آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۴
بازديد امروز: ۲۹۵
بازديد روز قبل: ۴۲۵
بازديد هفته: ۳۲۵۷
بازديد ماه: ۵۹۷۶
بازديد کل: ۶۲۸۱۰۷۶
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
مشروح مذاكرات مجلس > بانك متنی مشروح مذاكرات > ۱۳۹۶/۰۷/۱۸
۲۶۹ بازدید
 
   

مشروح مذاكرات مجلس شورای اسلامی جلسه (۹۸) - دوره دهم ۱۳۹۶/۰۱/۲۰


        

 

 

 

 

جلسه   نود  و  هشتم

(۹۸)

 

۲۰  فروردین ماه  ۱۳۹۶ هجری شمسی

۱۱  رجب  ۱۴۳۸ هجری قمری

 

دوره دهم ـ اجلاسیه اول

۱۳۹۶ ـ  ۱۳۹۵

 

 جلسه ساعت هشت و سیزده دقیقه روز یكشنبه به ریاست آقای علی اردشیرلاریجانی «رئیس مجلس» رسمیت یافت

 

 

 

 

عناوین مندرجات:

۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

۲ ـ  تلاوت آیاتی از قرآن مجید

۳ ـ تبریك رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به مناسبت میلاد باسعادت حضرت امام جواد و حضرت امام علی (علیهماالسلام) و بیانات ایشان در خصوص محكومیت تجاوز نظامی اخیر آمریكا به سوریه

۴ ـ ادامه رسیدگی به لایحه هوای پاک (ثبت ۸۳)

۵ ـ اعلام وصول طرح اداره و نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با قید یك فوریت و رد فوریت آن (ثبت ۲۵۶)

۶ ـ اعلام وصول (۳) فقره سؤال

۷ ـ اعلام وصول (۲) فقره طرح

۸ ـ ناطقین جلسه آقایان: حسن نوروزی، مسعود گودرزی، سیدمحمدجواد ابطحی، سیداحسان قاضی زاده هاشمی و قرجه طیار

۹ ـ طرح سؤال آقای حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر، میمه و برخوار و ۱۴ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از آقای بیژن نامدارزنگنه وزیر نفت و نظر مجلس مبنی بر وارد نبودن سؤال

۱۰ ـ طرح سؤال آقای حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر، میمه و برخوار از آقای بیژن نامدارزنگنه وزیر نفت و نظر مجلس مبنی بر مبنی بر وارد نبودن سؤال

۱۱ ـ قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص محكوم نمودن حملات موشكی آمریكا به كشور سوریه در حمایت از تروریست ها

۱۲ ـ نامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص تقدیر و تشكر از حضور فعال نیروی انتظامی در تعطیلات نوروز ۱۳۹۶ 

۱۳ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور

۱۴ ـ تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

۱۵ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

۱۶ ـ ضمیمه: الف ـ فهرست مصوبات                                                                                     ب ـ فهرست طرح های اعلام وصول شده

                            ج ـ فهرست سؤال های اعلام وصول شده                                               د ـ فهرست سؤال های مطرح شده

 جلسه ساعت  دوازده و چهارده دقیقه به ریاست آقای مسعود پزشكیان «نایب‌رئیس اول» پایان یافت                                   

           
 

 

 

 

 


 

۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

رئیس ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه با حضور ۲۰۶ نفر رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دستور جلسه نود و هشتم روز یكشنبه بیستم فروردین ماه ۱۳۹۶ هجری شمسی مطابق با یازدهم رجب ۱۴۳۸ هجری قمری:

۱ ـ ادامه رسیدگی به گزارش شور دوم کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مورد لایحه هوای پاک.

۲ ـ گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه اجرای ماده (۷۰) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲).

۳ ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد طرح یک فوریتی تنقیح قوانین مالیاتی کشور.

۴ ـ گزارش کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مورد لایحه حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های کشور.

۵ ـ گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه معاهده معاضدت دوجانبه در امور کیفری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کره.

۶ ـ گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه معاهده استرداد مجرمین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کره.

۷ ـ سؤالات (۱۴) تن از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی (یك فقره سؤال) و آقای حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده محترم شاهین شهر، برخوار و میمه (یك فقره سؤال) از وزیر محترم نفت.

 

۲ ـ تلاوت آیاتی از قرآن مجید

رئیس ـ تلاوت آیاتی از کلام الله مجید.

(آیات ۶۷ ـ ۶۲ از سوره مبارکه «فرقان توسط قاری محترم آقای حسن موحدی تلاوت گردید)

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم

وَ هُوَ الَّذِی جَعَلَ اللَّیْلَ وَ النَّهارَ خِلْفَةً لِمَنْ أَرادَ أَنْ یَذَّكَّرَ أَوْ أَرادَ شُكُوراً * وَ عِبادُ الرَّحْمنِ الَّذِینَ یَمْشُونَ عَلَى الْأَرْضِ هَوْناً وَ إِذا خاطَبَهُمُ الْجاهِلُونَ قالُوا سَلاماً * وَ الَّذِینَ یَبِیتُونَ لِرَبِّهِمْ سُجَّداً وَ قِیاماً * وَ الَّذِینَ یَقُولُونَ رَبَّنَا اصْرِفْ عَنَّا عَذابَ جَهَنَّمَ إِنَّ عَذابَها كانَ غَراماً * إِنَّها ساءَتْ مُسْتَقَرًّا وَ مُقاماً * وَ الَّذِینَ إِذا أَنْفَقُوا لَمْ یُسْرِفُوا وَ لَمْ یَقْتُرُوا وَ كانَ بَیْنَ ذلِكَ قَواماً *

(صدق الله العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

رئیس ـ از جناب آقای موحدی قاری محترم تشکر می کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ به نام خداوند بخشنده مهربان

«و اوست آن خدایی كه شب و روز را برای هر كه در پی پندپذیری یا سپاس باشد جانشین هم ساخته است. و بندگان خداوند آنانند كه در زمین با فروتنی و آرامی گام بر می دارند وقتی نادانان سخنی ناروا بدیشان می گویند درود و سلامشان می گویند. و بندگان خدای رحمان آنانند كه شب را برای خدای خویش سجده كنان و به نماز ایستاده صبح می كنند. همانان كه گویند بار خدایا! عذاب دوزخ را از ما دور گردان كه بی شك عذاب آن سخت و همیشگی است. و چه بد جایگاهی است و چه بد منزلگاهی. همانان كه به هنگام خرج كردن نه اسراف كنند و نه سخت گیری بلكه میانه روی می كنند . راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ.

اسامی تأخیركنندگان جلسه امروز عبارتند از آقایان: عباس پاپی زاده نماینده محترم دزفول، علی رستمیان، یعقوب شیویاری، محمد فیضی، سهراب گیلانی، حسن لطفی، علیرضا محجوب، داود محمدی نماینده محترم قزوین، حسین مقصودی، سیدحسین نقوی حسینی، رامین نورقلی پور و همایون هاشمی.

 

۳ ـ تبریك رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به مناسبت میلاد باسعادت حضرت امام جواد و حضرت امام علی (علیهماالسلام) و بیانات ایشان در خصوص محكومیت تجاوز نظامی اخیر آمریكا به سوریه

رئیس ـ بسم الله الرحمن الرحیم

این ایام فرخنده كه مصادف با میلاد امام جواد (علیه السلام) و میلاد امام علی (علیه السلام) است را به نمایندگان محترم و ملت عزیز تبریك و تهنیت عرض می كنم.

«اللهم صل علی علیٍ امیرالمؤمنین و امام المتقین و سید الوصیین و أبی الأئمه الطیبین الطاهرین و الحمدلله الذی جعلنا من المتمسكین بولایته

امام علی (علیه السلام) خود فرمود: «از روزی كه پیامبر از شیر گرفته شد، خداوند یكی از بزرگترین فرشتگانش را بر او گماشت كه وی را به راههای نیك و فضایل اخلاق در شب و روز هدایت می كرد و من هم با او بودم و همچون شیرخواره ای كه از پی مادر رود او را پیروی می كردم. هر روز علمی از اخلاق خویش به من می آموخت و مرا امر می كرد كه بدو اقتدا كنم. هر سال در حراء مجاور می شد، من او را می دیدم و غیر از من كسی او را نمی دید. در آن روز خانواده ای كه در اسلام وجود داشت عبارت بود از پیامبر، خدیجه و سومشان من بودم. نور وحی و رسالت را می دیدم و بوی نبوت را استشمام می كردم .

علی شخصیتی بود كه در اولین جلسه ای كه پیامبر با خویشاوندان خود گذاشت و مأموریت خود را بیان داشت، در پاسخ پیامبر برای بیعت از میان آن جمعیت از كبار عرب، تنها علی نوجوان (۱۱) یا (۱۲) ساله بود كه با شهامت و شجاعت برخاست و به پیامبر فرمود: «دست مباركت را بده تا با تو بیعت كنم. من می دانم تو پیامبر خدایی، من به تو ایمان آوردم و امت تو هستم . پیامبر دستش را روی دست این پسر گذاشت و از او بیعت گرفت. حضار سخت در شگفت شدند. بار دیگر پیامبر تجدید مطلع كرد و از آنان بیعت خواست. حضار به چهره یكدیگر نگاه كردند و خشم زیادی بر بعضی مستولی شد. دوباره همان پسر برخاست و دست پیش آورد و مجدداً بیعت كرد. در همین جلسه بود كه پیامبر فرمود: «هر كس از شما اول با من بیعت كند او وصی من خواهد بود .

علی در راه یاری پیامبر مشقت های فراوان از جان و دل متحمل شد. مدت سه سال كه پیامبر و یارانش در دره كوه محصور بودند و ریشه گیاه می خوردند، علی در كنار پیامبر بود و علی شبهای هولناك كه خطر جانی داشت به مكه می آمد و از خانه دوستان پدرش انبانی آرد یا خرما می گرفت و بر دوش خود به دره كوه برای یاران پیامبر می برد.

شبی كه پیامبر می خواست به مدینه هجرت كند و مشركین تصمیم به قتلش گرفته بودند علی در رختخواب پیامبر خوابید و جان خویش را در معرض كشتن گذاشت.

علی در تمام جنگها در خدمت پیامبر بود مگر در جنگ تبوك كه پیامبر خودش او را امر كرد در مدینه بماند و فرمود: «تو نسبت به من مانند هارونی نسبت به موسی .

در اولین جنگ اسلام كه جنگ بدر است او اول مبارز بود. در جنگ اُحد كه مسلمین شكست خوردند و فرار كردند، او با زخم های فراوانی كه داشت همچنان استوار ایستاد و جنگید و مردم پراكنده را تجمیع نمود.

خیبر به دست او فتح شد. پیامبر پس از مدتی كه محاصره خیبر طول كشیده بود شبی فرمود: «فردا لوا را به كسی خواهم داد كه خدا و پیامبر را دوست بدارد و خدا و پیامبر او را دوست بدارند . آن شب تا صبح هر یك از مهاجرین و انصار به این امید بودند كه آن كس باشند. چون صبح شد پیامبر علی را پیش خواند و لوا را به او داد و علی آن روز خیبر را گشود.

علی در روز مباهله یكی از چهار تن بود كه پیامبر آنها را با خود برای مباهله برد و ردایش را بر سر آنها كشید و با خود پیامبر پنج تن شدند.

جاحظ از علمای اهل سنت در یكی از رسایلش می نویسد: «فضیلت اشخاص به چند دلیل است. یكی پیش قدمی در اسلام، دوم بی اعتنایی به دنیا، سوم علم و حكمت، چهارم مجاهدت در راه دفاع از دین و جامعه و احیای حق . آنگاه می گوید: «وقتی از علما و فقها و مورخین می پرسیم كه پیش قدم در اسلام كیان بودند؟ مقدم بر همه نام علی است. وقتی سؤال می كنیم كسانی كه در راه اسلام جان خود را بر كف دست نهادند و جهاد نمودند، باز نام علی آورده می شود. هنگامی كه سؤال كنیم علمای صحابه كیانند؟ در اول نام علی آورده می شود و چون از زهاد اسلام می پرسیم قبل از همه نام علی آورده می شود .

علی (علیه السلام) محور حق نمای هستی است. اگر در جهان مردان حقی مانند علی نمی بودند زندگی جز نومیدی چیز دیگری نبود. همان گونه كه امروز در عالم سیاست بین الملل مشاهده می كنیم دغل كاری و فریب كاری را تدبیر و زیركی می دانند، اما در مكتب این مرد الهی چهار چیز مبنای كار خیر و عقلانی است:

۱ ـ حفظ شرف

۲ ـ ادای وظیفه

۳ ـ وفای به پیمان

۴ ـ درستی قول

به این جهات است كه ادیب مورخ و استاد دانشگاه مصر از برادران اهل سنت در كتاب تاریخ اسلام سیاسی می گوید: «در شجاعت و بزرگواری نظیرش كم دیده شد، لكن یك چیز داشت كه در مقام سیاست برای پیشرفت كار حاضر نبود به هر گونه وسیله متشبث شود، بلكه می خواست در آن كار هم رعایت تقوا و امانت را هم كرده باشد. اما در مقابل رقیبانش از هیچ وسیله روگردان نبودند و برای پیشرفت مقصد سیاسی خود از هیچ نوع جرم و جنایتی كه آنها را به مقصود برساند پرهیز نداشتند .

نمایندگان محترم! ما مفتخریم كه الگوی جامعه و انقلاب ما علی (علیه السلام) است و سیاست او عین حق ورزی بود، عین اخلاق بود. صدق در مكتب و اصل قوام جامعه بود. تعارضات جمهوری اسلامی با برخی قدرت های بزرگ نیز در همین نكته نهفته است. چند روز پیش نمونه ای از این ماجرا پیش روی ما قرار گرفت. دولت آمریكا به بهانه استفاده از سلاح شیمیایی به سوریه حمله كرد و خساراتی بر این كشور وارد نمود. سؤال اول این است كه كدام مرجع بین المللی این ادعا را بررسی كرد و مشخص نمود؟ آیا قبل از بررسی و محكومیت می توان عقاب نمود؟

ما در سالهای آخر جنگ بارها از طرف صدام با سلاح شیمیایی با انواع مختلف مواجه بودیم. در عملیات بدر، در فاو، در حلبچه و دیگر موارد كه این سلاح ها از طرف دولت های غربی به صدام داده می شد و همین قدرت های بزرگ لب فرو می بستند. بحث یك بار و دو بار نبود، صدام در طول یك سال بارها و بارها از سلاح شیمیایی استفاده نمود و نه تنها اقدامی از طرف قدرت های غربی ندیدیم كه حتی موضعی نگرفتند. اما یك باره در یك ادعای غیرواقعی، عملیات علیه سوریه انجام می شود. آیا می توان باور كرد شما به دلیل حقوق بشر و حقوق بین الملل چنین اقدامی كردید؟ چرا نگذاشتید كمیته حقیقت یاب تشكیل شود و موضوع را رسیدگی كند؟

تا آنجا كه ما بررسی كردیم دولت سوریه نه گاز سارین داشت كه استفاده كند و نه دلیلی داشت در شرایطی كه توفیقاتی داشته دست به چنین كاری بزند. این روش هایی كه دولت آمریكا در پیش گرفته در سالهای گذشته نیز انجام شد و نتیجه اش بحران تروریستی موجود در منطقه است. آیا ادعای آمریكا در مبارزه با تروریسم در افغانستان كه با بمباران های شدید همراه بود موفق بود؟ آیا وقتی كه آمریكا ادعا نمود در عراق سلاح های اتمی وجود دارد و بدون نظر مشورتی شورای امنیت عراق را زیر بمباران شدید قرار داد موفق بود؟

به خاطر دارید آقای پاول وزیر خارجه وقت آمریكا لیستی از مراكز اختفای سلاح های اتمی عراق ارائه نمود و آن لیست بهانه ای برای حمله به عراق شد. بعدها كه در عراق مخالفین صدام حكومت را به دست گرفتند در مورد این ادعا بررسی صورت گرفت. آقای طالبانی كه خداوند به ایشان صحت كامل عطا فرماید رئیس جمهور عراق شد. تردیدی ندارید كه آقای طالبانی از مخالفین صدام بود و سالها علیه رژیم صدام مبارزه نمود. او می گفت: آن لیست كذایی وزیر خارجه آمریكا را بررسی كردیم و چیزی نیافتیم، مثلاً به نقطه ای كه آنها آدرس داده بودند رفتیم و دیدیم یك طویله بود!

شما چنین سابقه ای در جنگ افروزی های سالهای گذشته دارید. سؤال دیگر این است كه با این حمله چه چیزی حل می شود؟ آیا جنگ در سوریه خاتمه می یابد؟ راه حل سیاسی حاصل می شود؟ این یك شروع است نه یك خاتمه. آتش بحران را افروخته تر و وسیع تر كردید كه تبعات آن دامن خودتان را می گیرد.

ممكن است برخی كشورهای ناتوان منطقه كه سال ها در سوریه ماجراجویی كرده اند و اینك هلهله راه انداخته اند شما را به باتلاق سوریه دعوت نمایند و ترجیح داده اند ناتوانی خود را با لباس و تجهیزات شما به دامادی مزین نمایند. اینها همان كسانی هستند كه در شرایط بحران قسم دیگری عمل می كنند.

مجلس شورای اسلامی بر این نظر است كه ملت ما سخت ترین شرایط را در حملات شیمیایی كه با كمك غربی ها انجام می شد تحمل كرده است. لذا با هرگونه اقدام نظامی در حوزه شیمیایی مخالف است، اما با ادعای دروغین در این زمینه كه بهانه برای اقدامات ماجراجویی شود مخالف تر است و آن را محكوم می نماید و معتقدیم باید گروه حقیقت یاب تشكیل شود تا معلوم گردد جنایت كار در این زمینه چه كسانی بودند و این سلاح ها از چه مرزهایی وارد سوریه شد و به دست چه كسانی استفاده گردید.

والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

نمایندگان ـ مرگ بر آمریكا، مرگ بر آمریكا.

 

۴ ـ ادامه رسیدگی به لایحه هوای پاک (ثبت ۸۳)

رئیس ـ دستور جلسه را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و ادب خدمت همه همكاران گرامی. جناب آقای رئیس! در ادامه بررسی گزارش كمیسیون محترم كشاورزی، آب و منابع طبیعی در مورد لایحه هوای پاک، در ماده (۹) پیشنهاد جایگزین جناب كاتب رأی آورد. تبصره ذیل ماده (۹) با توجه به اینكه خلاف برنامه است نیاز به دوسوم رأی دارد، اگر صلاح می دانید رأی گیری كنید.

رئیس ـ بله، تبصره مربوط به تولید است كه «خودروهای برقی ـ بنزینی، موتورسیكلت و خودروهای الكتریكی تولید داخل از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف می باشند . چون حالا سال تولید هم است این نكته مهمی است، دوستان! من خواهش می كنم در رأی گیری مشاركت جدی داشته باشید.

حضار ۲۴۱ نفر، تبصره را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. چون دوسوم رأی می خواهد خواهش می كنم همه در رأی گیری مشاركت داشته باشید. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. ماده (۱۰) را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۱۰ ـ وزارت کشور موظف است از محل درآمدهای عمومی شهرداری ها و بودجه عمومی خود (هر یک به میزان ۵۰ درصد)، ناوگان حمل و نقل عمومی زمینی درون شهری را به میزان سالانه (۵) درصد با اولویت كلانشهرها و شهرهای بزرگ افزایش دهد.

آقای دكتر! چون اینجا هم پیشنهاد داریم باید مخالف و موافق صحبت كنند.

رئیس ـ مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای قاضی پور مخالف هستند، بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام محضر ملت بزرگ ایران اسلامی به خصوص نیروهای مسلح نظام مقدس جمهوری اسلامی و تقدیر و تشكر از صحبت های اولیه ریاست محترم مجلس در رابطه با عملكرد كثیف آمریكا در موشكباران كشور مظلوم سوریه.

همكاران عزیز! ماده (۱۰) می گوید (۵۰) درصد را فقط به حمل و نقل زمینی، ما در خیلی از مواد قانون از جمله قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت كه كمیسیون عمران عزیز زحمت كشیده و امروز هم قرائت می شود، برای بخش های ریلی در نظر گرفتیم. مورد اعتماد ترین وسیله حمل و نقل ریلی است، فقط زمینی نیست. شما در مجلس شورای اسلامی چندین بار به خصوص در برنامه ششم و سیاست های بالادستی برای ریلی هم قانون تصویب كردید. شما وقتی كه می آیید وزارت كشور را موظف می كنید از محل درآمدهای عمومی شهرداری ها و بودجه های عمومی خود هر یك به میزان (۵۰) درصد ناوگان حمل و نقل عمومی زمینی، سهم ریلی كجا می رود؟ همكاران عزیز! ما قرار است كه در بحث ریلی كار كنیم. بهترین، بااطمینان ترین، سریع ترین و امن ترین حمل و نقل ها زمینی است. الان اگر آقای قالیباف در تهران این مترو را پیگیری نمی كرد، ما در مجلس هشتم (۲) میلیارد دلار به مترو تهران دادیم، ولی آقای احمدی نژاد نداد، ولی شهرداری و شورای شهر تهران پیگیری كردند و مترو را راه انداختند.

نمایندگان محترم تهران! اگر شما همه این را بیایید به زمینی بدهید سهم مترو كجاست؟ آیا نمی خواهید مترو را فعال كنید؟ مگر قرار نیست مترو كار كند؟ اكثراً برای حفظ محیط زیست از مترو باید استفاده كنیم. شما وقتی كه پول ها را به مترو نمی دهید و به زمینی می دهید این از كجاست؟

همكاران عزیز! یك اشكال دیگری هم دارد. تمام پول های وزارت كشور را به شهرهای بزرگی كه ما نتوانستیم مدیریت كنیم و مشكل ایجاد شده می دهید. شهرهای كوچك كه در حال شكل گیری است و اگر ما به قول همكار زحمتكش مان آقای برزگر نمایند سلماس از الان صیانت نكنیم فردا اینها با مشكل مواجه می شوند. ما نباید تمام اعتبارات ملت را فقط و فقط برای شهرهای بزرگ كه مشكل دارند در نظر بگیریم.

همكاران عزیز! خواهش من این است به این رأی ندهید تا اصلاح شود، به خصوص نمایندگان عزیز تهران. بحث متروی تهران در اینجا مفقوده می ماند، فردا تعلق نمی گیرد. الان شهرداری تهران با درآمدهای شهرداری مترو را راه می اندازد، شما دست شهرداری را می بندید. در مشهد مقدس و تبریز قهرمان كه مترو راه اندازی می شود با تصویب این قانون مشكلات عدیده ای برای توسعه و مدرنیزه كردن شهرها به وجود خواهد آورد، آن وقت همكاران دوباره باید برای این قانون طرح بیاورند یا دولت لایحه بیاورد، لغو كنیم تا دست شهرداران عزیز باز شود.

همكاران! لطفاً دقت كنید به چه رأی می دهید، در ظاهر می خواهیم محیط زیست را پاكسازی كنیم، آلودگی اش را حل كنیم، ولی همه می دانید یكی از شیوه های مدرنی كه می توانیم ماشین ها را از خیابان جمع آوری كنیم مترو است. الان شهرداری مشهد، شهرداری اصفهان و تبریز این كار را شروع كرده اند و انجام می دهند، دولت كه پولی به آنها نمی دهد، از درآمدهای شهرداری انجام می دهند. آقای وكیلی نماینده تهران! با بستن دست شهرداران، آن پروژه های عظیم بسته خواهد شد. مترو تهران را تعطیل نكنید، مستضعفان، كارگران و كارمندان عزیز با مترو تردد می كنند. شما می خواهید خیابان ها را باز كنید، به حمل و نقل عمومی برسید یا می خواهید مترو را تعطیل كنید؟ آقای وكیلی و هیأت رئیسه! موضع تان را مشخص كنید. (رئیس ـ متشكریم) آقای لاریجانی! اگر این پول را بدهند آیا متروها دیگر تعطیل خواهد شد؟ خواهش می كنم دقت بفرمایید متروها تعطیل نشوند. حداقل زمینی و مترو هم داخل این بیاید.

رئیس ـ اگر «زمینی برداشته شود «حمل و نقل عمومی می شود كه شامل مترو هم می شود.

قاضی پور ـ بله آقای رئیس! «زمینی را بردارید ما مخالفت مان را پس بگیریم. به عشق امام حسین، یا حسین!

رئیس ـ موافق صحبت كند.

علی اصغر یوسف نژاد (ساری و میاندورود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

من فكر می كنم ماده (۱۰) یكی از نیازهای اصلی و اساسی است كه بارها و بارها در مجالس قبلی عنوان شده، در خود فرمایشات مخالف محترم هم عنوان شده كه دولت ها نوعاً به حمل و نقل درون شهری كمك نمی كردند، مثال هم زده، اسم هم برده است. اتفاقاً به منظور اینكه این لایحه به هدف گذاری كه به دنبالش است برسد این ماده ضروری و نیاز است و مؤثر است.

من فكر نمی كنم كسی با تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی درون شهری مخالف باشد، این مورد نیاز و مورد استفاده مردم است. هم به مسائلی كه مربوط به ترافیك است و به كاهش ترافیك كمك می كند، هم به مسائل زیست محیطی كمك می كند و هم از جمله مواردی كه مردم متوسط به پایین دارند از آن استفاده می كنند از ناوگان حمل و نقل درون شهری است. بنابراین پیامدهای بسیار مؤثری دارد و مجلس دارد با این مصوبه ماده (۱۰) عدم همكاری دولت ها را جبران می كند. یعنی وزارت كشور را موظف كرده كه (۵۰) درصد از بودجه عمومی و (۵۰) درصد از درآمدهای عمومی شهرداری ها را به ناوگان حمل و نقل عمومی درون شهری اختصاص بدهد. منتها اینجا یك شاخصه ای را مشخص و معین كرده است، گفته با اولویت كلانشهرها، با اولویت شهرهای بزرگ.

فرمایشات برادر عزیز و همكار بسیار فعال و خوب من جناب آقای قاضی پور این بوده كه به شهرهای كوچك توجه نمی شود. اتفاقاً به شهرهای كوچك هم توجه می شود، گفته با اولویت شهرهای بزرگ و كلانشهرها، دست شهرهای كوچك را نبسته است. بنابراین آن نگرانی هایی كه همكار محترم دارد من فكر می كنم كه به نوعی در این ماده برطرف شده است و من خواهش می كنم این ماده (۱۰) كه یك مسأله مهم برای پشتیبانی و حمایت مالی و هدایت بودجه عمومی مشخص برای كاهش آثار سوء مسائلی است كه ما امروزه در ارتباط با حمل و نقل داریم. در شهر تهران، در كلانشهرها بحث ترافیك، بحث امنیتی كه برای مسافرین مطرح است، مسائل زیست محیطی كه این لایحه به دنبال آن است را اتفاقاً برطرف می كند.

بنابراین پیشنهاد كلی كه مخالف محترم داشته این است كه با اصلش موافق است، منتها می گوید من اصلاحیه دارم و بعد دست شهرداری ها بسته می شود. اینجا دست شهرداری ها بسته نمی شود، شهرداری ها فعالیت خودشان را دارند، دولت هم به نمایندگی از وزارت كشور بر اساس هدف گذاری كه در مواد قبلی و در مواد آینده به وجود آمده شرایط را برای افزایش سالانه (۵) درصد تقویت ناوگان حمل و نقل درون شهری فراهم می كند، بنابراین من فكر نمی كنم كه زمینه ای برای مخالفت وجود داشته باشد. اگر ماده (۱۰) حذف شود، بنابراین مواد قبلی هم به نوعی زیر سؤال می رود و خواهش می كنم كه به آن رأی بدهید.

رئیس ـ دولت بفرمایید. البته اینجا یك اصلاحی می خواهد، باید بگوییم حمل و نقل عمومی شامل زمینی و مترو هر دو شود. «زمینی برداشته شود. موافقید؟ كمیسیون هم كه موافق است.

حاجی دلیگانی ـ آقای رئیس! اخطار دارم.

رئیس ـ اخطار دارید؟

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای حاجی اخطار دارند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر! ضمن تشكر از مطالب بسیار خوبی كه بیان كردید. (رئیس ـ اخطارتان اصل چندم است؟) اصل (۵۲)، اینجا كه ذكر كرده بودجه عمومی، به نظر می رسد لازم است ذكر شود كه در جداول بودجه ای، یعنی در بودجه سالیانه ذكر شود. آقای رئیس! البته ضمن اینكه بنده یك اخطار دیگر هم دارم و آنكه به نظر می رسد مغایر بند (۹) اصل سوم هم كه رفع تبعیض های ناروا باشد، از این جهت كه بین شهرها تفاوت قائل شده است و همچنین به نظر می رسد مغایر بند (۱۳) سیاست های كلی نظام اداری هم است. حالا تصمیمش با جناب عالی است.

رئیس ـ عرض شود آن بخشی كه در مورد بودجه عمومی است حتماً باید در قانون بودجه باشد، چه «از محل درآمدهای عمومی شهرداری ها و بودجه عمومی خود ، باید بگوییم در قانون بودجه. یك كلمه «در قانون بودجه باید به آن اضافه شود كه اشكال قانون اساسی نداشته باشد، كلمه «زمینی هم می شود برداشته شود. این متن این طور شود: «وزارت کشور موظف است از محل درآمدهای عمومی شهرداری ها و بودجه عمومی خود در قانون بودجه (هر یک به میزان ۵۰ درصد)، ناوگان حمل و نقل عمومی درون شهری را به میزان سالانه (۵) درصد با اولویت كلانشهرها و شهرهای بزرگ افزایش دهد .

امیرآبادی فراهانی ـ آقای دكتر! در اینجا مقصود از شهرهای بزرگ چیست؟

رئیس ـ مقصود از شهرهای بزرگ بالای (۵۰۰) هزار نفر را گفتند، مقصودشان این است. حضار ۲۴۳ نفر، اصل ماده (۱۰) به نحوی كه قرائت شد به رأی گذاشته می شود. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. ماده (۱۱) را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۱۱ ـ احداث كارخانجات و كارگاه ها، واحدها و صنایع نفتی و گازی، واحدهای عملیات معدنی و خدماتی جدید و توسعه و تغییر محل و یا خط تولید كارخانجات و كارگاه های موجود، مستلزم رعایت ضوابط و معیارهای محیط زیستی.

آقای دكتر! اینجا احتمالاً «مصوب هیأت وزیران مد نظرشان بود.

رئیس ـ علی القاعده باید «مصوب هیأت وزیران باشد.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ مصوب هیأت وزیران می باشد.

وزارتخانه های نفت، جهاد كشاورزی و صنعت، معدن و تجارت هنگام صدور جواز تأسیس، رونوشتی از جواز تأسیس مربوط را به سازمان ارسال می نمایند.

سازمان موظف است به استعلام هایی كه به منظور صدور پروانه بهره برداری واحدهای صنعتی و معدنی صورت می پذیرد ظرف مدت یك ماه جواب داده و در صورت عدم موافقت، دلایل آن را به استعلام كننده به صورت كتبی ارائه نماید. وزارتخانه های صادركننده پروانه های صنعتی موظفند در صورت عدم دریافت پاسخ سازمان، نسبت به صدور پروانه بهره برداری اقدام نمایند.

تبصره ۱ ـ دارندگان جواز تأسیس مذكور مكلفند محل استقرار واحدهای صنعتی، تولیدی، خدماتی و عملیات معدنی خود را طبق (استقرار دوم اضافه است) مقررات موضوع این ماده تعیین نمایند.

تبصره ۲ ـ صدور پروانه بهره برداری منوط به رعایت ضوابط موضوع این ماده می باشد.

تبصره ۳ ـ فعالیت مراکز و واحدهای مشمول این ماده که ضوابط و معیارهای زیست محیطی موضوع این ماده را رعایت ننمایند، تخلف محسوب می شود. مرتکب برای بار اول ملزم به جبران خسارات وارده به محیط زیست، در صورت تكرار برای بار دوم علاوه بر جبران خسارت وارده به پرداخت جریمه نقدی معادل سه تا پنج برابر خسارت وارده و در صورت تكرار بیش از دو بار علاوه بر جبران خسارت وارده و پرداخت جریمه نقدی مذكور، مجوز صادره نیز به حالت تعلیق در می آید.

تبصره ۴ ـ متخلفانی كه مجوز فعالیت آنها به حالت تعلیق در آمده است، در صورت جبران خسارت وارده و پرداخت جریمه، رفع آلایندگی و اصلاح، مجوز فعالیت آنان از حالت تعلیق خارج شده و به فعالیت خود ادامه می دهند.

تبصره ۵ ـ ضوابط و معیارهای موضوع این ماده توسط سازمان با مشاركت وزارتخانه های مذكور در این ماده تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد.

تبصره ۶ ـ سازمان موظف است ضوابط و معیارهای زیست محیطی لازم را از طریق وزارتخانه های ذی ربط به دارندگان جواز تأسیس اعلام نماید.

تبصره ۷ ـ واحدها و پروژه هایی که به موجب قوانین و مقررات، مشمول ارائه گزارش ارزیابی زیست محیطی هستند اعم از موجود و جدید و حسب تشخیص سازمان، نصب و راه اندازی و سامانه های پایش برخط لحظه ای (آنلاین) آنها ضرورت دارد، موظف به نصب سامانه های پایش برخط لحظه ای و ارسال اطلاعات روزآمد، به مرکز پایش سازمان می باشند. صدور و تمدید پروانه های بهره برداری آنها، منوط به اجرای حکم این تبصره است.

تبصره ۸ ـ حداكثر ظرف مدت دو سال پس از تصویب این قانون تمامی مراكز و واحدهای صنعتی، تولیدی، معدنی، خدماتی، عمومی و كارگاهی موجود و جدید، حسب تشخیص سازمان مکلف به نمونه برداری و اندازه گیری آلودگی هوا در چارچوب خوداظهاری در پایش می باشند.

تبصره ۹ ـ صنایع، واحدهای خدماتی و تولیدی و معدنی كه بر اساس اعلام سازمان و تصویب هیأت وزیران به عنوان واحد برگزیده سبز معرفی شوند، از پرداخت (۱۰) درصد مالیات بر ارزش افزوده همان سال معاف می باشند.

رئیس ـ متشكریم، پیشنهاد هست مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای میرزاده مخالف هستند، بفرمایید.

سیدحمایت میرزاده (گرمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دوستان! ان شا ءالله برای یك بار هم شده شرح پریشانی شهرهای بزرگ و مناطق محروم را گوش كنیم. تا كی باید هر چه در مملكت بی تدبیری و ضعف مدیریت می شود، كتك آن را استان ها و شهرهای دیگر بخورند. ما همچنان قانون تصویب می كنیم، ماشاءالله چقدر هم قوانین زیادی تصویب می كنیم. مثل اینكه مجلس هم دچار شرایط مجالس قبل شده، فقط به انبوه قوانین اضافه می كنیم. چه چیز جدیدی در این ماده است كه تا حالا نبوده است؟

دوستان! مگر همه این تبصره هایی كه در اینجا هست قبلاً در قوانین متعدد نبوده است؟ چرا اجرا نشده است؟ مگر ما در قانون مشكل داریم و برای اینكه مشكل آلایندگی را حل كنیم این همه تبصره در این ماده گذاشتیم؟ همه ما می دانیم كه ریشه مشكل را باید حل كرد، با این تبصره ها هیچ اتفاقی در كشور نخواهد افتاد. با این ماده ای كه اینجا هست هیچ اتفاق جدیدی نخواهد افتاد، غیر از اینكه هم در ماده قبل و مواد قبلی باز تصویب كردیم از این شهرهای بزرگ حمایت كنیم، برای اینكه مشكل رفاهی را حل كنیم، برای اینكه مشكل ناوگانش را حل كنیم، در حالی كه این پول ها از كجا داده می شود؟ غیر از این است كه حق مناطق محروم ضایع می شود؟ غیر از اینكه ما ریشه مهاجرت را حل نمی كنیم، دوباره آن را باز گذاشتیم، هر چه مهاجرت است، هر چه بزرگ شدن شهرهای بزرگ است همچنان اتفاق می افتد و ما هیچ حرفی نمی زنیم، اما مدام قانون تصویب می كنیم، امكانات می خواهیم بدهیم تا مشكل آلودگی تهران و شهرهای بزرگ را حل كنیم.

دوستان! به نظر می رسد با این ماده هیچ اتفاق جدیدی در كشور نخواهد افتاد، غیر از اینكه ما به بهانه های مختلف باز فرصت فراهم می كنیم تا كارخانه در شهرهای بزرگ افزایش پیدا كند. چرا با جرأت تصویب نمی كنیم كه از این تاریخ هر گونه ایجاد كارخانه در شهرهای بزرگ لغو می شود؟ چرا یك دفعه قطعش نمی كنیم تا برای همیشه بگوییم كه آتش بس تأسیس كارخانه ها در شهرهای بزرگ؟ چرا مدام برای آن تبصره ای همراه با مجوز می گذاریم؟ كدام مجوز؟ مجوز همین سازمان ها است كه تهران را به این روز انداخته است. مجوز همین سازمان ها است كه این شهرهای بزرگ را با هزاران مشكلات ایجاد كرده، مدام ما قانون تصویب می كنیم تا به شكلی مشكل آلودگی و مشكلات ترافیكی و خیلی چیزهای دیگر را حل كنیم.

مطمئن باشید با ماده (۱۱) اتفاق جدیدی در كشور نخواهد افتاد. فقط آن بخشنامه ها و قوانین جدیدی كه در كشور است و هیچ وقت هم نگاهش نمی كنیم، عملاً هم آلودگی ادامه دارد، ترافیك ادامه دارد، فقط حجم این قوانین را زیاد می كنیم. این ماده (۱۱) برای سال جدید و سالهای بعد ما حرف جدیدی برای گفتن ندارد، مگر اینكه با كلمات بازی شده است. آن قوانینی كه قبلاً بوده را ما باز در تبصره های مختلف جابه جا كردیم. پیشنهاد من صراحتاً این است كه نه تنها با این ماده مخالف هستیم، نه تنها این ماده قطعاً حرف جدیدی ندارد و مشكلی از كشور را حل نخواهد كرد، بلكه به جای آن هم دو تا مطلب را بیان كنیم، یكی اینكه ایجاد هرگونه كارخانه جدید در كلانشهرها مطلقاً ممنوع باشد، دو، زمان بندی كنیم این كارخانه هایی كه هزاران مشكل با وجودشان در تهران و شهرهای بزرگ برای نظام و كشور ایجاد كرده، هم مناطق محروم محروم تر شدند، هم مهاجرت افزایش پیدا كرده و هم از آن طرف آلودگی و هزار تا درد بی درمان در این كشور اضافه شده است، در یك برنامه زمان بندی شده به تدریج شعبات شان را در مناطق محروم دایر كنند، به تدریج برخی از قطعات شان را در مناطق محروم گسترش بدهند، هم مشكل اشتغال در آنجا حل شود، هم مشكل مهاجرت حل شود و هم مشكل آلودگی هوا حل شود، متشكرم.

رئیس ـ موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای عباسی موافق هستند، بفرمایید.

اسداله عباسی (رودسر و املش) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همه همكاران عزیز. ضمن احترامی كه به مخالف محترم قائل هستم، خواهشم این است كه به بعضی از این نكاتی كه در تبصره ها آمده در جهت اینكه ما قانونمند كنیم و با ضابطه بتوانند فعالیت های اقتصادی و تولیدی انجام بدهند و بتوانند خودشان را با مسائل زیست محیطی هماهنگ كنند، این یكی از آن بهترین كارهایی است كه برای ما بایستی به عنوان یك الگو در نظر گرفته شود. خواهش من این است كه همكاران دقت كنند، ما شاهد ریزگردها هستیم، سازمان محیط زیست را زیر سؤال می بریم، شاهد سیلاب های زیادی در مناطق مختلف كشور هستیم، با یك بارندگی باعث می شود كه رودخانه ها طغیان كنند. شاهد این هستیم رانش زمین ها، چه زمین های كشاورزی و چه زمین هایی كه به هر حال مسكونی بوده و هست و حوادث ناگواری رخ می دهد. ما شاهد هستیم كه آلودگی هوا در بعضی از كلانشهرها را داریم. متأسفانه در كنار رودها و نهرها بعضی از فاضلاب ها از بعضی از كارخانجاتی كه مجوز گرفتند اما رعایت نمی كنند ما شاهد هستیم و اینها مشكلاتی را پدید آورده است. یا اینكه ما شاهد هستیم در بعضی از مناطق مختلف آلایندگی هایی وجود دارد كه شهروندان مان را ناراحت كرده است. اگر كسی بخواهد فعالیت های كشاورزی انجام بدهد، فعالیت های صنعتی انجام بدهد، تولیدی انجام بدهد، خودش را بر اساس آن چارچوب و ضوابطی كه در نظر گرفته تطبیق بدهد، اینكه اشكالی ندارد. ما حتماً بایستی همه فعالیت هایی كه چه در صنایع نفتی و چه گازی باشد، چه واحدهای معدنی و خدماتی باشد، برای توسعه اینها باید تلاش كنیم كه در چارچوب قانون باشد.

برادر عزیز، آقای قاضی پور! دقت كنید بحث مهاجرت هایی را كه ما می گوییم این كلمه از كجا گرفته شده است. ما چرا روستاها را خالی می كنیم، چرا خالی كردیم، چرا دارد معكوس می شود؟ چرا ما مشكلاتی داریم كه الان تعداد افرادی كه می آیند در كنار حاشیه شهرها و از روستاها فرار كردند به خاطر اشتغال است و ما دغدغه داریم بایستی بیایند سرمایه گذاری كنند، بایستی شغل ایجاد كنیم، بایستی تولید كنیم، افزایش تولید داشته باشیم. اما به معنی این نیست كه ما جان انسان ها را به خطر بیندازیم، به معنی این نیست كه سلامتی انسان ها را به خطر بیندازیم و امروز شاهد هستیم انواع بیماری های ناشناخته و لاعلاج دامن گیر جامعه ما شده است. اینها از كجا آمده است؟ ما بایستی دقت كنیم. ما نبایستی سلامتی انسان ها را فدای ساخت و ساز یا تولیدی كه غیرمجاز باشد كنیم.

بنابراین اگر هم در جایی اشكالی وجود دارد بله، ما بعضی از ضوابطی را داریم كه دست و پاگیر است، بعضی از مدیران سلیقه ای عمل می كنند، بعضی از كارها را به بوروكراسی و دست اندازهای اداری می اندازند كه آن سرمایه گذار از اینكه بخواهد بیاید سرمایه گذاری كند پشیمان می شود. ما اینها را قبول نداریم، اما این به معنی این نیست كه ما ضابطه و قانون نداشته باشیم، بایستی قانونی داشته باشیم كه در چارچوب آن قانون همه كسانی كه می خواهند بیایند كار كنند انجام بدهند. ما برای اینكه در سرمایه گذاری و تولید سهولتی پیدا كند، بیاییم پنجره واحدی را در استان ها ایجاد كنیم و بدون اینكه بوروكراسی ایجاد شود صریحاً كارشان راه بیفتد. خواهش من این است كه اگر در یك جایی ناكارآمدی در مدیریت ها می بینید، اگر شما در جایی می بینید سلیقه اشخاص دارد بر جامعه تحمیل می شود ما اگر قانون داشته باشیم این اتفاق نمی افتد. بنابراین خواهشم از همكاران عزیز این است كه به ماده (۱۱) رأی بدهند تا بعضی ها سوءاستفاده نكنند.

رئیس ـ متشكریم، دولت بفرمایید.

معصومه ابتكار (رئیس سازمان حفاظت محیط زیست) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

 حضور نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی عرض سلام و آرزوی توفیق دارم و ان شا ءالله كه خدا در پیشبرد برنامه ها و قوانین مربوط به محیط زیست به همه مان توفیق بدهد. ماده (۱۱) یك ماده بسیار مهمی در لایحه هوای پاك است و اهمیت مسأله به موضوع ضوابط استقرار فعالیت های صنعتی برمی گردد. ما حتماً فعالیت های صنعتی را در كشور می خواهیم و حتماً هم می خواهیم این فعالیت ها را توسعه بدهیم، اما بر اساس ضوابط.

یكی از شكایت هایی كه ما به طور مستمر از مناطق، شهرهای كوچك، روستاها و شهرهای بزرگ داریم شكایت علیه صنایع آلاینده است. یعنی مردم نسبت به اینكه یك واحد صنعتی آلودگی دارد و آلودگی این روی منطقه مسكونی یا منطقه كاری آنها تأثیر می گذارد شاكی می شوند و این مسأله مشكلات زیادی را دارد به وجود می آورد. رعایت ضوابط استقرار می تواند تضمین كند كه ما هم فعالیت صنعتی داشته باشیم، هم نقاط مسكونی ما یعنی شهرها و مناطق مسكونی ما از آلودگی هوا، آلودگی صوتی، تأثیر پسماندها، تأثیر فعالیت های حمل و نقل سنگین مرتبط با صنایع در امان باشد. بنابراین ضوابط استقرار خیلی از این جهت اهمیت دارد كه ما بتوانیم توسعه را با شاخص های محیط زیست و زندگی شهری همگام كنیم. حالا ماده (۱۱) با قوانین موجود، یعنی در واقع ما این را آمدیم بر اساس نیازها و ضرورت ها به روز كردیم.

مطلب اولش این است كه سازمان ظرف یك ماه باید جواب بدهد، این خیلی خوب است. یعنی ما برای پاسخگویی دولت زمان گذاشتیم، محدودش كردیم، گفتیم ظرف یك ماه دولت باید در ارتباط با این موضوع جواب بدهد. اینجا برای قانون ضمانت اجرایی پیش بینی شده و این خیلی مهم است، یعنی كسی نمی تواند از این ضوابط و مقررات به راحتی فرار كند. جبران خسارت پیش بینی شده، این خیلی مهم است، اینجا در قانون به بحث پایش آنلاین و ارزیابی زیست محیطی اشاره كردیم كه دوباره مسأله را تقویت كرده است.

ماده (۱۱) حجم ارجاع پرونده های تخلفات به قوه قضائیه را كاهش می دهد، این خیلی خوب است. یعنی ما دیگر خیلی جاها می توانیم با اختیاراتی كه این قانون می گیرد، مسأله را با جرایم حل كنیم و دیگر ارجاع پرونده به قوه قضائیه اتفاق نیفتد.

برای اولین بار تشویق دیده شده، در آخرین تبصره این بند برای صنایعی كه همه این الزامات را كه بحث ضوابط استقرار است، الزامات زیست محیطی است، صنایعی كه رعایت كنند، برای اولین بار ما (۱۰) درصد مشوق مالیاتی پیش بینی كردیم كه به نظرم این یك رویكرد بسیار مهم و نوین است. یعنی در كنار اینكه قانون بازدارندگی دارد، برای اولین بار در قانون مشوق هم پیش بینی شده است. ان شا ءالله كه بتوانیم با رأی به این ماده لایحه هوای پاك را قوی تر و مؤثرتر ارائه بدهیم، خیلی ممنون.

رئیس ـ متشكریم، كمیسیون هم كه موافق است. حضار ۲۴۲ نفر، ماده (۱۱) را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. چون تبصره (۹) دوسوم رأی می خواهد جدا باید رأی بگیریم، مابقی را به رأی گذاشتیم. منهای تبصره (۹) كه خلاف برنامه است، مابقی را به رأی گذاشتیم. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. پیشنهاد جایگزین دارند؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ كمیسیون شوراها پیشنهاد جایگزین دارند. آقای كولیوند مطرح می كنید؟ (یوسف نژاد ـ بله، مطرح می كنیم) آقای دكتر! پیشنهاد كمیسیون شوراها در همان گزارشی كه خدمتتان است، صفحه (۱۳) پیشنهادها را ملاحظه بفرمایید. پیشنهاد كمیسیون بهداشت جایگزین نیست، اصلاح است، كمیسیون شوراها پیشنهاد جایگزین كل داده است. مطرح می كنید بفرمایید.

رئیس ـ چه كسی مطرح می كند؟ آقای كولیوند بفرمایید.

محمدجواد كولیوند (رئیس كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

با توجه به اینكه ما در ماده (۱۱) در كمیسیون شوراها هم بحث كردیم، در صفحه (۱۳)؛ «ماده (۱۱) به شرح زیر اصلاح می شود:

احداث كارخانجات و كارگاه ها، واحدهای عملیات معدنی و خدماتی جدید و توسعه و تغییر محل و یا خط تولید كارخانجات و كارگاه های موجود، مستلزم رعایت ضوابط و معیارهای محیط زیستی سازمان و مقررات شهرسازی و اقلیمی و حسب مورد ضوابط و استانداردهای پیوست سلامت اعلامی توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی می باشد .

در تبصره (۲) هم در ماده (۱۱) بعد از عبارت «زیست محیطی بحث «و سلامت را اضافه كردیم. این نكته ای كه الان وجود دارد بحث این است كه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی هم راجع به بخش سلامت خیلی اصرار زیادی دارد كه این هم در فضای زیست محیطی دیده شود.

در تبصره (۳) بعد از عبارت «ضوابط و معیارهای موضوع این ماده توسط سازمان عبارت «و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اضافه شود.

در تبصره (۵) بعد از عبارت «به مرکز پایش سازمان می باشند عبارت «و سازمان مكلف است كلیه اطلاعات سامانه های پایش برخط لحظه ای واحدهای آلاینده را جهت تعیین اثرات آلاینده ها بر سلامت به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اعلام نماید. (افزوده می شود).

باز در تبصره (۶) آوردیم كه «تمامی مراكز و واحدهای صنعتی، تولیدی، معدنی، خدماتی، عمومی و كارگاهی موجود و جدید، حسب تشخیص سازمان و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی مکلف به نمونه برداری و اندازه گیری آلودگی هوا در چارچوب خوداظهاری در پایش می باشند .

بعد هم یك تبصره هم به عنوان تبصره (۷) به ماده (۱۱) اضافه كردیم. در آنجا آمدیم گفتیم «سازمان مكلف است تا دو سال پس از تصویب این قانون، دستگاه های سنجش آلاینده های معیار هوا را در شهرهای بالای (۲۰۰) هزار نفر و شهرهای در معرض ریزگرد را به تعداد لازم نصب و راه اندازی نماید .

همكاران محترم ببینید! اساس این لایحه در ماده (۱۱) است. هم در بخش سلامت و هم در بخش محیط زیست اساس كار و گره كار و موضوعی كه جمعیت را دارد در فضای سلامتی در شهرهایی كه در معرض ریزگردها هستند یا در شهرهای صنعتی هستند در حقیقت دارد در معرض خطر قرار می دهد این است، نگاه ما در مجموعه با بررسی هایی كه در كمیسیون انجام شد، با حضور مركز پژوهش ها و سایر دستگاه های ذی ربط این است كه در بخش سلامت هم به این اضافه شود و گزارشات آن هم به وزارت بهداشت و درمان داده شود.

رئیس ـ آقای كولیوند! آن وقت تبصره (۳) می ماند؟ (كولیوند ـ بله) یعنی تبصره هایش می ماند، متن ماده را می گویید اصلاح شود.

كولیوند ـ آقای دكتر! ولی در تبصره ها، مثلاً آنجا وقتی كه در تبصره آمده، وقتی كه ما سلامت را در اصل ماده می آوریم در تبصره ها هم لازم است كه كلمه سلامت بیاید، یا گزارش به وزارت بهداشت و درمان در آنجا بیاید.

رئیس ـ مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای عباسی مخالف هستند، بفرمایید.

اسداله عباسی (رودسر و املش) ـ من فكر می كردم كه پیشنهادی كه آقای كولیوند یا كمیسیون شوراها انجام دادند حداقل یك تغییراتی در این ایجاد خواهد شد. من فكر می كنم یك بهداشت اضافه شده، این را كه می توانستیم به این الحاق كنیم. به نظر من می آید كه این اشكالاتی كه الان دوستان مان بر آن وارد دانستند، كماكان ادامه دارد. آقای دكتر لاریجانی! در رابطه با ماده (۱۱) و تبصره های آن، برای رفع موانع است. یعنی ما یك سری مشكلاتی را الان داریم. خود خانم دكتر ابتكار هم توضیح دادند، بسیاری از شهروندان نگرانی هایی دارند، بعضی از كارگاه ها، بعضی از تأسیسات كه الان دارند تولید می كنند، متأسفانه خودشان را به روزرسانی نكردند، از تكنولوژی روز برای رفع آلایندگی سیستم خودشان استفاده نكردند و مشكلاتی را در بین مردم ایجاد كردند، این بایستی برطرف شود. اما از این طرف ماده (۱۱) را كه دوستان رأی ندادند، ضوابطی كه قرار دادند یك مقدار بعضی از این بندها را پیشنهاد حذف بدهند كه آن چیزی كه مد نظر دوستان است، همان اتفاق بیفتد.

آقای دكتر لاریجانی! پیشنهاد من این است، حالا مخالف هم هستم، ولی این به كمیسیون برگردد، آن اشكالاتی كه بر این وارد است برطرف و اصلاح شود و مجدداً به صحن علنی برگردد و دوستان عزیزمان و همكاران به آن رأی بدهند و اتفاق نظر وجود داشته باشد. آقای دكتر! اگر موافق هستید این پیشنهاد را به رأی بگذارید كه برگشت به كمیسیون شود و ان شا ءالله این به صورت كارشناسی بیشتر و دقیق تر و همان فرمایش همكار عزیزمان آقای كولیوند هم اتفاق می افتد و ما سلامت و بهداشت را هم می آوریم و در اینجا قرار می دهیم. اگر این باشد من فكر می كنم بهتر خواهد بود.

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! البته محتوای فرمایش آقای عباسی مخالفت نبود، یك پیشنهاد جدید بود. موافق جناب آقای كریمی هستند.

رئیس ـ آقای كریمی بفرمایید.

علی اكبر كریمی (اراك، كمیجان و خنداب) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران عزیز عنایت بفرمایید! این پیشنهادی كه برادر عزیزمان جناب آقای كولیوند از كمیسیون شوراها ارائه فرمودند در متن ماده (۱۱) هم تأكید خاصی را بر رعایت ضوابط شهرسازی در احداث كارخانجات، كارگاه ها و واحدهای صنعتی جدید داشتند و همین طور در طرحهای توسعه و تغییر محل و یا خط تولید كارخانجات.

استحضار دارید ضوابط شهرسازی و تعیین كاربری ها در محدوده شهرها و همین طور حریم شهرها برای استقرار صنایع امر بسیار مهمی است كه این صنایع در جایی استقرار پیدا كنند و یا انتقال داده شوند كه به لحاظ مطالعات شهرسازی برای كاربری های صنعتی مناسب باشند و تأكید بر این موضوع در متن ماده (۱۱) می تواند مفید باشد.

همچنین ما یك مشكلی كه در بحث پایش شرایط زیست محیطی فعالیت های صنعتی داریم این است كه وزارت بهداشت و درمان كه متولی سلامت است در بسیاری موارد مطالعاتی كه انجام می دهد و برخوردی كه با كسانی كه از فعالیت این صنایع دچار مشكل و بیماری های مختلف شده اند، اشراف بهتری دارد و ورود وزارت بهداشت و درمان در كنار سازمان حفاظت از محیط زیست، همچنان كه در تبصره ها اشاره شد می تواند به تأكید بیشتر بر حفظ سلامت مردم كمك كند. متأسفانه ما در خیلی از صنایع شاهدیم كه امروز فعالیت آنها در كنار شهرها باعث افزایش بیماری های مختلف برای مردم شده است. امروز توسعه سرطان ها در خیلی از شهرهای صنعتی ما به طور مشهود و بر اساس مطالعات علمی كه در دانشگاه های علوم پزشكی انجام شده به اثبات رسیده و این ارتباط منطقی بین فعالیت صنعتی با توسعه بیماری ها اثبات شده است. به همین خاطر حضور وزارت بهداشت و ذكر نامش در كنار محیط زیست می تواند ان شا ءالله به توسعه سلامت كمك كند. من خواهش دارم كه عزیزان به پیشنهاد كمیسیون شوراها رأی مثبت بدهند.

رئیس ـ دولت با پیشنهاد مطرح شده موافق است، كمیسیون تخصصی هم موافق است. حضار ۲۳۸ نفر، پیشنهاد كمیسیون شوراها را كه در صفحه (۱۳) آمده به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. غیر از تبصره (۹) كه دوسوم رأی می خواهد، مابقی اش را با نظر كمیسیون شوراها به رأی می گذاریم. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! پیشنهاد جایگزین بعدی برای آقای كاتب است، در صفحه (۷) پیوست (۱).

رئیس ـ پیشنهاد جایگزین دارند، باید پیشنهاد جایگزین شان را مطرح كنند.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ در صفحه (۷) پیوست (۱)، شناسه (۴۶).

غلامرضا كاتب (گرمسار و آرادان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران عزیز دقت كنید! من مخالفت با حذف كل هم ندارم، اما این پیشنهادی كه بنده محضر شما می دهم به نظرم بتواند خواسته همكاران عزیز را تأمین كند. یك لحظه مطالعه كنید، ببینید! عمده مشكلی كه كمیسیون گزارش داده بود، موانع بسیار زیادی را برای تولید ایجاد می كرد. نه تنها موانع ایجاد می كرد، بلكه باعث می شد كه یك واحد صنعتی برود مجوز بگیرد، بعداً می خواهد برود از محیط زیست استعلام بگیرد. بعد اگر در استعلام محیط زیست مخالفت یا موافقت كرد كار متوقف شود. این معنی و مفهوم ندارد. یعنی یك مشكلی ایجاد می كند، مضافاً بر اینكه وقتی كه شما یك حق مكتسبه ای برای یك تولیدكننده و برای سرمایه گذار ایجاد كردید، رفت پروانه بهره برداری گرفت، دوباره چطور می خواهید این فعالیتش را متوقف كنید؟

همكاران دقت كنید! این نكته ای كه در گزارش كمیسیون آمده دقیقاً مخالف قانون اساسی و مخالف حق مردم است، مانع تولید است. موجب می شود كه نه تنها ما در سال حمایت از تولید و اشتغال كمكی به تولید نداشته باشیم، بلكه مشكلات متعددی را هم جلوی پای تولیدكننده می گذاریم.

پیشنهاد ما در اینجا چیست؟ گفتیم هم مشكل محیط زیست مراعات شود، هم به سازمان محیط زیست و دستگاه های اجرایی گفتیم اگر محیط زیست ظرف مدت یك ماه پاسخ نداد، دستگاه های اجرایی می توانند فعالیت و پروانه بهره برداری را صادر كنند و دقیقاً در جهت تسریع فعالیت است.

گفتیم «صدور مجوز احداث واحدهای صنعتی، تولیدی، معدنی، خدماتی، عمومی و كارگاهی جدید و یا توسعه، تغییر محل، تغییر خط تولید واحدهای موجود، مستلزم رعایت ضوابط و معیارهای زیست محیطی و تأیید مجوز مربوطه توسط سازمان می باشد . ما همه اینها را قبول داریم كه مجوز می خواهد و سازمان هم موظف است ضوابط و معیارهای زیست محیطی را به دستگاه هایی كه صادركننده مجوز هستند ابلاغ كند، نه اینكه دستگاه های صادركننده ندانند كه چگونه باید مجوز بدهند.

نكته مهم تر را دقت كنید، ما در تبصره آوردیم سازمان موظف است به استعلام هایی كه به منظور صدور پروانه بهره برداری واحدهای صنعتی و معدنی صورت می پذیرد ظرف مدت یك ماه جواب بدهد و در صورت عدم موافقت، دلایل عدم موافقت آن را به استعلام كننده به صورت كتبی ارائه كند. این نباشد كه محیط زیست به هر دلیلی خودش بیاید استعلام منفی بدهد. در نتیجه ما اینجا سازمان محیط زیست را مكلف كردیم اولاً ظرف یك ماه جواب بدهد، دوماً به استناد ضوابط و مقررات جواب بدهد و اگر هم جواب نداد دستگاه صادركننده صدور مجوز، دیگر خودش می تواند مجوز را صادر كند، مانع تولید نمی شود. همكاران عزیز! من استدعا می كنم به این پیشنهاد جایگزین كل رأی بدهید كه دیگر دقیقاً پیشنهادات تبصره ها هم حذف می شود.

رئیس ـ متشكریم، مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای فولادگر مخالف هستند، بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر (اصفهان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض تبریك ایام ولادت امام جواد و حضرت امیرالمؤمنین (علیهما السلام) و آرزوی موفقیت برای همه عزیزان در سال جدید.

همكاران گرامی عنایتی بفرمایید! بالاخره وقتی ما می خواهیم قانونگذاری كنیم، قانونگذار باید حكیم باشد. هدف از قانونگذاری یا باید رفع یك مشكل اساسی موجود باشد، یا ما یك خلأ، كمبود یا نقصی داریم كه الان در آن حوزه قانونی وجود نداشته باشد، یا یك مانع بزرگی را بخواهیم رفع كنیم با قانون این مانع را رفع كنیم. بالاخره یكی از این اهداف باید باشد. ما چه مشكلی داریم؟ ما الان قانون داریم، هر واحد صنعتی طبعاً باید به محیط زیست برود و از محیط زیست استعلام بگیرد. همه هم به بحث آلودگی هوا معتقدیم، به كلیات این لایحه رأی دادیم، همه كمیسیون ها با كمیسیون كشاورزی همكاری كردند، از عزیزان كمیسیون كشاورزی و محیط زیست هم تشكر می كنیم، كمیسیون صنایع و بقیه كمیسیون های ذی ربط همكاری كردند و الحمدلله این دارد به نتیجه می رسد، اما در ماده (۱۱) و پیشنهادهای اصلاحی هم كه الان دارد به عنوان جایگزین مطرح می شود، پیامی كه دارد به جامعه داده می شود یك پیام سختگیرانه ای است كه یك قفلی از قفل های قبلی قوی تر به اشتغال های جدید و به توسعه واحدهای صنعتی زده می شود.

عرض و خواهش من این است، الان سازمان محیط زیست اینجا تشریف دارند، كمیسیون هم هست، توضیح بدهند ما الان چه كمبود قانونی داریم برای اینكه هر واحد صنعتی بخواهد به صورت جدید كار كند یا بخواهد توسعه بدهد استعلام نگیرد كه الان قانون ملزم كرده، ما كمبود قانون نداریم. این پیشنهاد هم به نحوی همان پیشنهاد كمیسیون است، حالا یك مقداری مختصرتر و مجمل تر گفته شد والا همان پیام را دارد. الان بحث ما فضای كسب و كار و اشتغال است، امسال سال تولید ملی و حمایت از تولید و اشتغال در راستای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی است. ما نیاییم یك پیامی به جامعه بدهیم كه داریم اشتغال را محدود می كنیم، داریم سختگیرانه تر عمل می كنیم. آن پیشنهاد قبلی كه تازه می خواستیم یك مجوزهای جدیدتری هم به نام بهداشت اضافه كنیم، بهداشت كه كارش را در حوزه ای كه به خودش مربوط است دارد انجام می دهد. اینكه با یك مجوز اضافه كردن، مدام مجوز روی مجوز، مدام مانع روی مانع، ما باید مقررات زدایی كنیم، الان تسهیل مجوزهای كسب و كار در برنامه هم هست. ماده (۵۷) قانون رفع موانع تولید یك هیأتی به ریاست وزیر اقتصاد تعیین كرده كه بیایند سهولت كسب و كار را بررسی كند، مقررات زدایی كند، مجوزها را سهولت ببخشد.

بنابراین ما ضمن اینكه تأیید می كنیم، همه ما باید برای مقابله با آلایندگی تلاش كنیم، به لایحه هم رأی دادیم و به عنوان یك خطر هم خصوصاً در شهرهای بزرگ معتقدیم، اما واقعیت امر این است كه ما با این وضع قانونگذاری كار جدیدی كه نمی كنیم هیچ، داریم یك پیام محدودكننده و سختگیرانه به جامعه اشتغالزا و تولیدكننده مان می دهیم. خواهش ما این است كه دوستان رأی ندهند، هم با حذف ماده (۱۱) اتفاقی نخواهد افتاد، چون قانون داریم، خلأ قانونی نداریم، هم خواهش ما این است كه اگر به حذف هم نمی خواهند رأی بدهند یا رأی نیاورد به كمیسیون برگردد. استدعای ما از ریاست جلسه این است كه اگر این پیشنهاد هم رأی نیاورد به كمیسیون برگردد و یك مقدار متنی نوشته شود كه این متن سختگیرانه نباشد، بتواند در عین حالی كه مسائل محیط زیستی را رعایت می كند، بتوانیم به توسعه تولید كمك كنیم. خواهش ما از دوستان این است كه رأی ندهند.

دبیر (كاتب) ـ متشكر، موافق اول جناب آقای عباسی هستند كه وقتشان را به جناب آقای سلیمی داده اند، حاج آقای سلیمی بفرمایید.

علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عزیزان من ببینید! ما باید به دنبال تسهیل فضای تولید و اشتغال در كشور باشیم. متأسفانه امروز گاهی از اوقات بعضی از تصمیمات ما فقط و فقط منجر به ایجاد مانع برای بخش تولید و صنعت كشور شده است. حقیقتاً این ماده (۱۱) كه توسط دولت محترم و كمیسیون ارائه شده بود و نمایندگان محترم بجا رأی ندادند، ببینید چقدر مشكل در برابر تولید و واحدهای صنعتی ایجاد می كند.

در این پیشنهادی كه برادر عزیزمان جناب آقای كاتب دادند، در اینجا گفته شده ما اول برویم از سازمان استعلام كنیم، بعد وزارتخانه مربوطه در رابطه با صدور پروانه اقدام كند. در پیشنهادی كه توسط دولت محترم در لایحه بود، قضیه كاملاً عكس بود، ما مردم را معطل نكنیم، بعد هم در صورتی كه تخلف صورت بگیرد، ما در تبصره (۳) واقعاً مانع متخلف ندیدیم، گفتیم یك جریمه ای بدهد ولی به كار خودش ادامه بدهد. در این پیشنهاد به صورت مشخص و قاطع گفته شده مانع متخلف شویم.

مضافاً بر اینكه در تبصره هم گفتند كه حالا اگر سازمان خواست مردم را معطل كند صرفاً و صرفاً یك ماه مهلت داشته باشد، بعد از یك ماه وزارتخانه های مرتبط سریع اقدامات لازم را انجام بدهند. (رئیس ـ متشكریم) به نظر می رسد این پیشنهاد نسبت به آنچه كه در لایحه آمده بهتر است، البته پیشنهادات بهتری هم می توان در اینجا ارائه داد، متشكریم.

رئیس ـ دولت موافق است. كمیسیون توضیح بفرمایید.

علی محمد شاعری (رئیس كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

نمایندگان محترم! یك موضوعی را عنایت بفرمایید. الان (۳۰) درصد آلایندگی چه شهرهای بزرگ، چه كلانشهرها، چه شهرهای كوچك كه ظاهراً الان آلودگی شان به چشم نمی آید تحت تأثیر فعالیت های صنعتی، معدنی و كارگاهی هستند كه ضوابط استقرارشان رعایت نشده است. هر سال تا (۱۵) اسفندماه تمامی واحدهای صنعتی را سازمان حفاظت محیط زیست بر اساس پایش هایی كه انجام می دهد لیست برداری می كند و به سازمان امور مالیاتی می دهد، برای اینكه سازمان امور مالیاتی آن جریمه (۱) درصد عوارض آلایندگی را كسر كند و به سازمان شهرداری ها بدهد.

دوستان عزیز! الان تعداد صنایع آلاینده شهرهای كوچك، متوسط و بزرگ (۳۰۰۰) واحد است. واحد صنعتی روی در زنجان كه در بعضی از سال ها باعث می شود كه مردم احتمال مهاجرت داشته باشند، یا كارخانه سیمان نكا، نیروگاه شهید منتظر قائم، نیروگاه شهید سلیمی مازندران و همه این واحدهای صنعتی كوچك و بزرگ به خاطر این است كه ضوابط استقرار را رعایت نكردند، در جهت وزش باد به سمت شهرها مستقر شدند، فاصله را رعایت نكردند. علت این بوده، قانون تا الان برای ضابطه استقرار و برای فعالیت صنعتی و كارگاهی وجود نداشت دوستان! من دارم قانون محیط زیست را عرض می كنم، یك نفر اگر یك بند سراغ دارد به ما گزارش كند.

لذا اگر قرار است ما جلوی آلودگی هوا و آلودگی محیط زیست را بگیریم كه همان گونه كه اشتغال و تولید از مطالبات مقام معظم رهبری است، مقابله با آلودگی هوا و آلودگی های محیط زیست هم از مطالبات مقام معظم رهبری است. ما كه نمی توانیم با حرف، شعار و بیانیه با آلودگی هوا و محیط زیست مقابله كنیم.

نكته ای جناب آقای دكتر لاریجانی چند روز قبل فرمودند، مگر نفرمودند بحث آلودگی هوا به عنوان یك راهبرد و اولویت اصلی است كه همه تان هم تأیید كردید. حالا این بند یك بند اصولی است كه ما به صورت كلی گفتیم استقرار واحدهای صنعتی با رعایت ملاحظات محیط زیستی باشد، آن هم محیط زیست جمهوری اسلامی ایران. مگر محیط زیست كشور متجاوز است كه ما داریم این طور به آن نگاه می كنیم؟ خواهش من این است كه احساساتی برخورد نكنیم، این را رأی بالا بدهیم، (رئیس ـ متشكریم) اگر محیط زیست به استعلام جواب نداد، ظرف یك ماه به عنوان موافق تلقی می شود. دوستان عزیز! تا الان ممكن بود كه پرونده شش ماه می رفت در كمیسیون ارزیابی و آنجا پاسخ داده نمی شد، الان این موضوع یك ماهه حل و فصل می شود.

رئیس ـ حالا شما نظرتان را راجع به این پیشنهاد بفرمایید.

شاعری ـ خواهش می كنم، كمیسیون با این نظر موافق است، البته نظر قبلی ما پابرجاست، بین خوب و خوب تر این خوب است، خوب تر همان ماده اولیه است.

رئیس ـ حضار ۲۳۷ نفر، پیشنهاد جناب آقای كاتب در صفحه (۷) كه توضیح دادند را به رأی می گذاریم. كمیسیون و دولت هم موافق هستند. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ پیشنهاد اصلاح جزء داریم. آقای دكتر! تعداد زیادی پیشنهاد اصلاح جزء است. كمیسیون بهداشت اولین آن را مطرح می كنید؟ آقای دكتر نوبخت، آقای دكتر امینی فرد! پیشنهاد اصلاح جزء كمیسیون بهداشت مطرح می شود؟ مطرح نمی كنند. آقای دكتر امینی فرد بفرمایید. آقای دكتر! در انتهای جزوه ای كه در خدمتتان است، در پیشنهاد كمیسیون بهداشت است.

محمدنعیم امینی فرد (سخنگوی كمیسیون بهداشت و درمان) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن عرض سلام. پیشنهادی كه كمیسیون دارد و مكتوب هم است این است كه در سطر دوم بعد از عبارت «معیارهای محیط زیستی سازمان عبارت «ضوابط و استانداردهای پیوست سلامت اعلامی توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی هم ذكر شود.

با توجه به اینكه مسائل زیست محیطی ارتباط مستقیمی با سلامت مردم دارد، من فكر می كنم اضافه كردن این عبارت یك قدم مهمی است كه هم افزایی پیوست های سلامت و پیوست محیط زیستی را به دنبال دارد.

رئیس ـ متشكریم. مخالف صحبت می كند؟

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای فرهنگی مخالف هستند.

رئیس ـ آقای فرهنگی بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی (تبریز، آذرشهر و اسكو) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

این پیشنهاد نه تنها كار را تسهیل نمی كند بلكه سخت تر می كند. یعنی به جای اینكه یك مرجع به استعلام ها پاسخ بدهد باید منتظر دو مرجع در مراحل مختلف باشیم كه دو مرجع نظر بدهد. همانطور كه جناب آقای دكتر فولادگر در فرمایشات خودشان فرمودند ما وضع خوبی در معیارها و رده های فضای كسب و كار در سطح جهان نداریم، علل آن همین موانعی است كه ما در قوانین برای تولید ایجاد می كنیم. در حال حاضر سازمان حفاظت از محیط زیست مشكلی برای اعمال نظرات خودش در ارتباط با مسائل زیست محیطی ندارد. در قوانین موجود اختیارات كامل دارد، ما در قانون رفع موانع تولید هم یك ضابطه ای گذاشتیم برخی از اخلال هایی كه سازمان بی دلیل به وجود می آورد را حل می كند. لذا نیاز به قانون جدید نیست، چه رسد به این پیشنهاد كه باعث می شود ما مراحل و موانع را ضرب در (۲) كنیم در همه مراحل كه علاوه بر سازمان حفاظت از محیط زیست، باید به سراغ وزارت بهداشت و درمان بروند و در همین خصوص از آنجا هم استعلام بگیرند. این موانع را بیشتر می كند و بهبود فضای كسب و كار دچار مشكلات بیشتری می شود. خواهش من این است كه همكاران به هیچ كدام از پیشنهادات رأی ندهند، به اصل ماده هم دوباره رأی ندهند تا پیشنهاد حذفی كه به مجلس محترم ارائه شده، آن را به رأی بگذارید، متشكرم.

رئیس ـ متشكریم، موافق را دعوت بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای كریمی موافق هستند.

كریمی ـ آقای قربانی صحبت می كنند.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای قربانی بفرمایید.

محمدحسین قربانی (آستانه اشرفیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران عزیز ببینید! بنده با كلیات گزارش شور دوم كمیسیون آب و كشاورزی كه بحث محیط زیست و بحث جلوگیری از مشكلاتی كه امروز برای كلانشهرها ایجاد شده موافق بودم و دفاع كردم. امروز هم تا به اینجا با كلیات این قوانین كه شما رأی دادید موافقت كردیم، كمیسیون هم با قاطعیت موافق كرده است. ولی من دو تا مطلب را خدمت شما عرض می كنم. ببینید دوستان عزیز و همكاران گرامی! اصلاً این قانون جدیدی نیست، بحث استعلام هم نیست. ما كجای شرایط زیست محیطی را می خواهیم مهیا كنیم و سازمان محیط زیست و در كنار آن بسیاری از فضاها را سازمان استاندارد می خواهد همكاری كند كه ما نتوانیم پیوست سلامت را در كنارش ببینیم، مگر می شود؟ امروز تمام كشورهای توسعه یافته و پیشرفته در تمام ابعاد زیست محیطی، پیوست سلامت از اهم رافع مشكلات است. اینجا پیشنهاد كمیسیون بهداشت بر این مبناست كه در كنار معیارهای محیط زیستی سازمان، پیوست سلامت در كنارش باشد. من انتظار دارم همان طور كه مخالف محترم اشاره كردند، باور داریم اصلاً نه قانون جدیدی است، نه بحث استعلام ها است. این اختیار را خود سازمان محیط زیست دارد كه با رویكرد پیوست سلامت برای طرح ها و برنامه هایی كه در پیش دارد نظارت كند، مجوز صادر كند و جناب آقای دكتر لاریجانی و همكاران ارجمند در صحن علنی! من فكر می كنم بودن پیوست سلامت به بهبود سلامت و بهبود كسب و كار و حتی رفع ریزگردها و مشكلاتی كه امروز برای كلانشهرها از جمله تهران بزرگ دارد به وجود می آید كمك می كند.

انتظار دارم دوستان با این نظر كارشناسی كه كمیسیون بهداشت دارد، یعنی داشتن پیوست سلامت به همه معیارهای محیط زیستی سازمان موافقت كنند تا ما سلامت در كنار محیط زیست داشته باشیم. بسیار متشكرم.

رئیس ـ متشكریم، مخالف بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ آقای رئیس! مخالف صحبت كرد.

رئیس ـ بله صحبت كرد، موافق هم صحبت كرد، دولت نظری ندارد، كمیسیون هم موافق هستند.

دبیر (كاتب) ـ آقای دكتر! اخطار دارند.

رئیس ـ اخطار را بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ آقای حاجی دلیگانی بفرمایید.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! اصول (۵۷) و (۶۱). ببینید! در واقع ما در تبصره (۳) داریم یك چك سفید امضا به سازمان محیط زیست برای جریمه كردن می دهیم.

رئیس ـ ما گفتیم باید مصوب هیأت وزیران باشد. الان آن مشكلی كه شما فرمودید را حل كرده است.

حاجی دلیگانی ـ تبصره (۴) هم همین مشكل را دارد.

رئیس ـ در متن ماده واحده گفتیم این ضوابط و معیارهای محیط زیستی مصوب هیأت وزیران.

حاجی دلیگانی ـ بله، حاج آقا! یك اشكال دیگر هم هست. ماده (۱۱) مغایر بند (۸) سیاست های تولید ملی، حمایت از كار و سرمایه ایرانی است، چون فرآیند صدور مجوزهای لازم برای تولید را با موانع بیشتری روبرو می كند.

رئیس ـ گفته اگر بعد از یك ماه نظر ندهند می توانند كارشان را انجام بدهند.

حاجی دلیگانی ـ نه، مراحلی كه گفتند، مثلاً اول گفته جواز تأسیس را گرفتند، بعد دوباره برای پروانه بهره برداری هم باید استعلام شود. یعنی شرایط خیلی سخت شده است.

رئیس ـ به خاطر این است كه ممكن است ابتدا ضوابط شان در طرح اولیه درست باشد، اما در مقام اجرا ناجور اجرا كنند، باید یك مرجعی رسیدگی كند.

حاجی دلیگانی ـ به هر حال شرایط خیلی سخت می شود، به نظر می رسد كه این مغایر است.

رئیس ـ به هر حال این اخطار ندارد، متشكریم. اخطار دارید بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ اخطار بعدی را جناب آقای دهقانی دارند، بفرمایید.

محمد دهقانی نقندر (چناران و بینالود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رئیس! به نظرم الان موضوع بسیار مهمی مطرح است و نیازمند عنایت شخص جناب عالی و هدایت موضوع بر مبنای اصل پنجاهم قانون اساسی هستیم. مدونین قانون اساسی موضوع را خیلی روشن مطرح كردند. به نظر من الان مجلس نیازمند این است كه بار دیگر بر اصل پنجاهم تأكید كند. اصل (۵۰) می گوید: «در جمهوری‏ اسلامی‏، حفاظت‏ محیط زیست‏ كه‏ نسل‏ امروز و نسلهای‏ بعد باید در آن‏ حیات‏ اجتماعی‏ رو به‏ رشدی‏ داشته‏ باشند، وظیفه‏ عمومی‏ تلقی‏ می گردد. از این‏ رو فعالیت های‏ اقتصادی‏ و غیر آن‏ كه‏ با آلودگی‏ محیط زیست‏ یا تخریب‏ غیرقابل‏ جبران‏ آن‏ ملازمه‏ پیدا كند، ممنوع‏ است .

دوستان به گونه ای صحبت می كنند كه انگار ما باید جان مردم و خدای ناكرده سلامت مردم را فدای تولید كنیم. بله، تولید در كشور قطعاً لازم است، اشتغال لازم است، اما این قابل جمع است، قابل جمع آن هم این است كه سلامت مردم و محیط زیست باید بر تولید حاكمیت پیدا كند. این متنی كه اینجا نوشته بودند، من تعجب كردم كه این گونه راجع به آن گارد منفی گرفته شد. (رئیس ـ متشكریم) الان هم خواهش من این است كه مسیر مجلس به سمتی نرود كه منجر به حذف این گونه موضوعات شود. اگر واقعاً ایراد كارشناسی هست جناب عالی خودتان هم مداخله كنید به كمیسیون برود و متن قوی بیاید كه ان شا ءالله بتوانیم متن دقیقی را تصویب كنیم و به خاطر برخی از اشكالات خدای ناكرده اصل موضوع را دچار اشكال نكنیم.

رئیس ـ فرمایشات تان خوب است، یعنی توجه به این اصل مطلب مهمی است، منتها الان اخطاری نداریم. فقط دوستان توجه كنند، در این نوشته ای كه آقایان دارند من می خواستم ذهن دوستان تقریب پیدا كند، اینجا گفته ابتدا ضوابط كار محیط زیست در مورد صنایع مصوب هیأت وزیران شود، فقط محیط زیست نیست، آنها پیشنهاد می دهند و تمام دستگاه ها و كسانی كه می خواهند صنایع داشته باشند باید رعایت كنند، پس فقط محیط زیست نیست، در هیأت وزیران، دولت و صنایع و بقیه جاها هم هستند و بعد اگر موقع بهره برداری هم اینها ضوابط را استعلام می كنند، محیط زیست وقت نگذارد در ظرف یك ماه تأییدشده تلقی می شود. یعنی این لحاظی كه دغدغه بوده رعایت شده است. علی ای حال الان مطلبی كه كمیسیون گفته این است ضوابط بهداشتی و سلامتی هم رعایت شود كه هم ضوابط این امر و هم محیط زیست به هیأت وزیران می آید و آنجا تصویب می شود.

حضار ۲۳۷ نفر، نمایندگان نظرشان را راجع به پیشنهاد كمیسیون بهداشت و درمان منهای تبصره (۹) اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ پیشنهاد بعدی را آقای دكتر رحیمی نماینده محترم تهران دارند، آقای دكتر! در همان پیوست (۱) كه در خدمتتان هست شناسه (۳۶).

رئیس ـ «در ماده (۱۱) بعد از عبارت «صنعت، معدن و تجارت عبارت «و اتحادیه های صنفی تولیدی و خدماتی اضافه شود . آقای رحیمی! این دردی را دوا نمی كند.

علیرضا رحیمی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر! من یك توضیحی خدمتتان تقدیم كنم. اولاً كل ماده (۱۱) واقعاً ایرادات قابل توجهی دارد كه حالا اصل آن رأی نیاورد، مواردی را هم مستدل نوشتیم كه در جایش تقدیم خواهیم كرد. در این پیشنهادی كه بنده دارم وزارت صنعت، معدن و تجارت را كه اینجا اعلام كرده، همه مجوزها لزوماً از طرف وزارت صنعت و معدن صادر نمی شود و اسم كارگاه ها را كه در اینجا آورده، كارگاه های تولیدی مجوز و پروانه بهره برداری شان را در بعضی موارد از اتحادیه ها دریافت می كنند و به نوعی اتاق اصناف مرجع رسیدگی به موارد اینها است. ما فقط در این حوزه پیشنهاد دادیم كه اتحادیه ها را هم اضافه كنند. عذرخواهی می كنم.

رئیس ـ مخالف صحبت می كند؟ اگر اجازه بدهید من فكر می كنم نمایندگان محترم یك دغدغه ای دارند، از لابه لای مخالفت ها معلوم بود كه می خواهند ضوابطی وجود نداشته باشد كه در سال تولید ملی مانع تولید شود. از آن طرف، آن مطلبی كه گفته شد و آقای دهقانی هم گفتند، ضوابط مسأله رعایت محیط زیست ضروری است. (فولادگر ـ لوح را باز نكردند) نگرانی این است كه مدام گفتند این ضوابط با تأیید محیط زیست، این برای تولید مانعی شود. اگر بشود ما این را به كمیسیون ارجاع بدهیم كه آن را درست و تسهیلش كنند كه هم اصلش از بین نرود و هم این نگرانی و دغدغه نمایندگان برای تولید هم از بین برود. اگر اجازه بدهید چون مدام پیشنهاد می آید، تعداد (۶۰)، (۷۰) تا رأی هم بیشتر نمی آورد، وقت هم گرفته می شود، دغدغه هم معلوم است كه چیست. اگر موافقید این را به كمیسیون ارجاع بدهیم.

حضار ۲۳۶ نفر، ارجاع ماده (۱۱) به كمیسیون برای اصلاحات را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. یك مقدار ساده ترش كنید و این نگرانی را هم رفع كنید كه این مانع تولید نشود، ولی رعایت ضوابط داده شود كه انجام شود. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید كه این را به كمیسیون ارجاع بدهیم تا اشكالش را رفع كنند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

كمیسیون كشاورزی از كمیسیون صنایع هم دعوت بفرمایید تا افراد بیایند، (فولادگر ـ از كمیسیون ویژه هم بیایند) هدف این است كه این یك مانع جدیدی برای تولید نشود، ضوابط قدری خلاصه تر شود، حتماً مصوبه هیأت وزیران گذاشته شود و از دوستان كمیسیون ویژه هم دعوت كنند.

۵ ـ اعلام وصول طرح اداره و نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با قید یك فوریت و رد فوریت آن (ثبت ۲۵۶)

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ جناب آقای رئیس! ما درخواست یك فوریت داریم. البته چاپ شده طرح یك فوریتی قبل از سال در اختیار همكاران قرار گرفته، در مورد اداره و نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران كه همكاران امروز می خواهند یك فوریت آن را به رأی بگذارند. نماینده طراحان جناب آقای دكتر مطهری هستند. اگر لطف كنند توضیح بدهند.

رئیس ـ جناب آقای مطهری بفرمایید.

علی مطهری (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران محترم توجه بفرمایید! این طرح یك فوریتی درباره سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی طرح مهمی است. ببینید! در اصل (۱۷۵) قانون اساسی آمده است: خط مشی‏ و ترتیب‏ اداره‏ سازمان‏ صدا و سیما و نظارت‏ بر آن‏ را قانون‏ تعیین‏ می‏ كند.

بنابراین ما درباره صدا و سیما نیاز به سه تا قانون داریم. یكی قانون خط مشی و اصول كلی، دوم قانون اداره صدا و سیما و سوم قانون نظارت بر صدا و سیما.

قانون خط مشی كلی و اصول برنامه های سازمان صدا و سیما در اوایل انقلاب تصویب شده و قانون خوبی هم هست و كلیاتی را از نظر پایبند بودن صدا و سیما به اصول كلی اخلاقی و عدالت بیان كرده است.

اما قانون اداره صدا و سیما در سال ۱۳۵۹ یعنی قبل از بازنگری قانون اساسی در سال ۱۳۶۸ به تصویب رسیده و بعد از آن اصلاح نشده است. در حالی كه در بازنگری قانون اساسی درباره اداره صدا و سیما تغییراتی ایجاد شد. طبق قانون اساسی اولیه سازمان صدا و سیما دارای شورای سرپرستی مركب از نمایندگان قوای سه گانه بود كه این شورا مدیرعامل سازمان را تعیین می كرد. ولی بعد از بازنگری قانون اساسی شورای سرپرستی از بین رفت و رئیس سازمان توسط مقام رهبری تعیین می شود و شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما مركب از نمایندگان سه قوه به وجود آمد. لذا لازم بوده كه قانون اداره صدا و سیما اصلاح شود و این كار از سال ۶۸ تا امروز انجام نشده است. از اینجا ضرورت فوریت این طرح روشن می شود كه چرا ما می گوییم این طرح باید با فوریت مطرح شود، چون در واقع اكنون صدا و سیما بدون قانون دارد اداره می شود و بعد از بازنگری قانون اساسی با مجوزی كه رهبر انقلاب به رئیس وقت سازمان دادند دارد به همان شكل اداره می شود.

قانون شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما هم در سال ۱۳۷۰ مصوب شده و اگرچه قبل از بازنگری قانون اساسی انجام شده، ولی قانون ضعیفی است و نظارت بر صدا و سیما توسط این شورا در واقع یك نظارت استطلاعی و یك امر تشریفاتی است. خود من دو دوره نماینده قوه مقننه در شورای نظارت بر صدا و سیما بودم و بالعیان مشاهده كردم كه نظارت این شورا بر سازمان تأثیر چندانی ندارد و انتقادات و نظراتی كه از طرف این شورا برای رئیس سازمان ارسال می شد یا بدون پاسخ می ماند و یا اینكه حتی عكس العمل مخالف داشت، مگر اینكه مثلاً كار به رسانه ها كشیده می شد و لازم است كه قانون نظارت بر سازمان صدا و سیما هم اصلاح شود.

از این جهت ما یك طرحی را تحت عنوان طرح اداره و نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با قید یك فوریت آماده كردیم و روی این طرح هم خیلی كار شده، از مجلس هشتم مطرح بوده و حتی در آنجا یك فوریتش هم رأی آورد و به هر حال در نهایت نوبت به آن نرسید و با مدیران سازمان صدا و سیما و رؤسای قبلی سازمان صدا و سیما هم مشورت شده و نظرات آنها گرفته شده، با مركز پژوهش ها هم مشورت شده و مدت زیادی روی این طرح كار شده، یك طرح كارشناسی است و ضرورت زیادی دارد كه این طرح زودتر تصویب شود. لذا من تقاضا می كنم كه دوستان به فوریت این طرح رأی بدهند و طبیعی است كه اگر نیازی به اصلاحاتی در جزئیات هم باشد ان شا ءالله در كمیسیون فرهنگی و همین طور در صحن مجلس این كار انجام خواهد شد. لذا از دوستان تقاضا می كنم كه به فوریت این طرح رأی مثبت بدهند. خیلی ممنون، تشكر می كنم.

دبیر (كاتب) ـ متشكر جناب آقای مطهری. جناب آقای داداشی مخالف هستند، آقای داداشی بفرمایید.

ولی داداشی (آستارا) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همكاران عزیز و ملت شریف ایران سلام و عرض ادب دارم. این طرح یك فوریتی را كه دوستان عزیز مطرح كردند و جناب آقای دكتر مطهری توضیح دادند، جناب آقای دكتر اصل طرح را توضیح ندادند و یك مطلب كلی را ایراد فرمودند. بیشتر نشان می دهد كه این بحث یك بحث سیاسی است تا مدیریتی و راهبردی.

بنده و دوستان در تعجب هستیم در سالی كه مزین به سال تولید ملی و اشتغال است و نیاز داریم كه روی مباحث كار و اشتغال كار شود و این مباحث در كشور مطرح است و اولویت كشور برای تولید ملی و اشتغال است، ما فوریتی برای این نمی بینیم كه بیاییم این مسأله را مطرح كنیم. اگر نیاز به اصلاح هم در بحث مدیریت سازمان صدا و سیمای كشور وجود داشته باشد، این نباید با فوریت صورت بگیرد و به نظر بنده این باید با كار كارشناسی (باشد) و نیاز به كار كارشناسی دارد و با فوریت نمی شود این كار را پیش برد.

طبق اصل (۱۷۵) قانون اساسی كه جناب آقای دكتر مطهری هم به این اصل اشاره فرمودند، نمایندگان حق نظارت بر صدا و سیمای كشور را دارند و مقوله اینكه نظر نمایندگان هم باید در مجموعه مدیریت سازمان صدا و سیما اعمال شود، در اصل (۱۷۵) قانون اساسی دیده شده است. فلذا من فوریتی نمی بینم كه دوستان بخواهند به این فوریت رأی بدهند. تشكر می كنم.

دبیر (كاتب) ـ متشكر جناب آقای داداشی. جناب آقای ولی ملكی موافق هستند، بفرمایید.

ولی ملكی (مشكین شهر) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن تقدیر و تشكر از همكاران ارجمند و هیأت رئیسه، ایام ولادت امام رضا را به ملت شریف ایران تبریك می گویم.

دوستان توجه كنید! خواهش می كنم به این پیشنهاد كه به صورت طرح قانونی یك فوریتی مطرح شده، به صورت خطی نگاه نشود. چراكه اگر نگاه كنیم از سال ۱۳۶۸ تا امروز بالای (۲۰) سال این همه تغییر و تحول در دنیا در بحث تبلیغات و در بحث رسانه ایجاد شده است. چطور ممكن است كه ما بعد از بیست و اندی سال هنوز نسبت به ریل گذاری و شیوه اداره صدا و سیما كه به عنوان رسانه ملی است هیچ اقدامی نكرده باشیم؟ مخالف عزیز مطرح كردند كه جناب آقای دكتر مطهری به صورت كلی آورده است، اینكه بهتر است. معنی اش این است كه كمیسیون تخصصی یعنی كمیسیون فرهنگی در اینجا ورود پیدا می كند، جزئیات در آنجا مطرح می شود، نظر نمایندگان لحاظ می شود، كار كارشناسی صورت می گیرد و بعد به صحن می آید. بحث فوریت برای نشان دادن الزام موضوع است، بعد از (۲۸) سال ما هنوز در صدا و سیمای خودمان شیوه مدیریت مان ثابت است. بحث اداره صدا و سیما است نه بحث خط و خطوط. هنوز هم به جزئیات ورود پیدا نشده است، شاید جزئیات بیاید بنده هم مواردی ببینم كه بر اساس مصالح كلی نیست حتماً مخالفت می كنم، اما اینكه ما بعد از (۲۸) سال بیاییم برای شیوه مدیریت رسانه ملی نظر بدهیم و الزام هم دارد، نباید مخالفت كنیم.

فلذا خواهش می كنم با لحاظ كردن اینكه طرح قطعاً به لحاظ تغییرات و تنوعی كه در اطلاع رسانی ایجاد شده است، شما ببینید عالم مجازی و رسانه های مجازی در همین دهه اخیر چقدر پیشرفت كرده است، اصلاً شیوه مدیریت ها باید تغییر پیدا كند، الزام آور هم است. در هر دهه، حتی می بینیم كه مقام معظم رهبری به رئیس آنجا (۱۰) سال بیشتر هم اجازه نمی دهند، یعنی (۱۰) ساله یا دو تا دوره پنجساله تمدید می كنند. آیا بعد از (۲۸) سال لازم نیست در مورد مدیریت و نحوه اداره رسانه ملی تجدیدنظری شود؟

خواهش می كنم همكاران ارجمند به ویژه ریاست محترم مجلس و هیأت رئیسه دقت كنند، موضوع توجه و اصلاح اداره صدا و سیما لازم است، اما جزئیات باید در كمیسیون تخصصی مورد بحث و بررسی قرار بگیرد و بعداً نمایندگان محترم مخیر هستند اینجا نظرات كارشناسی خودشان را در صحن هم اعلام كنند. فلذا خواهش می كنم موافقت بفرمایید تا فوریت این طرح به تصویب برسد. تشكر می كنم.

رئیس ـ متشكریم.

حاجی دلیگانی ـ آقای رئیس! اخطار داریم.

رئیس ـ اولویت كه اخطار ندارد، می رود در كمیسیون بررسی می شود، حضار ۲۲۹ نفر، پیشنهاد یك فوریت این طرح را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. یك رأی كم آورد. حالا به صورت عادی به كمیسیون برود. چكار كنیم، ما گفتیم رأی بدهند، بیشتر از اینكه نمی توانیم صبر كنیم. میهمانان را بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ فهرست گروههای میهمان جلسه علنی امروز عبارتند از:

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه مكتب علی (علیه السلام) از منطقه (۱۲) تهران.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه فرهنگ عرفان از منطقه (۱۳) تهران.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه سلمان فارسی از شهرستان بهشهر استان مازندران میهمانان جناب آقای دكتر شاعری نماینده محترم نكا، بهشهر و گلوگاه هستند.

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه شهید اندرزگو از منطقه (۱۲) تهران.

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه سوده از منطقه (۲) تهران میهمانان جناب آقای سیدحمزه امینی نماینده محترم هشترود هستند.

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه فاطمه زهرا (سلام الله علیها) از منطقه (۲) تهران میهمانان سركار خانم اولادقباد نماینده محترم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس هستند.

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه شهدای ایران تایر از شهرستان اسلامشهر استان تهران.

ـ جمعی از مسئولین و دهیاران محترم بخش مركزی شهرستان بندرعباس استان هرمزگان كه به همه این عزیزان خیلی خوش آمد می گوییم.

 

۶ ـ اعلام وصول (۳) فقره سؤال

دبیر (كاتب) ـ ما سه تا اعلام وصول داریم كه محضر همكاران عزیز اعلام می كنیم.

ـ سؤال ملی جناب آقای سیدناصر موسوی لارگانی نماینده محترم فلاورجان از وزیر محترم راه و شهرسازی در خصوص علت واگذاری كترینگ راه آهن به شركت خارجی اعلام وصول می شود.

ـ سؤال ملی جناب آقای سیدناصر موسوی لارگانی نماینده محترم فلاورجان از وزیر محترم راه و شهرسازی در خصوص علت ركود صنعت ساختمان و چگونگی وضعیت مسكن مهر و جایگزین آن اعلام وصول می شود.

ـ سؤال ملی جناب آقای سیدناصر موسوی لارگانی نماینده محترم فلاورجان از وزیر محترم راه و شهرسازی در خصوص علت عدم حمایت از طرح تولید ریل ملی و اقدام به واردات ریل علی رغم تولید داخلی اعلام وصول می شود.

 

۷ ـ اعلام وصول (۲) فقره طرح

دبیر (كاتب) ـ طرح عادی انتزاع سازمان ثبت اسناد و املاك كشور از قوه قضائیه و الحاق آن به وزارت كشور اعلام وصول می شود.

ـ طرح عادی الحاق یك تبصره به ماده (۱۲) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی كشور مصوب ۱/۲/۱۳۹۴ اعلام وصول می شود.

جناب آقای دكتر در خدمتتان هستیم.

رئیس ـ متشكریم.

 

۸ ـ ناطقین جلسه آقایان: حسن نوروزی، مسعود گودرزی، سیدمحمدجواد ابطحی، سیداحسان قاضی زاده هاشمی و قرجه طیار

رئیس ـ سخنرانان را بفرمایید.

دبیر (یوسف نژاد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ناطقان میان دستور جلسه علنی امروز عبارتند از:

ـ آقای حسن نوروزی نماینده محترم رباط كریم و بهارستان.

ـ آقای مسعود گودرزی نماینده محترم ممسنی و رستم.

ـ آقای سیدمحمدجواد ابطحی نماینده محترم خمینی شهر.

(كه هر كدام هفت دقیقه وقت دارند)

ـ آقای سیداحسان قاضی زاده هاشمی نماینده محترم فریمان، سرخس، احمدآباد و رضویه.

ـ آقای قرجه طیار نماینده محترم گنبدكاووس.

(كه هر كدام پنج دقیقه وقت دارند)

جناب آقای حسن نوروزی نماینده محترم رباط كریم و بهارستان بفرمایید.

حسن نوروزی (رباط كریم و بهارستان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

«لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم

ضمن تبریك میلاد باسعادت جوادالائمه (علیه السلام) و همچنین تبریك ولادت دومین موجود بزرگ عالم خلقت كه در آستانه آن قرار داریم. سخن گفتن درباره امیرالمؤمنین كار آسانی نیست. شخصیتی كه پیامبر اكرم فرمود: «اگر دریاها مركب و درختان قلم شوند، انسان ها نگارش گر و جن ها شمارش گر، هرگز نتوانند فضائل تو را بشمارند یا علی .

در قرآن کریم حدود (۵۰۰) آیه در مورد فضائل حضرت امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) آمده است. علی (علیه السلام) همو كه خداوند فرمود: «یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیك من ربك پیامبر مأموریت یافتند در حضور بیش از (۱۲۰) هزار نفر ایشان را به عنوان وصی و جانشین خود معرفی کنند که پروردگار متعال معرفی ولایت امیرالمؤمنین را خلاصه رسالت پیامبر اکرم اعلام فرمودند. نظیر اینگونه کلمات درباره علی (علیه السلام) از بزرگان مذاهب زیاد است:

ابوحنیفه: «هیچ كس با علی به مبارزه برنخاست، مگر آنكه علی از او برتر بود .

شافعی: «اگر علی مرتضی خود را آن طور كه بود نشان می داد، مردم جهان همه در برابرش سر سجده بر زمین می گذاشتند .

ابن أبی الحدید: «من چه بگویم درباره شخصیتی كه اهل كتاب با آنكه پذیرای نبوت پیامبر نیستند، اما علی را دوست دارند و فلاسفه با همه بیگانگی با ادیان وی را بزرگ می شمارند، شاهان فرنگ و روم تصویر او را در عبادتگاه های خود می آویزند، پادشاهان ترك و دیلم تصویرشان را بر شمشیرهای خود می كشند .

خطیب خوارزمی: «علی در مكه معظمه درون خانه كعبه متولد شد، هرگز احدی پیش از او در بیت خدا متولد نشد .

بهر هر تشنه لبی ساقی وصل است علی

تا جهان هست به پا صاحب نسل است علی

خانه كعبه صدف گشت كه معلوم شود

بین ابنای بشر گوهر اصل است علی

چند تذكر؛ پس از حمله ناجوانمردانه آمریکا به سوریه و نقض تمامیت ارضی این کشور و تمجید کشور ورشکسته عربستان و کشورهای غربی از این اقدام، نخست وزیر رژیم منحوس صهیونیستی گفته است: امیدوارم که پیام حمله آمریکا به سوریه در تهران شنیده شود.

ما به این جانیان می گوییم امیدواریم شما پیام مقاومت قهرمانانه ملت بزرگ ایران را در جنگ تحمیلی که به سرکردگی مزدور شما صدام بعثی اعمال شد، آن را از حافظه خود پاک نکرده باشید. اعلان می کنیم: «بقیه السیف أبقی عدداً و أكثر ولداً . ما رزمندگان، ما جانبازان، ما آزادگان و ما ایثارگران ملت ایران ضمن گسترش روحیه قهرمانی و ایثارگرانه خود، به نسل جدیدمان از اجساد خودمان هم سنگر خواهیم ساخت و برای دفاع از این مرز و بوم متشعشع و نورانی ذره ای از پای نخواهیم نشست. ما ذلت و خواری آمریکا و هم پیمانانشان را در خلیج فارس همیشه گلگون و سربلند نشان خواهیم داد.

اسرائیل و آمریکا و همه مزدوران و تابعان آنها باید بدانند ملت سرفراز و بزرگ ایران در طول هزاران سال تاریخ مقاومت و رزم خود به ویژه در انقلاب متشعشع اسلامی به رهبری امام راحل توانست ابهت، عظمت، شجاعت، فضیلت و رشادت خود را به رخ جهانیان بكشاند و نشان دهد ملت قهرمان ایران همواره درس رزمندگی، آزادگی، قهرمانی و ایثارگری به جهانیان داده است و خواهد داد.

تذكر دوم؛ با نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری و شوراها دولت بیش از قبل فعال شده و به شهرستان ها و استان ها سفر می کند و همایش دهیاران سراسر کشور را برگزار می کند و به فکر پرداخت سود سهام عدالت می افتد و یا به توزیع سبد کالا روی می آورد. توصیه می کنیم دولت باید به کار کارشناسی بیشتر در تقویت کشاورزی و صنعت و معدن از طریق پرداخت حق (۳۰) درصد صندوق توسعه ملی به آنان روی بیاورد و از قاچاق کالا که امروز از (۱۵) میلیارد دلار از دربهای غیرمتعارف وارد می شود جلوگیری کند و به جای استفاده از نیروهای سیاست زده در وزارتخانه ها، استانداری ها و فرمانداری ها، کار را به کاردانان دلسوز مملکت بسپارد و با اختیارات کافی زمینه های تقویت استان ها را فراهم آورد.

تذكر سوم؛ شنیده می شود در برخی استان ها، استانداران و فرمانداران به صورت مداوم با رؤسای ستاد انتخاباتی جناح مشخص خود و اصلاحات جلسه برگزار می کنند که این امر باعث لطمه به روند انتخابات و اعتماد ملی می شود.

چهار؛ لازم است به همکاران خودم در هیأتهای نظارت یادآوری کنم که در تأیید و رد صلاحیت افراد دقت نظر داشته باشند. ضمن اینکه آبروی افراد بسیار مهم است، دقت کنند مبادا محکومان فتنه و یا کسانی که در اقدامات برخلاف امنیت ملی نقش اصلی داشته اند و یا پرونده دارند، در چاپ شناسنامه در این مملكت ضمن گلایه از قوه قضائیه كه چرا تأخیر در صدور حكم داشته اند، مبادا آنان صلاحیت بگیرند. والسلام علیكم و رحمه الله و العاقبه للمتقین.

(در این هنگام آقای مسعود پزشكیان «نایب رئیس اول ریاست جلسه را بر عهده گرفتند)

دبیر (یوسف نژاد) ـ متشكر، ناطق بعدی جناب آقای مسعود گودرزی نماینده محترم ممسنی و رستم هستند كه هفت دقیقه وقت دارند. جناب آقای گودرزی بفرمایید.

مسعود گودرزی (ممسنی و رستم) ـ اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و تبریك صمیمانه دارم شروع سال جدید، ایام و اعیاد رجبیه را خدمت همكاران گرامی، ملت شریف ایران اسلامی و خصوصاً مردم بلندهمت و نظر حوزه انتخابیه ام شهرستانهای ممسنی و رستم.

برای همه خدمتگزاران نظام خصوصاً رهبر معظم و فرزانه انقلاب آرزوی صحت و سلامتی دارم.

در این وقت مختصر چند نكته ملی و منطقه ای را به سمع و نظر نمایندگان محترم و ملت شریف ایران اسلامی می رسانم:

در حوزه مسائل ملی نكته اول شعار سال است. مقام معظم رهبری سال ۹۶ را به عنوان سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نام گذاری فرمودند. عدم اشتغال و بیكاری دغدغه اكثریت قریب به اتفاق خانواده های ایرانی است كه حل آن نیازمند تشریك مساعی همه قوای دولتی و مشاركت بخش خصوصی است. اینكه مسئولین سخنان غراء در حوزه اشتغال ایراد نمایند و برنامه ای عملی برای آن تمهید نشود، قطعاً سال به پایان خواهد رسید و دور باطل بی عملی و بی ثمری تكرار خواهد شد. برای عملیاتی نمودن این شعار مدبرانه و هوشمندانه معظم له باید هیأتی ویژه متشكل از نخبگان فكری و ابزاری، مسئولین اجرایی و تقنینی با دستور كار مشخص جهت تهیه پیش نویس قوانین و دستور العمل هایی كه بتواند ظرفیت های تولید و اشتغال را فعال نماید، مسئولیت بپذیرد. اینكه مجلس منتظر دولت و دولت به امید مجلس باشد، برای حل موضوع اشتغال به فرجام صحیح نخواهیم رسید. موضوعی ملی است و قطعاً مشكل سالهای آینده كشور هم خواهد بود و نیازمند عزم و عمل ملی است.

نكته دوم مناسبت امروز است. امروز روز فناوری هسته ای است. دستیابی به دانش هسته ای گامی مهم و ارزشمند در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و قطعاً بسترساز رشد و شكوفایی صنعتی و اقتصادی كشورمان خواهد بود. امروز بحمدالله در زمینه ساخت سانتریفیوژ های نسلهای مختلف و پیشرفته خودكفا هستیم و اخیراً مدل پیشرفته سانتریفیوژ IR۸ را گازدهی نموده ایم. این موفقیت ها مرهون خون شهیدان انقلاب، شهدای هسته ای، هدایت و رهبری هوشمندانه مقام معظم رهبری، تلاش دولت خدمتگزار و دلسوز و متخصصین توانمند این صنعت می باشد.

نكته سوم آموزش و پرورش؛ موضوع آموزش و پرورش همچون اشتغال یك مسأله جدی و ملی است و نیازمند مشاركت دستگاه های اجرایی و تقنینی برای حل آن است. حقوق و منزلت فرهنگیان و بازنشستگان، معیشت معلمان عزیز، مكانیزم و كیفیت جذب و به كارگیری فرهنگیان و به طور كلی تحول در نظام آموزش و پرورش موضوعات پایه ای و مهمی است كه با طرح تریبونی حل نمی شود.

در جامعه دغدغه بیكاران و در آموزش و پرورش دغدغه شاغلین را داریم. تجمعات مطالبه گری فرهنگیان عزیز و رفتارهای بعضاً احساسی نهادهای رسمی كه در مواردی منجر به وضع قوانینی كه مشكل زا هم بوده شده است، تاكنون چندان كمكی به حل مسائل خانواده بزرگ آموزش و پرورش ننموده است. در این شرایط مجمعی متشكل از مسئولین دستگاه های اجرایی و قانونگذاری باید مسئولیت تدوین نقشه راهی را بر عهده بگیرند تا در یك بازه زمانی مشخص و بر اساس تدبیر و عقلانیت و به دور از احساس گرایی و جوسازی، وضعیت موجود آموزش و پرورش را در جهت تعالی و ترقی سازماندهی نمایند.

در خصوص مسائل منطقه ای به چند نكته اشاره نمایم:

مورد اول سد پارسیان است. احداث سد پارسیان، طنز عمرانی و تراژدی اجتماعی است كه سال ها مردم عزیز این خطه كه شغل اكثر آنها كشاورزی است و امیدوارم با احداث آن شاهد رونق كشاورزی و اقتصاد خانواده های خود باشند. مع الأسف تاكنون اقدام قابلی صورت نگرفته است. مكاتبه ای با ریاست محترم جمهور و مذاكره ای با معاون اول محترم رئیس جمهور داشتم كه البته دستور اقدام به وزارت نیرو صادر فرمودند. از وزیر محترم نیرو انتظار دارم بر اساس جلسه ای كه قبل از سال با حضور ایشان و معاونین محترم شان برگزار شد، حداكثر تا پایان هفته آینده جلسه ویژه ای در خصوص روند احداث سد برگزار نمایند.

همچنین در خصوص آبرسانی به روستاهای شهرستانهای ممسنی و رستم كه از لحاظ تعداد قریب به (۵۰۰) روستا می باشد اقدام عاجل انجام دهند.

نكته دوم در خصوص پتروشیمی ممسنی است كه همین الان به جناب آقای وزیر عرض نمودم (۱۲) سال است كه بر اساس یك تصمیم ملی و به منظور كمك به اشتغال و توسعه شهرستانهای ممسنی و رستم، پروژه پتروشیمی در این منطقه تعریف شده است. مع الأسف پس از گذشت این سال ها و مشاركت (۲۰) درصدی مردم در خرید سهام پتروشیمی اقدام مؤثری صورت نگرفته است.

جناب آقای مهندس زنگنه! در ملاقات هایی كه با جناب عالی داشتم صراحتاً تضمین اجرای خط انتقال خوراك را تقبل فرمودید. چرا سرمایه گذاران به وظایف خود عمل نمی كنند؟ احداث پتروشیمی ها یك تصمیم حاكمیتی و برای تأمین اهداف صدرالاشاره بوده است. وزارت نفت مسئولیت دارد كه این برنامه و هدف ملی را پیگیری و نظارت نماید. واگذاری پتروشیمی ها به بخش خصوصی رافع مسئولیت نیست.

نكته بعدی در خصوص جاده ها و بحث ارتباطات است. از اقدامات وزارت راه در انتخاب پیمانكار تنها قطعه باقیمانده از پروژه بزرگراه جنوب كشور تشكر می نمایم. (یوسف نژاد ـ جناب آقای گودرزی متشكر، وقتتان تمام شده) اما از وزیر محترم راه و شهرسازی انتظار داریم بر اساس وعده ای كه در سفر سال گذشته جهت انجام مابقی قطعات تا پایان سال ۹۵ داده بودید اقدام شود.

نكته آخر كارخانه قند ممسنی است. افسوس بزرگ این منطقه برای تنها نماد صنعتی می باشد كه حدود نیم قرن از عمر آن می گذرد. كارخانه ای كه در دوران فعالیت، بیش از (۱۰۰۰) نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم از قِبل آن ارتزاق می كردند، متأسفانه به علت بی تدبیری در واگذاری ها چهار سال است كه هیچ گونه فعالیتی ندارد (نایب رئیس ـ آقای دكتر! از وقت شما یك دقیقه هم بیشتر گذشته، متشكرم، بقیه اش را به رسانه ها بدهید) و زندگی كاركنان و كارگران آن رنجنامه ای است كه تكرار آن نتوانسته است تحركی در اراده مسئولین ایجاد نماید. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، خیلی ممنون.

دبیر (یوسف نژاد) ـ ناطق بعدی جناب آقای سیدمحمدجواد ابطحی نماینده محترم خمینی شهر هستند. جناب آقای ابطحی بفرمایید.

سیدمحمدجواد ابطحی (خمینی شهر) ـ سلام علیكم و رحمه الله

بسم الله الرحمن الرحیم ـ «و به نستعین انه خیر ناصرٍ و معین

«ربنا لا تكلنا الی انفسنا طرفه عینٍ أبداً

امروز اولین نطق سالیانه ای است كه بنده دارم و از همكاران محترم خواهش می كنم كه توجه ویژه ای به مطالب بفرمایند و اگر نواقصی بود ان شا ءالله راهنمایی كنند كه «احب إخوانی الیّ من أهدی إلیّ عیوبی . امروز روز هنر انقلاب اسلامی است.

شهادت سید اهل قلم، شهید آوینی كه فتح الفتوح انقلاب و پرورش انسان هایی مهذب، ایثارگر و فرهیخته بوده و هست.

امروز روز فناوری هسته ای است. به مناسبت این روز بنده عرایضی را تقدیم می كنم، اگرچه ممكن است كه زبان من كمی گزنده باشد، ولی ان شا ءالله در این مطالب هیچ هدفی جز رضای خدا ندارم.

اهالی برجام تمام تخم مرغ های شانسی خود را در سبد مذاکرات سیاسی گذاشته اند و از مزرعه و آبادانی غفلت کرده اند، به امید اینکه لااقل یکی از این تخم مرغ ها، تخم طلا باشد. غافل از آنکه گربه ای بی چشم و رو در کمین بود و مرغ و تخم مرغ را با هم بلعید.

روزهایی که دلواپسی هایمان اگر بیشتر از پیشابرجام نباشد، کمتر از پسابرجام نیست. روزهایی که ملت ایران منتظرند یکی از دولتمردان ارشدی که در دوران مذاکرات از دیپلماسی بالکنی گرفته تا لبخندهای توییتری، دل مردم را به جام خوش کرده بودند، اکنون در کمال صداقت به ملت بگویند چه رخ داده است.

آقای صالحی رئیس محترم سازمان انرژی اتمی در نشست خبری مشترک با معاون نخست وزیر مجارستان در ۱۹/۱/۹۶ فرمودند: مخالفت انگلیس با خرید (۹۵۰) تن کیک زرد بدعهدی این کشور است. اضافه كردند: با شرکتهای اروپایی درباره فروش آب سنگین گفت وگو داشتیم، تقاضاهایشان ارسال شده، اما ظاهراً باید اتحادیه اروپا به آنها مجوز دهد. راهکار چیست؟ شکایت به کمیسیون مشترک. كمیسیون مشترك برجام در دست چه كسی است؟ چه کسی این مسأله را امضا کرد و تعهد داد؟

نباید فراموش کنیم در طول روزهای مذاکرات دلسوزان انقلاب همواره دولت را از نواقص برجام آگاه کردند، لیكن گوش شنوایی برای این موضوع وجود نداشت و گویا دولتمردان نیز طرف های آمریکایی را امین تر از فرزندان انقلاب می پنداشتند. حال آنكه چه كسی دلسوزتر از یك هموطن؟ متأسفانه بر اثر نگاه حزبی تمام این انتقادات و حتی پیشنهادات همواره با زبان کنایه و حتی توهین از سوی دولت اعتدال پاسخ داده شد. گاهی منتقدان را به جهنم حواله دادند و گاه آنها را بی سواد و بی شناسنامه خواندند، اما از آنجا که گذشت زمان بهترین قاضی است، اکنون با مشاهده نتایج مذاکرات باید قضاوت کرد چه کسانی باسواد و چه کسانی مغرضان بودند.

از سوی دیگر حال که آفتاب حقیقت کمی روشن شده است، من از وزیر محترم آموزش و پرورش که قرار بود از طریق وزارتخانه متبوع، درسی را به عنوان برجام در برنامه درسی دانش آموزان قرار دهند می خواهم که حتماً در پایان آن درس بنویسند كه نتیجه اعتماد به گرگ به کجا رسیده است، چگونه زمان و سرمایه های کشور به وعده های آمریکایی گره خورد و تمام مملکت چهار سال معطل ماند و در ادامه برای جبران كاستی ها، پروژه های نیمه تمام دولت قبل به نام دولت حاضر ثبت شد و پروژه های دیگر نیز چندباره افتتاح شد. لازم است در همان درس بنویسند نتیجه اتخاذ سیاست برد ـ برد در مذاکره با دشمن باخت محض است. اکنون باید کسی باشد که با زبان سرخه ای برای جناب روحانی ترجمه كند که دشمن کارش دشمنی است و از او نیز نباید جز این انتظار داشت. امروز روز فناوری هسته ای است و شهدای هسته ای ما نگران عملکرد ما هستند.

و اما نکاتی را در رابطه با حاکمیت اسلام می خواستم بگویم. هدف انقلاب و حاكمیت اسلام چه بود؟ هدف انقلاب عدالت، نفی تبعیض، نفی ظلم و نفی فساد بود. به كجا رسیده ایم كه اكنون رسماً رباخواری ترویج و مفسدین تشویق و حقوق های نجومی توجیه می گردد؟! آقای پزشكیان، نمایندگان محترم! شورای نگهبان چرا یك بار در مخالفت با قوانین مجلس روی اصل عدالت تأكید نكرد و بنویسد آقایان نماینده! این بند مخالف عدالت است؟ همه كارهایمان را توجیه كردیم. به كجا می رویم؟ مجلسی كه رأس امور است چه كرده است كه «ماهی از سر كنده گردد نی ز دم آقای ادیانی می گوید «گنده گردد ، نه عزیز من، گنده كه بگوییم، این تعبیر خیلی بدتر است. «كنده گردد ، یعنی حركت ماهی از سرش است، باید این حركت را مجلس نشان بدهد.

آن بیمارستان منظریه (۹) دی ما هم كه سال ۹۲ باید افتتاح می شد هنوز افتتاح نشده است. می خواهند افتتاح كنند، ولی با نواقص زیاد. وزارت راه و شهرسازی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، جناب آقای دكتر قاضی زاده هاشمی عزیز! به داد ما برسید، نگذارید بیمارستان منظریه ناقص افتتاح شود.

جاده كمربندی ما تكمیل نشده، ما همین پریروز در شب سه كشته دادیم، چون تریلی بود. (یوسف نژاد ـ آقای ابطحی! وقتتان تمام شده، متشكر) امیدوارم وزارت راه و شهرسازی برای بودجه كمربندی ما و همچنین وزارت كشور برای بودجه های عمرانی و ترافیك ما گام مؤثر بردارند. والسلام علیكم و رحمه الله

نایب رئیس (پزشكیان) ـ دست شما درد نكند، متشكرم.

دبیر (یوسف نژاد) ـ ناطق بعدی جناب آقای سیداحسان قاضی زاده هاشمی نماینده محترم فریمان، سرخس، احمد آباد و رضویه هستند كه پنج دقیقه وقت دارند. جناب آقای قاضی زاده هاشمی بفرمایید.

سیداحسان قاضی زاده هاشمی (فریمان، سرخس، بخشهای احمدآباد و رضویه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

«اللهم وفقنا لما تحب و ترضی

روز چهارشنبه شانزدهم فروردین ماه سال جاری ساعت (۱۰:۳۹) صبح زلزله ای به بزرگی (۱/۶) ریشتر با نقطه كانونی سفیدسنگ فریمان، بخش وسیعی از استان خراسان رضوی را لرزاند. این زلزله موجب خسارت به (۵۷) روستا در شهرستانهای فریمان، تربت جام، سرخس و بخش رضویه شهرستان مشهد شد.

در این مدت از روز چهارشنبه بیش از (۵۲۰) پس لرزه رخ داده است كه قریب (۱۰۰) پس لرزه آن با بزرگی بیش از (۳) ریشتر بوده كه بزرگترین پس لرزه (۴/۵) ریشتر می باشد. متأسفانه در این زلزله یك نفر از اهالی حوزه انتخابیه فوت و (۴۰) نفر مصدوم شدند كه هم اینك چهار نفر از مصدومان در بیمارستان بستری هستند.

اگرچه با وجود زلزله (۱/۶) ریشتری كه اگر بخواهیم آن را با اكثر زلزله های مشابه در ایران و جهان مقایسه كنیم كه هزاران كشته داشته است، لطف و مرحمت خداوند متعال شامل حال مردم شده و عنایت خاصه حضرت علی بن موسی الرضا (علیه آلاف التحیه والثناء) نسبت به مجاوران خود محیطی امن را برای مردم خراسان فراهم آورده است، امیدوارم لطف و مرحمت الهی و عنایت خاص حضرت علی بن موسی الرضا در آینده هم بر سر مردم مؤمن، متدین و انقلابی خراسان مستدام باشد.

آنچه امروز مهم است بازسازی مناطق زلزله زده است. از (۵۰) روستای آسیب دیده (۱۸) روستا تقریباً (۷۰) تا (۱۰۰) درصد تخریب شده اند، (۱۸۵۰) خانه ویران شده است و به محیط های دامی و دامداری، مدارس، خانه های بهداشت و قنوات روستاها خسارت جدی وارد شده است.

ضمن سپاس از بنیاد مسكن كه مبلغ (۷) میلیون تومان اعتبار بلاعوض و (۲۰) میلیون تومان وام با كارمزد (۵) درصد تصویب نمودند، از دولت محترم تقاضا دارم ضمن حفظ وام اعطایی (۲۰) میلیون تومانی، اعتبار بلاعوض را حداقل به (۱۵) میلیون تومان افزایش داده تا حداقل (۱۸۵۰) خانه ویران شده تا قبل از زمستان امسال بازسازی كامل شوند.

از دولت محترم تقاضا دارم با پیشنهاد افزایش اعتبار ستاد بحران خراسان رضوی به مبلغ (۱۰۰) میلیارد تومان موافقت كنند و برای بازسازی زیرساخت های تخریب شده در نقاط زلزله زده فریمان، رضویه، تربت جام و سرخس مبلغ (۴۰) میلیارد تومان تخصیص دهند.

امیدوارم این حادثه منجر به تحقق وعده الهی در قرآن كریم شود كه «عسی أن تكرهوا شیئاً و هو خیر لكم برای مردم منطقه شده و بازسازی كامل منطقه و جبران مشكلات قدیمی منطقه از جمله عدم پوشش ارتباطات تلفن همراه كه خلأ آن در امداد و نجات مصدومان منطقه بحران زده كاملاً محسوس بود و قریب به (۶۰) كیلومتر جاده خاكی روستایی كه كمك رسانی به مشكلات مردم بحران زده را با مشكل مواجه كرد، هم جاده ها ساخته شود و هم ارتباطات سیار برقرار شود.

در پایان جا دارد از زحمات و تلاش شبانه روزی جمعیت هلال احمر پس از زلزله كه با سرعت در منطقه حاضر شدند و با همراهی اینجانب در اولین ساعات پس از حادثه، سه ساعت پس از حادثه دبیركل جمعیت هلال احمر كشور و رئیس سازمان امداد و نجات و مدیران هلال احمر حضور یافتند، صمیمانه سپاسگزاری كنم. از زحمات نیروهای مسلح، بسیج، نیروی انتظامی و ارتش كه به كمك مردم شتافتند سپاسگزاری كنم.

از حضور جناب آقای دكتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیر محترم بهداشت و درمان كه به نمایندگی از رئیس جمهور محترم و هیأت وزیران در منطقه حاضر شدند و با تشكیل ستاد بحران استان از نزدیك ضمن همدردی مشكلات مردم سفیدسنگ فریمان، تربت جام و رضویه را مشاهده كردند سپاسگزاری نمایم.

از حضور حجت الاسلام و المسلمین رئیسی تولیت محترم آستان قدس رضوی كه در منطقه زلزله زده رضویه حاضر شدند و ضمن همدردی تمام امكانات آستان قدس رضوی را برای كمك به زلزله زدگان بسیج كردند سپاسگزاری نمایم.

از جناب آقای دكتر محسن رضائی دبیر محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام كه در منطقه زلزله زده فریمان و رضویه حاضر شدند و امكانات بسیج سازندگی را برای كمك به مردم منطقه بسیج كردند سپاسگزاری نمایم. از استاندار پرتلاش خراسان رضوی كه از ابتدا مدیریت بحران را بر عهده گرفتند (یوسف نژاد ـ جناب آقای قاضی زاده متشكر، وقتتان تمام شده) و مدیران استان را برای كمك به منطقه متحد كردند سپاسگزاری نمایم.

از نمایندگان محترم مجلس كه در این مدت با تماس و پیام ابراز همدردی كردند سپاسگزاری نمایم و از رسانه ها، صدا و سیما و خبرگزاری ها كه اطلاع رسانی مناسب را انجام دادند و از گروه های جهادی و دانشجویی كه از مشهد و اقصی نقاط استان همگام با نمایندگان استان به كمك مردم منطقه شتافتند سپاسگزاری نمایم و در پایان از دوست و برادر عزیزم جناب آقای دلخوش كه ایثارگرانه وقت نطق اضطراری خود را به من دادند هم تشكر خودم را اعلام می كنم. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

دبیر (یوسف نژاد) ـ متشكر، ناطق بعدی جناب آقای قرجه طیار نماینده محترم گنبدكاووس هستند كه پنج دقیقه وقت دارند، بفرمایید.

قرجه طیار (گنبدكاووس) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و تبریك سال نو و همچنین تبریك پیشاپیش به مناسبت میلاد باسعادت امام همام حضرت علی (علیه السلام) و با درود بی پایان به ارواح پاك و طیبه شهدا و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و با آرزوی توفیق و طول عمر باعزت و پربركت برای مقام معظم رهبری.

شهرستان گنبدكاووس علی رغم داشتن موقعیتی مناسب جهت نان آوری برای مردم و ارزآوری برای كشور متأسفانه از مغفول مانده ترین مناطق مرزنشین كشور است، این غفلت بیش از آنكه محصول فقدان بسترهای توسعه باشد معلول فقدان برنامه ریزی صحیح دولت ها است. سال ها است كه استان گلستان به بهانه كشاورزی بودن از گردونه توسعه صنعتی بیرون نگه داشته شده است، اما در سال های اخیر كشاورزی منطقه نیز كه بخش قابل توجهی از مایحتاج اساسی و اقلام استراتژیك كشور از جمله گندم را تولید می كند دچار بی مهری و بی توجهی دست اندركاران برنامه ریزی كشور شده است.

سال جاری از جانب رهبر معظم انقلاب سال اقتصاد مقاومتی با اولویت اشتغال و تولید تعیین گردیده و اساس خودكفایی هر كشوری برای مقاومت در مقابل هجمه دشمنان تولید محصولات اساسی كشاورزی است، اما متأسفانه كشاورزان ما از سوء مدیریت منابع آبی كشور رنج می برند. سد شیرین دره كه بر روی بستر رودخانه اترك احداث گردیده برعكس آنچه انتظار می رفت مایه عطش و خشكسالی در استان گلستان و شهرستان گنبد شده است.

مردم مناطق شمالی استان گلستان و گنبدكاووس كه قرن ها است برای سیراب كردن مزارع كشاورزی و دام های خود از تنها منبع آبی منطقه یعنی رودخانه اترك استفاده می كردند اینك قربانی سوءمدیریت و تصمیمات غیركارشناسی و غیرجامع شده اند. چرا مدیران امور آب كشور علی رغم پیگیری های فراوان به حق مشروع مردم، كشاورزان و دامداران مناطق پایین دست سد در استان گلستان و گنبدكاووس بی توجهی می كنند؟

از وزیر محترم نیرو انتظار أكید دارم هرچه سریعتر نسبت به تعیین عادلانه حقآبه زمین های تشنه استان گلستان و گنبدكاووس اقدام عاجل و اضطراری نمایند تا بیش از این از ورود ضرر و زیان بیشتر به اقتصاد، كشاورزی و دامداری گنبدكاووس و استان گلستان جلوگیری گردد.

عدم اقدام عاجل وزارت نیرو به مثابه سوق دادن بخش مهمی از كشاورزی كشور به كام نابودی و موجبات نارضایتی شدید مردم رنجور منطقه از دولت در آستانه انتخابات خواهد بود. در سالی كه مزین به اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال است جوانان ایران اسلامی و به ویژه مناطق محروم و كمترتوسعه یافته از جمله استان گلستان و گنبدكاووس به تصمیم سازی و تصمیم گیری های مجلس و همچنین فعالیت ها و اقدامات اجرایی دولت چشم دوخته اند. در چنین برهه ای كه وضعیت بیكاری و مظلومیت مرزنشینان از سایر نقاط كشور بیشتر و وخیم تر است این امر موجب بروز پدیده هایی چون كوله بری در مرزهای غرب كشور، قاچاق سوخت در مرزهای شرقی كشور، ماهیگیری و صید غیرمجاز در استان گلستان و مرزهای آبی شمال شرق كشور و درگیری همه روزه كشاورزان و دامداران محروم نوار مرزی گنبدكاووس با مأموران منابع طبیعی شده كه همه و همه زاییده برنامه ریزی ها و مدیریت نادرست مدیران مركزنشین و بی توجهی به معیشت و غم نان مرزنشینان است.

امروز كوله بری به یك نماد تبدیل شده است نمادی از فقر و استضعاف مرزنشینان و عدم اجرای قانون اساسی توسط دولت ها. به جرأت می توان ادعا كرد كه بیش از (۷۰) درصد صنایع و كارخانجات اشتغالزا در چند استان مركزی كشور متمركز شده است. آیا زمان آن نرسیده كه مدیران اجرایی و ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی با نگاهی فرامركزی به فكر گذران زندگی مردم نوار مرزی هم باشیم؟ براساس نص صریح قانون اساسی، امكان اشتغال به كار و ایجاد شرایط مساوی برای همه افراد وظیفه دولت است و بی تردید بر ما نمایندگان مجلس است كه با لبیك به ندای رهبر معظم و فرزانه انقلاب و به منظور تمركززدایی و توزیع عادلانه فرصت ها با تصویب قوانین، طرح ها و لوایح ضروری به ویژه لایحه ایجاد هفت منطقه آزاد در مرزهای كشور شامل مناطق آزاد اینچه برون، ایلام، سیستان و بلوچستان، بانه و مریوان، اردبیل، هرمزگان و بوشهر دوشادوش دولت در راستای عملیاتی نمودن خط مشی تعیین شده (یوسف نژاد ـ جناب آقای قرجه طیار متشكر) توسط مقام عظمای ولایت یعنی سیاست اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال گام های مثبت برداشته و به وظیفه انسانی، شرعی، ملی و قانونی خود عمل نماییم. والسلام علیكم و رحمه الله

دبیر (یوسف نژاد) ـ جناب آقای قرجه طیار متشكر.

 

۹ ـ طرح سؤال آقای حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر، میمه و برخوار و ۱۴ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از آقای بیژن نامدارزنگنه وزیر نفت و نظر مجلس مبنی بر وارد نبودن سؤال

دبیر (كاتب) ـ ممنون، سؤالات (۱۴) تن از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و یك فقره سؤال آقای حاج حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده محترم شاهین شهر، برخوار و میمه از وزیر محترم نفت. سخنگوی كمیسیون انرژی جناب آقای اسداله قره خانی گزارش خود را بفرمایید بدهید.

اسداله قره خانی الوستانی (سخنگوی كمیسیون انرژی) ـ  سلام علیكم

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم

هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی

سلام علیكم:

با احترام، بازگشت به نامه شماره (۳۵۲۴۴/۲۳۲) مورخ ۲۵/۵/۱۳۹۵ گزارش كمیسیون انرژی در خصوص سؤال ملی جناب آقای حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده محترم شاهین شهر، میمه و برخوار از جناب آقای مهندس زنگنه وزیر محترم نفت جهت اعلام وصول در جلسه علنی ارسال می گردد.

رئیس كمیسیون انرژی ـ فریدون حسنوند

خلاصه سؤال:

چرا علی رغم عدم اصلاح ایرادات اصلی در الگوی پیشنهادی قراردادهای جدید نفتی و تضاد آن با سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی و سایر قوانین و با عدم طی شدن تشریفات قانونی و در نظر نگرفتن منافع ملی، وزارت نفت در پی اجرایی كردن این قراردادها است؟

نتیجه بررسی:

در اجرای ماده (۲۰۹) آیین نامه داخلی مجلس و در پاسخ به نامه فوق الذكر به هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی، به استحضار می رساند:

سؤال فوق در جلسه تاریخ ۴/۸/۱۳۹۵ این كمیسیون با حضور جناب آقای مهندس زنگنه وزیر محترم نفت مورد بررسی قرار گرفت. در این جلسه جناب آقای حاجی نماینده محترم سؤال كننده سؤال خود را بدین شرح مطرح نمودند؛ بر اساس كدام مجوز قانونی (۵۰) درصد اختیار أخذ تصمیمات نهایی فنی، مالی و حقوقی در چارچوب قراردادهای جدید نفتی از نماینده حكومت اسلامی جهت اعمال حاكمیت انفال برای مدت حداقل (۲۰) تا (۲۵) سال اعتبار قرارداد سلب شده است؟ این در حالی است كه هیأت دولت به طور اعم و وزارت نفت به طور اخص، نمی توانسته در مقام نمایندگی حكومت اسلامی در اعمال اصل كلی حاكمیت بر تولید، اقدام به ایجاد كارگروه مشترك مدیریت با طرف دوم قرارداد به همراه اعطای صلاحیت كلی أخذ تصمیمات نهایی راجع به مواردی كه بسیاری از آنها ذاتاً در صلاحیت اصل كلی حاكمیت بر تولید حكومت اسلامی و غیرقابل واگذاری به غیر می باشد با صدور این تصویب نامه بنماید.

جناب آقای مهندس زنگنه وزیر محترم نفت در پاسخ ابراز داشتند؛ مجوز قانونی ما مصوبه هیأت دولت است كه مستند به جزء (۳) بند «ت ماده (۳) و ماده (۷) قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت است كه مسیر قانونی آن طی شده و از لحاظ عدم مغایرت با قوانین نیز به تأیید ریاست محترم مجلس رسیده است.

در هر قراردادی یك كارگروه مشتركی جهت بررسی و اتخاذ تصمیم در خصوص مسائل فنی، حقوقی و مالی فیمابین طرفین قراردادها وجود دارد كه برای این نوع قراردادها نیز كارگروهی جهت تصمیم گیری در خصوص مسائل موجود در دوره طرح و نه دوره قرارداد پیش بینی شده است؛ كه در واقع این كارگروه اجازه نمی دهد پیمانكار رأساً وارد عمل شود بلكه برای هر اقدامی نیاز به كسب نظر و موافقت كارفرما دارد. ضمناً این كارگروه در همه قراردادهای بیع متقابل هم وجود داشته و تاكنون بن بستی برای قراردادها ایجاد نكرده است.

آقای حاجی همچنین سؤال داشتند كه؛ براساس ماده (۱۲۵) قانون برنامه پنجم توسعه وزارت نفت جهت صدور پروانه اكتشاف، توسعه و تولید منابع نفتی برای انعقاد قرارداد نفتی باید در قالب بودجه سنواتی تصویب مجلس را أخذ كند. چرا با وجود عدم تصویب مجوز صدور چنین پروانه هایی در قانون بودجه سال ۱۳۹۵ كل كشور، وزیر محترم قصد برگزاری اولین مناقصات براساس مدل جدید قراردادهای نفتی در سال ۱۳۹۵ را دارد؟

آقای زنگنه در پاسخ ابراز داشتند؛ در تدوین الگوی جدید قراردادهای نفتی تمام اصول مطروحه در ماده (۱۲۵) قانون برنامه پنجم توسعه (كاتب ـ آقای قره خانی متشكر، جمع بندی كنید) موارد دیگر آن باقی مانده (كاتب ـ معذرت می خواهم، عیب ندارد خلاصه بفرمایید).

سؤال دیگر آقای حاجی در خصوص «تحریم ناپذیری و «حمایت از ساخت داخل بود كه آقای زنگنه هم بیان كردند كه فضا باز هست، مناقصات عمومی است و هر شركت داخلی كه توان فنی و تأمین منابع مالی را داشته باشد اجازه دارد كه در این پیمان ها شركت كند و میادین به او هم واگذار خواهد شد. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

دبیر (كاتب) ـ متشكر، جناب آقای مختار سخنگوی محترم كمیسیون اجتماعی گزارش سؤال دوم را هم محبت بكنند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ اجازه بدهید اول این سؤال را مطرح كنیم بعد. بگذارید بیاید این جواب را بدهد.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای زنگنه بفرمایید.

بیژن نامدارزنگنه (وزیر نفت) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

چون اولین جلسه ای است كه در سال نو خدمت نمایندگان محترم می رسم سال نو را خدمت همه تبریك عرض می كنم و اعیاد پیش از این و اعیاد پیش رو را خدمت همه تبریك می گویم و همینطور در اینجا مراتب قدردانی و تشكر خودم را از مقام معظم رهبری به مناسبت محبت و اعلام رضایتی كه از عملكرد وزارت نفت در سخنرانی روز نخست سال در حرم مطهر رضوی ابراز فرمودند، تكرار می كنم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای مهندس یك لحظه اجازه بدهید. نمایندگان محترم لطفاً اینجا جمع نشوید، روی صندلی هایتان بنشینید. اینجا خیلی ازدحام است، لطفاً گوش بدهید. آقای مهندس بفرمایید.

نامدارزنگنه ـ عرض كنم مطالب پاسخ های من در گزارشی كه جناب آقای دكتر قره خانی قرائت فرمودند آمده، من ترجیح می دهم كه صحبت هایم را بعد از شنیدن فرمایش های جدید سؤال كننده محترم عرض بكنم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم.

دبیر (كاتب) ـ قبل از اینكه جناب آقای حاجی دلیگانی مطالبشان را بفرمایند یك گروهی از دانش آموزان میهمان را هم اعلام بكنم.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه میثاق از شهرستان بهارستان استان تهران میهمانان جناب حجت الاسلام و المسلمین نوروزی نماینده محترم بهارستان و رباط كریم هستند.

ـ جمعی از مسئولین و دهیاران محترم بخش مركزی شهرستان بندرعباس استان هرمزگان میهمانان جناب آقای دكتر محمد آشوری نماینده مردم شریف بندرعباس، ابوموسی، حاجی آباد، قشم و خمیر هستند.

ـ جمعی از خانواده های معظم شهدای شهرستان سیرجان میهمانان جناب آقای حسن پور نماینده محترم سیرجان هستند. خدمت عزیزان خوش آمد می گویم. جناب آقای حاجی دلیگانی در خدمت شما هستیم.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤالی كه مطرح می شود همكاران عزیزی از جمله آقایان: قاضی پور نماینده محترم آذربایجان، ابوترابی، سلیمی، موسوی لارگانی، ابطحی، كوچكی نژاد، فولادگر، سیداحسن علوی، بیگی، نقوی حسینی، ذوالنوری، ساداتی نژاد و شكری بودند كه امضا كننده این سؤال بودند.

همكاران عزیز! بر اساس قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت كه در آخرین روزهای مجلس هشتم به تصویب رسید به وزارت نفت اجازه تهیه الگوی قراردادهای بالادستی نفت و گاز و اجرای آن پس از تصویب هیأت محترم وزیران داده شد. واضح است كه این واگذاری اختیار توسط مجلس در راستای كمك به وزارت نفت در مدیریت بهتر برداشت از میادین نفتی با اولویت میادین مشترك جهت حداكثر نمودن منافع ملی بوده است.

وزیر محترم مهرماه سال ۹۲ طی احكامی كمیته ای در این خصوص منصوب نمودند كه خروجی آن پس از گذشت حدود دو سال و صرف چندصد میلیون هزینه از بیت المال متنی در (۱۱) صفحه بود كه در مهرماه سال ۹۴ به تصویب هیأت محترم وزیران رسید. پس از آگاهی صاحب نظران و كارشناسان زبده نفتی از این مصوبه اشكالات متعددی راجع به آن مطرح گردید. فارغ از اینكه وزارت نفت و شخص وزیر نفت به انتقادات و اشكالات مطروحه وقعی نمی نهاد و با اصرار زیاد به نظر یك مهندس مكانیك پافشاری می نمود و به دنبال تعیین سرنوشت (۵۰) سال آتی نفت با همین الگوی مصوب بود اما پس از آمد و شدهای متعدد و ورود نهادهای نظارتی جلساتی در ستاد اقتصاد مقاومتی دولت تشكیل و مدیران نفتی نظرات كارشناسان را شنیدند.

لذا مصوبه قبلی هیأت محترم وزیران لغو و با انجام (۱۵۰) مورد تغییرات ریز و درشت كه در مصاحبه یكم شهریور ۹۵ جناب آقای دكتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور بیان شد مصوبه جدید در مردادماه ۱۳۹۵ جایگزین گردید. این در حالی بود كه هنوز بخش دیگری از ایرادات و اشكالات اساسی در مصوبه دوم هیأت محترم وزیران باقی مانده بود. از جمله می توان به مرقومه رهبر معظم انقلاب كه در پیوست آن (۱۵) مورد اشكالات اساسی كه توسط كارشناسان زبده نفتی تهیه شده بود و جهت اعمال در مصوبه اولیه ابلاغ نموده بودند اشاره نمود. متأسفانه در مصوبه دولت بیش از نیمی از آن اعمال نشده بود، نتیجتاً طی مكاتبه ای از سوی دفتر معظم له با ریاست محترم مجلس شورای اسلامی آخرین وضعیت (۱۵) بند مورد بررسی و خواستار اجرای كامل موارد گردیده بودند.

همكاران محترم! در جلسه غیرعلنی مردادماه سال گذشته، رئیس محترم مجلس و وزیر محترم نفت به نمایندگان اطمینان خاطر جهت اصلاح نكات باقی مانده در اصلاحیه بعدی مصوبه را دادند. لذا در شهریور سال ۱۳۹۵ برای سومین بار در هیأت محترم وزیران برخی اصلاحات در مورد الگوی قراردادهای بالادستی انجام شد. فارغ از اینكه در تاریخ دولت های گذشته سه مرتبه اصلاح در خصوص یك مصوبه هیأت دولت در جلسات هیأت وزیران آن هم در چنین موضوع بااهمیتی كه بخش عمده بودجه كشور به آن وابسته است، بی سابقه بوده است. این موضوع حاكی از عدم استفاده از نیروهای خبره، كارشناسان و متخصصین صنعت پرافتخار نفت در فرآیند تصمیم سازی می باشد. البته دور از ساحت وزارت نفت جمهوری اسلامی احتمالاً در هر كجای دنیا اگر در وزارتخانه ای با موضوع نفت یك دامپزشك باشد و یك مهندس مكانیك مسئول كمیته بازنگری قراردادها نمی شود بیش از این انتظار داشت.

همكاران محترم! بگذریم از چگونگی بررسی و تأیید این مصوبات در هیأت محترم تطبیق و چگونگی اعلام عدم مغایرت این مصوبات توسط هیأت مذكور در تعطیلات تابستانه مجلس و در آستانه سفر رئیس جمهور محترم به خارج از كشور.

رئیس محترم، وزیر محترم نفت! شما كه در جلسه غیرعلنی در محضر نمایندگان محترم ملت شریف ایران اسلامی متعهد به اعمال همه (۱۵) مورد اشكالات ابلاغی شدید لطفاً به این سؤالات پاسخ دهید. در بند (۸) ابلاغیه مذكور چنین آمده است: «ساز و كارهای اعمال و رعایت ملاحظات امنیتی و حفاظتی در همكاری با شركت های بین المللی و دسترسی آنها به اطلاعات محرمانه میادین نفتی كشور در این قراردادها در شورای عالی امنیت ملی مورد رسیدگی و جمع بندی قرار گیرد . اما وزارت نفت برای اعمال این بند اقدام به اضافه نمودن ماده (۱۳) در مصوبه دولت هیأت وزیران بدین شرح نموده است:

«ماده ۱۳ ـ پیش از تحویل اطلاعات مخازن نفت و گاز به شركت های طرف مذاكره با شركت ملی نفت ایران و یا شركت هایی كه مایل به حضور در مناقصه های مربوط به اجرای طرح های موضوع این تصویب نامه می باشند و صلاحیت اولیه ایشان به تأیید شركت ملی نفت ایران رسیده این شركت ها باید سند رازداری و حفظ محرمانگی این اطلاعات را به امضا برسانند و طی آن متعهد شوند كه مدیران، كاركنان، كارشناسان و دیگر افراد ذی ربط شركت امضا كننده سند مذكور و نیز شركت های تابع آن كه حسب ضرورت باید بدین اطلاعات دسترسی داشته باشند اطلاعات دریافتی را مطابق با مفاد سند یاد شده به شكل كاملاً محرمانه نگاه خواهند داشت و بدون مجوز شركت ملی نفت ایران و ترتیباتی كه در سند یادشده مشخص می شود این اطلاعات را در اختیار هیچ شخص ثالثی قرار نخواهند داد و هرگاه مشخص شود كه این اطلاعات به صورت غیرمجاز در اختیار اشخاص قرار گرفته طرف مقابل در برابر شركت ملی نفت ایران ملزم به جبران خسارت ناشی از عدم انجام تعهدات موضوع سند رازداری و حفظ محرمانگی خواهد بود . اما نظر ابلاغی در مكاتبه ۲۶/۵/۹۵ با ریاست محترم مجلس شورای اسلامی بر این بوده است كه تعیین ساز و كار رعایت ملاحظات امنیتی و حفاظتی در همكاری با شركت های بین المللی و دسترسی آنها به اطلاعات محرمانه میادین نفتی كشور صرفاً در صلاحیت شورای عالی امنیت ملی است، سپس وزارت نفت در سومین مصوبه، بند (۸) را بدین شرح اضافه نمود: «۸ ـ متن سند نمونه رازداری و محرمانگی موضوع ماده (۱۳) مصوبه دولت در خصوص شرایط عمومی ساختار و الگوی قراردادهای بالادستی نفت و گاز به تصویب شورای عالی امنیت ملی خواهد رسید .

همكاران محترم! بر اساس آخرین بررسی های بنده حقیر نه تنها تاكنون مصوبه ای از طرف شورای عالی امنیت ملی كشور در خصوص ساز و كار اعمال ملاحظات حفاظتی و امنیتی در خصوص همكاری با شركت های بین المللی صادر نشده است، بلكه قرارداد محرمانگی تهیه شده توسط وزارت نفت نیز به تصویب شورا نرسیده است. حال وزارت نفت علی رغم تأكیدات صورت گرفته و بدون مجوز شورای عالی اقدام به ارائه اطلاعات محرمانه میادین نفتی به شركت های بین المللی از جمله شركت توتال فرانسه با سوابق سوء قبلی نموده است. طی ماه های اخیر مصاحبه مدیر ارشد توتال مبنی بر عدم عقد قرارداد نفتی تا مشخص شدن وضعیت تحریم ها توسط رئیس جمهور آمریكا و برخی اخبار مبنی بر درز اطلاعات محرمانه میادین مشترك نفتی توسط شركت های خارجی به كشور همسایه حاكی از به خطر افتادن منافع ملی در برداشت از این میادین است. مصاحبه اخیر رئیس محترم كمیسیون انرژی مجلس در این باره نیز نشان از صحت اتفاقات تلخ رخ داده است.

همكاران محترم! سه مرتبه اصلاح مصوبه توسط هیأت محترم وزیران نتیجه بی توجهی به نظرات كارشناسان و دغدغه های مطرح شده توسط بزرگان نظام بوده است. اكنون كه در رعایت نكردن بند (۸) ابلاغی مذكور منجر به زمینه سازی وارد شدن خسارات به منافع ملی و درز اطلاعات محرمانه میادین مشترك به رقبا شده است چه كسی پاسخگو است؟ مگر نه این است كه همگی ما نمایندگان سوگند یاد كرده ایم كه حافظ منافع ملت ایران اسلامی باشیم؟

در بند (۶) ابلاغی مذكور چنین آمده است: «چارچوب حقوقی و فنی قرارداد به گونه ای تنظیم شود كه در شرایط بازگشت تحریم ها و یا اعمال تحریم های جدید این قرارداد ها موجب زیان كشور نشود و امكان طرح دعاوی در دادگاه های بین المللی علیه طرف ایرانی فراهم نگردد .

عزیزان! این به معنای قبولی محدودیت (۷) قطعنامه قبلی و نادیده انگاشتن تأثیرات برجام می باشد، در حالی كه در بند (۶) ابلاغیه ذكر شده: تأكید بر ایجاد ساز و كاری برای جلوگیری طرح دعوای احتمالی علیه جمهوری اسلامی در صورت بازگشت تحریم ها شده است. این بند وزارت نفت را ملزم به قبول محدودیت های قبلی نموده است كه موارد دیگری هم هست كه به جهت ضیق وقت به آن اشاره نمی كنم.

اما سؤال این است؛ همكاران عزیز! چرا با گذشت نزدیك به سه سال و چندین مصوبه هیأت محترم وزیران در خصوص این الگو قراردادی، هنوز باید شاهد وجود چنین خلأهایی در الگوی یادشده باشیم، بگذریم از عدم النفع و فرصت های از دست رفته در سه سال گذشته جهت برداشت از میادین مشترك به خاطر استفاده نكردن از نظرات كارشناسان. آیا اگر وزارت نفت با پذیرفتن نظرات كارشناسان در این مدت فضای كم ریسك جهت استفاده از این نوع قراردادها را ایجاد می كرد امكان ایجاد اشتغال برای جوانان ایرانی فراهم نمی شد؟ این همه بی توجهی برای چیست؟ مگر نه این است همه ما مسئول نظام اسلامی در پی خدمت به مردم هستیم؟

دبیر (كاتب) ـ متشكر، جناب آقای حاجی دلیگانی! (۱۵) دقیقه وقت شما هم تمام شد. جناب آقای وزیر بفرمایید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ شما (۱۴) دقیقه وقت دارید صحبت كنید، خلاصه هم بگویید كافی است، یعنی آن چیزهایی كه هست هر طور كه صلاح بدانید.

بیژن نامدار زنگنه (وزیر نفت) ـ ضمن تشكر از جناب آقای دلیگانی كه این فرصت را در اختیار من قرار دادند، من لازم می دانم ابتدا به یادآوری و ذكر مطالبی بپردازم. ایشان هم یك شمه ای از سابقه مسأله گفتند. در آبان ۹۴ وقتی كه برای اولین بار این مدل جدید قراردادهای نفتی در دولت تصویب شد، ما حدود یك سال درگیر بحث ها و انتقادها شدیم و من شخصاً خودم با عمده افراد شاخص ساعت ها جلسه گذاشتم و بحث كردم، هم با سازمان های نظارتی بحث داشتم، با سازمان بازرسی بحث داشتم، شخصاً با دیوان محاسبات بحث داشتم، با دیوان عدالت بحث داشتم و با افراد زیادی كه بخشی از آنها هم الان در همین مجلس تشریف دارند، ساعت ها جلسه داشتم و با صبر و حوصله مطالب را شنیدیم و صحبت كردیم.

من تعجب می كنم كه ایشان می فرمایند سه مرتبه اصلاح مصوبه نمایانگر بی توجهی به نظرات منتقدان است. اگر قرار بود ما لجبازی كنیم و یك دندگی كنیم كه اصلاح نمی كردیم. ما آمدیم حتی اینكه می گویند (۱۵۰) مورد، بسیاری از اینها «از ، «با ، «به و اینها بوده است كه من همه را صریح نوشتم، به خاطر اینكه دغدغه ها را رفع كنم. ما انعطاف داشتیم، ما گوش شنوا داشتیم، ما در این مدت كتك خور خوب داشتیم، نه اینكه لجبازی كردیم كه بگوییم مرغ یك پا دارد و همین كه گفتیم. گفتیم شما نگرانی دارید، بیایید رفع كنیم تا برای این كار به اجماع ملی برسیم. بعد از ساعت ها بحث در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی یك كمیسیون به ریاست جناب آقای دكتر آقامحمدی زیر نظر ستاد تشكیل شد، آن كمیسیون هم دهها ساعت حرفهای منتقدان مختلف را شنید، اینها همه ثبت و ضبط شده، الان پیاده شده و هر كس كه بخواهد می تواند ببیند.

بعد آمدند پیشنهادهایی برای اتقان و اطمینان بخشی دادند. این پیشنهادها صحبت شد، حتی مصوبه ما كه طبق معمول به كمیسیون تلفیق مجلس آمد این طور كه به من گفتند دهها جلسه هم در كمیسیون تلفیق در مرحله اول روی این بحث شده بود. بعد ما آمدیم بر مبنای نظراتی كه آقای آقامحمدی جمع بندی كرده بود، به ستاد اقتصاد مقاومتی آمد در مصوبه دولت اصلاحاتی كردیم، یك مصوبه جدید هم به عنوان تببین نحوه نظارت بر تدوین و اجرای قراردادها اضافه كردیم. بحث اینها مرداد ۹۵ بود.

این مصوبه طبق قانون اساسی خدمت آقای رئیس مجلس آمد كه نظر بدهند. در این مرحله یك نامه ای از دفتر مقام معظم رهبری آمد كه (۱۵) اشكال را در آن ذكر كرده بود. آقای دكتر لاریجانی زحمت كشیدند جلسه ای گذاشتند، نماینده ای از دفتر مقام معظم رهبری آمد، آقای دكتر اسماعیلی رئیس هیأت تطبیق بودند، خود ایشان بودند، بنده بودم، یكی، دو نفر دیگر بودند، در تك تك این موارد بحث شد و اینكه چطور اصلاح شود، چطور نظر تأمین شود؟ ما اینها را صورت جلسه كردیم و امضا شد. بعداً آنچه كه در جلسه آخر مرداد، ما در ۳۱/۵/ یك جلسه غیرعلنی اینجا خدمت شما داشتیم، بیش از دو ساعت و نیم بحث شد، رئیس كمیسیون محترم انرژی صحبت كرد، آقای دكتر اسماعیلی صحبت كردند، افراد دیگر صحبت كردند، بنده مفصل صحبت كردم، همین بحث ها را هم اینجا گفتیم، (۱۵) بند اشكال را در اینجا عرضه كردیم، یكی یكی هم گفتیم چطور پیشنهاد شده كه اصلاح شود و بعد مصوبه دولت صادر شد، مصوبه دولت كه صادر شد آقای دكتر لاریجانی در تاریخ ۲۱/۶/۹۵ طی نامه ای نوشتند این دو مصوبه شما مغایرتی با قانون ندارد. مرجع قانونی اینكه یك مصوبه خلاف قانون است یا نیست رئیس محترم مجلس است. آن نامه (۱۵) بندی هم نه خطاب به بنده بود و نه به دولت، خطاب به آقای رئیس مجلس بود، این از دفتر آقا آمده بود كه شما اینها را در تطبیق اصلاح كنید كه آنها هم به ما ابلاغ كردند، ما هم اصلاح كردیم و بعدش هم آقای رئیس مجلس فرمودند كه كفایت می كند.

این تا اینجا، اما بحث های دیگری كه می شود، موارد دیگری هم آقای حاجی در بحث هایشان داشتند، توان مالی شركت های داخلی، سیاست های كلی نظام كه اینها رعایت نشده، سیاست های اقتصاد مقاومتی رعایت نشده است.

ببینید خانم ها و آقایان! ما مهمترین مشكلی كه داریم این است كه ما در میدان های نفتی برای توسعه اش، من قبلاً هم خدمت شما چندین بار عرض كردم، ما به افزایش ضریب بازیافت یا برداشت نفت از میدان ها نیاز داریم و این به فناوری نیاز دارد. یك میدانی مثل میدان های غرب كارون ما، خانم ها و آقایان دقت بفرمایند، ما قریب (۷۰) میلیارد بشكه نفت درجا در این میدان های آزادگان، یاران و یادآوران داریم. ضریب بازیافت ما با تكنولوژی های فعلی حدود (۷) درصد است، یعنی (۵) میلیارد از اینها را برمی داریم. ما هر (۱) درصدی كه اضافه كنیم (۷۰۰) میلیون بشكه نفت می شود، با قیمت های امروز یعنی (۳۵) میلیارد دلار. چه كسی اجازه دارد و به خودش حق می دهد كه بگوید ما از این صرف نظر كنیم و نكنیم؟ ما باید این كار را كنیم، روش های دیگر قراردادی هم مثل قبل سر جایش است، الان هم هست. بعضی از اشكالاتی كه آقای حاجی در سؤال شان گرفته بودند و اینجا مطرح نكردند این بود كه چرا فلان بند را گذاشتید؟ این بند (۲۲) سال است كه هست، دهها قرارداد بسته شده، (۶) تا قرارداد در دوره دولت نهم و دهم بسته شده، همه این متن در همه آن قراردادها بوده و هیچ وقت مورد اشكال واقع نشده است.

حالا بحث اصلی این است كه ما در سیاست های نظام اگر می خواهیم رعایت كنیم باید به اینها توجه كنیم، بعضی وقت ها می گویند سیاست های نظام رعایت نشده است. ملاحظه بفرمایید! سیاست های كلی نظام در بخش نفت و گاز در سال ۷۹ ابلاغ شده، بند (۲) آن این است: «افزایش ظرفیت تولید صیانت شده نفت متناسب با ذخایر موجود و برخورداری كشور از قدرت اقتصادی، امنیتی و سیاسی . در بند (۱۴) سیاستهای اقتصاد مقاومتی است: «تأكید بر حفظ و توسعه ظرفیت های تولید نفت و گاز به ویژه در میادین مشترك . دوباره در بند (۱۸) سیاست های برنامه ششم است كه «افزایش مستمر ضریب بازیافت و برداشت نهایی از مخازن و چاههای نفت و گاز . ما اینها را موظفیم انجام بدهیم و كار كنیم و نمی توانیم اینها را كنار بگذاریم و بگوییم انجام نمی دهیم.

دقت بفرمایید! این بحث محرمانگی كه ایشان گفتند، بله یك متنی بود، در آنجا نگرانی در آن (۱۵) بند شده بود، به همان ترتیبی كه در اصلاحیه ماده (۸) آمده توافق شد كه ما این را بنویسیم. همین كه هست كه گفتیم متن سند نمونه رازداری و محرمانگی موضوع ماده (۱۳) مصوبه دولت در خصوص شرایط عمومی ساختار و الگوی قراردادهای بالادستی نفت و گاز به تصویب شورای عالی امنیت ملی خواهد رسید. من هم فرستادم، من نزدیك هفت، هشت ماه است كه این را برای شورای عالی امنیت ملی فرستادم، در یك جلسه ای در شورای عالی امنیت ملی هم بحث شده، گفتند بروید اصلاحاتی كنید و جلسه بعد بیاورید. من كه اجازه دستور دادن به شورای عالی امنیت ملی را ندارم، من متن را برای شورای عالی امنیت ملی فرستادم كه نظر بدهند، آنها هم هر وقت تصویب كردند اجرا می شود و ما عمل خواهیم كرد.

اما اینكه می گویند درز اطلاعات به رقبا شده، ببینید! هر حرفی می زنیم باید بتوانیم اثبات كنیم، نمی توانیم بدون اثبات و بدون دلیل حرف بزنیم. ما با تعداد كمی از شركت ها می توانیم كار كنیم. قرار است خودمان هم هر روز خودمان را تحریم كنیم و تعدادی از شركت ها را حذف كنیم؟ می گویند چرا با فلان شركت كار می كنید كه فلان كار را كرده است؟ اگر جایی از نظر قانونی به من ابلاغ كنند این شركت ممنوع المعامله است من كنار می گذارم وگرنه با صحبت كردن كه نمی شود یك شركتی را از میدان كار حذف كرد. باید به من ابلاغ كنند بگویند با این شركت كار نكنیم. اگر درز اطلاعات صورت گرفته، همان طور كه در آن متن آمد كه ایشان هم در ماده (۱۳) خواندند، اینها باید خسارت پرداخت كنند، ولی باید اثبات كرد. چه كسی می خواهد اثبات كند؟ هر كس ادعا دارد این طور شده به ما بدهد، هم می تواند به ما بدهد و هم می تواند ندهد.

ببینید! صحبت آخر من این است، دو سال است بدترین صحبت ها را در تریبون ها به ما می گویند و هر چیزی كه فكر می كنید به ما در این دو سال گفته اند و من به خاطر منافع ملی تحمل كردم و آنچه را كه به نفع منافع ملی بوده با صبر و حوصله برای دستیابی به یك اجماع دنبال كردم، برای شنیدن حرف ها هم گوش شنوا داشتیم، هم سینه باز داشتیم و تلخی ها را هم تحمل كردیم و دم نزدیم و الحمدلله ما به این اجماع ملی رسیدیم. من از روز اول هم گفتم، من كوچكترین قدمی در كاری كه مقام معظم رهبری در آن دغدغه داشته باشد بر نخواهم داشت و تا آخرش هم بر این گفته ام پایبندم.

ببینید خانم ها و آقایان! حضور شركت های معتبر خارجی در ایران و پیوند خوردن منافع شان به ثبات و امنیت و تولید ایران در كوتاه مدت، میان مدت و درازمدت شر تحریم ها و عملیات دشمنان منطقه ای و جهانی را از سر ما كم می كند. الان شما ببینید دولت جدید آمریكا علیه ما دارد چكار می كند و اینها به شدت با ما دشمنی دارند، در منطقه هم است. آیا برای شما به عنوان نمایندگان ملت قابل قبول است همسایه ای كه همیشه (۱) میلیون بشكه كمتر از ما تولید می كرده و همیشه حدود نصف ما نفت صادر می كرده، الان (۱) میلیون بشكه بیشتر از ما تولید كند، نزدیك دو برابر ما صادر كند؟ این افتخاری برای ما است؟ آیا این هیچ اثری در آینده قدرت و توازن در منطقه به جا نخواهد گذاشت؟

ببینید! مرجع قانونی تشخیص قانونی بودن یا خلاف قانون بودن یك مصوبه رئیس محترم مجلس است و آنچه هم كه ابلاغ شده به رئیس محترم مجلس بوده است، رئیس محترم مجلس هم گفته نظرات تأمین شد. بنده ضمن احترام به نمایندگان محترم سؤال كننده و احترام به نقش نظارتی مجلس انتظار دارم و خواهش می كنم همه به ما كمك كنند و از من بپرسند كه چرا قراردادها امضا نمی شود و همه كمك كنند كه كار سریع تر انجام شود و ما سرمایه خارجی و حتی داخلی را در كنارشان بیاوریم و تجهیز كنیم تا كار كنند و ما گفتیم در این قراردادها، من الان هم خدمت شما می گویم؛ ساختار این قراردادها طوری است كه حداقل (۶۰) و اگر بالا برویم بالای (۷۰) درصد ارزش قراردادها و كار به نیروهای ایرانی و ظرفیت های ایرانی داده می شود. اگر ما درست عمل كنیم به سرعت می توانیم بین (۷۰) تا (۸۰) میلیارد دلار قرارداد ببندیم و این یعنی بالای (۵۰) میلیارد دلار كار برای داخل و امنیت و اشتغال برای ما. اما شرط آن این است كه ما كمك و حمایت شویم، به خصوص در شرایطی كه همه دشمنان منطقه ای ما و دولت جدید آمریكا شركت ها را برای ورود و سرمایه گذاری در ایران تهدید می كنند و ما باید ان شا ءالله به نحوی عمل كنیم كه آن زنجیره شیطانی موفق نشود و ما در امر مختومه، امری كه از نظر همه ختم شده و تمام شده است و روی آن اجماع شده دوباره شك و تردید ایجاد نكنیم.

من در اینجا لازم می دانم از جناب آقای دكتر لاریجانی رئیس محترم مجلس، هیأت رئیسه محترم مجلس، كمیسیون محترم انرژی و رئیس آن، كمیسیون محترم برنامه و بودجه، كمیسیون صنایع كه در این مدت در این ارتباطات ما مستقیم با آنها ربط داشتیم و كمیسیون اقتصاد تشكر كنم كه از ما حمایت كردند و ما تا اینجا توانستیم پیش بیاییم و ان شا ءالله ادامه می دهیم و كارهای بزرگی را برای انتقال فناوری و برای اینكه كشور بتواند از این قراردادها برای اقتدار خودش استفاده كند و ظرفیت تولیدش را بالا ببرد و بتوانیم به آنچه كه رضای خدا است و سیاست هایی كه در اقتصاد مقاومتی است تحقق ببخشیم. والسلام

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، آقای حاجی! قانع شدید؟

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، برخوار و میمه) ـ نخیر، من (۱۷) ثانیه در آنجا وقت داشتم. ببینید آقای دكتر! اینجا بند (۸) مصوبه دولت به صراحت چه می گوید؟ «متن سند نمونه رازداری و محرمانگی موضوع ماده (۱۳) مصوبه دولت در خصوص شرایط عمومی، ساختار و الگوی قراردادهای بالادستی نفتی و گازی به تصویب شورای عالی امنیت ملی خواهد رسید . این هنوز نرسیده، آقای وزیر رفته كارهایش را انجام داده و بنابراین بنده از جواب ایشان قانع نشدم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم. البته وزیر هم گفتند اگر شورای عالی امنیت ملی قبول نكند ما اجرا نمی كنیم، اینجا پشت تریبون گفتند.

حضار ۲۲۵ نفر، ما وارد بودن سؤال را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. نمایندگان از تذكرات وزیر قانع شدند و سؤال را وارد ندانستند.

۱۰ ـ طرح سؤال آقای حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر، میمه و برخوار از آقای بیژن نامدارزنگنه وزیر نفت و نظر مجلس مبنی بر وارد نبودن سؤال

نایب رئیس (پزشكیان) ـ سؤال بعدی را بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ سؤال بعدی مربوط به كمیسیون اجتماعی است، سخنگوی كمیسیون اجتماعی جناب آقای مختار اگر تشریف دارند، تشریف بیاورند گزارش شان را بدهند.

جلیل مختار (سخنگوی كمیسیون اجتماعی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همكاران و هموطنان عزیز عرض سلام و ادب و احترام دارم.

هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی

سلام علیكم

 با احترام، بازگشت به نامه شماره (۳۷۱۲۹/۲۴۵) مورخ ۳۱/۵/۱۳۹۵، گزارش كمیسیون اجتماعی در خصوص سؤال ملی جناب آقای حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده محترم شاهین شهر و توابع از جناب آقای بیژن زنگنه وزیر محترم به شرح ذیل ارسال می گردد.

خلاصه سؤال:

چرا وزارت نفت به تعهد خود در قبال استخدام نخبگان، دانشجویان رتبه «الف فارغ التحصیل دانشگاه صنعت نفت عمل نكرده است؟

در اجرای ماده (۲۰۹) آیین نامه داخلی مجلس و در پاسخ به نامه شماره (۳۷۱۲۹/۲۴۵) مورخ ۳۱/۵/۱۳۹۵ هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی، به استحضار می رساند:

سؤال مزبور پس از طی تشریفات قانونی از جمله درج در دستور هفتگی كمیسیون ها و دعوت از طرفین، در جلسه مورخ ۱۶/۹/۱۳۹۵ این كمیسیون مطرح گردید و ابتدا سؤال كننده وضعیت نگران كننده و غیرمتوقع برخی از نخبگان و دانشجویان ممتاز دانشگاه صنعت نفت را كه در حال حاضر با مشكل استخدامی روبرو می باشند را به تفصیل تشریح كرد و اظهار داشت: وزارت نفت، به رغم وعده های قبلی دایر بر أخذ آزمون و طی مراحل مضبوط در سیر گزینش و استخدام متقاضیان، تاكنون نسبت به جذب آنان اقدامات نهایی منتهی به جذب را به عمل نیاورده و از وعده های نخستین خود به این جوانان مستعد خدمت تخلف نموده كه علاوه بر جنبه های قابل پرسش و پیگیری، عملی اخلاقاً نكوهیده است.

وی در ادامه به وجود دانشكده صنعت نفت به عنوان مركز علمی قدیمی و معتبر وابسته به دولت و وزارت نفت اشاره كرد و افزود: از سوی دیگر مركز علمی ـ دانشگاهی با هزینه های فراوان ایجاد گردیده است كه با هدف آموزش نیروی متخصص مورد نیاز صنعت نفت فعالیت داشته و دارد و در این راستا نیز با بهره مندی از امكانات وزارت نفت موفق بوده و در تربیت دانشجویانی كه با عشق به خدمت به آن وارد می شوند كوشیده اند. اما زمانی كه این عده به فارغ التحصیلی رسیده به رغم تمام وعده ها، با درهای بسته وزارتی كه برای جذب و اشتغال در آن وعده داده است، مواجه می شوند. آنان جوانان نخبه ای هستند كه به رغم كسب رتبه های برتر و اولویت اعلامی از سوی وزارت نفت برای جذب، از حق خود بازمانده اند و از ما به عنوان نماینده خود به حق نیز انتظار دارند.

پس از بیان مشروح سؤال، وزیر نفت در مقام ایراد پاسخ برآمد و نخست، ارائه هرگونه تعهد و ابراز هرگونه وعده قطعی استخدام به دانشجویان بورسیه وزارت نفت را امری غیرواقعی دانست و اظهار داشت: وزارت نفت این عزیزان را در اولویت می داند اما در امر استخدام، با توجه به اینكه علاوه بر دانشكده نفت، فارغ التحصیلان چندین دانشگاه بالادستی وزارت نفت نیز وجود دارند كه در همین زمینه های تخصصی به تربیت دانشجو می پردازند، نمی تواند تفاوت باشد و اصولاً امر گزینش و تأمین منابع انسانی در وزارت نفت تابع مقررات عمومی و خاص وزارت نفت می باشد و بنا نیست كه از آن تخلفی صورت پذیرد.

وزیر نفت شرایط مراكز دانشگاهی غیر از دانشكده نفت را نیز خوب و مطلوب دانست و به عنوان مخاطب سؤال، در مورد دانشجویان فارغ التحصیل نفت (كاتب ـ جناب آقای مختار! بی زحمت جمع بندی كنید) از جذب شماری از آنها و در جریان بودن پرونده های گزینشی سایر واجدان شرایط خبر داد و افزود: البته مقرر است تا در چارچوب مجوزهای صادره این امر هم صورت گیرد و خواسته های آن عزیزان هم محقق شود. مجوز جذب نیز محدود بوده و اختیار صدور چنین مجوزهایی و نیز افزایش آنها با سازمان امور اداری و استخدامی است و البته سعی ما افزایش سهمیه به میزان قابل توجهی می باشد. (نایب رئیس ـ متشكر).

در خاتمه بیان می دارد: كمیسیون اجتماعی با توجه به اینكه در نشست فوق الاشاره هم زمان سؤال دیگری با همین مضمون از سوی سؤال كنندگان دیگری نیز مطرح گردید و توضیح به عمل آمده، از سوی وزیر نفت در خصوص آن سؤالات پاسخ هایی داده شد و اقناع گردیدند. با تشكر.

دبیر (كاتب) ـ متشكر جناب آقای مختار، ممنون. جناب آقای دكتر زنگنه بفرمایید.

بیژن نامدار زنگنه (وزیر نفت) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

نظرات من همان بود كه كمیسیون محترم قرائت فرمودند، اگر حرف جدیدی باشد بعد از شنیدن صحبت های جناب آقای دلیگانی خواهم گفت، متشكر.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، آقای دلیگانی بفرمایید.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

 همكاران عزیز، ملت شریف ایران! در راستای مأموریت وزارت نفت مبنی بر تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص، فعالیت آموزشی صنعت نفت در سال ۱۳۱۸ با تأسیس آموزشگاه فنی آبادان شروع گردید كه بعداً با توسعه این آموزشگاه به دانشكده نفت آبادان و سپس در سال ۱۳۶۸ به دانشگاه صنعت نفت ارتقا پیدا كرد. دانشگاه نفت تنها نهاد آموزش عالی تحت نظارت و مدیریت وزارت نفت می باشد كه از جمله وظایف آن طی (۷۷) سال گذشته الزام به جذب دانشجویان ممتاز از طریق آزمون سراسری و آموزش آنان برای خدمت در صنعت اول كشور بوده است.

بسیاری از متقاضیان ممتاز ورود به دانشگاه تا سال ۱۳۹۴ بر مبنای امتیاز اولویت استخدام در دفترچه كنكور سراسری، سایت های رسمی وزارت نفت و تعهدنامه محضری أخذشده، علی رغم امكان تحصیل در بهترین دانشگاه های كشور و با وجود شرایط آب و هوایی استان خوزستان، دانشگاه صنعت نفت را انتخاب كرده اند.

در طول انقلاب اسلامی دانشجویان گروه «الف كارشناسی و تمامی كارشناسان ارشد و دكترای دانشگاه نفت، همان طور كه در پورتال مدیریت منابع انسانی شركت ملی نفت به صورت واضح ذكر شده است، بدون شركت در آزمون استخدامی در وزارت نفت مشغول به كار می شدند.

با روی كار آمدن آقای مهندس زنگنه این رویه استخدام با مشكل روبرو گردید. در دو سال اول صدارت ایشان استخدام به سختی و قطره چكانی صورت می گرفت و اكنون دو سال است كه با ابلاغیه ایشان به تاریخ (۱۹) خرداد ۱۳۹۴ رویه و قوانین حاكم بر جذب فارغ التحصیلان گروه «الف متوقف و از استخدام آنها جلوگیری می گردد. حال آنكه در حال حاضر حدود (۹۰۰) نفر فارغ التحصیل وجود دارد كه قبل از ابلاغیه خرداد ۱۳۹۴ آقای وزیر وارد دانشگاه نفت شده و عموماً از نخبگان و ممتازین هستند. آنها بارها برای احقاق حقوق خود به بنده و شمای نماینده و به خود آقای وزیر و نماینده ولی فقیه در دانشگاه مراجعه كرده اند و مكرر در سرمای زمستان و گرمای تابستان و در قالب اعتراضات در دانشكده ها جلوی درب مجلس و وزارتخانه حضور یافتند.

جناب آقای وزیر! آیا این است پاداش نخبگی؟ آیا این است حمایت از سرمایه ایرانی؟ آیا این است احترام به جوان و فكر ایرانی؟

آقای وزیر! به چه دلیل قانونی و حجت شرعی و با چه برنامه ای مانع استخدام جوانان نخبه كه بر مبنای وعده های خود شما دانشگاه نفت را برای كسب علم و دانش انتخاب كرده اند، می شوید؟

آقای وزیر! اگر به هر دلیلی بپذیریم كه اختیار وضع بخشنامه و دستورالعمل برای جذب نیرو در وزارتخانه را دارید، به هیچ دلیلی نمی توان پذیرفت كه بخشنامه و دستورالعمل های شما عطف به ماسبق شوند. چراكه كسانی را كه قبل از دستورالعمل شما وارد دانشگاه شده اند از حقوق شان محروم كرده اید. آیا دستورالعمل شما از قانون اولی تر است؟

آقای وزیر! آیا می دانید بسیاری از این جوانان به پشتوانه تعهد و قول صریح این وزارتخانه دولتی در جمهوری اسلامی تشكیل خانواده داده اند و امروز با این تصمیم نابجا و یك شبه شما دچار بحران روحی و خانوادگی شده اند؟

آقای وزیر! با چه مجوز شرعی و هر روز در مصاحبه های مختلف خود برای فرار از مسئولیت اتهامات واهی به این جوانان ممتاز می زنید، یك روز بی سواد می نامیدشان، یك روز مازاد و روز دیگر غیرواقع (۲۰) هزار تا (۳۰) هزار نفر اعلام می كنید؟

نكته جالب این است كه در كمال تعجب می شنویم كه شما در سفرهای خود قول بورسیه دانشجویان و اعطای كمك مالی را داده اید و یا مجوز استخدام (۲۰۰) نفر در زیرمجموعه وزارت نفت صادر می كنید. حال مشخص نیست استراتژی جذب نیرو در این وزارتخانه به كدام سمت حركت می كند؟ چرا فارغ التحصیلانی كه به آنها تعهد دارید در اولویت قرار ندارند؟ این اقدام شما با كدام مبانی و اصول اقتصاد مقاومتی هم خوانی دارد؟ برخورد شما با دانشجویان دانشگاه نفت ناعادلانه است. دانشگاه نفت یكی از زیرساخت های توسعه كشور است. اكثر نفت و گاز كشف شده در كشور و فرآوری آن توسط همین فارغ التحصیلان دانشگاه نفت انجام شده است. چرا حقوق مكتسبه دانشجویان را نادیده گرفته و با اتخاذ روشی غیرشفاف و ناعادلانه آینده نخبگان كشور را كه سالیان متمادی به تحصیل در دانشگاه نفت پرداخته اند نابود كرده و زمینه اشتغال آنان را از بین می برید؟ آقای وزیر! ارائه برنامه زمان بندی شفاف و مكتوب جهت تعیین تكلیف تمامی فارغ التحصیلان گروه «الف دانشگاه صنعت نفت تا سال ۱۳۹۴ كه تعهد ایجاد شده الزامی است.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای مهندس بفرمایید.

بیژن نامدار زنگنه (وزیر نفت) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خانم ها و آقایان نماینده خواهش می كنم توجه بفرمایند! بورسیه كردن یك دانشجو با تعهد استخدام او دو امر متفاوت است. شركت نفت و وزارت نفت هیچوقت در مصوبه ای كه در سال ۱۳۸۰ داده شده، آن مصوبه قبلی هم كه استناد می كنند زمانی كه بنده وزیر بودم در سال ۱۳۸۰ داده شده، در آن مصوبه هم هیچ تعهدی داده نشده. ببینید! فقط متن این است؛ «در پایان هر دوره مقطع كارشناسی دانشگاه صنعت نفت اسامی فارغ التحصیلان گروه (۱) را با اولویت بالاترین معدل به مدیریت امور اداری شركت ملی نفت ایران اعلام می نماید. مدیر امور اداری براساس نیاز شركت ملی نفت ایران تعدادی را انتخاب می كند تا بدون شركت در آزمون های كتبی بقیه مراحل را طی نمایند . پس دو مسأله دارد؛ یكی نیاز، دوم اینكه فقط در آزمون كتبی شركت نمی كنند بقیه مراحل مصاحبه، گزینش و اینها را دارند. از این نمی شود استنباط كرد كه تعهد به استخدام داده شده، نیاز یك شرط اصلی است كه دیده شده.

لازم است من یك نكته ای خدمتتان بگویم؛ چند سال است كه استخدام در ضوابط اجرایی بودجه منوط به كسب مجوز از سازمان مدیریت سابق و الان سازمان امور اداری و استخدامی شده است؛ یعنی دیگر بنده به عنوان وزیر نفت نمی توانم كسی را استخدام كنم باید نیازی را كه دارم به سازمان امور اداری و استخدامی منعكس كنم آنها به من اجازه بدهند.

الان من یك مطلب هم خدمتتان بگویم؛ یك زمانی بود یك دانشگاه نفت فقط در كشور بود الان چندین دانشگاه معتبر دیگر هم هستند كه در قسمت بالادستی نفت دارند مهندس تربیت می كنند. دانشگاه شیراز است، دانشگاه امیركبیر است، دانشگاه شریف است، دانشگاه سهند تبریز است، دانشگاه فنی تهران است و یك مقداری هم دانشگاه آزاد در علوم تحقیقاتی خود تربیت می كند اینها دارند مهندس تربیت می كنند و خوشبختانه سالانه هزاران نفر فارغ التحصیل می شوند. این بحثی كه دارد می شود كل دانشجویان گروه (۱) حدود (۹۰۰) نفرند، بحثی كه جناب آقای دلیگانی مطرح می كنند. پارسال از این تعداد من درخواست استخدام (۲۵۰) نفر را به سازمان امور اداری و استخدامی دادم كه با استخدام (۱۵۰) نفر موافقت كردند گفتند معدل اینها هم بالای (۱۶) در لیسانس، (۱۷) در فوق لیسانس باشد. با رعایت این تعداد كسانی كه می توانستند مشمول بشوند (۴۲۰)، (۴۳۰) نفر می شدند كه از اینها ما (۳۰۰) نفر را درخواست كردیم، مراجعه كردند، مصاحبه شد و كارهایشان انجام شد كه (۱۵۰) نفر از آنها انتخاب شدند كه یا استخدام شدند یا آخرین مراحلشان است. در كمیسیون هم عرض كردم و هم گفتند بنویس، من خدمت آقای دكتر خدادادی رئیس محترم كمیسیون اجتماعی نوشتم كه برای بقیه هم دوباره ما امسال درخواست مجوز استخدام خواهیم كرد. من خودم نمی توانم كسی را استخدام بكنم، این قانونی نیست، قانون یا مقررات قانونی به من این اجازه را نداده.

لذا من فكر می كنم كه ما آمدیم آن مقررات قبلی را هم لغو كردیم و گفتیم این استخدام نخبگان در موارد نیاز از همه دانشگاه ها باشد، یعنی دلیلی ندارد فقط از دانشگاه نفت باشد. چون كسی كه در دانشگاه شریف فارغ التحصیل شده یا در دانشگاه شیراز و یا در دانشگاه امیركبیر فارغ التحصیل شده چرا او از این امكان استفاده نكند. من هم فكر می كنم كه نمایندگان محترم قبول می كنند و این عرض بنده را می پذیرند كه اگر هم قرار است استخدامی بكنیم ما نباید یك عده ای از بچه های این كشور، فرزندان این سرزمین را كه درس خواندند و زحمت كشیدند محروم كنیم. حالا ما به یك عده یك امتیازاتی دادیم، خرج تحصیل آنها را دادیم، كمك هزینه دادیم خیلی خوب است ان شاء الله رشد می كنند، اما یك نكته آخر را عرض كنم و صحبتم را تمام كنم.

ببینید! استخدام دولتی راه نجات كشور و راه ایجاد اشتغال نیست. ما آنچه كه بتوانیم تعداد بسیار معدودی است. راه ایجاد اشتغال این است كه فعالیت های نفتی در كشور ایجاد بشود، ده ها هزار شغل ایجاد بشود كه این بچه ها بروند كار بكنند. اینها مثل فرزندان من و شما هستند، برای اینها باید كار درست كرد. مگر صنعت نفت چند تا می تواند استخدام كند؟ (۱۰۰) تا، (۱۵۰) تا، (۲۰۰) تا. نمی تواند بیشتر از این استخدام كند. ما باید كار و فضای شغل ایجاد بكنیم تا اینكه این كارها بیاید انجام بشود و مشكل نباشد. این هم كه فرمودند من این چیزها را الان دارم كه مثلاً در دفترچه كنكور هم نوشتند اینها با رعایت مقررات و آیین نامه های مصوب وزارت نفت اولویت دارند. یعنی نگفتند مطلقاً اینها استخدام می شوند، بلكه اولویت هم داشته باشند وقتی كه نیاز داریم، اگر نیاز نبود هیچ نگفته، ضمن اینكه تأیید این نیاز هم با من نیست با سازمان امور اداری و استخدامی است كه من هم برای پارسال اقدام كردم و مجوز گرفتم ان شاء الله امسال هم دوباره ادامه خواهیم داد. ولی اصل كار این است كه باید در كشور اشتغال مولد در طرح ها و قراردادهای نفتی و فعالیت های پتروشیمی و پالایشی و بقیه ایجاد بشود تا اینها به كار گرفته بشوند، متشكرم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ جناب آقای وزیر متشكرم.

دبیر (كاتب) ـ آقای حاجی دلیگانی اگر مطلب دیگری دارید بفرمایید.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ هفت دقیقه و خرده ای وقت دارم. همكاران عزیز ببینید! بحث ما آن تعهدی است كه تا سال ۹۴ ایجاد شده، وگرنه بعد آن را بحثی نداریم. بعد از سال ۹۴ در دفترچه كنكور كشور این اصلاح شده، ما آن را دیگر بحثی نداریم اما می گوییم وقتی شما یك حقی را تا قبل از سال ۹۴ دادید بایستی به این تعهد داشته باشیم. ببینید! در این پورتالی كه برای خود وزارت نفت است گفته «استخدام گروه «الف بدون گزینش بله، برای گروه «ب شرایطی قرار داده. همكاران عزیز! از طرفی بنده این تعهدنامه ای كه هر فردی كه در دانشگاه صنعت نفت می خواهد مشغول به تحصیل بشود را اینجا دارم. یك تعهدنامه ای از فرد می گیرند كه اگر شما حاضر به استخدام در وزارت نفت نشدید این جریمه ها را بایستی برگردانی، این جبران ها را بایستی انجام بدهی و در اینجا دو تا ضامن هم از طرف می گیرند كه بیاید امضا بكند.

بنابراین اینجا وقتی تعهد می گیرد كه حتماً بعد از فارغ التحصیلی باید شما به استخدام وزارت نفت در بیایی، معنی این چه می تواند باشد؟ عزیزان ببینید! از طرفی ما نمی گوییم كه دانشجویان دانشگاه های دیگر را نپذیرند، می گوییم آن تعهدی كه به هر حال نظام، وزارتخانه به افرادی داده و آمدند آن شرایط را پذیرفتند را شما بیایید و انجام بدهید. ببینید! از طرفی مستندات دیگری وجود دارد كه ما اینجا داریم و خدمت شما عرض بكنیم از جمله اینكه در (۲۰۰) نفری كه اخیراً آقای وزیر می گویند ما دعوت كردیم چرا علی رغم اینكه قبلاً قول استخدام به آنها دادند از (۲۰۰) نفر، (۱۱۰) نفر آنها را حذف كردند در حالی كه نمرات آنها (۱۷) و بالای (۱۸) بوده. چرا چنین رفتاری با این عزیزان صورت گرفته؟

از طرفی آنچه كه در ابلاغیه آقای وزیر در سال ۹۴ است نشان دهنده و حاكی از این است كه قبلاً این شرایط استخدام بدون در نظر گرفتن تشریفات وجود داشته اما در سال ۹۴ ایشان آمدند برابر اختیاری كه داشتند آن را ملغی كردند. حرف ما چیست؟ ما می گوییم اینها كه قبل از ۹۴ به آنها قول دادیم به قولمان عمل بكنیم، چون اعتماد یكی از سرمایه های بزرگ این كشور به مسئولین است. از طرفی نیازهایی هم كه وزارت نیرو دارد، ما اینجا حتی نامه های زیرمجموعه های وزارتخانه را داریم كه اعلام كردند شدیداً به نیرو نیاز داریم، خصوصاً در بخش های فنی كه اگر اینجا فرصت می بود من به همه اینها اشاره می كردم كه نیاز به نیرو خصوصاً در مناطق عملیاتی دارند. اما الان جهت گیری این است كه برخی از نیروها می آیند در ستاد مستقر می شوند، ما از این جهت قبول داریم كه این مشكل وجود دارد اما می خواهم بگویم كه اینها كلاً (۹۰۰) نفر بیشتر نیستند، خود آقای وزیر هم قبول دارند، در گذشته هم این اقدام صورت گرفته.

خواهش من این است همه مسئولینی كه در كشور هستند به تعهدات خودشان نسبت به مردم پایبند باشند.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای حاجی دلیگانی متشكر.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ جناب آقای وزیر بحثی دارید؟ آقای حاجی رأی گیری كنیم؟

حاجی دلیگانی ـ بله، چون اینها نشده. من در كمیسیون هم عرض كردم ولی انجام نشد. گفتیم كتباً هم بنویسند كه به ما چیزی ننوشتند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ حضار ۲۲۶ نفر، وارد بودن سؤال را ما به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد.

نمایندگان سؤال را وارد ندانستند. جناب آقای زنگنه خیلی متشكرم تشریف آوردید.

 

۱۱ ـ قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص محكوم نمودن حملات موشكی آمریكا به كشور سوریه در حمایت از تروریست ها

نایب رئیس (پزشكیان) ـ بیانیه را بخوانید بعد جلسه را تمام كنیم.

دبیر (امیر آبادی فراهانی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی

بسم الله الرحمن الرحیم

حملات موشكی ایالات متحده آمریكا به كشور سوریه نقض همه اصول و قواعد بین المللی و حاكمیت ملی كشورها است. در شرایطی كه تروریست های تكفیری در سوریه با وجود حمایت های منطقه ای و برخی قدرت های بزرگ هر روز بیش از پیش توسط ملت سوریه محكوم به شكست های پیاپی می شوند این اقدام نامشروع آمریكا به نوعی در راستای حمایت از تروریست ها و ایجاد روزنه امید برای فرار از شكست و روحیه دادن به آنان تلقی می شود.

بی تردید براساس اعتراف سازمان ملل متحد كلیه سلاح های شیمیایی دولت سوریه در سال های گذشته نابود شده است و اقدام خلاف حقوق بین الملل آمریكا بدون تشكیل كمیته حقیقت یاب بهانه ای جز حمایت از تروریست ها و جلوگیری از پیروزی های مردم سوریه نیست. اما آنچه مسلم است قول خداوند متعال است كه می فرمایند:

 «ان تنصروا الله ینصركم و یثبت اقدامكم .

ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن محكوم كردن حملات موشكی آمریكا به كشور سوریه و نقض حاكمیت ملی كشور مستقل خواهان پاسخگویی مجامع بین المللی می باشیم.

این بیانیه به امضای تعداد (۲۲۸) نفر از همكاران رسیده كه البته این تعدادی بودند كه در صحن علنی مجلس حضور داشتند. بعضی از عزیزان هم دارند امضا می كنند.

(امضاءكنندگان بیانیه عبارتند از آقایان: احد آزادی خواه، محمد آشوری تازیانی، علی ابراهیمی، علیرضا ابراهیمی، سیدمحمدجواد ابطحی، ابوالفضل ابوترابی، سیدعلی ادیانی، علی اردشیر لاریجانی، ضیاءاله اعزازی ملكی، نظر افضلی، علی اكبری (شیراز)، قلی اله قلی زاده، احمد امیرآبادی فراهانی، حسین امیری خامكانی، سلام امینی، محمدنعیم امینی فرد، احمد اناركی محمدی، مهرداد بائوج لاهوتی، محمدرضا بادامچی، سعید باستانی، علی بختیار، علی بختیاری، صدیف بدری، شهروز برزگركلشانی، علاءالدین بروجردی، محمدمهدی برومندی، حمید بنائی، حسن بهرام نیا، محمود بهمنی، محمد بیرانوندی، احمد بیگدلی، محسن بیگلری، شهاب الدین بی مقدار، عباس پاپی زاده بالنگان، شكور پورحسین شقلان، محمدعلی پورمختار، فرهاد تجری، اكبر تركی، سیدقاسم جاسمی، غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، كاظم جلالی، محمدجواد جمالی نوبندگانی، عبداله حاتمیان، حمیدرضا حاجی بابایی، حسینعلی حاجی دلیگانی، محمد حسن نژاد، ابوالفضل حسن بیكی، محمدحسین حسین زاده بحرینی، محمد حسینی، روح الله حضرت پور طلاتپه، احمد حمزه، غلامرضا حیدری، سیدعلاءالدین خادم، محمد خالدی سردشتی، بشیر خالقی، امیر خجسته، محمد خدابخشی، سلمان خدادادی، حسن خسته بند، محمد دامادی، محمدباسط درازهی، سیدكاظم دلخوش اباتری، كمال دهقانی فیروز آبادی، مجتبی ذالنوری، محمدابراهیم رضائی، عبداله رضیان، اكبر رنجبرزاده، رحیم زارع، محمدمهدی زاهدی، سیدجواد ساداتی نژاد، علی ساری، قاسم ساعدی، رمضانعلی سبحانی فر، ابوالفضل سروش، محمداسماعیل سعیدی، اصغر سلیمی، علیرضا سلیمی، شمس الله شریعت نژاد، محمود شكری، سیدكمال الدین شهریاری، یعقوب شیویاری، محمود صادقی، محمدرضا صباغیان بافقی، مرتضی صفاری نطنزی، سیدصادق طباطبایی نژاد، سیدمحمدباقر عبادی، عبدالرضا عزیزی، سیداحسن علوی، سیدمحسن علوی، محسن علی جانی زمانی، احمد علی رضابیگی، محمدحسین فرهنگی، فرهاد فلاحتی، حمیدرضا فولادگر، سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی، علی قربانی، محمدحسین قربانی، محمد قمی، هادی قوامی، غلامرضا كاتب، شادمهر كاظم زاده، علی كاظمی باباحیدری، سیدتقی كبیری، علی كرد، رضا كریمی، علی اكبر كریمی، جواد كریمی قدوسی، حبیب اله كشت زر، عامر كعبی، یحیی كمالی پور، مصطفی كواكبیان، جبار كوچكی نژاد ارم ساداتی، محسن كوهكن ریزی، مجید كیان پور، علی گلمرادی، عباس گودرزی، مسعود گودرزی، سهراب گیلانی، جهانبخش محبی نیا، علیرضا محجوب، محمد محمودی شاه نشین، جلیل مختار، احمد مرادی، علی محمد مرادی، منصور مرادی، سیامك مره صدق، عبدالرضا مصری، علی مطهری، سیدمهدی مقدسی، الهیار ملكشاهی، محمدرضا ملكشاهی راد، ولی ملكی، محمدرضا منصوری، سیدفرید موسوی، سیدابوالفضل موسوی بیوكی، سیدناصر موسوی لارگانی، قاسم میزرائی نیكو، شهاب نادری، ولی الله  نانواكناری، علی نجفی خوشرودی، بهروز نعمتی، علی نوبخت حقیقی، حسن نوروزی، اردشیر نوریان، حسین نیازآذری، حبیب اله نیكزادی پناه، همایون هاشمی، حسین هاشمی تختی نژاد، عدل هاشمی پور، نبی هزارجریبی، احمد همتی، محمد وحدتی هلان و علی اصغر یوسف نژاد.

 خانمها: معصومه آقاپورعلیشاهی، سكینه الماسی، فریده اولادقباد، ناهید تاج الدین، هاجر چنارانی، سیده فاطمه حسینی، فاطمه ذوالقدر، خدیجه ربیعی فرادنبه، زهرا  ساعی، فاطمه سعیدی، پروانه مافی و سمیه محمودی).

 

۱۲ـ نامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص تقدیر و تشكر از حضور فعال نیروی انتظامی در تعطیلات نوروز ۱۳۹۶ 

دبیر (امیر آبادی فراهانی) ـ نامه ای هم به امضای (۱۹۱) نفر از همكاران عزیز رسیده كه از تلاش های مؤثر و حضور فعال نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی ایران برای تأمین نظم و امنیت و برقراری تعطیلات توأم با آرامش و آسایش هموطنان در ایام نوروز تقدیر و تشكر شده.

(احد آزادی خواه، ژرژیك ابرامیان، سیدمحمدجواد ابطحی، ابوالفضل ابوترابی، قاسم احمدی لاشكی، علی اسدی كرم، علی اسماعیلی، ضیاءاله اعزازی ملكی، علی اكبری (شیراز)، علی اكبری (بجنورد)، عزیز اكبریان، حسین امیری خامكانی، سلام امینی، سیدحمزه امینی، محمدنعیم امینی فرد، احمد اناركی محمدی، مهرداد بائوج لاهوتی، روح الله بابائی صالح، سعید باستانی، علی بختیار، علی بختیاری، صدیف بدری، شهروز برزگركلشانی، علاءالدین بروجردی، محمدمهدی برومندی، حمید بنائی، سیدهادی بهادری، حسن بهرام نیا، محمود بهمنی، محمد بیرانوندی، احمد بیگدلی، شهاب الدین بی مقدار، نصراله پژمانفر، عباسعلی پوربافرانی، محمدعلی پورمختار، فرهاد تجری، اكبر تركی، جمشید جعفرپور، محمدجواد جمالی نوبندگانی، عبداله حاتمیان، حمیدرضا حاجی بابایی، حسینعلی حاجی دلیگانی، محمد حسن نژاد، ابوالفضل حسن بیكی، شهباز حسن پور بیگلری، عبدالكریم حسین زاده، محمدحسین حسین زاده بحرینی، سیدحسن حسینی، محمد حسینی، سیدجواد حسینی كیا، روح الله حضرت پور طلاتپه، الیاس حضرتی، احمد حمزه، سیدمرتضی خاتمی، سیدعلاءالدین خادم، محمد خالدی سردشتی، بشیر خالقی، كارن خانلری، امیر خجسته، محمد خدابخشی، سلمان خدادادی، حسن خسته بند، سیدكاظم دلخوش اباتری، محمد دهقانی نقندر، حبیب اله دهمرده، مجتبی ذالنوری، علیرضا رحیمی، محمدابراهیم رضائی، مسعود رضایی، عبداله رضیان، اكبر رنجبرزاده، محمدمهدی زاهدی، سیدجواد ساداتی نژاد، علی ساری، ابوالفضل سروش، محمدباقر سعادت، محمداسماعیل سعیدی، حسن سلیمانی، علی محمد شاعری، شمس الله شریعت نژاد، عین اله شریف پور، حسینعلی شهریاری، رضا شیران خراسانی، یعقوب شیویاری، محمدرضا صباغیان بافقی، مرتضی صفاری نطنزی، بهمن طاهرخانی، سیدصادق طباطبایی نژاد، قرجه طیار، اسداله عباسی، محمدقسیم عثمانی، عبدالرضا عزیزی، سیداحسن علوی، سیدمحسن علوی، محسن علی جانی زمانی، احمد علی رضابیگی، فردین فرمند، حمیدرضا فولادگر، نادر قاضی پور، سیداحسان قاضی زاده هاشم، علی قربانی، محمدحسین قربانی، محمد قمی، هادی قوامی، غلامرضا كاتب، سیدحمیدرضا كاظمی، علی كاظمی باباحیدری، علی كرد، كورش كرم پور حقیقی، رضا كریمی، جواد كریمی قدوسی، حبیب اله كشت زر، جبار كوچكی نژاد ارم ساداتی، شهرام كوسه غراوی، محمدجواد كولیوند، محسن كوهكن ریزی، مجید كیان پور، احمدعلی كیخا، حمید گرمابی، عباس گودرزی، حسن لطفی، علیرضا محجوب، داود محمدی(تهران)، داود محمدی(قزوین)، محمد محمودی شاه نشین، احمد مرادی، منصور مرادی، اصغر مسعودی، عبدالرضا مصری، علی مطهری، سیدمهدی مقدسی، محمدرضا ملكشاهی راد، سیدفرید موسوی، سیدابوالفضل موسوی بیوكی، سیدناصر موسوی لارگانی، جلال میرزائی، سیدحمایت میرزاده، شهاب نادری، ولی الله  نانواكناری، محمدرضا نجفی، علی نجفی خوشرودی، بهروز نعمتی، علی نوبخت حقیقی، رامین نورقلی پور، حسن نوروزی، سیدراضی نوری، اردشیر نوریان، حسین نیازآذری، حبیب اله نیكزادی پناه، ذبیح نیك فر لیالستانی، عبدالرضا هاشم زائی، همایون هاشمی، حسین هاشمی تختی نژاد، نبی هزارجریبی، احمد همتی، علی وقفچی، علیم یارمحمدی، علی اصغر یوسف نژاد، همایون یوسفی و عزت اله یوسفیان ملا.

 خانمها: معصومه آقاپورعلیشاهی، سكینه الماسی، فریده اولادقباد، ناهید تاج الدین، هاجر چنارانی، خدیجه ربیعی فرادنبه، زهرا  ساعی، فاطمه سعیدی، پروانه سلحشوری، طیبه سیاوشی شاه عنایتی، پروانه مافی)

دبیر (رنجبرزاده) ـ آقای دكتر! با اجازه شما یك پیام تسلیتی است كه قرائت بكنیم.

ارتحال عالم عامل، مجاهد نستوه و پدر بزرگوار شهید گرانقدر مرتضی باریك بین، حضرت آیت الله حاج شیخ هادی باریك بین كه سراسر عمر بابركت و شریف خویش را در راه ترویج و تبلیغ مبانی دین مبین اسلام وقف نمودند به محضر ملت ایران و مردم شریف استان قزوین تسلیت عرض می كنیم.

از طرف مجمع نمایندگان محترم استان قزوین

 

۱۳ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور

دبیر (رنجبرزاده) ـ تذكرات كتبی و شفاهی داریم. پیشنهاد من این است كه تذكرات كتبی را به اتفاق دو نفر از كسانی كه از قبل ماندند خوانده بشود.

تذكرات كتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی كشور:

ـ آقای محمدمهدی مفتح (تویسركان) به رئیس جمهور محترم در خصوص پرداخت خسارت باغداران و كشاورزان تویسركان.

ـ آقای هادی قوامی (اسفراین) و خانم هاجر چنارانی (نیشابور و فیروزه) به اتفاق (۴۴) نفر از نمایندگان به وزیر نفت در خصوص جلوگیری از واردات بی رویه لوله های بدون درز با توجه به وجود كارخانه لوله گستر در داخل و حرام شرعی و قانونی بودن با توجه به شعار سال.

ـ خانم پروانه مافی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر كشور در خصوص رسیدگی فوری به وضع اسفناك آسیب های اجتماعی در محل پروژه انتقال خط راه آهن تهران ـ تبریز واقع در منطقه (۱۷) كلانشهر تهران.

ـ آقای جلال محمودزاده (مهاباد) به رئیس جمهور محترم در خصوص توضیح دلیل عدم اجرای وعده ایجاد مركز مطالعات اقوام در استان آذربایجان غربی و فرهنگستان زبان و ادبیات كردی.

ـ آقایان: نادر قاضی پور (ارومیه) و علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص تسریع در تولید آلومینا در سراب كه بیش از سه دهه است كار به سرانجام نرسیده است.

به وزیر راه و شهرسازی در خصوص جلوگیری از اشرافی گری و تجمل گرایی در اداره بنادر و دریانوردی دریاچه ارومیه.

ـ آقایان: نادر قاضی پور (ارومیه)، علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) و شهروز برزگركلشانی (سلماس) به وزرای تعاون، كار و رفاه اجتماعی و صنعت، معدن و تجارت در خصوص جلوگیری از اخراج كارگران داروگر.

به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص جلوگیری از افزایش بی رویه شهریه دانشجویان عزیز در مقاطع كارشناسی ارشد و دكتری.

ـ آقای محمدرضا ملكشاهی راد (خرم آباد و دوره) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی پیرو تذكر قبلی در خصوص بی توجهی وزیر محترم در خصوص عملكرد ضعیف رئیس دانشگاه علوم پزشكی استان لرستان.

ـ آقای احمد مرادی (بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر) به وزیر نفت در خصوص عدم اجرای كامل گازرسانی به مردم شهرستان حاجی آباد كه موجبات نارضایتی آنان را فراهم ساخته است.

به وزیر راه و شهرسازی در خصوص عدم ایجاد دیوار حفاظتی در جزیره هرمز از توابع شهرستان قشم استان هرمزگان كه امواج دریا باعث ایجاد خطر برای مردم و تخریب منازل آنان شده است.

ـ آقای محمدابراهیم رضائی (خمین) به رئیس جمهور محترم در خصوص ضرورت اعمال نظارت بیشتر و تغییر مدیریت سازمان استاندارد به دلیل ضایع نمودن حقوق مردم و ازهم گسیختگی مدیریتی و فساد در این دستگاه.

ـ آقای سیدمحمدجواد ابطحی (خمینی شهر) به وزیر نفت در خصوص ضرورت توقف فوری عملیات حمل و نقل میعانات نفتی توسط شركت های برند و همچنین جلوگیری از واردات بی رویه لوله توسط شركت های تابعه وزارت نفت در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال.

ـ آقای علی مطهری (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر اطلاعات در خصوص علت بازداشت طولانی مدت خانم هنگامه شهیدی فعال رسانه ای كه منجر به اعتصاب غذای وی شده است.

ـ آقای حسن سلیمانی (كنگاور، صحنه و هرسین) به وزیر نیرو در خصوص تسریع در اتمام عملیات جمع آوری و دفع فاضلاب شهرهای صحنه، كنگاور و هرسین و تسریع در اجرای طرح های تأمین آب شرب صحنه، كنگاور و هرسین و اجرای تصفیه خانه شهر هرسین برای آب شرب.

همچنین در خصوص تسریع در انجام عملیات بدنه سدهای كبوترلانه در كنگاور و قشلاق در صحنه كه بلاتكلیف رها شده است و شروع عملیات خطوط انتقال برای آنها.

ـ آقای عباس گودرزی (بروجرد) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص اینكه علی رغم گذشت حدود (۱۰) سال از آغاز عملیات اجرایی بیمارستان آیت الله بروجردی و وعده های متعدد جهت تكمیل و بهره برداری با وجود سفر جناب عالی و معاونین و پیگیری های متعدد و وعده تكمیل تا پایان ۹۵ و نظر به ضرورت و اضطرار در تكمیل و بهره برداری از آن بیمارستان متأسفانه باز هم تكمیل نشده و این مسأله باعث بدبینی و موجب رنجش خاطر مردم شریف بروجرد و اشترینان و روستاهای آن شهرستان شده است. برای رضای خدا و جهت وفای به عهد و پیمان دستور اقدام ویژه صادر گردد.

ـ آقای محمدمهدی مفتح (تویسركان) به رئیس جمهور محترم در خصوص پرداخت خسارت باغداران و كشاورزان تویسركان.

ـ آقای محمد عزیزی (ابهر، خرمدره و سلطانیه) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در خصوص تسریع در جذب نیروهای بیمارستان جدید التأسیس الغدیر ابهر با توجه به افتتاح در اردیبهشت ماه.

 

۱۴ ـ تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

دبیر (رنجبرزاده) ـ تذكر شفاهی خارج از دستور جلسه امروز: برادر عزیزمان جناب آقای سیدحسن حسینی شاهرودی نماینده محترم شاهرود و میامی، بفرمایید.

سیدحسن حسینی شاهرودی (شاهرود، میامی و بسطام) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

در امتداد دور دوم سفرهای استانی ریاست محترم جمهور به استان ها در پنج شنبه گذشته برای چندمین بار شاهد حضور بابركت ریاست محترم جمهوری به زادگاهشان سمنان بودیم كه متأسفانه از این بركات هیچ چیزی نصیب شرق استان ازجمله پرجمعیت ترین شهر استان، شاهرود و میامی نگردید.

جناب آقای رئیس جمهور! این استان و سفر به آن استثناء بود. شما در چندین سفر رسمی و غیررسمی خود به استان در حقیقت به زادگاهتان سر زدید و پیگیری های این خدمتگزار و استاندار محترم جهت حضور در وسیع ترین، پرجمعیت ترین و پرمشكل ترین شهر شرقی استان به نتیجه ای نرسید.

آقای رئیس جمهور! مردم ما از بی عدالتی تاریخی، بی انصافی، بی تدبیری ها و عدم توسعه متوازن در استان رنج می برند و عصبانی هستند. این مردم در انتخابات ۹۲ بالاترین درصد آراء در سطح استان را به شما اختصاص دادند. شاید تدبیری اندیشیده شود و امیدی ازدست رفته در دل ها زنده شود و تخم اختلاف و كدورتی كه رژیم ستم شاهی و سپهبد نصیری ملعون بین مردم باصفا و ولایتمدار شهرهای استان متأسفانه كاشته توسط شما ریشه كن شود.

مردم نجیب و مظلوم و باصفای ما انتظار دارند حداقل در فرصت باقی مانده با دستورات صریحتان گوشه ای از گره های كور شهرستان های شاهرود و میامی را بگشایید. شاید جبران مافات شود ان شاء الله.

اما تذكراتی خاص:

دستور صریح در تدوین سند توسعه شرق استان براساس ظرفیت ها و آمایش سرزمین.

دستور صریح به وزارتین محترم راه و كشور جهت توسعه فرودگاه شاهرود و تسریع در صدور مجوز مرز هوایی و ایجاد پایانه صادراتی كارگو كه تنها فرودگاه عملیاتی و اقتصادی استان است و در (۲۵) سال پیش توسط مردم نجیب شهرستان جهت توسعه صادرات محصولات كشاورزی بدون هیچ گونه كمك دولتی ساخته شد.

دستور تسریع در رفع مشكل آب شرب روستاهای مناطق بسطام (رنجبرزاده ـ تشكر)، كالپوش و خارتوران كه بعضاً هنوز توسط وزارت نیرو با تانكر آبرسانی می شود.

دستور تسریع و رفع موانع تأمین آب شرب شهر شاهرود از چشمه سارهای قطری و كالپوش به وزارتین نیرو و كشور.

دستور صریح به وزارت محترم صنعت، معدن و تجارت در رفع موانع تولید در شرق استان خصوصاً در شهرك های صنعتی نیمه فعال و غیرفعال شاهرود و میامی و همچنین فعال كردن معادن با پتانسیل بسیار بالای مس و پتاس در منطقه كه می تواند در اشتغالزایی نقش داشته باشد. (نایب رئیس ـ خیلی ممنون) ان شاء الله باقی مباحث را در نطق دستور فردا ایراد خواهم كرد و ارسال مكتوب خواهیم داشت.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر از جناب آقای دكتر حسینی شاهرودی. نفر آخر كه بقیه برای فردا بماند، یعنی فردا قرعه كشی نخواهیم داشت. آقای دكتر كواكبیان برای فردا بماند، نوبت شما محفوظ است. هر پنج نفرتان برای فردا بماند. جناب آقای علی محمد مرادی نماینده محترم قروه و دهگلان بفرمایید.

علی محمد مرادی (قروه و دهگلان) ـ به نام خدا

سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال بر همگان مبارك باد.

همكاران گرامی! اخیراً وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی درصدد اجرای طرحی تحت عنوان واگذاری دیالیز به بخش خصوصی می باشد. البته شاید نفس این امر پسندیده باشد ولی متأسفانه با تعمق در جزئیات می توان به ناكارآمدی آن پی برد و در صورت عدم رفع ایرادات صدمات جبران ناپذیری به بیماران وارد خواهد شد. در ادامه به مهم ترین اشكالات این طرح اشاره خواهم نمود:

۱ ـ نیاز كشور به دستگاه های دیالیز با توجه به نظر متخصصان این امر (۷۵۰) دستگاه می باشد در حالی كه این آمار توسط وزارت بهداشت بیش از (۳۰۰۰) عدد اعلام شده است. ضمناً این (۷۵۰) عدد كمبود ضروری كه اكنون در كشور وجود دارد به علت عدم تأمین آن در سه سال گذشته می باشد.

۲ ـ واگذاری ها و قراردادهای طولانی مدت بیش از (۱۵) سال اعلام شده و ضمناً نحوه این واگذاری ها به صورت انحصاری می باشد. عزیزان! توجه داشته باشید با انحصاری نمودن هر مسأله ای در كشور به ویژه در حوزه سلامت و درمان رقابت از بین می رود و همانطور كه مستحضرید رقابت لازمه پویایی می باشد. در نتیجه ما در آینده ای نزدیك شاهد كیفیت پایین خدمات و نارضایتی های فراوانی خواهیم بود. لذا لازم است دانشگاه ها جهت ایجاد این رقابت اجازه عقد قرارداد با شركت های مختلف را داشته و در صورت عدم رضایت از خدمات آنها فسخ قرارداد نمایند.

۳ ـ بعضی از شركت هایی كه عهده دار این واگذاری ها شده اند متأسفانه سابقه ای درخشان و قابل اعتمادی در خدمت رسانی به بیماران و حوزه دیالیز نداشته اند و متأسفانه بزرگترین علت این مشكل عدم استفاده از كارشناسان و متخصصان نفرولوژی است كه سال ها عمر خود را صرف مطالعه و خدمت به این بیماران نموده اند.

۴ ـ ما سال ها تلاش كردیم تا در حوزه درمان و سلامت به كشورهای دیگر وابسته نباشیم و خوشبختانه توانستیم در تولید داخل صافی های دیالیز را با كیفیت مناسب انجام دهیم. با استناد به نظر كارشناسان و با توجه به ظرفیت تولید كارخانه های بومی ما بی نیاز از واردات این صافی ها خواهیم بود در حالی كه به شركت های مذكور اجازه واردات صافی های دیالیز داده شده است كه با این كار بزرگترین ضربه را به چرخه تولید در كشور خواهیم زد و این امر برخلاف سیاست های اقتصاد مقاومتی خواهد بود.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ از جناب آقای مرادی متشكرم. بقیه دوستان و همكاران وقتشان برای فردا محفوظ است.

 

۱۵ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

نایب رئیس (پزشكیان) ـ جلسه بعدی ما ساعت (۸) صبح فردا دوشنبه بیست و یكم فروردین ماه ۱۳۹۶ است. دستور جلسه ادامه دستور هفتگی است. پایان جلسه را اعلام می كنم.

 

(جلسه ساعت ۱۲:۱۴ پایان یافت)

 

رئیس مجلس شورای اسلامی

علی اردشیرلاریجانی

 

۱۶ ـ ضمیمه:

الف ـ فهرست مصوبات

عنوان

ثبت

كمیسیون اصلی

كمیسیون فرعی

توضیحات

لایحه هوای پاك

۸۳

كشاورزی، آب و منابع طبیعی

اقتصادی، امنیت ملی و سیاست خارجی، انرژی، بهداشت و درمان، شوراها و امور داخلی كشور، صنایع و معادن، عمران، فرهنگی، قضائی و حقوقی

متعاقب جلسات ۲۷،  ۷۷، ۹۶، ۹۷  به دلیل ادامه رسیدگی تغییری در آمار مصوبات ارسالی به شورای نگهبان ایجاد نمی نماید.

 

ب ـ فهرست طرح های اعلام وصول شده

عنوان

ثبت

كمیسیون اصلی

كمیسیون فرعی

امضا كنندگان

طرح اداره و نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

۲۵۶

فرهنگی

اجتماعی، اقتصادی، امنیت ملی و سیاست خارجی، برنامه و بودجه و محاسبات، شوراها و امور داخلی كشور

مطهری، لطفی، بیمقدار، سیدحمزه امینی، كیخا، اناركی محمدی، نعمتی، پارسایی، علی كاظمی، علی ابراهیمی، سیده فاطمه حسینی، كرم پور، مسعود رضایی، قاضی پور، انصاری، گرمابی، ساری، علی محمد مرادی، جعفرزاده، محمد محمودی، عبدالكریم حسین زاده، جلیل رحیمی، جلال میرزایی، علیرضا رحیمی، سروش، همتی، بنیادی، سبحانی فر، ملكی، برزگر، محبی نیا، بادامچی، بیرانوندی، یوسف نژاد، احمد مازنی

طرح الحاق یك تبصره به ماده (۱۲) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی كشور مصوب ۱/۲/۱۳۹۴

۲۵۷

ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی

اقتصادی، انرژی، برنامه و بودجه و محاسبات، صنایع و معادن، عمران، کشاورزی، آب و منابع طبیعی

کوهکن، رضیان، انصاری، فولادگر، قاضی پور، سبحانی فر، مقدسی، ابوترابی، جعفرزاده، بابایی صالح، محمد حسینی، زهرا سعیدی، سمیه محمودی، محمدرضا نجفی، بنیادی، بیگدلی، صفاری، یوسفیان، زرآبادی، سیاوشی، ساعی، سیده فاطمه ذوالقدر، جلودارزاده، چنارانی، فاطمه سعیدی، سلحشوری، الماسی، موسوی بیوکی، حسن پور، نیازآذری، فرهنگی، اکبریان

طرح انتزاع سازمان ثبت اسناد و املاك كشور از قوه قضائیه و الحاق آن به وزارت كشور

۲۵۸

مشترک (اجتماعی، قضائی و حقوقی، شوراها و امور داخلی کشور)

برنامه و بودجه و محاسبات، عمران، کشاورزی، آب و منابع طبیعی

بختیار، منصور مرادی، محمدعزیزی، موسوی لارگانی، قره خانی،  علیرضا ابراهیمی، علی قربانی، عابدی، تاج الدین، سلیمانی، خادمی، لطفی، محمدیان، گرمابی، بختیاری، نیك زادی پناه، كوسه غراوی، وقف چی، علیرضا سلیمی، فلاحتی، وحدتی، باستانی، مسعود رضایی، احمدی لاشكی، عبدالكریم حسین زاده، ساداتی نژاد، فتحی، میرزایی نیكو، امیرحسن خانی، سروش، كواكبیان، دلخوش، میرزایی، محجوب، كبیری، علی ابراهیمی، پورمختار، خادم، مختار، مقدسی، كعبی، مسعود گودرزی، كشت زر، اسماعیلی، فرهنگی، نیازآذری، ابوترابی، سمیه محمودی، مطهری، حیدری، پارسایی، سلام امینی، سیدمصطفی ذوالقدر، خدری، خالدی، قوامی، محمودی شاه نشین، بابایی صالح، دهقانی فیروزآبادی، وكیلی، صفاری، مسعودی، كمالی پور، حسنی، گیلانی، نادری، پاپی زاده، نوروزی، علی اكبر كریمی، محمدابراهیم رضایی، داداشی، عباسی، هزارجریبی، همایون هاشمی، سبحانی فر، صفری، خاتمی، فرشادان،، اكبری(بجنورد)، جلیل رحیمی، رنجبرزاده، آشوری، اعزازی، كاتب، كرد

 

ج ـ فهرست سؤال های اعلام وصول شده

عنوان

وزیر مورد سؤال

سؤال كنندگان

در خصوص علت واگذاری كترینگ راه آهن به شركت خارجی

عباس آخوندی

(راه و شهرسازی)

سیدناصر موسوی لارگانی

(فلاورجان)

در خصوص علت ركود صنعت ساختمان و چگونگی وضعیت مسكن مهر و جایگزین آن

عباس آخوندی

(راه و شهرسازی)

سیدناصر موسوی لارگانی

(فلاورجان)

در خصوص علت عدم حمایت از طرح تولید ریل ملی و اقدام به واردات ریل علی رغم تولید داخلی

عباس آخوندی

(راه و شهرسازی)

سیدناصر موسوی لارگانی

(فلاورجان)

 

د ـ فهرست سؤال های مطرح شده

عنوان سؤال ملی

اعلام وصول

شماره و تاریخ چاپ گزارش

كمیسیون گزارش دهنده

نماینده طراح سؤال

مقام مورد سؤال

توضیحات

چرا علی رغم عدم اصلاح ایرادات اصلی در الگوی پیشنهادی قراردادهای جدید نفتی و تضاد آن با سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی و سایر قوانین و با عدم طی شدن تشریفات قانونی و در نظر نگرفتن منافع ملی، وزارت نفت در پی اجرایی كردن این قراردادها است؟

جلسه ۴۶

۲/۹/۹۵

شماره (۵۱)

۱۹/۱/۹۶

انرژی

حسینعلی حاجی دلیگانی

(شاهین شهر، میمه و برخوار)

بیژن نامدار زنگنه

(وزیر نفت)

با توجه به توضیحات وزیر، سؤال مزبور از سوی مجلس وارد تشخیص داده نشد.

چرا وزارت نفت به تعهد خود در قبال استخدام نخبگان، دانشجویان رتبه «الف فارغ التحصیل دانشگاه صنعت نفت عمل نكرده است؟

جلسه ۸۷

۸/۱۲/۹۵

شماره (۵۰)

۱۹/۱/۹۶

اجتماعی

حسینعلی حاجی دلیگانی

(شاهین شهر، میمه و برخوار)

بیژن نامدار زنگنه

(وزیر نفت)

با توجه به توضیحات وزیر، سؤال مزبور از سوی مجلس وارد تشخیص داده نشد.

  

عملكرد مجلس تا پایان جلسه نود و هشتم

 

الف ـ وضعیت طرحها و لوایح

 

 

 

 

 

جمع كل اعلام وصولی ها                     ۲۵۸

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طرح های نمایندگان

۱۳۱

 

طرح های شورای عالی استان ها

۱

 

 

لوایح

۱۲۶

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                               
 

 

عنوان آخرین وضعیت

طرح نمایندگان

طرح

شورای عالی استان ها

لایحه

جمع

مصوبات ارسالی به شورای نگهبان

ـ

ـ

۱

۱

مصوبات ارسالی به مجمع تشخیص مصلحت نظام

۱

ـ

۲

۳

مسكوت مانده

ـ

ـ

ـ

ـ

تحت بررسی در مجلس

۱۰۳

۱

۷۵

۱۷۹

قوانین ابلاغی به دولت

۱۱

ـ

۴۲

۵۳

مسترد شده

۵

ـ

۱

۶

بایگانی شده

۱۱

ـ

۵

۱۶

جمع كل

۱۳۱

۱

۱۲۶

۲۵۸

 

 

 

 

ب ـ وضعیت سؤال ها، استیضاح ها و تحقیق و تفحص ها

 

 

 

 

 

اعلام وصولی ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سؤال ها

۷۳

 

استیضاح ها

۲

 

تحقیق و تفحص ها

۹

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عنوان آخرین وضعیت

سؤال

استیضاح

تحقیق و تفحص

 

 

مسترد شده/ رد شده

۵

۱

۱

 

 

تحت بررسی

۴۷

ـ

۸

 

 

طرح در جلسه علنی

۲۱

۱

ـ

 

 

جمع كل

۷۳

۲

۹

 

                                   
  

 نام
پست الکترونيک
پيام شما