آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۳
بازديد امروز: ۲۹۸
بازديد روز قبل: ۴۲۵
بازديد هفته: ۳۲۵۷
بازديد ماه: ۵۹۷۶
بازديد کل: ۶۲۸۱۰۷۹
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
مشروح مذاكرات مجلس > بانك متنی مشروح مذاكرات > ۱۳۹۶/۰۷/۱۸
۲۰۶ بازدید
 
   

مشروح مذاكرات مجلس شورای اسلامی جلسه (۱۰۲) - دوره دهم ۱۳۹۶/۰۱/۳۰


        

 

 

 

 

جلسه   یكصد و دوم

(۱۰۲)

 

۳۰  فروردین ماه  ۱۳۹۶ هجری شمسی

۲۱ رجب   ۱۴۳۸ هجری قمری

 

دوره دهم ـ اجلاسیه اول

۱۳۹۶ ـ  ۱۳۹۵

 

 جلسه ساعت  نه و شانزده دقیقه  روز  چهار‌شنبه  به ریاست آقای علی اردشیرلاریجانی  «رئیس مجلس» رسمیت  یافت

 

 

 

 

عناوین مندرجات:

۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

۲ ـ  تلاوت آیاتی از قرآن مجید

۳ ـ تصویب گزارش كمیسیون عمران در خصوص نحوه اجرای ماده (۷۰) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲)

۴ ـ تصویب طرح یک فوریتی تنقیح قوانین مالیاتی کشور (ثبت ۳۷)

۵ ـ بحث و بررسی در مورد لایحه حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های کشور و تصویب موادی از آن (ثبت ۹۲)

۶ ـ ناطقین جلسه آقایان: محمد حسن نژاد، مهرداد بائوج لاهوتی، یعقوب شیویاری، مصطفی كواكبیان و محسن كوهكن ریزی

۷ ـ قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص افتتاح شش فاز توسعه میدان عظیم گازی پارس جنوبی

۸ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور

۹ ـ تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

۱۰ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

۱۱ ـ ضمیمه: ـ فهرست مصو بات      

 جلسه ساعت   دوازده و بیست و یك دقیقه  به ریاست آقای  علی مطهری  «نایب‌رئیس دوم» پایان یافت                                                 

           
 

 

 


 

۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

رئیس ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه با حضور ۲۰۴ نفر از نمایندگان رسمی است. لازم است من این توضیح را عرض كنم كه ما از ساعت (۸) تا این لحظه با حضور وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و نماینده محترم مقام معظم رهبری در سازمان حج جناب آقای قاضی عسگر جلسه غیرعلنی داشتیم و پیرامون انجام فریضه حج توضیحات لازمی را دادند و اقداماتی كه انجام داده بودند را برای نمایندگان توضیح دادند و نكاتی كه باید در این اقدام لحاظ كنند را متذكر شدیم كه ان شا ءالله در مسیر كار مورد توجه قرار بگیرند. دستور جلسه را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دستور جلسه یكصد و دوم روز چهارشنبه سی ام فروردین ماه ۱۳۹۶ هجری شمسی مطابق با بیست و یكم رجب ۱۴۳۸ هجری قمری:

۱ ـ گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه اجرای ماده (۷۰) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲).

۲ ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد طرح یک فوریتی تنقیح قوانین مالیاتی کشور.

۳ ـ گزارش کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مورد لایحه حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های کشور.

۴ ـ گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه معاهده معاضدت دوجانبه در امور کیفری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کره.

۵ ـ گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه معاهده استرداد مجرمین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کره.

۶ ـ گزارش كمیسیون انرژی در مورد طرح یك فوریتی اصلاح ماده (۱) قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت.

 

۲ ـ تلاوت آیاتی از قرآن مجید

رئیس ـ تلاوت آیاتی از کلام الله مجید.

(آیات ۴ ـ ۱ از سوره مبارکه «ابراهیم توسط قاری محترم آقای عبدالوحید جعفرزاده تلاوت گردید)

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم

الر كِتابٌ أَنْزَلْناهُ إِلَیْكَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النُّورِ بِإِذْنِ رَبِّهِمْ إِلى‏ صِراطِ الْعَزِیزِ الْحَمِیدِ * اللَّهِ الَّذِی لَهُ ما فِی السَّماواتِ وَ ما فِی الْأَرْضِ وَ وَیْلٌ لِلْكافِرِینَ مِنْ عَذابٍ شَدِیدٍ * الَّذِینَ یَسْتَحِبُّونَ الْحَیاةَ الدُّنْیا عَلَى الْآخِرَةِ وَ یَصُدُّونَ عَنْ سَبِیلِ اللَّهِ وَ یَبْغُونَها عِوَجاً أُولئِكَ فِی ضَلالٍ بَعِیدٍ * وَ ما أَرْسَلْنا مِنْ رَسُولٍ إِلاَّ بِلِسانِ قَوْمِهِ لِیُبَیِّنَ لَهُمْ فَیُضِلُّ اللَّهُ مَنْ یَشاءُ وَ یَهْدِی مَنْ یَشاءُ وَ هُوَ الْعَزِیزُ الْحَكِیمُ *

(صدق الله العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

رئیس ـ از جناب آقای جعفرزاده قاری محترم تشکر می کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ به نام خداوند بخشنده مهربان

«الر، این كتابی است كه آن را بر تو نازل كرده ایم تا بیرون بری مردم را به إذن پروردگارشان از تاریكی ها به نور به راه خداوند پیروزمند ستوده. خدایی كه آنچه در آسمان ها و زمین است ازآنِ اوست و وای بر كافران از عذابی سخت. آنان كه زندگانی دنیا را از آخرت دوست تر می دارند و مردم را از راه خدای باز می دارند و آن راه را كج می خواهند آنان در نهایت گمراهی اند. و هیچ پیامبری را جز به زبان مردمش نفرستاده ایم تا بتواند برای آنان به روشنی حقایق را بیان كند پس خدا هر كه را خواهد گمراه سازد و هر كه را خواهد هدایت كند و او پیروزمندی حكیم است . راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. (حضار صلوات فرستادند)

اسامی تأخیركنندگان جلسه امروز عبارتند از آقایان: حسین امیری خامكانی نماینده محترم زرند، حسین بهرام نیا نماینده محترم نهاوند، احمد بیگدلی نماینده محترم خدابنده، منوچهر جمالی نماینده محترم رودبار، محمدصادق حسنی جوریابی نماینده محترم رشت، عبدالحمید خدری نماینده محترم بوشهر، عبداله رضیان نماینده محترم قائم شهر، حمیدرضا فولادگر نماینده محترم اصفهان، اسداله قره خانی نماینده محترم علی آباد، ولی ملكی نماینده محترم مشكین شهر.

رضیان ـ آقای رضیان مرخصی گرفته اند.

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ بله، آقای رضیان تشریف دارند، با تأخیر تشریف آوردند.

رضیان ـ از شما مرخصی گرفتند، من به شما گفتم.

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ از ما مرخصی گرفتند، اصلاح می شود.

رئیس ـ متشكریم.

 

۳ ـ تصویب گزارش كمیسیون عمران در خصوص نحوه اجرای ماده (۷۰) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲)

رئیس ـ دستور جلسه را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همكاران گرامی عرض سلام و ادب و احترام دارم. دستور اول گزارش كمیسیون عمران در مورد نحوه اجرای ماده (۷۰) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) موضوع ماده (۲۳۶) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی است. جناب آقای مهندس بدری سخنگوی محترم كمیسیون عمران بفرمایید.

رئیس ـ گزارش هوای پاك را چون قرار بود امروز كمیسیون با دولت در مورد آن معافیت به نتیجه برسد، هنوز نظرشان را نداده اند. ان شا ءالله در اوایل هفته آینده آن را مطرح خواهیم كرد. آقای بدری بفرمایید.

صدیف بدری (سخنگوی كمیسیون عمران) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

گزارش موضوع ماده (۲۳۶) قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در خصوص نحوه اجرای ماده (۷۰) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲)

بخش اول

مقدمه و سوابق قانون:

حوزه حمل و نقل یكی از بخش های اقتصادی كشور است كه خدمات آن، هم به صورت واسطه و هم به صورت نهایی مورد استفاده قرار می گیرد. توسعه حمل و نقل موجب تسهیل دسترسی به منابع و بازارها، رونق تولید و خدمات و كاهش نابرابری های بین منطقه ای با ایجاد تعادل در توزیع درآمد می گردد.

حمل و نقل ریلی به عنوان ایمن ترین و ارزان ترین شیوه حمل و نقل انبوه، در رأس برنامه های ترابری كشور قرار دارد به طوری كه در سیاست های كلی نظام، اولویت اول توسعه حمل و نقل را به خود اختصاص داده و با تصویب احكام قانونی مورد نیاز، پشتوانه اجرایی لازم را به دست آورده است. از طرفی حمل و نقل جاده ای با سهم (۹۰) درصدی از تقاضای جابه جایی بار و مسافر، ضرورت نگهداری شبكه جاده ای (۲۰۰) هزار كیلومتری كشور را تبیین می نماید. بر این اساس مقنن جهت تأمین منابع مالی احكامی مانند ماده (۷۰) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) را به تصویب رسانده است. این ماده قانونی اشعار می دارد:

«به منظور نگهداری راه های كشور و تلاش در جهت تثبیت تعرفه حق دسترسی شبكه ریلی و كمك به احداث، توسعه ظرفیت و بهسازی خطوط، ناوگان و شبكه حمل و نقل ریلی برون شهری و نگهداری راه های كشور با هدف صرفه جویی در مصرف سوخت، كاهش آلایندگی محیط زیست و كاهش تلفات ناشی از تصادفات جاده ای، (۲۰) درصد قیمت نفت گاز (گازوئیل) به استثنای مصارف بخش كشاورزی به عنوان عوارض توسط شركت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران محاسبه و دریافت می شود.

منابع حاصله به حساب خاصی نزد خزانه داری كل كشور واریز و در قالب ردیف هایی كه در قوانین بودجه سنواتی مشخص می شود به نسبت مساوی به توسعه، بهسازی خطوط و ناوگان شبكه حمل و نقل ریلی و نگهداری راه ها پس از مبادله موافقتنامه بین دستگاه های اجرایی ذی ربط با سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور اختصاص می یابد .

بخش دوم

طرح مسأله:

اطلاعات اولیه نشان می دهد كه وزارت نفت از انجام تكلیف حكم قانونی ماده (۷۰) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) خودداری و اجرای آن را از زمان تصویب، متوقف نموده است. از آنجا كه طبق تصریح قانون موصوف، وزارت نفت موظف بوده منابع حاصل از فروش نفت گاز را قبل از آنكه امكان مصرف به وجود آید به نسبت های تعیین شده به حساب خاص حمل و نقل و حساب خزانه كل كشور واریز نماید؛ بدیهی است متوقف ماندن اجرای این حكم به منزله عدم حسن اجرای قانون و هرگونه مصرف منابع حاصله بدون واریز تفكیكی به حساب های تصریح شده، خلاف قانون و نیازمند اقدام فوری و بدون تعلل دستگاه های نظارتی بوده است.

بخش سوم

اقدامات كمیسیون عمران و معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی:

به دنبال اطلاع از استنكاف وزارت نفت از اجرای حكم قانونی صدرالاشاره، كمیسیون عمران به عنوان كمیسیون تخصصی، به این موضوع ورود كرده و پس از بررسی اولیه، موضوع را به كمیته حمل و نقل كمیسیون عمران ارجاع نمود. گزارش كمیته حمل و نقل مؤید این موضوع بود كه وزارت نفت بدون وجود مانع، از اجرای قانون استنكاف نموده و دستگاه های نظارتی نیز در انجام وظایف قانونی خود كوتاهی و تخلف نموده اند.

كمیسیون عمران طی مكاتبه شماره (۵۲۵۶۶/۵۲) مورخ ۱۸/۷/۹۵ با وزیر محترم نفت، درخصوص دلایل استنكاف وزارتخانه مذكور از اجرای قانون درخواست گزارش نمود. درپی عدم دریافت پاسخ، موضوع با دعوت از وزیر نفت و وزارتخانه های راه و شهرسازی، امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجه كشور، سازمان بازرسی كل كشور و دیوان محاسبات در دستور جلسه رسمی كمیسیون قرار گرفت.

جناب آقای مهندس زنگنه بدون اطلاع قبلی در جلسه حضور نیافتند كه متعاقباً علت عدم حضور ایشان همراهی معاون اول رئیس جمهور در بازدید از مناطق جنوبی كشور اعلام گردید. كمیسیون مقرر نمود در صورتی كه پاسخ قانع كننده و مكتوب وزیر نفت ظرف مدت یك هفته وصول نگردید موارد استنكاف از قانون و عدم انجام وظایف قانونی، وفق ماده (۲۳۶) آیین نامه داخلی به صحن مجلس شورای اسلامی گزارش گردد.

بخش چهارم

جمع بندی نهایی:

باتوجه به اینكه تخلفات محرزشده از تاریخ تصویب تا زمان اجرای كامل قانون نیازمند بررسی و اقدام می باشد؛ مراتب به شرح ذیل و به عنوان مصادیق استنكاف وزارت نفت از اجرای قانون، سوء عملكرد سازمان بازرسی كل كشور در نظارت بر حسن اجرای قانون جهت اتخاذ تصمیم لازم تقدیم مجلس شورای اسلامی می گردد:

۱ ـ با توجه به افتتاح و اعلام شماره حساب تصریح شده در ماده (۷۰) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) و همچنین تعریف ردیف های بودجه ای مورد نیاز، هیچ مانعی برای اجرای این حكم قانونی وجود نداشته است.

۲ ـ وزارت نفت از موعد تصویب قانون و بدون آنكه دارای اختیار در نحوه اجرا یا نیازمند أخذ مجوز از مقام و مرجع دیگری باشد، از اجرای حكم ماده (۷۰) قانون ذكر شده استنكاف ورزیده است.

۳ ـ سازمان بازرسی كل كشور كه مكلف به نظارت بر حسن اجرای قانون است، اقدام مؤثری معمول ننموده و با توجه به عدم ارائه گزارش مستند و مستدل، فاقد عملكرد مطلوب تشخیص داده می شود.

۴ ـ وزارت نفت در واریز سهم حمل و نقل به حساب خاص تصریح شده در قانون، دارای مهلت نبوده و می بایست بلافاصله بعد از دریافت بهای نفت گاز (گازوئیل) فروخته شده جهت واریز سهم حمل و نقل اقدام می نمود و دیوان محاسبات كشور مكلف به تطبیق نحوه مصرف منابع با احكام قانونی می باشد با توجه به رسیدگی های دیوان محاسبات كشور و اقدام قانونی در ارسال پرونده تخلف به دادسرای دیوان محاسبات لازم است حداكثر تا پایان شهریور سال ۱۳۹۶ گزارش نتیجه اقدام دادسرای دیوان محاسبات به كمیسیون عمران ارائه گردد.

رئیس كمیسیون عمران ـ محمدرضا رضائی كوچی

والسلام علیكم و رحمه الله

رئیس ـ متشكریم، عرض شود كه این گزارش كه طبق ماده (۲۳۶) است باید رأی مجلس را بگیریم كه آیا این گزارش را قبول دارند یا قبول ندارند. به هر حال گزارش كمیسیون عمران قرائت شد، موضوع مهمی بود، ولی به هر حال مطابق ماده (۲۳۶) را باید به رأی بگذاریم.

حضار ۱۹۶ نفر، نمایندگانی كه با این گزارش موافقت دارند نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

 

۴ ـ تصویب طرح یک فوریتی تنقیح قوانین مالیاتی کشور (ثبت ۳۷)

رئیس ـ دستور بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ دستور بعدی گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد طرح یک فوریتی تنقیح قوانین مالیاتی کشور است. از سخنگوی محترم كمیسیون اقتصادی خواهش می كنم جهت ارائه گزارش تشریف بیاورند.

رئیس ـ این یكی از كارهای خیلی مهمی است كه شروع شده، بحث تنقیح قوانین كه سال ها مطرح بود، اینها اولین بخش را قوانین مالیاتی گذاشتند كه گزارش آن داده می شود، همین طور بعد از این هم مرتب خواهد آمد، معاونت قوانین كارهای آنها را دارد انجام می دهد. آقای پورابراهیمی! جناب عالی صحبت بفرمایید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی (رئیس كمیسیون اقتصادی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همكاران محترم عرض سلام و ادب و احترام دارم. در راستای بهبود و ساماندهی وضعیت مقررات و قوانین در حوزه فعالیت های اجرایی كشور یك كار خیلی مهمی كه باید سالهای قبل انجام می شد اما به دلایل مختلف با تأخیر هم مواجه بود، این بود كه ما موضوعات مختلفی را كه در آن قوانین متعدد داریم و بعضی از آن قوانین به قریب صد سال گذشته برمی گردد، اینها را یك ساماندهی كنیم، یك تصمیمی در خصوص آنها بگیریم. بعضی از مراكز و دستگاه ها نسبت به این قوانین هنوز استناد می كنند، مراكز قضائی و مجموعه های مرتبط با آنها بر اساس این قوانین حكم صادر می كنند كه بعضی از اینها كاملاً منسوخ شده است و اصلاً از دستور كار خارج شده است. ولی در هر صورت به عنوان قوانین كشور كه مصوبه مجلس قبل از انقلاب و حتی مجالس بعد از انقلاب را دارد، امروز در حوزه فعالیت ها مبنای تصمیم است.

به دلیل اهمیت این موضوع، معاونت قوانین مجلس از چند سال قبل در خصوص موضوعات مهم یك ورود داشتند كه بتوانند این موضوع را به شكلی ساماندهی كنند و در این خصوص تصمیم گیری كنند كه یك طرحی هم از طرف نمایندگان مطرح شد. موضوع این طرح بحث تنقیح قوانین مالیاتی كشور است كه ما بتوانیم این وضعیتی را كه بعضاً در یك مجموعه ای از قوانین مثل مالیات كشور كه باعث سردرگمی و ایجاد اشكال است را به یك ساماندهی برسانیم و یك وضعیت مناسب تری را در این حوزه قلمداد كنیم. یكی از مشكلات اساسی كه ما در حوزه فضای كسب و كار در اقتصاد كشور داریم این است كه بعضاً قوانین مزاحمی در حوزه فعالیت های كشور موجود است و این نیازمند این است كه این موضوع مشخص شود.

خوشبختانه این كار شروع شده، من جا دارد از جناب آقای دكتر رضایی معاون محترم قوانین مجلس و همكاران شان تقدیر و تشكر كنم كه زحمت كشیدند و ساعت ها وقت گذاشتند و با حضور دستگاه های اجرایی و دولت تلاش كردند تا بتوانند یك ساماندهی را انجام بدهند. این كاری كه دارد انجام می شود تقریباً اولین تجربه كاری ما در حوزه تنقیح قوانین است، بسیار مهم است. موضوعات بعدی هم به احتمال زیاد به همین شكل در دستور كار قرار خواهد گرفت. جلسات متعددی را كمیسیون اقتصادی مجلس، كمیته مالیاتی كمیسیون، برادر بزرگوارم جناب آقای دكتر شكری زحمت كشیدند و وقت گذاشتند برای اینكه موضوعات را رصد كنند.

همین طور كه خدمت شما عرض كردم بعضی از این قوانین مربوط است به قوانینی كه برای حدود (۱۰۰) سال قبل است. یك قانون مالیاتی در آن زمان بوده، ما تا امروز هیچ تصمیمی را برای آن نگرفتیم و آن را نسخ نكردیم، مشخص هم نیست الان چه وضعیتی دارد، ولی احتمال استناد به آن در مراكز قضائی، در سازمانهای اداری وجود دارد. این موضوع بررسی شد، بعضی از قوانین خودشان بر اساس بازه زمانی دیگر تاریخ شان گذشته و دیگر امكان استفاده از آنها نیست. مجموعه اینها در چند بخش دسته بندی شد و سعی كردیم با نظر دولت آنها را ساماندهی كنیم.

كار خیلی مناسبی انجام شده، ضمن اینكه الان معاونت قوانین در بخشهای دیگر هم دارد ورود پیدا می كند كه جا دارد من از آقای دكتر لاریجانی هم تشكر كنم و درخواست كنم شبیه به این كار خیلی خوبی كه در حوزه بحث تنقیح قوانین مالیاتی كشور انجام شد، ما در حوزه های دیگر هم انجام بدهیم و پیشنهاد بنده به جناب آقای دكتر لاریجانی ریاست محترم مجلس هم این است كه اولویت را در حوزه بخش اقتصادی بگذاریم. یعنی ما الان كه داریم ساماندهی را انجام می دهیم، اگر امروز تنقیح قوانین مالیاتی را انجام دادیم، فاز بعدی مان حوزه مسائل مربوط به گمرك باشد، فاز بعدی مان مسائل مربوط به مناطق آزاد باشد و خیلی از موضوعاتی كه در این بخش ها می تواند با یك رویكردی به یك ساماندهی مناسب منتهی شود.

لذا این طرح مطرح شده، گزارش ما هم این است كه ان شا ءالله همكاران كمك كنند و با همكاری دولت هم هست. البته من اخیراً متوجه شدم دولت یك نقطه نظراتی هم دارد، با اینكه ما در جلسات نشستیم توافق كردیم و گزارشی را هم آقای دكتر تقوی نژاد ریاست محترم سازمان مالیاتی كه امروز هم در جلسه حضور دارند توضیح خواهند داد.

آقای دكتر لاریجانی و نمایندگان محترم! اگر مواردی هم نیاز باشد در ورود به بحث اصلاحی را در این خصوص انجام بدهیم، ان شا ءالله انجام می دهیم. عمده مطالب بین ما و دولت كه اگر اجازه بدهید آقای تقوی نژاد گوش كنند.

رئیس ـ بله، آقای تقوی نژاد! بفرمایید بنشینید گوش بدهید.

پورابراهیمی داورانی ـ اگر نمایندگان اجازه بدهند، چون بحث های ما مربوط به حضرت عالی است. صحبت ما این است، آقای تقوی! چون ما كلیه این امور را با حضرت عالی جلو بردیم. آقای لاریجانی! اساس بحث ما آقایان دولت هستند.

رئیس ـ آقایان! اجازه بدهید چون بحث مهم است گوش بدهند. بفرمایید.

پورابراهیمی داورانی ـ عرض می كردم خدمت همكاران خودم و نماینده محترم دولت كه امروز رئیس سازمان محترم امور مالیاتی كشور آقای دكتر تقوی نژاد تشریف دارند این است كه ما بخش عمده را با شما جلو بردیم، چه در جلساتی كه معاونت قوانین گذاشتند كه چند سال به طول انجامیده و چه در جلساتی كه ما در كمیسیون خدمت شما بودیم. الان اطلاع داریم باز یك نقطه نظراتی هم به صورت جزئی است. ما اینها را هم قبول می كنیم، یعنی اینها را هم می توانیم. لذا ان شا ءالله ما كلیت بحث را ورود كنیم، موارد جزئی هم كه ان شا ءالله به جزئیات طرح ورود پیدا می كنیم، ان شا ءالله با نظر دوستان دولت جمع بندی می كنیم. ان شا ءالله خروجی آن به اصلاح و تنقیح قوانین مالیاتی كشور كمك كند كه بتواند اثر خودش را در بهبود شرایط كسب و كار بگذارد، بتواند اثر خودش را در حوزه تصمیم گیری فعالان اقتصادی بگذارد كه یك گام ما كمك به حوزه مسائل اقتصادی كشور باشد. ممنون و متشكرم.

رئیس ـ خیلی ممنون، متشكریم. مخالفی دارد؟

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای قاضی پور مخالف هستند، بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام محضر ملت بزرگ ایران اسلامی. آقای دكتر لاریجانی! ما قبلاً مخالف ثبت نام كردیم، كتاب ها را از آقای دكتر رضایی أخذ كردیم، نگاه كردیم دیدیم كمیسیون امور اقتصادی الحق زحمت كشیده، مخالفت مان را پس می گیریم. والسلام

رئیس ـ متشكریم، اگر مخالف ندارد ما رأی گیری كنیم.

دبیر (كاتب) ـ مخالف بعدی آقای علی بختیار نماینده گلپایگان هستند.

رئیس ـ صحبت نمی كنند.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای عابدی بفرمایید.

حیدرعلی عابدی (اصفهان) ـ سلام علیكم

محضر ملت بزرگوار ایران و همچنین مردم حوزه انتخابیه ام اصفهان عرض سلام دارد و تبریك روز ارتش به دلیرمردان ارتشی و عزیزانی كه پیشرفت های بسیار خوبی را در علم هوافضا دارند.

من در حقیقت با اصل مطلب موافق هستم، اما دوستان عزیز، نمایندگان محترم! خواهش می كنم یك لحظه توجه بفرمایید. دوستان عزیز ما زحمت بسیار زیادی را برای تنقیح قوانین كشیدند، مطالب را بررسی كردند، اما بحث مالیات یك بحث فراكمیسیونی است، یك كمیسیون نمی تواند همه جوانب را در نظر بگیرد. مطمئن باشید اگر ما به این بحث ورود پیدا كنیم، ما در بسیاری از موارد فرصت كافی برای بررسی نخواهیم داشت و به چیزی رأی می دهیم كه خودمان آشنایی كامل با آن مباحث را نداریم. هر تصمیمی كه ما بگیریم كل كشور را تحت تأثیر قرار می دهد، بنابراین چه بسا مواردی هست كه در حوزه های انتخابیه خود ما با مشكل مواجه خواهیم شد. خواهش من این است كه یك كمیسیون تلفیقی تشكیل شود، كل موارد را از دیدگاه های مختلف، از دیدگاه بهداشت، از دیدگاه شهرداری ها، از دیدگاه های مختلف مورد بررسی قرار بدهد و بعد محصول آن كمیسیون تلفیق به صحن مجلس برگردد و دوستان نظر بدهند. بنابراین من از همه دوستان خواهش می كنم كه در این مقطع رأی منفی بدهند كه این لایحه به كمیسیون تلفیق برگردد.

دبیر (كاتب) ـ متشكر، آقای رئیس! اگر اجازه بدهید موافق اول هم خودم هستم.

رئیس ـ بفرمایید.

غلامرضا كاتب (گرمسار و آرادان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران عزیز دقت كنید! طبق قانون تدوین و تنقیح قوانین و مقررات كشور، ما خودمان یك تكلیفی به معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی كردیم. از دو سال پیش معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی جلسات متعددی را با وزارت امور اقتصادی و دارایی و همچنین سازمان مالیاتی گذاشتند. قوانینی كه زائد است، قوانینی كه موجب می شود مانع تولید شود، قوانینی كه مزاحمت ایجاد می كند، این قوانین را حذف كنیم.

این طرحی را كه همكاران عزیز ما تهیه كردند، برادر عزیزم جناب آقای مصری هم از ابتدای مجلس دنبال این موضوع بود، طرحی بود كه مورد توافق دولت و مجلس بود. آقای عابدی اشاره كردند كه چرا به كمیسیون اقتصادی رفته؟ ما طبق آیین نامه موجود مجبور بودیم كه به كمیسیون تخصصی ارجاع بدهیم. در نتیجه در اولین جلسه به كمیسیون اقتصادی ارجاع شد، خوشبختانه كمیسیون اقتصادی روی این موضوع كار فراوانی كرد و ضمن اینكه بنده از اعضای كمیسیون اقتصادی صمیمانه تقدیر و تشكر می كنم، جناب آقای شكری هم یادداشت دادند كه موارد این موضوع از تاریخ ۵/۵/۱۳۹۳ در كمیسیون اقتصادی در حال رسیدگی بوده است. این یك نكته از لحاظ شكلی كه برادر بسیار عزیزم (رئیس ـ متشكریم) جناب آقای عابدی اشاره كردند.

نكته دوم هم سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری است كه مقام معظم رهبری دو تا اولویت اساسی را در تنقیح قوانین ابلاغ كردند. در این تنقیح قوانین مخصوصاً تنقیح قوانین امور مالیاتی را در اولویت ابلاغ كردند. در نتیجه همكاران عزیز! امسال كه سال تولید ملی و اشتغال است، ما كمك كنیم این تنقیح قوانین رأی بیاورد و تصویب شود و قوانینی كه زائد و مزاحم تولید است و امروز هیچ كاربردی ندارد ان شا ءالله حذف شود كه به نفع كشور است.

رئیس ـ متشكریم، مخالف صحبت كرد، موافق هم صحبت كرد، ما الان باید كلیاتش را رأی بگیریم، دولت هم كه موافق است. دوستان توجه داشته باشید! یكی از معضلات كشور ما این بود كه قوانین مختلفی وجود داشت، بعضی هایش نسخ ضمنی بود، برخی هایش نسخ صریح بود و چون اینها مدون نشده بود گاهی در دستگاه های اجرایی به یكی از اینها اشاره می كردند. یك معضلی برای تولید كشور بود. بحث مالیات ها در سال تولید ملی یك گام بسیار مهمی است و من خواهش می كنم همگی مشاركت در بحث داشته باشید.

حضار ۲۰۲ نفر، كلیات این طرح را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. همگی در رأی گیری مشاركت داشته باشید. دولت و كمیسیون هم موافق هستند. دوستان خواهش می كنم به دلیل اهمیت موضوع همه در رأی گیری مشاركت داشته باشید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. ماده واحده را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده واحده ـ احكام مالیاتی قوانین به شرح پیوست نسخ می گردد.

تبصره ۱ ـ متن منقح موضوع این قانون بر اساس بند (۵ ـ ۱) ماده (۳) قانون تدوین و تنقیح قوانین و مقررات كشور مصوب ۲۵/۳/۱۳۸۹ جهت انتشار به روزنامه رسمی ارسال می گردد.

تبصره ۲ ـ فهرست قوانین منقضی و منسوخ صریح به ضمیمه این قانون اعلام می گردد.

رئیس ـ پیشنهادی هست؟ اگر پیشنهاد نیست به رأی بگذاریم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! پیشنهاد نداریم.

رئیس ـ حضار ۲۰۳ نفر، ماده واحده و تبصره های آن به نحوی كه قرائت شد به رأی گذاشته می شود. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. با رأی خیلی خوبی هم تصویب شد.

من فكر می كنم این نشان می دهد اراده مجلس برای حل و فصل، یكی از مسائل مهمی كه در كشور وجود داشت این بود كه قوانین انبوهی بود كه ناسخ و منسوخ داشت و در سالی كه بحث اقتصاد مقاومتی و تولید ملی مطرح است، این یك گام بسیار مهم بود كه ما قوانینی كه باید در دستگاه های اجرایی و قوه قضائیه لحاظ شود را روشن و شفاف كردیم و من خواهش می كنم با این رأیی كه نمایندگان دادند، معاونت قوانین با جدیت بیشتری موضوعات مهمی كه مربوط به اقتصاد مقاومتی و تولید ملی است را امسال همین گونه به نتیجه برساند كه مجلس وظایف خودش را به خوبی در سال جاری در این موضوع مهم به انجام برساند. از این جهت از معاونت قوانین می خواهیم كه با سرعت بیشتری كار را دنبال كند.

 

۵ ـ بحث و بررسی در مورد لایحه حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های کشور و تصویب موادی از آن (ثبت ۹۲)

رئیس ـ دستور بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! دستور بعدی گزارش کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مورد لایحه حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های کشور است. از سخنگوی محترم كمیسیون كشاورزی جناب آقای وقفچی دعوت می كنم گزارش تان را ارائه بفرمایید.

علی وقفچی (سخنگوی كمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی) ـ با عرض سلام و ضمن تبریك روز ارتش جمهوری اسلامی ایران به تمام كسانی كه قلبشان برای سربلندی ایران عزیز می تپد.

گزارش كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی به مجلس شورای اسلامی

لایحه حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های كشور به شماره چاپ (۱۰۳) و طرح نجات و احیای دریاچه ها و تالاب های كشور كه به همت جناب آقای قاضی پور و دیگر دوستان طراحی شده بود، به شماره چاپ (۱۶۶) كه به این كمیسیون به عنوان كمیسیون اصلی ارجاع گردیده بود، در جلسات متعدد كارگروه و كمیسیون و با حضور نمایندگان دولت و كارشناسان مركز پژوهش ها مورد بحث، بررسی و تبادل نظر قرار گرفت. با توجه به تشابه مفاد این لایحه با طرح فوق الاشاره و در اجرای تبصره (۱) ماده (۱۴۷) قانون آیین نامه داخلی و به دلیل سنخیت موضوع لایحه و طرح، این دو در یكدیگر ادغام و نهایتاً در جلسه روز سه شنبه مورخ ۱۳/۷/۱۳۹۵ كمیسیون، با اصلاحاتی به شرح پیوست به تصویب رسید.

اینك گزارش آن در اجرای ماده (۱۴۷) آیین نامه داخلی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می شود.

ضمناً گزارش كمیسیون های فرعی اقتصادی، برنامه و بودجه و محاسبات، صنایع و معادن، عمران و قضائی و حقوقی تا تاریخ ارسال این گزارش واصل نشده است.

رئیس كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی ـ علی محمد شاعری

رئیس ـ متشكریم.

دبیر (كاتب) ـ من مخالفین را اعلام می كنم همكاران عزیز آمادگی داشته باشند. مخالف اول جناب آقای محمدعلی پورمختار، مخالف دوم جناب آقای مهرداد لاهوتی و مخالف سوم جناب آقای حاجی دلیگانی. موافق اول جناب آقای یوسف نژاد، موافق دوم جناب آقای محمدحسین قربانی و موافق سوم جناب آقای حمیدرضا فولادگر. جناب آقای محمدعلی پورمختار بفرمایید.

محمدعلی پورمختار (بهار و كبودرآهنگ) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

بنده هم روز ارتش را به همه دلاورمردان ارتش جمهوری اسلامی ایران تبریك عرض می كنم و از زحمات آنها تقدیر و تشكر می كنم.

دوستان عزیز عنایت بفرمایید! حالا همان طور كه سخنگوی محترم كمیسیون فرمودند این لایحه ای كه ارائه شده مشابهت مستقیم با لایحه قبلی كه ما در جلسات گذشته بررسی كردیم و تصویب شد و از سوی كمیسیون كشاورزی تحت عنوان هوای پاك ارائه شده بود دارد و تعارضات مختلفی را ملاحظه می كنیم. از این جهت لازم بود كه این دو در همان قالب یك لایحه رسیدگی شود تا ضمن رفع تعارضات مسائل و مشكلاتی كه به بعضی از آنها الان اشاره خواهم كرد، آنها هم برطرف شود.

اولاً ببینید! ما مدام داریم قانونگذاری های پی درپی می كنیم، حجم زیاد قانونگذاری ها اصلاً تعارض مستقیم دارد با این سیاستی كه ما همین الان به تنقیح قوانین بخشهای مالیاتی كشور رأی دادیم. انباشت این قانون ها فردا دردسر درست خواهد كرد، دوباره معاونت قوانین و دستگاه های مختلف با هزینه های فراوانی باید بنشینند همین قوانینی كه ما الان بی توجه به شرایط و الزامات قانونگذاری است، داریم قانون می گذاریم تا دوباره آنها را مثلاً بعد از چند سال آینده كه گرفتاری های مردم و دستگاه های مختلف اداری و وزارتخانه ها صدچندان شد، بیاوریم بگوییم اینها را تنقیح و حذف كنیم. چرا ما الان اینها را حذف نمی كنیم؟ لذا خواهش من این است كه هم كمیسیون محترم و هم نمایندگان عزیز به این موضوع عنایت و دقت بفرمایید.

ما تعارضاتی هم در همین لایحه بین وظایف وزارت جهاد كشاورزی با سازمان حفاظت محیط زیست ملاحظه می كنیم. بخشی از اختیارات وزارت جهاد كشاورزی گرفته شده و دارد به سازمان حفاظت از محیط زیست داده می شود. آیا وزارت جهاد كشاورزی هماهنگ است؟ آیا خبر دارد؟ حتماً این كمیسیون محترم راجع به این موضوع توضیح بیشتری بفرمایند تا ابهاماتی كه به صورت جدی هست و در آینده با دعوای بین دستگاهی و عدم هماهنگی بین دستگاه های مختلف شاهد بلاتكلیفی و سرگردانی مردم نباشیم. ما در بسیاری از موارد هست قانونی گذاشتیم، اسامی دستگاه های مختلف را آوردیم، اینها با هم هماهنگ نمی شوند و موجب می شوند كه اصلاً اصل كار هم انجام نشود، نه حفاظت محیط زیستی صورت بگیرد، نه هوای پاكی ایجاد شود، نه از تالاب ها حمایت شود. فلذا این نوع ناهماهنگی ها به شدت به ضرر اصل آن هدفی است كه ما به دنبال آن هستیم.

فلذا الان هم تعارض در وظایف ملاحظه می شود و هم تداخل در وظایف است. بخشی از این وظایفی كه الان بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست در این لایحه گذاشته شد از وظایف ذاتی وزارت جهاد كشاورزی است كه به آن پرداخته و عنایت نشده و مورد اعتراض وزارتخانه مزبور هم هست و نهایت اینكه ما داریم یك قانونی را وضع می كنیم كه بهانه ای برای جلوگیری از فعالیت های مختلف اقتصادی در جاهایی خواهد شد كه بالاخره همین تالاب ها وجود دارد. تالاب باید حفظ شود، درست است، ولی بهره برداری از آنها، امكانات و فعالیت هایی كه واقعاً برای ما كمك خواهد كرد و حتماً نیازمند این هستیم كه بتوانیم از این امكان خوب استفاده كنیم، (رئیس ـ متشكریم) اینها هم با سرمایه گذاری و هم با استفاده بهینه از آنها در تعارض است. فلذا عزیزان! خواهش من این است كه به این رأی ندهید تا به كمیسیون برگردد و كمیسیون این اصلاحات را به عمل بیاورد تا ما به طور واقعی ان شا ءالله تصمیم درست و اثرگذاری را بگیریم. تشكر می كنم.

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (كاتب) ـ موافق اول جناب آقای یوسف نژاد هستند، بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد (ساری و میاندورود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

من خواهش می كنم كه همكاران دقت بفرمایند! یكی از مواردی كه مجلس باید برای دفاع از دریاچه ها و تالاب ها ورود كند كه الان مظلوم هستند و اثراتی كه اینها در مجموعه عوامل طبیعی و انسانی دارند و در خیلی از مواقع این تالاب ها و دریاچه ها واقعاً در داخل مملكت ما بی نظیر یا كم نظیر هستند. ارزشمندترین زیست بوم كشور در تخریب پیامدهای منفی آن را تهدید می كند، این وظیفه مجلس است. من مطمئنم كه مخالف محترم روی اصل قضیه تأكید داشتند، روی جزئیات مسائلی داشتند كه در بعضی از مواقع من با ایشان موافق هستم و ان شا ءالله در جزئیات بررسی می شود. منتها پیشرفت فزاینده آسیب هایی كه به دریاچه ها و تالاب ها دارد می رسد، این یك جدیتی بوده كه واقعاً متوجه كمیسیون مربوطه و دولت شده كه این لایحه و این طرح را مطرح كنند.

بنابراین خطراتی كه الان امروزه این طوفان ها دارند، این بیابان هایی كه در معرض خطر هستند، دشت ها و اراضی كشاورزی، مسأله ریزگردها و خیلی از مسائل دیگری كه در تهدید هستند، نیاز به قانون دارد، نیاز دارد كه این دریاچه ها و تالاب ها احیا شوند. ما دریاچه ارومیه را یادمان نمی رود، ما تالاب هایی كه در داخل كشور وجود داشتند و از بین رفتند را از یادمان نمی رود، به خاطر عدم وجود قانون و عدم حفاظت. مسائلی كه الان وجود دارد، زه كشی هایی كه دارد انجام می گیرد، اراضی باتلاقی كه دارد خشك می شود و به اراضی كشاورزی تبدیل می شود، خسران جبران ناپذیری به این مجموعه عظیم دریاچه ها و تالاب ها دارد وارد می كند.

آیا حفاظت از دریاچه ها و حفاظت از محیط زیست بكر مسئولیت مجلس نیست؟ آیا قوانین و مقرراتی كه برای جلوگیری از تخریب و آسیب رسانی به مجموعه هایی كه در كشور وجود دارند نباید مورد نظر و توجه و دغدغه دولت و مجلس باشد؟ طبیعتاً این لایحه و این طرح كه با هم ادغام شدند و كمیسیون مربوطه هم به درستی در مورد آن اظهار نظر كرده، می تواند مبنای خیلی از فعالیت ها باشد. این زیستگاه های حیاتی نقش بسیار مهمی در زندگی گیاهان و جانوران وابسته به آنها دارند، ما باید اینها را توجه كنیم كه این عدم ضابطه گذاری، عدم توجه، كم لطفی، كم توجهی هایی كه در ارتباط با این موضوع از جانب دستگاه های اجرایی ذی ربط و حتی مردم عادی می شود، خطراتی برای این زیستگاه های حیاتی به وجود آورده است. این نقش مجلس را ایفا می كند، این نقش مجلس را مهم جلوه می دهد. من خواهش می كنم دقت بفرمایید كه این اصل قضیه است.

(در این هنگام آقای علی مطهری «نایب رئیس دوم ریاست جلسه را به عهده گرفتند)

امروز آلودگی هوا، بحث ریزگرد ها، بحث كم آبی و بحث حاد شدن مسائل گرمی هوا همه نتیجه بی توجهی و كم لطفی است كه به مسأله نجات و احیای دریاچه ها و تالاب ها در داخل كشور شده است. این وظیفه، مسئولیت، مأموریت و نقشی كه مجلس و كمیسیون های تخصصی دارند واقعاً نگرانی هایی را به وجود آورده كه كمیسیون محترم توجه كرده است.

این دریاچه بختگان كه الان (۱۳) شهر را تحت تأثیر خودش قرار داده، اگر در معرض آسیب های اجتماعی و آسیب های زیست محیطی قرار بگیرد دیگر قابل جبران نیست. این یك اثر بی نظیر و كم نظیر در داخل كشور است. بنابراین با توجه به این شرایطی كه وجود دارد به نظر من بر هم خوردن شرایط اكولوژیكی در داخل مملكت، این شرایط اكولوژی در حال تغییر است، به نفع جامعه و مملكت نیست، غیرقابل جبران است و این مسئولیت و مأموریت ما را بیشتر می كند.

من خواهش می كنم به كلیات رأی بدهید، ان شا ءالله در جزئیات همان طور كه جناب آقای پورمختار هم اشاره كردند، وظایف دستگاه ها را مشخص كردند، ارتباط دستگاه ها با هم را یك مقدار مشخص كردند، ما هم با آن موافق هستیم، ان شا ءالله آنها را می نشینیم و جبران می كنیم. ولی اصل قضیه غیرقابل انكار است و ما نمی توانیم این معضل بزرگ و مهم را كوچك انگاری كنیم، به راحتی و به سادگی از كنار آن بگذریم و این مسئولیت و مأموریت برای ما وجود دارد كه با مدیریت مناسب و صحیح برای تالاب ها و ضابطه گذاری و مقررات و قوانین و ایجاد حساسیت برای آنها كه از ارزشمندترین مسائل زیست بوم كشور كه بی نظیر و كم نظیر هستند و عوامل طبیعی و انسانی وابسته به آن را بتوانیم حفاظت و مدیریت كنیم. من خواهش می كنم به كلیاتش رأی بدهید.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای یوسف نژاد متشكر.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! تذكر دارند.

نایب رئیس (مطهری) ـ تذكر را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای قاضی پور تذكر دارند، بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای مطهری! سلام و عرض ادب محضر ملت بزرگ ایران اسلامی و نمایندگان و خوش آمدگویی به حضرت عالی كه ریاست جلسه را عهده دار شدید. ما هم از كمیسیون عزیز كشاورزی و منابع طبیعی تشكر می كنیم، ولی یك سال قبل حقیر با آقای محجوب و تعداد (۲۰) نماینده دیگر طرح نجات و احیای دریاچه ها و تالاب های كشور را نوشتیم و تقدیم كردیم و از كمیسیون هم تشكر می كنیم كه این را ادغام كردند. آقای مطهری عزیز! ولی ما فكر می كنیم اولویت اول با طرحی است كه ما نوشته بودیم. این لایحه بعد از طرح ما آمده است، فكر می كنم طرح ما جامع تر است و لایحه یك مقدار سازشكار است، محكم نیامده است. خواهش من این است كه مخبر و ریاست محترم كمیسیون توضیح بدهند كه چرا طرح ما را در اولویت اول به هیأت رئیسه محترم تقدیم نكردند كه آن در اولویت اول مطرح شود. باز هم مجدداً از هیأت رئیسه و اعضای كمیسیون تشكر می كنیم كه این را در اولویت آوردند. (نایب رئیس ـ تشكر) حیات و ممات مملكت به آب و دریاچه ها و رودخانه است، با تشكر. به عشق امام حسین، یا حسین.

نایب رئیس (مطهری) ـ جناب آقای قاضی پور خیلی ممنون. البته طبق ماده (۱۴۷) اشكالی ندارد كه دو تا طرح و یا یك لایحه و طرح با هم ادغام شود. به هر حال هنوز طرح شما بررسی نشده بود كه لایحه رسیده، طبعاً بهتر بوده كه ادغام شود و ان شا ءالله كه نظرات شما را هم در نظر گرفتند، خیلی ممنون.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای محبی نیا بفرمایید.

جهانبخش محبی نیا (میاندوآب، شاهین دژ و تكاب) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! من یك مقدار شما را در این مجلس مظلوم می بینم، چون كه از اول جلسه تذكر دادیم، همین كه شما می آیید ریاست جلسه را قبول می كنید آقای دكتر لاریجانی تذكرات را به شما شیفت می دهد و این از دو منظر قابل بررسی است، حالا بعداً بیشتر توضیح می دهم.

تذكر حقیر در اول این لایحه مطرح بود، متوجه مواد (۱۰۴) و (۲۰۰) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی است. ماده (۱۰۴) را كامل نه، دو سطر اولش را خدمت حضرت عالی قرائت می كنم؛ «دستور هفتگى مجلس باید به ترتیب وصول طرح ها و لوایح از كمیسیون‏ها توسط هیأت رئیسه مجلس تهیه و پس از چاپ و توزیع بر تابلو مخصوص نصب شود . قانون تأكید دارد كه این قانون هم باز در جامعه ما مظلوم است، «رعایت ترتیب مذكور الزامی است .

ماده (۲۰۰) هم می گوید: «مصوبات مجلس تا زمان اعلام نظر نهایى شوراى نگهبان از دستور خارج نمى‏شود . جناب آقای دكتر مطهری! ما در این هفته های اخیر چندین مورد را دیدیم كه بعضی از این دستورات بدون اطلاع مجلس و بدون اینكه به مجلس و نمایندگان توضیح داده شود از دستور خارج می شود. آخرین مورد آن كه در دستور هفتگی مجلس آمده بود گزارش كمیسیون مشترك رسیدگی به طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد بود كه دستور بعد از طرح یا لایحه هوای پاك بود، تحت عنوان «طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد (اعاده شده از شورای نگهبان) . هم اعاده شده از شورای نگهبان است و هم بر اساس ماده (۱۰۴) در دستور هفتگی آمده بود. جدای از این مواردی هم هست كه من آنها را به استحضار نمی رسانم، من این اقدام را خلاف صریح هیأت رئیسه محترم می دانم. ما كه تنها نباید به دیگران تذكر بدهیم، ما بارها به شورای محترم نگهبان قانون اساسی، به دولت و به خیلی ها تذكر می دهیم كه قانون را رعایت كنند. آقای دكتر! ما اگر خودمان رعایت نكنیم مسلماً صدای حمایت از قانون را باید در این مجلس تعطیل كنیم. خیلی ممنون.

نایب رئیس (مطهری) ـ عرض كنم ظاهراً به خاطر ابهامی كه در آن لایحه وجود داشته رئیس وقت جلسه و به درخواست كمیسیون مربوطه به آن كمیسیون ارجاع دادند. به هر حال فكر می كنم در اختیار رئیس جلسه بوده و به درخواست جناب آقای فولادگر رئیس كمیسیون حمایت از تولید ملی و ابهامی كه وجود داشت، این طور كه بنده به خاطر دارم رئیس وقت جلسه به كمیسیون ارجاع داد. آقای محبی نیا! فكر می كنم اشكال آیین نامه ای نداشته باشد. جناب آقای محبی نیا بفرمایید.

محبی نیا ـ آقای دكتر! خدای ناكرده من قصد مجادله ندارم، آقای دكتر! مطمئن باشید ایراد آیین نامه ای دارد، در هیچ ماده ای از آیین نامه اجازه این چنین كاری به رئیس جلسه داده نشده، ارجاع و احاله به كمیسیون راهكار خاص خودش را دارد كه در مواد آمده و من بارها هم خدمت حضرت عالی توضیح دادم، الان هم نمی خواهم وقت جلسه را بگیرم. خواهش می كنم در هیأت رئیسه به عزیزان بفرمایید كه در اینجا خودمختاری نكنند، همین.

نایب رئیس (مطهری) ـ البته ماده (۱۵۷) كه صراحت دارد، می گوید اگر ابهام باشد رئیس جلسه می تواند ارجاع دهد.

محبی نیا ـ بله، آقای دكتر! آنجا روال خاص خودش را دارد. خروج از دستور هفتگی مجلس به این فرم قاعده ندارد. باز «و الامر الیكم .

نایب رئیس (مطهری) ـ جناب آقای محبی نیا! به هر حال تشخیص با رئیس جلسه است. در عین حال ما باز هم این را بررسی می كنیم، چشم، خیلی ممنون.

نوروزی ـ آقای رئیس! تذكر دارم.

نایب رئیس (مطهری) ـ بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای نوروزی بفرمایید.

نایب رئیس (مطهری) ـ آقای نوروزی راجع به دستور است؟ ببینید! ما الان داریم از دستور خارج می شویم، راجع به همین طرح باشد.

حسن نوروزی (رباط كریم و بهارستان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دكتر مطهری! من معذرت می خواهم، ببینید! همان طور كه آقای محبی نیا فرمودند ما هم از صبح می خواهیم تذكر بدهیم، نوبت به شما رسید. ببینید! الان می فرمایند هر دقیقه مجلس (۳۰) میلیون هزینه دارد، ما الان در آن قسمت قبل تذكر داشتیم، نگذاشتند. در رابطه با این قوانین منسوخ، قوانینی كه از قبل از انقلاب بوده، خود به خود منسوخ موضوعی و ضمنی شده، چه دلیلی دارد كه دومرتبه مطرح شود؟ این یك نكته.

نكته بعد؛ آقای رئیس! الان خود ما به عنوان مجلسی، همكار شما، من به عدالت شما به عنوان فرزند شهید و یك فرهیخته هم دانشگاهی خودم معتقدم. آقای مطهری نگاه كنید! ما در رابطه با قانون شوراها، الان هیأت نظارت همه لیست تدبیر و امید هستند. در استان تهران همه لیست تدبیر و امید هستند، هیأت نظارت در شهرستان ما اصلاً قبول نمی كنند من نماینده هم معرفی كنم. یك نفر از من قبول كردند و در شهرستانهای ما حتی كسانی كه ما یك ماه قبل در كمیته حل اختلاف آنها را عزل كردیم، آقای دكتر فتحی بودند، به استناد ماده (۸۳) قانون شوراها همان ها را تأیید كردند. جناب آقای دكتر مطهری! به خدا قسم، شما را به خون پدرتان قسم می دهم به كمك ما بیایید، به كمك مردم ایران بیایید. شما ببینید در شهرستان بهارستان در استان تهران، من الان اعلام می كنم كه ما نسبت به انتخابات شائبه داریم. چرا هیأت نظارت استان تهران ما، آقای محمودی و آقای كولیوند حرف ما را قبول نمی كنند؟ من یك هفته در این هیأت نظارت نشسته ام، الان آقای رحیمی گفت من خدمتتان می آیم. كیفش را برداشت و به بیرون تشریف بردند. انتخابات برگزار می شود، مردم الان در شهرهای ما ناراحتند.

آقای دكتر! همه اعضای هیأت اجرایی ما و رؤسای ادارات هستند، چهار نفر اعضای هیأت نظارت هم رؤسای هیأت نظارت هستند، یك نفر از ما قبول كردند و الان در آنجا هر كاری می خواهند دارند انجام می دهند. من عرض می كنم مگر آقایان از من نماینده تر هستند؟ من هم نماینده هستم. حالا اگر اكثریت استان تهران لیست تدبیر و امید است، ما كه دو نفر اصولگرا هستیم باید مظلوم واقع شویم؟ این چه ظلمی است؟ دو نفر از ما بگذارند، دو نفر از خودشان، یك نفر هم مرضی الطرفین، اصلاً استاندار بگذارد. چرا به ما ظلم می كنند؟ (نایب رئیس ـ خیلی ممنون آقای نوروزی).

 آقایان، نماینده ها، ملت ایران! ما اصولگرایان استان تهران دو نفریم، ما مظلوم واقع شدیم. اعضای هیأت نظارت همه از آن طرف، هیأت اجرایی و فرماندار. (نایب رئیس ـ خیلی ممنون، تشكر) ما وكیل المله هستیم، ما وكیل الدوله نیستیم كه هر چیزی فرماندار و استاندار بگوید باید عمل شود. همین آقای كواكبیان زمان آقای احمدی نژاد (قطع میكروفن).

نایب رئیس (مطهری) ـ جناب آقای نوروزی ببینید! اولاً تذكر شما مربوط به دستور نبود، برخلاف قول تان عمل كردید. به هر حال الحمدلله همه صدای مظلومیت شما را شنیدند. ان شا ءالله هیأت نظارت استان تهران و هیأت مركزی، آقای محمودی، آقای رحیمی! حتماً اقدام كنید، به هر حال عدالت باید رعایت شود. (رحیمی ـ تذكر هفتاد و نهی دارم) این بحث را ادامه ندهیم. اجازه بدهید ما به دستور خودمان برسیم. بعد هم آقای نوروزی نامه ای برای رئیس محترم مجلس راجع به همین موضوع نوشته اند و این نامه با دستور ایشان در حال پیگیری است. بنابراین ان شا ءالله متوقف می شویم تا اینكه این كار انجام شود، خیلی ممنون. حالا چون اسم آقای رحیمی آمده، شما ماده (۷۹) را بفرمایید (كواكبیان ـ آقای رئیس! اسم ما هم آمده است) نه، اسم شما كه نیامده، آقای كواكبیان! شما به عنوان كاندیدای ریاست جمهوری مطرح هستید. سطح شما بالاتر از این حرف ها است، خودتان را داخل این بحث ها نكنید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای رحیمی بفرمایید.

علیرضا رحیمی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دكتر مطهری! ممنونم كه اجازه فرمودید كه بنده در این خصوص چند نكته را توضیح بدهم. (نایب رئیس ـ یك مقدار كوتاه بفرمایید، وقت ما تنگ است) اولاً من متأسفم كه همكار محترم مان آقای نوروزی مسائلی را كه در منطقه خودش نتوانسته اند حل كنند، در فضای نظارت بر شوراها هم جو رباط كریم و فضای نظارت را متشنج كردند و شروع به نامه نگاری به وزارت اطلاعات و رئیس محترم مجلس كردند، در صورتی كه هیچ مبنایی نداشت.

آقای نوروزی یك نكته قابل توجهی را در كمال بی انصافی مطرح كردند كه اصلاح طلب و اصولگرا. اصولاً شأن نظارت یك شأن حقوقی است، به همین دلیل هم در اختیار مجلس گذاشتند و اصلاً موضوع اصلاح طلبی و اصولگرایی مطرح نیست. ما هیچ تكلیف قانونی نداشتیم، اما به حرمت همكاران با نمایندگان محترم مجلس مشورت كردیم كه در هر حوزه نمایندگان شان را انتخاب كنیم.

آقای مطهری! برای شهر رباط كریم كه مد نظر آقای نوروزی است دو نفر نماینده از پنج نفری كه آقای نوروزی معرفی كردند را به عنوان دو نفر از پنج نفر هیأت نظارت تعیین كردیم، متأسفانه با جوسازی همان نفرات را مجبور كردند استعفای رسمی و كتبی دادند و پیامك دادند كه بچه های ما استعفا خواهند داد. ما در آنجا بچه نداریم كه بچه های ما باشند یا بچه های آنها.

به هر حال آنچه كه مهم است باید حقوق مردم رعایت شود. متأسفانه این نكته ای را كه آقای نوروزی در فضای عمومی منتشر كردند، این شائبه و تشویش اذهان عمومی را دارد ایجاد می كند كه هیأتهای نظارت اصلاح طلب و اصولگرایی هستند كه كذب مطلق است. هیأتهای نظارت، نظارت بر حق الناس و سلامت انتخابات را دارند. (نایب رئیس ـ متشكر، خیلی ممنون) آقای دكتر! من عذرخواهی می كنم، این مظلومیتی نبود كه شما اشاره فرمودید ایشان مظلومیت شان را فریاد زدند (نایب رئیس ـ تشكر می كنیم، خیلی ممنون) و ما حق خودمان را برای شكایت علیه هر كسی كه در امر نظارت دارد تشویش اذهان عمومی ایجاد می كند، هیأت نظارت استان تهران (قطع میكروفن).

نایب رئیس (مطهری) ـ خیلی ممنون، تشكر.

نوروزی ـ آقای مطهری! بهارستان را می گویم، این دارد رباط كریم را می گوید، دروغ می گوید. این طوری نیست، نامه نوشته ام.

نایب رئیس (مطهری) ـ خیلی ممنون، جناب آقای نوروزی! حالا دیگر ادامه این بحث در صحن مجلس خیلی صلاح نیست، خیلی ممنون، بفرمایید. آقای نوروزی! ان شا ءالله حتماً بررسی می شود، ما اقدام می كنیم. آقای لاریجانی هم دستور دادند، ما حتماً پیگیری می كنیم، ان شا ءالله اقدام می شود. مخالف بعدی را دعوت بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای رئیس! چون خیلی وقت است میهمانان ما تشریف آوردند، من میهمانان را بخوانم و بعد مخالف صحبت كند.

نایب رئیس (مطهری) ـ بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از:

ـ جمعی از دانشجویان رشته حقوق دانشگاه پیام نور شهرستان تیران و كرون از استان اصفهان میهمانان جناب آقای ابوترابی نماینده محترم نجف آباد و تیران هستند.

ـ جمعی از معتمدین محلی و بزرگان شهرستانهای زنجان و طارم از استان زنجان میهمانان جناب آقای وقفچی نماینده محترم زنجان و طارم هستند.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه ماندگار رازی از منطقه (۳) تهران میهمانان سركار خانم سعیدی نماینده محترم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس هستند.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه سادات موسوی از منطقه (۱۴) تهران.

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه طلوع اسلام از منطقه (۸) تهران.

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه قلمچی از منطقه (۵) تهران.

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه شهید مصطفی خمینی (رحمه الله علیه) از منطقه (۲) كرج استان البرز میهمانان جناب آقایان اكبریان و كولیوند نمایندگان محترم كرج، اشتهارد و فردیس هستند.

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه شهدای اقتدار از شهرستان ملارد استان تهران میهمانان جناب آقای محمودی نماینده محترم شهریار، قدس و ملارد هستند.

مخالف بعدی جناب آقای مهرداد لاهوتی نماینده محترم لنگرود هستند، جناب آقای لاهوتی بفرمایید.

مهرداد بائوج لاهوتی (لنگرود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دوستان عنایت بفرمایید! همان طور كه استحضار دارید كشور عزیز ما ایران جزء كشورهای كم آب دنیا است، یعنی متوسط بارندگی ما در كشور از (۲۵۰) میلیمتر تجاوز نمی كند، یعنی حداكثر میزان بارندگی ما (۲۵۰) میلیمتر است. بنابراین ما باید یك مدیریت صحیح و منطقی آب داشته باشیم، یعنی اگر نداشته باشیم قطعاً دچار مشكل خواهیم شد. حالا در یكی از جلسات هم ریاست محترم مجلس بحث مشكلات كم آبی كشور را به عنوان یك معضل خدمت شما نمایندگان محترم به درستی ترسیم فرمودند كه قرار شد ما در مجلس شورای اسلامی تدبیری هم در این ارتباط داشته باشیم.

اما استحضار دارید؛ خلاصه این لایحه این است كه دارد وزارت نیرو را مكلف می كند آن حقآبه مورد نیاز تالاب ها را تأمین كند. الان هم چه مشكلی وجود دارد؟ الان هم آب مورد نیاز تالاب ها تا آنجایی كه امكان داشته باشد، دارد تأمین می شود. دوستان ببینید! همه شما در استان ها با مشكل كم آبی برای تأمین آب كشاورزی روبرو هستید، دقت بفرمایید! همه شما، حتی ما در استانهای شمالی كه چیزی حدود (۹۰۰) تا (۱۰۰۰) میلیمتر بارندگی داریم، همین الان بنده داشتم با یكی از شبكه های استانی مصاحبه می كردم، همین بحث نگرانی هایی بود كه در بحث تأمین آب زراعی برای برنج وجود دارد. شما تصور كنید در استانی كه نزدیك به (۹۰۰) تا (۱۰۰۰) میلیمتر بارندگی دارد، برای تأمین آب كشاورزی خودش مشكل دارد. حالا شما تصور كنید استانهایی كه متوسط بارندگی آنها (۱۰۰) میلیمتر است، استانهایی كه متوسط بارندگی آنها زیر (۱۰۰) میلیمتر است، آنها چه اوضاعی دارند.

من واقعاً تكلیف داشتم این موضوع را خدمت شما دوستان عرض كنم، این موضوع مطمئناً به كشاورزی لطمه خواهد زد. یعنی شما دارید یك مجوزی می دهید كه آب مورد نیاز كشاورزی شما برای تالاب ها برود. در بحث مسائل حفظ تالاب ها، ما خودمان از مدعیان هستیم. به عنوان یك عضو فراكسیون محیط زیست دنبال این هستیم، آب مورد نیاز تالاب ها را باید تأمین كنیم، اما به چه قیمتی؟ اگر قرار باشد ما آبی را به یك میزان معین در هر استانی داشته باشیم، اولویت این آب با كشاورزی است.

دوستان! ما امروز در شرایطی قرار داریم كه باید قوت غذای خودمان را در كشور خودمان تأمین كنیم. دیگر امكان ندارد چند سال آینده اگر ما پول هم داشته باشیم بتوانیم از كشورهای دیگر خیلی راحت نیاز غذایی خودمان را تأمین كنیم. ما در چند سال آینده بحث بحران مواد غذایی را در دنیا داریم. ما باید در بحث مواد غذایی در كشور خودكفا شویم. ما پدر كشاورزی این كشور را در آوردیم. به هر شكلی داریم به كشاورزی آسیب وارد می كنیم. حالا غیراقتصادی بودن كشاورزی سر جای خودش، جناب آقای دكتر مطهری! الان هم با این مصوبه مطمئناً شك نكنید به كشاورزی استانهای شما لطمه وارد خواهد شد.

من عرض كردم، در استان من (۱۰۰۰) میلیمتر بارندگی است، من دغدغه تأمین آب كشاورزی را دارم. در بعضی از استانهایی كه زیر (۱۰۰) میلیمتر آب دارند، آنها باید چكار كنند؟ پس مطمئن باشید، پس ما باید در این لایحه به گونه ای عمل می كردیم، بگوییم اولویت تأمین آب با تأمین آب كشاورزان است. نكند ما الان بحث آبی را تحت عنوان مسائل زیست محیطی برای تالاب ها، آن موقع وزارت نیرو را مكلف كنیم، بیاییم بگوییم شما آب دارید، اول بیاید حقآبه محیط زیست را تأمین كنید، (كاتب ـ متشكر جناب آقای لاهوتی) بعد تأمین آب كشاورزی. جناب آقای كاتب! خواهش من از دوستان این است كه به این لایحه رأی ندهند. اجازه بدهند با یك فرصت بیشتری، آقای دكتر مجابی هم اینجا تشریف دارند، سرور بنده هستند، می دانند من هم به اندازه ایشان دغدغه مسائل زیست محیطی را دارم. ما بیاییم اولویت ها را مشخص كنیم، (نایب رئیس ـ تشكر می كنیم) من نگران كشاورزی كشور هستم، این لایحه به كشاورزی كشور آسیب خواهد رساند.

دبیر (كاتب) ـ متشكر جناب آقای لاهوتی. موافق بعدی برادر عزیزم جناب آقای اسداله عباسی هستند، بفرمایید.

 اسداله عباسی (رودسر و املش) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همكاران عزیز عرض سلام و خداقوت دارم. تشكر می كنم از كمیسیون محترم كشاورزی و ریاست محترم كه تلاش كردند تا این لایحه حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های كشور را كه دولت محترم در قالب یك لایحه ارائه كردند به مجلس تقدیم كنند. خواهش من از همكاران این است كه اهمیت موضوع محیط زیست و بحث حیات زندگی انسان ها را توجه كنید. توجه همكاران را به اصل پنجاهم قانون اساسی جلب می كنم. عنایت بفرمایید كه در اصل پنجاهم قانون اساسی چه گفته است. «در جمهوری‏ اسلامی‏، حفاظت‏ محیط زیست‏ كه‏ نسل‏ امروز و نسلهای‏ بعد باید در آن‏ حیات‏ اجتماعی‏ رو به‏ رشدی‏ داشته‏ باشند، وظیفه‏ عمومی‏ تلقی‏ می‏ گردد. از این‏ رو فعالیت های‏ اقتصادی‏ و غیر آن‏ كه‏ با آلودگی‏ محیط زیست‏ یا تخریب‏ غیرقابل‏ جبران‏ آن‏ ملازمه‏ پیدا كند، ممنوع‏ است . این لایحه بر اساس همان است.

همكاران عزیز! بند اول را ملاحظه بفرمایید، «هرگونه بهره برداری و اقدامی که منجر به تخریب و آلودگی غیرقابل جبران تالاب ها گردد، ممنوع است و مرجع تشخیص تخریب و آلودگی غیرقابل جبران هم سازمان محیط زیست است.

همكاران عزیز دقت بفرمایید! بر اساس مطالعاتی كه انجام گرفته ارزش تالاب ها حداقل (۱۰) برابر محصولات زراعی و باغی برای انسان ها است. تالاب های نقش فیلتر هوا را دارند. در جامعه انسانی برای شهرها و روستاها و برای زندگی و آرامش مردم، باعث تلطیف آب و هوا و اقلیم می شود و از آلودگی هایی كه امروز ما با آن مواجه هستیم جلوگیری می كند.

همكاران گرامی! ما در كشور حدود (۳) میلیون هكتار تالاب داریم، حدود (۵۰) درصد آن به دلیل نداشتن قانون و بی توجهی و عدم نظارت و بهره برداری بی رویه از این تالاب ها یا از بین رفته و یا در حال از بین رفتن است و هم اكنون منجر به كانون ریزگردها و تهدید جان انسان ها شده است. برای نمونه شما هورالعظیم را می بینید، دریاچه ارومیه از زمانی كه كم آب شده چقدر برای ما تهدید بوده، چقدر خسارت معنوی و مادی زده، مردم عزیز آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی و ایران اسلامی چقدر لطمه دیدند و به خاطر این غمگین شدند. خشك شدن تالاب ها مانند هورالعظیم، مانند گاوخونی، هامون و میقان و همچنین تالاب هایی كه در كشور عراق بوده باعث ریزگردهایی شده كه امروز عرصه زندگی مردم عزیز خوزستان و بسیاری از مردم عزیز استانهای غرب كشور را تنگ كرده كرده است. برای جلوگیری از این ریزگردها و این آلودگی ها و هجوم گیاهان وارداتی، بعضی از گیاهانی هستند كه از كشورهای دیگر مثل آزولا، امروز تالاب بین المللی انزلی دارد رنج می برد و دهها میلیارد تومان داریم هزینه می كنیم تا این گیاهی كه الان وارد شده و باعث این شده كه تالاب و جانوران و حتی كشاورزی را تهدید می كند، الان باعث شده كه ما كلی هزینه بابت این پرداخت كنیم.

دوستان عزیز! همچنین شما برای جلوگیری از ریزگردها و احیای تالاب ها و محیط زیست چه راهی را جز لایحه پیشنهاد می كنید؟ آیا ما باز هم بایستی بعد از یك مدتی صبر كنیم در قالب طرح بیاییم اینجا طرح بدهیم؟ لایحه یك كاری است كه قانونی است، ما هم تصویب می كنیم، تازه در اینجا آمده «دستورالعمل تخریب و آلودگی غیرقابل جبران تالاب ها حداکثر ظرف مدت شش ماه از تاریخ ابلاغ این قانون توسط سازمان حفاظت محیط زیست تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد تا مبنای عمل سازمان مذكور قرار گیرد و همچنین این لایحه ای كه اینجا می آید و قانونمند می شود بایستی متضمن حفظ و احیای تالاب های كشور باشد.

امروز وزارت نیرو آب شرب را اولویت داده، حق هم هست، باید اولویت باشد. آب كشاورزی هم اولویت است، صنعت هم اولویت شده، همه اولویت شده جز تالاب ها كه معلوم نیست، حقآبه تالاب ها باید معلوم شود. ما نبایستی اجازه بدهیم كه با دست خودمان این حیات و زندگی انسان ها و مردم و همه جانوران و پرندگان را تهدید كنیم كه ما امروز شاهدش هستیم.

همكاران عزیز! ما حتی در ماده (۲) شاهد این هستیم «سازمان حفاظت محیط زیست مکلف است نیاز آبی زیست محیطی تالاب ها را تعیین و وزارت نیرو مكلف است نسبت به تأمین آن اقدام نماید . یعنی خود كسانی كه كارهای اجرایی دارند بایستی پاسخگو باشند، هم وزارت نیرو (نایب رئیس ـ تشكر می كنیم) هم سازمان محیط زیست بایستی بیایند اینجا پاسخ بدهند. بنابراین با توجه به جمیع جهات خواهش ما از همكاران محترم این است كه به این لایحه رأی بدهیم و اگر نكاتی هم به نظر می رسد كه بایستی حذف و اضافه شود ان شا ءالله در آینده نزدیك مطرح می شود.

دبیر (كاتب) ـ متشكر جناب آقای عباسی، ممنونم. مخالف بعدی برادر عزیزم جناب آقای حاجی دلیگانی هستند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای مطهری! ابتدائاً اگر اجازه بفرمایید یك تذكر دارم. می خواستم تشكر كنم از كمیسیونی كه امروز اولین گزارش ماده (۲۳۶) را آوردند و ارائه دادند و انصافاً راهكار و ابزار بسیار خوبی در اختیار مجلس است. اما دهها مورد دیگر غیر از گزارش ماده (۲۳۶) هست كه در كمیسیون ها مانده و فرصت آن هم (۱۰) روز است. مثلاً خود بنده راجع به فنی حرفه ای ها یا بحث كمیسیون آموزش راجع به مدرك تحصیلی یكی از افراد، اینها نكاتی است كه خواهش ما این است كه جناب عالی تذكر بدهید كه به موقع رعایت آن قانونی كه (۱۰) روز است صورت بگیرد.

نایب رئیس (مطهری) ـ من توضیحی بدهم. كمیسیون ها كه باید در موعد مقرر گزارش خودشان را ارسال كنند. ولی نكته مهم این است كه ماده (۲۳۶) یك جایگزین خوبی برای تحقیق و تفحص است. یعنی خیلی راه كم هزینه تری است و اگر مجلس گزارش را تأیید كند به قوه قضائیه می رود. البته فكر می كنم قوه قضائیه هم آن طور كه باید رسیدگی نكرده، یعنی با سرعت و خارج از نوبت رسیدگی نكرده است. ان شا ءالله كه این كار انجام شود، بفرمایید.

 حاجی دلیگانی ـ آقای مطهری! الان مثلاً من موردی دارم كه شش ماه است دادم، در حالی كه مهلت آن (۱۰) روز بوده است.

اما در خصوص مخالفت با لایحه؛ ما اصل بحث را قبول داریم، اما نكاتی داریم كه توضیحاتش را خدمت همه عزیزان عرض می كنم. اولاً ما چرا فقط جنبه های سلبی را می آییم در خصوص این گونه مسائل می آوریم و قانونگذاری می كنیم. ما همین چند روز پیش بحث لایحه هوای پاك را داشتیم، كلی محدودیت ایجاد كردیم. یا اینجا در این لایحه حفاظت و احیای تالاب های كشور باز همین طور.

همكاران عزیز، ملت شریف! مسأله اصلی ما در خصوص آب، یعنی كمبود آب در كشور است. ولی چرا ما در خصوص تأمین آب نیامده ایم یك كار جامعی را انجام بدهیم؟ ببینید! اگر ما آلودگی هوا داریم منشأ آن مربوط به كمبود آب است. اگر تالاب های ما خشك می شود منشأ آن كمبود آب است. اگر آب باشد، دریاچه ارومیه آب دارد و هم می تواند بحث محیط زیستی داشته باشد، هم هوای پاك را تأمین كند و هم استفاده های دیگر را برای كشور داشته باشد. وقتی كه آب باشد زاینده رود همیشه می تواند زنده باشد، وقتی تالاب گاوخونی آب داشته باشد، هم هوا را تصفیه می كند، هم كشاورزان استفاده خودشان را می برند. ولی وقتی كه ما آب نداریم، وقتی آب به تالاب گاوخونی نمی رسد چه باید بكنیم؟ حالا ما اینجا قانون هم بگذاریم كه بایستی تأمین شود، این روی كاغذ می ماند.

عزیزان! از طرفی مطلبی كه ما داریم، شما ببینید ما همین چند روز گذشته سیلی كه در استانهای آذربایجان، اردبیل و كردستان داشتیم چه میزان آب هدررفت داشتیم، چه میزان خسارت وارد شد، امسال چند تا سیل دیگر تا همین الان رخ داده است؟ خسارت های مالی به وجود آورده. تدبیر ما باید این باشد كه چگونه این سیل ها را كنترل كنیم. خود این سیل ها اگر در سال بتواند جمع آوری، كنترل و مدیریت شود، این یعنی تدبیر و بعد بتوانیم به موقع از آن استفاده كنیم. همان روشی كه قدیمی های ما در استانهای كم آب استفاده می كردند. شما همین الان به استان هرمزگان و دیگر استان ها بروید، ببینید آب را در گذشته چطور نگهداری می كردند و بعد به موقع خودش از آن استفاده می كردند.

نكته بعدی این است كه از طرفی برخی از صاحب نظران زبده و آدم های خوش فكر و جوانان مبتكر راهكارهایی برای تأمین آب دارند، ولی هیچكس حرف اینها را خریداری نمی كند، نه وزارت نیرو، نه دیگر مراكز نمی آیند پای حرفهای اینها بنشینند. همان ابتدا كه مطرح می شود می گویند از این حرف ها زیاد است. در حالی كه من افرادی را سراغ دارم، می گویند شما فقط به ما مجوز بدهید، هیچ پولی نمی خواهیم، اما ما در فلان نقطه می توانیم بارندگی ایجاد كنیم. وقتی بارندگی ایجاد شد، آب را تحویل شما دادیم، شما بیایید پولش را به ما برگردانید. اما كسی حرف اینها را خریدار نیست.

نكته بعدی این است كه ما در خصوص آب یك نوع فرهنگ سازی را هم نیاز داریم تا مشكل محیط زیست و تالاب ها و رودخانه ها از جمله زاینده رودمان حل شود. همچنین نیاز به یك طرح جامع داریم. ما با افراط و تفریط به جایی نمی رسیم. اینكه یك روز محیط زیست برای ما مهم شود، یك روز تالاب ها برای ما مهم شود، اما بخش شرب را یادمان برود، بخش كشاورزی فراموش مان شود، این ما را به جایی نمی رساند. ما باید برای موضوع آب كه یك بحث حیاتی است و می تواند بحث هوا را هم تحت تأثیر قرار بدهد، بایستی جلسات كارشناسی در خود مجلس با حضور كمیسیون های ذی ربط داشته باشیم، مسئولین محترم دولتی، كارشناسان زبده بیایند نظرات شان را بدهند، ما یك طرح جامعی كه متضمن و تضمین كننده همه منافع تأمین آب برای همه بخش ها باشد، هم محیط زیست، هم تالاب ها، هم رودخانه ها، هم دریاچه ها، هم بخش كشاورزی (نایب رئیس ـ تشكر می كنیم، وقتتان تمام است) كه اگر ما به بخش كشاورزی آب ندهیم بخش تغذیه مان را می خواهیم چكار كنیم؟ بخش شرب و همچنین صنعت مان را چگونه عمل كنیم؟ بایستی ما یك برنامه جامعی را برای این موضوع داشته باشیم وگرنه مشكل ما با محدودیت ایجاد كردن ها حل نخواهد شد.

دبیر (كاتب) ـ متشكر جناب آقای حاجی دلیگانی. موافق آخر جناب آقای قاضی پور نماینده محترم ارومیه هستند، بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

«من الماء كل شیءٍ حی

با آب است كه ما حیات داریم، موجودات زندگی می كنند، آب مایه حیات ما است. حقیر و آقای محجوب به همراه تعداد زیادی از نمایندگان، دو تا مخالف محترم آقای حاجی و آقای لاهوتی هم طراح این هستند. برادران عزیز آقای برزگر، آقای بت كلیا، آقای حضرت پور، آقای ادیانی، آقای سیدكمال شهریاری، آقای فرهنگی، آقای كبیری، آقای همایون هاشمی، آقای مسعودی، خانم زهرا سعیدی مباركه، آقای برومندی، آقای زارع، آقای دكتر یوسف نژاد، آقای داریوش اسمعیلی، آقای ساداتی نژاد، آقای اعزازی، آقای عباسی، آقای دامادی، آقای بادامچی، خانم جلودارزاده، آقای سیدمحسن علوی و آقای دكتر كیخا طراح هستند. دو تا از مخالفین هم خودشان طراح بودند كه به عنوان مخالف صحبت كردند.

همكاران عزیز! باید تالاب های كشور را دریابیم. از جناب آقای شاعری ریاست محترم كمیسیون كشاورزی تشكر می كنیم، طرح ما را با لایحه ادغام كردند. این طرح را نوشتیم كه دیگر شاهد خشك شدن دریاچه ها از جمله دریاچه ارومیه، باتلاق گاوخونی، تالاب بین المللی هامون، تالاب انزلی، تالاب سولدوز نقده، شادگان و رودخانه زرینه رود اصفهان نباشیم. این لایحه و طرح نشان می دهد من بعد وزارت نیرو نباید حقآبه رودخانه ها را گوشت قربانی كند.

ملت شریف ایران اسلامی! متأسفانه دریاچه قشنگ و زیبای ارومیه، نگین شمال غرب، دومین دریاچه نمكی جهان كه به شمار می آید توسط وزارت نیرو و وزارت صنعت، معدن و تجارت محل ریزش فاضلاب های شهری و پساب های شهرك های صنعتی بدون تصفیه شدن است. دریاچه ها و تالاب های در دهه (۵۰) در كنوانسیون رامسر ثبت جهانی شده است.

ای ملت ایران! ما اولین كشوری بودیم كه وارد كمیسیون حفاظت از تالاب ها در دنیا شده بودیم، زمانی كه دنیا خوابیده بود ما بیدار بودیم، ولی عمل نكردیم. امروز یك تالاب قشنگ و زیبا نداریم. دولت مكلف است با تمام قدرت نسبت به احیای دریاچه ها و تالاب ها اقدام جدی نماید. باید با اقدامات بهره برداری كه منجر به تخریب دریاچه ها و تالاب ها می شود برخورد كند. وزارت نیرو حقآبه تالاب ها و دریاچه ها را بر اساس درخواست سازمان حفاظت محیط زیست اختصاص و واریز نماید. دولت باید با كسانی كه اقدام به تخریب و فعالیت های معدنی و اقتصادی كه منجر به تخریب غیرقابل جبران بستر می گردد، برخورد كند.

همكاران، آقای مطهری! امروز بستر دریاچه ارومیه را با بلدوزر، لودر، بیل مكانیكی تخریب می كنند، روزانه (۱۰۰۰) ماشین نمك را برمی دارند، پدر دریاچه ارومیه را در آوردند. اگر حقآبه هورالعظیم را می دادند امروز مردم عزیز شهید پرور خوزستان به خصوص اهواز مقاوم به این روز در نمی افتاد. تالاب ها حداقل دهها برابر ارزش اقتصادی دارند. ما و مسئولین عزیز ما هنوز به خوبی درك نكردیم كه طوفان شن و طوفان نمك مرگبار یعنی چه؟ مرگ بین النسلی، بچه های كوچك، پیرمردها، پیرزنان كشته خواهند شد اگر به تالاب ها نرسیم.

از (۴۲) نوع انواع تالاب های دنیا، ما (۴۱) نوع تالاب داریم. این نعمت خدادادی است كه ما قادر به حفظ آن نشدیم. تالاب منبع آب شیرین است، تالاب تأمین علوفه است، تعدیل آب و هوا است. منشأ ریزگردهای كشور اكثراً خشك شدن تالاب ها است. عمق تالاب زیبای انزلی در طول سالهای گذشته، از (۹) متر به یك متر رسیده است. با این روند اگر حساس نباشیم و این قانون را تصویب نكنیم دچار روزگار دریاچه ارومیه خواهد شد. این طرح و لایحه نشان می دهد ما آمدیم از تخریب و آلودگی غیر قابل جبران تالاب ها. تشخیص تخریب آلودگی با محیط زیست است، دستور العمل می نویسد، به تصویب هیأت وزیران می رساند تا سازمان و تمام مراجع ذی ربط دستورالعمل متضمن حفظ و احیای تالاب ها باشد. سازمان حفاظت از محیط زیست نیاز دارد مطالبات را تعیین و وزارت نیرو مكلف به تأمین آنها باشد. وارد كردن گونه های گیاهی، جانوری و غیربومی مضر، آزولا را آوردند تالاب انزلی را تخریب كردند (نایب رئیس ـ تشكر) اینها را آخر آوردیم. دولت مكلف است اعتبار این را بدهد، به عشق امام حسین یا حسین.

نایب رئیس (مطهری) ـ تشكر می كنیم، نوبت نماینده دولت است ولی سخنگوی كمیسیون تقاضا داشتند ابتدا صحبت كنند. اگر شما موافق هستید بفرمایید.

علی وقفچی (سخنگوی كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن تشكر از تك تك منتقدین و كسانی كه حامی این لایحه بودند. دوستان عنایت بفرمایند! به طور خیلی خلاصه چند مورد را متذكر می شوم. اولاً با عنایت به اینكه تالاب ها و دریاچه ها سرمایه ملی می باشند و صنعت توریسم دارای ارزش و اهمیت فوق العاده ای است و یكی از زیباترین مناظر طبیعی ایران تالاب ها می باشند و همچنین احیای تالاب ها و دریاچه ها یك وظیفه ملی است و مجلس نیز عصاره ملت است.

 ثانیاً ایران اولین كشوری است كه بانی كنوانسیون رامسر در حمایت از تالاب ها در سال ۱۹۷۱ می باشد و این درحالی است كه امروز یك تالاب استاندارد در ایران نداریم و مشكلات تالاب ها مؤید مشكلات حوزه آبریز منطقه می باشد.

ثالثاً لایحه موجود در تحقق اصل (۵۰) قانون اساسی است. در خاتمه باز هم ضمن تشكر از جناب آقای دكتر پورمختار به خصوص با ایراداتی كه محبت كردند، اولاً لایحه در هیأت محترم دولت تصویب شده و قطعاً از طرف وزارت جهاد كشاورزی مورد تأیید بوده و تأكید مؤكد ماده (۲) در بحث تأمین آب تالاب ها به دلیل اهمیت تأمین آب تالاب ها بوده كه تالاب ها و دریاچه ها بدون آب امكان زنده ماندن برای آنها میسر نیست. لذا از همه همكاران تقاضا داریم با عنایت به نگاه ملی به موضوع به لایحه مطروحه رأی مثبت داده تا مدیون نسل حاضر و نسل های آینده نباشیم. والسلام

نایب رئیس (مطهری) ـ تشكر، دولت هم نظرشان را بفرمایند.

سیدمحمد مجابی (معاون حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست) ـ أعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیكم و رحمه الله

سلام و روز بخیر مجدد عرض می كنم خدمت نمایندگان محترم. بسیار خوشحال هستیم كه مجلس شورای اسلامی از ابتدای سال ۹۶ فعالیت جدی را برای یك مطالبه عمومی كه هم از سوی رهبر معظم انقلاب برای حوزه محیط زیست مطرح شده و هم مطالبه عموم جامعه است در دستور كار خودش قرار داده. من می خواهم این نكته را ذكر بكنم؛ اولین بار كه این لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی شد در ۲۰/۲/۱۳۹۴ بود. مجلس محترم روی این به طور كامل كار كرد ولی در زمان خودش نرسید به این لایحه رسیدگی بكند بنابراین در مجلس حاضر دولت مجدداً این را تقدیم كرد و در طی این دو دور تقدیمی كه صورت گرفت تمامی كمیسیون ها نظرات خودشان را دادند.

من اجازه می خواهم این را عرض بكنم كه اصلاً تالاب چه هست؟ تالاب پهنه آبی كم عمقی است كه به صورت جاری یا ساكن، شور یا شیرین، موقت یا دائم در سواحل دریا در عمق های زیر شش متر اطلاق تالاب می شود. ارزشمندترین اكوسیستمی كه وجود دارد اكوسیستم های تالابی است. برای ایران افتخارآمیز است كه دنیا ایران را به عنوان پیشرو در بحث تالاب می شناسد. كنوانسیون حفاظت تالاب ها اسمش كنوانسیون رامسر است. (۲۰۰۰) تالاب در دنیا به نام كنوانسیون رامسر شناخته می شود.

نمایندگان محترم! در ایران از (۴۲) نوع اكوسیستم تالابی ما (۴۱) اكوسیستم تالابی را داریم. نمایندگان محترم! بر اساس درخواست هایی كه شما داشتید در رابطه با تالاب میغان، در رابطه با تالاب شادگان، در رابطه با بختگان، در رابطه با گاوخونی، در رابطه با هامون ها بر اساس پیشنهادات كمیسیون اصل (۹۰) با جدیت این موضوع در دولت دنبال شده. به هیچ عنوان از یاد نبریم اتفاقی كه برای دریاچه ارومیه افتاد كه این میزان هزینه برای كشور ایجاد می كند تا بتوانیم آن را برگردانیم. آنچه كه روح این لایحه هست بحث تخریب و آلودگی غیرقابل جبران تالاب است. ما در این لایحه به دنبال این هستیم كه تالاب ها را از تخریب و آلودگی بتوانیم جلوگیری بكنیم و آنچه كه شما تكلیف می كنید به دولت تكلیف می كنید كه باید در بودجه سنواتی مسائل تالاب ها را حل بكند.

من تقاضا می كنم به این نكته توجه داشته باشید. برادر عزیزم جناب آقای پورمختار وقتی ریاست كمیسیون اصل (۹۰) را داشتند خودشان می دانند چقدر در این موضع ورود داشتیم و فكر می كنم در اهمیت تالاب بیشتر صحبت كردند. برادر عزیزم جناب آقای لاهوتی وقتی كه مطرح می كنند، ما در حاشیه انزلی وقتی آزولا وارد شد چقدر اشتغال از بین رفت؟ چه میزان بر اثر ورود شانه دار آسیب به ما خورد؟ وقتی كه بحث های مربوط به آقای حاجی دلیگانی مطرح شد ایشان تأكید كردند شما ببینید وقتی تالاب گاوخونی مشكل پیدا می كند چه میزان آسیب وارد می شود. اگر اشتغال پایدار می خواهید مبنا دقیقاً همان است كه «و جعلنا من الماء كل شیء حی تالاب منشأ تولید آب شیرین است، به علت عمق كم آن باعث زادآوری انواع گونه های آبزی است. اگر ما بخواهیم اشتغال پایدار داشته باشیم بدون آب نمی توانیم. اگر یك اكوسیستم تالابی سالم باشد باعث می شود كل اكوسیستم سلامت داشته باشد.

من استدعا می كنم با توجه به ابلاغ سیاست های كلی نظام در حوزه محیط زیست توسط مقام معظم رهبری و در این سیاست به صورت مشخص به تالاب مطرح شده بود و مجلس شورای اسلامی دقیق ترین اقدامات را برای اجرایی شدن این سیاست ها دارد دنبال می كند استدعا می كنم نمایندگان محترم با رأیی كه به این لایحه می دهند كمك بكنند كه تالاب ها برای نسل حاضر و برای نسل های آینده حفظ بشود. از بین رفتن هر تالاب آسیب های فراوانی دارد، یكی از آن بحث ایجاد Source آلودگی گرد و غبار است.

من از تمامی نمایندگان محترمی كه صحبت كردند، موافقین و مخالفین كه مخالفین محترم هم به نوعی اهمیت تالاب را مطرح كردند و از شما نمایندگان شریف تقاضا می كنم به این موضوع بسیار مهم رأی مثبت بدهید. اگر اصلاحی لازم باشد در زمان تصویب به مرور می توانید آن را اعمال بكنید. تشكر می كنم، استدعا می كنم رأی مثبت بدهید.

نایب رئیس (مطهری) ـ تشكر، خیلی ممنون. حضار ۱۹۹ نفر، دوستان رأی خودشان را بدهند. گزارش كمیسیون كشاورزی درباره لایحه حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب های كشور را به رأی می گذاریم. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

آقای قاضی زاده ماده (۱) را هم بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۱ ـ هرگونه بهره برداری و اقدامی كه منجر به تخریب و آلودگی غیرقابل جبران تالاب ها گردد ممنوع است. مرجع تشخیص تخریب و آلودگی غیرقابل جبران سازمان حفاظت محیط زیست می باشد كه در این قانون سازمان نامیده می شود.

تبصره ـ دستورالعمل جلوگیری از تخریب و آلودگی غیرقابل جبران تالاب ها حداكثر ظرف مدت شش ماه از تاریخ ابلاغ این قانون توسط سازمان تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد تا مبنای عمل سازمان مذكور و تمامی مراجع ذی ربط قرار گیرد. این دستورالعمل باید متضمن حفظ و احیای تالاب های كشور باشد.

آقای رئیس! چون پیشنهاد هست مخالف و موافق باید صحبت كنند.

نایب رئیس (مطهری) ـ مخالف صحبت می كنند، بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای رجبی مخالف هستند، بفرمایید.

نایب رئیس (مطهری) ـ دوستان از مجلس خارج نشوند رأی گیری داریم.

فرج الله رجبی (شیراز) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! من مخالفتم با اینكه مرجع تشخیص آن فقط محیط زیست باشد است، یعنی سازمان محیط زیست به تنهایی كفایت نمی كند. به نظر من باید یك كمیته ای مركب از محیط زیست و جهاد كشاورزی و آب منطقه ای یا وزارت نیرو این كار را انجام بدهد وگرنه در اینصورت یك جانبه به قاضی می رود و ما شاهد بودیم كه محیط زیست در خیلی از جاها با عدم نگاه همه جانبه مشكلاتی را ایجاد كرده. من به دوستان عرض بكنم به این بند رأی منفی بدهند تا كمیته ای از محیط زیست، جهاد كشاورزی و وزارت نیرو بشود، متشكرم.

نایب رئیس (مطهری) ـ متشكرم، خیلی ممنون كه كوتاه صحبت فرمودید، موافق را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای عابدی موافق هستند، بفرمایید.

حیدرعلی عابدی (اصفهان) ـ با سلام مجدد خدمت همكاران عزیز و ملت شریف ایران و به خصوص مردم حوزه انتخابیه ام اصفهان.

دوستان عزیز! خوب توجه بفرمایید. من بارها فرصتی پیش آمده خدمت شما این را عرض كردم. در گذشته نشان داده شده، كسانی كه می توانند نسبت به محیط زیست، نسبت به آب، نسبت به تالاب ها با نظر كارشناسی و دلسوزانه كار بكنند سازمان محیط زیست است و بارها این تأكید شده. وزارت نیرو به دلیل تخصص خود در بحث انرژی كمتر توجه به بحث آب دارد همچنین وزارت جهاد كشاورزی با عشق و علاقه ای كه به بحث ترویج كشاورزی دارد در جهت حفظ آب و منابع آب دقت لازم را تاكنون نداشته.

از دوستان، از همكاران عزیز تقاضایم این است؛ خوب دقت بفرمایید! من بارها هم عرض كردم آرزوی ما این است كه دوستان به این نتیجه برسند كه كلیه اختیارات منابع آبی در اختیار سازمان محیط زیست قرار بگیرد و حتی به صورت یك وزارتخانه تغییر پیدا بكند كه جوابگوی تأمین آب، هدایت آب، محافظت از منابع آبی و همه عواملی كه می توانند در تأمین آب كشور دخالت داشته باشند حفظ و حراست بكند.

جنگل ها، مرداب ها و همه اینها می توانند در تأمین آب كشور نقش بسزایی داشته باشند و چه سازمانی بهتر از سازمان محیط زیست كه بتواند این مهم را مدیریت بكند.

نایب رئیس (مطهری) ـ سپاسگزاریم، خیلی ممنون، تشكر. دولت و كمیسیون هم قاعدتاً موافق هستند. جناب آقای شاعری! یك سؤال دارم؛ ببینید! شما در تبصره می گویید كه «دستورالعمل تخریب و آلودگی غیرقابل جبران . این باید «دستورالعمل تشخیص تخریب باشد. پس باید اصلاح بشود.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! تذكر داریم.

نایب رئیس (مطهری) ـ تذكرشان راجع به همین دستور است سریع و كوتاه بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای حاجی بفرمایید.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

آقای رئیس! هم تذكر هم اخطار اصل (۸۵) می توانیم بگوییم. نكته ای در اینجا هست كه «دستورالعمل گفته شده در حالی كه «آیین نامه درست است، یعنی وقتی مطلبی می خواهد برای اجرای قانون در هیأت وزیران برود تصویب بشود لازمه اش این است كه آیین نامه باشد نه دستورالعمل. لذا این در دو جا به عنوان دستورالعمل آمده این را اصلاح بفرمایید.

نایب رئیس (مطهری) ـ درست است، كمیسیون هم قبول دارد، مشكلی ندارد، اصلاح می شود، خیلی ممنون. اصل ماده را به رأی می گذاریم.

حضار ۱۹۶ نفر، دوستان رأی خودشان را اعلام بفرمایند. دوستان رأی بدهند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

 

۶ ـ ناطقین جلسه آقایان: محمد حسن نژاد، مهرداد بائوج لاهوتی، یعقوب شیویاری، مصطفی كواكبیان و محسن كوهكن ریزی

نایب رئیس (مطهری) ـ ناطقان را اعلام بكنید.

دبیر (یوسف نژاد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ناطقان میان دستور جلسه علنی امروز عبارتند از:

ـ آقای محمد حسن نژاد نماینده محترم مرند و جلفا.

ـ آقای مهرداد بائوج لاهوتی نماینده محترم لنگرود.

ـ آقای یعقوب شیویاری نماینده محترم میانه.

(كه هر كدام هفت دقیقه وقت دارند)

ـ آقای مصطفی كواكبیان نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس.

ـ آقای محسن كوهكن ریزی نماینده محترم لنجان.

(كه هر كدام پنج دقیقه وقت دارند)

جناب آقای محمد حسن نژاد نماینده محترم مرند و جلفا بفرمایید.

محمد حسن نژاد (مرند و جلفا) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و درود بر شهدا و امام شهدا و آرزوی طول عمر توأم با عزت و سلامتی برای رهبر فرزانه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای (حضار صلوات فرستادند) و عرض سلام و ادب خدمت تك تك هموطنان عزیز به ویژه مردم فهیم، شریف، غیور و ولایتمدار شهرستان های مرند و جلفا و شما همكاران عزیز.

ضمن عرض تسلیت حادثه مرگبار و تلخ سیل اخیر آذربایجان خدمت مقام معظم رهبری، ملت بزرگ ایران به خصوص مردم شریف آذربایجان و كردستان و خانواده جانباختگان از طرف خود و مردم آذربایجان از مقام معظم رهبری به خاطر ابراز همدردی با مردم مصیبت زده كه تسكین دهنده غم و اندوه مردم آذربایجان شد و همچنین اعزام نماینده ویژه به مناطق سیل زده نهایت قدردانی و سپاس را دارم.

از رئیس جمهور محترم نیز به خاطر پیگیری تلفنی، اعزام نماینده ویژه و سفر به مناطق سیل زده تشكر نموده و پیشنهاد می كنم حتماً از پل قلعه زار آذرشهر نیز بازدید نمایند تا از نزدیك ببینند دسته گلی كه وزارت راه و شهرسازی به آب داده بود چگونه و چه گل هایی را از این مرز و بوم پرپر كرده و در سیل گل آلود دفن نمود. آذربایجان باشین ساق اولسون.

جناب آقای دكتر روحانی! از آنجایی كه عمر دولت یازدهم در حال اتمام بوده و حضرت عالی مجدد نامزد ریاست جمهوری شده اید لازم می دانم نكاتی را در حوزه تخصصی خودم یعنی اقتصاد از عملكرد دولت یازدهم در مقایسه با نیازهای واقعی جامعه و واحدهای داده شده متذكر شوم، باشد كه مفید واقع گردد.

اما قبل از ورود به مباحث اقتصادی به خاطر حساسیت زیاد مردم منطقه در خصوص منطقه آزاد ارس لازم می دانم كه مشكل منطقه آزاد ارس را مطرح كنم.

من از فلسفه منطقه آزاد حمایت می كنم. جناب آقای دكتر روحانی! منطقه آزاد یك نعمتی برای مناطق مرزی هست اما منطقه آزاد ارس كه قرار بود ناجی اقتصاد شمال غرب كشور باشد در سایه مدیریت ضعیف و ناكارآمد در دوران شما خودش در باتلاقی از مشكلات گرفتار آمده است، به گونه ای كه حتی توان پرداخت حقوق و عیدی كاركنان خود را ندارد. توسعه منطقه آزاد ارس به سمت مرند و هادی شهر علی رغم تصویب در كمیسیون اقتصادی در دو مرحله از حمایت مدیران شما محروم می باشد. در چهار سال تنها پنج كیلومتر جاده ساخته شده است.

آمیكو بزرگترین و قدیمی ترین واحد تولیدی در نتیجه لجبازی مدیر شما تعطیل گردید. خودروسازی برلیانس نیز به تبریز منتقل شد. فرصت شغلی (۷۰۰) نفری نساجی تركیه ای به خاطر عدم تأمین برق از دست رفت. فرودگاه به دست فراموشی سپرده شد تا گلخانه های عظیم منطقه به سمت ورشكستگی بروند و بدتر از همه استخدام بالای (۳۰۰) نفر به صورت غیرقانونی و زمین خواری های نجومی كه تنها در دو مورد، یعنی خرید اراضی كشاورزی از اهالی به قیمت (۱۸) هزار تومان و تغییر كاربری به صنعتی و واگذاری به قیمت (۵۰۰۰) تومان، آن هم به مساحت (۱۰۶) هكتار به شركت فروآلیاژی و عدم خلع ید آن بعد از سه سال عدم انجام تعهدات خسارت (۱۰۰) میلیاردی به بیت المال وارد نمود و در مورد دیگر واگذاری بالای (۷۰) هكتار اراضی كشاورزی به افراد خاص برای ساخت ویلا علی رغم دستور صریح جناب آقای تركان مبنی بر ممنوعیت واگذاری اراضی كشاورزی به غیر از روستاییان.

جناب آقای روحانی! اگر حرف بنده را قبول ندارید، حرف هیأت مدیره منطقه را قبول ندارید، حرف مدیران ستادی دبیرخانه را قبول ندارید، حرف اهالی جلفا را قبول ندارید كه بالای (۷۰) درصد به شما رأی دادند لااقل به خاطر قانون شكنی و زمین خواری نجومی منطقه را از دست مدیر ضعیف رهایی داده و امید را به مردم بازگردانید. واقعاً دلیل این همه لجبازی برای حفظ مدیری كه هیچ كس از آن رضایت نداشته و منطقه را به تعطیلی كشانده است قابل درك نیست.

جناب آقای دكتر روحانی! اهالی محترم مرند و جلفا به خصوص فعالان اقتصادی طبق طوماری به این عظمت از شما می خواهند كه مدیر منطقه را عوض كنید. اگر این كفایت نمی كند یك طومار دیگر از طرف بازاریان. واقعاً اصرار بر نگهداری مدیری كه این همه ناراضی دارد نمی دانم به چه دلیل است.

اما مباحث كلان اقتصادی:

تورم، تورم از سالیان سال گریبانگیر اقتصاد ایران بود. در دولت شما ظاهراً تورم كنترل گردید كه جای تشكر دارد اما ذكر دو نكته ضروری است؛ اولاً كاهش تورمی خوب است كه با افزایش عرضه اتفاق بیفتد و نه كاهش تقاضا با فقیر كردن مردم كه متأسفانه روش دولت شما كاهش تورم از طریق كاهش تقاضا بود.

دوماً شما تورم را از (۴۵) درصد به میانگین (۱۵) درصد كاهش ندادید بلكه از میانگین (۲۲) درصد به (۱۵) درصد كاهش دادید و هر كسی كه الفبای اقتصاد سنجی را بلد باشد می داند كه تورم (۴۵) درصدی ناشی از آزادسازی نرخ ارز به اصطلاح (abnormal event) بوده و در سری زمانی لحاظ نمی شود ولی در هر صورت جای تقدیر دارد و پیشنهاد می شود در صورت أخذ مجدد رأی اعتماد مردم تورم را از طریق افزایش عرضه كنترل كنید كه به نفع مردم است.

نوسانات نرخ ارز:

 یكی دیگر از مشكلات بزرگ اقتصاد ایران در سال های گذشته نوسانات بزرگ غیرمنطقی ارز بود كه در طول سالیان خدمت دولت یازدهم به استثنای اواخر پاییز و اوایل زمستان سال گذشته كنترل و مدیریت گردید كه این امر نیز جای تقدیر از عملكرد دولت یازدهم دارد.

ركود اقتصادی و بیكاری:

شاید مهم ترین مشكل اقتصاد ایران در طول سالیان گذشته ركود بالای اقتصادی و طبق آن نرخ بالای بیكاری در بین جوانان به ویژه جوانان تحصیل كرده می باشد كه متأسفانه در طول سال های خدمت دولت یازدهم نه تنها بهبودی حاصل نگردید كه اوضاع بدتر نیز گردیده است. كنترل تورم به قیمت افزایش ركود و بیكاری از تاریك ترین نقاط عملكرد دولت یازدهم بوده.

هدفمند كردن یارانه ها: همچنان هدفمند كردن یارانه ها است، نه تنها بهتر نگردید بدتر گردید.

سهام عدالت نماد بی عدالتی بود بی عدالتی تر شد. بازار سرمایه تعطیل شد، صندوق توسعه ملی را گفتید دست اندازی نمی كنم و جلوی دست اندازی را می گیرم بدتر و بیشتر دست اندازی كردید. استقراض بیشتر شد و ثروت آیندگان نیز خورده شد.

گفتید جلوی مبارزه با فساد بانكی را می گیرم، فقط در یك مورد بنده مسئول كمیته تحقیق و تفحص از بانك سرمایه هستم. از (۱۱) هزار و (۳۰۰) میلیارد تومان تسهیلات داده شده (۱۰) هزار و (۷۰۰) میلیارد تومان آن سوخت شده. فقط یك بانك (۱۰) هزار و (۷۰۰) میلیارد تومان.

دنبال تغییر مدیرعامل نباشید، آن شبكه ای كه بانك ملی و ملت را مجبور كرد تا به مفسد بانكی كه در لیست سیاه بانك مركزی بود وام (۲۰۰۰) میلیارد تومانی ارزان قیمت بدهد آن شبكه را متلاشی كنید.

و اما موضوعات منطقه ای:

مردم شریف ایران، نمایندگان محترم! من فرزند آذربایجانم، آذربایجان جانباز كه خامنه ای دن آیریلماز. آذربایجانی كه به تعبیر مقام معظم رهبری سر ایران است، آذربایجانی كه تبریز آن شهر اولین ها بوده است. آذربایجان دیار ستارخان و باقرخان، دیار شهیدان باكری و اوهانی و هزاران مردان مرد افتخارآمیز. آذربایجان نماد غیرت و تعصب دینی و ملی، نماد میهن پرستی، نماد جان فشانی برای (یوسف نژاد ـ آقای حسن نژاد متشكر وقت شما تمام شده) انقلاب و تمامیت ارضی. به همه دوستان سه دقیقه اضافه می دهید من (۳۰) ثانیه اضافه صحبت كنم مشكلی ندارد.

آذربایجان در بیكاری و مهاجرفرستی اولین شده است، آذربایجان الان در پسرفت صنعتی، اقتصادی و زیرساختی اولین شده است. آذربایجان در كنار رود ارس تشنه و عطشان در حال جان دادن است. آذربایجان شرقی با (۵) درصد جمعیت كل كشور تنها صاحب (۳/۲) درصد بودجه كل كشور است و در جذب این اعتبار اندك نیز از آخرین اول است.

فقط دو مورد را می گویم كه خط قرمز آذربایجان است. (نایب رئیس ـ جناب آقای حسن نژاد وقتتان تمام است یك دقیقه اضافه صحبت كردید) دریاچه ارومیه احیا نشد كه اگر الطاف الهی نبود و باران نمی آمد خشك می شد و زبان و ادبیات تركی كه گفتید تدریس می كنم، فرهنگستان ایجاد می كنم تا به قول شهریار ترك:

تركی دیلی تك سوگیلی ایستكلی دیل اولماز

 اوزگه دیله قاتسان بو اصیل دیل اصیل اولماز

 اصالت آن حفظ بشود نه تنها تدریس نشد بلكه سر مردم كلاه گذاشته شد و فكر نكنم كه حرفی برای گفتن به مردم آذربایجان داشته باشید. بقیه موارد را به رسانه ها می دهم، ممنونم.

نایب رئیس (مطهری) ـ خیلی ممنون، تشكر.

دبیر (یوسف نژاد) ـ ناطق بعدی جناب آقای مهرداد لاهوتی نماینده محترم لنگرود هستند، بفرمایید.

مهرداد بائوج لاهوتی (لنگرود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران محترم، ملت بزرگ ایران! كشتار وحشیانه (۱۲۰) كودك بی گناه توسط تروریست های مورد حمایت آمریكا، تركیه، عربستان و قطر كه صورت گرفت مصداق بارز جنایت جنگی و نسل كشی است كه طبق مقررات بین المللی محكوم و نیازمند پیگیری جدی مراجع رسمی بین المللی است. شورای امنیت سازمان ملل كه گاهی برای جان یك نفر جلسه فوق العاده تشكیل می دهد چرا سكوت كرده است؟ چرا قطعنامه محكومیت صادر نمی كند؟ چرا دادگاه های بین المللی را تشكیل نمی دهد؟

آمریكا و هم پیمانانش بدانند این نوع جنایت ها كه امروز توسط كسانی انجام می شود كه سلاح و امكانات آنها را همین مجموعه تأمین می نماید و باید در برابر تاریخ و جامعه بشریت پاسخگو باشند. ضمن محكومیت شدید این جنایت هولناك از وزیر امور خارجه می خواهم این موضوع مهم را از طریق شورای امنیت سازمان ملل پیگیری جدی كنند.

نكته دوم؛ دوستان، همكاران محترم! در بحث مباحث مربوط به اقتصادی بحث قاچاق كالا كه امروز همه ما را آزار می دهد، رهبری معظم انقلاب بارها فرمودند و ما هم قانون قاچاق و ارز را در سال ۹۲ در همین مجلس شورای اسلامی اصلاح كردیم. هنوز بندهای (۵)، (۶) و (۱۳) این قانون عملیاتی نشده. انتظار نمی رود از این راه در جهت حمایت از تولید صورت گیرد. اگر در جهت حمایت از تولید كاری را بخواهیم انجام بدهیم و این (۲۵) میلیارد دلار قاچاق را كه امروز همه ما را آزار می دهد، ما باید همین قانونی كه در موضوع قاچاق در مجلس اصلاح كردیم را اجرا بكنیم.

بحث دوم؛ بحث بانكداری است كه بزرگترین چالش اقتصادی كشور است. حوزه تأمین مالی برای تولیدكنندگان. قرار بود دولت لایحه اصلاح نظام بانكداری را ارائه بكند اما هنوز هم كه هنوز است ما چشم انتظار این لایحه هستیم. چگونه فعال اقتصادی ما با این وضعیت بانكی وحشتناكی كه امروز در جامعه داریم، با این تسهیلات دورقمی كه با سختی و مشقت باید بانك های ما بتوانند دریافت بكنند چگونه باید با تولیدكننده خارجی ما رقابت بكند؟ ادامه فعالیت برای تولیدكنندگان ما عملاً مقدور نیست.

نكته دیگر؛ دیروز هم من در بحث كشاورزی عرض كردم. امسال بحث چای واقعاً جای تأسف دارد. من از آقای وزیر جهاد كشاورزی دیروز انتقاد كردم، امروز هم انتقاد می كنم. امروز نرخ تضمینی برگ سبز چای را (۷) درصد افزایش دادند. چگونه ما یك تورم (۱۴)، (۱۵) درصد داشته باشیم اما نرخ تضمینی افزایش را (۷) درصد لحاظ بكنیم؟ كود كشاورز را معادل نرخ تورم تحمیل بكنیم، هزینه كارگری را معادل نرخ تورم به او تحمیل بكنیم، هزینه حمل و نقل را معادل تورم به او تحمیل بكنیم اما افزایش نرخ تضمینی را (۷) درصد؟ این به معنی چیست؟ به معنی این است كه همینطور به كشاورز بگوییم تو نكار.

ایها الناس، آقای وزیر! (۷۰۰۰) هكتار از زمین های چای ما تغییر كاربری پیدا كرد، تبدیل به ویلا شد، تبدیل به ساختمان شد شما یك كشاورز ما را تبدیل به سرایدار كردید، تبدیل به سرایدار ویلادار كردید، تا چه وقتی؟

آقای وزیر جهاد كشاورزی! چرا برنج را وارد كشور بكنیم؟ والله، خدا برنج ما بهترین برنج دنیا است، برای منافع یك عده آدم های صاحب منافع آقای وزیر می گوید من نكردم، پس نكردی كه كرد؟ می گوید آقای شریعتمداری كرد. آقای شریعتمداری چكاره است؟ مگر تو وزیر این كشور نیستی؟ برنج ما امروز بهترین برنج دنیا است چرا این كار را می كنید؟ این جنایت نیست؟

امروز رهبری معظم انقلاب بحث اقتصاد مقاومتی را دیگر چه بگوید، چكار بكند؟ این جنایت است، والله جنایت است. آقای دكتر مطهری! (۳۰۰۰) هكتار از زمین های برنج ما رفت، تبدیل به ویلا و ساختمان كرد. این كشاورز عاشق، این كشاورز دلسوز، این كشاورزی كه عشق دارد در روستا زندگی می كند، تولید بكند، قوت این كشور را تأمین بكند شما آن را سرایدار كردی. این كار را نكنید، جنایت است.

در پایان امر من از آقای دكتر ربیعی وزیر محترم رفاه می خواهم این بیمارستانی كه شما آمدید كلنگ زدید گفتید من كلنگ نمی زنم، می خواهم پشت لودر بنشینم كه سریع تر این را بسازم، گفتیم باشد. آمدی پشت لودر نشستی، حالا بگذریم یك خورده به لباس جناب عالی هم آسیب وارد شد. اگر به خاطر آن لباس جناب عالی است من یك كت و شلوار می خرم تقدیم شما می كنم.

آقای دكتر عباسی، اینجا نشستند سه سال گذشت. تو وزیری، من تو را دوست دارم، تو آدم صادقی هستی. اعتماد و باور مردم را به مردم برگردانید. مردم را بی اعتماد نكنید.

 (یوسف نژاد ـ آقای لاهوتی متشكر، وقتتان تمام شده. لطف كنید جمع بندی بفرمایید) در انتخابات ریاست جمهوری هم كه در پیش است واقعاً ما باید دقت بكنیم، واقعاً این نابسامانی هایی كه امروز وجود دارد، این بی سر و سامانی هایی كه وجود دارد. امروز آقای حسن نژاد دست اندازی به صندوق توسعه ملی را فرمودند، آقای احمدی نژاد هم (۵۰۰) میلیارد دلار از صندوق ذخیره ارزی را تاراج كرد، ما در همین مجلس بودیم. (نایب رئیس ـ آقای لاهوتی خیلی ممنون) در هر صورت ما هم باید در این مجلس دقت بكنیم. در پایان هم از زحمات استاندار خوب استان هم كه دارند در استان تلاش می كنند، سپاسگزاریم.

نایب رئیس (مطهری) ـ خیلی ممنون.

دبیر (یوسف نژاد) ـ ناطق بعدی جناب آقای یعقوب شیویاری نماینده محترم میانه كه هفت دقیقه وقت دارند بفرمایید.

نایب رئیس (مطهری) ـ ان شاء الله آقای لاهوتی كت و شلوار آقای ربیعی را هم فراموش نكنند كه بخرند. دوستان سكوت را رعایت كنید كه نطقشان را شروع كنند، بفرمایید.

یعقوب شیویاری (میانه) ـ أعوذ بالله من الشیطان الرجیم

 بسم الله الرحمن الرحیم

«فبشر عباد الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه

با استعانت از درگاه ایزد منان و با سلام و درود بر پیامبر عظیم الشأن اسلام و ساحت قدسی حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و درود و سلام بر رهبر فرزانه انقلاب و ملت بزرگوار و شریف ایران اسلامی به ویژه مردم غیور آذربایجان.

خواست مردم ولایتمدار و شهیدپرور شهر میانه بخش های تركمن چای، كندوان، كاغذكنان و مركزی از شما همكاران عزیز و گرامی، گرامی می داریم یاد و خاطره امام راحل، شهدای گرانقدر جنگ و جهاد در همه اعصار. ضمن تبریك روز ارتش و نیروی زمینی خدمت فرماندهی معظم كل قوا و ارتشیان دلاور و ولایی تلاششان را ارج نهاده و پشتیبان و دعاگویشان خواهیم بود.

درود می فرستم به روح جانباختگان عزیزی كه در سیل اخیر آذربایجان شرقی، غربی و كردستان جانشان را از دست دادند. تسلیت و تعزیت عرض می نمایم خدمت خانواده های داغدیده ای كه در جلوی چشمانشان فرزندان شان، شوهران شان و خانواده هایشان در سیل غرق شدند و ابراز همدردی می كنم با تمامی حادثه دیدگان در حوادث اخیر در اقصی نقاط كشورمان.

نقش آفرینی و اهمیت شیرزنان و دلیرمردان آذربایجان در حفاظت از كیان و دین این مرز و بوم در طول تاریخ بی بدیل و غیرقابل انكار است و بنا به فرمایش مقام معظم رهبری آذربایجان سر ایران است. ارزش پیكر انسان به سر و مغز آن است، اگر سر انسان نباشد پیكر ارزشی نخواهد داشت ولی با این همه عزیزان! وضعیت كنونی آذربایجان عزیز درخور شأن مردم این خطه نمی باشد و توجه، اهتمام بیش از پیش مسئولین و دولت مردان را برای شكوفایی این خطه می طلبد.

همكاران گرامی، دولت مردان، مردم شریف! سال ۹۶ مزین است به فرمایش مقام معظم رهبری، اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال. جامعه كنونی ایران بیمار است. فقر، بیكاری، اعتیاد، طلاق، بزهكاری و انواع و اقسام بیماری هایی كه در جامعه همه ما با آن آشنا هستیم. این بیماری ها از جامعه ایران رخت نخواهد بربست مگر با غیرت ملی و عزت ملی همچنان كه در ایام هشت سال دفاع مقدس پیر و جوان، خرد و كلان، زن و مرد به پاسداری از حریم اسلامی، حریم كشور به جبهه ها شتافتند با عزم ملی، با كار جهادی ان شاء الله باید به این موضوع غلبه كنیم و با اقتصاد مقاومتی مشكلات جامعه مان را حل كنیم.

عزیزان! باور بفرمایید اگر فقط در مورد اصل (۲۹) قانون اساسی دولت، مجلس، حاكمیت و مردم عنایت داشته باشند با عمل به این قانون كلی از مشكلات جامعه ما حل خواهد شد. ان شاء الله با همت جمعی باید این كار به سرانجام برسد.

اما در خصوص حوزه انتخابیه ام شهرستان میانه:

شهرستان میانه دارای چهار بخش، پنج شهر و قریب به (۳۵۰) روستا می باشد. وسیع ترین شهرستان آذربایجان شرقی است. علی رغم فرمانداری ویژه بودن دارای مشكلات عدیده ای بوده كه گله مندی و ناخرسندی مردم شهیدپرور و ولایی این خطه را به دنبال دارد. میانه، مشهدالشهدای مظلوم زینبیه و ثارالله و شهر یادگاران جبهه و جنگ و رادمردان لشكر (۳۱) عاشورا و گردان خط شكن بقیه الله و مدافعین حرم است. امروز مورد بی مهری واقع شده است، با وجود جوانان غیرتمند، فعال و جویای كار متأسفانه در زمینه بی كاری رتبه اول استان را كسب كرده است كه متأسفانه در سال های اخیر بر اساس اطلاعات موجود رو به افزایش بوده و نیازمند توجه جدی و اقدام عاجل مسئولین ذی ربط می باشد.

شهرستان میانه با وجود پتانسیل های فراوان از جمله منابع زیرزمینی، زمین های حاصلخیز، آب های سطحی، وجود معادن بكر، چندین سد بزرگ و كوچك، آثار باستانی بی شمار و قابلیت جذب گردشگری، نیروی انسانی متخصص و ماهر و تحصیل كرده نیازمند عزم راسخ دولتمردان و توجه و اهتمام كارآفرینان و حمایت از سرمایه گذاران در تمامی حوزه ها می باشد.

رئیس محترم، همكاران عزیز، جناب آقای رئیس جمهور، اعضای محترم هیأت دولت! میانه، با داشتن پتانسیل ها، منابع و ظرفیت های بالقوه قابلیت تبدیل شدن به عنوان الگو و نمونه اجرای موفق سیاست های اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال را دارد. ما آماده ایم میانه را با صدور مجوزها و تخصیص اعتبارات لازم در راستای منویات مقام معظم رهبری، با كمك مجلس و دولت محترم الگوی مناسب، پیشتاز و قابل تعمیم برای كل كشور معرفی نماییم.

مشكلات و مطالبات به حق مردم میانه:

مردم میانه! بدانید مشكلات و مطالبات به حق شما را جمع آوری كرده ام، اولویت بندی كرده ام تا حد توان پیگیر خواهم بود. گزارشات پیگیری و اقدامات خودم را در اسرع وقت به سمع و نظر شما مردم شریف میانه حتماً خواهم رساند.

برخی از مشكلات:

عدم رضایت و گله مندی خودم را در خصوص تخصیص اعتبارات ناچیز به شهرستان میانه به ویژه در حوزه پروژه های عمرانی اعلام می دارم. ای كاش این مبلغ های خیلی خیلی كم را به این شهرستان اختصاص نمی دادند.

وزارت نیرو، وزیر محترم، جناب آقای چیت چیان! آذربایجان اوغلو. قول داده بودید تا انتهای سال ۹۴ قضیه سد گرمی چای به بهره برداری برسد، آب شرب میانه تأمین بشود. سال ۹۵ به اتمام رسید آب شربی در كار نیست. همت شما را ان شاء الله از این به بعد خواهیم سنجید. امیدوارم با پیگیری های همكارانتان، با تخصیص اعتبارات ویژه به این پروژه ملی امعان نظر گردد.

سد شهریار؛ عزیزان، آقایان! به بیت المال خیانت می شود. به علت كم كاری ها، به علت عدم برنامه ریزی، به علت عدم اولویت بندی. سد شهریار میانه كه چهار استان می توانند از این مزایا برخوردار بشوند بالای (۲۰۰) میلیارد تومان هزینه شده ولی همچنان به بهره برداری نرسیده است كه باید دقت نظر شود.

«آب در كوزه و ما تشنه لبان می گردیم سد آیدوغموش میانه پر آب است ولی به خدا قسم روستاهای همجوار این سد هنوز نتوانسته اند برای زمین هایی كه خیلی بكر و قابل كشت است از آن آب استفاده كنند، حق برداشت یك كاسه از این آب را ندارند كه باید امعان نظر شود.

آب شرب روستاییان؛ روستاییان عزیز ما، این تلاشگران، این خستگی ناپذیران، این تولیدكنندگان عزیز از آب شرب روستایی بهداشتی بهره مند نیستند.

وزارت محترم شهرسازی، جناب آقای دكتر آخوندی! ضمن اینكه تشكر می كنم از حضورتان در شهرستان شهید پرور میانه كه برای افتتاح ریل گذاری خط آهن میانه ـ بستان آباد ـ تبریز تشریف آورده بودید به خدا قسم روزی نیست (نایب رئیس ـ جناب آقای شیویاری وقتتان تمام است) چشم، تصادفی در جاده های میانه رخ ندهد. روزی نیست جان عزیزانی از دست نرود. جاده میاندوآب ـ میانه به فومن خط ارتباطی شمال غرب به شرق یكی از اولویت های اساسی است كه امیدوارم در این مورد اختصاص ویژه دست بدهد. جاده میانه به سرچم، جاده میانه به بستان آباد ـ تبریز و راه های روستایی از اولویت هایی است كه ان شاء الله امیدوارم پیگیری شود.

 در مورد صنعت و معدن؛ جناب وزیر، جناب آقای دكتر كرباسیان! قول داده بودید تا انتهای همین سال طرح احیای فولاد میانه به بهره برداری برسد. (نایب رئیس ـ تشكر می كنیم، دو دقیقه وقتتان اضافه شد) (۲۵۰) نفر عزیزی كه (۱۰) سال است منتظر كاریابی هستند من از شما تشكر می كنم.

همشهریان عزیز، همكاران عزیز! به علت ضیق وقت من نتوانستم آن مطالبی كه احتمالاً مشكلات شما در حوزه خودتان است را به سرانجام برسانم. در فرصت ممكن بعدی ان شاء الله با تمام توان پیگیر خواهم شد، (۳۰) ثانیه خواهش می كنم. (قطع میكروفن)

نایب رئیس (مطهری) ـ دیگر وقتتان گذشته، اجازه بدهید. آقای یوسف نژاد ناطق بعدی را اعلام كنید. آقای شیویاری ببینید! شما سه دقیقه اضافه صحبت كردید، این كار درستی نیست.

دبیر (یوسف نژاد) ـ ناطق بعدی جناب آقای مصطفی كواكبیان نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس هستند كه پنج دقیقه وقت دارند. جناب آقای كواكبیان بفرمایید.

مصطفی كواكبیان (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

«و به نستعین انه خیر ناصرٍ و معین

قال امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه آلاف التحیه و الثناء): «و الذی بعثه بالحق لتبلبلن بلبله، و لتغربلن عربله و لتساطن سوط القدر حتی یعود اسفلكم اعلاكم و اعلاكم اسفلكم .

با سلام به شما همكاران محترم و عرض تسلیت به مناسبت درگذشت هموطنان سیل زده و عرض تبریك ایام ماه مبارك رجب به ویژه بعثت حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی و با گرامی داشت خاطره همه شهدا به ویژه شهدای مربوط به ارتش پرافتخار ایران، در این فرصت كوتاه سه نكته را به استحضار ملت سرافراز ایران می رسانم:

۱ ـ همان گونه كه مقام معظم رهبری در سخنان ابتدای سال در مورد انتخابات فرمودند، آنچه برای ایشان حائز اهمیت فراوان است مشاركت گسترده و حضور حماسی مردم در پای صندوق های رأی در روز (۲۹) اردیبهشت است. خداوند را شاهد می گیرم كه از جمله مهمترین اهداف ما در انتخابات پیش رو همین است و بس. زیرا بر این باوریم كه حضور امثال بنده در این عرصه می تواند به حضور حداكثری كمك كند.

در همین جا بر این نكته تأكید می كنم، چون سوابق موضوع نشان می دهد كه تلفیق بین اسلام و دموكراسی یعنی همان مردم سالاری دینی می تواند الگویی برای همه ملت ها باشد و ثابت كرده است كه هرچه میزان مشاركت مردم بالاتر باشد مجد، عظمت، صلابت و اقتدار نظام برآمده از خون شهیدان در این جهان متلاطم سیاسی و شاخ و شانه كشیدن امثال ترامپ و وضعیت پرتنش منطقه شرق آسیا و خلیج فارس حتماً افزایش خواهد یافت.

لذا اولاً از همه مردم می خواهم گلایه گذاری ها و كمبودها را كنار گذاشته، همه و همه در انتخابات با شور و شوق شركت نموده و اقتدار نظام را افزایش دهند.

ثانیاً هرگونه اقدامی از سوی نهادهای حكومتی اعم از قوه مقننه، یا قضائیه و یا مجریه كه بخواهد موجبات كاهش مشاركت مردم را فراهم سازد، قطعاً خلاف مصلحت، مغایر با خواست رهبری فرزانه انقلاب و مردم است.

ثالثاً رعایت مرّ قانون، عدالت، اخلاق انتخاباتی، رقابت صحیح و سالم همه داوطلبان با الهام از فلسفه بعثت حضرت رسول عظیم الشأن اسلام می تواند بیشترین تأثیر را در افزایش مشاركت مردم داشته باشد.

رابعاً دستگاه های نظارتی، اجرایی، تبلیغاتی، امنیتی و انتظامی بدانند كه گرایش های سیاسی و هیجان های انتخاباتی نباید صفا و صمیمیت و بی طرفی كامل و نادیده گرفتن رأی مردم به عنوان حق الناس را فراموش نمایند. انتخابات هرچه رقابتی تر باشد بهتر است، اما دلخوری ها، تنگ نظری ها و بداخلاقی ها هیچگاه از خاطر ملت بزرگ ایران فراموش نمی شود.

خامساً شورای محترم نگهبان نقش تاریخی خود را باید ایفا نماید. احراز صلاحیت ها و عدم احراز صلاحیت ها حتماً منطبق با یك سری از شاخص هایی باشد كه علاوه بر پاسخگویی در نزد ذات اقدس الهی افكار عمومی را نیز مجاب نماید. شاخص های مذكور اگر بر اساس سیاست های كلی انتخابات ابلاغی مقام معظم رهبری تاكنون تدوین نشده، حتماً باید تدوین شود و به اطلاع ملت شریف ایران برسد. به عنوان مثال اگر عدم حضور در احزاب و جریانهای سیاسی، عدم برخورداری از دانش سیاسی و عدم عضویت در هیأت علمی دانشكده های علوم سیاسی مانع از رجال سیاسی و مذهبی بودن نیست، حتماً نداشتن سابقه وزارت و مدیریت های حكومتی نیز نباید مانع از مدیر بودن باشد.

۲ ـ شكی ندارم كه جریان وابسته به رئیس دولت دهم بر فرض تأیید صلاحیت جای هیچ گونه نگرانی برای نظام ندارد. زیرا امروزه حتی طرفداران دوآتشه آنان همچون جبهه پایداری هم اعلام برائت می كنند. ای كاش برای داوطلبان ریاست جمهوری علاوه بر گواهی تست سلامت جسمی، گواهی تست سلامت روانشناسی هم شرط می گذاشتند تا مشخص شود كه چرا آقایان دچار توهم شده اند.

مردم متدین ما و علاقه مند به ولایت فقیه هیچگاه فریب چندبرابر شدن یارانه ها را نخواهند خورد. این یك جریان سیاسی مرده است كه حتی یك حزب معمولی هم دیگر حاضر نیست نام آنان را بر زبان جاری سازد.

۳ ـ به عنوان یك اصلاح طلب كه (نایب رئیس ـ تشكر می كنیم، خیلی ممنون) (۳۰ ثانیه) معتقد به نظام و رهبری و خط امام هستم، عرض می كنم كه برخلاف گفته ها ما اصلاح طلبان در انتخابات همگی برای خدمت به مردم و نظام متحد هستیم و به همین خاطر می گوییم ما در انتخابات پیش رو چهار قطب داریم، طرفداران دولت قبلی، طرفداران دولت تدبیر و امید، اصولگرایان و اصلاح طلبان. فلذا حزب مردم سالاری كه حتی در مجلس نهم نیز لیست انتخاباتی داد و هیچگاه با انتخابات قهر نكرد (نایب رئیس ـ سپاسگزاریم) بر این باور است كه باید گفتمان اصلاح طلبی در انتخابات پیش رو تقویت شود و ثابت كنیم كه خدمت به مردم بر اساس اخلاق، برنامه محوری، قانون مداری و صداقت به مردم حتماً امكان پذیر است (نایب رئیس ـ خیلی ممنون، تشكر می كنیم) و به دور از هرگونه افراط و تفریط می توان كشور را با عقلانیت و اصلاح نابسامانی ها به ویژه مقابله با فساد سیستماتیك خانمان سوز پیش برد. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

نایب رئیس (مطهری) ـ سپاسگزاریم، خیلی ممنون. آقای كواكبیان! یك نوع تبلیغ انتخاباتی هم شد.

دبیر (یوسف نژاد) ـ ناطق بعدی جناب آقای محسن كوهكن ریزی نماینده محترم لنجان هستند كه پنج دقیقه وقت دارند. جناب آقای كوهكن بفرمایید.

محسن كوهكن ریزی (لنجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با آرزوی طول عمر باعزت همراه با سلامت برای مقام معظم رهبری، خداوند را شاكر و سپاسگزار هستیم كه در سطح كشور با بیش از (۸۰۰) هزار نفر معتكف، در این ایام فضای كشور را به دعا و نیایش عطرآگین كردند.

روز ارتش جمهوری اسلامی را خدمت عزیزان ارتش تبریك عرض می كنم.

یك نكته تذكر در مورد حوزه انتخابیه، بعد به بحث ریاست جمهوری می پردازم. سال ۱۳۹۵ برای ما در حوزه انتخابیه سال صبر و مماشات برای تشخیص كارآمدی ها بود. سال ۱۳۹۶ نتیجه ارزیابی كارآیی ها در ارتباط با خدمت به مردم را دنبال می كنیم. در امر مربوط به كشاورزی و آب كشاورزی به استناد یك تجربه (۳۰) ساله در كنار كشاورزان هستیم و تصمیماتی كه در این شهرستان گرفته می شود باید منافع مشروع و قانونی كشاورزان شهرستان را تأمین نماید.

بنده حرف آن دوست و همكارم را نمی زنم كه اگر فلان آقا را تأیید كنید من استعفا می دهم، عرض می كنم شورای محترم نگهبان! مرّ قانون را اجرا كنید، هر آن كسی كه مطابق قانون صلاحیت ندارد رد كنید، هیچ اتفاقی در این مملكت نمی افتد. ما تجربه كردیم، در این كشور فردی كه رئیس جمهور بوده ارتش و نظام را در زمان جنگ تا مدتی فرماندهی می كرده، مجلس شورای اسلامی عدم كفایت سیاسی او را داد و او از كشور فرار كرد و سنخ های دیگر. فلذا خواهش ما از شورای محترم نگهبان این است كه همچون سابق بدون رودربایستی مرّ قانون را اجرا كنید و هر آن كسی را كه رفتار و گفتارش عدم پایبندی را نشان می دهد رد كنید.

در ارتباط با انتخابات ریاست جمهوری یك جمله خطاب من به داوطلبین محترم است. برادران عزیز! كسی كه خود را برای در اختیار گرفتن سكان اجرایی كشور آماده می كند، تراز كلام او باید تراز این جایگاه باشد، تراز حرف زدن او باید تراز این جایگاه باشد. نباید به نوعی صحبت كند كه شنوندگان فكر كنند اگر او انتخاب شود تمام مشكلات مملكت را یك شبه حل می كند. این خیانت به باورهای مردم است. نباید اساس را بر تخریب دیگران گذاشت. كی قرار است كه فرهنگ گفتمان خودمان را در این مملكت اصلاح كنیم؟ برادری كه امروز كاندیدا شده در پایان دولت یازدهم می گفت این دولت یك كار خوب انجام نداده، حالا تحویل بگیر، مقابل شما هم می گویند این دولت یك كار خوب انجام نداده، هم حرف تو غلط بود، هم آن كسی كه امروز این حرف را می زند.

آقای معاون اول! كاندیدا شدی بسیار خوب، می خواهی كمك آقای رئیس جمهور كنی هیچ اشكالی ندارد، پس از تأیید صلاحیت این كار را بكن، اما از شما انتظار است فضای كشور را از سمت و سوی آرامش خارج نكنید. نگویید كاندیدا شدم كه بگویم دولت را با چه فسادی تحویل گرفتم. به آن برادر هم می گویم نرو در غرب كشور بگو دولت قرار است بعد از انتخابات اعلام كند بانكهای كشور ورشكسته هستند. می دانی زدن این حرف یعنی چه؟ می دانی اگر اعتماد مردم سلب شود و پولهایشان را از بانك ها بیرون بكشند چه اتفاقی می افتد؟ نخیر، بانكهایی كه سپرده ها و وام ها را (۱۸) درصد می گیرند، با هزینه های (۳)، (۴) درصدی و جرایمی كه می گیرند ورشكست نمی شوند، برای مردم نگرانی به وجود نیاوریم. فلذا نوع صحبت كردن بیاید تراز این جایگاه قرار بگیرد.

نكته دوم خطاب من با جناح ها است. در این دوره از انتخابات فرصت طلبی هر جناح برای اینكه در صحنه انتخابات كشور رقیب را متهم به تندروی كند ممنوع، در بین داوطلبینی كه از همه جناح ها هستند، فردی كه گاهی اوقات در افواه عمومی متهم به تندروی می شدند وجود ندارد. فلذا احدی حق ندارد برای مدیریت افكار عمومی و جمع كردن رأی بخشی از جامعه كسی را به تندروی متهم كند. تمام كسانی كه از جناح های مختلف هستند، معمولاً تعبیر ما در عرف سیاسی این است كه معتدل هستند.

خطاب سوم ما به صدا و سیما است. می دانید صدا و سیما در این ایام مرغ عزا و عروسی است. اگر رئیس جمهور سفر می رود، سفر را پوشش ندهد آنها انتقاد می كنند سر كیسه بودجه اش را می گیرند و به او نمی دهند، اگر رئیس جمهور را نشان بدهد یك كاندیدای دیگر نامه می نویسد چرا نشان دادی؟ این را باید یك جایی حل كنیم.

مناظره ها بسیار ضروری است، مدیران، رئیس سازمان صدا و سیما! كسی كه فردا مناظره ها را اداره می كند كسی نیست كه فقط وقت می دهد، كسی است كه باید كنترل كند. (یوسف نژاد ـ متشكر آقای كوهكن، وقتتان تمام شد) در حاشیه مناظره باید یك گروه كارشناسی بگذارید، اگر یكی از كاندیداها حرف بی حساب و كتاب غیركارشناسی زد، محترمانه و بااخلاق او را به چالش بكشید.

دوستان! مشكل آخر ما مشكل فرهنگی است. اگر هزار و هشتصد و اندی ثبت نام می كنند، به خاطر این است كه اگر متوجه نیستند شرایط مصرح در قانون اساسی چیست، اشكال، اشكال فرهنگی است. اگر می دانند و می دانند واجد شرایط نیستند و می روند ثبت نام می كنند دوباره مشكل در فرهنگ عمومی است. ای كاش یكی از داوطلبین ریاست جمهوری بیاید و بگوید (نایب رئیس ـ وقتتان تمام است جناب آقای كوهكن) ریشه حل بسیاری از مشكلات كشور من جمله مشكلات اقتصادی در مشكلات فرهنگی است و در این بخش گام برمی داریم.

نایب رئیس (مطهری) ـ متشكریم، خیلی ممنون.

 

۷ ـ قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص افتتاح شش فاز توسعه میدان عظیم گازی پارس جنوبی

نایب رئیس (مطهری) ـ آقای یوسف نژاد! یك بیانیه داریم، لطف كنید سریع بخوانید.

دبیر (یوسف نژاد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

افتتاح همزمان شش فاز توسعه میدان عظیم گازی پارس جنوبی، شروع بهره برداری از لایه نفتی این میدان و چهار طرح پتروشیمی در (۲۷) فروردین ماه ۱۳۹۶ با سرمایه گذاری قریب به (۲۰) میلیارد دلار، برگ افتخار زرینی برای جمهوری اسلامی و مؤید كارآمدی و توانمندی نظام در سخت ترین شرایط تحریم های ستمگرانه علیه صنعت نفت كشور است.

امروز مجموعه پارس جنوبی به عنوان بهترین نماد تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی بر تارك نظام می درخشد. پیگیری سرسختانه برای اجرای منویات مقام معظم رهبری در برداشت شایسته و منصفانه از میدان های مشترك بحمدالله امروز در این دولت با بهره برداری از (۱۱) فاز پارس جنوبی به خوبی محقق شده است. فعالیت تحسین برانگیز شركتهای پیمانكاری و سازندگان ایرانی در اجرای طرحهای توسعه این میدان همراه با تكمیل زنجیره ارزش با احداث همزمان طرحهای متعدد پتروشیمی از مصادیق رویكردهای تولید درون زا، برون گرا و دانش بنیان می باشد.

ما نمایندگان ملت ایران این موفقیت و افتخار بزرگ را به محضر ملت، مقام معظم رهبری، خانواده معظم شهدا و ایثارگران، رئیس جمهور محترم، دولت و همه دست اندركاران طرحهای عظیم پارس جنوبی در بخشهای مختلف گاز، نفت و پتروشیمی تبریك می گوییم و امیدواریم در سایه اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال شاهد شكوفایی بیشتر تولیدكنندگان این حوزه باشیم.

این بیانیه با امضای بیش از (۲۰۰) نفر تقدیم هیأت رئیسه شده است[۱].

 

۸ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور

نایب رئیس (مطهری) ـ تذكرات را بفرمایید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تذكرات كتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی كشور:

ـ آقای سیدمحمدباقر عبادی (بیرجند، درمیان و خوسف) به وزیر كشور در خصوص علت انتزاع بدون ضابطه برخی مناطق از شهرستان خوسف.

ـ خانم ها: زهرا سعیدی مباركه (مباركه)، خدیجه ربیعی فرادنبه (بروجن)، سمیه محمودی (شهرضا و دهاقان)، سكینه الماسی (كنگان، دیر، جم و عسلویه)، سیده فاطمه حسینی، پروانه مافی و طیبه سیاوشی شاه عنایتی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) و آقایان: حسن لطفی (رزن)، سیدصادق طباطبایی نژاد (اردستان) و علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر جهاد كشاورزی در خصوص تعیین تكلیف و رسیدگی فوری به وضعیت تولیدكنندگان هسته اصلی قوت (۸۰) میلیون جمعیت یعنی بذر گندم.

ـ آقای علی مطهری (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر دادگستری در خصوص علت مسدود كردن تلگرام صوتی با حكم قضائی.

ـ آقای حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) به وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص ضرورت نظارت و رسیدگی به نابسامانی های موجود در گمرك جمهوری اسلامی ایران.

ـ آقای عبدالغفور ایران نژاد (چابهار، نیكشهر، كنارك و قصرقند) به وزیر آموزش و پرورش در خصوص رسیدگی به وضعیت شاخص های آموزشی در جنوب بلوچستان و تعیین تكلیف معلمان حق التدریس در استان سیستان و بلوچستان و استخدام معلمان نیروهای خدماتی خدمتی در استان.

ـ آقایان: نادر قاضی پور (ارومیه) و علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزرای امور اقتصادی و دارایی و صنعت، معدن و تجارت در خصوص جلوگیری از واگذاری بدون حساب و كتاب سهام ایمیدرو در شركت ایریتك به شكل رانتی.

ـ آقای داود محمدی (قزوین، آبیك و البرز) به وزیر آموزش و پرورش در خصوص تسریع در پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان عزیز.

ـ آقای حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) به رئیس جمهور محترم در خصوص ضرورت رسیدگی به وضعیت نابسامان سپرده گذاران مؤسسه مالی و اعتباری كاسپین در راستای منشور حقوق شهروندی.

به وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص ضرورت پرداخت وجوه مشتریان انصرافی شركت كاسپین خودرو در اصفهان.

جناب آقای قاسم میرزائی بفرمایید.

قاسم میزرائی نیكو (دماوند و فیروزكوه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض تبریك روز جمهوری اسلامی. جناب آقای مطهری، نمایندگان محترم! روز گذشته ریاست محترم شورای نگهبان اعلام كرده كه بر اساس تبصره ماده (۲۶) مصوب سال ۷۵ اقلیت های دینی نمی توانند در شوراهای شهر حضور پیدا كنند و باید رد صلاحیت شوند. جناب آقای مطهری! من چند نكته را عرض كنم:

اولاً قوانین انتخابات شوراها كه به عهده مجلس محترم گذاشته و ناظرین و ضابط اجرایی آن خود نمایندگان محترم مجلس هستند، چندین بار مصوبه شان به شورای نگهبان رفته و خلاف موازین شرع آن تشخیص داده شده است. این قوانین یك بار در سال ۷۵ رفته، یك بار سال ۸۶ رفته، یك بار سال ۹۲ رفته و همه این اصلاحیه ها خلاف موازین آنها تشخیص داده شده است. پس اگر یك بار انجام شده، دو بار انجام شده، مجدداً این مواردی كه شورای محترم نگهبان اعلام می كنند چیست؟

نكته دوم؛ متأسفانه نظارت استصوابی دارد از میزان احوالات افراد به قوانین تسری پیدا می كند. این یك بدعتی است كه اگر ایجاد شود ممكن است هر روز این قوانینی كه خود نمایندگان تصویب كردند را ملغی كنند. به نظر من این را حتماً مد نظر قرار بدهید و از شما درخواست می كنم این قضیه را رسیدگی بفرمایید.

نایب رئیس (مطهری) ـ تشكر می كنم. عرض كنم این مطلبی كه فرمودید یك مقدار مبهم است و ما منتظر توضیح سخنگوی شورای نگهبان هستیم. ببینید! وقتی كه یك مصوبه ای از مجلس گذشت و شورای نگهبان هم اظهار نظر كرد، دیگر بعد از آن نمی تواند اظهار نظر كند و استناد به اصل چهارم قانون اساسی هم به نظر من در اینجا بعد از اینكه شورای نگهبان نظرش را اعلام كرده نافذ نیست. به هر حال ما منتظر توضیح شورای نگهبان هستیم. البته مثل اینكه رئیس مجلس هم اقدامی را انجام دادند، ان شا ءالله كه مطلب روشن می شود. خیلی ممنون، بفرمایید.

۹ ـ تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

دبیر (رنجبرزاده) ـ تذكر خارج از دستور جلسه امروز، جناب آقای همایون یوسفی نماینده محترم اهواز، باوی، حمیدیه و كارون بفرمایید.

همایون یوسفی (اهواز، باوی، حمیدیه و كارون) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمدلله رب العالمین

خدمت ملت شریف ایران و همكاران محترم عرض سلام و وقت بخیر دارم.

نكته اولی كه می خواستم عرض كنم در خصوص بحث بیكاری است كه یك معضل مهم برای همه كشور از جمله استان خوزستان است و همان طور كه استحضار دارید معضل بیكاری پدیده ای است كه در طی زمان به وجود می آید و حل آن هم در كوتاه مدت ممكن نیست.

متأسفانه سیاست هایی كه ما الان در حوزه اشتغال در كشور داریم به نظر نمی رسد راهبرد مهمی برای حل مشكل بیكاری در كشور باشد و باید این حوزه تغییر سیاست های راهبردی خودش را اعمال كند.

ما برای حل مشكل بیكاری در كشور باید افزایش مشاركت مردمی را ایجاد كنیم و همچنین افزایش صادرات با شناسایی بازارهای صادراتی و افزایش ارتباط با بخش خصوصی را تقویت كنیم، نه اینكه افزایش ارتباط دولت و بخش خصوصی را تقویت كنیم. به خاطر اینكه ما بتوانیم مشكل اشتغال را به طور پایدار در كشور حل كنیم باید ارتباط سازماندهی و تعریف شده ای هم با بازارهای جهانی پیدا كنیم.

در خصوص بحث بیكاری در استان خوزستان نكته قابل تأملی را عرض می كنم و آن این است كه در تولید ناخالص داخلی استان خوزستان، سهم نفت و گاز (۹/۲۳) درصد است، ولی سهم اشتغال در حوزه نفت و گاز خوزستان فقط رقم (۸/۲) درصد است كه این یك رقم قابل تأمل است.

همچنین در خصوص آب و برق و انرژی استان خوزستان كه از جهت تولید ناخالص داخلی استان دو برابر میانگین كشوری است، سهم اشتغال در این حوزه در خوزستان فقط (۳/۳) درصد است و این نشان می دهد كه ما در این حوزه ها نیاز به تجدیدنظر اساسی برای حل مشكل بیكاری در خوزستان داریم.

نكته مهمتری كه می خواهم خدمتتان عرض كنم بحث تغییر اقلیمی است كه الان ما شاهد آن هستیم و اساس اكثر مشكلات محیط زیستی كشورمان است و این تغییر اقلیم بنا بر نقشه های جهانی از جنوب غرب كشور وارد كشور شده و اگر دولت ها فكری برای مشكلات زیست محیطی خوزستان نكنند در آینده نه چندان دور كل فلات ایران را خواهد گرفت. (رنجبرزاده ـ تشكر). چند لحظه ببخشید.

در خصوص ریزگردها، ما (۳۵۰) هزار هكتار كانون داخلی در خوزستان داریم كه (۲۰۰) هزار هكتار آن نیاز به حقآبه دارد و با نهال كاری و روش های این چنینی تأمین نمی شود و ما باید حقآبه های این (۲۰۰) هزار هكتار را تأمین كنیم. بحث احیای تالاب ها یك امر حیاتی برای كنترل كانونهای داخلی و جلوگیری از ورود گرد و غبار خارجی است.

مشكل بعدی بحث صنایع استان خوزستان و كشور است كه گروههای مافیایی به خصوص در خوزستان در جهت تضعیف صنایع خوزستان قدم بر می دارند و كارخانجات استان را به سمت ورشكستگی می برند كه در بحث خصوصی سازی با رقم های اندك آن را خریداری كنند. از جمله این صنایع، گروه ملی فولاد اهواز است كه دچار این مصیبت شده و امیدواریم وزیر مربوطه ورود كنند. (رنجبرزاده ـ تشكر).

بحث بعدی بحث حاشیه نشینی است كه امیدواریم وزارت كشور در خوزستان و اهواز ورود جدی كند.

بحث آخر بحث قومیت ها در خوزستان است. امیدواریم سهم مدیریت ها (نایب رئیس ـ تشكر می كنیم، خیلی ممنون) در استان خوزستان با توجه به ظرفیتی كه قومیت های مختلف دارند ان شا ءالله به طور عادلانه توزیع شود. خیلی ممنون، والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر، جناب آقای علی بختیار نماینده محترم گلپایگان و خوانسار بفرمایید.

علی بختیار (گلپایگان و خوانسار) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمدلله رب العالمین

در ابتدا فرض می دانم كه از همه علما، مراجع، اندیشمندان، مسئولان و مردم عزیز كه در پی ارتحال حضرت آیت الله ابن الرضا (قدس سره الشریف) تجلیل كردند تشكر نمایم.

۱ ـ از همه احزاب و گروههای سیاسی می خواهیم كه در جهت افزایش مشاركت سیاسی تلاش نموده و رعایت اخلاق اسلامی در انتخابات را داشته باشند كه موجبات هجمه بیگانگان فراهم نشود.

۲ ـ سال ۹۶ كه به فرموده رهبر انقلاب اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نام گذاری شده، نیاز داریم كه كانونهای تولید و كارآفرینی را با هماهنگی همه دستگاه ها ایجاد كنیم تا بتوانیم به اشتغال (۷۰۰) هزار تا (۱) میلیون دست یابیم.

۳ ـ وزیر محترم اقتصاد! به جای به اجرا گذاشتن وثیقه كارآفرینان فرصتی را فراهم نمایید تا كارگاه ها و كارخانجات فوق بهره برداری و سپس نسبت به بازپرداخت وام و تسهیلات اقدام نمایند. استحضار دارید كه بالا بودن نرخ سود بانكی موجب فریز شدن منابع بانكی شده و راهكار عملی برای سامان بخشیدن به بحران بانكی، جلوگیری از معاملات بین بانكی و انتقال دارایی های سمی به بیرون ترازنامه است و یكی اینكه مصوبه مجلس علی رغم تذكرات مكرر در خصوص بخشودگی سود و جرایم بانكی اجرا نمی شود.

۴ ـ وزیر محترم نیرو! دستور فرمایید در راستای حقوق مشروع كشاورزان، سند حقآبه گلپایگان با لحاظ حقآبه های زیست محیطی همچون رودخانه اناربار و تالاب شور هرچه سریعتر صادر شود و مدیریت بهره برداری سد كوچه ری گلپایگان به بهره بردار مستقر در سد قدیم گلپایگان واگذار شود تا موجب جلوگیری از ایجاد ساختار جدید و افزایش هزینه های جدید شود.

۵ ـ پایین بودن قیمت شیر و فشار شدید به دامداران و حتی عدم اجرای قیمت (۱۴۰۰) تومان برای شیر موجب تعطیلی دامداری های كوچك و بزرگ در گلپایگان شده است. تذكر ما این است كه یارانه شیر به دامدار پرداخت شود. تشكر می كنم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر از جناب آقای بختیار. جناب آقای سیدمحمدجواد ابطحی نماینده محترم خمینی شهر بفرمایید.

سیدمحمدجواد ابطحی (خمینی شهر) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

سلام بر همه ملت ایران و همكاران عزیز. حضرت امام فرمودند: «میزان رأی ملت است ، ولی باید توجه داشت كه رأی ملت با رفع دردهایشان عجین است. ملت به شعارهای كاندیداها رأی می دهند و اصل را بر صحت می گذارند كه آن كاندیدا كه انتخاب شد دردها را برطرف كند.

امروز مقام معظم رهبری در دیدار با فرماندهان ارتش فرمودند كه تقویت اقتصادی نقطه كلیدی و دارای اولویت است. (۲۸) عنوان سال كه حضرت آقا عنوان گذاری كردند، (۱۳) مورد راجع به اقتصاد است. كاندیداهای محترم! اگر نمی توانید وارد نشوید، شعار ندهید.

یك تذكر هم به شورای نگهبان می دهم؛ حق الناس شاخ و دم ندارد. رد یا تأیید كسی به ناحق همه حق الناس است. هیأتهای اجرایی و نظارت و همه كاندیداها مواظب حق الناس باشند، ظلم بزرگی است. ما خیلی روایت در مورد حق الناس داریم. «اما الظلم الذی لا یترك فظلم العباد بعضهم بعضاً یا «جعل الله سبحانه حقوق عباده مقدمه اِحقوقه فمن قام بحقوق عباد الله كان ذلك مودیاً الی القیام بحقوق الله هر گونه تجاوز، تقلب، غش در معاملات، معاملات ربوی، رشوه، خرید و فروش وسایل گناه، همه اینها ظلم است. مواظب باشیم با نامه نوشتن و نطق به قوه عاقله شورای نگهبان توهین نكنیم. اگر هم برای تأثیرگذاری و فشار است كه خودش جرم است. من از بعضی از افراد كه صاحب نظرند تعجب می كنم. بگذارید در فضای آرام همه قانونمند حركت كنند، همه به قانون تمكین كنند. مملكت بیش از همه چیز احتیاج به آرامش دارد.

اما مالیات بر ارزش افزوده برای تولید دردسر ایجاد كرده است. دولت قول داده كه لایحه را بیاورد و اصلاح كند. من توجه دولت را به لغو بخشنامه (۵۰۵) امور مالیاتی جلب می كنم. این عطف به ماسبق شده، در حقوق مالی مردم و تراكنش های مالی سرك می كشیم و برای تولیدكنندگان و سرمایه گذاران اسباب دردسر شدیم.

در خصوص خمینی شهر هم كه من وضع قیر را به وزارت راه هشدار می دهم، مخصوصاً راههای بین شهری و شهر و روستا، قبلاً قول دادند این قیر را ان شا ءالله تأمین كنند. (رنجبرزاده ـ تشكر).

آب كشاورزان خمینی شهر هم مهم است. امیدواریم همان طور كه آقای مهندس احسانی قول دادند، آب را تا شهریورماه به باغات خمینی شهر برسانند. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

دبیر (رنجبرزاده) ـ از جناب آقای ابطحی سپاسگزاریم. جناب آقای علیرضا سلیمی نماینده محترم محلات و دلیجان بفرمایید.

علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رئیس! من قبل از اینكه تذكرات را عرض كنم ماده (۲۴) را خدمت هیأت رئیسه محترم عرض می كنم. ببینید! این روزها وسط جلسه كه می شود دوستان هیأت رئیسه تشریف می برند، حتی دیروز یا روز یكشنبه بود كه جناب عالی تك و تنها آنجا نشسته بودید، یعنی تنهایی. همه هیأت رئیسه باید آنجا حضور داشته باشند. الان نگاه كنید، چهار تا از صندلی های هیأت رئیسه خالی است. اگر جلسات دیگری دارند، دوستان هیأت رئیسه در كمیسیون ها هم بعدازظهرها و شب ها تشریف نمی آورند. بالاخره در بحث حضور در مجلس، انتظام و حفظ انضباط جلسه مجلس تعهد كردند. الان نیستند، چهار نفر نیستند. الان آقای وكیلی نیستند، آقای قاضی زاده نیستند، (قاضی زاده هاشمی ـ اینجا هستم) بالا باید بنشینید، باید سر جایتان بنشینید. آقای قاضی زاده! ما داریم آنجا را می بینیم، هیأت رئیسه است. پس تشریف بیاورید اینجا ما خدمتتان باشیم. این یك تذكر، البته اینها تذكراتم نبود.

نایب رئیس (مطهری) ـ بله، آقای سلیمی! تذكر شما وارد است، به هر حال در هیأت رئیسه هم بحث شده، (سلیمی ـ آقای دكتر! هیأت رئیسه هستند) بله، درست است.

سلیمی ـ پس ما هم می آییم خدمت آقایان می نشینیم، از این به بعد بنده بیایم محضر آقایان بنشینم، آقایان بیایند اینجا تشریف داشته باشند.

نایب رئیس (مطهری) ـ آقای سلیمی! البته گاهی اعضای هیأت رئیسه در داخل صحن هستند، لازم است با كسی صحبت كنند، گاهی خود ما مأموریت می دهیم بروید صحبت كنید. ولی به طور كلی نظرتان درست است، خیلی ممنون.

سلیمی ـ اجازه بدهید! استفاده از بیت المال در انتخابات ممنوع است. گزارش هایی داریم (رنجبرزاده ـ وقتتان تمام است) آقای دكتر اجازه بدهید! یك تذكر دادیم حالا می خواهید ما را این طوری جریمه كنید؟

دبیر (رنجبرزاده) ـ نه، شما دو دقیقه وقت دارید.

سلیمی ـ از الان دو دقیقه، آن تذكر بود.

نایب رئیس (مطهری) ـ بفرمایید.

سلیمی ـ یك زمانی بحث توزیع سیب زمینی مطرح بوده، الان درباره بعضی از پرداخت ها گزارش هایی داریم، امیدوارم صحت نداشته باشد. چه تفاوتی می كند؟ صدا و سیما تبلیغات یك سویه برای بعضی از كسانی كه كاندیدا هستند راه نیندازد.

وزیر محترم كشاورزی! باغات محلات در حال نابودی است. خواهش می كنم عنایت جدی كنید.

وزیر محترم نیرو! بحث حقآبه شهرستانهای محلات و دلیجان را جدی بگیرید.

وزیر محترم تعاون، كار و رفاه اجتماعی! آبگرم محلات در اختیار شماست، مربوط به شماست، شما آنجا را ابتیاع كردید. یا رسیدگی كنید، یا خواهش می كنم واگذار كنید.

تقلب علمی روز به روز دارد گسترش پیدا می كند. خواهش ما از وزیر محترم علوم این است جلوی این فاجعه را به معنی واقعی كلمه بگیرد.

ركود واقعاً كمر تولیدكننده را شكسته است. آقای رئیس! امسال فقط (۱۳۵) كارخانه در حوزه انتخابیه ما تا الان شروع به كار نكرده اند. من نمی دانم رونقی كه گاهاً ادعا می شود كجاست؟ (۱۳۵) كارخانه فقط امسال كار خودشان را شروع نكرده اند.

متأسفانه یارانه بعضی از ثروتمندان قطع نشده، دارد خلاف قانون عمل می شود. چرا می خواهید یك طرف را ببینید، یك طرف را نمی بینید. اگر در آستانه انتخابات یارانه بعضی ها اضافه می شود، آن هم مشخص نیست. من دیروز از بعضی از مسئولین كمیته امداد سؤال كردم، به بعضی ها ندادند، (نایب رئیس ـ وقت شما تمام است، آقای سلیمی تشكر می كنیم) به بعضی ها دوبار دوبار یارانه دادند. خواهش من این است كه رسیدگی شود. آقای دكتر! اگر پیامك ها (قطع میكروفن).

نایب رئیس (مطهری) ـ سپاسگزاریم. شما كه این قدر تأكید بر انتظام می كنید، الان (۱) دقیقه و (۴۰) ثانیه است وقتتان گذشته است. خیلی ممنون، تشكر می كنیم. تذكر بعدی را بفرمایید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ جناب آقای محسن بیگلری نماینده محترم سقز و بانه بفرمایید.

محسن بیگلری (سقز و بانه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

قبل از هر چیز از عموم ملت ایران درخواست می كنم كه در انتخابات مهم و حساس (۲۹) اردیبهشت ماه با حضور پرشور خودتان برگ زرین دیگری را به تاریخ پرافتخار جمهوری اسلامی ایران بیفزایید تا ان شا ءالله شاهد آن باشیم كه اصلح ترین فرد به عنوان رئیس جمهور و اصلح ترین ها به عنوان شوراهای شهر و روستاهایمان انتخاب شوند.

قبل از بحثم این را عرض می كنم كه نمایندگان عزیز! در ثبت نام اخیر انتخابات ریاست جمهوری با توجه به اوضاعی كه دیدیم كه هر كسی با هر سنی و هر شغلی و هر مدركی ثبت نام می نمودند، بر همه ما واجب شد كه هر چه سریعتر به فكر اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری باشیم.

تذكر اول به وزیر محترم كشور؛ ضمن عرض تسلیت به عموم مردم ایران خاصتاً مردم آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، كردستان و اردبیل و همچنین تسلیت ویژه به چهار خانواده سقزی و یك خانواده بانه ای كه عزیزان شان را در سیل اخیر از دست دادند، تذكر به جناب آقای رحمانی فضلی، جناب عالی نسبت به كردستان بسیار كم توجه هستید. سیل دو سال گذشته خسارات زیادی به مردم محروم سقز و بانه وارد نمود كه از طریق ستاد بحران شما نه تنها خسارتی به آنها پرداخت نشد، بلكه علی رغم پیگیری های زیاد اینجانب حتی یك وام هم داده نشد. حال دوباره سیل در چند روز گذشته خسارات جانی و مالی زیادی را مجدداً به سقز و بانه وارد نموده كه متأسفانه از پیگیری و توجه شما و وزارت كشور هیچ خبری را ندیدیم و نشنیدیم. لازم و ضروری است كه هرچه سریع تر تیمی را برای دلجویی از خانواده های داغدار و نیز جبران خسارت جانی و مالی امسال و دو سال گذشته به سقز و بانه اعزام نمایید.

تذكر بعدی به رئیس جمهور جناب دكتر روحانی! چهار سال دوره جناب عالی تمام شد، اما كمیته رفع محرومیت كردستان كه وعده داده بودید، یك جلسه آن تشكیل نشد كه انتظار داریم در این یك ماه باقیمانده اقدامی فرمایید.

تذكر بعدی به وزیر راه و شهرسازی؛ جناب دكتر آخوندی! متأسفانه راهداری در كردستان بسیار ضعیف عمل می كند، وضعیت جاده های بانه به سردشت و كانی سیو به بوالحسن و صاحب به كلتپه از جاده خاكی بدتر شده است. راهداری سه سال است به ما قول روكش جاده را می دهند، اما كوچكترین قدمی برنداشته اند و نیز باند دوم كنارگذر سقز و تقاطع های كهریزه، آلتون، قیلسون، كمنتو، بدرآباد و آدینان و غیره كه قرار بود اجرا شود اجرا نشده و نقاط بسیار حاصلخیزی می باشد.

تذكر بعدی؛ جناب دكتر واعظی وزیر محترم ارتباطات! آنتن دهی موبایل در بسیاری از نقاط كشور مردم را آزار می دهد، با این وضع علت افزایش بی رویه و بی حساب و كتاب هزینه های تلفن همراه با اضافه نمودن عبارات عجیب و غریب به فیش های تلفن همراه چیست و نیز نسبت به سیاست جدید شما كه اجرای دكل موبایل روستایی و اینترنت و غیره (رنجبرزاده ـ تشكر) كه همه را به شركت زیرساخت واگذار نموده اید و در شهرستان ها حتی یك نفر نماینده را ندارید كه باعث دردسر زیاد برای نمایندگان، مسئولین و مردم شده است، شدیداً تذكر می دهم.

تذكر بعدی به وزیر نیرو؛ جناب آقای چیت چیان! آقای رئیس جمهور در فروردین ماه در كردستان سد چراغ ویس سقز را افتتاح نمودند، اما تا به حال آبگیری نشده است و روند كار بسیار كند پیش می رود كه این زیبنده دولت تدبیر و امید نیست و (رنجبرزاده ـ تشكر) و نیز سد عباس آباد بانه نیاز به جدیت بیشتر برای خط انتقال دارد، چون مردم بانه و نیز روستاهای بانه برای آب شرب مشكل جدی دارند.

آخرین تذكر به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی؛ جناب دكتر ربیعی! كشاورزان ایران به ویژه كشاورزان مناطق محروم همچنان منتظر اجرایی شدن بیمه خودشان هستند. والسلام علیكم و رحمه الله

دبیر (رنجبرزاده) ـ جناب آقای احمد حمزه نماینده محترم كهنوج، منوجان، قلعه گنج، رودبارجنوب و فاریاب بفرمایید.

احمد حمزه (كهنوج، منوجان و رودبارجنوب، قلعه گنج و فاریاب) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

به محضر ملت بزرگ ایران و همكاران عزیز عرض سلام و ادب و احترام دارم. روز ارتش را به محضر غیورمردان ارتش جمهوری اسلامی ایران تبریك می گویم و این حادثه را به خانواده های قربانیان سیل و مردم خوب آذربایجان تسلیت عرض می كنم.

تذكر من به وزیر محترم آموزش و پرورش است. جناب آقای وزیر! هفته گذشته یك حادثه ناگوار در شهرستان رودبار پیش آمد و آن تنبیه یك دانش آموز در كلاس و پخش شدن كلیپ این تنبیه در سطح شبكه های اجتماعی بود. این حادثه بسیار ناگوار است و هیچ انسان آزاده ای نمی تواند این قضیه را تحمل كند. ما از یك طرف خواهان تنبیه معلم خاطی در چارچوب قانون هستیم و اما مسأله مهم دیگری كه در كنار این پیش آمد این بود كه مدیر آموزش و پرورش را به خاطر این حادثه وادار به استعفا كردند كه این رفتار و این شكل مدیریت به هیچ عنوان قابل قبول نیست. در آستانه انتخابات یك صحنه سازی و استعفا و بركناری یك مدیر لایق، دلسوز، سالم، كارآمد و بومی در این منطقه محروم. اگر قرار باشد به خاطر تخطی یك زیردست یك مسئول مافوق را وادار به استعفا كنند، ما در همین شهرستان هفته ای نیست كه موارد نقض امنیت اعم از سرقت مسلحانه دام و احشام مردم و یا قتل و كشتار نداشته باشیم. اگر قرار است به خاطر ضعف در زیردست ها مسئولین مافوق وادار به استعفا شوند، فرماندار این شهرستان باید در مرتبه اول وادار به استعفا شود. به خاطر مسائل اجتماعی و امنیتی كه در جنوب استان كرمان وجود دارد، مقامات استان باید وادار به استعفا شوند. چرا باید این شكل ناصواب در برخورد با مدیران خدوم، سالم و كارآمد و بومی منطقه ما رخ بدهد؟

من از مردم شریف و نجیب رودبار كه حقیقتاً در این یكی، دو روز اخیر بسیار دلشان به درد آمده و روحیه شان خراب شده، می خواهم با حفظ روحیه انقلابی خودشان و با حفظ شور انتخاباتی خودشان، ضمن حضور در انتخابات پیش رو به نحو مقتضی از فرزند خودشان جناب آقای پهلوانی پور حمایت كنند (نایب رئیس ـ متشكریم) و اجازه ندهند كه شخصیت مدیران بومی منطقه به این شكل لكه دار شود. ممنون و متشكر.

نایب رئیس (مطهری) ـ سپاسگزارم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ آقای دكتر! اخطار قانون اساسی دستور روز داریم، جناب آقای هدایت اله خادمی بفرمایید.

نایب رئیس (مطهری) ـ حالا قبل از اینكه جناب آقای خادمی تذكرشان را بدهند اعلام می كنم كه ما هفته آینده در روز یكشنبه و دوشنبه جلسه علنی خواهیم داشت و روز چهارشنبه جلسه ای نخواهیم داشت. آقای خادمی بفرمایید.

 هدایت اله خادمی (ایذه و باغملك) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

به محضر مقام معظم رهبری و ملت شریف ایران عرض سلام و درود دارم. متأسفانه ساخت نیروگاه كارون (۳) اكثر روستاهای شهرستان ایذه را به زیر آب برده و ارتباط جاده ای بقیه روستاها را هم با دنیای خارج قطع كرده است.

بیش از (۱۰) سال است كه قرار است یك پل در منطقه سادات حسینی به نام سه بلوطك بر روی رودخانه ساخته شود كه بیش از (۴۰) درصد این پروژه انجام شده، ولی متأسفانه شش ماه است كه كار رها و تعطیل شده است. از وزیر محترم نیرو خواهشمندم كه دستور فرمایند هرچه زودتر این پروژه شروع و تكمیل شود.

اما متأسفانه بحث انتقال آب به شهرستانهای ایذه و باغملك بیش از (۱۵) سال است كه معطل مانده و مردم این شهرستان نه آبی برای شرب دارند و نه كسب درآمدی كه از راه كشاورزی است. خوشبختانه ظرف (۹) ماه گذشته وزارت محترم نیرو و دولت محترم به خصوص جناب آقای دكتر نوبخت معاون محترم ریاست جمهوری و وزیر محترم به جد پیگیر این موضوع شدند، به مراحل نهایی رسیده كه امیدوارم جناب آقای دكتر نوبخت (نایب رئیس ـ تشكر) و جناب آقای مهندس چیت چیان هرچه زودتر این پروژه را نهایی نمایند.

نایب رئیس (مطهری) ـ خیلی ممنون، وقتتان تمام شد.

دبیر (رنجبرزاده) ـ آقای قوامی بفرمایید.

نایب رئیس (مطهری) ـ آقای قوامی! در یك دقیقه سریع بگویید.

هادی قوامی (اسفراین) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

تذكر من راجع به دستور امروز بود كه جلسه غیرعلنی بود. ما در آنجا تقاضا داشتیم كه صحبت كنیم، متأسفانه فرصت داده نشد. بعد یك خبری از اینجا توسط یكی از اعضای هیأت رئیسه نقل شد كه به دلیل حضور داعش در مسجد النبی امسال از مراسم دعای كمیل جلوگیری می شود. عرض من این است كه بحث به این مهمی كه ما ان شا ءالله می خواهیم (۸۰) هزار نفر را به مكه اعزام كنیم، باید امنیت اینها كامل تضمین شود. پخش این خبر توسط تسنیم و توسط یكی از اعضای هیأت رئیسه قطعاً خلاف اهداف آیین نامه است و باعث تشویش افكار عمومی می شود. اینها را اصلاح كنید.

نایب رئیس (مطهری) ـ خیلی ممنون، آقای قوامی! البته صحبت شما هم باعث شد كه بیشتر انتشار پیدا كند. خیلی ممنون، تشكر.

 

۱۰ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

نایب رئیس (مطهری) ـ جلسه بعدی ساعت (۸) صبح روز یكشنبه سوم اردیبهشت ۱۳۹۶ و دستور جلسه دستور هفتگی است كه اعلام خواهد شد. پایان جلسه را اعلام می كنم.

 

(جلسه ساعت ۱۲:۲۱ پایان یافت)

 

رئیس مجلس شورای اسلامی

علی اردشیرلاریجانی

 

۱۱ ـ ضمیمه:

ـ فهرست مصوبات

 


عنوان

ثبت

كمیسیون اصلی

كمیسیون فرعی

توضیحات

طرح یك فوریتی تنقیح قوانین مالیاتی كشور

۳۷

اقتصادی

قضائی و حقوقی

متعاقب جلسه ۷ تصویب و به شورای نگهبان ارسال شد.

لایحه حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های كشور

۹۲

كشاورزی، آب و منابع طبیعی

اقتصادی، انرژی، برنامه و بودجه و محاسبات، صنایع، عمران و قضائی و حقوقی

متعاقب جلسه ۱۲ به دلیل ادامه رسیدگی تغییری در آمار مصوبات ارسالی به شورای نگهبان ایجاد نمی نماید.

 


 

عملكرد مجلس تا پایان جلسه صد و دوم

 

الف ـ وضعیت طرحها و لوایح

 

 

 

 

 

جمع كل اعلام وصولی ها                     ۲۶۲

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طرح های نمایندگان

۱۳۵

 

طرح های شورای عالی استان ها

۱

 

 

لوایح

۱۲۶

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                               
 

 

عنوان آخرین وضعیت

طرح نمایندگان

طرح

شورای عالی استان ها

لایحه

جمع

مصوبات ارسالی به شورای نگهبان

۱

ـ

۱

۲

مصوبات ارسالی به مجمع تشخیص مصلحت نظام

۱

ـ

۲

۳

مسكوت مانده

ـ

ـ

ـ

ـ

تحت بررسی در مجلس

۱۰۶

۱

۷۵

۱۸۲

قوانین ابلاغی به دولت

۱۱

ـ

۴۲

۵۳

مسترد شده

۵

ـ

۱

۶

بایگانی شده

۱۱

ـ

۵

۱۶

جمع كل

۱۳۵

۱

۱۲۶

۲۶۲

 

 

 

 

ب ـ وضعیت سؤال ها، استیضاح ها و تحقیق و تفحص ها

 

 

 

 

 

اعلام وصولی ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سؤال ها

۷۵

 

استیضاح ها

۲

 

تحقیق و تفحص ها

۹

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عنوان آخرین وضعیت

سؤال

استیضاح

تحقیق و تفحص

 

 

مسترد شده/ رد شده

۵

۱

۱

 

 

تحت بررسی

۴۵

ـ

۸

 

 

طرح در جلسه علنی

۲۵

۱

ـ

 

 

جمع كل

۷۵

۲

۹

 

                                   
 

  

 ۱ ـ تا زمان انتشار مشروح مذاكرات اسامی امضاكنندگان بیانیه مذكور واصل نگردید.

 نام
پست الکترونيک
پيام شما