آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۳
بازديد امروز: ۲۹۴
بازديد روز قبل: ۴۲۵
بازديد هفته: ۳۲۵۷
بازديد ماه: ۵۹۷۶
بازديد کل: ۶۲۸۱۰۷۵
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
مشروح مذاكرات مجلس > بانك متنی مشروح مذاكرات > ۱۳۹۶/۰۷/۱۸
۲۰۵ بازدید
 
   

مشروح مذاكرات مجلس شورای اسلامی جلسه (۹۷) - دوره دهم ۱۳۹۶/۰۱/۱۶


        

 

 

 

 

جلسه   نود  و  هفتم

(۹۷)

 

۱۶  فروردین ماه  ۱۳۹۶ هجری شمسی

۷  رجب  ۱۴۳۸ هجری قمری

 

دوره دهم ـ اجلاسیه اول

۱۳۹۶ ـ  ۱۳۹۵

 

جلسه ساعت ده روز چهار‌شنبه به ریاست آقای علی اردشیرلاریجانی «رئیس مجلس» رسمیت یافت

 

 

 

 

عناوین مندرجات:

۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

۲ ـ   تلاوت آیاتی از قرآن مجید

۳ ـ ادامه رسیدگی به لایحه هوای پاک (ثبت ۸۳)

۴ ـ ناطقین جلسه آقایان: محمود شكری، حمید بنائی، اقبال محمدیان، حسن نوروزی و سیدحسین نقوی حسینی

۵ ـ قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص حمایت از فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در نام گذاری سال ۱۳۹۶ به عنوان سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال

۶ ـ تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

۷ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور

۸ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

۹ ـ ضمیمه: الف ـ فهرست مصوبات                                                       ب ـ فهرست طرح بایگانی شده

 

 جلسه ساعت  دوازده و هجده دقیقه به ریاست آقای مسعود پزشكیان «نایب‌رئیس اول» پایان یافت                                      

 

 

           
 


 

۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

رئیس ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه با حضور ۲۱۷ نفر از نمایندگان رسمی است.

من این توضیح را هم باید عرض كنم كه ما از ساعت (۸) صبح جلسه غیرعلنی داشتیم. راجع به موضوعات مهم كشور مخصوصاً در ابعاد اقتصادی و چالش هایی كه وجود دارد و عزمی كه باید در كشور برای حل آنها به وجود بیاید و با نمایندگان محترم هم فكری داشتیم و اینكه كمیسیون های مختلف روی موضوعات اساسی كشور در زمینه های اقتصادی تمركز داشته باشند. لذا دو ساعتی بحث جدی در مجلس بود. تأخیر در شروع جلسه علنی به این خاطر بود. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دستور جلسه نود و هفتم روز چهار شنبه شانزدهم فروردین ماه ۱۳۹۶ هجری شمسی مطابق با هفتم رجب ۱۴۳۸ هجری قمری:

۱ ـ ادامه رسیدگی به گزارش شور دوم کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مورد لایحه هوای پاک.

۲ ـ گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه اجرای ماده (۷۰) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲).

۳ ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد طرح یک فوریتی تنقیح قوانین مالیاتی کشور.

۴ ـ گزارش کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مورد لایحه حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های کشور.

۵ ـ گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه معاهده معاضدت دوجانبه در امور کیفری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کره.

۶ ـ گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه معاهده استرداد مجرمین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کره.

۷ ـ گزارش كمیسیون انرژی در مورد طرح یك فوریتی اصلاح ماده (۱) قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت.

 

۲ ـ تلاوت آیاتی از قرآن مجید

رئیس ـ تلاوت آیاتی از کلام الله مجید.

(آیات ۶۰ ـ ۵۷ از سوره مبارکه «یونس توسط قاری محترم آقای سیدمهدی تاج زاده تلاوت گردید)

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم

یا أَیُّهَا النَّاسُ قَدْ جاءَتْكُمْ مَوْعِظَةٌ مِنْ رَبِّكُمْ وَ شِفاءٌ لِما فِی الصُّدُورِ وَ هُدىً وَ رَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنِینَ * قُلْ بِفَضْلِ اللَّهِ وَ بِرَحْمَتِهِ فَبِذلِكَ فَلْیَفْرَحُوا هُوَ خَیْرٌ مِمَّا یَجْمَعُونَ * قُلْ أَ رَأَیْتُمْ ما أَنْزَلَ اللَّهُ لَكُمْ مِنْ رِزْقٍ فَجَعَلْتُمْ مِنْهُ حَراماً وَ حَلالاً قُلْ آللَّهُ أَذِنَ لَكُمْ أَمْ عَلَى اللَّهِ تَفْتَرُونَ * وَ ما ظَنُّ الَّذِینَ یَفْتَرُونَ عَلَى اللَّهِ الْكَذِبَ یَوْمَ الْقِیامَةِ إِنَّ اللَّهَ لَذُو فَضْلٍ عَلَى النَّاسِ وَ لكِنَّ أَكْثَرَهُمْ لا یَشْكُرُونَ *

(صدق الله العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

رئیس ـ از جناب آقای تاج زاده قاری محترم تشکر می کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ به نام خداوند بخشنده مهربان

«ای مردم بی گمان از پروردگارتان برایتان پند و اندرزی آمده است و درمانی برای آنچه در سینه هاست و هدایت و رحمتی برای مؤمنان. بگو به فضل خدا و به رحمت او آری به این باید شادی كنند این از آنچه آنان برای خود انباشته می كنند بهتر است. بگو آیا هرگز در آن به رزق و روزی كه خدا برایتان نازل كرده و شما بخشی از آنان را حلال و بخشی را حرام شمرده اید نظر كرده اید. بگو آیا خدا به شما چنین اجازه داده یا آنكه به خدا دروغ می بندید. و آنان كه به خدا دروغ می بندند روز قیامت چه فكر می كنند، به راستی خداوند اهل بخشایش بر مردم است ولی بیشتر آنان سپاس نمی گزارند . راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ (حضار صلوت فرستادند).

اسامی غایبین جلسه امروز عبارتند از آقایان: ولی داداشی نماینده محترم آستارا، سیدصادق طباطبایی نژاد نماینده محترم اردستان، جواد كاظم نسب نماینده محترم اهواز و همایون یوسفی نماینده محترم اهواز.

رئیس ـ متشكریم.

 

۳ ـ ادامه رسیدگی به لایحه هوای پاک (ثبت ۸۳)

رئیس ـ دستور جلسه را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و ادب و خداقوت خدمت همكاران گرامی. جناب رئیس! در ادامه رسیدگی به گزارش شور دوم کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مورد لایحه هوای پاک، در ابتدای ماده (۸) هستیم. اگر اجازه بفرمایید من ماده (۸) را جهت بررسی قرائت كنم.

ماده ۸ ـ تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی دارنده یا مالک وسایل نقلیه موتوری اعم از سبک، نیمه سنگین، سنگین، موتورسیکلت مكلفند وسایل نقلیه خود را پس از اتمام سن فرسودگی از رده خارج کنند و مسئولیت خود را از این جهت، نزد یكی از مؤسسات بیمه داخلی تحت نظارت بیمه مركزی جمهوری اسلامی ایران بیمه كنند. تعیین سن فرسودگی و بیمه انواع وسایل نقلیه موتوری موضوع این ماده، بر اساس آیین نامه ای است که حداکثر ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ این قانون به پیشنهاد مشترک سازمان و وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان ملی استاندارد ایران و بیمه مركزی جمهوری اسلامی ایران به تصویب هیأت وزیران می رسد.

حمل بار و مسافر، صدور گواهی معاینه فنی، تخصیص بیمه شخص ثالث، خرید و فروش، نقل و انتقال و تردد وسایل نقلیه موتوری فرسوده ممنوع می باشد. پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران خودروهای فرسوده را به ازای هر روز تردد با عنوان ورود و تردد وسایل نقلیه غیرمجاز در معابر، محدوده ها و مناطقی كه ممنوع اعلام شده است جریمه می نماید.

تبصره ۱ ـ دولت موظف است از محل صرفه جویی حاصل از بهبود و مدیریت سوخت ناشی از اجرای این قانون، ساز و كار و تسهیلات لازم جهت جایگزینی خودروهای فرسوده حمل و نقل عمومی با خودروهای نو را فراهم كند.

تبصره ۲ ـ دولت مكلف است در بودجه سالهای ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸ ردیفی به منظور اعطای تسهیلات ارزان قیمت جهت جایگزین كردن خودرو ها و موتورسیكلت های فرسوده موجود با كارمزد (۴) درصد با بازپرداخت (۱۰) ساله تعیین كند و به تصویب مجلس شورای اسلامی برساند.

چون اینجا پیشنهاد وجود دارد باید مخالف و موافق صحبت كنند.

حاجی دلیگانی ـ آقای رئیس! اخطار دارم.

دبیر (وكیلی) ـ آقای حاجی! اجازه بدهید بعد از مخالف و موافق چشم.

رئیس ـ پیشنهاد دارند مخالف صحبت كند. اخطارتان را هم گوش می كنیم.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای لاهوتی مخالف هستند، بفرمایید.

مهرداد بائوج لاهوتی (لنگرود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

بنده هم مجدداً سال نو را خدمت همكاران محترم و ملت بزرگ و فهیم ایران تبریك عرض می كنم. ان شا ءالله با رهنمودهایی كه رهبری معظم انقلاب داشتند و ارائه طریقی كه ریاست محترم مجلس در راستای رهنمودهای رهبری معظم انقلاب داشتند، مجلس شورای اسلامی هم بتواند این گره هایی را كه امكان آن هست با خلأهای قانونگذاری یا اصلاح قانون باز شود، ان شا ءالله در همین راستا بتوانیم مشكلات مردم را حل كنیم.

ببینید دوستان! در ماده (۸) گفته تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی یا مالکین وسایل نقلیه موتوری اعم از سبک، نیمه سنگین و موتورسیکلت پس از اتمام سن فرسودگی باید خودرو خودشان را از رده خارج کنند. این نكته در ظاهر نكته زیبایی است و یك سنی برای خودروها دارد تعریف می شود. اما نكته اینجاست كه فرسودگی خودرو تنها به سن نیست.

شما استحضار دارید كه كسی ممكن است خودرو خودش را دو سال نگهداری كند و به حدی فرسوده كند كه این خودرو قابلیت استفاده نداشته باشد یا اینكه آن آزار و آلودگی كه در جامعه مد نظر این قانون است را برایش فراهم كند. ما اگر پنج سال را به عنوان عمر مفید برای خودرو تعریف كنیم، كسی هم ممكن است كه یك خودرویی را هفت سال به گونه ای مرتب و تمیز نگهداری كند، یا كمتر استفاده كرده باشد. ما حالا بیاییم در اینجا بگوییم چون این خودرو عمرش از پنج سال تجاوز كرده ولی مجموعاً اگر حساب كنیم طرف یك سال از خودرو خودش استفاده نكرده است. شما اجباراً باید خودرو خودتان را از رده خارج كنید، به نظر من این كار درستی نیست.

برادر خوب ما جناب آقای دكتر شاعری و جناب آقای مجابی به عنوان نماینده محیط زیست در اینجا تشریف دارند. به من پاسخ دهند كه آیا این نكته واقعاً در دستورالعمل هایی كه در انتهای این ماده پیش بینی شده یا در آیین نامه هایی كه مد نظر است قابل حل است یا نه؟ ما هم این را قبول داریم، نكته درستی است. آقای مجابی، آقای شاعری! ما حتماً باید یك عمر معینی را برای خودروها و موتورسیكلت ها تعریف كنیم. اما برای این گونه استثنائاتی كه من خدمتتان عرض كردم، درست هم هست. افرادی هستند كه خودروهای خودشان را استفاده نكرده اند، طرف خودرو خریده، به هر صورت بنا به دلایل های مختلفی از خودرو خودش استفاده نكرده، یا اینكه اصلاً به گونه ای استفاده كرده كه الان آن خودرو بر اساس معاینات فنی و آن معیارهای استاندارد آن آلودگی لازم را ندارد.

بنابراین خواهش من این است كه شما در پاسخ به عرایضی كه خدمتتان عرض كردم بفرمایید برای این نوع از خودروها تعریفی دارید یا نه؟ در غیر این صورت من واقعاً در اینجا مشكل می بینم. اگر سخنگوی محترم كمیسیون و نماینده دولت این ابهامات را حل نكردند دوستان اجازه بدهند كه ماده (۸) رد شود. ما در پیشنهاداتی كه مطرح است بتوانیم این گونه خلأهایی كه وجود دارد را برطرف كنیم، متشكرم.

دبیر (وكیلی) ـ متشكر، جناب آقای بدری موافق هستند، بفرمایید.

صدیف بدری (اردبیل، نمین، نیر و سرعین) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب و احترام و وقت بخیر خدمت همكاران محترم و مردم شریف ایران اسلامی.

همكاران محترم! یكی از مشكلات اساسی و عامل تعیین كننده و مؤثر در آلودگی هوا به ویژه در كلانشهرها خودروهای فرسوده است. خودروهایی در همین شهر تهران با سن بالاتر از (۲۵) سال، (۲۰) سال و (۳۰) سال در رده ها و انواع مختلف فعالیت می كنند. اینها در آلودگی هوا مؤثرند، مخصوصاً خودروهای بنزین سوز.

در حمل و نقل عمومی مخصوصاً در حمل و نقل بین شهری خودرهای فرسوده علاوه بر آلودگی هوا، ایمنی قابل قبولی هم ندارند. خودروهای فرسوده ای هستند كه در تصادفات منجر به فوت هموطنان عزیز می شوند. خودروهایی هستند كه منجر به اتلاف وقت مسافرین عزیز و هموطنان عزیز می شوند.

خوشبختانه در این ماده پیشنهادی مصوب كمیسیون محترم تمام ساز و كارهای مختلف برای خارج از رده كردن خودروهای فرسوده دیده شده است، مخصوصاً در تبصره (۲) حمایت های تسهیلاتی برای خارج كردن خودروهای فرسوده از رده خدماتی كاملاً دیده شده است. در تبصره (۱) هم وظایفی برای دولت برای تأمین منابع مورد نیاز این موضوع تعیین شده است. خواهشم از همكاران محترم این است به این ماده رأی بدهید تا شاید بحث آلودگی كلانشهرها سر و سامانی داشته باشد. دغدغه همكار محترم مان در خصوص نواقص این ماده هم در آیین نامه مورد نیازی كه تهیه خواهد شد قابل بحث و قابل رفع است. ممنون و سپاسگزارم.

دبیر (وكیلی) ـ متشكر.

رئیس ـ اخطار دارند، بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ آقای حاجی! اخطارتان را بفرمایید.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! اخطار بنده اصل چهل و ششم است و همچنین بند (۵) اصل چهل و سوم یعنی منع اضرار به غیر است و (۴۶) هم آن قاعده تسلیط افراد بر مالشان و همچنین اینكه خلاف شرع است.

آقای دكتر ببینید! ما اینجا آوردیم كه تمام خودروهایی كه افراد خریداری می كنند بعد از اینكه به سن فرسودگی رسیدند نه می توانند بفروشند و نه انتقال بدهند، هیچ. آقای شاعری! اجازه بدهید، چون آقای رئیس باید بشنوند.

آقای رئیس! از طرفی آمدیم چكار كردیم؟ گفتیم كه اینها باید تحت بیمه بروند، همان ابتدا كه می خرند خودرویشان را بیمه كنند. به چه قیمتی؟ به قیمتی كه مثلاً برابر آنچه كه كارشناس ها می گویند در آخرین مصوبه ای دولت داشته یك خودرو در حدود (۲۰) سال فرسوده می شود. آقای رئیس! یعنی یك خودرو (۴۰) میلیون تومانی را همان ابتدا، یك تاكسیران.

رئیس ـ به هر حال اخطارتان متكی به اصل (۴۶) است، این رفع مالكیت نمی كند كه اضرار به غیر باشد.

حاجی دلیگانی ـ نمی تواند كاری كند. آقای دكتر! الان در روستا یك موتورسوار موتور (۵۰) ساله اش را از خانه شان در روستا كه هیچ آلایندگی هم نیست نمی تواند بیرون بیاورد.

رئیس ـ به هر حال باید ضوابط كشور را رعایت كنیم.

حاجی دلیگانی ـ می دانم، طوری تصویب كنیم كه فردا خودمان مشكل نداشته باشیم. (رئیس ـ حالا اخطارتان را شنیدیم) در روستا می خواهد برود به صحرا برگردد، دیگر نمی تواند استفاده كند. راهنمایی و رانندگی هر روز این را جریمه می كند، (رئیس ـ متشكریم) یك تاكسی و یك وانت بار همین طور.

رئیس ـ خیلی ممنون، آقای حاجی دلیگانی وارد نبود. دولت بفرمایید.

سیدمحمد مجابی (معاون حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست) ـ سلام علیكم و رحمه الله

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم

اجازه می خواهم در ابتدا حلول سال نو را عرض تبریك داشته باشم و همین طور تشكر كنم كه مجلس محترم در ابتدای سال به یك موضوع بسیار مهم و حیاتی كه در حوزه محیط زیست است ورود كرده است.

اجازه می خواهم به جناب آقای لاهوتی عرض كنم آنچه كه برای خودروهای فرسوده است یكی از لحاظ سن است، دیگری از لحاظ معاینه فنی است. اگر خودرویی دارای شرایطی باشد كه معاینه فنی را طی كند، اجازه تردد خواهد داشت. بنابراین این نگرانی برای خودروهایی كه معاینه فنی آنها پاسخگوی استفاده اش خواهد بود به وجود نخواهد آمد.

نگرانی كه نمایندگان محترم در رابطه با اینكه این خودروها به چه صورت باید خارج شود، خوشبختانه در این ماده تمام راهكارهای لازم برای خروج آنها كه شرایط مناسبی برای از رده خارج كردن خودرو در نظر گرفته شود آورده شده است. یكی از مصادیق آن بیمه مسئولیتی است كه بیمه مركزی باید تعریف كند كه مشابه بیمه پس انداز است. وقتی كه خودرویی از زمان خرید دارای این بیمه مسئولیت است، در زمانی كه خودرو فرسوده می شود پلاكش را به بیمه تحویل می دهد و می تواند مبلغی را كه برای آن در نظر گرفته دریافت كند و این باعث خواهد شد كه آن بتواند حق خودش را هم داشته باشد. از نمایندگان محترم تقاضا می كنم كه با این ماده موافقت بفرمایند و به آن رأی بدهند. تشكر می كنم.

رئیس ـ متشكریم، كمیسیون بفرمایید.

(در این هنگام آقای مسعود پزشكیان «نایب رئیس اول ریاست جلسه را به عهده گرفتند)

علی وقفچی (سخنگوی كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن عرض سلام و ادب و احترام خدمت تك تك همكاران بزرگوار و ضمن تشكر از جناب آقای لاهوتی كه عنایت فرمودند و باعث شدند كه رفع ابهام شود. جناب آقای دكتر لاهوتی! مواردی كه جناب عالی فرمودید در اینجا پیش بینی شده، از جمله اینكه اینجا عنوان نكردیم كه سن چند سال باشد، عنوان كردیم تعیین سن و برای تعیین سن حداقل چهار تا مجموعه مستقیماً تأثیرگذار هستند كه آوردیم و قطعاً به تصویب هیأت وزیران می رسد.

در ثانی شاید برای اولین بار بود برای تعیین تكلیف ماشین ها و خودروهای فرسوده دولت را مكلف كردیم تسهیلات با نرخ سود (۴) درصد و با بازپرداخت (۱۰) ساله را به مردم بدهد و این نشانگر این است كه عزم و اراده محیط زیست، دولت و كمیسیون كشاورزی بر این است كه خودروهای فرسوده هرچه سریع تر از رده خارج شود. لذا از همكاران محترم خواهش داریم كه با رأی اكثریت ان شا ءالله رأی بدهند و تصویب شود، ممنون.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ حضار ۲۱۳ نفر، ماده (۸) با اصلاحات به رأی گذاشته می شود. دولت و كمیسیون موافق هستند. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید، ما نیاز به رأی شما داریم. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. علی رغم اصرار ما باز هم نزدیك (۵۰) نفر رأی ندادند. نمایندگان محترم لطفاً در رأی گیری مشاركت كنید. ماده بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! ماده قبلی در سطر اول «دارنده یا حذف می شود، در سطر دوم كلمه «اتمام می شود «رسیدن به و در تبصره (۲) هم «سالهای ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸ حذف می شود و می شود «بودجه سالیانه .

ماده ۹ ـ وزارت کشور با همکاری وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی (گمرك جمهوری اسلامی ایران) موظف است تا پنج سال نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهری با اولویت شهرهای بالای (۲۰۰) هزار نفر جمعیت را از طریق کمک بلاعوض، یارانه، تسهیلات یا صفر نمودن تعرفه و سود بازرگانی واردات خودروهای برقی ـ بنزینی (هیبریدی) و خودروهای الکتریکی، موتورسیكلت برقی، به انجام برساند.

تبصره ـ خودروهای برقی ـ بنزینی، موتورسیكلت و خودروهای الکتریکی تولید داخل از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف می باشند.

آقای شاعری! اینجا منظورتان موتورسیكلت های الكتریكی است؟ «موتورسیكلت و خودروهای الكتریكی ، الكتریكی به موتورسیكلت هم برمی گردد. آقای دكتر! چون اینجا هم پیشنهاد وجود دارد باید مخالف و موافق صحبت كنند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ مخالف را دعوت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ مخالف جناب آقای كاتب هستند، بفرمایید.

غلامرضا كاتب (گرمسار و آرادان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران عزیز دقت كنید، من خواهش می كنم اول كه از رئیس جلسه استدعا می كنم من اخطار را بدهم. جناب آقای دكتر پزشكیان! اخطارم در اینجا اخطار اصل هفتادوپنجی است. به خاطر اینكه این ماده (۹) در لایحه دولت نبوده و در كمیسیون آمده و وقتی كه در كمیسیون منابعی برای این در نظر گرفته شده مشخص نكرده از كجا تأمین شود، گفتیم كمك بلاعوض، یارانه، تسهیلات یا صفر نمودن، تعرفه، سود بازرگانی. اینها منابع نیاز دارد. وقتی كه ما می گوییم كمك بلاعوض تأمین شود، كمك بلاعوض از كجا تأمین شود؟ تعرفه آن كاهش پیدا كند یا یارانه بدهیم، از كجا تأمین شود؟

آقای دكتر پزشكیان! من اولین نكته ام اخطار اصل (۷۵) است، اگر حضرت عالی اخطار اصل (۷۵) را وارد می دانید این اخطار را به رأی بگذارید، بعد من مخالفتم را كنم. جناب آقای دكتر! اگر اخطار را وارد نمی دانید كه من مخالفتم را داشته باشم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ مخالفت را بفرمایید.

كاتب ـ ببینید همكاران عزیز! از اینكه وزارت كشور با همكاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی موظف شود تا (۵) سال نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهری با اولویت شهرهای بالای (۲۰۰) هزار نفر جمعیت را از طریق كمك بلاعوض، یارانه، تسهیلات با نرخ صفر، تعرفه یا سود بازرگانی واردات خودرو های برقی، بنزینی و خودروهای الكترونیكی و موتورسیكلت برقی به انجام برساند، اولاً یكی از آن بی عدالتی است. چرا؟ به خاطر اینكه اگر كسی خودرویش فرسوده بود و جزء شهرهای زیر (۲۰۰) هزار نفر بود، آیا دولت نباید این را انجام بدهد؟ یقیناً این تبعیض در بین شهرهای بالای (۲۰۰) هزار نفر و زیر (۲۰۰) هزار نفر وجود دارد. اشكال ندارد، اولویت باشد، بحث روی این است كه این بی عدالتی وجود دارد.

نكته دوم؛ همكاران عزیز! وقتی كه ما الان می آییم برای شهرهای (۲۰۰) هزار نفر اولویت می گذاریم، دقیقاً اینجا باعث می شود كه همه افراد بروند پلاك خودروهایشان را در شهرهای بزرگ انجام بدهند، مثلاً بیایند تهران، شیراز یا مشهد پلاك كنند. عملاً دیگر نمی روند در شهرهای كوچك پلاك كنند، به خاطر چه؟ به خاطر اینكه در این جا مزایا و اولویت دارند، می توانند بروند شهرهای بزرگ استفاده كنند. اینجا باز دوباره به شهرهای كوچك ظلم می شود. من از همكاران عزیز استدعا می كنم، ببینید! این بی عدالتی بین شهرهای كوچك و بزرگ را همچنان توسعه ندهیم كه باعث شود باز شهرهای كوچك آسیب ببینند.

نكته سوم؛ قانونی كه ما می نویسیم باید شفاف و روشن باشد، نه اینكه قانونی بنویسیم كه نوسازی انجام بدهد، از كجا؟ از یارانه. از كجا؟ از كمك بلاعوض. از كجا؟ از تعرفه و سود بازرگانی. این یارانه را از كجا بیاورد؟ تعرفه را از كجا بیاورد؟ سود بازرگانی از كجا مشخص شود؟ كمك بلاعوض از كجا تأمین شود. در نتیجه این گونه قانون نویسی موجب وهن مجلس و قانون خواهد شد. ما قانون را باید شفاف بنویسیم تا فساد نداشته باشد، تا قانون اجرایی شود. اگر قانون شفاف نباشد اجرایی هم نمی شود، فقط ما روی كاغذ نوشتیم و اجرا نخواهد شد. من از همكاران عزیز خواهش می كنم اجازه بدهید كه ماده (۹) رأی نیاورد، به كمیسیون برگردد، كمیسیون اصلاح و شفافش كند. ما با كلیاتش موافقیم، اما این متن قانونی به نفع مجلس و دولت نخواهد بود.

دبیر (وكیلی) ـ متشكر، جناب آقای كبیری موافق هستند، بفرمایید.

سیدتقی كبیری (خوی و چایپاره) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن عرض سلام و خسته نباشید خدمت همكاران عزیز. من آن بخشی كه جناب آقای كاتب نكته ای را در عدم تبعیض مطرح كردند، قبول دارم، اما در اصل موضوع كه ما بایستی نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی را در قالب بلاعوض، یارانه یا تسهیلات كمك كنیم و حتی اینكه تعرفه وارداتش را پایین بیاوریم، برای رفع مشكل آلودگی ضروری می دانم. لذا در عین حالی كه موافق این ماده هستم، در آن بخش تعیین (۲۰۰) هزار نفر جمعیت بحث دارم كه تغییر ایجاد شود تا تبعیضی هم نباشد، چون مخالف اصل (۴۸) قانون اساسی هم هست. ممنون و تشكر.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ دولت و كمیسیون موافق هستند. صحبت بفرمایید.

سیدمحمد مجابی (معاون حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست) ـ من فقط می خواهم این نكته را عرض كنم كه اولاً برای حمل و نقل عمومی است، بنابراین در اینجا اولویتی كه برای شهرهای بالای (۲۰۰) هزار نفر مطرح می شود، توجه به این است كه حمل و نقل عمومی است و از طرف دیگر برای اینكه به شهرهایی كه آلودگی در آنها بیشتر است اولویت بدهیم. نكته ای هم كه جناب آقای كاتب اشاره كردند، دولت با این موضوع موافق است، بنابراین ما از این باب هم دارای اشكال نیستیم. تقاضا می كنم كه نمایندگان محترم رأی بدهند.

قاضی پور ـ تذكر دارم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ كمیسیون هم موافق هستند. آقای قاضی پور! حالا اجازه بدهید رأی گیری كنیم. البته این تبصره دوسوم رأی می خواهد، برای اینكه درآمدهای مالیاتی كشور را كم می كند. رأی دوسوم می خواهد.

حضار ۲۰۴ نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. نمایندگان محترم لطفاً در رأی گیری شركت بفرمایید. ما در دور قبل نزدیك یك دقیقه و نیم صبر كردیم، (۶۹) نفر رأی نداده بودند، لطفاً در رأی گیری شركت كنید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! در این زمینه پیشنهاد داریم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ پیشنهاد را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ كمیسیون شوراها پیشنهاد جایگزین داده، سخنگوی محترم كمیسیون شوراها، آقای مقصودی یا آقای كولیوند تشریف ندارند؟ آقای كاتب هم پیشنهاد جایگزین دارند. پیشنهاد كمیسیون شوراها اولویت دارد، آقای امیرآبادی یا آقای یوسف نژاد پیشنهاد كمیسیون شوراها را بفرمایید. صفحه (۱۳) پیشنهادات كمیسیون ها در ماده (۹).

علی اصغر یوسف نژاد (عضو كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

در این ماده همكاران محترم با توجه به شرایطی كه وجود داشته به آن چیزی كه مد نظر كمیسیون كشاورزی بوده رأی ندادند. حالا نقطه نظراتی داشتند، یك مقدار ممكن بود با برنامه كه باعث كاهش درآمدهای دولت می شد تناقض داشته، ولی كمیسیون پیشنهاد دارد و پیشنهادش هم مشخص است كه در اعتبار لازم هم وزارت كشور و هم خود سازمان محیط زیست دخالت داشته باشند، برای اینكه در بودجه سالانه تنظیم و پیش بینی شود.

بنابراین آن چیزی كه مد نظر كمیسیون است این است كه ناوگان حمل و نقل عمومی زمینی با توجه به شرایطی كه وجود دارد، در پیشنهاد مشترك وزارت كشور و سازمان محیط زیست اعتباراتش را در بودجه سنواتی و سالانه ببینند. این ممكن است یك مقدار دغدغه های مجلس و نمایندگان محترم را كه به اصلش رأی ندادند برطرف كند. بنابراین پیشنهاد مشخص كمیسیون این است كه به این پیشنهاد كه آن میزان سالانه ای كه برای ناوگان حمل و نقل عمومی زمینی به پیشنهاد مشترك وزارت كشور و سازمان است و یك مقدار مداخله و مشاركت این دو سازمان ذی ربط تخصصی مرتبط كارشناسی را در این ارتباط می بیند رأی بدهند. این پیشنهاد كمیسیون شوراها است، من خواهش می كنم به آن رأی بدهید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ مخالف را دعوت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای قاضی پور مخالف هستند، بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام محضر نیروهای مسلح نظام مقدس جمهوری اسلامی و كارگران عزیز. همكاران عزیز! ما با كلیات ماده (۹) مخالف هستیم. اولاً خلاف فرامین رهبری است، خلاف شعار سال و تولید ملی است، خلاف حكم حكومتی است. مقام معظم رهبری گفته مشكل شرعی دارد. این حكم برای اولین بار صادر شده، ما در ماده (۹) می خواهیم مجوز واردات بدهیم. این غیرشرعی است.

كمیسیون شوراها فقط بحث بودجه اش را كرده است، آقای وكیلی! اولاً در لایحه بودجه نبود، این را در كمیسیون اضافه كردند. بعد نوشته با نرخ صفر تعرفه، آقای پزشكیان! یعنی بدون پرداخت عوارض. آقای پزشكیان! اخطار اصل (۱۱۰) قانون اساسی دارد. در عید نوروز توسط رهبر عزیزمان حكم حكومتی صادر شده، من خواهش می كنم به اخطار (۱۱۰) ما توجه كنید، ببینید كه آقا فرموده مشكل شرعی دارد و حرام است، شما چطور می خواهید با مجوز تعرفه صفر واردات ماشین هایی را بدهید كه یك ساعت با باطری كار كنند، بقیه اش را با بنزین. باطری در شهر است، اما در بین شهری با بنزین است.

آقای پزشكیان! ما در مجلس ولایت مدار باید این حكم حكومتی را اجرا كنیم، حالا با دولت حرف نداریم، ان شا ءالله دولت هم اجرا می كند. من خواهش می كنم شما این اخطار اصل (۱۱۰) بنده را با دقت گوش بفرمایید ببینید آیا سزاوار است كه ما در داخل كشور تولید خودرو داریم، به هزار و یك بهانه خودروهای خارجی كه هیچ گونه قطعاتی هم در ایران ندارند، نمایندگی هم ندارند و خدمات پس از فروش ندارند را وارد كنیم، اینجا را گورستان كنیم. الان بدون اجازه ماشین های آمریكایی وارد كرده اند، خلاف هم وارد كردند، تخلف هم كردند، الان خراب شده اند قطعات شان پیدا نمی شود. این آمریكا شیطان بزرگ ما را تحریم می كند، خودرو به ما می دهد، قطعه نمی دهد.

این ماشین های هیبریدی از كجا می آید؟ چه زمانی می آید؟ خدمات پس از فروشش چیست؟ چند ساعت برقی كار خواهد كرد و چند ساعت بنزینی؟ مصرف بنزینش چقدر است؟ این اجازه را بدهیم به جای اینكه بنویسیم دولت جمهوری اسلامی ایران، وزارت صنعت و معدن، گروه خودروسازی ایران خودرو و سایپا مكلفند این را تولید كنند، آوردیم مجوز واردات می دهیم. یعنی اشتغال جوانان را تعطیل می كنیم، سرمایه ایران را تعطیل می كنیم، ارز را به خارج از كشور (هدایت) می كنیم، تعداد بیكاران بیشتر می شود و پیش به سوی لوكس پرستی و اشرافی گری می رویم.

آقای پزشكیان! ما باید تأكید می كردیم خودروهای داخلی رقابت پذیر و با كیفیت بالا و مصرف كم تولید شوند. من از كمیسیون كشاورزی تشكر می كنم كه به آلودگی حساسیت گرفتند، ولی این تداخل دارد. اعضای كمیسیون صنایع معادن و معادن همه مخالف واردات خودرو به هر شكلی هستند.

لذا همكاران عزیز! به این پیشنهاد رأی ندهید، كمیسیون تخصصی، صنایع و معادن است، كمیسیون تولید ملی است. از آقای فولادگر تشكر می كنیم، دیروز اولین جلسه تولید ملی را با (۴۱) میهمان خارج از مجلس برگزار كرد. تأكید همه اعضای كمیسیون تولید ملی و كمیسیون صنایع و معادن بر تولید داخلی است. آقای قاضی زاده! آقای پزشكیان را توجیه كنید آیا این اخطار وارد است یا نیست، چون كه خلاف حكم حكومتی است. برای اولین بار رهبر عزیزمان فرموده اشكال شرعی دارد، یعنی حرام است. به عشق امام حسین، یا حسین.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ موافق را دعوت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای نوروزی موافق هستند، بفرمایید.

حسن نوروزی (رباط كریم و بهارستان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و ادب و صبح بخیر به همه همكاران و به ملت بزرگ ایران و همچنین عرض تبریك به مناسبت فرا رسیدن ماه رجب، ایام اعتكاف و ماهی كه متعلق است به مولی الموالی امیرالمؤمنین علی (علیه السلام).

همكاران محترم توجه بفرمایند! یكی از مشكلاتی كه الان در شهرها به ویژه كلانشهرها و شهرهای مجاور آن به چشم می خورد بحث آلودگی هوا و آلودگی محیط زیست است كه ما داریم مشاهده می كنیم. تعطیلی مدارس، تعطیلی بازار، گاهی اوقات تعطیلی برخی از كارخانجات در وقت آلودگی هوا كه خود به تولید و اشتغال ضربه می زند. وقتی كه ما بخشی از كارخانه ها را به خاطر آلودگی تعطیل می كنیم، در واقع داریم به تولید و اشتغال ضربه می زنیم. وقتی كه ما كلاس های درس را تعطیل می كنیم، در واقع داریم به مركز علمی كشور ضربه وارد می كنیم. لذا لازم است كه ما برای جلوگیری از این بحران و مشكلات در شهرهای بزرگ و كلانشهرها یك فكری كنیم.

فكری را كه كمیسیون كشاورزی به درستی و همچنین دولت محترم در اینجا دیده اند مبنی بر اینكه وزارت كشور با همكاری وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی بتوانند از طریق كمك های بلاعوض، یارانه، تسهیلات و یا صفر نمودن تعرفه و سود بازرگانی واردات خودرهای برقی ـ بنزینی و خودروهای الكتریكی، اینها را یا وارد كنند، یا بسازند.

ما الان با فرمایشات برادر عزیزمان جناب آقای مهندس قاضی پور هیچ مخالفتی نداریم، اگر واقعاً وزارت صنعت و معدن می تواند بسازد، بسازد و تحویل بدهد. ولی در جایی كه ما فعلاً توان آن را نداریم، مشكل داریم و این همه مشكل در شهرهای ما به ویژه كلانشهرها دارد مشاهده می شود و الان بحث سر این است كه ما باید سیستم حمل و نقل را نو كنیم، ما باید به مترو كمك كنیم، به «ریل باس كمك كنیم، به ناوگان شهری مان چه بحث اتوبوس ها، چه بحث تاكسیرانی كمك كنیم، به هر نحوی است ما باید كمك كنیم و جلوی این آلودگی های محیط زیستی و آلودگی های شهری را بگیریم.

بحثی كه اینجا بود بحث پول و مبلغ آن مطرح بود كه با پیشنهاد كمیسیون شوراها قرار شد در بودجه سالانه كشور به طور مشترك هم وزارت كشور و هم سازمان محیط زیست پیشنهاد بدهند و این بودجه را ارائه بدهند و این مشكل حل شود.

سروران عزیز و محترم! علی ای حال آنچه را كه آقا در رابطه به حرمت شرعی فرمودند كه البته وقتی حرمت شرعی می فرمایند حكم حكومتی نیست، یعنی به عنوان فقیه فرمودند. درست است، ما قبول داریم. حالا اگر ما به عنوان اینكه معتقد و متعبد هم هستیم كه به عنوان حكم حكومتی هم قبول كنیم، آن در رابطه با قاچاق كالا بود. قاچاق كالا با بحث نو كردن سیستم حمل و نقل، چه بحث هواپیمایی كه الان دارد انجام می شود، چه بحث اتوبوس، چه بحث مترو، چه بحث واگن های قطار، چه قطار شهری، چه قطار بین شهری و چه بحث تاكسیرانی، ما باید این مشكل را حل كنیم.

بحث بودجه آن مطرح بود. گیر نسبت به این بود كه بودجه این پیش بینی نشده است و پیشنهاد كمیسیون شوراها این است كه ما بودجه آن را در بودجه سالانه ببینیم، وقتی ما در بودجه سالانه ببینیم، در واقع دولت می بیند و دولت خودش فكر می كند. بنابراین مشكلی نیست. (وكیلی ـ متشكرم).

لذا من خواهش می كنم فرمایش رهبر عزیز انقلاب (حفظه الله و ابقاها) نظرشان در رابطه با قاچاق كالا بود، در رابطه با بحث حمل و نقل نبود. واردات هم در جایی كه در مملكت ما وجود ندارد، حالا چه فرقی می كند ما در داخل مونتاژ كنیم یا وارد كنیم. اگر ما سازنده خودروهای الكتریكی و برقی هستیم و می توانیم این مشكل را حل كنیم فبها، اگر نمی توانیم ما باید از خارج وارد كنیم. از آن طرف نگاه كنیم وقتی كه در شهرهایمان ناوگان حمل و نقل شهری ما چه هوایی، چه زمینی، چه ریلی و چه مترو، اگر این مشكل حل شد (نایب رئیس ـ خیلی ممنون) به تولید و اشتغال كمك می كند. در واقع شهرها تعطیل نمی شود، كارخانه ها تعطیل نمی شود، مردم زودتر به كارهایشان می رسند و این مشكل حل می شود. امیدوارم ان شا ءالله عزیزان به این ماده و به این پیشنهاد رأی بدهند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ دولت نظری ندارد، كمیسیون موافق است. حضار ۱۹۹ نفر، پیشنهاد كمیسیون شوراها مطرح است. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. نمایندگان محترم لطفاً در رأی گیری شركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. باز هم تعداد (۶۰) نفر از نماینده ها رأی ندادند. از این به بعد ما باید اسم كسانی كه رأی ندادند را از پشت تریبون اعلام كنیم. یعنی اجازه می دهید اسامی كسانی كه شركت نكردند را اعلام كنیم؟ پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ پیشنهاد بعدی را آقای كاتب دارند كه پیشنهاد جایگزین است، شناسه (۳۲) در صفحه (۵). آقای كاتب بفرمایید.

غلامرضا كاتب (گرمسار و آرادان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران عزیز دقت كنید! پیشنهادی كه بنده دارم از لحاظ كیفیتی عین متن مصوبه كمیسیون كشاورزی است. فقط فرقی كه پیشنهاد ما دارد، تفاوتش بر این است كه بار مالی آن را پیش بینی كردیم، از منابع درآمدی این قانون، وقتی كه منابع درآمدی از خود این قانون تأمین شود اجرایی می شود. یعنی این نیست كه ما صرفاً یك قانونی را بنویسیم و این قانون محتوا و حكم مشخص نداشته باشد. به همین خاطر ما آمدیم پیشنهادی دادیم كه از لحاظ محتوای كیفیتی همان متن پیشنهادی كمیسیون كشاورزی است كه خود كمیسیون كشاورزی هم قبول دارد، دولت هم قبول دارد، تفاوتش فقط بر این است كه ما به خاطر اینكه این در متن لایحه نبوده و كمیسیون خودش اضافه كرده، به خاطر اینكه شورای نگهبان ایراد اصل هفتادوپنجی نگیرد و موجب شود كه بار مالی برای آن مترتب شود و برگردد، آمدیم پیشنهاد كردیم از طریق منابع درآمدی این قانون، در همین قانون درآمد كسب می كند، از طریق صرفه جویی سوخت، از طریق تعرفه هایی كه می گیرد و همچنین به یك نوعی معایناتی را كه انجام می دهد و درآمد می گیرد، از اینجاها می تواند تأمین كند.

خواهش و استدعای من از همكاران عزیز این است كه اگر لازم است در بند (۳۲) قرائت كنم: «وزارت کشور با همکاری وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی (گمرك جمهوری اسلامی ایران) موظف است زمینه نوسازی ناوگان های حمل و نقل عمومی شهری با اولویت شهرهای بالای (۲۰۰) هزار نفر جمعیت را ظرف مدت پنج سال از طریق منابع درآمدی این قانون و از طریق کمک های بلاعوض، یارانه، تسهیلات با نرخ صفر و سود بازرگانی واردات خودروهای برقی ـ بنزینی و خودروهای الکتریکی، موتورسیكلت برقی به انجام برساند . یعنی از نظر كیفی همان پیشنهاد كمیسیون كشاورزی است، از لحاظ شكلی هم بتواند مشكل اصل (۷۵) را حل كند. خواهش می كنم به این پیشنهاد رأی بدهید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ مخالف را دعوت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای فرهنگی مخالف هستند، بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی (تبریز، آذرشهر و اسكو) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

پیشنهادی كه مطرح كردند تأمین بار مالی است، در حالی كه اینجا صحبتی از بار مالی نیست. ما در ماده (۹) با یك سیاست گذاری مواجه هستیم، سیاست گذاری مبنی بر اینكه ما برای تسهیل در امر كاهش مصرف سوخت و روان سازی حمل و نقل و كاهش آلایندگی سیاستی را داشته باشیم مبنی بر اینكه خودروهای بدون آلایندگی یا با حداقل آلایندگی را هم در بخش تولید و هم در بخش واردات حمایت كنیم.

لذا اگر ما برای این سیاست تصمیم گرفتیم، نهایتاً همانی می شود كه ریاست محترم جلسه اعلام كردند كه دوسوم رأی می خواهد، و الا تأمین بار مالی در اینجا معنایی ندارد، نمی خواهیم هزینه ای كنیم كه بگوییم این بار مالی از چه محلی قابل تأمین است. می خواهیم سیاستی برای حمایت از خودروها و حمل و نقل با حداقل آلایندگی و حداكثر امكانات رفاهی برای بخش های مختلف جامعه بگذاریم. لذا این پیشنهاد رافع مشكل این ماده نیست و نهایتاً راه حل این است كه در رأی گیری مجدد دوسوم رأی بیاورد وگرنه اینجا اصلاً تناسبی بین پیشنهاد و محتوای این ماده وجود ندارد.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ موافق را دعوت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای فلاحت پیشنه موافق هستند، بفرمایید.

حشمت اله فلاحت پیشه (اسلام آباد غرب و دالاهو) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

بنده هم سال نو را خدمت ملت شریف ایران و همكاران عزیزم تبریك می گویم.

فقط اشاره می كنم به صحبت هایی كه مخالف محترم جناب آقای فرهنگی عزیز اشاره كردند. بنده افتخار داشتم از مجلس هفتم خدمت جناب آقای دكتر فرهنگی بودیم، ببینید! از آن زمان هم موضوع نوسازی ناوگان های حمل و نقل عمومی در جمهوری اسلامی ایران مطرح شد، سیاست ها نوشته شد، در قالب قانون برنامه هم آورده شد، ولی گیر اصلی كه وجود داشت همین عدم توجه و تأمین منابع لازم و بار مالی لازم برای این كار است و اعتقاد من بر این است كه همه دوستان در این موضوع اتفاق نظر دارند كه ناوگان حمل و نقل عمومی باید حداقل در یك فاصله زمانی برنامه ای یعنی پنجساله نوسازی شود و برای نوسازی شدن آن حتماً باید پیش بینی مالی هم شود.

ببینید! شما در اینجا از طریق منابع حاصله از این قانون، این قانون فقط سیاست نیست در این قانون فقط بخشی از منابع تحت عنوان درآمد ایجاد می شود، شما آمدید بار مالی مربوطه را دیدید و از این طریق می توانید برنامه ریزی كنید برای اینكه بعد از پنج سال ناوگان حمل و نقل عمومی شما به گونه ای باشد كه جذابیت لازم را داشته باشد كه مردم به جای استفاده از وسایل حمل و نقل شخصی به حمل و نقل عمومی روی بیاورند.

لذا به نظر من به این پیشنهاد رأی بدهیم. من معتقدم برگشت به دوسوم قبلی دوباره كار را دشوارتر می كند، (۹۶) رأی آورد. می خواهید چكار كنید كه این به دوسوم برسد؟ به نظر من نخواهد رسید. لذا خواهش من این است كه به پیشنهاد جناب آقای كاتب رأی بدهید كه از این قسمت عبور كنیم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای فلاحت پیشه متشكرم. دولت بفرمایید.

سیدمحمد مجابی (معاون حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست) ـ در ابتدا از پیشنهاد كمیسیون شوراها تشكر می كنم، این نشان می دهد كه آن دغدغه ای كه برای نوسازی ناوگان به خصوص ناوگان حمل و نقل عمومی مطرح است جزء دغدغه های نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی است. پیشنهادی كه الان توسط آقای كاتب ارائه شد دارای چند موضوعی است كه می تواند آن نگرانی های قبلی نمایندگان محترم را برطرف كند. یكی اینكه قانون فقط انشاء نشود كه تصویب شده باشد. وقتی كه ما منابعش را از محل خود همین قانون در نظر بگیریم، این می تواند ضمانت اجرایی را برای اجرایی شدن آن نظر نمایندگان محترم در بر داشته باشد و مشكلاتی هم كه در رابطه با بحث های اولویت بندی بود در این پیشنهاد توانسته حل شود. تقاضا می كنیم كه نمایندگان محترم رأی بدهند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ كمیسیون بفرمایید.

علی محمد شاعری (رئیس كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن تشكر از پیشنهاددهندگان، ببینید دوستان! من دیروز هم عرض كردم، مهمترین عامل آلایندگی هوا در كشور ما مصرف سوخت فسیلی توسط وسائط نقلیه عمومی و شخصی است. به علت پایین بودن سهم حمل و نقل عمومی در كشور كه ما الان در بهترین شرایط تهران را داریم كه حدود (۵۶) درصد است. نرم متوسط جهانی در سهم حمل و نقل عمومی (۷۵) درصد است، (۲۵) درصد هم سهم حمل و نقل وسائط نقلیه شخصی است. مدل جابه جایی مسافر در كشورهایی كه مواجه با آلودگی هوا هستند علاوه بر استفاده از وسائط حمل و نقل عمومی دارد به سمت وسائط حمل و نقل عمومی برقی می رود. دوستان! شما پكن را نگاه كنید، شانگهای را نگاه كنید، پاریس را نگاه كنید. الان (۲۵) میلیون موتورسیكلت برقی در كشور چین دارد تولید می شود، تقریباً (۷۰) درصد اتوبوس هایی كه در كشور چین در حال جابه جایی مسافر هستند دارد به صورت هیبریدی تولید و در شبكه حمل و نقل مورد استفاده قرار می گیرد.

ما در این بند آمدیم هم سهم حمل و نقل عمومی را در مواد (۹) و (۱۰) داریم اضافه می كنیم، هم جایگزینی انرژی غیرفسیلی را مورد تأكید قرار دادیم كه دولت بیاید به صورت پرداخت یارانه و كمك بلاعوض این موضوع را تشویق و تسهیل كند.

این ایرادی هم كه گرفته شد و جناب آقای كاتب الان پیشنهاد داد كه این ایراد رفع شود، الحمدلله در این پیشنهاد هم رفع شده، ما منابع درآمدی ناشی از جایگزینی انرژی های پاك به جای انرژی های فسیلی و آلاینده كه برای كشور درآمد ایجاد می كند، كافی است برای اینكه ما به ازای هر میزان صرفه جویی داریم به دولت اجازه می دهیم كه وسائط حمل و نقل عمومی را اضافه كند، وسائط حمل و نقل هیبریدی و برقی را جایگزین وسائط حمل و نقل بنزینی كند. (نایب رئیس ـ متشكرم) با آن اولویت هایی كه جناب آقای دكتر لاریجانی صبح فرمودند كه اولویت اصلی كشور، یكی از آن موارد هفده، هجده گانه ای كه ایشان فرمودند آلودگی هواست، ما باید در این بندها توجه كنیم. خواهش و استدعای من این است كه ان شا ءالله یك رأی خوبی بدهیم كه این بند رأی بیاورد و به رفع آلودگی هوا كمك كند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ حضار ۲۰۳ نفر، دولت و كمیسیون موافق هستند. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودتان را اعلام بفرمایید، برای حمل و نقل عمومی است. نمایندگان لطفاً در رأی گیری شركت بفرمایید. اصل ماده است، به محیط زیست كمك می كند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ «وزارت کشور با همکاری وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی (گمرك جمهوری اسلامی ایران) موظف است زمینه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهری با اولویت شهرهای بالای (۲۰۰) هزار نفر جمعیت را ظرف مدت پنج سال از طریق منابع درآمدی ماده (۶) همین قانون از طریق کمک بلاعوض، یارانه، تسهیلات یا صفر نمودن اینجا تعرفه را حذف كردند «سود بازرگانی واردات خودروهای برقی ـ بنزینی (هیبریدی) و خودروهای الکتریکی و موتورسیكلت برقی به انجام برساند .

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران عزیز عنایت داشته باشند، با توجه به اینكه هفته آینده سه شنبه تعطیل است، جلسه علنی مجلس در هفته آینده یكشنبه و دوشنبه تشكیل می شود و این هم كه حدود (۱۰۰) نفر از همكاران عزیز عضو هیأت های نظارت شوراهای كشور هستند، ما تا (۲۹) اردیبهشت برنامه مجلس را به گونه ای برنامه ریزی می كنیم كه ان شا ءالله همكاران در حوزه های انتخابیه بیشتر باشند، به جهت اینكه بتوانند به بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا برسند.

 

۴ ـ ناطقین جلسه آقایان: محمود شكری، حمید بنائی، اقبال محمدیان، حسن نوروزی و سیدحسین نقوی حسینی

دبیر (یوسف نژاد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ناطقان میان دستور جلسه علنی امروز عبارتند از:

ـ آقای محمود شكری نماینده محترم طوالش، رضوانشهر و ماسال.

ـ آقای حمید بنائی نماینده محترم گناباد و بجستان.

ـ آقای اقبال محمدیان نماینده محترم رامهرمز و رامشیر.

(كه هر كدام هفت دقیقه وقت دارند)

ـ آقای حسن نوروزی نماینده محترم رباط كریم و بهارستان.

ـ آقای سیدحسین نقوی حسینی نماینده محترم ورامین، پیشوا و قرچك.

(كه هر كدام پنج دقیقه وقت دارند)

جناب آقای شكری نماینده محترم طوالش، رضوانشهر و ماسال بفرمایید.

محمود شكری (طوالش، رضوانشهر و ماسال) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و درود به ارواح طیبه شهدای گرانقدر، امام شهدا و آرزوی طول عمر باعزت برای مقام معظم رهبری.

سالی كه بهارش قدم فاطمه (س) باشد

صدها بركت از كرم فاطمه (س) باشد

فرا رسیدن سال نو را به به ملت بزرگ ایران اسلامی و شما همكاران و دوستان محترم تبریك عرض نموده و سالی سرشار از سلامتی، موفقیت و پیروزی برای شما عزیزان و تمامی آحاد ملت از خداوند متعال خواستارم.

جا دارد تقدیر و تشكر ویژه ای داشتم باشم از تمامی مسئولین و كسانی كه در هر سطح و جایگاهی با عنایت به شعار برگزیده سال تحت عنوان «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل جهادگونه از هیچ تلاشی جهت اعتلای نام ایران اسلامی فروگذار ننموده و خدمتگزار این ملت به معنای واقعی بودند. در كلان اقتصاد رشد خوبی داشتیم، ان شاء الله مردم عزیز از نتایج آن بهره مند شده باشند.

از رهبر معظم انقلاب اسلامی سپاس بیکران داریم که سال۹۶ را برای مسئولین عزیز ریل گذاری فرمودند. برای اجرایی شدن آن از سران سه قوه محترم استدعا داریم هر چه سریعتر با همکاری استراتژی و راهبردهای اجرایی آن را به زیرمجموعه ابلاغ فرمایند. ظرفیت های سرمایه گذاری، تولید و اشتغال حداكثر ظرف یك ماه آینده مشخص و به دستگاه های مربوطه و سرمایه گذاران ابلاغ گردد.

و اما با توجه به نزدیک بودن مهمترین اتفاق سیاسی سال ۹۶ یعنی انتخابات شوراهای اسلامی و ریاست جمهوری نکاتی چند را محضر شما همکاران عزیز و ملت بزرگ ایران عرض نمایم:

ابتدائاً با توجه به وظیفه سنگین نمایندگان محترم مجلس در بحث نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی برای همکاران گرانقدر آرزوی توفیق نموده و رجاء واثق دارم که به لطف خداوند متعال همچون دوره های گذشته انتخاباتی پرشور و ان شاء الله در پی آن ناکامی دشمنان انقلاب اسلامی و این مرز و بوم را شاهد خواهیم بود.

اما همان طور که ذکر شد به فرموده رهبر عزیز انقلاب اسلامی سال گذشته سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل بود. لذا اکنون که سال به پایان رسیده از ریاست محترم جمهور می خواهیم تا دستور فرمایند گزارشی از اقدامات عملیاتی شده در جهت اقتصاد مقاومتی که قابل مشاهده و لمس باشد را در حوزه سرمایه گذاری و تولید، اشتغالزایی، رفع فقر و بیکاری تهیه و در اختیار نمایندگان محترم ملت و مردم عزیز کشورمان قرار گیرد.

از جناب آقای دكتر روحانی عزیز سؤال داریم که با توجه به وعده های داده شده در انتخابات سال ۹۲ خودتان چه ارزیابی از عملکرد دولت تان دارید؟ جناب آقای دكتر روحانی! در سال ۹۲ ملت ایران با امید چرخش چرخهای اقتصاد و اداره کشور با شعار تدبیر و امید، شما را به عنوان رئیس جمهور برگزیدند. حال که زمان ارزیابی عملکرد چهارساله دولت تان در ایام انتخابات رسیده، ملت ایران می خواهند بدانند که تکلیف شعار نجات اقتصاد ایران چه شد؟ تولید ثروت ملی چه شد؟ توزیع عادلانه ثروت چه شد؟ جهت حل مشکل اشتغال چه کاری صورت گرفت؟

گفته می شود بیش از (۱۵) هزار میلیارد تومان تسهیلات برای کارخانه های راکد و نیمه فعال پرداخت شده و آنها فعال شده اند، حال آنکه طبق آمار حدود (۳۵۰) واحد تولید لبنیات، دهها کارخانه تولید فولاد، سیمان، کاشی، سرامیک، قند و شکر و صنایع چوبی در سا لهای فعالیت دولت تدبیر و امید تعطیل شده اند. کارخانه های بنامی همچون ارج، پارس الکتریک، آزمایش و دهها كارخانه دیگر پس از (۵۰) سال فعالیت، در دولت شما تعطیل شدند.

آقای دكتر روحانی! هیچ کس در کشور منکر تلاش و زحمات شبانه روزی آقای دکتر ظریف عزیز و دیگر اعضای تیم مذاکره کننده در موضوع برجام نیست. اما مگر نفرمودید که چرخ زندگی مردم هم باید در کنار چرخ هسته ای بچرخد؟ مگر قرار نبود تمام تحریم ها یک شبه لغو گردد؟ مگر بنا نبود که دارایی های بلوکه شده ایران به کشور بازگردد؟ حال نه تنها چرخ هسته ای تا حد زیادی از حرکت باز ایستاده، چرخشی هم در چرخ زندگی مردم دیده نمی شود. ملت تا کی باید منتظر خیمه شب بازی غربی ها و عدم عمل به تعهداتشان باشند؟

جناب آقای رئیس جمهور محترم! به فرموده شما از نتایج مثبت برجام فروش بیشتر نفت نسبت به سال گذشته، (یوسف نژاد ـ آقای شكری! وقتتان تمام شده) یعنی از (۷۰۰) هزار بشکه در روز در سال۹۲ به بیش از (۲) میلیون بشکه در روز در سال ۹۵ رسید. آقای روحانی! این آمار درست باشد پس چرا در درآمد دولت اتفاق خاصی نیفتاده (یوسف نژاد ـ متشكر آقای شكری) و پیشرفتی در پروژه ها دیده نمی شود و آنها بسیار کند و یا متوقف هستند؟

در ایام انتخابات فرمودید که اقتصاد کشور نباید به نفت متکی باشد، (نایب رئیس ـ خیلی ممنون، بقیه اش را به رسانه ها بدهید، یك دقیقه اضافه صحبت كردید) دولت شما چه عملکردی جهت افزایش درآمدهای دیگر داشته؟ جهت افزایش درآمدهای مالیاتی چه کاری انجام شده؟ (نایب رئیس ـ خیلی ممنون) چرا طرح جامع اطلاعات مالیاتی اجرا نشد؟ چرا فرار مالیاتی کاهش پیدا نكرد؟ چرا جلوی قاچاق کالا گرفته نشد؟ (نایب رئیس ـ یك دقیقه و نیم اضافه صحبت كردید، خیلی ممنون و متشكرم، بقیه اش را به رسانه ها بدهید) و صحبت های دیگر خطاب به آقای رئیس جمهور محترم كه متأسفانه به خاطر ضیق وقت باقی ماند. به رسانه ها می دهم، مردم عزیز بخوانند و بدانند آنچه كه گفتیم و آنچه كه نكردید، آنچه كه فقط سیاسی كاری است. آقای رئیس جمهور برنامه نداشتند... (قطع میكروفن).

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون آقای شكری، دو دقیقه اضافه صحبت فرمودید، متشكرم.

دبیر (یوسف نژاد) ـ ناطق بعدی جناب آقای حمید بنائی نماینده محترم گناباد و بجستان هستند. جناب آقای بنائی بفرمایید.

حمید بنائی (گناباد و بجستان) ـ اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم ـ «و العاقبه للمتقین

با سلام به پیشگاه امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و درود بر روان پاك و مطهر شهدا، امام شهدا، روح مطهر علامه بهلول گنابادی و آیت الله مدنی بجستانی و آرزوی صحت و سلامتی و طول عمر بابركت و باعزت برای مقام معظم رهبری و با سلام و درود به ملت شریف ایران و شما نمایندگان محترم و عرض سلام و ارادت ویژه خدمت مردم شریف، صدیق و مؤمن شهرستانهای گناباد و بجستان، شهرهای كاخك، بیدخت و یونسی و روستاها و توابع.

عرض تبریك سال نو، سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال و اما شعار امسال كه در امتداد سال ۹۵ از سوی مقام معظم رهبری صادر شد دلیل بر تمركز معظم له بر تولید و اشتغال دارد. همه می دانند اگر مقرر شود تولید ملی در سطح فراگیر و باكیفیت مورد توجه قرار گیرد باید به مؤلفه هایی چون تأمین مواد اولیه، سرمایه، نیروی متخصص، تکنولوژی، بازار مصرف، کیفیت و قیمت مناسبت توجه جدی نمود.

برای دخالت مردم در تولید اگر هر كدام از این مؤلفه ها توسط دستگاههای اجرایی ذی ربط مورد حمایت قرار گیرند قطعاً شرایط به نفع تولید ملی رقم خواهد خورد. وزارت علوم برای تحقق این شعار در عرصه تولید ملی لازم است ارتباط عملی دانشگاه با صنعت و جامعه را طراحی نماید. بانک ها نگرش دلالی دارند و در تسهیلات نیز چنین است. اختلاس ها بر اساس همین نگرش شکل گرفته، برای حمایت از تولید و تحقق منویات مقام عظمای ولایت باید نگرش بانک ها تغییر کند که البته هدایت این بخش فقط دست دولت نیست و مجلس نیز باید با حذف قوانین زائد و موازی و دست و پاگیر تولید، ضوابط جدید تدوین كند تا بانک مرکزی و سایر بانک ها و بنگاه های اقتصادی را موظف به حمایت از تولید نماید.

به نمایندگان محترم و عزیزان دولت هشدار می دهم بیکاری، بیكاری، بیكاری مانند بمب ساعتی است. جایگاه ایستگاه بیکاری از دیپلم به لیسانس و فوق لیسانس از شدت التهابات اجتماعی می کاهد، ولی مطالبات را سنگین تر می كند و حجم توقعات آن را بالاتر می برد. اگر چرخه تولید به مؤلفه های ذكرشده اصلاح شود، مشکل اشتغال حل می گردد. نیروی باانگیزه توانمند کالای باکیفیت تولید می كند و امنیت شغلی پیدا می کند و مدام در حال بازسازی قوای تخصصی خود می باشد.

دولت بایستی با یك نشست متشکل از فعالان تولید، مدیران باتجربه شاغل و بازنشسته موانع را شناسایی کرده و به سرعت احصا گردد. دولت باید آیین نامه های خود را اصلاح كند و آنچه مجلس باید ورود پیدا كند، مجلس آماده همكاری با دولت می باشد. دستگاه قضا نیز با حمایت از تولیدکنندگان واقعی، حمایت از سرمایه گذاری را نهادینه نماید. همه توان نظام باید به صورت عملیاتی برای تحقق منویات مقام معظم رهبری وارد کار شوند و در راستای تولید و اشتغال پایدار تلاش بیشتری لازم است.

و اما مشکلات حوزه انتخابیه؛

خشکسالی (۱۸) ساله و خسارات وارده به کشاورزان، دامداران، انارکاران، زعفران کاران، خشک شدن قنوات و عدم توجه دولت ها برای جبران خسارات وارده باعث بیکاری و عدم اشتغال جوانان به خصوص جوانان تحصیلکرده و مهاجرت بی رویه شده است. خواهشمند است دولت محترم عنایت ویژه ای به این موضوع داشته باشد.

از وزارت صنعت و معدن می خواهم با توجه به معادن غنی و پهنه وسیعی از معادن در گناباد و بجستان از این ظرفیت برای سرمایه گذاری و اشتغال پایدار بیشتر استفاده نماید.

ضمن تشکر از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای ثبت جهانی قنات قصبه و سفر ریاست محترم سازمان و معاونین ایشان و جناب آقای دكتر لباف خانیكی امیدوارم با توجه به ظرفیت های گردشگری منطقه از جمله پارک آبشار کاخك، روستای هدف گردشگری غیاب، كلوت های كوشك و عمرانی، یخدان کوثر بیدخت، بخشهای پرجاذبه گردشگری و مذهبی كاخك و پس كلوت از شهرستان گناباد، صومعه مزار، کاروانسراهای یونسی، مرندیز، فخرآباد، قاسم آباد، زین آباد، سردق، رباط آهنگ، دریاچه نمك یونسی، كویر فخرآباد، بافت تاریخی جزین و مزار، غار مرندیز در شهرستان بجستان و تخصیص بودجه كافی باعث جذب گردشگر و توریسم بوده كه خود زمینه اشتغال پایدار و ماندگاری روستاییان را فراهم می كند.

ضمن تشكر از وزارت راه و شهرسازی و سفر مقام عالی وزارت و معاونین محترم به خاطر توجه نسبی به حوزه راههای بین شهری و روستایی گناباد و بجستان، خواهشمند است نسبت به خواست مردم شریف منطقه نسبت به اجرایی شدن احداث راه آهن کاله شور ـ گناباد به سمت زاهدان اقدام و در اولویت های اجرایی سال جاری قرار گیرد.

اتمام اجرای دوبانده شدن مسیرهای گناباد ـ مهنه، بجستان ـ فردوس، گناباد ـ خضری و عملیاتی شدن اجرایی دوبانده شدن بجستان ـ بردسكن، بجستان ـ گناباد، كاخك ـ سرایان به خاطر جلوگیری از تلفات زیاد جاده ای در مسیر فوق الذكر همچنین عملیاتی شدن پروژه مسیر جاده دوقارون به سمت گناباد که در راستای ترانزیت کالا حائز اهمیت بوده، اقدام نماید.

از وزارت بهداشت و درمان به خاطر تکمیل و توجه به بیمارستان گناباد و تجهیزات نسبی بیمارستان بجستان تشكر كرده و در سفر پیش رو خواهشمند است نسبت به تجهیز و اتمام باقیمانده عملیات اقدام نمایند.

از وزارت علوم به خاطر مساعدت به مشكل مجتمع آموزش عالی گناباد و همچنین حضور معاونین محترم وزیر در شهرستان تشكر كرده، خواهشمند است نسبت به ارتقای کیفی مجتمع با توجه به وجود منابع انسانی مستعد در منطقه، مساعدت های لازم را مبذول نمایند.

از وزارت نیرو می خواهم توجه جدی به مشكل آب شرب گناباد و بجستان قبل از وقوع بحران در منطقه داشته باشند و با توجه به جغرافیای منطقه، در خصوص انرژی های خورشیدی و بادی دستورات لازم جهت سرمایه گذاری و تسهیلات مورد نیاز نیروگاه ها عنایت ویژه ای داشته باشند.

از وزارت ارتباطات و مقام عالی وزارت و معاونین ایشان به خاطر سفر به منطقه تشكر كرده، خواهشمند است نسبت به عملیاتی شدن قولهای سفر اقدام لازم را صادر فرمایند.

از دولت محترم می خواهم حقوق معلولین را بیشتر رعایت كند و در جذب این عزیزان برابر قانون مربوطه در ادارات و سازمان ها همكاری لازم را داشته تا مردم از توان بالای این قشر بهره مند شوند.

از وزارت کشور، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی می خواهم نسبت به تعیین تکلیف نهایی سپرده گذاران پدیده، کاسپین و پردیسبان اقدام لازم را مبذول فرمایند.

جناب آقای دكتر نوبخت! ضمن تشكر از دستور حضرت عالی مبنی بر تخصیص (۱۰۰) درصدی بودجه قنوات، هنوز عملیاتی نشده است. خواهشمند است با توجه به ضرورت موضوع و عنایت به قشر كشاورزان عزیز دستورات بعدی را صادر فرمایید.

از وزارت کشور درخواست می کنم با توجه به مشکلات عدیده شهرداری های گناباد و بجستان به خاطر عدم درآمد کافی در منطقه، دستورات لازم مبنی بر تخصیص بودجه کافی به شهرداری ها و دهیاری های منطقه را صادر فرمایند.

از وزارت آموزش و پرورش می خواهم نسبت به تعیین تکلیف آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی و عزیزان حق التدریس و پرداخت پاداش بازنشستگان دانشگاه فرهنگیان تمهیدات لازم را داشته و اقدام نمایند. (یوسف نژاد ـ متشكر آقای بنائی).

از دولت محترم می خواهم در خصوص بیمه بازنشستگی روستاییان و عشایر تمهیدات لازم را داشته باشند.

جناب آقای دكتر رضوی! ضمن تشكر از سفر شما به منطقه محروم، خواهشمند است مردم محروم روستاهای گناباد و بجستان منتظر عنایت و دستورات حضرت عالی در جهت تأمین اعتبارات و تسهیلات لازم می باشند. متشكرم. والسلام علیكم و رحمه الله

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون آقای بنائی، متشكرم.

دبیر (یوسف نژاد) ـ ناطق بعدی جناب آقای اقبال محمدیان نماینده محترم رامهرمز و رامشیر هستند كه هفت دقیقه وقت دارند. جناب آقای محمدیان بفرمایید.

اقبال محمدیان (رامهرمز و رامشیر) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و تبریک سال نو خدمت همکاران گرامی و ملت بزرگ ایران اسلامی و مردم مقاوم استان خوزستان و تبریک به مردم عزیز رامهرمز و رامشیر و با آرزوی طول عمر باعزت و برکت برای مقام معظم رهبری که امسال را همانند سال گذشته بر ضرورت اجرای اقتصاد مقاومتی با محوریت تولید و اشتغال و توجه به حل مشکل بیکاری جوانان که تبدیل به یک بحران جدی شده است نام گذاری نمودند. اجرای این مهم با برخورداری کشور از مدیران انقلابی، متدین، کارآمد با روحیه جهادی و اصلاح سیستم اقتصادی خصوصاً در حوزه بانکداری، رفع موانع تولید و تمرکز بر عدم ورود کالای قاچاق به کشور میسر است.

 از سفر اسفندماه ریاست محترم جمهور به استان خوزستان بعد از وقوع هیولای ریزگردها تشکر می کنم. ریاست محترم جمهور فرمودند انتقال آب از کارون فقط برای مصرف شرب است، در صورتی كه این مطلب خلاف واقع است و نتیجه گزارشات غیرواقعی است. انتقال بیش از (۱) میلیارد متر مکعب آب برای مصارف صنعتی و کشاورزی به دیگر استان ها چه توجیهی دارد؟ در صورتی که شهرهای استان خوزستان از تشنگی در حال مهاجرت هستند و شدیداً با کمبود آب مواجه هستند ای کاش می گذاشتند کارون به حرکت خود ادامه می داد تا این مشکلات در استان حادث نشود. چرا باید مردم خوزستان تاوان سنگین آن را بپردازند؟

نتیجه این بی تدبیری ناشی از مدیریت غلط منابع آبی و تأکید بر اجرای طرحهای غیرکارشناسی و غیرمصوب که آن را عذاب الهی برای مردم استان می دانید، خشکی تالاب ها و وقوع پدیده ریزگردها است.

ادامه این روند باعث از بین رفتن سرمایه ها و مهاجرت مردم از استان می شود. انتظار می رود دستور جدی و انقلابی مبنی بر جلوگیری از انتقال آب کارون صادر فرمایید تا خوزستان دوباره احیا و روحیه امید و نشاط به مردم بازگردد.

انتظار دیگر از ریاست محترم جمهور این است که دستور استخدام در سمت های بلاتصدی ادارات و پرداخت هزینه ویژه بدی آب و هوا را به عنوان یک عامل تشویقی به کارکنان دولت برای ادامه زندگی در استان صادر فرمایند.

پیگیری وزیر محترم نیرو مبنی بر اجرای بخشی از طرح (۵۵۰) هزار هکتاری قابل تقدیر است، اما ضرورت دارد تا تحقق کامل فرمان مقام معظم رهبری این طرح تکمیل نهایی شود. پیشنهاد دارم با توجه به فرا رسیدن فصل برداشت محصول در استان و افزایش قیمت های جانبی كاشت، در حمایت از تولیدات داخلی امسال گندم با قیمت مناسب از کشاورز خریداری گردد تا زمینه اشتغال و تولید و دلگرمی کشاورزان به وجود آید.

سیل فروردین ماه سال ۹۵ بیش از صدها میلیارد تومان خسارت به استان وارد نمود. کشاورزان رامهرمز و رامشیر (۷۰) میلیارد تومان از این سیل زیان دیدند. علی رغم گذشت یک سال هیچ گونه مبلغی پرداخت نشد. مشابه همین سیل در اواخر سال ۹۵ در استانهای دیگر اتفاق افتاد، در کمترین زمان ممكن خسارت سیل این عزیزان که البته حقشان است پرداخت شد. جناب آقای دکتر نوبخت! بفرمایید چه فرقی بین کشاورزان وجود دارد؟ ریشه این تبعیض و بی عدالتی در کجاست؟ تقاضا دارم در همین شروع سال خسارت وارده به کشاورزان زحمتکش استان پرداخت شود تا کامشان در ایام عید شیرین شود.

یکی از مشکلات اصلی یک قرن اخیر مردم شهرستان رامشیر موضوع وقف است، زمین های رامشیر دقیقاً مصداق ماده واحده تبصره (۵) مصوب ۱۹/۱۲/۸۰ مجلس شورای اسلامی است که در اثر سیاست های غلط و زورمندانه سلاطین، در اختیار اوقاف قرار گرفته که می بایست به مردم برگردد. با توجه به دستور مقام معظم رهبری برای تبدیل به احسن کردن زمین ها و واگذاری به مردم، متأسفانه با نگاه بسته و تنگ نظرانه مدیران اوقاف مواجه شده ایم. قطعاً عدم توجه به دستور، مغایر با سیاست های وزارت ارشاد و اوقاف می باشد. مدیران اوقاف موظفند شرعاً و قانوناً دستور مقام معظم رهبری را سریعاً اجرا کنند تا زمینه اعتماد مردم به اصل موضوع وقف که یک امر خیر جاریه برای حل مشکلات جامعه است فراهم گردد.

با بی توجهی وزیر محترم بهداشت و درمان، بیمارستانهای رامهرمز و رامشیر به دلیل کمبود پزشک و تجهیزات تبدیل به قتلگاه شده اند. آقای وزیر! بر چه اساسی بیمارستان امام رامهرمز با (۱۶۰) تخت فعال تعطیل و به جای آن یک بیمارستان با (۹۰) تخت افتتاح گردید؟ آن هم با تجهیزات قدیمی و فرسوده بیمارستان قبلی. کسری این (۷۰) تخت را چطور می توانید جبران کنید؟ تعطیلی یك بیمارستان فعال به ارزش بیش از (۲۰) میلیارد تومان اوج ضعف مدیریت و بی تدبیری در حوزه مدیریت درمان است. چرا نباید از امكانات موجود در جهت حل مشكلات درمانی مردم به درستی استفاده شود؟ آیا این هدررفت سرمایه ملی نیست؟ آخر این چه ظلمی است كه هر روز به دلیل كمبود پزشك و امكانات، مردم شاهد پرپر شدن عزیزانشان باشند؟ با توجه به اتفاقات تلخ در بیمارستان ها، از خانواده های داغدار خواستم كه از شخص وزیر شكایت نمایند تا شاید گوش شنوایی برای رسیدگی پیدا شود.

وزیر محترم نفت! (۴۰) درصد تولیدات نفت و گاز كشور از چاههای نفتی رامهرمز و رامشیر تولید می شود. هنوز در بعضی از روستاها یك متر آسفالت انجام نشده و از نعمت آب آشامیدنی و گاز و جاده آسفالت شده محروم می باشند. روستاهای مرزنده، عوده تقی، چای سودان، چای اوفی، مسلم اشاره و روستاهای بخشهای محروم مشراگه، سلطان آباد، رودزرد و ابوالفارس فاقد كمترین امكانات رفاهی، درمانی، آموزشی و ورزشی می باشند. چگونه می توانیم شعار عدالت سر دهیم در حالی كه در كنار چاههای نفت، فقر و محرومیت و بیكاری بیداد می كند؟

جناب آقای زنگنه! چند صباحی بیشتر به عمر وزارت جناب عالی باقی نمانده، الان كه بنا به اظهارات خودتان صادرات نفتی در اسفندماه ۹۵ به بیش از (۳) میلیون بشكه در روز رسیده كه ثبت ركورد جدید در فروش نفت به شمار می رود، (نایب رئیس ـ خیلی ممنون آقای محمدیان، متشكرم) انتظار می رود دستور مؤكد برای رفع محرومیت صادر و از طرفی زمینه اشتغال جوانان منطقه را به وجود آورید تا شاید دعای خیر مردم محروم منطقه بدرقه راهتان باشد. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، خیلی ممنون.

دبیر (یوسف نژاد) ـ ناطق بعدی جناب آقای حسن نوروزی نماینده محترم رباط كریم و بهارستان هستند كه پنج دقیقه وقت دارند. جناب آقای نوروزی بفرمایید.

حسن نوروزی (رباط كریم و بهارستان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

«لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم

خداوند تبارك و تعالی خطاب به حضرت رسول فرمودند: «برادرت علی را بشارت بده كه من دوستدار او را عذاب نمی كنم و به دشمن او رحم نمی كنم .

ضمن تبریك سال ۱۳۹۶ به آحاد ملت ایران و عموم ایثارگران و همكاران عزیز و اهالی شریف شهرستانهای رباط كریم و بهارستان و منطقه شهر جدید پرند.

چند نكته؛

رهبری عزیز انقلاب امسال را سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نام نهادند. سال گذشته را «اقدام و عمل نام نهاده بودند، اما ظاهراً چون این دو كلمه مجمل بود، امسال توضیح دادند و فرمودند «تولید و اشتغال .

همه امروزه در حال سخنرانی هستند و مطالبی را در رابطه با تولید و اشتغال بیان می كنند. عرض من این است، مشكلاتی كه منجر به عدم تولید و اشتغال می شود چیست؟ یكی از مشكلات بحث روی آوردن به تجمل گرایی و تجمل آفرینی است.

عنایت بفرمایید! آیا امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) كه رئیس حكومت بود، خود نان و خرما به در خانه های فقرا نمی برد؟ آیا امیرالمؤمنین نفرمود كه حضرت موسی (علیه السلام) فردی بود كه بر روی زمین بدون فرش زندگی می كرد؟ آیا حضرت عیسی نبودند كه «كان یجلس جلسه العبید و یركب الحمار العاری ؟ آیا پیغمبر نبودند كه وقتی وارد منزل شدند و دیدند همسرشان پرده های زیبا آویزان كرده اند فرمودند «یا فلان غیبی أنی ؟ آیا پیغمبر اكرم نبودند كه «كان قضم من الدنیا قضماً ، مقدار اندكی از دنیا مصرف كرد؟ حال با این ساختمانهای سر به فلک کشیده و مجلل كه بعضی از رؤسای ادارات به آن روی آورده اند، ساختمانهای (۲۰) و (۳۰) طبقه و بعضی كه ساختمانهای كهنه را رها می كنند و از بودجه ملی روی به ساختمان سازی می آورند، آیا ما می توانیم به تولید و اشتغال روی آوریم؟

مگر مقام معظم رهبری را نمی بینیم كه در حسینیه امام خمینی از ما، مسئولین كشورها و مسئولین كشوری استقبال می كنند كه بر روی زیلو نشسته اند؟

گاهی اوقات دیده شده است خارجی هایی كه در ایران كار می كنند، رئیس شركت با فرغون در حال جمع كردن زباله است. حال با این ساختمانهایی كه گاهی مشاهده می شود شخصی ساختمان قدیمی را رها می كند و به ساختمانی كه من شمرده ام تعداد اتاق های آن از كارمندها بیشتر است، آیا می شود تولید و اشتغال را ایجاد كرد؟

دو؛ واقعاً به کارخانه های تعطیل یا تعدیل شده و مسئولینی كه برای ظاهرسازی به سخنرانی روی می آورند توجه کنیم. من دیدم مسئولینی به منطقه ما آمدند، من، استاندار، امام جمعه و فرماندار مطالبی را از تعطیلی كارخانه ها آماده كردیم كه برای مسئولین بیان كنیم. اما آنها پنج كارخانه را بازدید كردند و بعد بیان كردند كه واقعاً در سال اقتصاد مقاومتی كار بسیار خوب پیش رفته است. از رئیس شهرك صنعتی سؤال كردم موضوع چیست، گفت این یكی، دو تا از این چند كارخانه به شخص فلانی متعلق بود كه خودش در این سفر حضور داشت و از مسئولین بود. آیا ما نباید فكری عادلانه و واقعی نسبت به كارخانه ها و شركت های تعطیل شده كنیم؟

بحث سوم؛ سروران محترم! یكی از مسائلی كه به تولید و اشتغال می انجامد بحث نظارت واقعی مجلس بر عموم وزارتخانه ها و همچنین نظارت بر شوراهای اسلامی و شهرداری ها است كه این وظیفه تخصصی هم مجلس و به ویژه كمیسیون شوراها است. آیا وظیفه ما نمایندگان فقط نظارت بر انتخابات شوراها است یا نظارت بر شوراها و شهرداری ها است؟ ما هزاران میلیارد بودجه، بودجه های مالیات بر ارزش افزوده، بودجه های عوارض و بودجه های جرایم رانندگی را در اختیار شهرداری ها قرار می دهیم، اما واقعاً چه كسی بر آنها نظارت می كند كه این بودجه های هزاران میلیاردی چگونه و كجا هزینه می شود؟ آیا ما به دقت نظارت كرده ایم كه این بودجه چگونه هزینه می شود؟

نكته بعدی؛ من چند تا مسأله را به دولت محترم عرض كنم. (نایب رئیس ـ حاج آقا! وقت شما تمام شد) ضمن تشكری كه از سفر معاون اول رئیس جمهور به منطقه دارم، از دولت می خواهم نسبت به بودجه های سفر استانی و منطقه ای رئیس جمهور اقدام جدی به عمل بیاورند.

از وزیر كشور می خواهم نسبت به لایحه افزایش نمایندگان برای مناطق شهرستانهای رباط كریم، بهارستان و پرند كه (۱) میلیون جمعیت دارد فكری كنند.

عزیزان! من ضمن پوزش از دكتر پزشكیان این را عرض كنم، شما در بودجه امسال تصویب كردید استان تهران باید (۴۳) هزار میلیارد تومان مالیات به دولت واریز كند. در حالی كه شما در بودجه ای كه به عنوان تملك دارایی ها به ما اختصاص دادید به اندازه استان (۴۰۰) هزار نفری است. آیا استان تهران فقط بالای شهر تهران است یا نه شهرستانهای ورامین یا شهرستانهای رباط كریم و بهارستان (نایب رئیس ـ حاج آقا متشكرم) با (۶۰۰) هزار جمعیت یك تخت بیمارستانی ندارد؟ (نایب رئیس ـ حاج آقا! بقیه اش را به رسانه ها بدهید).

یك مطلب عرض كنم، آقای نیكزادی در رابطه با ریزگردهای منطقه بم و فهرج فرمودند، من از دولت و نمایندگان خواهش می كنم (نایب رئیس ـ متشكرم) بحث ریزگرد فقط خوزستان نیست، بحث كرمان به ویژه فهرج و بم هم هست. ان شا ءالله فكری كنند. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم.

دبیر (یوسف نژاد) ـ ناطق بعدی جناب آقای سیدحسین نقوی حسینی نماینده محترم ورامین، پیشوا و قرچك هستند كه پنج دقیقه وقت دارند. جناب آقای نقوی حسینی بفرمایید.

سیدحسین نقوی حسینی (ورامین، پیشوا و قرچك) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و درود بر شهیدان، امام شهیدان و آرزوی عمر باعزت برای مقام معظم رهبری، تبریك سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال و ماه رجب به ملت ایران و مسلمانان جهان.

همكاران محترم، ملت بزرگ ایران! جمهوری اسلامی ایران به جهت روحیه انقلابی و انتخاب استراتژی های دقیق، با افتخار و سربلندی بر قله موفقیت تغییر و تحولات بین المللی و منطقه ای نشسته و اهداف خود را بر نظام استكباری دیكته می كند. حجم گسترده دشمنی ها، خصومت ها، عهد شكنی ها، نقض عهدها، تحریم ها و تهدیدات دشمنان ملت ایران به سركردگی آمریكای متجاوز نشانه موفقیت های ملت ایران است و به طور قطع بدانیم و بدانید كه خصومت و دشمنی آمریكا، صهیونیست ها و هم پیمانان آنان علیه ملت، نظام و انقلاب اسلامی كمتر نشده و نخواهد شد و اگر جریانی و یا افرادی بخواهند آمریكا را بزك كنند و یا دشمنی و خصم استكبار را كمرنگ نشان دهند یا غافلند و یا خائن.

همكاران محترم، ملت بزرگ ایران! مهمترین چالش و مشكل امروز كشور در حوزه های مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی سوءمدیریت و عدم وجود مدیران انقلابی، متدین، پاكدست، باانگیزه و پرتحرك است. تا وقتی كه مدیران نگاه به بیرون و امیدوار به كمك و مساعدت دشمن و اعتماد به بیگانگان داشته باشند، مشكلات كشور حل نخواهد شد. باید عینك ها عوض شود، به جای امید به بیگانه و اعتماد به دشمن، به ظرفیت های داخلی، سرمایه های داخلی، متخصصان و تولیدكنندگان داخلی، جوانان و نخبگان و مخترعان داخلی اعتماد كنیم.

همكاران محترم، ملت بزرگ ایران! اقتصاد مقاومتی و رونق تولید و ایجاد اشتغال با مدیریت بی انگیزه، غیرانقلابی، بی تحرك و آلوده به فساد اقتصادی محقق نمی شود. توقف پروژه های عمرانی، فساد اقتصادی، گرفتاری مردم در پدیده هایی مثل پدیده شاندیز، مؤسسات مالی و اعتباری آرمان، كاسپین، ثامن الحجج، پردیسان و امثالهم كار آمریكا و دشمنان ما نیست. تعطیلی مكرر كارخانجات، مراكز تولیدی و بنگاه های اقتصادی و در نتیجه حاكمیت ركود و بحران بیكاری به ویژه قشر جوان كشور حاصل سوءمدیریت است، اینكه كار آمریكا نیست. آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد، طلاق و سرقت نیازمند مدیریت و برنامه ریزی است و وجود آن محصول بی تدبیری و سو ءمدیریت است.

همكاران محترم، ملت بزرگ ایران! در همین جا از همه ملت بزرگ ایران دعوت می كنم تا در انتخابات آینده و انتخاب رئیس جمهور محترم كه بعد از مقام رهبری مقام اول كشور محسوب می شود، همه با حضوری پرشور و مشاركتی گسترده دست به یك انتخاب انقلابی، پرتحرك، باانگیزه، متدین و متعهد بزنند تا شبانه روز خود را وقف ملت، نظام و كشور نماید.

قطعاً حوزه انتخابیه اینجانب مثل حوزه انتخابیه همه نمایندگان محترم دچار مشكلات و معضلاتی است كه در بیانات خودتان اشاره می فرمایید. موج بیكاری جوانان با مدارك تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دكتری در حوزه انتخابیه اینجانب مثل حوزه های انتخابیه شما باعث سرافكندگی موكلان ملت شده است.

ركود و تعطیلی مراكز و بنگاه های اقتصادی و تعطیلی و توقف پروژه های عمرانی مشكل اصلی مردم شده است. كارخانجاتی با (۸۰) سال سابقه كار با (۴۰۰)، (۵۰۰) كارگر تعطیل می شوند. كارخانه قند ورامین با سابقه (۷۰) سال كار با (۵۰۰) خانواده و (۵۰۰) كارگر بیكار شدند و تعطیل شد. به رئیس جمهور گفتم، به معاون اول گفتم، به وزیر صنعت و معدن گفتم، به وزیر جهاد كشاورزی گفتم، هیچ كدام هیچ قدمی برای (۵۰۰) خانواده در دولت یازدهم بر نداشتند.

اغلب پروژه های عمرانی در دولت یازدهم متوقف شده، تعریض جاده ورامین به آب باریك كه تا حالا بیش از (۲۰) نفر كشته داده، به وزیر گفتم، به مدیركل آن گفتم، به استاندار گفتم، كسی كاری نكرده است. نیازمند دولتی انقلابی، باانگیزه و پرتحرك هستیم.

در پایان بیاناتم نكته ای را برادر ارزشی و انقلابی خودم جناب آقای حاجی دلیگانی از تریبون در مورد هدیه به نمایندگان مطرح كردند. اولاً جناب آقای مطهر نماینده محترم ستاد كل به تعداد انگشت شماری از نمایندگانی كه از طرحهای ستاد كل پشتیبانی و حمایت كردند ادكلن بی ارزش مادی داده، به چند نفر، فكر می كنم سه یا الی چهار نفر، سه نفر، ایشان خودش هم تهیه كرده، هیچ ارتباطی به ستاد كل نیروهای مسلح ندارد و دوم؛ سردار باقری برادر شهید، رزمنده و فرمانده دوران دفاع مقدس، افتخار ملت ایران، افتخار همه مردم ایران و انقلاب اسلامی است و رسانه های بیگانه و بنگاه های سخن پراكنی بیگانه سوءاستفاده نكنند. از پشت این تریبون عرض می كنم، بدانند دولت، ملت، مجلس و نمایندگان مجلس قاطعانه پشتیبان نیروهای مسلح و حوزه دفاع كشور هستند و خواهند بود.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، خیلی ممنون.

۵ ـ قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص حمایت از فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در نام گذاری سال ۱۳۹۶ به عنوان سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال

نایب رئیس (پزشكیان) ـ بیانیه داریم، بیانیه را بخوانید.

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ بیانیه نمایندگان ملت در خصوص حمایت از فرامین مقام معظم رهبری در نام گذاری سال ۱۳۹۶:

بسم الله الرحمن الرحیم

رهبر معظم انقلاب با هوشمندی و آگاهی به مسائل جاری كشور و با اطلاع از دغدغه ها و نگرانی های آحاد ملت و آنچه كه مهمترین مسأله روز جامعه ایرانی می باشد، سال ۱۳۹۶ را به عنوان سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نام گذاری فرمودند.

بی تردید رسیدگی جدی به وضعیت موجود و بحران بیكاری و ركود تولید و عدم تحرك در فضای كسب و كار با وجود تقاضای فزاینده برای ورود به بازار كار به ویژه نسل جوان تحصیلكرده، ضرورت اهتمام جدی در ایجاد فرصت های جدید اشتغال را با حمایت از صنعت و تولید داخلی برای تمامی خدمتگزاران و كارگزاران نظام اسلامی به یك وظیفه و تكلیف قانونی مبدل نموده است كه نیازمند همت ملی و عزم همگانی است.

بر این اساس ما نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی همگام با سایر مسئولین و خدمتگزاران نظام، حمایت عملی و همه جانبه خویش را برای رفع موانع قانونی در حوزه حمایت از كسب و كار و تولید داخلی و همچنین نظارت صحیح و مؤثر بر اجرای منویات معظم له همت خواهیم گذاشت.

مجلس شورای اسلامی با بهره مندی از تمام ظرفیت های قانونی و نظارتی خویش و همچنین آمادگی جهت همكاری در بررسی و رسیدگی به طرحهای ویژه جهت حمایت از تولید داخلی و افزایش سطح اشتغال زایی برای تحقق اهداف شعار امسال تمام توان خویش را به كار خواهد بست.

در این راستا برای پیشبرد هرچه بهتر این هدف متعالی، هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی و تمام كمیسیون های تخصصی و فراكسیون های مرتبط و مركز پژوهش های مجلس فعالیت های خود را در تحقق خواسته ها و مطالبات به حق مردم شریف ایران و رهبر معظم انقلاب اسلامی متمركز نموده و گام های مؤثری برخواهند داشت.

این بیانیه به امضای (۲۳۵) نفر از نمایندگان ملت ایران رسیده است كه البته همه عزیزانی كه در صحن حضور داشتند این بیانیه را امضا كردند.

(امضاءكنندگان بیانیه عبارتند از آقایان: احد آزادی خواه، محمد آشوری تازیانی، علی ابراهیمی، علیرضا ابراهیمی، ابوالفضل ابوترابی، فریدون احمدی، قاسم احمدی لاشكی، اسفندیار اختیاری كسنویه یزد، سیدعلی ادیانی، علی اسدی كرم، علی اسماعیلی، ضیاءاله اعزازی ملكی، سیدحسین افضلی، علی اكبری (شیراز)، علی اكبری (بجنورد)، عزیز اكبریان، حسین امیری خامكانی، سیدحمزه امینی، احمد اناركی محمدی، عبدالغفور ایران نژاد، مهرداد بائوج لاهوتی، روح الله بابائی صالح، محمدرضا بادامچی، سعید باستانی، علی بختیار، علی بختیاری، صدیف بدری، شهروز برزگركلشانی، علاءالدین بروجردی، حمید بنائی، بهروز  بنیادی، سیدهادی بهادری، حسن بهرام نیا، محمود بهمنی، محمد بیرانوندی، احمد بیگدلی، محسن بیگلری، شهاب الدین بی مقدار، نصراله پژمانفر، محمدرضا پورابراهیمی داورانی، عباسعلی پوربافرانی، محمدعلی پورمختار، محمدرضا تابش، غلامرضا تاج گردون، فرهاد تجری، نورمحمد تربتی نژاد، اكبر تركی، محمدجواد جمالی نوبندگانی، عبداله حاتمیان، حمیدرضا حاجی بابایی، حسینعلی حاجی دلیگانی، محمد حسن نژاد، ابوالفضل حسن بیكی، شهباز حسن پور بیگلری، محمدصادق حسنی جوریابی، عبدالكریم حسین زاده، سیدحسن حسینی، محمد حسینی، روح الله حضرت پور طلاتپه، الیاس حضرتی، غلامرضا حیدری، سیدمرتضی خاتمی، سیدعلاءالدین خادم، هدایت اله خادمی، محمد خالدی سردشتی، بشیر خالقی، محمد خدابخشی، سلمان خدادادی، عبدالحمید خدری، حسن خسته بند، محمد  دامادی، كمال دهقانی فیروز آبادی، مجتبی ذالنوری، فرج الله رجبی، علیرضا رحیمی، جلیل رحیمی جهان آبادی، علی رستمیان سبزه خانی، محمدابراهیم رضائی، محمدرضا رضایی كوچی، عبداله رضیان، اكبر رنجبرزاده، رحیم زارع، غلام محمد زارعی، محمدمهدی زاهدی، سیدجواد ساداتی نژاد، علی ساری، احمد سالك كاشانی، رمضانعلی سبحانی فر، ابوالفضل سروش، محمداسماعیل سعیدی، حسن سلیمانی، علیرضا سلیمی، علی محمد شاعری، غلامرضا شرفی، شمس الله شریعت نژاد، عین اله شریف پور، محمود شكری، حسینعلی شهریاری، سیدكمال الدین شهریاری، هادی شوشتری، رضا شیران خراسانی، محمود صادقی، مرتضی صفاری نطنزی، احمد صفری، قرجه طیار، علی عسگر ظاهری عبده وند، حیدرعلی عابدی، محمدرضا عارف، سیدمحمدباقر عبادی، اسداله عباسی، سیداحسن علوی، سیدمحسن علوی، محسن علی جانی زمانی، احمد علی رضابیگی، رضا علی زاده، سیدمهدی فرشادان، محمدحسین فرهنگی، حشمت اله فلاحت پیشه، فرهاد فلاحتی، حمیدرضا فولادگر، نادر قاضی پور، سیداحسان قاضی زاده هاشم، سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی، اسداله قره خانی الوستانی، محمد قمی، هادی قوامی، غلامرضا كاتب، شادمهر كاظم زاده، سیدحمیدرضا كاظمی، علی كاظمی باباحیدری، سیدتقی كبیری، رضا كریمی، علی اكبر كریمی، جواد كریمی قدوسی، حبیب اله كشت زر، عامر كعبی، یحیی كمالی پور، جبار كوچكی نژاد ارم ساداتی، شهرام كوسه غراوی، محسن كوهكن ریزی، مجید كیان پور، احمدعلی كیخا، حمید گرمابی، علی گلمرادی، عباس گودرزی، سهراب گیلانی، حسن لطفی، احمد مازنی، علیرضا محجوب، داود محمدی(تهران)، داود محمدی(قزوین)، اقبال محمدیان، احمد مرادی، علی محمد مرادی، منصور مرادی، اصغر مسعودی، علی مطهری، محمدمهدی مفتح، سیدمهدی مقدسی، الهیار ملكشاهی، محمدرضا منصوری، سیدفرید موسوی، سیدابوالفضل موسوی بیوكی، سیدناصر موسوی لارگانی، جلال میرزائی، سیدحمایت میرزاده، مجید ناصری نژاد، ولی الله  نانواكناری، علی نجفی خوشرودی، بهروز نعمتی، سیدحسین نقوی حسینی، محمود نگهبان سلامی، علی نوبخت حقیقی، رامین نورقلی پور، حسن نوروزی، حسین نیازآذری، حبیب اله نیكزادی پناه، همایون هاشمی، حسین هاشمی تختی نژاد، عدل هاشمی پور، نبی هزارجریبی، احمد همتی، محمد وحدتی هلان، محمدعلی وكیلی، علیم یارمحمدی، همایون یوسفی و عزت اله یوسفیان ملا.

 خانمها: معصومه آقاپورعلیشاهی، سكینه الماسی، فریده اولادقباد، سهیلا جلودارزاده، هاجر چنارانی، سیده فاطمه حسینی، زهرا  ساعی، فاطمه سعیدی، زهرا سعیدی مباركه، پروانه سلحشوری، طیبه سیاوشی شاه عنایتی، پروانه مافی و سمیه محمودی)

نایب رئیس (پزشكیان) ـ اخطار را گوش كنیم.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای صادقی اخطار دارند، بفرمایید.

محمود صادقی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر پزشكیان! اخطار من اصل (۶۹) قانون اساسی و همچنین تذكر آیین نامه ای ماده (۱۰۶) است.

جناب آقای دكتر لاریجانی در ابتدای جلسه امروز دو ساعت جلسه غیرعلنی تشكیل دادند و دغدغه های خیلی مهمی را مطرح فرمودند و جای تقدیر دارد. اما غیرعلنی كردن جلسه هم مطابق اصل (۶۹) قانون اساسی و هم طبق ماده (۱۰۶) آیین نامه منوط به تقاضای حداقل (۱۰) نفر از نمایندگان است و ما بدون رعایت این ترتیبات به مدت دو ساعت جلسه غیرعلنی داشتیم. البته مسائل خیلی مهمی را مطرح كردند، چالش های اساسی كشور را برشمردند، منتها در این میان ما از چالش مربوط به خود قوه قانونگذاری غفلت كردیم. به نظر من آنچه كه به مجلس بیش از هر چیزی مربوط است بحث چالش خود قوه قانونگذاری است، (نایب رئیس ـ متشكرم) اجازه بفرمایید! من طبق آیین نامه سه دقیقه وقت دارم صحبت كنم، ببخشید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ چون ابتدای جلسه بود و جلسه شروع نشده بود، این مسائل مهم را می شد گفت. (صادقی ـ ببینید آقای دكتر! به هر ترتیب مهمترین مسأله ما در مجلس این است) متشكرم، تذكرات بعدی را گوش می دهیم، خیلی ممنون.

 

۶ ـ تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

دبیر (رنجبرزاده) ـ تذكر خارج از دستور جلسه امروز، جناب آقای محمد فیضی نماینده محترم اردبیل، نمین، نیر و سرعین بفرمایید.

محمد فیضی زنگیر (اردبیل، نمین، نیر و سرعین) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و خسته نباشید و تبریك سال تولید و اشتغال به همكاران محترم و ملت شریف ایران.

برای تحقق تولید و اشتغال كه مقام معظم رهبری آن را زینت سال ۹۶ اعلام نمودند به یك نظام اداری خلاق نیاز داریم و صحبتم با جناب آقای دكتر نوبخت است كه نظام اداری كشورمان ناقص است. اینكه راهبردهای سندهای مختلف در كشور تحقق پیدا نمی كند به این دلیل است كه بروكراسی و نظام اداری كشور در استفاده و جذب نخبگان توفیق ندارد و اساساً در نظام اداری ما به دلیل وجود كارهای روزمره و یكنواخت، آمادگی پذیرش برای نخبگان وجود ندارد.

تذكر بعدی ام به وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت است. اتحادیه های فرش در استان ها بلاتكلیف هستند. آقای وزیر! دسترسی به سایت مركز اصناف برای عضوگیری جدید و صدور پروانه كسب اتحادیه های صنفی مشكل اصلی این اتحادیه ها می باشد و به وزیر محترم صنعت هم حضوراً عرض كردم، خواهشاً به معاونت اقتصادی و بازرگانی دستورات لازم داده شود تا میلیون ها فرشباف در ایران كه مشكلات عدیده ای دارند، حداقل در تشكیل اتحادیه های صنفی خودشان مشكلاتی را نداشته باشند.

اما تذكر سومم به وزیر محترم جهاد كشاورزی است. متأسفانه در مورد كشت و صنعت مغان و جابه جایی مدیرعامل آن و در مورد معرفی مدیرعامل جدید این شركت نه با استاندار طبق اظهارات خودش و نه با مجمع نمایندگان استان هیچ گونه هماهنگی صورت نگرفته و اصلاً وزیر محترم جهاد كشاورزی و معاونت پارلمانی شان اصلاً در این زمینه حركت جالبی را نداشتند و خلاف قانون عمل كردند.

و اما تذكر بعدی ام در مورد كنترل فضای مجازی و رسانه ای است كه در این زمینه عادلانه عمل نمی شود. بسیاری از افراد، بسیاری از كانال های تلگرامی به رئیس جمهوری كه منتخب خود مردم است بدون هیچ ابایی تهمت می زنند، به دولت توهین می كنند، دروغ می گویند و هیچ كنترلی بر علیه آنها انجام نمی شود، در حالی كه در آستانه انتخابات و انتظار حضور حداكثری و مشاركت مردم در انتخابات تعداد زیادی از كانال های تلگرامی حامی دولت بسته شده و بسیاری از افراد بازداشت شده اند. چرا وزرای مربوطه اقدام عملیاتی، روشن و شفاف جهت تنویر افكار عمومی انجام نمی دهند؟ ممنونم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر، جناب آقای عباسعلی پوربافرانی نماینده محترم نایین، خور و بیابانك بفرمایید.

عباسعلی پوربافرانی (نایین، خور و بیابانك) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن عرض سلام خدمت همكاران عزیز و ارجمند و ملت شریف ایران و عرض تبریك ماه رجب و ایام پیش رو و همچنین سال نو.

تذكر اول من به همه دستگاه های اجرایی و خود مجلس شورای اسلامی در جهت تقویت وظیفه اصلی برای رفع چالش ها و موانع و آن حوزه نظارت است كه ان شا ءالله باید تقویت شود.

تذكر بعدی من به وزیر محترم تعاون، كار و رفاه اجتماعی است. جناب آقای دكتر ربیعی! ضمن تشكر از اقدامات جناب عالی، متأسفانه در سالی كه به نام «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نام گذاری شده، اخراج و تعدیل بیش از (۳۰) نفر از كارگران كارخانه كاشی نایین اقدام شایسته ای نیست. در ابتدای سال كه امید به زندگی باید تقویت شود، كارگران با هزاران امید و آرزو سال جدید را آغاز كردند، اما به بهانه های واهی و بدون هیچ گونه استدلال منطقی با اخراج مواجه شدند.

تذكر بعدی من به وزیر جهاد كشاورزی است. جناب آقای مهندس حجتی! كشاورزان عزیز در روستاهای كویری شهرستان نایین، خور و بیابانك نیازمند مساعدت در خصوص بهسازی و لایروبی قنوات می باشند. خشكسالی های اخیر و عدم حمایت مالی سبب خشك شدن قنات كه یك روزی رگه جاری در حیات روستا بود و كم آبی یا بی آبی های اخیر نیازمند توجه جناب عالی است. قناتی كه با اشك چشم كشاورزان تر می شود.

تذكر بعدی من به آقای چیت چیان وزیر محترم نیرو است. ضمن تشكر از اقدامات انجام شده، روستاییان عزیز در بخش مركزی شهرستان نایین و اهالی شهرستان خور و بیابانك اعم از شهری و روستایی با مشكل كمبود و یا نبود آب آشامیدنی و مصرفی مواجه هستند. دستور تسریع در این زمینه می تواند (رنجبرزاده ـ تشكر) به كاهش آلام مردم عزیز بینجامد.

دبیر (رنجبرزاده) ـ ممنونم. جناب آقای محمدمهدی افتخاری نماینده محترم فومن و شفت بفرمایید.

محمدمهدی افتخاری (فومن و شفت) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن تبریك سال جدید به هموطنان عزیز خصوصاً به مردم بزرگوار حوزه انتخابیه ام شهرستانهای فومن و شفت، همه جوانهای عزیز و خانواده های معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران.

تذكر اول بنده به رئیس سازمان صدا و سیمای كشور است. اخیراً در یك برنامه تلویزیونی به نام مناظره در مورد مسائل اقتصادی به اصطلاح كارشناسانه نسبت به فیلسوف قرن، مرجع عالی قدر حضرت آیت الله جوادی آملی (حفظه الله) بی احترامی و توهین شده، كسی كه از طرف امام راحل برای تدوین قانون اساسی كشور منصوب شدند، (سخنان) ایشان را دخالت در مسائل اقتصادی كشور می دانند. مگر در فقه ما مباحث اقتصادی نداریم؟ مگر مباحث معاملات و مكاسب در فقه ما نیست؟

امروز بنا بر استنباط احكام از طرف مرجع عالی قدر و مفسر قرآن تنها كسی كه در مورد سودهای نجومی و جریمه های ظالمانه بعضی از بانك ها سخن می گوید ایشان هستند. ایشان اگر موضوعی را مطرح می كنند برگرفته از دستورات الهی و احكام دینی و شریعت اسلامی است كه انتظار است صدا و سیما پیگیری كنند.

تذكر دیگر بنده مجدداً به وزیر جهاد كشاورزی است. هنوز بعضی از سردهانه های آبرسانی كشاورزان آماده نیست. واقعاً تا كی باید شاهد مشكلات كشاورزان باشیم؟ انتظار تسریع داریم.

تذكر دیگر بنده به وزیر صنعت، معدن و تجارت است كه صنایع استان گیلان با (۲۰) درصد ظرفیت فعالیت می كنند و این موضوع مشكلات گسترده ای در حوزه اشتغال استان به وجود آورده است. در ایام نوروز كه وزیر محترم و معاونین شان در كنار خانواده های خودشان به شادی و خوشی بودند، بسیاری از تولیدكنندگان و صاحبان صنایع زانوی غم بغل گرفته بودند. بسیاری از این عزیزان در شهرك های صنعتی مشكلات شان با بانك ها حل نشده و این موضوع ورود جدی عزیزان را می طلبد.

در نهایت ضمن خسته نباشید به رئیس جمهور محترم، با توجه به همه گزارشاتی كه در این خصوص داده شده و وعده هایی كه در خصوص بخشش سود و جرایم دیركرد تسهیلات زیر (۱۰۰) میلیون تومان (داده شده)، متأسفانه بعضی از بانك ها هنوز زیر بار این موضوع نرفته اند و مردم هنوز مشكلات دارند. (رنجبرزاده ـ تشكر) چشم صنایع استان در این خصوص، نسبت به این بخشنامه دچار بیماری آب مروارید شد كه به داد تولیدكنندگان و صنعت گران برسید. والسلام علیكم و رحمه الله

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر، جناب آقای محمدعلی پورمختار نماینده محترم بهار و كبودرآهنگ بفرمایید.

محمدعلی پورمختار (بهار و كبودرآهنگ) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

تذكر اول من در پاسخ به تذكری بود كه برادر عزیزم جناب آقای حاجی دلیگانی دیروز فرمودند و به لحاظ اینكه بازتابی داشته، طبیعتاً لازم است بنده هم اشاره كنم با بررسی كه خودم كردم، كاری كه نماینده ستاد كل نیروهای مسلح كرده بود در حد همین معدود نفراتی بود كه آقای نقوی حسینی هم اشاره كردند و این نباید موجبی برای سوءاستفاده و حمله معاندین و مخالفین به ریاست محترم ستاد كل نیروهای مسلح شود و در عین حال بایستی ما در بیان این نوع تذكرات دقت لازم و كافی را داشته باشیم.

موضوع شعار سال است كه مقام معظم رهبری فرمودند به عنوان سال حمایت از تولید و ایجاد اشتغال، باید دغدغه همه قوا باشد. چه در مجلس شورای اسلامی كه به رغم اینكه ممكن است ما (۱۵) الی (۲۰) مورد مسائل مهم كشوری داشته باشیم، ولی مورد اصلی و اساسی و جدی مجلس شورای اسلامی و كمیسیون ها باید همین بحث باشد كه حالا من به موقع خدمت ریاست و اعضای محترم هیأت رئیسه مجلس پیشنهاداتم را خواهم داد. دولت هم به همین ترتیب باید كار و دغدغه اش در همین راستا باشد و قوه محترم قضائیه هم برای حمایت از سرمایه گذاری، ایجاد امنیت برای سرمایه گذاران و رفع موانع حقوقی و قضائی موجود در این حوزه باید تلاش كنند. بانك ها واقعاً باید حمایت جدی تری از بخش تولید و كارآفرینان به عمل بیاورند.

متأسفانه آمارهایی كه ارائه می شود آمارهای غیرواقعی است. همین كه گفته می شود ما n مبلغ پرداخت كردیم، واقعیت ندارد و نوعاً به تمدید و تجدید وام ها اختصاص پیدا كرده و پرداخت جدیدی صورت نگرفته است.

به آقای حجتی وزیر جهاد كشاورزی در ایجاد انحصار در واردات پرتقال و دادن آن به یك شركت خصوصی و جلوگیری از ورود سایر كسانی كه در این عرصه فعال بودند تذكر جدی دارم. البته ان شا ءالله ما باید راجع به این موضوع تحقیق و تفحص هم داشته باشیم.

تذكرم به وزیر راه راجع به چند موضوع است؛

۱ ـ دقت و پیگیری و رسیدگی (رنجبرزاده ـ تشكر) در خصوص تأخیر هواپیماها و كنسل كردن آنها است كه متأسفانه اجحاف جدی می شود.

۲ ـ تكمیل چهاربانده خلعت آباد ـ كبودرآهنگ در حوزه انتخابیه و همچنین تعریض جاده كبودرآهنگ به غار علی صدر است.

به وزیر محترم كشور راجع به تقسیمات كشوری كه متأسفانه بعد از چهار سال بلاتكیلف مانده است. قرار بود لایحه ای ارائه بدهند، ارائه نداده اند و اصل موضوع را هم تعطیل كرده است.

و نهایتاً به وزیر محترم بهداشت و درمان در خصوص نظارت دقیق تر بر عملكرد رئیس دانشگاه علوم پزشكی همدان است كه متأسفانه برای مدیریت كار كمتر وقت می گذارد و شاهد عدم انجام درست امور بهداشتی و درمانی در روستاها و شهرهای مختلف و مشكلات و تبعات ناشی از آن هستیم. تشكر می كنم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر، جناب آقای حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده محترم شاهین شهر، میمه و برخوار بفرمایید.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

از قوه قضائیه، وزارت كشور، وزارت اقتصاد و بانك مركزی بجد می خواهم كه بایستند مشكل سپرده گذاران و سرمایه گذاران در مؤسسات پدیده شاندیز، پردیسبان و خصوصاً ثامن الحجج را بایستند و واقعاً حل كنند.

از وزیر محترم بهداشت و درمان و وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی انتظار است كه قیمت داروهای بیماران خاص را كه از اواخر سال ۹۵ گران شده است را به قیمت قبلی برگردانند و بیمه ها هم وظیفه خودشان را انجام بدهند.

نكته بعدی اینكه بعضی از داروخانه ها اخیراً برخی از داروهای مورد نیاز بیماران را با دفترچه نمی دهند.

نكته پایانی و تذكر آخر بنده هم در خصوص عدم رعایت قانون برابر ماده (۱۶۷) كه قوانین آزمایشی توسط دولت یازدهم است را می خواهم عرض كنم. در طول مدت عمر دولت یازدهم (۱۳) مورد قانون آزمایشی بوده كه اینها بی اعتبار شده و دولت یازدهم در این جهت رتبه اول را بین همه دولت های قبلی دارد. به این لحاظ كه از این (۱۳) قانونی كه بایستی لایحه می آوردند یا تمدید می كردند و یا اصلاح می كردند، ما موردی را سراغ نداریم آورده باشند و از این موارد چهار مورد این قوانین است كه از چهار ماه تا چهار سال است كه بی اعتبار شده و در واقع كشور را با یك بی قانونی در آن موضوعات تخصصی كه از جمله مدیریت بحران است مواجه كرده است. البته مجلس هشت مورد از اینها را رأساً آمده تمدید كرده (رنجبرزاده ـ تشكر) و یا دائمی كرده كه از این جهت انتظار است.

یكی از موارد دیگری كه مجلس تمدید كرد، ولی دولت لایحه نیاورد قانون جامع مدیریت خدمات كشوری بود كه از این بابت هم كشور الان صدمات بسیار زیادی را دارد می بیند، به جهت بی عدالتی ها و تبعیض هایی كه بین پرداخت ها بین كاركنان دولت وجود دارد و استثنائاتی كه به این قانون جامع و دائمی خورده و مشكلات زیادی را از جهت تبعیض به وجود آورده است.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر، جناب آقای محمدحسین قربانی نماینده محترم آستانه خیلی خلاصه و كوتاه بفرمایید.

محمدحسین قربانی (آستانه اشرفیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

از هیأت رئیسه محترم ممنونم. بنده دو موضوع را بسیار كوتاه به عنوان تذكر مطرح می كنم. دیروز در تذكر یكی از همكاران ما، انگشت اشاره به سمت سردار باقری عزیز در ستاد كل نیروهای مسلح رفت. من از دو نفر از همكاران كه با روشن گری این مسأله را بیان كردند تشكر می كنم. به هر حال اعلام شده كه به نمایندگان مجلس هدیه ای داده شد، آن هم یك ادكلن فرانسوی بی ارزش.

اولاً اعلام می كنم كه سردار باقری انسان بسیار شریف، نجیب، برادر سردار شهید باقری و از سرمایه های این نظام و دوران دفاع مقدس است.

ثانیاً از طرف معاون پارلمانی ستاد كل به تعداد معدودی از نمایندگان كه عدد آنها از انگشتان دو تا دست هم كمتر است این هدیه كم ارزش داده شده بود و این نشانه بزرگواری آن عزیزان بود. اینكه از تریبون مجلس اعلام شود همه نمایندگان این هدیه را گرفتند، به نظر من كار درستی نبود. اینجانب در مقام دفاع از همكاران عزیز و خود به عنوان كسی كه (۵۷) ماه در جنگ و برادر شهید و جانباز (۴۰) درصد هستم از این فیوضات محروم بودیم و این نسبت به همه نمایندگان نیست.

مسأله دوم بسیار كوتاه، شخصی كه در خوزستان بحث تبلیغات های زودرس را شروع كرده و در یك نطق غیراصولی و تفرقه افكنانه در كشور باعث تشویش افكار عمومی شده است، من انتظار دارم قوه قضائیه بجد با این گونه رفتارها برخورد كند. ما امروز به همدلی و همكاری (نیاز داریم)، بحث انتخابات و مشاركت بیشتر مردم را در پیش داریم. (رنجبرزاده ـ ممنونیم).

مسأله سوم كه بسیاربسیار كوتاه است، از وزیر محترم كشور به علت اینكه دستور داده با مسأله قاچاق ته لنجی برخورد شود تشكر دارم. جناب آقای دكتر رحمانی! شعار سال ۹۶ تولید و اشتغال است و بزرگترین مسأله ای كه می تواند به تولید منجر شود جلوگیری از قاچاق است، آن هم از سرشاخه ها. هرچند دستور شما دیرهنگام بود، ولی ما به فال نیك می گیریم. ان شا ءالله استانداران و فرمانداران شما این دستور را جدی بگیرند و به تولید و اشتغال كمك كنند، متشكرم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای قربانی خیلی ممنون.

 

۷ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور

دبیر (رنجبرزاده) ـ آقای دكتر! سه دقیقه وقت بدهید تذكر كتبی را هم بخوانم.

تذكرات كتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی كشور:

ـ آقای محمد وحدتی هلان (بستان آباد) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص علت افزایش (۵۰) درصدی أخذ عوارض از خودروهای ترددکننده از بستان آباد به تبریز و بالعکس.

ـ آقای منصور مرادی (مریوان و سروآباد) به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص خلاف قانون بودن اضافه دریافتی از مشترکین تلفن همراه.

ـ آقای علی بختیار (گلپایگان و خوانسار) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص عدم توجه معاونت درمان در وزارت بهداشت به حوزه سلامت در شهرستانهای گلپایگان و خوانسار.

ـ آقایان: نادر قاضی پور (ارومیه) و علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به رئیس جمهور محترم پیرو تذكر مورخه ۸/۱۰/۹۵ و تذكرات مشابه در خصوص جلوگیری از دخل و تصرف در اموال سازمان تأمین اجتماعی که متعلق به کارگران است.

به وزیر کشور در خصوص ابلاغ به استانداران محترم کشور جهت تخصیص اعتبار فرهنگی به خانه های كارگر.

ـ آقای سیدجواد ساداتی نژاد (كاشان و آران و بیدگل) به وزیر ورزش و جوانان در خصوص لزوم حمایت از هیأتهای ورزشی شهرستانهای شهرهای جدیدالتأسیس و شهرستانهای کوچک و محروم.

ـ آقایان: نادر قاضی پور (ارومیه) و علیرضا محجوب و خانم پروانه مافی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر کشور در خصوص تدارک راهپیمایی باعظمت کارگران عزیز در روز کارگر.

به وزیر ورزش و جوانان ابلاغ به مدیران كل ورزشی جوانان استان ها برای تحویل وسایل ورزشی به خانه های كارگر.

ـ آقای نادر قاضی پور (ارومیه) و خانم سهیلا جلودارزاده (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص دستور اکید به سالن های ورزشی و استخرهای ادارات کل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان ها در زمان بندی مشخص برای کارگران عزیز بدون دریافت وجه.

به وزیر اقتصاد و امور دارایی در خصوص جلوگیری از واردات بی رویه کالاهای همراه مسافر كه تولید داخلی داریم.

به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در خصوص نظارت کامل بر هلدینگ سیمان شستا و ارائه گزارش مکتوب به کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی.

ـ آقای قرجه طیار (گنبدكاووس) به اتفاق (۲۳) نفر از نمایندگان محترم به وزیر نیرو در خصوص رهاسازی فوری و اضطراری حقآبه استان گلستان از سد شیرین دره به علت کمبود شدید آب زمین های کشاورزی شمال استان گلستان و گنبدکاووس.

ـ آقای علی اكبری (بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم، گرمه، راز و جرگلان) به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص جلوگیری از انتصابات غیرموجه فامیلی و توجه به نیروهای اصلح بومی در اداره کل پست خراسان شمالی.

ـ آقای سیدجواد ساداتی نژاد (كاشان و آران و بیدگل) به وزیر تعاون دلیل عدم احداث بیمارستان تأمین اجتماعی کاشان با (۲۵۰) هزار بیمه پرداز.

ـ آقای علی ساری (اهواز، باوی، حمیدیه و كارون) به وزیر نیرو در خصوص علت انتصاب فردی جوان با کل سابقه سه ساله به عنوان مدیرکل آب و فاضلاب استان و عدم توجه وزارت متبوع به تأکیدات مقام معظم رهبری در این خصوص چیست؟

 

ـ آقای احمد سالك كاشانی (اصفهان) به وزیر آموزش و پرورش در خصوص رسیدگی سریع به وضعیت اداره آموزش و پرورش اصفهان، بی تردید مدیران مؤمن و متعهد و انقلابی نقش اساسی در تربیت دانش آموزان دارند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون.

 

۸ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

نایب رئیس (پزشكیان) ـ پایان جلسه را اعلام می كنم. جلسه بعدی ما یكشنبه بیستم فروردین ماه سال ۱۳۹۶ و دستور جلسه هم دستور هفتگی است. پایان جلسه را اعلام می كنم.

 

(جلسه ساعت ۱۲:۱۸ پایان یافت)

 

رئیس مجلس شورای اسلامی

علی اردشیرلاریجانی

 

 

۹ ـ ضمیمه:

 الف ـ فهرست مصوبات

 

عنوان

ثبت

كمیسیون اصلی

كمیسیون فرعی

توضیحات

لایحه هوای پاك

۸۳

كشاورزی، آب و منابع طبیعی

اقتصادی، امنیت ملی و سیاست خارجی، انرژی، بهداشت و درمان، شوراها و امور داخلی كشور، صنایع و معادن، عمران، فرهنگی، قضائی و حقوقی

متعاقب جلسات ۲۷،  ۷۷، ۹۶ به دلیل ادامه رسیدگی تغییری در آمار مصوبات ارسالی به شورای نگهبان ایجاد نمی نماید.

 

 

 

ب ـ فهرست طرح بایگانی شده


 

عنوان

شماره ثبت

تاریخ بایگانی

دلیل بایگانی

طرح اصلاح لایحه قانونی تعیین تعطیلات رسمی كشور مصوب ۱۳۵۹

۲۲۶

۱۶/۱/۱۳۹۶

به دلیل عدم تصویب و رد آن در كمیسیون و پایان مهلت یك ماهه مقرر در ماده (۱۴۹) آئین نامه داخلی و عدم درخواست از سوی نمایندگان بایگانی شد

 

 

 

عملكرد مجلس تا پایان جلسه نود و هفتم

 

الف ـ وضعیت طرحها و لوایح

 

 

 

 

 

جمع كل اعلام وصولی ها                     ۲۵۵

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طرح های نمایندگان

۱۲۸

 

طرح های شورای عالی استان ها

۱

 

 

لوایح

۱۲۶

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                               
 

 

عنوان آخرین وضعیت

طرح نمایندگان

طرح

شورای عالی استان ها

لایحه

جمع

مصوبات ارسالی به شورای نگهبان

ـ

ـ

۱

۱

مصوبات ارسالی به مجمع تشخیص مصلحت نظام

۱

ـ

۲

۳

مسكوت مانده

ـ

ـ

ـ

ـ

تحت بررسی در مجلس

۱۰۰

۱

۷۵

۱۷۶

قوانین ابلاغی به دولت

۱۱

ـ

۴۲

۵۳

مسترد شده

۵

ـ

۱

۶

بایگانی شده

۱۱

ـ

۵

۱۶

جمع كل

۱۲۸

۱

۱۲۶

۲۵۵

 

 

 

 

ب ـ وضعیت سؤال ها، استیضاح ها و تحقیق و تفحص ها

 

 

 

 

 

اعلام وصولی ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سؤال ها

۷۰

 

استیضاح ها

۲

 

تحقیق و تفحص ها

۹

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عنوان آخرین وضعیت

سؤال

استیضاح

تحقیق و تفحص

 

 

مسترد شده/ رد شده

۵

۱

۱

 

 

تحت بررسی

۴۶

ـ

۸

 

 

طرح در جلسه علنی

۱۹

۱

ـ

 

 

جمع كل

۷۰

۲

۹

 

                                   
 


 

 نام
پست الکترونيک
پيام شما