آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۳
بازديد امروز: ۲۹۷
بازديد روز قبل: ۴۲۵
بازديد هفته: ۳۲۵۷
بازديد ماه: ۵۹۷۶
بازديد کل: ۶۲۸۱۰۷۸
آي پي: ۹۲.۲۲۲.۲۱۲.۱۵۵
مشروح مذاكرات مجلس > بانك متنی مشروح مذاكرات > ۱۳۹۶/۰۷/۱۸
۲۴۸ بازدید
 
   

مشروح مذاكرات مجلس شورای اسلامی جلسه (۱۰۰) - دوره دهم ۱۳۹۶/۰۱/۲۷


        

 

 

 

 

جلسه   یكصدم

(۱۰۰)

 

۲۷  فروردین ماه  ۱۳۹۶ هجری شمسی

۱۸ رجب   ۱۴۳۸ هجری قمری

 

دوره دهم ـ اجلاسیه اول

۱۳۹۶ ـ  ۱۳۹۵

 

 جلسه ساعت هشت و `پانزده دقیقه روز یكشنبه به ریاست آقای علی اردشیرلاریجانی «رئیس مجلس» رسمیت یافت

 

 

 

 

عناوین مندرجات:

۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

۲ ـ  تلاوت آیاتی از قرآن مجید

 ۳ ـ بیانات رئیس محترم مجلس شورای اسلامی در خصوص حادثه سیل در برخی استانهای كشور و مسائل پیش آمده در خصوص ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری

۴ ـ ادامه رسیدگی به لایحه هوای پاک (ثبت ۸۳)

۵ ـ ناطقین جلسه آقایان: محمدنعیم امینی فرد، بهروز بنیادی، احمد مرادی و رسول خضری و خانم زهرا سعیدی مباركه

۶ ـ اعلام وصول طرح اصلاح ماده (۴۵) قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با قید دوفوریت و رد فوریت آن (ثبت ۲۶۰)

۷ ـ تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

۸ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور

۹ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

۱۰ ـ ضمیمه: الف ـ فهرست مصوبات                                         ب ـ فهرست طرح اعلام وصول شده

جلسه ساعت  دوازده و بیست و دو دقیقه به ریاست آقای علی مطهری «نایب‌رئیس دوم» پایان یافت                                   

 

           
 


 

۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

رئیس ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه با حضور ۲۱۱ نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دستور جلسه صدم روز یكشنبه بیست و هفتم فروردین ماه ۱۳۹۶ هجری شمسی مطابق با هجدهم رجب ۱۴۳۸ هجری قمری:

۱ ـ ادامه رسیدگی به گزارش شور دوم کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مورد لایحه هوای پاک.

۲ ـ گزارش كمیسیون مشترك در مورد طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد (اعاده شده از شورای نگهبان ۳).

۳ ـ گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه اجرای ماده (۷۰) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲).

۴ ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد طرح یک فوریتی تنقیح قوانین مالیاتی کشور.

۵ ـ گزارش کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مورد لایحه حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های کشور.

۶ ـ گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه معاهده معاضدت دوجانبه در امور کیفری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کره.

۷ ـ گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه معاهده استرداد مجرمین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کره.

 

۲ ـ تلاوت آیاتی از قرآن مجید

رئیس ـ تلاوت آیاتی از کلام الله مجید.

(آیات ۱۶۵ ـ۱۶۲ از سوره مبارکه «انعام توسط قاری محترم آقای اكبر سلامی تلاوت گردید)

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم

قُلْ إِنَّ صَلاتِی وَ نُسُكِی وَ مَحْیایَ وَ مَماتِی لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِینَ * لا شَرِیكَ لَهُ وَ بِذلِكَ أُمِرْتُ وَ أَنَا أَوَّلُ الْمُسْلِمِینَ * قُلْ أَ غَیْرَ اللَّهِ أَبْغِی رَبًّا وَ هُوَ رَبُّ كُلِّ شَیْ‏ءٍ وَ لا تَكْسِبُ كُلُّ نَفْسٍ إِلاَّ عَلَیْها وَ لا تَزِرُ وازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرى‏ ثُمَّ إِلى‏ رَبِّكُمْ مَرْجِعُكُمْ فَیُنَبِّئُكُمْ بِما كُنْتُمْ فِیهِ تَخْتَلِفُونَ * وَ هُوَ الَّذِی جَعَلَكُمْ خَلائِفَ الْأَرْضِ وَ رَفَعَ بَعْضَكُمْ فَوْقَ بَعْضٍ دَرَجاتٍ لِیَبْلُوَكُمْ فِی ما آتاكُمْ إِنَّ رَبَّكَ سَرِیعُ الْعِقابِ وَ إِنَّهُ لَغَفُورٌ رَحِیمٌ *

(صدق الله العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

رئیس ـ از جناب آقای سلامی قاری محترم تشکر می کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ به نام خداوند بخشنده مهربان

«بگو نمازم، عباداتم، زندگیم، مرگم همه از آن خداوندی است كه پروردگار جهانیان است. او را شریكی نیست و من مأمور این پیام هستم و من نخستین مسلمانانم. بگو آیا با اینكه او پروردگار همه چیز است رواست كه من پروردگار دیگر طلب كنم و هیچكس كاری نمی كند كه وبال آن بر گردن او نباشد و هیچ باربرداری بار دیگری را بر دوش نمی گیرد سرانجام بازگشت تان به جانب پروردگارتان است و آنگاه او به شما درباره آنچه بر سرش اختلاف می ورزیدید خبر خواهد داد. و او آن خدایی است كه شما را در زمین جانشین پیشینیان كرد و بعضی را بر دیگران در مراتب برتری بخشید تا با آنچه به شما داده آزمایش تان كند به راستی كه پروردگار تو زود كیفر می دهد و به راستی كه او آمرزنده ای مهربان است . راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ (حضار صلوات فرستادند).

اسامی تأخیركنندگان جلسه امروز عبارتند از آقایان: محمد دامادی نماینده محترم ساری، مجتبی ذوالنوری نماینده محترم قم، علی رستمیان نماینده محترم دلفان، قاسم ساعدی نماینده محترم دشت آزادگان و هویزه، سیدمحسن علوی نماینده محترم لامرد، محمد فیضی نماینده محترم اردبیل، حسن لطفی نماینده محترم رزن، علیرضا محجوب نماینده محترم تهران، محمدرضا نجفی نماینده محترم تهران و همایون هاشمی نماینده محترم میاندوآب.

 

۳ ـ بیانات رئیس محترم مجلس شورای اسلامی در خصوص حادثه سیل در برخی استانهای كشور و مسائل پیش آمده در خصوص ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری

رئیس ـ بسم الله الرحمن الرحیم

محضر نمایندگان محترم سلام عرض می كنم. دو نكته است كه لازم است تقدیم حضورتان كنم. یك بحث در مورد سیل و حوادث پیرامونی آن در چند استان است، آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، كردستان، كرمانشاه و زنجان كه متأسفانه تخریب زیادی داشت، به ویژه در آذربایجان كه ما تلفات زیادی داشتیم و آخرین آمار حدود (۴۱) نفر را اعلام كردند. ضایعه خیلی تأسف آوری است. مجلس شورای اسلامی با خانواده محترم جانباختگان همدردی می كند و به آنها تسلیت عرض می كنیم و همچنین لازم است دستگاه های اجرایی همان طور كه رهبری معظم هم دستور دادند با شدت و حدت و تمام قوا تلاش كنند كه هم حادثه را كنترل كنند و به آسیب دیدگان كمك كنند و برای خساراتی كه به وجود آمده راه حلی داشته باشند.

من همین جا از كمیسیون عمران هم می خواهم تا با سرعت هیأتی را اعزام و رسیدگی كنند كه هم كمك رسانی به مردم در اسرع وقت و به خوبی انجام شود و همچنین پیگیری كنند كه چرا این حادثه به این صورت رخ داد و ریشه یابی كنند و گزارش آن را به مجلس بدهند.

نكته دومی كه می خواهم عرض كنم در مورد انتخابات است. ما در این فصل سه انتخابات داریم، انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات مجلس شورای اسلامی در برخی از حوزه هایی كه در دور اول دچار مشكل شدند و هم انتخابات شوراهای اسلامی. خوشبختانه ما تا اینجا در مسیر كار مشكلی نداشتیم و نام نویسی انتخابات شوراها انجام شد، تقریباً به قاعده هم بود و هیأتهای اجرایی رسیدگی كردند، هیأتهای نظارت هم در حال كار هستند. مجلس هم چون وظیفه نظارت دارد، دارد موضوع را با جدیت دنبال می كند، هیأت مركزی نظارت بر شوراها هم دارند كارشان را دنبال می كنند.

در مورد مجلس هم نام نویسی ها انجام شد، مسیر كارش دارد طی می شود.

در انتخابات ریاست جمهوری با آخرین آماری كه دیشب اعلام شد حدود بیش از (۱۶۰۰) نفر نام نویسی كردند. از جهتی هم خوب است، مردم آن قدری كه احساس می كنند وظیفه شان است حضور پیدا كرده اند. در قانون اساسی یك شرایطی را برای كاندیداهای ریاست جمهوری گذاشته اند. جدای از ایرانی الاصل بودن، متدین بودن و شرایط دیگری كه در قانون اساسی آمده چند تا ویژگی گذاشتند، یكی اینكه مدیر و مدبر باشد و دیگر جزء رجال سیاسی و مذهبی باشد.

ما در دوره های گذشته تقریباً همین مسأله را داشتیم، چون من این روزها می بینم در رسانه ها كراراً این بحث می شود كه چرا قانون در این زمینه مشخص نكرده و حضرت آیت الله مكارم شیرازی هم بیاناتی در همین زمینه داشتند كه چرا طوری شده كه گاه افراد آنجا می آیند و وقتی از آنها سؤال می شود شما شرایط را دارید، می گویند ما می دانیم شرایط را نداریم، ولی برای اینكه این هیجان را حس كنیم آمدیم. این وهن كار مهم ریاست جمهوری است.

منتها من باید این نكته را متذكر شوم، این مشكل مربوط به مجلس نیست، ما در این زمینه قانون تصویب كردیم، قانون مفصلی هم تصویب كردیم كه فردی برای اینكه مدیر و مدبر باشد باید چه ویژگی هایی داشته باشد كه از آن برداشت شود مدیر و مدبر در این سطح است. باید سوابق اجرایی اش چه باشد؟ یا چه افرادی آن را تأیید كنند كه ایشان مدیر و مدبر است؟ اگر در بخش خصوصی بود باید چه شرایطی داشته باشد؟ مفهوم رجل سیاسی چیست؟ ما این را باز كردیم. رجل مذهبی بودن یعنی چه؟ در یك قانون مفصلی این را روشن كردیم و این قانون در مجلس قبل به شورای نگهبان داده شد، بعد از اینكه در مجلس تصویب شد شورای نگهبان این را رد كرد و استدلال شان این بود كه این تشخیص بر عهده شورای نگهبان است و حتی آیت الله جنتی به من گفتند من همه اینها را قبول دارم، ولی ما این را به صورت آیین نامه در شورای نگهبان تصویب می كنیم، چون شورای نگهبان طبق قانون اساسی مسئول این كار شد. این كار را هم انجام ندادند. حالا در رسانه ها می گویند چرا قانون وجود ندارد؟ قانون را كه ما تصویب كردیم.

البته من در این زمینه ملاحظه دارم، اینكه شورای نگهبان یك آیین نامه ای برای خودش داشته باشد معنی اش این نیست كه این نفاذ در بیرون داشته باشد. اگر بخواهد در بیرون نفاذ داشته باشد مجلس باید تصویب كند. به هر حال ما كارمان را انجام دادیم، الان كه دوباره این بحث در جامعه مطرح شده، اگر شورای نگهبان قبول كند، همان قانونی كه فرستادیم را تأیید كنند، اگر ایرادی دارد اصلاح كنند، مجلس آن را دوباره برای شورا بفرستد. بنابراین اگر مسأله در جهان مطرح است، مخصوصاً اصحاب رسانه ها و صاحب نظران بدانند ما این موضوع را كاملاً حس كردیم، برای این چاره اندیشی كردیم، چارچوب قرار دادیم و برای آن قانون تصویب كردیم و این قانون به شورای نگهبان رفت، تشخیص شورای نگهبان این بود. لذا ما نباید پاسخگو باشیم.

حالا این حادثه كه رخ داده، من خواهش می كنم عزیزان ما در شورای نگهبان بار دیگر به این موضوع توجه كنند، اگر متوجه این مسأله هستند رسیدگی كنند، اگر ملاحظاتی در این مسأله دارند بدهند كه این مسأله حل شود كه در سالهای بعد دچار این موضوع نباشیم. من لازم دیدم این توضیح را بدهم، چون دیدم بحث می شود كه چرا مجلس قانونی نگذرانده، مجلس قانون گذرانده است.

 

۴ ـ ادامه رسیدگی به لایحه هوای پاک (ثبت ۸۳)

رئیس ـ دستور را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همكاران گرامی عرض سلام و ادب و احترام دارم. آقای رئیس! در ادامه رسیدگی به لایحه هوای پاك تا ابتدای ماده (۱۸) مورد بررسی قرار گرفت. اگر اجازه بفرمایید ماده (۱۸) را البته با بعضی از اصلاحات نگارشی كه انجام شده جهت بحث قرائت كنم.

رئیس ـ بفرمایید قرائت كنید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۱۸ ـ وزارت نفت مكلف است حداكثر تا سه سال پس از لازم الاجرا شدن این قانون، سوخت تولیدی كشور از جمله بنزین، نفت گاز، نفت كوره و نفت سفید را مطابق با استانداردهای ملی مصوب عرضه نماید. سازمان مكلف است از تولید سوخت غیراستاندارد جلوگیری به عمل آورد.

پس از مهلت موضوع این قانون سازمان موظف است از واردات سوخت فاقد استاندارد ملی جلوگیری به عمل آورد. وزارت نفت، سازمان ملی استاندارد ایران و سازمان موظفند گزارش عملکرد این ماده را هر شش ماه یک بار منتشر نمایند.

آقای دكتر! اینجا پیشنهاد هست.

رئیس ـ پیشنهاد داریم مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای ادیانی مخالف هستند، بفرمایید.

سیدعلی ادیانی (قائمشهر، سوادكوه، جویبار، سیمرغ و سوادكوه شمالی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران محترم عنایت كنند! ما اینجا به نوعی داریم تكلیف مالایطاق را اعمال می كنیم. همكاران عزیز ما متن را عنایت كنند، این دقیقاً دست دولت و وزارت نفت را می بندد. ما داریم حكمی را می آوریم كه عملاً قابلیت اجرایی ندارد. عنایت كنید؛ «وزارت نفت مكلف است حداكثر تا سه سال پس از لازم الاجرا شدن این قانون الی آخر «مطابق با استانداردهای ملی مصوب ، این تأمین اعتبار می خواهد، این هزینه می خواهد، با یك انشا و دو تا خط نوشتن كه مسأله حل نمی شود. اگر این طور بود كه مشكلات عالم حل بود.

دوستان عزیز ما احكامی كه می آورند الزاماتش را هم تهیه كنند، مقدماتش را هم فراهم كنند، بعد در بخش آخر هم یك حكمی دارد مبنی بر اینكه «سازمان مكلف است از فعالیت پالایشگاه های فاقد تولید سوخت استاندارد جلوگیری به عمل آورد . این اصلاً كشور را قفل می كند. شما می دانید ما هنوز به علت آن عوارض تحریم برای واردات، تكنولوژی و فناوری لازم برای تقویت و ارتقای سطح فنی و مجموعه مباحث در پالایشگاه ها را بأی نحوٍ در اختیار نداریم. وقتی داریم چنین حكمی می دهیم یعنی عملاً در پالایشگاه ها بسته شود. پالایشگاه های ما الان خصوصی است، دو تا پالایشگاه داریم كه یكی آبادان و یكی اراك است، اراك هم كه در شرف واگذاری است. شما در پالایشگاه های خصوصی به اعتقاد من با این كار قطعاً موانع جدی در فرآیند تولید ایجاد خواهید كرد.

استدعای بنده این است كه دوستان محبت كنند، آقای دكتر لاریجانی هم اگر این را عنایت بفرمایند، جناب آقای دكتر عزیز! این قطعاً مشكل ایجاد می كند. این عملاً قابلیت اجرایی ندارد، پالایشگاه ها را با مشكل مواجه خواهد كرد، اعتبارات لازم و منابع مالی لازم هم در اختیار اینها نیست.

در بخش پایانی دارد كه «سازمان موظف است از واردات سوخت فاقد استاندارد ملی جلوگیری به عمل آورد . این كار خوبی است، ما این را قبول داریم. پاراگراف دوم الاّ و لابد است، با توجه به آلودگی هوا و با توجه به مباحثی كه وجود دارد ما این پاراگراف دوم را قبول داریم، بحث واردات است، واردات سوخت در چارچوب استانداردها و شاخص ها باشد و طبیعتاً به نفع كشور است و به مجموعه هوای پاك و سالم كمك می كند. اما همكاران محترم! من استدعا می كنم، بند «الف ظاهر قشنگی دارد، حكم قشنگ تری هم در آن ملفوف است، اما قابلیت اجرایی ندارد، برای دستگاه عسر و حرج ایجاد می كند، تكلیف مالایطاق است، اضرار به غیر یعنی به دولت هم مصداق آن است، متشكرم.

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای سعیدی موافق هستند، بفرمایید.

محمداسماعیل سعیدی (تبریز، آذرشهر و اسكو) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

اولاً این حادثه سیل در استانهای مختلف كشورمان به ویژه و خصوصاً آذربایجان شرقی را به هموطنان عزیزمان و همشهریان عزیز بنده كه متأسفانه جان خودشان را در این حادثه از دست دادند تسلیت عرض می كنم و از ریاست محترم مجلس تشكر می كنم كه كمیسیون عمران را موظف فرمودند كه بروند و از نزدیك ریشه های این اتفاق و حادثه را كه باعث از دست رفتن عزیزان مان شد، بررسی كنند.

بنده موافق هستم به خاطر اینكه بالاخره ما بایستی تلاش كنیم كه سوخت مورد نیاز كشور در سطح استانداردهای ملی در داخل خود كشور تولید شود. تعدادی معتقد هستند كه این سوخت بایستی با استانداردهای خارجی وارد شود، در حالی كه این زمینه و این امكانات در داخل كشور وجود دارد و نیاز نیست كه ما تلاش دیگری را در ارتباط با واردات داشته باشیم. لذا استاندارد كردن تولیدات داخلی و تأكید بر این قضیه و همچنین مكلف كردن وزارت نفت مبنی بر اینكه ما این داشته های بسیار عظیمی كه در داخل خود كشورمان داریم، به ویژه نفتی كه خودمان تولید می كنیم یكی از ضرورت ها است. لذا درخواست بنده این است كه دوستان عزیز و همكاران محترم با این بند موافقت داشته باشند.

رئیس ـ متشكریم، دولت و كمیسیون هم موافق هستند.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! اخطار دارند.

رئیس ـ اخطار اگر در همین زمینه است بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای قاضی پور اخطار دارند، بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای لاریجانی! اخطار اصل نوزدهم: «مردم‏ ایران‏ از هر قوم‏ و قبیله‏ كه‏ باشند از حقوق‏ مساوی‏ برخوردارند و رنگ‏، نژاد، زبان‏ و مانند اینها سبب‏ امتیاز نخواهد بود . از رهبری معظم نظام مقدس تشكر می كنیم كه به داد آذربایجان رسید. از حضرت عالی به عنوان رئیس مجلس هم تشكر می كنیم كه مأموریت خاصی به كمیسیون دادید. آقای لاریجانی! ولی از دولت گلایه دارم، ما آدم نیستیم؟ چرا عزای عمومی اعلام نكردند؟ آقای لاریجانی! در زلزله ورزقان هم عزای عمومی نشد، در این سیل هم عزای عمومی نشد. آقای لاریجانی! از حق و حقوق آذربایجان دفاع كنید. والسلام

رئیس ـ متشكریم، دولت موافق است. حضار ۲۲۰ نفر، اصل ماده (۱۸) را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. ماده (۱۹) را قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۱۹ ـ وزارت نیرو مكلف است نسبت به توسعه، تولید و عرضه انرژی های تجدیدپذیر و پاك بهینه به نحوی اقدام نماید که حداقل (۳۰) درصد افزایش سالانه ظرفیت مورد نیاز برق كشور از انرژی های تجدیدپذیر تأمین شود.

آقای دكتر! اینجا هم پیشنهاد داریم.

رئیس ـ مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای ملكی مخالف هستند، بفرمایید.

ولی ملكی (مشكین شهر) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

بنده حادثه ناگوار خسارتی كه برای مردم آذربایجان و اردبیل وارد شده و همچنین عده ای از عزیزان جان خود را از دست دادند را به بازماندگان تسلیت عرض می كنم.

در ارتباط با ماده (۱۹) اشاره شده است: «وزارت نیرو مكلف است نسبت به توسعه، تولید و عرضه انرژی های تجدیدپذیر و پاك بهینه به نحوی اقدام نماید که حداقل (۳۰) درصد افزایش سالانه ظرفیت مورد نیاز برق كشور از انرژی های تجدیدپذیر تأمین شود .

عزیزان ببینید! ما قانون را وضع می كنیم، از نظر محتوایی هم خیلی دقیق تصویب و تعریف می شود، اما متأسفانه قانون در كشور ما ضمانت اجرایی ندارد. من یك مثال می زنم، در شهرستان مشكین شهر در دامنه سبلان از (۱۵) سال قبل تولید انرژی پاك از بخارات موجود در دل زمین طراحی شده، همزمان با كشور ما كشور تركیه شروع كرده، تركیه در حال حاضر (۵۰۰) مگاوات برق از زمین گرمایی تولید می كند، ولی در همان شهرستان مشكین شهر تا به حال (۵) مگاوات هم به بهره برداری نرسیده است. وقتی كه امكانات، توانایی مالی و ضمانت اجرایی وجود ندارد و قانون روی زمین می ماند، بُعد نظارتی مجلس كجا می رود؟ اصل موضوع درست است، ولی هیچ دولتی برای این مسأله اهتمام نورزیده است.

در سال گذشته بنده اقدام كردم، وزارت نیرو تعهد كرده تا پایان خرداد (۵) مگاوات از این انرژی پاك تولید كند كه هیچ گونه هزینه ای بعد از تولید ندارد. اما علائم و قرائنی كه وجود دارد این را نشان نمی دهد، مثل ماده (۱۸) است. بنده در ماده (۱۸) مخالف ثبت نام كرده بودم، نه به دلیل اینكه ما نمی خواهیم در مورد سوخت اقداماتی كنیم، ولی متأسفانه امكانات، زیرساخت و همه اینها معطل می ماند. همان ماده قبل را عرض می كنم، شما موظف كردید مثلاً موتورهایی را كه در كارخانجات در مورد خودروهای سنگین و سبك تولید می كنیم مثلاً باید یورو (۴) و یورو (۵) داشته باشد. همین در سنوات گذشته خودروهایی را با یورو (۴) وارد كردیم بدون اینكه سوخت داشته باشیم. در اینجا هم همین است.

همكاران ارجمند! بیایید به جای اینكه قوانین وضع كنیم و ضمانت اجرایی و امكانات لازم را نداشته باشد، الزامات آن را فراهم كنیم. مخالفت بنده از نوع اجرایی شدن مصوبات است و مجلس باید قوانینی را وضع كند كه بتواند به آن عمل شود. متأسفانه در كشور ما با تغییرات دولت ها از یك طرف و عدم توجه دقیق به مسأله از طرف دیگر قوانینی كه وضع می كنیم معطل می ماند. من باور دارم كه این مسأله هم سرنوشت همین را پیدا می كند، لذا خیلی موافق این موضوع نیستم، مگر اینكه مجلس همزمان منابع لازم را تعریف كند. تشكر می كنم.

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ موافق وقت شان را به جناب آقای فرهنگی داده اند، بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی (تبریز، آذرشهر و اسكو) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

بنده هم از طرف عموم نمایندگان استان آذربایجان شرقی حادثه سیل و جان باختن جمع قابل توجهی از هم استانی های عزیزمان و استانهای شمال غرب كشور را تسلیت عرض می كنم. از مقام معظم رهبری، رؤسای محترم قوای مقننه و مجریه به خاطر اظهار همدردی و تأكید بر پیگیری های مورد نیاز سپاسگزاریم و از مسئولان ذی ربط هم كه در استان و كشور به موقع اقدامات گسترده ای را انجام دادند سپاسگزاریم. امیدواریم كه در جبران خسارت ها نیز مانند روزهای اولیه اقدام شود.

در خصوص ماده (۱۹) مخالفتی كه همكار گرامی ما جناب آقای مهندس ملكی داشت از شدت موافقت بود. یعنی ایشان كاملاً موافق بودند، حتی معتقد بودند كه اگر ما (۱۰۰) درصد هم بتوانیم از انرژی های تجدیدپذیر استفاده كنیم جا دارد و برای كشور ارزش دارد، منتها نگران تأمین منابع و امكانات مورد نیاز بودند و بنده هم در موافقت عرض می كنم كه این یك سیاستگذاری است، یعنی یكی از بهترین سیاستگذاری ها برای اینكه ما هم از نظر اقتصادی، هم از نظر اینكه این منابع پایان پذیر نیستند و تجدیدشونده هستند هم به لحاظ ایجاد هوای سالم و كاهش آلایندگی در آب و هوا معتقدیم كه باید از این انرژی ها حمایت بشود، میزانی را هم كه در این ماده آوردند (۳۰) درصد افزایش سالانه ظرفیت مورد نیاز از انرژی های تجدیدپذیر یعنی یك حركت شتابنده به سمت رسیدن به یك هدف مطلوب كه عرض كردم هم از بعد اقتصادی، هم از بعد آلایندگی و مسائل زیست محیطی.

بنابراین دوستان و همكاران محترم موافقت بفرمایند كه با رأی قاطع به این موضوع ما بتوانیم یك سیاست صحیحی را در ضمن این لایحه در این خصوص داشته باشیم.

رئیس ـ متشكریم، اگر راجع به این ماده اخطار دارید بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای كواكبیان اخطار دارند، بفرمایید.

مصطفی كواكبیان (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! اصل (۵۰) كه در خصوص بحث محیط زیست مطرح می كند. شما اینجا می فرمایید كه ما قانونی بنویسیم قابل اجرا باشد. واقعیتش گفتیم انرژی سالانه (۳۰) درصد افزایش پیدا بكند.

رئیس ـ «(۳۰) درصد افزایش سالانه ، یعنی مثلاً اگر هر سال دو مگاوات برق است (۳۰) درصد آن. (۳۰) درصد افزایش سالانه.

كواكبیان ـ حالا آقای دكتر! اگر اجازه می فرمایید من از فرمایشاتی كه امروز ابتدای مجلس فرمودید تشكر می كنم اما همانطوری كه سخنگوی محترم شورای نگهبان هم گفتند همه ما مقصریم. شما فرمودید مجلس قبلی، مجلس قبلی نبود، مجلس قبلی تر بود، یعنی مجلس هشتم بود كه پیشنهاداتش را خود بنده (رئیس ـ مجلس نهم بود، مجلس نهم تصویب كرد) نه، مجلس هشتم بود. ما در مجلس هشتم تعریف رجال سیاسی، مذهبی، مدیر و مدبر را گفتیم، بعد من حداقل پنج بار در همین مجلس دهم تذكر دادم، دولت لایحه جامع انتخاباتی بیاورد، نیاوردند. مقام معظم رهبری در یكی از بندهای سیاست های كلی تأكید فرمودند كه شورای نگهبان باید آن شاخص ها را مشخص بكند.

من می خواهم بگویم اگر مجلس تصویب كرده چرا پیگیری نكرد كه مجمع تشخیص آن را به جریان بیندازد؟ مجلس درست است، فرمایشات حضرت عالی كاملاً متین است اما واقعاً بعد كه آن مصوبه مجلس هشتم كه به مجمع تشخیص رفت هفت سال است كه دارد گرد و خاك می خورد. واقعاً اگر ما بخواهیم به عنوان یك عده كه در رأس امور هستیم همان مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام را به جریان بیندازیم. همانطور كه شما فرمودید آن چیزی كه اتفاق افتاده وهن نظام نشود كه واقعاً عرض شود كه یك لشكر بخواهند رئیس جمهور بشوند، خیلی ممنون.

رئیس ـ متشكریم، البته من آنجا عرض كردم شورای نگهبان گفت ما همه این متن را قبول داریم، آیت الله جنتی به من گفتند. ما این را به صورت آیین نامه می آوریم به همین دلیل ما گفتیم بكنید. ما می خواستیم كار انجام بشود حالا نشده.

حضار ۲۲۶ نفر، اصل ماده (۱۹) را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. ماده (۲۰) را قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! ماده (۲۰) هم با اصلاحاتی قرائت می شود:

«انباشت پسماندهای بیمارستانی و صنعتی در معابر عمومی و فضای باز یا سوزاندن آنها و انباشتن پسماندهای خانگی و ساختمانی در معابر عمومی و فضاهای باز خارج از مكان های تعیین شده توسط شهرداری ها یا سوزاندن آنها و همچنین سوزاندن بقایای گیاهی اراضی زراعی پس از برداشت محصول ممنوع است. متخلف حسب مورد به پرداخت جزای نقدی درجه شش قانون مجازات اسلامی برحسب موضوع محكوم می شود.

وزارت جهاد كشاورزی مكلف است مفاد این ماده را به طرق مقتضی به اطلاع بهره برداران بخش كشاورزی، عشایری و منابع طبیعی برساند.

تبصره ۱ ـ تعاریف پسماندهای مندرج در این ماده مطابق قانون مدیریت پسماند مصوب ۲۰/۲/۱۳۸۳ می باشد.

تبصره ۲ ـ دولت و شهرداری ها موظفند ظرف مدت سه سال پس از ابلاغ این قانون برای شهرهای متخلف زمینه های تبدیل این پسماندها به انرژی یا كود را با كمك بخش خصوصی فراهم نمایند.

تبصره ۳ ـ در موارد استثنایی كه آتش زدن نباتات یا بقایای گیاهی تنها راه دفع آفات و بیماری ها و آلودگی های گیاهی باشد بر اساس مقرراتی كه توسط وزارت جهاد كشاورزی و با تأیید سازمان تدوین و ابلاغ می شود اقدام می گردد .

اینجا هم چون پیشنهاد هست مخالف و موافق باید صحبت كنند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای لاهوتی مخالف هستند، بفرمایید.

مهرداد بائوج لاهوتی (لنگرود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

بنده هم این حادثه را خدمت همه ملت بزرگ ایران، مردم حادثه دیده آذربایجان تسلیت عرض می كنم.

دوستان ببینید! نكته ای در ماده (۲۰) وجود دارد. من با كل ماده (۲۰) مخالفت ندارم چون در واقع بحث پسماندها را اینجا هرچند كه خوب تعیین تكلیف نكرده، ابهام دارد. مثلاً دولت و شهرداری ها بیایند با توان بخش خصوصی تعیین تكلیف بكنند. حالا آمدیم بخش خصوصی نبود، چه باید بكنیم؟ یعنی شیرآبه های زباله ها و پسماندها بیاید برای مردم تولید سرطان بكند مردم بمیرند؟ شما الان بروید در استان های شمالی كشور ببینید چه فاجعه عظیم و وحشتناكی را همین پسماندها به وجود آوردند. ما می گوییم استان های شمالی، استان های شمالی، این كه تنها متعلق به استان های شمالی نیست. در همه جای كشور این داستان پسماندها و زباله ها واقعاً برای حل این هم كه كار پیچیده ای نیست حداقل قضیه ما نمی گوییم برویم آخرین پیشرفت های روز دنیا را بیاوریم استفاده بكنیم. حتماً برای (۲۰۰) تن زباله بیاییم (۳۰۰) میلیارد تومان هزینه بكنیم. حداقل ما می توانیم زباله را تبدیل به یك ماده بی ضرر و كود بكنیم و برای یك زباله (۲۰۰) تنی حداكثر با (۶)، (۷) میلیارد تومان ما می توانیم این زباله را به یك ماده بی ضرر تبدیل بكنیم. اینجا تعیین تكلیف خاصی را ما نمی بینیم، یعنی باز هم جناب آقای شاعری، ریاست محترم كمیسیون كشاورزی و محیط زیست! شما باید تكلیف می كردید. اینجا دولت در مقابل حل این فاجعه عظیم چه تكلیفی دارد، شهرداری ها چه تكلیفی دارند؟ اینجا هیچ چیزی مشخص نكردند. اینجا مهم ترین موضوع این است كه مردم در جاهایی غیر از مكان های تعیین شده شهرداری زباله شان را تخلیه نكنند. همین الان هم ما در این مورد قانون داریم.

بنابراین دوستان! این متنی كه الان در ماده (۲۰) به صورت كلی آمده فقط در حد یك توصیه است و هیچ مشكلی را حل نخواهد كرد. اجازه بدهید این رأی نیاورد كه ما بتوانیم در پیشنهادات این موضوع را اصلاح بكنیم، تكلیف مشخص بكنیم. پس دولت چكاره است؟ دولت در مقابل سلامتی مردم مسئولیت ندارد؟ واقعاً این موضوع را ما باید مشخص و حل بكنیم. به نظر من واقعاً این از ضروری ترین بندهای این ماده هست.

اما نكته دیگر؛ یك جای دیگر آوردند كشاورزان از سوزاندن بقایای گیاهی خودشان خودداری بكنند، اگر نكردند آنها را دچار جریمه بكنیم. یكسری محصولات كشاورزی مثل چای آنجا وجود دارد، یك بقایایی دارد، یك باقی مانده ای دارد كه این باقی مانده را نمی توانند از باغشان تخلیه بكنند. وقتی كه شما چای را هرس می كنید این باقی مانده را كشاورز باید چكار بكند؟ اگر بخواهد این حجم عظیم باقی مانده را حمل بكند اصلاً امكان آن وجود ندارد باید این را بسوزاند، یا بحث برنج همینطور است. آقای دكتر لاریجانی!

رئیس ـ در تبصره (۳) موارد استثناء را آورده. موارد استثناء هم مطابق ضوابط است. نوشته «تبصره (۳) ـ در موارد استثنایی كه آتش زدن نباتات یا بقایای گیاهی تنها راه دفع آفات و بیماری ها باید طبق دستورالعمل باشد.

بائوج لاهوتی ـ بله، درست است، اما آقای دكتر! در مورد پسماندها تعیین تكلیف كلی است، هیچ تكلیفی را برای دولت شفاف و روشن نداریم. فقط در حد یك زباله است و این شیرآبه های زباله كه خود جناب عالی من می دانم بارها و بارها دغدغه این پسماندها را دارید. من خواهش می كنم اینجا را یك مدیریت بفرمایید، ما یك تكلیف شفافی به عهده دولت و شهرداری ها مشخص بكنیم. اینجا فقط گفته دولت و شهرداری ها با كمك بخش خصوصی، حالا اگر بخش خصوصی نیامد باید چكار بكنیم؟ متشكرم.

رئیس ـ موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای وقفچی موافق هستند، بفرمایید.

رئیس ـ آقای وقفچی بفرمایید.

علی وقفچی (زنجان و طارم) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام خدمت تك تك همكاران عزیز. آقای دكتر! اگر عنایت بفرمایید یكی از مزایای این طرح این است كه جلوگیری از تخریب فیزیكی و بیوزیستی زمین های كشاورزی می كند كه یكی از معضلات اساسی همین بحث آتش زدن زمین ها است و این زمین ها سرمایه ملی و نسل های حاضر و آینده است كه به آن باید توجه بشود.

موضوع بعدی این بحث می تواند جلوگیری از انتشار بیماری های خطرناك باشد و موضوع بعدی جلوه شهری را می تواند خیلی زیباتر بكند. در وضعیت موجود این آلودگی هوا و همچنین بوی نامطبوعی كه می تواند در مناطق مختلف بدون كنترل این بحث ایجاد بكند و همچنین یكی از اصلی ترین مزایا این است كه ما بحث مدیریت پسماندها را در ارتباط با این موضوع قوانینی داریم كه قطعاً آن بحث مدیریت را بزرگوارانی كه در بحث مسائل محیط زیست و مدیریت شهری هستند رعایت می كنند و در پایان این ضایعه اسفبار را به مردم شریف و غیرتمند استان های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و همچنین كردستان و اردبیل تسلیت عرض می كنیم و آقای دكتر! همانطوری كه مكتوب هم خدمتتان عرض داشتیم یكی از كمیسیون هایی كه حتماً باید در این ارتباط دخیل باشد و بررسی این سیل های مكرری كه در سطح كشور انجام می گیرد باید بررسی بكند كمیسیون كشاورزی است به دلیل تخریبی كه در مراتع و همچنین كشت هایی كه در مناطق شیب دار صورت می گیرد كه امیدواریم جناب عالی و دوستانتان این موضوع را هم مد نظر داشته باشید، ممنون از محبتتان.

رئیس ـ متشكریم، دولت هم كه موافق است، كمیسیون هم كه نظرش را گفته. البته «توسط شهرداری ها و دهیاری ها باید كنار آن باشد. «مقررات هم كه در تبصره (۳) نوشته ممكن است اشكال شورای نگهبان داشته باشد، باید بنویسیم «بر اساس شرایطی كه توسط وزارت جهاد .

حضار ۲۲۵ نفر، ماده (۲۰) را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. ماده (۲۱) را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۲۱ ـ وزارت راه و شهرسازی موظف است هنگام تهیه طرح های جامع و تفصیلی شهرها، شهرك ها و شهرهای جدید و طرح های هادی روستایی یا توسعه این مناطق، به نحوی برنامه ریزی نماید كه فصل جداگانه ای از مطالعات طرح به بررسی مسائل زیست محیطی اختصاص یابد و طراحی شهرها و شهرك ها و مجتمع های مسكونی از نظر فضای سبز و فضای باز، همجواری كاربری ها و رعایت حریم های قانونی، شبكه معابر و حمل و نقل، ضوابط تراكم ساختمانی با شرایط اقلیمی مورد تأیید سازمان هواشناسی، معیارهای زیست محیطی مورد تأیید سازمان و ضوابط و استانداردهای پیوست سلامت مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی متناسب باشد.

آقای دكتر! اینجا هم چون پیشنهاد هست مخالف صحبت كند.

رئیس ـ مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای سلیمی مخالف هستند، بفرمایید.

سلیمی ـ صحبت نمی كنم.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای بدری بفرمایید.

صدیف بدری (اردبیل، نمین، نیر و سرعین) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام، ادب و احترام دارم خدمت همكاران عزیز. من هم عرض تسلیت دارم خدمت خانواده های محترم درگذشتگان حادثه سیل آذربایجان شرقی و غربی و كردستان و اردبیل. همكاران عزیز! در قانون شورای عالی معماری و شهرسازی در خصوص تهیه طرح های جامع، تفصیلی و طرح های هادی روستایی، قوانین و شرایط تخصصی بسیار خوبی وجود دارد. در این خصوص در تهیه طرح های تفصیلی شهرها و شهرك ها تمام ضوابط كارشناسی باید رعایت بشود و كمیسیون های تخصصی هم برای بررسی تمام شرایط تخصصی از جمله فضای سبز و كاربری های مورد نیاز و تراكم های ساختمانی پیش بینی شده.

به نظر من این ماده در كنار قوانین شورای عالی معماری و شهرسازی نه تنها مشكل را حل نخواهد كرد بلكه روال تهیه طرح های جامع و تفصیلی مخصوصاً طرح های هادی روستایی را زیادتر خواهد كرد. بروكراسی های اداری زیادی در این خصوص ایجاد خواهد كرد. اصلاً ضوابط مربوط به طراحی فضاهای شهری و تراكم چه ارتباطی به لایحه هوای پاك دارد؟ به نظر من این ماده یك ماده اضافی هست و تمام شرایط و مقررات در قانون مربوطه پیش بینی شده است. از همكاران محترم خواهش می كنم كه به لحاظ عدم تراكم قوانین متعدد به این ماده رأی ندهند.

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای موسوی لارگانی موافق هستند، بفرمایید.

رئیس ـ صحبت نمی كنند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای عباسی بفرمایید.

رئیس ـ آقای عباسی بفرمایید.

اسداله عباسی (رودسر و املش) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و خداقوت به همكارهای عزیز. در رابطه با موظف كردن وزارت راه و شهرسازی و بحث طرح های هادی روستا و مناطقی كه می خواهند برای كارهای طرح های جامع تفصیلی شهرها و شهرك ها انجام بدهند واقعاً ضرورت دارد كه ما بر اساس آمایش سرزمینی عمل بكنیم. حالا شاید هم بعضی ها نداشته باشند ولی عقل حكم می كند یك طراحی داشته باشند. وقتی یك جایی كه مسكونی هست ما تراكم مسكن در آنجا داریم آیا در آن محدوده نبایستی فضای سبز طراحی بكنیم یا در آنجا مسائل هدایت پسماندها یا زباله ها و مدیریت آنها را طراحی بكنیم یا آتش نشانی طراحی بكنیم یا اینكه اصلاً كوچه ها و خیابان ها را طوری طراحی بكنیم كه آلودگی ایجاد نشود و برای رفع آلودگی بایستی كارهایی انجام بدهیم كه مهندسی شده باشد یا اصلاً طبیعی است. واقعاً من انتظارم از مخالف محترم مخصوصاً ایشان كه در كمیسیون عمران هستند این بوده كه در این قسمت دقت بفرمایند ما اصلاً انتظارمان از مسكن و شهرسازی همین است كه بتوانند شبكه های معابر و حمل و نقل را بر اساس شرایط و ضوابط تراكم ساختمانی مشخص بكنند. اگر می بینیم یك جاهایی خانه هایی وجود دارد كه به صورت ویلایی هست یا یك طبقه یا دو طبقه و بافت آن هم بافت سنتی است حالا این را هم می خواهند درست بكنند یك دفعه بیایند در بین اینها یك ساختمانی طراحی بكنند كه مثلاً (۱۰) طبقه باشد و همه آنها اصلاً از بین می رود، یعنی اصلاً عرصه زندگی برای آنها در آنجا تنگ می شود، نمی توانند چنین اقدامی بكنند و اصلاً شكل و قیافه آن روستا یا شهر ناموزون می شود و تغییر می كند.

شما در یك روستایی بافت خانه های روستایی را ببینید. مردم روستایی در خانه های روستایی دارند زندگی می كنند و هركدام یك حیاطی هم دارند و زندگی روستایی خودشان را دارند یك دفعه یك نفر از شهر بیاید آنجا یك زمینی را بگیرد و چهار، پنج طبقه و (۱۰)، (۱۵) واحد آپارتمان درست بكند دیگر آنجا مثلاً در یك زمین محدودی كه حتی جای پارك ماشین هم نیست می توانند زندگی بكنند و رفت و آمد بكنند؟ اینها مشكلاتی است كه ما داریم اینها را می بینیم.

خواهش من از همكاران عزیز این است كه در بحث دقت بفرمایند وقتی كه ما فضای مسكونی توسعه می دهیم فضای باز هم كنار آن در نظر بگیریم. همجواری كاربری های كشاورزی را ما از بین نبریم. در كنار كاربری مسكونی كاربری فضای آموزشی هم در نظر بگیریم، فضای ورزشی هم در نظر بگیریم، فضای فرهنگی هم در نظر بگیریم. این نباشد كه از آن حداقل امكاناتی كه آنجا ضمیمه شده حداكثر سوء استفاده بشود. (رئیس ـ متشكریم) اینها نكاتی است كه به نظر من شرایط ناموزونی كه الان در طرح های تفصیلی كه وجود دارد اتفاق افتاده تجدید نظر بكنند و بر اساس همین به این ماده (۲۱) رأی بدهند.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس تذكر دارند.

رئیس ـ تذكرتان را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای سلیمی بفرمایید.

 علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رئیس! بنده بند (۱۱) ماده (۲۴) را تذكر دارم، حفظ شأن و اقتدار مجلس. آقای رئیس! من ضمن تشكر از زحمات هیأت عالی نظارت از آنجا كه در بعضی از استان ها مدارك مربوط به داوطلبان عضویت در شورا به هیأت های نظارت شهرستان ها توسط فرمانداری ها داده نشده همین باعث شده كار قفل شده. الان روز چهارمی است كه دوستان ما در شهرستان ها فرصت داشتند رسیدگی كنند. مدارك و اسناد توسط استانداری ها و فرمانداری ها به عزیزان ما داده نشده و همین واقعاً باعث وهن مجلس است. نظارت در این راستا بر عهده مجلس است. من خواهشم این است، دوستان ما هم جناب آقای شاه نشین واقعاً دوستانشان تلاش كردند جلساتی گذاشتند ولی هنوز كار سهل و راحت نیست، متشكرم.

رئیس ـ آقای سلیمی! من مطلب را گوش دادم ولی من از شما هم خواهش می كنم وسط بحث راجع به ماده (۲۱) این تذكر را نفرمایید، سر جایش بفرمایید. حالا این موضوع را گفتند، وزارت كشور پیگیری كند كه این مسأله حل بشود. ماده (۲۱) را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس اجازه می دهید تذكرشان را بدهند؟

رئیس ـ راجع به همین ماده (۲۱) است؟ بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ آقای كوهكن بفرمایید.

محسن كوهكن ریزی (لنجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر! خواهش من این است كه به عرایض بنده توجه كنید. تشكر می كنم حداقل در ارتباط با تذكر برادر عزیزمان جناب آقای سلیمی این مطلب را اشاره فرمودید.

آقای دكتر! استنباط ما این است كه ما چهار تا ستون برای تذكر و اخطار داریم. دو ستون اول مربوط به جلسه روز جاری است، مدتی است دوستان، برادران عزیز و همكاران ما از این فرصت قانونی استفاده می كنند اما در موضوع صحبت نمی كنند. جناب آقای كواكبیان تحت عنوان اخطار قانون اساسی برای مذاكرات روز جاری تذكر می دهند، حضرت عالی هم وقت می دهید، بعد هم ایشان یك تذكراتی را در ارتباط با نطق قبل از دستور بجای حضرت عالی اشاره می كنند، حضرت عالی هم نمی فرمایید كه این خارج از دستور است.

در گذشته طرح یك فوریتی می آید، طراح محترم در مورد همه چیز صحبت می كند غیر از فوریت آن. در جایگاهی كه باید صحبت كند صحبت نمی كند. خطاب من به حضرت عالی نیست، حضرت عالی به هر جهت زحمت می كشید من تشكر هم می كنم. من خطابم به هیأت رئیسه است به خاطر اینكه ما باید عجله بكنیم. (۱۰) بار این را بگذاریم تا نوبتمان برسد، من (۲۵) بودم منتها دیگر همینطور (۱۰۳) شده. آقای دكتر! مسئولیت اعضای هیأت رئیسه مشترك است. من از همكاران عزیزم خواهش می كنم اگر دكمه را می زنند و به عنوان نفر اولی كه اخطار قانون اساسی می خواهند برای روز جلسه جاری بدهند یا تذكر آیین نامه ای، بعد آقای وكیلی پاك می كند چرا صدایتان در نمی آید؟ اگر خارج از دستور است نزنید، اگر در دستور است رئیس محترم و هیأت رئیسه مكلف است مذاكرات را قطع بكند و صحبت شما را بشنود.

جناب آقای دكتر! به عنوان یك آدم حقوقی عرض می كنم؛ آیین نامه در ارتباط با این مسأله دارد لوث می شود. خطاب من اینجا فقط به حضرت عالی نیست منتها خواهش می كنم، من قبلاً هم گفتم اعضای هیأت رئیسه كه آن بالا نشستند باید با شما همكاری و كمك كنند. اگر من پنج دفعه این ستون را می زنم و اسم من می افتد یك نفر آنها مكتوب یا حضوری از من سؤال كند حرفت چیست. من در جلسه گذشته به آقای دكتر پزشكیان كه نایب رئیس بود عرض كردم كه اگر به این تذكر بی توجهی بكند ناچارم كار آن برادر را بكنم كه اینجا تذكر داد توجه نكردند، رفت روی صندلی. گفتم من ناچار هستم روی میز بایستم تا حرفم را بشنوید.

فلذا عرض من خدمت شما و همكاران عزیز این است؛ یا از فرصت تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی استفاده نكنند یا اگر استفاده كردند و نوبتشان شد پاك می شود صدایشان در بیاید و اگر به آنها فرصت می دهید در موضوع صحبت كنند. با عذرخواهی از حضرت عالی و آقای دكتر كواكبیان نباید تحت عنوان اخطار قانون اساسی وقت می دادید و به آقای قاضی پور تحت عنوان تذكر آیین نامه ای اگرچه مطلب بحقی را در ارتباط با سیل زده ها اشاره كرد، عزیزانی كه جانشان را از دست داده اند، من هم خدمت خانواده های آنها تسلیت عرض می كنم نباید فرصت می دادید. من از حضرت عالی استدعا دارم و خواهش می كنم حضرت عالی بر این نكته پافشاری بكنید، همكاران عزیز هم همكاری كنند. با صراحت عرض می كنم از تریبون هم دارد پخش می شود، آیین نامه را در این بخش داریم لوث می كنیم.

رئیس ـ ما تلاش می كنیم كه لوث نشود. ما وسط ماده (۲۱) هستیم موقع رأی گیری است، تذكر و اخطار غیروجه داده می شود. ممكن است حرف درست باشد سر جایش نیست ما هم چاره ای نداریم گوش بدهیم تا بفهمیم موضوع چیست و بعد هم از نظر ادب حكم نمی كند من مرتب صحبت آقایان را قطع كنم و الان بعضی از برادرها گفتند، گفتم بجا نبوده. خود آقایان هم دقت بكنند. به هر حال تذكر ایشان درست است. ماده (۲۱) را به رأی می گذاریم.

حضار ۲۲۳ نفر، اصل ماده (۲۱) به رأی گذاشته شد. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. ماده (۲۲) را قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ «ماده ۲۲ ـ حداكثر تا (۱۰) سال پس از ابلاغ این قانون شهرداری های شهرهای بالای (۵۰) هزار نفر جمعیت موظفند با همكاری وزارت نیرو و ادارات منابع طبیعی شهرستان، سرانه فضای سبز خود را حداقل به (۱۵) متر مربع برسانند.

تولید و تأمین نهال مورد نیاز، (گونه های با نیاز آب كم، مقاوم و بومی)، با ادارات منابع طبیعی و عملیات كاشت، نگهداری و بهره برداری با شهرداری ها می باشد. وزارت نیرو موظف به تأمین منابع آب مورد نیاز از محل پسآب شهر ذی ربط مشروط به استفاده از روش های نوین آبیاری توسط شهرداری می باشد.

آیین نامه اجرایی این ماده ظرف مدت شش ماه از تاریخ ابلاغ این قانون توسط وزارت كشور با همكاری وزارتخانه های نیرو، جهاد كشاورزی، راه و شهرسازی و سازمان اینجا «با رعایت قانون تشكیل وزارت جهاد كشاورزی مصوب ۶/۱۰/۱۳۷۹ با اصلاحات و الحاقات بعدی زائد است «تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد .

آقای رئیس! اینجا هم چون پیشنهاد وجود مخالف و موافق باید صحبت كنند.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! اخطار هم دارند.

رئیس ـ اگر اخطار در موضوع است بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای حاجی اخطار دارند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! اخطار بنده اصل (۱۱۰) است. بر اساس سیاست های كلی منابع آب ابلاغی ۳/۱۱/۷۹، در اینجا بند (۲) می گوید كه «ارتقای بهره وری و توجه به ارزش اقتصادی و امنیتی و سیاسی آب در استحصال، عرضه، نگهداری و مصرف آب نكته ای كه اینجا در سطر آخر، در فراز اول ماده (۲۲) وجود دارد؛ اینجا در صدر آن یك حكم بسیار خوبی آورده كه (۱۰) سال اینطور بشود، یعنی چشم انداز خیلی خوبی را تعریف كرده اما ذیل آن آمده كار را خراب كرده. گفته «مشروط به استفاده از روش های نوین آبیاری توسط شهرداری یعنی اگر آن كار مهم را خواستند انجام بدهند شرطش این است كه از روش های آبیاری نوین استفاده كند. ما اینجا داریم تكلیف می كنیم، اینجا داریم حكممان را لغو می كنیم، یعنی اگر نخواستند استفاده بكنند آب را هر طور خواستند استفاده بكنند و روش های نوین را استفاده نكنند.

رئیس ـ گفته «مشروط به استفاده از روش های نوین اینكه خلاف آن برداشت شما است. ببینید! رهبری در سیاست ها گفته اند از روش های نوین استفاده بهینه شود، اینجا هم گفتند از روش های نوین آبیاری استفاده كنند.

حاجی دلیگانی ـ درست است، آن طرف این می شود، یعنی می گوید آقای شهرداری! شما وظیفه دارید این فضای سبز را ایجاد كنید، اما شرط آن این است كه از این روش ها استفاده كنید. ما در آن طرف داریم تكلیف می كنیم، این طرف می گوییم حالا اگر نخواستی هم اشكالی ندارد، یعنی نخواستی در ظرف (۱۰) سال فضای سبز را ایجاد كنی.

رئیس ـ نه، این برداشت تان از مفاد دقیق نیست. ببینید! فصل اول در یك پاراگراف تمام شد كه حداكثر ظرف (۱۰) سال باید به این صورت شود، نقطه گذاشته، وزارت نیرو موظف به تأمین آب است مشروط به آبیاری نوین. این كاملاً روشن است.

حاجی دلیگانی ـ حالا اگر تأمین نكرد چه؟

رئیس ـ باید تأمین كند، موظفش كردیم.

حاجی دلیگانی ـ نه، اینجا مشروط كرده است.

رئیس ـ نه، از محل پسآب شهر.

حاجی دلیگانی ـ اینجا بیاییم بگوییم كه موظفند از این روش استفاده كنند، یعنی الان ما برای مصرف بهینه آب برای كشاورزها هم كنتور گذاشتیم، ولی الان این موضوع برای شهرداری ها رها است، یعنی هر طور می خواهند استفاده می كنند. خواهش من این است كه «مشروط را بردارید، كلمه «موظف را بیاورید، تكلیف كنیم.

رئیس ـ «موظف آمده است، «وزارت نیرو موظف به تأمین منابع آب مورد نیاز است.

حاجی دلیگانی ـ آقای رئیس! شهرداری ها هم موظف باشند كه از روش آبیاری نوین استفاده كنند، چه اشكالی دارد؟

رئیس ـ همین را می خواهد بگوید.

حاجی دلیگانی ـ برداشت ما این نیست.

رئیس ـ متشكریم. ماده (۲۲) مخالف دارد؟

دبیر (كاتب) ـ بله آقای رئیس.

رئیس ـ صحبت بفرمایند.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای عبدالرضا مصری مخالف اول هستند.

رئیس ـ آقای مصری بفرمایید.

عبدالرضا مصری (كرمانشاه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر! ما معمولاً وقتی كه در مجلس می خواهیم به یك بخشی برسیم یك تكالیفی را برای همه دستگاه های اجرایی ایجاد می كنیم بدون اینكه محل تأمین منابع آن را روشن كرده باشیم. به همین دلیل است كه بسیاری از قوانینی كه ما تصویب می كنیم در كشور قابل اجرا نیست و بعد هم فریاد ما بلند است كه چرا قوانین اجرا نمی شود. همین الان كه من خدمت حضرت عالی دارم صحبت می كنم بسیاری از شهرداری های بالای (۵۰) هزار نفر هزینه تأمین نیروی انسانی خودشان را ندارند پرداخت كنند و برای هزینه های جاری شهرداری ها مانده اند. اگر می خواهیم یك قوانینی را تصویب كنیم كه بگوییم تصویب كردیم دیگر مشكل محیط زیست حل شد، با این بندها مشكل محیط زیست حل نخواهد شد.

ما در قانون دیوان محاسبات اول تأمین منابع و بعد ایجاد تعهد را داریم. كجای این ماده برای شهرداری ها تأمین منابع شده است؟ شما یك نهالی را كه می خواهید بكارید، (۲۰)، (۳۰) سال از این نگهداری كنید، آبیاری كنید، هرس كنید، چه مقدار نیروی انسانی برای حفظ فضای سبز هزینه خواهد برد؟ اما ما برای شهرداری ها یك ریال اعتبار نمی بینیم. ما در این مجلس مرتباً داریم برای شهرداری ها تكلیف ایجاد می كنیم، بدون اینكه در قانون یك ریال برای هزینه های شهرداری مبلغ دیده باشیم. ما دلخوش به این می شویم كه الان اینجا یك تكلیف كردیم كه در این شهرها باید سرانه فضای سبز (۱۵) متر باشد. اما با چه منابع مالی و امكاناتی؟ ما كجا پولی در اختیار شهرداری ها قرار دادیم و گفتیم این كار را بكن؟ ما الان به دستگاه های اداری دولتی پول می دهیم، منابع می دهیم، درست مصرف نمی شود، آن اهداف انجام نمی شود و تحقق پیدا نمی كند. بعد مدام برای شهرداری ها تكالیفی بدون تأمین منابع درست می كنیم.

آقای دكتر عزیز! لذا خواهش می كنم، ما اینجا مدام تكلیف می كنیم كه آبیاری نوین درست كنید، فضای سبز (۱۵) متر درست كنید، شهرداری با چه منابعی می خواهد این كارها را انجام بدهد؟ همین است كه بعداً می بینیم این قوانین ما هیچ گونه اثری در جامعه ندارد، به خاطر اینكه قابل اجرا نیست. اگر دولت محترم لایحه ای داده، اگر می خواهد كه منابعی برای آن ببیند قابل اجراست، ما فردا می توانیم یقه شهرداری ها را بگیریم، نظارت در مجلس داشته باشیم، بگوییم (۱۰) سال گذشت، فضای سبز كجاست؟ اما اگر من به عنوان یك ناظر در مجلس همین امروز موعد (۱۰) سال رسیده باشد، به شهرداری مراجعه كنم و بگویم این فضای سبز كجاست؟ بگوید من منابع مالی نداشتم، ما چه جوابی داریم به این شهرداری بدهیم؟ بعد (۱۰) سال بعد دوباره قانون.

من خواهش می كنم یك مقداری از این ایده آلیستی قانون نوشتن فاصله بگیریم، واقع گرایانه قانون بنویسیم، نه اینكه ایده آل ما در مورد محیط زیست چه است. (رئیس ـ متشكریم) لذا از همكاران خواهش می كنم به این قوانینی كه برای آن منابع مالی تأمین نشده است رأی ندهند.

رئیس ـ موافق صحبت كند.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای سیدعلاءالدین خادم موافق هستند، بفرمایید.

خادم ـ آقای پورمختار صحبت می كنند.

دبیر (كاتب) ـ وقت شان را به جناب آقای پورمختار داده اند، بفرمایید.

محمدعلی پورمختار (بهار و كبودرآهنگ) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر لاریجانی! من قبل از اینكه وارد این موضوع شوم، چون الان بحث مهمی راجع به نظارت بر شوراها است هم اخطار اصل (۱۰۰) و هم تذكر ماده (۲۴) آیین نامه را دارم. هیأتهای اجرایی و فرمانداری ها پرونده ها را در اختیار هیأتهای نظارت قرار نمی دهند و فقط دارند لیست می فرستند كه امكان ارزیابی و احراز صلاحیت اینها وجود ندارد.

رئیس ـ نه، هیأتهای اجرایی موظفند پرونده ها را بفرستند نباید تخلف كنند و من از آقای رحمانی فضلی وزیر كشور می خواهم كه حتماً دستور بدهند هیأتهای اجرایی پرونده ها را به هیأت نظارت بدهند كه رسیدگی كنند. با لیست كه نمی شود نظر بدهند.

پورمختار ـ آقای دكتر! الان تقریباً دو روز است كه وقت تلف شده است، دیگر با این شكل این كار سخت خواهد شد.

رئیس ـ بله، حالا مطلب تان را بفرمایید.

پورمختار ـ راجع به خود ماده (۲۲) آن چیزی كه مهم است، واقعاً یك كمكی برای افزایش فضای سبز در شهرها است. البته من اعتقاد دارم ما باید همه شهرها و نه صرفاً شهرهای بالای (۵۰) هزار نفر را شامل می كردیم، به لحاظ اینكه ما در بسیاری از شهرها می بینیم كه فضای سبز یا بسیار كم است و یا وجود ندارد و این شهر خشك است. اولاً این در طی (۱۰) سال یك برنامه ریزی خوب و قابل اجرا را برای سه دستگاهی كه مكلف هستند كه این ماده را اجرایی و عملیاتی كنند فراهم می آورد، یعنی هم منابع طبیعی از جهت تأمین نهال، هم شهرداری ها از جهت كاشت و نگهداری و همچنین بحث مربوط به آبیاری نوین كه بالاخره در آن محل ها و اماكن مورد نظر لوله كشی كنند و هم وزارت نیرو جهت تأمین آب از پسآب. این خودش یك ظرفیت بسیار خوبی برای این است كه ما بتوانیم واقعاً سرانه فضای سبز را در طول (۱۰) سال افزایش بدهیم.

به طور قطع و یقین مشكلی هم برای شهرداری ها ایجاد نخواهد كرد، چون شهرداری ها آن چیزی كه خواهند داشت دو تا هزینه است كه یك هزینه برای كاشت آن است و یك هزینه برای نگهداری آن است. طبیعتاً شهرداری ها هم الان به لحاظ نگرانی هایی كه دارند با كسانی كه مبادرت به قطع درخت می كنند برخورد خیلی جدی دارند و جریمه های چند میلیونی و بعضاً تا (۳۰) میلیون، (۴۰) میلیون و (۵۰) میلیون تومان می گذارند و یا مكلف كردند كه با اجازه خودشان فرد به ازای هر درخت باید (۳۰) درخت بكارد. پس این نشان دهنده حساسیت شهرداری ها به حفظ فضای سبز است.

این ماده به این كمك می كند كه واقعاً این الزام آور شود و با برنامه پیش بروند. می شود گفت كه این ان شا ءالله در طی دو برنامه پنجساله قابل اجرا و عملیاتی شدن است و به ویژه اینكه ما الان با هدررفت آب مواجه هستیم. الان در بسیاری از شهرها نحوه آبیاری به دو طریق است، یا آب را پای درخت ها روان می كنند كه هدررفت آن فراوان است یا از همین دستگاه های آتش نشان ها در شهرهای كوچك از تانكرها استفاده می كنند كه آب را همین طور با فشار می ریزد، بخشی از آن هدر می رود و به جوی ها می رود و بعضا ً بخش كمی از آن به درخت ها می رسد. آبیاری نوین و مخصوصاً استفاده از سیستم و نظام قطره ای می تواند هم در كاهش مصرف آب و هم در ارتقا و افزایش بهره وری آن مؤثر باشد و ان شا ءالله تا حداكثر (۱۰) سال آینده، البته این امكان دارد تا یك سال آینده هم در شهرداری ها قابل اجرا باشد. خواهش من این است كه به این عنایت ویژه ای داشته باشند، تشكر می كنم.

رئیس ـ متشكریم، دولت موافق است. منتها اینجا یك نكته ای است، الان استاندارد بعضی از استان ها و شهرهای بزرگ بالای (۱۵) متر است، باید می نوشتند حداقل (۱۵) متر.

حضار ۲۲۸ نفر، اصل ماده (۲۲) را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید، پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. ماده (۲۳) را قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۲۳ ـ دولت مکلف است، به منظور ایجاد همكاری منطقه ای و بین المللی جهت جلوگیری از ایجاد رخداد گرد و غبار و نیز كاهش خسارات و پیامدهای مخرب آن در سطح كشور و منطقه با هماهنگی و همکاری نهادهای بین المللی ذی ربط و مشارکت کشورهای مؤثر و متأثر منطقه، اقدامات لازم را به عمل آورد.

در اینجا هم چون پیشنهاد هست باید مخالف و موافق صحبت كنند.

رئیس ـ مخالف صحبت كند.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای حاجی دلیگانی مخالف هستند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

ببینید همكاران عزیز! ماده (۲۳) پیام خوبی دارد، ولی هیچ متن اجرایی ندارد. چه گفته؟ «دولت مکلف است، به منظور ایجاد همكاری منطقه ای و بین المللی جهت جلوگیری از ایجاد رخداد گرد و غبار و نیز كاهش خسارات و پیامدهای مخرب آن در سطح كشور و منطقه ای با هماهنگی و همکاری نهادهای بین المللی ذی ربط و مشارکت کشورهای مؤثر و متأثر منطقه، اقدامات لازم را به عمل آورد ، چه اقدامی؟ ما داریم قانون می نویسیم، قانون بایستی صریح و شفاف باشد. چه كاری را و در چه مدتی انجام بدهند؟ ما اگر این طور كلی قانون بنویسیم، اینكه مشخص است، در قانون اساسی ما هم این جنبه های كلی هست، در سیاست های كلان هم كه ابلاغ شده این موارد كلی هست، رسالت همه هم همین است.

ولی بناست چه اتفاقی بیفتد كه این همه فاجعه هایی كه به وجود می آید، مثل فاجعه ای كه در خوزستان عزیز در سال گذشته داشتیم و باز هشدارهای آن در آینده داده می شود، چه اقداماتی را باید انجام بدهیم؟ به نظر می رسد قانون بایستی روشن و شفاف باشد، بیان كند كه چه كاری بایستی صورت بگیرد، نه اینكه به صورت كلی بگوییم «اقدامات لازم . مثل این است كه ما داریم انشاء می نویسیم و به نظر می رسد كه این روش ما با قانونگذاری فاصله دارد. لذا پیشنهادم این است كه همكاران رأی ندهند تا به كمیسیون برگردد، یك متنی بیاید كه نشان بدهد به هر حال هدف ما از این ماده ای كه اینجا آوردیم چیست و بعداً قابلیت اندازه گیری برای نظارت ما داشته باشد. ما اگر (۱۰)، (۲۰) سال دیگر هم همین ماده را به این شكل تصویب شده باشد و بخواهیم دنبال كنیم، می گوید من اقدامات را انجام داده ام. ولی آیا می توانیم نظارت كنیم كه چه كرده است؟ نه.

دبیر (كاتب) ـ متشكر، جناب آقای رئیس! تذكر و اخطار دارند.

رئیس ـ اگر در موضوع تذكر دارند بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای دلخوش! در خدمت شما هستیم.

سیدكاظم دلخوش اباتری (صومعه سرا) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن عرض سلام و ادب و احترام به ملت شریف ایران و عرض تسلیت فاجعه اخیر در آذربایجان.

آقای دكتر! من ماده (۱۷۳) را تذكر دارم. ببینید! گفته: دولت مکلف است، به منظور ایجاد همكاری منطقه ای و بین المللی جهت جلوگیری از ایجاد رخداد گرد و غبار و نیز كاهش خسارات و پیامدهای مخرب همکاری نهادهای بین المللی ذی ربط. در ماده (۱۷۳) بحث معاهدات و قراردادهای بین المللی حتماً باید تحت عنوان لایحه.

رئیس ـ بله، باید با «رعایت را بیاوریم. درست است، اصل قانون اساسی اش را باید بیاوریم، متشكریم. موافق صحبت كند.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای فلاحت پیشه موافق هستند، بفرمایید.

حشمت اله فلاحت پیشه (اسلام آباد غرب و دالاهو) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

ببینید عزیزان! من در پاسخ به صحبت های مخالف محترم چند نكته را خدمتتان عرض می كنم. ببینید! ما در مواردی كه همكاری ها و اقدامات بین المللی را از دولت می خواهیم احكام مان این طوری است. دلیل آن این است كه یك طرف، طرفهای خارجی است، حالا طرفهای خارجی یا دولت ها یا نهادهای بین المللی است. شما در اینجا حكم می آورید كه دولت در رابطه با آن دسته از نهادهای بین المللی كه مسئول اجرای كنوانسیون های بین المللی هستند، در مقابله با عوارض های زیست محیطی و در قبال كشورهای منطقه به خصوص كشورهای همسایه بیاید اقدامات خودش را انجام بدهد. ما نمی توانیم اینجا حكمی را بدهیم و تكلیفی ایجاد كنیم كه بخشی از این تكلیف در خارج از كشور است. لذا این مهمترین كاری است كه قانونگذار در اینجا می تواند انجام بدهد. این حكم، حكم كلی نیست، در واقع دست دولت را باز می گذارد برای اینكه دولت بیاید از همه امكانات موجود در عرصه های منطقه ای و بین المللی استفاده كند، برای اینكه مقابله بین المللی را برای عارضه های زیست محیطی دنبال كند.

ببینید! من می خواهم یك مثالش را خدمتتان عرض كنم. ببینید! مثلاً یكی از طرفهای ما عراق است، یكی عربستان است، جمهوری اسلامی ایران در موضوع گرد و غبار و ریزگردها تلاش های زیادی را در قبال این كشورها انجام می دهد و اتفاقاً جمهوری اسلامی ایران در پیگیری رویه بین المللی مقابله با پدیده با ریزگردها از همه كشورهای منطقه پیش است. منتها در این كشورها اولویت های دیگری حاكم است. مثلاً بنده خودم در یكی از این مذاكرات در قبال كشور عراق حضور داشتم، طرفهای عراقی می گویند اولویت ما این نیست، اولویت ما اولویت امنیت بین المللی است و دارند برای امنیت هزینه می كنند و حتی قراردادهای فاینانس راجع به این موضوع زیست محیطی هم نمی بندند.

لذا من معتقدم اگر ما بیاییم دستكاری كنیم، بیاییم احكامی را در اینجا بیاوریم كه دولت را به اجرای احكامی كه بخشی از آن نیازمند تصمیم طرف خارجی است مكلف كنیم، آن موقع در عمل دست دولت را بستیم. من متعقد هستم كه دوستان با همین عناوین محتوا و رأی بدهند تا ماده (۲۳) تصویب شود.

رئیس ـ دولت هم كه موافق است. ماده (۲۳) را البته با رعایت اصل (۷۷) به رأی می گذاریم. آقای قاضی زاده! متن را بخوانید، رعایت اصل (۷۷) را باید بخوانید كه می خواهم رأی بگیرم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بعد از «دولت مكلف است ، «با رعایت اصل (۷۷) قانون اساسی به منظور ایجاد همكاری می آید، آقای دكتر! بقیه اش هم كه قرائت شد.

رئیس ـ حضار ۲۲۶ نفر، ماده (۲۳) را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. ماده (۲۴) را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۲۴ ـ وزارت جهاد کشاورزی (سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری) مکلف است علاوه بر اجرای طرحهای بیابان زدایی مقرر، جهت مهار كانونهای مستعد بیابان زایی و تولید گرد و غبار در داخل كشور رأساً یا با مشاركت مردم، دستگاه های اجرایی محلی و سازمان های بین المللی با رعایت اصل (۷۷) قانون اساسی و سازمان های مردم نهاد داخلی، سالانه حداقل معادل (۳۰۰) هزار هكتار نسبت به اجرای اقدامات مقابله با پدیده گرد و غبار با اولویت عملیات بیابان زدایی در مناطق بحرانی و کانون ها و زیست بوم های حساس اقدام كند. دولت مکلف است اعتبارات مورد نیاز برای اجرای عملیات موضوع این ماده را هر ساله در بودجه های سالانه منظور نماید.

رئیس ـ مخالف صحبت كند.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای رجبی مخالف هستند، بفرمایید.

فرج الله رجبی (شیراز) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

من اول این حادثه سیل را در شمال غرب كشور عرض تسلیت دارم و امیدوارم كه خداوند جبران كند.

خدمتتان عرض شود در چنین مواردی سؤالی كه ما از دوستان عزیزمان در كمیسیون داریم سه تا سؤال است. یكی اینكه این عدد (۳۰۰) هزار از كجا در آمده است؟ هزینه واحد اجرای این طرح چقدر است و مملكت در چند هزار هكتار مبتلا است؟ من یقین دارم كه در این قضیه اصلاً كار كارشناسی نشده، یعنی عدد (۳۰۰) هزار یك عدد تشخیصی و سلیقه ای است. عددش را هم لطفاً بفرمایید، یعنی كمیسیون نگویند موافقیم، بگویند عدد (۳۰۰) هزار هكتار در سال معلوم است كه چند میلیارد یا چند میلیون تومان می شود تا ما بتوانیم راجع به آن تصمیم بگیریم. در غیر این صورت این یك تكلیفی می شود كه قطعاً انجام نمی شود و ما فقط داریم قوانین مان را فربه می كنیم. من خواهش می كنم كه در موارد این تیپی كمیسیون های مربوطه گزارش كارشناسی از عدد و رقم بدهند تا ما بتوانیم راجع به آن تصمیم بگیریم، متشكریم.

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای علیرضا سلیمی موافق هستند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

امروزه پدیده ریزذرات و گرد و غبار تقریباً بیش از نیمی از كشور را تحت شعاع خودش قرار داده است. متأسفانه علی رغم وعده های مكرر و پی درپی كار چندانی در این زمینه انجام نشده است. شاید علت آن این بوده كه اعتبار لازم در نظر گرفته نشده، ما دستگاه مشخصی را برای مهار ریزذرات موظف نكردیم.

در ماده (۲۴) اولاً وزارت جهاد كشاورزی، یعنی بخش سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری را مكلف كردیم كه طرحهای بیابان زدایی را انجام بدهند. بعد آمدیم گفتیم كانونهای مستعد بیابان زایی، آنجاهایی كه به هر كیفیت تولید گرد و غبار می كنند، اینها را بیاید از امكانات دولت استفاده كند، از اعتبارات و ظرفیت هایی كه دست مردم است استفاده كند، از سازمانهای بین الملل كمك بگیرد، از سازمانهای مردم نهاد كمك بگیرد و بعد آمدیم حد مشخص كردیم. اگر ما بیاییم بگوییم دولت و وزارت جهاد سالیانه این كانون ها را به اندازه ای كه می توانند مهار كنند، قطعاً راه به جایی نمی بریم. ممكن است در سال یك متر هم این اقدام را انجام بدهند و بعد بگویند ما وظیفه مان را انجام دادیم. اتفاقاً مشخص كردن این حد یعنی (۳۰۰) هزار هكتار در سال می تواند مشكل را حل كند. ما می توانیم ارزیابی كنیم كه آیا اینها اقدام كردند، اقدام نكردند. بعد هم این كانون ها روز به روز در حال گسترش هستند.

عزیزان من! این اقدام یك اقدام عاجل و فوری است. ما نمی توانیم این دست و آن دست كنیم، دولت را هم مكلف كردیم اعتبارات مورد نیاز را برای اجرای عملیات هر ساله در بودجه های سالانه منظور كند. هم از نظر اعتبار مشخص شده، هم دستگاه متولی مشخص شده، هم ما مردم را وارد كردیم، هم حد مشخص كردیم. اگر كمتر از (۳۰۰) هزار هكتار در سال اقدام كردند باید در مجلس از وظایف نظارتی خودمان استفاده كنیم، سؤال كنیم، استیضاح كنیم كه چرا این اقدام انجام نشده است؟ اتفاقاً اینكه متولی وزارت جهاد كشاورزی است دست مجلس را باز می كند، مجلس می تواند در صورت تخلف وزارت محترم جهاد كشاورزی سؤال كند، وزیر را استیضاح كند.

امروز مسأله گرد و غبار یك مسأله فوری و فوتی برای كشور است. سالیانه هزاران هزار نفر جان شان را به خاطر پدیده ریزذرات دارند از دست می دهند. چقدر خسارات زیست محیطی و چقدر خسارات به بخش كشاورزی ما وارد شده است. ایران دارد تبدیل به یك بیابان بزرگ می شود. باید اقدام كرد، سال گذشته سال اقدام و عمل بوده، امسال هم به هر كیفیت ادامه بدهیم. این ماده را با رأی بالا رأی بدهید كه ان شا ءالله تصویب شود.

رئیس ـ متشكریم، تذكر دارند.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای پورابراهیمی تذكر دارند.

رئیس ـ در این موضوع نیست.

 دبیر (كاتب) ـ جناب آقای رحیمی اخطار دارند.

رئیس ـ در این موضوع نیست.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای سیدكاظم دلخوش تذكر دارند، بفرمایید.

سیدكاظم دلخوش اباتری (صومعه سرا) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر! به نظر من اینجا دو تا نكته قابل توجه است. اولاً باز همان بحث سازمانهای بین المللی آمده كه باید اصل (۷۷) رعایت شود. (رئیس ـ این را خواندند) دوم اینكه در ارتباط با (۳۰۰) هزار هكتار، اگر بخواهد در بودجه سالانه هم بیاید این با اصول (۵۲) و (۵۵) قانون اساسی مغایرت پیدا می كند. در اینجا رقم دقیقاً باید مشخص شود. (۳۰۰) هزار هكتار چقدر است؟ آیا كل منابع بودجه را به خودش اختصاص می دهد یا بخشی را؟ اینجا رقم و عدد مشخص نكرده است.

رئیس ـ رقمش را در بودجه سالانه باید مشخص كند، اینجا نباید مشخص كند. یعنی گفتند مبلغ مورد نیاز را در بودجه سالانه (در نظر بگیرند)، اشكالی وارد نیست.

دلخوش اباتری ـ وقتی این اصلاً معین نكرده اشكالی ندارد؟

رئیس ـ هر زمانی بر حسب سال بودجه مورد نیازش را در نظر می گیرند و در لایحه بودجه می آورند، متشكریم.

قاضی پور ـ تذكر دارم.

دبیر (كاتب) ـ آقای دكتر! تذكر دارند.

رئیس ـ راجع به همین موضوع است؟ نیست.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای حاجی دلیگانی اخطار دارند.

رئیس ـ در این موضوع نیست.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای نادر قاضی پور تذكر دارند، بفرمایید.

رئیس ـ ماده چند را تذكر دارید؟

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ماده (۲۴). آقای لاریجانی! حضرت عالی دقیقاً مطالعه كردید، تشكر می كنیم كه وقت گذاشتید، من احساس می كنم واقعاً حفظ كرده اید. ولی شما اینجا (۳۰۰) هزار هكتار را از كدام استان شروع می كنید، شمال، غرب یا جنوب؟ تقسیم بندی كجاست؟ اولویت با كجاست؟ آقای لاریجانی! تا اینجا كه بودجه سنواتی را آوردید كار بسیار منظمی را انجام دادید، تشكر می كنم، ولی اولویت بندی از كدام استان ها را مشخص نكردید.

رئیس ـ این باید بعداً مشخص شود.

قاضی پور ـ آقای لاریجانی! اینجا قانون است، شما بفرمایید اولویت ها را از كجا شروع كنند، تقسیم كنند، یك جا نبرند بخوابانند و انجام نشود. والسلام

رئیس ـ متشكریم. مخالف صحبت كرده، موافق صحبت كند.

دبیر (كاتب) ـ آقای دكتر! آقای سلیمی موافق صحبت كردند.

رئیس ـ آقای سلیمی صحبت كردند، دولت هم موافق است. حضار ۲۲۷ نفر، ماده (۲۴) را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. ماده (۲۵) را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۲۵ ـ سازمان مكلف است با همكاری وزارت نیرو نیاز آبی زیست محیطی رودخانه ها، تالاب ها، خورها، دریاچه ها و زیست بوم ها را تعیین و وزارت نیرو متناسب با شرایط ترسالی، عادی و خشكسالی سالیانه نسبت به تخصیص حقآبه موارد فوق اقدام نماید.

چون در اینجا هم پیشنهاد هست مخالف و موافق صحبت كنند.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای برزگركلشانی مخالف هستند، بفرمایید.

شهروز برزگركلشانی (سلماس) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

من هم درگذشت جمعی از هموطنان عزیزمان در آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و كردستان را خدمت هموطنان تسلیت عرض می كنم.

آقای دكتر! ماده (۲۵) در ظاهر قانونی است كه اگر اجرا شود ما وزارت نیرو را مجاب می كنیم كه حقآبه رودخانه ها، تالاب ها و دریاچه ها را تأمین كند. رسالتی كه وزارت نیرو دارد تأمین حقآبه كشاورزان است. گاهاً وزارت نیرو با توجه به سدهایی كه موجود دارد، منابع آبی كه در اختیار دارد برای تأمین حقآبه كشاورزان است. در حوزه شمال غرب كشور، حوزه دریاچه ارومیه كه در شرایط بحران بی آبی است تعداد قابل توجهی از كشاورزان برای تأمین حقآبه خودشان بدون اینكه، این وظیفه، وظیفه وزارت نیرو برای تأمین آب بخش كشاورزی بوده اقدام به حفر چاه كرده اند. اگر این قانون وزارت نیرو را به تأمین حقآبه تالاب ها، خورها و دریاچه ها مجاب كند، وزارت نیرو بدون اینكه حقآبه كشاورزان را تأمین كند اقدام به پر كردن چاه كشاورزان می كند. در شرایط فعلی در حوزه دریاچه ارومیه تعداد كثیری از كشاورزان با این مشكل مواجه هستند. كشاورزی كه امروز كشت كرده و گندم كاشته و چندین خانوار دارند از یك حلقه چاه بهره برداری می كنند، نزدیك (۲۰)، (۲۵)، (۳۰) تا خانواده از طریق همین حلقه چاهها دارند امرار معاش می كنند، امور آب وزارت نیرو شكایت كرده و در حال پر كردن این چاه ها است.

ماده (۲۵) این قانون بدون اینكه به حقآبه كشاورزان و تأمین آب مورد نیاز كشاورزان توجهی داشته باشد، وزارت نیرو را مجاب می كند. من خواهش می كنم اگر امكانش هست ماده (۲۵) به كمیسیون برگردد و اصلاح شود، طبق مفاد و بند بند قانون اساسی كشاورزان اولویت ما شود.

آقای دكتر! یك موضوع دیگر را هم خدمتتان عرض كنم، درست است بحران بی آبی باعث خشك شدن دریاچه ارومیه شده، ولی در كل دنیا پول می دهند و آب شور را تبدیل به آب شیرین می كنند، ما آب شیرین را، در شرایط فعلی هر چقدر هم بخواهیم دریاچه ارومیه را با آب شیرین سدها پر كنیم باز فایده ای ندارد. باید یك فكر و تدبیر دیگری كرد. اگر ماده (۲۵) تصویب شود، اگر ما وزارت نیرو را در این شرایط مجاب كنیم به نفع كشاورزان نخواهد بود، به ضرر كشاورزان تمام خواهد شد. من از دوستان خواهش می كنم به ماده (۲۵) رأی ندهند تا به كمیسیون برگردد و اصلاح شود.

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (كاتب) ـ موافق اول وقتشان را به جناب آقای عابدی داده اند.

رئیس ـ آقای عابدی بفرمایید.

حیدرعلی عابدی (اصفهان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

من هم خدمت همه همكاران عزیز، شنوندگان محترم و ملت عزیز ایران عرض سلام و ادب دارم. به مناسبت درگذشت جمعی از هموطنان مان در سیل اخیر در آذربایجان عرض تسلیت دارم و غم این عزیزان غم همه مردم و ملت كشورمان است.

مخالف محترم برای حذف این ماده به دو نكته اشاره فرمودند، یكی بحث حقآبه های كشاورزی و دیگری اختیارات وزارت نیرو بود. من در اینجا باید خدمتتان عرض كنم كه اگر محیط زیست بتواند به وظایف خودش عمل كند و حقآبه های تالاب ها، دریاچه ها و زیست بوم ها را تأمین كند مسلماً كشاورزان با مشكل مواجه نخواهند شد و تمام اختیاراتی كه به سازمان محیط زیست داده خواهد شد اختیارات تخصصی و كارشناسی است و امیدوار هستیم یك روزی ما قانونی را تصویب كنیم كه كلیه اختیارات آب به عهده محیط زیست باشد، برای اینكه وزارت نیرو در گذشته نتوانسته ثابت كند كه مدیریت صحیح روی منابع آبی دارد. تخصص وزارت نیرو در تأمین نیرو خوب بوده، ولی در توزیع و تأمین آب كاملاً غیرتخصصی كار كرده است. برای نمونه شما ببینید چه بلایی سر تالاب گاوخونی آمده، ببینید چه بلایی سر زاینده رود آمده است.

وزارت نیرو كه مكلف بوده (۷۰۰) میلیون متر مكعب آب تأمین كند و بعد این آب را به قسمت های مختلف اختصاص بدهد، بدون در نظر گرفتن چنین ورودی برای سد زاینده رود آمده (۷۸۸) میلیون متر مكعب آب را در سال به قسمت های مختلف از جمله شرب اصفهان، كاشان، یزد و چهارمحال و بختیاری اختصاص داده، ولی فقط توانسته (۳۵۴) میلیون متر مكعب آن را تأمین كند و بقیه آن را نتوانسته تأمین كند. اگر وزارت نیرو با هماهنگی محیط زیست كار می كرد چنین مشكلاتی را به وجود نمی آورد. یا هیچ كدام از طرحهای كشاورزی كه الان وزارت نیرو دارد در مناطق كوهستانی اجرا می كند نظریه كارشناسی و تأییدیه محیط زیست را ندارد. بنابراین خواهش من از همكاران عزیز این است كه به این ماده رأی مثبت بدهند و مطمئن باشید كه نجات همان حقآبه های كشاورزی با مسأله تأمین حقآبه های مورد نظر زیست محیطی ارتباط مستقیم پیدا می كند. موفق باشید.

رئیس ـ متشكریم، دولت موافق است. حضار ۲۲۷ نفر، ماده (۲۵) را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. ماده (۲۶) را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ «ماده ۲۶ ـ وزارت راه و شهرسازی (سازمان هواشناسی كشور) با همكاری سازمان مكلف است، حداكثر ظرف مدت دو سال پس از لازم الاجرا شدن این قانون، شبكه ملی هشدار و پیش آگاهی رخداد های گرد و غبار را تکمیل كند .

آقای دكتر! بعضی از دوستان می گویند در اینجا سیل و طوفان را هم اضافه كنیم. یعنی بشود: «رخداد های گرد و غبار، سیل و طوفان ، چون می خواهند یك شبكه ملی هشدار درست كنند.

رئیس ـ طوفان و گرد و غبار با هم است، حالا بله سیل را می شود.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ می گویند حالا كه می خواهد شبكه هشدار درست شود كل آنها را در نظر بگیرند.

رئیس ـ شامل همه اینها شود. مخالف صحبت كند.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای نادر قاضی پور مخالف هستند، بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام محضر ملت بزرگ ولایتمدار ایران اسلامی و عرض تسلیت به مردم بزرگ آذربایجان و ملت بزرگ ایران در رابطه با حوادث سیل اخیر.

همكاران عزیز! در ماده (۲۶) سازمان هواشناسی كشور را مكلف كرده اند با سازمان محیط زیست حداكثر ظرف مدت دو سال پس از لازم الاجرا شدن این قانون شبكه ملی هشدار و پیش آگاهی رخداد های گرد و غبار را تكمیل كنند. اولاً هم اكنون سازمان هواشناسی تمام این كارها را انجام می دهد، دستگاه ها خریداری شده، پول ها گذاشته شده، ما با این قانون دو سال قانون موجود را كأن لم یكن اعلام می كنیم، یعنی اجرا نشود. آقای لاریجانی! هم اكنون وزارت راه و شهرسازی مكلف است توسط سازمان هواشناسی كشور این كارها را انجام بدهد، آقای قاضی زاده! قبلاً هم باید اشاره می كردند كه ما قوانین در این رابطه تصویب و مصوب كردیم. آقای لاریجانی! همه ساله هم در بودجه سالیانه پول می گذاریم، سازمان هواشناسی را مكلف می كنیم. آقای لاریجانی! ما باید اینجا می نوشتیم كه سازمان هواشناسی مكلف است به روز كردن دستگاه ها، پیش بینی دقیق. شما می دانید كه الان قسمت زلزله وزارت مسكن میلیاردها میلیارد پول برای اعلام پیش زلزله گرفته است، ولی تا حالا هیچ تذكری نداده است. زلزله اخیر مشهد هم قابل پیشگویی بود، ولی اطلاع ندادند. در این سیل اخیر اداره كل هواشناسی آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی دقت نكردند.

آقای لاریجانی! ما باید اینجا مكلف كنیم و تمدید كنیم، مسئولین كه كار نمی كنند. ما پولهای هنگفتی به وزارت راه و شهرسازی دادیم، دستگاه ها را خریدند ولی استفاده دقیق نمی كنند. اینجا كجا آمده كه اگر مدیركل هواشناسی و رئیس سازمان هواشناسی اخطار جدی نداد و سیل دیگری مثل سیل اخیر آذربایجان آمد و (۴۰) نفر را زنده زنده كشتند، برخورد بشود؟

آقای لاریجانی! لذا من با این ماده مخالفم، انتظار دارم حضرت عالی این را به كمیسیون برگردانید تا تكلیف را مشخص كنند كه اگر این كار را نكردند، پیشگویی نكردند، اطلاع رسانی نكردند و مردم را به كشتن دادند چه برخوردی با مسئولین شود. این سرمای مازندران كه كشاورزان مازندران را زمین گیر كرد، پرتقال هایشان یخ زدند، كجا هواشناسی اطلاع داد تا مردم سه، چهار روز مانده بروند محصولات كشاورزی شان را بچینند؟ (رئیس ـ متشكریم) آقای لاریجانی! از حضرت عالی می خواهم دقتی كنید تا این به كمیسیون برگردد و یك مجازاتی هم برای مسئولین اضافه شود. ما باید دو سال انتظار بكشیم، بعد اینها از دو سال تازه هشدار بدهند. الان دستگاه ها هست، ماهواره وصل است، ما سالانه چقدر پول به شبكه های ماهواره ای می دهیم تا اطلاعات بگیریم. چرا در كشورهای همسایه دقیقاً زمان و مقدار بارش را پیشگویی می كنند (رئیس ـ متشكریم) ولی اینجا هیچ كاری نمی كنند؟ آقای لاریجانی! اگر اینها دقیق كار می كردند فاجعه آذربایجان رخ نمی داد و (۴۰) نفر زنده زنده بین مردم و جلوی دید مردم، داخل ماشین كشته نمی شدند. خواهش می كنم این به كمیسیون برگردد و اصلاح شود.

رئیس ـ این برای همین حوادث این گونه آمده است كه این كار سریع تر انجام شود.

قاضی پور ـ آقای لاریجانی! نه، اینجا نوشته دو سال بعد. (رئیس ـ متشكریم) ممنون از شما كه اصرار دارید و نمی خواهید به كمیسیون برگردد و اصلاح شود. از محبت شما تشكر می كنم.

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (كاتب) ـ موافق جناب آقای دهمرده هستند.

رئیس ـ آقای دهمرده بفرمایید.

حبیب اله دهمرده (زابل، زهك، هیرمند، نیمروز و هامون) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین

این حادثه ای كه واقعاً قابل پیش بینی بود را تسلیت عرض می كنم، اگر به موقع اعلام می شد كه این موضوع هم در رابطه با همین است، از جنس پیشگیری است. شعاری داریم كه «اگر ما هزینه پیشگیری را A ریال در نظر بگیریم، درمان آن چندین برابر می شود . این در همه زمینه ها مصداق پیدا می كند. بنابراین من با این موافقم، اما چند نكته را هم تذكر می دهم.

اولین مسأله این است، چون ما شبكه ملی نداریم هواشناسی از مطالب جهانی كمك می گیرد، بنابراین نمی تواند به موقع پیش بینی كند و هشدار بدهد و این در تمام زمینه ها مصداق دارد. از نظر گرد و غبار و بقیه مسائل هم همین است، مثلاً دانش آموز در خوزستان یا سیستان سر كلاس می رود، بعداً برای آنجا اعلام تعطیلی می كنند. دلیل آن این است كه از قبل پیش بینی نكرده اند، اگر پیش بینی می شد خیلی از اینها كاهش پیدا می كرد. همین سیل اخیر كه دوستان به زیبایی اشاره فرمودند، آیا واقعاً قابل پیش بینی نبود؟ اگر به موقع پیش بینی می شد و هشدار داده می شد ما شاهد چنین خسارت بسیار سنگین جانی كه حقیقتاً قلب بشریت به درد می آید (نبودیم)، همان طور كه مقام عظمای ولایت هم اشاره فرمودند كل ملت ایران متأثر نمی شد. بنابراین از دوستان درخواست می كنم به این پیشنهاد رأی مثبت بدهند، اما تجهیزات و شبكه اینها ملی و به روز شود. از همه سروران تقدیر و تشكر می كنم، حتماً به این رأی مثبت بدهید.

رئیس ـ متشكریم، خیلی ممنون. دولت هم كه موافق است. حضار ۲۱۹ نفر، ماده (۲۶) را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. عزیزان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. ماده (۲۷) را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۲۷ ـ وزارتخانه های جهاد كشاورزی (سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری) و راه و شهرسازی و كشور از محل اعتبارات مندرج در ردیف های بودجه ای و شهرداری ها و دهیاری ها مكلفند از محل منابع مالی در اختیار اعم از عوارض و وجوه عمومی طی برنامه ای پنجساله که به تأیید سازمان می رسد، حریم سبز بزرگراه ها و كمربند سبز شهرها و روستاهای تحت تأثیر گرد و غبار را با روش آبیاری مدرن و با اولویت استفاده از پساب های شهری و روستایی، ایجاد نمایند.

تبصره ۱ ـ وزارت نیرو مكلف است منابع آب مورد نیاز را از آب مازاد حاصل از تغییر روش آبیاری سنتی به روش آبیاری نوین در مناطق موضوع این ماده تأمین كند و تخصیص دهد و در صورت كسری منابع، تخصیص لازم را از محل پساب تولیدی یا منابع دیگر تأمین نماید.

تبصره ۲ ـ وزارت كشور (سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور) مكلف است حداقل (۲۰) درصد از منابع در اختیار خود را به توسعه كمربند سبز موضوع این ماده اختصاص دهد و به شهرداری ها و دهیاری ها پرداخت نماید.

رئیس ـ اینجا از نظر عبارت هم در سطر چهارم دو تا كلمه «استفاده پشت سر هم داشت.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بله، حذفش كردم.

رئیس ـ باید بشود: «رخدادهای گرد و غبار با روش آبیاری مدرن و اولویت استفاده از پساب ها كه عبارت سلیس تر شود. اگر اخطار و تذكر راجع به همین موضوع هست بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای محبی نیا اخطار دارند، بفرمایید.

جهانبخش محبی نیا (میاندوآب، شاهین دژ و تكاب) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آْقای دكتر! من اصول (۱۳۷) و (۱۳۸) را اخطار دارم. این اخطار عطف به مواد (۲۵)، (۲۶) و (۲۷) هم هست. حالا متأسفانه (۲۵) و (۲۶) را عبور كردیم و مشمول صحبت های كوهكن شدیم، بعضی از دوستان می آیند این لاین را اشغال می كنند و متأسفانه هم خودشان اخطار یا تذكر نمی دهند، از طرفی برای آن كسی كه نسبت به متن تذكر یا اخطار دارد ممانعت ایجاد می كنند، حالا بگذریم.

آقای دكتر! اصل (۱۳۷) می گوید هر یك از وزیران مسئول وظایف خاص خودش در برابر رئیس جمهور و مجلس است و در اموری كه به تصویب هیأت وزیران می رسد مسئول اعمال دیگران نیز هست.

ببینید! الان به سازمان یك جایگاهی فراوزارتخانه ای بخشیدید. یعنی در ماده (۲۵)، ما هم در رابطه با آب مشكل امنیت ملی داریم، جناب عالی از بنده نسبت به تشخیص این منابع بسیاربسیار باریك تر و مهمتر و اولی هستید، می دانید چه دعواهایی داریم. از طرفی تكلیف مالایطاق هم هست، آنها بحث كارشناسی است، به اخطار برنمی گردد. الان شما در ماده (۲۷) هم می آیید مسائل هزینه منابع و بودجه شهرداری، دهیاری و امثال اینها را به یك برنامه پنجساله می بندید كه این باید به تأیید سازمان برسد، در صورتی كه بر اساس قانون اساسی هر یك از وزرا مسئول اعمال، وظایف و اختیارات خودشان هستند. آقای دكتر! وزارت نیرو در رابطه با رودخانه ها، حتماً حقآبه برای وزارت نیرو است. در رابطه با وزارت راه و شهرسازی بله، آن خیلی قابل ایراد نیست. در اینجا هم بحث بودجه شهرداری ها و دهیاری ها و برنامه پنجساله ای كه مركز تصویب آن مجلس شورای اسلامی است. اینها را به هم وصل دادن، آقای دكتر! من فكر می كنم یك مقدار، یك مقدار هم نه بیشتر با قانون اساسی اصطكاك دارد و باور بفرمایید آن طرح واره كارشناسی مملكت را به هم می ریزد.

رئیس ـ جناب آقای محبی نیا! در اینجا وزارتخانه های جهاد كشاورزی و راه و شهرسازی را موظف كرده اند، فقط گفتند برنامه حریم سبز بزرگراه ها چون جنبه محیط زیست دارد به تأیید سازمان هم برسد، ولی اصل كار به وزارت جهاد مربوط است.

محبی نیا ـ آقای دكتر عذرخواهم! «طی برنامه ای پنجساله كه به تأیید سازمان می رسد .

رئیس ـ بله، این برنامه پنجساله یعنی در طول پنج سال.

محبی نیا ـ تصمیم با جناب عالی است، ولی من نگرانم.

رئیس ـ این كلمه «برنامه ای كه نوشتند، برنامه پنجساله مصوب مجلس نیست، طی پنج سال. كلمه «برنامه را باید بردارند.

محبی نیا ـ بله، حداقل آن را بردارند.

رئیس ـ بله، درست است، طی پنج سال. تذكر را بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای سیدكاظم دلخوش تذكر دارند، بفرمایید.

سیدكاظم دلخوش اباتری (صومعه سرا) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس و آقای كاتب ممنونم. آقای رئیس! بنده سه تا اصل را اخطار دارم، اصول (۵۷)، (۷۵) و (۸۵). ببینید! آن چیزی كه در لایحه اصلاح شده و آمده این است: وزارتخانه های جهاد كشاورزی و... از محل اعتبارات مندرج در ردیف های بودجه ای و شهرداری ها و دهیاری ها.

به نظر من این اشكال وارد است، به دلیل اینكه اولاً تفكیك قوا را رعایت نكردیم، در ثانی باید پیش بینی بودجه را كنند، نه اینكه ما الان بیاییم بگوییم.

رئیس ـ چرا تفكیك قوا را می فرمایید؟

دلخوش اباتری ـ اصول (۵۷)، (۷۵) و (۸۵).

رئیس ـ نه، تفكیك قوا را چرا می گویید؟

دلخوش اباتری ـ چرا، حال غیر از تفكیك قوا ما آمدیم گفتیم «از محل اعتبارات مندرج در ردیف های بودجه ای ، در صورتی كه دولت باید در لایحه بودجه سنواتی خودش پیش بینی بودجه را بكند. ما آمدیم اختیار مجلس را برای قانونگذاری از یك طرف كه در اصل (۸۵) برای ماست به دولت دادیم كه خودش هر چقدر می خواهد در ردیف ها بیاورد، ضمن اینكه مغایر اصل (۷۵) هم هست.

رئیس ـ نه، در لایحه دولت آمده، ملاحظه بفرمایید.

دلخوش اباتری ـ این نیامده است.

رئیس ـ چرا، در ماده (۳۴) مكرر آوردند كه شهرداری ها با همكاری وزارت جهاد كشاورزی كمربند سبز را انجام بدهند. اگر اجازه بدهید مخالف صحبت كند.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای محبی نیا مخالف هستند، بفرمایید.

محبی نیا ـ بنده به خاطر اینكه دیگر مطالب تكراری مطرح نكنم و جناب آقای لاهوتی اگر تشریف داشته باشند در رابطه با این مسائل نسبت به حقیر اولی هستند. آقای لاهوتی هستند؟ ایشان صحبت كنند.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای لاهوتی تشریف دارند، بفرمایید.

مهرداد بائوج لاهوتی (لنگرود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ببینید دوستان! نگرانی كه اینجا وجود دارد، جناب آقای دكتر لاریجانی هم در راستای اخطاری كه استاد بنده جناب آقای محبی نیا دادند حدوداً رفع ابهام كردند، یعنی فرمودند كه وزارتخانه جهاد كشاورزی و سازمان جنگل ها و وزارت راه و شهرسازی از محل منابع خودشان در اینجا دخالت دارند. اما دوستان عزیز دقت بفرمایید! در تبصره (۲) آمده كه از محل (۲۰) درصد در اختیار سازمان شهرداری ها و دهیاریهای كشور. این محل (۲۰) درصد در اختیار، منابع در اختیار شهرداری ها چه عددی است؟ تازه شما همین را تكلیف كردید كه سازمان شهرداری ها و دهیاری ها از این محل برای شهرداری های زیر (۵۰) هزار نفر.

دقت بفرمایید! خودتان چیزی را كه چند وقت قبل تصویب كردید را به یاد بیاورید كه برای شهرداری های زیر (۵۰) هزار نفر بیایند هزینه كنند، ماشین آلات آنها را تأمین كنند، عددش هم بسیار پایین است. اگر قرار باشد امر به این مهمی را به قول آقای دكتر مصری كه نكته جالبی فرمودند، ما همین طوری داریم یك تكالیفی را برای شهرداری ها ایجاد می كنیم، بدون اینكه منابعی را از طرف دولت برای آنها به عنوان كمك پیش بینی كنیم. اگر قرار باشد شهرداری از محل منابع خودش تأمین كند ما چرا باید تأمین كنیم؟ ما باید چقدر تكلیف كنیم؟ پس شوراها چكاره هستند؟ شوراها پارلمان های محلی ما هستند، آنها می توانند تعیین تكلیف كنند. چرا دیگر ما در قانون بیاییم تعیین تكلیف كنیم؟ اگر قرار است شهرداری از محل منابع خودش تأمین كند، شهرداری خودش بیاید تأمین كند.

بنابراین این محل (۲۰) درصد سازمان شهرداری ها و دهیاری ها منابع بسیار محدودی است كه شما هم برای شهرداری های زیر (۵۰) هزار نفر تكلیف كردید دو تا ماشین زباله خریداری كنند، یك عدد ناچیزی به دهیاری هایی كه در سال (۱۰) میلیون تومان پول ندارند پرداخت شود. شما عملاً با تصویب این عدد دارید آن راه را هم برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور می بندید كه نتوانند سالی (۱۰) میلیون تومان هم به یك دهیاری محل تان كمك كنند. من خواهش می كنم رأی ندهید، اجازه بدهید كه ما بعد از اینكه رأی نیاورد این موضوعات را اصلاح كنیم، متشكرم.

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای حسینی كیا موافق هستند، بفرمایید.

سیدجواد حسینی كیا (سنقر) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

نیازمند این هستیم كه در این راستا تا آنجایی كه ظرفیت هست به این قصه كمك شود كه به یك سرانجام درستی برسد. آنچه كه برای نظام اسلامی ما مهم است، در این جهت یك گام درستی برداشته شود، آن گام درست هم این است كه بتوانیم زیرساخت هایمان را درست كنیم. لذا امیدواریم كه دوستان به این بند رأی بدهند كه در واقع گامی در این جهت است، ممنون.

رئیس ـ دولت و كمیسیون هم موافق هستند.

دبیر (كاتب) ـ آقای رئیس! اخطار دارند.

رئیس ـ اخطار در این زمینه است بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای حاجی دلیگانی اخطار دارند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! بنده در تبصره (۲) اخطار اصول (۵۲) و (۵۳) را دارم كه بالاخره چون بودجه سالیانه است اینجا بایستی بیاید كه در بودجه سنواتی بیاید، این یك نكته.

آقای رئیس! یك نكته در صدر ماده (۲۷) دو تا وزارتخانه جهاد و راه و شهرسازی را گفته كه یك آیین نامه ای را تهیه كنند و به تأیید سازمان برسانند. در حالی كه یك تكلیفی را برای شهرداری ها و دهیاری ها هم تعیین كرده است. به نظر می رسد جای واژه «وزارت كشور برای اینكه آن دستورالعمل یا هر چه كه بنا است نوشته شود و به تأیید سازمان برسد در اینجا خالی باشد، یعنی از طرف شهرداری ها و دهیاری ها چه كسی می خواهد آن مقررات یا آیین نامه ای كه بنا است نوشته شود را تنظیم كند. آقای رئیس! این نكته اول.

یك نكته را هم می خواهم به همكاران عزیز عرض كنم. وقتی كه ما در خصوص این فاجعه ای كه در آذربایجان رخ داد، سه سال است دولت قانون مدیریت بحران را نیاورده، به نظر من اینجا بی قانونی و خلأ قانونی وجود داشته و وزارت كشور و مدیریت بحران باید جواب بدهد كه چرا سه سال است قانون را نیاورده و این خلأ قانونی وجود داشته و این فاجعه رخ داده، مسئولیت به عهده وزارت كشور و مدیریت بحران است كه بایستی پاسخگو باشند.

رئیس ـ متشكریم، عرض شود كه اینجا وزارت كشور را گفته از منابعی كه ما طبق قانون بودجه به سازمان همیاری شهرداری ها می دهیم، این درآمد نیست. «وزارت كشور (سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور) مكلف است حداقل (۲۰) درصد از منابع در اختیار خود را ، یعنی ما در بودجه برایشان منابع در نظر می گیریم، باید (۲۰) درصدش را صرف این كنند. اشكالی ندارد.

ماده (۲۷) را با این اصلاح كه «طی برنامه پنجساله می شود «طی پنج سال و سطر بعدی اش هم می شود «با روش آبیاری مدرن و اولویت استفاده از پساب ها به رأی می گذاریم. حالا می شود گفت مطابق لایحه بودجه. آنكه در لایحه بودجه می آید، این را از همان لایحه بودجه می گیرد.

حضار ۲۱۶ نفر، ماده (۲۷) را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. میهمانان را بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

فهرست میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از:

ـ جمعی از كاركنان نمونه شهرستان نیشابور و فیروزه استان خراسان رضوی میهمانان سركار خانم چنارانی نماینده محترم نیشابور و فیروزه هستند.

ـ جمعی از معتمدین محلی و بزرگان شهرستان طارم و زنجان كه هنوز تشریف نیاوردند.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه قدس و سجاس از استان زنجان كه هنوز تشریف نیاوردند.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه آزادگان از شهرستان اشتهارد استان البرز میهمانان جناب آقایان اكبریان و كولیوند نمایندگان محترم كرج، اشتهارد و فردیس هستند.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه حجت الاسلام ایمانی از منطقه (۹) تهران.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه شهید هوشمند از منطقه (۹) تهران.

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه فرزانگان از شهرستان شهریار استان تهران میهمانان جناب آقای محمودی نماینده محترم شهریار، قدس و ملارد هستند.

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه طاهباز از ناحیه (۳) شهر مقدس قم.

ـ مدیرعامل و تعدادی از پرسنل خیریه نذر اشتغال امام حسین از شهرستان مباركه استان اصفهان. خیلی خوش آمدید.

(در این هنگام آقای علی مطهری «نایب رئیس دوم ریاست جلسه را بر عهده گرفتند)

 

۵ ـ ناطقین جلسه آقایان: محمدنعیم امینی فرد، بهروز بنیادی، احمد مرادی و رسول خضری و خانم زهرا سعیدی مباركه

دبیر (یوسف نژاد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ناطقان میان دستور جلسه علنی امروز عبارتند از:

ـ آقای محمدنعیم امینی فرد نماینده محترم ایرانشهر، سرباز، دلگان، فنوج و بخشهای لاشار، بنت، آشار و آهوران.

ـ خانم زهرا سعیدی مباركه نماینده محترم مباركه.

ـ آقای بهروز بنیادی نماینده محترم كاشمر، بردسكن و خلیل آباد.

(كه هر كدام هفت دقیقه وقت دارند)

ـ آقای احمد مرادی نماینده محترم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر.

ـ آقای رسول خضری نماینده محترم پیرانشهر و سردشت.

(كه هر كدام پنج دقیقه وقت دارند)

جناب آقای محمدنعیم امینی فرد نماینده محترم ایرانشهر، سرباز، دلگان، فنوج و بخشهای لاشار، بنت، آشار و آهوران بفرمایید.

محمدنعیم امینی فرد (ایرانشهر، سرباز، دلگان، بخشهای بنت، فنوج، آشار، لاشار و آهوران) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام خدمت شما همكاران محترم، ملت قهرمان ایران به ویژه مردم شریف حوزه انتخابیه و آرزوی صحت و سلامت برای رهبری معظم انقلاب.

۱ ـ انقلاب اسلامی و نظام مترقی بر آمده از آن مسیر جدیدی را برای تحقق عدالت، آزادی، توسعه و معنویت پیش روی ملل جهان گشوده است و در این مسیر ملت قهرمان ایران با فداكاری های بی نظیر و درخشان موفقیت های بی مانندی را از آن خود كرده است.

اینك كه دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا را در پیش رو داریم انتظار می رود جهت تحقق هر چه بیشتر آرمانهای انقلاب با مشارکت بالای مردمی، پشتوانه جدید و محکمی برای نظام جمهوری اسلامی فراهم سازیم. نظام مردم سالار دینی مان را قوام تازه ای بخشیم و گفتمان اعتدال و عقلانیت را نهادینه سازیم.

امنای ملت و همكاران گرامی! علی رغم وجود فرصت ها و پتانسیل های بی نظیر توسعه ای، استان ما به لحاظ شاخص های توسعه ای یكی از محروم ترین استانهای كشور است كه توسعه و پیشرفت واقعی اش منوط به شكل گیری عزم ملی میان ملت، مجلس و دستگاه های دولتی است تا مسیر پیشرفت و توسعه ای كه با انقلاب اسلامی آغاز شد شتاب متناسب و افزون تری پیدا نماید.

از میان انبوه مشكلات بیشمار به چند مورد اشاره مختصری می كنم تا با همكاری شما امنای ملت تصمیمات جدی جهت رفع آنها گرفته و اجرایی شود.

مردم بلوچ ایرانیانی اصیل و متدین هستند که در طول تاریخ میهن دوستی آنان زبانزد عام و خاص بوده است. حتی در برهه هایی که دولت مرکزی در ضعف بوده، آنان از تمامیت ارضی كشور دفاع كرده و با استعمارگران پرتغالی و انگلیسی تا پای جاشان جنگیدند و آنان را از وطن راندند و با افتخار شهیدانی را تقدیم داشتند. در دفاع مقدس همراه با سایر هموطنان با متجاوزین به این میهن جنگیدند و جالب است بدانیم بنا بر اعلام بنیاد شهید انقلاب اسلامی كم سن و سال ترین شهید دفاع مقدس شهید سبیل اخلاقی از تبار همین مردم است. اما متأسفانه در تاریخ نویسی کشور غفلتی عجیب از مبارزات بیگانه ستیزانه مردم بلوچ و قهرمانان شان همچون همل وجود دارد، هملی که جانش را در مبارزه با استعمارگران پرتغالی از دست داد، ولی نگذاشت كه پای بیگانه به سواحل مکران باز شود. ضروری است مراکز تحقیقاتی رسمی و جامعه تاریخ نویسی و روشنفکری کشور، واقعیت بلوچستان را مکتوب نموده و در کتاب های درسی به کودکان و نوجوانان آموزش دهند تا ذهنیت ایرانی نسبت به مردم بلوچ و مبارزات وطن دوستانه شان آگاهی ملی پیدا کرده و هویت ایرانی ـ اسلامی مان روز به روز تقویت شود.

۲ ـ در طول دهه های گذشته یکی از مهم ترین مطالبات موکلان بنده و سایر مناطق بلوچستان حضور مشهود در مناصب سیاسی و اداری تراز اول استانی و ملی است که علی رغم مشارکت بالای سیاسی مردم در عرصه های مختلف و تأکیدات مقام عظمای ولایت و مواضع رسمی دولت تدبیر و امید در جهت قائل نشدن هیچ گونه تبعیضی میان اقوام و مذاهب، متأسفانه تاکنون تغییر نگاه دولتمردان به استان و اهل سنت و افزایش سهم مشارکت آنان در مدیریت کلان کشور محقق نشده است.

۳ ـ تحقق شعارهای انتخاباتی چهار سال پیش جناب آقای روحانی به ویژه در زمینه حقوق اقوام ایرانی و اجرای اصل (۱۵) قانون اساسی و تدریس زبان و ادبیات بلوچی در سطح مدارس و دانشگاه های مناطق بلوچ زبان در راستای عمل به این اصل قانون اساسی خواسته جامعه بلوچ زبانان کشور است که از حق خواندن و نوشتن به زبان مادری خود محروم هستند. از دولت تدبیر و امید انتظار داریم، زمینه و تسهیل شرایط تدریس همه زبانهای قومیت های ایرانی من جمله زبان بلوچی را در بلوچستان و مناطق بلوچ نشین کشور مهیا سازند.

۴ ـ پس از دهها غفلت و فرصت سوزی در جهت توسعه سواحل مکران تنها ساحل اقیانوسی کشور، اینک كه به یمن تأکیدات مقام رهبری و عنایت شما نمایندگان مردم توسعه این سواحل در دستور کار دولت توسعه گرا جناب دكتر روحانی قرار گرفته است، مردم و جامعه محلی از دولت انتظار دارند که تعادلی عادلانه میان منافع بازیگران بین المللی، ملی و محلی برقرار گردد و منافع و حقوق مردم محلی که قرن هاست ساکن این سواحل هستند تأمین شود.

۵ ـ تمرکزگرایی شدید اداری در تهران و مراکز استان ها یکی از مشکلات ساختاری در توسعه کشور و خدمات دهی به مردم است. در استان سیستان و بلوچستان به عنوان پهناورترین استان کشور ضروری است نظام اداری متناسب تعریف و ادارات کل بیشتری در مرکز جغرافیایی و فرهنگی بلوچستان یعنی ایرانشهر مستقر گردند تا هم نظام برنامه ریزی دقیق تر شود و هم نظارت بر اجرای پروژه های عمرانی و خدماتی اجرا شود.

۶ ـ با عنایت به بیکاری گسترده و عدم توسعه متوازن استان و نبود سرمایه گذاری های کلان و مادر، از ریاست محترم جمهور می خواهم وعده برجای مانده احداث پتروشیمی ایرانشهر را که در آغاز دوره ریاست جمهوری در سفر به ایرانشهر دادند، محقق نمایند و نیز زمینه تصویب منطقه ویژه اقتصادی ایرانشهر به عنوان حلقه اتصال بندرآزاد چابهار و منطقه آزاد زابل فراهم شود.

۷ ـ امنیت مقوله ای چندوجهی و متأثر از بیکاری های گسترده همجواری با مناطق ناامن در پاکستان، فعالیت گروه های معاند و وجود سلاحهای غیرقانونی است و هرچند نیروهای امنیتی و انتظامی با تلاش شبانه روزی و جانفشانی موارد زیادی از تهدیدات امنیتی را خنثی می کنند، اما با از بین بردن زمینه های جرم خصوصاً بیکاری، توسعه تبادلات مرزی، جمع آوری سلاحهای غیرمجاز و استقرار فرماندهی انتظامی جنوب استان در ایرانشهر و به کارگیری و استخدام نیروهای توانمند بومی در بدنه نیروی انتظامی می تواند کمک شایانی به افزایش شاخص های امنیتی شهرستان باشد.

۸ ـ ضمن تشكر از وزیر بهداشت و درمان در جهت ارتقای تلاش مجاهدت گونه ایشان در جهت ارتقای شاخص های بهداشت و درمانی كشور، استان و حوزه انتخابیه، انتظار می رود در جهت تسریع در ارتقای دانشكده علوم پزشكی ایرانشهر به دانشگاه و اختصاص اعتبار به بیمارستان (۵۰۰) تخت خوابی ایرانشهر مساعدت جدی تری مبذول گردد.

۹ ـ حوزه جنوب و مركز بلوچستان دارای پایین ترین شاخص های آموزشی در كشور به دلیل عدم وجود فضا و پرسنل آموزشی كافی می باشد كه این مسأله باعث افت تحصیلی شدید و افزایش آمار بازماندگان از تحصیل گشته است. لذا به دلیل گستردگی استان و تبعیض در حوزه آموزشی ضروری است جهت برقراری عدالت آموزشی نسبت به استقرار اداره کل آموزش و پرورش جنوب استان و نیز پردیس دانشگاه فرهنگیان و افزایش و تخصیص سهمیه (۱۰۰) درصدی جذب برای نیروهای تحصیلکرده ماندگار بومی با أخذ تعهدات خدمتی طولانی در دستور کار قرار گیرد.

۱۰ ـ از وزیر محترم کشور انتظار می رود با توجه به محرومیت و گستردگی بیش از حد استان و ضرورت برقراری عدالت اجتماعی در میان آحاد ملت و نیز وجود تمامی شرایط ارتقاء با قید فوریت زمینه ارتقای بخشهای بمپور، کلات سرباز، بزمان، لاشار و بنت به شهرستان و دهستانهای دامن و ابتر به بخش را فراهم آورند.

۱۱ـ متأسفانه وزارت صنعت و معدن عملكرد مناسبی در سطح استان ندارد. باتوجه به اینکه هیچ گونه راهبرد مشخصی در جهت مسیر توسعه صنعتی استان از سوی این وزارتخانه تدوین نشده است، اکثر واحدهای تولیدی من جمله كارخانجات بافت بلوچ که روزگاری به عنوان بزرگترین واحد صنعتی استان با اشتغال مستقیم بیش از (۲۰۰۰) نفر مشغول فعالیت مولد بودند، وضعیت اسفباری دارد و با كمتر از (۱۰) درصد ظرفیت اسمی خود در حال فعالیت است. سوءمدیریت در گذشته و حال اصلی ترین عامل ورشکستگی این مجتمع تولیدی استان بوده و در همین باب ضروری است ضمن تخصیص اعتبار مورد نیاز، نسبت به تصحیح روند غلط فعلی اقدامات عاجلی صورت گیرد.

۱۲ ـ با عنایت به قابلیت ها و پتانسیل های بی بدیل بلوچستان در بحث كشاورزی و شیلات متأسفانه عملکرد وزارت جهادکشاورزی عملکردی ضعیف، خنثی و بعضاً تبعیض آمیز و به دور از آمایش سرزمین بوده است. ضروری است در این خصوص (یوسف نژاد ـ متشكر آقای امینی فرد، وقتتان تمام شده) اقدامات لازم توسط مسئولین ذی ربط صورت پذیرد و زمینه استقرار سازمان جهاد كشاورزی جنوب استان فراهم آید.

در پایان لازم است تأكید نمایم كه رفع مشکلات و محرومیت های موجود استان نیازمند تداوم و تعمیق نگاه و توجه ملی مسئولین ارشد نظام است و توجه دولت، مجلس و قوه قضائیه را به ایرانشهر (نایب رئیس ـ تشكر می كنیم، جناب آقای امینی فرد! وقتتان تمام است) به عنوان میزبان شایسته مقام ولایت در دوران تبعید و مرکز فرهنگی و جغرافیایی بلوچستان جلب می نمایم.

دبیر (یوسف نژاد) ـ ناطق بعدی سركار خانم زهرا سعیدی مباركه نماینده محترم مباركه هستند. سركار خانم سعیدی بفرمایید.

زهرا سعیدی مباركه (مباركه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

«رب اشرح لی صدری و یسر لی امری و احلل عقده من لسانی یفقهوا قولی

همكاران گرامی، ملت شریف ایران اسلامی و مردم فرهیخته شهرستان مباركه! سلام علیكم. با كسب اجازه از رئیس و هیأت رئیسه محترم، قبل از آغاز سخن جان باختن تعدادی از هموطنان عزیز در حادثه سیل آذربایجان غربی را تسلیت گفته و امیدوارم همه مسئولین در جهت كمك به مردم آسیب دیده اقدام جهادی را در دستور كار قرار دهند.

نطق خود را در شرایطی آغاز می كنم كه منطقه ما آبستن اتفاقات تازه ای است و آمریكای جنایتكار بیش از گذشته دندان تیز كرده و قواعد بین المللی و اخلاقی را نادیده گرفته و علاوه بر بدعهدی هایش نسبت به كشور عزیزمان، چهره واقعی خود را آشكار ساخته و به بهانه های واهی به كشور مظلوم سوریه حمله كرده است و باید بداند دود این خیانت دیر یا زود به چشم خودش و حامیانش می رود، چراكه امروز بیش از هر زمان در عرصه بین الملل احساس تنهایی می كند.

من سخنی دارم با آنان كه این اقدام را هشداری برای ملت ایران می دانند. بدانید آنچه سایه جنگ را از كشور ما دور كرده، اولاً شجاعت و تدابیر رهبر عزیز در كنار صبر، ایمان و وحدت ملت ایران و ثانیاً اقتدار و توانمندی نیروهای مسلح و ایثارگران مدافع حرم بوده است. آری، دوران جنگ هراسی و تحریم هراسی پایان یافته و مردم ما پاسخ دندان شكنی به هر گونه اقدام نظامی احتمالی خواهند داد.

اكنون با شرایطی كه آمریكا به ویژه در منطقه ما دچار شده، نگران انتخابات ایران است و تلاش می كند با ایجاد اختلاف دوقطبی در فضای انتخابات اهداف شوم خود را پیگیری كند. به عنوان خادم مردم از تریبون مجلس شورای اسلامی به آمریكا هشدار می دهم كه دست از فتنه انگیزی در كشور ما بردارد و بداند ملت ایران همان ملتی است كه در سال ۵۷ پوزه شما را بر خاك مالید و غلام حلقه به گوش تان را بیرون كرد و پیروز شد و در تمام راهپیمایی ها بر طبل رسوایی شما كوبید و امكان ندارد این ملت از اهداف انقلاب اسلامی كه حاصل خون صدها هزار شهید والامقام است ذره ای كوتاه بیاید و دیگر بار در (۲۹) اردیبهشت با حضور پرشور در انتخابات خط بطلانی بر همه طراحی های دشمنان قسم خورده این كشور خواهد كشید. امروز (۲۷) فروردین ۹۶ می باشد و در این سال دو پروژه حیاتی در كشور ما رقم می خورد، انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر و روستا كه امیدوارم ملت آگاه ما با بصیرت و بدون ملاحظات جناحی با انتخاب اصلح نشان دهند كه به آرمانهای نظام بی تفاوت نیستند و نامزدهای تأیید صلاحیت شده با رعایت اخلاق به اثبات موقعیت خود اقدام كنند. «إن الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بأنفسهم .

دو؛ اجرای طرح اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال كه مسلماً آمار بالای بیكاری خاطر جوانان را مكدر كرده است. دولت ها باید تدبیر ویژه برای ایجاد اشتغال و حفظ اشتغال خصوصاً برای جوانان دهه (۶۰) بیندیشند. جوانانی كه در حال حاضر سن ازدواج و اشتغال آنها گذشته و حتی امكان استخدام در موقعیت های محدود را ندارند. واقعاً چه كسی پاسخگوی مطالبات این نسل و این جوانان است؟ حتی عنوان می شود در حال اجرا شدن است، نكند تا اجرایی شود (۵۰) ساله شوند. یك اقدام سریع و عاجل از حاكمیت می خواهیم.

اما اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال؛ همه می دانیم كه مشكلات اقتصادی و معیشتی مردم را ناراحت نموده و نسخه شفابخش آن فقط و فقط اقتصاد مقاومتی است و درمان دیگری ندارد. كاهش وابستگی به درآمدهای نفتی، ایجاد ارزش افزوده در نفت خام و اصلاح سیستم بانكی و مالیاتی كشور از موارد رسیدن به اقتصاد مقاومتی است و امیدواریم سپردن تصدی امورات مهم كشور به انسانهای انقلابی، متعهد، پرتلاش، دلسوز و باانگیزه انجام شود.

به عنوان خادم مردم از طرف مردم شهیدپرور استان اصفهان اعلام می كنم كه زنده رود را در زاینده رود جاری كنید.

اما از مردم شهید پرور شهرستان مباركه بگویم، مردمی كه با افتخار (۵۸۰) شهید گلگون كفن و بیش از (۱۵۵۰) جانباز را برای این نظام تقدیم نموده است. بزرگمردانی كه با كشاورزی، صنعت و گاهاً رانندگی در بیابان ها همواره به كسب روزی حلال می پرداختند و متأسفانه خشكسالی و ركود صنایع و سوءمدیریت ها در سالهای گذشته بر آمار بیكاری این شهرستان و مشكلات معیشتی افزوده است و متأسفانه كسی هم به طور شفاف پاسخگوی مشكلات پیش آمده نیست. درد مردم شهر من از كمبودها و نبودها نیست، درد آنها از بی عدالتی ها و توزیع ناعادلانه منابع در بین آنها مثلاً به بهانه برخوردار بودن شهرستان مباركه است. البته شهرستان من و كشور من از مردمانی نیك و نیك اندیش برخوردار است.

ضمن تشكر از دولت ها و وزرایی كه با رفتار انقلابی خدمات شایسته ای در اجرای امور مردم و خصوصاً مردم شهرستان مباركه ارائه نموده اند، تذكراتی را اعلام می نمایم:

وزیر محترم صنعت! لطفاً به ادامه پرداخت تسهیلات رونق به واحدهای صنعتی و توزیع منطقی آن و ارائه تسهیلات به واحدهای صنعتی تولیدی و تعیین تكلیف منطقی و رسیدگی عاجل به شركت ها و كارخانجات تعطیل شده خصوصاً به شركت پلی اكریل بپردازید و اجرای درست قانون پذیرش نیروهای بومی در واحدهای بزرگ صنعتی شهرستان را خواهانم.

به وزیر محترم نیرو؛ عدالت در توزیع آب رودخانه زاینده رود، اجرای مصوبات شورای عالی آب به صورت كامل و برخورد و جلوگیری از بارگذاری های جدید در حوزه زاینده رود. احقاق حقوق كشاورزان حقآبه دار و تسریع در اجرای پروژه های فاضلاب شهرهای مباركه، كركوند، دیزیچه، زیباشهر، مجلسی و طالخونچه.

به وزیر محترم آموزش و پرورش تذكر می دهم رسیدگی به وضعیت حقوق و معیشت فرهنگیان عزیز با حفظ منزلت و كرامت آنان كه امری بدیهی است، چراكه اگر كرامت آنان حفظ گردد دانش آموز باكرامت به بار می آید. تخصیص اعتبار جهت بازسازی مدارس شهرستان خصوصاً هنرستان ها را خواهانم.

به وزیر محترم كار و تعاون؛ سازمان تأمین اجتماعی هر چه زودتر افزایش دستمزد مستمری بگیران را در سال جاری اعمال نماید و آن دسته از بازنشستگانی كه حقوق شان خیلی پایین است به اعتدال برسد. افزایش امنیت شغلی و اجتماعی كارگران زحمتكش و بانوان خصوصاً زنان سرپرست خانوار و كاهش تبعیض جنسیتی.

از وزیر محترم بهداشت می خواهم در تأمین پزشك متخصص بیمارستان محمد رسول الله اقدام عاجل نماید.

به وزیر محترم جهاد كشاورزی تذكر می دهم پرداخت خسارت خشكسالی و خسارت نكِشت را به كشاورزان پرداخت كند. در زمان خشكسالی از كجا روزی بیاورند و گذران زندگی كنند؟ ایجاد تسهیلات در یكپارچه سازی مزارع كشاورزان و استفاده بهینه از منابع آب، حمایت بیشتر دولت در تضمین خرید (نایب رئیس ـ وقت شما تمام است) و خرید تضمینی محصولات.

از وزیر محترم راه و شهرسازی می خواهم، آیا كشته شدن (۴۷) نفر و بیش از (۴۰۰۰) تصادف پاسخ خوبی برای این نیست كه تدبیری برای جاده غیرایمن (نایب رئیس ـ خانم سعیدی! وقتتان تمام است) و چهارخطه نمودن محور مباركه ـ بروجن بنمایید؟ همچنین قیمت گذاری عادلانه حمل و نقل و برنامه ریزی منصفانه (نایب رئیس ـ تشكر می كنیم، خانم سعیدی! وقتتان تمام است) در بار مسافران در مرز جغرافی حمل و نقل. از توجه شما بزرگواران تشكر می كنم.

خدایا چنان كن سرانجام كار

تو خشنود باشی و ما رستگار

یا زهرا

دبیر (یوسف نژاد) ـ ناطق بعدی جناب آقای بهروز بنیادی نماینده محترم كاشمر، بردسكن و خلیل آباد هستند. جناب آقای بنیادی بفرمایید.

بهروز بنیادی (كاشمر، خلیل آباد و بردسكن) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض تسلیت به مردم شریف و نمایندگان محترم استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و كردستان، سخنان خود را آغاز می كنم.

سلام بر حضرت امام و شهدای عزیزمان و سلام بر شهید مدرس، سلام بر مردم عزیز خطه سرسبز كاشمر، بردسكن، خلیل آباد و سلام بر ایران سربلند.

ملت عزیز، نمایندگان محترم مجلس! در حالی که به برهه بلوغ کامل انقلاب نزدیک می شویم، اما هنوز رضایت کامل از عملکرد خود و مسئولین نداریم و امروز همه معترف به سوء مدیریت در این سال ها هستند. هرچند دیر، ولی در مقطع کنونی همه با هم باید چند تصمیم سرنوشت ساز را بگیریم تا از این آشفته بازار خارج شویم.

۱ ـ حفظ وحدت به خاطر منافع ملی بر مبنای احترام، مشارکت فعال و تأثیرگذار همه گروه ها و صاحبان تفکر در چارچوب قانون اساسی.

۲ ـ با گذشت نزدیک به (۳۰) سال از آخرین بازنگری قانون اساسی كشور ما، می طلبد که حقوقدانان مجلس، مرکز پژوهش ها و اساتید دانشگاه با آسیب شناسی آن و ارائه گزارشی علمی به مقام معظم رهبری، زمینه این کار بزرگ را فراهم کنند.

۳ ـ نقش آفرینی مثبت در تعامل جهانی و استفاده از منابع مالی و تکنولوژی دیگر کشورها باید سرلوحه سیاست خارجی ما قرار گیرد. در حالی که شعار سیاست خارجی ما «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی بود، اما امروز بخش اول آن به قیمت حمایت لرزان روسیه از ما حذف شده است، روسیه ای که هیچ اشتراک ایدئولوژیکی با ما ندارد و منافع زیادی را از ما به دست آورده و اخیراً رفتار مستکبرانه او در عقد قراردادهای نفتی و فروش هواپیماهای فرسوده نیز به گوش می رسد و علت تنها نبود رقیب برای او در سیاست خارجی ما است. روسیه هم مایل به قدرت گرفتن ما نیست و با رسیدن به قراردادهای نفتی و گازی خود در اتحادیه اروپا، به دو هدف خود كه کاهش قدرت ما و گرفتن بازارهای جهانی گاز از دست ما است خواهد رسید. بدانیم رابطه مسکو با ما وابسته به رابطه مسكو ـ آمریکا است و اینك می طلبد هر چه سریع تر فضای روابط خود را در جهان امروزی در توازن نگه داریم، کاری که روسیه به خوبی و زیرکی انجام می دهد و باید اتحادیه اروپا نیز همزمان در سیاست خارجی ما جایگاه مناسبی پیدا کند.

گرچه توطئه همه این مستکبران آن است تا با ایجاد شرایط ناامنی و ورود کشورهای ثروتمندی مثل ما و یا عربستان به درگیری ها، سرمایه افراد متمکن کشور ما را به سوی خود جذب کنند كه تاکنون هم موفق شده اند و امروز بیش از (۴۰۰۰) میلیارد دلار سرمایه ایرانیان خارج از کشور گواه این مدعا است و سنگ اندازی در تکمیل خط لوله های گازی پارس و صلح از این دست هستند.

اکنون سؤال دیگری در افکار عمومی مطرح است که چرا در بین (۲۰۰) کشور جهان تنها بین (۱۰) کشور سرکشی و طغیان های متعدد وجود دارد. لازم است تا کشور ما به بهترین شیوه وظیفه تاریخی و اسلامی خود را عمل كند و از قتل و کشتار کودکان و مادران بی گناه پیشگیری نماید، چراکه طبق اصول قانون اساسی، ما حق دخالت نظامی در سایر کشورها را نداریم اما همه توان خود را باید در برقراری صلح در همه نقاط جهان به کار گیریم تا در تاریخ از ما به نیکی یاد کنند.

امروز سوریه تبدیل به باتلاقی برای همه کشورهای درگیر شده است و آنچه كه زیبنده ما نیست، بایستی هر چه سریع تر با تصمیمی سخت بر مبنای منافع ملی، خودمان را در این قضیه نجات دهیم.

در بحث داخلی و اجرایی کردن شعار سال چند پیشنهاد توسط گروه های مختلف اصناف و صنایع مطرح است که باید كارشناسان محترم اقتصادی مجلس و كشور در نظر بگیرند. وزرای محترم اقتصاد و دارایی و تعاون، كار و رفاه اجتماعی نقش بسیار مهمی را در این مسیر بر عهده دارند. پیشنهاداتی مثل ثابت کردن قیمت خدمات همانند آب، برق و گاز به مدت پنج سال همانند آنچه كه برای بنزین اتفاق افتاده است. کاهش بهره بانکی به زیر (۱۰) درصد، تعیین مالیات توسط اتحادیه اصناف مختلف، حضور فعال در بازارهای جهانی با پیوستن به WTO. در غیر این صورت با توجه به قیمت بالای دلار در کشور ما، زمینه قاچاق و سود حاصل از آن به راحتی قابل کنترل نخواهد بود. بخشودگی جرایم مالیاتی صنایع بزرگ، تبدیل یارانه نقدی به غیرنقدی تا هم تولیدات كشاورزی و هم صنایع مختلف حمایت شوند.

بحث مهم دیگر امروز كشور ما انتخابات است كه متأسفانه با روند کنونی كه شروع شده بخشی از کاندیداها تنها با تخریب دیگری سعی در اقناع افکار عمومی برای برحق نشان دادن خود دارند كه جای تأسف دارد. شاهدیم که افرادی کوچک ذهن و با سابقه سیاه مسئولیت با زیر سؤال بردن شأن رهبری و مقام ایشان، برای خود در پی کسب رأی هستند و تأسف بارتر اینکه هیچ کس به فریاد آقا هم نمی رسد و از ایشان دفاعی نکرد. البته اخیراً دادستانی محترم گفتند هنوز دمل به خوبی نرسیده تا عفونتش را با نیشتری تخلیه کنند، همه منتظریم آقای منتظری!

حرف های این بعضی، حقانیت عزیزان مظلوم در گذشته را تأیید می کند. هشدارهای مستدل و متقن آنها تنها با گذشت هشت سال، چون ماه در شب کویر نورافشانی می کند. مطمئنم مردم بزرگوار فارغ از صحبت های هیجانی بعضی از کاندیداها می دانند که در فضای ملتهب امروز جهان سکان کشور را به چه کسی بسپارند، چراکه مردم اردیبهشت ۹۶ بسیار پخته تر از خرداد ۹۲ هستند.

از وزیر آموزش و پرورش می خواهم که بر ترویج هنر در مدارس تأکید نماید، چراكه تنها هنر می تواند در دنیای کودکان راهی برای پرهیز از استبداد، خودکامگی و رسیدن به آزادی های درونی و بیرونی را زمینه سازی کند.

چند نكته از مشكلات حوزه انتخابیه و استان خراسان رضوی را بیان می كنم:

متأسفانه امروز باید فریاد بزنم که عدم توازن در توزیع قدرت و ثروت کشور بین استان ها مشهود است. هر استانی که در هیأت دولت سهم بیشتری دارد برنده است. هر چند این مسأله در این دولت بسیار کم رنگ تر بود، اما بپذیریم هنوز هست و استان خراسان رضوی خاصه شهرستانهای آن جز مشهد در عقب ماندگی غیرقابل قبولی مانده اند.

از وزارت نیرو می خواهم پروژه مطالعاتی باروری ابرها را در استان خراسان رضوی همچون استان یزد شروع نماید.

از وزارت نیرو می خواهم پروژه انتقال آب از دریای عمان به استان ما را بجد حمایت کند. طبق نظر کارشناسان در حالی که کشورهای عربی سالیانه تا (۱۵) میلیارد متر مکعب آب شیرین می کنند، ولی در کشور ما به (۱) میلیارد هم نمی رسد و اگر این پروژه به ثمر نرسد تا (۱۰) سال دیگر، در حضور خشكسالی روستاهای خراسان تخلیه خواهند شد. (یوسف نژاد ـ متشكر آقای بنیادی، وقتتان تمام شده).

از وزارت جهاد کشاورزی می خواهم بر برنامه الگوی کشت كه در سال ۱۳۵۴ برای كشور نوشته شده و در سال ۶۱ مدون گردیده را عملیاتی کند تا بهره وری مصرف آب کشاورزی به حد مناسب برسد تا بتوانیم فرمان چکشی خاموشی چاه موتورها را متوقف کنیم.

دوبانده شدن جاده شادمهر ـ کاشمر ـ بردسكن ـ انار به طول (۱۰۰) کیلومتر كه متأسفانه به صورت قاتلی بی رحم با (۱۰۰) كشته در چند سال اخیر در آمده است و از سال ۸۴ كلید خورده و هنوز با سرعت لاك پشتی در حال تكمیل است.

با توجه به سرمازدگی زمستان گذشته (نایب رئیس ـ جناب آقای بنیادی! وقتتان تمام است) كلیه درختان انار و محصول زعفران کشاورزان ما آسیب جدی دیده و از ریاست محترم جمهور تقاضای حمایت جدی را دارم.

شروع پروژه گازرسانی به فازهای (۲) و (۳) كوه سرخ (نایب رئیس ـ تشكر می كنیم، جناب آقای بنیادی! وقتتان تمام است) منطقه كویر خلیل آباد و كوهپایه بردسكن را خواستارم.

در پایان از وزیر صنعت، معدن و تجارت می خواهم كه نگاه ویژه ای به پتانسیل معادن مس و طلا ما در حوزه انتخابیه ام داشته باشد و سازمان ایمیدرو و زمین شناسی كشور را مأمور مطالعات اكتشافی نماید. والسلام علیكم و رحمه الله

دبیر (یوسف نژاد) ـ متشكر، ناطق بعدی جناب آقای احمد مرادی نماینده محترم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر هستند كه پنج دقیقه وقت دارند. جناب آقای مرادی بفرمایید.

احمد مرادی (بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین

با عرض سلام و ادب و احترام خدمت ملت سربلند ایران اسلامی و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گلگون كفن كشور عزیزمان و آرزوی صحت و سلامتی و طول عمر باعزت برای مقام معظم رهبری و با عرض تسلیت خدمت خانواده های جان باختگان سیل اخیر در استانهای آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی.

در ابتدای سال ۱۳۹۶ هستیم، این سال باستانی را برای همه مردم ایران اسلامی تبریك، تهنیت و شادباش عرض می نمایم و سالی توأم باعزت و سربلندی ایران و ایرانیان از خدای بزرگ مسئلت دارم.

از قلب خانه ملت عرض ارادت خود را محضر مردم شریف استان هرمزگان ابراز می دارم و برای همه مردم عزیز خودم اعلام می نمایم كه این خادم كوچك شما تمام سعی و تلاش خود را در بازگو كردن مشكلاتی كه با آن دست و پنجه نرم می كنید معطوف داشته و اینكه مظلومانه نظاره گر بی عدالتی هایی در جامعه هستید.

قبل از ورود به موضوعات استان هرمزگان و حوزه انتخابیه خود لازم می دانم اعلام كنم جامعه دچار چالشهای جدی شده است كه بایستی چاره ای اندیشیده شود.

اگر در بُعد سیاست خارجی دیوانه ای مثل ترامپ پیدا شده كه گستاخانه به كشور سوریه حمله می كند و یا تهدید به بی نظمی و ناامنی در جهان دارد، این مهم برنامه ریزی دقیق در سیاست خارجی را از سوی متولیان امر اعم از دولت و مجلس طلب می نماید.

در ابعاد داخلی هم فقط اشاره به این داشته باشم كه فساد اقتصادی و بالطبع ناهنجاری های اجتماعی در كشور بیداد می كند. مگر فلسفه انقلاب توجه به ضعفا و محرومین نبود؟ محرومین كجای معادله خدمت رسانی قرار دارند؟ طبقه محروم جامعه رو به فراموشی هستند و در عوض اغنیا و ثروتمندان در كشور عرض اندام می كنند. بیكاری در كشور رو به بحران گذاشته است. شعارگرایی و آرمانهای غلط در این رابطه مردم را بی اعتماد كرده است.

آمار مركز آمار را قبول كنیم یا واقعیت های بیكاری در جامعه را؟ چرا دولت اقدام جدی و عملی را از خود نشان نمی دهد؟ امسال به عنوان سال اقتصاد مقاومتی با نگاه تولید و اشتغال است. دولت می خواهد با این بیكاری افسارگسیخته چكار كند؟ چه برنامه ای دارد؟ چگونه می خواهد موانعی كه به ناحق برای تولیدكنندگان ایجاد شده است را بردارد؟

در باب موضوع بازنشستگان، معلمان، كشاورزان، كارمندان و صیادان بارها و بارها در مجلس تذكر داده شده است. این اقشار عزیزترین اقشار جامعه هستند، ولی در عوض به ضعیف ترین قشر تبدیل شده اند. أین تذهبون؟

اما در این فرصت كم لازم می دانم بنا بر وظیفه قانونی و شهروندی نكاتی هم در خصوص استان هرمزگان مطرح نمایم:

دولت در این فرصت باقیمانده اگر می خواهد كاستی هایی كه طی این چند سال برای مردم هرمزگان ایجاد كرده است را جبران نماید و دل دردكشیده این مردم كه معروف به دریادل هستند را به دست آورد، بایستی در اسرع وقت اقدامات عاجل و اساسی را انجام دهد تا شاید مرهمی بر این دلهای دل آزار آنان گردد.

۱ ـ ابتدا تدبیر در فروچاله هایی كه در شهر میناب بر اثر بی تدبیری هایی كه در خصوص برداشت بی رویه آب توسط وزارت نیرو ایجاد شده است.

۲ ـ تأسیس اعتبار خاص به جاده های استان هرمزگان، كه به جاده های مرگ معروف شده اند و جان تعداد زیادی از شهروندان و هموطنان را گرفته اند، بالاخص جاده میناب به جاسك و جاسك به كنارك.

۳ ـ خروج كشتی های صید صنعتی اعم از داخلی و خارجی كه اقدام به صید بی رویه آبزیان به روش صنعتی نموده و صیادان بومی و سنتی را به نابودی كشیده است.

۴ ـ لغو مصوبه ننگین دولت مبنی بر انتزاع پنج روستا از شهرستان گاوبندی استان هرمزگان كه این موضوع مردم را به شدت ناراضی كرده است.

۵ ـ لغو قرارداد سراسر فساد واگذاری آلومینیوم المهدی و بازگشت به كار كارگران اخراجی و دلجویی از كارگران موجود.

۶ ـ لغو مصوبه تعجب آور دریافت عوارض از مردم بومی جزیره قشم از طریق بندر پل ولافت توسط منطقه آزاد قشم.

۷ ـ دستور تشكیل رسمی هیأت مدیره منطقه آزاد قشم با حضور اعضای جدیدی كه سه نفر از آنان برای اولین بار از نیروهای توانمند بومی و همراه دولت هستند.

۸ ـ صدور مجوز تردد خودروهای پلاك منطقه آزاد قشم در سراسر استان همانند سایر مناطق آزاد به لحاظ شرایط نامساعد آب و هوایی كه در هرمزگان وجود دارد.

۹ ـ دستور أكید جهت جذب نیروهای بومی در مجتمع های فولاد، پالایشگاه های نفت و گاز و پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس.

۱۰ ـ دستور أكید به بانك مركزی (یوسف نژاد ـ متشكر آقای مرادی، وقتتان تمام شد) در جهت اجرای صحیح قانون بخشودگی سود و جرایم كلیه وام های زیر (۱۰۰) میلیون تومان.

۱۱ ـ اتمام پروژه های نیمه تمام تجاری بندر خمیر كه برای مردم حیاتی است توسط سازمان بنادر و دریانوردی.

۱۲ ـ توجه و جبران خسارت كشاورزان بالأخص كشاورزان شهرستان حاجی آباد كه در بارندگی های اخیر دچار خسارت جدی شدند.

۱۳ ـ جلوگیری از آزار و اذیت (یوسف نژاد ـ متشكر) منطقه آزاد قشم در حق مردم صبور این جزیره (نایب رئیس ـ تشكر می كنیم) مبنی بر زورگویی و تصرف اراضی مردم كه دارای اسناد عادی و رسمی هستند. (نایب رئیس ـ خیلی ممنون آقای مرادی).

۱۴ ـ تسریع در اتمام پروژه آبرسانی جزیره قشم توسط وزارت نیرو.

در پایان چون در آستان برگزاری انتخابات پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا هستیم از همه مردم هرمزگان عاجزانه تقاضا داریم افرادی را انتخاب كنید كه دل در گرو خدمت صادقانه به مردم داشته باشند و منافع استان را فدای منافع شخصی و گروهی ننمایند.

خدا مرا كفایت است كه جز او خدایی نیست، من بر او توكل كرده ام كه خدای عرش بزرگ و دارای رحمت وسیع (نایب رئیس ـ سپاسگزاریم، خیلی ممنون) و علم محیط به عالم بی حد است (سوره توبه، آیه ۱۲۸).

والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

 دبیر (یوسف نژاد) ـ متشكر، ناطق بعدی جناب آقای رسول خضری نماینده محترم پیرانشهر و سردشت هستند كه پنج دقیقه وقت دارند. جناب آقای خضری بفرمایید.

رسول خضری (پیرانشهر و سردشت) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با درود و سلام به معمار كبیر انقلاب و امام شهدا و شهدای گلگون كفن انقلاب اسلامی از ابتدا تاكنون و با عرض تسلیت بسیاربسیار غمناك به بازماندگان و خانواده های قربانی سیل زده استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، كردستان، اردبیل، زنجان و كرمانشاه كه همه ما عزیزان را داغدار كردند و امیدواریم ان شا ءالله دولت نه تنها فقط بحث دغدغه نمایندگان كه اصلاح قانون مدیریت بحران را سه سال است در دستور كار است و قرار است كه مجلس بیاورد و نمی آورد، كار ستاد مدیریت بحران و سازمان مدیریت بحران صرفاً فقط مقابله یا منتظر نباشد كه اتفاقی بیفتد. بله، ما امروز هم از ساعت (۷) صبح فراكسیون مستقلین با رئیس جمعیت هلال احمر جلساتی را داشتیم، واقعاً امدادرسانی از طرف مجموعه دستگاه های امدادرسان خوب بوده، هلال احمر به وظیفه اش عمل می كند، ولی امكاناتش كم است. اورژانس كشور (۱۱۵) به وظیفه اش خوب عمل می كند، ولی امكانات آن نسبت به وضعیتی كه كشور ایران، كشوری كه آبستن حوادث غیرمترقبه است، بسیار اندك است. وزارت راه و شهرسازی، همین سازمان مدیریت بحران بیشتر حالت نظاره گر دارد.

ما می بایست در خصوص بازنگری كه در قانون مدیریت ستاد بحران انجام می شود و سازمان مدیریت بحران حتی باید در حد یك وزارتخانه دیده شود. با توجه به پتانسیل بحران زایی كه در كشور و حوادث غیرمترقبه و بلاهای طبیعی، زلزله و سیلی كه داریم، ما می بایستی در این خصوص برنامه ریزی شفاف و دقیقی را داشته باشیم. باید جلوی خسارت های جانی و مالی زیادتر را بگیریم، ولی متأسفانه منتظر می مانیم كه اتفاق، بحران و حادثه ای صورت بگیرد و ما فقط نظاره گر باشیم. بعد هم دستگاه های امدادرسان با امكانات اندكی كه دارند مگر چقدر می توانند؟ الان ما فقط (۴۱) نفر مصدوم داریم، هنوز تعدادی پیدا نشده اند. این جای تأسف دارد. الان (۴۸) ساعت است بحران سیل در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل است، یك نفر وزیر از دولت تدبیر و امید در آنجا حضور دارد. چرا وقتی جاهای دیگر زلزله می شود مسئولین می لرزند و سریع حضور دارند. ما بابت این قضیه تأسف می خوریم و به هیأت دولت تذكر جدی دارم. در این خصوص باید جدی تر حضور پیدا می كردند. ما موارد زیادی را داریم.

 امسال به بركت نامگذاری كه مقام معظم رهبری فرمودند سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال است. چرا رهبر معظم مجدداً امسال اقتصاد مقاومتی را در نام گذاری آوردند؟ یك تلنگر بسیار جدی به دولت بوده كه قطعاً در برنامه های سال ۹۵ خود نتوانسته به اهداف عالی نظام دست پیدا كند.

ما در بحث تولید و اشتغال و بحث اقتصاد مقاومتی بر حمایت از اقتصاد و تولید مبتنی بر اشتغال زایی و صادرات تأكید داریم. حوزه های مختلفی درگیر این قضیه هستند، حوزه جهاد كشاورزی یكی از حوزه های بسیار مهم است. طبق بند (۷) سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در بحث حوزه اقتصاد مقاومتی، وزارت جهاد كشاورزی یكی از حوزه های بسیار اساسی و مهم است. كارهایی هم انجام شده، ما منكر نیستیم، ولی آن كارهایی كه منجر به بحث اشتغال شود، الان غول بیكاری در كشور بیداد می كند در كشور دارد از سن اشتغال و ازدواج (۱۲) میلیون جوان می گذرد. (۳) میلیون و (۳۰۰) هزار نفر بیكار مطلق در كشور داریم. بالغ بر (۷) میلیون و (۲۰۰) هزار نفر بیكار مطلق و ناقص داریم. در واقع این نمی تواند واقعاً توجیهی باشد كه دولت بگوید بله، هر سال (۷۰۰۰) فرصت شغلی. اگر این طور بوده چرا آمار بیكاری مان بالاست؟ (۴۲) درصد جوانان فارغ التحصیل ما بیكارند، جوانان كه فارغ التحصیل مراكز آموزش عالی هستند. در این مملكت میزان بیكاران باسواد سه برابر بیكاران بیسواد است. فقط جلسه و همایش؟ پس دولت این تلنگر را واقعاً قبول كند و بیدار شود، با تدبیر باعث امید شود. این كلید باید درست بچرخد، اگر برعكس بچرخد بیشتر قفل می كند.

در خصوص بحث كوله برها، مجلس یك همدلی و همفكری خوبی دادند. طرح ساماندهی كوله برها و معیشت مرزنشینان با كمك های مركز محترم پژوهش های مجلس و (۱۵) تا دستگاه و وزارتخانه كه در حال بررسی است، تاكنون چهار دستگاه و سازمان گزارشات شان را به ما دادند. ان شا ءالله هرچه سریعتر (۱۱) دستگاه باقیمانده گزارشات شان را بیاورند كه یك طرح منتج به یك قانون جامع و قوی برای معیشت و امرار مرزنشینان و دفاع از حقوق به حق كوله بران ضعیف و زحمتكش جامعه ما شود. باید این شغلی كه جان دادن برای نان است، تبدیل به یك شغل درست و حسابی و ساماندهی شود. بحث بیمه این عزیزان را كه از (۲۰) اسفند ۹۵ كلید خورده و جلساتی را كه با وزارت تعاون داشتیم، انتظار داریم ان شا ءالله بحث بیمه تا پایان فروردین در مناطق پیرانشهر و سردشت انجام شود. (یوسف نژاد ـ متشكر، وقتتان تمام شد).

بحث جاده های مواصلاتی؛ دولت دارد میلیاردها دلار بابت خرید هواپیماهای مدرن می دهد، خیلی كار خوبی است، ولی اگر ما اهم و مهم كنیم سالیانه چندده هزار نفر جانشان را در همین جاده های مواصلاتی از دست می دهند. قطعاً جاده های مواصلاتی اولویت دارند، اهمیت شان بسیاربسیار بیشتر است. (نایب رئیس ـ تشكر می كنیم) انتظار داریم دولت امسال در این حوزه حضور جدی تری داشته باشد.

وزارت كشور در بحث فوق العاده نوار مرزی به فرهنگیان برای پیرانشهر و سردشت و استان آذربایجان غربی و كرمانشاه قولهایی را به ما داده، هرچه سریع تر عملیاتی كند. (نایب رئیس ـ سپاسگزاریم).

معلمین حق التدریس، ان شا ءالله طرح آن با كمك آقای دكتر احمدی لاشكی و دوستان امروز در مجلس مطرح می شود، ان شا ءالله نمایندگان هرچه سریع تر تعیین تكلیف كنند تا این عزیزان استخدام شوند. (نایب رئیس ـ تشكر می كنیم) تبصره (۱۰) ماده (۱۷) اجرا شود. تعیین تكلیف كاركنان قراردادی مخابرات (نایب رئیس ـ آقای خضری وقتتان تمام است، متشكر) یكی از مباحث بسیار مهم ماست و همچنین صندوق بیمه كشاوزی. (قطع میكروفن) آقای دكتر مطهری! یك دقیقه اجازه بدهید.

مركز درمان بستر میرآباد را وزیر قول داده بودند هرچه سریع تر اجرایی كنند و تعیین تكلیف تقسیمات كشوری، هم افزایش نماینده دوم به مجموعه پیرانشهر و سردشت كه هر شهر یك نماینده مستقل داشته باشد (نایب رئیس ـ متشكریم) و هم تقسیمات كشوری دهستان پسره تبدیل به شهر آنها، زودتر در بحث تقسیمات كشوری عملیاتی شود. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

نایب رئیس (مطهری) ـ آقای خضری! نطق شما هفت دقیقه شد. جناب آقای یوسف نژاد! یك اطلاعیه هست، آن را بفرمایید.

دبیر (یوسف نژاد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

اطلاعیه مجامع نمایندگان استانهای شمال غرب كشور در خصوص حادثه سیل اخیر

با سلام و تحیات

بدینوسیله مراتب تأثر و تسلیت عموم نمایندگان استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، كردستان، اردبیل و زنجان را به مناسبت درگذشت دهها نفر از هموطنان عزیزمان در استان آذربایجان در اثر سیل ویرانگر را اعلام می داریم.

از مقام معظم رهبری و رؤسای قوای مقننه و مجریه به خاطر اظهار همدردی و تأكید بر پیگیری جبران خسارت ها و كاهش آلام وارده سپاسگزاریم. همچنین از مسئولین ذی ربط در استان و كشور به دلیل اطلاع رسانی ها، اقدامات امدادی، اسكان موقت و اقدامات بعدی كه در جریان است قدردانی می كنیم.

از مسئولین اجرایی ذی ربط و مدیریت بحران كشور انتظار داریم نسبت به برآورد سریع خسارت ها اقدام نمایند. از سازمان برنامه و بودجه و دولت محترم نیز انتظار می رود همانند روزهای اولیه در تأمین و جبران خسارات نیز اقدام عاجل و مؤثر به عمل آورند.

نایب رئیس (مطهری) ـ تشكر می كنیم.

 

۶ ـ اعلام وصول طرح اصلاح ماده (۴۵) قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با قید دوفوریت و رد فوریت آن (ثبت ۲۶۰)

نایب رئیس (مطهری) ـ آقای قاضی زاده! دستور بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس و همكاران محترم! خدمت شما عرض كنم دو تا درخواست فوریت داریم، یك طرح دوفوریتی و یك طرح قانونی یك فوریتی است. ابتدائاً درخواست دوفوریت برای اصلاح ماده (۴۵) قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی را داریم. جناب آقای یوسفیان ملا ریاست محترم كمیسیون آیین نامه به عنوان نماینده طراحان موضوع را مطرح می كنند.

نایب رئیس (مطهری) ـ جناب آقای یوسفیان اجازه بدهید، دوستان در جای خودشان مستقر شوند، جناب آقای مازنی، جناب آقای موسوی، آقای آزادی خواه! لطف بفرمایید سر جای خودتان باشید. دوستان سر جای خودشان مستقر شوند، برای اینكه باید به توضیحی كه جناب آقای یوسفیان می فرمایند توجه داشته باشید.

ادیانی ـ ما اخطار داریم.

نایب رئیس (مطهری) ـ اخطار راجع به چیست؟ راجع به همین دستور است؟ بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای عثمانی تذكر دارند، اگر فوریت ندارد آقای ادیانی بفرمایند.

سیدعلی ادیانی (قائمشهر، سوادكوه، جویبار، سیمرغ و سوادكوه شمالی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای مطهری عزیز! این دوفوریت برابر ماده (۱۳۴) آیین نامه داخلی مجلس الان قابل طرح نیست. من چندین تذكر داشتم، الان این را می گویم كه اگر جناب عالی وارد می دانید بر حسب آیین نامه ادامه پیدا نكند.

استحضار دارد در شانزدهم آذر ۱۳۹۵ همین موضوع مطرح شد. یعنی شش ماه نگذشته، برابر مفاد (۱۳۴) چون شش ماه انقضا صورت نگرفته، قابل طرح نیست. ماده (۱۳۴) اشاره دارد اگر طرحی مورد تصویب مجلس یا كمیسیون های موضوع اصل (۸۵) واقع نشد، بدون تغییر اساسی تا شش ماه دیگر نمی توان آن را مجدداً به مجلس پیشنهاد نمود. از آنجایی كه این طرح در (۱۶) آذر مطرح شده و برابر ماده (۱۳۴) شش ماه صورت نگرفته، قابل طرح نیست. این تذكر اول بنده، نظر جناب عالی را داشته باشیم.

نایب رئیس (مطهری) ـ اجازه بدهید، جناب آقای ادیانی ببینید! اولاً كه این طرح تفاوت اساسی با آن طرح دارد، ثانیاً شما در مخالفت می توانستید همین مطالب را بیان كنید.

ادیانی ـ آقای دكتر! این طرح دقیقاً اصلاح مربوط به كمیسیون برنامه و بودجه بوده، یعنی تغییر تركیب و ساز و كار آن توسط جناب آقای دكتر مفتح هم مطرح شده بود، مجلس هم به آن پیشنهاد رأی نداد، الان مجدداً و دقیقاً بحث تركیب كمیسیون برنامه و بودجه است. هم شكلی و هم ماهیتی واحد ثابت و یگانه ای دارد، لذا برابر ماده (۱۳۴) اصلاً قابل طرح نیست. من الان به لحاظ ماهوی هم نمی خواهم ورود كنم.

نایب رئیس (مطهری) ـ نخیر، این متفاوت است، تغییر اساسی دارد و الان هم بحث در فوریت آن است، شما می توانستید با فوریت آن مخالفت كنید. ببینید! اینجا می گوید مگر اینكه با یك تغییر اساسی باشد. خود طراح ها مدعی هستند كه تغییر اساسی دارد. آقای یوسفیان بفرمایید.

عزت اله یوسفیان ملا (آمل) ـ بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین

آقای دكتر! اجازه بدهید من قبل از اینكه طرح مطرح شود جواب آقای ادیانی را بدهم. آن طرحی كه جناب آقای مفتح پیشنهاد دادند این بود كه كل اعضای كمیسیون بودجه با كمیسیون تخصصی بنشینند و بودجه را بررسی كنند، بعد به همین تلفیقی كه هست بیاید. در حالیكه در اینجا این طور نیست، كل اعضای كمیسیون تخصصی به اضافه چند نفر از بودجه است. چون الان در كمیسیون تلفیق (۹) نفر از بودجه می روند. اینجا هم بین (۱۰) تا (۱۵) نفر كه تعدادشان از كمیسیون تخصصی كمتر باشد. این تفاوت عمده ای است كه جناب عالی فرمودید، ای كاش آقای ادیانی می خواند، حداقل این دو تا طرح را كنار هم می گذاشت و می خواند، بعد قضاوت می كرد. متأسفانه ایشان نخواندند، اگر می خواندند این طور نمی شد.

این طرحی كه الان تقدیم شد طرح بسیار مهمی است و بخش عمده این طرح را كل رؤسای كمیسیون ها، آقای رئیس ببخشید! جلسه آمادگی گوش دادن ندارد. ببینید! همه شما سروران و عزیزان واقعاً از كمیسیون تلفیق البته به شكل كمیسیون تلفیق و نه از اعضا شاكی بودید. امسال سه، چهار ماه وقت همه گرفته شد و واقعاً هم نمی دانیم چه به كجا بود و چه اتفاقی افتاد؟ ما الان اول یك طرحی را در بودجه و در برنامه به كمیسیون تخصصی می دهیم، كمیسیون تخصصی رسیدگی می كند و بعد به كمیسیون غیرتخصصی می دهد. یعنی چه؟ مثلاً كمیسیون بهداشت و درمان در بخش دارو در بودجه تصمیم می گیرد، برای ساخت بیمارستان ها و مراكز درمانی تصمیم می گیرد، بعد سه نفر از كمیسیون تخصصی بهداشت و درمان می آیند در كمیسیون تلفیق، آن وقت كمیسیون عمران، كمیسیون قضائی و كمیسیون اجتماعی باید بگویند كمیسیون تخصصی درست گفته یا نگفته است. عرض ما این است كه بودجه وقتی وارد كمیسیون تخصصی شده، كمیسیون تخصصی كل بودجه را رسیدگی كند و اینجا تعداد اندكی از كمیسیون بودجه همین طور كه در كمیسیون تلفیق قبلاً به نحوی كه اكثریت با كمیسیون تخصصی باشد. یعنی رئیس، نایب رئیس، سخنگو، همه را كمیسیون تخصصی تعیین كند. این تعداد بیایند بودجه را تنظیم كنند، پس از اینكه بودجه تنظیم شد همان تلفیق شود و به صحن بیاید.

الان شما عزیزان اصلاً اطلاع ندارید كه عضو كمیسیون اقتصادی هستید، ولی در تلفیق برای اقتصادی چه تصمیمی گرفتند. لذا مسئولیتی هم برای آنها نیست. كمیسیون بهداشت و درمان تصمیم می گیرد، ولی بعد تصمیماتش در تلفیق می آید، اعضای دیگری تصمیم می گیرند، خودشان از مسئولیت بری می شوند. ما می خواهیم كمیسیون تخصصی مستقیماً ارتباطش را با سازمان مدیریت برقرار كند.

لذا اگر ملاحظه كنید این طرح را (۱۹۰) نفر از همكاران امضا كردند. آقایان: حسنوند، نوبخت، خدادادی، زاهدی، احمدیان، ملكشاهی، رضائی، شاعری، بروجردی، پورابراهیمی، محمدی، پژمان فر، تاج گردون، همه اینها رؤسای كمیسیون ها بودند و همه این عزیزان متوجه شدند كه باید كمیسیون های تخصصی به سازمان مدیریت وصل باشد. الان به عنوان مثال وقتی كه تلفیق بودجه تمام می شود سازمان مدیریت فقط به كمیسیون بودجه وصل است. حتی در بخش درمان می خواهند یك جایی بیمارستان بسازند، بودجه ای تخصیص پیدا كند، ابهام و ایرادی است، با آن كمیسیون مكاتبه می كنیم. ما می خواهیم سازمان مدیریت وقتی آمد بودجه اش را با كمیسیون بهداشت و درمان بست، در طول سال فقط با كمیسیون بهداشت و درمان ارتباط داشته باشد، با كمیسیون امنیت ارتباط داشته باشد، چون اصل بعد از تلفیق است.

عزیزان و سروران من! شما همه از وضعیت برنامه و بودجه نگران بودید. من خواهش می كنم این طرح را با دقت بخوانید. تغییر عمده ای داده شد، اصلاً آن نیست و اینجا اكثریت با اعضای كمیسیون های تخصصی است. یعنی از اعضای كمیسیون ها تلفیق می شود و در طول سال مسئولیت می گیرید. دیگر نمی توانند بپرسند بگویند آقای كمیسیون صنایع! این چه بوده كه به صحن آمده؟ می گوید من خبر ندارم، این را كمیسیون غیرتخصصی تصویب كرد، یا فلان مسأله. این تصویبی كه شده اگر امضاها را ببینید بینی و بین الله در جهت حل مشكل بودجه است. الان كمیسیون تلفیق شرایطی دارد كه دیگر قابل قبول نیست. مسئولیتی برای كسی وجود ندارد، (۴۲) نفر می نشینند تصمیم می گیرند، همه متفرق می شوند. كه بود، كه بود، من نبود، نمی دانم. ما می خواهیم كمیسیون تخصصی از ابتدا تا انتهای سال مسئول بودجه خودش باشد، یعنی در تمام طول سال بودجه را خودش بررسی كند. اگر سازمان مدیریت برای بهداشت و درمان مشكل دارد، به كمیسیون بهداشت و درمان بدهد، (نایب رئیس ـ خیلی ممنون، تشكر) اگر با صنایع مشكل دارد به كمیسیون صنایع بدهد، بار مسئولیت را به دوش كمیسیون تخصصی بگذارید. اگر ایرادی هم باشد بگویید ما برطرف كنیم، با تشكر. والسلام علیكم و رحمه الله

نایب رئیس (مطهری) ـ سپاسگزاریم، مخالف اول را دعوت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ مخالف جناب آقای كوچكی نژاد هستند، البته مخالف و موافق علی الاصول فقط پیرامون فوریت اظهار نظر كنند.

جبار كوچكی نژاد ارم ساداتی (رشت) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمدلله رب العالمین

آقای رئیس! اولاً كه این دوفوریت با اصل (۱۳۴) و بسیاری از اصول قانون اساسی مغایرت دارد و من معتقدم كه به اخطار همكار ما هم توجه كنید. یعنی شش ماه نگذشته كه طرح مطرح شده است.

همكاران عزیز! دوماً من درخواست دارم متن عنوان طرح را یك دور نگاه كنند. در مجلس هشتم همین آقای یوسفیان ملا و بقیه همكاران بودند، این طرح را آوردند و رأی نیاورد. در مجلس نهم مطرح كردند و رأی نیاورد، كمتر از شش ماه است كه دوباره این طرح را آورده اند، حاكمیت یك كمیسیون بر كل نمایندگان، اصل این طرح این است. یعنی از سالیان طولانی دارند تلاش می كنند. من یادم است كه در مجلس هشتم ما در تلفیق بودیم، بعد از آن كمیسیون خاص نتوانست حاكمیت خودش را اعمال كند، مخالفت های شدید در صحن داشت. همكاران عزیز! یعنی مشاركت همه كمیسیون ها را در این طرح حذف می كنند. در حال حاضر كه تعدادی از دوستان از كمیسیون برنامه و بودجه در حد (۹) نفر در كمیسیون های دیگر كه حضور دارند گاهی اوقات باز هم می بینیم كه دارند اعمال كمیسیون می كنند و این طرح حق قانونی همكاران را زیر سؤال می برد.

من از دوستان همكار سؤال می كنم؛ مجلس همیشه دو كار مهم در سال انجام می دهد، یكی از كارهایش بحث بودجه كشور است كه سرنوشت كشور است، سرنوشت مناطق است. اگر همكار نماینده ای نتواند از طریق كمیسیون در كل احكام بودجه اعمال نظر بكند در كجا می خواهد انجام بدهد؟ دوم؛ كمیسیون تلفیق برنامه و بسیاری از تلفیق هایی كه در قانون پیش بینی شده گاهی اوقات اتفاق می افتد در همه آن تلفیق ها حق كمیسیون ها، حق كمیسیون فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، آموزش و تحقیقات، بهداشت و همه كمیسیون ها ضایع می شود. چطور می شود كه (۱۸) نفر بنشینند بعد به كمیسیون ها فقط روی احكامی كه ارجاع داده اند، یعنی همكار نماینده روی بخش دیگر نمی تواند در كمیسیون خودش اظهار نظر بكند. در انتها گفتند یك كمیسیون خاص تشكیل بشود. این كمیسیون خاص كمیسیون اصل (۹۰)، كمیسیون اصل (۹۰) در بخش فرهنگی، بودجه، اقتصادی و در بخش های دیگر چقدر می تواند اظهار نظر بكند؟ یا كمیسیون خاص و ویژه، این كمیسیون ویژه در كجا پیش بینی شده؟ یا كمیسیون تدوین آیین نامه، كمیسیون تدوین آیین نامه را همكاران رأی دادند فقط در بخش آیین نامه بیاید نه در بخش بودجه، در بخش سیاست های كلان، در سطح برنامه پنجساله. من معتقدم كه هم با اصول قانون اساسی، با آیین نامه داخلی این طرح مخالفت دارد و از رئیس هم درخواست دارم این طرح را از مجلس و از صحن حذف بكند و این مشكلاتی در آینده ایجاد می كند. من قطعاً می دانم همكارانی كه امضا كردند، بسیاری از همكاران امروز رأی مخالف می دهند. این را خود همكاران آمده اند چندین نفر به ما گفتند، گفتند كه آن زمان كه داشتند امضا می گرفتند دقیق مشخص نكرده بودند و به یقین مخالفت عموم مجلس با این طرح وجود دارد. چرا در مجلس هشتم؟ من از دوستان طراحان سؤال می كنم، از آقای ملا سؤال می كنم؛ مگر در مجلس هشتم با هم نبودیم، این را مطرح نكردید؟ در مجلس نهم چقدر تلاش كردید تا ما بتوانیم تركیب تلفیق را بر هم بزنیم. آن زمان از هر كمیسیون دو نماینده بود، بعد سه نماینده كردیم. كمیسیون برنامه و بودجه را كاهش دادیم، (۹) نفر از اعضای كمیسیون در این تلفیق حضور دارند، یعنی مشاركت كمیسیون برنامه و بودجه هم حداكثر است. شما می خواهید كل برنامه بودجه كشور را به دست بگیرید و همه همكاران را هم محروم بكنید. به اعتقاد من این خلاف قانون اساسی است و اولاً اینكه رئیس این را پس بگیرد و مطرح نكنند. یك رأی گیری بكنند كه آیا این خلاف برنامه و قانون است یا نه، در غیر اینصورت نمایندگان و همكاران با یك رأی بسیار وسیع منفی به این طرح مخالفت خودشان را اعلام می كنند بعد بگویید چرا دوفوریتی آمده. (نایب رئیس ـ خیلی ممنون) طرح به این عظمت چرا دوفوریت؟ به صورت عادی در مجلس بیاورند بحث بشود.

نایب رئیس (مطهری) ـ خیلی ممنون، موافق را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای رضیان موافق هستند، بفرمایید.

رضیان ـ آقای كوهكن صحبت می كنند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای كوهكن بفرمایید.

نایب رئیس (مطهری) ـ بفرمایید.

محسن كوهكن ریزی (لنجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

من عاجزانه از همكاران عزیز استدعا دارم و خواهش می كنم كه عرایضی را كه خدمتتان عرض می كنم را با دقت توجه بفرمایید. البته برای حقیر كه صحبت می كنم اهمیت رأی آوردن دوفوریت یا یك فوریت بعد از اصل طرح است. برادر عزیز و دوست گرامی من جناب آقای مهندس كوچكی نژاد كه عضو كمیسیون برنامه و بودجه هم هستند بنا بر همین دلایلی كه اشاره كردم باید موافق این طرح باشند.

همكاران عزیز! (نایب رئیس ـ جناب آقای كوهكن! شما باید در موافقت با دوفوریت صحبت كنید) عرض می كنم، چشم، تشكر می كنم كه به طراح یا مخالف این تذكر را ندارید و به بنده دادید. تذكر شما وارد است. (نایب رئیس ـ شما فرمودید كه فوریت آن مهم نیست، شما باید برای دوفوریت صحبت كنید) جناب آقای مطهری! من از شما عذر می خواهم، ببینید! حضرت عالی كه جلسه را اداره می كنید اگر بنده جای شما بودم به استناد آن بند از آیین نامه كه طرح های دوفوریتی را اجازه می دهد حتماً مصداق دوفوریتی نیست و اصلاً نمی گذاشتم به عنوان دوفوریتی مطرح بشود. اما الان كه ورود پیدا كردید هم در فوریت و هم در اهمیت موضوع طبیعی است كه صحبت بشود.

دقت بفرمایید، دوستان ببینید! عزیزانی كه عضو كمیسیون های دیگر هستند نقش خودتان را در بررسی بودجه و برنامه تا چه اندازه می بینید؟ یك بندها و تبصره هایی به شما ارجاع می شود، در كمیسیون بررسی می كنید. من از شما سؤال می كنم؛ همه كمیسیون ها غیر از كمیسیون برنامه و بودجه، آیا واقعاً سازمان برنامه و بودجه به همان میزان كه خودش را در مقابل سؤالات با آمار و ارقام و حضور كارشناس های مختلف در كمیسیون برنامه و بودجه مقید می داند به شما هم همین مقدار پاسخ می دهد؟ جناب آقای كوچكی نژاد، برادر عزیزم! وقتی رئیس كمیسیون برنامه و بودجه این را امضا كرده، (۱۳)، (۱۴) تا رئیس كمیسیون امضا كردند. من از آقای یوسفیان ملا تشكر می كنم كه خودش عضو كمیسیون برنامه و بودجه است علم این بحث را برداشته.

دوستان! این یك اقدام كارشناسی معقول منطقی است، پیام آن هم این است كه حضور و نظرات كارشناسی كمیسیون های مختلف را در مورد بخش هایی از لایحه بودجه و یا برنامه كه در حوزه تخصصی شما هست از سه نفر به همه تعداد اعضای كمیسیون برمی گرداند، یعنی عملاً دوستانی از كمیسیون برنامه و بودجه اگر این پیشنهاد را آوردند خودشان می گویند ما عضو كمیسیون برنامه و بودجه هستیم. ما با این كاری كه می خواهیم انجام بدهیم به یك نوعی می خواهیم از نظر عمق به رسیدگی برای خود كمیسیون شریك بگیریم، حضور اعضای كمیسیون های دیگر بیشتر بشود. بنده عضو كمیسیون تلفیق بودجه بودم، برادرانی كه سه نفر از هر كمیسیون شركت می كردید! وقتی كه پیشنهادات كمیسیون را مطرح می كردید آیا به نظر شما واقعاً در آن وقت محدود كارشناسانه به پیشنهادی كه در كمیسیون تخصصی ساعت ها روی آن بحث كرده بودیم رسیدگی می شد؟ من با صراحت بگویم؛ اگر مدام من یك پیشنهادی داشتم، عنایت داشتیم و خواهش می كردم به این پیشنهاد رأی بدهید. به هر جهت به پیشنهاد شما هم رأی داده می شود.

كل این پیام كه می گوید كاری كارشناسی شده است و مجلس زودتر به این رسیدگی كند و تكلیف این را مشخص بكند این است كه یك اثرگذاری، پاسخگویی و دادن اطلاعات از كنه و بن بودجه به كمیسیون های تخصصی توسط سازمان برنامه و بودجه كه سطح خود را بالا ببرد، این یك. این یعنی به نفع همه كمیسیون ها.

دوستان خوب دقت كنید! دو؛ در تصمیم گیری های حوزه تخصصی یك كمیسیون به جای سه نفری كه كمیسیون تلفیق می فرستید همه شما از این مدخل هستید و نظر می دهید. نهایتاً یك جمع بندی شكلی هم انجام می دهند و بعد صحن علنی مجلس رسیدگی می كند. من فكر می كنم كسانی كه به یك تحول اساسی كارشناسی شده به استناد اینكه بهای بیشتری به نظرات كارشناسی بدهیم كه امری بدیهی و عقلانی است درخواست می كنم كه به این طرح رأی داده بشود. ضمن اینكه عرض می كنم مهم تر از فوریت آن رأی آوردن اصل این است، با عذرخواهی از آقای رئیس.

نایب رئیس (مطهری) ـ مخالف بعدی را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ مخالف دوم جناب آقای سلیمی هستند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رئیس! قبل از شروع صحبت یك تذكر دارم. این تذكر بنده را وارد می دانید یا نه، چون رئیس محترم باید اظهار نظر بفرمایند (نایب رئیس ـ راجع به دستور روز است؟) بند (۲) ماده (۱۶۰) می گوید «دوفوریت؛ ضرورت جلوگیرى از وقوع خسارت احتمالى و فوت فرصت اخطار نیست، تذكر است. عرض بنده این است؛ الان زمانی رسیده كه بودجه تمام شده، برنامه را هم كه ما رسیدگی كردیم تمام شد. واقعاً چه محملی وجود دارد برای اینكه ما یك طرح دوفوریتی بیاوریم؟ این تذكر را وارد می دانید یا نه؟

نایب رئیس (مطهری) ـ این را شما می توانید در مخالفتتان بفرمایید كه حالا فرمودید.

سلیمی ـ بالاخره تذكر است، جناب عالی الان باید طبق آیین نامه اظهار نظر بفرمایید.

نایب رئیس (مطهری) ـ ببینید! اصلاً بحث فوریت این است كه نمایندگان تشخیص بدهند كه آیا مصداق ماده (۱۶۰) است یا نیست. لذا نمی توانیم به عهده رئیس جلسه بگذاریم. خود نمایندگان تشخیص می دهند آیا یك فوریت یا دوفوریت دارد یا نه.

سلیمی ـ ما باید به آیین نامه عمل كنیم. حالا مسائل را عرض می كنم. جناب آقای رئیس، دوستان محترم! اولاً این طرح با قید دوفوریت تقدیم شده، همانطور كه تلویحاً آقای رئیس هم قبول كردند به هیچ وجه این طرح دوفوریت ندارد حتی موافق محترم برادر عزیز جناب آقای كوهكن هم فرمودند كه اصلاً دوفوریت ندارد. حالا چون ورود پیدا كردیم بالاخره ایشان موافقتی كردند.

اما مواردی كه به عنوان مخالفت من عرض می كنم؛ من خواهشم این است عزیزان محترم نماینده به عرایض من دقت كنید. ببینید! با این طرح اصلاً كمیسیون تلفیق دیگر وجود خارجی ندارد، یعنی منخلع می شود. تلفیق یعنی چه؟ تلفیق یعنی تركیبی از نمایندگان محترم از كمیسیون های مختلف كه اینها كار تلفیق بودجه را انجام بدهند. در اینجا ما دیگر تلفیق نداریم. در تبصره (۲) گفتند فقط رؤسای كمیسیون ها بنشینند تصمیم بگیرند. عزیزان من! خوب دقت بكنید، حق خودمان را به كس دیگر ندهیم. كلیه نمایندگان اینجا مسلوب الاختیار می شوند. من تبصره (۲) را یك بار می خوانم ببینید چه اتفاقی دارد می افتد؟ واقعاً اتفاق بسیار خطرناكی دارد می افتد. می گوید «پس از اتمام رسیدگی در كمیسیون مشترك حالا اسم آن را تلفیق گذاشتند دیگر تلفیق نیست. «جلسه ای با حضور رؤسای كمیسیون های تخصصی بعد می گوید «سه كمیسیون خاص اینجا را باید دقت كنید «سه كمیسیون خاص می گوید اصل (۹۰)، تدوین آیین نامه. عرض ما این است؛ شما می خواهید كار تخصصی كنید، كمیسیون تدوین آیین نامه چه ارتباطی با كار بودجه ای دارد؟ یعنی كل عزیزان ما كه در كمیسیون تدوین آیین نامه تشریف دارند همه اینها بروند بنشینند با رؤسای كمیسیون ها و برای كل نمایندگان محترم تصمیم گیری كنند. واقعاً شورای نگهبان قطعاً اینجا ایراد می گیرد، چون نماینده در برابر تمام ملت مسئول است. ما اختیار خودمان را در بودجه داریم سلب می كنیم، به یك عده خاص می دهیم. الان آقایان فرمودند كه كمیسیون بودجه تخصصی است و سایر كمیسیون ها تخصصی نیست. همه ما می دانیم تقسیم نمایندگان محترم در كمیسیون ها تابع چه ساز و كاری است. بسیاری از افراد بسته به تخصص خودشان در كمیسیون ها قرار ندارند. بسیاری از عزیزان ما هستند، طرف دكترای اقتصاد دارد در یك كمیسیون دیگر است حالا من نمی خواهم اسم ببرم، از تخصص این عزیز ما محروم می شویم. یعنی ایشان حق اظهار نظر ندارد؟ بعد یك نفر كه به دلایلی حالا من نمی خواهم آن دلایل را عرض كنم در كمیسیون های دیگر خاص هست، مثلاً در كمیسیون برنامه و بودجه است ولو اینكه تخصص بودجه ای ندارد ایشان حق اظهار نظر داشته باشد.

ما آمدیم در اصلاحیه ای كه در مجلس قبل داشتیم گفتیم (۹) نفر از كمیسیون تلفیق، بعد همه كمیسیون ها را دخیل كردیم. اینجا می آییم آنجا را (۱۵) نفر می كنیم. من همین جا با عرض پوزش از استاد بسیار عزیزم جناب آقای یوسفیان ملا عرض می كنم كمیسیون تدوین آیین نامه اگر اینجا نمی نوشتند باز شائبه ای هم نبود. آن قصه چاه است كه اول چاه خودت را پر كن، یعنی كمیسیون تدوین آیین نامه را اینجا حذف می كردیم. این شائبه این را دارد كه دوستانی كه در كمیسیون تدوین آیین نامه هستند اینجا می خواهند مهار بودجه را در دست بگیرند. این شائبه به هر كیفیت وجود دارد.

خواهش من این است؛ عزیزان من! با توجه به عرایضی كه عرض كردم ما اختیار خودمان را سلب نكنیم. با این مصوبه اختیار ما به یك عده خاص سلب می شود بعد هم ما تماشاچی می شویم. مجلس می شود دو دسته، یك عده ای فعال، یك عده ای هم تماشاچی. مجلس میدان فوتبال نیست، استادیوم نیست كه دوازده نفر رؤسای كمیسیون ها آن وسط فوتبال بازی كنند مابقی همه تماشاچی بشویم و روی سكوها بنشینیم. با این مصوبه همه ماها را می خواهند روی سكوها بنشانند. بنده حقیر سراپا تقصیر با تجربه ای كه در این سال ها دارم خدمتتان عرض می كنم این مصوبه آسیب های فراوانی را به مجلس، به نمایندگان عزیز خواهد زد، مضافاً عزیز ما استاد محترم جناب آقای یوسفیان ملا الان بحث اصلاح آیین نامه را در دستور دارند. ان شاء الله (وكیلی ـ متشكرم) در همان اصلاح آیین نامه به صورت كلی این موارد را هم بیاورند البته با دقت بیشتری. این مواردی كه در تبصره (۲) آمده واقعاً مشكلاتی را ایجاد می كند، هیچ فوریتی هم ندارد. هم ریاست محترم اشاره فرمودند، هم موافق محترم جناب آقای كوهكن. نص آیین نامه هم كه بنده عرض كردم. خواهشم این است با دقت و با حوصله اینجا را مطالعه كنیم و ان شاء الله رأی ندهیم، اختیار خودمان را به یك عده خاص ندهیم، متشكرم.

دبیر (وكیلی) ـ متشكر، موافق دوم جناب آقای یوسف نژاد هستند، بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد (ساری و میاندورود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران دقت بفرمایند كه مهم ترین قانونی كه در طول سال توسط مجلس نوشته می شود قانون بودجه است كه كلیه رفتار، اعمال و حركات قوه مجریه و دولت را تنظیم می كند و در طول هر دوره مجلس هم مهم ترین قانونی كه تصویب می كند قانون برنامه است. پس اهمیت یا فوریت این طرح در خود متن است، یعنی صلاحیت این دو تا قانون یعنی قانون برنامه و قانون بودجه است. «اظهر من الشمس است. اهمیت كفایت و شرایط این دو قانون از هر قانون دیگری بالاتر است، این در مورد فوریت.

اما در مورد نكاتی كه اشاره كردیم. عملاً ارتباط تخصصی سازمان مدیریت و برنامه ریزی با كمیسیون های تخصصی در حد صفر است و مهم تر از همه نظارتی كه باید كمیسیون ها بر بودجه و بر برنامه داشته باشند باز در یك حد اقل نزدیك به صفر است. تمام تلاش این طرح دوفوریتی این است كه سطح كمیسیون ها را، مجلس را به كمیسیون محوری نزدیك بكند، مجلس را به یك سمتی ببرد كه اختیار نمایندگان نه تنها سلب می شود بلكه ارتقاء پیدا می كند، تقویت می شود. من خواهش می كنم دقت بفرمایید. حضور كمیسیون اصل (۹۰)، تدوین آیین نامه آنطوری كه اشاره شده در جزئیات نیست. شما دقت نكردید، نوشته «كمیسیون تدوین آیین نامه، كمیسیون ویژه و كمیسیون اصل (۹۰) به منظور تدوین و رفع نواقص احتمالی اینها در جزئیات وارد نمی شوند اتفاقاً حضور اینها لازم و ضروری است. من خواهش می كنم كه دقت بفرمایید یك ارتباط تخصصی موضوعی بین كمیسیون ها وجود دارد. این ارتباط ها باید با سازمان برنامه و بودجه و كمیسیون های تخصصی باشد در كمیسیون تلفیق فعلی چنین وضعیتی وجود ندارد، سه نفر از هر كمیسیون. من به عنوان كسی كه در تمام طول دوره خدمتم در مجلس در كمیسیون تلفیق برنامه و در كمیسیون تخصصی تلفیق بودجه بودم سه نفر از هر كمیسیون در یك موضوع تخصصی در مقابل (۴۲) نفر از افرادی كه نسبت به موضوع اطلاعات عمومی داشتند نوعاً نظرات كمیسیون تخصصی مورد توجه واقع نمی شد. در مواد، در تبصره ها، در ارجاعات، در مسئولیت و مأموریتی كه نمایندگان سه نفر از كمیسیون برای پشتیبانی از مصوبات كمیسیون داشتند عملاً با كمیسیون تلفیق با روی خوش روبه رو نمی شدند و نوعاً مصوبات كمیسیون ها عملاً بایكوت می شده، یعنی مصوباتشان در كمیسیون تلفیق واقعاً به خاطر مشاركت پایین ، به خاطر حق رأیی كه كمتر داشتند و به خاطر اظهار نظری كه معمولاً كمتر تخصصی بوده معمولاً كمیسیون تخصصی در آنجا بردی نداشته.

من خواهش می كنم كه در این مصوبه كه همه افراد، همه كمیسیون های تخصصی، همه افرادی كه عضو كمیسیون تخصصی هستند می توانند اظهار نظر داشته باشند، مجلس را ارتقاء می دهیم. امروز اگر بحث اشتغال، تولید، سرمایه گذاری و IT واقعاً به عنوان یك مسأله است نقص آن در این است كه كمیسیون های تخصصی عملاً تسلطی بر برنامه و بودجه در نظارت بعد از ابلاغ ندارند. این طرح دوفوریتی می تواند این كار را انجام بدهد، اهمیت آن هم به این خاطر است كه اگر این مصوب بشود كمیسیون های تخصصی بر اساس این مصوبه مأموریت خواهند داشت كه در طول اجرای برنامه نسبت به تحقق آنها، نسبت به تحقق بودجه، نسبت به تحقق برنامه اعمال نظر، گزارش گیری، حسابرسی و حساب كشی كنند و بتوانند مجلس را به دولت نزدیك كنند، دولت را به مجلس نزدیك كنند و مصوبات مجلس را به اجرا نزدیك بكنند، واقعیت هایی كه در جامعه وجود دارد را احتمالاً بتوانند بررسی میدانی بكنند. بنابراین من خواهش می كنم با توجه به اهمیتی كه دارد، با توجه به فوریتی كه دارد و اهمیت این موضوع را جناب آقای یوسفیان ملا توضیح دادند رأی بدهید. اگر در جزئیات مسأله ای وجود دارد، در بندها هم مسأله ای وجود دارد ان شاء الله در بررسی جزئیات برطرف خواهد شد، ممنون و متشكر هستم.

رحیمی ـ اخطار دارم.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رحیمی اخطار دارند، بفرمایید.

نایب رئیس (مطهری) ـ اجازه بدهید، آقای رحیمی اخطارتان راجع به دستور است؟ بفرمایید.

علیرضا رحیمی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ اخطار اصل (۶۶) قانون اساسی است. آقای دكتر عنایت بفرمایید! از همكاران محترم خواهش می كنم نظم مجلس را رعایت بفرمایند. (نایب رئیس ـ دوستان لطف كنید گوش بدهید، بفرمایید) آقای دكتر! اصل (۶۶) قانون اساسی را ملاحظه بفرمایید. «ترتیب انتخاب رئیس و هیأت رئیسه مجلس و تعداد كمیسیون ها و دوره تصدی آنها و امور مربوط به مذاكرات و انتظامات مجلس به وسیله آیین نامه داخلی مجلس تعیین می گردد . آیین نامه داخلی مجلس را حضرت عالی اشراف دارید و امعان نظر دارید. ماده (۱۶۰) آیین نامه داخلی مجلس مشخصاً در ارتباط با طرح هایی است كه در مجلس مطرح می شود. اعلام می دارد كه «اصل بر عادی بودن رسیدگی طرح ها و لوایح است و برای فوریت آنها باید مبین ضرورت یا حالت استثنائی و مستند به دلایل ذیل باشد همكاران محترم دوفوریت این طرح را مطرح كردند، من سؤالم این است كه امروز كه در عجب شیر و آذرشهر سیل آمده و به حدی مصیبت بالا است كه مقام رهبری پیام می دهند. (نایب رئیس ـ اینها را مطرح كردند) آقای دكتر عنایت بفرمایید! موضوعی را كه مطرح كردند برای كمیسیون برنامه و بودجه و برای كمیسیون تلفیق است. كمیسیونی كه پنج سال بعد می خواهد كمیسیون تلفیق تشكیل بشود، به لایحه برنامه هفتم در پنج سال بعد رسیدگی بكند. لایحه بودجه ای كه در آذرماه سال ۹۶ فرض بفرمایید دولت دوازدهم آقای دكتر روحانی ارائه بدهد این لایحه را یا ارائه ندهند. (نایب رئیس ـ متشكریم) آقای دكتر مطهری! خواهش من این است كه این اخطار وارد است و خواهش ما این است كه عنایت بفرمایید دوفوریت این واقعاً مبنایی ندارد كه حتی یك فوریت مطرح بشود.

نایب رئیس (مطهری) ـ در واقع شما هم یك نوع مخالفت كردید. ببینید! اینجا بالاخره دو نگاه است، بعضی می گویند كه تا زمان بودجه فرصت زیادی هست و دوفوریت ندارد، بعضی هم می گویند اگر بنا باشد به شكل عادی بیاید ممكن است نوبت به آن نرسد باز به بودجه برسیم. تشخیص این با نمایندگان محترم است.

حضار ۲۱۷ نفر، دوفوریت طرح اصلاح موادی از آیین نامه داخلی مجلس است. دوستان رأی خودشان را اعلام بفرمایند. دوسوم رأی می خواهد. (ادیانی ـ دستگاه خراب است) (كوچكی نژاد ارام ساداتی ـ دستگاه خراب است) (فولادگر ـ دستگاه خراب است) دستگاه آقای ادیانی خراب است؟ پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد.

یك فوریت را درخواست دارید؟ حضار ۲۱۷ نفر، دوستان یك فوریت را رأی بدهید. دوستان رأی خودشان را بدهند، لطفاً رأی خودتان را اعلام كنید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد.

بنابراین این طرح به صورت عادی بررسی خواهد شد.

 

۷ ـ تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

نایب رئیس (مطهری) ـ تذكرات شفاهی را بفرمایید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تذكرات خارج از دستور جلسه امروز: آقای مصطفی كواكبیان نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس هستند بفرمایید.

مصطفی كواكبیان (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

عزیزان بنده امروز صبح هم گفتم باز تأكید می كنم امیدواریم كه شورای محترم نگهبان به دستورالعمل سیاست های كلی انتخاباتی ابلاغی مقام معظم رهبری در مورد مصادیق رجال سیاسی، مذهبی و بحث مدیر و مدبر همانطور كه سخنگوی محترم شورای نگهبان هم مطرح فرمودند توجه بشود و ما هم پیگیر مصوبات خودمان در مجمع تشخیص مصلحت نظام باشیم. یك نكته هم به وزارت راه و شهرسازی تذكر می دهم كه مردم شریف پردیس و بومهن گناهی ندارند كه در مسیر بزرگراه قرار گرفتند و هر بار می خواهند اینجا عبور كنند باید (۳۵۰۰) تومان برای وسائل شخصی شان پرداخت بكنند. حداقل می شود برای این مردم یك دفترچه هایی آماده كرد كه اینها از پرداخت عوارض معاف باشند.

من در همین جا تسلیت عرض می كنم به همه هموطنان آذری در استان های آذربایجان شرقی و غربی و همه استان هایی كه دچار سیل شده اند و روز بسیار مبارك ارتش هم كه پس فردا است به همه غیورمردان ارتش تبریك می گویم و امیدوار هستم كه همه عزیزان دست بدهیم به اینكه قانون بحث مدیریت بحران بیاید و مشكل زلزله فریمان و امثال اینها را هم از قبل بتوانیم تدارك ببینیم، والسلام خیلی ممنون.

نایب رئیس (مطهری) ـ نفر بعدی را دعوت بفرمایید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ جناب آقای جهانبخش محبی نیا نماینده محترم میاندوآب، تكاب و شاهین دژ بفرمایید.

جهانبخش محبی نیا (میاندوآب، شاهین دژ و تكاب) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

در ابتدا از برادر عزیزم حاج آقا یوسفیان ملا ممنونم كه اجازه فرمودند به عنوان فرزندی از آذربایجان همگام با تسلیت مقام معظم رهبری، رئیس محترم مجلس و سایر نمایندگان عزیز مراتب ناراحتی و تأثر عمیق خودمان را از فاجعه ای كه در آذربایجان شرقی، در آذرشهر عزیز، عجب شیر نازنین، مراغه و سیلوانای آذربایجان غربی، سقز كردستان عزیز و اردبیل پیش آمد به عرض برسانیم.

واقع مطلب ملت ایران! ایامی است كه ما متوجه سوانح و حوادثی هستیم كه همیشه فداشدگان و قربانیان را محكوم می كنیم، در حادثه پلاسكو، برخورد قطار، خفه شدن دانش آموزان در استخرها، سقوط هواپیماها و خیلی از مسائل. این بار هم با نهایت تأسف دیشب تلویزیون دو نفر از كارشناسان را آورده بود، به نوعی صحبت می كردند كه مقصر جان باختگانی هستند كه حالا نمی دانم پیدا شدند یا نه، حداقل الان در زیر آب و گل و لای مدفون هستند. من از اقدام بچه های وزارت نیرو، هلال احمر، استانداری و همه دوستان تشكر می كنم، اما اینجا باید یك نكته را به عنوان تذكر به وزارت محترم نیرو و وزارتخانه های مسئول یادآوری كنیم، اكثر این حوادث ریشه در سوءمدیریت دارند.

من تابستان سال ۹۵ در حضور برادر عزیزم آقای چیت چیان كه خیلی انسان شریفی است و معاونین ایشان گفتم رودخانه های آذربایجان و مناطق كوهستانی كشور ماهیت و ذات ستیزه گری دارند. آقای كریمی اجازه بفرمایید! متأسفانه شیب منطقه به نحوی است، اگر طرحهای مربوط به سیل بند و آبخیزداری و مهار آب عملی نشود، تا بهار با طغیان رودخانه ها مواجه خواهیم شد كه متأسفانه شد. چرا یك مورد نسبت به اینكه كارشناسان شما در این مناطق و مناطقی كه آقای دكتر شهریاری در هفته های قبل گفتند، زمانی كه پرآب هستیم ما را سیل می برد، زمانی هم كه آبی نیست قحطی آب (رنجبرزاده ـ تشكر) و خشكسالی ما را از زندگی می اندازد. برادران و خواهران! به جای اینكه بیاییم فقط این مردم و قربانیان و جان باختگان را محكوم كنیم، شما را به خدا یكی، دو نمره منفی به خودمان بدهیم كه جلوی این سیلاب ها را با كار كارشناسی و طرحهایی كه آب را مهار می كند بگیریم.

ای مادری كه فریاد رسای تو در موقعی كه بچه هایت زیر آب رفت هنوز هم كه هنوز است در ذهن ملت ایران باقی است، درود بر شرف تو و مرگ بر آنهایی كه با توجیه تنبلی و كارشكنی های خودشان زندگی را بر شما سیاه می كنند.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر از جناب آقای دكتر محبی نیا. جناب آقای سیدتقی كبیری نماینده محترم خوی و چایپاره بفرمایید.

سیدتقی كبیری (خوی و چایپاره) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و ادب و عرض تسلیت جان باختگان حادثه سیل در استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان و كرمانشاه تذكراتی را عرضه می دارم:

۱ ـ تذكر به رئیس محترم جمهور و هیأت دولت مبنی بر نظارت بیشتر بر زیرمجموعه قوه مجریه برای پرهیز از استفاده از امكانات دولتی برای تبلیغات انتخاباتی بیست و نهم اردیبهشت ماه.

۲ ـ تذكر به بانك مركزی مبنی بر نظارت بیشتر به مؤسسات مالی كه ادعای تحت نظارت بانك مركزی را دارند، قبل از اینكه سپرده گذاران این مؤسسات دچار مشكل شوند.

۳ ـ تذكر جدی به قوه قضائیه مبنی بر عدم توسعه مركز معتادان زارعان شهرستان خوی و پیشنهاد اسكان بقیه معتادان در دیگر شهرستانهای استان.

۴ ـ تذكر به وزارت بهداشت جهت رسیدگی به مشكلات و كمبود امكانات و تجهیزات بیمارستان شهرستان چایپاره.

۵ ـ تذكر به وزارت ورزش و جوانان مبنی بر اتمام پروژه های ورزشی شهرستانهای چایپاره و خوی.

۶ ـ تذكر به وزیر محترم آموزش و پرورش به جهت بی توجهی به بحث افزایش رفاه و معیشت فرهنگیان و عدم پرداخت پاداش فرهنگیان بازنشسته.

۷ ـ تذكر به وزیر محترم آموزش و پرورش برای عدم تعیین تكلیف استخدامی نیروهای شركتی، حق التدریسی ها، سربازمعلم ها و آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی.

۸ ـ تذكر به وزارت بهداشت و وزارت راه جهت عدم پرداخت مطالبات پیمانكاران بیمارستانهای آیت الله العظمی خویی و بیمارستان (۱۶۰) تخت خوابی.

۹ ـ تذكر به وزارت راه به دلیل عدم اقدام جدی ساماندهی سه راهی قره ضیاءالدین.

۱۰ ـ تذكر به وزرای محترم ارتباطات و اطلاعات برای نظارت بیشتر بر فضای مجازی خصوصاً در آستانه انتخابات بر بداخلاقی ها، تهمت ها و افتراها. ممنون و تشكر.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر از جناب آقای كبیری. سركار خانم زهرا ساعی نماینده محترم تبریز، آذرشهر و اسكو بفرمایید.

زهرا ساعی (تبریز، آذرشهر و اسكو) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و احترام خدمت مردم شریف ایران و همكاران محترم.

آقای رئیس، نمایندگان محترم! مستحضر هستید كه متأسفانه در دو روز گذشته سیل در استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجانی غربی، اردبیل و كردستان جان تعدادی از هموطنان عزیزمان را گرفت. من باید این فاجعه را به همه بازماندگان آنها علی الخصوص مردم حوزه انتخابیه خودم آذرشهر، تسلیت عرض كنم.

آقای رئیس! من در نطقی كه درباره حادثه قطار مشهد ـ تبریز هم داشتم عرض كردم، ما باید فكری به حال امدادرسانی كنیم. ما اساساً در كشور با سوءمدیریت در حوادث غیرمترقبه مواجه هستیم، چون در بسیاری از موارد پیش بینی درستی از اتفاقات نداریم. حتی ما در ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری هم دچار مشكل می شویم، چون به موقع اقدام نكرده و پیش بینی نمی كنیم.

در موضوع مقابله با حوادث البته در كنار امدادرسانی، آموزش عمومی هم مورد نیاز است. چه بسا اگر قبل از مراجعه امدادگران در دو حادثه قطار و سیل در بین مردم كسانی بودند كه آموزش های لازم را فرا گرفته بودند، امروز تعداد جان باختگان كمتر بود. آموزش عمومی مقابله با حوادث امری مغفول در سیستم آموزشی كشور و حتی سازمان مدیریت بحران كشور است و ما باید فكری در این باره كنیم.

از سوی دیگر ضعف امكانات سازمان مدیریت بحران كشور برای من بسیار عجیب است. در سال باید چند كشته از مردم كشور در اخبار شنیده شود تا سازمان مدیریت بحران به خودش بیاید و نسبت به تجهیز استان ها اقدام كند و هر توجیهی برای این موضوع غیرقابل پذیرش است.

آقای رئیس، نمایندگان محترم و مردم داغدیده! من بار دیگر با دیدن صحنه های خسارت و آسیب های ایجادشده از این حادثه همراه شما داغدار شده و از ساعات اولیه پیگیر روند امدادرسانی از مراجع ذی ربط بوده و هستم و امیدوارم این بار دیگر از این موضوع به راحتی عبور نكنیم و برای یك دستی و هماهنگی و كارآمد كردن سازمان مدیریت كشور اقدام نماییم.

از مقام معظم رهبری كه با مردم قهرمان و داغدیده علی الخصوص همزبانان خودشان در آذربایجان همدردی كردند بسیار سپاسگزارم (نایب رئیس ـ تشكر می كنیم، وقتتان تمام شد) و امیدوارم مسئولان دولتی به امر ایشان مبنی بر جبران خسارت ها دقت و اقدامات لازم را انجام دهند، با تشكر.

دبیر (رنجبرزاده) ـ از سركار خانم زهرا ساعی ممنونیم. جناب آقای عباس گودرزی نماینده محترم بروجرد بفرمایید.

عباس گودرزی (بروجرد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن عرض تسلیت به جهت كشته شدن تعدادی از هموطنان عزیزمان در حادثه سیل، چند تشكر و تذكر خطاب به وزرا و مسئولان محترم را دارم.

تشكر ویژه از جناب دكتر نوربخش رئیس محترم سازمان تأمین اجتماعی كشور و دكتر خدادادی رئیس محترم كمیسیون اجتماعی بابت سفر به بروجرد و كلنگ زنی آغاز عملیات اجرایی توسعه بیمارستان كوثر، تقاضای تسریع در اجرا را دارم.

تشكر از جناب مهندس علیزاده معاون محترم وزیر راه بابت پیگیری مستمر تكمیل بیمارستان آیت الله بروجردی و حضور در محل بیمارستان. تقاضا دارم زیرساخت آموزشی شدن و پد هلیكوپتر نیز لحاظ گردد.

تشكر ویژه از وزیر محترم بهداشت و درمان بابت مساعدت و همكاری خوب ایشان در تجهیز بیمارستان آیت الله بروجردی. تقاضای تسریع در ارسال كامل تجهیزات را دارم. جناب آقای دكتر هاشمی، وزیر محترم بهداشت! الزاماً در خصوص جذب نیروهای انسانی آن بیمارستان دستور فرمایید عدالت رعایت گردد و بر اساس ضابطه و یك تعریف مشخص نیرو جذب شود و رضایت عامه و عموم مردم ملاك عمل قرار گیرد، نه عده ای خاص كه خشم عمومی مردم خشنودی خواص و نزدیكان را از بین می برد و خشم خواص را خشنودی همگان بی اثر می كند. در بخش اشترینان كه در آن فقر و ركود موج می زند اخیراً یك درمانگاه افتتاح شد، اما شش نیروی مورد نیاز آن از خارج اشترینان و بدون ضابطه جذب شدند. لازم است این بی عدالتی و ظلم بررسی، گزارش و حل گردد.

تشكر از خانم احمد پور رئیس محترم سازمان میراث فرهنگی كشور بابت سفر به بروجرد. عمل به وعده های داده شده و پیگیری تخصیص ردیف ملی برای خانه های تاریخی بروجرد مورد انتظار است.

تذكر به وزیر محترم راه؛ ضمن تسریع در بهره برداری كامل از چهارخطی طول بروجرد بخش لرستان، دستور فرمایید در تكمیل بخش مركزی به چهارخطه مذكور تعجیل و تسریع گردد.

جناب وزیر محترم راه! چهارخطی بروجرد ـ نهاوند كه چند كیلومتر آن در حوزه بروجرد واقع شده است ناتمام باقی مانده و به قتلگاه تبدیل شده است. برای حفظ جان مردم (رنجبرزاده ـ تشكر) دستور تسریع در تكمیل و بهره برداری را صادر فرمایید.

وزیر محترم راه! ساخت راه آهن در بروجرد شایسته اما مظلوم و محروم یك ضرورت است، لطفاً اقدام و عمل فرمایید.

وزیر محترم بهداشت و درمان! لطفاً به داد جامعه پرستاری برسید و دستور فرمایید كارانه این قشر خدوم و زحمتكش پرداخت گردد.

آخرین تذكر؛ ضمن تشكر از زحمات ستاد كل نیروهای مسلح، تقاضا دارم قانون ارشدیت تحصیلی كاركنان ارتش و سپاه را اعلام و ابلاغ فرمایند، ان شا ءالله. خیلی متشكرم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر از جناب آقای گودرزی. جناب آقای ابوالفضل ابوترابی نماینده محترم نجف آباد، تیران و كرون بفرمایید.

ابوالفضل ابوترابی (نجف آباد، تیران و كرون) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت شما عرض كنم كه من دو تا مطلب خطاب به ریاست محترم جمهور دارم. اولین مطلب در مورد اولویت بندی كشور بود كه متأسفانه شاهد بودیم اولویت بندی دقیقی توسط ریاست محترم جمهور انجام نشد. (۳۰) درصد از مشكلات ما مربوط به تحریم بود كه ریاست محترم جمهور چهار سال از وقت خود را صرف (۳۰) درصد از موضوعات كشور در مورد تحریم كرد كه متأسفانه این (۳۰) درصد هم قمار از اول باخته بود و نتیجه ای برای مردم نداشت، غیر از اینكه چهار سال تمام تخم مرغ ها را در یك سبد گذاشتیم و نتیجه بخش نبود.

دومین تذكرم به ریاست محترم جمهور؛ علی رغم اینكه انتقاداتی در مورد ساخت مسكن مهر می شود كه بعضی از این انتقادات هم وارد است و بیش از (۴۰) هزار میلیارد تومان در مسكن مهر سرمایه گذاری شد، امسال حدود (۱۵) میلیون به خصوص قشر متوسط جامعه خانه دار شدند و اشتغال خیلی عالی هم در این عرصه انجام شد و اقتصاد مقاومتی یعنی مصالح داخلی هم در طرح مسكن مهر استفاده شد. ولی متأسفانه در این دولت چون اولویت بندی ها اشتباه بود، كشور را بیش از (۴۰) هزار میلیارد تومان برای خرید هواپیما بدهكار كردیم، در صورتی كه هواپیما هم خارجی است و آن اشتغالی كه ما انتظار داشتیم در این عرصه به وجود نیامد. این دو تا اولویت بندی اساسی باعث شد كه كشور چهار سال وقت و زمان را از دست بدهد و خصوصاً در بحث هواپیماها خودمان را بدهكار كنیم، در صورتی هم كه هواپیماها وارد كشور شوند برای (۵) درصد جمعیت استفاده می شود. لذا این دو تا اولویت بندی باعث شد امروز به جایی برسیم كه ركود كشور را فراگیر كند و تمام كارخانه های بزرگ زمین گیر شوند. اگر دولت به جای برجام وقتش را برای اصلاح نظام بانكی ربای قانونمند در بانك ها و تأمین اجتماعی و رفع موانع كسب و كار برای صنعت گذاشته بود بهتر نتیجه می گرفت.

دبیر (رنجبرزاده) ـ از جناب آقای ابوترابی ممنونیم. جناب آقای رضا كریمی نماینده محترم اردبیل، نیر و سرعین بفرمایید.

رضا كریمی (اردبیل، نمین، نیر و سرعین) ـ به نام خداوند جان آفرین

جان باختن تعدادی از هموطنان عزیزم در استانهای آذربایجان، اردبیل و كردستان را تسلیت عرض می نمایم و به وزیر محترم نیرو تذكر می دهم اقدامات پیشگیرانه را جدی بگیرند.

جناب آقای چیت چیان! به فكر آب شرب، كشاورزی و صنعت شهرستانهای اردبیل، نمین، نیر و سرعین باشید. جناب آقای وزیر! ما انتظار زیادی از جناب عالی نداریم، فقط می خواهیم از محل اعتباراتی كه به إذن مقام معظم رهبری از صندوق توسعه ملی برای كنترل و مهار آبهای مرزی به استان اختصاص یافته، همه شهرستانهای مرزی و دارای شرایط و ظرفیت از آن بهره مند شوند. یعنی شهرستانهای اردبیل و نمین كه دارای جمعیتی بالغ بر (۶۰۰) هزار نفر جمعیت بوده مشكل آب شرب سالم و بهداشتی دارند و آب قابل دسترس هر دو شهرستان مرزی از طریق رودخانه ها به دریای خزر سرازیر شده و شور می شود. بنابراین اقدامات پیشگیرانه را جدی بگیرید.

جناب آقای مهندس حجتی وزیر محترم جهاد كشاورزی! با همه علائق و ارادتی كه به شخص جناب عالی دارم و شما را فردی صادق، خادم و كارآمد می شناسم، ولی برای وضعیت فعلی و آینده بخش كشاورزی استان اردبیل اعلام خطر می كنم. از حضرت عالی استدعا دارم به وضعیت نابسامان بدنه مدیریتی بخش كشاورزی استان و به درد تولیدكنندگان و كشاورزان اردبیل برسید و اجازه نفرمایید نیرویی توانمند و شایسته در حاشیه بماند و افرادی كه از كارآمدی لازم برخوردار نیستند در مسئولیت و مدیریت بمانند و یا به كارگیری شوند و حوزه كشاورزی استان را به ورطه نابودی برسانند. درد كشاورزی و آب اردبیل به درد بی درمان تبدیل شده است. بهینه سازی مصرف آب و استفاده از روش های مدرن آبیاری، طرح الگوی كشت، بخش تحقیقات و آموزش، دامپزشكی، بازرگانی و غیره به ورطه فراموشی سپرده شده است.

تذكر بنده به عدم نظارت بانك مركزی (رنجبرزاده ـ تشكر) بر مؤسسات مالی و اعتباری است كه موجبات جمع آوری نقدینگی از میلیون ها نفر و سوءاستفاده و كلاه برداری برخی و بی اعتمادی مردم به سیستم پولی و بانكی كشور شده و همچنین بلاتكلیفی كاركنان و كارمندان مجموعه.

تذكر آخر بنده به وزیر محترم كشور است. جناب آقای وزیر! به فرمانداران زیرمجموعه خود دستور بفرمایید (رنجبرزاده ـ تشكر) پرونده های داوطلبین عضویت در شوراهای اسلامی شهر و روستا را به هیأتهای نظارتی جهت بررسی صلاحیت عزیزان تحویل بدهند و بیش از این فرصت سوزی و اتلاف وقت ننمایند. والسلام علیكم و رحمه الله

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر از جناب آقای كریمی.

دبیر (وكیلی) ـ آقای دكتر رنجبرزاده! یك لحظه اجازه بدهید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ آقای لاهوتی! وقت شما برای بعد بماند.

دبیر (وكیلی) ـ آقای دكتر جمالی و بعد ایشان آقای حاجی بفرمایید.

محمدجواد جمالی نوبندگانی (فسا) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! من در رابطه با اصل (۱۷۵) اخطار قانون اساسی دارم، آنجا مشخص شده كه صدا و سیما بایستی در جهت مصالح عمومی حركت كند و همچنین اصل (۱۱۳) كه اعلام می دارد «پس از مقام رهبری، رئیس جمهور عالی ترین مقام رسمی كشور است و مسئولیت اجرای قانون اساسی و ریاست قوه مجریه را جز در اموری كه مستقیماً به رهبری مربوط می شود بر عهده دارد . حالا انتخاباتی كه می خواهد برای چنین جایگاه مهم و شامخی برگزار شود كه بعد از مقام رهبری این همه اهمیت دارد، متأسفانه در كنار آن مسائلی كه گفته شد هر كسی به خودش اجازه داد با هر شرایطی بیاید برای كاندیداتوری ریاست جمهوری نام نویسی كند، من متأسفم كه صدا و سیما هم خودش به این جو كمك كرد، با برنامه هایی كه تهیه دید، با آن مصاحبه هایی كه با افراد جوان، نوجوان و كسانی كه بالاخره در حد و قامت كاندیداتوری نبودند می رفت و در كوچه و خیابان اینها را پیدا می كرد و اعلام می كرد كه شما نمی خواهید ثبت نام كنید، شنیدیم شما می خواهید ثبت نام كنید. به نظر من مسأله را مقداری به سمت استهزا كشاند و یك خوراك تبلیغاتی برای فضاهای مجازی و سیستم های رادیو و تلویزیون بیگانه فراهم كرد.

اگر قرار است كه در جهت مصالح ملی عمل كنیم، سؤال من این است آیا واقعاً چنین برنامه هایی كه به تناوب و تكرار در شبكه های مختلف پخش می شد و همه عزیزان شاهد آن بودند، این به مصالح ملی كشور بود؟ به نظر من اینجا می بایستی كه ریاست محترم صدا و سیما به این برنامه ها نظر مجددی بیفكنند و برای آینده تذكری باشد كه خودمان با دست خودمان (رنجبرزاده ـ تشكر) بعضی از مسائل را در جامعه ترویج ندهیم. بالاخره ریاست جمهوری فارغ از اینكه هر كسی رئیس جمهور شود جایگاه بسیار رفیعی است (نایب رئیس ـ خیلی ممنون) و به نظر من با این كار خودمان علیه خودمان یك تبلیغات سوء راه انداختیم. خیلی ممنون.

نایب رئیس (مطهری) ـ تشكر می كنیم. البته تذكر شما تا حد زیادی وارد است و این ایراد تا حدی به وزارت كشور هم وارد است كه از هر كسی ثبت نام می كردند. یعنی درست است كه بسیاری از ملاك ها خیلی جزئی نشده، ولی همان ملاك های كلی به ما اجازه می د هد كه از خیلی از افراد ثبت نام نكنیم. وقتی می گویند «رجل سیاسی ، نمی شود كه ما بیاییم از یك جوان (۱۸) ساله ثبت نام كنیم. به هر حال ان شا ءالله كه مسئولان صدا و سیما توجه بفرمایند. آقای حاجی نوبت شماست، بفرمایید.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! من از حسن نظر شما تشكر می كنم. آقای مطهری ببینید! تذكرم بند (۱۱) ماده (۲۴) آیین نامه است، حفظ شأن مجلس. ببینید! ما قانونگذاری كردیم، ولی اجرا نمی شود. یكی از این موارد را عرض كنم. آقای مطهری! ما در برج (۳) امسال قانونی را تصویب كردیم مبنی بر اینكه برای گرفتن گواهینامه نیازی به كارت پایان خدمت نیست. این قانون از برج (۳) تا الان اجرایی نشده، خواهش من این است كه در اینجا تذكر بفرمایید تا نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی یك مقدار سریع تر عمل كنند، چون سرنوشت (۳) میلیون جوانی است كه می خواهند رانندگی كنند و گواهینامه ندارند، این یك مورد.

آقای مطهری! یك مورد دیگری را وزیر محترم نفت انجام داده، طرحی به نام «برندینگ كه متأسفانه دارد كشور را در بخش توزیع بنزین به هم می ریزد، دارند یك سری شركتهای واسطه ای درست می كنند كه این برخلاف قانون است. یعنی وزیر چنین اختیاری را ندارد، یك سری شركتهایی توسط برخی از بازنشستگان وزارت نفت دارد درست می شود كه بین شركت فرآورده های نفتی كه توزیع فرآورده های نفتی را دارد با جایگاه های بنزین حائل شوند كه الان در بعضی از جاها رانندگان اعتراض داشتند و تحصن كردند. خواهش من این است كه جناب عالی تذكر بدهید كه این دو مورد رعایت شود.

نایب رئیس (مطهری) ـ عرض كنم كه راجع به موضوع اول درباره گواهینامه وزیر كشور اقدام كنند و همین طور درباره موضوع دوم كمیسیون انرژی خودمان می تواند این موضوع را پیگیری كند و ان شا ءالله وزیر نفت هم توجه بفرمایند.

 

۸ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور

دبیر (رنجبرزاده) ـ تذكرات كتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی كشور:

ـ آقای حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) به رئیس جمهور محترم در خصوص صدور دستور رسیدگی فوری برای پیشگیری از تخریب آثار تاریخی شهر سین.

ـ آقای ولی ملكی (مشكین شهر) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در خصوص عدم اقدام در ارتباط با توسعه تخت های بیمارستانی مشکین شهر تاکنون.

ـ آقای امیر خجسته (همدان و فامنین) به رئیس جمهور محترم در خصوص لزوم توجه جدی به مبارزه با فساد و تخلفات متعدد در شرکت ها و سازمان های اقتصادی تابعه بنیاد شهید و امور ایثارگران.

به وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره پرهیز جدی از واردات کالاهای خارجی مشابه تولید داخلی.

ـ آقای محمد حسن نژاد (مرند و جلفا) به وزیر نیرو در خصوص عدم اهتمام جدی برای تکمیل طرح تأمین آب شرب شهرستانهای مرند و جلفا، سد بناب مرند، فاضلاب مرند و هادی شهر و تأمین آب کشاورزی دشت های شهرستان مرند.

به وزیر راه و شهرسازی در خصوص کندی فرآیند تکمیل جاده مرند ـ سه راهی ایوان اوغلی، جاده مرند ـ جلفا، جاده مرند ـ بناب و جاده مرزی جلفا ـ اصلان دوز. همچنین در خصوص عدم تحویل زمین استادیوم (۵۰۰۰) نفری مرند و هادی شهر جهت شروع عملیات اجرایی از سوی وزارت راه و شهرسازی به وزارت ورزش و جوانان.

 به رئیس جمهور محترم در خصوص ضعف مدیریتی منطقه آزاد ارس و رکود فعالیت های عمرانی و زیربنایی منطقه آزاد ارس.

به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص عدم تکمیل ساختمان دانشکده فنی مهندسی مرند.

به وزیر جهاد کشاورزی در خصوص احداث مجتمع بزرگ دامپروری، عدم واگذاری مستندات شهرک دامپروری پامچی مرند به تأمین اجتماعی برای احداث مجتمع بزرگ دامپروری علی رغم گذشت شش ماه.

ـ آقایان: نادر قاضی پور (ارومیه)، علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس)، محمداسماعیل سعیدی، احمد علی رضا بیگی و محمدحسین فرهنگی (تبریز، آذرشهر و اسكو) به وزیر ورزش و جوانان در خصوص ضرورت رعایت مقررات و اعمال عادلانه آن در جریان بازی تراکتورسازی و صبای قم.

 ـ آقایان: نادر قاضی پور (ارومیه)، محمدرضا صباغیان بافقی (مهریز، بافق، ابركوه، خاتم و بهاباد) و محمدعلی پورمختار (بهار و كبودرآهنگ) به وزیر نفت در خصوص تسریع در تبدیل وضعیت کارکنان و کارگزاران شرکتی، قراردادی، قرارداد کار معین، موقت و شرکت های پیمانکاری.

ـ خانم ها: پروانه مافی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) و سیده حمیده زرآبادی (قزوین و آبیك و البرز) به وزیر جهاد كشاورزی در خصوص رسیدگی به امور بیش از (۷۶) هزار زنبوردار در کشور در خصوص گرانی و کمبود دارو جهت مداوای بیماری های زنبورستان پایه عسل و بیمه تأمین اجتماعی زنبورداران.

ـ آقایان: احمد امیرآبادی فراهانی (قم)، نادر قاضی پور (ارومیه) و آقای اكبر رنجبرزاده (اسدآباد) به رئیس جمهور محترم در خصوص تسریع در ابلاغ برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران. البته قانون برنامه توسط رئیس محترم جمهور ابلاغ نشد، قانون برنامه توسط رئیس محترم مجلس ابلاغ شد. چون این تذكر زودتر بود، دیر قرائت شده است.

ـ آقای حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) به وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص ضرورت نظارت جدی و جلوگیری از واردات کالاهای قاچاق از مبادی رسمی.

ـ آقای قاسم احمدی لاشكی (نوشهر، چالوس و كلاردشت) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص تسریع در ایجاد اداره مستقل راه و شهرسازی کلاردشت و انتزاع آن از شهرستان چالوس.

ـ آقای علی اكبر كریمی (اراك، كمیجان و خنداب) به اتفاق (۲۶) نفر از نمایندگان محترم به وزیر کشور در خصوص جلوگیری از کارشکنی و ایجاد اختلال برخی استانداران و معاونان سیاسی آنها در روند قانونی تحویل کامل پرونده های نامزدهای انتخابات شوراها و پاسخ مراجع چهارگانه به هیأتهای نظارت شهرستان ها و حل سریع مشکلات ایجادشده.

نایب رئیس (مطهری) ـ خیلی ممنون آقای رنجبرزاده.

دبیر (رنجبرزاده) ـ همه تذكرات امروز ماند، اینهایی كه خوانده شد مربوط به دیروز بود.

نایب رئیس (مطهری) ـ چون دیگر ما داریم از چهار ساعت عبور می كنیم، لطف كنید بقیه را برای آینده بگذارید.

 

۹ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

نایب رئیس (مطهری) ـ جلسه بعدی ساعت (۸) صبح روز سه شنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۶ و دستور جلسه ادامه دستور هفتگی است. پایان جلسه را اعلام می كنم.

 

(جلسه ساعت ۱۲:۲۲ پایان یافت)

 

رئیس مجلس شورای اسلامی

علی اردشیرلاریجانی

 

۱۰ ـ ضمیمه:

الف ـ فهرست مصوبات

 

عنوان

ثبت

كمیسیون اصلی

كمیسیون فرعی

توضیحات

لایحه هوای پاك

۸۳

كشاورزی، آب و منابع طبیعی

اقتصادی، امنیت ملی و سیاست خارجی، انرژی، بهداشت و درمان، شوراها و امور داخلی كشور، صنایع و معادن، عمران، فرهنگی، قضائی و حقوقی

متعاقب جلسات ۲۷،  ۷۷، ۹۶، ۹۷، ۹۸، ۹۹ به دلیل ادامه رسیدگی تغییری در آمار مصوبات ارسالی به شورای نگهبان ایجاد نمی نماید.

 

 

 

ب ـ فهرست طرح اعلام وصول شده

 

عنوان

ثبت

كمیسیون اصلی

كمیسیون فرعی

امضا كنندگان

طرح اصلاح ماده (۴۵) قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی

۲۶۰

تدوین آیین نامه داخلی مجلس

ـ

یوسفیان ملا، حسنوند، نوبخت، خدادادی، زاهدی، اكبریان، ملكشاهی، رضایی كوچی، شاعری، بروجردی، پورابراهیمی، محمدی(قزوین)، پژمانفر، تاج گردون، فرمند، حیدری، كوهكن، نانواكناری، كاظمی باباحیدری، حسن پور، داداشی، لاهوتی، بابایی صالح، جعفرزاده، كرم پور، مسعودی، اناركی محمدی، صفاری، حمزه، خالقی، محمدحسین قربانی، خادم، مفتح خضری، قوامی، محمد محمودی، محمد كاظمی، احمد مرادی، كیخا، محبی نیا، فریدون احمدی، هاشم زائی، مسعود رضایی، فیضی، نوریان، عثمانی، حاتمیان، یوسفی، ابطحی، ظاهری، كاظم نسب، عباسی، زارعی، ساعدی، هزارجریبی، رحیمی جهان آبادی، بهرام نیا، شیخ، همتی، درازهی، نوری، پوربافرانی، فرشادان، منصور مرادی، بیگلری، ساعی، سیاوشی، زرآبادی، مافی، تاج الدین، آقاپور، سیده فاطمه ذوالقدر، نوروزی، صفری، نیكزادی پناه، بیگدلی، سیدحسین افضلی، بیمقدار، خاتمی، جعفرپور، حسینعلی شهریاری، كولیوند، حضرت پور، اكبری(شیراز) ، سلیمانی، كمالی پور، رضیان، برومندی، نعمتی، تابش، محمد حسینی، امینی فرد، محمدجمال جمالی، سمیه محمودی، سلحشوری، جلودارزاده، چنارانی، فاطمه سعیدی، اولاد قباد، طباطبایی نژاد، زارع، آزادی خواه، مقصودی، سیدمحسن علوی، رستمیان، اعزازی، نظرافضلی، قره خانی، شوشتری، دهقانی فیروزآبادی، مصری، نگهبان سلامی، همایون هاشمی، امیری، محمودزاده، حاجی دلیگانی، علیرضا سلیمی، مازنی، فولادگر، حضرتی، افتخاری، كرد، سیدحمیدرضا كاظمی، حاجی بابایی، خدابخشی، زهرا سعیدی، دلخوش، ناصری نژاد، سیده فاطمه حسینی، میرزایی نیكو، دامادی، بختیار، قمی، خدری، گلمرادی، رنجبرزاده، علی قربانی، خجسته،  وكیلی، ابوترابی، مطهری، سیدمصطفی ذوالقدر، شریعت نژاد، كواكبیان، یوسف نژاد، امیرآبادی، سیدامیرحسین قاضی زاده، كاتب، صادقی، سالك، ملكی، نیازآذری، حسن نژاد، خانلری، سیداحسان قاضی زاده، نیكفر، ساداتی نژاد، محمداسماعیل سعیدی، خادمی، سیدفرید موسوی، تجری، محجوب، موسوی لارگانی، پزشكیان، منصوری، علیرضا رحیمی، مفتح، شیران خراسانی، كبیری، دهمرده، شكری، آزادی خواه، اسدی كرم، سیدكمال الدین شهریاری، جلالی، كوسه غراوی، وقف چی، طیار، عابدی، علی جانی، محمد عزیزی، بدری، كریمی قدوسی، برزگر، نقوی حسینی، بهمنی، بادامچی، ملكشاهی راد، ذوالنوری، مره صدق

 

 

 

عملكرد مجلس تا پایان جلسه صدم

 

الف ـ وضعیت طرحها و لوایح

 

 

 

 

 

جمع كل اعلام وصولی ها                     ۲۶۰

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طرح های نمایندگان

۱۳۳

 

طرح های شورای عالی استان ها

۱

 

 

لوایح

۱۲۶

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                               
 

 

عنوان آخرین وضعیت

طرح نمایندگان

طرح

شورای عالی استان ها

لایحه

جمع

مصوبات ارسالی به شورای نگهبان

ـ

ـ

۱

۱

مصوبات ارسالی به مجمع تشخیص مصلحت نظام

۱

ـ

۲

۳

مسكوت مانده

ـ

ـ

ـ

ـ

تحت بررسی در مجلس

۱۰۵

۱

۷۵

۱۸۱

قوانین ابلاغی به دولت

۱۱

ـ

۴۲

۵۳

مسترد شده

۵

ـ

۱

۶

بایگانی شده

۱۱

ـ

۵

۱۶

جمع كل

۱۳۳

۱

۱۲۶

۲۶۰

 

 

 

 

ب ـ وضعیت سؤال ها، استیضاح ها و تحقیق و تفحص ها

 

 

 

 

 

اعلام وصولی ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سؤال ها

۷۳

 

استیضاح ها

۲

 

تحقیق و تفحص ها

۹

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عنوان آخرین وضعیت

سؤال

استیضاح

تحقیق و تفحص

 

 

مسترد شده/ رد شده

۵

۱

۱

 

 

تحت بررسی

۴۴

ـ

۸

 

 

طرح در جلسه علنی

۲۴

۱

ـ

 

 

جمع كل

۷۳

۲

۹

 

                                   
 


 

 نام
پست الکترونيک
پيام شما