آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۱۸
بازديد روز قبل: ۲۳۱
بازديد هفته: ۲۷۶۶
بازديد ماه: ۷۰۲۱
بازديد کل: ۶۲۸۱۸۴۴
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
کتابخانه > بانك فهرست كتابهای حقوقی > ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
۲۰۵ بازدید
 
   

مصونیت دولت، دکترین عمل دولت و صلاحیت محاکم داخلی


كتاب «مصونیت دولت، دکترین عمل دولت و صلاحیت محاکم داخلی در سال جاری، در پژوهشکده حقوق عمومی و بین الملل پژوهشگاه قوه قضاییه تهیه و تدوین شده است.
كتاب «مصونیت دولت، دکترین عمل دولت و صلاحیت محاکم داخلی توسط سید محمدعلی عبداللهی و با نظارت علمی دکتر توکل حبیب زاده در پژوهشکده حقوق عمومی و بین الملل پژوهشگاه قوه قضاییه در سال ۱۳۹۶ تهیه و تدوین و از سوی مرکز مطبوعات و انتشارات قوه قضاییه در تیراژ ۵۰۰ نسخه منتشر شده است.
در این نوشتار، مصونیت دولت و دکترین عمل دولت در حقوق بین الملل و گستره حقوقی آن مطرح شده و مشخص می شود که نقض مصونیت دولت در حقوق بین الملل با استناد به حمایت از تروریسم یا نقض حقوق بشر مغایر حقوق بین الملل معاصر بوده و چنین استثنایی هنوز در حقوق بین الملل شکل نگرفته است. همچنین رویه تقنینی و قضایی دولت های آمریکا و ایران مورد بررسی قرار می گیرد و شماری از آرای صادره در این خصوص طرح و نقد می شود.  در نهایت چنین به نظر می رسد که رویه متخذه در دادگاه های ایالات متحده طی سال های اخیر نقض آشکار تعهدات این دولت به موجب حقوق بین الملل است و بی تردید مسئولیت بین المللی دولت مذکور را در پی دارد.
از سوی دیگر، نقض تعهدات مذکور از سوی ایالات متحده آمریکا در مقابل ایران یا سایر کشورهایی که مصونیت شان نزد محاکم ایالات متحده به ناحق نقض شده است، به این کشورها از جمله ایران اجازه می دهد در مقام اقدام متقابل و با رعایت شرایط آن در حقوق بین الملل، مصونیت بین المللی دولت آمریکا را نادیده انگارد و به دعاوی مطروحه علیه آن دولت مطابق شرایط خاصی رسیدگی کند.
بخش نخست این کتاب با عنوان «تبیین قاعده مصونیت دولت و دکترین عمل دولت در حقوق بین الملل شامل دو فصل «قاعده مصونیت دولت و «دکترین عمل دولت است همچنین بخش دوم این کتاب «مصونیت بین المللی دولت در رویه ایران و آمریکا است که فصل نخست آن در خصوص «رویکرد ایالات متحده آمریکا به قاعده مصونیت دولت است و فصل دوم آن به موضوع «رویکرد جمهوری اسلامی ایران به قاعده مصونیت دولت می پردازد.


منبع:
www.hemayatonline.ir/newspaper


نام
پست الکترونيک
پيام شما