آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۱
بازديد روز قبل: ۲۷
بازديد هفته: ۱۱۸
بازديد ماه: ۵۴۰
بازديد کل: ۶۲۸۶۰۲۴
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
حقوق بین الملل > امنیت بین الملل > ۱۳۹۶/۰۷/۰۲
۳۳۲ بازدید
 
   

جنایات میانمار مغایر قوانین بین‌المللی است


معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری، گفت: بسیاری از فجایع بزگ جهانی در نتیجه بی توجهی به صلح رخ می دهد، بنابراین لازمه ایجاد صلح در دنیای امروز، درک واقعیات جدید جنگ و خشونت است.
محمود عباسی به مناسبت ۲۱ سپتامبر روزجهانی صلح، افزود: حق بهره مندی از صلح اهمیت بسیاری دارد و واقعیت های جدید جنگ و خشونت، جان و هویت انسان ها را در مناطق مختلفی از جهان مورد تعرض قرار می دهد. وی تحقق صلح و امنیت را یکی از اساسی ترین آرمان های بشری و جنگ و خشونت و افراطی گری را سمی مهلک برای صلح جهانی برشمرد و گفت: صلح، نیاز بشری است که تحقق آن درحقیقت تحقق تمام ارزش های عالی انسانی در سایه وجود فضایی آرام و به دور از کشمکش و ناامنی و تنازع مسیر است.
معاون وزیر دادگستری با بیان اینکه در تمام دوره ها و مکاتب در طول تاریخ برای صلح اهمیت قائل می شدند، گفت: از میان مکتب های گوناگون، اسلام به عنوان مکتب الهی با تکیه بر اصل کرامت انسانی و در غرب، لیبرالیسم اخلاقی با تکیه بر اومانیسم، هر یک براساس مبانی نگرشی خود، راهکارهایی برای رسیدن به صلح پایدار ارائه می کنند.
وی اتکای هر دو نگرش را «انسان عنوان کرد و افزود: اسلام با نگاه فراگیر و کمال طلبانه انسان و نیازهای صلح را مورد توجه قرار می دهد و صلحی که اسلام بر آن تاکید دارد به دلیل الهی- انسانی و فطری بودن و به عنوان یکی از سرچشمه های منبع هویت انسانی و امنیت وجودی بشر به مراتب، امکان موفقیت بیشتری در مقایسه با صلح لیبرالیستی که بعد مادی آن مورد توجه است، در عرصه عمل دارد. عباسی روز جهانی صلح را بیانگر درونی ترین نیازهای و آرزوهای انسانی برای باهم زیستن، آزاد زیستن و برابری در کرامت و حقوق بشری دانست و اظهارکرد: مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۱۹۸۱ با تصویب قطعنامه ای سومین سه شنبه هر سال را روز جهانی صلح نامید که بعد از پنجاه و هفتمین اجلاس مجمع ، این روز از سومین سه شنبه هر سال به ۲۱ سپتامبر تغییر یافت.
وی اضافه کرد: براساس این قطعنامه بزرگداشت روز جهانی صلح از این تاریخ به عنوان روز جهانی آتش بس و عدم خشونت و دعوت از تمام ملت ها و اقوام به محترم شمردن قطع مخاصمات در طول این روز اعلام شد .

  افزایش صدهزار نفری کشته های حاصل از جنگ در هر سال
عباسی، تصریح کرد: طبق آمار ارائه شده از سوی نهادهای بین المللی از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ تاکنون، تعداد کشته های در اثر جنگ به طور متوسط سالیانه ۱۰۰ هزار نفر افزایش یافته است و براساس موسسه بین المللی تحقیقات صلح واقع در استکهلم، در طول ۵ سال گذشته، تجارت جهانی اسلحه به قدری افزایش یافت که از سال ۱۹۹۰ بی سابقه بوده است.
وی افزود: جنایاتی که در میانمار، یمن، بحرین، سوریه و سرزمین های اشغالی اتفاق می افتد، کاملا مغایر قوانین بین المللی است و متاسفانه پس از تاسیس سازمان ملل، برخلاف تصور صلح به معنای واقعی صورت نگرفت و دنیا شاهد جنگ های بیشتری بود که جز قتل و نابودی بشر حاصلی نداشته است.

  سخنان ترامپ در سازمان ملل ناقض صلح جهانی است
عباسی در ادامه اظهارات رییس جمهور امریکا را در مجمع عمومی سازمان ملل، یک اعلان جنگ و ناقض صلح جهانی دانست و گفت: سخنان نسنجیده و غیرعقلانی رییس جمهور امریکا در سازمان ملل، با ادبیاتی کاملا غیردیپلماتیک و غیرمتعارف ناقض صلح جهانی است و دونالد ترامپ با این اظهارات، ایران و چند کشور را به صورت علنی از تریبون رسمی سازمان ملل مورد حمله و تهدید قرار داد؛ بیان این اظهارات ترامپ در حالی است که هدف سازمان ملل تقویت صلح و مشارکت جهانی است.
وی با بیان اینکه در سازمان ملل شاهد تهدید به جنگ و به ویژه تهدید به نابودی کره شمالی بوده ایم، ادامه داد: البته از چنین فردی بیش از این نمی توان انتظار داشت؛ چون کسی که معتقد است واشنگتن باید به صورت جدی قابلیت های اتمی خود را تقویت کند و گسترش دهد، نمی تواند حامی صلح و آرامش باشد و او با این تفکرات تنها در نابود کردن تعادل ثبات قدرت که صلح جهانی به آن وابسته است، قدم برمی دارد.


منبع:
www.hemayatonline.ir/newspaper/item/169


نام
پست الکترونيک
پيام شما