آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۲۹۲
بازديد روز قبل: ۴۲۵
بازديد هفته: ۳۲۵۷
بازديد ماه: ۵۹۷۶
بازديد کل: ۶۲۸۱۰۷۳
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
مشروح مذاكرات مجلس > بانك متنی مشروح مذاكرات > ۱۳۹۶/۰۷/۱۸
۲۳۱ بازدید
 
   

مشروح مذاكرات مجلس شورای اسلامی جلسه (۹۶) - دوره دهم ۱۳۹۶/۰۱/۱۵


        

 

 

 

 

جلسه   نود   و  ششم

(۹۶)

 

۱۵  فروردین ماه  ۱۳۹۶ هجری شمسی

۶  رجب   ۱۴۳۸ هجری قمری

 

دوره دهم ـ اجلاسیه اول

۱۳۹۶ ـ  ۱۳۹۵

 

جلسه ساعت  هشت و بیست  دقیقه  روز  سه‌شنبه  به ریاست آقای علی اردشیرلاریجانی  «رئیس مجلس» رسمیت  یافت

 

 

 

 

عناوین مندرجات:

۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

۲ ـ تلاوت آیاتی از قرآن مجید

۳ ـ تبریك رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به مناسبت فرا رسیدن سال ۱۳۹۶، تقدیر و تشكر از خدمات رسانی دستگاههای اجرایی در ایام تعطیلات نوروزی و اعلام حمایت قوه مقننه از منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در نامگذاری سال ۱۳۹۶

۴ ـ تصویب اصلاحات كمیسیون در خصوص طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران (جهت تأمین نظر شورای نگهبان) (ثبت ۲۰۲)

۵ ـ ادامه رسیدگی به لایحه هوای پاك (ثبت ۸۳)

۶ ـ تسلیت رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به آقای كورش كرم پورحقیقی نماینده فیروزآباد، فراشبند، قیر و كارزین

۷ ـ ناطقین جلسه خانم ها: هاجر چنارانی و فاطمه سعیدی و آقایان: شادمهر كاظم زاده، شهروز برزگركلشانی و سیدتقی كبیری

۸ ـ اعلام وصول (۲) فقره لایحه

۹ ـ تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

۱۰ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور

۱۱ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

۱۲ ـ ضمیمه: الف ـ فهرست مصوبات             ب ـ فهرست لوایح اعلام وصول شده            ج ـ فهرست قوانین ابلاغی به دولت

 جلسه ساعت   دوازده و سه دقیقه به ریاست آقای مسعود پزشكیان «نایب‌‌رئیس اول» پایان یافت                                     

 

           
 


 

۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

رئیس ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه با حضور ۲۳۵ نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دستور جلسه نود و ششم روز سه شنبه پانزدهم فروردین ماه ۱۳۹۶ هجری شمسی مطابق با ششم رجب ۱۴۳۸ هجری قمری:

۱ ـ گزارش کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مورد طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران.

۲ ـ گزارش شور دوم کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مورد لایحه هوای پاک.

۳ ـ گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه اجرای ماده (۷۰) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲).

۴ ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد طرح یک فوریتی تنقیح قوانین مالیاتی کشور.

۵ ـ گزارش کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مورد لایحه حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های کشور.

۶ ـ گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه معاهده معاضدت دوجانبه در امور کیفری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کره.

۷ ـ گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه معاهده استرداد مجرمین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کره.

 

۲ ـ تلاوت آیاتی از قرآن مجید

رئیس ـ تلاوت آیاتی از کلام الله مجید.

محمدرضا پورزرگری (قاری قرآن) ـ سلام علیكم جمیعاً و رحمه الله

اسعدالله ایامكم. هدیه به ساحت مقدس حضرت بقیه الله الاعظم (ارواح العالمین له الفداء) اجماعاً صلواتی مرحمت بفرمایید.

(حضار صلوات فرستادند)

(آیات ۶ ـ ۱ از سوره مبارکه «حدید توسط قاری محترم آقای محمدرضا پورزرگری تلاوت گردید)

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم

سَبَّحَ لِلَّهِ ما فِی السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ هُوَ الْعَزِیزُ الْحَكِیمُ * لَهُ مُلْكُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ یُحْیِی وَ یُمِیتُ وَ هُوَ عَلى‏ كُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیرٌ * هُوَ الْأَوَّلُ وَ الْآخِرُ وَ الظَّاهِرُ وَ الْباطِنُ وَ هُوَ بِكُلِّ شَیْ‏ءٍ عَلِیمٌ * هُوَ الَّذِی خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ فِی سِتَّةِ أَیَّامٍ ثُمَّ اسْتَوى‏ عَلَى الْعَرْشِ یَعْلَمُ ما یَلِجُ فِی الْأَرْضِ وَ ما یَخْرُجُ مِنْها وَ ما یَنْزِلُ مِنَ السَّماءِ وَ ما یَعْرُجُ فِیها وَ هُوَ مَعَكُمْ أَیْنَ ما كُنْتُمْ وَ اللَّهُ بِما تَعْمَلُونَ بَصِیرٌ * لَهُ مُلْكُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ إِلَى اللَّهِ تُرْجَعُ الْأُمُورُ * یُولِجُ اللَّیْلَ فِی النَّهارِ وَ یُولِجُ النَّهارَ فِی اللَّیْلِ وَ هُوَ عَلِیمٌ بِذاتِ الصُّدُورِ*

(صدق الله العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

رئیس ـ از جناب آقای پورزرگری قاری محترم تشکر می کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ به نام خداوند بخشنده مهربان

«هر آنچه در آسمان ها و زمین است خدا را به پاكی ستایش می كند و او پیروزمندی حكیم است. فرمانروایی آسمان ها و زمین از آن اوست زنده می سازد و می میراند و خود بر هر كار تواناست. آغاز و انجام اوست پیدا و پنهان اوست و اوست كه از همه چیز آگاه است. او آن خدایی است كه آسمان ها و زمین را در شش روز آفریده و آنگاه بر عرش بر نشسته است از آنچه در زمین به درون می رود و آنچه از آن برون می آید و آنچه از آسمان فرود می آید و آنچه در آن بالا می رود آگاه است و هر كجا باشید او با شماست و خداوند بدانچه می كنید بینا است. فرمانروایی آسمان ها و زمین از آن اوست و كارها به سوی خداوند بازگردانده می شود. آهسته و پیوسته از شب به روز می افزاید و از روز به شب و از اسرار دل ها آگاه است .

 راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ.

 

۳ ـ تبریك رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به مناسبت فرا رسیدن سال ۱۳۹۶، تقدیر و تشكر از خدمات رسانی دستگاههای اجرائی در ایام تعطیلات نوروزی و اعلام حمایت قوه مقننه از منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در نامگذاری سال ۱۳۹۶

رئیس ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آغاز سال جدید را به نمایندگان محترم و ملت عزیز تبریك و تهنیت عرض می كنم و امیدوارم به یمن ورود به ماه مبارك رجب در ابتدای سال جدید، خداوند بركات خود را بر ملت عزیز نازل فرماید.

حجم مسافرت های زیاد در این ایام نیازمند تدابیر مختلفی از جانب دستگاه های مسئول بود كه لازم است از همه آن عزیزان كه در این ایام در خدمت ملت، تلاش مضاعفی نمودند سپاسگزاری نمایم. به خصوص نیروهای مسلح كه امنیت خوبی را در این ایام سامان دادند و نیروی انتظامی و پلیس كه شبانه روز خدمتگزاری مستمر داشتند و نیروهای امدادی هلال احمر، وزارت بهداشت و نیروهای آتش نشانی، راهداری ها و همه بخش های خدمات هوایی، ریلی و زمینی وزارت راه و بخش های ایرانگردی سازمان میراث فرهنگی و ایرانگردی و جهانگردی و وزارت جهاد كشاورزی و صنایع و تجارت كه امكانات مورد نیاز را فراهم نمودند و همچنین وزارت كشور و استانداران، فرمانداران، بخشداران و پرسنل مربوطه كه در تأمین سفرهای بهتر مردم عزیز سهم داشتند سپاسگزاری كنم.

شعار «اقتصاد مقاومتی، تولید ملی و اشتغال كه رهبری معظم برای سال جاری اعلام فرمودند و سخنرانی پرمغز ایشان در ابتدای سال مهمترین مسأله اساسی كشور را مورد توجه همگان قرار داد و همه بخش های حكومت و ملت عزیز باید فرصت كارآفرینی در سال جاری را مهمترین وظیفه خویش تلقی نمایند، چراكه بدون تردید آنچه امروز استقلال كشور حتی از جهت سیاسی و فرهنگی را تضمین می نماید و آنچه امروز امنیت ملی كشور را تحكیم می بخشد و عزت ملی را تأمین می كند و جایگاه ملت ایران را در منطقه به پیش می برد، داشتن اقتصادی پویا و ثروت زا متكی بر تولید ملی و برونگرا و صادرات محور است.

لذا تمركز جدی بر تولید ملی و جلوگیری از قاچاق و ایجاد اشتغال برای جوانان علاوه بر یك نیاز واقعی در حوزه اقتصاد، یك عامل مهم تعیین كننده در حوزه سیاسی، امنیتی و فرهنگی كشور نیز می باشد. زیرساخت های كشور در زمینه های مختلف آمادگی جهش در تولید و صادرات را فراهم نموده است، عزمی محكم با روحیه ای مجاهدانه، دستیابی به این مهم را آسان می نماید. مجلس شورای اسلامی ساماندهی بسترهای لازم جهت جهش در كارآفرینی و صادرات را بر خود فرض می داند و خوشبختانه در چند سال اخیر قوانین مهمی در تسهیل فضای كسب و كار و ایجاد فضای مناسب برای سرمایه گذاری تصویب گردیده و مخصوصاً در برنامه ششم در هر بخش تكالیف روشنی را در بخش صنعت، معدن، كشاورزی، آموزش، خدمات و عمران در نظر گرفته است كه اجرای درست این قوانین، جهش در تولید ملی و صادرات و ایجاد اشتغال را برای كشور سامان خواهد داد.

اولاً از دولت محترم می خواهیم برنامه اجرایی خود را در زمینه حمایت از تولید ملی و اشتغال به مجلس ارائه كند و چنانچه علاوه بر این قوانین نیازهای دیگری از نظر قانونگذاری در جهت حمایت از تولید ملی و اشتغال دارند، هر چه سریع تر به صورت لایحه ارائه نمایند تا در مجلس بررسی گردد.

ثانیاً از آنجا كه قانون برنامه ششم مسیر اصلی كشور را در پنجسال آینده مشخص نموده است و محوریت آن قانون نیز تحقق اقتصاد مقاومتی است، هر كمیسیون تخصصی در حوزه عمل خود، گروهی را جهت پیگیری اجرای قانون برنامه مشخص نمایند تا به موقع آیین نامه ها و دستورالعمل های مربوطه توسط وزارتخانه ها تدوین و به تصویب برسد و نیز دستگاه های اجرایی نحوه كار خود را در اجرای قانون برنامه مشخص و كمیسیون مربوطه را در جریان قرار دهند و كمیسیون های تخصصی هر شش ماه یك گزارش از نحوه اجرای قانون برنامه ششم به مجلس ارائه نمایند.

ثالثاً كمیسیون ویژه كه اخیراً در مجلس تصویب گردید و اعضای آن مشخص شد، بر موضوع تولید ملی و اشتغال متمركز گردد و نحوه اجرای چند قانون تسهیل فضای كسب و كار و رفع موانع تولید را پیگیری نماید و همچنین نحوه حمایت از تولید ملی كشور را توسط دستگاه های اجرایی پیگیری و چنانچه نیازی به قانونگذاری در تسهیل فضای كسب و كار وجود داشته باشد، به مجلس ارائه طریق نمایند و حداقل دو گزارش در سال جاری به مجلس بدهند.

رابعاً كمیسیون های تخصصی مجلس با همكاری مركز پژوهش ها، نحوه حمایت از تولید ملی و اشتغال و جهش صادراتی را در حوزه كاری خود بررسی و اقدامات لازم را با دستگاه های اجرایی مربوطه سامان دهند و ظرف یك ماه آینده برنامه كاری سال خود را به هیأت رئیسه ارائه نمایند و تا پایان سال دو گزارش به مجلس در این زمینه تقدیم كنند. هیأت رئیسه پیگیری لازم در این موارد را خواهد داشت. امیدواریم با تدابیر رهبری معظم و همت سه قوه كشور، سال ۹۶ شاهد ارتقای تولید ملی و بهبود شرایط اشتغال در كشور باشیم. والسلام علیكم و رحمه الله

۴ ـ تصویب اصلاحات كمیسیون در خصوص طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران (جهت تأمین نظر شورای نگهبان) (ثبت ۲۰۲)

رئیس ـ دستور جلسه را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و ادب و تبریك سال نو به همه همكاران گرامی. آقای رئیس و همكاران گرامی! اولین دستور گزارش کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مورد طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران اعاده شده از شورای محترم نگهبان است. آقای دكتر! اگر اجازه بفرمایید طبق روال شور دوم مواد مورد بحث قرار بگیرد و بعد برای توضیح و رأی گیری در خدمت عزیزان باشیم.

رئیس ـ بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ اولین ایراد و اصلاح انجام شده در ماده (۳) است كه من خدمتتان قرائت می كنم.

«ماده (۳) قانون موضوع ماده (۱) به شرح زیر اصلاح می شود:

ماده ۳ ـ دوره فعالیت شوراهای اسلامی شهر و روستا چهار سال می باشد كه از (۱۴) مردادماه شروع و در (۱۳) مردادماه چهار سال بعد خاتمه می یابد.

تبصره ـ دوره چهارم شوراهای اسلامی شهر و روستا در (۱۳) مردادماه ۱۳۹۶ خاتمه یافته و دوره پنجم این شوراها از (۱۴) مردادماه ۱۳۹۶ آغاز می گردد .

در این زمینه پیشنهادی هم نداریم.

رئیس ـ اگر كمیسیون هم توضیحی ندارد ما رأی بگیریم. حضار ۲۳۸ نفر، اصلاحی كه در ماده (۳) قرائت شد به رأی گذاشته می شود. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. این اصلاح جهت تأمین نظر شورای محترم نگهبان صورت گرفته است. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ اصلاح بند «ب ماده (۱۹) قانون موضوع ماده (۵) حذف می شود.

اصلاحیه ای داشتند كه با ایراد شورای نگهبان مواجه شده، كمیسیون حذف كرده است.

رئیس ـ پیشنهادی هست؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ نخیر، نداریم.

رئیس ـ كمیسیون توضیحی می خواهید بدهید بفرمایید.

محمدجواد كولیوند (رئیس كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

سال ۱۳۹۶ و ورود به ماه رجب را خدمت همه همكاران، خواهران و برادران تبریك عرض می كنیم. ان شا ءالله كه خداوند متعال نام ما را هم در طومار محبین اهل بیت ثبت كند.

در اصلاح بند «ب ماده (۱۹)، ماده (۱۹) قانون شوراها در حقیقت آرایی است كه می تواند در شعب ابطال شود. مواردی در آنجا قید شده است. ما در بعضی از موارد، در بعضی از صندوق ها مثلاً (۱۵) نفر، (۲۰) نفر، (۳۰) نفر در آن صندوق آرای صحیح دارند، مثلاً یك نفر اقدام به خرید و فروش رأی می كند. آنجا بعضاً صندوق ابطال می شود. وقتی صندوق ابطال شود، متأسفانه حق آن كسانی كه به درستی از مردم رأی گرفتند ضایع می شود. لذا اینجا این بند را آورده بودیم كه فقط آرای افرادی كه اقدام به خرید و فروش رأی می كنند باطل شود.

شورای محترم نگهبان این را ایراد گرفت و گفت كسی كه این كار را انجام بدهد اصلاً عدم التزام به اسلام دارد و خلاف موازین شرع است. البته به مواد دیگری كه آنجا هم هست استناد كردیم، به هر شكل با توجه به اشكال شورای محترم نگهبان این بند را حذف كردیم. خواهش می كنیم به حذف آن رأی بدهید.

رئیس ـ حضار ۲۳۷ نفر، پیشنهاد كمیسیون را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. این اصلاح جهت تأمین نظر شورای محترم نگهبان صورت گرفته است. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ تبصره (۳) الحاقی به ماده (۱۶) حذف می شود.

رئیس ـ توضیح بفرمایید.

محمدجواد كولیوند (رئیس كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور) ـ همكاران محترم توجه بفرمایید! در تبصره (۳) از ماده (۱۶) كه در حقیقت این تبصره مربوط به ماده (۶۱) قانون است، آنجا رسیدگی به شكوائیه داوطلبان مربوط به سیر انتخابات در روستاها و شهرها، بعضاً برخی از دستگاه های قضائی و دادگاه ها ورود می كنند و به فرآیند انتخابات ایراد می گیرند، چون فرآیند انتخابات طوری است كه هم هیأت های اجرایی دارد، هیأت های نظارت دارد و اركان انتخابات در قانون مشخص شده، لذا ما اینجا آورده بودیم كه در نتیجه بررسی صلاحیت ها و نتیجه انتخابات، احكام دستگاه های قضائی تأثیری نخواهد داشت.

ایراد شورای محترم نگهبان اصل (۱۵۶) است و لذا با توجه به این ایرادی كه شورای محترم نگهبان گرفته، در حقیقت به نوعی می شود گفت كه دستگاه قضائی می تواند به شكایات نامزدها رسیدگی كند. لذا تشخیص ما در كمیسیون به اینجا رسید كه این تبصره را هم حذف كنیم، خیلی متشكرم.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! اخطار دارند.

رئیس ـ اخطارتان را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای محبی نیا اخطار دارند، بفرمایید.

جهانبخش محبی نیا (میاندوآب، شاهین دژ و تكاب) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! اخطار حقیر اصل (۱۵۶) قانون اساسی است. باز تأكید می كنم این اخطارها از بابت آن سوگندی است كه ما انجام دادیم و مكلف هستیم از قانون اساسی به عنوان نماینده ملت محافظت و پاسداری كنیم.

همچنین در مصوبه قبلی كه اجازه مخالفت به هر دلیلی داده نشد، باز آنجا اخطار اصل (۱۰۰) را در ماده (۳) دارم. متأسفانه این اخطار قانون اساسی در ماده (۵) هم پابرجا است.

اما اصل (۱۵۶) می گوید: قوه‏ قضائیه‏ قوه ای‏ است‏ مستقل‏ كه‏ پشتیبان‏ حقوق‏ فردی‏ و اجتماعی‏ و مسئول‏ تحقق‏ بخشیدن‏ به‏ عدالت‏ و عهده‏ دار وظایف‏ زیر است‏:

۱ ـ رسیدگی‏ و صدور حكم‏ در مورد تظلمات‏، تعدیات‏، شكایات‏ و الی آخر.

   ۲ ـ  احیای‏ حقوق‏ عامه‏ و گسترش‏ عدل‏ و آزادیهای‏ مشروع‏.  

۳ ـ نظارت‏ بر حسن‏ اجرای‏ قوانین‏ و الی آخر.

مجلس شورای اسلامی از باب نظارت آمده یك كاری را انجام می دهد، حالا ما بیاییم این انتخاباتی كه برگزار شده را درگیر مسائل قضائی كنیم، یك روند طولانی را حاكم بر مسأله انتخابات می كنیم كه مملكت ضرر می بیند.

من یك سؤالی دارم؛ آیا آقایان شورای نگهبان همین ایراد و همین حق را نسبت به كاندیداهایی كه در ریاست جمهوری یا انتخابات مجلس شورای اسلامی احساس تظلم می كنند، البته شكر خدا در این (۲۵) سال برای من چنین موردی پیش نیامده، اما اگر برای یك كاندیدایی این احساس پیش آمد، این اجازه را برایش قائل هستند؟ من فكر می كنم استفاده دوگانه از قانون اساسی از مواردی است كه من نمی خواهم به حرمت عزیزان شورای نگهبان و حقوقدانان برچسب بزنم، اما كمی جای نگرانی دارد. اگر واقعاً آنجا هم همین حق را برای كاندیداها قائل هستند فبها.

رئیس ـ اشكال قانون اساسی تان چیست؟

محبی نیا ـ آقای دكتر! اشكال قانون اساسی من استفاده دوگانه از اصل (۱۵۶) است. بحث بعدی هم این است كه اصل (۱۵۶) دارد اختیارات قوه قضائیه را بیان می كند، رسیدگی به تخلفاتی كه گیرم متوجه بحث نظارت پارلمان و مجلس شورای اسلامی است، حداقل متوجه این اصل نیست.

رئیس ـ نه، این نگفته كه قوه قضائیه رسیدگی نكند، در تبصره (۳) گفتند كه رسیدگی در مراجع قضائی تأثیری در بررسی صلاحیت ها ندارد.

محبی نیا ـ بله، آقای دكتر! این را حذف می كنند، این را كه حذف كردند یعنی تأثیر دارد.

رئیس ـ شورای نگهبان ایراد گرفته، گفته اطلاق آن نمی شود، مثلاً اگر قوه قضائیه فرد را مجرم دانست ممكن است در صلاحیتش تأثیر بگذارد.

محبی نیا ـ آقای دكتر! فقط جمله آخرم را عرض كنم، دیگر مزاحم مجلس و حضرت عالی نشوم. ببینید! با حذف این تبصره كه كمیسیون بالاجبار این كار را كرده است، شما به هر كسی اجازه می دهید نسبت به اعمال نظارت پارلمان بیاید ورود پیدا كند و پای محاكم را به بحث نظارت پارلمان بكشاند، این را عرض می كنم. اتفاقاً این مغایر استقلال پارلمان است.

رئیس ـ در بررسی انتخابات است.

محبی نیا ـ حالا تشخیص با حضرت عالی است.

رئیس ـ علی ای حال اشكال قانون اساسی در آن نمی بینم، خوب و بد آن بحث دیگری است، ما اشكال قانون اساسی را وارد نمی دانیم.

حضار ۲۳۸ نفر، اصلاحی كه در تبصره (۳) به عمل آمده را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. این اصلاح جهت تأمین نظر شورای محترم نگهبان صورت گرفته است. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد.

اشكال شورای نگهبان این بود كه اطلاق این اشكال دارد، یعنی چون گفته شده هر گونه نظر مراجع قضائی تأثیری در بررسی صلاحیت ها و نتیجه انتخابات ندارد. یعنی شاید مثلاً نظر شورای نگهبان این بود كه اگر در بررسی معلوم شد كه این فرد در زمینه هایی مجرم است، ممكن است قائل به تفكیك، شورای نگهبان نگفته كلیت آن غلط است، گفته این اطلاق را قبول نداریم. نه، «در نتیجه بررسی صلاحیت ها را آوردید، در صدر ماده نوشتید «مربوط به سیر انتخابات ، در خط دوم نوشتید «در نتیجه بررسی صلاحیت ها ، «صلاحیت ها را نوشتید.

كولیوند ـ آقای دكتر! صلاحیت ها بعد از استعلام ها است. اصلاً وقتی استعلام می شود، اگر مشكل قضائی داشته باشد همان جا بررسی می شود. یعنی این بعد از این است، بعد می آیند در دستگاه های قضائی معترض می شوند.

رئیس ـ كمیسیون فرصت دارد برگردانیم درستش كنیم؟

محبی نیا ـ آقای دكتر! الان كه می توانیم پیشنهاد مطرح كنیم.

رئیس ـ اگر پیشنهاد اصلاح دارید می توانید، الان ندارید. پس ببینید! این را باید با شورای نگهبان جلسه بگذارید، این اطلاقی كه می گویند قائل به تفكیك شوید. اگر موافق باشید این به كمیسیون ارجاع شود و شورای نگهبان مجدداً این اطلاقی كه گفتند اشكال دارد را به یك تفكیك برسند.

محبی نیا ـ آقای دكتر! پیشنهاد من برگشت به مصوبه كمیسیون است، اجازه هست؟

رئیس ـ حالا بگذارید كمیسیون بررسی كند، بعد می خواهد به مجمع برود، طول می كشد. تبصره (۸) را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ تبصره (۸) ماده (۷۱ مكرر) موضوع ماده (۱۹) به شرح زیر اصلاح می شود:

تبصره ۸ ـ در صورت تخلف هر یک از اعضای هیأت تحقیق و تفحص با تأیید جلسه مشترک اعضای هیأت و هیأت رئیسه شورا فرد متخلف به هیأت حل اختلاف و رسیدگی به شكایات شوراهای استان معرفی می گردد.

رئیس ـ اصلاح عبارتی كردند، چون نوشته بودند «دو هیأت در واقع یك هیأت مشترك باید می نوشتند، اصلاح عبارتی است.

حضار ۲۳۹ نفر، نمایندگان محترم نظرشان را راجع به این اصلاح اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. جهت تأمین نظر شورای نگهبان این اصلاح صورت گرفت. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

اصلاح بعدی مربوط به ماده الحاقی است كه گفتند حذف بشود ولی شورای نگهبان متعرض این معنا نشده بود تذكراتش بوده. باید ببینیم تذكرات درست است یا نه، چون این موارد تنقیحی است. شورای نگهبان در تذكرات گفته كه «در صدر این ماده دو قانون مورد نسخ قرار گرفته. در ذیل آن برخی از احكام این قوانین از شمول حكم مزبور مستثنی گردیده اند. استثنائات مذكور در بندهای (۳) و (۴) در شمول عناوین قانونی مذكور قرار ندارند .

یعنی ماده (۲) قانون الحاق موادی به قانون انتخابات شوراها و قانون تفسیر قانون انتخابات شوراهای اسلامی. این به اداره قوانین مربوط می شود. (كولیوند ـ ما این را با معاونت قوانین صحبت كردیم. ما الان گفتیم معاونت قوانین ورود كند و انجام بدهد) یعنی حذف را پس می گیرید. یعنی اینجا جزء موارد ایراد شورای نگهبان نیست، تذكرات است. تذكرات هم به نظر دقیق نمی آید، چون بحث های تنقیحی است. اگر اجازه بدهید از این عبور كنیم. اصلاً رعایت آن ضرورت ندارد، متشكریم، تذكر دارند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای سلیمی تذكر دارند، بفرمایید.

رئیس ـ بفرمایید.

سلیمی ـ آقای دكتر! راجع به دستور نیست.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای لاهوتی بفرمایید.

مهرداد بائوج لاهوتی (لنگرود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر! بنده هم سال نو را به حضرت عالی و همكاران محترم تبریك عرض می كنم و آرزوی موفقیت هم دارم.

آقای دكتر! ماده (۱۴۸)، الان شما استحضار دارید اداره جلسه به اینگونه است كه اگر پیشنهادی در بندی وجود داشته باشد موافقت و مخالفت هم صورت می گیرد ولی واقعیت قضیه این نیست. آقای دكتر! ممكن است در هر صورت نمایندگان نسبت به آن مواد مورد نظر الان مخالفت داشته باشند. شما باید اجازه بفرمایید كه موافق و مخالف صحبت بكنند موضوع شفاف بشود، چون بحث قانونگذاری است و اصرار ما به خاطر همین است. این ابهامی است، البته نظر حضرت عالی هم ابهامی است كه در آیین نامه وجود دارد. من به حضرت عالی پیشنهاد می كنم به جهت اهمیت یك بار این موضوع را حداقل در هیأت رئیسه به بحث بگذارید.

رئیس ـ چشم، من این را به دوستان دیگر هم گفته بودم، بحث می كنیم ولی آنچه كه در تغییر آیین نامه رخ داده برداشت همین است، در عین حال باز هم در هیأت رئیسه بحث می كنیم، بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای قاضی پور بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام محضر ملت بزرگ ایران اسلامی. تبریك عید سال جدید اقتصاد مقاومتی به تولیدكنندگان و كارگران عزیز.

آقای لاریجانی! اخطار من اصل بندهای (۹) و (۸) اصل (۴۳) است. بند نهم می گوید «تأكید بر افزایش‏ تولیدات‏ كشاورزی‏، دامی‏ و صنعتی‏ كه‏ نیازهای‏ عمومی‏ را تامین‏ كند و كشور را به‏ مرحله‏ خودكفایی‏ برساند و از وابستگی‏ برهاند . حضرت عالی در فرمایشات گوهربار اول جلسه فرمودید دولت لایحه فوریتی بدهد. اگر در قانون نقصی هست كه ما اصلاح كنیم. آقای لاریجانی! ما قبلاً قانون استفاده از توان تولید داخلی را تصویب كردیم. از حضرت عالی می خواهیم به رئیس كمیسیون ها بفرمایید به هیأت رئیسه بگویید باب نظارت مجلس سؤال ها و استیضاح ها را سریعاً به نوبت انجام بدهند. تعدادی از نمایندگان دلسوز مملكت به خاطر حفظ اشتغال، اجرای فرامین رهبری عزیز برای اشتغال، تولید ملی، اقتصاد مقاومتی از وزرای مربوطه سؤالاتی كرده اند آقای كاتب به نوبت رعایت نمی كند.

از حضرت عالی می خواهیم اول سال است، به این آیین نامه كه هیأ ت رئیسه قسم خورده سؤالات را به موقع بگذارند. از هفته بعد هر جلسه سؤال بگذارند تا ملت بدانند مجلس در خدمت رهبری معظم است، ما سرباز ولایتیم. آقای لاریجانی! ما آمدیم از اسلام، از ولایت و از مملكت دفاع كنیم، نیامدیم از واردات بی رویه دفاع كنیم. تعدادی از وزرا توسط پیمانكاران اجناسی وارد كرده اند كه تولید داخلی داشتند. خواهشمند است به هیأت رئیسه تذكر بدهید حق نمایندگان را ضایع نكنند. به عشق امام حسین، یا حسین.

رئیس ـ متشكریم، سؤالات در دستور هست، هفته آینده هم چند سؤال را در دستور گذاشتند ان شاء الله رسیدگی خواهد شد، بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای حاجی بفرمایید.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! تذكر بنده ماده (۱۶۷) است. تبصره (۲) آن می گوید كه «پس از انقضاء زمان آزمایشی، اینگونه قوانین اعتبار قانونی نخواهند داشت . در حین بررسی لایحه بودجه سال ۹۶ بنده دو بار خدمت حضرت عالی یادآور شدم كه سه سال است از انقضاء قانون مدیریت بحران گذشته و تمام شده و در لایحه بودجه برای آن اعتبار گذاشتیم. جناب عالی فرمودید كه معاونت قوانین بررسی بكند و نتیجه را بیاورد ولی هیچ اعلام نتیجه ای نشد. ضمن اینكه تذكر دیگری هم كه دارم گزارش عمران در خصوص پلاسكو را جناب عالی فرمودید تا یك ماه بعد كه ۱۵/۱۲/ می شد بیاید كه تا الان خبری نیست.

رئیس ـ كمیسیون عمران حتماً گزارش مربوط به پلاسكو را بدهند، در مورد مطلب اول هم اداره قوانین پیگیری كنند و نظر بدهند، اگر قانون كمبود دارد حتماً اصلاح كنیم یعنی اگر لازم هست یا دولت لایحه بدهد یا خودمان آن را تمدید می كنیم. ان شاء الله این را پیگیری می كنیم. اگر اجازه بدهید ما وارد دستور بشویم. (كواكبیان ـ من هم تذكر دارم، چرا نوبت ما كه می شد متوقف می شود) الان بحث لایحه هوای پاك است كه مهم هم هست. سریعتر بگویید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای ادیانی بفرمایید.

رئیس ـ آقای ادیانی بفرمایید.

سیدعلی ادیانی (قائمشهر، سوادكوه، جویبار، سیمرغ و سوادكوه شمالی) ـ

 بسم الله الرحمن الرحیم

سال جدید را به ملت بزرگ ایران و همكاران عزیزمان تبریك می گویم. آقای دكتر! ما صبح كه به جانامه ای مراجعه كردیم بعضاً نامه هایی را در جانامه ای نمایندگان محترم قرار دادند كه صرف نظر از محتوای آن كه خوب یا بد بودن آن را كاری نداریم، خلاف آیین نامه است. حتماً با نظارت هیأت رئیسه در جانامه ای نمایندگان محترم باید كاغذها، نامه ها باشد.

رئیس ـ باید با نظر هیأت رئیسه باشد پیگیری می كنیم.

ادیانی ـ این اتفاق نیفتاد، ممنون می شوم.

رئیس ـ بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای كواكبیان بفرمایید.

مصطفی كواكبیان (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

 بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله ما باعث شدیم یك عده ای هم تذكر بدهند. خدا آقای رئیس را خیر بدهد كه وقت دادند. آقای رئیس! من در ما نحن فیه تذكر داشتم. (رئیس ـ مقصودتان از ما نحن فیه چیست؟) همین بحث شوراها بود. ببینید! ماده (۱۵۲) می گوید اگر بحث اعاده شده از شورای نگهبان باشد كمیسیون اصلی باید از سایر كمیسیون های فرعی بخواهد كه بیایند نظراتشان را بگویند. ما به مأموریت از حضرت عالی برای كنفرانس فلسطین به الجزایر رفته بودیم، پیشنهاد چاپی داشتیم شما اجازه نفرموده بودید. بحثی كه دارم الان هم كه باز یك ماده ای به كمیسیون ارجاع شد. اگر اجازه بفرمایید آن پیشنهاد هم مجدداً در كمیسیون بحث بشود، واقعیتش این است كه پارسال (۲۹) اردیبهشت دقیقاً هفت روز قبل از اینكه ما بیاییم برداشتند تعداد اعضای شوراها را تغییر دادند، الان كلانشهری مثل تهران با (۸)، (۹) میلیون نفر جمعیت فقط (۲۱) نفر دارد در حالی كه سال ۵۴ زمان طاغوت كه اصلاً شورا را قبول نداشتند انجمن شهر بوده كه (۴۵) نفر بودند.

ما درخواست افزایش تعداد داشتیم دوستان اجازه طرح ندادند، اگر دستور می فرمایید حالا كه باز به كمیسیون برگشت داده شد ما بتوانیم پیشنهاد چاپ شده قبلی مان را مجدداً مطرح كنیم.

رئیس ـ اگر در حدی باشد كه شورای نگهبان متعرض شده قانوناً می توانید، اگر نباشد از نظر آیین نامه امكان پذیر نیست.

 

۵ ـ ادامه رسیدگی به لایحه هوای پاك (ثبت ۸۳)

رئیس ـ دستور جلسه را بفرمایید.

 دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! دستور بعدی گزارش شور دوم كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی در مورد لایحه هوای پاك است. قبلاً كلیات این لایحه به تصویب رسیده، تا ماده (۳) بررسی و تصویب شده ابتدای ماده (۴) هستیم. آقای دكتر! اگر اجازه بفرمایید قرائت كنم.

رئیس ـ بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۴ ـ تولید انواع وسایل نقلیه موتوری و واردات آنها، مستلزم رعایت حدود مجاز انتشار آلاینده های موضوع این قانون اعلامی از سوی سازمان می باشد.

استاندارد ساخت و تولید حد مجاز مصرف سوخت و واردات قطعات واجد استاندارد مرتبط با احتراق و یا مؤثر بر آلایندگی وسایل نقلیه از قبیل اگزوز، صافی (فیلتر) و واكنش ساز (كاتالیست) توسط سازمان ملی استاندارد ایران تعیین، كنترل و نظارت می شود و با متخلفان برخورد قانونی صورت می گیرد.

شماره گذاری انواع وسایل نقلیه موتوری اعم از داخلی و وارداتی مستلزم رعایت حدود مجاز انتشار آلاینده های موضوع این قانون و أخذ تأییدیه سازمان می باشد. سازمان موظف است از ادامه تولید و ورود وسایل نقلیه ای كه حدود مجاز انتشار آلاینده های تعریف شده موضوع این قانون را رعایت نمی نمایند جلوگیری نماید، پیش فروش یا فروش اینگونه وسایل نقلیه موتوری ممنوع است.

تبصره ـ سازمان مكلف است با همكاری سازمان ملی استاندارد ایران طی قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران حدود مجاز انتشار آلاینده ها را به استاندارد روز دنیا ارتقاء دهد.

آقای رئیس! در این ماده پیشنهاد داریم.

رئیس ـ مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای هاشمی مخالف هستند، بفرمایید.

رئیس ـ صحبت نمی كنند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای قاضی پور بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

 با عرض سلام مجدد. آقای لاریجانی! موقعی كه این كلیات بحث بود حضرت عالی چند تا اشكالی هم در این رابطه با اگزوز گرفتید كه نیاز بود كمیسیون عزیز این را اصلاح می كرد ولی اصلاح نكرده است.

رئیس ـ آقای قاضی پور! آن به كمیسیون برگشت. فرمایش شما درست است، جلساتی گذاشتیم از كمیسیون های مختلف بودند، كمیسیون كشاورزی هم بود. آن اشكالات دانه دانه بحث شد و رفع شد اگر موردی هست كه رفع نشده بفرمایید. (قاضی پور ـ ممنون) متشكریم.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای قربانی موافق هستند البته آقای قاضی پور مخالف نبودند. آقای قربانی! با عرض معذرت یك لحظه اجازه بفرمایید. آقای قاضی پور فرمایش خود را ادامه می دهید؟

رئیس ـ صحبت نمی فرمایند، ایرادشان این بود كه فكر می كردند این بررسی نشده. در چند جلسه بررسی شد، كمیسیون صنایع و بقیه بخش ها هم بودند. آن اشكالاتی كه از نظر قانون اساسی یا موارد تقنینی دیگر داشت رسیدگی شد. اگر باز موردی مانده آن وقت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس اجازه می دهید آقای ملكی به عنوان مخالف صحبت كنند؟

رئیس ـ صحبت می فرمایید؟

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای ملكی بفرمایید.

ولی ملكی (مشكین شهر) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن تبریك سال جدید به كلیه همكاران، هیأ ت رئیسه و مردم شریف ایران اسلامی. دوستان ببینید! اینجا بحث در ماده (۴) روی آلایندگی هایی كه از طریق وسایل نقلیه موتوری صورت می گیرد متمركز شده. یكی از مشكلاتی كه در كشور ما وجود دارد آن بحث تعریف درست از آلایندگی و اینكه استاندارد های وسایل نقلیه موتوری باید تا چه حدی و چگونه تنظیم و تعریف بشود.

در كمیسیون صنایع به عنوان كمیسیون فرعی این مسأله مطرح شد، ما نظراتی را هم آنجا مطرح كردیم. اعتقاد دارم در این زمینه بعضی جاها سخت گیری ها بیشتر می شود، البته رعایت آلایندگی جزء وظایفی است در كارخانجاتی كه ورود پیدا می كنند ، اما ما باید یك اصل را بپذیریم كه ساختار و تشكیلاتی كه در ایران چه از نظر واحدهای تولیدی و واحدهای كنترلی وجود دارد نمی تواند با آن سیستمی كه در اروپا وجود دارد سازگاری داشته باشد. من یك مثال عرض می كنم؛ زمانی ما آمدیم قوانین را از سوی راهنمایی و رانندگی سختگیرانه تصویب كردیم كه مثلاً موتورهای دیزلی باید یورو (۴) را سه، چهار سال پیش كه این اتفاق افتاد رعایت بكنند. این در حالی بود كه ما هنوز زیرساخت ها را نداشتیم. همین امروز هم اگر شما نگاه بكنید ما گازوئیل یورو (۴) یعنی نفت و گاز را نداریم. یعنی وقتی كه خودروهای دیزلی با یورو (۴) و (۵) وارد شدند ما عملاً زیرساخت را نداریم. با این مصوباتی كه وجود دارد و به جا هم هست بدون رعایت زیرساخت ها و توانمندی های كشور عملاً شعاری را كه امروزه مقام معظم رهبری به عنوان تولید و اشتغال برای اقتصاد مقاومتی مطرح كردند در خیلی جاها برای تولید آسیب می زنیم.

ما باید پیشرفتمان را در این موارد متناسب با شرایطی كه در واحد های ما وجود دارد در نظر بگیریم وگرنه از نظر اجرایی با مشكل مواجه خواهیم شد. معنی این صحبت من این نیست كه ما آلاینده ها را در نظر نگیریم. من می گویم شرایط با هم مطابقت داشته باشد، در غیراینصورت ضمانت اجرایی وجود ندارد و عملاً برای تولید و اشتغال هم مشكل ایجاد می كنیم. تمنا می كنم به این نكته توجه بفرمایید.

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای قربانی موافق هستند، بفرمایید.

محمدحسین قربانی (آستانه اشرفیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

بنده هم به نوبه خود سال جدید را به همه همكاران عزیز و هیأ ت رئیسه محترم و همه ملت عزیز ایران عرض تبریك دارم و از مقام معظم رهبری تشكر می كنم كه سه سال پیاپی سال اقتصاد مقاومتی را برای مدیریت كشور در دستور كار قرار دادند و امسال هم سال تولید و اشتغال نامگذاری شد.

همكاران عزیز ببینید! من خوشحال هستم، به هر حال كمیسیون كشاورزی با تدبیر و با همت این بحث لایحه هوای پاك را در دستور كار قرار داد و متأسفانه امروز یكی از معضلات تهران بزرگ و بسیاری از كلانشهرها آلوده بودن هوا است. همه باید در این زمینه كمك بكنیم تا مردم این حق مسلم خود را كه استفاده از هوای پاك است را بهره مند بشوند.

به هر حال الان این لایحه برای دوم در مجلس مطرح می شود، همه باید مصمم باشیم و برای این قضیه كمك بكنیم و سازمان هم در اینجا سازمان حفاظت از محیط زیست را مورد توجه قرار داده. الان در این لایحه موظف كرده همه وسایل نقلیه موتوری چه داخلی و چه خارجی باید حد مجاز آلایندگی را رعایت بكنند. بسیاری از آلاینده ها و آلوده كننده های شهرهای بزرگ امروز وسایل نقلیه هستند. هنوز هم ما نتوانستیم ماشین هایمان را، وسایل نقلیه موتوری مان را با استاندارد روز دنیا هماهنگ بكنیم. عامل اصلی اینها هم سوخت ناجور است. اگر ما بتوانیم سازمان حفاظت از محیط زیست را با سازمان استاندارد موظف بكنیم نظارت جدی برای این قضیه داشته باشند، واردكنندگان، تولیدكنندگان خودروها و لوازم دستگاه های موتوری را مجاب بكنند استاندارد را رعایت بكنند و حد مجاز آلایندگی ها را آن هم در یك بازه زمانی رعایت بكنند به نظر من بسیار، بسیار كار خوبی است.

جناب آقای دكتر لاریجانی! مخالف محترم هم اشاره كردند كه ما باید بحث زیرساخت ها را مهیا بكنیم. یكی از گام های اولیه همین است كه ما تولیدكنندگان داخلی را در زمینه استانداردسازی تولیدات خودروها و لوازم موتوری مجاب بكنیم. امروزه آمار و ارقام به ما نشان می دهد بزرگتری مؤلفه آلوده كردن شهرهای بزرگ و كلانشهرها از جمله تهران لوازم موتوری و خودروها، چه خودروهای داخلی، چه خودروهای غیراستاندارد خارجی است و ما هنوز نتوانستیم با استاندارد روز اروپا گام برداریم. به نظر من لایحه خوبی است، همه همكاران كمك بكنند تا این لایحه هم تصویب بشود و به دولت ابلاغ بشود (رئیس ـ متشكریم) و سازمان محیط زیست هم برای اجرای این كار مصمم بشود، متشكرم.

رئیس ـ متشكریم، حضار ۲۳۸ نفر، ماده (۴) كه قرائت شد به رأی گذاشته می شود. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دولت و كمیسیون موافق هستند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. ماده (۵) را قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۵ ـ تمامی خودروسازهای داخلی و واردكنندگان خودروهای خارجی مكلفند خودروهای مشتریان خود را تا حداقل دو سال تمام یا (۴۰) هزار كیلومتر (به مجرد تحقق هر كدام از آنها) ضمانت (گارانتی) كامل نماید.

كلیه قطعات، لوازم و تجهیزات مكانیكی، الكترونیكی، هشداردهنده و تعویضی متعلق به خودروها كه وظیفه كنترل انتشار آلاینده های خودرو را بر عهده دارند در طی این مدت مشمول ضمانت كامل می باشند و در صورت خرابی هزینه اصلاح، تعمیر، تنظیم و تعویض قطعه به صورت رایگان حسب مورد بر عهده خودروساز داخلی یا نمایندگی خودروساز خارجی است.

تبصره ـ واردكنندگان و عرضه كنندگان خودروهای خارجی مكلفند علاوه بر رعایت حداقل ضمانت مندرج در این ماده سایر خدمات و ضمانت های مازاد شركت سازنده را نسبت به بهره برداران داخلی اعمال نمایند.

رئیس ـ پیشنهاد دارند؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بله، آقای رئیس! اینجا هم پیشنهاد دارند.

رئیس ـ مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای سلیمی مخالف هستند، بفرمایید.

رئیس ـ آقای سلیمی بفرمایید.

علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن تبریك فرا رسیدن سال نو و ماه رجب المرجب. دوستان ببینید! اصلاً لایحه، لایحه هوای پاك است، كلیه موادی كه در این لایحه مندرج است باید متناسب با موضوع باشد. خواهش من این است سطر اول این ماده (۵) و تبصره را عزیزان محترم نماینده دقت كنند. صدر ماده را عرض می كنم، می گوید تمامی خودروسازهای داخلی و واردكنندگان خودروهای خارجی مكلفند خودروهای خود را دو سال یا (۴۰) هزار كیلومتر گارانتی كنند. این چه ارتباطی با لایحه هوای پاك دارد؟ در ذیل مطالبی در رابطه با قطعات و اینها است كه ما قبول داریم اما به صورت كلی اینجا آمده كه خودروسازها خودروها را تا (۴۰) هزار كیلومتر یا دو سال گارانتی كنند این چه ارتباطی با لایحه هوای پاك دارد؟

ما در این بحثی نداریم كه این در جای خودش ممكن است بحث درستی باشد، آقای دكتر! باید در قانون خاص خودش بیاید یا در تبصره اینطور آمده «واردكنندگان و عرضه كنندگان خودروهای خارجی مكلفند علاوه بر رعایت حداقل ضمانت مندرج در این ماده سایر خدمات و ضمانت های مازاد شركت سازنده را نسبت به بهره برداران داخلی اعمال نمایند . واقعاً باز برای من جا نیفتاده علت گنجاندن این تبصره و صدر ماده اینجا در لایحه  هوای پاك چیست. هیچ ارتباطی با موضوع ندارد، تناسب حكم و موضوع در صدر ماده و در تبصره رعایت نشده، به همین دلیل اعتقاد بنده این است كه این اصلاح بشود، مواد متناسب با عنوان لایحه باشد، متشكریم.

رئیس ـ متشكریم، موافق را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای محمدرضا نجفی موافق هستند، بفرمایید.

رئیس ـ آقای نجفی بفرمایید.

نجفی ـ سلام عرض می كنم، اجازه بفرمایید آقای دكتر شاعری صحبت بكنند.

رئیس ـ آقای شاعری بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای شاعری بفرمایید.

علی محمد شاعری (بهشهر، نكا و گلوگاه) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن عرض تبریك سال جدید و خسته نباشید به نمایندگان محترم. قطعاتی كه مشمول استاندارد آلایندگی می شود تا الان گارانتی نبوده به همین دلیل اینجا تأكید شده لوازمی كه در كنترل آلایندگی در خودرو نقش دارند؛ كاتالیست ها، كنیستر، اگزوز و سایر موارد اینجا به صورت «ضمانت كامل ذكر شده تا هم خودروساز وقتی كه به مراكز معاینه فنی مراجعه می كند به آن كمك بشود كه هزینه معادل استاندارد آلایندگی را مراكز معاینه فنی پرداخت بكنند. یك كاتالیست ممكن است الان برای یك خودروی داخلی حدود (۴۰۰) تا (۵۰۰) هزار تومان هزینه داشته باشد ولی تعویض این قطعه حداقل خودرو را یك استاندارد در مقابل آلاینده ها كنترل می كند. اگر خودرو استاندارد یورو (۴) باشد و بعد از (۷۰) هزار كیلومتر این قطعه عوض نشود یورو (۴) به یورو (۳) كاهش پیدا می كند.

لذا حفظ استاندارد آلایندگی مطابق با آن حدود مجازی كه در ماده (۴) آمده منوط به این است كه ما بتوانیم تمامی قطعاتی كه نقش مهم در كنترل آلایندگی دارند تا سقف (۴۰) هزار كیلومتر یا دو سال مشمول گارانتی كامل بشوند تا بتوانیم آلاینده ها كه از خروجی خودرو منتشر می شود را كنترل بكنیم. لذا بنده موافق هستم و هم ضمن تشكر من نظر جناب آقای سلیمی را به این قطعاتی كه مورد نظر است معطوف می كنم.

رئیس ـ خیلی ممنون، حضار ۲۳۲ نفر، اصل ماده (۵) به نحوی كه قرائت شد به رأی گذاشته می شود. دولت و كمیسیون موافق هستند. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. ماده بعد را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! بعضی از دوستان الحاقی به مواد دارند. در ماده (۴) هم داشتیم، در ماده (۵) هم داریم. اینها را در مواد مطرح كنیم یا انتها مطرح كنیم؟

رئیس ـ اگر الحاقی به ماده ضروری است بگویند.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ پس اجازه بفرمایید ماده (۴) یكی هست گرچه گذشتیم.

رئیس ـ آن را اگر گذشتیم بگذارید آخر، از این به بعد را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای كاتب ماده (۵) در پیوست (۱) پیشنهاداتی كه در محضرتان و همكاران عزیز هست شناسه شماره (۷) پیشنهاد دارند، آقای كاتب بفرمایید.

غلامرضا كاتب (گرمسار و آرادان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران عزیز دقت بكنید! اینجا موضوعی در خصوص ضمانت كامل و گارانتی آمده البته گارانتی اگرچه معنی و مفهوم ندارد، اما جناب آقای دكتر لاریجانی! ما اینجا آیین نامه پیش بینی نكردیم، بنده آمدم پیشنهاد دادم كه در ماده (۵) یك بندی اضافه شود كه آیین نامه اجرایی ماده (۵) ظرف مدت سه ماه به پیشنهاد سازمان، یعنی سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت، منظور از سازمان در اینجا سازمان حفاظت محیط زیست است و صنعت، معدن و تجارت تهیه و به تصویب هیأت وزیران برسد.

همكاران دقت كنید! چون اینجا موضوع گارانتی است و مسائلی است كه شركت های خودروسازی و وزارت صنعت، معدن و تجارت درگیر است، تعیین مصداق های آن نیاز است كه دقیقاً قانون شفاف باشد و آیین نامه این توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان حفاظت محیط زیست نوشته شود.

اگر این به این صورت آورده نشود، اینجا اطلاق اینكه تمام خودروسازی های داخلی و واردكنندگان خودروهای خارجی مكلفند خودروهای مشتریان خود را تا حداقل دو سال تمام یا (۴۰۰۰) كیلومتر ضمانت كامل نمایند، چه نوع ضمانتی؟ دقیقاً مشخص نیست كه در واقع چه نوع ضمانتی باید انجام بدهد و كلیه قطعات لوازم و تجهیزات مكانیكی، الكترونیكی، هشداردهنده، تعویضی متعلق به خودروها كه وظیفه كنترل انتشار آلاینده های خودرو را به عهده دارند، دقیقاً اینجا مشخص و شفاف نیست. اگر اینجا بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان حفاظت محیط زیست آیین نامه نوشته شود و شفاف و روشن شود، اینجا مردم درگیر نشوند.

عزیزان! اگر ما اینجا شفاف نكنیم دقیقاً سازمان حفاظت محیط زیست می تواند بر اساس تفسیر خودش هرگونه برخورد را هم با خودروسازان داخلی و هم برای مصرف كنندگان ایجاد كند. اختلافاتی پیش خواهد آمد و ما این اختلافات را به راحتی نمی توانیم حل كنیم. دقیقاً مغایر با حمایت از تولید می شود، مغایر با اشتغال می شود و استدعای من از همكاران عزیز این است كه ما چون یك موضوعی را داریم بحث می كنیم، از یك طرف ما بحث حمایت از تولید را در سال ۱۳۹۶ داریم، حمایت از اشتغال را داریم و عواملی را كه می خواهیم به آلایندگی كمك كند، اینها را مخالف نیستیم.

 نباید حكمی بنویسیم كه اینجا اختلافات بین دو دستگاه زیاد شود و اختلافات منجر شود كه آسیب های جدی به تولیدكنندگان و خودروسازان كشور وارد شود. اضافه كردن این كه آیین نامه تعیین مصداق های ضمانت كامل و گارانتی كامل چه نوع است، اگر توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین سازمان حفاظت محیط زیست مشتركاً با هم تهیه شود و توسط هیأت وزیران آن هم ظرف مدت سه ماه به تصویب برسد، همكاران عزیز! یقیناً بسیار كمك می كند كه ما دقیقاً بتوانیم موضوع حمایت از تولید را هم در دستور كار قرار بدهیم. من از جناب آقای دكتر لاریجانی ریاست محترم جلسه هم استدعا می كنم كه اجازه بدهید كه (رئیس ـ متشكریم) این موضوع به عنوان بند الحاقی تصویب شود و در شفاف سازی قانون بسیار مؤثر است.

رئیس ـ متشكریم، مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای ملكی مخالف هستند، بفرمایید.

ولی ملكی (مشكین شهر) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

من از مقام معظم رهبری كه در مورد اقتصاد ریل گذاری كردند و تكلیف را معین نمودند، بار دیگر برای تولید و اشتغال تأكید كردند تقدیر و تشكر می كنم. دوستان توجه كنید، جناب آقای كاتب همكار ارجمند! اولاً آیین نامه را یك سازمان به تنهایی كه نمی نویسد، خود وزارت صنایع، سازمان استاندارد و كسانی كه در این رابطه مسئولند، قبلاً هم تنظیم كردند، آیین نامه وجود دارد، منتها اگر چنانچه ما این قانونی كه جدیداً تصویب كردیم و در مورد هوای پاك تغییراتی نسبت به قبل صورت گرفته، در آنها یك بازنگری خواهند كرد، پس خود آیین نامه از قبل هم وجود داشت.

در مجلس هفتم هم كمیسیون صنایع در خصوص گارانتی و ضمانت اجرایی آن یك سری قوانینی را تصویب كرد، حتی زمانی كه خودرو در دوره گارانتی است، در صورتی كه خراب شده باشد شركت های تولیدكننده را موظف كرده در زمان تعمیرات به ایشان خودرویی بدهد. این قانون وجود دارد، اینكه ما در اینجا بگوییم آیین نامه را باید چه زمانی تهیه كنند، طبیعی است كه وقتی قانون اعلام می شود برای اجرایی شدن آیین نامه خواهد داشت. در اینجا هیچ الزام و لزومی وجود ندارد كه ما دوباره در اینجا بیاوریم كه آیین نامه در ظرف چه مدتی تعیین شود و مشكل خواهد بود، چراكه هم قانونش را داریم و هم آیین نامه وجود دارد، منتها بر اساس این اصلاحی كه صورت گرفته قطعاً سازمان های ذی ربط و وزارت صنایع جلسات مشترك خواهند داشت و آن را تدوین خواهند كرد. بنابراین همكاران ارجمند توجه كنند كه نیاز ندارد ما به پیشنهاد رأی بدهیم، توجهتان معطوف شود، ممنون هستم.

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای پورمختار موافق هستند، بفرمایید.

محمدعلی پورمختار (بهار و كبودرآهنگ) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

بنده هم سال نو را خدمت نمایندگان عزیز و ملت شریف ایران عرض تبریك دارم و امیدوار هستم كه همه دستگاه ها اعم از مجلس، قوه قضائیه و دولت در اجرای شعار مهم حمایت از تولید و ایجاد اشتغال ان شا ءالله كارهای اساسی و اقدام عملی انجام بدهند. من این پیشنهاد را در همین راستا می خواهم ارزیابی كنم.

ببینید! اولاً ما در قانونگذاری باید ابهام نگذاریم و راه فرار هم بسته شود. متأسفانه بعضاً ما قوانینی را تصویب می كنیم كه نحوه اجرای آن مبهم می ماند و بعد دستگاه های مختلف اجرای آن را به گردن دیگری می اندازند، هیچ كس هم نمی آید بین اینها هماهنگی ایجاد كند. دوستان عزیز! متعدد از این قوانین داریم و لذا وقتی كه ما قانونی را برای حفاظت و دفاع از حقوق مصرف كنندگان كه در اینجا صدق این عنوان را دارد، داریم تصویب می كنیم، اجرای آن را نباید مبهم بگذاریم و بلاتكلیف ماندن آن مثل این است كه ما اصلاً قانونی تصویب نكنیم.

بر این اساس حُسنی كه پیشنهاد آقای كاتب دارد كه اجرای این ماده یا مواد مرتبط با این موضوع بر اساس آیین نامه اجرایی باشد، دستگاه های متولی كار را ملزم خواهد كرد كه آیین نامه ای تهیه كنند و البته نظارت هم به صحت اجرای آن داشته باشند. الان یكی از نگرانی ها و بیشترین نارضایتی ها از خدمات بعد از فروش خودروها است، چه خودروهای داخلی، اخیراً دیدیم خودرویی را در یكی از این شهرستان ها برده، به آن خدمات ارائه ندادند، در اعتراض به عدم ارائه خودرو خودش را آتش زده، از بالای كوه و تپه پایین انداخته است. مگر ما قانون نداریم؟

آقای ملكی می فرمایند ما در مجلس هفتم قانونگذاری كردیم، ولی وقتی كه اجرایی و عملیاتی نمی شود و باعث نارضایتی می شود همین است. الان شاهد هستیم كه قطعات كاملاً غیراستاندارد و نامرغوب دارد در بسیاری از خودروهای داخل استفاده می شود، عدم وجود آیین نامه خاص برای دخالت و نظارت دستگاه های اجرایی (رئیس ـ متشكریم) ناشی از استفاده های نادرست از همین قانون و قانونگذاری ها مبهم است. از این نظر خواهش من این است كه در راستای الزام همه خودروسازان و البته واردكنندگان خودرو، متأسفانه تعدادی از واردكنندگان خودرو هم دارند سوءاستفاده می كنند، خدمات نمی دهند. الان بعضی از این خودروهایی كه وارد شده قطعه ندارد و واقعاً مصرف كننده ها و خریدارها هم گرفتار هستند و ماه ها منتظر وارد شدن قطعه هستند.

فلذا پیشنهاد می دهم برای حمایت از هم امر تولید و هم بالا بردن كیفیت تولید كه گرایش و اقبال عمومی را به سمت استفاده از كالاهای ایرانی ببرد، ان شا ءالله تعالی با رأی دادن به این پیشنهاد ما حمایت عملی داشته باشیم و در این راستا ان شا ءالله قانونگذاری مثبتی كنیم. تشكر می كنم.

رئیس ـ متشكریم، دولت و كمیسیون نظری ندارند. پیشنهاد آقای كاتب را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ یك تبصره به ذیل ماده (۵) به شرح زیر اضافه شود:

آیین نامه اجرایی ماده (۵) ظرف مدت سه ماه و به پیشنهاد سازمان و وزارت صنعت، معدن و تجارت تهیه و به تصویب هیأت وزیران برسد.

رئیس ـ حضار ۲۲۹ نفر، نمایندگان محترم نظرشان را راجع به این پیشنهاد الحاق به ماده اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. اگر پیشنهاد دیگری نیست ماده بعدی را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ «ماده ۶ ـ به منظور اطمینان از صحت عملکرد خودرو در زمینه های فنی و ایمنی و کنترل آلاینده های هوا و صدا، انجام معاینه فنی کلیه وسایل نقلیه موتوری اعم از سبک، نیمه سنگین، سنگین، موتورسیکلت که توسط بخشهای دولتی، عمومی و غیردولتی به کار گرفته می شوند، در دوره های زمانی منظم و توسط مراكز مورد تأیید سازمان الزامی است.

 تبصره ۱ ـ دوره معافیت انجام معاینه فنی، از زمان تولید، برای وسایل نقلیه شخصی و دولتی دو سال و برای وسایل نقلیه عمومی یك سال تعیین می گردد.

 دوره های انجام معاینه فنی پس از این دوره و تعرفه انجام معاینات بر اساس مقرراتی است كه به پیشنهاد سازمان و وزارتخانه های كشور و راه و شهرسازی به تصویب هیأت وزیران می رسد تعیین می شود.

راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی موظف است در صورتی که دارنده وسایل نقلیه موضوع این ماده، با اتمام دوره معافیت یا انقضای اعتبار گواهی معاینه فنی، از مراجعه به مراکز مجاز معاینه فنی و دریافت گواهی (آقای دكتر! اگر اجازه بفرمایید آقای دكتر رحیمی می فرمایند اینجا به جای «مذكور ، «معاینه فنی بنویسیم) خودداری نماید، ضمن متوقف نمودن خودرو، در ازای هر روز تردد بدون گواهی مذکور، نسبت به صدور قبض جریمه مطابق با قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی جهت دارنده خودرو اقدام نماید.

تبصره ۲ ـ در صورتی که متصدیان و کارکنان مراکز مجاز معاینه فنی و یا مأموران و ناظران بر عملکرد آنان، برخلاف مقررات موضوع این ماده اقدام به صدور گواهی معاینه فنی نمایند .

آقای دكتر! اینجا «از خلاف واقع تا «این ماده حذف می شود، زائد است.

رئیس ـ چون در صدرش گفته «برخلاف مقررات ، كفایت می كند.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ به حداکثر مجازات جرم صدور گواهی خلاف واقع، موضوع ماده (۵۴۰) قانون مجازات اسلامی (كتاب پنجم تعزیرات و مجازات های بازدارنده مصوب ۲/۳/۱۳۷۵) محکوم می شوند. (آقای دكتر رحیمی هم در اینجا فرمودند كه «مصوب زائد است(.

رئیس ـ بله، «مصوب زائد است.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ تبصره ۳ ـ مراكز معاینه فنی كه از ضوابط تأسیس، فعالیت و بهای خدمات مربوط تخلف نمایند با اعلام سازمان، وزارت كشور یا وزارت راه و شهرسازی به پرداخت جریمه نقدی معادل (۱۰) میلیون ریال محكوم و در صورت تكرار تخلف حسب مورد به تعلیق پروانه فعالیت از یك ماه تا یك سال و یا لغو دائم پروانه فعالیت محكوم می شوند.

وجوه حاصل از اجرای این ماده حسب مورد به حساب سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور یا سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای نزد خزانه داری كل كشور واریز می شود و در چارچوب قوانین بودجه سالانه جهت ساماندهی، آموزش و ارتقای نظارت بر مراكز معاینه فنی به مصرف می رسد.

تبصره ۴ ـ نرخ بهای خدمات صدور گواهی معاینه فنی موضوع این ماده توسط وزارتخانه های كشور و راه و شهرسازی تعیین می گردد.

(آقای دكتر! در اینجا تبصره ۴ هم مصوبه هیأت وزیران را می خواهد، ملاحظه بفرمایید).

رئیس ـ بله، تصویب هیأت وزیران را می خواهد.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ تبصره ۵ ـ صدور گواهی معاینه فنی وسائل نقلیه ریلی، هوایی و دریایی بر اساس استانداردها و ضوابط سازمان های بین المللی مرتبط توسط دستگاه اجرایی ذی ربط انجام می گیرد و مسئولیت كنترل و نظارت بر گواهینامه مذكور به عهده سازمان است.

تبصره ۶ ـ فروشندگان خودرو مكلفند در هنگام انجام معامله، نسبت به ارائه گواهی معتبر معاینه فنی اقدام نمایند.

آقای دكتر! چون در اینجا پیشنهاد است مخالف باید صحبت كند.

رئیس ـ در تبصره (۳) آنجا كه نوشته شده: «وجوه حاصل از اجرای این ماده حسب مورد به حساب سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور ، «یا معنی ندارد، باید بگویید «و ، یا این یا آن نیست. مقصود این است كه بر اساس قانون بودجه می تواند به اینها بدهد، چون حسب مورد است «یا باید «و شود. مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای رحیمی مخالف هستند، بفرمایید.

علیرضا رحیمی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن سلام و عرض ادب خدمت همكاران ارجمند و تبریك سال جدید، از همكاران محترم كمیسیون كشاورزی كه زحمت كشیدند و این لایحه را اصلاح كردند و به صحن برگرداندند تشكر می كنم.

آقای دكتر! من قبل از اینكه مخالفتم را خدمتتان عرض كنم، یك نكته آیین نامه ای را خدمت حضرت عالی و رؤسای محترم كمیسیون ها یادآوری می كنم كه بر اساس ماده (۱۴۵) آیین نامه، وقتی لایحه یا طرحی به كمیسیون های فرعی ارجاع می شود، این ارجاع برای تقویت كارهای كارشناسی مجلس و برای تقویت لوایح و طرحهایی كه به مجلس تقدیم می شود یك فلسفه ای دارد. متأسفانه در موارد متعدد از جمله در همین لایحه هوای پاك همكاران ملاحظه می فرمایند كه هفت كمیسیون فرعی نسبت به این لایحه اعلام نظر نكردند و كمیسیون كشاورزی دو نوبت به صورت مبسوط وارد بحث شده است. اینكه كمیسیون ها زمان رسیدگی به طرح ها را به صورت عادی از سر بگذرانند و بخواهیم در صحن بار كارشناسی متوجه صحن شود، هم خلاف انصاف و هم خلاف آیین نامه است.

مخالفتی را كه من در ارتباط با ماده (۶) این لایحه دارم، ضمن اینكه خود لایحه انتظار از سازمان محیط زیست این بود كار كارشناسی وزینی روی این لایحه انجام شود، متأسفانه هم به لحاظ شكلی و هم به لحاظ محتوایی گویی كه تلاش و عجله بر این بوده كه یك لایحه هوای پاك بیاید و یك مانوری روی این لایحه داده شود، ولی به صورت محتوایی هیچ خدمتی به مردم و كشور بر اساس این لایحه انجام نشود.

نگاهی كه ما داریم بخشی از این نگاه در همین ماده (۶) متجلی است. ملاحظه می فرمایید برای دوره گارانتی خودروهای شخصی دو سال پیش بینی كرده اند و این در شرایطی است كه همین الان مراكز معاینه فنی به میزان كافی جوابگوی مردم نیستند، شهرداری ها به میزان كافی جوابگوی مردم نیستند، سازمان محیط زیست استانداردهای لازم را برای خود معاینه فنی تدوین نكرده است. یعنی الان تجهیزاتی كه در مراكز معاینه فنی دارند استفاده می شوند، همان تجهیزات مراكز معاینه فنی ذیل استاندارد قرار ندارند و متأسفانه هیچ استانداردی بر آنها حاكم نیست. در این شرایط بی ثبات، معافیت معاینه فنی را دارند به دو سال كاهش می دهند كه هم ظلم به مردم است و هم اینكه این عدم ثبات را دارد دامن می زند.

پیشنهاد مؤثر ما این است كه یا اصلاح كنند و این دو سال را به چهار سال برگردانند و همانطور كه خود كارخانه و همین طور كه مردم ماشین صفر كیلومتر می گیرند، انتظارشان این است كه حداقل سه سال این ماشین بدون عیب كار كند و سرویس بدهد، انتظار هم این است كه به بهانه لایحه هوای پاك برای شهرداری ها و مراكز معاینه فنی، محل درآمد بیجا و بی جهت از جیب مردم درست نكنند. لذا تعیین دو سال برای مدت زمان گارانتی واقعاً غیرمنصفانه و غیرفنی است. حداقل هم كه باشد، این است كه این حداقل را باید افزایش بدهیم.

آقای دكتر! یك اخطار قانون اساسی هم در دو مورد راجع به همین ماده دارم، اگر صلاح دانستید چه در اینجا و چه در پایان مخالف و موافقت عرض كنم.

رئیس ـ اگر اخطار دارید بفرمایید.

رحیمی ـ اخطار اصل (۸۵)، آقای دكتر! در دو مورد اعلام كردند تعرفه انجام معاینات را به عهده هیأت وزیران گذاشتند. همچنین در تبصره (۴) همین ماده دوباره نرخ خدمات معاینه فنی را به عهده هیأت وزیران گذاشته اند كه قاعدتاً هر دوی این موارد باید به عهده مجلس شورای اسلامی باشد، هم هیأت وزیران، هم در قالب یك آیین نامه شدنی نیست.

رئیس ـ ظاهراً وقتی ضوابط تعرفه ها را مجلس تصویب كند و به عهده هیأت وزیران بگذارد اشكالی ندارد، ما در مورد پزشكان هم تعرفه ها را به هیأت وزیران دادیم.

رحیمی ـ آقای دكتر! نرخ بها را آوردند، در تبصره ماده (۴) عنوان «نرخ بها دارد. نرخ بها هم به نوعی یك نوع تعیین تعرفه است. لذا با توجه به اینكه جزء حقوق های عمومی است یا اصلاح شود یا اگر اخطار را وارد می دانید به رأی بگذارید. آقای دكتر! ضمن اینكه من یك رفع ابهام هم خدمت جناب آقای دكتر قاضی زاده داده ام كه در آخر تبصره (۱) ماده (۶) یك «گواهی مذكور آمده.

رئیس ـ آن را اصلاح كردند، اگر در خواندن دقت می فرمودید اصلاح كردند. موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای یوسف نژاد موافق هستند، بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد (ساری و میاندورود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

من فكر می كنم كه البته مخالف محترم هم روی كلیات این ماده نظر مساعد داشته، فقط در مورد مدت زمان آن یك مقدار اشكال داشته و اخطار قانون اساسی كه ریاست محترم جلسه وارد ندانستند. آن چیزی كه این ماده به دنبال آن است دو، سه تا نكته اصلی است. یكی اینكه كنترل و نظارت بر گواهینامه ها در اینجا یك نظم و نسقی دارد پیدا می كند. با دخالت دستگاه های اجرایی مرتبط در این ماده و تعیین حدود وظایف و تكالیف، به نظر می رسد كه نظارت و كنترل بر گواهینامه ها و اینكه عملكرد آنها به صحت نزدیك باشد، دارد یك قوام و یك نظام پیدا می كند.

نكته بعدی در اینجا مسأله آموزش و ارتقای نظارت است، همچنین ساماندهی كه برای مراكز معاینه فنی است. یعنی بخش دوم این ماده كه واقعاً هم اساسی است این است كه مراكز معاینه فنی دارند بر اساس آموزش ها و شرایطی كه در این ماده است، نظارت شان دارد ارتقا پیدا می كند، به نظر من یك نقطه قوت است و آخرین مسأله ای كه در اینجا است این است كه ضوابط و استانداردها مخصوصاً ضوابط و استانداردهای بین المللی در اینجا دارد بر اساس شرایطی كه در تبصره (۵) گفته شده، در صدور گواهی معاینه فنی وسایل نقلیه دارد رواج پیدا می كند. به نظر می رسد كه این ماده یك ماده اصلی و اساسی و مرتبط با مواد قبلی و مواد بعدی است و به نظر من مخالفت هم كه اگر حذف شود، اصل و اساس این لایحه را زیر سؤال می برد.

بنابراین من خواهش می كنم با توجه به نكاتی كه در این ماده است و آن چیزی كه ما به دنبال آن هستیم، ارزیابی و صحت عملكرد و نظارت بیشتر بر صدور گواهینامه ها و ارتقای نظارت و مسائل آموزش و همچنین ضوابط و استانداردهایی كه در این ارتباط به دنبال آن هستیم، به اصل این ماده رأی بدهید و اجازه بدهید كه از شرایط و موضوعاتی كه در اینجا اشاره شده استفاده شود و همان طور كه اشاره شده بسیاری از دستگاه های مرتبط چه بخش دولتی، چه بخش غیردولتی، چه بخش های عمومی هم در این ارتباط مداخله دارند و در انجام رسالت و مسئولیتی كه به عهده دستگاه های اجرایی است مشاركت دارند.

بنابراین به منظور ارتقای بخش نظارتی حاكم بر ساماندهی معاینات فنی و همچنین نظارت بیشتر بر گواهینامه ها و اصالت و وجاهتی كه ضوابط و استانداردها مخصوصاً ضوابط و استانداردهای بین المللی دارند، وجود این ماده می تواند اثربخش باشد و به منظور نظر ارائه لایحه پاك از طرف دولت به مجلس، به انجام هدف هایی كه به دنبال آن هستیم كمك كند. بنابراین من خواهش می كنم كه ان شا ءالله به اصل آن رأی بدهید و اجازه بدهید تا دستگاه های اجرایی در چارچوب ضوابط و مقرراتی كه مشخص شده انجام وظیفه كنند.

رئیس ـ متشكریم، دولت بفرمایید.

معصومه ابتكار (رئیس سازمان حفاظت محیط زیست) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

ابتدا لازم می دانم حلول سال جدید را خدمت همه نمایندگان محترم تبریك عرض كنم و امیدوارم كه ان شا ءالله سال خوبی، سالی كه با بارندگی ها بسیار خوب در سراسر كشور شروع شد، ان شا ءالله برای همه سال خوبی باشد.

این ماده و بحث معاینه فنی، ماده بسیار مهمی است و خوشبختانه دولت در این زمینه هم كارهای خوبی كرده است. اتفاقاً الان زیرساخت ها برای انجام معاینه فنی در سراسر كشور دارد فراهم می شود. بخش خصوصی در این زمینه، این از زمینه هایی است كه اشتغال آفرین است. امسال سال اشتغال و تولید است، یكی از زمینه هایی كه واقعاً می تواند كمك به بحث اشتغال كند بحث معاینه فنی است. مراكز معاینه فنی با حمایت شهرداری ها، با سرمایه گذاری بخش خصوصی دارد در شهرهای مختلف شكل می گیرد و خوشبختانه سال گذشته یعنی سال ۹۵ وزارت كشور با همكاری راهور ناجا سامانه یكپارچه معاینه فنی كشور را راه اندازی كرد. این سامانه یكپارچه معاینه فنی خیلی گام مهمی است، به این مفهوم است كه با دوربین پلاك خوان تمام مشخصات معاینه فنی وارد پلاك می شود، اطلاعات مربوط به معاینه فنی، چه اطلاعات مربوط به ایمنی خودرو و چه اطلاعات مربوط به آلایندگی و از این جهت امكان تقلب و تخلف بسیار كاهش پیدا می كند.

بنابراین الان زیرساخت ها فراهم است، دارد توسعه هم پیدا می كند، مورد توجه بخش خصوصی است، ما هر چه در این زمینه سخت گیری و جدیت بیشتری داشته باشیم، هم به ارتقای وضعیت خودرو در كشور كمك كردیم، هم به كاهش تصادفات كمك كردیم، هم به كاهش آلودگی هوا و هم به اشتغال بیشتر كمك كردیم. بنابراین من تقاضا می كنم ان شا ءالله دوستان به این بند به طور كامل با همه تبصره هایش رأی بدهند. خیلی ممنونم.

رئیس ـ اخطار دارید بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای ادیانی اخطار دارند، بفرمایید.

سیدعلی ادیانی (قائمشهر، سوادكوه، جویبار، سیمرغ و سوادكوه شمالی) ـ

 بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دكتر! اصل (۸۵)، یك عنایتی بفرمایید تبصره (۴) همین ماده.

رئیس ـ بله، این را گفتند، من عرض كردم، شاید شما توجه نداشتید. این اخطار را دادند، من جواب دادم.

ادیانی ـ اخطار را وارد نمی دانید؟ (رئیس ـ نه، وارد نمی دانیم) آقای دكتر! ضمن این كه آنجایی كه در تبصره (۲) به ماده (۵۴۰) قانون مجازات اسلامی اشاره دارد.

رئیس ـ بله، «اصلاحات و الحاقات بعدی را اضافه كردیم.

ادیانی ـ نه، جدای از این، منسوخ است.

رئیس ـ نه، منسوخ نیست، «اصلاحات و الحاقات بعدی را اضافه كردیم. (ادیانی ـ بسیار متشكرم) متشكریم. كمیسیون توضیحی دارید بفرمایید.

علی محمد شاعری (رئیس كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دوستان توجه بفرمایید! شاید یكی از مهمترین بندهایی كه در این لایحه می تواند كنترل آلایندگی هوا را داشته باشد همین ماده (۶) است. حدود (۷۰) درصد آلایندگی هوا مربوط به خودروها است و دوره معاینه فنی را دقت بفرمایید. بر اساس پیمایش در دنیا مشخص می كنند، به ازای كیلومتری كه توسط خودرو پیمایش می شود، آن حدود مجاز انتشار آلایندگی بر اساس برگه های معاینه فنی كه صادر می شود كنترل می شود. در كشورهایی كه الان سازنده خودروهای با استاندارد یورو (۶) هستند، اكثراً دارم عرض می كنم، برای خودروهای نو دو سال و بعد از دو سال خودرو هر یك سال دارد معاینه فنی می شود، در گذشته پنج سال بوده است.

دوستان عزیز! شما تصور بفرمایید هر خودرویی كه متوسط (۳۰) هزار كیلومتر یا (۴۰) هزار كیلومتر در سال پیمایش داشته باشد، در دو سال حدود (۷۰) تا (۸۰) هزار كیلومتر می شود كه مهمترین قطعه كه كاتالیست است، همان طور كه عرض كردم می تواند یك استاندارد خودرو را در حد مجاز نگه دارد، آن كاهش پیدا می كند. برای خودروهای عمومی هم كه حدوداً در شهر تهران هر خودروی عمومی (۱۰۰) هزار كیلومتر در سال در حال پیمایش است. (رئیس ـ متشكریم) لذا مهمترین ماده ای كه می تواند آن (۷۰) درصد كنترل آلایندگی را داشته باشد، ماده (۶) است. خواهشم این است كه به این ماده و تبصره های آن رأی مثبت بدهید. تشكر می كنم.

رئیس ـ متشكریم. یك اصلاح دیگری هم چون به نظرم در تبصره (۱) تكرار دارد، نوشته: دوره های انجام معاینه فنی پس از این دوره و تعرفه انجام معاینات به پیشنهاد سازمان و وزارتخانه های كشور و راه و شهرسازی به تصویب هیأت وزیران می رسد. دوباره در تبصره (۴) آمده: نرخ بهای خدمات صدور گواهی معاینه فنی را به تصویب وزارت كشور برسد كه باید هیأت وزیران هم اضافه شود، تكرار است، یكی از آنها را باید حذف كنیم. یعنی آن دوره های ذیل تبصره (۱) را حذف می كنیم، تبصره (۴) را هم می نویسیم «به تصویب هیأت وزیران كه كامل شود.

عرض شود در تبصره (۲) هم مجازات های بازدارنده مصوب ۲/۳/۷۵ قانون تعزیرات، «و اصلاحات و الحاقات بعدی آن باید اضافه شود.

حضار ۲۳۳ نفر، ماده (۶) را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. اصل ماده (۶) را به رأی گذاشتیم. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! پیشنهاد چاپ شده داریم.

رئیس ـ پیشنهاد چاپ شده چیست؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ پیشنهاد اول را جناب آقای ادیانی دارند، می گویند «چهار سال را جایگزین «دو سال كنیم.

رئیس ـ همین الان چهار سال است.

سیدعلی ادیانی (قائمشهر، سوادكوه، جویبار، سیمرغ و سوادكوه شمالی) ـ

 الان خدمت جناب عالی توضیح می دهم. ممنونم از اصلاحیه ای كه در تبصره (۴) انجام دادید، چون واقعاً بدون مصوبه هیأت وزیران به نظر می آمد كه اشكال جدی ایجاد می شد.

همكاران محترم عنایت كنند، در تبصره (۱) ماده (۶) آمده: «دوره معافیت انجام معاینه فنی، از زمان تولید، برای وسایل نقلیه شخصی و دولتی دو سال و برای وسایل نقلیه عمومی یك سال ، ببینید! اگر ما الان دو سال را مبنای كار قرار بدهیم، همین الان خلق الله و بندگان خدا در صف هستند و مراكز مربوط به معاینه فنی به جهت اینكه تعدادشان اندك است و ما با كثرت خودرو مواجهیم، چه خودروهای خارجی و چه خودروهای داخلی، به نظر می آید كه این دو سال باعث شود، اگر ما این دو سال را اصلاح نكنیم و تبدیل به چهار سال و بعضاً پنج سال بشود، ما این طرف قصه را با توجه به این قانون و دیگر قوانینی كه در رابطه به تولید خودروهای دارای استاندارد است را باید محكم بچسبیم، ما در تولید در بحث مربوط به رعایت شاخص ها و استانداردهای لازم برای تولید خودروهای داخلی الان با استانداردهای بین المللی فاصله زیادی داریم. آمار عجیب و غریبی كه در كشتار بدون سر و صدا و كشتار خاموش جاده ها دارد اتفاق می افتد، همه به حساب اشتباه راننده نیست، بعضاً نقص فنی و اشكالاتی است كه برخی از تولیدهای داخلی ما دارای اشكال است.

علی ای حال ما برای اینكه بحث معاینه فنی را بهانه نكنیم و فرصت و ابزاری برای ایجاد مشكل برای مردم نشود، در حقیقت دو سال عارضه هایی دارد و تالی فاسد دارد و آن منجر به ازدیاد حضور و كثرت و صف های طویل در مراكز معاینه فنی است. ما باید همزمان تعداد مراكز معاینه فنی را به تناسب خودروهای داخل كشور افزایش بدهیم. شما الان در دنیا شاخصی را، دوستان ما واقعاً جواب بدهند، یعنی الان كمیسیون محترم و دولت محترم پاسخ بدهند كه ما به ازای چند خودرو مراكز معاینه وجود دارد، آن هم معاینه فنی چه خودروهایی و با چه استانداردی؟ بله ممكن است بگویند فرضاً در فلان كشور مراكز معاینه فنی (۵۰۰) تا است، با ماشین هایی كه منطبق با استانداردهای یورو پنج و شش هستند، نه با خودروهای داخلی كه ما داریم و خلق الله و هم تولیدكننده و هم مصرف كننده می دانند دارد چه اتفاقی می افتد. البته همین ممكن است این باشد كه باید زودتر معاینه فنی را قرار بدهیم، ممكن است از صحبت من این گونه استنباط شود، اما من نمی خواهم این را عرض كنم، به جهت اینكه ما مردم را در عسر و حرج قرار ندهیم. یك؛ مراكز مربوط به معاینه فنی به اندازه كافی و به تناسب خودروهای داخلی در شهرها وجود ندارد. دو؛ زمان را پیشنهاد می كنم كه برای انجام معاینه فنی از زمان تولید برای وسایل نقلیه شخصی و دولتی به جای «دو سال ، «چهار سال شود و برای وسایل نقلیه عمومی «یك سال ، «دو سال شود. این پیشنهاد بنده است، دوستان محبت كنند مراعات كنند و ان شا ءالله ما قانونی را نگذاریم، ما واقعیت های جامعه مان را ببینیم، واقعیت ها و میزان شاخص ها و استانداردهای تولید داخلی مان را ببینیم، سر مردم را ببینیم و به اندازه سر آنها كلاه نمدی درست كنیم، (رئیس ـ متشكریم) نه اینكه ما از یك طرف تولید داخلی آنچنانی، بعد بیاییم شرایط خاصی بگذاریم. متشكر و ممنونم.

رئیس ـ متشكریم، مخالف صحبت كند.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای محجوب مخالف هستند.

رئیس ـ آقای محجوب بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ آقای رئیس! عذرخواهی می كنم، چون قرعه كشی نشده است.

رئیس ـ یك كلام بگو بلد نیستم.

دبیر (كاتب) ـ قرعه كشی هم انجام شد. باز هم نفر اول آقای محجوب هستند، بفرمایید.

علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! قسمت نمی شود كه ما صحبت نكنیم، حتماً باید صحبت كنیم. آنچه كه باید در وهله اول خدمتتان عرض كنم، جای تعجب است كه ما در سال حمایت از تولید و اشتغال در همین جلسه اول مواردی را علیه تولیدات خودمان و علیه وسایلی كه ما خودمان و واحدهایمان تولید می كنند وضع می كنیم و عجیب این است كه ما امكان نظارت بر این واحدها داریم، امكان نظارت در زمان تولید داریم، امكان همه نوع بررسی و بازرسی داریم، بعد راننده و مردم را می خواهیم به عذاب بیندازیم كه سالی یك دفعه برای معاینه بیاور، دو سال یك دفعه معاینه بیاور. اینكه دقیقاً نقض غرض است. همان طور كه در بحث اول هم گفته شد هم هزینه سازی است، هم هزینه های فراوان دارد و هم مشكلات زیادی برای شهروندان دارد.

مضافاً بر اینكه اگر شما برای معاینه فنی تشریف برده باشید، می بینید وقتی این حجم تقاضا پیدا می شود، این مراكز كمتر دقت های لازم را اعمال می كنند، یك نوع كار كاغذی انجام می گیرد، یك نظارت كاغذی است. نظارت كاغذی باشد یا نباشد چه تفاوتی دارد؟ شما راجع به (۱۳)، (۱۴) میلیون وسیله حرف می زنید. اگر بناست یك مراكزی به جای تعمیر فقط چنین كاری انجام بدهند، این یعنی هزینه جدید برای صاحبان خودرو و نهایتاً برای مردمی كه از وسائط نقلیه عمومی استفاده می كنند. از آن طرف هم اقداماتی است كه منتهی به آباد شدن جاهایی می شود كه امروز آباد نیستند. (رئیس ـ متشكریم).

بنابراین ضمن اینكه این پیشنهاد بهتر از پیشنهاد قبلی است و از پیشنهاددهنده محترم تشكر می كنیم، اما این تأمین خواست ما را نمی كند. ما به پنج سال و هشت سال معتقدیم. تولید داخلی ما در تجربه هم نشان داده، آب و هوای ایران هم این را نشان داده، نوعاً به چنین تاریخی سازگاری دارد و این ناسازگار است، این یك استاندارد بسیار غیرقابل عملیاتی كردن است. یعنی با این تعبیرات، چه آن چیزی كه نوشتند و چه اینكه الان پیشنهاد كردند، چه یك سال و چه دو سال آن، مرتب باید این طرف و آن طرف باشند، لابد كسی از دوستان ما خودش نرفته كه اذیت شود. یك دفعه بروید اذیت شوید، بعداً برای مردم چنین نسخه هایی بپیچید. (رئیس ـ الان پیشنهادشان این است كه چهار سال كنند) پیشنهاد من این است كه به این پیشنهاد رأی ندهید.

رئیس ـ موافق را دعوت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای عباسی موافق هستند، بفرمایید.

اسداله عباسی (رودسر و املش) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و تبریك سال نو برای همه همكاران عزیز، اولاً كه مخالف محترم فرمودند تضعیف خودروهای داخلی است، اصلاً ربطی به تضعیف ندارد، اتفاقاً با دو سال و یك سال داریم خودرو و تولیدات داخلی مان را تضعیف و تحقیر می كنیم. (رئیس ـ خودرو داخلی و خارجی با هم است) با هم است، حالا ایشان فرمودند كه تضعیف تولیدات داخلی است من دارم عرض می كنم كه اتفاقاً داریم خودرو را تضعیف می كنیم. چه خودرویی است كه ما تولید كنیم و بعد از یك سال بیاید معاینه فنی انجام بدهد؟ چطور ما خودروهایی داریم كه یورو (۵) و یورو (۶) است و بایستی استاندارد را درست كنیم، بیاییم آن اصل را درست كنیم. حالا ما بیاییم صورت مسأله را پاك كنیم.

به نظر من باید برای استانداردسازی خودروها الزام كنیم و خودرویی كه می آید و دست مشتری قرار می گیرد، این خودرو بتواند سه، چهار سال كار كند. ما هنوز خودرو را نگرفته، به منزل نیامده، یك سال می گذرد، بعد بیاید در صف طولانی معاینه فنی قرار بگیرد. ما قانونگذار هستیم، بایستی كار را روان و تسهیل كنیم، نه اینكه كار را مشكل كنیم و مردم بیایند در صف معاینه فنی قرار بگیرند. اتفاقاً رعایت حقوق شهروندی و مردم همین است. ما برای اینكه بین مردم عدالت باشد بایستی همین كار را انجام بدهیم و قانون هم بایستی منطبق با واقعیت های جامعه باشد. امروز خودروهایی كه دارد تولید می شود خودروهایی هستند كه بر اساس استاندارد جهانی دارد تعریف می شود، (رئیس ـ متشكریم) ما بایستی رقابت ایجاد كنیم، نه اینكه بیاییم در اینجا برای خودروها و به ویژه مردم مشكل ایجاد كنیم. خواهش من از همكاران این است كه به این «چهار سال رأی بدهید و تلاش كنیم كه استانداردسازی شود.

رئیس ـ متشكریم. آقای ادیانی توجه بفرمایید! الان آقای رحیمی هم یك پیشنهاد دیگری دادند «سه سال است، اگر موافقید با هم توافق كنید روی «سه سال رأی بگیریم كه دیگر دو پیشنهاد مطرح نشود. (ادیانی ـ چون من و آقای رحیمی همسایه هستیم باشد مشكلی نیست، فقط خودروهای عمومی هر دو سال بشود) دولت موافق است، كمیسیون هم كه مخالف نیست. سه سال برای خودروهای شخصی و دو سال عمومی ها می شود.

حضار ۲۳۴ نفر، نمایندگان محترم نظرشان را راجع به این پیشنهاد اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. در رأی گیری قبلی مشاركت بالا نبود، عزیزان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد.

(قاضی زاده هاشمی ـ «چهار سال را رأی بگیرید) .نه، برای سه سال تفاهم كردید، دیگر برنمی گردیم، یك ساعت بحث كردیم. پیشنهاد دیگر را مطرح كنید، پیشنهادات دیگری داریم. پیشنهادهای دیگر را مطرح كنید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! پیشنهاد بعدی را آقای كاتب دارند، گفتند در سطر سوم تبصره (۱) ماده (۶) بعد از كلمه «دوره عبارت «متناسب با سال تولید اضافه گردد كه البته ما در اینجا این بخش را كلاً حذف كردیم و در تبصره (۴) آمده است.

رئیس ـ بله، در تبصره (۴) آمده است، با «تصویب هیأت وزیران آمده، این دیگر نیست. پیشنهاد دیگری هست بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ پیشنهاد بعدی را باز جناب آقای دكتر رحیمی دارند، این هم باز در همان بخشی است كه حذف شده. پیشنهاد بعدی را باز آقای دكتر رحیمی دارند كه در تبصره (۱) «مجلس شورای اسلامی را جایگزین «هیأت وزیران كنیم كه آقای دكتر! عملاً همان تبصره (۴) می شود.

رئیس ـ نرخ بهای خدمات را بیاورند مجلس تصویب كند؟ چون هیأت وزیران را جای آن آوردید، اگر اجازه بدهید از آن عبور كنیم، متشكریم. پیشنهاد دیگری هست.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! در تبصره (۱) پیشنهاد حذف داریم، آقای دكتر رحیمی دارند.

رئیس ـ تبصره (۳) را گفتند حذف شود.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ نه آقای دكتر، (۱۳) را ملاحظه بفرمایید؛ در تبصره (۱) «موضوع این ماده حذف شود.

رئیس ـ كدام شماره را می خوانید؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! (۱۳) را ملاحظه بفرمایید.

رئیس ـ در تبصره (۱) ماده (۶)، سطر پنجم «موضوع این ماده حذف شود. تبصره (۱) ماده (۶) كه «موضوع این ماده ندارد. پیشنهاد دیگری را مطرح كنید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! آقای كاتب در سطر هفتم تبصره (۱) ماده (۶) جمله «ضمن متوقف نمودن خودرو، در ازای هر روز تردد بدون گواهی مذکور و همچنین كلمه «قبض را گفتند حذف شود.

رئیس ـ كلمه «قبض ؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ سطر آخر همین صفحه را ملاحظه بفرمایید.

رئیس ـ حالا قبض آن كه مهم نیست. شما می گویید متوقف نكنند.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! سطر آخر را می خواهند حذف كنند.

غلامرضا كاتب (گرمسار و آرادان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران عزیز! دقت كنید ببینید ما داریم چه حكمی را تصویب می كنیم. استدعا می كنم كه به مالكیت اموال مردم احترام بگذاریم. اگر بنا شد ما به خاطر یك موضوع مهمی سلب مالكیت مردم كنیم، یقیناً مغایر قانون اساسی است. البته من محضر ریاست محترم جلسه جناب آقای دكتر لاریجانی گفتم كه ما چون در اینجا مالكیت مردم منافع شخصی را دارد، وقتی متوقف می كنیم اخطار قانون اساسی را می خواستم بدهم، ایشان فرمودند مخالفت تان را بفرمایید.

ببینید همكاران! ما اینجا داریم به راهنمایی و رانندگی یك اجازه ای می دهیم كه راهنمایی و رانندگی اجازه داشته باشد «ضمن توقف نمودن خودرو در ازای هر روز تردد، بدون گواهی مذكور نسبت به صدور قبض جریمه مطابق با قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی جهت دارنده خودرو اقدام نماید . اگر ما می آمدیم توقف خودرو را مرحله ای انجام می دادیم، اگر كسی سهواً یك روز یا دو روز اشتباه كرد، مثلاً معاینه فنی خودش را سهواً نرفت تمدید كند یا یادش رفت تمدید كند، به جهت اینكه به ازای هر روزی كه اینجا تمدید نكرده ما خودرویش را متوقف كنیم، همكاران عزیز! واقعاً ظلم به مردم می شود. در صورتی كه این قانون در اینجا شفاف نیست، اگر یك مالك خودرویی استثنائاً بیاید بر اساس شرایطی كه برایش اتفاق افتاده معاینه فنی را كه البته هنوز دو سال است، اگر معاینه فنی چهار سال بود یا الان كه در حال حاضر پنج سال است، باز قابل تحمل بود. وقتی كه شما دو سال می كنید، در واقع یك بار سنگینی بر روی دوش مردم ایجاد می كنید. ما منتخبان مردم هستیم، باید در جهت رفاه مردم هم گام برداریم. ضمن اینكه آلودگی هوا را هم در جهت حمایت از مردم داریم تصویب می كنیم، استدعای من از همكاران عزیز این است.

رئیس ـ آقای كاتب! الان پیشنهاد شما صرفاً حذف «متوقف نمودن خودرو است یا «در ازای هر روز را هم می خواهید حذف كنید؟

كاتب ـ آقای دكتر! تمام هدف ما این است، (رئیس ـ «توقف را می خواهید بردارید) «توقف را برداریم.

رئیس ـ توقف را بردارید، بقیه اش كه می خواهند جریمه بگیرند، به ازای هر روز جریمه بگیرند.

كاتب ـ به ازای هر روز جریمه بگیرند.

رئیس ـ پس پیشنهاد آقای كاتب این است كه «متوقف نمودن خودرو را حذف كنند، مابقی اش هست.

كاتب ـ آقای دكتر! نكته بعدی این كلمه «قبض هم زائد است. وقتی كه می گوییم «نسبت به صدور جریمه ، قبض معنی ندارد. (رئیس ـ حالا آن خیلی مهم نیست، قبض و بسط را رها كنید) مهم نیست اما سیستم الكترونیكی است و نیازی هم نیست. بحث متوقف كردن را كه آقای محبی نیا اصرار دارد، ما هم همان را تأكید می كنیم. خواهش می كنم همكاران به این پیشنهاد رأی بدهند كه ما بتوانیم خدمتی به مردم عزیز كرده باشیم.

رئیس ـ دوستان! توجه كنید. پیشنهادشان این است كه اتومبیل را متوقف نكنند، ولی می توانند جریمه روزانه از آنها بگیرند، وسط كار در خیابان متوقفش نكنند. مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای قاضی پور مخالف هستند، بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای لاریجانی! اتومبیل معیوب نباید آزاد شود. معاینه فنی فقط برای آلودگی هوا نیست، معاینه فنی برای ترمز، موتور و گیربكس هم است، وسایل نقلیه عمومی كه ما این قدر كشته جاده ای داریم، بین (۱۹) هزار تا (۳۲) هزار نفر، متأسفانه امسال در تعطیلات عید نوروز خیلی از خانوادگان عزیز داغدیده شدند، آیا به نیروی انتظامی می گوییم امنیت را برقرار كن، اختیار را از آن بگیریم؟

پیشنهاد آقای كاتب این است كه اگر خودروهایی معیوب است، جریمه بدهند و به راهشان ادامه بدهند. این خلاف است. اتومبیل معیوب، كامیون معیوب، اتوبوس معیوب كه معاینه فنی ندارند و تخلفاتی انجام داده اند، یعنی تغییر موتور داده است، همخوانی گیربكس با موتورش نیست، خیلی مشكل دارد.

آقای كاتب! اولاً من پیشنهاد می كنم اصلاح كنید، فقط اتومبیل هایی كه سالم هستند و مشكل بجز آلودگی هوا را ندارند، وگرنه خیلی از اتومبیل ها در روزهای پرتردد ایام عید یا تعطیلات عاشورا و تاسوعا كه ترافیك سنگینی در بعضی از محورها است، (رئیس ـ متشكریم) آیا سزاوار است یك ماشین خراب بدون معاینه فنی بیاید جان تعداد زیادی از فرزندان ایران اسلامی را بگیرد؟ آقای كاتب! پیشنهاد می كنم شما آمار كشته های (۱۰) سال گذشته تصادفات جاده ای را بفرمایید بگویید، آیا بیش از (۱۰۰) هزار مردم ایران كشته شده اند، صدها هزار یتیم شده اند، معلول شده اند و مشكلات عدیده ای بر كمیته امداد و بهزیستی وارد شده است. لذا همكاران عزیز! به پیشنهاد همكار زحمتكش مان و عضو هیأت رئیسه آقای كاتب رأی ندهید تا نیروی انتظامی بتواند اتومبیل های خراب را متوقف كند. به عشق امام حسین، یا حسین.

رئیس ـ موافق را دعوت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای محجوب موافق هستند، بفرمایید.

 علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ از جناب آقای قاضی پور تشكر می كنم كه وجه مخالفت را با یك پیشنهاد اصلاحی درهم آمیختند. آنچه كه در این مورد باید خدمت همكاران محترم عرض كنم، موضوع مهم آزار، مزاحمت و مطالب، مسائل و مشكلاتی است كه در طول سفر برای افراد مختلف پیش می آید. اگر آحاد كسانی كه در این ایام مسافرت می روند، در روزهای دیگر، هفته های دیگر و ماههای دیگر سال به مسافرت می روند و محدود با چنین اشكالاتی همین الان برخورد می كنند، چون الان ما این اشكالات محدود را با این مصوبه نامحدود می كنیم. بسیار اختیار وسیعی به پلیس خواهیم داد و قطعاً این موارد بسیار زیاد خواهد شد. این مورد چیست؟ معمولاً برخوردهای اخلاقی و نارضایتی بین كسانی كه سرنشینان یك خودرو هستند، چون وقتی ما یك خودرویی را متوقف می كنیم فقط بحث راننده نیست، ممكن است با خانواده اش باشد، ممكن است دیگر كسان آن باشند. (رئیس ـ متشكریم) همه اینها را در بیابانی پیاده می كنیم و می خواهیم بدون اینكه تكلیفی بر آنها معلوم باشد، آنها رها شوند.

بنابراین اگر تدابیری در این مورد اندیشیده بودند ما مخالف نمی بودیم، حتی با این پیشنهاد اصلاحی كه می فرمایند ماشینی نباید از باب معیوب بودن حركت كند آن یك حرف دیگری است و پیشنهاد جناب آقای قاضی پور حتماً قابل توجه است، اما آنچه كه الان مطرح است موضوع كلی و عام است و ما با موضوع كلی و عام مخالفیم. پیشنهاد می كنیم به آنچه كه آقای كاتب پیشنهاد حذف دادند رأی بدهید.

والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

ادیانی ـ اخطار دارم.

رئیس ـ اگر اخطارتان راجع به این پیشنهاد است اخطار را بپذیریم. راجع به همین پیشنهاد است؟ اخطارتان را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای ادیانی اخطار دارند، بفرمایید.

سیدعلی ادیانی (قائمشهر، سوادكوه، جویبار، سیمرغ و سوادكوه شمالی) ـ

 بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دكتر! اصل چهلم كه دلالت بر منع اضرار به غیر دارد و اصل چهل و هفتم كه دلالت بر احترام خاص به مالكیت شخصی دارد. آقای دكتر! این عبارت متوقف نمودن خودرو حقیقتاً مصداقی از اضرار به غیر است.

رئیس ـ حالا كه الان پیشنهاد حذف دادند.

ادیانی ـ نه، اگر اخطار را وارد بدانید كه دیگر اولی است.

رئیس ـ نه، اخطار را وارد نمی دانیم، پیشنهاد حذف است.

ادیانی ـ آقای دكتر! عرض بنده را عنایت بفرمایید ممنون می شوم، نظر جناب عالی صائب است. ببینید آقای دكتر! اگر كسی به هر دلیلی برای معاینه فنی مراجعه نكرد، الزاماً این به معنای این نیست كه ماشین ناقص است، چه بسا ماشین بهترین ماشین است، یك روز، دو روز، سه روز، ما به طور اطلاق داریم می گوییم پس از اتمام دو سال ولو دو سال و یك روز. اولاً این اطلاق دارد.

ثانیاً اصل بر روح حاكم بر توقف خودرو این است كه این خودرو به دلیل نقص فنی ممكن است عارضه ها و اضراری به دیگران برساند. این هم از آن مستفاد نمی شود.

رئیس ـ عارضه اش این است كه آلودگی هوا مشكل برای عموم مردم است.

ادیانی ـ الزاماً این طور نیست، دو سال و یك روز شده است، چون اطلاق دارد دارم عرض می كنم، این اضرار به غیر را به دنبال دارد.

رئیس ـ جناب آقای دكتر ببینید! شما وقتی قانون كلی می گذارید دیگر نباید این استثنائات را رعایت كنید، چون مسأله مهم شما آلودگی هوا است، به هر حال باید یك تاریخی بگذارید، بگویید دو سال نه چهار سال و هر چه و اگر بعد از آن كسی رعایت نكرد باید یك كاری كنید. حالا من الان نمی خواهم راجع به این موافق و مخالف صحبت كنم. اخطار وارد نیست، ولی حالا پیشنهاد حذف دادند.

نظر دولت راجع به پیشنهاد ایشان این است كه متوقف نمودن خودرو را حذف كنند، نظری ندارند، كمیسیون مخالف هستند. حضار ۲۳۵ نفر، پیشنهاد آقای كاتب را به رأی می گذاریم. نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. حالا بگذارید سخنرانان را دعوت بفرماییم، بعد دوباره بحث می كنیم.

 

۶ ـ تسلیت رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به آقای كورش كرم پورحقیقی نماینده فیروزآباد، فراشبند، قیر و كارزین

رئیس ـ من لازم می دانم خدمت همكار گرامی مان جناب آقای كرم پور از جانب خودم، هیأت رئیسه و نمایندگان محترم مجلس عرض تسلیت و تعزیت داشته باشم كه شنیدیم اخوی محترم ایشان رحلت كردند و برای ایشان از خداوند متعال آرزوی علو درجات خواهیم داشت و به آقای كرم پور و خانواده محترم شان هم تسلیت عرض می كنیم.

 

۷ ـ ناطقین جلسه خانم ها: هاجر چنارانی و فاطمه سعیدی و آقایان: شادمهر كاظم زاده، شهروز برزگركلشانی و سیدتقی كبیری

رئیس ـ سخنرانان را بفرمایید.

دبیر (یوسف نژاد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ناطقان میان دستور جلسه علنی امروز عبارتند از:

ـ خانم هاجر چنارانی نماینده محترم نیشابور و فیروزه.

ـ خانم فاطمه سعیدی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس.

ـ آقای شادمهر كاظم زاده نماینده محترم دهلران، دره شهر، آبدانان و بدره.

(كه هر كدام هفت دقیقه وقت دارند)

ـ آقای شهروز برزگركلشانی نماینده محترم سلماس.

ـ آقای سیدتقی كبیری نماینده محترم خوی و چایپاره.

(كه هر كدام پنج دقیقه وقت دارند)

سركار خانم چنارانی بفرمایید.

هاجر چنارانی (نیشابور و فیروزه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدایا جهان پادشاهی تو راست

ز ما خدمت آید، خدایی تو راست

پناه بلندی و پستی تویی

همه نیستند، آنچه هستی تویی

سال ۱۳۹۶ را تبریك ویژه دارم كه به فرموده مقام معظم رهبری سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال می باشد و همین طور ایام ویژه ماه مبارك رجب را خدمت تك تك مردم ایران اسلامی به خصوص مردم شریف و ولایت مدار شهرستان نیشابور و فیروزه و همكاران عزیزم در خانه ملت. یاد و خاطره امام، بزرگ پرچمدار جمهوری اسلامی ایران و شهدای انقلاب، شهدای مدافع حرم، شهدای منا، شهدای عرصه خدمت و شهدای آتش نشان را گرامی می دارم.

یادمان باشد امنیت امروز انقلاب و امنیت امروز حاکم بر كشور اسلامی ما در سایه سار خونهای عزیزان زیادی و مداومت ایثار انسانهای بزرگی به ما رسیده است. به ازای هر صندلی مدیریت در این مملکت امام زمان چند شهید جانشان را در راه اسلام و آبادانی وطن داده اند. در اینجا جا دارد از افتخارات جمهوری اسلامی در هشت سال دفاع مقدس یادی کنیم.

در سایه سار بسیج، این شجره طیبه حضرت امام (رحمه الله علیه) در برابر استکبار جهانی به خصوص (۴۰) کشور دنیا ایستادیم، چون باور داشتیم فقط خودمان هستیم که می توانیم به خودمان کمک کنیم و به جوانان میدان دادیم و فرماندهان فرماندهی عملیات را به آنان سپردیم تا سرداران امروز ما شوند و به فرموده مقام معظم رهبری جوانان امروز ما کمتر از جوانان زمان جنگ نیستند. باورشان کنیم، حمایتشان کنیم و در راستای اشتغال از آنها سابقه نخواهیم. سابقه خدمت آنان را قدرت جوانی شان فرض کنیم.

اقتصاد مقاومتی ساختاری نظام مند دارد که در آن تهدیدات به فرصت ها تبدیل شود و زمینه رشد و توسعه اقتصادی و نهایتاً عدالت اجتماعی از دل آن به وقوع بپیوندد. تحقق اقتصاد مقاومتی یک هدف بزرگ است که نتیجه آن قطع وابستگی و جلوگیری از فشارهای اقتصادی دشمنان خواهد بود.

مهمترین مشکل ما در حال حاضر بالا بودن نرخ بیکاری است كه طبق اعلام مرکز آمار ایران (۴/۱۲) درصد بود که نرخ بیكاری بیشتر مربوط به فاصله سنی (۲۰) تا (۲۴) سال است که عموماً تازه واردهای بازار کار می باشند و پرانرژی ترین بخش جوانان فعال كشور را تشکیل می دهند و این اتلاف منابع بزرگی برای کشور است و باعث افزایش آسیب های اجتماعی ناشی از بیكاری می گردد. بیکاری یکی از دلایل وجود جمعیت مجردی (۳۰) درصدی در میان جوانان است که مانع دستیابی به حقوق اساسی خود شده اند.

البته بحث اشتغال و بیکاری از یک زاویه دیگر هم مهم است، نگرانی شاغلان از امنیت شغلی خود و تأمین حداقل های زندگی با اتکا به درآمدشان. اقتصاد مقاومتی با اتکا به نیروهای درونی به دنبال تبدیل شدن به اقتصادی پیشرو و قدرتمند است. تجلی اقتصاد مقاومتی در حوزه تولید است و در این حوزه عوامل مهم زیادی تأثیر دارند، از جمله مواد اولیه، دانش و فناوری، نیروی کار، شرایط محیطی و اقلیمی و همچنین سرمایه. در حال حاضر مهمترین ماده اولیه اقتصاد در دنیا نفت و گاز است که ایران منابع غنی نفت و گاز در اختیار دارد. در دانش و فناوری نیز استعدادهای بالا و فوق العاده ای در کشورمان داریم. نیروی كار ساده، حدود (۳۰) میلیون نیروی كار جوان و شرایط اقلیمی و فیزیكی ایران ظرفیت های بسیاری برای اقتصاد مقاومتی ایجاد كرده است.

با افزایش وابستگی به اقتصاد غرب ولو به صورت کلامی، شکنندگی اقتصاد کشور افزایش می یابد. امروز وضعیت بسیاری از بنگاه های اقتصادی خوب نیست. بیکاری و معضل اشتغال اكثر خانواده ها را درگیر کرده، معیشت مردم با چالش مواجه شده است. باید سه قوه مجلس، مجریه و قضائیه همه با هم به دنبال حل مسأله باشیم.

در چند سال اخیر شاهد بی سابقه ترین رکود اقتصادی در کشور بودیم. وضعیت معیشت مردم بسیار نگران کننده است. واردات کالاهای خارجی كه در كشور نمونه داخلی وجود دارد و تولید می شود و قاچاق کالا یكی از دغدغه های اصلی مردم و رهبر انقلاب است. چندین سال است تقاضای مردم و رهبری مقاوم سازی اقتصاد، ایجاد اشتغال و حل مشکلات تولید بوده است، ولی متأسفانه توفیق چندانی حاصل نشده است و این مشکلات زمانی حل می شود که مدیریت انقلابی، فعال، پرتحرک و کارآمد بر کشور حاکم شود، همان گونه كه رهبر انقلاب فرمودند این مشکلات كشور ناشی از حاکمیت مدیریت ضعیف، بی حال، ناامید، غیرانقلابی و بی تحرک است که امیدواریم ملت ایران در بیست و نهم اردیبهشت این مشکل را علاج کند.

ما در هشت سال دفاع مقدس با اتكال به خداوند بر اصل خودباوری به دنیا فائق آمدیم و همه با اتحاد و یكدلی میهن مان را حفظ كردیم. امروز نیز باید در سایه بسیج به بسیج اشتغال بیندیشیم و همه با هم در ریشه كنی بیكاری متحد شویم، با ایجاد تعاونی های روستایی و اتحادیه های کارآفرینی، اشتغال پایدار به خصوص در روستاها را فراهم آوریم، چرا كه از مهاجرت جلوگیری كنیم چون مهاجرت باعث حاشیه نشینی، اعتیاد، فساد و بی بند و باری، طلاق و هزاران آسیب اجتماعی در جامعه می شود. در راستای اشتغال به اقشار آسیب پذیر جامعه به خصوص معلولان، به خصوص زنان سرپرست خانوار و به خصوص زنان بدسرپرست توجهی ویژه شود.

در ترجیح مسائل كلی بر مصالح منطقه ای به مسئولین محترم و دولتمردان تذكری داریم. (رئیس ـ متشكریم، زمان تان تمام شده) شما وزیر و یا معاون وزارتخانه تمام مردم ایران هستید. متأسفانه امروز آمارها نشان می دهد كه در خیلی از حوزه ها مسئولین نگاه منطقه ای داشته اند (یوسف نژاد ـ متشكر، خانم چنارانی! وقتتان تمام شده) و سازمان برنامه و بودجه و خیلی از وزارتخانه ها كه نامشان را در آینده از همین تریبون خانه ملت اعلام خواهیم كرد اجحاف های زیادی در حق استان ها و شهرستان ها انجام شده، من جمله راه روستایی استان خراسان رضوی كه بالای (۱۰۰۰) كیلومتر راههای روستایی بالای (۵۰) خانوار هنوز آسفالت نشده (یوسف نژاد ـ خانم چنارانی متشكر) و این حداقل درخواست مردم روستاها بعد از (۳۸) سال انقلاب از مسئولین است. امیدوارم مسئولین ما نگاهی كلی و ملی به منطقه ها داشته باشند، نه نگاهی منطقه ای تا كمتر مناطق ما آسیب ببینند. موفق و مؤید باشید.

دبیر (یوسف نژاد) ـ متشكر، ناطق بعدی سركار خانم فاطمه سعیدی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس هستند. سركار خانم سعیدی بفرمایید.

فاطمه سعیدی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

به نام پروردگار توانای بهارآفرین

سال ۹۵ برای مردم ایران سالی با اتفاقات تلخ و شیرین بود. شیرینی کسب موفقیت های اقتصادی، فرهنگی، ورزشی، هنری و در اوج آن اجرای برجام و تلخ مانند حادثه قطار، حادثه پلاسکو و در اوج آن وفات آیت الله هاشمی رفسنجانی.

آیت الله هاشمی یار و هم رزم دیرین امام و رهبری با سعه صدر مثال زدنی و ایستادگی بر اصول انقلاب در چند دهه مبارزه پیش از انقلاب و بیش از (۳۷) سال همراهی و نقش آفرینی در نظام مقدس جمهوری اسلامی همواره خود را به عنوان یکی از ارکان خیمه انقلاب در کنار رهبری معظم و عزیز قرار داده بود. حتی در روزهایی که از تریبون ها علیه ایشان نطق، در رسانه هایشان تخریب و صدا و سیما از پخش تصویر ایشان خودداری كردند، باز هم این یار امام و رهبری صبورانه تحمل کرد تا اینکه امروز در کنار امام عزیز ان شا ءالله بهره مند از رحمت واسعه خداوند است.

حادثه تلخ پلاسکو و بیدار شدن روح مطالبه گر شهروندان نیز از دیگر رخدادهای تأثر برانگیز و البته واجد اهمیت سال گذشته بود که متأسفانه نتوانست روح عذرخواهی را در مسئولین ما بیدار كند.

با تبریك مجدد آغاز سال نو به هموطنان عزیزم به خصوص مردم شریف تهران، ری، شمیرانات، پردیس و اسلامشهر و همکاران محترم مجلس شورای اسلامی، امیدوارم در این سال شاهد اقدامات اساسی تمام دستگاه های حاکمیتی برای تحقق اقتصاد مقاومتی با حمایت از تولید و اشتغال باشیم.

مسأله مهمی که در پیش روی ما قرار دارد موضوع انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا است. کمتر از دو ماه دیگر دو انتخابات بسیار مهم و حیاتی در کشور برگزار می شود که لازم است همه برای مشارکت حداکثری مردم و برگزاری یک انتخابات پرشور تلاش کنیم. اما دستیابی به این مهم نیازمند وحدت و همدلی تمام نیروهای سیاسی درون نظام است. باید از تهمت زدن ها و بی اخلاقی کردن ها فاصله بگیریم. اینکه یک گروه با تریبون های رسمی و به دلیل پایگاهی که در حاکمیت دارد، در صدد حذف گروه دیگری بر آید صحیح نیست. امروز بهترین فرصت برای ایجاد همدلی است.

اگر محدودیت ها برداشته شود، مردم نیز استقبال می کنند و بار دیگر همه فرزندان انقلاب با تمام توان برای سربلندی ایران تلاش خواهند کرد. بدانیم در گذشته ماندن دردی از کشور و ملت دوا نمی کند. ان شاء الله با حضور گسترده مردم در انتخابات (۲۹) اردیبهشت و رأی مجدد به دولت تدبیر و امید مسیر عقلانیت و اعتدال در اداره کشور تداوم پیدا کند.

مایلم در این فرصت به دو حوزه مهم تخصصی خود، آموزش عالی و آموزش و پرورش نیز اشاره ای كنم. متأسفانه در حالی آخرین ترم تحصیلی دانشجویان در دولت یازدهم را سپری می کنیم که در بسیاری از دانشگاه ها برخورد سخت و امنیتی با دانشجویان و تشکل های سیاسی شتاب گرفته است. این امر باعث شده تا مهمترین وعده ریاست جمهوری در خصوص فضای سیاسی و امنیتی دانشگاه ها محقق نشود. لازم است برای برچیده شدن فضای امنیتی و نگاه امنیتی به فعالیت های سیاسی دانشجویان فکری اساسی در مجموعه دولت و سایر نهادهای مرتبط با موضوع اندیشیده شود.

اما وزارت آموزش و پرورش؛ وقتی از وزارت آموزش و پرورش حرف می زنیم در مورد (۱۲) میلیون دانش آموز و بیش از (۱) میلیون نفر شاغلین فرهنگی سخن می گوییم. در طول تمام سالهای گذشته از انقلاب اسلامی هر دولتی که بر سر کار آمده وعده هایی در خصوص معیشت و منزلت فرهنگیان داده، اما می بینیم که از اصلاح طلب و اصولگرا همه در تحقق این وعده ناکام ماندند. آیا دولت ها نمی خواهند تغییرات مثبتی را اعمال کنند؟ مسلماً اینگونه نیست. اما سؤال اینجاست که چرا هیچ کس نمی تواند در وضعیت معیشتی معلمان به گونه ای تغییر ایجاد کند که یک معلم و یا بازنشسته فرهنگی دغدغه تأمین نیازهای اولیه خود و خانواده اش را نداشته باشد؟

آیا نظام جمهوری اسلامی بعد از (۳۷) سال همچنان از برنامه ریزی برای تحقق این مطالبه به حق ناتوان است؟ این همه نهادهای مشورتی و پژوهشی در کشور داریم، چرا تاکنون یک پژوهش جامع انجام نشده تا ببینیم در دنیا برای تأمین امنیت اقتصادی معلمان و فرهنگیان شان چگونه رفتار می کنند؟ آیا زمان سعی و خطا به پایان نرسیده است؟

وزارت آموزش و پرورش بیش از (۹۹) درصد بودجه خود را برای پرداخت حقوق کارمندان و فرهنگیان هزینه می کند. انتظار داریم با (۱) درصد بودجه چه معجزه ای رخ دهد؟ خروجی این آموزش و پرورش نسلی است که می خواهد کشور را اداره کند.

امروز بازنشستگان فرهنگی که عمری برای آموزش فرزندان این کشور زحمت کشیده اند باید هزار رنج و سختی را به جان بخرند و شاهد باشند همچنان بین آنها و سایر بازنشستگان تبعیض های ناروایی صورت می پذیرد. مجلس و دولت در برابر این خواسته مشروع همترازی حقوق بازنشستگان باید تمام توان خود را به کار گیرد.

(در این هنگام آقای مسعود پزشكیان «نایب رئیس اول ریاست جلسه را به عهده گرفتند)

آنچه در فرمایشات نوروزی رهبر معظم انقلاب دیدیم و بارها از ایشان به آن پرداخته شده و از نگرانی های ایشان بوده است مسأله جوانان است. یکی از مشکلات امروز ما عدم اعتماد به جوانان است. اگر به آینده نظام فکر می کنیم باید مدیران تازه نفس تربیت کنیم. امروز جوانان متخصصی در کشور داریم که می توانند تا وزارت و معاونت انتخاب شوند، اما متأسفانه به آنان اعتماد نمی كنیم. (یوسف نژاد ـ متشكر خانم سعیدی، وقتتان تمام شد) این رویکرد در آینده لطمه جبران ناپذیری به کشور وارد می کند و در صورت تداوم در سالهای بعد ما را با بحران خلأ مدیران روبرو می کند.

و اما جمله آخر؛ برای اینکه زنان را بیشتر در عرصه مدیریتی کشور ببینیم از مردم فهیم كشورم تقاضا دارم كه با انتخاب زنان توانمند در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا حضور آنان را بیشتر فراهم کنند. و اما در آخر جمله ای از حضرت امیرمؤمنان علی (علیه السلام) هدیه می كنم. «انصاف اختلاف را از بین می برد و موجب الفت و همبستگی می شود . سپاسگزارم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون خانم دكتر، متشكرم.

دبیر (یوسف نژاد) ـ ناطق بعدی جناب آقای شادمهر كاظم زاده نماینده محترم دهلران، دره شهر، آبدانان و بدره هستند كه هفت دقیقه وقت دارند. جناب آقای كاظم زاده بفرمایید.

شادمهر كاظم زاده (دهلران، دره شهر، آبدانان و بدره) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

فرا رسیدن بهار پرطراوت كه نشانه قدرت لایزال الهی در تجدید حیات طبیعت است را به حضور همه ملت بزرگ ایران تبریك عرض می نمایم. امیدوارم سال ۹۶ سالی پربركت همراه با رشد اقتصادی، تولید و اشتغال و رفاه برای همه توأم با بهترین انتخاب ها برای ملت بزرگ ایران باشد.

نام گذاری امسال از طرف مقام معظم رهبری به عنوان سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نشان دهنده دغدغه ایشان برای رفع مشکلات مردم به ویژه از نظر اشتغال و معیشت است. همان طور كه مستحضرید اشتغال به تبع تولید بوده و تولید ملی نیازمند عنصر سرمایه گذاری است. با توجه به اینكه حدود (۹۰) درصد تأمین مالی اقتصاد کشور از طریق نظام بانکی صورت می گیرد، تحقق رشد اقتصادی پایدار با افزایش سلامت بانکی و تقویت قدرت وام دهی نظام بانکی میسر است. متأسفانه ضعف ساختارهای نظارتی بانکی باعث شده تا سرمایه گذاری بانک ها عملاً با انجماد دارایی ها در شبکه بانکی کشور مواجه شود و نظام بانکی کشور نتوانسته است وظیفه خود را در قبال تولید به درستی انجام دهد و ضرورت اصلاح نظام بانكی كاملاً عیان است.

از طرفی پرداخت تسهیلات بانکی نبایستی به معنای استمهال بدهی گذشته بنگاههای کوچک و متوسط باشد.كاری که در سال ۹۵ تكرار گردید و خیلی نتوانست به تولید کشور کمک نماید.

امروزه خیل عظیم جوانان تحصیلکرده بیکار در فکر آن هستند حال كه چرخه اقتصادی کشور قادر به جذب آنان نیست منتظرند كه حداقل با دریافت تسهیلات ارزان قیمت علی الخصوص در مناطق محروم روستایی و مرزی کشور با تولید محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی و ارائه خدمات رونقی در تولید و اشتغال ایجاد نمایند.

اما بر خود لازم می دانم از زحمات جناب آقای دكتر لاریجانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی، جناب آقای مهندس زنگنه وزیر محترم نفت و همه عزیزانی که در تأمین وام و تسهیلات ارزی پروژه NGL (۳۱۰۰) دهلران از محل صندوق توسعه ملی حمایت نمودند سپاسگزاری نمایم.

از سرمایه گذار محترم پروژه و صندوق بازنشستگی وزارت نفت می خواهم با تسریع در اجرای پروژه و همچنین شروع هرچه زودتر پتروشیمی دهلران به عنوان حلقه بعدی زنجیره صنعت نفت در منطقه اقدامات لازم را به عمل آورد.

اما مردم شریف حوزه انتخابیه شهرستانهای دهلران، دره شهر آبدانان و بدره علی رغم داشتن مزیت های اقتصادی بی نظیر در بخشهای نفت، گاز، آب، خاک، کشاورزی، صنعت گردشگری و میراث فرهنگی و فرصت مرز، به علت عدم تکمیل زیرساخت ها و عدم سرمایه گذاری در بخشهای مختلف همچنان با پدیده شوم بیکاری مواجه هستند و پاسخگویی مسئولین اجرایی به مطالبات ذیل را حق طبیعی خود می دانند.

اما چرا راه ارتباطی دره شهر به پلدختر که استانهای ایلام و لرستان را به هم وصل می کند بالای (۵۰) سال است با همان مشخصات راه روستایی و بدون تغییر مانده و عنوان مسیر اصلی را یدک می کشد.

چرا بایستی در ورودی شهر آبدانان حدفاصل روستاهای پشت قلعه و هفت چشمه در فاصله ای کمتر از دو کیلومتر در سالهای اخیر جان (۲۴) تن از عزیزان خود را در تصادفات جاده ای فدا کنند و صدها مجروح داشته باشند و کسی هم پاسخگو نباشد؟

چرا بایستی راه سازی مسیر چمسرخ ـ حاضرمیل پس از سال ها رها شود و مردم شریف بخش های میمه و زرین آباد در عصر ارتباطات فاقد راه ارتباطی مناسب باشند؟

چرا به جای پرداخت (۴۰) میلیارد مطالبات پیمانکاران پروژه تونل کبیرکوه، تخصیص اعلام شده مکتوبه به خزانه مجدداً به (۲۰) درصد مبلغ اعلامی کاهش داده می شود؟

چرا هزینه خرید زمین محل پشت سد سیکان پرداخت می شود و سد سیکان تعطیل می شود؟

چرا بازارچه مرزی موسیان که حق این مردم است و هزینه ای هم ندارد راه اندازی نمی شود؟

چرا در نقشه های مسیر عتبات عالیات، مسیر دهلران قید نمی شود؟

چرا پس از سال ها مطالبه و میلیاردها تومان هزینه، سرنوشت تلمبه ذخیره سد سیمره در شهرستان بدره همچنان نامعلوم است؟

چرا طرح تجمیع پمپاژ آب و آبیاری دشت خالصه و همچنین طرح پمپاژ زید، تلخاب و زرانگوش به سرانجام نمی رسد؟ چرا طرح پمپاژ ارمو ـ چم ژاب، شیخ مكان به سرانجام نمی رسد؟

چرا از جوانان بیکار بومی در بخشهای نفت و گاز دهلران استفاده نمی شود؟

چرا از نیروهای بومی در پروژه های آبیاری دشت عباس و سامانه گرمسیری تأمین آب استان ایلام استفاده نمی شود؟

چرا درخواست حدود (۴۰) روستا با دارا بودن مرز بین المللی و جمعیت بالای (۲۰) هزار نفر و همجواری با سایر استان ها برای استقرار تنها بخشداری در بخشداری دشت عباس اجابت نمی شود؟

چرا سهم استان ایلام از فروش (۳) درصد نفت و گاز برای مناطق گازخیز و محروم به درستی محاسبه و پرداخت نمی شود؟

چرا پس از سال ها طرح مطالعاتی تأمین آب برای (۲۰۰۰) هکتار از اراضی شهرستان بدره به اتمام نمی رسد؟

چرا طرح برداشت آب از عقبه سد كرخه برای دشت كلات مورموری به سرانجام نمی رسد؟ چرا سد ورگر آبدانان تعطیل می شود؟

چرا جوانان بیكاری در بخش های محروم سراب باغ و ماژین فاقد حتی یك كارگاه تولیدی هستند؟

چرا علی رغم پرداخت حق بیمه محصولات کشاورزی در سال ۹۵ تاکنون خسارات وارده پرداخت نشده است؟

علاج همه مشکلات کشور را مقام معظم رهبری در جملاتی خلاصه بیان فرمودند و آن ضرورت حاکمیت مدیریت انقلابی، فعال و مدیریت کارآمد است. تا زمانی كه مدیریت های ضعیف، بی حال و ناامیدكننده غیرانقلابی و بی تحرك بر كشور حاكم باشد، امیدی به حل مشكلات كشور نیست. والسلام علیكم و رحمه الله

دبیر (یوسف نژاد) ـ جناب آقای كاظم زاده! متشكر از این كه وقت را رعایت كردید. ناطق بعدی جناب آقای شهروز برزگركلشانی نماینده محترم سلماس هستند كه پنج دقیقه وقت دارند. جناب آقای برزگر بفرمایید.

شهروز برزگركلشانی (سلماس) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با صلوات بر محمد و آل محمد (حضار صلوات فرستادند)

سلام و درود به روح پرفتوح حضرت امام، شهدا و امام شهدا و آرزوی طول عمر برای مقام معظم رهبری و توفیق سلامتی به خدمتگزاران خدوم نظام مقدس جمهوری اسلامی و سلام و عرض ادب محضر مردم شریف ایران به خصوص مردم شریف شهرستان سلماس.

بر خود لازم می دانم اعیاد رجبیه و عید نوروز و بهار خجسته فال طبیعت را به امید بهاری شدن دلها و دیده ها به تماشای جمال جان بخش حضرت ربیع الانام به حضور مردم شریف ایران به خصوص مردم همیشه در صحنه و متدین شهرستان سلماس، كهنه شهر، دهستانهای زولاچای، لكستان، كره سنی، كناربروژ، شناتال، شپیران، كوهسار و تمام آحاد مردم صمیمانه تبریك و تهنیت عرض می نمایم.

امید است دعای خیر مردم شریف و مؤمن شهرستان سلماس زمینه ساز خدمات بیشتر اینجانب به این خطه زرخیز از کشور ایران اسلامی باشد.

از زحمات نیروی انتظامی، مرزبانی، پلیس راه، وزارت بهداشت، بخش اورژانس، هلال احمر، سربازان گمنام و همه دست اندرکاران ایام تعطیل نوروز تقدیر و تشکر می نمایم.

امسال با تدبیر داهیانه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، به عنوان وزین سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال مزین گشته و فرصت مغتنمی است تا با محوریت اقتصاد مقاومتی و فرهنگ ناب اسلامی، پایه های اقتصاد و فرهنگ خود را با اتکا بر ظرفیت بی پایان داخلی مستحکم نموده و با ناامید ساختن دشمنان، عظمت و شکست ناپذیری خود را در سایه اسلام عزیز بیش از پیش به منصه ظهور برسانیم و در دو انتخاب شورای شهر و روستا و ریاست جمهوری که نماد مردم سالاری نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است، شاهد خلق حماسه حضور مردم باشیم.

در این سال از دولت انتظار دارم و می خواهم كه موارد ذیل را در شهرستان سلماس انجام دهد:

۱ ـ احداث پایانه مرزی كوزه رش كه نزدیك ترین و امن ترین راه به تركیه است. شهرستان سلماس تنها شهر مظلوم و بی بهره از مزایای مرزی است. مردم متدین و همیشه در صحنه شهرستان سلماس تحمل این تبعیض ناروا را ندارند. اگر مزایای مرزی خوب است برای ما هم باشد.

۲ ـ نزدیک (۱۰۰) روستای شهرستان سلماس از نعمت گاز بی بهره هستند. امسال حداقل یک چهارم آنها گازدار شوند و مابقی در سال ۹۷ که اتمام گازرسانی به روستاها است.

شبكه آبرسانی پایآب زولا و دریك و تكمیل سد دیرعلی. سؤالی از آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و رئیس ستاد احیای دریاچه ارومیه دارم؛ آیا آن زمان كه آب زراعی سد زولا به ناحق به قره باغ انتقال داده شد و بیش از (۳۸) كیلومتر لوله گذاری شد، اولاً اینكه این آب و حقآبه برای شهرستان سلماس است و باید به حقآبه داران واقعی آن اختصاص داده شود، آن موقع این انتقال آب برای احیای دریاچه ارومیه ضرر نداشت و امروز برای تكمیل پایآب سد زولا كه ما می خواهیم لوله گذاری كنیم، برای احیای دریاچه ارومیه ضرر دارد؟ در حالی كه این طرح زه كشی و لوله گذاری از سیاست های كلان كشور است و از منویات مقام معظم رهبری است.

بیمارستان، ورزشگاه و منطقه ویژه هرچه سریع تر تكمیل شود.

بازسازی و نوسازی مدارس شهرستان سلماس.

بیمه باغداران كه (۷۰) الی (۸۰) درصد خسارت زده شده، همان پرداخت شود، نه (۱۸) درصد. این در حق كشاورزان و باغداران ظلم است.

راه روستایی دلرزی كه (۳۶) شهید تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی كرده اند آسفالت شود.

و در كلام آخر ارتش آمریکا در کشتار مردم بی گناه یمن، عراق، افغانستان، فلسطین، سوریه و ده ها كشور دیگر تبدیل به یك سازمان تمام عیار تروریستی شده است و سازمان CIA با ده ها زندان مخفی در كشورهای مختلف از جمله شكنجه گاه های گوانتانامو همان نقش را ایفا می نمایند و ما باید در مجلس پاسخ یاوه گویی های آمریكا (یوسف نژاد ـ متشكرم) در مورد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را عملاً بدهیم.

ساق اولسون ساق یاشایون الله سیزه یار اولسون

نایب رئیس (پزشكیان) ـ یاشا، متشكرم.

دبیر (یوسف نژاد) ـ جناب آقای برزگر متشكرم، ناطق بعدی جناب آقای سیدتقی كبیری نماینده محترم خوی و چایپاره كه پنج دقیقه وقت دارند بفرمایید.

سیدتقی كبیری (خوی و چایپاره) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

«یا مقلب القلوب و الابصار و یا مدبر اللیل و النهار و یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال

با سلام، ادب و احترام و تبریك سال جدید و ماه مبارك رجب به همه مردم عزیز ایران اسلامی، رهبر معظم انقلاب و همكاران محترم در مجلس شورای اسلامی به ویژه مردم بزرگوار شهرستان های خوی و چایپاره. در اولین جلسه علنی سال ۱۳۹۶ چند نكته را متذكر می شوم:

۱ ـ همانطوری كه مستحضرید امسال در تداوم سال های گذشته به نام سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شد، امیدوارم همه مسئولان به ویژه سران سه قوه با همفكری و همدلی تمام تلاش خود را برای تحقق واقعی تولید ملی و اشتغال و رفع بیكاری مصروف دارند و از شعار صرف پرهیز كرده و به اقدام و عمل بپردازند تا در انتهای سال ۱۳۹۶ رهبری معظم رضایت كامل خود را از تولید اشتغال زا اعلام نماید. بدیهی است این امر تحقق نمی یابد مگر با مدیریت انقلابی و جهادی در همه بدنه دولت، مجلس و قوه قضائیه.

همانطوری كه مقام معظم رهبری فرمودند «در طول انقلاب اسلامی هرگاه مدیریت انقلابی، فعال و پرتحرك داشتیم كارها پیش رفته است .

۲ ـ در دومین ماه امسال موضوع مهم و اساسی، یعنی انتخابات ریاست جمهوری و شورای اسلامی را پیش رو داریم كه یقیناً مردم هوشیار و همیشه در صحنه بار دیگر حماسه بزرگی را خلق خواهند كرد و با حضور پرشور و پرشعور خود توطئه دشمنان انقلاب خصوصاً آمریكای جنایتكار را در ایجاد یأس و ناامیدی خنثی خواهند نمود.

من از همین تریبون خانه ملت به آمریكا، اسرائیل و خودفروختگان داخلی هشدار می دهم و اعلام می كنم كه اینجا مملكت امام زمان است و هرگز نقشه های شوم شما در این مملكت امام زمان عملی نخواهد شد و مثل گذشته از این ملت سیلی محكمی دریافت خواهید كرد.

۳ ـ از رئیس محترم جمهور درخواست می كنم كه مصوبات سفر استانی هیأت دولت به استان آذربایجان غربی را به جد پیگیری و به تكمیل پروژه ها اقدام نمایند.

۴ ـ ضمن تشكر از سازمان برنامه و بودجه و وزارت بهداشت درخواست می كنم كه اقدام لازم را جهت تكمیل بیمارستان آیت الله العظمی خویی (رحمه الله تعالی علیه) انجام دهند تا در موعد مقرر طبق وعده داده شده این پروژه به اتمام برسد.

۵ ـ به وزارت راه اعلام می كنم كه سه راهی قره ضیاء الدین همچنان جزء پرحادثه خیزترین نقاط كشور بوده و اقدام عاجل برای ساماندهی آن ضروری است.

۶ ـ به وزارت راه اعلام می كنم كه پروژه بیمارستان (۱۶۰) تختخوابی كه قرار بود در انتهای سال ۹۵ به اتمام برسد متأسفانه به دلیل عدم تخصیص اعتبار باقی مانده هنوز به اتمام نرسیده است.

۷ ـ به وزارت آموزش و پرورش اعلام می كنم كه اقدام لازم را جهت تعیین تكلیف استخدامی شركتی ها، حق التدریسی ها و آموزشیاران نهضت سوادآموزی و سرباز معلم ها و پیش دبستانی ها به عمل آورد.

۸ ـ از وزارت نیرو می خواهم با توجه به مشكل اساسی كم آبی در شهرستان های خوی و چایپاره اقدام جدی و عملی را در مورد آب شرب، كشاورزی و صنعتی این دو شهرستان به عمل آورد و در انتها؛

خدایا چنان كن سرانجام كار     تو خشنود باشی و ما رستگار

والسلام علیكم و رحمه الله، تشكر.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم.

 

۸ ـ اعلام وصول (۲) فقره لایحه

دبیر (كاتب) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در مجمع مقامات مالیاتی كشورهای اسلامی اعلام وصول می گردد.

لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری ارمنستان در مورد استفاده مشترك از دروازه مرزی نوردوز  و مغری اعلام وصول می گردد.

جناب آقای رئیس در خدمت شما هستیم.

(ادامه رسیدگی به لایحه هوای پاك)

نایب رئیس (پزشكیان) ـ ادامه دستور جلسه را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جناب رئیس! در ادامه رسیدگی به لایحه هوای پاك شور دوم ماده (۶) پیشنهادات را بحث می كردیم. همانطور كه مطلع هستید پیشنهاد داده شد كه «سه سال و «دو سال بشود رأی نیاورد. حالا پیشنهاد فقط تغییر «سه سال و «یك سال است اگر اجازه طرح آن را بدهید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ اگر مخالف صحبت نمی كند موافق هم صحبت نكند.

حضار ۲۱۸ نفر، دولت و كمیسیون موافق هستند. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. (محبی نیا ـ آقای دكتر قاضی زاده! پیشنهاد بنده را مطرح كنید)

 علی رغم این همه تأمل باز هم تعداد زیادی از نمایندگان محترم رأی ندادند. نمایندگان محترم لطفاً رأی موافق یا مخالف را اعلام بفرمایید. ما زیاد صبر كردیم، باز هم یك تعداد از برادران رأی ندادند. ما نزدیك صد ثانیه صبر كردیم (۵۴) نفر از نمایندگان محترم رأی ندادند، یعنی واقعاً جای تأسف دارد. اصلاً این كار درستی نیست. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! همین پیشنهاد چهار سال هم هست، یعنی به جای «دو سال ، «چهار سال بشود.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ مخالف صحبت نمی كند، موافق هم صحبت نكند. حضار ۲۲۱ نفر، نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. صحبت شد، اجازه بدهید رأی گیری را آغاز كردیم. دولت و كمیسیون موافق هستند. نمایندگان محترم لطفاً رأی بدهید. لطفاً مشاركت بفرمایید تعداد مشاركت پایین بود. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. موضوع بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! پیشنهاد بعدی را جناب آقای ادیانی دارند كه می فرمایند این «(۱۰) میلیون ریال بشود «(۳۰) میلیون ریال محكوم ، بفرمایید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای دكتر طرح بفرمایید.

سیدعلی ادیانی (قائمشهر، سوادكوه، جویبار، سیمرغ و سوادكوه شمالی) ـ

 بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر قاضی زاده! چند تا پیشنهاد داشتم، تبصره (۳) را می فرمایید؟ (قاضی زاده هاشمی ـ بله قربان، تبصره ۲ تمام شد، تبصره ۳ است) چون چند تا عدد است.

همكاران محترم تبصره (۳) را عنایت كنند! «مراكز معاینه فنی كه از ضوابط تأسیس، فعالیت و بهای خدمات مربوط تخلف نمایند یعنی ما یك مراكز معاینه فنی را مجوز دادیم داریم رصد و نظارت می كنیم. به این نتیجه رسیدیم كه این مراكز معاینه فنی گواهی های غلط می دهند. خدای ناكرده زیرمیزی، روی میزی و چیزهایی كه بعضاً در عالم آسمان مرسوم است، بعید می بینم روی زمین چنین اتفاقاتی وجود داشته باشد. اگر اینگونه است كه هست و تخلفی صورت گرفته «با اعلام سازمان، وزارت كشور یا وزارت راه و شهرسازی به پرداخت جریمه نقدی معادل (۱۰) میلیون یك میلیون تومان.

ببینید! ما در تعیین جرایم دقیقاً باید عارضه های جرم را ببینیم، آثار اجتماعی، آثار فرهنگی، آثار اقتصادی و حتی آثار اعتقادی به تناسب جرم مجازات را تعیین كنیم. یك میلیون برای كسی كه تخلف می كند، گواهی های خلاف می دهد، زمینه ای فراهم می كند كه ماشین غیراستاندارد، ماشینی كه دارای شاخص های معاینات فنی لازم نیست را در جاده حركت بدهیم و به جان مردم بیندازیم واقعاً این باید یك میلیون تومان جریمه بشود؟

همكاران و دوستانی كه در بحث های قبلی دقت لازم را داشتند استدعای بنده این است عنایت كنند! واقعاً یك میلیون تومان جریمه ای نیست كه برای مركز معاینه فنی متخلف كه با تخلف آن جان و مال انسان در خطر است و سلامت انسان را در خطر می اندازیم می گوییم یك میلیون. ما پیشنهاد دادیم (۳۰) میلیون ریال، یعنی حداقل (۳) میلیون تومان (نایب رئیس ـ متشكرم) و مابقی هم در صورت تكرار به اعتقاد من بقیه جرایم معقول و متناسب است. تشكر می كنم اگر به این پیشنهاد هم رأی بدهید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، مخالف را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای هاشمی مخالف هستند، بفرمایید.

همایون هاشمی (میاندوآب، شاهین دژ و تكاب) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

سال نو را خدمت همكاران محترم تبریك عرض می كنم. آقای رئیس! من به نوعی با فرمایشات آقای ادیانی مخالفت ماهیتی ندارم روی رقم صحبت داشتم كه به نظر من و همكارانی كه الان صحبت می كردیم (۳۰) میلیون ریال هم اتفاقاً كم است. اگر واقعاً ماهیت تخلف به آن شكلی كه آقای ادیانی فرمایش كردند مطرح بشود ولی اگر شما اشتباهات را و یك مركزی كه بالاخره در طول مسیر زمان خدماتی ارائه می دهد گاهاً دچار اشتباه و وقفه می شود. اگر ما آن را لحاظ نكنیم صرفاً بحث تخلف و جرم را در نظر بگیریم اتفاقاً (۳) میلیون تومان هم كم است.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، شما دارید موافقت می كنید. موافق را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای سلیمی موافق هستند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن تشكر از همكاران محترم. ببینید! مجازات باید مانع و رادع مجرم باشد. مجازات باید به نحوی باشد كه مجرم از جرمی كه انجام داده واقعاً پشیمان بشود و مانع مجرمین دیگر بشود، یعنی ما واقعاً باید به نحوی مجرم را مجازات كنیم كه پشیمان كننده باشد و دیگران هوس نكنند این تخلف را انجام بدهند.

در مورد مراكز معاینه فنی اینجا اینطور آمده؛ مراكزی كه از ضوابط تأسیس و فعالیت این تخلف را كردند. حالا ببینید مقدمه ای كه اینجا دارد این است؛ یك؛ سازمان محیط زیست، دو؛ وزارت كشور، سه؛ وزارت راه و شهرسازی. یعنی ما سه تا سازمان مهم را در كشور درگیر بكنیم. این سه سازمان بعد اللتیا و التی حكم كنند كه این مركز تخلف كرده. ببینید چه روند طولانی می شود، حالا وزارت راه و وزارت كشور و سازمان محیط زیست وقتی حكم كردند كه فلان مركز تخلف كرده ما بیاییم اینها را یك میلیون جریمه كنیم. واقعاً آیا این مجازات مانع و رادع است، پیشمان كننده است؟ (نایب رئیس ـ متشكرم) به نظر می رسد كه پیشنهاد برادر عزیزمان جناب آقای ادیانی پیشنهاد بسیار خوبی است، مخالف محترم هم مخالفت نكردند. ایشان فرمودند كه (۳) میلیون هم كم است، یعنی ایشان سقف را بالاتر بردند.

نكته ای كه اینجا می خواهم عرض كنم این است كه به هر كیفیت ما آینده نگری هم بكنیم تا این قانون تصویب بشود و این مجازات هم به نظر می رسد رادع و مانع نیست. ان شاء الله عزیزان من با این پیشنهاد موافقت كنند تا مسأله در جامعه جدی تلقی بشود، متشكریم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، حضار ۲۲۵ نفر، كمیسیون و دولت موافق هستند. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. لطفاً در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! اینجا دو تا نكته است؛ یكی اینكه پاراگراف دوم به علت اینكه تكلیف گردش خزانه روشن نبود متن پاراگراف دوم به این شكل اصلاح شد «وجوه حاصل از اجرای این ماده پس از واریز به خزانه در چارچوب قوانین سنواتی جهت ساماندهی، آموزش و ارتقای نظارت بر مراكز معاینه فنی توسط سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای به مصرف می رسد . یك نكته ای روشن نیست، نمی دانم حالا رئیس محترم كمیسیون جناب شاعری تشریف دارند توضیح بدهند؟ این است كه این سال جریمه تعیینی برای سال پایه است، تكلیف سال های بعد چه می شود، یا نه این ثابت است؟ جناب شاعری! این جریمه (۱۰) میلیون ریال برای سال پایه است، سال های بعد این ثابت می شود چون این قانون دائمی است. یعنی (۳۰) سال دیگر هم همین (۱۰) میلیون است یا (۳۰) میلیون است؟ چون داریم قانون دائمی تصویب می كنیم تكلیف را مشخص كنیم. 

پیشنهاد بعدی را جناب رحیمی دارند، آقای رئیس! در همین تبصره (۳) ماده (۶) می فرمایند در سطر دوم بعد از «وزارت راه و شهرسازی عبارت «و یا مراجع نظارتی بیاید، منصرف شدند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ همین چند تا نظارت كافی است اجازه بدهید رد بشویم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ پیشنهاد بعدی شما هم كه می خواستید «سازمان حمل و نقل را حذف كنید را می خواهید مطرح كنید؟ آقای دكتر! در تبصره (۳) ماده (۶) گفتند كه عبارت «سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای حذف بشود، بفرمایید.

علیرضا رحیمی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر قاضی زاده! این شماره (۲۱) در تبصره (۳) همین ماده پیشنهاد «حسب مورد بود كه حذف شد.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ «حسب مورد حذف شد و اعمال شد.

رحیمی ـ این را هم منصرف شدم چیز مهمی نیست.

ادیانی ـ آقای دكتر! اخطار دارم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای ادیانی در تبصره (۴) یك پیشنهاد دارید. تبصره (۳) اخطار دارید؟

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای ادیانی اخطار دارند، بفرمایید.

سیدعلی ادیانی (قائمشهر، سوادكوه، جویبار، سیمرغ و سوادكوه شمالی) ـ

 بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر پزشكیان عنایت بفرمایید! اخطار اصل (۴۰) منع اضرار به غیر است. عنایت بفرمایید! مجازاتی كه ما اینجا در همین تبصره (۳) پیش بینی كردیم گفتیم كه اگر مراكز معاینه فنی این ضوابط را رعایت نكردند (۳۰) میلیون شده، اگر تخلف را تكرار كرد حسب مورد به تعلیق پروانه فعالیت از یك ماه تا یك سال این هم درست است. اما اضرار به غیر اینجا است؛ «و یا لغو دائم پروانه به چه شرطی؟ این نكته خیلی مهم است، دقت كنند! در قانونگذاری جزء حقوق عمومی است، اضرار به غیر مطلق است.

ببینید! وقتی ما می گوییم گام اول (۳۰) میلیون، گام دوم تعلیق پروانه فعالیت یك ماه، بعداً تا یك سال هم ممكن است چندبار تكرار كند یك سال بشود، بیش از یك سال به چه جرمی، در چه سطحی از جرم؟ ما اینجا این را مقید كردیم، بعد از جرایم نقدینگی گفتیم می تواند تعلیق پروانه از یك ماه تا یك سال و یا لغو دائم كند. این اصلاً قابل تطبیق و انطباق بین جرم و مجازات نیست.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ می توانید مخالفت بكنید. اختیاری است كه دولت داده.

ادیانی ـ آقای دكتر! اینجا حقوق عمومی مخدوش است. (قطع میكروفن)

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای دكتر وارد نیست، متشكرم. لطفاً پیشنهاد بعدی را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر رحیمی! دو تا «حسب مورد بوده. «حسب مورد پاراگراف حذف شده ولی ایشان «حسب مورد را در سطر سوم تبصره (۳) می خواهند حذف كنند. آقای دكتر! متن اینطور است؛ «در صورت تكرار تخلف حسب مورد به تعلیق پروانه فعالیت از یك ماه تا یك سال و یا لغو دائم پروانه فعالیت محكوم می شود . جناب رحیمی! اگر «حسب مورد را حذف كنید «یا را هم باید حذف كنید. یعنی می خواهید شامل هر دو تا محكومیت بشوند، یا این یا آن نباشد، بفرمایید.

علیرضا رحیمی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ آقای دكتر! ملاحظه بفرمایید استدلالی كه جناب آقای دكتر ادیانی داشتند صرف نظر از بحث اخطار قانون اساسی كه حضرت عالی وارد تشخیص ندادید استدلال درست و واردی بود و این «حسب مورد كه اینجا ما می آوریم «به تعلیق پروانه فعالیت از یك ماه تا یك سال و یا لغو پروانه دائمی فعالیت ، یعنی این جریمه ای كه اینجا پیش بینی شده مورد اول آن از یك ماه تا یك سال منطقی و معقول است، بسیار عالی منتها بلافاصله وارد می شود كه یا این جریمه یا اینكه لغو دائم پروانه فعالیت. یعنی به عبارتی اگر سه میلیون تومان در نوبت اول تخلف پرداخت كردند نوبت دوم تخلف به تشخیص یك كارشناس محیط زیست لغو دائم پروانه فعالیت را اینجا بلافاصله قانونگذار دارد پیش بینی می كند.

لذا این «حسب مورد كه از اینجا حذف بكنیم پلكانی شدن این جرایمی كه اینجا پیش بینی شده قاعدتاً برداشته می شود یا اینكه آقای دكتر! آن «یا را برداریم آن استدلال آقای ادیانی هم اعمال می شود و نیازی به اخطار قانون اساسی هم اصلاً نیست.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ اگر «یا را بردارید شامل هر دو محكومیت می شود. «از یك ماه تا یك سال البته آن وقت با همدیگر در تعارض می شود. لغو و تعلیق در كنار همدیگر دچار تعارض می شوند و ابهام ایجاد می كند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای رحیمی بفرمایید.

رحیمی ـ آقای دكتر! این نیاز به یك اصلاح عبارتی و یك تجدیدنظر در كمیسیون دارد، اگر صلاح دانستید حالا مخالف و موافق به تشخیص حضرت عالی ولی اگر صلاح دانستید یك اصلاح عبارتی لازم است در كمیسیون انجام بشود.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، مخالف را دعوت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای كولیوند مخالف هستند، بفرمایید.

محمدجواد كولیوند (كرج، اشتهارد و فردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دكتر پزشكیان توجه بفرمایید! ببینید این به درستی در تبصره (۳) بسته شده، می گوید اگر مراكز معاینه فنی از ضوابط تأسیس، و یا فعالیت و بهای خدمات تخلف كنند، یعنی در قبل آمده گفته تخلف این اگر از ضوابط تأسیس آن باشد یك حالت دارد، مثلاً می تواند تعلیق از یك ماه تا یك سال بشود. فرض كنید اگر آمد بهای خدمات را تخلف كرد علاوه بر آن، این دارد این را پلكانی انجام می دهد.

اگر «حسب مورد را بردارید «یا را هم بردارید عملاً این تبصره اصلاً بدون هویت است. یعنی شما در هیأت های رسیدگی یا در دستگاه های قضائی یا در هر كجایی كه رسیدگی می كنید عمدتاً می آیند طرف را پلكانی جریمه می كنند. یا تذكر بار اول، تذكر بار دوم، بعد تعلیق می كنند یا به این شكل. اگر ما بیاییم این كار را انجام بدهیم عملاً شما «حسب مورد را بردارید می شود در صورت تكرار تخلف تعلیق پروانه از یك ماه تا یك سال، «یا را هم كه برمی دارید می شود «لغو دائم . اگر لغو دائم است اصلاً دیگر تعلیق معنا نمی دهد.

لذا من خواهش می كنم آقای رحیمی به نظرم این پیشنهاد را برگردانند و پس بگیرند. اینجا به درستی بسته شده، به نوع تخلف فرد باید جرم یا آن جریمه را بست. درصد آن تخلفی كه انجام می دهد چقدر است؟ اگر سهم آن بالا است آن یك ماه را شش ماه می كنند یا حداكثر را یك سال به آن می دهند اما اگر مجدد تخلف كرد پروانه آن را لغو می كنند، یعنی حداقل به آن یك بار اجازه می دهند.

علی ای حال من با پیشنهاد برادرمان مخالف هستم، خواهش می كنم دقت كنند كه واقعاً اگر ما «حسب مورد و «یا را هم برداریم عملاً این تبصره اصلاً بدون هویت می شود، خیلی ممنون.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، موافق را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ سركار خانم آقاپور موافق هستند، بفرمایید.

معصومه آقاپورعلیشاهی (شبستر) ـ با عرض سلام، ادب و احترام خدمت همه همكار های محترم و هیأت رئیسه و تبریك سال نو و حلول ماه رجب. در رابطه با تبصره (۳) و مواردی كه مطرح شده من به این اعتقاد دارم كه حتماً این باید اعمال بشود و كلمه «حسب و یا «یا لغو دائم پروانه چه وجود داشته باشد، چه اینكه ما مدام بیاییم این كلمات را تكرار كنیم باید جرایم را تعیین و در قانون پیش بینی بكنیم تا واقعیت امر بتوانیم به این محیط زیست مان كمك كنیم. این جرایم و این موارد نباشد، مخصوصاً پلكانی آن بهترین شرایط است كه به این شرایط مخصوصاً به جریمه نقدی (۱۰) میلیون ریال یا همان یك میلیون تومان و لغو پروانه كمك می كند، تازه این جرایم وجود دارد اما در فرآیند اجرا ما دچار مشكل می شویم. حالا فكر كنید ما اینها را هم نداشته باشیم دیگر چه اتفاقی می خواهد بیفتد؟ قوانین را باید حتماً به ریز تصویب بكنیم، فرآیند اجرایی آن را هم به وضوح بیان بكنیم تا این فعالیت و فرآیند بتواند به بهترین شكل اجرا بشود، متشكرم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكریم، بیشتر ابهام ایجاد می كند. حضار ۲۲۴ نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. كمیسیون و دولت مخالف هستند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای ادیانی عزیز! پیشنهاد شما اعمال شد، یعنی اگر یادتان باشد «هیأت وزیران آمد، شما در تبصره (۴) فرموده بودید كه «به تصویب هیأت وزیران برسد ، پیشنهاد چاپی تان اعمال شده است. آقای رحیمی عزیز! شما با توجه به این اصلاحیه ای كه در تبصره (۴) آمده باز هم بر پیشنهاد حذف تان باقی هستید؟ نیستید. آخرین پیشنهاد را باز آقای دكتر رحیمی دارند كه فرمودند در تبصره (۶) كلمه «معتبر حذف شود. مطرح می كنید؟ مطرح نمی كنید. آقای دكتر پزشكیان! یك بار دیگر ماده (۶) را به رأی بگذارید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ حضار ۲۲۵ نفر، اصل ماده (۶) را با اصلاحات انجام شده به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و كمیسیون موافق هستند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. ماده بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۷ ـ شهرداری ها، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران ، وزارتخانه ها و سازمان های ذی ربط موظفند نحوه تردد وسایل نقلیه موتوری و سامانه (سیستم) حمل و نقل شهری را به صورتی طراحی و سامان دهی كنند كه ضمن كاهش آلودگی هوا جوابگوی سفرهای روزانه شهری باشد.

تبصره ـ آیین نامه اجرایی این ماده كه در برگیرنده ساعات و محدوده مجاز تردد شهری ، پیش بینی استفاده مطلوب و بیشتر از وسایل نقلیه عمومی و امثال آنها می باشد توسط وزارت كشور، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و سازمان حداكثر ظرف مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ این قانون تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای فتحی مخالف هستند، بفرمایید.

محمدجواد فتحی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

 بسم الله الرحمن الرحیم

دوستان توجه بفرمایید! در ماده (۷) بالاخره آن مرجعی كه باید تعیین تكلیف كند را مشخص نكرده است. در اینجا آمده: شهرداری ها، نیروی انتظامی ، وزارتخانه ها و سازمان های ذی ربط. آیا اینها یك شورایی را باید تشكیل بدهند، یا هر كدام از اینها به تنهایی می تواند نحوه تردد وسایل نقلیه موتوری را ساماندهی كند؟ از این جهت به نظر من می رسد كه ماده (۷) ماده دقیقی نیست، پیشنهاد حذف این ماده را دارم، این است كه دوستان به این ماده رأی ندهند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ موافق را دعوت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای برزگر موافق هستند، بفرمایید.

شهروز برزگركلشانی (سلماس) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت هیأت رئیسه محترم سلام و عرض ادب دارم. آقای دكتر! بالاخره باید ترافیك شهرها و كلانشهرها ساماندهی شود و در عین حال واگذاری اداره شهرها به شهرداری ها. شهرداری ها كه توسط شورای شهر اداره می شود و از جمله مواردی است كه مردم خود با رأی مستقیم شورای شهر را انتخاب می كنند و شورای شهر هم شهردار را انتخاب می كند، این بخشی از اداره امور شهرها است كه به شهرداری ها واگذار می شود. من از دوستان استدعا دارم برای اینكه بتوانیم آن بخش مدیریتی شهرها در كشور كم كم به شهرداری ها واگذار شود، به این ماده رأی مثبت بدهند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ كمیسیون و دولت موافق هستند. «امثال آن ابهام دارد و قرار شد كمیسیون «امثال آن را اصلاح كند، چون اصلاً مبهم است، حذفش می كنند.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! اخطار و تذكر هم داریم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ اخطار نسبت به این مسأله است؟ اجازه بدهید رأی گیری كنیم، بعد می رسیم. حضار ۲۲۸ نفر، دولت و كمیسیون موافق هستند. نمایندگان محترم رأی خودتان را بفرمایید. «امثال آن هم حذف می شود. اصل ماده است، نمایندگان محترم لطفاً در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! اینجا هم فرمودند كه این «سازمانهای ذی ربط نیست، «سازمان است. منظورشان سازمان محیط زیست است.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ اشكالی ندارد، اصلاح عبارتی را انجام می دهیم. اخطارها و تذكرات را گوش كنیم.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای سلیمی اخطار دارند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! وقت اخطار هم گذشت، ولی حالا باز عرض می كنم كه اخطار بر ادامه مذاكرات مقدم است و باید قبل از رأی گیری اخطار انجام می شد. دیگر حالا اخطار هم تأثیری ندارد، ولی بنده عرض می كنم.

ببینید! اخطار اصل چهلم و بند (۱۴) اصل سوم را دارم. ببینید! در ماده (۷) این طور آمده: شهرداری ها، نیروی انتظامی ، وزارتخانه ها و سازمان های ذی ربط، اینجا ما یك تكلیفی بر عهده این سازمانهای ذی ربط كه حالا مشخص هم نیست، بر وزارتخانه ها و سازمانهای ذی ربط یك تكلیفی را بار كردیم، آن تكلیف این بود كه امور تردد را ساماندهی كنند به نحوی كه جوابگوی سفرهای روزانه باشد. آقای رئیس! ولی در تبصره این طور آمده: آیین نامه اجرایی را فقط و فقط وزارت كشور و نیروی انتظامی. یعنی ما سازمانهای ذی ربط، وزارتخانه و شهرداری را دخالت ندادیم. یعنی از یك سو یك تكلیفی را برای یك عده از سازمان ها، وزارتخانه ها و شهرداری ها مترتب كردیم، ولی ما در تصمیم گیری هیچ نقشی برایشان قائل نشدیم. چطور می شود، این با قاعده عقلی هم سازگاری ندارد. بالاخره «من له الغنم و علیه الغرم ، اینجا با این قاعده هم سازگاری ندارد. (نایب رئیس ـ متشكرم) بنده می خواستم این اخطار را عرض كنم كه به موقع فرصت داده نشد، ولی به هر كیفیت به نظرم این اخطار وارد باشد.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، تذكر را گوش كنیم.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای قاضی پور تذكر دارند، بفرمایید.

 نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای پزشكیان! از حضرت عالی تشكر می كنیم، ولی تذكر من ماده (۲۴) آیین نامه داخلی در رابطه با ماده (۷) بود. آقای پزشكیان! اینجا نگفته گزارش را به مجلس بدهند یا نه. باید اینجا می آوردیم كه هر شش ماه یك بار گزارش این به مجلس شورای اسلامی داده می شد. آقای پزشكیان! بعد شهرداری در آن شهر است، در بیرون شهر وزارت راه و شهرسازی مسئول است، تقسیم نشده است. آقای پزشكیان! یعنی یك قانون گنگ تصویب كردیم، شفاف و واضح نیست. مسئولیت با چه كسی است؟ وزارت راه و شهرسازی موظف است این كار را انجام بدهد و بودجه اش را هم باید می آوردیم. از كدام درآمدها؟ ما باید قانون را شفاف و روشن بنویسیم و هر شش ماه هم گزارش این بند به كمیسیون عمران و كمیسیون كشاورزی بیاید تا بدانیم آیا قانونی كه تصویب كردیم عملیاتی است یا نه. والسلام

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم.

 

۹ ـ تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

نایب رئیس (پزشكیان) ـ تذكرات را گوش كنیم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تذكرات خارج از دستور جلسه امروز، جناب آقای سیدكمال الدین شهریاری نماینده محترم دشتی و تنگستان بفرمایید.

سیدكمال الدین شهریاری (دشتی و تنگستان) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام به حضور همكاران محترم نماینده و تبریك سال نو.

تذكر من به برادر گرامی جناب آقای مهندس چیت چیان وزیر محترم نیرو است. جناب آقای چیت چیان! در ابتدای ورودم به این دوره مجلس مكاتبات زیادی در خصوص سدهای حوزه انتخابیه ام شهرستان های دشتی و تنگستان انجام دادم. سدهایی كه تعدادی از آنها مطالعات و اجرایشان در پیوست بودجه سالهای نیمه دوم دهه (۶۰) و نیمه اول دهه (۷۰) دارای ردیف مستقل بود ولی در غیبت اینجانب از مجلس در (۲۰) سال گذشته نه تنها هیچ گونه اقدام جدی در مورد آنها صورت نگرفته، بلكه از ردیف های بودجه نیز حذف گردیده است و این در حالی است كه در روزهای (۲۹) و (۳۰) بهمن ماه ۹۵ و روزهای پنجم و ششم فروردین ماه سال جدید حدود (۴۰۰) میلیمتر بارندگی در طول حدود چهار روز در دشتی و تنگستان نازل شده كه این میزان بارندگی به همراه همین مقدار آورد آب از استان فارس، یعنی حدود (۸۰۰) میلیمتر بارندگی و میلیاردها متر مكعب آب با تخریب مزارع، جاده ها، پل ها، سیل بندها، دیوارهای حفاظتی، خانه ها، باغ ها و شهرك های صنعتی و تلف شدن تعداد زیادی از احشام و جان باختن هفت نفر از مردم در حوزه انتخابیه اینجانب كه از جمله چهار جوان در رودخانه دشت پلنگ غرق شدند، نه تنها باعث رونق و توسعه منطقه نشده، بلكه باعث محرومیت بیشتر آن شده است.

از این همه نعمت الهی و میلیاردها متر مكعب آب حاصل از بارندگی شما بگویید چند متر مكعب آب در شهرستان های دشتی و تنگستان ذخیره شده است؟ در طول قریب به چهار سال وزارت نیرو چرا تاكنون اقدام چشمگیری در خصوص احداث سدهای باغان، دشت پلنگ، بااوش و اهرم انجام نداده اید؟ (رنجبرزاده ـ تشكر) تا كی باید مردم محروم دشتی و تنگستان از یك طرف شاهد هدر رفتن نزولات آسمانی در فصل زمستان و از طرف دیگر مبتلا به بی آبی و خشكسالی در فصل تابستان باشند؟

اینجانب ضمن تشكر از همه مدیران و مسئولان محلی، فرمانداری ها، بخشداری ها، اداره كل راهداری، هلال احمر، ستاد بحران و سایر عزیزانی كه به منظور پیشگیری و عملیات امدادرسانی و نجات در جریان سیل های اخیر شبانه روز تلاش نمودند (رنجبرزاده ـ آقای شهریاری تشكر می كنیم) از شما درخواست دارم هرچه سریعتر نسبت به فعال نمودن عملیات اجرایی سدهای مذكور كه همگی در سال جاری دارای اعتبار می باشند اقدام نموده و بیش از این تعلل نفرمایید، متشكرم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر، جناب آقای یحیی كمالی پور نماینده محترم جیرفت و عنبرآباد بفرمایید.

یحیی كمالی پور (جیرفت و عنبرآباد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

سال ۱۳۹۶ را به محضر همه ملت شریف ایران عرض تبریك دارم. امید است بتوانیم به منویات مقام معظم رهبری كه در شعار سال تجلی پیدا كرده جامه عمل بپوشانیم.

تذكر اول من به وزیر محترم نیرو می باشد؛ سالهاست كه مردم حوزه انتخابیه اینجانب جیرفت و عنبرآباد در محاصره سه رود اصلی و فصلی قرار دارند. فریاد می زنند كه خطر سیل آنان را تهدید می كند، اما گوش شنوایی وجود ندارد. باران رحمت بی منتهای الهی است كه آمدنش آرامش را به ارمغان می آورد، اما قلب مردم ما با آمدن باران به تپش می افتد و منتظرند كه هر لحظه دار و ندارشان به یغما برود.

از وزیر محترم و همه مسئولین مربوطه استدعایی داریم كه هرچه سریعتر در این سیل اخیر كه قریب به (۵۰) هكتار از باغات، اراضی و مزارع مردم را ویران كرد و از بین برد، این تیم كارشناسی حضور پیدا كنند و خسارات را برآورد كرده و به مردم پرداخت كنند.

از طرفی یك كار اساسی و ماندگار باید انجام شود و آن هم ساماندهی حاشیه رودخانه های هلیل رود و شور است كه تا دیر نشده و تا اینكه خطر جدی مردم را تهدید نكرده بیایند و حاشیه رودخانه را سر و سامان بدهند. 

تذكر دوم من به وزیر محترم جهاد كشاورزی است. آقای وزیر! چرا عشایر مظلوم جنوب استان كرمان را از یاد برده اید؟ مگر این عشایر ذخایر مملكت نیستند؟ كدام قشر محروم تر، كدام قشر بی ادعاتر و كدام قشر از این مردم در صحنه های انقلاب حضور داشته اند و این گونه با آنان بی مهری می شود؟ آیا خبر دارید كه تمام راههای مواصلاتی عشایر بسته است؟ آیا خبر دارید كه آب و برق و مخابرات ندارند؟ آیا خبر دارید كه ادارات عشایری جنوب استان كرمان تعطیل هستند و دچار روزمرگی شده اند و بهانه شان این است كه شما هیچ بودجه ای به آنان نمی دهید؟ این حق عشایر نیست. خدایا! از این جماعت كاری بر نمی آید، خودت به داد این مردم مظلوم برس. ممنون و متشكرم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ از جناب آقای كمالی پور به خاطر رعایت وقت تشكر می كنیم. جناب آقای سیدمهدی مقدسی نماینده محترم اراك، كمیجان و خنداب بفرمایید.

سیدمهدی مقدسی (اراك، كمیجان و خنداب) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن تبریك سال نو، در این مجال مواردی را متذكر می شوم. در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری از قوای سه گانه انتظار دارم با هماهنگی كامل به منظور تحقق شعار سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال با ارائه راهكارهای مناسب در حوزه های مهم كشاورزی، صنایع و معادن ضمن حفظ اشتغال موجود، زمینه اشتغال پایدار جوانان عزیز را فراهم و یكی از دغدغه های اساسی خانواده های محترم را برطرف نمایند.

دو؛ با توجه به اهمیت توسعه فرهنگی از وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی انتظار دارم در انتخاب یك مدیر توانمند و بومی تسریع كنند تا ان شا ءالله این اداره كل از بلاتكلیفی خارج شود و در خصوص حمایت از حوزه فرهنگ و هنر استان آفتاب اهتمام لازم به عمل آید.

از وزیر محترم ورزش و جوانان انتظار دارم در خصوص تقویت زیرساخت های ورزشی استان مركزی اهتمام و حمایت لازم را انجام و به عمل آورد.

از وزیر محترم راه و شهرسازی انتظار دارم در راستای حمایت از تولید داخل زمینه استفاده حداكثری از ظرفیت كارخانجات واگن سازی از جمله واگن سازی اراك را فراهم آورد.

از وزیر محترم اقتصادی و دارایی و رئیس سازمان خصوصی سازی انتظار دارم در خصوص معرفی خریدار سهام جدید هپكو تسریع كند و این شركت را از بلاتكلیفی خارج كند.

از وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشكی انتظار دارم در خصوص راه اندازی بیمارستان خنداب، تجهیز بیمارستان كمیجان، شبانه روزی كردن درمانگاه علی بن ابیطالب و تكمیل بیمارستانهای ولیعصر و آیت الله خوانساری اقدام عاجل را به عمل آورد.

از وزیر محترم كشور انتظار دارم در ایجاد بخش جدیدی به مركزیت شهر داودآباد اراك تسریع نماید.

از وزیر محترم راه و شهرسازی انتظار دارم در احداث، تكمیل و بهسازی راههای پل دوآب خنداب ـ آهنگران به كمیجان و میلاجرد، پل سنجان و جاده ضامنجان به شمس آباد، كمیجان به فراهان و كمیجان به آقچه قلعه تسریع لازم را به عمل آورد.

و در پایان از دولت محترم انتظار دارم در راستای ماده (۳۷) برنامه ششم و بودجه ۹۶ در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان لشكری، تأمین اجتماعی و كشوری به ویژه فرهنگیان عزیز تسریع لازم را به عمل آورد، سپاسگزارم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر، سركار خانم فریده اولادقباد نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس بفرمایید.

فریده اولادقباد (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمدلله رب العالمین والعاقبه للمتقین

خدمت همه همكاران و هیأت رئیسه محترم عرض سلام و ادب و احترام دارم و سال نو را كه مقام معظم رهبری با سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال مزین كردند به ملت شریف ایران تبریك و تهنیت عرض می نمایم.

اولین تذكر من به وزیر نیرو آقای چیت چیان است. یكی از مهمترین مسائلی كه در برنامه ششم توسعه به آن اشاره شد چالش آب بود. كشور ایران در مناطق خشك و نیمه خشك جهان واقع شده است و با كمبود منابع آب مواجه است. توجه به مدیریت منابع آب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. از یك سو اغلب منابع تأمین آب سطحی كشور مورد استحصال قرار گرفته و از سوی دیگر اضافه برداشت از منابع آب زیرزمینی به علت عواملی همچون توسعه بی رویه كشاورزی شدت یافته است. در نتیجه وضعیت منابع آب كشور به حالت تنش آبی و در برخی موارد بحرانی شده است.

متأسفانه رتبه بندی ایران در مدیریت منابع آبی از بین (۱۳۳) كشور رتبه (۱۳۲) را كسب كرده و چنین روندی پیش بینی می شود كه اندوخته های آب ایران تا نیم قرن آینده به صفر برسد و در پی این كاهش مستمر سالانه (۱۰) دشت آبی كشور از مجموع (۶۰۰) دشت موجود دچار بحران خواهد شد كه این مسأله بر وضعیت روستاهای كشور تأثیرگذار است و عملاً روستاهای ما از سكنه خالی و متروكه خواهند ماند.

افزون بر آن، بیشترین میزان فرونشست زمین در جهان تاكنون به میزان (۳۲) سانتیمتر بوده كه متأسفانه در جنوب تهران به (۳۶) سانتیمتر رسیده است.

 مورد دوم در رابطه با آسیب های اجتماعی و بی خانمانی در كلانشهر تهران است. بی خانمانی یا همان كارتن خوابی به عنوان یك پدیده اجتماعی در سطح جهان شاخص بسیار معتبری را در ارزیابی عملكرد سازمان ها یا نهادهای متولی خدمات و حمایت های اجتماعی در هر جامعه می باشد. از نقطه نظر مبانی علمی كارتن خوابی یك آسیب اجتماعی ناشی از ناكارآمدی دستگاه های متولی خدمات اجتماعی در پوشش قرار دادن افراد در معرض آسیب و آسیب پذیر جامعه است. كارتن خوابی نه تنها به عنوان یك آسیب اجتماعی نشأت گرفته از مضرات و مسائل اجتماعی است، متأسفانه می تواند در مواردی همچون اعتیاد، فقر و طلاق اثرگذار باشد. (نایب رئیس ـ خیلی ممنون خانم اولادقباد) امیدوارم كه مسئولین حتماً به آسیب های اجتماعی كلانشهر تهران اهتمام ویژه ای را داشته باشند (نایب رئیس ـ سه دقیقه صحبت كردید، خیلی ممنون، بقیه اش را به رسانه ها بدهید) و مورد دوم هم در راستای راه اندازی بیمارستان اسلامشهر است.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر، جناب آقای محمدرضا امیرحسنخانی نماینده محترم فردوس، سرایان، طبس و بشرویه بفرمایید.

محمدرضا امیرحسنخانی (فردوس، سرایان، طبس و بشرویه) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

با درود به ارواح طیبه شهدا، ضمن اینكه من سال نو را به همه همكاران عزیز، ملت ایران و به ویژه عزیزان حوزه انتخابیه شهرستانهای فردوس، سرایان، طبس و بشرویه تبریك می گویم.

تذكر اولم به وزیر محترم راه است. با توجه به اینكه در ایام تعطیلات ترافیك راهها بسیار زیاد بود، متأسفانه به دلیل اینكه بسیاری از راههای ما كه بایستی از سالها قبل دوبانده می شد، از سال ۸۴ در بودجه قرار دارد. متأسفانه هنوز جاده طبس ـ دیهوك، دیهوك ـ فردوس، فردوس ـ بجستان، طبس ـ بشرویه، بشرویه ـ فردوس هنوز دوبانده نشده و ما تلفات بسیار زیادی در ایام عید در این راهها داشتیم.

از طرفی بعضی از شناسه هایی كه دارند مسافران را راهنمایی می كنند، عزیزان را به راههایی راهنمایی می كنند كه واقعاً راههای درجه سه است و از راههای اصلی استفاده نمی كنند.

مطلب دوم موضوع أخذ مالیات است كه در سال گذشته موجب تعطیلی بسیاری از كارخانجات در استان خراسان جنوبی به ویژه در حوزه انتخابیه اینجانب شد. درخواستم این است كه واقعاً عزیزان به مسأله مالیات در جایی كه سالها خشكسالی بوده توجه ویژه كنند.

مطلب بعدی فرونشست زمین است كه نماینده محترم تهران هم ذكر كردند. متأسفانه ما در فردوس، سرایان و بشرویه نشست زمین داشتیم. خواهشم این است این را حتماً یك تدبیری كنند و علی رغم بارندگی های سال جدید كه بارندگی های بسیار خوبی هم بوده، خشكسالی همچنان در منطقه هست، فرونشست زمین هست. آبهای زیرزمینی ما دائم دارد كاهش پیدا می كند. همین امسال تقریباً یك متر سطح آبهای زیرزمینی كاهش پیدا كرده است. خواهشم این است كه دولت به این نكته توجه كند. مواردی كه از مدیریت بحران از سازمان بحران در هیأت محترم دولت برای خراسان جنوبی مصوب شد، نقدینگی اینها تأمین نشده است. ضمن اینكه ما از جناب آقای نوبخت تشكر می كنیم، نقدینگی این را برای ما تأمین كنند.

مطلب آخری كه خدمتتان بگویم، با توجه به بارندگی سال جدید مراتع در خراسان جنوبی در حوزه انتخابیه اینجانب نسبتاً خوب شده است. الان وزیر محترم جهاد كشاورزی یك محبتی كنند و به دامداران وام بدهند، چون دامی در منطقه وجود ندارد. مردم امسال كه سال اشتغال و تولید است دام بیاورند، ما هم بتوانیم هم در اشتغال سهیم شویم، (نایب رئیس ـ خیلی ممنون) هم به تولید كشور كمك كنیم.

آقای رئیس! نكته آخر، عذرخواهی می كنم. (نایب رئیس ـ یك دقیقه اضافه صحبت كردید، بقیه را به رسانه ها بدهید) وزیر محترم نیرو! ما آبهای ژرف در فردوس و سرایان داریم، برای این برنامه ریزی كنید. تشكر می كنم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر، جناب آقای همایون هاشمی نماینده محترم میاندوآب، شاهین دژ و تكاب بفرمایید.

همایون هاشمی (میاندوآب، شاهین دژ و تكاب) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

من چند تا تذكر دارم، با اجازه رئیس محترم جلسه عرض می كنم. یك تذكر خدمت وزیر محترم نیرو دارم، آلودگی آبهای جاری و آب آشامیدنی روستایی تكاب كه قبلاً طی نامه ای محرمانه دقیقاً خدمتتان گزارش شده است. متأسفانه هیچ اقدامی نكردید و محل نگرانی است.

دومین تذكر خدمت وزیر محترم جهاد كشاورزی است كه حق و حقوق كشاورزان اعم از حق بیمه و خسارت را مخصوصاً در منطقه میاندوآب و شاهین دژ پرداخت نكردید.

تذكر سوم من به وزرای محترم نیرو و جهاد كشاورزی است كه متأسفانه امسال علی رغم تذكرات متعدد، برای حقآبه سدهای الغدیر و احمدآباد تكاب هیچ اقدامی انجام ندادید و محل تأسف است.

چهارمین تذكرم كه تذكر عمومی است، خدمت جناب آقای رئیس جمهور محترم بحث آسیب های اجتماعی است. بنده با توجه به سابقه ای كه در این بحث دارم و كار كردم محل نگرانی است. وزرای محترم كشور، كار، ارشاد و سایر وزرا كه تكالیف قانونی در این حوزه دارند، الان بحث آسیب های اجتماعی فراگیر شده، به این خیلی دقت كنند. آمارها خیلی خطرناك و به طور فزاینده ای دارد رشد می كند.

جناب آقای رئیس! آخرین تذكرم به آقای رئیس جمهور و هر كسی كه در این حوزه مسئول است، یعنی وزیر محترم كشور، وزیر علوم، وزیر ارشاد. این بی برنامگی در حوزه جذب و استقرار نخبگان وجود دارد. ما در خارج از كشور هزار هزار نخبگان خودمان را مشاهده می كنیم كه اقدامات فرزانه ای انجام می دهند، به ایشان افتخار می كنیم. الان در داخل كشور هیچ برنامه ای برای آنها نداریم. وزیر آموزش و پرورش چه برنامه ای برای نخبگان دارد؟ وزیر علوم بیاید ببینیم چه برنامه ای دارد؟ اصلاً در این چهار سال چه اقداماتی برای جذب و استقرار و ماندن نخبگان انجام داده اند. محل نگرانی است. محض رضای خدا این نخبگان هستند كه كشور را اداره می كنند، این نخبگان هستند كه كشور را به یك سرحد آرامشی می رسانند، این نخبگان هستند. (رنجبرزاده ـ تشكر) ما باید بار كشور را بر دوش آنها بگذاریم. چرا برایشان برنامه ندارید؟ خیلی ممنون.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون.

 

۱۰ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور

دبیر (رنجبرزاده) ـ تذكرات كتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی كشور:

ـ آقای علی بختیار (گلپایگان و خوانسار) به وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص عدم تمكین تعدادی از بانك ها در رابطه با بخشودگی سود و جرایم تأخیر با عنایت به اینكه از (۱۰) هزار میلیارد تومان مصوب در بودجه سال ۹۵ و تمدید آن در بودجه ۹۶، لذا انتظار می رود مدیریت بفرمایید و به نفع مردم ابلاغ و اطلاع رسانی گردد.

ـ آقای عباسعلی پوربافرانی (نایین، خور و بیابانك) به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص تسریع در احداث کتابخانه عمومی شهر نایین با توجه به تخریب كتابخانه عمومی نایین در سال ۸۸ و علی رغم گذشت بیش از (۸) سال از تخریب آن تاكنون اقدام مؤثری انجام نشده است.

ـ آقای سیدجواد ساداتی نژاد (كاشان و آران و بیدگل) به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص لزوم نظارت بیشتر و ارزیابی دقیق نسبت به فیلم های سینمایی تولیدی در کشور.

ـ آقای نادر قاضی پور (ارومیه) به رئیس جمهور محترم و وزیر نیرو در خصوص صدور دستور اختصاص آب برای صنایع شهرستان ارومیه.

به رئیس جمهور محترم در خصوص تسریع در صدور دستور برای ادامه احداث سدهای نازلو و باراندوز ارومیه.

به رئیس جمهور محترم و وزرای نیرو و جهاد کشاورزی در خصوص تسریع در احیا و نجات تالاب ها و دریاچه های کشور به خصوص دریاچه ارومیه.

ـ آقای احمد مرادی (بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر) به وزیر کشور در خصوص عدم رسیدگی و توجه به مردم که بر اثر بارندگی های اخیر هرمزگان در محاصره سیل قرار گرفته اند و بعضاً کشاورزی آنان از بین رفته است.

به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص قطعی ارتباطات تلفنی در اکثریت روستاها در اثر بارندگی های اخیر در استان هرمزگان كه این موضوع موجب نارضایتی های مردم شده است.

ـ آقای محمدنعیم امینی فرد (ایرانشهر، سرباز، دلگان، بخشهای بنت، فنوج ، آشار، لاشار و آهوران) به رئیس جمهور محترم در خصوص وضعیت نامناسبت شاخص های امنیتی و بروز ناامنی گسترده در وسیع ترین حوزه انتخابیه کشور و عدم رسیدگی مناسب مسئولین ذی ربط.

ـ آقای محمد حسینی (تفرش، آشتیان و فراهان) به رئیس جمهور محترم در خصوص اینكه با توجه به حکم ماده (۳۵) قانون اصلاح قانون بودجه سال ۹۵ كه در بودجه سال ۹۶ مجدداً تصویب گردید و تمدید شده است، موضوع وام های تا (۱۰۰) میلیون تومان پرداختی بانک ها که به علت عدم ابلاغ دستورالعمل در اسفندماه، با توجه به استقبال مردم از این مصوبه دستور فرمایید همه بانك ها به قید فوریت، موضوع در سال ۹۶ عملیاتی شود و تأخیر سال گذشته جبران گردد.

ـ آقای عباس گودرزی (بروجرد) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص اینكه چهار، پنج سال است (۱۲) کیلومتر باقیمانده چهارخطه توره ـ بروجرد به طول می انجامد، اكنون كه تكمیل شده متأسفانه علی رغم پیگیری های مكرر و آغاز سال نو و ورود مسافرین متعدد هنوز به بهره برداری نرسیده است. آیا جان مردم اهمیت ندارد.

ـ آقای احمد سالك كاشانی (اصفهان) به وزیر نیرو در خصوص تسریع در اجرای مصوبه (۹) ماده ای شورای عالی آب به ویژه جلوگیری از برداشت های بی رویه و همچنین جلوگیری از بارگذاری جدید.

ـ آقای ولی الله نانواكناری (بابلسر و فریدون كنار) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص علت عدم پرداخت حقوق و عیدی و سنوات کارگران توسط شرکت راهبران بندر فریدونکنار.

به وزیر نفت در خصوص علت تغییر شرکت ملی گاز در طبقه بندی اقلیم شهر بابلسر از اقلیم (۳) به اقلیم (۴) در صورتی که شهرها و بخشهای همجوار در اقلیم (۳) می باشند. این بی عدالتی باعث نگرانی شدید شده است.

ـ آقای قاسم احمدی لاشكی (نوشهر، چالوس و كلاردشت) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص عدم توجه به جاده کندوان پرترافیک ترین جاده کشور و ریزش سنگ ها و کشتار مردم در این جاده ناامن را ساماندهی نمایید.

ـ آقایان: علی مطهری، مصطفی كواكبیان، غلامرضا حیدری، محمود صادقی و علیرضا رحیمی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر اطلاعات در خصوص اینکه چرا (۱۲) کانال تلگرامی پرمخاطب در روزهای آخر سال ۹۵ مسدود و مدیران آن ها بازداشت شده اند.

ـ آقای محمد حسینی (تفرش، آشتیان و فراهان) به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص تغییر مدیریت دانشگاه تفرش در روز آخر سال ۹۵ بدون هماهنگی با نماینده دولت و رعایت دستورالعمل ها و آیین نامه های مصوب هیأت امنا به جای حل مشکلات دانشگاه.

ـ آقایان: امیر خجسته (همدان و فامنین) و اكبر رنجبرزاده (اسدآباد) به وزیر راه و شهرسازی به علت سوءمدیریت در فرودگاه امام خمینی که آسانسور ساختمان ترمینال بر سر مردم تخریب گردیده و در اوایل سال جاری خاطره تلخی برای آنها ایجاد نموده است كه جای بسی تأسف دارد که فرودگاه بین المللی كشور از کمترین امکانات و خدمات برخوردار نیست.

ـ آقای محمدجواد جمالی نوبندگانی (فسا) به وزیر کشور در خصوص عدم اقدام عملی در رابطه با گسست های متعدد و خطرناک روستای دیندارلو شهرستان فسا.

ـ آقایان: نادر قاضی پور (ارومیه)، علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) و داود محمدی (قزوین، آبیك و البرز) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص ضرورت توجه به درخواست های مکرر کارگران تعاونی ها و اتحادیه های مسكن کارگری در مورد اختصاص مسکن اجتماعی.

ـ آقای هدایت اله خادمی (ایذه و باغملك) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص عدم نظارت بر مجموعه و زیرمجموعه ها و مدیران استانی. در زیرمجموعه وزارت راه به خصوص مدیران استانی و حتی دفتر وزارتی متأسفانه هیچ گونه نظارت و پاسخگویی وجود ندارد.

ـ آقایان: سیدتقی كبیری (خوی و چایپاره) و احمد امیرآبادی فراهانی (قم) به وزیر آموزش و پرورش در خصوص علت عدم تعیین تکلیف معلمان حق التدریسی و آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی و شرکتی قبل از سالهای ۹۰ و ۹۱.

همچنین توضیح علت عدم پرداخت حقوق معلمان حق التدریس.

ـ آقای مصطفی كواكبیان (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص توضیح علت برکناری رئیس سازمان سینمایی کشور.

ـ آقایان: سیدتقی كبیری (خوی و چایپاره) و احمد امیرآبادی فراهانی (قم) و خانم ها: سیده فاطمه حسینی و طیبه سیاوشی شاه عنایتی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر محترم آموزش و پرورش در خصوص علت عدم پرداخت پاداش بازنشستگان آموزش و پرورش.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! یك تذكر در دستور روز داریم. جناب آقای حاجی بفرمایید.

 حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! از حضرت عالی تشكر می كنم. یك اخطار و دو تا تذكر دارم كه خدمت تان عرض كنم. اخطار اول اخطار (۱۱۰) قانون اساسی است. همان طور كه مستحضرید حضرت آقا امسال فرمودند آن كالاهایی كه تولید داخلی دارد، چنانچه از خارج وارد شود این یك حرام است. ما دیروز كه از كازیه نامه مان را برداشت كردیم مشاهده كردیم كه سرلشكر باقری كه خیلی هم دوست شان داریم، ولی رئیس ستاد كل نیروهای مسلح یك عدد ادكلن فرانسوی در داخل كازیه گذاشته اند و همراه با یك تقدیرنامه فرستاده اند كه من اینجا دو تا نكته دارم. یكی اینكه اعتبار این گونه موارد از كجا تأمین می شود؟ چه توجیهی دارد كه از بیت المال هزینه شود؟ این یك.

نكته دومش این است به هر حال این یك حرام شرعی است. ما معتقدیم كه آنچه ولی فقیه می گوید برای ما حكم شرعی دارد. چرا كالای خارجی را به عنوان هدیه بفرستند؟ سوای اینكه اصلاً اصل آن چه توجیهی دارد. (نایب رئیس ـ خیلی ممنون) آقای رئیس! همه ما موظفیم كه از لحاظ رعایت مسائل شرعی جلوتر از بقیه مردم باشیم. (نایب رئیس ـ متشكرم) حاج آقا! اجازه بدهید تذكرم را بگویم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ اینكه دستور جلسه نبود.

حاجی دلیگانی ـ تذكر روز است.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، چون تذكرات را نوبت گرفته بودند، گفتیم.

حاجی دلیگانی ـ آقای رئیس! تذكر روز است، اجازه بدهید من عرض كنم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون آقای حاجی.

 

۱۱ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

نایب رئیس (پزشكیان) ـ جلسه بعدی ما فردا چهارشنبه (۱۶) فروردین ماه ۱۳۹۶ و دستور جلسه ما ادامه بررسی لایحه هوای پاك است. پایان جلسه را اعلام می كنم.

 

(جلسه ساعت ۱۲:۰۳ پایان یافت)

 

رئیس مجلس شورای اسلامی

علی اردشیرلاریجانی


۱۲ ـ ضمیمه:

الف ـ فهرست مصوبات

 

عنوان

ثبت

كمیسیون اصلی

كمیسیون فرعی

توضیحات

طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران

۲۰۲

شوراها و امور داخلی كشور

ـ

متعاقب دوره نهم و جلسات ۱۲،  ۴۰ تصویب و برای تأمین نظر شورای نگهبان به آن شورا ارسال شد.

لایحه هوای پاك

۸۳

كشاورزی، آب و منابع طبیعی

اقتصادی، امنیت ملی و سیاست خارجی، انرژی، بهداشت و درمان، شوراها و امور داخلی كشور، صنایع و معادن، عمران، فرهنگی، قضائی و حقوقی

متعاقب جلسات ۲۷،  ۷۷ به دلیل ادامه رسیدگی تغییری در آمار مصوبات ارسالی به شورای نگهبان ایجاد نمی نماید.

 

 

 

ب ـ فهرست لوایح اعلام وصول شده

 

عنوان

ثبت

كمیسیون اصلی

كمیسیون فرعی

امضا كنندگان

لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در مجمع مقامات مالیاتی كشورهای اسلامی

۲۵۴

اقتصادی

امنیت ملی و سیاست خارجی، قضائی و حقوقی

حسن روحانی (رئیس جمهور)

محمدجواد ظریف (امور خارجه)

علی طیب نیا (امور اقتصادی و دارایی)

لایحه موافقتنامه دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری ارمنستان در مورد استفاده مشترك از دروازه­ مرزی نوردوز - مغری

۲۵۵

اقتصادی

امنیت ملی و سیاست خارجی، قضائی و حقوقی، کشاورزی، آب و منابع طبیعی

حسن روحانی (رئیس جمهور)

محمدجواد ظریف (امور خارجه)

علی طیب نیا (امور اقتصادی و دارایی)

 

 

 

ج ـ فهرست قوانین ابلاغی به دولت

 

عنوان

شماره ثبت

تاریخ تصویب

مرجع و تاریخ تأیید

تاریخ ابلاغ به دولت

لایحه احکام مورد نیاز اجرای بـرنـامـه شـشـم تـوسـعـه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران

۱۰۴

۱۴/۱۲/۱۳۹۵

۲۱/۱۲/۱۳۹۵

مجمع تشخیص مصلحت نظام

۲۵/۱۲/۱۳۹۵

لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ كل كشور

۲۲۰

۱۴/۱۲/۱۳۹۵

۲۵/۱۲/۱۳۹۵

شورای نگهبان

۲۵/۱۲/۱۳۹۵

 

 

 

عملكرد مجلس تا پایان جلسه نود و ششم

 

الف ـ وضعیت طرحها و لوایح

 

 

 

 

 

جمع كل اعلام وصولی ها                     ۲۵۵

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طرح های نمایندگان

۱۲۸

 

طرح های شورای عالی استان ها

۱

 

 

لوایح

۱۲۶

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                               
 

 

عنوان آخرین وضعیت

طرح نمایندگان

طرح

شورای عالی استان ها

لایحه

جمع

مصوبات ارسالی به شورای نگهبان

ـ

ـ

۱

۱

مصوبات ارسالی به مجمع تشخیص مصلحت نظام

۱

ـ

۲

۳

مسكوت مانده

ـ

ـ

ـ

ـ

تحت بررسی در مجلس

۱۰۱

۱

۷۵

۱۷۷

قوانین ابلاغی به دولت

۱۱

ـ

۴۲

۵۳

مسترد شده

۵

ـ

۱

۶

بایگانی شده

۱۰

ـ

۵

۱۵

جمع كل

۱۲۸

۱

۱۲۶

۲۵۵

 

 

 

 

ب ـ وضعیت سؤال ها، استیضاح ها و تحقیق و تفحص ها

 

 

 

 

 

اعلام وصولی ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سؤال ها

۷۰

 

استیضاح ها

۲

 

تحقیق و تفحص ها

۹

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عنوان آخرین وضعیت

سؤال

استیضاح

تحقیق و تفحص

 

 

مسترد شده/ رد شده

۵

۱

۱

 

 

تحت بررسی

۴۶

ـ

۸

 

 

طرح در جلسه علنی

۱۹

۱

ـ

 

 

جمع كل

۷۰

۲

۹

 

                                   
 


 

 نام
پست الکترونيک
پيام شما