آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۲
بازديد امروز: ۲۹۵
بازديد روز قبل: ۴۲۵
بازديد هفته: ۳۲۵۷
بازديد ماه: ۵۹۷۶
بازديد کل: ۶۲۸۱۰۷۶
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
مشروح مذاكرات مجلس > بانك متنی مشروح مذاكرات > ۱۳۹۶/۰۷/۱۸
۲۱۵ بازدید
 
   

مشروح مذاكرات مجلس شورای اسلامی جلسه (۹۹) - دوره دهم ۱۳۹۶/۰۱/۲۱


        

 

 

 

 

جلسه   نود  و  نهم

(۹۹)

 

۲۱  فروردین ماه  ۱۳۹۶ هجری شمسی

۱۲ رجب   ۱۴۳۸ هجری قمری

 

دوره دهم ـ اجلاسیه اول

۱۳۹۶ ـ  ۱۳۹۵

 

 جلسه ساعت هشت و هفده دقیقه روز دو‌شنبه به ریاست آقای علی اردشیرلاریجانی «رئیس مجلس» رسمیت یافت

 

 

 

 

عناوین مندرجات:

۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

۲ ـ  تلاوت آیاتی از قرآن مجید

۳ ـ ادامه رسیدگی به لایحه هوای پاک (ثبت ۸۳)

۴ ـ اعلام وصول طرح ترویج كتابت قرآن كریم به رسم الخط مفاخر ملی با قید یك فوریت و رد فوریت آن (ثبت ۲۵۹)

۵ ـ ناطقین جلسه آقایان: سیدحسن حسینی شاهرودی، حسن لطفی، احمد صفری، علیرضا سلیمی و محمود صادقی

۶ ـ بیانیه تقدیر نمایندگان مجلس شورای اسلامی از عملكرد رسانه ملی در ایام نوروز سال ۱۳۹۶

۷ ـ طرح سؤال آقای جواد كریمی قدوسی نماینده مشهد و كلات از آقای علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی و نظر مجلس مبنی بر وارد نبودن سؤال

۸ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور

۹ ـ تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

۱۰ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

۱۱ ـ ضمیمه: الف ـ فهرست مصوبات            ب ـ فهرست طرح اعلام وصول شده            ج ـ فهرست سؤال های مطرح شده                     

 جلسه ساعت  دوازده و بیست و شش  دقیقه به ریاست آقای علی مطهری «نایب‌رئیس دوم» پایان یافت                                   

           
 

 

 


 

۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

رئیس ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه با حضور ۲۱۲ نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دستور جلسه نود و نهم روز دوشنبه بیست و یكم فروردین ماه ۱۳۹۶ هجری شمسی مطابق با دوازدهم رجب ۱۴۳۸ هجری قمری:

۱ ـ ادامه رسیدگی به گزارش شور دوم کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مورد لایحه هوای پاک.

۲ ـ گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه اجرای ماده (۷۰) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲).

۳ ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد طرح یک فوریتی تنقیح قوانین مالیاتی کشور.

۴ ـ گزارش کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مورد لایحه حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های کشور.

۵ ـ گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه معاهده معاضدت دوجانبه در امور کیفری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کره.

۶ ـ گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه معاهده استرداد مجرمین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کره.

۷ ـ سؤالات آقای جواد كریمی قدوسی نماینده محترم مشهد و كلات (۳ فقره سؤال) از وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی.

 

۲ ـ تلاوت آیاتی از قرآن مجید

رئیس ـ تلاوت آیاتی از کلام الله مجید.

(آیات ۵۶ ـ۵۴ از سوره مبارکه «مائده توسط قاری محترم آقای محمدتقی نوران تلاوت گردید)

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم

یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا مَنْ یَرْتَدَّ مِنْكُمْ عَنْ دِینِهِ فَسَوْفَ یَأْتِی اللَّهُ بِقَوْمٍ یُحِبُّهُمْ وَ یُحِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ أَعِزَّةٍ عَلَى الْكافِرِینَ یُجاهِدُونَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَ لا یَخافُونَ لَوْمَةَ لائِمٍ ذلِكَ فَضْلُ اللَّهِ یُؤْتِیهِ مَنْ یَشاءُ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلِیمٌ * إِنَّما وَلِیُّكُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذِینَ آمَنُوا الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلاةَ وَ یُؤْتُونَ الزَّكاةَ وَ هُمْ راكِعُونَ * وَ مَنْ یَتَوَلَّ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ الَّذِینَ آمَنُوا فَإِنَّ حِزْبَ اللَّهِ هُمُ الْغالِبُونَ *

(صدق الله العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

رئیس ـ از جناب آقای نوران قاری محترم تشکر می کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ به نام خداوند بخشنده مهربان

«ای كسانی كه ایمان آورده اید از شما هر كه از دین خود برگردد بداند كه در آینده خدا مردمی پدید خواهد آورد كه دوست شان دارد و دوستش دارند مردمی در برابر مؤمنان خاكسار و در برابر كافران گردن فراز كه در راه خدا جهاد می كنند و از سرزنش ملامت كنندگان نمی اندیشند، آری این فضل خداست كه به هر كه خواهد عطا كند و خدا وسعت بخشی داناست. مولای شما بی گمان خداست و پیامبر او و آنان كه ایمان آورده اند آنها كه نماز برپا می دارند و در حال ركوع زكات می دهند. و هر كس خدا و پیامبر او و مؤمنان را یار و یاور بگیرد بداند كه پیروزی از آن حزب خداست . راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ (حضار صلوات فرستادند)

اسامی تأخیركنندگان جلسه امروز عبارتند از آقایان: علی اكبری نماینده محترم بجنورد، حسن بهرام نیا نماینده محترم نهاوند، عباس پاپی زاده نماینده محترم دزفول، محمدصادق حسنی جوریابی نماینده محترم رشت، محمدحسین حسین زاده بحرینی نماینده محترم مشهد، جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده محترم تربت جام، عین اله شریف پور نماینده محترم ماكو، سیدكمال الدین شهریاری نماینده محترم دشتی، حمدالله كریمی نماینده محترم بیجار و رامین نورقلی پور نماینده محترم كردكوی. جناب آقای فیضی نماینده محترم اردبیل هم دیروز تأخیر اعلام شد كه موجه بوده و اصلاح می شود.

رئیس ـ متشكریم.

 

۳ ـ ادامه رسیدگی به لایحه هوای پاک (ثبت ۸۳)

رئیس ـ دستور جلسه را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و ادب خدمت همه همكاران گرامی. آقای رئیس! در ادامه بررسی لایحه هوای پاک، ماده (۱۲) مورد بحث است، اگر اجازه بفرمایید برای رسیدگی قرائت كنم.

رئیس ـ قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۱۲ ـ سازمان مكلف است تمامی مراكز و واحدهای صنعتی، تولیدی، عملیات معدنی، خدماتی، عمومی و كارگاهی كه آلودگی آنها بیش از حد مجاز مصوب باشد را مشخص نموده و مراتب را با تعیین نوع، میزان آلودگی، وسعت منطقه تحت تأثیر و حساسیت منطقه به مالکان یا مسئولان یا مدیران عامل و یا بالاترین مقام تصمیم گیر واحد ابلاغ نماید تا در مهلت معینی كه توسط سازمان تعیین می شود نسبت به رفع آلودگی یا تغییر تولید یا تغییر فرآیند تولید یا تعطیلی كار و فعالیت خود (بر اساس نوع آلودگی و ماهیت فرآیند کنترلی) اقدام نمایند. در طی مدت تعیین تکلیف این واحدها، طبق مفاد این قانون، به واحدهای مذكور، جریمه ایجاد و انتشار آلودگی تعلق می گیرد.

تبصره ۱ ـ تصمیم گیری درخصوص تعطیلی كامل كار و فعالیت كارخانجات، معادن بزرگ و واحدهای آلاینده بزرگ كه تأثیرات ملی و منطقه ای دارند بر عهده ستادی متشكل از وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان، استاندار استان و بالاترین مقام دستگاه ذی ربط می باشد.

تبصره ۲ ـ در صورت عدم اجرای مفاد این ماده، در پایان مهلت مقرر، سازمان از ادامه فعالیت آنها جلوگیری به عمل آورده و متخلف را جهت پیگرد قضائی، طبق مفاد این قانون به مرجع صالح قضائی معرفی می نماید. واحد تولیدی علاوه بر جبران خسارات وارده به پرداخت جریمه نقدی معادل سه تا پنج برابر خسارات وارده به محیط زیست محکوم می شود.

مجازات مقرر در این تبصره در خصوص مالکان، مسئولان و مدیران کارخانجات، واحدها و کارگاه های تولیدی، صنایع نفتی و گازی، نیروگاه ها و سایر واحدهای تولیدی، خدماتی و معدنی آلوده کننده نیز که پس از تعطیلی، رأساً و بدون کسب اجازه از سازمان مبادرت به بازگشایی و ادامه فعالیت آنها بنمایند، اعمال می شود.

تبصره ۳ ـ حدود مجاز انتشار آلاینده های هوا توسط سازمان تعیین می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد.

آقای دكتر! چون پیشنهاد هست باید مخالفین و موافقین صحبت كنند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای ابطحی مخالف هستند.

رئیس ـ بفرمایید.

سیدمحمدجواد ابطحی (خمینی شهر) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیكم و رحمه الله

آقای رئیس، همكاران عزیز! به عباراتی كه در ماده (۱۲) است دقت كنید، عبارات مبهم، انشاءگونه و چیزی كه در اجرا تحقق پیدا نخواهد كرد. اگر واقعاً عزم راسخی برای مبارزه با آلودگی های زیست محیطی است، به عقیده من این نوع نوشتن قانون چیزی است كه دهان پُركن است و با توجه به اینكه بعضی از عبارات هم از نظر حقوقی دچار مشكل است، لذا من پیشنهاد می دهم این به كمیسیون برود یا حذف شود، همكاران دقت كنند.

می گوید سازمان مكلف است تمام مراكز تولیدی، صنعتی، عملیات معدنی را كه آلودگی آنها بیش از حد مجاز باشد، این حد مجاز را هم خودشان تعیین می كنند، ان شا ءالله كه رعایت آن استانداردهای لازم را می كنند. بعد گفته است كه مالكان، مسئولان یا مدیران عامل مسئولیت دارند كه نسبت به رفع آلودگی یا تغییر تولید یا تغییر فرآیند تولید یا تعطیل كار اقدام كنند. خیلی از اینها ممكن است شركت سهامی باشند، مجمع عمومی باید تصمیم بگیرد، هیأت امنا باید تصمیم بگیرد، ربطی به مدیرعامل طرح ها ندارد كه شما به آن دستور بدهید كه باید این كار را كنید. او باید برود در جلسه و رأی بگیرد، آمد و رأی ندادند، اینجا مالك بیچاره چه گناهی دارد؟

بعد مهم این است، می گوید: «در طی مدت تعیین تكلیف این واحدها طبق مفاد این قانون به واحدهای مذكور جریمه ایجاد و انتشار آلودگی تعلق می گیرد . ما چیزی به نام جریمه ایجاد و انتشار آلودگی در قوانین مجازاتی مان نداریم. چیز جدیدی است كه تأسیس شده است. آقایان دقت بفرمایند! موافق محترم آقای قوامی كه الان می خواهند صحبت كنند این را پاسخ بدهند، واقعاً این جریمه ایجاد چیست؟ میزانش چقدر است؟ مرجع تعیین این جریمه كجاست؟ ما یك چیز كلی نوشتیم، معلوم است كه با این پس فردا دادگاه ها مشكل دارند، كارشناسان حقوقی با آن مشكل دارند، وكلای دادگستری با آن مشكل پیدا می كنند، خود سازمان مشكل پیدا می كند.

بنابراین من دقت عزیزان را به این نكته جلب می كنم، ما با این روش برای مبارزه با آلودگی های زیست محیطی به جایی نخواهیم رسید. بعد حالا به تبصره های دیگر برویم؛ تصمیم گیری در خصوص تعطیلی كامل كار و فعالیت كارخانجات بزرگ كه تأثیرات ملی و منطقه ای دارند متشكل از وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان، استاندار استان و بالاترین مقام دستگاه قضائی است كه تجربه هم نشان داده این تركیب این نشست ها را به دنبال نخواهد داشت، آقایان خیلی گرفتارند. وزیر محترم كه وزیر صنعت باشد یا خود رئیس سازمان در كدام جلسات به طور مرتب حضور پیدا كند؟ فرضاً استانداران كه درگیری دارند، به نظر من تركیب این را هم باید تنزل داد، قائم مقامی، معاونی، جانشینی، می گوییم یا قائم مقام وزیر یا معاون وزیر، اینكه دست را ببندیم و بگوییم این تركیب جلسات تشكیل نمی شود، آنها به كار خودشان ادامه می دهند. پس این نكته دیگر مهمی هم است كه این تبصره ایراد دارد.

بعد تبصره (۲) گفته: «در صورت عدم اجرای مفاد این ماده، در پایان مهلت مقرر، سازمان از ادامه فعالیت آنها جلوگیری به عمل آورده و متخلف را جهت پیگرد قضائی، طبق مفاد این قانون به مرجع صالح قضائی معرفی نماید. واحد تولیدی علاوه بر جبران خسارات وارده به پرداخت جریمه نقدی معادل سه تا پنج برابر خسارات وارده محکوم می شود .

ما در تبصره (۳) ماده (۱۱) این را داشتیم، ما كه نمی خواهیم اینجا تكرار مكررات بنویسیم. در قانون نوشتن از دو چیز بپرهیزیم: یكی ایجاز مخل و یكی اطناب مُمل. ایجاز مخل بر فهم برداشت لطمه می زند، اطناب مُمل هم راه را برای تفسیرهای مختلف باز می كند. بنابراین از نظر حقوقی این هم مشكل دارد. (وكیلی ـ متشكر آقای ابطحی) خواهش می كنم.

آخرین مطلب؛ تبصره (۳) كه می گوید: «حدود مجاز انتشار آلاینده های هوا توسط سازمان تعیین می شود هم قبلاً اشاره شده است و حتماً هم باید به تصویب هیأت وزیران برسد، چون ضوابط اگر این طور باشد خلاف ماده (۱۳۸) می شود، این تبصره به قوت خودش باقی است. اما آن اشكالاتی كه من گفتم را ان شا ءالله موافق محترم كه می خواهند توضیح بدهند، توضیح بدهند. برادران و خواهران ان شا ءالله با یك نگاه دقیق تری رأی خواهند داد.

والسلام علیكم و رحمه الله

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای قوامی موافق هستند.

رئیس ـ آقای قوامی بفرمایید.

هادی قوامی (اسفراین) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

میلاد حضرت علی (علیه السلام) را به همه ملت بزرگ ایران و همكاران محترم در مجلس شورای اسلامی تبریك عرض می كنم.

عرض شود كه مخالف محترم به نكاتی اشاره كردند و پیشنهادی هم ارائه ندادند كه در واقع هدف شان از مخالفت چه بوده است و چه اتفاقی باید بیفتد كه ما بتوانیم به اهداف ماده (۱۲) برسیم.

ببینید! در ماده (۱۲) همان طور كه كاملاً هم واضح است سازمان مكلف شده همه مراكز و واحدهای صنعتی، تولیدی، عملیات معدنی، خدماتی، عمومی و كارگاهی كه آلودگی آنها بیش از حد مجاز مصوب هست را مشخص كند و مراتب را با تعیین نوع، میزان آلودگی، وسعت منطقه تحت تأثیر و حساسیت منطقه به مالکان یا مسئولان یا مدیران عامل و یا بالاترین مقام تصمیم گیر ابلاغ كند.

ما اگر یك واحد تولیدی آمد اكسترنالیتی یا پیامد خارجی منفی ایجاد كرد، بالاخره باید به چه كسی تذكر داد؟ به مدیرعامل تذكر نداد؟ به هیأت مدیره تذكر نداد؟ به بالاترین مقام مسئول آن دستگاه های اجرایی یا آن واحد تولیدی تذكر ندهند باید به چه كسی تذكر بدهند؟ چه كسی باید به این آلودگی توجه كند؟ آیا می شود این جرایم را به كسی كه خریدار محصولات آن كارخانه است انتقال داد؟ طبیعتاً واحد تولیدی باید بتواند پیامد خارجی منفی ناشی از كاركرد واحد تولیدی اش را بپردازد. این موضوع در همه جای دنیا مطرح است (رئیس متشكریم) و این اصلاً در ادبیات اقتصاد بخشی عمومی یك موضوع اساسی است.

لذا اینكه جرایمی اینجا گذاشتند و بالاخره باید این جرایم بازدارنده باشد و باید این احكامی كه اینجا گذاشته شده باعث شود كه بالاخره آن واحد تولیدی اقدام به كاهش و رفع آلودگی كند، باید برود ماشین آلاتش را عوض كند، اگر دارد آلودگی ایجاد می كند در آن كارخانه فیلتر بگذارد، قطعاً اینها را باید مدیران آن واحد تولیدی انجام بدهند و اگر جریمه هم نباشد كه بازدارنده نمی شود، با تذكر و ارشاد و این چیزها كه نمی شود این كارها را انجام داد.

بر اساس آماری كه من دیروز از یكی از معاونین سازمان محیط زیست گرفتم، (۴۰۰۰) نفر در كشور فقط به دلیل آلودگی هوا جانشان را از دست می دهند، این هزینه ها را چه كسی باید بپردازد، مقصران اینها چه كسانی هستند؟ حتماً واحدهای تولیدی هستند كه آلودگی ایجاد می كنند و این آلودگی ناخواسته بر كسانی كه پیرامون آن كارخانه و آن فعالیت اقتصادی ساكن هستند تحمیل می شود. لذا این هم شرعی، هم قانونی و هم متناسب با حقوق مدنی، جزء حقوق كسانی است كه این آسیب بر آنها وارد می شود.

لذا این پیشنهادی كه اینجا آورده شده در مجموع پیشنهاد مناسبی است، از همكاران تقاضا می كنم كه به این رأی بدهند. من فقط تجربه نروژ را به شما بگویم. در نروژ دو تا صندوق است، یك صندوق توسط NGOها اداره می شود و یك بخشی را خود دولت به عنوان عوارض آلایندگی از واحدهای تولیدی می گیرد. اگر كسی عضو آن NGOها شد، سالی (۱۱) درصد بابت آلودگی كه ایجاد می كند جریمه پرداخت می كند، اگر عضو این NGOها نشد باید (۱۸) درصد جریمه به دولت بدهد. بعد كسانی كه عضو آن NGOها می شوند و آن (۱۱) درصد را می پردازند اگر در سالهای بعد به كاهش آلودگی اقدام كنند، معادل آن چیزی كه به عنوان جریمه پرداختند به آنها برمی گردد كه در واقع الان در صندوق محیط زیست هم به نوعی این راهكارها هم پیشنهاد شده كه در واقع اگر واحد تولیدی در جهت كاهش آلودگی و انتشار این ذراتی كه به مردم و هوای پاك آسیب می زند اقدام كرد، قطعاً پاداشی هم داده خواهد شد. جریمه برای كسی است كه به منافع عمومی و سلامت انسانها ضرر می زند، پاداش هم برای كسانی است كه در جهت كاهش آلودگی ها اقدام می كنند. لذا خواهش من این است كه به این پیشنهاد رأی بدهند.

رئیس ـ متشكریم، دولت بفرمایید.

سیدمحمد مجابی (معاون حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست) ـ سلام علیكم و رحمه الله

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم

اجازه می خواهم كه ایام باسعادت ولادت حضرت امیر مؤمنان را تبریك عرض كنم.

موضوعی كه نمایندگان محترم در رابطه با ماده (۱۱) مطرح فرمودند، ماده (۱۱) در رابطه با قبل از شروع فعالیت و استقرار است كه با نظر نمایندگان محترم به كمیسیون ارجاع شد. ماده (۱۲) بحث بعد از فعالیت است. می خواهم چند نكته را عرض كنم كه می تواند برای تصمیم نمایندگان محترم قابل توجه باشد. اول اینكه این موضوع بیشتر به صنایع بزرگ برمی گردد و دوم اینكه برای اینكه این اجرا شود كمیته ای تشكیل داده شده كه وزیر صنعت و معدن و استاندار در آن نقش دارند.

از مسائل بسیار مهم این است كه مقام معظم رهبری در ابلاغ سیاست های كلی محیط زیست به بحث جرم انگاری پرداختند و جریمه ای برای این در نظر گرفته شده كه این تكلیفی كه مقام معظم رهبری روشن كردند را بتوانیم اجرایی كنیم.

ما در ابتدا این موضوع جریمه را تعریف كردیم و بعد میزان آن هم حداكثر تا چند برابر خسارت وارده به محیط زیست است. همان طور كه مستحضر هستید خسارت بر اساس بررسی كارشناس رسمی دادگستری و نظر دستگاه قضائی است. بنابراین تمام مسیر به صورت دقیق طی خواهد شد. از نكات حائز اهمیت این است كه این جرایم یك بار هم در برنامه به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده بوده، ولی با این تأكیداتی كه در سیاست های كلی صورت گرفته، خواسته شد كه در این ماده قانونی آورده شود.

من تقاضا می كنم با توجه به اینكه اثرات برخی از صنایع بر روی سلامت شهروندان بسیار حائز اهمیت است و باید جنبه پیشگیرانه آن رعایت شود، نمایندگان محترم به این ماده رأی بدهند. تشكر می كنم.

رئیس ـ متشكریم، كمیسیون هم موافق است، توضیح بفرمایید.

علی وقفچی (سخنگوی كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین

با عرض سلام و ادب و احترام خدمت تك تك بزرگواران. اگر عنایت بفرمایید ضمن تشكر از جناب آقای دكتر ابطحی كه ایراداتی را داشتند، به طور خیلی خیلی خلاصه  جوابی را كه قطعاً برای نمایندگان محترم قانع كننده است برای ایشان عرض می كنم.

عنایت بفرمایید! در این ماده قطعاً بالاترین مقام تصمیم گیرنده آمده و این به معنی این است كه اولاً اگر قرار است مجمعی هم تشكیل شود، ایشان باید این مسئولیت را بر عهده بگیرد. در ثانی اگر هر عمل خلافی را مجمع بخواهد تصمیم بگیرد كه ادامه بدهند، معنی اش این نیست كه ما جلوی آن را نگیریم. قطعاً اگر احیاناً مجمعی هم بخواهد این تصمیم خلاف را بگیرد ما باید با خلافكار و كسانی كه اصول علمی را رعایت نمی كنند برخورد كنیم.

آخرین موضوع این است بحث جرایم هم در تبصره (۲) با صراحت تمام همراه با مسائل كاربردی اش آورده است. لذا از همكاران محترم استدعا داریم كه با عنایت به بحث جدی بودن آلودگی هوا ان شا ءالله حتماً رأی مثبت بدهند و كمكی به رفع مشكلات و دغدغه مردم كنند.

رئیس ـ متشكریم، اخطار دارند بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای حاجی اخطار دارند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! در سطر آخر فراز اول ماده (۱۲) می گوید كه «جریمه ایجاد و انتشار آلودگی تعلق می گیرد ، به نظر می رسد كه این یك نوع تصمیم گیری یا قانونگذاری است.

رئیس ـ اخطارتان چه اصلی است؟ (حاجی دلیگانی ـ اصل ۸۵) نه این جریمه را در تبصره (۲) مشخص كرده، «جریمه نقدی معادل سه تا پنج برابر خسارات همین است، مربوط به همین ماده است.

حاجی دلیگانی ـ حاج آقا! آن مربوط به وقتی است كه به دادگاه می رود و آن جریمه تعیین می شود. اینجا قبل از آن است، می گوید «جریمه ایجاد و انتشار آلودگی . (رئیس ـ همین است) آنجا این عنوان را ندارد.

رئیس ـ نه، ماده را بخوانید، نوشته: در صورت عدم اجرای مفاد این ماده، مرجع صالحه می تواند تا (این مقدار) محكوم كند. درست است، اشكالی ندارد. اخطار در همین زمینه دارید بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای قاضی پور اخطار دارند، بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

 با عرض سلام محضر ملت بزرگ و ولایتمدار جمهوری اسلامی و نیروهای مسلح.

آقای لاریجانی! بند نهم اصل چهل و سوم می گوید: «تأكید بر افزایش‏ تولیدات‏ كشاورزی‏، دامی‏ و صنعتی‏ كه‏ نیازهای‏ عمومی‏ را تأمین‏ كند و كشور را به‏ مرحله‏ خودكفایی‏ برساند و از وابستگی‏ برهاند . اگر شما ماده (۱۲) را با این اوصاف تصویب كنیم صددرصد جلوی تولید به خصوص صنایع و معادن را خواهد گرفت. حضرت عالی در سه دوره مجلس شورای اسلامی تأكیدات فراوان دارید كه معادن جایگزین نفت شوند.

شما نوشتید «عملیات معدنی ، اولاً عملیات معدنی در كمیسیون صنایع و معادن كه كمیسیون تخصصی است تعریف نشده است. آقای لاریجانی! شما در اینجا می آیید یك چك سفید می دهید، بعد می گویید در مهلت معینی، مهلت معین را یك كارشناس تعیین می كند.

آقای لاریجانی! این قانون با این وضع تصویب شود تمام اقدامات وزارت نیرو و وزارت صنعت و معدن و وزارت جهاد كشاورزی در امر توسعه و تولید تعطیل خواهد شد، هزاران فرد بیكار خواهند شد. (رئیس ـ آقای قاضی پور) آقای لاریجانی! عرضم تمام شود، شما بفرمایید. آقای لاریجانی! سه چیز را دقت كنید، هم تعطیل می كنید، هم جریمه می كنید و هم به دادگاه معرفی می كنید. آقای لاریجانی! مجازات هم اندازه دارد.

رئیس ـ حالا فرمایش تان را فرمودید؟

قاضی پور ـ شما بفرمایید.

رئیس ـ جناب آقای قاضی پور ببینید! اولاً اینكه گفتند دادگاه درست است، خودشان نباید این جریمه را بگیرند، گفتند دادگاه محكوم كند، اگر تخلفی دارند ما خسارت شان را در اینجا مشخص.

قاضی پور ـ آقای دكتر! اینجا ننوشتند، نوشتند اول تعطیل، بعد خودشان جریمه كنند، اگر حضرت عالی می گویید، اصلاح كنید و بگویید با حكم دادگاه جریمه شوند. اینجا در پاراگراف اول نوشته جریمه، در پاراگراف دوم تبصره گفته به دادگاه معرفی كند. تقدم و تأخر را مشخص بفرمایید تا اصلاح شود، از شما تشكر می كنم. این گنگ است، سربسته است، شفاف و روشن نیست، دست مجری را باز می گذارد. از حضرت عالی می خواهیم بگویید این را دقیقاً در آن قسمت جریمه مشخص كنند، قبلش بیاید كه با حكم دادگاه صالحه باشد. خیلی ممنون از شما.

رئیس ـ متشكریم، اخطارتان وارد نیست، به خاطر اینكه اینجا نوشته «با حكم مرجع صالح قضائی ، آمده و دست آن باز نیست. ثانیاً اصل (۵۰) را هم در نظر بگیرید. مگر آنجا نگفته كسی به محیط زیست كه مربوط به عموم مردم تخلف كند ممنوع است؟ اصل قانون اساسی است. به هر حال اگر یك واحد آلاینده ای مشكلاتی برای سكنه آنجا به وجود آورد كه خودتان بعضی وقت ها می آیید می گویید در اراك و در جای دیگر به وجود آمد، قانون باید جلویش را بگیرد. وقتی كه ما قانون نداشته باشیم دستگاه ها نمی توانند جلویش را بگیرند. اینجا گفته با نظر مرجع قضائی، لذا اخطارتان وارد نیست.

حضار ۲۱۹ نفر، اصل ماده (۱۲) و تبصره های آن را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. ماده (۱۳) را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۱۳ ـ حداكثر یك سال پس از لازم الاجرا شدن این قانون، تمامی مراكز صنعتی، تولیدی، عملیات معدنی، خدماتی، عمومی و كارگاهی اعم از دولتی و غیردولتی، موظفند از سوخت استاندارد مصوب استفاده نمایند. در صورت عدم وجود سوخت مناسب، واحدهای مذكور مکلفند به هر نحو ممکن ترتیبی اتخاذ نمایند تا آلاینده های منتشره، در حدود مجاز انتشار آلاینده های هوا باشد.

رئیس ـ پیشنهادی دارد؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بله آقای دكتر، پیشنهاد هست.

رئیس ـ مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای صباغیان مخالف هستند، بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی (مهریز، بافق، ابركوه، خاتم و بهاباد) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین

خدمت نمایندگان محترم عرض سلام و ادب دارم. احساس می شود ماده (۱۳) بیشتر حالت توصیه ای دارد تا عملیاتی. ابتدا تأكید می كند كه مراكز صنعتی و تولیدی می بایست از سوخت استاندارد استفاده نمایند. از طرف دیگر اعلام می كند اگر این سوخت استاندارد نبود باید ترتیبی اتخاذ شود تا آلاینده های منتشره در حد مجاز انتشار آلاینده های هوا باشد. اینجا چه ترتیبی اتخاذ نمایند؟ این ترتیب مشخص نشده است. حالا چه كسی این مجوز را می دهد، نشان می دهد كه این ماده بیشتر حالت توصیه ای و انشائی دارد و نمی تواند وظیفه خودش را به نحو احسن انجام بدهد.

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای همتی موافق هستند، بفرمایید.

احمد همتی (سمنان، مهدی شهر، سرخه) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین

با عرض سلام و صبح بخیر. یك مطلب را عرض كنم، دیروز بعد از ساعت (۱۲) نماینده محترم شاهرود حرفهای نامربوطی را در رابطه با حوزه انتخابیه بنده فرمودند كه امیدواریم هم ایشان و هم كسانی كه اطراف ایشان مشاوره می دهند لحاظ كنند كه حرمت دیگران را رعایت كنند.

در مورد ماده (۱۳)، ما مشكل عمده ای در سطح كشور به خصوص كلانشهرها داریم و دور شدن از استانداردها می تواند معضلات جدی را برای سلامت جامعه ایجاد كند. امیدواریم كه ما در همه جهات از جمله در بحث آلودگی هوا بتوانیم روز به روز به استانداردهای جهانی نزدیك تر شویم. قطعاً بخشی از آن استفاده از تكنولوژی های جدید است كه آلودگی هایی كه ناگزیر در بخشی از كارخانجات اتفاق می افتد از طریق استفاده از آن تكنولوژی ها می تواند مهار شود، در عین حالی كه ما استفاده از كارخانجات را داشته باشیم و اشتغال ایجاد كنیم، در عین حال بتوانیم با استفاده از آنها جلوی عوارض آنها و آلودگی هایی كه ایجاد می كنند را بگیریم. بنابراین این ماده كمك می كند كه ما در این جهت حركت كنیم و به نظر می رسد كه مورد مناسبی برای كنترل آلودگی ها باشد، متشكرم.

رئیس ـ متشكریم، دولت توضیحی ندارد، كمیسیون هم كه موافق هستند. حضار ۲۱۸ نفر، اصل ماده (۱۳) را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! تذكر هفتادونهی دارند، اجازه می دهید؟

رئیس ـ بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای حسینی بفرمایید.

رئیس ـ اگر آقای حسینی اجازه بدهند عبور كنیم خوب است.

سیدحسن حسینی شاهرودی (شاهرود، میامی و بسطام) ـ

ببینید! جناب آقای همتی كه من اصلاً از ایشان انتظار نداشتم توهین كرده اند و توهین به من نبود، توهین به مردم شهر من بود. من چه حرف اشتباهی زدم، چه حرف نامربوطی را در تذكر به ریاست محترم جمهوری بیان كردم؟ جز اینكه تذكری دادم، گله ای كردم كه مردم به شما محبت داشتند، به شما رأی دادند و انتظار داشتند در شهرستان حضور پیدا كنید؟ این چه كلامی است كه ایشان می فرمایند؟ این از اخلاق به دور است. ما با هم رفاقت داشتیم و داریم، می خواستیم وفاق داشته باشیم و ان شا ءالله داشته باشیم. من نسبت به صحبت ایشان اعتراض دارم، ایشان می بایست با خود من بیان می كرد. ایشان در بدو ورود من به مجلس آمد به من توهین كرد، حرف بسیار زشتی زد كه ابا دارم از اینكه در اینجا مطرح كنم. باید اهل منطق باشیم. چه مطلبی بیان كردم؟ ایشان باید اثبات كند كه حرف من نامربوط و نادرست بوده است.

همتی ـ تذكر دارم.

رئیس ـ خیلی متشكریم، حالا با هم رفیق باشید بهتر است. ماده (۱۴) را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ «ماده ۱۴ ـ در مواردی كه كاهش یا از بین بردن آلودگی ناشی از مراكز صنعتی، تولیدی، معدنی، خدماتی، عمومی و كارگاهی به تشخیص سازمان تنها از طریق انتقال تمام یا بخشی از خطوط تولید یا تأسیسات یا اماكن آنها به نقاط مناسب امكان پذیر می باشد و یا فعالیت مراكز مذكور در مناطق مسكونی سلامت ساكنان آن مناطق را به خطر بیندازد، مالکان و مدیران واحد موظفند در مهلت تعیین شده در طرح انتقال، نسبت به انتقال واحد مربوطه اقدام نمایند. مستنكف از مفاد این ماده به پرداخت جزای نقدی معادل (۳) درصد درآمد سالانه آقای دكتر! سؤال كردم «ناخالص همان واحد محكوم می شود.

«تبصره ـ مكان، زمان، مهلت و منابع اعتباری و تسهیلات و تشویقات لازم جهت انتقال بر اساس دستورالعملی است كه با پیشنهاد سازمان و با همكاری وزارتخانه های ذی ربط حداكثر ظرف مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ این قانون تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد .

اینجا هم چون پیشنهاد داریم باید مخالف و موافق صحبت كنند.

رئیس ـ مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای ابطحی مخالف هستند.

رئیس ـ آقای ابطحی بفرمایید.

سیدمحمدجواد ابطحی (خمینی شهر) ـ سلام علیكم و رحمه الله

همكاران محترم! من بجد از شما می خواهم در عباراتی كه نوشته می شود دقت كنید. البته من آن ابهام را به آقای دكتر لاریجانی عزیز و آقای قاضی زاده هم گفتم، این «امكان پذیر می باشد است. (رئیس ـ اصلاح شد) آقای دكتر! تذكر بیشتری دارم.

من صرف نظر از عبارت انشائی این به محتوا كار دارم. شما می گویید كه این انتقال انجام شود، باشد انتقال انجام شود، یك واحد آلاینده انتقال داده شد. اینكه «مستنكف از مفاد این ماده به پرداخت جزای نقدی (۳) درصد ، این را چه كسی باید بدهد؟ مدیرعامل باید بدهد؟ آنجا كه مالك خصوصی دارد باید مالك خصوصی بدهد، فولاد مباركه است باید منتقل شود، مثلاً ذوب آهن است، این جریمه نقدی را چه كسی باید بدهد و كجا هزینه شود؟ اگر جزء عوارض آلایندگی ارزش افزوده است كه برای شهرها گفتیم، آنجا باید قید شود وگرنه ما بدون مأخذ و مرجع بگوییم (۳) درصد برای چه كسی؟ هزینه اش كجاست؟ این یك مطلب. مطلب دوم در تبصره است.

رئیس ـ یعنی به خزانه می رود، مثل بقیه مجازات ها است.

ابطحی ـ آنجا گفتیم، آقای دكتر! در ارزش افزوده ماده (۳۳) یا (۳۲) بود كه عوارض آلایندگی این واحدها به شهرها پرداخت می شود.

رئیس ـ این عوارض نیست.

ابطحی ـ همین كه اینجا جریمه بدهند، آنجا هم كه عوارض آلایندگی می دهند. آنجا به خاطر آلایندگی عوارض آلایندگی می دهند، اینجا هم باید جریمه نقدی بدهند. ببینید! ما داریم مخصوصاً بخش خصوصی را فلج می كنیم. عزیزان! داریم می گوییم در سال تولید و اشتغال و اقتصاد مقاومتی كاری كنیم كه كسی جرأت نكند برود كارخانه بزند. این خیلی بد است.

تبصره اش هم كه دیگر نور علی نور است. شما نگاه كنید، می گوید: مكان، زمان، مهلت و منابع اعتباری و تسهیلات و تشویقات لازم جهت انتقال بر اساس دستورالعملی است كه با پیشنهاد سازمان و با همكاری وزارتخانه ها ابلاغ می شود. آقا! به بنده می گویید انتقال بده، من می خواهم به خمینی شهر انتقال بدهم، چرا می گویید باید به بندرعباس انتقال بدهی؟ اینكه باز هم دارد تكلیف مالایطاق می شود. كارخانه مال من است، آلاینده هم هست، باید هم انتقال بدهم، انتقال می دهم، چرا تعیین مكان به عهده اوست؟ اصلاً در این تبصره آمده اند كه بگویند نظر خودت چیست و آقای كارخانه دار، آقای مالك، مؤسسه! شما هم صاحب نظرید؟ همین طور نشسته ایم قانون می نویسیم. تازه این ماده تكرار ماده (۱۸) قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا است.

آقای رئیس، همكاران! اگر آقای رضائی و آقای یوسف نژاد عزیز اجازه بدهند، آقای رئیس! (رئیس ـ بفرمایید) می خواهم بگویم اینكه مكان و زمان و حتی نوع تسهیلات اعتباری را هم بدون در نظر گرفتن مالك یا كارخانه دار داریم می گوییم، این یك تكلیف مالایطاقی است كه داریم تحمیل می كنیم. به مالك اجازه بدهید در جایی كه می خواهد برود انتقال بدهد یا نظرش را بپرسید. همین طور دستوری ما می گوییم برود به فلان جا انتقال بدهد، آن شهری كه ما می گوییم برو كارخانه بزن، اینكه درست نیست.

رئیس ـ نه، این را برای كمك به آن آورده اند كه مكان برایشان مشخص كنند، تسهیلات بدهند، قصد این است. این كمك به مالك است.

ابطحی ـ نه، بر اساس دستورالعمل است، در عبارت این طور گفته می شود، پس فردا سازمان می تواند دستش باز باشد و این را تفسیر كند. آقای رئیس! تازه این قانون تكرار ماده (۱۸) قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا مصوب ۷۴ است. ما در قانون جلوگیری از آلودگی هوا این را عیناً داریم. من نمی دانم دوستان چه اصراری روی تورم قانون دارند. من همین جا اول از مخالف محترم هم تشكر می كنم كه ان شا ءالله مخالفت شان را پس بگیرند، این به كمیسیون برود چكش كاری شود و برگردد.

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای كمالی پور موافق هستند، بفرمایید.

یحیی كمالی پور (جیرفت و عنبرآباد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همان گونه كه همكاران عزیز و ارزشمند استحضار دارند یكی از چالش های اساسی فراروی خیلی از مردم ما وجود همین كارخانجات، مؤسسات تولیدی و معدنی و خدماتی در محیط مسكونی افراد بوده است. به نظر من نه تنها ایراد ماهوی به این ماده وارد نیست، بلكه یك تمایزی با سایر موادی كه در این قانون آمده و پیش بینی شده دارد كه می تواند به ما كمك كند در جهت اینكه بتوانیم در فضایی كار و كسب را راه اندازی كنیم كه برای سلامت مردم مان هم مفید باشد. در كنار آن این جزای نقدی كه از آن نام برده شده، ما تا به امروز یك ضمانت اجرای محكم و مؤثری برای رفع این آلایندگی ها و انتقال این مؤسسات نداشتیم. امروز آمدیم در كنار این ماده یك ضمانت اجرای قانونی برای آن تعیین كردیم كه در راستای آن بتوانیم اگر كسی مستنكف بود از اینكه آلایندگی ایجاد می كند، بتواند آن محیط كسب و كارش را به خارج از مناطق مسكونی مردم منتقل كند.

بنابراین هیچ ایرادی بر این ماده وارد نیست و این ضمانت اجرایی هم كه برای آن درست شده، این عوارض آلایندگی محسوب نمی شود، جزای نقدی است كه تعیین شده و به نظر من بسیار امر مهم و اساسی است. مضافاً بر اینكه ما باید به كارخانجات، مؤسسات و نهادهای تولیدی كمك كنیم كه اینها بتوانند در فرجه مقرری كه برایشان تعیین می شد آن محیط خودشان را به جای مناسب تری انتقال بدهند. چه اشكالی دارد اینكه ما به آنها كمك كنیم، به آنها جا بدهیم و به آنها راهنمایی بدهیم كه این اتفاق بیفتد؟ همكاران عزیز و ارزشمند! بنابراین به نظر من هیچ ایرادی ماهیتی به این ماده وارد نیست و می تواند خیلی هم مفید و اثرگذار باشد، متشكرم.

رئیس ـ متشكریم، دولت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! تذكر هم دارند.

رئیس ـ چشم تذكر را هم الان گوش می كنیم. این «دستورالعمل هم باید «آیین نامه شود، چون دولت تصویب می كند.

سیدمحمد مجابی (معاون حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست) ـ نمایندگان محترم! من با اجازه تان می خواهم به این نكته تذكر عرض كنم كه توضیحاتم را بتوانم بیان كنم و آن این است، وقتی كه این قانون به تصویب برسد تمامی قوانین دیگر كنار گذاشته می شود. همان طور كه اشاره فرمودند این در ماده (۱۸) نحوه جلوگیری از آلودگی هوا آمده، ولی ما در اینجا برای اینكه بتوانیم آن را اجرایی تر كنیم تبصره ای داریم كه در این تبصره با تصویب هیأت وزیران می آید مهلت و امكانات در اختیار می دهد، مكان را خود واحد پیشنهاد می كند و با كمكی كه به آن صورت می گیرد این انتقال انجام می شود.

نكته دومی كه می خواهم عرض كنم این است كه الان بسیاری از صنایع به لحاظ اینكه در داخل محدوده شهری قرار گرفتند اثرات آلودگی سنگینی دارند. در همین مجلس محترم برای انتقال یكی از كارخانه هایی كه در صنعت آلومینیوم هست پیگیری های بسیار جدی شد. در همین مجلس محترم تعدادی از صنایعی كه ایجاد آلودگی های پایدار در شهر می كنند مورد پیگیری قرار داده شد. بنابراین آنچه كه در اصل این ماده آمده هم در قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا بوده كه با تصویب شما دیگر همه اینها به كنار می رود، تبصره ای است كه كمك می كند این اتفاق بیفتد و این انتقال بتواند صورت بگیرد. این دقیقاً برای كمك به صنایع است كه بتوانند راهكاری برای انتقال خودشان به دست بیاورند. من استدعا می كنم نمایندگان محترم به این ماده رأی بدهند. تشكر می كنم.

رئیس ـ كمیسیون هم كه موافق است. حضار ۲۱۷ نفر، اصل ماده (۱۴) به رأی گذاشته می شود. در تبصره باید «دستورالعمل هم «آیین نامه شود. نمایندگان نظرشان را راجع به ماده (۱۴) اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت جدی تری داشته باشید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! تذكر دارند.

رئیس ـ بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای فلاحت پیشه بفرمایید.

حشمت اله فلاحت پیشه (اسلام آباد غرب و دالاهو) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رئیس، همكاران عزیزم! بنده تذكر ماده (۲۴) آیین نامه را دارم مبنی بر اینكه اتفاقاتی دارد در منطقه شكل می گیرد. از هیأت رئیسه محترم انتظار این بوده و هست كه یك جلسه را حداقل به صورت غیرعلنی اختصاص بدهد به اینكه مجلس شورای اسلامی به وظیفه خودش در شرایط خطیر كنونی عمل كند.

ما الان یك توطئه بزرگ در منطقه را شاهد هستیم كه شروع آن از عملیات نظامی آمریكا در سوریه بود. در شرایطی كه سیر قهقرایی تروریسم را داریم، آمریكایی ها چند تا كنوانسیون بین المللی را زیر پا می گذارند، بعد با هدف نجات تروریست ها اقدام نظامی صورت می دهند. البته قبل از این هم این كارها را كردند، حتی زمان اوباما هم این كار صورت گرفت. یعنی زمانی كه در عراق هم سیر قهقرایی تروریست ها شروع شد، آمریكایی ها وارد اقدام نظامی شدند كه حالا زیاد موفق نبودند. الان آقای ترامپ این كار را دارد انجام می دهد، كسی كه رویكردش كاملاً نژادپرستانه است و دقیقاً در راهبرد امنیت ملی و سیاست خارجی هم كه تعریف كرده گفته كنوانسیون ها و معاهدات بین المللی نمی تواند سد راه اقداماتی باشد كه ما به عنوان دولت آمریكا می توانیم این اقدامات را یك جانبه شكل بدهیم.

ببینید جناب آقای رئیس! مجلس شورای اسلامی در مقاطع حساس از این نوع آمده تصمیم گرفته، قانون نوشته، رویكرد نظارتی داشته، سابقه داشته مجلس نامه ای به دبیركل سازمان ملل متحد با (۲۰۴) امضا در مورد مسائل حساس منطقه نوشته است. ما می توانیم و می توانستیم جلسه خاصی را اختصاص بدهیم و بیاییم بگوییم مجلس شورای اسلامی در این رابطه چكار كند.

سه تا قانون در مجلس ایران در مجلس هفتم و هشتم تصویب شده كه در آن قوانین دقیقاً نقض حقوق بشر و حقوق اساسی چه ایرانی ها و چه مسلمانان است در شرایط كنونی توسط آمریكا پیش بینی شده است. ما الان می توانیم شروع به اجرای همین قوانین كنیم.

یكی قانون الزام دولت به احقاق حقوق ایرانیان قربانی جنگ شیمیایی است كه (۱۷۰) هزار ایرانی از جمله (۳۸) هزار شهید و بقیه جانباز شیمیایی هستند كه ما برای احقاق حقوق شان قانون داریم. (۷۰) شركت آمریكایی صدام را به سلاح های شیمیایی مجهز كردند. قانون الزام دولت به مقابله با نقض حقوق بشر توسط كشورهای اشغالگر در كشورهای اسلامی و كشورهای همسایه است و قانون الزام دولت به احقاق حقوق ایرانیان قربانی ترور كه (۱۷) هزار نفر هستند.

ببینید! ما اقدام های اساسی را در این رابطه می توانیم صورت بدهیم. سازمان ملل متحد به وظیفه خودش عمل نكرده، ما به عنوان عضوی از بین المجالس باید رسماً از بین المجالس بخواهیم این كار صورت بگیرد. رئیس محترم مجلس شورای اسلامی باید نامه هایی را به رؤسای مجالس دنیا بنویسد كه چكاری باید صورت بگیرد.

لذا جناب آقای رئیس! بنده از شما خواهش می كنم حالا كه دیگر امروز آخرین روز مجلس قبل از تعطیلی چندروزه است، حداقل یك مأموریت به كمیسیون ها و فراكسیون های تخصصی كه تشكیل شده اند بدهید كه اینها بیایند ساز و كارهای لازم را در این راستا شكل بدهند. این شرایط در چند روز اخیر شرایط خطیری است كه رؤسای جمهور ایران، سوریه و روسیه می آیند با هم صحبت می كنند، فرماندهان نظامی این سه كشور می آیند با هم مسائل نظامی را مطرح می كنند، چون توطئه ای در راه است، آن هم با نقض حقوق بشر توسط یك بازیگری كه نگاهش كاملاً نژادپرستانه و ضداسلامی است و البته بازیگران شكست خورده منطقه هم همراهش هستند.

جناب آقای لاریجانی! انتظار من این است كه می خواهید یك جلسه خاصی را ارائه بدهید، مأموریتی بدهید، مجلس شورای اسلامی در شرایط كنونی نمی تواند طرح های عادی اش را به شرایطی كه الان در منطقه وجود دارد اولویت بدهد.

رئیس ـ متشكریم، البته این فكری كه جناب عالی مطرح كردید كاملاً درست است، یعنی توطئه ای كه در منطقه در حال اجرا است از مدتی پیش طراحی شده است. بهانه ای را برای یك ماجراجویی جدید در منطقه درست كردند و هم از نظر نظامات بین المللی خلاف این نظامات عمل كردند و هم عملاً تحریك كردند كه این تحركات تروریستی در منطقه نضج بگیرد و این آتش فروزان تر شود. البته حتماً این آتش دامن خودشان را خواهد گرفت، به این سادگی نیست، تصور می كنند یك حالت بزن و دررویی است، ولی به هر تقدیر یك شروع رفتارهای ناپسند در منطقه است.

فكر می كنم حرف آقای فلاحت پیشه درست است، كمیسیون امنیت ملی امروز جلسه ای داشته باشید، در این روزها پیگیر باشید. پیشنهادهایی كه مطرح است، هم قوانین موجود پیگیری شود و هم اقدامات سیاسی و دیپلماتیكی كه لازم است دنبال شود پیگیری شود. (قاضی پور ـ تذكر دارم) تذكر دارند بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای قاضی پور تذكر دارند، بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای لاریجانی! از مواضع ضداستكباری حضرت عالی كمال تشكر را داریم. آقای لاریجانی! با توجه به اینكه اصل (۲۷) قانون اساسی می گوید: «تشكیل‏ اجتماعات‏ و راه‏پیمایی ها، بدون‏ حمل‏ سلاح‏، به‏ شرط آن‏ كه‏ مخل‏ به‏ مبانی‏ اسلام‏ نباشد آزاد است ، دیروز كمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی كار بسیار خوبی كرد، نسبت به رد اصلاحیه قانون كار رأی قاطع دادند. روز (۱۱) اردیبهشت ماه روز كارگر است، از حضرت عالی می خواهیم، شما به وزارت كشور بگویید به ما و خانه های كارگر در تمام ایران اجازه بدهد، ما به خیابان بریزیم شعار مرگ بر آمریكا، عملكرد كثیف آمریكا در كشتن مردم مظلوم یمن و سوریه را به نمایش بگذاریم، چون كه ما تا (۲۲) بهمن مجوز راهپیمایی عمومی كشور نداریم، (۱۳) آبان هم محدود می شود، (۱۱) اردیبهشت ماه بهترین زمان است. كارگران مسلمان به خیابان بریزند و شعارهای مرگ بر آمریكا بدهند، دنیا بدانند ما تابع ولایتیم، ما نظام مان را دوست داریم. (۱۱) اردیبهشت ماه قبل از روز قدس است.

آقای لاریجانی! از حضرت عالی می خواهم دستور بدهید وزارت كشور به ما مجوز سراسری بدهد، در خانه های كارگر مسئولیت می پذیریم راهپیمایی مان را انجام بدهیم، شعارهای ضداستكباری مان را بدهیم، دنیا بداند ایران همیشه زنده و سرحال است، تابع ولایت فقیه است، ما سرباز جان بركف رهبری هستیم، می گوییم لبیك یا خامنه ای لبیك یا حسین دیگر است. آمریكا با این كارها نمی تواند برای ما خط و نشان بكشد. ما پیروز خواهیم شد. به عشق امام حسین، یا حسین.

رئیس ـ متشكریم، حالا پیشنهاد ایشان هم پیشنهاد خوبی است. وزارت كشور این مسأله را با نگاه مثبت پیگیری كنند كه انجام شود. بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۱۵ ـ شهرك ها، مراكز و واحدهای صنعتی، تولیدی، معدنی، خدماتی، عمومی و كارگاهی جدیدالاحداث مكلفند برحسب اقلیم، حداقل (۱۰) درصد از فضای تخصیص داده شده جهت احداث واحد مربوطه را به ایجاد فضای سبز مشجر و غرس درختان مناسب منطقه اختصاص دهند. بهره برداری از واحدهای مذكور منوط به رعایت این ماده و تأیید آن توسط سازمان می باشد.

آقای دكتر! اینجا هم چون پیشنهاد هست باید مخالف و موافق صحبت كنند.

رئیس ـ شهرك ها و مراكز درست است، ولی واحدهای خدماتی ممكن است این قدر جا نداشته باشند. شهرك ها و مراكز درست است، برای شهرك ها (۱۰) درصد فضای سبز هم خوب است، ولی واحدهای صنعتی، تولیدی، معدنی و خدماتی ممكن است اصلاً فضا نداشته باشند. ممكن است یك مغازه باشد، واحد خدماتی چطور (۱۰) درصدش را بگذارد؟ به نظر می آید «خدماتی اینجا خیلی وجهی ندارد. «شهرك ها، مراكز و واحدهای صنعتی، تولیدی، معدنی . اینجا « عمومی یعنی چه؟ اینكه هم عمومی و خصوصی است. «عمومی در اینجا معنی ندارد. می شود: «شهرك ها، مراكز و واحدهای صنعتی، تولیدی، معدنی و كارگاهی ، اینجا «كارگاهی هم معنی ندارد. یعنی می شود: «شهرك ها، مراكز و واحدهای صنعتی، تولیدی و معدنی جدیدالاحداث مكلفند . (تجری ـ معادن است) حالا بعضی از معادن امكان دارد، بعضی هایش امكان ندارد، مثلاً در معدن شن و ماسه چطور درخت غرس كنند؟ (رجبی ـ اصلاً آب خوردن هم ندارند) بعضی هایشان دارند، بعضی هایشان ندارند.

مثلاً باید بنویسیم «در صورت امكان ، همه معدنی ها را نمی توانیم، مثلاً معدن آهن چطور درخت غرس كند؟ (مجابی ـ محدوده معدن است) محدوده ای كه می گیرند ممكن است در آن چند تا كوه باشد، یك قسمتش برای سكونت و قسمتی برای تولید است. (مجابی ـ آقای دكتر! جدیدالاحداث است) می دانم جدیدالاحداث است، می خواهم بگویم در جدیدالاحداث مفهوم دارد؟ اگر شهرك های معدنی باشد معنی دارد، همه را به آنجا وصل كنیم. (مجابی ـ آقای دكتر! معدن هم بالاخره یك فضایی دارد) خودتان دیدید، مثلاً معدن شن و ماسه فضا دارد؟ شما در آنجا چطور می خواهید درخت غرس كنید؟

من فكر می كنم از خیر معدنی بگذرید، بشود: «شهرك ها، مراكز و واحدهای صنعتی، تولیدی ، همین را حل كنید كفایت می كند، (ادیانی ـ شهرك ها كافی است) شهرك ها هست، شهرك ها اشكال ندارد. می شود: «شهرك ها، مراكز و واحدهای صنعتی و تولیدی جدیدالاحداث ، قدری مفهوم داشته باشد. اگر مخالف دارد صحبت كند. اصلاح شده، یعنی آن قسمت های «معدنی، خدماتی، عمومی و كارگاهی حذف می شود كه مفهومش روشن شود. مخالف صحبت می كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای صباغیان مخالف هستند.

رئیس ـ آقای صباغیان بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی (مهریز، بافق، ابركوه، خاتم و بهاباد) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین

ماده (۱۵) در ارتباط با فضای تخصیص داده شده به فضای سبز برای مراكز صنعتی و واحدهای تولیدی مناسب به نظر می آید، ولی خیلی دقیق مشخص نیست كه واقعاً (۱۰) درصد از فضایی كه در آن مركز است باید فضای سبز شود و یا به نوعی (۱۰) درصد خارج از آن مركز تولیدی یا خدماتی را هم می توانند آن كار را انجام بدهند، یك مقدار ابهام دارد.

یكی هم اینكه اعلام می كند كه بهره برداری از واحدهای مذكور منوط به رعایت این ماده است. طبیعتاً خیلی از این مراكز كارشان را انجام می دهند، موقع بهره برداری این (۱۰) درصد از فضای سبزشان را عملی نمی كنند و سرمایه گذاری شده است. طبیعتاً اینجا با مشكل روبرو می شوند و دستگاه های مسئول و متولی مجبور می شوند كه اجازه بدهند این دستگاه كارش را انجام بدهد. اگر طوری شود تا به اندازه ای كه مركز تولیدی یا معدنی ساخته می شود، همان اندازه هم یك نظارتی بر فضای سبز باشد كه هم زمان، وقتی مركز تولیدی به بهره برداری می رسد فضای سبزش هم آماده باشد و دستگاه های مسئول و متولی هم دچار مشكل نشوند. والسلام

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای حاجی موافق هستند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! من قبل از اینكه در موافقت صحبت كنم یك خواهشی از جناب عالی داشتم، اینكه ما الان داریم قانونگذاری می كنیم، طبیعی است كه قانون مان را بایستی بر اساس مفاد برنامه تنظیم كنیم. اگر دستور بدهید قانون برنامه كه قانون شده، این به نوعی در اختیار همكاران قرار داده شود، چون مقدارش هم زیاد است نمی شود پرینت گرفت، مشكل پیش می آید.

رئیس ـ معاونت قوانین سریع تر چاپ كنند و در اختیار همه نمایندگان قرار بدهند.

حاجی دلیگانی ـ اما در خصوص این ماده خوبی كه اینجا تكلیف كرده كه (۱۰) درصد از فضای تخصیصی جهت ایجاد فضای سبز باشد دو، سه تا نكته است. اولین حُسن آن این است كه این پیشنهاد را در خصوص واحدهای جدیدالاحداث داده، نیامده این را برای واحدهایی كه دایر است بگوید و تكلیف مالایطاق كند، بلكه گفته واحدهای جدیدی كه بناست در آینده ایجاد شود این چنین شود. این جهت خوب و شایسته ای است.

نكته دوم آن ضرورت ایجاد فضای سبز است كه بر همگان پوشیده نیست و همه به ضرورت آن پی بردیم. منتها نكته ای كه هست در هنگام جانمایی مكان هایی كه بنا است این گونه شهرك ها، مراكز، واحدهای صنعتی و تولیدی در آن قرار بگیرد و جانمایی شود، بایستی مد نظر داشته باشند جاهایی را در نظر بگیرند كه این امكان قانونی برای آن وجود داشته باشد.

رئیس ـ متشكریم، دولت و كمیسیون هم موافق هستند. حضار ۲۱۶ نفر، اصل ماده (۱۵) به نحوی كه اصلاح شد به رأی گذاشته می شود. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند، یعنی شد: «شهرك ها، مراكز و واحدهای صنعتی و تولیدی جدیدالاحداث . دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! اخطار و تذكر دارند.

رئیس ـ اخطار را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای رحیمی اخطار دارند، بفرمایید.

علیرضا رحیمی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دكتر لاریجانی! اخطار من بند (۱۶) اصل سوم قانون اساسی است؛ «تنظیم سیاست خارجی كشور بر اساس معیارهای اسلام . نكته ای را كه برادر عزیزمان جناب آقای فلاحت پیشه در ارتباط با سیاست های خصمانه آمریكا و توطئه ای كه در منطقه در جریان است فرمودند، احساس می كنیم با توجه به اقدامی كه روسیه در به رسمیت شناختن قدس غربی انجام داد، توطئه های وسیع تری در سطح خاورمیانه برای كشورهای اسلامی تدارك دیده شده و ضرورت اتخاذ موضع هم توسط مجلس، هم شورای عالی امنیت ملی و هم مسئولین محترم نظام را دوچندان می كند. اگرچه سیاست ها و ارتباط جمهوری اسلامی ایران با روسیه یك ارتباط راهبردی در حوزه اقتصادی و دفاعی است، منتها خطوط قرمز نظام جمهوری اسلامی از جمله رژیم غاصب اسرائیل جزء مواردی است كه قاعدتاً باید اتخاذ موضع سنگین تری شود و متأسفانه در فضای انتخاباتی فعلی و فضای سیاسی داخلی این موضوع به این مهمی مورد غفلت قرار گرفت و جا دارد همین طور كه اشاره فرمودید كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تشكیل جلسه بدهد و وارد موضوع شود، این موضوعی كه روسیه هم اقدام كرد، این را هم مورد توجه قرار بدهند.

رئیس ـ كمیسیون امنیت ملی این موضوع را هم رسیدگی كند.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! آقای برزگر تذكر دارند.

شهروز برزگركلشانی (سلماس) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همكاران گرامی و مردم شریف ایران سلام و عرض ادب دارم. آقای دكتر! من هم تذكر اصل سوم قانون اساسی و هم ماده (۲۴) آیین نامه را دارم. شرایط و اوضاع و احوال جهان در جنگ جهانی دوم منجر به ظهور قدرت شیطانی آمریكا شد، چون آمریكا پایه های قدرت نوظهور خود را از ویرانی های جنگ جهانی اول و دوم به دست آورده است، در نتیجه عادت دارد به اینكه در دنیا همواره جنگ باشد تا قدرت شیطانی خود را حفظ كند. در این راستا است كه در اقصی نقاط جهان، در منطقه خاورمیانه با به وجود آوردن اسرائیل غاصب همیشه و همواره به دنبال این بوده كه در دنیا جنگ باشد تا بتواند پایه های قدرت خود را حفظ كند.

آن زمان كه ما هشت سال جنگ تحمیلی با دنیا داشتیم و كل دنیا به عراق كمك می كرد، تمام تسلیحات شیمیایی را آمریكا و شركایش در اختیار صدام حسین قرار دادند و ایران چندین بار مورد حملات سلاح های شیمیایی قرار گرفت، آن موقع چرا آمریكا سكوت كرد؟ ما امروز ترس از این داریم ایرانی كه صاحب قدرت و تمدن بزرگ در منطقه است، آمریكا با یك بهانه اقدام به تجاوز به خاك سوریه می كند، شاید فردا باز داعشی كه خود دست پرورده آمریكا است در جای دیگر اقدام به حملات تروریستی از این دست كند و آمریكا باز بهانه ای به دست داشته باشد تا حملاتی انجام بدهد. من خواهش می كنم چون ایران صاحب قدرت و تمدن در منطقه خاورمیانه است ما اجازه ندهیم كه آمریكا از این اقدامات در منطقه انجام دهد. در نتیجه مجلس شورای اسلامی باید اقدام قاطع و پاسخ قاطعی به این اقدامات آمریكا بدهد.

رئیس ـ متشكریم، بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای نقوی حسینی تذكر دارند، بفرمایید.

سیدحسین نقوی حسینی (ورامین، پیشوا و قرچك) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس، همكاران محترم، ملت بزرگ ایران! در جریانید كه آمریكا در یك اقدام تجاوزگرایانه خاك یك كشور مستقل را مورد تجاوز قرار داد و برخلاف ادعاهای واهی و بی اساسی كه مبنی بر مبارزه با تروریسم دارد، چتر حمایتی خودش را برای حمایت از گروه های تروریستی سوریه در خاك سوریه پهن كرد. به خاك یك كشور مستقل تجاوز كرد، البته روحیه تجاوزگری آمریكایی ها در تاریخ سیاسی جهان مشخص است. به هر بهانه ای به سرزمین عراق، افغانستان و كشورهای دیگر تجاوز و این كشورها را اشغال كرد، به بهانه های واهی و هیچ كس آنها را محاكمه نكرد. به عراق به بهانه سلاح های شیمیایی حمله كرد، چهار سال تحقیقات شد، هیچ مركز شیمیایی در عراق پیدا نشد، چون سلاح های شیمیایی مورد استفاده دولت عراق از خود دولت های اروپایی گرفته شده بود، اما در سازمان ملل متحد، در شورای امنیت، در هیچ جای دیگر هیچ كس آمریكایی ها را محاكمه نكرد.

اگرچه ملت ایران و انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی بارها و بارها دماغ آمریكایی ها را به خاك مالیدند و امروز خصم و خشم آمریكایی ها هم به جهت شكست های پی درپی این دولت در خاورمیانه و در مقابله با انقلاب اسلامی است، اما نمایندگان ملت و مجلس شورای اسلامی اعلام می كند كه با تمام توان در مقابل این تجاوز گری ها خواهد ایستاد. ملت ایران، دولت ایران، همه اركان نظام جمهوری اسلامی ان شا ءالله بار دیگر و بارهای دیگر به لطف خدا و با حضور ملت بزرگ ایران در صحنه دماغ آمریكایی ها را به خاك خواهد مالید.

مجلس شورای اسلامی باید مواضعی قاطع و محكم در این زمینه داشته باشد. كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بعدازظهر امروز در همین ارتباط جلسه ای ویژه تشكیل خواهد داد و موضوع مورد پیشنهاد همكاران عزیز و ریاست محترم را هم بررسی خواهد كرد.

رئیس ـ من تشكر می كنم، این تذكراتی كه دوستان دادند همه در یك وجه مشترك بود و اینكه مجلس نسبت به این حوادثی كه در منطقه دارد رخ می دهد كاملاً هوشیار است و با حساسیت دارد دنبال می كند و انصافاً همین طور است. بعد از اینكه مسائل حلب و موصل به یك جایی رسید كه تروریست ها باید از این منطقه خارج می شدند یا خارج شدند، آمریكایی ها در آن منطقه دارند یك جریان دیگری را به وجود می آورند كه این جایگاه لطمه دیده تروریست ها دوباره احیا شود. این نوع احیاگری برای جریان تروریسم در منطقه است و این بدترین و سفاك ترین راهی است كه اینها انتخاب كردند، چون بعد از پنج، شش سال كه این منطقه در غلیان جریان تروریستی قرار داشت، تازه داشت به سمت یك راه حل سیاسی سوق پیدا می كرد و می خواهند این معادله را به هم بزنند. لذا شرایط بسیار حساسی است، قطعاً این اقداماتی كه رژیم صهیونیستی و آمریكا یی ها كردند كه یك بهانه ای را درست كردند و كاملاً هم تصنعی است و معلوم است كه این سلاح شیمیایی از كدام مرزها وارد سوریه شد و در این موضوع یك دغل كاری كردند و بهانه ای جور كردند و عملیاتی در سوریه انجام دادند، برای اینكه یك فضای تنفسی برای تروریست ها ایجاد كنند.

اما باید توجه داشت كه این مسأله به اینجا ختم نمی شود. آمریكایی ها باید این را بدانند كه وقتی جریان تروریستی را نجات دادید و به آنها حیات دادید، آنها مسیر خودشان را می روند، خودتان را هم گرفتار خواهند كرد.

به هر حال مسأله آرامش و امنیت در منطقه یك موضوع بسیار مهم برای جمهوری اسلامی است و لذا حساسیت عزیزان نماینده كاملاً صحیح است. كمیسیون امنیت ملی هم باید حتماً موضوع را پیگیری كند و با دقت مسائل را رصد كند و نتایج را به مجلس هم ارائه كند.

نمایندگان ـ مرگ بر آمریكا، مرگ بر آمریكا.

رئیس ـ دستور جلسه را ادامه بدهیم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۱۶ ـ كسانی كه از انجام بازرسی مأموران سازمان، برای نمونه برداری و تعیین میزان آلودگی ناشی از فعالیت مراكز صنعتی، تولیدی، معدنی، خدماتی، عمومی و كارگاهی ممانعت به عمل آورند و یا اسناد و مدارك و اطلاعات موردنیاز سازمان را در اختیار ایشان نگذارند و یا اسناد و مدارك و اطلاعات خلاف واقع ارائه نمایند، به حداقل پرداخت جزای نقدی درجه (۷) محكوم و در صورت تكرار به حداقل پرداخت جزای نقدی درجه (۴) محكوم می شوند.

تبصره ۱ ـ تمامی مراكز و واحدهای متوسط (۵۰) نفر به بالا موضوع این قانون برای انجام امور مربوط به نمونه برداری، اندازه گیری، پایش و كنترل مستمر آلودگی هوا مكلف به ایجاد واحد سلامت، بهداشت و محیط زیست (HSE) و به كارگیری متخصص محیط زیست می باشند.

تبصره ۲ ـ آزمایشگاه های معتمد و همكار نیز درصورت ارائه گزارش غیرواقع، به پرداخت جریمه نقدی به میزان (۱۰) میلیون تا (۱۰۰) میلیون ریال محكوم و در صورت تكرار تعلیق یا لغو امتیاز می گردند.

تبصره ۳ ـ بازرسی سازمان از مراكز طبقه بندی شده، مطابق آیین نامه ای است كه به پیشنهاد مشترك سازمان، وزارتخانه های دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و اطلاعات و سازمان انرژی اتمی حداكثر ظرف مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ این قانون تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد.

آقای دكتر! اینجا هم پیشنهاد داریم.

رئیس ـ مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای كمالی پور مخالف هستند، بفرمایید.

یحیی كمالی پور (جیرفت و عنبرآباد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

در ماده (۱۶) وقتی كه آمده اعلام كرده كه اگر كسی استنكاف كند یا اجازه ورود ندهد به حداقل جزای نقدی، من می خواستم ببینم كه این حداقل جزای نقدی در اینجا می خواهد چه مفهومی را برساند. اگر كسی مرتكب جرم شود، در اینجا از شرایط كیفیات مخففه مندرج در قانون هم نمی تواند استفاده كند، این مستنكف است، ضرورتی ندارد كه ما بگوییم حداقل مجازات، به نظر من همان مجازات درجه (۷) بهترین وجهی است كه می تواند در این ماده به كار برده شود و ایجاد حداقل برای چنین مجازاتی به نظر من سالبه به انتفای موضوع است و موضوعیت ندارد، متشكرم.

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای پورمختار موافق هستند، بفرمایید.

محمدعلی پورمختار (بهار و كبودرآهنگ) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عنایت بفرمایید! این یك ضمانت اجرایی برای این است كه واحدهای مختلف تحت كنترل سازمان حفاظت محیط زیست قرار بگیرند، از جهت اینكه اطمینان حاصل شود كه واقعاً دارد رعایت می شود و آن حد آلایندگی ها طبق استاندارد است. بر این مبنا اولاً بازرسی ها را بر اساس تبصره (۳) اشاره كرده كه به پیشنهاد چند دستگاه و با تصویب هیأت وزیران است كه این یك اطمینانی ایجاد خواهد كرد كه بازرسان افراد صالح و سالم و در عین حال متخصص این حوزه باشند و طبیعی هم است كه اگر یك واحدی، بازرسی را كه می خواهد در جهت حفظ جان مردم و حفاظت از محیط زیستی كه محل اسكان، زندگی و حیات مردم است را كنترل كند، اجازه ندهد وارد شود و جلوی كار را بگیرد و حتماً هم در این حوزه دارای تخلفاتی است كه دارد این كار را می كند، بایستی یك ضمانت اجرایی متناسبی باشد.

به اعتقاد من این حداقل مجازات نقدی هم می شود گفت حداقل مجازات محسوب می شود كه در مرحله اول است و عدد و رقم خیلی زیادی را هم تشكیل نمی دهد. بر همین مبنا چون كه جرم هم محسوب نمی شود، ما این را به عنوان نوعی تخلف عنوان می كنیم، منتها از لحاظ نوع مجازاتش دارد به قانون مجازات اسلامی استناد می شود كه به اعتقاد من ایراد حقوقی هم ندارد. از این جهت تصویب این می تواند ان شا ءالله ضمانت اجرایی بسیار مناسب و كارسازی را برای نظارت بهتر و قوی تر محیط زیست بر رفتار واحدهای تولیدی به عمل بیاورد. تشكر می كنم.

رئیس ـ متشكریم.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! جناب آقای كبیری تذكر دارند.

رئیس ـ اصل چندم را می فرمایید؟

سیدتقی كبیری (خوی و چایپاره) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و خداقوت خدمت همه همكاران. جناب آقای دكتر! من هم اخطار اصل (۱۱۰) قانون اساسی و هم تذكر آیین نامه ای ماده (۲۴) را دارم.

به مناسبت میلاد باسعادت امیرمؤمنان علی بن ابیطالب (علیه الصلاه و السلام) و روز پدر عرض تبریك و تهنیت دارم.

جناب آقای دكتر! اگر اخطار را وارد بدانید در تبصره (۳) این ماده برخلاف بند (۴) اصل (۱۱۰) قانون اساسی، بازرسی سازمان از مراكز طبقه بندی شده را به هیأت دولت سپرده است. به نظر می رسد این با اصل (۱۱۰) مغایرت دارد كه اگر تشخیص بدهید به رأی بگذاریم.

رئیس ـ نه، اینجا ضوابطش را مشخص می كنند، نوشته به پیشنهاد مشترك وزارتخانه های دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و اطلاعات و سازمان انرژی اتمی، اینها ضوابطش را بنویسند، به هیأت دولت می آید و ضوابط بازرسی را در آنجا تصویب می كنند، اشكالی ندارد. بفرمایید ادامه بدهید میكروفن شما باز است.

كبیری ـ تذكر آیین نامه ای بنده هم ماده (۲۴) است. جناب آقای دكتر! این مواردی كه عزیزان مطرح كردند و در موضوع دستور روز بجا هم بود، اما به نظر می رسد ما در تابلوی انتخاب، یك بحث آیین نامه ای دستور روز هم داریم، ای كاش این موارد را آنجا مطرح می كردند كه عزیزان هم ثبت نام كرد ه اند و آن از موضوع دستور جاری خارج نشود. ممنون و تشكر.

رئیس ـ بله، درست می فرمایید، متشكریم.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! تذكر دارند.

رئیس ـ یك لحظه اجازه بدهید این بحث را به یك جایی برسانیم. دولت بفرمایید.

سیدمحمد مجابی (معاون حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست) ـ من فقط خواستم آن نگرانی را كه روی جریمه بود، چون طبقه (۴) مجازات های متعددی دارد، فقط به جریمه نقدی پرداخته شد كه بین (۱) تا (۲) تومان است و در رابطه با طبقه (۷) هم باز فقط به آن شأن پرداخت جریمه نقدی اش پرداخته شد و سایر مجازات ها در آن اعمال نمی شود.

نكته بسیار مهم هم اینكه اگر كارشناس محیط زیست كه در تبصره به آن اشاره شده باشد در آن كارگاه و در آن فعالیت حضور داشته باشد به خودی خود جلوی خیلی از مشكلات را می گیرد كه واحد دچار مشكلات زیست محیطی نشود. استدعا می كنم كه نمایندگان محترم به این ماده رأی مثبت بدهند.

رئیس ـ متشكریم، نظر كمیسیون هم كه موافق است.

شاعری ـ در این ماده حق آنها به عنوان یك شغل الزامی شده است، اشتغال زا است.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ می گویند ما داریم اشتغال زایی می كنیم.

رئیس ـ حالا یك نكته ای هست، اگر در تبصره (۱) این كار را نكردند چه می شود؟ شما نوشتید كه مراكز و واحدهای (۵۰) نفر به بالا مكفلند، اگر نشد برایشان دعا بفرمایید. ناقص است، قبول دارید؟ نقص دارد.

حضار ۲۱۴ نفر، ماده (۱۶) و تبصره های آن را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. تذكر را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ آقای كواكبیان! شما هم تذكرتان بفرمایید.

مصطفی كواكبیان (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! من فكر می كردم هیأت رئیسه در این طرف سال با ما خوب شده، ولی بنده چند بار هم تذكر و هم اخطار در موضوع داشتم.

رئیس ـ اصلاً شما هیچ وقت خارج از موضوع صحبت نمی كنید، دیگر تكرار نكنید.

كواكبیان ـ بله، الحمدلله كه حضرت عالی واقف هستید. من هم اخطار اصل (۵۰) و هم اخطار اصل سوم را داشتم. ما می آییم مثلاً یك صنعتگر معمولی را می گوییم جریمه (۴)، جریمه (۷) و جریمه فلان، آقای رئیس! ولی واقعاً ما بعضی مواقع قانون داریم. پادگان ها از تهران باید منتقل شود، من با آقای سردار دهقان صحبت كردم، گفت به خدا ما هم راضی هستیم، ولی پول نداریم. ما بخشی از مسائل محیط زیست تهران را به خاطر مراكز دولتی داریم. ما مدام بیاییم بخش خصوصی را جریمه كنیم، حق هم هست، این اخطار هم گفتم تبعیض است.

اما در بحثی كه مطرح شد و حضرت عالی هم فرمودید، ما امروز صبح ساعت (۶:۳۰) در شورای مركزی فراكسیون دیپلماسی و منافع ملی جلسه داشتیم و اتفاقاً استقبال خیلی خوبی شده بود. بحث ما هم همین موشك اندازی آمریكایی ها به سوریه بود. آقای رئیس! من معتقدم ما اول باید به همه دنیا این پیام را بدهیم كه در كشور ما چه اصلاح طلب و چه اصولگرا بر سر منافع ملی خودشان اختلافی ندارند، حالا عده ای نادان می گویند این موشك ها عصای اصلاح طلب ها شده، آن حرفهای بی ربطی است. ما در موضع منافع ملی ید واحده هستیم و من معتقد هستم كه درست است كه ترامپ برای مصرف داخلی خودش و برای بازسازی اینكه مدام شعار می داد ما به دنیا كاری نداریم، می خواهیم به داخل بپردازیم، بعد دید كه تمام عناصر ریزش آرا برایش شروع شده خواستند چند تا.

اما من توطئه ای كه حضرت عالی فرمودید را عمیق تر می بینم. چرا موشك های S۴۰۰ روسیه عمل نكرد؟ بالاخره آن موشك ها می توانست جلوی این برنامه ها را بگیرد، یا ما فكر می كنیم كه یك هماهنگی های كلی باشد. ممكن است برخی از دوستان نظر مخالف داشته بوده. بنده هم معتقدم، حالا در كمیسیون امنیت ملی هم بحث می كنیم، اگر حضرت عالی صلاح بدانید یك جلسه ای با بعضی از مسئولین ذی ربط برای بحث این منطقه تشكیل بدهید. اجمالاً بنده معتقد هستم كه این موضوع، موضوع منافع ملی است و حتماً همه ما یكسان در مقابل این توطئه ها و شیطنت های آمریكا ایستاده ایم. خیلی ممنون.

رئیس ـ متشكریم، ماده (۱۷) را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۱۷ ـ تمامی بهره برداران منابع ثابت آلوده كننده هوا، ملزم به رعایت حدود مجاز انتشار آلاینده ها در موتورخانه ها و سامانه های احتراقی خود هستند. همچنین این مراكز مكلفند ضمن اتخاذ تدابیر لازم جهت جلوگیری از انتشار آلاینده ها در هوای آزاد، از سوخت مناسب (ترجیحاً گاز شهری) استفاده نمایند و ملزم به انجام معاینه فنی سالانه سامانه موتورخانه و سامانه های احتراقی توسط شرکتهای تأیید صلاحیت شده از سوی سازمان ملی استاندارد ایران، مطابق با حدود مجاز انتشار آلاینده ها می باشند.

تبصره ۱ ـ مالکان، مسئولان یا رؤسای مراکز اداری، بهداشتی، درمانی، خدماتی، عمومی و تجاری که موجبات آلودگی هوا را فراهم كنند، در صورتی كه پس از یك مرتبه تذكر كتبی توسط سازمان، اقدامی برای رفع آلودگی در مهلت مقرر انجام ندهند، به جریمه نقدی معادل (۲) میلیون تا (۱۰) میلیون ریال حسب مورد محکوم می شوند و در صورت تكرار علاوه بر حداكثر جریمه نقدی مذكور، با درخواست سازمان و حکم مرجع قضائی صالح به تعطیلی موقت از شش ماه تا دو سال محكوم می شوند.

تبصره ۲ ـ منابع آلاینده خانگی در كلانشهرهای بالای (۵۰۰) هزار نفر جمعیت صرفاً مشمول پرداخت جریمه نقدی می گردند.

تبصره ۳ ـ آیین نامه اجرایی این ماده از جمله روشهای تشویقی در مرحله نخست و سپس روشهای الزام آور و نحوه نظارت بر اجرای آن و هزینه های معاینات مراکز معاینه های دوره ای موضوع این ماده توسط سازمان با همكاری وزارتخانه های نفت، كشور، راه و شهرسازی، بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و سازمان ملی استاندارد ایران ظرف سه ماه مدت از تاریخ ابلاغ این قانون تدوین می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد.

آقای دكتر! اینجا هم پیشنهاد داریم.

رئیس ـ مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای حاجی مخالف هستند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! من در كلیات آن فقط اشكالی كه می بینم این عددهایی است كه گذاشته می شود. ببینید! این عددها مثلاً وقتی گفته می شود (۲) میلیون ریال تا (۱۰) میلیون، چون این قانون دائمی است، فردا كه از این قانون پنج سال دیگر گذشت، آقای رئیس! چون ما قانون دائم داریم می نویسیم، قانون سالیانه كه نیست كه مثلاً عدد خیلی تغییر نكند. لذا خواهشم این است كه یك اراده ای باشد و اصلاحی صورت بگیرد كه ان شا ءالله مشكلش حل شود.

رئیس ـ به هر حال اشكالی كه می گویند این است كه بعد از یك مدتی این كم خاصیت می شود، یعنی مثلاً هر سال باید متناسب با تورم یك راهی برای آن پیدا كنیم. (حاجی دلیگانی ـ این می تواند مبنا باشد) بله، این می تواند مبنا باشد.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ یك ماده باید برای كل اعداد اضافه كنیم، چون فقط این ماده نیست. آقای دكتر! در آخر قانون باید اضافه كنیم، بقیه مواد هم جریمه نقدی دارند.

رئیس ـ بله، مواد دیگر هم جریمه نقدی دارند. این اشكال به آنها هم برمی گردد، تبصره (۹) ماده (۱۶) هم همین مسأله را دارد. پس باید به عنوان یك رفع ابهام در آخر این قانون باید مشكل را طوری حل كنیم، كمیسیون هم یك پیشنهاد پخته ای بدهند. موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای كمالی پور موافق هستند، بفرمایید.

یحیی كمالی پور (جیرفت و عنبرآباد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

در ماده (۱۷) آمده ساز و كارهایی را مشخص كرده و موضوع را هدف گذاری كرده است. به نظر من ایجاد این ساز و كار و بسترهای لازم برای ایجاد یك هدف پایدار می تواند به همه منابعی كه به نوعی می توانند باعث آلودگی هوا شوند كمك كند و ملزم كردن آنها به رعایت بعضی از مسائل می تواند به این كمك كند كه ما بتوانیم به سمت و سویی پیش برویم كه سلامت نسبی را به جامعه مان برگردانیم.

نسبت به آن قسمتی هم كه جریمه تعیین شده، گرچه این نقص ممكن است بر آن وارد باشد كه ما عدد تعیین كردیم و ممكن است این در گذر زمان بی خاصیت شود، اما واقعیت این است كه شیوه قانونگذاری ما از ابتدا هم همین بوده و ما الان قانونی را داریم كه (۱۰) سال پیش تصویب شده و همین شرایط در آن آمده كه اینجا هم من معتقدم و قبول دارم كه ما ساز و كاری را تعیین كنیم كه این قانون در گذر زمان بی خاصیت نشود.

اما نسبت به آن قسمت پایانی اش باز آمده تعطیلی موقت شش ماه تا دو سال را در نظر گرفته كه به نظر من ضمانت اجرایی بسیار خوبی است و عیب و ایرادی به آن وارد نیست و با اندكی رفع ابهام می تواند یك ماده بسیار خوب در این موضوع باشد، متشكرم.

رئیس ـ متشكریم، دولت و كمیسیون هم موافق هستند.

كاتب ـ آقای رئیس! اخطار دارم.

رئیس ـ اخطار راجع به این موضوع است؟

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای كاتب بفرمایید.

غلامرضا كاتب (گرمسار و آرادان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دكتر! من دو تا اخطار قانون اساسی دارم، اگر حضرت عالی دقت كنید به نفع كشور خواهد بود. ببینید! اولی در رابطه با تبصره (۱) اخطار اصل (۱۱۰) است. در بند (۱۶) سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری بحث زندان زدایی داریم. الان ما اینجا مبلغ جریمه را می توانیم به راحتی افزایش بدهیم، نه اینكه ما دوباره بیاییم افرادی كه آلودگی ایجاد می كنند را شش ماه تا دو سال محكوم به زندان كنیم. این چه كاری است؟

رئیس ـ زندان نیست، تعطیلی است.

كاتب ـ آقای دكتر! در تبصره (۲) تعطیلی را برای كلانشهرهای بالای (۵۰۰) هزار نفر متوقف كرده، فقط جریمه گذاشته است.

رئیس ـ نه، آن مربوط به مسائل خانگی است، ما كه خانه را نمی توانیم تعطیل كنیم.

كاتب ـ آقای دكتر! منابع خانگی در كلانشهرهای بالای (۵۰۰) هزار نفر جمعیت صرفاً مشمول پرداخت جریمه می شود.

رئیس ـ بله، ما كه نمی توانیم خانه را تعطیل كنیم، آقای كاتب این دفعه خراب شد.

كاتب ـ آقای دكتر! ما كلانشهرها را نمی گذاریم، شهرهای كوچك.

رئیس ـ نه، این فقط مربوط به مسائل خانگی است، موتورخانه خانه ای كه آلایندگی دارد، اینجا كه نمی توانیم بگوییم خانه را تعطیل كنید، می گوییم فقط جریمه اش را بدهد. درست نوشتند، متشكریم.

حضار ۲۰۸ نفر، ماده (۱۷) و تبصره های آن را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

 

۴ ـ اعلام وصول طرح ترویج كتابت قرآن كریم به رسم الخط مفاخر ملی با قید یك فوریت و رد فوریت آن (ثبت ۲۵۹)

رئیس ـ آقای قاضی زاده! فوریت دارند، بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس، همكاران محترم! یك درخواست فوریت در مورد طرح قانونی ترویج كتابت قرآن كریم به رسم الخط مفاخر ملی داریم كه قبل از سال توزیع شده و در بهمن ماه در خدمت همكاران عزیز قرار گرفته است. نماینده طراحان جناب آقای مسعودی لطف كنند و طرح را معرفی بفرمایند.

اصغر مسعودی (نی ریز و استهبان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

«و به نستعین انه خیر ناصرٍ و معین

شهادت امیر سپهبد صیادشیرازی فرمانده ولایی و انقلابی، بسیجی ارتشی و ارتشی بسیجی را گرامی می داریم كه به دست جریان نفاق و گروه تروریستی منافقین به شهادت رسید.

حمله جنایتكارانه ترامپ كه در راستای تقویت گروه های تروریستی و تكفیری صورت گرفت و نماد نقض مقررات بین المللی و نمونه آشكار تروریست دولتی و یك خطای راهبردی بود را محكوم می كنیم.

ولادت مولی الموحدین، امیر مؤمنین علی (علیه السلام) را خدمت ملت بزرگ ایران تبریك و تهنیت عرض می كنم كه بی گمان؛

سّر جواز سجده بر آدم علی است

كعبه توحید و عصمت خانه دربست اوست

نسخه ثانی ندارد ذات احمد جز علی

هر كجا آمد محمد، مرتضی پیوست اوست

رئیس ـ دیگر وارد بحث هم بشوید، چون فرصت تان محدود است.

مسعودی ـ رئیس محترم مجلس كه از ایشان به طور ویژه تشكر می كنیم، (۲۲) مورد از چالش های كشور را مطرح كردند. دو مورد دیگر هم نمایندگان مطرح كردند. كلید حل مشكلات و چالش های كشور توجه به قرآن است. قرآن بزرگترین كتاب آسمانی است كه تمام الفاظ آن بدون كم و زیاد وحی است و رمز حیات و وسیله نجات و عامل حركت و ترقی است. هیچ تغییر و تعریفی در آن رخ نداده و كاتبان بر اساس رسم الخطی كه آن روز عرب ها با آن آشنا بودند نوشتند.

من خواهش می كنم همكاران عزیز توجه بفرمایید، در عصر نزول نقطه و علامات در كتابت قرآن وجود نداشت. با گذشت زمان رسم الخط تغییر كرد. طرح ما این است كه قرآنی كه الان با كتابت افراد غیرایرانی نوشته می شود، با كتابت مفاخر ملی و مذهبی و دینی نوشته شود. مقام معظم رهبری دستور دادند كه از مفاخر كشور تجلیل شود و مفاخر كشور جزء وظایف ملی و در راستای رهنمودهای مقام معظم رهبری و سیاست ها و اصول نظام است.

مقام معظم رهبری همگان را به حفظ و ترویج رسم الخط ایرانی و به تبیین برتری های آن سفارش كردند و خواستار اشاعه كتابت كاتبان ایرانی و مفاخر ملی از جمله مرحوم میرزا احمد نی ریزی شدند. مرحوم میرزا احمد نی ریزی از سرآمدان خطاطان و خوش نویسان قرآن مجید می باشد، مبدع شیوه خاصی در خط نسخ است كه به خط نسخ ایرانی شهرت یافته و مقام معظم رهبری در مورد وی چنین نوشته: «مرحوم میرزا احمد نی ریزی یك قله است. خصوصیات این بزرگوار در این حد است، یعنی واقعاً در خط نویسان در نسخ ایرانی هیچ كس مثل احمد نی ریزی به گواهی كسانی كه وارد در این زمینه هستند نیامده است .

لذا این طرح این را می گوید كه ما به جای كتابت قرآن توسط دیگران كه امروز میلیون ها نسخه از خط عثمان طه چاپ می شود، عثمان طه در سال ۱۹۸۸ به عربستان مهاجرت می كند و الان در چاپخانه قرآن كریم ملك فهد مشغول به كار است. درست است كه امتیازات و ویژگی هایی دارد، اما اشكالاتی دارد. متأسفانه تبلیغات گسترده ای علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی صورت می گیرد. بحث ایران هراسی یكی از این مباحث است. عزیزان توجه بفرمایید! راه مبارزه نهایی علیه تكفیر افزون بر جانفشانی مدافعان حریم و حرم كار فرهنگی است. اینها تبلیغ می كنند كه قرآن شیعیان غیر از قرآن ماست. ما با برند ایرانی، با چاپ قرآن كریم كه مورد رضایت و خواست مقام معظم رهبری است، ان شا ءالله این قرآن را چاپ كنیم و هدیه ما به سایر مسلمان ها چاپ قرآن ایرانی توسط مفاخر ایرانی باشد كه ان شا ءالله من در رابطه با توضیحات بیشتر خدمتتان مطالب دیگری را در صورت نیاز عرض می كنم كه ان شا ءالله ما بتوانیم از شخصیت های داخلی بیشتر استفاده كنیم و بر تولید داخلی تمركز كنیم كه یكی از دغدغه های مقام معظم رهبری می باشد.

رئیس ـ متشكریم. اگر مخالف صحبت می كند بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای لاهوتی مخالف هستند.

رئیس ـ آقای لاهوتی بفرمایید.

مهرداد بائوج لاهوتی (لنگرود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دوستان! مطالبی را كه طراحان فرمودند، در هر صورت برخی از مطالب خیلی مرتبط با این موضوع نبود. اولاً كه بحث ایران هراسی را مطرح كردند، واقعاً من می خواهم عرض كنم كه امروز در دنیا اصلاً بحث ایران هراسی وجود ندارد، بلكه جمهوری اسلامی در دل تمام مستضعفین جهان و تمام آزادگان جهان جا دارد. این چه حرفی است كه ما خودمان داریم یك القاب و صحبت هایی را مطرح می كنیم كه به نفع جمهوری اسلامی نیست، این یك نكته.

نكته دوم؛ اینجا چه فوریتی دارد؟ طراح محترم در مورد فوریت این موضوع نگفتند، چون ما امروز بحث محتوایی نداریم، بحث فوریت این موضوع را داریم. چه فوریتی دارد كه ما كلام الله مجید را كه تا امروز با خط های مختلفی در كشور چاپ می شد، ما مثلاً در عرض یك ماه آینده، معنی اش این است، در آیین نامه آمده كه اگر تصمیمی نگیریم خسارت و خسرانی به كشور وارد می شود. من از طراح محترم استدعا دارم، واقعاً عنایت بفرمایند، یا موافق محترم كه می خواهند صحبت كنند بگویند كه اگر ما در یك ماه آینده این كار را نكنیم چه خسران و ضرری به كشور وارد می شود؟

نكته سوم بحث انحصار است. ما رسم الخط نی ریزی را رد نمی كنیم و واقعاً مطلب درستی است، اما واقعاً همه چاپ را در یك رسم الخط منحصر كنیم، به نظر من كار درستی نیست. شك نكنید قطعاً شورای نگهبان هم این انحصار را رد خواهد كرد. بنابراین این انحصار كار درستی نیست، جلوی خلاقیت، نوآوری و استعدادهای جدید را خواهد گرفت. من خواهش می كنم دوستان اجازه بدهند این طرحی كه مطرح شده به صورت عادی مطرح شود و با یك فرصت، حوصله، تفكر و دقت بیشتری ان شا ءالله موضوع در كمیسیون فرهنگی مجلس بررسی شود. من خواهش می كنم به فوریت این طرح علی رغم اینكه موضوعش قابل بحث و رسیدگی است، دوستان به فوریت آن رأی ندهند. جناب آقای وكیلی! ممكن است ما با عجله تصمیمی بگیریم كه این تصمیم نادرست باشد، متشكرم.

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای داداشی موافق هستند.

رئیس ـ آقای داداشی بفرمایید.

ولی داداشی (آستارا) ـ بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین

خدمت همه همكاران و ملت شریف ایران سلام و عرض ادب دارم. این طرحی كه دوستان عزیز مطرح كردند طرح بسیار خوبی است. تبلیغات گسترده ای بر علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی دارد صورت می گیرد و یكی از راهكارهای مبارزه با این تبلیغات گسترده همین طرحی است كه دوستان مطرح كردند. بحث ایران هراسی را داریم كه یكی از مباحث مهم است. راه مبارزه با تكفیر و تكفیری ها را داریم كه حتماً باید روی آن كار كنیم. جانفشانی كه مدافعان حرم كردند، این یك كار فرهنگی را می طلبد و شما می دانید كه تكفیری ها ما را كافر می دانند و می گویند كه اینها اعتقادی به قرآن كریم ندارند و می گویند كه اینها فقط به دامن اهل بیت چسبیدند و كاری با قرآن كریم ندارند.

یكی از راههایی كه ما می توانیم با تفكر داعش و داعشیسم در دنیا مبارزه كنیم این است كه این قانون را تصویب كنیم و نشان بدهیم كه بالاخره ما دوچندان به قرآن كریم اعتقاد داریم. ما باید از شخصیت های داخلی خودمان استفاده كنیم و ما خطاطان بسیار قوی در كشور داریم كه حالا من نمی خواهم اسم هایشان را در اینجا مطرح كنم. از خطوط این عزیزان باید استفاده شود و تولید داخل كه بالاخره اگر قرار است قرآن كریمی طبع و مطبوع شود، بالاخره یك تولید داخلی است كه دغدغه مقام معظم رهبری هم بوده و ضمناً ما داریم با این كارمان از مفاخر خطی و دینی خودمان تجلیل می كنیم كه از سفارشات مقام معظم رهبری و بزرگان دینی بوده است.

جمله ای كه مقام معظم رهبری دارند كه: «مرحوم میزا احمد نی ریزی یك قله است. خصوصیات این بزرگوار در این حد است، یعنی واقعاً در خط نویسان در نسخ ایرانی هیچ كس مثل احمد نی ریزی به گواهی كسانی كه وارد در این زمینه هستند نیامده است . پس ما بیاییم از فوریت این طرح دفاع كنیم. تشكر می كنم.

رئیس ـ متشكریم، حضار ۲۱۱ نفر، یك فوریت این طرح را به رأی می گذاریم. نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. به صورت عادی در كمیسیون فرهنگی بررسی می شود. میهمانان را بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

فهرست گروههای میهمان جلسه علنی امروز عبارتند از:

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه شهید فرجی از منطقه (۹) تهران.

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه اتحاد نوین از منطقه (۷) تهران.

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه حقیقت از منطقه (۱۲) تهران میهمانان جناب آقای داود محمدی نماینده محترم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس هستند. خیلی خوش آمدید.

 

۵ ـ ناطقین جلسه آقایان: سیدحسن حسینی شاهرودی، حسن لطفی، احمد صفری، علیرضا سلیمی و محمود صادقی

رئیس ـ سخنرانان را بفرمایید.

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ناطقان میان دستور جلسه علنی امروز عبارتند از:

ـ آقای سیدحسن حسینی شاهرودی نماینده محترم شاهرود.

ـ آقای حسن لطفی نماینده محترم رزن.

ـ آقای احمد صفری نماینده محترم كرمانشاه.

(كه هر كدام هفت دقیقه وقت دارند)

ـ آقای علیرضا سلیمی نماینده محترم محلات و دلیجان.

ـ آقای محمود صادقی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس.

(كه هر كدام پنج دقیقه وقت دارند)

جناب آقای حسینی شاهرودی نماینده محترم شاهرود در خدمتتان هستیم.

(در این هنگام آقای مسعود پزشكیان «نایب رئیس اول ریاست جلسه را به عهده گرفتند)

سیدحسن حسینی شاهرودی (شاهرود، میامی و بسطام) ـ

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم

«الصلاه و السلام علی رسول الله و علی آله الطیبین الطاهرین و علی الامام الراحل و الامام الحاضر و شهداء و الصدیقین

در آستانه (۱۳) رجب سالروز میلاد باسعادت مولی الموحدین، امیرالمؤمنین علی (علیه السلام)، این ایام را تبریك عرض نموده و در این ماه خدا توفیق عبادت و بندگی و تقرب به او را برای همه مؤمنین مسئلت دارم.

حمد و سپاس خداوند منان را كه نعمت ولایت را به عنوان موهبتی بزرگ بر ملت ما ارزانی داشت و عزت، عظمت، اقتدار و آزادگی را ازآنِ مردم ما نمود. مردمی فداكار كه هوشمندانه در همه برهه ها و صحنه های حساس كشور حضور مسئولانه دارند. سخن از مردمی است که گوش به فرمان امام و رهبری در كوران حوادث و در فراز و نشیب های تلخ و شیرین روزگار آبدیده شده اند. این ملت بی بدیل به شایستگی از همه جریانات مطلع اند و به خوبی سره را از ناسره می شناسند و آنچه را دسته ای در سیاهی شب و سبیل فكر، سلیقه و باند و گروه رنگ آمیزی می كنند، در روشنایی افكار واقعی عاشقان نظام و انقلاب و امام رنگ می بازد. حال چگونه باید پاسخ صبر و بردباری این ملت را داد و چگونه باید حق واقعی آنان را از كرامت انسانی ادا نمود؟

قطعاً نسخه شفابخش نجات کشور از وضع موجود، تغییر نگاه مسئولان و کارگزاران نظام در اداره کشور و روحیه انقلابی و مدیریت جهادی است و بی شک با اعتقاد به رویکرد اساسی است که می توان نظام های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی را بر محوریت فرهنگ غنی ایرانی ـ اسلامی تدوین و استوار ساخت. ایران که امروزه به عنوان کشوری باثبات، مقتدر و تأثیرگذار در منطقه و عرصه بین الملل شناخته می شود، به برکت روحیه انقلابی و مجاهدت های خاموش رزمندگان این مرز و بوم به این قله رفیع دست یافته است.

لازم است بدانیم كه مردم ما از برخی کمبودها ناراحت نیستند، بلکه از بی عدالتی، فساد و حرام خواری ها به ستوه آمده اند. البته دولت محترم نیز در عمر نزدیك به چهارساله خود اقدامات مثبتی را در دستور كار خود داشته است. سیاست های انقباضی دولت در دو حوزه پولی و مالی موجب کاهش تورم و ثبات نسبی شد که البته با رکود اقتصادی نیز همراه بوده است. افزایش تولید و صادرات در بخشهای نفت و گاز و بازپس گیری بازار نفت جهانی، اجرای طرح تحول سلامت و گسترش خدمات ارزان قیمت بهداشتی و درمانی در سراسر کشور از دستاوردهای مثبت دولت محترم بوده است. اما به تعبیر رهبر انقلاب ضعف ها و قوت ها را باید در کنار هم ببینیم كه با وجود نقاط قوت در دستگاه اجرایی كشور، نقاط ضعف فراوانی نیز به چشم می خورد كه موجب گلایه مندی مردم گردیده است.

ببینیم كه چرا دولت ها در صدد اصلاح و کارآمدی نظام بانکی برنیامده اند؟ چرا نظام جامع مالیاتی که موجبات عدالت مالیاتی و کاهش فرارهای مالیاتی را فراهم می آورد به اجرا در نیامده است که فشار آن بر گُرده تولیدکنندگان و طبقات ضعیف سنگینی کند؟ چرا دولت ها زیر بار حذف یارانه اقشار پردرآمد نمی روند؟ چرا اراده ای برای اجرای قانون رفع موانع تولید که بر پایه حمایت از کالای ایرانی بنیان شده است و موجب رقابت کالای ایرانی با مشابه خارجی آن در بازار می گردد و زمینه های گسترش قاچاق را بر می چیند وجود ندارد؟ چرا رشد اقتصادی اعلام شده اثرات خود را در سفره های مردم نمایان نكرده است؟

متأسفانه کماکان شاهد اجرای سیاست های متضاد اقتصادی در بخشهای مختلف هستیم و سیاست دربهای باز که مناطق آزاد را در برابر تولید داخلی قرار داده است و از اهداف خود دور افتاده و دروازه قاچاق رسمی کالا شده، یکی از این موارد است. علی رغم دستورات اکید رهبری مبنی بر غیرمشروع بودن واردات کالاهای دارای مشابه داخلی، همچنان مجلس شورای اسلامی در انتظار عزم دولت محترم جهت ارائه لایحه ممنوعیت ورود این دسته از کالاها به داخل کشور است.

اصل (۴۴) قانون اساسی که در گذشته و حال با ضعف هایی در حیطه عمل همراه بوده است موجب گردیده تا بانک ها و شرکتهای دولتی به حالت شبه دولتی یا خصولتی تبدیل گردد و کماکان در سیطره دولت ها باقی بماند و از چشم دستگاه های نظارتی و مجلس پنهان شود.

اما چند كلامی از دردهای استان و حوزه انتخابیه ام؛

استان سمنان با وجود ظرفیت های فراوان کشاورزی، معدنی، صنعتی، گردشگری و نیروی انسانی متخصص و کارآمد نتوانسته جایگاه مناسبی را در جدول توسعه کشور به دست آورد و از عدم توسعه و توازن منطقه ای خصوصاً در بین شهرهای شرقی با مرکز استان به شدت رنج می برد. سیاست های غلط همه دولت ها در تمرکز ثروت، قدرت و صنعت در پایتخت و مراکز استان ها موجب کوچ جمعیت از روستاها به شهرها و از شهرها به مراکز استان و کشور گردیده، به طوری که رشد جمعیت در بعضی از شهرهای شرق استان، از بسطام، مجن، كلاته خیج، رودیان و بیارجمند تا فرومد، كالپوش و طرود در (۴۰) سال گذشته منفی و در برخی از روستاها موجب تخلیه سکنه آن گردیده است.

استانی که بنا بر اعلام مسئولان استانی، دومین استان از جهت کاهش نرخ بیکاری در کشور معرفی می گردد، در شهرهای شرقی آن نرخ بیکاری بیش از (۲۰) درصد است و این مسأله منجر به افزایش فقر و فساد و جرم و آمار فزاینده طلاق در شهرهای شرقی این استان گردیده است.

 در سالهای گذشته شاهرود و میامی به بهانه تبدیل شدن به قطب کشاورزی از استقرار صنایع متعدد و اشتغال زا محروم ماند، اما مع الوصف هیچ اقدام مؤثری در جهت تقویت کشاورزی نوین، تغییر نوع کشت، آموزشهای لازم به کشاورزان و تخصیص منابع و اعتبارات دولتی برای حمایت جدی از آنان صورت نپذیرفت، در حالی که می توانست با رصد و تکمیل زنجیره های مزیت دار اقتصادی در حوزه های کشاورزی، معدنی و صنایع تبدیلی و همچنین تقویت صنعت گردشگری موجبات اشتغال پایدار هزاران نفر و ارتقای معیشت مردم را فراهم نماید.

اندک زیرساخت اقتصادی ایجاد شده در دوران ستمشاهی مثل معادن زغال سنگ و کارخانه قند که بیش از (۳۰) هزار اشتغال مستقیم و غیرمستقیم را فراهم آورده بود در شرف تعطیلی است و کارگران زحمتکش و صبور آن یا اخراج شده و یا ماه ها است که از دریافت حقوق و مطالبات شان محروم مانده اند و در عذابند.

فرودگاه مرکز استان با صرف هزینه های دولتی در کوتاه ترین زمان ممکن در حالی توسط ریاست محترم جمهور افتتاح می شود که تنها فرودگاه عملیاتی استان است که (۲۵) سال قبل بدون صرف هر گونه اعتبار دولتی و صرفاً با همت و غیرت مردم مظلوم شهرستان ایجاد شد تا بتوانند محصولات تازه خوری کشاورزی و باغی خود را که از مطلوبیت بالایی برخوردار است به بازارهای جهانی عرضه کنند، به علت عملیاتی نشدن پایانه صادراتی و استقرار مرز هوایی دچار موانع عدیده ای گردیده است.

پروژه خودروسازی که حدود (۱۰) سال پیش و در دولت قبل بنا بود برای کاهش بیکاری فزاینده ابتدائاً در شرق استان احداث و راه اندازی شود، بعداً بین چهار شهرستان استان تقسیم شد و در نهایت با نگاه تمرکزگرایانه در طول این سال ها، در هفته ای كه گذشت شاهد افتتاح (۱۰۰) درصدی آن در مركز استان توسط ریاست محترم جمهور بودیم.

جناب آقای رئیس جمهور! مردمی که در انتخابات سال ۹۲ با امید رفع تبعیض و بی عدالتی و بی تدبیری و توزیع و توسعه غیرمتوازن بیشترین درصد آرا را در کل استان به شما اختصاص دادند، اکنون بعد از گذشت قریب به چهار سال و یا به تعبیر دیگر بعد از (۳۸) سال (امیرآبادی فراهانی ـ خیلی ممنون جناب آقای حسینی) هیچ دستاورد ملموس و پروژه تأثیرگذاری را که موجب بهبود وضعیت معیشت مردم گردد و درد بیکاری جوانان را التیام بخشد، شاهد نیستم. امید است تا فرصت خدمت باقی است، ناجی و دست گیر مردم باوفا و به تعبیر مقام معظم رهبری (امیرآبادی فراهانی ـ جناب آقای حسینی تشكر می كنیم) مردم باصفای خطه معلمان دین و اخلاق باشید و وفاق و همدلی و محبت را كه از دوران گذشته خدشه دار گردیده برای مردم شریف و ولایتمدار استان به ارمغان آورید.

در پایان ضمن محکوم کردن اقدام اخیر آمریکا در حمله به سوریه، همان گونه كه رهبری معظم انقلاب نیز فرمودند، جمهوری اسلامی نشان داده که با اینگونه حرفهای بی ربط و کارهای غلط از میدان به در نمی رود (امیرآبادی فراهانی ـ خیلی ممنون جناب آقای حسینی، از شما تشكر می كنیم وقتتان تمام شده) و مردم و مسئولانی که به انقلاب اعتقاد دارند با توکل بر خدا در مقابل تهدیدات عقب نخواهند نشست. والسلام علیكم و رحمه الله

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ خیلی ممنون. ناطق بعدی جناب آقای حسن لطفی نماینده محترم رزن هستند. جناب آقای لطفی بفرمایید.

حسن لطفی (رزن) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

«لا یكلف الله نفساً الی وسعها

با سلام و درود به ارواح پاك شهدا و امام شهدا و ادای احترام به پیشگاه مقام معظم رهبری، ولادت باسعادت مولای متقیان علی (علیه السلام) و سال نو را به حضور نمایندگان محترم و مردم شریف ایران علی الخصوص مردم فهیم شهرستان رزن تبریك عرض نموده و از خداوند متعال برای آنها سعادت و بهروزی را مسئلت می نمایم.

سالی كه در ابتدای آن هستیم از سوی مقام معظم رهبری سال «اقتصاد مقاومتی، اشتغال و تولید نامگذاری شده است. این نامگذاری در ادامه سلسله نامگذاری های سنوات گذشته مانند «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل و پیش از آن «حماسه اقتصادی و كار و تلاش مضاعف و شكوفایی و نوآوری است كه همگی نشان از توجه ویژه معظم له به وضعیت اقتصاد و معیشتی مردم است.

یكی از اهداف برنامه اقتصادی اسلام فراهم كردن زمینه مناسب برای بروز خلاقیت های متفاوت انسانی است و بدین جهت تأمین امكانات مساوی و متناسب و ایجاد كار برای همه افراد و رفع نیازهای ضروری جهت استمرار حركت تكاملی او بر عهده حكومت است.

یكی دیگر از خواسته های به حق مردم از آرمانهای اصلی انقلاب اسلامی، همانا عدالت اجتماعی، كاهش فاصله طبقاتی و توزیع عادلانه ثروت در بین مردم است. اما پدیده های ناخوشایندی چون فساد اداری، مالی، اقتصادی، بیكاری و آسیب های اجتماعی ناشی از آن، رانت خواری، اشرافی گری و خودبرتربینی و پیامدهای منفی ناشی از آنها، اقتصاد سالم و عدالت اجتماعی را به بیراهه كشانده و مانع تحقق آنها شده و می شود.

عدم موفقیت در اجرای اصول (۲۸)، (۲۹)، (۳۰) و (۳۱) قانون اساسی در خصوص تأمین شرایط كار برای همه افراد جامعه، برخورداری از تأمین اجتماعی مناسب، آموزش و پرورش رایگان، تأمین مناسب مسكن با نیاز هر فرد به خانواده ایرانی مبین این واقعیت ها می باشد.

كامیابی در حوزه های مختلف و به ویژه در حوزه اقتصادی به اراده قوی و واقعی و مدیریت علمی و قوانین شفاف در سطوح مختلف قدرت و در گستره همه قوا و نهادها نیاز دارد. این اراده و اقدام عملی می تواند زمینه های شكوفایی اقتصادی و عدالت اجتماعی كه منجر به بهبود معیشت مردم می شود را فراهم نماید. این وظیفه نمایندگان، دولتمردان و حاكمان است كه با فراهم نمودن شرایط زیر زمینه تحقق شعار مقام معظم رهبری را فراهم نمایند:

یك؛ اصلاح كلیه قوانین اعم از قوانین بانكی، قوانین كار و تأمین اجتماعی، قوانین امور مالیاتی و سایر قوانین.

دوم؛ مبارزه قاطع و بدون ملاحظه با فساد اداری، مالی، اقتصادی و قاچاق كالا و ارز.

سوم؛ شفاف سازی در كلیه فعالیت های اقتصادی اعم از بانك ها، بیمه ها، شركت های دولتی و خصوصی.

چهارم؛ اهتمام جدی به ایجاد اشغال و رفع فقر و بیكاری و آسیب های اجتماعی ناشی از آن.

پنجم؛ تضمین امنیت، سرمایه گذاری، رقابتی كردن فعالیت های اقتصادی و حذف رانت خواری.

ششم؛ پرهیز از اشرافی گری و خودبرتربینی و احترام به خرد جمعی.

اینجانب ضمن ارج نهادن به خدمات ارزشمند دولت محترم تدبیر و امید در عرصه های مختلف، چند نكته را به وزرای محترم متذكر می شوم:

وزیر محترم جهاد كشاورزی! تا كی كشاورزان شهرستان رزن تاوان سنگین عدم برنامه ریزی، عدم تضمین قیمت های محصولات كشاورزی، نبود الگوی كشت مناسب و عدم حمایت بیمه شما را خواهند پرداخت؟

وزیر محترم تعاون، كار و رفاه اجتماعی! جوانان بااستعداد و بیكار شهرستان رزن همچنان در تب بیكاری می سوزند. شما بر اساس بند (۲) اصل (۴۳) قانون اساسی كدام وسیله و شرایط كار را برای افراد فاقد كار در این شهرستان فراهم كرده اید؟

وزیر محترم راه و شهرسازی! راههای شهرستان رزن در حال تخریب بوده و هر ساله به قربانیان آن اضافه می شود و دریغ از یك برنامه ریزی منسجم و كارآمد برای بازسازی آنها.

وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت! این شایسته نظام جمهوری اسلامی ایران نیست كه شركتهای خودروسازی علی الخصوص ایران خودرو و سایپا با استفاده از قطعه های مردود داخلی و خارجی، ارابه های آدمكش را روانه جاده ها كرده و سالیانه دهها هزار نفر را كشته و معلول می نماید.

در پایان از رئیس جمهور محترم، نمایندگان محترم مجلس و وزیر محترم آموزش و پرورش استدعا دارم كه عنایت ویژه ای به وضعیت معیشت فرهنگیان كشور داشته و برای یك بار هم كه شده به این وضعیت خاتمه دهند. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ از جناب آقای لطفی نماینده محترم رزن به خاطر رعایت وقت تقدیر و تشكر داریم. ناطق بعدی جناب آقای احمد صفری نماینده محترم كرمانشاه هستند. آقای صفری به جایگاه تشریف بیاورید، بفرمایید.

(در این هنگام آقای علی مطهری «نایب رئیس دوم ریاست جلسه را به عهده گرفتند)

احمد صفری (كرمانشاه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمدلله رب العالمین

با سلام و درود به روح پرفتوح معمار كبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (رحمه الله علیه) و با سلام به ارواح شهدای صدر اسلام و انقلاب به ویژه شهدای مدافع حرم و با آرزوی طول عمر پربركت برای مقام معظم رهبری، عرض سلام و ادب و احترام به محضر مردم شریف ایران اسلامی خصوصاً مردم متدین، شریف، میهمان نواز و شهیدپرور استان كرمانشاه.

فرا رسیدن بهار طبیعت و سال جدید را به ملت شریف ایران اسلامی و همكاران عزیزم در مجلس شورای اسلامی تبریك عرض می نمایم.

همكاران گرامی! ثبات بی نظیر جمهوری اسلامی ایران در منطقه ناشی از حضور آگاهانه مردم در بزنگاه های تاریخی و ایستادگی و استقامت آنان بر آرمانهای انقلاب اسلامی و باقی ماندن خود بر پیمانی است كه با امام، شهدا و رهبری بسته اند.

اما آنچه دل مردم را به درد می آورد بی عدالتی و تبعیض در نظام برنامه ریزی و بودجه ریزی کشور است. به نظر می رسد نظام بودجه ریزی کشور طی این سال ها نتوانسته به اهداف مورد نظر خود برسد. اگر غیر از این بود الان نباید شاهد شکاف عمیق درآمدی و توسعه نیافتگی بسیاری از استان ها خصوصاً استانهای مرزی كشور باشیم.

بنده به عنوان فرزند كوچكی از خطه غرب كشور شرمسار پدران و مادرانی هستیم كه به دلیل همین نگاه ناعادلانه در نظام بودجه ریزی و مبتنی بر چانه زنی، شاهد مشکلات عدیده ای بر زندگی روزمره خود می باشند، خصوصاً مردم استان و شهر عزیزم کرمانشاه که به فرموده مقام معظم رهبری، «كرمانشاه سینه ستبر و چهره زیبای ایران اسلامی است .

متأسفانه در طی سالهای گذشته در استانهای مرزی غیربرخوردار بدیهی ترین پتانسیل های بالقوه آنها را نادیده گرفته اند تا جایی كه حتی مصوبات سفر پربرکت مقام معظم رهبری و مصوبات سفر ریاست محترم جمهوری به طور کامل عملیاتی نشده اند. اگر چنانچه این مصوبات اجرایی می شد الان شاهد نبودیم استانی همچون کرمانشاه در رتبه اول بیکاری کشور قرار گیرد، به گونه ای كه حتی فرزندان معظم شهدا و جانبازان عزیز با تحصیلات عالی با مشكل اشتغال و بیکاری دست و پنجه نرم کنند.

همكاران گرامی! به نمایندگی از مردمی صحبت می كنم كه در سالهای دفاع مقدس و دفاع از كیان ایران اسلامی از هیچ تلاش و كوششی دریغ نكرده اند، اما الان زیبنده نیست كه به پتانسیل های توسعه استان شان بی توجهی گردد. تغییر در پروژه راه آهن غرب کشور و تأخیر در تکمیل بزرگراه کربلا پیش از اینكه ظلم در حق مردم غرب كشور باشد، نگاه غیرکارشناسی به امنیت ملی و منافع ملی است. چون از این رهگذر و با تكمیل این پروژه ها شاهد توسعه ایران اسلامی و دستیابی به بازار عراق و تسریع در تردد زوار عتبات عالیات خواهیم بود.

از وزارت راه و شهرسازی و همچنین سازمان برنامه و بودجه کشور انتظار دارم كه به این مهم با تخصیص اعتبارات لازم توجه جدی نمایند. استان کرمانشاه با بهره مندی از پتانسیل های بالقوه خدادادی در زمینه آب و خاك و زمین های حاصل خیز و مستعد کشاورزی علی القاعده باید بخش عظیمی از امنیت غذایی مردم كشورمان را تأمین نماید، به طوری كه بتواند غذای (۱۰) درصد از جمعیت كشور را تأمین نماید. اما متأسفانه هم اکنون توان تولید غذای (۳) درصد از جمعیت استان را هم به طور كامل ندارد. استانی كه به طور تقریبی نزدیك به (۶) درصد آبها و زمین های قابل كشت كشور در آن قرار دارد، آیا وقت آن نرسیده كه به پتانسیل های توسعه استان در بحث كشاورزی و دامپروری توجه جدی شود تا از این طریق مهم بخشی از مشكلات بیكاری استان و كشور مرتفع گردد و هم گامی بلند در راستای امنیت غذایی كشور و تحقق اقتصاد مقاومتی برداشته شود؟

وزارتخانه های نیرو و جهاد کشاورزی می بایست اهتمام جدی نمایند تا با سرمایه گذاری های لازم در روند تسریع سدهای استان و انتقال آب سد سیروان به شهرستانهای روانسر و دشت های سنجابی و ماهی دشت و همچنین استفاده از شیوه های نوین آبیاری تحت فشار زمینه ارتقا، بهره وری و افزایش راندمان تولید را در دستور کار قرار دهند.

در اینجا لازم می دانم از تلاشهای دولت تدبیر و امید خصوصاً رئیس جمهور محترم جناب آقای دكتر روحانی در راستای کاهش تنش های بین المللی و همچنین مهار تورم و افزایش نرخ رشد اقتصادی در سطح ملی قدردانی نمایم.

اما از هیأت محترم دولت انتظار دارم با نگاهی ویژه به استان کرمانشاه در جهت رفع محرومیت، منطبق با اختیارات قانونی زمینه جبران عقب ماندگی های استان كرمانشاه را فراهم نمایند. مردم قدرشناس استان به دولت دل بسته اند، انتظار دارند در نظام بودجه ریزی به استانهای كمترتوسعه یافته كه در شرایط بحرانی از نظر اشتغال و بیكاری قرار دارند نگاه عادلانه تری صورت پذیرد.

جناب آقای طیب نیا وزیر محترم اقتصاد و دارایی! از شما انتظار داریم نسبت به واگذاری مشکوک پالایشگاه کرمانشاه و حراج آن توسط شرکت خصوصی سازی كه به نوعی به رهاسازی معروف شده است جلوگیری فرمایید، چون خریدار هیچ گونه اهلیت مدیریتی و خوشنامی مالی ندارد.

تکمیل پروژه های نیمه تمام استان، پالایشگاه آناهیتا، قطار شهری كرمانشاه و تكمیل سدهای نیمه تمام از مطالبات جدی و به حق مردم استان كرمانشاه است. شاید از این طریق بخشی از مشكلات استان مرتفع گردد.

اما در بخش صنعت و تولید كه علی القاعده بخشی از مشكلات اشتغال و بیكاری استان كرمانشاه باید با رونق این بنگاه ها مرتفع گردد و ركود از یك سو و بروکراسی بسیار پیچیده و نفس گیر سیستم بانکی كشور از سوی دیگر در عدم حمایت به موقع از بخش صنعت و تولید باعث گردید كه بخش عظیمی از بنگاه های اقتصادی استان به دلیل عدم حمایت به تعطیلی كشیده شوند. متأسفانه در این سال ها به دلیل ناقص اجرا شدن قانون مالیات ها، فشار مضاعفی بر بنگاه های اقتصادی وارد شده است، به طوری كه سالیانه حداقل (۱۲) درصد افزایش مالیاتی داشته ایم، ولی بار اصلی این مالیات ها بر دوش صنایع و بنگاه های فعلی است و منابع جدید مالیاتی كمتر مورد توجه قرار گرفته است. استان كرمانشاه در زمره سه استانی كه به عنوان پایلوت طرح جامع اطلاعات مالیاتی بوده كه مطابق قانون باید مالیات علی الرأس بعد از سه سال پایان داده شود، اما هنوز این مهم مورد توجه قرار نگرفته كه در این رابطه از وزیر محترم اقتصاد و سازمان مالیاتی كشور انتظار دارم از اختیارات ویژه خود استفاده نمایند تا از فشار مضاعف بر پیكره تولید و صنعت استان جلوگیری شود.

اما در استان كرمانشاه علاوه بر چالش های یادشده نسبت به نخبگان و نیروهای متخصص و فرزندان برومند و شایسته این دیار نیز در هرم تصمیم گیری و تصمیم سازی استان و كشور در طی سالهای گذشته بی مهری صورت گرفته است، به گونه ای كه هم اكنون بیشترین نیروهای غیربومی در رأس دستگاه های اجرایی استان قرار گرفته اند، تا جایی كه بسیاری از نخبگان استان بر این اعتقاد هستند بخش عظیمی از مشكلات كه هم اكنون مردم شریف استان كرمانشاه با آن دست و پنجه نرم می كنند ناشی از به كارگیری همین نیروهای كم توان غیربومی است كه به پتانسیل های توسعه استان اشراف كامل ندارند و عموماً این نیروها به برنامه ها و راهبردهای دولت تدبیر و امید نیز اعتقاد ندارند. بنابراین از رئیس جمهور محترم درخواست جدی دارم كه با صدور دستور ویژه به وزرای محترم مبنی بر به كارگیری نیروهای بومی توجه بیشتری به سرمایه های اجتماعی استان كرمانشاه، زمینه اعتماد آنها به دولت و خودباوری جوانان و فرزندان شایسته استان را فراهم نمایند.

در خاتمه عرایضم از آحاد مردم شریف و متدین میهن اسلامی به خصوص مردم فهیم استان كرمانشاه (امیرآبادی فراهانی ـ خیلی ممنون) تقاضامندم با حضور یكپارچه خود در انتخابات ریاست محترم جمهوری و شوراهای شهر و روستا برگ زرین دیگری به كارنامه درخشان میهن اسلامی اضافه نمایند. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ متشكریم. ناطق بعدی جناب آقای علیرضا سلیمی نماینده محترم محلات و دلیجان هستند. حاج آقای سلیمی! به جایگاه تشریف بیاورید كه در خدمتتان باشیم، بفرمایید.

علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

«و الحمدلله و الصلاه و السلام علی رسول الله و علی آله الطاهرین

نمایندگان محترم، ملت غیور ایران اسلامی! نكاتی را در این فرصت به استحضار می رساند:

۱ ـ میلاد موفور السرور مولی الموحدین، امام المتقین، یعسوب الدین، قره عین المحجلین را خدمت تمامی عزیزان تبریك عرض می كنم. الگوی حکومت علوی، الگویی بی بدیل برای بشریت تشنه عدالت و شیفته حقیقت است. علی (علیه السلام) امامی است که استفاده از هر ابزاری را برای حکومت جایز نمی دانست. باج دهی سیاسی برای تثبیت حکومت را برنتابید و با صدای بلند فریاد می زد: «أتأمرونی أن اطلب النصر بالجور ، من کسی نیستم که با ستم به دنبال موفقیت در عرصه سیاست و نشستن بر صندلی قدرت باشم.

 برادران عزیز، خواهران ارجمند! آیا بداخلاقی های رایج در عرصه انتخابات و غیر آن با این منطق و سنت منطبق است؟ چرا برخی به راحتی بیت المال را تبدیل به بیت الحال خود کرده و با استفاده از تریبون های ملی، منافع شخصی و حزبی خود را پی می گیرند؟ علی (علیه السلام) مقتدایی است که در راستای اجرای عدالت هیچ خط قرمزی را برنتابید، نه زیاده طلبی ویژه خواران متنفذ و نه عرق حمیت و عصبیت اخوت او را از پیگیری حقوق ملت باز نداشت. آهن تفتیده بر دست برادر زیاده خواه خود گذاشت و طرد ویژه خواران کار هر کس نیست. «الحق اوسع الاشیاء فی التواصف و أضیقها فی التناصف . سخن از عدل و داد عدالت زدن آسان است، اما در عرصه عمل مرد این میدان اندك است.

علی (علیه السلام) در دوران صدارت استفاده از حلال دنیا را بر خود حرام کرد. زهد امیر (علیه السلام) زهدی اختیاری بود نه از سر اجبار. می فرمود: «إن الله تعالی فرض علی ائمه العدل أن یقدروا علی انفسهم بضعفه الناس . پیشوای جامعه و مسئول باید زندگی خود را همتراز محرومین قرار دهد، نه آنکه قلم چرخانده و حقوق نجومی برای خود تصویب کند. عزیزی که در حکومت اسلامی شعار حکومت علوی می دهی! این شعار کجا و منزل کذا در منطقه فلان كجا؟ اتومبیل ما در حد ضعف الناس است؟ آیا ریخت و پاش های آنچنانی با روش علوی هماهنگ است؟ خوی اشرافیت در برخی چنان ریشه دوانیده که از بردن نام مستضعف خجالت می کشند. آقایان شنیدن نام فقر، بیکاری و رکود را برنتافته و می ترسند عیش شان منقص شود.

آه! عسل مصفا را به انگشت می گرفت و می فرمود چقدر شیرینی، اما هیهات كه علی (علیه السلام) از این عسل بنوشد. رشوه ای که در زرورق هدیه پوشانده شده بود را برگرداند و معطی را توبیخ کرد که علی را می فریبی؟ «أمختبطاً أنت ، آیا جن زده شده ای؟ امروز ما بیش از گذشته به مرور حیات سراسر درس آموز علوی به خصوص در عرصه حکومت نیازمندیم.

۲ ـ اقدامات اخیر دولت آمریکا نشان داد، امروز عرصه بین الملل دچار یک نوع آشفتگی و در هم ریختگی بی نظیر است. حمله به کشورهای مختلف به بهانه های واهی، تجهیز تروریست ها، حمایت مستقیم از آدمکشان حرفه ای را چگونه می توان توجیه کرد؟ زمانی که صدام جانی به صورت گسترده از سلاحهای شیمیایی استفاده کرد شما سینه چاکان کجا بودید؟ اصولاً چه کسی صدام را مجهز به سلاحهای ممنوعه کرد و دستیابی تروریست ها به سلاحهای پیشرفته را چه کسی تسهیل نمود؟ کدام کنوانسیون اجازه اقدامات خودسرانه و رفتارهای وحشیانه به شما داده است؟ چشم شما از کشتن مردم بی دفاع یمن و تخریب خانه های فلسطین و حملات انتحاری روزانه کور است؟ گوش شما صدای درد و رنج ایتام و زنان گرسنه و آواره را نمی شنود؟ آه! وجدان انسانی شما کجا رفت؟ این است آن حقوق بشر ادعایی و این، آن مدینه فاضله پوچ و تهی شما است؟!

آقای ترامپ! چه زود هویت خود را فاش کردی و چه سریع ددمنشی پنهان در لبخندهای زهرآگین خود را برملا کردی. امروز برای همگان روشن شد كه کدخدای مورد ادعا چه وقیحانه آدم می کشد.

ملت عزیز ایران! طرح تحریم های جدید بدون هیچ تردیدی نقض برجام است، (امیرآبادی فراهانی ـ خیلی ممنون جناب آقای سلیمی) سکوت و بی عملی در این میدان جز جری شدن این سفاکان نتیجه ای نخواهد داشت.

امسال سال تولید و اشتغال است، بیایید به جای تشکیل ستاد و سمینار، اقدام عاجل در این راستا انجام دهیم. امروز دیو رکود دست خود را بر سر اقتصاد ما انداخته، (نایب رئیس ـ تشكر می كنیم) تحرک بخشی به این بخش و جدی گرفتن اشتغال که از اهم مشکلات مردم است، ضرورتی انکارناپذیر است. (امیرآبادی فراهانی ـ خیلی ممنون) آخرین جمله ام را عرض كنم، ارائه آمار اشتغال شغل ایجاد نمی كند. (نایب رئیس ـ جناب آقای سلیمی وقتتان تمام است) پرداخت تسهیلات به طور مؤثر صورت نمی پذیرد، واردات كمر تولید ملی را شكسته و قاچاق ستون فقرات اقتصاد ملی را نشانه گرفته است. والسلام علیكم و رحمه الله

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ خیلی ممنون، متشكریم. ناطق بعدی جناب آقای محمود صادقی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس هستند. جناب آقای صادقی به جایگاه تشریف بیاورید، بفرمایید.

محمود صادقی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

«إنما ولیكم الله و رسوله و الذین آمنوا الذین یقیمون الصلاه و یؤتون الزكاه و هم راكعون

با تبریک ولادت امام علی (علیه السلام)، این الگوی فداكاری برای استقرار مکتب، بردباری، برای حفظ وحدت و زمامداری برای اجرای عدالت، برای همه نمایندگان عزیز در سال جدید آرزوی موفقیت دارم و برای مردم ایران و نظام جمهوری اسلامی آرزوی سالی موفق به ویژه در برگزاری دو انتخابات مهم پیش رو دارم. ان شا ءالله این دو انتخابات به صورتی عادلانه، رقابتی و با نهایت دقت و سلامت برگزار شود و در همه فرآیندهای انتخابات اعم از فرآیندهای اجرایی و نظارتی مرّ قانون رعایت گردد و همچنین همه نامزدها از امکانات برابر چه در تبلیغات و چه در سایر امکانات برخوردار باشند، به ویژه در بهره برداری از دستگاه های عمومی و دولتی نظیر صدا و سیمای جمهوری اسلامی در تبلیغات مطابق سیاست های کلی نظام، رعایت عدالت با دقت مد نظر قرار بگیرد.

رئیس محترم مجلس شورای اسلامی در هفته گذشته با غیرعلنی كردن مجلس اظهارات بسیار مهمی را مطرح كردند. ایشان با برشمردن (۲۲) چالش بزرگ در کشور، مجلس را به بازنگری در شیوه کار خود دعوت کردند و به خصوص فعال تر شدن کمیسیونهای تخصصی را پیشنهاد کردند.

بنده فكر می كنم برای مواجهه با این چالش ها حتماً متناسب با پیشنهاد ایشان باید قوه قانونگذاری کشور یك بازنگری اساسی در شیوه کار خودش انجام دهد. متأسفانه آحاد نمایندگان نه در ایفای نقش قانونگذاری و نه در ایفای نقش نظارتی کنش فعالی ندارند. غالباً ما با طرح ها و لوایح از پیش تدوین شده مواجه هستیم و در صحن مجلس هم از امکان مناسبی برای اظهار نظر تخصصی برخوردار نیستیم.

الکترونیکی شدن و مكانیزه شدن کارها اگرچه به تسریع امور کمک می کند، اما مانعی برای ایفای نقش نمایندگان در فرآیند قانونگذاری شده است.

ساز و کارهای مدیریتی و اجرایی مجلس از شفافیت لازم برخوردار نیستند، به عنوان نمونه ما نمایندگان حتی نمی دانیم كه ماهانه چه مقدار و بابت چه مواردی به حساب ما واریز می شود، تا اینکه مثلاً در مقابل این واریزها بعد از چهار سال پاسخگوی نهادهای نظارتی باشیم.

در فرآیند قانونگذاری اشکالاتی به چشم می خورد، مخصوصاً آیین نامه داخلی مجلس با دقت لازم رعایت نمی شود. به عنوان نمونه در بررسی لایحه بودجه سال ۹۶ نقیصه هایی به چشم می خورد که من به خصوص از هیأت رئیسه محترم مجلس درخواست می کنم به این نکات توجه بفرمایند و این عیوبی که حداقل از دید این حقیر وجود دارد را مد نظر قرار بدهیم و اصلاح کنیم.

به طور خیلی مشخص در فرآیند بررسی تبصره (۲۱) لایحه بودجه ۹۶ چه در کمیسیون تلفیق مجلس و چه در صحن مجلس و حتی پس از تصویب و ابلاغ قانون بودجه نقیصه های عجیبی به چشم می خورد. اولاً بعد از تصویب تبصره (۲۱) که ناظر بر ممنوعیت سپرده گذاری توسط دستگاه های اجرایی است، به طور عجیبی رئیس یکی از قوای دیگر هیأت رئیسه را فرا می خواند و به تصویب این تبصره در کمیسیون تلفیق اعتراض می کند و این خیلی عجیب است و با اصل تفکیک قوا مغایرت دارد و بعد در فرآیند بررسی تبصره مداخلاتی به صورت غیر مطابق با آیین نامه صورت می گیرد و نهایتاً خیلی عجیب، من توجه همكاران گرامی را به این (نكته) جلب می كنم كه متن ابلاغ شده قانون بودجه ۹۶ را با متن تصویب شده در مجلس مقایسه کنید. (امیرآبادی فراهانی ـ خیلی ممنون جناب آقای صادقی) به طور مشخص قسمت صدر بند (۲) تبصره (۲۱) در بودجه ابلاغی حذف شده است، آن چیزی كه در مجلس تصویب شده بود. به هر حال این نقیصه ها وجود دارد، ما درخواست می كنیم كه در درجه اول برای مواجهه با این چالش های بزرگ مجلس روش كار خودش را اصلاح كند. ما در بُعد نظارتی هم از كنش فعالی برخوردار نیستیم. دیوان محاسبات ما را محرم نمی دانند و گزارش ها را به ما اعلام نمی كنند. (امیرآبادی فراهانی ـ خیلی ممنون جناب آقای صادقی) اخیراً بر اساس گزارشی که دیوان محاسبات ارائه کرده تخلفات گسترده ای به خصوص در نهادهایی که مدعی مبارزه با حقوق نجومی هستند به میزان (۱۰) برابر تخلفات حقوق نجومی در خود قوه قضائیه پرداخت های مازاد بر مصوب شده (نایب رئیس ـ جناب آقای صادقی متشكریم، وقتتان تمام است) (۲۸۵) میلیارد تومان مازاد بر حد قانونی به عنوان پاداشها و پرداخت های حقوق ویژه و فوق العاده پرداخت شده و ما نمایندگان باید از این مطلع باشیم تا بتوانیم نقش نظارتی خودمان را به درستی ایفا کنیم. متشكر هستم. والسلام علیكم و رحمه الله

نایب رئیس (مطهری) ـ تشكر می كنیم.

 

۶ ـ بیانیه تقدیر نمایندگان مجلس شورای اسلامی از عملكرد رسانه ملی در ایام نوروز سال ۱۳۹۶

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ آقای رئیس! (۲۱۳) نفر از همكاران عزیز بیانیه ای را امضا كردند و از صدا و سیما برای برنامه های شبكه های رادیو و تلویزیونی استانی در ایام نوروز تقدیر و تشكر كرده اند.

(امضاءكنندگان بیانیه عبارتند از آقایان: احد آزادی خواه، محمد آشوری تازیانی، علی ابراهیمی، علیرضا ابراهیمی، سیدمحمدجواد ابطحی، ابوالفضل ابوترابی، فریدون احمدی، قاسم احمدی لاشكی، سیدعلی ادیانی، ضیاءاله اعزازی ملكی، سیدحسین افضلی، نظر افضلی، عزیز اكبریان، قلی اله قلی زاده، محمدرضا امیرحسنخانی، حسین امیری خامكانی، سلام امینی، محمدنعیم امینی فرد، احمد اناركی محمدی، عبدالغفور ایران نژاد، مهرداد بائوج لاهوتی، روح الله بابائی صالح، سعید باستانی، علی بختیار، علی بختیاری، صدیف بدری، شهروز برزگركلشانی، علاءالدین بروجردی، محمدمهدی برومندی، حمید بنائی، سیدهادی بهادری، حسن بهرام نیا، محمود بهمنی، احمد بیگدلی، محسن بیگلری، عباس پاپی زاده بالنگان، نصراله پژمانفر، محمدرضا پورابراهیمی داورانی، عباسعلی پوربافرانی، شكور پورحسین شقلان، محمدعلی پورمختار، محمدرضا تابش، فرهاد تجری، نورمحمد تربتی نژاد، اكبر تركی، سیدقاسم جاسمی، غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، كاظم جلالی، محمدجواد جمالی نوبندگانی، عبداله حاتمیان، حسینعلی حاجی دلیگانی، محمد حسن نژاد، ابوالفضل حسن بیكی، شهباز حسن پور بیگلری، فریدون حسنوند، محمدحسین حسین زاده بحرینی، سیدحسن حسینی، محمد حسینی، سیدجواد حسینی كیا، روح الله حضرت پور طلاتپه، احمد حمزه، سیدعلاءالدین خادم، هدایت اله خادمی، محمد خالدی سردشتی، كارن خانلری، امیر خجسته، محمد خدابخشی، سلمان خدادادی، عبدالحمید خدری، حسن خسته بند، رسول خضری، ولی  داداشی، محمد  دامادی، یوسف داودی، محمدباسط درازهی، سیدكاظم دلخوش اباتری، محمد دهقانی نقندر، حبیب اله دهمرده، سیدمصطفی ذوالقدر، مجتبی ذالنوری، محمدابراهیم رضائی، مسعود رضایی، محمدرضا رضایی كوچی، عبداله رضیان، رحیم زارع، غلام محمد زارعی، محمدمهدی زاهدی، سیدجواد ساداتی نژاد، علی ساری، قاسم ساعدی، احمد سالك كاشانی، رمضانعلی سبحانی فر، محمدباقر سعادت، محمداسماعیل سعیدی، حسن سلیمانی، اصغر سلیمی، علیرضا سلیمی، علی محمد شاعری، غلامرضا شرفی، عین اله شریف پور، محمود شكری، حسینعلی شهریاری، سیدكمال الدین شهریاری، مهدی شیخ، رضا شیران خراسانی، مرتضی صفاری نطنزی، بهمن طاهرخانی، سیدصادق طباطبایی نژاد، قرجه طیار، علی عسگر ظاهری عبده وند، حیدرعلی عابدی، سیدمحمدباقر عبادی، اسداله عباسی، محمدقسیم عثمانی، عبدالرضا عزیزی، محمد عزیزی، سیداحسن علوی، محسن علی جانی زمانی، احمد علی رضابیگی، محمدجواد فتحی، سیدمهدی فرشادان، فردین فرمند، محمدحسین فرهنگی، فرهاد فلاحتی، حمیدرضا فولادگر، محمد فیضی زنگیر، نادر قاضی پور، سیداحسان قاضی زاده هاشم، سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی، علی قربانی، محمدحسین قربانی، اسداله قره خانی الوستانی، محمد قمی، هادی قوامی، غلامرضا كاتب، جواد كاظم نسب، شادمهر كاظم زاده، محمد كاظمی، علی كاظمی باباحیدری، سیدتقی كبیری، علی كرد، كورش كرم پور حقیقی، حمدالله كریمی، علی اكبر كریمی، جواد كریمی قدوسی، حبیب اله كشت زر، عامر كعبی، یحیی كمالی پور، جبار كوچكی نژاد ارم ساداتی، شهرام كوسه غراوی، محمدجواد كولیوند، مجید كیان پور، علی گلمرادی، عباس گودرزی، مسعود گودرزی، حسن لطفی، احمد مازنی، علیرضا محجوب، داود محمدی(قزوین)، اقبال محمدیان، جلال محمودزاده، محمد محمودی شاه نشین، جلیل مختار، احمد مرادی، علی محمد مرادی، منصور مرادی، اصغر مسعودی، محمدمهدی مفتح، سیدمهدی مقدسی، حسین مقصودی، الهیار ملكشاهی، محمدرضا ملكشاهی راد، ولی ملكی، محمدرضا منصوری، سیدفرید موسوی، سیدابوالفضل موسوی بیوكی، سیدناصر موسوی لارگانی، جلال میرزائی، سیدحمایت میرزاده، مجید ناصری نژاد، ولی الله  نانواكناری، علی نجفی خوشرودی، سیدحسین نقوی حسینی، محمود نگهبان سلامی، رامین نورقلی پور، حسن نوروزی، سیدراضی نوری، اردشیر نوریان، حسین نیازآذری، حبیب اله نیكزادی پناه، ذبیح نیك فر لیالستانی، همایون هاشمی، حسین هاشمی تختی نژاد، عدل هاشمی پور، نبی هزارجریبی، احمد همتی، محمد وحدتی هلان، علی وقفچی، علیم یارمحمدی، علی اصغر یوسف نژاد و همایون یوسفی.

خانمها: معصومه آقاپورعلیشاهی، سكینه الماسی، فریده اولادقباد، هاجر چنارانی، خدیجه ربیعی فرادنبه، زهرا  ساعی و زهرا سعیدی مباركه).

نایب رئیس (مطهری) ـ متشكریم. جناب آقای كاتب! میهمانان را معرفی كنیم.

دبیر (كاتب) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ـ مقدم جمعی از دانشجویان علوم سیاسی دانشگاه كپنهاگ كشور دانمارك در مجلس شورای اسلامی كه میهمانان جناب آقای دكتر وقفچی هستند را گرامی می داریم.

نایب رئیس (مطهری) ـ متشكریم.

 

۷ ـ طرح سؤال آقای جواد كریمی قدوسی نماینده مشهد و كلات از آقای علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی و نظر مجلس مبنی بر وارد نبودن سؤال

نایب رئیس (مطهری) ـ آقای كاتب! دستور بعدی را اعلام كنید.

دبیر (كاتب) ـ سؤالات جناب آقای جواد كریمی قدوسی نماینده محترم مشهد و كلات از وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی. جناب آقای دلخوش سخنگوی محترم كمیسیون اقتصادی! لطفاً هر سه سؤال را مطرح بفرمایید. من از همكاران استدعا می كنم، جناب آقای حسن پور! اجازه بدهید آقای وزیر گوش كنند. از جناب آقای طیب نیا هم خواهش می كنم كه مطالب را گوش كنند.

نایب رئیس (مطهری) ـ جناب آقای دلخوش! یك لحظه صبر كنید. دوستان سر جای خودشان مستقر باشند، اطراف آقای وزیر نباشند. لطفاً استماع بفرمایید كه متوجه سؤال بشوید، متشكر، بفرمایید.

سیدكاظم دلخوش اباتری (صومعه سرا) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

قبل از اینكه وارد بحث شویم خواهش من از هیأت رئیسه محترم این است كه در ارتباط با مصوبات مجلس در زمینه حل مشكلات حق التدریسی ها ان شا ءالله عنایت لازم را بكنند.

اولاً ایام پربركت میلاد جوادالائمه و مولای متقیان حضرت علی (علیه السلام) را خدمت همه شما عزیزان تبریك و تهنیت عرض می كنم، خصوصاً روز مرد را به همه مردان عزیز جامعه كه قابل توجه خانم های محترم هم است.

گفتم برخیز تمام شهر نورافشان است

پرشورترین عید مسلمانان است

تبریك برادر گرامی تبریك

خوش باش تولد امام جان است

نایب رئیس (مطهری) ـ آقای دلخوش! این هم جزء گزارش كمیسیون است یا نه؟

دلخوش اباتری ـ اگر محاسبه بفرمایید «حاسبوا قبل ان تحاسبوا .

نایب رئیس (مطهری) ـ وقتتان را از دست می دهید.

دلخوش اباتری ـ هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی

سلام علیكم:

 با احترام، بازگشت به نامه شماره (۱۸۶۴۷/۷۴) مورخ ۲۹/۳/۱۳۹۵ گزارش كمیسیون اقتصادی در خصوص سؤال ملی جناب آقای جواد كریمی قدوسی نماینده محترم مشهد و كلات از جناب آقای دكتر طیب نیا وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی، به شرح ذیل ارسال می گردد.

رئیس كمیسیون اقتصادی ـ محمدرضا پورابراهیمی داورانی

خلاصه سؤال:

هنوز اقدام آمریکا در مصادره (۲) میلیارد دلار بدون پاسخ مانده که شاهد صدور حکم برای مصادره (۱۳) میلیون دلار توسط دادگاه های کانادا هستیم.

نتیجه بررسی:

در اجرای ماده (۲۰۹) آیین نامه داخلی مجلس و در پاسخ به نامه شماره (۱۸۶۴۷/۷۴) مورخ ۲۹/۳/۱۳۹۵ هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی، به استحضار می رساند:

سؤال مذكور در مورخ ۶/۷/۱۳۹۵ در دستور کار کمیسیون اقتصادی قرار گرفت.

آقای کریمی قدوسی سؤال خود را مطرح و پس از آن وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی ضمن عذرخواهی به خاطر تأخیر در حضور، جهت پاسخگویی به سؤالات اعلام نمودند: با تشکر از طرح سؤال، ان شا ءالله با هم فکری هم بتوانیم مشکل اصلی را رفع نماییم. البته می دانم که سؤالات ایشان نشانه توجه و علاقه ایشان به بنده است. در این خصوص باید عرض کنم قصه منابع و اوراق دلاری ضبط شده توسط آمریکا موضوع از سال های گذشته بوده و بانک مرکزی ذخایری داشته و آن را مدیریت می کرده آن هم با رصد بانک های خارجی. اوراق قرضه ذخیره شده در بانکهای آمریکایی بر دو نوع است که عموماً اوراق قرضه دلاری هستند که در اروپا منتشر و کد آنها امنیتی است. بعضی US و بعضی XS هستند، US مقام اجازه نشر آن در بازار آمریکا و بر حسب دلار است، XS با توجه به اینکه دلاری است، مقام اجازه دهنده آن بازار آمریکا نیست. اینها مهم هستند چون آنهایی که در اختیار آمریکا است حق دخالت و نفوذ دارند و قبلاً حساسیت و ریسکی در این زمینه نبوده است، ولی با توجه به تحریم ها در سال گذشته که وارد فازهای جدیدی شده بود، سختی شرایط برای این اوراق به خصوص اوراق US که در معرض خطر بیشتری بود در حال افزایش بود و بانک مرکزی هم در حال مدیریت کردن آن بود. نگهداری این اوراق بدین نحو بود که مؤسسه ای بنام کلیراستیم در لوکزامبورگ که یک شرکت اروپایی است و بهتر از آمریکا اموال مذکور را اداره می کرد اوراق در آنجا بود. در سال ۱۳۶۲ بعد از انفجاری که در لبنان صورت گرفت، به پرونده پترسون كه به دادگاه شکایت می کند به همراه خانواده هایشان و دادگاه، ایران را به پرداخت خسارت محکوم كرد. با توجه به قانون مصونیت کشورهای خارجی، آمریکا از طریق پارلمان خود قوانینی وضع می کند تا بتواند این خسارات را از ایران دریافت کند. نهایتاً در سال ۱۳۸۶ آمریکا با تصویب قانونی به خود حق می دهد تا موضوع ایران در دادگاه های آمریکایی رسیدگی شود. در پاییز سال ۱۳۸۶ کلیراستیم به ایران اعلام می کند که بر اثر فشار زیاد آمریکا بیایید پول خود را ببرید. تا اینکه در تاریخ ۲۴/۳/۱۳۸۷ پول های ایران توقیف می شود، یعنی ما از آذرماه سال ۱۳۸۶ تا ۲۴/۳/۱۳۸۷ فرصتی برای برداشت داشتیم.

دبیر (كاتب) ـ آقای دلخوش! خلاصه را بگویید ممنونیم.

دلخوش اباتری ـ من دارم گزارش را می خوانم.

دبیر (كاتب) ـ همه را بگویید، خیلی طول می كشد.

دلخوش اباتری ـ اشكالی ندارد، اگر می خواهید من نمی خوانم.

دبیر (كاتب) ـ خلاصه اش را بگویید ممنونم.

دلخوش اباتری ـ بنده باید گزارش كمیسیون را بخوانم.

نایب رئیس (مطهری) ـ جناب آقای دلخوش! اگر سعی كنید كه خلاصه این سه سؤال را بفرمایید.

دلخوش اباتری ـ آقای رئیس! گزارش كمیسیون باید خوانده شود، اگر نمی خواهید من نمی خوانم.

نایب رئیس (مطهری) ـ نه، درست است، ببینید! اینها مطالبی است كه قاعدتاً جناب آقای وزیر هم توضیح خواهند داد.

دلخوش اباتری ـ اشكالی ندارد، وظیفه بنده است به عنوان سخنگو گزارش كمیسیون را بخوانم.

نایب رئیس (مطهری) ـ ببینید! ما كمبود وقت داریم.

دلخوش اباتری ـ مدیریت بفرمایید دیگران دخالت نكنند.

نایب رئیس (مطهری) ـ شما لطف كنید، خلاصه دو سؤال بعدی را بفرمایید.

دلخوش اباتری ـ والسلام علیكم و رحمه الله

نایب رئیس (مطهری) ـ جناب آقای طیب نیا بفرمایید.

پورابراهیمی داورانی ـ از نظر آیین نامه ای شما نمی توانید این طور برخورد كنید، گزارش كمیسیون باید قرائت شود، زمانش كم و زیاد نشود.

نایب رئیس (مطهری) ـ ببینید! از «ب بسم الله تا «ت تمت را می توانند خلاصه گزارش كمیسیون را بگویند. حالا كه ما گفتیم بفرمایید، خود ایشان قهر كرده و رفته، ما كه نگفتیم. آقای وزیر بفرمایید، ما در مجلس قهر نداریم.

دلخوش اباتری ـ یعنی چه؟ شما حق ندارید.

پورابراهیمی داورانی ـ اجازه بدهید گزارش تمام شود.

نایب رئیس (مطهری) ـ نخیر، ایشان خلاف آیین نامه عمل كرده، ما قهر نداریم. جناب آقای وزیر بفرمایید.

پورابراهیمی داورانی ـ آقای مطهری! اجازه بدهید گزارش تمام شود، بعد وزیر صحبت كنند.

نایب رئیس (مطهری) ـ اجازه بدهید بنده مدیریت می كنم، آقای دكتر بفرمایید.

علی طیب نیا (وزیر امور اقتصادی و دارایی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمدلله رب العالمین و العاقبه للمتقین

میلاد مسعود امیر مؤمنان علی (علیه السلام) مولود كعبه و شهید محراب را به همه آزادمردان و عدالت جویان تبریك عرض می كنم و امیدوارم كه شیعیان و رهروان شایسته ای برای ایشان باشیم.

سؤال جناب آقای كریمی قدوسی در مورد دستبرد غیرقانونی و آشکار آمریكا به اموال و دارایی های متعلق به ملت ایران است. اقدام ظالمانه ای كه نشانگر خوی سلطه گرایانه دولت آمریكا و علامت دیگری از تداوم دشمنی های آن دولت با مردم ایران است. یقیناً دولت با تمام توان خود تلاش خواهد کرد تا حقوق حقه كشور را باز ستاند و مانع از تداوم این دزدی های بی شرمانه شود. من بر اساس جمع بندی اطلاعات و گزارش های دستگاه های ذی ربط توضیحاتی را در مورد سؤال جناب آقای كریمی قدوسی بعد از طرح سؤال توسط ایشان مطرح خواهم كرد.

نایب رئیس (مطهری) ـ تشكر می كنیم. جناب آقای كریمی قدوسی! شما نیم ساعت فرصت دارید كه سه سؤال خودتان را مطرح بفرمایید.

جواد كریمی قدوسی (مشهد و كلات) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رئیس! حضرت عالی مستحضرید بار اول نیست كه بنده سؤال می كنم و مجلس حاضر در مورد سؤال قضاوت می كند. آنچه كه روال آیین نامه است موقعی كه نماینده سه تا سؤال دارد اینها تجمیع می شود، تا حالا هم حضرت عالی خودتان رئیس جلسه بودید، خلاصه سه تا سؤال قرائت می شود، بعد نماینده و وزیر شروع به صحبت با هم می كنند و به رأی گیری می رسد. الان هنوز گزارش آن دو سؤال دیگر بنده در مورد قاچاق كالا و صندوق میزان مطرح نشده، آقای وزیر هم یك دقیقه صحبت كردند، جناب عالی می گویید نیم ساعت. باید هر سه سؤال مختصر خوانده شد. همان طور كه شما هم تذكر دادید آن مذاكرات بین ما و آقای وزیر است، الان شما این را اصلاح بفرمایید كه تكلیف بنده مشخص شود. این جزء سؤال من و وقت من نباشد.

نایب رئیس (مطهری) ـ ببینید جناب آقای كریمی! وقتی كه چند سؤال مطرح می شود در آیین نامه آمده كه كلاً سؤال كننده و وزیر مجموعاً یك ساعت فرصت دارند كه صحبت كنند، هر كدام نیم ساعت.

كریمی قدوسی ـ باید گزارش خوانده شود.

نایب رئیس (مطهری) ـ ببینید! می توانیم گزارش كمیسیون را بگوییم مثلاً سه تا پنج دقیقه (۱۵) دقیقه و می توانیم بگوییم در همان پنج دقیقه خلاصه سؤال را بگویند و بعد شروع شود. (كریمی قدوسی ـ هر طور نظر شماست) حداكثر پنج دقیقه، آقای دلخوش تقریباً (۱۰) دقیقه صحبت كردند. ما می توانستیم مدت را همان پنج دقیقه بگیریم، لذا ایشان هم از حق شان استفاده كردند. مشكلی ایجاد نمی شود، شما صورت سؤال را توضیح می دهید و آقای وزیر هم پاسخ می دهند.

كریمی قدوسی ـ پس كمیسیون دیگر گزارشی نمی دهد، سه تا سؤال را خودمان مطرح كنیم؟

نایب رئیس (مطهری) ـ گزارش كمیسیون هم همین است، مشكلی ایجاد نمی كند. خیلی ممنون، بفرمایید.

پورابراهیمی داورانی ـ آقای دكتر مطهری!

نایب رئیس (مطهری) ـ ما به شما فرصت دادیم، استفاده نكردید.

پورابراهیمی داورانی ـ شما اجازه بدهید.

نایب رئیس (مطهری) ـ نخیر، ما اجازه نمی دهیم. ما به شما فرصت دادیم استفاده نكردید، بفرمایید سر جایتان. مجلس كه جای قهر كردن نیست. آقای كریمی بفرمایید.

كریمی قدوسی ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ولادت باسعادت امیرالمؤمنین، امیرالعارفین علی بن ابیطالب را عرض تبریك و تهنیت دارم و همچنین سالروز شهادت سپهبد شهید صیادشیرازی را گرامی می داریم و بنده هم به سهم خودم حمله موشكی آمریكا به كشور رنج دیده سوریه را محكوم می كنم. روز گذشته هم كه روز ملی هسته ای بود را به ملت ایران تبریك و در عین حال به خاطر نقض برجام تسلیت هم عرض می كنم.

اما آن طور كه ملاحظه فرمودید بنده پنج، شش سؤال در حوزه كمیسیون اقتصادی كردم كه خیلی هم پیگیری كردم و موفق شدم حداكثر سه تا سؤال را در دستور قرار بدهم. هنوز سه تا سؤال دیگر را با وجود اینكه بنده مراجعه كردم جناب آقای پورابراهیمی وقت نگذاشتند كه یكی از سؤالات هم در مورد مفاسد آقای حسین فریدون در مسائل بانكی، در FATF و امثال این مسائل است. خیلی زجر كشیدم، ولی به هر صورت موفق شدم از خرداد سال قبل، قریب یك سال طول كشیده تا این سؤال ها امروز از كمیسیون آمده و در صحن مطرح می شود.

همین طور كه اشاره شد سؤال اول بنده بحث مصادره اموال ملت ایران در بانکهای خارجی و سپرده های ملت ایران چه به صورت اوراق و چه به صورت ارزی بوده است. همان طور كه مستحضرید بنا بر این بود كه یكی از دستاوردهای مهم برجام آزادی ایران در دسترسی به اموالش چه اوراق مالی، چه ذخایر ارزی ناشی از فروش نفت و امثال اینها باشد. من در سؤالم هم نوشتم، بلافاصله بعد از برجام شاهد مصادره (۲) میلیارد دلار اموال ملت ایران بر اساس یك کیفرخواستی توسط دادگاه های آمریکایی بودیم. بعد از آن گذشت (۵/۱) میلیون دلار باز توسط کانادا و در همین دو ماه قبل هم (۱) میلیارد و (۶۰۰) میلیون دلار توسط یکی از دادگاه های لوگزامبورگ مصادره شد كه جناب آقای سیف طی مصاحبه ای دقیق خودشان توضیح دادند كه این چه بود.

من در سؤالم نوشتم مگر قرار نبود كه اموال ما آزاد شود؟ من اینها را در كمیسیون اقتصادی و كمیسیون امنیت هم از آقای سیف سؤال كردم و نگرانی مان را همان روز اعلام كردم، این در كمیسیون اقتصادی ضبط شده، گفتم امروز (۲) میلیارد دلار مصادره شده، فردا هم ممكن است ما تا سقف (۱۰۰) میلیارد، (۸۰) میلیارد، هر آماری بگیریم در ذخایر و بانكهای مختلف مربوط به دوران تحریم سپرده داریم. اگر آمد و دوباره بخشی از اموال ما مصادره شد بانك مركزی و وزارت اقتصاد چه جوابی دارد كه همان جا در كمیسیون مسئولین بانك مركزی اعلام كردند كه آمریكایی ها تا (۸۰) میلیارد دلار كیفرخواست بر علیه ایران صادر كردند كه یكی بعد از دیگری در دادگاه ها مطرح می كنند و اموال و ارزها و دارایی ها و اوراق ما را مصادره می كنند. سؤال ما همین بود كه چرا این نگرانی را مدیریت نكردید و مگر قرار نبود برجام جلوی این مسائل را بگیرد و شما هم مرتب گفتید دارایی ها در دسترس است. در دسترس است با اینكه در مدیریت باشد تفاوت دارد. در دسترس است مثل یك جای مقدسی فقط می توانیم روی آن دست بكشید، تبرك بجویید، ولی نمی توانید بردارید و جابه جا كنید. حالا البته در بعضی از بانكهایی مثل چین، مثل روس و مثل عمان برخی از دارایی ها برگشته، ولی این ارقامی كه در كشورهای اروپایی است همچنان در بلوكه است و همچنان در معرض آسیب است. این یكی از سؤالات بنده است.

سؤال بعدی بنده هم در بحث مربوط به صندوق میزان و دیگر تعاونی های اعتباری در استان خراسان بود كه الحمدلله در بحث صندوق میزان اقداماتی صورت گرفت، تشكر هم می كنم، ولی تعاونی های اعتباری زیادی در سطح كشور است. در استان خراسان هم كه همچنان معطل است.

ولی سؤال كلیدی ما، سؤال سوم ما كه از شش سؤال سه تا آمده، بحث مبارزه با قاچاق كالا آن هم از منشأ گمركات است، همان مراكز رسمی است كه اینها را ان شا ءالله جناب آقای وزیر توضیح بدهند، بنده هم در فرصت دوم توضیحات كامل تر را عرض خواهم كرد.

دبیر (كاتب) ـ متشكر، حضرت عالی (۴) دقیقه و (۴۹) ثانیه صحبت كردید، (۲۵) دقیقه و (۱۱) ثانیه فرصت دارید. آقای وزیر در خدمت شما هستیم.

نایب رئیس (مطهری) ـ آقای كریمی! شما الان هر سه سؤال را مطرح كردید؟ شما خلاصه سه سؤال را مطرح كردید.

طیب نیا ـ من الان باید هر سه را جواب بدهم؟

نایب رئیس (مطهری) ـ بله، شما (۲۸) دقیقه فرصت دارید.

علی طیب نیا (وزیر امور اقتصادی و دارایی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

بخشی از سؤال جناب آقای کریمی قدوسی مربوط به مصادره (۱۳) میلیون دلار از اموال و دارایی های بانك مركزی توسط دادگاه های کانادا می باشد. بر اساس گزارشی كه من از بانک مرکزی دریافت كردم و سؤالی كه بانك مركزی از همه دستگاه های اجرایی كرده و نتیجه را به بنده منتقل كرده، اساساً چنین توقیفی نسبت به اموال بانك مركزی در كشور كانادا صورت نگرفته است و بنابراین اگر جناب آقای کریمی قدوسی مدارکی و مستنداتی دارند مبنی بر اینكه چنین توقیفی صورت گرفته ما ممنون می شویم كه این را به ما ارائه كنند. من آخرین بار دیروز با بانك مركزی صحبت كردم و جناب آقای حیدری معاون بانك مركزی هم در جلسه حضور دارند، كلاً چنین توقیفی نسبت به اموال بانك مركزی در كانادا اتفاق نیفتاده است.

اما جناب آقای كریمی در سؤال خودشان اشاره ای به پرونده توقیف اوراق بهادار ارزی به مبلغ (۲) میلیارد دلار نیز داشتند. پرونده ای كه در خصوص آن جنجال های زیادی شده و بر علیه دولت مطالب بسیاری بیان شده است. ماجرای این پرونده چه بود؟ من از نمایندگان محترم خواهش می كنم به مطالبی كه بیان می كنم به خصوص به سیر زمانی حوادث توجه ویژه ای داشته باشند.

بانك مركزی در گذشته و عمدتاً طی دوره زمانی (۲۱) مرداد سال ۸۱ تا چهاردهم خرداد سال ۸۶ به منظور نگهداری و مدیریت ذخایر ارزی اقدام به خرید مقادیری اوراق قرضه دلاری از بازار بین المللی نمود. اوراق بهادار خریداری شده به دو دسته كلی قابل طبقه بندی هستند. اوراقی كه شماره اختصاصی آنها از پیشوند US برخوردار است كه مبلغ این اوراق حدود (۱) میلیارد و (۷۵۰) میلیون دلار می باشد و اوراقی كه با پیشوند شماره اختصاصی XS و یا DA شناسایی می شوند و مبلغ آنها حدود (۱) میلیارد (۵۵۰) میلیون دلار است. اوراق US بر اساس مجوز مقامات آمریكا منتشر می شود و قوانین آمریكا در قلمرو سرزمینی بر آنها حاكم است. اما اوراق بهادار با پیشوند XS مربوط به اوراق بهاداری است كه در حوزه اروپا مجوز آنها صادر شده است و خارج از حوزه جغرافیایی شمول قوانین آمریكا است.

گزارشهای اداری بانك مركزی از جمله گزارش مورخ ۳/۹/۸۸ خطاب به مرکز امور حقوقی بین الملل رئیس جمهور حکایت از آن دارد که در اواخر سال ۲۰۰۷ میلادی یعنی سال ۱۳۸۶ در پاییز سال ۸۶ مؤسسه امین اوراق یعنی Clear Stream كه در كشور لوکزامبورگ قرار دارد به دلیل وجود فشار و تهدیدهای روزافزون اداره خزانه داری آمریكا بر آن مؤسسه، از طریق دفتر نمایندگی خود در دوبی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران درخواست نمود ضمن احتراز از افزایش حجم اوراق قرضه به هر یك از ارزهای موجود نزد آن مؤسسه، اوراق دلاری موجود در حساب خود نزد این مؤسسه را تعیین تكلیف كند. دقت بفرمایید! همان طور كه عرض كردم این درخواست در پاییز سال ۸۶ مطرح شد كه اوراق ارزی ایران از مؤسسه Clear Stream خارج شود.

اقدامی كه بانك مركزی در آن زمان انجام داد این بود كه مبادرت به تغییر طبقه بندی اوراق مزبور نزد مؤسسه امین كرد و ترتیبی داد كه اوراق مزبور به صورت امانی در اختیار یك بانك كوچك قرار گیرد. متعاقب این اقدام بانك مركزی مبلغ (۳۸۵) میلیون دلار از اوراق امانی فوق را در بازه زمانی چهار روزه از شانزدهم اسفند سال ۸۶ تا بیستم اسفند سال ۸۶ به فروش می رساند. در گزارشهای داخلی بانك مركزی علت عدم فروش بقیه اوراق، نبود خریدار و كسادی بازار عنوان شده است. مضافاً جدا از فروش بخشی از اوراق به شرحی كه عرض كردم، مبلغ (۹۳۵) میلیون دلار دیگر نیز به دلیل سررسید شدن برخی از اوراق در بازه زمانی بیست و چهارم اسفند ۸۶ تا هفدهم اردیبهشت سال ۸۷ وصول شد. اما این اتفاق برای مابقی اوراق بهادار علی رغم سررسید شدن نیفتاد. معنایش این است كه در فاصله پاییز سال ۸۶ تا بهار سال ۸۷ امكان فروش و انتقال وجوه ناشی از اوراق قرضه موجود در مؤسسه Clear Stream وجود داشته است.

نكته مهم این است كه در اواخر سال ۲۰۰۷ یعنی نیمه دوم سال ۸۶ و متعاقب دریافت اخطار از مؤسسه امین اوراق به استناد گزارش مورخ سوم آذرماه سال ۸۸ بانك مركزی خطاب به مركز حقوقی بین المللی ریاست جمهوری مراتب به یكی از مقامات بالای دولت وقت گزارش می شود. در این راستا كمیته ای تحت نظر ایشان و با حضور برخی از وزرا در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی تشكیل گردید. لكن در آن جلسه با این استدلال كه بانك مركزی مستقل است و اموال آن تحت توقیف قرار نخواهد گرفت، این گونه تصمیم گیری می شود كه اوراق مزبور فروخته نشود و نگهداری شود.

متعاقباً اتهامات كذب ایالات متحده آمریكا مبنی بر دخالت ایران در عملیات تروریستی و پیرو صدور حكم توقیف بدوی پرونده پترسون در سال ۸۷، نهایتاً در اردیبهشت ماه سال ۹۴ دیوان عالی ایالات متحده آمریكا رأی دادگاه نیویورك را كه در سال ۱۳۸۷ حدود (۱) میلیارد و (۷۵۰) میلیون دلار از دارایی های متعلق به مردم ایران را مصادره و در اختیار شاكیان پرونده قرار داده بود را تأیید كرد.

برای آنكه موضوع بهتر روشن شود باید توالی تاریخی رویدادهای مرتبط را به دقت مورد توجه قرار دهیم. در این صورت بر نمایندگان محترم آشكار خواهد شد كه قصورهای صورت گرفته توسط چه كسانی بوده است.

در تاریخ (۱۱) مهر سال ۸۰ طرح اولیه دعوی علیه دولت جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است.

حدود (۲۰) ماه بعد در تاریخ نهم خرداد سال ۸۲ دادگاه بر علیه دولت ایران به اتهام نامربوط انفجار در بیروت حكم صادر می كند.

حدود چهار سال بعد در تاریخ (۱۶) شهریور سال ۸۶ دادگاه حكم به تأدیه خسارت به مبلغ (۶/۲) میلیارد دلار صادر می كند.

حدود (۹) ماه بعد در تاریخ بیست و سوم خرداد سال ۸۷ حكم توقیف بدوی روی اوراق بانك مركزی كه در حوزه جغرافیایی آمریكا منتشر شده بود صادر می شود.

سه سال بعد در تاریخ (۲۱) اردیبهشت سال ۹۰ بانك مركزی به این پرونده ورود پیدا می كند. در همین سال ۹۰ البته در بهمن ماه رئیس جمهور آمریكا یك دستور اجرایی صادر می كند كه بر اساس آن حكم مسدودی كلیه دارایی های ایران از جمله اموال بانك مركزی را می دهد.

شش ماه بعد از این دستور اجرایی قانونی در آمریكا تحت عنوان قانون كاهش تهدیدهای حقوق بشری ایران و سوریه تصویب می شود كه به استناد آن بانك مركزی و دولت یكی قلمداد می شوند. یعنی مصونیت اموال بانك مركزی برداشته می شود.

با این بسترسازی است كه پنج ماه بعد در تاریخ دهم اسفند ۹۱ دادگاه حكم توقیف و تأكید بر رأی قبلی به نفع خواهان ها را صادر می كند.

آنچه در ۱۸/۴/۹۳ رخ می دهد صرفاً صدور رأی تجدیدنظر است كه بر توقیف تأكید می كند و در اول اردیبهشت ۹۵ هم دیوان عالی آمریكا این حكم را ابرام می كند. حال قضاوت با شما كه قصورهای متصوره در چه زمانهایی و توسط چه مقاماتی اتفاق افتاده است.

 توجه فرمایید كه از آذرماه سال ۸۶ كه مؤسسه Clear Stream درخواست خروج اوراق قرضه دلاری ایران را مطرح می كند تا تاریخ انتقال اوراق به صورت امانی به بانك دیگر، یعنی بهمن ماه سال ۸۶ و نهایتاً تا تاریخ توقیف این اوراق یعنی بیست و چهارم خرداد سال ۸۷ چیزی حدود شش ماه فرصت اتخاذ تصمیم در مورد اوراق بهادار باقیمانده از جمله تبدیل آن اوراق وجود داشته كه از آن استفاده نشده است و صرفاً چیزی حدود (۳۸۰) میلیون دلار منتقل گردیده است. علت آن نیز رسماً اعلام نگردیده است، اما به گواهی مقام های مسئول در آن زمان، رعایت ملاحظات مقامات عالی اجرایی وقت بوده است. البته با عنایت به اینكه از اوایل سال ۲۰۱۲ بانك مركزی نیز توسط اتحادیه اروپا تحریم شد و مؤسسه امین اوراق در لوكزامبورگ اوراق دلاری با منشأ انتشار اروپایی را نیز تا زمان تعیین تكلیف اوراق با منشأ انتشار آمریكایی توقیف نمود.

به طور خلاصه اگر در فاصله آذرماه سال ۸۶ تا خرداد سال ۸۷ یعنی طی مدت شش ماه این اوراق تبدیل می شد و انتقال پیدا می كرد، ما در این دوره شاهد مشكلی نبودم. این در مورد سؤال اول جناب آقای كریمی قدوسی.

سؤال دیگر ایشان در مورد مؤسسه میزان است. من ابتدائاً بایستی این نكته را مطرح كنم كه بر اساس بند «ب ماده (۱) قانون پولی و بانكی كشور نظارت بر فعالیت بانك ها و مؤسسات اعتباری بر عهده بانك مركزی است و قانونگذار در این زمینه به وزیر امور اقتصادی و دارایی مسئولیت و اختیاراتی را تفویض نكرده است كه انتظار پاسخگویی داشته باشد. مسئولیت وزیر اقتصاد صرفاً در حد عضویت در مجمع عمومی بانكهای دولتی است. بانك مركزی نهادی مستقل است و نظارت بر عملكرد بانك ها و ساماندهی آنها در حوزه مسئولیت بانك مركزی است. بنابراین ضمن تكرار درخواست قبلی خودم در این زمینه كه سؤال از وزیر اقتصاد در حوزه هایی كه اختیار و مسئولیت ندارد قاعدتاً موجه نیست، اما به دلیل احترامی كه برای مجلس محترم قائلم و به عنوان عضوی از دولت بر اساس گزارشهایی كه از بانك مركزی و بانك صادرات دریافت كرده ام به صورت خلاصه گزارشی را به شما نمایندگان محترم عرض می كنم.

تعاونی اعتبار میزان با أخذ مجوز از وزارت تعاون در سال ۷۹ با عضویت كاركنان دادگستری خراسان در اداره كل ثبت اسناد و املاك استان خراسان به ثبت رسید. اگرچه موضوع فعالیت اصلی آن ارائه خدمات به كاركنان و بازنشستگان قوه قضائیه و دادگستری بود، اما در عمل از آن تخلف كرد و با ایجاد (۱۱۰) شعبه اقدام به سپرده پذیری از عموم مردم و ارائه خدمات متنوع بانكی كرد.

در سال ۸۳ با تصویب قانون تنظیم بازار غیرمتشكل پولی تلاش برای ساماندهی مؤسسات غیرمجاز توسط بانك مركزی آغاز شد. در این دوره بود كه مؤسسه میزان سعی نمود برخی از الزامات بانك مركزی را تأمین نماید، از جمله (۱۶۰) میلیارد تومان به عنوان سرمایه اولیه و چیزی حدود (۱۰۰) میلیارد تومان هم تحت عنوان سپرده قانونی در اختیار بانك مركز قرار داد.

اما فعالیت غیرحرفه ای مدیران تعاونی و عدم رعایت الزامات احتیاطی و اعطای بخش عمده ای از تسهیلات به برخی از مشتریان خاص از جمله شركت پدیده شاندیز و برخی از اشخاص حقیقی و حقوقی، نهایتاً این مؤسسه در پرداخت سپرده های مردم با مشكلات جدی مواجه گردید و بنابراین بانك مركزی مسئولیت ساماندهی این مؤسسه را بر عهده گرفت و به بانك صادرات ایران محول كرد.

نمایندگان محترم توجه دارند، در شرایط كنونی و تنگنای اعتباری موجود نمی توان از بانكهایی مثل بانك صادرات انتظار داشت كه از محل دارایی های خود كه متعلق به سهامداران و سپردگان آنهاست، مدیریت استرداد وجوه سپردگان این قبیل مؤسسات را بر عهده بگیرند. قوانین، قانون و احكام شرع به ما اجازه نمی دهد كه از محل منابع بخشی از مردم، بانك به عنوان وكیل زیان مردمی دیگر در بانكی دیگر را پرداخت كند. بنابراین بانك صادرات ملزم بود پس از طی مراحل قانونی اموال و دارایی های مؤسسه میزان را تملیك كند و از آن محل بدهی های میزان را پرداخت نماید. متأسفانه به دلایل مختلف به ویژه تحت بازداشت بودن این دارایی ها در اثر اقدامات قضائی سپرده گذاران انجام این امور از سرعت كافی برخوردار نبود.

با این همه بانك صادرات تا پایان سال ۹۵ موفق شد در هفت مرحله مبلغی در حدود (۲۱۰۰) میلیارد تومان از سپرده های مردم نزد تعاونی میزان و سایر دیون این مؤسسه را پرداخت نماید كه شامل تمامی سپرده گذارانی بود كه تا (۲۰۰) میلیون تومان سپرده گذاری كرده بودند. توجه كنید (۲۱۰۰) میلیارد تومان پرداخت شده است و امروز تنها (۲۹۰) میلیارد تومان باقی مانده است كه مبلغ سپرده آنها بیش از (۲۰۰) میلیون تومان است.

بانك صادرات برنامه ریزی كرده است كه طی دو مرحله این (۲۹۰) میلیارد تومان را نیز پرداخت كند. اولین مرحله از روز شنبه همین هفته آغاز شد و سپرده گذارانی كه تا (۵۰۰) میلیون تومان سپرده نزد میزان داشته اند كه تعداد آنها (۵۵۱) نفر است، سپرده هایشان را دریافت خواهند كرد. برای سپرده گذاران بیش از (۵۰۰) میلیون تومان نیز كه (۱۲۳) نفر هستند، پرداخت مبالغ از شانزدهم اردیبهشت سال ۹۶ آغاز خواهد شد. به این ترتیب و با اجرای این دو مرحله كار پرداخت سپرده های حدود (۹۷۵) هزار نفر از مشتریان مؤسسه میزان به پایان می رسد.

من در اینجا بر خود لازم می دانم از مسئولیت پذیری ارزشمند مدیران بانك صادرات برای حل این بحران كه خود نقشی در ایجاد آن نداشتند، اما مشكل نزدیك به (۱) میلیون نفر از هموطنان مان بود، تقدیر و تشكر كنم و از جناب آقای كریمی قدوسی هم تشكر می كنم كه از عملكرد بانك صادرات تشكر كردند و به هر حال از حسن نظر و اقدامی كه بانك صادرات در این قصه داشته است تشكر و قدردانی می كنیم.

امیدواریم كه سایر مؤسسات مالی هم كه با مشكل مواجه بودند، با اقدامات مؤثر بانك مركزی ساماندهی شوند و نمایندگان محترم و همه مراجع قانونی حمایت لازم را از بانك مركزی برای انجام این مسئولیت خطیر به عمل آورند.

و اما سؤال سوم جناب آقای كریمی قدوسی در خصوص قاچاق كالا از مبادی رسمی كشور بوده است. همان طور كه در بیانات رهبر معظم انقلاب در نوروز امسال تأكید شد، قاچاق كالا یكی از مشكلات مهمی است كه بخشهای مولد كشور را تهدید می كند. قاچاق كالا نقض آشكار حاكمیت قانون و یك عامل ایجادكننده اختلال در اجرای جدی سیاست های تجاری و توسعه ای كشور است. بگذریم از اینكه قاچاق كالا درآمدهای دولت از محل عوارض گمركی را نیز كاهش می دهد و بر وابستگی بودجه دولت به درآمدهای بی ثبات و ناپایدار نفتی می افزاید.

وزارت اقتصاد و دولت یازدهم نه تنها به مبارزه قاطع با قاچاق كالا اعتقاد دارد، بلكه همان گونه كه خواهم گفت مدعی هستیم مؤثرترین و موفق ترین اقدامات برای چنین مبارزه ای در طول دوره این دولت صورت گرفته است و با قاطعیت ادامه خواهد یافت.

جناب آقای كریمی قدوسی در سؤال خودشان عنوان كرده اند و قاعدتاً در ادامه خواهند گفت كه بیشتر حجم قاچاق از مبادی رسمی گمركی و مناطق آزاد صورت می گیرد. اما گزارش های ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز نشان می دهد كه بخش عمده قاچاق كالا خارج از مبادی رسمی و تحت نظارت گمرك به كشور وارد می گردد، در مبادی كه گمرك هیچ گونه نظارتی بر آنها ندارد.

من در نوبت قبلی هم كه پاسخگوی سؤال مشابهی بودم عرض كردم گمرك بر اساس قوانین سازمان مرزبانی كشور نیست و صرفاً بر تجارت كالا از طریق مبادی رسمی نظارت دارد و نظارت بر هر گونه ورود و خروج كالایی كه خارج از گمركات صورت می گیرد و جلوگیری از آن بر عهده نهادهای مسئول حراست از مرزهای كشور است.

اما وزارت اقتصاد و گمرك برای مبارزه با قاچاق كالا چه اقداماتی را انجام داده اند؟ قبل از هر چیز لازم به ذكر می باشد كه گمرك جمهوری اسلامی ایران در اجرای پروژه های اولویت دار اقتصاد مقاومتی مطابق با اعلام ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به عنوان سازمان برتر انتخاب شده است و پروژه استقرار گمرك الكترونیك و یكپارچه تنها پروژه ای است كه به صورت كامل اجرا و محقق گردیده است و به صورت رسمی از گمرك ایران قدردانی و تشكر گردیده است.

بسته ای كه در گمرك اجرا شده شامل چندین قسمت است؛ طراحی و پیاده سازی سامانه جامع و یكپارچه گمرك الكترونیك با هدف افزایش سرعت و كاهش هزینه تجارت خارجی رسمی و افزایش شفافیت و دقت در انجام تشریفات گمركی. انجام كنترلهای الكترونیكی.

نایب رئیس (مطهری) ـ جناب آقای طیب نیا شما چهار دقیقه فرصت دارید، چون روی (۳۰) دقیقه گذاشتند، ولی در واقع (۲۸) است. چهار دقیقه فرصت دارید.

طیب نیا ـ تجهیزات گمركی مستقر شده است، دروازه مشترك مركزی ایجاد شده است، ارتباط الكترونیك با (۲۲) سازمان ذی دخل در تشریفات گمركی انجام شده است. كنترل ها به صورت الكترونیكی انجام می شود. با ارتقای كمی و كیفی مبارزه با پولشویی فرآیند مبارزه با قاچاق تشدید شده است و نهایتاً اینكه آمار و اطلاعات مربوط به گمرك به صورت روزانه ارائه می شود.

نتیجه این اقدامات چه بوده است؟

ـ زمان ترخیص واردات از (۲۶) روز به چهار روز كاهش یافته است.

ـ زمان ترخیص صادرات از (۷) روز به یك روز كاهش یافته است.

ـ رتبه گمرك ایران در گزارش لجستیك بانك جهانی (۲۳) پله ارتقا یافته است.

ـ رتبه ایران در شاخص ادراك فساد اقتصادی پنج رتبه بهبود یافته است.

ـ افزایش نرخ حمایت از صنایع از (۶) درصد به (۱۲) درصد ارتقا یافته است.

ـ كشفیات قاچاق در سال ۹۵ (۵۰) درصد افزایش یافته است.

ـ با استفاده از امكانات پیشرفته در جهت كشف قاچاق انسان (۵۰) مورد قاچاق انسان در سال گذشته كشف گردیده است.

ـ بنا بر گزارش ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز در سه ساله منتهی به سال ۹۴ شاهد كاهش بیش از (۱۰) میلیارد دلاری قاچاق بوده ایم.

ـ میزان قاچاق از (۲۵) میلیارد دلار در سال ۹۲ به حدود (۱۵) میلیارد دلار در سال ۹۴ و (۱۲) تا (۱۳) میلیارد دلار در سال ۹۵ كاهش یافته است.

توجه بفرمایید! در سال ۹۳ با (۶۳) میلیارد دلار واردات، حقوق ورودی (۷۰۰۰) میلیارد تومان وصول شده است. در سال ۹۵ با (۴۴) میلیارد دلار واردات یعنی كاهش (۲۰) میلیارد دلاری، حقوق ورودی (۱۸) هزار میلیارد تومان وصول شده است. ارتقا از (۷۰۰۰) به (۱۸) هزار، در حالی كه واردات از (۶۳) میلیارد به (۴۴) میلیارد كاهش یافته است.

مجموعه این نتایج و آثار به دلیل اقدامات مؤثری است كه در گمرك انجام شده، با برنامه ریزی هایی كه ما انجام دادیم (۱۹) دستگاه ایكس ری كانتینری نیز در آینده بسیار نزدیك در گمركات كشور مستقر خواهد شد و ان شا ءالله خواسته و فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص مبارزه با قاچاق به صورت جدی تا حصول نتیجه كامل ادامه پیدا خواهد كرد.

اگرچه كه اقدامات مؤثری در این زمینه صورت گرفته، اما ما هنوز با وضعیت مطلوب فاصله زیاد داریم و این را وظیفه خود می دانیم كه با تمام توان و با تمام تلاش خودمان در جهت اجرای رهنمودهای مقام معظم رهبری از همه امكانات موجود در كشور استفاده كنیم و از نمایندگان محترم مجلس درخواست دارم كماكان مثل گذشته حامی و پشتیبان ما در این نبرد اقتصاد سهمگینی باشید كه دشمنان این مملكت بر ما تحمیل كرده اند. دشمنان این مملكت كه در جنگ نظامی نتوانستند خواسته های خودشان را بر این ملت تحمیل كنند، امروز در یك نبرد اقتصادی قصد توفق بر اراده ملت ایران را دارند. اما ما مردمی هستیم كه رهبرمان مولا علی است، بزرگمردی كه با قاطعیت در برابر دشمنان ایستاد و از ارزشهای اسلامی دفاع كرد. ما نیز نشان خواهیم داد كه شیعیان و رهروان خوبی برای مولا علی هستیم و ان شا ءالله از دستاوردهای والای انقلاب اسلامی با تمام وجود دفاع خواهیم كرد. صلوات بر محمد و آل محمد (حضار صلوات فرستادند).

نایب رئیس (مطهری) ـ تشكر می كنیم. جناب آقای كریمی قدوسی! (۲۵) دقیقه فرصت دارید، بفرمایید.

 جواد كریمی قدوسی (مشهد و كلات) ـ من ابتدا از حضرت عالی برای مدیریت خوب این جلسه و بحث سؤال تشكر می كنم. همچنین از توضیحات جناب آقای طیب نیا تشكر می كنم، برای توضیحات دقیقی كه در پیرامون یكی از سؤالات بنده مربوط به صندوق میزان ارائه فرمودند. همان طور كه اشاره كردند اقدامات انجام شده كه بنده هم از زحمات ایشان و بانك صادرات صمیمانه تشكر می كنم و مشكلات سپرده گذاران عمدتاً حل شده، ولی موارد دیگری هست كه هنوز در دست اقدام است. من این را هم عرض كنم كه مجموع دارایی ها و سپرده هایی كه در صندوق میزان بود و منحل شد قابل توجه بود، یعنی بانك صادرات در اینجا یك خدماتی ارائه داد، والا در ستاد بحران استان خراسان كه بررسی كردیم اگر همه سپرده ها برمی گشت و دارایی های میزان محاسبه می شد، باز هم یك رقم قابل توجهی برای بانك صادرات باقی می ماند كه ما اینجا بحث پرداخت سود سپرده های سپرده گذاران میزان را هم داشتیم. البته عرض كردم ما سه، چهار تا تعاونی دیگر هم در استان داریم، در سطح ملی هم یك بحران بزرگی است كه اینها نیاز به توجه دارند. لذا جناب آقای مطهری! بنده از این سؤال مربوط به صندوق میزان قانع شدم.

اما سؤالی كه مربوط به بحث مصادره اموال بود كه ایشان فرمودند اصلاً صحت ندارد. مبنای سؤال ما گزارش رسمی رسانه های رسمی ما بود كه در تاریخ (۲۲) خرداد ۹۵ صحبت از مصادره (۱۳) میلیون دلار از دارایی های ایران در دادگاهی در كانادا دادند كه مستندات آن هست، حتماً جناب آقای طیب نیا هم دارند كه این رقم (۱۳) میلیون در برابر (۲) میلیارد دلار و (۱) میلیارد و (۶۰۰) میلیون دلار اخیر شاید بگوییم رقم قابل توجهی نیست، ولی نفس سؤال من در مورد امنیت دارایی های ما بعد از برجام است. اینجا از آنجاهایی است كه برجام نقض شده است. نه تنها دارایی ها آزاد نشده، برنگشته و مدیریت نشده و چه اوراق و چه سپرده ها به بانك های معتبر هدایت نشده، بلكه همان جا در دسترس اینها است. جالب هم این است كه مسئولین بانك مركزی در مورد همین مصادره (۲) میلیارد، بنده در كمیسیون اقتصادی حضور داشتم، توضیح دادند كه ما اینها را به دولت یازدهم اعلام كردیم. الان هم هشدار دادیم كه دوباره در صدد مصادره دارایی های ایران هستند، فكری كنید. لذا سؤال من پاسخ داده نشد، من بیشتر برای آن بحث عمده مصادره های سنگین اموال ملت ایران بعد از برجام با دادن این همه هزینه در صنعت هسته ای و مسائل مختلف بودیم. لذا بنده از توضیحات جناب آقای طیب نیا در مورد این موضوع قانع نشدم.

اما در مورد سؤال دیگر كه عرض كردم بحث قاچاق كالا یكی از سؤالهای خیلی مهم است، اینجا واقعاً قصد همه ما بر این است كه كمك كنیم جلوی این مصیبت بزرگ را بگیریم. بنا بر این نیست كه فقط اینجا طرح سؤال كنیم، بدون داشتن نتیجه ای آن را رها كنیم.

همكاران محترم دقت بفرمایند، رهبر معظم انقلاب در تاریخ ۱۰/۴/۱۳۸۰، الان ۹۶ است، یعنی (۱۶) سال قبل جمله ای را فرمودند كه امسال هم در مشهد مقدس در مورد قاچاق كالا همین جمله را بیان فرمودند. در ۱۰/۴/۸۰ فرمودند: «با پدیده قاچاق به معنای حقیقی كلمه مبارزه باید گردد. پدیده قاچاق و قاچاق فروشی ضربه به اقتصاد و هویت ملی كشور و همه برنامه ریزی ها است. این از لحاظ شرعی یك عمل ممنوع و حرام قطعی است چون موجب فساد می شود . امسال هم بعد از (۱۶) سال در مشهد مقدس دقیقاً همین حرام شرعی و قطعی را بیان فرمودند و با نگرانی هم طرح نمودند. با اطلاعات دقیقی كه ایشان در این فضا دارند، این فتوا را بار دیگر تكرار فرمودند. این منزله این است كه در اجرای این فتوا كه بر همه واجب است، چه بر ما نمایندگان، چه بر فراكسیون گمرك در مجلس، چه بر دیگران و همچنین دولت فرض است برای اجرای این فتوا قدم های انقلابی برداریم. تكرار این فتوا در سال ۹۶ مبین این قضیه است كه اقدام مؤثری صورت نگرفته است.

جناب آقای طیب نیا! اینها دیگر مسائل بدیهی است كه ما این همه در بحث تولید، معیشت، رونق اقتصاد نگران آن هستیم. درصد قابل توجهی حل این مشكلات و باز كردن این گره ها به بحث مبارزه با قاچاق كالا معطوف شده است. تعطیلی مطلق تولید را به دنبال دارد، چون جنگ اقتصادی است. قاچاق به عنوان یك پدیده شوم مطرح نیست، به عنوان یكی از اركان طراحی شده جنگ اقتصادی توسط دشمنان این كشور است. افزایش سریع بیكاری را به دنبال دارد، آسیب های اجتماعی را افزایش می دهد، استقلال اقتصادی كشور و به تبع آن استقلال فرهنگی و سیاسی را در معرض تهدید قرار می دهد. زمینه بروز ناامنی های اجتماعی و فرهنگی را به وجود می آورد و همه اینها دست به دست هم می دهد و حاكمیت ملی را تضعیف می كند. زمانی هم كه حاكمیت ملی تضعیف شود زمینه برای ضربه نظامی دشمن فراهم می شود. به قاچاق كالا باید این گونه نگاه كرد. با این شبكه های مافیایی قاچاق باید مثل همان رژیم حزب بعث و تجاوز صدام نگاه كرد. آن زمان هم این جنگ برای از پا در آوردن نظام به ملت ایران تحمیل شد، امروز هم این جنگ اقتصادی برای از پا در آوردن نظام اسلامی دارد تحمیل می شود. آن زمان رزمندگان، مردم، فرماندهان، مدیرانی با روحیه ای جهادی فتوای جهاد حضرت امام را عملیاتی كردند و نفوذ و خطر دشمن را در همان لبهای مرز متوقف كردند. امروز هم این فتوا توسط ولی امر مسلمین (۲۰) سال است صادر شده، ولی مسئولین عمل نكرده اند و شاهد این هستیم كه دشمن از كانال جنگ اقتصادی تا درون تهران هم نفوذ كرده است.

همین جا عرض كنم و با صدای رسا بگویم كه باندهای قاچاق بدانند كه این تو بمیری از آن تو بمیری ها نیست. همان طور كه این ملت در مقابل شبكه های منافقین ایستاد، مقابل نفوذ و حمله نظامی صدام ایستاد، مقابل شما هم خواهد ایستاد و یك روزی این فتوا را بر كرسی قدرت خواهد نشاند. همین جا نصیحت می كنیم از این كار پلشت و این شغل كثیف دست بردارید، اگر دنبال پول هستید بیایید راه توسعه صادرات را انتخاب كنید و دسترنج این ملت را صادر كنید و به چرخ اقتصاد این كشور كمك كنید.

شاهراه كالای قاچاق گمركات است، این حرف من نیست، این گزارش رسمی سیستم های اطلاعاتی، امنیتی، ستاد مبارزه با قاچاق كالا، مشاهدت های عینی به خصوص رصدی كه رسانه ملی صدا و سیما در این چند سال انجام داد، بحث نفوذ در سیستم دولتی به خصوص در گمركات را مستندسازی كرده است. این مسأله قابل انكار نیست كه جناب آقای طیب نیا می فرمایند اینها از مبادی دیگر انجام می شود. كوله برها در این كشور با كوله می توانند (۲۵) میلیارد دلار قاچاق كالا داشته باشند؟ مناطق آزاد هم یك سهمی دارند، آنها چقدر می توانند سهم داشته باشند؟ قاچاق كالا در این سه ركن است. بیشتر اینها در این سیستم دارد انجام می شود.

نقش دوتابعیتی ها در قاچاق كالا فراموش شده، بسیاری از این شركت های كاغذی در دوبی و امارات به ثبت رسیده اند و ارتباط آنها با مبادی داخلی دست به دست هم می دهند و موضوع قاچاق كالا به داخل را هدایت می كنند. اشاره كردند به اقداماتی كه در سامانه های الكترونیكی و كذا و كذا در گمركات انجام دادند. آن هوش سرشاری كه سازمان قاچاق دارد، سیستم ها را هم دور زده است. هیچ پیوستگی در گمركات بین این سیستم ها وجود ندارد، هر كدام به عنوان جزیره مستقل عمل می كنند.

در سه مجلس گذشته، مجالس هشتم، نهم و دهم وزارت اطلاعات ما را دعوت می كرد، كمیسیون امنیت از قرارگاه مبارزه با قاچاق كالا بازدید می كرد، در این گزارشات مستند (۱۶۰) باند قاچاق كالا توسط وزارت اطلاعات ردگیری شده بود، از آن مغز متفكر بالا تا آن انبارهایشان در تهران شناسایی شده بود، (۱۶۰) تا باند قاچاق كه مقام معظم رهبری هم امسال فرمودند: من كه نگفتم بروید در بازار رضای مشهد، رفته اند سراغ یك نقره فروش یك كیلو نقره اش را گرفتند و درگیر شدند كه این قاچاق كالا است. من توضیح می دهم چه دستی برای گم كردن رد قاچاق كالا در كار است. (۱۶۰) تا باند قاچاقی كه مغز متفكرش، سازمانش، نفوذی هایشان در گمرك تا در گردنه ها تا در انبارها شناسایی شده، اینها را آنجا به ما مستند نشان دادند. چرا مبارزه نمی شود؟ صفر و (۱۰۰) این مبارزه هم دست خود دولت است، دست همین وزارتخانه ها است، دست آقای رئیس جمهور است.

آنجا توضیح دادند، یك تاجر برجسته كالای خانگی به كره می رود، (۳۰۰)، (۴۰۰) میلیارد دلار كالای خانگی می خرد. همان جا سازمان قاچاق در كره به او وصل می شود، دست می كند (۵۰) میلیارد دلار سهم آن سازمان قاچاق را همان جا پرداخت می كند و آن تاجر می گوید من به هیچ چیز دیگر كار ندارم، این محموله من سه ماه دیگر باید در تهران تحویل شود. آن سازمان (۵۰) تا كشتی اجاره می كند، در بنادر حاشیه خلیج فارس می آورد و به (۵۰۰) تا لنج تقسیم می كند، (۵۰۰) تا لنج می آیند و به همین سازمان گمركات در طول خلیج فارس تقسیم می شود، شبكه لنج مشخص، كشتی مشخص، آدم ها در گمرك مشخص، تریلی هایی كه قرار است این كالا را حمل كنند مشخص، شماره ها و اسم راننده ها مشخص، گلوگاه ها مشخص، انبارها مشخص، چرا مقابله نمی شود؟ چه دستی در كار است كه این جوانان ما را این طور به خاك سیاه نشانده و خانواده های محروم شب دور هم جمع شوند و به صورت زرد هم نگاه كنند؟ این كشوری كه این قدر اقتدار داشت صدام را مچاله كرد، منافقین را مچاله كرد، با این همه اطلاعات و با این همه جزئیات بیایند اینجا اعلام كنند گمرك نقش ندارد. مگر ما دنبال این هستیم كه گمرك را زمین بزنیم؟ این بحث، بحث مفاسد بزرگ است.

آقای طیب نیا! جناب عالی یكی از آن وزرای محوری این مسأله هستید، گمركات زیر نظر شماست. بفرمایید چند تا مدیركل عزل كردید؟ موقعی كه می بینید جواب نمی دهد چرا رئیس گمرك را عزل نمی كنید؟ این اختیارات قانونی است كه برای اجرای این فتوا به شما داده شده است.

جناب آقای رئیس جمهور! ما در این چهار سال یك سخن از شما بر علیه قاچاق كالا نشنیدیم. خدا گواه است برخوردهای من سیاسی نیست، این سؤالات من هم برای خرداد پارسال است، نگوییم نزدیك انتخابات است. این قدر فریاد زدید، در جاهای دیگر پرخاش كردید، ما یك بار ندیدیم شما بر علیه باندهای قاچاق پرخاش كنید. خود حضرت عالی در قرارگاه فرماندهی مبارزه با قاچاق كالا می نشستید، وزرایتان را سرخط می كردید، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، گمركات، ایست و بازرسی ها، همه را دوربین می گذاشتید، رصد می كردید، بازرسی سرزده می گذاشتید، عزل می كردید، نصب می كردید، از مردم كمك می خواستید. هر چه فریاد بود ولی امر مسلمین زد، در حالی كه اینها وظیفه شما بود.

در ستاد مبارزه با قاچاق كالا نشستند، برای اینكه دیده بانی مبارزه با قاچاق كالا را تغییر بدهند، گرا دادند در بازار و كسبه متدین و محرومی كه در پرداخت مالیات ها بعضاً به سیخ سرخ كشیده می شوند. گفتند مبارزه با قاچاق كالا را اصناف باید شروع كنند، اتاق بازرگانی شروع كند. این آدرس غلط دادن بود، این برای رد گم كردن بود. ولی امر مسلمین به صراحت فرمودند من گفتم با باندهای قاچاق مبارزه شود و این خانواده های كسبه و اصنافی كه از ركودی كه در بازار است كلی ضربه خوردند، باز با درگیری های در این فضا مواجه شدند. چرا آدرس غلط می دهید؟ چرا مشخصات دقیق و درست نمی دهید؟

روی آمار قاچاق كالا توضیح دادند چقدر است، (۲۰) میلیارد، (۳۰) میلیارد، (۱۵) میلیارد، آقا همین امسال فرمودند (۱۵) میلیارد. اگر هیچ خدشه ای در این آمارها وارد نشود، حجم قاچاق كالا در سال گذشته (۱۵) میلیارد دلار، وارداتی كه این كشور در سال گذشته داشت طبق گزارش رسمی (۴۱) میلیارد دلار بود. واردات در سه محور تقسیم می شود، كالاهای سرمایه ای، كالاهای مصرفی و كالاهای واسطه ای. كالاهای سرمایه ای را بگذاریم كنار، دو بخش دیگر را بیاییم با رقم (۱۵) میلیارد دلار جمع كنیم ببینید چه رقمی می شود. (۱۶۰) هزار میلیارد تومان كه باید صرف تولید و گرداندن چرخ اقتصاد این كشور می شد، در پای قاچاق كالا و واردات بی رویه ذبح شد. دولت می گوید پول ندارم تولید را راه بیندازم، سرمایه گذار خارجی بیاید. بسم الله، همین (۱۶۰) هزار میلیارد تومان در سال گذشته بدون اینكه بانك ها بخواهند تسهیلات بدهند، فقط از راه همین دو قلم كه آقا فرمودند امسال سال تولید و اشتغال است و اولویت هم به این قضیه است، این اقتصاد از ركود خارج می شود، چرخ صنعت فعال می شود. ولی مبارزه نمی شود.

جناب آقای طیب نیا! شما یكی از سه وزیر عضو كمیسیون ماده (۱) در بحث تعرفه ها هستید. همین امسال برای تعرفه ها چكار كردید؟ جلسه گذاشتند، پیغام دادند امسال سال انتخابات است، دست به تعرفه ها نزنید. همین ترامپ دیوانه بعد از اینكه رأی آورد همان اقتصادی كه خودش برای آمریكا تعریف كرده بود، تعرفه كالاهای چینی را از (۲۰) درصد به (۳۵) درصد افزایش داد، گفت باید از كالای آمریكایی حمایت شود تا جلوی بیكاری گرفته شود. چرا در این كشور این كار انجام نمی شود؟ از چه كسی واهمه داریم؟ دست چه كسی پشت صحنه است؟ ما می دانیم، بنده همه این را در آن سؤالهای دیگر نوشته ام كه متأسفانه كمیسیون اقتصادی آنها را به جریان نینداخت. معاملات مشكوك (۲۵) تا (۳۰) هزار میلیاردی در سه بانك دولتی، چهار بانك خصوصی، سه صرافی بزرگ، حالا توضیح می دهم در همین قاچاق كالا نقش این صرافی ها چیست. من اینجا به صراحت نوشتم معاملات مشكوكی كه اخیراً صورت گرفته، نقش آقای حسین فریدون هم در این مسائل خیلی برجسته است، ولی (۱۰) بار پیگیری كردم و این سؤال ها در كمیسیون ماند و به صحن نیامد.

در سال گذشته (۱۰۰۰) صرافی غیرمجاز تأسیس شده، (۱۵) میلیارد دلار قاچاق كالا، جناب آقای طیب نیا! كم پولی است؟ این چطور از كشور خارج می شود ؟ كدام سیستم بانكی این (۱۵) میلیارد دلار پول قاچاق را جابه جا می كند؟ در حالی كه در این قضیه كلی هم مشكل داریم.

نایب رئیس (مطهری) ـ جناب آقای قدوسی یك لحظه اجازه بدهید، ببینید! شما مجاز نیستید كه اسامی افراد را ذكر كنید.

كریمی قدوسی ـ سؤال است، من همیشه سؤالاتم را به خبرنگاران می دهم، این دفعه ندادم. امروز هم همه این سؤالهایی كه رسیدگی نشده همین الان به خبرنگاران می دهم. قانون است. چرا سؤالات بنده در سال گذشته رسیدگی نشده است؟

نایب رئیس (مطهری) ـ اسامی افراد را نباید بیاورید.

كریمی قدوسی ـ من در قضیه مسئولیت دارم، من مسئولیتش را می پذیرم، این سؤال قانونی من است.

نایب رئیس (مطهری) ـ ببینید، اجازه بدهید! شما یك حق قانونی برای دیگران ایجاد می كنید. اتهامی كه هنوز ثابت نشده، شما حق ندارید اسم افراد را در اینجا بیاورید. بفرمایید.

پورابراهیمی داورانی ـ آقای مطهری! تذكر دارم.

دبیر (كاتب) ـ آقای پورابراهیمی! اجازه بدهید بعد از صحبت های ایشان بفرمایید.

كریمی قدوسی ـ من تمام اقداماتم را در چارچوب قانون انجام می دهم. بار اول هم نیست كه اسم می برم، بنده در دفاع از ارزشهای انقلاب هیچ خط قرمزی جز قانون و شرع مقدس و اخلاق ندارم. با همه وجودم مقابل این باندها ایستاده ام و همچنان خواهم ایستاد.

جناب آقای طیب نیا! چطور (۱۵) میلیارد دلار برای قاچاق كالا از كشور خارج می شود؟ جناب عالی می روید FATF را برمی دارید می آورید تا سازمانهای بین الملل روی گردش اقتصاد ما و تراكنش بانك ها نظارت داشته باشند. چرا شما در داخل روی همین موضوع (۱۵) میلیارد دلار، حالا شما بگویید (۱۳) تا، ما بگوییم (۲۰) تا، چند تا از اینها گیر افتاده اند؟ چند تا از حسابهای اینها بسته شده؟ چند تا از این پرونده ها به دادگاه رفته است؟ جناب عالی در این قضایا نقش دارید، باید عمل می شد. به (۱۰۰۰) صرافی غیرمجاز مجوز داده شد، به (۱۰۰۰) شركت لیزینگ غیرمجاز در این مدت مجوز داده شد، (۳۵۰۰) صندوق اعتباری غیرمجاز دارد كار می كند، خیلی از اینها در همین شبكه های قاچاق دست دارند. اینها همه وظایف حاكمیت است، وظیفه مردم كوچه و بازار كه نیست. در این زمینه مصیبت و حرف ناگفته هم خیلی زیاد است. خدا را هم شاهد می گیرم فقط برای منافع ملی است و بنده در صحبت هایم در سه مجلس هیچ نگاه جناحی و سیاسی نداشته ام. دوستانی كه در مجلس هشتم شاهد بودند موقعی كه آن فساد (۳۰۰۰) میلیارد سر بر آورد بنده اولین كسی بودم كه فریاد زدم، آن هم نه روی امیرمنصور آریا كه بازداشت شده بود، روی دست داشتن بعضی از همكاران ما در این فساد.

همكاران عزیز توجه بفرمایید! بنده به اتفاق سردار كوثری از كمیسیون امنیت ملی پیش آقای اژه ای رفتیم. ایشان یك جمله ای فرمودند، من تاریخش را یادداشت دارم، فرمودند می دانید در همین مجلس نفوذی های امیرمنصور آریا طرح آوردند كه به قانون تبدیل شود تا راه فساد او قانونی هدایت شود؟ حواس مان جمع باشد.

در سالی كه فریاد مقام معظم رهبری روی اجرای این فتوا بلند است، گمرك فراكسیون گمرك را دعوت كند، شام بدهد، حالا ما كاری نداریم هدیه دادند یا ندادند، حواس مان جمع باشد، پایمان را روی پوست خربزه و موز نگذاریم، اینها دام هایی است كه برای ما می چینند.

من جناب آقای طیب نیا را یك وزیر صالح می دانم، یك وزیر خوب می دانم، ولی می دانم ایشان به تنهایی حریف نیست. حالا چون آقای علی مطهری می گوید اسم نبر، و الا جزئیاتش را می دانم كه در داستان بانك صادرات و نصب مدیرعاملی كه امروز در زندان است چه گذشت و چه كسانی فشار آوردند. خواهش و تمنای من از همكاران عزیزمان این است، اینها راه مبارزه بدون هزینه است، اینها راهِ راه انداختن چرخ اقتصاد بدون پول و قانون و اعتبار است؛ مبارزه با قاچاق كالا و مقابله با واردات بی رویه. لذا از دو سؤال دیگری كه بنده عرض كردم قانع نشدم و درخواستم این است كه سؤال را به رأی بگذارید. یك دقیقه هم از وقت من اضافه باقی مانده كه برای شما باشد. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

نایب رئیس (مطهری) ـ تشكر می كنیم. جناب آقای كریمی قدوسی! پس شما از پاسخ وزیر در سؤال اول قانع شدید، اما دو سؤال بعدی را قانع نشدید.

پورابراهیمی داورانی ـ تذكر دارم.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! تذكر هفتادونهی دارند.

نایب رئیس (مطهری) ـ چشم، آقای پورابراهیمی! تذكر شما را هم گوش می دهیم. من یك توضیحی راجع به مسأله گزارش كمیسیون اقتصاد كه درباره این سؤال پیش آمد می دهم. ببینید دوستان! خلاف آیین نامه انجام نشده، من توضیح عرض كنم. در تبصره سوم ماده (۲۰۹) آیین نامه داخلی درباره مواردی است كه چند سؤال از وزیر مطرح می شود. در آنجا آمده كه اگر بیش از یك سؤال مطرح شود، این سؤال و جواب باید ظرف یك ساعت انجام شود و وقت بین سؤال كننده و وزیر تقسیم می شود. درباره اینكه وقت گزارش كمیسیون چند دقیقه است در اینجا سكوت شده است. لذا ما می توانیم بگوییم همان پنج دقیقه ای است كه درباره سؤال واحد انجام می شود، یا بگوییم سه تا پنج دقیقه یعنی (۱۵) دقیقه. دوستان ما همان پانزده دقیقه را منظور كرده بودند كه جناب آقای دلخوش حدود (۸) دقیقه صحبت كردند. اگر پنج دقیقه را ملاك قرار می دادیم سه دقیقه هم اضافه صحبت كردند. اما (۱۵) دقیقه بود و ما با توجه به اینكه وقت مان كم بود و محاسبه كردیم وقت مان كم است، البته من نگفتم، آقای كاتب تذكر دادند كه این سؤال ها را خلاصه بگویند و جناب آقای دلخوش تریبون را ترك كردند. اگر تریبون را ترك نمی كردند قطعاً همان (۱۵) دقیقه خودشان را صحبت می كردند. به هر حال می خواستیم مایه دلخوری نشده باشد. جناب آقای دلخوش از نمایندگان مان مجرب ما هستند، بنده از دوره هشتم با ایشان دوست هستم و ما خیلی مشتاقیم كه اشعار ایشان را بشنویم و واقعاً من خودم خیلی از نطق های ایشان لذت می برم. اگر باعث كدورتی شده و اگر جسارتی شده بنده عذرخواهی می كنم و همین طور كمیسیون اقتصادی. آقای كاتب! اگر می خواهید یك جمله بگویید سریع بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ همین طور كه جناب آقای رئیس اشاره كردند چون سه تا سؤال بود، ما سؤال اول كه گزارش آن (۹) دقیقه طول كشید، در واقع خواهش كردیم، اگر به پنج دقیقه هم بخواهد تمام شود حتی به (۱۵) دقیقه نمی رسیدیم. علی ای حال چون سخنگو، جناب آقای دلخوش علاقمند بودند گزارش كمیسیون را به خوبی قرائت كنند و ما هم واقعاً ممنون محبت ها و زحمات ایشان هستیم، اگر احیاناً جسارتی شده باشد ما عذرخواهی می كنیم. همكاران! من بعد تلاش كنیم سؤال هایی كه سه یا چهار تا می شود، ما اینها را حداكثر در (۱۰) دقیقه باید مطرح كنیم، خلاصه اش را آماده كنیم.

نایب رئیس (مطهری) ـ خیلی ممنون. آقای پورابراهیمی هم تذكرشان را بفرمایند. دوستان برای رأی گیری آماده باشند، بفرمایید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی (كرمان و راور) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

تذكر بنده ماده (۲۱۰) آیین نامه داخلی است. آقای دكتر! همین طور كه شما هم به آن اشاره فرمودید قاعدتاً وقتی كه هیأت رئیسه سه تا سؤال را تجمیع می كند این متفاوت است با زمانی كه یك سؤال مطرح می شود و كمیسیون حق دارد پنج دقیقه صحبت كند و صحبت شما هم دقیقاً همین نكته بود و درست بود. از اینكه برخوردی را انجام دادید، متواضعانه این حق كمیسیون را شناختید ما از شما كه این محبت را كردید ممنونیم و امیدواریم موارد دیگر شبیه به این موضوع نشود، چون قاعدتاً وقتی گزارش كمیسیون قرائت می شود به تصمیم بهتر كمك می كند. قرار است كه آیین نامه این را بگوید و رعایت كند. از حالا به بعد هم اگر قرار باشد هیأت رئیسه سؤالات را تجمیع كند، شما این را رعایت كنید. بعد هم به دوستان هیأت رئیسه كه بالا نشسته اند بفرمایید وسط صحبتی كه كسی دارد مطرح می كند، حالا آن (۱۵) دقیقه اش را خودش رعایت می كند. امكان دارد یك سؤال را هفت دقیقه صحبت كند، یك سؤال را سه دقیقه صحبت كند، اجازه بدهید تنظیم آن (۱۵) دقیقه را خود سخنگو داشته باشد، این نكته اول.

نكته دوم در خصوص اظهارات آقای كریمی قدوسی است كه حقیقتاً من ناراحت شدم.

نایب رئیس (مطهری) ـ جناب آقای پورابراهیمی! قبل از اینكه وارد بحث تان شوید من یك اشاره ای راجع به همین صحبتی كه فرمودید داشته باشم. ببینید! تا حالا روال این بوده كه همان پنج دقیقه در نظر گرفته می شده، یعنی اگر سه سؤال هم بود گزارش كمیسیون در پنج دقیقه انجام می شد. حالا من فكر می كنم همان طور كه درباره وقت سؤال كننده و وزیر دو تا یك ربع، شده دو تا نیم ساعت، ما قرار را بر این بگذاریم كه این پنج دقیقه (۱۰) دقیقه شود. حالا ما این را در هیأت رئیسه هم مطرح می كنیم، بفرمایید.

پورابراهیمی داورانی ـ در خصوص تذكر دوم به استناد همین ماده آیین نامه تذكرم به سؤال كننده محترم است كه در صحبت هایشان به اقدامات كمیسیون اشاره داشتند. آقای كریمی قدوسی! از این رفتار شما تعجب می كنم و به جای تقدیرتان از اینكه كمیسیون سؤالات را در دستور كار گذاشته و آورده و امروز شما به جای اینكه از كمیسیون تشكر كنید، این طور به كمیسیون انتقاد می كنید. من از همكاران خواهش می كنم انصاف را به خرج بدهند.

ما در تاریخ ۱۱/۸/۹۵ سؤالات مان را فرستادیم. الان هم كه چاپ شده و آمده، می بینید در دستور كار هست. ما سال گذشته برنامه ششم توسعه را داشتیم، چند ماه است اصلاً صحن علنی تشكیل نشده است. بعد بودجه را داشتیم، بودجه هم این امكان و اجازه را نمی داده است. ظرف چند ماه اول شاید نزدیك به (۵۰) سؤال آمده، ما اولویت را هم به سؤال جناب عالی دادیم. آقای كریمی قدوسی! این نمك نشناسی است، از شما تعجب می كنم. موضوع شما موضوع مهمی است، (نایب رئیس ـ خیلی ممنون جناب آقای پورابراهیمی) بحث های شما است، ولی این روش برخورد نیست. كمیسیون اقتصادی به وظیفه خودش عمل كرده، اولویت را هم به سؤالات مهم ایشان داده (نایب رئیس ـ متشكرم) و بعد هم آمده است. شما به جای اینكه تشكر كنید این طور برخورد می كنید؟ گفتم این تذكر را هم بدهم.

نایب رئیس (مطهری) ـ خیلی ممنون، سپاسگزاریم. دوستان اجازه بدهید ما رأی گیری كنیم. ببینید! جناب آقای كریمی قدوسی در مورد سؤال اول كه مربوط به مؤسسه میزان و اشباه مؤسسه میزان بود كه متأسفانه مشكلی در كشور ما ایجاد كرده قانع شدند. اما ایشان درباره سؤال دوم یعنی مصادره اموال ایران در دادگاه آمریكا و در دادگاه های كانادا و همین طور درباره سؤال مربوط به قاچاق كالا از مبادی رسمی گمركات و مناطق آزاد قانع نشدند. اگر دوستان این دو سؤال را وارد می دانند نظر موافق بدهند، اگر وارد نمی دانند نظر مخالف بدهند. آقای قدوسی! ما می توانیم هر دو را با هم رأی بگیریم؟ (كریمی قدوسی ـ بله، رأی بگیرید) ما هر دو سؤال را با هم رأی می گیریم. دوستانی كه سؤال جناب آقای كریمی را وارد می دانند نظر موافق و كسانی كه وارد نمی دانند نظر مخالف بدهند.

حضار ۱۹۶ نفر، دوستان نظر خودشان را اعلام بفرمایند. اگر دو سؤال جناب آقای كریمی را وارد می دانید نظر موافق بدهید و اگر وارد نمی دانید نظر مخالف بدهید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. بنابراین دوستان سؤال را وارد ندانستند و پاسخ های آقای وزیر را قانع كننده دانستند. تشكر می كنیم.

تذكرات را بفرمایید، فقط تذكرات كتبی را بگویید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

یك تبریك روز پدر گفتند، این را بخوانم، بعد تذكرات كتبی را بخوانم. تذكرات شفاهی برای روز بعد بماند، چون كه پنج دقیقه بیشتر وقت نداریم، ملاقات با دفتر حضرت آقا هم داریم.

نایب رئیس (مطهری) ـ اجازه بدهید، آقای رنجبرزاده! یك اخطار روز را گوش كنیم، چون قبلاً وقت گرفته بودند. آقای فیضی سریع بفرمایید.

محمد فیضی زنگیر (اردبیل، نمین، نیر و سرعین) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام خدمت ملت شریف ایران و همكاران محترم. اخطار بنده اصول (۱۱۰) و (۱۷۵) قانون اساسی است. در اصل (۱۱۰) قانون اساسی تعیین سیاست های كلی نظام جمهوری اسلامی ایران با مقام معظم رهبری است. مقام معظم رهبری در بند دوم سیاست های كلی انتخاباتی تأكید كرده اند كه داوطلبان انتخاباتی از صدا و سیما، رسانه ها و امكانات عمومی كشور به صورت برابر بهره مند شوند و اصل (۱۷۵) قانون اساسی به طور صریح بر آزادی بیان و نشر افكار با رعایت موازین اسلامی و مصالح كشور برای صدا و سیما تأكید كرده است.

انتخابات یك موضوع ملی است، رفتار صدا و سیما نبایستی به گونه ای باشد كه شائبه جانبداری از یك كاندیدا یا كاندیداهای خاصی را ایجاد كند و عدالت تصویری و خبری در مذاكرات را خواستارم. تریبونی كه برای بیان خواسته ها و انتظارات همه اقشار مردم، همه جناح ها، همه جریانات و احزاب قانونی باشد، نه تریبونی برای فرد یا جریانی خاص. از اعضای شورای نظارت بر صدا و سیما كه با رأی ما به این شورا راه یافته اند تقاضا می كنم مطلب را مد نظر قرار بدهند. نبایستی در وقت غیرقانونی تبلیغات، فردی كه كاندیدای احتمالی ریاست جمهوری است را به یك برنامه تلویزیونی دعوت كرده و به جامعه سیگنال داده شود. (نایب رئیس ـ خیلی ممنون، متشكریم) معضل یا خصیصه مثبتی كه مورد پسند یك جریان خاص است، بزرگ نمایی شده و به تصویر كشیده شود و اعتماد از رسانه ملی سلب شود.

نایب رئیس (مطهری) ـ خیلی ممنون، ان شا ءالله كه صدا و سیما رعایت خواهد كرد و البته ما هم نباید بدبین باشیم و هر اظهار نظری را به انتخابات ربط بدهیم. ولی صدا و سیما قاعدتاً باید بیشتر رعایت كند، خیلی ممنون.

دبیر (رنجبرزاده) ـ «ما اكرم النساء الا كریم و لا اهانهن الا لئیم ؛ «زنان را جز كریمان گرامی نمی دارند و جز فرومایگان خوار نمی دارند .

پیامبر اكرم (صلی الله علیه و آله وسلم)

در این روز فرخنده، میلاد مولی الموحدین علی (علیه السلام) و روز پدر را به تمامی بزرگمردان ایران زمین كه با رفتاری كریمانه موجبات برقراری نظم و عدالت الهی در جامعه اسلامی را فراهم می آورند تبریك می گوییم و از پروردگار متعال همراهی و همكاری بیش از پیش زنان و مردان جامعه اسلامی را در راه آبادی و ساختن كشور مسئلت داریم.

فراكسیون زنان مجلس دهم شورای اسلامی

 

۸ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور

نایب رئیس (مطهری) ـ آقای رنجبرزاده! شما چند تذكر كتبی را بفرمایید، چون دیگر نمی رسیم.

گودرزی ـ این شفاهی ها را بخوانید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ آقای رئیس می فرمایند تذكرات شفاهی برای بعد بماند. تذكرات كتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی كشور:

ـ آقای سیدمصطفی ذوالقدر (میناب، رودان، جاسك، سیریك و بشاگرد) به وزیر نیرو در خصوص لزوم ایجاد تأسیسات فاضلاب شهرهای رودان، میناب و جاسك.

به وزیر جهاد كشاورزی در خصوص لزوم برخورد با كشتی های صیادی چینی كه به سواحل جاسك تجاوز كرده و باعث نابودی نسل ماهیان و سایر آبزیان شده اند.

ـ آقای شهاب نادری (پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی، روانسر و دهستانهای سرقلعه و جیگران) به رئیس جمهور محترم در خصوص قصور و كوتاهی در اجرای بند «ه‍ تبصره (۱۵) قانون بودجه سال ۹۴ كه با گذشت بیش از دو سال در پرداخت حقوق جانبازان و آزادگان و بسیجیان فاقد شغل و درآمد انجام نشده است.

ـ آقای حسن سلیمانی (كنگاور، صحنه، هرسین) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص تسریع در بازسازی و نوسازی آسفالت راههای روستایی حوزه های انتخابیه اینجانب.

به وزیر كشور در خصوص تسریع در تأمین وجوه و تجهیزات مورد نیاز شهرداری های حوزه انتخابیه.

ـ آقایان: حشمت اله فلاحت پیشه (اسلام آباد غرب و دالاهو) و سیدقاسم جاسمی (كرمانشاه) به رئیس جمهور محترم در خصوص دستور تدوین و اجرای راهبرد صیانتی لازم برای جلوگیری از شكل گیری جریان تازه ایران هراسی در دنیا.

به وزیر راه و شهرسازی در خصوص پیگیری علل تأخیر در تكمیل بزرگراه پلدختر اسلام آبادغرب و قصرشیرین با توجه به فوت شماری از هموطنان در حوادث رانندگی چند ماه اخیر در این محور.

ـ آقای كورش كرم پورحقیقی (فیروزآباد، فراشبند، قیر و كارزین) به وزیر نیرو در خصوص عدم ارائه نقشه راه برای ذخیره سازی آبهای ناشی از بارندگی های ماههای اخیر و نبود برنامه برای استفاده از آبهای ذخیره شده در سد تنگاب فیروزآباد و سد سلمان فارسی قیر و كارزین و سد هایقی فیروزآباد.

به رئیس جمهور محترم در خصوص تذكر أكید به وزرای محترم نیرو، جهاد كشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و راه و شهرسازی جهت رسیدگی به خسارت وارده ناشی از بارندگی های سیل آسا در شهرستانهای فیروزآباد، قیر، كارزین و فراشبند استان فارس.

به وزیر جهاد كشاورزی در خصوص عدم بازدید مقامات وزارت جهاد كشاورزی از شهرستانهای فیروزآباد، قیر، كارزین و فراشبند بعد از گذشته (۵۰) روز از سرما و برف و سیل و عدم اقدام عملی نسبت به جبران خسارت.

ـ آقای حسن سلیمانی (كنگاور، صحنه، هرسین) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص تسریع در شروع عملیات اجرایی و دوبانده شدن راههای كنگاور به تویسركان و كنگاور به نهاوند و راه بیستون به سنقر و اتمام دوبانده شدن راه بیستون به هرسین.

به وزیر راه و شهرسازی در خصوص تسریع در اتمام راه آهن كرمانشاه در قطعات كنگاور ـ صحنه ـ بیستون ـ كرمانشاه و احداث ایستگاه های مربوط در شهرستانهای مذكور.

ـ آقای شهاب نادری (پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی، روانسر و دهستانهای سرقلعه و جیگران) به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص قصور و كوتاهی برخی شركتهای مخابراتی در ارسال پیامك های نوروزی با توجه به دریافت هزینه و عدم ارسال و ایجاد نارضایتی شدید بین شهروندان.

ـ آقایان: نادر قاضی پور (ارومیه)، احمد علی رضا بیگی، محمداسماعیل سعیدی و محمدحسین فرهنگی (تبریز، آذرشهر و اسكو) به وزیر كشور در خصوص ضرورت برخورد با عوامل ضرب و شتم هواداران تیم تراكتورسازی در جریان بازی با صبای قم در روز جمعه ۱۸/۱/۹۶.

نایب رئیس (مطهری) ـ خیلی ممنون.

 

۹ ـ تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

نایب رئیس (مطهری) ـ جناب آقای رنجبرزاده! دو تا تذكر روز را بفرمایید، بقیه را برای بعد بگذارید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ جناب آقای احمدی لاشكی بفرمایید. دو دقیقه است.

كواكبیان ـ تذكر داریم.

قاسم احمدی لاشكی (نوشهر، چالوس و كلاردشت) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

بیستم فروردین ماه نام و یاد شهیدان هسته ای، شهیدان علی محمدی، شهریاری، رضایی نژاد و احمدی روشن را گرامی می دارم و همچنین پیشاپیش ولادت مولی الموحدین، مولا علی (علیه السلام) را هم عرض تبریك و شادباش دارم.

اما چند نكته با رئیس جمهور محترم جناب آقای دكتر روحانی؛ مردم عزیز مازندران به خاطر حضور دوباره شما به استان خرسند و شادمان و آماده استقبال هستند. خصوصاً مردم نازنین غرب مازندران از آنجا كه مطلع شدند فردا نیز سفری به غرب مازندران خواهید داشت، بیشتر مسرور و مشعوف هستند و از تلاش های شما و همكاران تان به خاطر پیگیری های جدی آزادراه تهران ـ شمال، نیروگاه (۴۶۰) مگاواتی غرب مازندران نوشهر، تصویب پروژه عظیم آبرسانی مرزن آباد ـ چالوس ـ نوشهر تشكر و قدردانی می نمایند.

اما جناب آقای دكتر روحانی عزیز! چند خواسته اساسی و مهم مردم باقی است و مردم به انتظار تحقق آنها توسط شما نشسته اند. برابر قول شما در ۱۹/۳/۹۲ استان جدید غرب مازندران چه شد و مردم همچنان می گویند به همت روحانی مازندران غربی ایجاد باید گردد.

نكته دوم تشكیل منطقه آزاد مازندران از خواسته های به حق مردم مازندران است و مردم عزیز بندر نوشهر نیز با سابقه حدود یك قرن تلاش و فعالیت بندری همچنان منتظرند.

نكته سوم و انتهایی آنكه امسال در بودجه ۹۶ در لایحه دولت محترم چهار موضوع مهمتر و شفاف تر دیده شد كه یكی از آنها توجه بیشتر به خطوط ریلی و توسعه خطوط ریلی است. آیا غرب مازندران در این حوزه مورد توجه دولت قرار می گیرد و آیا در این توسعه غرب مازندران نیز سهمی می برد؟ امیدوارم به زودی با دستور جناب عالی غرب مازندران به خطوط ریلی كشور متصل شود. ممنون و سپاسگزارم.

نایب رئیس (مطهری) ـ متشكر، آقای گودرزی بفرمایید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ جناب آقای عباس گودرزی نماینده محترم بروجرد بفرمایید. بعد ایشان آقای كواكبیان و بعد هم آقای كبیری هستند.

عباس گودرزی (بروجرد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن محكوم كردن تجاوز وحشیانه آمریكا به مردم مظلوم سوریه و همچنین گرامیداشت یاد و خاطره همه شهدا مخصوصاً شهدای هسته ای و مدافع حرم.

تذكر به وزیر محترم راه و شهرسازی؛ جناب وزیر محترم! مگر شما در محل بیمارستان آیت الله بروجردی حاضر نشدید؟ مگر مصاحبه نكردید؟ مگر نفرمودید تا پایان ۹۵ تكمیل می شود؟ فرمودید. معاون شما چندین جلسه برگزار كرد، استاندار مكرر حضور یافتند، اما اتفاقی كه منتهی به بهره برداری گردد نیفتاد. مردم بروجرد به واسطه كمبود امكانات پزشكی رنج می برند. با چه زبانی بگوییم، به چه طریقی بیان كنیم، چقدر تكرار نماییم، چقدر صبر و نجابت به خرج دهیم؟ امروز در بروجرد تكمیل و بهره برداری از این بیمارستان یك اولویت و ضرورت است. مردم از جلسات مكرر و مصاحبه های بی فایده خسته شده اند، اقدام و عمل می خواهند. جناب آقای روحانی ریاست محترم جمهور! تقاضا دارم شخصاً ورود نمایید و این اقدام خیر را به پایان رسانید. والسلام

 نایب رئیس (مطهری) ـ تشكر می كنیم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ جناب آقای مصطفی كواكبیان نماینده محترم تهران بفرمایید.

نایب رئیس (مطهری) ـ آقای كواكبیان! با توجه به اینكه وقت گذشته اگر اجازه بدهید برای یكشنبه بماند. اجازه می فرمایید؟ ان شا ءالله برای اولین تذكر یكشنبه می ماند، دو دقیقه ای است، برای یكشنبه می ماند.

دبیر (رنجبرزاده) ـ وقت ها برای یكشنبه محفوظ می ماند.

نایب رئیس (مطهری) ـ خیلی ممنون، تشكر می كنیم.

 

۱۰ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

نایب رئیس (مطهری) ـ جلسه بعدی ساعت (۸) صبح روز یكشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۹۶ و دستور جلسه دستور هفتگی است كه اعلام خواهد شد. پایان جلسه را اعلام می كنم.

 

(جلسه ساعت ۱۲:۲۶ پایان یافت)

 

رئیس مجلس شورای اسلامی

علی اردشیرلاریجانی


 

۱۱ ـ ضمیمه:

الف ـ فهرست مصوبات

 

عنوان

ثبت

كمیسیون اصلی

كمیسیون فرعی

توضیحات

لایحه هوای پاك

۸۳

كشاورزی، آب و منابع طبیعی

اقتصادی، امنیت ملی و سیاست خارجی، انرژی، بهداشت و درمان، شوراها و امور داخلی كشور، صنایع و معادن، عمران، فرهنگی، قضائی و حقوقی

متعاقب جلسات ۲۷،  ۷۷، ۹۶، ۹۷، ۹۸  به دلیل ادامه رسیدگی تغییری در آمار مصوبات ارسالی به شورای نگهبان ایجاد نمی نماید.

 

 

 

ب ـ فهرست طرح اعلام وصول شده

 

عنوان

ثبت

كمیسیون اصلی

كمیسیون فرعی

امضا كنندگان

طرح ترویج كتابت قرآن كریم به رسم الخط مفاخر ملی

۲۵۹

فرهنگی

آموزش، تحقیقات و فناوری، برنامه و بودجه و محاسبات، قضائی و حقوقی

مسعودی، پژمانفر، سالك، جعفرپور، مازانی، سیاوشی، سیداحسان قاضی زاده، سمیه محمودی، عباس گودرزی، آزادی خواه، مسعود گودرزی، سیده فاطمه ذوالقدر، وكیلی، حسینی كیا، خدری، فیضی، جلیل رحیمی، ملكشاهی، ذوالنوری، ساعدی، رستمیان، حسن بیگی، ظاهری، هزارجریبی، سیدفرید موسوی، امیر حسن خانی، سروش، قاضی پور، حاجی دلیگانی، سیدحسین افضلی، شیخ، حسن پور، علی محمد مرادی، بیرانوندی، مختار، رجبی، امیرآبادی، اسمعیلی، فولادگر، مسعود رضایی، سیدامیرحسین قاضی زاده، علیرضا ابراهیمی، سیدمحسن علوی و یك امضای ناخوانا

 

 

 


ج ـ فهرست سؤال های مطرح شده

 

عنوان سؤال ملی

اعلام وصول

شماره و تاریخ چاپ گزارش

كمیسیون گزارش دهنده

نماینده طراح سؤال

مقام مورد سؤال

توضیحات

چه اقداماتی جهت حل مشكل سپرده گذاران مؤسسه منحله میزان صورت گرفته است

جلسه ۴۴

۲۴/۸/۹۵

شماره (۵۴)

۱۹/۱/۹۶

اقتصادی

جواد كریمی قدوسی

(مشهد و كلات)

علی طیب نیا

(امور اقتصادی و دارایی)

با توجه به توضیحات وزیر نماینده طراح سؤال قانع شد

چرا هنوز اقدام آمریکا در مصادره (۲) میلیارد دلار بدون پاسخ مانده که شاهد صدور حکم برای مصادره (۱۳) میلیون دلار توسط دادگاه های کانادا هستیم؟

جلسه ۴۳

۲۳/۸/۹۵

شماره (۵۲)

۱۹/۱/۹۶

اقتصادی

جواد كریمی قدوسی

(مشهد و كلات)

علی طیب نیا

(امور اقتصادی و دارایی)

با توجه به توضیحات وزیر، سؤال مزبور از سوی مجلس وارد تشخیص داده نشد

چرا بیشترین حجم قاچاق كالا كه بلای جان اقتصادی و تولید شده از مبادی رسمی گمركات و مناطق آزاد صورت می گیرد

جلسه ۴۳

۲۳/۸/۹۵

شماره (۵۳)

۱۹/۱/۹۶

اقتصادی

جواد كریمی قدوسی

(مشهد و كلات)

علی طیب نیا

(امور اقتصادی و دارایی)

با توجه به توضیحات وزیر، سؤال مزبور از سوی مجلس وارد تشخیص داده نشد

 

 


 


 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

عملكرد مجلس تا پایان جلسه نود و نهم

 

الف ـ وضعیت طرحها و لوایح

 

 

 

 

 

جمع كل اعلام وصولی ها                     ۲۵۹

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طرح های نمایندگان

۱۳۲

 

طرح های شورای عالی استان ها

۱

 

 

لوایح

۱۲۶

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                               
 

 

عنوان آخرین وضعیت

طرح نمایندگان

طرح

شورای عالی استان ها

لایحه

جمع

مصوبات ارسالی به شورای نگهبان

ـ

ـ

۱

۱

مصوبات ارسالی به مجمع تشخیص مصلحت نظام

۱

ـ

۲

۳

مسكوت مانده

ـ

ـ

ـ

ـ

تحت بررسی در مجلس

۱۰۴

۱

۷۵

۱۸۰

قوانین ابلاغی به دولت

۱۱

ـ

۴۲

۵۳

مسترد شده

۵

ـ

۱

۶

بایگانی شده

۱۱

ـ

۵

۱۶

جمع كل

۱۳۲

۱

۱۲۶

۲۵۹

 

 

 

 

ب ـ وضعیت سؤال ها، استیضاح ها و تحقیق و تفحص ها

 

 

 

 

 

اعلام وصولی ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سؤال ها

۷۳

 

استیضاح ها

۲

 

تحقیق و تفحص ها

۹

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عنوان آخرین وضعیت

سؤال

استیضاح

تحقیق و تفحص

 

 

مسترد شده/ رد شده

۵

۱

۱

 

 

تحت بررسی

۴۴

ـ

۸

 

 

طرح در جلسه علنی

۲۴

۱

ـ

 

 

جمع كل

۷۳

۲

۹

 

                                   
 

 

 نام
پست الکترونيک
پيام شما