آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۳
بازديد امروز: ۳۶۳
بازديد روز قبل: ۴۹۹
بازديد هفته: ۳۰۳۹
بازديد ماه: ۳۷۵۰
بازديد کل: ۶۲۷۸۹۱۸
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
حقوق بین الملل > محیط زیست > ۱۳۹۶/۰۷/۱۷
۲۵۳ بازدید
 
   

عدم توجه کافی به مباحث زیست‌محیطی در حقوق بین‌الملل


یک استاد دانشگاه فرانسه با بیان اینکه حقوق محیط زیست باید به رسمیت شناخته شود، گفت: موضوع مهم آن است که این حق به اندازه کافی تعریف و تدقیق نشده و هنوز در حقوق بین الملل، تعریفی که مورد قبول همه باشد، در خصوص این موضوع ارایه نشده است.
دکتر آندره رو استاد دانشگاه مارسی فرانسه در همایش علمی حقوق شهروندی و حاکمیت قانون در دانشگاه خوارزمی، با اشاره به حقوق محیط زیست و حقوق بنیادی اظهار کرد: در قانون اساسی کشورهای مختلف راجع به حقوق محیط زیست صحبت های زیادی شده است. فرانسه در سال ۲۰۰۵ این مساله را به رسمیت شناخت که بسیار جدید محسوب می شود.
وی افزود: این حقوق از کنفرانس استکهلم در سال ۱۹۷۲ به رسمیت شناخته شده است، اما در حقوق ملت های آفریقایی برای نخستین بار به تصویب یک مجموعه ملی رسید. در اروپا نیز منشور حقوق محیط زیست اروپا را داریم، اما این منشور هیچ گونه تعهدی را بر کشورها تحمیل نمی کند.
این استاد دانشگاه مارسی فرانسه با بیان اینکه مساله محیط زیست، مجادلات و بحث های زیادی را به دنبال داشته است، ادامه داد: به طور خلاصه می توان به سه گرایش موجود در منشور مذکور اشاره کرد.
وی اضافه کرد: نخستین گرایشی که این منشور بر آن تأکید دارد، رویه قضایی است که شامل حق اطلاعات و حق اقامه دعوی می شود. دومین گرایش در موضوع حقوق محیط زیست به حقوق اساسی، مالکیت شخصی و ... مربوط می شود و جدیدترین گرایش آن که در ابتدای راه است، حقوق بنیادین است که به افراد مربوط می شود و از جمله آنها می توان به حقوق دسترسی به آب اشاره کرد.
آندره رو با اشاره به روند قضایی که در حمایت از محیط زیست وجود دارد، اظهار کرد: نخستین مسأله این است که حقوق محیط زیست به رسمیت شناخته شود، اما موضوع مهم آن است که این حق به اندازه کافی تعریف و تدقیق نشده و هنوز در حقوق بین الملل تعریفی که مورد قبول همه باشد، صورت نگرفته است.
وی افزود: این حقوق به طور عام تعهداتی برای دولت ها ایجاد می کند و به طور خاص حفاظت از محیط زیست، تکلیفی برای دولت محسوب می شود اما بسیار عمومی و مبهم است.
آندره رو با اشاره به مشکلات حوزه محیط زیست یادآور شد: یکی از مشکلات موجود در این حوزه خسارت هایی است که از جانب صنایع بر محیط زیست وارد می شود که این خسارت ها باید ارزشیابی شده و تعمیر شوند؛ به خصوص اینکه این خسارت ها غیرقابل بازگشت نیز هستند.
وی با بیان اینکه پیشرفت های زیادی در حوزه حقوق محیط زیست اتفاق افتاده است، تصریح کرد: در سازمان های قضایی و نیمه قضایی بین المللی پیشرفت های زیادی صورت گرفته است اما باید توجه داشت یک رویه قضایی نظام مند در این زمینه وجود ندارد و بیشتر تعهداتی هستند که به دولت ها تحمیل می شوند. در این زمینه، این پرسش مطرح می شود که آیا نباید حقوق محیط زیست را به عنوان حقوق بنیادین بشر بشناسیم؟
این استاد دانشگاه فرانسه با اشاره به حقوق بنیادین خاطرنشان کرد: از جمله مسایلی که در شورای وزیران اتحادیه اروپا به آن رسیدگی می شود، این است که هر فردی حق دارد به هر میزان از آب که نیاز روزانه او است، دسترسی داشته باشد و باید حق محیط زیست در تمامی برنامه های توسعه پایدار گنجانده شود.


منبع:
http://www.hemayatonline.ir


نام
پست الکترونيک
پيام شما