آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۴۶
بازديد روز قبل: ۲۴
بازديد هفته: ۱۳۳
بازديد ماه: ۵۴۵
بازديد کل: ۶۲۸۶۰۹۳
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
حقوق بین الملل > حقوق بشر > ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
۳۴۴ بازدید
 
   

ابعاد حقوقی جنایت علیه مسلمانان میانمار


دانشیار گروه حقوق عمومی دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق(ع) با بیان اینکه مردم روهینگیایی مانند همه مردم، حق تعیین سرنوشت دارند که تعهدات ناشی از آن را می توان تحت تعهدات جوامع بین المللی برد، گفت: نقض این حق از حقوق بنیادین بشر می تواند واکنش بین المللی به دنبال داشته باشد.
توکل حبیب زاده در نشست تخصصی بررسی ابعاد حقوقی جنایت علیه مسلمانان در میانمار، با بیان اینکه طبعا وقتی چنین فاجعه ای رخ می دهد، سازمان ملل در ظاهر ورود کرده و گزارش هایی را تهیه می کند، اظهار کرد: بر اساس گزارش های تهیه شده، با توجه به سلب تابعیت از مسلمانان آراکان و روهینگیا، آنها آواره می شوند و مسیر بازگشت آوارگانی که امکان بازگشت داشتند، مین گذاری می شود و آنها بدون هویت و مدرک امکان بازگشت ندارند.
وی ادامه داد: ادعا شده است روهینگیایی ها، مهاجران غیرقانونی هستند؛ در حالی که آنها بومیان آن منطقه هستند و البته در هر منطقه ای ممکن است عده ای مهاجر باشند.
حبیب زاده عنوان کرد: در گزارش های متعدد شورای امنیت، واکنش خشونت آمیز مسلمانان غیرمناسب دانسته شده و مدعی شده اند گروهی شبه نظامی، علیه میانمار اقدامات خشونت آمیز انجام داده اند. به فرض صحت این ادعا باید نحوه برخورد با افراد، مناسب با حقوق بین المللی باشد. حتی ادعا کردند مسلمانان خودشان خانه های خود را آتش زدند.
به گفته دانشیار گروه حقوق عمومی دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق (ع)، مشاور ویژه سازمان برنامه جلوگیری از نسل کشی، در گزارش خود اقدام سازمان یافته ای را گزارش می کند که پاکسازی قومی بشریت صورت گرفته و می تواند نسل کشی باشد اما نمی توانیم بگوییم با نسل کشی روبرو هستیم.

تفاوت نسل کشی و جنایت علیه بشریت
وی تصریح کرد: تردید در وقوع نسل کشی به دلیل اطلاعات ناقصی است که وجود دارد و اجازه تحقیق دقیق داده نمی شود. اما از نظر حقوق بین الملل و دکترین با سه واژه جنایت علیه بشریت، نسل کشی و پاک سازی قومی مواجه هستیم.
حبیب زاده با بیان اینکه برای جنایت علیه بشریت و نسل کشی، مجازات سنگینی تعیین شده است، گفت: تفاوت نسل کشی و جنایت علیه بشریت این است که در نسل کشی، قوم خاصی عمدا مورد تهدید قرار می گیرد اما در جنایت علیه بشریت قوم خاصی مطرح نیست. کوچ اجباری غیرنظامیان هم بیانگر آن است که قطعا جنایت علیه بشریت انجام شده است. اما در خصوص نسل کشی، واژه پاک سازی قومی به کار می رود که گفته اند به قطعیت پاک سازی قومی اتفاق افتاده است.
دانشیار گروه حقوق عمومی دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق(ع) اضافه کرد: پاک سازی قومی به کوچاندن مردم و اخراج اجباری با هر انگیزه ای گفته می شود. پاک سازی قومی جنایت محسوب نشده است؛ به همین دلیل در سازمان های بین المللی، این واژه را به راحتی به کار می برند اما از بیان نسل کشی امتناع می کنند.
وی اظهار کرد: اگر بتوان تصور کرد جمعیتی، به جایی دیگر با امکانات مناسب کوچانده شده اند، این موضوع به معنای پاک سازی نیست اما اگر منجر به از بین رفتن جمعیت و گروه شود، نوعی نسل کشی است. کوچاندن اجباری به منظور استقرار آنها در جای دیگر نبوده بلکه تابعیت از آنها سلب شده است. در حالی که جایی وجود ندارد که به آنجا بروند. بنگلادش هم جای مناسبی نیست و فقیر محسوب می شود.

لزوم ارجاع موضوع به دیوان محاسبات کیفری
این حقوقدان افزود: سازمان ملل به دلایلی احتیاط می کند اما در مواردی اعتراف به ورود به نسل کشی کرده است. مردم روهینگیایی مانند همه مردم حق تعیین سرنوشت دارند که تعهدات ناشی از آن را می توان تحت تعهدات جوامع بین المللی برد. نقض این حق از حقوق بنیادین بشر است که می تواند واکنش بین المللی به دنبال داشته باشد. در طرح مسئولیت های بین المللی نیز به این امر اشاره شده است که جامعه بین المللی در چنین مواردی حق و تعهد ورود و ابراز واکنش را دارد.
وی خاطرنشان کرد: در خصوص مسئولیت، حمایت و مداخله بشردوستانه مطرح می شود. در اینجا دولت میانمار به جهت مسئولیت در این بخش که مدعی است مردم عادی آن را انجام می دهند نه ارتش، باید جلوی این اقدام را بگیرد. وقتی دولتی تمایل ندارد به مسئولیت خود عمل کند این مسئولیت به جوامع بین المللی محول می شود. در شکل اولیه این ورود جوامع محدود به تهیه گزارش ها، بیانیه ها و تحلیل ها می شود. اما اگر نتیجه نگیرد جامعه بین الملل بر اساس این دکترین می تواند به موضوع ورود و اعتراض خود را اعلام کند.
حبیب زاده تاکید کرد: در قضیه لیبی با استناد به مسئولیت حمایت توسط شورای امنیت، اقدامی انجام شد که قابل تصور نبود. گسیل شدن این تعداد آواره به کشور فقیر بنگلادش، صلح و امنیت را به صورت آشکار نقض کرده است. این امر نقض صلح محسوب می شود و تردیدی نیست از منظر صلح و امنیت هم می توان مدعی نقض شد تا شورای امنیت ورود کند. به منظور مدیریت پروژه میانماری، متاسفانه برای سازمان ملل راهکاری وجود ندارد. در صورت وقوع، سازمان ملل، مسئولیت اقدام بر عهده دارد و پس از ورود، تا زمان برقراری نظم، نباید آن را رها کند و حتی باید بازسازی کشور را به عهده گیرد.
دانشیار گروه حقوق عمومی دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق(ع) با بیان اینکه راهکار دیگر برای ممانعت از تکرار بیشتر این موضوع، ارجاع آن به دیوان محاسبات کیفری است، اظهار کرد: شورای امنیت می تواند برای مجرمان و افرادی که اقدام کرده اند، مجازات تعیین کنند. حتی می توانستند درخواست تحقیق کنند که چه موضوعی در میانمار اتفاق افتاده است. گذاشتن جلسات اضطراری می توانست واکنش هایی به دنبال داشته باشد.
وی با بیان اینکه کشورهای اسلامی نیز به وظایف دینی خود برای مردم میانمار عمل نمی کنند، گفت: تاکنون نشنیده ام کشور مسلمانی به واسطه همبستگی با مسلمانان میانمار، این دولت را تحریم کرده باشد. در حقیقت این مسئله نیازمند اقدامات جدی تری است.


منبع:
http://www.isna.ir/


نام
پست الکترونيک
پيام شما