آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۳
بازديد امروز: ۴۴۹
بازديد روز قبل: ۵۰۲
بازديد هفته: ۲۵۹۰
بازديد ماه: ۲۷۱۹
بازديد کل: ۶۲۷۷۹۷۳
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
مشروح مذاكرات مجلس > بانك متنی مشروح مذاكرات > ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
۲۵۶ بازدید
 
   

مشروح مذاكرات مجلس شورای اسلامی جلسه (۱۰۵) - دوره دهم ۱۳۹۶/۰۲/۱۹


        

 

 

 

 

جلسه   یكصد و  پنجم

(۱۰۵)

 

۱۹  اردیبهشت ماه  ۱۳۹۶ هجری شمسی

۱۲  شعبان   ۱۴۳۸ هجری قمری

 

دوره دهم ـ اجلاسیه اول

۱۳۹۶ ـ  ۱۳۹۵

 

جلسه ساعت هشت و یازده دقیقه روز سه‌شنبه به ریاست آقای علی اردشیرلاریجانی «رئیس مجلس» رسمیت یافت

 

 

 

 

عناوین مندرجات:

۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

۲ ـ  تلاوت آیاتی از قرآن مجید

۳ ـ تبریك رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به مناسبت میلاد باسعادت حضرت بقیه الله الأعظم امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، تسلیت درخصوص حادثه معدن استان گلستان، تأكید بر نظرات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در مورد سند (۲۰۳۰) و ارجاع موضوع عملكرد وزیر آموزش و پرورش به كمیسیون اصل نود

۴ـ تصویب لایحه هوای پاك (ثبت ۸۳)

۵ ـ تصویب لایحه معاهده استرداد مجرمین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری كره (ثبت ۲۱۴)

۶ ـ اعلام وصول (۱) فقره طرح

۷ ـ ناطقین جلسه آقایان: علی مطهری، محمود بهمنی، حسین هاشمی تختی نژاد، نادر قاضی پور و سیدقاسم جاسمی

۸ ـ انتخاب آقای سیدمحمد حسینی به عنوان عضو در هیأت سه نفره اجرای تبصره (۴) ماده (۹۵) قانون محاسبات عمومی كشور مصوب ۲۹/۱/۱۳۷۲

۹ ـ طرح سؤال آقای محمدرضا پورابراهیمی داورانی نماینده كرمان و راور از آقای علی ربیعی وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی

۱۰ ـ تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

۱۱ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور

۱۲ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

۱۳ ـ ضمیمه: الف ـ فهرست مصوبات                                                                          ب ـ فهرست طرح اعلام وصول شده                                  

                                   ج ـ فهرست سؤال مطرح شده                                                            د ـ فهرست اصلاحی و تكمیلی مربوط به ضمائم جلسات (۷۱ تا ۱۰۰)

                     

 

 
  جلسه ساعت  دوازده و یك دقیقه به ریاست آقای مسعود پزشكیان «نایب‌رئیس اول» پایان یافت
 

 

             
 


 


۱ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

رئیس ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه با حضور ۲۰۵ نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دستور جلسه یكصد و پنجم روز سه شنبه نوزدهم اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ هجری شمسی مطابق با دوازدهم شعبان ۱۴۳۸ هجری قمری:

۱ ـ ادامه رسیدگی به گزارش شور دوم کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مورد لایحه هوای پاك.

۲ ـ گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه معاهده استرداد مجرمین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری كره.

۳ ـ گزارش كمیسیون انرژی در مورد طرح یك فوریت اصلاح ماده (۱) قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت.

۴ ـ انتخاب یك نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی جهت عضویت در هیأت سه نفره اجرای تبصره (۴) ماده (۹۵) قانون محاسبات عمومی كشور.

۵ ـ گزارش كمیسیون بهداشت و درمان مبنی بر رد تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه اختصاص و توزیع منابع در طرح تحول سلامت، عملكرد سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و بررسی نحوه اجرای طرح نظام سلامت.

۶ ـ گزارش كمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه موافقتنامه انتقال محكومین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان.

۷ ـ گزارش كمیسیون عمران در مورد لایحه موافقتنامه حمل و نقل دریایی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری كره.

۸ ـ سؤال جناب آقای محمدرضا پورابراهیمی نماینده محترم كرمان و راور از وزیر محترم تعاون، كار و رفاه اجتماعی.

 

۲ ـ تلاوت آیاتی از قرآن مجید

رئیس ـ تلاوت آیاتی از کلام الله مجید.

(آیات ۱۱۵ ـ ۱۱۱ از سوره مبارکه «هود توسط قاری محترم آقای مهدی جدیدی تلاوت گردید)

اللهم صل علی محمد و آل محمد

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم

وَ إِنَّ كُلاًّ لَمَّا لَیُوَفِّیَنَّهُمْ رَبُّكَ أَعْمالَهُمْ إِنَّهُ بِما یَعْمَلُونَ خَبِیرٌ * فَاسْتَقِمْ كَما أُمِرْتَ وَ مَنْ تابَ مَعَكَ وَ لا تَطْغَوْا إِنَّهُ بِما تَعْمَلُونَ بَصِیرٌ* وَ لا تَرْكَنُوا إِلَى الَّذِینَ ظَلَمُوا فَتَمَسَّكُمُ النَّارُ وَ ما لَكُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ مِنْ أَوْلِیاءَ ثُمَّ لا تُنْصَرُونَ * وَ أَقِمِ الصَّلاةَ طَرَفَیِ النَّهارِ وَ زُلَفاً مِنَ اللَّیْلِ إِنَّ الْحَسَناتِ یُذْهِبْنَ السَّیِّئاتِ ذلِكَ ذِكْرى‏ لِلذَّاكِرِینَ * وَ اصْبِرْ فَإِنَّ اللَّهَ لا یُضِیعُ أَجْرَ الْمُحْسِنِینَ*

(صدق الله العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

رئیس ـ از جناب آقای جدیدی قاری محترم تشکر می کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ به نام خداوند بخشنده مهربان

«و قطعاً پروردگارت نتیجه اعمال هر یك را به تمام و كمال به آنان خواهد داد چراكه او به آنچه انجام می دهند آگاه است. پس همان گونه كه دستور یافته ای ایستادگی كن و هر كه با تو توبه كرده نیز چنین كند و طغیان مكنید كه او به آنچه انجام می دهید بیناست. و به كسانی كه ستم كرده اند متمایل مشوید كه آتش دوزخ به شما می رسد و در برابر خدا برای شما دوستانی نخواهد بود و سرانجام یاری نخواهید شد. و در دو طرف روز و نخستین ساعات شب نماز را برپا دار زیرا خوبی ها، بدی ها را از میان می برد این برای پندگیرندگان پندی است. و شكیبا باش كه خدا پاداش نیكوكاران را ضایع نمی گرداند . راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ.

اسامی تأخیركنندگان جلسه امروز عبارتند از آقایان: صدیف بدری نماینده محترم اردبیل، حمید بنائی نماینده محترم گناباد، محمد دامادی نماینده محترم ساری، علی رستمیان نماینده محترم دلفان، علی ساری نماینده محترم اهواز، عبدالله سامری نماینده محترم خرمشهر، هادی شوشتری نماینده محترم قوچان، محمدحسین قربانی نماینده محترم آستانه اشرفیه، حسن لطفی نماینده محترم رزن، علیرضا محجوب نماینده محترم تهران، محمدرضا ملكشاهی راد نماینده محترم خرم آباد، ولی ملكی نماینده محترم مشكین شهر، جلال میرزائی نماینده محترم ایلام و علیم یارمحمدی نماینده محترم زاهدان.

رئیس ـ متشكریم.

 

۳ ـ تبریك رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به مناسبت میلاد باسعادت حضرت بقیه الله الأعظم امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، تسلیت درخصوص حادثه معدن استان گلستان، تأكید بر نظرات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در مورد سند (۲۰۳۰) و ارجاع موضوع عملكرد وزیر آموزش و پرورش به كمیسیون اصل نود

رئیس ـ بسم الله الرحمن الرحیم

اعیاد این ماه عزیز به خصوص میلاد مسعود ولی الله الأعظم امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را به محضر نمایندگان محترم و ملت عزیز تبریك و تهنیت عرض می كنم. میلاد شخصیتی كه همه عالم در پناه ظهور او به جایگاه امن و عدل می رسند و خداوند وعده آن را به بندگان در كتاب شریف داده است: «و لقد كتبنا فی الزبور من بعد الذكر أَن الارض یرثها عبادی الصالحون ، و در زبور نوشتیم «پس از آنكه در كتابهای آسمانی بیان كردیم كه زمین را قطعاً بندگان شایسته ما به ارث می برند .

لذا انتظار در مكتب اهل بیت جزء بهترین عبادات محسوب می گردد و خداوند به جهت عظمت آن بر مستضعفان منت گذارده و فرمود: «و نرید أَن نمن على الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم أَئمه و نجعلهم الوارثین ، انتظار، جهت دار بودن و رو به پیشرفت بودن تفكر مسلمانان را تأمین می كند به نحوی كه هیچ گاه مسلمانی در هر شرایط به یأس و سرخوردگی دچار نشود و زندگی فردی و اجتماعی مسلمانان همیشه حركتی تكاملی از نظر معرفتی و وجودی داشته باشند. لذا همه فِرق اسلامی در موضوع ظهور قطب عالم امكان امام زمان متفق القول هستند و اختصاص به شیعیان ندارد.

احمد حنبل در كتاب مسند خود آورده است: «پیامبر فرمود: جهان به پایان نخواهد رسید تا اینكه یك نفر از خاندان من كه همنام من است، سرور مردم گردد و ابوداود در كتاب السنن روایتی از پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلم) نقل می كند كه «مهدی از نسل من خواهد بود، او زمین را از قسط و عدل پر خواهد كرد، آنچنان كه از ظلم و جور پر شده است و ابن خلدون با اینكه در برخی از روایات تشكیك می كند، اما می گوید: «همه مسلمانان این عقیده مشترك را دارند كه پس از گذشت سال ها باید در آخرالزمان شخصی از اهل بیت پیامبر ظهور كند تا دین را یاری و عدالت را برقرار سازد. مسلمانان از او پیروی خواهند كرد و او بر بلاد اسلامی حكومت می كند. نام او مهدی است .

ملاحظه می نمایید كه این وعده الهی كه منجی عالم بشریت، جهان را پر از عدل و داد خواهد كرد، در بین فِرق اسلامی یك جهت گیری مشترك است و یك نقطه اوج تفكر اسلامی است كه خلقت و زندگی این دنیا را از نیست انگاری نجات می دهد و به جهت اهمیت آن در ادعیه مأثوره دعا برای امام زمان جایگاه مهمی دارد. امام رضا (علیه السلام) در راز و نیاز خود با خداوند می فرماید: «پروردگارا همان گونه كه كار پیامبران و فرستاده های گرانقدرت را به سامان آوردی، كار خلیفه و بنده ات را نیز چنانكه زیبنده و شایسته است به سامان آر، او را حفظ فرما، توانایی ببخش، اجازه پیكار با دشمنانت را به او عنایت فرما و ما را از یاران وارسته و پاك باخته او قرار بده .

 امیدواریم خداوند مسلمانان و ملت عزیز ما را موفق به ادراك حقیقت ظهور نماید و از شر دشمنان اسلام حفظ فرماید كه این روزها شاهد هستید از درون و بیرون به حیثیت، آبرو و ستون های عالم اسلام هجوم آورده اند. تروریست ها زمینه ساز شدند و فضا و مجال را برای استكبار و صهیونیست ها فراهم نمودند تا علیه مسلمانان توطئه كنند و متأسفانه برخی كشورهای منطقه در این دام قرار گرفتند و عامل تفرقه و ماجراجویی های منطقه شدند.

سخنان اخیر برخی مسئولان سعودی گرچه آن قدر سخیف و بی مقدار است كه نیاز به پاسخ ندارد، اما حكایت از تلاش های استكبار در مسأله سازی برای منطقه دارد كه این كشورهای كج اندیش را مفتخر به تفرقه افكنی بیشتر نمایند و همین طور برخی اظهارات بی پایه مسئولان آمریكایی در موضوع هسته ای همه و همه مؤید نگاه نافذ رهبری معظم است كه بارها تأكید فرمودند با انتخابات و حضور جدی و مؤثر مردم این توطئه ها از بین می رود.

این یك واقعیت روشن است كه ایران در پناه رهبری هوشمند و ملتی متحد و در صحنه، از انواع توطئه ها رسته است و در آینده نیز چنین است و امیدواریم در انتخابات پیش رو نیز ملت ایران با حضور یكپارچه خود در مقابل این توطئه ها عزت و سربلندی ملی را تأمین نمایند. از همه همكاران عزیز كه در هیأتهای نظارت تلاش نمودند انتخابات شوراها نیز به قاعده در مسیر خود قرار گیرد تشكر می كنم.

نكته دیگر حادثه دردآور معدن در استان گلستان بود كه همه ملت را عزادار نمود. از تلاش های همه مسئولان ملی و استانی كه در جهت كمك به كارگران گرامی تلاش نمودند تشكر می كنم. از همكار گرامی جناب آقای ابراهیمی و كمیسیون صنایع كه از لحظات اولیه این حادثه هیأتی را برای بررسی اعزام نمودند سپاسگزاری می كنم و لازم است كمیسیون صنایع بررسی همه جانبه ای در این موضوع و تخلفات صورت گرفته انجام دهد و روشن نماید چرا ایمنی لازم در معدن وجود نداشته و كارگران عزیز این گونه در معرض خطر قرار گرفتند و نظارت دستگاه های ملی و محلی چرا به موقع عمل نكردند؟ این گزارش هم برای روشن شدن ابعاد این حادثه و سهم متخلفین مهم است و هم برای آینده كارگران معادن و رعایت ضوابط ایمنی آنها بسیار اهمیت دارد. لذا از كمیسیون صنایع مجدداً می خواهیم با دقت لازم در اسرع وقت گزارش خود را به مجلس ارائه نماید و از خداوند متعال برای درگذشتگان این حادثه علو درجات آرزومندیم و به خانواده محترم آنان تسلیت عرض می كنیم.

نكته دیگر در مورد سند (۲۰۳۰) است كه لازم است كمیسیون آموزش و تحقیقات رسیدگی و نظارت جدی نماید كه اولاً نظرات رهبری معظم در اسرع وقت تحقق یابد و ثانیاً رسیدگی شود كه چرا این مسیر طی شد و نظرات كمیسیون آموزش و تحقیقات و مجلس أخذ نگردید و نتیجه را به مجلس گزارش نمایند. مخصوصاً با توجه به قانون برنامه ششم كه وزارت آموزش و پرورش صرفاً موظف به اجرای سند تحول است، باید به این موضوع رسیدگی جدی شود.

نكته دیگر در مورد وزیر آموزش و پرورش و مطالبی است كه معاون اول و سخنگوی محترم قوه قضائیه درباره شركتی بیان داشتند كه ایشان در هیأت مدیره آن است. با توجه به نص صریح اصل (۱۴۱) قانون اساسی كه كارمندان دولت را از حضور در هیأت مدیره و مدیرعاملی شركت های خصوصی منع می كند، لازم است كمیسیون اصل (۹۰) در اسرع وقت رسیدگی نماید، وزیر محترم و مسئولان قوه قضائیه دعوت شوند و مطلب روشن شود كه چنانچه تخلفی از این اصل قانون اساسی و قوانین مربوطه صورت گرفته است، نسبت به وزیر آموزش و پرورش تصمیم گیری شود. والسلام علیكم و رحمه الله

 

۴ ـ تصویب لایحه هوای پاك (ثبت ۸۳)

رئیس ـ دستور جلسه را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و ادب و احترام خدمت همكاران گرامی و تبریك این ایام. دستور اول ادامه رسیدگی به گزارش شور دوم کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مورد لایحه هوای پاك است. آقای دكتر! در ماده (۱۱) صحن علنی تبصره (۵) را به كمیسیون ارجاع داد، موضوع هم این بود كه از پرداخت (۱۰) درصد مالیات عملكرد همان سال با همكاری دولت معلوم شود كه این میزان درصد مالیات چطور است. ظاهراً كمیسیون خودش رأساً مجدداً همین تبصره (۵) را برای ما فرستاده، فقط آن مالیات های عملكرد را اضافه كرده است. اینجا پیشنهاد هم داریم. اگر اجازه بفرمایید من قرائت كنم، بعد أخذ شود.

رئیس ـ بفرمایید متن را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ تبصره ۵ ـ واحدهای تولیدی موضوع این ماده كه بر اساس اعلام سازمان و در چارچوب آیین نامه ای كه به پیشنهاد سازمان به تصویب هیأت وزیران می رسد، به عنوان واحد برگزیده سبز معرفی شوند، از پرداخت (۱۰) درصد مالیات عملكرد همان سال معاف می گردند.

چون در اینجا پیشنهاد است مخالف و موافق صحبت كنند.

رئیس ـ اگر پیشنهاد هست مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای ابطحی مخالف هستند، بفرمایید.

سیدمحمدجواد ابطحی (خمینی شهر) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیكم و رحمه الله پیشاپیش ولادت باسعادت منجی عالم بشریت را تبریك و تهنیت عرض می كنم.

به جهت حادثه تأسف بار معدنكاران آزادشهر به خانواده هایشان تسلیت می گویم و اهتمام دولت را برای پیگیری موضوع خواستارم.

به دولت محترم هم تذكر می دهم وفق ماده (۶۷) آیین نامه قانون انتخابات از امكانات دولتی استفاده نكنند. بعضی از معاونین وزرا در مجالس انتخاباتی شركت می كنند، خودشان جلویشان را بگیرند، احتیاجی به تذكر من نباشد.

اما تبصره (۵) همان تبصره (۹) لایحه است. تبصره (۹) می گفت: «صنایع، واحدهای خدماتی، تولیدی و معدنی كه بر اساس اعلام سازمان و تصویب هیأت وزیران به عنوان واحد برگزیده ثبت معرفی می شوند از (۱۰) درصد مالیات بر ارزش افزوده همان سال معاف هستند . كمیسیون محترم زحمت كشیدند تبصره فوق را كه خواندند به این شكل در آورده، گفته: «واحدهای تولیدی موضوع این ماده ، یعنی بحث واحدهای خدماتی را مستثنی كرده، بیرون برده است. یعنی با قید تولیدی بودن، بنابراین واحدهای خدماتی دیگر استثنا شده و این را سخنگوی محترم كمیسیون باید توضیح بدهند كه چرا این قید به این صورت آورده شده است.

نكته بعدی اینكه گفته اند كه این از پرداخت (۱۰) درصد مالیات عملكرد همان سال معاف هستند. یعنی دیدند شاید آن با ارزش افزوده تطابق ندارد، خواستند تشویق كنند، گفتند واحدهای برگزیده سبز از پرداخت (۱۰) درصد مالیات عملكرد معاف هستند. الان ما در برنامه ششم تصویب كردیم كه هرگونه معافیت مالیاتی ممنوع است، ما در همان برنامه ششم هم پیشنهاد كتبی داشتیم كه این كار را نكنید، دست دولت را هم می بندید. آقای رئیس! به نظر این معافیت خلاف برنامه است و دوسوم رأی می خواهد. (رئیس ـ بله، خلاف برنامه است، درست است) بنده به همین جهت مخالفت كردم.

رئیس ـ بله، درست است، دوسوم رأی می خواهد. موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای پورمختار موافق هستند، بفرمایید.

محمدعلی پورمختار (بهار و كبودرآهنگ) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

بنده هم اعیاد شعبانیه و به ویژه عید بزرگ پیش رو، میلاد مبارك حضرت بقیه الله الاعظم (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را خدمت نمایندگان عزیز و ملت شریف ایران تبریك و تهنیت عرض می كنم.

در این موضوعی كه مطرح است، ما یك ابزار تشویقی را شاهد هستیم كه كمیسیون دارد پیش بینی می كند برای واحدهایی كه در این عرصه دارند رعایت می كنند و از امكانات و تجهیزات نوینی كه الان در همه دنیا وجود دارد هم برای كاستن از آلودگی و هم تولید محصولاتی كه در هر صورت خود آنها هم برای جامعه كم ضررتر باشد و به حال محیط زیست مفید باشد.

دوستان عزیز عنایت بفرمایید! ما نوعاً الان شاهد هستیم، در همین موضوع و شبیه همین موضوعات بین كسانی كه به طور كامل رعایت می كنند و با هزینه های زیادی مثلاً با نصب فیلترهای مختلف، این امكان را فراهم می كنند كه آلایندگی كم شود و آن واحدهایی كه اصلاً توجهی به این موضوعات ندارند عملاً هیچ تفاوتی نیست. بر فرض اگر محیط زیست هم تذكری به آنها می دهد یا حالا اگر واحد بزرگی هم باشد به سمت تعطیلی آن می رود، سر و صدای همه هم در می آید كه آقا! واحد تعطیل شد، كارگر بیكار شد و چه شد. فلذا وقتی كه چنین تفاوتی وجود نداشته باشد، انگیزه ای برای رعایت این امور هم دیده نمی شود، مثل موضوع مالیات ها، الان هیچ تفاوتی بین كسانی كه به درستی و سر سال و با حساب و كتاب درست می روند مالیات شان را پرداخت می كنند با آن كسی كه پرداخت نمی كند هیچ تفاوتی نیست و لذا یك عامل تشویقی برای عدم پرداخت و فرار از پرداخت مالیات شده است.

ما در این موضوع هم همین را شاهد هستیم، گرچه البته همین مطلبی كه آقای ابطحی اشاره فرمودند، این موضوع درست است كه خلاف قانون برنامه است، ولی واقعیت این است كه ما این را به عنوان یك ابزار تشویقی حتماً باید استثنا كنیم تا همه واحدها چه تولیدی باشند، چه خدماتی باشند، چه صنایع باشند، تفاوتی ندارند، همان ماده (۹) هم كه اشاره فرمودند به نظر من جا دارد كه تكرار شود و دوستان عزیز! این را حتماً عنایت بفرمایید كه ما واقعاً از این نوع معافیت ها و تشویقات اگر لحاظ و اعمال كنیم اثربخشی آن بسیار بیشتر از جریمه كردن و برخوردهایی است كه نهایتاً راه به جایی هم نمی برد. بر همین اساس لازم است و خیلی هم مهم است كه ان شا ءالله در انواع واحدهایی كه ما در كشور داریم لحاظ كنند.

مثلاً ما الان در اسدآباد یك واحدی را داریم كه به شدت آلاینده است، اسم ذوب آهن غرب را هم روی آن گذاشته اند، ولی واقعاً دارد فضای كار را خراب می كند. یا باید این را ببندیم كه سر و صدای همه در می آید، یا اگر نبندیم طبیعتاً ما باید در این حوزه هم این را به عنوان یك ابزار تشویقی رعایت كنیم و از این جهت ان شا ءالله تعالی دوستان عنایت بفرمایند و به این رأی مثبت بدهند. البته آن (۱۰) درصدی كه ذكر شده را توضیح بفرمایند (۱۰) درصد از (۹) درصد است یا نه ما ارزش افزوده را داریم (۱۰) درصد می گوییم كه بناست ما كل (۱۰) درصد را معافیت بدهیم. خواهش من این است كه دوستان مان در كمیسیون كشاورزی این را هم تعیین تكلیف بفرمایند. تشكر می كنم.

رئیس ـ متشكریم، دولت نظری ندارد. اینجا یك مشكل اصل (۷۵) هم دارد، چون در لایحه دولت نبوده است. لذا یك اشكالی وجود دارد كه بار مالی اش را چگونه می خواهید تأمین كنید؟

مالیات ها را ما در قانون بودجه ۹۶ گذاشتیم، شما می گویید اینها (۱۰) درصد معاف می شوند اگر دولت این را بپذیرد مشكلی نیست، اگر نه اشكال اصل (۷۵) دارد. دولت مخالف است بنابراین این قابل طرح نیست. اخطار را به رأی می گذاریم. اخطار این است كه این اشكال اصل (۷۵) دارد، یعنی بار مالی دارد نماینده دولت هم كه اینجا تشریف دارند می گویند ما موافق نیستیم، یعنی بار مالی آن را نمی پذیریم. نمایندگان محترم راجع به وارد بودن اخطار نظرشان را اعلام بفرمایند.

حضار ۲۲۲ نفر، اخطار اشكال اصل (۷۵) و بار مالی است. الان توضیح دادیم اخطار اصل (۷۵) است. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. بار مالی آن را دولت نمی پذیرد. این (۱۰) درصد مالیات در لایحه نیست. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

بنابراین این حذف می شود، چون اشكال قانون اساسی دارد. ماده بعدی را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۳۴ ـ از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون، قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا مصوب ۳/۲/۱۳۷۴ و اصلاحات و الحاقات بعدی آن، تصمیم قانونی راجع به آیین نامه جلوگیری از آلودگی هوا مصوب ۲۹/۴/۱۳۵۴ كمیسیون های مشترك مجلسین، «قانون تأسیس مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران مصوب ۱۷/۳/۱۳۳۹، قانون مواد الحاقی به قانون تأسیس مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران مصوب ۲۴/۹/۱۳۴۹ و اساسنامه مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران مصوب ۹/۴/۱۳۴۴ نسخ و اصلاحات ذیل اعمال می گردد:

الف ـ متن ذیل به انتهای بند (۲۰) قانون شهرداری ها مصوب ۱۱/۴/۱۳۳۴ كمیسیون های مشترك مجلسین الحاق می شود.

«این بند با رعایت قانون هوای پاك اجرایی می گردد .

ب ـ در تبصره (۱) ماده (۲) قانون حمایت از حقوق مصرف كنندگان خودرو مصوب ۲۳/۳/۱۳۸۶ عبارت «یك سال به «دو سال و «(۳۰) هزار كیلومتر به «(۴۰) هزار كیلومتر اصلاح می شود.

پ ـ در ماده (۹) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب ۸/۱۲/۱۳۸۹ عبارت «بیش از پنج سال به عبارت «برای خودروهای شخصی و دولتی چهار سال و برای وسایل نقلیه عمومی یك سال اصلاح می شود.

ت ـ كلمه «مؤسسه مندرج در عنوان و متن قوانین زیر به كلمه سازمان اصلاح شود:

۱ ـ قانون عضویت مؤسسه استاندارد ایران در سازمان بین المللی استانداردها مصوب ۲۰/۸/۱۳۴۳.

۲ ـ قانون اجازه عضویت مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در انجمن جهانی سازمان های تحقیقات صنعتی و فنی و كمیته اروپایی بتون و عضویت آزمایشگاه فنی و مكانیك خاك در كمیته مذكور مصوب ۳۰/۳/۱۳۵۶.

۳ ـ قانون اصلاح قوانین و مقررات مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران مصوب ۲۵/۱۱/۱۳۷۱ و اصلاحیه های مصوب ۱۳/۳/۱۳۷۶ و ۲۰/۱/۱۳۸۵ آن.

آقای دكتر! اینجا هم چون پیشنهاد هست مخالف و موافق باید صحبت كنند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای قاضی پور مخالف هستند، بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام محضر رهبر مقتدر و نیروهای مسلح نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و آرزوی سلامتی برای جانبازان (۸) سال دفاع مقدس و عرض تسلیت به خاطر كشته شدگان معدن آزادشهر استان گلستان.

ضمن تقدیر و تشكر از ریاست محترم كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی آقای دكتر شاعری بنده به علت اینكه چندین قانون با یك ماده نسخ می شود، مخالفت خود را اعلام می كنم.

همكاران عزیز! ما در مجلس در دو سال گذشته قوانینی در رابطه با اشعه تصویب كردیم، گفتیم قانون حفاظت در باب اشعه و تشخیص آن از اختیارات سازمان انرژی اتمی است و در رابطه با اختیارات مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران قبلاً این مؤسسه استاندارد و تحقیقات زیر نظر وزارت صنعت و معدن بود، كمیسیون صنایع و معادن تلاش كردند این را مستقل كنند، با دولت هماهنگ كردند این سازمان تشكیل شود، به عنوان معاونت محترم ریاست جمهوری در اختیار ریاست جمهوری انجام وظیفه كند.

در سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی تمام جرایم عمد مدنظر شده است. واقعیت امر این است، نگرانی بنده و تعدادی از همكاران عزیزمان این است؛ ما به خاطر حفظ هوای پاك كل تولیدات را زیر سؤال ببریم. ما می ترسیم به خاطر یك موضوعی كه باید حل شود مشكلات عدیده دیگری هم ایجاد بشود. لذا مخالفت خود را بر چند بند اعلام می كنم.

اول تولید است؛ ما به هر شكل می خواهیم خودروهای ایرانی استاندارد باشد، یعنی ما خودمان باید به تولید داخلی خودمان ارزش قائل بشویم. پیشنهاد ما پنج سال اول خودروها بود، آوردند چهار سال كردند هرچند با وسایل نقلیه عمومی برای یك سال موافق هستیم ولی تعدادی از خودروهایی است كه اشخاص دارند، خیلی كم استفاده می كنند و تازه خرید كرده باید بعد از چهار سال معاینه فنی ببرد. این برای تولید داخلی خودمان سرافكندگی دارد. لذا بنده به علت اینكه سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی اینجا زیاد مدنظر قرار نمی گیرد و زیرمجموعه محیط زیست قرار می گیرد به خاطر آن مخالفت خود را اعلام می كنم. به عشق امام حسین یا حسین.

رئیس ـ موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای محمودزاده موافق هستند، بفرمایید.

جلال محمودزاده (مهاباد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن عرض سلام و ارادت خدمت همكاران محترم. عزیزان مستحضر هستند كه یكی از مشكلاتی كه ما در حال حاضر در زمینه قانونگذاری داریم مسأله تعدد قوانین و عدم توان تصمیم گیری مدیران اجرایی است. ما در بسیاری از موارد ازجمله در رابطه با بحث محیط زیست قوانین متعددی داریم كه گاهاً باعث می شود كه مجریان اجرای این قوانین به خاطر تعدد قوانین و گستردگی قوانین توان تصمیم گیری را برای محیط زیست نداشته باشند.

در رابطه با ماده (۳۴) نكات مثبتی كه در این ماده وجود دارد هم توجه به محیط زیست و آلایندگی است، هم توجه به مصرف كننده است. برعكس اینكه مخالف محترم فرمودند در تبصره (۱) ماده (۲) عبارت «یك سال به «دو سال و «(۳۰) هزار كیلومتر به «(۴۰) هزار كیلومتر در این قانون تغییر پیدا می كند كه این به نفع مصرف كننده است، ازجمله مصرف كننده داخلی. عزیزان مستحضر هستند كه ما در حال حاضر در شهرهای بزرگ و كلانشهرها مشكل شدید آلودگی هوا داریم كه بیشتر این آلودگی بر اثر خودروهای فرسوده ای است كه در شهرهای بزرگ تردد می كنند و باعث آلودگی هوا و محیط زیست می شوند. بنابراین لازم است كه ما در استانداردهایمان تجدیدنظر بكنیم.

همچنان كه مستحضر هستید علم و تكنولوژی علی الخصوص در بحث خودروسازی در حال تغییر و پیشرفت است. لازمه اش این است كه ما خودمان را از نظر استانداردسازی خودرو با جهان تطبیق بدهیم و به همین دلیل تصویب این قانون و تبدیل بیش از پنج سال برای خودروهای داخلی به دو سال و یك سال برای خودروهای عمومی خیلی لازم و ضروری است كه ما به محیط زیست مان، به تنفس مردم مان اهمیت بدهیم و خواهش من از بزرگواران و همكاران محترم این است كه به این ماده (۳۴) رأی مثبت بدهند، متشكرم.

رئیس ـ متشكریم، حضار ۲۲۱ نفر، دولت و كمیسیون موافق هستند. ماده (۳۴) كه قرائت شد را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. متن (۳۴) را خواندند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! قبل از اینكه وارد موارد تنقیحی بشویم پیشنهاد الحاقی به كل ماده توسط آقای دكتر شاعری ریاست محترم كمیسیون در پیشنهادات چاپ شده در پیوست (۵) داریم. جناب شاعری توضیح بفرمایید.

رئیس ـ بفرمایید.

علی محمد شاعری (رئیس كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

بنده هم جان باختن تعدادی از كارگران معدن آزادشهر در استان گلستان را عرض تسلیت دارم. اتفاقات این چنینی هم در سال گذشته، هم سال جاری بیانگر این است كه سازمان مدیریت بحران و نظام ایمنی ما در واحدهای صنعتی، معدنی و تجاری دچار یكسری نارسایی هایی هستند كه هم مجلس بایستی ورود پیدا بكند، هم دولت. اعیاد شعبانیه را هم تبریك عرض می كنم.

در خصوص پیشنهاد الحاقی همه عزیزان در جریان موضوع آلودگی هوا هستند كه الان آلودگی هوا به عنوان مهم ترین چالش محیط زیستی و سلامت و بهداشت جامعه به شمار می رود. ما تقریباً سه دسته آلودگی الان در كشور داریم؛ یكسری آلودگی ها به خاطر فعالیت های منابع صنعتی هست كه حدود (۳۰) درصد عوامل آلایندگی را بخش گازهای سمی شامل می شوند. عوامل یا دسته دوم منابع متحرك هستند كه وسائط نقلیه موتوری هستند، خودرو و موتورسیكلت هست كه حدود (۷۰) درصد هستند. این بخش اول است.

بخش دوم هم مربوط به منابع ریزگردها هستند كه عمدتاً منابع طبیعی، یعنی تالاب هایی هستند كه خشك شدند و كانون های بیابانی در كشورهای خارجی و منابع داخلی هستند. در شش ماهه اول معمولاً آلودگی كه در كشور ایجاد می شود بیشتر آلودگی هست كه تحت تأثیر مناطق بیابانی و كانون ریزگردها و منابع طبیعی كشور هست، در شش ماهه دوم سال هم آلودگی هایی كه ایجاد می شود بیشتر تحت تأثیر منابع صنعتی و تردد وسائط نقلیه موتوری و مصرف سوخت فسیلی است. چرا آلودگی منابع صنعتی و وسائط نقلیه در شش ماهه دوم سال بیشتر هست؟

در طول (۱۲) ماه سال تقریباً میزان مصرف سوخت مساوی است، تردد خودروها مساوی است و این عاملی كه باعث می شود در شش ماهه دوم سال به خصوص در فصل سرما، یعنی اواخر ماه آبان و ماه دی میزان آلودگی افزایش پیدا بكند و انباشت آلودگی از حد مجاز بیشتر بشود به خاطر پدیده ای به نام وارونگی دما یا اینورژن است. این پدیده چگونه اتفاق می افتد؟ این پدیده در اثر ورود یك جبهه هوای هم دما با سطح زمین از مناطق دیگر در بخش وسیعی از مركز ایران مثل تهران، كرج، اراك و اصفهان حاكم می شود و مثل یك چتر كل فضای بخش مركزی ایران را به گونه ای دچار سكون و ایستایی می كند كه هوا قدرت خودپالایی و جا به جایی ندارد. ما به ازای افزایش هر كیلومتر معمولاً (۶) درجه كاهش دما را در شرایط طبیعی داریم ولی در فصل سرد سال كه مواجه با وارونگی دما یا پدیده اینورژن می شویم آن جبهه هوایی كه عرض كردم، جبهه هوایی كه دمای آن هم دما با جو زمین است باعث می شود كه این اختلاف درجه از بین برود و جلوی (رئیس ـ متشكریم) خودپالایی و پالایش طبیعی گرفته بشود.

لذا در آن شرایط ما می بینیم به شدت افزایش و انباشت آلودگی را داریم. شما یك خانه ای را تصور بفرمایید یك بخاری آلاینده یا گازسوز دارد كار می كند و هیچ دودكشی برای تبادل هوا وجود ندارد. تنها راه چاره این است كه ما در این شرایط بیاییم منابع آلاینده را كنترل بكنیم، منابع آلاینده اگر كنترل نشود دانش آموزان، دانشجویان و شهروندان ما وقتی با این شرایط مواجه می شوند سلامت و بهداشت آنها به خطر می افتد. ما یك ماده الحاقی را در اینجا آوردیم كه به دولت اجازه داده بشود در فصلی كه وارونگی دما اتفاق می افتد، انباشت آلودگی ایجاد می شود و میزان آلودگی بیش از حد مجاز می شود دانش آموزان كه جزء گروه حساس جامعه هستند و همینطور دانشجویان و كاركنان با آلودگی هوا مواجه نشوند و دولت بتواند با تنظیم تقویم آموزشی هم جلوی افت آموزشی را بگیرد، هم از مواجه شدن دانش آموزان با شرایط آلودگی هوا جلوگیری بكند، هم باعث می شود كه (رئیس ـ متشكریم) از ترافیك و رفت و آمد غیرضرور هم جلوگیری بكند، هم برای كاركنان، هم برای دانش آموزان كه بند اول پیشنهاد من در خصوص تنظیم تقویم آموزشی در مدارس، دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی است و بند بعدی هم در خصوص تنظیم ساعت كار اداره ها است.

رئیس ـ خیلی ممنون، مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای قاضی پور مخالف هستند، بفرمایید.

رئیس ـ آقای قاضی پور صحبت می فرمایید؟

قاضی پور ـ آقای محبی نیا صحبت می كند.

رئیس ـ آقای محبی نیا بفرمایید.

جهانبخش محبی نیا (میاندوآب، شاهین دژ و تكاب) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

من در ابتدای عرایضم یك تشكر جانانه ای از آقای دكتر شاعری بكنم كه از نمایندگان خوب و فهیم این دوره است و تلاش مضاعفی برای حرمت قانون و چرخش امور بر مبنای قانون دارند اما التفات و توجه نمایندگان محترم را به این نكته معطوف می كنم، به ویژه ریاست فرهیخته مجلس شورای اسلامی كه ما تمامی آن آمال و آرزوها و ایده آل خود را در قانون نیاوریم، متبلور و متجلی كنیم كه فردا هم جنبه اجرایی پیدا نمی كند و هم به نوعی مجریان را ناخودآگاه به مقابله با قانونگذاران می كشاند.

ببینید! من بارها هم عرض كردم، در این ایام تعطیلات هم با واحدهای تولیدی بعضی از شهرستان ها نشست هایی داشتم، دغدغه هایی از این مصوبات عارض تولیدكننده ها است. برادران عزیز، خواهران محترم، آقای دكتر! مجلس هم در آن فرم توجه به مباحث نیست، هیأت رئیسه هم كه الحمدلله نسبت به این امر آن اهتمام لازم را ندارد. فردا خدای ناكرده، جسارت نشود، بر اساس عدم توجه مسأله ای تصویب می شود خودمان هم بلافاصله می آییم مدام اصلاحیه پشت سر اصلاحیه (می دهیم).

یكی از آسیب های مجلس شورای اسلامی این است كه اصلاحیه های ما از اصل ماده به قدری فراتر رفته كه اصل ماده در درون اصلاحیه های عجیب و غریب گم می شود. برادر من همین است، الان سازمان محیط زیستی كه الحمدلله آوردیم یك هیبت فراقوه ای به آن بخشیدیم، «فتبارك الله ، ان شاء الله كه موفق و مؤید باشند.

آقای دكتر شاعری عزیز، ببینید! جسارت نشود، خدایی من شما را دوست دارم. با نگاه محیط زیست، با نگاه كشاورزی بخواهیم در امور آموزش و پرورش، در روح و روان دانش آموز و دانشجو، در تهیه تقویم آموزشی، هر كسی كم می آورد، شهدالله منظور من شما نیستید، عقده اش را سر دانش آموزها خالی می كند. حقوق شهروندی باید در كتاب های درسی بیاید، توجه به نفت و گاز در كتاب های درسی بیاید، تمامی كمبودها. بابا گنجایش ندارند، ما الان در بحث آموزش این (۱۰)، (۱۱) میلیون نفر ماندیم، گرفتاریم. مدام این كتاب های درسی را، بدون توجه این سرفصل ها و عناوین را بفرمایید اضافه بكنید. حاصل كار هم متأسفانه هیچ است، حاصل كار بعضاً ضرر است، یا مثلاً ما می آییم به دولت اجازه می دهیم بر اثر پیش آگاهی از وضعیت آلودگی ها، حوادث غیرمترقبه، سیل، زلزله و اینها كه قابل پیش بینی نیست. حالا متأسفانه در كشور ما؛ ما می آییم یك تكلیف مالایطاقی بر عهده تمام دستگاه ها می گذاریم كه بلافاصله از آنجا مثلاً ریزگرد، سیلاب، زلزله و كذا و كذا را پیش بینی می كنیم از این طرف بیاید تعطیلی را مطابق با آن انجام بدهد. آقا! تكلیف مالایطاق است، آقا! قانونی در صحنه قابلیت اجرا پیدا می كند كه متناسب با فرهنگ، روح، وضعیت اقتصادی، سیاسی و فرهنگی آن جامعه به تصویب برسد.

مسأله بعدی بند «ج آن است. بند «ج آن را كه در مواد قبلی آوردیم، من از سروران گرانقدر مثل حضرت آقای شاعری كه خیلی از ایشان اسم می آورم عذر می خواهم، از شما توقع این است كه همه آمال و آرزوهایمان را در یك بند نیاوریم. خودمان را گرفتار یك ایده آلیسم متورم غیرعملیاتی نكنیم.

من از نمایندگان مكرم و معزز خواهش می كنم، استدعای عاجزانه دارم ضمن حرمت به كمیسیون كشاورزی و ریاست محترم آن به این پیشنهاد رأی ندهید. همین هایی كه تصحیح كردیم را ان شاء الله آقایان انجام بدهند مابقی پیشكش. والسلام علیكم جمیعاً و رحمه الله به شرطی كه رأی ندهید.

رئیس ـ متشكریم، موافق را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای موسوی لارگانی موافق هستند، بفرمایید.

سیدناصر موسوی لارگانی (فلاورجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

بنده هم لازم می دانم حادثه دلخراش معدن در آزادشهر را خدمت مردم شریف استان گلستان و به ویژه خانواده های جانباختگان تسلیت عرض بكنم. همچنین پیشاپیش میلاد باسعادت منجی عالم بشریت را اولاً خدمت نایب برحقش مقام معظم رهبری و شیعیان جهان، مسلمانان جهان تبریك عرض می كنم و از خداوند درخواست می كنیم كه همه ما را در زمره منتظران واقعی امام زمان قرار بدهد.

نكاتی را مخالف محترم بیان فرمودند جای تأمل دارد اما بحثی كه اینجا بود بحث واحدهای تولیدی نبود. با توجه به اینكه در كلانشهرهایی مثل تهران، اصفهان، خراسان، مشهد، شیراز و بعضی از كلانشهرهای دیگر آلودگی هوا بیداد می كند حتی بعضی از شهرستان های همجوار این كلانشهرها به واسطه آلودگی كه در كلانشهرها هست و وزش باد به طرف آن شهرستان ها است آنها حتی وضعیتشان از كلانشهرها بدتر است. بنده هم تشكر می كنم از كمیسیون آب و كشاورزی كه لایحه ای را تنظیم كردند و واقعاً نكات خوبی تصویب شد اما اینجا هم به دولت اجازه داده شده، دولت مجاز است با هدف حفظ سلامت جسم و روان دانش آموزان و دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی نسبت به تنظیم تقویم آموزشی مدارس با توجه به اینكه در فصلی كه مدارس و دانشگاه های ما گشایش پیدا می كند، باز می شود، تردد خودروهای ما خیلی افزایش پیدا می كند و كراراً شاهد بودیم كه آلودگی هوا در روزهایی كه مدارس باز هست و روزهایی كه مدارس تعطیل است اصلاً قابل مقایسه نیست. لذا اینجا به دولت اجازه داده شده در صورتی كه در هیأت دولت تصویب و برنامه ریزی بشود یك مقدار در ساعات یا در ایام تعطیل به جای اینكه مثلاً ما از اواخر خردادماه مدارس را تعطیل بكنیم یك ماه به تأخیر بیفتد از آن طرف در زمستان كه تراكم هوا بیشتر است و مشكلات آلایندگی هوا بیشتر است تعطیلات دانش آموزان افزایش پیدا بكند و این روزهای پاك در كلانشهرها بیشتر بشود. لذا چون دولت مجاز شده و مكلف نیست به نظر من اگر همكاران كمك بكنند این ماده تصویب بشود شاید بتواند تأثیرات قابل توجهی در رفع آلایندگی ها داشته باشد.

در بند «ب كه باز به دولت اجازه داده شده بر اساس پیش آگاهی ها، حالا شاید زلزله را هم همانطوری كه مخالف محترم اشاره فرمودند ما نتوانیم پیش بینی بكنیم اما آلودگی هوا و بعضی مواقع سیل قابل پیش بینی است و لازم است كه اینجا مدیریت بشود، جلوگیری بشود از اینكه بعضی از حوادثی كه ما می توانستیم جلوی آن را بگیریم، می توانستیم كمتر حادثه ببینیم گرفته بشود. كشور شرایط متفاوتی از نظر اقلیمی دارد، واقعاً اقلیم در كشور ما متنوع است. برخی از استان ها نیز در فصل سرما و زمستان شرایط برفی و كولاك شدید دارند، امكان حضور در مدارس نیست و همین الان هم ما شاهد هستیم مثلاً در استان اردبیل، در استان های دیگر، در آذربایجان، در بعضی از استان های شمالی كشور دو روز، سه روز در فصل سرما مدارس را تعطیل می كنند. اگر ما برنامه ریزی بكنیم در یك چنین موقعیتی و مدارس استان هایی كه دچار چنین مشكلاتی هستند برنامه ریزی شده این كارها انجام بشود دیگر نمی خواهد ما چند روز تعطیل بكنیم كه دانش آموزان از یادگیری آنها عقب بیفتند، مشكل در آموزش آنها پیش بیاید، (رئیس ـ متشكرم) وقتی كه هماهنگ باشد دیگر این مشكلات برطرف می شود. لذا درخواست من از همكاران محترم این است؛ با توجه به اینكه ما به دولت اجازه دادیم و دولت را مكلف نكردیم به این ماده الحاقی كه جناب آقای شاعری پیشنهاد دادند رأی بدهید تا دست دولت برای رفع آلودگی باز باشد و آن مقدمات و برنامه ریزی ها را داشته باشد.

رئیس ـ دولت بفرمایید.

معصومه ابتكار (رئیس سازمان حفاظت محیط زیست) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

من باز هم تشكر می كنم از اهتمامی كه مجلس محترم به مسأله آلودگی هوا و لایحه هوای پاك دارند. از ریاست محترم مجلس جناب آقای دكتر لاریجانی تشكر ویژه دارم. این مسأله ای كه الان مطرح است اگر دوستان توجه بفرمایند بسیار بسیار مهم است. ما موضوع تعطیلات مدارس و مراكز آموزشی كشور را باید منطبق با شرایط اقلیمی (كنیم) و همینطور مسأله آلودگی هوا و مسأله ای كه برای بخش گردشگری بسیار مهم است، یعنی این موضوع مورد تقاضای سازمان گردشگری هم هست، آنها معتقدند كه باید توزیع بشود، زمان ها و فرصت ها برای گردشگری نباید متمركز و متراكم در چند محدوده مثلاً در تابستان یا در عید نوروز باشد بلكه در زمستان هم این امكان باشد مخصوصاً برای استان های جنوبی بسیار این موضوع مهم است، در مسأله كاهش تصادفات مهم است و اینكه این تراكم سفرها وقتی در تعطیلات متمركز اتفاق می افتد تصادفات هم به همان میزان افزایش پیدا می كند.

بنابراین مسأله توزیع تعطیلات برای كاهش آلودگی هوا در كلانشهرها، مسأله توزیع تعطیلات برای بحث گردشگری و توزیع صحیح این تعطیلات برای كاهش تراكم جاده ای و بحث تصادفات مورد توجه دولت بوده، دولت هم همین پیشنهاد را به شكل لایحه داده، یعنی كاملاً با این پیشنهاد موافق است و امیدوارم كه این پیشنهاد تصویب بشود یعنی مردم اثرات تصویب قانون هوای پاك را از همین امسال در كلانشهرها بتوانند حس كنند كه واقعاً این نتیجه می دهد و محسوس خواهد بود. من باز هم خیلی تشكر می كنم، این موضوع بسیار مهم است، برنامه ریزی آموزشی و تنظیم تقویم آموزشی از جهات مختلف در حال حاضر مورد توجه آموزش و پرورش و آموزش عالی است و آنها همه متقاضی این هستند كه یك مقداری بتوانند مسأله را با انعطاف و برنامه ریزی كافی انجام بدهند. من خیلی تشكر می كنم، ممنون.

رئیس ـ متشكریم، كمیسیون موافق است، ماده را قرائت بكنید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده الحاقی ـ به منظور تحقق اهداف این قانون و دستیابی به شاخص های هوای پاك:

الف ـ دولت مجاز است با هدف حفظ سلامت جسم و روان دانش آموزان و دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی نسبت به تنظیم تقویم آموزشی مدارس، دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی كشور با توجه به خصوصیات اقلیمی و وضعیت آلودگی هوای مناطق مختلف كشور اقدام نماید به نحوی كه خدشه ای بر كیفیت آموزشی آنها وارد نشود.

ب ـ به دولت اجازه داده می شود بر اساس پیش آگاهی از وضعیت آلودگی ها، حوادث غیرمترقبه و احتمال وقوع شرایط هشدار و اضطرار نسبت به تغییر و تنظیم ساعات كار و تعطیلی موقت دستگاه های دولتی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات كشوری اقدام نماید.

ج ـ در راستای تحقق مفاد این ماده دولت می تواند مركز منطقه ای هماهنگی، پایش و آینده پژوهی مقابله با ریزگردها را در كشور و حسب مورد شعبات آن را در كشورهای منشأ و كانون های گرد و غبار تأسیس و راه اندازی نماید. اعتبارات مورد نیاز در بودجه سنواتی پیش بینی و به تصویب مجلس شورای اسلامی می رسد.

رئیس ـ حضار ۲۱۳ نفر، متنی كه قرائت شد را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! موارد اصلاحی و تنقیحی هست اگر اجازه بفرمایید قرائت كنم، اینها رأی ندارد.

۱ ـ در تبصره ماده (۳۰) بعد از عبارت «سازمان ملی استاندارد ایران عبارت «با رعایت ماده (۲۲) قانون حفاظت در برابر اشعه مصوب ۱۳۶۸ اضافه می شود.

۲ ـ در تبصره (۱) ماده (۶) پاراگراف دوم از عبارت «دوره های انجام معاینه تا «تعیین می شود حذف شود.

۳ ـ در تبصره (۳) ماده (۶) عبارت «جزای نقدی درجه شش قانون مجازات اسلامی جایگزین عبارت «جریمه نقدی معادل (۱۰) میلیون ریال شد.

۴ ـ در تبصره (۲) ماده (۱۱) عبارت «قانون مجازات اسلامی پس از عبارت «جزای نقدی درجه چهار اضافه شد.

۵ ـ در تبصره (۳) ماده (۱۲) واژه «پیشنهاد جایگزین واژه «تعیین شد.

۶ ـ در تبصره ماده (۱۴) پس از واژه «انتقال واژه «واحدهای فوق الذكر اضافه شد.

۷ ـ در ماده (۱۶) پس از «درجه هفت عبارت «قانون مجازات اسلامی و پس از «درجه چهار عبارت «قانون مجازات اسلامی اضافه شود.

۸ ـ در تبصره (۲) ماده (۱۶) عبارت «جزای نقدی درجه شش قانون مجازات اسلامی جایگزین عبارت «جریمه نقدی به میزان (۱۰) میلیون ریال تا (۱۰۰) میلیون ریال شود.

۹ ـ در تبصره (۱) ماده (۱۷) عبارت «جزای نقدی درجه هشت قانون مجازات اسلامی جایگزین عبارت «جریمه نقدی به میزان دو میلیون تا (۱۰) میلیون ریال شود.

۱۰ ـ در سطر دوم ماده (۱۸) واژه «استاندارد جایگزین واژه «استانداردهای شد.

۱۱ ـ در سطر سوم ماده (۱۸) عبارت «فعالیت پالایشگاه های فاقد حذف و واژه «غیر پس از واژه «سوخت اضافه شد.

۱۲ ـ در ابتدای سطر چهارم ماده (۱۸) پس از واژه «سازمان واژه «ملی استاندارد اضافه شد.

۱۳ ـ در سطر آخر ماده (۱۸) پس از واژه «عملكرد واژه «موضوع اضافه شد.

۱۴ ـ در سطر دوم ماده (۲۰) پس از واژه «شهرداری ها عبارت «و دهیاری ها اضافه شد.

۱۵ ـ در سطر چهارم ماده (۲۰) عبارت «جریمه نقدی تا «برحسب موضوع حذف و عبارت «جزای نقدی درجه شش قانون مجازات اسلامی جایگزین شد.

۱۶ ـ در سطر چهارم ماده (۲۱) پس از واژه «ساختمانی، واژه «متناسب اضافه شد.

۱۷ ـ در سطر پنجم ماده (۲۱) عبارت «مورد تأیید سازمان هواشناسی حذف و پس از واژه «ضوابط واژه «، شرایط اضافه شد.

۱۸ ـ در ماده (۲۶) عبارت «لازم الاجرا شدن حذف و واژه «ابلاغ جایگزین شد.

۱ ـ در سطر دوم ماده (۳۰) پس از عبارت «انتشار عبارت «خارج از حدود تعیین شده جایگزین عبارت «غیرمجاز می شود.

۲ ـ در سطر دوم ماده (۳۰) عبارت «مجاز حذف می شود.

۳ ـ در سطر پنجم ماده (۳۰) و سطر اول تبصره آن عبارت «مجاز حذف و به جای آن عبارت «تعیین شده جایگزین می شود.

عنوان درست قانونی هم كه در ماده (۳۴) قرائت شد «قانون راجع به اجازه تأسیس مؤسسه استاندارد ایران مصوب ۲/۳/۱۳۳۹ می باشد.

آقای دكتر! تمام شد، اگر اجازه بدهید دستور بعدی را بخوانیم.

رئیس ـ متشكریم.

 

۵ ـ تصویب لایحه معاهده استرداد مجرمین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری كره (ثبت ۲۱۴)

رئیس ـ دستور بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ دستور بعدی گزارش كمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه معاهده استرداد مجرمین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری كره است. جناب حاج آقای نوروزی گزارش را قرائت بفرمایید.

حسن نوروزی (سخنگوی كمیسیون قضائی و حقوقی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

گزارش كمیسیون قضائی و حقوقی به مجلس شورای اسلامی

لایحه موافقتنامه انتقال محكومین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری كره به شماره چاپ (۲۱۴) كه جهت رسیدگی به این كمیسیون به عنوان كمیسیون اصلی ارجاع شده بود با حضور كارشناسان دستگاه های اجرایی، مركز پژوهش ها و قوه قضائیه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با الحاق یك تبصره به ماده واحده به شرح زیر تصویب شد.

اینك گزارش آن در اجرای ماده (۱۴۷) آیین نامه داخلی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می شود.

رئیس كمیسیون قضائی و حقوقی ـ الهیار ملكشاهی

 سروران محترم توجه بفرمایند! نظر به لزوم استقرار روشمند همكاری های قضائی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری كره (منظور كره جنوبی) و با توجه به آثار مثبت ناشی از اتخاذ تدابیر و ایجاد بسترهای مناسب قانونی برای اتباع دو دولت و در راستای زمینه سازی برای گسترش مناسبات دو كشور و ارتقای سطح همكاری دوجانبه و تحكیم مناسبات میان آنها این لایحه به مجلس و سپس به كمیسیون تقدیم شد و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

همكاران محترم عنایت بفرمایند این قانون را مجلس كشور كره دو ماه قبل تصویب كرده و به اجرا گذاشته و در جمهوری اسلامی ایران به خاطر اینكه برای بررسی این لایحه به جای اینكه به معاونت حقوقی رئیس جمهور تقدیم بشود به معاون اول تقدیم شده بود مقداری با تأخیر مورد بررسی قرار گرفت. علی ای حال دیر به مجلس آمد ولی ما در كمیسیون بررسی و تصویب كردیم و خدمت شما تقدیم می نماییم. آنچه كه ممكن است شورای محترم نگهبان به این لایحه ایراد بگیرند این است كه مثلاً بفرمایند تصویب اینگونه موافقتنامه ها در حقیقت تأیید صحت قوانین و صحت آیین دادرسی دولت طرف متعاهد می باشد و نهایتاً موجب اثربخشی به احكامی است كه هرچند برخلاف ضوابط اسلامی در دادگاه های آن كشور صادر گردیده است.

علی ای حال ممكن است این اعتراض را بفرمایند و لیكن به هر حال این لوایح، لوایح تیپ است و قبلاً هم داشتیم، اعتراض فرمودند و بعد آمده ما اصرار كردیم و النهایه در مجمع تشخیص به تصویب رسیده، ولی من می خواهم عرض بكنم با مواد خاصی كه در این لایحه آمده است حتی جای ایراد شورای محترم نگهبان هم نیست. به خاطر اینكه وقتی در آن متن انگلیسی آمده «dual criminality (جرم انگاری دوگانه) آنجا ما این را عرض می كنیم كه از نظر این معاهده جرایم قابل استرداد جرایمی هستند كه در زمان درخواست به موجب قوانین هر دو طرف، یعنی هم قانون جمهوری اسلامی و هم قانون كشور كره باید جرم شناخته بشود.

بنابراین وقتی كه ما عرض می كنیم بر مبنای قوانین دو طرف یعنی هم آیین دادرسی جمهوری اسلامی ایران، هم قانون مجازات جمهوری اسلامی ایران و آیین دادرسی و قانون مجازات كره هر دو اینجا با هم محترم شمرده شده و اگر جایی بحث مخالف باشد آنجا بحث خاص دیگری است كه در مواد دیگر به آن اشاره شده است. لذا پیش بینی شده، بنابراین این شبهه هم كه ممكن است بفرمایند اگر ما این لایحه را تصویب بكنیم قوانین مجازات آن كشور یا آیین دادرسی كیفری آنها را تأیید كردیم، نه آنجایی كه با ما مخالف هستند مورد تأیید قرار نمی گیرد.

علی ای حال ما مجرمانی داریم كه در زندان های كره هستند، اینها باید به جمهوری اسلامی ایران برگردند و طبیعتاً وقتی در زندان های جمهوری اسلامی ایران باشند یا طبق قوانینی كه پیش بینی شده آزاد شوند، مشكلی نخواهد داشت و به شهروندان ما كمك خاصی خواهد شد.

علی ای حال یك بحث هم هست، آن كسانی كه به عنوان بستگان درخواست می كنند، اصلاً ترجمه انگلیسی آن بستگان نیست، یعنی دارد كه مثلاً افراد خاص یا دولت و نظام، حالا این بستگان در ترجمه این چنین آمده است كه مثلاً ما بگوییم كسانی كه ولایت ندارند. علی ای حال این مورد بحث قرار گرفته، مشكلات شرعی، قانونی و واژه ای آن هم مورد بحث واقع شده، مشكلی ندارد. از همكاران محترم انتظار داریم ان شا ءالله به این لایحه رأی مثبت بدهند. والسلام

رئیس ـ متشكریم، مخالف اول صحبت كنند.

دبیر (كاتب) ـ متشكر، با عرض تسلیت حادثه جانباختگان معدن آزادشهر، من مخالفین گزارش كمیسیون قضائی و حقوقی را عرض كنم: مخالف اول جناب آقای علیرضا سلیمی نماینده محترم محلات و مخالف دوم برادر عزیزم جناب آقای نادر قاضی پور نماینده محترم ارومیه. موافق اول جناب آقای حشمت اله فلاحت پیشه نماینده محترم اسلام آباد و موافق دوم جناب آقای مهرداد لاهوتی نماینده محترم لنگرود آمادگی داشته باشند. جناب آقای سلیمی در خدمت شما هستیم.

علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

بنده هم حادثه جانگداز معدن را خدمت همه جانباختگان عزیز و ملت بزرگ ایران تسلیت عرض می كنم. از سخنان ریاست محترم هم در آغاز جلسه تشكر می كنم. ان شا ءالله این مشكل دوشغله ها كه آقای رئیس فرمودند در مورد همه وزرا حل شود. البته تقاضای تحقیق و تفحص هم داده شده كه متأسفانه باقی مانده است. ان شا ءالله یك تذكری هم به وزیر جنگ عربستان داده شود كه با دم شیر بازی نكند. اینكه ایران اسلامی را تهدید می كنند، اینجا جایگاهی ندارد.

اما در مورد مخالفت با این لایحه، چند نكته را می خواهم عرض كنم. نكته اول این است متأسفانه باید گفت كه این لایحه در مواد مختلف با قانون اساسی مغایرت دارد، متأسفانه با اصل (۴) قانون اساسی مغایرت دارد. ما با دست خودمان داریم قوانین و قواعد رایج در یك كشور دیگر را در دادگاه های خودمان جاری و ساری می كنیم و این با اصل (۴) قانون اساسی مغایرت دارد و قطعاً شورای محترم نگهبان اینجا ایراد خواهد گرفت.

در ماده (۱) این لایحه این طور آمده، خواهش من از عزیزان و نمایندگان محترم این است، هرچند هوش و حواس نمایندگان الان دنبال انتخابات است، اما این را خوب دقت كنید ببینید داریم چه چیزی را تصویب می كنیم. ما در مجلس یك كاپیتولاسیون تصویب نكنیم. ببینید! در اینجا آمده: هر طرف موافقت می نماید كه حسب درخواست و با رعایت مفاد این ماده هر شخصی، اینجا بحث هر شخص است، هر شخصی را كه به دلیل ارتكاب جرم قابل استرداد برای پیگرد، محاكمه یا اجرای مجازات در قلمرو طرف درخواست كننده تحت تعقیب قرار دهد. یعنی «هر كسی را ، خیلی عمومیت دارد، هر جرمی، هر شخصی حالا ولو سیاسی باشد، ولو امنیتی باشد، ما همین طور با امنیت ملی خودمان بازی نكنیم.

بالاخره باید حرمت امامزاده را متولی اش نگه دارد. در ماده (۲)، جرایم قابل استرداد را كه حالا در ماده (۱) به آن اشاره شده بود، ببینید! در بند (۳) ماده (۲) چطور دارد می گوید: از نظر این ماده، در تعیین اینكه آیا یك جرم، جرمی علیه قوانین هر دو طرف است یا نیست، در قسمت «الف آن این طور می گوید: «اینكه قوانین هر دو طرف، افعال یا ترك افعال تشكیل دهنده جرم را در همان طبقه از جرایم قرار دهد یا ندهد یا آن جرم را با همان واژگان تعریف نماید یا ننماید، اهمیتی نخواهد داشت . ما داریم اختیار خودمان را به كسی دیگر می دهیم.

اتفاقاً در بند «ب هم همین طور دارد، در ذیل بند «ب هم باز دارد: مجموع افعال یا ترك افعال مورد ادعا علیه شخصی كه استرداد وی درخواست شده مورد توجه قرار خواهد گرفت و متفاوت بودن یا متفاوت نبودن عناصر تشكیل دهنده جرم به موجب قوانین هر دو طرف اهمیتی نخواهد داشت. ما تا چه اندازه باید مسیر را باز كنیم؟ یعنی ما باید این طور قوانین و قواعد خودمان را زیر پا بگذاریم؟

در ماده (۴)، واقعاً وقتی انسان ماده (۴) را می خواند تعجب می كند. در بخش «الف ماده (۴) این طور می گوید: هرگاه طرف درخواست شونده تشخیص دهد جرمی كه استرداد در مورد آن درخواست شده است، جرمی سیاسی یا جرمی مرتبط با یك جرم سیاسی است، اشاره به جرم سیاسی شامل جرایم زیر نخواهد بود. بند (۱) آن، این است، می گوید: قتل یا اقدام به قتل یا حمله به شخص رهبر معظم یا رئیس كشور یا یكی از اعضای خانواده وی و رئیس كشور، یا رئیس حكومت یا یكی از اعضای خانواده مربوط به كره است. یعنی اگر كسی بیاید از طرف مقابل به بالاترین مقامات ما هم توهین كند، ما حقی برای پیگرد آن نداشته باشیم و بالعكس؟ آیا این عبارت انسان را یاد آن نهیب تاریخی امام در خرداد ۴۲ نمی اندازد؟ من خواهش می كنم عجله نكنیم. عرض كردم، مجلس شاید امروز هم حضور قلب نداشته باشد، ولی واقعاً مواردی در این لایحه است كه قابل دفاع نیست.

در ماده (۶) آنجایی كه بحث استرداد اتباع را دارد می گوید: «هیچ یك از طرف ها ملزم به استرداد اتباع خود به موجب این معاهده نخواهد بود . باز به صورت كلی و بعد یك سری قیود به آن زده است. اگر این طور است این لایحه چه خروجی دارد؟ باز خروجی این لایحه هم برای ما مشخص نیست.

در ماده (۱۶) كه تحویل اموال است، ما اینجا تحویل اموال را اجازه می دهیم كه اگر اموالی در كره داشته باشیم این مشروط شود، اینها را مشروط كردیم، می گوییم مثلاً در صورتی كه جایی استرداد جایز شود آن وقت ما اموال خودمان را استرداد كنیم. یعنی داریم با دست خود تصویب می كنیم و اجازه می دهیم كه یك كشور ثالث روی اموال ما دست بگذارد. به نظرم می رسد این لایحه از وجوه متعدد قابل ایراد و قابل اشكال است. قطعاً شورای محترم نگهبان ایراد خواهد گرفت. ما چرا كاری كنیم، مجلس چرا كاری كند كه بعداً موجب توبیخ افكار عمومی واقع شود؟ بالاخره یك عده ای هستند، اینها را با دقت مطالعه می كنند و بعداً نسبت به مجلس محترم نظر مناسبی نخواهند داشت.

خواهش من این است كه عزیزان مفاد این لایحه را با دقت، ما هم اینجا با یك بله و نه، متأسفانه در مجلس رویه هم شده است، چون قبلاً رفته اند یك قولی داده اند، بدون اینكه در مورد این لوایح وارد جزئیات شویم به صورت كلی یك قیام و قعود می كنیم، متأسفانه همه اینها را بدون دقت در محتوا رأی می دهیم و مشخص هم نیست مسیر به كجا ختم می شود. قطعاً بسیاری از این مواد با منافع ملی، قانون اساسی و استقلال قضائی ما، با اصل (۴۴)، با بندهای مختلف اصل (۳) و با اصل (۲۰) قانون اساسی مغایرت دارد. خواهش من این است كه دوستان رأی ندهند، متشكریم.

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (كاتب) ـ موافق جناب آقای علی اصغر یوسف نژاد نماینده محترم ساری هستند. جناب آقای یوسف نژاد بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد (ساری و میاندورود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

البته من فكر می كنم كه كسی راجع به كلیات اینكه روابط بین المللی ما با كشورهایی كه در سطح منطقه هستند حالا در امور مختلف، امور تجاری و امور اقتصادی ارتقا پیدا كند مخالفت و ممانعتی ندارد و در این لایحه معاهده استرداد مجرمین كه بین ایران و كره است در مورد خاص آن، این حق شهروندان ایرانی است كه در آن كشور اتفاق هایی برای آنها می افتد و دولت و مجلس باید برای این زمینه سازی كنند كه این حقوق تأمین شود.

اگر بخواهیم روش همكاری قضائی را ارتقا بدهیم و تدبیر خاصی داشته باشیم باید بسترهای مناسب آن را فراهم كنیم. یكی از زمینه سازی بسترهای مناسب چنین كاری همین تصویب قانونی و زمینه سازی قانونی است كه ما داریم انجام می دهیم. اگر می خواهیم مناسبات ما با دیگر كشورها در سطح منطقه ای یا بین المللی افزایش پیدا كند، باید قانون مناسب، مؤثر و مرتبطی را تنظیم و تصویب كنیم، كاری كه ما داریم انجام می دهیم. اتفاقاً در اینجا از حقوقی كه شهروندان به عهده ما دارند تصویب چنین قوانینی است.

اما نكاتی را همكار محترم به عنوان مخالف عنوان كردند، به اصول مختلف قانون اساسی اشاره كردند كه این با فلان اصل قانون اساسی مغایر است. اگر چنین وضعیتی وجود دارد حتماً شورای محترم نگهبان بررسی می كند، ضمن اینكه كمیسیون تخصصی، كمیسیون مرتبط، كمیسیون قضائی و كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی هم راجع به آن نظر داده و اصلاح كرده است. از جمله در تمام موارد این معاهده رعایت اصول (۷۷) و (۱۳۹) قانون اساسی را الزامی دانسته است. بنابراین كمیسیون هم بررسی كرده است. حالا اینكه با اصل (۳) مغایرت دارد، این تفسیر شخصی و فردی است، این یك نظر است، اشكالی ندارد. اگر چنین چیزی هم وجود داشته باشد شورای محترم نگهبان راجع به آن بررسی می كند. ولی شما دقت داشته باشید، یا می خواهیم این همكاری بین المللی در این سطح در امور مربوط به قضائی را داشته باشیم، در مورد استرداد مجرمین بحث كنیم یا نباید داشته باشیم. اگر بخواهیم داشته باشیم هم باید راجع به چنین معاهده ای كه دولت روی آن زحمت كشیده و پارسال فرستاده را بررسی كنیم. این همكاری مؤثر بین كشور ایران و كشور كره است، هم برای مبارزه، هم برای پیشگیری، هم برای جلوگیری از جرایم و تسهیل رابطه ای كه بین دو كشور در این مورد وجود دارد. این یك زمینه قانونی و یك بستر لازم برای چنین كاری است كه این انعقاد معاهده ای بین دو كشور برای استرداد مجرمین به وجود بیاید.

ضمن اینكه شما می دانید بسیاری از افراد در دیگر كشورها از جمله كره كه در اینجا موضوع بحث ما است مشكلاتی دارند، ایرانیانی در آنجا اسیر و گرفتار هستند، خانواده هایشان در اینجا نگرانی دارند، خانواده هایشان مراجعه می كنند بنابراین این یك حق تأكید شده ای است كه حتماً مورد انتظار و توقع خانواده هایی است كه افراد در آنجا به عنوان مجرم هستند و ما این وظیفه و تكلیف را داریم. وظیفه ما چیست؟ وظیفه ما این است كه این كار را نظام مند، قانونمند، مؤثر، تسهیل و روان سازی كنیم. تكلیف ما چیست؟ تكلیف ما این است كه در ارتباط با این مسأله كاری كنیم كه خانواده ها راحت شوند و امور تسهیل شود. من فكر می كنم این نكاتی را كه همكار محترم اشاره كردند، ضمن اینكه بعضی از موارد آن قابل توجه و قابل اعتنا است، ولی كمیسیون محترم قضائی كه كمیسیون تخصصی و مرتبط است كلیات آن را بررسی كرده كه عرض كردم در تبصره ای به اصول (۷۷) و (۱۳۹) اشاره كرده است.

بنابراین من فكر می كنم كه همكاران و نمایندگان محترم به كلیات آن رأی بدهند و از سال گذشته كه این در دستور كار است، ما مطابق كلیه معاهدات بین المللی كه در مورد استرداد مجرمین است وارد بحث شویم و از حقوق شهروندان مان دفاع كنیم و در اینجا و در خود این لایحه هم موارد مختلفی را اشاره كرده است. از جمله خود همكار محترم ما در مورد تحویل اموال در ماده (۱۶) اشاره كرده است. در ماده (۱۶) همان طور كه اشاره كردید مشخصاً در مورد تحویل اموال هست، منتها در موارد مختلف آن رعایت اصول و شرایط طرف درخواست شونده، حفظ حقوق ملت ها، حقوق طرف ثالث و حقوق كشورها در آنجا اشاره كرده است، مشكل خاصی وجود ندارد، البته ممكن است كه نظر و فكری شاید بهتر بوده، ولی آن چیزی كه وجود دارد نظر دولت است كه به هر حال در اینجا اشاره شده، ضمن اینكه در مورد بعضی از مسائل اختصاصی، به بعضی از مسائل و موارد تخصصی و فنی هم در دیگر مواد اشاره شده. به نظر می رسد كه این می تواند یك نوع همكاری مؤثر و مفید بین دو كشور برای ارتقاء سطح همكاری باشد، ضمن اینكه می تواند اثرگذاری بیشتری هم برای خانواده ها داشته باشد و من از همكاران خواهش می كنم كه به كلیات آن و آن چیزی كه در اینجا مدنظر دولت هست رأی بدهند، ممنون و متشكر.

دبیر (كاتب) ـ متشكر، مخالف بعدی جناب آقای لاهوتی هستند، بفرمایید.

مهرداد بائوج لاهوتی (لنگرود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

بنده هم این حادثه تلخ استان گلستان را تسلیت عرض می كنم، امیدواریم كه به گونه ای پیشگیری بشود كه شاهد حوادث این چنینی در كشور نباشیم.

اولاً كه برادر خوب ما جناب آقای یوسف نژاد فرمودند كه شما به كلیاتی كه كمیسیون محترم قضائی بررسی كردند رأی بدهید. همكاران محترم! در جریان باشید كه هستید، این لایحه معاهده استرداد مجرمین با لوایح دیگر متفاوت است. ما در لوایح دیگر می توانیم جزئیات توافق را تغییر بدهیم اما در لوایح این چنینی، در موافقتنامه ها، عهد نامه و مقاوله نامه ها چون یك طرح توافق بین المللی هست ما بر اساس اصول قانون اساسی حق تغییر جزئیات را نداریم، یا باید رد بكنیم یا باید تأیید بكنیم. دقت بفرمایید اگر بندی اینجا ابهام داشته باشد در هر صورت می تواند ماهیت كلیات این را زیر سؤال ببرد و ما هم هیچ حق تغییری در كلیات این نداریم، این یك نكته.

نكته دیگر؛ دوستان ببینید! نكته ای كه برادر خوب ما جناب آقای یوسف نژاد هم فرمودند را من قبول دارم. بالاخره در بحث استرداد مجرمین بنا به دلایلی یك عده ایرانی الان در زندان های كره جنوبی هستند، عكس این قضیه هم هست، ممكن است یك عده افراد اهل كره جنوبی در كشور ایران زندانی باشند. بنا به دلایلی هم برای دو طرف سخت است، هم برای خانواده های آنها و یا اینكه نوع فرهنگ هایی كه در كشورهای مختلف حاكم است مدت زندانی را كه بخواهند در آن كشورها سپری بكنند با توجه به شرایط اقلیمی، تغذیه و خیلی از مسائل دیگری كه وجود دارد واقعاً تحملش سخت است.

من نگرانی هایی دارم، برادر خوب ما جناب آقای دكتر نوروزی كه استاد بنده هستند، سخنگوی محترم كمیسیون قضائی هستند این ابهامات را برطرف بكنند. من از ایشان تشكر بكنم، در مرحله اول خوب توضیح دادند اما اینجا مثلاً در بند (۴) آمده كه اگر شخصی بازداشت موقت شد در هر صورت می توانیم این را آزاد و استرداد بكنیم. سؤال اول من این است كه آیا هر جرمی در هر كشوری اتفاق افتاده باشد محاكمه هم بر اساس قوانین همان سرزمین است. آقای نوروزی! شما اینجا سؤال بنده را پاسخ بفرمایید كه این محاكمه در خود كشور طرفین صورت می گیرد یا اینكه محاكمه در اینجا صورت خواهد گرفت و اصلاً بعد از (۳۰) روز ما می دهیم و می گوییم شما خودت بر اساس قوانین خود محاكمه بكن، برای ما فرقی ندارد، این یك نكته. این هم جای بحث دارد، شما تصور بكنید یك كسی از كشور كره آمده در اینجا جرمی را مرتكب شده، دوستان عنایت بفرمایید! ممكن است همینجا ما این را جرم تلقی بكنیم همین موضوع در كشور، به عنوان یك جرم تلقی بشود، همین فرد را ما استرداد بدهیم به كره جنوبی آنجا جرم تلقی نشود بگویند شما جرمی را مرتكب نشده اید. این به نوعی دهن كجی و توهین به قوانین كشور ما است.

این یك نكته، نكته دیگر؛ اگر شما در ماده (۱۱) دقت بكنید عناوینی در بند «الف به بعد آوردند كه خود این موضوع مواردی را زیر سؤال می برد. مثلاً آمده «زمان و مكان ارتكاب هر جرم جناب آقای نوروزی یعنی چه؟ زمان و مكان ارتكاب هر جرم یعنی ما استرداد این موضوع را باید در تصمیم گیری لحاظ بكنیم، از نظر زمانی، مكان و اینها واقعاً كلمات و عبارات نامفهومی است. «شدت جرایم واقعاً چه كسی باید این شدت جرایم را تشخیص بدهد؟ باز هم اینجا عبارت نامفهومی است كه كمیسیون باید اینها را توضیح بدهد. «تابعیت زیان دیده باز هم اینها عبارات نامفهومی است كه واقعاً باید پاسخ داده بشود.

آقای كاتب! به عنوان آخرین نكته عرض بكنم، در ماده (۱۴) هم آمده كه اگر شخصی را ما مسترد كردیم و ایشان استرداد داده شد و به كشور خودش بازگردانده شد كشور مورد نظر می تواند مجدداً تقاضای بازگشت آن را داشته باشد. (كاتب ـ متشكر) واقعاً اینجا برای من جای سؤال است، جناب آقای نوروزی این ابهامات را خواهش می كنم برطرف بكند، متشكرم.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای لاهوتی متشكر، موافق آخر جناب آقای سیدتقی كبیری هستند، بفرمایید.

رئیس ـ آقای كبیری بفرمایید.

(در این هنگام آقای علی مطهری «نایب رئیس دوم ریاست جلسه را به عهده گرفتند)

سیدتقی كبیری (خوی و چایپاره) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام، ادب و احترام خدمت همكاران عزیز و مردم شریف ایران اسلامی. ابتدا تشكر می كنم از مواضع دقیق و صریح ریاست محترم مجلس خصوصاً در بحث شیطنت های آل سعود و رژیم عربستان سعودی.

همكاران عزیز ببینید! در بحث لایحه معاهده استرداد مجرمین بین جمهوری اسلامی ایران و كره كه البته بایستی این تصریح بشود كه منظور اینجا كره جنوبی است و رفع ابهام بشود لازم است من چند نكته را خدمت همكاران عرض بكنم.

اولاً وجود همكاری های مختلف سیاسی، اقتصادی و قضائی در بین كشورها جزء ضروریات هست. در حوزه مسائل قضائی هم یكی از مسائل مهمی است كه بایستی بین كشور جمهوری اسلامی و كشورهای دیگر معاهداتی مطرح بشود تا برخی از مشكلاتی كه در این زمینه است رفع بشود. یكی از آنها وجود اتباع هر دو كشوری هست كه بنا به دلایلی امروز در زندان های هر دو كشور عمرشان را سپری می كنند و در بحث این لایحه كه مدت مدیدی است ارائه شده مشكلات همشهریان عزیزمان همچنان باقی خواهد ماند.

لذا به نظر می رسد این لایحه ای كه ارائه شده جزء ضروریاتی است كه مجلس باید ورود پیدا بكند و یك نوع همكاری قضائی خصوصاً در حوزه استرداد مجرمین به شكل عملیاتی محقق بكند. حقوق شهروندان عزیز ما هم این اقتضا را دارد كه مجلس شورای اسلامی نسبت به این امر ورود پیدا بكند و موادی كه بتواند از حقوق شهروندان عزیزمان دفاع بكند مورد استفاده قرار بگیرد. لذا اصل این لایحه یكی از ضروریاتی است كه مجلس باید ورود پیدا بكند. البته اینكه در برخی از مواد این لایحه مسائل و مشكلاتی است و نیاز هست تغییراتی اتفاق بیفتد بحث ثانوی است كه طبیعی است باید در مواد مطرح بشود. ازجمله نكاتی كه در این لایحه هست و به جوانب مختلف قضیه توجه شده اینكه مثلاً در مواردی جرم هایی هست كه طبیعتاً بین دو كشور پذیرفته نخواهد شد در اینجا تصریح شده. مثلاً اگر جرم، جرم سیاسی است، اگر جرم یك جرمی است كه مرتبط با جرم سیاسی است یا مباحث مربوط به تروریسم است، گروگانگیری است یا در مواردی كه مخالف قانون اساسی یا مسائل امنیتی است این موارد هم در این لایحه تفكیك شده.

لذا به نظر می رسد این لایحه نهایی بشود، بخش عظیمی از خانواده های این عزیزان كه در كشور مقابل در زندان هستند دچار مشكلات و آسیب های اجتماعی، اقتصادی و روحی هستند. بنابراین به نظر من می رسد همكاران عزیز نسبت به این لایحه توجه و عنایت بكنند و به عنوان موافق در لایحه معاهده استرداد مجرمین بین جمهوری اسلامی ایران و كره ان شاء الله رأی موافق بدهند تا مشكلات این عزیزان و خانواده های آنها تا حدودی كمتر بشود، ممنون و تشكر.

نایب رئیس (مطهری) ـ مخالف سوم صحبت بفرماید.

دبیر (كاتب) ـ مخالف ندارد، دولت نظرش را بدهد.

نایب رئیس (مطهری) ـ دولت بفرمایید.

عبدالعلی میركوهی (معاون حقوقی و امور مجلس وزارت دادگستری) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

از جهت اینكه معاهده استرداد مجرمین با كره جنوبی هست، حالا آن كلمه «جنوبی باید در اداره قوانین اضافه بشود، از جهت اینكه مواد این توافقنامه مغایرت با قانون اساسی دارد، اولاً این معاهده اولین معاهده نیست، مشابه این با همین عبارات، با همین جملات، با همین شرایطی كه در این موافقتنامه است بیش از (۵۰) موافقتنامه استرداد مجرمین با كشورهای مختلف امضا و منعقد كردیم، از طریق همین مجلس تصویب شده نهایتاً در شورای نگهبان یا مجمع تشخیص مصلحت به تصویب نهایی رسیده. پس اینها نمونه هستند و رعایت تمام جوانب در اینها شده، مخصوصاً همین ماده (۴) كه ایشان ایراد گرفتند در بند «ث گفته «هرگاه طرف درخواست شونده تشخیص دهد كه استرداد به حاكمیت، امنیت یا نظم عمومی آن لطمه خواهد زد یا با قانون اساسی آن مغایرت دارد ، یعنی اگر اینطور باشد این درخواست استرداد مجرمین قابل اجرا نیست. یعنی اگر كشور مقابل (كره جنوبی) درخواست استردادی بكند كه مغایر با قانون اساسی ما باشد، مغایر با حاكمیت ما باشد، مغایر با شرع مقدس و قانون اساسی كشور باشد در واقع ما طبق این بند اختیار داریم كه آن درخواست را نپذیریم.

البته این توافقنامه دوجانبه هست، یعنی برای هر دو طرف هست. اگر اینكه گفته در موارد قتل یا جرایم سیاسی یا نظامی یا موارد دیگری كه اینجا استثناء شده اینها مشمول این نیست این به صورت توافق است، دو كشور نشستند توافق كردند كه در این موارد می توانند استرداد را نپذیرند، طبق روال عادی خودشان تعریف بكنند. یك مواردی هم با رعایت قوانین و مقررات موضوعه كشور است، یعنی اینجا خلاف قوانین عادی كشور ما هم باشد ما حق داریم اجرا نكنیم و ایرادهای دیگر كه گرفته شده.

یكی از ایرادهای دیگر این بود كه آیا دستور می دهند در آن كشور باید محاكمه بشود، در كشور ما باید محاكمه بشود؟ طبیعتاً مشخص است هر كشوری كه درخواست می كند، فرض تبعه خودش در كشور خودش مرتكب جرمی شده و فرار كرده یا به یك كشور دیگر رفته است، حالا می خواهد آن را برگرداند و اینجا محاكمه كند. تقاضای استرداد می كند كه آن را برگرداند و در كشور خودش و در مراجع قضائی و محاكم خودش محاكمه كند. پس این طور نیست كه اگر تبعه ما در كشور ما مرتكب جرم شد و به كشور مقابل رفت، ما تقاضای استرداد كردیم آنجا محاكمه شود، نه، ما تقاضای استرداد می كنیم كه به كشور ما بفرستند و در محاكم و مراجع قضائی ما به آن رسیدگی شود. بعد در مواد هم رعایت همه آن مسائل شده و این توافقنامه ها پرونده های قضائی و كار قضائی ما را تسهیل می كند. خیلی از مجرمین حرفه ای مرتكب جرم می شوند ولی متواری می شوند و به كشورهای دیگر می روند. ما وقتی توافقنامه داریم آنها را به راحتی برمی گردانیم و پرونده های قضائی بلاتكلیف نمی ماند و از جهت شرعی هم دست ما صریحاً باز است، از جهت قانون اساسی هم در اینجا قید شده كه اگر مغایر قانون اساسی یا سایر مسائل باشد ما می توانیم اجرا نكنیم. خواهش من این است كه به این توافقنامه كه مشابه بیش از (۵۰) فقره توافقنامه دیگری كه ما منعقد كردیم است رأی مثبت بدهید تا ان شا ءالله تصویب شود.

دبیر (كاتب) ـ متشكر، سخنگو بفرمایید.

حسن نوروزی (سخنگوی كمیسیون قضائی و حقوقی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران محترم توجه بفرمایند! در پایان این بحث من هم به خانواده های داغدیده شهرستان آزادشهر تسلیت عرض كنم. عزیزان و همكاران! این لایحه كه ما تصویب كردیم با كاپیتولاسیون و لایحه ای كه در زمان طاغوت منحوس تصویب شده خیلی فرق می كند. توجه بفرمایید! ما خدمت همه همكاران محترم عرض می كنیم در ماده (۲۱) این لایحه آمده است: «طرف ها، بنا به درخواست هر یك از آنها، در مورد تفسیر و اجرای این معاهده مشورت خواهند نمود . كجای این مثل كاپیتولاسیون است كه آنجا استبدادی تصمیم گرفتند؟

در ماده (۲۲) آمده: «هر گونه اختلاف ناشی از تفسیر یا اجرای این معاهده به طور دوستانه از طریق مذاکره از طریق مجاری دیپلماتیک یا مستقیماً بین مراجع مرکزی طرفها حل و فصل خواهد شد . عنایت بفرمایید! اگر ما می خواهیم قوانین جزایی جمهوری اسلامی ایران در سایر كشورها اجرا شود، آنها به آن مداقه و توجه كنند، ما باید این لوایح را تصویب كنیم. ما كه نمی توانیم دور خودمان یك حصار بكشیم، افراد و زندانیان ما در آن كشورها بمانند.

همكار محترمم جناب آقای لاهوتی و جناب آقای سلیمی توجه بفرمایند، چون در كشور كره جنسیت مطرح نیست اگر یك خانم مجرم ایرانی در آن كشور محاكمه شد كه مسلمان بود باید در میان مردها زندگی كند. شما اجازه می دهید ناموس ما در آنجا در میان نامحرمان قرار بگیرد؟ باید این لوایح را تصویب كنیم تا اینكه ما بتوانیم مجرمان خودمان را تحویل بگیریم، در جمهوری اسلامی ایران بین زندان هایی كه خانم ها قرار دارند و زندان هایی كه آقایان قرار دارند فرق است، اینجا نگهبان ها فرق می كند. عنایت بفرمایید! اینجا كلاً همه مسائل مورد مداقه قرار گرفته، هر نوع اختلاف، هر نوع بحث در كمیسیون طرفین مورد بحث قرار می گیرد. در بحث تابعیت هم چون قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران می گوید كسی كه دوتابعیتی و سه تابعیتی شد باید تعیین تكلیف شود و یك تابعیت (انتخاب شود)، این به این خاطر است كه بحث تابعیت مطرح شده، مواد (۸۰۰) به بالا قانون مدنی و اصل (۴۹) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران كه یك نفر یك تابعیت دارد را ببینید، لذا بحث تابعیت مطرح شده است.

بنابراین ما این لایحه را به خاطر احترام به شهروندان مان كه در كشورهای دیگر زندانی می شوند تصویب كردیم. «و هذا لیس اول قاروره كسرت فی الاسلام . این اولین لایحه ای نیست كه دارد تصویب می شود، در همین مجلس بیش از (۵۰) لایحه تصویب شده و قبلاً هم این لایحه در راستای لوایح قبل در (۱۴) اردیبهشت سال ۱۳۳۹، در واقع (۵۵) سال قبل امثال این لوایح و چنین لایحه ای تصویب شد، كمیسیون مشترك دادگستری، مجلسین سنا و شورای ملی در آن زمان لایحه استرداد مجرمین را تصویب كردند. لذا من خواهش می كنم عزیزان با طیب خاطر رأی بدهند. ان شا ءالله به شبهات و احتیاط های شورای محترم نگهبان هم پاسخ خواهیم داد، ان شا ءالله قابل حل خواهد بود.

نایب رئیس (مطهری) ـ تشكر می كنیم. آقای قاضی زاده! متن ماده را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ لایحه معاهده استرداد مجرمین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری كره

ماده واحده ـ معاهده استرداد مجرمین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کره (جنوبی) مشتمل بر یک مقدمه و (۲۳) ماده به شرح پیوست تصویب و اجازه مبادله اسناد آن داده می شود.

تبصره ـ رعایت اصول (۷۷) و (۱۳۹) قانون اساسی در اجرای این معاهده الزامی است.

نایب رئیس (مطهری) ـ تشكر می كنیم. دوستان برای رأی گیری آماده شوید. دوستانی كه این جلو ایستاده اند لطف كنید برای رأی گیری آماده شوید. لایحه معاهده استرداد مجرمین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری كره كه مقصود كره جنوبی است مطرح است.

حضار ۲۰۵ نفر، دوستان رأی خودشان را اعلام بفرمایند. دولت و كمیسیون موافق هستند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. آقای كاتب! میهمانان را بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض تبریك اعیاد شعبانیه به ویژه نیمه شعبان محضر ملت عزیز ایران و نمایندگان محترم، میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از:

ـ جمعی از دانشجویان رشته حقوق و علوم سیاسی دانشگاه پیام نور سنندج استان كردستان كه میهمانان جناب آقای علوی نماینده محترم سنندج، دیواندره و كامیاران هستند.

ـ جمعی از مدیران و كارشناسان سازمان نظام پرستاری.

ـ جمعی از دانشجویان رشته حقوق اساسی دانشگاه علامه طباطبایی تهران كه میهمانان جناب آقای زارع نماینده محترم آباده، بوانات و خرم بید هستند.

ـ جمعی از دانشجویان رشته حقوق مؤسسه آموزش عالی طلوع مهر از شهر مقدس قم.

ـ جمعی از اساتید و دانشجویان رشته حقوق و علوم قضائی دانشگاه آزاد شهرستان بردسكن استان خراسان رضوی میهمانان جناب آقای بنیادی نماینده محترم كاشمر، خلیل آباد و بردسكن هستند.

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه هجرت از منطقه (۱۱) تهران.

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه راهیان فضیلت از منطقه (۲) تهران.

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه قلمچی از منطقه (۹) تهران كه میهمانان جناب آقای حاجی بابایی نماینده محترم همدان و فامنین هستند.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه شهید عباس بابایی از منطقه (۲) تهران.

خدمت همه عزیزان خیرمقدم عرض می كنیم، خیلی خوش آمدید.

 

۶ ـ اعلام وصول (۱) فقره طرح

دبیر (كاتب) ـ طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده به طور عادی اعلام وصول می گردد. آقای رئیس! در خدمت شما هستیم.

نایب رئیس (مطهری) ـ تشكر می كنم.

 

۷ ـ ناطقین جلسه آقایان: علی مطهری، محمود بهمنی، حسین هاشمی تختی نژاد، نادر قاضی پور و سیدقاسم جاسمی

نایب رئیس (مطهری) ـ ناطقان جلسه را اعلام بفرمایید.

دبیر (یوسف نژاد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ناطقان میان دستور جلسه علنی امروز عبارتند از:

ـ آقای علی مطهری نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس.

ـ آقای محمود بهمنی نماینده محترم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان.

ـ آقای حسین هاشمی تختی نژاد نماینده محترم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر.

(كه هر كدام هفت دقیقه وقت دارند)

ـ آقای نادر قاضی پور نماینده محترم ارومیه.

ـ آقای سیدقاسم جاسمی نماینده محترم كرمانشاه.

(كه هر كدام پنج دقیقه وقت دارند)

جناب آقای علی مطهری نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس بفرمایید.

نایب رئیس (مطهری) ـ دوستان توجه بفرمایند! امروز اتفاقی افتاد كه شاید در مجلس كمتر اتفاق می افتد. بنده از آقای دكتر لاریجانی تقاضا كردم كه اگر امكان دارد یك ربعی دیرتر بروند كه من در پشت تریبون قرار بگیرم، ایشان گفتند من ملاقات دارم باید بروم. آقای دكتر پزشكیان تشریف آوردند، خیلی ممنون و متشكر.

(در این هنگام آقای مسعود پزشكیان «نایب رئیس اول ریاست جلسه را به عهده گرفتند)

دبیر (یوسف نژاد) ـ آقای مطهری بفرمایید.

علی مطهری (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

پیشاپیش سالروز میلاد مهدی موعود امام زمان (علیه السلام) را به همه مسلمانان جهان و همه انسان ها تبریك می گویم. ما باید برداشت درستی از قیام و انقلاب مهدی (علیه السلام) داشته باشیم. گمان نكنیم كه قیام آن حضرت صرفاً برای نجات ما شیعیان یا انتقام گیری از ظلمی است كه به اجداد ایشان رفته است. فلسفه مهدویت بسیار عام تر و والاتر از این حرف ها است.

قیام مهدی موعود برای نجات بشریت و همه اقوام با هر مذهب و زبانی به دست یك انسان كامل است. در آن دوره عقل ها كامل می شود و زمین همه منابع و معادن و ثروت های خود را بیرون می ریزد. اگر تا (۲۰) سال پیش تشكیل حكومت واحد جهانی امری ناممكن جلوه می كرد امروز با پیشرفت و توسعه وسایل ارتباط جمعی و پدیده فضای مجازی تشكیل چنین حكومتی نه تنها ممكن بلكه ضروری به نظر می رسد.

انقلاب اسلامی ما حلقه ای از حلقات مبارزات اهل حق است كه به انقلاب حضرت حجت منتهی می شود. به بیان شهید آیت الله مطهری «قیام مهدی موعود (علیه السلام) آخرین حلقه از مجموع حلقات مبارزات حق و باطل است كه از آغاز جهان برپا بوده است. مهدی موعود تحقق بخش ایده آل همه انبیاء و اولیا و مردان مبارزه راه حق است .

انتخاب آقای اسماعیل هنیه به عنوان رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس نویدبخش آینده ای بهتر برای این جنبش و مردم فلسطین است. در سند سیاسی جدید جنبش حماس مرزهای ۱۹۶۷ به رسمیت شناخته شده، این امر گرچه می تواند به معنی به رسمیت شناختن كشور جعلی اسرائیل باشد اما در بخش های دیگر این سند از سرزمین یكپارچه فلسطین، از رود اردن تا دریای مدیترانه سخن رفته است و این نشان می دهد كه جنبش حماس دست از آرمان آزادی كامل فلسطین برنداشته و پذیرش مرزهای ۱۹۶۷ را باید به عنوان یك تاكتیك تلقی كرد.

برخی رهبران سیاسی غربی و عربی از نفوذ ایران در منطقه خاورمیانه یا قفقاز ابراز نگرانی می كنند، به اینها باید گفت نفوذ ایران در سایر كشورها نفوذ فكری، اعتقادی و ایدئولوژیك است. انقلاب اسلامی ما از جنس نهضت پیامبران است و با فطرت خداجوی انسان ها سر و كار دارد. وقتی پیام این انقلاب به دل ها می رسد خود به خود خاضع می شوند و اساساً از ابتدا مقصود ما از صدور انقلاب همین بوده است.

از بانك مركزی می خواهم تكلیف سهامداران مؤسساتی مانند كاسپین و ثامن الحجج و آرمان را زودتر معلوم كند. اساساً چرا این معضلات پدید می آید؟ آیا جز به خاطر كوتاهی بانك مركزی در نظارت بر اینگونه مؤسسات اعتباری است؟ اگر از زمان ثبت این مؤسسات نظارت كافی وجود می داشت و ملاحظه این و آن نمی شد و به تعبیر امیرالمؤمنین اگر مصانعه، یعنی رودربایستی و رفیق بازی و ملاحظه كاری در كار نبود این مؤسسات این مقدار رشد نمی كردند. وقتی مؤسسه ای می گوید من (۳۵) درصد سود سپرده می دهم آیا بانك مركزی نباید سؤال كند از كجا؟ و چرا انضباط مالی كشور را به هم می زنید؟

رقابت های انتخاباتی این دوره باید آسیب شناسی شود. ما از سیره پیامبر اسلام و ائمه اطهار آموخته ایم كه برای رسیدن به یك هدف مقدس نمی توان از وسیله نامقدس استفاده كرد. مثلاً ما برای تبلیغ دین نمی توانیم از جعل و دروغ استفاده كنیم اگرچه بر ایمان مردم بیفزاید. زمانی كه فرزند شیرخوار رسول اكرم از دنیا رفت خورشید گرفت و بر ایمان مردم به پیامبر و اسلام افزوده شد ولی پیغمبر اكرم مردم را در مسجد جمع كرد و بالای منبر گفت «مردم! این خورشیدگرفتگی هیچ ربطی به فوت فرزند من نداشت آری، او نمی خواست از جهالت مردم برای تبلیغ دین استفاده كند.

كاندیداها برای رسیدن به هدف مقدس خدمت به مردم و اسلام از هر وسیله ای استفاده نكنند، قول های غیرعملی ندهند، مردم را صرفاً طلبكار نكنند. حق همیشه دو طرفی است همانطور كه مردم بر حكومت حقوقی دارند حكومت هم بر مردم حقوقی دارد، حكومت هم از مردم كار و تلاش می خواهد نه تنبلی و طلبكاری. اوایل انقلاب هركس دنبال این بود كه چه كاری بر زمین مانده است كه من انجام دهم. باید فرهنگ بدهكاری به انقلاب و اسلام احیا شود، مردم باید كار كنند و مالیات بپردازند نه اینكه آخر هر ماه دستشان به سوی دولت دراز باشد كه یارانه نقدی بگیرند.

یك كاندیدای مصلح و خیرخواه مردم و حكومت از نظر من باید بگوید من یارانه نقدی را قطع می كنم مگر برای ازكارافتادگان، معلولان و مانند اینها. به تعبیر شهید مطهری «مصلح واقعی كسی است كه با نقاط ضعف جامعه مبارزه كند و صلاح اجتماع را در نظر بگیرد هرچند از محبوبیت او كاسته شود .

یارانه نقدی خلاف اقتصاد مقاومتی است و از همان ابتدا مجلس هشتم نباید زیر بار آن می رفت. متأسفانه بعد از تصویب قانون تثبیت قیمت ها در مجلس هفتم در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴ چند سال قیمت حامل های انرژی افزایش نیافت و این امر مستمسكی شد به دست دولت نهم كه علاقه شدیدی به توزیع پول در میان مردم داشت تا لایحه هدفمندی یارانه ها را به مجلس بیاورد، درحالی كه اگر قیمت حامل های انرژی مانند گذشته هر سال چند درصد افزایش می یافت كه مردم نیز پذیرفته بودند اساساً نیازی به داستان خانمان برانداز یارانه ها نبود.

وعده افزایش چندبرابری یارانه ها مصداق استفاده از وسیله نامقدس برای نیل به هدف مقدس است. ملت فهیم و بزرگ ایران رشد اجتماعی و سیاسی خود را در انتخابات آینده ریاست جمهوری نشان خواهند داد و فریب اینگونه شعارها را نخواهند خورد. ارسال لیست از طرف دادگستری استان تهران به هیأت مركزی نظارت بر انتخابات (یوسف نژاد ـ آقای مطهری متشكر، وقتتان تمام شده) خیلی ممنون، مجبوریم نطق را تمام كنیم. خیلی ممنون، تشكر.

 

۸ ـ انتخاب آقای سیدمحمد حسینی به عنوان عضو در هیأت سه نفره اجرای تبصره (۴) ماده (۹۵) قانون محاسبات عمومی كشور مصوب ۲۹/۱/۱۳۷۲

نایب رئیس (پزشكیان) ـ یك لحظه اجازه بدهید رأی گیری داریم. اجازه بدهید یك رأی گیری انجام بگیرد بعد تشریف بیاورید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ همكاران توجه بكنند! انتخاب یك نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی جهت عضویت در هیأت سه نفره اجرای تبصره (۴) ماده (۹۵) قانون محاسبات عمومی كشور مصوب ۲۹/۱/۱۳۷۲ است كه از طرف كمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات فقط جناب آقای محمد حسینی معرفی شدند، یعنی یك نفر لازم دارد یك نفر هم كاندیدا است، جناب آقای دكتر محمد حسینی هستند. لطفاً برگه ها را توزیع كنید. آقای دكتر بهمنی در خدمت هستیم.

(أخذ رأی با ورقه به عمل آمد و نتیجه پس از شمارش آراء  اعلام گردید)[۱]

(ادامه نطق میان دستور نمایندگان مجلس شورای اسلامی)

دبیر (یوسف نژاد) ـ ناطق بعدی جناب آقای محمود بهمنی نماینده محترم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان هستند كه هفت دقیقه وقت دارند، بفرمایید.

محمود بهمنی (ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

بارالها! عزتمان بس كه پروردگارمان تو هستی و فخرمان بس كه بنده تو باشیم. بارالها! تو آنچنانی كه ما تو را دوست می داریم، پس ما را آن سان گردان كه تو دوست می داری.

با درود به روان پاك بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران و آرزوی سلامتی و طول عمر برای مقام معظم رهبری و سلام، احترام و ادب خدمت شما همكاران گرامی و همچنین عرض ارادت خدمت كلیه مردم شریف ایران خاصه حوزه انتخابیه اینجانب ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان لازم می دانم بخشی از مشكلات اقتصادی كشور و راهكارهای اصلاحی و خروج از ركود و عدم رونق اقتصادی را جهت استحضار شما بزرگواران بیان نمایم.

همكاران عزیز! كشور ما از لحاظ ذخایر نفت سومین كشور دنیا، گاز دومین كشور دنیا و در مجموع رتبه اول را در جهان دارا است اما چرا چنین شرایطی داریم؟ ما كشور فقیری نیستیم، مشكل ما چیست؟ امروز مشكل كشور ما مشكل بحران مدیریت است. امروز در كشورمان مدیریت بحران زا است.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ یك لحظه اجازه بدهید. اتاق فرمان صدای میكروفن را یك مقدار بالا ببرید كه صدای آقای دكتر شنیده بشود.

بهمنی ـ امروز ما از همكاران و همشهریان و هم كیشان خودمان در بخش های مختلف درست استفاده نمی كنیم. ما باید بگوییم هر كسی امروز جای خودش ننشسته است و یكی از تعاریف قرآنی عدل هر چیز در جای خودش قرار گرفتن است. بنابراین بایستی هرچه سریعتر چینش مدیران ما اصلاح گردد. ما برای محاسبه نرخ تورم شاخص (۳۸۹) قلم كالا را محاسبه و با ضرایبی كه دارند اعلام می كنیم. امروز می گوییم نرخ تورم یك رقمی است. بله، وقتی نرخ رشد مسكن كه موتور محركه اقتصاد است منهای (۹/۱۴) درصد و صنعت كمتر از (۵/۰) درصد است می خواهیم تورم اینگونه نباشد؟

امروز بخش عظیمی از كاهش نرخ تورم ناشی از ركود است، ناشی از عدم تقاضا است، ناشی از عدم توان خرید مردم و بیكاری است. اگر می گوییم رشد اقتصادی (۶/۱۱) درصد است حتماً می دانیم (۷/۹) درصد آن حاصل خام فروشی نفت است. تنها (۹/۱) درصد رشد اقتصادی ما در سال گذشته بوده است، پس ما باید زیرساخت های خود را اصلاح كنیم، بهره وری را بالا ببریم و رشد اقتصادی را در كلیه بخش ها افزایش دهیم نه فقط در صادرات نفت خام.

ارقام و آمارهای متعددی ارائه می شود كه تورم (۴۰) درصد، (۵۰) درصد در دوره گذشته بوده است. برادرها، خواهرهای عزیز! بالاترین نرخ تورم در دوره گذشته، پایان سال ۹۱، (۵/۳۰) درصد بود، رشد نقدینگی (۸/۳۰) درصد بود. ارقامی كه ما اعلام می كنیم آمارهای پایان هر سال است نه یك روز جمعه را در نظر بگیریم بیاییم یك رقمی را برای خودمان اعلام بكنیم. اما چرا این نرخ تورم در دوره قبل افزایش داشت؟ برای اینكه نرخ تورم ما (۹/۸) درصد در پایان آذرماه ۸۹ وقتی هدفمندی یارانه ها اجرا شد قیمت ها بعضاً سه برابر شد، می خواستیم تورم تغییر نكند؟ طبیعی بود، ولی آیا قیمت ها هر سال سه برابر می شود؟ مسأله كاملاً عادی بود و نمی بایستی ما مردم را در این زمینه گمراه كنیم.

مشكل بانك ها و راه حل این مشكل ها چیست؟ برادرها، همكاران عزیز! امروز رسیدگی به وضع بانك ها از نان شب واجب تر است. اگر مشكل بانك ها حل نشود وضع تولید، تورم و ركود حل نخواهد شد. با انتقاد و حمله به بانك ها مشكل حل نمی شود. خیلی مطالب گفتنی نیست، عزم قوی می خواهد و مجلس باید تیمی را برای حل مشكل تشكیل دهد. امروز ما راهكارهای بسیار خوبی داریم ولی بایست كنار آن گوش شنوا هم باشد.

همكاران عزیز! وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی دو ماه قبل اعلام كرد كه دولت و شركت های دولتی (۷۰۰) هزار میلیارد تومان به سیستم بانكی و بانك مركزی بدهكارند. منابع بانك ها كجا قفل شده؟ در مطالبات معوق، در بدهی های دولت. بایستی تكلیف این بدهی ها روشن شود. منابعی باقی نمی ماند كه به بخش خصوصی و تولید بدهیم. بنابراین به راحتی می توانیم بگوییم امروز متجاوز از (۱۰۴) هزار میلیارد تومان فقط دولت به سیستم بانك ها بدهكار است. سود آن را نمی دهد، جریمه را نمی دهد، اصل پول را هم نمی دهد. جریمه و سود جای خودش اصل پول را باید بدهد. وقتی حساب همین بانك بدهكار می شود (۳۴) درصد به بانك مركزی جریمه می دهد. این بانك دیگر پول ندارد به كسی بدهد، ما مدام تكلیف كنیم.

بنابراین چرا بانك ناچار می شود (۲۷) درصد، (۲۶) درصد تسهیلات بدهد؟ برای اینكه باید این را جبران كند، سود و جریمه اش را جای دیگر به او پرداخت نمی كنند. بایستی روی این سیستم فكر و كار بشود. (یوسف نژاد ـ جناب آقای بهمنی متشكر، وقتتان تمام شد) (چشم، اگر اجازه بدهید من ۳۰ ثانیه رئوس را بگویم).

امروز ما متجاوز از (۵۰۰) هزار میلیارد طرح های نیمه كاره مان رها است، بازدهی آن صفر است. باید برای این فكری بكنیم. اشتغال ما سالانه (۱) میلیون و (۲۵۰) هزار نفر اضافه می شود، اگر آمار ما درست باشد (۷۰۰) هزار نفر آن را جذب كردیم (۵۵۰) هزار تا به بیكاری ما اضافه شده و اگر این روند بخواهد برود (۱۰) سال دیگر (۵) میلیون به بیكاران ما اضافه تر می شود. ما در قانون برنامه و بودجه، آموزش و پرورش را به عنوان هزینه می بینیم، آموزش و پرورش سرمایه گذاری است، سرمایه گذاری انسانی بهترین سرمایه گذاری است. ذخیره نفتی مان را به عنوان درآمد می بینیم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای دكتر! خیلی ممنون، وقت شما تمام شده، متشكرم. آقای دكتر! خیلی ممنون.

دبیر (یوسف نژاد) ـ ناطق بعدی جناب آقای حسین هاشمی تختی نژاد نماینده محترم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر هستند كه هفت دقیقه وقت دارند، بفرمایید. ضمناً لطفاً گلدان ها را برای جمع آوری كارت آراء بگردانند.

حسین هاشمی تختی نژاد (بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر) ـ اعوذبالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمدلله رب العالمین و العاقبه للمتقین

با درود و سلام به روان پاك شهدای انقلاب به خصوص امام شهدا حضرت امام (رضوان الله تعالی علیه ) و با دعا برای سلامتی و طول عمر باعزت و بابركت برای مقام معظم رهبری و با آرزوی توفیق برای همه خدمتگزاران صدیق نظام جمهوری اسلامی ایران.

ابتدا اعیاد شعبانیه را به خصوص عید میلاد مسعود منجی عالم بشریت، عدالت گستر جهان، مهدی موعود (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را به محضر ملت شریف ایران، جهان اسلام و همه آزادگان و عدالت خواهان تبریك و تهنیت عرض می كنم. همچنین كشته شدن جمعی از معدن كاران آزادشهر استان گلستان كه در حادثه تلخ و تأسفبار انفجار و ریزش معدن گرفتار شدند و جان خود را مظلومانه از دست دادند تسلیت عرض نموده و برای آنان علو درجات و برای بازماندگان صبر و اجر مسألت می نمایم.

قبل از پرداختن به موضوع نطق بر خود واجب می دانم از مردم شریف و نجیب استان هرمزگان به خصوص حوزه انتخابیه ام شهرستان های بندرعباس، قشم، حاجی آباد، بندر خمیر و ابوموسی به خاطر حسن اعتمادشان و به خاطر بالاترین رأیی كه به اینجانب هدیه كردند تشكر و قدردانی نمایم و برابر تعهد و سوگندی كه یاد كرده ام به همراه دیگر نمایندگان محترم استان در جهت تأمین حقوق آنان سر از پا نشناخته، تلاش خواهم نمود و امیدوارم بتوانم خادم خوبی برای مردم و سربازی فداكار برای كشور و رهبری باشم.

یادآوری می كنم اقتدار ملی ما برگرفته و متكی به مردم است كه با رهبری های داهیانه مقام معظم رهبری و حضور حماسی مردم در صحنه های انقلاب به جهانیان ثابت شده است و سایه جنگ را اقتدار ملی ما و دم مسیحایی رهبر و مقتدای ما حضرت آیت الله العظمی الامام خامنه ای (مدظله العالی) (حضار صلوات فرستادند) از كشور برداشته است.

موفقیت برجام هم به بركت این اقتدار بوده است كه اكنون لازم است دولتمردان همت كنند و اجازه ندهند آمریكا بی تعهدی كند و برجام را اجرا نكند. اهتمام ویژه دولت برای اجرای طرف مقابل ضروری و الزامی است. امروز اگر دنیا تن داده است كه ایران اسلامی در منطقه و به خصوص در سوریه نقش تعیین كننده ای داشته باشد به خاطر پشتیبانی ایران از جریان مقاومت و ایستادگی در مقابل ظلم بوده است، چرا كه فرهنگ ما فرهنگ حسینی و عاشورایی است كه می فرماید «كونوا للمظلوم عوناً و للظالم خصماً دشمن نیز نیك فهمیده است كه دل مردم ما مالامال از این فرهنگ می باشد و هرگز زیر بار ذلت نخواهد رفت.

لازم می دانم از مجاهدت های رزمندگان اسلام كه در مقابل تروریست های دست پرورده آمریكا و اسرائیل در سوریه و عراق ایستادگی و مقابله كرده اند و آنها را به شكست وادار كرده اند تشكر و قدردانی نمایم، زیرا اگر ما در سوریه و عراق نمی جنگیدیم اكنون باید در داخل مرزهایمان می جنگیدیم. چگونه است كه برخی در داخل اقتدار مبتنی بر فرهنگ عاشورایی را درك نكرده اند؟ آنهایی كه دل به لبخند استكبار خوش كرده اند و قدرت و توان داخلی را نادیده می گیرند بدانند دانسته یا نادانسته نرد دوستی با بیگانه بسته و ناخواسته در زمین دشمن بازی می كنند. آمریكای جنایتكار و تروریست دستش برسد به هیچكس رحم نخواهد كرد و فرقی بین اصلاح طلب و اصولگرا نخواهد بود، او اصل نظام را نشانه گرفته است. پس شایسته است بزرگان و فرهیختگان با سعه صدر در جهت ارتقای وحدت ملی و انسجام اسلامی تلاش نمایند تا اقتدار ملی مان مستحكم تر گردد و با نگاه به توان داخل و تعامل با جهان خارج اقتصاد مقاومتی مورد نظر مقام معظم رهبری را تقویت و تولید و اشتغال را گسترش دهیم و با اتكا و خودباوری خودكفا شویم كه آب، نان، معیشت و سعادت مردم در این است.

حال كه در آستانه یكی از شاخص های مردم سالاری دینی و یكی از مؤلفه های قدرت یعنی انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا هستیم متحد و یكدل و به كوری چشم دشمنان با حضور حداكثری پای صندوق های رأی به ندای رهبری لبیك گفته و با انتخاب اصلح به فردی مقتدر، دشمن نترس و شجاع رأی می دهیم تا سیادت و آقایی ما را در مقابل استكبار جهانی استیلاء ببخشید.

اما حوزه انتخابیه ام؛ استان هرمزگان با حضور اقوام و مذاهب در كنار هم یك همنشینی و هم زیستی مسالمت آمیز دارند كه تبدیل به الگوی وحدت اسلامی گردیده است. از طرف دیگر قرار گرفتن استان هرمزگان در تنگه استراتژیك هرمز و مجاورت با خلیج فارس و دریای عمان و ذخایر معدنی و منابع نفت و گاز و بهره مندی از زیرساخت های حمل و نقل ریلی و دریایی و بنادر بزرگ و پایتخت اقتصادی مبدل گشته است اما از این امتیازها كم ترین بهره را به مردم نجیب استان هرمزگان داده اند كه متأسفانه (نایب رئیس ـ آقای هاشمی وقت شما تمام شده) باعث نارضایتمندی و نگرانی جدی مردم شده است. نمی دانم چرا دولتمردان  ما شهروندان هرمزگانی را به عنوان شهروند درجه دوم استفاده می كنند و توجهی به آنها نمی شود. هرگز در مصادر و مدیریت های میانی از آنها استفاده نمی شود. مردم استان هرمزگان خود مقابله با قاچاق را مصدر كار خودشان قرار داده اند (یوسف نژاد ـ آقای هاشمی متشكر، وقتتان تمام شده) اما ما نباید با كوله برهایی كه برای معیشت خودشان گرفتار هستند مبارزه بكنیم.

نكته آخر هم اینكه مناطق آزاد در كشور یك بام و دو هوا شده است، در بعضی از جاها مجوز تردد خودروها داده شده است اما برای استان هرمزگان با وجود دو تا منطقه آزاد قشم و كیش داده نشده و این كار صورت نگرفته كه استدعا داریم این كار صورت بگیرد. مطالب مهم آن هم ماند. عذرخواهی می كنم، متشكرم، موفق و مؤید باشید، خداحافظ شما.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ بقیه مطالب را به رسانه ها بدهید، خیلی ممنون.

دبیر (یوسف نژاد) ـ متشكر، ناطق بعدی جناب آقای نادر قاضی پور نماینده محترم ارومیه هستند كه پنج دقیقه وقت دارند، بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام محضر رهبر عزیز و مقتدر و نیروهای مسلح. هفته سربازان گمنام امام زمان را به نیروهای صادق و ولایتمدار وزارت اطلاعات تبریك گفته و عرض تسلیت در مورد كشته شدگان معدن آزادشهر گلستان.

حق گو و نترس چون حلال است حلال

بگریز ز ناحق كه حرام است حرام

 جان كارگران عزیز مهم است. فراكسیون كارگری مجلس اعلام می كند چرا وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی بحث ایمنی معدن را پیگیری نكرد؟ چرا با متخلفان برخورد نكرد؟ آقای وزیر! كارگران چند ماه، چند ماه حقوق می گیرند؟ بیمه داشتند یا خیر، یا بیمه كشاورزی، كتابخانه ای داشتند؟ وزارت صنعت و معدن در خواب بوده. آیا نمی دانستند این معدن مجهز به سیستم های هشداردهنده نیست؟ چرا دولت عزای عمومی اعلام نكرد؟

آقای روحانی! برای جان كارگران معادن ارزش قائل هستید؟ آیا بهتر نبود وزرا استعفا می دادند یا عزل می شدند؟ مسئولین محترم محلی شهرستانی و استانی چرا اقدامات پیشگیری را نكردید؟ آیا از جان كارگران چیز مهم دیگری در كار شما بود؟ این قبیل حوادث نه برای اولین بار اتفاق افتاده یا آخرین بار اتفاق افتاده، متأسفانه علی رغم تحقیق و تفحص معدن باب نیزو كرمان روشن شدن این موضوع كه بدون نصب تجهیزات پیشرفته هشداردهنده مانیتورینگ امكان كشف گاز متان كه نه رنگ دارد نه بو، نه هشدار فقط با مانیتورینگ امكان جلوگیری از حوادث و وقایع وجود دارد. توجه به گزارش تحقیق و تفحص مجلس و تذكرات و سؤالات مكرر آقای محجوب و حقیر در حوادث كوچكتر مشابه علی رغم تعهد مسئولین ذی ربط در حوزه معدن و پذیرش این موضوع كه اجازه بهره برداری و تمدید آن منوط به استقرار مانیتورینگ باشد امروز در مقابل جان اینهمه كارگر ما از كسی تأسف نمی پذیریم. ما برای همه كسانی كه می گویند متأسفیم، متأسفیم. از قوه قضائیه می خواهیم متخلفین دولتی، صاحبان و سهامداران از هر ارگانی كه باشد برخورد نمایند.

اما بحث سند (۲۰۳۰) آموزش و پرورش؛ چرا كمیسیون آموزش و تحقیقات برخورد نكرده؟ آقای دكتر زاهدی! از كمیسیون می خواهیم گزارش ماده (۲۳۱) آیین نامه داخلی را تهیه و در صحن علنی قرائت  تا متخلفین به قوه قضائیه معرفی بشوند. مجلس در ماده (۷۹) برنامه ششم مصوب كرد تنها سند تحول بنیادین آموزش و پرورش اجرا شود كه بر اساس قرآن و سیره معصومین می باشد. آموزش و پرورش كجا، تجارت كجا؟ استعفا بهترین كار برای وزیر تازه است. وزیر به جای رسیدگی جدی به دغدغه های به حق معلمین عزیز و زحمتكش به عنوان منافع خود در مدارس غیرانتفاعی مفید تجارت می كرد. طبق قانون ایشان با عضویت در شركت تجاری باید از وزارت عزل می شد. آقای روحانی چرا عزل نكردید؟

اما عربستان؛ قاتل مردم بی گناه یمن، بحرین، عراق، سوریه و لبنان این كشور تجاوزگر به كارگران مظلوم یمن فكر می كند با یاوه گویی وزیر دفاع خود می تواند ایران اسلامی را تهدید كند. كور خوانده اند، ایران اسلامی با داشتن نیروهای مسلح متحد و فرمانده كل قوا آماده دفاع است. ملت در انتخابات (۲۹) اردیبهشت ماه با حضور حداكثری خود با انتخاب رئیس جمهوری مجتهد، متعهد، مقید و یاور محرومان و اولاد پیامبر جواب آنها را خواهد داد و كلیه توطئه های دشمن را خنثی خواهد كرد.

اما سیل آذربایجان؛ دهها زن و مرد و بچه را به كام مرگ برد. ستاد احیا و نجات دریاچه با تعطیلی سد نازلو و باراندوز باعث میلیاردها تومان خسارت به مردم شد. آن سدها احداث می شد جلوی طغیان رودخانه های نازلو و باراندوز را می گرفت و آنقدر مشكل برای دولت و ملت به وجود نمی آمد. ستاد مرگ آذربایجان میلیاردها تومان پول هزینه كرد، امروز ارتفاع دریاچه نسبت به سال قبل بیش از (۱۰) سانتیمتر پایین است. این ستاد پول ها را در كجا هزینه كرده است؟

این ستاد تصویب كرد (۳۰۰۰) چاه كشاورزان و دامداران عزیز را مسدود نمایند. مگر از روی جنازه من رد شوند تا این چاه ها را پر كنند. شغل جایگزین نداده، مردم را بیچاره و بدبخت می كنید. با تعطیلی كشاورزی و دامداری آذربایجان میلیون ها مردم آذربایجان آواره خواهند شد. ما اجازه نخواهیم داد این ستاد، مرگ آذربایجان را رقم بزند، حتماً با آنها برخورد خواهم كرد. اجازه نخواهیم داد كشاورزان و كارگران را بیكار كنند، صنایع تبدیلی آذربایجان را تعطیل كنند. یاشاسین آذربایجان. به عشق امام حسین، یا حسین.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ یاشاسین.

دبیر (یوسف نژاد) ـ متشكر، ناطق بعدی جناب آقای سیدقاسم جاسمی نماینده محترم كرمانشاه هستند كه پنج دقیقه وقت دارند. جناب آقای جاسمی بفرمایید.

سیدقاسم جاسمی (كرمانشاه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و صلوات به ساحت مقدس یگانه منجی عالم بشریت حضرت امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) (حضار صلوات فرستادند) و تبریك ولادت ایشان به تمام آزادی خواهان و مسلمانان جهان و درود و سلام بر روح بلند و ملكوتی حضرت امام (رضوان الله تعالی علیه) و شهیدان شاهد و همچنین ایثارگران، رزمندگان و آزادگان سرافراز ایران اسلامی، با آرزوی صحت و سلامت برای یگانه پرچمدار انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای (حضار صلوات فرستادند).

جناب آقای رئیس! با سلام و احترام امروز می خواهم از این فرصت اندك كه در اختیار دارم استفاده نموده و بخشی از مطالبات مردم شریف و رشید استان كرمانشاه را بیان نماینم و من بعد نیز با كمك و یاری مجمع نمایندگان استان و سایر همكاران عزیز و ارزشمند در مجلس دهم اعم از خواهر و برادر و سایر مراجع قانونی پیگیر خواسته های به حق مردم دلاور و ولایتمدار حوزه انتخابیه ام باشم.

همان طور كه مستحضرید استان كرمانشاه در طول هشت سال دفاع مقدس سینه ستبر ایران عزیز و دژ تسخیرناپذیر انقلاب اسلامی بوده و مردمان شجاع و شهیدپرور آن اعم از خواهر و برادر با قومیت ها و مذاهب مختلف دوشادوش هم با جان و مال خود در راه اسلام، انقلاب و كشور عزیزمان ایران، جهاد و جانفشانی های بسیاری نموده اند. به راستی اگر دفاع جانانه و مقاومت دلیرانه مردم شریف و فرزندان شجاع آن دیار خصوصاً در عملیات غرورآفرین مرصاد كه با بود و نبود انقلاب گره خورده بود، نبود چه اتفاق بزرگ، ناگوار و شكننده ای می افتاد.

پس از پایان جنگ تحمیلی مردمان نجیب استان ما بسیار امیدوار بودند كه مقامات و مسئولین كشور در قول و عمل قدردان مجاهدت های آنان باشند و به سرعت عقب ماندگی های ناشی از آن جنگ ویرانگر را با مهیا نمودن زیرساخت ها و سایر سرمایه گذاری های كلان و تخصصی و بودجه ها و اعتبارات فراوان جبران نموده و آنان را از فقر و بیكاری نجات دهند. اما متأسفانه تاكنون این مهم و حق مسلم اتفاق نیفتاده و به استان ما در همه زمینه ها توجه لازم و كافی صورت نگرفته است. نه تنها متأسفانه صورت نگرفته، بلكه به خاطر مسائل تبلیغاتی و انتخاباتی در دولت جناب آقای روحانی متأسفانه آن چیزی كه به عنوان سرمایه در كرمانشاه بود، به یك پالایشگاه چوب حراج زدند و آنهایی كه آمدند كارشناسی انجام دادند، در سال ۹۲ بیش از (۱۳۰۰) میلیارد تومان ارزش داشت و اخیراً در بازرسی های سازمان بازرسی (۲۴۰۰) میلیارد تومان، این را به (۱۱) میلیارد تومان فروختند، با تنفس و با وام هایی به این دلالان دادند كه داستان طولانی دارد كه بخش خصوصی نیروهای بیكار را حفظ كند، ولی در شب ولادت آقا امیرالمؤمنین پنج نفر از نیروهای خدوم و زحمتكش به زندان رفتند و ما الان هم شاهد اخراج تعدادی از این عزیزان هستیم. آقای رئیس، هیأت رئیسه! به داد این مردم برسید، به داد این استانهای محروم و مظلوم برسید. چرا آقای وزیر اقتصاد و وزیر نفت باید این قدر نسبت به این مسائل و به گفته های نمایندگان بی توجه باشند؟

دوم اینكه ما در راستای انتخابات توقع داریم كه نمایندگان مجلس نگذارند از امكانات دولتی بر علیه رقبای انتخاباتی استفاده شود. همه استانداران، فرمانداران و بخشداران پشت سر دولت دارند از امكانات و ابزار برای انتخابات آینده به دولت كمك می كنند و این یك كار ناصواب و غیراخلاقی است.

آقای صالحی امیری یكی از وزرایی است كه متأسفانه در قول و عمل هیچ گونه تعهدی ندارد و این هم نامه استیضاحی است كه توسط (۲۵) نفر از دوستان عزیز امضا شده، ولی هنوز هیچ گونه توجهی به این نامه ها و امضاها صورت نمی گیرد. عدم نظارت بر چاپ كتاب، عدم نظارت بر تولید فیلم های سینمایی، استفاده از شخصیت های دوتابعیتی برای داوری آثار ارسال شده به جشنواره های فیلم فجر، برخورد دوگانه و خیلی از مسائلی كه من امروز از آقای پزشكیان خواهش می كنم این را در دستور كار قرار بدهید، فرصت سوزی كردند و گذاشتند كه این امر مهم بعد از انتخابات تحقق پیدا كند كه ان شا ءالله تلاش كنید و حتماً این موضوع را در دستور كار خودتان قرار بدهید. (یوسف نژاد ـ متشكر جناب آقای جاسمی، وقتتان تمام شده است) چشم، ۳۰ ثانیه اجازه بدهید.

در رابطه با موضوع وزیر محترم آموزش و پرورش؛ آقای وزیر! مگر ما جوانان بیكار نداریم؟ مگر ما جوانانی كه دارای فوق لیسانس و دكترا هستند نداریم؟ مگر حتماً این امكانات بیت المال و دولتی باید فقط در اختیار شما و افراد خاص باشد. (یوسف نژاد ـ متشكر) جان میلیون ها نفر دارد از بدبختی و فلاكت در می آید. ممنون و متشكرم، ان شا ءالله كه در فرصت های بعد در خدمت شما خواهم بود.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون. نتیجه آرای انتخاب عضو هیأت سه نفره اجرای تبصره (۴) ماده (۹۵) قانون محاسبات عمومی كشور را اعلام می كنم:

آرای أخذشده (۱۲۴) رأی: جناب آقای سیدمحمد حسینی با (۱۱۷) رأی به عنوان عضو هیأت سه نفره اجرای تبصره (۴) ماده (۹۵) قانون محاسبات عمومی كشور انتخاب شدند.

دبیر (كاتب) ـ میهمانان جلسه امروز كه مجدداً به جمع ما پیوستند عبارتند از:

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه سخن از ناحیه (۴) كرج استان البرز كه میهمانان جناب آقای اكبریان و كولیوند نمایندگان محترم كرج، اشتهارد و فردیس هستند.

ـ دانش آموزان و همچنین مربیان آموزشگاه دخترانه فرزانگان از شهرستان نوشهر استان مازندران كه میهمانان جناب آقای احمدی لاشكی نماینده محترم نوشهر، چالوس و كلاردشت هستند.

ـ جمعی از دانشجویان محترم رشته حقوق و علوم سیاسی دانشگاه پیام نور شهرستان بجنورد كه میهمانان جناب آقای علی اكبری نماینده محترم مردم شریف بجنورد هستند.

 

۹ـ طرح سؤال آقای محمدرضا پورابراهیمی داورانی نماینده كرمان و راور از آقای علی ربیعی وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی

نایب رئیس (پزشكیان) ـ دستور بعدی را بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ دستور بعدی سؤال جناب آقای محمدرضا پورابراهیمی نماینده محترم كرمان و راور از وزیر محترم تعاون، كار و رفاه اجتماعی است. سخنگوی كمیسیون اجتماعی جناب آقای پورمختار بفرمایید.

روح الله بابایی صالح (عضو كمیسیون اجتماعی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی

سلام علیكم

 با احترام، بازگشت به نامه شماره (۲۳۶۱۲/۱۲۱) مورخ ۱۵/۴/۱۳۹۵، گزارش كمیسیون اجتماعی در خصوص سؤال ملی جناب آقای محمدرضا پورابراهیمی نماینده محترم كرمان و راور از جناب آقای دكتر ربیعی وزیر محترم تعاون، كار و رفاه اجتماعی به شرح ذیل ارسال می گردد.

خلاصه سؤال:

دلیل عدم پرداخت مستمری بازنشستگان صندوق فولاد و تعیین تكلیف در این خصوص چیست؟

نتیجه بررسی:

در اجرای ماده (۲۰۹) آیین نامه داخلی مجلس و در پاسخ به نامه شماره (۲۳۶۱۲/۱۲۱) مورخ ۱۵/۴/۱۳۹۵ هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی، به استحضار می رساند:

 سؤال مزبور در تاریخ ۲۳/۹/۱۳۹۵ با حضور وزیر، مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در ابتدا سؤال كننده به موضوع مزمن تأخیر پرداخت ها به عنوان حقوق بازنشستگی و مستمری به خانواده بزرگ فولادگران كشور پرداخت و روال جاری را كه با تأخیر فراوان صورت می گیرد فاقد منطق برنامه ریزی دانست و خواستار آن شد كه با اقدام عملی و به موقع و ضابطه مند، این مشكل یك بار برای همیشه حل وفصل گردد. در ادامه این جلسه جناب آقای دكتر ربیعی به چگونگی موضوع و اقدامات مفید و مؤثری كه در راستای پرداخت منظم مستمری بازنشستگان مشترك صندوق فولاد انجام یافته اشاره كرد كه این توضیحات نتوانست نظر سؤال كننده را جلب و ایشان را متقاعد سازد.

كمیسیون اجتماعی با ارسال این گزارش، قلمرو سؤال را ملی می داند و از هیأت رئیسه محترم تقاضا دارد برابر ماده (۲۰۹) آیین نامه در اولین جلسه علنی اعلام وصول نماید.

دبیر (كاتب) ـ متشكر، جناب آقای دكتر ربیعی! حضرت عالی (۱۵) دقیقه وقت دارید، می توانید در دو نوبت صحبت كنید.

علی ربیعی (وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن سلام و عرض ادب خدمت نمایندگان محترم و سپاسگزاری از سؤال كننده محترم كه این سؤال در خصوص صندوق بازنشستگی فولاد و مسائل این صندوق مطرح شد و همین طور عرض تسلیت حادثه كارگران زحمتكش زغال، فاجعه ای كه رخ داد را تسلیت عرض می كنم.

من برای اینكه موضوع صندوق فولاد باز شود و سؤال نماینده محترم تبیین شود ناچارم كه یك موقع بحث تاریخچه ای كنم و می خواهم این سؤال را بهانه كنم و از مجلس كمك بگیرم و استعانت بطلبم كه به هر حال درست است كه گام های خوبی را اتفاقاً با كمك مجلس رو به جلو رفتیم، به خصوص نمایندگان استانهایی كه درگیر بودند، مثل مازندران، سمنان، استان اصفهان و استان كرمان كه ما بیشترین درگیری را در این استان ها داشتیم، فرصتی ایجاد كنیم كه ما یك بار برای همیشه مسائل این صندوق را حل كنیم.

نمایندگان محترم! این صندوق در سال ۱۳۴۴ آغاز به كار می كند. اولین قدم غلط در مسائل انسانی و مسائل بازنشستگی و بین النسلی در این صندوق رخ می دهد. ما به جای اینكه یك صندوق بزرگ را دنبال و از آن تبعیت كنیم، صندوق های كوچكی درست می كنیم كه این صندوق های كوچك با یك تحولات اقتصادی و تحولاتی كه در حوزه هایactuaryرخ می دهد فرو می ریزند. این صندوق در سال ۱۳۴۴ آغاز به كار می كند، دهه ۶۰ كه می خواهند تجدیدنظر كنند تصمیم غلط تری می گیرند. اشتباه دوم در دهه ۶۰ رخ می دهد. دهه ۶۰ آن صندوق اول را به یك سنت روسی تشكیل می دهند، چون در اتحاد جماهیر شوروی اساساً بازنشستگی مفهوم نداشته، همان مدل را می آورند در ذوب آهن ایجاد می كنند. این اشتباه باز هم در دهه ۶۰ تكرار می شود. می آیند یك صندوق بازنشستگی فولاد درست می كنند و نمی آیند این كار را در دل تأمین اجتماعی دنبال كنند. این دومین خطا بوده است. صندوق های كوچك ناپایدار ایجاد می كنند.

شكل كار بدین شكل بوده كه در این مقطع تعداد هم ناچیز بوده، (۵۰) هزار نفر را از كارگران سایر جاها می آورند و در این صندوق اضافه می كنند. اصلاً نه محاسبه ای، نه اینكه آینده اینها، پول گذشته اینها به چه شكل است. این صندوق مجدداً دچار زیان می شود و اشتباه سوم در این مورد در این صندوق صورت می گیرد.

در آنجا كار بدین شكل اداره می شود كه این صندوق ها برای صنایع فولاد هستند، برای معادن هستند، دوره طلایی درآمد فولاد در كشور در آن دوره است. این صندوق از اول هم صندوق نبوده، این صندوق در آن دوران كارپردازی می كرده، بدین معنا كه چون دست وزارت صنعت بوده و مجموعه فولادها زیر نظر وزارت صنعت وقت بوده، از آن دوران تا سال ۹۰ هر وقت كه كسر می آوردند، به هر شركت فولاد می گفتند این ماه تو این قدر بده، این ماه تو این قدر بده، این ماه تو بده، حقوق كارگران فولاد را می دادند. این یعنی اصلاً صندوقی وجود نداشته است.

به سالهایی می رسیم كه خصوصی سازی آغاز می شود. در سالی كه خصوصی سازی آغاز می شود تازه مصیبت این صندوق شكل می گیرد. كارخانه ها واگذار می شوند، ذوب آهن به فروش می رود، فولاد خوزستان به فروش می رود، فولاد مباركه خصوصی می شود. وقتی اینها خصوصی می شوند تازه این صندوق می خواهد روی پای خودش بایستد و این اول بحران در وزارت صنعت، معدن و تجارت می شود.

برادر گرانقدرم جناب آقای فریدون احمدی به درستی و به دقت می توانند مسأله این صندوق را كه ایشان در آن دوران در وزارت صنعت و معدن بودند، تعبیری به كار می بردند كه ما مثل یك آتشی می خواستیم تكلیف این صندوق به یك شكلی به جای دیگری برود.

در سال ۱۳۹۱ می خواهند این صندوق را خودكفا كنند. محاسبه می كنند، می گویند مقداری اموال به این بدهید، وزارت كار وقت حاضر نمی شود این صندوق را تحویل بگیرد. می آیند در دولت مصوب می كنند كه این صندوق به وزارت كار بیاید و سلسله مراتب قانونی اش را طی كند. آن وقت وزارت كار هم زیر بار نمی رود. این به دوره وزارت من می خورد، دوره ای كه من به وزارت رسیدم این صندوق با پنج ماه حقوق عقب افتاده دائم دم در مجلس در استانداری ها، در استان ها تحصن صورت می گرفت، یك تعداد كارگری كه نه محاسبات actuary در آن شده، نه منابع و مصارف آن یكسان است، من در ادامه صحبتم وضعیت صندوق را عرض خواهم كرد.

در هر صندوق بایست (۳۵) نفر كار كند، یك نفر بازنشستگی بگیرد. پس صندوقی كه در نقطه بحرانی است باید هفت نفر كار كند و یك نفر بازنشستگی بگیرد. این صندوق در وضعیتی كه (۱۰) نفر بازنشسته اند و یك نفر كار می كند. ورودی صندوق قطع شده، منابعی كه باید به صندوق می آمد چون خصوصی سازی شده دیگر وجود ندارد، یك actuary صورت گرفته و یك تركیبی كه سرجمع تركیب زیاندهی است. من نمی گویم چیز خوبی در آن نبوده كه سرجمع تركیبی كه بازده سرمایه اش (۲) درصد است، این در اختیار این صندوق قرار می گیرد كه این را اداره كند.

بر این اساس یكی از بزرگترین مشكلات من در دوران وزارتم كه بیشترین انرژی و وقت من را گرفت، حتی این صندوق بیش از صندوق تأمین اجتماعی از ما انرژی برد. ما نوعی برنامه ریزی كردیم كه خوشبختانه در دوران جدید، سؤال جناب آقای دكتر هم مربوط به (۱۰) ماه پیش است كه امروز در دوران جدید در وضعیتی هستیم كه این افراد حقوق عقب افتاده ای ندارند و ما توانستیم حقوق عقب افتاده اینها را فعلاً به نقطه ای برسانیم كه من در قسمت دوم صحبتم عرض خواهم كرد و پیشنهاد هم خواهم داد كه در یك بازه زمانی با همكاری مجلس به سمتی برویم، چون این افرادی كه در اینجا هستند زحمتكش ترین كارگران بخشهای كارگری ما بودند. كارگران زغال سخت ترین كارها را می كنند، در حقیقت این نوع كارگران نوعی مرگ خاموش را دارند تجربه می كنند و صاحبان این صندوق افرادی هستند كه ذی حق ترین افراد هستند. به هر حال ما امروز به یك شرایط نسبتاً پایداری رساندیم كه حقوق عقب افتاده ای را نداریم، حتی حقوق فروردین را هم پرداخت كردیم. من در قسمت دوم صحبتم كالبدشكافی بیشتری خواهم كرد و نهایتاً پیشنهاد خودم را هم ارائه خواهم كرد.

دبیر (كاتب) ـ متشكر جناب آقای ربیعی، هفت دقیقه صحبت كردید. جناب آقای پورابراهیمی! (۱۵) دقیقه وقت دارید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی (كرمان و راور) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همكاران عرض سلام و وقت بخیر دارم و در ابتدا اعیاد شعبانیه و میلاد باسعادت منجی عالم بشریت و قطب عالم امكان، حضرت امام مهدی (علیه السلام) (حضار صلوات فرستادند) را به همه عزیزان تبریك عرض می كنم.

در ابتدا باید جانباختن تعداد زیادی از كارگران معدن زغال سنگ استان گلستان را تسلیت عرض كنم كه متأسفانه در طی روزهای اخیر شاهد این خبر بودیم و این وضعیت رقت باری كه در مجموعه معادن زغال سنگ كشور دارد به وجود می آید را باید ببینیم و تأسف بخوریم.

انتظار من از جناب آقای وزیر و از هیأت رئیسه محترم هم می خواهم، آقای پزشكیان! دستور بفرمایید آقای وزیر بنشینند و صحبت های ما را هم گوش كنند، چون بحث هایی مطرح كردند كه ما باید این بحث ها را توضیح بدهیم و نكات آن در صحن مطرح شود.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ وزیر كه نشسته اند، دارند گوش می كنند، آنها كسان دیگری هستند، شما صحبت تان را بفرمایید.

پورابراهیمی داورانی ـ آقای وزیر در خصوص موضوعات مرتبط با بحث صندوق فولاد یك تاریخچه ای را گفتند. گفتند از سال ۱۳۴۴ تأسیس شده، بعد سال ۶۰ یك اتفاق ناگوار افتاده، صندوق فولاد تشكیل شده و بعد هم در سال ۹۱ با هزار مشكل به مجموعه وزارت رفاه واگذار شده و این وضعیت وضعیتی نبوده كه ما می خواستیم و یا تصمیم گرفتیم. آقای وزیر! اصلاً صحبت ما اینهایی نیست كه شما مطرح می كنید. صحبت ما این است؛ امروز صندوقی به نام صندوق فولاد در كشور وجود دارد، حدود (۸۴) هزار نفر عضو این صندوق هستند كه اینها سخت ترین دوران خدمت شان را در بدترین شرایط در كشور انجام دادند. اینها در معادن زغال سنگ كشور جانشان را از دست دادند و امروز بخش زیادی از اینها دچار بیماری های ریوی و قلبی و عروقی هستند. شما همین حادثه اخیری كه در گلستان اتفاق افتاد یا یكی، دو سال قبل در كرمان معدن باب نیزو اتفاق افتاد، یا در جاهای دیگر كه اتفاق افتاد می بینید اینها با چه وضعیتی در طول حیات شان و در طول زمان فعالیت شان كار كردند.

صحبت ما این است؛ امروز صندوق بازنشستگی فولاد در كشور بر اساس ضوابط و مقررات در طی سال ها كسوراتی را از این افراد در طول دوره زمانی شان كسر كرده است. این كسورات كجا رفته است و در چه حسابی وارد شده؟ مگر امروز نباید تعهدات بابت این كسوراتی كه در طول سالهای خدمت اینها انجام می شده، ما الان برویم برای اینها تأمین كنیم. آقای وزیر! پس اولین نكته ما این است كه منابع این صندوق از محل آنچه كه به عنوان كسورات بوده باید تأمین شود. حالا اگر كسی در یك دولتی اشتباه یا تخلف كرده موضوع باید پیگیری شود، اما منابع اینها كه نباید از بین برود.

نكته بعدی كه شما مطرح كردید موضوع بحث ورودی و خروجی است. عزیزان! صندوق بازنشستگی فولاد ورودی ندارد. الان ما محاسبه كردیم، تقریباً سالی (۲۰۰۰) نفر به دلیل كهولت سن و بیماری های متعدد دارند از دنیا می روند. یعنی منابع جدیدی لازم ندارد، یعنی اصلاً با توجه به منابع و صندوقی كه الان منابع خودش است می تواند به بهترین وجه اینها را اداره كند. اینها (۱۰) سال دیگر اصلاً زنده نیستند كه ما بخواهیم حمایت شان كنیم. الان (۲۰) هزار میلیارد تومان منابع از دولت طلب دارند. در كنار این حدود نزدیك (۱۷) هزار تا (۲۰) هزار میلیارد تومان در سال ۹۱ دارایی منتقل شده است. این منابع دارایی در قالب این صندوق می خواهد اداره شود، شما ببینید وضعیت اداره این صندوق چگونه است. آقای وزیر! چه كسی باید پاسخگو باشد؟ مگر شما متولی وزارت رفاه نیستید؟ مگر مسئولیت صندوق ها را به عهده شما نگذاشته اند؟ شما باید پاسخ بدهید بابت این عملكرد صندوق ها در كشور چكار ه اید؟ انتظار ما این است كه پاسخ بدهید این منابع در اختیار بوده، باید به بهترین وجه اداره شود. در سالهای گذشته می آمدند با هزار مشكل از محل صندوق اداره می كردند، اما ما دو سال است در مجلس كمك كردیم، دولت هم در لایحه نیاوردند، شما هم می دانید، ما هم خبر داریم، در لایحه نیاوردند، ما در مجلس كمك كردیم در لوایح بودجه آمد، ما سال گذشته و امسال مشكل این بدبخت ها را حل كردیم.

اما سؤال ما این است، شما می فرمایید امروز مطالبه ندارند، من مطالباتشان را می خوانم شما یادداشت كنید. هفته گذشته كه تعداد زیادی از آنها آمدند جلوی اداره كل كار و تأمین اجتماعی اصفهان تجمع كردند برای چه تجمع كردند؟ چرا شورای تأمین در اصفهان ورود كرد كه این موضوع را جمع كند؟ اینها برای چه آمدند؟ من مطالبات را می خوانم، آقای وزیر یادداشت كنند و توضیح بدهند.

مطالبه اول آنها در خصوص موضوع بحث اعمال بند (۵۹) در قانون بودجه است كه بابت تبصره (۵) ماده (۱۰۹) آیین نامه فولاد است. الان بر اساس محاسباتی كه ما انجام دادیم، بر اساس این به استناد این حكم كه باید اجرا شود حكم اینها حدود (۱۰۰۰) میلیارد تومان طلبكار هستند، به استناد یك حكمی كه باید اجرا شود. (۸۴) هزار نفر انسانهای مظلوم و شریفی كه عمرشان را در معدن گذاشتند، ریه هایشان را از دست دادند. شما آمدید این تفاوت را در سالهای ۹۱ و ۹۲ ناقص اعمال كردید، بابت همان نقصش هم حدود (۷۳) میلیارد تومان تعهدات شان الان ایفا نشده است. الان این مطالبه را چه كسی باید بپردازد؟ چه اقدامی باید بشود؟ الان بیمه عمر و پس انداز اینها چه وضعیتی دارد؟ شما آخرین وضعیت را بپرسید، اطلاعات را سؤال كنید، بپرسید ببینیم به چه شكل است.

در خصوص موضوع بحث درمان اینها، الان چندین ماه است كه بیمه ها از ارائه خدمات به اینها خودداری می كنند. من حداقل مطمئن هستم الان در استان خود من در كرمان حدود (۱۵) میلیارد تومان بدهی ناشی از حوزه درمان است كه به اینها خدمت درمانی نمی دهند. همین كارگران مظلومی كه شما رفتید با آنها ابراز همدردی كردید، اینها كسانی بودند كه چند ماه خدمات بیمه ای شان با مشكل مواجه شده بود و به خود شما هم گفتند. ما می گوییم الان در كشور حدود (۷۵) میلیارد تومان بابت تعهدات صندوق فولاد به بیمه ها كه خدمات درمانی به اینها بدهند مانده است. در بحث تفاوت سه ماه سال ۹۵ آنها كه قرار بود بر اساس قانون (۱۲) درصد اضافه شود، الان مبالغ پرداختی شان مشخص نیست چه اتفاقی افتاده و كجا رفته است. مجموع مطالبات اینها در بخشهای مختلف و همچنین رویكردی كه بابت مدیریت دارایی های اینها باید انجام شود. شما باید این مجموعه را مدیریت كنید. البته زحمات مدیر جدیدی كه در صندوق بازنشستگی فولاد آمده، ما از آقای نوروزی تقدیر كردیم، نشستیم جلسه گذاشتیم، ایشان هرچه در توان شان بوده می گذارد و گذاشته، ما نسبت به تصمیمات ایشان، ولی ما می بینیم در آنجا تصمیماتی گرفته می شود كه یك ریال منافع ناشی از مدیریت آن كه باید به این بازنشستگان برگردد انجام نمی شود. آقای وزیر این توضیحات را بفرمایند تا من دوباره بخش بعدی ام را صحبت كنم.

دبیر (كاتب) ـ متشكر جناب آقای پورابراهیمی، حضرت عالی هفت دقیقه صحبت كردید. جناب آقای وزیر! شما هشت دقیقه وقت دارید.

علی ربیعی (وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

من اگر این موارد را گفتم برای این بود كه دوستان بدانند من در چه شرایطی این را تحویل گرفتم. این واقعیتی بود كه من به شما عرض كردم. این صندوق، صندوق نبوده است. می گویید كسورات كجا رفته؟ الان اسنادی كه من در اینجا دارم، كسورات به صندوق واریز نمی شده است، كسورات هزینه شركت ها می شده است. قرار بوده افراد در اینجا بیایند به سبك روسی بازنشسته شوند، از همان شركت هم حقوق بگیرند. اصلاً صندوق وجود نداشته كه كسوراتی كسر شود كه بگوییم الان كسورات اینها كجاست.

به هر حال من مسئول دوران خودم هستم، من در زمانی كه آمدم به اعتقاد خودم هم تمام تلاشم را كردم و عملكرد ما در این صندوق عملكرد نسبتاً موفقی بوده، البته كافی نیست. البته ما هنوز باید بیشتر به این كارگرها برسیم. اما الان اتفاقی كه افتاده، به این صندوق سه دور سرمایه گذاری هایی صورت داده، در سالهای قبل هر سه دور زیان ده بودند. من امروز باید با اینها چكار كنم؟ واگذاری كه سال ۹۱ صورت گرفته، زغال هایی كه واگذار شده است، شركت دخانیات كه واگذار شده، (۳۰۰۰) كارگر اضافه دارد، (۴۰۰۰) كارگر در آنجا اضافه دارد، من مسئول تثبیت شغل هستم، همه را حفظ كردم، حتی حاضر نشدم به قیمت اینكه اینها را اخراج كنم بازه سرمایه اینها را بالا ببریم. ما سعی كردیم اموال اینجا را نگه داریم، چیزی كه واگذار شده و هیچ كس هم فریاد نزده، یك دسته اموالی بوده كه نمی تواند اداره كند. سال ۹۱ تا سال ۹۳ كه من آمدم حقوق ها را در اینجا سامان بدهم، افزایش هایی كه داده بودند ناگهانی بود. ما با این وضع هم مواجه شدیم، هرچند باید به طور منطقی با همین ها ادامه می دادیم و جلو می بردیم.

الان ما (۹۰) درصد مسیر را درست رفتیم، یك قسم مطالبات است كه ناشی از این مطالعات ناشی از قوانین یا مقرراتی است كه می خواهند آن را یك به سمت همسان سازی ببرند، یا به سمت برخی مطالبات ببرند. در شرایطی كه الان صندوق به زور خودش را اداره می كند بارها گفتم اتفاقاً نزدیك ترین دوستان، رفیقان و عزیزان من بچه های همین صندوق فولاد هستند، ما به هم اعتماد مطلق هم داریم، با آنها هم حرف زدم، گفتم دست و بالم باز شود، به محض اینكه این صندوق مقداری جان بگیرد حتماً تا به آخر یك قِران همه مطالباتی كه از گذشته باید محاسبه بشود و من هم مقصر نبودم، امروز من باید مطالبات سال ها قبل را احیا بكنم و بدهم در آن هم بحثی ندارم منتها اگر می خواهیم در مورد مدیریت موفق یا ناموفق این صندوق بحث كنیم، درست است مجلس كمك كرده، من ممنون همه مجلس هستم، ممنون شما، كمیسیون، آقای كوهكن همكاری كرده، نمایندگان اصفهان همكاری كردند، آقای فولادگر همكاری كرد حالا در ذهنم نیست اسم های دیگر را بگویم، همه همكاری كردیم اتفاق خوبی رخ داده. الان باید كمك بكنیم ما (۱۹) هزار تا actuary دیگر اینجا در این وضعیت بدهكاریم. آن چیزی كه پرداخت شده كفاف نمی دهد. من حاضرم همه را بگیرند دو تا پالایشگاه به این شركت بدهند كه سالیانه بشود (۲۰۰۰)، (۳۰۰۰) میلیارد تومان از آن پول درآورد. چیزی كه واگذار شده نیازمند فرآیند طولانی است و من نگران هم هستم كه هر سال بخواهیم از میزان مطالباتش حقوق اینها را بدهیم. پنج سال دیگر من وزیر نیستم، (۶)، (۷) و (۸) سال دیگر هر كس بیاید روز مكافاتش است. اتفاقاً امروز ما باید وضعیت اینها را پایدار بكنیم و ما در این جهت حركت می كنیم.

در بحث درمان مشكلاتی بود كه آیا شركت های قبلی یا صندوق باید بدهد. من به سمتی دارم می برم كه یك بیمه تكمیلی كامل برای اینها بنویسیم كه دیگر هیچ مشكلی پیش نیاید، الان هم سعی كردم ما مسائل درمان اینها را بی كم و كاست در این شرایطی كه الان وجود دارد جبران بكنیم. به هر حال آنچه كه الان ما در این صندوق با آن رو به رو هستیم، خود شما هم بهتر از همه می دانید ما خوشبختانه حالا به هر دلیلی، به هر كمكی بوده دیگر چهار ماه و نیم بدهی پرداخت معوق در مورد اینها الان نداریم. الان حقوق فروردین اینها هم به روز است. آنچه كه هست مطالباتی از گذشته است كه باید بر اساس محاسباتی صورت بگیرد آن را هم من قبول دارم. من اصلاً هیچ وقت كتمان نكردم آن را ما به چه شكل باید پیگیری بكنیم.

ببینید! من لیست شركت های واگذاری را آوردم فرصت نیست كه بگویم چقدر اینها از روزی كه آمدند زیان ده بودند واگذار شدند. البته یك معدن خوبی هم مثل بافت در آن بوده یك دفعه قیمت سنگ در جهان پایین آمده، این صندوق دچار تلاطم های اقتصاد جهانی شده. ما سه راه حل داشتیم؛ صندوق را منحل بكنیم، این افراد بیایند و دولت به آنها حقوق بدهد. این راه حل پذیرفته نشد، حتی من حاضر بودم این صندوق به وضع قبل برگردد باز این مورد رضایت قرار نگرفت. راه سوم این بود كه ما actuary آن را واقعی كنیم، شما كمك كنید ما بتوانیم منابع پایداری اعم از اوراق و نقدی و شركت هایی كه بتواند سود بدهد برای اینها بگیریم. خودتان هم اذعان دارید، آقای نوروزی! تیمی كه الان ما آنجا گذاشیتم بچه هایی هستند كه الان پا به كار هم ایستادند، متخصصین هم آنجا گذاشتیم، بچه های خوبی را آوردیم در هیأت مدیره و شركت های اینجا گذاشتیم. بتوانیم نوعی سامان بدهیم كه در آینده بتواند مشكلاتشان را جلو ببرد.

من قطعاً در اینكه هم كارگرانی كه در این صندوق كار می كنند و هم مجموعه كارگرانی كه در زغال كار می كنند، در جای دیگر كار می كنند و به سختی كار می كنند در آن تردیدی ندارم. حادثه ای كه در زغال رخ داد، حادثه تأسف انگیزی رخ داد كه گزارشش را ان شاء الله در آینده ای نه چندان دور منتشر خواهم كرد. كارگران زغال بدترین شرایط را دارند، من در این هیچ تردیدی ندارم. ما امروز داریم در مورد اینكه چطور زندگی اینها را بهتر كنیم صحبت می كنیم و به اعتقاد من باید راه هایی را جست و جو كنیم كه چگونه ما زندگی و شرایط اینها را بهتر كنیم. این صندق با شرایط گذشته ای كه داشته، با اتفاقات و نوع شكل گیری آن، نوع واگذاری آن، نوع آمدن آن همه غلط بوده و در آن دوران خیلی ها به من می گفتند شما مسئولیت صندوق را قبول نكنید و من متعهدانه این صندوق را در آن دوران قبول مسئولیت كردم، قبول كردم كه كار آن را انجام بدهم و تا به حال هم من فكر می كنم گام هایی كه در این دو، سه سال برداشتیم به اندازه (۲۰) سال گذشته صندوق ما گام هایی را در ارتباط با این صندوق در این جهت برداشتیم و باز هم معتقدم و اشاره می كنم كه ما بنشینیم، مجلس و دولت شما بیشتر می توانید به من كمك بكنید. با همین مصوباتی كه امروز داریم بتوانیم شرایطی را ایجاد بكنیم، قبلاً هم آقای دكتر لاریجانی پیشنهاد كمیته مشتركی را در این زمینه داده بودند. یادم نیست در چه موقعی ولی این پیشنهاد را داده بودند. ما بتوانیم شرایطی را برای منابع، مصارف یكسان برای این صندوق ایجاد كنیم تا ان شاء الله افرادی كه سال های عمرشان را به سختی گذرانده اند، افرادی كه شُش آنها پر از زغال است بهتر بتوانند بازنشستگی خودشان را سالم تر ادامه بدهند. ما هم لحظه شماری می كنیم و همه آرزویمان بر این است و همه تلاشمان بر این است كه این افراد زندگی بهتری داشته باشند.

منتها بحث بر سر مدیریت این صندوق هست و عرض می كنم كه من همه تلاش خودم را كردم كه این صندوق از آن بحران بیرون بیاید و امروز این صندوق از آن بحران بیرون آمده و مطالباتی هم كه افراد دارند، من به خود همه اعضای كانونشان گفتم به محض اینكه من بتوانم مقداری از actuary را بگیرم و بتوانم سر و سامانی بدهم این مطالبات قابل بررسی هست و باید بررسی بكنیم و من معتقدم بر فرض مگر این پول كجا می رود؟ (نایب رئیس ـ خیلی ممنون) حالا (۱۰۰۰) میلیارد تومان هم بالا و پایین بشود این پول به زندگی بازنشسته كارگری می رود كه افتخار ما است كه او یك ذره بهتر زندگی بكند. والسلام علیكم و رحمه الله

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، آقای پورابراهیمی بفرمایید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی (كرمان و راور) ـ آقای وزیر ببینید! ما چند نكته را مطرح كردیم، انتظارمان این بود كه شما این محورهایی كه ما مطرح كردیم را به عنوان مطالبات اینها قبول دارید یا ندارید. اگر این مطالبات برای این بازنشستگان وجود دارد كه شما در اینجا باید تصمیم بگیرید و بگویید ما این اقدام را انجام می دهیم. من سه، چهار محور را مطرح كردم. گفتم حكم ناقصی كه در سال ۹۱ بابت همسان سازی حقوق این (۸۴) هزار نفر بازنشستگان در كشور باید انجام بشود كه تعهداتشان و اینها را چه وقتی، پس از مرگشان می خواهند بگیرند؟ چه وقتی می خواهند بگیرند؟ آقای وزیر می فرمایند صندوق ورودی ندارد، این به نفع شما است نه به ضرر شما. یعنی وقتی ورودی ندارد شما بازنشسته انتهای دوره تان كم است.

آقای دكتر پزشكیان! الان به طور متوسط در هر روز حدود (۷) نفر از این بازنشستگان دارند از دنیا می روند، عمر اینها دارد از بین می رود. این تعهدات مربوط به اینها را ما چه وقتی می خواهیم برای اینها پرداخت كنیم؟ حكم ناقصی كه اجرا كردند حدود (۴۰۰) میلیارد تومان الان منابع برای این بخش می خواهد، آقای وزیر توضیح ندادند می خواهند چه كار بكنند. پرداخت می كنند یا پرداخت نمی كنند؟ موضوع تفاوت سه ماهه سال ۹۵ اینها كه مطرح كردند چه تصمیمی باید گرفته بشود؟ ما اینها را شفاف گفتیم.

موضوع بحث درمان آنها؛ حدود (۷۵) میلیارد تومان الان بدهی درمانی دارند، درمانگاه ها اجتناب می كنند از اینكه خدمات درمانی بدهند. بدترین بیماری ها را اینها دارند. آقای وزیر! شما در خصوص اینها می خواهید چه كار بكنید؟ امروز شما مسئول هستید، مطرح می كنید می گویید به زور این صندوق را به من دادند، خودمان خبر و گزارش داریم كه شما خودتان قبول كردید، رفتید در هیأت وزیران گفتید من این صندوق را قبول می كنم. امروز مطرح می كنید كه این را به زور به ما دادند!؟ اصلاً ما كار نداریم، این صندوق را به زور به شما دادند. امروز شما برای اداره آن متولی هستید. الان شركت های زیرمجموعه صندوق فولاد مگر بخش زیادی از آن صندوق های شركت های زغال سنگ نیستند كه شما متولی آنها هم باید باشید؟ الان این كارگرهای شركت های زغال سنگ كه فردا اینها در این مجموعه ها بازنشسته می شوند اینها باید چه كار بكنند؟

الان ما دو تا مجموعه داریم، یكی شركت زغال سنگ در كرمان داریم یكی شركت زغال سنگ سمنان. الان اینها نزدیك (۱۰) هزار نفر كارگر در اینها مشغولند. مطالبات اینها در بخش كارگری یكی طرح طبقه بندی مشاغل است كه این شركت ها زیر نظر صندوق بازنشستگی فولاد كشورند. چه كسی باید برای این تصمیم بگیرد؟ موضوع حل مشكل پرداخت (۴) درصد سهم كارفرما بابت مشاغل سخت و زیان آور الان امروز امكان پذیر نیست. این كارگرانی كه در معدن شمال مظلومانه به خاطر ایمنی دچار مشكل شدند من امروز در صحن علنی اعلام می كنم، من بررسی كردم حوزه انتخابیه بنده حوزه معادن زغال سنگ كشور است. یكی از قطب های زغال كشور است. حدود (۱۵) هزار نفر از این بازنشستگان مظلوم در خود كرمان هستند، حوزه بنده هستند.

آقای رئیس جمهور، شورای امنیت ملی! من امروز اعلام می كنم به دلیلی ضعف مفرطی كه امروز در وزارت رفاه و وزارت صنعت و معدن بابت ایمنی معادن هست یك معدن زغال سنگ در كشور ایمنی ندارد. شما چطور می خواهید جواب خدا را بدهید؟ كارگرانی با (۹۰۰) هزار تومان، (۱) میلیون تومان آنجا می روند سه ماه، سه ماه، چهار ماه، چهار ماه حقوق هم نمی گیرند. اینها را چه كسی باید رسیدگی بكند؟ الان یك سال است قیمت زغال سنگ را معاون اول ابلاغ كرده افزایش پیدا بكند بابت افزایش آن اقدامی نمی كنید. چه تصمیمی در كشور برای اینها می خواهید بگیرید؟ مظلومیت از این بالاتر در اعماق زمین به دلیل عدم ایمنی جانشان را اینطور از دست بدهند؟ مگر یك بار است در كشور اتفاق افتاده؟ مرتب دارد اتفاق می افتد.

الان در شركت های زغال سنگی وابسته به صندوق فولاد كه شما باید پاسخ بدهید در سمنان، در شاهرود، در كرمان معدن همكار چه اتفاقی دارد می افتد؟ یك معدن را شما مثال بزنید كه ایمنی داشته باشد. این كارگران با چه امیدی دارند صبح می روند داخل این معدن؟ قیمت زغال را متعادل نكردید، تعهداتشان را پرداخت نكردید، (۴) درصد سهم سختی مشاغل زیان آور را انجام ندادید. آقای وزیر رفاه! چقدر جلسه ما با شما بگذاریم، چقدر معاون شما بگوید من حرف های شما را قبول دارم ولی اجرا نكنید؟ این مردم باید به چه كسی پناه ببرند؟ چطور صحبت بكنند؟ این چه تصمیمی است شما در اقتصاد كشور می گیرید؟ این مردم مظلوم در معادن از بین می روند می روید ابراز تسلیت می كنید، تسلیت خشك و خالی به چه درد این مردم می خورد؟ چطور باید تصمیم بگیریم؟ باید به اینها كمك بكنیم.

امروز آقای وزیر مطالبات اینها را می گوییم، این كارمندان مظلومی كه در معادن زغال دارند كار می كنند شما چطور می خواهید ضریب سنواتشان را محاسبه بكنید؟ اصلاً استراتژی حمایت از صنعت زغال در كشور كجا است كه ما باید تكلیف اینها را مشخص بكنیم. هیچ حمایتی نمی شود، رهاشده ترین موضوع صنعت اقتصادی در كشور صنعت زغال است. این كارگران مظلوم، بازنشسته ها باید صدایشان را به چه كسی برسانند؟ ما وظیفه داریم در صحن صحبت هایمان را بكنیم.

آقای وزیر! شما باید اینجا جواب بدهید، مسئولید، متولی هستید. شما ببینید چه اتفاقی افتاده، در سوادكوه چه اتفاقی افتاده، در معدن باب نیزو كرمان چه اتفاقی افتاده، در معادن دیگر چه اتفاقی افتاده. ما این سؤال ها را می كنیم نماینده مردم هستیم آنها به ما مراجعه می كنند. همین هفته گذشته من در كرمان بودم خدا را شاهد می گیرم، به والله قسم كارگران زغال سنگ معدن همكار پیش بنده آمدند از نزدیك صحبت كردند می گویند ما نگران معدن هستیم. در كشور چه كسی باید تصمیم بگیرد؟ مطالباتشان اینطور است، وضعیت كارگری شان هم اینطور است، شما هم وزیر رفاه هستید. ما باید به چه كسی بگوییم؟ آقای رئیس جمهور شما برای ما با نماینده با آقای وزیر تعیین تكلیف كنید. ما گلایه مان را به چه كسی بگوییم؟ الان هم می گوییم این تعهدات را اجرا كنید. تعهدات را اجرا كنید تعهدات مربوط به اینها است. (۱۰) سال دیگر بازنشستگان نیستند، ما این منابع را به چه كسی می خواهیم بدهیم؟ این (۲۰) هزار میلیارد تومان مطالبات دولت پورتفوی نزدیك (۲۰) هزار میلیارد تومانی برای چه كسی است؟ چرا ما نباید به اینها بدهیم؟ اگر اینها بعدها از دنیا رفتند شما به اینها هرچه هم بدهید خیری به اینها نمی رسد.

آقای وزیر! ما خواهش می كنیم منطقی فكر كنید. ما از شما درخواست می كنیم در تصمیماتتان منصف باشید، در اداره اینجاها. درست است شما به یك وزارتخانه عریض و طویل تبدیل شده اید و شما یك مجموعه عظیمی دارید، از بزرگترین مجموعات كه من خواهش می كنم همكاران ان شاء الله در دولت آینده وزارت رفاه را تعیین تكلیف كنیم. این وزارت اینطور نمی تواند اداره بشود. یك وزارت عریض و طویلی كه همه چیز در آن وجود دارد، اقتصاد كشور است، بانك هست، بیمه هست، پتروشیمی هست، پالایشگاه هست، زغال سنگ هست بله، آقای وزیر نمی رسد.

آقای وزیر! ما امروز درخواستمان این است برای بازنشسته ها، برای كارگران زغال سنگ وقت بگذارید، فقط نروید سر معدن برای از دست رفتگانشان دلسوزی كنید، اینها را كار كنید. طرح طبقه بندی مشاغل را بیاورید، بحث (۴) درصد مشاغل سخت زیان آور را حل كنید. ما اینها را از شما می خواهیم چیز دیگر هم نمی خواهیم.

آقای پزشكیان! امروز اگر این مطالباتی كه داریم مطرح می كنیم از زبان كارگر است، از زبان بازنشسته است. آقای وزیر قبول دارد، الان زمان بندی می كنند جلوی شما بگویند ما ظرف دو ماه، سه ماه حل می كنیم بنده هم می گویم ما آماده هستیم. دست وزیری را ما می بوسیم كه مشكل این كارگر و بازنشسته را حل بكند. مگر ما با كسی تعارف داریم، یا با كسی مشكل داریم؟ امروز دوستان مطرح كنند، بگویند ما اینها را حل می كنیم، ما كاری نداریم اینها را حل بكنند، به خودشان سپردیم. من چند ماه است دارم پیگیری می كنم انگار نه انگار، امروز هم كه در صحن می آیند می گویند باشد ما انجام می دهیم، خوب الان به ما بگویند انجام می دهیم. زمان بندی بكنند، این چهار، پنج تا مطالبه ای كه من مطرح كردم را بگویند بر اساس یك بازه زمان بندی اینها را اجرا می كنیم. ما می خواهیم مشكل بازنشسته حل بشود، ما می خواهیم مشكل كارگر معدن زغال حل بشود.

آقای پزشكیان! شما تصمیم بگیرید، در خصوص مطالبات اقدام بكنند ما آماده هستیم وزارت رفاه را كمك كنیم، اقدام نكنند سؤال را به رأی بگذارید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای دكتر خیلی متشكرم. جناب آقای دكتر قبول كردند كه همه مطالبات را ان شاء الله در چهارچوب قانون پرداخت بكنند و كاری هم كه از دستشان برمی آید، آقای دكتر! به هر حال این روندی است كه ان شاء الله وزارت رفاه حتماً پیگیری بكند. اینها قبول دارند كه این مطالبات را باید پرداخت بكنند. میكروفن آقای پورابراهیمی را باز كنید.

پورابراهیمی داورانی ـ آقای دكتر! من از این توضیحات حضرت عالی ممنونم. خواهشم این است یك برنامه زمان بندی را به هیأت رئیسه بدهند اگر بر اساس آن برنامه زمان بندی كار انجام شد ما تشكر می كنیم، اگر انجام نشد بنده سؤالم را مجدد در صحن مطرح می كنم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ حالا ان شاء الله آن را می گیریم ولی این سؤال را نمی شود دوباره مطرح كرد، آقای دكتر ربیعی! ان شاء الله این مشكلات عزیزان را حل بفرمایید. خیلی ممنون، متشكرم.

 

۱۰ ـ تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

نایب رئیس (پزشكیان) ـ تذكرات را بفرمایید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

لیست تذكرات خارج از دستور جلسه امروز: آقای همایون هاشمی نماینده محترم میاندوآب، شاهین دژ و تكاب بفرمایید.

همایون هاشمی (میاندوآب، شاهین دژ و تكاب) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام عرض می كنم خدمت همكاران محترم.

«فاعتبروا یا اولی الالباب همانطوری كه مستحضر هستید بنده بارها پشت همین میكروفن به وزرای محترم صنعت و كار و رفاه اجتماعی تذكر دادم كه منطقه حوزه انتخابیه من كه جنوب آذربایجان غربی، میاندوآب، شاهین دژ و تكاب است آبستن حوادثی از موضوع و جنس حادثه گلستان و آن كارگران مظلومی كه من همینجا خدمت نمایندگان محترم استان گلستان تسلیت عرض می كنم. چرا دخالت نمی كنید، چرا الان كار را انجام نمی دهید كه فردا سرافكنده می شوید؟ حدود (۱۰۰) تا معدن در منطقه و حوزه انتخابیه بنده است كه مظلوم تر از همین منطقه زمستانی یورت هستند. بارها به این وزرای عزیز تذكر دادم، چرا اینقدر بی عرضگی در این وزارتخانه ها حاكم است؟ امروز اگر در منطقه من هم حادثه ای رخ داد بنده اتمام حجت كردم، آقا! (۱۰۰) تا معدن آنجا است، كارگرهای ما هم گرسنه هستند. (۲۲) ماه است به بعضی مردم حقوق ندادند. اخراج می كنند، همین یك ماه اخیر (۲۰۰) معدن كار را اخراج كردند. برای چه این كارها را می كنند؟

تذكر دوم من به وزیر محترم كشاورزی است. برای آخرین بار عرض می كنم، حقآبه تكابی های مظلوم را بدهید. به خدا دارید ظلم می كنید.

گنه كرد در بلخ آهنگری

به ششتر بریدند سر مسگری

احیاء دریاچه ارومیه به خدا بهانه است. چرا چاه های منطقه ما را پر می كنید؟ آقای وزیر! چاهی را دارید پر می كنید كه سن آن از سن تو بیشتر است. چرا ظلم می كنید؟ (رنجبرزاده ـ تشكر) بنده امروز اتمام حجت كردم، حالا خودتان می دانید و خدای خودتان.

دبیر (رنجبرزاده) ـ از جناب آقای هاشمی متشكرم. آقای كاتب بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ دو گروه از میهمانان عزیزمان كه تشریف آوردند را اعلام می كنم.

ـ جمعی از دانشجویان فرهنگی دانشگاه فرهنگیان از شهرستان نیشابور استان خراسان رضوی كه به مناسبت میلاد حضرت علی اكبر و روز جوان تشریف آوردند میهمانان سركار خانم چنارانی و جناب آقای گرمابی نمایندگان محترم نیشابور و فیروزه هستند.

ـ جمعی از دانشجویان رشته حقوق اساسی دانشگاه علامه طباطبایی تهران میهمانان جناب آقای زارع نماینده محترم آباده، بوانات و خرم بید هستند كه به این عزیزان خوش آمد می گوییم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ جناب آقای نصرالله پژمانفر نماینده محترم مشهد و كلات بفرمایید.

نصراله پژمانفر (مشهد و كلات) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و تبریك دارم به مناسب نیمه شعبان. چند تا تذكر دارم، اول به رئیس جمهور و وزیر آموزش و پرورش بر اساس مكاتبه ای كه در ۲۴/۱۲/۹۵ بنده با وزارتخانه داشتم متأسفانه گزارشاتی از شهرستان های متفاوت به كمیسیون فرهنگی رسیده كه نسبت به آموزش قرآن بر اساس توافقی كه در سند (۲۰۳۰) در یونسكو بر اساس این كه باید بچه ها را تا سن (۱۰) سالگی با یك زبان بیشتر آشنا نكنند آموزش قرآن را ممنوع كردند به عنوان كلاس های روان شناسی و دوره های ضمن خدمت اعلام كردند كه از سال آینده آموزش روان خوانی، حفظ قرآن كریم در پیش دبستانی ها و در دبستان ها تا سوم ابتدایی ممنوع است و جلوی مراكز پیش دبستانی كه آموزش قرآن را برای بچه ها دارند می گیرند. این یكی از جنایاتی است كه به عنوان سند (۲۰۳۰) در كشور دارد صورت می گیرد. مكاتبات زیادی شده كه جلوی آن گرفته نشده.

تذكر دوم به آقای رئیس جمهور است. آقای رئیس جمهور! یك نفر از این افراد را شما نام ببرید كه گفتند در خیابان ها می خواهند دیوار بكشند. چرا دروغگویی، چرا اینقدر فضای جامعه را متشنج كردن؟ واقعاً مصلحت كشور نیست این مسائل را این چنینی مطرح كردن.

تذكر سوم بنده در ارتباط با تهدید هایی است كه از طرف فرماندارها علی الخصوص دهیاری ها به مردم روستاها و شهرستان های كوچك دارد صورت می گیرد. مراجعات زیادی داشتیم كه تهدید می كنند كه در صورتی كه از صندوق رأی منطقه شما رأی آقای روحانی در نیاید یارانه هایتان و خدماتی كه در این روستاها ارائه می شود قطع خواهد شد. مستندات و گزارشات فراوانی در ارتباط با این موضوع به دست ما رسیده، من انتظار دارم حداقل اینقدر وارد این عرصه به این شكل نشوند، بی طرفی را ما انتظار نداریم چون در هیچكدام از این ظرفیت ها به نفع مردم استفاده نكردند اما حداقل این شكلی وارد صحنه و استفاده كردن از بیت المال علیه مصالح مردم نشوند، اجازه بدهند مردم بر اساس منطق و شناخت خودشان گزینه مناسبی را كه می تواند گزینه صحیح باشد انتخاب بكنند.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر، از جناب آقای پژمانفر ممنونیم. جناب آقای زارع نماینده بوانات و خرم بید تشریف ندارند، جناب آقای احمد اناركی محمدی نماینده محترم رفسنجان و انار بفرمایید.

احمد اناركی محمدی (رفسنجان و انار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و ادب حضور ملت شریف ایران و همكاران خودم در مجلس شورای اسلامی و تبریك اعیاد شعبانیه. در آستانه انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا و همچنین میان دوره ای مجلس شورای اسلامی و ریاست محترم جمهور هستیم. شما مردم هستید كه در تمام صحنه ها نقش آفرینی می نمایید. انتظار است كه بار دیگر با حضور حداكثری خود در پای صندوق های رأی سرنوشت خود را به نحو احسن رقم زنید. به كاندیدا هایی كه حضور پیدا كردند به ویژه در بحث ریاست جمهوری انتظار می رود در عین رفاقت با رعایت اخلاق و رقابت اخلاق مداری را رعایت كنند و انتظارات مردم را بی جهت و با سخنان غیركارشناسی بالا نبرید. بعضی از مطالب توهین به شعور مردم است چرا كه ظرفیت كشور در بحث های بودجه و غیره مشخص است. راهكارهایی عنوان كنید كه بتوانیم بعد از سر كار آمدن وعده هایی را كه می دهیم انجام دهیم. وعده ها و قول های غیركارشناسی و وعده هایی كه قابل انجام نیست داده نشود كه چرا از ظرفیت خود صحبت كنید نه در تخریب دیگران.

اینجانب و همكارانم در شورای عالی نظارت استان سعی كردیم با رعایت مرّ قانون فرصت را برای همه عزیزانی كه برای كاندیداتوری شوراهای اسلامی ثبت نام كرده بودند بتوانند از این ظرفیت استفاده كنند و وارد صحنه بشوند و همچنین تشكر می كنم از همكاران خودم مجمع نمایندگان استان كه ما را یاری دادند و ان شاء الله بتوانیم یك كارنامه خوبی را تا پایان انتخابات داشته باشیم.

من در بحث معادن از ریاست محترم جمهور تقاضا دارم كه در بحث معادن با توجه به اینكه كرمان بهشت معادن ایران است در بحث امنیت و ایجاد بسترهای امنیت سازی در معادن توجهی بشود. (رنجبرزاده ـ تشكر)

در بحث خشكسالی به وزیر محترم نیرو با توجه به بحث كمبود آب، مدیریت منابع آب را می طلبد اما رعایت حال كشاورزان و چاه های آب كشاورزی آنها را خواهشاً چون تك محصولی بودیم و تنها محصول و درآمد ما پسته است خواهشی داریم در بحث آب رعایت حال كشاورزان بشود.

به وزیر محترم كشاورزی هم در بحث سرمازدگی و همچنین تگرگ اخیر در شهرستان های رفسنجان و انار رعایت حال كشاورزان و كمك در بحث بیمه محصولات كشاورزی را داریم، متشكرم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر، جناب آقای سیدحمزه امینی نماینده محترم هشترود و چاراویماق بفرمایید.

سیدحمزه امینی (هشترود و چاراویماق) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض تبریك فرارسیدن نیمه شعبان میلاد باسعادت حضرت مهدی موعود (عجل الله تعالی فرجه الشریف) (حضار صلوات فرستادند). قابل توجه دولت محترم و دولتمردان عزیز! خسارات جبران ناپذیری كه امسال برای گندم های كشاورزان شهرستان های هشترود و چاراویماق و بخش های تابعه نظركهریز و شادیان در اثر سرما و شرایط بد آب و هوایی وارد شده متأسفانه حدود (۹۰) درصد از كشاورزان محصولات خود را بیمه نكرده اند، چرا؟ چون در سال های گذشته بیمه پدر كشاورزان زحمتكش و زجردیده را درآورده. خسارات بیمه آنان را پرداخت نكرده و عدم پرداخت خسارات موجب سلب اعتماد كشاورزان شده و دیگر هیچ اعتمادی به صندوق بیمه كشاورزی ندارند و بی نهایت از عدم توجه دولت گلایه مندند.

چرا این همه به كشاورزان جفا می شود؟ چه گناهی كرده اند جز اینكه نان آور دولت اند و تولیدكننده هستند؟ آنان كه مثل بعضی ها از بیت المال نمی خورند، دسترنج دست های پینه بسته خودشان را می خوردند. الان دو سال متوالی است كه سیل و تگرگ خسارات زیادی به شهرستان های هشترود و چاراویماق وارد می كند اما آنطور كه باید و شاید به كشاورزان توجهی نشده. تقاضای كشاورزان شهرستان های هشترود و چاراویماق از دولت این است؛ بخشودگی وام های كشاورزی در سال ۹۶ و اعطای وام های كم بهره برای خسارت دیدگان. وضعیت آسفالت خیابان ها و كوچه های شهر هشترود قابل تحمل نیست، بیكاری در شهرستان های هشترود و چاراویماق طغیان می كند.

تذكرم به كاندید اهای محترم ریاست جمهوری؛ اخلاق مدار باشید، به جای كسب قدرت به فكر این ملت نجیب و شریف باشید. این همه در جامعه بی اعتمادی به وجود نیاورید. نظام ما نظام اسلامی است باید اخلاق اسلامی را در این رقابت ها رعایت كنید. والسلام علیكم و رحمه الله

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر از جناب آقای امینی. جناب آقای شهاب نادری نماینده محترم اورامانات بفرمایید.

شهاب نادری (پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی، روانسر و دهستانهای سرقلعه و جیگران) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن سلام و عرض ادب خدمت همكاران محترم و ضمن عرض تسلیت به خانواده های محترم كارگران شریف معدن استان گلستان.

تذكر اول من به جناب آقای دكتر روحانی رئیس جمهور محترم است. جناب آقای دكتر روحانی! مردم كُرد و مردمان اهل سنت كشور و مرزبانان غیور اورامانات در طول تاریخ ثابت كرده اند كه دوست دار ایران، اسلام، كشور و میهنشان هستند. در طول (۸) سال دفاع مقدس نشان دادند كه به نظام، امام و رهبری شان وفادارند. در این (۳۸) سال هرجا این نظام به حضورشان نیاز داشته است جانانه و مردانه برادری خودشان را ثابت كرده اند. لازم است جناب عالی مراقب باشید با سخنانتان طبل تفرقه و تشتت ایجاد نكنید، چرا كه آن ها با رهبر و شهدا پیمان بسته اند و تا آخر پای نظام ایستاده اند.

جناب آقای دكتر روحانی! جهت تنویر افكار عمومی در دفاع از روحیه پاك مردمان اهل سنت و مرزداران غیور نظام اسلامی و پرهیز از القای بی توجهی نظام به اهل تسنن كه متأسفانه در مناظره اخیرتان به این موضوع دامن زده اید چند نكته ای یادآوری نمایم. فرماندار زن اهل سنتی كه در مناظره تان به او اشاره كردید، یعنی شهیده مرجان نازقلیچی فرماندار فقید بندر تركمن كه از شهدای فاجعه منا بود و از طرف بسیج به عنوان شهید شاخص معرفی شد، بسیجی كه شما اقتدارشان را با طرح موضوع پرتاب موشك زیر سؤال بردید و موجب خوشحالی دشمنان نظام اسلامی گردید، حال بگویید آیا توانستید با دیپلماسی منفعلانه پیكر این شهید و دیگر شهدای منا را به كشور بازگردانید، یا نهیب ولی امر مسلمین حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (حضار صلوات فرستادند) موجب نشان دادن این اقتدار گردید؟

جناب آقای روحانی! معاون اول دولت شما همان كاندیدای پوششی برای دفاع از جنابتان، دختر وزیر آموزش و پرورش را دختری مظلوم و یك تحصیلكرده جویای كار می داند و قانون شكنی و قانون گریزی او را یك كار شرافتمندانه عنوان می كند. آیا كار قانونی و رنج پرمشقت كوله بران اهل سنت در شهرهای مرزی و اورامانات مظلوم و بی پناه (رنجبرزاده ـ تشكر) سنگربانان هشت سال دفاع مقدس را كار غیرقانونی تلقی می كنید؟

آقای رئیس جمهور! این روزها جنابتان از حقوق شهروندی و اخلاق مداری سخن می گویید، اما مردم شریف ایران (رنجبرزاده ـ تشكر) و مخصوصاً مردم كرد و اهل سنت كشور می دانند این جز بی توجهی چیز دیگری نیست. (نایب رئیس ـ خیلی ممنون، شما یك دقیقه اضافه صحبت كردید) كمترین حقوق شهروندی اخلاق مداری و احترام و كرامت است.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون و متشكر، نفر بعدی را دعوت بفرمایید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ جناب آقای علیرضا ابراهیمی نماینده محترم رامیان و آزادشهر بفرمایید.

علیرضا ابراهیمی (رامیان و آزادشهر) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

از پیام همدردی مقام معظم رهبری و اعزام نماینده به منطقه معدن زمستان یورت آزادشهر و از ریاست محترم و نمایندگان مجلس شورای اسلامی بابت همدردی با مردم این خطه تشكر می كنم. غم بسیار سنگین و جانكاهی مردم ما را فرا گرفت. (۴۳) نفر از كارگران متدین و بسیجی كه برای امرار معاش خانواده و تولید و اشتغال این مملكت مظلومانه جان خودشان را از دست دادند. در معدنی كه با عمق (۱۸۰۰) متری كار می كردند كه نه تهویه هوایی بود، نه كپسول اكسیژن مناسبی و نه بیمه ای، بیمه آنها بیمه آرایشگری و كتابداری (بود)، حتی چراغ روی سرشان را باید خود كارگر می خرید، در این تونل هواسازی نبود، گازسنج ها كامل نبوده و یا غیرفعال بوده است. قرارداد سفید امضا می كردند، حق اعتراض نداشتند كه اگر اعتراض می داشتند اخراج می شدند. از هیچ گونه امكانات رفاهی خود و خانواده شان بهره ای نداشتند.

آقای رئیس جمهور! خیلی خوب بود یكی از دو وزیر صنعت و معدن و كار و رفاه اجتماعی را سریع تر از كابینه اخراج می كردید، هنوز هم دیر نیست. وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی باید پاسخ دهد كه بازرسان او كجا بودند. وزیر صنعت، معدن و تجارت باید پاسخ دهد كه چرا امنیت تونل با ابزارهای ایمنی كارآمد تكمیل نبوده است؟

از دوربین و از دوستان رسانه ای مجلس می خواهم این ابزار كپسول اكسیژن كارگران بوده است. (۴۰) دقیقه، ابزار امروز كپسول اكسیژن كارگران در دنیا (۱۲) ساعت، پنج ساعت، نه (۴۰) دقیقه. چرا (۸) درصد شرایط سختی كار به كارگران معدن توسط دولت پرداخت نمی شود؟ (رنجبرزاده ـ تشكر) چرا در روز (۱۲) ساعت كار با حقوق (۸۰۰) هزار تومان؟

بیمه آنها در طول سال سه ماه پرداخت می شد. نزدیك به (۱۰) تونل در حوزه انتخابیه داریم، با این شرایط بد و سخت امید این را داریم كه دیگر چنین حوادثی تكرار نشود. انتظار داریم كمیته حقیقت یاب تحقیق و تفحص تا روشن شدن مسببین حادثه و مجازات عاملان، هر شخص و هر مدیری كه هست باید به سزای اعمال خود برسد. (رنجبرزاده ـ تشكر آقای ابراهیمی) از مقام معظم رهبری تقاضای عنوان شهید را برای این عزیزان جانباخته دارم (نایب رئیس ـ خیلی ممنون، وقت شما تمام شده) تا مرهمی بر آلام و دردهای خانواده آنها شود. ممنون و سپاسگزارم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ سركار خانم سیده فاطمه حسینی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس بفرمایید.

سیده فاطمه حسینی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

پیشاپیش ولادت باسعادت دوازدهمین اختر تابناك ولایت، حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) (حضار صلوات فرستادند) را به حضور ملت شریف ایران تبریك عرض می نمایم.

حادثه دردناك معدن استان گلستان و نیز سیل استان چهارمحال و بختیاری و جانباختن تعدادی از هموطنان عزیزم را تسلیت عرض می نمایم.

متأسفانه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری شاهد آن هستیم كه یكی از نامزدهای ریاست جمهوری برخلاف اصل دوم قانون اساسی كه میثاقنامه ملی و حاصل اندیشه امام خمینی (رحمه الله علیه) (حضار صلوات فرستادند) و ثمره خون شهیدان و دلسوزان نظام بوده است، با درصدبندی، ایجاد تفرقه و قطب بندی جامعه به مخالفت با كرامت و ارزش والای انسان برخاسته كه در مغایرت با فرمایشات رهبری در خصوص عدم قطب بندی جامعه و حضور حداكثری در پای صندوق های رأی نیز می باشد. لذا از هیأت مركزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری می خواهم با این عمل مغایر قانون اساسی كاندیدای متخلف برخورد نمایند تا شاهد حضور پرشور آحاد ملت در انتخابات كه موجب تحكیم پایه های نظام و افزایش قدرت بین المللی كشورمان است باشیم.

تذكر دومم به نامزدهای ریاست جمهوری است؛ از سوی دیگر در خصوص وعده های افزایش یارانه از سوی نامزدهای ریاست جمهوری با توجه به اینكه طبق گزارش مركز پژوهش های مجلس به ازای توزیع هر (۵۰) هزار تومان یارانه نقدی برای هر ایرانی شاهد كاهش قدرت خرید و افزایش (۴/۶) درصد تورم در سال نخست خواهیم بود و مجلس با آن مخالفت خواهد نمود، لذا از نامزدها می خواهم از دادن وعده های غیرعملی پرهیز نمایند.

مورد سوم؛ در مواردی نظیر موضوع زهرا نعمتی، مسأله حضور ملی نماینده ایران در عرصه رقابت های بین المللی است. برای صیانت از فرصت های بین المللی كشور از مسئولین انتظار رسیدگی عاجل دارم. ممانعت از حضور ایشان در این رقابت های بین المللی ضربه به بیت المال به جهت هزینه های گزافی كه برای رسیدن ایشان به این مرحله توسط دولت سرمایه گذاری شده است می باشد. تشكر می كنم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر، جناب آقای حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده محترم شاهین شهر، میمه و برخوار بفرمایید.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

از آقای دكتر پزشكیان تشكر می كنم كه عنایت كردند. تذكر بنده حفظ شأن مجلس است، چراكه ما با آقای روحانی مواجه هستیم، آقای رئیس جمهوری كه برنامه گریز و گزارش گریز هستند. بر اساس ماده (۲۱۳) قانون برنامه پنجم بنا بود كه هر سال هنگام تقدیم لایحه بودجه، آقای رئیس جمهور گزارش پیشرفت برنامه پنجم را ارائه بدهند، اما من از نظارت مجلس گزارش آن را خواستم، دیدم ایشان فقط یك گزارش كه آن هم به سالهای ۹۰ و ۹۱ كه مربوط به دولت قبل است را در سال ۹۲ گزارش داده اند و گزارش سالهای ۹۲، ۹۳ و ۹۴ را به مجلس نداده اند و این یعنی حقوق مجلس را نادیده گرفتن.

جالب است از (۸۳) آیین نامه لازم برای اجرای برنامه پنجم كه گذشت، تنها تعدادی از آیین نامه ها تهیه شده و (۳۴) آیین نامه آن توسط دولت اصلاً تهیه نشد كه بعد بخواهد اجرا شود. این در حالی است كه برنامه ششم و همچنین مواد دائم برنامه را هم ابلاغ نكردند.

از طرفی این تذكر را به وزیر آموزش و پرورش دارم كه اخیراً دو خلاف انجام داده اند. یكی اینكه همزمان كه وزیر بودند، رئیس هیأت مدیره شركتی بودند كه خلاف قانون بود و همچنین از كارت بازرگانی یك شركت فنی دیگری برای واردات كالا استفاده كردند كه آن را هم به جهت اینكه مهلتش گذشته بود (نایب رئیس ـ خیلی ممنون، متشكرم) (آقای دكتر! ۲۰ ثانیه اجازه بدهید) فرار مالیاتی و جرم بوده و همچنین پذیرش سند ننگین (۲۰۳۰) سازمان یونسكو كه برخلاف مصالح و منافع كشور بوده است. لذا از ایشان انتظار دارم كه خودشان استعفا بدهند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون.

 

۱۱ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور

نایب رئیس (پزشكیان) ـ تذكرات را بفرمایید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تذكرات كتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی كشور:

ـ آقایان: جبار كوچكی نژاد ارم ساداتی (رشت) و ذبیح نیك فر لیالستانی (لاهیجان و سیاهكل) به وزیر ورزش و جوانان در خصوص تبعیض در خدمت رسانی از سوی صندوق حمایت از قهرمانان ورزشی.

ـ آقای سیدجواد ساداتی نژاد (كاشان، آران و بیدگل) به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در خصوص اینكه چرا به داد كارگران مظلوم كاشانی نمی رسید.

به وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص دلیل صادرات مس از كشور توسط شركت صنایع مس علی رغم نیاز شركت های داخلی همانند دنیای مس كاشان.

ـ آقای عبداله رضیان (قائمشهر، سوادكوه، جویبار، سیمرغ و سوادكوه شمالی) به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در خصوص وضعیت نابسامان بیمه كارگران معادن زغال سنگ منطقه سوادكوه، شركت سامان و اشتغال آنها.

ـ آقای امیر خجسته (همدان و فامنین) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص لزوم توجه جدی به حذف و اصلاح نقاط حادثه خیز جاده ای.

ـ آقایان: محمدحسین فرهنگی، مسعود پزشكیان، شهاب الدین بی مقدار، احمد علی رضا بیگی و محمداسماعیل سعیدی (تبریز، آذرشهر و اسكو)، محمدرضا بادامچی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) و محمد وحدتی هلان (بستان آباد) به وزیر ورزش و جوانان در خصوص ضرورت اقدام عاجل جهت تجدیدنظر در محل برگزاری مسابقه فینال جام حذفی.

ـ آقای سیدمحمدجواد ابطحی (خمینی شهر) به اتفاق (۴۵) نفر از نمایندگان محترم مجلس به رئیس جمهور محترم و وزیر كشور در خصوص لزوم اجرای ماده (۶۸) قانون انتخابات ریاست جمهوری و تبصره (۲) آن و ضرورت اقدام عاجل برای جلوگیری از اقدامات گسترده خلاف قانون در انتخابات ریاست جمهوری و دخالت سازمان ها و دستگاه های دولتی در اقدام علیه نامزدهای انتخاباتی.

ـ آقای امیر خجسته (همدان و فامنین) به وزیر جهاد كشاورزی در خصوص لزوم توجه جدی به وضعیت بهداشت جمعیت دامی كشور و مقابله با آنفلوانزای پرندگان.

ـ آقایان: نادر قاضی پور (ارومیه) و علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر نفت در خصوص بازگشت فوری كارگران جایگاه های اختصاصی شهرستان مراغه با توجه به تعداد خریداران به حفظ كارگران در سطح اشتغال آنها برای مدت پنج سال.

ـ آقایان: علی وقفچی (زنجان و طارم) و شهرام كوسه غراوی (مینودشت، كلاله، مراوه تپه و گالیكش) به وزیر آموزش و پرورش در خصوص دلیل عدم پرداخت حقوق حق التدریسی ها بعد از گذشت هشت ماه.

ـ آقای هادی قوامی (اسفراین) به وزیر جهاد كشاورزی در خصوص پرداخت خسارت كشاورزان اسفراین در حادثه سیل و تگرگ در هفته های جاری كه خسارت دیده اند.

ـ آقای سیدعلی ادیانی (قائمشهر، سوادكوه، جویبار، سیمرغ و سوادكوه شمالی) به وزیر دادگستری در خصوص لزوم تسریع در تعدیل مبالغ جرایم نقدی مندرج در ماده (۲۸) قانون مجازات اسلامی.

به وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص لزوم تسریع در تدوین اساسنامه صندوق حمایت از تولیدات صنعتی آن هم پس از حدود پنج سال تأخیر.

ـ آقای حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) به وزیر كشور در خصوص ضرورت رسیدگی به رفتار ناشایست و غیرقانونی بخشدار جوكار و فرماندار ملایر با پلیس وظیفه شناس و شجاع راهور.

به وزیر نفت در خصوص تسریع در تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران وزارت نفت از شركتی، قراردادی و پیمانی به كارمند رسمی.

به رئیس جمهور محترم در خصوص صدور دستور ارسال لوایح جدید یا تمدید قوانین آزمایشی كه مدت اعتبار آنها به اتمام رسیده است.

ـ آقای حشمت اله فلاحت پیشه (اسلام آباد غرب و دالاهو) به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص تسریع در احقاق حقوق كارگزاران مخابرات روستایی با توجه به زحمات بی شائبه این عزیزان.

به رئیس جمهور محترم در خصوص دستور رفع مانع از احداث پتروشیمی اسلام آبادغرب در دستگاه های مربوطه.

به وزیر جهاد كشاورزی در خصوص پیگیری دلیل تعلل منابع طبیعی در تحویل زمین دانشكده فنی مهندسی رازی اسلام آباد غرب.

ـ آقایان: نادر قاضی پور (ارومیه) و علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص علت عدم استقرار مانیتورینگ در معدن زمستان یورت آزادشهر و عدم ایفای تعهدات توسط پیمانكاران.

ـ آقایان: نادر قاضی پور (ارومیه)، علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) و احمد امیرآبادی فراهانی (قم) به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در خصوص توجه به بازماندگان و ریشه یابی و اعلام دقیق حادثه معدن زمستانی یورت گلستان.

آقای دكتر! جناب آقای صباغیان بافقی هم از قبل یك تذكری داشتند، اگر اجازه بفرمایید ایشان هم صحبتی داشته باشند. جناب آقای صباغیان بافقی نماینده محترم بافق و مهریز بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی (مهریز، بافق، ابركوه، خاتم و بهاباد) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت نمایندگان محترم و بزرگوار عرض سلام و ادب دارم. تذكر من به وزیر محترم آموزش و پرورش جناب آقای آشتیانی بود. حقوق معلمان حمایتی از آبان ماه گذشته پرداخت نشده است. به این عزیزان ماهی (۴۰۰) تا (۶۰۰) هزار تومان می دهند كه می دانیم این پول، پول برق، آب و هزینه های جانبی هم نمی شود. حالا از این پول شش ماه هم می گذرد كه هنوز پولی به این عزیزان داده نشده است. حالا به چنین فردی كه می خواهد برای دانش آموزان ما معلمی كند، چطور می تواند معلم باشد؟ چطور می تواند رسالت خودش را انجام بدهد؟ بیشتر دغدغه خانواده و زندگی خودش را دارد و بعضاً مجبور هستند دنبال مشاغل دیگر بروند، راننده آژانس و فروشندگی. واقعاً در شأن نظام جمهوری اسلامی و نظام تعلیم و تربیت ما نیست. احساس می شود دستی در كار است كه ما باید بچه هایمان را به افرادی بسپاریم، یك مجموعه ای را فراهم كنیم كه واقعاً درست تعلیم و تربیت نشوند. احساس می شود كه یك دستی پشت این قضیه است. من خواهش می كنم كه وزیر محترم در این زمینه توجه كنند و به این موضوع رسیدگی كنند. 

تذكر دیگر من به وزیر محترم صنعت و معدن است. آقای وزیر! در یكی از شهرهای حوزه انتخابیه ما پنج سال است كه بخش خصوصی آمده فولادی بزند تعطیل است. از یك طرف اسناد بالادستی و قوانین و مقررات همه می گویند به بخش خصوصی توجه شود، پنج سال است كه این بنده خدا معطل است. (۵۰) سال است كه دارند معدن این منطقه را می برند و هیچ گونه كارخانه جوار معدنی زده نشده است. چه دستی در كار است، این مافیای فولاد می خواهد چكار كند؟

از یك طرف می بینیم آقای وزیر دستور می دهد كه این كار انجام شود، از یك طرف زیرمجموعه اش انجام نمی دهد. واقعاً دستی در كار است، من نمی دانم این مافیای فولاد چه كسی است، چه كسی دارد تصمیم می گیرد و ما باید چكار كنیم؟ بیكاری در منطقه بیداد می كند، ولی متأسفانه دست اندركاران هیچ اقدامی نمی كنند. (۳۵) درصد كار شده، وام، مجوز و همه چیز داده شده، نمی گذارند بنده خدا كار كند. خواهشی كه من از آقای رئیس جمهور و آقای وزیر دارم، به این موضوع رسیدگی و توجه كنند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون.

 

۱۲ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

نایب رئیس (پزشكیان) ـ پایان جلسه را اعلام می كنم. جلسه بعدی ما روز چهارشنبه بیستم اردیبهشت ۱۳۹۶ و دستور جلسه هم ادامه دستور هفتگی خواهد بود.

 

(جلسه ساعت ۱۲:۰۱ پایان یافت)

 

رئیس مجلس شورای اسلامی

علی اردشیرلاریجانی

 

۱۳ ـ ضمیمه:

الف ـ فهرست مصوبات

 

 


عنوان

ثبت

كمیسیون اصلی

كمیسیون فرعی

توضیحات

لایحه هوای پاك

۸۳

كشاورزی، آب و منابع طبیعی

اقتصادی، انرژی، برنامه و بودجه و محاسبات، صنایع، عمران و قضائی و حقوقی

متعاقب جلسات ۲۷،  ۷۷، ۹۶، ۹۷، ۹۸، ۹۹، ۱۰۰ و ۱۰۱ تصویب و به شورای نگهبان ارسال شد.

لایحه معاهده استرداد مجرمین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری كره

۲۱۴

قضائی و حقوقی

امنیت ملی و سیاست خارجی

متعاقب جلسه ۴۴ تصویب و به شورای نگهبان ارسال شد.

 

 

ب ـ فهرست طرح اعلام وصول شده

 


عنوان

ثبت

كمیسیون اصلی

كمیسیون فرعی

امضا كنندگان

طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده

۲۶۴

ارجاع طرح مزبور به كمیسیون های مربوطه تحت بررسی است.

استخراج امضاهای طرح مزبور تحت بررسی است.

 

 

 

ج ـ فهرست سؤال مطرح شده

 

عنوان سؤال ملی

اعلام وصول

شماره و تاریخ چاپ گزارش

كمیسیون گزارش دهنده

نماینده طراح سؤال

مقام مورد سؤال

توضیحات

دلیل عدم پرداخت مستمری بازنشستگان صندوق فولاد و تعیین تكلیف در این خصوص چیست؟

جلسه ۹۰

۱۱/۱۲/۹۵

شماره (۶۰)

۱۷/۲/۹۶

اجتماعی

محمدرضا پورابراهیمی داورانی

(كرمان و راور)

علی ربیعی

(تعاون، كار و رفاه اجتماعی)

به علت اقناع نماینده سؤال كننده، رأی گیری به عمل نیامد

 

 

 

 

د ـ فهرست اصلاحی و تكمیلی مربوط به ضمائم جلسات (۷۱ تا ۱۰۰)

ـ موارد اصلاحی و تكمیلی جهت درج در این قسمت وجود ندارد.

  

عملكرد مجلس تا پایان جلسه صد و پنجم

 

الف ـ وضعیت طرحها و لوایح

 

 

 

 

 

جمع كل اعلام وصولی ها                     ۲۶۴

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طرح های نمایندگان

۱۳۷

 

طرح های شورای عالی استان ها

۱

 

 

لوایح

۱۲۶

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                               
 

 

عنوان آخرین وضعیت

طرح نمایندگان

طرح

شورای عالی استان ها

لایحه

جمع

مصوبات ارسالی به شورای نگهبان

۲

ـ

۷

۹

مصوبات ارسالی به مجمع تشخیص مصلحت نظام

۱

ـ

۲

۳

مسكوت مانده

ـ

ـ

ـ

ـ

تحت بررسی در مجلس

۱۰۷

۱

۶۸

۱۷۶

قوانین ابلاغی به دولت

۱۱

ـ

۴۳

۵۴

مسترد شده

۵

ـ

۱

۶

بایگانی شده

۱۱

ـ

۵

۱۶

جمع كل

۱۳۷

۱

۱۲۶

۲۶۴

 

 

 

 

ب ـ وضعیت سؤال ها، استیضاح ها و تحقیق و تفحص ها

 

 

 

 

 

اعلام وصولی ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سؤال ها

۷۷

 

استیضاح ها

۲

 

تحقیق و تفحص ها

۱۰

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عنوان آخرین وضعیت

سؤال

استیضاح

تحقیق و تفحص

 

 

مسترد شده/ رد شده

۵

۱

۲

 

 

تحت بررسی

۴۶

ـ

۸

 

 

طرح در جلسه علنی

۲۶

۱

ـ

 

 

جمع كل

۷۷

۲

۱۰

 

                                   
 


 

 ۱ـ نتیجه رأی گیری در ستون  اول صفحه (۲۰) درج شده است.

 نام
پست الکترونيک
پيام شما