آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۱
بازديد روز قبل: ۱۳
بازديد هفته: ۱۳۰
بازديد ماه: ۱۳۲۳
بازديد کل: ۶۲۸۵۵۸۸
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
مشروح مذاكرات مجلس > بانك متنی مشروح مذاكرات > ۱۳۹۶/۰۷/۱۸
۲۳۴ بازدید
 
   

مشروح مذاكرات مجلس شورای اسلامی جلسه (۱۰۳) - دوره دهم ۱۳۹۶/۰۲/۰۳


        

 

 

 

 

جلسه   یكصد و سوم

(۱۰۳)

 

۳  اردیبهشت ماه  ۱۳۹۶ هجری شمسی

۲۵  رجب   ۱۴۳۸ هجری قمری

 

دوره دهم ـ اجلاسیه اول

۱۳۹۶ ـ  ۱۳۹۵

 

جلسه ساعت  ده و هفده دقیقه  روز  یكشنبه  به ریاست آقای علی اردشیرلاریجانی  «رئیس مجلس» رسمیت  یافت

 

 

 

 

عناوین مندرجات:

۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

۲ ـ  تلاوت آیاتی از قرآن مجید

۳ ـ ادامه رسیدگی به لایحه حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های كشور (ثبت ۹۲)

۴ ـ اعلام وصول (۲) فقره سؤال

۵ ـ اعلام وصول (۱) فقره طرح

۶ ـ ناطقین جلسه آقایان: محمدرضا عارف، سیدحسین نقوی حسینی، محمد بیرانوندی، علی نوبخت حقیقی و قاسم احمدی لاشكی

۷ ـ تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

۸ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور

۹ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

۱۰ ـ ضمیمه: الف ـ فهرست مصوبات                                             ب ـ فهرست سؤال های اعلام وصول شده             

                                ج ـ فهرست طرح اعلام وصول شده                     د ـ فهرست قانون ابلاغی به دولت

 جلسه ساعت   دوازده و دوازده دقیقه  به ریاست آقای  مسعود پزشكیان  «نایب‌رئیس اول» پایان یافت                                  

 

           
 

 

 


 

۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

رئیس ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه با حضور ۲۱۸ نفر از نمایندگان رسمی است. علت اینكه ما جلسه را با تأخیر دو ساعت و اندی شروع كردیم این بود كه گزارشی را از وزارت كار در مورد اشتغال كه یك موضوع بسیار مهم است خواستیم. مسأله بیكاری یكی از موضوعاتی است كه اولویت امسال كشور و رهبری معظم كه فرمودند است، لذا جزء موضوعات كلانی است كه مجلس بجد دنبال می كند. وزیر محترم كار و همكاران مربوطه شان گزارشی را ارائه كردند و هم كمیسیون و هم مركز پژوهش ها و نمایندگان محترم هم نظراتشان را مطرح فرمودند و قرار شد این نظام فكری در یك كارگروهی پیگیری شود و امیدواریم كه این نظر امسال و سالهای آینده تأثیرات خودش را در حوزه اشتغال كشور بگذارد. دستور جلسه را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دستور جلسه یكصد و سوم روز یكشنبه سوم اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ هجری شمسی مطابق با بیست و پنجم رجب ۱۴۳۸ هجری قمری:

۱ ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مورد لایحه حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های کشور.

۲ ـ ادامه رسیدگی به گزارش كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور در مورد طرح اصلاح موادی از قانون تشكیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی كشور و انتخاب شهرداران (اعاده شده از شورای نگهبان ۱) (ارجاع از جلسه علنی).

۳ ـ گزارش كمیسیون مشترك در مورد طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد. (اعاده شده از شورای نگهبان۳).

۴ ـ گزارش كمیسیون اقتصادی در مورد لایحه موافقتنامه همكاری های اقتصادی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری لهستان. (اعاده شده از شورای نگهبان۱).

۵ ـ گزارش كمیسیون اقتصادی در مورد لایحه موافقتنامه تشویق و حمایت از سرمایه گذاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری سنگاپور. (اعاده شده از شورای نگهبان۱).

۶ ـ گزارش كمیسیون عمران در مورد لایحه اصلاحات پیوست كنوانسیون بین المللی ایمنی جان اشخاص در دریا مورخ ۱۹۷۴ و آیین نامه بین المللی امنیت كشتی ها و تسهیلات بند «ی (ISPS). (اعاده شده از شورای نگهبان۱)

۷ ـ گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه معاهده معاضدت دوجانبه در امور کیفری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کره.

 

۲ ـ تلاوت آیاتی از قرآن مجید

رئیس ـ تلاوت آیاتی از کلام الله مجید.

(آیات ۱۷۲ ـ ۱۶۹ از سوره مبارکه «آل عمران توسط قاری محترم آقای مهدی ساعد تلاوت گردید)

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم

وَ لا تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ أَمْواتاً بَلْ أَحْیاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ * فَرِحِینَ بِما آتاهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَ یَسْتَبْشِرُونَ بِالَّذِینَ لَمْ یَلْحَقُوا بِهِمْ مِنْ خَلْفِهِمْ أَلاَّ خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُونَ * یَسْتَبْشِرُونَ بِنِعْمَةٍ مِنَ اللَّهِ وَ فَضْلٍ وَ أَنَّ اللَّهَ لا یُضِیعُ أَجْرَ الْمُؤْمِنِینَ * الَّذِینَ اسْتَجابُوا لِلَّهِ وَ الرَّسُولِ مِنْ بَعْدِ ما أَصابَهُمُ الْقَرْحُ لِلَّذِینَ أَحْسَنُوا مِنْهُمْ وَ اتَّقَوْا أَجْرٌ عَظِیمٌ *

(صدق الله العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

رئیس ـ از جناب آقای ساعد قاری محترم تشکر می کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ به نام خداوند بخشنده مهربان

«هرگز گمان مبر آنان كه در راه خدا كشته شده اند مرده اند بلكه زنده اند و نزد پروردگار خویش روزی دارند. آنان از آنچه خدا از فضل خویش بدیشان عطا كرده خوشحالند و با یاد كسانی كه از پی آنان می آیند و هنوز به آنان نپیوسته اند شادمانی می كنند كه می دانند آنها نه ترسی خواهند داشت و نه اندوهگین خواهند شد. شادمانی شان از بهر نعمت و فضل خداوند است و اینكه خداوند پاداش مؤمنان را ضایع نمی كند. همانان كه هر چند زخم بدیشان رسیده بود دعوت خدا و پیامبر را اجابت كردند از آنان كسانی كه نیكی و پرهیزكاری كردند پاداشی عظیم خواهند داشت .

اسامی تأخیركنندگان جلسه امروز عبارتند از آقایان: سیدحمزه امینی نماینده محترم هشترود و چاراویماق، احمد بیگدلی نماینده محترم خدابنده، محمدصادق حسنی جوریابی نماینده محترم رشت، قاسم ساعدی نماینده محترم دشت آزادگان و هویزه، غلامرضا شرفی نماینده محترم آبادان، اسداله قره خانی نماینده محترم علی آباد، حمدالله كریمی نماینده محترم بیجار و جلال میرزائی نماینده محترم ایلام و ایوان.

(در این هنگام آقای مسعود پزشكیان «نایب رئیس اول ریاست جلسه را به عهده گرفتند)

 

۳ـ ادامه رسیدگی به لایحه حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های كشور (ثبت ۹۲)

نایب رئیس (پزشكیان) ـ دستور جلسه را اعلام كنید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همكاران گرامی عرض سلام و ادب دارم و به مناسبت شهادت امام موسی بن جعفر (علیه السلام) عرض تسلیت دارم. بحث لایحه نحوه حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های كشور است كه كلیات آن رأی آورد، ماده (۱) هم مورد بحث قرار گرفت و رأی آورد، اگر اجازه بفرمایید ماده (۲) را جهت بحث مورد قرائت قرار بدهم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۲ ـ سازمان مکلف است نیاز آبی زیست محیطی تالاب ها را تعیین و وزارت نیرو مكلف است نسبت به تأمین آن اقدام نماید.

چون اینجا پیشنهاد وجود دارد موافق و مخالف باید صحبت كنند. آقای دكتر شاعری! اینجا فرمودید كه «نسبت به تأمین آن اقدام نماید ، یعنی یك امر صد درصدی است؟ تأمین این اصلاً امكان اجرایی دارد؟ یا باید بگوییم: «ضمن تدوین و اجرای برنامه مدون موجبات تأمین را فراهم كند . تأمین با تخصیص فرق می كند، تأمین یعنی صد درصد آن نیاز آبی زیست محیطی را تأمین كند. پس «تخصیص دهد درست است.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای انصاری مخالف هستند، بفرمایید.

رضا انصاری (داراب و زرین دشت) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! مخالفت بنده دقیقاً از همین زاویه ای است كه الان مطرح شد، یعنی ماده (۲) واقعاً می تواند برای كشور ما مشكلات زیادی به این شكلی كه نوشته شده ایجاد كند. سازمان محیط زیست را مکلف می كنیم كه نیازهای آبی تالاب ها را تعیین كند و وزارت نیرو را هم مكلف می كنیم كه این آب را تأمین كند. الان در كشورمان برای خیلی از مشكلات ما حتی در حوزه تأمین آب شرب یا حتی تأمین آب واحدهای تولیدی كشور مشكل داریم. قبول است، ما باید این را حل كنیم، ولی به این شكل فردا سازمان محیط زیست می آید یك جانبه وارد می شود، نیازها را مطرح می كند، بدون در نظر گرفتن سایر ملاحظاتی كه ما در حوزه های مختلف داریم.

اعتقاد من این است كه اگر می خواهیم مشكل تالاب هایمان را حل كنیم و برای مدیریت تالاب هایمان برنامه ای داشته باشیم، باید این برنامه و این تأمین آب با در نظر گرفتن همه ملاحظات، هم ملاحظات تأمین آب شرب مردم، هم ملاحظات تأمین آب صنعت مورد نیاز و جاهای دیگر. پیشنهاد من این است كه كمیته ای تشكیل شود و در واقع آن كمیته بیاید برای مدیریت تالاب های كشور و تأمین آب برنامه ریزی كند. همكاران عزیز! من معتقد هستم به این شكل آن رأی مخالف بدهیم و برای اصلاح آن یا اگر پیشنهادهای اصلاحی هست، روی پیشنهادهای اصلاحی تمركز كنید، یا به كمیسیون برگردد و تنقیح، مدون، تدقیق و خوب پخته شود و بعد برای رأی گیری به صحن علنی مجلس بیاید، متشكرم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكریم. این بند را اصلاح كردید، به همین شكل كه نیست؟ این را تخصیص دادند، «تأمین را اصلاح كردند. موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای سلیمی موافق هستند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن تشكر از مخالف محترم، من توجه عزیزمان را به این دو، سه تا آمار جلب می كنم. ببینید! اولاً كل آب شرب مصرفی در كشور ما (۲) درصد كل آب است، حداكثر (۲) درصد آب مصرفی است، (۴) درصد در بخش صنعت مصرف می شود، حدود (۹۳)، (۹۴) درصد هم در بخش كشاورزی مصرف می شود كه حالا نوع مصرف در بخش كشاورزی جای اما و اگر دارد. بنابراین حتماً به این عدد توجه شود، (۲) درصد آب شرب است، (۴) درصد هم بخش صنعت است.

مضافاً به اینكه اسنادی كه در مورد آب است همه عزیزان می دانند در مجلس تصویب شده، الان در وزارت نیرو دارد به این سند هم عمل می شود، آب شرب در اولویت است، یعنی تقریباً خروج آب شرب تخصصی است. یعنی اگر جایی مشكل آب شرب داشته باشد، ابتدا باید آب شرب تأمین شود، بعد به سراغ سایر مصارف برویم.

بحث تالاب ها در همین راستا ارزیابی می شود، یعنی اگر در جایی مشكل آب شرب بود اینكه اولویت دارد، قانون هم داریم، در لایحه جامع آب هم به آن اشاره شده است. بنابراین بحث تالاب ها را باید جدی گرفت. الان بسیاری از تالاب های ما دارد به كانون های ریزذرات تبدیل می شود و اگر به این بخش توجه نشود آثار زیست محیطی خطرناكی در آینده دامن مردم را می گیرد. الان اگر به دریاچه ارومیه توجه نشود در آینده نه چندان دور یك كانون بزرگ برای گرد و غبار نمكی است و زندگی مردم را فلج می كند.

عزیزان من! در ماده (۲) این طور آمده: سازمان محیط زیست برای حفظ تالاب ها، تالاب هایی كه در همین نیم قرن اخیر تعداد زیادی از آنها نابود شدند و الان اثری از آنها باقی نیست. صرفاً نامی از آنها در كتاب های تاریخی باقی است. اینجا برای حفظ تالاب ها با همان نگاه به سند آب كه اگر جایی آب شرب اولویت داشت، اول باید آب شرب تأمین شود. با این نگاه و با نگاه به آن اولویت سازمان محیط زیست میزان آب مورد نیاز برای حفظ تالاب را اندازه گیری كند، وزارت نیرو هم مكلف شود برای اینكه آب را برای حفظ تالاب سوق بدهد به این آمار حتماً توجه كنید. ضمن تشكر از برادر عزیزم جناب آقای انصاری كه مخالفت كردند، اینها با هم منافاتی ندارد، متشكرم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكر، دولت بفرمایید.

سیدمحمد مجابی (معاون حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست) ـ سلام علیكم و رحمه الله

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت نمایندگان محترم روز بخیر عرض می كنم و شهادت امام موسی كاظم (علیه السلام) را تسلیت عرض می كنم. نكته ای كه جناب آقای انصاری نگرانی داشتند و مطرح كردند با اصلاحی كه جناب آقای دكتر قاضی زاده گفتند و ریاست محترم جلسه هم تأیید كردند، این نگرانی برطرف می شود. چون وقتی شما می گویید «تخصیص ، در اینجا بنا به میزان سال آبی كه دارد این تخصیص اتفاق می افتد. یعنی اگر ترسالی یا خشكسالی باشد، این تخصیص تفاوت خواهد كرد و قطعاً و یقیناً اگر توسعه پایدار و وضعیت درازمدت تالاب ها را بخواهیم احساس كنیم، تالاب ها حتماً باید مورد توجه قرار بگیرند. قطعاً و یقیناً اولین بحث هم آب شرب خواهد بود و بقیه موارد به همان تناسب خواهد بود حقآبه ای كه برای وجود و پایدار بودن تالاب است باید احصا شود و وقتی هم وزارت نیرو در اینجا مكلف می شود، در اصل دولت دارد مكلف می شود كه این حقآبه را تأمین كند. بنابراین با این اصلاحی هم كه در اینجا صورت گرفت نگرانی برطرف می شود. تقاضا می كنم كه نمایندگان محترم رأی بدهند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، كمیسیون هم موافق است. حضار ۲۰۵ نفر، نمایندگان محترم با اصلاحاتی كه انجام گرفته رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و كمیسیون موافق هستند. نمایندگان محترم لطفاً در رأی گیری شركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. ماده بعدی را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۳ ـ واردكردن گونه های گیاهی و جانوری غیربومی مضر به تالاب ها ممنوع می باشد. فهرست گونه های مذکور توسط سازمان تعیین و هر دو سال یک بار بازنگری و منتشر می شود.

آقای دكتر! چون اینجا هم پیشنهاد وجود داد باید مخالف و موافق صحبت كنند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای صباغیان مخالف هستند، بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی (مهریز، بافق، ابركوه، خاتم و بهاباد) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین

این ماده می گوید: «وارد كردن گونه های گیاهی و جانوری غیربومی مضر به تالاب ها ممنوع می باشد و سالیانه هم فهرست گونه های گیاهی و جانوری ممنوع توسط سازمان محیط زیست اعلام می شود.

به این نكته باید توجه كنیم كه بسیاری از گونه های گیاهی و جانوری به طور ناخواسته و با توجه به نوع ارتباطات وارد می شود، بنابراین احساس می شود كه این ماده قانونی یك مقدار تشریفاتی است و آن ساز و كارهایی كه باید دیده شود تا جلوی این كار گرفته شود را نمی بیند.

آقای پزشكیان، عزیزان! یك نكته دیگر هم هست، ما داریم مدام قانون تصویب می كنیم و اختیارات ویژه ای را داریم به سازمان محیط زیست می دهیم، ولی از یك طرف آن ساز و كارها دیده نشده است و خود به خود سازمان محیط زیست می آید در شهرها، كارها را دچار مشكل می كند. الان ما در منطقه خودمان داریم می بینیم، مردم چندین سال است برای گرفتن یك زمین دامداری معطل هستند و سازمان محیط زیست این كار را انجام نمی دهد. شهرستان و استان تصویب كردند یك زمین را به تعدادی دامدار بدهند، ولی شورای عالی محیط زیست تشكیل نمی شود و متأسفانه این كار انجام نمی شود، تذكر می دهیم، پیگیری می كنیم، هیچ فایده ای ندارد. من فكر می كنم این طور اقتدار و قدرت دادن به سازمان محیط زیست برای جلوگیری از تخریب محیط خیلی خوب است، ولی از یك طرف هم جلوی زندگی مردم و رشد و توسعه را گرفته است. من خواهش می كنم ما این موادی كه دارد تصویب می شود را ببینیم فردا چه به سر مردم می آورند. خیلی راحت می گویند سازمان محیط زیست مخالف است، والسلام. همه كارها مختل می شود.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای سلیمی موافق هستند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عزیزان من ببینید! ما یا در صدد حفظ تالاب ها هستیم یا نیستیم. این لایحه الان «لایحه حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های كشور است. عنوان اول حفاظت است، بعد احیا و بعد هم مدیریت. من نمی دانم ماده (۳) چه اشكالی دارد، می گوید گونه های گیاهی یا جانوری كه مضر به تالاب است وارد تالاب نشوند. بعضی از گونه ها هستند كه مضر هستند، به هر كیفیت آسیب می زنند، اكوسیستم این تالاب ها طوری است كه این گونه گیاهی یا جانوری وارد شود آسیب جدی می زند. حالا چه گونه هایی مضر است؟ كار را به متخصص ارجاع داده، متخصص آن هم سازمان محیط زیست است. البته شورای عالی محیط زیست كه فرمودند این شورا به ندرت تشكیل می شود، به نظر می رسد ایرادی ندارد. با توجه به تغییرات جغرافیایی و آب و هوایی كه الان دارد حاصل می شود این فهرست گونه ها دو سال یك بار بازنگری شود. سازمان محیط زیست هم این گونه ها را به عنوان سازمان متخصص مشخص كند و اگر گونه ای مضر به حال تالاب بود را اجازه ندهیم وارد شود. بسیاری از مسائل و اتفاقاتی كه در كشور ما دارد رخ می دهد به خاطر همین است كه ما به كار كارشناس اعتماد نكردیم، نظرات كارشناسی ندادیم، هر كسی آمده از پیش خودش یك تصمیمی گرفته و متأسفانه بعد هم این مصیبت را برای كشور ایجاد كردیم. (نایب رئیس ـ خیلی ممنون) خواهشم این است با توجه به دقتی كه در ماده (۳) می شود، این ماده (۳) برای حفظ عنوان لایحه به نظر می رسد بسیار مفید هم است.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، دولت و كمیسیون موافق هستند. حضار ۲۰۴ نفر، نمایندگان محترم نظر خودتان را اعلام بفرمایید. نمایندگان لطفاً در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. ماده بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! رئیس محترم كمیسیون در ماده (۲) می گویند مد نظر ما «تأمین و تخصیص بوده است.

ماده ۴ ـ اشخاص حقیقی و حقوقی متخلف از احكام این قانون و مقررات مصوب، علاوه بر توقف فعالیت و جبران خسارات وارده پس از اقامه دعوی توسط سازمان، حسب تشخیص مرجع قضائی به پرداخت جریمه به میزان سه تا پنج برابر خسارات وارده و در صورت تكرار علاوه بر جبران خسارات به پرداخت جریمه به میزان شش تا هشت برابر خسارات وارده محكوم می شوند.

تبصره ۱ ـ درآمدهای ناشی از اجرای وصول جریمه ها و خسارات موضوع این قانون طی ردیف درآمدی جداگانه كه در قانون بودجه هر سال مشخص می شود، به حساب خزانه داری كل كشور واریز و معادل (۱۰۰) درصد آن با پیش بینی در قوانین بودجه سنواتی به منظور جبران خسارت وارده و حفاظت، احیا و مدیریت تالاب ها در اختیار صندوق ملی محیط زیست قرار می گیرد.

تبصره ۲ ـ سازمان در اجرای این قانون، از پرداخت هزینه دادرسی معاف می باشد.

چون اینجا هم پیشنهاد وجود دارد باید مخالف و موافق صحبت كنند.

كبیری ـ اخطار داریم.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس اخطار دارند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ اخطار را گوش كنیم.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای كبیری اخطار دارند، بفرمایید.

سیدتقی كبیری (خوی و چایپاره) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض تسلیت سالروز شهادت امام موسی بن جعفر (علیه الصلاه و السلام) و عرض سلام و ادب خدمت مردم عزیز ایران اسلامی و همكاران عزیز.

جناب آقای رئیس! من اخطار اصل پنجاه و دوم را دارم. جناب آقای دكتر پزشكیان! اگر عنایت كنید در تبصره (۱) ماده (۴) آمده كه صد درصد آن جرایم برای پیش بینی در قوانین بودجه سنواتی به منظور جبران خسارت وارده و حفاظت، احیا و مدیریت تالاب ها در اختیار صندوق ملی محیط زیست قرار می گیرد.

در حقیقت ما در این تبصره برخلاف اصل پنجاه و دوم در بودجه بندی سالیانه، آقای دكتر عنایت كنید! اگر این اخطار را وارد بدانید، (آقای قاضی زاده! اگر اجازه بدهید)، دست بودجه بندی سالانه را در دولت می بندیم و هزینه واریزی به صندوق را كه صد درصد معین می كنیم، در حقیقت ما داریم كار بودجه بندی انجام می دهیم. لذا به نظرم می رسد این معادل صد درصد در هزینه مشخص شده برخلاف اصل پنجاه و دوم است. ممنون و تشكر.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ وارد نیست، حالا می توانید مخالفت كنید. اخطار را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای ابطحی اخطار دارند، بفرمایید.

سیدمحمدجواد ابطحی (خمینی شهر) ـ سلام علیكم

با عرض تسلیت شهادت باب الحوائج حضرت موسی بن جعفر به همه ملت ایران. همكاران و آقای رئیس دقت كنید! اخطار اصول (۱۵۶) و (۱۶۷) قانون اساسی، آقای دكتر پزشكیان! (نایب رئیس ـ دارم گوش می كنم، بفرمایید) اینجا در ماده (۴) گفته است بعد از اینكه محیط زیست شكایت كرد، مرجع قضائی به پرداخت جریمه و جبران خسارت وارده تشخیص می دهد. منتها بعد اضافه كرده است كه نحوه تعیین خسارت وارده و جریمه های موضوع این ماده به پیشنهاد سازمان به تصویب هیأت وزیران می رسد.

اینجا دو تا اشكال دارد، اگر بگوییم این باعث این است كه دست قاضی را در تعیین خسارت وارده و نحوه تعیین ببندند كه خلاف اصول (۱۵۶) و (۱۶۷) است. اگر هم بگویند نه، این را باید قاضی عمل كند، لایحه قضائی می خواهد، لایحه قضائی را باید دولت بدهد و به پیشنهاد سازمان نیست. آقای دكتر! من فكر كنم این در هر دو صورت با اطلاقی كه دارد.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای ابطحی! آنجا را حذف كردند، آن قسمتی كه شما به آن اشكال می گیرید را حذف كردند.

ابطحی ـ حذف شده؟ خیلی ممنون.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، مخالف صحبت كند.

حاجی دلیگانی ـ آقای رئیس! اخطار دارم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ شنیدیم، سه نفر هم اخطار دادند، متشكرم.

حاجی دلیگانی ـ آقای رئیس! اخطار دارم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ مخالف صحبت كند.

حاجی دلیگانی ـ اخطار دارم.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای حاجی! در نوبت بعدی نوبت شما هم می رسد.

حاجی دلیگانی ـ اینجا باید بگویم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای وكیلی! مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای فتحی مخالف هستند، بفرمایید.

حاجی دلیگانی ـ آقای رئیس! اخطار دارم، اخطار كه حق نماینده است. چرا نمی گذارید اخطارم را بدهم؟

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای حاجی! شنیدم، دو تا اخطار گوش دادیم، بگذارید مخالف صحبت كند. چشم بنشینید، با داد كشیدن كه نمی شود.

حاجی دلیگانی ـ گوش نمی دهید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ چرا گوش نمی دهم، یعنی گوش مان كر است. این حرف ها چیست می زنید؟ گفتیم چشم، بگذارید مخالف صحبت كند چشم.

 محمدجواد فتحی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ من فكر می كنم اگر آقای حاجی گوش كنند مخالفت من طوری باشد كه ایشان هم به غرض و مقصود خودش برسد.

عزیزان ببینید! یك ایراد اساسی در این ماده این است كه تعقیب جرایم موضوع این لایحه را منوط به اقامه دعوی توسط سازمان حفاظت محیط زیست كرده است، در حالی كه در جرایمی كه جنبه عمومی دارند و ما اصطلاحاً به آنها جرایم غیرقابل گذشت می گوییم، قاعدتاً دادستان از هر طریقی كه متوجه ارتكاب جرم شود، باید نسبت به تعقیب اقدام كند. یكی از طرق اطلاع دادستان مبنی بر ارتكاب جرم توسط اعلام از طریق سازمان حفاظت محیط زیست است. بنابراین این ماده از این جهت كه اقامه دعوی را منحصر به این كرده است كه توسط سازمان حفاظت محیط زیست باشد، خلاف قواعد حقوق كیفری است.

نكته دوم اینكه در این ماده همان طور كه جناب آقای ابطحی فرمودند نحوه تعیین خسارت را منوط به تصویب هیأت وزیران كرده است. دوستان! طبق اصل قانونی بودن جرایم و مجازات ها كه در اصل (۳۶) قانون اساسی مورد پذیرش قرار گرفته، عناوین مجرمانه حتماً باید توسط قانونگذار تعیین شود. مصادیق اعمالی كه باید تحت تعقیب قرار بگیرد منحصراً در اختیار قانونگذار است. قانونگذار اجازه ندارد كه این را به دولت تفویض كند، ما با آیین نامه نمی توانیم تعیین عناوین مجرمانه كنیم. از این جهت اگر بناست كه ما اعمالی را در خصوص حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های كشور جرم انگاری كنیم، باید آن موارد به ریز و به نحو دقیق، مشخص و شفاف احصاء شود. اینكه دوستان گفتند این قسمت حذف شده.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ این متن اصلاح شده را یك بار بخوانید، اگر آن اشكالاتی كه حضرت عالی دارید.

فتحی ـ آقای دكتر! متوجه هستم، اشكال اول برطرف نشده، اشكال دوم را هم كه برطرف كردند در واقع آمدند صورت مسأله را پاك كرده اند. عنوان خیلی عنوان كلی است، اگر مصادیقی از نحوه تعیین خسارت باید جرم انگاری شود، حتماً باید در این مصوبه بیاید كه آن مواردی را كه ما می خواهیم جرم انگاری كنیم، هم اشخاص و افراد جامعه متوجه شوند كه چه اعمالی را نباید انجام بدهند و هم دستگاه قضائی بعداً بتواند به استناد این قانون آن اعمال خلاف قانونی را كه صورت گرفته را مجازات كند. یعنی حتی اگر این قسمت نحوه تعیین خسارت حذف شده باشد، این قانون یك قانون ساكتی در این خصوص است و قانونگذار حتماً باید موارد و مصادیق را تصریح كند. (نایب رئیس ـ متشكرم) با توجه به این قضایایی كه عرض كردم، این دو مورد ایراد واضحی كه وجود دارد، به نظر من می رسد كه این قانون یك قانون ناقصی است و حتماً نیاز دارد كه اصلاح شود. دوستان به حذف این رأی بدهند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ اخطار را هم گوش بدهیم، بعد موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای حاجی اخطار دارند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! از جناب عالی تشكر می كنم، البته یك اخطاری مربوط به جلسه صبح دارم كه حالا بعداً در پایان جلسه ان شا ءالله صحبت می كنم. اما اخطار بنده در این ماده اصل (۸۵) است. ببینید ما در اینجا چه گفتیم؟ می گوییم: «اشخاص حقیقی و حقوقی كه بر خلاف احكام این قانون ، آقای رئیس! تا اینجا درست است، ولی «ضوابط و مقررات با اصل (۸۵) مغایرت دارد. یعنی ما نمی توانیم اختیار قانونگذاری خودمان را به عنوان مقررات.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای حاجی! این را حذف كردیم؟

حاجی دلیگانی ـ كی حذف كردید؟

نایب رئیس (پزشكیان) ـ به خاطر همین گفتم متن را بخوانند، یك بار گوش بدهید.

حاجی دلیگانی ـ آقایان كه سه نفر آمدند گفتند الان حذف می كنیم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ ضوابط و اینها حذف شده است.

حاجی دلیگانی ـ این گزارشی كه به ما داده اند این است.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای دكتر قاضی زاده! یك بار متن را بخوانید. لطفاً دقت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ جناب آقای حاجی! مشكل این است كه متنی كه خدمت دوستان است درست است، منتها اگر دقت می كردید من در قرائت یك بخش هایی را اصلاح كردم. حالا مجدداً خدمتتان عرض كنم. جناب آقای دكتر فتحی هم توجه بفرمایند ببینند این باز هم اشكال دارد.

«اشخاص حقیقی و حقوقی متخلف از احكام این قانون و مقررات مصوب مقررات مشكل اصل (۸۵) ندارد، فقط ضوابط دارد، «پس از اقامه دعوی توسط سازمان، علاوه بر توقف فعالیت و جبران خسارات وارده، حسب تشخیص مرجع قضائی به پرداخت جریمه به میزان سه تا پنج برابر خسارات وارده و در صورت تكرار علاوه بر جبران خسارات به پرداخت جریمه به میزان شش تا هشت برابر خسارات وارده محكوم می شوند . تمام، بعد دیگر وارد تبصره ها می شود.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای حاجی بفرمایید.

حاجی دلیگانی ـ آقای رئیس ببینید! كلمه «مقررات هم چون پایین تر از سطح قانون است و بعداً برای آن می خواهد مجازات تعیین شود و این مقررات در آینده می تواند توسط مراجع دیگری مورد تغییر یا تصویب قرار بگیرد، بنابراین باز این با اصل (۸۵) مغایرت دارد.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ وارد نیست، آقای حاجی! مقررات از اختیارات دولت است، متشكرم. موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای یوسف نژاد موافق هستند، بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد (ساری و میاندورود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

فلسفه این ماده این است كه افرادی كه چه حقیقی و چه حقوقی باشند و متخلف هستند به كار آنها در مراجع رسمی و قضائی رسیدگی شود. این چیز مهمی است، تمام لایحه حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های كشور به خاطر همین است. شما دقت بفرمایید آسیب های جدی كه در سراسر كشور به وجود آمده است. در شادگان، زیلی وارد شده و كلی خسارت به بار آورده است، در انزلی آزولا و در نئور اردبیل آمور آمده و كلی خسارات جبران ناپذیر به این ارزشمندترین زیست بوم در داخل كشور كه بسیار كم نظیر و بی نظیر هستند وارد شده است. در اینجا گفته كه سازمان محیط زیست برود اقامه دعوی كند و بعد از طریق قضائی جرایمی را برای آنها در نظر بگیرد. نكته ای را كه جناب آقای دكتر فتحی اشاره كردند، این به معنی دخالت در كار دادستان نیست، دادستان هم می تواند بر اساس حقوق كیفری ورود پیدا كند، نه تنها در این مورد، در هر موردی. بنابراین وظیفه و تكلیفی كه این ماده برای سازمان محیط زیست قرار داده، اولاً در چارچوب این قانون است و برابر مقرراتی است كه در مراجع رسمی مثل هیأت دولت بررسی می شود. پس این نكته مشخص است.

نكته دیگر؛ عده ای از همكاران ما تذكر دادند یا مخالفت قانون اساسی را عنوان كردند، من خواهش می كنم كه دقت بفرمایید كه ما در اینجا یك صندوقی داریم كه این صندوق بر اساس قانون شكل گرفته است. مجلس هفت عضو وزیر را تكلیف كرده كه در این صندوق حضور داشته باشند. این صندوق به تأیید شورای نگهبان رسیده، این صندوق ردیف دارد، بنابراین یك باره نیست. این بر اساس قوانین قبلی مكمل آن است و اینجا مشخص كرده كه آسیب های جدی كه به تالاب ها می رسد، منابع درآمدی كه از این بابت داریم، ما قبلاً داشتیم، مثل راهنمایی و رانندگی كه بخشی از درآمدها برمی گشته است. در اینجا گفته كه این پول فقط برای احیای تالاب ها برود، جای دیگر نرود. این وظیفه و تكلیفی كه مشخص كرده اتفاقاً در راستای اجرایی كردن این لایحه است. اگر این را نمی گفتیم، اگر این ماده نبود، اگر این پول را تعیین مسیر نمی كردیم كه در كجا هزینه شود، ممكن بود كه در جاهای دیگر هزینه شود و این یك روش منطقی و درستی است كه گفته بلافاصله وقتی كه به خزانه رفت، (۱۰۰) درصد آن با پیش بینی در قوانین بودجه در جهت احیا و مدیریت بر تالاب ها و حفظ و احیای آن تالاب ها استفاده شود، به نظر من این چیز درستی است. در قواعد و قوانین قبلی كه همكاران مشخص می كردند، این ورود پیدا كرده و مشخص شده است. (نایب رئیس ـ متشكریم) بنابراین من فكر می كنم كه اگر همكاران به این ماده رأی بدهند، كلیه مواد قبلی را كه تأیید كردیم می تواند پایدار بماند و مؤثر باشد. خواهش می كنم به ماده (۴) رأی بدهید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، متشكرم.

قاضی پور ـ تذكر دارم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای قاضی پور! تذكر مربوط به این موضوع است؟

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای قاضی پور بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و عرض تسلیت شهادت حضرت امام موسی كاظم (علیه السلام).

آقای پزشكیان! هم تذكر و هم اخطار دارم. اول اخطار اصل پنجاهم؛ اصل پنجاهم می گوید: «در جمهوری‏ اسلامی‏، حفاظت‏ محیط زیست‏ كه‏ نسل‏ امروز و نسلهای‏ بعد باید در آن‏ حیات‏ اجتماعی‏ رو به‏ رشدی‏ داشته‏ باشند، وظیفه‏ عمومی‏ تلقی‏ می گردد. از این‏ رو فعالیتهای‏ اقتصادی‏ و غیر آن‏ كه‏ با آلودگی‏ محیط زیست‏ یا تخریب‏ غیرقابل‏ جبران‏ آن‏ ملازمه‏ پیدا كند، ممنوع‏ است .

حضرت عالی مستحضر هستید، من از كمیسیون آب و كشاورزی آقای شاعری عزیز تشكر می كنم، آقای پزشكیان! ولی اینجا فقط جریمه آورده اند. اصل قانون اساسی می گوید نباید بشود، بعد جریمه را می گیریم، باز هم تشویق به تخلف می كند. ما باید كمی محكم تر از این می نوشتیم كه نباید تخریب شود. آقای پزشكیان! اصل (۵۰) قانون اساسی می گوید نباید، ممنوع است. یعنی تأكید فراوان دارد. در قانون اساسی در دو، سه نقطه كلمه ممنوع آمده است كه تأكید مؤكد دارد. من از حضرت عالی می خواهم، آقای قاضی زاده! كمك كنید مؤكد شود كه فقط دادن جریمه مشكل دارد. بازسازی آن، عدم جلوگیری جدی آن هم مد نظر باشد. (نایب رئیس ـ متشكرم) از حضرت عالی و حساسیت هیأت رئیسه تشكر می كنیم. به عشق امام حسین، یا حسین.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، دولت و كمیسیون موافق هستند. البته تبصره (۱) دوسوم رأی می خواهد. فقط ماده را رأی می گیریم، بعد تبصره را جداگانه رأی می گیریم.

حضار ۲۰۴ نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. ماده (۴) را با اصلاحات انجام شده و بدون تبصره (۱) به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم لطفاً در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

حضار ۲۰۴ نفر، تبصره (۱) دوسوم رأی می خواهد، نمایندگان محترم لطفاً برای تبصره (۱) در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. میهمانان را اعلام كنید.

دبیر (كاتب) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از:

ـ جمعی از دانشجویان رشته حقوق دانشگاه شهید مدنی استان آذربایجان شرقی میهمانان سركار خانم ساعی نماینده محترم تبریز، آذرشهر و اسكو هستند.

ـ جمعی از دبیران ناحیه (۴) آموزش و پرورش شهر مقدس قم میهمانان جناب آقای امیرآبادی فراهانی نماینده محترم قم هستند.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه محتشم كاشانی از شهر مقدس قم.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه علوی (۲) از منطقه (۱۲) تهران.

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه شهید فلاحی از ناحیه (۱) كرج استان البرز.

ـ معلمان و دانش آموزان آموزشگاه دخترانه شاهد از شهرستان چالوس استان مازندران میهمانان جناب آقای احمدی لاشكی نماینده محترم نوشهر، چالوس و كلاردشت هستند.

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه شهید محمدزاده از منطقه (۱۷) تهران.

ـ مقدم جمعی از دانشجویان دانشگاه لیدن كشور هلند را در مجلس شورای اسلامی گرامی می داریم و خیرمقدم عرض می كنیم.

 

۴ ـ اعلام وصول (۲) فقره سؤال

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای رئیس! دو تا اعلام وصول سؤال داریم.

ـ سؤال ملی جناب آقای محمود صادقی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس از وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص مبانی قانونی صدور احكام بورسیه تحصیلی، تعداد احكام بورسیه ها پس از انقلاب و ایرادهای قانونی صدور احكام بورسیه ها در وزارت علوم اعلام وصول می شود.

ـ سؤال ملی جناب آقای محمد حسن نژاد نماینده محترم مرند و جلفا از وزیر محترم نیرو در خصوص علت اقدامات خلاف منافع ملی و مغایر سیاست های كلان اقتصاد مقاومتی در وزارت نیرو اعلام وصول می شود.

 

۵ ـ اعلام وصول (۱) فقره طرح

دبیر (كاتب) ـ طرح عادی افزایش تعداد حوزه های انتخابیه و تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعلام وصول می شود.

 

۶ ـ ناطقین جلسه آقایان: محمدرضا عارف، سیدحسین نقوی حسینی، محمد بیرانوندی، علی نوبخت حقیقی و قاسم احمدی لاشكی

نایب رئیس (پزشكیان) ـ ناطقان را دعوت كنید.

دبیر (یوسف نژاد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ناطقان میان دستور جلسه علنی امروز عبارتند از:

ـ آقای محمدرضا عارف نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس.

ـ آقای سیدحسین نقوی حسینی نماینده محترم ورامین، پیشوا و قرچك.

ـ آقای محمد بیرانوندی نماینده محترم خرم آباد و دوره.

(هر كدام هفت دقیقه وقت دارند)

ـ آقای علی نوبخت حقیقی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس.

ـ آقای قاسم احمدی لاشكی نماینده محترم نوشهر، چالوس و كلاردشت.

(هر كدام پنج دقیقه وقت دارند)

جناب آقای دكتر عارف نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس بفرمایید.

محمدرضا عارف (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام به مردم شریف كشور ما و شما همكاران گرامی و با تسلیت شهادت امام موسی كاظم (علیه السلام) و با تبریك اعیاد ماه های رجب و شعبان، درود می فرستم به روح مطهر امام راحل (قدس سره) و شهدای گرانقدر انقلاب و آرزوی سلامتی و توفیق برای مقام معظم رهبری و همه دلسوزان و خدمتگزاران نظام جمهوری اسلامی ایران دارم.

در این تصدیع چند دقیقه ای نكاتی را به استحضار شما همكاران خوب و مردم عزیز كشورمان می رسانم:

۱ ـ تحقق اقتصاد مقاومتی به منزله توانمندسازی كشور در عرصه تولید، اشتغال و رونق اقتصادی نیازمند فراهم آوردن بستر هایی است كه لازم است همه برای تحقق آن تلاش كنند و متعهد گردند كه نیازمند تفاهم ملی، همگرایی و همدلی ملت، دولت و همه اركان نظام است. پیشنهاد می كنم هرچه زودتر گفتگوی ملی در مجلس ساماندهی شود و در سطح كشور و همه نهادها توسعه یابد.

اقتصادی كه به دنبال اشتغال و تولید است از دولتمردان خود انتظار امنیت، ثبات و دیپلماسی تعاملی با دنیا را دارد تا به دور از سیاست های هیجانی و با تداوم رویكرد عزتمندانه با دنیا و با پرهیز از اتخاذ سیاست های تنش زا، سرمایه گذاری داخلی و خارجی را افزایش دهد.

۲ ـ برجام موفقیت بزرگ تمام اركان نظام است. از تخریب آن و همچنین از معرفی آن به عنوان تنها نسخه شفابخش باید پرهیز شود و با تدابیر خردمندانه مورد رصد و مدیریت قرار گیرد. مردم، نخبگان و فعالان اقتصادی كشور ما خواستار توافق هسته ای بودند تا بتوانند در امنیت، صلح و آرامش به رشد و رونق اقتصادی دست یابند. اكنون در آستانه انتخابات ریاست جمهوری این مهم نباید به بهانه كشمكش های انتخاباتی مورد خدشه و تهدید قرار گیرد.

۳ ـ برقراری مجدد عقلانیت، تدبیر و آرامش در منظومه قوه مجریه توسط رئیس جمهور محترم در دولت یازدهم قابل تقدیر است. دستاوردهای دولت یازدهم از جمله رشد اقتصادی، مهار تورم و طرح تحول سلامت قابل تقدیر است. تخریب دستاوردهای ارزشمند دولت جفا است و با منافع ملی در تضاد است. اما در عین حال تداوم ركود و افزایش حجم نقدینگی، عدم تعادل بین منابع و مصارف بودجه عمومی و دیگر مشكلات اقتصادی همچنان فعالین اقتصادی و مردم را رنج می دهد. لازم است دولت آینده با رأی قاطع مردم بر مسند اداره كشور قرار گیرد تا با قدرت بر مشكلات مزمن و ساختاری بجا مانده از گذشته فائق آید.

۴ ـ امروز نظام جمهوری اسلامی ایران از چنان اقتدار، ثبات و پشتیبانی مردمی برخوردار است كه هرگونه حصر، ایجاد محدودیت و ممنوع التصویری دلسوزان و یاران انقلاب در شأن این نظام نیست و باعث ایجاد هزینه های غیرضروری و جبران ناپذیر شده و می شود. از رئیس جمهور محترم می خواهم با استفاده از جایگاه قانونی خود و با استفاده از تجربیات گذشته با رایزنی با اركان نظام اطمینان لازم را فراهم نموده كه با رفع حصر و برطرف شدن محدودیت های موجود نه تنها تهدیدی متوجه امنیت و آرامش كشور نخواهد شد، بلكه تلخی حوادث گذشته با شیرینی تفاهم و همدلی جایگزین می گردد.

۵ ـ در انتخابات پیش رو از تحقق اجماع نسبی بین دوستان جبهه اصولگرایان استقبال می كنم. امیدوارم با حضور قدرتمند هر دو جبهه اصلی سیاسی كشور در صحنه انتخابات شور و نشاط و مشاركت بالا را شاهد باشیم. رئیس جمهور آینده نیز باید با تشكیل كابینه كارآمد و جوان روند رو به رشد چهار سال گذشته را تسریع و به مطالبات جوانان و اقشار مردم پاسخ مناسب دهد.

از شورای محترم نگهبان، هیأتهای اجرایی و نظارت، وزارت كشور، رسانه ملی و دیگر تریبون های عمومی می خواهم با رعایت حق الناس، بی طرفی و مرّ قانونی به مردم در تحقق حماسه دیگری در (۲۹) اردیبهشت كمك كنند.

از فعالان حزبی و سیاسی و ستادهای انتخاباتی نامزدهای محترم استدعا دارم با رعایت اخلاق ضمن تبلیغ نامزدها و برنامه ها و ویژگی های ایشان، از تخریب یكدیگر و دستاوردهای نظام پرهیز نمایند و با تكریم رقیب شور و نشاط انتخاباتی را فراهم آورند.

۶ ـ نشاط سیاسی كه مد نظر مقام معظم رهبری است نیازمند حضور فعال جوانان و دانشجویان است. تداوم فضای امنیتی دانشگاه ها نگران كننده و غیرقابل قبول است. وزرای مربوطه باید انتظارات به حق دانشگاهیان را در رفع فضای امنیتی برآورده نمایند. جوانان، دانشجویان و رسانه ها باید در فعالیت های قانونمند خود امنیت خاطر داشته باشند. باید بستر حضور سیاسی و اجتماعی جوانان فراهم باشد. دولت آینده باید درهای خود را به روی جوانان شایسته باز كند. باید نوسازی دولت و بازسازی ساختارها با تكیه بر جوانگرایی و شایسته سالاری محقق گردد.

۷ ـ دسترسی آزاد به اطلاعات حقی عمومی است. این مهم باید به صورت یك اصل پذیرفته شده در جمهوری اسلامی ایران در آید و هر سه قوه و نیز نهادهای خارج از سه قوه باید به حق جریان آزاد اطلاعات احترام بگذارند و تمكین كنند.

۸ ـ در جهان پرآشوب كه در منطقه بحران زده ما، ایران اسلامی به بركت خون شهدا، به تدبیر مقام معظم رهبری و تلاش های ارزشمند تمامی نیروهای مسلح و متولیان امنیت كشور از ضریب امنیت منحصر به فردی برخوردار است. عدم دخالت نظامیان در رقابت های سیاسی علاوه بر تقویت اعتبار تلاشگران این حوزه، با ایجاد شور و نشاط بیشتر در عرصه باشكوه انتخابات اقتدار ملی را بیش از پیش تقویت می كند.

۹ ـ رسیدن به لیست واحد در انتخابات شوراهای اسلامی شهرهای بزرگ كشور به عنوان جهت گیری اساسی اصلاح طلبان و با ساز و كار تهیه شده و شفاف، با تأكید بر معرفی نامزدهای پاك دست، شایسته و متخصص برای ایفای نقش در پارلمان های شهری و محلی با دقت و جدیت مورد عمل قرار خواهد گرفت.

اینجانب ضمن تشكر از حضور پرشكوه مردم در انتخابات سالهای ۹۲ و ۹۴ و همچنین تشكر و قدردانی از حمایت ها و راهنمایی های مقام معظم رهبری و بزرگان نظام و نقش ویژه مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی و جناب آقای خاتمی در خلق حماسه سیاسی، تداوم حضور پرشكوه مردم را مهمترین پشتوانه اقتدار، رشد و پیشرفت كشور می دانم.

۱۰ ـ این مجلس و دولت آینده باید بسترساز امید، آرامش و رونق اقتصادی، مبارزه با فساد و آسیب های اجتماعی، تحقق اقتصاد مقاومتی و توانمندسازی تولید ملی، توسعه اشتغال، خصوصی سازی و كاهش تصدی گری نهادهای حاكمیتی در اقتصاد و توجه ویژه به بحران كم آبی و مسائل محیط زیستی باشد. (نایب رئیس ـ آقای دكتر! وقت شما تمام است) معیشت و منزلت مردم از مهمترین مسائل كشور است كه باید با تكیه بر عقلانیت، آرامش، خردگرایی، همگرایی و اخلاق در اولویت برنامه های آتی كشور قرار گیرد. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، خیلی ممنون.

دبیر (یوسف نژاد) ـ ناطق بعدی جناب آقای سیدحسین نقوی حسینی نماینده محترم ورامین، پیشوا و قرچك هستند. جناب آقای نقوی حسینی بفرمایید.

سیدحسین نقوی حسینی (ورامین، پیشوا و قرچك) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

با درود و سلام بر شهیدان، امام شهیدان و آرزوی عمر باعزت برای مقام معظم رهبری و عرض تسلیت ایام شهادت امام موسی كاظم باب الحوائج ائمه (علیه السلام).

همكاران عزیز، ملت بزرگ ایران! جمهوری اسلامی با اقتدار، عزت و با ثبات و رو به جلو در آستانه تحول بزرگی است و ملت ایران خود را آماده می كنند تا علی رغم پاشیدن بذر یأس و ناامیدی و جلوگیری از حضور ملت در پای صندوق های رأی از سوی دشمنان و معاندین در (۲۹) اردیبهشت ماه حماسه ای بی نظیر از حضور پای صندوق های رأی بیافرینند. دنیای استكبار و معاندین نظام و ملت ایران خواهند دید كه علی رغم همه مشكلات، گرفتاری ها، گله مندی ها، ضعف ها و بی كفایتی های مدیریت، (۲۹) اردیبهشت به یكی از حماسی ترین روزهای تاریخ ملت ایران تبدیل خواهد شد و ملت ایران از هر مذهب و قومیتی و از هر استان و شهرستانی با حضور در پای صندوق های رأی اعلام خواهند كرد كه پای نظام، انقلاب و كشور و اصول و ارزشهای خود ایستاده است.

اقدام قاطع، انقلابی و قانون مدار شورای محترم نگهبان قابل تقدیر است و نشان داد كه شورای نگهبان سنگر مستحكم حفاظت و حراست از اسلامیت و جمهوریت نظام است. ولی بهتر از آن است كه در هر دوره و هر شرایط از تصمیمات شورای محترم نگهبان حمایت كنیم، حتی زمانی كه افراد و گروههای ما را رد می كند هم حمایت كنیم، فقط در یك دوره حمایت نكنیم.

سالگرد تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به ملت ایران و همه پاسداران جان بركف در راه حفظ و حراست از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن تبریك می گویم و موفقیت اخیر حوزه دفاعی كشور مبنی بر بكارگیری پیشرفته ترین موشك ها را قدر می نهم.

هفته معلم و روز معلم پیشاپیش مبارك. هفته كارگر و روز كارگر به همه كارگران مبارك. می خواستم در زمینه معلمان و آموزش و پرورش و كارگران مطالبی عرض كنم، اما باید نكاتی لازم تر را ذكر كنم.

همكاران عزیز، ملت ایران! اگر من بگویم تعریض شش كیلومتر جاده ورامین به آب باریك در طول دولت یازدهم (۱) درصد پیش نرفته جفا به دولت است؟ به دولت جفا كردم؟ اگر من در حضور شما و ملتم و حوزه انتخابیه ام بگویم تعریض (۱۰) كیلومتر جاده ورامین به جوادآباد طی چهار سال دولت یازدهم (۱) درصد پیشرفت نكرده به دولت جفا كرده ام؟ اگر بگویم تمام كارخانجات شهرستان من، كارخانه قند با (۸۰) سال سابقه، كارخانه قو با (۷۰) سال سابقه، كارخانه ارج با (۵۰) سال سابقه، كارخانه آزمایش با (۴۰) سال سابقه تعطیل شده و هزاران كارگر در دولت یازدهم بیكار شدند به دولت یازدهم جفا كرده ام؟ اینها حقیقت نیست؟ اگر به شما بگویم تقسیمات كشوری طی چهار سال گذشته در حوزه انتخابیه من تعطیل شده، حتی الحاق چند روستا از یك شهر به یك شهر دیگر انجام نشده و حقوق مردم تضییع شده به دولت یازدهم جفا كرده ام؟

آقای رئیس جمهور! اگر بگویم كه (۱) میلیون جمعیت ورامین، قرچك و پیشوا، صاحبان قیام (۱۵) خرداد چهار سال از دولت جناب عالی دعوت كردند قدم روی این خاك (۱۵) خرداد بگذارید و چهار سال پایتان را در كل شهرستان های استان تهران به این شهرستان ها نگذاشتید، به دولت جفا شده؟ دولت یازدهم در چهار سال یك بار به شهرستانهای جنوب و شرق استان تهران پا نگذاشت، علی رغم تمام دعوت ها، خواسته ها، تقاضا ها و تقاضای نمایندگان، به دولت یازدهم جفا كردم؟

آقای دكتر روحانی! اگر بگویم در حوزه فرهنگی طی دولت جناب عالی یك فرهنگسرا در (۱) میلیون جمعیت من ساخته نشد، حتی كلنگ آن زده نشد، یك فرهنگسرا ساخته نشد، یك مركز فرهنگی تولید نشد، همكاران عزیز! به دولت جفا كردم؟

اگر بگویم در حوزه ورزش و جوانان سه ورزشگاه (۵۰۰۰) نفره برای سه شهرستان ورامین و قرچك مصوبه دولت گذشته در این چهار سال (۱) درصد پیشرفت نداشته، به این دولت جفا كردم؟

اینها مطالبات ملت است، كسانی كه از مردم سالاری صحبت می كنند، كسانی كه از دموكراسی صحبت می كنند، كسانی كه از قانونمداری صحبت می كنند، از درد مردم صحبت می كنند، اگر بگویم بحران بیكاری در شهرستان من كمر مردم را شكسته، در هر خانواده ای یك تا پنج نفر تحصیلكرده لیسانس، فوق لیسانس و دكتر بیكار هستند و این دولت هیچ كاری برای آنها نكرده، در حق دولت جفا كردم؟

اگر بگویم وزیری در این دولت به زبان و با بیان خودش (۷۸۰) میلیارد تومان ثروت دارد كه یك وزارتخانه فقط باید ثروت این آقا را مدیریت كند، جفا كردم؟

اگر بگویم وزیری در این دولت در جلسات رسمی و مذاكرات و گفتگوهای رسمی از یك ساعت جلسه نیم ساعت آن را خواب است و باید بیدارش كنیم، در حق دولت جفا كردم؟

من نماینده ملتم، من وكیل این مردمم، من باید حرف مردم را بزنم. در این دو جاده ای كه گفتم در چهار سال گذشته (۵۰) نفر كشته شده اند، یكی از آنها پدر یك شهید مدافع حرم بود. آقای روحانی! فردا باید جواب بدهی، به خودت گفتم، به معاون اولت گفتم، به وزیر راه شما كه نمی رسد شركت های خودش و خانواده اش را اداره كند هم گفتم كه مردم دارند كشته می شوند. پدر شهید مدافع حرم یك هفته بعد از تشییع فرزندش در این جاده سرش از بدنش جدا شد. چه كسی می خواهد جواب بدهد؟ در حق دولت جفا كردم؟

دولتی كه نمی تواند مشكلات اولیه مردم را حل كند، بروید به فریاد آموزش و پرورش برسید، ای معلمان مجلس! بروید به فریاد معلمان برسید، معلمان، انگیزه هایشان را از دست داده اند، دانش آموز انگیزه اش را از دست داده، آموزش و پرورش در حاشیه قرار گرفته، به داد معلم ها برسید، به داد آموزش و پرورش برسید. محتوای آموزشی بیش از ساعت درسی است. (نایب رئیس ـ آقای دكتر! وقت شما تمام شده) معلم رها شده است، مسكنش رها شده است، رفاهش رها شده است، جامعه كارگری گرفتار است، قراردادهای موقت، حقوقش پرداخت نمی شود، امنیت شغلی ندارد، هزار نفر، هزار نفر دارند بیكار می شوند، (۱۰۰۰) تا كارگر بیكار شود (۱۰۰۰) خانواده بدبخت می شود. به داد كارگران برسید. دولت محترم! به داد مردم برسید.

ملت ایران! رأیی بدهید كه به قول حضرت آقا در روز اول سال جدید در آستان قدس رضوی دولت انقلابی (نایب رئیس ـ خیلی ممنون آقای دكتر، یك دقیقه بیشتر صحبت كردید) پركار، با انگیزه و متدین باشد.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، متشكرم.

دبیر (یوسف نژاد) ـ ناطق بعدی جناب آقای محمد بیرانوندی نماینده محترم خرم آباد و دوره هستند. جناب آقای بیرانوندی بفرمایید.

محمد بیرانوندی (خرم آباد و دوره) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدایا جهان پادشاهی توراست

ز ما خدمت آید خدایی توراست

با عرض سلام و احترام خدمت نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، درود می فرستم بر ملت شریف ایران و همه كسانی كه در هر كجای پهنه این گیتی پهناور به عزت ایران می اندیشند و برای اعتلا و سربلندی آن می كوشند.

در فرهنگ ایرانی (۴۰) واژه تكامل است. بر اساس این باور درخت تنومند نظام مقدس جمهوری اسلامی كه جانمایه هزاران شهید و ایثارگر است به سن (۴۰) سالگی رسیده است. این مردمی ترین انقلاب جهان هر روز بعد از تثبیت و تكامل، پله های توسعه و پیشرفت را یكی یكی طی می كند. دوری از هرگونه بی برنامگی، پرهیز از تندروی ها، حركت بر سیر عقلانیت و میانه روی و توجه به منافع ملی مهمترین شاخص های دوران بلوغ و تكامل جامعه اند. در این نطق كوتاه نكاتی را یادآور می شوم:

یكم؛ دنیا بداند مردم ایران وارث فرهنگی هستند كه بنی آدم را اعضای یك پیكر می دانند و از طرفی بداندیشان منطقه و دنیا بدانند كودكان ما به در و بام می سرایند: چو ایران نباشد تن من مباد.

دوم؛ یادآوری به نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری، شوراهای شهر و روستا، گروه های مرجع جامعه، اصحاب رسانه و تریبون و همچنین ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی، حواسمان باشد انتخابات تبلور مردم سالاری است و در حقیقت فرصتی برای به صحنه كشاندن اقشار مختلف مردم در عرصه های سیاسی و اجتماعی و مهر تأیید و تشویق بر كارنامه عملكرد خدمتگزاران نظام است. پس با سیاه نمایی و نادیده گرفتن خدمات خادمان، یأس و ناامیدی را به جامعه تزریق نكنیم. مردم حواسشان باشد چه كسانی یأس به جامعه تزریق می كنند.

ما نگوییم بد و میل به ناحق نكنیم

جامه كس سیه و دلق خود ازرق نكنیم

من كه پشت این تریبون دارم داد می زنم كارنامه دارم، كارنامه من چه بوده است؟ حواسمان باشد، این مصرع بیت مولانا به یادمان باشد:

پشه چون داند كه این باغ از كی است

در بهاران زاد و مرگش در دی است

من كه از بیكاری جوانان دم می زنم، در ادوار قبلی همین بوده یا نبوده؟ این كارنامه انقلاب اسلامی (۴۰) ساله شده، چرا كار دولت ها را نادیده می گیرید؟

شرط برجسته نامزدهای ریاست جمهور، «رجل سیاسی است، بی شك هر كدام از این نامزدهای عزیز در گوشه ای از این مملكت سكان امور را در دست داشتند، پس، از خدمات و برنامه های خودشان برای مردم بگویند. هر كس به هر شكلی بخواهد مردم را از حضور پررنگ در انتخابات مأیوس گرداند آگاهانه و یا ناآگاهانه آب به آسیاب دشمنان می ریزد و در نتیجه بدخواه مردم است.

مردم فرهیخته لرستان در حوزه انتخابیه شهرستانهای خرم آباد و دوره چگنی و بخش های تابعه دوشادوش همه مردم ایران برای حضور همگانی در انتخابات و خلق حماسه ای دیگر و حماسه ای كه مورد نظر مقام معظم رهبری است تلاش خواهند كرد.

سوم؛ قابل توجه ریاست محترم جمهور و همه دولتمردان دولت تدبیر و امید، مردم قدرشناس ایران اسلامی، صحنه های به یاد ماندنی دفاع فرزندان خود از دستاوردهای هسته ای را كه قدرت شان دشمنان را به اعتراف وادار كرده بود را به خاطر دارند و می دانند نگاه و تهدید دیروز دنیا نسبت به ایران چگونه بود و اكنون چگونه است.

عزیزمان از معلمین یاد كرد، من هم پیشاپیش هفته معلم را به همه فرهنگیان عزیز تبریك عرض می كنم. معلمین عزیز! احكام سالهای ۹۲ و ۹۶ ما گویای توجه دولت به معیشت ماست. اما من به دولت عرض می كنم، معلمین اجرای مرحله دوم نظام رتبه بندی را انتظار می كشند.

نویدی خدمت معلمین عزیز؛ همكاران عزیز بنده، معلمین خوبم! من در هفته پیش در محضر شورای عالی آموزش و پرورش به اضافه كارشناسان وزارت، اجرای مرحله دوم رتبه بندی معلمان را بررسی كردیم و ان شا ءالله به زودی تحقق پیدا خواهد كرد.

دولتمردان! اقشار آسیب پذیر جامعه از جمله مددجویان كمیته امداد و افراد تحت پوشش بهزیستی قدردان توجه ویژه دولت و مجلس هستند. توجه ویژه دولت و مجلس در سال ۹۶ را در فیش های دریافتی شان به یاد دارند، اما ما می دانیم كه این كفایت نمی كند. ان شا ءالله دولت تدبیر و امید در دوره دوم خود توجه ویژه خود را به این اقشار معطوف خواهد داشت.

و نكته بعد؛ آقای رئیس جمهور! استقبال جوانان لر در ستادهای تبلیغاتی ریاست جمهوری بیش از اینكه شنیدنی باشد دیدنی است و همین جوانان تلاش های دولت شما را در استان لرستان در راه اندازی مجتمع كشت و صنعت، در راه اندازی كارخانه فولاد، در راه اندازی گلگهر و كارهای دیگر به یاد و خاطر دارند. اما متأسفانه باید عرض كنم، اینها باز به خاطر دارند این تورم بیكاری از چه سالهایی به جا مانده است. توقع دارند كه در دولت بعدی شما ان شا ءالله مورد عنایت ویژه قرار بگیرند. (نایب رئیس ـ وقت شما تمام شد، متشكرم) این جوانان و پدران آنان حارسان و پاسبانان ویژه ایران اسلامی بوده و هستند. با این گونه امور از صحنه خارج نخواهند شد، توجه ویژه می طلبند، ان شا ءالله. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، ناطق بعدی را دعوت بفرمایید.

دبیر (یوسف نژاد) ـ ناطق بعدی جناب آقای علی نوبخت حقیقی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس هستند كه پنج دقیقه وقت دارند. جناب آقای نوبخت حقیقی بفرمایید.

علی نوبخت حقیقی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

شهادت امام موسی كاظم و مبعث حضرت رسول (صلوات الله وسلامه علیهما) را به محضر شما تسلیت و تبریك عرض می كنم. به ارواح طیبه شهدای گرانقدر اسلام و امام شهدا هم درود می فرستم.

با سلام و عرض ادب و احترام حضور ملت بزرگ ایران به ویژه مردم خوب تهران، شمیرانات، شهرری، اسلامشهر و پردیس، نایب رئیس و اعضای محترم هیأت رئیسه مجلس و نمایندگان معززی كه با تكیه بر كرسی نمایندگی مردم فهیم، شجاع و با ایمان میهن اسلامی وظیفه ای خطیر را بر عهده گرفتند و با انتخاب این مسئولیت قسم یاد كردند كه در تحویل حال این كشور به احسن حال بكوشند. باید توجه داشت كه این وظیفه خطیر میسر نمی گردد مگر با توجه كافی و متعادل به هر دو وجه مادی و معنوی زندگی امروز كشور. سعی می كنم در این وقت كوتاه به نكاتی چند در هر دو زمینه اشاره نمایم.

اولین نكته در انجام این وظیفه تلاش جهت صیانت از ثروت های ملی و داشته های این سرزمین الهی است. مهمترین ثروت ملی كه بقای هر كشور بر آن بستگی دارد مردم یا نیروی انسانی آن سرزمین است. تأمین سلامت، كارایی و نشاط این سرمایه یگانه ملی از اولویتی انكارناپذیر برخوردار است. كمیسیون بهداشت در نظر دارد با ایجاد هماهنگی بیشتر با قوه مجریه، ترتیبی اتخاذ نماید كه تا انتهای سال جاری اطمینان خاطر بیشتری را در این زمینه حداقل برای قشر آسیب پذیر فراهم آورد.

بستر دیگری كه متأسفانه ما تاكنون در مورد آن در حد شایسته عمل نكرده ایم حفاظت از محیط زیست است. كشوری كه در منطقه ای خشك قرار گرفته و با سرعت به سمت خشكسالی بیشتر پیش می رود، باید بیش و پیش از این به فكر بهره برداری صحیح و عالمانه از ثروت های طبیعی خود خصوصاً منابع آبی كشور برود. وضع قوانین بازدارنده، آموزش روش های زیست پیشینیان در تركیب با دستاوردهای علمی امروز می تواند ما را از آنچه ممكن است در اثر بی توجهی به بحرانی فراگیر تبدیل گردد نجات بخشد.

تاراج جنگل ها توسط عده ای سودجو مصداق دیگری از این عدم توجه است. می توان با وضع مجازاتهای متناسب از این خسارت بزرگ جلوگیری كرد.

خام فروشی معادن كشور نه تنها از دست دادن منابع ملی، بلكه موجب افزایش بیكاری در كشور است. امروز سنگ معادن ماست كه در كشورهای دیگر سود و شغل ایجاد می نماید. مجلس باید در این زمینه به كمك دولت آمده و جلوی این روال سراسر زیان را سد نماید.

این كشور از نظر تابش خورشید و وزش باد یكی از مناسب ترین مناطق برای استفاده از انرژی های تجدیدپذیر است. آیا تاكنون همت لازم برای بهره برداری از این نعمت خدادادی صرف شده است؟

كشور ما با برخورداری از تنوع اقلیمی بی نظیر، توان تولید انواع میوه، گل و سبزیجات را دارد. این در حالی است كه كشورهای همسایه ما مشتاق دریافت این محصولات هستند. آیا نباید شرایط لازم برای گسترش این صادرات فراهم آید؟

مبارزه جدی و بیش از پیش با قاچاق، توجه روز افزون به زیرساخت ها اعم از حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی، بسط سیستم های ارتباطی، تأمین آب، برق و گاز برای كلیه نقاط محروم، برنامه ریزی برای حفظ ارتقای سلامت شهرها و روستاها از دیگر موارد لازمی است كه با توجه به استعداد فوق العاده موجود در كشور زمینه ساز آینده ای درخشان برای میهن اسلامی مان تواند بود.

گرچه مجلس محترم با اتكا به رهنمودهای مقام معظم رهبری و همت دولت تدبیر و امید قدم های شایسته ای در توجه به این مباحث برداشته است، لكن لازم است در سال تولید و اشتغال و در جهت تحقق هرچه بیشتر اقتصاد مقاومتی، با وضع قوانین لازم و تأمین فضای مناسب برای جلب سرمایه گذاری داخلی و خارجی و تقویت هرچه بیشتر توان بخش خصوصی، راه شكوفایی اقتصاد ملی و اشتغال و معیشت مردم خصوصاً جوانان را فراهم آورد. اما انجام این اقدامات نیازمند پشتوانه و عزمی ملی و روحیه ای جهادی است. تاكنون نیز تمامی دستاوردهای عظیم نظام مقدس جمهوری اسلامی با اتكای به این امر حاصل شده است. بر این اساس توجه به نیازهای فرهنگی، معنوی و الهی جامعه نیز ضرورت تام می یابد. مهمترین پیش نیاز در این جهت تقویت وحدت ملی است.

رمز تمامی پیروزی های ما چه در انقلاب، چه در دفاع مقدس، چه در سازندگی و چه در دفاع از حقوق هسته ای ملت و مهمتر از همه در دفاع از حقوق جهان اسلام در برابر زورگویان همین انسجام و وحدت ملی بوده است. به طور قطع روشن است كه هیچ گام بزرگی نیز پس از این بدون تمسك به این حبل المتین الهی قابل برداشته شدن نیست. اقوام، مذاهب و سلایق مختلف در این كشور چون گلهای رنگارنگ یك فرش ایرانی تحت نام مقدس ایران اسلامی بحمدالله تاكنون اتحادی رشك برانگیز را به نمایش گذارده و با هر نوای تفرقه انگیزی با همه وجود مقابله نموده است. بر همه آحاد مردم، مسئولین و ما نمایندگان فرض است (نایب رئیس ـ آقای دكتر! وقت شما تمام شد) كه پاسدار این كلید حیات ملی بوده و از ابراز هر سخنی كه كوچكترین خدشه ای به آن وارد نماید پرهیز كنیم. در عین حال اقدام و عمل و تولید و اشتغال نیازمند امیدواری به آینده است. اگر به دقت به صداهای بیگانه و متأسفانه بعضاً معارض داخلی توجه نماییم به وضوح مشاهده می كنیم كه ایشان با پرهیز از اذعان به انجام بسیاری اقدامات مثبت صورت گرفته و تنها با نشان دادن نقطه ضعف ها و كاستی ها سعی در ناامید و افسرده ساختن جامعه (نایب رئیس ـ خیلی ممنون آقای دكتر) خصوصاً جوانان دارند.

حالا چون وقت تمام شد من فقط جمله آخر را عرض می كنم كه احیای فرهنگ اصیل ایران اسلامی می تواند روح و جان جامعه را مهیای تلاش برای آینده ای بهتر نماید. در ضمن در كوتاه مدت ضرورت دارد توجه ویژه ای نسبت به موضوع آسیب های اجتماعی معطوف گردد. توجه خاص و روزافزون مقامات عالی رتبه كشوری به این امر نیز خود دلیلی روشن بر الزام توجه همه مسئولین می باشد. (نایب رئیس ـ خیلی ممنون آقای دكتر، متشكرم، یك دقیقه و نیم اضافه صحبت كردید) (آخرین جمله) اما كمیسیون بهداشت، توسعه گردشگری سلامت برای تولید خدمت بیشتر (نایب رئیس ـ آقای دكتر! حالا آنها را به رسانه ها بدهید) و تقویت طرح نظام سلامت اصلاح شده، توسعه تله مترسین از مسائل بسیار مهم است. تشكر از وقتی كه دادید، با عرض پوزش از تصدیعی كه فراهم كردم.

دبیر (یوسف نژاد) ـ ناطق بعدی جناب آقای قاسم احمدی لاشكی نماینده محترم نوشهر، چالوس و كلاردشت هستند كه پنج دقیقه وقت دارند. جناب آقای احمدی لاشكی بفرمایید.

قاسم احمدی لاشكی (نوشهر، چالوس و كلاردشت) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

سالروز شهادت امام موسی كاظم (علیه السلام) را به محضر شما همكاران ارجمند عرض تسلیت دارم.

همچنین روز بزرگداشت شیخ بهایی را به معماران عزیز كشور عرض تبریك و شادباش دارم.

همچنین جا دارد عرض خوش آمدی به محضر معلمان و دانش آموزان عزیزی كه امروز از شهرستان چالوس قدمگاه (۲۱) هزار شهید به خانه ملت آمده اند داشته باشم و از همه آنان به خاطر جلسه غیرعلنی امروز و تأخیر در بازگشایی درب ورود مجلس كه موجبات خستگی دانش آموزان عزیز را فراهم نمود پوزش بطلبم.

عصر امروز هم مراسم بزرگداشت شهدای عزیز و مظلوم مدافع حرم استان مازندران در نوشهر برگزار می گردد و من وظیفه می دانم همین جا از شهدای مدافع حرم كشور، استان مازندران و حوزه انتخابیه ام، شهیدان مرادخانی، مالامیری، شیخ الاسلامی، بواس، جمشیدی، نعیمایی و خواجه صالحانی یادی كنم و به روح بلندشان درود بفرستم.

همچنین پیشاپیش روز كار و كارگر و هفته بزرگداشت مقام معلم را به مقام شامخ شان از طرف خود، همه عزیزان، آقای قاضی پوری كه اینجا نشسته است و ایشان نیز از فرهنگیان حمایت همه جانبه دارد نیز داشته باشم.

اما همكاران محترم! انتخابات مهم و اثرگذار (۲۹) اردیبهشت، دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهرها و روستاها در پیش رو است. ضمن تشكر فراوان از اعلام نظر سریع و صریح شورای محترم نگهبان در معرفی كاندیداهای محترم واجد شرایط لازم و تشكر از دیگر عزیزان اكثریتی كه رأی «نه خویش را برای این دوره از آن شورا در نهایت آرامش پذیرفتند، امیدوارم انتخاباتی پرشور، پرشعور، سالم، رقابتی، مشاركت حداكثری، اخلاق مدارانه، همراه با آرامش و امنیت را شاهد باشیم و به عزیزان عرض می كنم فراموش شان نشود به فرمایش مقام معظم رهبری چندین سال متوالیاً و متناوباً مهمترین موضوع روز جامعه معیشت، اشتغال و اقتصاد خانواده ها است كه متأسفانه فضای فعلی سخت و رنج آور است. فلذا انتظار است شش نامزد انتخاباتی حاضر برنامه های خود را برای چهار سال آتی بر مبنای عملیاتی شدن برنامه های اقتصادی و حل مشكل جوانان بیكار این مملكت به عنوان اولویت اول كشور قرار داده و ان شا ءالله در مناظره ها شاهد رعایت اخلاق، ادب و احترام متقابل و رعایت خطوط قرمز نظام باشیم.

و اما نكته ای مهم در انتخابات شوراها؛ به استناد بند (۳) ماده (۲۵) قانون، رأی دهندگان باید سكونت حداقل یك سال در محل أخذ رأی به استثنای شهرهای بالای (۱۰۰) هزار نفر جمعیت را داشته باشند. آیا برگزاركنندگان و مجریان انتخابات خصوصاً وزیر محترم كشور راهكاری برای شناسایی شهروندان شهرهای (۱۰۰) هزار نفری یافته اند؟ بنابراین انتظار است برای نظارت دقیق تر و رعایت مرّ قانون، هیأتهای اجرایی و نظارت از هم اكنون چاره ای بیندیشند و یا مجلس نیز هم اكنون چاره ای برای آن بنمایاند.

همكاران ارجمند! صحبت های وزیر محترم تعاون، كار و رفاه اجتماعی و جمعی از همكاران محترم را در جلسه غیرعلنی صبح امروز شنیدیم. هرچند نمی توانم رابطه موضوعات مطروحه و غیرعلنی بودن را بیابم، چون نكته ای نیافتم كه باید غیرعلنی می بود. چه اشكالی داشت مردم عزیز امروز مستقیماً صدای شما و وزیر را می شنیدند؟ اما اعلام می كنم وزیر محترم، همكاران گرانقدر! با شعار و سخنرانی و ارائه گزارش با پاور پوینت مشكل بیكاری جوانان حل نمی شود، اراده ای محكم می خواهد. چه اندازه با قاچاق و قاچاقچیان مبارزه می كنیم تا تولید داخلی در بازار فروش دچار مشكل نشود؟ اگر باید این بیماری ریشه كن شود فقط توجه به تولید، تولید و تولید داخلی.

اما جناب دكتر روحانی! از سفر حضرت عالی و جمعی از اعضای محترم هیأت دولت به مازندران در هفته گذشته تشكر می كنم و انتظار دارم دستور فرمایید معاونین و وزرای مربوطه موضوعات استانی و زیربنایی مازندران را (نایب رئیس ـ وقت شما تمام شده) اعم از ساماندهی زباله ها، راههای ارتباطی، تأمین آب شرب و كشاورزی را در دستور ویژه قرار دهند و مهمتر آن كه امیدوارم سكوت معنادار حضرت عالی در پی شنیدن صدای رسای (نایب رئیس ـ خیلی ممنون آقای احمدی) مردم فهیم غرب مازندران در سالن اجتماعات اردوگاه شهید رسولی نوشهر، سكوت رضا و تأیید باشد. لذا منتظر شنیدن خبر خوش شما هستیم. (نایب رئیس ـ خیلی ممنون).

آخرین عرض، آقای دكتر (۲۰) ثانیه اجازه بدهید. لایحه ای برای بازگشایی مدارس توسط دولت محترم آمده است. عزیزان! بحث آلودگی و مشكلات هوا و همه مشكلات كشور را با آموزش و پرورش می اندازیم. (نایب رئیس ـ خیلی متشكرم) در این اعلام كردند ماه مهر باید حذف شود، نه آموزش و پرورش و معلمان با مهر عجین هستند. دوستان عزیز بزرگوار همكار! مهرتان از مهر و آموزش و پرورش مهری دریغ نفرمایید، متشكرم. والسلام علیكم و رحمه الله

 

۷ـ تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

نایب رئیس ـ تذكرات را گوش كنیم.

دبیر (یوسف نژاد) ـ تذكرات خارج از دستور جلسه علنی امروز:

جناب آقای حمید بنائی نماینده محترم گناباد و بجستان.

جناب آقای غلامرضا حیدری نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس.

جناب آقای شمس الله شریعت نژاد نماینده محترم تنكابن، رامسر و عباس آباد.

سركار خانم معصومه آقاپورعلیشاهی نماینده محترم شبستر.

 جناب آقای شهباز حسن پوربیگلری نماینده محترم سیرجان و بردسیر كه هر كدام می توانند دو دقیقه صحبت كنند.

جناب آقای حمید بنائی نماینده محترم گناباد و بجستان بفرمایید.

حمید بنائی (گناباد و بجستان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت ملت شریف ایران عرض سلام و احترام دارم و خدمت مردم خوب منطقه، شهرستانهای گناباد و بجستان سلام و ارادت دارم.

عرض تسلیت سالروز شهادت باب الحوائج، موسی بن جعفر (علیه السلام).

لازم می دانم از كمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات به جهت توجه به خواسته های مردمی و جناح های مختلف سیاسی در تصویب پخش زنده مناظره های تلویزیونی كاندیداها تشكر كنم. ان شا ءالله در (۲۹) اردیبهشت با حضور حداكثری در پای صندوق های رأی بر تثبیت نظام و انقلاب و اقتدار ایران اسلامی بیفزاییم. از كاندیداهای محترم تقاضامندیم نسبت به ارائه برنامه های خودشان تلاش كنند و از تخریب یكدیگر پرهیز كنند.

ضمن تشكر از وزیر محترم بهداشت و معاونین به خاطر افتتاح بیمارستان علامه بهلول گناباد، خواهشمند است نسبت به تجهیز كامل بیمارستان و پرداخت دیون پروژه اقدام نمایند.

با توجه به قول وزیر محترم پیرو درخواست های مردمی و كتبی اینجانب، امام جمعه محترم شهرستان و فرماندار گرامی مبنی بر تعطیل نشدن بیمارستانهای (۲۲) بهمن و (۱۵) خرداد بیدخت اقدام نمایند و نسبت به تكمیل كادر متخصص بیمارستان دستور لازم را صادر فرمایند.

به ریاست محترم جمهوری، وزیر محترم جهاد كشاورزی و مدیریت بحران كشور تذكر می دهم علی رغم مكاتبات قبلی مبنی بر جبران خسارت اناركاران و زعفران كاران گناباد و بجستان، متأسفانه هیچ گونه توجهی به منطقه نشده و اناركاران در حال كفبر كردن باغات انار بجستان و ترك منطقه هستند. خواهشمند است دولت و مسئولین به این زلزله خاموش منطقه كه بیش از (۳۰) درصد اشتغال شهرستان را به خود اختصاص داده توجه جدی و ویژه نمایند.

به جناب آقای نعمت زاده وزیر محترم صنعت و معدن تذكر می دهم علت كم كاری در صادرات محصولات كاشی و سرامیك چیست؟ در افق ۱۴۰۴ قرار است رتبه ایران در تولید كاشی و سرامیك به رتبه (۴) جهان ارتقا یافته و صادرات كشور به مرز (۲) میلیارد دلار در این بخش خواهد رسید و دولت باید در این راستا به كارخانجات در حال ساخت كاشی و سرامیك كمك مضاعفی كند كه یكی از این كارخانجات كارخانه كاشی و سرامیك بركت در گناباد است. پیشرفت بالای (۶۰) درصد این پروژه (رنجبرزاده ـ تشكر) توجه ویژه دولت را می طلبد كه دقیقاً در راستای اقتصاد مقاومتی، اشتغال و تولید مؤثر است. (نایب رئیس ـ تشكر، از دو دقیقه شما الان نیم دقیقه هم اضافه شد، بقیه را به رسانه ها بدهید) آسیب های اجتماعی روز به روز با رشد فزاینده ای مواجه است و نقشه راه منسجم و اقدام عملیاتی در كنترل و پیشگیری از آسیب های اجتماعی در شهرستان های دیده نمی شود. این در حالی است كه وزرای كشور، كار و ارشاد اسلامی در این زمینه تكالیف قانونی دارند، متشكرم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر از جناب آقای بنائی. جناب آقای غلامرضا حیدری نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس بفرمایید.

غلامرضا حیدری (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

سلام علیكم

تذكر یا درخواست بنده از جناب آقای دكتر روحانی به عنوان ریاست شورای عالی امنیت ملی است كه ایشان از مقام معظم رهبری رسماً تقاضای رفع حصر آقایان كروبی و موسوی و سركار خانم رهنورد و نیز رفع ممنوع التصویری آقای خاتمی را بخواهند. چون این عزیزان در شرایط سنی و جسمی كه هستند، محصورین اگر خدای ناكرده اتفاقی كه برای آیت الله هاشمی پیش آمد برای این محصورین هم پیش بیاید، در شأن نظام جمهوری اسلامی نخواهد بود و ما هم از مقام معظم رهبری تقاضا داریم كه عنایت ویژه ای مبذول فرمایند، به مسئولین مربوطه دستور دهند كه این حصر بیش از این كشدار نشود. اطمینان دارم كه این بزرگواران از نجیب ترین و باوفاترین به ملت و مملكت می باشند.

البته جا دارد كه از مراكز تحقیقاتی كشور مثل مركز تحقیقات استراتژیك و دیگران خواسته شود كه یك مطالعه عمیق و همه جانبه انجام بگیرد كه این چگونه است از ابتدای انقلاب رؤسای جمهور، نخست وزیران و رؤسای مجلس عموماً به حذف یا حصر كشیده شدند و تكرار این حوادث و رخدادها به صورت یك روند در آمده است. وقتی به صورت یك روند در آمده است بسیار قابل تأمل است. (رنجبرزاده ـ وقتتان تمام شد) خیلی متشكر از ریاست محترم جمهور كه این تقاضا را رسماً از مقام معظم رهبری بخواهند و تشكر می شود.

دبیر (رنجبرزاده) ـ جناب آقای شمس الله شریعت نژاد نماینده محترم تنكابن، رامسر و عباس آباد بفرمایید.

شمس الله شریعت نژاد (تنكابن، رامسر و عباس آباد) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

با آرزوی موفقیت برای مردم عزیز كشورمان و همه دست اندركاران در آزمون بزرگ انتخابات (۲۹) اردیبهشت سال جاری و تسلیت سالروز شهادت امام موسی كاظم به همه شنوندگان عزیز.

تذكر اول بنده به وزیر محترم راه و شهرسازی است. جناب وزیر! با وجود پیگیری های مكرر اینجانب و مردم و مسئولین و مراجعه مكرر به حضرت عالی و معاونین شما در خصوص اصلاح عرض حریم راههای غرب استان مازندران و وعده های مكرر برای حل مشكل، متأسفانه پس از گذشت چند سال تاكنون اتفاق مثبتی حاصل نشده است. جناب دكتر آخوندی! این موضوع كه بحث بودجه و اعتبار نیست كه بفرمایید مشكل داریم. انتظار دارم دستور فرمایید در این خصوص اقدامی سریع صورت پذیرد.

تذكر دوم بنده به وزیر محترم نیرو است. با وجود شیب تند رودخانه های غرب مازندران و برداشت بی رویه شن و ماسه از بستر این رودخانه ها و تهدید جدی به عرصه و اعیان مردم، اقدام مثبت و مؤثری با وجود تذكرات متعدد صورت نگرفته است.

تذكر سومم به وزیر محترم راه و شهرسازی در خصوص تسریع در تكمیل بیمارستان فوق تخصصی تنكابن كه طی سالهای اخیر پیشرفت فیزیكی مؤثری نداشته و تقریباً ساخت آن تعطیل شده است.

تذكر بعدی به وزیر محترم جهاد كشاورزی است. جناب وزیر! اكنون كه روند تعطیلی طرحهای جنگلداری بنا به اصرار حضرت عالی و ناتوانی در دفاع از اهمیت آن در شرف انجام است، آیا طرح جایگزین برای مدیریت جنگل های كشور كه حتی یك نمونه اجرایی آن وجود ندارد در ذهن دارید؟ آیا برنامه ای برای جذب نیروی حفاظت از این منابع ارزشمند در اختیار دارید؟ اخبار حاصله حكایت از رشد تخریب و افزایش میزان قاچاق چوب دارد.

تذكر بعدی ام به جناب آقای دكتر روحانی ریاست محترم جمهوری است. ظرفیت بالای كشورمان در حوزه گردشگری كه می تواند سهم بالایی در رشد و توسعه كشور و رشد اشتغال زا فراهم نماید، محتاج مدیریتی كارآمد و تحول گرا است و تنها در استان مازندران به عنوان استان فوق العاده مستعد در این خصوص شاهد پسرفت جدی است و كمترین استفاده از منابع سرشار آن در چند سال اخیر نشده است و به حجم زباله در این جنگل ها افزوده شده است. (رنجبرزاده ـ تشكر) لذا ضرورت دارد نگاه ویژه ای به آن صورت پذیرد.

جناب آقای دكتر روحانی! لطفاً از وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت بپرسید علت تبعیض و بی عدالتی در خصوص صدور مجوز از معادن شن و ماسه به متقاضیان در استان مازندران چیست؟ چرا مردم غرب استان مازندران با وجود منابع سرشار باید همه نیازهای خود را از شرق استان با هزینه بالا تأمین نمایند. والسلام علیكم

دبیر (رنجبرزاده) ـ سپاسگزاریم. سركار خانم معصومه آقاپورعلیشاهی نماینده محترم شبستر بفرمایید.

معصومه آقاپورعلیشاهی (شبستر) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و ادب و احترام خدمت همكاران و هیأت رئیسه محترم و عرض تسلیت به مناسبت شهادت هفتمین اختر تابناك آسمان امامت و ولایت حضرت امام موسی كاظم (علیه السلام) و تسلیت به مردم شریف ایران بابت حادثه جانگداز سیل استان آذربایجان شرقی.

از پیام مقام معظم رهبری در خصوص حادثه سیل استان آذربایجان شرقی تشكر می كنم و تشكر از حضور ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران جناب آقای دكتر روحانی در تاریخ ۳۰/۱/۹۶ جهت همدلی و همدردی با مردم غیور استان آذربایجان شرقی و دیدن عمق فاجعه این سیل.

تذكر اول به آقای دكتر نوبخت؛ آقای دكتر نوبخت! در خصوص پرداخت خسارت سیل شهرستان شبستر ۲۹/۳/، ۲/۴/ و ۲۵/۱/۹۶، دریغ از یك ریال پرداخت و كمك های بلاعوض، وام های بنیاد مسكن و حتی تخصیص اعتبار برای لایروبی مسیل های رودخانه ها. آقای دكتر نوبخت عزیز! خواهش می كنم به استان آذربایجان شرقی توجه كنید.

 تذكر دوم به رئیس صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران؛ آقای علی عسگری! واقعاً سیل استان آذربایجان شرقی به اندازه ساختمان پلاسكو نبود؟ یك هفته شبكه خبر تمام مدت فقط این حادثه را پخش كرد، اما پوشش خبری استان آذربایجان شرقی چه در سطح كشوری و چه در سطح استانی بسیار محدود بود. ما دلخور هستیم. حتی در رابطه با گزارش ها جانبدارانه بود.

تذكر سوم به آقای دكتر جلالی (رنجبرزاده ـ تشكر) معاون وزیر و رئیس سازمان جنگل ها و منابع طبیعی در خصوص ساماندهی اسناد كشاورزی و جلوگیری از مهاجرت كشاورزان. یاشاسین ایران، یاشاسین آذربایجان.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر از سركار خانم آقاپورعلیشاهی. جناب آقای شهباز حسن پوربیگلری نماینده محترم سیرجان و بردسیر بفرمایید.

شهباز حسن پوربیگلری (سیرجان و بردسیر) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

 ضمن عرض تسلیت شهادت امام موسی كاظم (علیه السلام) به همه هم میهنان عزیز.

حضرت امام می فرمایند: «اگر سپاه نبود كشور نبود . سالروز تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به همه سخت كوشان عزیز سپاه پاسداران تبریك می گویم.

اما در آستانه یازدهم اردیبهشت ماه هستیم، روز جهانی كارگر. به وزیر محترم كار تذكر می دهم به وضعیت معیشت كارگران عزیز و زحمتكش ایران اسلامی توجه نموده و وضعیت رسیدگی به بیمه تكمیلی درمان این عزیزان وضعیت مناسبی ندارد. جناب آقای وزیر! همان گونه كه شما در شهرستان بردسیر شاهد بودید، كارگران كارخانه قند چهار سال است ریالی حقوق دریافت نكرده و حتی وضعیت بیمه آنها در بلاتكلیفی می باشد.

روز (۱۲) اردیبهشت ماه سالروز شهادت شهید بزرگوار شهید مطهری و روز معلم را به همه فرهنگیان كه مسئولیت تعلیم و تربیت را در این كشور بر عهده دارند به این عزیزان تبریك می گویم و به آقای وزیر محترم آموزش و پرورش می گویم شما اخیراً در مجلس شورای اسلامی متعهد شدید به وضعیت معیشت فرهنگیان توجه كنید. متأسفانه در سالروز دوازدهم اردیبهشت ماه هستیم، اما گلایه فرهنگیان همچنان پابرجاست.

اما از دولت محترم می خواهم به صورت فوری و جدی به وضعیت تولید و اشتغال توجه داشته باشند. ضمن تشكر از هیأت رئیسه محترم مجلس كه امروز دو ساعت وقت را اختصاصاً در جلسه غیرعلنی به وضعیت اشتغال (۵) میلیون جوانی كه مانند شمع در جلوی چشم پدر و مادرشان به خاطر معضل و مشكل بیكاری می سوزند اختصاص داد، اما این كفایت نمی كند. نیاز است كارگروهی در دولت و مجلس تشكیل شود و به وضعیت كارگران رسیدگی شود. (رنجبرزاده ـ تشكر).

از وزیر محترم كشور به واسطه پیگیری های بسیار خوبشان، هم خودشان و هم استاندار محترم كرمان در جهت رسیدگی به مسائل و مشكلات مردم استان به ویژه شهرستانهای سیرجان و بردسیر تقدیر و تشكر می كنم و امیدوارم كاندیداهایی كه مورد موافقت شورای محترم نگهبان قرار گرفتند به مسائل و مشكلات مردم توجه و در عین صداقت و صفا با مردم سخن بگویند. ممنون و سپاسگزارم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ از جناب آقای حسن پور تشكر می كنیم. ظاهراً آقای نوری تشریف ندارند.

 

۸ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور

دبیر (رنجبرزاده) ـ تذكرات كتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی كشور:

ـ آقایان: نادر قاضی پور (ارومیه)، محمدحسین فرهنگی و احمد علی رضا بیگی (تبریز، آذرشهر و اسكو) و علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص جلوگیری از تضییع حق و حقوق كارگزاران مخابرات روستایی.

به رئیس جمهور محترم در خصوص نظارت دقیق بر هزینه كرد اعتبارات ستاد احیا و نجات دریاچه ارومیه.

ـ آقای علی كرد (خاش، میرجاوه، بخش نصرت آباد و كورین) به رئیس جمهور محترم در خصوص رها شدن پروژه های عمرانی در حوزه انتخابیه خاش، میرجاوه، كورین، ایرندگان، نوك آباد، لادیز و ملك استان سیستان و بلوچستان به صورت نیمه تمام و غیرفعال بودن آنها.

به وزیر نفت در خصوص باقی ماندن گازرسانی به شهرستان خاش در هاله ای از معما.

ـ آقای علی اصغر یوسف نژاد (ساری و میاندورود) به وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص بررسی علت بی توجهی بانك مركزی به سپرده گذاران مؤسسه فرشتگان.

به وزیر راه و شهرسازی در خصوص بررسی علت بی توجهی مسئولین به جاده مرگ ساری ـ كیاسر و جاده مرگ گهرباران و جاده مرگ ساری ـ لارین.

به رئیس جمهور محترم در خصوص توجه و حمایت جدی از نیروهای شركتی و نیروهای ایثارگر و بازنشسته دستگاه های دولتی.

ـ آقای نادر قاضی پور (ارومیه) به رئیس جمهور محترم در خصوص علت ممانعت از أخذ مابه التفاوت برای واردات هر كیلوگرم روغن خام، دانه های روغنی و شكر در نامه شماره (۲۸۷۷۵/۶۰) مورخ ۲۶/۱/۹۶ وزیر صنعت، معدن و تجارت به معاون اول رئیس جمهور.

ـ خانم سیده حمیده زرآبادی (قزوین، آبیك و البرز) به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در خصوص پرداخت به هنگام و به موقع مطالبات بیمارستانهای دولتی وابسته به دانشگاه های علوم پزشكی توسط سازمان تأمین اجتماعی جهت تأمین منابع مالی خرید اقلام دارویی، غذایی و تجهیزاتی و تداوم ارائه خدمات درمانی به بیماران.

همچنین در خصوص عقد قرارداد با مراكز همودیالیز بخش خصوصی و خیریه بر اساس مقررات و تعرفه های جاری ۲۳k مصوب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی توسط سازمان بیمه سلامت.

به وزرای تعاون، كار و رفاه اجتماعی و ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص تبدیل وضعیت نیروهای شركتی مخابرات و اجرای قوانین كار در مورد پرداخت حقوق و دستمزد آنها.

به وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص رسیدگی به وضعیت استخدام و تعیین تكلیف نیروهای حق التدریسی دانشگاه فنی حرفه ای.

ـ آقای علی كرد (خاش، میرجاوه، بخش نصرت آباد و كورین) به وزیر نیرو در خصوص تعطیل بودن پروژه آبرسانی به شهر خاش از رودخانه كاروندر.

ـ آقای حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در خصوص ضرورت احداث بیمارستان شهرستان برخوار.

ـ آقای عبدالله سامری (خرمشهر) به وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص اینكه چه كسی پاسخگوی سوءمدیریت مدیرعامل نیشكر است؟

ـ آقای امیر خجسته (همدان و فامنین) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص لزوم ایجاد انضباط در اجرای پروازهای داخلی و جلوگیری از سردرگمی مسافران.

به وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص لزوم حمایت از مدیران سالم اقتصادی به خصوص در بانك ها جهت مبارزه با مفاسد اقتصادی.

به وزیر آموزش و پرورش در خصوص لزوم توجه به نوسازی و بهسازی مدارس مناطق محروم همدان، فامنین، قهاوند و روستاهای تابعه.

ـ آقای محمد عزیزی (ابهر، خرمدره و سلطانیه) به وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص رسیدگی سریع به وضعیت مؤسسه مالی كاسپین و حل مشكل مردم شهرستان ابهر.

ـ خانم پروانه مافی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر كشور در خصوص عدم نظارت مكفی وزارت كشور در حوزه نظارت بر مصوبات شوراها خصوصاً شورای شهر مشهد در استان خراسان رضوی.

آقای رئیس! تذكرات تمام شد.

 

۹ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

نایب رئیس (پزشكیان) ـ جلسه بعدی ما روز دو شنبه ساعت (۸) صبح و دستور جلسه ادامه دستور هفتگی است. پایان جلسه را اعلام می كنم.

 

(جلسه ساعت ۱۲:۱۲ پایان یافت)

 

رئیس مجلس شورای اسلامی

علی اردشیرلاریجانی

 

۱۰ ـ ضمیمه:

الف ـ فهرست مصوبات

 

 


عنوان

ثبت

كمیسیون اصلی

كمیسیون فرعی

توضیحات

لایحه حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های كشور

۹۲

كشاورزی، آب و منابع طبیعی

اقتصادی، انرژی، برنامه و بودجه و محاسبات، صنایع، عمران و قضائی و حقوقی

متعاقب جلسه ۱۲ و ۱۰۲ به دلیل ادامه رسیدگی تغییری در آمار مصوبات ارسالی به شورای نگهبان ایجاد نمی نماید.

 

 

ب ـ فهرست سؤال های اعلام وصول شده

 


عنوان

وزیر مورد سؤال

سؤال كنندگان

در خصوص مبانی قانونی صدور احكام بورسیه تحصیلی، تعداد احكام بورسیه ها پس از انقلاب و ایرادهای قانونی صدور احكام بورسیه ها در وزارت علوم

محمد فرهادی

(علوم، تحقیقات و فناوری)

محمود صادقی

(تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس)

در خصوص علت اقدامات خلاف منافع ملی و مغایر سیاست های كلان اقتصاد مقاومتی در وزارت نیرو

حمید چیت چیان

(نیرو)

محمد حسن نژاد

(مرند و جلفا)

 

 

 

ج ـ فهرست طرح اعلام وصول شده

 


عنوان

ثبت

كمیسیون اصلی

كمیسیون فرعی

امضا كنندگان

طرح افزایش تعداد حوزه های انتخابیه و تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی

۲۶۳

ارجاع طرح مزبور به كمیسیون های مربوطه تحت بررسی است.

استخراج امضاهای طرح مزبور تحت بررسی است.

 

 

 


د ـ فهرست قانون ابلاغی به دولت

 

عنوان

شماره ثبت

تاریخ تصویب

مرجع و تاریخ تأیید

تاریخ ابلاغ به دولت

لایحه چگونگی تشكیل و نحوه رسیدگی هیأتهای انضباطی نیروهای مسلح

۶۶

۲۴/۱۲/۱۳۹۵

۲۳/۱/۱۳۹۶

شورای نگهبان

۳/۲/۱۳۹۶

 

 


عملكرد مجلس تا پایان جلسه صد و سوم
 

 

الف ـ وضعیت طرحها و لوایح

 

 

 

 

 

جمع كل اعلام وصولی ها                     ۲۶۳

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طرح های نمایندگان

۱۳۶

 

طرح های شورای عالی استان ها

۱

 

 

لوایح

۱۲۶

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                               
 

 

عنوان آخرین وضعیت

طرح نمایندگان

طرح

شورای عالی استان ها

لایحه

جمع

مصوبات ارسالی به شورای نگهبان

۱

ـ

ـ

۱

مصوبات ارسالی به مجمع تشخیص مصلحت نظام

۱

ـ

۲

۳

مسكوت مانده

ـ

ـ

ـ

ـ

تحت بررسی در مجلس

۱۰۷

۱

۷۵

۱۸۳

قوانین ابلاغی به دولت

۱۱

ـ

۴۳

۵۴

مسترد شده

۵

ـ

۱

۶

بایگانی شده

۱۱

ـ

۵

۱۶

جمع كل

۱۳۶

۱

۱۲۶

۲۶۳

 

 

 

 

ب ـ وضعیت سؤال ها، استیضاح ها و تحقیق و تفحص ها

 

 

 

 

 

اعلام وصولی ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سؤال ها

۷۷

 

استیضاح ها

۲

 

تحقیق و تفحص ها

۹

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عنوان آخرین وضعیت

سؤال

استیضاح

تحقیق و تفحص

 

 

مسترد شده/ رد شده

۵

۱

۱

 

 

تحت بررسی

۴۷

ـ

۸

 

 

طرح در جلسه علنی

۲۵

۱

ـ

 

 

جمع كل

۷۷

۲

۹

 

                                   
 

 

 نام
پست الکترونيک
پيام شما