آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۴
بازديد امروز: ۲۸۶
بازديد روز قبل: ۴۲۵
بازديد هفته: ۳۲۵۷
بازديد ماه: ۵۹۷۶
بازديد کل: ۶۲۸۱۰۶۷
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
مشروح مذاكرات مجلس > بانك متنی مشروح مذاكرات > ۱۳۹۶/۰۷/۰۴
۳۷۵ بازدید
 
   

مشروح مذاكرات مجلس شورای اسلامی جلسه (۸۹) - دوره دهم ۱۳۹۵/۱۲/۱۰


        

 

 

 

 

جلسه   هشتاد  و نهم

(۸۹)

 

۰ ا   اسفندماه  ۱۳۹۵ هجری شمسی

۱  جمادی الاول ۱۴۳۸ هجری قمری

 

دوره دهم ـ اجلاسیه اول

۱۳۹۶ ـ  ۱۳۹۵

 

جلسه ساعت  هشت و سیزده دقیقه  روز  سه‌شنبه  به ریاست آقای علی اردشیرلاریجانی «رئیس مجلس» رسمیت  یافت

 

 

 

 

عناوین مندرجات:

۱ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

۲ـ تلاوت آیاتی از قرآن مجید

۳ ـ ادامه رسیدگی به تبصره های هزینه ای لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ كل كشور (ثبت۲۲۰)

۴ ـ بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص تقدیر و تشكر از مقام معظم رهبری به جهت انتصاب آقای دكتر ولایتی به عنوان رئیس هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی

۵ ـ تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

۶ ـ اعلام وصول (۲) فقره طرح

۷ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور

۸ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

۹ ـ ضمیمه: الف ـ فهرست مصوبات                                      ب ـ فهرست طرح های اعلام وصول شده  

 

جلسه ساعت   هجده و هجده دقیقه  به ریاست آقای  مسعود پزشكیان «نایب‌رئیس اول» پایان یافت


                             

           
 


۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

رئیس ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه با حضور ۲۰۱ نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دستور جلسه هشتاد و نهم روز سه شنبه دهم اسفند ماه ۱۳۹۵ هجری شمسی مطابق با اول جمادی الثانی ۱۴۳۸ هجری قمری:

ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ كل كشور.

 

۲ ـ تلاوت آیاتی از قرآن مجید

رئیس ـ تلاوت آیاتی از کلام الله مجید.

(آیات ۲۷۲ ـ ۲۷۰ از سوره مبارکه «بقره توسط قاری محترم آقای مصطفی یادگاری تلاوت گردید)

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم

وَ ما أَنْفَقْتُمْ مِنْ نَفَقَةٍ أَوْ نَذَرْتُمْ مِنْ نَذْرٍ فَإِنَّ اللَّهَ یَعْلَمُهُ وَ ما لِلظَّالِمِینَ مِنْ أَنْصارٍ * إِنْ تُبْدُوا الصَّدَقاتِ فَنِعِمَّا هِیَ وَ إِنْ تُخْفُوها وَ تُؤْتُوهَا الْفُقَراءَ فَهُوَ خَیْرٌ لَكُمْ وَ یُكَفِّرُ عَنْكُمْ مِنْ سَیِّئاتِكُمْ وَ اللَّهُ بِما تَعْمَلُونَ خَبِیرٌ * لَیْسَ عَلَیْكَ هُداهُمْ وَ لكِنَّ اللَّهَ یَهْدِی مَنْ یَشاءُ وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ خَیْرٍ فَلِأَنْفُسِكُمْ وَ ما تُنْفِقُونَ إِلاَّ ابْتِغاءَ وَجْهِ اللَّهِ وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ خَیْرٍ یُوَفَّ إِلَیْكُمْ وَ أَنْتُمْ لا تُظْلَمُونَ*

(صدق الله العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

رئیس ـ از جناب آقای یادگاری قاری محترم تشکر می کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ به نام خداوند بخشنده مهربان

«و هر نفقه ای را كه انفاق یا هر نذری را كه عهد كرده اید قطعاً خداوند آن را می داند و برای ستمكاران هیچ یاوری نیست. اگر صدقه ها را آشكار كنید این كار خوبی است و اگر آن را پنهان دارید و به مستمندان بدهید این برای شما بهتر است و بخشی از گناهانتان را می زداید و خداوند به آنچه انجام می دهید آگاه است. هدایت آنان بر عهده تو نیست بلكه خدا هر كه را بخواهد هدایت می كند و هر مالی كه انفاق كنید به سود خود شماست ولی جز برای طلب خشنودی خدا انفاق مكنید و هر مالی را كه انفاق كنید پاداش آن به طور كامل به شما داده خواهد شد و ستمی بر شما نخواهد رفت . راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. (حضار صلوات فرستادند)

اسامی تأخیركنندگان جلسه امروز عبارتند از آقایان: علی اكبری نماینده محترم شیراز، احمد بیگدلی نماینده محترم خدابنده، سیدقاسم جاسمی نماینده محترم كرمانشاه، جواد كاظم نسب نماینده محترم اهواز، حمید گرمابی نماینده محترم نیشابور، جلال میرزائی نماینده محترم ایلام و علی نجفی خوشرودی نماینده محترم بابل.

رئیس ـ متشكریم.

 

۳ ـ ادامه رسیدگی به تبصره های هزینه ای لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ كل كشور (ثبت ۲۲۰)

رئیس ـ دستور جلسه را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همه همكاران گرامی عرض سلام و ادب دارم. آقای رئیس! در ادامه بررسی گزارش کمیسیون تلفیق در مورد بودجه در بخش هزینه ای، تبصره (۷) بررسی شد، چند تا پیشنهاد الحاقی داشتیم، یكی، دو مورد از الحاقی ها باقی مانده است. اجازه طرح می فرمایید؟

رئیس ـ بله، بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای قاضی پور! اگر اجازه بفرمایید چون دیروز پیشنهاد آقای اسمعیلی طرح شد و بعد به مشكلاتی خورد، اول ایشان مطرح كنند و بعد در خدمت شما هستیم. پیوست (۱۴)، صفحه (۳۸)، شناسه (۴۳۱)، آقای اسمعیلی بفرمایید.

داریوش اسمعیلی (سروستان، خرامه و كوار) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن تقدیر و تشكر. جناب آقای دكتر لاریجانی! این موضوع دیروز مطرح شد، متن پیشنهاد به این شكل بود: «به وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)) اجازه داده می شود تا میزان (۵۰) درصد حقوق دولتی معادن تحت اختیار خود را در احداث و یا تكمیل طرحهای صنایع معدنی در مناطق غیربرخوردار كه با مشاركت بخش خصوصی انجام می شود، هزینه نماید . البته اگر ما عبارت «با رعایت قانون اصل (۴۴) را اضافه كنیم قطعاً دیگر هیچ مشكلی نخواهد داشت.

موضوع از این قرار است كه سازمانهایی مثل ایمیدرو و ایدرو بر اساس قانون می توانند تا (۴۹) درصد همراه با بخش خصوصی در احداث واحدهای صنعتی در مناطق محروم اقدام كنند. این یك قانون است كه ما داریم. مشكل اصلی و اساسی برای این سازمان ها عدم اعتبار و بودجه لازم برای مشاركت است. از طرفی در مناطق محروم بخش خصوصی هم به تنهایی به خودش جرأت نمی دهد كه برود سرمایه گذاری كند. لذا در اینجا آوردیم كه تعدادی از معادن كه در اختیار ایمیدرو است و دارد بهره برداری می كند و یك عدد و رقمی را باید به عنوان حقوق دولتی پرداخت كند، (۵۰) درصد آن حقوق دولتی را بیاید و صرف مشاركت با بخش خصوصی برای ایجاد صنعت در مناطق محروم كند.

عزیزان! اگر این پیشنهاد رأی بیاورد اكثریت قریب به اتفاق شما كه دنبال اشتغال علی الخصوص در مناطق محروم هستید، دائم به كمیسیون صنایع و معادن مراجعه می كنید كه چه باید كنیم، كجا برویم تا ایجاد اشتغال و ایجاد واحد صنعتی داشته باشیم. این ایجاد اشتغال و احداث واحد صنعتی، فقط سازمانهای توسعه ای مثل ایمیدرو می توانند كمك كنند. قانون راه سازمان توسعه ای مثل ایمیدرو را هم باز گذاشته، مشروط به اینكه با بخش خصوصی مشاركت كند. لذا ما این پیشنهاد را دادیم، ان شا ءالله با اضافه شدن رعایت اصل (۴۴) در این پیشنهاد هیچ مشكلی وجود ندارد. ان شا ءالله با رأی بالای عزیزان زمینه ایجاد اشتغال و پاسخگویی به مراجعین خودتان را علی الخصوص در مناطق محروم خواهیم داشت. مجدداً تشكر می كنم.

رئیس ـ عرض شود كه آقای دكتر اسمعیلی توجه بفرمایید، ببینید! ما حقوق دولتی معادن را به خزانه می ریزیم. الان حدود (۱۰۵۰) میلیارد این حقوق را در خزانه گذاشتیم و هزینه هایش را در نظر گرفتیم. شما اگر این را برمی دارید باید بگویید منبعش از كجا است. چون این منبع دیده شده، به خزانه رفته، جزء خزانه است.

اسمعیلی ـ آقای دكتر! ما دو تا مشكل داریم، آقای دكتر! من خواهش می كنم عنایت بفرمایید، چون سؤال فرمودید. ما یك مسأله ای را ماده در (۵۴) برنامه ششم مصوب كردیم، در آنجا گفتیم تمام درآمدهای بخش معدن و صنایع معدنی در یك حساب ویژه ای برود و سر یك موارد هم هزینه شود. با كمال تأسف و تأثر این اتفاق در قانون بودجه نیفتاده است. یعنی كاملاً ردیف هایی كه برای وزارت صنعت، معدن و تجارت.

رئیس ـ آقای اسمعیلی! الان كه داریم صحبت می كنیم چاله این حقوق عمومی را كنده اند. یعنی به خزانه آوردند و بعد همه هزینه هایش را در نظر گرفتند.

اسمعیلی ـ آقای دكتر! پس ما در بحث هزینه ای می خواهیم چكار كنیم؟ آقای دكتر! ما درآمدها را تصویب كردیم. (رئیس ـ شما باید در جداول) نخیر، آقای دكتر! ما در درآمدها تصویب كردیم، الان زمان هزینه است كه ما بگوییم چكار كنیم.

رئیس ـ باید بگویید از كجا.

اسمعیلی ـ آقای دكتر! از خود محل حقوق دولتی آوردیم.

رئیس ـ منبع این را كه الان استفاده كردیم، باید بگویید از آنجا كم می كنیم و به اینجا می دهیم.

اسمعیلی ـ آقای دكتر! الان كار ما این است كه هزینه ها را مصوب كنیم.

رئیس ـ این قابل طرح نیست، آقای اسمعیلی ببینید! این مثل این می ماند كه بگویید ما كاری نداریم، یك سری منابع به آنجا رفته، ما می خواهیم به آموزش و پرورش (۱۰) هزار میلیارد اضافه كنیم. ما می گوییم باید بگویید از كجا وگرنه نمی توانید. این هم همین است، قابل طرح نیست. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! پیشنهاد بعدی را آقای قاضی پور دارند، در همان پیوست (۱۴) كه خدمتتان است، صفحه (۳۷)، شناسه (۴۲۷).

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام محضر ملت بزرگ ولایتمدار ایران اسلامی و شما نمایندگان عزیز و تقدیر و تشكر از زحمات شما برادران عزیز و خواهران در تدوین بودجه سال ۹۶.

جناب آقای لاریجانی! حرف من رسیدگی به عدالت اجتماعی است. برادران و خواهران بازرس وزارت صنعت و معدن با مدرك لیسانس و فوق لیسانس شبانه روز كار می كنند، قریب به (۹۰۰) هزار تومان حقوق می گیرند. در یك اتاق وزارت صنعت و بازرگانی سه قشر كارمند داریم. كارمندان رسمی، كارمندان پیمانی و این بازرسان كه بازرسان حقوق كمتری را می گیرند. آقایان و خانم های تحصیلكردگان ایران اسلامی هستند و همیشه هم مورد تهمت قرار می گیرند، شب و روز كار می كنند.

رئیس ـ آقای قاضی پور! این ماده (۳۰) كه به آن اشاره كردید در مجمع تشخیص حذف شده، با این نمی توانید این مسأله را حل كنید.

قاضی پور ـ پس بدون ماده (۳۰) مطرح كنیم.

رئیس ـ نمی توانید.

قاضی پور ـ آقای لاریجانی! حضرت عالی برای این (۳۰۰۰) نفر.

رئیس ـ دغدغه تان مثل آقای دكتر اسمعیلی كه برای مناطق محروم دغدغه داشتند درست است، منتها راهی كه انتخاب كردید از نظر آیین نامه ای نمی تواند، قابل طرح نیست. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آخرین پیشنهاد برای آقای پاپی زاده است. پیوست (۱۱)، صفحه (۶)، شناسه (۳۴).

رئیس ـ آقای پاپی زاده بفرمایید.

عباس پاپی زاده بالنگان (دزفول) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همكاران عزیز عرض خداقوت دارم. ببینید عزیزان! ما تقریباً برای همه اقشار كشور بالاخره یك راه حلی پیدا كردیم و این عزیزان را به طرق مختلف بیمه كردیم، بیمه هنرمندان، بیمه كارگران، بیمه رانندگان و تقریباً همه اقشار. یكی از اقشاری كه واقعاً تا الان نتوانستیم برای آنها كاری كنیم كشاورزان زحمتكش مان هستند. كشاورزانی كه سالها زحمت كشیدند، در سن (۸۰)، (۹۰) سالگی هم همچنان باید زحمت بكشند و كار كنند. آن هم زحمتی كه یدی است، زحمتی كه باید با فیزیك بدن انجام شود، در سن بالا واقعاً این یك جفا است، این یك ظلم در حق كشاورز است.

ما در سالهای گذشته یك قانونی را در بودجه سال ۹۳ و ۹۴ و همچنین بودجه سال ۹۲ داشتیم. ما در آنجا دیده بودیم كه با توجه به قانونی كه سال ۶۱ تصویب شده و دولت برای كارگاه های زیر پنج نفر معافیت در نظر گرفته بود و كشاورزان را هم آمدیم مشمول قانون معافیت از پرداخت سهم بیمه كارفرمایانی كه حداكثر پنج نفر كارگر دارند و مصوب سال ۶۱ است قرار دادیم.

در سالهای ۹۲، ۹۳ و ۹۴ یك مبلغی را هم از محل واردات میوه و سبزیجات كسب درآمد كردیم، برای این موضوع كنار گذاشتیم كه الان در ردیف های بودجه هم هست و به نوعی تقریباً منابع مورد نیاز این قانون هم الان در ردیف های بودجه موجود و خاص این موضوع است. منتها ما حتماً باید این را در احكام بودجه ذكر كنیم تا بتوانیم كشاورزان مان را بیمه كنیم. ما اگر امسال بتوانیم حداقل (۲۰) درصد كشاورزان مان را از طریق بودجه سال ۹۶ كه منبع مالی اش هم موجود است بیمه كنیم، ان شا ءالله تعالی بتوانیم یك حركت مناسبی انجام بدهیم.

رئیس ـ آقای پاپی زاده! منبع مالی اش كجاست؟ ببینید! حالا این عبارت شما یك سكته ای هم دارد، اصلاً خیلی روشن نیست. «كارگاه های كشاورزی مشمول نظام صنفی كشاورزان، در شمول قانون معافیت از پرداخت سهم بیمه كارفرمایی كه حداكثر پنج نفر كارگر دارند مصوب ۱۶/۱۲/۶۱ و اصلاحات بعدی آن آیین نامه اجرایی قانون ، این یعنی چه؟

پاپی زاده بالنگان ـ این اشكال جمله ای است، این را می توانیم حل كنیم. آقای دكتر! ولی این مصوب شد.

رئیس ـ ما منبعش را در جایی ندیدیم، برای كارگاه های كشاورزی باید بگویید منبعش كجاست.

پاپی زاده بالنگان ـ مشكل ندارد، (رئیس ـ چرا؟ مشكل دارد) اگر این را برای هیأت رئیسه محترم ثابت كنم ان شا ءالله این را بپذیرید.

رئیس ـ منبعش را باید می گفتید.

پاپی زاده بالنگان ـ منبعش موجود است.

رئیس ـ نه، منبعش موجود نیست.

پاپی زاده بالنگان ـ منبعش در ردیف های بودجه از بحث واردات میوه و سبزیجات مصوب شد.

رئیس ـ آن برای موارد كارگاه های صنعتی است كه به آنها می دهند.

پاپی زاده بالنگان ـ نه، آقای دكتر! در سال ۹۳ این را خاص كشاورزان استان در نظر گرفتند.

رئیس ـ قابل طرح نیست، ۹۳ بحث دیگری است، الان منبعش را نداریم، متشكریم. پیشنهاد دیگری هست بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! یك پیشنهاد آقای دلخوش دارند، البته درآمدی یا هزینه ای بودنش محل بحث است. پیوست (۱۸)، صفحه (۴)، شناسه (۱۶).

دلخوش اباتری ـ پیوست (۱۴).

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دلخوش! اینكه به من آدرس دادید پیوست (۱۸) است.

دلخوش اباتری ـ نخیر، پیوست (۱۴) است.

رئیس ـ شناسه (۳۹۸) را می فرمایید؟ «به استناد بند «ب ماده (۴) قانون امور گمركی، دولت مكلف است به منظور افزایش درآمدهای گمركی و تأثیرگذاری مؤثرتر در وصول درآمدها از امتیاز حقوق ثابت با ضریب (۵/۱) و برای مناطق كمتر توسعه یافته و بد آب و هوا با ضریب (۸/۱) برای كاركنان گمركات كشور اقدام نماید. بار مالی ناشی از آن از محل افزایش درآمدهای گمركی ، بفرمایید توضیح بدهید، چون ما یك قسمتی را برای آنها گذاشته بودیم. آقای دلخوش! ما یك بندی را آوردیم.

دلخوش اباتری ـ نه، آقای دكتر! در این مورد نیاوردیم، بند «ب بود.

رئیس ـ یك لحظه اجازه بفرمایید، آخر تبصره (۶)؛ «پرداخت (۵۰) درصد از هزینه های موضوع ماده (۲۱۷) قانون مالیات های مستقیم (۱ درصد هزینه از محل درآمد اختصاصی) منوط به تأیید پوشش مالیاتی هر استان به میزان بیش از (۵) درصد بدون افزایش نرخ های مالیاتی است . این را آوردیم، یعنی این زمینه تشویق هست.

دلخوش اباتری ـ آقای دكتر! این برای ضرایب حقوقی كاركنان در مناطق محروم است.

رئیس ـ می دانم، از همین می توانند بدهند. جای این هست، می توانند در دستورالعمل شان فرمایشات شما را اگر بررسی كردند بگذارند.

دلخوش اباتری ـ حالا اجازه بدهید، چون دیروز هم آقای تاج گردون كار را خراب كرد.

رئیس ـ می خواهم بگویم ما یك مرتبه وارد یك موضوع می شویم، در حالی كه ما مبنایش را گذاشتیم، دستورالعملش را دولت می نویسد، متشكریم. اگر پیشنهاد دیگری نیست بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ تبصره ۸ ـ به وزارت نیرو اجازه داده می شود کل هزینه های مربوط به تهیه و نصب کنتور حجمی یا هوشمند چاههای مجاز کشاورزی را از محل اعتبارات طرحهای تعادل بخشی، تغذیه مصنوعی و کنترل سیل پیوست شماره (۱) این قانون پرداخت كند.

رئیس ـ آقای مفتح! این بندی كه آوردند خلاف برنامه است. بند «ذ ماده (۴۵) می گوید این كار از طریق تسهیلات انجام شود. لایحه دولت هم آورده بود كه ظرف (۳۶) ماه برگردانند. شما آن را حذف كردید، این الان خلاف برنامه است، دوسوم رأی می خواهد. پیشنهادی هست؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بله، آقای رئیس! پیشنهاد داریم.

رئیس ـ پس مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای موسوی لارگانی مخالف هستند، بفرمایید.

سیدناصر موسوی لارگانی (فلاورجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

كمیسیون تلفیق بر چه اساسی بند الحاقی (۱) را تصویب كرده؟ چگونه بیت المال بدون برگزاری مزایده و همچنین أخذ وثیقه معتبر به صورت اقساط و بلندمدت به بخش خصوصی یا بهتر بگویم تعدادی از ما بهتران واگذار می شود. خصوصی سازی بدون ضابطه در كشور.

محبی نیا ـ آقای دكتر! این بنده خدا در رابطه با بند الحاقی (۱) صحبت می كند.

رئیس ـ نه، تبصره است.

موسوی لارگانی ـ بله، متوجه هستم. آقای دكتر ببینید! ما اینجا نوشتیم: «به وزارت نیرو اجازه داده می شود کل هزینه های مربوط به تهیه و نصب کنتور حجمی یا هوشمند چاههای مجاز ، من با بند الحاقی یعنی با این موضوع كنتورهای حجمی مخالف نیستم، ولی بحثی كه هست در بند الحاقی و مواردی كه در تبصره (۸) است یك سری تخلفاتی صورت گرفته، بدون مزایده. من آنجا هم پیشنهاد داده بودم، اجازه داده نشد كه ما پیشنهادمان را اعلام كنیم كه با قیمت كارشناسی، اینجا نكته ای بود كه با مزایده، یعنی مزایده هم باشد، نه فقط قیمت كارشناسی. آقای دكتر! چون الان بعضی از خصوصی سازی هایی كه در كشور انجام شده، كارشناسی كه شده قیمت چیز دیگری است، ولی واگذاری چیز دیگری است.

اینجا هم خدمتتان عرض كنم چون من خودم پیشنهاد دارم، مخالفتی كه می كنم مخالفت با قبل است، ان شا ءالله پیشنهادهایی كه هست عملیاتی شود تا دولت بهتر بتوانند مخصوصاً به این كنتورهای حجمی كمك داشته باشد.

رئیس ـ خیلی ممنون، موافق را دعوت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای قوامی موافق هستند، بفرمایید.

هادی قوامی (اسفراین) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر لاریجانی و همكاران محترم! در تبصره (۸) دو، سه تا موضوع است كه ما وقتی به تبصره (۸) رأی می دهیم در واقع این دو، سه تا موضوع را مورد توجه قرار می دهیم. یكی در ارتباط با بحث تعادل بخشی است و تغذیه مصنوعی و كنترل سیلاب و نصب كنتورهای حجمی یا هوشمند برای چاههای مجاز از محل اعتبارات خود وزارتخانه است. البته دولت قبلاً این را آورده بود كه هزینه این كنتورهای هوشمند را از كشاورزان دریافت كنند، ما در كمیسیون تلفیق آن بخش را كه بار آن بر دوش كشاورزان و مردم می افتاد را حذف كردیم و گفتیم خود وزارت نیرو این كار را انجام بدهد.

نكته بعد در ارتباط با بندهای الحاقی است كه آن بندهای الحاقی را هم كه احتمالاً بعد به آن می پردازند. من فعلاً به آنها اشاره نمی كنم. اوضاع مسأله آب یك مسأله بسیار مهم در كشور است و مصرف بی رویه آب باعث شده كه ما امروز چالش های جدی در كشور داشته باشیم و مثلاً همین بحثی كه ما در ارتباط با ریزگردها در استان خوزستان و استانهای غربی كشور داریم، یك منشأ اصلی این ریزگردها این است كه ما منابع آبی را كنترل نكرده و استفاده بهینه نكردیم و از دست دادیم و امروز گرفتار آثار سوء آن هستیم.

آبی كه در بخش كشاورزی در كشور است، از حدود (۱۵۰) میلیارد متر مكعب منابع آبی مختلفی كه ما در اختیار داریم، (۹۰) درصدش در بخش كشاورزی مصرف می شود. فلذا حتماً باید هم وزارت جهاد كشاورزی و هم وزارت نیرو تلاش كنند (رئیس ـ متشكریم) اراضی پایاب این سدها را درست كنند، یكپارچه سازی اراضی را انجام بدهند تا آن میزان ساعت مشخصی كه برای یك چاه است به صورت بهینه مصرف شود و كشاورزان عزیز ما ناچار به اضافه برداشت نشوند و تخلیه منابع زیرزمینی و آن ثروتی كه ما در اختیار داریم نشوند و اینها حتماً چالش ها و مسائل مهمی را هم دارد.

رئیس ـ متشكریم، خیلی ممنون، دولت بفرمایید.

علی حیدر نوری (رئیس امور تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

دوستان، برادران و خواهران ارجمند نماینده ببینید! در بند «ذ ماده (۴۵) قانون برنامه كه هنوز نهایی نشده و همین مجلس تصویب كرده، من متنش را قرائت می كنم، گفته: «نصب كنتور هوشمند و حجمی آب با اعطای تسهیلات ، قانون برنامه صراحت دارد، بایستی از محل تسهیلات پرداخت شود، كمك بلاعوض قید نشده، در این قسمت منابع برایش پیش بینی نشده است. خواهشی كه من از دوستان دارم قانون برنامه كه خود شما تصویب كردید هنوز در رفت و آمد بین شورای نگهبان است، نقضش نكنید، خلاف برنامه است.

رئیس ـ متشكریم، در لایحه ای كه دولت داده بود خلاف برنامه نبود، گفته بودند ظرف (۳۶) ماه برگردد، منتها این را كه الان آورده اند خلاف برنامه است. كمیسیون هم بفرمایید.

محمدمهدی مفتح (سخنگوی كمیسیون تلفیق بودجه) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

دوستان ببینید! اگر این كار بخواهد انجام شود ما به كشاورز بگوییم كه پول هم بده و ما میزان برداشت تو از چاه را هم كنترل كنیم، كنتور نصب كنیم. این عملاً اتفاق نمی افتد، اگر ما می خواهیم برداشت از آبهای زیرزمینی را كنترل كنیم و تحت قاعده خودش مطابق با پروانه و حجم پروانه انجام شود، بالاخره باید یك تمهیداتی اندیشیده شود. اینجا فكر شده كه برای رسیدن به یك هدف مهمتر كه كنترل آبهای زیرزمینی و جلوگیری از برداشت بی رویه است، این هزینه را دولت انجام بدهد و این كنتورها را بتواند نصب كند.

رئیس ـ متشكریم، حضار ۲۲۶ نفر، نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. دولت مخالف و كمیسیون موافق هستند، خلاف برنامه هم هست. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. خیلی فاصله داشت، (۱۵۱) رأی باید می آورد. اگر پیشنهاد دیگری هست بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! پیشنهادات اصلاحی داریم، ولی برگشت به لایحه دولت هم هست.

رئیس ـ برگشت به لایحه دولت را هم مطرح كنید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای تاج گردون! پیشنهاد برگشت به لایحه دولت را شما خودتان مطرح می فرمایید؟

رئیس ـ از افرادی كه نوشتند یكی مطرح كند، آقای تاج گردون! خودتان بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ برگشت به لایحه دولت در تبصره (۸).

غلامرضا تاج گردون (گچساران و باشت) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر! الان كه بحث پیشنهاد كمیسیون تلفیق رأی نیاورد ما دو راه حل داریم، یكی اینكه عین حكم برنامه ششم را كه مجلس تصویب كرده بگذاریم، یك حالت اینكه لایحه دولت را اعمال كنیم. لایحه دولت مغایرتی با برنامه ششم ندارد، دوره بازگشت را (۳۶) ماهه مشخص كرده است. در نتیجه به خاطر اینكه كشاورزان عزیز بتوانند از این امكان استفاده كنند من خواهش می كنم بازگشت به لایحه دولت را رأی بدهید كه هم كشاورزان استفاده كنند و هم خلاف برنامه عمل نشود، متشكر.

رئیس ـ متشكریم، مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای شیران مخالف هستند، بفرمایید.

رضا شیران خراسانی (مشهد و كلات) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب و احترام دارم. عزیزان! ما به خاطر اینكه مهاجرت را معكوس كنیم و در برنامه ششم هم این مطلب آمده كه مهاجرت از شهرها به سمت روستا شود، باید اقتصاد روستا را پایدار كنیم. از طرفی آمدیم برداشت آب را از چاه های كشاورزی محدود كردیم، كشاورز و اقتصادش را با مشكل مواجه كردیم. از طرفی می خواهیم هزینه این را هم از كشاورزی بگیریم كه در تهیه این سیستم هیچ نقشی ندارد. خرید و هوشمندسازی این سیستم با وزارت نیرو است. این سیستم را از كجا می خرد، به چه قیمتی می خرد و با چه كیفیتی می خرد، كشاورز هیچ نقشی ندارد، ما می خواهیم هزینه این را از كشاورز بگیریم. چطور می خواهیم كه روستاهای ما خالی نشود؟ ما چرا این قدر هزینه به كشاورزانی كه در شرایط سختی در كشور ایجاد درآمد و زندگی می كنند و روستاها را پایدار نگه داشتند می خواهیم تحمیل كنیم؟

من از مجلس خواهش می كنم این هزینه را به كشاورزان تحمیل نكنند، كشاورزان هیچ نقشی در این سیستم ها ندارند. این سیستم ها گاهاً از كشورهایی خریده شده كه الان مستهلك شده است. من از نمایندگان محترم خواهش می كنم به این برگشت به لایحه دولت رأی ندهند و این هزینه را به كشاورزان تحمیل نكنند. تشكر می كنم.

رئیس ـ متشكریم، موافق را دعوت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای شاعری موافق هستند.

رئیس ـ آقای شاعری بفرمایید.

علی محمد شاعری (بهشهر، نكا و گلوگاه) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

دوستان و همكاران عزیز توجه بفرمایید! الان مهمترین چالش پیش روی ما بحران منابع آب است. (۵۰) درصد از دشت های كشور ممنوعه شده است، (۵۰) درصد تالاب های ایران خشك شده است. ما مجبور شدیم در لایحه برنامه دولت را مكلف كنیم كه (۳۰) درصد از آب مورد نیاز مناطق جنوبی و بخش مركزی ایران را از خلیج فارس تأمین كند. علت اصلی ریزگردها به خاطر این است كه ما منابع آب را مدیریت نكردیم. سالانه (۵۰) هزار هكتار دارد به مناطق بیابانی كشور اضافه می شود. ما فقط در یك قلم (۳۰۰) میلیون دلار برای مدیریت منابع آب گذاشتیم، (۳۰۰) هزار هكتار مناطق بحرانی را هر سال داریم مدیریت می كنیم.

دوستان عزیز! علتش این است كه راندمان آبیاری در كشور ما بسیار پایین است، الان حدود (۳۶) درصد است. سهم كشاورزی از مصرف آب در دنیا حدود (۶۰) درصد است، در صورتی كه در كشور ما حدود (۹۲) درصد آب مصرفی ایران مربوط به بخش كشاورزی است. علتش چیست؟ علتش این است كه هیچ گونه قاعده و نظارت درستی بر مصرف آب در بخش كشاورزی اعمال نمی شود. نصب كنتور یكی از راههای اصلی افزایش بهره وری آب است و حداقل (۵۰) درصد مصرف آب كشاورزی را از چاه هایی كه مجاز هستند می تواند كاهش بدهد.

لذا من تأكید می كنم، البته روی همان پیشنهاد اولی كه متأسفانه با (۴۵) درصد نتوانست رأی بیاورد، روی آن موضوع تأكید می كنم، ولی اگر امكانش نبود ما بین بد و بدتر، بد را انتخاب می كنیم و شرایطی را فراهم كنیم كه چاه های مجاز به صورت اجباری نصب كنتور در آنها اعمال شود (رئیس ـ متشكریم) و ما (۵۰) درصد صرفه جویی را داشته باشیم. ان شا ءالله بتوانیم این مطالبه به حق كشور را برآورده كنیم.

رئیس ـ خیلی ممنون، عزیزانی كه آن انتها هستند بفرمایند، موقع رأی گیری ما است. چرا آنجا تجمع دارید؟ بفرمایید كه دیگر نام نبریم. عزیزانی كه آن انتها هستند، آقای قاضی پور بفرمایید، آقای حاجی بابایی بفرمایید، آقایان بفرمایید موقع رأی گیری است. آقای فولادگر بفرمایید، آقای امیرآبادی بفرمایید، آقای حاجی بابایی! شما حركت كنید بیایید جلو كه بقیه همه بیایند. دوستان تشریف بیاورند، آقای فرهنگی بفرمایید.

دولت موافق است و كمیسیون نظری ندارند. حضار ۲۲۲ نفر، پیشنهاد در مورد برگشت به متن لایحه در تبصره (۸) است. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ پیشنهاد حذف نداریم، پیشنهاد اصلاح جزء داریم. آقای موسوی لارگانی بفرمایید.

رئیس ـ پیشنهاد جایگزین داریم؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! پیشنهاد جایگزین هم نداریم.

شاعری ـ آقای رئیس! در رأی گیری (۸۰) نفر رأی ندادند.

رئیس ـ بله، (۸۰) نفر رأی ندادند.

شاعری ـ (۸۰) نفر رأی ندادند، یك رأی گیری كنید.

رئیس ـ نه، دیگر مجدداً نمی توانیم رأی گیری كنیم. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ پیشنهاد اصلاح جزء در پیوست (۱۴)، صفحه (۳۸) شناسه (۴۳۴)، آقای دكتر! آقای موسوی لارگانی می فرمایند «به و «اجازه داده می شود حذف شود، تا این به تكلیف تبدیل شود.

سیدناصر موسوی لارگانی (فلاورجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر ببینید! نكته ای كه هست دولت در اینجا می خواهد یك كاری را انجام بدهد كه در مصرف آب صرفه جویی شود. اكثر كشاورزان ما كنتور دارند. یك مرتبه كنتور گرفتند، بعد آمدند به اینها گفتند كه كنتور شما دیجیتال نیست، باید یك كنتور دیجیتالی بگیرید. رفتند كنتور دیجیتالی خریدند، الان دولت آمده می گوید كه باید كنتور هوشمند بگذارید. مگر كشاورز چقدر درآمد دارد؟ چقدر باید برای این دستورات روزانه ای كه وزارت نیرو دارد هزینه بدهد؟

لذا به نظر من اگر دولت قصد دارد كنتور حجمی بگذارد، شما عزیزان دقت كنید، همان طور كه در بودجه سال ۹۵ هم دولت مكلف بود كه هزینه كنتور را خودش بپردازد. پس چرا دومرتبه در برنامه آمدیم این هزینه را به گردن كشاورز بیچاره ای كه به نان شب خود محتاج است (گذاشتیم؟)، كشاورزی كه اصلاً نمی تواند زندگی كند، اصلاً درآمد ندارد. امسال پیاز را نخریدند، هویج را نخریدند، گل كلم را نخریدند، پول گندم كشاورز را بعد از سه ماه دادند. كشاورزی كه می خواهد یك كود شیمیایی بگیرد، به او شماره حساب می دهند می گویند اول برو پول را به حساب بریز، برگرد بیا تا ما به تو یك كیسه كود شیمیایی بدهیم، یك لیتر سم به تو بدهیم. چطور می شود ما حالا بیاییم برای كشاورزی كه اصلاً درآمد ندارد، كشتش را نمی خرند، اینجا بگوییم كه باید (۳۶) ماه این پول را پرداخت كند؟ كشاورز از كجا بیاورد؟

درخواست من این است، همه محصولات كشاورزی، الان یكی از عزیزان می گوید كشمش را خریداری نكردند، هر چیزی كه كشاورزان كشت كردند خریداری نكردند. كشاورزان شهرستان فلاورجان (۴۰) میلیارد تومان خسارت پیاز را دادند، پیازشان را كسی نخرید. حالا ما اینجا هم یك بار سنگینی روی دوش آنها بگذاریم. اصلاً چه دلیلی دارد كه دولت هر روز بخواهد یك برنامه ای بریزد، یك روز كنتور، كنتور حجمی، كنتور دیجیتال. (رئیس ـ متشكریم) همكاران عزیز! خواهشم این است «به و «اجازه داده می شود را حذف كنید، دولت مكلف شود اگر می خواهد كنتوری بگذارد هزینه اش را هم خودش بدهد.

رئیس ـ خیلی ممنون، پیشنهادشان این است كه كلمه «به و «اجازه داده می شود برداشته شود. اگر دیگر صحبت نمی كنید، مطلب روشن است، قبلاً بحث شد. دولت مخالف است و كمیسیون هم نظری ندارد. البته خلاف برنامه است. دولت اگر اصرار دارد، نكته ای دارید می توانید بگویید، بفرمایید.

علی حیدر نوری (رئیس امور تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه) ـ

آقایان عزیز و گرامی، دوستان نماینده! اینجایی كه آدرس دادند گفتند منابعش از محل طرحهای تعادل بخشی تأمین شود، این طرحهای تعادل بخشی، قانونگذار دقیقاً در بند «ب ماده (۴۵) حكم كرده كه دولت (۸۵) درصد در روش های لوله آبیاری كمك بلاعوض كند. یعنی شما آنجا تعیین تكلیف كردید، منابعش از قبل برای كار قانونگذار هست، شما در قانون برنامه تعیین تكلیف كردید، بعد ما بیاییم این را كم كنیم و اینجا بگذاریم؟

خواهشی كه من از دوستان دارم، ببینید! برنامه كه هنوز تصویب نشده را ده جا داریم نقضش می كنیم. (رئیس ـ متشكریم) بگذاریم منابع سر جای خودش باشد، این هم بر اساس تسهیلات باشد. به نظر من ماده (۴۵) ماده بسیار خوبی است، خیلی هوشمندانه هم نوشته شده، تقسیم شده، یك بخشی را كشاورز كمك كند و (۸۵) درصد روش های نوین آبیاری را دولت بلاعوض كمك می كند، ولی یك كنتور حجمی را خودش بخرد. بنابراین ما مخالفیم.

رئیس ـ متشكریم، كمیسیون هم كه نظری ندارد. حضار ۲۲۰ نفر، متنی كه اصلاح شد را به رأی می گذاریم. آقای موسوی لارگانی پیشنهادی دادند كه كلمه «به و «اجازه داده می شود برداشته شود. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. بند الحاقی (۱) را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بند الحاقی ۱ ـ و معادل صد درصد درآمد حاصله از محل ردیف (۱۶۳ـ۵۳۰۰۰۰) در اختیار سازمان امور عشایر ایران قرار می گیرد تا به عنوان افزایش سرمایه سهم دولت در صندوق حمایت از توسعه بخش كشاورزی و عشایری هزینه كند.

آقای دكتر! اینجا پیشنهاد داریم.

رئیس ـ اگر پیشنهاد دارید كه مخالف صحبت كند. (قوامی ـ پیشنهادشان را مطرح نمی كنند، عبور كنیم) اگر پیشنهادات شان را مطرح نمی كنند ما از آن عبور كنیم. پیشنهادات تان را مطرح می كنید؟ عبور كنیم؟ اگر پیشنهاد را مطرح نمی كنند كه مخالف هم صحبت نمی كند.

بند بعدی را كه به كمیسیون ارجاع دادیم و هنوز برنگشته است، بماند. بند الحاقی (۳) را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بند الحاقی ۳ ـ دولت مكلف است در سال ۱۳۹۶ جهت تثبیت، استمرار و افزایش حقآبه ایران از رودخانه هیرمند اقدام سیاسی، اقتصادی و عمرانی لازم را در چارچوب اعتبارات مصوب به عمل آورد.

آقای دكتر! چون در اینجا هم پیشنهاد وجود دارد باید مخالف و موافق صحبت كنند. پس گرفتید؟

عثمانی ـ آقای دكتر! بند (۲) از كمیسیون برگشته است.

رئیس ـ بند (۲) برگشته، چه زمانی دادید؟

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ همین الان.

رئیس ـ نه، اگر الان داده باشید كه نمی شود.

تاج گردون ـ روی آن پیشنهاد داده اند، مگر می شود الان داده شده باشد؟ پیشنهاد چاپ شده دارد.

رئیس ـ پس اگر بند الحاقی (۲) از كمیسیون برگشته می توانید بخوانید، بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بند الحاقی (۲) تبصره (۸) به شرح زیر اصلاح می شود:

بند الحاقی ۲ ـ به منظور حذف انشعابات غیرمجاز و حفظ امنیت خطوط آب، برق و گاز به وزارتخانه های نیرو و نفت از طریق شركت های تابعه ذی ربط اجازه داده می شود بر اساس مصوبه كارگروهی متشكل از فرماندار (رئیس)، شهردار، رئیس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی یا بخشدار، (حسب مورد) و رئیس دستگاه خدمات رسان مربوطه نسبت به واگذاری انشعاب موقت به واحدهای مسكونی احداثی فاقد پروانه ساختمانی در محدوده شهر و بافت روستا و واحدهای مسكونی احداثی حریم شهر و روستا كه تا پایان شهریورماه سال ۱۳۹۵ احداث شده باشند، اقدام نمایند و درآمد حاصل را به حساب شركت ذی ربط نزد خزانه داری كل كشور واریز نمایند. منابع واریزی درآمد محسوب نمی شود و در اختیار شركت ذی ربط قرار می گیرد. دستورالعمل این بند به تصویب وزرای نیرو و نفت خواهد رسید. تصمیمات كارگروه موضوع این بند قطعی و لازم الاجرا است و انشعاب واگذارشده برای استفاده كنندگان هیچ گونه حقی ایجاد نمی كند.

آقای دكتر! چون در اینجا پیشنهاد وجود دارد مخالف و موافق باید صحبت كنند.

رئیس ـ اگر مخالف دارد صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای عباس گودرزی مخالف هستند، بفرمایید.

عباس گودرزی (بروجرد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام فاطمیه و همچنین امروز در شهرستان بروجرد دو شهید عزیز بر دستان ملت تشییع می شوند. ضمن گرامی داشت یاد و خاطره همه شهدا، این روز را هم گرامی می داریم و قطعاً حضور این شهدا در شهرستان بروجرد مایه خیر و بركت خواهد بود.

من یك نكته ای خدمت همكاران عزیز عرض كنم، چون یك مسیری را تا پشت تربیون دویدیم قدری صدای ما غیرطبیعی است كه از دوستان عذرخواهی می كنیم.

این مسأله یك مسأله حساس است. ببینید بزرگواران! من می شنوم بعضی از عزیزان می گویند كه چرا می خواهی مخالفت كنی؟ چه كسی است كه با این مخالف باشد كه یك قشر محروم و مستضعف در حاشیه شهر از نعمت آب، برق و گاز محروم باشند و نظام اسلامی به وظیفه اش عمل كند و اینها را تحت پوشش خدمات اولیه قرار بدهد كه كمترین وظیفه نظام در قبال این قشر است. اما بزرگواران! این مسأله یك مسأله حساسی است، به این راحتی نمی شود به آن پرداخت و بگوییم هر كسی كه پروانه ساختمانی ندارد و محروم از آب، برق و گاز است، حالا بیایند بروند با یك ساز و كاری به اینها خدمات رسانی كنند. این یعنی زمینه سازی برای جنگل خواری، زمین خواری و كوه خواری.

مگر تأكیدات مقام معظم رهبری نبود كه عده ای حق ندارند حتی قانونی املاك و اراضی كشاورزی و باغات را حتی برای حوزه علمیه تغییر كاربری بدهند؟ من نگرانم، نگران سوءاستفاده از این قضیه. افراد فرصت طلبی هستند كه رفتند در مناطق غیرمسكونی و باغات ویلا ساختند، ساخت و ساز كردند و امروز این نگرانی وجود دارد كه از این طریق بخواهند بروند مشكل آب، برق، گاز و خدمات شان را هم مرتفع كنند. یعنی از آن طرف با رابطه رفتند باغ خواری كردند، ساخت و ساز غیرقانونی كردند، اراضی كشاورزی را نابود كردند، حالا از این طرف با نفوذشان در دستگاه ها بیایند آب، برق و گاز هم بگیرند. همین الان هم كه قانون نیست این اتفاق دارد می افتد. همین الان اگر قسمتی از شهر شكل گرفته باشد، غیرقانونی هم باشد ولی در بافت مسكونی شكل گرفته باشد، شهرداری ها و فرمانداری ها كمیسیون خاص تشكیل می دهند و مشكل اینها را موردی حل می كنند. اینكه ما قانون وضع كنیم، هر كسی پروانه نگرفته بیاید گاز، آب و برق بگیرد، بیاییم به كار یك عده آدم سوءاستفاده چی و افزونه خواه صبغه قانونی بدهیم. این نگرانی وجود دارد كه مجلس بیاید تخلفات افراد فرصت طلب را قانونی كند.

خواهش من از آقای رئیس و نمایندگان محترم این است، اجازه بدهند روی این مسأله دقیق بررسی شود. ما مخالف نیستیم، بنده خودم موردی در حوزه انتخابیه در زمان شورای شهرم داشتم كه این مشكل را داشت و در داخل شهر بود، اینها از نعمت گاز محروم بودند، محكم ایستادیم تا به اینها گاز رساندند. ما داریم به خارج از كشور خدمات می دهیم، آیا به همنوعان و همشهریان خودمان روا نیست خدمات بدهیم؟ چه كسی با این مخالف است؟ اما این باب تخلف را باز می كند، این یك تیغ است، یك مسأله حساس و ظریف است.

تقاضای من از مجلس شورای اسلامی و نمایندگان محترم این است كه اجازه سوءاستفاده ندهند. امروز در شمال كشور تمام سرمایه های این مملكت را از بین برده اند. شما امروز بروید نگاه كنید در كنار رودخانه ها، در بهترین بستر طبیعت آمدند با رانت و ارتباطات و نفوذ ویلا ساختند. حالا امروز می خواهیم مشكل گاز، آب و برق شان را هم برطرف كنیم. خواهش من این است همان طور كه آقای لاریجانی دیروز به دیوان محاسبات امر كردند كه با تخلفات هم برخورد كند، بله، اگر می خواهید خدمات بدهید در كنار قانون ثبت شود كه دستگاه قضائی با متخلفین و كسانی كه ساخت و ساز غیرقانونی در اراضی كشاورزی كردند برخورد كند. خیلی متشكرم.

رئیس ـ یك لحظه اجازه بدهید، من الان پرسیدم، هنوز (۱۲) ساعت این چیزی كه توزیع كردند طی نشده است، نماینده ها می توانند هنوز نظر بدهند. از نظر آیین نامه دچار مشكل است. آقایان گفتند دیروز توزیع شده، بعد معلوم شد دیروز نبود، (۱۲) ساعتش نگذشته است. بنابراین، این می ماند، ما همان بند الحاقی (۳) را می توانیم مطرح كنیم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! بند الحاقی (۳) قرائت شد، پیشنهادی هم نیست. اگر اجازه بفرمایید الحاقی به تبصره را مطرح كنم.

رئیس ـ الحاقی به تبصره (۸) را می خواهید مطرح كنید بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ پیوست (۱۴)، صفحه (۳۹)، شناسه (۴۵۲)، آقای حاجی! مطرح می كنید یا خیر؟

رئیس ـ آقای حاجی بفرمایید.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

پیشنهادی كه در اینجا آوردیم گفتیم: «در اجرای مفاد قوانین برنامه ششم توسعه كشور به وزارت نیرو اجازه داده می شود با متقاضیان خصوصی، تعاونی شركت های سرمایه گذاری صندوق های بازنشستگی كه در مهار آبهای خروجی از مرزهای كشور اقدام نمایند قرارداد خرید تضمینی بلندمدت آب منعقد نماید. كلیه مراحل اجرایی و عملیاتی بایستی مورد تأیید ایمنی و كارشناسی وزارت نیرو باشد . عزیزان! یكی از مسائل مهم كشور مبحث خروج آبهای شیرین از كشور است. میزان توانایی دولت هم برای سرمایه گذاری در این بخش به اندازه كفاف و جوابگو نیست. ناچار هستیم كه بتوانیم از افراد و سرمایه گذارانی كه حاضرند در بخش آب سرمایه گذاری كنند استفاده كنیم. از این جهت لازم بود كه یك اجازه ای را به دولت بدهیم.

بنابراین، این پیشنهاد را داریم كه هم بخش خصوصی، هم بخش تعاونی و همچنین شركت هایی كه مربوط به صندوق های بازنشستگی هستند و سرمایه ها و نقدینگی هایی در اختیارشان است، در خصوص موضوع مهار آبهای مرزی میهن اسلامی مان كه به خارج از كشور و یا به آبهای دیگر واریز و سرازیر می شود، بتوانند این طرح ها را اجرایی كنند كه طبیعتاً به نفع مصالح و منافع ملی كشورمان خواهد بود. لذا خواهشم این است كه همه عزیزان به این اجازه به دولت رأی مثبت بدهند.

رئیس ـ متشكریم. مخالف را دعوت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای لاهوتی مخالف هستند، بفرمایید.

مهرداد بائوج لاهوتی (لنگرود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ببینید دوستان! آن چیزی كه برادر خوب ما جناب آقای حاجی فرمودند، فرمودند كه وزارت نیرو بیاید از وجود متقاضیان بخش خصوصی، تعاونی و شركت های سرمایه گذاری صندوق های بازنشستگی در مهار آبهای مرزی استفاده كند. سؤال من از آقای حاجی این است، دولت هم عنایت بفرمایند، آقای دژپسند، آقای نوری! مگر وزارت نیرو الان محدودیتی دارد بخواهد با بخش خصوصی قرارداد ببندد؟ چه محدودیتی دارد؟ خواهش من از دوستان این است كه دقتی داشته باشیم. ما چه اتفاقی را می خواهیم شكل بدهیم؟ اصلاً تأكید ما این است كه وزارت نیرو هر كاری می خواهد كند به دست بخش خصوصی بدهد، تأكید ما این است، قانون ما این است، اصلاً ما اصرار داریم، خود دولت هم اصرار دارد. ما در قانون بودجه یكساله داریم به چیزی تأكید می كنیم كه هم دولت به آن اعتقاد دارد، هم ما خودمان به آن اعتقاد داریم و باید هم این شكلی شود. به نظر من این نوع قانونگذاری درست نیست، فقط داریم بندهای بودجه را بالا می بریم كه در نهایت مجلس زیر سؤال برود كه مثلاً این قدر به احكام بودجه ما اضافه شد، در صورتی كه هیچ كدام اینها ضرورتی ندارد.

ببینید دوستان! من عرایضم را جمع بندی كنم. این قانون الان وجود دارد، تأكید ما و دولت هم همین است، فقط در اینجا صندوق های بازنشستگی را آمدند اضافه كردند. اگر بخواهیم به صندوق های بازنشستگی هم ورود كند، مراحل و پروسه خودش را دارد. ما وقتی می گوییم بخش خصوصی، بخش خصوصی تعریف خود را دارد. من خواهش می كنم دوستان رأی مخالف بدهند.

رئیس ـ متشكریم، موافق را دعوت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای فلاحت پیشه موافق هستند، بفرمایید.

حشمت اله فلاحت پیشه (اسلام آباد غرب و دالاهو) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

عزیزان توجه كنید! این موضوع، موضوع مهمی است. اجازه بدهید ابتدا در پاسخی كه به برادر عزیزم و مخالف محترم می دهم از اینجا شروع كنم، ببینید جناب آقای لاهوتی عزیز! فرمودید مگر وزارت نیرو محدودیتی دارد؟ من عرض می كنم بله، مهمترین محدودیتش محدودیت منابع است و در بخشی از موارد عقب است، نمی تواند كارهای مقابله و جلوگیری از خروج آب و ذخیره آب در مرز را به طور مشخص انجام بدهد. برای این كار هم در طول سالهای گذشته یك سری اقدامات صورت گرفته در حالت فورس و فشار بین المللی كه وجود دارد صورت گرفته است. ببینید! ما زمان زیادی برای این موضوع نداریم. من زیاد وارد مقوله اش نمی شوم، به همین دلیل است كه شما شاهد برداشت از صندوق توسعه ملی هم برای كمك به مهار آبهای مرزی و موارد از این نوع هستید.

این پیشنهادی كه برادر عزیزم جناب آقای حاجی داده بخش خصوصی و یك سری شركت ها و دیگران را به این دعوت می كند كه اگر بیایند اقدامی را برای جلوگیری از خروج آبها از كشور صورت بدهند، آن موقع دولت می تواند با اینها قرارداد ببندد. البته من فقط یك نقضی در اینجا دارم، آب یك مقوله حاكمیتی است. پیشنهاد من به رئیس محترم جلسه هم این است كه اگر این پیشنهاد رأی آورد با رعایت اصل حاكمیتی بودن آب در ایران، این پیشنهاد می تواند یك پیشنهاد بسیار خوب باشد، برای طرحهای وزارت نیرو كمكی باشد. محدودیت اصلی كه وزارت نیرو دارد، این محدودیت در زمینه منابع رفع می شود. چند سال دیگر شما دیگر صاحب آب نیستید، یعنی یك سری مقررات می آید شكل می گیرد كه كشور ما دیگر نمی تواند در مورد آبهایی كه الان دارد ادعای مالكیت كند.

رئیس ـ متشكریم. حالا مقصودتان از این عبارت «در اجرای مفاد قوانین برنامه ششم قانون برنامه ششم است، قوانین كه نیست. یعنی مالكیت اینكه باید دست دولت باشد، فقط اینها مثل پیمانكار هستند، باید با آنها قراردادی نوشته شود، بروند انجام بدهند، مثلاً آب را از آنها بخرند. دولت بفرمایید.

علی حیدر نوری (رئیس امور تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

اگر منظور دوستان پیشنهاددهنده خرید تضمینی آب است، الان در بخش عمده ای از كشور شركت هایی وجود دارند، منابعی برایش در بودجه پیش بینی شده، آب را می فروشند، دولت دارد تضمینی می خرد. دیگر هیچ قانونی نیاز ندارد، قانون دارد، در قانون برنامه هم تصریح شده، هیچ مشكلی هم وجود ندارد، عملیاتی دارد كار می كند.

اگر منظور از بحث آبهای مرزی ایجاد طرح جدید است، سد می خواهد بسازد، قانون برنامه تكلیفش را مشخص كرده است. اولاً مصالح زیست محیطی و ماده (۲۳) باید رعایت شود، یعنی طرح باید توجیه فنی و اقتصادی داشته باشد، بحث پدافند غیرعاملش دقیقاً باید رعایت شود. آبهای مرزی هم قاعده خاص خودش را دارد، ما به هر كس نمی توانیم بگوییم روی این رودخانه سد بساز. قاعده دارد، قانون دارد، باید آن رعایت شود، مصالح زیست محیطی، مسائل پدافند غیرعامل و از همه مهمتر تعیین تكلیف مالكیتش است. مالكیت سد با چه كسی است؟ واقعاً می توانیم مالكیت انفال را به بخش خصوصی بدهیم؟ به نظر من ابهامش زیاد است، برای خرید تضمینی آن هم نیاز به قانون جدید ندارد، به همین دلیل ما مخالف هستیم.

رئیس ـ متشكریم، كمیسیون بفرمایید.

محمدمهدی مفتح (سخنگوی كمیسیون تلفیق بودجه) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

دوستان مستحضر هستند بحث مهار آبهای مرزی یك مسأله بسیار مهمی است كه بودجه های خوبی هم برای این كار گذاشته شده است، به دلیل اینكه ما بتوانیم از حق میهن اسلامی و كشورمان در رابطه با این آبها در آن مدت زمانهای مشخص شده در قواعد بین المللی استفاده كنیم و این آبها مهار شود. اما به دلیل بزرگ و مهم بودن این پروژه قاعدتاً یك قاعده و ساز و كار مشخصی برای خودش دارد. ما اگر بخواهیم بیاییم هر گوشه اش را به یك ترتیبی به یك افراد، مؤسسات و واحدهایی واگذار كنیم كه معلوم نیست آیا در راستای آن چارچوب و قرار بلندمدت و جامعی كه مجریان این طرح دارند انجام می دهند باشد یا نباشد، این كار را مواجه با اخلال خواهیم كرد.

به هر حال مجری این طرح دارد كارش را انجام می دهد، اگر نیاز به این گونه موارد داشته باشد حتماً از این موارد استفاده خواهد كرد و قوانین لازم و كافی برای اینها وجود دارد كه بتوانند از این ظرفیت ها استفاده كنند. ضرورتی برای الزام كردن و قانونی كردن این مورد نیست كه ما ابعادی كه در اجرا ممكن است مواجه با اشكال شود را نمی دانیم، بنابراین اینجا ممكن است حكم و قانونی تصویب كنیم كه در اجرا با اشكال مواجه شود.

ضمن اینكه بر اساس قانون اساسی كه «رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امكانات عادلانه برای همه را به ما الزام كرده، محدود كردن و منحصر كردن كار به یك افراد یا شخصیت های حقیقی و حقوقی خاص با اصل قانون اساسی مغایرت دارد. در مجموع اجازه بدهید كسانی كه دارند این كار مهم را انجام می دهند در قاعده كار خودشان این كار را پیش ببرند و از این ظرفیت ها هم در چارچوب همان قاعده استفاده كنند. كمیسیون با این پیشنهاد مخالف است.

رئیس ـ متشكریم، حضار ۲۲۰ نفر، پیشنهاد جناب آقای حاجی دلیگانی را به رأی می گذاریم. نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. كمیسیون و دولت مخالف هستند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد.

 باز هم پیشنهاد داریم؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بله، پنج، شش تا دیگر هست.

رئیس ـ اجازه می دهید عبور كنیم، چون ما خیلی عقب هستیم، باید تا پایان هفته آینده در خدمتتان باشیم. اجازه می دهید عبور كنیم؟ بند «الف تبصره (۹) را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ تبصره ۹ ـ

الف ـ و در جهت تكمیل طرحهای تملك دارایی های سرمایه ای خود استفاده نمایند و نسبت به بازپرداخت اقساط از محل درآمد اختصاصی خود اقدام كنند.

آقای دكتر! چون پیشنهادی نداریم اگر اجازه بدهید بند «ب را بخوانم.

رئیس ـ بند «ب را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ب ـ درآمد حاصله تا سقف (۹۰۰) میلیارد ریال از محل ردیف (۱۴۱ـ۵۳۰۰۰۰) جدول شماره (۹) این قانون اختصاص می یابد تا به عنوان کمک به افزایش سرمایه صندوق رفاه دانشجویان منظور گردد.

آقای دكتر! اینجا «سرمایه درست است یا «منابع مالی ؟

رئیس ـ بله، چون اینها مثل مؤسسه دولتی هستند «منابع مالی .

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ج ـ (۱۰۰) درصد وجوه اداره شده پرداختی از سال ۱۳۸۵ تا سال ۱۳۹۵ به صندوق های رفاه دانشجویان وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان كمك جهت افزایش منابع مالی صندوق های رفاه دانشجویی تلقی می شود. برای پرداخت مجدد به دانشجویان به مصرف می رسد.

بقیه هم درآمدی است، در بخش درآمدی قرائت شده است. چون در اینجا پیشنهاد داریم مخالف و موافق صحبت كنند.

رئیس ـ مخالف صحبت می كند بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای محبی نیا هستند، بفرمایید.

جهانبخش محبی نیا (میاندوآب، شاهین دژ و تكاب) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر! اولاً در رابطه با آن سرمایه صندوق، «منابع مالی نیست، «سرمایه است، منابع مالی از حسابرسی خارج می شود و روال خاص خود را پیدا می كند. خواهش می كنم آن عبارتی كه آقای دكتر قاضی زاده فرمودند یك عنایتی شود.

رئیس ـ سرمایه كه می گوییم یا باید شركت دولتی و یا بانك باشد. این مؤسسه دولتی است. ماهیت صندوق چیست؟

محبی نیا ـ آقای دكتر! یك استعلامی بفرمایند ممنون می شویم، حالا هر چه حضرت عالی صلاح می دانید.

رئیس ـ حالا روی آن فكر می كنیم، ولی به نظرم درست تر آن این است.

محبی نیا ـ ببینید! ما در رابطه با این بند از محضر همكاران محترم خواهش می كنم یك توجهی به این دغدغه ای كه مطرح خواهم كردم بفرمایند، یك تعمیمی هم به این ببخشیم. اینجا صرفاً مخالفت با اینكه صندوق رفاه دانشجویی قوت پیدا كند و فربه شود نیست. مخصوصاً عزیزان دولت، آقای دكتر دژپسند، آقای نوری و همچنین برادر عزیز هم آقای مفتح! یك التفاتی به این امر داشته باشید. ببینید! ما الان در مملكت مسأله خام فروشی را محكوم می كنیم و می گوییم بیاییم جلویش را بگیریم. جلوی صادرات سنگ را گرفتند، این كالا را بدبخت و بیچاره كردند، به خاطر اینكه این سنگ فرآوری شود. الان بیشتر از (۱۰۰) سال است ما در حوزه اكتشاف نفت فعال هستیم، متأسفانه هنوز دانش فنی اش را هم محتاج غریبه ها و بیگانگان هستیم. شعار مهم نیست، عمل باید كرد.

من فكر می كنم اولین خام فروش دولت و مجلس شورای اسلامی هستند. چرا؟ ما آمدیم هرچه پول نقد است، بدون اینكه تبدیل به ثروت شود، بدون اینكه فرآیند تبدیل به دارایی ها را از لحاظ سیاست گذاری كه كار دولت است و تقنین كه كار مجلس است انجام بدهیم، مدام پول نقد در كف دست وزارتخانه ها و سازمان ها می گذاریم، آنها هم این را راحت می برند هزینه می كنند، بدون اینكه جامعه ایران به انباشت سرمایه دسترسی پیدا كند، بدون اینكه سال به سال تولید ناخالص ملی و داخلی ما رشدهای معقول خودش را داشته باشد.

آقای دكتر لاریجانی! حضرت عالی به عنوان كسی كه در تاریخ سیاست ایران سه دوره پشت سر هم رئیس مجلس این مملكت شدید، خواهش می كنم یك عنایت به این كنید. الان دولت و وزارتخانه های ما تبدیل به شركت های سهامی خاص شده اند. آرزوی هر وزارتخانه ای این است و در بودجه نویسی و اداره این مملكت می خواهد تمام درآمدهایی را كه به هر نحو خودش به دست می آورد درآمد اختصاصی تلقی كند و نهایتاً ببرد مصرف كند. یعنی وزارتخانه ها شركت سهامی خاص شده اند.

صندوق های دولتی؛ برادران! ما هزاران هزار میلیارد تومان وجوه اداره شده را سالیان سال است در اختیار اینها گذاشتیم، بنده در كمیسیون برنامه و بودجه از مركز پژوهش ها، دیوان محاسبات و دولت مكتوب توضیح خواستم، تا به حال چقدر وجوه اداره شده در اختیار كدام وزارتخانه ها گذاشتید و این هزاران هزار میلیارد تومان چه سرنوشتی پیدا كرده اند، دولت جواب نداده، مركز پژوهش ها جواب ناقصی داده، دیوان محاسبات هم اطلاعاتی داده كه قابل استفاده بوده است. من اینجا عرض می كنم، این ثبت می شود، برادران! این وجوه اداره شده در آتیه متأسفانه مثل بعضی از مصادیق مفسده های كلان مشكلات بزرگی را برای این مملكت پیش خواهد آورد. الان هم به جای اینكه بیایند به مجلس، دولت، نهادهای نظارتی ما كه الحمدلله بعضی هایشان در خواب هستند، بروند ببینند این وجوه اداره شده چه سیری را پیدا كرده، كم كم دارند می آیند از حساب های مالی خارجش كنند و در نهایت هم به عنوان افزایش سرمایه و افزایش منابع ملی ببرند ثبتش كنند و بعد هیچ كس نمی داند چه خواهد شد. آیا این واقعاً بودجه نویسی است؟ آیا این نظارت بر حساب های مالی است؟ این نظارت بر آن امانت هایی است كه من یادم است ما وجوه اداره شده را در سال ۷۸ یا آن حوالی بود كه گفتند ما این سرمایه نقدی را به شكل امانت در اختیار بعضی از نهادها قرار می دهیم كه بعضی از مشكلات شان را حل كنند. از آن زمان این نهال را كاشتند، به جای اینكه ما میوه های شیرین از این نهال بچینیم، متأسفانه الان نمی دانیم اصلاً بارور هست یا نیست.

كار هیأت دولت این نیست كه هر وزیری بخواهد برای خودش دستش را ببرد (رئیس ـ متشكریم) آقای دكتر یك لحظه، از خزانه هرچه هست تحت عنوان درآمد اختصاصی برداشت كند. هیأت دولت باید در آنجا بنشینند نیازهای اساسی و اصلی كشور را ببینند و برای آن تصمیم بگیرند و به همین خاطر است كه قانون اساسی می گوید وزیر در مقابل تصمیماتی كه در هیأت دولت گرفته می شود مسئول است. یك روز مسأله آب مسأله اول است، یك روز اشتغال و یك روز سایر مسائل.

با این روند اولاً این درآمدها و این امانات به حساب درآمد عمومی واریز نمی شود و بعد از چند سال هر وزارتخانه، هر صندوق، هرچه را كه به دست بیاورد تحت عنوان درآمد اختصاصی می آورد و در اینجا به تصویب می رساند و شما دیگر خزانه نخواهید داشت، تخصیص نخواهید داشت، ابلاغ نخواهید داشت، پرداخت نخواهید داشت و ببینید این مملكت چه سرنوشتی پیدا خواهد كرد. فلذا خواهش می كنم به این بند رأی ندهید، اقلاً برگردد اصلاح شود، نه تنها این صندوق، تمامی كسانی كه با بودجه كل كشور این برخورد غیرمنصفانه نمی خواهم بگویم، این كم لطفی را در رابطه با خزانه دارند. باز هم «و الامر الیكم .

رئیس ـ متشكریم! آقای مفتح این موضوعی كه الان در بند «ج گفتیم با بند «ب چقدر تفاوت دارد؟ این چیست؟ چون در هر دو گفتیم «وجوه حاصل از بازپرداخت وام ها ، در هر دو یك مفهوم دارد، یكی را گفتیم به خزانه در سقف (۹۰۰) میلیارد برود، یكی را گفتیم به خزانه نرود.

دژپسند ـ آقای دكتر! یكی نیست.

رئیس ـ چرا؟ محتوائاً یكی است.

دژپسند ـ نه، آن از جدول (۷) می رود.

رئیس ـ اولاً جدول (۷) نیست، در بند «ب جدول شما (۹) است. فرقی نمی كند، شما بعدش گفتید «وجوه حاصل از بازپرداخت .

دژپسند ـ «بازپرداخت وجوه اداره شده .

رئیس ـ فرقی نمی كند. اولی را كه خواندیم رد شدیم، الان دومی را می گوییم. دومی مازاد است. پس هنوز برای شما مبهم است، موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ موافق اول وقت شان را به جناب آقای سلیمی داده اند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران ارجمند، برادران عزیز، خواهران گرانقدر! كاركرد صندوق رفاه دانشجویان را می دانید، همه عزیزان دوره دانشجویی را گذرانده اند. این صندوق رفاه است كه بحث خوابگاه، غذای دانشجویی و امور رفاهی دانشجویان را به عهده می گیرد. ما امروز بیش از (۴) میلیون دانشجو در كشور داریم. متأسفانه به دلیل لرزان بودن منابع این صندوق قدرت برنامه ریزی از مسئولین امر گرفته شده است. ما در سال قبل واقعاً مصوبه بسیار خوبی داشتیم، گفتیم این وجوه اداره شده به عنوان كمك به صندوق مطرح شود تا عزیزان ما و مسئولین ذی ربط بتوانند برنامه ریزی كنند. عزیزان من! آیا در روزها و سالهای اخیر به خوابگاه های دانشجویی سر زدید؟ اگر دانشجو در آرامش نباشد چگونه می تواند به تحصیل ادامه بدهد، با آرامش تحقیق و پژوهش كند؟

آیا می دانید برخی از دانشجویان اساساً قدرت پرداخت هزینه های تحصیل را ندارند؟ اصولاً چه دانشجویی می رود از صندوق رفاه وام بگیرد؟ دانشجوی مستضعف است. چه كسی به خوابگاه می رود؟ اولیای بسیاری از متمولین در دوره دانشجویی برایشان خانه های اختصاصی و كذایی می گیرند، این دانشجویان محروم هستند كه نیاز به خوابگاه دارند و از غذای دانشجویی استفاده می كنند. چرا ما اینها را محدود كنیم؟ عزیزان من! اتفاقاً كمترین فساد در همین صندوق رفاه دانشجویی است، به دلیل اینكه یك نظارت عمومی از بین همه دانشجویان روی این صندوق وجود دارد. چرا از صندوق های دیگر بحث نمی كنید؟ نوبت به اولیا رسید آسمان تپید؟ نوبت به این فرزندان و جوانان عزیز ما كه رسید باید این گونه آنها را محدود كنیم؟

آقایان و خانم ها! ما مگر نباید برای كشور كادرسازی كنیم؟ (رئیس ـ متشكریم) نیروسازی برای كشور در كجا انجام می شود؟ در همین دانشگاه ها. اگر ما صندوق رفاه را نحیف كنیم باید اذعان كنیم كه به رشد علمی كشور آسیب های جدی وارد می شود. (رئیس ـ خیلی ممنون) الان بسیاری از دانشگاه ها در بحث خوابگاه مشكل دارند، چون تعداد دانشجوی ما اضافه شده است. ما عقبیم، این مبلغ هم مبلغ اندكی است، نمی تواند تكافوی نیازهای امروز ما باشد. خواهش من این است كه ان شا ءالله با رأی بالا رأی بدهید، ان شا ءالله یك پیامی به دانشگاه ها و دانشجویان عزیز بدهیم كه مجلس حامی آنها است، متشكریم.

رئیس ـ خیلی ممنون، دولت و كمیسیون موافق هستند. حضار ۲۲۴ نفر، متن خوانده شده بند «ج را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. متن اصلی بند «ج تبصره (۹) به رأی گذاشته شده است. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. بند الحاقی (۱) را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بند الحاقی ۱ ـ مازاد هزینه تحصیلی دانشجویان تحت پوشش كمیته امداد امام خمینی (رحمه الله علیه) و سازمان بهزیستی كشور نسبت به اعتبارات مندرج در این قانون در قالب وام از طریق صندوق رفاه دانشجویان در اختیار این افراد قرار می گیرد. اقساط وام های مذكور پس از فراغت از تحصیل و اشتغال به كار افراد پرداخت می شود.

آقای دكتر! اینجا فقط آقای رحیمی می فرمایند اگر «بر اساس ضوابط و مقررات جاری آنها اضافه شود دیگر پیشنهادی نداریم وگرنه باید مخالف و موافق صحبت كنند.

رئیس ـ بر اساس مقررات است.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ اساساً بر اساس مقررات است.

رئیس ـ روشن است، متشكریم. بند الحاقی (۲) را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بند الحاقی ۲ ـ به وزارت آموزش و پرورش اجازه داده می شود به منظور ساماندهی و بهینه سازی كاربری بخشی از املاك و فضاهای آموزشی، ورزشی و تربیتی خود و با رعایت ملاحظات آموزشی و تربیتی، نسبت به احداث، بازسازی و بهره برداری از آنها اقدام كند. تغییر كاربری موضوع این بند به پیشنهاد شورای آموزش و پرورش استان یا شهرستان و تصویب كمیسیون ماده (۵) قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران صورت می گیرد و از پرداخت كلیه عوارض شامل تغییر كاربری، نقل و انتقال املاك، أخذ گواهی بهره برداری، احداث، تخریب و بازسازی و سایر عوارض شهرداری معاف می باشد.

چون در اینجا پیشنهادات زیادی هست مخالف و موافق صحبت كنند.

دبیر (وكیلی) ـ  مخالف جناب آقای صادقی هستند، بفرمایید.

محمود صادقی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

مطابق بند (۲) الحاقی به وزارت آموزش و پرورش اجازه داده می شود كه برای ساماندهی و بهینه سازی كاربری بخشی از املاك و فضاهای خودش بیاید آنها را احداث، بازسازی یا بهره برداری كند. من تا این قسمت با آن مخالفتی ندارم.

ولی در قسمت بعدی بحث تغییر كاربری را مطرح می كند كه البته به تصویب كمیسیون ماده (۵) قانون شورای شهرسازی ارجاع می دهد. منتها نكته ای كه وجود دارد، سؤال این است كه تغییر كاربری ها در اینجا از چه به چه انجام می شود؟ آن چیزی كه در عمل اتفاق می افتد، به ویژه در شهرهای بزرگ مثل تهران عملاً تغییر كاربری های آموزشی، فرهنگی و ورزشی به تجاری و مسكونی است كه در حقیقت گویا به ظاهر می خواهیم به آموزش و پرورش كمك كنیم و با این تغییر كاربری ها منابعی را برای این وزارتخانه تأمین كنیم، در حالی كه تغییر كاربری به خصوص در شهرهایی مثل تهران چیزی جز افزایش تراكم و فروش شهر نیست، وضعیتی كه ما الان در تهران با آن روبرو هستیم ناشی از همین رویه های خلاف مصالح عمومی است كه ما آمدیم شهر و در حقیقت حق شهروندان را می فروشیم و به فضاهای تجاری تبدیل می كنیم. تهران قابل تنفس نیست، ما چگونه می خواهیم اجازه بدهیم كه فضاهای آموزشی، فرهنگی و ورزشی در اختیار آموزش و پرورش به فضاهای تجاری و مسكونی تبدیل شود.

البته ممكن است در بعضی از شهرستان ها پاره ای از فضاها از كار بیفتد، مثلاً متروكه شود. منتها به نظر می آید كه تالی فاسد این خیلی بیش از منفعتی است كه برای آموزش و پرورش دارد، به خصوص از جهت لطمه ای كه به حقوق شهروندان به طور كلی در شهر می زند. به این دلیل من با این بند الحاقی مخالف هستم و از دوستان تقاضا می كنم كه به این رأی ندهید.

رئیس ـ متشكریم. آقای مفتح! مقصود این بوده كه آموزش و پرورش بعضی از املاك و فضاهای آموزشی، ورزشی و تربیتی را می تواند بر حسب مصالح حتی تجاری كند. پس معاف بودنش خلاف برنامه است و باید دوسوم رأی گیری بگیریم. اگر فقط مربوط به خودشان بود آنها معاف بودند، اما چون می خواهند كار تجاری كنند دیگر معاف نیستند. موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ موافق اول وقت شان را به جناب آقای فرهنگی داده اند، بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی (تبریز، آذرشهر و اسكو) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

یكی از بهترین تصمیماتی كه در قانون بودجه امسال می توانیم بگیریم و مقدمه ای برای این باشد كه چنین مجوزی در اختیار این سازمان بسیار گران سنگ و ارزشمند كه وظیفه تربیت نسل آینده و نسل های آینده را به عهده دارد برای تأمین بخشی از نیازهای خودشان در اختیارشان باشد، همین تصمیم باارزش است. من از همه عزیزان همكار استدعا دارم با حمایت وسیع خودشان نه تنها دوسوم، بلكه بیش از آن رأی مورد نیاز را برای این حكم تأمین كنند.

ما كه محدودیت های زیادی در كشور داریم و عملاً این محدودیت ها زمینه ای را ایجاد كرده كه ما از دادن برخی سرویس ها، اعتبارات، مجوزها و مشوق ها برای این بخش بسیار مهم عملاً ناتوانیم، عملاً نمی توانیم مقدورات مورد نیاز را برایشان فراهم كنیم. بنابراین خواهشم از عموم همكاران عزیز و بزرگوار این است كه از چنین تصمیماتی حمایت كنند، تصمیماتی كه نه در آن بحث واگذاری و واسپاری است، نه نادیده گرفتن اصول قانون اساسی است، بلكه ایجاد امكان و زمینه ای است برای این كه اعتبارات و درآمدهایی در آموزشگاه ها به وجود بیاید.

البته بنده در پیشنهادهای الحاقی پیشنهادی دارم كه حتی مشوقی برای استان و آموزشگاهی كه می خواهد این كار را انجام بدهد پیش بینی كنیم و مدارس ناقص، مدارسی كه نیاز به تجهیز، تعمیر و تأمین نیازهای روزمره و مایحتاج جاری خود را دارند، از این قبیل محل ها آن نیازها را رفع كنیم. این اتفاق می تواند به آموزش و پرورش ارتقای كیفی بدهد، می تواند رضایتمندی نسبی برای اولیای دانش آموزان به وجود بیاورد، می تواند فرهنگیان عزیز را تا حدودی از آن احساس نامناسبی كه دارند خارج كند، لذا از همكاران عزیزم استدعا دارم در این گام بسیار مهم و بسیار ارزشمند از حكمی كه كمیسیون محترم به عنوان بند الحاقی (۲) آورده، به طور قاطع حمایت كنند و رأی موافق بدهند.

در استان تهران هم كه همكار محترم فرمودند اتفاقاً وضعیت بهتر از شهرستان ها نیست. گاهی اتفاقی پیش آمده در مدارس مراسمی دعوت كردند حضور پیدا كردیم نواقص آنها از استان های دیگر و حتی بعضاً از مناطق محروم كمتر نیست. برخی از آموزشگاه هایی كه در خود تهران وجود دارد كه می تواند وضع آنها را متحول كند. اینجا قید شده «با رعایت ملاحظات آموزشی و تربیتی یعنی هر آنچه كه آلایندگی صوتی دارد، هر آنچه كه مناسب شأن فضای آموزشی هست اینجا نهی و نفی شده و اگر ما این مشوق هایی كه در ادامه آمده و معافیت ها را نداشته باشیم عملاً نمی توانند این كار را انجام بدهند و در گیر و پیچ های اداری گرفتار می شوند. تصمیم ارزشمند را حمایت بفرمایید، متشكر و سپاسگزارم.

رئیس ـ متشكریم، دولت و كمیسیون موافق هستند.

حضار ۲۳۰ نفر، نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دو سوم رأی می خواهیم، خلاف برنامه است. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! اگر اجازه بدهید یك تذكر بدهیم.

رئیس ـ بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای اسمعیلی بفرمایید.

داریوش اسمعیلی (سروستان، خرامه و كوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دكتر! ضمن اینكه من از حضرت عالی تشكر می كنم از اعضاء به خصوص رئیس محترم كمیسیون تلفیق بودجه هم (تشكر می كنم).

عنایت دارید، اگر مجلس شورای اسلامی به عنوان قانون گذار نخواهد قانون اصلی و برنامه ششم خودش را اجرا بكند، برنامه ای كه بیش از (۴۰)، (۵۰) روز سه شیفت كار كردیم، كارشناسان مختلف، حضرت عالی به شكل استثنائی از ساعت (۸) صبح تا (۹) شب برای اینكه تصویب بشود اینجا تشریف داشتید چرا قانون برنامه ششم را زیر پا گذاشتیم و كامل داریم از كنار آن می گذریم؟ من مورد مشخص را خدمت شما اشاره می كنم. آقای دكتر! ماده (۵۴) برنامه ششم را من عیناً خدمت حضرت عالی قرائت می كنم. «درآمدهای حاصل از بخش معدن شامل حقوق دولتی، حق انتفاع پروانه بهره برداری، عواید حاصل از ماده (۳۵) قانون رفع موانع تولید و الی آخر «را به حساب ویژه ای كه به این منظور نزد خزانه داری كل كشور تعیین می شود واریز نماید تا در قالب قانون بودجه سنواتی در امور ذیل صرف كند. این اعتبار صد درصد تخصیص یافته تلقی می شود و هرگونه هزینه دیگر مشمول تصرف غیرقانونی در اموال عمومی است آقای دكتر! این نكته اش خیلی مهم است. ما در ماده (۵۴) به وضوح این را مصوب كردیم برای اینكه بخش معدن مان، برای اینكه یك پاسخی به مقام معظم رهبری در ارتباط با اهمیت بخش معدن داده باشیم، برای اینكه از خام فروشی كه در كشور دارد اتفاق می افتد جلوگیری بكنیم، برای اینكه مصوبه پیشنهاد دولت و كمیسیون تلفیق را كه مصوب و قانون شد، بخش معدن و صنایع معدنی را به عنوان پیشرو بدانیم. چه اتفاقی در قانون بودجه ای كه داریم تصویب می كنیم افتاده؟ بیش از (۲۰۰۰) میلیارد تومانی كه از بخش معدن درآمد دارد حاصل می شود تنها (۶۰۰) میلیارد تومان دارد در این بخش صرف می شود. چرا ما قانون به این واضحی و به این روشنی را زیر پا می گذاریم بعد ما یك پیشنهاد می دهیم آقایان می فرمایند كه از كدام ردیف برداریم؟ ما چه بدانیم از كدام ردیف بردارید، شما بیش از (۱۵۰۰) میلیارد تومان از درآمدی كه باید در بخش معدن و صنایع معدنی بیاید جای دیگر صرف كردید. (رئیس ـ حالا اجازه بفرمایید)

آقای دكتر! لذا خواهش من این است، عنایت بفرمایید! ادامه دارد، چون بحثمان ادامه دارد، بخش معدن مغفول افتاده. لذا حداقل كاری كه می توانید بكنید پیشنهادی را كه ما داشتیم اجازه بفرمایید مطرح بشود تا شاید گوشه ای از این قانون اجرا بشود، تشكر.

رئیس ـ آقای تاج گردون! این ایرادی كه ایشان می گویند مهم است، راست هم می گویند. در قانون برنامه كه ما این مبلغ را گذاشتیم اگر شما در ردیف ها این منابع را جای دیگر بردید كه اشكال دارد، اگر در همین جا مصرف كردید توضیح بدهید.

غلامرضا تاج گردون (رئیس كمیسیون تلفیق بودجه) ـ

 بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! من خدمت آقای دكتر اسمعیلی (۱۰) بار توضیح دادم، خدمت حضرت عالی هم توضیح دادم. آقای اسمعیلی عزیز! كل منابع وزارت صنعت و معدن، وزارت بهداشت، وزارت آموزش و پرورش و غیره مشخص به خزانه می رود. من نمی گویم در قانون تخلفی نشده و خلاف برنامه نیست، (اسمعیلی ـ خلاف قانون و سیاست ها است) آقای اسمعیلی اجازه بفرمایید. اشكال ندارد، دولت یك بودجه ای را مثلاً از سهم سیگار، بهداشت و درمان، معادن و سهم فلان جمع می كند بودجه آموزش و پرورش، عمرانی و بودجه غیره را می دهد. همه اینها را توزیع می كند و می پردازد. الان شما می فرمایید كه آن سهمی كه باید به من می دادند به من بدهند، می گویم باشد اشكال ندارد ولی بگویید از كجا كم كنم. اگر من بخواهم كم بكنم، اگر مشخص نفرمایید از كجا باید كم كنم من می بایستی از همه اعتبارات كم بكنم.

مثال؛ خدمتتان عرض كردم، حضرت عالی كه نماینده استان فارس هستید آیا نمایندگان استان فارس موافقت می فرمایند كه مثلاً (۵۰) میلیارد تومان، (۶۰) میلیارد تومان از اعتبارات استان فارس كم بكنند به وزارت صنعت بدهند؟ قطعاً نمی پذیرید. نهایت شما بفرمایید بگویید این دو ردیف، ولی اگر بخواهید همینطوری یك حكم را تصویب كنید و یك تذكری بدهید در مورد مابقی هم مصداق دارد و برای اینكه ما بتوانیم تلفیق را انجام بدهیم باید از همه كم بكنیم. من از دیروز تا حالا دارم عرض می كنم. شما بفرمایید در پیشنهادتان از كجا كم بشود؟ اگر بخواهد كم بشود و مشخص نگویید من باید از همه دستگاه ها كم كنم نه در مورد شما، الان در مورد سیگار و بقیه بخش ها هم همین طور است.

رئیس ـ این درست است، ولی یك نكته ای هست، به هر حال ما در قانون برنامه وقتی یك چیزی را تصویب می كنیم باید تلاش بكنیم در بودجه آنها محقق كنیم. یك لحظه اجازه بفرمایید.

شما می گویید ما نتوانستیم این كار را بكنیم، ته حرفتان این است كه ما نتوانستیم، یعنی دولت و كمیسیون نتوانست این كار را بكند، منتها بعضی از منابع بود، مثلاً همین منبعی كه بین استان ها برای كارهای عمرانی و اینها توزیع شد كه حالا مدام پیشنهاد می دهند یك مقدار آن به آموزش و پرورش داده بشود حدود (۱۰۰۰) میلیارد آن را در همان استان ها برای تحقق این بند بگذارید كه در معادن آنجا این كارها انجام بشود. یعنی می شود یك راهی پیدا كرد.

تاج گردون ـ آقای دكتر! ایشان پیشنهادشان این نیست، پیشنهادشان این است كه در اختیار ایمیدرو بدهیم، ایمیدرو خرج پروژه هایی بكند كه تشخیص می دهد. پیشنهاد ایشان چیز دیگری است.

آقای دكتر! مگر ما در مورد (۵) درصد دفاع عمل كردیم، مگر سهم قوه قضائیه را عمل كردیم، مگر سهم صدا و سیما را عمل كردیم، مگر سهم بهزیستی را عمل كردیم، مگر سهم درمان را عمل كردیم، مگر سهم (۱) درصد حمل و نقل ریلی را عمل كردیم؟ آقای دكتر! وقتی منابع جواب نمی دهد آن تعهدات را عمل كنیم نمی توانیم عمل كنیم.

رئیس ـ این درست است، ما بعضی جاها امسال علی القاعده نتوانستیم عمل كنیم ولی تا آنجا كه می توانیم باید در تحقق آن اقدام كنیم. حالا من فكر می كنم این بحثی كه آقای اسمعیلی می گویند از جهت اقتصاد مقاومتی و اینكه ما كلاً در كشور در بحث معدن كم كار كردیم چون نفت و گازی بودیم روی معادن خیلی كم كار كردیم. آقای تاج گردون و آقای اسمعیلی بنشینید یك جایی از این منابعی كه هست برایش فكر بكنیم كه هم قانون تا حدی اجرا بشود و هم این مسأله (حل بشود).

تاج گردون ـ بین منابع وزارت صنایع.

رئیس ـ حالا منابع را ببینید كجا می توانیم این كار را بكنیم. بند الحاقی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بند الحاقی ۳ ـ دولت موظف است به نحوی اقدام نماید كه كلیه پرداخت های نیروهای شاغل در وزارت آموزش و پرورش كه بر اساس مجوز قانونی سازمان اداری و استخدامی كشور مشغول به خدمت هستند به صورت ماهانه و همزمان از محل اعتبارات مصوب پیش بینی شده پرداخت گردد.

آقای دكتر! اینجا هم چون پیشنهاد وجود دارد مخالف و موافق باید صحبت كنند.

رئیس ـ مخالف صحبت می كند؟ بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای قاضی پور مخالف هستند، بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام محضر كلیه معلمین زحمت كش وزارت آموزش و پرورش. همكاران عزیز! این بند را دولت آورده كه مصوبات مجلس را لغو كند. مجلس شورای اسلامی چندین مصوبه در رابطه با استخدامی ها دارد و ابلاغ شده ولی وزارت آموزش و پرورش قبول نكرده. الان كه من با شما صحبت می كنم حدود شش ماه است حقوق حق التدریسی ها را ندادند. شما این مجوز را به اینها بدهید نوشته مجوز قانونی سازمان اداری و استخدامی نگفته مجلس شورای اسلامی.

همكاران عزیز! به این رأی ندهید تا پیشنهادی كه همكاران می دهند كه دولت موظف باشد هر ماهه حقوق تمام معلمین عزیز، پاداش و عیدی آنها را به موقع پرداخت كند. اینها با این مجوز حق التدریسی ها، نهضتی ها، پیمانكاری ها، حجمی ها همه زمین می ماند. اگر مازاد داشتند به آنها می دهند. دو سال است عیدی حق التدریسی ها پرداخت نشده است، معلمین طلب های زیادی دارند. اینجا «ماهانه آورده، اگر ماه گذشت دیون سال بعد می رود. اینجا خیلی با زرنگی ناقص به نفع افراد خاصی نوشتند.

پیشنهاد بنده و تعداد زیادی از همكاران این است؛ دولت موظف بشود به نحوی اقدام نماید كه كلیه پرداخت های نیروهای شاغل در آموزش و پرورش یعنی همه، اینجا نیاورده مجوز قانونی. آنهایی كه در (۸) سال گذشته سه نوبت مجلس شورای اسلامی مجوز قانونی استخدام معلمین، حق التدریسی ها (داد) بماند و سازمان اداری و استخدامی حذف بشود.

آقای لاریجانی! اگر این حذف نشود مجوز هایی كه حضرت عالی به دولت ابلاغ كردید اجرا نخواهد شد آنوقت حق التدریسی ها، آموزش و پرورش دو طیف می شوند؛ طیف سازمان استخدامی، طیف استخدام مجلس شورای اسلامی. با دست خودمان مصوبات خودمان را لغو نكنیم. همكاران! به اینجا رأی ندهید و مخالفت كنید تا بتوانیم استخدامی هایی كه مجلس شورای اسلامی در سنوات گذشته صادر كرده را (انجام بدهیم). معلمین زحمت كش اكثراً در روستاها هستند امنیت ندارند، در برف و باران و گرما می روند. شش ماه است حقوق نگرفتند آبروی آنها در خطر است، از همه قرض می گیرند حتی پول كرایه ماشین خود را قرض گرفتند. آیا سزاوار است ما مجلسی ها قانون تصویب كنیم ولی حقوق ندهیم؟ این در شأن نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست. شغل معلمی شغل انبیا است، قداست معلم را حفظ كنیم و به آموزش و پرورش، بازنشستگان آموزش و پرورش برسیم گناه است. انصاف بكنیم حق معلم (است). پیغمبر بزرگ اسلام می فرمایند حق دستمزد را قبل از خشك شدن عرقشان پرداخت كنید. (رئیس ـ متشكریم)

آقای لاریجانی! از حضر ت عالی می خواهم دقت كنید اینجا استخدامی های مجلس را نیاوردند، یعنی اگر اینطور تصویب بشود این حق التدریسی ها كه در سنوات گذشته ما تصویب كردیم حقوق نخواهند گرفت. به عشق امام حسین یا حسین.

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای صباغیان موافق هستند، بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی (مهریز، بافق، ابركوه، خاتم و بهاباد) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب خدمت هیأت رئیسه محترم و نمایندگان بزرگوار. همه ما و شما اطلاع داریم كه وضعیت معیشتی فرهنگیان چگونه است و این قشر علی رغم اینكه در جامعه ما بسیار مورد تمجید و تعریف قرار می گیرند ولی در سخت ترین شرایط زندگی می كنند. اگر ما نگاهی به جایگاه فرهنگیان حتی در كشورهای دیگر، حتی كشور همسایه ما افغانستان داشته باشیم می بینیم جایگاه معلمین و فرهنگیان بسیار مورد احترام است ولی متأسفانه در كشور ما خصوصاً در این چند دهه اخیر از لحاظ جایگاه بسیار تنزل یافتند.

تا جایی كه ما می بینیم بعضی وقت ها حالا آن معلمینی هم كه حقوق می گیرند كفاف نمی دهد و همین ها ناراضی هستند ولی بدتر از آن معلمان حق التدریس یا معلمان حمایتی هستند كه به هیچ وجه حتی آن جایگاهی كه معلمین دیگر هم دارند، ندارند. حقوق آنها خیلی وقت ها سه ماه، چهار ماه حتی تا (۹) ماه هم با تأخیر پرداخت شده. بنابراین یك تكلیف سنگینی روی دوش ما و شما هست كه اقدامی بشود و تصمیمی گرفته بشود كه این معلمین عزیز و حق التدریسی ها به موقع حقوق شان پرداخت بشود. حقوق اگر بعضاً (۴۰۰) هزار تومان است در شرایط سخت اقتصادی امروز (۵۰۰) هزار تومان به آنها پرداخت می كنند ولی متأسفانه همین هم بعد از گذشت چند ماه پرداخت می كنند.

خواهشی كه من از نمایندگان عزیز و بزرگوار دارم این است كه ما موافق هستیم به شرطی كه به جای سازمان اداری و استخدامی كشور این مصوبه شامل حق التدریسی ها، سربازمعلم ها، قراردادی ها و حمایتی ها هم بشود و تحت پوشش قرار بگیرند. معلمینی كه الان سال ها است دارند سر وقت حقوقشان را می گیرند. اینجا مشكل، مشكل عزیزان حق التدریس هست. اگر ما امروز این را اصلاح نكنیم و این دیده نشود طبیعتاً این قشر هم باز همان وضعیتی كه در گذشته داشتند خواهند داشت. بنابراین خواهشی كه من از دوستان و جناب آقای لاریجانی كه اگر عنایت بفرمایند دارم این است كه مصوبه مجلس در این بند لحاظ بشود. جناب آقای لاریجانی! الان با این وضعیتی كه هست تنها همان وضعیت قبل تكرار می شود، به هر حال ما هم وضعیت حق التدریسی ها را با همان مشكل قبلی جا می گذاریم. ما اینجا موافق هستیم كه ان شاء الله وضعیت حق التدریسی ها هم اصلاح و روشن بشود، والسلام.

رئیس ـ متشكریم، دولت بفرمایید.

علی حیدر نوری (رئیس امور تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه) ـ

 بسم الله الرحمن الرحیم

من مطمئن هستم پیشنهاددهنده محترم اینكه فرمودند «كلیه پرداخت های نیروهای شاغل بیشتر منظورشان معلمین بوده چون نیروهای شاغل كاركنان اداری و ستادی آموزش و پرورش هم مورد همه كاركنان دولت هستند. در واقع نمی توانیم بین كاركنان ستادی پزشكی قانونی و آموزش و پرورش تبعیض قائل بشویم. چه فرقی با هم دارند؟ كار آن سخت تر است. كاركنان اورژانس كشور كارشان به مراتب از كاركنان آموزش و پرورش سخت تر است.

 دوستان! در ضمن «كلیه پرداخت ها یعنی چه؟ معلم ها فقط حقوق می گیرند، حقوق معلمین شریف قبل از سی ام هر ماه مستقیماً پرداخت می شود. هیچ مشكلی ما نداریم، اگر همچنان كه فرمودند بعضی از حق التدریس ها هستند مشخصاً بگویید منظور چیست؟ كلیه پرداخت ها خیلی مقوله بزرگی است، نمی شود، ابهام آمیز است، مضافاً دولت، حكومت متناسب با منابع پرداختی انجام می دهد. حقوق حق تكلیفی است و دولت قبل از پایان هر ماه پرداخت می كند. اتفاقاً آموزش و پرورش ما گفته قبل از بیست و هشتم هر ماه حقوقشان پرداخت بشود ولی دیگر بگوییم كلیه پرداخت ها اضافه كاری، كمك های رفاهی به كاركنان نه معلمان. اگر دوستان فرمودند بحث حق التدریس ها هست مشخصاً بگویید پرداخت به حق التدریسی. به نظر من ابهام دارد، ما با این مخالفیم چون شما بین كاركنان دولت تبعیض قائل می شوید. چرا یك قشر خاص باید از ما رفاهی و اضافه كاری شان را بگیرند اما یك عده دیگر واقعاً كارشان سخت تر است. نیروی انتظامی، نیروهای مسلح در مرزها هستند، واقعاً این تبعیض آمیز است. ما با این بحث به شدت مخالفیم، خواهش هم می كنیم كه رأی ندهید، چون بین كاركنان دولت تبعیض قائل می شویم.

رئیس ـ متشكریم، كمیسیون بفرمایید.

محمدمهدی مفتح (سخنگوی كمیسیون تلفیق بودجه) ـ دوستان عنایت بفرمایید! به هر حال آموزش و پرورش جایگاه مهمی است كه به تربیت جوانان و دانش آموزان كشور مشغول است. در آموزش و پرورش به شكل های مختلف افراد دارند كار می كنند. برخی ها استخدام رسمی هستند، برخی ها حق التدریس و شیوه های مختلف. شما ملاحظه بفرمایید در یك مدرسه كه دانش آموزان دارند آنجا تحصیل می كنند چند نفر از كادر آموزشی آنجا یا كادر اداری آنجا حقوق شان نسبت به بقیه عقب افتاده باشد، این دقیقاً در عملكرد اینها تأثیر خواهد گذاشت. این تبعیضی كه قائل شدند به تعدادی حقوق را دادند و به تعدادی هنوز ندادند در عملكرد آنها و در تأثیری كه در كار مهم آموزش و پرورش و تربیت جوانان و دانش آموزان ما دارد تأثیر خواهد داشت.

 اینجا كمیسیون اینگونه و به این استدلال آمده این را بیان كرده؛ اولاً یك قید و بندهایی دارد كه خیلی هم باز نیست. گفته است كه «نیروهای شاغل در وزارت آموزش و پرورش كه بر اساس مجوز قانونی سازمان اداری و استخدامی مشغول به خدمت هستند خود این یك محدودیت بزرگی است، دایره را كوچك می كند. كسانی كه با مجوز قانونی سازمان اداری و استخدامی در آموزش و پرورش مشغول به كار هستند اینها همزمان حقوق شان را دریافت كنند. به نظر من این یك چیز مهم و اولاً بدیهی است، حق است و ثانیاً به دلیل تأثیری كه در عملكرد اینها در تربیت و آموزش و پرورش دانش آموزان كه مدیران آینده این كشور هستند خواهد گذاشت و بنابراین كمیسیون پیشنهاد می كند كه دوستان به مصوبه كمیسیون رأی بدهند.

رئیس ـ متشكریم، دولت و كمیسیون موافق هستند. حضار ۲۲۲ نفر، متن اصلی بند الحاقی (۳) را به رأی می گذاریم. آقای سلیمانی! جناب عالی كه بیشتر دنبال فعل و فاعل و مفعول و اینها بودید بیایید رأی تان را بدهید. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. اصلاح دیگر چیست؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! آقای میرزاده پیشنهاد اصلاحی دارند. می گویند در سطر دوم بعد از عبارت «آموزش و پرورش كه بر اساس تا «استخدامی كشور حذف بشود و به جای آن «اعم از نیروهای رسمی و پیمانی و فلان «مشغول به كار شوند اضافه بشود.

رئیس ـ «نیروهای رسمی و پیمانی یعنی چه؟ (دژپسند ـ آقای دكتر! یعنی بدون مجوز باشند؟) به هر حال مجوز كه می خواهند. ما نمی توانیم بدون مجوز كسی را استخدام كنیم. مصوبات مجلس اشكال ندارد، بیاوریم ولی مجوز سازمان امور استخدامی كه نمی تواند نباشد.

«دولت موظف است به نحوی در كلیه پرداخت های نیروهای شاغل در آموزش و پرورش اعم از نیروهای رسمی، پیمانی، قراردادی، حق التدریسی و سربازمعلم كه بر اساس قوانین مصوب مجلس مشغول به خدمت هستند به صورت ماهانه و همزمان از محل اعتبارات مصوب پیش بینی شده پرداخت گردد . اینهایی را كه می نویسیم منبعش وجود دارد كه شما می گویید؟ ردیف هایش وجود دارد؟ شما باید زحمت بیشتری می كشیدید در ردیف ها مبلغ آن را می گذاشتید، وقتی ندارید این را می نویسید بعد اینها می آیند می گویند ردیف ندارد، آموزش و پرورش هم می گوید ندارم.

دوستان عزیز ببینید! من یك نكته ای را به شما عرض بكنم. این دلسوزی شما اگر به انتهای كار برسد نتیجه بخش است وگرنه این را می نویسید، تمام اینها فكر می كنند ماهانه به آنها داده می شود، چون در ردیف ها به اندازه پول داده نشده نمی توانیم. (میرزاده ـ پولش هست، اینجا وجود دارد) آقایان می فرمایند پولش هست. من فكر می كنم شما توجه به این نكردید كه ردیف هایش این را ندارد. (میرزاده ـ هست، دارد) شما می فرمایید، اینجا دولت ایستاده، كمیسیون هم آقای تاج گردون می گویند ندارد. (میرزاده ـ آقای دكتر! در طول سال پرداخت بكنند، با تأخیر پرداخت بكنند) شما نوشتید ماهانه. (دژپسند ـ باید در بودجه بیاید) این الان بودجه است مشكلی ندارد.

آقای كوچكی نژاد ببینید! اینطور بشود «بر اساس مجوز قانونی سازمان امور استخدامی و قوانین مجلس . اجازه بدهید. «و بر اساس قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی خوب است؟ (زاهدی ـ «و یا ) «و دیگر «یا ندارد. (زاهدی ـ «و كه بیاید سرهم می شوند) آن وقت یك مجوزهایی ما دادیم كه آنها باید انجام بدهند.

ما گفتیم حق الزحمه ای ها را باید استخدام كنید همه آن را باید انجام بدهند. این را می خواهم برایتان حل كنم. (میرزاده ـ كمیسیون نمی گذارد) می گذارد، وقتی ما تصویب كنیم نمی تواند نگذارد ما تصویب كردیم. ما حق التدریس ها را تصویب كردیم شورای نگهبان هم تأیید كرده مشكلی ندارد باید انجام بدهد. این را موافقت كنید برویم. اجازه بدهید حل كنیم برود.

حضار ۲۲۰ نفر، همان متن قبلی و «بر اساس قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی را كه در پیشنهاد آقای كوچكی نژاد بود هم به آن اضافه می كنیم. آنجا اعتبارات مصوب مجلس دارد. دولت و كمیسیون هم موافق است. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

 بند الحاقی (۴) «کاهش اعتبارات برنامه های پژوهشی توسط دستگاه های اجرایی، ممنوع است این را كه در قانون برنامه گفته بودیم. اگر پیشنهادی نیست عبور كنیم، عین همین در قانون برنامه هم بوده خیلی چیزی ندارد. آنجا خودمان ممنوع كردیم. تبصره (۱۰) را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! الحاقی داریم.

رئیس ـ الحاقی دارید؟ بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای لاهوتی یك الحاقی دارند، آقای لاهوتی حتماً مطرح می كنید؟ پیوست (۱۷)، صفحه (۱۷)، شناسه (۱۴۸) است البته ردیف ندارد، بفرمایید.

مهرداد بائوج لاهوتی (لنگرود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همانطور كه آدرس را فرمودند پیوست (۱۷)، صفحه (۱۷)، شماره (۱۴۸) است. آقای رئیس هم یك عنایتی بكنید. ببینید! «در اجرای بند «ك ماده (۸۰) قانون برنامه ششم در خصوص ساماندهی نیروهای حق التدریسی دانشگاه فنی و حرفه ای منتقلی از آموزش و پرورش (قبل از سال ۹۰) وزارت علوم مكلف است تا پایان سال ۱۳۹۶ نسبت به تبدیل وضعیت آنان اقدام و منابع مورد نیاز از محل منابع موجود دانشگاه قابل تأمین است آقای دكتر لاریجانی! ما در بند «ك ماده (۸۰) قانون برنامه ششم هم تكلیف كردیم، دوستان! یعنی این یك تأكیدی بر اجرای بند «ك قانون برنامه ششم است. در بند «ك هم من خدمت دوستان قرائت می كنم. در بند «ك كه قانونی است كه شما تصویب كردید آمده «وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مكلف است نسبت به ساماندهی مربیان حق التدریس .

رئیس ـ منبع این چیست؟ نوشتید «منبع موجود ، منبع كجا؟

بائوج لاهوتی ـ آقای دكتر! ما فقط یك تأكیدی داریم عرض می كنیم. تأكیدی بر بند «ك قانون برنامه ششم.

رئیس ـ من بند «ك را ببینم.

بائوج لاهوتی ـ آقای دكتر! من بند «ك را برای شما می خوانم، شما زحمت نكشید.

رئیس ـ «وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مكلف است نسبت به ساماندهی مربیان حق التدریس آموزشكده های فنی و حرفه ای زیرمجموعه وزارت آموزش و پرورش كه به وزارت مذكور انتقال یافته اند، تا سال دوم اجرای قانون برنامه اقدام نماید . این چه ربطی به سال اول دارد؟

بائوج لاهوتی ـ تا سال دوم برنامه. آقای دكتر ببینید! این یك تأكیدی است.

رئیس ـ می خواهم بگویم كه استنادتان به آن «تا سال دوم است، این برای سال اول.

بائوج لاهوتی ـ «تا سال دوم یك تأكیدی است. دوستان ببینید! یك تأكیدی است بر همان قانون برنامه ششمی كه شما تصویب كردید. الان ما تأكید كردیم كه دولت بیاید در هر صورت این را اجرایی بكند. من خواهش می كنم دوستان این را حتماً عنایت بفرمایند رأی بدهند.

رئیس ـ متشكریم، فقط یك اشكال كوچك دارد كه منبع آن روشن نیست.

بائوج لاهوتی ـ آقای دكتر ببینید! اینها دارند حقوق می گیرند. الان اصلاً منبع حقوق نیاز نیست، اینها الان موجود هستند و حقوقشان را هم دارند دریافت می كنند اصلاً نیاز به منابعی ندارند. ما فرد جدیدی را كه اضافه نمی كنیم. در قانون برنامه ششم تأكید كردیم دولت اینها را تعیین تكلیف بكند. الان هم من خواهش می كنم دوستان عنایت بكنند، آقای دكتر لاریجانی هم موافق هستند من مطمئن هستم ایشان هم عنایت دارند، متشكرم.

رئیس ـ مخالف صحبت می كند؟

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای قوامی مخالف هستند، بفرمایید.

هادی قوامی (اسفراین) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همانطور كه جناب آقای دكتر لاریجانی اشاره فرمودند ما برای اینكه این عزیزان را با چالش مواجه نكنیم و سرگردانشان نكنیم در برنامه گفتیم از سال دوم این كار را بكنیم، چون گفتیم در برنامه از سال دوم این كار را بكند یعنی دولت در سال ۹۶ كه بودجه سال ۹۷ را به مجلس می آورد در بودجه پیش بینی می كند. چون منابع آن پیش بینی می شود، لذا اجرایی خواهد شد ولی اینجا كه می خواهند یك سال زودتر این را بیاورند اجرایی بكنند، الان ما سقف منابع را بستیم.

در واقع این برادر عزیزمان كه می خواهد به این عزیزان كمك بكند شفای دردمان دردناك تر از خود درد نشود و آقای دكتر لاریجانی! منبع آن باید مشخص بشود. یعنی اگر منبع آن را مشخص نكنیم اگر اینها را بخواهند تبدیل وضعیت بكنند، الان این عزیزان حق التدریس دارند می گیرند چون حق التدریس هستند اعتبار حق التدریس محدود است. یعنی ممكن است كه به یك دبیر حق التدریس در طول سال (۱) میلیون تومان بدهند. اگر اینها را تبدیل وضعیت بكنند باید به این سؤال جواب بدهید؛ (۱) میلیون تومان با تبدیل وضعیت به اینها حقوق بدهند؟

 اگر با (۱) میلیون تومان است مشكل حل می شود، ولی وقتی اینها تبدیل وضعیت شدند حتماً اینها باید بر اساس مدركشان لحاظ بشود و سایر هزینه های دیگری كه بر آن احكام مترتب هست آنها را باید لحاظ بكنند، آقای دكتر لاریجانی! یعنی تقریباً نفری (۲۰) میلیون تومان حداقل با مالیات و بیمه تأمین اجتماعی لحاظ خواهد شد و لذا دولت این را اجرایی نخواهد كرد ما هم یك حكمی تصویب می كنیم كه بعد اجرایی نمی شود و منجر به تولید نارضایتی می شود. مگر ما می خواهیم با تصویب بودجه نارضایتی تولید بكنیم؟ لذا این را تعیین تكلیف بكنید. آقای دكتر لاریجانی! حالا اگر هیأت رئیسه اجازه بدهند آقای دكتر لاریجانی به این تذكر هم گوش بدهند. آقای دكتر لاریجانی! بنده علاوه بر این تذكر هم دارم. (رئیس ـ تذكرتان را بفرمایید)

ببینید! در برنامه ششم ما گفتیم این اقدام را از سال دوم بكنند، یعنی در سال ۹۶ كه بودجه را دولت به مجلس می آورد بر اساس اصل (۵۲) قانون اساسی است. آقای دكتر! ما باید بودجه اینها را پیش بینی بكنیم، یعنی دولت باید این بودجه را پیش بینی بكند. اگر این بودجه پیش بینی نشد این مسأله كه اجرایی نمی شود.

 آقای دكتر لاریجانی این تذكر را عنایت بكنید! لذا الان ما می خواهیم حكم اینها را از قراردادی به پیمانی تبدیل بكنیم. وقتی تبدیل به پیمانی می شود حقوق سالیانه اینها كه مثلاً (۲) میلیون تومان است به (۲۰) میلیون تومان افزایش پیدا می كند، آن (۱۸) میلیون تومان را از كجا باید بیاوریم در این احكام بگذاریم؟

رئیس ـ آقای قوامی! حكم برنامه نوشته «تا سال دوم لذا خلاف قانون نیست، حالا سال اول هم انجام بدهند اشكال ندارد.

قوامی ـ می گویم منبع آن را مشخص كنید.

رئیس ـ منبع بحث دیگری است ولی اینجا «تا نوشتند.

قوامی ـ یعنی اگر دولت اینجا قبول بكند منبع آن را مشخص بكند ما حرفی نداریم.

رئیس ـ دولت بپذیرد. آقای تاج گردون! چند نفر هستند ما داریم اینقدر راجع به آن بحث می كنیم؟ (بائوج لاهوتی ـ ۲۰۰، ۳۰۰ نفرند) (۲۰۰)، (۳۰۰) نفر هستند؟ (كوچكی نژاد ـ ۷۰۰ نفرند) (۷۰۰) نفر هستند. موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای ملكی موافق هستند، بفرمایید.

ولی ملكی (مشكین شهر) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن تقدیر و تشكر از حوصله ای كه همكاران ارجمند و هیأت رئیسه محترم به این موضوع دارند به خرج می دهند.

دوستان ببینید! پیشنهاد بسیار، بسیار واضح است، نوشته «در اجرای بند «ك ماده (۸۰) قانون برنامه ششم توسعه یعنی برنامه ششم این را تصریح كرده است كه بند «ك این است كه «وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مكلف است نسبت به ساماندهی مربیان حق التدریس آموزشكده های فنی و حرفه ای زیرمجموعه وزارت آموزش و پرورش كه به وزارت مذكور انتقال یافته اند، تا سال دوم اجرای قانون برنامه اقدام نماید ببینید! خود مجلس همین (۳۰)، (۵۰) روز پیش در بند «ك این را تصویب كرده. ما مكلف هستیم این را اجرا بكنیم و در سال دوم هم مكلف شدیم. سال اول كه تمام شد الان وارد سال دوم می شویم، یعنی سال ۹۶ سال دوم می شود برای اینكه یك سال از فرصت برنامه گذشته.

بنابراین طبق قانون ما مكلف هستیم. عزیزان! از طرف دیگر ما همیشه می گوییم كه نباید تبعیض ناروا بشود. این (۵۰۰)، (۶۰۰) یا (۷۰۰) نفری كه بلاتكلیف ماندند همزمان با اینها چنانچه انتقالی صورت نمی گرفت (۴۶۰۰) نفر از آموزش و پرورشی ها استخدام شدند، در حق این افراد ظلم شده است. یك تصمیمی بوده كه اینها به وزارت علوم منتقل بشوند، شرایط لازم را در وزارت آموزش و پرورش داشتند و استخدام می شدند. این انتقال باعث شده كه حق اینها ضایع بشود.

بنابراین ما وظیفه داریم برای جلوگیری از تبعیض ناروا و همچنین برای عملیاتی كردن برنامه ای كه خودمان تصویب كردیم، برنامه در بند «ك تصریح دارد ما اینها را در سال دوم برنامه استخدام و تعیین تكلیف بكنیم و علاوه بر این آموزشكده ها به تخصص اینها نیاز دارند، اینها سالیان سال اینجا خدمت كردند. این در حالتی است كه رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای هم بر این مسأله تأكید دارد. اینها متخصص هستند، اینها را نمی شود به راحتی كنار گذاشت. بنابراین همكاران ارجمند! به سه دلیل ما هم بودجه برایشان پیش بینی كردیم، هم اینكه قانون برنامه است و هم اینكه حق مسلم این است و چند سال هم هست كه اینها از حق خود محروم شدند. بنابراین دوستان ارجمند، همكاران گرامی توجه بكنند حقوق یك عده ضایع نشود و به این پیشنهاد رأی مثبت بدهند ممنون می شوم، تشكر می كنم.

رئیس ـ دولت بفرمایید.

علی حیدر نوری (رئیس امور تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دوستان توجه داشته باشند! در بند «ك ماده (۸۰) قانون برنامه كه آقای لاهوتی فرمودند گفته «مربیان حق التدریس اینجا در این پیشنهاد گفته «نیروها . بین مربی و نیرو حتماً باید تمیز قائل بشویم، اگر قانون برنامه را رعایت بكنیم باید بگوییم «مربیان حق التدریس .

نكته دوم؛ دوستان ببینید! واقعاً فرمودند (۷۰۰) نفر، هرچند نفری كه باشند بار مالی تبدیل وضعیت در بودجه پیش بینی نشده، این باعث می شود ما در پایان سال نتوانیم حقوق های حقه نیروهای رسمی و فنی و حرفه ای را پرداخت بكنیم، با كسری بودجه مواجه می شویم. اجازه بدهید برنامه خیلی هوشمندانه و درست اشاره بشود طی دو سال. اجازه بدهید ما ببینیم امسال چند نفر هستند، بار مالی آن چقدر است و به شكلی بار مالی آن را محاسبه می كنیم و در بودجه می گذاریم سال آینده به آن رأی بدهید. چرا ما عجله می كنیم بعد یك جا را می خواهیم درست كنیم كل سیستم را با مشكل مواجه می كنیم؟ (رئیس ـ متشكریم) این تصمیم یعنی دانشگاه های فنی و حرفه ای را با كسری بودجه مواجه كردن، به همین دلیل خواهش می كنم به این رأی ندهید.

رئیس ـ متشكریم، این پیشنهاد اینقدر چیز مهمی نیست كه ما داریم اینقدر روی آن وقت می گذاریم، تعداد محدودی هستند ردیفش را هم می گوییم. تذكر دارند، بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای قاضی پور تذكر دارند كه اگر اجازه بدهید وقت را به آقای كوچكی نژاد بدهیم. جناب آقای كوچكی نژاد بفرمایید.

رئیس ـ آقای كوچكی نژاد! تذكرتان ماده چند است؟

جبار كوچكی نژاد ارم ساداتی (رشت) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! تبصره های (۲) و (۳) ماده (۱۸۶) است. در رابطه با این پیشنهادی كه آقای لاهوتی مطرح كردند و منبع آن را گفتید، در جدولی كه بین نمایندگان توزیع شده بر اساس همان بند «ك قانون برنامه ششم (۷) میلیارد تومان پول برای استخدام اینها گذاشتیم.

رئیس ـ الان تذكرتان چیست؟

 كوچكی نژاد ارم ساداتی ـ یعنی برایش منبع اعتبار گذاشتیم. تذكر به رئیسی است كه گفت منبع ندارد، یعنی برای آن جایی ندیده اند.

رئیس ـ توضیح دادند، ما گفتیم منبع ندارد توضیح دادند.

كوچكی نژاد ارم ساداتی ـ آقای دكتر! پس منبع دارد.

رئیس ـ بله، دارد. متشكریم، كمیسیون مشكلی ندارد. متن اینطور می شود: «در اجرای بند «ك ماده (۸۰) قانون برنامه ششم توسعه در خصوص ساماندهی نیروهای حق التدریسی دانشگاه فنی و حرفه ای منتقل از آموزش و پرورش (قبل از سال ۹۰) وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مكلف است تا پایان سال ۹۶ نسبت به تبدیل وضعیت آنان اقدام و منابع مورد نیاز از محل منابع موجود (۱۳۸ ـ ۵۵۰۰۰۰) دانشگاه قابل تأمین است .  حضار ۲۱۳ نفر، نمایندگان محترم نظرشان را راجع به این پیشنهاد اعلام بفرمایند. دولت مخالف و كمیسیون موافق است. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

دبیر (كاتب) ـ آقای دكتر! میهمانان را اعلام كنم؟

رئیس ـ میهمانان را هم بفرمایید.

(در این هنگام آقای مسعود پزشكیان «نایب رئیس اول ریاست جلسه را به عهده گرفتند)

دبیر (كاتب) ـ فهرست میهمانان جلسه علنی امروز:

ـ جمعی از دانشجویان رشته حقوق و علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد میهمانان جناب آقای دهقانی نماینده محترم چناران، شاندیز و طرقبه.

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه شایسته از فاز (۲) اندیشه شهرستان شهریار میهمانان جناب آقای محمودی شاه نشین نماینده محترم شهریار، قدس و ملارد.

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه تقوا از شهرستان گرمسار میهمانان نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه شهید بهشتی از منطقه (۹) تهران.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه سیدرضی از منطقه (۲) تهران میهمانان جناب آقای كرم پور حقیقی نماینده محترم فیروزآباد، فراشبند، قیر و كارزین.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه جمشید جم از منطقه (۱۲) تهران میهمانان جناب آقای دكتر اختیاری نماینده محترم ایرانیان زرتشتی.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه صالح از منطقه (۷) تهران.

ـ جمعی از اعضاء كانون انجمن های اسلامی كارگران استان تهران میهمانان جناب آقای محجوب نماینده محترم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس.

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه شهید افشاریان از منطقه (۹) تهران به همه عزیزان خوش آمد می گوییم.

 

۴ ـ بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص تقدیر و تشكر از مقام معظم رهبری به جهت انتصاب آقای دكتر ولایتی به عنوان رئیس هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای رئیس! در خدمت شما هستیم.

 (۱۹۲) نفر از نمایندگان از مقام معظم رهبری به جهت انتصاب جناب آقای دكتر ولایتی برای رئیس هیأت امنای[۱] دانشگاه آزاد اسلامی تشكر و قدردانی نمو دند كه اعلام می كنیم[۲].

(ادامه رسیدگی به تبصره های هزینه ای لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ كل كشور)

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! پیشنهاد بعدی را جناب آقای فرهنگی در پیوست (۱۷)، صفحه (۱۷)، شناسه (۱۵۱) دارند، بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی (تبریز، آذرشهر و اسكو) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

من از همكاران عزیز و گرامی درخواست دارم به پیشنهاد توجه بفرمایند. در بند الحاقی (۲) این تبصره كه به وزارت آموزش و پرورش اجازه دادید تغییركاربری بدهد و منابعی را كسب بكند من با آقای دكتر لاریجانی هم صحبت كردم اولاً یك نقصی در مصوبه داشتیم (نایب رئیس ـ بند الحاقی كدام را مطرح می كنید، آدرس؟) پیوست (۱۷)، صفحه (۱۷)، شماره (۱۵۱) است. عرض كردم كه مصوبه ما یك اشكالی داشت كه در آن گردش خزانه را شرط نكرده بود كه معمولاً در این قبیل موارد تصریح می كنیم پس از گردش خزانه كه ایراد قانون اساسی نداشته باشد. لذا این پیشنهادی كه الان دارم این است؛ «(۷۰) درصد منابع حاصله، پس از گردش خزانه، در هر استان، به تأمین كسری هزینه های سرانه مدارس، تعمیرات اساسی و جزیی، تأمین امكانات و تجهیزات آموزشگاه های فرهنگیان همان استان ها و (۳۰) درصد توسط وزارت آموزش و پرورش به موارد یاد شده (یعنی مواردی كه گفتیم) در استانها و شهرستانهای محروم اختصاص می یابد اولاً این، آن ایراد قانون اساسی را رفع می كند و درثانی مشوقی برای این است كه استان ها فعال عمل كنند، آموزشگاه ها در این امر فعال باشند و مصارف روشنی هم برای آنها پیش بینی كردیم، مثلاً استحضار داشته باشید در مراكز شبانه روزی یا پانسیون ها بعضاً وعده غذایی مناسبی برای دانش آموزان محروم مستقر در آن مراكز آموزشی تأمین نمی شود حتی از نظر تغذیه هم مشكل دارند چه رسد به بحث های آموزشی، امكانات كمك آموزشی، تجهیزات و مكان های مناسب.

 لذا هم سرانه مدارس را اینجا با این تدبیر حل كنیم، هم تعمیرات مدارس را حل كنیم كه نیازمند این و آن نباشند، هم تجهیزات مورد نیاز آنها را حل بكنیم و (۳۰) درصد را هم اختصاص بدهیم به وزارت آموزش و پرورش در شهرستان ها و استان هایی كه محرومند و چنین درآمدهایی ندارند در آنها هزینه بشود. لذا در راستای اعمال عدالت آموزشی، در راستای اصلاح این بند و رفع ایراد قانون اساسی آن، در راستای سیاست گذاری معقول و منطقی برای اجرایی شدن و عملیاتی شدن بندی كه با (۱۷۰) رأی موافق آن را حمایت فرمودید به این الحاقی هم عنایت بفرمایید رأی داده بشود كه بتوانیم شاهد اتفاقات عملی روشن و مؤثری در سال آینده باشیم. لذا از (۱۳) نفری هم كه به آن موضوع قبلی رأی مخالف داده بودند خواهشمندم دیگر در این الحاقی موافقت بفرمایند و به طور قاطع بتوانیم از این مصوبه نتیجه مطلوب را بگیریم، متشكر و سپاسگزارم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، مخالف را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای كوهكن مخالف هستند، بفرمایید.

محسن كوهكن ریزی (لنجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر! چون این سامانه بعد غیرفعال می شود اشتباه زده شده وگرنه من به شدت با این پیشنهاد موافق هستم و رأی می دهم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون. مخالف را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ آقای لاهوتی مخالف است.

بائوج لاهوتی ـ ما هم به احترام فرهنگیان مخالفت نمی كنیم.

دبیر (وكیلی) ـ مخالف نداریم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ دولت بفرمایید.

علی حیدر نوری (رئیس امور تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه) ـ آقای دكتر ببینید! در بند الحاقی بحث تغییر كاربری است، كجا گفته ساختمان را بفروشیم؟ شما سقف درآمدها را بالا می برید. ببینید! واقعاً شما الحاق را بخوانید، كجا گفته ما ساختمان را بفروشیم، بعد آن را چه كار كنیم؟ به نظر من این اصلاً قابل طرح نیست، اگر هم طرح می كنید باید شما سقف درآمدها را افزایش بدهید. كدام منابع؟ منابع ندارد، شما یك تغییر كاربری می دهید، منابع یعنی چه؟

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای دكتر فرهنگی! می گوید هیچ درآمدی در آن نیست. كمیسیون بفرمایید.

غلامرضا تاج گردون (رئیس كمیسیون تلفیق بودجه) ـ

 بسم الله الرحمن الرحیم

برادران آموزش و پرورش! ما متوجه نشدیم، اگر واقعاً منظور شما از آن تبصره ای كه ما تصویب كردیم زمین فروشی و تغییركاربری و فروش است خواهش می كنم این را تصویب نكنید. در كمیسیون اینطور تصویب كردیم كه بازسازی بكند، تغییر كاربری برای خود بدهد، اینطور كه شما تعریف می كنید معلوم است كه آموزش و پرورش از فردا می خواهد اموال خود را بفروشد و مثلاً كارهای دیگری بكند. كاملاً منافات با سیاست های كلی دارد كه قبلاً انجام شده به همین خاطر اگر بگویید بسازد، اجازه بدهد كه قانون دارد صد درصد آن برای خودش باشد. آقای فرهنگی! اگر منظورتان اجاره است كه صد درصد آن برای خود همان استان است، بحث (۷۰) درصد هم نیست. من خواهش می كنم كه به این پیشنهاد رأی ندهید، اختلال در خرید و فروش اتفاق می افتد. (فرهنگی ـ ما هم مشكلی نداریم) اصلاً ما آنجا حق فروش نداریم (فرهنگی ـ احسنت، نداریم فقط تغییر كاربری است) فقط تغییركاربری برای خودش است، بعد با حفظ مسائل آموزشی است. اگر قرار است اینطور بشود پس فردا هر اداره كلی در هر استان تصمیم می گیرد بفروشد پولش را خرج كند.

آقای كوچكی نژاد! من تعجب می كنم، شما در كمیسیون آنطور می فرمایید، اینطور دارید عمل می كنید. اگر اجاره داد قانون دارد، صد درصد آن برای خودش است. خواهش می كنم به این پیشنهاد رأی ندهید، متشكرم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ حضار ۲۱۵ نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را نسبت به این پیشنهاد اعلام بفرمایید. دولت و كمیسیون مخالف هستند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای زاهدی یك پیشنهادی در پیوست (۲۰)، صفحه (۷) دارند ولی ظاهراً قرار است با اصلاحاتی مطرح بشود. آقای احمدی لاشكی مطرح می كنند؟

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای احمدی آدرس را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ پیوست (۲۰) ، صفحه (۷)، شناسه (۴۲) است.

قاسم احمدی لاشكی (نوشهر، چالوس و كلاردشت) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

پیوست (۲۰)، صفحه (۷)، بند (۴۲) است. همكاران عزیز و بزرگوار، خواهران و برادران خواهشاً توجه بفرمایید! این ادامه همان مشكلاتی بود كه در كمیسیون تلفیق بودجه امسال اتفاق افتاد. حدود (۲۶۵۰) میلیارد تومان از اعتبارات حدود (۳۷۱۰) میلیارد از آموزش و پرورش خارج شده بود و ما هم قول دادیم به جهت اینكه مشكلات آموزش و پرورش جدی است در صحن علنی كمك بشود و بخش قابل توجهی از این پول به حساب آموزش و پرورش برگردد. از آنجایی كه در جلسه تلفیق مقرر گردیده بود كه پول به تناسب به استان ها توزیع بشود بنابراین برگشت آن سخت بود ما كار را راحت كردیم، گفتیم این پول در همان استان ها بماند، اما این پول صرفاً برای آموزش و پرورش باید هزینه بشود.

بزرگواران! امروز (۵/۱۳) میلیون دانش آموز در كشور داریم، (۹۷۰) هزار معلم در كشور وجود دارد اما می دانید بسیاری از اینان حق التدریسی هایی هستند كه الان قبل از این بند جناب آقای دكتر لاریجانی با همكاران عزیز ما صحبت می كرد كه منابع آن از كجا باشد بدانید حدود (۹) ماه است بیش از (۳۰) هزار فرهنگی حق التدریس ریالی دریافت نداشتند.

بزرگواران! حدود (۶) ماه از بازنشستگی فرهنگیان می گذرد، زمان بازنشستگی فرهنگیان با سایرین متفاوت است، آنها پایان سال بازنشسته می شوند، آموزش و پرورش پایان شهریورماه یعنی الان اگر ما بازنشستگی ۹۵ را می بینیم باید بازنشستگی ۹۶ را هم همین الان ببینیم. معوقاتی كه داریم ۹۴ هم هنوز در برخی از استان ها كامل پرداخت نشده است. بزرگواران می دانید كه مدارس شبانه روزی شما چند وعده غذای گرم به بچه ها می دهند؟ بروید بپرسید، چرا؟ چون سرانه دانش آموزی داده نشد. چرا نوشتیم هزینه ایاب و ذهاب و سرویس مدارس محروم برای دانش آموزان؟ دیدید عده ای ترك تحصیل كردند یا با هزینه های شخصی خودشان با سختی دارند به مدارس می روند. چرا همه از حق مأموریت در ادارات برخوردارند اما حق مأموریت برای معلمان حذف شده است؟

بزرگواران! در اعتبارات بودجه سال ۹۵ وزارت آموزش و پرورش سیاست های اجرایی سند تحول بنیادین كه كیفیت بخشی، توجه ویژه به مناطق كم برخوردار، مدارس شبانه روزی، عشایری با كمبود منابع مالی بسیار زیادی الان مواجه هستند. انتظار دارم بزرگواری كنید، از همه شما خواهش می كنم. می ترسم از آن روزی كه معلمین سوگندنامه ای داشته باشند و فردا در سوگندنامه خود بگویند سوگند می خورم كه به دانش آموزان نگویم علم بهتر از ثروت است. سوگند می خورم كه به كمی حقوق اعتراض نكنم و برای جبران آن به شغل دوم، سوم و چهارم روی بیاورم و مزاحم دولت نشوم. سوگند می خورم كه بپذیرم در این مملكت زیاد و زیادی هستم. سوگند یاد می كنم جز صداقت و راستی چیزی آموزش ندهم چون دزدی و خیانت نیاز به آموزش ندارد. سوگند یاد می كنم كه اگر دوباره فرصت استخدام داشته باشم هرگز معلم نشوم.

برادر و خواهر همكارم! نگذارید اینگونه دغدغه ها به كاهش كیفیت آموزش منجر شود، متشكرم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ مخالف را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای حسینی شاهرودی مخالف هستند، بفرمایید. 

سیدحسن حسینی شاهرودی (شاهرود، میامی و بسطام) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) خدمت همكاران عزیز عرض بكنم كه ببینید مشكلات آموزش و پرورش بسیار زیاد است و در شرایط بحرانی به سر می برد، چه در عرصه ساخت و ساز و ساختمان های فرسوده و قدیمی آن و چه در حوزه جاری و حقوق و پاداش و معوقات معلمان عزیزمان. این عدد و رقم در كمیسیون تلفیق جدا شد و در حوزه تملك دارایی رفت. من هیچ مخالفتی با اینكه این عدد در اختیار آموزش و پرورش قرار بگیرد ندارم ولی چون در حوزه تملك دارایی و عمرانی قرار گرفته آیا ما مجاز به این جا به جایی الان هستیم؟ باید پیشنهادی باشد كه ردیف جا به جا بشود، یعنی از عمرانی به سمت جاری برود. مشكل و دغدغه اصلی ما الان خود فرهنگیان عزیز هستند، خود حق التدریسی ها هستند، خود شاغلین در آموزش و پرورش هستند كه مدت ها است پاداش خود را نگرفتند، حقوق خود را نگرفتند و باید پیشنهادی داشته باشیم كه این از ردیف عمرانی به ردیف جاری و بودجه جاری آموزش و پرورش اضافه بشود در غیر این صورت این پول اگر قرار باشد در استان در اختیار آموزش و پرورش قرار بگیرد صرفاً در حوزه عمرانی قرار خواهد گرفت، متشكرم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ موافق را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ موافق اول وقتشان را به جناب آقای سلیمی دادند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

برادران عزیز و خواهران گرانقدر! آیا فردی از نمایندگان محترم امروز هست كه با مشكلات عدیده آموزش و پرورش آشنا نباشد؟ آیا به شما برای سرانه مراجعه نكردند؟ غالب مدیران مدارس امروز اسیر پرداخت قبض آب، برق و گاز هستند. كدام مدیر مدرسه ای است كه با آرامش در رابطه با مسائل مدیریتی مدرسه خودش امروز تصمیم گیری كند؟ چرا باید دانش آموز روستایی برای ایاب و ذهاب مشكل داشته باشد؟ آیا ما در مقابل آن دانش آموز روستایی مسئول نیستیم؟ آیا می دانید روزانه در هر سال تعداد بازماندگان از تحصیل درحال افزایش است؟ چرا فرهنگیان عزیز ما باید از دو جهت مورد ظلم واقع بشوند؟ در بحث اول جهت عدم پاداش پایان خدمت را عرض می كنم، نسبت به سایر اقشار بسیار پایین تر است، جهت دوم این است؛ بسیاری از كارمندان دیگر در سازمان ها، ادارات دیگر و وزارتخانه های دیگر به محض اینكه بازنشسته می شود پاداش خود را دریافت می كند و این عزیز فرهنگی ما دائم بحث تكریم فرهنگیان را مطرح كردیم. عزیز فرهنگی ما بعد از دو سال بیشتر و كمتر پاداش پایان خدمت خود را نگرفته. آیا ما در مقابل این عزیزان شرمنده نیستیم؟ تعداد زیادی از معلمان حق التدریس الان هیچ دریافتی نداشتند. (۸)، (۹) ماه است دریافتی نداشتند، اضافه كار را معلم عزیز ما بعد اللتیا و التی دریافت نكرده. از طرفی ما ناچاریم از معلمان حق التدریس استفاده كنیم، از طرفی ناچاریم از بازنشستگان استفاده كنیم اما چرا اینها دریافتی نداشتند، چرا این اتفاقات افتاده؟

به دلیل اینكه ما گاهی از اوقات به دقت تصمیم گیری نكردیم. این (۲۷۰۰) میلیارد را ما گفتیم به استان ها برود، هیچ بحثی ما اینجا نداریم. تك ، تك عزیزان هم بهره مند می شوند. خوب در همین بحث تملك دارایی آموزش و پرورش برود هزینه بشود. (۳۰) درصد مدارس ما الان باید تخریب و نوسازی بشود. مگر حادثه پلاسكو برای ما زنگ خطر را به صدا درنیاورد؟ عزیزان من! (۳۰) درصد مدارس، یعنی بیش از (۳۴) هزار باب مدرسه امروز منتظر حادثه ای مشابه پلاسكو است. اگر این اتفاق بیفتد و ما صرفاً یك آهی بكشیم این تدبیر است؟ تدبیر اقتضا می كند امروز كه روز تصمیم گیری است ما در این راستا تصمیم گیری كنیم.

عزیزان من! این متن با هماهنگی نمایندگان عزیز محترم تدوین و آماده شده. برادر عزیزم جناب آقای سعیدی نماینده محترم تبریز اشاره فرمودند موافق هستند، آقای دكتر لاریجانی، آقای دكتر تاج گردون و بعضی از دوستان وزارتخانه و اینها موافق هستند. همه دست به دست بدهیم ان شاء الله امروز با یك رأی بالا بخشی از این مشكلات عدیده آموزش و پرورش را حل بكنیم. (۶۰۰۰) میلیارد تومان آموزش و پرورش امروز كسری بودجه دارد. ما می خواهیم (۲۷۰۰) میلیارد را صرفاً امروز به آموزش و پرورش كمك كنیم ان شاء الله بخشی از این مشكلات را حل بكنیم. همه و همه درگیر هستیم، ان شاء الله عزیزان من با رأی بالا رأی بدهند و این مشكل را حل بكنیم، متشكرم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، دولت بفرمایید.

علی حیدر نوری (رئیس امور تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با توجه به اینكه واقعاً به آموزش و پرورش كمك می شود دولت با این بحث موافق است، فقط من یك نكته عرض كنم. چون دوستان فرمودند از تملك سرمایه ای به هزینه ای، مقام معظم رهبری فرمودند كه در آموزش و پرورش هر آنچه كه اعتبار هزینه ای بشود سرمایه گذاری است. دوستان پس نگران نباشند. بنابراین ما موافق هستیم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ دولت موافق است، كمیسیون بفرمایید.

غلامرضا تاج گردون (رئیس كمیسیون تلفیق بودجه) ـ احتمالاً یك اتفاقی دارد می افتد كه همه موافق هستند.

 بسم الله الرحمن الرحیم

كمیسیون هم موافق هست و چنین توصیه ای هم خدمت دوستان كمیسیون بالاخص آقای احمدی لاشكی تشكر می كنیم كه این متن را هم تنقیح فرمودند رئیس محترم هم موافقت فرمودند. ما به خاطر اینكه نمایندگان محترم مستحضر باشند چطور عمل می شود در سرجمع كمك به فرهنگیان ما از رقم سود شركت های دولتی كم كردیم، به بخش آموزش یك عدد (۱۸۰۰) میلیارد تومان كمك شد. با این اتفاق (۱۸۰۰) میلیارد تومان دیگر استثنائاً به خود آموزش و پرورش، برای این موضوعاتی كه جناب آقای احمدی لاشكی فرمودند اضافه می شود. به نسبت همین عدد (۱۸۰۰) تا كه حدود (۶۰)، (۷۰) درصد می شود از سهم آن جدول كسر خواهد شد كه یك عدد را گلوبال در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار خواهیم داد كه بتواند این اهداف را عمل كند و با آن اعتبار گذشته دیگر در حد توان كمك شده. ان شاء الله كه مبارك فرهنگیان عزیز باشد.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، متشكرم. حضار ۲۱۲ نفر، دولت و كمیسیون موافق هستند. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. كمك به آموزش و پرورش در رابطه با روند گرفتاری هایی كه دارند است. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. رأی بالایی هم آورد، (۷۳) درصد رأی آورد. ان شاء الله مباركشان باشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای بیگدلی! شما با توجه به این مصوبه از پیشنهاد نمی گذرید؟ آقای دكتر! آخرین الحاقی پیوست (۱۵)، صفحه (۳)، شناسه (۲۶) است، بفرمایید.

احمد بیگدلی (خدابنده) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب و احترام و خداقوت خدمت همكاران عزیز و تقدیر و تشكر از همه نمایندگان محترم كه دید مثبتی نسبت به آموزش و پرورش دارند. آقای دكتر! ما اینجا پیشنهاد كردیم «دولت مكلف است نسبت به تعیین تكلیف فرهنگیان و كارمندان آموزش و پرورش كه موفق به انتقال كسور بازنشستگی خود در گذشته نگردیدند اقدام كند و مقدار سهم مستخدم با اولین حكم استخدامی افراد محاسبه گردد .

  آقای دكتر! یك قانونی تا سال ۹۳ بود، اجازه می داد فرهنگیان و كارمندان محترم و زحمت كش وزارت آموزش و پرورش سوابق غیررسمی كه دارند، مثل سوابق غیررسمی سربازی، نهضت سوادآموزی یا حق التدریسی را به سوابق خودشان اضافه كنند. تا سال ۹۳ یك قانونی آمده بود كه حق بیمه آنها را با اولین حكم پرداخت كنند. آنجا كه محاسبه می كردند، حدود (۱۰۰) هزار تومان، (۸۰) هزار تومان، نهایتاً (۲۰۰) هزار تومان می شد پرداخت می كردند ولی یك عده از این قانون جا ماندند. الان می خواهند سابقه خود را اضافه كنند حدود (۶)، (۸) و (۱۰) میلیون می گیرند. فرهنگی عزیز و بزرگوار، یك معلم كه با این حقوق (۱) میلیون تومان، زیر (۲) میلیون تومان چطور می تواند یك دفعه (۱۰)، (۱۵) میلیون تومان بدهد این سابقه غیررسمی خود را به سابقه خود اضافه كند؟ من خواهشم از همكاران عزیز و بزرگوار این است كه این بند هم موافقت كنند تا اینها كه تعداد خیلی كمی هم هستند كه ماندند بتوانند با اولین حكم استخدامی شان، سابقه خود را به احكامشان اضافه كنند، متشكرم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ مخالف را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! مخالف نداریم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ مخالف نداریم، موافق صحبت نمی كند، دولت مخالف است كه می خواهد صحبت كند، دولت بفرمایید.

علی حیدر نوری (رئیس امور تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

دوستان عزیز ببینید! بحث انتقال سنوات خدمت یك بحث بیمه ای است كه به سازمان بازنشستگی و حق بیمه كاركنان وصل می شود. خواهشی كه من از دوستان دارم اینكه اجازه بدهید قانون رعایت بشود. اینجا یك حكم می گذاریم بار مالی آن را چه كسی باید پرداخت بكند؟ حداقل یك سمت كارفرما هست كه دولت است، یك سمت خود معلم است. منابع مالی برای سهم كاركنان آن در قانون بودجه پیش بینی نشده. من خواهش دارم دوستان به این نكات توجه بكنند. اگر طرف واقعاً حق و حقوقش است خوب برود طبق روال قانونی حق و حقوقش را پرداخت كند، سابقه اش را هم منتقل كند اینكه ما یك حكم در می گذاریم در كل نظامات بیمه و بازنشستگی و اینها را خراب می كنیم واقعاً به چه دلیلی است؟ الان صندوق های ما به شدت در فشار هستند، ما مدام فشار را به صندوق اضافه می كنیم. من خواهش می كنم كه به این طور احكام رأی ندهید، به ضرر كشور است.

بیگدلی ـ این در قانون حساب سنوات تصویب شد.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای دكتر بیگدلی! قانون داریم. من فكر می كنم اگر اجازه بدهید رد بشویم. تازه آن قانون را هم یك مقدار خدشه دار می كند. اجازه بدهید بگذریم. اگر اصرار می كنید رأی بگیریم، چون ما قانون داریم. اصرار دارید؟

حضار ۲۱۱ نفر، نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دولت و كمیسیون مخالف هستند. می گویند در رابطه با این مسأله قانون داریم. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ آقای رئیس! میهمان های خارجی را بخوانیم؟

نایب رئیس (پزشكیان) ـ میهمان های خارجی را هم بخوانید.

دبیر (كاتب) ـ مقدم جمعی از دانشجویان بنیاد فرهنگی ساساكاوای ژاپن كه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی امروز حضور پیدا كردند گرامی می داریم.

 دانش آموزان آموزشگاه دخترانه توحید شهرستان آرادان كه امروز در مجلس شورای حضور پیدا كردند مقدمشان را گرامی می داریم. متشكرم، بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! آقای حسینی شاهرودی هم در پیوست (۱۰)، شناسه (۱۶۹) پیشنهاد دارند. البته اینجا «از طریق ردیف های هزینه ای حتماً باید ذكر بشود، بفرمایید.

سیدحسن حسینی شاهرودی (شاهرود، میامی و بسطام) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

پیوست (۱۰)، صفحه (۲۴)، شناسه (۱۶۹) است. از عزیزانی كه این پیشنهاد را امضا فرمودند تشكر می كنم. حدود (۱۴)، (۱۵) نفر از عزیزان این پیشنهاد را امضا فرمودند.

ببینید! در حوزه مناطق آزاد هدف از تشكیل مناطق آزاد را همه عزیزان اذعان دارید كه عملی نشده. در حوزه محرومیت زدایی، در بحث صادرات محصولات، در اقتصاد مقاومتی، در حوزه تولید قائل به این هستیم كه اتفاق ویژه ای نیفتاده. ما آمدیم یك بند آوردیم، گفتیم این بحث محرومیت زدایی از آن منطقه كه منطقه آزاد شده را به نوعی برطرف بكنیم. عزیز من! حواس ما را پرت نكنید اجازه بدهید ما صحبتمان را داشته باشیم.

ببینید! در منطقه آزاد یك بند آن هم محرومین و مستضعفین و پابرهنه هایی كه در آن مناطق بودند و هنوز محرومند و شاید محروم تر شده اند، افراد تحت پوشش كمیته امداد و بهزیستی كه خیلی عجیب است ما در منطقه آزادی كه بنا بوده شكوفایی اقتصادی بشود محرومینی داشته باشیم كه تحت پوشش كمیته امداد و بهزیستی باشند. این بسیار برای كشور ما غریب و خجالت آور است. عزیزان پیشنهاد دادند بر اینكه (۱) درصد از عوارض دریافتی منطقه آزاد برای محرومین، مستضعفین، مستمری بگیران كمیته امداد و بهزیستی هزینه بشود. به نوعی ما فاصله بین فقر و غنا را كم بكنیم. یك مقدار چهره محرومیت را بزداییم.

ببینید! در مناطق آزادی مثل كیش شما سفر بكنید، در منطقه محروم، محلات آنجا را ببینید هنوز افرادی هستند كه در كپر زندگی می كنند، هنوز افرادی هستند كه با حداقل های معیشت دارند زندگی می كنند. ما این (۱) درصد را فقط برای آن قشر محروم تحت پوشش گذاشتیم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای دكتر حسینی! می گویند در ردیف ها (۲۰) میلیارد تومان برای همین هدف به كمیته امداد و بهزیستی پول گذاشتند.

حسینی شاهرودی ـ خوب این را نمی دهند. خیلی از اوقات در ردیف ها گذاشته می شود.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بیشتر از (۱) درصد می شود. این (۱) درصد باعث می شود (۲۰) میلیارد هم كاهش پیدا كند.

حسینی شاهرودی ـ برای كمیته امداد گذاشته شده؟ ما در تلفیق این را ندیدیم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ شما به آقای كرد بچه مراجعه كنید ردیف آن را به شما نشان می دهد.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، اخطار قانون اساسی را گوش بدهیم.

دبیر (كاتب) ـ آقای هادی قوامی اخطار قانون اساسی دارند، بفرمایید.

هادی قوامی (اسفراین) ـ آقای رئیس! اخطار من ضابطه نهم اصل (۴۳) است كه حمایت از تولیدات صنعتی، كشاورزی و دامی است. من تشكر می كنم بالاخره آن پیشنهادی كه دیروز مطرح شد، حالا نظر مجلس، محترم هست و آن هم دوستان به این دلیل عنایت كردند كه این قانون دائم دارد. قانون حداكثر استفاده از توان داخلی است. این روزها حداقل روزی (۸۰) كامیون از انواع لوله های جداری مورد نیاز صنعت نفت دارد از كشور چین و هند وارد می شود، یعنی سالیانه حداقل (۱۰۰) میلیون دلار ما خروج ارز داریم بعد در داخل كارخانه داریم كه ابتدا وزارت نفت مكلف است نیازهای خود را از اینها تأمین كند، اگر نتوانست اضافه آن را بتواند برود در قالب واردات انجام بدهد. (نایب رئیس ـ متشكرم) الان صنعت داخلی ما با (۱۰) درصد است. خواهشم این است كه این را هم از كمیسیون صنعت و هم از كمیسیون انرژی تقاضا بكنید و دولت هم مكلف بشود این قانون مجلس را رعایت بكند. متأسفانه قانون رعایت نمی شود.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، دولت این مسأله را مد نظر بگیرد. آقای دكتر قاضی زاده! لطفاً ادامه بدهید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ تبصره ۱۰ ـ وجوه واریزی در اختیار سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران قرار می گیرد تا در امور منجر به كاهش تصادفات موضوع ردیف (۲۰ ـ ۵۳۰۰۰۰) جدول شماره (۹) این قانون هزینه شود. بیمه مركزی جمهوری اسلامی ایران موظف به نظارت بر اجرای این بند است. وجوه واریزی شركت های بیمه موضوع این بند به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی محسوب می شود.

آقای دكتر! چون پیشنهاد وجود دارد باید مخالف و موافق صحبت كنند.

 نایب رئیس (پزشكیان) ـ مخالف را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای كولیوند مخالف هستند، بفرمایید.

محمدجواد كولیوند (كرج، اشتهارد و فردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران محترم خواهش می كنم توجه بفرمایید! در تبصره (۱۰) ما در بخش درآمدی (۲۵۰۰) میلیارد ریال را گفتیم كه شركت های بیمه ای مكلفند این مبلغ را كه از اصل حق بیمه شخص ثالث هست به صورت هفتگی به بودجه عمومی در جدول شماره (۵) كه آمده واریز كنند. (۹) سال این وجه در اختیار نیروی انتظامی قرار گرفت، امسال پیش بینی شده كه سازمان راهداری هم به این اضافه شده. من خواهش می كنم توجه بفرمایید! در طول (۱۰) سال اخیر كاری كه در بخش تصادفات و خسارات ناشی از حوادث رانندگی در قوانینی كه نیروی انسانی مسبب آن بوده انجام شده ما در (۱۰) سال گذشته از حدود (۲۷) هزار كشته در سال به (۱۶۸۰۰) كشته در سال ۹۴ رسیدیم، در سال ۹۴ این را داریم.

دوم؛ كاهش تصادفات و تلفات و خسارات ناشی از آن در كاهش خسارات پرداختی توسط شركت های بیمه نقش مستقیمی داشته و شركت های بیمه كاهش خوبی را در این جریان داشتند.

سوم؛ افزایش سود شركت های بیمه ای بوده و در حقیقت در كمتر پرداختن این خسارت ها سودی را برای آنها در شركت ها داشته. اولین سالی هم هست الان آمدیم (۳۰) درصد از این را هم می خواهیم به سازمان راهداری بدهیم. در مورد سازمان راهداری قطعاً یك پیش بینی دیگری در بودجه شده و پیگیری هم شده. الان ما در بخش این فضایی كه الان نقش انسانی دارد و نیروی انتظامی و خود پلیس راهور كه اساسی ترین بحث و نقش را در این موضوع دارد و در دو سال گذشته هم سقف این افزایش پیدا نكرده، یعنی اگر سقف را در بودجه ۹۴ و ۹۳ نگاه كنید همین سقف است. لذا بحث اینجا است كه در حقیقت ما (۷۰) درصد را می خواهیم به نیروی انتظامی دهیم، (۳۰) درصد را به راهداری بدهیم.

برادران عزیز و خواهران محترم! یك دِه آباد بهتر است یا اینكه (۱۰) دِه خراب؟ به هر شكل الان ما می آییم این را توزیع می كنیم بعد عملاً دو سازمان را درگیر می كنیم. قطعاً این دو سازمان به اهدافشان هم كه می خواهند برسند با این وجوه نمی رسند. من خواهش می كنم كه نسبت به اصل تبصره (۱۰) دوستان اجازه بدهند هزینه ای آن را رأی ندهند تا یك پیشنهادی كه كمیسیون دارد ان شاء الله مطرح بشود.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، موافق را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای هاشمی موافق هستند، بفرمایید.

همایون هاشمی (میاندوآب، شاهین دژ و تكاب) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس، همكاران محترم! سه تا مؤلفه برای كاهش تصادفات تأثیر دارد، یكی خودرو است، دومی راننده و سومی جاده است. اصلاح وضعیت جاده و راه و شرایط مناسبی برای جاده ها ایجاد كردن یكی از وظایف اصلی همین سازمان راهداری است. با دست خالی هم نمی شود این كار را انجام داد. الان یك تفكیك خوبی قائل شدند، (۳۰) درصد از این را برای اصلاح جاده ها، اصلاً وظیفه ذاتی این سازمان راهداری چیست؟ اصلاح جاده ها، با دست خالی هم كه این كار را نمی تواند انجام بدهد. به نظر من می رسد كه نقاط آسیب خیز یكی از دلایل اصلی تصادفات در كشور ما است. برای اصلاح نقاط آسیب خیز در سطح جاده ها چه كسی باید ورود كند؟ همین سازمان راهداری است. به نظر من می رسد این (۷۰) درصد برای نیروی انتظامی مبارك باشد حقش است، در بحث پیشگیری از آسیب ها، آسیب های جاده ای عمل كند اما این قطره چكان و این مختصری هم كه برای سازمان امور راهداری در نظر گرفتند یك كار منطقی، علمی و به دور از شائبه است. من به استحضار دوستان برسانم، ما در گذشته در سازمان بهزیستی روی این موضوع كار كردیم، چون معلولیت های ناشی از همین بحث جاده ای سراغ سازمان بهزیستی می آید و تكالیفی كه در این حوزه هست صرفاً برای نیروی انتظامی عزیز نیست كه البته آنها هم زحمت می كشند. لذا به این رأی بدهید كه بماند و كار شایسته ای است، خیلی ممنون.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، دولت اصل آن را موافق است. كمیسیون بفرمایید.

محمدمهدی مفتح (سخنگوی كمیسیون تلفیق بودجه) ـ

 بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران عنایت بفرمایید! چندین سال است، شاید (۸)، (۹) سال باشد كه این حكم می آید. این حكم چیست؟ گفته وقتی كه كسی ماشین خود را بیمه می كند اگر تصادفی كرد و خسارتی وارد شد شركت بیمه باید خسارت را پرداخت كند. حالا از این حق بیمه ای كه شركت بیمه دریافت می كند بیاید و صرف اقداماتی بشود كه مانع ایجاد تصادف بشود. عمدتاً در خود نیروی انتظامی ، سال ها این در خود نیروی انتظامی بوده و نیروی انتظامی در این رابطه كار موفقی كرده است. حالا آمده و سازمان راهداری هم به دلیل تأثیری كه از نظر احداث جاده می تواند در جلوگیری از تصادفات داشته باشد آن هم در این راه شریك شده. یعنی هر دو هزینه، هزینه های دقیقاً مناسبی است برای اینكه حادثه تصادف اتفاق نیفتد و شركت بیمه خسارت پرداخت نكند. بنابراین به نظر می رسد اصل آن كاملاً مناسب است، بررسی شده است و در سال های مختلف آزمایش شده است. دوستان به اصل این رأی بدهند و بگذارند كه این متن منقحی كه در كمیسیون با همكاری دولت تنظیم شده ان شاء الله رأی بیاورد.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكریم، حضار ۲۰۳ نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را به این تبصره (۱۰) اعلام بفرمایید. دولت و كمیسیون موافق هستند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! شش تا پیشنهاد الحاقی قابل طرح داریم. از بین (۱۵) تا پیشنهاد شش تا قابل طرح است.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ اگر قابل طرح است بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای خاتمی حتماً مطرح می كنید؟ پیوست (۱۵)، صفحه (۴)، شناسه (۳۶) است.

سیدمرتضی خاتمی (ماه نشان، ایجرود، دهستانهای بوغداكندی و قلتوق) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و خداقوت داریم خدمت همكاران ارجمند. شهادت حضرت صدیقه كبری، فاطمه زهرا (سلام الله علیها) را تسلیت عرض می كنم. با توجه به احساس نیازی كه در جامعه وجود دارد و حادثه ناگوار اخیری كه در ساختمان پلاسكو به وقوع پیوست به نظر رسید كه این بند الحاقی را خدمت شما همكاران محترم پیشنهاد داشته باشم، به این معنا كه بخشی از حق بیمه های دریافتی از ساكنان و مالكان واحدهای مستقر در بلندمرتبه ها و برج ها می توانند جهت پیشگیری از حوادثی چون پلاسكو درصدی از حق بیمه كسر بشود برای اینكه ضریب ایمنی اینگونه ساختمان ها افزایش پیدا كند. اگر (۱۰) درصد از (۵۱) میلیارد حق بیمه دریافتی از ساكنان پلاسكو جهت این موضوع مصروف می شد شاید ما شاهد یك چنین حادثه ای در گذشته نزدیك نبودیم. بر این اساس ما پیشنهاد دادیم كه «شركت های بیمه ای مكلفند (۵) تا (۱۰) درصد از حق بیمه آتش سوزی و امثال آن را كه دریافتی از ساكنان و مالكان واحدهای مستقر در بلند مرتبه ها را با تعیین و تصویب شورای عالی بیمه و با هماهنگی آتش نشانی جهت انجام اقدامات پیشگیری و افزایش ضریب ایمنی همان ساختمان ها هزینه كنند. مكانیزم كار توسط شورای عالی بیمه تعیین و ابلاغ خواهد شد . خواهش من از همكاران عزیز این است كه یك ضریب اطمینانی را برای این ساختمان ها كه تعداد آنها در سطح كلان شهرها كم نیست ان شاء الله عنایت بفرمایند و تصویب كنند، متشكرم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ اگر مخالفین اجازه بدهند، موافق هم صحبت نكند و دولت نظر بدهد. آقای ملكی می خواهید صحبت كنید؟ بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای ملكی مخالف هستند، بفرمایید.

ولی ملكی (مشكین شهر) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

من از همكار ارجمندمان كه پیشنهادی را مطرح كردند به خاطر حادثه ای كه در ساختمان پلاسكو اتفاق افتاد تشكر می كنم. دوستان ببینید! در اینجا اعلام شده است كه «شركت های بیمه ای مكلفند (۵) تا (۱۰) درصد از حق بیمه آتش سوزی و امثال آن را كه دریافتی از ساكنان و مالكان من این چند نكته را نمی دانم موضوع چیست. «دریافتی از ساكنان و مالكان واحدهای مستقر در ساختمان های بلند مرتبه را با تعیین و تصویب شورای عالی بیمه و با هماهنگی آتش نشانی جهت انجام اقدامات پیشگیری و افزایش ضریب ایمنی اولاً هرچه كه شركت های بیمه دریافت می كنند همه آنها برای همان منظور است، یعنی وقتی كه شما یك ساختمانی را برای مصونیت از آتش سوزی بیمه می كنید صددرصد آن برای همین منظور است. یعنی اگر من ساختمان خودم را، ملك تجاری خودم را یا كارخانه خودم را وقتی كه بیمه می كنم شركت های بیمه ای مكلفند صددرصد آنها را تأمین بكنند اما اینكه برای ضریب ایمنی و غیره مطرح می كنند، یكی از دلایلی كه ما سازمانی به نام سازمان آتش نشانی داریم برای همین است. سازمان آتش نشانی موظف است بازدیدهای دوره ای داشته باشد، كارشناسی بكند و ضریب ایمنی را بالا ببرد. در مورد ساختمان پلاسكو هم اگر توجه بفرمایید همین موارد لحاظ شده بود، هشدار داده شده بود، اخطار داده شده بود توجه نكردند. صددرصد هرچه كه بیمه می شود تازه برای این منظور كفاف نیست. بنابراین ما نمی توانیم برای سازمان های بیمه ای بگوییم شما بیایید ضریب ایمنی ایجاد بكنید. آنها اصلاً در این كار مكلف نیستند، یعنی یك وظیفه بالادستی اضافه برای آنها تكلیف می كنیم كه جزء وظایف اینها نیست.

سازمان بیمه ای بعد از حادثه به سراغ طرف می آید، این وظیفه سازمان های آتش نشانی، ایمنی، شهرداری ها و كسانی كه ناظر ساختمان اند مثل مسكن و شهرسازی و غیره است. بیایید تكالیف را با همدیگر ادغام نكنیم و این كار شدنی نیست، تشكر.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، موافق را دعوت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ موافق اول وقتشان را به جناب آقای محمودزاده دادند، بفرمایید.

جلال محمودزاده (مهاباد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن عرض سلام و خسته نباشید خدمت همكاران محترم. همكاران عزیز اگر لطف بكنید به این بند دقت بفرمایید كه بند بسیار مهم و اساسی است و تقدیر و تشكر می كنم از عزیزانی كه این بند را پیشنهاد دادند، آقای خاتمی و دوستان عزیز.

همچنان كه در این بند اشاره شده، اولاً (۵) تا (۱۰) درصد درآمدهای شركت های بیمه ای در بحث بیمه ساختما ن ها و بلند مرتبه ها به این بخش اختصاص پیدا می كند، بعد در این بند آورده شده كه با تصویب شورای عالی بیمه و هماهنگی با آتش نشانی این درآمدهای حاصل از این بند هزینه خواهد شد و از طرفی هم بحثمان اینجا بحث پیشگیری است. عزیزان مستحضر هستند كه در همین حادثه تلخ ساختمان پلاسكو اگر بحث پیشگیری را جدی می گرفتیم، اگر امكانات اطفاء حریق را از قبل پیش بینی می كردیم، اگر امكانات نجات را از قبل پیش بینی می كردیم این حادثه تلخ روی نمی داد.

ما در بیشتر شهرها از جمله شهرهای بزرگ و كلان شهرها ساختمان های بلند مرتبه و ساختمان های چندین مرتبه ای داریم كه از كمترین امكانات آتش نشانی برخوردار هستند. آتش نشانان ما با تلاش و كوشش و با كمترین امكانات جان خودشان را به خطر می اندازند برای اینكه مردم را از حوادث تلخی كه پیش می آید نجات دهند. ما باید به عنوان قانون گذار زمینه و امكانات را برای آتش نشانان زحمت كش مان فراهم بكنیم. باید در ساختمان هایی كه بلندمرتبه هستند و امكانات لازم را ندارند، از قبل این موارد را پیشگیری بكنیم و ضریب امنیتی ساختمان ها را بالا ببریم. به همین منظور لازم است كه اعتباراتی را از همین محل به بحث آتش نشانی و بالا بردن ضریب امنیتی ساختمان ها اختصاص بدهیم.

خواهش من از بزرگواران و عزیزان این است كه به این بند رأی مثبت بدهند تا امكانات لازم را در این زمینه برای این آتش نشانان تلاشگرمان فراهم بكنیم و امنیت بیشتری برای اهالی این ساختمان ها ایجاد بكنیم، متشكرم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، دولت بفرمایید.

علی حیدر نوری (رئیس امور تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دوستان، برادران و خواهران ارجمند ببینید! در مقررات ملی ساختمان برای ایمنی ساختمان های بلند مرتبه هم از نظر آتش سوزی و هم از نظر زلزله ضوابط محكم و قرصی تصویب شده. مشاورینی كه در طراحی ساختمان های بلندمرتبه هستند حتماً رعایت می كنند، اتفاقاً یكی از الزامات اساسی ساختمان های بلندمرتبه رعایت بحث های ایمنی آتش نشانی و آتش سوزی و زلزله هست. بنابراین قانون دارد و دارد اجرا هم می شود، حالا ساختمان های قدیمی یك بحث جدا دارد، آن موقع مقررات را رعایت نكردند یا آن موقع مقرراتی وجود نداشته.

دوماً شركت های بیمه شركت بیمه سرمایه گذار است، بیمه می كند، درج لیست حساب می كند، شركت بیمه دستگاه اجرایی نیست برود مسائل ایمنی ساختمان را استقرار بدهد، شیر آتش نشانی نصب كند یا اقدامات پیشگیرانه نصب بكند. آن كار سازنده است، دستگاه اجرایی است. به علاوه منابع آن در واقع شركت های بیمه، شركت های خصوصی هستند ما داریم تعیین تكلیف می كنیم كه باید این كار را بكنید. شما مطمئن باشید با این مصوبه مجلس (۵) تا (۱۰) درصد بیمه ساختمان را شما افزایش می دهید، یعنی در واقع هزینه به جیب مردم تحمیل می كنید كه آیا شركت بیمه هم چنین وظیفه ای دارد كه ندارد. من خواهش می كنم به این بند رأی ندهید، به ضرر مردم هست و كارایی خاصی هم ندارد.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ كمیسیون بفرمایید.

محمدمهدی مفتح (سخنگوی كمیسیون تلفیق بودجه) ـ

 بسم الله الرحمن الرحیم

دوستان ببینید! اصل این مطلب كه ساختمان های ما ایمن ساخته بشود و اگر برای ایمنی آن ساختمان ساخته شده باید هزینه ای بشود آن هزینه حتماً انجام بشود كه خدای ناكرده حادثه آتش سوزی اتفاق نیفتد این حرف درستی است اما این چگونه بخواهد انجام بشود، ساز و كار آن چگونه است، هزینه آن چگونه است؟ اگر این پیشنهاد بخواهد رأی بیاورد معنایش این است كه باید شركت های بیمه یا از مردم اضافه تر بگیرند كه هزینه بیمه مردم اضافه می شود، آن طرف معلوم نیست كه این پول اضافه ای كه می گیرند چه كسی هزینه می كند، با چه استانداردی هزینه می كند، چگونه مطمئن می شویم كه این هزینه ای كه مردم از جیب خود پرداخت كرده اند به درستی انجام شده و ساختمان به درستی ایمن شده؟ اینها همه ابهاماتی است كه وجود دارد، چون ساز و كار درستی نداشته. شركت های بیمه شركت های بازرگانی هستند، شركت های تجاری هستند، خیلی در كار مهندسی و اینكه ایمن سازی بكنند نیستند. یا باید این تسهیلات را اضافه كنند و یا اینكه بگوییم نه، از همین حق بیمه ای كه از مردم گرفتند این كار را بكنند كه این هم مقدور نیست چون قاعدتاً بیمه ها بر اساس محاسبات اكچوئری آمدند و حق بیمه را تعیین كردند و اینگونه نیست كه بتوانند هر هزینه ای را پرداخت بكنند. این است كه به نظر می رسد ضمن اینكه اصل مطلب اصل درستی است و باید ایمن سازی ساختمان ها مخصوصاً بلند مرتبه مد نظر باشد اما در این پیشنهاد این كار مهم نمی گنجد. دوستان این را رأی ندهند، ان شاء الله سر فرصت یك پیشنهاد مناسبی برای این كار آورده بشود.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، حضار ۲۰۵ نفر، نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پیشنهاد آقای خاتمی است. دولت و كمیسیون مخالف هستند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای فرهنگی پیشنهادتان را مطرح می كنید؟ پیوست (۱۷)، صفحه (۱۸)، شناسه (۱۵۸) است، آقای فرهنگی بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی (تبریز، آذرشهر و اسكو) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

اینجا بحث از درآمدهای مختلف شد، یكی از موضوعاتی كه با وجود داشتن قانون دائمی تعیین تكلیف نمی شود و سیاست بودجه ای درباره آن اتخاذ نمی شود موضوعی است كه خدمت همكاران محترم مطرح می كنم.

اول متن را می خوانم؛ بند الحاقی به تبصره (۱۰) است «كلیه درآمدهای حاصل از فعالیت شوراهای حل اختلاف قوه قضائیه به صورت صددرصد تخصیص یافته به تأمین هزینه های شوراهای مذكور اختصاص می یابد. پرداخت كامل پاداش اعضای شوراها، موضوع ماده (۳۱) قانون شوراهای حل اختلاف، در اولویت قرار دارد شوراهای حل اختلاف بار سنگینی از وظایف دستگاه قضائی كشور را بر عهده دارند. كسانی كه آنجا شاغل هستند از كوچكترین امكانات برای معاش خود محروم هستند. در دوره گذشته مجلس قانون آنها به عنوان اینكه قوه قضائیه برای پرداخت ها اختصاص داده بود بازنگری شد تحت عنوان پاداش و ارقام (۱۰۰) هزار تومان و كمتر و بیشتر را شامل می شد در مراحل اجرایی و عملی از منابعی كه خود این شوراها در اثر فعالیت های خود به دست می آورند پرداخت نمی شد و عنوان پاداش هم به آن دادند ما هم دست نزدیم، فقط قید گذاشتیم. در قانون شوراهای حل اختلاف این قید را گذاشتیم كه نباید كمتر از حداقل حقوق و دستمزد باشد. تعریف این حداقل حقوق و دستمزد در قانون كار و ساز و كار آن در تعیین توسط شورا.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای دكتر فرهنگی! لطفاً سؤالی كه اینجا وجود دارد و مطرح می كنند اینكه از كدام منبع آن صددرصد را بدهند؟ چون آن مقداری را كه اینها تخصیص دادند در بودجه آمده، الان می گوییم صددرصد بدهند. آن صددرصد را باید از یك جا بردارند پرداخت كنند، از كجا؟

فرهنگی ـ ببینید! در خود قانون دائمی گفته شده كه درآمدهای حاصل از فعالیت این شوراها به خود آنها اختصاص پیدا می كند. این قانون را كه الان می فرمایید كه در اجرا اخلال وجود دارد ما می خواهیم اجرا بشود، عدالت هم این است. كسی كه صبح تا شب در یك جایی كار می كند و درآمدی را هم كسب می كند بر خلاف بسیاری از دستگاه ها كه هیچ درآمدی هم كسب نمی كنند حداقل حق آنها از حداقل قانون كار پایین تر نیاید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آن ردیف را بگویید با بچه های برنامه و بودجه هماهنگ كنند.

فرهنگی ـ حالا اصل موضوع را اجازه بفرمایید همكاران نظر بدهند، تعیین ردیف و ذكر آنها را با مشورت عزیزانی كه از سازمان اینجا حضور دارند اینجا تصویب می كنیم. به هر حال موضوعی است كه قانون دارد، مجلس تصمیم گرفته اما حق و حقوق این انسان هایی كه در راستای انجام عدالت دارند با بخش قضائی كشور و دستگاه قضائی نهایت همراهی و همكاری را می كنند پرداخت نمی شود و بعضاً اینها زندگی دارند، ازدواج كردند، دارای هزینه های ناشی از فشاراتی كه در جامعه هست می باشند اما از حقوق شان برخوردار نیستند، اطلاعات متناقضی هم داده می شود مثلاً گاهی گفته می شود كه خود دستگاه قضائی این را در اختیار آنها قرار نمی دهد. اگر شما این را قانون بكنید یك حداقلی از عدالت را درباره این عزیزان اجرا فرمودید. لذا خواهشم این است كه همكاران همراهی بفرمایند و رأی موافق بفرمایند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، اگر مخالف صحبت نمی كند موافق هم صحبت نكند. آقای داداشی اجازه می دهید رد شویم؟ خیلی ممنونم، دولت بفرمایید.

علی حیدر نوری (رئیس امور تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دوستان عزیز ببینید! سرجمع درآمدها و هزینه ها بسته شده. در كمیسیون تلفیق (۸۰۰) میلیارد تومان در واقع به درآمدهای قوه قضائیه اضافه شد، عیناً هزینه های آن هم تقسیم شد. یك بحثی در قانون شورای حل اختلاف وجود دارد كه درست می فرمایند، صددرصد درآمد هایش به خودش برگردد، هزینه هایش هم از آن محل بدهیم منتها من توجه دوستان را به این نكته جلب بكنم؛ ببینید! حقوق كارمند و قضات را نمی شود به درآمد هزینه وصل كرد. ما از محل درآمد عمومی (۷۹) میلیارد تومان گذاشتیم، گفتیم اگر درآمد وصول بشود یا نشود حقوق ها را كه باید پرداخت بكنیم.

یعنی دوستان توجه داشته باشند، ما این درآمد را قبلاً مصرف كردیم. دو ردیف برای آن گذاشتیم، یك ردیف درآمد هزینه دارد، یكی هم بحث حقوق و مزایای قضات و كاركنان و حق بیمه افرادی كه در شورای حل اختلاف هستند. بنابراین اگر باید تصمیمی گرفته بشود از یك جا باید هزینه ها را كم كنیم و به شورای حل اختلاف اضافه بكنیم. اینكه بگوییم این افزایش پیدا كند واقعاً امكان پذیر نیست، درآمد آن از قبل مصرف شده. بنابراین من از دوستان خواهش دارم ضوابط بودجه را به هم نریزید و كلاً امكان پذیر نیست. باید از یك جا كم بشود و به یك جا اضافه بشود. بنابراین قابل اجرا نیست. خواهش می كنم رأی ندهید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، كمیسیون مخالف است. حضار ۲۰۳ نفر، دولت و كمیسیون مخالف هستند. پیشنهاد برادرمان آقای دكتر فرهنگی را به رأی می گذاریم. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ پیشنهاد بعدی را آقای عزیزی در پیوست (۱۵)، صفحه (۵)، شناسه (۳۷) دارند، بفرمایید.

عبدالرضا عزیزی (شیروان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

من هم به نوبه خودم شهادت بی بی دو عالم حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) را تسلیت عرض می كنم. من تشكر می كنم در قسمت هزینه ای تبصره (۱۰) سازمان راهداری، حمل و نقل جاده ای كشور و نیروی انتظامی را یك اعتباری دادید كه برای كاهش تصادفات جاده ای هزینه كنند و بیمه مركزی جمهوری اسلامی را هم موظف كردید كه نظارت بكند. من پیشنهادم این است كه سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای كشور و نیروی انتظامی موظف باشند گزارش عملكرد خود را هر سه ماه یك بار از نحوه هزینه ای كه می كنند به بیمه مركزی جمهوری اسلامی ایران گزارش بدهند كه اینها كجا هزینه كردند.

می دانید كه در چند سال اخیر متأسفانه حدود (۲۵) هزار نفر كشته های جاده ای ما بود، الان به (۱۸) هزار نفر در سال رسیده است. اگر اینها درست هزینه بشود قطعاً تعداد كشته های جاده ای ما كمتر خواهد شد. خواهش می كنم به این پیشنهاد رأی بدهید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، اگر مخالف و موافق صحبت نكنند دولت و كمیسیون موافق هستند. حضار ۲۰۱ نفر، نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای برزگر! شما هم كه منصرف هستید، چهره شان نشان می دهد منصرف هستند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ تبصره بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ تبصره ۱۱ ـ

الف ـ به منظور تأمین کسری اعتبارات دیه محکومان معسر با اولویت زنان معسر و مواردی که پرداخت خسارات بر عهده بیت المال یا دولت می باشد، وزارت دادگستری مجاز است با تصویب هیأت نظارت صندوق تأمین خسارت های بدنی حداکثر تا (۳۵۰۰) میلیارد ریال از منابع درآمد سالانه موضوع بندهای «ث و «ج ماده (۲۴) قانون بیمه اجباری خسارات واردشده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه را از محل اعتبارات ردیف (۵ ـ ۱۱۰۰۰۰) جدول شماره (۷) این قانون دریافت و هزینه كند. مدیرعامل صندوق مزبور مکلف است با اعلام وزیر دادگستری مبلغ یادشده را به نسبت در مقاطع سه ماهه در اختیار وزارت دادگستری قرار دهد.

آقای دكتر! چون پیشنهاد هست مخالف و موافق باید صحبت كنند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ مخالف را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! اگر اجازه بدهید اخطار داریم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای ابطحی تذكر دارند، بفرمایید.

سیدمحمدجواد ابطحی (خمینی شهر) ـ سلام علیكم و رحمه الله

خداقوت، آقای دكتر! ما چند بار تذكر را ثبت كردیم و حالا از آقای وكیلی هم تشكر می كنیم بالاخره دلش رحم آمد.

آقای پزشكیان! دو تا تذكر دارم. یكی مسأله بی طرفی هیأت رئیسه است، ما هم الحاقی داریم چاپ هم شده، دادیم. برادر ارجمند و عزیزم پسرعموی خوب ما آقای دكتر قاضی زاده بگویید دوست نداریم مطرح بشود، ما هم تسلیم هستیم. آقای دكتر! اینكه ملاك نیست. ان شاء الله بگذارید ما پیشنهاداتمان را مطرح كنیم، این تذكر اول.

تذكر دوم ماده (۱۸۶) است. آقای دكتر! خیلی از پیشنهادها را كه می دهند یا مطرح می شود به عنوان اینكه خلاف برنامه است رد می كنید. بند (۴) ماده (۱۸۶) می گوید «در جلسه علنى، پس از رسیدگى به كلیات بودجه و تصویب آن، به پیشنهادهاى مربوط به درآمدها و سایر منابع تأمین اعتبار بودجه عمومى دولت رسیدگى می شود و این طبق برنامه باید عمل بشود. آقای دكتر! یك سؤال از شما می كنم جواب بدهید. حقوقدان های مجلس توجه بفرمایند آنها هم جواب بدهند. برنامه ای كه هنوز تصویب نشده، هنوز برنامه ششم تصویب نشده، شما چگونه می گویید مخالف برنامه است نمی شود مطرح كرد؟ خانه از پای بست ویران است. (نایب رئیس ـ خیلی ممنون) الان (ایرادات) شورای نگهبان جلوی من است، ایرادات مجمع را برگردانده، برنامه تصویب نشده. باید بیاید تصویب بشود، در روزنامه رسمی كشور چاپ بشود، قانون است.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، مصوبه مجلس را ما مطرح كردیم، شما بودجه را نمی توانید برای سال آینده بدون برنامه بنویسید.

ابطحی ـ درست است، نمی توانیم دو دوازدهم بدهید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ فرض ما مصوبه مجلس است كه تصویب كردند و چون تصویب كردند ما هم بر اساس همان فرض قانون را می نویسیم.

ابطحی ـ برنامه كه نیست.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای دكتر متشكرم، بعدی را مطرح كنید. شما هم تذكرتان را بدهید.

دبیر (وكیلی) ـ آقای حاجی بفرمایید.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر پزشكیان! تشكر می كنم كه فرصت دادید. ببینید! تذكر بنده بند (۴) ماده (۲۳) و همچنین ماده (۱۸) است. در ماده (۱۸) جناب عالی و همه اعضای محترم هیأت رئیسه سوگند به قرآن یاد كردید كه بر اساس بی طرفی و آیین نامه ملاك عمل كارتان باشد. نكته ای كه بنده تذكر دارم؛ در بند (۴) می گوید «ترتیب اجازاتى كه نمایندگان در جلسه براى نطق مى‏خواهند، با رعایت حق تقدم و قید شماره ترتیب . آقای رئیس! حق تقدم قطعاً تصدیق می فرمایید كه با قرعه كشی متفاوت است. ترتیب عدد هم مشخص است كه با قرعه كشی نیست.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، این اصلاً به موضوع ما ربطی ندارد.

حاجی دلیگانی ـ در همین موضوع است (قطع میكروفن)

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آخر جلسه وقت می دهم حرف بزنید، چشم. چون ما الان در یك بندی هستیم شما آمدید یك چیزی می گویید كه اصلاً ربطی به آن ندارد، متشكرم. قبلاً بحث شده، نظر دادیم، در هیأت رئیسه بحث كردیم. همه اینها صحبت شده، نظر هیأ ت رئیسه این بوده كه این روند ادامه پیدا كند، متشكرم. مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای داداشی مخالف هستند، بفرمایید.

داداشی ـ آقای دلخوش متخصص این امر هستند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای دلخوش بفرمایید.

سیدكاظم دلخوش اباتری (صومعه سرا) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

برای اینكه یك تنوعی هم ایجاد بشود در مورد این بحث بودجه و بحث هایی كه هست گفتم:

اگر دستم رسد بر تاج گردون

                                از او پرسم كه این چون است و آن چون

یكی را كرده ای زار و پریشان

یكی را تو نمودی درب و داغون

ز لاری باید آموزی برادر

                                                كه بند ها را نماید زورچپون

حضور شما عرض شود كه آقای رئیس! تبصره (۱۱) یك سری اشكالاتی دارد. خواهشم از جناب عالی این است كه دقت بفرمایید. چون من خودم به هر حال چند سال در بیمه مركزی هم بودم، معاون نظارت هم بودم ببینید! تبصره ای كه آمده گفته به منظور تأمین كسری اعتبارات دیه محكومان معسر با اولویت زنان معسر، بعداً هم ادامه داده.

دوستان ببینید! همه شما در كشور قطعاً در ارتباط با بحث دیه، مسائل جانی و بدنی، تصادفات و بیمه شخص ثالث گرفتار هستید، یعنی غیرممكن است در یك شهری حادثه ای اتفاق نیفتد. هیچ كسی دلش نمی خواهد كه در شهر او مشكلی پیش بیاید، راننده ای تصادف بكند ولی آقای دكتر پزشكیان! ردیف برای صندوق تأمین خسارات بدنی تعریف شده است. این صندوق یك سری تكالیفی دارد، الحاقیه ها را دارد، بحث بیمه نامه ها است. صندوق تأمین خسارات بدنی به عنوان یكی از نهاد های مهم و تخصصی در كنار صنعت بیمه كشور عهده دار حمایت همزمان و هدفمند از صنعت بیمه كشور كه كار آن زیان دیدگان در ارتباط با حوادث رانندگی است و در مواردی مثل بطلان قرارداد بیمه، تعلیق تأمین بیمه گر، فرار كردن و یا شناخته نشدن مسئول حادثه و از همه اینها مهم تر ورشكستگی بیمه گر است. مطابق مواد مختلف این بیمه شخص ثالث صندوق تأمین خسارات مسئولیت هایی دارد. اشكال ندارد، ما موافق هستیم به وزارت دادگستری كمك بشود. جناب آقای میركوهی عزیز ما در صندوق تأمین خسارات هم مسئولیتی دارند ولی اگر بنا باشد همه این پول در این بخش زنان معسر بیاید اگر در شهرهای شما اتفاقی رخ داد صندوق تأمین خسارات بدنی می خواست در ارتباط با تصادفات مختلف، الحاقیه های مختلف و مسئولیت هایی كه دارد، ما الان آدم داریم، مدتی پیش ما برای بازدید به كرج رفتیم، یك آدمی كه زندگی گیاهی دارد، (۶۰۰) درصد آسیب دیده، تصادف كرده در خانه است، به رحمت خدا نرفته، ولی زنده است، آن زنده بودنش هم مشكلی را حل نمی كند. یا زندانیانی كه معسر هستند، زندانیانی كه نیازمند هستند، الان در سراسر كشور بخشی را سالانه صندوق تأمین خسارت بدنی دارد مرتفع می كند.

دوستان! اگر بنا باشد این به اینجا بیاید، ما دلمان می خواهد این كمك به وزارت دادگستری و بخش های دیگر شود كه بتوانند این را حل كنند. آقای رئیس! خواهشم این است كه یا این ابهام برطرف شود، یا اینكه اگر این پول به منظور تأمین كسری اعتبارات دیه محكومان معسر با اولویت زنان معسر بیاید، تمام این پول به آن قسمت می رود و قسمت های دیگر در شهرهای مختلف، مراجعات مردم به نمایندگان محترم است. شما گرفتار می شوید، فردا شما باید پاسخ بدهید. خواهش من این است دولت محترم این را روشن كند تا لااقل ما كاری نكنیم كه بزنیم این كاسه و كوزه را هم بشكنیم. خواهشم این است دوستان كمك كنند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، موافق را دعوت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای گرمابی موافق هستند، بفرمایید.

حمید گرمابی (نیشابور و فیروزه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض خسته نباشید خدمت هیأت رئیسه محترم و همكاران گرامی. همكاران گرامی! در جریان هستید كه متأسفانه تعداد زیادی پرونده های قضائی داریم و این تعداد از استاندارد جهانی بالاتر است. به همان نسبت تعداد زیادی هم زندانی داریم، به نحوی كه باز در جریان هستید كه در زندان ها بیشتر از ظرفیت داریم و یكی از مواردی كه می شود كمك كرد، به كسانی است كه در اثر یك تصادف غیرعمد محكوم و گرفتار می شوند و گاهی یك خانواده یا فامیلی را درگیر می كنند، اگر بشود به آنها كمك كرد در این بند به آن اشاره شده كه «محكومان معسر با اولویت زنان معسر ، قطعاً می شود كمك بسیار خوبی به جامعه كرد. اینها آسیب های مختلفی دارند، چه مردان و چه زنان اگر گرفتار شوند و نتوانند پرداخت دیه را كنند، این است كه این (۳۵۰) میلیاردی كه هست می تواند كمك بسیار مؤثری در این زمینه باشد و از مشكلات بعدی جلوگیری كند. فكر می كنم همین الان همكاران در شهرهای مختلف نمونه های مختلف سراغ دارند. در شهر خود ما چندین مورد به من مراجعه كردند كه به طور مثال برای (۱۰۰) میلیون، (۱۵۰) میلیون سالهاست در زندان هستند، خانواده و فامیل را دچار مشكل كردند و ندارند كه پرداخت كنند. ان شا ءالله كه این به طرز صحیح هزینه شود و مشكلات زیادی را از تعدادی از خانواده های ما رفع كند، متشكرم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، دولت بفرمایید.

عبدالعلی میر كوهی (معاون حقوقی و امور مجلس وزارت دادگستری) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

در مورد بند «الف تبصره (۱۱) كه سالهای قبل هم از جهت مبلغ كمتر یا بیشتر، به همین شكل و دقیقاً با همین عبارت تصویب شده و در لوایح بودجه و قانون بودجه بوده است. فلسفه اش هم این است؛ تعدادی از تصادفاتی كه می شود یا حوادثی كه پیش می آید به موجب قانون مجازات اسلامی شرایطی دارد كه دیه باید از بیت المال پرداخت شود و دادگاه ها رأی می دهند كه این دیه از بیت المال پرداخت شود و به وزارت دادگستری برای پرداخت ابلاغ می كنند. سال ۹۴ بیش از (۱۰۰) میلیارد تومان بوده، امسال بیشتر است. در حال حاضر وزارت دادگستری (۳۸۰) هزار میلیارد تومان به این افرادی كه مثلاً یك مردی تصادف كرده، خانم و بچه هایش مرتب به وزارت دادگستری می آیند گریه و زاری و فحش و اهانت می كنند و واقعاً هم حق دارند. دولت این را امسال به این خاطر در نظر گرفته حداقل این افرادی كه سالها طلبكار هستند و طبق رأی قطعی دادگاه و به موجب قانون مجازات اسلامی كه همین مجلس تصویب كرده دیه شان باید از بیت المال پرداخت شود و این را به ازای دِین و تكلیفی كه دولت در پرداخت بیت المال دارد باید بپردازد. این هر سال می آید و مشكلی هم ندارد.

در مورد «محكومان معسر با اولویت زنان معسر ، چون این بخش دوم پرداخت دیه از بیت المال رأی قطعی است و قانون است، (نایب رئیس ـ خیلی ممنون) معمولاً اصلاً به آنها نمی رسد. یعنی مبلغ پرداخت دیه از بیت المال این قدر زیاد و طبق قانون الزام است كه دیگر اصلاً به آنها نمی رسد. یعنی اگر آنها را حذف هم بفرمایید، فقط مواردی كه پرداخت دیه بر عهده بیت المال یا دولت است، همین كفایت می كند. من خواهش می كنم، این مشكلی است كه مردم دارند و شما رأی بدهید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، كمیسیون بفرمایید.

محمدمهدی مفتح (سخنگوی كمیسیون تلفیق بودجه) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

دوستان ملاحظه بفرمایید! اینجا یك منبعی مطرح شده، (۳۵۰۰) میلیارد ریال از آن منابعی كه بیان شده، گفته این صرف چه مواردی شود؟ موارد دیه محكومان معسر. كسی كه محكوم به پرداخت دیه شده و معسر است، نمی تواند بدهد، به ویژه زنان معسر، خانمی كه دیه به آن تعلق گرفته و معسر است و نمی تواند دیه را پرداخت كند از این طریق.

دوم عرض كنم خساراتی كه بر عهده بیت المال است. یك دعوایی مطرح شده یا كاری انجام شده، خسارتی وارد شده، آن خسارت را بیت المال باید پرداخت كند كه بیان فرمودند الان یك صف طولانی از اینها در وزارت دادگستری وجود دارد. این پول ها باید پرداخت شود، حكومت شرعاً تعهد دارد كه این پول ها را پرداخت كند، دولت شرعاً تعهد دارد كه پرداخت كند. این منبع آنها است، اگر هر تغییری بخواهد داده شود، در حقیقت ما به این مصارف ضروری فشار وارد می كنیم و مصارف ضروری كه مطرح شده، اینها را باید تقلیل بدهیم و كم كنیم. بنابراین دوستان به اصل پیشنهاد كمیسیون رأی بدهند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ دولت همه را می دهد، قضیه اش فقط اولویت است، متشكرم. حضار ۲۰۰ نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. دولت و كمیسیون موافق هستند، اصل بند «الف تبصره (۱۱) مطرح است. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ب ـ تا سقف (۱۵) هزار میلیارد ریال در قالب ردیف (۱۳۰ـ۵۳۰۰۰۰)  جدول شماره (۹) این قانون به صورت مساوی به ردیف های ذی ربط تقویت بنیه دفاعی نیروهای مسلح مطابق موافقتنامه متبادله با سازمان بـرنامه و بودجه کشور اختصاص می یابد.

آقای دكتر! چون در اینجا هم پیشنهاد وجود دارد مخالف و موافق باید صحبت كند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ مخالف می خواهد صحبت كند؟ آقای ملكی اجازه بدهید رد شویم. دولت و كمیسیون موافق هستند. حضار ۲۰۱ نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. بند بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ جزء الحاقی ۱ ـ مشمولان غایبی كه به صورت اقساطی و یا نقدی برای صدور كارت پایان خدمت اقدام نموده اند می توانند گواهینامه رانندگی أخذ نمایند.

آقای دكتر! اینجا هم پیشنهاد داریم، مخالف و موافق باید صحبت كنند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ اگر اجازه بدهید مخالف صحبت نكند، می خواهید صحبت كنید بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای حاجی مخالف است، نمی شود صحبت نكرد، بفرمایید. آقای حاجی! الان قرعه خوب است؟

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

نخیر آقای وكیلی، ببینید! ما كه می آییم تذكر بدهیم میكروفن را قطع می كنید. نمی دانم مجلس می خواهد بر اساس قلدری اداره شود یا بر اساس آیین نامه؟ بنده وقتی می خواهم تذكر بدهم سه دقیقه وقت دارم، كسی نمی تواند حرفم را قطع كند، مگر حرفی خلاف قانون و شرع زدم؟ می گویم حق بقیه دارد ضایع می شود، شائبه دارد به وجود می آید، در قرعه كشی فقط اسم چهار، پنج نفر دارد در می آید، من این حرف را دارم می زنم.

دبیر (وكیلی) ـ آقای حاجی! مخالفت تان را ادامه بدهید.

حاجی دلیگانی ـ مخالفتم هم این است، ببینید آقای رئیس! ابتدائاً اخطار دارم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ البته آقای حاجی! من متأسفم از ادبیاتی كه به كار بردید. طبق آیین نامه شما اگر نگاه بفرمایید، ما قبلاً هم اینجا صحبت كردیم، این حرفهایی كه شما می زنید متوجه باشید كه چه می فرمایید. (حاجی دلیگانی ـ چه می گویم؟) «در كلیه مواردی كه در این آیین نامه نمایندگان می توانند به عنوان موافق یا مخالف صحبت كنند، رعایت ترتیب ثبت نام و یا درخواست صحبت الزامی است .

حاجی دلیگانی ـ احسنت، ما هم می گوییم به ترتیب ثبت نام، خدا خیرتان بدهد.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ یك دقیقه صبر كنید، گوش بدهید. «در مواردی كه قبل از تشكیل جلسه و فلان «اگر بیش از تعداد تعیین شده در این آیین نامه باشد یكی از اعضای هیأت رئیسه موظف است به قید قرعه از بین افرادی كه در موعد مقرر ثبت نام كردند، افراد مورد نیاز را تعیین نماید . یعنی اینكه قرعه وجود دارد، حضرت عالی می فرمایید چرا قرعه گرفتید.

حاجی دلیگانی ـ نه، آقای رئیس! خدا خیرتان بدهد، این برای كلیات است نه برای اینجا.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ ما بندها را در هیأت رئیسه صحبت كردیم، بر اساس همین آیین نامه نظر هیأت رئیسه این بود. حالا مخالفت تان را بفرمایید.

حاجی دلیگانی ـ ببینید آقای دكتر! ببینید بند (۴) ماده (۲۳) چه می گوید، شما این بند (۴) را چطور تفسیر می كنید؟

نایب رئیس (پزشكیان) ـ شما گفتید من هم جواب تان را دادم، مخالفت تان را اعلام كنید.

حاجی دلیگانی ـ آقای رئیس! شما جواب بند (۴) را بدهید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ این بند را در همه موارد فرمودند. در هیأت رئیسه هم بر طبق همین آیین نامه تصمیم این گونه شد.

حاجی دلیگانی ـ نه، حاج آقا! آن برای كلیات است.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ حالا این نظر حضرت عالی است، مخالفت تان را بفرمایید.

حاجی دلیگانی ـ ببینید! مخالفت بنده این است كه بند «ب كلاً مغایرت های زیادی با عدالت دارد، با اصل سوم قانون اساسی دارد، یك نوع تبعیض است. چطور عده مظلومی بیایند بروند سربازی انجام بدهند و عده ای نروند انجام بدهند، بعد هم پولش را بگیریم خرج بنیه دفاعی كنیم؟ مگر بنیه دفاعی پول افراد ضعیفی دارد كه بیایند از آنها بگیرند و خرج این كار كنند، چرا؟ اگر بنا است از آنها پولی گرفته شود اشكالی ندارد، بگیریم و به آنهایی بدهیم كه زن و بچه دارند، آنهایی كه آدم های ضعیفی هستند، به آن سربازی كه پول توجیبی ندارد بدهیم. بیاییم اینجا تعیین كنیم كه به افراد سرباز داده شود، نه اینكه وقتی در سربازی است به او بگویند برو از خیابان لباس بخر و بیا.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای حاجی! این چه ربطی به موضوع دارد؟ بند الحاقی چه گفته؟ یك بار بخوانید. بند الحاقی (۱) كه ما داریم صحبت می كنیم چیست؟

حاجی دلیگانی ـ همین است، گفتید اقساطی بگیرید، اقساطی اش هم همین طور است. من دارم مخالفت می كنم، می گویم اصلاً از اینها پول نگیرید، من مخالف پول گرفتن هستم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آن هیچ، ولی اینكه به چه كسی بدهند را ما نگفتیم. موافق را دعوت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ موافق وقت شان را به جناب آقای رحیم زارع داده اند، بفرمایید.

رحیم زارع (آباده، بوانات و خرم بید) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! اگر چند لحظه توجه كنید من ممنون می شوم. این در راستای ماده (۵۴) قانون بیمه شخص ثالث است كه ما آوردیم أخذ گواهینامه نیاز به كارت پایان خدمت یا معافیت ندارد. آقای حاجی! این اتفاقاً اصل عدالت است، ما نمی خواهیم بگوییم، شورای محترم نگهبان هم سه سال است كه این قانون را تأیید می كند. (۲) میلیون (۵۰۰) هزار نفر غایب داریم كه مشمول خدمت هستند. ما باید برای اینها تعیین تكلیف كنیم، سالی (۵۵۰) هزار نفر نیاز به سرباز داریم. از یك طرف ما (۸۵۰) راننده زندانی داریم كه نه قانون بیمه شخص ثالث شامل اینها می شود، نه قانون تأمین خسارت های بدنی شامل اینها می شود و اكثر اینها مشمولینی هستند كه از ترس دستگیری شان برای خدمت برای معاش خانواده شان رانندگی كرده اند. چرا این كار را نكنیم؟

در این الحاقی آوردیم اگر مشمولین غایب اقدام به خرید سربازی چه به صورت نقدی و چه به صورت اقساطی، طبق قانون بیمه شخص ثالث انجام بدهند، اینها می توانند گواهینامه رانندگی أخذ كنند. كجای این با عدالت تناقض دارد؟ طی این سه سال گذشته هم علاوه بر مجلس، شورای محترم نگهبان هم تأیید كرده و این بر اساس ماده (۵۴) است. از همكاران می خواهم كه به این قشر كمكی كنند و موافقت كنند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، خیلی ممنون. دولت و كمیسیون موافق هستند. حضار ۲۰۰ نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. بند بعدی را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ جزء الحاقی ۲ ـ محرومیت های مندرج در بند «ط تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۴ كل كشور در مورد دارندگان كارت معافیت ناشی از اجرای حكم بند مذكور از ابتدای سال ۱۳۹۶ لغو می گردد.

آقای دكتر! چون در اینجا پیشنهاد داریم مخالف هم باید صحبت كند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ اگر مخالف صحبت نمی كند موافق هم صحبت نكند (ادیانی ـ اخطار داریم) چشم، نسبت به همین بند است؟ بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای ابطحی مخالف هستند، بفرمایید.

سیدمحمدجواد ابطحی (خمینی شهر) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران عزیز توجه بفرمایید! در جزء الحاقی (۲) گفته است كه «محرومیت های مندرج در بند «ط تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۴ كل كشور در مورد دارندگان كارت معافیت ناشی از اجرای حكم بند مذكور از ابتدای سال ۱۳۹۶ لغو می گردد .

دقت كنید! این قانون در مجلس نهم كه می خواست تصویب شود پیشنهاد دادند كه اگر یك عده ای بیایند غیبت كنند، بعد بیایند پول بدهند و بخرند، این تبعیضی است كه داریم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای ابطحی ببخشید! اخطار شما بند چند بود؟

ابطحی ـ اخطار نیست، مخالفتم است.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ مخالفت می كنید بفرمایید، ببخشید.

ابطحی ـ عذرخواهی می كنم. گفتیم كه از اساس این تبعیض بود، یك عده ای پول دارند بروند غیبت كنند و بعد هم بخرند، بچه آن بنده خدای دربه در محروم زحمتكش هم به سراوان و نوسود برود خدمت كند، امنیت ما را تأمین كند. اینكه اصلاً خلاف عدالت است.

اما به همین جهت گفتند ما این كار را می كنیم، چون بعضی ها مشمول هستند، بیایند پول بدهند و بخرند. آنجا پیشنهاد شد كه اینها دیگر نباید بیایند بگویند چون ما معاف هستیم، نماینده مجلس هم بشوند، استاندار هم بشوند. بعضی ها بودند كه اینها در صف نوبت استانداری، مدیركل و نماینده مجلسی قرار گرفتند، چون مشمول بودند و حالا خریدند با آن قانون نمی توانند بیایند. بنابراین ما این قانون را لغو می كنیم كه بگوییم ماشاءالله به شما باشد، ما یك بهره خوبی هم به شما می دهیم، شما بروید پست های حساس هم بگیرید. این خیلی خلاف عدالت است. عزیزان! این را رد كنید. بله، مشمول بوده، پول هم داده، از مشمولیت در آمده و كارت پایان خدمت گرفته، اما حالا تازه مدعی شود من بیایم مدیركل شوم، نماینده مجلس شوم، استاندار شوم؟

من معتقدم این خلاف عدالت است و من به شورای نگهبان تذكر می دهم. من در تعجبم آقایان شورای نگهبان چرا یك وقت نشد بگویند این قانونی كه مجلس تصویب كرده خلاف عدالت است و ما این را به عنوان خلاف عدالت رد می كنیم؟ اساس العدل بحث ماست، «العدل حیات الاحكام . شورای نگهبان یك بار بیاید بگوید این قانونی كه مجلس تصویب كرد خلاف عدالت است و ما رد می كنیم. چرا به فلان قانون اساسی استناد كند؟ آقا! این خلاف است. بنابراین من از دوستان خواهش و تمنا می كنم، بیایند بخرند و معافی بگیرند، اما دیگر راه را برای همه باز نكنیم، اینها سوءاستفاده می كنند. خدا عمرتان بدهد، با دقت رأی بدهید، ان شا ءالله رأی خوبی هم بیاورد و حذف شود. والسلام

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكر، موافق را دعوت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای موسوی لارگانی موافق هستند، بفرمایید.

سیدناصر موسوی لارگانی (فلاورجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمتتان عرض كنم همكار محترم از روی دلسوزی مطالبی را فرمودند، اتفاقاً به نظر من این بند برای اجرای عدالت است. یعنی اگر این پیشنهاد در كمیسیون تلفیق داده شده و به تصویب اعضای محترم كمیسیون رسیده برای اجرای عدالت است. چون ما در سال ۹۴ آمدیم یك سری محرومیت ها را برای كسانی كه از طریق خرید خدمت، یعنی بیش از هشت سال مشمول و غایب بودند و هزینه اش را پرداخت كردند، یك سری محرومیت ها را برای آنها قرار دادیم، من جمله حق اینكه نماینده و شورا شوند را ندارند. در سال ۹۵ این محرومیت ها تصویب نشد، اگر قرار باشد برای یك عده ای محرومیت باشد و برای عده ای محرومیت نباشد، این بی عدالتی است. مگر آنهایی كه در سال ۹۴ آمدند پول دادند خدمت شان را خریدند، آنها چه گناهی كردند كه باید از یك سری امكانات محروم باشند و كسانی كه در سالهای ۹۵ و ۹۶ می آیند خدمت شان را خریداری می كنند محروم نباشند؟

لذا درخواست من از همكاران محترم این است، یا این بند باید به كمیسیون برگردد، حتی بحث سال ۹۵ هم به یك نوعی اگر اصلاح می شود، اصلاح شود تا محرومیت برای همه باشد، یا چون سال ۹۵ محرومیت نبوده، ما در ۹۶ هم محرومیت ها را تصویب نكردیم، بیاییم برای سال ۹۴ هم این محرومیت ها را لغو كنیم. درست است، اینها به موقع سربازی نرفتند، باید می رفتند خدمت سربازی را انجام می دادند نرفتند، غیبت كردند. قانونگذار هم به اینها اجازه داده كه از طریق پرداخت هزینه ها خدمت خودشان را خریداری كنند. حالا كه آمدند هزینه پرداخت كردند ما به چه دلیلی از یك سری از امكانات و جایگاه ها محروم كنیم كه نتوانند استفاده كنند؟ لذا همكاران عزیز! كمك كنید كه بحث ۹۴ هم لغو شود تا عدالت بین همه آنها اجرا شود.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، اخطار را گوش كنیم.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای كبیری اخطار دارند، بفرمایید.

سیدتقی كبیری (خوی و چایپاره) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و خداقوت خدمت همكاران عزیز. جناب آقای رئیس عنایت كنید! همكاران محترم و موافق عزیز و بزرگواری كه مطرح شد در مورد این كه عدالت اقتضا می كند، اخطار من بند (۹) اصل سوم قانون اساسی است. ببینید! كسانی كه هشت سال برای اینكه بایستی می آمدند با بقیه افراد جامعه خدمت سربازی می كردند، حضور پیدا می كردند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای دكتر! اخطار شما كدام بند است؟

كبیری ـ بند (۹) اصل سوم، بحث «رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امكانات عادلانه برای همه . ببینید! بحث مساوات غیر از عدالت است. تبصره (۶) قانون بودجه سال ۹۶ چه می گوید؟ می گوید كسانی كه قبلاً طبق قانون غیبت كردند در برخی از مناصب حساس نمی توانند حضور پیدا كنند. چگونه ما اجازه می دهیم كسی كه در مسائل حساس امنیتی كشور حضور پیدا نكرده، با ادعای اینكه بحث عدالت است، اینها را در مسیر مدیریت ها و مسئولیت های حساس وارد كنیم؟

عزیزان! اعتقاد من این است، این ماده و جزء الحاقی (نایب رئیس ـ خیلی ممنون) ببخشید آقای دكتر، باعث خواهد شد كه ما یك سری مشوق هایی برای غیبت های بقیه در مورد سربازی انجام بدهیم. ممنون و تشكر.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ چون قبلاً بحث شده وارد نیست، متشكرم.

دبیر (وكیلی) ـ آقای دكتر! تذكر هم بشنویم؟

نایب رئیس (پزشكیان) ـ تذكر راجع به این موضوع است؟

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای بیگدلی تذكر دارند، بفرمایید.

احمد بیگدلی (خدابنده) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب و احترام مجدد خدمت همكاران عزیز. (نایب رئیس ـ ماده چند را می خواهید تذكر بدهید؟) آقای دكتر پزشكیان! بند (۱۱) ماده (۲۴)، «حفظ شأن و منزلت و اقتدار مجلس و دفاع از حقوق و جایگاه قانونی نمایندگان . آقای دكتر! اولاً من از هیأت رئیسه بابت این وضعیت قرعه كشی كه ایجاد كردند تقدیر و تشكر می كنم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون آقای بیگدلی، اجازه بدهید رأی گیری كنیم.

بیگدلی ـ آقای دكتر اجازه بدهید! یك عده نه قانون را قبول دارند، نه چارچوب را قبول دارند و فقط حرف خودشان را می زنند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكر آقای بیگدلی، كمیسیون بفرمایید.

محمدمهدی مفتح (سخنگوی كمیسیون تلفیق بودجه) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

دوستان عنایت بفرمایید! این مباحثی كه در رابطه با این گفته می شود كه عده ای با پرداخت پول غیبت كردند بعد از هشت سال خریداری شود، عده ای مخالف هستند، اینها در محل خودش باید مطرح شود. این از سال ۹۴ دارد مطرح می شود، همان موقع هم مخالفینی داشت، موافقینی داشت. همین استدلال ها مطرح شد، رعایت عدالت، توجه به عدالت، به كسی كه تخلف و غیبت كرده آیا پاداش داده می شود، از این مباحث همه مطرح شد. نهایتاً رأی آورد و عملیاتی شد.

دقت بفرمایید! در سال ۹۴ گفته شد كسانی كه از این موضوع استفاده می كنند و كارت پایان خدمت می گیرند، اینها نتوانند عضو شورای شهر و روستا شوند و برای آنها محرومیت چندتا از این امكانات تصویب شد. سال ۹۵ آمد، همین موضوع تصویب شد. در مورد كسانی كه در سال ۹۵ مشمول شدند و از این استفاده كردند، قانونگذار یعنی مجلس شورای اسلامی این شرط را نیاورد.

بنابراین ما دو دسته افراد داریم، یك دسته سال ۹۴ از این استفاده كردند و آن محرومیت ها را دارند، یك عده سال ۹۵ به همین شكل و صورت استفاده كردند و آن محرومیت ها را ندارند. این تبعیض است. ما یا باید بیاییم برای سال نودوپنجی ها آن محرومیت را قائل شویم كه نمی توانیم این كار را كنیم، (نایب رئیس ـ متشكرم) چون بر مبنای آن شرطی كه مجلس تصویب و شورای نگهبان تأیید كرده، بدون شرط رفتند معافیت گرفتند. پس مجبوریم برای ایجاد عدالت آن محرومیت قبل را برداریم. كمیسیون به این استدلال این را تصویب كرد.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، دولت و كمیسیون موافق هستند. حضار ۱۹۴ نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

بیگدلی ـ آقای رئیس! تذكر دارم.

نایب رئیس ـ اگر اجازه بدهید تذكر را بعداً بشنویم. اگر اصرار دارید بفرمایید. اجازه بدهید یك تذكر را گوش كنیم، بعد از این تذكر تنفس اعلام می كنیم.

دبیر (وكیلی) ـ آقای بیگدلی بفرمایید.

 احمد بیگدلی (خدابنده) ـ عرض سلام. آقای دكتر! من در ادامه همان تذكرم كه حفظ شأن، منزلت و اقتدار مجلس بود، من تعجب می كنم چرا رئیس جلسه كه عوض می شود یك عده فكر می كنند جلسه دارد قلدرمآبانه برقرار می شود. (نایب رئیس ـ حالا اجازه بدهید از این رد شویم) آقای دكتر پزشكیان! خواهش می كنم، یك لحظه اجازه بدهید. یك عده نه قانون را قبول دارند، نه چارچوب را قبول دارند، فقط می گویند حرف، حرف خودمان است. مثل كسی كه قبلاً در صدا و سیما بود می گفت حرف، حرف نوروزی است. حرف، حرف نماینده ها است، ما همه باید تابع نظم باشیم. من بابت این موضوع از هیأت رئیسه تقدیر و تشكر می كنم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم. جلسه را تنفس اعلام می كنیم، ادامه جلسه ما ساعت (۲) برای ادامه رسیدگی به بررسی قانون بودجه خواهد بود. پایان جلسه تنفس را اعلام می كنم.

(در ساعت ۱۲:۱۶ با اعلام تنفس جلسه موقتاً پایان و سپس در ساعت ۱۴:۱۰ به ریاست آقای علی اردشیرلاریجانی ادامه یافت)

 

۵ ـ تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

رئیس ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ادامه مذاكرات بودجه سال ۹۶، تذكرات را بفرمایید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

تذكرات خارج از دستور جلسه امروز: جناب آقای علی كاظمی باباحیدری نماینده محترم اردل، فارسان، كیار، كوهرنگ و دهستان دستگرد بفرمایید.

علی كاظمی باباحیدری (اردل، فارسان، كوهرنگ، كیار و دهستان دستگرد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و خداقوت حضور همكاران عزیزم و هیأت رئیسه محترم دارم كه در این مدت وقتی برای بررسی بودجه گذاشتند تا بودجه به موقع تصویب بشود و عرض سلام دارم خدمت ملت سرافرازمان. ایام سوگواری و شهادت حضرت فاطمه (سلام الله علیها) را تسلیت عرض می نمایم و كسب جایزه اسكاری كه توسط آقای فرهادی به دست آمد و افتخار دیگری از هنر و هنرمندان این كشور بود را به جامعه هنرمندان تبریك گفته و تقدیر خود را به خاطر عدم حضور ایشان در مراسم أخذ جایزه اعلام می دارم كه با این كار خود توانست به قانون نسخ شده و غیرانسانی ترامپ جوابی داده بشود و به صورت هوشمندانه موجب تضعیف احترام و اعتبار ترامپ گردید.

از دیوان محاسبات به خاطر ارائه به موقع تفریغ بودجه سال ۱۳۹۴ كه كمك خوبی در بررسی در كمیسیون شد و همچنین تلاش ایشان در فعال كردن سیستم برخط نظارت حسابرسی تشكر می كنم و لازم می دانم چند تذكر را هم در این مورد داشته باشیم.

همانطور كه همه عزیزان مستحضر هستید متأسفانه مؤسسات مالی یكی پس از دیگری مشكلات عدیده ای را برای مردم ما ایجاد كردند كه قبلاً پدیده، ثامن الحجج و كاسپین بود. لذا من از دولت محترم و جناب آقای دكتر روحانی خواهش می كنم طی دستور ویژه ای به وزارتخانه هایی كه در این رابطه دخیل هستند، چه وزارت كشور، چه وزارت اقتصاد و دارایی یا وزارت دادگستری و بانك مركزی كه به جد موضوع این مؤسسات را كه باعث بی اعتمادی به مردم ما هم شده مورد بررسی قرار دهند و ما دیگر شاهد بعضی از این عزیزان نباشیم كه در جلوی مجلس هم (رنجبرزاده ـ تشكر) تجمع می كنند و امیدواریم كه آنهایی كه خسارت دیده اند و كاركنانی كه بلاتكلیف هستند در اسرع وقت آنها را بررسی كنند و مشكل آنها را حل نمایند.

از وزارت جهاد و كشاورزی تقاضا دارم كه مشكلات عدیده ای كه برای مرغداران و صنعت مرغداری پیش آمده و جدیداً هم هست مورد بررسی قرار دهند و واقعاً نسبت به رفع این مشكلات و نسبت به خسارت دیدگان ناشی از این مشكلات برای این صنعت را بررسی كنند و كمك كاری برای این قشر زحمت كش ما باشند. (رنجبرزاده ـ ممنونیم)

همچنین از وزیر نیرو خاصه در بحث برق خواهش می كنم كه در شهرستان كوهرنگ به خاطر نوسانات و ناپایداری شبكه برقی كه باعث شده بعضی از بخش های مناطق محروم قطعی برق داشته باشیم و شهرك صنعتی آب در دیمه هم باعث شد با قطعی آن مشكلات عدیده ای برای آنها ایجاد شده است نسبت به رفع این مشكل اقدام عاجلی را انجام دهند.

از وزارت نفت و سازمان هواشناسی هم خواهش می كنم اقلیمی كه برای تعرفه گاز تعریف شده و باعث شده است اختلافی بین شهرها و روستاهایی كه در یك سطح و از نظر زمین شناسی در یك موقعیت قرار دارند ایجاد شده نسبت به رفع و اصلاح آن اقدام عاجلی انجام دهد، والسلام.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر، آقای كاظمی ممنونیم. جناب آقای محمد وحدتی نماینده محترم بستان آباد بفرمایید.

محمد وحدتی هلان (بستان آباد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض تسلیت به مناسبت ایام فاطمیه و با عرض سلام و خسته نباشید حضور همكاران بزرگوار و با درود و سلام به ملت شهیدپرور ایران اسلامی و ملت شریف بستان آباد و تیكمه داش.

تذكر اول من به رئیس جمهور محترم جناب آقای دكتر روحانی است. با عنایت به مصوبه اخیر مجلس در اصلاحیه بودجه در رابطه با بخشش سود و جریمه تأخیر وام های خرد كمتر از (۱۰۰) میلیون تومان متأسفانه تاكنون بانك ها از اجرای كامل آن خودداری می نمایند و با توجه به اینكه این مصوبه تا آخر سال مالی اعتبار دارد لذا از جناب عالی خواهش می كنم اولاً دستور فرمایید تمامی بانك ها به صورت كامل این قانون را اجرا نمایند و درثانی تدبیری برای تمدید آن جهت رفاه حال كشاورزان، صنعتگران و تمام آحاد مردم اندیشیده شود و از دیوان محاسبات نیز می خواهم تا نظارت كامل بر اجرای قانون داشته باشد و متخلفین را جهت برخورد قانونی به دستگاه های مربوطه معرفی نماید.

تذكر بعدی من به جناب آقای دكتر رحمانی فضلی وزیر محترم كشور است. با عنایت به اینكه پروژه های منطقه ویژه اقتصادی و میدان میوه و تره بار شهرستان بستان آباد از پروژ ه های بزرگ شهرستان و حتی استان بوده و نقش اساسی در توسعه و رونق اقتصادی و اشتغالزایی شهرستان خواهد داشت متأسفانه از (۱۰) سال قبل بلاتكلیف بوده و به باد فراموشی سپرده شده است. لذا به جناب عالی متذكر می شوم كه در اسرع وقت دستور لازم برای رفع مشكل و فعال نمودن پروژه ها را صادر فرمایید.

تذكر بعدی من به سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی است.

 دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر، وقتتان تمام شد.

وحدتی هلان ـ متشكرم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ از جناب آقای وحدتی برای رعایت وقتی كه داشتند تشكر می كنیم. جناب آقای سیدجواد ساداتی نژاد نماینده محترم كاشان و آران و بیدگل بفرمایید.

سیدجواد ساداتی نژاد (كاشان و آران و بیدگل) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض تسلیت ایام شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) را خدمت همه مردم ایران و مردم ولایتمدار كاشان و آران و بیدگل دارم. تذكر اول بنده به وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان محیط زیست در مورد عدم شروع فعالیت منطقه ویژه اقتصادی كاشان است. انتظار داریم كه برنامه و بودجه استان اصفهان و محیط زیست استان تسریع لازم را برای صدور مجوز زیست محیطی این منطقه اعلام بكنند.

تذكر دوم در مورد عدم راه اندازی شهرك صنعتی سوم كاشان است كه سال ها است متوقف مانده است.

تذكر بعدی به جناب آقای دكتر فرهادی وزیر علوم در مورد تسریع در صدور مجوز پارك علم و فناوری كاشان با توجه به ظرفیت هایی كه در منطقه از نظر صنایع و علمی وجود دارد است.

تذكر بعدی به وزیر محترم نیرو برای تأمین دیون مالی پروژه آبرسانی كاشان، طرح تونل گلاب (۱) و لزوم تسریع در حل مشكل آب مسكن مهر كاشان است.

تذكر بعدی به وزیر محترم راه و شهرسازی جناب آقای آخوندی در مورد تخصیص اعتبار برای جاده گرمسار و كنارگذر كاشان و آران و بیدگل، جاده ابوزید آباد به حسین آباد، جاده برزك و بحث تأمین مطالبات مسكن مهر كاشان و آران و بیدگل است.

تذكر بعدی به وزیر محترم تعاون، كار و رفاه اجتماعی در مورد رسیدگی به وضعیت كارگران كارخانجات ریسندگی و بافندگی و تسریع در صدور مجوز احداث بیمارستان تأمین اجتماعی كاشان است كه بسیار عجیب است در شهری كه (۲۵۰) هزار نفر بیمه پرداز تأمین اجتماعی است هنوز بیمارستان تأمین اجتماعی وجود ندارد.

تذكر بعدی به وزیر كشور در مورد لزوم رسیدگی جدی به آسیب های اجتماعی در كشور و تسریع در رفع مشكلات تقسیمات در حوزه انتخابیه اینجانب و ایجاد ساختار مناسب برای فرمانداری ویژه كاشان و تفویض اختیارات لازم در استان اصفهان است و آخرین تذكر به وزیر اقتصاد و دارایی در مورد لزوم تسریع در رفع مشكلات مردم در بحث مؤسسه توسعه، پدیده شاندیز و مؤسسه ثامن الحجج است، ممنون و متشكرم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ عزیزانی كه ماندند وقتشان برای پایان جلسه بماند.

رئیس ـ متشكریم.

(ادامه رسیدگی به تبصره های هزینه ای لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ كل كشور)

رئیس ـ دستور جلسه را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همكاران گرامی. آقای دكتر! در ادامه بررسی گزارش كمیسیون تلفیق در مورد بودجه در بخش هزینه ای در تبصره (۱۱) به بند «ج رسیدیم، اگر اجازه بدهید قرائت كنم.

رئیس ـ بند «ج را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ  ج ـ و از محل ردیف (۱۴۸ ـ ۵۳۰۰۰۰) جدول شماره (۹) این قانون به مصرف می رسد.

آقای دكتر! پیشنهاد هم نداریم.

رئیس ـ متشكریم، تبصره (۱۲) را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! الحاقی ها را مطرح نكنم؟ حدود (۸)، (۹) تا الحاقی داریم.

رئیس ـ پس ان شاء الله دو هفته دیگر در خدمتتان هستیم. یك كاری بكنید كه روز اول عید بتوانیم بودجه را بدهیم، بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! آقای زارع پیشنهادشان در پیوست (۲)، صفحه (۸)، شناسه (۵۶) است.

رحیم زارع (عضو كمیسیون اقتصادی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! ما (۸۵۰) نفر راننده زندانی داریم كه قانون بیمه شخص ثالث قبلی شاملشان نمی شود، شخص ثالث هم كه سال ۹۴ مجلس تصویب كرد شامل اینها نمی شود، صندوق تأمین خسارت های بدنی هم به علت آن قوانین موجود نمی تواند به اینها دیه شان را پرداخت كند. اینها (۸۵۰) نفر و همه هم راننده هستند. از این (۳۵۰) میلیارد تومانی كه در تبصره (۱۱) هست، البته ما نوشته بودیم (۱۸۰) میلیارد تومان، دیگر كمیسیون اینجا (۵۰) میلیارد تومان آورده. این را در اختیار ستاد دیه بگذاریم.

رئیس ـ آقای زارع! شما نوشتید «(۵۰۰) میلیارد ریال از منابع درآمد سالانه از كجا؟ مگر (۵۰۰) میلیارد را جایی می دید كه می توانستید بدهید.

زارع ـ (۵۰۰) میلیارد از همین (۳۵۰) كه برای دیه است.

رئیس ـ (۳۵۰) را كه بند «الف حكم صادر شده، گفتند برای آزدی این افراد. شما می گویید (۵۰۰) آن از كجا است؟ قابل طرح نیست.

زارع ـ یك راهی هم كه در همین (۵۶) آوردیم بحث تصویب یك اختیاری به صندوق تأمین خسارت می دهیم.

رئیس ـ اصل آن كه درست، منبع آن كجا است؟

زارع ـ منبع آن را كه از (۳۵۰) میلیارد تومانی كه  خود صندوق تأمین خسارت های بدنی دارد، خود هیأت نظارت آنها قبول كردند.

رئیس ـ آن را كه در بند «الف (گفتیم).

زارع ـ بالاخره ما باید این (۸۵۰) نفر را تعیین تكلیف كنیم و خانواده آنها را عید خوشحال كنیم. آن راهی كه در خود بند (۵۶) آوردیم با تصویب هیأت نظارت صندوق تأمین خسارت های بدنی.

رئیس ـ از این مبلغ نمی توانید بگذارید، باید بگویید از باقی مانده آن صندوق. (۳۵۰) را نمی توانید (۵۰۰) كنید، چون افزایش درآمد برای آن ایجاد می كند.

زارع ـ نه، این (۳۵۰۰) تا است، یعنی (۵۰۰) میلیارد ریال است. (۵۰) میلیارد تومان آن را بیشتر نمی خواهیم. آقای رئیس! این بند (۵۶) ماده (۲۴) قانون بیمه اجباری هم می تواند دست اینها را باز بگذارد. بالاخره (۸۵۰) راننده بلاتكلیف هستند.

رئیس ـ آقای زارع! به هر حال الان مشكل منبع است. باید متنی باشد كه مشكل منبع نداشته باشد، فعلاً قابل طرح نیست. عبارت این را درست كنید كه ما بتوانیم این كار را بكنیم. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! پیشنهاد بعدی را آقای جعفرزاده در پیوست (۱۷)، صفحه (۱۹)، شناسه (۱۶۳) مطرح می كنند. چون اینجا مشكل ردیف داشت یك اصلاحیه زدند كه از ردیف های هزینه ای جرایم رانندگی آن را درست كنند، بفرمایید.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی (رشت) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر لاریجانی! عرض خسته نباشید خدمتتان دارم. پیوست (۱۷)، صفحه (۱۹)، شناسه (۱۶۳) الحاق به تبصره است.

رئیس ـ «به منظور ارتقای سطح فرهنگ ترافیكی كشور، (۱۰) درصد از ردیف (۱۵۰۱۰۱) موضوع درآمدهای حاصل از جرایم رانندگی، جهت فرهنگ سازی رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی از طریق تولید و پخش برنامه های رادیویی و تلویزیونی به منظور كاهش آسیب های ناشی از تصادفات به سازمان صدا و سیما اختصاص می یابد . (۱۰) درصد آن چقدر می شود، درآمد آن چقدر است؟

جعفرزاده ایمن آبادی ـ آقای دكتر! خیلی قابل توجه نیست.

رئیس ـ خودتان كه (۱۰) درصد نوشتید بفرمایید چقدر است. (امیرآبادی فراهانی ـ ۲۸۰ میلیارد است) كل آن (۲۸۰) میلیارد است؟

جعفرزاده ایمن آبادی ـ بله آقای دكتر.

رئیس ـ (۲۸۰) میلیارد آن را می خواهید به صدا و سیما بدهید؟

جعفرزاده ایمن آبادی ـ آقای دكتر! اجازه بدهید من یك گزارش بگویم.

رئیس ـ آن حكم را كه برای راه ها و اینها گذاشتند.

جعفرزاده ایمن آبادی ـ آقای دكتر ببینید! برای همین كار است، یعنی پیشگیری از حوادث رانندگی است.

رئیس ـ شما تمام راه های كشور را می خواهید از آن طریق حل كنید.

جعفرزاده ایمن آبادی ـ آقای دكتر! شما اجازه بدهید من گزارشم را بدهم بعد هر تصمیمی كه شما می فرمایید.

رئیس ـ حداقل رقم آن را یك چیزی می گفتید كه قابل تأمل باشد.

جعفرزاده ایمن آبادی ـ الان هرچه شما بفرمایید، ولی اجازه بدهید من ضرورت امر را تبیین كنم بعد هر دستوری بفرمایید.

آقای دكتر لاریجانی ببینید! در دنیا به ازای هر (۱۰) هزار خودرو حدوداً (۹) نفر كشته می شود. در اتحادیه اروپا این رقم (۱۳) نفر است اما در ایران به ازای هر (۱۰) هزار نفر ما (۳۷) نفر كشته می دهیم. آقای دكتر لاریجانی! میزان تلفات تصادفات رانندگی در ایران (۲۵) برابر ژاپن است. آمارهای موجود برای خودروهای سبك و سنگین در ایران می گوید كه صد برابر بیشتر از برخی از كشورهای دنیا با یكدیگر برخورد می كنند، مثال؛ در انگلستان با وجود اینكه تا سه برابر بیشتر از ایران خودرو دارد میزان بروز تصادفات تا (۳۲) برابر كمتر است، یعنی می توانیم بگوییم كه نسبت خودروهای ما در ایران حدود صد برابر بیشتر از انگلستان تصادف می كند.

حوادث رانندگی علاوه بر زیان های بسیار اجتماعی، ضررهای اقتصادی بی شماری كه دارد، آقای دكتر! طبق آمارها روزانه (۳۲) میلیارد تومان ضرر اقتصادی ناشی از این تصادفات را ما در داخل كشور داریم متحمل می شویم.

مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در آخرین گزارش خود از تصادفات جاده ای برآورد كرده كه هزینه های اقتصادی و اجتماعی این تصادفات حدود (۸) درصد تولید ناخالص داخلی است و این هزینه در سال ۱۳۹۰حدود (۵۱) هزار و (۹۱۰) میلیارد تومان برآورد شده.

شما مستحضرید سازمان صدا و سیما در واقع یك دانشگاه عمومی است و همواره سعی بر آگاه سازی جامعه داشته تا بتواند از بروز خطرات و مشكلات در جامعه اقدام بكند. به نظر می رسد سازمان صدا و سیما با برنامه سازی و پخش برنامه های مختلفی كه در این زمینه می تواند انجام بدهد. گام مهمی را برمی دارد.

رئیس ـ آقای جعفرزاده ببینید! شما (۱۰) درصد از ردیف (۱۵۰۱۰۱) نوشتید.

جعفرزاده ایمن آبادی ـ خیر، آقای دكتر! این را اصلاح كردیم. آن ردیف درآمدی است، اشكالی كه می خواهید بگیرید با این حل شد.

رئیس ـ این درآمدی است كه نمی شود، باید بگویید از كجا؟

جعفرزاده ایمن آبادی ـ عنایت بفرمایید! از ردیف های هزینه ای درآمد جرایم راهنمایی و رانندگی. آقای دكتر تصدیق بفرمایید آموزش های ما ضعیف است.

رئیس ـ شماره های آن چیست، از كجا؟ جناب جعفرزاده ببینید! الان راجع به اصل فرمایش تان صحبت نكنید. اول قسمت شكلی آن را ببینیم چیست. ردیف های هزینه ای آن متفاوت است، شما باید بگویید از كدام راه، همینطور از سرجمع نمی توانید بگویید.

جعفرزاده ایمن آبادی ـ این مشخص شد، ما با آقای كردبچه و دوستان نشستیم اشكالی كه حضرت عالی می فرمایید اصلاح شد.

رئیس ـ كدام ردیف های هزینه ای را كم كنیم؟ بگویید ما كم كنیم.

جعفرزاده ایمن آبادی ـ گفتیم ردیف هزینه ای مرتبط با درآمدهای جرایم.

رئیس ـ این كافی نیست، باید بگویید از شماره ردیف های هزینه ای این اینقدر كم كنیم، این را باید بگویید.

جعفرزاده ایمن آبادی ـ شماره ردیف آن مشخص است.

رئیس ـ الان خودتان یك زحمتی با دوستان بكشید، اولاً اینطور رقم آن را بالا نمی توانید بیاورید چون واقعاً این برای كل راه های كشور و مسائل دیگر است، در قانون برنامه هم اگر توجه داشته باشید ماده (۱۳۹) گفته كلیه وجوهی كه به عنوان جزای نقدی یا جریمه نقدی بابت جرایم و اینها داده می شود باید به خزانه ریخته بشود. دولت موظف است اعتبارات را در اختیار دستگاه های مربوطه بگذارد. حالا اگر شما بخواهید كنار آن یك چیزی به رادیو و تلویزیون بدهید رقم آن را باید متعادل كنید، مثلاً به جای (۱۰) درصد (۳) درصد بگذارید، یك چیزی بگویید كه قابل تأمل بشود. حالا ردیف آن را مشخص كنید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! پیشنهاد بعدی را كمیسیون امنیت در پیوست (۲)، صفحه (۱۳)، شناسه (۹۷) دارد، آقای حسن بیكی از طرف كمیسیون امنیت ارائه می كنند. ظاهراً فقط بند «د آن را می خواهند مطرح كنند.

رئیس ـ این كه درآمدی است. «دولت موظف است كمك هزینه مسكن كاركنان نیروهای مسلح (نظامی و انتظامی) ساكن در خانه های سازمانی را تا سقف (۲۵۰۰) میلیارد ریال پس از كسر از دریافتی آن ها، به حساب خاصی نزد خزانه این درآمدی است، بعد هزینه اش را گفتید. درآمدی آن را تصویب نكردیم. پیشنهاد دیگر را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ پیشنهاد بعدی را آقای شیران در پیوست (۱۰)، صفحه (۲۶)، شناسه (۱۸۲) دارند.

رئیس ـ «صندوق تأمین خسارتهای بدنی مكلف است از محل ردیف (۱۱۰۰۰۰۵) و منابع موضوع این تبصره، علاوه بر تعهدات قبلی خود، دیه زندانیان حوادث رانندگی شما این را با (پیشنهاد) آقای زارعی یكی كنید، چون محتوایش یكی است. همان را مطرح كنید، دو تا مطرح نكنید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای شیران! لطفاً با كمیسیون اقتصادی یك پیشنهاد بدهید.

رئیس ـ مثل اینكه هنوز اینها آماده نشده، اجازه بدهید ما تبصره بعدی را شروع می كنیم بعد این چند تا مورد كه تدوین و تنقیح شد برایتان مطرح می كنیم، بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! فقط یك مورد مربوط به كمیسیون صنایع و معادن آقای اسمعیلی بود كه در رابطه ما معدن فرموده بودند.

رئیس ـ آن را هم بخوانید از قبل باقی ماند.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ «در راستای اجرای بند «ب ماده (۵۴) قانون برنامه ششم توسعه از منابع (۲۶) هزار و (۵۰۰) میلیارد ریال جدول شماره (۱۰) مبلغ (۳۵۰۰) میلیارد ریال آن در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) قرار می گیرد تا با رعایت اصل (۴۴) قانون اساسی در احداث و یا تكمیل طرح های نیمه تمام طرح های صنایع معدنی با مشاركت بخش خصوصی در مناطق غیربرخوردار هزینه نماید .

رئیس ـ این همان پیشنهادی است كه آقای دكتر اسمعیلی دادند و بعد توضیح داده شد كه عین قانون برنامه برای معادن باید در بودجه سال ۹۶ رعایت می شد كه به آن توجه نشد. توجه بفرمایید! این پیشنهاد دیگر مشكل ندارد، مثل پیشنهادی كه امروز برای آموزش و پرورش بود، برای معادن مناطق كمتربرخوردار ردیفش هم مشخص كردند كه آن اشكالی كه قبلاً هم از نظر عدم انطباق با برنامه بود حل بشود و هم ردیفش مشخص بشود. اگر كسی مخالف نیست ما این را به رأی بگذاریم.

حضار ۲۰۶ نفر، نمایندگان محترم نظرشان را راجع به این پیشنهاد اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. دولت و كمیسیون هم موافق هستند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

آقای عزیزی! مطرح می فرمایید؟ بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! در پیوست (۱۰)، صفحه (۲۶)، شناسه (۱۸۱) است ، بفرمایید.

رئیس ـ یك لحظه اجازه بفرمایید ما ببینیم چه می خواهند مطرح كنند، «(۱) درصد از اعتبار ردیف هزینه ای (۱۳۰ ـ ۵۳۰۰۰۰) در جدول شماره (۹) جهت آموزش های مهارتی پرسنل وظیفه در پادگان ها به سازمان آموزش فنی و حرفه ای اختصاص می یابد ردیفش چقدر است؟ جدول شماره (۹) این شماره هزینه ای كه گفتند چیست؟ مبلغ آن چقدر است؟ آقای عزیزی! بفرمایید توضیح بدهید.

محمد عزیزی (ابهر، خرمدره و سلطانیه) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای لاریجانی! نكته ای كه فرمودید چقدر می شود، حدوداً (۱۵) میلیارد تومان می شود. (رئیس ـ آقایان اینجا را خلوت كنید من صدای ایشان را بشنوم) آقای دكتر لاریجانی! با توجه به اینكه كاركنان وظیفه در پادگان ها نیاز به آموزش های مهارتی دارند این آموزش ها بعد از دوره خدمت هم به كمك آنها می آید، نیاز افراد خواهد بود. (رئیس ـ این ردیف هزینه ای مبلغش چقدر است؟) مبلغ هزینه ای (۱) درصد آن حدوداً (۱۵) میلیارد تومان می شود.

خواهش من این است كه همكاران محترم با توجه به اینكه نیاز جامعه است، نیاز پرسنل وظیفه است و باعث می شود بعد از دوره خدمت هم به نفع آنها بشود و برای بازار كار هم چشم امیدی برای آنها بشود خواهشم این است كه به این پیشنهاد رأی مثبت بدهند.

رئیس ـ مخالف صحبت می كند؟ بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای بنیادی وقتشان را به جناب آقای قاضی پور دادند، بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر لاریجانی! اخطار (۱۱۰) قانون اساسی دارم، برای اینكه ورود همه به پادگان ها آزاد نیست. همكاران! اگر می خواهیم به نیروهایی كه در حال آموزش خدمت می كنند باید به خود ارتش، سپاه و نیروی انتظامی این پول را داد تا بتوانند در امر آموزش در پادگان ها استفاده بكنند. شما چطور می خواهید ساعات رزمی را تبدیل به ساعات تدریس كنید؟ لذا آقای لاریجانی، هیأت رئیسه محترم! این بند اخطار (۱۱۰) قانون اساسی دارد. پادگان ها خودشان دستورالعمل دارند، خودشان وظیفه دارند، برنامه دارند. اگر ما می خواهیم كمك كنیم این پول را باید به ارتش، سپاه و نیروی انتظامی بدهیم و این كار را از آنها بخواهیم. شما این پول را به آموزش حرفه ای و فنی می دهید كه هركدام نمی توانند در تمام پادگان ها تردد كنند. بعضی از پادگان ها خارج از شهر هستند و داخل شهر نیستند، پس چطور این مربیان بروند و بیایند؟ لذا پیشنهاد حقیر است كه به این رأی ندهید، اگر هم قرار است كمك كنید به خود نیروهای مسلح برای آموزش بهتر اینها در امر خدمت رسانی و دفاع از میهن اسلامی، ناموس خودمان، مملكت مان، رهبری مان مصرف بشود.

قریب به اتفاق این برادران در دوره آموزشی توسط سازمان های عقیدتی ـ سیاسی و حفاظت اطلاعات آموزش های لازم را می بینند، اگر ما این را به آموزش حرفه ای و فنی بدهیم.

رئیس ـ یك لحظه اجازه بدهید، اعتبارات این (۱۳۰ ـ ۵۳۰۰۰۰) مربوط به سازمان حفاظت از نباتات موضوع درآمد حاصل از أخذ عوارض و مالیات واردات میوه و سبزیجات نوشتند.

قاضی پور ـ آقای دكتر! اخطار من مدنظر واقع شود.

رئیس ـ آقای كردبچه چیست؟

كردبچه ـ برای هزینه مربوط به جریمه غیبت است.

رئیس ـ برای جریمه غیبت است می توانند بدهند، (۱۵) میلیارد تومان می شود. آقای قاضی پور ببخشید، بفرمایید.

قاضی پور ـ آقای لاریجانی، اخطار اصل (۱۱۰) قانون اساسی ورود و خروج به پادگان را همه نمی توانند. آموزش های اینها را ستاد كل نیروهای مسلح انجام می دهد. قریب به اتفاق آموزش نیروهای مسلح برادران عزیز سرباز در رابطه با دفاع از خاك ما، مملكت ما، میهن اسلامی، ناموس مردم و حفظ نظام مقدس جمهوری اسلامی است و ارگان های داخلی نیروهای مسلح از جمله عقیدتی و پشتیبانی و حفاظت اطلاعات جلسات مستمری تشكیل می دهند. پیشنهاد حقیر است به این رأی ندهید، اگر پول هم می دهید به خود ستاد كل نیروهای مسلح بدهید. به عشق امام حسین، یا حسین

رئیس ـ متشكریم، موافق را دعوت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای كبیری موافق هستند، بفرمایید.

سیدتقی كبیری (خوی و چایپاره) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

از برادر عزیزم جناب آقای قاضی پور تشكر می كنم، نكته ظریفی را اشاره كردند. بله، پادگان ها از نظر قانونی یك فضای امنیتی است و طبیعتاً افراد دیگر نمی توانند وارد شوند، اما این نكته را هم لحاظ كنید، بحث بر سر آموزش های مهارتی پرسنل وظیفه در پادگان ها است. اولاً این موضوع در موارد و جاهای دیگر هم اتفاق می افتد و می تواند در پادگان ها حتی توسط پرسنل خود پادگان های آموزش های نظامی به واسطه مداركی كه از سازمان ها دارند می گیرند آموزش داده شود. البته مسائل مربوط به امنیتی قابل توجه و دقت است، این مسأله نشان می دهد كه اگر ما بخواهیم پرسنل وظیفه در طول مدت دو سالی كه در اختیار پادگان ها هستند بتوانند با مهارت های متعدد خصوصاً مهارت های شغلی آشنا شوند كه بعد از دوره نظام وظیفه این مهارت ها را بتوانند در جامعه به كار بگیرند. این كار می تواند یك كمكی برای اشتغال ایجاد كند. آموزش های عقیدتی و آموزش های سیاسی، همه اینها تحت نظارت پادگان ها است، فقط بحث آموزش های مهارتی است كه طبق قانون هم سازمان فنی و حرفه ای مسئولیت این كار را دارد. در زندان ها دارد این اتفاق می افتد، در محافل دیگر هم اتفاق می افتد، می تواند تحت نظر و نظارت پادگان ها انجام بگیرد. لذا به نظر می رسد پیشنهاد خوبی باشد، ممنون و تشكر.

رئیس ـ متشكریم، دولت شما هم كه مخالف نیستید كه (۱۵) میلیارد تومان شود، پیشنهاد آقای عزیزی را به رأی می گذاریم، حضار ۲۱۰ نفر، نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دولت و كمیسیون هم موافق هستند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. پیشنهاد آقای زارعی را هم بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ «صندوق تأمین خسارت های بدنی مكلف است دیه زندانیان حوادث رانندگی كه به دلیل محدودیت سقف تعهدات شركت های بیمه و صندوق مذكور در زندان به سر می برند و قبل از لازم الاجرا شدن قانون بیمه اجباری خسارات واردشده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه مصوب ۲۰/۲/۱۳۹۵ زندانی شده اند را تأمین نماید تا پس از معرفی ستاد دیه كشور به صورت بلاعوض نسبت به آزادی آنها اقدام كند .

رئیس ـ حالا مبلغی نگفتند، ولی درستش كردند كه حداقل قابل طرح باشد. اگر مخالف صحبت نمی كند دولت و كمیسیون مخالف نیستند.

حضار ۲۱۱ نفر، پیشنهاد آقای زارعی را به رأی می گذاریم. نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. دولت و كمیسیون هم موافق هستند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

پیشنهاد آقای جعفرزاده هم كه مطرح كردند، معلوم شد برای صدا و سیما درصدی از این جرایم را می خواستند، باید (۵) درصد شود، ردیف هایش (۶۵ ـ۵۳۰۰۰۰) و (۶۶ ـ۵۳۰۰۰۰) بشود، (۵) درصد از اینها می شود. متنش را گفتند برای جلوگیری از آسیب های ناشی از تصادفات به صدا و سیما بدهند. مثلاً رقمش حدود (۶۰)، (۷۰) میلیارد می شود.

دژپسند ـ اگر قرار بدهیم، مثلاً نیروی انتظامی با صدا و سیما برای این منظور قرارداد ببندد، قابل نظارت باشد و كارایی بالا داشته باشد.

رئیس ـ نه، این از ردیف هایی است، حالا كل این خیلی رقمی نیست، ما را معطل نكنید. مخالفت نكنید، به نظر من رقمی نیست، سطح شما بالاتر از این حرف ها است. اگر اجازه بدهید از این هم عبور كنیم.

حضار ۲۱۴ نفر، نمایندگان محترم نظرشان را راجع به پیشنهاد آقای جعفرزاده بفرمایند. دولت و كمیسیون هم موافق هستند. (۵) درصد ردیف های (۶۵ ـ۵۳۰۰۰۰) و (۶۶ ـ۵۳۰۰۰۰) می شود، (۵) درصد این دو ردیف را به صدا و سیما برای كاهش آسیب های تصادفات می دهند، بلكه چهارتا سریال درست و درمان بسازند كه جلوی آسیب ها را بگیرد. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

اگر اجازه بدهید عبور كنیم، دیگر زیاد اینجا متوقف شدیم. تبصره بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ تبصره ۱۲ ـ

الف ـ افزایش حقوق گروههای مختلف حقوق بگیر از قبیل هیأت علمی، كاركنان كشوری و لشكری و قضات به طور جداگانه توسط دولت به نحوی كه تفاوت تطبیق موضوع مواد (۷۱) و (۷۸) قانون مدیریت خدمات كشوری در حكم حقوق ثابت باقی بماند، انجام می پذیرد.

آقای دكتر! اینجا پیشنهاد هست.

رئیس ـ پیشنهاد دارد مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای كاتب مخالف هستند، بفرمایید.

غلامرضا كاتب (گرمسار و آرادان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رئیس! من ابتدائاً اخطارم را خدمت حضرت عالی عرض می كنم. اگر حضرت عالی اخطار را می پذیرید به رأی بگذارید. اخطار اولم اخطار اصل (۵۲) است. ببینید آقای دكتر! مغایر با بند (۳) ماده (۳۴) برنامه ششم توسعه هم است. همكاران دقت كنید! ما در برنامه ششم توسعه حكمی را آوردیم كه دقیقاً میزان ضریب حقوق اعضای هیأت علمی و تمامی دستگاه دقیقاً مشخص شود. كلی هم بحث شد، اینجا مورد بحث و بررسی قرار گرفت كه چگونه پرداخت شود. الان دقیقاً این مغایر با بند (۳) ماده (۳۴) قانون برنامه ششم توسعه است كه آقای دكتر اگر بخواهند بپذیرند، ما در قانون برنامه سوم گفتیم: «دولت در حدود اعتبارات هزینه ای سالانه و متناسب با نرخ تورم نسبت به تعیین ضریب حقوق کارکنان دولت اعم از مشمولان و غیرمشمولان قانون مدیریت خدمات کشوری در لوایح بودجه سنواتی اقدام کند. این حكم در طول برنامه حاكم بر ماده (۱۲۵) قانون مدیریت خدمات كشوری است .

ببینید عزیزان! ما حداقل در یك ماه گذشته برای ساماندهی حقوق مقامات و مسئولین دستگاه های اجرایی حكم دادیم كه شیوه پرداخت حقوق كاركنان دولت و مقامات چگونه باشد. ظرف یك ماه نگذشته شما شاهد این هستید كه ما در قانون بودجه مجدداً یك حكمی می آوریم كه حكم برنامه ششم توسعه را داریم لغو می كنیم. گفتیم: «افزایش حقوق گروههای مختلف حقوق بگیر از قبیل هیأت علمی، كاركنان كشوری و لشكری و قضات به طور جداگانه توسط دولت به نحوی كه تفاوت تطبیق موضوع مواد (۷۱) و (۷۸) قانون مدیریت خدمات كشوری در حكم حقوق ثابت باقی بماند . عزیزان من! یا واقعاً نباید در برنامه ششم توسعه یك حكم جدید برای ساماندهی حقوق و فیش های حقوقی كه مطرح شد می دادید، یا اگر آمدید در برنامه ششم یك حكمی دادید، دوباره ظرف مدت دو ماه بعد این حكم را نباید لغو كنید. از همكاران عزیز استدعا می كنم دقت كنید كه اینجا داریم چه حكمی می دهیم. برای سال ۱۳۹۶ یك حكمی می دهیم كه استثنائاً تفاوت تطبیق این چند تا گروه از كاركنان را جداگانه حساب كنند و بخش عظیمی از كاركنان دولت را دوباره جدا حساب كنند.

من از همكاران عزیز خواهش می كنم، اولاً از رئیس جلسه جناب آقای دكتر لاریجانی استدعا می كنم اگر اخطار اصل (۵۲) را وارد می دانند كه مشخص نیست كه این تفاوت تطبیق چقدر است، عدد و رقم بودجه ای این مشخص نیست. این را مشخص كنند و اگر این تفاوت تطبیق وجود دارد، از كدام جدول باید پرداخت شود؟ همچنین مغایرت با بند (۳) ماده (۳۴) برنامه ششم را هم اعلام كنند تا همكاران عزیز با اطلاع و با شفافیت كامل بتوانند به این رأی بدهند. آقای دكتر! اخطار را وارد می دانید؟

رئیس ـ متشكریم. نه من فكر نمی كنم اخطار وارد باشد.

كاتب ـ آقای دكتر! رقم ندارد، نه تفاوت تطبیقش مشخص است كه در كجا دیده شده و نه اصلاً در جدول مشخص است.

رئیس ـ نه، ولی این باید قدری روشن باشد كه چیست. یعنی آن تفاوت تطبیق را جزء حقوق ثابت شان می خواهیم منظور كنیم؟

كاتب ـ بله آقای دكتر.

رئیس ـ یعنی اگر كسی سمتی داشته، الان كنار رفته، (۸۰) درصدش را باید به او بدهند، شما می خواهید بگویید این (۸۰) درصد را جزء حقوق پایه اش بگیرد؟

دژپسند ـ مستهلك نشود.

كاتب ـ آقای دكتر! عملاً مغایر با قانونی كه ما تصویب كردیم است.

رئیس ـ مستهلك نشود یعنی چه؟ یعنی همین طور بماند؟

دژپسند ـ نه، اگر (۱۰۰) بوده، (۹۰) شده، این (۹۰) رشد پیدا می كند، افزایش پیدا می كند، آن (۱۰) تا مستهلك نشود.

رئیس ـ چرا این فقط برای مقامات است؟

دژپسند ـ نه، آقای دكتر! فقط مقامات نیست.

رئیس ـ ببینید! ماده (۷۱) كه برای مقامات است، می گوید اگر مقامات كنار رفتند، دوستان توجه داشته باشند، ماده (۷۱) مربوط به مقامات است. در تبصره (۳) آن می گوید اگر اینها كنار رفتند (۸۰) درصدش را می گیرند تا وقتی كه تورم این را از بین ببرد. حالا شما می گویید تورم از بین نبرد، جزء پایه اش قرار بگیرد. ماده (۷۸) هم مربوط به مدیران است. اجازه بدهید، الان مخالف صحبت كرد، موافق هم صحبت كند.

كاتب ـ آقای دكتر! قبل از موافق، اخطار ما چه شد؟

رئیس ـ اخطارتان را وارد نمی دانیم، چرا اصرار می كنید؟

كاتب ـ اخطار بند (۳) ماده (۹) كه تبعیض ناروا بین دو گروه های مقامات ایجاد می شود چه؟

رئیس ـ حالا اجازه بدهید من یك تأملی كنم.

كاتب ـ آقای دكتر! تبعیض كه مشخص است.

رئیس ـ آقا! شما كه نباید میكروفن تان را باز كنید صحبت كنید، (كاتب ـ چشم آقای دكتر) شما اخطاری دادید، من گفتم باید تأمل كنم. موافق هم صحبت كند تا ما به یك نتیجه ای برسیم.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! موافق وقت شان را به جناب آقای سلیمانی داده اند، بفرمایید.

حسن سلیمانی (كنگاور، صحنه، هرسین) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ببینید جناب آقای كاتب عزیز! این بند چه می گوید؟ می گوید كه افزایش حقوق گروهها به طور جداگانه توسط دولت تعیین می شود. مشكلش كجاست؟ با چه شرایطی تعیین می شود؟ گفت بدون رعایت مقررات برنامه؟ بنابراین در مقام بیان اختیار دولت است، برای تعیین افزایش حقوق گروههای مختلف، یعنی ضریب سنواتی، اینكه عین برنامه است. حكمی را عوض نكرد، تغییری در ماهیت كاری ایجاد نكرد.

در قسمت دومش مطلب دیگری بیان می كند. می گوید به نحوی این انجام شود كه تفاوت تطبیق در حكم حقوقی باقی بماند. یعنی چه؟ در سال ۱۳۹۰ كه قانون خدمات كشوری را برای اولین سال اجرا كردند، تفاوت تطبیق موضوع ماده (۸۷) قرار شده بود كه دیگر نباشد، قانونگذار یك ارفاقی برای كاركنان ایجاد كرد، گفت این تفاوت تطبیق دیگر جزء حقوق مكتسبه كاركنان مشمول است. آن كسانی كه تفاوت تطبیق می گرفتند، این تفاوت تطبیق جزء احكام حقوقی شان آمد. اگر این حكم نیاید، چون به موجب بودجه سنواتی برقرار شده، امسال آن كاركنانی كه آن تفاوت تطبیق را داشتند قطع می شود. چون احكام دائمی ندارد، به موجب بودجه سنواتی تكرار می شود، مجبورند برای حفظ حقوق مكتسبه كاركنانی كه دون پایه هستند و در تطبیق مقررات قانون استخدام كشوری سابق و قانون مدیریت كه تقلیلی داشتند كه باید به آنها مابه التفاوت می دادند، برای حفظ آن حالت شان كه قبلاً داشتند با وضع جدید كه كم شده، آن مابه التفاوت را برایشان حفظ كنند. یعنی حقوق مكتسبه سابق شان را به آنها بدهند. دو تا حكم است، حكم اول تعیین افزایش سنواتی به وسیله دولت با رعایت مقررات بدون ذكر، قسمت دوم حفظ تفاوت تطبیق در احكام كارگزینی است. بنابراین آنچه شما گفتید هیچ ارتباطی به اینجا ندارد.

رئیس ـ آقای سلیمانی! من تا آنجا كه یادم است تبصره (۳) ماده (۷۱) در مجلس تغییر كرد و فكر كنم تبصره این برداشته شد. اداره قوانین بیاورند ببینیم. برداشته نشد؟

سلیمانی ـ آقای دكتر بخوانید، الان این به موجب قانون بودجه سال ۹۰ برقرار شد، چون وقتی كه اینجا نوشته شد، در جریان هستید از ۸۶ تا ۸۹ و ۹۰ قانون را اجرا نكردند. برای اولین سال آقای عزیزی این را وارد كرد، در قانون بودجه برقرار شد. (رئیس ـ خیلی ممنون) الان اگر این نباشد آن كاركنان از این پول برخوردار نخواهند شد.

رئیس ـ آن كاركنان كه ماده (۷۱) آن سمت مدیران سیاسی است.

سلیمانی ـ اصلاً آنها مابه التفاوت ندارند.

رئیس ـ آقای سلیمانی! توجه نمی فرمایید، ببینید! اینجا چه می گوید؟ می گوید تفاوت تطبیق این دو تا ماده را در حكم حقوق ثابت در نظر بگیرید، به جای آن تورم این را نمی خورد. ماده (۷۱) چه می گوید؟ می گوید در مورد این سمت های مدیریتی كلان كشور مقامات مذكور اگر حداقل دو سال از سمت شان مانده است باید (۸۰) درصد حقوق شان را بگیرند.

سلیمانی ـ آقای دكتر! آن تبصره است، آن نیست، آن اصلاً لغو شده است. ببینید! تفاوت تطبیق مقامات كدام اصل است، آن اصلاً نمانده است.

رئیس ـ بله، من یادم است این منسوخ شد.

سلیمانی ـ ببینید! در تفاوت تطبیق اگر یك مدیر عالی كه مشمول آن احكام پنج، شش گانه.

رئیس ـ بله، آن منسوخ شد، ظاهراً سال ۹۰ بود منسوخ شد. آن از بین رفت.

سلیمانی ـ بله، آن كه نیست، آن اصلاً وجود ندارد، خود ماده (۷۱) است. اگر یك مدیری در وضعیت قبلی اش (A) ریال می گرفت، بعد با اجرای قانون (۲ – A) گرفته است، به این فاصله تفاوت تطبیق می گویند. می گوید اگر مدیری بود، او نداشت او بماند. اصلاً اینكه آن نیست، آن مطلبی كه گفته بودیم بازنشستگان بودند یا مدیرانی كه مدیریت شان را از دست داده بودند و ما برایشان برقرار كرده بودیم، گفته بودیم اگر مدیریت شان را از دست دادند.

رئیس ـ بله، ماده (۷۸) مربوط به بازنشستگان است.

سلیمانی ـ بله، این اصلاً ربطی به آن ندارد.

كاتب ـ آقای دكتر! (۷۱) در مورد مدیران است.

رئیس ـ نه، آقای كاتب! آن تبصره ای كه شما به آن استناد می كنید منسوخ شد و از بین رفت، یعنی حذف شد، سال ۹۰ بود كه از بین رفت. یعنی مسئولین و مدیران عالی كشور، ببینید! در ۲/۹/۹۰ ما یك ماده واحده ای داشتیم كه تبصره (۳) ماده (۷۱) حذف شود. یعنی اگر یكی از مقامات كشور از سمتش كنار رفت، قانون قبلاً گفته بود (۸۰) درصد حقوق بگیرد، ما این را حذف كردیم.

آقای مفتح! بنابراین ماده (۷۱) كه اینجا آوردید دیگر چه معنی دارد؟ معنی ندارد، چون تبصره آن حذف شد. اینجا دیگر تفاوت تطبیق وجود ندارد.

قبلی ها قبل از اینكه نسخ شود؟ اگر آنها را بخواهید بدهید پس اخطار آقای كاتب وارد است.

دژپسند ـ آقای دكتر وارد نیست، چرا؟

رئیس ـ تناقض دارد.

دژپسند ـ آقای دكتر! اینكه اصلاً وصولی و خروجی نیست، گردش خزانه است.

رئیس ـ تبعیض است، گردش خزانه نیست. حضار ۲۱۴ نفر، اخطار را به رأی می گذاریم، نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد.

پس اخطار را وارد نمی دانستید. دولت توضیح بدهد.

علی حیدر نوری (رئیس امور تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ببینید دوستان! بند «الف در واقع دو تا پیام دارد. یكی اینكه افزایش حقوق گروه های مختلف از قبیل هیأت علمی، كاركنان كشوری و لشكری و قضات به طور جداگانه توسط دولت است. من بند (۳) ماده (۳۳) قانون برنامه ششم را می خوانم، در واقع دقیقاً همین است. در بند (۳) ماده (۳۳) قانون برنامه ششم این طور تصویب شده كه «دولت در حدود اعتبارات هزینه ای سالانه و متناسب با نرخ تورم نسبت به تعیین ضریب حقوق کارکنان دولت .

رئیس ـ اینكه مخالف آن است.

نوری ـ آقای دكتر! دقیقاً همین است.

رئیس ـ در ماده (۳۳) چیزی كه نوشتید یعنی ما متناسب با تورم یك ضریبی بدهیم. این ربطی به آن ندارد.

نوری ـ آقای دكتر! ضریب را دولت باید تعیین كند، اینجا هم گفته دولت ضریب را تعیین كند، پاراگراف اولش همین است. من در مورد تفاوت تطبیق یك توضیح بدهم. ببینید دوستان! یك اتفاقی در كشورمان افتاد، تابع استخدام كشوری بودیم، بعد قانون مدیریت خدمات كشوری شد، در این بحث بعضی از شغل ها جابه جا شد، حقوق برخی ها پایین آمد. من خودم از افرادی هستم معتقدم همه كاركنان، معلمان، كاركنان دولت، كلاً اقشاری كه كارمند بودند، در این تحولی كه قانون عوض شد، از قانون استخدام كشوری، بعد شد قانون مدیریت خدمات كشوری، یك عده در حدود (۱۰) درصد تا (۱۵) درصد حقوق شان پایین افتاد. دولت آمد گفت من این را تفاوت تطبیق می دهم، اصلاً من كاری به مدیران و مقامات سیاسی ندارم. واقعاً اگر این تفاوت تطبیق از كارمند كسر شود یك دفعه حقوق یك كارمند امسال (۱۰) درصد افزایش پیدا می كند، می بیند یك دفعه حقوقش (۲۰) درصد كاهش پیدا كرد. تمام اقشار كارمندان، تقریباً قریب به اتفاق كاركنان دولت مشمول این تبصره هستند، علی الخصوص در آموزش و پرورش، در همه حوزه های مختلف. عمدتاً كاركنان هستند، نه مدیران كه تفاوت تطبیق می گیرند.

چرا؟ تعدادی از مدیران به خاطر پست مدیریتی این بحث را داشتند، اما بار مالی اش عمدتاً مربوط به تغییر قانون بوده كه از اختیار كارمند نبوده است. قانون تغییر كرده، رده های شغلی شان تغییر كرده است. خواهش می كنم به اصل این تبصره رأی بدهید كه اختلالی در نظام اداری كشور ایجاد نشود.

رئیس ـ متشكریم، كمیسیون یك توضیح دقیق تری بدهید آخرش بفهمیم این چیست.

محمدمهدی مفتح (سخنگوی كمیسیون تلفیق بودجه) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

 دوستان عنایت بفرمایید! من فقط جای فعل «انجام می پذیرد را عوض می كنم، ببینید جمله گویاتر می شود یا نه. «افزایش حقوق گروههای مختلف حقوق بگیر از قبیل هیأت علمی، كاركنان كشوری و لشكری و قضات به طور جداگانه انجام می پذیرد به نحوی كه تفاوت تطبیق موضوع مواد (۷۱) و (۷۸) قانون مدیریت خدمات كشوری در حكم حقوق ثابت باقی بماند . ببینید! به نظر می رسد این جمله گویاست. منظور این است، همان طور كه بیان فرمودند زمانی كه می خواست قانون مدیریت خدمات كشوری اجرا شود، بر اساس امتیازاتی كه داده شده بود، حقوق اكثریت قریب به اتفاق افراد كاهش پیدا می كرد. برای اینكه این اتفاق نیفتد در آن سال آمدند یك رقمی را به همه اضافه كردند، ظاهراً حدود (۱۰۰) هزار، (۱۵۰) هزار تومان است. این تنها مربوط به مقامات نیست، تنها مربوط به قضات نیست، تنها مربوط به هیأت علمی نیست، اینها هم هستند. این رقم حالا مانده است.

طبق روال قانون خدمات كشوری اگر این حكم نباشد با افزایش حقوقی كه سال به سال پیدا می شود باید این رقم كم شود. در حقیقت ما چیزی را اضافه نكردیم، حكم ثابت می ماند. برای اینكه این اتفاق نیفتد همه ساله این حكم می آید كه آن رقمی كه آن سال داده شده باقی بماند، بقیه اش طبق روال مدیریت خدمات كشوری اضافه شود.

رئیس ـ متشكریم، خیلی ممنون، مطلب روشن شد. حضار ۲۰۶ نفر، نمایندگان محترم نظرشان را راجع به این بند اعلام بفرمایند. دولت و كمیسیون موافق هستند. معلوم شد این مربوط به مقامات نیست، مربوط به همه مدیران است كه تفاوت تطبیق دارند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. بند «ب را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ب ـ نسبت به بازخرید کارکنان مازاد رسمی و غیررسمی و پرداخت پاداش پایان خدمت به افرادی كه براساس قانون، بازخرید یا بازنشسته می شوند، از محل اعتبار ردیف (۱۷۴ـ۵۳۰۰۰۰) جدول شماره (۹) این قانون مطابق آیین نامه اجرایی که توسط سازمانهای «برنامه و بودجه کشور و «اداری و استخدامی کشور تهیه می گردد و به تصویب هیأت وزیران می رسد، اقدام نمایند.

آقای دكتر! اینجا هم پیشنهاد داریم.

رئیس ـ یك لحظه اجازه بدهید. این بند «الف كه تصویب شد، افزایش حقوق گروههای مختلف را ما در قانون برنامه گفتیم ضریبش را دولت باید بیاورد در قانون بودجه تصویب شود. شما اینجا به جای اینكه ضریب بیاورید نوشتید افزایش حقوق گروههای مختلف حقوق بگیر از قبیل فلان انجام شود. پس انجام ندادید.

دژپسند ـ ما اینجا در بودجه ۹۶ می آوریم، ما الان مثلاً (۱۰) درصد می خواهیم افزایش بدهیم.

رئیس ـ می دانم، باید بگویید مجلس بداند. باید مجلس تصویب می كرد. ما اینجا داریم چیزی را تصویب می كنیم، (دژپسند ـ ما در ردیف آوردیم) حداقل نمایندگان باید بدانند ضریب چیست. الان ضریب مشخص است؟

دژپسند ـ آقای دكتر! همه سال همین است، بله، (۱۰) درصد است.

رئیس ـ چقدر آوردید؟

دژپسند ـ (۱۰) درصد آوردیم، آقای دكتر! ما ضریب را در قانون نمی آوریم.

رئیس ـ نه، به هر حال باید مشخص باشد، در ردیف هم كه بیاورید باید معلوم شود كه دولت ضریب را این قدر پیشنهاد داده است.

دژپسند ـ بر مبنای (۱۰) درصد حساب كردیم.

رئیس ـ حدود (۱۰) درصد است، در ردیف ها اعمال كردید.

دژپسند ـ بله، در دستگاه ها اعمال كردیم.

رئیس ـ اینجا بیشتر برای تفاوت تطبیق است، این را می خواهیم حل كنیم. پس صدرش زائد است، چون افزایش حقوق گروههای مختلف حقوق بگیر.

دژپسند ـ یعنی آن افزایش با ثابت بودن این اعمال شود.

رئیس ـ بله، یعنی می خواهند این را ثابت بگیرند، افزایش را روی این اعمال كنند. اگر بند «ب مخالف دارد صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای هاشمی تختی نژاد مخالف هستند كه وقت شان را به جناب آقای علی جانی زمانی داده اند، بفرمایید.

محسن علی جانی زمانی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت شما نمایندگان محترم ملت بزرگ ایران اسلامی عرض سلام دارم و شهادت حضرت فاطمه (سلام الله علیها) ام الائمه را تسلیت می گویم.

بنده با این نحوه هزینه كرد به دلایلی كه خدمتتان عرض می كنم مخالفم كه اموال دستگاه های اجرایی را برای بازخرید كاركنان و پرداخت پاداش سنوات بفروشیم. ببینید! اگر اموال دستگاه های اجرایی به فروش برود و جهت توسعه و سرمایه گذاری استفاده شود، این تبدیل به احسن است ولی اگر ما در دستگاه های اجرایی اموال را بفروشیم برای اینكه پاداش سنوات بدهیم، این ضایع كردن اموال است و برای كارگران و كارمندانی كه در آن دستگاه های اجرایی می مانند در حقیقت زمین سوخته تحویل آنها شده است. اگر ما در یك وزارتخانه ای ساختمانی را بفروشیم، برای مثال همین جا تصویب كردیم سرمایه گذاری در بانك توسعه تعاون، در پست بانك، این باعث رونق اقتصادی و رونق اشتغال می شود، اما اینكه مدیریت ما ضعیف باشد و ساختمانی را بفروشیم تا پاداش سنوات كه خود اصل دادن پاداش سنوات زیر سؤال است، تا چه برسد به اینكه ساختمان ها را بفروشیم و با آن پاداش سنوات بدهیم.

قرار است دولت طبق اصل (۲۸) قانون اساسی برای همه افراد امكان اشتغال به كار و شرایط مساوی را برای احراز مشاغل فراهم كند، نه امكان بازنشستگی را برای همه آن هم با فروش ساختمان ها. همكاران محترم با رأی خود نگذارند چنین مسیری در كشور باب شود.

والسلام علیكم و رحمه الله

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای گرمابی موافق هستند.

حمید گرمابی (نیشابور و فیروزه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همكاران گرامی.

همكاران! من ضمن تأیید فرمایشات جناب آقای علی جانی چند نكته را خدمت تان عرض كنم، كه به هر حال می دانیم كه كارمند طبقه محروم جامعه است، یك عمر كار كرده، (۳۰) سال حداقل كار كرده و امید دارد كه در پایان (۳۰) سال خدمتش قولی كه به آن دادند در زمان خودش اجرا بشود. تأخیر در پرداخت ها معمولاً به خصوص برای این طبقه ای كه به هر حال درآمد چندانی ندارند مشكل ساز می شود، چون به هر حال كارمند حساب می كند در پایان خدمت (۳۰) سالش یك مبلغی به او تعلق می گیرد كه می تواند روی آن برنامه ریزی داشته باشد، به خصوص با توجه به تورمی كه به هر حال ما همیشه داریم گاهی وقتها این پرداخت ها تا حدود یكسال هم به تأخیر می انجامد كه واقعاً برای طبقه كارمند مشكل ساز می شود.

از طرف دیگر به هر حال ما باید به این شكل به بازنشستگی آن نگاه كنیم، به ازای هر تعدادی كه بازنشسته می شوند ما می توانیم اشتغال جوانان را داشته باشیم. بنابراین باید این بودجه در زمان خودش تأمین بشود كه این كار انجام بشود، علاوه بر همه این مباحث به هر حال ذكر شده اموال مازاد هست نه اینكه اموالی كه ممكن است به هر در حین استفاده از آنها باشیم و نهایتاً به هر حال این حق الناس است، اگر به طریقی بشود این حق الناس را زودتر دولت پرداخت كند قطعاً بهتر است به این خاطر تقاضا دارم رأی مثبت بدهید. متشكرم.

رئیس ـ متشكریم، دولت توضیح دارید؟ درضمن شما بدانید لزوم ندارد در هر مورد توضیح بدهید، آنجا كه ضرورت دارد توضیح بدهید. بفرمایید.

علی حیدری نوری (رئیس امور تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه) ـ دوستان عزیز ببینید! برخی از دستگاه های اجرایی اصلاً اموال مازاد دارند كه یك گوشه افتاده است، یكسری آدم هم در این سازمان كاری ندارند مازاد هستند می خواهند بازخرید بشوند، چون ما منابع نداریم پول بازخریدشان را بدهیم آنها حقوق بگیرند، اموال هم آن گوشه عاطل و باطل افتاده است، چه اشكالی دارد ما این اموال مازاد را بفروشیم و بدهیم به این آقایی كه در سازمان بیكار است و خودش هم می خواهد برود و ما بازخریدش كنیم، این به نفع كشور است.

رئیس ـ متشكریم، كمیسیون هم موافق هستند.

حضار ۲۰۱ نفر، متنی كه قرائت شد را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دولت و كمیسیون موافق متن اصلی هستند. دوستان در رأی گیری مشاركت جدی تری داشته باشید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. بند «ج را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ج ـ به سازمان پزشکی قانونی کشور اجازه داده می شود برای تأمین نیروی انسانی تخصصی مورد نیاز خود نسبت به جذب یکصد نفر پزشک عمومی و بیست نفر پزشک متخصص به صورت تعهد خدمت با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امر آموزش و در سقف اعتبارات خود اقدام نماید.

رئیس ـ متشكریم، مخالف صحبت می كند؟

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای ملكی مخالف هستند.

رئیس ـ پیشنهاد دارد؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ پیشنهاد داریم، اگر آقای رحیمی از پیشنهاد بگذرند.

رئیس ـ آقای رحیمی از پیشنهاد نمی گذرند. پس مخالف صحبت كند.

ولی ملكی (مشكین شهر) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن عرض خسته نباشید به همكاران ارجمند.

می دانم هیأت رئیسه و همكاران دارند خسته می شوند. امیدوارم كه فردا ان شاءالله با این شرایط كه پیش می رویم تمام بشود و آقایان فرصت رفتن به منطقه را هم داشته باشند.

دوستان ببینید! در اینجا بحث این است كه به سازمان پزشكی قانونی كشور اجازه داده می شود، به چه لحاظی این اجازه را می گیرد؟ برای تأمین نیروی انسانی تخصصی مورد نیاز. در بحث تخصصی وقتی كه تركیب این جذب را آدم می بیند به جذب یكصد نفر پزشك عمومی و (۲۰) نفر پزشك متخصص، اینجا بحث تخصصی پیش نمی آید. بنابراین مفهوم با آنچه كه اجازه داده می شود با هم همخوانی ندارند. من برای تركیب این مسأله بحث دارم، باید تركیبش به طریقی تغییر كند چون الان شما ببینید! شهرستان های كوچك، شهرستان هایی كه كوچك هم نیستند شاید (۲۰۰) هزار نفر نیرو دارند ولی از نظر پزشك متخصص به شدت در مضیقه هستند و این مسأله باعث می شود كه اینها به مراكز استان ها هجوم بیاورند و برای مسائل پزشكی و سلامت خودشان به آنجاها بروند و با هزینه ای بالا و در عین حال بعضی مواقع با از دست دادن فرصت معالجه مواجه می شوند. بنابراین اگر ما بحثی را بحث تخصصی داریم براساس نیاز كشور اقدام بكنیم و براساس نیاز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، الان مشكل، مشكل پزشك عمومی زیاد نیست، همه نمایندگان محترم در شهرهای خودشان مشكل را لمس می كنند، مشكل اصلی جذب نیروهای متخصص هست و كمبود به شدت احساس می شود. بنابراین آقای دكتر لاریجانی اگر حضرت عالی عنایت بفرمایید تركیب این را تعدیل كنند تا نیاز تخصصی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی برطرف بشود، نه اینكه (۲۰) نفر (رئیس ـ آقای ملكی این پزشكی قانونی است، مربوط به قوه قضائیه هست، وزارت بهداشت ندارد) آقای دكتر! پزشكی قانونی هم در تشخیص همین است، ببینید! در پزشكی قانونی هم پزشك عمومی خیلی متخصص نیست. بنابراین من معتقدم این تركیب با توجه به نیاز سازگاری ندارد، همین الان در شهرستان برای پزشكی قانونی هم از پزشك عمومی استفاده می كنند، ما به پزشك های متخصص نیاز داریم.

رئیس ـ متشكریم، موافق را اعلام بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ موافق اول وقت شان را به جناب آقای رنجبرزاده داده اند. جناب آقای دكتر! بفرمایید.

اكبر رنجبرزاده (اسدآباد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران عزیز توجه بفرمایید! اینجا بحثی كه هست به سازمان پزشكی قانونی كشور اجازه داده می شود برای تأمین نیروی انسانی تخصصی مورد نیاز خود نسبت به یكصد نفر پزشك عمومی و (۲۰) نفر پزشك متخصص به صورت تعهد خدمت، دوستان توجه بفرمایید، به صورت تعهد خدمت با همكاری وزارت بهداشت اقدام كند در سقف اعتبارات، آنچه كه الان ما شاهد آن هستیم و مواجه هستیم اكثر شهرستان ها خلأ پزشك قانونی وجود دارد و هیچ كس از پزشكان حاضر به همكاری با قوه قضائیه و سازمان پزشكی قانونی نیستند. پزشكی قانونی جزء مشاغل بسیار سخت است و به لحاظ حقوقی هم حقوق شان بسیار پایین است یعنی هیچ پزشكی واقعاً ما در شهر اسدآباد از هر كدام از این پزشك های عزیز خواهش می كنیم از منابع مختلف هم خواستیم كه افزایش دریافتی به اینها بدهند حاضر نیستند كه ساعاتی آنجا همكاری بكنند، ضمن اینكه یك پزشك عمومی با یك دوره چند ماهه مشكل شهرستان ها را حل می كند بعداً اینها می توانند به صورت تعهد خدمت فرصت های مطالعاتی تخصصی را هم ببینند. بنابراین این به عنوان یكی از نیازهای اساسی و اصولی همه حوزه های انتخابیه است كه به اعتقاد من همه دوستان و عزیزان، همكاران همكاری بكنند و به این رأی بدهند، این مشكل یك معضل اساسی در كشور هست، قوه قضائیه و سازمان پزشكی قانونی ما همیشه با آنها در تماس هستیم متأسفانه كمتر ورود دارند در مجلس، عزیزان نماینده و همكاران ما در مجلس خیلی آشنا به این جایگاه نیستند و چقدر كمبودها و نارسایی ها و برای حتی دریافت یك جسد در شهرستان باید جسد به استان برود آنجا تأییدیه بگیرد و برگردد به شهرستان، چه گرفتاری برای نبود حتی پزشك عمومی در سمت پزشكی قانونی در شهرستان ها برای خانواده ها ایجاد می شود. بنابراین جایگاه پزشكی عمومی و متخصصین مربوطه یك ضرورت در پزشكی قانونی هست. دوستان و همكاران عزیز حتماً به این رأی بدهند این نیاز اساسی و اصولی و فوری مردم است، یعنی مردم روزانه با این درگیر هستند و نیاز هست كه دوستان حتماً با یك رأی بالا به این ماده و بند «ج رأی بدهند ان شاءالله. تشكر

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! اخطار دارند.

رئیس ـ. دولت توضیح می خواهید بدهید؟ بفرمایید.

علی حیدری نوری (رئیس امور تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

 دوستان ببینید! ما چرا فقط برای پزشك قانونی این بند را آوردیم كه در واقع پزشك برود تعهد خدمت بگیرد. پزشك قانونی در همه شهرها لازم است، كار صرفاً حاكمیتی است. من از پنج تا استاد كه رئیس برنامه و بودجه بودم همه استان ها دو بار سه بار آگهی استخدامی می زدیم كسی پزشكی قانونی نمی آید استخدام بشود، نمی رود شهرستان های دور، مردم در عذاب هستند. آوردیم كه حتماً بومی همان منطقه، متعهد خدمت، تربیت بشود و برود همان منطقه كه كار مردم لنگ نماند.

من از دوستان خواهشی كه دارم این است كه این كار واقعاً برای مردم حیاتی است، مردم سرگردان نشوند از (۵۰) كیلومتر، (۲۰۰) كیلومتر می خواهد برای یك جرمی برود كه اتفاق افتاده از پزشكی قانونی تأییدیه برای آن بگیرند، جزء واجبات است.

ببینید! ما در قانون داریم تعهد خدمت فقط وزارت علوم و دانشگاه ها می تواند ولی به پزشكی قانونی به خاطر حل مشكل مردم این مجوز را دادیم. خواهش می كنم به این رأی مثبت بدهید. به نفع مردم هست و همه شما با این مشكل مواجه هستید این مشكل را باید با تصویب این تبصره برطرف كنیم.

رئیس ـ متشكریم، كمیسیون توضیح می دهید؟

حسن سلیمانی (عضو كمیسیون تلفیق بودجه) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

ببینید عزیزان! پزشكی قانونی برای تأمین نیروی تخصصی قرار است به روش تعهد خدمت (۱۰۰) نفر پزشك عمومی و (۲۰) نفر هم پزشك متخصص بگیرد، برای چه این روش را به كار می برد؟ برای اینكه جذب پزشكی قانونی با توجه به نوع كاری كه در آن سازمان متناسب با اقداماتی كه باید در تشخیصی های بالینی و متناسب با برخورد هایی كه با جسد هست داشته باشد رغبتی برای خدمت در این سازمان وجود ندارد، در نتیجه تنها راه آن این است كه به صورت بورسیه استفاده كند، یعنی خودش هزینه تحصیل بدهد تا مراحل تخصص اینها و فوق تخصص اینها در امر پزشكی قانونی طی بشود و هیچ ربطی هم به شرایط پذیرش اینها در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی ندارد، هر چند ممكن است در آنجا هم آموزشی ببینند، در خود پزشكی قانونی متناسب با شرایطی كه اینها دارند آموزش می بینند و در شهرهای مختلف مورد نیاز است.

رئیس ـ متشكریم، اخطار در همین زمینه است؟

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای سلیمی اخطار دارند.

علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! بالاخره صدای ما به جایگاه رسید. (رئیس ـ شما كه مرتب می فرمایید) اصل (۱۲۶) را محضر مبارك شما دارم.

اصل (۱۲۶) این است، «رئیس جمهور مسئولیت امور برنامه و بودجه و امور اداری و استخدامی كشور را مستقیماً بر عهده دارد ، ما اینجا آمدیم با ذكر تعداد نیرو، بحث استخدام این عزیزان را مطرح كردیم، در اصل قصه من ایراد ندارم، عرض من این است از نظر قانونی واقعاً ما نیاز به این نحوه قانونگذاری داریم؟ ما این را واگذار به اصل شرح وظایف دستگاه مرتبط و خودش برود حسب نیاز ساختار را تعریف كنند و اعتبارات هم در بودجه سنواتی بیاورند، چرا ما بیاییم بگویم (۱۰۰) نفر، من عرضم این است، به نظر می رسد مغایر اصل (۱۲۶) است.

رئیس ـ آن بحث دیگری است، شما اصلش را اخطار دارید كه اخطارتان وارد نیست، چون آن اصلی كه به آن اشاره كردید مربوط به قوه مجریه است. اگر اجازه بدهید ما به رأی بگذاریم.

حضار ۲۰۲ نفر، متنی كه در بند «ج قرائت شد به رأی گذاشته می شود. نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. دولت و كمیسیون موافق هستند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. از منابع خودشان است. حداقل وقتی گذرتان به سازمان پزشكی قانونی افتاد یك وضع مرتبی را داشته باشید، پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. بند الحاقی را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بند الحاقی ۱ ـ دولت مجاز است اعتبار ردیف (۱۲۰ـ۵۵۰۰۰۰) جدول شماره (۹) این قانون را برای افزایش و همسان سازی حقوق بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی كشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح كه دریافتی ماهانه آنها كمتر از (۲۰) میلیون ریال می باشد براساس آیین نامه اجرائی كه توسط سازمان برنامه و بودجه كشور با همكاری دستگاههای ذی ربط تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد، اختصاص دهد.

۱ـ در صورت مكفی نبودن اعتبار پیش بینی شده در ردیف مذكور، دولت می تواند از محل اعتبار ردیفهای مندرج در جداول شماره های (۷)، (۸) و (۹) این قانون و همچنین منابع هدفمندی یارانه ها نسبت به تأمین اعتبار اقدام نماید.

۲ـ صندوق بازنشستگی كشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح مكلفند افزایش احكام حقوقی سال ۱۳۹۶ بازنشستگان ذی نفع ناشی از اجرای این حكم را از ۱/۱/۱۳۹۶ اعمال نمایند.

جناب آقای دكتر لاریجانی! این شماره (۱) چون از سر جمع جداول برداشته.

رئیس ـ شماره (۱) در جداول شماره (۷)، (۸) و (۹) اگر ما ردیفی برای این موضوع در نظر داریم بگویید اگر نه خلاف است.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! «هم چنین منابع هدفمندی آن هم خلاف قانون است.

رئیس ـ منابع هدفمندی یارانه ها چون در قانون برنامه برایش منابع ذكر كردیم كجاها از این منبع نمی توانید استفاده كنید مگر دوسوم رأی بیاورد. اینجا نوشتید می تواند از محل اعتبار ردیفهای مندرج در جداول (۷)، (۸) و (۹) حتماً اشكال دارد، چون ما در ردیفهای (۷)، (۸) و (۹) اینها تملك دارایی داریم، شما می خواهید اجازه بدهیم از همه این كارهایی كه كردیم یكجا بروید استفاده كنید، نمی شود كه. (دژپسند ـ آقای دكتر! ما تعداد ۳۴۰۰ میلیارد تومان دیدیم) اگر این باشد باید بگوییم از ردیفی كه در این جداول برای این موضوع در نظر گرفتیم، اگر این ردیف هست، این را تحقیق كنید، اگر ردیفی وجود دارد. پس اینكه ما گلوبال بگوییم از این جداول استفاده می كنیم. نه دست را نمی خواهیم باز بگذاریم، ما به هیچ وجه نمی خواهیم كه اینجا دو، سه ماه جوش بزنیم، ردیف ها را مشخص كنیم در طرح های عمرانی بعد دست دولت را باز بگذاریم، نمی شود.

هدفمندی دوسوم رأی می خواهد، اگر در منابع در متن قانون برنامه ندیده شده باشد. پس شما مقصود را ببینید اگر گیرتان نیامد از جداول (۷)، (۸) و (۹) گلوبال بتوانید بگیرید، خلاف قانون اساسی است. اخطار را به رأی می گذاریم.

حضار ۲۰۰ نفر، نمایندگان محترم نظرشان را راجع به وارد بودن اخطار اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایند. اشكال این است كه ما راجع به جداول (۷)، (۸) و (۹) برای اعتبارات مختلف جایگاه مشخص كردیم، اینجا به دولت یك دفعه اجازه می دهیم كه كمبودهایش را برود از اینها بردارد. خلاف اصل (۵۲) قانون اساسی است. اخطار را به رأی گذاشتیم. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

بنابراین آن بخش های جداول (۷)، (۸) و (۹) و اینها از محل ردیف ها این حذف می شود ما نمی توانیم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ در ردیف (۱۲۰ ـ ۵۵۰۰۰۰)، (۳۴۰۰) تا گذاشتند.

رئیس ـ پس باید از ردیف (۱۲۰ ـ ۵۵۰۰۰۰) را بنویسیم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! آنجا هم ذكر كردند، خودش ذكر كرده، نباید حذف بشود.

رئیس ـ نه، می گویند اگر كم آوردیم می خواهیم از اینجا بگیریم. آن را كه آوردند، شما گفتید اگر كم آوردیم از جداول یك دست اندازی بكنیم، ما این را نمی توانیم اجازه بدهیم. امكانپذیر نیست و خلاف قانون اساسی است. فقط هدفمندی یارانه ها می ماند، در قانون هدفمندی یارانه ها ما اسمی برای صندوق بازنشستگی كشور نیاوردیم، به هر حال خلاف برنامه است و دوسوم رأی می خواهد. بنابراین می شود «در صورت مكفی نبودن اعتبار پیش بینی در ردیف موضوع دولت می تواند «از محل اعتبار این حذف می شود. «از منابع هدفمندی یارانه نسبت به تأمین اعتبار اقدام كند .

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! بقیه اش دوسوم نمی خواهد، فقط همین است.

رئیس ـ فقط همین، بند (۱) دوسوم رأی می خواهد. مخالف صحبت می كند، بفرمایید. اخطارتان را هم گوش می دهیم.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! اجازه اخطار می دهید؟ جناب آقای قاضی پور اخطار دارند.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای لاریجانی! اخطار اصول (۳) و (۲۹) قانون اساسی، اینجا یك تبعیضی قائل شده است، اصل (۲۹) می گوید برخورداری از تأمین اجتماعی از نظر بازنشستگی، بیكاری، پیری و از كارافتادگی حق همگانی است، همه را شامل می شود. در اینجا شما لشكری و كشوری را در تأمین اجتماعی نیاوردید، انسان نیستند كه نیاوردید.

آقای لاریجانی! این تبعیض است باید تمام بازنشستگان عزیز ارتش، سپاه، آموزش و پرورش (رئیس ـ سازمان نیروهای مسلح را آورده اند) و تأمین اجتماعی همه همسان بگیرند، آیا سزاوار است نیروهای مسلح لشكری اینجا نیاید و برخوردار نشود. آنهایی كه عضو تأمین اجتماعی هستند چه گناهی دارند. آقای دژپسند! نماینده محترم دولت گرامی بگذارید گوش كنند. آقایان، همكاران! این تبعیض آشكار است، ظلم است به بازنشستگان ارتش و كشوری. آقای لاریجانی! خواهشمند است این را مدنظر قرار دهید بگذارید یكجا كه هم با اصول (۳) و (۲۹) مغایرت دارد. والسلام

رئیس ـ آقای قاضی پور اخطارتان وارد نیست، چون اولاً اصل این بحث این است كه معمولاً خیلی از بازنشستگان ما (۱) میلیون و (۵/۱) میلیون می گیرند. این را می خواهند ببرند تا زیر (۲) میلیون را كمك ویژه به بازنشستگان بكنند، همه ما این را می خواهیم ولی برای بازنشستگان نیروهای مسلح آورده، برای تأمین اجتماعی هم آورده اینجا، گفته آنها احكامش را متناسب با این صادر بكنند. این اخطارتان وارد نیست. مخالف صحبت كرد؟

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای موسوی لارگانی مخالف هستند.

رئیس ـ آقای موسوی لارگانی بفرمایید. توجه داشته باشید مقصود این است كه بازنشستگانی كه معمولاً دچار مشكل هستند و زیر (۲) میلیون هستند به اینها توجه خاص بشود.

سیدناصر موسوی لارگانی (فلاورجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

 آقای دكتر ببینید! بازنشستگان تفاوت حقوق شان خیلی زیاد است و با این بند كه كمیسیون تلفیق آورده قطعاً مشكل شان حل نمی شود. ما بازنشستگان ارتش را هوانیروز را، بچه های سپاه را كسانی كه سال ها در جبهه های حق علیه باطل در مقابل دشمن ایستادند، ما الان در هوانیروز بازنشستگانی را داریم كه (۲۰۰۰) ساعت پرواز داشتند و الان حقوق شان در حدی است كه من خدا را گواه می گیرم دو هفته پیش وقتی میهمان مجلس بودند در بین آنها رفتم پیرمرد (۷۰) ساله اشك می ریخت، گریه می كرد و می گفت این وضعیت زندگی من است، من كه بیش از (۲۰۰۰) ساعت پرواز داشته ام كسی كه می گفت دو مرتبه بالگرد من مورد هدف قرار گرفته و جان سالم به در برده ام، اما الان باید خجالت زن و بچه خودم را بكشم، این بحثی كه اینجا آمده جواب نمی دهد، ما در برنامه ششم تصویب كردیم كه نباید بیشتر از (۱۰) درصد تفاوت داشته باشد، پس چرا اینجا آمدیم تازه، اول (۲) میلیون تومان را مطرح می كنیم، كسانی كه كمتر از (۲) میلیون تومان هستند، در ثانی این تبعیض برای بقیه است و ما آن بحثی كه آنجا تصویب كردیم كه كسانی بازنشسته هستند، نباید (۱۰) درصد تفاوت داشته باشند و (۹۰) درصد باید آنهایی كه كاهش داشته، افزایش پیدا كند. حقیقتاً اینجا نمی تواند مشكل بازنشستگان را حل كند، تازه ما اولش هم آمدیم اعلام كردیم دولت مجاز است و دولت می گوید به من اجازه دادید ولی من توان انجام آن را ندارم. لذا من از همكاران محترم درخواست می كنم اینجا رأی ندهید، یا این به كمیسیون برگردد اصلاح بشود. یكسری از بازنشستگان واقعاً با مشكل جدی روبرو هستند، اینها حداقل یك اضافه حقوقی داشته باشند و بتوانند یك زندگی آبرومندانه داشته باشند. من درخواستم از همكاران عزیز این است، رأی به اصل این بند ندهید، این بند الحاقی به كمیسیون برگردد اصلاح بشود. یك پیشنهادی هم من دارم، حداقل اگر برنگشت آن «مجاز برداشته بشود كه دولت مكلف بشود حقوق اینها را اضافه كند نه اینكه به آن اجازه بدهد، او هم حتماً انجام نمی دهد و می گوید در توانم نبود، بودجه آن را نداشتم. باز اینها با مشكل و سختی روبرو هستند.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! نوع مخالفت حاج آقای موسوی لارگانی تقریباً به موافقت شبیه تر بود تا مخالفت. ما صحبت حاج آقا را مخالف تلقی بكنیم، یا وقت به مخالف بدهیم؟

رئیس ـ موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای دلخوش موافق هستند.

دلخوش اباتری ـ آقای ملكی صحبت می كنند.

رئیس ـ آقای ملكی بفرمایید.

ولی ملكی (مشكین شهر) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

من از برادر ارجمندم جناب آقای دلخوش تشكر می كنم كه ایشان موافقت داشتند و محبت كردند.

همان طور كه جناب آقای وكیلی اشاره كردند مخالفت حاج آقای موسوی لارگانی مخالفت نبود یك نوع موافقتی بود و ما از حسن نظر ایشان كمال تشكر را داریم.

ببینید عزیزان! آنچه كه مطرح است در اینجا تصریح كرده كسانی كه تحت پوشش صندوق بازنشستگی كشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح، آنهایی كه در حقیقت بازنشسته هستند برای همسان سازی دریافتی ماهانه آنها كه كمتر از (۲۰) میلیون ریال است، یعنی ببینید Base و پایه را آورده برای (۲۰) میلیون ریال گذاشته است. این منافات ندارد با آنچه كه در برنامه تصویب كردیم كه به طریقی تنظیم بكنند، حداقل (۱۰) درصد از نظر همترازی اختلاف داشته باشند، یا به عبارت دیگر پایه وقتی كه (۲۰) میلیون ریال یا (۲) میلیون تومان می شود یا نباید كمتر از آن بشود. این اختیار به دولت داده می شود چون نیروهای مسلح و بازنشستگان آنها زحمات زیادی كشیدند، دخل و خرج شان با هم نمی خواند نیازمند هستند یك حداقلی را باید پیش بینی بكنند، حالا در مراحل بالاتر از آن كسانی كه دریافتی دارند نباید در شغل همترازی كمتر از (۱۰) درصد باشند.

ببینید عزیزان! حتماً به شما هم این پیامك ها می آید. این ارتشی ها، این نیروهای مسلح بازنشسته پیامك هایی كه برای شما می فرستند ببینید چه نوشتند. می نویسد من (۱) میلیون و (۱۰۰) هزار تومان، (۱) میلیون و (۲۰۰) هزار تومان درآمد دارم، عروس دارم، داماد دارم، عائله مندم زندگی نمی رسد، در اینجا ما به دولت اجازه می دهیم حداقل برایشان (۲) میلیون تومان پایه را بگذارد و بعد از آن چنانچه اگر حقوق بالاتر از آن هست همترازی را به همان (۱۰) درصد برساند. بنابراین من از همه همكاران ارجمند تمنا می كنم نقد را از دست ندهیم به نسیه بچسبیم، این الان در كمیسیون تصویب شده برای صحن آمده، همه همكاران برای رأی دادن آماده هستند اینكه ما این را برگردانیم حالا چه دربیاید نمی دانم، خدا می داند. بنابراین همكاران ارجمند لطف كنید برای این بند الحاقی حتماً رأی مثبت بدهید. تشكر می كنم.

رئیس ـ متشكریم، دولت بفرمایید.

فرهاد دژپسند (معاون اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

خسته نباشید ان شاءالله. بحث، بحث مهمی است. مقوله ای كه شاید در ماه های اخیر و شاید یك سال اخیر همه سروران گرامی متأثر از پیگیری های بازنشسته های محترم بودند. چنانكه مخالف محترم هم صحبت هایش در جهتی بود كه این مطالبه را تأیید می كرد. به هر حال همه ما می دانیم بازنشسته ای كه در دوره تقاعد به سر می برد با توجه به شرایط خانوادگی واقعاً باید كمك كرد حقوق و مزایای او بهبود پیدا بكند به خصوص از مدتی قبل متأسفانه شكاف بیشتر شد، كمتر توجه شد، به همین دلیل دولت درصدد برآمد كه در برنامه ششم این شكاف را كم بكند، خوشبختانه در قانون برنامه آمد. آنچه كه (۹۰) درصد گفته می شود تا پایان برنامه قرار است تفاوت ها به حداقل (۱۰) درصد برسد.

رئیس ـ حالا آن برنامه را كه مجمع تشخیص ایراد گرفته هنوز تصویب نشده. هنوز به آن نمی توانیم استناد كنیم.

دژپسند ـ بنابراین آن اصلاً سؤال اول نیست. سؤال اول؛ (۳۴۰۰) میلیارد تومان در ردیف (۱۲۰ـ۵۵۰۰۰۰) وجود دارد بنابراین ان شاء الله با آن این كار انجام می گیرد. به نظر من دولت روی ضرورت انجام گرفتن آن حتماً مصر است، منابع هم پیش بینی شده البته به نظر ما می آید كه این سقف (۲) میلیون تومان كه گذاشته شده اگر برداریم بهتر است.

رئیس ـ آقای دژپسند! (۲) میلیون تومان را از آن جهت گذاشتند كه ما تعداد زیادی بازنشسته آموزش و پرورش و بخش های دیگر داریم كه (۱) میلیون می گیرند و واقعاً به آنها سخت می گذرد. اینجا یك نوع اولویت داده شده، گفته به دولت اجازه داده می شود اینهایی كه زیر (۲) میلیون می گیرند وضع اینها را اصلاح كنند و بیشتر توجه كنند. اگر پول داشتید به بقیه هم برسید كسی مانع شما نیست. الان این اولویت كشور است دیگر قبول كنید.

دژپسند ـ آقای دكتر! اگر شما این كلمه «اولویت را بگذارید ممنون می شویم.

رئیس ـ همین است، به دولت اجازه داده. من این نكته را هم عرض بكنم، چون آقای قاضی پور و آقای محجوب هم اینجا آمدند صحبت كردند سازمان تأمین اجتماعی موظف است كه متناسب با نرخ تورم افزایش بدهد، این هم به معنای این نیست اینها كه زیر (۲) میلیون هستند (۲) میلیون می گیرند، تا آنجا كه دولت بتواند در انجام به اینها توجه بیشتری می كند آنها هم می توانند مطابق این عمل بكنند.

دژپسند ـ بنابراین ما با این عبارت اصلاحی كه آقای رئیس فرمودند موافق هستیم، یعنی با اولویت كمتر از (۲) میلیون.

رئیس ـ آقای دژپسند ببینید! این منابع هدفمندی یارانه ها را اگر بنویسید از بخش پرداختی به مردم و جدول شماره (۱) بشود خلاف برنامه نیست، اما از بقیه باشد خلاف برنامه است.

دژپسند ـ همان فرمایش شما را می نویسیم.

رئیس ـ باید یك اصلاحی بشود، بفرمایید.

محمدمهدی مفتح (سخنگوی كمیسیون تلفیق بودجه) ـ دوستان عنایت بفرمایید! ما این موضوع را كه اینجا عرض می كنیم، من رفتم با آقای دكتر حاجی بابایی هم صحبت كردم، در راستای اهداف برنامه هست. در برنامه ما حكم داریم كه حقوق بازنشسته ها همسان و هم تراز بشود با شاغلینی كه در آن شرایط تحصیلی، شغلی و كاری امروز بازنشسته می شوند (۹۰) درصد این حقوق را بازنشسته سال های قبل بتواند بگیرد، این حكم عمومی است ولی این باید طی پنج سال انجام بشود. كمیسیون تلفیق سال اول آمد گفت كه بازنشستگانی كه كمترین حقوق ها را دریافت می كنند، كمتر از (۲) میلیون دریافت می كنند حقوق اینها همسان و هم تراز بشود. به این معنا نیست كه به حقوق همه یك میزان ثابت اضافه بشود بلكه هر كسی در شرایط خودش با فردی كه امروز در آن شرایط بازنشسته بشود هرچقدر می گیرد تا (۹۰) درصد آن بتواند ارتقاء پیدا كند. این برای سال اول است، بقیه بازنشستگان هم ان شاء الله سال های بعد طی پنج سال این كار انجام بشود یا اگر به قول ریاست محترم مجلس منابع بیشتری باقی بود برای كسان دیگر هم بتوانند انجام بدهند اما آن حكم برنامه پنجساله ششم همانطور كه عرض كردم مورد تأیید آقای دكتر حاجی بابایی رئیس محترم كمیسیون هم بود كه با ایشان صحبت كردم این حكم را در راستای آن دارد انجام می دهد. بنابراین حكم كاملاً مناسبی است، حالا با اصلاحاتی هم كه در آن انجام شد خلاف برنامه هم نیست بلكه در راستای برنامه هست. ان شاء الله دوستان این را رأی بدهند، یك قدم مثبتی برای بازنشستگان عزیزی است كه چه عمدتاً در آموزش و پرورش و چه در دستگاه های دیگر هستند كه كمتر از (۲) میلیون تومان می گیرند در سال ۹۶ حقوق آنها یك مقداری ترمیم بشود تا به تدریج به بقیه بازنشسته ها رسیده بشود و ان شاء الله آن حكم برنامه ششم انجام بشود.

در رابطه با تأمین اجتماعی هم ریاست محترم مجلس جناب آقای دكتر لاریجانی بیان فرمودند كه آنها هم تابع قانون خودشان هستند.

رئیس ـ متشكریم، عرض كردم كه تأمین اجتماعی هم متناسب با تورم باید این تعدیل ها را انجام بدهد.

حضار ۲۱۵ نفر، متن بند الحاقی (۱) را به رأی گیری می گذاریم، با این اصلاح این بخشی كه با اخطار حذف شد، منابع هدفمندی هم می شود موضوع بند (۱) جدول تبصره (۴)، یعنی آن بخش پرداخت نقدی را به مردم از آن طریق بدهند و دیگر خلاف برنامه نیست. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. عرض كردیم، (دژپسند ـ اولویت را آوردید؟) اولویت را اینجا نمی آوریم، مفهوم «دولت مجاز است همین است كه این اولویت به اینها دارد، خودشان اگر منابع داشتند بقیه را هم تعدیل كنند. (قوامی ـ به چه كسانی بدهد؟) آقای قوامی آن مشخص نیست، چون بستگی به منابع آنها دارد.

ما گفتیم دولت هرچه منابع دارد بیشتر به طبقاتی كه زیر (۲) میلیون می گیرند توجه بكند، نمی تواند همه را پرداخت بكند ولی تا آنجا كه می توانند به اینها بیشتر توجه كنند. به هر حال یك گامی است برای اینكه بیشتر به طبقات پایین تر بازنشستگان توجه بشود. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. بند الحاقی (۲) را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ الحاقی ۲ ـ صندوق های «توسعه نوآوری و شكوفایی و «كارآفرینی امید به قانون فهرست نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی، مصوب ۱۹/۴/۱۳۷۳ اضافه می شود.

آقای دكتر! این به مدت یك سال اضافه بشود؟

رئیس ـ مشكلی كه این دارد این یك تصمیم ساختاری است، ما می گوییم فقط برای یك سال این مؤسسات عمومی غیردولتی می شود، یك اشكال اینطوری دارد البته از یك نظر خوب است، مثلاً كارآفرینی و امید و اینها یك كمی شكل می گیرند. (فولادگر ـ اخطار دارم) اخطار دارند، بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای كاتب اخطار دارند، بفرمایید.

غلامرضا كاتب (گرمسار و آرادان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دكتر! اخطار من اصل (۵۲) قانون اساسی است. از منظری كه حضرت عالی فرمودید كه كار آفرینی و امید یك ساماندهی می شود درست است، اما اینكه ما یك حكم دائمی كه در واقع هیچ ماهیت بودجه ای ندارد را اینجا می آوریم. توسعه نوآوری هم قانون خاص دارد، استدعای من این است كه شما اخطار اصل (۵۲) را به رأی بگذارید، اگر دوستان ما و دولت این را نیاز دارند قانون خاص بیاورند ما درستش كنیم. نمی توانیم یك سال برای كارآفرینی و امید و توسعه نوآوری حكم بدهیم بعد سال دیگر باز تمدید كنیم، سال بعد تمدید كنیم. این نحوه قانون گذاری در نظام.

رئیس ـ این اشكال مطابق كدام اصل است؟

كاتب ـ اصول (۵۲) و (۵۳) قانون اساسی می گوید كه باید ماهیت بودجه ای داشته باشد، ردیف اعتبارات آن مشخص باشد، آن هیچ چیز برای بودجه ندارد.

رئیس ـ متشكریم، اخطار بعدی را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ اخطار بعد را جناب آقای سلیمی دارند، بفرمایید.

رئیس ـ آقای سلیمی بفرمایید.

علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر! اخطار بنده هم همین اصل (۵۲) است. آقای دكتر ببینید! الان ما در حال تصویب بودجه هستیم و الان داریم قانون گذاری ضمن بودجه می كنیم. صندوق نو آوری و شكوفایی را می خواهیم برای یك سال تعیین تكلیف كنیم.

رئیس ـ كار خوبی نیست ولی خلاف قانون اساسی نیست. شما می گویید كار خوبی نیست.

سلیمی ـ من عرضم این است كه ما همین جا تعیین تكلیف دائمی كنیم،  اصل قصه را من موافق هستم اما اینكه چرا یكساله؟ صندوق نوآوری را بگذاریم تصمیم گیری كند.

رئیس ـ می خواهم بگویم، دوستان! اخطاری كه می دهید باید مخالف نصّ قانون اساسی باشد. خود من هم اول گفتم كه این اینطور است. ببینید! اگر اخطار شما از این سنخ است اخطار وارد نیست. اخطار برای زمانی است كه خلاف بیّن اصل قانون اساسی باشد. مطالب آقای سلیمی و آقای كاتب فرمایشات درستی هستند ولی خلاف قانون اساسی نیست. اخطار بعدی را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای فولادگر اخطار دارند، بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر (اصفهان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! اخطار من اخطار دیگری است. اخطار اصول (۱۱۰) و (۴۴) است. من قبلاً هم این اخطار را دادم فرمودید در هزینه ای كه رسیدیم بدهید. ببینید! دو تا صندوقی كه اینجا ذكر شده صندوق نوآوری و شكوفایی و صندوق كارآفرینی امید منابع اینها همه دولتی است، مخصوصاً شكوفایی و نوآوری همه منابع آن دولتی است. وقتی منابع یك صندوقی دولتی است چطور ما می خواهیم با یك حكم بودجه ای بیاییم آن را مؤسسه غیردولتی بكنیم؟

رئیس ـ منابع آن دولتی است، به عنوان كمك گرفتند فرق می كند.

فولادگر ـ نخیر، همه سرمایه آن است. آقای دكتر! اخیراً گرایش به این پیدا شده كه همه مؤسسات می خواهند خودشان را در پوشش نهادهای عمومی غیردولتی ببرند.

رئیس ـ الان كه به صورت خصوصی اداره می شوند.

فولادگر ـ آقای دكتر! منابع آنها دولتی است، چطور می خواهند بروند غیردولتی كه از شمول قانون خدمات كشوری خارج شوند، از شمول دیوان محاسبات خارج شوند؟

رئیس ـ آقای فولادگر! شما موارد زیادی دارید كه مؤسساتی به صورت خصوصی برای كارهای مختلف تأسیس شدند بعد دولت به اینها كمك می كند. ماهیت كار آن خصوصی است، اینجا آمده گفته اینكه خصوصی است بیاید به صورت نیمه دولتی از این مؤسسات عمومی بشود، می خواهد یك پله این را ساماندهی كند.

فولادگر ـ این قانون بودجه ای كه خودتان نوشتید یكساله است، چطور می خواهید؟

رئیس ـ آن اشكال وارد است، این اشكال ساختاری است و جای آن بودجه نیست ولی اخطار ندارد. اخطارها وارد نیست ولی به هر حال مخالف می تواند صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای صباغیان مخالف هستند، بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی (مهریز، بافق، ابركوه، خاتم و بهاباد) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب خدمت نمایندگان بزرگوار دارم. همینطور كه بعضی از دوستان در اخطار قانون اساسی فرمودند ما در حال تصویب بودجه هستیم منتها همزمان داریم قانون گذاری را هم انجام می دهیم، این با اصل قانون اساسی مغایرت دارد. ضمن اینكه این دو تا مؤسسه دولتی و منابع دولتی هستند و در زمره مؤسسات غیردولتی می روند كه اینها هم اشكال دارد و خود به خود نظارت را روی اینها كاهش می دهد و از شمول قانون محاسبات عمومی خارج می شوند و ما در همینطور موارد بودیم كه خیلی از فسادها را شاهد هستیم.

بنابراین شورای عالی اداری حق ندارد كه دو تا مؤسسه را خصوصی كند در صورتی كه قانون مدیریت خدمات كشوری تأكید دارد كه مؤسسات دولتی صرفاً با تصویب مجلس شورای اسلامی می توانند تصویب بشوند یا خارج بشوند، والسلام.

رئیس ـ متشكریم، موافق را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای عثمانی موافق هستند، بفرمایید.

محمدقسیم عثمانی (بوكان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن عرض خسته نباشید به همكاران محترم. ببینید! این صندوق های توسعه نو آوری و شكوفایی و همینطور كارآفرینی امید كه اینجا آمده به عنوان نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی اضافه بشوند ذاتاً اینها مؤسسه غیردولتی هستند و آنچه كه دولت به این صندوق كارآفرینی امید و همینطور صندوق توسعه نوآوری و شكوفایی می دهد صرفاً جنبه كمك دارد. اگر قرار باشد دولت هرجا كمك كرد بگوییم آنجا دولتی است كه همه كشور دولتی می شود و در مورد صندوق كارآفرینی امید كه دوستان استحضار دارند این صندوق قبلاً همان صندوق اشتغال، ازدواج و مسكن مهر رضا (علیه السلام) بود كه بعداً شورای پول و اعتبار بخشنامه كرد كه بانك مركزی نباید اجازه بدهد كه درج نام ائمه اطهار روی مؤسسات اعتباری و صندوق ها باشد و همان موقع آمدند تغییر نام به صندوق كارآفرینی امید دادند. یعنی یك صندوق غیردولتی كه دولت كمك آن می كرد الان صرفاً تغییر نام پیدا كرده.

همینطور صندوق نوآوری و شكوفایی كه استحضار دارید ما اگر هر سال مبلغی را برای كمك به شركت های دانش بنیان تخصیص می دهیم كه مورد تأكید مقام معظم رهبری در سیاست های كلی بوده همین الان وقتی به شركت های دانش بنیان كمك می شود سازمان های نظارتی و دیوان محاسبات ایراد می گیرد. می خواهیم بگوییم كه اگر اینها از دولت كمكی دریافت می كنند به معنی دولتی بودن آنها نیست و خواهش من این است كه دوستان با رأی به بند الحاقی (۲) بند «ب این تبصره هم كاری كنند كه این صندوق ها وضعیت خودشان را بدانند و هم به رسالت های مهمی كه به عهده دارند كمك بكنند.

بیشترین عملكرد صندوق توسعه نوآوری و شكوفایی در حوزه كمك به شركت های دانش بنیان است كه برای كشور یك ضرورت است. بیشترین عملكرد صندوق كارآفرینی امید در حوزه تسهیلات به جوانان و تسهیلات كارآفرینی برای جوانان است. اگر ما این را تصویب نكنیم اینها در انجام مأموریت هایشان می مانند، لذا برای اینكه اینها بتوانند به وظایف ذاتی و اصلی خودشان عمل كنند خواهشم این است كه دوستان به این بند الحاقی (۲) رأی مثبت بدهند، خیلی متشكرم.

رئیس ـ متشكریم، آقای مفتح! ما می گوییم كه «صندوق های توسعه نوآوری و شكوفایی و كار آفرینی امید به قانون فهرست نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی مصوب این اضافه می شود ، اساسنامه آن را باید یك جا تصویب كنیم. پس بنویسیم اساسنامه آن به تصویب هیأت وزیران برسد، تكلیف آن را روشن كنیم.

دهقانی نقندر ـ خودش دولتی است از دیوان محاسبات خارج می شود. همه اموال اینها دولتی است.

رئیس ـ اشتباه می كنید، الان این به صورت خصوصی ثبت شده، این می خواهد یك كمی تحت كنترل در بیاورد، حداقل اساسنامه آن را دولت تصویب كند. دولت موافق است، كمیسیون بفرمایید.

محمدمهدی مفتح (سخنگوی كمیسیون تلفیق بودجه) ـ ببینید! دوستانی كه مخالفت می كردند و خود ریاست محترم مجلس جناب آقای دكتر لاریجانی با اصل مخالفتی ندارند. می فرمایند كه جای آن اینجا نیست، خود اینكه با اصل مخالفت ندارند یعنی اگر فرصتی ایجاد بشود و قانون دائمی بیاید قطعاً نظر مثبت خواهند داشت. ما یك سال را مهلت بدهیم كه به این ترتیب انجام بشود، در طی سال هم ان شاء الله قانون اصلی آن با همین اصلاحاتی كه نسبت به اساسنامه و بقیه ملاحظات باید داشته باشیم خواهد آمد و ان شاء الله این كار صورت بگیرد.

رئیس ـ حضار ۲۱۸ نفر، بند الحاقی (۲) البته باید ذیل آن اضافه بشود «اساسنامه آن به تصویب هیأت وزیران می رسد به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

تبصره (۱۳) را بفرمایید. ما مدام می خواهیم شما الحاقی ها را یادتان برود شما یادتان نمی رود. الحاقی دارید؟

حالا من اینجا یك مطلب دیگری را خدمتتان عرض بكنم. قانون برنامه را شورای محترم نگهبان و مجمع تشخیص نظراتشان را دادند، ابتدا مجمع به شورای نگهبان فرستاد كه نرسید نظر بدهد، حالا رسیدند و نظر دادند كه حتماً این باید اجرا بشود و اگر اجرا نشود خلاف شرع است. لذا الان كمیسیون برنامه هم نظراتش را داده و در اختیار نمایندگان محترم هست. ما یك زمانی از نظر قانونی باید بگذاریم، چون فردا صبح هم شورای نگهبان جلسه دارد اگر ما فردا صبح یك ساعت یك جلسه بگذاریم این را حل كنیم كه به جلسه شورای نگهبان برسد آنها نظر نهایی شان را بدهند كه اگر لازم باشد دوباره مجمع برویم ما قبل از تعطیلات مجمع جلسه بگذاریم كه قانون برنامه را تمام كنیم. ما فردا صبح ابتدای جلسه بحث اصلاح برنامه، اشكالات شورای نگهبان را می گذاریم كه اگر دوستان كمك كنند ما این را یك ساعت اول تمام كنیم بعد وارد بقیه بحث بودجه می شویم. آیین نامه اشكال ندارد، در آیین نامه آمده كه در موارد ضروری وقتی برای آن مشخص می كنند. حالا وقت آن را داریم مشخص می كنیم، اشكال آیین نامه ای نداریم.

مسأله بعدی در مورد امشب بعد از نماز مغرب است. بعضی از دوستان آمدند اینجا گفتند شب ها چون زمان عزاداری است امشب را نگذاریم، ما در برنامه گذاشته بودیم حالا اگر واقعاً شما هم می خواهید برای عزاداری تشریف ببرید ما مجبوریم تا نزدیك ساعت (۶) كار بكنیم كه بعد شب برنامه نداشته باشیم. این را موافق هستید؟ با این سرعتی كه می رویم ما فردا تمام نمی كنیم. (كاتب ـ آقای دكتر! فردا بعد از ظهر هم بمانیم تمام می شود) فردا بعد از ظهر به خاطر اینكه می خواهند عزاداری تشریف ببرند كسی نمی ماند. آقایان شنبه و یكشنبه تشریف بیاورند كه اگر ما تمام كنیم آن وقت دوستان تشریف ببرند تا پایان هفته ما با شورای نگهبان و مجمع كارها را دنبال بكنیم كه شنبه بعد ما بتوانیم بودجه را هم تمام كنیم. اگر شنبه و یكشنبه تمام بشود هفته آینده دوشنبه تا آخر هفته را ما تعطیل بكنیم، امیدواریم تمام بشود. ما شنبه و یكشنبه را كه باید بیاییم، چون پشت سر هم است. (گودرزی ـ یكشنبه هفته بعد بیاییم) از نظر آیین نامه هفته آینده است، هفته بعد آن را درست می كنیم، با شما توافق می كنیم. اگر پیشنهاد الحاقی دارید بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای قوامی الحاقی اول را مطرح می كنید؟

رئیس ـ آقای قوامی به قیافه شما نمی آید الحاقی بخواهید مطرح بكنید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ در پیوست (۱۵)، صفحه (۸)، شناسه (۷۳) است، بفرمایید.

هادی قوامی (اسفراین) ـ ما یك تقاضایی داریم كه در واقع از همكاران خواهش می كنیم به این پیشنهاد رأی بدهند تا مشكل این عزیزانی كه جا به جایی صندوق دارند حل بشود. شماره (۷۳) گفتیم «سوابق حق بیمه بازنشستگی افرادی كه قبلاً در سایر صندوق های بیمه ای غیر از صندوق فعلی طرف قرارداد، دارای سابقه پرداخت حق بیمه هستند، در صورت درخواست فرد و یا افراد ذی نفع، بر اساس شاخص تورم اعلامی بانك مركزی بروزرسانی شده و به صندوق فعلی طرف قرارداد، منتقل می شود این برای این است كه عزیزانی كه بر خلاف خواست خودشان مثلاً در ابتدای استخدام خود عضو صندوق بازنشستگی كشوری بودند بعد اینها را پیمانی كردند.

رئیس ـ یك حكم برای این می توانیم بدهیم؟ مثلاً مكانیزم های صندوق بازنشستگی رادیو و تلویزیون یا وزارت نفت متفاوت است، آنها مثلاً (۲۵) ساله بازنشسته می كنند.

قوامی ـ آقای دكتر! این را هم گفتیم. گفتیم بر اساس شاخص تورم بروزرسانی بشود، برای همین گفتیم كه بروزرسانی بشود.

رئیس ـ واقعاً این احتیاج به یك قانون مبسوط دارد. در قانون بودجه، یك خطی می شود. اجازه بدهید از این عبور كنیم.

قوامی ـ آقای دكتر! الان یك تعدادی از عزیزانمان به مشكل خوردند.

رئیس ـ واقعاً پیچیدگی های آن بیش از این است كه در یك خط حل بشود، متشكریم. آقای قاضی زاده! اگر پیشنهاد دیگری هست بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! بعدی آقای حاجی در پیوست (۱۵)، صفحه (۸)، شناسه (۷۹) هستند، بفرمایید.

رئیس ـ «وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی موظف است در مقاطع زمانی شش ماهه گزارش كلی از عملكرد درآمد، هزینه ای سازمان تأمین اجتماعی و شركت شستا (شركت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) را به كمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گزارش دهد . این را در یك قانونی می آوردید بهتر بود حالا در قانون بودجه یكساله است. آقای حاجی دلیگانی اگر اجازه بدهید از آن عبور كنیم؟ به نظر من این خیلی ماهیت بودجه ای هم ندارد، می توانیم در یك قانون دیگر به آنها تكلیف كنیم. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

 دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! بعدی پیوست (۱۶)، صفحه (۴)، شناسه (۲۳) مربوط به پدافند غیرعامل است. آقای كریمی بفرمایید.

علی اكبر كریمی (اراك، كمیجان و خنداب) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

خواهش من این است عزیزان همكار عنایت كنند. پیوست (۱۶)، صفحه (۴)، شماره (۲۳) است. همه شما به اهمیت موضوع پدافند غیرعامل در كشور واقف هستید. شرایط خاصی كه ما داریم و همواره مورد تهدید دشمنان هستیم اقتضا دارد كه ما همواره آمادگی های لازم را در همه سطوح.

 رئیس ـ همین پیشنهادی كه گفتید «(۵/۰) درصد از اعتبارات هزینه ای و (۲) درصد از اعتبارات تملك دارایی های هزینه ای مثلاً وزارت آموزش و پرورش همه كم می شود.

كریمی ـ اجازه بدهید در رابطه با هزینه ای هم خدمتتان توضیح بدهم. آقای دكتر عنایت كنید! من سریع متن را یك بار می خوانم «به منظور پیشگیری از وقوع حوادث غیرطبیعی ناشی از تهدیدات و آسیب پذیری های موجود کلیه دستگاه های اجرایی و شرکت های دولتی و غیردولتی که بنا بر تشخیص سازمان پدافند غیرعامل کشور دارای زیرساخت های حیاتی، حساس و مهم می باشند، موظفند (۵/۰) درصد از اعتبارات هزینه ای و (۲) درصد از اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای خود را برای اجرای طرح های پدافند غیرعامل و مصون سازی زیرساخت های همان دستگاه با هماهنگی سازمان پدافند غیرعامل کشور هزینه نمایند .

نكته اولی كه باید عنایت بشود این است كه این اعتبار در اختیار خود دستگاه است و به هیچ وجه به جای دیگری منتقل نمی شود و خود دستگاه اقدامات مربوط به پدافند غیرعامل را انجام می دهد.

آقای دكتر! نكته دوم كه در خصوص اعتبارات هزینه ای اشاره فرمودید به هیچ وجه این اعتبارات برای مسائل حقوق و پرداخت های اینگونه ای صرف نمی شود. بر اساس مقررات پدافند غیرعامل سرفصل هایی كه اعتبارات هزینه ای در آنجا مصرف خواهد شد عبارت است از مصون سازی و كاهش آسیب پذیری زیرساخت های حیاتی و حساس، مقابله با تهدیدات نوین، سایبری، زیستی، شیمیایی و پرتوی، آمادگی و مقابله با بحران، تهیه و تنظیم طرح ها و استانداردها، تهیه نظامات، آیین نامه ها و دستورالعمل ها و آموزش، پژوهش و توسعه فرهنگ پدافند غیرعامل. یعنی اعتبارات هزینه ای هم معطوف به این فعالیت ها است.

با عنایت به اینكه من تأكید می كنم این اعتبارات در اختیار خود دستگاه ها است و فقط برای طرح ها و پروژه هایی كه انجام می دهند هماهنگی (رئیس ـ متشكریم، خیلی ممنون) با سازمان پدافند غیرعامل به عمل می آورند. استدعا دارم با توجه به اهمیت موضوع عزیزان به این پیشنهاد رأی بدهند.

رئیس ـ دوستان ببینید! این پیشنهاد یك قدری معضل به وجود می آورد. آقای كریمی! خواهش می كنم یك توجهی بفرمایید. نوشتید تمام دستگاه ها موظفند، نگفتید اجازه داده می شود. «(۵/۰) درصد بودجه جاری كلان بودجه جاری (۳۵۰) هزار میلیارد است، (۵/۰) درصد آن را كه حساب می كنید مثلاً حدود
(۱۷) هزار میلیارد تومان می شود، باید از اینجا بدهیم. (۲) درصد عمرانی، (۲) درصد (۷۰) هزار تا را مثلاً باید حساب كنید. اشل رقم این می شود، آن وقت وضع آموزش و پرورش را كه اینطور است ما باید بگوییم (۵/۰) درصد از بودجه جاری خود را باید به این بدهی. واقعاً این اشكال دارد، یعنی در این جلسه یك رقمی بگویید كه به ما بخورد. یك رقم بزرگ اینطوری كه می گویید نمی شود. الان ما دنبال این هستیم كه مشكلات آموزش و پرورش و جاهای دیگر را حل كنیم آن وقت (۵/۰) درصد، این پیشنهاد پخته نیست، اگر اجازه بدهید از آن عبور كنیم. اگر پیشنهاد دیگری هست بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! تبصره (۱۳) است.

تبصره ۱۳ ـ

الف ـ در اجرای بند «م ماده (۲۸) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) معادل (۵۰۰۰) میلیارد ریال از محل منابع ماده (۱۰) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و از محل منابع ماده (۱۲) قانون تشكیل سازمان مدیریت بحران كشور مصوب ۳۱/۲/۱۳۸۷ به جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران.

(۴۰) درصد از اعتبارات مذكور برای خرید و تأمین بالگرد و تجهیزات امداد هوایی و باقیمانده به نسبت (۴۰) درصد هزینه ای و (۶۰) درصد تملك دارایی های سرمایه ای برای نوسازی، بازسازی، خرید و احداث پایگاه های امداد و نجات و انبارهای اضطراری، ساختمان های ستادی و اجرایی، خودروهای امداد و نجات و سایر مأموریت ها و تكالیف مندرج در قانون اساسنامه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران مصوب ۸/۲/۱۳۶۷ و اصلاحات بعدی آن به منظور پیشگیری و آمادگی و مقابله با حوادث، سوانح و بحران ها در اختیار جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران قرار می گیرد تا مطابق اساسنامه خود به مصرف برساند.

آقای دكتر! اینجا چون پیشنهاد داریم مخالف و موافق باید صحبت كنند.

رئیس ـ اگر پیشنهاد داریم مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای كولیوند مخالف هستند، بفرمایید.

كولیوند ـ آقای نادری صحبت می كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای نادری بفرمایید.

شهاب نادری (پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی، روانسر و دهستانهای سرقلعه و جیگران) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن سلام و عرض ادب خدمت نمایندگان محترم. در خصوص بحث هلال احمر هرچند كه من دیگر خودم جزء هلال احمری ها هستم ولی مجبورم به عنوان مخالف حرف بزنم.

جناب آقای دكتر لاریجانی و بزرگان عزیز! می دانید كه كشور ما با داشتن اقلیم های متفاوت در یكی از حادثه خیزترین مناطق جهان واقع شده، به گونه ای كه قریب به (۴۰) حادثه شناخته شده است كه (۳۵) درصد حادثه در كشور ما انجام می شود. با توجه به اینكه جمعیت هلال احمر با سابقه صد سال خدمت گزاری و امدادگری در امر مقابله با پاسخگویی به حوادث به ملت شریف ایران در كوران حوادث مختلف اعم از سیل و زلزله و بهمن و كولاك و رانش و آتش سوزی و طوفان و غرق شدگی یاری گر مردم شریف كشورمان بوده است هرچند كه من می دانم این بحث ثبت و اسناد و مشكلی كه در بحث منبع درآمد جمعیت هلال احمر است كه (۴۲) درصد آن حق الثبت اسناد رسمی بوده است كه در بند (۱) ماده (۱۷) قانون بر اساس اساسنامه مصوب مجلس شورای اسلامی پیش بینی شده است. به نظر من هرچند خود نماینده ها می دانند كه این خلاف است، هرچند كه جناب آقای تاج گردون رئیس كمیسیون برنامه و بودجه به جناب آقای عادل آذر رئیس محترم دیوان نامه ای نوشتند كه از نظر من این بخشنامه كاملاً خلاف قانون است و حق هلال احمر ضایع می شود. لطفاً سریع ورود كنید و جلوی این گرفته شود. من نمی دانم حالا جناب آقای تاجگردون به عنوان رئیس برنامه و بودجه هم بیاناتی داشته اند ولی بنده با توجه به اینكه ماده (۱۷) قانون جامع حدنگار ناظر به درآمدهای حاصل از اجرای قانون جامع حدنگار است، حق الثبت هایی كه موضوع قانون مذكور نمی باشند موضوعاً از قانون جامع حدنگار خارج می باشند. همچنین حق الثبت های معاملاتی كه بر اساس سند جدید تك برگی صادر می شوند و در خاتمه ماده (۵) قانون جامع حدنگار راجع به اقدامات حقوقی و ثبتی كه انجام شده است بر املاك موضوع قانون برای ثبت كه در نظام جامع و پاسخ به استعلامات ثبتی است به صورت آنی و الكترونیكی صادر می شود و ارتباطی به حق الثبت مربوط به اسناد رسمی نمی باشد. جناب آقای دكتر لاریجانی! با توجه به اینكه ریاست محترم كمیسیون برنامه و بودجه، سازمان برنامه و بودجه و وزارت امور اقتصادی و دارایی این را خلاف تشخیص دادند ولی بنده با توجه به شرایطی كه هست از نمایند ه های محترم توقع دارم كه بتوانند یك كاری كه لازم است انجام بدهند. والسلام علیكم

رئیس ـ متشكریم، (حاجی دلیگانی ـ آقای رئیس! تذكر داریم) تذكر هم گوش می دهیم. موافق را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ موافق جناب آقای عابدی وقتشان را به جناب آقای قربانی دادند، بفرمایید.

محمدحسین قربانی (آستانه اشرفیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

من عرض خسته نباشید می گویم به همكاران عزیزم با توجه به اینكه شیفت صبح و عصر با تمام توان برای بودجه سال ۹۶ دارند تلاش می كنند و عرض خداقوت به همه عزیزان و هیأت رئیسه محترم. جناب آقای دكتر لاریجانی عزیز، همكاران ارجمند توجه بفرمایید! در تبصره (۱۳) ما آمدیم مبلغی را برای بحث هلال احمر در نظر گرفتیم. من خوشحال هستم مخالف محترم به مسائلی اشاره كردند كه این مسائل متوجه بحران و در زمینه بحران الزاماً هلال احمر باید كمك بكند و در سال های گذشته به دلیل كمبود اعتبارات و تخصیص نیافتن همین محل اعتبارات از محل و تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت هلال احمر نتوانست به آن تعهداتی كه مدنظرش بود و برنامه هایی كه مورد توجه اش بود دسترسی پیدا بكند. حالا امروز دولت لایحه آورده، همكاران شما و دوستان من در تلفیق كمك كردند و این را در برنامه بودجه سال ۹۶ آوردند. الان همه ما باید كمك بكنیم در مسائل بحران، در بحث طوفان، سیل، زلزله، كولاك و انتظار ما در همه اینها از هلال احمر است. این منابع را گفته كجا هزینه بكنیم؟ گفته بیاید در پایگاه جاده ای هزینه بكند، در خرید بالگرد هزینه بكند. همه شما شاهد هستید در سیل اخیر بوشهر و فارس كه بسیاری از شماها درگیر بودید، در برف اخیر گیلان اگر همین هلال احمر كمك رسانی نمی كرد ما با چه مصیبتی مواجه بودیم؟

الان پیشنهاد مخالف آمده كه مثلاً ما این را قبول نداریم، دوستان عزیز! همه باید كمك بكنیم. تازه حق الثبتی كه مربوط به هلال احمر بوده را هم حذف كردند، ما اینجا نباید كمك بكنیم؟ دوستان عزیز! من انتظار دارم با الحاق بند «الف تبصره (۱۳) كه به هر حال به جریان هلال احمر كمك می كند همه ما كمك بكنیم با یك رأی بالا حداقل در سال ۹۶ بسیاری از كمبودها و مسائلی كه امروز متوجه هلال احمر هست و بسیاری از داوطلبانی كه امروز برای قربتاً الی الله و برای خدمت به مردم دارند خدمت می كنند و ما نتوانستیم در كمترین حوزه دستشان را بگیریم اینجا باید كمكشان بكنیم، دستشان را بگیریم. من انتظار دارم به هر حال دوستان به این بند «الف تبصره (۱۳) رأی قاطع بدهند، حداقل یك دلگرمی باشد ما یك فضایی ایجاد بكنیم، در عرصه خدمت رسانی به بحث بحران ها، بحث طوفان، بحث زلزله و كشور ما هم در یك مسیر بحران زا قرار گرفته. انتظار دارم دوستان با یك رأی قاطع به این بند «الف تبصره (۱۳) رأی بدهیم تا ان شاء الله یك خدمتی از طریق هلال احمر به طریقی به نیازمندان جامعه دسترسی داشته باشد، متشكرم.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! تذكر دارند.

رئیس ـ متشكریم، تذكر دارند، بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای حاجی بفرمایید.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! تذكر بنده تبصره (۲) ماده (۱۶۷) است. البته اگر كه اطلاعات بنده ناقص هست جناب عالی اصلاح بفرمایید بنده هم تذكرم را پس می گیرم. آنچه كه بنده اطلاعات دارم حاكی از این است كه قانون تشكیل (رئیس ـ پس از انقضای زمان آزمایشی می فرمایید؟) بله، ببینید! اطلاعاتی كه بنده دارم این است كه قانون تشكیل سازمان مدیریت بحران توسط كمیسیون اجتماعی به صورت آزمایشی ۳۱/۲/۱۳۸۷ به مدت پنج سال تصویب شده بعد در تاریخ ۲۳/۱۰/۸۶ هم تا ۱۷/۲/۹۳ تمدید شده و همچنین در تاریخ ۳۰/۲/۱۳۹۲ تا پایان سال ۱۳۹۳ تمدید شده، بعد از آن دیگر تمدید نشده. من اطلاعاتی ندارم كه بعد از آن تمدید شده یا نه، اگر تمدید شده بفرمایید، اگر تمدید نشده ما در واقع بودجه ای را داریم در اختیار جایی قرار می دهیم كه دیگر یك سری كلمات و حروف ها و متن ها (رئیس ـ این را پیگیری می كنیم، اداره قوانین بررسی بكنید ببینید مشكلی دارد) البته آقای دكتر! یك مورد دیگر هم اجازه بدهید.

بنده در مواد قبلی هم تذكر داشتم. بایستی لایحه قانون مدیریت خدمات كشوری را از پنج ماه پیش می آوردند، نیاوردند. تا ۲۹/۱۲ بیشتر مهلت ندارد، ما باز در تبصره قبلی هم به آن استناد كردیم درحالی كه آن هم تمدید نشده و این مشكل الان وجود دارد.

رئیس ـ به قانون مدیریت خدمات كشوری كاملاً این اشكال وارد است، امسال هم اگر نیاورند ما هم باید در بودجه قانون مدیریت خدمات كشوری را یك طوری تمدید كنیم. آن را باید در بودجه حل كنیم ولی ایراد ایشان وارد است. ایراد ایشان این است كه دولت الان سه، چهار سال است مدام می گوید لایحه را می آوریم، نیاورده. قانون مدیریت خدمات را می گویند، در جوف آن مطلب را گفتند واقعاً ایرادشان وارد است. من یادم است آن زمان آقای مجید انصاری كه معاون پارلمانی بودند اینجا آمدند گفتند یك سال تمدید بكنید ما این را می آوریم، این یك سال، سه سال شد، الان چهار سال دارد می شود نیاوردید. اگر نمی آورید ما یك خط بیاوریم دائمی اش كنیم، تمامش كنیم.

اگر واقعاً می توانید اصلاح كنید اصلاحش كنید بیاورید اگر نه كه ما یك خط بیاوریم دائمی اش كنیم، بعدها هر وقت خواستید اصلاح كنید بیاورید. (دژپسند ـ آقای دكتر! من تا جایی كه می دانم در دستور دولت است) پس زودتر بیاورید، این اشكال وارد است. (دژپسند ـ الان اگر ۱/۱/۹۶ نداشته باشیم این موضوع را هیچ قانونی نداریم) برای مدیریت خدمات را كه در قانون باید بیاوریم. آن را دوباره باید امسال تمدید كنیم. آن مطلب اولشان را اداره قوانین بررسی كنند به ما بگویند.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! یك مبالغی را جمعیت هلال احمر كسر اندوخته احتیاطی موضوع (۲۱) اساسنامه شان انجام می دهند. می گویند چون این منابع از محل تنخواه است در همان سال هزینه بشود، كسر اندوخته احتیاطی آنها نشود.

رئیس ـ علی القاعده در سال هزینه می كند. مقصود این است كه در سال هزینه كنند.

حضار ۲۲۷ نفر، متن بند «الف تبصره (۱۳) را به نحوی كه قرائت شد به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند دولت و كمیسیون موافق هستند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

آن پیشنهاد قبلی كه عرض كردیم اشكالی دارد اشكالش را آقای كریمی اینطور رفع كردند. حالا با این رفع اشكال قابل طرح است. «به منظور پیشگیری از حوادث غیرطبیعی ناشی از تهدیدات و آسیب پذیری های موجود كلیه دستگاه های اجرایی و شركت های دولتی و غیردولتی كه بنا به تشخیص سازمان پدافند غیرعامل دارای زیرساخت های حیاتی، حساس و مهم می باشند تا (۱) درصد از اعتبارات تملك دارایی های سرمایه ای خود را برای اجرای طرح های پدافند غیرعامل مصون سازی زیرساخت های همان دستگاه با هماهنگی سازمان پدافند غیرعامل كشور هزینه كنند .

جاری ها را حذف كردند، عمرانی ها را «تا گذاشتند، چون ممكن است یك جا قراردادهای سنگین نفتی داشته باشند. (۱) درصد معنی ندارد مكلف كنند. «تا (۱) درصد . دولت هم موافق است. (دژپسند ـ بنده توضیح بدهم، الان ما برای ماده (۲۳) همان (۲۱۵) قانون داریم تمام طرح هایی كه می خواهیم تصویب بكنیم) پیوست پدافند دارد. حالا این مزاحم آن نیست، به هر حال در خود آن دستگاه «تا (۱) درصد است. (كریمی قدوسی ـ كلمه «مكلفند را بگویید) «مكلفند را گفتیم «تا (۱) درصد مكلفند كمیسیون هم موافق است.

حضار ۲۲۴ نفر، نمایندگان نظرشان را بدهند كه این بحث قبلی هم تمام بشود. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. (عثمانی ـ الحاقی به الف دادیم) هنوز به الحاق نرسیدیم، اول بندهای تبصره را می خوانیم، بعد الحاقی ها را می خوانیم. بند «ب را بخوانید

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ب ـ معادل (۲۵۰۰) میلیارد ریال از محل منابع ماده (۱۰) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و منابع ماده (۱۲) قانون تشكیل سازمان مدیریت بحران كشور به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای هزینه کرد الزامات مندرج در قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) اختصاص می یابد.

رئیس ـ بند «ب پیشنهاد دارند؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ پیشنهاد حذفی وجود ندارد.

رئیس ـ اگر ندارد عبور كنیم، بند «ج را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بند «ج به ذیل تبصره (۹) منتقل شد.

«د چون بعضی از دوستان می خواهند برگشت به لایحه بدهند حذفش باید مطرح بشود. چون درخواست برگشت به لایحه دولت دارد.

رئیس ـ حذفش را رأی بگیریم. مخالف دارد؟ اگر مخالف ندارد رأی بگیرم. متن بند «د را بخوانید كه نمایندگان در جریان باشند، نمایندگان باید بدانند چه حذف شده. (زاهدی ـ بازگشت داده ایم) می دانم باید رأی نیاورد بند «د می گوید «به دولت اجازه داده می شود تا اعتبارات مورد نیاز اجرای بند (۸ ـ ۲) سیاست های كلی علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری توسعه اقتصاد دانش بنیان منطبق بر سیاست های اقتصاد مقاومتی را از محل جا به جایی اعتبارات مصوب ردیف های مندرج در قانون بودجه سال ۱۳۹۶ هر دستگاه تأمین و به شرح مندرج در جدول (۱۴) این قانون به دستگاه های اجرایی ذی ربط اختصاص دهد و پس از مبادله موافقتنامه ببینید! واقعاً این یك حرف عجیبی است. ما به دولت اجازه بدهیم، این همه داریم اینجا وقت می گذاریم اجازه بدهیم از ردیف هایی كه ما تصویب كردیم بگیرد برای اینجا بزند. واقعاً این اشكال دارد، كمیسیون خوب كرده این را حذف كرده اگر هم نبود حتماً اخطار قانون اساسی داشت. ما ردیف ها را دانه دانه در مجلس تصویب كردیم، جداول را اینجا تصویب كنیم یك جا به سال ۹۵ اجازه بدهیم. (ساداتی نژاد ـ سال ۹۵ بوده)  سازمان برنامه بی خود بوده، ما كه هر كاری كه سال ۹۵ بوده را نباید اجرا كنیم. حتماً اشكال قانون اساسی دارد. به هر حال این اشكال قانون اساسی دارد. ما كه برای حمایت از این بخش های دانش بنیان پول گذاشتیم.

عزیزان! هر كار درستی را باید از طریق درستش رفت. ما از صندوق توسعه ملی برای همین امور (۲۰۰) میلیون دلار پول گذاشتیم، خلاف سیاست ها بود و با اذن رهبری این كار را كردیم. حالا می آییم یك كاری می كنیم، یك اجازه ای می دهیم به سازمان برنامه تمام ردیف ها را عوض كند، خلاف است ما نمی توانیم برگردیم. اجازه بدهید از آن عبور كنیم.

حضار ۲۲۰ نفر، حذف را به رأی می گذاریم. نمایندگان نظرشان را راجع به حذف اعلام بفرمایند. دولت و كمیسیون هم موافق حذف هستند. شما كه خلاف قانون اساسی نمی خواهید عمل كنید، در لایحه آمده خودتان می فهمید كه این كارها خلاف است. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. بند «ه‍ را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ه‍ ـ مبلغ (۱۳) هزار و (۵۰۰) میلیارد ریال جهت پرداخت سهم دولت و تقویت صندوق بیمه محصولات كشاورزی از محل منابع ماده (۱۰) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده (۱۲) قانون تشكیل سازمان مدیریت بحران كشور اختصاص می یابد.

آقای دكتر! چون اینجا پیشنهاد داریم اگر اجازه بفرمایید مخالف و موافق هم صحبت كنند.

رئیس ـ این عین همان متن قانون برنامه نیست؟ در قانون برنامه گفته «ایجاد ردیف مستقل پرداخت خسارت به بیمه گذاران محصولات كشاورزی و صندوق بیمه كشاورزی در لوایح بودجه سالانه به صورت صد درصد تخصیص یافته .

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ اینجا عددش را معلوم كرده.

رئیس ـ می توانیم اینطور بنویسیم در اجرای جزء (۱) بند «ب ماده (۴۲) قانون برنامه (۱۳) میلیارد ریال در نظر گرفتید چرا دیگر تكرار می كنید. (مفتح ـ آقای دكتر! یك تفاوتی با برنامه دارد. ما در برنامه آوردیم كه هر سال یك ردیف مستقل بیاید ولی دوباره گذاشتند) ردیف مستقل گفته، مبلغ این قدر بگذارند.

آقای دژپسند و آقای مفتح ببینید! این متن بند «ه‍ عین جزء (۱) بند «ب ماده (۴۲) است. ما كه نباید متن را تكرار كنیم. بگوییم «در اجرای جزء (۱) بند «ب ماده (۴۲) قانون برنامه ششم مبلغ (۱۳) هزار و (۵۰۰) میلیارد ریال به صورت ردیف مستقل در نظر گرفته می شود ردیف مستقل را قانون برنامه گفته. (دژپسند ـ آقای دكتر! عدد ندادید، عدد نیاورده) از همان جایی كه در نظر گرفتید. پس چرا در قانون برنامه گفته ردیف مستقل؟ تنخواه هم باشد ردیف مستقل می توانید بگذارید. (تاج گردون ـ این تنخواه است، تنخواه در سقف است، وقتی من بخواهم ۱۳ هزار و ۵۰۰ را در یك ردیف بگذارم این ۱۳ هزار و ۵۰۰ را باید ببرم روی سقف) یا از آن ردیفی كه دارید جدا می گذارید.

اجازه بدهید ما قسمت اول آن را حل كنیم. ما دیگر تكرار مطلب نمی كنیم. آقای قاضی زاده هاشمی! ما اینجا باید بنویسیم «در اجرای جزء (۱) بند «ب ماده (۴۲) قانون برنامه مبلغ (۱۳) هزار و (۵۰۰) میلیارد ریال در نظر گرفته می شود پس اگر بخواهد بیاید عین همین می شود. فقط باید بنویسیم در اجرای آن این كار می شود. اگر مخالف دارد بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای حسینی شاهرودی مخالف هستند، بفرمایید.

رئیس ـ آقای شاهرودی بفرمایید.

سیدحسن حسینی شاهرودی (شاهرود، میامی و بسطام) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران ارجمند توجه بفرمایید، ببینید! من با این بند مخالف نیستم بلكه قائل به اصلاح آن هستم. باید یك بند اصلاحی اضافه بكنیم. ببینید! یك صندوقی تشكیل شده، صندوق غیردولتی حمایت از توسعه بخش كشاورزی با هدف ساماندهی نظام تأمین مالی و اعتباری و سرمایه گذاری در بخش كشاورزی، (۱۰۲) صندوق در كل كشور تشكیل شده، در تمام استان ها جاری و ساری است. (۵/۲) میلیون نفر از كشاورزان را تحت پوشش دارند و (۴۹) درصد سهم آن متعلق به دولت است كه باید تأمین بكند، (۵۱) درصد آن متعلق به كشاورزان است و این از منابع تجدیدپذیر است برخلاف بند اول كه پرداخت نقدی می شود و برنمی گردد تجدیدپذیر است. در سال جاری كه خیلی از استان های ما در حوزه كشاورزی دچار حادثه و خسارت شدند ازجمله در شهرهای شمالی ما كه بیش از (۹۰۰) میلیارد تومان خسارت دیدند ولی كمتر از (۲۰) میلیارد تومان خسارت به آنها پرداخت شد (وكیلی ـ آقای حسینی عزیز! شما دارید در موافقت صحبت می كنید) نه، من مخالف هستم، می گویم اگر این بند را رأی ندهند اصلاحی بخورد و ما در اصلاحی برای صندوق های بخش كشاورزی هم ببینیم. (وكیلی ـ الان دلیل مخالفتتان را با این بند بفرمایید) آقای قوامی در مخالفت صحبت بكند.

رئیس ـ شما در مخالفت صحبت كردید، موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ آقای قوامی! چون وقت مخالف را آقای حسینی صحبت فرمودند. جناب آقای محمودزاده موافق هستند، بفرمایید.

جلال محمودزاده (مهاباد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همكاران محترم عرض سلام و ادب دارم. همكاران محترم با توجه به اینكه بخش كشاورزی واقعاً هم بخش بسیار مهم و هم مظلوم واقع شده است خواهشم این است كه به این بند دقت بكنید.

عزیزان مستحضر هستند در حال حاضر بیشتر محصولات كشاورزی ما در سطح كشور دچار ضرر و زیان شده. باغداران ما، مرغداران ما، دامداران و محصولات زراعی ما دچار ضرر و زیان میلیاردی شدند و بیش از دو سال است ریالی نتوانستند از صندوق بیمه كشاورزی خسارت بگیرند.

عزیزان مستحضر هستند كه بر اثر بیماری تب برفكی سال گذشته میلیاردها تومان به بخش كشاورزی و دامداران ما خسارت وارد شد ولی ریالی به این عزیزان خسارت پرداخت نشد.

بحث صندوق بیمه كشاورزی از صندوق توسعه بخش كشاورزی خیلی با هم اختلاف دارند (رئیس ـ متشكریم) اصلاً به بخش صندوق بیمه كشاورزی از محل اعتبارات دولتی تزریق می شود. عزیزان مستحضر هستند موقعی كه كشاورز ما، باغدار ما محصولات خودش را بیمه می كند (۳۰) درصد آن از محل درآمد كشاورز تأمین می شود، (۷۰) درصد از منابع بیمه را دولت باید پرداخت بكند. متأسفانه دولت در سال های گذشته این (۷۰) درصد خود را پرداخت نكرده. در سال ۱۳۹۵، یعنی بودجه ۹۵، (۱۳۵۰) میلیارد تومان ما اعتبار داشتیم، چقدر به صندوق بیمه پرداخت شده؟ نزدیك به (۱۰۰) میلیارد تومان به صندوق بیمه پرداخت شد، یعنی كمتر از (۱۰) درصد. بنابراین ضرورت دارد كه ما اعتبارات صندوق بیمه كشاورزی را پادار بكنیم. (رئیس ـ متشكریم) در صندوق بیمه كشاورزی اعتبارات را به صورت مستقل ببینیم كه هرساله خسارات كشاورزان به موقع پرداخت بشود. عزیزان مستحضر هستند كه خسارت كشاورزی به روز است و تعطیل بردار نیست. همین حالا كه در خدمت عزیزان هستیم مرغداران ما دچار ضرر و زیان شدند، دامداران ما دچار ضرر و زیان شدند و باید خسارت این عزیزان به موقع پرداخت بشود. لازمه اینكه بتوانیم خسارات كشاورزانمان را در همه نقاط كشور به موقع پرداخت بكنیم این است كه صندوق بیمه كشاورزی اعتبارات پادار و ردیف مستقل داشته باشد و صد درصد تخصیص یافته تلقی بشود كه ما بتوانیم شاهد شكوفایی بخش كشاورزی و مساعدت بیمه كشاورزی برای همه كشاورزان سراسر كشور باشیم. من خواهشم از عزیزان این است كه به این بند اساسی و مهم بخش كشاورزی رأی مثبت بدهید كه صندوق بیمه بتواند از بخش كشاورزی حمایت بكند، تشكر می كنم.

رئیس ـ خیلی ممنون، پس این در صدرش اینطور می شود «در اجرای جزء (۱) بند «ب ماده (۴۲) قانون برنامه ششم مبلغ این قدر تا آخر كه معلوم بشود برای اجرای آن است. دولت و كمیسیون موافق هستند.

حضار ۲۱۸ نفر، متنی كه خوانده شد با این اصلاحی كه صورت گرفت در اجرای قانون برنامه ششم به رأی گذاشته می شود. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. دولت و كمیسیون هم موافق هستند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

بند «و هم از آن مواردی است كه عین آن در قانون برنامه ششم آمده. (سیدفرید موسوی ـ آقای دكتر در برنامه نیست) در قانون برنامه توسعه هم نباید می دادند. در همین بودجه دو تا بند داریم، یكی بند الحاقی (۶) است مربوط به تبصره (۱۷) كه «زلزله زده ها را اضافه كردیم، عین همین است. یكی هم در بند «و است، هر دو آنها هم عین برنامه ششم هستند. این را تلفیق كنیم یك بند بیاوریم. ما تلفیق كردیم، متن را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بند «و به این ترتیب می شود «منابع مورد نیاز بند «ط ماده (۴۳) قانون برنامه ششم توسعه از محل اعتبارات ماده (۱۲) قانون تشكیل سازمان مدیریت بحران كشور تأمین می گردد.

زلزله زدگان سال های قبل كه تسهیلات دریافت نموده اند بدون مطرح شدن در كارگروه مشمول حكم ماده فوق خواهند گردید .

رئیس ـ این دو تا را تلفیق می كند و دیگر نیازی به این نیست، عین قانون برنامه هم هست. اگر اجازه بدهید ما این را به رأی بگذاریم.

حضار ۲۱۷ نفر، دولت و كمیسیون هم موافق هستند. نمایندگان محترم نظرشان را راجع به این بند «و كه تلفیق شده با آن بند بعدی كه می خواهد بیاید و آن را حذف خواهیم كرد و به رأی می گذاریم اعلام بفرمایند. (سیدفرید موسوی ـ بانكهای غیردولتی هم نوشته شده) در قانون برنامه همه بانك ها بوده، عین همان می آید، ما نوشتیم عین قانون برنامه می شود. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. بند الحاقی (۱) را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بند الحاقی ۱ ـ مبلغ (۱۰۰۰) میلیارد ریال از محل منابع ماده (۱۰) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده (۱۲) قانون تشكیل سازمان مدیریت بحران كشور به وزارت كشور (سازمان امور شهرداری ها و دهیاری های كشور) اختصاص می یابد تا صرف تجهیز و توسعه آتش نشانی های سراسر كشور نماید.

همین مقررات مالی دولت مصوب ۲۷/۱/۱۳۸۹ است، تنظیم (۱) منظورتان است؟ (۸۰) درست است؟ متشكرم. آقای دكتر! اینجا هم پیشنهاد هست.

رئیس ـ بند الحاقی (۱) پیشنهادی نداریم، بند الحاقی (۲) را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بند الحاقی ۲ ـ در راستای تأمین منابع پایدار در زمینه مقابله با حوادث و سوانح، (۵/۰) درصد از كل حقوق گمركی و سود بازرگانی كالاهای وارده مندرج در ماده (۱۶۳) قانون امور گمركی به (۱) درصد افزایش می یابد و منابع حاصله پس از واریز به خزانه در ردیف های مربوطه در اختیار جمعیت هلال احمر قرار می گیرد.

رئیس ـ پیشنهاد داریم؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بله، آقای دكتر! پیشنهاد داریم.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای عزیزی مخالف صحبت می كنید؟ جناب آقای پورمختار بفرمایید.

رئیس ـ این در بودجه نیست، قبلاً (۵/۰) درصدش را به هلال احمر دادند می خواهند (۱) درصد كنند. همان است این بد نوشته شده است. ببینید در قانون برنامه در ماده (۹۲) آمده كه در راستای تأمین منابع پایدار در زمینه مقابله با حوادث و سوانح (۵/۰) درصد مندرج در قانون به (۱) درصد افزایش پیدا كند، منابع حاصله پس از واریز به خزانه در قانون بودجه سنواتی است، تكرار است برای چه آوردیم؟ (مفتح ـ سرجمع را تغییر نمی دهد) سر جمع هم تغییر نمی كند، حذفش كنیم، در قانون برنامه هم هست تصویب شده رفته و شورای نگهبان هم نظر داده. بنویسیم در اجرای بند «د ماده (۹۲) ردیف مشخصی برای آن مشخص بشود. ردیف و شماره اش را بگویید بنویسیم. پس این را حذفش كنیم برود، ردیفش را دارید، عمل هم شده دیگر، قانون برنامه اجرا شده است. بنابراین تكرار قانون برنامه است و بند «د را حذف می كنیم.

حضار ۲۲۳ نفر، بند الحاقی (۲) درست تكرار متن قانون برنامه است. حذفش را به رأی می گذاریم، چون منابع اش را در ردیف ها دیده اند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. كمیسیون و دولت موافق هستند. (دلخوش اباتری ـ الحاقی داریم) چشم، پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. الحاقی داریم؟ بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بله، آقای دكتر! نزدیك به (۱۵) تا الحاقی داریم. اولین نفر آقای فرهنگی كه الحاقی به بند «الف دارند. پیوست (۶) صفحه (۲) شناسه (۸).

رئیس ـ «تخصیص اعتبار این بند ، بند چه؟ بند «الف تبصره (۱۳)؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بله، اقای دكتر! الحاق به بند «الف است.

رئیس ـ متناسب با تخصیص سایر ردیفهای بودجه هر سه ماه یكبار توسط سازمان برنامه و بودجه صادر و در اختیار جمعیت هلال احمر قرار می گیرد. سازمان مكلف است گزارش تخصیص، این كه هر ماه انجام می شود، تخصیص كه سه ماهه نیست. آمدید كمك بكنید هلال احمر چشمش را كور می كنید. این كه هر ماه به آنها تخصیص می دهند. شما گفتید سه ماه تخصیص بدهند. اجازه می دهید عبور كنیم؟ آقای فرهنگی بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی (تبریز، آذرشهر و اسكو) ـ آقای رئیس! قبلاً من یك نكته ای مربوط به اخطار را عرض بكنم كه از تبصره (۹) مرتب بنده می خواستم اخطار اصل (۵۳) قانون اساسی را در مورد یكی از اجزاء مصوب كه گردش خزانه در آن لحاظ نشده بود عرض كنم.

رئیس ـ بله درست است شما یك بار هم فرمودید.

فرهنگی ـ به شما هم آمدم گفتم، منتها تا الان كه فرصت پیدا نشده.

رئیس ـ آن تذكرشان را دادم، آن گردش خزانه یكجا از دست ما در رفت، حالا آن را بعداً بگویید ما اصلاح كنیم.

فرهنگی ـ منتها آقای دكتر! این چون به صورت كلی می آید، یك دوازدهمی كه شما می فرمایید عمل نمی شود.

رئیس ـ به هر حال سازمان برنامه موظف است بدهد.

فرهنگی ـ این را ماهانه تصویب بفرمایید.

رئیس ـ ماهانه است.

فرهنگی ـ اشكال ندارد بفرمایید ماهانه، بنده منصرف می شوم.

خود هلال احمر می گوید اتفاق نمی افتد.

رئیس ـ یعنی صرف نظر می فرمایید از پیشنهادتان.

فرهنگی ـ اگر شما ماهانه بفرمایید.

رئیس ـ آقای دژپسند! شما بودجه هلال احمر را مگر ماهانه تخصیص نمی دهید؟ (دژپسند ـ بله) ماهانه می دهند. متشكریم. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! پیشنهاد بعدی را آقای عثمانی دارند. در پیوست (۱۵) صفحه (۱۱) شناسه (۱۰۴).

رئیس ـ آقای عثمانی از شما بعید است كه پیشنهاد بدهید، بفرمایید.

عثمانی ـ آقای دكتر! این مهمترین پیشنهادی است كه من در عمر مجلسی ام دادم، اجازه بدهید مطرح كنم.

رئیس ـ بدهید به من متنش را ببینم.

محمدقسیم عثمانی (بوكان) ـ آقای دكتر! پیشنهاد این است كه در اجرای بند (۱) ماده (۱۷) قانون اساسنامه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران (۴۲) درصد از درآمد ردیف های (۱۶۰۱۵۷) و (۱۴۰۱۴۱) به عنوان درآمد اختصاصی جمعیت هلال احمر ذیل ردیف (۱۳۱۰۰۰) منظور می گردد.

رئیس ـ این (۱۶۰۱۵۷) و (۱۴۰۱۴۱) كجا است؟

عثمانی ـ آقای دكتر! این حق الثبت است، در ردیف ها هست.

رئیس ـ برای چیست؟

عثمانی ـ برای حق ثبت و كاداستر است. آقای دكتر! اجازه بدهید توضیح بدهم.

رئیس ـ ما پول سازمان ثبت را نمی توانیم بدهیم.

عثمانی ـ نه آقای دكتر! عرض می كنم. اولاً این را بگویم طبق قانون تمام درآمدهای كه برای هلال احمر تا حالا تصویب كردیم كل آن (۲۰) درصد منابع مورد نیاز هلال احمر نمی شود. اگر می خواهیم هلال احمر درآمدی داشته باشد.

رئیس ـ آقای عثمانی! شما بگویید (۱۶۰۱۵۷) درآمدهای چیست؟

عثمانی ـ درآمد حق الثبتی است كه طبق ماده (۱۷) قانون اساسنامه هلال احمر باید (۴۲) درصد آن به هلال احمر داده بشود، (۸) درصد به شهرداری ها و (۵۰) درصد به سازمان ثبت.

رئیس ـ آن وقت (۱۴۰۱۴۱) چیست؟

عثمانی ـ همین منابعی است كه به این حساب می ریزد بابت حق الثبت و كاداستر است.

رئیس ـ هر دو برای حق الثبت است؟

عثمانی ـ بله، آقای دكتر لاریجانی. ببینید! سال قبل اگر یادتان باشد، آقای قوامی یك لحظه اجازه بدهید من به آقای دكتر یاداوری كنم. (قربانی ـ آقای دكتر! این مربوط به این نمی شود) پارسال یادتان باشد بنده مخالفت كردم.

رئیس ـ این همان مورد نقاری است كه بهزیستی نامه نوشت و اختلاف با ثبت دارند و معاونت قوانین هم حق را به هلال احمر داد.

عثمانی ـ بله به هلال احمر داد.

رئیس ـ اختلاف هلال احمر و سازمان ثبت است. درست است در جریان قرار داریم.

عثمانی ـ آقای دكتر! یك لحظه اجازه می دهید؟

رئیس ـ پیشنهادتان را بفرمایید.

عثمانی ـ آقای دكتر! طبق ماده (۱۷) قانون اساسنامه (۴۲) درصد درآمد حق الثبتی كه گرفته می شود چه به شكل كاداستر یا هر اسم دیگری برای هلال احمر است. تنها جایی كه توانسته ما را در دنیا به عنوان جمعیت هلال احمر كه غیردولتی است و كاملاً مردمی است همین (۴۲) درصدی است كه از مردم گرفته می شود و به هلال احمر داده می شود. اگر این را هم حذف كنیم:

(در این هنگام آقای مسعود پزشكیان «نایب رئیس اول ریاست جلسه را به عهده گرفتند)

۱ ـ هلال احمر را باید تعطیل كنید. (۸۰) درصد درآمد هلال احمر همین (۴۲) درصد است، یعنی اگر این (۴۲) درصد نباشد معنی اش این است كه هلال احمر جمع كند، دیگر نه در بحران ها، نه در آتش سوزی ها، نه در سیل ها و نه در زلزله ها دیگر هلال احمر نمی تواند به مأموریت هایش عمل كند. اگر می خواهیم هلال احمری وجود داشته باشد حق قانونی اش را بدهیم، اگر نمی خواهیم منابع بیشتر به آن بدهیم حداقل آن چیزی كه در اساسنامه اش تصویب شده همان را عمل كنیم، تا حالا هم عمل شده است. همین دو ماه گذشته یك بخشنامه غیرقانونی صورت گرفته كه كل درآمد را می دهند به ثبت، پس هلال احمر را تعطیل كنیم، مگر قانون دائمی نداریم؟ آقای دكتر! قانون دائمی هلال احمر می گوید (۴۲) درصد حق الثبت، حالا كاداستر باشد یا هر چیز دیگر برای هلال احمر است. اگر حساب را جابجا كردند دلیل بر این نمی شود (۴۲) درصد را به هلال احمر ندهند. (۴۲) درصد درآمد حق الثبت كشور در هر حسابی برود و به هر اسمی باشد متعلق به هلال احمر است. چه در سال جاری و چه در سال های آتی. من خواهشم این است دوستان با رأی به این هم وضعیت موجود را اصلاح كنند و هم وضعیت آینده هلال احمر را بهبود ببخشند. آقای دكتر! یك لحظه، من باز تكرار می كنم اگر این تصویب نشود دوستان! هلال احمری دیگر در كار نخواهد بود، باید جمع كند. مأموریت های هلال احمر متكی به این (۴۲) درصد است نه به آن (۱) درصد و (۲) درصد. خواهشم این است كه با یك رأی حداكثری و بالا این پیشنهاد الحاقی را رأی بدهید. خیلی متشكرم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، مخالف را اعلام بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ مخالف جناب آقای پورمختار صحبت نمی فرمایید؟

نایب رئیس (پزشكیان) ـ مخالف صحبت نمی كند، موافق هم صحبت نكند. دولت موافق است، كمیسیون بفرمایید.

محمدمهدی مفتح (سخنگوی كمیسیون تلفیق بودجه) ـ رأی «چهار بدهید ولی دقت بفرمایید. این منبعی كه بیان می شود كه طبق قانون هم هست (۵/۴۲) درصد از هر هزینه نقل و انتقال این تنها منبع مطمئن هلال احمر برای پرداخت حقوق و مزایایش است، (نایب رئیس ـ متشكرم) ما منابع دیگری كه تعیین كردیم مثلاً برای خرید بالگرد بوده است برای تجهیزات پایگاه ها و كارهای دیگر بوده است. درست است هلال احمر یك كار داوطلبانه انجام می دهد اما یك نیروی انسانی ثابت دارد كه نیروی انسانی ثابت آن باید حقوق بگیرد، اولاً.

ثانیاً آن مطلبی كه راجع به كاداستر گفته شده صددرصد هزینه كاداستر است، كاداستر یعنی چه؟ یعنی یك دفترچه مالكیت دفترچه ای تبدیل به تك برگی بشود، بله پول آن را باید كاداستر بگیرد، اما اگر معامله انجام شد، چه یك برگی و چه دفترچه ای باید (۵/۴۲) درصد به هلال احمر داده بشود.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكریم، خیلی خوب رأی می دهند بیایید پایین. آقای دكتر قاضی زاده بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ در الحاق به بند (۱) تبصره (۱۳) در اجرای بند (۱) ماده (۱۷) قانون اساسنامه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران (۴۲) درصد از درآمد ردیف های (۱۶۰۱۵۷) و (۱۴۰۱۴۱) به عنوان درآمد اختصاصی جمعیت هلال احمر ذیل ردیف (۱۳۱۰۰۰) منظور می گردد.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ حضار ۲۱۷ نفر، دولت و كمیسیون موافق هستند. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، با درصد بسیار بالایی تصویب شد. تبریك عرض می كنم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! بعدی مربوط به جمعی از نمایندگان است كه آقایان پورمختار، موسوی و آزادی خواه درخواست داده اند. پیوست (۵) صفحه (۱۱) شناسه (۷۳). آقای پورمختار بفرمایید شما مطرح كنید.

محمدعلی پورمختار (بهار و كبودرآهنگ) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

 همانطوری كه مستحضر هستید نقش كمك های هوانیروز جمهوری اسلامی ایران در حوادثی كه واقع می شود بر همه روشن و واضح هست، در همین اتفاق اخیر سیل هایی كه در چند استان واقع شد هوانیروز جمهوری اسلامی ایران واقعاً حضوری بسیار فعال داشته، كمك زیادی كرده و با نگاه به این كه واقعاً مشكلات زیادی هم دارند ولی با كار شبانه روزی، تلاش های جدی و واقعاً سنگینی كه هم مدیرانشان، فرماندهانشان و هم خلبانان شان دارند بالاخره این هلیكوپترها را تا حالا سرپا نگه داشته اند ولی واقعاً نیاز بسیار جدی برای روزآمد كردن هلیكوپترهای شان به اصطلاح اورهال كردن اینها دارند. چون هزینه زیادی را دارد پیشنهادی كه حدود بیش از (۲۰) نفر از نمایندگان عزیز آمدند امضاء كردند و تقدیم داشتند بر این هست كه مبلغ (۱۰۰) میلیارد تومان از محل بند «الف همین تبصره (۱۳) به ردیف بودجه ای (۸/۱۱۱۲۰۰) واریز بشود. نمایندگان عزیز عنایت داشته باشید ما همانطوری كه نسبت به هلال احمر دقت نظر داریم و داشتیم و بنده هم از مخالفتم واقعاً عبور كردم، گفتیم هلال احمر هم در این قضیه مؤثر هست در كمك هایی كه دارد انجام می دهد ولی خوب شاهد هستیم كه با وجود اینكه بودجه های خوبی داده می شود، هلال احمر هم آن توان را به تنهایی نمی تواند بگذارد و ارتش جمهوری اسلامی ایران مخصوصاً هوانیروز به لحاظ نیازی كه دولت اعلام می كند، تكلیفی كه دولت بار می كند. ما نمایندگان اتفاقی كه می افتد، تماس می گیریم، پیگیری می كنیم می خواهیم و ملزم می كنیم كه هلیكوپترهای هوانیروز هم در این امر فعال باشند. بر این اساس واقعاً نیازمند مساعدت و كمك ما هست كه آنها در حوادث سخت و طاقت فرسا مخصوصاً در محل هایی كه اتفاقاتی می افتد كه حتی خلبانان هلال احمر هم توان ندارند بروند آنجاها، چون بالاخره توانمندی خلبانان هوانیروز آنها را و تجربه ای كه دارند می كشانند جزء نفرات اولی است كه حضور پیدا می كنند. لذا خواهش من این است كه ان شاءالله با رأی مثبت تان یك تقدیر عملی داشته باشیم از این موضوع.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای پورمختار! این تنخواه است، چه طوری می خواهید از تنخواه به این ردیف پول بدهید؟

پورمختار ـ تنخواه نیست، آقای دكتر! كجا تنخواه است؟

نایب رئیس (پزشكیان) ـ تنخواه است، یعنی این ردیف برای تنخواه حوادث است. چه طوری می خواهید بدهید؟

پورمختار ـ ببینید! ما از حوادث داریم به جاهای مختلف می دهیم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ نه، آن تنخواه است.

پورمختار ـ آقای دكتر ببینید! تفاوتی ندارد، آن برای حوادث غیرمترقبه است، تنخواه هم نیست این بودجه قطعی هست، بودجه مشخص است، تنخواه نیست. عدد و رقمش معلوم است و این چیزی حدود بیش (۱۰۰۰) میلیارد ریال است، این تنخواه چست كه (۱۰۰۰) میلیارد ریال است؟ ببخشید بیش از (۱۰) هزار میلیارد تومان، (۱۰۰) میلیارد تومانش می خواهد در اختیار این قرار بگیرد، این تنخواه نیست و فكر نمی كنم چنین چیزی باشد، حالا آقای دكتر تاج گردون هم كه من صحبت كردم چنین نظر مثبتی را هم دارند، آقای دژپسند هم موافق هستند و بر این اساس این را عنایت داشته باشید. آقای دكتر! حتی اگر از همین محل، چون بودجه اش تخصیص پیدا كرده است، ردیف دارد و مشخص است. اصلاً تنخواه هم باشد.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ به ردیف بودجه ای چطوری اضافه می كنید؟

پورمختار ـ آقای دكتر! تنخواه هم باشد، تنخواه به چه كسی می خواهند این را بدهند؟

نایب رئیس (پزشكیان) ـ تنخواه را به ردیف بودجه چطوری اضافه بكنند؟

پورمختار ـ تنخواه در اختیار چه كسی است؟

نایب رئیس (پزشكیان) ـ شما ردیف بودجه گذاشتید و تعریف كردید.

پورمختار ـ ردیف بودجه دارد، از همین تنخواه است.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ گفتید كه به ردیف بودجه ای فلان.

پورمختار ـ آقای دكتر ببینید! ما از تنخواه بر می داریم و به این ردیف بودجه ای كه من اشاره كردم واریز می كنیم. اینكه مشكل ندارد.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ به نظر من قابل طرح نیست. آقای دكتر قاضی زاده  بند دیگر را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دلخوش پیوست (۱۵) صفحه (۱۴) شناسه (۱۴۶).

سیدكاظم دلخوش اباتری (صومعه سرا) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خواهشم از همكاران این است كه توجه بفرمایید من متن را قرائت بكنم، بعد مختصر توضیحی هم بدهم.

گفتیم معادل (۱۰۰۰) میلیارد ریال یعنی (۱۰۰) میلیارد تومان از محل منابع ماده (۱۰) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و منابع ماده (۱۲) قانون تشكیل سازمان مدیریت بحران كشور برای پیشگیری و كنترل بیماریهای واگیر دامی و بیماریهای مشترك بین انسان و دام، واكسیناسیون دام ها و بهداشت فرآورده های دامی در اختیار سازمان دامپزشكی كشور قرار گیرد.

دوستان! امروز در كشور یكی از مشكلاتی كه وجود دارد خصوصاً با توجه به وضعیتی كه ما در كشورهای اطراف داریم، بیماری های دامی به سرعت قابل انتشار هستند و همین بیماری های دامی باعث می شوند كه خسارت بسیار زیادی به اقتصاد كشور وارد بشود. در ارتباط با بیماری های دامی خصوصاً بیماری های مختلف تب برفكی و طاعون در بین دام آبله، تب مالت و امسال اینها بیماری های هستند كه نیازمند تأمین واكسن كافی هستند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای دلخوش! اینها مشابه همان بندی است كه برادرمان آقای پورمختار مطرح فرمودند، چون بند آن برای تنخواه است یعنی این بندهای (۱۰) و (۱۲) تنخواه هستند، تنخواه را چطوری آنجا بدهند؟ در حوادث می دهند، حالا حوادث معلوم نیست.

دلخوش اباتری ـ آقای دكتر! ماده (۱۰) و (۱۲) كاملاً تعریفش مشخص است، ماده (۱۲) برای پیشگیری از بحران است. بنده در شهر خودم دامداری ندارم ولی عشایر و روستاییان ما در نقاط مختلف كشور و در روستاهایی كه در مسیر مرزها هستند اینها امروز برای تأمین واكسیناسیون خودشان برای حفظ دام و طیور دچار مشكل هستند، خصوصاً دام.

ببینید! الان برای تب برفكی در كشور فقط بیش از (۱۰۰) میلیارد تومان در شرایط فعلی برای همین یك قلم نیاز است. این ماده (۱۰) و (۱۲) برای چه گذاشته شده است؟ برای بحران، اگر جایی بخواهد بحرانی به وجود بیاید، برای پیشگیری از بحران این پول گذاشته شده است. الان در خیلی از بخش ها این پول دارد هزینه می شود. دوستان دقت بفرمایید، از ماده (۱۰) و (۱۲)، آقای دكتر! از بند «ش ماده (۲۸) شما در بخش های دیگر گذاشتید. ببینید! شما در مناطق خودتان، در شهر من اصلاً دامدار ندارم ولی الان در كشور دامداران دچار مشكل هستند، ما می گوییم (۱۰۰) میلیارد تومان برای تأمین واكسیناسیون ها اینها.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ ما نسبت به این بحث شما نقد نداریم، اولاً خلاف برنامه است. (دلخوش اباتری ـ آقای دكتر! نیست.) در برنامه از ابتدای سال ۱۳۹۴ بخشی از اعتبارات مذكور به ترتیب به میزانی كه در قوانین بودجه مشخص می شود، فقط هلال احمر و بهداشت و درمان است.

دلخوش اباتری ـ آقای دكتر ببینید! برای بیمه كشاورزی ما الان گذاشتیم، حق كشاورزان عزیز بود.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ قابل طرح نیست، متشكرم. آقای دكتر پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ پیشنهاد بعدی را آقای فیضی در پیوست (۱۸) صفحه (۶) شناسه (۴۳) دارند.

محمد فیضی زنگیر (اردبیل، نمین، نیر و سرعین) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین

از همكاران عزیزم تشكر می كنم به خاطر صبر و تحمل شان.

خواهشاً به پیوست (۱۸) صفحه (۶) شماره (۴۳) توجه بفرمایید.

عزیزان! یك شعر معروفی است، می گوید:

امیدوار بود آدمی به خیر كسان

مرا به خیر تو امید نیست شر مرسان

دوستان عزیز، همكاران محترم، برادران و خواهران عزیز! به دلیل عدم هماهنگی بین دو وزارتخانه جهاد كشاورزی و وزارت نیرو بسیاری از هموطنان ما در روستاها دچار ضرر و زیان عمده ای شده اند. استفاده از آبیاری مكانیزه نه تنها برای كشاورزان میسر نشده بلكه بدون استفاده از آب تبدیل به بدهكار بانكی شده اند. خواهشاً به این پیشنهادی كه داده ام توجه بفرمایید.

در طرحهای شبكه فرعی آبیاری و زهشكی كه با مشاركت مالی روستاییان و بهره برداران و استفاده از تسهیلات بانكی اجرا شده ولی به دلایل عدم تأمین آب، تغییرات اهداف طرح یا عدم اجرای شبكه های اصلی از طریق منابع دولتی طرح آماده بهره برداری نشده و در آینده نیز بهره برداری از آن مقدور نخواهد شد و در نتیجه كشاورزان مشاركت كننده بدون اینكه خودشان مقصر باشند، بدون اینكه قصوری داشته باشند و همین طوری بدهكار بانكی شده اند. ما به آنها نتوانستیم آب برسانیم، حداقل چرا دیگر اینها را بیاییم بدهكارشان بكنیم و متأسفانه روستاییان عزیز كه از این فرصت نتوانستند استفاده بكنند آمده اند بدهكار شده اند و از كلیه خدمات بانكی هم محروم شده اند. پیشنهاد ما این است كه دولت موظف است وام آنها را تا زمان بهره برداری امهال كند و هیچگونه جریمه ای را برای دوره امهال به این نوع وامها تعلق ندهیم و محل اعتباراتش همان ماده (۱۲) قانون تشكیل سازمان مدیریت بحران كشوری هست كه به هر حال هم وزیر نیرو و هم آقای دكتر دژپسند را در جریان كار گذاشتیم و واقعاً خودشان هم این مسأله را پذیرفتند و از آقای دكتر لاریجانی هم تشكر می كنم كه قضیه را پذیرفتند و گفتند طرح بشود، چون واقعاً اینجا روستاییان عزیز ما زمین شان خراب شده، لوله گذاری شده آبی به آنها تعلق نگرفت و آمدند به خاطر این لوله گذاری بدهكار بانكی هم شده اند و نه كشاورزی شان را می توانند درست انجام بدهند. می روند برای گرفتن یك وام ازدواج می گویند اول بدهی تان را بایستی بروید تسویه كنید ولی اینها از آب استفاده نكردند، از دوستان خواهش می كنم برای امهال وام این ها چون واقعاً بدون استفاده هستند بیایید یاری بكنید و روستاییان عزیز را در این مسأله درك بكنیم، ممنونم.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای لاهوتی مخالف هستند.

مهرداد بائوج لاهوتی (لنگرود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دوستان ببینید! اولاً كه خسته نباشید عرض می كنم اطراف آقای رئیس هم خیلی شلوغ است كه تمركز هم ندارند. عنایت بفرمایید، اصلاً این بحث بند (۱۰) و (۱۲) مربوط به مدیریت بحران است، استحضار دارند دوستان، ما از (۳۸) نوع بلایای طبیعی كه در دنیا اتفاق افتاده (۳۶) نوع را در كشورمان تمرین كردیم، اتفاق افتاده. همین دو، سه هفته اخیر را شما نگاه بكنید ما سیل سیستان و بلوچستان را داشتیم، سیل فارس را داشتیم، برف گیلان را داشتیم، این حادثه پلاسكو را داشتیم. ببینید دوستان! مرتباً در این كشور دارد حادثه رخ می دهد. ما از این محل این پول اختصاص دادیم به اینكه اگر اتفاق افتاد از این محل بیاییم به صورت تنخواه كه در اختیار سازمان مدیریت هست استفاده بكنیم، من اعتقاد دارم ما این قانون مدیریت را باید اصلاح بكنیم و این پول را در اختیار متولی اصلی مدیریت بحران كه وزارت كشور هست باید در اختیار آن قرار بدهیم. این پول به عنوان تنخواه هست كه اگر حادثه ای رخ داد این پول سریع برود به طرف آن جایی كه این اتفاق افتاده، اینجا صحبت سهم خواهی نیست كه بگوییم آقا سهم كشاورز این قدر است، سهم فلان استان این قدر است. پیشنهادی را كه برادر عزیزمان جناب آقای فیضی گفتند اصلاً معلوم نیست عددش چقدر است ممكن است این عدد (۱۰) هزار میلیارد تومان باشد. من خواهش می كنم دوستان به جهتی كه این بحث مدیریت بحران و این حادثه های سخت و وحشتناكی كه ما یكی پس از دیگری در كشور داریم، حفظ شود قرار نیست كه ما الان برای این پول در مجلس تعیین تكلیف بكنیم، یكی می آید می گویید آقا (۱۰۰) میلیارد تومان را بدهیم آنجا، یكی می آید می گویید (۲۰۰) تا را هم بدهیم به آنجا، كه اگر قرار باشد ما برای تمام این منابع تعیین تكلیف بكنیم اگر حادثه ای در كشور اتفاق افتاد ما باید چه بكنیم؟ این حادثه هم اگر نیست، این حادثه دارد اتفاق می افتد. آقای قاضی زاده! در همین سه هفته اخیر این حادثه هایی را كه من خدمت تان عرض كردم، واقعاً اتفاق افتاد است. من خواهش می كنم به این نوع پیشنهادات رأی ندهید، متشكرم.

دبیر (یوسف نژاد) ـ متشكرم، جناب آقای كوچكی نژاد مخالف هستند.

جبار كوچكی نژاد ارم ساداتی (رشت) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

من از برادرم آقای فیضی هم تشكر می كنم كه به یاد كشاورزان عزیز هست. من از مخالف محترم سؤال می كنم، بحران چیست؟ وقتی كه خشكسالی می شود، آب ندارد كشاورز از پول خودش با وام می رود لوله گذاری می كند، لوله گذاری هنوز به بهره برداری نرسیده بانك می گوید وام و اقساط ما را باید پرداخت بكنید. شما در صنعت و در بسیاری از سرمایه گذاری ها، تا سرمایه گذاری كه به بهره برداری نرسد، استمهال می كنیم. یعنی زمانی كه بهره برداری شد كشاورز وام خودش را پرداخت می كند. اینجا این نیست كه كشاورز وام خودش را پرداخت نكند، بلكه می گوید من زحمت كشیدم، از پول خودم، با وام آمدم لوله گذاری كردم و تا زمانی كه این پروژه به بهره برداری نرسد، بانك صبر كند، استمهال كنند و تنفس بدهند.

برادری كه مخالفی! آیا شما در بخش صنعت این كار را نمی كنید؟ حالا كه به كشاورزان رسید، اینها كه زبان گویا ندارند، ما باید اینها را از حداقل حقوق خودشان محروم كنیم؟ من از همه دوستان خصوصاً دوستانی كه در مناطق خشك هستند، مناطقی كه همیشه در بخش آب بحران دارد، آب كشاورزی، آب شرب، انتظار داریم كه به این پیشنهاد رأی بسیار بالایی بدهند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ دولت بفرمایید.

علی حیدر نوری (رئیس امور تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ببینید دوستان عزیز! توضیح داده شد، منابع مواد (۱۰) و (۱۲) تنخواه است. یعنی از اعتبار عمرانی استان ها و طرحهای ملی باید كسر شود. این منابع تأمین اعتبار نیست، اتفاقی می افتد، سیلی، زلزله ای، از كل طرحهای عمرانی برمی داریم هزینه می كنیم، یعنی این نیست كه برایش تصمیم بگیریم. قانون برنامه هلال احمر و بهداشت و درمان را تصریح داشت، هر تصمیم دیگری خلاف برنامه است، نیاز به دوسوم رأی دارد.

مضافاً توضیح هم داده شد، این منبعی نیست كه دوستان تقسیمش كنند و یك ردیف برایش بگذارند. خواهشی كه من از دوستان دارم اجازه بدهید این منابع صرف جای خودش بشود. فردا یك اتفاقی در كشور ما می افتد، بعد منابع برایش وجود ندارد، چون همه از پیش مصرف شده است. من خواهش می كنم كه به این رأی مثبت ندهید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای نوری! این قسمتی كه هیچ گونه جریمه تعلق نگیرد، درآمدتان كاهش پیدا نمی كند؟

نوری ـ آقای دكتر! جریمه باید امهال شود، باید شما برایش پول بگذارید، امكان ندارد. امهال یعنی هزینه های بانك را باید از یك جا پرداخت كنید، از كجا؟ پولی وجود ندارد.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ من می گویم اینكه گفته هیچ گونه جریمه برای امهال این وام تعلق نمی گیرد، درآمد شما را كم می كند یا نه؟

دژپسند ـ جریمه وام های زیر (۱۰۰) میلیون تومان كه در ماده قبلی بخشیده شد.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ بخشیده شده، كمیسیون نظری ندارد. حضار ۲۱۷ نفر، دولت و كمیسیون نظری ندارند. نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! این دو موردی كه فرمودید غیر قابل طرح است.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ بله، چون صبح مشابه آنها مطرح شده، اگر اجازه بدهند هم آقای پورمختار و هم آقای دلخوش مطرح كنند.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دلخوش پیشنهادشان را مطرح كردند. آقای دلخوش شما مطرح كردید خیلی مختصر بفرمایید، همكاران در جریان قرار گرفتند.

سیدكاظم دلخوش اباتری (صومعه سرا) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

چشم، دو جمله بیشتر نمی گویم. من اولاً می خواهم از جناب آقای رئیس و آقای قاضی زاده محترم كه واقعاً محبت فرمودند و توجه كردند تشكر كنم.

ببینید دوستان، آقایان، خانم ها! شما الان دارید به دام های كشور و برای جلوگیری از بیماری های دامی كمك می كنید. در واقع دارید به اقشار آسیب پذیر كمك می كنید كه (۱۰۰) درصد منابع درآمدی شان در عشایر، در روستاها وابسته به دام است. دارید به بهداشت عمومی كمك می كنید كه به بهداشت عمومی كشور توجه شود. خواهش می كنم، من دیگر این قدر دویدم رفتم و آمدم خیس عرق شدم. دوستان! خواهش می كنم توجه كنید، یك رأی خوبی به این بدهید ان شا ءالله بتوانیم به دامپزشكی كشور كمك كنیم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ مخالف را دعوت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای لاهوتی مخالف هستند، بفرمایید.

مهرداد بائوج لاهوتی (لنگرود) ـ آقای دلخوش می گویند كه خیس شدند، یكی از دوستان عرق شان را خشك كنند تا ما صحبت كنیم. ببینید دوستان! من خدمت شما عرض كردم، مطالبی كه آقای دلخوش فرمودند واقعاً مطالب درستی است. ما باید برای این اعتبار بگذاریم.

دبیر (وكیلی) ـ الان شما دارید موافقت می كنید یا مخالفت می كنید؟

بائوج لاهوتی ـ نخیر، آقای مهندس اجازه بدهید، آقای وكیلی! اجازه بدهید، زود قضاوت نكنید. باید برای آن اعتبار بگذاریم، اصلاً شكی نیست، اما نه اینكه از محل مواد (۱۰) و (۱۲).

برادر من! فردا اگر حادثه ای در هر نقطه كشور شما اتفاق افتاد، اگر ما الان این تنخواه را هزینه كنیم، منابع را برای آن هزینه كنیم دیگر پولی باقی نمی ماند. من در بخش قبلی عرایضم عرض كردم، ما در همین یك ماه گذشته سه تا حادثه سنگین در سه تا استان كشور داشتیم. اشكالی ندارد، الان ما بیاییم تمام این پول را تعیین تكلیف كنیم. من همه فرمایش ایشان را به حق می دانم، اما ما باید در جای خودش می رفتیم برای آن ردیف و اعتبار تعریف می كردیم. این تنخواه را هزینه نكنید، این تنخواه را در كشور هزینه كنید و حادثه رخ داد، آن موقع متولیان امر نمی توانند به داد شما در استان ها برسند. من خواهش می كنم رأی مخالف بدهید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، موافق را دعوت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای سلیمی موافق هستند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همه همكاران ارجمند می دانند كه بهداشت دام یكی از مهمترین ابزارها برای حفظ سرمایه دامی كشور است. ما از یك جهت به دلیل جغرافیایی چون كشور ما واقعاً در منطقه پرخطری قرار دارد. متأسفانه ما امروز از (۱۵) كشور همسایه تحت آسیب قرار داریم. عوامل بیماری زای متعدد امروز دارد وارد كشور می شود و جمعیت دامی كشور را مورد تهدید قرار داده است. همه می دانند كه بالاخره عشایر ما كوچ روی دارند و همین كوچ روی باعث انتقال عوامل بیماری زا از یك منطقه به منطقه دیگر شده و همین باعث شده كه آسیب پذیری جمعیت دامی ما بیش از گذشته و بعضی از كشورها باشد.

از طرف دیگر باز همه اشراف دارند، عزیزان نماینده و برادران و خواهران عزیز می دانند كه امروز قابلیت انتشار و حدت بیماری زایی و ایجاد خسارات هنگفت اقتصادی یكی از عوامل بسیار مهمی است كه باید برای آن چاره اندیشی شود. بعضی بیماری ها مثل تب برفكی، مثل طاعون نشخواركنندگان كوچك، مثل آبله، مثل تب مالت، اینها از بیماری های شایع است.

به هر نحو در بحث تأمین هزینه واكسیناسیون و اعمال بعضی از تدابیر كنترلی خصوصاً ما در خصوص كنترل بیماری های واگیر باید چاره اندیشی كنیم و الان هم جای آن است.

عزیز من، برادر بسیار عزیز و ارجمند، استاد گرامی، جناب آقای لاهوتی! ما الان باید چاره اندیشی كنیم. بیماری آنفلوآنزا كه الان به هر كیفیت رایج است و شما می دانید كه دائم هشدارهایی را از رسانه ها در این رابطه می شنویم، اگر واكسن نداشته باشیم برای این مسأله می خواهیم چكار كنیم؟ در هر سال ما به دلیل نبودن واكسن تب برفكی هزاران میلیارد تومان در كشور داریم خسارت می بینیم. خواهش من از همه نمایندگان محترم این است كه به این پیشنهاد رأی مثبت بدهند تا از خسارات بسیار بزرگی جلوگیری شود. الان به دلیل مشكلاتی كه برای بخش دام به وجود آمده ما واردات فراوانی داریم، واردات پروتئین از كشورهای همسایه فراوان داریم، به دلیل همین مشكلاتی كه در كشور است. اگر واكسن های دامی و طیور تهیه نشود، بعضی از بیماری های آنها با انسان مشترك است و می تواند باعث خسارات فراوانی به كشور هم دام و طیور و هم انسان ها باشد. ان شا ءالله دوستان با یك رأی بالا رأی بدهند تا این مسأله هم ان شا ءالله در كشور حل شود، متشكریم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، دولت بفرمایید.

فرهاد دژپسند (معاون امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خسته نباشید. آقای رئیس! اجازه بفرمایید من یك توضیح كلی بدهم كه منطق مواد (۱۰) و (۱۲) چیست. متأسفانه ایران در نواری قرار گرفته كه با انواع بحران ها مواجه است، بحران خشكسالی، بحران سرمازدگی، سیل، زلزله، اینها در طول سال اتفاق می افتد. وقتی كه ما بودجه را تصویب می كنیم آن اتفاقات و رویدادها قابل پیش بینی نیست. به همین دلیل برای آنها اعتباری پیش بینی نمی شود. اما وقتی كه در ضمن سال این رویداد واقع شد، دولت نمی تواند دست روی دست بگذارد، باید برای مقابله و مواجهه ورود پیدا كند. یا بر اساس گزارش سازمان هواشناسی می گوید الان مثلاً دارد طوفان می آید، سرمازدگی شدید می آید، سیل دارد می آید، ما باید پیشگیری كنیم. باز در ضمن سال باید این كار انجام بگیرد.

در ایرانی كه در این منطقه قرار داریم، مجلس محترم به دولت اجازه داد كه (۳) درصد اعتبار موضوع ماده (۱۲) و (۲) درصد اعتبار آن، در واقع آن اعداد را به (۳) درصد و (۲) درصد افزایش بدهد. چه كسی این را استفاده می كند؟ چون به تجربه ثابت شد آن ارقام كم است افزایش دادیم.

حالا اگر مجلس محترم بخواهد در لوایح بودجه سنواتی این ارقام را پر كند، سؤال؛ اگر خدای ناكرده در طول سال بحران به وجود بیاید از چه محلی با آن بحران مواجه شود؟ اگر در طول سال بخواهد با این بحران مواجه و پیشگیری شود از چه محلی باید این كار انجام شود؟ چیزی نداریم. بنابراین اختیاری كه داده شده و اتفاقاً در قانون برنامه پنجم و برنامه ششم تنفیذ شده و خلاف آن دوسوم هم نیاز دارد شما دارید می گیرید. خدای ناكرده در ایرانی كه در این شرایط قرار دارد اگر در ضمن سال این رویدادها به وجود بیاید قطع یقین دست دولت خالی خواهد ماند.

علت اینكه آن دو مورد اجازه داده شد یا در لایحه دولت آورده شد، چرا؟ برای اینكه در ذیل بند «م ماده (۲۸) الحاقی (۲) این عبارت آمده است: «از ابتدای سال ۹۵ بخشی از اعتبار مذكور به ترتیب و میزانی كه در قوانین ، ببینید! فقط این مورد باید در قوانین بودجه بیاید. من از آقای رئیس خواهش می كنم این عرض بنده را توجه بفرمایند، از ابتدای سال ۹۵ بخشی از اعتبارات مذكور به ترتیبی كه در قوانین بودجه سنواتی می آید، به صورت هزینه ای و تملك دارایی ها به جمعیت هلال احمر و بهداشت و درمان اختصاص پیدا كند. ببینید! فقط برای این دو دستگاه در این قانون آمده است، بقیه نیامده است، اولاً اگر بیاید یعنی آن امكان و اختیار دولت را محدود می كند، ثانیاً خلاف قانون برنامه است.

این نكته را هم اضافه كنم؛ سروران گرامی كه شما به راحتی می خواهید به این بند اضافه كنید، اتفاق مقابل آن چیست؟ اتفاق مقابل آن این است كه ما داریم این را از سرجمع قانون بودجه می گیریم. یعنی اعتباری كه امروز هرچه سرجمع بود خوشبختانه به استعلامی كه آقای رئیس داشت حذف می كرد، یعنی شما قانون بودجه تصویب می كنید، ما از سرجمع طرحهای شما باید بگیریم. من در كمیسیون تلفیق بارها از نمایندگان محترمی كه پیشنهاد می دادند پرسیدم آیا حاضرید كه این مورد را از اعتبار طرحهای عمرانی منطقه شما كم كنیم؟ این اجازه یعنی این. ما هزینه ای را كه نمی توانیم كم كنیم، چون حقوق و دستمزد است، اعتبارات عمرانی را باید كم كنیم. این تمام بحث ها، حرص خوردن ها و اینها برای این است، ممنونم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون آقای دكتر، متشكرم. كمیسیون نظری ندارند. آقای دكتر اعلام بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ متن زیر به عنوان یك بند به تبصره (۱۳) اضافه می شود:

معادل (۱۰۰۰) میلیارد از محل منابع ماده (۱۰) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و منابع ماده (۱۲) قانون تشكیل سازمان مدیریت بحران كشور برای پیشگیری و كنترل بیماری های واگیر دامی و بیماری های مشترك بین انسان و دام، واكسیناسیون دام ها و بهداشت فرآورده های دامی در اختیار سازمان دامپزشكی كشور قرار گیرد.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ حضار ۲۱۶ نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. ما از نظر دوسوم بررسی می كنیم، فعلاً رأی بدهید، بعد بررسی و اعلام می كنیم، اگر دوسوم نخواست كه هیچ. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، (۶۴) درصد رأی آورد، (۷۵) درصد رأی را هم آورد، تصویب شد، متشكرم. پیشنهاد آقای پورمختار را هم مطرح كنید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای پورمختار! ظاهراً پیشنهاد كمیسیون شوراها هم مثل برای شماست. آقای كولیوند مطرح بفرمایید. پیشنهاد كمیسیون شوراها در پیوست (۳)، صفحه (۱۱)، شناسه (۱۴۳) است.

محمدجواد كولیوند (رئیس كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران محترم! خواهش می كنم توجه بفرمایید، با توجه به اینكه انتهای جلسه است، خسته هم هستید و از هیأت رئیسه محترم همچنین جناب آقای دكتر پزشكیان تشكر می كنیم كه اجازه دادند مجدد این موضوع مطرح شود. آقای پورمختار زحمت كشیدند توضیحات كاملی در این زمینه دادند. دقت بفرمایید! در تبصره (۱۳) اگر انتهای بند «الف را نگاه كنید گفته مبالغ زیر اختصاص می یابد. یعنی در حقیقت اینها تخصیص پیدا می كند، البته در قانون برنامه پنجساله پنجم هم وجود دارد كه آنجا هم برای آن قانون وجود دارد كه به وزارت بهداشت و درمان و هلال احمر داده شود و عیناً در سال ۹۴ بند «ز تبصره (۱۳)، عین همین پیشنهاد را در سال گذشته هم آمد كه تصویب شد و مورد اشكال هم واقع نشد، شورای محترم نگهبان هم تأیید كرد.

دقت بفرمایید! به هر شكل هوانیروز جمهوری اسلامی ایران نیاز به یك نگاه ویژه ای دارد تا بتواند هم هلیكوپتر هایش و هم هواپیماهای C۱۳۰ را به روز نگه دارد و تعمیر و نگهداری آنها را داشته باشد و اگر شما در بحران های متعدد كشور هم ببینید علاوه بر هلال احمر در بسیاری از مأموریت هایی كه برای این موضوع در بحران های كشور، زلزله بم، زلزله رودبار، مسائلی متعددی كه در كشور ایجاد شده، چه سیل و چه زلزله، در حقیقت فقط امكانات هلال احمر جوابگو نیست. در فضایی كه باید كشور بیاید و مدیریت بحران را جمع كند، این هوانیروز است كه می تواند با امكانات اولیه خودش كه از اول انقلاب تا الان هم دارد، با تحریم های متعددی كه متأسفانه در این (۳۸) سال هم داشتیم و قطره چكانی هم توانستیم اعتباراتی را برای هوانیروز و هواپیماهای C۱۳۰ بگذاریم.

لذا در حقیقت در بحران هایی كه قبل از سال ۸۰ اتفاق افتاد خود مجموعه سازمان بحران كشور هم هنوز شكل نگرفته بود، لذا اینجا نیاز به جدیت دارد. همه همكاران محترم، خواهران و برادران عزیز دقت بفرمایید! ما از محل مواد (۱۰) و (۱۲)، من یك توضیح كوچكی هم درباره این مواد (۱۰) و (۱۲) بدهم، در حال حاضر اعتبارات آنها در اختیار سازمان مدیریت است. سازمان حوادث كشور اگر بحران و اتفاقی بیفتد به آن استان مراجعه می كند، گزارش تهیه می كند، سازمان مدیریت باید گزارش را تأیید كند و به هیأت وزیران ببرد و اختصاص بودجه از محل مواد (۱۰) و (۱۲) بدهد. لذا این در اختیار سازمان مدیریت بحران نیست كه ما بگوییم الان از آن داریم كم می كنیم. نخیر، این مواد (۱۰) و (۱۲) در جداولی هم كه وجود دارد عیناً در اختیار سازمان مدیریت بحران كشور است و سازمان مدیریت بحران كه برادرمان آقای حاجی هم ایراد كردند كه هنوز مصوب نشده، اینجا تمدید این سازمان هم به صحن علنی داده شده كه تمدید شود. (نایب رئیس ـ متشكرم).

لذا خواهش می كنم به این پیشنهاد كمیسیون و تعدادی از همكاران مان كه دولت را مكلف كرده در جهت تجهیز و بازآمد بالگردهای هوانیروز جمهوری اسلامی از محل بند «الف تبصره (۱۳) مبلغ (۱۰۰۰) میلیارد ریال یا (۱۰۰) میلیارد تومان كسر و به حساب ردیف بودجه ای (۸ ـ۱۱۱۲۰۰) هوانیروز ارتش اضافه كند. (نایب رئیس ـ متشكرم) سال گذشته هم بوده، عیناً هم تصویب شده، من خواهش می كنم همكاران موافقت كنند و این كار بزرگ را انجام بدهند، متشكرم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، قبل از اینكه مخالف صحبت كند من اینجا اعلام می كنم كه پیشنهاد قبلی دوسوم رأی نیاورد، اگر نیاز به دوسوم باشد تصویب نشده، ولی اگر نیازی نباشد تصویب شده است. ان شا ءالله این را بررسی و اعلام می كنیم. مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای كوچكی نژاد مخالف هستند.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ من فقط خدمت همكاران عرض كنم اگر بخواهند همه پیشنهادات را مخالفین و موافقین صحبت كنند، فكر كنم ما بیشتر از دو تا پیشنهاد دیگر نمی توانیم مطرح كنیم. در جریان باشید، تعداد زیادی اینجا پیشنهاد است، اگر می خواهید طرح شود خواهشاً مخالفین و موافقین صحبت نكنند. دولت می تواند صحبت كند. همكاران خودمان را عرض كردم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ اگر مخالف صحبت نمی كند دولت صحبت بفرمایید.

فرهاد دژپسند (معاون امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه) ـ جناب آقای رئیس و نمایندگان محترم! من این را كوتاه توضیح می دهم. ماهیت این پیشنهاد با بقیه پیشنهادها فرق دارد. این می خواهد بگوید چیزی را كه ما در بند «الف تنخواه دادیم (۱۰۰) میلیارد تومان برداشت و به ردیف اضافه شود. آقای دكتر! یعنی چیزی كه تنخواه سرجمعی است می خواهد به یك ردیف بودجه ای اضافه شود، اینكه اصلاً قابل طرح نیست. شما ردیف بودجه اضافه كنید كه باید منابع اضافه كنید. آقا دكتر! این اصلاً قابل طرح نیست، جنسش با آنها نیست، این می گوید به ردیف بودجه ای اضافه شود، به ردیف بودجه ای نمی شود از این محل اضافه كرد.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ سال قبل كه داشتیم چه؟

دژپسند ـ آقای دكتر! نداشتیم، اصلاً نمی شود. مگر می شود شما بفرمایید كه (۱۰) واحد پول دارید، حالا یك واحد را دوباره به (۱۰) واحد اضافه كنید؟ نمی شود.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ كمیسیون هم نظرش را بدهد. حالا اگر رأی گیری كردیم ردیف بودجه ای را حذف می كنیم. بفرمایید.

غلامرضا تاج گردون (رئیس كمیسیون تلفیق بودجه) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

ببینید آقای رئیس! پیشنهادهای قبلی تنخواه بود، می گفت این خرج ها از محل همان تنخواه انجام شود. حالا ما كه اعتقاد داریم در سنوات گذشته هم همیشه این طور بود كه با دوسوم رأی می گرفتیم به دلیل اینكه از اختیارات دولت است، به جز بهداشت و درمان و هلال احمر جمهوری اسلامی ایران.

قبلاً خدمتتان عرض كردم این پیشنهاد یعنی (۱) تومان پول را دو بار حساب كنید. این حسابداری است، یعنی شما پس فردا به من بگویید كه این را كم كن و به ردیف اضافه كن، یعنی من (۱۰۰) میلیارد تومان باید به كل بودجه اضافه كنم، اینكه اصلاً امكان پذیر نیست.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای دكتر! حالا قرار شد ردیف را حذف كنند.

تاج گردون ـ ردیف را حذف كنید یعنی چه؟

نایب رئیس (پزشكیان) ـ مثل سال گذشته.

تاج گردون ـ مثل سال گذشته؟ نمی دانم، اگر وسط بحث می شود یك تكه ای را عوض كرد دیگر از اختیارات هیأت رئیسه است، ولی آقای دكتر! در هر صورت دوسوم رأی را حتماً نیاز دارد.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای دكتر بخوانید، ردیف شان را هم حذف كنید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر بدون ردیف بخوانم؟

نایب رئیس (پزشكیان) ـ بدون ردیف بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ عبارت زیر به انتهای بند «الف تبصره (۱۳) افزوده می شود.

دولت مكلف است جهت تجهیز و بازآمد (اورهال) نمودن بالگردهای هوانیروز جمهوری اسلامی ایران از محل بند «الف تبصره (۱۳) مبلغ (۱۰۰۰) میلیارد ریال (معادل ۱۰۰ میلیارد تومان) كسر و در اختیار هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران قرار دهد.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ حضار ۲۱۰ نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. این هم مثل بند قبلی است، ما بررسی خواهیم كرد، اگر نیاز به دوسوم باشد اعلام خواهیم كرد. نمایندگان رأی خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ پیشنهاد بعدی، آقای پاپی زاده! شما چهار تا پیشنهاد به ما داده اید، یكی از آنها را بفرمایید. پیوست (۱۵) یا پیوست (۱۶)، كدام را مطرح می كنید؟

پاپی زاده بالنگان ـ پیوست (۱۵)، صفحه (۱۴)، شماره (۱۴۷). سه، چهار تا پیشنهاد دارم، چون وقت نیست یكی از اینها را مطرح می كنم.

 دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ شناسه (۱۴۷) است، خواهشاً یكی از آنها را مطرح كنید، چون وقت نیست.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ یكی را می توانید مطرح كنید، هر كدام را انتخاب می كنید، بفرمایید.

عباس پاپی زاده بالنگان (دزفول) ـ همكاران عزیز توجه بفرمایید. ما امروز درگیر یك سری مشكلات ساخته شده به دست بشر هستیم. دخالت هایی كه در طبیعت كردیم و امروز تقریباً گریبان تمام كشور را گرفته است. دریاچه ارومیه ظرف سه، چهار سال آینده به یكی از بزرگترین معضلات و فاجعه های زیست محیطی كشور تبدیل خواهد شد. سه، چهار تا استان دور و اطراف خودش را به مرز نابودی خواهد كشاند. تا تهران طوفان های گرد و غبار نمكین تمام پوشش فضای سبز ما را نابود خواهد كرد. بیماری هایی كه مردم دچار آن خواهند شد. اینها همه ناشی از دخالت های بیجایی است كه ما در بحث منابع آب داشتیم و منابع آب كشور را درست مدیریت نكردیم.

امروز نمونه های كوچك آن را داریم در بعضی از نقاط كشور می بینیم. اگر امروز بحث ریزگردهای استان خوزستان را می بینیم، در واقع خوزستان اولین قربانی طوفان های ریزگرد و گرد و غبار است. امروز استان خوزستان یك پیش بینی برای سایر نقاط كشور است. ما در یك روز قطعی برق استان خوزستان نزدیك (۸۰۰) هزار بشكه را از دست دادیم، نزدیك (۵۰۰) میلیارد تومان خسارتی است كه به صنعت نفت ما در یك روز وارد شد و این یعنی (۵۰۰) میلیارد تومان از بودجه عمومی كشور كم شد. در یك روز نزدیك (۵۰۰) میلیارد تومان خسارت به تأسیسات وزارت نیرو و شبكه برق استان خوزستان و استان همجوار وارد شد كه در واقع این (۱۰۰۰) میلیارد تومان خسارت در یك روز است. خواهشی كه ما از شما بزرگواران داریم این است كه به سازمان محیط زیست و به وزارت جهاد كشاورزی كمك كنید. ما با یك مبلغ اندكی می توانیم از این بحران ها پیشگیری كنیم.

ما همین الان درگیر بحران هستیم، بحرانی كه امروز درگیر آن هستیم، دوباره فردا برای جای دیگر تكرار خواهد شد. امروز (۲۲) استان كشور درگیر موضوع ریزگردها هستند. دو سال قبل به خاطر غلظت بالای ریزگردهایی كه از استان خوزستان به تهران رسیده بود، تهران تعطیل شد. دو سال قبل ریزگردها توانستند خودشان را تا استانهای گیلان و مازندران برسانند. یعنی این خطر آرام آرام دارد كل كشور، اقتصاد و سلامت كشور را تهدید می كند. ما امروز از صدای خوزستانی ها داریم اعلام خطر را برای كل كشور می شنویم.

این بودجه ای هم كه عرض می كنم واقعاً چیزی نیست، (۲۰۰) میلیارد تومان است كه در اختیار سازمان محیط زیست قرار می گیرد. برای استانهایی مثل سیستان و بلوچستان، كرمان، كرمانشاه، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی كه دور دریاچه ارومیه قرار دارند، كرمانشاه، كردستان، ایلام، لرستان، همه استانهایی كه درگیر ریزگردها هستند بالاخره یك بودجه ای را می خواهند كه سازمان محیط زیست بتواند به بحث كنترل این تالاب هایی كه الان دارند یكی یكی از دست می روند ورود كند. (نایب رئیس ـ متشكریم) من خواهش می كنم كه كمك كنید و یك بودجه مختصری را بگذاریم، در واقع یك سرمایه گذاری برای آینده است كه ما خسارات بیشتر و كلان تری را در آینده مجبور نشویم پرداخت كنیم. ممنون می شوم اگر امروز یك فكر درست و حسابی بكنیم و البته من این اشاره را هم بكنم، ما به كمك خودتان در ماده (۴۲) برنامه ششم توسعه دولت را مكلف كردیم كه برای كنترل ریزگردها حتماً بودجه بگذارد، حتماً ردیف بگذارد ولی متأسفانه دولت در بودجه سال ۹۶ چنین چیزی را ندیده.

من خواهشی كه دارم عزیزان حتماً رأی بدهید و برای حل معضل ملی كه همه ما الان درگیر آن هستیم كمك بكنید، تشكر می كنم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ اگر مخالف صحبت نمی كند موافق هم صحبت نكند. دولت مخالف است، كمیسیون بفرمایید.

غلامرضا تاج گردون (رئیس كمیسیون تلفیق بودجه) ـ آقای پاپی زاده عزیز! من خواهش می كنم عرایض بنده را گوش بدهید. ببینید! (۱۰۰) میلیون دلار یعنی (۳۳۰) میلیارد تومان ما اعتبار گذاشتیم. (پاپی زاده ـ بخش خصوصی است) بخش خصوصی نیست، قربان اشتباه نفرمایید. متن را خواهش می كنم مطالعه بفرمایید. (۱۰۰) میلیون دلار یعنی (۳۳۰) میلیارد تومان نوشتیم بازگشت از منابع، یعنی بخش خصوصی نیست، اختصاصاً به همین امر. (۱۳) درصد (۳۰۰۰) میلیارد تومان هم یعنی نزدیك (۴۰۰) و خرده ای میلیارد تومان در مالچ پاشی قیر مجانی گذاشتیم. اصلاً از همه اینها بگذریم آقای پاپی زاده! من به عنوان یك كسی كه در معرض آسیب هستم این را دارم عرض می كنم. این پیشنهاد شما به منزله این است كه آن (۳۰۰) میلیارد تومان را من به عنوان یك آدم برنامه و بودجه ای می گویم، می پرانید. چرا؟ چون این تنخواه است، آن اعتبار است بعد راحت آن را به شما نمی دهند مسأله منتفی می شود. من خواهش می كنم در قواعد بودجه ریزی، حالا دو، سه تا تصویب كردید قواعد را به هم ریختید، در قواعد بودجه ریزی خواهش می كنم این نكات را رعایت كنید كه بدانیم ته آن چه اتفاقی می افتد.

با توجه به اینكه آن (۳۳۰) میلیارد تومان را برای بحث مقابله با ریزگردها نقد گذاشتیم و مالچ پاشی آن هم (۱۳) درصد (۳۰۰۰) میلیارد تومان گذاشتیم خواهش می كنم به این پیشنهاد رأی ندهید بگذارید آن دو تا برنامه ای كه گذاشتیم و كاملاً مطابق برنامه است ان شاء الله عملیاتی بشود.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، آقای دكتر! قرائت می فرمایید؟

 دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ الحاقی به تبصره ۱۳ ـ معادل (۲۰۰۰) میلیارد ریال از محل منابع ماده (۱۰) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و منابع ماده (۱۲) قانون تشكیل سازمان مدیریت بحران كشور به نسبت (۷۵) و (۲۵) درصد به ترتیب به وزارت جهاد كشاورزی، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و سازمان محیط زیست جهت مقابله و كنترل پدیده ریزگردها اختصاص می یابد.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ حضار ۲۱۰ نفر، نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دولت و كمیسیون مخالف هستند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! همین پیشنهاد را جناب نوری با (۶۰) میلیارد تومان دارند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای نوری! اگر اجازه بدهید رد بشویم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ پیشنهاد آقای نوری در پیوست (۶)، صفحه (۶)، شناسه (۴۱) است.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای نوری بفرمایید.

سیدراضی نوری (شوش) ـ اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین

بنده هم عرض سلام، ادب، احترام و خسته نباشید خدمت تمام عزیزان و بزرگواران، خواهران محترم و برادران عزیز دارم. عرضم به حضورتان كه مسأله پدیده ریزگردها را همه دوستان واقعاً استحضار دارند، به خصوص اخیراً كه منشأ این ریزگردها منشأ داخلی است و این كانون های ریزگردها در واقع در اثر خشكسالی و خشكی تالاب ها بوده و این خشكسالی كه یك پدیده و فلسفه وجودی همین تبصره و ماده (۱۰) تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده (۱۲) ستاد مدیریت بحران همین مسأله است. یعنی اگر ما از مواد (۱۰) و (۱۲) به صورت پیشگیری در اختیار سازمان جنگل ها و سازمان حفاظت محیط زیست مبلغی را به صورت پیشگیرانه قرار ندهیم و با این پدیده ای كه امروز زندگی مردم را فلج كرده، امروز این پدیده دل رهبر را خراش داده، این پدیده باعث شده كه برق قطع بشود، در اثر قطعی برق یك روز تولید نفت كه نزدیك (۸۰۰) هزار بشكه نداشته باشیم خودش ضرر و زیان به كل مملكت هست. من از تمام عزیزان، بزرگواران عزیز كه نسبت به بنده باز هم دلسوزتر هستند، وظیفه تاریخی و آزمون تاریخی خود آزمونی هست كه مجلس باید در قبال ریزگردها نشان بدهد و فلسفه وجودی همین تبصره و مواد (۱۰) و (۱۲) در رابطه با ستاد مدیریت بحران است عنایت بكنند به ما كمك بكنند و با كمك مجلس بتوانند در این راه به صورت پیشگیرانه هم برای رهاسازی آب به داخل این تالاب ها و هم احیاء مراتع و تالاب ها از این طریق بتوانیم كمك بكنیم (نایب رئیس ـ متشكریم) و در این خصوص با درنظر گرفتن فقط (۶۰) میلیارد آن (۲۰۰) میلیاردی كه دوستان اجازه ندادند به صورت پیشگیرانه فقط (۶۰) میلیارد در نظر بگیرند كه ان شاء الله از این طریق بتوانیم كمكی كرده باشیم و مرهمی بر آلام و درد مردم استان خوزستان باشد كه زندگی شان واقعاً با سختی های بسیار زیادی مواجه است.

از عزیزان، بزرگواران، مردم و نمایندگان ملت در این خانه ملت انتظار است به ما كمك بكنند و با اختصاص این مبلغ به صورت پیشگیرانه از آن كانون هایی كه منبع داخلی است بتوانیم با تخصیص این مبلغ از این پیشگیری بكنیم، ممنون هستم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، مخالف صحبت نمی كند، دولت بفرمایید.

فرهاد دژپسند (معاون امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ببینید! راجع به این موضوع ما اعتبار دیدیم. در جداول هم برای تالاب ها هم اینكه خوشبختانه كمیسیون محترم تلفیق (۳۳۰) میلیارد تومان اعتبار دید. اعتبار كه نقد است، بنابراین چرا ما می خواهیم از تنخواه استفاده كنیم؟ در ضمن كلی اختلال هم در نظام بودجه ریزی و اینها اضافه بشود.

بگذارید ان شاء الله ما آن اعتباری كه دیدیم بماند و بتوانیم تخصیص بدهیم، من خدمت شما عرض كنم وقتی این را می گذارید و ما می خواهیم از سرجمع بگیریم یعنی برای تأمین همین پول باید از آن اعتباری كه گذاشتیم كم بكنیم، جای دیگر كه نداریم. بنابراین خواهش من این است كه چون این پیشنهاد قبلاً پیش بینی اعتبار شده است رأی ندهید، ممنون.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ دولت و كمیسیون مخالف هستند. آقای دكتر! پیشنهاد را قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! همان پیشنهاد قبلی هست.

مبلغ (۶۰) میلیارد تومان از محل منابع ماده (۱۰) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده (۱۲) قانون تشكیل سازمان مدیریت بحران كشور جهت كنترل و مقابله با پدیده ریزگردها در اختیار سازمان محیط زیست و سازمان منابع طبیعی و جنگل ها قرار می گیرد.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ حضار ۲۰۴ نفر، دولت و كمیسیون مخالف هستند. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای محمودزاده و داودی! كدام یك از عزیزان مطرح می كنند؟ آقای محمودزاده در پیوست (۶)، صفحه (۴)، شناسه (۲۳) پیشنهاد دارند، بفرمایید.

جلال محمودزاده (مهاباد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام دارم خدمت همكاران محترم. پیشنهاد ما پیوست (۶)، صفحه (۴)، شماره (۲۳) هست. خواهش می كنم كه عزیزان به این مورد دقت بفرمایند. همچنان كه مستحضر هستید در این پیشنهاد ما آوردیم «مبلغ (۲۰) میلیارد تومان جهت كنترل و حذف كانون های اپیدمی های دامی از محل منابع ماده (۱۰) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده (۱۲) قانون تشكیل سازمان مدیریت بحران كشور در اختیار سازمان دامپزشكی كشور قرار می گیرد اما عزیزان! فلسفه پیشنهاد این ماده این است؛ در حال حاضر به دلیل بیماری تب برفكی تعداد زیادی از استان هایمان درگیر این بیماری هستند و دام سبك و سنگین دامداران دچار خسارت شدند. سال گذشته میلیاردها تومان به كشاورزان بر اثر این بیماری خسارت وارد شد. در حال حاضر مرغداری هایمان با خطر آنفلوآنزای مرغی و آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان رو به رو هستند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای محمودزاده! آن قبلی اگر تصویب بشود (۱۰۰) تومان گذاشتند، این چیست؟

محمودزاده ـ آقای دكتر! این فرق می كند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ یعنی می خواهید از دو جا بردارید؟

محمودزاده ـ این مختص بیماری های دامپزشكی برای اپیدمی پیشگیری از بیماری های دامی است.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ به هر حال یك اعتباری گذاشته شده.

محمودزاده ـ آقای دكتر! به خاطر اپیدمی هایی كه اتفاق می افتد فرق می كند با این مواردی كه جناب عالی می گویید، این ضروری است و به خاطر حوادث غیرمترقبه ای از بیماری های غیرمترقبه ای است كه برای دام و طیور پیش می آید. ضرورت دارد ما اعتباراتی را برای بخش دام مان، برای بخش طیورمان در نظر بگیریم كه اگر بیماری در یكی از استان های كشور حادث شد بتوانیم جلوگیری بكنیم. همین حالا (۲۰) استان ما درگیر این بیماری های دامی و بیماری های طیور هستند كه واقعاً ضرورت دارد كه به این مرغداران خسارت دیده در استان ها و شهرستان های محروم برسیم و اعتباراتی كه در این بند دیده شده در اختیار این ها قرار بدهیم كه حداقل روی پای خودشان بایستند و بتوانند ادامه تولید داشته باشند.

بنابراین آقای دكتر پزشكیان، همكاران محترم! واقعاً این بند اساسی و ضروری است در صورتی كه اعتبار در اختیار سازمان دامپزشكی قرار ندهیم این عزیزان نمی توانند در زمان حضور بحران در رابطه با بیماری های دامی و طیور عكس العمل نشان بدهند و جامعه با خطر جدی رو به رو می شود.

بنابراین خواهش من از عزیزان، بزرگواران و همكاران محترم این است كه به این بند پیشنهادی رأی بدهید كه مرغداران ما، گاوداران عزیز و تولیدكنندگانی كه در صف اول تولید هستند بتوانند از این محل بهره مند بشوند، تشكر می كنم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، مخالف اگر صحبت نكند، موافق هم صحبت نكند. دولت و كمیسیون مخالف هستند. پیشنهاد را برای رأی گیری بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ متن زیر به بند «ه‍ تبصره (۱۳) الحاق می شود:

مبلغ (۲۰۰) میلیارد ریال جهت كنترل و حذف كانون های اپیدمی های دامی از محل منابع ماده (۱۰) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده (۱۲) قانون تشكیل سازمان مدیریت بحران كشور در اختیار سازمان دامپزشكی كشور قرار می گیرد.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ حضار ۱۹۵ نفر، دولت و كمیسیون مخالف هستند. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ پیشنهاد بعدی را جناب كوسه غراوی در پیوست (۱۶)، صفحه (۵)، شناسه (۳۸) دارند، بفرمایید.

شهرام كوسه غراوی (مینودشت، كلاله، مراوه تپه و گالیكش) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن خسته نباشید به همكاران و رئیس محترم جناب آقای دكتر پزشكیان. پیشنهاده بنده را هم كمیسیون عمران دادند و هم همكاران. پیوست (۱۶)، صفحه (۸)، شماره (۴۶) است.

همكاران محترم ببینید! به منظور كاهش خطرات جانی و مالی روستاییان و پیشگیری از آسیب پذیری روستاها در برابر سوانح طبیعی تهیه و اجرای طرح های بهسازی بافت های فرسوده روستایی یكی از اولویت دارترین اقدامات اجرایی محسوب می شود. همانگونه كه عزیزان مستحضرند بافت های قدیمی روستاها كه به خاطر فرسودگی قابلیت سكونت را نیز از دست داده اند به دلیل عدم توان مالی و فنی روستاییان اغلب رها شده اند و روستاییان ناگزیرند به اراضی حاشیه روستاها كه عموماً اراضی كشاورزی هستند متمایل بشوند و ضمن تخریب اراضی مذكور هزینه هنگفتی را هم بپردازند و زیرساخت ها هم از بین برود و با صرف هزینه محدود برای احیاء هسته های قدیمی روستاها ضمن آنكه از زیرساخت های موجود بهره برداری مجدد می شود از تخریب اراضی كشاورزی و باغات حاشیه روستایی نیز جلوگیری می شود.

لذا پیشنهاد می شود با اعتباری بالغ بر (۱۰۰۰) میلیارد ریال نسبت به بهسازی بافت های فرسوده دارای اولویت كشور اقدام بشود كه این موضوع در بند (۱ ـ ۹) ماده (۳۲) قانون برنامه ششم هم پیش بینی شده. جناب آقای دكتر! همچنین برابر بند (۱ ـ ۸) ماده (۳۲) برنامه ششم مقرر شده كه روستاهایی كه در معرض سوانح طبیعی شناسایی شده و (۳۰) درصد آنها با مشاركت مردم و همكاری دستگاه های مسئول تا پایان برنامه ایمن سازی بشود.

لذا اعتبار مورد نیاز برای سال های اول برنامه در سال ۹۶ معادل (۴۰۰۰) میلیارد ریال برآورد می شود. (نایب رئیس ـ متشكرم) بر این اساس مجموع اعتبار پیش بینی شده برای ایمن سازی بافت های فرسوده روستایی مجموعاً (۵۰۰۰) میلیارد ریال است.

آقای دكتر! ما در بندهای (۱ ـ ۹)، (۱ ـ ۸) ماده (۳۲) برنامه مصوب كردیم اما منابع آن را پیش بینی نكردیم. مگر می شود ما برنامه پیش بینی بكنیم اعتبارش را پیش بینی نكنیم؟ لذا از عزیزان و همكاران استدعا دارم به این بند رأی مثبت بدهند، خیلی متشكرم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، آقای ملكی اجازه بدهید رد بشویم، دست شما درد نكند، دولت مخالف، كمیسیون بفرمایید.

غلامرضا تاج گردون (رئیس كمیسیون تلفیق بودجه) ـ

 بسم الله الرحمن الرحیم 

آقای كوسه غراوی عزیز! ناراحت نشوید من به مخالفت صحبت می كنم. ببینید! این بحث دیگر دارد تمام می شود. من آخرین جمله را عرض كنم دیگر نمایندگان هر تشخیصی می خواهند بدهند، بدهند. دوستان عزیز ببینید! من یادم است تا قبل از ۱۳۸۰ هر زلزله ای می آمد مثل رودبار، مثل قزوین یا هر اتفاقی می افتاد دولت صبر می كرد یك لایحه مجلس می آورد، دو ماه، سه ماه، چهار ماه طول می كشید یك مجوز می گرفت می رفت خسارت ها را پرداخت می كرد یا ترمیم می كرد. سال ۸۱ آمدیم مجلس با هزار خواهش و تمنا (۱) درصد مجلس اجازه داد (۲) درصد تنخواه در اختیار دولت قرار بگیرد، اگر حادثه ای اتفاق افتاد آن را انجام بدهد.

دستگاه ها خودشان اعتبار دارند، بنیاد مسكن، راه و شهرسازی هر كس باید برنامه اش را جلو ببرد. الان اگر حكمی در برنامه تصویب كردید شما اعتبار را تأمین نمی كنید، به من می گویید (۵۰۰۰) میلیارد ریال. برادران عزیز! من این سازمان برنامه را می شناسم. از اعتبارات استان ها كسر می كنند به خودشان می دهند. از بنیاد مسكن كسر می كنند به خودش می دهد، تنخواه است، اعتبار نیست فقط بین خودمان داریم بازی می كنیم. (نایب رئیس ـ متشكرم) این پولمان را به آن پاس می دهیم. من خواهش می كنم به این پیشنهادات رأی ندهید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متن را قرائت كنید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ به منظور ایمن سازی بافت روستاهای در معرض سوانح طبیعی مانند سیل و زمین لغزش، پیشروی آب دریاها و نظایر آن، مبلغ (۵۰۰۰) میلیارد ریال از محل منابع ماده (۱۰) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و منابع موضوع ماده (۱۲) قانون تشكیل سازمان مدیریت بحران كشور به بنیاد مسكن انقلاب اسلامی اختصاص می یابد تا صرف تهیه طرح های مورد نیاز و اجرای پروژه های ایمن سازی سكونتگاه های روستایی گردد.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ حضار ۱۹۴ نفر، دولت و كمیسیون مخالف هستند. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد.

 

۶ ـ اعلام وصول (۲) فقره طرح

دبیر (كاتب) ـ آقای رئیس یك اعلام وصول اجازه می دهید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ اعلام وصول را هم اعلام بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

محضر همكاران عزیز طرح عادی استفساریه ماده (۹۱) قانون نظام صنفی به طور عادی اعلام وصول می گردد.

همچنین طرح عادی اصلاح اساسنامه بنیاد شهید مصوب ۲۷/۷/۱۳۷۷ اعلام وصول می گردد.

جناب آقای رنجبرزاده خدمت شما هستیم.

 

۷ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور

نایب رئیس (پزشكیان) ـ تذكرات را می شنویم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ ممنونم، تشكر. چند تذكر كتبی می خوانیم بعد تذكرات شفاهی را بدهید. تذكرات كتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی كشور:

ـ آقای نادر قاضی پور (ارومیه) به رئیس جمهور محترم در خصوص تسریع در احیاء نجات دریاچه ارومیه كه در سال ۹۵ هیچ گونه تغییری نسبت به سال ۹۴ به لحاظ اعتباری نداشته است.

ـ آقای علی اكبر كریمی (اراك، كمیجان و خنداب) به وزیر علوم ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص رفع سریع اختلال ایجادشده در ارتباطات تلفن همراه در شهر اراك.

ـ آقایان: سیداحسن علوی (سنندج، دیواندره و كامیاران)، محسن بیگلری (سقز و بانه) و منصور مرادی (مریوان و سروآباد) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در خصوص نبود پزشكان حاذق و فوق تخصص در بیمارستان های كردستان كه به نارضایتی مردم در آن بخش منجر شده است.

ـ آقای علی وقفچی (زنجان و طارم) به وزیر جهاد كشاورزی در خصوص تأخیر در برآورد خسارت سرمازدگی درختان زیتون شهرستان طارم كه موجبات نگرانی عمیق مردم را باعث گردیده است هرچه سریعتر نسبت به پرداخت خسارت اقدام فرمایید.

ـ آقای سیدجواد ساداتی نژاد (كاشان و آران و بیدگل) به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در خصوص دلیل عدم پرداخت بدهی بیمه تأمین اجتماعی به دانشگاه علوم پزشكی كاشان.

ـ آقایان: سیدمرتضی خاتمی (ماه نشان، ایجرود، دهستانهای بوغداكندی و قلتوق) و اكبر رنجبرزاده (اسدآباد) به وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص ممانعت از واگذاری واحد های سازمان غله به بخش خصوصی.

ـ آقای محمدمهدی زاهدی (كرمان و راور) به وزرای تعاون، كار و رفاه اجتماعی و صنعت، معدن و تجارت در خصوص اینكه متأسفانه دو ماه حقوق از سال ۹۴ به كارگران ذوب آهن هنوز پرداخت نشده است و الان در آستانه سال جدید هستیم. واقعاً مردم مستضعف در عسر و حرج هستند.

ـ آقای علی بختیاری (بافت، رابر و ارزوئیه) به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در خصوص عدم پرداخت حقوق كارگران معدن اسفندقه شهرستان ارزوئیه.

ـ آقای علی محمد شاعری (بهشهر، نكا و گلوگاه) به وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص تأخیر در پرداخت خسارت و غرامت به مرغداران و پرورش دهندگان مرغ و طیور كه در اثر بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان متحمل خسارت شده اند.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای رنجبرزاده! ضمن تشكر بیانیه ای را جناب آقای قوامی دادند كه تقدیر و تشكر (۱۹۲) نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از محضر مقام معظم رهبری به مناسبت انتصاب آقای دكتر ولایتی به ریاست هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان رئیس هیأت امنا قرائت شد كه به عنوان ریاست هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی اصلاح می شود.

(ادامه تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی)

دبیر (رنجبرزاده) ـ ممنونیم، تشكر. تذكر خارج از دستور جلسه امروز: تعدادی از عزیزان باقی ماندند كه اگر حضور داشته باشند در خدمتشان باشیم. جناب آقای علیرضا سلیمی نماینده محترم محلات و دلیجان دو دقیقه فرصت تذكر دارید. بفرمایید.

علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رئیس، نمایندگان محترم! بر اساس برخی از گزارش ها ذخایر اورانیوم ما از مقداری كه در برجام تصویب شده بسیار بسیار كمتر است. گفته می شود تا حد (۱۰۰) كیلو كمتر از آن مقدار (۳۰۰) كیلو است. انتظار این است كه وزارت محترم امور خارجه در این رابطه توضیح بدهند. واقعاً ما در این راستا توجیه نیستیم، بیش از اندازه ما برجام را عمل كنیم از آن سمت طرف مقابل چه تعهداتی را می خواهد انجام بدهد؟ به دولتمردان تركیه توصیه می كنیم در پازل صهیونیست ها بازی نكنند، صبر ایران اسلامی را قدر بدانند و ارج بنهند.

از ریاست محترم سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تقاضا داریم كه با توجه به اینكه حوزه انتخابیه حقیر بیشترین تعداد پذیرش گردشگر را دارد اقدام لازم جهت ایجاد اداره میراث فرهنگی و گردشگری را در آنجا به سامان برساند.

مالیات سنگین مردم حوزه انتخابیه واقعاً ما را به زحمت انداخته، امیدوارم كه در این راستا تجدیدنظر صورت بگیرد.

وزیر محترم جهاد كشاورزی! گرانی میوه مردم را به تعب انداخته. شب عید است، واقعاً قیمت مركبات خیلی بالا است و مستضعفین و فقرا كمتر در سفره شان می توانند میوه مرغوب استفاده كنند. از سرویس دهی بخش بهداشت و درمان در شب عید در شهرستان های محلات و دلیجان نگرانی داریم. (نایب رئیس ـ خیلی ممنون) هر سال شب عید با تعطیلات كه مواجه می شویم متأسفانه پزشكان عزیز مرخصی می روند و واقعاً مردم در این بخش با مشكل مواجه هستند، امیدواریم امسال برنامه ریزی روشنی در این راستا داشته باشیم.

از وام های اعطایی برای ایجاد رونق در حوزه انتخابیه حقیر خبری نیست، امیدوارم گزارش دقیقی در این راستا به افكار عمومی داده بشود.

نكته بعد كه می خواهم اشاره بكنم مرغداران حوزه انتخابیه ما با مشكل مواجه اند و ان شاء الله كه در این راستا وزارت جهاد كشاورزی تدبیر لازم را بیندیشد. (نایب رئیس ـ متشكرم)

آقای دكتر! جرایم بانكی متأسفانه كمر مردم را شكسته. مراجع عظام تقلید مكرر در مكرر اعلام كردند جرایم بانكی (نایب رئیس ـ داریم به اذان نزدیك می شویم) آقای دكتر تمام شد. جرایم بانكی خلاف شرع است چه كسی باید اینها را سامان بدهد؟ امیدوارم در این راستا اقدام جدی و مؤثر صورت بگیرد و آخرین عرضم این است؛ ما نسبت به بودجه استان مركزی و كسری بودجه گلایه جدی داریم، متشكریم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ دست شما درد نكند، متشكرم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ آقای عدل هاشمی و منصور مرادی مانده اند، تشریف دارند؟ یك دقیقه وقت دارید. آقای جاسمی شما بمانید فردا.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ حاج آقا وقت نماز است، یك دقیقه صحبت كنید.

منصور مرادی (مریوان و سروآباد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همكاران گرامی. بنده درگذشت مادر باردار (۳۱) ساله روستای مازیون توابع شهرستان سروآباد در بیمارستان بوعلی مریوان را پس از زایمان تسلیت می گویم.

تذكر بنده به رئیس جمهور محترم و وزیر بهداشت؛ با توجه به پیشرفت علم و تكنولوژی و افزایش دانش متخصصان متأسفانه شاهد مرگ مادران باردار در بیمارستان های كشور به خصوص در شهرستان مریوان هستیم. (نایب رئیس ـ خیلی ممنون) جناب آقای دكتر هاشمی! با توجه به اینكه در بیشتر شهرهای استان كردستان كمبود پزشك متخصص داریم و بیشتر مردم مجبورند تا ساعت (۳) شب در مطب ها در صف باشند، ممنونم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر، آقای جاسمی! شما هم یك دقیقه بفرمایید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ یك دقیقه را مراعات كنید اذان از دستمان نرود.

دبیر (رنجبرزاده) ـ آقای سیدقاسم جاسمی نماینده كرمانشاه بفرمایید.

سیدقاسم جاسمی (كرمانشاه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن عرض تشكر و قدردانی از همه دوستان عزیز. من تذكری كه دارم خطاب به آقای رئیس جمهور هست، آن هم اینكه به خاطر همین نزدیكی انتخابات متأسفانه چوب حراج به اماكن ملی كشور دارند می زنند كه از جمله آنها بحث پالایشگاه نفت كرمانشاه است كه دومین پالایشگاه كشور بعد از آبادان از نظر قدمت هست. (نایب رئیس ـ خیلی ممنون) متأسفانه آقای دكتر! یك كار كارشناسی در حد (۱۲۰۰) میلیارد تومان را الان دارند (۲۰۰) میلیارد تومان می فروشند. بحث قلعه را داریم، بحث كرپناز را داریم. من یك خواهشی كه دارم در فرصت بعدی، این فرصت را در اختیار ما قرار بدهید كه واقعاً ما درد و دل و مشكلات استان مان را مطرح بكنیم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم.

 

۸ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

نایب رئیس (پزشكیان) ـ جلسه بعدی ما تاریخ (۱۱) اسفندماه روز چهارشنبه، دستور جلسه ادامه بررسی بودجه سالانه است. پایان جلسه را اعلام می كنم.

 

(جلسه ساعت ۱۸:۱۸ پایان یافت)

 

رئیس مجلس شورای اسلامی

علی اردشیرلاریجانی


 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 


۹ ـ ضمیمه:

الف ـ فهرست مصوبات

 


عنوان

ثبت

كمیسیون اصلی

كمیسیون فرعی

توضیحات

لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ كل كشور

۲۲۰

تلفیق

كلیه كمیسیونهای تخصصی

متعاقب جلسات ۴۶، ۸۳، ۸۴، ۸۵، ۸۶، ۸۷، ۸۸ به دلیل ادامه رسیدگی تغییری در آمار مصوبات ارسالی به شورای نگهبان ایجاد نمی نماید..

 

 

 


 

ب ـ فهرست طرح های اعلام وصول شده

 

عنوان

ثبت

كمیسیون اصلی

كمیسیون فرعی

امضا كنندگان

طرح اصلاح اساسنامه بنیاد شهید

۲۴۲

اجتماعی

فرهنگی

ابوترابی، خادم، تربتی نژاد، نیازآذری، كرم پور، قاضی پور،
محمد كاظمی، پژمانفر، ساری، صباغیان، سیداحسان قاضی زاده، كواكبیان، ذوالنوری، محمد محمودی، قوامی، علی ابراهیمی، كاظم زاده، محجوب، ادیانی

طرح استفساریه ماده(۹۱) قانون نظام صنفی

۲۴۳

اقتصادی

اجتماعی

دلخوش، خدادادی، حضرتی، ساری، محجوب، عباسی- بادامچی، عبدالرضا عزیزی، فولادگر، مصری، یوسف نژاد، بیگدلی، ربیعی، كوچكی نژاد، بابایی صالح، جلودارزاده، سمیه محمودی، تاج الدین، مسعود رضایی، لطفی، عباس گودرزی، ادیانی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


  

 

 

 

عملكرد مجلس تا پایان جلسه هشتاد و نهم

 

الف ـ وضعیت طرحها و لوایح

 

 

 

 

 

جمع كل اعلام وصولی ها                        ۲۴۳

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طرح های نمایندگان

۱۲۶

 

طرح های شورای عالی استان ها

۱

 

 

لوایح

۱۱۶

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                               
 

 

عنوان آخرین وضعیت

طرح نمایندگان

طرح

شورای عالی استان ها

لایحه

جمع

مصوبات ارسالی به شورای نگهبان

۳

ـ

۲

۵

مصوبات ارسالی به مجمع تشخیص مصلحت نظام

ـ

ـ

۲

۲

مسكوت مانده

ـ

ـ

ـ

ـ

تحت بررسی در مجلس

۱۰۳

۱

۶۹

۱۷۳

قوانین ابلاغی به دولت

۹

ـ

۳۸

۴۷

مسترد شده

۵

ـ

۱

۶

بایگانی شده

۶

ـ

۴

۱۰

جمع كل

۱۲۶

۱

۱۱۶

۲۴۳

 

 

 

 

ب ـ وضعیت سؤال ها، استیضاح ها و تحقیق و تفحص ها

 

 

 

 

 

اعلام وصولی ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سؤال ها

۶۵

 

استیضاح ها

۲

 

تحقیق و تفحص ها

۸

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عنوان آخرین وضعیت

سؤال

استیضاح

تحقیق و تفحص

 

 

مسترد شده/ رد شده

۵

۱

ـ

 

 

تحت بررسی

۴۱

ـ

۸

 

 

طرح در جلسه علنی

۱۹

۱

ـ

 

 

جمع كل

۶۵

۲

۸

 

                                   
 


 

 ۱ ـ در ستون دوم صفحه ۶۱ عبارت هیأت امنا به هیأت مؤسس اصلاح گردید.

۲ ـ تا زمان انتشار مشروح مذاكرات اسامی نمایندگان امضاكننده بیانیه واصل نگردید.

 نام
پست الکترونيک
پيام شما