدمت شما برادران و خواهران عزیز تبریك عرض می كنم.

من هم داغدیدگان آذرشهر را خدمت خانواده های معزز تسلیت عرض می كنم و چند تا تذكر خدمت مسئولین محترم دارم.

یكی اینكه آقای رئیس جمهور محترم! چرا عدالت در توزیع و تخصیص اعتبارات در دولت شما رعایت نمی شود؟ چرا اعتبارات ماده (۱۸۰) و جزء (۴۸) در سالهای ۹۴ و ۹۵ تخصیص پیدا نكرد و دهها پروژه در سراسر كشور بابت این عدم تخصیص متوقف و تعطیل شد؟

آقای رئیس جمهور! معاون برنامه و بودجه شما می گوید (۴۳) هزار میلیارد تومان اعتبار عمرانی تخصیص داده شده است. اگر این گفته راست است، آقایان و خواهران نماینده! اگر (۴۳) هزار میلیارد تومان اعتبارات عمرانی امسال تخصیص پیدا كرده پس چرا بیش از (۹۰) درصد پروژه ها در سال ۹۵ تعطیل شده است؟

آقای رئیس مجلس! چرا رئیس جمهور مصوبات شما را ابلاغ نمی كند؟ چرا مصوبات مجلس را اجرا نمی كند؟ چرا شما سكوت كرده اید؟ مگر شما نماینده ملت ایران نیستید؟ مگر شما نباید در مقابل ملت پاسخگو باشید؟ مگر شما ناظر بر عملكرد دولت نیستید؟ چرا به ملت گزارش كار نمی دهید؟

آقای رئیس جمهور! چرا از وزرای خود سؤال نمی كنید كه پرسنل و كارگران شركت صنایع چوب اسالم بیش از پنج ماه است حقوق نگرفته اند، اینها چگونه زندگی می كنند؟

آقای وزیر جهاد كشاورزی! چرا بیمه خسارت كشاورزان تا الان پرداخت نشده است؟ اینها با چه درآمدی باید زندگی كنند؟ محصول شان از بین رفته است.

آقای رئیس جمهور! به معاون اول خود كه در حال حاضر رقیب شماست نمی گویید چرا بخشدار شما دانش آموز را در جلوی چشم مردم كتك زد گریه نكردید؟ چرا مردم پول نان ندارند و شب گرسنه می خوابند گریه نمی كنید؟ چرا به خاطر بیكاری (رنجبرزاده ـ تشكر) كه دهها جوان زندگی شان به هم خورده و نابود شده و طلاق گرفتند شما گریه نكردید؟ چرا عوام فریبی می كنید؟

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر، از جناب آقای شكری نماینده محترم طوالش، رضوانشهر و ماسال تشكر می كنیم. نفر بعدی جناب آقای داود محمدی نماینده محترم قزوین، آبیك و البرز هستند، بفرمایید.

داود محمدی (قزوین، آبیك و البرز) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

اولاً بی مقدمه از هیأت دولت می خواهم پس از پنج سال پیگیری مستمر و جلسات متعددی كه در خصوص ارتقای شهر اقبالیه و بخش محمدیه و تبدیل آن به شهرستان برگزار شده و از خواسته های به حق مردم شریف و متدین این مناطق است قبل از انتخابات ریاست جمهوری و پایان دولت یازدهم اقدام فوری به عمل بیاورند.

ثانیاً بحث بعدی من مربوط به كارگران خدوم و زحمتكش كارخانجات استان است. كارگران شركتهای كنتورسازی، فرش پارس، فرنخ، مهنخ، نازنخ، بلورك البرز، نابریس، تعاونی قفلكار، لنت خاوران، لنت تلدا، پوشینه بافت، ابر صنعتی، آبگینه، لوله و اتصالات البرز، ایران قوطی، متالوژی پودر ایران، بالین تك، شیشه قزوین و نیك پارس كه مدت ها است حقوق ناچیز ماهانه خودشان را دریافت نكرده اند، به هر جایی هم كه پناه می برند و مراجعه می كنند نتیجه ای نگرفته اند. این مشكلات با نامه، بخشنامه و جلسه حل نمی شود، باید كارگروهی خاص تعیین كنند و بقیه اشتغالات را كنار بگذارند و فقط به دنبال حل این معضلات باشند تا بیش از این شرمنده كارگران نجیب و مظلوم استان نباشیم.

موضوع بعدی؛ ضرورت دارد با توجه به مشكلات فراوانی كه برای سهامداران شركت پردیسبان فراهم شده، دستگاه قضائی با قید فوریت و حساسیت رسیدگی و سریع تر تعیین تكلیف كند تا سهامدارانی كه بعضاً همه هستی خودشان را در این پروژه سرمایه گذاری كرده اند به حقوق حقه خود نائل بیایند.

آخرین تذكر من این است كه اهالی محترم و نجیب شهرك مهرگان همچنان با مشكلات عدیده ای دست و پنجه نرم می كنند و علی رغم گذشت سالهای طولانی هنوز مشكلات گاز و آسانسور واحدهای مسكونی آنها حل نشده و علاوه بر آن به لحاظ فضاهای ورزشی، آموزشی، فرهنگی، انتظامی، بهداشتی، درمانی و فضای سبز به شدت در مضیقه هستند و ضرورت دارد با عنایت ویژه و نگاه معطوف در حل این مشكلات اقدام عاجل و فوری به عمل بیاید (رنجبرزاده ـ تشكر) و نسبت به انتقال محل عوارضی از محمدیه به بعد از این شهر اقدام شود. والسلام علیكم و رحمه الله

دبیر (رنجبرزاده) ـ از جناب آقای محمدی ممنونیم. سركار خانم سیده حمیده زرآبادی نماینده محترم قزوین، آبیك و البرز بفرمایید.

سیده حمیده زرآبادی (قزوین، آبیك و البرز) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با تبریك اعیاد شعبانیه و فرا رسیدن میلاد منجی عالم بشریت حضرت قائم (عجل الله تعالی فرجه الشریف).

لازم می دانم تا یك بار دیگر درگذشت فرزندان زحمتكش و تلاشگر ایران اسلامی را كه در حادثه دلخراش معدن زمستان یورت جان باختند تسلیت عرض كنم و البته دوباره و مؤكداً تأكید می كنم انجام اقداماتی از قبیل توجه به مسائل ایمنی و ایجاد امكانات لازم در راستای حفظ سلامت و جان كارگران باید نخستین اولویت از سوی كارفرمایان باشد. اگرچه امروز همه مردم و دلسوزان با بستگان و خانواده كارگرانی كه در این حادثه تلخ درگذشتند احساس همدردی می كنیم و پیام تسلیت می دهیم، اما پیش از این باید كار خود را درست انجام دهیم و بستر ایمنی و سلامت این عزیزان را تأمین كنیم. لذا درخواست جدی در خصوص رسیدگی به وضعیت خانواده های داغدار و برقراری مستمری برای این عزیزان به عنوان كوچكترین اقدام باید صورت پذیرد و با توجه به وجود معادن پرخطر در كشور باید اقدامات لازم انجام گیرد تا دیگر شاهد چنین اتفاقاتی برای جامعه كارگری در هیچ كجای كشور نباشیم.

اما در خصوص انتخابات؛ انتخابات در ایران اسلامی نمونه بارز از مردم سالاری دینی و نقش تعیین كننده مردم در آینده و پیشرفت كشور است. تردیدی نیست كه ملت بزرگ ایران خصوصاً مردم فرهیخته و شریف حوزه انتخابیه ام قزوین، البرز و آبیك با مشاركت حداكثری خود در پای صندوق های رأی یك بار دیگر حماسه ای ماندگار خلق خواهند كرد تا ایران اسلامی با حركت در ریل تدبیر و پیش رفتن در مسیر عقلانیت به آنچه شایسته ملت است دست یابد و در پایان به كاندیداهای محترم ریاست جمهوری تذكر داده می شود ضمن رعایت اصول اخلاقی از شعارهای عوام فریبانه و غیرعملیاتی و سخنانی كه هیچ همخوانی با منطق اقتصادی ندارد جداً پرهیز كنند. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر از سركار خانم زرآبادی. جناب آقای مسعود گودرزی نماینده محترم ممسنی و رستم بفرمایید.

مسعود گودرزی (ممسنی و رستم) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عرض تبریك اعیاد شعبانیه و خسته نباشید خدمت همكاران محترم دارم.

تذكر اول بنده به كسانی است كه اخلاق انتخاباتی را رعایت نمی كنند و مسئولانی كه در رفتار كاندیداها و مردم ناظر و مسئول هستند. متأسفانه ماراتن بداخلاقی مدت هایی است كه در كشور ما هم در سطح و هم در عمق سرعت فراوانی گرفته و این زیبنده یك نظام اخلاق مدار نیست. فرقی هم نمی كند، این تركی كه بر نظام اخلاقی كشور ما ایجاد شده، یك دهه و بیشتر از این است كه شاهد آنیم.

در كشور قوای مستقل وظایفی دارند، وظیفه رئیس جمهور و قوه مجریه مشخص است، وظیفه قوه قضائیه هم به همین صورت. عزیزان، ملت شریف ایران! اگر مسئول و یا خانواده مسئولی تخلفی می كند قوه قضائیه داریم، رسیدگی می كند. قبل از رسیدگی و قبل از اثبات جرم گفتن و بیان این مصداق بداخلاقی است. ما چرا به خاطر دنیای دیگران می خواهیم آخرت خودمان را فنا كنیم؟ ما اینها را كه در دوره های مختلف دیدیم و مذمت كردیم. اگر دختر وزیر آموزش و پرورش به هر عنوانی، قوه قضائیه رسیدگی كند، خانواده رئیس جمهور را قوه قضائیه رسیدگی كند. كسانی كه در گذشته قانون بدی تصویب كردند، مردم قضاوت كنند، مردم بگویند. چارچوب ها و بنیان ها را برای رأی زیر سؤال نبریم. اینها در حافظه تاریخی مردم می ماند و می گویند برای كسب قدرت چطور به جان هم افتادند. عزیزان! ما اینها را رعایت كنیم.

امروز از تریبون مجلس در همین جلسات رأی اعتماد بعضی وقت ها می بینیم به یك فردی كه می خواهد كاندیدای وزارت برای عالی ترین مسئولیت اجرایی شود، از عزیزی سؤال می كنیم آیا شما قبل از طرح این مسأله اصلاً به ایشان گفتید؟ اعلام می كند من گزارش هایی دریافت كردم. چرا تا به واقعیت برای ما یك اطلاعاتی تبدیل نشود آن را تریبونی می كنیم؟ این تریبون شأن دارد، شأن آن همان است كه امام فرمودند مجلس در رأس امور است، مقام معظم رهبری فرمودند عصاره فضائل ملت است. (رنجبرزاده ـ تشكر).

تذكر دومی كه عرض كنم به وزیر نیرو است، جناب آقای مهندس چیت چیان! تخصیص آب سد پارسیان قابل مذاكره نیست. دستور بدهید ابلاغ این را انجام بدهند، چندین بار با شما و معاونین شما جلسه داشتم، این مطالبه جدی مردم است. این را جدی بگیرید و تخصیص آن را هم ابلاغ كنید. تشكر می كنم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ از جناب آقای گودرزی نماینده محترم ممسنی ممنونم. سركار خانم خدیجه ربیعی نماینده محترم بروجن بفرمایید.

خدیجه ربیعی فرادنبه (بروجن) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن عرض تبریك میلاد منجی عالم بشریت به ملت شریف ایران، جانباختن تعدادی از بانوان عزیز روستای سیل زده سیدمحمد لردگان را تسلیت می گویم. مجمع نمایندگان استان از مسئولین می خواهند بجد پیگیر پیدا شدن اجساد این بزرگواران باشند.

تذكر اول به وزیر نیرو؛ چرا تنها پروژه ملی شهرستان بروجن، انتقال آب سبزه كوه به چغاخور كه از (۲۰) سال پیش شروع شده و انتظار برای مردم ایجاد كرده، (۱۳۰) میلیارد تومان بیت المال هزینه آن شده، تمام تغییرات و زیرساخت های لازم در جای جای شهرستان انجام شده، پروژه ای كه با انجام آن تأمین آب شرب شهرستان، احیای اراضی شهرستان بروجن كه تمام دشت های آن ممنوع اعلام شده، نجات تالاب های بین المللی چغاخور و گندمان از خطر نابودی را در بر دارد، اما قریب دو سال است كه متوقف شده و با وجود مكاتبات مكرر و ارسال طومارهای متعدد مردم بسیار نجیب و فهیم شهرستان بروجن كه در تمام صحنه های دفاع از كیان كشور حضور فعال داشتند، متأسفانه همچنان متوقف مانده است. در حالی كه پروژه های انتقال آب بین حوزه ای نظیر ونك و سایر پروژه ها بدون در نظر گرفتن حقآبه های شهرستان بروجن به سرعت در حال پیشرفت است و هیچ اهتمامی برای انجام پروژه های سد آق بلاغ و دیگر پروژه ها كه توسعه و اشتغال زایی روستاییان عزیز شهرستان بروجن را دارد صورت نمی گیرد، وزیر نیرو! انتظار مردم نجیب و فهیم شهرستان بروجن اجرای عدالت است.

تذكر به وزیر راه و شهرسازی! چرا با وجود مكاتبات مكرر در زمینه رفع نقاط حادثه خیز شهرستان بروجن هیچ اقدامی صورت نمی گیرد (رنجبرزاده ـ تشكر) مردم شریف شهرستان بروجن انتظار اقدام فوری دارند.

تذكر آخر به وزیر كشور به خاطر عدم تغییر برخی از مسئولان ناتوان، نالایق و ناكارآمد استان می باشد، متشكر.

دبیر (رنجبرزاده) ـ آقای وكیلی! جناب آقای موسوی لارگانی هم دیروز وقتشان ماند. حالا شما آن دو نفری را كه می خواهید بفرمایید، در واقع ما دیروز وقت ایشان را گرفتیم.

دبیر (وكیلی) ـ چشم، جناب آقای كواكبیان بفرمایید.

مصطفی كواكبیان (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رئیس! با تشكر از شما و با عرض تبریك ولادت حضرت حجت، خواهش من این است كه ما همه بر اساس اصل (۱۱۰) قانون اساسی باید از مقام معظم رهبری تبعیت داشته باشیم ایشان فرمودند كه امروزه اصل اصلی افزایش مشاركت مردم و حضور گسترده آحاد ملت و حضور حماسی در انتخابات است. من به صدا و سیما تذكر می دهم درست است كه برنامه های مختلف مناظره ها را دارند، اما واقعاً مثل سابق در افزایش مشاركت مردم كم كاری می كنند. از نامزدهای انتخاباتی هم خواهش می كنم كه با درصدبندی این قدر بی اعتمادی در آحاد جامعه را زیاد نكنند كه شاهد كاهش مشاركت باشیم.

 در مورد انتخابات شوراها هم متأسفانه ما شنیدیم هیأت مركزی نظارت خودمان یك نامه ای را به استان ها ارجاع داده اند كه بسیاری از آدم های دلسوز، حالا اصلاح طلب باشند، این طرف باشد، آنهایی كه در هیأت اجرایی تأیید شدند را مجدداً دارند بررسی می كنند. اینها همه باعث كاهش مشاركت می شود. خواهش من این است كه ان شا ءالله عزیزان دلسوز نظام با همه مباحثی كه هست در جهت افزایش مشاركت آحاد مردم در انتخابات تلاش و كوشش ویژه ای داشته باشند، خیلی ممنون.

دبیر (وكیلی) ـ متشكر، جناب آقای نورقلی پور بفرمایید.

رامین نورقلی پور (كردكوی، تركمن، بندرگز و گمیشان) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین

بنده خدمت تمامی همكاران عزیزم سلام عرض می كنم و عرض خسته نباشید دارم. ابتدائاً حادثه معدن زمستان یورت آزادشهر را به مردم عزیز استان گلستان و مردم عزیز كشورم تسلیت عرض می كنم. حادثه تلخی بود كه امیدوارم ان شا ءالله پس از این شاهد حوادثی از این دست در كشورمان نباشیم.

دیروز همكار و دوست بسیار عزیزم جناب آقای شهاب نادری نماینده محترم اورامانات در تذكر دودقیقه ای خودشان خطاب به ریاست محترم جمهوری انتقادی را از ایشان داشتند مبنی بر اینكه فرماندار زن اهل سنت كه در مناظره به آن اشاره كردید از شهدای فاجعه منا بود، آیا توانستید با دیپلماسی منفعلانه پیكر این شهید و سایر شهدای منا را برگردانید؟

با توجه به اینكه این شهید منا فرماندار شهرستان تركمن یكی از شهرستانهای حوزه انتخابیه بنده بودند و ایشان از فرمانداران توانمند استان گلستان بودند و همچنین از سوی دیگر به عنوان شهید شاخص سال ۹۵ كشور هم مورد انتخاب قرار گرفته بودند، خانواده محترم آن شهید منا، همسر محترم و خواهر ایشان از مطالبی كه در رابطه با شهید مرجان نازقلیچی زده شده كه البته در فضای مجازی هم به صورت گسترده ای مطالبی جهت سوءاستفاده از این مسائل عنوان شده، به شدت انتقاد دارند و ایشان تاكنون با درك صحیح شرایط سیاسی و بین المللی حساس كشورمان تا الان هیچ گونه اعتراضی نسبت به وضعیت آن شهید منا به دولت ابراز نكرده اند و مهمتر اینكه از اینكه آن شهید عزیز به عنوان وسیله و ابزاری جهت انتقاد از دولت و تسویه حساب های سیاسی مورد سوءاستفاده واقع شوند به شدت اظهار بیزاری می كنند. تشكر می كنم.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای موسوی لارگانی بفرمایید.

سیدناصر موسوی لارگانی (فلاورجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

تذكراتی كه بنده دارم یكی در رابطه با همین سند ۲۰۳۰ است كه متأسفانه با توجه به دخالت اجانب در سیستم آموزشی ما می شود و موجب می شود كه فرزندان نونهال ما، ببینید! یكی از موارد آن این است كه بچه های زیر (۱۰) سال حق قرآن خواندن را ندارند. كشور ما كشور اسلامی است، مذهب ما مذهب تشیع و تسنن است، اكثر ما اهل قرآنیم. سیدمحمدحسین طباطبائی ها برای این كشور افتخار آفریدند و الان دهها و صدها نمونه دیگر امثال سیدمحمدحسین طباطبائی ها حافظ قرآن هستند. لذا ما نباید دخالت اجانب را در سیستم آموزشی اجازه بدهیم. البته شاید الان دیر باشد كه ما داریم اقدام می كنیم، ما نباید می گذاشتیم مقام معظم رهبری در این زمینه هزینه شود. شورای انقلاب فرهنگی باید دقت می كرد، اجازه نمی داد این سند با لابی گری فرد یا افرادی امضا شود.

در رابطه با وزیر آموزش و پرورش كه همین امروز هم باز بعضی از همكاران عزیز ما تذكر می دادند كه باید قوه قضائیه دخالت كند، همكاران عزیز! آن روزی كه بحث فتنه در اینجا مطرح شد و یك عده ای گفتند تا كی می خواهید از این كلمه فتنه سوءاستفاده كنید و رأی دادید، آن زمانی كه مخالفین آمدند مشكلات را اعلام كردند و توجه نكردید. این را دقت كنید، وقتی كه جناب آقای جهانگیری عنوان می كند یك دختر مظلوم فوق لیسانس كه بیكار بوده، دنبال یك كار آبرومند می گشته، آیا فقط همان یك فرد فوق لیسانس دارد؟ من در روستا زندگی می كنم، (رنجبرزاده ـ تشكر) روستای من بالای (۱۵۰) فوق لیسانس و دكترای بیكار دارد. فقط همان مظلوم شد و یك كار آبرومند را انجام داد؟ مظلوم كسانی هستند كه هنوز جنازه هایشان در آن معدن گیر افتاده (وكیلی ـ متشكر آقای لارگانی) و نمی توانند آنها را نجات بدهند. برای (۹۰۰) هزار تومان هفت ماه حقوق نگرفتند، آن وقت می گوید فقط یك محموله (۲۰۰) میلیون تومان بوده است. (وكیلی ـ متشكر آقای موسوی) مثل اینكه كسی بخواهد (۱۰۰۰) تومان پول توجیبی به بچه اش بدهد. این خیلی دردآور است.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر از جناب آقای موسوی لارگانی.

نادری ـ تذكر (۷۹) دارم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ آقای رئیس! (۷۹) را اجازه می دهید؟

نایب رئیس (پزشكیان) ـ اشكالی ندارد بگویید، ولی چیزی به شما نگفت. بحثی كه كرد نسبت به صحبت های شما بوده است. اشكالی ندارد، صحبت كنید.

شهاب نادری (پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی، روانسر و دهستانهای سرقلعه و جیگران) ـ ضمن سلام و خسته نباشید خدمت همكاران محترم. جناب آقای پزشكیان! این هفتادونهی است، اسم بنده را آورده، چطور حق اعتراض ندارم؟ در صورتی كه همكار محترم اسم من را آورده كه بحث بنده اصلاً ابزاری نبوده كه من از این مطالب استفاده سیاسی داشته باشم. شاید خانواده شهید از حق خودش بگذرد، ولی این بحث عموم مردم است، من دارم مطالبات و حق مردم را می گویم. اگر خانواده محترم شهید، من در رسانه ها هم دیدم كه پسر خود ایشان هم نسبت به این قضایا اعتراض كردند كه از قدیم بودند كه گفتند الان پیكر این شهیده فقیدی كه در بندر تركمن بوده هنوز در عربستان است. این حق مردم است، شاید خانواده شهید از حق خودش بگذرد، ولی این حق عمومی مردم است. من نمی دانم این دوست عزیز من خودش دارد كارهای سیاسی براساس مطالبه سیاسی انجام می دهد، ما چه ابزار سیاسی استفاده كردیم كه این دوست مان دارد این مطالب را عرض می كند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ می گویند بچه های خانواده شان حرفهای شما را تكذیب كردند. حالا اگر شما می خواهید از قول آنها بگویید خودتان می دانید.

نادری ـ این حق نظام است، حق یك خانواده نیست، حق نظام است.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ وقتی طرف خودش می گوید نه، آن وقت شما می خواهید حرف بزنید آن دیگر یك بحث جدا است. خیلی ممنون، متشكرم.

 

 ۱۶ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور

دبیر (رنجبرزاده) ـ تذكرات كتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی كشور:

ـ آقای امیر خجسته (همدان و فامنین) به رئیس جمهور محترم در خصوص توجه جدی به مجموعه های اقتصادی بنیاد شهید و امور ایثارگران و شفاف سازی نحوه عزل و نصب مدیران در این حوزه.

ـ آقایان: امیر خجسته (همدان و فامنین)، احد آزادی خواه (ملایر)، محمدعلی پورمختار (بهار و كبودرآهنگ)، حسن بهرام نیا (نهاوند) و اكبر رنجبرزاده (اسدآباد) به وزیر كشور در خصوص برخورد جدی با فرماندار ملایر و بخشدار جوكار به علت ارتكاب جرم سوءاستفاده از موقعیت و توهین و حمله به مأمور راهور، از آنجا كه حمایت از ناجا و مأموران زحمتكش جزء وظایف آن وزارتخانه است و اقدام آنان حذف خلاف وزارت كشور بوده ضروری است نسبت به برخورد جدی و عزل آنان دستور فوری صادر گردد.

ـ آقای حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) به رئیس جمهور محترم در خصوص استفاده ستادهای انتخاباتی ایشان از اماكن و امكانات دولتی جهت تبلیغات برخلاف قوانین و مقررات.

همچنین در خصوص رسیدگی به وضعیت نابسامان سهامداران و مالباختگان شركت ها و مؤسسات مالی و اعتباری كاسپین، ثامن الحجج، پردیسبان و آرمان.

ـ آقای حبیب اله دهمرده (زابل، زهك، هیرمند، نیمروز و هامون) به وزیر كشور در خصوص فعال نشدن گذرگاه های مرزی حوزه سیستان.

ـ آقای حشمت اله فلاحت پیشه (اسلام آباد غرب و دالاهو) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص دستور استفاده از نیروهای بومی در طرح احداث راه آهن غرب كشور.

 ـ آقای امیر خجسته (همدان و فامنین) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص پرهیز از ایجاد شوك و قیمت كاذب در بازار مسكن.

ـ آقای الهیار ملك شاهی (كوهدشت و رومشكان) به وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس جمهور محترم در خصوص عدم اقدام اكثر بانك ها برای تقسیط و معافیت جرایم دیركرد و سود وام های خرد زیر (۱۰۰) میلیون تومان علی رغم تصویب مجلس و اجازه به بانك ها.

ـ آقای سیدعلی ادیانی (قائمشهر، سوادكوه، جویبار، سیمرغ و سوادكوه شمالی) به وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص لزوم تصویب فهرست كالاهای یارانه ای برابر تبصره (۲) ماده (۱۸) قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز و با توجه به تأخیر حدود چهار سال از اجرای قانون موصوف.

به وزیر كشور در خصوص لزوم تسریع در تدوین آیین نامه اجرایی قانون تعیین حریم حفاظتی ـ امنیتی اماكن و تأسیسات كشور با توجه به تأخیر حدود سه سال از اجرای ماده (۱۰) قانون تعیین حریم حفاظتی ـ امنیتی اماكن و تأسیسات كشور.

ـ آقای عباس گودرزی (بروجرد) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و جناب آقای دیناروند رئیس محترم سازمان غذا و دارو در خصوص داروخانه های هلال احمر بروجرد. به ما بدعهدی كردند و نسبت به مردم حوزه انتخابیه بنده جفا شد. لطفاً پیگیری و دستور اقدام لازم در خصوص صدور مجوز داروخانه هلال احمر بروجرد صادر شود.

ـ آقای احمد امیرآبادی فراهانی (قم) به وزرای صنعت، معدن و تجارت و تعاون، كار و رفاه اجتماعی در خصوص پرداخت حقوق كارگران معدن منگنز استان قم.

دبیر (وكیلی) ـ آقای دكتر! اگر اجازه بدهید چون وقت آقای قوامی هم از دیروز مانده بود یك دقیقه بفرمایند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای دكتر! چقدر واجب است؟ اجازه بدهید تمامش كنیم، وقت خیلی گذشته است.

هادی قوامی (اسفراین) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

من خیلی تشكر می كنم. چون فرصت محدود است من تذكر می دهم به خاطر سیل و تگرگ اخیری كه در اسفراین آمده و خسارت زیادی به كشاورزان زده شده، از طریق وزارت كشور و جهاد كشاورزی تقاضای پیگیری دارم.

همچنین این دو تا قراردادی كه وزارت نفت بسته كه (۱) میلیارد دلار است، خواهش من این است برای حمایت از دولت، وزارت نفت این قرارداد صوری را كنسل كند و تنها از كارخانه داخلی كه لوله گستر اسفراین است را ان شا ءالله حمایت كنند. (نایب رئیس ـ خیلی ممنون) صبح هم آقای رئیس جمهور دستور مساعدت دادند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم.

 

۱۷ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

نایب رئیس (پزشكیان) ـ پایان جلسه را اعلام می كنم. جلسه بعدی ما ساعت (۸) صبح روز سه شنبه دوم خردادماه ۱۳۹۶ و دستور جلسه هم دستور هفتگی است كه اعلام خواهد شد.

 

(جلسه ساعت۱۲:۲۱ پایان یافت)

 

رئیس مجلس شورای اسلامی

علی اردشیرلاریجانی


۱۸ ـ ضمیمه:

الف ـ گزارش كمیسیون اصل نود درخصوص موضوع عضویت آقای فخرالدین احمدی دانش آشتیانی وزیر آموزش و پرورش در هیأت مدیره شركت خصوصی «آمیتیس طراوت كودكی

جناب آقای دكتر لاریجانی

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

سلام علیكم

با احترام، درخصوص فرمایشات جنابعالی در جلسه علنی مورخ ۱۹/۲/۹۶ و دستور پیگیری موضوع عضویت آقای دكتر احمدی دانش آشتیانی وزیر محترم آموزش و پرورش در هیأت مدیره شركت خصوصی «آمیتیس طراوت كودكی به شماره ثبت ۴۵۸۸۸۹ مورخ ۲۸/۵/۹۳ به استحضار می رساند:

پس از اخذ استعلام از اداره كل ثبت شركت ها و موسسات غیرتجاری، فوراً در مورخه ۱۹/۲/۹۶ جلسه ای با حضور حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای محسنی اژه ای معاون اول محترم قوه قضائیه و آقای دكتر احمدی دانش آشتیانی وزیر محترم و هیأت های كارشناسی همراه آنان و برخی اعضاء این كمیسیون تشكیل شد. ابتدا اظهارات آقای اژه ای با تأكید بر آنچه كه در مصاحبه رسانه ای مورخ ۱۷/۲/۹۶ منتشر شده بود، استماع گردید. ایشان با توجه به صراحت اصل ۱۴۱ قانون اساسی و ماده واحده قانون ممنوعیت تصدی بیش از یك شغل معتقد بودند كه صرف عضویت در هیأت مدیره شركت خصوصی، برای كاركنان دولت و وزراء ممنوعیت دارد و با توجه به آخرین تغییرات رسمی شركت مزبور كه در جوابیه ی اداره كل ثبت شركت ها و موسسات غیرتجاری به شماره ۲۷۴۷۹/۹۶ مورخ ۱۷/۲/۹۶ در پاسخ به استعلام سازمان بازرسی كل كشور منعكس است، آقای فخرالدین احمدی دانش آشتیانی تاكنون در شركت مذكور به عنوان عضو و رئیس هیأت مدیره شناخته می شود. داشتن یا نداشتن فعالیت اقتصادی در شركت، تأثیری در بحث حقوقی و ممنوعیت یادشده ندارد. مضافاً اینكه در تاریخ ۲۵/۱۲/۹۵ صورتجلسه ی هیات مدیره شركت آمیتیس طراوت كودكی توسط آقای احمدی دانش آشتیانی امضاء شده است تا موضوع تغییر نشانی شركت در دفاتر ثبت شركتها درج گردد و همین اقدام در بحث تقلیل سرمایه شركت به تاریخ ۱۰/۱۲/۹۵ و ابلاغ مصوبه مورخ ۱۰/۱۰/۹۵ مجمع عمومی فوق العاده شركت مزبور اتفاق افتاده است. ایشان اضافه كردند كه آقای دانش آشتیانی در شركت دیگری نیز بنام «مهندسین مشاور طرح نگار عضویت در هیأت مدیره دارند.

آقای دانش آشتیانی در پاسخ اظهار داشتند كه: اینجانب پس از اخذ رأی اعتماد از مجلس شورای اسلامی (۱۲/۸/۹۵) استعفای خود را از هر دو شركت ارائه دادم كه مورد موافقت قرار گرفته و مستنداً با پست سفارشی مدارك مربوطه به اداره كل ثبت شركتها ارسال شده است (تصویر قبوض پستی در پرونده كمیسیون موجود است) و همچنین به موجب سند رسمی صلح منقول به شماره ۱۰۶۳۶ مورخ ۵/۱۰/۹۵ دفترخانه ۸۱۵ تهران حتی تمام سهم الشركه متعلقه به ارزش ۰۰۰/۰۰۰/۵ ریال را به غیر واگذار نمودم تا جلوی هرگونه شائبه ای را هم از جهت عضویت در هیات مدیره و هم از جهت داشتن سهام مربوطه، برطرف نمایم. درخصوص شركت مهندسین مشاور طرح نگار نیز اضافه كردند كه بابت در اختیار گذاشتن مجوز مهندس ناظری خودم به شركت مزبور، سالانه فقط دو میلیون و پانصدهزار تومان دریافت می كردم كه آنهم پس از رأی اعتماد مجلس به همكاری با شركت ادامه ندادم. ایشان در پایان عدم درج تغییرات مذكور در اداره ثبت شركتها را ناشی از طی مراحل اداری در اداره مزبور دانستند كه چون تغییرات قبلی بابت افزایش سرمایه هنوز نهایی نشده بود، مراتب درج استعفا نیز انجام نشد. آقای آشتیانی تاكید كردند كه بعد از قبول وزارت، اساساً در تصمیمات هیأت مدیره دخالت و امضایی نداشته است.

نهایتاً به نظر می رسد: آقای احمدی دانش آشتیانی با توجه به مدارك ارائه شده و مخصوصاً سند رسمی مذكور در انتقال سهام و به منظور رفع هرگونه شائبه ای و پس از اخذ رأی اعتماد از مجلس شورای اسلامی، اقداماتی برای خروج از شركت انجام داده اند، لكن به لحاظ شكلی و طی مراحل اداری و درج در روزنامه رسمی، به هر علتی توفیق نداشته اند. بنابراین با عنایت به آخرین جوابیه ی اداره كل ثبت شركتها و موسسات غیرتجاری به تاریخ ۱۹/۲/۹۶ به استعلام این كمیسیون، مشارالیه تاكنون به عنوان رئیس هیات مدیره شركت مذكور محسوب می شود و از طرف دیگر با عنایت به مدارك ارائه شده از سوی آقای احمدی دانش آشتیانی مشارالیه اقدام به استعفا در مورخ ۱۲/۸/۹۵ و خروج از شركت مذكور و انتقال سهام بعمل آورده و مستندات مربوطه را در تاریخ ۱۶/۱۲/۹۵ و ۲۲/۱۲/۹۵ به اداره ثبت شركتها ارسال داشته لیكن بلحاظ تشریفات اداری تاكنون تغییرات مزبور عملاً انجام نگردیده و در روزنامه رسمی درج نشده است.  

داود محمدی ـ رئیس كمیسیون

 

 

 

 

ب ـ فهرست مصوبات

 


عنوان

ثبت

كمیسیون اصلی

كمیسیون فرعی

توضیحات

طرح اصلاح ماده (۱) قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت

۲۱۶

انرژی

صنایع و معادن، عمران، کشاورزی، آب و منابع طبیعی

متعاقب جلسه ۴۴ تصویب و به شورای نگهبان ارسال شد.

لایحه موافقتنامه انتقال محكومین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان

۲۳۲

قضائی و حقوقی

امنیت ملی و سیاست خارجی

متعاقب جلسه ۷۵ تصویب و به شورای نگهبان ارسال شد.

لایحه موافقتنامه حمل و نقل دریایی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری كره

۲۱۵

عمران

امنیت ملی و سیاست خارجی، قضائی و حقوقی

متعاقب جلسه ۴۴ تصویب و به شورای نگهبان ارسال شد.

 

 

 

ج ـ فهرست تقاضای تحقیق و تفحص

 

عنوان تقاضا

دستگاه مورد تحقیق و تفحص

كمیسیون گزارش دهنده

توضیحات

تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه اختصاص و توزیع منابع در طرح تحول سلامت، عملكرد سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و بررسی نحوه اجرای طرح نظام سلامت

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی

بهداشت و درمان

تقاضای تحقیق و تفحص رد شد.

 

 

 

د ـ فهرست لایحه اعلام وصول شده

 

عنوان

ثبت

كمیسیون اصلی

كمیسیون فرعی

امضا كنندگان

لایحه موافقتنامه همكاری اقتصادی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری اسلونی

۲۶۵

ارجاع لایحه مزبور به كمیسیون تحت بررسی است

رئیس جمهور

(حسن روحانی)

وزیر امور اقتصادی و دارایی (علی طیب نیا)

وزیر امور خارجه (محمدجواد ظریف)

 

 

 

ه‍ ـ فهرست سؤال های اعلام وصول شده

 


عنوان

وزیر مورد سؤال

سؤال كنندگان

علت عدم اجرای كامل مفاد احكام تكلیفی مندرج در قانون برنامه پنجم توسعه

سیدرضا صالحی امیری

(فرهنگ و ارشاد اسلامی)

سیدعلی ادیانی و عبدالله رضائیان

(قائمهشر، سوادكوه، جویبار، سیمرغ و سوادكوه شمالی)

سیدجواد حسینی كیا (سنقر)

سیدمحمدباقر عبادی (بیرجند، درمیان و خوسف)

محسن كوهكن (لنجان)

علت عدم اجرای قانون منع استفاده از كلمات بیگانه

سیدرضا صالحی امیری

(فرهنگ و ارشاد اسلامی)

علی مطهری

(تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس)

عدم توزیع برابر امكانات، تجهیزات و اعتبارات لازم جهت گسترش فضاهای آموزشی و علمی در دانشگاه های سراسر كشور

محمد فرهادی

(علوم، تحقیقات و فناوری)

نادر قاضی پور

(ارومیه)

علت تبعیض در ارتقای اساتید و همچنین جهت گیری سیاسی مسئولین دانشگاه ها

محمد فرهادی

(علوم، تحقیقات و فناوری)

جبار كوچكی نژادارم ساداتی

(رشت)

 

  

 

عملكرد مجلس تا پایان جلسه صد و ششم

 

الف ـ وضعیت طرحها و لوایح

 

 

 

 

 

جمع كل اعلام وصولی ها                     ۲۶۵

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طرح های نمایندگان

۱۳۷

 

طرح های شورای عالی استان ها

۱

 

 

لوایح

۱۲۷

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                               
 

 

عنوان آخرین وضعیت

طرح نمایندگان

طرح

شورای عالی استان ها

لایحه

جمع

مصوبات ارسالی به شورای نگهبان

۲

ـ

۹

۱۱

مصوبات ارسالی به مجمع تشخیص مصلحت نظام

۱

ـ

۲

۳

مسكوت مانده

ـ

ـ

ـ

ـ

تحت بررسی در مجلس

۱۰۷

۱

۶۷

۱۷۵

قوانین ابلاغی به دولت

۱۱

ـ

۴۳

۵۴

مسترد شده

۵

ـ

۱

۶

بایگانی شده

۱۱

ـ

۵

۱۶

جمع كل

۱۳۷

۱

۱۲۷

۲۶۵

 

 

 

 

ب ـ وضعیت سؤال ها، استیضاح ها و تحقیق و تفحص ها

 

 

 

 

 

اعلام وصولی ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سؤال ها

۸۱

 

استیضاح ها

۲

 

تحقیق و تفحص ها

۱۱

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عنوان آخرین وضعیت

سؤال

استیضاح

تحقیق و تفحص

 

 

مسترد شده/ رد شده

۵

۱

۳

 

 

تحت بررسی

۵۰

ـ

۸

 

 

طرح در جلسه علنی

۲۶

۱

ـ

 

 

جمع كل

۸۱

۲

۱۱

 

                                   
 


 

 ۱ ـ نتیجه رأی گیری در ستون دوم صفحه (۱۰) درج شده است.

۱ ـ  بر اساس ماده (۱۱۸) آیین نامه داخلی مجلس بدلیل به نصاب نرسیدن تعداد امضاءكنندگان بیانیه مذكور اسامی نمایندگان امضاءكننده قابل درج در مشروح مذاكرات نمی باشد.

 نام
پست الکترونيک
پيام شما