آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۲
بازديد امروز: ۲۹۷
بازديد روز قبل: ۴۲۵
بازديد هفته: ۳۲۵۷
بازديد ماه: ۵۹۷۶
بازديد کل: ۶۲۸۱۰۷۸
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
مشروح مذاكرات مجلس > بانك متنی مشروح مذاكرات > ۱۳۹۶/۰۷/۱۸
۲۳۵ بازدید
 
   

مشروح مذاكرات مجلس شورای اسلامی جلسه (۱۰۱) - دوره دهم ۱۳۹۶/۰۱/۲۹


        

 

 

 

 

جلسه   یكصد و یكم

(۱۰۱)

 

۲۹  فروردین ماه  ۱۳۹۶ هجری شمسی

۲۰ رجب   ۱۴۳۸ هجری قمری

 

دوره دهم ـ اجلاسیه اول

۱۳۹۶ ـ  ۱۳۹۵

 

جلسه ساعت هشت و یازده دقیقه روز سه‌شنبه به ریاست آقای علی اردشیرلاریجانی «رئیس مجلس» رسمیت یافت

 

 

 

 

عناوین مندرجات:

۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

۲ ـ  تلاوت آیاتی از قرآن مجید

۳ ـ تبریك رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به مناسبت روز ارتش جمهوری اسلامی ایران

۴ ـ ادامه رسیدگی به لایحه هوای پاک (ثبت ۸۳)

۵ ـ اعلام وصول طرح تشكیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی با قید یك فوریت و تصویب فوریت آن (ثبت ۲۶۱)

۶ ـ اعلام وصول (۲) فقره سؤال

۷ ـ اعلام وصول طرح الحاق یك ماده به قانون تعیین تكلیف استخدامی معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش با اصلاحات و الحاقات بعدی با قید یك فوریت و تصویب فوریت آن (ثبت ۲۶۲)

۸ ـ ناطقین جلسه آقایان: سیدمصطفی ذوالقدر، محمد كاظمی، رامین نورقلی پور، محمدقسیم عثمانی و ولی داداشی

۹ ـ طرح سؤال آقای نادر قاضی پور نماینده ارومیه ازآقای عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و نظر مجلس مبنی بر وارد نبودن سؤال

۱۰ ـ قرائت بیانیه نمایندگان اهل سنت مجلس شورای اسلامی در محكومیت قتل عام زنان و كودكان بی دفاع و مظلوم فوعه و كفریای سوریه به دست تروریست های تكفیری

۱۱ ـ تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

۱۲ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور

۱۳ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

۱۴ ـ ضمیمه: الف ـ فهرست مصوبات                                                              ب ـ فهرست طرح های اعلام وصول شده

                              ج ـ فهرست سؤال های اعلام وصول شده                    د ـ فهرست سؤال مطرح شده

                                  

           
 

جلسه ساعت  دوازده و دوازده دقیقه به ریاست آقای مسعود پزشكیان «نایب‌رئیس اول» پایان یافت


 

 


 

۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

رئیس ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه با حضور ۲۰۴ نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دستور جلسه صد و یكم روز سه شنبه بیست و نهم فروردین ماه ۱۳۹۶ هجری شمسی مطابق با بیستم رجب ۱۴۳۸ هجری قمری:

۱ ـ ادامه رسیدگی به گزارش شور دوم کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مورد لایحه هوای پاک.

۲ ـ گزارش كمیسیون مشترك در مورد طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد (اعاده شده از شورای محترم نگهبان۳).

۳ ـ گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه اجرای ماده (۷۰) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲).

۴ ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد طرح یک فوریتی تنقیح قوانین مالیاتی کشور.

۵ ـ گزارش کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مورد لایحه حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های کشور.

۶ ـ گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه معاهده معاضدت دوجانبه در امور کیفری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کره.

۷ ـ گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه معاهده استرداد مجرمین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کره.

۸ ـ سؤال آقای نادر قاضی پور نماینده محترم ارومیه از وزیر محترم راه و شهرسازی.

 

۲ ـ تلاوت آیاتی از قرآن مجید

رئیس ـ تلاوت آیاتی از کلام الله مجید.

(آیات ۶۲ ـ ۶۰ از سوره مبارکه «انفال توسط قاری محترم آقای صادق بهشتی تلاوت گردید)

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم

وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ وَ مِنْ رِباطِ الْخَیْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَ عَدُوَّكُمْ وَ آخَرِینَ مِنْ دُونِهِمْ لا تَعْلَمُونَهُمُ اللَّهُ یَعْلَمُهُمْ وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ شَیْ‏ءٍ فِی سَبِیلِ اللَّهِ یُوَفَّ إِلَیْكُمْ وَ أَنْتُمْ لا تُظْلَمُونَ * وَ إِنْ جَنَحُوا لِلسَّلْمِ فَاجْنَحْ لَها وَ تَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ إِنَّهُ هُوَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ * وَ إِنْ یُرِیدُوا أَنْ یَخْدَعُوكَ فَإِنَّ حَسْبَكَ اللَّهُ هُوَ الَّذِی أَیَّدَكَ بِنَصْرِهِ وَ بِالْمُؤْمِنِینَ *

(صدق الله العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

رئیس ـ از جناب آقای بهشتی قاری محترم تشکر می کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ به نام خداوند بخشنده مهربان

«در برابر آنان هر چه در توان دارید از نیرو و اسبان با ساز و برگ آماده سازید تا با آن در دل دشمنان خدا و دشمنان خود و دیگرانی كه نمی شناسیدشان و خدا می شناسدشان رعب افكنید و هر چه در راه خدا انفاق كنید تمام و كمال عاید خودتان خواهد شد و بر شما ستمی نخواهد رفت. و اگر سر صلح داشتند تو هم از در صلح در آی، بر خدا توكل كن كه او شنوایی داناست. و اگر بخواهند با تو خدعه كنند خدا تو را بس است هم او كه تو را با یاری خود و نیز با مؤمنان مدد فرمود . راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ.

اسامی تأخیركنندگان جلسه امروز عبارتند از آقایان: محمدنعیم امینی فرد نماینده محترم ایرانشهر، احمد بیگدلی نماینده محترم خدابنده، جمشید جعفرپور نماینده محترم لارستان، جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده محترم تربت جام، علی رستمیان نماینده محترم دلفان، محمود صادقی نماینده محترم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر و رامین نورقلی پور نماینده محترم كردكوی و سركار خانم زهرا ساعی نماینده محترم تبریز.

رئیس ـ تشكر می كنیم.

 

۳ ـ تبریك رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به مناسبت روز ارتش جمهوری اسلامی ایران

رئیس ـ لازم می دانم كه روز ارتش جمهوری اسلامی را به عزیزان و فداكاران ارتش جمهوری اسلامی و به همه نیروهای سه گانه ارتش به خصوص نیروی زمینی كه امروز به نام آنها هم ثبت شده از جانب مجلس شورای اسلامی تبریك و تهنیت عرض كنم و آرزوی توفیق برای همه عزیزان در ارتش جمهوری اسلامی ایران دارم.

 

۴ ـ ادامه رسیدگی به لایحه هوای پاک (ثبت ۸۳)

رئیس ـ دستور جلسه را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همكاران گرامی عرض سلام و ادب دارم. آقای رئیس! در ادامه بررسی لایحه هوای پاك ما به ماده (۲۸) رسیدیم، اگر اجازه بفرمایید قرائت كنم.

رئیس ـ قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۲۸ ـ سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و سایر رسانه های دولتی مکلفند برنامه های تولید شده در زمینه فرهنگ سازی، ظرفیت سازی، آموزش و اطلاع رسانی مورد تأیید از سوی سازمان در خصوص آگاهی و مقابله با پدیده آلودگی هوا، رخداد های گرد و غبار را در صورتی كه ضوابط رسانه ای در آن رعایت شده باشد، در قالب برنامه های آگهی و یا آموزشی رسانه ای با أخذ (۵۰) درصد بها، اطلاع رسانی و پخش نمایند. طریقه جبران هزینه سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و سایر رسانه های دولتی در بودجه سالانه پیش بینی می شود.

آقای رئیس! چون اینجا هم پیشنهاد هست باید مخالف و موافق صحبت كنند.

رئیس ـ مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای قاضی پور مخالف هستند، بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام محضر ارتشیان غیور مكتبی جمهوری اسلامی، نیروی زمینی، هوایی و دریایی به خصوص بازنشستگان لشكری و كشوری، یادگاران هشت سال دفاع مقدس.

همكاران! در ماده (۲۸) آمده كه شما هر برنامه ای را می خواهید در صدا و سیما پخش كنید باید (۵۰) درصدش را بدهید. اولاً دو تا ایراد دارد، وظیفه ذاتی صدا و سیما است. وقتی كه ما در اصل پنجاهم قانون اساسی می گوییم حفظ محیط زیست، از واجبات است چرا باید پول بدهیم؟ این باید رایگان باشد. برنامه كودك، برنامه های ورزشی، مسابقات فوتبال خارجی ها، تبلیغ برندهای خارجی در فیلم های خارجی رایگان باشد، ولی وقتی كه می خواهیم سازمانهای مختلف اوضاع و احوال هوای كشور، خوزستان عزیز، سیستان و بلوچستان عزیز را به اطلاع مردم و نحوه كاهش آلودگی را یاد بدهند، باید (۵۰) درصد پول بدهند.

آقای لاریجانی! شما كه اینجا مدیرعامل صدا و سیما بودید، آیا این را قبول دارید كه برای تمام این برنامه ها باید پول بدهیم؟ بعد (۵۰) درصد از كجا باشد؟ معیار قیمت گذاری صدا و سیما كجاست؟ یك برنامه را در ساعت (۹) شب می گوید (۱) میلیارد، (۳) نصفه شب می دهد. ما می خواهیم در بهترین ساعاتی كه مردم به صدا و سیما نگاه می كنند این برنامه هایی كه دولت را مكلف می كنیم بروند در وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم و تمام دانشگاه ها و سازمان ها از جهاد گرفته تا وزارت دفاع، كاهش آلودگی داشته باشیم. وظایف ذاتی وزارت صنعت و معدن است، همه باید این كار را كنیم، این بین نسلی است. ما توجه نمی كنیم، بچه های كوچك ما مریض می شوند و زود می میرند، پیرمردان ما می میرند. آقای لاریجانی! برای حفظ جان ایرانیان باید به صدا و سیما پول بدهیم.

لذا همكاران! این قسمتی كه آوردند «با أخذ (۵۰) درصد ، پیشنهاد داریم به كلیات این رأی ندهید تا آقای لاریجانی كه استاد مبرهن است و می تواند قانون را در آنجا جابه جا كند این را حذف كند تا رأی بدهیم. به عشق امام حسین، یا حسین.

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای قوامی موافق هستند.

رئیس ـ آقای قوامی بفرمایید.

هادی قوامی (اسفراین) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

بنده هم حادثه سیل را در استانهای غربی كشور، اردبیل و مازندران تسلیت عرض می كنم. امیدوارم كه ان شا ءالله مجموعه تدابیری كه در كشور اتفاق می افتد منجر به این شود كه ما بتوانیم این حوادث را به اشكال مختلف چه كارهای فرهنگی و چه كارهای زیرساختی حل كنیم.

منتها در ارتباط با این پیشنهاد، ببینید! اینجا در واقع هدف این است كه صدا و سیما مكلف شود فرهنگ سازی كند، ظرفیت سازی كند، آموزش بدهد و اطلاع رسانی كند. در ارتباط با مقابله با پدیده آلودگی هوا همین كه مردم در جریان قرار بگیرند كه الان در سال حداقل (۴۰۰۰) نفر فقط به دلیل آلودگی هوا دارند جانشان را از دست می دهند.

اینكه ما باید با طبیعت یك رابطه بده و بستان داشته باشیم. طبیعت به ما بشاشیت، شادابی و نشاط می هد، مابه ازای آن ما به طبیعت چه می دهیم؟ ما پسماند و آلودگی هوا به طبیعت می دهیم. چه مصرف كننده ها و چه تولیدكننده ها، منظور از تولیدكننده ها كارخانه ها هستند كه با ایجاد آلودگی آن هوای تمیزی كه طبیعت به ما می دهد، ما آن را تبدیل به آلودگی می كنیم و فضا را خراب می كنیم. در واقع اینجا هدف این است هزینه تولیدی كه به عهده دولت است، فقط هزینه پخش آن (۵۰) درصد تخفیف داده شود تا انگیزه ایجاد و جبران هزینه صدا و سیما بشود تا صدا و سیما بتواند بخش مهمی از برنامه هایش را در ارتباط با این مسأله كه یكی از مسائل مهم كشور است صرف كند. (رئیس ـ متشكریم) لذا خواهش من این است كه به این پیشنهاد رأی بدهید.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! تذكر دارند.

رئیس ـ تذكرتان را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ آقای حاجی بفرمایید.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! تذكرم ماده (۱۱۰) است. جناب عالی در هفته گذشته راجع به مسأله مهم و فوری كه در منطقه به وجود آمده بود مطالب خوبی را اشاره كردید و اثرات آن را هم در سطح جهان ملاحظه كردیم. اما به نظر می رسد و امروز هم از حضرت عالی انتظار این را داشتیم در خصوص این فاجعه ای كه در فوعه و كفریا اتفاق افتاده و بیش از صد و اندی از كودكان و زنان شیعه این طور مظلومانه با خدعه و با نیرنگ به شهادت رسیدند، در این خصوص هم حضرت عالی گزارشی می دادید كه تروریست های منطقه و آمریكایی ها كه قطعاً در این جنایت دست داشتند، در این راستا هم جملاتی را بیان كنید، حالا هم دیر نشده، چون اول جلسه است.

رئیس ـ تشكر می كنم، مطالب شما كاملاً درست است، اما تذكرتان وارد نیست، به دلیل اینكه ما الان راجع به یك موضوع دیگری داشتیم بحث می كردیم، متشكریم.

حضار ۲۳۱ نفر، اصل ماده (۲۸) را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۲۹ ـ ایجاد هر گونه آلودگی صوتی توسط منابع ثابت و متحرک ممنوع می باشد. در مورد منابع ثابت مرتکب به پرداخت جزای نقدی درجه (۷) قانون مجازات اسلامی محکوم می شود.

تبصره ۱ ـ نیروی انتظامی مكلف است راننده وسایل نقلیه موتوری را برای بار اول ملزم به جریمه نقدی معادل (۱) میلیون ریال، در صورت تكرار برای بار دوم دو برابر جریمه مذكور و در صورت تكرار بیش از دو بار به جریمه نقدی معادل (۳) میلیون ریال محكوم نماید.

تبصره ۲ ـ آیین نامه اجرایی این ماده توسط سازمان و با همكاری دستگاه های مربوطه حداكثر ظرف مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ این قانون تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد.

آقای دكتر! اینجا هم پیشنهاد داریم.

رئیس ـ مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای رجبی مخالف هستند، بفرمایید.

فرج الله رجبی (شیراز) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

من هم روز ارتش را تبریك عرض می كنم. دوستان گرامی! هیچ كس در اصل ماجرا مخالفتی ندارد كه به منبع آلودگی صوتی ممنوعیت بدهد. منتها قانون باید اجرایی و روشن باشد و در صورت عدم اجرای صحیح بتوانیم آن را دنبال كنیم. شما به این نگاه كنید كه برای منبع ثابت جریمه نقدی گذاشتیم، این قابل تشخیص است، حالا چه كسی تشخیص می دهد مهم است. یعنی آیا مثلاً نیروی انتظامی باید راه بیفتد و دنبال موتورهای دیزل ثابت بگردد؟ متولی این بند چه كسی است؟

در بند دوم هم از فردا ممكن است هر كسی چون گفته آلاینده صوتی، صدای بلند هم بدهی ممكن است (۱۰۰) هزار تومان جریمه ات كنند و بعد ممكن است (۱۰۰۰) تا دستگاه در خیابان باشد كه كسی به آن توجه نكند. من می خواهم بگویم این طور قانون نوشتن كه هیچ گونه ضمانت اجرایی ندارد، معلوم نیست كه متولی چه كسی است و بعد معلوم نیست كه اگر مجری نتواند كارش را خوب انجام بدهد ما چگونه باید با آن برخورد كنیم، قانونگذاری نیست، وگرنه همه با اصل ماجرا موافق هستند، منتها به نظر من این شیوه نگارش، شیوه نگارش درستی نیست و هیچ كمكی به رفع آلایندگی و آلودگی صوتی نخواهد كرد، ممنون.

دبیر (وكیلی) ـ متشكر، جناب آقای سیدجواد حسینی كیا موافق هستند، بفرمایید.

سیدجواد حسینی كیا (سنقر) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و احترام به همه همكاران و ملت عزیز ایران. بالاخره ما باید یك كاری كنیم تا آلودگی های صوتی در جامعه كم شود. اگر بخواهیم به خاطر موارد نادری كه برخی از دوستان فرمودند این را تصویب نكنیم، پس باید چكار كنیم؟ این همه آلودگی صوتی كه در جامعه وجود دارد، این همه آلایندگی های صوتی كه وجود دارد، بالاخره باید یك جایی برای اینها چاره اندیشی كرد. باب اولش را با جریمه شروع كرده است، در باب دومش باید تدابیر شدیدتری برای این پیش بینی كرد كه جامعه الان از حیث روانی نیازمند این است كه از حیث صوتی هم به یك آرامشی برسد. لذا انتظار است دوستان عزیز به این رأی مثبت بدهند، ممنون.

رئیس ـ متشكریم. حضار ۲۳۱ نفر، ماده (۲۹) را به رأی می گذاریم. دولت و كمیسیون هم موافق هستند. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. عزیزان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. ماده (۳۰) را قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۳۰ ـ سازمان مكلف است با همكاری سازمان انرژی اتمی ایران و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به جلوگیری از انتشار کلیه امواج غیرمجاز رادیویی، الکترومغناطیسی، پرتوهای یون ساز و غیریون ساز اقدام و به منظور حصول اطمینان از عدم افزایش میزان و شدت امواج و پرتوهای یون ساز و غیریو ن ساز از حدود مجاز تعیین شده در هوای آزاد، شبكه پایش مربوطه را راه اندازی نماید.

اشخاص حقیقی و حقوقی كه حدود مجاز انتشار امواج و پرتوهای موضوع این ماده را رعایت ننمایند، برای اولین بار به جزای نقدی درجه (۵) قانون مجازات اسلامی محكوم و در صورت تكرار علاوه بر پرداخت حداكثر جریمه نقدی، به ضبط اموال و تجهیزات مرتبط نیز محكوم می شوند.

تبصره ـ حدود مجاز انتشار امواج و پرتوهای موضوع این ماده توسط سازمان انرژی اتمی ایران و با همكاری مشترك سازمان، وزارتخانه های ارتباطات و فناوری اطلاعات، بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و سازمان ملی استاندارد ایران ظرف مدت شش ماه از تاریخ ابلاغ این قانون تعیین می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد.

رئیس ـ پیشنهاد داریم؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! البته «تعیین می شود را باید بگوییم كه تدوین یا تهیه می شود، كلمه درستی نیست. (رئیس ـ بله) آقای دكتر! پیشنهاد داریم.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای محجوب مخالف هستند.

رئیس ـ آقای محجوب بفرمایید.

علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

من هم روز ارتش را به همه نظامیان عزیز ارتشی تبریك می گویم.

آنچه كه در باب قضیه ماده (۳۰) بایستی صحبت كنیم مسأله پرتوها است كه قبلاً قانون دارد و قانون هم ترتیب آن را روشن كرده است. اینجا فقط ابهامات قانونی را بازگو كرده است و ابهامات جدیدی را در قانون آفریده است. آنچه كه در ماده (۳۰) بایستی خدمت شما عرض كنیم مسئولیت سلامت آحاد جامعه در مورد پرتو بر عهده سازمان انرژی اتمی است نه سازمان محیط زیست. چون تخصص این موضوع در دستگاه دیگری است. ما امروز از محیط زیست خوشمان آمده، هر چه را كه در اینجا پیدا می كنیم می نویسیم «محیط زیست .

توجه داشته باشید كه مسأله پرتوها و تشخیص پرتوها، هم افرادی كه در این باب تحقیق و تجسس می كنند، تخصص شان نزد سازمان انرژی اتمی است. بنابراین دادن مسئولیت مشخص یك سازمان به سازمانی دیگر محبت نیست، به نظر ما این اخلال در یك كاری است كه از طریق خودش به بهترین وجه انجام می گیرد و می تواند انجام بگیرد. اگر شما تأكیدی دارید باید به سازمان انرژی اتمی واگذار كنید، نه این وظیفه را از سازمان انرژی اتمی كه وظیفه ذاتی و تخصصی اش است بگیرید و به دستگاه جدید بدهید.

بعد هم نكته دیگری كه هست این است خطرات احتمالی پرتوها است كه ضرورت دارد یك مرجع تخصصی به ما پاسخ بدهد. من باید بپرسم سازمان محیط زیست تا به امروز چه تخصصی را در این عرصه داشته است؟ چه نوع تخصصی عرضه كرده است؟ بعضی وزارتخانه ها و دستگاه ها هستند كه به این موضوع به مراتب نزدیك تر هستند.

از طرف دیگر این پیشنهاد با رویه های بین المللی كه توسط آژانس انرژی اتمی مطرح است مطابق نیست و آنچه كه تطابق دارد سازمان بین المللی تخصصی آن هم آژانس انرژی اتمی است. بنابراین دادن این به یك سازمانی كه وظایف دیگری دارد ، وظایفش وظایف زیست محیطی است، همه چیز ممكن است محیط زیست را به هم بزند، ولی معلوم نیست به آن دستگاهی كه شما این وظیفه را می سپارید تخصص و دانش كافی و لازم را داشته باشد.

از طرف دیگر ما در این قانون حدود زمانی نمی شناسیم، ترتیبات زمانی وجود ندارد. بیشتر هم تكیه گاه ما جریمه شده است. آقایان! محیط زیست با جریمه قابل حل نیست، بعضی از این جرایمی كه شما نوشتید صرف می كند كه طرف بارها و بارها تخلف كند. هیچ موضوع، ترتیبات و مراتب دیگری در نظر نگرفتید كه باعث قطع موضوع شود. اینجا قطع موضوع باید هدف باشد. جلوگیری از نصب، واردات، تولید، بهبود و اصلاح اینها كه سازمانهای تخصصی می توانند در این باب ها اعلام نظر كنند هدف باشد.

بنابراین من پیشنهاد می كنم همكاران محترم به این موضوع رأی ندهند تا به كمیسیون برگردد و تصویب شود. اگر می خواهیم اقدامی انجام بدهیم از طریق سازمان انرژی اتمی كه سازمان تخصصی اش است انجام بدهیم، متشكرم.

رئیس ـ موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ موافق اول وقتشان را به جناب آقای ملكی داده اند.

رئیس ـ آقای ملكی بفرمایید.

ولی ملكی (مشكین شهر) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

بنده هم روز ارتش را به غیورمردان ارتشی تبریك و تهنیت عرض می كنم و نظر همكاران ارجمند را به مواردی كه در ماده (۳۰) بیان شده است جلب می كنم.

دوستان توجه كنید! امروزه پرتودرمانی ها و تشعشعات رادیویی یكی از مواردی است كه بیماری های خاصی را ایجاد می كند و اثرات و صدمات بسیاربسیار ناگواری را ایجاد می كند. همكار ارجمندمان جناب آقای محجوب هم اگر به عنوان مخالف صحبت كردند نظرشان این نبود كه این اتفاق نیفتد، فرمودند كه به طور ذاتی سازمان مربوطه این وظیفه را به عهده دارد.

اما من نكات مثبتی كه در اینجا وجود دارد را مطرح می كنم. ببینید دوستان! همه می دانند كه پیشرفت در زمینه مسائل رادیواكتیویتی و هسته ای چقدر در دنیا با شتاب بیشتری صورت می گیرد، شما نگاه كنید اتفاقاتی كه در دنیا می افتد، اثراتی كه وجود دارد، امروزه در دنیا دیگر استفاده از انرژی های هسته ای برای موارد صلح آمیز مرسوم شده و قانونی است. اما اثرات مخربی كه این امواج دارد بسیار خطرناك است. ببینید جناب آقای محجوب! به خاطر همین است كه اتفاقاً در بحث جریمه نسبت به موارد قبلی جرایم سختگیرانه تری را مطرح كرده است. ضمن اینكه در اینجا تبصره اشاره كرده كه حدود مجاز انتشار امواج و پرتوهای موضوع این ماده توسط سازمان انرژی اتمی و با همكاری مشترك سازمان، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و سازمان ملی استاندارد، متولیان امور بهداشتی و درمانی و سازمان ملی استاندارد با سازمان انرژی اتمی، اینها حد مجاز را تعیین می كنند.

كسانی كه می خواهند در تولید و استفاده از این پرتوها ورود پیدا كنند باید این حدود را رعایت كنند. آمدیم كسی رعایت نكرد، طبیعی است كه ما باید یك ابزاری را برای این داشته باشیم كه متوجه كنیم كار شما اشتباه است. اینجا اشاره كرده اند كه در بار اول (۵۰) میلیون ریال و اگر تكرار شود تا (۲۰۰) میلیون ریال به صورت جریمه نقدی و در صورت تكرار علاوه بر پرداخت حداكثر جریمه نقدی كه همان (۲۰۰) میلیون ریال است، به ضبط اموال و تجهیزات مرتبط نیز محكوم می شود. این طبیعی است، برای اینكه اثرات تخریبی برای جامعه خیلی بالاتر از موارد قبلی است، مستقیماً اثر می كند و انسان و حیوان و حتی نباتات را از بین می برد. بنابراین بهترین مواردی را كه مورد انتظار است در ماده (۳۰) پیش بینی كرده اند، من از همكاران ارجمند تمنا می كنم در مورد ماده (۳۰) با نظر مثبت به موضوع نگاه كنند و رأی مثبت بدهند كه ان شا ءالله در آینده شاهد فاجعه های دیگری نباشیم. تشكر می كنم.

رئیس ـ متشكریم، دولت و كمیسیون هم موافق هستند. حضار ۲۳۴ نفر، ماده (۳۰) را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. ماده (۳۱) را بخوانید

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۳۱ ـ نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و یگان حفاظت سازمان مكلفند به عنوان ضابط دادگستری، در مورد وقوع جرایم مشهود مذكور در این قانون رأساً یا در صورت اعلام سازمان یا با اطلاع از وقوع جرایم غیرمشهود مندرج در این قانون با هماهنگی دادستان شهرستان ذی ربط اقدام لازم را در برخورد با واحدهای آلوده كننده یا اشخاص حقیقی یا حقوقی مربوط به عمل آورند.

آقای دكتر! چون اینجا هم پیشنهاد هست مخالف باید صحبت كند.

رئیس ـ مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای حاجی مخالف هستند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! قبل از اینكه مخالفت كنم اخطار قانون اساسی دارم. اینجا كه نوشته شده «با هماهنگی دادستان ، به نظر می رسد كه این مغایر اصل تفكیك قوا است. یعنی نیاز به دستور است، یا نیاز به أخذ مجوز و یا إذن دادستان است. به نظر می رسد كه «هماهنگی در اینجا مشكل داشته باشد. به نظر می رسد هم با اصل (۲۲)، هم با اصل (۳۶) و هم بند (۴) اصل سوم مغایرت داشته باشد، اگر اظهارنظر بفرمایید.

 رئیس ـ چون اینها ضابط دادگستری محسوب می شوند اشكالی ندارد با هماهنگی دادستانی انجام شود.

حاجی دلیگانی ـ می خواهیم بگوییم با إذن باشد، به نظر می رسد كه كلمه «هماهنگی كلمه مناسبی نباشد.

رئیس ـ حالا شما مخالفت تان را بفرمایید.

حاجی دلیگانی ـ مخالفت من هم همین است وگرنه بقیه آن مشكل خاصی ندارد.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای سلیمی موافق هستند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ببینید! نیروی انتظامی ضابط قوه قضائیه است. بالاخره ما در مورد جرایم مشهود باید چه اقدامی را انجام بدهیم؟ یعنی سكوت كنیم و تماشاچی میدان شویم؟ ما دست نیروهای انتظامی را باز بگذاریم. اتفاقاً اینجا گفته: «با هماهنگی دادستان ، یعنی بدون هماهنگی نیست، با دستور قضائی نیروی انتظامی در مورد جرایم مشهود ورود پیدا می كند. البته حالا یا نیروی انتظامی رأساً، اگر جرم در حدی بود كه خود نیروی انتظامی اطلاع پیدا كرد، اگر نیروی انتظامی هم اطلاع پیدا نكرد اینجا با اعلام سازمان را دارد.

در مورد جرایم مشهود، ضابط قوه قضائیه است و باید ورود پیدا كند. موردی كه برادر عزیزمان در مورد جرایم غیرمشهود فرمودند، در مورد جرایم غیرمشهود هم گفته نیروی انتظامی با هماهنگی دادستان، یعنی قطعاً با أخذ مجوز ورود پیدا می كند. ما اجازه بدهیم نیروی انتظامی در این عرصه ورود پیدا كند، قوانینی كه اینجا می نویسیم نیاز به ضمانت اجرا دارد. اگر ماده (۳۱) تصویب نشود كسی نمی تواند به عنوان ضابط قضائی با متخلفین برخورد كند، ماهیت سایر قوانین ما به نحوی است كه قابلیت اجرا ندارد. یعنی توصیه می شود. اجازه بدهیم قانون پشتوانه پیدا كند، صرف توصیه نباشد. خواهش من این است كه دوستان به ماده (۳۱) رأی بدهند، متشكرم.

رئیس ـ متشكریم، دولت نظرش را الان بدهد، ما وقتی می گوییم دولت، دولت نظرش را بگوید، بعد كه به رأی گذاشتیم دیگر نمی توانیم نظر دولت را بپرسیم. موافقید؟ اختلاف علما است. كمیسیون موافق است.

محجوب ـ اخطار دارم.

رئیس ـ اخطار دارند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای محجوب اخطار دارند.

رئیس ـ به نظرم این نكته «هماهنگی كه آقای حاجی دلیگانی هم گفتند را كلمه «نظر بنویسیم، مقصودشان از «هماهنگی این است كه با نظر آنها باشد. می شود بنویسیم «نظر كه مشكلی نباشد. اخطار را بفرمایید.

علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! اولاً اخطار اصل (۱۱۰) دارم. یعنی تكلیفی كه اینجا وارد شده، این بند بدون در نظر گرفتن سلسله مراتب نظامی نوشته شده است، بعد مغایرت های آشكاری در ماده (۳۱) وجود دارد.

رئیس ـ اخطارتان اصل چندم است؟

محجوب ـ اصل (۱۱۰) عرض كردم، «در مورد وقوع جرایم مشهود مذكور در این قانون رأساً یا در صورت اعلام سازمان یا با اطلاع از وقوع جرایم غیرمشهود مندرج در این قانون با هماهنگی ، ببینید! این مقدمه اش است. حالا آن قسمتی كه آقای حاجی فرمودند، قسمت اولش هم مشكل دارد. مگر می شود دستگاه اجرایی بخواهد بدون نظر دادگستری حكم اجرایی وارد كند؟

رئیس ـ نوشتیم، «نظر را گذاشتیم، متشكریم. حضار ۲۳۳ نفر، اصل ماده (۳۱) را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. ماده (۳۲) را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۳۲ ـ برای رسیدگی به تخلفات و جرایم موضوع این قانون، به تشخیص رئیس قوه قضائیه شعبه ای تخصصی در هر استان اختصاص می یابد.

تبصره ۱ ـ آن دسته از کارکنان سازمان که دوره آموزش ضابط دادگستری را زیر نظر دادستان مربوط طی کرده باشند، برای اجرای مفاد این قانون به عنوان ضابط دادگستری تعیین می شوند.

تبصره ۲ ـ وزارت جهاد كشاورزی (سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری) و سازمان، در دعاوی حقوقی و کیفری ناشی از فعالیت ها، وظایف و تکالیف قانونی خود مربوطه موضوع این قانون از پرداخت هر گونه هزینه دادرسی معاف هستند.

آقای رئیس! چون اینجا هم پیشنهاد هست باید مخالف و موافق صحبت كنند.

رئیس ـ مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای رحیمی مخالف هستند، بفرمایید.

علیرضا رحیمی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دكتر لاریجانی! مخالفت من با بحث این ماده ماهوی است، ضمن اینكه اخطار قانون اساسی و تذكر آیین نامه ای هم دارد. خواهش بنده این است كه عنایت بفرمایید اگر اخطار قانون اساسی را وارد می دانید دیگر همین اخطار را رأی گیری بفرمایید و قاعدتاً در نتیجه رأی گیری تأثیر خواهد داشت.

آقای دكتر! قبل از اینكه مخالفتم را عرض كنم اخطار بنده اصل (۱۵۸) قانون اساسی است. عنایت می فرمایید كه ماده (۲) در خصوص ایجاد شعبه تخصصی در هر استان است و ناظر بر ایجاد تشكیلات در قوه قضائیه است. اصل (۱۵۸) قانون اساسی تصریح دارد «وظایف ‏رئیس‏ قوه‏ قضائیه‏ به‏ شرح‏ زیر است‏: ایجاد تشكیلات‏ لازم‏ در دادگستری‏ به‏ تناسب‏ مسئولیت‏ های‏ اصل‏ (۱۵۶)‏ . در صورتی كه در واقع دولت برای این تشكیلات دادگستری لایحه آورده، قوه قضائیه لایحه نیاورده است. در بند دوم هم باز تهیه‏ لوایح‏ قضائی به عهده (قوه قضائیه است).‏

رئیس ـ آن لوایح كه مانع از این نیست كه مجلس طرح داشته باشد یا روی لایحه ای نظر بدهد. شما مخالفت تان را بفرمایید.

رحیمی ـ آقای دكتر! مخالفت بنده اولاً همین بندهای (۱) و (۲) اصل (۱۵۸) در خصوص تبصره (۱) است كه الان دارد عوامل كاركنان سازمان محیط زیست را به عنوان ضابط دادگستری تعیین می كند. این قطعاً نیاز به لایحه قضائی دارد.

اگر تبصره (۲) را عنایت بفرمایید وزارت برای جهاد كشاورزی در دعاوی حقوقی و کیفری از پرداخت هر گونه هزینه دادرسی معافیت داده است. در بند (۳) ماده (۱۳۵) آیین نامه، لوایح دولت كه ارائه می شود باید موادی متناسب با عنوان لایحه داشته باشد. معافیت از هزینه دادرسی برای یك دستگاه دولتی چه ارتباطی با لایحه هوای پاك دارد؟ این موضوع دوم.

موضوع آخر هم اینكه برای مجموعه ضابطین دادگستری هم قانون جداگانه ای داریم و هم اینكه اگر قرار است واقعاً كاركنان عادی سازمان محیط زیست بیایند به عنوان ضابط دادگستری تعیین شوند، این حتماً نیاز به لایحه قضائی دارد، چون به هر حال بخشی از قوه قضائیه ضابطین دادگستری هستند و مخصوصاً اینكه دارند زیر نظر دادستان انجام وظیفه می كنند و قاعدتاً این دوره آموزشی شان هم باید از خود قوه قضائیه تنظیم شود تا بتوانند به عنوان ضابط اعمال وظیفه كنند. (رئیس ـ متشكریم) آقای دكتر! اگر اخطار را وارد می دانید.

رئیس ـ نه، اخطار را وارد نمی دانم، ولی به هر حال مخالفت فرمودید. موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای كوچكی نژاد موافق هستند، بفرمایید.

جبار كوچكی نژاد ارم ساداتی (رشت) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

مخالف محترم هم بحث گسترش تشكیلات را مطرح كردند، ما در خیلی از قوانینی كه تصویب می كنیم به قوه قضائیه هم تأكید می كنیم كه شعبه خاصی را برای این نوع قانون اختصاص بدهد. ما نگفتیم كه اینجا گسترش تشكیلات بدهد. همین تشكیلاتی كه قوه قضائیه دارد، بعضی از قسمت های آن كه می تواند آزاد شود و یك تشكیلات جدیدی در همان چارچوب نیروی انسانی اش شكل بگیرد، این تسریع كار است. یعنی امورات مردم و دستگاه نظارتی سرعت می گیرد، مردم كمتر در بحث دستگاه های قضائی و مشكلاتی كه دارد معطل می شوند.

در آن بخش ضابط قضائی، ما در خیلی جاها ضابط قضائی داریم، محیط بانان آموزشهای لازم را دیده اند و شما دیدید كه در بسیاری اوقات محیط بانان مورد آزار و اذیت افراد متخلف قرار می گیرند. اگر اینها ضابط قضائی قرار بگیرند و امكانات و اختیارات لازم را داشته باشند، یقیناً در اجرای مأموریت خودشان موفق می شوند و احساس می كنند كه پشتیبانی تحت عنوان قوه قضائیه دارند. آنهایی كه ضابط قضائی هستند، قوه قضائیه پشتیبان اینها است. خیلی از شما در شهرهایتان شنیدید كه بسیاری از همین محیط بانان مجروح و حتی شهید شدند، نتوانستند از خودشان دفاع كنند. معتقد به این هستم كه این در جهت حاكمیت این سازمان كمك می كند، افرادی كه متخلف هستند و در حوزه محیط زیست تخلف می كنند.

رئیس ـ متشكریم. عرض شود كمیسیون این نكته را توضیح بدهند كه وقتی نوشتید: «به تشخیص رئیس قوه قضائیه شعبه ای تخصصی در هر استان ، آقای نماینده محترم دولت، آقای امیری! گوش می دهید؟ در اینجا آورده اید كه «رسیدگی به تخلفات و جرایم موضوع این قانون، به تشخیص رئیس قوه قضائیه شعبه ای تخصصی در هر استان ، برخی از اینها مربوط به شهر است، وقتی می نویسیم «استان ، معنی اش این است كه اگر در یك شهری تخلفی رخ داد باید به شعبه ویژه استان بیاید. این یك مشكلی دارد. توضیح بدهید، می خواهم ببینم چرا این را آوردید.

حسینعلی امیری (معاون حقوقی و امور مجلس رئیس جمهور) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت نمایندگان عزیز سلام عرض می كنم. خدمتتان عرض كنم با توجه به اصل صلاحیت محلی دادگاه ها، خیلی مواقع است كه جرایمی اتفاق می افتد كه در صلاحیت شهرستان است، یا در صلاحیت دادگاه بخش است. اینكه ما در ماده (۳۲) آوردیم، این از جهت موضوع صلاحیت محلی اشكال دارد، بنابراین باید به تشخیص رئیس محترم قوه قضائیه در هر جا كه جرمی اتفاق می افتد دادگاه محل رسیدگی كند. اگر در محل بخش است بخش، اگر شهرستان است شهرستان و اگر مركز استان است مركز استان. بنابراین ماده (۳۲) با كیفیت موجود خلاف اصل صلاحیت محلی دادگاه ها است.

رئیس ـ پس شما هم مخالفید.

امیری ـ بله، مخالفیم، دولت مخالف است.

رئیس ـ پس سؤال ما از كمیسیون بود كه این را برای چه آوردید.

محبی نیا ـ آقای دكتر! در محدوده هر استان بیاورند درست می شود.

رئیس ـ نه، در محدوده هر استان هم حل نمی كند، چون در یك شهرستان ممكن است یك شعبه وجود داشته باشد، یعنی نمی توانند شعبه ویژه بزنند.

امیری ـ آقای دكتر! در هر حوزه قضائی است، از اختیارات رئیس قوه قضائیه است.

رئیس ـ در هر حوزه قضائی هم شاید نتوانند یك شعبه ویژه بگذارند.

وقفچی ـ آقای دكتر! این یك موضوع تخصصی است.

رئیس ـ می دانم، تخصصی است، یعنی اگر در شهر شما انجام شد بیاید در استان رسیدگی شود، در شهر شما رسیدگی نمی شود، این است. دارید كار را پیچ می دهید. مگر بنویسید «در هر حوزه قضائی . «برای رسیدگی به تخلفات و جرایم موضوع این قانون، به تشخیص رئیس قوه قضائیه شعبه ای تخصصی در هر حوزه قضائی ، علی القاعده باید این طور بشود.

حاجی دلیگانی ـ حاج آقا! اخطار داریم.

رئیس ـ اخطارتان را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای حاجی بفرمایید.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! چون اخطار است حضرت عالی عنایت بفرمایید. آقای رئیس ببینید! علاوه بر آن ایراد درستی كه حضرت عالی گرفتید و هر حوزه قضائی بخواهد یك شعبه تخصصی داشته باشد، با توجه به مسائل مختلفی كه داریم الی ماشاءالله تخصص نیاز داریم. اما اخطار بنده بند (۴) اصل (۱۵۶) است. می گوید «كشف جرم ، نمی گوید كشف تخلف. اینجا در سطر اول كلمه «تخلفات را آورده، آنچه ما تا الان یاد گرفتیم، آن چیزی كه قانون خلاف می داند، اگر برخلاف قانون عمل شود جرم می شود، اگر برعكسش هم باشد همین طور، یعنی ترك فعل یا انجام فعلی كه قانون جرم می داند و معمولاً تخلفات تخطی از آیین نامه ها و مقررات پایین تر از قانون است. لذا اینجا علاوه بر اینكه با بند (۴) اصل (۱۵۶) قانون اساسی مغایرت دارد، به نظر می رسد با اصل (۳۷) هم كه اصل بر برائت باشد مغایرت دارد. اگر كلمه «جرایم آورده شود درست است، ولی به نظر می رسد كه «تخلفات دارای اشكال باشد. حالا تشخیص آن با حضرت عالی است.

رئیس ـ اگر دامنه شمول بعضی از تخلفات زیاد باشد و جنبه ملی داشته باشد، ممكن است به حوزه كار قوه قضائیه هم مربوط شود. حالا این را می گذاریم تا ما یك تأملی هم كنیم. نظر دولت راجع به این ماده چیست؟ موافق هستید، كمیسیون هم موافق است. در این مورد اخطار داریم؟

دبیر (وكیلی) ـ بله، جناب آقای قاضی پور بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای لاریجانی! اصل (۳۴) قانون اساسی می گوید: «دادخواهی‏ حق‏ مسلم‏ هر فرد است‏ و هر كس‏ می‏ تواند به‏ منظور دادخواهی‏ به‏ دادگاه‏ های‏ صالح‏ رجوع‏ نماید. همه‏ افراد ملت‏ حق‏ دارند این‏گونه‏ دادگاه‏ها را در دسترس‏ داشته‏ باشند . از حضرت عالی كه حساسیت نشان دادید تشكر می كنیم مركز استان را حذف كردید. ولی آقای لاریجانی! حضرت عالی مستحضر هستید هر دادگاه ویژه محاسنات و معایبی دارد. معایب آن انحصار است، انحصار همیشه فسادآور است.

رئیس ـ اشكال قانون اساسی آن را بفرمایید. شما دارید فلسفه حكم را می فرمایید، اشكال قانون اساسی آن را بفرمایید.

قاضی پور ـ آقای لاریجانی! عرض كردم، گفته همه می توانند در هر شهرستان یا بخشی كه حوزه قضائی است مراجعه كنند، یعنی در تمام شعبه ها می توانند. انحصار كردن خلاف اصل (۳۴) است.

رئیس ـ نه خلاف نیست، اخطارتان وارد نیست. (قاضی پور ـ حالا برداشت حضرت عالی است) متشكریم.

حضار ۲۲۶ نفر، ماده (۳۲) را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. ماده (۳۳) را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۳۳ ـ صد درصد درآمدهای حاصل از اجرای این قانون به حساب خزانه داری كل كشور واریز تا صرفاً در قالب بودجه سنواتی جهت تكالیف این قانون و مقابله با منابع آلوده كننده هوا هزینه شود. (۲۰) درصد از وجوه مذكور از طریق مؤسسه عمومی غیردولتی صندوق ملی محیط زیست به منظور ارائه تسهیلات به منابع آلاینده هوا جهت رفع و كاهش آلودگی هوا اختصاص می یابد.

تعدیل میزان جریمه خسارت های وارده به محیط زیست مندرج در این قانون هر دو سال یك بار توسط سازمان با همكاری دستگاه های ذی ربط تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد.

آقای رئیس! چون اینجا هم پیشنهاد داریم باید مخالف و موافق صحبت كنند.

رئیس ـ مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای ملكی مخالف هستند، بفرمایید.

ولی ملكی (مشكین شهر) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

از هیأت رئیسه و همكاران ارجمند تشكر می كنم. در ماده (۳۳) اشاره كرده كه درآمد حاصل از اجرای این قانون به حساب خزانه داری كل كشور واریز می شود. ببینید! همین طور كه ریاست محترم ایراد گرفتند، بحث بودجه سنواتی مطرح است. اما در مورد تعدیل یك بحث جدی وجود دارد كه در اینجا اشاره شده است دو سال یك بار، و من نمی دانم در معیار دو سال یك بار وقتی كه ما سنواتی مطرح می كنیم كه در بودجه سالیانه باید لحاظ شود، چرا ما هر دو سال یك بار؟ هیچ معیار اصولی و منطقی برای تعیین زمان دوساله وجود ندارد. چراكه ما برنامه را پنجساله می نویسیم، اگر می گفتیم در هر دوره پنجساله بر اساس برنامه و یا اینكه وقتی ما بر اساس بودجه سنواتی را مطرح می كنیم، یا حالتی تورمی را در پیش بگیریم و بگوییم كه در هر سال به ازای تورم سالیانه، یا یك معیار درستی داشته باشیم، مثلاً صد درصد را برای برنامه پنجساله تقسیم كنیم می شود (۲۰) درصد. یعنی مثلاً سالیانه (۲۰) درصد جریمه اضافه شود.

لذا من ضمن اینكه بحث بودجه سنواتی را در اینجا كه آقای رئیس هم اشاره كردند وارد می دانم و باید اضافه شود، تعیین تعدیل هم باید از نظر ماهیتی از دو سال به سالیانه تغییر كند. تشكر می كنم، دوستان اگر چنانچه این اصلاحات صورت بگیرد به آن رأی بدهند.

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای عباسی موافق هستند، بفرمایید.

اسداله عباسی (رودسر و املش) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و خداقوت به همكاران عزیز و تبریك روز ارتش به همه ارتشیان دلاور.

در ارتباط با بحث درآمدهایی كه از تخطی این قانون حاصل می شود، كسانی كه به هر نحوی خسارت وارد می كنند و محیط زیست را مورد تهدید قرار می دهند و انرژی های پاك را زیر سؤال می برند، با توجه به اینكه ما همه داریم برای حفظ سلامت انسان ها، حمایت از هوای پاك و جلوگیری از آلایندگی و آلودگی هوا تلاش می كنیم، تلاش كنیم كه یك معیار و یك قانونی را به تصویب برسانیم كه از آن طرف فرار از قانون هم اتفاق نیفتد.

اما چرا دو سال در نظر گرفتند كه مخالف محترم بیشتر اصرار داشتند؟ همان طور كه شما مستحضر هستید وقتی كه جرایم دریافت می شود یا درآمدهای حاصل از اجرای این قانون به دست می آید و به خزانه داری كل واریز می شود، خزانه داری كل نمی تواند بلافاصله محاسبه كند و برگرداند، تا محاسبه شود و دقیقاً معلوم شود یك مقدار زمان بر است و بعد هم برگرداندن آن هم یك مقدار زمان بر است و به همین خاطر این فرصت داده می شود كه دوسالانه باشد تا تعدیل شود و بعد از دو سال مشخص شود و بعد معلوم شود كه مثلاً عوارض یا آن درآمدی كه برای تخطی از قانون در نظر می گیرند چقدر است و چقدر واریز شده و حسابی كه در این رابطه برای مقابله با بحث آلودگی برای دستگاه هایی كه در این زمینه فعالیت می كنند در نظر گرفته شده، آن را در نظر بگیرند كه منابع آلودكننده هوا از بین برود و از محیط زیست و سلامت انسان ها حمایت شود.

رئیس ـ متشكریم، كمیسیون و دولت هم توجه داشته باشند، شما در اینجا نوشتید: «تعدیل میزان جریمه خسارت های وارده به محیط زیست مندرج در این قانون هر دو سال یك بار توسط سازمان با همكاری دستگاه های ذی ربط تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد . این اختیار را نمی شود به هیأت وزیران داد، این مربوط به جایگاه مجلس است. مگر اینكه بنویسید: «دستگاه ذی ربط تهیه و در لایحه بودجه به تصویب مجلس می رسد . در غیر این صورت این شأن مجلس است و نمی تواند به هیأت وزیران داده شود. دولت و كمیسیون موافق هستند. بنابراین این اصلاح این طور می شود، نمی تواند به تصویب هیأت وزیران برسد، تعدیل جرایم باید در لایحه بودجه به تصویب مجلس برسد.

حضار ۲۲۶ نفر، اصل ماده (۳۳) را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. ماده (۳۴) را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۳۴ ـ از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون، قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا مصوب ۳/۲/۱۳۷۴ و اصلاحات و الحاقات بعدی آن و تصمیم قانونی راجع به آیین نامه جلوگیری از آلودگی هوا مصوب ۲۹/۴/۱۳۵۴ كمیسیون های مشترك مجلسین و بند (۶) ماده (۱۸) قانون حفاظت در برابر اشعه مصوب ۲۰/۱/۱۳۶۸ و با توجه به عنوان «مؤسسه استاندارد به «سازمان استاندارد ، اول عبارت زیر قبل از كلمه «نسخ در سطر سوم ماده (۳۴) درج می شود و آن «قانون تأسیس مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعت ایران مصوب تاریخ ۱۷/۳/۱۳۳۹ و قانون الحاق موادی به آن مصوب ۲۴/۹/۱۳۴۹ و اساسنامه مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران مصوب ۹/۴/۱۳۴۴ و همچنین با اصلاح قوانین ذی ربط به منظور اعلام تغییر عنوان «مؤسسه به «سازمان ضمن یك بند الحاقی به ماده (۳۴):

الف ـ كلمه «مؤسسه مندرج در عنوان و متن قوانین زیر به كلمه «سازمان اصلاح شود.

۱ ـ قانون عضویت مؤسسه استاندارد ایران در سازمان بین المللی استانداردها مصوب ۲۰/۸/۱۳۴۳.

۲ ـ قانون اجازه عضویت مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در انجمن جهانی سازمان های تحقیقات صنعتی و فنی و كمیته اروپایی بتون و عضویت آزمایشگاه فنی و مكانیك خاك در كمیته مذكور مصوب ۳۰/۳/۱۳۵۶.

۳ ـ قانون اصلاح قوانین و مقررات مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران مصوب ۲۵/۱۱/۱۳۷۱ و اصلاحیه مصوب ۱۳/۳/۱۳۷۶.

نسخ و اصلاحات ذیل اعمال می گردد:

 ـ متن ذیل به انتهای بند (۲۰) ماده (۵۵) قانون شهرداری مصوب ۱۱/۴/۱۳۳۴ كمیسیون های مشترك مجلسین الحاق می شود:

این بند با رعایت قانون هوای پاك اجرایی می گردد.

ـ در تبصره (۱) ماده (۲) قانون حمایت از حقوق مصرف كنندگان خودرو مصوب ۲۳/۳/۱۳۸۶ مجلس شورای اسلامی عبارت «یك سال به «دو سال و «(۳۰) هزار كیلومتر به «(۴۰) هزار كیلومتر اصلاح می شود.

در ماده (۹) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب ۸/۱۲/۱۳۸۹ مجلس شورای اسلامی عبارت «بیش از پنج سال به عبارت «برای خودروهای شخصی و دولتی چهار سال و برای وسایل نقلیه عمومی یك سال اصلاح می شود.

آقای دكتر! اینجا پیشنهاد نداریم، قرائت شد.

علیرضا رحیمی (تهران، شمیرانات، اسلامشهر، ری و پردیس) ـ پیشنهاد ما هست.

رئیس ـ ماده تنقیحی؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ پیشنهاد حذف دارند.

دبیر (كاتب) ـ مخالف اول جناب آقای قاضی پور هستند، بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام مجدد محضر همكاران عزیز. آقای لاریجانی! جناب آقای قاضی زاده ماده (۳۴) را كه خواندند، مطالبی را خواندند كه در چاپ ما نیست. آقای قاضی زاده! اینها را از كجا خواندید؟ بعضی هایش در ماده ای كه دست ما است نیست، اینها را اضافه خواندید، توزیع و به ما داده نشده است. آقای لاریجانی! چه الزامی دارد موادی خواندند كه نه چاپ شده، نه همكاران در جریان هستند، این مواد با یك خواندن آقای قاضی زاده حذف شوند.

مجلس قبلاً در سال ۱۳۶۸ قانون حفاظت در برابر اشعه را مصوب كرده و بر عهده سازمان انرژی اتمی گذاشته است. آقای لاریجانی! این موادی كه جناب آقای قاضی زاده گفتند در چاپی كه به ما تحویل شده فقط چند بندش هست، اصلاحیه اش را به ما نداده اند. انتظار داشتیم تمام این موادی كه خوانده شده، قوانینی كه می خواهند ملغی كنند چاپ می شد و مشخص می شد ما كدام یك از این قوانین را می خواهیم نسخ كنیم، كدام را می خواهیم اصلاح كنیم، كدام را می خواهیم كأن لم یكن كنیم. آقای لاریجانی! شما با آوردن ماده آخر می خواهید (۵۰)، (۶۰) تا قانونی كه مجلس تصویب كرده را ملغی كنید.

رئیس ـ آقای قاضی پور ببینید! اینكه الان خیلی احتیاج به بحث ندارد، شما خودتان در مصوباتی كه داشتید الان اشاره كردید، بعضی از این قوانین را لغو كردید. ما اینجا در قانون تنقیح قوانین گفتیم انتهای هر قانونگذاری با صراحت بنویسیم كجاها نسخ شده است، كه بعد دچار اختلاف تفسیر نشوند. به خاطر این است، شما می گویید چرا نسخ شده، چون خودتان تصویب كردید.

قاضی پور ـ نه، ما می گوییم موارد را می دادند همه نگاه می كردند.

رئیس ـ خدمتتان داده اند.

قاضی پور ـ آقای رئیس! در اینجا نیست.

رئیس ـ نه، دو موردش را از قلم انداخته بودند كه خواندند، بقیه اش آمده است.

قاضی پور ـ آقای لاریجانی! آن دو قلمی كه خواندند چیست؟ چاپ بشود.

رئیس ـ اشكالی ندارد، مراعی می گذاریم بعداً رسیدگی می كنیم.

قاضی پور ـ باید (۲۴) ساعت از روی آن بگذرد.

رئیس ـ این استدلالی كه می كنید دقیق نیست، شما می گویید چرا قانون اشعه سازمان انرژی اتمی را لغو كردید، به خاطر اینكه خودتان لغو كردید. شما همین الان در ماده قبلی لغو كردید.

قاضی پور ـ آقای لاریجانی! شما حقیر را محكوم نكنید، هیأت رئیسه را محكوم كنید كه خلاف آیین نامه (عمل كردند)، (۲۴) ساعت قبل باید توزیع شود.

رئیس ـ آن را انجام می دهند، اشكال ندارد، ما مراعی می گذاریم. آن متن تنقیحی چاپ شده را بدهید آقایان ببینند و بعد بخوانیم. ماده (۱۱) به كمیسیون ارجاع شد، متن را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۱۱ ـ هرگونه احداث، توسعه، تغییر خط تولید و تغییر محل واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی مستلزم رعایت ضوابط عدم آلایندگی ابلاغی از سوی سازمان می باشد. سازمان موظف است ظرف مدت دو ماه استعلام های درخواست جواز تأسیس و بهره برداری را جواب دهد، در صورت عدم موافقت آن سازمان دلایل آن را به استعلام كننده به صورت كتبی ارائه نماید. عدم پاسخ در مدت یادشده، به منزله تأیید می باشد.

در هر استان كمیسیونی با عضویت یكی از معاونان استاندار با تعیین استاندار (رئیس)، مدیركل محیط زیست استان (دبیر)، مدیركل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان، مدیركل صنعت، معدن و تجارت استان، رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان، مدیركل سازمان بازرسی استان و فرماندار مربوطه تشكیل می شود.

در صورت اعتراض متقاضی مرجع استانی فوق به اختلافات فی مابین رسیدگی می كند و در صورت آلاینده نبودن (بر اساس ضوابط قانونی ابلاغی) مجوز مقتضی را صادر و در غیر این صورت تقاضا را رد می كند. نظر كمیسیون لازم الاجرا می باشد.

دبیرخانه كمیسیون در اداره كل حفاظت محیط زیست هر استان مستقر می باشد.

تبصره ۱ ـ كمیسیون مكلف است مبانی نظرات خود را در مورد موضوع این ماده از جمله در خصوص محدوده، حریم و فاصله با شهر و روستا را صرفاً با توجه به آلایندگی آنها تعیین نماید.

تبصره ۲ ـ متخلفان از مصوبات و تصمیمات سازمان و كمیسیون (در صورت بررسی در كمیسیون) ضمن پرداخت جریمه رفع آلایندگی مكلف به جبران خسارت وارده می باشند.

در صورت عدم جبران و یا تمرد از تصمیمات سازمان و یا كمیسیون، موضوع مجدداً در كمیسیون مطرح می شود و با تصویب كمیسیون، ضمن توقف فعالیت با شكایت اداره كل محیط زیست متخلف به مرجع قضائی معرفی می شود و با حكم این مرجع به جزای نقدی درجه (۴) محكوم می شود.

تبصره ۳ ـ واحدها و پروژه های بزرگ و متوسط در حال فعالیت یا جدید كه بر حسب قوانین و مقررات مشمول ارزیابی زیست محیطی می باشند، موظف به نصب و راه اندازی سامانه های پایش برخط لحظه ای (آنلاین) و ارسال اطلاعات روزآمد به مركز پایش سازمان می باشند. صدور و تمدید پروانه های بهره برداری آنها، منوط به اجرای این تبصره است.

تبصره ۴ ـ كلیه مراكز، واحدهای صنعتی و تولیدی، حسب تشخیص سازمان مكلفند نسبت به نمونه برداری و اندازه گیری آلودگی هوا، در فاصله زمانی ممكن و در چارچوب خوداظهاری در پایش اقدام نماید.

تبصره ۵ ـ واحدهای تولیدی موضوع این قانون كه براساس اعلام سازمان و درچارچوب آیین نامه ای كه به پیشنهاد سازمان به تصویب هیأت وزیران می رسد، به عنوان واحد برگزیده سبز معرفی شوند، از پرداخت (۱۰) درصد مالیات بر ارزش افزوده همان سال معاف می باشند.

آقای دكتر! چون اینجا هم پیشنهاد هست باید مخالف و موافق صحبت كنند.

رئیس ـ كمیسیون این نكته را هم جواب بدهد، زمان دو ماهی كه برای سازمان گذاشتید، پرونده هایی كه در استان ها به كمیسیون ارجاع می شود جزء همین دو ماه است؟ یعنی این سیكلی كه پرونده از یك جایی به استان می رود تشكیل می شود و برمی گردد، كلاً سازمان دو ماه وقت دارد. اگر این نباشد كمیسیون استانی چقدر وقت دارد؟ اینكه خودتان در اینجا می گویید یك ماه كه این طوری نمی شود قانون گذاشت. آنجا گفتید سازمان دو ماه، اینكه در هر استان كمیسیونی با عضویت یكی از معاونین تكیل می شود و پرونده ها را بررسی می كند جزء همان دو ماه است، یعنی كلاً باید دو ماه طول بكشد. ما می خواهیم همین را بفهمیم.

محبی نیا ـ آقای دكتر! این دو ماه واقعاً پدر سازمان را در می آورد.

رئیس ـ حالا اینجا نوشته اند دو ماه، آن بحث دیگری است.

محبی نیا ـ یك ماه.

رئیس ـ نه، یك ماه نیست، این باید جزء همان دو ماه باشد. كل پروسه اش نباید بیشتر از دو ماه طول بكشد. یك ماه بود، شما كردید دو ماه. مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای محجوب مخالف هستند، بفرمایید.

علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام مجدد به همكاران عزیز. آقای رئیس، اعضای محترم جلسه عنایت بفرمایید! ماده (۱۱) یك ماده بسیار مهمی است كه بنا بر این شد كه نظر تخصصی كمیسیون های ذی ربط و نمایندگان شان گرفته شود. یعنی كمیسیون صنایع و معادن و كمیسیون اصل (۴۴) و تولید ملی نظرشان گرفته شود. آقای رئیس! اینجا حاضر هستند، سؤال كنید كه نظر اینها أخذ شده یا نشده است؟ نظری أخذ نشده و آقای قاضی پور كه سخنگوی كمیسیون است الان پشت سر بنده است. از ایشان سؤال می كنم جناب آقای قاضی پور نظر شما گرفته شده و نظر كمیسیون شما لحاظ شده؟ در این هیچ چیز لحاظ نشده است.

این یعنی متنی را بردند و دوباره با تغییر انشائی آورده اند. مراد جلسه كه تغییر انشاء نبوده است. اینجا اقدامات ظالمانه ای به جریان می افتد. یعنی شما می فرمایید هیچ چیزی تولید نشود، هیچ مجوزی صادر نشود، هیچ نفسی داده نشود، قبلاً هم قانون می كنید كه برای روان سازی در یك ماه همه مراحل باید انجام بگیرد، دو ماه روی آن بگذارید. این یعنی اینكه چیزهایی كه قبلاً راجع به فعال شدن و حركت اشتغال و تولید فرمودید روی هوا است، آن هم دستگاهی كه برای این كار ساخته نشده. مگر سازمان محیط زیست در این موارد متخصص دارد كه بتوانند سند به سند، حرفه به حرفه و رشته به رشته این قدر اندازه گیری های دقیق كند؟

آنچه كه می تواند انجام بدهد، به تشكیلاتی كه این وظایف از آن نمی آید تكلیف مالایطاق نكنید، حداقل وظیفه از این می آید. این دستگاه كجا می تواند؟ كسی كه در كار شناخت بیابان و بوم و دشت است بیاید فلان صنعت را بشناسد، آلایندگی را بشناسد، مجوزش را بالا و پایین كند. این دو ماه كه هیچ، بعضی هایش در دو سال و (۱۰) سال هم جواب نخواهد داد. این از اول ماده مشكل دارد، بعد هم بعضی موارد آن مسلماً مثل اینكه اینجا تكالیف استانداری شده، به شورای نگهبان می رود و برمی گردد. این در حالی است كه شما یك متن كاملاً ناقص و عبثی را برای اظهارنظر فرستادید و جرایمی كه در اینجا نوشته شده اصلاً جرایم ضابطه داری نیست.

در تبصره (۲) یك جریمه (۱۸) میلیون تومانی و یك جریمه (۳۶) میلیون تومانی نوشته شده است. آقا! مأخذ (۱۸) میلیون تومان چیست؟ مأخذ (۳۶) میلیون تومان چیست؟ می گوییم این را دو برابر كردیم، آن یك برابر را از كجا آوردید، با چه ملاكی؟ یك كارگاهی كه ممكن است (۱۸) میلیون تومان نیارزد می شود (۱۸) میلیون تومان جریمه به كسی بدهد؟ اینها چیزهایی است كه همه و همه سراپا مشكل دارد. اینجا كه ما همه را به سازمان محیط زیست وصل می كنیم، معنی اش این است كه زندگی باید تعطیل شود. زندگی تولیدی و صنعتی كه تعطیل است، ما كه اشتغال منفی داریم، امسال چهل و چند هزار نفر كارشان را از دست داده اند، بعد شما می خواهید با این موضوع مشكل اشتغال را حل كنید یا می خواهید چیزی را ضد اشتغال بنویسید؟ (رئیس ـ متشكریم).

این تضاد كامل با فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد اشتغال دارد، تضاد كامل با موضوع اشتغال دارد. این اشتغال را از بنیاد می سوزاند. ما مخالف محیط زیست نیستیم، مخالف اقدامات زیست محیطی نیستیم، ولی اول انسان ها بتوانند نانی گیر بیاورند زندگی كنند، بعد به فكر هوایشان باشیم. اینكه نتواند نان بخورد هوا به چه دردش می خورد، محیط زیست به چه دردش می خورد؟ شما دارید نان اینها را می برید. همكاران محترم! لطفاً دقت كنید، نان مردم را نبرید، مشكلات برای مناطق خودتان تولید نكنید، متشكرم.

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ موافق وقت شان را به جناب آقای فرهنگی داده اند، بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی (تبریز، آذرشهر و اسكو) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

از عموم همكاران محترم و به ویژه همكار گرانقدر و دلسوزمان جناب آقای محجوب درخواست می كنم به توضیحاتی كه عرض می كنم توجه بفرمایند. اتفاقاً ماده ای كه تنظیم شد با حضور نمایندگان كمیسیون صنایع و معادن و همچین كمیسیون ویژه تولید ملی در راستای همین دغدغه هایی است كه جناب آقای محجوب مطرح فرمودند. در حال حاضر با قوانین موجود چگونه عمل می شود؟ به این صورت است كه سازمان حفاظت محیط زیست صرفاً بر اساس جداول هفت گانه ای كه جهت استقرار در اختیار دارد و بدون توجه به آلایندگی واقعی و بدون توجه به تفاوتی كه واحدهای تولیدی هر صنف و هر مجموعه دارند، به صورتی قاطع جلوگیری می كند و همه مراجع اعم از قضائی و انتظامی بر اساس نظر سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به تعطیلی واحدها اقدام می كنند و همه این اتفاقاتی كه ایشان فرمودند رخ می دهد، كارگرانی بیكار می شوند و بعضاً هم به ناروا، یعنی واحد و مجموعه ای كه مطلقاً آلاینده نیست هم جزء مواردی كه تعطیل می شود به تعطیلی و وقفه برخورد می كند.

یك مرجع استانی تعریف كردیم، چه مغایرتی با قانون اساسی یا سایر قوانین دارد؟ ببینید! یك مرجعی به جای اینكه شخص رئیس سازمان حفاظت محیط زیست صرفاً در استان نظر بدهند، ما مشخص كردیم كه چند دستگاه كه ذی ربط هستند و به نوعی با وظایف شان مرتبط است در آن كمیسیون حضور داشته باشند، استدلال های سازمان حفاظت محیط زیست را بشنوند، استدلا ل های متقاضی را بشنوند، نظر فرماندار مربوطه را دریافت كنند و با توجه به آلاینده بودن و نبودن و باز بر اساس ضابطه آلایندگی و عدم آلایندگی نسبت به اتخاذ تصمیم مبادرت كند. این تصمیم هم در راستای حمایت از سازمانی است كه مسئولیت جلوگیری از آلایندگی را دارد، هم در راستای مصالح كارگران و صاحبان صنایع و واحدهای تولیدی و دستگاه هایی است كه با آنها سر و كار دارند.

لذا تصمیم، تصمیم بجا و سنجیده ای است. یكی، دو مورد اشكالات ویرایشی هم بود كه همكار گرامی ما جناب آقای دكتر قاضی زاده در قرائت آنها را اصلاح فرمودند كه در تبصره (۱) گفتیم كه كمیسیون مبنای استقرار موارد موضوع این ماده را با توجه به آلایندگی تعیین كند، قطعه ساز است، ولی واقعاً آلاینده نیست. چه اشكالی دارد كه در حریم یك شهر فعالیت كند؟ در حالی كه بر اساس جداول فعلی سازمان حفاظت محیط زیست كه به تصویب هیأت وزیران رسیده، حتی اگر آلاینده نباشد هم در آنجا امكان فعالیت ندارد.

لذا كاملاً در راستای نظرات و دغدغه های جناب آقای محجوب است. از همكاران محترم استدعا دارم كه رأی موافق بدهند. ضمناً در تبصره (۵) هم چون احتمالاً به دوسوم نیاز باشد، آن هم مشوق بسیار خوبی است، خواهشم این است كه در تبصره (۵) هم با موافقت قاطع عنایت بفرمایند كه مشوق های مورد نیاز هم برای واحدهایی كه تكنولوژی خودشان را اصلاح می كنند و آلایندگی را حذف می كنند، با آن هم موافقت قاطع بفرمایند. سپاسگزارم.

رئیس ـ متشكریم. ببینید! دو، سه تا مسأله اینجا وجود دارد. كمیسیون و خانم ابتكار هم توجه كنند. در تبصره (۵) گفتید اگر واحد برگزیده سبز باشد (۱۰) درصد از مالیات بر ارزش افزوده معاف می شود. مالیات بر ارزش افزوده را نمی شود معاف كرد، چون این می گیرد، از آن طرف باید بدهد. چه چیزی را معاف می كنید؟ مگر اینكه مالیات بر درآمد را بگویید. مالیات بر ارزش افزوده را نمی توانید، چون این یك محصولی را می خرد و پولش را داده، اینجا باید بگیرد. مالیات بر درآمد بگوییم. ضمناً دوسوم رأی می خواهد، چون خلاف قانون برنامه است.

دلخوش اباتری ـ (۱۰) درصد زیاد است.

رئیس ـ بله، (۱۰) درصد هم زیاد است. مگر بگویید از عوارض آلایندگی معاف می شود. مثلاً آن را بگویید. حالا یك مسأله مهمتر هست، ببینید! تمام كشورهایی كه الان در پیشرفت مسابقه دارند، زمان سرمایه گذاری را كوتاه می كنند. شما نوشتید تغییر خط تولید اجازه سازمان را می خواهد، اجازه سازمان دو ماه وقت می خواهد، بعد اگر اعتراض داشت باید به كمیسیونی برود كه برایش وقت نگذاشتید. حالا كمیسیون تشكیل نشد، این بدبخت صنعتگر باید چكار كند؟ دو ماه نمی توانیم بگوییم، من فكر می كنم همان یك ماه هم زیادی بود. یعنی الان گرجستان ظرف (۴۸) ساعت اجازه می دهد، شما در اینجا می آیید دو ماه وقت می دهید تا سازمان فقط اجازه تغییر خط تولید بدهد، بعد اگر اعتراض داشت به كمیسیونی برود كه برای آن كمیسیون هم زمان نگذاشتید. حداقل می گفتید یك ماه این و یك ماه هم كمیسیون تا كمیسیون حداكثر ظرف یك ماه جواب دهد.

این مشكل دارد، اگر موافق باشید، برای سرمایه گذاری كه می خواهد خط تولیدش را عوض كند سازمان دیگر بیشتر از یك ماه نباید معطل كند. اگر كسی هم اعتراض داشت آن كمیسیون ظرف یك ماه جواب بدهد. این صنعت را قفل می كند. هر دو باید حداكثر یك ماه شود، آنجا هم بنویسیم: «در صورت اعتراض متقاضی و ادعای عدم آلایندگی، مرجع استانی فوق به اختلاف فی مابین حداكثر ظرف یك ماه رسیدگی می كند ، چون آن هم مقید باشد پاسخ مردم را بدهد. موافق هم كه صحبت كرد. تذكر و اخطار را گوش كنیم.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای قاضی پور اخطار دارند، بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای لاریجانی! دو تا مطلب؛ اول اخطار اصل (۸۵) است. اینها اختیار ما را به افراد دیگری می دهند، اختیار برای مجلس و نمایندگان است. شما تذكر را هم در جلسات قبلی فرمودید كمیسیون مشترك تشكیل شود. ما از تولید ملی و كمیسیون صنایع از ساعت یك و نیم رفتیم در كمیسیون كشاورزی نشستیم، جلسه نیم ساعت با تأخیر تشكیل شد (رئیس ـ متشكریم) آقای لاریجانی! عرضم تمام شود. صحبت هایی كردیم، گفتند نه، آقای لاریجانی گفته فقط كشاورزی. ما باید نظر بدهیم، حق رأی نداشتیم.

رئیس ـ نه، جلسه مشترك گذاشته شد، از صنعت هم بودند.

قاضی پور ـ آقای لاریجانی! حقیر آنجا بودم، مشترك یعنی قابل رأی دادن، ما باید رأیمان محفوظ می بود.

رئیس ـ رأی می دادند، جناب عالی تشریف نداشتید، آقای اكبریان بودند.

قاضی پور ـ آقای لاریجانی! نخیر، اصلاحیه این در این هفته شد.

رئیس ـ حالا ما اصلاحیه را كه به كمیسیون ارجاع دادیم، اینجا اشكال آیین نامه ای ندارد، متشكریم. كمیسیون توجه كنید! عرض شود كه در پاراگراف سوم هم متنی را آوردید كه چهار، پنج تا افلاطون می خواهد تا درستش كنند. در پاراگراف سوم نوشتید: بر اساس ضوابط ابلاغی. ضوابط قانونی ابلاغی از طرف سازمان نیست، ضوابط قانونی یعنی اینكه مجلس تصویب كند. این «از سوی سازمان معنی ندارد، باید حذف شود.

پس دوستان ببینید! اگر بخواهیم این را درست كنیم ماده (۱۱) در پاراگراف اول می شود: «حداكثر ظرف یك ماه . در پاراگراف سوم می شود: «در صورت اعتراض متقاضی و ادعای عدم آلایندگی، مرجع استانی فوق به اختلافات فی مابین حداكثر ظرف یك ماه رسیدگی می كند . در آن پرانتز هم «از سوی سازمان باید حذف شود، چون قانون را سازمان ابلاغ نمی كند.

شاعری ـ آقای دكتر! آن ضوابط است، قانون نیست، ضابطه است، دستورالعمل و آیین نامه است. اگر این نباشد اصلاً هیچ كاری نمی شود كرد.

رئیس ـ بنویسید «دستورالعمل .

شاعری ـ «دستورالعمل بنویسید، اشكالی ندارد.

رئیس ـ باید بشود: «بر اساس قوانین و دستورالعمل های ابلاغی سازمان . «قوانین باید باشد و «دستورالعمل ، چون «ضابطه اعم از قوانین می شود، نمی توانید بیاورید. ما تبصره (۵) را هم الان نمی توانیم رأی بگیریم، به خاطر اینكه دوسوم رأی می خواهد. پس ماده (۱۱) و تبصره هایش منهای تبصره (۵) را به رأی می گذاریم.

حضار ۲۲۴ نفر، ماده (۱۱) و تبصره های آن جز تبصره (۵) را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. اصلاحاتی هم كه خوانده شد را لحاظ می كنیم. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

فولادگر ـ آقای رئیس! اصلاحی داریم.

رئیس ـ می دانم اصلاحی دارید، باید ما اصلش را به رأی بگذاریم، بعد اصلاحی تان را به رأی بگذاریم. تبصره (۵) اولاً خلاف قانون برنامه است، دوسوم رأی می خواهد، به خاطر این ما جدایش كردیم. منتها «مالیات بر ارزش افزوده مفهوم ندارد، باید بگوییم «مالیات بر درآمد . منتها (۱۰) درصد نوشتیم. این در لایحه دولت بوده است؟

یكی از نمایندگان ـ آقای رئیس! این تشویق بی نظیر است.

رئیس ـ بله، تشویق بی نظیر است، ولی كیسه دولت كمبود دارد. فرمایش تان در مورد تشویق بی نظیر درست است. من در لایحه دولت نمی بینیم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! در لایحه دولت نیست.

رئیس ـ اگر دولت موافق باشد ما می توانیم، چون بودجه و درآمدهای دولت را كاهش می دهد. ما در لایحه دولت نمی بینیم، اگر هست مشكلی نیست. آقای امیری نماینده دولت در اینجا هست، شما موافقید یا مخالفید؟ ظاهراً نیست. آقایان اجازه بدهید! چون ما بحث ماده آخر را مراعی گذاشتیم كه شما اصلاحات تنقیحی را چاپ كنید و در اختیار نمایندگان بگذارید، پس ما این را مراعی می گذاریم تا جلسه بعد كه آن تصویب می شود شما نظر دولت را بگیرید. این نمی تواند مالیات بر ارزش افزوده باشد، مالیات بر درآمد می تواند باشد. هر مقداری كه دولت راضی هست را می تواند بیاورد. جلسه بعدی ما فرداست، تا فردا بیاورید. این موارد تنقیحی را هم چاپ كنید و در اختیار نمایندگان باشد كه فردا بتوانیم رأی بگیریم.

 

۵ ـ اعلام وصول طرح تشكیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی با قید یك فوریت و تصویب فوریت آن (ثبت ۲۶۱)

رئیس ـ دستور بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ جناب رئیس! دستور بعدی همكاران این است كه دو تا طرح قانونی را درخواست فوریت كرده اند، اگر اجازه بفرمایید فوریت را مطرح كنیم.

رئیس ـ بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ درخواست فوریت اول در مورد تشكیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی است كه برادرمان جناب آقای لاهوتی به عنوان نماینده طراحان مطرح می فرمایند.

رئیس ـ آقای لاهوتی بفرمایید.

مهرداد بائوج لاهوتی (لنگرود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

بنده هم روز ارتش را به دلاورمردان ارتشی تبریك عرض می كنم. یاد و خاطره همه شهدا به ویژه شهدای ارتش را گرامی می داریم.

دوستان ببینید! استحضار دارید كه امروز صنعت گردشگری رتبه سوم اقتصاد دنیا را به خودش اختصاص داده است. دارد آرام آرام می رود كه جایش را با رتبه اول و دوم، یعنی با صنعت خودروسازی و صنعت نفت عوض كند. بنابراین صنعت گردشگری از یك اهمیت بالایی برخوردار است.

حالا جایگاه كشور ما كجاست؟ ما ادعا نمی كنیم، بر اساس شاخص ها و معیارهای بین المللی كشور عزیز ما ایران جزء (۱۰) كشور برتر دنیا از نظر داشتن جاذبه های گردشگری و آثار تاریخی است. كشوری كه از نظر داشتن جاذبه های تاریخی و گردشگری جزء (۱۰) كشور برتر دنیاست باید سهم بالایی از این صنعتی كه امروز رتبه سوم اقتصاد دنیا را به خودش اختصاص داده داشته باشد.

دوستان عنایت بفرمایید! امروز درآمد گردشگری ما زیر (۱) میلیارد دلار است. ما در اسناد بالادستی پیش بینی كردیم كه در افق ۱۴۰۴، (۲۰) میلیون گردشگر با (۳۰) میلیارد دلار درآمد گردشگری در این كشور داشته باشیم. امروز درآمد گردشگری ما زیر (۱) میلیارد دلار است. امروز در تمام شهرهای شما آثار و ابنیه تاریخی شما یكی پس از دیگری در حال نابودی و از بین رفتن است. شما بروید بخشهای خصوصی كه امروز در این كشور، صنعت گردشگری كه مطمئن ترین صنعت سرمایه گذاری در بخش گردشگری است را ببینید كه واقعاً چگونه سرگردان هستند. ما باید برای رسیدن به این موضوع چكار كنیم؟ دو تا این سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، اگر به سوابق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برگردیم قبلاً زیرمجموعه یك وزارتخانه ای بوده، زیرمجموعه سازمان ایرانگردی و جهانگردی سابق زیر نظر وزارت ارشاد و فرهنگ گذشته خودش بوده است. ما نتوانستیم با این نسخه جواب بگیریم.

كار درستی هم بود، آن موقع تصمیم گرفتند این سازمان را ارتقا بدهند، آمدند این سازمان را زیرمجموعه معاونت ریاست محترم جمهوری ارتقا دادند. یعنی در واقع یك سازمانی كه پاسخگو نیست، یعنی اگر اشكالی در این سازمان وجود داشته باشد، شمای نماینده اگر ایرادی به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری داشته باشید باید از آقای رئیس جمهور بپرسید. چرا رئیس جمهور محترم باید پاسخگوی معاونین خودش باشد؟ ما در خصوص سازمان تربیت بدنی هم همین كار را كردیم، سازمان تربیت بدنی را تبدیل به وزارتخانه كردیم كه امروز سازمان تربیت بدنی دارای وزیر است، وزیر مربوطه می آید در مجلس شورای اسلامی برنامه های خودش را به شما ارائه می كند و می رود در راستای برنامه های خودش فعالیت می كند، اگر جایی نتوانست اعتماد شما را ایجاد كند شما حق دارید به او تذكر بدهید، حق دارید از او سؤال كنید، حق دارید استیضاحش كنید، رأی اعتمادتان را پس بگیرید. این سبب ارتقا خواهد شد.

همین جا ممكن است مخالفین بحث بار مالی را مطرح كنند. من همین جا دارم عرض می كنم، خدا را شاهد می گیرم اصلاً بار مالی نخواهد داشت. این سازمان این قدر به اندازه كافی گل و گشاد است كه بار مالی نخواهد داشت، بلكه كاهش بار مالی خواهد داشت.

من خواهش می كنم ما به جهت اینكه بتوانیم این سازمان را پاسخگو كنیم، پاسخگو نه برای خودمان، پاسخگو كنیم برای رسیدن به اهداف اسناد بالادستی كه ما در سندهای بالا مشخص كردیم كه (۲۰) میلیون گردشگر و (۳۰) میلیارد دلار درآمد گردشگری داشته باشیم. ما باید از این درآمدهای نفتی خارج شویم. صنعت گردشگری می تواند جایگزین نفت باشد. خواهش عاجزانه من از دوستان این است، ما این را از شما تقاضای یك فوریت كردیم، نه تقاضای دوفوریت، از شما تقاضای یك فوریت كردیم كه با یك فرصتی بنشینیم پیشنهاد شما بزرگواران را داشته باشیم، هم پیشنهاد دولت محترم را داشته باشیم، هم پیشنهاد مركز پژوهش ها و بخش خصوصی را داشته باشیم. ان شا ءالله یك تصمیم جامعی با همدیگر بگیریم و بتوانیم در جهت ارتقای صنعت گردشگری در كشور كمك كنیم. خواهش من از دوستان این است كه به یك فوریتی كه ما از شما تقاضا كردیم كمك كنید رأی مثبت بدهید. پیشنهادات شما را در كمیسیون خواهیم گرفت و ان شا ءالله بتوانیم با همدیگر اگر نواقصی هم در این طرح وجود دارد كه دارد را برطرف كنیم، متشكرم.

رئیس ـ متشكریم، آقای وكیلی! مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای عباسی مخالف هستند.

رئیس ـ آقای عباسی بفرمایید.

اسداله عباسی (رودسر و املش) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خواهش من از همكاران عزیزم این است كه عنایت بفرمایند! طراح محترم فرمایشاتی داشتند، البته در قالب فوریت نبود، اهمیت میراث فرهنگی بود. همه ما هم حقیقتاً می دانیم كه كشور ما از نظر گردشگری كشور چهارفصل است، از نظر میراث فرهنگی دارای تمدن بسیار بزرگی هستیم، همه مناطق ما درگیر این مسائل است، ما هم از وضعیت موجود سازمان میراث فرهنگی چه در دولت های گذشته، چه در دولت فعلی راضی نیستیم و ما شاهد این هستیم كه حیاط خلوت بعضی از دولت ها شده و تغییراتی كه در مدیریت ایجاد می شود باعث شده كه همكاران مان از وضع موجود نگران شوند. ما كاری به شایستگی های مدیرانی كه منصوب شدند و هستند نداریم، همه اینها عزیز هستند، اما تغییر و تحولات مدیران باعث شده كه دوستان ما بیایند و چنین اقدامی انجام بدهند. در مجلس هشتم هم این پیشنهاد انجام شد و در آن موقع هم بنده به عنوان رئیس فراكسیون گردشگری مخالف بودم.

دوستان عزیز ببینید! الان بعضی از این وزارتخانه هایی كه داریم آیا واقعاً پاسخگو هستند؟ یعنی واقعاً پاسخ سؤالات و مطالبات ما و مردم را می دهند؟ یعنی ما بایستی بیاییم صورت مسأله را پاك كنیم؟ آیا الان بایستی با تغییر صورت مسأله و با تغییر ساختار بخواهیم پاسخگو كنیم؟ خود آقای رئیس جمهور بایستی پاسخگو باشد. اگر می بینیم كه كار پیش نمی رود، اگر می بینیم كه بعضی از كارها خوب انجام نمی شود، بیاییم مأموریت ها را تغییر بدهیم. شما می دانید كه بخش زیادی از مأموریت سازمان میراث فرهنگی حاكمیتی است، اصلاً بحث دولتی و تصدی نیست و بعد ما فعال سازی دولت را بایستی آزادسازی كنیم، بتواند دستشان در جهت عملكرد و كارهای عملیاتی شان باز شود، نه اینكه ببندیم.

ما در جهت كوچك سازی دولت هستیم، می خواهیم بیاییم از نظر بودجه جاری كاهش بدهیم و كوچك كنیم، اما ما با این كار داریم دولت را بزرگ می كنیم و حجم و بار كار را زیادتر می كنیم. آیا موافق هستید كه سازمان، مثلاً سازمان تربیت بدنی تبدیل به وزارت ورزش و جوانان شد، چقدر در رابطه با جوانان توفیق داشتیم؟ چقدر در رابطه با تربیت بدنی توفیق داشتیم؟ شما الان ادارات تربیت بدنی شهرستان ها را ببینید، چقدر از نظر ساختار فعال و اكتیو هستند و می توانند پاسخگوی ورزش و جوانان باشند. ما بیاییم یك وزارتخانه دیگر تشكیل بدهیم، حجم كار را زیاد كنیم، بعد می خواهیم چه به دست بیاوریم؟

خواهش من از همكاران عزیز این است، ضمن اینكه ما بایستی همه سازمان ها را پاسخگو كنیم، اینجا هم معاونین ریاست محترم جمهور هم بایستی پاسخگو باشند. مگر می شود مجلس بخواهد برای پاسخگو بودن، برای اینكه بخواهد بیاید در قالب سؤال، همین سؤالاتی كه الان در صحن علنی طرح می شود چقدر می تواند تأثیر مثبت بگذارد و برآیند و نتایج مثبت دارد؟ خواهش من از همكاران عزیزمان این است؛ الان در شرایط فعلی اصلاً صلاح نیست كه ما یك وزارتخانه جدیدی را تشكیل بدهیم. ما بیاییم راهكارهای پاسخگویی سازمانهایی كه زیر نظر ریاست محترم جمهوری هستند را مشخص و قانونمند كنیم تا بیایند پاسخ بدهند، همه معاونین شان.

من به همكاران عزیزی كه این طرح را انجام دادند و این طراحی را كردند احترام می گذارم، ولی همكاران عزیز! خواهشم این است كه این اصلاً فوریت ندارد، ان شا ءالله خود كمیسیون فرهنگی و كمیسیون های تخصصی دیگر بیاییم بررسی كنیم و راهكارهای برون رفت از این چالش و مشكلاتی كه سازمان میراث فرهنگی دارد را به دست بیاوریم و ان شا ءالله بتوانیم یك سازمان فعال و فراگیر و در جهت تحقق اهداف نظام و سیاست های كلی نظام و اسناد بالادستی باشد، ان شا ءالله.

دبیر (وكیلی) ـ متشكر، جناب آقای دهمرده موافق هستند.

رئیس ـ جناب آقای دهمرده بفرمایید.

حبیب اله دهمرده (زابل، زهك، هیرمند، نیمروز و هامون) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین

خدمت همه سروران به ویژه ارتشیان غیور و عزیز روز ارتش را تبریك عرض می كنم.

تشكر از همه سروران، من پیرامون این موضوع نكاتی را مختصر عرض می كنم، گرچه زمان زیادی می طلبد، اما نكاتی را به صورت اختصار خدمت سروران مطرح می كنم، خواهش می كنم توجه بفرمایند كه ان شا ءالله با یك رأی مثبت بالا مسیر اصلی مجلس بزرگوار شورای اسلامی را ثابت كند.

اشاره شد صنعت گردشگری در دنیا از نظر اقتصادی تا به حال سومین رتبه را به خودش اختصاص داده است. سهم ما در نظام مقدس جمهوری اسلامی اگر فقط از نگاه و زاویه اقتصادی در نظر بگیریم كه البته من رتبه آخر در نظر می گیرم، زیر (۱) میلیارد دلار در طول سال است. در حالی كه نگاه من به قسمت دیگر قوی تر از مطلب مالی است. تمام دنیا، مستكبرین عالم و مخالفین آزادی خواهان بشریت به روش های مختلف سعی می كنند چهره نظام مقدس جمهوری اسلامی را مغشوش جلوه بدهند، اما تعدادی از عناصری كه وارد ایران می شوند، اینها سفیران بسیار برجسته (۱۸۰) درجه برخلاف این بدخواهان سفیران ایران می شوند و تمام تلاش ها باید بر این باشد كه از نظر فرهنگی سوای مطالب اقتصادی كه ارزشمند است و عزیزان هم فرمودند، در دنیا یكی از شیوه ها همین مسائل گردشگری و تبادل افكار فرهنگی است كه عناصر بزرگوار از جاهای مختلف می آیند و این می تواند تأثیر بسیار بالایی داشته باشد. عزیزان! یعنی تصویر واقعی نظام مقدس جمهوری اسلامی را از نظر فرهنگی می توانند ارائه بدهند.

مورد بعدی كه من خدمت شما عرض كنم از نظر اشتغال است. در دنیا با شاخص هایی كه اندازه می گیرند كه من در این زمینه زیاد كار كردم، هر گردشگر خارجی حداقل (۲۸) نفر شغل ایجاد می كند. پیرامون وضعیت موجود با توجه به اینكه زیر نظر رئیس محترم جمهور است، حجم كارش بسیار بالاست، نمی تواند رسیدگی كند. اگر خاطر عزیزان باشد در مقطع قبل مدت زیادی از آن نمی گذرد، پیرامون دفاع مناطق آزاد مطرح شد، برای اینكه كسی جوابگو باشد همان اختیارات بیاید زیر نظر معاون اقتصادی قرار بگیرد كه جوابگو باشد و یكی از دلایل برجسته ای است كه شما عزیزان به آن رأی دادید و من هم پیشنهاددهنده بودم، پیرامون همین موضوع كه بسیار برجسته بود. من در این راستا هم می خواهم همین را عرض كنم، برای اینكه پاسخگو باشند، رئیس جمهور واقعاً پاسخگو نیست، حجم كارش زیاد است، تا به حال هم نمی توانستیم از او سؤال كنیم، می تواند وزارتخانه جایگزین بسیار مناسبی باشد، در اینجا پیش بینی شده با همین اختیاراتی كه الان دارد در اختیار وزیر قرار بگیرد.

مورد بعدی كه من در این راستا باید عرض كنم جوابگویی و سبك سازی است. تجربه شخصی خودم را عرض كنم، من استاندار سه استان بودم. پیرامون زیرساخت های گردشگری ورود كردم، هم در سیستان و بلوچستان، هم در كرمان و هم در لرستان. تعداد زیادی ماندگاری ایرانی و غیرایرانی را در آنجا فراهم كردم، در این راستا فوق العاده تأثیرگذار بود. بنابراین بحثی كه مطرح می شود حتی اگر از منظر اقتصادی ورود كنیم كه من خدمت شما توضیح دادم، می تواند دو برابر نفت ایران در این راستا درآمدزایی باشد.

بنابراین عرض بنده این است؛ الان اكثر میراث ما در نقاط مختلف دارد از بین می رود، زیرساخت ها وجود ندارد، در برنامه پیش بینی شده، (رئیس ـ یك مقدار هم در مورد فوریتش هم صحبت بفرمایید) یكی از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی می تواند همین باشد و مطالب فرهنگی.

خدا را شاهد می گیرم خودم در سیستان از حقوق شخصی ام دارم برای ثبت جهانی آسیاب بادی ها كار می كنم و دنبال این بودم، پیشنهاد هم دادم مثل آموزش و پرورش كاری كنیم كه (۵۰) درصد خیرین میراث هم ورود پیدا كنند و بتوانیم از ظرفیت بخش خصوصی هم استفاده كنیم. در وضعیت موجود اینها مقدور نیست. خواهشی كه من از سروران و عزیزان دارم این است، بزرگواری بفرمایید با یك رأی بالا عدد «چهار را در اینجا رأی بدهید كه به عنوان باقیات الصالحات در كارنامه عمل همه شما ثبت و ضبط شود. مطالب زیادی وجود دارد كه من وقت شما را نمی خواهم بگیرم.

من آخرین نكته را عرض كنم و تمام كنم. عزیزان! من انگلیس و آكسفورد درس می خواندم، خدا شاهد است با چهارباغ اصفهان و تخت جمشید قیافه می گرفتم، حرفم این بود زمانی كه شما گاو می چراندید، بروید چهارباغ اصفهان را ببینید با چه عظمتی افق دید و فرهنگ و تمدن گذشته ما این بوده است. امروز شما این گونه با ما برخورد می كنید، (رئیس ـ آقای دهمرده متشكریم، وقتتان تمام شد) بنابراین اگر تبدیل به وزارتخانه شود، از هر حیث تأثیر بسیار بالای دارد. از همه شما ممنون و متشكرم.

رئیس ـ حضار ۲۲۸ نفر، فوریت این طرح تشكیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پیشنهاد یك فوریت بررسی این طرح است. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. میهمانان را بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

گروه های میهمان جلسه علنی امروز عبارتند از:

ـ جمعی از دانشجویان رشته حقوق دانشگاه علمی كاربردی شهید قدوسی شهرستان اراك استان مركزی میهمانان جناب آقای مقدسی نماینده محترم اراك، خنداب و كمیجان هستند كه تشریف نیاورده اند.

ـ جمعی از پیشكسوتان هوانیروز، خانواده های معظم شهدا، ایثارگران و جانبازان ارتش جمهوری اسلامی ایران به مناسبت روز ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروی زمینی.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه موسوی از منطقه (۱۲) تهران.

ـ جمعی از دانشجویان رشته علوم انسانی دانشگاه شهرستان رشت از استان گیلان میهمانان جناب آقای كوچكی نژاد نماینده محترم رشت هستند.

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه قرآنی فطرت از شهرستان اراك استان مركزی میهمانان جناب آقای مقدسی نماینده محترم اراك، خنداب و كمیجان هستند كه تشریف نیاورده اند.

 

۶ ـ اعلام وصول (۲) فقره سؤال

دبیر (كاتب) ـ سؤال ملی آقایان: جلال محمودزاده و عبدالكریم حسین زاده نمایندگان محترم مهاباد، نقده و اشنویه از وزیر محترم تعاون، كار و رفاه اجتماعی در خصوص علت عدم رعایت دقیق دستورالعمل تبدیل وضعیت مربیان حق التدریس فنی و حرفه ای اعلام وصول می شود.

ـ سؤال ملی جناب آقای سیدكمال الدین شهریاری نماینده محترم دشتی و تنگستان از وزیر محترم جهاد كشاورزی در خصوص عمل نكردن سازمان مركزی تعاون روستایی به وظایف قانونی در جهت حمایت از كشاورزان اعلام وصول می شود.

رئیس ـ متشكریم.

 

۷ ـ اعلام وصول طرح الحاق یك ماده به قانون تعیین تكلیف استخدامی معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش با اصلاحات و الحاقات بعدی با قید یك فوریت و تصویب فوریت آن (ثبت ۲۶۲)

رئیس ـ یك موضوع دیگر هم هست كه فوریتش را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! از طرف همكاران برای الحاق یك ماده به قانون تعیین تكلیف استخدامی معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش با اصلاحات و الحاقات بعدی درخواست فوریت شده كه جناب آقای بیرانوندی موضوع را به عنوان نماینده طراحان موضوع را مطرح می كنند. جناب آقای بیرانوندی! در خدمتتان هستیم، بفرمایید.

محمد بیرانوندی (خرم آباد و دوره) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و عرض ادب و خسته نباشید خدمت همه همكاران و همچنین هیأت رئیسه محترم.

(۲۹) فروردین روز ارتش را به جان بركفان ارتش جمهوری اسلامی تبریك عرض می كنم. یاد و خاطره همه شهدای عزیز به ویژه شهدای ارتش را گرامی می داریم. همچنین سالروز شهادت سردار شهید غلامرضا محمودی پدر همكار ارجمندمان خانم محمودی را گرامی می داریم.

همكاران عزیز! اهمیت و حساسیت آموزش و پرورش در توسعه كشور و همچنین تربیت نسل آینده كشور بر هیچ كسی پوشیده نیست. در دستگاه تعلیم و تربیت، آموزش مهمترین و بیشترین سهم و نقش را عهده دار است و معلمین سكانداران واقعی آموزش تلقی می شوند. عزیزان! استحضار دارید كه تعدادی از جوانان تحصیلكرده كشور سالهایی از عمر خود را صرف تعلیم و تربیت بچه های ما كرده اند. بر همین اساس مجلس محترم در دوره های نهم و دهم برای تعیین تكلیف این عزیزان و تأمین بخشی از نیروهای آموزش مورد نیاز آموزش و پرورش در سالهای ۹۴ و ۹۵ طی یك تبصره و یك اصلاحیه بر ماده (۱۷) قانون تعیین تكلیف نیروهای حق التدریس، آموزش و پرورش را مكلف كرد از این نیروها به عنوان نیروی حق التدریس استفاده شود.

عزیزان! در حال حاضر وضعیت تعدادی از مدارس ما این گونه است، در یك مدرسه دو معلم تدریس می كنند، یكی بلاتكلیف از نظر استخدامی و حقوقی و یكی دیگر سر ماه حقوقش را دریافت می كند. ضرر این دوگانگی تدریس در یك مدرسه متوجه دانش آموزان می شود و از طرفی این معلمین عزیز كه عمر گرانبهای خودشان را صرف كردند بلاتكلیف هستند، نمی دانند برای توانمندسازی خویش در راستای تعلیم و تربیت اقدام كنند یا نه. استحضار دارید این دغدغه را همه نمایندگان عزیز داشته و دارند، مجلس محترم امسال بر اساس همین دغدغه دستگاه را موظف كرد كه حقوق این عزیزان را سر ماه مثل آن یكی معلم همان كلاس پرداخت كند.

از طرف دیگر شاید دغدغه این در بین همكاران وجود داشته باشد كه منابع مالی كه می تواند این را تأمین كند را چگونه باید تأمین كنیم. دوستان عزیز! سال گذشته (۴۳) هزار معلم بازنشسته شدند و همین معلمینی كه ما تحت عنوان حق التدریس از آنها یاد می كنیم الان نصفی از حقوق را دریافت می كنند و بخشی از اضافه تدریس همكاران را هم باز همین عزیزان تأمین می كنند. بنابراین برای رهایی از این بلاتكلیفی معلمین، چون در طرح آمده است كه باید پنج ماه آموزش ببینند و بهترین فصل آموزش برای معلمین دو ماه بهار و سه ماه تابستان است، فوریت آن را خدمت دوستان عزیز اعلام كردیم. از همكاران عزیز تقاضا می كنم برای رهایی آموزش و پرورش از این بلاتكلیفی و برای رهایی این بخش از جامعه محبت كنید با رأی مثبت و محكم همراهی كنید. والسلام

رئیس ـ متشكریم، مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ خوشبختانه مخالف ندارد.

رئیس ـ موافق هم صحبت نمی كند. حضار ۲۲۸ نفر، یك فوریت این طرح را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

 

۸ ـ ناطقین جلسه آقایان: سیدمصطفی ذوالقدر، محمد كاظمی، رامین نورقلی پور، محمدقسیم عثمانی و ولی داداشی

رئیس ـ سخنرانان را بفرمایید.

دبیر (یوسف نژاد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ناطقان میان دستور جلسه علنی امروز عبارتند از:

ـ آقای سیدمصطفی ذوالقدر نماینده محترم میناب، رودان، جاسك، سیریك و بشاگرد.

ـ آقای محمد كاظمی نماینده محترم ملایر.

ـ آقای رامین نورقلی پور نماینده محترم كردكوی، تركمن، بندرگز و گمیشان.

(كه هر كدام هفت دقیقه وقت دارند)

ـ آقای محمدقسیم عثمانی نماینده محترم بوكان.

ـ آقای ولی داداشی نماینده محترم آستارا.

(كه هر كدام پنج دقیقه وقت دارند)

جناب آقای سیدمصطفی ذوالقدر نماینده محترم میناب، رودان، جاسك، سیریك و بشاگرد بفرمایید.

(در این هنگام آقای مسعود پزشكیان «نایب رئیس اول ریاست جلسه را به عهده گرفتند)

سیدمصطفی ذوالقدر (میناب، رودان، جاسك، سیریك و بشاگرد) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

هفته گذشته مصادف بود با ولادت مولا امیرالمؤمنین. حدیثی است در بخاری كه می گوید: «كمل من الرجال كثیر و لكن من النساء اربعه آسیه بنت مزاحم نه، ببخشید! حدیثی است كه می فرماید معاویه نامه ای به سعد وقاص نوشت: «ای سعد چرا لعن علی نمی كنی؟ .

گفت: «كان فی علی بن ابیطالب ثلاث خصال لو كان لی واحده خیر لی مما طلعت علیه الشمس ، «ای معاویه در روز مباهله خودم دیدم كه علی بن ابیطالب به منزله نفس پیغمبر بود و روز خیبر دیدم كه علی بن ابیطالب در خیبر را كند . «یا قالع الباب الذی عجزت عن هزه اربعون و اربع او قال فیك سمیدع ، ابداً من نمی گویم كه شیری «بل انت اسدالله الغالب علی بن ابیطالب «و در روز خندق بودم كه پیغمبر فرمود: «ضربه علّی یوم الخندق افضل من عباده الثقلین .

هفته آینده مصادف است با شهادت باب الحوائج الی الله موسی بن جعفر و بیست و هفتم این ماه هم مصادف است با روز اسلام، مبعث رسول گرامی كه در آن روز در تمام كشورهای اسلامی تعطیلات رسمی است، اهل سنت می گویند معراج الأسری و ما شیعیان می گوییم مبعث پیغمبر.

خانم ها و آقایان محترم! شرایط حاكم بر مناسبات ملی و بین المللی بیش از هر زمان دیگری ضرورت تدوام گفتمان تدبیر و امید را بر مدیریت اجرایی كشور نشان می دهد. گفتمانی كه دستاوردهای بزرگ از جمله برجام كه با نظر مقام معظم رهبری و دیگر اركان اصلی نظام و مدیریت دولت تدبیر و امید به سرانجام رسید، طرح تحول نظام سلامت، توسعه و بهره برداری از میدان مشترك گاز عسلویه از آرزوهای دیرین ما بوده كه رشد اقتصادی را به همراه خواهد داشت و قابل ذكر است كه طی بازدیدی كه اینجانب از منطقه ای در دولت قبل داشتم، كارها به نحوی رها شده بود كه همه امكانات و تأسیسات تبدیل به ویرانه شده بود كه مسئولین آنجا می گفتند كه گاز ما را قطر می برد و قطر الان فرودگاهی ساخته كه در دنیا بی نظیر است.

در این میان نكته مهم در رفتار دوگانه و چندین گانه صدا و سیما است كه دولت را در آماج بی رحمانه ترین تخریب ها قرار داده و با عنوان نقد، ناخودآگاه مردم را ناامید كرده و ندانسته نظام مقدس اسلامی را ناكارآمد متهم می سازد و كاملاً برعكس رفتارش در دولت قبل بوده. به صدا و سیما كه با بودجه بیت المال اداره می شود تذكر می دهم كه خود را به ستاد انتخاباتی یك جریان سیاسی تبدیل نكند و برای زمین زدن دولت كمر همت نبندد و بر اساس اصل (۱۷۵) قانون اساسی كه میثاق نامه ملی و یادگار امام راحل و مورد تأكید مقام معظم رهبری می باشد رعایت اصل بی طرفی در برابر جریان های سیاسی، احزاب و گروه انتخابات پیش رو داشته باشد. برای تحقق تولید، اشتغال و تلاش برای موافقت این راهبرد تحقیقی تمامی اعضای نظام استان هرمزگان كه با منابع سرشار و خدادادی می تواند پیشتاز توسعه باشد در آن اثری از بیكاری كه بلای جان جوانان و مصیبت خانواده های هرمزگان است، نباشد و این مشكلات هم میراثی از دولت قبل است كه به این دولت به ارث رسیده است.

پیشرفت شرق استان هرمزگان علی رغم تعریف پروژه های كلان دولت تدبیر و امید و همت مسئولین دولتی به كندی پیش می رود و نیازمند توجه بیشتری می باشد. میناب به عنوان دومین شهرستان با قدمت طولانی از فروچاله ها و از بی آبی و كمبود آب رنج می برد.

تسریع در تبدیل گمرك ملوانی تیاب به بازرگانی است كه تذكر می دهم به زودی انجام گیرد.

تسریع در تكمیل و بهره برداری از اسكله سیریك كه این اسكله سیریك در (۱۵) سال پیش (۹۰) درصد آن راه اندازی شده بود ولی تا الان كارها به كندی پیش می رود. بیمارستان رودان، جاسك و میناب مشكلات زیادی دارند و نیازمند تجهیز امكانات و به كارگیری منابع انسانی متناسب است كه امیدوارم با عنایت و دستور ویژه وزیر محترم و پرتلاش بهداشت این موانع برطرف شود و از مشكلات بشاگرد و سیریك غفلت نشود. رانت نهفته در شیلات ایران كه به قیمت شكستن استخوان های مردم جاسك و ساحل نشینان غیور سواحل مكران تمام شده و امروز تلاش شیلات ایران و دادن اطلاعات غلط و اشتباه از فعالیت كشتی های اجاره ای و چینی روح مردم جاسك را آزرده و به همین دلیل كشتی های چینی با خیالی آسوده به سبب مجوزهای خارج از ضابطه و قاعده كه دریافت می كنند موجب غارت منابع غنی و دریایی شده و ضمن نابودی نسل ماهی در آن شهر ولو فرماندار محترم در این رابطه تلاش زیاد كرده ولی تا الان اثری پیدا نشده.

گمرك گوگسر كه قبل از انقلاب در گوگسر گمرك بوده ولی امروز آن گمرك تعطیل شده. كوهستك باید ترقی كند. تبدیل لیردف، جغین، كرگان و شرك واقعاً حق مسلم اینها است. نمی دانم وزارت كشور چه خیال می كند. جغین مدت ها است بخش شده، لیردف مدت ها است بخش شده ولی تا الان شهرداری ندارد. بیایید ببینید كرگانی با این بزرگی شهرداری ندارد كه از وزارت كشور تقاضا می كنم شهرداری را راه بیندازند.

در پایان از وزیر محترم نیرو درخواست می شود كه نیروگاه های سیریك و پالایشگاه گوگسر و پالایشگاه كوه مبارك هرچه سریع تر راه اندازی بشود و این قرارداد LC به زودی بسته شود كه این نیروگاه و پالایشگاه اگر در آنجا راه اندازی بشود من یقین دارم مشكلات بیكاری در استان ما، در میناب، رودان و جاسك برطرف می شود. مسأله (یوسف نژاد ـ جناب آقای ذوالقدر متشكر، وقتتان تمام شده) یك دقیقه، بنده با آقای آشوری و آقای فرج زاده هشت سال پیش به وزارت كشور رفتیم، به ما قول دادند كه فین به شهرستان تبدیل می شود ولی تا الان خبری نشده و من به وزارت كشور تذكر می دهم كه فین و زیارت علی تبدیل به شهرستان بشود.

«من سمع منادیاً ینادی یا للمسلمین و فلم یجبه فلیس بمسلم امروز آمریكای جنایتكار در كشور سوریه برادران مسلمان ما، برادران شیعه ما را (یوسف نژاد ـ آقای ذوالقدر متشكر) به خاك و خون می كشند ولی كشورهای اسلامی در خواب غفلت فرورفته اند و من تقاضا می كنم كه ان شاء الله مسلمانان همدست بشوند تا آمریكای جنایتكار و اسرائیل غاصب از آنها دست بردارند. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

دبیر (یوسف نژاد) ـ متشكر، ناطق بعدی جناب آقای محمد كاظمی نماینده محترم ملایر هستند، بفرمایید.

محمد كاظمی (ملایر) ـ به نام آفریدگاری كه به نعمت هدایت خلقت آدمی را به سرانجام رساند و از رهگذر اكمال دین اتمام رحمت را متجلی ساخت. سپاس خدای را سزا است كه انسان را به قوه اختیار بالنده كرد و انتخاب برخاسته از تعقل و تفكر را وجه تمایز انسان ها قرار داد.

انقلاب اسلامی نخستین گام های خویش را بر پایه انتخاب و رأی مردم پایه گذاری كرد و بی تردید انتخابات و مردم سالاری مهم ترین ثمره انقلاب اسلامی ما بود. ارزش این نعمت با بررسی جایگاه كشور عزیزمان ایران در شرایط كنونی ملموس تر خواهد بود، درحالی كه متأسفانه بسیاری از كشورهای جهان در آتش ناامنی و جنگ و تفرقه می سوزند جمهوری اسلامی با تكیه با این ودیعه ارزشمند امام امت از جایگاهی مهم و اساسی در جهان برخوردار است. كثرت رجوع به آرای مردم و سخنان صریح و ثابت امام خمینی پیرامون آن روشن می سازد كه فكر تزئینی بودن انتخابات در منظومه نظری و عملی ایشان جایگاهی نداشته و جریان هایی كه نظراً و عملاً رأی مردم را برنمی تابند با او كوچكترین قرابتی ندارند.

خوشبختانه اراده جدی مقام معظم رهبری و سایر مسئولین و توجه ایشان به نظر مردم و صیانت از رأی آنها نشان داده كه نظام جمهوری اسلامی به هیچ وجه حاضر نیست از مهم ترین دستاورد خود كه همانا مردم سالاری دینی است عدول كند اما مردم سالاری دینی كه به صرف برگزاری انتخابات محقق نمی شود. ایجاد بسترهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و رفع موانع این مسیر باید وجهه همت هر سه قوه و تمام مسئولین باشد تا به سلامت از گذرگاه های حساس و دشوار عبور كرده و به آرمان های بلند این ملت برسیم. صرف نظر از مشكلات و چالش های به هم پیچیده اقتصادی و وضعیت نامناسب معیشتی مردم كه بارها و بارها از همین تریبون بیان گردیده است یكی از چالش های مهم نظام اداری ـ سیاسی ما مسأله فساد است. در كشور ما بسیاری از مردم به دلیل فساد و نتیجتاً فقدان عدالت اجتماعی و اقتصادی از تأمین نیازهای اولیه شان ناتوان هستند. فسادی كه منجر به ایجاد نابرابری اجتماعی می شود به طور مستقیم بر نظر و رأی مردم در انتخابات تأثیر می گذارد. در حالی كه برخی نخبگان سیاسی ما از این نگرانی مردم غافل هستند افرادی با شعارهای بی مبنا و ژست های ضدفساد با وعده هایی كه مبنای علمی نداشته و با شرایط كشور سازگاری ندارند و حتی بعضاً با شعارهای مذهبی وارد كارزار انتخابات می شوند و با سوء استفاده از درد مردم نظر آنان را به خود جلب می كنند و اتفاقاً همین ها موجب عمیق تر شدن فساد می شوند. نمونه بارز آن دولتی است كه با شعارهای عدالت اجتماعی و مبارزه با فساد آغاز به كار كرد اما طبق آمار سازمان های بین المللی رتبه فساد ایران از (۷۸) در دولت اصلاحات به (۱۶۸) در دولت های نهم و دهم رسید.

بررسی وضعیت فساد در كشورهای مختلف جهان برای ما بسیار راه گشا خواهد بود. كشورهایی كه از وضعیت مطلوبی برخوردار نیستند معمولاً با نقص عملكرد نهاد قضائی مواجه هستند و در مقابل قوه قضائیه مستقل و كارآمد جایی برای جولان فاسدان باقی نگذاشته. برخی همكاران عزیز در مجلس كنونی به دنبال ایجاد نهادی برای افزایش نظارت و در نتیجه كاهش فساد بودند اما عرض می كنم كه ایجاد نهادهای موازی چاره كار نیست. ما باید با تصویب قانونی در جهت تضمین حق دسترسی آزاد به اطلاعات از مردم برای مبارزه با فساد كمك بگیریم. مردمی كه می خواهند بر خود حكومت كنند باید نامحرم محسوب نگردیده و به تمامی اطلاعات لازم و جاری كشور مجهز باشند تا اگر غفلتی از سوی مسئولین در مقابله با فساد رخ داد خود به میدان بیایند، كمااینكه چه در مسأله حقوق های نامتعارف و نجومی و چه در مسأله واگذاری خلاف حق و قانون املاك شهرداری تهران به جای نهادهای نظارتی این مردم بودند كه فسادها را برملا كردند.

بنیادی ترین اصل در جهت تحقق مردم سالاری دینی آن است كه مردم بتوانند وارسی و نظارت بر رفتار دولت و مأموران دولتی بپردازند و این امر مستلزم دسترسی آزادانه شهروندان به اطلاعات مورد نیاز است. تضمین چنین حقی حتی به برابری شهروندان در استفاده از موقعیت های اقتصادی هم می انجامد و مانع از آن می شود كه برخی با رانت های اطلاعاتی ثروت ملی را ناجوانمردانه تصاحب كنند و در عین حال از وضعیت بد اقتصادی هم دم بزنند. دولت نه مالك، بلكه باید امانت دار اطلاعات باشد. هم اكنون بیش از (۴۰) كشور جهان دارای قانون ویژه حق دسترسی به اطلاعات هستند. بیش از (۳۰) كشور نیز تصویب این قانون را در دستور كار خود دارند. مردمی كه چنین ابزاری برای نظارت و كنترل مسئولین در اختیار داشته باشند ضمن اینكه آگاهانه عمل می كنند و آگاهانه حرف می زنند دیگر منتظر نمی مانند تا ببینند نمایندگان شان در مجلس به تحقیق و تفحص از شهرداری رأی می دهند یا خیر. مردمی كه چنین ابزاری داشته باشند دیگر نیاز نیست برای رسیدگی به فساد معاون اول یك رئیس جمهور توسط قوه قضائیه چهار سال صبر كنند.

چالش دومی كه مردم سالاری دینی ما را دچار بحران كرده عدم رعایت اخلاق و تقوای سیاسی است. نیاز به رعایت اخلاق به خصوص هنگام تضارب افكار و اندیشه ها بیشتر می شود. متأسفانه در شرایط كنونی برخی فعالین عرصه سیاسی كشور در بی انصافی و اخلاق گریزی از هم سبقت می گیرند و به بهانه نقد هیچ دروغ و تهمتی را فروگذار نمی كنند. عدم رعایت ادب، اخلاق و جوانمردی و عدول از خصایص نیكوی انسانی خصوصاً در مناظره های تلویزیونی كه مورد توجه خاص همه مردم است علاوه بر تأثیر منفی در جامعه سرمایه های اجتماعی را به شدت تضعیف خواهد كرد و اعتماد مردم به نظام سیاسی را سست خواهد نمود.

چالش سوم كم توجهی به برخی از اصول قانون اساسی به خصوص فصل سوم درباره حقوق ملت است. احیا و تقویت این اصول موجب تقویت بنیان های نظام جمهوری اسلامی می شود. تهیه منشور حقوق شهروندی توسط آقای دكتر روحانی از عزم ایشان برای تقویت این حقوق و جبران كمبودهای آن دارد. امید است با ادامه این راه شاهد باشیم كه رعایت حقوق ملت به شكل گیری یك مردم سالاری دینی پویا و ایده آل بینجامد چراكه تضمین این حقوق در حقیقت تضمین حفظ حضور مردم در صحنه ها و در شرایط حساس كشور است.

در اینجا لازم می دانم از رئیس جمهور محترم درخواست نمایم كه در راستای انجام تكلیف و مسئولیت مقرر در اصل (۱۱۳) قانون اساسی با استمداد از بزرگان نظام به اصول (۳۳) و (۳۶) این قانون عنایتی داشته باشد. مفاد این دو اصل اجمالاً بر این مبنا است كه اجبار به اقامت در محلی معین بایستی به حكم دادگاه صالح و مستند به قانون باشد و به موجب بند «الف ماده (۲۳) قانون مجازات اسلامی این اجبار یك مجازات تبعی محسوب می شود و نیاز به حكم دادگاه دارد. فلذا انتظار دارد ریاست محترم جمهور در مقام دفاع از حقوق قانونی آحاد ملت در جهت رفع مشكلاتی كه بر اثر عدم رعایت این دو اصل در مورد برخی شهروندان فرهیخته به وجود آمده است اقدام نماید، چراكه قانون گریزی مطمئناً به سود هیچ كس نخواهد بود.

اما ضمن تبریك به مناسبت فرارسیدن (۲۹) فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی به همه جان بركفان ارتش یك، لازم می دانم از استاندار سخت كوش استان همدان كه با پیگیری های خود و برگزاری جلسات متعدد با مدیران عامل بانك ها و وزیر محترم صنایع موجب گردید كه كارخانه فولاد آلیاژی (۱۰۰) هزار تنی و دو واحد بزرگ نورد در شهرستان ملایر پس از چندین سال تعطیلی مجدداً در آستانه تولید قرار گرفته و موجب اشتغال تعدادی از موكلین را فراهم آورد كمال تشكر و قدردانی را بنمایم.

دو، از كلیه دولتمردانی كه در ماه های پایانی سال ۹۵ به شهرستان ملایر سفر كردند، من جمله آقایان دكتر نوبخت، دكتر قاضی زاده هاشمی، دكتر سلطانی فر، سركار خانم دكتر ابتكار و معاونین وزرا كه هر یك در حوزه مسئولیت خود در جهت رفع مشكلات حوزه انتخابیه ام اقدامات و دستوراتی داشته اند سپاسگزارم. به ویژه از آقای دكتر آخوندی وزیر محترم راه و شهرسازی كه در سفر هفته گذشته خود به استان دستور شروع عملیات اجرایی پروژه راه آهن همدان به ملایر را صادر نمودند و با نوید افتتاح راه آهن تهران ـ همدان با حضور ریاست محترم جمهور مردم این استان را خوشحال كردند.

از دولت محترم درخواست می كنم كه در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در جهت حمایت از تولید داخلی ضمن فراهم كردن تجهیزات كنترلی در مرزها جهت كاهش واردات قاچاق تدابیری نیز برای تولید كالاهایی با توان رقابت در بازارهای جهانی بیندیشد. والسلام

دبیر (یوسف نژاد) ـ جناب آقای كاظمی متشكر، ناطق بعدی جناب آقای رامین نورقلی پور نماینده محترم كردكوی، تركمن، بندرگز و گمیشان هستند كه هفت دقیقه وقت دارند، بفرمایید.

رامین نورقلی پور (كردكوی، تركمن، بندرگز و گمیشان) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین

با سلام و درود به ارواح طیبه شهدا و امام شهدا و ضمن آرزوی صحت و سلامت و طول عمر مقام معظم رهبری، سلام و ادب عرض می كنم خدمت ملت بزرگ ایران، همچنین سلام گرم و عرض ارادت خدمت مردم فرهیخته و نجیب استان گلستان به ویژه مردم عزیز و شریف حوزه انتخابیه كردكوی، تركمن، بندرگز و گمیشان. تشكر ویژه ای دارم از مردم فهیم حوزه انتخابیه غرب استان گلستان كه این بنده حقیر را مورد لطف خود قرار دادند و در این جایگاه خطیر به عنوان نماینده خود در مجلس شورای اسلامی انتخاب نمودند.

با توجه به برهه خاصی كه در آن قرار داریم و موقعیت ژئوپلیتیك جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین الملل، علی رغم اینكه كشورهای منطقه در حال حاضر درگیر مسائل و مشكلات امنیتی عدیده ای می باشند ایران اسلامی با سرافرازی كامل در امنیت پایدار به سر برده و به لطف خداوند به رشد و بالندگی خود ادامه می دهد.

اما در عرصه داخلی؛ یكی از مهم ترین چالش های موجود بر سر راه دولت ها در راه دستیابی به توسعه پایدار و متعادل، عدم توزیع متوازن منابع و اعتبارات در بخش ها و حوزه های جغرافیایی مختلف كشور می باشد كه نیاز مبرم كشور به دارا بودن یك برنامه ملی آمایش سرزمین را آشكار می نماید. از سویی دیگر با عنایت به اینكه برنامه ملی مذكور توسط دولت محترم در استان های مختلف كشور در حال مطالعه بوده و بخش های اعظم آن به اتمام رسیده است، به دلیل اهمیت فوق العاده موضوع نیاز است تا مجلس شورای اسلامی نیز با تمام توان تقنینی، علمی و فنی خود وارد عرصه شده و موجبات به نتیجه رسیدن هرچه سریع تر آن را فراهم آورد. در این راستا پیشنهاد می گردد تا كمیسیونی ویژه یا كارگروهی متشكل از تعدادی از نمایندگان مجلس تشكیل و به صورتی اختصاصی پیگیر روند تصویب مطالعات و اجرای برنامه ملی آمایش سرزمینی در كشور باشند.

یكی از عوارض عمده فقدان برنامه ملی آمایش سرزمینی در كشور ایجاد مناطق محروم و كمترتوسعه یافته ای است كه همواره به دلیل نفوذ كمتر در لایه های مختلف مدیریتی كلان كشوری به طبع از قدرت چانه زنی پایین تری برخوردار بوده و از توزیع متوازن منابع و اعتبارات دولتی در مضیقه دائمی بوده اند به گونه ای كه در طول دهه های گذشته تاكنون به تدریج شاهد رشد فزاینده درصد بیكاری، كاهش متوسط درآمد سرانه و كاهش سطح رفاه اجتماعی در این مناطق بوده ایم. نمونه هایی از این دست را می توان در مناطق مرزی كشورمان مانند استان گلستان یافت كه دارای شاخص های توسعه یافتگی نازل تری نسبت به سایر مناطق كشورمان هستند. بدین ترتیب حوزه انتخابیه كردكوی، تركمن، بندرگز و گمیشان نیز كه با دارا بودن سواحل شرقی دریای خزر، مرز مشترك با كشور تركمنستان و همجواری با استان مازندران از ظرفیت های بسیار بالایی در امر توسعه برخوردار می باشند همچنان به عنوان منطقه ای كمترتوسعه یافته به شمار رفته كه دارای چالش های مهمی در عرصه اشتغال و متوسط درآمد سرانه مردم خود می باشند.

وجود جزیره آشوراده در این حوزه انتخابیه یكی از ظرفیت های بسیار مهمی است كه علی رغم اینكه در گذشته ای نه چندان دور دارای سكنه بوده و نقش فعالی در رونق صنعت گردشگری منطقه و از سوی دیگر حفظ زیست بوم آن ناحیه داشته در حال حاضر و علی رغم قول مساعد ریاست محترم جمهور در سفر آذرماه ۱۳۹۳ به این استان جهت احیای ظرفیت های گردشگری و تفرجگاهی جزیره آشوراده متأسفانه كماكان بدون توجه و فاقد هرگونه كارآیی مفیدی رها شده است.

جهت رونق مجدد این جزیره و با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری در سالی كه مزین به نام اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال گردیده، توصیه مؤكد اینجانب به سازمان حفاظت محیط زیست كشور تأیید نهایی مطالعات صورت گرفته می باشد تا ضمن استفاده از ظرفیت های این جزیره زیبا در ایجاد اشتغال و جذب گردشگر و حفاظت از ارزش های زیست محیطی آن، بهره برداری هوشمندانه و بهینه ای صورت گیرد تا نه تنها بخش اعظمی از چالش های عمده این حوزه انتخابیه بلكه بخش زیاد استان را مرتفع سازد.

شهرستان های كردكوی، بندرگز و شهر نوكنده واقع در بخش های جنوبی این حوزه انتخابیه نیز با دارا بودن چشم اندازهای بسیار زیبا، جنگل های شمال و ارتفاعات در مجاورت سواحل دل انگیز دریای خزر و خلیج گرگان دارای ظرفیت های فوق العاده ای در زمینه توسعه گردشگری و اشتغال هستند كه نیازمند توجه جدی از ناحیه دولت محترم می باشند.

تسریع و تكمیل تخصیص منابع مالی جهت طرح زهكشی اراضی اولویت دار غرب استان در كنار افزایش بهره وری بخش كشاورزی می تواند موجبات تثبیت مشاغل موجود را فراهم آورده و قطعاً در صیانت از ذخایر ارزشمند ماهیان دریای خزر و نیز كاهش فشار صید مؤثر خواهد بود.

با توجه به روند خشك شدن تدریجی خلیج گرگان كه شهر بندرگز را نیز به دلیل مجاورت تحت تأثیر شدید و به نسبت شهرهای بندرتركمن و نوكنده را نیز تحت تأثیر قرار داده تسریع در اجرای طرح علاج بخشی و احیای خلیج گرگان كاملاً ضروری به نظر می رسد.

تخصیص اعتبار ویژه جهت طرح توسعه پرورش میگو در شمال شهر گمیشان یكی از موارد بسیار ضروری است كه نیاز به توجه جدی دارد.

اجرای جاده چهاربانده كردكوی ـ تركمن و بندر تركمن ـ گمیشان، اتمام طرح های ورزشی نیمه تمام در حوزه غرب استان، توجه ویژه دولت به طرح های گردشگری در زیست بوم های روستایی و توجه ویژه سازمان نوسازی مدارس با توجه به فرسودگی شرایط نامساعد فضای فیزیكی مدارس.

دقت نظر نیروهای حفاظتی و حراستی در مواجهه با صیادان با توجه به شرایط سخت معیشتی آنها و همچنین بازتاب بسیار بد اجتماعی برخوردهای قهری مورد دیگری هست كه نیاز به توجه بسیار زیادی دارد.

متأسفانه هر از چندگاهی شاهد مرگ یا مجروح و زخمی شدن صیادان این منطقه در دریای خزر آن هم به دست مأموران حراست دریا، دریابانی و یا محیط زیست بوده ایم كه توسط گلوله مستقیم ایشان یا برخورد مستقیم قایق های تندروی آنها صورت گرفته كه از جمله (یوسف نژاد ـ آقای نورقلی پور متشكر) عمده ترین چالش های اجتماعی منطقه به شمار می رود. حل این مهم در گرو توجه دولت، قوه قضائیه و مجلس به این مسأله مهم است. تقاضای بنده این است كه مجلس شورای اسلامی و همچنین مركز پژوهش های مجلس این موضوع را به عنوان یك چالش اجتماعی عمده شناسایی و نسبت به بررسی آن اقدام عملی را انجام بدهند. با توجه به اینكه جمعیت قابل توجهی از مردم استان گلستان را تركمن ها تشكیل می دهند، آموزش زبان و ادبیات تركمنی در مدارس مناطق تركمن نشین و نیز تأسیس رشته زبان و ادبیات تركمن در دانشگاه های كشور از آرزوها و (یوسف نژاد ـ آقای نورقلی پور متشكر) مطالبات دیرینه مردم بر اساس صراحت اصل (۱۵) قانون اساسی مورد انتظار جدی مردم است.

مورد آخر توجه ویژه جهت تقویت امكانات و نیروی متخصص بیمارستان شهرستان كردكوی.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، آقای دكتر نزدیك دو دقیقه اضافه صحبت كردید. متشكریم، دست شما درد نكند.

دبیر (یوسف نژاد) ـ ناطق بعدی جناب آقای محمدقسیم عثمانی نماینده محترم بوكان هستند كه پنج دقیقه وقت دارند، بفرمایید.

محمدقسیم عثمانی (بوكان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

من از بوكان سرافراز آمده ام از دیار فرهیختگان، از دیار اندیشمندان و از دیاری آمده ام كه مهد مدنیت، علم و فرهنگ است. از مهد دانش، بینش و بصیرت، از دیار كلهر و گورك و موكریان، از دیاری آمده ام كه امروز به دژ مستحكمی در مقابل دشمنان ایران زمین تبدیل شده است. از دیاری آمده ام كه مردانش اسوه مردانگی و زنانش اسوه اخلاق، شرف و غیرتند. از دیاری آمده ام كه جوانانش در علم و تقوا سرآمدند و بیشترین فارغ التحصیل دانشگاهی را در غرب كشور دارند. از دیاری آمده ام كه روحانیونش سرآمد روحانیون غرب كشورند و از دیاری آمده ام كه كشاورزانش بیشترین محصول را به كشور تقدیم داشته اند و آری، از دیاری آمده ام كه معلمان و استادانش سرآمد معلمان و استادان كشورند. از بوكانی آمده ام كه با آغوش باز مردمانش بیشترین رشد جمعیت را در كشور دارد. آری، همكاران، آری ملت ایران! من از بوكان آمده ام.

نافرمانی احمدی نژاد از توصیه رهبری فتح باب فتنه ای جدید است و یك جریان خطرناك به دنبال تغییر ساختار و زیر پا گذاشتن قانون اساسی است. وقتی رئیس جمهور گذشته كاندیدا می شود و به توصیه رهبری اعتنا نمی كند از مردم چه انتظاری می توان داشت؟ «الناس علی دین ملوكهم

امروزه مدافعین و هواداران احمدی نژاد دیگر اصولگرایان نیستند، دیگر پابرهنه ها نیستند بلكه جریان اپوزیسیون و مخالفان ولایت فقیه و نظام اسلامی ما هستند و اگر شورای نگهبان صلاحیت چنین فردی را كه نماد تخطی از قانون، نماد نافرمانی به رهبری و نماد فریبكاری است هیچ چیز از این كشور باقی نخواهد ماند و امروز همه ولایتمداران كشور اعم از اصولگرایان و اصلاح طلبان و اعتدال گرایان چشم امیدشان به شورای نگهبان است و اگر شورای نگهبان صلاحیت احمدی نژاد و جریانش را تأیید صلاحیت كند بنده اولین كسی هستم كه از مجلس شورای اسلامی استعفا خواهم داد و نمی خواهم مورد تأیید شورای نگهبانی باشم كه صلاحیت ضد ولایت فقیه را تأیید كند.

(۲۹) سال پیش صدام ملعون با كشتار جمعی و ژنوساید بیش از (۱۸۲) هزار كرد بی دفاع را به صورت دسته جمعی به شهادت رساند. هرچند این خیانت در تاریخ بشریت بی سابقه است و انفال كنندگان به نماد خیانت و انفال شوندگان به نماد مظلومیت تبدیل شده اند اما باید دانست كه رژیم بعث خودساخته و پرداخته آمریكای جنایتكار بود و همه این اقدامات رژیم بعث با فرماندهی آمریكا انجام می شد و وقتی رژیم بعث را به نماد جنایت تبدیل كرد خود با این رژیم درافتاد تا در نگاه بین المللی و در افكار عمومی تصور شود كه آمریكا ضد جنایتكاران است.

امروز نقشه آمریكا برای همه مشخص است كه در ابتدا جنایتكار خلق می كند سپس از طریق مقابله با آن می خواهد خود را ناجی ملت ها و ناظم و ضابط بین المللی معرفی كند. داعش نیز ورژن و نسخه دیگری از رژیم بعث است كه از طریق ایادی غربی و عربی آمریكا در منطقه ساخته شده و تغذیه می شود و بزرگترین خیانت ها را به انجام می رساند و سپس آمریكا با این جریان مخوف درمی افتد تا در اذهان عمومی جایگاهی بشردوستانه برای خود به نمایش گذارد كه به هیچ وجه ملت های آگاه گول این نقشه های شوم را نخواهند خورد.

ژنوساید و همه كشتارهایی كه امروز در منطقه است زیر سر آمریكای جنایتكار است (نایب رئیس ـ آقای دكتر خیلی ممنون) و همین روزها قتل عام فجیع ده ها زن و كودك بی گناه توسط تروریست های جنایتكار در سوریه با پشتیبانی و حمایت آمریكا و دولت های تروریست پرور انجام شده است كه قلب همه آزادگان جهان را جریحه دار كرد و ضمن اعلام همدردی با قربانیان و بازماندگان انتظار داریم كه اقدام جدی (نایب رئیس ـ آقای دكتر خیلی ممنون) و هماهنگی با جامعه بین المللی در این خصوص صورت گیرد. از اینكه نتوانستم مسائل حوزه انتخابیه ام را در این فرصت عرض كنم از همه مردمانمان پوزش می طلبم ولی احساس خطری كردم كه اگر جلوی این خطر گرفته نشود هم بوكان و هم ایران را آب خواهد برد. والسلام علیكم و رحمه الله

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكر.

دبیر (یوسف نژاد) ـ متشكر، ناطق بعدی جناب آقای ولی داداشی نماینده محترم آستارا هستند كه پنج دقیقه وقت دارند، بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ آقای داداشی! یك لحظه محبت كنید. گروه دیگری از میهمانانمان تشریف آوردند.

ـ جمعی از دانشجویان رشته حقوق دانشگاه علمی ـ كاربردی شهید قدوسی شهرستان اراك استان مركزی و همچنین دانش آموزان آموزشگاه دخترانه قرآنی فطرت از شهرستان اراك استان مركزی میهمانان جناب آقای مقدسی نماینده محترم اراك، خنداب و كمیجان هستند.

ـ جمعی از دانشجویان رشته علوم انسانی دانشگاه گیلان شهرستان رشت از استان گیلان كه از طرف بسیج دانشجویی تشریف آوردند.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه نام آوران از ناحیه (۴) كرج استان البرز تشریف آوردند. عزیزان خیلی خوش آمدید و مقدم همه را گرامی می داریم. جناب آقای داداشی ببخشید، بفرمایید.

ولی داداشی (آستارا) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمدلله رب العالمین

سلام و عرض ادب دارم خدمت همكاران عزیز و ملت شریف ایران. عرض تسلیت دارم به خانواده هایی كه عزیزان خودشان را در حادثه سیل از دست دادند. از دولت و دستگاه های مربوطه می خواهم كه به صورت جدی این حادثه را آسیب شناسی كنند تا حوادث مشابه در كشور اتفاق نیفتد. روز ارتش را به ارتش جمهوری اسلامی ایران مخصوصاً به نیروهای زمینی ارتش تبریك و تهنیت عرض می كنم و از دولت محترم درخواست دارم كه حقوق بازنشستگان ارتش را همسان سازی بكند و تدبیر جدی در این راستا بیندیشد.

همكاران عزیز و ملت شریف ایران! شهرهای مرزی پر از محرومیت اند و تا به امروز توجه جدی به مردم مرزنشین و سلحشور كشور نشده. شهرستان آستارا هم از این قاعده بی توجهی مستثنی نبوده. اقتصاد در شهرستان آستارا مبتنی بر تجارت مرزی با كشور آذربایجان بوده، یعنی همان مقوله كوله بری كه مقام معظم رهبری اشاره مستقیم به آن داشتند. در آستارا نه كشاورزی و نه صنعت قابل توجه وجود ندارد و ظرفیت های آستارا همیشه مغفول بوده و مخصوصاً صنعت گردشگری در شهرستان آستارا همیشه مغفول بوده و تا به امروز دولتمردان ما حركات و عملكرد جدی را در این راستا نداشتند. در توافق كمیسیون مشترك ایران و آذربایجان قرار شد كه ایران ویزا را برای ورود اتباع جمهوری آذربایجان بردارد. اتباع آذری بدون ویزا وارد كشور بشوند و در مقابل كشور آذربایجان نیز متعهد شده بود كه ویزا را برای ورود هموطنان عزیز ما بردارد و هموطنان ما بدون ویزا وارد كشور آذربایجان بشوند. ما به تعهد خودمان عمل كردیم اما كشور مقابل ضمن اینكه به تعهد خود عمل نكرده پروتكل تردد (۴۵) كیلومتری مردم مرزنشین را هم امضا نكرده. متأسفانه وزارت امور خارجه در این بحث منفعلانه عمل كرده و حیثیت ملی ما زیر سؤال رفته.

بنده با تمام احترامی كه به آقای دكتر ظریف قائلم، آقای دكتر ظریف قول دادند كه پیگیری بكنند و كشور مقابل را مجاب بكنند اما متأسفانه به قول خودشان عمل نكردند و جناب آقای دكتر ظریف! مردم منتظر قول شما هستند.

در سال های قبل به دلیل رونق اقتصادی در شهرستان آستارا از بازاریان عزیز مالیات بر درآمد قابل توجهی از طرف وزارت اقتصاد أخذ می شد، این روند أخذ مالیات بر مبنای رونق اقتصادی سال های قبل در سال جاری اصلاً معنی ندارد. درآمد بازار آستارا به اندازه نرخ مالیات وزارت اقتصاد كه به شهرستان آستارا و بازار شهرستان آستارا بسته نیست. خیلی از بازاری ها ورشكسته شدند، خیلی ها مغازه ها را تعطیل كردند.

سؤال من این است كه آیا دولت كمر همت را بسته كه بازار آستارا را فلج بكند؟ آیا دولت قصد مبارزه غیرمستقیم با مردم شریف شهرستان آستارا را دارد؟ والله قسم اگر در شهرستان مشكل امنیتی پیش بیاید دولتمردان توان پاسخگویی ندارند، اینقدر به مردم مرزنشین آستارا فشار نیاورید. مردم با سیلی صورت خودشان را سرخ نگه داشتند. خیلی از بازاری ها از ترس اداره مالیات مغازه ها را تعطیل كردند، معنی سال تولید و اشتغال این است؟

امروز آستارا به لحاظ درآمد جزء مناطق محروم حساب می شود، چرا مالیات مناطق توسعه یافته از بازار شهرستان آستارا أخذ می شود؟ جناب آقای وزیر راه! قرار بود بارانداز راه آهن آستارا در بهمن ماه ۹۵ به بهره برداری برسد و هنوز به بهره برداری نرسیده. توجه ویژه داشته باشید كه این طرح باعث تحول اقتصادی نه در آستارا بلكه در غرب كشور خواهد شد. فاضلاب خانگی و صنعتی در آستارا زندگی عادی مردم را به چالش كشیده، فاضلاب در كوچه ها و خیابان ها سرریز شدند. جناب وزیر نیرو و مسئولین مربوطه چرا اقدام جدی نمی كنید؟ بچه های مردم در كوچه و بازار در معرض امراض مختلف فاضلاب قرار گرفته اند، اگر مسلمان نیستید بیایید آزاده باشیم. والسلام علیكم و رحمه الله

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم.

 

۹ ـ طرح سؤال آقای نادر قاضی پور نماینده ارومیه ازآقای عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و نظر مجلس مبنی بر وارد نبودن سؤال

دبیر (كاتب) ـ دستور بعدی جلسه سؤال آقای نادر قاضی پور نماینده محترم ارومیه از وزیر محترم راه و شهرسازی است. سخنگوی محترم كمیسیون عمران جناب آقای بدری محبت كنید تشریف بیاورید گزارش را ارائه بدهید.

صدیف بدری (سخنگوی كمیسیون عمران) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام، ادب و احترام خدمت همكاران عزیز. سالروز ارتش جمهوری اسلامی ایران را خدمت دلاورمردان ارتش جمهوری اسلامی ایران تبریك عرض نموده، یاد و خاطره شهدای ایران اسلامی به ویژه شهدای عزیز ارتش را گرامی می داریم.

هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی

سلام علیكم

 با احترام، بازگشت به نامه شماره (۱۸۶۴۱/۶۹) مورخ ۲۹/۳/۱۳۹۵ گزارش كمیسیون عمران در خصوص سؤال ملی جناب آقای نادر قاضی پور نماینده محترم ارومیه از جناب آقای عباس آخوندی وزیر محترم راه و شهرسازی، جهت اعلام وصول در جلسه علنی ارسال می گردد.

محمدرضا رضائی كوچی ـ رئیس كمیسیون عمران

خلاصه سؤال:

علل بی برنامگی در بخش حمل و نقل ریلی چیست؟

نتیجه بررسی:

در اجرای ماده (۲۰۹) آیین نامه داخلی مجلس و در پاسخ به نامه شماره (۱۸۶۴۱/۶۹) مورخ ۲۹/۳/۱۳۹۵ به استحضار می رساند:

سؤال فوق در جلسه مورخ ۹/۶/۱۳۹۵ این كمیسیون، با حضور وزیر محترم و نماینده محترم سؤال كننده مطرح شد.

ابتدا جناب آقای نادر قاضی پور در توضیح سؤال عنوان داشتند:

زمانی كه وزیر نبودید، كشته شدن مردم در جاده ها را مورد انتقاد قرار می دادید ولی الان كه مسئول مستقیم این موضوع هستید و یكی از راه حل های كاهش تصادفات جاده ای توسعه حمل و نقل ریلی است چرا به عقاید قبلی خود عمل نمی كنید؟ ایشان در ادامه توضیح سؤال خود گفتند: به عنوان مثال راه آهن ارومیه قرار بوده در سال ۱۳۸۸ افتتاح شود ولی هنوز برنامه افتتاح آن مشخص نیست. ما به مردم وعده داده ایم و باید برای پروژه ها برنامه زمان بندی بدهیم.

جناب آقای آخوندی وزیر محترم راه و شهرسازی در پاسخ به سؤال ضمن اعلام اینكه راه آهن در صدر برنامه های ریلی ایشان قرار دارد، به عملكرد و برنامه های ریلی وزارت راه و شهرسازی بالاخص توسعه حمل و نقل ریلی حومه ای از جمله ارتقای جابه جایی سالیانه مسافر از (۸/۱) میلیون نفر به (۸/۴) میلیون نفر و هدف گذاری (۷) میلیون نفر در سال در این حوزه، تراك بندی (۱۵۰۰) كیلومتر از خطوط ریلی و هدف گذاری تراك بندی كل شبكه تا پایان سال ۱۳۹۶ و اقدامات انجام شده در رفع گلوگاه های ریلی ای كه ظرفیت بالقوه (۴۲) میلیارد تن كیلومتری شبكه ریلی كشور را به (۲۵) میلیارد تن كیلومتر كاهش داده اشاره نمودند.

در نهایت جناب آقای نادر قاضی پور از پاسخ وزیر محترم راه و شهرسازی قانع نشدند. بنابراین كمیسیون قلمرو سؤال را ملی تعیین نمود و مراتب را جهت اعلام وصول در اولین جلسه علنی تقدیم می نماید. والسلام علیكم و رحمه الله

دبیر (كاتب) ـ متشكر، جناب آقای دكتر آخوندی (۱۵) دقیقه وقت دارید. هم در یك مرحله می توانید، هم در دو مرحله می توانید بیان كنید، خدمت شما هستیم.

عباس آخوندی (وزیر راه و شهرسازی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام خدمت نمایندگان عزیز، خواهران و برادران. خلاصه سؤال و گزارش كمیسیون را قرائت كردند. قاعدتاً من باید منتظر شنیدن گزارش سؤال تفصیلی جناب آقای قاضی پور باشم. ان شاء الله وقتی كه سؤال تفصیلی ایشان را شنیدم در نوبت بعدی خدمت شما گزارش تفصیلی را ان شاء الله ارائه خواهم كرد، خیلی متشكرم.

دبیر (كاتب) ـ متشكر، جناب آقای قاضی پور (۱۵) دقیقه وقت دارید، در خدمتیم.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و درود به روح پاك پرفتوح بنیان گذاری جمهوری اسلامی، آرزوی سلامتی برای رهبر عظیم الشأن نظام مقدس جمهوری اسلامی و آرزوی پیروزی برای مدافعین حرم.

ابتدا (۲۹) فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی را به تمام دلاورمردان ارتش اعم از نیروهای خدوم زمینی، هوایی، دریایی، پدافند هوایی و بازنشستگان عزیز ارتش جمهوری اسلامی كه یادگاران (۸) سال دفاع مقدس و میراث داران خون شهیدان هستند تبریك و تهنیت عرض می كنم.

حادثه أخیر سیل كه باعث شد حداقل (۴۰) تن از بهترین عزیزان آذربایجان قهرمان، زن، مرد، بچه، پیر و جوان جانشان را از دست دادند به همه مردم ایران اسلامی تسلیت می گویم. آقای پزشكیان! با اینكه موضوع بنده به كشته شدگان این عزیزان سیل أخیر نیست ولی مجبورم اشاره ای بكنم كه راه را بسته اند، از زیر پل سیل گاه به مردم آذربایجان راه دادید.

اما موضوع سؤال:

با بررسی های همه جانبه پاسخ آن دستگاه در مورد موضوع اهتمام سیستم ریلی و توسعه آن متأسفانه نتوانستم خودم را قانع كنم و از سؤال منصرف شوم. برای اینكه تنویر افكار عمومی و اطلاع موكلان را به همراه این سؤال به میدان آورده باشم امروز با استعانت از خداوند متعال این سؤال را برای روشن كردن حقایق در این مورد مطرح می كنم.

آقای وزیر! انتظار داشتم آن وزارتخانه بلكه دولت با وجود اینكه كمبود منابع و محدودیت های منابع مالی و اقتصادی دارند نسبت به توسعه سیستم ریلی كشور تمام كارشان را تعطیل می كردند این مورد مهم را به نتیجه می رساندند. حمل و نقل ریلی به عنوان امن ترین و ارزان ترین شیوه حمل و نقل انبوه است. توسعه حمل و نقل ریلی موجب تسهیل دسترسی به منابع بازار، رونق تولید، اشتغال، خدمات و كاهش نابرابری بین منطقه ای می گردد. هرچه حمل و نقل ریلی توسعه یابد حساسیت و نگهداری آن بیشتر می شود و از تصادفات و خطرات جلوگیری می شود و فاجعه نیشابور، آتش سوزی قطار تبریز به مشهد مقدس تكرار نمی شود. زوار امام رضا (علیه السلام) زنده زنده در آتش بی تدبیری نمی سوخت و خاكستر مردم مظلوم و بی گناه تحویل خانواده های محترم نمی شد.

آقای وزیر! ما در مقابل نسل آینده مسئولیم، ما در راستای حفظ محیط زیست اصل (۵۰) قانون اساسی از نفت و گازی كه به طور بی رویه برای عدم توسعه بخش ریلی كشور مصرف و هوا را بیش از حد استاندارد آلوده می كند باید پاسخگو باشیم. آقای وزیر! چرا در اجرای ماده (۷۰) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) حق و حقوق قانونی خودتان را برای توسعه ریلی از وزیر محترم نفت، پول و دلار أخذ نكردید هرچند حساب باز كردید، هزینه اعلام شده است. این نشان دهنده عدم مسئولیت شما در حمل و نقل ریلی نیست؟ گزارش ماده (۲۳۶) آیین نامه داخلی كمیسیون عزیز عمران مجلس مؤید آن است شما پیگیری أخذ حق و حقوق حمل و نقل ریلی از فروش نفت، گاز نیستید، به راحتی می توانستید در هیأت دولت با وجود دوستان خود پیگیر باشید.

آقای وزیر! می دانید البته سرمایه شما نمی گذارد بفهمید كارگر یعنی چه، با احداث ریلی هزاران نفر كارگر ساده و متخصص به طور مستقیم و غیرمستقیم وارد بازار كار می شوند هرچند حضرت عالی اعتقادی به خرید كالای ایرانی ندارید، ریل های تولید شده كارخانه نبرد ریلی اصفهان را نخریدید، رفتید از تركیه، هند و چین ریل خریدید درحالی كه هزینه بسیاری از سوی ذوب آهن اصفهان برای ساخت كارخانه نبرد ریلی در كشور انجام شده اما بازار واردات ریل از كشورهای تركیه، هند و چین داغ است و عمده ریل های مورد استفاده وارداتی است.

همزمان با اعلام راه اندازی واحد (۴۰۰) هزار تنی نبرد ریل در ذوب آهن اصفهان مدیرعامل شركت كاردامین تركیه از ارسال اولین محموله ریلی تولیدی این شركت به ایران خبر داد. مدیرعامل این شركت اعلام كرد كه (۴۰) هزار تن از این قرارداد (۱۳۵) هزار تنی شركت با ایران تولید شده و مبلغ قرارداد هم رقمی حدود (۸۰) میلیون یورو است كه از طریق مبادله با نفت تسهیل خواهد شد. از طرف دیگر هند نیز متعهد قرارداد بزرگ صادرات ریل به ایران است. همكاران عزیز! بجز دو كشور تركیه و هند چین هم صادرات ریلی خود را به ایران آغاز كرده است.

همكاران عزیز! با این حال آمار واردات صورت گرفته از شركت های تركیه، چین و هند موجب ایجاد نگرانی در صنعت فولاد شده است كه با این شعار سال «اشتغال، تولید ملی و اقتصاد مقاومتی مغایرت دارد. لذا آقای وزیر! شما با حمایت از واردات ریلی به ایران، نخریدن ریل داخلی تولید داخل را فلج كردید، تولید وارداتی كه معلوم نیست كه مطلوب تر از تولید داخلی باشد البته هم نیست چون تولیدات داخلی دارای استاندارد جهانی هست. موضوع حقیر استفاده از صنایع داخلی در عرصه صنعت ریلی كشور است، جایی كه تقریباً نزدیك به (۹۰) سال سابقه دارد. امروز از پیچ و مهر تا لكوموتیو آن در كشور توسط تولیدكنندگان متعدد نظیر واگن پارس، شركت مپنا قابل تولید است، علی رغم كیفیت بالا فرموده می شود قیمت آن مناسب نیست. تولیدكنندگان بی چاره چه كار كنند؟ آقای پزشكیان! اگر از داخل خرید می كردیم الان اكثر برنامه های ریلی انجام شده بود و حقیر هم حق سؤال نداشتم، شما هم بازدید سیل زدگان نمی رفتید و دغدغه ما این است؛ شما اعتقادی به توسعه و دو خط كردن و اجرای سیستم نوین كه ما بتوانیم حداكثر در عرض دو، سه ساعت یعنی با سرعت بالا از تهران به مشهد مقدس برویم ندارید، ولی در خارج سرعت قطار به (۷۰۰) كیلومتر رسانده شده است آیا سزاوار است تهران به بندرعباس یا تهران به تبریز تا حالا دو خطه نشده باشد؟

آقای آخوندی! در قانون بودجه سال ۱۳۹۲ تصویب شد كه راه آهن از داخل شهر مقدس قم جمع آوری و منتقل شود، آقای امیرآبادی! چرا اقدام نكرد؟ چون این خط راه آهن در منطقه محروم، مستضعف نیروگاه قم بود. آقای وزیر! شما كه الحمدلله اهل قم هستید آیا با نیروگاه مشكل دارید؟ اگر این راه آهن در محل خودتان یا كنار ویلای شما بود شب و روز صدایش شما را از خواب راحت بیدار می كرد این قانون مصوب را اجرا نمی كردید؟ حتماً اجرا می كردید.

علایم نشان می دهد شما اعتقادی به حل معضلات و مشكلات ریلی و توسعه آن ندارید، بیشتر به خرید هواپیما از آمریكا و اروپا فكر و قصد دارید. از هیأت رئیسه گلایه دارم؛ اگر سؤال حقیر از وزیر محترم را زودتر در صحن علنی مجلس قبل از حادثه مشهد مطرح می كرد چرا كه آقای پزشكیان! سؤال بنده در تاریخ ۲۹/۳/۱۳۹۵ یعنی دقیقاً (۱۰) ماه پیش مطرح كرده بودم مطابق آیین نامه قسم خورده بودید عمل می كردید حداقل قطار قزوین به رشت تمام شده بود، زیرا از هفته گذشته به خاطر اینكه مشخص شد سؤال قاضی پور در صحن علنی مطرح می شود ریل گذاری نقده به ارومیه شروع شده كه بعضی ها مصاحبه می كنند می گویند ما پیگیری كردیم كار انجام بشود. ساده لوحی بیش از این نمی تواند باشد كه بعضی ها نان كار نكرده را بخورند. این سؤال بنده و همكارانم است كه وزارتخانه را به تكاپو وادار كرده، مشكلات ریلی كل كشور از بندرعباس تا مشهد، از آستارا تا مرند و جلفا برسد به رشت و قزوین عزیز. در نهایت ارومیه و بوشهر را حل نمایند هرچند قرار بود قطار مراغه ـ ارومیه كه (۱۸۱) كیلومتر است از سال ۱۳۸۰ شروع شده و باید تا سال ۱۳۸۸ تمام می شد در سفر آقای روحانی در سال گذشته به استان آذربایجان غربی مقرر شد، اردیبهشت ماه سال جاری این پروژه كوچك مراغه به ارومیه به اتمام رسد در حالی كه بیش از (۱۶) سال است كه از آن سپری شده كابوسی برای مردم شهر شهیدان باكری ها شده است ولی در بازدید روز جمعه گذشته مشخص شد هنوز اندرخم یك كوچه ایم دیگر مردم به دروغ پردازی های مسئولین اعتماد ندارند.

آقای وزیر! چهار سال است می خواهند یك زیرگذر برای راه آهن در شهرستان ورامین بسازند، نماینده ورامین اعتراض كردند، مردم جلوی قطار را گرفتند. بقیه صحبت هایم در مرحله دوم، به عشق امام حسین یا حسین.

دبیر (كاتب) ـ متشكر، جناب آقای قاضی پور (۱۰) دقیقه و (۳۰) ثانیه صحبت كردید چهار دقیقه و (۳۰) ثانیه از وقتتان باقی مانده. جناب آقای دكتر آخوندی در خدمت شما هستیم.

عباس آخوندی (وزیر راه و شهرسازی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خیلی از جناب آقای قاضی پور عزیز سپاسگزارم كه این سؤال را مطرح كردند تا راجع به یك مسأله بسیار مهم و استراتژیك كه مدت ها است من و همكارانم تمام وجهه همتمان را در وزارتخانه صرف آن كردیم فضایی فراهم كردند كه ما بتوانیم یك چنین گزارشی را خدمت شما عزیزان ارائه بكنیم.

حتماً مستحضر هستید و در برنامه ششم هم ملاحظه فرمودید كه سیاست محوری ما این است كه حمل و نقل را از خودرومحوری به ریل محوری تغییر بدهیم. دوستان! برای اینكه از خودرو به سمت ریل منتقل بشویم سه سیاست اصلی را تعقیب كردیم كه خوشبختانه هر سه سیاست به تصویب شما نمایندگان عزیز در برنامه ششم رسیده است.

سیاست اول ما شهرسازی ریل پایه است كه خوشبختانه مصوبات آن را هم در برنامه و هم در شورای عالی شهرسازی داریم. برای اینكه بتوانیم شهرسازی ریل پایه را داشته باشیم اصلی ترین كاری كه ما می بایست می كردیم اتصال شبكه راه آهن به شبكه مترو بود كه در تمام شهرهایی كه ما مترو داریم تلاش ما بر این بوده كه این دو سیستم با همدیگر به صورت یكپارچه عمل بكنند و نكته دیگری كه ما مد نظرمان بود اینكه ایستگاه هایی كه در بیرون شهر تعبیه می شد، ما همین هفته پیش خدمت دوستان و نمایندگان محترم استان همدان بودیم، ایستگاه همدان در (۱۵) كیلومتری شهر همدان پیش بینی شده بود ما تلاشمان این شد كه ایستگاه را در دل شهر بیاوریم كه بتوانیم شهرسازی ریل پایه را داشته باشیم و نكته بسیار مهم اینكه ایستگاه به یك كانون توسعه شهر تبدیل بشود. بنابراین این اولین سیاستی بود كه اقدام كردیم، خود جناب آقای قاضی پور هم مستحضر هستند كه ایستگاه ارومیه هم در بیرون شهر پیش بینی شده بود ما محل ایستگاه را در درون شهر آوردیم كه این ریل به درد مردم و به كار مردم بخورد.

نكته دومی كه باز خدمت شما عرض بكنم بحث راه آهن حومه ای بود. دوستان عزیز مستحضر هستند كه برای اولین بار است كه در ایران ما بحث راه آهن حومه ای را مطرح كردیم. خوشبختانه یكی از مواد برنامه ششم راه آهن حومه ای است كه توسط شما عزیزان به تصویب رسیده.

دوستان! شما مستحضر هستید فقط در كلان شهرها میلیون ها نفر هر روز بین حومه و داخل شهر توسط ماشین رفت و آمد می كنند. كاری كه ما كردیم این بود كه آمدیم گفتیم كه به جای اینكه این افراد توسط خودرو طردد بكنند بیاییم راه آهن حومه ای داشته باشیم این افراد را به ریل منتقل كنیم. به همین خاطر در تهران برای تمام مسیرهایی كه در حدود (۱۰۰) تا (۱۲۰) كیلومتری شعاع تهران هستند خط آهن ویژه برای حومه طراحی كردیم. چه سمت گرمسار، چه سمت قم، چه سمت غرب و تمام سمت های مختلفی كه ما راه آهن داشتیم یك خط ویژه، خط سوم، خط چهارم فقط و فقط برای راه آهن حومه ای طراحی كردیم و شما می دانید كه در همین چند سال ما (۱۵۰) واگن مسافری فقط در راه آهن حومه ای فعال كردیم.

ما همین بحث را هم برای مشهد داریم، دوستان می دانند كه ما راه آهن گلبهار به سمت مشهد را تعقیب كردیم، برای اصفهان داریم، هم برای بهارستان، هم نجف آباد و شهرهای پیرامون اصفهان، هم برای شیراز و هم برای تبریز. اساساً ایده ما این است كه ما بتوانیم حمل و نقل بین حومه و مركز كلانشهرها را به ریل منتقل كنیم. من فكر می كنم كه جناب آقای قاضی پور حتماً به این نكته توجه می فرمایند كه این به عنوان یك سیاست محوری است و در واقع اصلاً در تاریخ راه آهن ایران سابقه نداشته كه یك وزارتخانه ای بیاید پیشنهاد شكل گیری راه آهن حومه ای را بدهد، برای اینكه بتواند اساس حمل و نقل مسافری را از خودرومحوری به سمت ریل محوری افزایش بدهد.

نكته بعدی كه باز فكر می كنم برای دوستان عزیز جالب توجه باشد بحث توسعه شبكه راه آهن ایران است. ما تلاش كردیم كه راه آهن ایران را در این مدت هم به افغانستان، هم به آذربایجان و هم به تركمنستان و هم به عراق و به شبكه آسیایی وصل بدهیم. چه در بخش مسافر و چه در بخش بار، راه آهن در دستور كار اصلی ما قرار گرفته است و نكته بسیار مهمی كه ما داریم، در واقع حمل و نقل تركیبی دریا و بندر، جاده و بندر است.

من برای همین دو تا مثال برای شما بزنم كه شما ملاحظه بفرمایید كه چه اتفاقی رخ داده است. دوستان عزیز! ما تمام بنادر ایران را چه بندر امام، چه بندر شهید رجایی، و چه بندر چابهار را كه در حال ساخت است، همزمان با ساخت بندر داریم شبكه ریلی اش را اجرا می كنیم كه بار مستقیم بتواند روی ریل برود. دوستان! آن اول كه ما آمدیم سهم ریل از كل باری كه وارد بنادر می شد كمتر از (۸) درصد بود. همین سه ساله به بالای (۱۱) درصد افزایش پیدا كرده و سهم انتقال كانتینر توسط ریل به (۱۲) درصد افزایش پیدا كرده است. ما بحث حمل و نقل تركیبی جاده و ریل را هم در نظر گرفتیم. دوستان می دانند كه ما در همین نمونه آخری كه در سفر همدان بود، تمام بحث ما این بود، افرادی كه از جاده های مختلف می توانند به ترمینال مسافری همدان بیایند، از آنجا بتوانند توسط ریل به تهران یا سایر مقاصدشان منتقل شوند. حمل و نقل تركیبی به نفع ریل در واقع یك اقدام بسیار مهمی است كه در طول این مدت داشتیم.

حالا من قبل از اینكه وارد طرحهای عمرانی شوم، آقای قاضی پور اجازه بدهید! شما به این اعداد توجه كنید، ببینید كه ما چقدر نسبت به این موضوع توجه داشتیم. در سال ۹۱ عملكرد بار در ایران توسط ریل (۳۲) میلیون تن بوده است، امروز كه من خدمت شما صحبت می كنم در سال ۹۵ ما (۳/۴۰) میلیون تن را عبور كردیم. یعنی برای اولین بار راه آهن ایران ركورد (۴۰) میلیون تن بار در سال را شكسته است. فكر می كنید این به شكل تصادفی از (۳۲) میلیون تن به (۴۰) میلیون تن می رسد؟

دوستان عزیز! خدمت شما عرض شود متأسفانه سهم راه آهن در بار از سال ۸۴ به بعد مرتب شیب نزولی داشت و به چیزی حدود (۱۰) درصد در سال ۹۱ رسید. الان ما دومرتبه این شیب را افزایش دادیم، به چیزی حدود (۱۲) درصد، (۲۰) درصد رسیده است، در واقع ما مجدداً افزایش داشتیم. در زمانی این اتفاق رخ داده كه سهم كل بار در ایران كاهشی بوده است. وقتی كه كل بار كاهش داشته، این فقط بار ریلی در ایران بوده كه افزایش داشته است.

من راجع به ترانزیت یك نكته ای را خدمت شما عرض كنم، سهم ریل از ترانزیت در ایران به (۴/۴) درصد رسیده بود، ما در واقع در سال ۹۵ این سهم را به (۱۳) درصد رساندیم. من فكر می كنم كه خوب بود آقای قاضی پور یك مقداری به عرایض ما توجه می كرد تا ببیند كه ما چه اقدامات بزرگی را در جهت توسعه ریل و افزایش بهره وری از ریل و انتقال بار از جاده به ریل انجام دادیم.

كل سهم توان ظرفیت بار ریل ایران (۷۴) میلیون تن است. ما با اجرای خط دوم و خط سوم، فرض كنید از بافت تا اصفهان (۵۵) میلیون تن به ظرفیت گلوگاه ها افزایش دادیم. من فكر می كنم كه شما اگر بیایید وارد جزئیات برنامه ریلی وزارتخانه شوید ملاحظه خواهید فرمود كه چگونه ریل در كانون توجه وزارتخانه قرار گرفته است.

حالا اجازه بدهید من چند تا رقم دیگر را هم برای شما عرض كنم تا معلوم شود كه ما چگونه با همین امكانات محدود در همین شرایط سخت افزایش بهره وری را داشتیم. فقط بهره وری لكوموتیو ما از (۲۴۵) هزار تن كیلومتر در روز به (۲۷۶) هزار تن كیلومتر در روز افزایش پیدا كرده است.

با توجه به اینكه وقت من بسیار محدود است، من پنج دقیقه بیشتر وقت ندارم اجازه بدهید یك مقدار خدمت شما راجع به نوسازی ناوگان صحبت كنم. عزیزان! فقط در همین سه سال گذشته ناوگان مسافری كه در ایران بوده سن (۶۴) سال در این شبكه ایران رفت و آمد می كرد، لكوموتیو و واگن با سن (۶۴) سال. ما تمام این واگن های قدیمی تا سن (۴۵) سال را كنار گذاشتیم و اگر خدا توفیق بدهید امسال در نظر داریم بالای (۳۵) سال را هم كلاً كنار بگذاریم و در واقع ناوگان ریلی ایران را جوان كنیم. در همین مدت فقط (۲۰۰۰) واگن باری نو در همین سه سال تأمین شده است. این اتفاق بسیار بزرگی است، شما بروید در تاریخ راه آهن نگاه كنید ببینید چنین اتفاقی در راه آهن بوده؟ فقط (۲۰۰) واگن مسافری جدید با قیمت (۶۰۰) میلیارد تومان وارد سیستم شده با (۵۰) لكوموتیو جدید. ما فقط در قراردادی كه با دولت روسیه و با یك شركت روسی در دو هفته پیش امضا كردیم، برای اینكه بتوانیم تولید مشترك واگن باری توسط روسیه و شركتهای ایرانی داشته باشیم، برای (۶۰۰۰) واگن جدید قرارداد بسته شد. ارقامی كه ما داریم نسبت به كل تاریخچه راه آهن رقم های تكان دهنده ای است.

در هر صورت كاری كه ما در این مدت كردیم، به سمت این رفتیم كه بتوانیم خطوط دوم و بحث بهسازی خطوط موجود را انجام بدهیم. در خطوط موجود (۲۰۰۰) كیلومتر خط موجود كه سالهای سال مورد بهسازی قرار نگرفته بود مورد بهسازی قرار گرفته است. دوستان عزیز! ما بیشتر از (۵۰۰) كیلومتر فقط برای نوسازی خطوط جدید و توسعه خطوط جدید داریم.

در ریل گذاری های جدید خواهش می كنم این ركوردی كه من خدمت شما عرض می كنم به خاطرتان بسپارید. ریل گذاری ایران در روز به بالای (۵۵۰۰) متر رسیده كه روزانه ریل گذاری می كنیم. من از چنین سؤالی تعجب می كنم كه جناب آقای قاضی پور فرمودند. دوستان كرمانشاهی می دانند كه سرعت ریل گذاری به سمت كرمانشاه بیش از روزی (۱۰۰۰) متر است. سرعت ریل گذاری به سمت همدان بیش از روزی (۱۴۰۰) تا (۱۵۰۰) متر است. سرعت ریل گذاری به سمت رشت، سرعت ریل گذاری میانه به سمت تبریز، سرعت ریل گذاری نقده به سمت ارومیه، ما پنج محور را به آقای رئیس جمهور تعهد كردیم كه در سال جاری مورد افتتاح قرار بدهیم، ان شا ءالله در نیمه اول سال جاری طبق برنامه زمان بندی مان عمل خواهیم كرد. اضافه بر اینها ما امیدواریم با اتمام اینها بتوانیم محورهای دیگری كه تا حالا با كندی مواجه بوده را فعال كنیم.

عزیزان! من متوجه هستم كه هم شما علاقه مندید، هم ما علاقه مندیم كه ریل خیلی بیش از این در دستور كار بیاید، ولی اگر شما بخواهید فقط یك راه آهن حومه ای برای تهران ایجاد كنید به بیش از (۲) میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارید. اگر بخواهید در (۱۰) كلانشهر چنین سرمایه گذاری كنید رقم سرمایه گذاری شما چندین میلیارد دلاری خواهد بود. اگر شما بخواهید به سمت این بروید كه فقط (۳۰۰۰) كیلومتر ریل به ریل موجود اضافه كنید، میانگین هر (۱) كیلومتر ریل چیزی در حدود (۵) میلیارد تومان قیمت است، شما حاضر باشید رقم های چندین میلیارد دلار در ریل سرمایه گذاری كنید. با این ارقام بودجه ای كه دارید مطمئن باشید كه امكان پذیر نیست. ولی كاری كه ما كردیم، بحث من این است كه آمدیم اینها را در سیستم سرمایه گذاری و فاینانس بین المللی بردیم.

دوستان توجه كنید! ما در سیستم فاینانس بین المللی برای اولین بار در ایران قطار سریع السیر با چینی ها را قرارداد بستیم، نه اینكه توافق كنیم، قرارداد بستیم كارگاه فعال شده است، این بیش از (۵/۲) میلیارد دلار كار است. ما برای برقی كردن گرمسار به سمت بندر تركمن، با روس ها پیشنویس قرارداد را امضا كردیم. ما برای برقی كردن تهران ـ مشهد با چینی ها پیشنویس قرارداد را امضا كردیم. من می فهمم كه امكانات بودجه ای مان امكانات محدودی است، قاعدتاً ما به سمت فاینانس رفتیم و توانستیم فاینانس های بسیار خوبی را ایجاد كنیم. اضافه بر این برای اولین بار بخش خصوصی را وارد سرمایه گذاری كردیم. شما ملاحظه بفرمایید! اولین بار است كه در كرمان تا سیرجان بخش خصوصی در حال سرمایه گذاری است. ما برای اینكه بتوانیم بار را از جاده برداریم رفتیم با فولادی ها قرارداد بستیم كه چگونه (۸۸) میلیون تن بار فولاد كه در جاده ها هست به ریل منتقل شود و در واقع خود شركتهای فولادی بیایند با ما همكاری كنند. (نایب رئیس ـ خیلی ممنون).

راجع به بحث ریلهای داخلی، ما همواره اعلام كردیم، من از سال ۹۳ یك موافقتنامه را با آقای مهندس نعمت زاده و آقای ربیعی امضا كردم، هر چقدر كه در ایران ریل تولید شود ما ظرفیت ریل پنج سال آینده ایران را یك جا خریداریم. هر چه تولید شود یك جا خریداریم، اصلاً چنین بحثی نیست كه در واقع كسی بخواهد ممانعت داشته باشد، قرارداد را هم امضا كردیم، قرارداد را هم ابلاغ كردیم.

امیدوارم شما نمایندگان عزیز به ما كمك كنید، همچنان كه در برنامه ششم پیش بینی كردید بتوانیم منابع اصلی طرحهای حمل و نقل را به ریل منتقل كنیم. ما هم در خدمت شما هستیم، ان شا ءالله بزرگترین نهضت توسعه ریلی را به اتفاق شما خواهیم داشت. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

دبیر (كاتب) ـ متشكر، جناب آقای قاضی پور! (۴) دقیقه و (۳۰) ثانیه وقت دارید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

از آقای آخوندی تشكر می كنم كه آمار واردات را داد و حرف حقیر را تأیید كرد. هیچ اشاره ای به قرارداد تولید داخل، اشتغال جوانان و اقتصاد مقاومتی نكرد. آقای پزشكیان! به نمایندگان بگویید این را بخوانند، بعد دور وزیر جمع شوند، این كار بد است. آقای پزشكیان! حفظ شأن مجلس به عهده رئیس مجلس است، وقت من را نگه دارید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ نمایندگان محترم! لطفاً سر جای خودتان باشید. آقای قاضی پور بفرمایید.

قاضی پور ـ آقای آخوندی! علل برنامه ای در بخش حمل و نقل ریلی سؤال من است. برنامه شما برای عبور ریل از داخل شهركهای صنعتی و برای حمایت از تولید ملی چیست؟ شما بار رانندگان عزیز زحمتكش را به ریل دادید، رانندگان با فروختن خانه هایشان و طلای زنشان ماشین سنگین خریدند، چون كه برنامه نداشتید بیكار ماندند.

آقای پزشكیان! گزارش شده سالانه بین (۱۶) تا (۳۲) هزار نفر كشته در تصادفات جاده ای داریم. برای ریلی كردن این برنامه اش كجاست؟ یقیناً چند برابر معلول می شود، بچه ها یتیم می شوند، بی سرپرست می شوند، بهزیستی و كمیته امداد را با مشكل جدی مواجه می كنیم، بی كفایتی ما باعث این تصادفات جاده ای می شود. قرارداد واگن سازی پارس اراك، واگن سازی پلورسبز زرند كرمان، واگن سازی ایدرو ابهر و خرمدره كجاست؟ تولید ملی كجاست؟ اشتغال كجاست؟ ریل سازی اصفهان، دیزل سازی كشنده لكوموتیو مپنا كجا قرار دارد؟

آقایان عزیز، همكاران عزیز! ما به خاطر شأن و منزلت مجلس از باب نظارتی مجلس سؤال كردیم، سؤال ما (۱۰) ماه قبل بود. نه به سیل اخیر آذربایجان، چنار و عجب شیر، یا سیل قلعه زار و آذرشهر شهر جناب آقای سعیدی، نه تصادف قطار تبریز به مشهد كه مردم سوختند ارتباط نداشت، قبل از این رخدادها بود، آقای پزشكیان! سؤال ما سیاسی نیست، سؤال ما نظارتی است. آقای كاتب! شما سؤال من را (۱۰) ماه بعد مطرح كردید، در آن موقع مطرح می كردید.

همكاران عزیز! من به خاطر اینكه كارگران ایران بیكار می شوند، (۱۱) اردیبهشت ماه روز جهانی كارگر است. برای كارگران ارزش قائل شویم. به عنوان فراكسیون كارگری در مجلس شورای اسلامی كلمه «زنده باد كارگر را سر می دهم، تمام قراردادهای این وزیر وارداتی بود، ضد تولید ملی بود، آقای پزشكیان! لذا بنده فعلاً از صحبت های ایشان قانع نشده ام. به عشق امام حسین، یا حسین.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، آقای قاضی پور رأی گیری كنیم؟ حضار ۲۰۴ نفر، وارد بودن سؤال را به رأی می گذاریم. اگر نمایندگان محترم سؤال را وارد می دانند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد.

نمایندگان سؤال را وارد ندانستند. جناب آقای دكتر آخوندی خیلی ممنون. اخطار قانون اساسی و تذكر را گوش كنیم.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای هدایت خادمی بفرمایید.

هدایت اله خادمی (ایذه و باغملك) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب خدمت همكاران عزیز و مردم شریف ایران. آقای دكتر! گله و سؤال من از قوه محترم قضائیه در نحوه برخورد با مردم و مناطق بختیاری نشین به خصوص شهرستانهای ایذه و باغملك است. متأسفانه دلیل این هم اعزام دهها و صدها تبعیدی، جانی، قاتل و قاچاقچی به این دو شهرستان طی سالیان گذشته است. این اعزام تبعیدی ها به شهرستانهای ایذه و باغملك باعث ناامنی، قتل، توسعه مواد مخدر و اسلحه گرم در این مناطق محروم شده است.

متأسفانه دولت ها ظرف چند دهه گذشته تقریباً هیچ اشتغالی را در این دو شهرستان برای جوانان ایجاد نكردند و دولت ها این ظلم بزرگ را به این مناطق بختیاری نشین انجام دادند. حالا هم قوه محترم قضائیه به جای كمك به این مردم مظلوم فراموش شده، ظلم مضاعف تری را به این مردم می كند و آن اعزام تبعیدی ها به ایذه و باغملك است. ایذه و باغملك جزء شهرستانهای خوش آب و هوا هستند، چرا قضات محترم جانی ها را به این شهرستانهای خوش آب و هوا می فرستند؟ این چه ظلمی است؟ (۹) ماه است كه این موضوع را از طریق قوه محترم قضائیه پیگیری می كنم، ولی متأسفانه هیچ گونه همكاری و توجهی نمی شود. (وكیلی ـ متشكر).

بیش از دو سال است كه درگیری طایفه ای وجود دارد و بیش از (۱۶) نفر با اسلحه كشته شده اند، هنوز دولت موفق به ایجاد آرامش نشده، (وكیلی ـ متشكر) آن وقت باز هم جانی ها را به این مناطق می فرستند. از حضرت آیت الله لاریجانی ریاست محترم قوه قضائیه و قضات محترم كشور خواهشمندم همان طوری كه دولت ها برای توسعه اشتغال و امنیت، شهرستانهای ایذه و باغملك را فراموش كرده اند، شما هم این شهرستان ها را فراموش كنید و به این شهرستان ها تبعیدی نفرستید. (وكیلی ـ متشكر) هم اكنون بیش از (۱۰۰) تبعیدی در شهرستان ایذه است. ممنونم.

دبیر (وكیلی) ـ متشكر، جناب آقای قوامی تذكر دارند، بفرمایید.

هادی قوامی (اسفراین) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! تذكر من بند (۱۱) ماده (۲۴) است، حفظ شأن و منزلت و اقتدار مجلس و دفاع از حقوق و جایگاه قانونی نمایندگان. متأسفانه ما قانون حداكثر حمایت از تولید داخل را نوشتیم كه در واقع كسانی كه كالا وارد می كنند به خصوص دستگاه های دولتی، اینها فراخوان بدهند كه در واقع آیا در داخل امكان تولید یك كالایی هست یا نیست، بعد اگر نبود بروند واردات انجام بدهند و بعد تلاش كنند كه این واردات را هم داخلی كنند.

متأسفانه ما در داخل كشور مثلاً در زمینه صنعت نفت و گاز تولید لوله های بدون درز، در كشور یك كارخانه هست كه این لوله ها را تولید می كند، كارخانه لوله گستر اسفراین كه حداقل می تواند (۶۰) هزار تن لوله تولید كند، یعنی لوله های از سایز (۷) اینچ تا (۱۶) اینچ. این هم تمام نیاز وزارت نفت است، یعنی اگر وزارت نفت تمام نیازش را به این صنعت معطوف كند، این صنعت به جای اینكه با (۱۰) درصد یا (۲۰) درصد ظرفیت كار كند، با (۷۰) درصد، (۸۰) درصد ظرفیت كار می كند. بعد می تواند شمش آن را از مجتمع صنعتی اسفراین خرید كند، یعنی باید برود (۸۰) هزار تن شمش از آنجا بخرد. مجتمع صنعتی اسفراین باید برود (۱۰۰) هزار تن آهن اسفنجی از فولاد خراسان و نیشابور خرید كند. فولاد خراسان باید برود (۱۲۰) هزار تن گندله و سنگ آهن از خواف بخرد. آقای رئیس! یعنی یك زنجیره ای از ارزش ایجاد می شود. هم تولید داخل حمایت می شود، هم اشتغال افزایش پیدا می كند، هم این واحدها سودده می شوند، (نایب رئیس ـ خیلی ممنون) به دولت مالیات می دهند، درآمد مالیاتی دولت افزایش پیدا می كند و هم فضای كسب و كار رونق پیدا می كند. الان كه شعار سال هم است، مقام معظم رهبری هم فرمودند سال حمایت از تولید داخلی و اشتغال. همین الان در گمرك های بنادر كشور (۷۰)، (۸۰) كامیون دارند لوله های چینی و هندی وارد می كنند. (نایب رئیس ـ خیلی ممنون آقای قوامی، متشكر) این چه وضعی است؟ یعنی حرام شرعی و قانونی است، به شرعی اش اعتقاد ندارند، این دستگاه های دولتی كه قانونی موظف هستند اینها را حمایت كنند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، متشكر.

 

۱۰ ـ قرائت بیانیه نمایندگان اهل سنت مجلس شورای اسلامی در محكومیت قتل عام زنان و كودكان بی دفاع و مظلوم فوعه و كفریای سوریه به دست تروریست های تكفیری

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

بیانیه فراكسیون نمایندگان اهل سنت مجلس دهم در رابطه با قتل عام زنان و كودكان بی گناه و مظلوم فوعه و كفریای سوریه[۱]

متأسفانه بار دیگر تكفیری ها و جنایتكاران دست پرورده غرب با اقدامی جنایتكارانه و غیرانسانی و وحشیانه صدها نفر از كودكان و زنان بی دفاع و مظلوم اهل تشیع سوریه را به خاك و خون كشیدند. این در حالی است كه پس از ماه ها تلاش برای نجات غیرنظامیان، كودكان و زنان توافقنامه ای برای خروج مردم بی دفاع شیعه از آن مناطق تنظیم شده بود، اما جنایتكاران تكفیری دست نشانده غرب این بار نیز همانند جنایت قبلی به زنان و كودكان گرسنه و بی دفاع هم رحم نكرده و با اقدامی شیطانی ناجوانمردانه و غیرانسانی صدها نفر از مردم بی گناه از جمله كودكان و زنان فوعه و كفریا را در یك عملیات انتحاری مظلومانه به شهادت رساندند.

اینجانبان نمایندگان عضو فراكسیون اهل سنت مجلس شورای اسلامی ضمن محكوم نمودن این جنایت غیرانسانی تروریست های تكفیری از تمام انسانهای آزاده مسلمان واقعی و جامعه جهانی درخواست داریم كه بر علیه جنایت های روز افزون غرب و تكفیری ها اقدام عملی نموده تا ان شا ءالله هرچه سریعتر ریشه این فاسدان و جنایتكاران از خدا بی خبر خشك و نابود گردد.

 

۱۱ ـ تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ آقای رئیس! تذكرات خارج از دستور را داریم، نفر اول جناب آقای جبار كوچكی نژاد ارم ساداتی نماینده محترم رشت هستند، بفرمایید.

جبار كوچكی نژاد ارم ساداتی (رشت) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! ماده (۷۹) قانون برنامه ششم و تبصره (۱۴) بودجه سال ۹۶ دولت را موظف كرده در مورد افزایش مستمری مددجویان كمیته امداد و بهزیستی كه (۲۰) درصد حداقل حقوق را به این عزیزان پرداخت كنند. متأسفانه دولت تخلف كرده، رفته در بحث یارانه به این عزیزان مددجو و كمیته امداد پرداختی انجام داده است، در صورتی كه این مستمری است و باید از طرف كمیته امداد انجام بگیرد. نكند كه دولت دارد كمیته امداد را حذف می كند؟

بحث دوم من در رابطه با صدا و سیما است. صدا و سیما تبلیغات یك طرفه ای آغاز كرده كه به صدا و سیما تذكر می دهم كه این تبلیغات یك طرفه را كنار بگذارد.

از اعضای محترم شورای نگهبان درخواست دارم، كشور ما در شرایط سختی است. چه آنهایی كه به قانون اساسی و ولایت فقیه اعتقاد ندارند، چه آنهایی كه فتنه گران را در اركان نظام رسوخ دادند و كشور در شرایط سختی قرار دارد، مجال ندهند كه اینها به عنوان نامزد در انتخابات حضور پیدا كنند و به هیأت رئیسه تذكر می دهم پرونده آقای فریدون بر اساس ماده (۲۳۶) باید در صحن خوانده شود.

بانك سرمایه با توجه به اینكه تحقیق و تفحص صندوق ذخیره فرهنگیان، آیین نامه داخلی مجلس می گوید كه همه دستگاه ها باید كمك كنند، دیروز مدیرعامل بانك سرمایه را بركنار كردند. من نمی خواهم از مدیرعامل حمایت كنم، ولی درخواست كردیم این روند تحقیق و تفحص را كند می كند. (امیرآبادی فراهانی ـ خیلی ممنون آقای كوچكی نژاد).

بیمه خسارت محصولات كشاورزی، آقای رئیس! از كشاورزان پول گرفته اند، به حساب واریز شده، امروز كه می خواهند خسارت را پرداخت كنند، این خسارت را پرداخت نمی كنند. این ظلم به كشاورزان است، این حق كشاورزان را ضایع می كند. درخواست دارم كه تذكر بدهند و بیمه كشاورزی را به كشاورزان پرداخت كنند.

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ جناب آقای ارم ساداتی خیلی ممنون. جناب آقای عین اله شریف پور نماینده محترم ماكو بفرمایید.

عین اله شریف پور (ماكو، چالدران، پلدشت و شوط) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن گرامی داشت روز ارتش جمهوری اسلامی ایران و عرض تبریك به این عزیزان پا به ركاب.

اجازه می خواهم به خانواده های جان باختگان سیل اخیر در استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، كردستان، اردبیل و زنجان عرض تسلیتی داشته باشم.

همكاران محترم، خانم ها و آقایان! همان طوری كه مستحضرید یك بار دیگر ملت بزرگ ایران در (۲۹) اردیبهشت ماه شاهد دو رویداد مهم سیاسی و اجتماعی یعنی انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی خواهند بود. اولین شرط این حضور ایجاد فضا و محیط آرام توأم با در نظر گفتن منافع اسلام، انقلاب و ایران عزیز می باشد.

ما به عنوان نمایندگان مردم در خانه ملت وظیفه داریم به منظور ارتقای سطح مشاركت از یك سو و ایجاد زمینه مناسب برای اتخاذ تصمیمات اصلح به اصول ذیل پایبند باشیم.

۱ ـ یقیناً وحدت، همدلی و همسویی در این عرصه محور ارتقای مشاركت خواهد بود.

۲ ـ پرهیز از تخریب نامزدهای انتخاباتی.

۳ ـ كمك به ایجاد آرامش برای اتخاذ تصمیمات اصلح از سوی واجدین شرایط.

۴ ـ بهانه ندادن به دست رسانه های معاند و غافلین از اصول مقدس جمهوری اسلامی در داخل كشور.

همكاران محترم! رسانه ها از مناظر مختلف موضوع سیل اخیر را بررسی كردند، (امیرآبادی فراهانی ـ خیلی ممنون) اما به اصل غفلت دست اندركاران و عمل نكردن سازمانهای ذی ربط به وظایف ذاتی و قانونی یعنی وزارتین نیرو و راه و شهرسازی نپرداختند.

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ متشكر جناب آقای شریف پور، خیلی ممنون. نفر بعدی جناب آقای قوامی نماینده محترم اسفراین هستند، بفرمایید.

هادی قوامی (اسفراین) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

اخطار من اصل (۴۳) قانون اساسی است كه برای تأمین استقلال اقتصادی جامعه و ریشه كن كردن فقر و محرومیت و برآوردن نیازهای انسان، یك سری اقداماتی باید انجام شود. تقاضای من از كاندیداهای محترم ریاست جمهوری كه وارد این عرصه مهم شده اند كه حالا ان شا ءالله بعد از اینكه شورای محترم نگهبان تعدادی را كه واجد صلاحیت هستند و رجل سیاسی هستند مطرح كردند، این عزیزان برنامه هایی بدهند كه امید و شور و نشاط در كشور افزایش پیدا كند و شعارهای اولیه انقلاب یعنی «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی تعمیم پیدا كند. دستاوردهای نظام را در این (۳۸) ساله تخریب نكنند. همه دولت هایی كه در گذشته سر كار آمدند با آرای ملت بودند و در جهت اهداف انقلاب اسلامی بودند. تلاش كنند، برنامه های خودشان را بدهند، وعده های جاخالی كه هزینه های كشور را افزایش می دهد و اقتصاد كشور را توزیع می كند و اقتصاد توزیعی یعنی مردم وابسته به حكومت می شوند را ندهند، دولت را تخریب نكنند. دولت ها برآمده ای از اراده ملت ها هستند، این شور و شوق هم سوخت موتور توسعه است، هم رونق موتور توسعه كه حركت چرخ دنده های توسعه كشور را تأمین می كند. ما باید در ایران ۱۴۰۴ در منطقه حرف اول را بزنیم، مشاركت عمومی در همه عرصه ها لازم است. بعد از انتخابات هم باید همه دست در دست هم نهیم به مهر تا ایران عزیز را بكنیم آباد و باید در یك فضای دوستانه بتوانند برنامه های خودشان را ارائه بدهند.

الان بحث مهم كشور بیكاری است، عزیزان بگویند چگونه می توانند اقتصادی كه مشكلات زیادی دارد و اقتصاد توزیعی است و این اقتصاد توزیعی غیرشفاف است (امیرآبادی فراهانی ـ خیلی ممنون، آقای قوامی متشكریم)، مردم وابسته به حكومت شدند، نهادهای مدنی ضعیف است می توانند به اقتصاد تولیدی كه دغدغه های مقام معظم رهبری است، متناسب با اقتصاد مقاومتی است را بتوانند جایگزین كنند كه حكومت وابسته به مردم بشود، اقتصاد شفاف بشود و ان شاء الله بتوانیم حكومتی مقتدر درست بكنیم كه پاسخگوی خون شهدا و آرمان های اولیه انقلاب باشیم.

دبیر (امیر آبادی فراهانی) ـ متشكریم، جناب آقای علی گلمرادی نماینده محترم بندرماهشهر، امیدیه، هندیجان و بخش جولگی بفرمایید.

علی گلمرادی (بندرماهشهر، امیدیه، هندیجان و بخش جولگی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

درود به ملت شریف ایران. روز ارتش را به همه ارتشیان عزیز عرض تبریك دارم. در بازدیدی میدانی متوجه شدم كه حقوق و مزایای ارتشیان عزیز خصوصاً بازنشستگان وفادار به نظام اندك است. مسئولین محترم! توجه به حقوق و مزایا و رفاهیات خالقان و حافظان امنیت و اقتدار این نظام مقدس حائز اهمیت فراوان می باشد. توجه بی دریغ به نیروهای عزیز امنیتی، اطلاعاتی، سپاهی، نظامی و انتظامی كشور در این دنیای ملتهب مشت محكمی بر دهان یاوه گویانی است كه در مقابل عظمت سپاه نظام مقدس جمهوری اسلامی خوار و ذلیل هستند.

تذكر به دولت و خانه ملت؛ حقیقتاً راه نجات كشور از مشكلات و همچنین دغدغه های پیش رو نجات آموزش و پرورش و آموزش عالی از این وضعیت نابسامان است. بنابراین اصلاح ساختار آموزش و پرورش و تعیین تكلیف مربیان و معلمان بلاتكلیف و توجه به حقوق و مزایا و رفاهیات آنها ضروری است. باید به قصد پرورش استعدادها و خلق خلاقیت و جوان كارآفرین توجه ویژه به این قشر عزیز باشد.

و اما ملت شریف و فهیم ایران! در آستانه دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا هستیم. مراقب باشید دیگر فریب نخوریم. (امیرآبادی فراهانی ـ خیلی ممنون، جناب آقای گلمرادی وقت شما تمام شد) حضور گسترده و یكپارچه شما همراه با دقت علاوه بر نجات كشور از مشكلات اقتصادی و اشتغال مشت محكمی بر دهان استكبار جهانی می باشد. وعده دیدار ما و شما (۲۹) اردیبهشت و در پایان عرض تسلیت ویژه خدمت مردمان عزیز دیار آذربایجان و كردستان به خاطر مصیبت وارده أخیر ناشی از سیل. والسلام علیكم و رحمه الله

دبیر (امیر آبادی فراهانی) ـ خیلی ممنون، نفر بعدی جناب آقای شكور پورحسین شقلان نماینده محترم پارس آباد و بیله سوار بفرمایید.

شكور پورحسین شقلان (پارس آباد و بیله سوار) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن عرض تبریك روز ارتش به خانواده محترم ارتش، تذكر بنده خطاب به وزیر محترم جهاد كشاورزی به خاطر بی توجهی و بی مسئولیتی هست كه نسبت به مجموعه تحت الامر آن وزارتخانه مشاهده می شود. انتصابات این وزارتخانه در شركت كشت و صنعت و دامپروری مغان كاملاً سیاسی، باندی و مافیایی بوده و هیچگونه قرابت و همگرایی با شایسته سالاری و تخصص گرایی ندارد. گویای صدق مدعای بنده مراسم تودیع و معارفه ای است كه با توسل به نیروی انتظامی و تهدید مردم به سركوب جهت جلوگیری از ابراز اعتراضات به حق مردم نسبت به سوء عملكرد مدیران آن مجموعه در آخرین روزهای سال ۹۵ در شهرستان مرزی پارس آباد انجام شده است.

جناب وزیر! علی رغم مصوبه شورای تأمین شهرستان مبنی بر لغو این معارفه و بدون هماهنگی قانونی با استاندار محترم اردبیل كه اسناد مكتوب آن ارائه می شود و اعتراض شدید استاندار به انجام این انتصاب و این معارفه و همچنین بدون توجه به پیگیری ها و هماهنگی های اینجانب با مقامات عالی رتبه دولتی از جمله معاونین محترم رئیس جمهور متأسفانه زیرمجموعه شما از جمله یكی از معاونین كم توان و ناآشنا به منطقه و فریب خورده با استفاده از فرصت به وجود آمده خلأ تعطیلات سال جدید این مراسم معارفه حاشیه دار را انجام می دهند.

مردم مغان به شدت معترض این بی مسئولیتی و بی احترامی وزارتخانه نسبت به خود هستند و هرآن آماده ابراز اعتراضات قانونی خود می باشند. بنده به عنوان خدمتگزار این مردم شریف قول دادم و متقاعد كردم كه دولت همواره تلاش كرده خود را قانونمند و پاسخگو به مردم نشان دهد و به خواست مردم احترام قائل است. از این بابت خواستم صبوری پیشه كنم تا مشكل از مسیر قانونی حل شود. (امیرآبادی فراهانی ـ خیلی ممنون) اگر این بی اعتنایی و بی حرمتی به مردم كماكان ادامه یابد مسئولیت هر حوادثی متوجه آن وزارتخانه و شخص وزیر خواهد بود، متشكرم.

دبیر (امیر آبادی فراهانی) ـ جناب آقای پورحسین خیلی ممنون، نفر بعدی سركارخانم سیده فاطمه ذوالقدر نماینده محترم تهران بفرمایید.

فاطمه ذوالقدر (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و احترام خدمت هیأت رئیسه و همكاران محترم. در ابتدا (۲۹) فروردین سالروز ارتش جمهوری اسلامی ایران را به فرمانده كل قوا مقام معظم رهبری و به همه ارتشیان غیور در نیروهای هوایی، زمینی و دریایی تبریك می گویم و به همین مناسبت انتظار داریم كه صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح، افزایش حقوق بازنشستگان نظامی را اعم از ارتشی و سپاهی مطابق حقوق شاغلین اصلاح و ترمیم نماید و همینطور پیشاپیش هفته معلم و كارگر را تبریك عرض می نمایم و از وزرای محترم دو وزارتخانه درخواست می كنم موضوع بهبود حقوق و معیشت این دو قشر زحمت كش را هدف اصلی خود قرار دهند.

اما تذكراتم؛ تذكر اول من به وزیر محترم نیرو آقای چیت چیان، لزوم ساماندهی آب های جنوب تهران، احداث تصفیه خانه رودخانه سرخه حصار كه بتواند (۳۰) هزار هكتار زمین های جنوب استان تهران را آبیاری نماید و در نتیجه شاهد رونق اقتصادی و بهبود فضای تولید و كسب و كار در بخش كشاورزی و دامداری استان تهران باشیم.

تذكر دومم به آقای مهندس آخوندی وزیر محترم راه و شهرسازی؛ لزوم به اتمام رساندن پروژه مسكن مهر پردیس با توجه به اختصاص اعتبارات لازم و همینطور استارت متروی پردیس با توجه به اسكان جمعیت پیش بینی شده در این منطقه و همینطور پروژه متروی اسلامشهر با توجه به تخصیص اعتبارات لازم در بودجه امسال.

تذكر سوم من به آقای دكتر دانش آشتیانی وزیر محترم آموزش و پرورش؛ رسیدگی و توجه ویژه به وضعیت آموزشی و بهداشتی مدارس استان های كم برخوردار و محروم مانند سیستان و بلوچستان، هرمزگان و حاشیه نشینان كلان شهرها مانند تهران.

تذكر چهارم من به آقای رحمانی وزیر محترم كشور؛ لزوم تشكیل شورای شهر بخش خاوران شهر قیام دشت با توجه به آخرین آمارگیری ها كه جمعیت منطقه را بالغ بر (۴۹) هزار و (۲۰۰) نفر نشان می دهد و همینطور خواست اهالی محترم و طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی.

تذكر پنجم من به آقای قالیباف شهردار محترم تهران؛ أخیراً شاهد نصب پوسترهایی در سطح شهر تهران هستیم كه به تبعیض میان زن و مرد و ترویج زندگی مردسالارانه دامن می زند كه كاملاً مغایر قانون اساسی (امیرآبادی فراهانی ـ خیلی ممنون) و همچنین سیاست های برنامه ششم توسعه مبنی بر عدالت جنسیتی است و باعث تعمیق شكاف جنسیتی در جامعه می شود.

در پایان از همكاران محترم عضو كمیته تحقیق و تفحص صندوق ذخیره فرهنگیان درخواست می كنم كه تا اعلام نتایج نهایی كارشناسی تحقیق و تفحص را بر اساس قانون در این زمینه مصاحبه ننمایند كه این امر موجب تخریب ذهنیت فرهنگیان نشود. والسلام علیكم و رحمه الله

دبیر (امیر آبادی فراهانی) ـ نفر بعدی جناب آقای صفری نماینده محترم كرمانشاه بفرمایید.

احمد صفری (كرمانشاه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین

سلام عرض می كنم خدمت همكاران محترم. (۲۹) فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی ایران را تبریك عرض می نمایم. همكاران گرامی! همانطور كه استحضار دارید به دنبال واگذاری خلاف قاعده و مشكوك پالایشگاه كرمانشاه كه در سال ۱۳۹۳ به مبلغ (۱۱۰۰) میلیارد تومان قیمت گذاری شد كه متأسفانه در سال ۱۳۹۵ به مبلغ (۲۱۰) میلیارد تومان به فردی كه فاقد هرگونه صلاحیت می باشد واگذار شد. موضوع عدم واگذاری توسط مجمع محترم نمایندگان استان و اینجانب با جدیت و پیگیری كه پس از بررسی های صورت گرفته، تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری پالایشگاه در جلسه یكشنبه مورخ (۲۱) فروردین ۹۶ با حضور رئیس سازمان خصوصی سازی به اتفاق آراء مورد تصویب كمیسیون انرژی قرار گرفت.

مردم ولایتمدار و انقلابی كرمانشاه هنوز جانفشانی فرزندان زحمت كش خود را در پالایشگاه كرمانشاه كه زیر شدیدترین حملات هوایی دشمن بود فراموش نكرده اند. در این راستا از جناب آقای دكتر طیب نیا وزیر محترم اقتصاد و دارایی دو سؤال دارم. با توجه به هماهنگی صورت گرفته توسط كمیسیون انرژی دلیل عدم حضورتان در جلسه تحقیق و تفحص از واگذاری پالایشگاه در كمیسیون انرژی چیست؟

سؤال دوم؛ در عین اطلاع از تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری پالایشگاه كرمانشاه كه به اتفاق آراء در كمیسیون انرژی به تصویب رسید و ابهام در واگذاری چرا بعد از تصویب تحقیق و تفحص نسبت به تعیین اعضاء هیأت مدیره توسط بخش خصوصی اقدام شده است؟ (امیرآبادی فراهانی ـ جناب آقای صفری خیلی ممنون) (۳۰) ثانیه اجازه بدهید.

به دنبال حضور افراد یادشده پرسنل زحمت كش پالایشگاه در اعتراض به این اقدام در محل پالایشگاه تجمع كردند كه نهایتاً منجر به بازداشت پنج نفر از پرسنل می گردد كه متأسفانه در بازرسی های صورت گرفته از محل سكونت بازداشت شدگان شئونات آنان نیز رعایت نشده. اینجانب و مجمع نمایندگان به عنوان خادم مردم عزیز استان كرمانشاه تمام تلاش خود را برای جلوگیری از واگذاری ناعادلانه پالایشگاه به كار برده و از وزیر محترم اقتصاد و دارایی می خواهم (امیرآبادی فراهانی ـ خیلی ممنون) با تعیین تكلیف موضوع تحقیق و تفحص سریعاً نسبت به تغییر هیأت مدیره ممانعت به عمل آورد و صراحتاً اعلام می نمایم مسئولیت هرگونه عواقب احتمالی ناشی از این واگذاری به عهده وزیر محترم اقتصاد و دارایی می باشد.

همچنین ضمن تأكید بر رعایت دقیق نظم و انضباط توسط كاركنان محترم پالایشگاه از سازمان های ذی ربط و دستگاه قضائی خواستار رسیدگی به نحوه دستگیری و چگونگی بازرسی از محل سكونت پرسنل بازداشت شده می باشم. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

دبیر (امیر آبادی فراهانی) ـ خیلی ممنون، نفر بعدی جناب آقای لاهوتی نماینده محترم لنگرود بفرمایید.

مهرداد بائوج لاهوتی (لنگرود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

تذكر بنده به وزیر محترم جهاد كشاورزی است. جناب آقای حجتی! امسال بهای برگ سبز چای را شورای اقتصاد (۷) درصد افزایش داده، واقعاً من متأسفم، آیا واقعاً تورمی كه الان ما در جامعه داریم (۷) درصد است؟ كشاورز چای كار ما كودش را متناسب با تورم خریداری بكند، هزینه های كارگری خود را متناسب با تورم تأمین بكند بعد شما افزایش نرخ چای را (۷) درصد اعلام می كنید؟ واقعاً تأسف دارد.

آقای دكتر نوبخت! جناب عالی هم بالاخره دست اندركار این قضیه هستید، ما از جناب عالی هم سپاسگزاریم تا الان حمایت فرمودید اما (۷) درصد واقعاً افزایش ندهید بعد همینطور بگویید كه بگذارید این باغات چای تغییر كاربری پیدا بكند، بگذارید تبدیل به ویلا و ساختمان بشود. شما می روید از هندوستان و چین و جاهای دیگر محصول كشاورزی خودتان را وارد می كنید. نكنید، والله نكنید، بالله نكنید، ظلم نكنید، این ظلم است.

جناب آقای دكتر پزشكیان! مگر می شود افزایش نرخ (۷) درصد باشد؟ واقعاً این دور از انصاف است. (امیرآبادی فراهانی ـ جناب آقای لاهوتی خیلی ممنون)

 نكته آخر بنده؛ دوست خوب بنده جناب آقای دكتر ربیعی وزیر محترم كار و رفاه! این بیمارستان تأمین اجتماعی شما، بالاخره آمدند زمین را تحویل گرفتند هنوز پیمانكارش اجرایی نشده. من عاجزانه از شما خواهش می كنم، جناب عالی آمدید آنجا روی لودر نشستید، كلنگ نزدید كه با سرعت بیشتری این كار دنبال بشود. من خواهش می كنم، (امیرآبادی فراهانی ـ جناب آقای لاهوتی خیلی ممنون) آقای امیرآبادی! آقای دكتر نوبخت هم به من قول دادند، قول دادند كه قبل از انتخابات این كار اجرایی بشود. از جناب عالی هم می خواهم تأكید بكنید، متشكرم.

 

۱۲ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور

دبیر (امیر آبادی فراهانی) ـ تذكر كتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی كشور:

ـ آقایان: حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار)، اكبر رنجبرزاده (اسدآباد)، محمدمهدی برومندی (مرودشت، پاسارگاد و ارسنجان) و احمد امیرآبادی فراهانی (قم) به رئیس جمهور محترم در خصوص ضرورت صدور دستور برای پرداخت فوری طلب تولیدكنندگان بذر گندم و جو.

ـ آقای حشمت اله فلاحت پیشه (اسلام آباد غرب و دالاهو) به رئیس جمهور محترم در خصوص دستور انتشار موافقتنامه اعزام زائران حج به عربستان سعودی جهت اطلاع مردم ایران از حقوق تضمین شده خود.

ـ آقای ابوالفضل سروش (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر كشور در خصوص لزوم چاره اندیشی و برنامه ریزی بهتر برای مبارزه با مواد مخدر برای نجات كشور از این منجلاب.

به رئیس جمهور محترم در خصوص ارائه برنامه مدون برای رسیدگی به مشكلات و مسائل رزمندگان.

به وزیر راه و شهرسازی در خصوص اجرای دقیق ماده (۴۱) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران كه شركت های هواپیمایی خصوصی و دولتی را ملزم به ارائه معافیت هایی برای خانواده معزز ایثارگران نموده است.

ـ آقای داود محمدی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر آموزش و پرورش در خصوص عدم پرداخت حق التدریس نیروهای موظف و عدم صدور احكام افزایش سنواتی سال ۱۳۹۶ معلمین و كاركنان آموزش و پرورش.

ـ آقای حسن سلیمانی (كنگاور، صحنه، هرسین) به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص تسریع در تأمین امكانات پوشش تلفن های همراه در حوزه انتخابیه از طریق اپراتورهای مختلف.

ـ آقای حیدرعلی عابدی (اصفهان) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص توقف پرداخت تسهیلات و ساخت و مشاركت مدنی در حوزه مسكن.

ـ آقای حیدرعلی عابدی و خانم ناهید تاج الدین (اصفهان) به وزیر كشور در خصوص رفع محرومیت ها و معضلات منطقه محروم شرق اصفهان.

ـ آقایان: علی وقفچی (زنجان و طارم) و علی محمد شاعری (بهشهر، نكا و گلوگاه) به رئیس جمهور محترم و وزیر جهاد كشاورزی در خصوص تجدیدنظر در قیمت گذاری گندم حداقل بر اساس نرخ تورم.

ـ آقای حسن سلیمانی (كنگاور، صحنه، هرسین) به وزیر جهاد كشاورزی در خصوص تسریع در تأمین منابع مالی لازم برای توسعه آبیاری و احداث جاده های بین مزارع در حوزه انتخابیه.

به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در خصوص تسریع در حل مشكلات بیكاری جوانان در استان كرمانشاه و فعال كردن واحدهای متوقف و تعطیل شده تعاونی.

به وزیر ورزش و امور جوانان در خصوص تسریع در تأمین عادلانه تجهیزات و امكانات ورزشی در حوزه های انتخابیه و رفع تبعیض در این زمینه.

به وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص تسریع در رفع مشكل مالی و راه اندازی واحدهای تعطیل شده و نیمه تعطیل صنعتی، تولیدی و خدماتی در حوزه انتخابیه.

ـ آقایان محمدعلی پورمختار (بهار و كبودرآهنگ) و احد آزادی خواه (ملایر) به وزیر كشور در خصوص ضرورت رعایت قانون در برگزاری انتخابات شوراهای شهر و روستا و ارسال پرونده داوطلبین از سوی هیأت های اجرایی به هیأت های نظارت.

ـ آقایان: نادر قاضی پور (ارومیه) و علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر نفت در خصوص جلوگیری از افزایش قیمت بی رویه گاز مصرفی خانگی علی رغم اعلام قبلی.

ـ آقای علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در خصوص علت عدم تكمیل خانه امید سالمندان شهرستان های محلات و دلیجان.

به وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص تجدیدنظر در أخذ جرایم مالیاتی نجومی و پایه مالیاتی حوزه انتخابیه.

به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص اینكه مجتمع های فرهنگی شهرستان های محلات و دلیجان نیمه كاره رها شده است و اقدامی نمی شود.

به وزیر جهاد كشاورزی در خصوص علت عدم تعیین تكلیف زمین اردوگاه بهزیستی شهرستان محلات و تغییركاربری كه مرتبط با آن وزارتخانه می باشد.

به وزیر نیرو در خصوص رهاسازی حقآبه كشاورزان حاشیه رودخانه قمرود، نیم ور، باقرآباد و سایر روستاها از سدهای گلپایگان و كوچه ری.

به وزیر راه و شهرسازی در خصوص رسیدگی عاجل به چهار خطه كردن جاده دلیجان ـ نراق و همچنین مشهداردهال و جاده زیرآب محلات و اصلاح جاده آبگرم محلات.

ـ آقای نادر قاضی پور (ارومیه) به رئیس جمهور محترم در خصوص تذكر به بانك مركزی در رابطه با سلب اختیار برای صیانت و نگهداری از سپرده مردم نزد تمامی بانك های دولتی و غیردولتی.

به رئیس جمهور محترم و وزرای كشور، راه و شهرسازی و جهاد كشاورزی در خصوص تسریع در بازسازی و پرداخت خسارت دیدگان سیل أخیر آذربایجان.

ـ آقای سیدجواد حسینی كیا (سنقر) به وزیر آموزش و پرورش در خصوص عدم چاره اندیشی برای مدیریت ضعیف، ناكارآمد و سیاسی آموزش و پرورش استان كرمانشاه.

به رئیس جمهور محترم در خصوص عدم اراده دولت برای پرداخت خسارت سرمازدگی سال ۹۴ كشاورزان شهرستان سنقر و كلیایی درحالی كه دو بار در دولت مصوب شده است.

ـ آقایان: علی ساری، جواد كاظم نسب و همایون یوسفی (اهواز، باوی، حمیدیه و كارون) به وزیر نیرو در خصوص عدم برق رسانی روستای ابوهاون در شهرستان باوی و روستای خسرج شهرستان حمیدیه بعد از گذشت (۳۸) سال از عمر انقلاب و همچنین منطقه سیاحی اهواز.

ـ آقای شهباز حسن پوربیگلری (سیرجان و بردسیر) به وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص برگزاری جلسه با هیأت مدیره مؤسسه كاسپین و دستور همكاری، ارائه طریق و هماهنگی لازم با نهادهای مربوطه جهت حل مشكل سرمایه گذاران مؤسسه كاسپین و فرشتگان.

ـ آقای عبدالله سامری (خرمشهر) به وزرای امور اقتصادی و دارایی و جهاد كشاورزی در خصوص علت عدم پاسخگویی در تخریب زمین های كشاورزی منطقه غرب كارون خرمشهر توسط شركت نی شكر میرزاكوچك و امیركبیر.

ـ آقای نادر قاضی پور (ارومیه) به رئیس جمهور محترم و وزرای صنعت، معدن و تجارت و تعاون، كار و رفاه اجتماعی در خصوص جلوگیری از تعطیلی كارخانجات قدیمی كه مردم به محصولات آنها نیازمند بوده اند و چاره اندیشی هم برای كارگران آنها بشود.

ـ آقایان: نادر قاضی پور (ارومیه) و علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به رئیس جمهور محترم و وزرای تعاون، كار و رفاه اجتماعی و امور اقتصادی و دارایی در خصوص تسریع در اجرای برنامه پنجساله ششم، افزایش مستمری تحت پوشش بهزیستی و كمیته امداد كه حداقل (۲۰) درصد دستمزد كارگران می باشد.

به رئیس جمهور محترم و وزرای نفت و راه و شهرسازی در خصوص تسریع در ابلاغ بودجه سال ۹۶ در رابطه با قیر رایگان برای جاده های روستایی به خصوص مناطق آسیب دیده جدید ناشی از سیل أخیر.

ـ آقای امیر خجسته (همدان و فامنین) به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در خصوص لزوم توجه جدی به پدیده رو به گسترش طلاق در جامعه و مقابله با این ناهنجاری اجتماعی.

به وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص برنامه ریزی جدی جهت احیای كارخانه های تعطیل شده.

ـ آقای علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به همراه (۲۰) نفر از نمایندگان تهران به وزیر كشور در خصوص جلوگیری از برگزاری انتخابات شورای روستا به جای شورای اسلامی شهر در قیام دشت كه مركز بخش می باشد با توجه به صراحت اصلاحیه قانون تقسیمات كشوری مصوب ۱۳۸۹.

ـ آقایان: محمدعلی پورمختار (بهار و كبودرآهنگ)، احد آزادی خواه (ملایر) و جلیل رحیمی جهان آبادی (تربت جام، تایباد و باخرز) به وزیر كشور در خصوص رعایت قانون در برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و ارسال پرونده ها از سوی هیأت های اجرایی به هیأت های نظارت.

آقای رئیس! تذكر كتبی نمایندگان تمام شد.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! اگر اجازه بدهید آقای داداشی و بعد هم آقای حاجی وقت اخطار دارند. جناب آقای داداشی بفرمایید.

ولی داداشی (آستارا) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! من اخطار اصل (۱۵۲) قانون اساسی را خدمت شما دارم. اتفاق ناگواری كه در فرودگاه تفلیس گرجستان برای هموطنان عزیز ما افتاده و بسیار ناگوار بوده متأسفانه زنان ایرانی را به بهانه بازرسی در ملأ عام لخت كردند و شاهدان عینی هم وجود دارند. اگر دوستان دستگاه سیاست خارجی این عزیزان شاهد را بخواهند ما اینها را معرفی می كنیم. غیرت ایرانی، عزت ایرانی و شرف ایرانی كجا رفته؟ ما تا كی می خواهیم كوتاهی بكنیم؟ چرا باید انفعال داشته باشیم، انفعالی عمل كنیم در مقابل این نوع كشورهایی كه با شهروندان ایرانی به صورت خصومت آمیز برخورد می كنند؟

من از هیأت رئیسه محترم خواهشمندم كه این را پیگیری بفرمایند و دوستان عزیزی كه از دستگاه سیاست خارجی در صحن علنی مجلس حضور دارند این را پیگیری بكنند، تشكر می كنم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، آقای داداشی! اگر مدركی وجود دارد معاون امور مجلس وزارت خارجه اینجا هست. لطفاً مدارك خود را ارائه بدهید، چون ما با گرجستان روابطمان خوب است، حالا آن اطلاعات را به ایشان بدهید الان خدمت شما هستند، معرفی كنید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای حاجی بفرمایید.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

 بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! بنده اولین تذكرم تبصره (۳) ماده (۱۶۷) است كه لایحه قانون آزمایشی مدیریت خدمات كشوری را دولت بایستی بیاورد و در آن خواهشم این است و انتظار است كه نگاه عدالت محورانه داشته باشد، خصوصاً در جهت رفع تبعیض بین افراد نیروهای مسلح اعم از شاغل و بازنشسته خصوصاً نیروهای عزیز ارتشی كه امروز هم روز ارتش است.

تذكر بعدی بند (۱۱) ماده (۲۴) است، حفظ شأن و جایگاه مجلس از این جهت كه احكام دائمی برنامه اواخر سال گذشته تصویب شد و یكی از مواد آن بیمه روستایی و عشایر بود كه این عزیزان با سن (۷۰) سال و با (۱۰) سال پرداخت بیمه بازنشست بشوند هنوز این قانون اجرا نشده و خیلی از این عزیزان از دنیا رفتند یا دارند از دنیا می روند. لذا خواهش آنها این است كه دولت و همچنین وزیر تعاون این را دنبال بكنند كه اجرایی بشود.

آخرین نكته ای كه هست به آقای چیت چیان است. آقای چیت چیان، وزیر محترم نیرو! به داد كشاورزان دشت برخوار برسید، این عزیزان (۸۰) میلیون متر مكعب آب از شما خریداری كرده اند. خوشبختانه به شرق و غرب شما آب دادید اما كشاورزان مظلوم دشت برخوار، گرگاب و گز هنوز منتظر هستند كه حقشان داده بشود.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، متشكرم.

 

۱۳ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

نایب رئیس (پزشكیان) ـ جلسه بعدی ما ساعت (۸) صبح فردا چهارشنبه (۳۰) فروردین ماه ۱۳۹۶ است، دستور جلسه ادامه دستور هفتگی است. پایان جلسه را اعلام می كنم.

 

(جلسه ساعت ۱۲:۱۲ پایان یافت)

 

رئیس مجلس شورای اسلامی

علی اردشیرلاریجانی


 

۱۴ ـ ضمیمه:

الف ـ فهرست مصوبات

 

عنوان

ثبت

كمیسیون اصلی

كمیسیون فرعی

توضیحات

لایحه هوای پاك

۸۳

كشاورزی، آب و منابع طبیعی

اقتصادی، امنیت ملی و سیاست خارجی، انرژی، بهداشت و درمان، شوراها و امور داخلی كشور، صنایع و معادن، عمران، فرهنگی، قضائی و حقوقی

متعاقب جلسات ۲۷،  ۷۷، ۹۶، ۹۷، ۹۸، ۹۹ و  ۱۰۰ به دلیل ادامه رسیدگی تغییری در آمار مصوبات ارسالی به شورای نگهبان ایجاد نمی نماید.

 

 

 

ب ـ فهرست طرح های اعلام وصول شده

 

عنوان

ثبت

كمیسیون اصلی

كمیسیون فرعی

امضا كنندگان

طرح یك فوریتی تشكیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی

۲۶۱

ارجاع طرح های مزبور به كمیسیون تحت بررسی است

استخراج امضاهای طرح های مزبور تحت بررسی است

طرح یك فوریتی الحاق یك ماده به قانون تعیین تكلیف استخدامی معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش با اصلاحات و الحاقات بعدی

۲۶۲

 

 

ج ـ فهرست سؤال های اعلام وصول شده

 

عنوان

وزیر مورد سؤال

سؤال كنندگان

در خصوص علت عدم رعایت دقیق دستورالعمل تبدیل وضعیت مربیان حق التدریس فنی و حرفه ای

علی ربیعی

(تعاون، كار و رفاه اجتماعی)

جلال محمودزاده

(مهاباد)

عبدالكریم حسین زاده

(نقده و اشنویه)

كشاورزی در خصوص عمل نكردن سازمان مركزی تعاون روستایی به وظایف قانونی در جهت حمایت از كشاورزان

محمود حجتی

(جهاد كشاورزی)

سیدكمال الدین شهریاری

(دشتی و تنگستان)

 

 


د ـ فهرست سؤال مطرح شده

 

عنوان سؤال ملی

اعلام وصول

شماره و تاریخ چاپ گزارش

كمیسیون گزارش دهنده

نماینده طراح سؤال

مقام مورد سؤال

توضیحات

علل بی برنامگی در بخش حمل و نقل ریلی چیست؟

جلسه ۴۶

۲/۹/۹۵

شماره (۵۶)

۲۳/۱/۹۶

عمران

نادر قاضی پور

عباس آخوندی

(راه و شهرسازی)

با توجه به توضیحات وزیر، سؤال مزبور از سوی مجلس وارد تشخیص داده نشد.

 

 

 

عملكرد مجلس تا پایان جلسه صد و یكم

 

الف ـ وضعیت طرحها و لوایح

 

 

 

 

 

جمع كل اعلام وصولی ها                     ۲۶۲

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طرح های نمایندگان

۱۳۵

 

طرح های شورای عالی استان ها

۱

 

 

لوایح

۱۲۶

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                               
 

 

عنوان آخرین وضعیت

طرح نمایندگان

طرح

شورای عالی استان ها

لایحه

جمع

مصوبات ارسالی به شورای نگهبان

ـ

ـ

۱

۱

مصوبات ارسالی به مجمع تشخیص مصلحت نظام

۱

ـ

۲

۳

مسكوت مانده

ـ

ـ

ـ

ـ

تحت بررسی در مجلس

۱۰۷

۱

۷۵

۱۸۳

قوانین ابلاغی به دولت

۱۱

ـ

۴۲

۵۳

مسترد شده

۵

ـ

۱

۶

بایگانی شده

۱۱

ـ

۵

۱۶

جمع كل

۱۳۵

۱

۱۲۶

۲۶۲

 

 

 

 

ب ـ وضعیت سؤال ها، استیضاح ها و تحقیق و تفحص ها

 

 

 

 

 

اعلام وصولی ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سؤال ها

۷۵

 

استیضاح ها

۲

 

تحقیق و تفحص ها

۹

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عنوان آخرین وضعیت

سؤال

استیضاح

تحقیق و تفحص

 

 

مسترد شده/ رد شده

۵

۱

۱

 

 

تحت بررسی

۴۵

ـ

۸

 

 

طرح در جلسه علنی

۲۵

۱

ـ

 

 

جمع كل

۷۵

۲

۹

 

                                   
 

 

 ۱ـ براساس ماده ۱۱۸ آیین نامه داخلی مجلس به دلیل به نصاب نرسیدن تعداد امضاء لذا اسامی امضاءكنندگان این بیانیه در مشروح مذاكرات درج نمی گردد.

 نام
پست الکترونيک
پيام شما