آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۲۸۱
بازديد روز قبل: ۴۲۵
بازديد هفته: ۳۲۵۷
بازديد ماه: ۵۹۷۶
بازديد کل: ۶۲۸۱۰۶۲
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
مشروح مذاكرات مجلس > بانك متنی مشروح مذاكرات > ۱۳۹۶/۰۷/۱۸
۲۴۱ بازدید
 
   

مشروح مذاكرات مجلس شورای اسلامی جلسه (۹۲) - دوره دهم ۱۳۹۵/۱۲/۱۵


        

 

 

 

 

جلسه   نود  و  دوم

(۹۲)

 

۱۵   اسفند ماه  ۱۳۹۵ هجری شمسی

۶  جمادی الثانی  ۱۴۳۸ هجری قمری

 

دوره دهم ـ اجلاسیه اول

۱۳۹۶  ـ   ۱۳۹۵

 

جلسه ساعت هشت و دوازده دقیقه روز یكشنبه به ریاست آقای علی اردشیرلاریجانی «رئیس مجلس» رسمیت یافت

 

 

 

 

عناوین مندرجات:

۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

۲ ـ  تلاوت آیاتی از قرآن مجید

۳ ـ تصویب لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ كل كشور (ثبت ۲۲۰)

۴ ـ تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

۵ ـ قرائت نامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص تقدیر و تشكر از مواضع حكیمانه و مقتدرانه رئیس محترم مجلس شورای اسلامی در دفاع از جایگاه مجلس شورای اسلامی

۶ ـ بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص اجرای مقتدرانه رزمایش ولایت ۹۵ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

۷ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

۸ ـ ضمیمه: ـ فهرست مصوبات                

 

 
  جلسه ساعت  هفده و نه دقیقه به ریاست آقای علی اردشیرلاریجانی «رئیس مجلس» پایان یافتی
 

                                      

 

             
 

 

 


 

۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

رئیس ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه با حضور ۲۰۰ نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دستور جلسه نود و دوم روز یكشنبه پانزدهم اسفند ماه ۱۳۹۵ هجری شمسی مطابق با ششم جمادی الثانی ۱۴۳۸ هجری قمری:

۱ ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ كل كشور.

۲ ـ گزارش كمیسیون اجتماعی در مورد طرح یك فوریتی بیمه بیكاری برای حمایت از بیكاران متقاضی كار.

 

۲ ـ تلاوت آیاتی از قرآن مجید

رئیس ـ تلاوت آیاتی از کلام الله مجید.

(آیات ۲۳ ـ ۱۹ از سوره مبارکه «حجر توسط قاری محترم آقای حمیدرضا احمدی وفا تلاوت گردید)

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم

وَ الْأَرْضَ مَدَدْناها وَ أَلْقَیْنا فِیها رَواسِیَ وَ أَنْبَتْنا فِیها مِنْ كُلِّ شَیْ‏ءٍ مَوْزُونٍ * ما یَفْتَحِ اللَّهُ لِلنَّاسِ مِنْ رَحْمَةٍ فَلا مُمْسِكَ لَها وَ ما یُمْسِكْ فَلا وَ جَعَلْنا لَكُمْ فِیها مَعایِشَ وَ مَنْ لَسْتُمْ لَهُ بِرازِقِینَ * وَ إِنْ مِنْ شَیْ‏ءٍ إِلاَّ عِنْدَنا خَزائِنُهُ وَ ما نُنَزِّلُهُ إِلاَّ بِقَدَرٍ مَعْلُومٍ * وَ أَرْسَلْنَا الرِّیاحَ لَواقِحَ فَأَنْزَلْنا مِنَ السَّماءِ ماءً فَأَسْقَیْناكُمُوهُ وَ ما أَنْتُمْ لَهُ بِخازِنِینَ * وَ إِنَّا لَنَحْنُ نُحْیِی وَ نُمِیتُ وَ نَحْنُ الْوارِثُونَ *

(صدق الله العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

رئیس ـ از جناب آقای احمدی وفا قاری محترم تشکر می کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ به نام خداوند بخشنده مهربان

«و زمین را گسترانیدیم و در آن كوه های استوار افكندیم و از هر چیز سنجیده ای در آن رویانیدیم. برای شما و هر كس كه شما روزی دهنده آن نیستید در آن وسایل زندگی قرار دادیم. و هیچ چیز نیست مگر آنكه گنجینه های آن نزد ماست و ما آن را جز به اندازه معین فرو نمی فرستیم. و بادها را بارداركننده فرستادیم و از آسمان آبی نازل كردیم پس شما را بدان سیراب نمودیم و شما خزانه دار آن نیستید. و بی تردید این مائیم كه زنده می كنیم و می میرانیم و ما وارث همه هستیم . راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. (حضار صلوات فرستادند).

اسامی تأخیركنندگان جلسه امروز عبارتند از آقایان: احمد اناركی محمدی نماینده محترم رفسنجان، محمدرضا پورابراهیمی نماینده محترم كرمان، محمدباقر سعادت نماینده محترم دشتستان، جلیل مختار نماینده محترم آبادان، حسین مقصودی نماینده محترم سبزوار. آقای پورابراهیمی تشریف دارند، ولی با تأخیر تشریف آوردند.

رئیس ـ متشكریم.

 

۳ ـ تصویب لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ كل كشور (ثبت ۲۲۰)

رئیس ـ آقای قاضی زاده! دستور جلسه را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همه همكاران گرامی عرض سلام و ادب دارم. آقای رئیس! در ادامه بررسی بخش هزینه ای گزارش کمیسیون محترم تلفیق در مورد بودجه، تبصره (۱۹) تمام شد.

رئیس ـ تبصره (۲۰) را شروع كنید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ تبصره ۲۰ ـ

الف ـ به دولت اجازه داده می شود به منظور تسهیل تأمین مالی طرحهای تملک دارایی های سرمایه ای دارای توجیه اقتصادی و مالی با اولویت طرحهای نیمه تمام نسبت به جلب و انعقاد قرارداد سرمایه گذاری و مشارکت با بخش خصوصی اقدام و به شرح زیر منابع مالی مورد نیاز را تأمین نماید:

۱ ـ حداقل (۲۰) درصد از محل آورده طرف مشارکت كه متناسب با پیشرفت طرح پرداخت می شود.

۲ ـ (۲۵) درصد از محل اعتبارات طرحهای تملک دارایی های سرمایه ای پیش بینی شده همان طرح یا سرجمع اعتبارات همان فصل تعهد و در مواعد مشخص نزد بانکهای عامل تودیع می شود.

(آقای دكتر! كمیسیون بند (۳) را اصلاحیه داده و حذف كرده است)

۴ ـ مابقی منابع مورد نیاز از محل منابع داخلی بانک ها تأمین می شود.

۵ ـ بانک های عامل وجوه تودیعی دولت را با منابع خود تلفیق کرده و در قالب قرارداد با طرف مشارکت، به صورت تسهیلات بانکی با نرخ سود ترجیحی به طرحهای یادشده، متناسب با پیشرفت فیزیکی آنها پس از تأیید دستگاه اجرایی ذی ربط پرداخت می کنند.

۶ ـ دولت مجاز است به منظور تسهیل أخذ تسهیلات توسط بخش خصوصی برای تأمین مالی این طرح ها، نسبت به ارائه تضامین لازم از جمله خرید حداقلی از خدمات دوران بهره برداری از طرف مشارکت، موافقت با ترهین اموال محل اجرای طرح یا از طریق مندرج در قانون تسهیل اعطای تسهیلات بانکی مصوب ۵/۴/۱۳۸۶ اقدام نماید.

۷ ـ در صورت عدم تأمین منابع جزء (۳) این بند منابع مربوطه به نسبت مساوی بین طرف مشاركت دولت و بانك توزیع و تأمین می گردد.

۸ ـ بانك هایی كه از این منابع در آنها توزیع می گردد مكلفند قراردادهای مشاركت از قبیل خرید تضمینی كالاها و خدمات تولیدشده بخش غیردولتی منعقدشده با طرف دولتی را به عنوان تضمین های قابل قبول برای اعطای تسهیلات بانكی به بخش خصوصی بپذیرند. بازپرداخت اقساط مربوط به تسهیلات اعطائی از سوی بانك های عامل از طریق درآمدهای طرح صورت می گیرد در صورت عدم پرداخت اقساط توسط بخش خصوصی، بانك جایگزین ایشان در قرارداد شده و درآمدهای طرح را در قبال اقساط تسهیلات، تا زمان تسویه كامل دریافت می نماید.

۹ ـ مدت زمان لازم برای دوره سرمایه گذاری تا بهره برداری از طرح ها حداكثر دو سال، دوره تنفس حداكثر یك سال و دوره بازپرداخت تسهیلات اعطائی با احتساب مجموع دوره سرمایه گذاری، بهره برداری و تنفس حداكثر ده سال تعیین می گردد.

آیین نامه اجرایی این بند و اجزای آن توسط سازمان برنامه و بودجه كشور، وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانك مركزی تهیه می شود و حداكثر ظرف مدت یك ماه پس از تصویب این قانون به تصویب هیأت وزیران می رسد.

آقای دكتر! چون در اینجا پیشنهاد هست مخالف و موافق باید صحبت كنند.

رئیس ـ بله، مخالف و موافق باید صحبت كنند. بندهای (۳)، (۴) و (۵) این هم اشكال قانون اساسی و هم برنامه ای دارد.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! (۳) حذف شد، اصلاحیه دادند حذف كردند.

رئیس ـ اصلاحیه دادند؟ اگر حذف كردید كه هیچ.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ (۵) را هم درست كردند.

رئیس ـ (۵) را هم درست كردند، چون هر دو اشكال داشت.

كاتب ـ آقای دكتر! (۴) و (۵) را حذف نكردند، فقط (۳) را حذف كردند.

رئیس ـ نه، (۳) و (۵) اصلاح شد.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! در بند (۵) «صندوق توسعه ملی را حذف كردند.

رئیس ـ آقای تاج گردون! آن وقت منابعش همان (۲۰) درصد و (۲۵) درصد است؟ می توانستید جابه جا كنید و قدری بیشتر كنید.

تاج گردون ـ چون سقف بودجه عمرانی (۲۵) درصد است.

رئیس ـ مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای صباغیان مخالف هستند، بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی (مهریز، بافق، ابركوه، خاتم و بهاباد) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت نمایندگان بزرگوار عرض سلام و ادب دارم. جناب آقای لاریجانی! قبل از اینكه من مخالفت خودم را اعلام كنم عرض می كنم كه متأسفانه تذكر دستور روز علی رغم اینكه ثبت نام می شود، خوانده نمی شود. اگر محبت كنید این اجرا شود ممنون می شوم.

بند «الف از تبصره (۲۰) در مجموع این هدف را دنبال می كند تا طرحهای نیمه تمام عمرانی دولت را با منابع عمومی به صورت مشاركتی اجرا كند. چراكه اصولاً منابع عمومی خوب و مناسب به كار گرفته نمی شود، می خواهد این منابع را در قالب تسهیلات در اختیار بخش خصوصی قرار بدهد تا بخش خصوصی با انگیزه بیشتری وارد شود و اقساط این تسهیلات را هم پس از بهره برداری پرداخت نماید كه این در مجموع كار خوب و مناسبی به نظر می آید، ولی چند ایراد به این بند و تبصره وارد است.

اول اینكه این تبصره ماهیت غیربودجه ای دارد، بودجه یكساله است، ولی این تبصره دارد برای چندین سال برنامه ریزی می كند. این گونه طرح ها را می توان در قوانین دائمی آورد.

ضمناً دولت در سالهای گذشته هم تبصره ای با همین هدف و به شكل مشاركت عمومی و خصوصی داشته كه محقق نشده و متأسفانه عملكرد مناسبی نداشته است.

ضمناً در حال حاضر دولت در حال تهیه طرح لایحه جامعی برای اجرای طرحهای عمرانی به شكل مشاركت عمومی و خصوصی است من فكر می كنم كه اگر ما این را نگه داریم و تسریع شود بهتر باشد.

ضمناً این طرحهایی كه ما الان می خواهیم واگذار كنیم حداقل یك پیمانكار یا مشاوری دارد كه بعضاً در حال اجرای این طرح هستند و دولت می خواهد با آن مشاورین یا پیمانكارها چكار كند مشخص نیست. ضمن اینكه ما می دانیم این قراردادهایی كه خصوصی یا مشاركتی است با قراردادهای سنتی قبل متفاوت است، به هر حال ما اینجا دچار مشكل می شویم.

ضمناً اختصاص منابع صندوق توسعه ملی به بانك عامل مخالف سیاست های كلی برنامه ششم است و همچنین مخالف خود اساسنامه صندوق توسعه ملی است. ما نمی توانیم منابع صندوق توسعه ملی را برای طرحهای دولتی اختصاص بدهیم.

ضمناً منابع در این تبصره به شكل ریالی تخصیص داده شده كه برای صندوق ارزی دیده شده است و همچنین در بند (۶) آن می گوید منابع، از محل منابع داخلی بانك های عامل قابل ارائه است. با توجه به این وضعیت نقدینگی كه حاكم است به نظر می آید كه این قابل اجرا نباشد. در مجموع پیشنهاد بنده این است كه دوستان مخالفت كنند تا اینكه لایحه خود دولت در این زمینه بیاید و ان شا ءالله این به شكل كامل تری اجرا شود، عذرخواهی می كنم. والسلام

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ موافق اول وقتشان را به جناب آقای رحیم زارع داده اند، بفرمایید.

رحیم زارع (آباده، بوانات و خرم بید) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همكاران محترم عرض سلام دارم. همكاران استحضار دارند كه ما بیش از (۵۰۰) هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام داریم كه اگر (۶۰) درصد اینها را بخواهیم بگوییم كه دارای توجیه اقتصادی هستند، می شود (۳۰۰) هزار میلیارد تومان. در این (۳۰۰) هزار میلیارد تومان، بودجه عمرانی امسال (۶۳) هزار میلیارد تومان پیشنهادی دولت بوده و (۱۰) هزار تا هم در مجلس اضافه شده كه می شود (۷۳) هزار میلیارد تومان. ما اگر همین (۳۰۰) هزار میلیارد تومان را طی چند سال، بیش از چهار سال بودجه عمرانی كشور را برای (۶۰) درصد این طرح ها بگذاریم كفاف نمی دهد.

از طرفی هم ماده (۸۴) قانون برنامه پنجم توسعه اسلامی این اجازه را به ما داده كه در این راستا بیاییم توانمندسازی بخش خصوصی اقتصادی و مردمی كردن اقتصاد و اینكه به بخش غیردولتی میدان بدهیم، تا طرحهایی كه برای تولید و توسعه سرمایه گذاری های دارای توجیه فنی، مالی و اقتصادی و از یك طرف ما در ماده (۵۲) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، قانون الحاقی (۲)، به صندوق توسعه ملی این اجازه را داده كه در هر سال از منابع ورودی اش بیاید (۱۰) درصدش را پرداخت تسهیلات به بخش های خصوصی و تعاونی كند و دلیل بعد قانون تسهیل اعطای تسهیلات بانكی و كاهش هزینه های طرح و تسریع در اجرای طرحهای تولیدی و افزایش منابع مالی و كارایی، ماده (۱) آن مجدداً این اجازه را به ما داده.

ما اگر بخش خصوصی را سهیم نكنیم، اگر از منابع بانك های عامل به اختیار خودشان استفاده نكنیم، منابع صندوق توسعه ملی استفاده نشود و این كار را با همكاری دولت انجام ندهیم، مطمئن باشید این پروژه ها كه حالا خیلی از آنها بیش از (۱۰)، (۱۵) سال یا حتی (۱۷)، (۱۸) سال طول كشیدند و به سرانجام نرسیدند، این پروژه ها كماكان نیمه تمام باقی می ماند و كار بسیار خوبی كه سازمان مدیریت انجام داد، امسال با این مدل آورد و برای به بهره برداری رسیدن طرحهای نیمه تمام تقسیم كرد، ان شا ءالله این را در مجلس با رأی خودمان تكمیلش كنیم و رأی بسیار بالایی بدهید. از همكاری همكاران محترم ممنونم.

رئیس ـ متشكریم، دولت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! تذكر هم دارند.

رئیس ـ چشم، دولت نظرش را بدهد.

علی حیدر نوری (رئیس امور تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب و صبح بخیر خدمت همه نمایندگان عزیز، برادران و خواهران گرامی.

ببینید برادران عزیز و خواهران گرامی! چند نكته اساسی در سیاست های كلی در بحث اقتصاد مقاومتی وجود دارد، آن بحث مردمی كردن اقتصاد، استفاده حداكثری از توان بخش خصوصی، مشاركت دادن بخش خصوصی در اجرای طرحهای اقتصادی از جمله طرحهای زیربنایی و توسعه ای كشور. تجربیات موفق كشورهای مختلف نشان می دهد كه در واقع می توان بخش عمده ای از طرحهای عمرانی كشور را كه ما حدود (۲۵۰۰) تا فقط طرح ملی داریم، برای اتمام این طرح ها حدود (۴۰۰) هزار میلیارد تومان منابع لازم است، می توان این طرح ها را به بخش خصوصی واگذار كرد، با مشاركتی كه بانك های عامل خواهند داشت، منتها یك شرط دارد كه دولت و مردم از خدمات این طرح ها می خواهند استفاده كنند، یك بیمارستان مهم نیست از كجا ساخته شده باشد، مهم این است كه مردم از این خدمات استفاده كنند. یك راه، یك سد، یك شبكه آبیاری، مهم نیست، اینكه مردم از خدماتش استفاده كنند (مهم است).

بنابراین در این راستا و تجربیات كشورهای موفق نشان می دهد كه با مشاركت بخش خصوصی، یعنی در واقع اینجا سه تا عامل هستند، سرمایه گذار به عنوان بخش خصوصی هست، بانك های عامل و دولت. در واقع یك فرمول تركیبی است كه این نشان مِی دهد می توانیم بخش عمده ای از طرحهایی كه متقاضی دارند و بخش خصوصی می تواند سرمایه گذاری كند، از آن بهره برداری كنند و دولت هم تضمین خرید خدمت بدهد بخشی از بار عظیم و سنگین روی بودجه عمومی دولت را برداریم كه این منجر به تسریع در بهره برداری از طرحهای عمرانی می شود، منجر به ارائه خدمت بهتر و با كیفیت بهتر در عرصه رقابت می شود.

در این راستا خواهشی كه از دوستان دارم واقعاً به این تبصره رأی بدهید، چون به نظر من واقعاً یكی از راهكارهای علاج بخشی به تسریع در اجرای طرحهای عمرانی است، كمك به تسریع در بهره برداری طرحهای عمرانی است. به نظر می رسد با تضمینی كه دولت خواهد داد، بهترین روشی است كه می توان از بخش خصوصی استفاده كرد. اگر این تصویب شود امیدوار هستیم كه سال آینده شاهد تسریع و رونق بخشیدن به بهره برداری در طرحهای عمرانی و سرعت در بهره برداری از طرحهای عمرانی باشیم. خواهش می كنم به این تبصره رأی مثبت بدهید.

رئیس ـ كمیسیون بفرمایید.

محمدمهدی مفتح (سخنگوی كمیسیون تلفیق بودجه) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

 یكی از مشكلاتی كه ما همواره با آن مواجه هستیم طولانی شدن انجام پروژه های عمرانی است. همه ما در حوزه های انتخابیه پروژه هایی داریم كه گلایه مند هستیم كه چرا این قدر طولانی شده است. وقتی به حجم كل این پروژه ها نگاه می كنیم و ارقامی را كه دولت می تواند به این كار تخصیص بدهد، ما در مجلس می توانیم تخصیص بدهیم، بودجه های عمرانی در مقابل بودجه های جاری كه لاجرم باید پرداخت شود و حتماً باید در زمان خودش هم صورت بگیرد، نتیجتاً مبلغ كمی هم نسبتاً برای بودجه عمرانی می ماند، برای این باید یك فكری كرد و یك تدبیری اندیشید كه این كار صورت بگیرد.

یكی از مهمترین روش هایی كه می توانیم پروژه های را سریع تر به اتمام برسانیم و به منابع دولت هم فشار زیادی وارد نشود، مشاركت بخش های غیردولتی در اجرا و تكمیل پروژه ها است. این هم یك ساز و كار قانونی می خواهد، قانون این را تصویب كند و قانون تضمین های لازم را هم در این رابطه داشته باشد كه شخص حقیقی یا حقوقی كه می آید این پروژه را از دولت بگیرد و تكمیل كند، به این مطمئن باشد كه می تواند منابع مالی را كه صرف می كند و بعد از مدتی باید برایش بازگشت داشته باشد، به یك شكل مناسبی بتواند منابعش را برگرداند و سود لازم را ببرد.

در حقیقت این تبصره (۲۰) چنین مكانیزمی را طراحی كرده است. من دیگر توضیح نمی دهم، چون هم تبصره طولانی است، هم قرائت شد و هم نماینده محترم دولت توضیح دادند. اما عرضم این است كه كلیت این موضوع كه ما بتوانیم منابع غیردولتی را در تكمیل پروژه ها به كار بگیریم و پروژه ها را سریعتر به بهره برداری برسانیم، یكی از روش های كاملاً مقبولی است كه البته با ملاحظات خودش و با رعایت سیاست های كلی و قانون اساسی و دیگر الزاماتی كه باید انجام شود این كار صورت بگیرد. به نظر می رسد آنچه را كه در كمیسیون با مشاركت دولت محترم تدوین و تنظیم شده بتواند ان شا ءالله در سال ۹۶ در صورت عملیاتی شدن یك تحرك خوبی را در اجرای پروژه های عمرانی در اقصی نقاط میهن اسلامی مان ایجاد كند. خواهش ما این است كه دوستان به اصل این تبصره رأی بدهند.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! تذكر دارند.

رئیس ـ تذكرتان را بدهید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای تابش بفرمایید.

محمدرضا تابش (اردكان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همكاران ارجمند و جناب عالی. آقای دكتر! ماده (۱۸) اصل (۶۷) قانون اساسی، ماده (۲۲) و مواد (۱۹۷)، (۱۹۸) و (۱۸۷). از دیروز هنگام سخنرانی هیجانی جناب عالی در بعدازظهر و بعد از آن بارها، (رئیس ـ اصل ۶۷ را می فرمایید؟) مواد (۱۸)، (۲۲)، (۱۹۸) و (۱۹۷) آیین نامه. از بعدازظهر دیروز همزمان با سخنرانی هیجانی جناب عالی و بعد از آن بارها نامم را در لیست تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی ثبت كردم، اما دریغ از توجه جناب عالی به دبیران محترم.

رئیس ـ آقای وكیلی! ایشان تذكر داشتند شما مطرح نكردید؟

دبیر (وكیلی) ـ قربان من متوجه نشدم.

تابش ـ حالا پرینت بگیرید مشخص است.

رئیس ـ پرینت هم بگیرید.

تابش ـ تشكر از همكاران به واسطه اصلاح متن تعیین سقف حقوق مدیران و هجمه های هدایت و طراحی شده علیه مجلس در این موضوع كه ناجوانمردانه بود را محكوم می كنیم. از مواضع جناب عالی در دفاع از نمایندگان و مجلس محترم تشكر فراوان داریم و بیاناتی كه در جلسه صبح دیروز ایراد فرمودید، اما با شرمندگی عرض كنم كه كار جناب عالی منطبق بر آیین نامه نبود.

ماده (۱۹۸) آیین نامه می گوید: «اخطار و تذكر پس از رأی گیری در مجلس درباره موضوع رأی گیری شده پذیرفته نمی شود و مصوبات مجلس قابل تغییر یا اصلاح یا ارجاع به كمیسیون نیست و باید مراحل تعیین شده در این آیین نامه اجرا شود .

آقای دكتر! اگر می خواهید پاسخ من را بدهید من قبل از آن بگویم، حتماً شما می خواهید به تبصره ذیل ماده (۱۸۷) استناد كنید. آنجا می گوید: «اگر مطالب فورى و فوتى اعم از طرح ها و لوایح دوفوریتى و غیره پیش آید كه به تشخیص مجلس تأخیر آن موجب زیان جبران‏ناپذیرى باشد، در این صورت براى طرح و تصویب آن زمان مشخصى معین مى‏شود . به استناد این تبصره نمی شد تصمیم دیروز را اتخاذ كرد.

بنابراین یك كار خلاف آیین نامه انجام شده، علی رغم اینكه اصل كار خوب بود و ما از مواضع جناب عالی بسیار تقدیر و تشكر می كنیم، ولی یك كار خلاف آیین نامه انجام شد، یك سردرگمی پیش آمده است. حالا اگر شورای نگهبان آن متن اولیه را تأیید كرد، تكلیف چه می شود؟ مصوبه دیروز ما كه به صورت متن نشده، بخواهید به شورای نگهبان بفرستید تكلیف آن چه خواهد شد؟ استدعای من این است كه آیین نامه رعایت شود، با تشكر.

 رئیس ـ متشكریم. آیین نامه دقیقاً رعایت شده، وقتی یك طرحی بین ما و شورای نگهبان است، یعنی هنوز در دستور است. تبصره ماده (۱۸۷) را به دقت نخواندید، «اگر مطالب فورى و فوتى اعم از طرح ها و لوایح دوفوریتى و غیره ، یعنی مسأله ای به وجود بیاید غیر از طرح و لوایح، حادثه ای رخ بدهد كه چه باشد؟ «به تشخیص مجلس تأخیر آن موجب زیان جبران‏ناپذیرى باشد .

از مسأله ای كه یك عده ای برای كشور به وجود آوردند كه داشت یك مسأله را در افكار عمومی به خلاف به وجود می آورد كه جبران ناپذیر هم بود، ما روز قبلش این تصمیم را گرفتیم، امروز آمدیم این را اصلاح كردیم و هیچ اشكالی هم نداشت، چون واقعاً ابهام هم داشت. چرا ابهام داشت؟ حالا من كاری ندارم كه دیدم امروز هم بعضی از رسانه ها من جمله رادیو و تلویزیون هم موضوع را یك طور دیگری منعكس كرد كأنه مجلس نظرش را عوض كرد، مجلس همان نظر قبلی خودش را داشت، شورای نگهبان ایراد گرفت، آقای حاجی بابایی اینجا هستند، آمدند گفتند این را اصلاح كنید اشكال شورای نگهبان رفع می شود. اینها چطور حل كردند؟ یك «مدیریت به آن اضافه كردند، «(۳۰) درصد را «(۶۰) درصد كردند. پس ما برای اصلاح نظر شورای نگهبان این كار را كردیم. یك جنجالی در كشور ایجاد كردند كأنه مجلس می خواهد حقوق های نجومی را قانونی كند، به خلاف. یعنی مجلس می خواست جلوی حقوق های نجومی را بگیرد. شما اینجا حی و حاضرید، واقعاً قصد و نیت مجلس این نبود كه جلوی حقوق های نجومی را بگیرد؟ این بود. شورای نگهبان ایراد گرفت، آقایان برای اینكه ایراد شورای نگهبان را رفع كنند این كار را انجام دادند. بعد جنجال كردند و مسأله را گردن مجلس انداختند.

بنابراین ما مطابق این آیین نامه می توانستیم این كار را انجام بدهیم، در دستور بود و اینكه شما فكر می كنید شورای نگهبان فوری انجام بدهد، همان دیروز ارسال كردیم، یعنی همان دیروز اصلاحیه مجلس را به شورای نگهبان دادیم، آن نگرانی را نداشته باشید. راه دیگری برای حلش به ذهن مباركتان خطور می كرد؟ راه حلی نداشتیم، پس باید به خاطر یك سری حرف های خلاف واقع بمباران شوید.

الان هم كه شما این را تصویب كردید ببینید بعضی از رسانه ها چه می گویند؛ مجلس حرفش را پس گرفت. ما پس گرفتیم؟ ما حرف اصلی و اولیه خودمان را تأیید كردیم. جرأت ندارند به شورای نگهبان چیزی بگویند، چون می ترسند صلاحیت شان را رد كند، مجلس را می كوبند، این است. بنابراین به نظر من مجلس یك تصمیم عقلایی گرفت، منطبق با آیین نامه بود و هیچ مشكلی هم ندارد. تذكرتان را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای صادقی تذكر دارند، بفرمایید.

محمود صادقی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر! بنده هم از موضع گیری شایسته و بجای حضرت عالی تشكر می كنم، به خاطر اینكه بعضی از جناح ها بسیار سوءاستفاده كردند، به ویژه اینكه بعضاً هم تبلیغات كردند كه یك طیف خاصی در مجلس پشت آن مصوبه بود، در حالی كه به عنوان مثال خود من به آن مصوبه رأی منفی دادم و معتقد بودم كه بجا بود كمیسیون تلفیق و همچنین مجلس روی مصوبه قبلی اصرار كنند و این با اصرار به شورای نگهبان برگردد و اگر لازم باشد به مجمع برود و تصویب شود، این یك نكته.

اما نكته دیگر اینكه اگر حضرت عالی آیین نامه را بیشتر توضیح بدهید كه وقتی چیزی در مجلس تصویب می شود، قبل از اعلام نظر شورای محترم نگهبان، مجلس مطابق كدام ماده از آیین نامه می تواند مصوبه خودش را تغییر بدهد. آن طور كه من آیین نامه را بررسی كردم، البته این را دارد كه مصوبه قبل از اینكه به شورای نگهبان برود و در واقع قبل از اعلام نظر شورای نگهبان از دستور خارج نمی شود، ما این را در آیین نامه داریم، اما آیا امكان تغییر در این دستور و این مصوبه وجود دارد یا ندارد ابهام است، اگر جناب عالی مشخصاً بفرمایید كه كدام ماده از آیین نامه چنین اجازه ای را به ما می دهد ممنون می شوم.

رئیس ـ جناب آقای صادقی! اولاً من نباید بگویم مطابق كدام آیین نامه، من باید بگویم مطابق كل این آیین نامه مجلس را اداره می كنم. كسی كه تذكر می دهد باید بگوید مطابق كدام ماده خلاف شده است. سؤالی كردند، من گفتم ما از تبصره ماده (۱۸۷) استفاده كردیم كه این مسأله را حل كنیم. شما می فرمایید خلاف شده، بفرمایید مطابق كدام بند خلاف شده است. چون این در دستور است، در اینجا گفته اگر یك مسأله فوری و فوتی پیش بیاید كه موجب زیان جبران‏ناپذیرى باشد، می توانید ورود كنید.

ما از مجلس رأی گرفتیم، بحث بودجه را متوقف كردیم، وارد بحث برنامه شدیم و اصلاح كردیم. شورای نگهبان هم هنوز نظر نداده بود و این مسأله منوط به این بود. در بررسی هم معلوم شد كه واقعاً یك ابهامی به وجود آمد، ما در صدر ماده كه نظر مجلس بود با صراحت گفته بودیم حقوق های مقامات را (۱۰) میلیون سقف گذاشتیم، در ذیل آن به خاطر اینكه ایراد شورای نگهبان را رفع كنیم «مدیران را اضافه كردند. تلقی این شد كه یك بار دیگر می توانند از این مكانیزم استفاده كنند. بنابراین اصلاح را صورت دادیم كه شورای نگهبان دیگر مشكلی نداشته باشد، اگر واقعاً قبول ندارد رد كند تا به مجمع برود. به نظر من اشكالی نداشت. (احمدی لاشكی ـ تبصره ۲۰ را بفرمایید) تذكر را بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام. آقای لاریجانی! عملكرد دیروز مجلس همه بر اساس قانون بوده است. برادران عزیزی كه اعتراض می كنند آیین نامه را با دقت بخوانند، بعد هم قرار نیست تمام مسائل به صدا و سیما و پشت میكروفن بكشد. ما دیروز رأی دادیم، مجلس رأی داد و وارد برنامه شد. شورای محترم نگهبان و مجلس دو بال یك كبوتر هستند، ما با هم هماهنگ هستیم. اگر قرار است مجلس با شورای نگهبان هماهنگ نباشد یك قانون تصویب نمی شود.

اما در موضوع؛ آقای لاریجانی! بنده به تبصره (۲۰) تذكر ماده (۱۸۶) آیین نامه را دارم. آقای لاریجانی! حضرت عالی در دو بند آن فرمودید كه صندوق توسعه است رأی دوسوم می خواهد، اما در بند (۹) اینها را برای دو سال و تنفس یك سال آورده اند. آقای لاریجانی! ما بودجه می نویسیم، بودجه یكساله است، اینجا قانون نمی نویسیم. بودجه قانون موقت یكساله است. ما می خواهیم با بند (۹) تبصره (۲۰)، قانون دائمی را زیر پا بگذاریم. آقای لاریجانی! من خواهش می كنم به تذكر من توجه بفرمایید. آیا می شود در قانون بودجه یكساله قوانین مادر را نادیده گرفت؟ من خواهش می كنم به این امر توجه كنید (رئیس ـ متشكریم) و از حضرت عالی هم به عنوان رئیس مجلس كه هماهنگ كننده مجلس با نظام هستید كمال تشكر را داریم. به عشق امام حسین، یا حسین

رئیس ـ متشكریم، اگر اجازه بدهید ما رأی بگیریم. حضار ۲۴۰ نفر، بند «الف تبصره (۲۰) كه قرائت شد را به رأی می گذاریم، با اصلاحی كه انجام شد بندهای (۳) و (۵) اصلاح شد. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. بند «ب را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ب ـ به منظور توسعه مشارکت مردمی و استفاده بیشتر از ظرفیت بخش غیردولتی در امور تصدی گری آموزش و پرورش و درمان، وزارتخانه های آموزش و پرورش و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظفند در سال ۱۳۹۶ تا (۱۰) درصد از فعالیت های خود را که در بخش دولتی انجام می شود بر اساس ساز و کارهای پیش بینی شده در قانون مدیریت خدمات کشوری واگذار کنند. در اجرای این بند واگذاری مدارس دولتی به بخش خصوصی ممنوع است.

آیین نامه اجرایی این بند شامل امتیازات و تسهیلات در نظر گرفته شده برای بخش غیردولتی داوطلب و نحوه نظارت بر این نوع فعالیت ها و شاخص های کمی و کیفی که باید مورد رعایت بخش غیردولتی مجری قرار گیرد توسط سازمان های «برنامه و بودجه کشور و «اداری و استخدامی کشور با هماهنگی وزارتخانه های آموزش و پرورش و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد.

آقای دكتر! چون در بند «ب پیشنهاد هست باید مخالف و موافق صحبت كنند.

رئیس ـ مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای پوربافرانی مخالف هستند، بفرمایید.

عباسعلی پوربافرانی (نایین، خور و بیابانك) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن عرض سلام و خداقوت خدمت همكاران عزیز و ارجمند. اصل واگذاری خدمات به بخش غیردولتی و خصوصی كار درستی است و مطابق با سیاست های كلی ابلاغی مقام معظم رهبری است. اما همه عزیزان می دانند كه اگر دقت كنید در بند «ب تبصره (۲۰) ما می خواهیم (۱۰) درصد فعالیت های دو تا حوزه را به بخش خصوصی واگذار كنیم. آقای رئیس! خدمات دو تا حوزه خاص و مهمی كه در قانون اساسی برای مردم باید رایگان ارائه شود، حوزه بهداشت و درمان و حوزه آموزش و پرورش. خدمات این دو حوزه باید رایگان ارائه شود.

اما اینكه مخالفت بنده از چه جهتی است، قطعاً عرض كردم واگذاری بخشی از خدمات كار درست و پسندیده ای است، اما در این بند دو، سه نكته مهم هست. یكی اینكه كدام یك از خدمات را می خواهند واگذار كنند؟ اینجا حتماً باید خدماتی كه قابل واگذاری است تعریف شود.

دوم اینكه برخی از وظایف حوزه بهداشت و درمان و حوزه آموزش و پرورش وظایف حاكمیتی است. اینجا هیچ استثنایی قائل نشده كه آن وظایف حاكمیتی قابل واگذاری نیست.

سوم اینكه ما نمی توانیم نسخه واحد برای آموزش و پرورش و یا بهداشت و درمان در كل كشور بپیچیم. ممكن است ما امكان ارائه خدمات غیردولتی در بخش خصوصی را در آموزش و پرورش و در بهداشت و درمان در شهرهای بزرگ و كلانشهرها را داشته باشیم، اما همان خدمت را نمی توانیم در روستاها و شهرهای كوچك از طریق بخش غیردولتی ارائه كنیم، چون معضلات و مشكلات خاص خودش را دارد.

عزیزان! من نمونه اش را عرض می كنم؛ امروز در حوزه ارتباطات، بسیاری از روستاها و شهرهای كوچك با زیرساخت های مشكل دار مواجه هستند كه وقتی برای پیگیری این مطالبات به ارتباطات مراجعه می كنیم، می گویند در فلان روستا یا در فلان شهر كوچك صرفه و صلاح اقتصادی ندارد. عزیزان! نمی توان خدمات حوزه آموزش و پرورش و حوزه بهداشت و درمان را با صرفه و صلاح اقتصادی تعریف كرد.

لذا همكاران عزیز به اصل این ماده رأی ندهند تا اصلاحات لازم از جمله جلوگیری از واگذاری خدمات حاكمیتی و همچنین خدماتی كه در روستاها و شهرهای كوچك نمی توان به اختیار بخش خصوصی واگذار كرد، آنها را تعیین تكلیف كنیم تا ان شا ءالله مصوبه اصلاح شود و بعد رأی بدهند. من خواهش می كنم دوستان مجدد دقت كنند، دو حوزه مهم، درست است كه (۱۰) درصد خدمات است، اما این (۱۰) درصد خدمات باید تعریف شود كه مردم بر اساس این مصوبه در روستاها و شهرهای كوچك در حوزه بهداشت و درمان و آموزش و پرورش با مشكل ارائه خدمات مواجه نشوند، متشكریم.

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای یوسفی موافق هستند، بفرمایید.

همایون یوسفی (اهواز، باوی، حمیدیه و كارون) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمدلله رب العالمین

خدمت همكاران محترم و ملت شریف ایران عرض سلام و صبح بخیر دارم. خدمتتان عرض كنم بالاخره موضوعی كه مطرح است در خصوص وزارت های آموزش و پرورش و بهداشت و درمان است و این دو مجموعه، مجموعه های بزرگی هستند كه هر چقدر بتوانیم از بار این مجموعه ها كمتر كنیم و برون سپاری انجام شود، در روان سازی كار این مجموعه ها مؤثر است و به نظر می رسد كه انجام این موضوع می تواند برای آینده كشور ما در دو حوزه مهم آموزش و پرورش و بهداشت و درمان مؤثر باشد.

شاید در بررسی این موضوع ابتدائاً ببینیم كه بالاخره شاید مغایرتی با اصل سوم قانون اساسی داشته باشد، ولی وقتی ما در قانون اساسی بررسی انجام می دهیم می بینیم كه در اصل سی ام قانون اساسی گفته شده «دولت‏ موظف‏ است‏ وسایل‏ آموزش‏ و پرورش‏ رایگان‏ را برای‏ همه‏ ملت‏ تا پایان‏ دوره‏ متوسطه‏ فراهم‏ سازد و وسایل‏ تحصیلات‏ عالی‏ را تا سرحد خودكفایی‏ كشور به‏ طور رایگان‏ گسترش‏ دهد و این موضوع مبین این بحثی است كه ما داریم مطرح می كنیم. در خود متن هم دقت كنیم گفته شده كه واگذاری طبق قانون مدیریت خدمات كشوری انجام شود كه این مبین این است كه این موضوع می تواند طبق این قانون در بستر قانونی انجام شود. همچنین واگذاری مدارس غیردولتی هم ممنوع اعلام شده است.

به نظر می رسد كه ان شا ءالله انجام این كار بتواند در خصوص روان سازی خدمات در حوزه بهداشت و درمان و حوزه آموزش و پرورش خدمات بیشتری را به مردم ارائه بدهد و ان شا ءالله باعث شود كه روان سازی بیشتری انجام شود. به نظر می رسد هرچه برون سپاری در حوزه های مختلف دولتی ما بیشتر باشد، بتواند در سبك كردن بار دولت ما و خدمات رسانی به مردم اقدامات بیشتر و روان تری را جاری كند. خیلی ممنون.

رئیس ـ دولت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! اخطار هم دارند.

علی حیدر نوری (رئیس امور تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم ـ «الحمدلله رب العالمین

دوستان عزیز، برادران و خواهران ارجمند ببینید! مواد (۱۶) و (۱۷) قانون مدیریت خدمات كشوری كه یك قانون دائمی است یك ساز و كاری را برای واگذاری فعالیت های تصدی های عمومی مشخص كرده است. در كنار این من خدمت دوستان عرض كنم، دوستانی كه تذكر دادند قانون اساسی فرمودند برای مردم آموزش و پرورش رایگان است. اما ساز و كاری اجرایی اش به چه شكلی است؟ ما در كشور طی چند سال گذشته و همین امسال هم یك تجربه بسیار خوب داریم، در برخی از رشته های آموزش كار و دانش، فنی حرفه ای و حتی آموزش های عمومی در مناطق دورافتاده از طریق مدارس غیرانتفاعی، مؤسسات معتبری كه آموزش و پرورش اینها را تأیید صلاحیت می كند، یك دوره آموزشی برای كار و دانش برای فلان روستا می گذاریم، دولت همه هزینه هایش را تقبل می كند، نظارت می كند، كیفیتش را كنترل می كند، استانداردهایش را مشخص می كند، حتی مؤسساتی كه آموزش می دهند باید توسط آموزش و پرورش تعیین صلاحیت شوند.

اتفاقاً این به گسترش آموزش های ما هم كمك می كند، چون اگر این اتفاق نیفتد خیلی از مناطق دورافتاده كشور از خیلی از آموزش های فنی حرفه ای محروم می شوند. این یك ابزاری است كه به مناطق محروم كمك می كند تا آموزش هایی كه واقعاً مورد نیاز است، علی الخصوص در رشته های كار و دانش و فنی حرفه ای از این آموزش ها محروم نشوند. آموزش و پرورش با مدارس غیرانتفاعی یك قرارداد می بندد، می گوید این كلاس را برای من در فلان روستا و فلان منطقه برگزار كن. این كار خیلی خوبی است.

اتفاقاً تجربه ای كه طی این چند سال گذشته نشان داده، این مكانیزم همین سال گذشته در آموزش متوسطه (۲) درصد سطح آموزش را گسترش داده ، (۵/۱) درصد كیفیت آموزش را بالا برده، یك عرصه رقابت ایجاد كرده است. هزینه هایش را هم دولت پرداخت می كند. دوستان عزیز! فعالیت است، نه اینكه ما بیاییم مدارس را به بخش خصوصی واگذار كنیم، اصلاً چنین كاری نیست.

در حوزه درمان هم به همین شكل، بخش خصوصی ما بخش قدرتمندی است، مشاركت مردم باید در همه عرصه ها وجود داشته باشد. بهترین مكانیزمی كه بشود كمك كرد، آموزش های فنی حرفه ای را به روستاها و مناطق دورافتاده برد این روش است، این روش، روش مقبولی است. همین امسال برایش در بودجه (۸۰) میلیارد تومان ردیف ایجاد كردیم (رئیس ـ متشكریم) كه انجام می شود، برای سال آینده هم منابعش را پیش بینی كردیم. خواهش می كنم هم برای كمك به افزایش كیفیت آموزش و هم گسترش آموزش فنی حرفه ای در مناطق دورافتاده و روستایی به این بند رأی مثبت بدهید.

رئیس ـ خیلی ممنون، كمیسیون بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای كبیری اخطار دارند.

رئیس ـ بگذارید آقای مفتح صحبت شان را انجام دهند.

محمدمهدی مفتح (سخنگوی كمیسیون تلفیق بودجه) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

مطالب بیان شد، یكی از مهمترین روش هایی كه ما می توانیم آموزش و پرورش را در آموزش هایی كه ارائه می دهد ارتقا بدهیم، استفاده از همین ظرفیت های بخش غیردولتی است. آموزش و پرورش و وزارتخانه به كارهای اصلی خودش، سیاست گذاری و نظارت بپردازد و كارهای اجرایی كه می توان طبق قانون اساسی به دیگران و بخش غیردولتی واگذار كرد، به بخش غیردولتی واگذار شود.

این حكمی كه در گزارش كمیسیون آمده است دقیقاً همین است. گفته شده است «بر اساس ساز و كار قانون مدیریت خدمات كشوری . قانون مدیریت خدمات كشوری قانونی است كه مجلس تصویب كرده، شورای محترم نگهبان تأیید كرده، یعنی ظاهراً از نظر انطباق قانون مدیریت خدمات كشوری با قانون اساسی تردیدی نباید باشد، چون قانون مدیریت خدمات كشوری را شورای محترم نگهبان تأیید كرده و تبدیل به قانون شده است. اینجا به عنوان بودجه و برنامه یكساله دولت گفته شده است كه (۱۰) درصد از آن اقداماتی را كه بر اساس و ساز و كار قانون مدیریت خدمات كشوری كه منطبق با قانون اساسی و سیاست های كلی است، چون تصویب مجلس و تأیید شورای نگهبان را دارد، (۱۰) درصد از این فعالیت ها با آن مكانیزم ها و روش هایی كه بیان شده من دیگر تكرار نمی كنم وقت مجلس گرفته نشود، چون هم موافق، هم مخالف و هم نماینده محترم دولت بیان داشتند، بر اساس آن ساز و كارها این (۱۰) درصد واگذار شود. به نظر می رسد كه هم از نظر انطباق با قانون اساسی و سیاست های كلی شبهه ای ندارد، ساز و كارش كاملاً مشخص است كه قانون مدیریت خدمات كشوری است و حد و مرزش هم معلوم است، حداكثر (۱۰) درصد فعالیت ها.

رئیس ـ آقای مفتح! در این بند آخر كه نوشتید «در اجرای این بند واگذاری مدارس ، كالبدش واگذاری فعالیت های آموزشی مدارس دولتی است، نیست؟ مقصود این بوده؟ (مفتح ـ بله) اگر این است باید برای رفع ابهام اصلاحش كرد.

مفتح ـ چون ما قبلاً هم فروش مدارس را داشتیم، مدارس مازاد را فروختیم.

رئیس ـ یعنی مدارس غیرانتفاعی هست، اینجا فعالیت های آموزشی است.

حاجی بابایی ـ آقای دكتر! این طور نیست، این مدرسه فروشی است. من اخطار دارم.

رئیس ـ اخطار را بدهید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای كبیری اخطار دارند، بفرمایید.

سیدتقی كبیری (خوی و چایپاره) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همكاران عزیز عرض سلام و خداقوت دارم. از مواضع شایسته و دقیق دیروز جناب آقای دكتر لاریجانی در صیانت از جایگاه مجلس و نمایندگان هم تشكر می كنم.

همكاران عزیز دقت كنید، جناب آقای دكتر لاریجانی! من اخطار اصول (۱۱۰) و (۳۰) قانون اساسی خدمت عزیزان دارم. اگر عنایت كنید، ببینید وارد است یا نه.

همكاران عزیز! اولاً این بند با ابلاغ سیاست های كلی در نظام آموزش و پرورش كه آموزش و پرورش را یك امر حاكمیتی معرفی كرده است منافات دارد، حتی با مواد (۷۹)، (۲۹) و (۳۳) برنامه ششم هم همچنین. اگر عنایت كنید در این بند آورده شده كه «در سال ۱۳۹۶ تا (۱۰) درصد از فعالیت های خود را ، حداقل این بند ابهام دارد. فعالیت های آموزشی، فعالیت های پرورشی، این دقیقاً با اصول (۱۱۰) و سی ام قانون اساسی منافات دارد.

لذا درخواست من این است كه یا این بند حذف شود یا حداقل برگردد اصلاح شود و لذا من این اخطار را دارم و درخواست می كنم نظر حضرت عالی را بشنویم.

رئیس ـ متشكریم. آقای حاجی بابایی و بعضی از دوستان هم این اخطار را گفتند كه ممكن است این با سیاست های كلی (مغایر باشد). سیاست های كلی را آوردند، من یك تباین روشنی ندیدم. با این استدلال علی القاعده مثلاً باید مدارس غیرانتفاعی هم وجود نداشته باشد، در حالی كه مجلس تصویب كرده و شورای نگهبان هم تأیید كرده است. اینجا مقصود این است؛ فعالیت های آموزشی مدارس دولتی را نمی توانند واگذار كنند، ساختمانش را هم نمی توانند، ما این را می فهمیم. ولی مدارس غیرانتفاعی را می توانند واگذار كنند، این را می گوید. لذا اگر این مفهوم باشد اشكال قانون اساسی ندارد. ما می توانیم بنویسیم «در اجرای این بند واگذاری فعالیت های آموزشی مدارس دولتی قابل واگذاری نیست ، این می تواند مسأله را حل كند. (حاجی بابایی ـ آقای رئیس! من اخطار دارم) آقای حاجی بابایی هم اخطار دارند.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! به نوبت آقای رحیمی اخطار دارند.

رئیس ـ آقای رحیمی بفرمایید، ما می خواهیم رأی بگیریم، الان متوقفیم.

علیرضا رحیمی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همكاران محترم سلام و عرض ادب دارم. جناب آقای دكتر لاریجانی! بنده ضمن تشكر از بیانات رسا و گویای حضرت عالی، همین طور كه امروز صبح هم اشاره فرمودید خواهشم این است كه یك موضع قاطع هم نسبت به صدا و سیما بگیرید كه حیثیت و اعتبار مجلس را در جای خودش، اخبار مجلس را به صورت منصفانه منعكس كنند.

اخطاری كه بنده دارم اصول (۸۵)، (۵۸) و (۵۷) قانون اساسی است. تمام این اصول در خصوص بند «ب وارد است. اینكه در واگذاری مدارس، فعالیت های آموزش و پرورش را به صورت مطلق آوردند، این اطلاق قاعدتاً موجب اشكال می شود. همین طور كه اشاره فرمودید فعالیت های آموزشی، اینجا چیزی به نام آموزشی ننوشته، مطلق فعالیت ها را ذكر كرده است (رئیس ـ آن را باید اضافه كنیم) و شاید به نوعی بشود از این مدرسه فروشی برداشت كرد. (رئیس ـ فعالیت های آموزشی را باید اضافه كنیم).

آقای دكتر! نكته بعدی من در ارتباط با آیین نامه اجرایی كه در پاراگراف دوم آوردند، نظارت بر این نوع فعالیت ها را آورده كه در قالب آیین نامه به تصویب هیأت وزیران برسد كه قاعدتاً موضوع نظارت موضوعی است كه از شئون مجلس است، نه در قالب آیین نامه و تصویب هیأت وزیران قابل اعمال است و نه اینكه پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش است.

رئیس ـ نظارت را كه خود دولت می تواند انجام بدهد، مانع از نظارت مجلس نیست، اشكال وارد نیست، متشكریم.

قاضی پور ـ اخطار داریم.

رئیس ـ اخطار دارند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای قاضی پور اخطار دارند، بفرمایید.

رئیس ـ ما همین طور متوقفیم.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای لاریجانی! چند اصل را اخطار دارم، اصلی ترین آن اصل سی ام است: «دولت‏ موظف‏ است‏ وسایل‏ آموزش‏ و پرورش‏ رایگان‏ را برای‏ همه‏ ملت‏ تا پایان‏ دوره‏ متوسطه‏ فراهم‏ سازد و وسایل‏ تحصیلات‏ عالی‏ را تا سر حد خودكفایی‏ كشور به‏ طور رایگان‏ گسترش‏ دهد .

در اصل (۲۹) هم در رابطه با تأمین اجتماعی و بهداشت و درمان است. آقای لاریجانی! شما با یكی، دو خط می خواهید (۱۰) درصد امكانات حاكمیتی كه وظیفه دولت است به مردم خدمات بدهد، به افراد سودجو بدهید. خلاف چند اصل قانون اساسی است. (رئیس ـ متشكریم) آقای لاریجانی! شما هم اكنون در خیلی از روستاها مدرسه ندارید، می خواهید به بخش خصوصی بدهید.

آقای لاریجانی! من خواهش می كنم نماینده دولت بگویند ما در ایران چند میلیون بی سواد داریم، چند میلیون بازمانده از تحصیل داریم؟ اساس و پایه نظام آموزش و پرورش و بهداشت و درمان است كه باید حاكمیتی باشد. واگذاری به بخش خصوصی یعنی دولت بخوابد، بعضی ها پول ملت را بخورند. به ضرر مردم، كشاورزان، كارگران، روستانشینان و مناطق محروم است. والسلام

رئیس ـ متشكریم. آقای قاضی پور ببینید! وقتی گفته فعالیت های آموزشی مدارس دولتی به بخش خصوصی ممنوع است، یعنی دیگر خلاف قانون اساسی نیست.

محبی نیا ـ آقای دكتر! شامل واگذاری مدارس دولتی هم نمی شود، این صراحت دارد.

رئیس ـ بله، شامل این نمی شود، روشن است. اخطار بعدی را بدهند.

دبیر (وكیلی) ـ اخطار بعدی، جناب آقای سلیمی بفرمایید.

رئیس ـ اگر راجع به این موضوع است بفرمایید وگرنه بگذارید ما رد شویم.

علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رئیس ببخشید! چون بحث، بحث مهمی است، من اخطار اصول (۳۰) و (۱۱۰) را عرض می كنم. ببینید آقای رئیس! مقام معظم رهبری در روز معلم امسال فرمودند باید اصل آموزش و پرورش دولتی باشد. در بند «ب روی این قصه پافشاری نشده، یعنی واقعاً در این قصه یك مقدار ابهام دارد، عبارات مجمل است. مضافاً به اینكه به نظر می رسد این بند با اصل سی ام هم می گوید: «دولت‏ موظف‏ است‏ وسایل‏ آموزش‏ و پرورش‏ رایگان‏ را برای‏ همه‏ ملت‏ تا پایان‏ دوره‏ متوسطه‏ فراهم‏ سازد مغایرت دارد. یعنی هم با اصل سی ام و هم با اصل (۱۱۰) مغایرت دارد، (رئیس ـ متشكریم، حالا بحث های دارد تكرار می شود) چون بحث آموزش و پرورش دولتی در اینجا پررنگ نشده است، متشكریم.

دبیر (وكیلی) ـ اخطار بعدی را آقای امیرآبادی داشتند كه خوشبختانه محبت كردند منصرف شدند، جناب آقای عباسی اخطار شما مربوط به موضوع است؟ آقای عباسی بفرمایید.

اسداله عباسی (رودسر و املش) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر لاریجانی! اخطار من اصول (۲۹) و (۳۰) است. خواهش من این است، آقای دكتر ببینید! جملاتی كه اینجا است، این متن ابهام دارد. مثل همان متن مربوط به حقوق ها است كه اگر آنجا ابهام نداشت و جملات شفاف و روشن بود ما این مشكلات و تبعات را نداشتیم. اگر جملات شفاف نباشد آنهایی كه مجری قانون هستند برداشت های متفاوتی پیدا می كنند و احتمال دارد كه سلیقه ای عمل كنند.

خواهش من این است، الان اینجا گفتند «فعالیت های خود را ، آقای دكتر كدام فعالیت ها؟ آیا فعالیت های آموزشی است؟ آیا تربیتی است؟ اگر اینها است كه اینجا گفته مغایر با اصل سی ام قانون اساسی است. اگر غیر از اینها است مشخص شود چه فعالیت هایی است. اگر فعالیت های مربوط به ساختمان ها، تأسیسات، اجاره، تجاری و چیز دیگر است كه اصلاً در آموزش و پرورش نیست. بنابراین اصلاً ضرورتی ندارد این كار انجام بگیرد. آقای دكتر! در بهداشت و درمان هم همین طور.

رئیس ـ این ابهامی كه آقای عباسی می گویند درست می گویند، یعنی ابهام دارد. یعنی وقتی ما این بالا می گویید (۱۰) درصد از فعالیت های آموزش و پرورش و بهداشت و درمان را واگذار كنند، حالا با این اصلاحی كه شده در ذیل آن می گوییم: «واگذاری فعالیت آموزشی مدارس دولتی به بخش خصوصی ممنوع است ، پس چه چیزی را واگذار می كند؟ قدری ابهام دارد، یعنی این متن مشكل دارد.

عباسی ـ به كمیسیون ارجاع بدهیم.

رئیس ـ دیگر امروز به كمیسیون نمی رسیم، همین جا تمامش كنیم، یعنی ما امروز می خواهیم بودجه را تمام كنیم، كمیسیون فرصت ندارد. من پیشنهاد می كنم، الان كه محل نزاع شده، بعضی از آقایان می گویند مستند به قانون اساسی است كه محل ابهام است، چون قانون اساسی در یك جا صراحت دارد، البته این به معنای سیاست های مربوط به مدارس غیرانتفاعی نیست، مجلس آن را تصویب كرده، شورای نگهبان هم تصویب كرده است. سیاست های كلی هم كه آقا ابلاغ كرده اند، باز نوشتند آموزش و پرورش جزء امور حاكمیتی است. باز این هم یك مقدار محل تأمل است. اینجا هم كه ما نوشتیم (۱۰) درصد را واگذار كنند، جزء در مورد آموزش و پرورش كه هم ساختمان و هم فعالیت آموزشی اش را واگذار نكنند. پس (۱۰) درصد چه چیزی را واگذار می كنند؟ صدر و ذیل آن نمی خواند.

تاج گردون ـ آقای دكتر! در همین جا می شود اجرای آیین نامه یك سری امتیازات، تسهیلات و نوع فعالیت ها.

رئیس ـ نه، متن اشكال دارد. من پیشنهاد می كنم ما برای رفع ابهام بیاییم آموزش و پرورش را كلاً حذف كنیم، این بند آخرش «در اجرای این را هم حذف كنیم، فقط مربوط به بهداشت و درمان شود كه یك مقدار روشن تر است، از این ابهام در بیاییم. اگر می خواهید من این رفع ابهام را به رأی بگذارم.

حضار ۲۴۱ نفر، این ابهام را به رأی می گذاریم. نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند كه این را رفع ابهام كنیم، آموزش و پرورش و آن خط آخر را حذف كنیم كه هم اشكال قانون اساسی و ابهامی كه دارد رفع شود و هم صدر و ذیل این ماده با هم بخواند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید كه بخش آموزش و پرورش را در متن و آن ذیل صدر ماده كه واگذاری است را حذف كنیم. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

بنابراین قسمت آموزش و پرورش را كه در آیین نامه اش هم نوشتیم آموزش و پرورش، اینها را حذف می كنیم، «در اجرای این بند واگذاری فعالیت ها هم حذف می شود. می شود: به منظور توسعه مشارکت مردمی و استفاده بیشتر از بخش غیردولتی در امور تصدی گری وزارت بهداشت و درمان؛ آموزش و پرورش را حذف می كنیم، این كار را در بخش درمان انجام بدهند. آیین نامه اش را دیگر فقط وزارت درمان و آموزش پزشكی تهیه می كند و به تصویب هیأت وزیران می رساند. اگر اجازه بدهید این متنی كه قرائت شد منهای بخش های آموزش و پرورشی آن را رأی بگیریم. متن را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ب ـ به منظور توسعه مشارکت مردمی و استفاده بیشتر از ظرفیت بخش غیردولتی در امور تصدی گری درمان، وزارتخانه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است در سال ۱۳۹۶ تا (۱۰) درصد از فعالیت های خود را که در بخش دولتی انجام می شود بر اساس ساز و کارهای پیش بینی شده در قانون مدیریت خدمات کشوری واگذار کند.

آیین نامه اجرایی این بند شامل امتیازات و تسهیلات در نظر گرفته شده برای بخش غیردولتی داوطلب و نحوه نظارت بر این نوع فعالیت ها و شاخص های کمی و کیفی که باید مورد رعایت بخش غیردولتی مجری قرار گیرد توسط سازمان های «برنامه و بودجه کشور و «اداری و استخدامی کشور با هماهنگی وزارتخانه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد.

رئیس ـ حضار ۲۴۴ نفر، بند «ب به نحوی كه قرائت شد را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. بند الحاقی (۱) را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! بند الحاقی (۱) درآمدی بود و رأی گیری شد، اگر اجازه بفرمایید بند الحاقی (۲) را بخوانم.

رئیس ـ بله، بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بند الحاقی ۲ ـ به منظور بسترسازی عملی برای بهبود مدیریت طرح ها و تغییر از الگوهای سنتی به روشهای نوین مانند «مشاركت عمومی و خصوصی یا «واگذاری به بخش خصوصی :

۱ ـ سازمان برنامه و بودجه كشور مكلف است ظرف مدت یك ماه از تصویب این قانون، بازار الكترونیك طرحهای عمرانی و سرمایه گذاری زیرساختی را ایجاد نماید و ظرف مدت مذكور (۵۰) تا (۱۰۰) طرح یا پروژه مستقل دارای حداكثر امكان بهره گیری از روشهای مزبور را به عنوان نمونه، در پایگاه مذكور معرفی و اطلاعات پایه آنها را به صورت عمومی منتشر كند. این طرحها یا پروژه ها باید دست كم از پنج فصل بودجه ای مختلف و به لحاظ ابعاد مالی شامل میزان متنوعی از سرمایه مورد نیاز باشند.

۱ ـ ۱ ـ حداقل اطلاعات پایه عبارت است از گزارش توجیهی، شرایط و مفروضات مشاركت یا واگذاری و فهرست دارایی های مشهود و نامشهود اطلاعات این طرحها یا پروژه ها باید جامع و بهروز باشد تا امكان ارائه پیشنهاد را برای عموم داوطلبان فراهم كند.

۲ ـ ۱ ـ سازمان موظف است روش ها و شرایط قراردادی، كلیه مقررات تضمینات طرفین و دیگر مقررات مربوط و نیز چارچوب های نظارتی متناسب با انواع طرح یا پروژه را نیز در همین پایگاه منتشر كند. هرگونه تغییر مقررات نیز، فقط در صورتی معتبر است كه در این پایگاه منتشر شده باشد. هرگونه حذف و تغییر اطلاعات در این پایگاه نیز باید قابل مشاهده و قابل پیگیری بعدی باشد.

۲ ـ در هر مورد كه نیاز به تكمیل یا به روزرسانی اطلاعات و گزارش توجیهی (از حیث فنی، اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی) یا ارزیابی دارایی های هر یك از این طرح ها و پروژه ها یا بررسی و ارزیابی پیشنهادهای داوطلبان باشد، سازمان مجاز است مستقل از دستگاه اجرایی طرح، اقداماتی مانند خرید خدمات مشاوره، انعقاد قرارداد و پرداخت حق الزحمه از محل اعتبارات آن طرح یا پروژه را به انجام رساند.

۳ ـ تمامی مراحل فرآیند تشكیل قراردادهای موضوع این تبصره باید به صورت رقابتی، پیش بینی پذیر، شفاف در بستر پایگاه اطلاع رسانی بند (۱) همراه پاسخگویی و با قابلیت رسیدگی به اعتراضات صورت گیرد.

۴ ـ تمامی مراحل گردآوری و تكمیل اطلاعات، تدوین معیارها، اسناد مناقصه و فرآیند ارجاع كار، ارزیابی، رقابت و انتخاب شریك یا برنده و دیگر اقدامات باید علاوه بر اطلاع رسانی، به طور كامل مستندسازی شود. این مستندات به همراه گزارش شناسایی چالش ها و فرصتهای درونی و محیطی هر طرح یا پروژه از جمله شناسایی تمامی قوانین و مقررات مزاحم یا مورد نیاز و نظرات دستگاه های نظارتی و گزارش دقیق اجرای این تبصره هر سه ماه یك بار به كمیسیون های عمران و برنامه و بودجه و محاسبات مجلس ارائه می شود.

آقای دكتر! چون اینجا هم پیشنهاد هست مخالف و موافق باید صحبت كنند.

رئیس ـ آقای تاج گردون! در بند (۱) نوشته: سازمان برنامه و بودجه كشور مكلف است ظرف مدت یك ماه از تصویب این قانون، بازار الكترونیك طرحهای عمرانی را ایجاد نماید. اصلاً عملی است؟ یعنی از نظر اجرا مشكلی ندارد؟

تاج گردون ـ مشكلی ندارد.

رئیس ـ مخالف صحبت كند.

 دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای سلیمی مخالف هستند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

نمایندگان محترم ببینید! در این بند مواردی آورده شده كه واقعاً اینكه با چه توجیهی در لایحه بودجه گنجانده شده برای ما روشن نیست.

آقای رئیس! من اول یك اخطار و یك تذكر دارم. اول یك اخطار و تذكر بدهم (رئیس ـ اخطارتان را بفرمایید) بعد اگر جناب عالی وارد ندانستید مخالفت را عرض كنم. ببینید! هم مغایر ماده (۱۳۵) آیین نامه است، چون الان عنوان در اینجا لایحه بودجه است، اصلاً این بند ماهیت بودجه ای ندارد. البته این تنها نیست، ما موارد فراوانی داشتیم كه اصلاً ماهیت بودجه ای نداشتند.

اخطارم هم اصل (۵۲) است. ما واقعاً برای چه خواستیم كه در یك جا برای همیشه تعیین تكلیف كنیم؟ ما احكام دائمی بودجه را تصویب كردیم كه دیگر در لوایح سالیانه این قدر درگیر این مسائل نباشیم. باز همان آش و همان كاسه شد. متأسفانه همان سال اول وارد این ماجرا شدیم و قانونگذاری های جدید در ضمن لایحه بودجه، این واقعاً مشخص نیست با چه هدفی صورت می گیرد. اگر جناب عالی اخطار را وارد می دانید و همچنین تذكری كه عرض كردم، ماده (۱۳۵) می گوید عنوان طرح باید با مفاد همخوان باشد و اینجا واقعاً همخوان نیست. یعنی یك قانونگذاری جدید است، ارتباطی با بودجه نویسی ندارد.

رئیس ـ آقای سلیمی! اشكال شما محتوائاً وارد است، یعنی این كار خوبی نیست، ولی اشكال قانون اساسی ندارد. می خواهید مخالفت كنید.

سلیمی ـ عرض كردم، با (۱۳۵) صریح مخالف است. اما در مورد مخالفت؛ ببینید دوستان! اولاً ما زیرساخت های لازم را در كشور نداریم. در اینجا در بند (۱) آورده كه ظرف مدت یك ماه از تصویب این قانون، بازار الكترونیكی طرحهای عمرانی و سرمایه گذاری را ایجاد كنیم. واقعاً چنین امكانی در كشور وجود دارد؟

از طرف دیگر یك سری سامانه های پراكنده، ما هر روز در كشور داریم یك سامانه مجزا تعریف می كنیم، واقعاً مشخص نیست كه كشور به كجا می خواهد حركت كند.

عزیزان من دقت بفرمایید! در بند (۱ـ۱) می گوید: «حداقل اطلاعات پایه ، اگر آقای رئیس برای ما توضیح بدهند، ببینیم تعریف اطلاعات پایه در اینجا چیست. واقعاً به دلیل اینكه اینها با عجله نوشته شده و در این لایحه بودجه گنجانده شده، هیچ تعریفی از اطلاعات پایه در اینجا نشده است. در مقدمه مشخص نیست اطلاعات پایه در اینجا چیست، این هم نكته دوم.

نكته سومی كه در اینجا است اینكه امروز به هر كیفیت بسیاری از پیمانكاران با توجه به این مصوبه واقعاً بلاتكیف می مانند. مشخص نیست ما می خواهیم چكار كنیم. چرا باید در این شرایط حاد كشور قانونی را مصوب كنیم كه یك زلزله ای را در كشور ایجاد كند. واقعاً ما از عهده پس لرزه های این مصوبه در كشور بر می آییم؟

خواهش من این است كه به مسأله با دقت توجه شود، الان واقعاً ضرورتی ندارد كه ما این را در ضمن لایحه بودجه بیاوریم. اجازه بدهید دولت محترم یك لایحه جداگانه ای در این رابطه بیاورد، با حوصله در كمیسیون های مختلف بحث و بررسی شود. ما نمی توانیم تبعاتش را در كشور تحمل كنیم. خواهش من این است دوستان با دقت بررسی كنند و رأی مخالف بدهند تا حذف شود. ان شا ءالله دولت جداگانه لایحه بیاورد و به سرعت بررسی كنیم، متشكرم.

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای گودرزی موافق هستند، بفرمایید.

عباس گودرزی (بروجرد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب و خسته نباشید خدمت همكاران عزیز. من عذرخواهی می كنم، قبل از اینكه این مطلب را اشاره كنم در حد چند ثانیه یك نكته ای است كه خدمت ریاست محترم عرض كنم، مرتبط نیست اما عذرخواهی می كنم، جناب آقای لاریجانی عزیز! تقاضا می كنم، در سطح كشور من جمله شهرستان بروجرد ما، كارگران شهرداری حتی عیدی هم نگرفتند، از مهر تا الان حقوق نگرفتند. زن و بچه های اینها گریه می كنند، می گویند حتی به ما عیدی هم پرداخت نشده، عیدی حداقل خدمت دولت به مردم است، تقاضا می كنم این را دستور بدهید پیگیری كنند، مشكلات این جماعت عزیز و زحمتكش هم حل شود. (رئیس ـ ان شا ءالله پیگیری می كنیم) خیلی ممنونم.

اما بحث مناقصه ها و برگزاری تشریفات به صورت الكترونیك؛ تقاضای من این است همكاران عزیز رأی مثبت بدهند. من تعجب می كنم چرا برادر عزیز و همكاری می آید مخالفت می كند. در ماده (۲۳) قانون برگزاری مناقصات سال ۸۳ اشاره كرده كه تشریفات از طریق بانك اطلاع رسانی و پایگاه ملی اطلاع رسانی برگزار شود. اگر مناقصه ها و مزایده ها به صورت الكترونیكی باشد، این خودش یكی از روش های مقابله با فساد است، كمك به شفاف سازی می كند، باعث سرعت عمل در كار می شود، از فساد جلوگیری می كند، هزینه ها كاسته می شود و در نهایت موجب تأمین صرفه و صلاح كشور و دولت خواهد شد. این لابی گری و این دلال بازی هم كه بعضاً هست هیچ كس نمی تواند منكرش باشد، وجود دارد. این face to face و چهره به چهره و رودربایسی و رفاقت ها هم از بین می رود. نظارت تقویت می شود، طبیعتاً آن كسی كه شایستگی لازم و قابلیت كافی را دارد می آید و پروژه را برمی دارد. این به حفظ صرفه و صلاح دولت و كشور كمك می كند. تقاضایم این است همكاران محترم رأی مثبت بدهند. خیلی متشكرم.

رئیس ـ متشكریم، دولت مخالفید؟ این مگر در متن دولت نبوده؟ بند الحاقی (۲) نبوده است. دولت مخالف و كمیسیون هم موافق هستند.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! تذكر دارند.

رئیس ـ اگر در این زمینه است بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای جلالی بفرمایید.

جلالی ـ اگر می خواهید، من بعد از رأی گیری تان تذكر بدهم.

رئیس ـ بگذارید من این را رأی بگیرم. حضار ۲۳۷ نفر، بند الحاقی (۲) را به رأی می گذاریم. نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. دولت مخالف و كمیسیون موافق هستند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! اجازه تذكر می دهید؟

رئیس ـ بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای جلالی بفرمایید.

كاظم جلالی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

با تشكر از هیأت رئیسه محترم و ریاست محترم، تذكر من بند (۱۱) ماده (۲۴) است. اولاً از جناب عالی تشكر می كنیم كه از شأن و اقتدار مجلس دفاع كردید. از برخی دوستان خودمان هم گله مندیم كه علی رغم اینكه ریاست محترم مجلس خودشان را سپر بلا كردند، ولی متأسفانه برخی از دوستان با نقاط آیین نامه ای باز به نوعی نسبت به این موضوع جفا می كنند.

من مطالبی را می خواهم خدمت شما عرض كنم، جناب آقای دكتر لاریجانی! ببینید مشكل اصلی كجاست؟ مشكل اصلی اینجاست كه دولت محترم لایحه نمی دهد، مجلس شورای اسلامی خودش را در حوزه هایی وارد می كند كه در اصل در آن حوزه ها دولت باید وارد شود. ما در بحث قانون مدیریت خدمات كشوری، این قانون سال ۹۱ به پایان رسیده است، سالهای ۹۲، ۹۳، ۹۴ و ۹۵ تمدید شده، الان باید برای سال ۹۶ هم مجدداً تمدید كنیم. در ماه مبارك رمضان كه حقوق های نجومی پیش آمده بود و شما مركز پژوهش ها را موظف كردید كه در مورد حقوق های نجومی طرحی را تهیه كنند، جناب آقای دكتر نوبخت معاون محترم رئیس جمهور با بنده تماس گرفتند كه شما طرح را آماده نكنید، لایحه ما ظرف دو هفته آینده داخل مجلس است. واقعاً سؤال اینجاست كه چرا دولت لایحه نمی دهد؟

نكته بعدی هم اینجا وجود دارد؛ آیا اساساً بردن بحث حقوق ها به برنامه جا داشت؟ آیا ما برای برنامه كشور باید بحث حقوق ها را در داخل برنامه می آوردیم كه گویا برنامه ریزی شده بود بعضی از دوستان ما هم این را ابتدا بیاورند در داخل برنامه وارد كنند، از آن طرف بیایند چیزهای دیگری را به آن كم و زیاد كنند و بعد نهایتاً بازنده این موضوع مجلس شورای اسلامی شود. من فكر می كنم نسبت به این موضوع حتماً باید دقت نظر انجام می شد و از نظر طرف دیگری متأسفیم از اینكه خیلی ها در این روزها نسبت به مجلس جفا كردند و ما امروز هم دیدیم كه بعضی از نشریات و روزنامه ها تیترهایی زدند كه هم به مجلس و هم به ریاست مجلس جفا شد. متشكریم.

رئیس ـ متشكریم، اگر اجازه بدهید تبصره (۲۱) را بخوانیم.

كواكبیان ـ آقای رئیس! اخطار دارم.

رئیس ـ اگر اجازه بدهید ما این بحث بودجه را تمام كنیم، الان این تذكرات و اخطارها ما را باز می دارد.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! یك اخطار را بخوانم.

رئیس ـ اگر ضروری است بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای كواكبیان اخطار دارند، بفرمایید.

مصطفی كواكبیان (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! بنده در «ما نحن فیه اصل (۵۲) را تذكر دارم. اما اگر اجازه بدهید در بحث قبلی.

رئیس ـ مقصودتان در «ما نحن فیه تبصره (۲۰) است؟

كواكبیان ـ یعنی بحث اینكه باید ماهیت بودجه ای داشته باشید.

رئیس ـ این را كه دیگر رأی دادند.

كواكبیان ـ حالا عرض بنده این است كه اگر اجازه بفرمایید برادرمان جناب آقای جلالی هم فرمودند كه بعضی از نمایندگان اجحاف كردند. حقیقتاً تذكراتی كه برادرمان جناب آقای تابش و آقای صادقی دادند، اولاً از شما تشكر كردند، بعد هم گفتند كه در مجلس یك رویه ای درست نشود كه خلاف آیین نامه باشد. حالا حضرت عالی فرمودید كه خلاف آیین نامه هم نیست و ما قبول كردیم.

آقای رئیس! اما قبول بفرمایید، اسم بنده كواكب است، ولی از هرچه نجومی است خوشم نمی آید، چه املاك نجومی، چه ارقام نجومی، چه فیش های نجومی و اختلاس های نجومی. چیزی كه ما دیروز فرستادیم قرار است ۱/۱/۹۶ اجرا شود. شما امروز هم فرمودید سقف حقوق ها (۱۰) تومان است، ولی اگر قرار باشد (۱) میلیون (۱۰۰) حداقل حقوق باشد، سال آینده سقف (۱۵) میلیون و (۴۰۰) می شود. بحثی كه ما در اینجا داریم علامت «، باید «در شود، یعنی «مشاغل تخصصی در مناطق محروم .

رئیس ـ انجام شده است.

كواكبیان ـ حداقل دیروز آنچه كه خواندند نشده بود.

رئیس ـ ما برگشتیم متن قبلی مان را كلمه «در گذاشتیم.

كواكبیان ـ لذا دوستان همه از شما تشكر دارند كه از حیثیت مجلس دفاع كردید، ما واقعاً تشكر داریم، اما این طور هم نباشد بعضی از دوستان تذكر می دهند، ما در مجلس استبداد كه نداریم، باید آیین نامه ها تذكر داده شود كه ان شا ءالله همه چیز بر خرد جمعی و عقل جمعی پیش برود. خیلی ممنون.

رئیس ـ خیلی ممنون، متشكریم.

نعمتی ـ آقای رئیس! اخطار دارم.

رئیس ـ بگذارید عبور كنیم، این بحث امروز می ماند. اجازه بدهید من این را تمام كنم بعد اخطارها را گوش می دهیم. آقای نعمتی اجازه می فرمایید؟ اخطار دارند، بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ اگر جناب آقای صباغیان اجازه دهند آقای نعمتی بفرمایند. جناب آقای صباغیان مطرح می فرمایید؟ بفرمایید.

صباغیان بافقی ـ آقای وكیلی! ما از دیروز تا حالا اسم نوشتیم، شما اسم افراد مخصوصی را اعلام می كنید. اگر صباغیانی، یا حسن و حسینی در رأس باشند شما اسم شان را اعلام نمی كنید. یك مقدار ملاحظه افراد دیگر هم بشود.

دبیر (وكیلی) ـ آقای صباغیان! من سؤال كردم.

صباغیان بافقی ـ نه، من دیروز هم چند دفعه به شما حضوری عرض كردم، اسمم هم در تذكر آیین نامه ای بود، اجازه ندادید من صحبت كنم.

دبیر (وكیلی) ـ آقای صباغیان بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی (مهریز، بافق، ابركوه، خاتم و بهاباد) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای لاریجانی! موضوع بحث حقوق، مردم را كه من نمی دانم، حداقل به عنوان یك نماینده بنده هم سردرگم هستم. ببینید! بر اساس بند نهم اصل سوم قانون اساسی عرض می كنم، اول اینكه هر مصوبه ای مجلس و شورای نگهبان داشته باشد را همه باید تأیید كنند و مردم هم بپذیرند و بحثی هم روی آن نیست، از یك طرف ما باید نقد مردم را هم پذیرا باشیم، این جزء ویژگی نظام اسلامی ماست. منتها من یك خواهشی كه از شما دارم این است، من می خواهم شما این را حداقل برای من نماینده یك مقدار شفاف كنید.

جناب آقای لاریجانی ببینید! اگر حقوق های نجومی قانونی بوده، مجلس بسیار كار عالی كرد كه سقف تعیین كرد، دست مجلس هم درد نكند، حقوق ها را از (۵۰) میلیون به (۱۰) میلیون، (۱۲) میلیون آورد و باید از كسانی هم كه قبلاً به خاطر حقوق های نجومی مورد ملامت قرار گرفتند اعاده حیثیت شود، اگر قانون بوده است. اگر این موضوع غیرقانونی بوده، سقف روی (۱۰) میلیون یا (۱۴) میلیون بستن زیادی است. ما برای (۷۹) میلیون ایرانی (۱۰) درصد، (۱۵) درصد افزایش دادیم، برای بخشی از مدیران، من نمی گویم همه مدیران، حتی تعداد كمی از مدیران و متخصصین نزدیك به (۱۷) برابر حداقل حقوق شده است.

یعنی سال ۹۵ قانون می گوید حداكثر هفت برابر حداقل است، ما یك دفعه (۱۷) برابر یا (۲۰) برابرش كردیم. بنابراین ما چه پاسخی داریم كه به مردم بدهیم؟ چطور شده كه یك دفعه یا واقعاً چه اشكالی داشته، برای بخشی از افراد جامعه، چه متخصصی كه در مناطق محروم كار می كند. مگر قبلاً كار نمی كردند؟ چه مدیران دیگر ولو تعداد كمی. من خواهش می كنم برای مردم شفاف شود.

رئیس ـ بله، آقای صباغیان! اگر متن را دقیق بخوانید، این چیزی كه مجلس دیروز تصویب كرد كه مربوط به همان مصوبه قبلی خودش است، برایتان روشن می شود. دو تا بحث است، یكی مربوط به مدیران است كه آنجا سقف گذاشته و اینكه شما می فرمایید (۲۰) میلیون حتماً اشتباه است. چطور حساب كردید؟ تبصره مربوط به كارشناسانی است كه به نقاط محروم می روند یا كار ویژه ای انجام دادند، در موارد استثنا با پیشنهاد رئیس قوه، یا وزیر یا معاون رئیس جمهور می توانند (۳۰) درصد به آن اضافه كنند. پس آن متن اصلی كه مربوط به مدیران است، می گویند حقوق های نجومی برای مدیران بوده، ما مثلاً برای پزشكی كه در گوشه ای دارد جراحی می كند كه بحث حقوق نجومی را نداشتیم.

اینكه شما می فرمایید آیا حقوق نجومی بوده؟ بله بوده وگرنه دیوان محاسبات چرا رفت این موارد را پیگیری كرد و برگرداند، كار خلاف كه نمی خواستیم كنیم. خلاف بوده، بعضی ها خلاف قانون (۶۰) میلیون، (۷۰) میلیون پول گرفته بودند، دیوان محاسبات بررسی كرد و اینها را برگرداند.

بحث آقایان از روی خیرخواهی بود كه چگونه می شود جلوی این كار را گرفت. دیدند در قانون مدیریت خدمات كشوری یك رخنه های به وجود آوردند، مربوط به امتیازات و فوق العاده های غیرمستمر كه از این طریق وارد شدند. آمدند گفتند پس ما كل دریافتی ها را مبنا می گذاریم كل دریافتی ها را همان دو برابر حداكثر حقوق را گذاشتند.

بنابراین سقفش روشن است، الان حدود (۱۰) میلیون است. آقای حاجی بابایی رفتند صحبت كردند گفتند بین (۱۰) تا (۱۲) میلیون است، (۲۰) میلیون نیست. این برای سقفی است كه هیچ مدیر رده بالا و مقاماتی نمی تواند بیشتر از این بگیرد. آن (۳۰) درصد مربوط به كارشناسان در نقاط محروم است كه یك كارهای ویژه ای می كنند، آنها موارد استثنا است. این چیزی است كه ما تصمیم گرفتیم. اگر اجاره بدهید ما عبور كنیم. امروز می مانیم، اگر اجازه بدهید این بحث را می توانیم در آخر جلسه داشته باشیم. من خواهش می كنم اجازه بدهید ما عبور كنیم، بحث (۲۱) را بخوانیم بعد دوباره برمی گردیم.

نعمتی ـ آقای رئیس! تذكر داریم.

رئیس ـ این تذكرات الان ربطی به متن ندارد، یعنی می توانید همه را بگذارید بعداً مطرح كنید. اگر الحاقی دارید بگویید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! دو تا الحاقی به تبصره (۲۰) داریم، اجازه مطرح شدن می دهید؟

رئیس ـ اگر اجازه بدهید الحاقی ها را بگذریم. دوستان! یك نكته را توجه كنید، اجازه بدهید، عرض من را توجه كنید. اگر میزان الحاقی ها زیاد باشد شورای نگهبان به این ایراد خواهد گرفت كه شما شاكله بودجه را عوض كردید. این مثل قانون برنامه نیست. ما قانون برنامه را إذن داشتیم، ما در این قضیه حتماً با ایراد شورای نگهبان مواجه می شویم، می گویند شما شاكله را به هم زدید. من خواهش می كنم از الحاقی ها بگذرید. مگر ما همه مشكلات را امروز باید حل كنیم؟

ما می خواهیم یك بودجه ای برای سال آینده بنویسیم. اگر اصرار دارید بفرمایید وگرنه واقعاً می توانید الحاقی را ندهید، چون كل مجلس را در قانون بودجه با مشكل مواجه می كند. حالا من الان بگویم، چون بعداً بنده باید دردسر آن را بكشم، به شورای نگهبان بروم می گویند شاكله را به هم زدید.

زارعی ـ من یك الحاقی دارم.

رئیس ـ می دانم، آقای زارعی! همین یكی یكی است. اگر اجازه می دهید عبور كنیم، ببینیم آخر جلسه چه می شود. تبصره (۲۱) را بخوانید.

دلخوش اباتری ـ آقای رئیس! پیشنهاد داریم.

رئیس ـ اجازه بدهید عبور كنیم، آقای دلخوش! پس ما این همه برای چه روضه خواندیم؟ برای اینكه شما پیشنهاد ندهید، در آخر بودجه بفرمایید. اجازه بدهید عبور كنیم. تبصره (۲۱) را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ تبصره ۲۱ ـ در سال ۱۳۹۶ دولت موظف است با همکاری سایر قوا اقدامات زیر را انجام دهد:

الف ـ

۱ ـ در اجرای اصل (۵۳) قانون اساسی قوای سه گانه، كلیه دستگاه های اجرایی موضوع بند «ب ماده (۱) قانون برگزاری مناقصات.

دلخوش اباتری ـ آقای رئیس! پیشنهاد داریم.

رئیس ـ آقای دلخوش در آخر مطرح كنید. اجازه بدهید آقای دلخوش مطرح كنند، خسته مان كردند، آقای دلخوش بفرمایید.

دلخوش اباتری ـ آقا! به ترتیب بخوانید، ولی بخوانید. آقای دكتر! بعضی دوستان ما تذكرات می دهند وقت را می گیرند.

رئیس ـ ما در تذكرات هم فهمیدیم وقت دارد گرفته می شود، امروز می خواهیم تمام كنیم. آقای دلخوش بفرمایید.

دلخوش اباتری ـ آقای رئیس! ما از اول كه آمدیم مدام فرمودید به آخر برویم، به آخر برویم، والله الان كه كشیدیم گوشه رینگ.

رئیس ـ آقای دلخوش صبر كنید نفر اول شخص دیگری است، اجازه بدهید نفر اول مطرح كنند.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ اولین نفر آقای كریمی، آقای ابطحی و آقای احمدی لاشكی هستند كه در پیوست (۱۵)، صفحه (۳۵)، شناسه (۳۴۳) پیشنهاد دارند.

رئیس ـ شماره چند است؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس (۳۴۳).

رئیس ـ «سازمان های مدیریت و برنامه ریزی استان مکلفند (۵) درصد از اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استان حوزه فعالیت خود را بر اساس مبالغ مندرج در جدول شماره (۱۰) ماده واحده به منظور سیگنال رسانی و افزایش پوشش تلویزیونی روستایی، احداث، تکمیل، تعمیر و بازسازی ایستگاه های رادیویی و تلویزیونی ، می خواهید از سرجمع استانی كم كنید. چطوری؟ برای بقیه مشكل ایجاد می كند. ما كه (۱۰۰) میلیون دلار از صندوق توسعه به صدا و سیما پول دادیم.

كریمی ـ اجازه بدهید خدمتتان توضیح بدهم.

رئیس ـ بفرمایید.

علی اكبر كریمی (اراك، كمیجان و خنداب) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همان طور كه همه عزیزان نماینده می دانند سازمان صدا و سیما به عنوان رسانه ملی نقش بسیار مهم و اساسی در ارتقای سطح فرهنگ جامعه دارد. همان طور كه امام راحل فرمودند این سازمان به مثابه یك دانشگاه عمومی است. همه ما عزیزان در خصوص پوشش رسانه ملی در استانهایمان مشكل داریم و گلایه داریم كه چرا این سازمان.

رئیس ـ آقای كریمی یك لحظه اجازه بدهید! ربط این به تبصره چیست؟ این تبصره یك بحث كلی برای شفاف سازی و این چیزها دارد، جای این در اینجا نیست، اگر می خواهید در آخر بحث كنید. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! با عرض معذرت از آقای دلخوش، پیشنهادات ایشان قابل طرح نیست. سه تا پیشنهاد دادند، یكی ردیف ندارد، یكی ارتباط به تبصره (۲۰) ندارد، یكی هم كه قبلاً یك بار رأی گیری شده و رأی نیاورده است.

رئیس ـ رأی نیاورده باشد قابل طرح نیست.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دلخوش كدام را می خواهید مطرح كنید؟ سه تا پیشنهاد دادید، كدام یك؟

رئیس ـ بیاورید من ببینم.

نعمتی ـ آقای رئیس! اخطار داریم.

رئیس ـ چشم، آقای نعمتی! اخطار هم گوش می دهیم، یك لحظه اجازه بدهید ما قدری جلو برویم، یك موضوع را حل كنیم، به یك موضوع دیگر برسیم.

(۲۸) ـ «دولت موظف است با توجه به صدور مجوز فعالیت های آموزش و پژوهشی از طریق شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشكی به سازمان انتقال خون نسبت به ، این را كه قبلاً گفتید و مطرح نشد. پیشنهاد دیگرشان چیست؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! (۲۵) را نگاه كنید.

رئیس ـ (۲۵) ـ «دولت مكلف است بدون ایجاد بار مالی نسبت به تبدیل ، میكروفن آقای دلخوش را باز كنید ببینیم كدام را می گویند.

دلخوش اباتری ـ آقای دكتر ببینید! آقایان در آنجا قاطی كردند. یك پیشنهاد من پیوست (۱۸)، شماره (۲۵)، صفحه (۵) است، این یكی.

رئیس ـ همین را داریم می خوانیم، «دولت مكلف است بدون ایجاد بار مالی نسبت به تبدیل وضعیت كاركنان قراردادی شركت ملی پست جمهوری اسلامی ایران با بیش از (۱۲) سال سابقه كاری به پیمانی و یا رسمی اقدام نماید . این چطور انجام می شود؟

دلخوش اباتری ـ اینها كه الان مشغول هستند.

رئیس ـ بار مالی دارد.

دلخوش اباتری ـ اصلاً بار مالی نخواهد داشت.

رئیس ـ حتماً بار مالی دارد. این را هم كه نمی توانید مطرح كنید.

دلخوش اباتری ـ آقای دكتر! پیوست (۱۴)، صفحه (۴۰)، شماره (۴۵۴).

رئیس ـ «وزارت نیرو مكلف است به منظور ساماندهی و بهره برداری بهینه مصارف آب شرب و صنعت در سال ۱۳۹۶ نسبت به نصب كنتور ، این ربطی به این تبصره ندارد كه شما این قدر اصرار می كنید.

دلخوش اباتری ـ پیوست (۱۳).

رئیس ـ ببینید! ما را معطل كردید.

دلخوش اباتری ـ آقای دكتر! عیبی ندارد، حالا این همه دوستان تذكر دادند.

رئیس ـ پیوست (۱۳) را بگویید.

دلخوش اباتری ـ پیوست (۱۳)، صفحه (۱۱).

رئیس ـ خود شما كه آدم ملایی هستید، چیزی باید باشد كه به این بخورد.

دلخوش اباتری ـ داریم، حالا شما بعضی جاها می خورانید، ما هم گفتیم شاید این كار را كنید.

رئیس ـ ما نمی توانیم، از این كارهایی كه شما می گویید بلد نیستیم.

دلخوش اباتری ـ یاد می گیرید.

رئیس ـ شما می خواهید از طریق اشعار اینها را بخورانید.

دلخوش اباتری ـ ما مرید شمائیم.

رئیس ـ جناب آقای دلخوش! شماره چند را می فرمایید؟

دلخوش اباتری ـ صفحه (۱۱)، پیوست (۱۳).

رئیس ـ شناسه چند؟

دلخوش اباتری ـ (۳۶)

رئیس ـ آقا! اینجا (۳۶) ندارد، (۱۳).

دلخوش اباتری ـ «سلامت روانی كشور .

رئیس ـ نداریم.

دلخوش اباتری ـ پیوست (۱۳)، صفحه (۱۱)، شناسه (۸۶).

رئیس ـ پیوست (۱۴) را می گویید یا پیوست (۱۳)؟

دلخوش اباتری ـ پیوست (۱۳) حاج آقا؟

رئیس ـ (۱۷) را بردارید بیاورید.

دلخوش اباتری ـ (۱۳). صفحه (۱۱)، پیشنهاد (۸۶). اگر این نخورد دیگر خاموش می شوم.

رئیس ـ شماره چند؟

دلخوش اباتری ـ (۸۶).

رئیس ـ «به دولت اجازه داده می شود بابت تسویه .

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ این برای آقای سیدفرید موسوی است.

رئیس ـ این برای آقای سیدفرید موسوی است، پیشنهاد شما نیست.

دلخوش اباتری ـ دلخوش، حاج آقا (۸۶).

رئیس ـ «جهت حمایت طرح سلامت روانی كشور و همچنین مقابله با آسیب های اجتماعی و فرهنگی كشور ذیل جدول (۱۷) ردیفی تحت عنوان سازمان نظام روان شناسی و مشاوره با مبلغ (۱۰۰) میلیارد ریال ، ربطی به این تبصره ندارد. تبصره (۲۱) را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ تبصره ۲۱ ـ در سال ۱۳۹۶ دولت موظف است با همکاری سایر قوا اقدامات زیر را انجام دهد:

الف ـ

۱ ـ در اجرای اصل (۵۳) قانون اساسی قوای سه گانه، كلیه دستگاه های اجرایی موضوع بند «ب ماده (۱) قانون برگزاری مناقصات مصوب ۲۵/۱/۱۳۸۳، نیروهای مسلح و دانشگاه های تابعه وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت و درمان و آموزش پزشكی با رعایت ماده (۱) قانون احكام دائمی برنامه های توسعه كشور، به استثنای نهادهای عمومی غیردولتی، بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی (به جز بنیاد شهید و امور ایثارگران)، بانك ها، صندوق ها و مؤسسات اعتباری و بیمه ها موظفند کلیه دریافت های خود را در حسابهای خزانه داری کل کشور متمرکز نمایند. تمامی مجوزهایی که بر اساس آن برخی دستگاه ها از واریز تمام یا بخشی از درآمدها و یا دریافت ها به حسابهای خزانه مستثنی شده اند، از زمان لازم الاجرا شدن این قانون لغو می گردد.

آقای دكتر! چون در اینجا پیشنهاد هست مخالف و موافق باید صحبت كنند.

رئیس ـ پیشنهاد دارد مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای سروش مخالف هستند، بفرمایید.

سروش ـ آقای قوامی صحبت می كنند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای قوامی بفرمایید.

هادی قوامی (اسفراین) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران عنایت داشته باشند. در بند «الف كه در واقع هدف مجلس و كمیسیون تلفیق این است كه یك نظارت جامع و كامل بر همه قوا و دستگاه های اجرایی انجام شود كه به نحوی از انحاء از بودجه كل كشور استفاده می كنند، یا منابعی در اختیار دارند. ما باید به صورت شفاف، در واقع این وظیفه مجلس است، مجلس چشم مردم است، در واقع باید نشان دهد از چه منابعی درآمد وصول می شود، و این درآمدهایی كه از منابع مختلف وصول می شود، در كدام محل ها هزینه می شود. مجلس باید بتواند این را شفاف به افكار عمومی نشان دهد.

لذا اگر همكاران به بند «الف رأی ندهند با توجه به اصلاحاتی كه در صحن به وجود آمد و باعث می شود منظور اصلی قانونگذار كه در بند «الف یك مقدار تحت تأثیر قرار گرفته، ما پیشنهاد اصلاحی داریم كه آن پیشنهاد اصلاحی به اینكه ما بتوانیم تمام درآمدهایی كه همه قوا، همه دستگاه ها، همه شركت ها، همه كسانی كه در صحنه اقتصادی فعال هستند و به نحوی از انحاء از بودجه كل كشور استفاده می كنند كمك كنند كه بتوانند وجوه شان را در خزانه واریز كنند، اگر درآمد اختصاصی دارند شفاف، بر اساس درآمد اختصاصی شان، بر اساس اصول بودجه ای كه مراحل تفصیلی اجرای بودجه خودش هفت، هشت مرحله است، یعنی از تشخیص شروع می شود كه در واقع دیگر مدیر یك دستگاه برای اینكه بتواند یك هزینه ای را در آن دستگاه انجام دهد، ذی حساب آن دستگاه یا آن قوه یا آن نهاد دولتی باید مشخص كند كه آیا مجلس برای این بودجه ای در نظر گرفته یا در نظر نگرفته و بعد از اینكه تشخیص انجام شد مراحل تعهد اعتبار، مراحل تسجیل كه مسجل كردن است، به موجب اسناد و گواهی مثبته تا نهایتاً مرحله هفتم كه پرداخت هزینه است انجام شود. اینها امروز به این دلیل كه ما نتوانستیم اینها را خوب در دستگاه ها شفاف كنیم، درست انجام نمی شود و باعث تبعات سختی در اقتصاد كشور شده است. (رئیس ـ متشكریم).

لذا همكاران فعلاً به این بند «الف رأی ندهند تا ما بتوانیم وجوه همه دستگاه ها، همه منابع، همه شركت های دولتی كه از این وجوه استفاده می كنند، را به خزانه واریز كنیم، بر اساس ساختار بودجه ای و بر اساس مكانیزم تخصیص اعتبار كه آبروی خزانه و اقتصاد كشور است، بتوانیم اینها را وصول كنیم و در محل هایشان به مصرف برسانیم.

رئیس ـ متشكریم، موافق هم صحبت كند. توجه داشته باشید، شمول متن بند «ب ماده (۱۹) برنامه كه ما تصویب كردیم بیشتر از این است. آنجا آمده: «به منظور افزایش سرعت و كارایی گردش حسابهای درآمدی و هزینه ای دولت، شفاف سازی و ایجاد امكان نظارت برخط، بر كلیه حسابهای دستگاه های اجرایی و كاهش اثرات منفی عملیات مالی دولت بر نظام بانكی، كلیه حسابهای بانكی اعم از ریالی و ارزی برای وزارتخانه ها، مؤسسات، شركت ها، سازمان ها، دانشگاه های دولتی و اعتبارات دولتی نهادهای عمومی غیردولتی، صرفاً از طریق خزانه داری كل كشور و نزد بانك مركزی افتتاح می شود. دستگاه های یادشده موظفند كلیه دریافت ها و پرداخت های خود را فقط از طریق حسابهای افتتاح شده نزد بانك مركزی انجام دهند .

ما وقتی یك قانون كلی داریم، برای چه اینجا آوردیم استثنا زدیم؟ شما وقتی اینجا گفتید: «به استثنای نهادهای عمومی غیردولتی، بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی ، بانك ها، صندوق ها و مؤسسات اعتباری و بیمه ها . قانون برنامه كه این را نمی گوید، عام تر گفته، چرا این را تكرار می كنید؟ اگر می خواهید استثنا بزنید، چون هنوز مركب این خشك نشده، دوسوم رأی می خواهد.

محبی نیا ـ دولت آورده است.

محمد حسینی (تفرش، آشتیان و فراهان) ـ سپرده های دستگاه های دولتی است.

رئیس ـ به هر حال قانون است، قانون را مجلس تصویب كرده است.

ادیانی ـ اگر كه خلاف برنامه است نباید استثناء باشد.

حسینی ـ آن جهت افتتاح حساب است، اینجا بحث سود است.

رئیس ـ بند «الف را دارید می گویید، سود نیست، «الف را می گوییم. اشكال خلاف قانون برنامه هم دارد. آقای تاج گردون اینجا حضور دارند؟ آقای تاج گردون! سؤال ما این است كه وقتی قانون برنامه متن به این روشنی دارد برای چه بند «الف را تكرار كردید؟ اینجا گفته همه این بخش ها بدون استثنا باید در خزانه داری كل نزد بانك مركزی افتتاح حساب كنند، شما عین این را آوردید و فقط نهادهای عمومی غیردولتی، بنیادها را استثنا كردید. چرا استثنا كردید؟ اگر اجازه بدهید این بحث حذف شود، بنویسیم بند «ب ماده (۱۹).

امیرآبادی فراهانی ـ شهرداری ها نمی توانند.

رئیس ـ در بانك كه می توانند حساب بگذارند، روشن است كه در بانك باید حساب بگذارند. حالا موافق صحبت كند، به هر حال خلاف برنامه است. اگر آقایان قبول كنند، چون متن این عین هم است بنویسیم بند «ب ماده (۱۹) قانون برنامه اجرا شود. این عام تر است.

تاج گردون ـ این یكی عام تر است.

رئیس ـ نخیر این عام تر است.

تاج گردون ـ قانون برگزاری مناقصات هم هست.

رئیس ـ ولی شما اینجا استثنا كردید، به استثنای نهادهای عمومی غیردولتی، بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی ، بانك ها، صندوق ها. زیاد استثنا كردید. موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای مطهری موافق هستند، بفرمایید.

علی مطهری (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض كنم كه مخالف محترم جناب آقای قوامی در واقع مخالفت جدی نداشتند و شاید به خاطر آن استثنایی كه ما بعداً در بند (۲) در بخش درآمدها اضافه كردیم، به خاطر آن استثنا ایشان ملاحظه كردند و گفتند بهتر است كه این بند رأی نیاورد تا اصلاح شود.

ببینید! اما مفاد كلی این بند یك نوع شفافیت در امور اقتصادی و مالی است و قوای سه گانه را موظف كرده كه همه درآمدهای خودشان را به خزانه بریزند و همه دستگاه های اجرایی موضوع بند «ب ماده (۱) قانون برگزاری مناقصات مصوب ۲۵/۱/۸۳ نیروهای مسلح و دانشگاه ها و البته یك استثناهایی هم خورده كه حالا باید ببینیم آیا با برنامه ششم منطبق است یا نه، ولی به نظر من محتوای این بند بسیار مفید است. آن بحث حساب های سپرده قوه قضائیه را هم شامل می شود كه اگر سودی از آن سپرده ها حاصل شود، آن سود هم باید به خزانه ریخته شود و تحت نظارت هزینه شود و بی حساب و كتاب و بدون نظارت نباشد. البته آن استثنائی كه بعداً در بند (۲) اضافه شده كه دستگاه های مأذون از مقام رهبری استثنا هستند، به نظر من یك مقدار كار را مشكل كرده است. ولی به هر حال خود این بند یك بند مفیدی است و اگر لازم باشد ممكن است رأی دوسوم بخواهد، خیلی ممنون.

رئیس ـ متشكریم، خیلی ممنون آقای مطهری. ببینید آقای تاج گردون! اگر موافق باشید ما این را بنویسیم بند «ب ماده (۱۹) قانون برنامه در اینجا اجرایی شود. شمول این هم بیشتر است، شامل همه دریافت ها و پرداخت ها است كه باید به حساب خزانه برود، هیچ استثنائی هم ندارد، خیلی هم شمولش می شود وگرنه خلاف است و ما باید دوسوم رأی بگیریم. اگر موافقید همین را بنویسیم، بند «ب ماده (۱۹) در قانون برنامه ششم اینجا اجرایی شود. بند «د آن هم تكرار بند (۳۹) است. دولت نظری ندارد، كمیسیون موافق است.

حضار ۲۳۶ نفر، بند «الف تبصره (۲۱) را به رأی می گذاریم، خلاف برنامه است. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد.

من فكر می كنم اگر آقایان موافق باشند ما بگوییم بند «ب ماده (۱۹) اینجا اجرایی شود.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! اصلاً لازم است چیزی بنویسیم؟ حذفش بفرمایید.

رئیس ـ نه، چون اینجا به بند «الف اشاره كردیم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ هر جا خواستیم به جای «بند الف می گذاریم «بند ب . آن باید حذف شود.

رئیس ـ بله، این حذف شده، به جای این بند «ب ماده (۱۹) را محقق كنیم. اگر موافقید همین را اضافه كنیم كه مخالف برنامه هم نیست. قبول دارید؟ مخالفتی نیست؟

حضار ۲۳۶ نفر، بند «ب ماده (۱۹) قانون برنامه ششم كه تصویب كردیم عین همین است اما موسع تر، ما به همان اشاره می كنیم. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. (تاج گردون ـ جزء ۲ را چرا حذف می كنید؟) حذف نمی كنیم، آنكه هست، تصویب شده، جزء (۲) كه درآمدی بود و تصویب شد. (قاضی زاده هاشمی ـ آقای دكتر! جزء ۲ مطرح نیست، اصلاً درآمدی است، جزء ۱ مطرح است) بند «ب ماده (۱۹) جای جزء (۱) بند «الف قرار می گیرد كه موسع تر هم است. اشاره می كنیم كه «در اجرای بند «ب ماده (۱۹) قانون برنامه ششم . پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

بند (۲) هم كه درآمدی بود، در بند (۲) آن تخلف از حكم اجرایی (۱) و (۲) را خواندید؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بله آقای دكتر، خواندم.

رئیس ـ بند «ب را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ «ب ـ دستگاه های موضوع بند «ب ماده (۱۹) قانون برنامه ششم موظفند تمامی اقدامات مربوط به دریافت و پرداخت حسابهای درآمدی و هزینه ای خود را از طریق خزانه و تحت نظارت دیوان محاسبات انجام دهند. وصول کلیه منابع و هزینه کرد تمامی مصارف باید بر مبنای احکام قانونی باشد. هرگونه اقدام مغایر، تصرف در اموال عمومی است .

آقای دكتر! اگر خاطرتان باشد ما در بند (۲) گفتیم «مشمول مجازات های مالی ماده (۵۹۸) قانون مجازات اسلامی ، طبیعتاً اینجا هم باید اضافه كنیم.

«این بند نافی انجام وظیفه دیوان محاسبات كشور كه در سایر قوانین به این دیوان محول شده است، نمی باشد .

آقای دكتر! اینجا هم پیشنهاد داریم.

رئیس ـ پیشنهاد هست مخالف صحبت كند.

نعمتی ـ آقای رئیس! تذكر دارم.

رئیس ـ چشم، آقای نعمتی! تذكرتان را هم گوش می كنیم، كمی به من فرصت بدهید، مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای رحیمی مخالف هستند، بفرمایید.

علیرضا رحیمی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ آقای دكتر! من برای اینكه وقت جلسه گرفته نشود، موضوع مهمی هم ندارد صحبت نمی كنم.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای كواكبیان بفرمایید.

رئیس ـ آقای كواكبیان صحبت می فرمایید؟ بفرمایید.

 مصطفی كواكبیان (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! ما قبلاً یك بندی را در قسمت درآمدی تصویب كردیم، من نمی دانم اصلاً آن بحث درآمدی بوده یا نبوده كه دستگاه های مأذون از طرف مقام معظم رهبری.

رئیس ـ الان درآمدی را بحث نمی كنیم، هزینه ای را بحث می كنیم.

كواكبیان ـ نه، می خواهم بگویم جای این كجاست؟ (رئیس ـ پیشنهادی دارید؟) چون كمیسیون تلفیق بودجه مطرح كرده بود كلیه حساب ها در دستگاه های مختلف باید به خزانه بیاید.

رئیس ـ این را كه الان به اشد وجه آوردیم.

كواكبیان ـ نه، این مسأله مأذون از طرف مقام معظم رهبری كه شامل دستگاه قضائی هم می شود، (رئیس ـ آن بحث دیگری بود) به نظر بنده اینجا اضافه شد كه اصلاً در دستور كار هم نبوده.

رئیس ـ الان راجع به چیزی كه گذشته اخطار می دهید، اینكه نمی شود، الان راجع به بند «ب بفرمایید.

كواكبیان ـ من می گویم اصلاً درآمدی است یا درآمدی نیست؟

رئیس ـ فصل آن گذشته، بند «ب را بفرمایید.

كواكبیان ـ اگر هزینه ای باشد الان باید بحث كنیم.

رئیس ـ بند «ب را بفرمایید. مخالفت ندارید؟ اگر اجازه بدهید رأی بگیرم. اگر در بند «ب مخالف صحبت نمی كند عبور كنیم. رأی بگیریم.

حضار ۲۳۶ نفر، بند «ب كه قرائت شد را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. بند «ج را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ تمامی دستگاه های اجرایی خارج از شمول قانون محاسبات عمومی كشور که دارای درآمد می باشند، موظفند تمامی اقدامات مالی خود را از طریق حسابهای مفتوح شده در خزانه داری کل کشور انجام و اظهار نمایند. وزارت امور اقتصادی و دارایی ضمن بررسی اظهارنامه ها و أخذ مالیات متعلقه از طریق سازمان مربوطه ذی ربط خود، موظف است نسبت به صحت رعایت قوانین و مقررات در کسب منابع و انجام مصارف (هزینه ها) در این دستگاه ها (به استثنای بخش خصوصی و تعاونی) اطمینان حاصل و در صورت مشاهده هرگونه جرم یا تخلف حسب مورد به دستگاه های ذی صلاح گزارش نماید. وزارتخانه مذکور مکلف است گزارش عملکرد فوق را سالانه به سازمان برنامه و بودجه کشور ارائه نماید.

آیین نامه اجرایی این بند توسط وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی، دادگستری، کشور و سازمان برنامه و بودجه کشور تهیه و حداکثر ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ این قانون به تصویب هیأت دولت می رسد.

آقای دكتر! اینجا هم پیشنهاد داریم.

رئیس ـ اگر پیشنهاد داریم مخالف باید صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای شكری مخالف هستند.

رئیس ـ صحبت نمی كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای سیداحسن علوی بفرمایید.

رئیس ـ صحبت نمی كنند رأی بگیرم. دولت و كمیسیون هم كه موافق هستند. حضار ۲۳۸ نفر، بند «ج كه قرائت شد به رأی گذاشته می شود. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

دوستان! بند «د هم عیناً ماده (۳۵) قانون برنامه است و هیچ تفاوتی ندارد، اگر می خواهید چیزی هم اضافه كنید می توانید بگویید بند «د ماده (۳۵). اضافه هم ندارد، آقای قاضی زاده درست است؟ (قاضی زاده هاشمی ـ بله، عین ۳۵ است) عین ماده (۳۵) است. كمیسیون اگر موافق است ما این بند را حذف كنیم. چون ما كه نمی خواهیم قانون بنویسیم. عین ماده (۳۵) قانون برنامه است كه اینجا بحث و تصویب كردیم. حذف كنیم؟ كمیسیون تلفیق كجا هستند؟ پس اصلش را باید به رأی بگذاریم.

حضار ۲۳۹ نفر، بند «د را به رأی می گذاریم. عین قانون برنامه است، اگر حذف شود هم مشكلی را ایجاد نمی كند. (كاتب ـ آقای دكتر! ممكن است نیاز شود) از نظر قانونی باید رأی نیاورد تا حذفش كنیم. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. حذفش را به رأی بگذاریم، چون در قانون برنامه عین این را داریم، عین ماده (۳۵) قانون برنامه ششم است. حذف بند «د را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. عزیزان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. بنابراین بند «د حذف می شود. بند الحاقی به این داریم؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بله آقای دكتر.

رئیس ـ اگر اجازه بدهید این دو، سه بند را هم بخوانیم تمام كنیم بعد الحاقی ها را گوش كنیم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! تبصره (۲۱) بند الحاقی چاپ شده دارد باید قرائت بكنیم.

رئیس ـ همان بند الحاقی را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بند الحاقی ـ مهلت اجرای آزمایشی قانون مدیریت خدمات كشوری با كلیه اصلاحات آن تا پایان سال ۱۳۹۶ تمدید می گردد.

رئیس ـ اگر مخالف نیست من رأی بگیرم. پیشنهادی كه اصلاً نیست؟ (قوامی ـ الحاق داریم) بر این متن پیشنهاد دارید؟ (محبی نیا ـ آقای دكتر! مخالف آیین نامه است) مخالفت چیست؟ (محبی نیا ـ اصل ۸۵).

ما تصویب كردیم. (محبی نیا ـ موارد رسیدگی به آزمایشی مرحله دارد، باید در قالب طرح یا لایحه بیاید) لایحه است.

 حضار ۲۴۱ نفر، بند الحاقی را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دولت و كمیسیون هم موافق هستند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

قوامی ـ الحاق داریم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! الحاق به تبصره قبول می كنید؟

رئیس ـ آقای نعمتی تذكر دارند، بگذارید بگویند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای نعمتی بفرمایید.

بهروز نعمتی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر لاریجانی! تذكر بنده مواد (۲۲) و (۲۴) آیین نامه است. ماده (۲۲) وظایف و اختیارات رئیس مجلس است. «حضور در نهادهای قانونی كه رئیس مجلس عضو آنها است . «(۷) ـ سایر موارد مذكور در قانون اساسی و دیگر مقررات و بند (۱۱) ماده (۲۴) «حفظ شأن و منزلت و اقتدار مجلس و دفاع از حقوق و جایگاه قانونى نمایندگان است.

اولاً من تشكر می كنم بعد از (۴۵) دقیقه شما به من فرصت دادید كه صحبت كنم. آقای رئیس ببینید! یك موضوعی به نام پیگیری حقوق های نجومی كه از مجلس شروع شد و مجلس سنگ تمام گذاشت، موضوع به نتیجه رسید و مردم هم نتیجه آن را می دانند.

یك اتفاقی در همین بحث حقوق هایی كه مجلس پیگیر آنها بود افتاد كه به اعتقاد بنده هیچ ربطی هم به مجلس نداشت، بالاخره دولت باید یا به صورت لایحه می آورد یا در قانون برنامه می آورد و متأسفانه صدا و سیمای جمهوری اسلامی متعدد نسبت به آن برنامه ای كه داشت؛ برنامه ریزی بر علیه مجلس به صورت شبانه روزی دارد تلاش می كند كه واقعاً مجلس را تخریب كند.

من از حضرت عالی به عنوان رئیس مجلس، به عنوان كسی كه به شما رأی دادیم خواهشم این است كه واقعاً از شأن مجلس دفاع كنید. آقای دكتر لاریجانی! شبكه های مختلف صدا و سیما به دنبال تخریب مجلس است و واقعاً اگر حضرت عالی جلوی این موضوع را نگیرید ما مجبوریم از طرق دیگری اقدام كنیم. ما در جلسات قبلی هم كه با آقای رئیس صدا و سیما بودیم عرض كردیم، متأسفانه صدا و سیما هرطور كه میل خودش باشد رفتار می كند و این واقعاً در شأن نظام نیست، در شأن كشورداری و مملكت داری نیست.

حضرت عالی خودتان سال ها رئیس صدا و سیما بودید، چقدر باید ما این شرایط را در كشور كِش بدهیم؟ پاسخ اینگونه موارد می شود اتفاقاتی كه رئیس صدا و سیما باید از حضور مردم عذرخواهی بكند. من خواهشم از شما این است، شما كه در جلسات حضور دارید، چون دوستان به حرف ما گوش نمی دهند، مواردی را هم كه دارند پیگیری می كنند با تضییق های مختلف، با به كارگیری آدم های مختلف در جاهای مختلفی كه دارند متأسفانه شأن مجلس را دارند خدشه دار می كنند. (رئیس ـ متشكریم) آقای دكتر لاریجانی! من خواهشم از حضرت عالی این است؛ بر اساس این آیین نامه كه همه ما به آن قسم خوردیم از شأن مجلس دفاع كنیم. واقعاً دیگر بیشتر از این كشش وجود ندارد.

رئیس ـ متشكریم، صدا و سیما هم توجه لازم را بكند و رعایت شئون مجلس را داشته باشد. اجازه بدهید من این را یك قدری جلو ببرم این بحث تمام بشود. الحاق را بگذارید آخر مطرح كنید.

دبیر (كاتب) ـ آقای رئیس! اجازه می دهید میهمان ها را بخوانیم؟

رئیس ـ میهمان ها را بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ فهرست میهمانان جلسه علنی امروز:

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه شاهد نصر از منطقه (۱۵) تهران.

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه عترت از شهرستان ورامین میهمانان جناب آقای نقوی حسینی نماینده محترم ورامین، پیشوا و قرچك هستند.

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه فرزانگان (۲) از شهر مقدس قم میهمانان جناب آقای امیرآبادی نماینده محترم قم هستند.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه جماران از منطقه (۱۱) تهران میهمانان سركار خانم جلودارزاده نماینده محترم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس هستند.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه تفكر سفید از منطقه (۱) تهران.

ـ رئیس محترم شورای بخش درودزن و اعضای محترم شورای اسلامی و دهیاری روستای درودزن شهرستان مرودشت میهمانان جناب آقای برومندی نماینده محترم مردم شریف شهرستان های مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد. عزیزان خیلی خوش آمدید. آقای رئیس! در خدمت شما هستیم.

رئیس ـ متشكرم، خیلی ممنون. اگر اجازه بدهید ما چند تا برگشتی هم داریم. (قوامی ـ الحاقی داریم) الحاقی ها را می توانید آخر هم مطرح كنید، اجازه بدهید ما یك قدری جلو برویم. برگشتی ها كدام است؟ صبر كنید تبصره (۲۲) را حل كنیم. (قوامی ـ آقای دكتر! اینها مهم است باید طرح شود) آقای قوامی! از دست نمی رود هست، جایش هم همین جا می آوریم، شما صبر كنید ما این موارد را تمام كنیم همه پیشنهاداتتان هست، مشكلی نیست. تبصره (۲۲) را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! اول اصلاحیه ها را بخوانیم بعد بیاییم (۲۲) و (۲۳)؟

رئیس ـ فرق نمی كند هر دو را بخوانید بعد اصلاحیه ها را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ تبصره ۲۲ ـ آیین نامه های اجرایی مورد نیاز این قانون حداكثر ظرف مدت سه ماه پس از تصویب آن تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد.

تبصره ۲۳ ـ كلیه احكام مندرج در این قانون صرفاً مربوط به سال ۱۳۹۶ است.

آقای دكتر! در هیچ كدام پیشنهاد نداریم. اگر اجازه بفرمایید وارد اصلاحیه ها بشویم.

رئیس ـ حالا دو تا اصلاحیه هم كمیسیون داده بگویید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! اول اصلاحیه (۲) «بند الحاقی (۲) تبصره (۸) به شرح زیر اصلاح می شود:

بند الحاقی (۲) ـ به منظور حذف انشعابات غیرمجاز و حفظ اهمیت خطوط آب، برق و گاز به وزارتخانه های نیرو و نفت از طریق شركت های تابعه ذی ربط اجازه داده می شود بر اساس مصوبه كارگروهی متشكل از فرماندار، رئیس، شهردار، رئیس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی یا بخشدار حسب مورد و رئیس دستگاه خدمات رسانی مربوطه نسبت به واگذاری انشعاب موقت به واحد های مسكونی احداثی فاقد پروانه ساختمانی در محدوده شهر و بافت روستا و واحدهای مسكونی احداثی حریم شهر و روستا كه تا پایان شهریورماه سال ۱۳۹۵ احداث شده باشند اقدام نمایند و درآمد حاصل را به حساب شركت ذی ربط نزد خزانه داری كل كشور واریز نمایند.

منابع واریزی درآمد محسوب نمی شود و در اختیار شركت ذی ربط قرار می گیرد. دستورالعمل این بند به تصویب وزرای نیرو و نفت خواهد رسید.

تصمیمات كارگروه موضوع این بند قطعی و لازم الاجرا است و انشعاب واگذارشده برای استفاده كنندگان هیچ گونه حقی ایجاد نمی كند .

رئیس ـ آقای تاج گردون، آقای مفتح ببینید! اگر یادتان باشد آن موقع كه این مسأله مطرح شد گفته شد كه اینجا فقط برای برق بود، گفتیم آب و گاز و فلان. بعد یك مشكل دیگر اینجا این بود كارگروه گذاشت یك قسمتی از آن را حل كرد، یك قسمتش این بود این تصرفاتی كه در منابع طبیعی می شود و ویلاهایی می سازند مشكلات را اینجا حل نكردیم. باید یك طوری با صراحت گفته می شد كه این شامل آن كسانی است كه تصرفاتی داشتند، (ادیانی ـ مانع اجرای قوانین موضوعه نمی تواند باشد) مشكل را حل نكرد، به هر حال پیشنهاد كمیسیون همین است. (نوروزی ـ در لایحه دولت است) می دانم در لایحه دولت است، مشكل پیدا كردیم، ببینید! دو تا بحث است؛ یكی برای مناطق حاشیه نشین و فقرا ما باید یك كاری بكنیم، ما این را قبول داریم باید اجرا بشود. این نباید باعث سوء استفاده بشود كه یك عده ای می روند اراضی را در تهران و اینها می گیرند. راه را باز گذاشتیم. اگر اجازه بدهید باید حل كنیم، چیز كوچكی نیست. مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای پورابراهیمی مخالف هستند، بفرمایید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی (كرمان و راور) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام، ادب، احترام و خداقوت دارم خدمت همه همكاران و تقدیر و تشكر می كنم از ریاست محترم مجلس جهت دفاع و صیانت از كیان مجلس شورای اسلامی كه به ناحق موضوعی را در خصوص مباحثی كه این روزها در جامعه مطرح می شود بیان كردند.

آقای دكتر لاریجانی! خواهش می كنم حضرت عالی عنایت كنید چون باید تصمیم بگیرید، هم مغایرت های قانون اساسی دارد و هم تذكر آیین نامه ای دارد. در زمان بررسی موضوع بند الحاقی (۲) به تبصره (۸) وقتی مطرح شد موضوع خوبی از نظر دوستان بود كه ما برای حل مشكل مردم مستضعفی كه در حاشیه شهرها یا روستاها به هر دلیلی الان دارند از برق، آب و گاز غیرمجاز استفاده می كنند شناسایی و كمك بكنیم و به صورت یك اقدام خداپسندانه كار و مشكل اینها برطرف بشود. اشكال اساسی هم در این بود كه مغایرت های قانونی اساسی در این متن بود. من خواهش می كنم همكاران عنایت بكنند! مجلسی كه می خواهد مبنای تصمیم قانون در كشور بشود اگر مصوبه ای داشته باشد كه آن مصوبه ایجاد هرج و مرج بكند در این كشور سنگ روی سنگ دیگر بند نمی شود.

شما دقیقاً آمدید پیشنهاد دادید كه موضوعات مرتبط با كسانی كه آمدند فاقد پروانه ساختمانی هستند خلاف رفتند ساخت و ساز كردند، در محدوده شهرها، در جاهای مهم مثل شمال كشور كه زمین آنجا دارد میلیاردی معامله می شود شما بیایید مجوزهایی بدهید بعد تعاریف جدیدی هم كه هیچ جا در قانون دیده نشده. ببینید! مطرح كردند «انشعابات موقت ، سؤال من این است؛ آقای دكتر لاریجانی! حضرت عالی در زمانی كه برگشت پیدا كرد مطرح كردید تعاریف قانونی، تعریف «انشعابات موقت چیست؟ یعنی سه ساله است، پنجساله است، بعد طرف باید برود مجوزهای قانونی زمین خود را بگیرد، باید برود مشكل پرداخت مبالغ مربوط به تغییر كاربری را انجام بدهد. بخشی از این مواردی كه الان انجام شده تصرف زمین های دولتی است، بخشی از آنها مربوط به تغییر كاربری زمین های بخش كشاورزی است كه ساخت و ساز انجام شده. هركدام از اینها یك موضوعی دارند،

ما گفتیم موافق هستیم مشكل این مردم مستضعف حل بشود اما به یك روش قانونی. الان در اینجا كجا مشخص شده كه متراژ برای این چقدر است، عدد زمین چقدر است؟

ما گفتیم یك كمیتی برایش تعریف كنیم، بگوییم برای واحدهایی كه (۱۰۰) متر، (۱۵۰) متر، (۲۰۰) متر است. الان همین چندروزی كه این فضاها مطرح شد در كشور تعداد زیادی نسبت به علائم ساخت و ساز در مجموعه زمین های تصرفی شان در كشور اقدام كردند. چرا ما ترویج خلاف قانون در كشور بكنیم؟ برای دلسوزی آن نیت نماینده عزیز و بزرگواری كه مطرح كرده ما صد درصد از روی دلسوزی می دانیم، اما پشت این قضیه بجز ایجاد رانت و فساد در اقتصاد كشور چیزی به دنبال نخواهد داشت، ما باید اینها را شناسایی كنیم.

پیشنهاد مشخص ما چند محور بود؛ یك، افراد تحت پوشش امداد، سازمان بهزیستی یا نهادهای حمایتی كه قبول بكنند كسانی كه در این محدوده ها هستند مشمول حمایتی هستند كه ما به این روش كمكشان كنیم، این یك.

دو؛ موضوع متراژ زمین هایی كه می خواهیم برای آنها انشعاب گاز، برق و آب وصل بكنیم برای آن هم باید تعریف بشود. الان ویلاسازی وجود دارد اینها هم مشمول همین ها می شوند، یك تصرفاتی انجام می دهند، تغییر كاربری انجام می دهند به استناد این قانونی كه شما در اینجا مصوب می كنید فردا هزار مفسده در اقتصاد برای این حوزه شكل می گیرد، دیگر شهرداری ها و دهیاری ها نمی توانند جلوی پروانه های خلاف را بگیرند. ما از یك طرف قانون می نویسیم كه مكلفند باید رعایت كنند، بعد خودمان با دست خودمان قانونی تعریف می كنیم كه بر اساس آن امكان اجرایی شدن ندارد. (رئیس ـ متشكریم) آقای دكتر لاریجانی! من یك دقیقه دیگر جمله ام را تمام می كنم.

لذا نكاتی كه من دارم این است؛ یك، باید موضوع بحث متراژ و مساحت زمین ها در ویرایش مشخص می شد كه اینجا نشده. موضوع بحث بعدی اولویت افراد تحت پوشش امداد و سازمان بهزیستی كه احراز هویت بكنند اینها ذی نفع واقعی هستند نه یك مشت مجموعه افرادی كه آنجا هیچ نیازی به این مسائل ندارند، باید بروند حقوق دولت و تغییركاربری ها را كه نپرداختند بپردازند بروند از این ظرفیت استفاده كنند.

مطلب بعدی هم بحث تعریف «انشعاب موقت است كه حضرت عالی هم مطرح كردید. این اشكالات هنوز بر این متن هست، اگر ما می خواهیم كمك بكنیم باید اصلاح دقیق انجام بدهیم. به نظر من با این اصلاح بجز ایجاد هرج و مرج در حوزه مسائل مرتبط با زمین در حاشیه شهرها و روستاها كاری در مملكت اتفاق نخواهد افتاد و دوباره بعداً همین فضایی كه در خصوص حقوق ها علیه این مجلس انجام داده در همین زمینه هم می گویند مجلس مجوزهای خلاف قانون صادر كرد. خواهش می كنم به این متن رأی ندهید.

رئیس ـ موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ موافق وقتشان را به جناب آقای احمدی لاشكی دادند، بفرمایید.

قاسم احمدی لاشكی (نوشهر، چالوس و كلاردشت) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت جناب آقای دكتر لاریجانی ابتدا عرض كنم از سخنان ارزشمند و مبتنی بر حق دیروزشان برای دفاع از جایگاه مجلس تشكر می كنم. جناب آقای دكتر لاریجانی و همكاران عزیز و بزرگوار! مجلس محترم مصوبه ای را ۶/۵/۸۱ گذراند (جناب آقای حسینی اجازه دهید آقای رئیس گوش كنند) جناب آقای رئیس! (رئیس ـ بفرمایید) عرض كردم مجلس مصوبه ای را گذراند كه دادن خدمات آب، برق و گاز منوط به پروانه های ساختمانی است كه از مراجع ذی صلاح بگیرند، یعنی یا باید از بخشداری ها و دهیاری ها یا حوزه شهرداری ها و یا سازمان همیاری شهرداری ها، دهیاری ها. این كار، كار خوبی بود، نگاه خوبی بود، یعنی از آن روز اعلام كردند كه پلیس ساختمان! مسئولیت شما خطیر است، جلوی این ساخت و سازهایی كه بدون حساب و كتاب می خواهد انجام بشود را بگیرید. اما چه اندازه دفاع كردیم؟ امروز جرم شهردار است، جرم بخشدار است یا اینكه باید مردم را گرفتار كنیم. آقای رئیس! این ساختمانی كه ساخته شد غالباً از اقشار ضعیف جامعه، اقشاری كه آسیب پذیر هستند در این جامعه است. آیا غیر از این است كه این ساختمان دو سال، سه سال طول كشید تا ساخته شد؟ پلیس ساختمان كجا بود؟

بزرگواران! بدانید فقط در مازندران ما بیش از (۳۵) هزار واحد ساختمانی اینگونه ساخته شد. آنچه كه من گزارش گرفتم در كشور بیش از (۳۰۰) هزار، آقای دكتر پورابراهیمی، مرد حكیم كمیسیون اقتصادی مجلس! من از شما انتظار ندارم، شما مرد بزرگی در حوزه اقتصاد هستید. ما بحث «انشعابات موقت گفتیم نه اینكه دائم، یعنی اگر كسی دارای رأی از مراجع قضائی است آن رأی اجرا خواهد شد. در همین بند اعلام كردیم انشعابات موقت تا مادامی است كه مراجع ذی صلاح قضائی حكمی نداده باشند. اگر فردا رأی صادر شد كمیسیون ماده (۹۹)، كمیسیون ماده (۱۰۰) اینها اجرا خواهد شد و دغدغه ای در این بحث نخواهیم داشت.

ضمن اینكه بدانید چقدر فساد اتفاق افتاد. بروید بپرسید آنان كه (رئیس ـ متشكریم) وضعیت خوب مالی داشتند چندین برابر هم پول دادند و گرفتند. ضمن این، هم دولت قبلی و هم دولت فعلی همه نظر دادند كه این اتفاق بیفتد، چون خود دولت گذشته به این رسید، دولت امروز به این رسید چه اندازه آسیب اقتصادی وارد است. وزارت های نیرو و نفت و دستگاه هایی مثل گاز و برق و دستگاه های آب و فاضلاب، كمیسیون قضائی مجلس، كمیسیون پژوهش ها همه آمدند. سرقتی كه امروز از آب، برق و گاز دارد اتفاق می افتد رقمش بسیار كلان است. ما بر این اساس آمدیم و اعلام كردیم كه این اتفاق بیفتد تا بیش از این سرقت نشود. دوستان جناب آقای خدری، جناب آقای نوروزی، جناب آقای اسمعیلی تذكر می دادند، واقعاً به حق است. خواهش می كنم دوستان مردمی كه سال های سال گرفتار هستند و از اقشار ضعیف هستند را با موافقتشان دریابند، متشكرم.

رئیس ـ متشكریم.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! اخطار هم دارند.

رئیس ـ اخطار راجع به همین بحث است؟

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای فولادگر بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر (اصفهان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رئیس! اصل (۴۰) قانون اساسی «هیچكس‏ نمی‏ تواند اعمال‏ حق‏ خویش‏ را وسیله‏ اضرار به‏ غیر یا تجاوز به‏ منافع عمومی‏ قرار دهد . ببینید! این گزارش كمیسیون تلفیق رافع موضوع نبود، همان موقع هم این اخطار داده شد فرمودید برود كمیسیون تلفیق اصلاح بشود. اصلاح نشده، ما باز هم «انشعاب موقت آوردیم، یعنی مسأله را ریشه ای حل نكردیم. اینجا اجازه می دهد دوباره به عنوان انشعاب موقت خلاف سازی هایی كه شده ترویج بشود. من هم قبول دارم، باید مشكل حل بشود. ما هم در شهرمان بیش از همه شهرها الان این مسأله را به عنوان حاشیه نشین ها داریم ولی این روش آن نیست كه ما بیاییم انشعاب موقت بدهیم، به خلافكار ها جایزه بدهیم. واقعاً این تشویق خلافكاری است. بیاییم ریشه ای حلش كنیم، دو دولت است چند سال است فرصت داشتند. این را اجازه بدهید برگردد كمیسیون حل بشود.

رئیس ـ این دیگر برگشت به كمیسیون ندارد، امروز می خواهیم حل كنیم برود، فرصتی نداریم. این درست است كه اشكالی كه به كمیسیون برگشت همه آن را رفع نكرد مشكل باقی ماند. دولت بفرمایید.

علی حیدر نوری (رئیس امور تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

اینكه واقعاً به این حاشیه نشین ها و سكونت گاه های غیررسمی در حاشیه شهرها كمك بشود را فكر نكنم كسی مخالف باشد. وزارت مسكن یك معاونت برای این بحث طرح ساماندهی سكونت گاه های غیررسمی دارد، دارد كار می كند. سكونت گاه های غیررسمی در حاشیه شهرها و روستاها، ولی اینكه واقعاً بیاییم در هر روستایی یك جایی زمین تصرف شده به آن چراغ سبز بدهیم، به آن بگوییم مجوز به شما می دهیم، انشعاب آب می دهیم، برق می دهیم، گاز می دهیم واقعاً یعنی چه؟ یعنی كار غیرقانونی را ترویج كردن، یعنی زمین خواری را ترویج كردن.

دوستان عزیز! مضافاً خیلی از این اماكنی كه ساخته شده فاقد استاندارد و ضوابط ساخت و ساز هستند. شما دارید به آن گاز می دهید، فردا آتش می گیرد و می سوزد چند نفر جانشان را از دست می دهند، چه كسی مقصر است؟ می گویند دولت گاز داد، حكومت به آن گاز داد سوخت. یك كم به تبعات آن فكر كنید، به علاوه اینجا قید شده هرگونه درآمد و پولی كه از مردم گرفتند باید بر اساس قانون باشد. ما اینجا می گوییم منابع وارده درآمد محسوب نمی شود، پس چه محسوب می شود؟ اگر درآمد رسمی است؟ شرعی است بیاید در حساب خزانه و بر اساس قانون حساب بشود. چرا همچنین روندی نوشته شده؟ ما با این بند به شدت مخالف هستیم، واقعاً تبعاتش برای كشور خطرناك است، خواهشاً رأی ندهید.

رئیس ـ متشكریم، كمیسیون موافق است، منتها آقای تاج گردون! این مخالفت با سیاست های كلی دارد، یعنی چیزی كه آوردید آن اشكالات را رفع نكرد. دوستان! مگر اینكه یك راهی برایش در مجلس پیدا كنیم. این مشكلات را حل نكرده، بنابراین نباید رأی بیاورد تا بتوانیم حل كنیم، اگر رأی بیاورد كه نمی توانیم كاری كنیم.

حضار ۲۳۱ نفر، بند الحاقی (۲) را به رأی می گذاریم. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد.

من بحثم این است كه وقتی یك چیزی اینقدر پیچیدگی دارد و ما می فرستیم در كمیسیون، كمیسیون هم نمی تواند حل كند، چون اینطرف آن یك تالی فاسدی دارد همین كه از تهران پایتان را بیرون می گذارید می بینید چطور اراضی را گرفتند ویلا ساختند. چرا ما وسط بودجه می خواهیم این را حل كنیم؟ باید یك وقتی، یك برنامه ای، طرح مدونی كه استثنائات آن مشخص باشد. ما یك چیز هول هولكی می آوریم، واقعاً هم مخالف سیاست های كلی است. اجازه بدهید قانون مدونی بیاوریم. حتماً مسأله حاشیه نشینی مهم هست، آنجا را به موقع درست كنیم. اجازه بدهید ما حذف این را رأی بگیریم اگر رأی بیاورد دیگر از این مسأله خلاص می شویم.

حضار ۲۳۳ نفر، حذف این بند را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. بند الحاقی بعدی را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بند الحاقی به تبصره (۱۰) ـ مبلغ موضوع حكم ماده (۱۲) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) هر دو ماه برای هر واحد مسكونی مشترك گاز (۲۰۰۰) ریال و برای هر واحد مسكونی مشترك برق (۱۰۰۰) ریال تعیین می گردد.

رئیس ـ ما این را ارجاع نداده بودیم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! این پیشنهاد آقای حسینی نماینده محترم تفرش بود.

رئیس ـ آن بحث دیگری است، اینجا می توانند مطرح بكنند. ما ارجاع داده بودیم؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ پیشنهاد فرد بود بحث شد، رئیس محترم جلسه گفتند كه برای بررسی بیشتر برود كمیسیون بررسی كند. كمیسیون بررسی كرده.

رئیس ـ پس ارجاع به كمیسیون داده شده.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! دو، سه مورد اینطوری داریم، پیشنهاد آقای فرهنگی، پیشنهاد آقای حسینی به كمیسیون ارجاع شد.

رئیس ـ مخالف راجع به این صحبت می كند؟ بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای قاضی پور مخالف هستند، بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران عزیز! آخر جلسه است، توجه كنید كه موادی را تصویب نكنیم فشار بر مردم اضافه بشود، به جای دادن عیدی و پول به بازنشستگان لشكری و كشوری و ارتشی ها و معلمان فشار مضاعفی را برای مردم به بار بیاوریم.

اینجا می گوید كه ما هر دو ماه از واحد مسكونی مشترك گاز (۲۰۰۰) ریال و برای هر واحد مسكونی مشترك برق، آقای لاریجانی! دو هزار ریال را در عددی (۱۰۰۰) ریال نوشته، این فارسی با عددش مغایرت دارد. آقای لاریجانی! در سطر دوم «هر واحد مسكونی مشترك برق دو هزار ریال عددش (۱۰۰۰) است. آقای قاضی زاده (۱۰۰۰) ریال درست است یا دو هزار ریال؟

آقای لاریجانی! اینجا عددی نوشته (۱۰۰۰)، حروفی نوشته دو هزار، كدام از آنها درست است؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای قاضی پور این (۱۰۰۰) درست است، دومی اشتباه چاپی است. اولی دو هزار است، دومی (۱۰۰۰) است.

قاضی پور ـ پس اصلاح كنید. همكاران عزیز! این پول را اضافه از مردم می گیرند، كجا خرج خواهند كرد؟ چطور شده؟ دبیر محترم و مخبر كمیسیون و نماینده دولت بیایند توضیح بدهد در سال گذشته چند میلیارد بدون حساب و كتاب از همه مردم شهری و روستایی پول گرفتند كجا هزینه كردند، مازاد آن كجا رفت؟

همكاران! همه ساله در بودجه از مردم عمومی پول می گیرند، خواص هزینه می كنند، حساب و كتاب نمی دهند. بهتر بود دیوان محاسبات در اینجا می آمد گزارش می داد می گفت سال ۱۳۹۴ یا ده ماهه ۱۳۹۵ این پول ها را كه گرفتند كجا هزینه كردند.

همكاران! این پول ها را می گیرند، یك مقدارش را هزینه می كنند، مابقی هم برای جاهای دیگر است. لذا مخالفت كنید، نگذارید پول اضافی از مردم گرفته شود. حقوق مردم (۱۰) درصد افزایش می یابد، حقوق كارگران مظلوم، زحمتكش (۸۴۰) است. آیا سزاوار است این حقوق را به كارگران بدهیم؟ ما امسال در فراكسیون كارگری پیشنهاد كردیم حقوق كارگران (۲) میلیون و (۶۰۰) شود، ببینیم آیا این دولت با كارفرمایان موافقت خواهند كرد. ان شا ءالله كه موافقت كنند. به هر شكل حقوق كارمندان، قشرهای آسیب پذیر جامعه (۱۰) درصد افزایش می یابد، هزینه ها (۱۰۰) درصد افزایش می یابد. من در كلیات بودجه هم گفتم، حقوق را با ما ریالی محاسبه می كنند، ریالی می دهند، هزینه را از ما دلاری می گیرند. لذا به پیشنهاد بند الحاقی به تبصره (۱۰) رأی بدهید.

رئیس ـ متشكریم، آقای قاضی پور! یك لحظه اجازه بدهید، این پیشنهاد اصلاً قابل طرح نیست، چون درآمدی است. ما درآمدها را بستیم. بله، ما در قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت گفتیم هر سال در بودجه مشخص شود چقدر برای بیمه بگیریم. در درآمدی باید این را می گفتید، نگفتید، الان قابل طرح نیست. بنابراین از این می گذریم. جزء الحاقی (۳) تبصره (۱۱) را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ جزء الحاقی (۳) تبصره (۱۱) عیناً به شرح زیر تصویب شد:

فرزندان ایثارگران مشمول ماده (۴۵) قانون خدمت وظیفه عمومی مشروط به عدم غیبت آنها و نیز انجام خدمت وظیفه عمومی پدر آنان با هر مقطع تحصیلی، مشمول ردیف اول جدول با اعمال (۵۰) درصد تخفیف می شوند.

آقای دكتر! چون اینجا هم پیشنهاد وجود دارد باید مخالف و موافق صحبت كنند.

رئیس ـ مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای لاهوتی مخالف هستند، بفرمایید.

مهرداد بائوج لاهوتی (لنگرود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ببینید دوستان! ما در قانون برای ایثارگران كاملاً امتیازات شفاف و روشنی گذاشتیم، یعنی حتی در قانون قبلی نداشتیم كسانی كه سابقه حضور در جبهه را تا (۱۲) ماه داشته باشند ما برای آنها معافیت لحاظ كردیم. اینجا بحث غیبت است. ما برای غیبت هم شرایطی گذاشتیم، گفتیم آنهایی كه متأهل هستند، برایشان یك امتیازی گذاشتیم، برای آنهایی كه دارای فرزند هستند یك امتیازی گذاشتیم. به نظر من اینجا همان پیشنهاد لایحه ای كه دولت در مورد ایثارگران آوردند كامل بوده، یعنی اگر شما در لایحه دولت هم ببینید كاملاً در مورد ایثارگران هم امتیازاتی را لحاظ كرده است.

خواهش من از دوستان این است كه این اصلاحات به نفع ایثارگران نیست، اجازه بدهید با توجه به امتیازات خوبی كه در قانون برنامه برای ایثارگران ایجاد كردیم و آن امتیازات، امتیازات كاملی است. یعنی الان دیگر اكثراً تا دو فرزند هم داشته باشند می توانند از این امتیاز معافیت ایثارگری خودشان استفاده كنند و معاف شوند. خواهش من از دوستان این است كه اجازه دهید كه به آن قانون جامع و كاملی كه وضع كردیم، حادثه ای وارد نشود، متشكر.

رئیس ـ متشكریم، موافق را دعوت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای سلیمی موافق هستند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

اولاً از مخالف محترم تشكر می كنم. عزیزان من! بالاخره این مجلس، مجلسی است كه برآمده از خون شهداست. این مجلس، مجلسی است كه بیش از یك سوم مجلس خودشان جانباز هستند. مجلس، مجلسی است كه تعداد زیادی از نمایندگان آن فرزند شهید عزیز هستند. مجلس هم نشان داده نسبت به احقاق حقوق ایثارگران و دفاع از حقوق آنها یك مجلس شاداب و پرتحرك است.

برادران عزیز! ما اینجا چه آوردیم؟ گفتیم فرزندان ایثارگرانی كه مشمول ماده (۴۵) خدمت وظیفه عمومی هستند در صورتی كه غیبت نداشته باشند، این یك. دوم، در صورتی كه پدر بزرگوارشان خدمت وظیفه عمومی انجام داده باشد، ما اینها را می گوییم كه مشمول ردیف اول جدول شوند و (۵۰) درصد تخفیف بگیرند. یعنی یك امتیاز در مقابل آن همه خدماتی كه خودشان، خانواده شان، پدر بزرگوارشان انجام دادند، پدر این عزیزان به خدمت رفته است. عزیزان من! بالاخره ما هم اینجا در مقابل این عزیزان وظایفی داریم.

عزیز مخالف ما فرمودند به نفع نیست، چرا به نفع نیست؟ اینكه ما یك ایثارگری كه همه هستی خودش را برای نظام داده، خالصاً، مخلصاً هم رفته، او از نظام و ما توقعی نداشته، ولی ما در مقابل او یك وظیفه ای داریم. ما به وظیفه خودمان عمل كنیم. فرمودند منتظر قانون جامع بمانیم، شما می دانید قانون جامع چه كش و قوسی در مجلس محترم داشته، مكرر رفت و آمد، سالیان سال است ما برای اجرایی شدنش منتظر و چشم به راهیم. تا كی می خواهیم این عزیزان را منتظر بگذاریم؟ اجازه بدهیم كه ما امروز یك خدمتی هرچند ناقابل، یك برگ سبزی برای این عزیزان تصویب كنیم. البته مجلس مصوبات خیلی خوبی داشته، گفت «الاكرام بالاتمام ، امروز هم اكرام به این عزیزان را تمام كنیم. من خواهشم این است همه دست به دست هم بدهیم با یك رأی بالا در روز آخر تصویب بودجه (رئیس ـ متشكریم) كه ان شا ءالله دیگر امروز تمام شود، ان شا ءالله این پیشكش را هم خدمت ایثارگران عزیز و خانواده شان بدهیم. آقای قاضی پور هم موافقت كردند، بعضی از دوستان دیگر هم موافقت داشتند. امیدوارم همه یكپارچه ان شا ءالله به این پیشنهاد رأی بدهید.

رئیس ـ خیلی ممنون، دولت و كمیسیون موافق هستند. حضار ۲۳۴ نفر، جزء الحاقی (۳) به تبصره (۱۱) كه متنش را خواندند به رأی گذاشته شد. (امیرآبادی فراهانی ـ خلاف برنامه است) چرا خلاف برنامه است؟ (امیرآبادی فراهانی؟ ـ این اصلاً به ضرر ایثارگران است، به ضررمان است، اصلاً این ابهام دارد) نه، الان رأی آورد دیگر نمی توانیم رفع ابهام كنیم. دوستان نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. بند الحاقی (۳) تبصره (۱۷) هم حذف شد. میهمانان را بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

مقدم نایب رئیس كمیته دفاع و امنیت شورای فدارسیون روسیه و هیأت همراه كه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حضور پیدا كردند را گرامی می داریم، خیلی خوش آمدید.

رئیس ـ متشكریم، بحث بعدی را مطرح كنید. تبصره (۲) چه بوده؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ تبصره ۲ ـ

الف ـ به دولت اجازه داده می شود در سال ۱۳۹۶، مصارف مربوط به واگذاری بنگاه های دولتی موضوع جزء (۲) بند «د سیاست های كلی اصل (۴۴) قانون اساسی را از طریق جدول شماره (۱۳) این قانون و بدهی خود به بخشهای خصوصی و تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی را از محل واگذاری سهام و سهم الشركه متعلق به دولت و مؤسسات و شركتهای دولتی به استثنای موارد مندرج در جزء (۲) بند «د سیاست های كلی اصل (۴۴) قانون اساسی را از طریق جدول شماره (۱۸) این قانون پرداخت كند.

آقای دكتر! چون اینجا هم پیشنهاد هست باید مخالف و موافق صحبت كنند.

رئیس ـ بله، این همه عین همان متن اصلی آوردند، كمی تغییر دارد. آن موقعی كه بحث شد، بحث این بود كه هم سقف این باید مشخص شود و هم معلوم شود چطوری به كجاها می خواهند بدهند. ما یك نمی توانیم یك اختیار كلی بدهیم. سقفش مشخص شده؟

علی حیدر نوری ـ سقفش مشخص شده.

تاج گردون ـ مبلغش (۲۲۰۰) میلیارد است.

رئیس ـ (۲۲۰۰) میلیارد؟ مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای لاهوتی مخالف هستند.

بائوج لاهوتی ـ آقای فولادگر صحبت می كنند.

حمیدرضا فولادگر (اصفهان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دكتر لاریجانی! همان طور كه خودتان هم اشاره كردید جناب آقای سلیمانی آن موقع یك اخطاری دادند، بنا بر اخطار آقای سلیمانی به كمیسیون رفت. اصلاحی كه كمیسیون كرده، یك بخش آن را حل كرده، اما باز آن اشكال باقی است. ببینید اشكال كجاست؛ در سیاست های كلی اصل (۴۴)، در بند «د می گوید مصارف حاصل از واگذاری ها باید به اینجا بیاید، شش مورد را مشخص می كند. دوستانی كه می خواهند در مناطق محروم كار شود، طرحهای نیمه تمام كار شود، در سیاست های اصل (۴۴) می گوید وجوه حاصل از واگذاری ها باید به اینجا برود، شش جا را مشخص می كند. آقای دكتر! اول باید به آنجا برود، چون من اخطار هم دارم می خواهم توجه كنید، اخطارم همان اصل (۴۴) است. ببینید! در بند «د سیاست ها شش جا را مشخص كرده، وجوه حاصل از واگذاری ها باید به آنجا برود، اگر آن جدول پر شد باید به جدول (۱۸) بیاید و دولت بدهی هایش را بدهد.

رئیس ـ این را گفتند استثنا كردند.

فولادگر ـ نه، استثنا حل نمی كند، اول باید آن سیاست ها اجرا شود، بعد به جدول (۱۸) بیاید و دولت بدهی هایش را بدهد. این یك روشی است كه از دولت قبل انجام شده، این دولت هم ادامه داده كه می آید اول بدهی هایش را با واگذاری ها می دهد. باید اول به آنجا برود، طرحهای نیمه تمام، مناطق محروم، بخش تعاون، شش تا مصرف دارد. سیاست ها هم هست، قانون نیست كه ما بخواهیم اصلاح كنیم. سیاست ها است، اول آنجا.

بنابراین مال اینجا یك اصلاح عبارتی داریم، دوستان رأی ندهند، اگر شما هم این اخطار را وارد می دانید به رأی بگذارید. اگر اخطار را به رأی گذاشتید ما یك اصلاح عبارتی داریم، اصلاح عبارتی مان هم این است كه «پس از اجرای احكام مندرج در بند «د سیاست ها . یعنی دولت اول باید بند «د را اجرا كند، بعد بیاید بدهی هایش را در جدول (۱۸) پرداخت كند. با یك اصلاح عبارتی این اخطار قانون اساسی هم رفع می شود: «پس از اجرای تكالیف مندرج در بند «د . خیلی متشكر، همكاران رأی ندهند.

رئیس ـ موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای پورابراهیمی موافق هستند، بفرمایید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی (كرمان و راور) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و خداقوت خدمت همكاران. ضمن احترام به فرمایشات همكار ارجمندمان جناب آقای دكتر فولادگر در خصوص موضوعی كه مطرح كردند، آنچه را كه در بند «د سیاست های كلی اصل (۴۴) مد نظر قرار گرفته و اینجا هم اشاره شد كه باید در شش موردِ مورد بررسی مبنا قرار بگیرد، به نظر می رسد هدف قانونگذار در این تبصره این است كه تعهدات بخش مربوطه اولویت دارد. حالا اینكه ما بر اساس آن رویكرد می خواهیم اولویت ها را هم لحاظ كنیم، حتماً هست. اینجا استثنائی كه آمده در جزء (۲) بند «د است. بنابراین تنها و تنها جزء (۲) بند «د را استثناء كرده و از آن طرف هم آمده تعریف كرده كه به دولت اجازه داده می شود كه بیاید تعهدات خودش را هم به بخش های خصوصی، تعاونی، نهادهای عمومی غیردولتی از طریق این مجموعه واگذار كند.

عزیزان، همكاران بزرگوار! الان دولت در پرداخت تعهدات خودش با مشكل جدی مواجه است. عدد و رقم هایی كه ما الان داریم، محاسباتی كه انجام دادیم حدود (۱۰۰) هزار میلیارد تومان سقف انتشار اوراقی است كه امسال، یعنی ما داریم به دولت مجوز می دهیم برای سال آینده انجام دهد، چه بخشی از آن كه مربوط به سال ۹۶ است و چه بخشی كه مجوزهای مرتبط با سال ۹۵ است كه پیش بینی می شود امكان انتشار و عرضه نداشته باشد، به سرجمع آنها باید اضافه شود. لذا یكی از روش هایی كه فارغ از ایجاد بدهی برای دولت می تواند كمك كند این است كه ما جدول (۱۸) را بتوانیم بر اساس عرضه باقیمانده سهام مشمول اصل (۴۴) كه به این كمك می كند كه تعهدات اجرایی شود. الان دولت عدد و رقم های سنگینی به دستگاه های مختلف بدهی دارد. برآورد ها نشان می دهد حدود (۱۲۰) هزار میلیارد تومان بدهی دولت فقط در یك قلم به سازمان تأمین اجتماعی محسوب می شود.

بنابراین چیزی كه در اینجا آمده كمك به كاهش حجم بدهی های دولت است و از طرفی واگذاری باقیمانده سهام شركت های مشمول اصل (۴۴) است. حالا جناب آقای دكتر فولادگر می فرمایند كه ما در بندهای مربوط به خود سیاست ها این موارد را ندیدیم، رعایت نكردیم، می گوییم امروز اولویت چیست؟ شرایط كشور چه چیزی را دارد اقتضا می كند؟ وضعیت كشور چطور است؟ آیا دولت می تواند بدون واگذاری این مجموعه ها از پس پرداخت حتی بخشی از تعهداتش بربیاید یا خیر؟

لذا من خواهش می كنم همكاران محترم اجازه بدهند با این اصلاحی كه صورت گرفته این متن نهایی شود. جدول (۱۸) خیلی از مواردی است كه شما به عنوان وصول منابع تان دیدید. مثلاً صندوق فولاد، مجموعه های دیگر، مجموعه ایثارگران، بنیاد شهید، خیلی از موارد در این سرفصل ها آمده است. لذا اجازه بدهید این به قوت خودش باقی بماند. سال گذشته هم همین مطلب بوده، دوستان هم تصویب كردند، ان شا ءالله اگر نكاتی در مورد اولویت ها است آن را می شود جداگانه بحث كرد و قاعدتاً آن هم در شرایطی كه امروز مد نظر كشور است و شرایطی كه امروز دولت با مشكلات عدیده ای در پرداخت تعهدات خودش مواجه شده، این هم به مجموعه هایی كه منابع لازم دارند توسط دولت دریافت كنند كمك می كند، هم به تسریع بخشی از بدهی هایشان كمك می كند. (رئیس ـ متشكریم) من خواهش می كنم به این پیشنهاد رأی بدهید.

رئیس ـ دولت بفرمایید.

علی حیدر نوری (رئیس امور تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

دوستان، برادران و خواهران ارجمند ببینید! در سال گذشته و امسال و برای سال ۹۶ این جدول (۱۸) در قانون بودجه بوده، شورای نگهبان تصویب كرده، مجلس محترم عنایت داشته، من فقط به دو قلم یا سه قلم از منابع جدول (۱۸) اشاره می كنم. یكی بحث صندوق فولاد؛ (۵۰۰) میلیارد حقوق (۸۴) هزار نفر كاركنان صندوق فولاد از این جدول باید تأمین شود. یعنی واقعاً این جدول قابل حذف نیست. (۲۶۰) میلیارد در قانون جامع ایثارگران (باید باید) كه منابعش را باید از اینجا تأمین كنیم. جدول (۱۹)، آبرسانی به مناطق محروم كه (۱۰۰) میلیارد پولش در همین جا است. بعضی از طرحهایی كه در جدول (۱۹) هستند عمدتاً منابع روستاها و مناطق محروم همین جا است. من خواهشی كه از دوستان دارم به این بند رأی مثبت بدهید، چون حقیقتاً برخی از هزینه های اجتناب ناپذیر به اینجا گره خورده است، لطفاً رأی مثبت بدهید.

رئیس ـ متشكریم، كمیسیون هم موافق است. حضار ۲۳۱ نفر، بند «الف تبصره (۲) به نحوی كه قرائت شد را به رأی می گذارم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دولت و كمیسیون هم موافق هستند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. تبصره (۴) را هم بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ تبصره ۴ ـ

ه‍ ـ بند الحاقی ۱ ـ عبارت «(۱) درصد مندرج در تبصره (۲) ماده (۵۲) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) به عبارت «(۱) واحد درصد اصلاح می شود.

بند الحاقی ۲ ـ در سال ۱۳۹۶ مبلغ (۴۰) هزار میلیارد ریال تسهیلات توسط بانكهای عامل برای خرید تجهیزات و به روزرسانی آزمایشگاه ها و كارگاه های دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی به تفكیك وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (۱۶) هزار میلیارد ریال، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی (۴۰۰۰) میلیارد ریال، دانشگاه فنی و حرفه ای (۲۰۰۰) میلیارد ریال، دانشگاه پیام نور (۴۰۰۰) میلیارد ریال، دانشگاه فرهنگیان (۱۲۰۰) میلیارد ریال، دانشگاه آزاد اسلامی (۲۰۰۰) میلیارد ریال، دانشگاه جامع علمی كاربردی (۸۰۰) میلیارد ریال، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج كشاورزی (۴۰۰۰) میلیارد ریال، جهاد دانشگاهی (۱۲۰۰) میلیارد ریال، دانشگاه شهید رجایی و هنرستانهای آموزش و پرورش (۲۰۰) میلیارد ریال و پاركهای علم و فناوری (۲۸۰۰) میلیارد ریال بر اساس فهرست مورد توافق وزارتخانه های مذكور و سازمان برنامه و بودجه كشور و با تضمین هیأت امنای دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی مذكور پرداخت می شود. این تسهیلات پس از تنفس دوساله، از محل درآمد اختصاصی آنها و متناسب با میزان دریافتی و مبتنی بر زمان بندی مورد تفاهم با بانك ها بازپرداخت می شود.

تجهیزات آزمایشگاه های تحقیقاتی موضوع این بند فقط در مواردی كه بنا به اعلام معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور و یا وزارتخانه تخصصی مربوطه، مشابه داخلی ندارند، از شركت خارجی تأمین می شود.

آقای دكتر! اینجا پیشنهاد نداریم، اگر اجازه بدهید تبصره (۶) را بخوانم.

رئیس ـ پیشنهاد نداریم؟ از آن عبور كنید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ تبصره ۶ ـ

ح ـ سازمان امور مالیاتی کشور می تواند مالیات بر ارزش افزوده گروه هایی از مؤدیان مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده موضوع بند «ب این تبصره را با اعمال ضریب ارزش افزوده فعالیت آن بخش تعیین نماید. مقررات این بند در خصوص دوره هایی که مالیات آنها قطعی نشده است، جاری خواهد بود. ضریب ارزش افزوده هر فعالیت با پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور به تأیید وزیر امور اقتصادی و دارایی می رسد.

ط ـ نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مکلف است قبل از تعویض پلاک انواع خودرو نسبت به کنترل قبض دریافت مالیات نقل و انتقال وفق ماده (۲۹) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب ۸/۱۲/۱۳۸۹، اقدام نماید.

آقای دكتر! چون در اینجا پیشنهاد داریم، بند «ط باید به بحث گذاشته شود.

رئیس ـ پیشنهاد داریم مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای سلیمی مخالف هستند، بفرمایید.

اصغر سلیمی (سمیرم) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و وقت بخیر خدمت همكاران محترم. دلایل و توجیهاتی كه جهت حذف بند «ط تبصره (۶) لایحه بودجه سال ۹۶ را داریم یكی اینكه دفاتر اسناد رسمی به موجب ماده (۲۹) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب ۱۳۸۹ مرجع ذاتی و صلاحیت دار نقل و انتقال اسناد رسمی مربوط به انواع خودرو است.

وصول مالیات و عوارض خودروها بر اساس ماده (۴۲) قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۳۸۷ در زمان نقل و انتقال قطعی و با وكالت فروش منحصراً بر عهده دفاتر اسناد رسمی محول شده است. بنابراین واگذاری كنترل این امر به نیروی انتظامی آن هم در زمان انجام تعویض پلاك كه مرحله قبل از تنظیم سند انتقال است برخلاف نص صریح مواد (۲۹) و (۴۲) قوانین مذكور می باشد. نیروی انتظامی صرفاً مسئول تعویض پلاك بوده و بر اساس ماده (۲۹) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی باید در این مرحله جریمه ها و دیون معوق را كنترل كند، بنابراین مراتب واگذاری كنترل مالیات و عوارض به این نهاد، مخالف نص صریح قانون می باشد.

پیشنهادات تصویب قانون جدید و لزوم یا عدم لزوم قانونگذاری در موضوع، به استناد بند (۳) ماده (۴) قانون تدوین و تنقیح قوانین و مقررات كشور مصوب ۱۳۸۹ و بر اساس آیین نامه داخلی مجلس باید به تأیید معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی برسد. بنابراین با توجه به اینكه تكلیف وصول مالیات و عوارض و مرجع صالح و زمان وصول آن در قوانین فوق مشخص شده اند، لذا با توجه به مراتب و نظر اصل عدم انتصاب، همه لغو و قانونگذار هیچ ضرورتی به تصویب مقرره جدید آن هم در خلال قانون بودجه نمی باشد.

با توجه به ادعای نیروی انتظامی در مورد نقل و انتقال اسناد خودروها و نظریه اعلام نظر صریح كمیسیون اصل (۹۰) در مورد صلاحیت ذاتی دفاتر اسناد رسمی جهت نقل و انتقال خودروها، در صورت تصویب این مقرره و واگذاری حتی كنترل فیش عوارض و مالیات خودروها به این نیرو، نهاد مذكور با برداشت ناصواب از ماده (۲۹) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی و هر نوع مصوبه جدید، مجدداً خود را جهت انتقال خودروها صالح دانسته و این امر موجب سرگردانی مردم و لاوصول ماندن حقوق دولتی ناشی از أخذ مالیات و حق ثبت در زمان انتقال رسمی خودروها می باشد. بنا به مراتب و جهات قانونی یادشده، تقاضای حذف بند «ط تبصره (۶) لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ را دارم، با تشكر.

دبیر (وكیلی) ـ متشكر، جناب آقای هاشمی موافق هستند، بفرمایید.

همایون هاشمی (میاندوآب، شاهین دژ و تكاب) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران محترم دقت كنند كه موضوع بند «ط را من به این شكل عرض كنم كه یك حقوق دولتی كه اینجا مغفول مانده و ما یك عملیاتی را قانوناً در اختیار نیروی انتظامی عزیز قرار دادیم، ولی یك لوپ بسته ای ایجاد شده و حقوق دولتی در آنجا گرفته نمی شود. باید چكار كنیم؟ باید مجوز بدهید همزمان با آن اقدام قانونی و وظیفه ای كه نیروی انتظامی انجام می دهد حقوق دولتی كه به نوعی درآمد عمومی است و جزء درآمدهایی است كه باید أخذ و وصول شود و اگر وصول نشود خطا شكل گرفته و باید حتماً استنطاق صورت بگیرد و سؤال شود، این شكل قانونی پیدا كند.

متأسفانه یك اختلافی بین انجمن صنفی سردفترداران با نیروهای انتظامی وجود دارد، آن در كمیسیون اصل (۹۰) مطرح است و پرونده باز است. ما آنجا ورود نكردیم. این بند «ط یك اختیاری را كه اجباراً الان به خاطر عدم وجود قانون و آن گپی كه وجود دارد در اختیار نیروی انتظامی است، آن را ترمیم می كند و اجازه می دهد كه همزمان با عملیات قانونی و وظیفه قانونی كه تعویض پلاك است و همزمان با آن اصالت خودرو و سایر اقدامات قانونی انجام می گیرد، یك اقدام قانونی دیگر كه وصول مطالبات دولت است و به ضرر دولت است اگر این اقدام انجام نگیرد، این را هم اجبار كرده كه باید انجام بگیرد. لذا من معتقدم همكاران محترم به این بند باید رأی بدهند، این اتفاق خوبی است، جزء درآمدهای دولت است و باید حتماً و حتماً این اقدام صورت بگیرد. ما نمی توانیم از حقوق حقه دولت چشم پوشی كنیم. اینجا اگر ما رأی ندهیم حقوق حقه دولت از بین می رود (رئیس ـ متشكریم) و من از همكاران استدعا دارم به این رأی مثبت بدهند و اعمال رأی كنند كه این تثبیت شود، ممنون.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! اخطار داریم.

رئیس ـ اخطار را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای پارسایی اخطار دارند، بفرمایید.

بهرام پارسایی (شیراز) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! اخطار من اصل پنجاه و دوم قانون اساسی است. ببینید! این بندی كه الان آمده اصلاً خلاف قوانین دائم است. ما در قوانین دائم تبصره (۱) ماده (۴۲) قانون مالیات بر ارزش افزوده، دفاتر اسناد رسمی را مكلف به گرفتن این مالیات كردیم.

رئیس ـ بله، این در قانون دائمی آمده، درست است.

پارسایی ـ در قانون برنامه هم همین طور.

رئیس ـ حالا خلاف قانون اساسی نیست، ولی خلاف قوانین است، درست است.

پارسایی ـ این برخلاف قانون است، یعنی این پیشنهادی كه آمده، دفعه قبلی هم حضرت عالی فرمودید كه این نوعی دور زدن قانون است، دوباره به كمیسیون برنامه و بودجه رفت و با یك تغییر جزئی برگردانده شد كه هیچ تغییر فاحشی نیست.

رئیس ـ واقعیت یك روز من از آقایان نیروی انتظامی هم پرسیدم در این قضیه دنبال چه هستید، چه از آن در می آید؟ متوجه نشدیم كه خاصیت این چیست؟ منبعی از آن در نمی آید. دولت كه نظرش را داد، كمیسیون هم نظرش را داده است.

حضار ۲۲۹ نفر، بند «ط را به رأی می گذاریم. نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد.

حذفش را رأی بگیریم، اجازه بدهید حذفش را به رأی بگذاریم از این بحث عبور كنیم. حضار ۲۲۹ نفر، حذف بند «ط را به رأی می گذاریم، نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. آقایانی كه این جلو هستند بفرمایید رأی بدهید، دفعه قبل (۷۰) نفر رأی ندادند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. بند الحاقی (۱) را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بند الحاقی ۱ ـ درآمد حاصله تا سقف (۳۰۰۰) میلیارد ریال از محل ردیف (۱۶۲ـ۵۳۰۰۰۰) جدول شماره (۹) این قانون به نسبت سهم واریزی هر شهرستان در اختیار کمیته برنامه ریزی شهرستان ذی ربط قرار می گیرد تا پس از تصویب دستگاه های مربوطه صرف بهسازی روستاها گردد.

رئیس ـ «جدول شماره (۹) ، یعنی برای این در جدول ردیف خاصی وجود دارد یا ندارد؟ آقای مفتح، آقای تاج گردون ببینید! اگر از كل ردیف های جدول (۹) باشد كه حتماً مشكل دارد، ردیف مشخص برای این گذاشته شده است؟ (قاضی زاده هاشمی ـ آقای دكتر ۱۶۲ را گفته) این مشخص است، چون قبلاً این ایراد وجود داشت كه ما این را برگرداندیم. ببینید! در ردیف (۱۶۲ـ۵۳۰۰۰۰) برای این موضوع است؟ برای همین موضوع گذاشتید. اگر پیشنهاد نداریم عبور كنیم.

دبیر (كاتب) ـ آقای رئیس! آقای قربانی پیشنهاد دارند.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای كاتب! اینجا ثبت نكردند.

رئیس ـ تبصره (۷) را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ تبصره ۷ ـ

ه‍ ـ به منظور رد دیون دولت به صندوق بازنشستگی فولاد، دولت مكلف است نسبت به تأدیه بخشی از بدهی خود از محل اعتبارات پیش بینی شده در جدول شماره (۱۸) و همچنین ردیف های (۱۵۱ـ۵۳۰۰۰۰) و (۹۸ـ۵۳۰۰۰۰) جدول شماره (۹) این قانون بابت پرداخت حقوق بازنشستگان صندوق مذكور اقدام نماید. در صورت عدم تكافو و یا عدم تحقق منابع اعتبارات پیش بینی شده در ردیفهای فوق الذكر دولت می تواند از محل فروش اموال مازاد وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی و یا از محل ردیف های هزینه ای جدول شماره (۹) این قانون نسبت به پرداخت اعتبار مورد نیاز اقدام نماید. رقم مزبور در حسابهای فی مابین دولت و صندوق یادشده منظور می گردد.

آقای دكتر! اینجا هم پیشنهاد داریم، باید مورد بحث قرار بگیرد.

رئیس ـ این قسمت آخر كه اگر انجام نشد «دولت می تواند از محل فروش اموال مازاد وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی و یا از محل ردیف های هزینه ای جدول شماره (۹) ، از كل آن؟

نوری ـ این چند سال است اجرا می شود.

رئیس ـ باید مشخص كنید، اگر ردیفی برایش در جدول بگذارید عیبی ندارد. یعنی از سرجمع آن می خواهید بگیرید؟

نوری ـ آقای دكتر! دو سال است داریم از سرجمع برمی داریم.

رئیس ـ نه، اینكه صدرش است، ما این یكی را داریم می گوییم. ببینید! شما گفتید كه از ردیف های (۱۵۱ـ۵۳۰۰۰۰) و (۹۸ـ۵۳۰۰۰۰) جدول شماره (۹) پرداخت شود، اگر نشد «اموال مازاد وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی و یا از محل ردیف های هزینه ای جدول شماره (۹) ، یعنی كجا؟

نوری ـ اعتبارات هزینه ای جدول شماره (۹).

رئیس ـ از سرجمع می خواهید بگیرید، اشكال دارد.

نوری ـ آقای دكتر! حقوق است، نمی توانیم كاری كنیم.

رئیس ـ برایش راه فكر كنید، نمی توانید اینجا یك جدولی تصویب كنید، بعد بگویید شما گلوبال بگیرید. ضمن اینكه اموال مازاد وزارت تعاون.

تاج گردون ـ در اختیار خودش.

رئیس ـ در اختیار وزارت؟

تاج گردون ـ اموال مازاد در اختیار خودش.

رئیس ـ اینكه در اختیار خودش است، این نوشته اموال مازاد وزارت تعاون.

تاج گردون ـ آنها برای شركت هایش هم می شود، منظور آنها نیست، در اختیار خود وزارت.

رئیس ـ باید به یك حسابی برود، باید این مشخص شود چقدر است، چطور است، همین طور می نویسید اموال وزارت تعاون.

نوری ـ آقای دكتر! چون حقوق است ما ناچاریم.

رئیس ـ نه، ناچاریم راه عقلایی و قانونی دارد، اینكه نمی شود. این «در صورت عدم تكافو ، هر دو قسمتش مشكل دارد، جدول شماره (۹) را هم كه می خواهند از سرجمع بردارند، نمی شود، نمی توانند از سرجمع بردارند. آن قسمت اول كه برای جدول ردیف گذاشتید اشكال را رفع كردید. این قسمت آخر كه گفتید «از محل فروش اموال ، همین طوری؟ این باید فروش برود، به ردیف درآمدی برود، ما از درآمدی تخصیص بدهیم. ردیفش را مشخص كنید. «یا از محل ردیف های هزینه ای جدول شماره (۹) ، اینكه حتماً اشكال دارد، این سرجمع است، نمی توانید، ولی اگر آن قسمت را بگویید چه ردیفی می توانید. می تواند از محل فروش اموال مازاد وزارت تعاون ردیف فلان، ردیفش را بگویید، شماره اش را بگویید. این حتماً باید حذف شود، سرجمع است.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! تا «اقدام نماید باید حذف شود.

رئیس ـ نه، این قسمتش می ماند، «این قانون نسبت به باز پرداخت ، «از محل ردیف های هزینه ای جدول شماره (۹) باید حذف شود، ردیف اموال مازاد را هم بگویید. « اموال مازاد وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی در اختیار ، در اختیار خودش، شماره ردیفش را به ما بگویید. آن قسمت سرجمع از هزینه های جدول شماره (۹) را باید حذف كنید، از سرجمع نمی توانند بدهند. مخالف دارد؟

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! مخالف دارد، یك اخطار هم دارند. اجازه بدهید اخطار را گوش كنیم.

رئیس ـ چشم، حالا مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ مخالف وقتشان را به جناب آقای كاتب داده اند، بفرمایید.

غلامرضا كاتب (گرمسار و آرادان) ـ جناب آقای رئیس! من قبل از اینكه مخالفت كنم، اخطار من اصل (۱۱۰) است، اگر حضرت عالی دقتی بفرمایید. آقای دكتر لاریجانی! علاوه بر اینكه حضرت عالی جدول شماره (۹) را اشاره كردید، نزدیك (۳۶) هزار میلیارد تومان از اعتبارات این جدول عمرانی است. (رئیس ـ آن را كه حذف می كنیم) (۱۲۳) تا ردیف هم مربوط به بحث های عمرانی است.

رئیس ـ ایرادتان وارد است، آن را حذف می كنیم.

كاتب ـ آقای دكتر! ایراد دوم اصل (۱۱۰) در رابطه با جدول شماره (۱۸) است. مستحضر هستید كه جدول شماره (۱۸) هم برای واگذاری ها است، مصارف واگذاری هم مشخص است و طبق اصل (۴۴) مصارف آن را مشخص كرده است. ما اینجا باز آمدیم علاوه بر اصل (۴۴) كه ردیف واگذاری ها را مشخص كردیم، اینجا باز مجدداً گفتیم برای رد دیون استفاده شود. اینجا هم مغایر اصل (۱۰۲) قانون اساسی است. من خواهش می كنم این دو تا ردیف را حذف كنید، ردیف هایی كه اشاره شده در (۱۵۱ ـ۵۳۰۰۰۰) و (۹۸ـ ۵۳۰۰۰۰) بماند.

رئیس ـ موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای كوهكن موافق هستند، بفرمایید.

محسن كوهكن ریزی (لنجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دكتر لاریجانی! بند «ه‍ به همان جمعی مربوط می شود كه در زمان بررسی لایحه برنامه، حضرت عالی آن تعریف را از آنها كردید. بیش از (۸۵) هزار نفر بازنشستگان نجیب صنعت فولاد كه تقریباً از همه نقاط كشور هستند. دوستان نماینده به این نكته توجه كنید، ما در شهرستانی كه در جوار این صنعت است شهری به نام فولادشهر داریم، اسم دوم آن ایران كوچك است، چون از تمام استان های كشور، از بیش از (۳۰) استان كشور در این شهر حضور دارند و عمده اینها بازنشسته های صنعت فولاد هستند.

ما از دوره هفتم مجلس درگیر این مسأله بودیم، از زمانی كه بخش هایی از صنعت فولاد را واگذار كردند و چون از ابتدای شروع كار اینها حق بیمه اینها به صندوق نمی رفت، دولت پرداخت نمی كرد، بعد از زحمات بسیار زیادی دولت و مجلس نظر واحد پیدا كردند كه باید كسری این صندوق را به نوعی تأمین كنند. دوستان نماینده! مستحضر باشید حقوق تعداد بازنشسته ای كه دوران سختی را در معادن و در صنعت فولاد گذراندند بیش از (۸۵) هزار نفر، درآمد صندوق آنها چیزی نزدیك به یك پنجم پولی است كه آنها در ماه نیاز دارند. خوشبختانه این مسأله یك زمانی مطرح می شود كه خود دوستان سازمان برنامه و بودجه هم به این مسأله واقف هستند.

عزیزان! مستحضر باشید بحث های زیادی شد، در كمیسیون تلفیق كه در خدمت دوستان بودیم به دوستان برنامه و بودجه عرض كردیم كه شما عنایت دارید كه این كسری را تأمین و پرداخت كنید. مجلس هم این اراده را دارد. شما چه مجوز قانونی می خواهید برای اینكه در سال ۱۳۹۶ برای پرداخت به موقع حقوق این قشر زحمتكش و بسیاربسیار نجیب كه خود حضرت عالی هم از تریبون اعلام كردید با مشكلی روبرو نباشد؟ فلذا متنی كه آورده شد متن مورد توافق بود.

ایراداتی كه مخالف محترم جناب آقای دكتر كاتب گرفتند، ایرادات شكلی بود. ایشان نفی نكردند كه این عزیزان نیاز به این كمك و پرداختی دولت ندارند. خواهش من این است كه آن ایراد جزئی هم كه حضرت عالی به حق و درست تشخیص دادید، چون بین مجلس و دولت اراده وجود دارد كه برای این عزیزان مشكلی پیش نیاید و آن هم ایرادات شكلی است، ان شا ءالله آن را برطرف می كنیم. خواهش من از عزیزان این است كه امروز به بازنشستگان صنعت فولاد كه دهها بار جلوی مجلس آمدند، جلوی سازمان برنامه و بودجه آمدند، بعضی از نقاط دیگر رفتند، اما همچنان یك خواسته صنفی را مطرح كردند و هیچ گاه كسی نتوانست از این تجمعات بزرگ اینها سوءاستفاده كند. خواسته مطلوب قشر زحمتكش كه سالیان عمرشان را در سخت ترین شرایط طی كردند و زحمت كشیدند، اراده واحد دولت و مجلس.

فلذا خواهشم این است كه با برطرف كردن آن ایرادات شكلی كه قابل برطرف كردن هم است و مهمتر از همه اینها حكمی كه در قانون برنامه برای این عزیزان آوردیم، ان شا ءالله رأی قاطعی به بند «ه‍ تبصره (۷) داده شود كه شب عید پیام مثبتی برای دلگرمی این عزیزان باشد، تشكر.

رئیس ـ در جدول شماره (۱۸)، ردیف (۱۹) برای همین كار است. شماره ردیف فروش اموال مازاد تعاون، كار و رفاه اجتماعی را هم بنویسید، (۶ـ۵۳۰۰۰۰) جدول شماره (۹). «مابقی آن از محل ردیف های هزینه ای جدول شماره (۹) هم باید حذف شود، این سرجمع است. دولت و كمیسیون هم موافق هستند. پس متن همان متنی است كه خوانده شد. در سطر دوم می شود: جدول شماره (۱۸)، ردیف (۱۹). در سطر پنجم هم می شود: «می تواند از محل فروش اموال مازاد وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی ردیف (۶ـ۵۳۰۰۰۰) جدول شماره (۹) و عبارت «و یا از محل ردیف های هزینه ای جدول شماره (۹) حذف می شود.

حضار ۲۴۰ نفر، نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. بند «ه‍ تبصره (۷) به نحوی كه قرائت شد به رأی گذاشته می شود. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بند الحاقی ۱ ـ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است مطالعات لازم مربوط به ادغام مأموریت صندوق بیمه روستاییان و عشایر در سازمان تأمین اجتماعی را ظرف مدت شش ماه به عمل آورده و اقدام قانونی لازم را برای تحقق این مأموریت انجام دهد.

آقای دكتر! اینجا هم پیشنهادی نداریم.

رئیس ـ بحث های پیشنهادی تمام شد. اول جداول را بحث كنیم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! آقای حسینی هم می گوید منظورم از این پیشنهاد حذف كل تبصره (۷) بوده است.

رئیس ـ كدام؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ همین كه الان از آن گذشتیم، می گوید منظورم این بوده، مخالف و موافق باید صحبت كنند رأی بگیریم.

رئیس ـ پیشنهاد كتبی داشتند؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بله.

رئیس ـ پس در بند الحاقی (۱) مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای لاهوتی مخالف هستند، بفرمایید.

مهرداد بائوج لاهوتی (لنگرود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ببینید دوستان! ما صندوقی به نام صندوق بیمه روستاییان و عشایر داریم. این صندوق بیمه روستاییان و عشایر در این چند سال كار خودش را واقعاً به درستی دارد انجام می دهد. یعنی كارفرما سهم خودش را كه از طرفی دولت است و روستاییان هم سهم خودشان را دارند پرداخت می كنند و الان درصد بالایی از روستاییان تحت پوشش این صندوق هستند. ما می خواهیم چه تصمیمی بگیریم؟ یعنی می خواهیم در این صندوق را كه سال ها برای آن تلاش كردیم، زحمت كشیدیم، هم بحث ازكارافتادگی روستاییان، هم بحث بازنشستگی روستاییان، هم بحث درمان روستاییان در این قالب دارد حل می شود، حتی ما شهرهای زیر (۲۰) هزار نفر را هم تحت پوشش این صندوق بردیم. به نظر من هر گونه تصمیم دیگری یك بلاتكلیفی در كار این صندوق به وجود بیاورد، كار دیگری نیست، من خواهش می كنم رأی مخالف بدهید.

رئیس ـ متشكریم. آقای مفتح! واقعاً چه چیز این به بودجه می خورد كه «وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است مطالعات لازم مربوط به ادغام مأموریت صندوق بیمه روستاییان و عشایر در سازمان تأمین اجتماعی ، یعنی واقعاً لزومی داشت كه ما اینجا بیاوریم؟ پس نظرشان این طور است. موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای كوهكن موافق هستند، بفرمایید.

محسن كوهكن ریزی (لنجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دوستان عزیز! مستحضر باشید ما تصمیمی را كه در بند «ه‍ گرفتیم، این اتفاقی كه برای صندوق فولاد و بعضی از صندوق های مستقل دیگر افتاد و گزارش هایی كه در مورد آنها می دهند چیست. مجلس اگر بخواهد نظارت كند، یك موقع هست كه روی یك حوزه و یك مجموعه، آن هم زیرمجموعه یك وزارتخانه با توجه به مسئولیتی كه وزیر در قبال مجلس دارد نظارت می كند، یك موقع هست شما امر بیمه ای اقشار مختلف را در قالب صندوق های مختلفی سازماندهی می كنید. واقعاً دقت كنید، اگر چنانچه صندوق های كوچكی كه در كشور هستند، اینها وصل به كل شوند، به خاطر اینكه اگر در یك زمانی مشكلی هم برای آنها پیش آمد، امكان قدرت مانور صندوق مركزی را با توانمندی بالایی كه دارد فراهم می كند.

فلذا بر اساس اینكه معتقد هستم نه تنها بحث صندوق بیمه روستاییان و عشایر، حتی بعضی از صندوق های دیگر هم كه به صورت مستقل هستند، اینها توانایی های پایینی دارند و با كوچكترین اتفاقی كه می افتد مشكل پیدا می كنند و در نهایت بار اینها در آینده روی دوش دولت می افتد. فلذا یك نگاه معقول كارشناسی به ما حكم می كند كه صندوق های كوچك را كه نظارت بر آنها هم وقت بیشتری می برد و گرفتاری بیشتری دارد، آنها را در یك صندوق بزرگی كه امكان نظارت بر آن بهتر وجود دارد ادغام كنیم. فلذا نفس ادغام صندوق ها امر مثبتی است.

آقای قاضی پور! شما كه دارید می گویید «دو ، «دو توجه كن. دوستان! عمده صندوق هایی كه امروز در كشور مشكل دارند صندوق های منفرد و مستقل هستند. چرا بازنشسته ما می آید می گوید آقا! اگر صندوق ما را می خواهید منحل كنید به صندوق بازنشستگی كشوری یا تأمین اجتماعی متصلش كن؟ برای اینكه می گوید این صندوق كوچك خوب اداره نشده است.

فلذا من فكر می كنم كمیسیون تلفیق مجلس كه این بند الحاقی (۱) را تصویب كرد، با یك نگاه جامع كارشناسی به مسأله ادغام صندوق ها نگاه كرده و اینكه اینها متفرق نباشند، (رئیس ـ متشكریم) منابع اینها یكجا باشد، فلذا خواهشم این است كه دوستان به این بند الحاقی رأی بدهند.

رئیس ـ دولت مخالف است، كمیسیون بفرمایید.

محمدمهدی مفتح (سخنگوی كمیسیون تلفیق بودجه) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

دوستان عنایت بفرمایید! همین سؤالی كه جناب آقای دكتر لاریجانی بیان فرمودند كه اصلاً چگونه شده، اینكه الان این جملات و عباراتی كه آمده خیلی ماهیت بودجه ای ندارد. ملاحظه بفرمایید، در گزارش كمیسیون و در پیشنهاد عزیزان یك پیشنهادی بود مبنی بر اینكه (۱۰) درصد از حق بیمه ای كه كارفرمایان در پیمانهایی كه با پیمانكاران دارند باید (۶/۶) درصد به تأمین اجتماعی پرداخت كنند، (۱۰) درصد از این برداشته شود و روستاییان و عشایر بیمه شوند. این موضوع در اینجا مطرح بود، این مصوبه كمیسیون بود كه در اینجا مطرح بود.

اشكالات متعددی به این حكم اگر به این گونه تصویب می شد وارد می شد، اولاً ما یك صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر داریم، اینجا هم می گوییم تأمین اجتماعی اینها را بیمه كند. در ثانی محلی را كه به عنوان حق بیمه این روستاییان و عشایر پیش بینی كردیم، مبلغی است كه در تمام دریافتی ها و حساب های مالی تأمین اجتماعی مورد محاسبه است و برای هزینه های دیگری حساب شده، درآمد آنها است. این چگونه انجام شود؟ در كمیسیون بحث زیادی شد. من خدمت شما دوستان عرض كنم، صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر كه الان دارد روستاییان و عشایر را بیمه می كند، الان موقع دریافتی اش است، زمانی كه به بازپرداخت برسد و روستاییان و عشایر بخواهند پولشان و حق بیمه شان را بگیرند، به نظر می رسد كه به سرعت و به شدت نتواند پرداخت كند. ما در آن سال با یك مشكل عمده ای مواجه خواهیم شد، باید هزینه زیاد و مستمری اینها را پرداخت كند، درآمدهای خیلی ضعیفی دارد. در مقابل سالی (۴۰۰) هزار تومان دارد یك نفر را بیمه می كند. (رئیس ـ متشكریم).

ما برای اینكه این قضیه به طور اساسی حل شود گفتیم كه در طول سال وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی این موضوع را مطالعه كند كه روستاییان و عشایر چگونه بیمه شوند. آیا تحت پوشش تأمین اجتماعی بروند؟ با چه دریافتی، چقدر خودشان بدهند، چقدر دولت بدهند؟ دولت كل مسأله و موضوع را به طور كامل بررسی كند و اگر نیاز شد یك لایحه ای برای مجلس بیاورد. به این ترتیب بود كه ما این را تصویب كردیم، فكر می كنم كه از نظر اینكه برای روستاییان و عشایر یك تعیین تكلیفی شود، حكم مناسبی باشد.

رئیس ـ متشكریم.

رجبی ـ توضیحی كه ایشان می گوید بودجه ای نیست.

رئیس ـ بودجه ای كه نیست.

رجبی ـ كارگر دارد (۳۰) درصد می دهد، كشاورز می تواند (۳۰) درصد بدهد؟

دبیر (وكیلی) ـ اخطار داریم.

رئیس ـ اخطار دارند بفرمایید، آقای موسوی لارگانی هم یك تذكر داشتند، آقای لارگانی بفرمایید.

سیدناصر موسوی لارگانی (فلاورجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر! من تذكر ماده (۱۸) و همچنین بند (۱۱) ماده (۲۴) آیین نامه را دارم. من از دیروز، از زمانی كه حضرت عالی صحبت فرمودید، خواهش من این است كه پرینت بگیرید، بیش از (۲۰) مرتبه نوبت اول بودم، بعد نوبت دوم بودم. آقای وكیلی خیلی مواقع این تذكرات و اخطارها را مدیریت می كند. می بیند نفر اول چه كسی است، آن وقت به شما می گوید كه تذكر است و این خلاف قسمی است كه شما یاد كردید. یعنی هیأت رئیسه آیین نامه را باید رعایت كند.

اما در رابطه با بند (۱۱) ماده (۲۴)، آقای دكتر ببینید! من بحث حضرت عالی را كه زحمت كشیدید از مجلس دفاع كردید تشكر می كنم، اما بحثی كه هست ما بعضی از این هزینه ها را خودمان برای مجلس ایجاد می كنیم، نباید دیگران را مذمت كنیم. من آن زمانی كه این بند حقوق ها را تصویب می كردید در مجلس نبودم، اما از رادیو می شنیدم. چند تا از نمایندگان تذكر دادند، روی همین موضوع اعتراض داشتند، ولی توجه نشد. ببینید! علی رغم اینكه مقام معظم رهبری در روز عید سعید فطر فرمودند این حقوق های نجومی عادلانه نیست، ناعادلانه و ظالمانه است و این (۶۰) درصد و همان مواردی كه تصویب شد، چرا؟ كاری كه شما دیروز در رابطه با اصرار بر مصوبه مجلس انجام دادید كه حق هم همین بود، چرا این را همان روزی كه قرار بود این قانون تصویب شود و این هزینه برای مجلس به وجود بیاید، همان جا نگفتید ما اصرار می كنیم؟ چون آن عادلانه بود، ظالمانه نبود، شما تصویب كرده بودید. مقام معظم رهبری این همه در رابطه با حقوق های نجومی تذكر دادند، حداقل بیش از هشت مرتبه فرمودند هنوز گزارشی به مردم داده نشده است. مجلس ورود كرد، تصویب كرد، ما هم تشكر می كنیم، اما چرا ما همان روز از حق مجلس دفاع نكردیم كه این هزینه را برای مجلس ایجاد كنیم و بعد هم بیاییم بگوییم چرا به مجلس توهین كردند؟ ما خودمان نباید اجازه می دادیم این هزینه ایجاد شود. (رئیس ـ متشكریم) باید ما همان جا اصرار بر مصوبه خودمان می كردیم.

رئیس ـ متشكریم، الان تذكر شما به كمیسیون برنامه است كه می توانستند به جای این كار بر نظر خودشان اصرار كنند. ما متن كمیسیون را گرفتیم. حالا از كمیسیون كه سؤال می كنیم چرا این كار را كردید، می گویند ما با شورای نگهبان مشورت كردیم گفتند اگر این تغییر را بدهید ما تصویب می كنیم. اصل هم بر این است كه مجلس نظرات شورای نگهبان را اجرا كند. بنابراین به این دلیل بود.

آقای موسوی لارگانی! نكته بعدی را دقت كنید، آن هیاهویی كه كردند خلاف واقع بود. متنی كه ما تصویب كردیم این چیزی نبود كه آقایان می گفتند، حالا مجلس برای اینكه سوءاستفاده ها را حل كند آمد گفت مسأله قبلی تصویب شود. حتی اگر روی پیشنهاد قبلی اش هم تمركز نمی كرد، آن حرفی كه زدند مقامات و مدیران (۲۴) میلیون، اینكه روشن بود دروغ است. ما در صدرش برای مقامات و مدیران گفتیم دوبرابر، آن چیزی كه در ذیل آن به خاطر حل مسأله شورای نگهبان گفتیم برای موارد استثنا بوده، آن هم در جاهای مختلفی كه برای مقامات محروم می روند. آن جوسازی عادلانه نبود، حتی اگر شما دیروز اصلاح هم نمی كردید، با آن جوسازی معلوم بود دارند یك هدف دیگری را دنبال می كنند، مقصودشان این نبود.

حالا من سؤال می كنم؛ آقای موسوی لارگانی! شما واقعاً آدم عادلی هستید، من در این چند دوره ای كه خدمت شما بودم، همیشه از شما خیر و عدالت دیدم. سؤال من این است، كسی كه می آید می گوید مجلس باید اسمش را عوض كند، این ادبیات درستی است؟ اصلاً فرض كنید مجلس اشتباه كرد، اسمش را باید عوض كند، ذبح عدالت كرده، این ادبیات را راجع به مجلس باید به كار ببریم؟ و این مجلس پا روی عدالت گذاشت و حرفهای بسیار سبك دیگری نسبت به مجلس زدند، اصلاً فرض كنیم اشتباه شده، این مجلس كار خوب انجام نداد كه می گویند این نقطه سیاه برای مجلس است؟ این مجلسی كه آبرو خریده، كشور را از بی برنامگی نجات داد، شما خودتان بودید، چهار، پنج ماه گرفتار تدوین برنامه بودیم، شش هفته صحن مجلس درگیر بود. این كار مهمی برای كشور نبود؟ یعنی كشور را از بی برنامگی نجات داد. مواد دائمی برنامه چقدر وقت ما را گرفت؟ كار مهمی نبود؟ الان صبح تا غروب راجع به بودجه نشسته ایم، این كار مهمی نیست؟ یعنی مجلس نقطه سیاه است؟ این ادبیات را راجع به یك قوه مهم كشور كه قوه مردم سالاری كشور در آن تبلور دارد، این طور باید حرف بزنیم؟ ما باید جلوی این حرف ها را بگیریم. اصلاً فرض كنیم حرفشان درست، غلط بود، واقعاً بینی و بین الله وقتی من نگاه می كنم، آن متنی كه می گویند كمیسیون تلفیق با مشورت با شورای نگهبان آورد، مطلقاً در آن این نیست كه مسئولین می توانند (۲۴) میلیون بگیرند. این یك چیزی ساخته و پرداخته ذهنی است. در متنش گفته مسئولین و مقامات نمی توانند بیشتر از آن دو برابر بگیرند، حداكثر (۱۰) تا (۱۲) میلیون می شود. چرا دروغ گفتند؟ چرا افكار عمومی را خراب كردند؟ اشكال این است وگرنه آن فرمایشی كه شما می گویید، بله اگر كمیسیون می آمد مثل بقیه موارد می گفت ما بر آن اصرار داریم می توانست یك راه حل باشد. من می گویم حتی اگر همین راه حل را گفتند، این جوسازی حق مجلس نبود و نادرست و نامردی بود. به هر حال گذشته است.

كاتب ـ آقای رئیس! اخطار داریم.

رئیس ـ ما الان این را رأی نگرفتیم. اخطار برای همین بند دارید؟ ما الان متوقف هستیم، می خواهم بند الحاقی (۱) را رأی بگیرم. اگر اخطار راجع به این بند نیست من رأی بگیرم.

كاتب ـ آقای رئیس! اخطار دارم.

رئیس ـ بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای كاتب اخطار دارند و تذكر هفتادونهی ما هم محفوظ است.

غلامرضا كاتب (گرمسار و آرادان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دكتر! اخطار بنده اصول (۵۲) و (۵۳) قانون اساسی است. اولاً ما نمی توانیم قانون دائمی را بیاوریم در قانون یكساله اصلاح كنیم. دوماً اینجا هیچ حكمی مبنی بر اینكه چقدر پول می خواهد، چقدر هزینه می خواهد، این چه ارتباطی به اینكه ما یك قانون را می خواهیم به وزارت تعاون تكلیف كنیم كه این لایحه بیاورد. حتی اگر وزارت تعاون راه هم تكلیف كنیم، حضرت عالی می دانید كه شورای نگهبان باز این را هم ایراد می گیرد، این هم مغایر قانون اساسی است.

نكته سوم؛ خلاف ماده (۱۳) قانون برنامه هم هست، چون ما برای تأمین اجتماعی تكلیف اضافی نمی توانیم ایجاد بكنیم. اگر تكلیف اضافی ایجاد بكنیم حتماً باید بار مالی اش را در قانون بودجه ببینیم. هم مغایر برنامه ششم است، هم اخطار اصول (۵۲) و (۵۳) دارد.

رئیس ـ آقای كاتب ببینید! اصل اینكه صندوق بیمه روستاییان و عشایر را بخواهند در سازمان تأمین اجتماعی ادغام كنند، اگر ما یك باری روی دوش آنها می گذاریم باید منبعش را مشخص كنیم. این درست است، اما اینجا گفته مطالعه كنند، ادغام در آن نیست.

كاتب ـ آقای دكتر! تكلیف می كنیم كه برود این كار را بكند، تكلیف كردن به دولت هم كه مغایر است.

رئیس ـ اگر مقصودشان از مطالعه این است كه خودشان بروند ادغام كنند ایرادشان وارد است. گفته مطالعات لازم برای ادغام و اقدام قانونی لازم برای تحقق این انجام بدهند. چون مطالعه هست، مطالعه غلط هم می شود انجام داد، مطالعه خلاف قانون هم می شود انجام داد، ممكن است در مطالعه راه خلاف قانون آن را حل كردند. اگر بحث ادغام بود ایراد شما وارد بود. (كاتب ـ اخطار را به رأی بگذارید) وارد نمی دانم كه به رأی بگذارم. اجازه بدهید من این را رأی گیری بكنم.

حضار ۲۲۲ نفر، بند الحاقی (۱) را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دولت مخالف و كمیسیون موافق است. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد.

اگر اجازه بدهید حذف آن را رأی بگیریم از این بحث عبور كنیم. حضار ۲۲۴ نفر، حذف بند الحاقی (۱) را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دولت و كمیسیون موافق حذف هستند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! پیشنهاد اصلاحی داریم. آقای كریمی در پیوست (۳۱) صفحه (۲) پیشنهاد دارند.

رئیس ـ به نظر من (۳۰) تا رأی مثبت هم غیرطبیعی است. (۱۳۳) نفر ممتنع دادند؟ دستگاه مشكل داشته؟ به نظر من هم غیرطبیعی بود ولی این نمی شود. برای این كه این را امتحان كنیم یك بار دیگر انجام بدهیم ببینیم درست است یا نه. اگر دیدیم خیلی متفاوت است، ابهام دارد. دوستان كه در سیستم كار می كنند می گویند غیرطبیعی بوده یك بار دیگر رأی می دهیم.

حذف این بند الحاقی (۱) را به رأی می گذاریم. دوستان توجه بكنند! اصلش رأی نیاورد، حذفش را به رأی می گذاریم. ظاهراً شبهه در اشكال سیستمی به وجود آمده. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. دولت و كمیسیون موافق هستند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

پس اشكال سیستم را بررسی كنند، یك اشكال عمده ای بوده، یعنی همه مثبت ها در امتناع رفت، جمع این همین (۱۵۰) تا شد. معلوم است یك اشكالی در سیستم وجود دارد. حتماً این را چك كنید. اجازه بدهید، الان ما دو راه داریم، یكی اینكه كل جدول را دوستان قبول كنند، رأی بدهند ما تأیید كنیم برود، یكی این است كه بگذاریم آقایان بعد از ظهر تشریف بیاورند و برای بعد از ظهر رأی گیری كنیم. البته بعضی از دوستان پیشنهاداتی را داشتند من هم گفتم آخر مطرح كنند حقشان هم هست منتها میل خودتان است. اگر می خواهید بعد از ظهر بیایید الان ما باید تعطیل كنیم.

چون بعضی از دوستان می گویند می خواهند پیشنهادشان را مطرح كنند، بعد از ظهر هم یك ساعت بیایید می توانیم تمام كنیم.

 

۴ ـ تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

رئیس ـ تذكرات را بخوانید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تذكر خارج از دستور جلسه امروز: سركار خانم هاجر چنارانی نماینده محترم نیشابور و فیروزه بفرمایید.

هاجر چنارانی (نیشابور و فیروزه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

در ابتدا از مدیریت خوب دكتر لاریجانی كمال تقدیر و تشكر را دارم و خداقوتی دارم به همكاران عزیزم در راستای تنظیم برنامه و بودجه و اما پانزدهم اسفندماه روز درختكاری را گرامی می داریم. مقام معظم رهبری فرمودند «ما از مردم خواهش می كنیم كه درخت را پاس بدارند و فضای سبز را اهمیت بدهند. هر ایرانی یك درخت .

 اما اكنون كه به پیشواز یا مقلب القلوب می رویم تذكر ویژه ای دارم به وزارت جهاد كشاورزی؛ با توجه به اینكه در آستانه سال نو هستیم برای شب عید و آذوقه مردم نكند سفره های خالی را در این روزهای حساس فراموش كنیم. مدیریت ویژه این وزارتخانه را برای ارزیابی و رصد بازار می طلبیم.

تذكر به وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص نظارت ویژه بر قیمت سبد غذایی مردم. با توجه به اینكه در آستانه سال نو هستیم تذكر به وزارت راه جهت تردد مردم و مسافران نوروزی مجدداً شاهد حادثه قطار نیشابور و حادثه قطار تبریز نباشیم. ریل ها نظارت گردد، تأخیر هواپیماها باعث سرگردانی مسافران نگردد.

مجدداً تذكر به وزارت راه در خصوص (۱۵۰) كیلومتر جاده راه روستایی نیشابور و فیروزه و عدم روكش و تعریض كردن جاده های نیشابور ـ قوچان، نیشابور ـ كاشمر و نیشابور ـ تربت حیدریه كه این جاده ها قتل گاه همشهریان ما شده اند.

تذكر به وزیر ارتباطات در خصوص عدم پوشش و عدم امكان دسترسی به شبكه های ارتباطی در روستا های نیشابور و فیروزه.

مجدداً تذكر به وزیر ارتباطات در خصوص قراردادهایی كه با نیروهای (۱۱۸) استان خراسان رضوی توسط پیمانكاران منعقد شده. این قرارداد، قرارداد ساعتی و از بدترین نوع قراردادهای كارگری است و ما خواستار انعقاد قرارداد با خود شركت مخابرات مثل بقیه استان ها با همان قرارداد (TCT) می باشیم.

تذكر به وزارت نفت درخصوص تعهدات بورسیه های استخدامی كه جوانان بعد از اعلام موافقت وزارتخانه همچنان بلاتكلیف رها شده اند. (رنجبرزاده ـ تشكر) این تكلیف را انجام دهد.

تذكر به وزیر جهاد كشاورزی در خصوص نهادهای كشاورزی. چون فصل كار باغات كشاورزان آغاز می گردد در راستای كمك به كشاورزان سم و كود مرغوب در اختیار كشاورزان جهت جلوگیری از آفات كشاورزی قرار دهند.

تذكر به وزیر اقتصاد در راستای (رنجبرزاده ـ ممنونیم، وقت شما تمام شد) چرا بخشودگی جرایم زیر (۱۰۰) میلیون تبصره (۳۵) اصلاحیه لایحه بودجه در بانك ها اجرا نمی شود؟

تذكر آخر به سازمان منابع طبیعی كه دست از زمین های مردم بردارید تا به كشاورزی خودشان بپردازند. مگر سالیان سال سند موجود بود؟ آخرین سفارش من به مردم عزیزم در آستانه سال نو؛ ما تربیت یافتگان مكتب حضرت زهرای مرضیه هستیم و یادمان باشد «الجار ثم الدار به یاد سفره های خالی همسایگانمان باشیم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ جناب آقای اردشیر نوریان نماینده محترم شهركرد، بن و سامان بفرمایید.

اردشیر نوریان (شهركرد، بن و سامان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمدلله رب العالمین

با سلام و عرض ادب به پیشگاه ملت عزیز ایران و آرزوی سلامتی برای رهبر معظم انقلاب و با تشكر از دفاع منصفانه و جانانه آقای رئیس از شأن مجلس.

بنده در این فرصت كوتاه دو تذكر دارم، تذكر اول به وزیر نیرو كه كماكان اسیر برنامه ریزی های غیركارشناسی و تصمیم گیری تحت فشار لابی های مختلف است. آقای وزیر! شما با یك تصمیم غیرمنطقی در این شرایطی كه فشار اقتصادی كمر مردم را شكسته است و بیكاری فشار سنگینی بر مردم وارد كرده است طرح های اشتغال زایی حاشیه زاینده رود را تعطیل كرده اید و این در حالی است كه با نادیده گرفتن حقوق شرعی و قانونی و حقآبه های مردم و عدم رعایت الزامات حفاظت از محیط زیست اجازه داده اید كه طرح های فاقد مجوز زیست محیطی مثل گلاب (۲) و سد و تونل بهشت آباد به كار خود ادامه دهند.

آقای وزیر! شما باید به پیشگاه مردم پاسخگو باشید و اگر به این رویه ادامه دهید مسئول كلیه عواقب ناشی از بی توجهی به قانون و نادیده گرفتن حقوق مردم شما هستید. امروز آقای رئیس جمهور در مراسم غرس نهال در هفته منابع طبیعی گفتند كه حفظ محیط زیست تشریفاتی نیست. ان شاء الله این تذكر درست، صحیح و منطقی را به وزیر محترم دولت هم بدهند.

تذكر دوم به وزیر كشور است، البته شرمنده ام كه مجبورم از این تریبون موضوعاتی را مطرح كنم كه شاید علاقه مند نبودم و شنیدن آن هم ملال آور باشد، اما چاره ای ندارم چونكه تمامی مسیرهای منطقی را قبلاً طی كردم ولی گوش شنوایی نیافتم. متأسفم كه بگویم نماینده عالی دولت در استان ما به صراحت اعلام می كند همانگونه كه رئیس جمهور حق دارد برادرش را در كنار خودش قرار دهد و وزرا هم چنین رویه ای دارند پس من هم حق دارم از نزدیكان و محارم خودم در مناصب حساس استفاده كنم. اگر دولت مورد تأیید ما این رویه را می طلبد كه ما باید در حمایت از دولت تحمل كنیم اما اگر این رویه ها را قبول ندارند پس چرا جلوگیری نمی كنند؟ استفاده از توان اینگونه افراد به عنوان ناظر، امین و مشاور اشكالی ندارد اما سپردن تمام امور اجرایی به آنان شائبه ایجاد می كند.

چرا شش ماه است كه حتی با ورود به دوره برگزاری انتخابات تكلیف مراسم حساسی مانند معاونت سیاسی (رنجبرزاده ـ تشكر، وقتتان تمام است) استان ما روشن نیست؟ رودربایستی نكنید، آیا شما سرمایه عظیم اعتماد مردم را به خودتان به همین راحتی فدای مطامع افراد خاص و مدیران ضعیف می كنید؟ آیا توجه به خواست و مطالبه عموم مردم برای شما ارزشی ندارد؟ اگرچه ما در انتخابات بعدی مصالح كشور را ملاك قرار خواهیم داد ولی انتظار داریم كه صدای مردم شنیده بشود، متشكرم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ از جناب آقای نوریان ممنونیم، نفر بعدی جناب آقای علی نجفی خوشرودی نماینده محترم بابل هستند، بفرمایید.

علی نجفی خوشرودی (بابل) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و احترام به مردم شریف و نمایندگان عزیز.

۱ ـ ادبیات سیاسی رایج در برخی تریبون ها این روزها در شأن ملت و خانه ملت نیست. نزدیك شدن به انتخابات و تمسك به موضوعات مختلف برای رقابت های سیاسی و انتخاباتی نبایستی به زیر سؤال بردن دستاوردهای نظام و دولت منجر شود. برخی این روزها به گونه ای سخن می گویند كه مصداق بر شاخه نشستن و بن بریدن است.

۲ ـ تذكر دارم به مجلس، به همكاران خودم و دولت. (۱۰) ماه از فعالیت این مجلس گذشته است، چهار مسأله اساسی در كشور داریم؛ معیشت و اشتغال به ویژه برای جوانان، فساد، آسیب های اجتماعی و محیط زیست. شایسته است به جای انبوهی از دستور كارها، طرح ها و لوایح با اولویت چهار موضوع فوق الذكر همه توان، وقت و توجه صرف حل این مشكلات شود. در واقع چهار پرونده با اولویت دستور كار قوای سه گانه قرار گیرد.

۳ ـ با توجه به انتشار اخباری در خصوص استخدام (۴۲۰۰) نفر در حوزه شهرداری تهران و در راستای تمهید فرصت های برابر برای همه شهروندان درخواست دارم نهادهای ذی ربط با ورود به این مسأله برای شفاف سازی و اقناع افكار عمومی اهتمام بورزند.

۴ ـ به وزیر محترم كشور تذكر می دهم كه چرا به وضعیت مدیریت ضعیف شهرستان بابل به عنوان فرمانداری ویژه رسیدگی نمی كنید؟ چرا در حفظ مدیران ناكارآمد و فاقد ابتكار مماشات می كنید؟ آقای وزیر! جایگاه تصمیمات محفلی و غیركارشناسی در برنامه ریزی ها در شهرستان بابل با تدبیر و امید چه نسبتی دارد؟

۵ ـ چرا دولت تعرفه واردات (۸) محصول كشاورزی ازجمله برنج را كاهش داد؟ آیا این مخالف اقتصاد مقاومتی نیست؟ چرا با وجود (۱۵۰) هزار تن ذخیره مركبات و كافی بودن تولید داخلی برای نیاز شب عید مركبات از مصر و تركیه وارد می شود؟

۶ ـ از وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری می پرسم آیا در میان حدود (۴۰۰) نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه مازندران به عنوان بزرگترین دانشگاه شمال كشور فرد شایسته ای برای تصدی مسئولیت ریاست این دانشگاه وجود نداشت كه یك مدیر بازنشسته را كه اتفاقاً نارضایتی بخش قابل توجهی از اساتید و دانشجویان را موجب شده است به كار گرفته اید؟ (رنجبرزاده ـ وقتتان تمام شد)

از دولت محترم و وزیر محترم كشور می پرسم كه سرمایه گذاری و اجرای پروژه های راهبردی و ملی در شهرستان بابل چه وضعیتی دارد؟ چند پروژه مهم و اساسی در راستای حل مشكلات اساسی مردم در این شهرستان در دستور كار قرار دارد؟ دستاورد عملی سفرهای متعدد وزرا و اعضای محترم دولت به مازندران در رابطه با بزرگترین شهرستان این استان چیست؟ آیا پروژه و طرح مهمی در راستای بهره گیری از ظرفیت های شهرستان بابل در حوزه گردشگری، صنایع دستی، صنایع تبدیلی و مواصلات در دستور كار كار قرار دارد؟ خیلی متشكرم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ از جناب آقای نجفی نماینده محترم بابل ممنونیم.

رئیس ـ دوستان! یك لحظه اجازه بفرمایید. اگر دوستان موافق باشند بعد از ظهر، بعد از تنفس ساعت (۳۰/۱) تشریف بیاورند كه ان شاء الله ما در یك ساعت كار را تمام كنیم. بعضی از دوستان آمدند گفتند بعد از ظهر كارهایی دارند بروند، منتها خواهشم این است كه سر ساعت (۳۰/۱) تشریف بیاورید كه بعضی ها مشكل دارند، متشكریم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ آقای دكتر! چند نفر ماندند.

رئیس ـ عصر هم وقت داریم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ آقای دكتر! وقت نمی شود آن وقت این بندگان خدا می مانند. جناب آقای عزیزی از قبل مانده، سه نفر دیگر هم داریم. جناب آقای عزت اله یوسفیان ملا نماینده محترم آمل بفرمایید.

عزت اله یوسفیان ملا (آمل) ـ بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین

من ابتدائاً تقدیر و تشكر می كنم از ریاست محترم مجلس شورای اسلامی. فقط یك نكته را من می خواهم عرض كنم. سپاسگزاریم از اینكه این مسأله حقوق نجومی و این حرف ها حل شد و شرایط به حال قبل برگشت و مجلس به مصوبه قبل برگشت ولی عزیزان و سروران! یك نكته، من فقط از دستگاه قضائی كه این مسأله وجود دارد را عرض كنم. ما حدود (۲۳) هزار پرونده در مورد اراضی شهری در محاكم قضائی داریم، بعضی از این پرونده ها میزان خواسته در دادخواست ها نزدیك به (۴۰۰) میلیارد تومان است. ریاست محترم مجلس! من خواهش می كنم به این توجه كنید. بعضی از پرونده ها (۴۰۰) میلیارد تومان خواسته است. وكلایی وارد این پرونده شدند (۵) میلیارد تومان، (۴) میلیارد تومان حق الوكاله می گیرند كه از موكلشان در مقابل دولت دفاع كنند. كارشناس هایی در این پرونده هستند كه (۵۰۰) میلیون یا (۱) میلیارد تومان هزینه كارشناسی می گیرند. سؤال من این است؛ آیا شما می توانید به یك مدیر ماهی (۴) میلیون، (۵) میلیون تومان بدهید بگویید برو از آن پرونده (۴۰۰) میلیاردی دفاع كن و حق دولت را بگیر؟ من نعوذبالله از حقوق نجومی دفاع نمی كنم و خدا را شاكرم كه این اتفاق افتاد و به خدای احد و واحد شب وقتی مصوبه شد خوابمان نمی برد و خدا را شاكریم كه با شهامت ریاست محترم مجلس این اتفاق افتاده.

لذا عزیزان كاملاً توجه داشته باشند. خلبان هایی كه ساعت ها ساعت در شب پرواز می كنند، آیا می شود به این خلبان گفت ماهی (۴)، (۵) میلیون تومان حقوق بگیر؟ پس باید توجه داشت، آن آقایانی كه بهانه كردند و به بهانه دق و دلی هایشان را خالی كردند و خواستند دلشان را از مجلس سبك بكنند والا اكثر آن آقایان مجلسی بودند و آنچه را كه گفتند در حق خودشان و مشكل خودشان بود. واقعاً در خصوص بازنشسته ها ما مصوبه داشتیم، ولی مشكل هنوز حل نشده. امیدوار هستیم ان شاء الله تعالی با همین مصوبه ا ی كه در قانون بودجه و در قانون برنامه پنجساله داشتیم مصوباتی ان شاء الله به سرعت اجرا بشود و بازنشستگان و فرهنگیان لمس كنند. واقعاً قابل قبول نبود، حالا باز هم اگر حقوق (۱۰)، (۱۲) میلیونی باشد و (رنجبرزاده ـ ممنونیم، تشكر) كارگر ماهی (۸۰۰) تك تومانی بگیرد، این هم قابل قبول نیست. صمیمانه از همه همكارانم سپاسگزارم كه با قدرت رأی دادند و به مصوبه قبلی خودشان اصرار كردند نه اینكه اشتباه را اصلاح كرده باشند. والسلام

دبیر (رنجبرزاده) ـ نفر بعدی جناب آقای سیدراضی نوری نماینده محترم شوش هستند، بفرمایید.

سیدراضی نوری (شوش) ـ اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

تذكر اول به ریاست محترم جمهور جناب آقای دكتر روحانی است. آقای رئیس جمهور! با وجود گذشت حدود یك سال از سیل شهرستان شوش و دانیال و خسارت های زیادی كه مردم متحمل شدند متأسفانه تاكنون هیچ اقدامی جهت كمك های بلاعوض و یا تسهیلی برای ترمیم زیرساخت های بهسازی بنیاد مسكن، جاده ها، آب شرب و ترمیم سدبندهای اطراف رودخانه دز در بخش شاوور صورت نگرفته. مردم این منطقه برای گذر معیشت روزمره خود با چالش های بسیار زیادی مواجه اند. انتظار رسیدگی و اعزام كارگروه جهت بررسی و حل مشكلات مردم به صورت آنی را داریم.

تذكر دیگر به ریاست محترم جمهور در خصوص جلوگیری از تكمیل پل روگذر نظام مافی شهرستان شوش دانیال توسط میراث فرهنگی است. جناب آقای رئیس جمهور! در ابتدای شروع این پروژه كه با مجوز خود میراث فرهنگی كارش را شروع كرده و تاكنون حدود (۳) میلیارد تومان برای آن هزینه شده و از طرفی به علت عدم تكمیل آن در اثر تصادفات حاصل از عدم تكمیل آن سبب جرح و فوت تعدادی از همشهریان ما در این مسیر ترانزیتی شده، خواهان دستور عاجل جناب عالی در اتمام این پل كه خارج از محدوده محوطه باستان شوش راه اندازی شده هستیم.

تذكر سوم به جناب آقای رئیس جمهور؛ شهرستان شوش با وجود اینكه جزء مناطق محروم و مرزی هست ولی متأسفانه اسم آن در لیست مناطق محروم و مرزی درج نشده، خواهان درج نام شهرستان در مناطق محروم و مرزی كشور هستیم.

تذكر چهارم به جناب مهندس حجتی وزیر محترم كشاورزی و جناب دكتر طیب نیا وزیر محترم امور اقتصادی است. در پیگیری و حل مشكل بیمه محصولات كشاورزی كشاورزان زحمت كش گندم و شلتوك شهرستان شوش دانیال به خصوص بخش شاوور كه تاكنون بیمه محصولات خودشان علی رغم گذشت یك سال هنوز دریافت نشده.

تذكر آخر به جناب مهندس چیت چیان یكی در خصوص مشكلات آب شرب روستاهای شهرستان شوش دانیال (رنجبرزاده ـ تشكر) و علت عدم رسیدگی به آبرسانی و تأمین آب شرب روستاهای این شهرستان و علت عدم پرداخت و ایفای حقوق كارگران و پرسنل اداره آب و فاضلاب روستاهای شهرستان شوش است.

تذكر دیگری كه به جناب مهندس چیت چیان می دهم؛ سد معشوره در واقع خنجری بر گلوی رودخانه كرخه است. ریزگردهای اخیر درس عبرتی برای ما است كه سدسازی غیركارشناسانه امری عبث و بیهوده است. خواهان جلوگیری از انجام این سدسازی و جلوگیری از تكرار خشكاندن تالاب هورالعظیم است. والسلام علیكم جمیعاً و رحمه الله و بركاته

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر، جناب آقای عباس پاپی زاده نماینده محترم دزفول بفرمایید.

عباس پاپی زاده بالنگان (دزفول) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

تشكر می كنم از ابراز همدردی ریاست محترم مجلس و نمایندگان عزیز مجلس با مردم مظلوم استان خوزستان در شرایطی كه مردم مظلوم استان خوزستان به دلیل هجوم ریزگردها در بدترین شرایط زندگی می كنند و متأسفانه با كم كاری و بی مهری دستگاه های اجرایی مواجه اند مجلس در یك اقدام انقلابی و با تصویب بودجه مناسب برای كنترل ریزگردها مرهمی شد هم بر دردها ی مردم استان خوزستان و هم همه استان هایی كه به نوعی درگیر ریزگرد ها هستند.

تذكر دارم به وزیر محترم جهاد كشاورزی در خصوص اراضی هیأتی دزفول، شوش و اندیمشك. در سال های اخیر به دلیل افت قیمت بسیاری از كشاورزان منطقه ورشكست شدند. در چنین شرایطی به چه دلیلی قیمت اجاره بهای اراضی دولتی در دزفول، اندیمشك و شوش در سال ۹۵، (۱۰) برابر افزایش پیدا كرده. واقعاً این چه عدالتی است كه موقع خرید محصولات كشاورزی مثل گندم دولت (۲) درصد به قیمت محصولات كشاورزی اضافه می كند اما موقع دریافت اجاره بهای خودش تا (۱۰) برابر یعنی (۱۰۰۰) درصد به قیمت اجاره بها اضافه می كند؟

تذكری دارم به جناب آقای آخوندی وزیر محترم راه و شهرسازی. جاده صفی آباد ـ میانرود در چند هفته گذشته بیش از (۱۰) نفر از همشهریان ما را به كام مرگ كشانده. تا كی ما می خواهیم با تذكرات مان در واقع با پیگیری های غیرنتیجه بخش مردم را دچار مشكل بكنیم؟ از وزیر محترم راه و شهرسازی می خواهیم (رنجبرزاده ـ تشكر) هرچه زودتر برای رفع مشكل مردم در منطقه صفی آباد، شهر امام و میانرود اقدام جدی را به عمل بیاورند.

تذكر به ریاست محترم جمهور داریم در خصوص سیل فروردین سال ۹۵ كه متأسفانه تاكنون هیچ اقدام مناسبی از سوی هیچ كدام از دستگاه ها برای جبران خسارت مردم صورت نگرفته. پیگیری های متعددی صورت گرفته و متأسفانه با وجود همه تلاش هایی كه صورت گرفته تا الان دولت از پرداخت خسارت به حق مردم خودداری كرده. ان شاء الله هرچه زودتر ریاست محترم دستوری عنایت بفرمایند و موضوع را پیگیری كنند.

دبیر (رنجبرزاده) ـ از جناب آقای پاپی زاده تشكر، جناب آقای محمدعزیزی نماینده محترم ابهر و خرمدره بفرمایید.

محمد عزیزی (ابهر، خرمدره و سلطانیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام خدمت ملت بزرگ ایران و مردم عزیز شهرستان های ابهر، خرمدره و سلطانیه. تذكر اول بنده به جناب آقای آخوندی وزیر محترم راه و شهرسازی است. ضمن تشكر از اینكه سرعت كار عمرانی در بیمارستان در حال ساخت الغدیر ابهر مناسب است اما قول داده شده بود تا پایان سال به اتمام و افتتاح برسد. خواهشمندم اكیداً دستور فرمایند زمان بندی انجام شده رعایت بشود تا ان شاء الله در ابتدای سال شاهد افتتاح آن باشیم.

تذكر دوم من به وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشكی است. با عنایت به اینكه بیمارستان الغدیر در مراحل پایانی ساخت قرار دارد و تا پایان سال یا ابتدای سال آینده افتتاح خواهد شد نسبت به ارسال تجهیزات لازم اقدام كنند تا پس از افتتاح معطل (رئیس ـ متشكریم) تجهیز نشویم. ضمناً تأكید دارم این بیمارستان، بیمارستان جدیدالاحداث بوده و بیمارستان امدادی ابهر كه واقعاً مراجعات مردم به آن زیاد است و در نقطه استراتژیك شهر ابهر واقع شده می بایست همچنان به كار خود و خدمات رسانی ادامه دهد.

تأكید دیگر من به وزیر محترم ارتباطات هست. وضعیت خطوط تلفن همراه در شهرستان سلطانیه اصلاً مناسب نیست و علی رغم مكاتبات انجام شده با اداره كل استان متأسفانه هیچ اقدامی تاكنون صورت نگرفته.

تذكر بعدی بنده به وزیر نیرو هست. آقای وزیر! وضعیت پروژه های عمرانی زیرمجموعه (رئیس ـ متشكریم) آن وزارتخانه در شهرستان های ابهر، خرمدره و سلطانیه مناسب نیست (رئیس ـ خیلی ممنون، وقت تمام شده) آقای لاریجانی! من این یك تكه را هم بگویم. بدهی به پیمانكاران باعث تعطیلی پروژه ها شده، وضعیت مناسب نیست. خواهش می كنم این تذكرات جدی گرفته بشود و اقدام لازم برای آنها انجام بشود.

رئیس ـ ان شاء الله، خیلی ممنون. ما جلسه را به عنوان تنفس تعطیل می كنیم. ساعت (۳۰/۱) در خدمتتان خواهیم بود.

(در ساعت ۱۲:۱۳ با اعلام تنفس جلسه موقتاً پایان و سپس در ساعت ۱۵:۱۵ به ریاست آقای علی اردشیرلاریجانی ادامه یافت)

(ادامه رسیدگی به لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ كل كشور)

رئیس ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ادامه مذاكرات در مورد بودجه سال ۹۶ را داریم.

علت تأخیرمان این بود كه از ساعت یك و نیم بحث مان شروع شده یك جلسه غیرعلنی داشتیم برای بحث جمع بندی بودجه كه نمایندگان محترم نظرات مختلف خودشان را ارائه كردند، چون آخرین لحظاتی است كه ما داریم بحث بودجه سال ۹۶ را جمع بندی می كنیم، احتیاج بود كه نظرات مختلف در كلان موضوع شنیده بشود كه تأخیر ما از این جهت بود.

ما در جلسه قبل تقریباً بحث تبصره ها را تمام كردیم و جداول باقی مانده است. الحاقی را اگر بخواهید از هر كمیسیون خواستید یك دانه بگویید چون ما الان نمی توانیم به همه برسیم، هر كمیسیون یك دانه الحاقی اگر می خواهد مطرح كند و بحث را تمام كنیم. الحاقی را كمیسیونی مطرح كنید، هر كسی در یك كمیسیون هست توافق كنید یك دانه الحاقی بدهید. به ترتیب الحاقی ها را بفرمایید. اول این را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب دارم خدمت همكاران گرامی.

آقای دكتر! در اصلاح تبصره الحاقی و همچنین تبصره (۶) دو تا بند است كه برای رأی قرائت می شود:

الف ـ به منظور مدیریت تبعات احتمالی انتشار اوراق بهادار ریالی برای بازارهای پول و سرمایه كشور كمیته ای متشكل از یك نفر از اعضاء كمیسیون اقتصادی مجلس با انتخاب مجلس به عنوان ناظر، وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس كل بانك مركزی و رئیس سازمان برنامه و بودجه كشور بر نحوه انتشار اوراق ریالی موضوع این تبصره نظارت خواهند كرد. نرخ های سود اسمی اوراق منتشره و میزان مجاز خرید اوراق مزبور توسط بانك مركزی و شركت های وابسته به بانك ها و بانك مركزی توسط این كمیته تعیین می شود. انتشار اوراق ریالی موضوع این تبصره پس از تأیید كمیته از طریق مجاری قانونی ذی ربط و بر اساس قوانین مربوط انجام خواهد شد.

ب ـ سقف مجاز عرضه اوراق ریالی با تضمین دولت در حد مجوزات صادر شده در این قانون كه شامل موضوع مجوز بند «ب تبصره (۱) استفاده از اوراق فروش نرفته و نیز تمدید مجوزهای تبصره های (۳۵) و (۳۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۵ می باشد حداكثر (۳۴۵) هزار میلیارد ریال می باشد.

ج ـ انتشار اوراق مربوط به بندهای «ت و «ی مربوط به وزارت نفت و شركت های تابعه صرفاً به صورت ارزی مجاز است.

د ـ اوراق منتشره جهت تسویه بدهی دولت بندهای «ح ، «ز و «و تبصره (۵) از سقف مذكور مستثنا است.

ه‍ ـ نحوه صدور انتشار اوراق مربوط به شركت ها و دستگاه هایی كه با تضمین دولت منتشر نمی شود نیز مشمول بندهای «الف و «ب می باشد.

آقای دكتر! اگر صلاح می دانید به رأی بگذارید.

رئیس ـ حضار ۲۰۰ نفر، نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. بله، تنقیحی است. خواهش می كنم همه در رأی گیری مشاركت داشته باشید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. بعدی را هم بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! بند «ب تبصره (۶) به این شكل اصلاح می شود و این كه قرائت می شود جایگزین مصوبه قبلی است:

ب ـ مدت اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۷/۲/۱۳۸۷ و اصلاحات بعدی آن تا پایان سال ۱۳۹۶ تمدید می شود.

رئیس ـ حضار ۲۰۱ نفر، نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. بحث بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! یك الحاقی هم داریم به این شرح:

دولت موظف است افزایش حقوق كارمندان دولت در طی سال ۱۳۹۶ را به گونه ای اعمال نماید كه ضریب افزایش حقوق كارمندان و كاركنان دولت با دریافتی بالا از حداقل درصد و پایین ترین حقوق ها از حداكثر افزایش برخوردار باشد.

رئیس ـ حضار ۲۰۳ نفر، نمایندگان نظرشان را راجع به این امر اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. (فرهنگی ـ من به عنوان كمیسیون مطرح می كنم) بله، به عنوان كمیسیون مطرح كنید.

كمیسیون ها را مرتب بگویید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! اولین كمیسیون به ترتیب حروف الفبا، كمیسیون آموزش و تحقیقات هست.

رئیس ـ هر پیشنهاد كمیسیون برای جداول هست در همان پیشنهاد كمیسیون بگویید. ما دیگر جداول را جدا بحث نمی كنیم، هر كمیسیونی یك پیشنهاد بدهد.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای كوچكی نژاد! شما مطرح می كنید. اینجا به من آدرس ندادید.

رئیس ـ اگر پیشنهاد چه تبصره چه جدول هر چه هست، هر كمیسیون یك پیشنهاد بدهد.

جبار كوچكی نژاد ارم ساداتی (عضو كمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! قبل از اینكه من پیشنهادم را مطرح كنم، چون از صبح تا الان مدام تذكر می زنم و وقت هم نمی شود و آقای وكیلی هم واقعاً گزینشی عمل می كنند. (رئیس ـ آدرسش را اگر می شود بفرمایید) یك تذكر (۱۹۸) را بگویم.

آقای رئیس! ماده (۱۹۸)، با توجه به اینكه آقای حاجی بابایی پیشنهادی داد و سقف درآمدها هم تغییر كرده و برای فرهنگیان.

رئیس ـ آقای كوچی نژاد آدرس را بدهید ما هم بخوانیم. تذكر بدهید تا ما آدرس تان را در بیاوریم.

كوچكی نژاد ارم ساداتی ـ پیشنهاد پیوست (۱۹) صفحه (۷) شماره (۵۸)، این البته به نام آقای زاهدی بوده ولی كمیسیون پیشنهاد داده است. اعضاء كمیسیون هم همه اینجا حاضر هستند.

رئیس ـ یعنی به عنوان كمیسیون مطرح می كنید.

كوچكی نژاد ارم ساداتی ـ بله به عنوان كمیسیون مطرح می كنم.

رئیس ـ «سهم وزارت آموزش و پرورش از اعتبارات موضوع (۲۷) صدم از (۹) درصد تعرفه مالیات بر ارزش افزوده ردیف (۱۶۰ ـ ۵۳۰۰۰۰) (۵۰) درصد افزایش پیدا نماید . این را قبلاً تصویب كردیم، رأی گرفتیم، قابل طرح نیست.

كوچكی نژاد ارم ساداتی ـ آقای رئیس! تصویب نكردیم در جداول است.

رئیس ـ اینجا رأی گرفتیم.

كوچكی نژاد ارم ساداتی ـ نه ما اینجا رأی نگرفتیم.

رئیس ـ چرا رأی گرفتیم. آقا! (۲۷) درصد را توزیع كردیم. آقا! مگر توزیع نكردیم؟ توزیع شده.

كوچكی نژاد ارم ساداتی ـ آقای رئیس! جدول را اینجا رأی نگرفتیم. حتی من آمدم خدمت شما و برای شما توضیح دادم. جدول را رأی نگرفتیم، متن را فقط رأی گرفتیم.

رئیس ـ آقای كوچكی نژاد قابل طرح نیست، پیشنهاد دیگری اگر از كمیسیون دارید بفرمایید.

كوچكی نژاد ارم ساداتی ـ آقای رئیس! من تذكر خودم را بدهم. تذكر من ماده (۱۹۸) است.

رئیس ـ نه دیگر، كمیسیون پیشنهادی ندارد.

كوچكی نژاد ارم ساداتی ـ آقای رئیس! این تذكر را بدهم.

آقای حاجی بابایی یك پیشنهادی دادند، ببینید! در مورد آموزش و پرورش، البته تشكر می كنم كه آن (۱۸۰۰) میلیارد را تصویب كردید. بیش از (۱۳) هزار میلیارد تومان این دستگاه بدهكار است. پیشنهادی را آقای حاجی بابایی داشتند كه ما (۳۰۰۰) میلیارد تومان در زمان آقای پزشكیان كه رئیس بود. آقای پزشكیان گفتند من تردید دارم، این خلاف برنامه هست یا نیست؟ رأی آورد (۳۰۰۰) میلیارد تومان از مازاد نفت جهت پاداش بازنشستگان (رئیس ـ قابل طرح نیست، رأی نیاورد) آقای رئیس! این رأی آورده است.

رئیس ـ خلاف برنامه بود، به اندازه دوسوم رأی نیاورد، بعد بررسی كردیم، متشكریم. كمیسیون بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ خانم ساعی از كمیسیون اجتماعی پیشنهاد دارند. خانم ساعی آدرس تان را اول بفرمایید.

زهرا ساعی (تبریز، آذرشهر و اسكو) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

پیوست (۳۲) صفحه (۲) اول صفحه است. ماده الحاقی بوده كه بنده و خانم زهرا سعیدی مباركه.

رئیس ـ «تأمین مالی زنان سرپرست خانوار و توانمندسازی آن در راستای حكم ماده (۹۵) برنامه پنج ساله برنامه ششم توسعه از محل این كه مطرح شد رأی نیاورد.

ساعی ـ آقای دكتر ببینید! اینجا كلیتش مطرح شد.

رئیس ـ دو بار نمی توانید مطرح كنید.

ساعی ـ آقای دكتر! ما آنجا اشاره به بند نداشتیم و جای دیگری نیست. بند (۱) را ما مطرح كردیم كه جای كار نداشت و دوستان وقتی با اداره قوانین هم مشورت كردیم گفتند جای تأمین مالی اش بند (۵) هست. اگر اجازه بفرمایید یك توضیحی بدهم.

رئیس ـ خانم ساعی واقعاً قابل طرح نیست، من به شما كه حضوری تشریف آوردید عرض كردم، چون اینجا ما به رأی گذاشتیم، رأی نیاورد قابل طرح نیست.

ساعی ـ آقای دكتر! به بند (۵) اشاره نكردید.

رئیس ـ حالا آن بحث دیگری است. شما می گویید خوب جا نیفتاد، آن مهم نیست، مهم این است كه رأی آورد یا رأی نیاورد. پیشنهادی بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! پیشنهاد بعدی كمیسیون اقتصادی در پیوست (۲) صفحه (۷) شناسه (۵۰) خانم سعیدی مباركه.

رئیس ـ اجازه بدهید، پیشنهاد دیگری چیست؟ اینجا را كمی خلوت كنید من بفهمم. آقای تاج گردون پیگیری كنند. چه كسی مطرح می كند؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ شوراها را به آقای دلخوش دادم.

رئیس ـ كمیته امداد از كدام كمیسیون؟

زهرا سعیدی مباركه (عضو كمیسیون اقتصادی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر! كمیسیون اقتصادی یك پیشنهادی داریم، پیوست (۲) صفحه (۷) شماره (۵۰).

رئیس ـ «کمیته امداد امام خمینی (ره) می تواند از محل منابع قابل پرداخت به خانوارهای تحت پوشش خود تمام یا بخشی از حق بیمه سهم کارفرما را بر اساس حداقل حقوق و دستمزد هر سال برای اشتغال یک نفر از اعضای خانوارهای تحت پوشش به کارفرمایانی که حاضر به جذب عضو خانواده باشند، پرداخت نماید .

«از محل منابع قابل پرداخت خود ، قابل پرداخت كجا؟

سعیدی مباركه ـ آقای دكتر! كمیته امداد از محل منابع قابل پرداخت یك سری درآمدهای عمومی دارد یا یارانه ها.

رئیس ـ قابل پرداخت یعنی چه؟

 سعیدی مباركه ـ ببینید! قابل پرداخت درآمدهای عمومی كه دارد كه می تواند پرداخت كند.

رئیس ـ خانم سعیدی سؤال من را جواب بدهید. كمیته امداد امام خمینی می تواند از محل منابع قابل پرداخت.

 سعیدی مباركه ـ قابل پرداخت خودش كه می تواند پرداخت كند.

رئیس ـ این یارانه را نمی گوید، از محل منابع قابل پرداختی كه خود كمیته امداد می گوید هست؟

سعیدی مباركه ـ منابعی كه در اختیارش است كه برای خود كمیته امداد است. آقای دكتر! درآمدهای داخلی خود كمیته امداد چند سال.

رئیس ـ عبارت روشن نیست.

سعیدی مباركه ـ آقای دكتر! رفع ابهامش می كنیم.

رئیس ـ از محل منابع قابل پرداخت خود به خانوارهای تحت پوشش تمام یا بخشی از حق بیمه را بدهند. بفرمایید.

سعیدی مباركه ـ آقای دكتر! اگر اجازه بدهید جسارتاً من یك توضیح كوچكی بدهم.

كمیته امداد حضرت امام می تواند از محل منابع قابل پرداخت، یعنی درآمدهای خودش، بالاخره این پول ها برای خودش است، ما می خواهیم یك اولویت سنجی هم اینجا صورت بگیرد بیاید، به خانواده های تحت پوشش خودش تمام یا بخشی از حق بیمه سهم کارفرما را بر اساس حداقل حقوق و دستمزد هر سال برای اشتغال یک نفر از اعضای خانوارهای تحت پوشش به کارفرمایانی بدهد كه حاضر به جذب عضو خانواده باشند.

آقای دكتر! محور همه سیاست های كلان اجرایی باید ایجاد اشتغال در كل كشور باشد یعنی جوان مستعد آماده به كار فرصت تلاش و فعالیت داشته باشد، بزرگترین مشكل كشور هم در حال حاضر بیكاری است، كمیته امداد هم این هزینه را می كند، این پول پرداخت می شود حالا یك مقدار بیشتر یا كمتر بیاید این پول را بدهد به كارفرما یك ابزار تشویقی برای كارفرمایان باشد كه ان شاءالله افرادی كه در خانواده های تحت پوشش كمیته امداد به سختی می توانند تحصیل بكنند بروند سركار، این نگرانی اشتغال برطرف بشود، رسیدگی به بحث اشتغال در كشور ضروری است ولو یك نفر برود سر كار آقای دكتر.

رئیس ـ متشكریم، پیشنهاد خانم سعیدی در پیوست (۲) بند (۵۰) مطرح هست، اگر مخالف صحبت نمی كند، دولت نظری ندارد، كمیسیون آقای تاج گردون موافق هستید؟

حضار ۲۰۰ نفر، پیشنهاد خانم سعیدی از كمیسیون اقتصادی را به رأی می گذاریم. نمایندگان نظرشان را راجع به این پیشنهاد اعلام بفرمایند. دولت نظری ندارد، كمیسیون موافق هستند. متن را من خواندم، بند (۵۰) پیوست (۲). پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگر را بگویید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! از كمیسیون امنیت ملی آقای دهقانی نایب رئیس محترم كمیسیون شما پیشنهاد می دهید یا حاج آقای ذوالنور، چون حاج آقای ذوالنور هم اینجا درخواست دادند.

آقای قوامی از برنامه و بودجه بفرمایید. اول آدرس را بفرمایید.

قوامی ـ آدرس پیوست (۱۵) شماره (۳۹۲).

همكاران عنایت داشته باشند! یك اصلی كه در بودجه است.

رئیس ـ « سازمان تأمین اجتماعی مكلف است بودجه سال ۱۳۹۶ خود را در چهارچوب تدوین شده توسط سازمان برنامه و بودجه به عنوان پیوست قانون بودجه تا انتهای فروردین ماه ۱۳۹۶ به مجلس شورای اسلامی ارائه نماید . یعنی بعد از اینكه ما تصویب كردیم؟ (قوامی ـ آقای دكتر! من توضیح می دهم) «سازمان مذكور بودجه سال ۱۳۹۷ خود را تا همان ۹۷ را بگویید ۹۶ كه گذشت.

قوامی ـ نه هر دو را می توانند تا زمانی كه بودجه چاپ می شود آن را هم می توانند بیاورند.

رئیس ـ آن امكانپذیر نیست.

قوامی ـ آقای رئیس! ۹۷ را.

رئیس ـ بله آن خط آخرش را بگویید. «سازمان تأمین اجتماعی بودجه سال ۱۳۹۷ خود را تا پایان آبان ماه ۱۳۹۷ به سازمان برنامه و بودجه ارائه خواهد داد . توضیح دارید بفرمایید.

هادی قوامی (اسفراین) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

این در واقع پیشنهاد بسیار مهمی است همكاران عزیز كه ما بتوانیم همه دستگاه ها و نهادها و همه جاهایی كه به نحوی از انحاء از بودجه كل كشور استفاده می كنند سازمان برنامه و بودجه بتواند یك انضباط و یك نظم ایجاد كند.

امروز متأسفانه خیلی از جایگاه ها به حیاط خلوت هایی تبدیل شده كه در آن اصلاً كنترل دولت.

رئیس ـ آقای قوامی! در زمانی كه ساماندهی كردید، الان وسط بودجه این را برای چه می گویید؟ اجازه بدهید از این عبور كنیم. این مسأله الان نقاش هم دارد. پیشنهاد دیگری اگر هست بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! كمیسیون بعدی كمیسیون بهداشت است.

رئیس ـ آقای قوامی پیشنهاد دیگر كمیسیون را بگویند.

هادی قوامی (اسفراین) ـ آقای رئیس! پیشنهاد من در پیوست (۱۴) شماره (۳). این را هم اجازه بدهید من یك توضیح بدهم. می كند، مطرح گفتیم «متن ذیل به بند «ب ماده واحده الحاق می گردد.

اصلاح بودجه شركت های دولتی علاوه بر محدودیت های ماده (۲) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب ۲۶/۱۰/۱۳۸۰، نباید موجبات افزایش هزینه های شركت (به استثنای هزینه های مستقیم تولید) گردد.

در هر صورت میزان افزایش بودجه اصلاحی شركت های دولتی در مجموع نباید بیش از (۲۰) درصد بودجه مصوب اولیه باشد .

تبصره: در صورت عدم رعایت فراز دوم بند فوق، سازمان برنامه و بودجه موظف است به شیوه ذیل عمل نماید:

۱ـ اصلاح بودجه از (۲۰) تا (۴۰) درصد نسبت به بودجه مصوب مشمول (۲۰) درصد مالیات علاوه بر درآمد می باشد.

رئیس ـ اینها را شما برای كی می گویید؟ امسال كه بودجه اش دارد تصویب می شود.

قوامی ـ برای سال ۹۶ را داریم می گوییم، آقای دكتر! من یك توضیحی بدهم، این با هماهنگی دیوان محاسبات تنظیم شده، آقای دكتر رضایی اجازه بدهید من این را توضیح بدهم. شركت های دولتی كه ما الان (۷۵۰) هزار میلیارد تومان بودجه برایشان تصویب می كنیم در سال آینده حق دارند كه بروند مجمع تشكیل بدهند دوباره بودجه شان را تغییر بدهند. آقای دكتر لاریجانی! در مواردی اینها بودجه شان را صددرصد تغییر می دهند و این حتماً تأثیر منفی روی آن آثار بودجه ای دولت می گذارد، این یك حكم انضباطی است در این راستا است كه اگر بودجه كه مرحله اولش مهمترین، فنی ترین و اساسی ترین مرحله بوده كه دولت پیشنهاد داده و مجلس هم تصویب كرده چه لزومی دارد دوباره در سال اجرای بودجه شركت های دولتی بودجه هایشان را دو برابر، سه برابر در مواردی تغییر می دهند و این خسارت زیادی می گذارد روی آثار كل بودجه ای كه ما تصویب می كنیم.

رئیس ـ پیشنهاد جناب آقای قوامی را اگر مخالف صحبت نمی كند به رأی می گذاریم، دولت و كمیسیون مخالف هستند، حضار ۲۰۰ نفر، نمایندگان نظرشان را راجع به پیشنهاد آقای قوامی كه در پیوست (۱۴) شماره (۳) آمده اعلام بفرمایند. دولت و كمیسیون مخالف هستند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! كمیسیون بعدی، كمیسیون بهداشت و درمان است. آقای دكتر خاتمی مطرح می كنند در پیوست (۳) صفحه (۴) شناسه (۱۴) بفرمایید.

رئیس ـ این تبصره (۱۸) بند (۱۴) را می فرمایید؟

«به منظور اجرای بند (۷) سیاست های کلی سلامت، کلیه منابعی که از محل وجوه عمومی دولت به بیمه های پایه سلامت اختصاص می یابد در قالب ردیف های اعتباری ذیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منظور می گردد تا از طریق نظام بیمه ای هزینه گردد .

این یك مقدارش مربوط به تأمین اجتماعی و اینها است. (خاتمی ـ  نه، آقای دكتر! اجازه می فرمایید بنده توضیح بدهم؟) بفرمایید توضیح بدهید.

سیدمرتضی خاتمی (نایب رئیس كمیسیون بهداشت و درمان) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

ملاحظه بفرمایید همكاران محترم ما در راستای تحقق بند (۷) سیاست های كلی سلامت كه ناظر بر تأمین مالی و تدارك خدمات در حوزه سلامت با هدف پاسخگویی، تحقق عدالت و ارائه خدمات درمانی مطلوب می باشد كه می خواهیم به این ترتیب مدیریت منابع سلامت را از طریق نظام بیمه.

(رئیس ـ ببینید آقای خاتمی!) آقای دكتر لاریجانی! فقط بیمه سلامت اینجا منظور است. مدیریت منابع سلامت از طریق نظام بیمه با محوریت وزارت بهداشت كه ما می خواهیم تدارك خدمات و تجهیز مالی بكنیم تولیت را و در راستای اجرای بند (۷) است كه تا كنون محقق نشده و با توجه به الحاق سازمان بیمه سلامت به وزارت بهداشت، ما می خواهیم در ردیف های اعتباری كه ذیل وزارت بهداشت است این منابع واریز بشود تا تولیت بتواند با تجهیز مالی مناسب اقدامات خودش را تنظیم كند. از همكاران محترم خواهشمندیم كه در راستای تحقق بند (۷) سیاست های كلی سلامت از این پیشنهاد كمیسیون بهداشت و درمان حمایت كنند.

رئیس ـ حالا این چه خاصیتی دارد؟ الان ما ردیف هایش را مشخص كردیم چه فایده دارد؟ نه به درد دنیای وزارت بهداشت نه آخرتش، خصوصیتی ندارد.

خاتمی ـ كنترلش با وزارت بهداشت خواهد بود.

رئیس ـ حالا كه كنترلش كه ما قانون برنامه آوردیم گفتیم زیر نظر وزارت بهداشت خواهد بود كه سر و صدا و دعوا شد. این كه خیلی تأثیر ندارد. اجازه بدهید عبور كنیم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! كمیسیون شوراها، آقای امیرآبادی مطرح می كنند پیشنهاد را در پیوست (۱۵) صفحه (۳۵) شناسه (۳۴۳).

امیرآبادی فراهانی ـ آقای قاضی زاده اگر اجازه دهید آقای احمدی لاشكی مطرح كنند. بفرمایید.

رئیس ـ «سازمان های مدیریت و برنامه ریزی استان مکلفند تا (۵) درصد (احمدی لاشكی ـ بله آن اصلاح می شود تا ۵ درصد) «از اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استان حوزه فعالیت خود را براساس مبالغ مندرج در جدول شماره (۱۰) برای سیگنال رسانی به صدا و سیما بدهند. بفرمایید توضیح بدهید.

قاسم احمدی لاشكی (نوشهر، چالوس و كلاردشت) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران عزیز توجه بفرمایید! این پیشنهاد كه مربوط به صدا و سیما است اصلاً شامل حقوق و مزایا و پاداش پرسنل نیست. توجه بفرمایید مربوط به حقوق و مزایا و پاداش نیست ممكن است خود ما هم راجع به صدا و سیما حرف هایی داشته باشیم اما اصل موضوع اینجا متفاوت است. رسانه ملی به فرموده امام راحل به مثابه دانشگاه عمومی است نقش بسزایی در ارتقاء سطح فرهنگ جامعه دارد. عزیزان مستحضر هستند كه هم اكنون صدا و سیما در سطح كشور بیش از (۷۰۰۰) ایستگاه فرستنده رادیویی و تلویزیونی دارد. (۸۴) درصد كشور تحت پوشش سیستم دیجیتال هستند و متأسفانه بیش از (۱۶) درصد كه غالباً هم شهرهای مرزی ما هستند فاقد امكانات هستند. بسیاری از روستاهای ما از داشتن شبكه های یك، دو، سه و چهار محروم هستند، مستحضر هستید همه عزیزان می دانند در حال حاضر بیش از (۶۰۰۰) شبكه ماهواره ای معاند در كشور ما قابل دریافتند از این تعداد بیش از (۲۶۰) شبكه فارسی زبان در حال فعالیت هستند.

رئیس ـ متشكریم، به هر حال پیشنهاد آقای احمدی لاشكی این است كه پولی كه ما گذاشتیم برای استان ها تا (۵) درصدش را شورای برنامه ریزی استان ها بدهند به رادیو و تلوزیون برای سیگنال رسانی و این چیزها.

دولت مخالف هستند، كمیسیون نظری ندارد. منتها چون خلاف برنامه است دوسوم رأی می خواهد. شما به شورای برنامه ریزی اختیار داده بودید.

حضار ۲۰۰ نفر، نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. گفتیم تا (۵) درصد سقف برای آن گذاشتیم. پیشنهاد آقای احمدی لاشكی را به رأی گذاشتیم. دولت مخالف هستند، كمیسیون نظری ندارند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. اگر پیشنهاد دیگری هست بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! پیشنهاد بعدی را كمیسیون امنیت در پیوست (۲)، صفحه (۱۷)، شناسه (۱۵۲) دارند، آقای كواكبیان بفرمایید.

مصطفی كواكبیان (عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

عزیزان توجه بفرمایید! با توجه به اینكه تقویت دیپلماسی و اهداف سیاست خارجی و روابط بین كشورها یك نكته اساسی و ضروری است وزارت خارجه یك برنامه ای تحت عنوان گسترش و تقویت روابط با كشورهای دوجانبه و چندجانبه دارد كه با توجه به اهمیت تقویت روابط با كشورها به خصوص همسایگان كه (رئیس ـ از كجا اضافه بشود؟) ردیفش را مشخص كردیم. ردیف (۱ ـ ۱۰۷۰۰۰) برای وزارت خارجه.

رئیس ـ گفتید (۳۰۰) میلیارد ریال به بودجه وزارت خارجه به برنامه گسترش و تقویت روابط با كشورهای دوجانبه اضافه بشود، «این اعتبار از محل ردیف (۱ ـ ۵۱۰۰۰۰) (هزینه های پیش بینی نشده) تأمین می گردد .

كواكبیان ـ آقای رئیس! ما مشورت كردیم دوستان گفتند اشكالی ندارد. ما برای تقویت روابط دو جانبه (رئیس ـ كل آن ۷۰ میلیارد بیشتر نیست) حالا به هر حال برای وزارت خارجه كه واقعاً پیشانی نظام جمهوری اسلامی در سطح روابط دنیا هست، من خواهشم از عزیزان كمیسیون امنیت ملی و همچنین عزیزان.

رئیس ـ آقای كواكبیان! واقعاً كل این هزینه های پیش بینی نشده برای موارد ویژه ای كه در كشور پیش می آید (۷۰) میلیارد تومان است، (۳۰) میلیارد آن را آنجا بدهند؟

كواكبیان ـ برای تقویت روابط دوجانبه و چندجانبه با همسایه ها این را ما پیشنهاد دادیم. عزیزان فراكسیون دیپلماسی و منافع ملی هم تأكید دارند و كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی هم تأكید دارند، عنایت شما هم شامل بشود.

رئیس ـ متشكریم، می گویند از (۱ ـ ۵۱۰۰۰۰) هزینه های پیش بینی نشده كه آقای دژپسند می گویند (۷۰) میلیارد در آن است (۳۰) میلیارد آن را به وزارت خارجه بدهیم. شماره (۱۵۲)، پیوست (۲) است.

حضار ۲۰۴ نفر، پیشنهاد آقای كواكبیان از كمیسیون امنیت ملی را به رأی می گذاریم. دولت و كمیسیون مخالف هستند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری اگر هست بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ حاج آقا! پیشنهاد بعدی را كمیسیون انرژی دارند. آقای ادیانی عزیز! آقای حسنوند رئیس كمیسیون تشریف آوردند گفتند پیشنهاد آقای قره خانی مطرح بشود. ببخشید. پیوست (۲)، صفحه (۲۶)، شناسه (۲۴۰) است. (ادیانی ـ یك پیشنهاد هم ما داریم) حالا ان شاء الله اگر خدا روزی كرد.

رئیس ـ «به منظور اطمینان از حصول برق مطمئن و پایدار معادل ریالی مبلغ (۱) میلیارد دلار به صورت تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی در اختیار وزارت نیرو قرار می گیرد تا برای اجرای طرح های بخش برق هزینه گردد . قابل طرح نیست، چنین اجازه ای نداریم. كمیسیون بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! كمیسیون بعدی كمیسیون صنایع هست. آقای فرهنگی در پیوست (۱۵)، صفحه (۳۹)، شناسه (۳۹۱) دارند، بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی (تبریز، اسكو و آذرشهر) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران محترم توجه بفرمایند! پیشنهاد، پیشنهاد جامع و مهمی است كه به همه كمیسیون ها هم ارتباط پیدا می كند.

رئیس ـ متنشان این است كه «دولت موظف است كه ساز و كار و اقدامات اجرایی مورد نیاز اجرای سایر احكام مندرج در برنامه ششم و نحوه تحقق شاخص های آن را با رعایت سقف درآمدی بودجه سال ۹۶ فراهم سازد . می توانید مطرح كنید، بفرمایید.

فرهنگی ـ ببینید! ما در قانون بودجه در بعضی از احكام مربوط به برنامه ورود كردیم در حالی كه به برخی دیگر ورود نكردیم، در حوزه اجتماعی، كشاورزی، علوم و تحقیقات، فرهنگی، مسائل آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، صنایع، ارتباطات، موضوع معادن، گردشگری، محیط زیست، عمران روستایی، انرژی، موضوعات مربوط به مناطق عملیاتی، مسائل مربوط به مناطق محروم و همه محورهایی كه تصمیمات ارزشمندی را آنجا اتخاذ كردیم یا در حوزه انضباطی و نظارتی تصمیمات سنجیده ای اتخاذ كردیم، اینجا ابهام به وجود آمده كه آیا در سال شروع برنامه كه سال اول هست دولت آغاز به اجرا می كند یا نه؟

اینجا خواستیم تصریح بكنیم كلیه احكامی كه در قانون برنامه هست علاوه بر آنچه كه در قانون بودجه آمده دولت موظف باشد هم ساز و كار و هم اقدامات اجرایی، اگر آیین نامه لازم است بنویسد، (رئیس ـ متشكریم) اگر شروع اجرا لازم است معین كند و الی آخر. لذا همكاران عنایت بفرمایند این تصمیم كلیدی در این مقطع و مرحله اتخاذ بشود.

رئیس ـ به نظرم پیشنهاد خوبی را مطرح می كنند، یعنی ما در قانون برنامه یك احكامی را داریم، برخی از آن هم بودجه ای نیست. نوشتند ساز و كار برخی از آن را ما اینجا مشخص كردیم، آن مواردی كه مشخص نشده ساز و كار اجرایی آنها را دولت در سقف بودجه ۹۶ فراهم كند. در سقف بودجه آوردند، تا آنجا كه ممكن است. متنش را بخوانیم؟

«دولت موظف است كه ساز و كار و اقدامات اجرایی مورد نیاز اجرای سایر احكام مندرج در برنامه ششم و نحوه تحقق شاخص های آن را با رعایت سقف درآمدی بودجه سال ۹۶ فراهم سازد ، چیز بدی نیست. دولت و كمیسیون مخالف هستند. حضار ۲۰۰ نفر، پیشنهادی كه آقای فرهنگی مطرح كردند و برایتان خواندیم را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد.

یك رأی كم داشت. دیگر هیچ كاری نمی شد بكنیم. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! پیشنهاد بعدی كمیسیون عمران، آقای بدری در پیوست (۳)، صفحه (۲۰)، شناسه (۲۵۰) است، بفرمایید.

صدیف بدری (سخنگوی كمیسیون عمران) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن عرض سلام، ادب، احترام و تشكر.

رئیس ـ «در راستای تحقق بند «الف ماده (۶۹) قانون برنامه ششم توسعه (۱) درصد منابع حاصل از فروش نفت و گاز سهم دولت در قالب ردیف خاصی به وزارت راه و شهرسازی اختصاص می یابد نمی توانید مطرح بكنید، چون درآمدها را مصرف كردیم، قابل طرح نیست. پیشنهادی كه قابل طرح است بدهید. پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! كمیسیون فرهنگی، آقای پژمانفر در پیوست (۲۱)، صفحه (۳)، شناسه (۲۹) است.

رئیس ـ متن را به من بدهید. شماره (۲۹) «به منظور توسعه و تکمیل حوزه های علمیه سراسر کشور و همچنین تکمیل پروژه های نیمه تمام استانی در بودجه عمرانی حوزه های علمیه معادل اعتبارات سال ۱۳۹۵ از محل اعتبارات جدول (۱ ـ ۱۰) استانی تأمین و بابت پروژه های هر استان اختصاص یابد ، خلاف برنامه است ولی می توانید مطرح كنید، بفرمایید.

نصراله پژمانفر (مشهد و كلات) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عرض خداقوت دارم خدمت یكایك همكاران بزرگوار. آقای دكتر اجازه بفرمایید! از سال ۱۳۸۶ از پروژه های اعتبارات استانی همیشه حوزه های علمیه بهره مند بودند و ما هر سال این كار را داشتیم. امسال سال نهم هست كه در جدول (۱ ـ ۱۰) می خواهیم این كار را انجام بدهیم. در سال گذشته (۳) درصد اعتبارات استانی در ارتباط با ساخت حوزه های علمیه بوده و امسال با توجه به اینكه ما یك مقداری كاهش در اعتبارات داشتیم ضرورت این موضوع یك مقداری بیشتر هست.

عزیزان، بزرگواران و همه دوستانی كه در مجلس هستید! مستحضر هستید مسأله حوزه های علمیه مسأله ای نیست كه اختصاص به یك گروه خاصی داشته باشد. زیرساخت های نهادهای حوزوی به دلیل اینكه بعد از انقلاب تقریباً یك مقداری رشد پیدا كرده ما بسیار ضعیف هستیم و بخشی از مدارس علمیه ما با توجه به اینكه میراث فرهنگی هستند اینها هم نتوانستند در جرگه مدارس نقش آفرینی بكنند. الان ما حدود (۳۰۰) پروژه حوزه علمیه داریم كه اینها تقریباً در آستانه اتمام هستند و لذا احتیاج دارد كه یك حمایتی بشود.

نظر مقام معظم رهبری را در ارتباط با این موضوع داریم كه خود آقا در مسائلشان فرمودند كه «كجا بودجه دولتی مصرف بشود بهتر از اینكه در حوزه های علمیه مصرف بشود . با آقای دكتر دژپسند هم صحبت كردیم نظر ایشان هم موافق است. همه دوستان توجه بفرمایید كه امروز حوزه های علمیه برخلاف بعضی از مراكز آموزشی دیگر با یك استقبال بسیار چشم گیری مواجه هست و امروز جوان های متدین ما در بعضی از مناطق برای ورود به حوزه های علمیه محروم هستند، یعنی تقریباً كمتر از (۲۰) درصد از متقاضیان وارد حوزه می شوند و به دلیل نبود زیرساخت ها امروز یك درصدی از داوطلبین به حوزه های علمیه وارد حوزه نمی شوند. (رئیس ـ متشكریم) لذا من انتظارم این است كه مجلس همان حكم سابق خودش را كه در سال ۹۵ بوده تنفیذ بكند و ان شاء الله در بودجه های استانی كمك بكنید.

رئیس ـ متشكریم، پیشنهادشان شماره (۲۹)، پیوست (۲۱) است. حرفشان این است همان پول بودجه عمرانی كه ما سال گذشته اجازه داده بودیم استان ها از بودجه خودشان یك مبلغی بردارند، فكر كنم (۳) درصد بود برای حوزه های علمیه این پول را امسال در ۹۶ هم به استان ها بتوانند بدهند و مركز خدمات هم هست. برای حوزه های علمیه و مركز خدمات است مثل گذشته بشود.

حضار ۲۰۰ نفر، نمایندگان نظرشان را راجع به پیشنهاد كمیسیون فرهنگی بدهند كه برای اسلام است. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. خلاف برنامه است دوسوم رأی می خواهد. دولت و كمیسیون نظری ندارند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. نصف هم نیاورد.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! پیشنهاد بعدی را كمیسیون حقوقی و قضائی دارند، هم آقای نوروزی درخواست دادند و هم آقای كاظمی. آقای كاظمی مطرح می كنند، پیوست (۴)، شماره (۱۴۵) است.

رئیس ـ «ایجاد ردیف بودجه ای جدید جهت تأمین هزینه های ناشی از اجرای ماده (۲۶۰) قانون آیین دادرسی كیفری با رقم معادل (۵۰۰) میلیون ریال ، رقم از كجا است؟ این درآمدی می شود. ردیف جدید با پول جدید را از كجا بیاوریم؟ قابل طرح نیست. پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ پیشنهاد بعدی كمیسیون كشاورزی است، آقای داودی به ما آدرس ندادید، بفرمایید.

یوسف داودی (سراب) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آدرس پیوست (۶)، صفحه (۱۰)، شماره (۵۹) است.

رئیس ـ اجازه بدهید من پیدایش كنم. بیاورید اینجا. «متن زیر به تبصره (۱۴) لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ اضافه گردد:

حداقل (۳) درصد این مبلغ به منظور كنترل بیماری های مشترك انسان و دام ، بفرمایید پیشنهادتان را مطرح كنید، بفرمایید.

داودی ـ من می خوانم، آن كه جایگزین دادیم دست آقای قاضی زاده است. آقای دكتر قاضی زاده! آن پیشنهادی كه دادیم از طرف كمیسیون، مصوبه كمیسیون را بدهید.

رئیس ـ قبل از اینكه بخوانید بگویید این (۳) درصد را باید از كجا بگیریم؟

داودی ـ آقای دكتر! این گرفته می شود. ارزش گمركی (رئیس ـ ردیفش را به ما بگویید) ردیف دارد. متنی كه در كمیسیون تصویب شده را خدمت نمایندگان محترم می خوانم. موضوع مهمی است خواهش می كنم توجه داشته باشید.

«دولت موظف است (۳) درصد ارزش های گمركی أخذ شده از مواد اولیه آنتی بیوتیك ها، سموم و داروهای دامپزشكی آماده مصرف حاوی آنتی بیوتیك ها و واكسن های طیور وارداتی را به منظور تأمین هزینه های مورد نیاز پایش باقی مانده های آنتی بیوتیكی، سموم و مواد زیست شناختی بیولوژیك در فرآورده های خام دامی، نمونه برداری، آزمایش، خرید، امكانات و تجهیزات نمونه برداری، آزمایش خارجی و آزمایشگاه دارو و مواد زیست شناختی در قالب مبادله موافقتنامه با سازمان برنامه و بودجه به سازمان دامپزشكی كشور اختصاص دهد .

رئیس ـ آقای داودی ببینید! «ارزش های گمركی أخذ شده از مواد را الان توزیع كردند، جزء درآمدهایمان بود توزیع كردیم. بگویید این (۳) درصد را از كجا كم كنم؟

داودی ـ كم نمی كنند، همین جا استفاده می شود.

رئیس ـ نمی توانیم، ما آن پول را توزیع كردیم. قابل طرح نیست، پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ كمیسیون اجتماعی آقای بیگدلی در پیوست (۱۵)، شناسه (۳۰۵) پیشنهاد دارند.

رئیس ـ «سازمان تأمین اجتماعی موظف است نسبت به پرداخت مبلغ (۵۰۰) هزار تومان بابت پروتز كامل دندان مصنوعی دوفك و بابت هر یك عدد سمعك به بیمه شدگان پرداخت نماید . ما كه نمی توانیم در این كارها دخالت كنیم، اجازه بدهید از این عبور كنیم. قابل طرح نیست، یعنی بار مالی به سازمان تأمین اجتماعی است، باید منبع آن را بگوییم از كدام محل است. (بیگدلی ـ تأمین شده) محل آن را ننوشتید، شفاهی كه نمی توانید.

گفتید سازمان تأمین اجتماعی موظف است این پول ها را بپردازد، چون قانون برنامه گفته تا منبع آن را مشخص نكنید نمی توانیم. از محل كجا؟ (بیگدلی ـ نه بیست و هفتم درمان تأمین اجتماعی) آن نه بیست و هفتم را كه برای درمان عمومی می دهند، یك چیزی دارید اضافه می گویید. باید یك چیز اضافه به آنها بدهیم مشكل به وجود می آید و مشكل قانون برنامه هم دارد، اجازه بدهید عبور كنیم. پیشنهاد دیگری هست؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! البته در همان كمیسیون اجتماعی با اجازه آقای دكتر خدادادی، خانم حسینی می خواهند یك پیشنهادی را در پیوست (۱۶)، صفحه (۳)، شناسه (۱۵) مطرح كنند.

رئیس ـ بفرمایید. شماره (۱۵) «شوراهای برنامه ریزی و توسعه استان مکلف هستند از محل اعتبارات هزینه ای خود، ردیفی مستقل را به امور زنان و خانواده و کارگروه های تخصصی امور زنان و خانواده استان ها با عنوان «برنامه راهبری و هماهنگی مشارکت ها و فعالیت های فرهنگی ـ اجتماعی زنان اختصاص دهند.

منابع این ردیف از محل (۳/۰) درصد از اعتبارات هزینه ای استان ها تأمین گردد . خلاف برنامه است، بفرمایید.

سیده فاطمه حسینی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دكتر! ضمن تشكر از آقای دكتر خدادادی ریاست محترم كمیسیون اجتماعی، این را خدمتتان عرض كنم كه در واقع اینجا پیشنهاد (۰۰۳/۰) اعتبارات هزینه ای هر استان در خصوص خانواده هست. آنچه كه در واقع من بایستی از نمایندگان محترم و همكاران فرهیخته تشكر كنم، همانطور كه مستحضر هستید مجلس در مواد (۱۱۶)، (۱۱۷) و (۱۱۸) قانون برنامه ششم توسعه كه برای تأكید بر سیاست های كلی خانواده كه تابستان امسال ابلاغ شده است به تصویب رساند.

همانگونه كه مستحضرید در بند (۲) این سیاست ها تأكید شده است محور قرار گرفتن خانواده در قوانین و مقررات، برنامه ها، سیاست های اجرایی و تمام نظامات آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مورد تأكید است. این سیاست های ابلاغی خانواده برای اجرا به صورت ملی بایستی در استان ها مورد توجه قرار بگیرند. از طرفی با توجه به شرایط اقلیمی، اجتماعی و فرهنگی متفاوتی كه در استان های (رئیس ـ متشكریم) متفاوت در ایران وجود دارد برای این سیاست گذاری در هر استان اختصاص بودجه بسیار ناچیز (۰۰۳/۰).

رئیس ـ پیشنهاد خانم حسینی از كمیسیون اجتماعی در پیوست (۱۶)، صفحه (۳) ، بند (۱۵) می گوید از كارگروه تخصصی امور زنان در استان ها تشكیل بشود و یك ردیفی برایشان گذاشته بشود، از بودجه اعتبارات هزینه ای استان (۳/۰) درصد را به این امر بدهند.

حضار ۲۰۲ نفر، دولت و كمیسیون مخالف هستند. پیشنهاد خانم حسینی را به رأی می گذاریم. دوسوم رأی هم نیاز دارد. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگر اگر هست بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ پیشنهاد بعدی از كمیسیون انرژی را آقای ادیانی دارند.

رئیس ـ انرژی كه مطرح كردند.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! انرژی به طرح نرسید، حضرت عالی نپذیرفتید.

رئیس ـ پیشنهاد را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای ادیانی در پیوست (۲)، شناسه (۲۳۵) پیشنهاد دارند.

رئیس ـ «به منظور جبران عقب ماندگی و ترغیب سرمایه گذاران داخلی در زمینه تولید برق وکاهش ریسک سرمایه گذاری در این حوزه، دولت موظف است در قراردادهای منعقده با بخش غیردولتی داخلی در حوزه تولید برق، از طریق وزارت امور اقتصادی و دارایی نسبت به تضمین پرداخت تعهدات قراردادی شرکت های زیرمجموعه وزارت نیرو اقدام نماید .

سیدعلی ادیانی (نایب رئیس كمیسیون انرژی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر! دولت موافق است. همكاران محترم عنایت بكنند! در همه استان ها و سراسر كشور ما این مشكل را داریم. یكی از برنامه هایی كه وزارت نیرو در دست اقدام دارد و ما تكالیفی را هم در برنامه ششم و هم در بودجه های سنواتی گذشته بر وزارت نیرو مترتب نمودیم بحث مربوط به جذب سرمایه گذاران داخلی در زمینه تولید برق و كاهش ریسك سرمایه گذاری در این حوزه است.

همكاران محترم ببینید! در این بخش چون تضمین پرداخت تعهدات قراردادی وجود ندارد شركت های سرمایه گذار انگیزه، نیت و میل لازم را ندارند. اگر ما این بند را به فضل الهی تصویب كنیم باعث می شود در تمام استان ها و در همه جاهایی كه ظرفیت لازم وجود دارد سرمایه گذار میل به سرمایه گذاری دارد، تمهید مقدمات می شود اما از آنجایی كه حلقه آخر بحث مربوط به تضمین پرداخت تعهدات قراردادی است، در حلقه آخر كار می ماند. همكاران محترم! چون لحظات آخر است ممكن است خوب به عرایض بنده عنایت نكرده باشند. یك بار دیگر می گویم.

یكی از ظرفیت های سرمایه گذاری در تمام استان ها، سرمایه گذاری در بخش تولید برق است. از آنجایی كه سرمایه گذاران بخش خصوصی نیاز به انگیزه و مشوق دارند و مهم ترین مشوق لازم در این بخش خرید تضمینی برق تولید شده است و ما الان در این بند این را پیشنهاد كردیم، مصوب كمیسیون انرژی هم هست، (رئیس ـ متشكریم) من با نماینده محترم دولت صحبت كردم موافق است. این هم باعث رونق سرمایه گذاری است و هم باعث تولید برق است و از طرف دیگر قطعاً ایجاد اشتغال می كند، متشكرم.

رئیس ـ متشكریم ، حضار ۲۰۳ نفر، پیشنهاد جناب آقای ادیانی از كمیسیون انرژی را در پیوست (۲)، شماره (۲۳۵) به رأی می گذاریم. دولت نظری ندارد و كمیسیون مخالف است. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد.

پس اجازه بدهید موارد تنقیحی را بخوانند، كمیسیون بودجه هم مطرح كند.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای حسینی در پیوست (۲۸)، شناسه (۳) مطرح می كنند.

رئیس ـ «جدول بخش دهم درآمدهای مالیاتی استان ۹۶ به صورت جدول پیوست پیشنهاد می گردد . جدول خاصی را ارائه كردند، بفرمایید.

محمد حسینی (عضو كمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

یكی از مواردی كه باید مجلس محترم خیلی توجه بكند در حوزه درآمدی آن هم بخش درآمدهای مالیاتی هست. در جدولی كه دولت داده همانطور كه دوستان مستحضر هستند مالیات ها بر چند بخش متفاوت است، بعضی از این درآمدها به صورت درآمد ملی پیش بینی شده و یك قسمت آن از این (۱۱۴) هزار میلیارد تومان به صورت درآمد استانی، یعنی حدود (۳۴) هزار میلیارد تومان ملی است، (۷۸) هزار میلیارد تومان آن درآمد استانی است كه بر اساس یكسری شاخص ها و شرایطی كه برای أخذ درآمدهای مالیاتی در كشور وجود دارد این تبیین شده. دوستان با توجه به رشد درآمدهای مالیاتی كه در لایحه بودجه آورده بودند پیشنهادی را مطرح كردند مبنی بر اینكه از بعضی از استان ها كم كنیم و به استان تهران اضافه بكنیم. این همه آن شاكله شاخص های درآمدی را به هم می ریزد.

لذا با توجه به میزان پرونده ها و ظرفیت های مالیاتی كه در كشور وجود دارد اولاً ما احساس این را داریم كه توان مالیاتی كشور بیش از این اندازه است، لذا اگر اینكه ما سقف درآمدهای مالیاتی بعضی از استان ها را پایین بیاوریم در عوض میزان درآمدهایی كه پیش بینی كردیم كاهش پیدا می كند و در تهران هم این ظرفیت وجود ندارد كه ما وصول بكنیم. هرچقدر از درآمدهای مالیاتی كمتر وصول بشود ما در پرداخت های هزینه ای مان به خصوص در بخش اعتبارات تملك دارایی های سرمایه ای مشكلات عدیده ای را به وجود می آوریم.

لذا پیشنهاد این است جدولی را كه دوستان طرح كرده بودند به مصوبه كمیسیون تلفیق برگردانیم كه از یك رشد مناسب تری برخوردار است و در قانون برنامه هم وجود دارد كه اگر استانی بیش از این درآمدها وصول كرد مازاد درآمد وصولی آن (۵۰) درصد به خود آن استان و (۵۰) درصد در منابع ملی مصرف بشود. لذا دوستان با توجه به ظرفیت های مالیاتی به این پیشنهاد رأی بدهند از یك توازن بهتری برخوردار است و بعضی از مالیات ها كه به صورت مالیات ارث است، مالیات نقل و انتقال است همه اینها بر اساس قانون خودش وصول خواهد شد و هیچ گونه فشاری هم به بخش تولید نخواهد آورد، خیلی ممنون و متشكر.

رئیس ـ متشكریم، مخالف می خواهد صحبت كند؟ بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای لاهوتی مخالف هستند، بفرمایید.

مهرداد بائوج لاهوتی (لنگرود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دوستان عنایت بفرمایند اتفاقی كه در حال شكل گیری است چه است؟ ببینید! استان ها از نظر وصول منابع در شرایط سختی هستند، یعنی نمی توانند تعهدی كه برای آنها ایجاد شده بود یك تعهدی بود كه قابل وصول نبود، امكان تحقق آن وجود نداشت. تهران به عنوان یك كلان شهر، به عنوان مركز پایتخت كشور، به عنوان جایی كه كارخانجات بزرگ كشور اینجا است و هنوز منتقل نشده، این همه داد و فریادی كه همه ما داریم كه بالاخره تهران دارد منفجر می شود و باید این استعدادهای اقتصادی تهران به استان ها منتقل بشود. اگر قرار است منتقل بكنید ظرف را با جایش منتقل بكنید، نه اینكه تمام استعداد های اقتصادی تهران را در تهران حفظ بكنید، بیكاری را به استان ها تحمیل بكنید بعد بگویید مالیات را استان ها باید پرداخت بكنند.

دوستان! از این پیشنهاد حمایت نكنید. تهران همانطور كه استعدادهای اقتصادی كشور را به خودش اختصاص داده باید مالیات بیشتر را تقبل بكند. گولتان نزنند، حواستان جمع باشد. اگر كارخانجات تهران، امكانات رفاهی تهران، امكانات اقتصادی تهران را به استان های شما منتقل كردند مالیات هم از شما بگیرند. به این پیشنهاد حتماً رأی مخالف بدهید.

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ موافق وقتشان را به جناب آقای نجفی دادند، بفرمایید.

محمدرضا نجفی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

«یا ایها الذین آمنوا كونوا قوامین بالقسط شهداء لله ولو علی انفسهم

با عرض سلام و خداقوت. در جدول درآمدهای استانی سال ۹۶ كاهش عمده و چشم گیری در برآورد درآمدی یك استان و تغییرات نه چندان مؤثر در معدود استان های دیگر نسبت به لایحه بودجه ۹۶ مشاهده می گردد.

رئیس ـ دوستان! یك لحظه اجازه بدهید. ببینید! اینجا یك مطلب جدیدی پیش آمد. یك جدولی اینجا مطرح شد همین بحثی كه مالیات ها نامتقارن هست و مطلبی را آقای فرهنگی مطرح كردند كه سطح درآمدها در استان ها دارد فشار می آورد. پیشنهادشان این بود كه یك مقدار آن را از تهران بگیرند و بقیه را تا سقف (۹) درصد و اینها بیاورند. یك لحظه اجازه بدهید مشكل تكنیكی پیدا كردیم. ما این را گفتیم در صحن نمی شود برود در كمیسیون این را علاج كنیم. كمیسیون یك جدولی داد، این جدول را آمد تنظیم كرد و برای هر استانی درآمدی را و یك مقدار درآمد بیشتری را برای استان تهران در نظر گرفت. حالا دوستان می خواهند راجع به آن جدول صحبت بكنند. بنابراین ما الان نمی توانیم پیشنهاد آقایان را رأی بگیریم، چون ایراد به جدول است ما متن اصلی جدول را باید رأی بگیریم، اگر رأی نیاورد ما این را می توانیم مطرح كنیم. بنابراین الان اگر دوستان پیشنهاد دارند مخالف و موافق جدول اصلی ما باید صحبت بكنند من آن را رأی بگیرم اگر رأی نیاورد این قابل طرح است.

در اصلاحیه (۲) پیشنهاد كمیسیون مطرح است، چون شما پیشنهاد دارید مخالف و موافق آن می تواند صحبت بكند و بعد من رأی بگیرم اگر رأی نیاورد آن وقت این قابل طرح است. اجازه بدهید، اینجا بحث می كنید من نمی شنوم. پیشنهاد دومی كمیسیون در بخش دهم آمده درآمدهای هر استان را مشخص كرده. كسی كه مخالف است صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ مخالف اول وقتشان را به جناب آقای نجفی دادند، بفرمایید.

رئیس ـ آقای نجفی! مخالف آن پیشنهاد بخش دهم درآمد استانی صحبت كنید، بفرمایید.

محمدرضا نجفی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و خداقوت. در جدول درآمدهای استانی مذكور كاهش عمده و چشم گیری در برآورد درآمدی یك استان و تغییرات نه چندان مؤثر در معدود استان های دیگر نسبت به لایحه بودجه ۹۶ مشاهده می گردد كه از حیث نتیجه دو اثر كاهش رقم مالیاتی و تخصیص بخشی از درآمد مازاد سالانه نسبت به این برآورد برای حوزه مربوطه قابل ذكر است.

رئیس ـ یك بار دیگر من آدرس را بگویم. باز می گویم آقایان اشتباه نكنند، اینجا می آیند می گویند ما توجه نداریم. ببینید! یك بخش درآمدهای استان ها بود كه در بودجه آمده بود. درآمدهای استانی را بعضی از آقایان نماینده های استان های مختلف اعتراض داشتند، می گفتند درآمدهای استان های ما را بالا گرفتند به مردم فشار می آید. ما دیدیم نمی شود در این جلسه این را حل كرد به كمیسیون ارجاع دادیم. این ورقه ای كه خدمت شما هست گزارش كمیسیون است، در این جدول آورده. این جدولی كه اینجا است كه بالای آن نوشته «جدول بخش «دهم ـ ب درآمدهای استانی ۹۶ الان این مطرح است. ما معمولاً اینطور برای جداول رأی نمی گیریم ولی چون پیشنهاد شما برای جدول بوده ما اول باید راجع به اصل جدول رأی بگیریم، اگر رأی نیاورد پیشنهاد شما مطرح است. پس الان پیشنهاد كمیسیون تلفیق مطرح است كه درآمدهای استان ها را تنظیم كرده. حالا آقای نجفی مخالف هستند صحبت كنند.

نجفی ـ آقای دكتر! بنده در مخالفت با این جدول صحبت می كنم. جدولی كه در آن یكی از استان ها نسبت به لایحه بودجه عددی نزدیك به (۱۰۰۰) میلیارد تومان مبلغ مالیاتی یا درآمدی آن كاهش پیدا كرده و در بقیه استان ها تفاوت چندانی اتفاق نیفتاده به شرحی كه خدمتتان توضیح می دهم. بدواً چنین به نظر می رسد كه این اقدام به فرض درستی و انطباق با اهداف برنامه ای و توسعه ای در خصوص استان های كمتربرخوردار و مرزی صورت پذیرفته است كه مع الاسف هیچ یك از این مفروضات قرین با صحت نمی باشد، چرا كه كاهش این رقم در استان خوزستان سرزمین خون و شهادت با مشكلات عدیده اش كه حضرات بیش از حقیر بر آن واقفند صفر است. كاهش این رقم برای سیستان و بلوچستان عزیز صفر است، كاهش این رقم برای آذربایجان غربی صفر است، كاهش این رقم برای استان های كردستان، ایلام، هرمزگان، لرستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، همدان، فارس، سمنان، مازندران و اصفهان صفر است.

كاهش عمده و اصلی تنها در خصوص استان آذربایجان شرقی با رقمی قریب (۱۰۰۰) میلیارد تومان اعمال شده است. بجز در سه استان البرز، كرمان و بوشهر كه كاهشی بین (۳۰۰) تا (۴۰۰) میلیارد تومان اعمال شده است در بقیه استان ها نیز كاهش اندك و غیرمؤثری مشاهده می گردد. در این بین به منظور جبران كاهش منابع درآمدی رقم برآورد درآمدی استان تهران را (۲۱۲۰) میلیارد تومان اضافه نموده اند. اگر اهداف ابتدائاً برشمرده این تغییرات تحقق یافتنی فرض شود قاعدتاً معكوس آنها، یعنی رشد رقم مالیاتی و عدم دریافت مبلغی ناشی از مابه التفاوت درآمد مازاد بر برآورد نصیب استان تهران با بیش از (۲۲) میلیون جمعیت با كثیری از مشكلات بحران ساز، متنوع و پیچیده همان گونه كه در خبری كه (رئیس ـ متشكریم) من در مطبوعات دیدم كه (۷۳) نماینده محترم مجلس به مقام معظم رهبری نامه نوشتند و بحران های تهران را برشمردند بدیهی است محاسبه برآورد منابع و مصارف، درآمد و هزینه به تبع جدول درآمدی استان ها توسط دولت بر اساس اطلاعات مستند از ظرفیت های ثابت و متغیر درآمدزایی در طول دوره مالی با استفاده از روش های علمی و كارشناسی صورت می پذیرد (رئیس ـ متشكریم) (آقای دكتر! یك لحظه به من اجازه بدهید) و برهم زدن این نظام جامع و به صورت تك بعدی زمینه بروز خطاهای محاسباتی و عملیاتی را فراهم می كند و این همه می تواند موجبات خسارت مادی و معنوی در حوزه های مختلف برای كشورمان را فراهم كند. (رئیس ـ اجازه بدهید موافق صحبت كند) (آقای دكتر! من در حد ۳۰ ثانیه دیگر بحثم تمام می شود)

هرچند به اعتقاد حقیر دست كم در خصوص امور مالیاتی با این همه مسائل عینی و ذهنی ایجاد شده ناشی از این تغییرات برای طرف های مختلف موضوع در نهایت نیز منظور حاصل از این تغییرات جامه عمل نخواهد پوشید، از این روی با ذكر اصول (۸۴) و (۶۷) قانون اساسی كه هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول است و بایستی ودیعه ای را كه ملت به ما سپرده است به عنوان امینی عادل پاسداری كنیم و در انجام وظایف وكالت به امانت تقوا را رعایت كنیم از محضر نمایندگان می خواهم كه به این مطلب رأی منفی بدهند.

رئیس ـ كوتاه تر صحبت كنید، چون جلسه خسته شده می خواهیم این بحث را تمام كنیم. موافق هم صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ موافق جناب آقای فولادگر وقتشان را به جناب آقای امیرآبادی دادند، بفرمایید.

رئیس ـ آقای امیرآبادی بفرمایید.

احمد امیرآبادی فراهانی (قم) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران عزیز! آنچه كه در كمیسیون تلفیق اتفاق افتاد بسیار كار خوبی بود، در راستای اجرای عدالت بود.

در لایحه دولت برای سه دسته از استان ها مالیات وضع شده بود. یكسری استان هایی كه كمتر از میانگین كشوری بودند، یعنی كمتر از (۹) درصد بودند. الان در كمیسیون تلفیق اصلاً به هیچ عنوان اینها نه كم شده و نه زیاد، یعنی یكی از استان ها منفی (۴) بود، همان منفی (۴) مانده، یك استانی (۵) درصد بود در همان (۵) درصد ماند، بعضی از استان ها هم همان میانگین كشوری بودند كه آن هم به هیچ عنوان كم و زیاد نشده همان (۹) درصد میانگین مانده اما برخی از استان ها بالای میانگین كشوری بودند. ما استانی داشتیم (۲۹) درصد، (۲۲) درصد، (۲۰) درصد اینها به میانگین كشوری رسیدند. یعنی دقیقاً آن استان هایی كه بالای میانگین كشوری بودند به همان میانگین كشوری رسیدند و آنهایی كه كمتر از میانگین كشوری بودند در همان حالت ماندند.

اما نكته ای كه هست این است كه جناب آقای نجفی مطلبی فرمودند؛ اولاً جناب آقای نجفی (۱۰۰۰) میلیارد نیست، (۱۰۰۰) میلیارد ریال است، یعنی (۱۰۰) میلیارد تومان است. اینكه شما فرمودید (۱۰۰۰) میلیارد تومان اینگونه نیست.

نكته بعدی اینكه همه ما می دانیم با توجه به اینكه بسیاری از سرمایه گذاری ها در استان تهران انجام شده الان شركت های بزرگ دولتی هم بعضاً كارخانه های بزرگ دارند و مراكز تولیدی دارند و در استان تهران هستند یا نه دفاتر آنها، بسیاری از دفاتر شركت های پتروشیمی و نفت كه در استان های جنوبی هستند آلودگی آنها برای استان های جنوبی است و درآمد آنها در مالیاتی تهران گرفته می شود. مردم تهران كه به آن صورت مالیات نمی دهند.

 جناب آقای نجفی! كل اصناف تهران (۵) درصد مالیات می دهند. چه كسی گفته برای بحث مردم تهران هست؟ بیشتر مالیاتی كه در تهران پرداخت می شود برای شركت های دولتی است، برای پتروشیمی ها است، برای ایران خودرو است، برای سایپا است، برای دفاتر شركت های دولتی در تهران است. سازمان مالیاتی تهران دارد این مالیات ها را دریافت می كند. (رئیس ـ متشكریم) جناب آقای لاریجانی! اجازه بفرمایید و همچنین بسیاری از فرار مالیاتی ها هم در تهران است. آنهایی كه در تهران با یك خط موبایل خرید و فروش های میلیاردی می كنند بروید جلوی همین فرار مالیاتی را بگیرید در حالی كه (۵/۰) درصد به مالیات تهران اضافه شده. چرا می فرمایید این قدر افزایش پیدا كرده؟ جناب آقای علی جانی! اصلاً (۵) درصد بفرمایید. در حالی كه استان های دیگر بعضاً (۲۰) درصد افزایش پیدا كرده بود.

بحث ما این است كه این میانگین متوسط كشوری برای همه استان هایی كه بالا بوده بسیار مناسب بوده، استان هایی هم كه كمتر از میانگین بوده هیچ چیز اضافه نشده و كار بسیار خوبی بوده كه تصویب كردید. من از همكاران عزیز می خواهم كه به مصوبه كمیسیون تلفیق رأی مثبت بدهند.

رئیس ـ خیلی ممنون، دولت بفرمایید.

علی حیدر نوری (رئیس امور تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه) ـ آقایان عزیز! یك لحظه اجازه بدهید توضیح داده بشود. برادران گرامی ببینید! پیش بینی درآمد بر اساس یك قاعده اقتصادی است. در واقع ما یك ظرفیت مالیاتی در استان ها داریم، یك فرمول تورم دارد، نرخ رشد اقتصادی دارد. بیاییم به خاطر سه، چهار تا استان كه اتفاقاً استان های صنعتی هم هستند كل تعادل درآمدهای كشور را به هم بریزیم. دوستان! من سؤال می كنم، در همین اصلاحیه آیا درآمد سیستان، كردستان و خوزستان كم شده؟ اتفاقاً استان های محروم درآمدشان ثابت مانده، فقط چهار، پنج تا استان صنعتی درآمدشان كاهش پیدا كرده. (رئیس ـ آقای نوری متشكریم) خواهش می كنم فقط به خاطر تهران رأی ندهید.

رئیس ـ كمیسیون بفرمایید.

محمدمهدی مفتح (سخنگوی كمیسیون تلفیق بودجه) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران عنایت بفرمایید! بحث مهمی است. جدولی كه دولت محترم داده بود سرجمع (۹) درصد رشد داشت، یعنی مجموع آنچه كه در لایحه پیش بینی كرده بود نسبت به آنچه كه در سال قبل بود (۹) درصد رشد داشت ولی رشد در استان های مختلف متفاوت بود. استانی داشتیم تا رقم های بالا رشد داشت، برخی از استان ها (۳۰) درصد رشد داشتند. اگر ما این را رأی ندهیم به لایحه دولت برگردیم یعنی آن اختلافات شدید بین استان ها خواهد بود، اختلاف بین ارقام درآمدی شدید بین استان ها خواهد بود. دیگر فرصت بعدی هم برای اصلاح نداریم.

دوستان دقت بفرمایید! (۹) درصد رشد لایحه دولت نسبت به سال قبل بود. در كمیسیون وقتی این اظهارنظر و مخالفت دوستان پیش آمد نشستیم بررسی كردیم گفتیم نوعی عدالت محور تصمیم بگیریم، چه كار كردیم؟ گفتیم آن استان هایی كه كمتر از (۹) درصد رشد دارد همان به میزان خودش كه دولت پیش بینی كرده باشد، چیزی اضافه نشود، آن استان هایی كه (۹) درصد رشد دارد همان عدد باشد، تغییر نكند، اما استان هایی كه بیش از (۹) درصد رشد دارند همه را كم كردیم به (۹) درصد رساندیم.

بنابراین تمام استان ها یا (۹) درصد یا كمتر از (۹) درصد رشد دارند. حداكثر (۹) درصد، یك رقمی اضافه ماند (نعمتی ـ تهران چطور؟ ۹۰ درصد شده) یك لحظه دقت بكنید، از موضع هیأت رئیسه دقت بفرمایید دارم عرض می كنم، جمله بعدی دارم این را عرض می كنم. آقای دكتر! شما در هیأت رئیسه باید بی طرف باشید.

خدمت شما عرض كنم اضافه ای كه آمد همه را به تهران اضافه كردیم. تهران قاعدتاً باید بنیه اقتصادی داشته باشد. وقتی این همه دارد هزینه در تهران می شود باید بتواند مالیات هم پرداخت بكند. آنچه در كمیسیون تصویب شد این بود، حالا دوستان نمایندگان تهران طبیعتاً مخالف هستند ولی بقیه دوستان دقت بفرمایند. (رئیس ـ متشكریم) استان هایی كه كمتر از (۹) درصد بودند همان عدد، بقیه استان ها حداكثر (۹) درصد و تهران اضافه باید بدهد. این مصوبه كمیسیون تلفیق است.

رئیس ـ خیلی ممنون، متشكریم. الان ما مصوبه كمیسیون را به رأی می گذاریم. جدول بخش دهم درآمدهای استانی سال ۹۶.

حضار ۲۰۰ نفر، نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

اجازه بدهید موارد تنقیحی را بخوانند، بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! بعضاً اصلاحات قرائت نشده كه رأی گرفته شدند و موارد اصلاح عبارتی و تنقیحی لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ كل كشور:

۱ ـ در بند الحاقی (۳) تبصره (۱) در سطر اول پس از «وزارت نفت ، «از طریق شركت های تابعه اضافه شود.

۲ ـ در سطر سوم تبصره (۳) پس از عبارت «شورای اقتصاد ، «با رعایت اولویت های بند «ج ماده (۴) قانون برنامه ششم توسعه اضافه می گردد.

۳ ـ در سطر (۱۱) تبصره (۳) كلمه «ارزی حذف می شود.

۴ ـ در سطر چهارم بند «ج تبصره (۹) پس از عبارت «(۳۰۰) میلیارد ریال عبارت «پس از واریز به خزانه داری كل اضافه می گردد.

۵ ـ در سطر چهارم بند «الف تبصره (۱۵) پس از عبارت «برق خود را ، «تا سقف اضافه می شود.

۶ ـ در جدول ردیف دوم بند «الف تبصره (۴) پس از كلمه «تحت فشار عبارت «كم فشار و سامانه های نوین آبیاری اضافه می گردد.

۷ ـ در انتهای بند «ب تبصره (۶) پس از كلمه «پیشنهاد عبارت «مشترك اضافه می گردد.

۸ ـ در بند «د تبصره (۷) «كلیه درآمدهای وصولی این بند به ردیف متمركز درآمدی تا سقف (۱۳) هزار و (۳۰۳) میلیارد ریال نزد خزانه داری كل كشور به شماره (۱۱۰۵۱۵) واریز و صد درصد مبلغ وصولی مذكور در ردیف (۹۲ ـ ۵۳۰۰۰۰) اضافه می گردد.

۹ ـ در بند «الف تبصره (۵) پس از عبارت «خط ریلی با اولویت مطالعه، طرح ، «و اجرای خط سواحل مكران، سراوان و استان خراسان رضوی اضافه می شود.

۱۰ ـ در بند «الف تبصره (۵) در سطر (۱۰) پس از عبارت «تأمین آب عبارت «شرب و كشاورزی و احیای قنوات اضافه می گردد.

۱۱ ـ در سطر شانزدهم بند «الف تبصره (۵) پس از عبارت «ریزگردها عبارت «شركت های كشاورزی و دامپروری اضافه می گردد.

۱۲ ـ موضوع ماده (۱۰۹) قانون برنامه ششم توسعه جایگزین متن بند الحاقی (۲) تبصره (۶) می شود.

۱۳ ـ عبارت «و تفسیر پس از كلمه «تغییر در بند (۲ـ۱) بند الحاقی (۲) تبصره (۲۰) اضافه می گردد.

۱۴ ـ در جزء (۲) بند «الف تبصره (۲۱) عبارت «موارد مأذون از طرف مقام معظم رهبری از شمول این بند مستثنی هستند (اضافه می گردد).

۱۵ ـ در بند «الف تبصره (۲۱) «در موارد مغایرت حكم ماده (۱) قانون احكام دائمی برنامه های توسعه حاكم است (اضافه می گردد).

۱۶ ـ در سطر چهارم بند «ب تبصره (۲۱) قبل از «سایر قوانین «این قانون و اضافه می گردد.

۱۷ ـ در سطر اول بند «ه‍ تبصره (۷) ارجاعی كمیسیون عبارت «در سال ۱۳۹۶ پس از «مكلف است اضافه می گردد.

۱۸ ـ در سطر دوم متن الحاقی به بند «و تبصره (۵) عبارت «و شركت های تابعه بعد از كلمه «ستاد اضافه شد.

۱۹ ـ متن زیر به جزء (۴) بند «د تبصره (۷) اضافه شد:

«صد درصد درآمد وصولی ردیف (۱۱۰۵۱۵) جدول شماره (۵) این قانون در ردیف (۹۲ ـ ۵۳۰۰۰۰) به صورت (۵۰) درصد هزینه ای و (۵۰) درصد تملك دارایی های سرمایه ای منظور و با نسبت (۵۰) درصد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، (۳۰) درصد وزارت ورزش و جوانان و (۲۰) درصد وزارت آموزش و پرورش به دستگاه مذكور اختصاص می یابد.

وزارت امور اقتصادی و دارایی مكلف است مبالغ مزبور را از طرف واردكنندگان و تولیدكنندگان حسب مورد أخذ و به حساب درآمد عمومی موضوع ردیف (۱۶۰۱۱۵) این قانون واریز نماید .

۲۰ ـ در سطر دوم بند «ب تبصره (۹) كلمه «بازپرداخت صحیح است.

۲۱ ـ در بندهای «ب و «ج تبصره (۹) عبارت «منابع مالی جایگزین كلمه «سرمایه گردید.

۲۲ ـ در بند الحاقی (۱) تبصره (۱۲) عبارت «با اولویت كسانی كه بعد از عبارت «نیروهای مسلح اضافه شد.

۲۳ ـ در بند الحاقی (۱) تبصره (۱۲) «در صورت مكفی نبودن اعتبار پیش بینی شده در ردیف مذكور دولت می تواند از محل پرداخت نقدی موضوع بند (۱) جدول سقف منابع و مصارف تبصره (۱۴) این قانون موضوع قانون هدفمند كردن یارانه ها نسبت به تأمین اعتبار اقدام نماید (اضافه گردید). (رئیس ـ دوستان از مجلس خارج نشوند رأی گیری آخر را داریم، تشریف داشته باشید)

۲۴ ـ در سطر دوم متن الحاقی به قسمت «الف تبصره (۱۳) عبارت «به جز درآمد های كاداستر قبل از عبارت «به عنوان درآمد اختصاصی اضافه شد.

۲۵ ـ در بند «الف تبصره (۱۵) بعد از عبارت «برق منطقه ای عبارت «شركت تولید و توسعه انرژی اتمی ایران و پس از عبارت «شبكه انتقال عبارت «و شركت بهره برداری نیروگاه اتمی بوشهر اضافه شود.

۲۶ ـ در متن الحاقی به ذیل بند «ب تبصره (۱۸) پس عبارت «بیماران خاص بدین شرح اصلاح شد:

«از محل جدول شماره (۷) ردیف های (۲۳ ـ ۱۲۹۰۰۰) و (۲۵ ـ ۱۲۹۰۰۰) پرداخت نماید .

۲۷ ـ الحاقی به بند «و تبصره (۱۳) پیوست (۱۸) شماره (۴۳) «در طرح های شبكه های فرعی آبیاری و زه كشی كه با مشاركت مالی بهره برداران و استفاده از تسهیلات بانكی اجرا شده و به دلایل عدم تأمین آب، تغییرات اهداف طرح یا عدم اجرای شبكه های اصلی از طریق منابع دولتی طرح آماده بهره برداری نشده و در آینده نیز بهره برداری از آن مقدور خواهد شد و در نتیجه كشاورزان مشاركت كننده بدون اینكه كسوری داشته باشند بدهكار بانكی محسوب شده و از كلیه خدمات بانكی محروم می شوند، دولت موظف است وام را تا زمان بهره برداری امهال و هیچگونه جریمه برای دوره امهال به این نوع وامها تعلق نمی گیرد. محل تأمین اعتبار از ماده (۱۲) قانون تشكیل سازمان مدیریت بحران كشور می باشد .

۲۷ ـ در سطر سوم بند «الف تبصره (۱۹) كلمه «و عشایری و بعد از عبارت «مناطق روستایی از قلم افتاده است كه اضافه می شود.

۲۸ ـ تبصره الحاقی به شرح زیر جایگزین می شود:

«دولت مكلف است جهت جذب نیرو های انسانی و سرمایه های ایرانی مقیم آمریكا در سال ۱۳۹۶ مبلغ (۲۰۰۰) میلیارد ریال در اختیار وزارت امور خارجه از محل سهام قابل واگذاری مندرج در جدول شماره (۱۸) این قانون قرار دهد تا با همكاری وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و امور اقتصادی و دارایی اقدامات لازم را انجام دهد .

۲۸ ـ بند «د تبصره (۱) لایحه بودجه ۱۳۹۶ در بخش برقراری معافیت مالیاتی مالیات به نرخ صفر با بند (۱) ماده (۶) برنامه ششم توسعه در تعارض است، در طول اجرای قانون بودجه سال ۹۶ حكم مندرج در بند «د تبصره (۱) لایحه بودجه ۹۶ و بند (۱) ماده (۶) برنامه ششم توسعه حاكم است.

۲۹ ـ بند الحاقی (۲) تبصره (۴) لایحه بودجه ۱۳۹۶ با حكم مندرج در بند «ط ماده (۱۶) احكام دائمی برنامه های توسعه مبنی بر اختصاص مبلغ از صندوق توسعه ملی به عنوان تسهیلات به بخش غیردولتی آن هم به صورت ارزی در تعارض است. در طول اجرای قانون بودجه سال ۱۳۹۶ حكم مندرج در بند الحاقی (۲) تبصره (۴) لایحه بودجه بر بند «ت ماده (۱۶) احكام دائمی برنامه های ششم توسعه حاكم می باشد.

۳۰ ـ بند «ه‍ تبصره (۵) لایحه بودجه ۹۶ در بخش برقراری معافیت مالیاتی با بند (۱) ماده (۶) برنامه ششم توسعه در تعارض است. در طول اجرای قانون بودجه سال ۱۳۹۶ حكم مندرج در بند «ز تبصره (۵) لایحه بودجه ۱۳۹۶ بر بند (۱) ماده (۶) برنامه ششم توسعه حاكم است.

۳۱ ـ در طول اجرای قانون بودجه سال ۱۳۹۶ حكم مندرج در بند «ز تبصره (۵) لایحه بودجه ۱۳۹۶ بر بند (۱) ماده (۶) برنامه ششم توسعه حاكم می باشد.

۳۲ ـ در طول اجرای قانون بودجه ۱۳۹۶ حكم مندرج در بند الحاقی (۱) بر بند «ط تبصره (۶) لایحه بودجه ۱۳۹۶ بر ماده (۱۳۹) برنامه ششم توسعه حاكم است.

۳۳ ـ در طول اجرای قانون بودجه سال ۱۳۹۶ حكم مندرج در بند «الف تبصره (۷) لایحه بودجه ۱۳۹۶ بر بند «ب ماده (۵۴) برنامه ششم توسعه در بخش حساب ویژه حاكم است.

۳۴ ـ در طول اجرای قانون بودجه سال ۱۳۹۶ بند الحاقی (۱) تبصره (۹) لایحه بودجه ۱۳۹۶ بر ماده (۸۰) برنامه ششم توسعه حاكم است.

۳۵ ـ در طول اجرای قانون بودجه سال ۱۳۹۶ حكم مندرج در بند «ب تبصره (۱۱) لایحه بودجه ۱۳۹۶ بر ماده (۱۳۹) برنامه ششم توسعه حاكم است.

۳۶ ـ در طول اجرای قانون بودجه سال ۱۳۹۶ جزء الحاقی (۳) بند «ب تبصره (۱۱) لایحه بودجه ۱۳۹۶ بر ماده (۴۵) قانون خدمت وظیفه عمومی حاكم است.

۳۷ ـ در طول اجرای قانون بودجه ۱۳۹۶ بند «ج تبصره (۱۱) لایحه بودجه ۱۳۹۶ بر ماده (۱۳۹) برنامه ششم توسعه حاكم است.

۳۸ ـ در طول اجرای بودجه سال ۱۳۹۶ بند «ب تبصره (۱۵) این لایحه بر بند (۱) ماده (۶) برنامه ششم توسعه حاكم است. كلمه «توسعه در بند الحاقی (۲) تبصره (۱۲) حذف می گردد.

آقای دكتر! اگر اجازه بفرمایید ماده واحده را برای رأی گیری قرائت كنم.

«حكم ذیل جدول (۱۷) سال ۱۳۹۴ برای سال ۱۳۹۶ تنفیذ می گردد .

رئیس ـ متن ماده واحده را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ كل كشور

ماده واحده ـ بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور از حیث منابع بالغ بر (۱۱) میلیون و (۵۲۷) هزار و (۱۰۸) میلیارد و (۹۶۹) میلیون ریال و از حیث مصارف بالغ بر (۱۱) میلیون و (۵۲۷) هزار و (۱۰۸) میلیارد و (۹۶۹) میلیون ریال به شرح زیر است:

الف ـ منابع بودجه عمومی دولت از لحاظ درآمدها و واگذاری دارایی های سرمایه ای و مالی و مصارف بودجه عمومی دولت از حیث هزینه ها و تملك دارایی های سرمایه ای و مالی، بالغ بر (۳) میلیون و (۹۸۳) هزار و (۸۳۳) میلیارد و (۳۳۵) میلیون ریال شامل:

۱ ـ منابع عمومی بالغ بر (۳) میلیون و (۴۶۷) هزار و (۵۲۱) میلیارد ریال می باشد.

۲ ـ درآمد اختصاصی وزارتخانه ها و مؤسسات دولتی بالغ بر (۵۲۳) هزار و (۵۵۳) میلیارد و (۳۳۵) میلیون ریال می باشد.

ب ـ بودجه شركتهای دولتی، بانكها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت از لحاظ درآمدها و سایر منابع تأمین اعتبار بالغ بر (۸) میلیون و (۵۰۰۰) و (۲۱) میلیارد و (۴۸) میلیون ریال و از حیث هزینه ها و سایر پرداخت ها بالغ بر (۸) میلیون و (۵۰۰۰) و (۲۱) میلیارد و (۴۸) میلیون ریال می باشد.

آقای دكتر! به رأی بگذارید.

رئیس ـ متشكریم، حضار ۲۰۰ نفر، ماده واحده و تبصره های آن و جداول مربوطه را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. همه آقایان و خانم ها در رأی گیری مشاركت بفرمایید. اصل ماده واحده و تبصره ها و جداول به رأی گذاشته می شود. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، با رأی بالایی تصویب شد. خیلی تشكر می كنیم، من لازم می دانم قبل از اینكه جلسه را ختم كنم اینجا هم تشكر كنم از نمایندگان محترم و هم چند نكته مهم در قانون بودجه سال ۹۶ آمده است كه من می خواهم آنها را عرض كنم كه رسانه ها هم در جریان قرار بگیرند. دوستان اگر اجازه بدهید بفرمایید بنشینید من چند نكته در مورد بودجه ۹۶ را كه دوستان زحمت كشیدند حالا با حضور رسانه ها خدمت سروران گرامی عرض می كنم كه شما خودتان هم حتماً وقوف دارید.

نكته اول این بود كه در بودجه سال ۹۶ مجلس بجد از سهم صندوق توسعه ملی صیانت كرد. ما سیاست كلی مان (۳۰) درصد بود، در لایحه دولت (۲۰) درصد شده بود، ما همان سهم سیاست كلی (۳۰) درصد را قرار دادیم و چون این صندوق برای آینده كشور هست ما از آن صیانت كردیم.

نكته دوم، تطبیق بودجه ۹۶ با برنامه ششم هست، آنجاهایی كه لازم بود و توانستیم ما با برنامه ششم كه خودمان تصویب كرده بودیم اینها را تطبیق دادیم، البته ای كاش پیشنهاد آقای فرهنگی كه آخرش مطرح كردند برای بقیه احكام رأی می آورد كه یك رأی كم آورد ولی به هر حال اصل كار و پایه ریزی آن انجام شد.

در مورد معافیت مالیاتی كه در واقع یكی از سیاست های كلی رهبری توجه به عدالت اجتماعی بود همه شما درگیر این بودید كه در شهرهای مختلف مخصوصاً بازنشستگان، می گفتند این مشكلات ما را تحت فشار قرار داده ما آمدیم افزایش معافیت مالیاتی را از (۵/۱) میلیون تومان به (۲) میلیون رساندیم كه سازمان برنامه و دوستان دیگر هم كمك كردند با جابجایی، كمبودهای منابع این را درستش كردیم و الان معافیت مالیاتی به (۲) میلیون تومان رسیده است.

نكته بعدی كه باز دوستان و هم دولت و كمیسیون خیلی تلاش كردند و در مجلس به تصویب رسید تلاش برای اینكه همسان سازی در حقوق بازنشستگان صورت بگیرد تا آنجایی كه مقدور باشد به آن طبقات پایین تر در بازنشستگان رقم هایی به آنها اضافه بشود كه یك مقدار مطابق قانون برنامه به سمت عدالت بیشتر حركت بكنیم. یك كار مهم دیگری كه انجام شد سهم اعتبارات استان ها را ما به بیش از (۳۰) درصد رساندیم. اگر به خاطر داشته باشید در قانون برنامه ما گفتیم سهم اعتبارات استان ها باید (۳۰) درصد باشد و همین حدود ها یك كمی بیشتری از (۳۰) درصد شد و این مشكلاتی كه استانداران و نمایندگان محترم در استان ها محل رجوع شان است و مشكل دارند ما این رقم را بالا بردیم.

نكته دیگر افزایش مستمری كمیته امداد و بهزیستی كه قبلاً حدود (۸۰) هزار تومان بود ما این را به (۲۰۰) هزار تومان رساندیم كه در شرایط فعلی یك كمك جدی به طبقات پایین هست و این هم كار بسیار مهمی بود كه انجام شد.

نكته بعدی شفاف سازی و تمركز حساب ها و درآمدهای دولتی است كه در دو بند آخر ما تصویب كردیم كه همه دستگاه ها باید در خزانه منابع درآمد یشان واریز بشود و در اختیار كشور قرار بگیرد و همه شفاف بدانیم دارد چه می شود، حتی استثنائات آن را هم ما برداشتیم، همه دستگاه ها شامل این شدند كه باید حساب هایشان را در خزانه قرار بدهند.

نكته مهم در مورد آموزش و پرورش بود كه من دیدم پریروز آقای وزیر آموزش و پرورش زنگ زدند و خیلی تشكر می كرد از اقدامی كه مجلس برای آموزش و پرورش انجام داد. ما (۳۰۰۰) میلیارد تومان برای بودجه آموزش و پرورش افزایش قائل شدیم و این با توجه به مشكلاتی كه آموزش و پرورش دارد رقم قابل توجهی هست.

برای تربیت بدنی كه امر مهمی است هم در سلامت مردم و هم جایگاه ورزش در كشور از نظر اقتدار ملی (۱۴۰۰) میلیارد تومان اعتبار جدید اضافه و تصویب كردیم.

برای مسأله سربازی تعیین تكلیف كردیم، چند نكته مهم دیگر هم هست، یكی از مسائلی كه مجلس در سال های پیش هم بانی این بود و امسال هم با لطفی كه رهبری معظم كردند اجازه دادند مجلس در این زمینه تصمیم گیری كند (۹۹۰) میلیارد تومان ما جهت آبرسانی روستایی در اختیار قرار دادیم، شما همه در معرض این مسأله هستید، تعدادی از روستاها هنوز مشكل آبرسانی دارند، در گذشته هم با عنایت رهبری این كار انجام شد كه این (۹۹۰) میلیارد تومان را ما از صندوق جهت آبرسانی روستایی گرفتیم و در اختیارشان قرار گرفت.

نكته بعدی در مورد آبیاری تحت فشار یا آبیاری نوین هست، در لایحه دولت رقم قابل توجهی بود. وزیر محترم كشاورزی یك طرح مهمی را ارائه كردند كه اگر چند سال این رقم را افزایش بدهیم با همین مشكلات آبی كه در كشور هست ما می توانیم محصولات مورد نیازمان را تأمین كنیم، لذا (۹۹۰) میلیارد تومان مجلس به آبیاری كشاورزی و تحت فشار افزود.

در مورد رادیو و تلویزیون هم كه مشكلاتی دارد و ما در جریان هم هستیم، منابع مورد نیازی لازم داشت، (۳۳۰) میلیارد تومان به صدا و سیما برای تولید فیلم و سریال های مورد نیاز و بعضی از مشكلات جاری اش اضافه كردیم.

یكی از كارهای خیلی خوب و به موقع و سنجیده ای كه مجلس انجام داد در مورد ریزگرد ها و مشكلات محیط زیستی كه برای كشور به وجود آورد مخصوصاً برای مردم عزیز و شریف خوزستان كه آسیب دیدند در این قضیه لازم بود یك حمایت جدی بشود. (۳۳۰) میلیارد تومان ما برای مقابله با ریزگردها علاوه بر بودجه ای كه دولت در لایحه در نظر گرفته بود افزودیم كه ان شاءالله با كمك دستگاه های مختلف هر چه زودتر این مسأله چه در بُعد داخلی و چه خارجی مورد توجه قرار بگیرد كه ان شاءالله ما در تابستان مشكلی نداشته باشیم.

یكی از نكات مهم دیگری كه مجلس تصمیم گرفت در مورد راه های روستایی و بهسازی روستاها بود كه همه شما در معرض این هستید. گام های خوبی پس از انقلاب برای روستاها برداشته شد، انصافاً از این جهت دولت های مختلف پس از انقلاب خیلی زحمت كشیدند، یك مقداری از روستاها مانده است كه ما باید برای راه های آن فكری كنیم. (۳۰۰۰) میلیارد تومان جهت قیر مجانی برای راه روستایی و بهسازی در روستاها تأمین كردیم كه ان شاءالله این می تواند یك گام خیلی خوبی برای آبادانی روستاها باشد.

نكته قابل توجه این است كه در لایحه بودجه ما از هر گونه افزایش قیمت در فرآورده ها جلوگیری كردیم و بارها هم گفتیم كه نباید قیمت هایی كه به مردم آسیب می زند افزایش پیدا كند.

برای ازدواج جوانان وام (۱۰) میلیون تومانی را تصویب كردیم و یك كار نویی كه دولت و مجلس انجام داد و در لایحه دولت هم بود و مجلس اصلاحی بر آن كرد و من از كار دولت هم تقدیر می كنم، ما مقدار زیادی پروژه های عمرانی داشتیم كه اینها با این منابع موجود قابل تحقق نبود یك ساز و كاری امسال در نظر گرفته شد كه یك مقدار افراد بخش خصوصی بگذارند، یك مقدار بانكها بگذارند و یك مقداری هم از پروژه داده بشود، البته ما آنجا اصلاح مان در مورد صندوق توسعه بود كه اذنی برای ورود نداشتیم ولی بقیه امر را تصویب كردیم و فكر می كنم دولت اگر در این زمینه یك تلاشی كند این می تواند شرایط را برای آینده در مورد طرح های عمرانی بهبود ببخشد.

برای بخش های فرهنگی هم ما دوست داشتیم خیلی بیش از اینها كمك می شد و واقعاً فرهنگ زیربنای كشور هست ولی تا آنجایی كه مقدور بود ما تلاش كردیم كه این انجام بشود. یكی از نكات مهم در این بودجه این بود كه مجلس با توجه به شرایط بین المللی و منطقه ای توجهی تام به بنیه دفاعی كشور كرد. من از همه همكاران تشكر می كنم این فراست و تیزهوشی شما بود كه شرایط منطقه ای را ترجمه كردید در مسائل بودجه ای و نشان دادید اراده ملت این هست كه با همه توان از آرمان های انقلاب دفاع بكند، ما كمك جدی برای بنیه دفاعی كشور كردیم و این هم جای تشكر دارد.

من لازم می دانم از همه همكاران نماینده كه انصافاً با صبوری، متانت و دردمندی نسبت به آینده كشور در این بحث بودجه تلاش كردید سپاسگزاری كنم هم از خودتان و هم از خانواده های محترم تان كه ما مجبور بودیم گاهی تا ساعت های پایانی شب هم گاهی از شما دعوت كنیم حضور داشته باشید، چاره ای نداشتیم ما امسال یك فشار زیادی به نمایندگان آوردیم به خاطر اینكه هم مواد دائمی برنامه باید تصویب می شد، هم برنامه پنجساله و هم بودجه كه الحمدلله در همه این امور شما با رفاقت و همراهی كمك كردید كه كشور صاحب برنامه بودجه بشود و لذا ما ان شاءالله در این فاصله ای كه شما به مناطق تشریف می برید تلاش می كنیم كه نظر مجمع تشخیص و شورای محترم نگهبان را دریافت كنیم كه قبل از عید ان شاءالله بحث بودجه تمام بشود.

من از نواب محترم جناب آقای دكتر پزشكیان و دكتر مطهری و همچنین همه دبیران و ناظران محترم هیأت رئیسه تشكر می كنم مخصوصاً آقای قاضی زاده اینجا خیلی سنگ صبور ما بودند و مجبور بودند كه ساعت ها وقت بگذارند از ایشان تشكر می كنیم. از كمیسیون های تخصصی كه انصافاً تلاش و همت كردند برای اینكه بودجه در بخش های تخصصی درست تنظیم بشود و همچنین از رئیس و هیأت رئیسه، سخنگو و اعضاء محترم كمیسیون تلفیق و دبیرانشان تشكر می كنم. از آقای دكتر تاج گردون و آقای دكتر مفتح هم كه زحمت زیادی كشیدند برای اینكه نظرات كمیسیون تلفیق را به خوبی اینجا مطرح كنند سپاسگزاری می كنیم.

از آقای رئیس جمهور محترم، اعضاء محترم هیأت دولت و سازمان برنامه، رئیس محترم شان، معاونین شان و مشاورین شان، معاون امور مجلس و كارشناسانشان مخصوصاً آقای دژپسند كه اینجا خیلی به ایشان هم در برنامه ششم و هم در بودجه، زحمت دادیم البته ایشان هم به ما زحمت دادند خیلی اشكالی ندارد قابل جمع است، از ایشان خیلی تشكر می كنیم.

از وزرا و معاونین و مسئولین و كارشناسان كلیه دستگاه های و معاونین پارلمانی دستگاه ها كه به موقع آمدند و مشكلات شان را گفتند و به ما كمك كردند در تصمیم گیری درست تشكر می كنیم.

از مركز پژوهش ها، مسئول مركز جناب آقای جلالی و كارشناسان شان، مسئول دیوان محاسبات آقای عادل آذر و كارشناسان شان هم تشكر می كنم. از دفتر هیأت رئیسه آقای محمدی و اتاق فرمان اعم از صوت و تصویر، مركز برنامه ریزی و فناوری اطلاعات، معاونت محترم قوانین آقای دكتر امیدوار رضایی و مسئولین مختلف این معاونت كه خیلی كمك بودند به ما برای اینكه به موقع نظرات را خدمت نمایندگان تقدیم كنیم تشكر می كنم.

از معاونت نظارت، اجرایی، بخش های مختلف ادارات كل كمیسیون ها، صحن و مشاورین، تدوین قوانین و همچنین تنقیح قوانین، تحریرات، تكثیر و تدوین مذاكرات و كلیه اعضاء ستاد بودجه مجلس تشكر می كنیم. بخش های مختلف اداره كل مهندسی پشتیبانی، ترابری، امور فنی، تداركات، تغذیه، خدمات مربوط به نیروی خدمات صحن و روابط عمومی امور خبری، خبرگزاری خانه ملت و كلیه قسمت های مختلف مجلس، مركز حراست، یگان حفاظت، نیروی انتظامی مستقر در مجلس تشكر می كنم.

من لازم است از همه خبرنگاران رسانه های گروهی، مخصوصاً رادیو و تلویزیون، فیلم برداران و گزارشگران و رادیو فرهنگ كه مستقیم برنامه های مجلس را پخش می كرد از دست اندركاران شان تشكر كنم و امیدواریم این زحماتی كه همه كشیدند برای آینده كشور مفید بوده باشد. (كواكبیان ـ هفته دیگر فقط دو روز هستیم؟) جلسه بعدی را؟ بستگی دارد به شرایط مان، اگر ما با شورای نگهبان و مجمع مسأله مهمی نداشته باشیم، مشكل زیادی نباشد ممكن است دو روز باشد. اما شما هفته آینده از روز یكشنبه برنامه تان را آزاد برای مجلس بگذارید چون حتماً قبل از عید كل بودجه باید برود شورای نگهبان برگردد و برود مجمع و اینها كار دارد.

آقای دژپسند بفرمایید.

فرهاد دژپسند (معاون امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر! من وظیفه خودم می دانم، چون آقای دكتر نوبخت الان در جلسه دولت تشریف دارند و نمی توانستند بیایند. تشكر می كنم به خصوص از جناب عالی كه انصافاً با حوصله و با فرهیختگی تمام سعی كردید در بودجه امسال حداكثر تلاش بشود كه قابلیت اجرای اش بالا برود، دست تان درد نكند. از نمایندگان محترم مجلس كه خیلی كمك كردند از بعضی پیشنهادهای یك مقدار مشكل دار صرف نظر كردند كه بودجه تأخیر نشود.

آقای دكتر! امسال من ششمین كمیسیون تلفیق را تجربه كردم، انصافاً كمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۶ یكی از بهترین كمیسیون های تلفیق و شاید بشود گفت بهترین كمیسیون تلفیق از شش تایی كه من تجربه كردم بود. حرفه ای نگاه كرد، اگرچه شاید به عنوان دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی دلخور باشم بابت حذف تبصره (۱۶)، ولی چون منطق و اصول حرفه ای حاكم بود باز باید به درستی و به صورت كامل متشكر باشیم كه خیلی خوب دقت كردند. من یك عذرخواهی هم بكنم، در حین دفاع گاهی اوقات ما صدایمان بلند می شد، تند صحبت می كردیم به واسطه دغدغه ای كه داشتیم.

رئیس ـ این بخش این را می بخشیم به شرط اینكه پول بودجه استان ها را به موقع بدهید.

دژپسند ـ ان شاءالله سعی می كنیم سال دیگر شرمنده نشویم. خیلی ممنون.

رئیس ـ خیلی تشكر می كنیم.

 

۵ ـ قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص تقدیر و تشكر از مواضع حكیمانه و مقتدرانه رئیس محترم مجلس شورای اسلامی در دفاع از جایگاه مجلس شورای اسلامی

رئیس ـ بفرمایید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر لاریجانی! بنده هم از طرف خودم و همه نمایندگان از متانت و صبر و حوصله ای كه به خرج دادید در بحث تصویب قانون برنامه ششم و همین طور لایحه بودجه سال ۹۶ سپاسگزاریم از هوشمندی حضرت عالی و صبر حوصله ای كه به خرج دادید.

جناب آقای دكتر لاریجانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی! از مواضع حكیمانه و مقتدرانه شما در دفاع از جایگاه و حیثیت مجلس شورای اسلامی به عنوان عصاره فضائل ملت و نهاد برخاسته از خون شهیدان نهایت تقدیر و تشكر را می نماییم.

بی تردید نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان وكلای امت به دنبال تقویت عدالت اجتماعی و كمك به اقشار مستضعف و صاحبان اصلی این نظام می باشند و از ابتدای مجلس با نهایت دقت موضوع مربوط به حقوق های نجومی را پیگیری كردند، امید داریم كسانی كه در این روزها بر طبل تفرقه كوبیده اند و مجلس شورای اسلامی و ریاست محترم آن را در سال اول با توجه به تراكم كاری مورد هجمه قرار دادند با درك شرایط كشور به سمت همدلی و همكاری روی آورند. این تقدیر و تشكر از ریاست محترم مجلس شورای اسلامی را، همه حضار محترم كه (۲۲۰) نفر بودند امضاء كردند [۱].

به دنبال واقع تصادف تأسف بار سرویس نامناسب حامل دانش آموزان بخش لاشار یك دستگاه كامیون شهرستان ایرانشهر كه طی آن متأسفانه چهار تن از دانش آموزان فوت و تعدادی مجروح شدند، ضمن تسلیت به خانواده های معزز این دانش آموزان عزیز توجه وزارت محترم آموزش و پرورش را به تدبیر جهت جلوگیری از این نوع وقایع تأسف بار همچنین رسیدگی عاجل به مجروحین جلب می نماییم.

 

۶ ـ بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص اجرای مقتدرانه رزمایش ولایت ۹۵ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

دبیر (رنجبرزاده) ـ بیانیه نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در خصوص اجرای مقتدرانه رزمایش ولایت ۹۵ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با امضاء (۲۴۲) نفر.

رزمایش بزرگ ولایت ۹۵ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در پهنه وسیع از آبهای آزاد به وسعت (۲) میلیون كیلومتر مربع از تنگه هرمز دریای عمان، شمال اقیانوس هند و تنگه باب المندب تا مدار (۱۰) درجه برگزار گردید.

در این رزمایش با بكارگیری شیوه های نوین و متكی بر فناوری روز با حضور افسران و درجه داران جوان آموزش دیده و با سلاح های جدید و به روز و موشك های دوربرد نور و قادر و ناوچه های گسترده موشك انداز و انواع شناورهای دریایی سطحی و زیرسطحی و یگان های هوایی و تكاوران دریادل با انجام عملیات های ویژه آبی و خاكی كه حاكی از اقتدار، عظمت و صلابت و ایمان، تقوا و اخلاص فرماندهی و اطاعت از فرمانده كل دل های آزادگان جهان حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای است (حضار صلوات فرستادند) نشان دادند كه مردم مسلمان و قهرمان ایران در دفاع از منافع حیاتی خود در تمامی عرصه ها به ویژه آب های آزاد جدی هستند.

ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی به نام ملت ایران اسلامی به مصداق حدیث شریف «من لم یشكر المخلوق لم یشكر الخالق از تلاش های صادقانه و مجاهدت خستگی ناپذیر فرماندهان، افسران، درجه داران و سربازان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به خصوص فرمانده محترم آن نیروی راهبردی در برگزاری موفقیت آمیز رزمایش ولایت ۹۵ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران قدردانی می نماییم.

(امضاءكنندگان بیانیه عبارتند از آقایان: احد آزادی خواه، ژرژیك ابرامیان، علی ابراهیمی، علیرضا ابراهیمی، سیدمحمدجواد ابطحی، ابوالفضل ابوترابی، فریدون احمدی، قاسم احمدی لاشكی، سیدعلی ادیانی، علی اسدی كرم، علی اسماعیلی، داریوش اسمعیلی، ضیاءاله اعزازی ملكی، سیدحسین افضلی، نظر افضلی، علی اكبری (شیراز)، علی اكبری (بجنورد)، عزیز اكبریان، قلی اله قلی زاده، احمد امیرآبادی فراهانی، محمدرضا امیرحسنخانی، سلام امینی، سیدحمزه امینی، محمدنعیم امینی فرد، احمد اناركی محمدی، رضا انصاری، عبدالغفور ایران نژاد، مهرداد بائوج لاهوتی، روح الله بابائی صالح، محمدرضا بادامچی، سعید باستانی، یوناتن بت كلیا، علی بختیار، علی بختیاری، صدیف بدری، شهروز برزگركلشانی، علاءالدین بروجردی، محمدمهدی برومندی، حمید بنائی، سیدهادی بهادری، حسن بهرام نیا، محمود بهمنی، محمد بیرانوندی، احمد بیگدلی، محسن بیگلری، شهاب الدین بی مقدار، عباس پاپی زاده بالنگان، بهرام پارسایی، نصراله پژمانفر، محمدرضا پورابراهیمی داورانی، عباسعلی پوربافرانی، غلامرضا تاج گردون، فرهاد تجری، نورمحمد تربتی نژاد، سیدقاسم جاسمی، جمشید جعفرپور، غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، منوچهر جمالی سوسفی، محمدجواد جمالی نوبندگانی، عبداله حاتمیان، حمیدرضا حاجی بابایی، حسینعلی حاجی دلیگانی، محمد حسن نژاد، ابوالفضل حسن بیكی، شهباز حسن پور بیگلری، فریدون حسنوند، محمدصادق حسنی جوریابی، عبدالكریم حسین زاده، محمدحسین حسین زاده بحرینی، سیدحسن حسینی، محمد حسینی، سیدجواد حسینی كیا، روح الله حضرت پور طلاتپه، الیاس حضرتی، احمد حمزه، غلامرضا حیدری، سیدمرتضی خاتمی، سیدعلاءالدین خادم، هدایت اله خادمی، بشیر خالقی، محمد خدابخشی، سلمان خدادادی، عبدالحمید خدری، حسن خسته بند، ولی داداشی، محمد دامادی، یوسف داودی، محمدباسط درازهی، سیدكاظم دلخوش اباتری، كمال دهقانی فیروز آبادی، حبیب اله دهمرده، سیدمصطفی ذوالقدر، فرج الله رجبی، علیرضا رحیمی، جلیل رحیمی جهان آبادی، محمدابراهیم رضائی، حسین رضازاده، مسعود رضایی، محمدرضا رضایی كوچی، اكبر رنجبرزاده، رحیم زارع، محمدمهدی زاهدی، سیدجواد ساداتی نژاد، علی ساری، قاسم ساعدی، احمد سالك كاشانی، رمضانعلی سبحانی فر، ابوالفضل سروش، محمداسماعیل سعیدی، حسن سلیمانی، اصغر سلیمی، علیرضا سلیمی، علی محمد شاعری، غلامرضا شرفی، شمس الله شریعت نژاد، عین اله شریف پور، محمود شكری، حسینعلی شهریاری، سیدكمال الدین شهریاری، هادی شوشتری، مهدی شیخ، رضا شیران خراسانی، یعقوب شیویاری، محمود صادقی، محمدرضا صباغیان بافقی، مرتضی صفاری نطنزی، احمد صفری، بهمن طاهرخانی، سیدصادق طباطبایی نژاد، قرجه طیار، علی عسگر ظاهری عبده وند، حیدرعلی عابدی، سیدمحمدباقر عبادی، اسداله عباسی، محمدقسیم عثمانی، عبدالرضا عزیزی، محمد عزیزی، سیداحسن علوی، سیدمحسن علوی، محسن علی جانی زمانی، احمد علی رضابیگی، رضا علی زاده، سیدمهدی فرشادان، فردین فرمند، محمدحسین فرهنگی، حشمت اله فلاحت پیشه، فرهاد فلاحتی، حمیدرضا فولادگر، محمد فیضی زنگیر، نادر قاضی پور، سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی، علی قربانی، محمدحسین قربانی، اسداله قره خانی الوستانی، محمد قمی، هادی قوامی، غلامرضا كاتب، جواد كاظم نسب، شادمهر كاظم زاده، محمد كاظمی، علی كاظمی باباحیدری، سیدتقی كبیری، علی كرد، كورش كرم پور حقیقی، رضا كریمی، علی اكبر كریمی، جواد كریمی قدوسی، حبیب اله كشت زر، مصطفی كواكبیان، جبار كوچكی نژاد ارم ساداتی، شهرام كوسه غراوی، محمدجواد كولیوند، محسن كوهكن ریزی، احمدعلی كیخا، حمید گرمابی، علی گلمرادی، عباس گودرزی، مسعود گودرزی، حسن لطفی، جهانبخش محبی نیا، علیرضا محجوب، داود محمدی(تهران)، داود محمدی(قزوین)، اقبال محمدیان، جلال محمودزاده، علی محمد مرادی، اصغر مسعودی، علی مطهری، محمدمهدی مفتح، سیدمهدی مقدسی، محمدرضا ملكشاهی راد، محمدرضا منصوری، سیدفرید موسوی، سیدابوالفضل موسوی بیوكی، سیدناصر موسوی لارگانی، شهاب نادری، مجید ناصری نژاد، ولی الله نانواكناری، محمدرضا نجفی، علی نجفی خوشرودی، بهروز نعمتی، محمود نگهبان سلامی، علی نوبخت حقیقی، حسن نوروزی، سیدراضی نوری، اردشیر نوریان، حبیب اله نیكزادی پناه، ذبیح نیك فر لیالستانی، عبدالرضا هاشم زائی، همایون هاشمی، حسین هاشمی تختی نژاد، احمد همتی، محمد وحدتی هلان، محمدعلی وكیلی، علیم یارمحمدی، علی اصغر یوسف نژاد، همایون یوسفی، عزت اله یوسفیان ملا و خانمها: معصومه آقاپورعلیشاهی، سكینه الماسی، فریده اولادقباد، سیده فاطمه حسینی، فاطمه ذوالقدر، خدیجه ربیعی فرادنبه، سیده حمیده زرآبادی، زهرا ساعی، فاطمه سعیدی، زهرا سعیدی مباركه و پروانه سلحشوری).

(۱۸) اسفند روز ملی گرامیداشت سیدجمال الدین اسدآبادی عالمی بزرگ، شخصیتی سترك، مصلحی بیدارگر و فقیهی مجاهد كه همچون آفتابی در مشرق زمین طلوع كرد كه در طول عمر بابركت خویش در جوش و خروش بود و از اختلافات و تشتت كشورهای اسلامی درد جانكاهی بر دل داشت و در راه ایجاد اتحاد حكومت امت واحده و نجات بندگی از استعمار به درجه رفیع شهادت نائل شدند.

رئیس ـ تشكر می كنیم، خیلی ممنون.

 

۷ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

رئیس ـ جلسه بعدی ما روز یكشنبه (۸) صبح بیست و دوم اسفندماه خواهد بود. من خواهشم این است كه دوستان وقت شان را در آن هفته بگذارند كه ان شاءالله ما بحث بودجه و برنامه را تمام كنیم.

لایحه مالیات بر ارزش افزوده را كه دولت باید سریعتر بیاورد كه این معضل را ان شاءالله حل كنیم. ختم جلسه را اعلام می كنم.

 

(جلسه ساعت ۱۷:۰۹ پایان یافت)

 

رئیس مجلس شورای اسلامی

علی اردشیرلاریجانی

 

 

۸ ـ ضمیمه:

ـ فهرست مصوبات

 


عنوان

ثبت

كمیسیون اصلی

كمیسیون فرعی

توضیحات

لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ كل كشور

۲۲۰

تلفیق

كلیه كمیسیونهای تخصصی

متعاقب جلسات ۴۶، ۸۳، ۸۴، ۸۵، ۸۶، ۸۷، ۸۸، ۸۹، ۹۱ تصویب و به شورای نگهبان ارسال گردید.

 

 

 

عملكرد مجلس تا پایان جلسه نود و دوم

 

الف ـ وضعیت طرحها و لوایح

 

 

 

 

 

جمع كل اعلام وصولی ها                     ۲۴۶

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طرح های نمایندگان

۱۲۶

 

طرح های شورای عالی استان ها

۱

 

 

لوایح

۱۱۹

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                               
 

 

عنوان آخرین وضعیت

طرح نمایندگان

طرح

شورای عالی استان ها

لایحه

جمع

مصوبات ارسالی به شورای نگهبان

۳

ـ

۴

۷

مصوبات ارسالی به مجمع تشخیص مصلحت نظام

ـ

ـ

۲

۲

مسكوت مانده

ـ

ـ

ـ

ـ

تحت بررسی در مجلس

۱۰۰

۱

۶۹

۱۷۰

قوانین ابلاغی به دولت

۹

ـ

۳۸

۴۷

مسترد شده

۵

ـ

۱

۶

بایگانی شده

۹

ـ

۵

۱۴

جمع كل

۱۲۶

۱

۱۱۹

۲۴۶

 

 

 

 

ب ـ وضعیت سؤال ها، استیضاح ها و تحقیق و تفحص ها

 

 

 

 

 

اعلام وصولی ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سؤال ها

۶۹

 

استیضاح ها

۲

 

تحقیق و تفحص ها

۸

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عنوان آخرین وضعیت

سؤال

استیضاح

تحقیق و تفحص

 

 

مسترد شده/ رد شده

۵

۱

ـ

 

 

تحت بررسی

۴۵

ـ

۸

 

 

طرح در جلسه علنی

۱۹

۱

ـ

 

 

جمع كل

۶۹

۲

۸

 

                                   
 

 

 ۱ ـ اسامی امضاكنندگان بیانیه تا زمان انتشار مشروح مذاكرات واصل نگردید.

 نام
پست الکترونيک
پيام شما