آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۳
بازديد امروز: ۲۹۶
بازديد روز قبل: ۴۲۵
بازديد هفته: ۳۲۵۷
بازديد ماه: ۵۹۷۶
بازديد کل: ۶۲۸۱۰۷۷
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
مشروح مذاكرات مجلس > بانك متنی مشروح مذاكرات > ۱۳۹۶/۰۶/۲۰
۳۶۶ بازدید
 
   

مشروح مذاكرات مجلس شورای اسلامی جلسه (۸۳) - دوره دهم ۱۳۹۵/۱۲/۰۲


        

 

 

 

 

جلسه   هشتاد  و سوم

(۸۳)

 

۲  اسفند ماه  ۱۳۹۵ هجری شمسی

۲۲  جمادی الاول ۱۴۳۸ هجری قمری

 

دوره دهم ـ اجلاسیه اول

۱۳۹۶ ـ  ۱۳۹۵

 

جلسه ساعت هشت و پانزده دقیقه روز دوشنبه به ریاست آقای علی اردشیرلاریجانی «رئیس مجلس» رسمیت یافت

 

 

 

 

عناوین مندرجات:

۱ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

۲ـ  تلاوت آیاتی از قرآن مجید

۳ ـ بحث و بررسی درخصوص كلیات لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ كل كشور (ثبت ۲۲۰)

۴ ـ اعلام وصول (۱) فقره طرح

۵ ـ اعلام وصول (۴) فقره سؤال

۶ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

۷ ـ ضمیمه: الف ـ فهرست مصوبات               ب ـ فهرست طرح اعلام وصول شده             ب ـ فهرست سؤال های اعلام وصول شده           

 

 
  جلسه ساعت  دوازده و هجده دقیقه به ریاست آقای علی مطهری «نایب‌رئیس دوم» پایان یافت
 

 


                                      

 

 

           
 


 

۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

رئیس ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه با حضور ۲۱۵ نفر از نمایندگان رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دستور جلسه هشتاد و سوم روز دوشنبه دوم اسفند ماه ۱۳۹۵ هجری شمسی مطابق با بیست و دوم جمادی الاول ۱۴۳۸ هجری قمری:

۱ ـ گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ كل كشور.

۲ ـ گزارش كمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس در مورد طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی.

۳ ـ گزارش كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد لایحه چگونگی تشكیل و نحوه رسیدگی هیأت های انضباطی نیروهای مسلح.

۴ ـ گزارش كمیسیون قضائی و حقوقی در مورد طرح الحاق یك تبصره به ماده (۳۵۳) قانون آیین دادرسی كیفری در خصوص اجرای علنی دادرسی درباره جرایم اقتصادی.

 

۲ ـ تلاوت آیاتی از قرآن مجید

رئیس ـ تلاوت آیاتی از کلام الله مجید.

(آیات ۵۷ ـ ۵۳ از سوره مبارکه «یوسف توسط قاری محترم آقای مهدی ساعد تلاوت گردید)

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم

وَ ما أُبَرِّئُ نَفْسِی إِنَّ النَّفْسَ لَأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ إِلاَّ ما رَحِمَ رَبِّی إِنَّ رَبِّی غَفُورٌ رَحِیمٌ* وَ قالَ الْمَلِكُ ائْتُونِی بِهِ أَسْتَخْلِصْهُ لِنَفْسِی فَلَمَّا كَلَّمَهُ قالَ إِنَّكَ الْیَوْمَ لَدَیْنا مَكِینٌ أَمِینٌ* قالَ اجْعَلْنِی عَلى‏ خَزائِنِ الْأَرْضِ إِنِّی حَفِیظٌ عَلِیمٌ* وَ كَذلِكَ مَكَّنَّا لِیُوسُفَ فِی الْأَرْضِ یَتَبَوَّأُ مِنْها حَیْثُ یَشاءُ نُصِیبُ بِرَحْمَتِنا مَنْ نَشاءُ وَ لا نُضِیعُ أَجْرَ الْمُحْسِنِینَ* وَ لَأَجْرُ الْآخِرَةِ خَیْرٌ لِلَّذِینَ آمَنُوا وَ كانُوا یَتَّقُونَ *

(صدق الله العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

رئیس ـ از جناب آقای ساعد قاری محترم تشکر می کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ به نام خداوند بخشنده مهربان

«و من نفس خود را تبرئه نمی كنم چرا كه نفس قطعاً به بدی امر می كند مگر كسی را كه خدا رحم كند زیرا پروردگار من آمرزنده و مهربان است. پادشاه گفت او را نزد من آورید تا وی را خاص خود كنم پس چون با او سخن راند گفت تو امروز نزد ما بامنزلت و امین هستی. یوسف گفت مرا بر خزانه های این سرزمین بگمار كه من نگهبانی دانا هستم. و بدین گونه یوسف را در سرزمین مصر قدرت دادیم كه در آن هر جا كه می خواست سكونت می كرد و هر كه را بخواهیم به رحمت خود می رسانیم و اجر نیكوكاران را تباه نمی سازیم. و البته اجر آخرت برای كسانی كه ایمان آورده و پرهیزگاری می نمودند بهتر است . راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. (حضار صلوات فرستادند).

اسامی تأخیركنندگان جلسه امروز عبارتند از آقایان: سیدحسن حسینی شاهرودی، هدایت اله خادمی، یعقوب شیویاری، كورش كرم پور حقیقی و علی گلمرادی.

رئیس ـ متشكریم.

۳ ـ بحث و بررسی در خصوص كلیات لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ كل كشور (ثبت ۲۲۰)

رئیس ـ دستور جلسه را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جناب رئیس! دستور اول گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ كل كشور است. كلیات بودجه مورد بحث قرار می گیرد. از سخنگوی محترم كمیسیون جناب آقای مفتح خواهش می كنم گزارش اولیه خودشان را ارائه كنند. جناب آقای مفتح شما طبق آیین نامه در ابتدا و انتهای كلیات سرجمع (۳۰) دقیقه فرصت دارید، وقت را خودتان تنظیم بفرمایید. جناب آقای كاتب! موافقین و مخالفین را اعلام بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

مخالفین و موافقین گزارش لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ كل كشور، همكاران عزیز برای صحبت آمادگی داشته باشند.

مخالفان جناب آقایان: مسعود گودرزی، حسینعلی حاجی دلیگانی، محسن كوهكن، مصطفی كواكبیان، نادر قاضی پور، سیدمحمدجواد ابطحی، عبدالرضا عزیزی، عین الله شریف پور، مهرداد لاهوتی و محمد محمودی شاه نشین.

موافقین عزیز جناب آقایان: عزیز اكبریان، غلامرضا كاتب، رحیم زارع، علی اصغر یوسف نژاد، غلامعلی جعفرزاده، شهباز حسن پوربیگلری، اسداله عباسی، رضا انصاری، عباسعلی پوربافرانی و محمد فیضی.

رئیس ـ متشكریم.

گودرزی ـ آقای رئیس! تذكر داریم.

رئیس ـ بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای عباس گودرزی تذكر دارند، بفرمایید.

عباس گودرزی (بروجرد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و صبح بخیر خدمت همكاران عزیز. جناب آقای رئیس! من تقاضا می كنم روند كار مجلس به نحوی باشد كه نمایندگان بتوانند یك برنامه ریزی داشته باشند، قاعده مند و ضابطه مند باشد. به عنوان نمونه بعضی تغییرات در روند كار مجلس اتفاق می افتد كه نظرات نمایندگان گرفته نمی شود، از جمله آن تغییر دستورات، تذكرات جاری و دستور روز كه ما گذشتیم. دو؛ بحث ثبت نام بود كه در آن هم نظر نمایندگان لحاظ نشد.

امروز صبح هم ما آمدیم به عنوان موافق و مخالف برای بودجه ۹۶ ثبت نام كنیم می فرمایند كه هفته قبل ثبت نام شده است. آیین نامه می گوید قبل از طرح دستور در صحن مجلس باید ثبت نام شود. بهتر این بود امروز كه دستور جلسه است، (۷)، (۸) صبح ثبت نام می شد و یك جا قرعه كشی می شد. اینها می گویند ما هفته قبل ثبت نام كردیم. دستور امروز است، چطور هفته قبل باید ثبت نام شود؟ خواهش می كنم این مسأله را اصلاح بفرمایید، خیلی ممنونم.

رئیس ـ به هر حال در دستور بود، اشكال آیین نامه ای ندارد، شما می فرمایید بهتر بود. از نظر آیین نامه آنهایی كه در دستور است را قبل از آن می توانند نام نویسی كنند، اشكال آیین نامه ای ندارد. آقای مفتح بفرمایید.

محمدمهدی مفتح (سخنگوی كمیسیون تلفیق بودجه) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

گزارش كمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ كل كشور به مجلس شورای اسلامی

لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ كل كشور به شماره چاپ (۳۶۳) كه جهت رسیدگی به این كمیسیون به عنوان كمیسیون اصلی ارجاع گردیده بود، طی (۲۵) جلسه رسمی با حضور مدیران و كارشناسان دستگاههای مختلف اجرایی با محوریت سازمان برنامه و بودجه، كارشناسان مركز پژوهش ها و دیوان محاسبات، اتاق های بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی و تعاون مورد رسیدگی قرار گرفت و با اصلاحات و الحاقاتی به این شرح به تصویب رسید.

اینك گزارش آن در اجرای ماده (۱۴۷) آیین نامه داخلی تقدیم مجلس شورای اسلامی می شود.

رئیس كمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ كل كشور ـ غلامرضا تاج گردون

خدمت همكاران محترم عرض كنم ما از امروز بررسی گزارش كمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال ۹۶ را ان شا ءالله آغاز می كنیم. این گزارش به دنبال زحمات فراوانی است كه مجموعه نظام و بدنه كارشناسی كشور با محوریت سازمان برنامه و بودجه آن را جمع بندی كرده، سازمان برنامه و بودجه در هیأت دولت مطرح كرده، هیأت محترم وزیران با جلسات مختلف آن را تصویب كردند و در روز تقدیم لایحه بودجه رئیس جمهور محترم تقدیم كردند. كمیسیون های تخصصی مورد به مورد رسیدگی كردند، گزارش هایشان را به كمیسیون تلفیق آوردند و كمیسیون تلفیق به همین ترتیبی كه عرض كردم در حدود (۲۵) جلسه به طور میانگین هر جلسه سه ساعت با حضور نمایندگان عضو كمیسیون تلفیق این مجموعه را بررسی كردند.

بنابراین مجموعه ای كه خدمت شما تقدیم می شود و از امروز مورد رسیدگی قرار می گیرد مجموعه تلاش ها و زحمات تعداد بسیار زیاد و ساعات كار گسترده ای از مجموعه كارشناسان كشور عزیزمان در ادارات مختلف، در سازمان برنامه و بودجه و هیأت محترم وزیران و نمایندگان محترم است.

كمیسیون تلفیق تلاش كرده كه بتواند به بهترین نحو ممكن با رعایت قوانین مختلف كه باید بودجه مبتنی بر آنها تنظیم شود، گزارشی را تقدیم مجلس كند كه ان شا ءالله پس از تصویب بتواند وظیفه و رسالت خودش را در اقتصاد كشور در سال ۹۶ به عنوان یك سند یكساله ایفا كند.

دوستان گزارش ها را مطالعه فرموده اند، بودجه كل كشور بر اساس آنچه كه كمیسیون تلفیق تصویب كرده بالغ بر (۱) میلیون و (۱۴۶) هزار میلیارد تومان است كه وقتی به طور عادی نگاه شود نسبت به لایحه حدود (۶/۵) درصد رشد دارد. البته در لایحه یك اشتباهی در محاسبات انجام شده، در مواردی كه باید محاسبات مجدد كسر شود در یك محلی كسر نشده، اگر آن را كسر كنیم و عدد درست را بگذاریم شاید در مجموع ما چیزی حدود (۳/۲) درصد در گزارش كمیسیون تلفیق نسبت به لایحه رشد داشته باشیم.

در گزارش كمیسیون تلفیق این عدد در بودجه عمومی دولت (۳۹۶) هزار میلیارد تومان است كه رشدی معادل (۷/۶) درصد نسبت به لایحه دارد.

ملاحظه فرمودید در كمیسیون تلفیق عدد منابع عمومی دولت (۳۴۴) هزار میلیارد تومان و درآمدهای اختصاصی به (۵۲) هزار میلیارد تومان رسیده اند.

بودجه شركت های دولتی در كمیسیون تلفیق هیچ تغییری نكرده، همان (۷۹۳) هزار میلیارد تومان است كه بر مبنای آن اشتباه محاسباتی كه در گزارش لایحه دولت بوده، اگر آن را كسر كنیم این رشدی كه در عدد ظاهری نشان داده می شود، رشدی وجود نداشته و بودجه شركت های دولتی عیناً آنچه را كه در لایحه دولت بوده در كمیسیون تلفیق به تصویب رسیده است.

مهمترین جزء درآمدی یا یكی از مهمترین اجزای درآمدی بحث درآمدهای حاصل از فروش نفت خام است. آنچه را كه كمیسیون تلفیق تصویب كرده بدین گونه است كه در لایحه دولت تصویب شده (۲۰) درصد از درآمدهای حاصل از فروش نفت به صندوق توسعه ملی برود، اما در سیاست های كلی اساسنامه صندوق توسعه ملی مبتنی بر رهنمودهای مقام معظم رهبری قرار است كه (۳۰) درصد از درآمدهای نفت به صندوق توسعه ملی واریز شود. كمیسیون تلفیق (۲۰) درصد لایحه را به (۳۰) درصد ارتقا داد و مقرر كرد كه از هر درآمد نفتی و صادراتی نفت و میعانات گازی كه مشمول این حكم خواهد بود و به محض وصول در كشور (۳۰) درصد به صندوق توسعه ملی واریز شود. بعد از آن (۵/۱۴) درصد هم برای نفت و مدیریت مجموعه صنعت نفت بر اساس قوانینی كه داریم باید تخصیص بدهیم. علاوه بر آن بر اساس قوانینی كه برای مناطق نفت خیز و مناطق محروم داریم (۳) درصد درآمد نفت باید تخصیص پیدا كند كه حدود (۸/۴) هزار میلیارد تومان می شود. بنابراین ما این ارقام را از درآمد نفت كه وارد كشور می شود جدا می كنیم، (۳۰) درصد صندوق توسعه ملی، (۵/۱۴) درصد برای مجموعه صنعت نفت و حوزه نفت، (۳) درصد مناطق نفت خیز، بقیه اش برای بودجه عمومی می آید.

كمیسیون تلفیق این گونه تصویب كرد كه حدود (۱۰۰) هزار میلیارد تومان از این درآمد برای بودجه عمومی تخصیص پیدا كند. بنابراین ما در اینجا بودجه را از نوسانات قیمت نفت در بازارهای بین المللی و همچنین نوسانات قیمت ارز در بازار داخلی تفكیك و جدا كردیم و درآمدی كه از نفت باید در حوزه منابع عمومی كشور واریز شود دیگر ناشی و متأثر از این نوسانات نیست. (۱۰۰) هزار میلیارد تومان برای بودجه كل كشور واریز می شود. اگر از این مواردی كه عرض كردیم درآمد اضافه تری باقی ماند برای صندوق ذخیره ارزی می رود با آن احكامی كه در قوانین دیگر داریم.

از مهمترین مواردی كه ما می توانیم در گزارش تلفیق به آن برخورد كنیم توجه به انضباط مالی است. علاوه بر آنچه كه دولت در لایحه بوده، ما در كمیسیون تلفیق توانستیم این مواد را اضافه كنیم و انضباط مالی را در مجموعه بودجه ارتقا بدهیم.

در مصوبه كمیسیون تلفیق مجوز برداشت از سرجمع بودجه حذف شده، حساب های سالهای قبل حوزه نفت بر اساس تبصره ای كه آمده مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت و گزارش آن را بر اساس آن حكمی كه كمیسیون تلفیق آورده ان شا ءالله اگر در مجلس تصویب شود به مجلس شورای اسلامی ارائه خواهند داد. این حساب ها را كارگروهی متشكل از سازمان برنامه بودجه، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارتخانه ذی ربط و دیوان محاسبات بررسی می كند و گزارش آن را تقدیم خواهد كرد.

تبدیل دلار به ریال در تخصیص های ارزی بر اساس تبصره (۴) كه كمیسیون تلفیق آورده است باید زیر نظر بانك مركزی انجام شود.

تأكید بر اینكه كلیه منابع باید به خزانه واریز شود و اعمال نظارت بر اینها صورت بگیرد و به سازمان برنامه و بودجه اجازه داده شده كه طرحهایی كه سال خاتمه آنها در سالهای آینده است، اینها را در بودجه های سالهای بعد منظور كند و اعتبارش را پایدار كند. ما برخی پروژه ها و ردیف ها را داریم كه سال پایانی آن سال ۹۶ است، ولی پروژه در سال ۹۶ به اتمام نمی رسد. برای اینكه انضباط مالی وجود داشته باشد و این پروژه ها بتواند تكمیل و به پایان برسند، این حكم داده شده است.

همچنین جهت ایجاد تحرك و رونق اقتصادی علاوه بر بودجه های عمرانی كه در پیوست های لایحه بودجه است، در كمیسیون تلفیق به استفاده از بازار سرمایه تأكید شده است، بر این مبنا حدود (۵/۳۹) هزار میلیارد تومان انواع اوراق مشاركت، خزانه، صكوك و اوراق اجاره و عناوینی كه در تبصره (۴) وجود دارد و می توانید مراجعه بفرمایید، در مجموع (۵/۳۹) هزار میلیارد تومان با تضمین دولت از بازار سرمایه، منابع برای مصادیقی كه بیان شده است جذب می شود.

همچنین حدود (۹/۲۹) هزار میلیارد تومان با تضمین دستگاه های ذی ربط از بازار سرمایه استفاده شود، مثل شهرداری ها و دستگاه هایی كه خودشان باید تضمین كنند، این اجازه به آنها داده شده است.

همچنین (۱۰) هزار میلیارد تومان بر اساس بند «ز تبصره (۵) برای تنظیم پرداخت ها مخصوصاً برای نقاط سردسیر تصویب شده كه این كار انجام شود. دوستان! به این صورت كه مستحضر هستید در مناطق سردسیر نیمه اول سال امكان كار عمرانی هست و در نیمه دوم سال امكان كار عمرانی وجود ندارد، در صورتی كه وقتی منابع به دست می آید و بخواهد هزینه شود عمدتاً به نیمه دوم سال برمی گردد و بودجه ها در نیمه دوم سال تخصیص پیدا می كند، در حالی كه امكان هزینه كردن در آن مناطق و استان های سردسیر وجود ندارد.

برای اینكه این تنظیم شود اجازه داده شده است (۱۰) هزار میلیارد تومان اوراقی كه سررسید آن در نیمه دوم سال ۹۶ انجام خواهد شد، دولت و سازمان بودجه این را به پیمانكاران یا كسانی كه می خواهند استفاده كنند می دهند، اینها با این امكان مالی پروژه را انجام می دهند و در سررسیدی كه معمولاً در دی و بهمن خواهد بود (امسال تاریخ سررسید در دهه اول بهمن ماه بود) می روند و پولشان را نقد می كنند. این هم حدود (۱۰) هزار میلیارد تومان است كه یك نوع تنخواه گردان است. به نظر می رسد كه برای تسهیل كار در مناطق سردسیر یك حكم خیلی خوبی است.

علاوه بر سهمیه باقیمانده از فاینانس های سال قبل، (۵۰) میلیارد دلار فاینانس پیش بینی شده است كه دستگاه ها بتوانند (۵۰) میلیارد دلار از خارج از كشور فاینانس كنند و همچنین اجازه أخذ تسهیلات مالی اعتباری و بلاعوض تا (۵) میلیارد دلار داده شده است.

تأمین مالی ضروری ترین مسائل كشور در حوزه های مختلف، وقت مان هم الان دارد خیلی سریع می گذرد، شما ملاحظه بفرمایید ما در تبصره (۴) موارد مختلف و بسیار مهمی را از توجه به دانشگاه ها، از توجه به موارد دانش بنیان و تسهیلاتی كه باید برای این حوزه ها قرار بگیرد، ما در نظر گرفتیم كه از صندوق توسعه ملی در این موارد ضروری استفاده شود.

به مناطق محروم و همچنین محیط زیست توجه ویژه ای شده است، (۴) میلیون تن قیر رایگان تا سقف (۳) هزار میلیارد تومان تصویب شده است كه (۱۳) درصد این برای جهاد كشاورزی، برای مالچ پاشی و خاكپوش هایی كه در این بحث های ریزگردها هم خیلی می تواند در مقابله با ریزگردها مؤثر باشد تخصیص داده می شود.

(۵۴) درصد به وزارت راه و شهرسازی برای روكش آسفالت و آسفالت راههای روستایی تخصیص داده شده، (۱۷) درصد به بنیاد مسكن برای بهسازی روستاها، (۱۳) درصد به وزارت كشور برای آسفالت معابر شهرهای با جمعیت كمتر از (۵۰) هزار نفر، (۳) درصد به سازمان نوسازی مدارس تخصیص داده شده و مواردی از این قبیل كه می تواند به مناطق محروم توجه ویژه ای داشته باشد.

به بودجه استان ها در گزارش كمیسیون تلفیق بسیار توجه خاصی شده است، شما اگر لایحه بودجه را با گزارش كمیسیون تلفیق ملاحظه بفرمایید به برجسته شدن بودجه استانی در كمیسیون تلفیق به خوبی پی خواهید برد. ما در كمیسیون تلفیق سرجمع بودجه استانی را كه در لایحه دولت (۸/۱۶) هزار میلیارد تومان بوده به (۴/۲۸) هزار میلیارد تومان افزایش دادیم. بودجه استانی (۷۰) درصد رشد پیدا كرده است.

همچنین ما در اعتبارات استانی (۳) درصد نفت را تخصیص دادیم و بقیه اعتبارات استانی را حكم داده شده است كه معادل میانگین تخصیص اعتبارات عمرانی كشور تخصیص پیدا كند. یكی از مشكلاتی كه ما در سالهای قبل داشتیم تخصیص اعتبارات استانی بود كه معمولاً به خوبی تخصیص داده نمی شد، درصدها پایین بود، در روزها و ماههای پایانی سال تخصیص داده می شد. در گزارش تلفیق به این مطلب توجه شد و حكم داده شد كه اعتبارات استانی باید معادل میانگین تخصیص اعتبارات عمرانی كشور تخصیص پیدا كند.

همچنین در حوزه ورزش و جوانان (۲۷/۰) درصد از درآمد مالیات بر ارزش افزوده تخصیص داده شد، قرار شد (۸۰) درصد این رقم در استان ها و در بودجه استانی تخصیص پیدا كند.

ما آمدیم در درآمدهای استان ها یك نوع اعمال عدالت در نحوه عادلانه توزیع شدن درآمدهای استان ها توجه كردیم. بدون اینكه سرجمع تغییر كند آمدیم با تغییراتی در درآمدهای استان ها توجه عدالت محور را در این خصوص مورد توجه كمیسیون قرار دادیم، اگر ملاحظه بفرمایید به این مطلب پی خواهید برد.

من عرض كنم اگر دقت بفرمایید ما در اعتبارات عمرانی استان سه ستون داریم، اما در گزارش كمیسیون شش ستون آمده و اعتبارات استانی قرار گرفته، یعنی ما در حقیقت سه ستون به ستون های اعتبارات عمرانی استانی اضافه كردیم. ضمن اینكه یكی از ستون ها كه (۲) درصد درآمد نفت و گاز بود، ما طبق قانون برنامه ششم به (۳) درصد درآمد حاصل از میعانات گازی و نفت خام اضافه كردیم. همان طور كه عرض كردم سرجمع از (۸/۱۶) هزار میلیارد تومان لایحه دولت به (۴/۲۸) هزار میلیارد تومان ارتقا پیدا كرده است.

ما برای اینكه در افزایش درآمد مالیاتی فشار به مؤدیان فعلی مالیات وارد نشود و اگر افزایش درآمدی هست برای كشف پایه های جدید مالیاتی و یا كسانی كه از مالیات فرار می كنند باشد، تشویقی كه به سازمان امور مالیاتی داده می شود را با كوشش مالیاتی ربط دادیم و متناسب كردیم. یعنی اینكه درآمد مالیاتی كه اضافه می شود، آن قدر كه ناشی از پوشش مالیاتی سازمان امور مالیاتی باشد كه پایه های جدید مالیاتی را كشف می كند، نسبت به آن برای آنها پاداش در نظر گرفته شود.

اقشار آسیب پذیر و ضعیف در استان ها یكی از مهمترین مواردی بود كه مورد تأكید كمیسیون تلفیق بوده است. شما در طی این روزها حتماً اخبارش را داشتید و توجه داشتید، طبق لایحه دولت معافیت مالیاتی تا درآمد ماهیانه (۵/۱) میلیون تومان، در كمیسیون تلفیق این به (۲) میلیون تومان افزایش پیدا كرد. یعنی طبق قانون مالیات ها، درآمدهای افراد نه تنها كارمندان، بلكه این به كسبه و مشاغل دیگر هم سرایت پیدا می كند، كسانی كه تا (۲) میلیون تومان درآمد ماهیانه داشته باشند از پرداخت مالیات معاف هستند، طبق آن جدول مازاد بر (۲) میلیون تومان مالیات تعلق می گیرد كه عرض كردم این در لایحه (۵/۱) میلیون تومان بوده است.

همچنین بیمه كشاورزان، روستاییان و عشایر در مصوبه كمیسیون تلفیق مقرر شد كه بتوانند از این موضوع استفاده كنند و بیمه آنها با حداقل نرخ در سازمان تأمین اجتماعی اضافه شود.

همچنین مقرر شد سهم بیمه درمان تأمین اجتماعی متمركز در یك حساب باشد و آنچه را كه سازمان تأمین اجتماعی به عنوان درمان می گیرد صرف درمان كند. البته این حساب در خود سازمان تأمین اجتماعی متمركز است، ولی حساب آن از پرداخت ها و درآمدهای دیگر سازمان تأمین اجتماعی مجزا است.

همچنین وزارت دادگستری از منابع مالی (۲۴) قانون بیمه اجباری شخص ثالث، برای دیه محكومان معسر تا (۳۵۰) میلیارد تومان تأمین شده است.

امهال وام های كشاورزان خسارت دیده یكی از آن مواردی است كه توجه شده است.

همسان سازی حقوق بازنشستگان لشكری و كشوری كه كمتر از (۲) میلیون تومان دریافتی ماهانه و حقوق بازنشستگی آنها است، اینها در سال ۹۶ طبق حكم برنامه پنجساله ششم همسان سازی می شود و امسال برای این افراد است، ان شا ءالله امیدواریم در سالهای بعد برای دیگر افراد انجام شود.

(۱۰۰) میلیارد تومان قرض الحسنه ستاد دیه پیش بینی شده است.

برای خانوارهای تحت پوشش كمیته امداد و بهزیستی مقرر شد كه معادل (۲۰) درصد حداقل حقوق ماهیانه در بحث یارانه ها به اینها پرداخت شود. ان شا ءالله چیزی نزدیك به (۲۰۰) هزار تومان خانوارهای تحت پوشش كمیته امداد و بهزیستی از این بابت دریافتی ماهیانه خواهند داشت.

برای حمایت از ازدواج به تمام مؤسسات پولی و مالی تكلیف شد كه برای هر یك از زوجین (۱۰) میلیون تومان وام ازدواج در نظر بگیرند كه آن را ظرف یك ماه پس از تكمیل مدارك پرداخت كنند.

(۳۰۰) میلیارد تومان به بنیاد مسكن برای عوارض ساخت و سازها خارج از حریم تخصیص داده شد كه بتواند در بهسازی فضای كالبدی روستاها توجه داشته باشد و هزینه كند و لیست بلند دیگر هست كه من به دلیل كوتاهی وقت می گذرم، خود دوستان مطالعه خواهند فرمود. در این رابطه یكی از مهمترین محورهایی كه ما در كمیسیون تلفیق به آن توجه داشتیم بحث توجه به اقشار آسیب پذیر بود.

در رابطه با توجه به حوزه سلامت، ما تأمین بودجه استمرار ارائه خدمات پزشكی را بر همان مبنا كه تاكنون وجود داشته مد نظر قرار دادیم.

در حوزه ورزش و جوانان به همین ترتیب ما در كمیسیون تلفیق توجه ویژه ای را داشتیم، آن (۲۷/۰) درصد مالیات بر ارزش افروده چیزی حدود (۱۴۰۰) میلیارد تومان می شود. توجه داشته باشید بنابر آماری كه ما در دست داریم شاید مجموع بودجه ورزش كشور در سال جاری و سال قبل حدود (۱۰۰۰) میلیارد تومان باشد. یك باره (۱۴۰۰) میلیارد تومان به بودجه حوزه ورزش اضافه شد، یعنی بیش از دو برابر بودجه حوزه ورزش كشور اضافه شد. البته كمیسیون تلفیق یك نسبت به نحوه توزیع این یك سیاست گذاری كرد كه استانی توزیع بشود و بتواند در استان ها (۸۰) درصد برای بودجه های عمرانی و تكمیل زیرساخت ها برود. در اینجا توجه به ورزش معلولین، جانبازان، مدارس، روستایی و عشایر ورزش همگانی، بانوان و اینگونه موارد بوده.

رئیس ـ آقای مفتح! من فكر می كنم شما یك مقدار از وقتتان را بگذارید برای پایان كه بحث های كلیات را كه دوستان مطرح كردند فرصت داشته باشید. چون شما مجموعاً (۳۰) دقیقه وقت دارید، الان (۲۱) دقیقه را گذراندید.

مفتح ـ چشم، بنده یواش یواش به اتمام می رسانم. اینها از مواردی است كه از (۲۷/۰) درصد اعتباری كه از مالیات بر ارزش افزوده برای حوزه ورزش گرفته می شود به اینها تخصیص پیدا می كند. همانطوری كه ریاست محترم مجلس فرمودند برای اینكه فرصتی هم باشد دوستان، مخصوصاً مخالفین محترم كه نكاتی را مطرح می كنند بتوانیم پاسخ بدهیم باقی مانده وقت را ان شاء الله برای بعد از صحبت عزیزان خواهم گذاشت و آنجا خدمتتان خواهم بود. در مجموع این نكته را می خواهم عرض بكنم كه كمیسیون تلفیق با وقت زیادی كه گذاشت، دوستان عزیزی كه واقعاً خوب در جلسه شركت كردند، كارشناسان محترمی كه از سازمان برنامه و بودجه، از اتاق ها، از مركز پژوهش ها و دیوان محاسبات در جلسه حضور بسیار خوبی داشتند در مجموع یك كار جمعی شد كه بتوانیم ان شاء الله در بهترین شكل ممكن بودجه سال ۹۶ را تنظیم بكنیم. ان شاء الله با كمك شما عزیزان اصلاحات بیشتری بر این صورت خواهد گرفت و بودجه بسیار مناسبی به عنوان مصوبه مجلس شورای اسلامی به ملت بزرگ ایران تقدیم خواهد شد. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

رئیس ـ جناب آقای مفتح متشكریم. اولین مخالف را اعلام بفرمایید. هر مخالف و موافق هم (۱۰) دقیقه وقت دارند صحبت كنند.

دبیر (كاتب) ـ مخالف اول جناب آقای مسعود گودرزی هستند، بفرمایید.

رئیس ـ آقای گودرزی بفرمایید.

مسعود گودرزی (ممسنی و رستم) ـ بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین

عرض سلام و صبح بخیر خدمت همكاران عزیز و خوبم در خانه ملت و همچنین ملت شریف و بزرگوار ایران اسلامی دارم. در ابتدا تشكر می كنم از زحمات شایسته و بایسته ای كه عزیزان ما در كمیسیون تلفیق بودجه كشیدند. به هر صورت اگر به عنوان مخالف صحبت می كنم اما دست مریزاد به همه این عزیزان می گویم و از تلاش های شبانه روزی، جدیت و حمیت شان هم بسیار ممنون و سپاسگزارم.

چند نكته را در خصوص مخالفت با این موضوع آماده كردم كه به اختصار خدمت عزیزان عرض می كنم. نكته اول براساس آن مبحث كلی در نظام بودجه ریزی ما؛ بودجه باید با عملیات تناسب داشته باشد. آن بودجه ای، آن هزینه ای كه در نظر می گیریم برای آن فعالیت، هم برای منبع تأمین آن و هم برای تحقق آن باید متناسب باشد. متأسفانه در این مسأله و در این بُعد و در این قانون و در این بودجه امسال این مسأله دیده نشده است. در مواردی هم كه منابعی برای درآمد در نظر گرفته ایم اینها به قیمت فشار به مردم تأمین خواهد شد، حالا اگر بشود. ما سال های سال است كه وابستگی به بودجه نفت را به عنوان یك آسیب جدی می دانیم و چه در محافل علمی و چه در محافل اجرایی بحث بر این بوده است كه از این مسأله فاصله بگیریم و گرایش به سمت مسیر های غیرنفتی داشته باشیم كه یكی از آن مالیات است. آنچه برای أخذ مالیات در این برنامه دیده شده است خوب است، اما به گونه ای است كه فشار آن به صورت علمی و نگاه كردن به این موضوع به عنوان یك تهدید برای وابستگی به درآمدهای نفت و فرار از آن برای استفاده از سایر منابع و خصوصاً مالیات مناسب است، اما این موضوع فشار زیادی را به مردم خواهد آورد.

بحث دومی كه دارم و متأسفانه شاید یك عده ای فكر بكنند كه اینها را من باب تبلیغات یا مسائل رسانه ای اعلام می كنیم، متأسفانه نگاه به آموزش و پرورش و فرهنگیان تا این اندازه برای ما مسأله ای شكلی، سطحی و تریبونی شده كه فكر می كنیم مسأله ای را مطرح بكنیم تا از قبل آن بخواهد اسمی مطرح شود و رسمی حاصل شود. نه عزیزان، چنین چیزی نیست. آموزش و پرورش را شما در دنیا ملاحظه بفرمایید كجا توسعه پیدا كرده، پشتش یك آموزش و پرورش قوی نبوده؟ شما می خواهید روی كدام نهاد انگشت بگذارید، دست روی آن بگذارید كه اگر مقوم و پایه هایش بر مبنای آموزش نباشد به سمت توسعه حركت كرده.

آنچه ما در این قانون راجع به آموزش و پرورش می بینیم متأسفانه تكرار همان تراژدی است كه ما راجع به فرهنگیان داریم. همین الان آموزش و پرورش (۵۰۰۰) میلیارد تومان نیاز دارد كه بدهی اش را بدهد، یعنی سر خط بیاید. (۲۰) هزار میلیارد تومان نیاز دارد كه در خصوص نوسازی زیرساخت های آن و آنچه كه انتظار می رود از آموزش و پرورش در قالب همان الزامات قانونی كه ما برایش دیدیم بتواند به یك سطح مطلوبی برسد. آیا با این بودجه می تواند برسد؟ همیشه هم داد زدیم، فریاد زدیم كه به خاطر كثرت نمی توانیم تأمین كنیم. تا چند سال باید این حرف را بزنیم؟ توسعه را به چه قیمتی قربانی كنیم؟

در مورد مقوله قاچاق خدمت شما عرض كردم كه مورد مبارزه با این پدیده مذموم است و مقام معظم رهبری بارها در فرمایشاتشان فرمودند شما همین دستگا ه هایی كه از بودجه برای مبارزه با این موضوع ارتزاق می كنند اگر این مسأله در آموزش و پرورش بیاید بنیانی و با یك كار فكری و فرهنگی با آن برخورد بشود اینها سرمایه گذاری است، هزینه نیست.

در خصوص حقوق فرهنگیان هم به همین صورت است. سند تحول را چه كسی واقعاً باید متحول بكند، چه كسی باید آن استانداردهای واقعی را در آموزش و پرورش پیاده بكند؟ مگر همین معلم ها نیستند، با چه قیمتی، به چه صورت، با چه شرایط زندگی، با چه وضعیت و منزلتی؟ آنچه كه ما انتظار داریم در قانون بودجه به آن توجه بشود باید تضمین های لازم برای اینكه اجرایی بشود داده بشود. معلمی كه امروز با آن هزینه و حقوقی كه دریافت می كند قطعاً دغدغه های اولیه آن پاسخگو نیست تا چه برسد به جنبه های منزلتی و كرامتی این شغل كه فارغ بال بخواهد توان، انرژی ، فكر و دانش اش را به جامعه تزریق بكند و در خدمت دانش آموزان عزیز، كسانی كه آینده سازان این مملكت خواهند بود (بگذارد)، اینها را توجه جدی بكنیم. معلمان ما شریف ترین، دلسوزترین و بعضی وقت ها هم (پیگر) مطالباتشان هستند، باید این مطالبات و دغدغه این عزیزان را ببینیم. نه خیرخواهانه، حق اینها است كه به اینها توجه بشود و در قانون بودجه متأسفانه این دیده نشده است.

در خصوص پاداش پایان خدمت؛ شما در نظر بگیرید در همین بحث دادن پاداش های پایان خدمت در بعضی از دستگاه ها من نمی خواهم اسم ببرم حقشان هم هست، آنها هم زحمت می كشند. اما ببینید به چه صورت پاداش پایان خدمت فرهنگیان پرداخت می شود، قطره چكانی كه صرفاً صرف هزینه های جاری برای این عزیزان بشود. دولت (۵۵۰۰) میلیارد تومان همین الان در خصوص پرداخت پاداش فرهنگیان عزیز بدهكار است و باید به این توجه بشود.

نكته بعدی كه می خواستم خدمتتان عرض بكنم در خصوص بازنشستگان است. ما اعلام می كنیم كمتر از سه میلیون زیر خط فقر است، بعد در بودجه اعلام می كنیم به دو میلیون برسانیم. هنوز هم یك میلیون فاصله داریم. آن بازنشسته ای كه به خاطر مسائل متفاوت و متعدد هزینه های زندگی اش امروز به مراتب بیشتر شده به چه صورت می تواند با این حقوق بسازد؟ شما نمایندگان محترم، عزیزان بزرگوار! من نمی خواهم بگویم مقدورات و محذورات كشور را نبینیم، منتها این را از شعار و مباحث تریبونی خارج بكنیم. نگاه عمیق، دقیق و مسئولانه داشته باشیم، پیگیری كنیم، حرفی كه گفتیم پیگیری كنیم تا برای عزیزان ما در آموزش و پرورش و همه بازنشستگان كشوری و لشكری این مسأله دیده شود. چطور می توان با یك بازنشسته ای كه نوه، فرزند، عروس و داماد دارد و عمری با عزت دانش آموز، دانشجو، پزشك، مهندس و همین نمایندگانی كه امروز در مجلس حضور دارند با این حقوق به چه صورت می توانند زندگی شان را اداره بكنند كه هم بتوانند در برابر مردم سربلند باشند و همین كه آیینه جوانانی باشند كه فردا می خواهند در این كسوت بیایند به گذشته نگاه بكنید، طبقه اول اجتماعی بودند كسانی كه از آنها سؤال می شد می خواهید در آینده چه شغلی را پیدا بكنید. قبل تر را خدمت شما عرض می كنم، معلمین را با افتخار انتخاب می كردند، ولی امروز چه به سر این مجموعه آوردیم؟ اینها باید دیده شوند، اینها را از تریبون و شعار خارج بكنیم و جنبه عملی به این موضوع بدهیم.

در خصوص مسائل دیگری كه هست كم توجهی به بخش كشاورزی خصوصاً در حوزه مدیریت و مهار منابع آب است. این یك مسأله مورد توافق همه عزیزان هست، اما آیا (رئیس ـ متشكرم) توانستیم متناسب با ظرفیت ها و مكان هایی كه هدر رفت آب فراوان داریم را ببینیم؟ (رئیس ـ آقای گودرزی وقتتان تمام شده) ما سد هایی داریم كه سال های سال بیش از (۲۵) سال از بحث كارشناسی آن می گذرد اما هنوز به جایی نرسیده است.

نكته آخر، راجع به صدا و سیما عرض بكنم. امروز یك بخش بی بی سی فارسی بیشتر از صدا و سیمای ما هزینه دارد. عزیزان! ضمن اینكه انتقادی هم به فعالیت های سازمان صدا و سیما داریم باید بودجه لازم در اختیار گذشته بشود تا بتواند به آن تحول شكلی كه مد نظر است برسد، تشكر می كنم. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

رئیس ـ آقای گودرزی خیلی ممنون.

دبیر (كاتب) ـ موافق اول جناب آقای عزیز اكبریان هستند، بفرمایید.

عزیز اكبریان (كرج، اشتهارد و فردیس) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

از دولت محترم كه لایحه را به موقع به مجلس ارائه داده تشكر می كنم و از كمیسیون تلفیق، ریاست محترم كمیسیون و اعضاء كمیسیون كه زحمت كشیدند هم تشكر دارم.

نمایندگان محترم! دولت و كشور امروز با محدودیت های مالی مواجه است. امروز در بحث های عمرانی، تحقیق و پژوهش، تجهیز و مدرنیزاسیون سیستم ها، همسان سازی حقوق بازنشستگان و كاركنان دولت مشكلاتی وجود دارد كه با این درآمدها نمی شود به جایی رسید. خدمت مخالف عزیزمان عرض كنم كه جناب آقای گودرزی، برادر محترم! (۱۶۶) هزار میلیارد تومان بودجه حقوق و دستمزد است. (۴۸) هزار میلیارد تومان یارانه، (۱۲) هزار میلیارد تومان سود مشاركت، (۲۲۶) هزار میلیارد تومان دیگر چه می ماند كه شما جای دیگر ببرید؟ آموزش و پرورشی ها حق دارند، درست است، بزرگ ما هستند، در حقشان هم ظلم شده. خیلی از سازمان ها، كارگرها امروز حقوق پایه شان پایین است. خیلی ها مشكل دارند، ولی آیا فكر كردیم كه درآمد كشور را بالا ببریم یا فقط آمدیم گفتیم كه فلان جا كم است، فلان جا نمی شود، چرا بودجه عمرانی ندادند، چرا این كار نشده، خوب این چراها را باید اول مجلس و دولت دست به دست هم بدهند درآمد ملی كشور را بالا ببرند.

شما می فرمایید كه نباید شعار بدهیم، با (۲۲۶) هزار میلیارد آیا امسال درآمد دولتت از نفت، مالیات و فروش اموال (۲۲۶) هزار میلیارد شده كه سال آینده هم اضافه داشته باشی و اضافه كنی؟ واقعیت را در نظر بگیریم و بعد هم قضاوت بكنیم و لذا ما نمایندگان وظیفه ای داریم؛ اولاً، تنقیح قوانین، دوم، تسهیل و روان سازی شرایط سرمایه گذاری بخش خصوصی در زیرساخت های كشور است. تا روزی كه دنبال این بوده باشیم دولت برای ما بیاید راه بسازد، دولت برای ما كارخانه درست كند، دولت برای ما اشتغال ایجاد كند این مملكت همین است، كه هست. باید تفكرمان را اصلاح بكنیم، بالاخص باید ما از مجلس شروع بكنیم، از خود دولت باید شروع بكنیم. دولت باید بیاید اختیاراتی واگذار بكند، باید اینها را انجام بدهیم.

اما ویژگی های مهم بودجه امسال را خدمتتان عرض می كنم. توجه به اولویت های برنامه ششم توسعه كه مهم ترین آن حمل و نقل ریلی، آب و فاضلاب، محیط زیست، راه، كمك به صندوق های بازنشستگی است. ما چه مهم تر از این شش مورد در كشور داریم؟ باید ما حمل و نقل ریلی را توجه بكنیم. اگر ما حمل و نقل ریلی را افزایش بدهیم این همه تصادفات و این همه مشكلات در بر نخواهد داشت. ما یك كشور كم آبی هستیم، فاضلابمان هدر می رود، كلی برای ما مشكلات درست می كند. آبمان هدر می رود، در مصرف آب خانگی و كشاورزی و صنعت ما با این كمبود آب توجه كافی نداریم. داریم محیط زیست را با همین فاضلاب هایمان از بین می بریم. با این فاضلاب می توانیم كشور را آباد بكنیم، بلایی به محیط زیست كشورمان می شود كه اینجا توجه شده، راه ها توجه شده، كمك به صندوق های بازنشستگی. صندوق های بازنشستگی كشوری و لشكری با این باری كه دارید تحمیل می كنید در آینده ورشكست می شوند. یكی از اولویت های این بودجه بحث كمك به این صندوق های بازنشستگی است.

همكاران ارجمند! به غیر از پنج اولویت مهم صدها اولویت داریم ولی همه را نمی توانیم انجام بدهیم. بهترین كاری كه دولت انجام داده توجه به این پنج اولویت مهم است. اجازه استفاده از تسهیلات فاینانس و افزایش استفاده از فاینانس و شرایط فاینانس را ما باید طوری به وجود بیاوریم كه بتوانیم در كشور از فایناس استفاده كنیم. با پول دولت و با پول موجود نمی شود كاری صورت داد كه در این بحث لایحه بودجه و در مصوبات كمیسیون تلفیق این آمده.

تخصیص (۳۰) درصد از درآمدهای نفت به صندوق توسعه ملی، صندوق توسعه ملی برای ذخیره آینده كشور است، دوباره (۳۰) درصد تخصیص داده بشود. استفاده از منابع صندوق توسعه (۳۰۰) میلیون دلار بابت پرداخت به بند «الف تبصره (۴). اعطای تسهیلات به بخش خصوصی از صندوق توسعه ملی در حوزه های بالادستی نفت، گاز، پتروشیمی و حمل و نقل درون شهری و برون شهری. پرداخت تسهیلات به مبلغ (۴۰۰) میلیون دلار برای هزینه تجهیزات آزمایشگاهی و تحقیقاتی. اینها از اولویت هایی است كه در این بودجه پیش بینی شده. اجازه انتشار اوراق مشاركت تا (۹۵۰) میلیون دلار. موظف كردن دولت به هوشمند كردن گمركات و جلوگیری از دخالت انسان. امروز یكی از مشكلات ما گمركاتمان و استرداد مواد و قطعاتی است كه باید ظرف (۱۵) روز مسترد بشود، بعضی مواقع ماه ها و سال ها در انبارها می ماند. در این بودجه برای گمرك تصمیم خوبی گرفته شده. پرداخت پاداش خدمت بازنشستگان از محل بند «ب تبصره (۱۲). پرداخت بدهی های دولت به تأمین اجتماعی. تأمین بار مالی افزایش حقوق شاغلان و بازنشستگان به میزان (۱۴) هزار میلیارد تومان و تأمین تفاوت حقوق بازنشستگان كشوری و لشكری و شاغلین به مبلغ (۳۴۰۰) میلیارد تومان. فرهنگیان راضی نیستند، چه كسی از حقوق راضی است؟

عزیزان ببینید! من نمی خواهم جواب شما را بدهم، ولی شما با این پول بیا تقسیم كن. شما الان بیا به جای فلان آقا بنشین این پول را تقسیم كن، پولی نمی ماند. من و توی نماینده برای افزایش درآمد كشور چكار كردیم؟ باید دنبال اینها برویم. زیرساخت های كشور را باید درست بكنیم. اختصاص (۱۳۵۰) میلیارد تومان برای تقویت صندوق بیمه محصولات كشاورزی، پرداخت وام برای كشاورزان دچار خسارت خشكسالی و سرما زدگی كه امروز شما در مازندران مشكل دارید. اختصاص (۱۰۰۰) میلیارد تومان تسهیلات یارانه برای اشتغال جوانان، الزام بانك ها به پرداخت وام (۱۰) میلیون تومانی برای ازدواج، راه اندازی سامانه حقوق، یكی از بحث های مهم همین سامانه حقوق و تجمیع كلیه پرداخت ها به منظور شفاف سازی در پرداخت ها است.

تأكید بر منابع مالی طرح های مقام معظم رهبری، سفرهایی كه مقام معظم رهبری انجام داده و ریاست محترم جمهوری رفته تصویب شده، چندین سال است مانده. تأكید شده كه حتماً اینها باید تكمیل بشود و همچنین پروژه های نیمه تمام تكمیل بشود. ما مدام برویم پروژه جدید شروع بكنیم، كلی پروژه نیمه تمام داریم. ما در استان البرز شهرستان ساوجبلاغ بیمارستان داریم، در هشتگرد (۱۸) سال است دارد ساخته می شود حالا بخواهیم برویم یك بیمارستان هم جای دیگر بسازیم. بالاخره این كه نمی شود، باید ما این نیمه تمام ها را به اتمام برسانیم.

تأمین اعتبارات و اقتصاد مقاومتی در سال ۹۶، واگذاری (۱۰) درصد خدمات عمومی به بخش خصوصی با هدف كاهش تصدی گری دولت و رشد اعتبارات تملك دارایی سرمایه ای با هدف بهبود زیرساخت های توسعه كشور و تحول در بخش های حمل و نقل زمینی، آب و كشاورزی در روستاها، كمك به توسعه روستاها به مبلغ (۲۵۰) میلیارد تومان. همچنین تسهیل تأمین مالی طرح های تملك دارایی سرمایه ای كه توجیه اقتصادی دارد از طریق (۲۰) درصد منابع مورد نیاز برای اتمام طرح های نیمه تمام از طریق بانك ها، افزایش سقف مالیاتی چه برای بخش خصوصی و چه برای كاركنان دولت، آنهایی كه تا دو میلیون درآمد دارند معافیت مالیاتی گذاشته شده و توجه ویژه به كمیته امداد. امروز آمدند حقوق كمیته امداد را دو برابر، سه برابر، چهار برابر بكنند، نهایتاً (۴۵) هزار تومان (۲۰۰) هزار تومان بشود باز هم كم است، ولی درآمدی وجود ندارد. شما بیا بگو كمیته امداد، ما هم از خدا می خواهیم به جای (۲۰۰) هزار تومان یك میلیون تومان بدهند، دو میلیون تومان بدهند.

آقا! منابع كشور همین است عزیز دل من! توجه ویژه به توسعه معادن و صنایع معدنی در بخش های مختلف، امروز یكی از بحث های ما در بحث معادن است. ما باید به معدن توجه داشته باشیم، كشور را با معدن اداره كنیم و بعد با صنعت. معدن می تواند در كل كشور برای ما ایجاد اشتغال بكند و جلوگیری از خام فروشی و بالا بردن ظرفیت اشتغال توجه ویژه به بهداشت و درمان و تجهیز بیمارستان ها به تجهیزات مدرن. بیمارستان های ما یكسری تجهیزاتشان در دو سال گذشته عوض شده و بقیه هم در سال های جاری باید تعویض بشود تا مردم از این دستگاه های فرسوده نجات پیدا كنند.

و آخرین موضوع توجه به شركت های دانش بنیان كه از ضروریات مهم كشور است و اختصاص (رئیس ـ آقای اكبری خیلی ممنون) (۲۰۰) میلیون دلار از صندوق توسعه ملی به شركت های دانش بنیان.

والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

دبیر (كاتب) ـ از جناب آقای عزیز اكبریان تشكر می كنیم. مخالف دوم جناب آقای حسینعلی حاجی دلیگانی هستند، (۱۰) دقیقه وقت دارید، جناب آقای حاجی دلیگانی بفرمایید.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران عزیز! تجزیه و تحلیل بودجه نادیده گرفتن زحمات دولت محترم و همچنین شما همكارانی كه در كمیسیون تلفیق زحمت كشیدید نیست. اما عزیزان بدانید كه نقش ما در بودجه كجا است در حالی كه ما بودجه های دستگاه های عمومی، شهرداری ها و بنیاد ها را محاسبه نكنیم كل بودجه ای كه می خواهیم راجع به آن در این بودجه به بحث بپردازیم بالغ بر (۱۱۰۰) هزار میلیارد تومان است. از این عدد (۷۵۰) هزار میلیارد تومانش مربوط به شركت ها است كه اصلاً ما ورود پیدا نمی كنیم و از (۳۷۰) هزار میلیارد تومان بودجه عمومی دولت هم تنها در (۶۲) هزار میلیارد تومان ما تصمیم گیری می كنیم، چون (۳۰۰) هزار میلیارد تومان آن بودجه جاری است. تازه در پیوست ها هم ورود پیدا نمی كنیم، فقط در احكام ورود پیدا می كنیم.

عزیزان! در بودجه سال ۹۵، (۲۵) درصد سهم نفت بوده اما در بودجه سال ۹۶ این سهم نزدیك به (۳۵) درصد افزایش پیدا كرده كه این مغایر سیاست های كلان اقتصاد مقاومتی هست. اینجا رشد مالیاتی (۹) درصد آمده درحالی كه به نظر می رسد رشد اقتصادی ما نیمی از این عدد باشد. بنابراین ما شاهد استمرار ركود خواهیم بود. در بودجه ۹۶ اراده غالب برای گرفتن مالیات از آنهایی كه فرار مالیاتی دارند مشهود نیست و باز فشار بیشتر روی آنهایی می آید كه الان هم مالیاتشان را به موقع پرداخت می كنند. در واقع آنهایی كه با پوشش تولید به اسم تولید واردكننده هستند، از مالیات دادن فرار می كنند. برخی از تكالیفی كه در برنامه ششم آمده در بودجه سال ۹۶ نیامده و برای آنها اعتباری گذاشته نشده و این از اشكالاتی است كه در بودجه ۹۶ است.

نكته بعدی، علی رغم حكم قانونی كه در برنامه ششم آمد كه (۳۰) درصد اعتبارات استانی باشد در بودجه ۹۶ تنها از (۴) درصد سال ۹۵ به (۳/۵) افزایش پیدا كرده. بنابراین مغایر برنامه ششم است و اگر حتی (۲) درصد نفت و اعتبارات متوازن سازی ماده (۱۸۰) را هم اضافه كنیم مجموعاً درصدش به (۱۰) درصد نمی رسد. بنابراین (۲۰) درصد مخالف و مغایر برنامه ششم است.

نكته مهمی كه در موضوع بودجه سال ۹۶ بسیار نگران كننده است بلای استقراض است. روند تأمین مالی برای اداره كشور طی چند سال اخیر بسیار خطرناك شده و در بودجه ۹۶ هم بیشتر شده. عزیزان! حدود (۴۵) هزار میلیارد تومان هم بنا است كه ما قرض بكنیم. (۵) میلیارد دلار بنا است كه استقراض خارجی داشته باشیم. (۳) میلیارد دلار بابت بازپرداخت های اصل و سودی كه وزارت نفت در گذشته قرض كرده بایستی بپردازیم و (۵۰۰۰) میلیارد تومان هم برای بازپرداخت قروض قبلی است كه مجموعاً حدود (۸۰) هزار میلیارد تومان می شود. در گزارش بودجه سال ۹۶ سیاست در توسعه بازار بدهی است و همچنین تأمین بودجه از طریق فروش اوراق كه مغایر اصول برنامه نویسی و بودجه نویسی است. قطعاً رویه و عادت شدن افزایش تأمین بودجه از محل اوراق مالی فاصله و میزان بدهی دولت را در تحویل گرفتن دولت و هنگام تحویل دادن دولت افزایش می دهد.

تسویه اصل و سود اوراق معوق شده با استفاده از اوراق جدید در بودجه ۹۶ یك روند ناصوابی است كه آمده، یعنی به تعویق انداختن بدهی های دولت و ایجاد تعهد و بدهكار كردن دولت های آینده. عزیزان! نوع بودجه تنظیمی باعث می شود كه حداقل (۷۰) هزار میلیارد تومان در سال ۹۶ ما كسر بودجه داشته باشیم، چون هزینه ها به شدت افزایش پیدا كرده. این بودجه ۹۶ هم مثل بودجه سال ۹۵ میزان بدهی بانك ها به بانك مركزی را حداقل بین (۱۸) تا (۲۰) درصد افزایش می دهد كه موجب افزایش پایه پولی كشور و افزایش حجم نقدینگی و افزایش تورم خواهد شد.

عدم تحویل جداول بدهی ها و مطالبات دولت همراه با بودجه كه در قانون رفع موانع تولید آمده هم از اشكالاتی است كه مطرح است. رعایت نشدن اصل سالانه بودن بودجه كه در برخی از تبصره ها آمده برخی از احكام را برای سال های آتی متعهد شده. مثلاً به تأخیر انداختن بدهی وزارت نفت به بانك ها تا دو سال آینده.

عزیزان! تبدیل صندوق توسعه ملی به خزانه دوم كشور كار اشتباهی است. ما الان از دو جا داریم بودجه می دهیم، یكی از خزانه كل كشور، یكی هم عملاً آمدیم صندوق توسعه را به عنوان خزانه دوم كشور تعیین كردیم و این كار اشتباهی است، مغایر بند (۳) سیاست های كلی برنامه ششم است و همچنین مغایر ماده (۵۲) اساسنامه صندوق است. عزیزان این صندوق درست شد برای اینكه بخشی از عواید فروش نفت خام و میعانات گازی را به ثروت های ماندگار و مولد، سرمایه های زاینده اقتصادی و حفظ سهم نسل های آینده تبدیل كند، اما با این وضعیت نه.

از طرفی قرض هایی مثل عیدانه سال ۹۱ بابت كالاهای اساسی كه قبلاً از صندوق توسعه برداشتیم، این را هم در بودجه پیش بینی نكردیم كه به صندوق برگردانیم.

رعایت نشدن اصل جامعیت بودجه، در همه دریافت ها و پرداخت ها در سند دخل و خرج كشور كه بعضی از موارد نقض شده است. عزیزان! مثلاً در حالی كه دریافتی ما از بابت گران شدن حامل های انرژی (۷۶) هزار میلیارد تومان است، تنها (۴۸) هزار میلیارد تومان آن در سند بودجه آمده است، البته هرچند كه در برنامه تأكید شده، ولی اینجا نیامده است. به اندازه بودجه عمرانی كشور، یعنی (۲۸) هزار میلیارد تومان نه در خزانه وارد می شود، نه در سند بودجه می آید.

در بودجه ۹۶ نیز در برخی از ردیف ها ما تا (۱۰) میلیون تومان را هم آوردیم، این در حالی است كه در برخی از موارد مثلاً در موضوع وزارت نفت تا (۱۶) هزار میلیارد تومان را به صورت آزاد در اختیار وزارت نفت به عنوان (۵/۱۴) درصد سهم آن قرار داده ایم. به دولت اجازه دادیم كه خودش اصلاح بودجه كند، مغایر اصل (۸۵) قانون اساسی است، آنجا كه گفتیم اگر نتوانستید منابع را تأمین كنید، می توانید از حساب ذخیره ارزی برداشت كنید. عدم رعایت شفافیت كامل بودجه، درج نشدن بودجه شركت های در حال واگذاری، درج نشدن منابع حاصل از فروش اوراق مالی اسلامی در سرجمع منابع، اینها همه از اشكالات است.

عزیزان! عدم كار جدی برای تنظیم بودجه بر اساس عملكرد كه هم در قانون برنامه چهارم بوده، هم در پنجم بوده، در این جهت كار جدی صورت نگرفته است. عزیزان! ما در سال ۸۳ حدوداً (۲۲) هزار میلیارد تومان اعتبارات جاری مان بوده و اعتبارات عمرانی مان (۶۰۰۰) میلیارد تومان، الان در سال ۹۶ كه من همه سالهای آن را ردیف كردم، (۲۳۶) هزار میلیارد تومان بودجه جاری ما شده است و تنها آن چیزی كه عملكرد است و پیش بینی می شود (۳۰) هزار میلیارد تومان است. یعنی طی سال ۸۳ تا الان (۱۱) برابر بودجه های جاری كشور افزایش پیدا كرده، در حالی كه بودجه های عمرانی تنها پنج برابر شده است. این از اشكالات بودجه است.

كمرنگ شدن جایگاه بهره وری در بودجه كه از اینها عبور می كنم. اینكه حقوق كارمندان تنها (۱۰) درصد افزایش پیدا كرده، ولی هزینه های جاری كشور (۳۰) تا (۴۰) درصد. (یوسف نژاد ـ متشكر آقای حاجی، وقتتان تمام شده) افزایش (۳۴) درصدی بودجه برخی از نهادها از جمله نهاد ریاست جمهوری، حقوق های بالاتر از ماده (۱۶۷) و همچنین اینكه عدالت در توزیع بودجه بین شهرستان ها رعایت نشده است. بودجه فرهنگی، بودجه برای آسیب های اجتماعی تعیین نشده (رئیس ـ متشكریم، وقتتان تمام شد) و برخی از موارد دیگری كه وقت گذشت.

رئیس ـ متشكریم.

دبیر (یوسف نژاد) ـ موافق بعدی جناب آقای غلامرضا كاتب نماینده محترم گرمسار هستند. آقای كاتب بفرمایید.

غلامرضا كاتب (گرمسار و آرادان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ابتدا از همكاران خوبم در كمیسیون تلفیق صمیمانه تقدیر و تشكر می كنم. من یك پاورپوینتی را آماده كردم، یك خلاصه ای از هدف ها و شرایط بودجه سال ۱۳۹۶ را به محضر همكاران عزیزم ارائه بدهم. اگر اتاق فرمان آمادگی دارند این را پخش كنند.

همكاران عزیز! استدعا می كنم دقت كنید كه شرایط ما در بودجه سال ۱۳۹۶ چگونه است. اگر دقت كنید ما هر بشكه نفت را (۵۵) دلار محاسبه كردیم، هر دلار را (۳۳۰۰) تومان و همان طور كه دوستان گفتند حقوق كارمندها را (۱۰) درصد (افزایش داریم)، پرداخت یارانه نقدی را به (۳۹) هزار میلیارد تومان، سهم یارانه سلامت (۴۸۰۰) و یارانه اشتغال، مسكن و حمل و نقل (۴۰۰۰) میلیارد تومان. اولین سالی است كه ما در بخش یارانه بیشترین سهم را دادیم و بعد به جهت اینكه شما در قانون برنامه ششم توسعه تكلیف كردید كه حقوق مستمری بگیران بهزیستی و كمیته امداد حداقل به (۲۰) درصد برسد كه نزدیك (۲۰۰) هزار تومان است.

شما در سیاست های كلان لایحه بودجه افزایش رشد سرمایه گذاری را می بینید كه (۳/۱۲) درصد است. اگر بخواهیم به رشد اقتصادی (۶/۷) درصد سال ۱۳۹۶ برسیم، لازمه اش رشد سرمایه گذاری (۳/۱۲) درصد است. شما مهار تورم برای سال ۱۳۹۶ را (۸/۷) درصد ملاحظه می كنید و وابستگی به نفت، اگرچه میزان درآمدهای نفتی چون افزایش پیدا كند، از (۲۵) درصد به (۳۳) درصد افزایش پیدا كرده است.

نكته ای كه برادر عزیزم جناب آقای دلیگانی گفتند توجه به شهرستان ها و استان ها نشده، اتفاقاً اگر دقت كنید بودجه ای بالغ بر (۱۱۷) هزار میلیارد ریال، یعنی (۱۱) هزار و (۷۰۰) میلیارد تومان در توازن منطقه ای داشتیم. امسال برای سال ۱۳۹۶، (۴۰) درصد افزایش دادیم كه در واقع بحث توازن منطقه ای آن نكته ای كه عزیز ما اشاره كردند را جبران می كند.

نكته بعدی در توازن منطقه ای و تملك دارایی، عزیزان! اعتبارات تملك دارایی را نگاه كنید، ما (۸۳) درصد افزایش دادیم. یعنی كمیسیون تلفیق خوشبختانه از (۲۶۰۰) میلیارد تومانی كه سرجمع درآمد به دست آورد، همه اینها را به تمام استان ها صرفاً برای بخش تملك دارایی اضافه كرد كه حدوداً (۸۵) میلیارد تومان به بالا برای استان ها درآمد تملك دارایی افزایش پیدا كرد و شما هم در برنامه ششم تكلیف كردید كه بودجه استان ها به (۳۰) درصد برسد، شما نگاه می كنید كه خوشبختانه در سال ۱۳۹۶ به (۳۵) درصد رسیده است.

رشد اقتصادی سال ۹۶ را اگر دقت كنید به (۶/۷) درصد پیش بینی شده، رشد سرمایه گذاری را البته عددی كه من آنجا نوشتم در برنامه (۳/۲۱) درصد، اما ما برای ۹۶ همان (۳/۱۲) كه ۹۵ هم (۳/۱۲) درصد را داریم.

نرخ تورم (۸/۷) درصد پیش بینی شده، رشد نقدینگی كه در سال ۹۵ داشتیم (۲۱) درصد بود كه پیش بینی شده برای سال ۹۶ به (۲۰) درصد برسد.

همكاران عزیز! ارقام كل بودجه را دقت كنید. ما بیشترین تغییر را در درآمدهای نفت و گاز داریم. یعنی (۷۹) هزار میلیارد تومانی كه در سال ۱۳۹۵ از درآمدهای نفت و گاز داشتیم، شما می بینید كه عدد و رقمش به (۱۱۸) هزار میلیارد تومان رسیده است. یعنی (۵۰) درصد رشد از خودش نشان می دهد، از این (۵۰) درصد (۵/۹۵) درصد آن فقط به جهت افزایش استخراج نفت و فروش نفت است كه شرایط جدیدی است و ما امروز می توانیم بالای (۴) میلیون بشكه نفت صادر كنیم.

منابع درآمدهای مان هم از (۱۵۷) هزار میلیارد تومان به (۱۷۲) هزار میلیارد تومان رسیده، منابع عمومی دولت هم از (۲۹۴) هزار میلیارد تومان به (۳۴۵) هزار میلیارد تومان رسیده است.

نكته ای كه باز دوستان در درآمد مالیاتی اشاره كردند، اگر همكاران در جدول نگاه كنند خوشبختانه درآمدهای مالیاتی ما از (۸۶) هزار میلیارد تومان به (۹۹) هزار میلیارد تومان رسیده، یعنی (۱۴) درصد رشد را می بینید، این (۱۴) درصد رشد هم صرفاً و صرفاً به شركت های دولتی مربوط می شود. یعنی كمیسیون تلفیق بخش درآمد مالیاتی را از بخش مردم زیاد افزایش نداده، این جای امیدواری است و بسیار نویدبخش است كه من استدعا می كنم دقت كنید.

در بخش هزینه هایی كه جناب آقای حاجی دلیگانی اشاره كردند كه از (۲۱۳) هزار میلیارد تومان به (۲۵۰) هزار میلیارد تومان افزایش پیدا كرده، بودجه جاری مان این اندازه افزایش پیدا كند، یقیناً ناچاریم، چون آقای حاجی دلیگانی گفتند چرا حقوق كاركنان (۱۰) درصد افزایش پیدا كرده است؟ اگر بیشتر از (۱۰) درصد افزایش پیدا می كرد، یقیناً این (۲۵۰) هزار میلیارد تومان می شد (۲۶۰) هزار میلیارد تومان. شما اینجا افزایش هزینه های جاری را به شدت می بینید، اما راهی نیست، چون شما مستمری كمیته امداد و بهزیستی را افزایش دادید، از آن طرف بخش حقوق كارمندان را افزایش دادید و بحث همسان سازی بازنشستگان را كه من الان اشاره می كنم افزایش دادید. كمیسیون تلفیق هیچ راهی نداشته كه خلاف این نگاه انجام بدهد.

همكاران! اما اگر دقت كنید نكته بسیار مهم تر بحث تملك دارایی است. كمیسیون تلفیق تملك دارایی (۵۷) هزار میلیارد تومان را به (۷۲) هزار میلیارد تومان رسانده است، یعنی رقمی معادل (۲۶) درصد افزایش دارد و مهمتر از آن در بخش تملك دارایی مالی كاهش نشان می دهد، یعنی منهای (۸/۶) درصد. یعنی ما فروش اموال و دارایی مان را در سال ۱۳۹۶ كه همیشه هم تحقق پیدا نمی كرد كاهش دادیم كه بودجه واقعی تر باشد و بتواند خودش را نشان بدهد.

نكته بعدی كه اولین بار است، بحث ورزش را دقت كنید (۲۷/۰) درصد، یعنی (۱۴۴۰) میلیارد تومان از بودجه های ارزش افزوده به بخش ورزش و جوانان داده شده و نكته خیلی مهمتر این است كه نزدیك به (۷۴۰) میلیارد تومان از این (۱۴۴۰) میلیارد تومان به استان ها اختصاص داده شده است. این رقم، رقم بسیار خوبی است كه استان ها تقویت شده، نرخ تسعیر ارز را می بینید، سهم صندوق از (۲۰) درصد طبق قانون ششم برنامه توسعه به (۳۰) درصد افزایش داده شده است.

جناب آقای حاجی دلیگانی بحث استقراض را اشاره كردند، بله، ما استقراض را در سنوات گذشته زیاد داشتیم، اما اگر دقت كنید كاهش فروش اوراق مشاركت از (۴۰۰) هزار میلیارد ریال به (۳۴۵) هزار میلیارد رسیده است. یعنی در واقع همكاران ما در كمیسیون در سال ۱۳۹۶ كاهش دادند و از طرف دیگر واگذاری سهام را هم از (۱۶۱) به (۹۷) كاهش دادند.

نكته ای كه باز خیلی مهم است، در بخش تملك دارایی دقت كنید در بودجه سال ۱۳۹۶، (۱۵) هزار میلیارد تومان مخصوص به تملك دارایی كشور اضافه شده كه عمدتاً به استان هایی كه همه شما واقف هستید كه پروژه های عمرانی متوقف شده، یعنی اگر در سال ۱۳۹۶بنا بود كه (۳۰) درصد بودجه به استان ها برسد، الان به (۳۵) درصد رسیده است. همكاران عزیز! من استدعا می كنم كه دقت كنید.

اجازه بدهید من از ویژگی های مثبت لایحه بودجه عبور كنم، وقت ندارم. فقط یك بخشی را دقت كنید، در شفاف سازی اولین بار است كه تمام فعالیت های دستگاه های اجرایی ذیل برنامه ها آمده است. یعنی دیوان محاسبات مجلس می تواند كاملاً نظارت كند كه چه نوع فعالیتی انجام می شود.

در بخش افزایش اعتبارات عمرانی علاوه بر آن رقمی كه اشاره كردم، در سال ۱۳۹۵ اسناد خزانه ای را كه (۷۵۰۰) میلیارد تومان داشتیم، این را الان به (۹۵۰۰) میلیارد تومان افزایش دادیم كه این می تواند به پروژه های عمرانی كه در سطح استان ها هست بسیار كمك كند.

دقت كنید! رشد بخشی بودجه، محیط زیست، امور دفاعی و امور رفاهی، من خواهش می كنم همكاران كلیات آن را نگاه كنند، می بینید كه رشد چشمگیری را از خودش نشان می دهد. مثلاً محیط زیست (۳۳) درصد رشد دارد، امور دفاعی (۲۱) درصد و تا انتهای آن كه دوستان اشاره كردند.

نكته ای كه عزیزمان جناب آقای احمدی لاشكی در بحث رشد آموزش و پرورش و بخش فرهنگی می گویند كه (۱۰) درصد رشد دارد، این حرف درستی است كه این رشد، رشد خوبی نیست، مخصوصاً اینكه ما این رشد را در بخش فرهنگیان به خوبی نمی بینیم.

اولین بار است كه در بخش اشتغال زایی (۱۰۰۰) میلیارد تومان برای تسهیلات سرمایه گذاری اشتغال و باز از اعتبارات خود وزارت ارتباطات هم (۱۴۰) میلیارد تومان برای اشتغال دیده شده است. اگرچه ان شا ءالله همكاران در بحث اشتغال كمك كنند، پیشنهادات دیگری هم داریم، هرچه بتوانیم برای اشتغال كمك كنیم كار بسیار ارزشمندی است.

شما در بخش دانشگاه ها (۲۵) درصد رشد را می بینید. در انضباط مالی اگر به تمام دریافتی ها و پرداختی ها دقت كنید به حساب خزانه می رود و برداشت می شود. (یوسف نژاد ـ متشكر جناب آقای كاتب، وقتتان تمام شد) یك دقیقه هم به من اجازه بدهید.

در بخش رویكرد مهم بودجه، اشاره كردند از صندوق دوم كه برداشت غلطی است، اگر دقت كنید از صندوق توسعه ملی برای زمان های بحرانی باید استفاده كنیم. اتفاقاً الان در كشور بحران ركود داریم. باید چه كار كنیم؟ الان آمدیم (۱۳۰۰) میلیارد تومان به بنیه دفاعی دادیم، ندهیم؟ چه كسی باید به بنیه دفاعی كمك كند؟ (رئیس ـ متشكریم) (۳۰۰) میلیون دلار به آبیاری تحت فشار دادیم، (۳۰۰) میلیون دلار به آبرسانی دادیم، (۱۰۰) میلیون دلار به صدا و سیما دادیم، (۲۰۰) میلیون دلار به دانشگاه ها برای آزمایشگاه ها دادیم، (۲۰۰) میلیون دلار برای شركت های دانش بنیان دادیم. (رئیس ـ خیلی ممنون، وقتتان دیگر تمام شده) البته وقت ما تمام شده، اینها نكاتی است كه ان شا ءالله همكاران عزیز با این توانمندی كه كمیسیون تلفیق ارائه كرده، شرایط ما به نسبت سال ۱۳۹۵ شرایط مطلوب تری است، متشكرم.

رئیس ـ متشكریم، مخالف بعدی را دعوت بفرمایید.

دبیر (یوسف نژاد) ـ مخالف بعدی جناب آقای محسن كوهكن هستند. جناب آقای كوهكن بفرمایید.

محسن كوهكن ریزی (لنجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همكاران عزیز، برادران گرامی و خواهران گرامی سلام عرض می كنم. استدعا دارم و خواهش می كنم عرایض مختصر این همكار كوچك خودتان را یك مقداری با دقت عنایت كنید و بعد هم ارشاد بفرمایید.

مخالفین و موافقین وقتی صحبت می كنند، موافق محترم برادر عزیزمان جناب آقای كاتب می فرمایند كه یكی از ویژگی ها این است كه كمیسیون تلفیق سهم صندوق توسعه را از (۲۰) درصد، (۳۰) درصد كرده است. وقتی مخالف محترم صحبت می كند می گوید مابه التفاوت این را كه حدوداً (۱۷) هزار میلیارد تومان می شود و باید می دیدیم كه از كجا كسر شود، این كار را نكردیم و آن را به امید خدا رها كردیم كه ان شا ءالله یا قیمت نفت بالا می رود، یا نفت بیشتری صادر می كنیم، یا تصمیم بدی خواهیم گرفت و قیمت ارز را افزایش می دهیم.

دوستان! وقتی مجموعه صحبت های مخالفین و موافقین محترم را جمع كنیم می خواهم خدمت شما بگویم به یك اشكال ساختاری در بودجه نویسی كشور می رسیم. این نوع بودجه نویسی كه امكان ورود صددرصدی بنده و شما را در جزئیات آن نمی دهد، مملكت را از نظر اقتصادی با مشكل و با بن بست روبرو می كند.

دوستان عزیز! معمولاً دولت ها در سال اولی كه می آیند برای بودجه نویسی كارشناسانه تر عمل می كنند، می آیند می گویند در تملك دارایی بالای (۸۰) درصد را تمام می كنیم، زیر (۸۰) درصد را واگذار می كنیم، به مرور كه بالا می آیند با موانعی برخورد می كنند كه بخشی از این موانع هم من و شما هستیم یا وضعیت فرهنگ عمومی است، در سال آخر تصمیم دیگری می گیرند.

سؤال: دولت ها در ابتدای كارشان ویژگی های اقتصادی را كه از دولت قبلی تحویل گرفتند را می گویند كه مردم! بدانید ما چنین اقتصادی را با چنین شرایطی تحویل گرفتیم، اما در سال آخر هم باید بگویند كه ما به نفر بعدی یا دولت بعدی حتی اگر خودمان بودیم اقتصاد را با چه ویژگی هایی می گیریم؟

جناب آقای رئیس، جناب آقای دكتر مفتح! جواب بنده را بده، ما (۵۰۰) هزار میلیارد تومان پروژه های عمرانی نیمه كاره در كشور داریم، كدام همكار ما هست كه در تذكرش و یا در نطقش در اینجا مطالبه میلیاردها كار كه به حق هم است، نمی خواهم بگویم به ناحق مطرح نمی كند. میزان بدهی تأمین اجتماعی به سیستم بانكی چقدر است؟ در كنار حدود (۵۰۰) هزار میلیارد تومان یك عددی نزدیك به این هم اضافه كنید.

آقای مفتح! بفرمایید در سال ۱۳۹۵ از (۲۹۴) هزار میلیارد تومان چقدر تحقق پیدا كرده است؟

آقای كاتب! وقتی از (۲۹۴) هزار میلیارد (۱۷۴) هزار میلیارد تحقق پیدا كرده، آیا این موافقت با یك بودجه واقعی است كه ما بگوییم اعتبارات استان ها (۶۰) درصد افزایش پیدا كرده، مطالبات مردم را بالا ببریم، انتظارات شان را بالا ببریم و فردا (۵۰) درصد این تحقق پیدا نكند، دولت و خودمان را بدهكار ببینیم. این چیست؟ این یك نوع محافظه كاری است. من اینجا می خواهم طوری صحبت كنم كه موكلم خوشش بیاید، به نوعی صحبت كنم كه فرهنگی خوشش بیاید، حالا این بودجه هر بلایی سر اقتصاد كشور می آورد بیاورد، به من چه مربوط است، من فعلاً نماینده هستم، من فعلاً رئیس جمهور هستم. دوستان عزیز، برادران عزیز! این نوع بودجه نویسی، بودجه نویسی بر اساس ریل محافظه كاری است. اصلاح طلب دارد محافظه كاری می كند، اصولگرا هم دارد محافظه كاری می كند.

این گزارش مركز پژوهش های مجلس است، چرا اینها روی ریل واقعیت ها می نویسند و انتقاد می كنند؟ برای این است كه رأی مردم را نمی خواهند، بر اساس نظر كارشناسی دارند حرفشان را می زنند. می گویند ایهاالناس! این صحیح نیست كه ما برای تأمین منابعی سراغ اوراق برویم و بعد برای پرداخت اوراق، اوراق چاپ كنیم و نهایتاً اصل اوراق به اضافه سود آن در آینده ای نه چندان دیر یك ردیف دیگری هم برای بدهی های دولت در كنار بدهی به بانك ها و تأمین اجتماعی و امثالهم تحت عنوان بدهی از محل اوراق باز كنیم. والله این اداره كردن مملكت نیست، یك جایی كشتی به گل می نشیند. واقعیت را بپذیریم، دوره مجلس دهم هم تمام می شود، اما این بودجه چقدر در اقتصاد كشور می تواند مشكل گشا باشد؟ پدر یك خانواده كه حداقل سواد را هم دارد، والله و بالله هزینه هایش را بر اساس درآمدهایش تنظیم می كند. كدام درآمد می گوید این بودجه را بنویسید؟ شما كه خودتان می گویید از (۲۹۴) هزار امسال (۱۷۴) هزار تحقق پیدا كرده است، یك بخشی از این را هم روی ریل نسیه خوری گذاشتیم. این اداره كردن مملكت است؟ با مردم روراست باشیم، واقعیت را بگوییم، بگوییم دولت آینده هر دولتی كه بود، هر مقدار نفت بفروشد، هر مقدار مالیات بگیرد، هر مقدار از محل خدمات بگیرد فقط باید به عائله اش بدهد، به صندوق های بازنشستگی باید بدهد و یارانه بدهد و سفره كارهای عمرانی تعطیل. اگر این طور است این همه تعهد برای چه؟ چرا داریم این كار را انجام می دهیم؟ برای یك بار هم كه شده محافظه كاری را كنار بگذاریم.

یك زمانی در اوایل انقلاب در دوره های اول در زمان بررسی بودجه درآمد هزینه را با هم می دیدند. بر اساس یك نگاه صحیح دیدند این روش اشتباه است، آمدند این را اصلاح كردند و گفتند در ابتدا باید درآمدها را ببینید، چشم را روی هزینه ها ببندید، درآمدها را واقعی ببینیم و بعد هزینه ها را بر آن اساس ببندیم. این یك قدم مثبت بود، اما این هم جواب نداد.

دولت ها را نگاه كنید، اولین لوایح بودجه ای كه دولت ها در سال اولیه خودشان دادند را نگاه كنیم، دعواهای مجلس و دولت در سال اول دولت آقای احمدی نژاد را یادتان است؟ چقدر كارشناسان اقتصادی داد زدند گفتند آقا! این بودجه بیماری هلندی را به دنبال خواهد داشت. همه اش یاد گرفتیم و عادت كردیم كه مشكلات را به هر جهت به گذشته برگردانیم، گردن دیگران بیندازیم، خودمان الان با این بودجه نویسی چقدر در بالا بردن و افزایش این مشكلات سهم داریم؟ بیایید به خاطر خدا هم كه شده، جمله عرض من خدمت شما صریح و روشن است، درآمدها را واقعی و مطابق شرایط اقتصادی ببینید و بعد هم هزینه ها را مطابق همان.

شما نگاه كنید ببینید یك بخشی از محل درآمدها فروش اموال است. شما در جداول نگاه كنید ببینید عملكرد دولت چیست. از یك طرف برای فروش اموال انگیزه ای نیست، فروشی نیست، تكلیف نفت هم كه مشخص است، از یك طرف هم همچنان بر تنور مطالبات می زنید.

در برنامه آمدیم به حق و بجا بحث تعادل پرداخت برای بازنشسته ها را گفتیم، تعادل پرداخت برای شاغلین را گفتیم، اما وقتی ما می آییم می گوییم دولت باید بدهی خودش را به تأمین اجتماعی بدهد كه حرف صحیح و درستی هم است، از كدام منابع؟ برنامه تمام می شود، دولت هم بیشتر از (۲۰) درصد از بدهی هایش را به تأمین اجتماعی نمی دهد و نهایتاً سنگینی بالای سر این صندوق و نهایتاً در انتها باید هر آنچه كه در می آورد را دودستی تقدیم آنجا كند.

برای یك لحظه هم كه شده بپذیریم كه ما در مقابل آیندگان مسئولیم. والله، بالله، تالله من مسئول نیستم به موكلم بگویم در بودجه برای آب علی آباد و جاده فلان محل پیشنهاد دادم. در كدام یك از سالهای مجلس در اینجا این حجم از پیشنهادهای نمایندگان برای حوزه های انتخابیه شان مطرح شده و كدام سال بوده كه چندهزار پیشنهاد ارائه نمی شده است؟ به محافظه كاری افتادیم، نمی خواهیم واقعیت را به مردم بگوییم، به مردم بگوییم آقا! درآمد ما راست و حسینی این است، این درآمد را هم صادقانه برای شما در بخش جاری و عمرانی هزینه می كنیم و اگر هم انتظاری دارید كه به حق است باید عزم مان را برای كاهش بار دولت و سپردن اقتصاد به معنی واقعی به دست مردم عمل كنیم تا پاسخگوی آن باشیم. این راهی كه ما می رویم راه به جایی نخواهد برد، پمپاژ مشكلات برای آینده و دولت های آینده است (رئیس ـ متشكریم) و اگر یك زمان مشكلی پیش بیاید من و شما باید خودمان را سرزنش كنیم.

دبیر (كاتب) ـ متشكر، موافق بعدی جناب آقای رحیم زارع هستند.

رئیس ـ آقای زارع بفرمایید.

رحیم زارع (آباده، بوانات و خرم بید) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همكاران عزیزم و مردم خوب ایران عرض سلام دارم. چون وقت نیست اصل مطلب را خدمت دوستان عرض می كنم. در ابتدا سؤال همكار عزیزم آقای كوهكن كه فرمودند تا الان (۱۷۴) هزار میلیارد تومان محقق شده، محض اطلاع ایشان عرض كنم كه تا الان (۲۳۷) هزار میلیارد تومان بودجه محقق شده، ما فقط تا الان (۱۷۵) هزار میلیارد تومان حقوق داده ایم و تا الان (۴۰) هزار میلیارد تومان هم عمرانی پرداخت شده است.

در تلفیق یك سری از جداول و تبصره ها افزایش پیدا كرد، مثلاً بودجه عمرانی كشور از (۶۳) هزار میلیارد تومان، (۷۳) هزار میلیارد تومان شد. این یعنی ما حجم دولت را به سمت افزایش بودجه های جاری نبردیم، آمدیم روی عمرانی كار كردیم. سهم بودجه عمرانی استان ها از (۷۰۰۰) میلیارد تومان، (۱۷) هزار میلیارد تومان شد و این یعنی بودجه عمرانی استان ها بیش از (۱۵۰) درصد افزایش پیدا كرد.

در رابطه با آموزش و پرورش، من در مجلس قبل یادم است كه بودجه ۹۳ كه می خواست بسته شود سهم آموزش و پرورش در بودجه كل كشور تقریباً (۱۵) هزار میلیارد تومان بود. در سه سال گذشته و سال ۹۶ كه پیش بینی كردیم بیش از (۳۵) هزار میلیارد تومان بودجه آموزش و پرورش شده است، یعنی بیش از (۳/۲) برابر. ما هم پیرو همان مطلبی كه مقام معظم رهبری فرمودند كه آموزش و پرورش هزینه نیست بلكه سرمایه گذاری است و واقعاً این را محض اطلاع همكارانم می گویم، كار تبلیغاتی انجام نشد و یك كار عملیاتی انجام شد. دولت فعلی و مجلس دست به دست هم دادند بودجه آموزش و پرورش را از (۱۵) هزار میلیارد تومان به (۳۵) هزار میلیارد تومان رساندند. این یك افتخار است و ما كل مجلس و نظام مدیون آموزش و پرورش است، چون یك وزارتخانه ای است كه زیربنای توسعه است.

از حُسن های دیگر این بودجه، همكاران مان در مجلس اعتراض داشتند برای اینكه سهم استان شان در پرداخت مالیات، مثلاً استان كرمان (۵/۳۱) درصد بود. نشستی كه در كمیسیون اقتصادی داشتیم، بعد در بودجه همكاران پیشنهاد دادند این نوسانی كه داشت از منفی (۲/۰) تا (۵/۳۱) درصد یعنی اختلاف استان ها (۵/۳۳) درصد بود. این اختلاف را به (۲۲) درصد رساندیم، یعنی (۵/۱۱) درصد كاهش دادیم. حالا مالیات در بودجه سال آینده افزایش پیدا كرده اما این مالیات نرخ مالیات نیست، پایه های مالیاتی افزایش پیدا كرده و این به خاطر زحمات شما عزیزان بود كه قانون مالیاتی را در مجلس قبل اصلاح كردید و دولت لایحه را ارائه داد. بله، بودجه ریزی عملیاتی آرزو ی همه ما است. مگر در بودجه دولت های قبل وجود نداشت؟ از ابتدای انقلاب تا الان سی و چند سال گذشته بودجه ریزی همینگونه است، اما از سال گذشته به ویژه امسال پیوست (۴) را اگر مطالعه بفرمایید دقیقاً اهداف، فعالیت ها و هزینه قشنگ آمده بررسی و محاسبه شده. درست است ما فاصله زیادی با بودجه ریزی عملیاتی داریم اما استارتش در این دولت خورده. آقای احمدی! من سرجمع بودجه آموزش و پرورش را گفتم و از سال ۹۳ سرجمع بودجه آموزش و پرورش تا الان افزایش پیدا كرده. حالا ما در بودجه بودیم.

از حسن های دیگر سهم صندوق توسعه ملی را دولت (۲۰) درصد ارائه داده بود مجلس (۳۰) درصد آوردش، این یعنی كاهش اتكای بودجه به نفت است. از سه سال گذشته از (۴۲) درصد سهم نفت در بودجه را دولت كاهش داد تا سال گذشته به (۲۵) درصد رسید و الان وضعیت فروش نفت بهتر شد، تقریباً (۳۵) درصد آمده. سؤال من از عزیزانی كه ایراد می گیرند این است كه اگر شما می فرمایید به نفت متكی نباشیم آیا در این وضعیت ركود كشنده ما فقط به سمت مالیات برویم؟ مگر همه ما مشكل اشتغال نداریم، مگر حمایت از تولید ملی شعار ما نیست؟ اگر بخواهیم به سمت مالیات برویم و به تولید كننده فشار بیاوریم پس دیگر نفت را كنار بگذاریم. باید یواش و به مرور زمان این حركت مثبتی كه از سال ۹۳ شروع به كاهش سهم نفت شد ان شاء الله در سال های آینده هم بیاییم این كار را نجام بدهیم و استارتش را در همین كمیسیون تلفیق زدیم، سهم صندوق توسعه ملی را (۳۰) درصد كردیم. پروژه های نیمه تمام؛ فرمودید (۵۰۰) هزار میلیارد تومان ما پروژه نیمه تمام داریم. ما این را قبول داریم. یك زمانی سهم نفت در بودجه كشور اصلاً درآمدهای نفتی از (۷) دلار شد (۱۲۰) دلار هر بشكه، یك نگاه خطی شد. هر جا رفتند پروژه و طرح را دیدند بدون پشتوانه كارشناسی الان (۵۰۰) هزار میلیارد تومان ما پروژه نیمه تمام داریم. در بودجه ۹۶ داریم اینها را تعیین تكلیف می كنیم و با مشاركت صندوق توسعه ملی، مشاركت بخش خصوصی، مشاركت بانك های عامل و مشاركت دولت از تملك دارایی های سرمایه ای.

با توجه به اینكه بودجه بعد از برنامه ششم بود ولی در تلفیق و آن پیش بینی هم كه دولت قبل از این كرده بود واقعاً ما تا آنجایی كه توانستیم با برنامه ششم تطبیق دادیم. همین بندی كه در رابطه با مددجویان بود (۲۰) درصد حداقل حقوقی كه یك كارگر می گیرد علاوه بر آن هدفمندی یارانه ها كه پرداخت می شود به مددجویان پرداخت بشود. از هدفمندی یارانه ها (۲۱۰۰) میلیارد تومان برای بحث پرداخت تسهیلات به مددجویان كمیته امداد آوردیم، (۹۰۰) میلیارد تومان برای مددجویان بهزیستی آوردیم.

در رابطه با فاینانس هم آن (۵۰) میلیارد دلاری كه در بودجه ۹۶ دولت ارائه داده بود را آوردیم و دولت (۷۵) میلیارد دلار از سال های گذشته استفاده نكرده بود این را هم اجازه دادیم كه جمعاً (۱۲۵) میلیارد دلار شد.

در رابطه با این اوضاع و احوالی كه در استان خوزستان الان داریم كه همه ما، دولت و مجلس واقعاً باید استان خوزستان را نجات بدهند. دولت (۲) میلیون تن قیر با (۱۵۰۰) میلیارد تومان پیش بینی كرده بود در تلفیق (۴) میلیون تن شد كه (۲۰) درصد آن هم برای مالچ پاشی است و با مبلغ (۳۰۰۰) میلیارد تومان.

در رابطه با قیمت حامل های انرژی كه دوست عزیزم آقای كوهكن فرمودید مردم، خوب قیمت حامل های انرژی افزایش پیدا نكرد، بنزین، گازوئیل و نفت ثابت ماند. همین است مجلس و دولت اگر به فكر مردم نبودند این كار انجام نمی شد.

در رابطه با بازنشستگان پیشنهادی دولت (۱۰۰۰) میلیارد تومان بود و در تلفیق سرجمعی كه ما پیش بینی كردیم (۳۴۰۰) میلیارد تومان افزایش دادیم، یعنی (۲۴۰۰) میلیارد تومان افزایش پیدا كرد و این هم یك مسیری است كه هدف آن مشخص هست و همینطور الله بختكی نبوده.

معافیت مالیاتی پیشنهادی دولت (۱) میلیون و (۵۰۰) هزار تومان بود، در تلفیق (۲) میلیون تومان آوردیم. این نگاه به كارگران است، خوب كارگران حقوقشان زیر (۲) میلیون تومان است.

حق التدریس ها كه الان دغدغه همه ما است، پنج ، شش ماه حقوقشان پرداخت نمی شود از آن (۱) درصد هزینه شركت های دولتی (۱) درصد این هزینه را برای پرداخت ماهانه آوردیم و ان شاء الله وضعیت استخدامی حق التدریسان عزیز را هم شما عزیزان مشخص كنید.

در رابطه با ورزش درست است (۲۷/۰) درصد مالیات بر ارزش افزوده سهم ورزش بود اما هیچ موقع ردیف مستقل نیامده بود، امسال در اختیار استان ها آوردیم. شما بودجه استان هایتان را با سال گذشته مقایسه كنید، مثلاً در فارس خود ما (۵۲) میلیارد تومان همین بودجه در اختیار استان است كه حالا كمیسیون تلفیق یك تدبیری هم اندیشید و (۲۰) درصد آن را برای بحث جوانان گذاشت.

از مزایای دیگر بودجه تأمین اعتبار جوایز صادراتی هست، تأمین اعتبار مقابله با آسیب های اجتماعی است. (۱۰۰۰) میلیارد تومان برای تسهیلات سرمایه گذاری اشتغال هست و تأمین اعتبار توسعه فرهنگی دیده شده.

فرمودند صدا و سیما، خوب صدا و سیما آن چیزی كه (رئیس ـ متشكرم) دولت پیش بینی كرده بود (ببخشید من این را توضیح بدهم) (۱۰۰) میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی كم هم است اما شروع شد و در بودجه دفاعی ما مجبور شدیم (۳/۱) میلیارد دلار برای تقویت بنیه دفاعی كشور در این شرایط اضافه كنیم و یك مطلب دیگر، روستاها یك (۲۵۰) میلیارد تومان جدا بود و (۳۰۰) میلیون دلار هم از منابع صندوق توسعه ملی آب روستایی دیده شد و (۳۰۰) میلیون دلار هم برای بحث آبیاری قطره ای. از عزیزان خواهش می كنم به كلیات بودجه رأی مثبت بدهند.

رئیس ـ متشكریم.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای زارع نماینده محترم آباده متشكریم. مخالف بعدی جناب آقای مصطفی كواكبیان نماینده محترم تهران هستند، جناب آقای كواكبیان (۱۰) دقیقه وقت دارید، بفرمایید.

مصطفی كواكبیان (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم «و به نستعین انه خیر ناصر و معین

بنده در ابتدای امر تشكر می كنم از زحمات عزیزانی كه در كمیسیون تلفیق بودجه تلاش های فراوانی كردند و همچنین كارشناسان محترم دولت كه همكاری فرمودند و برای اینكه آقای كوهكن كه ظاهراً صحبت كردند و رفتند بدانند كه ما اصلاح طلب ها محافظه كار نیستیم من می خواهم برخلاف فرمایش ایشان به عنوان مخالف با كلیات بودجه صحبت بكنم و عرایضی را خدمتتان بگویم. البته این بودجه پیشنهادی قطعاً امتیازات فراوانی دارد و نكات مثبتی هم دارد كه عزیزان موافق اشاره خواهند كرد. واقعیت این است كه تقویت بنیه دفاعی و كارهایی كه در رابطه با شركت های دانش بنیان و امثال اینها شده یا حتی در نظر گرفتن بحث توسعه سیاسی در بخش یارانه احزاب یا مباحثی كه در خصوص قوه قضائیه مطرح شده كه درآمدهای قوه قضائیه به خزانه واریز بشود واقعاً اینها نكات مثبتی هست كه همه شما همكاران می دانید. برای یكی از همكاران مشكلاتی كه پیش آمد خوشبختانه كمیسیون تلفیق بودجه و دولت نكات مثبتی را آوردند. اما عزیزان! من بیشتر از منظر اقتصاد سیاسی می خواهم به این بودجه نگاهی بیندازیم و بحث هایی را مطرح كنیم.

عزیزان! اولین مسأله خواهشم از سخنگوی محترم كمیسیون تلفیق بودجه است و همچنین عزیزان دولت كه بگویند بعد از اجرای این بودجه ما سرجمع چقدر به اشتغال مملكت كمك كردیم. اصلی ترین و مهم ترین دغدغه جامعه ما اشتغال است. ما بیاییم اینجا بگوییم واقعاً چقدر توانستیم در پایان اجرای بودجه ایجاد اشتغال كنیم. ممكن است كه بعضی زمینه ها را دوستان مطرح كنند، پیشنهادات را بگویند اما واقعیت این است كه بنده بوی اشتغال از این بودجه نمی فهمم. شاید بنده استشمامم ضعیف است، شامه ام ضعیف است ممكن است حتی بگوییم دیگر نمی گذاریم بیكاری افزایش پیدا كند اما ایجاد اشتغال چه؟ خدا شاهد است (۸۵) درصد مكاتبات و مراجعاتی كه به بنده كوچكترین نماینده تهران می شود برای اشتغال است و بنده جز شرمندگی و خجالت هیچ چیزی ندارم به آنها بگویم، می گویم ان شاء الله. من در یك نقطه ای گفتم دولت غیر از بودجه، غیر از برنامه یك طرح ضربتی اشتغال بیاورد. متأسفانه در بودجه هم ما این مسأله را نمی بینیم.

دومین نكته بحث وابستگی بودجه به نفت است كه چقدر مقام معظم رهبری، سیاست های كلی تأكید دارد دولت از (۲۵) درصد به (۳۶) درصد اضافه كرده و خوشبختانه یا متأسفانه كمیسیون تلفیق ما به (۴۰) درصد رسانده، یعنی (۴۰) درصد درآمدهای بودجه مستقیماً دارد از نفت استفاده می شود كه حالا آمارهایش را گفتند. در بحث دانشگاه ها و طرح های آبیاری تحت فشار و توسعه شبكه های روستایی و اینها خلاصه (۴۰) درصد شده.

نكته سوم، دوستان! سخنگوی كمیسیون با افتخار اعلام می كند كه ما سهم صندوق توسعه ملی را به (۳۰) درصد افزایش دادیم، من عرضم سه نكته است: اولاً قرار بوده است كه منابع این صندوق برای بخش خصوصی و زیرساخت های اصلی استفاده بشود. عزیزان! من معتقد هستم حتی مقام معظم رهبری هم برداشت از این صندوق را منوط به اجازه مجلس دانسته، یعنی اگر ما بیاییم اینجا كلاً مسدود كنیم قطعاً شخص مقام معظم رهبری هیچ نگرانی نخواهند داشت، سریعاً نیاییم بگوییم براساس اجازه معظم له است. بحث این است كه ایشان می گوید مجلس تشخیص كارشناسی بدهد. ای كاش (۳۰) درصد نمی شد، (۲۰) درصد بود اما منابع می ماند و منابع در جایش مصرف می شد. ما به جای اینكه بودجه دفاعی را در جاهای دیگر ببینیم آمدیم از صندوق توسعه ملی هزینه كردیم. بحثی كه واقعاً مطرح است و عزیزان هم مطرح فرمودند؛ ما می خواهیم از ما به التفاوتی كه (۱۱۱) هزار میلیارد دیده نشده چه كار كنیم؟ آیا می خواهیم صادرات نفت را اضافه بكنیم، آیا ما می خواهیم قیمت نفت را افزایش بدهیم؟ مگر دست ما است؟ آیا ما می خواهیم دست دولت را باز بگذاریم تا قیمت دلار را از (۳۳۰۰) تومان بالاتر ببرد؟ این ما به التفاوت را كجا دیدم و واقعاً چرا مجلس نمی آید جدی برخورد بكند كه از محل این صندوق برای مصرف حقیقی خودش كه عرض كردم زیرساخت ها و تقویت بخش خصوصی است استفاده بشود؟

دوستان! مسأله دیگر جداول بودجه است كه هیچ وقت بنده در چند سالی كه در مجلس بودم نه به آن رسیدیم و نه حتی من از بعضی اعضای كمیسیون تلفیق پرسیدم گفتند ما جداول را اصلاً تصویب نكردیم، ندیدیم و اصل قانون هم مربوط به جداول است. ما در این مسأله واقعاً باید شفاف سازی بكنیم. بند (۱۱) سیاست های كلی ابلاغی مقام معظم رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی بحث شفاف سازی است و من چون فرصتم كم است موارد بسیاری داریم كه در آن ابهام هست. عزیزان! خود جدول (۱۷)، چرا ما می خواهیم نهادهایی داشته باشیم پول را بگیرند اما نظارت ناپذیر باشند؟ هیچ دستگاهی نتواند به آنها بگوید بالای چشمتان ابرو است. ما تا چه وقتی می خواهیم این كمك ها را داشته باشیم؟ وقتی كمك رفت دیگر هیچ نظارتی برای آن نیست.

یا در مورد این اعتبارات متفرقه آماری كه من اینجا دارم (۵۸) هزار میلیارد تومان آن را افزایش دادیم، البته نسبت به پارسال (۵۹) هزار و خرده ای بوده كم كردیم اما در سرجمع ما نمی بینیم كه هیچ نظارتی در این زمینه باشد.

(در این هنگام آقای علی مطهری «نایب رئیس دوم ریاست جلسه را به عهده گرفتند)

مسأله یارانه را من شفاف می گویم، بدون محافظه كاری می گویم شاید دولت ها برای مسائل سیاسی شان دارند یارانه را ادامه می دهند، من از روز اول در سال ۸۹ گفتم منابع كشور را شما با این یارانه ها به باد می دهید. آن كسی كه پورشه سوار هست به (۴۵) هزار تومان چه نیازی دارد كه ما همچنان بخواهیم به او یارانه بدهیم؟

مسأله فاینانسی كه اینجا مطرح شد یكی دیگر از نكاتی است كه عرض می كنم. سرجمع من آن چیزی كه شنیدم در سال ۹۵ فقط (۳) میلیارد دلار ما توانستیم از این طریق به اقتصاد كمك بكنیم، اما (۵۰) میلیارد دلار فاینانس و بعضی ها هم برای طرح های عمرانی پیش بینی شده. چرا همدیگر را می خواهیم گول بزنیم؟ آیا ما واقعاً با این (۵۰) میلیارد می توانیم طرح های عمرانی را در كشور انجام بدهیم؟ چون من وقتم تمام شده و مقید به وقت هستم (۱۰) دقیقه داشتم، (۱۰) نكته را مطرح كردم. امیدوارم كه سخنگوی محترم كمیسیون تلفیق بیاید ما را دلالت كند كه ما هم به كلیات رأی بدهیم. والسلام علیكم و رحمه الله

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای كواكبیان متشكر. موافق بعدی جناب آقای علی اصغر یوسف نژاد نماینده محترم ساری هستند، جناب آقای یوسف نژاد (۱۰) دقیقه وقت دارید، بفرمایید.

علی اصغر یوسف نژاد (ساری و میاندورود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

اولاً من تشكر كنم از دولت كه به موقع لایحه بودجه را تحویل داده. آخرین بودجه این دولت (است) و تبریك به كمیسیون تلفیق كه واقعاً به موقع با بررسی دقیق خودش بودجه را به صحن ارائه داده و اولین بودجه مجلس دهم است.

نكته ای كه من باید اشاره كنم این است كه بودجه براساس نظام اطلاعاتی مقاصدی كه در مدیریت بخش عمومی هست برمبنای پیش بینی انجام می شود و بخشی از فضای عمومی كشور است.

همكاران عزیز! فضای عمومی كشور به گونه ای است كه ركود است، بیكاری است. اشتغال در یك وضعیت خاصی است كه خودتان می دانید. منابع ما منابع محدودی است، خود شما می دانید از كل (۱۰۸۴) هزار میلیارد تومان، (۷۵۰) تا مربوط به شركت ها است و ما داریم (۳۵۰) تا را تصمیم گیری می كنیم. از این (۳۵۰) تا حدود (۹۰) درصدش بودجه جاری است، (۱۰) درصد آن عمرانی است. ما می خواهیم در این فضای عمومی مانور بدهیم. هر كمیسیون تلفیق دیگری و هر تركیب دیگری از كمیسیون بود نظراتی در حدود همین نقطه نظرات كمیسیون تلفیق داشت، ولی با وجود این كمیسیون تلفیق اقدامات مؤثری را در جهت اینكه قوانین بالادستی از جمله سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و برنامه رعایت كرده. به سمت شفافیت، به سمت انضباط مالی، به سمت مدیریت بر منابع و به سمت كاهش هزینه ها واقعاً توجه كرده. واقعاً نكاتی كه دغدغه های مخالفین محترم هست و یا بعداً به آن اشاره خواهد شد كم لطفی و كم توجهی به بخش آموزش و پرورش نیست، به بازنشستگان نیست، به بخش دفاعی نیست، به مسائل و مواردی كه مربوط به ایثارگران و بسیجیان هست نیست. من شهادت می دهم كه اعضای كمیسیون تلفیق جهتشان بر مبنای توجه به دانشگاه ها، توجه به بخش های مختلف آسیب پذیر بوده ولی چاره ای جز این نداشتیم.

یكی از نكاتی كه كمیسیون به آن توجه داشته بحث توجه به صندوق ها بوده. شما می دانید كه (۸۳) هزار و (۵۰۰) نفر از بازنشستگان فولاد كه مربوط به (۱۵) استان هستند و سال ها گرفتار بودند با تدبیر كمیسیون تلفیق جهت داده شدند، خوب منابعشان باید تأمین بشود. منابع ما را نگاه كنید (۱۱۲)، (۱۱۳) هزار میلیارد تومان منابع ما از نفت است. (۱۱۰)، (۱۱۲) هزار اگر اتفاق بیفتد از مالیات ها است آن هم با توجه به شرایطی كه داریم. چاره ای جز استفاده فاینانس از اوراق مشاركت نداریم، ولی در پناه همین منابع محدود واقعاً اتفاقات خوبی افتاده.

توجه به استان ها، عدم تمركز در تصمیم گیری برای بودجه یكی از نكات مثبت است. من خواهش می كنم كه دقت بفرمایید، همكارم كه در مورد هدفمندی عنوان می كنند، حداكثر درآمد ما (۴۸) هزار میلیارد بیشتر نیست. آنهایی كه می گویند (۶۰)، (۷۰) نیست، بررسی شده. واقعاً با اتكای به آمار و ارقام از این (۴۸) هزار میلیارد حدود (۳۹) هزار میلیارد برای خانوار است، بقیه آن مربوط به بخش تولید و حمل و نقل و این مسائل است، هر كسی هم باشد باید تغییرات جزئی در این سقف بدهد.

در مورد دانشگاه ها تصمیم خوبی گرفته شده. من خواهش می كنم دقت بفرمایید كه برای تجهیزات آزمایشگاه ها و كمك به فناوری (۳۶۰) میلیون دلار در اختیار وزارت علوم و تحقیقات، در اختیار وزارت بهداشت و درمان (۱۰۰) میلیون دلار، در اختیار دانشگاه های فنی و حرفه ای، دانشگاه های پیام نور، دانشگاه های فرهنگیان، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه جامع علمی ـ كاربردی، سازمان تحقیقات و آموزش و تحقیق كشاورزی، جهاد دانشگاهی، دانشگاه شهید رجایی، هنرستان های آموزش و پرورش و همه اینها توجه شده كه از این منابع استفاده كنند.

بنابراین آن چیزی كه ما می خواهیم بگوییم این است كه این بودجه براساس مقدورات، توان و ظرفیتی كه در اعتبارات داشتیم به نظر من خوب بسته شده. اولویت های برنامه ششم در آن رعایت شده، مسائل مربوط به حمل و نقل ریلی، مربوط به محیط زیست، مربوط به آب، توجه به صندوق های بازنشستگی در این بودجه هست. اهداف بودجه ای برنامه ششم مبنی بر عدم تمركز و افزایش اعتبارات استانی و توجه به طرح های مصوب سفر مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهور بوده. چیزی كه مورد تقاضا و انتظار همه نمایندگان بوده. بهبود انضباط مالی، انضباط مالی نسبت به ادوار گذشته بهتر شده، به سمت یك استقرار بودجه ریزی مبتنی بر عملكرد، چیزی كه مورد تقاضای یكی از مخالفین محترم بوده، این مطلب را عنوان كردند.

وجوهی كه در خزانه داری متمركز شده، سامانه حقوق و دستمزد توسط سازمان اداری ـ استخدامی با همكاری وزارت اقتصاد و دارایی تنظیم شده. اجرا و تكمیل بودجه ریزی بر مبنای عملكرد یك مقدار جهتش نسبت به بودجه های قبلی بیشتر شده.

یكی از نكات منفی كه در بودجه ها معمولاً وجود دارد ردیف های متفرقه است. در این بودجه ریزی ردیف های متفرفه یك مقدار كاهش پیدا كرده، در مصارف عمومی یك مقدار سهم بودجه های متفرقه كاهش پیدا كرده. اگر ما اقتصاد مقاومتی را به عنوان یك سیاست قبول داریم كه باید داشته باشیم برای اجرایی نمودن آن در این بودجه ردیف دیده شده، این یك نكته مثبت است. طرح هایی كه نیمه كاره بوده، توجه به طرح های عمرانی، طرح های عمرانی كه در سال ۹۶ به اتمام می رسد و در سال ۹۷ به آن توجه بیشتری شده، این هم یك نكته مثبت است. مالیات ها براساس واقعیت ها تنظیم شده. شما دقت بفرمایید كه نرخ تورم چقدر است، نرخ درآمدهای مالیاتی چقدر است، نرخ درآمد های مالیاتی (۶/۸) درصد است، یعنی كمتر از نرخ تورم. این توجه به این قشر عظیم در جامعه است، چاره ای هم جز این سیاستگذاری هم نداشتیم.

حقوق شاغلان و بازنشستگان افزایش پیدا كرده، در فصول مختلف (۱) و (۶) دیده شده كه من حالا نمی خواهم عنوان بكنم. حتی بیشتر از نرخ تورم یعنی درحدود (۷/۱۲) درصد در این بودجه دیده شده. خدمات عمومی به بخش خصوصی واگذار شده با هدف كاهش تصدی گری دولت، چیزی كه یكی از نكات مثبت این بودجه بوده و یك نكته منفی در دولت كه دولت فربه، دولت با تصدی گری بسیار زیاد در این بودجه به آن توجه شده.

در مورد اقشار آسیب پذیر هم تلاش شده كه سقف معافیت مالیاتی در این مورد افزایش پیدا كند. اعتبارات تملك دارایی ها افزایش پیدا كرده. نسبت به لایحه بودجه كه حدود (۶۰) تا بوده در پیشنهادی كمیسیون تلفیق این افرایش پیدا كرده و به (۷۲) تا رسیده. زیرساخت های توسعه كشور با توجه به منابع محدود در بخش حمل و نقل در موضوع آب شهری و در مسائل دیگر به آن توجه شده.

یكی از نكاتی كه در اینجا به نظرم به آن توجه شده بازپرداخت بدهی های دولت و دیون صندوق های بازنشستگی است. چون وقت كم است نكته ای را من عنوان بكنم برای تأمین اعتبار برای پرداخت یارانه نان است كه عددش خوانده نمی شود. جوایز صادراتی غیرنفتی است، تقویت نیروی دریایی ارتش است، فضاهای آموزشی در استان های مختلف تأمین اعتبار شده، به توسعه زیربناهای روستایی توجه شده. امكان استفاده از تسهیلات بانكی و صندوق توسعه ملی برای بخش خصوصی یك مقدار بیشتر شده، تسهیل شده، روان تر شده. سیاستگذاری در احكام مناسب تر شده، به حاشیه شهرها توجه شده. به آسیب های اجتماعی یك توجه خاصی شده، برایش از نظر اعتباری عدد در نظر گرفته شده. به بخش محیط زیست، جنگل و مراتع توجه شده، به مسائل مختلف حوزه شهری توجه شده، به كشت دانه های روغنی، به اشتغال زایی و به تأمین اعتبار برای شبكه آب های شهری، توجه به شهرهای زیر (۱۰۰) هزار نفر جمعیت و تأمین اعتبار برای كاهش آلودگی هوای شهرها.

واقعاً این نكاتی است كه در این بودجه به آن توجه شده. براساس شرایطی كه ما داشتیم چاره ای جز این نداشتیم. حتماً نكات مثبت دیگری در بودجه وجود دارد، مثل افزایش سرمایه بانك های دولتی، ثبات در تعرفه خدمات دولتی و توجه به بخش ورزش كه در جریان هستید (۲۷/۰) درصد از اعتبارات مربوط به ارزش افزوده به ورزش، به ورزش روستاها، به ورزش بانوان، به ورزش مربوط به دانشگاه ها و مدارس توجه شده و فرهنگ قرآنی برای توسعه آن اعتبار در نظر گرفته شده و من فكر می كنم كه در مراكز استان ها، خانه های جوانان كه برایش تأمین اعتبار شده جزء سیاست هایی بوده كه در این بودجه به آن پرداخته شده. من چون وقتم تمام شده انتظار دارم كه ان شاء الله همكاران به كلیات آن رأی بدهند و اگر در جزئیات نقطه نظراتی وجود داشته باشد صحن علنی به آن توجه خواهد كرد. والسلام علیكم و رحمه الله

دبیر (كاتب) ـ متشكر.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر برای رعایت وقت آقای یوسف نژاد.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! یك اخطار داریم.

نایب رئیس (مطهری) ـ اخطار راجع به دستور جاری است؟

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای صادقی اگر راجع به دستور جاری است بفرمایید.

محمود صادقی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

من به استناد اصول مختلف قانون اساسی از جمله اصل (۱۱۰)، بند (۱۲) اصل (۳) و همچنین اصل (۵۲) قانون اساسی اخطار دارم و آن اینكه ساز و كارها و مكانیزم هایی كه به طور كلی در لایحه بودجه و همچنین مصوبات كمیسیون تلفیق پیش بینی شده، ساز و كارهای شفاف نیستند و ابهام دارند. بند (۱۹) سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی ملزم می كند كه در اقتصاد شفاف سازی صورت بگیرد و از اقدامات و فعالیت ها و زمینه های فسادزا جلوگیری شود.

متأسفانه در استفاده از منابع صندوق توسعه ملی به نظر می آید هم در لایحه و هم در مصوبات كمیسیون تلفیق مكانیزمی تعبیه شده كه خیلی مبهم است. چون در اساسنامه صندوق توسعه ملی، ساز و كاری كه اجازه می دهد برای استفاده از منابع صندوق، از طریق اعطای تسهیلات است و در حقیقت نمی شود از اینها برداشت كرد و مثلاً به دستگاه ها كمك كرد. به خاطر وجود چنین ساز و كارهایی باید تبصره های مختلف لایحه بودجه تحت عنوان اعطای تسهیلات به دستگاه های مختلف، مجموعاً چیزی در حدود (۲) میلیارد و (۸۰۰) میلیون دلار تسهیلات داده شده است.

من وقتی سؤال می كنم كه به عنوان مثال در بند «د تبصره (۴) لایحه گفته تسهیلات ارزی به دانشگاه ها آن هم با تضمین هیأت امنا داده می شود، یا در بند «الف تبصره (۵) اجازه انتشار اوراق مشاركت و اوراق مالی با تضمین هیأت امنا به دانشگاه ها داده می شود. در خیلی از تبصره ها به این شكل است.

سؤال این است كه آیا واقعاً اینها اعطای تسهیلات است، یعنی به دانشگاه ها وام داده می شود و دانشگاه ها ملزم به بازپرداخت آن می شوند. ظاهرش این طور است؛ می گوید این تسهیلات با تضمین هیأت امنا بعد از دو سال تنفس بازگشت داده می شود، در حالی كه من وقتی از رئیس كمیسیون برنامه و بودجه و دیگران می پرسم و حال اینكه واقعاً دانشگاه چطور می تواند اینها را بازپرداخت كند، به ویژه اینكه در اساسنامه صندوق توسعه ملی بازپرداخت ها باید به صورت ارزی باشد چگونه دانشگاه می تواند به صورت ارزی این را بازپرداخت كند. می گویند كه نه، این در واقع كمك است، اما چون ما راه قانونی نداریم می گوییم تسهیلات.

من می خواهم بگویم چنین مكانیزم هایی كل ساز و كار بودجه را دچار ابهام كرده است و شفاف نیست. چرا ما دست و پای خودمان را بستیم و به قول معروف لقمه را از دور سر می چرخانیم؟

نایب رئیس (مطهری) ـ خیلی تشكر می كنیم، جناب آقای صادقی متشكریم. البته مطلبی كه جناب عالی فرمودید مربوط به جزئیات گزارش كمیسیون تلفیق برای بودجه ۹۶ است، بهتر بود كه در جزئیات مطرح می كردید، الان بحث ما درباره كلیات است. صندوق هم اساسنامه ای دارد و خودتان می دانید كه با مصوبه مجلس یا با دستور رهبری امكان برداشت و تسهیلات به موارد خاص هست. به هر حال به آن بند و تبصره برسیم، ان شا ءالله كه در آنجا بحث خواهد شد، خیلی ممنون. مخالف بعدی را دعوت بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ آقای رئیس! قبل از مخالف اجازه بدهید میهمانان را اعلام كنیم، بعد مخالف بعدی صحبت كنند.

نایب رئیس (مطهری) ـ بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از:

ـ جمعی از پیشاهنگان استان تهران میهمانان سركار خانم جلودارزاده نماینده محترم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس هستند.

ـ جمعی از روحانیون، اساتید و طلاب حوزه علمیه مهدیه از شهرستان الیگودرز استان لرستان میهمانان جناب آقای خدابخشی نماینده محترم الیگودرز هستند.

ـ جمعی از دانشجویان دانشگاه افسری پدافند هوایی خاتم الانبیاء (صلی الله علیه و آله وسلم) از تهران.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه فجر دانش از منطقه (۲) تهران.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه بعثت از شهرستان اسلامشهر استان تهران.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه شاهد از شهرستان سمنان استان سمنان میهمانان جناب آقای همتی نماینده محترم سمنان، مهدی شهر، سرخه و شهمیرزاد و گرمسار.

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه شهید مجید ناجی از منطقه اصیل آباد شهرستان شهریار استان تهران میهمانان جناب آقای محمودی شاه نشین نماینده محترم شهریار، قدس و ملارد.

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه مكتب الصادق از منطقه (۱۱) تهران.

ـ اعضای محترم شورای شهر و شهردار ششتمد میهمانان جناب آقای مقصودی نماینده محترم سبزوار كه مثل اینكه هنوز نیامده اند. به همه این عزیزان خوش آمدید عرض می كنیم.

 

۴ ـ اعلام وصول (۱) فقره طرح

دبیر (كاتب) ـ طرح عادی استفساریه ماده (۷) قانون امور گمركی مصوب ۲۰/۸/۱۳۹۰ اعلام وصول می شود.

(ادامه رسیدگی به كلیات لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ كل كشور)

 دبیر (كاتب) ـ مخالف بعدی جناب آقای نادر قاضی پور نماینده محترم ارومیه هستند، آقای قاضی پور بفرمایید. حضرت عالی (۱۰) دقیقه فرصت دارید كه مطالب تان را بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ سلام علیكم

بسم الله الرحمن الرحیم «یا فاطمه الزهرا

بودجه یعنی دخل و خرج، درآمد و هزینه، منابع و مصارف. به زبان آذری آتشین: یورقانین باخ قیچین اوزان به لحاف خود نگاه كن پای خود را دراز كن.

دولت در نوشتن لایحه بودجه این را لحاظ نكرده است. به امید خارجی ها، فاینانس، بای بك، بك توبك و وام از كشورهای دیگر یا از جیب مردم خرج می كند. تا امروز (۲۱۶) میلیارد دلار مجوز دادیم. آقای محبی نیا! (۱۶) هزار مصرف كردند، مابقی را مصرف نكردند. الان (۵۰) میلیارد دلار هم از ما می خواهند. رئیس جمهور آینده هر كسی باشد یك رجال سیاسی است. آیا سزاوار است ما امروز خرج كنیم، دولت آتی، نسل آتی و فرزندانی كه هنوز به دنیا نیامده اند را بدهكار خارجی ها كنیم؟

ملت شریف بزرگ ایران اسلامی، ای میهمانان عزیز مجلس! این لایحه تقدیمی دولت تدبیر حداقل (۴۰) هزار میلیارد تومان كسری بودجه دارد و نسبت به سال اول خیلی بیشتر شده است. آیا سازمان برنامه و بودجه بلد است یا خوابیده است یا دستورالعملی كار می كند؟ شما را بدهكار خارجی ها و داخلی ها كرده است. آقای دژپسند! پول ندارید خرج نكنید، جشن و جشنواره، سمینار و مسافرت های خارجی، حقوق های نجومی، پاداش های غیرمتعارف، حق مأموریت های خلاف قانون. خرج نكردن آسان تر از خرج كردن است. همكاران عزیز! دیروز گفتیم آقایان قیر خریدند برای ده سال آینده، (۱۵۰) هزار تن چینی، (۱۰۰) هزار تن هندی، (۱۳۵) هزار تن تركیه. آیا نیاز بود اصفهان، شهر شهیدان، شهر شهید كاظمی ها قیر تولید می كند، ولی عشق به خرید خارجی، مسافرت خارجی، حق مأموریت، دلار، پاداش، هدیه، پورسانت و فساد دارد، ای روحانیون مجلس! ولی خرید داخلی عشق به خدا و ملت دارد، كارگران ایرانی یعنی اشتغال جوانان، زن و مرد و سرمایه ایرانی تقویت می شود كه آقایان علاقه ای ندارند.

همكاران عزیز، آقای دژپسند، آقای نوبخت! اخیراً شما (۴۵) هزار میلیارد اوراق مشاركت چاپ و توزیع كردید. آیا این كافی نبود كه می خواهید خرج تراشی كنید؟

همكاران عزیز! آقایان الان می خواهند با تولید پول كاغذی از طریق اوراق مشاركت كه خوشبختانه خرید كافی ندارند دولت را اداره كنند. چرا سازمان برنامه و بودجه به قانون بی توجه است؟ آیا بلد نیستید بودجه بنویسید؟ فقط و فقط وام از خارجی ها و داخلی ها می گیرید. چرا مطابق اصل (۵۲) قانون اساسی، بودجه نویسی صحیح را به مجلس نمی آورید؟

ملت شریف ایران! كمیسیون تلفیق برنامه پنجساله ششم چندین ماه زحمت كشید برنامه نوشت، شورای محترم نگهبان اكثریت آن را تصویب كرد. در مجلس شش هفته شبانه روز كار شد. این لایحه بودجه هیچ ارتباطی با برنامه پنجساله ششم یعنی سال ۱۳۹۶ ندارد. بودجه بدون برنامه است، دولت! از برنامه خواب ماندی.

در بودجه سال ۹۶ امور مربوط به رزمندگان كجاست؟ در برنامه تحصیلی تحت پوشش و حمایتی ها رایگان آمده است، ولی شما وام می دهید. پرداختی بازنشستگان پیش از موعد كجاست؟ آقای سلیمی نماینده محترم محلات عزیز! سمعاً و طاعتاً.

آقای نوبخت، آقای تاج گردون! این لایحه بودجه با اقتصاد مقاومتی چه ارتباطی دارد؟ شواهد نشان می دهد با اقتصاد مقاومتی در تعارض است. صنایع كوچك و متوسط اصلاً دیده نشده، این یعنی بیكار شدن هزاران كارگر عزیز و كشاورز گرامی.

آقای دژپسند! مسكن كارگران و كشاورزان طبق اصل (۳۱) قانون اساسی مجلس كجاست؟ مسكن تحت پوششی های بهزیستی و كمیته امدادی ها كجا دیده شده است؟ روحانیت مبارز مجلس! شما به اینها بگویید، حرف ما را قبول نمی كنند، شاید از شما حرف شنوی كنند. ما در اجرای حكم برنامه ششم در مورد تحت پوششی های بهزیستی و كمیته آورده ایم بعد از یارانه حداقل (۲۰) درصد حداقل حقوق دستمزد كارگران، كجا آمده است؟

 به حق و حقوق وزارت آموزش و پرورش نرسیده اید، اضافه نشده. چرا بودجه آموزش و پرورش تقویت كافی نشده است؟ آیا سزاوار است مدیر مدرسه و دبیرستان دست به سوی دانش آموزان دراز كند و پول آب، برق و گاز جمع آوری كند؟ هزاران معلم عزیز و زحمتكش از دولت طلب دارند، چرا در بودجه دیده نشده است؟

بازنشستگان عزیز كشوری و لشكری كجا همسان سازی خواهند شد؟

افزایش قیمت ها و هزینه های شركت های خدماتی از جمله اینترنت كه زیرساخت ارتباطات برای مبادلات اطلاعات است، یعنی زیرساخت توسعه سایر دستگاه ها می شود، در برنامه ششم تكلیف شده (۸۰) درصد روستاها به اینترنت وصل شوند و كلیه مكاتبات توسط دولت الكترونیك انجام شود. آیا با پنج برابر كردن افزایش قیمت اینترنت این عملیاتی خواهد شد؟ خیلی از كسب و كارها نابود خواهد شد و اشتغال كاهش می یابد.

ملت بزرگ ایران اسلامی! حقیر با شما صحبت می كنم، زیرا جناح ها قبل از شنیدن حرف های مخالفین و موافقین طبق استیضاح دیروز وزیر راه و شهرسازی از قبل تصمیم گرفتند كه رأی بدهند. بودجه كل كشور از حیث منابع و مصارف به هیچ وجه متوازن و متعادل نیست.

ملت شریف و ولایتمدار ایران اسلامی! حدود چهار، پنج سال است مملكت در ركود عمیق فرو رفته و یخ بسته است كه در تاریخ اقتصاد ایران سابقه ندارد. در زمان ركود باید بودجه ای نوشته شود كه مالیات كاهش یابد تا آنهایی كه درآمد ثابت دارند بتوانند نفس بكشند، در صورتی كه در این بودجه مالیات ها به شكل وحشتناك اضافه شده است. این یعنی تعطیلی تعدادی از مغازه ها و اصناف، كارگاه های تولیدی و خدماتی و در نتیجه بیكاری جوانان و افزایش فساد. زنجیره مالیات بر ارزش افزوده را چه كسی مشخص می كند؟ چرا از تولیدكنندگان عزیز می گیرید و جریمه می كنید؟

دولت شعار قطع وابستگی به نفت را می دهد، مقام معظم رهبری بر آن تأكید فراوان دارد. متأسفانه در لایحه بودجه پیشنهادی دولت افزایش بسیار خطرناك وابستگی به نفت موج می زند. این وابستگی به صادرات نفت و افزایش آن به شكل خام فروشی است.

ملت! بدانید متأسفانه نزدیك به (۵۳) هزار میلیارد تومان از بودجه در قالب ردیف های متفرقه پیشنهاد شده كه متأسفانه دیوان محاسبات و كمیسیون تخصصی مجلس تسلطی بر نحوه هزینه كرد آن ندارند. این یعنی آتش زدن به خزانه كشور كه از سهم یتیمان، بیوه زنان، نیروهای مسلح، بازنشستگان و آموزش و پرورش حاصل شده است.

ملت عزیز! با لایحه بودجه تقدیمی دولت متأسفانه استان های برخوردار بیشتر در دام عقب ماندگی می روند، منابع درآمدی استان ها با اختصاص اعتبارات ملی با آنها هماهنگی ندارد.

آقای دژپسند! آقای حاجی بابایی رئیس كمیسیون تلفیق برنامه ششم گفت درآمد یارانه ها حدود (۸۷) هزار میلیارد تومان است. در بودجه شما (۱۰) هزار میلیارد نیز به یارانه ها كمك كردید. جمعاً شده (۹۷) هزار میلیارد كه (۳۹) هزار میلیارد صرف یارانه می شود، (۴۸) هزار میلیارد تومان دیگر كجاست؟ آقای مطهری! بپرسید دولت (۴۸) هزار میلیارد بیت المال را كجا پنهان كرده است كه ما خبر نداریم؟ آیا می خواهید در انتخابات ریاست جمهوری آینده صرف خرج جناح بازی خود كنید؟ مشخص كنید (۴۸) هزار میلیارد از بیت المال كجاست، ما باید بدانیم كه پول ملت كجاست.

آقای تاج گردون، مدافع محترم وزیر راه و شهرسازی! طبق قانون رسیدگی به بودجه در تلفیق جداول اصلاً مطرح نشده، این حیاط خلوت دولت و افراد خاص مجلس، آقایان بدانند اینها در این لایحه ارز را از (۲۷۰۰) به (۳۳۰۰) فرض كرده اند. در وسط سال آینده (۳۶۰۰) خواهند كرد. آقایان به كارمندان و به ما حقوق به ریال می دهند، ولی هزینه دلار از ما می گیرند. به عشق امام حسین، یا حسین

دبیر (كاتب) ـ از جناب آقای قاضی پور ممنونیم كه وقت را مراعات كردند. موافق بعدی جناب آقای جعفرزاده ایمن آبادی هستند، بفرمایید.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی (رشت) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همكاران خوبمان عرض سلام و خسته نباشید دارم و ایامی را كه در آن قرار داریم عرض تسلیت دارم.

جناب آقای رئیس! قطعاً نظر دارید كه در مجلس چه موافقین و چه مخالفین بر اساس استدلال های منطقی صحبت كنند و كارشناسی باشد كه خدای ناكرده تهمتی هم به هیچ جا و هیچ فردی وارد نشود. من از همه مخالفین و موافقین تشكر می كنم كه سعی كردند با استدلال های منطقی مجلس نخبگان را اقناع كنند. بنده هم به عنوان یك عضو در چندین دوره كمیسیون تلفیق شرمنده فرهنگیان، بازنشستگان، ایثارگران، كشاورزان، كارگران، جوانان، بانوان و كلیه اقشار آسیب پذیر هستم.

من از مخالفین چند تا سؤال دارم، خیلی واضح بگویند، چون ما می خواهیم برای ملت خدمت كنیم و یك كاری را انجام بدهیم. همه دولت ها در بودجه های خودشان یك ردیفی را به عنوان درآمد و یك مجموعه ای را به عنوان هزینه ها عنوان می كنند. درآمد هر دولتی از سه بخش نفت، مالیات و اوراق تشكیل می شود.

در سال ۱۳۹۶ قرار است بالاترین حجم نفت روزانه، (۵/۲) میلیون بشكه نفت فروخته شود، هر بشكه ای (۵۵) دلار، هر دلاری (۳۳۰۰) تومان، سهم شركت نفت و سهم صندوق توسعه كنار گذاشته شود، (۳۰) میلیارد دلار برای این كشور درآمد دارد، (۱۱۱) هزار میلیارد تومان می شود كه این بیشترین درآمد نفت در طی سنوات گذشته است.

از حیث مالیات ها (۲۷) درصد مالیات ها را افزایش دادیم، كلی اعتراضات در پی دارد، ولی سازمان امور مالیاتی را با تفاسیری كه در آینده خواهم گفت مجبور كردیم (۱۱۲) هزار میلیارد تومانی كه ما در بودجه برایش دیدیم برود درآمد كسب كند. پس تا اینجای كار كل درآمد دولت عددی به عبارت (۲۲۳) هزار میلیارد تومان می شود.

هر كسی كه دولت شود، هر مجموعه ای كه بخواهد بودجه بنویسد، آقای رئیس! یك سری ردیف هایی داریم كه اجتناب ناپذیر است. در سال ۱۳۹۶، (۹۵) هزار میلیارد تومان باید جبران خدمت كاركنان باشد، (۷۳) هزار میلیارد تومان باید رفاه اجتماعی، حق بیمه، بازنشستگی، مستمری های كمیته امداد، بهزیستی و بنیاد شهید را بدهیم. یارانه نقدی نان، گندم و كالاهای اساسی (۲۱) هزار میلیارد تومان است. سود اوراق مشاركت الّا و بلّا (۱۲) هزار میلیارد تومان است. یعنی این تخصص بودجه نویسی نمی خواهد، هر كسی كه می خواهد بودجه بنویسد باید این ارقام را كنار بگذارد. حالا چه پولی این وسط می ماند كه خدای ناكرده یك مجموعه ای، یا دولت، یا كمیسیون تلفیق كوتاهی كرده و از آن عدول كرده باشد؟

شما بهتر می دانید ما باید الّا و بلّا (۷۰) تا (۷۵) درصد اعتبارات مان را به چهار بخش دفاع، آموزش، بهداشت و تأمین اجتماعی بدهیم. ما در بودجه یا باید درآمد را افزایش می دادیم كه بیشتر از این ظرفیت نداشت، یا باید هزینه را كاهش بدهیم. یك نفر پیدا شود بگوید شما این جا را باید كاهش بدهید، می گویم این هزینه اجتناب ناپذیر است، علی رغم اینكه سعی شده است حقوق كاركنان (۱۰) درصد افزایش پیدا كند، همه هم اعتراض دارند، ولی دیگر بیشتر از این امكان ندارد، این هزینه ها را باید الّا و بلّا ببینیم.

آنچه كه كمیسیون تلفیق تلاش كرد به همراهی دولت محترم با توجه به این هزینه های اجتناب ناپذیر، با توجه به اینكه كشور دیگر ظرفیت بیشتر از این درآمد ندارد، این اقدامات را انجام داد. در اجرای سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، درآمد صادرات نفت صندوق توسعه ملی را از (۲۰) درصد به (۳۰) درصد افزایش داد. احكام دائمی برنامه ششم به ما می گفت سهم مناطق محروم نفت خیر از (۲) درصد به (۳) درصد افزایش پیدا كرد و با احتساب میعانات گازی، اعتبار استان ها از (۲۰۰۰) میلیارد تومان به (۴۸۰۰) میلیارد تومان رسید و (۲۸۰۰) میلیارد تومان مازاد به استان ها اختصاص پیدا كرد. یعنی برای اولین بار یك توجه ویژه و خاص به بودجه استان ها شد. بودجه استان ها از (۱۶) هزار و (۸۰۰) میلیارد تومان به (۲۸) هزار و (۴۰۰) میلیارد تومان افزایش پیدا كرد، یعنی بودجه استان ها نسبت به لایحه نزدیك به (۷۰) درصد افزایش پیدا كرد. (۳) درصد حاصل از نفت كه متناسب با منابع نفت تخصیص داده شده بود، مابقی حداقل میانگین تخصیص اعتبارات استانی معادل اعتبارات عمرانی كشور باشد. شما می دانید همیشه در بودجه استان ها در زمان تخصیص كمتر داده می شد، اما ما در تلفیق گفتیم شما باید معادل میانگین بودجه عمرانی به استان ها اختصاص بدهید.

یك كار بسیار خوبی كه شد بحث انضباط بیشتر بودجه ۹۶ است كه مجوزهای برداشت از سرجمع بودجه حذف شد. مگر انضباط مالی جزء شعارهای ما نبود؟

جناب آقای رئیس! در منابع صندوق توسعه ملی قرار شد (۲۰۰) میلیون دلار برای شركت ها و مؤسسات دانش بنیان، (۲۰۰) میلیون دلار خرید تجهیزات آزمایشگاه های تحقیقاتی و دانشگاه ها، (۱۳۰۰) میلیون دلار بخش دفاع، (۱۰۰) میلیون دلار صدا و سیما، (۳۰۰) میلیون دلار آبرسانی روستاها و (۳۰۰) میلیون دلار برای كشاورزی اختصاص داده شد.

همسان سازی حقوق بازنشستگان با شاغلین به خصوص برای آنهایی كه حقوق شان زیر (۲) میلیون تومان بود. ما شرمنده بازنشسته ها هستیم، برای اولین بار در سال اول تلفیق آمدند زیر (۲) میلیون تومان را دیدند، خیلی هم اعتراض دارند كه بالاتر از آن هم دیده شود، به روی چشم، سال به سال، گام به گام، پله به پله.

مستمری افراد تحت پوشش كمیته امداد و بهزیستی به (۲۰۰) هزار تومان افزایش پیدا كرد.

معافیت مالیاتی حداقل حقوق از (۵/۱) میلیون تومان به (۲) میلیون تومان افزایش پیدا كرد، ما آمدیم گفتیم (۲) میلیون تومان به پایین معاف مالیاتی شوند. آقای رئیس! این نه فقط برای حقوق بگیران بود، بلكه كسبه را هم در این موضوع در نظر گرفتیم.

(۳۰۰۰) میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه برای اشتغال افراد تحت پوشش كمیته امداد و بهزیستی اختصاص پیدا كرد.

در گزارش بودجه به شدت از هر نوع افزایش قیمت اجتناب شد. خوشبختانه هم دولت و هم كمیسیون مخالف افزایش هر نوع قیمت و أخذ تعرفه بودند.

سهم جدید تربیت بدنی در بودجه دیده شد، (۲۷/۰) درصد ارزش افزوده، (۱۴۰۰) میلیارد تومان به بودجه تربیت بدنی، ورزش و جوانان كه شامل ورزش جانبازان و معلولین و ورزش روستاها بود اختصاص پیدا كرد.

لایحه دولت در خصوص نظارت مالی بیشتر بر منابع دستگاه های اجرایی و همچنین واریز كلیه منابع به خزانه كشور تقویت شد.

ابقای مجوزهای تسهیلات فاینانس سالهای گذشته و اجازه دریافت فاینانس تا (۵۰) میلیارد دلار، دولت اجازه پیدا كرد، آقای رئیس! این كار بسیار خوبی بود كه تضمین به شرط ارائه وثایق لازم نزد بانك عامل به منظور دریافت وام فاینانس برای بخش غیردولتی باشد.

دولت اجازه دریافت (۵) میلیارد دلار فاینانس به بند «ب تبصره (۳) با اولویت طرحهای دانش بنیان، علوم و تحقیقات كشاورزی، آب و خاك، زیست محیطی و فرهنگ و هنر را دارد.

پرداخت مبلغ (۲۰۰) میلیون دلار بابت حمایت از شركت های دانش بنیان خصوصی و تعاونی ها شد.

پرداخت تسهیلات به مبلغ (۴۰۰) میلیون دلار برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی تحقیقاتی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و فناوری شد.

آقای رئیس! دستگاه های اجرایی مجازند از محل فروش دارایی مازاد غیرمنقول شان نسبت به بازخرید كاركنان مازاد و پایان خدمت بازنشستگان شان اقدام كنند.

مبلغ (۱۳۵۰) میلیارد تومان بابت تقویت صندوق بیمه محصولات كشاورزی از محل منابع ماده (۱۰) قانون تنظیم و ماده (۱۲) قانون تشكیل سازمان مدیریت بحران اختصاص داده شد.

كلیه بانك ها و مؤسسات مالی دولتی و غیردولتی موظف شدند بازپرداخت وام هایی كه دچار خسارت خشكسالی، سرمازدگی و آفات و بیماری های همه گیر و آتش سوزی غیرعمدی یا حوادث غیرمترقبه شدند را از محل ماده (۱۲) قانون مدیریت بحران به مدت سه سال امهال كنند.

به منظور حمایت از اشتغال و بر اساس سیاست های مصوب شورای عالی اشتغال مبلغ (۱۰۰۰) میلیارد تومان به صورت یارانه سود تسهیلات برای سرمایه گذاری و اشتغال اختصاص داده شد.

سازمان اداری و استخدامی با همكاری وزارت اقتصاد و دارایی و تأمین اجتماعی موظف به راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا و امكان تجمیع كلیه پرداخت ها به مقامات، مدیران و كاركنان دستگاه های اجرایی شده است.

آقای رئیس! توجه به اولویت های برنامه ششم اعم از حمل و نقل ریلی، محیط زیست، آب و صندوق های بازنشستگی شده است. تأكید بر طرح های مصوب مقام معظم رهبری و رئیس جمهور محترم، بهبود انضباط مالی، حركت به سمت استقرار نظام بودجه ریزی مبتنی بر عملكرد به منظور افزایش شفافیت و پاسخگویی، تمركز وجوه در خزانه داری و ایجاد سامانه حقوق و دستمزد توسط سازمان اداری و استخدامی و ادامه روند اجرا و تكمیل بودجه ریزی مبتنی بر عملكرد، كاهش (۲) درصد سرجمع ردیف های متفرقه و كاهش سهم اعتبارات ردیف های متفرقه در مصارف عمومی بوده است. تأمین اعتبار برای اجرایی كردن سیاست های اقتصاد مقاومتی و تأمین اعتبار طرح هایی كه در سال ۹۶ خاتمه پیدا می كند. رشد درآمدهای مالیاتی به میزان (۶/۸) درصد، یعنی كمتر از نرخ تورم و افزایش حقوق شاغلان و بازنشستگان بیشتر از تورم. (نایب رئیس ـ متشكریم) واگذاری (۱۰) درصد از خدمات عمومی به بخش خصوصی با هدف كاهش تصدی های دولت و افزایش سقف معافیت های مالیاتی با هدف حمایت از اقشار آسیب پذیر.

ممنونم، وقت من تمام شد، ولی عنایت فرمودید. من در توضیحات عرض كردم واقعاً كمیسیون تلفیق كه جا دارد از همه اعضا علی الخصوص هیأت رئیسه محترم و ریاست آن برادر خوبم آقای تاج گردون تشكر كنیم، آقای رئیس! تمام تلاش مان این شد با توجه به این ظرفیت های درآمد و آن هزینه های اجتناب ناپذیر، معقول ترین بودجه را به صحن ارائه كنیم. ممنونم از فرصتی كه به ما دادید.

دبیر (كاتب) ـ از جناب آقای جعفرزاده ممنونیم. مخالف بعدی جناب آقای سیدمحمدجواد ابطحی نماینده محترم خمینی شهر هستند. جناب آقای ابطحی! (۱۰) دقیقه فرصت دارید، بفرمایید.

سیدمحمدجواد ابطحی (خمینی شهر) ـ سلام علیكم و رحمه الله

بسم الله الرحمن الرحیم

«و به نستعین انه خیر ناصر و معین

«ربنا لا تكلنا الی أنفسنا طرفه عین ابداً

«و قیل له: صف لنا العاقل، فقال (علیه السلام): هو الذی یضع الشیء مواضعه، فقیل: فصف لنا الجاهل، فقال: قد فعلت

امام علی (علیه السلام) در این كلمه قصار وصف عاقل را می كند، عاقل كسی است كه هر چیز را سر جای خودش بگذارد. فرمودند آقا! جاهل را توضیح بده، گفت توضیح دادم، جاهل كسی است كه این كار را انجام ندهد. چهار سال در دوره هشتم مخالف با بودجه صحبت كردم و در این دولت و پایان سال چهارم دولت به عنوان مخالف صحبت می كنم، این دردی نگفته است. این قوانین، قانون محاسبات، این قانون برنامه و بودجه، قوانین بالادستی ما، سیاست های ابلاغی و این هم این بودجه نویسی ما. بودجه ای كه باید طبق برنامه تنظیم شود، یعنی یك سال از جدول برنامه را پر كند. برنامه كجا است؟ برنامه ای كه باید چشم انداز ما را نشان بدهد، بگوید حالا كجا هستیم، پنج سال دیگر كجا هستیم و این بودجه قرار است به ما بگوید سال دیگر كجا هستیم. عزیز من! اعداد و رقم می آورند كه ما بودجه استانی را (۴۰۰۰) میلیارد كردیم، نه بكنید (۱۰) هزار میلیارد، از كجا؟

آقای كوهكن عزیز مخصوصاً صحبت كردند، بنده خیلی مطلب نوشتم، وقت نیست. آنهایی كه دوستان نگفتند را اشاره می كنم. آقای تاج گردون! اتفاقاً خیلی خوب است چون می خواهم گزارش شما را نقد كنم. آقای مطهری! آقای تاج گردون وقتشان را به من دادند. (نایب رئیس ـ بفرمایید ) آقای تاج گردون در گزارش خود می نویسد كه به شدت از هرگونه افزایش قیمت در بودجه ۹۶ اجتناب ورزیده شده و خوشبختانه هم دولت و هم كمیسیون مخالف افزایش هر نوع قیمت جدید بودند، واقعاً اینطور است؟ بندهای مختلف بودجه این را می گوید؟ (۵) درصد اضافه كردن قیمت بنزین و این چیزها دیگر چیست؟ حل شد، برداشتید آن را، حذفش كردید؟ (۲۴۰۰) میلیون تومان سقف مالیات معاف، عزیز من! مالیات اصناف و مشاغل را بر همین مبنا معاف می كنند، یعنی شما با این كارتان آن را نادیده گرفتید، (۶۰۰۰) میلیارد تومان از درآمد دولت كم كردی، فقط معافیت مالیاتی از كارمندان نبوده.

من نمی خواهم بگویم معاف نباشند، می خواهم بگویم این چطور بودجه نویسی است؟ این عدم دقت است، شما به صندوق توسعه ملی اشاره می كنید این گزارش محرمانه كمیسیون امنیت ملی در جواب تحقیق و تفحص ما است كه آقای پورابراهیمی به من داده. من نمی توانم آمار و ارقام را بخوانم، با كدام درآمد صندوق، از كجا دارید خرج می كنید؟ (۷۰۰) میلیون دلار همین حالا كم داریم. شما از كجا خرج می كنید؟ كاری ندارد رقم بدهم، دل چه كسی را می خواهید خوش كنید؟

اداره كشور بر مبنای بدهی است، تملك دارایی های سرمایه ای را می فروشید، تومان را دو ریال می دهید تا مملكت را اداره كنید، این صحیح است؟ بعد جالب است دولت یك تبصره آورده، بند «ب تبصره (۲) برای نظارت بر این مسائل است. من از كمیسیون تلفیق تشكر می كنم، اصلاً این بند را حذف كردند، آفرین بر ما كه قوه نظارت را تعطیل كردیم، آفرین. (۲۸۰۰) میلیارد برای جرایم رانندگی گذاشتید، بر چه مبنایی این جرایم وصول می شود؟ بعد تازه گفتید خوب، (۲۸۰۰) تا گذاشتیم (۱۵۰۰) هم تأخیر پرداخت این جرایم است. با كدام حساب و منطق، این رقم از كجا آمد، شاخصش كجا است؟ الان شما در بودجه ۹۵ (۳۰) هزار میلیارد تومان كسری بودجه دارید، همینطور اضافه می كنید. تأخیر پرداخت جرایم هم (۱۵۰۰)، این دقیق است؟ این برنامه نویسی است؟ بودجه نویسی است؟ بعضی بودجه ها بلاتكلیف است، صندوق توسعه زیرساخت وزارت راه (۲۰) هزار میلیارد تومان برایش پیش بینی شده، هدف هزینه ای آن كجا است؟ مگر می شود خارج از بودجه مصوب قول داد كه وزیر راه به بعضی ها قول بدهند.

ردیف (۱۰۰۱۰۰۳۰۰۲۱۰۱۰۸۰۰۹) برای توسعه مجلس (۱۳۰) میلیارد تومان اضافه كردیم. دولت (۱۲۰) میلیارد برای توسعه مجلس داده. آقای تاج گردون! در كمیسیون تلفیق (۱۳۰) میلیارد اضافه كردیم. بعد راجع به مطالبات فرهنگیان كه می شود، هیچ چیز اضافه نمی شود. برای ساختمان مصلای نماز جمعه (۷۰) میلیارد تومان در تلفیق اضافه می شود اما عملیات آب و خاك در عرصه تشكل های كشاورزی از (۴۲) میلیارد به (۲۸) میلیارد تقلیل پیدا می كند، دستتان درد نكند، خیلی زحمت كشیدید، تشكر می كنم.

در بحث وزارت بهداشت (۲۸۴۰) میلیارد دولت را (۸۴۰) میلیارد تومان سهم تجهیزات بیمارستان را كاهش دادیم. شما دقت كنید. در بحث وزارت رفاه و قالیبافان و اینها كه می شود تغییر پیدا نمی كند، رزمندگان معسر تغییر پیدا نمی كند، مطالبات خانواده شهدا هیچ تغییری داده نمی شود و جالب این است، بند «و تبصره (۷) ردیف (۱۶۰۱۷۲) جدول شماره (۵) آمدیم می گوییم درآمدهای ایمیدرو، ایدرو و صنایع پتروشیمی اینها جمعی ـ خرجی است. دوستان! می دانید جمعی ـ خرجی یعنی چه؟ یعنی اینكه درآمد می گیریم بعد به خودشان می دهیم، این چه درآمدی برای دولت و ملت است؟ این كجای كار است، این چه شفاف سازی است؟

اصولاً یكی از مشكلات ما در این بودجه نویسی عدم شفافیت است. این گزارش دیوان محاسبات جا به جا دارد می گوید اینها شفاف نیست، شفاف نیست یعنی چه؟ یعنی ما نمی توانیم نظارت هم بكنیم. هر جا خواستند خرج می كنند، به قول آقای قاضی پور عزیز خرج سمینارها و همایش ها و مأموریت ها و جاهای دیگر كه من نمی دانم و آقای قاضی پور بهتر می دانند.

صندوق توسعه ملی را گفتم، بحث فرار مالیاتی؛ چگونه از فرار مالیاتی جلوگیری شده؟ معلوم نیست، ما اینجا مشكل داریم، در بودجه مشخص نشده. قوانین ما اصولاً مشكل كه دارد هیچ در بودجه نوشتیم كه طبق قوانین و مقررات ذی ربط، با رعایت قوانین و مقررات ذی ربط. من از نظر حقوقی دارم بحث می كنم، بنده می خواهم رسیدگی كنم كدام قوانین ذی ربط؟ هر كسی برای خودش می گوید این ربط دارد یا ربط ندارد. با همین عبارت جا را برای تفسیر و عدم اجرای قانون باز گذاشتیم. كمیسیون محترم تلفیق! دولت این كار را نكرد، شما این كار را می كردید. بنویسید كدام قانون ربط دارد، كدام بی ربط است و الاّ هر كسی تفسیر خواهد كرد.

دوگانگی در وضع مقررات برای نظارت ها كه یك بار می گوییم گذاشتیم به كمیسیون برود، یك جا می گوییم كه سازمان برنامه و بودجه باید نظارت كند، یك جا می گوییم وزارت اقتصاد برنامه ریزی كند. یك جا می گوییم موظف است، مكلف است و متعهد می شود، یك جا می گوییم اجازه داده می شود، مجاز است و می تواند. عزیزان! اینها عباراتی است كه در اجرا اشكال پیدا می كند. گفتم بیسمارك صدر اعظم آلمان این جمله را گفت و مشهور است، بیسمارك گفت كه دو چیز را در مقابل مردم نباید انجام داد یكی تهیه ساندویچ، حالا همبرگر و اینها یكی هم قانون را. حالا چرا؟ برای اینكه هر كسی اظهارنظری می كند. بنده غیرمتخصص اظهارنظر می كنم، دیگری منافع ملی و منطقه ای خودش را می بیند، دیگری اینطور، این آش شله قلمكاری است كه ما تحویل مردم می دهیم. آقایان! (۳۰) هزار میلیارد كسری امسال است. (نایب رئیس ـ خیلی ممنون، جناب آقای ابطحی وقتتان تمام است) تمام شد، (۳۰) هزار میلیارد كسری امسال است، ۹۶ بدبینانه (۱۳۴) هزار میلیارد، خوش بینانه (۸۰) هزار میلیارد كسری است. دولت از كجا كسری را تأمین كند؟ در هر صورت ان شاء الله خدا كمك تان كند، یا بیایید همه چیز را رد كنید یا اگر خیلی زحمت نمی كشید همینجا من معتقدم تأییدش كنید این قدر وقت نمایندگان را هم نگیرید. والسلام علیكم

نایب رئیس (مطهری) ـ سپاسگزاریم.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای ابطحی ممنونم. موافق بعدی جناب آقای شهباز حسن پوربیگلری نماینده محترم سیرجان هستند، جناب آقای حسن پور بفرمایید (۱۰) دقیقه وقت دارید.

شهباز حسن پوربیگلری (سیرجان و بردسیر) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رئیس! من یك دقیقه اجازه می خواهم خارج از دستور مسأله ای را مطرح كنم، مطلب مهم و حساسی است.

نایب رئیس (مطهری) ـ البته طبق آیین نامه كه خیلی مجاز نیستید.

حسن پوربیگلری ـ اجازه بفرمایید از اختیارات رئیس محترم جلسه استفاده كنم و حضرت عالی هم عنایت می فرمایید.

نایب رئیس (مطهری) ـ ظرف (۳۰) ثانیه بفرمایید.

حسن پوربیگلری ـ چشم.

بسم الله الرحمن الرحیم

 من ابتدائاً از نمایندگان محترم خانه ملت درخواست می كنم با یك صلوات حواسشان را به نكته ای كه می خواهم عرض كنم جمع كنند. بر محمد و آل محمد صلوات (حضار صلوات فرستادند)

نایب رئیس (مطهری) ـ دیگر (۳۰) ثانیه شما دارد تمام می شود.

حسن پوربیگلری ـ چشم، دوستان عزیز! رهبر فرزانه انقلاب در ابتدای درس خارج فقه امروز صبح طی سخنان مهم و هشداری به مسئولین نظام فرمودند در جنوب كشور سیل آمده است، الان مردم در آن منطقه در یك شرایطی هستند كه احتیاج به كمك دارند. سیل آفت بزرگی است و خسارت های زیادی را برای مردم و خانواده ها ایجاد می كند. یك وظیفه، یك كار لازم است. اگر كسی به فكر مردم باشد نمی تواند در مقابل مسائل دشوار خوزستان راحت بماند. حكومت ها موظفند به فكر مردم باشند. این یكی از وظایف قطعی، فوری و همیشگی حكومت ها است.

از دولت محترم و سازمان مدیریت و برنامه می خواهم با یك لایحه سه فوریتی به منظور پیشگیری و مقابله با بحران ها به ویژه بحران سیل و ریزگردها، زلزله و آتش سوزی و نظایر آن با تأكید بر مناطق حادثه خیز مثل استان كرمان، خوزستان، مازندران، سیستان و بلوچستان، فارس و بوشهر.

پیشنهاد دوم من این است؛ (نایب رئیس ـ خیلی ممنون، وارد بحثتان بشوید) (چشم) هر چه سریعتر منابع لازم برای مقابله با بحران های كشور در اختیار سازمان مدیریت و برنامه و بودجه كشور است. این مدیریت دوگانه كه پول در اختیار كس دیگری باشد و كار را از وزارت كشور و ستاد بحران بخواهیم كار درستی نیست. بودجه مواد (۱۰) و (۱۲) در اختیار وزارت كشور و استانداران قرار بگیرد تا ان شاء الله هر چه سریعتر برای مقابله با این مسائل و مشكلات با قید فوریت بتوانیم نسبت به رخدادها واكنش سریع نشان بدهیم.

نایب رئیس (مطهری) ـ خیلی ممنون، تشكر. اجازه بدهید من یك اشاره ای بكنم. البته تذكر شما تذكر خوبی بود اگرچه در جای خودش نبود. اما به هر حال چون رهبر انقلاب توصیه فرمودند، البته تلاش های دولت در این چند روز اخیر در مجموع در حد توان خودشان كار كردند ما تقدیر می كنیم، ولی طبعاً نیاز به كارهای اساسی وجود دارد. اگر دولت احساس می كند نیاز به یك بودجه كلانی دارد، اگر لازم است یك لایحه ای، مثلاً لایحه دوفوریتی به مجلس بفرستد برای اینكه از صندوق توسعه ملی برداشت بشود اجازه اش را از مجلس بگیرد و ان شاء الله یك طرح اساسی اجرا بشود كه ما در سال های آینده دیگر با اینطور حوادث ناگوار مواجه نباشیم كه متأسفانه هر سال دارد تكرار می شود. خیلی ممنون، بفرمایید.

حسن پوربیگلری ـ بنده از جناب آقای دكتر مطهری سپاسگزارم كه نسبت به فرمایشات حضرت آقا با حساسیت برخورد كردند، بنده هم از دولت تشكر می كنم. معاون اول محترم رئیس جمهور از ابتدا كار را با جدیت پیگیری كردند اما از جناب آقای دكتر لاریجانی كه مرد بزرگی در كشور هستند و ریاست محترم مجلس را بر عهده دارند می خواهم كه با مدیریت خوب خودشان چاره اندیشی فوری بفرمایند.

در بحث اصلی اول از مخالفین عزیزم می پرسم، آقای عزیزی كه می آیید مطالبی را مطرح می كنید و در نظر نمی گیرید مردمی كه می آیند و در مجلس شاهد هستند، سه تا نماینده، جناب آقای دژپسند! والله قسم، بعضاً دو تا نماینده در (۳۰) متر اتاقی بایست جواب مراجعین را بدهند. آیا بایستی بگویند كه بودجه مجلس زیاد است؟ یك دهیار امروز امكاناتش از نمایندگان مجلس بیشتر است. بنده احساس می كنم كه جناب آقای دكتر تاج گردون در بحث بودجه خدا را در نظر گرفتند، یك نفر از اعضاء كمیسیون تلفیق یك پیشنهاد شهرستانی نتوانسته بدهد. در نهایت تلاش شبانه روزی تا ساعت (۱۱) شب ایستادند، جمعه را ایستادند، كمیسیون تلفیق همینطور، همه دوستان زحمت كشیدند.

امروز بایستی پیام ما با دولت پیام همبستگی، وحدت و انسجام باشد. ما همه داخل یك كشتی سوار هستیم، ما همه خادم ملت هستیم، وظیفه همه ما خدمت رسانی بی منت به مردم است و چرا نمی گویید یكی از بهترین بندهایی كه در این قانون مصوب شده بحث اقتصاد مقاومتی بوده كه فرمایش مقام معظم رهبری بوده. من نمی خواهم شما بیایید از آقای تاج گردون و دولت تشكر كنید، اینها را خودتان انتخاب كردید. كمیسیون تلفیق بودجه، كمیسیون تلفیق برنامه ششم انتخاب خود ماها است، دست پخت خود ماها است. همه دوستان زحمت كشیدند اما بایستی از اعضاء كمیسیون تلفیق بودجه به واسطه اینكه انضباط مالی را بر كشور دارند حاكم می كنند تشكر كنم. برای اولین سال (۳) درصد برای استان ها است.

برادران عزیز، خواهران محترم! تا امسالی كه ما در آن زندگی می كنیم حداكثر (۱۷) درصد از بودجه در اختیار استانداران و فرمانداران بوده، سال آینده حداقل (۳۵) درصد است. مخالفین حق دارند مطالبشان را بفرمایند اما به نكات مثبت هم اشاره بفرمایند. سال ۹۶ ان شاء الله تعداد زیادی از پروژه ها تعیین تكلیف خواهند شد، مخصوصاً پروژه های ورزشی. بیش از (۱۰۰۰) پروژه ورزشی نیمه تمام در كشور داریم. در ۹۶ بیش از (۱۴۰۰) میلیارد فقط كمیسیون به بودجه ورزش و جوانان اضافه كرد. دغدغه همه شما است. اگر نطق خود شما را نگاه كنیم، وقتی پشت این تریبون قرار می گیرید اولین مشكلتان مشكل اشتغال جوانان است.

در بحث اشتغال جوانان كارهای خوبی در بودجه ۹۶ شده. در برنامه ششم پیشنهادهای خوبی شده. جناب آقای جعفرزاده فرمودند كه من شرمنده مردم هستم، بله، والله قسم ما هم همه شرمنده مردم هستیم اما برای بحث فرهنگیان بیشترین توجه شده. عدد مشخص است، رقم مشخص است. تأكید همه شما بر حمایت از بخش خصوصی است. در بودجه سال ۹۶ بیشترین تأكید ما بر بودجه بخش خصوصی بوده كه پایه مالیاتی را زیاد افزایش ندهیم كه بخش خصوصی آسیب ببیند. عزیزی فرمودند ایمیدرو یا ایدرو، آیا نظر شما این است كه ما همه شركت های بزرگ مادرتخصصی را در این كشور تعطیل بكنیم. یكی از افتخارات این دولت بحث ایمیدرو است. ایمیدرو توانسته در بخش معادن و اكتشافات گام های بزرگی را بردارد. ان شاء الله سال آینده یكی از بخش های مولد این كشور بخش ایمیدرو خواهد بود. صدها معدن سال آینده در این كشور فعال می شود. همینجا جا دارد از كارشناسان سازمان برنامه و بودجه تقدیر كنم به عنوان یك خادم كوچك در مجلس، از اتاق بازرگانی، از اتاق اصناف، از اتاق تعاون كه نظرات كارشناسی شان را دادند و كشور دارد برای یك جهش بزرگ آماده می شود.

همین هفته گذشته در دیدار مردم آذربایجان حضرت آقا فرمودند كه اینقدر سیاه نمایی نكنید، منفی بافی نكنید. ما به حول و قوه الهی با برنامه ششم داریم به سمتی می رویم كه به اوج قله ترقی و پیشرفت در منطقه نائل خواهیم شد اما مشكلات و گرفتاری ها را هم می دانیم. همین امروز صبح راجع به وضعیت بودجه بیمارستان ها خدمت جناب آقای دكتر دژپسند رسیدم، فرمودند اول حقوق و یارانه را بدهیم یا بیمارستان ها؟ عرض كردم حق با شما است، بایستی به این عزیزان دست مریزاد بگوییم در این شرایط كه وضعیت تحریم ها را داشتیم به بهترین نحو ممكن دارند كشور را اداره می كنند.

 بنده هم به عنوان نماینده مردم ایراداتی و اشكالاتی را دارم. جناب آقای نیكزادی نماینده محترم بم اینجا حضور دارند، همین سه روز قبل در بم و بردسیر سیل آمد ظرف نیم ساعت خانه های مردم را تخریب و ویران كرد. غیر از اینكه آقای استاندار خودش بیاید با مردم همدردی بكند، كمك بكند و همه امكانات را بسیج كند این عزیزان چكار می توانند انجام بدهند؟ ما درخواستمان از نمایندگان عزیز این است؛ امروز با یك رأی تاریخ ساز، با یك رأیی كه خبر خوشحالی برای مردم باشد كه آنچه در بضاعتمان بوده دولت، ملت، مردم و نمایندگان مجلس آنچه كه به فكر و عقل ناقصمان رسیده این وضعیتی بوده كه داریم تدوین می كنیم و در اختیار مسئولین امر برای یك خدمت بی منت به مردم قرار می دهیم.

سال آینده بحث فاینانس به صورت جدی در بودجه دیده شده. برادران و خواهران! تنها راه نجات كشور استفاده از سرمایه های خارجی است، استفاده از مشاركت همگانی مردم است. بایستی بیاییم دست نیاز به سوی مردم دراز كنیم، از مردم بخواهیم به كمك دولت، به كمك مجلس و به كمك مردم بشتابند و كشور را اداره بكنیم. سال آینده در بحث صادرات ان شاء الله یك جهش بسیار خوب خواهیم داشت. جوایز صادراتی در بودجه دیده شده. یكی از كارهای ارزشمند است، با همه این وضعیت، به ولی نعمتان خودمان توجه كردیم. برای وضعیت كمیته امداد و بهزیستی سال آینده ان شاء الله سال بسیار خوبی خواهد بود. هرچند بسیار ناچیز است اما هر آنچه كه در بضاعتمان بوده در بحث حمایت از كمیته امداد و بهزیستی دیده شده.

در بودجه ۹۶ به همه توجه شده. بحث سلامت به عنوان یك فاكتور اصلی، به بحث بازنشستگان كشوری و لشكری توجه شده. این برای اولین بار است بحث همسان سازی حقوق بازنشستگان كشوری و لشكری را به صورت ویژه دیدیم. بعضی از دوستان، جناب آقای احمدی لاشكی بحث فرهنگیان را باز تذكر دادند. آقای احمدی! شما شاهد بودید در بحث فرهنگیان آنچه كه در بضاعت مجلس بود انجام داد، نبایستی سطح توقعات را به گونه ای بالا ببریم كه نتوانیم پاسخگو باشیم (نایب رئیس ـ خیلی ممنون، تشكر) بنده سپاسگزارم از وقتی كه عنایت فرمودید. از دولت محترم درخواست می كنم به فرمایش مقام معظم رهبری با جان و دل لبیك بگویند و ان شاء الله یك طرح سه فوریتی را سریعاً به مجلس بیاورند.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای حسن پوربیگلری متشكر. قبل از اینكه مخالف بعدی را دعوت بكنم، جمعی از دانشجویان رشته حقوق دانشگاه پیام نور شهرستان كاشان كه میهمانان جناب آقای دكتر ساداتی نژاد نماینده محترم كاشان و آران و بیدگل هستند تشریف آوردند، مقدمشان را گرامی می داریم و خیلی خوش آمدید.

مخالف بعدی برادر عزیزم جناب آقای عبدالرضا عزیزی نماینده محترم شیروان هستند، بفرمایید. جناب آقای عزیزی (۱۰) دقیقه فرصت دارید.

 عبدالرضا عزیزی (شیروان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین

قبل از هر چیز از همكاران عزیز و گرانقدر جهت تلاش برای تصویب لوایح برنامه ششم توسعه و بودجه ۹۶ خصوصاً همكاران كمیسیون تلفیق بودجه و رئیس آن آقای دكتر تاج گردون كه با مدیریت خوبشان ظرف (۱۰) روز لایحه بودجه را جمع كردند تشكر ویژه می كنم. تشكر از دولت محترم كه لایحه بودجه را به موقع تقدیم مجلس كرد. مخالفت با لایحه بودجه به معنی در نظر نگرفتن زحمات همكاران مجلس و دولت تدبیر و امید، خصوصاً سازمان برنامه و بودجه نیست در عین حال در این مجال سعی می كنم كه نكاتی را به منظور بهبود كیفیت لایحه بودجه تقدیم شما همكاران بزرگوار بنمایم.

عدم هم سویی با سیاست های كلی نظام؛ به استناد بند (۱۶) سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی، دولت می بایست تلاش نماید در هزینه های عمومی خود صرفه جویی نماید. بررسی ارقام كلان لایحه بودجه نشان می دهد كه سهم اعتبارات هزینه ای (۷۲) درصد در سال جاری به (۷۴) درصد در سال آینده افزایش یافته است كه بیانگر آن است كه حكم بند (۱۶) رعایت نشده است.

از طرف دیگر به استناد بند (۱۸) سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی می بایست سالانه سهم صندوق توسعه ملی از محل صادرات نفت خام و میعانات گازی افزایش یابد و براساس مفاد بند (۱۰) سیاست های برنامه ششم توسعه سهم صندوق از سوی مقام معظم رهبری معادل (۳۰) درصد تعیین گردد، درحالی كه دولت همچون رویه پیشین خود سهم صندوق را به (۲۰) درصد تقلیل داده كه این مسأله به روشنی نقض های بند های مزبور است كه خوشبختانه مجلس، یعنی كمیسیون تلفیق به (۳۰) درصد رساند.

در مورد ایثارگران؛ توجه به ایثارگران عزیز كه جزء قشر لازم التكریم كشور هستند همواره جزء دغدغه اصلی نمایندگان محترم در تمامی ادوار بوده و به ویژه طی سال های اخیر مصوبات ارزنده ای درخصوص این قشر به تصویب رسیده كه تحقق عملی آن نیازمند اختصاص اعتبارات لازم طی قوانین بودجه سنواتی است و با در نظر گرفتن چند ردیف درآمدی ناپایدار همچون منابع حاصل از واگذاری سهام و سهم الشركه دولتی، دولت نمی تواند به تمامی تعهداتش در قبال افرادی كه تمام دارایی و هستی شان را در راه تعالی و آرمان های كشور و انقلاب داده اند عملی نماید. البته اینجا از زحمات دولت در بند های «ج و «د تبصره (۱۸) مبنی بر پرداخت مستمری به جانبازان و آزادگان غیرحالت اشتغال معسر فاقد درآمد و پرداخت حق نگهداری به والدین و همسران شهدا كه به دلیل كهولت سن و یا بیماری صعب العلاج نیاز به نگهداری دارند تقدیر و تشكر می شود.

افزایش حقوق بازنشستگان؛ توجه همكاران عزیز را به این نكته جلب می نمایم كه در حال حاضر برخی از بازنشستگان عزیز كه پس از سپری نمودن سال ها تلاش و كوشش می بایست در آرامش و راحتی روزگار را سپری نمایند، متأسفانه بعضی از بازنشستگان ما با حقوقی كمتر از یك میلیون تومان زندگی خود را مدیریت می نمایند. در كشوری كه بنا به گزارش مراجع رسمی آن متوسط خط فقر حدوداً دو میلیون تومان است با داشتن حقوق یك میلیون تومانی و بعضاً مثل حق التدریس ها زیر یك میلیون تومان آن هم كه برای حق التدریسی های آموزش و پرورش در هر شش ماه یا هشت ماه پرداخت می شود، چگونه می توان یك زندگی را مدیریت كرد؟

درست است كه دولت محترم در ردیف های متفرقه مبلغی را برای یكسان سازی حقوق بازنشستگان در نظر گرفته است لیكن به نظر می رسد برای جبران شكاف شدید دریافتی های بازنشستگان محترم و شاغلین این مقدار حتی به صورت صد درصد هم تحقق یابد كافی نیست تا بتواند بخشی از آلام این گروه مورد احترام را التیام بخشد. البته در كمیسیون تلفیق معافیت حقوق به دو میلیون تومان افزایش پیدا كرده، كار خوب و مثبتی است، (۳۴۰۰) میلیارد تومان به اعتبار بازنشستگان اضافه شد. در برنامه ششم تصویب كردیم كه مستمری بازنشستگان به (۹۰) درصد شاغلین برسد كه در لایحه بودجه توجهی به آن نشده بود كه خوشبختانه در تلفیق مورد نظر قرار گرفت.

و اما در مورد فرهنگیان عزیز؛ یكی از بزرگان می فرماید یك معلم خوب كسی است كه همیشه شاگرد خوبی باشد. آیا ما نمایندگان مجلس، دولتی ها، وزرا و آقای رئیس جمهور شاگرد خوبی برای كسانی كه الفبای علم را به ما آموختند بوده ایم؟ معلمان عزیز و بازنشستگان عزیز (۱۳) هزار میلیارد تومان از دولت طلبكار هستند، آیا در جایی دیده شده؟ نه تنها این (۱۳) هزار میلیارد تومان دیده نشده بلكه (۳۷۰۰) میلیارد تومانی كه در كمیسیون تلفیق هم پیشنهاد شد متأسفانه به آن توجهی نشد. ولی خوشبختانه كمیسیون تلفیق (۱۵۰۰) میلیارد تومانی اضافه كرد كه تشكر می كنیم كه مربوط به ردیف فرهنگیان خصوصاً برای حق التدریس ها و معوقات فرهنگیان است. البته این كافی نیست، لازم بود ولی كافی نیست و ما باید آن طور كه شایسته فرهنگیان عزیز است حق آنها را بدهیم.

حقوق نظامیان؛ اگر مجلس و دولت در معیشت مردم و تولید و ایجاد اشتغال كوتاهی كرده اند ولی به خاطر جان بركفان نظامی در حوزه امنیتی ما بهترین امنیت را در جهان و منطقه داریم ولی متأسفانه حقوق نظامیان ما خصوصاً ارتشیان عزیز بسیاربسیار كم است كه باید در لایحه بودجه ۹۶ دیده می شد كه متأسفانه دیده نشده است.

در مورد ورزش و جوانان؛ انتظار داشتیم در لایحه بودجه به ورزش و جوانان توجه بیشتری بشود و البته توجه شده، ولی در حد انتظار نیست. خوشبختانه مجلس علاوه بر اعتبارات تصویبی مبلغ (۱۴۰۰) میلیارد تومان را كه (۵۰) درصد آن استانی است به امر ورزش اختصاص داده و تصویب كرده كه باید از تلفیق تشكر كنیم.

مهم ترین موضوعاتی كه درباره جوانان مطرح می باشد مسأله اشتغال و ازدواج و مسكن جوانان می باشد. درخصوص ازدواج جوانان مقرر شد تا از محل منابع قرض الحسنه بانك ها مبلغ (۱۰) میلیون تومان تسهیلات كم بهره در اختیار زوج های جوان قرار گیرد كه متأسفانه آن هم به موقع تخصیص داده نمی شود و جوانان یك الی دو سال و بعضاً سه سال در نوبت هستند كه ما شرمنده جوانان هستیم و برای ضمانت هم بانك ها خیلی سخت می گیرند.

اما نكته بسیار مهم دیگری كه باید در این بخش مورد توجه قرار گیرد موضوع مسكن زوج های جوان و توان بازپرداخت تسهیلات مسكن می باشد كه متأسفانه در این خصوص پیشنهادی در لایحه بودجه مشاهده نگردید.

از طرف دیگر بخش های متعددی از مصوبات برنامه ششم مورد تأكید نمایندگان محترم قرار گرفته كه تحقق آن نیازمند ارائه برنامه ای جامع و شفاف در بودجه های سنواتی است كه بررسی لایحه بودجه چنین هدفی را برآورده نمی كند.

در مورد مددجویان و توان خواهان بهزیستی و كمیته امداد حضرت امام، در برنامه ششم مجلس تصویب كردیم كه مستمری مددجویان و توان خواهان بهزیستی و كمیته امداد حضرت امام باید (۲۰) درصد حداقل دستمزد باشد كه متأسفانه در لایحه بودجه توجهی نشده بود كه خوشبختانه مجلس توجه نمود و تصویب كرد و به لایحه بودجه ۹۶ اضافه كرد كه از همكاران مجلس در كمیسیون تلفیق تشكر می كنم.

ردیف خاص آسیب های اجتماعی؛ برای اولین بار در آبان ماه سال ۹۰ با حضور مقام معظم رهبری و سران قوه كه حدود (۳۰) نفر بودند كه بنده هم افتخار حضور در آن جلسه را داشتم، یك جلسه سه ساعته در تأكید بر پیشگیری از آسیب های اجتماعی تشكیل دادند و بلافاصله دو هفته بعد باز همین جلسه سه ساعته تكرار شد، اردیبهشت ماه ۹۵ تكرار شد، در آبان ۹۵ هم تكرار شد. ما انتظار داشتیم در سال ۹۱ ردیف خاصی برای آسیب های اجتماعی گذاشته شود كه گذاشته نشد. در سال ۹۶ هم به آن توجهی نشده كه ما انتظار داریم حداقل به خواسته به حق مقام معظم رهبری كه موضوع پیشگیری از آسیب های اجتماعی است و بسیار با مسئولین اجرایی كشور به صورت ناراحت گونه برخورد كردند كه چرا ما این قدر در مملكت آسیب داریم. این كسانی كه دچار آسیب های اجتماعی هستند بچه های من و شما هم هستند، باید توجه ویژه به اینها شود.

اوراق بهادار اسلامی؛ موضوع مهم دیگری كه در مخالفت كلیات لایحه بودجه می توان بیان كرد حجم انبوه و نامحدود انتشار اوراق مالی اسلامی برای جبران بخشی از تعهدات و بدهی های دولت و همچنین اجرای پروژه های عمرانی دولت می باشد. آنچه مسلماً به نظام بودجه كشور آسیب وارد می نماید اجازه انتشار حجم زیادی از اوراق مالی برای جبران هزینه های جاری دولت می باشد. تجربه سالهای اخیر نشان داده كه پرداخت سودهای بسیار بالا برای جذاب نمودن این اوراق منجر می شود تا در میان مدت دولت حجم بدهی های خود را افزایش دهد و پس از چند سال با حجم انبوهی از اوراق سررسیدشده مواجه گردد كه به نظر می رسد با توجه به نامحدود بودن میزان انتشار اوراق در آینده ای نه چندان دور با بحران بدهی های دولت مواجه باشیم.

حوزه تولید؛ با توجه به اینكه مقام معظم رهبری چند سال متوالی حمایت از تولید داخلی تأكید فرمودند و در انتهای مجلس نهم قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر تصویب شد، به استثنای چند نكته كوچك در تبصره (۱۹) چیز خاصی در مورد تولید در لایحه بودجه دیده نمی شود.

متأسفانه وابستگی به نفت در بودجه افزایش پیدا كرده است. دولت محترم (۱۱۱) هزار میلیارد تومان را در سال ۹۶ در مورد نفت در نظر گرفته است كه در سال های ۹۵ و ۹۴، (۷۴) هزار میلیارد تومان بود، یعنی (۵۰) درصد افزایش پیدا كرده است. در كل در سال گذشته (۲۵) درصد قانون بودجه وابسته به نفت بود، در سال آینده (۳۵) درصد شده است، یعنی (۱۰) درصد افزایش پیدا كرده است. (كاتب ـ متشكر جناب آقای عزیزی) این با بند (۱۸) سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی مغایر است.

آخرین مطلب؛ سهم اعتبارات ارزی از كل مطالبات عمومی دولت (نایب رئیس ـ جناب آقای عزیزی! وقتتان تمام است) عملكرد مالی دولت در طی سالهای اخیر مبین این است كه بیش از (۸۰) درصد اعتبارات كشور برای تأمین هزینه های جاری صرف می شود و كمتر از (۱۵) درصد اعتبارات مربوط به اعتبارات عمرانی می باشد. توجه به این نكته الزامی است كه منافع حاصل از اجرای پروژه های عمرانی به كل افراد جامعه رسیده، در حالی كه اعتبارات جاری عمدتاً بخش خاصی از جامعه را منتفع می نماید، متشكرم.

نایب رئیس (مطهری) ـ خیلی ممنون، تشكر می كنیم، جناب آقای عزیزی بزرگواری فرمودید. دوستان صحن مجلس را ترك نكنند، چون ما یك رأی گیری برای جلسه بعدازظهر داریم، عدد نمایندگان از حد نصاب نیفتد. جناب آقای كاتب! موافق بعدی را دعوت بفرمایید.

 

۵ ـ اعلام وصول (۴) فقره سؤال

دبیر (كاتب) ـ قبل از اینكه موافق بعدی را بخوانم چند تا اعلام وصول داریم، جناب آقای رئیس! اجازه بفرمایید.

سؤال ملی جناب آقای محمدرضا پورابراهیمی داورانی نماینده محترم كرمان و راور از وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت در خصوص دلیل عدم اجرای تكالیف قانونی مرتبط با قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام وصول می شود.

ـ سؤال ملی جناب آقای محمدرضا پورابراهیمی داورانی نماینده محترم كرمان و راور از وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت در خصوص مدیریت ناكارآمد و عدم نظارت بر عملكرد شركت ملی مس اعلام وصول می شود.

ـ سؤال ملی جناب آقای محمدرضا پورابراهیمی داورانی نماینده محترم كرمان و راور از وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت در خصوص علت عدم قیمت گذاری گندله و آهن اسفنجی بر اساس قیمت جهانی اعلام وصول می شود.

ـ سؤال ملی جناب آقای نادر قاضی پور نماینده محترم ارومیه از وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص علت عدم توجه به وضعیت معیشتی، رفاهی و شغلی كاركنان شركت مخابرات ایران كه در راستای اجرای اصل (۴۴) قانون اساسی به بخش خصوصی واگذار گردیده است اعلام وصول می شود.

(ادامه رسیدگی به كلیات لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ كل كشور)

دبیر (كاتب) ـ موافق بعدی برادر عزیزم جناب آقای محمد فیضی نماینده محترم اردبیل، نیر، نمین و سرعین هستند، جناب آقای فیضی! تشریف بیاورید در خدمت شما هستیم، (۱۰) دقیقه فرصت دارید، بفرمایید.

محمد فیضی زنگیر (اردبیل، نمین، نیر و سرعین) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همكاران عزیز و ملت شریف ایران.

همكاران عزیز! ما امروز بودجه ای را بررسی می كنیم كه از حیث منابع و مصارف رقمی است در حدود (۱۱۴۶) هزار میلیارد تومان. حدود (۸۰۰) هزار میلیارد از این رقم مربوط به شركت های دولتی، بانك ها، مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت است كه بیش از (۷۰) درصد بودجه را به خودش اختصاص می دهد. حال تمركز مجلس بر روی منابع و مصارف عمومی و درآمدهای اختصاصی است كه كمتر از (۳۰) درصد بودجه را به خودش اختصاص می دهد. یعنی رقمی در حدود (۳۹۶) هزار میلیارد تومان كه از این مبلغ (۳۲۴) هزار میلیارد جاری است و فقط (۷۲) هزار میلیارد تومان می ماند. حالا این منابع عمومی یا از درآمدهای عمومی مثل مالیات و عوارض گمركی أخذ می شود، یا از واگذاری دارایی های سرمایه ای مثل فروش نفت، یا واگذاری دارایی های مالی مثل اسناد خزانه و اوراق مشاركت.

عزیزان! ما به غیر از این سه منبع، منبع بودجه ای دیگری را نداریم و این (۳۹۶) هزار میلیارد از این منابع به دست می آید. اگر اتكای به نفت را كم كنیم، در بحث درآمدهای عمومی و مالیات فشار به مردم تحمیل خواهد شد. اگر درآمد عمومی و مالیات را كم كنیم از حیث فروش منابع ملی و نفت انتقاداتی را شاهد خواهیم بود و واگذاری دارایی های مالی، پیش خور نقدینگی های آینده است و ما چاره ای جز ایجاد توازن و تعادل بین این سه منبع نداریم. اگر منتقد افزایش درآمدهای مالیاتی، یا درآمدهای فروش نفت، یا واگذاری اسناد خزانه و اوراق مشاركت هستیم باید راهكاری را هم ارائه بدهیم. صرف انتقاد واقعاً مؤثر و كارساز نخواهد بود.

در اقتصاد دو ابزار برای تأثیرگذاری بر شاخص های كلان اقتصادی و جهت گیری اقتصادی وجود دارد. یكی در حیطه بانك مركزی است كه من از آن عبور می كنم و دیگری به دولت و مجلس مربوط می شود كه از آن به عنوان سیاست مالی یاد می شود. در واقع بودجه دولتی جدای از مباحث فنی در كلان همان اعمال سیاست های مالی است. بررسی افزایش بودجه سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ كه این افزایش نرخی بالاتر از نرخ تورم پیش بینی شده برای سال ۹۶ است، حاكی از آن است كه دولت به دنبال یك رویكرد انبساطی می باشد، هرچند ملایم. افزایش رقم بودجه در كمیسیون تلفیق هم در واقع در جهت انبساطی كردن بودجه ۹۶ است، هرچند كه دوباره این رویكرد انبساطی ملایم و معقول است كه می تواند اقدامی در جهت حركت دادن اقتصاد به سمت رونق تلقی شود.

دولت در بودجه سال ۹۶ همچنان به هدف كنترل تورم پایبند بوده و با سیاست مالی انبساطی ملایم به دنبال ركود اقتصادی است كه در این خصوص توافق كمیسیون تلفیق و دولت مؤید این ادعا است.

دلایل زیادی برای موافقت با گزارش كمیسیون تلفیق وجود دارد كه من به بعضی از آنها اشاره می كنم. مطابق سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری سهم صندوق توسعه ملی از درآمد صادرات نفت از (۲۰) درصد به (۳۰) درصد افزایش یافته و این مطابق با برنامه ششم توسعه می باشد. ان شا ءالله بخشی از عواید فروش نفت و گاز و میعانات گازی و فرآورده های نفتی به ثروت های ماندگار، مولد، سرمایه های زاینده اقتصادی و نیز حفظ سهم نسل های آینده از منابع نفت و گاز و فرآورده های نفتی شود و با نظارت صحیح از مسیر خودش خارج نشود و بتواند پشتوانه تولید در كشور باشد.

پیش بینی سقف منابع حاصل از ارزش صادرات نفت و گاز در صورت افزایش سقف، مشخص شدن موارد مصرفی آن در صورت كاهش منابع دولت از این محل، نحوه تأمین آن نشانه ای از مدیریت اقتضائی در مورد منابع نفت و گاز در كشور است و این یعنی پایدار كردن منابع طرح های عمرانی.

افزایش درصد سهم مناطق محروم و نفت خیز از (۲) درصد به (۳) درصد كه جرقه آن از احكام دائمی برنامه های توسعه كشور زده شده گامی مهم در راستای افزایش اعتبارات تملك دارایی های سرمایه ای استانی در سال ۹۶ است. افزایش این رقم از (۲۰۰۰) میلیارد تومان به (۴۸۰۰) میلیارد تومان و توزیع آن بین استان ها در كمیسیون تلفیق نشان از توجه به توسعه متوازن منطقه ای دارد كه با توجه به ضریب اهمیت بین تمامی استان ها توزیع شده است.

همچنین مكلف شدن وزارت نفت به هزینه كردن (۳) درصد از مبلغ پیمان ها و قراردادهای خود بین استانهای نفت خیز و محروم، خودش توجه به تعادل بخشی در كشور است.

یكی دیگر از مواردی كه در رقم منعكس در بودجه تقدیمی دولت در كمیسیون تلفیق افزایش پیدا كرده استفاده از اعتبارات قانون استفاده از امكانات متوازن در كشور است كه به افزایش اعتبارات تملك دارایی های سرمایه ای استان منجر خواهد شد.

افزایش (۸۱) درصدی این اعتبارات از (۹۵۷۰) میلیارد تومان به (۱۱) هزار و (۸۰۰) میلیارد تومان دوباره كار ارزشمند كمیسیون تلفیق است كه از تهران بزرگ گرفته تا كمترتوسعه یافته ترین و كم برخوردارترین استانهای كشور از آن بهره مند خواهند شد.

دلیل موجه برای دفاع از لایحه بودجه ۹۶ و تعدیلات صورت گرفته در كمیسیون تلفیق افزایش سهم اعتبارات استانی سرجمع استان های نزدیك به (۷۰) درصد است و این واقعیت است كه (۱۶۸) هزار میلیارد به (۲۸۴) هزار میلیارد افزایش پیدا كرده كه هر استان با توجه به شاخص های خود از آن بهره مند خواهد شد. افزایش (۷۰) درصدی نسبت به لایحه دولت ارزشمندی كار كمیسیون تلفیق را برجسته تر می سازد.

چگونه می توان از بازنشسته ای كه حدود (۸۰) درصد حقوق زمان اشتغال خودش را می گیرد انتظار گلایه و بازگشت مجدد به محیط كار را نداشت، زیرا فقط (۵۰) تا (۶۰) درصد زندگی آنها تأمین می شود و چون با توجه به تورم ایجادشده حقوق آنها افزایش پیدا نمی كند، معمولاً با مشكلات عدیده ای دست و پنجه نرم می كنند.

هم برنامه ششم، هم بودجه سال ۹۶ نقطه عطفی است برای توجه به آنان و همسان سازی حقوق بازنشستگان با شاغلین به خصوص برای آنان كه حقوق شان زیر (۲) میلیون تومان است درخور تقدیر می باشد.

در حال حاضر (۱) میلیون و (۶۲۰) هزار خانواده مستمری بگیر كمیته امداد وجود دارد و (۴۵۰) هزار خانواده مستمری بگیر، مستمری خودشان را از بهزیستی دریافت می كنند. وفاق دولت و مجلس برای كمك به اقشار آسیب پذیر جامعه باید زودتر از اینها اتفاق می افتاد و افزایش مستمری افراد تحت پوشش به (۲۰۰) هزار تومان امری مهم است كه در بودجه پیش بینی شده است. همچنین اختصاص مبلغ (۳۰۰۰) میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه برای اشتغال افراد تحت پوشش این دو نهاد واقعاً قدمی مبارك می باشد.

اگر به آمارها بنگریم از سال ۸۴ تاكنون هزینه خانوارها در ایران تقریباً پنج برابر شده و افزایش درآمد كمتر از افزایش هزینه می باشد. درآمد ماهیانه افراد در كلانشهرها بنا بر نظر برخی صاحب نظران اگر كمتر از (۲) میلیون و (۷۰۰) هزار تومان باشد، یعنی افراد در خط فقر زندگی می كنند. باید حركتی كرد و یكی از موارد قابل تأكید در بودجه ۹۶ افزایش معافیت مالیاتی حقوق از (۱) میلیون و (۵۰۰) هزار تومان به (۲) میلیون تومان می باشد.

تقویت نظارت مالی بیشتر بر منابع دستگاه های اجرایی، همچنین واریز كلیه منابع به خزانه كشور امر پسندیده دیگری است كه به شفافیت مالی كمك می كند. (۲۷/۰) درصد ارزش افزوده به تربیت بدنی و تحولی عظیم در این بخش و امیدوارم كه پروژه های ناتمام را به ثمر بنشاند.

همچنین موظف شدن شركت نفت به توزیع (۴) میلیون تن قیر با سقف مبلغ (۳۰۰۰) میلیارد تومان بین جهاد كشاورزی و وزارت راه و شهرسازی برای آسفالت راههای روستایی، محلات، معابر و حاشیه شهرها و بنیاد مسكن و سازمان امور شهرداری ها و آموزش و پرورش حركتی قابل توجه است (كاتب ـ متشكر آقای فیضی) و اجازه استفاده از منابع برای دانشگاه ها هم حركتی است به سوی توجه به دانشگاهیان و تجهیز آزمایشگاه ها كه واقعاً در این مورد ضعف داریم (نایب رئیس ـ خیلی ممنون جناب آقای فیضی، وقتتان تمام شد) و ان شا ءالله دانشگاه ها با استفاده از این فرصت كشور را به سمت توسعه كمی و كیفی سوق دهند. ممنونم و تشكر می كنم.

دبیر (كاتب) ـ متشكر جناب آقای فیضی نماینده محترم اردبیل. مخالف بعدی برادر عزیزم جناب آقای فرهنگی نماینده محترم تبریز، آذرشهر و اسكو هستند. جناب آقای فرهنگی! تشریف بیاورید مطالبتان را بفرمایید، (۱۰) دقیقه وقت دارید. پنج نفر دیگر باقی مانده است، جناب آقای فرهنگی در خدمت شما هستیم.

محمدحسین فرهنگی (تبریز، آذرشهر و اسكو) ـ

به نام آنكه جان را فكرت آموخت

قبل از بیان علل مخالفتم، خدمت همكاران محترم یادآور می شوم كه در جزء (۴) تبصره (۳) ماده (۱۸۶) در آیین نامه داخلی آمده كه اگر كلیات لایحه تصویب نشد، در بودجه برخلاف سایر طرح ها و لوایح كه از دستور خارج می شود و بعد اگر لایحه است به دولت و اگر طرح است دیگر از گردونه بررسی خارج می شود، لایحه بودجه به كمیسیون تلفیق برمی گردد، یعنی رأی مخالف به معنای حذف كلی از صحنه رسیدگی مجلس نیست. لذا ادله ای كه بعضاً هم از نظر بنده بسیار مهم هستند و خدمت همكاران عزیز مطرح می كنم، صرفاً برای این است كه این چند موضوع مهم در لایحه اصلاح شود و معتقد هستم كه اینها در صحن قابل اصلاح نیستند، یعنی این مواردی كه خدمت شما عرض می كنم در صحن قابل حل نیست.

ضمن تشكر از اتفاقات مثبت ایجادشده توسط كمیسیون محترم تلفیق بودجه، مواردی را به عنوان مشكلات موجود عرض می كنم:

۱ ـ منبعی كه در سنوات گذشته توسط مجلس محترم برای آموزش و پرورش پیش بینی شده بود از محل (۱) درصد هزینه شركت های دولتی (۲۰۰۰) میلیارد تومان كاهش پیدا كرده است. این كاهش توزیع هم شده، یعنی این طور نیست كه در جایی محفوظ است و می شود برگرداند. این رفتار با آموزش و پرورش اصلاً درست نیست. آموزش و پرورش مشكلات عدیده ای دارد، پاداش پایان خدمت بازنشستگانش را نداده، شرایط اسفباری بر سرانه آموزش و پرورش حاكم است، عدالت آموزشی مخدوش است. آیا در این شرایط كاهش اعتبار آموزش و پرورش منطق دارد؟ آیا در صحن قابل اصلاح است؟ معتقدم كه این علت و دلیل محكمی است بر اینكه كلیات رد شود، برگردد و كمیسیون حتماً این را ابقا كند.

۲ ـ در ظاهر سهم صندوق از (۲۰) درصد لایحه دولت به (۳۰) درصد افزایش پیدا كرده كه ظاهر آن منطبق با سیاست های كلی است. اما برخلاف سیاست های كلی ابلاغی برنامه، برداشت هایی از آن برای مصارف مختلف دولتی و حاكمیتی اتفاق افتاده و دوباره این سهم كمتر از (۲۰) درصد هم شده است.

۳ ـ بدهكار كردن گسترده كشور برای سالهای آتی دارای چه منطقی است؟ اینكه اوراق مشاركت یا اوراق خزانه برای طرح های عمرانی اختصاص داده شود كه دارای توجیه فنی و اقتصادی باشند، دارای منطق درستی است. اما بدون پیش بینی تأمین مالی اصل و سود، ایجاد بدهكاری بدون تعیین تكلیف كردن بدهكاری های سال گذشته و اختصاص (۳۴) هزار و (۵۰۰) میلیارد تومان اوراق كه (۷۵۰۰) میلیارد آن اوراق خزانه است روش درستی برای تأمین منابع نیست، این بودجه نویسی برای سالهای آینده است، این بدهكار كردن كشور است و باید یك تجدیدنظر مناسبی اتفاق بیفتد. اوراقی منتشر شود كه خودش برگرداند، نه اوراقی كه بودجه سالهای آینده را بدهكار كند.

۴ ـ افزایش های مالیاتی استان ها منطقی نیست. از همكاران عزیزم تقاضا می كنم به این نكته كه بسیار مهم است توجه كنند. هرچند در تلفیق اصلاحاتی به عمل آمد، اما آنچه در خصوص درآمدها آمده حاكی از آن است كه (۱۷) استان كشور با رشد درآمدی بیش از میانگین كشوری مواجه هستند.

با وضعیت اقتصادی كه در كشور حاكم است چه رشدی در اقتصاد به وجود آمده است كه توجیه كننده این افزایش ها باشد؟ اصناف و تولیدكنندگان واقعاً گرفتار هستند و همین مالیات موجود را نمی توانند پرداخت كنند. بسیاری از اصناف به خاطر فشار های مالیاتی كسب و كارشان را تعطیل كرده اند.

رشد مالیاتی (۱۷) استان كشور كه من اسامی شان را می خوانم بیش از (۱۰) درصد رشد میانگین كشوری است، البته رشد زیر (۱۰) درصد است. استانهای البرز، گلستان، كهكیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، قزوین، مركزی، كرمانشاه، كرمان، بوشهر، قم، زنجان، چهارمحال و بختیاری (۲۰) درصد افزایش درآمد در گزارش كمیسیون پیش بینی شده. تازه بعضی از اینها (۳۱) درصد، (۲۹) درصد، (۲۸) درصد و (۲۷) درصد بوده، كمیسیون اینها را در حد (۲۰) درصد آورده است و استانهای آذربایجان شرقی، یزد، ایلام، گیلان و اردبیل هم باز بالاتر از میانگین رشد هستند. جناب آقای گودرزی همكار عزیز من در ارتباط با رشدی كه برای استان لرستان اتفاق افتاده و جزء همین رشدهایی است كه خدمتتان عرض كردم اعتراض داشت، با اینكه زیر میانگین بود می گفت در استانهای همجواری كه وضعیت اقتصادی آنها به مراتب بهتر از استان لرستان است این رشد بسیار پایین تر است. برخی از استانهای برخوردار، رشد (۱) درصدی و (۲) درصدی و بعضاً رشد منفی هم داشتند، كاری به آنها نداریم، با آنها موافقیم، رشدهای كمتر از میانگین به همین نحو حفظ شود، اما در مورد رشد بالاتر در حالی كه نه در حقوق ها رشدی بیش از (۱۰) درصد شده، نه كشور و اقتصاد تحمل این رفتارهای عجیب و غریب را دارد، تقاضای ما این است كه كلیات برگردد كه بشود در كمیسیون میانگین را برای استانهایی كه مازاد دارند یا معترض هستند اصلاح صورت بگیرد.

۵ ـ احكام برنامه ششم در بعضی از موارد دیده نشده، موارد متعددی در صنعت و معدن، احكام بخش كشاورزی، آموزش عالی، آموزش و پرورش، محیط زیست و آب كه بعضاً دیده شده و بعضاً دیده نشده، اینها لحاظ نگردیده و برای سال اول برنامه مناسب نیست كه ما بخشی از این موارد را لحاظ نكنیم.

۶ ـ كاهش اعتبارات عمرانی ردیف هایی كه در گذشته اعتبار داشتند، مانند ردیف های آب و فاضلاب و پروژه های مختلف بیمارستانی و نظایر آنها هم كه بعضاً كاهش پیدا كردند، بعضاً حذف شدند درحالی كه ناتمام هستند. این هم قابل قبول نیست، پیشنهاد می كنیم در صورت رد لایحه در كمیسیون تلفیق برای ابقای این ردیف ها و ابقای ارقام آنها تدبیری اتخاذ شود.

۷ ـ در مورد نحوه استفاده از فاینانس ها به نیازهای استانی توجه نشده و به صورت متمركز باقی مانده است. قبلاً در لوایح بودجه سنوات گذشته حكمی داشتیم كه تا برج هشتم سال یعنی تا آبان ماه استانهایی كه طرحهای دارای توجیه دارند و می توانند مراحل و مراتب خودشان را طی كنند، اینها تلاش شان را كنند، سقف برایشان تعیین شود. یعنی معین شود كه هر استان به نسبت شاخص هایی مثل جمعیت و محرومیت سقف دارند، اگر توانستند تا آبان استفاده كنند كه استفاده كنند، اگر نتوانستند استفاده كنند با تشخیص سازمان برنامه و بودجه نسبت به استفاده آنها برای سایرین زمینه فراهم شود. لذا روش توزیع فاینانس به این صورت است كه هركس زرنگ تر است بیشتر می تواند اینها را بگیرد و هركس مشكلی دارد نمی تواند و درنتیجه استانهایی برخوردارتر می شوند، استانهایی بهتر می توانند بهره بگیرند و بعضی از استان ها هم عملاً امكان استفاده از این ظرفیت مندرج در بودجه را ندارند، در حالی كه اگر حكمی می آمد كه این ترتیباتی كه عرض كردم را لحاظ می كرد، این اشكال هم رفع می شد. فرصت بنده تمام شد، از عنایتی كه همكاران محترم داشتند سپاسگزارم.

دبیر (كاتب) ـ جناب آقای فرهنگی متشكر.

نایب رئیس (مطهری) ـ از اینكه وقت را رعایت كردید ما تشكر می كنیم، خیلی ممنون.

دبیر (كاتب) ـ موافق بعدی جناب آقای رضا انصاری نماینده محترم داراب و زرین دشت هستند. جناب آقای انصاری تشریف بیاورید، (۱۰) دقیقه وقت دارید، بفرمایید.

رضا انصاری (داراب و زرین دشت) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

قبل از اینكه وارد بودجه شوم و بحث های خودم را مطرح كنم، در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب توجه دولتمردان را به مناطق سیل زده كشور به خصوص استان فارس جلب می كنم، ضمن اینكه از زحماتی هم كه تا الان كشیده اند صمیمانه تشكر می كنم.

یك گلایه ای هم در همین راستا از صدا و سیما به عنوان رسانه ملی و همین طور شبكه استان فارس به دلیل پوشش نامناسب و تبعیض آمیز اخبار مربوط به سیل استان فارس دارم و لازم می دانم به نمایندگی از حوزه انتخابیه خودم شهرستانهای داراب و زرین دشت تأسف خودم را در این مورد ابراز دارم.

اما راجع به مباحث بودجه، همكاران عزیز، ملت شریف ایران! مباحثی كه تا این لحظه مطرح شد كه انصافاً مطالب و مباحث واجد ارزشی است، مباحث مخالفان در چند نكته اساسی قابل جمع بندی است.

یك، چرا بودجه به نفت متكی شده و اتكای بودجه به نفت افزایش یافته؟ من می خواهم به این موضوع از دو منظر بپردازم. از یك منظر اینكه از نفت نباشد، از كجا ما باید بودجه تأمین كنیم؟ یا از مالیات هست یا از اوراق مالی اسلامی. از مالیات همین درآمدهای مالیاتی كه پیش بینی شده باز مورد انتقاد است كه این فشار وارد می كند، حرف درستی هم هست. واقعاً در شرایط ركود به سر می بریم. ما در شرایط ركودی كه داریم اقتصاد كشور ظرفیت افزایش فشار مالیاتی ندارد.

اوراق اسلامی؛ اگر بخواهیم با درآمدهای غیرنفتی هزینه های جاری كشور را تأمین كنیم با فرض اینكه هزینه عمرانی كشور را صفر كنیم بیش از (۷۰) هزار میلیارد تومان كم می آوریم. اگر از اوراق بخواهیم هزینه های كشور را تأمین كنیم یعنی بدهی روی بدهی. این هم از نظر علم اقتصاد، مدیریت و برنامه ریزی كلان كشور امری مذموم است. سروران من! از این منظر وقتی نگاه می كنیم با توجه به منابع موجود كشور برای درآمدها ما چاره ای نداریم جز اینكه به همین روال و روندی كه تاكنون داشتیم ادامه بدهیم. البته باید توازن ایجاد كنیم، ولی خود این یك درد بزرگی در اقتصاد كشور ما است كه می خواهم از منظر دوم به آن اشاره كنم و آن اینكه؛ ملت شریف ایران! ما باید درك كنیم كه در یك تله ای به نام تله درآمدهای نفتی از دهه (۵۰) تا امروز گرفتار آمدیم، همیشه هم در این موضوع حرف زدیم و شعار دادیم، ولی در عمل نتوانسته ایم كار جدی كنیم. بیش از (۴۰) سال است كه این تفكر در كشور حاكم و نهادینه شده كه درآمدهای نفتی مثل یك ارثیه ای است كه دغدغه اصلی ما نحوه توزیع این ارثیه، چه در دولت و چه در مجلس است. راه حل این است كه در این بودجه هم جایش نیست، ولی اگر بخواهیم مسأله را حل كنیم باید تفكر تولید ثروت در نظام برنامه ریزی و بودجه ریزی ایران جایگزین توزیع این ثروت بشود و به اعتقاد من این همان موضوع و مبحث اصلی است كه رهبر معظم انقلاب تحت عنوان اقتصاد مقاومتی مطرح می كند. البته این نیازمند یك عزم جدی و جسارت است كه به اعتقاد من در حال حاضر نه در دولت و نه در مجلس وجود ندارد. مثال بزنم كه چرا این حرف را می زنم، من یك مثال از خلق ثروت از محل صنعت می زنم؛ فرض كنید ما می خواهیم در كشورمان از صنعت و تولید ثروت خلق كنیم، اگر به همین موضوع بخواهم اشاره كنم ما در كشورمان در صنعتمان تفكر تولید منهای تكنولوژی حاكم است و من امروز این حرف را پشت این تریبون می زنم، شك نكنید تا اطلاع ثانوی صنعت و تولید ما نمی تواند خلق كننده ثروت لازم برای افزایش درآمدهای ما آنگونه كه انتظار داریم باشد.

بنابراین باید تفكر تولید به اضافه تكنولوژی حاكم بشود، این نیازمند یك بسته سیاستی رقابتی مشابه آنچه كه تركیه در سال های ۱۹۸۰ میلادی در دهه (۸۰) میلادی در كشورش انجام داد و خروجی آن بسته سیاست رقابتی تولد یك شركت، یك صنعت جدید در لوازم خانگی تركیه به نام آرچلیك شد كه امروز حدود (۱۰) درصد GDP تركیه را دارد تشكیل می دهد. ما اینقدر می آییم در این تریبون به بخش كشاورزی مان توجه می كنیم سهم بخش كشاورزی در اقتصاد ایران حدود (۱۰) تا (۱۲) درصد GDP ما است. یعنی می خواهم این را بگویم اگر ما خوب سیاست گذاری و برنامه ریزی كنیم می توانیم یك صنعتی را شكل بدهیم كه معادل بخش كشاورزی ایران در تولید ناخالص داخلی ما نقش آفرینی می كند. عزیزان من! این نوع سیاست هایی كه در دنیا تجربه شده ما نیاز داریم. اینها الزاماتی دارد، بسترهایی می خواهد. ما در دیپلماسی مان، در سیاست خارجی مان، در بسته های اقتصادی مان جسارت نیاز داریم كه در حال حاضر به نظر من می رسد می توانیم به آن كمتر توجه كنیم و عملیاتی اش بكنیم.

نكته دیگری كه مخالفین محترم تأكید دارند بحث اشتغال است. عزیزان من! توجه كنیم بودجه یك برنامه دخل و خرج سالیانه دولت است و به اعتقاد من این خیلی ربطی به ایجاد اشتغال ندارد. حالا بنا به فرض كه بودجه را با اشتغال ارتباطش بدهیم كه به نظر من ارتباط كمی دارد، اشتغال به رشد اقتصادی كشور بستگی دارد. رشد اقتصادی كشور بستگی به سرمایه گذاری دارد، سرمایه گذاری در كشور از طریق منابع داخلی برای كشور ما بسیار سخت شده. ما نیازمند سرمایه گذاری خارجی هستیم، ما برای اینكه بتوانیم یك رشد اقتصادی پایدار (۸) درصدی داشته باشیم حداقل سالانه نیاز به (۱۵۰) میلیارد دلار سرمایه گذاری در كشور داریم. ما با توجه به این وضعیتی كه امروز داریم، باز این را اینجا می گویم با همین روشی كه داریم جلو می رویم رشد اقتصادی (۸) درصد پایدار در اقتصاد ایران یك آرزو است و عملی نخواهد شد، مگر آنكه به الزامات آن تن در بدهیم.

حالا در این حوزه مباحث زیادی است كه فرصت نیست من بخواهم به زمینه های لازم برای ایجاد رشد اقتصادی (۸) درصدی پایدار با تكیه بر حوزه فناوری و صنعت به آن بپردازم و می خواهم به دو، سه نكته پایانی با توجه به ضیق وقت اشاره كنم.

سروران من! نقطه قوت های این بودجه این هست كه بخواهم به صورت تیتروار اشاره كنم قیمت نفت در نظر گرفته شده به اضافه دلار (۳۳۰۰) تومانی و همینطور شاخص انضباط مالی قابل قبول جزء اصلی ترین نقاط قوت این بودجه است. رشد بودجه های استانی همینطور (۳) درصد نفت و گازی كه در نظر گرفته شد (۲۷) درصد درآمد مالیات بر ارزش افزوده برای ورزش استان ها كه مبلغی حدود (۱۴۰۰) میلیارد تومان به بودجه ورزش افزوده می شود جزء نقاط قوت است.

بحث بیمه كشاورزی در بودجه امسال جزء نقاط قوت این بودجه است. تقویت بنیه دفاعی و طرح های آبرسانی روستایی كشور از طریق منابع صندوق توسعه ملی جزء نقاط قوت این بودجه است. از صندوق توسعه ملی نیاوریم از كجا بیاوریم كه بعضی وقت ها دوستان انتقاد می كنند، دیگر جایی وجود ندارد. همینطور توجه به اولویت های كلیدی برنامه ششم در بودجه ۹۶ جزء نقاط قوت است. توجه به نقاط محروم در بودجه، افزایش (۴۰) درصدی بودجه توازن منطقه ای جزء نقاط قوت بودجه است. همه این نقاط قوتی كه اشاره كردم دو، سه نقطه ضعف اساسی دارد كه باید بعد از تصویب كلیات به آن بپردازیم.

اولینش نسبت هزینه های عمرانی به جاری از حدود (۳۶) درصد در سال ۸۹ به عدد حدود (۱۲) درصد رسیده كه این ركودی كه در كشور وجود دارد می تواند آن را عمیق تر كند.

دومین و آخرین مسأله بودجه آموزش و پرورش كشور است. من خودم عضو كمیسیون تلفیق بودم، با كسری انباشته شده پنج تا (۱۰) هزار میلیارد تومانی آموزش و پرورش كشور از سال های قبل اگر ما نتوانیم یك مقداری به بودجه بیفزاییم سروران من مشكلات آموزش و پرورش این كشور را بیشتر می كنیم. درخواست من این است؛ ما باید به آموزش و پرورش توجه ویژه كنیم و آخرین نقطه ضعفی كه می خواهم از این تریبون اعلام كنم (نایب رئیس ـ تشكر می كنیم) عدم توجه به توسعه بخش معدن كشور است، علی رغم اینكه در برنامه ششم مصوبه خوبی داشتیم اما متأسفانه دولت محترم آنچه كه ما در برنامه ششم مد نظر قرار دادیم در بودجه مد نظر قرار نداد، متشكرم.

نایب رئیس (مطهری) ـ خیلی ممنون، تشكر می كنیم. دوستان توجه داشته باشید! ما طبق ماده (۱۸۷) آیین نامه كه درباره بررسی لایحه بودجه است حداقل چهار ساعت در روز باید جلسه داشته باشیم، یعنی حداقل چهار ساعت. لذا ما تا ساعت (۱۲:۱۰) باید حتماً جلسه را ادامه بدهیم و درباره ادامه جلسه اگرچه ما مجاز هستیم كه برای ساعت (۲) اعلام كنیم كه دوستان تشریف بیاورند ولی احتیاطاً ما برای استمزاج از مجلس یك رأی می گیریم.

 حضار ۱۹۶ نفر، دوستان رأی خودشان را برای ادامه جلسه در ساعت (۲) بعد از ظهر بدهند. برای اینكه ما جلسه را در ساعت (۲) بعد از ظهر ادامه بدهیم، یعنی اعلام تنفس كنیم و جلسه را ادامه بدهیم. البته با توجه به اینكه فردا صبح هم به خاطر كنفرانس بین المللی انتفاضه فلسطین ما جلسه نداریم. دوستان رأی خودشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد.

پس ما بعد از ظهر جلسه نخواهیم داشت و همانطور كه توجه دارید فردا ششمین كنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین در محل سالن اجلاس سران با حضور مقامات عالی كشور برگزار می شود و متولی این برنامه هم مجلس است. دوستان سعی بكنند كه شركت بكنند.

دبیر (رنجبرزاده) ـ آقای دكتر اگر اجازه می دهید تذكرات را بخوانیم.

نایب رئیس (مطهری) ـ ما هنوز (۱۰) دقیقه فرصت داریم، اجازه بدهید یكی از مخالفان صحبت كنند.

دبیر (رنجبرزاده) ـ آقای دكتر! اگر اجازه بدهید تذكرات را بخوانیم چون ثبت نام شده، پنج نفر اسمشان هست كه تذكر دو دقیقه ای داشته باشند.

نایب رئیس (مطهری) ـ اجازه بدهید تذكرات روز را ابتدا گوش بدهیم، بفرمایید نوبت چه كسی است؟

دبیر (رنجبرزاده) ـ خانم سلحشوری می خواستند صبحت كنند.

نایب رئیس (مطهری) ـ آقای برزگر نوبتشان است، بفرمایید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ آقای برزگر بفرمایید.

شهروز برزگركلشانی (سلماس) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر! من بندهای (۹) و (۱۲) اصل سوم قانون اساسی را می خواهم اخطار بدهم. جناب رئیس! من بارها و بارها در مورد وضعیت معیشت مردم سلماس هم در نطق ها و هم در تذكرها مطالبی را خدمتتان عرض كردم. ضمن تقدیر و تشكر از زحمات نیروهای انتظامی و مرزبانی كه امنیت كشورمان را بخصوص در شمال غرب كشورمان تأمین می كنند متأسفانه چند روز پیش دو نفر از همشهری های بنده به خاطر اینكه در مرز سلماس به سمت تركیه به عنوان كوله بر چند بسته سیگار، نیروی انتظامی آن بحث صیانت و پاسداری از مرزها را دارد. این دو نفر به خاطر همین امرار معاش و گذران زندگی جانشان را از دست دادند. من خواهش می كنم برای اینكه ما بتوانیم مدیریت كنیم و بندهای (۹) و (۱۲) اصل سوم قانون اساسی كه می گوید «رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امكانات عادلانه برای همه، در تمام زمینه های مادی و معنوی و همچنین بند (۱۲) آن می گوید «پی ریزی اقتصاد صحیح و عادلانه بر طبق ضوابط اسلامی جهت ایجاد رفاه و رفع فقر و برطرف ساختن هر نوع محرومیت در زمینه های تغذیه و مسكن و كار و بهداشت و تعمیم بیمه . من استدعا دارم برای تأمین معاش و معیشت شهر مرزی شهرستان سلماس، همان پایانه مرزی كه باشد به سمت تركیه كه دو تا شهر همجوار شهرستان خوی و ارومیه این پایانه را دارند، شهرستان سلماس هم بتواند از پتانسیل مرزی استفاده كند و یا چند تا كارخانه یا درآمد كه مردم منطقه بتوانند امرار معاش كنند، بتوانند تولید كنند و جوان ها و مردم و خانوارهای شهرستان سلماس درآمدی كسب كنند. من از جناب رئیس و افرادی كه در كار هستند، می توانند كاری برای محرومیت زدایی شهرستان سلماس استدعا می كنم اقدام لازم و عاجل را انجام بدهند. جناب رئیس سپاسگزارم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر از آقای برزگر.

نایب رئیس (مطهری) ـ سپاسگزاریم، البته مسئولان صحبت شما را شنیدند ان شاء الله كه پیگیری كنند، خیلی ممنون.

دبیر (رنجبرزاده) ـ آقای دكتر! آقای سلیمی تذكر آیین نامه ای دارند و بعد آقای كبیری اخطار قانون اساسی دارند كه باید در دستور باشد.

نایب رئیس (مطهری) ـ آقای سلیمی بفرمایید.

علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رئیس با جناب عالی هستم استماع بفرمایید. آقای رئیس ببینید! من تذكرم ماده (۱۸۵) است. ما الان در حال رسیدگی به بودجه سنواتی هستیم. آقای رنجبرزاده اجازه می فرمایید؟ بودجه سنواتی باید یك برش یك پنجمی از برنامه پنجم باشد. برنامه پنجم متأسفانه هنوز نهایی نشده، بالاخره ما كه مشغول رسیدگی به بودجه هستیم و بودجه هم باید یك برش یك پنجمی از برنامه باشد جایگاه این بودجه كجا است؟ آقای رئیس! بسیاری از تبصره های همین بودجه ای كه الان در خدمت نمایندگان دادید، بسیاری از این تبصره ها با مواد برنامه مغایرت دارد. به نظر می رسد چون كلیات بودجه ماده واحده است، در تصویب كلیات دو سوم رأی را ما نیاز داریم به دلیل مغایرت های فراوانی كه متأسفانه الان این لایحه بودجه با برنامه ششم دارد. آقای رئیس! پس ببینید این بحث دو سوم را من خواهش می كنم جناب عالی حتماً ملاحظه بفرمایید و نظر مبارك را بیان كنید. بسیاری از موادی كه ما در برنامه ششم تصویب كردیم اینجا اصلاً فروغی از آن نمی بینیم، به عنوان نمونه در بحث رزمندگان جایگاه مصوبات ما در برنامه كجا است؟ اینها را چطور می خواهیم اجرایی كنیم؟ احكام برنامه باید در بودجه اجرایی بشود، هیچ اثری از آنها نمی بینیم.

در بحث آموزش و پرورش پیشنهادی كه تلفیق آورده آموزش و پرورش دارد خصوصی سازی (می شود) این مغایرت با برنامه دارد. در بحث یارانه ها مغایرت های جدی را داریم. بنابراین به نظر می رسد كه یك مقدار باید در این بحث با تأمل برخورد كرد. من خواهش می كنم جناب عالی بحث دو سوم را اعمال نظر بفرمایید. بحث اینكه بالاخره هنوز برنامه نهایی نشده، نقطه تماس این بودجه با برنامه چیست و این مغایرت هایی كه خدمتتان عرض كردم. ما هم اجباری نداریم، همین آیین نامه به ما اجازه می دهد دو دوازدهم را ما با حوصله اجازه بدهیم برنامه نهایی بشود و كشور براساس همان انضباطات و نظامات خاص خودش اداره بشود. چون خانم سلحشوری هم از من وقت خواسته بودند اگر اجازه بدهید خانم سلحشوری صحبت كنند، متشكرم.

نایب رئیس (مطهری) ـ خیلی ممنون، متشكر. جناب آقای سلیمی ببینید! اولاً معمولاً می گویند از بد حادثه حالا مقابلش از خوب حادثه شورای نگهبان ایرادی بر آن اصلاحات انجام شده نگرفته و در واقع برنامه نهایی شده. بنابراین ما در بررسی بودجه می توانیم به برنامه ششم استناد كنیم و طبعاً اگر جایی مخالف برنامه ششم بود نیاز به رأی دو سوم دارد. ان شاء الله این رعایت خواهد شد و قاعدتاً دوستان نظرات خودشان را در جای خودش اعلام خواهند كرد. خانم سلحشوری هم لطف كنند، مثل اینكه ایشان هم یك تذكری داشتند. (رنجبرزاده ـ تذكر دو دقیقه ای مانده) آقای رنجبرزاده! ما به دو دقیقه ای نمی رسیم، ان شاء الله ما (۱۲:۱۰) جلسه را تعطیل می كنیم. خانم سلحشوری بفرمایید.

پروانه سلحشوری (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

این روزها روزهای خوشی برای هم وطنان ما نیست و در استان های مختلف شاهد مشكلات عدیده ای هستیم، از آن جمله می توان به خوزستان اشاره كرد. هر وقت نام خوزستان می آید خوزستان قهرمان به یادمان می آید اما خوزستان قهرمان ما نه تنها حال و روز خوشی ندارد بلكه با مشكلات بسیار جدی رو به رو است. هنوز شهرهای ما در خوزستان به مثابه شهرهای جنگ زده هستند و از حداقل های زندگی این مردم شریف، نجیب و بخشنده برخوردار نیستند. اكنون خوزستان از همه عناصر پایه ای و اساسی برای زندگی محروم است. مردم خوزستان از آب شرب سالم، هوای سالم برای تنفس و برخورداری از برق برخوردار نیستند.

سرزمینی كه همه آن نعمت خدادادی است، چه از زمین كشاورزی اش صحبت كنی، چه صنعت پررونق آن و یا نه. در اینجا این سؤال و این تذكر پیش می آید؛ به كدامین گناه خوزستان را از نعمت های خودش محروم كرده ایم؟ به كدامین گناه مردم استان در فقر، بیكاری، ریزگردها و نبود آب سالم در رنج می باشند؟ اگر وضعیتی را وضعیت قرمز می نامند اكنون وضعیت خوزستان این چنین است. مسئولان، دغدغه مندان! خوزستان را دریابید تا آنكه خیلی دیر شود، چنانكه رهبر انقلاب امروز در درس خارج خود فرموده اند مردم خوزستان در این چند روز حادثه ای كه برایشان پیش آمد واقعاً دل انسان را می خراشد، اینها وظیفه ما است، اینها وظیفه مسئولین است. در جنوب كشور سیل آمده، الان مردم آن منطقه احتیاج به كمك دارند، حكومت ها موظفند به فكر مردم باشند.

نایب رئیس (مطهری) ـ خیلی ممنون، تشكر خانم سلحشوری. اجازه بدهید، آقای پاپی هم از صبح چند بار (گفتند).

دبیر (رنجبرزاده) ـ آقای پاپی و كبیری مانده، تذكرات كتبی هم داریم.

نایب رئیس (مطهری) ـ نه، به خاطر مسأله خوزستان اجازه بدهید ایشان (حرف بزنند). دو دقیقه ای نمی رسیم، دو دقیقه ای ها (۱۵) دقیقه وقت می خواهد نمی رسیم. آقای پاپی بفرمایید.

عباس پاپی زاده بالنگان (دزفول) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

از هیأت رئیسه محترم مجلس تشكر می كنم. عزیزان همكار در مجلس مستحضر هستند كه امروز مقام معظم رهبری در یك تذكر بسیار جدی به همه مسئولان كشور چه مجلس، چه دولت تذكر دادند به وضعیت استان خوزستان رسیدگی شود. واقعاً وضعیت استان خوزستان از مرحله بحرانی هم در حال عبور است. الان وضعیت سلامت مردم در شرایط بسیار بحرانی است. مهاجرت از استان خوزستان به یك امر عادی تبدیل شده. امروز اولین توصیه هر پزشكی به بیماران خودش در استان خوزستان و به جانبازان شیمیایی (۸) سال دفاع مقدس این است كه برای سلامتی خودتان و خانواده تان حتماً استان خوزستان را ترك كنید.

امروز قطع آب خوزستان، قطع برق استان خوزستان به یك امر عادی تبدیل شده. به مسئولین دولتی تذكر می دهم اگر به فكر سلامت مردم استان خوزستان نیستید حداقل به فكر درآمدهای نفتی استان خوزستان باشید، حداقل به فكر درآمد های خودتان و دولت باشید. در یك روز قطع برق استان خوزستان شما نزدیك (۸۰۰) هزار بشكه نفت را از دست دادید. ما در دو ، سه سال گذشته مرتب با كمبود بودجه مواجه هستیم، مرتب با كاهش بودجه مواجه هستیم.

امروز شرایطی را نداریم كه بتوانیم كاهش درآمدهای نفتی را هم تحمل بكنیم. به دولت محترم تذكر می دهم از سفرهای صوری خودداری بكنند. ما در هفته گذشته با سفر حداقل (۱۰) تا وزیر محترم دولت مواجه بودیم اما دریغ از یك مصوبه مناسب برای مبارزه با بحث ریزگردها. وزارت نیرو در (۱۰)، (۲۰) سال گذشته سیاست های غلطی را در حوزه آبی اتخاذ كرده. بحث انتقال آب از سرشاخه های دز و كارون ما را به اینجا رسانده. امسال ما با كمبود یك میلیارد متر مكعب آب مواجه هستیم. هور شریفیه ای كه در جنوب غرب اهواز محل تولید ریزگردهای استان خوزستان شده ناشی از همین مدیریت ضعیف وزارت نیرو بر منابع آبی بوده. امروز مردم خوزستان اعلام می كنند اگر نمی خواهید برای استان خوزستان هزینه كنید، اگر نمی خواهید به داد ما برسید حداقل با مدیریت غلط خودتان بر مشكلات ما اضافه نكنید.

امروز ما بودجه ای از دولت نمی خواهیم، از دولت می خواهیم كه محیط زیست استان خوزستان را تخریب نكند، از دولت می خواهیم كه وضعیت فعلی مردم استان خوزستان را بدتر نكند. هر كدام از مسئولین دولتی كه به استان خوزستان سفر می كنند متأسفانه اعلام می كنند این ریزگردها از خارج كشور وارد كشور می شود و ما نمی توانیم آن را مداوا كنیم. بهانه های داعش، بهانه مربوط به كشور سوریه، اردن و عربستان را مرتب اعلام می كنند. ما اعلام می كنیم صد درصد مشكلاتی كه امروز استان خوزستان در بحث ریزگردها با آن مواجه است ناشی از خشك شدن تالاب های استان خوزستان است، ناشی از، از بین رفتن مراتع (رنجبرزاده ـ آقای پاپی زاده! وقتتان تمام شد. الان به اذان نزدیك می شویم آقای كبیری هم ماند) سرسبز استان خوزستان است كه تبدیل به كانون های ریزگرد شده. ما از دولت می خواهیم كمتر به محیط زیست استان خوزستان دست اندازی كند و حداقل (نایب رئیس ـ تشكر) از این منابع نفتی كه در اختیار دارد، (۸۰) درصد درآمد نفت ایران از استان خوزستان است. (۱) درصد از درآمدهای نفتی را به این اختصاص بدهند كه ما وضعیت طبیعت استان خوزستان را به حالت اول برگردانیم. ممنون می شوم همكاران عزیز در بحث بودجه سال ۹۶ به این موضوع حتماً توجه كنند. به استان خوزستان كمك كنند، خوزستان قلب تپنده ایران است، خوزستان محل تأمین درآمدهای ایران است. ان شاء الله عزیزان به رفع این مشكلات كمك كنند.

نایب رئیس (مطهری) ـ ان شاء الله، تشكر می كنیم. جناب آقای پاپی می دانید كه هم دولت واقعاً اقداماتی كرده، هم برای آن سرزمین های ریزگردخیز كه برای كاشت میلیو ن ها نهال برنامه ریزی شده، برای آن تالاب ها فكرهایی كردند و هم امروز صبح رئیس محترم مجلس هم به رئیس محترم كمیسیون انرژی جناب آقای حسنوند مأموریت دادند كه نتیجه هیأتی را كه به آنجا اعزام كردند به زودی برای مجلس بیاورند. ان شاء الله ما در بررسی بودجه نتیجه این بررسی و گزارش را تأثیر خواهیم داد. خیلی ممنون. آقای كبیری بفرمایید. ان شاء الله ما دنبال می كنیم.

سیدتقی كبیری (خوی و چایپاره) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

من ابتدا اصل بیست و هشتم را می خواهم اخطار بدهم، قبل از آن می خواهم دو تا نكته را عرض بكنم. آقای رئیس، جناب آقای دكتر مطهری! اولاً به نظر می رسد كه این ثبت نام ها را رعایت بكنید خوب است، چون بعضی از نكات و مسائل روزی كه مطرح می شود احتمال دارد در این ثبت نام ها مطرح بشود. نكته دوم احتمالاً آن فرمایشی كه در مورد برنامه ششم فرمودید شورای نگهبان تأیید كرده، یعنی دیروز و امروز هم خبری شد احتمالاً احكام دائمی برنامه هست و هنوز بحث برنامه ششم اگر اشتباه نكنم نهایی نشده.

نایب رئیس (مطهری) ـ ببینید! یك ساعت پیش به من اینطور خبر دادند حالا ان شاء الله كه درست باشد.

كبیری ـ احتمالاً احكام دائمی باشد. اما در مورد اصل بیست و هشتم من ابتدا این اصل را كه كوتاه هست می خوانم. در اصل بیست و هشتم قانون اساسی آمده «هر كس‏ حق‏ دارد شغلی‏ را كه‏ بدان‏ مایل‏ است‏ و مخالف‏ اسلام‏ و مصالح‏ عمومی‏ و حقوق‏ دیگران‏ نیست‏ برگزیند. دولت‏ موظف‏ است‏ با رعایت‏ نیاز جامعه‏ به‏ مشاغل‏ گوناگون‏، برای‏ همه‏ افراد امكان‏ اشتغال‏ به‏ كار و شرایط مساوی‏ را برای‏ احراز مشاغل‏ ایجاد نماید . همكاران عزیز! آن چیزی كه من می خواهم عرض كنم؛ این آمارهایی كه معمولاً در موضوع اشتغال مطرح می شود، خصوصاً ما در آخرین ماه سال هم قرار داریم چند هزار نفر گاهی بالای یك میلیون نفر با صحبت هایی كه معمولاً با همكاران عزیزمان در حوزه های انتخابیه شان مطرح می شود موضوع اشتغال یك موضوع بسیار جدی است. اگر قرار باشد با این آمارها تقسیم بكنیم حداقل در حوزه انتخابیه بنده، یعنی شهرستان های خوی و چایپاره برای چندصد نفری فضای اشتغال ایجاد بشود، اما دریغ از حتی به اندازه انگشتان یك دست. بحث بر سر این است اینكه این آمارها براساس واقعیت ها هست یا نه، حداقل آن چیزی كه ما با نمایندگان محترم و همكاران عزیزمان ارتباط داریم و به شكل یقینی در حوزه انتخابیه مان حتی ما نتوانستیم به تعداد انگشتان دست این فضا را ایجاد بكنیم. (نایب رئیس ـ متشكرم) به نظرم می رسد حداقل در آماردهی ها این نكته مورد توجه قرار بگیرد، ممنون و تشكر.

نایب رئیس (مطهری) ـ تشكر می كنیم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تذكرات دو دقیقه ای برای فردا محفوظ است.

 

۶ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

نایب رئیس (مطهری) ـ جلسه بعدی روز سه شنبه سوم اسفندماه ۱۳۹۵ ساعت (۲) بعد از ظهر، دستور جلسه ادامه بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ است. پایان جلسه را اعلام می كنیم. دیگر به اذان نزدیك شدیم فرصتی نیست. خیلی ممنون.

 

(جلسه ساعت ۱۲:۱۸ پایان یافت)

 

رئیس مجلس شورای اسلامی

علی اردشیرلاریجانی

 

۷ ـ ضمیمه:

الف ـ فهرست مصوبات

 


عنوان

ثبت

كمیسیون اصلی

كمیسیون فرعی

توضیحات

لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ كل كشور

۲۲۰

تلفیق

كلیه كمیسیونهای تخصصی

متعاقب جلسه ۴۶ به دلیل ادامه رسیدگی تغییری در آمار مصوبات ارسالی به شورای نگهبان ایجاد نمی نماید..

 

 

 

ب ـ فهرست طرح اعلام وصول شده

عنوان

ثبت

كمیسیون اصلی

كمیسیون فرعی

امضا كنندگان

طرح استفساریه ماده (۷) قانون امور گمركی

۲۴۰

اقتصادی

قضائی و حقوقی

قاضی پور، محجوب، لطفی، مطهری، برزگر، هزارجریبی، علی محمد مرادی، فولادگر، سیدفرید موسوی، صادقی، بائوج لاهوتی، مفتح، حیدری، كوسه غراوی، پژمانفر، دامادی، نادری، سبحانی فر، محمدی (قزوین)، یوسف نژاد

 

 

 

ج ـ فهرست سؤال های اعلام وصول شده

عنوان

وزیر مورد سؤال

سؤال كنندگان

در خصوص دلیل عدم اجرای تكالیف قانونی مرتبط با قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت

محمدرضا نعمت زاده

(صنعت، معدن و تجارت)

محمدرضا پورابراهیمی داورانی

(كرمان و راور)

در خصوص مدیریت ناكارآمد و عدم نظارت بر عملكرد شركت ملی مس

محمدرضا نعمت زاده

(صنعت، معدن و تجارت)

محمدرضا پورابراهیمی داورانی

(كرمان و راور)

در خصوص علت عدم قیمت گذاری گندله و آهن اسفنجی بر اساس قیمت جهانی

محمدرضا نعمت زاده

(صنعت، معدن و تجارت)

محمدرضا پورابراهیمی داورانی

(كرمان و راور)

در خصوص علت عدم توجه به وضعیت معیشتی، رفاهی و شغلی كاركنان شركت مخابرات ایران كه در راستای اجرای اصل (۴۴) قانون اساسی به بخش خصوصی واگذار گردیده است

محمود واعظی

(ارتباطات و فناوری اطلاعات)

نادر قاضی پور

(ارو

عملكرد مجلس تا پایان جلسه هشتاد و سوم

 

الف ـ وضعیت طرحها و لوایح

 

 

 

 

 

جمع كل اعلام وصولی ها

۲۴۰

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طرح های نمایندگان

۱۲۴

 

طرح های شورای عالی استان ها

۱

 

 

لوایح

۱۱۵

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                 
 

 

عنوان آخرین وضعیت

طرح نمایندگان

طرح

شورای عالی استان ها

لایحه

جمع

مصوبات ارسالی به شورای نگهبان

۶

ـ

۵

۱۱

مصوبات ارسالی به مجمع تشخیص مصلحت نظام

ـ

ـ

۲

۲

مسكوت مانده

ـ

ـ

ـ

ـ

تحت بررسی در مجلس

۹۹

۱

۶۷

۱۶۷

قوانین ابلاغی به دولت

۸

ـ

۳۶

۴۴

مسترد شده

۵

ـ

۱

۶

بایگانی شده

۶

ـ

۴

۱۰

جمع كل

۱۲۴

۱

۱۱۵

۲۴۰

 

 

 

 

ب ـ وضعیت سؤال ها، استیضاح ها و تحقیق و تفحص ها

 

 

 

 

 

اعلام وصولی ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سؤال ها

۶۱

 

استیضاح ها

۲

 

تحقیق و تفحص ها

۸

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عنوان آخرین وضعیت

سؤال

استیضاح

تحقیق و تفحص

 

 

مسترد شده/ رد شده

۵

۱

ـ

 

 

تحت بررسی

۳۷

ـ

۸

 

 

طرح در جلسه علنی

۱۹

۱

ـ

 

 

جمع كل

۶۱

۲

۸

 

                                   
 


 

 نام
پست الکترونيک
پيام شما