آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۴
بازديد امروز: ۲۹۵
بازديد روز قبل: ۴۲۵
بازديد هفته: ۳۲۵۷
بازديد ماه: ۵۹۷۶
بازديد کل: ۶۲۸۱۰۷۶
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
مشروح مذاكرات مجلس > بانك متنی مشروح مذاكرات > ۱۳۹۶/۰۶/۲۰
۲۱۲ بازدید
 
   

مشروح مذاكرات مجلس شورای اسلامی جلسه (۸۲) - دوره دهم ۱۳۹۵/۱۲/۰۱


        

 

 

 

 

جلسه   هشتاد  و  دوم

(۸۲)

 

۱  اسفند ماه  ۱۳۹۵ هجری شمسی

۲۱  جمادی الاول ۱۴۳۸ هجری قمری

 

دوره دهم ـ اجلاسیه اول

۱۳۹۶ ـ  ۱۳۹۵

 

جلسه ساعت  چهارده و سیزده دقیقه روز یكشنبه به ریاست آقای علی اردشیرلاریجانی «رئیس مجلس» رسمیت یافت

 

 

 

 

 

عناوین مندرجات:

۱ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

۲ـ  تلاوت آیاتی از قرآن مجید

 ۳ ـ  ادامه بررسی استیضاح آقای عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و رأی اعتماد مجلس به ایشان

۴ـ تصویب اصلاحات كمیسیون درخصوص طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد (جهت تأمین نظر شورای نگهبان) (ثبت ۲۳)

۵ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

۶ ـ ضمیمه: الف ـ فهرست مصوبات                                              ب ـ فهرست استیضاح مطرح شده

 

جلسه ساعت  پانزده و پنجاه و دو دقیقه به ریاست آقای علی اردشیر لاریجانی «‌رئیس مجلس» پایان یافت


                                      

 

           
 

 

 


 

۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

رئیس ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه با حضور ۲۰۱ نفر از نمایندگان رسمی است، دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دستور جلسه هشتاد و دوم روز یكشنبه اول اسفند ماه ۱۳۹۵ هجری شمسی مطابق با بیست و یكم جمادی الاول ۱۴۳۸ هجری قمری:

۱ ـ ادامه بررسی استیضاح آقای عباس آخوندی وزیر محترم راه و شهرسازی.

۲ ـ ادامه رسیدگی به گزارش كمیسیون مشترك در مورد طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد.

۳ ـ گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ كل كشور.

 

۲ ـ تلاوت آیاتی از قرآن مجید

رئیس ـ تلاوت آیاتی از کلام الله مجید.

(آیات ۵۹ ـ ۵۸ از سوره مبارکه «نساء توسط قاری محترم آقای حسین فردی تلاوت گردید)

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم

إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُكُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَماناتِ إِلى‏ أَهْلِها وَ إِذا حَكَمْتُمْ بَیْنَ النَّاسِ أَنْ تَحْكُمُوا بِالْعَدْلِ إِنَّ اللَّهَ نِعِمَّا یَعِظُكُمْ بِهِ إِنَّ اللَّهَ كانَ سَمِیعاً بَصِیراً* یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطِیعُوا اللَّهَ وَ أَطِیعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِی الْأَمْرِ مِنْكُمْ فَإِنْ تَنازَعْتُمْ فِی شَیْ‏ءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللَّهِ وَ الرَّسُولِ إِنْ كُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ الْیَوْمِ الْآخِرِ ذلِكَ خَیْرٌ وَ أَحْسَنُ تَأْوِیلاً *

(صدق الله العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

رئیس ـ از جناب آقای فردی قاری محترم تشکر می کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ به نام خداوند بخشنده مهربان

«خدا به شما فرمان می دهد كه سپرده ها را به صاحبان آنها رد كنید و چون میان مردم داوری می كنید به عدالت داوری كنید، در حقیقت نیكو چیزی است كه خدا شما را به آن پند می دهد، خدا شنوایی بیناست. ای كسانی كه ایمان آورده اید خدا را اطاعت كنید پیامبر و اولیای امر خود را نیز اطاعت كنید پس هرگاه در امر دینی اختلاف نظری یافتید اگر به خدا و روز بازپسین ایمان دارید آن را به كتاب خدا و سنت پیامبر او عرضه بدارید، این بهتر و نیك فرجام تر است . راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ.

اسامی تأخیركنندگان جلسه عصر امروز عبارتند از آقایان: سلام امینی، سعید باستانی، سیدهادی بهادری، نصراله پژمانفر، جمشید جعفرپور، عبدالكریم حسین زاده، محمدحسین حسین زاده بحرینی، هدایت اله خادمی، محمد دامادی، جلیل رحیمی جهان آبادی، علی ساری، رمضانعلی سبحانی فر، محمدباقر سعادت، احمد صفری، بهمن طاهرخانی، سیدمحمدباقر عبادی، محمدحسین قربانی، علی كرد، حمدالله كریمی، محسن كوهكن، محمد محمودی شاه نشین، علی محمد مرادی، منصور مرادی، محمدمهدی مفتح، شهاب نادری و سیدحسین نقوی حسینی. بعضی از عزیزان هستند اما با تأخیر تشریف آورده اند، حتی با یك دقیقه تأخیر.

رئیس ـ متشكریم.

 

۳ ـ ادامه بررسی استیضاح آقای عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و رأی اعتماد مجلس به ایشان

رئیس ـ دستور جلسه را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! دستور اول ادامه بررسی استیضاح جناب آقای عباس آخوندی وزیر محترم راه و شهرسازی است.

رئیس ـ خیلی متشكریم. جناب آقای آخوندی! عرض شود از وقت شما (۶۷) دقیقه باقی مانده است و (۳۰) دقیقه هم از نمایندگان كه می توانند در دو (۱۵) دقیقه صحبت كنند، بعد از آن هم شما می توانید نیم ساعت صحبت كنید. الان اگر می خواهید از وقت تان استفاده كنید می توانید وگرنه برای آخر بگذارید، آقای آخوندی متشكریم. چند دقیقه صحبت می كنید؟ بفرمایید.

عباس آخوندی (وزیر راه و شهرسازی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

مجدداً خدمت همه نمایندگان محترم، رئیس و هیأت رئیسه محترم سلام عرض می كنم. من می دانم كه جلسه خسته است و نمی خواهم كه وقت زیادی را بگیرم. خواستم ابتدائاً چند جمله از دوستانی كه محبت كردند و خواستند كه صحبت كنند تشكر كنم. دوستان ما از كمیسیون عمران، رئیس كمیسیون جناب آقای دكتر رضائی هماهنگی فرموده بودند، آقای دكتر شهریاری، آقای مهندس سیداحسن علوی، همچنین آقای دكتر بهادری و آقای مهندس عبدالكریم حسین زاده هم از طرف كمیسیون و هم از طرف فراكسیون امید محبت كردند و می خواستند در پشتیبانی از من صحبت كنند.

همچنین (۱۳) تن از نمایندگان آذربایجان شرقی نامه ای را نوشتند به من تحویل دادند كه این دوستان نماینده آذربایجان شرقی علاقه مند بودند كه به پشت تریبون بیایند و این متنی را كه تهیه كردند قرائت كنند. با توجه به اینكه آیین نامه اجازه نمی دهد كه من بگویم، من فقط خواستم تشكرم را ارائه كنم، چون كه اگر فرصتی بود.

قاضی پور ـ آقای لاریجانی! اسامی (۱۳) نفر را قرائت كنید.

آخوندی ـ چشم، آقای بی مقدار علاقه مند بودند كه تشریف بیاورند صحبت كنند، خود آقای بی مقدار اعلام می كنند و خدمت شما بیان می كنند.

دبیر (رنجبرزاده) ـ آیین نامه اجازه نمی دهد.

آخوندی ـ بله، گفتم آیین نامه اجازه نمی دهد وگرنه من اعلام می كردم. در هر صورت من فقط خواستم از دوستان تشكر كنم، فكر می كنم بقیه موارد را در نیم ساعت آخری كه فرصت دارم، از همان نیم ساعت استفاده می كنم، از بقیه وقت هم استفاده نمی كنم.

والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

رئیس ـ متشكریم، خیلی ممنون. از نمایندگان دو نفر می توانند صحبت كنند.

دبیر (رنجبرزاده) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر! بر اساس مواد (۱۱۲) و (۲۲۶) بخشی از وقت نمایندگان و وزیر محترم به پایان رسیده و الان فقط یك ساعت فرصت است كه در دو نیم ساعت در خدمت نمایندگان استیضاح كننده و شخص وزیر باشیم كه ابتدا عزیزان استیضاح كننده در دو تا (۱۵) دقیقه می توانند بیایند صحبت كنند كه به ترتیب آقایان محمدحسین فرهنگی و محمد دهقانی هر كدام حداكثر (۱۵) دقیقه می توانند صحبت كنند. جناب آقای فرهنگی نماینده محترم تبریز، آذرشهر و اسكو تشریف بیاورند صحبت كنند.

رئیس ـ آقای فرهنگی بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی (تبریز، آذرشهر و اسكو) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

بنده در حادثه ریلی (۵) آذر ۱۳۹۵ كه منجر به پرپر شدن و سوختن (۴۸) نفر از زائران امام رضا (علیه السلام) شد وزیر محترم را بعضاً قاصر و بعضاً مقصر می دانم و ابتدا خلاصه دلایل و سپس توضیح مشروح آنها را تقدیم می كنم و از نظر اینجانب ایشان متهم هستند.

۱ ـ در شركت راه آهن هیأت مدیره ای منصوب كرده است كه اكثریت قاطع آنها به دلیل غیرراه آهنی بودن فاقد صلاحیت قانونی بوده و حادثه در تحت مسئولیت آنان رخ داده است. همچنین برخلاف قانون مسئول كمیسیون سوانح از هیأت مدیره موظف تعیین شده كه علاوه بر غیرقانونی بودن، به طور طبیعی بر پیشگیری در مواردی كه مشابه آن در گذشته رخ داده بی توجه بوده است.

۲ ـ ضعف نظارت كمی و كیفی بر قطارهای مسافری، آماده نبودن آنها برای حمل و نقل ریلی، استمرار خرابی های همیشگی در مسیرها و به روز نبودن تعمیر و نگهداری كه یكی از علل اصلی این حادثه نیز بوده و ضعفی؟ مستمر است مستقیماً به حوزه مدیریت ایشان متوجه است. ضدحریق نبودن واگن ها، مجهز نبودن قطار به امكانات ایمنی مانند امكان اطفاء حریق و آموزش نداشتن پرسنل قطار در این زمینه كاملاً به ضعف مدیریت برمی گردد.

۳ ـ در حوزه مدیریت ایشان سیستم نامناسبی برای ایمنی حمل و نقل ریلی با قیمت بالا و كیفیت پایین تهیه شده كه اتفاقاً در این مورد درست عمل كرده، اما به علت تكرار عدیده خطاها نادیده گرفته شده و مورد توجه نبوده است. ایشان قبلاً گزارش كارایی آن را داده و مسئولیت كاركرد بی خطای آن را پذیرفته است.

۴ ـ ترتیبات اجرایی درستی برای دادن مجوز خاموش كردن ATC قطارها طراحی و پیش بینی نشده است.

در مورد اول كه عرض كردم ماده (۱۴) قانون اساسنامه شركت راه آهن كه مصوب مجلس شورای اسلامی است چنین می گوید كه حداقل سه نفر از اعضای هیأت مدیره باید از كادر رسمی و باسابقه راه آهن باشند. اسامی پنج نفر را كه من با اجازه همكاران عزیز اسم ها را عرض نمی كنم، یكی عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت است، راه آهنی نبودند و در حال حاضر به همان سازمان برگشتند. نفر دوم بازخریدی سال ۸۷ و عضو هیأت مدیره شركت پیمانكاری هستند كه كادر رسمی محسوب نمی شوند. نفر بعدی شغل آزاد و سرپرستی كارگاه داشتند، كار بازرگانی انجام می دادند و نفر دیگر پرسنل بیمه بودند، نفر دیگر شغل آزاد داشتند. یكی از آنها كه در اواخر تغییر كرده و راه آهنی بوده، آن یك نفر هم در كمیسیون عالی سوانح مسئولیت داشتند كه آن هم غیرقانونی است.

بر اساس ماده (۵) آیین نامه اجرایی كمیسیون ها جلوگیری از سوانح راه آهن وزارت راه و شهرسازی، مصوب شده كه در ماده (۵) افراد مذكور یعنی افرادی كه در كمیسیون عالی مسئولیت دارند، در زمان عضویت در كمیسیون عالی سوانح نباید مسئولیتی در راه آهن داشته باشند. اینكه مسئولیت دارد یا ندارد اثرش كجا ظاهر می شود؟ در خود تبصره های همان ماده، مثلاً آمده است كه هر ماه باید بازدید و ثبت ایرادها در دفتر مخصوص ایستگاه به طور منظم انجام شود. دبیر كمیسیون و اعضا باید از رفع نواقص در بازدید بعدی مطمئن شوند. در حالی كه حدود سه سال اخیر هیچ گونه بازدیدی از این جنس اتفاق نیفتاده و بلكه آقایان مشغله های بیشتر و زیادی داشتند. در این ارتباط فعلاً یك نتیجه گیری حقوقی داشته باشم تا در ادامه به آن دو بند دیگر كه یكی هم مستقیماً به سانحه مربوط است برسم.

همكاران محترم، حقوقدانان عزیز، حقوقدانانی كه در سطح كشور عرایض بنده را توجه دارید! مواد (۵۳۳) و (۵۲۶) قانون مجازات اسلامی جدید كه مصوب سال ۱۳۹۲ است بر تقسیم تقصیر استوار است. قبلاً این گونه نبود، تقدم علت اخیر یا سبب آخر ملاك بود، الان بر تقسیم علت استوار است و بر اساس رابطه علیت و نظر كارشناس، تمام عوامل به صورت خطی تحت تعقیب قرار می گیرند. تصویب كننده، دستوردهنده و مسئول اجرایی در صورت تقصیر محكوم می شوند، در حالی كه در قانون مجازات اسلامی سال ۷۰ در ارتباط با علیت نظریه تقدم در تقصیر رویه بود.

در ماده (۵۱۰) همین قانون عدم رعایت مقررات قانونی با استفاده از مفهوم مخالفی كه در آنجا وجود دارد انتصاب غیرقانونی و به استناد ماده (۱۴۵) بی احتیاطی و بی مبالاتی تحت عنوان تقصیر قرار می گیرد، نه تحت عنوان قصور و كوتاهی.

پس طبق این دو ماده ای كه خدمتتان عرض كردم و ماده (۱۴۵) را می خوانم، كسی كه در انتصاب افرادی كه در حوزه آنها اتفاقی رخ می دهد مستقیماً مسئولیت دارد. «تحقق جرایم غیرعمدی منوط به احراز تقصیر مرتكب است .

در تبصره ماده (۱۴۵) قانون مجازات آمده است كه «تقصیر اعم از بی احتیاطی و بی مبالاتی است. مسامحه، غفلت، عدم مهارت، عدم رعایت نظامات دولتی كه یكی از مصادیق بارزش این انتصاب هایی است كه خدمتتان عرض كردم، «حسب مورد از مصادیق بی احتیاطی یا بی مبالاتی محسوب می شود كه باید طبق همین احكامی كه عرض كردم تحت پیگیرد قانونی قرار بگیرد.

در ادامه كه بندهای (۳) و (۴) را هم خواهم گفت، همین جا به یك قانون اشاره می كنم كه در حال حاضر اجرا می شود، هرچند مصوب قبل از انقلاب است و خود راه آهن هم به استناد این قانون از اشخاص شكایت می كند. در قانون كیفر بزه های مربوط به راه آهن هركس خاكریز، خاكبر، پل، تونل و تعدادی از اقداماتی را كه در امر راه آهن اختلال می كند را می شمارد، بعد می گوید: «و به طور كلی عملی نماید كه موجب خروج قطار از خط یا تصادم یا حادثه ای دیگر شود به حبس محكوم می شود ، گفته چند سال، خواهش من از همه عزیزان این است كه به این جملات دقت بفرمایند، «و اگر در نتیجه حادثه یك یا چند نفر كشته شود مرتكب محكوم به اعدام خواهد شد . این قانون در حال حاضر مجرا است.

حال اینكه گفته شد بندهای (۳) و (۴) هم به حوزه مدیریتی جناب آقای وزیر برمی گردد، یكی از آنها همین موضوع سیستم CTC است كه مرتب درباره آن صحبت می شود. اگر اتاق فرمان آمادگی داشته باشد در حد یك دقیقه فیلمی هست كه همكاران عزیز این را توجه بفرمایند. اگر اتاق فرمان آمادگی دارند فیلم را پخش كنند. این گزارشی است كه جناب آقای وزیر در خدمت مقام معظم رهبری درباره این سیستم داده اند. خواهش می كنم صدا را بلند كنید.

(در این هنگام فیلمی از توضیحات وزیر راه و شهرسازی درخصوص سیستم CTC در دیدار با مقام معظم رهبری «مدظله العالی در صحن علنی پخش گردید)

ایشان فرمودند كه ما سیستمی تهیه كرده ایم، طبق اطلاعاتی كه ما داریم بیش از (۱۲۰۰) میلیارد تومان هزینه این سیستم شده است، سیستم طوری است كه دخالت اشخاص حتی راننده را حتی اگر بمیرد حذف كرده و به صفر رسانده است. پس این (۴۸) نفر چرا به آن شكل مظلومانه و ناراحت كننده كشته شدند؟

من یك مقدار علل را هم باز می كنم، چون وقتم هم رو به اتمام است و از جناب آقای دكتر دهقانی می خواهیم بیشتر استفاده كنیم مجبور هستم بعد از این عرایضم را خلاصه كنم. ببینید! سازمان قطار شماره (۴۸۰) چیست؟ لكوموتیو زیمنس است، ساخت ۱۳۹۴ آلمان، (خواهش می كنم توجه كنید) واگن مسافری ساخت ۱۳۵۸ آلمان شرقی، رستوران ساخت ۱۳۵۹ فرانسه، یك مولد بخار ساخت ۱۳۳۷ آمریكا و بلژیك. جمعاً با (۱۳) واگن می آید در یك جایی می گویند كه ترمز این اشكال پیدا كرده و متوقف می شود.

اول رسماً در اطلاعیه كمیسیون سوانح آمد كه علت یخ زدگی است. ما پشت همین تریبون آمدیم و گفتیم، كمیسیون عمران هم گزارش خواند، گفت كه چرا در سیبری از این اتفاقات نمی افتد؟ چرا در شوروی و روسیه از این اتفاقات نمی افتد؟ رفتند و گشتند و گفتند بله، البته در تلویزیون همان رئیس كمیسیون سوانح كه من هم در آنجا بودم، ایشان فرمودند كه برای هر كشوری متناسب با دمای آنجا تهیه می شود، برای سیبری دمایش آن طور است، آفریقا استوایی، ایران هم این طوری. من همان جا سؤال كردم كه اگر این گونه است چرا مناسب دمای كشور ما سیستم ترمز تهیه نمی شود؟ گفتند كه اصلاً سیستم ترمز نبوده، نشت هوا بوده است، دقت كنید، بعد از اینكه برخورد اتفاق می افتد سه واگن آخر را بدون اینكه تعمیری در ترمز اتفاق افتاده باشد جدا می كنند، بدون تعمیر قطار با (۱۰) واگن تا ایستگاه بعدی می رود و آنجا توقف می كند. پس مشكل، مشكل ترمز نیست.

بنده علت را خدمتتان می گویم تا مجبور نشوند دروغ دیگری بفرمایند. علت اصلی این است كه آن ترمز و آن سیستم توان تحمل فشار (۱۳) واگن را در سراشیبی ها و در دمای پایین نداشته، چون بارش كم می شود دیگر می تواند ادامه بدهد و به سرعت هم به مقصد بعدی برود. آیا اینها ضعف در نظارت نیست؟ فرسودگی واگن ها، سنگینی بار، تك دیزله بودن قطار كه بعد از این سانحه دوباره بخشنامه كردند بعد از این همه قطارها باید دودیزله باشند. ضدحریق هم نبودند كه برخلاف سمنان كه در مسیر بود و ضدحریق بود و فقدان امكانات اطفاء حریق هم كه كاملاً آشكار است.

اما در مورد سیستمی كه آقای وزیر فرمودند هیچ انسانی نمی تواند اثری روی آن بگذارد، اتفاقاتی افتاده كه من متأسفم از اینكه وقتم كم شد و خوب نخواهم توانست جزئیات آن را بیان كنم، یك فردی كه هیچ مسئولیتی در امر كنترل و CTC نداشته، كدهای مجوز حركت را در جیبش داشته، مسئول CTC از او می خواهد كه یك كد بدهد من اجازه بدهم این حركت كند، این طور نیست كه ایشان با گوشی، تلفن و بیسیمی بگوید و او هم یك اهرمی بچرخاند، باید كد بدهند، این كد را هم از جیبش در می آورد، به مسئول CTC می گوید، CTC این را به آن راننده قطار منتقل می كند، بعد معلوم می شود اشتباه است. می گوید بله، بله آن نیست. معلوم است چند تا كد در اختیار این فرد غیرمسئول هست كه نگهبان آنجا است و از نظر كنترل و CTC كاره ای نیست. این كد ها در اختیار چنین آدمی قرار داشته، این آمده به او داده و او هم اشتباه كرده این كد را به یك قطار دیگری داده و این حادثه اتفاق افتاده.

من یك جمله هم بگویم و عرایضم را جمع كنم. از این فردی كه چنین مجوزی را داده در بازجویی سؤال كردند، گفتند با توجه به اینكه این خطرات وجود داشت تو چرا اطلاع رسانی نكردی، چرا به كار خودتان ادامه دادید، چرا احتیاط نكردید؟ من خواهش می كنم شما جواب ایشان را توجه كنید. تمامی این موارد بارها و بارها برای اینجانب و كلیه اپراتورها پیش آمده و مرتباً یادآوری و تكرار به مسئولین كردم و موفق نشدم (رئیس ـ وقتتان تمام شد) (چشم) اتفاقی رخ داد و عدم تأمین تجهیزات و كمبود امكانات باعث این اتفاق شده. این یك ركن موضوع و قضیه. اركان مختلف دیگری در ضمن حادثه بود بنده فرصت نكردم و الاّ از نظر حقیر كه كاملاً سعی می كنم با انصاف با موضوعات برخورد بكنم این حادثه، حادثه عادی نیست، جان یك عده انسان ها بی دلیل از بین رفته و ایشان هم مستقیماً مسئولیت دارند با استدلال هایی كه مجموعاً خدمتتان عرض كردم. من بیشتر از این وقت عزیزان را نمی گیرم.

رئیس ـ خیلی ممنون، متشكریم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ نفر دوم كه (۱۵) دقیقه وقت دارند جناب آقای محمد دهقانی نماینده محترم چناران، طرقبه و شاندیز هستند، بفرمایید.

رئیس ـ بفرمایید.

محمد دهقانی نقندر (چناران و بینالود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

از همه همكاران محترم و وزرای عزیز و جناب آقای دكتر آخوندی، جناب آقای دكتر جهانگیری كه تشریف آوردند هم سپاسگزارم، هم به همه خوش آمد می گویم. البته اگر از منظر و علاقات شخصی می بود بنده واقعاً تمایلی به صحبت نداشتم. نه مسأله ای در حوزه انتخابیه داریم كه به آقای دكتر آخوندی بخواهیم ایرادی بگیریم و نه مسأله شخصی دیگری (داریم). از زحمات آقای دكتر آخوندی هم متشكر بودیم و هستیم. دوستان و عزیزانی هم كه از تبریز آمدند و روز اول برای استیضاح امضا جمع شد می دانند ما برای احساسات جریحه دار شده مردم كشور گفتیم این كار نظارتی انجام بشود و من واقعاً بنایی بر صحبت نداشتم، منتها اسم ما كه در استیضاح بود طبیعتاً اسناد به سر ما ریخته شد. مشتی از كاغذ و اسناد و اینها به دست ما رسید كه ما به عنوان یك نماینده از منظر ملی نه از منظر مسائل شخصی و حوزه انتخابیه و اینها، ما اینها را مطالعه كردیم، جلسات متعددی كه بعد ببینیم آنها چقدر صحت دارد.

 البته مسئولین نظارتی به هر دلیلی ملاحظه می كنند، جرأت نداشتند یا دوست نداشتند كه خیلی به ما اسناد بدهند اما یكسری كارشناسان شجاعی در بازرسی و غیره با ما جلسات متعدد گذاشتند. بعضی از جلسات جناب آقای سعیدی حضور داشتند، بعضی از جلسات جناب آقای دكتر فرهنگی و جناب آقای قاضی پور حضور داشتند، ما (۵/۱۳) ساعت با وقت كم وقت گذاشتیم حرف ها و اسناد اینها را دیدیم و من به این نتیجه رسیدم كه الان كه درس استیضاح یا جلسه استیضاح فراهم شده برای اصلاح امور بعضی از مطالب در این جلسه گفته بشود.

اگر جناب آقای دكتر آخوندی رأی بیاورند من هیچ ناراحت نیستم، اگر هم رأی آوردند من از ایشان خواهش خواهم كرد كه این مواردی كه من اینجا می گویم كه چك كردیم، یعنی بدون سند و وقت گذاری كه یك كسی آمده باشد به ما یك كاغذی داده باشد نیامدیم اینجا صحبت كنیم. آقای دكتر جهانگیری! عرض كردم، (۵/۱۳) ساعت من با دوستان وقت گذاشتم و شاهدها هم هستند، هرچند شاهدها جزء استیضاح كنندگان باشند و اما نمایندگان ملت هستند، بنا بر اینكه خدای ناكرده ما امری غیر از صداقت اینجا بیان كنیم هیچ داعیه ای نداشتیم و نداریم.

البته من از قبل هم از جناب آقای دكتر آخوندی عذرخواهی هم می كنم یك وقت موجب كدورت نشود. اولین مطلبی كه من می خواهم عرض كنم، این سند است، این سند دست من است. یك قراردادی بین بستگان جناب آقای دكتر آخوندی به نام محمدمهدی احمدآخوندی با شركت راه آهن است. آقای دكتر! قراردادش اینجا است و طبیعتاً جناب عالی می توانید ببینید و حتماً بعضی از نمایندگان هم خبر دارند.

قرارداد چیست؟ قرارداد این است كه آقای محمدمهدی احمدآخوندی بیاید پزشك قطار را به (۵) میلیارد و (۸۰۰) میلیون تومان تأمین كند، بعد خود پزشكان نامه اعتراضی (زدند)، هم قراردادش و هم نامه پزشكان اینجا هست. پزشكان می گویند كه یك ایراداتی گرفتند و به رئیس راه آهن نوشتند چرا شما این كار را به ایشان دادید؟ این كه كاری بلد نیست و بعد هم عدم نظارت شركت رجا بر حسن انجام كار پیمانكار پزشك به علت ارتباط نسبی وزیر راه با پیمانكار پزشك به طوری كه این قرارداد (۵۸) میلیارد ریالی بدون انجام مناقصه و ترك تشریفات به بستگان نزدیك وزیر راه و شهرسازی واگذار گردیده كه حتی سابقه ای در كار اعزام پزشك قطار نداشته است و در این سه ماهه ای كه شروع به كار نموده اند بیش از (۲۰۰) مسیر بدون پزشك اعزام گردیده و متأسفانه اخیراً در قطار اهواز به تهران كه پزشك حضور نداشته یك نفر از هموطنان عزیزمان فوت نمودند. اسم پزشك ها هست، حدود (۳۰)، (۴۰) نفر پزشك، سه نفر به نمایندگی امضا كردند، بعد پزشكان آمدند امضا كردند. البته اگر آقای دكتر در این مورد همان فرمایش آقای قاضی پور كه اینها را گفته بودند توضیح می داد شاید من اصلاً صحبت هم نمی كردم. دوستان یك صلواتی بفرستند (حضار صلوات فرستادند).

آقای دكتر! موضوع دیگر كه باز سندش دست من هست، این را یك آقایی در راه آهن فعال بوده، البته یك مدتی ترك كار می كند می رود (۵) میلیارد و (۷۰۷) میلیون تومان خودش كارمند راه آهن بوده می رود با راه آهن قرارداد می بندد. ایشان به عنوان منع مداخله كاركنان دولت در معاملات دولتی پرونده اش را بازرسی به دادگاه فرستاده. الان خود ایشان معاون توسعه و تجهیز سازمان بنادر هست. به نظر من دیگر جناب عالی به عنوان یك شخصیت شریف نباید اجازه بدهید در زیرمجموعه شما این اتفاقات بیفتد.

این لیست (۲۴) نفره مدیران دوشغله راه آهن است. آقای دكتر جهانگیری! (۲۴) نفر اینطرف ستون لیست مسئولیت هایشان را در راه آهن نوشتند، آنطرف هم لیست شركت هایشان را نوشتند، یعنی یك پا در دولت، یك پا در شركت و متأسفانه خیلی از اینها كاری كه در آن شركت انجام می دهند مرتبط است با آن كاری كه در راه آهن است. به نظر من این یك ایراد جدی است و باید برطرف بشود. البته آن قراردادی كه گفتم آن بنده خدا در راه آهن داشت این هم قراردادهایش است. اینجا (۸) مورد از قراردادهایش به ما دادند، قراردادهایش را با تاریخ قرارداد با همه جوانب و پولش و اینها نوشتند.

مسأله دیگر كه آقای دكتر! باز راجع به آقای سعیدی نژاد صحبت شد، حالا جناب عالی می فرمودید و جواب می دادید من دیگر صحبت نمی كردم، اما چون نفرمودید گفتم شاید مطالب خوب روشن نشده. ما قشنگ می گوییم جناب عالی گزارش كار دادید، خوب هم بود، استفاده هم كردیم. كاری كه با بی پولی انجام شده آن را متشكریم، اما در مسئولیت ما هم باید كار كنیم، هم سالم كار كنیم، هم مواظبت كنیم كه اطرافیانمان خدای ناكرده ناسلامتی ایجاد نكنند. این آقای سعیدی نژاد هم زمان با مدیرعامل شركت بنادر و كشتیرانی، رئیس هیأت مدیره شركت خصوصی صندوق توسعه صنایع دریایی بوده. حالا بحث سفرهای خارجی و چقدر پول گرفته و اینها را آقای قاضی پور اشاره كردند و اینجا طبق گزارش روزهایی كه حتی ایشان سفر خارجی بوده و متأسفانه كم در ایران هست.

من حالا دو ، سه تا از كارهایشان را فقط اشاره ای عرض می كنم. آقای دكتر! یكی از مواردش همان قرارداد (۵۰) میلیارد تومانی است كه ایشان برای لایروبی بنادر بسته كه (۵۰) میلیارد تومان ارزشش بوده به یك شركتی كه متعلق به صندوق خود كاركنان مجموعه بنادر هست. الان این به عنوان منع مداخله كاركنان دولت در معاملات دولتی پرونده باز برایش تشكیل شده و در رفت و آمد دادگاه است.

عرض ما این است كه اینگونه موارد خطر ایجاد می كند. آقای دكتر ببینید! وقتی كه (۲۴) تا مدیر راه آهن دوشغله هستند، یعنی هم هیأت مدیره شركت ها هستند، یك پایشان در شركت است و یك پایشان در دولت است، بعد از آن راه آهن این اتفاقات هم بیرون می آید. افرادی كه سر یك كاری هستند باید به همان كارشان بچسبند. «مردی و كاری این در كشور مشهور شده، آقا! یك كار را درست انجام بده. شما می خواهید ده ها شركت را اداره كنی.

آقای دكتر! یكی از شركت های دیگر زیرمجموعه جناب عالی كه من باز به دلیلی اسم آن شركت را نمی برم (۱۴) نفر از مدیرانش الان به خاطر منع دوشغله بودن به دادگاه معرفی شدند، به خاطر اینكه هم در شركتند، هم در دولتند. یعنی راه آهن (۲۴) نفر، این شركت مهم دیگر (۱۴) نفر. آقای تابش! خواهشاً اجازه بدهید كه صحبت بشود. آقای تابش عذرخواهی می كنم، چون در این استیضاح ها رسم بدی شده، بالاخره مدیران محترم می آیند می نشینند، قدمشان روی چشم مجلس اما دیگر نباید مجلس به هم بخورد. واقعاً دوستان باید گوش بدهند اگر حرف حقی بود خودشان تصمیم می گیرند تعداد زیادی متأسفانه از گذشته ها برنامه ریزی شده، الان كه نشده. (۵۰) نفر می آیند این جلو می ایستند كه من از صبح خواهش هم داشتم، آقای دكتر لاریجانی! اینها باید خوب اداره بشود. نمی شود (۵۰) نفر اینجا بایستند، بهترین صحبت ها را آقای قاضی پور كرد ولی كسی گوش نمی داد. دوستان! من خواهش می كنم این را در همه استیضاح ها رعایت بكنیم، چه به نفع ما باشد و چه به ضرر ما باشد. ما مطالب را باید گوش بدهیم تصمیم بگیریم. آقای دكتر! این هم یك موضوع كه من خدمتتان عرض كردم.

من راجع به این موضوعات كه موضوعات مهمی است، بقیه اش را نمی گویم چون می ترسم از این بیشتر كدورت ایجاد كند، چون من فهرست زیاد دارم. آقای دكتر! فقط به عنوان نمونه گفتم. خدا شاهد است مطالبی كه به من دادند خیلی زیاد است، ببینید! از اطرافیان جناب عالی، البته قبلاً جناب عالی به عنوان یك فرد فعال شركت هایی داشتید خیلی هم خوب بوده، اشكالی هم ندارد، ولی بخشی از آن افرادی كه قبلاً با جناب عالی كار می كردند مدتی در وزارتخانه آمدند سمت داشتند، البته بعد از آن شركت ها بیرون رفتند. تاریخ همه اینها هست، در این شركت ها هیچ چیز پنهان نیست، اسناد محرمانه هم نیست. هر كسی شركت ها را در اینترنت سرچ كند (معلوم است).

من دیشب شركت هایی كه اطرافیان جناب عالی در آن عضو هیأت مدیره، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل بودند نشستم بنویسم، (۳۶) تایش را نوشتم واقعاً خسته شدم. هر چه می زدی می آمد. آقای فلانی قائم مقام، آقای فلانی هیأت مدیره. یعنی من (۱۱) نفر از اطرافیان جناب عالی چه اطرافیان بستگان جناب عالی و چه دوستانی كه قبلاً در شركت های جناب عالی قبلاً بودند. ما آنها را آوردیم لیست كردیم، (۳۶) تایش را زدم خسته شدم، خوابم برد. گفتم من چقدر می توانم بیایم اینها را سرچ كنم.

یكی از دوستان، به گردن خودش، آقای قاضی پور، اگر اشتباه می كنیم خودش بیاید بگوید، گفت من (۱۲۱) شركت پیدا كردم. آقا تمام اینها جمع بشوند، شغل می خواهند، كار می خواهند. بروند كار كنند شغل ایجاد كنند، ما حرفی نداریم. آقای محمدهادی عزیز ما است، شاید شما مشغله داری، خبر نداری در ۹۴ و ۹۵ ایشان شش تا شركت تأسیس كرده. آقای دكتر! در همین دو سال. همه تاریخ هایش را اینجا دارم، هركس خواست بیاید اینجا، من تاریخ تك تك اینها را دارم. تاریخ تأسیس شركت فلان. شما رئیس حراست جناب عالی كه باید مو را از ماست بكشد. اولاً ایشان بازنشسته نیروی انتظامی بوده، شما كه نباید بازنشسته را به كار می گرفتید، ثانیاً بازنشسته را به كار گرفتید اشكال ندارد، حالا یك خلافی شده از آن می گذریم. آقا ایشان عضو هیأت مدیره سرمایه گذاری ساختمان ایران بوده و در این مدت آنچه كه الان در نهادهای نظارتی است و اسنادش را به ما دادند این است. این آقا در این مدت خیلی كارها كرده و این كارهایش هم در دست ما هست.

به نظر من شما شخصیت بزرگی هستید برای حیثیت خودتان، قبلاً وزیر بودید، آدم محترمی هستید، الان وزیر محترم هستید نباید بگذارید برخی از اطرافیانتان اینطوری آبروی وزارتخانه و آبروی شما را ببرند. ما اصل حرفمان این است. ان شاء الله اگر با توجه به فضایی كه در مجلس دیدیم و بحمدالله كل دولت فی المجموع آقای دكتر جهانگیری به حمایت از آقای دكتر آخوندی، خوش آمدند. بعضی از همكاران ما هم نظر ما را ندارند نظر دیگر دارند ما به آنها هیچ ایرادی نداریم، نظر است. اما ما خواهش می كنیم اگر جناب عالی رأی آوردید اینها را اصلاح كنید. اصلاح كنید، اول و آخر حرفمان این است. والله اگر شما وزیر هم بشوید ناراحت نمی شویم، بحث مان اصلاح امور است این وضعیت درست بشود.

 آقای دكتر آخوندی! والله در ۱۳۳۷ زمان شاه قانون وضع كردند هنوز آن قانون حاكم است. منع مداخله كاركنان دولت در معاملات دولتی، چقدر پرونده باید از وزارت راه و شهرسازی مدام بفرستند دادگاه بگویند آقا! اینها یك پایشان در شركت است، یك پایشان در دولت است؟ چقدر قرارداد باید اینطوری نوشته بشود؟ والله اینها برای ما بی آبرویی می شود، مردم هم می فهمند، خبردار می شوند. امروز ظهر داشتیم غذا می خوردیم یكی از نمایندگان گفت من تا همین الان نظرم بوده به آقای آخوندی رأی بدهم، من یك كلمه هم به او نگفتم رأی بده یا نده. گفت همین الان از فلان تشكیلات به من گفتند آقا! هرچه در این مجلس گفتند همه درست است من آنجا خودم شاهد هستم. مردم اینها را می بینند، قضاوت می كنند. همان كارمند می فهمد قضاوت می كند.

آقای دكتر! بحث ما سلامت است. زحمات روی چشم، سلامت، سلامت، سلامت. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

رئیس ـ آقای دهقانی عزیز از بیاناتتان متشكریم. آقای آخوندی جناب عالی (۳۰) دقیقه وقت دارید، بفرمایید.

دهقانی نقندر ـ آقای تابش گفتند از اینكه اسم ایشان را بردیم از ایشان عذرخواهی كنیم، عذرخواهی می كنم.

عباس آخوندی (وزیر راه و شهرسازی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

من باز هم از همه دوستان استیضاح كننده و از همه دوستانی كه به دقت به مطالب گوش می كنند تشكر می كنم. عزیزان من! من چند جمله را می گویم و راجع به مطالبی كه بیان شد توضیح می دهم. در ارتباط با مطالبی كه جناب آقای دكتر فرهنگی گفتند؛ آقای دكتر فرهنگی مطلبی كه گفتند، گفتند فلانی متهم است. قاعدتاً جای رسیدگی به اتهام دادگاه است نه در جلسه مجلس.

خدمت شما عرض شود فرمودند كه هیأت مدیره ای كه انتخاب شده هیأت مدیره متخصصی نبوده. من اسامی هیأت مدیره و سوابق كارشان را در راه آهن ایران می خوانم:

آقای دكتر پورسیدآقایی؛ (۲۵) سال سابقه در راه آهن.

آقای مهندس خدایی؛ (۲۲) سال سابقه در راه آهن.

آقای فتحعلی ها؛ (۱۲) سال سابقه در راه آهن.

آقای مهندس تقی زاده؛ (۲۵) سال سابقه در راه آهن.

آقای مهندس عاشوری؛ (۲۰) سال سابقه در راه آهن.

از اول تأسیس راه آهن تا حالا اصلاً راه آهن هیأت مدیره ای در این حد از تخصص غیرممكن است داشته باشد. آقایان عزیز! اگر كسی به شما گزارشی كرد خواستید در یك تریبون عمومی بیان بكنید حداقل یك بار از خود متهم كه می فرمایید تو متهم هستی یك سؤالی می كردید كه آقا تو متهم هستی بیا پاسخ بده.

نكته دوم، می فرمایند كه كمیسیون بررسی سوانح غیرقانونی بوده و چرا معاون راه آهن رئیس كمیسیون سوانح است. عزیزان من! این آیین نامه اجرایی كمیسیون جلوگیری سوانح راه آهن مورخ ۳۱/۵/۱۳۸۶ است، در این آیین نامه می گوید «معاون بهره برداری و سیر و حركت راه آهن رئیس و عضو خبره ایمنی كمیسیون عالی سوانح دبیر این كمیسیون می باشد . اصلاً معاون سیر و حركت رئیس كمیسیون بررسی سوانح است. به موجب آیین نامه، به موجب مصوبه قانونی. واقعاً من از بیان اینطور موارد از پشت تریبون عمومی تعجب می كنم. شما یك لحظه به این آیین نامه ها دقت بكنید، حداقل اینها را بخوانید. اول بخوانید بعد بگویید.

عرض شود خدمت شما، من خودم دنبال این رفتم. یك لحظه بنشینید من خودم توضیح می دهم. (شیران خراسانی ـ آیین نامه اصلاح شده) بله، اصلاحیه اش را خود من پیشنهاد كردم. من یك اصلاحیه دادم، گفتم خوب نیست مسئول كمیسیون بررسی سانحه دبیر معاون اجرایی باشد. این پیشنهاد چه وقتی است؟ پیشنهادی است كه من در تاریخ ۳۱/۵/۹۵ دادم. پنج ماه پیش تصویب شده. دوستان! خود من پیشنهاد كردم. این را كس عجیب و غریبی پیشنهاد نكرده، خود من پیشنهاد كردم. بنابراین وقتی كه آقای مهندس عاشوری رئیس كمیسیون بررسی سانحه بوده قانونی بوده، بعد هم كه آیین نامه جدید آمد ما بر اساس این یك رئیس كمیسیون بررسی سانحه جدید منصوب كردیم. واقعاً عجیب است این نكته ای كه دوستان می فرمایند. شما جلسه را اداره می فرمایید؟

رئیس ـ دوستان عزیز! سكوت را رعایت بكنید مطالبشان را بگویند، بقیه صحبت كردند همه گوش دادند، ایشان هم قانوناً فرصتشان است، بفرمایید.

آخوندی ـ بنابراین اول راجع به بحث آیین نامه ها، آقای دكتر جهانگیری مستحضر هستند. من اخیراً در هیأت وزیران عرض كردم آقای دكتر جهانگیری ما می خواهیم كمیسیون بررسی سوانح تا آنجا كه ممكن است از عوامل اجرایی جدا بشود. عزیزان! من پیشنهاد كردم، این را كس عجیب و غریبی پیشنهاد نكرده. تا همین ماه پنج معاون سیر و حركت بوده. واقعاً كه این نكته ای كه دوستان می فرمایند جالب توجه است.

می فرمایند كه سه سال است بررسی نشده. كمیسیون بررسی سوانح هر ماه، نه سه سال، هر ماه سفر دارند و هر ماه بازدید و بررسی دارند.

می فرمایند چرا در سیبری یخ نمی زند. مگر در ایران همه قطارها یخ می زند؟ همان روز كه این قطار یخ زده بیش از (۵۵) قطار اعزام شده. یكی اش یخ زده، این نقص فنی است. عزیز من چرا اینطور فكر می كنید وقتی می گوییم آب یخ نمی زند یك مورد هم استثناء ندارد. در سیبری هم ممكن است یك موردی یخ بزند، در آلمان هم ممكن است یك مورد یخ بزند. مگر در همین (۱۰) ماه پیش عین همین حادثه در آلمان شرقی رخ نداد؟ آنجا هم مثل همین ترمز یخ زد. (۵۵) قطار عبور كرده یخ نزده، یكی اش هم نقص فنی پیدا كرده و یخ زده. این كه دیگر اینطور نیست كه بگوییم مثلاً چه اتفاق عجیبی رخ داده.

 از آن گذشته، می فرمایند چرا قطار سمنان ضدحریق بوده؟ همه قطارها استاندارد هستند، همه آنها تا یك حدی در برابر حریق مقاومت دارند، همه آنها هم بعد از حدی دچار آتش می شوند. مگر همین قطار سمنان كه می فرمایید ضدحریق بوده بعد از یك مدتی آتش نگرفت؟ هر چیزی یك استانداردی دارد، این هم طبق استانداردش عمل شده.

اما در ارتباط با بحث، من خودم نخواستم توضیح بدهم، از جناب آقای دكتر حسن بیكی خواهش كردم كه یك فرد مستقلی گزارش بدهد. عزیزان من! اگر ما بخواهیم كسی را محكوم كنیم، شما ببینید این موضوع را كمیسیون عمران بررسی كرد. آقای رئیس مجلس كمیسیون عمران را مأمور كردند، كمیسیون عمران بررسی كرد. راجع به همین موضوع كمیسیون عمران رفت تمام اینها را بازدید و بررسی كرد، گفت از این بابت هیچ موضوعی متوجه وزیر نیست. شما می فرمایید متهم، عیب ندارد، من متهمم. آخر كار اتهام را در دادگاه رسیدگی می كنند. این موضوع را كمیسیون بررسی سوانح كه قانونی است رسیدگی كرد وگزارش به مردم عزیز داد. كمیسیون عمران رسیدگی كرد، گزارش داد. كمیسیونی كه از طرف رئیس جمهور تعیین شد بررسی كرد و گزارش داد. بازرسی كل كشور بررسی كرد و تمام موارد را در دادگاه بررسی می شود. تا حالا كدام دادگاهی محكوم كرده است؟ آخر همین طوری مگر من می توانم یك كسی را متهم كنم بدون اینكه در واقع یك دادگاه این را رسیدگی كرده باشد؟!

اما در ارتباط با بحث دومی كه آقای دهقانی مطرح كردند. آقای دهقانی! من برای شما احترام قائل هستم و همیشه به شما علاقه مند بودم هنوز هم علاقه مند هستم، شما می دانید كه با چه علاقه ای من كارهای خراسان را پیگیری كردم. من خدمت شما نمایندگان عرض می كنم، حتی یك نفر از نزدیكان، وابستگان من در هیچ قراردادی در وزارتخانه مداخله و شركت نداشته اند. حالا اجازه بدهید همین چند موردی كه گفتند دانه دانه من به شما توضیح بدهم و معلوم بشود كه اساساً این حرف ها چگونه هست. می فرمایند، راه آهن با محمدمهدی احمدآخوندی پزشك قطار قرارداد امضاء كرده.

جناب آقای لاریجانی! این موضوع دقیقاً در استیضاح قبلی مطرح شد، گفت كه «خسن و خسین هر سه دختران مغاویه هستند ، عزیزان من راه آهن نبوده است، شركت رجا بوده است، شركت رجا یك شركت واگذار شده است چه ربطی به راه آهن دارد؟! محمدمهدی آخوندی نبوده، جهاد دانشگاهی ابن سینا، جهاد دانشگاهی شهید بهشتی بوده است. آقای محمدمهدی آخوندی از دانشمندان ایران است. از كسانی است كه در علم جنین شناسی جزء دانشمندان است و در همین دولت گذشته برای ایشان محافظ گذاشته بودند كه یك وقتی ترور نشود. ایشان جزء افتخارات ایران است، از سال ۱۳۶۱ مؤسس جهاد دانشگاهی ایران است، رئیس جهاد دانشگاهی ابن سینا بوده است. اصلاً شركت رجا رفته با جهاد دانشگاه شهید بهشتی قرارداد بسته است، اصلاً چه ربطی به فرد دارد؟ آقای دهقانی یك بار از من سؤال می كردید، شما كه آدم حقوقی هستید، شما كه آدم متدینی هستید، می گفتند آقا این چیست، آخر اصلاً قرارداد فردی نیست، قرارداد شخصی نیست، این را می آورید در چنین تریبونی مطرح می كنید. آقای رئیس! واقعاً من نمی دانم. این موارد اعلام می شود و فقط می تواند برای مردم ایجاد نگرانی كند.

من از همین جا باید از آقای سراج گله كنم، آقای سراج رئیس سازمان بازرسی كل كشور می فرمایند، تا وقتی كه گزارشی بررسی نشده و نهایی نشده و رئیس سازمان بازرسی كل كشور زیر آن را امضاء نكرده است دارای هیچ سندیتی نیست، چطوری كارشناسان سازمان بازرسی به ادعای آقای دهقانی می آیند اطلاعات خام را بدون بررسی در اختیارشان قرار می دهند كه بیایند پشت تریبون بگویند؟ عزیزان من اگر این حرف هایی كه زدم، اگر این هیأت مدیره غیرقانونی است، هیأت مدیره ای كه سه سال كار كرده است، هر سال حسابرس داشته، هر سال بازرس قانونی داشته است، دیوان محاسبات هست. آقایان و خانم ها مگر دیوان محاسبات زیر نظر مجلس شورای اسلامی نیست؟

آقای دكتر لاریجانی! این دیوان محاسبات زیر نظر مجلس شورای اسلامی است آیا یك بار به شما گزارش كردند؟ آیا یك نكته ای را به شما گفتند كه اینها خلاف قانون است. اگر هیأت مدیره خلاف قانون باشد باید سریعاً اعلام بكنند این هیأت مدیره قانونی نیست، چطوری می تواند این هیأت مدیره غیرقانونی سه سال انجام وظیفه كند و شما اینجا بیایید بگوید هیأت مدیره غیرقانونی است.

می فرمایند كه (۲۴) نفر پست دوشغله دارند، عزیزان من یك دانه از این (۲۴) نفر را به من بگویید، آخر همین طوری بیاییم اینجا یك ادعایی بكنیم بدون هر گونه مدركی، فقط همین طوری یك كاغذی نشان بدهیم و بگوییم (۲۴) نفر، عزیز من این (۲۴) نفر كه نشد حرف، اگر (۲۴) نفر پست غیرقانونی دارند، دوشغله هستند، این كشور قانون دارد، دادگاه دارد، شورای اداری دارد، تخلفات اداری دارد، یك جا در این مدت می رفتید می دادید، مگر همین حرف ها در استیضاح قبلی در مهرماه مطرح نشد. چرا از مهر سال گذشته تا امروز (۱۵) ماه است، چرا هیچ كدامش را از هیچ مجرای قانونی پیگیری نكردید؟ چرا مطالبی كه شما عنوان می كنید نه یك دانه محكومیت دادگاه دارد، نه یك دانه محكومیت دیوان محاسبات دارد، نه یك دانه گزارش رسمی سازمان بازرسی كل كشور است. مدام می گویند شنیده ایم، آخر با می گویند و شنیده ایم می شود حرف؟ با «می گویند می شود افراد را متهم بكنید؟!

دوستان عزیز! من دفعه قبل هم اعلام كردم، الان هم خدمت آقای رئیس! اعلام می كنم، البته واقعاً خود آقای رئیس هم قربانی همین داستان بودند در مجلس قبلی، همینجا همین حرف ها را راجع به همین آقای رئیس مجلس هم زدند عزیزان من اگر یك صفحه مدرك واقعی دارید تو را به خدا تو را به پیغمبر تو را به هر كسی كه قبول دارید، اگر یك صفحه مدرك واقعی دارید بیاورید بدهید به آقای رئیس، بدهید به قوه قضائیه، بدهید به كمیسیون اصل نود، بدهید به سازمان بازرسی كل كشور. این كشور مگر مجاری قانونی ندارد، بروید در مجاری قانونی بدهید، پس این مجاری قانونی برای چیست؟! مجاری قانون برای این است كه این حرف ها را به جای اینكه شما بیایید پشت تریبون بزنید بروید در مجاری قانونی بزنید، بعدش نتیجه مجاری قانونی را بیایید اینجا اعلام بكنید.

جناب دهقانی! كدام یكی از حرف های شما در یك مجرای قانونی محكومیت گرفته است؟ همین طوری فقط در واقع یك بحث می گویند، واقعاً من انتظار نداشتم از برخی آقایانی كه در واقع معروف و مشهور به حسن كلام هستند. می گویند آقای سعید نژاد، اولاً این قراردادی كه می فرمایند اصلاً مربوط به دوره ما نیست و این قرارداد به لایروبی در زمان دولت گذشته برمی گردد. واقعاً آقایان حتی تاریخ ها را نگاه نمی كنند كه ببینند تاریخ این قرارداد كی است. بعد هم كه اصلاً آقای سعیدنژاد از تمام این شركت ها، شرط من بر این بوده و شرط من بر این هست، هر كسی می خواهد در وزارتخانه ما كوچكترین سمتی بگیرد، كوچكترین پستی بگیرد باید در هیچ شركتی كه با وزارتخانه طرف معامله است، اساساً باید یك سهم هم نداشته باشد. قانون می گوید تا (۵) درصد سهم، من می گویم حتی یك دانه سهم.

آقایان این حرف هایی كه می گویند فرزند فلانی، من به شما عرض می كنم آقایان و خانم ها اگر حتی یك مورد داشتید كه فرزند من در یك قراردادی كوچكترین مداخله ای داشته بیایید به آقای رئیس مجلس بدهید، بروید به قوه قضائیه بدهید، بروید به كمیسیون اصل نود آقای محمدی بدهید، به هر كسی كه خواستید بروید بدهید، بروید به سازمان بازرسی كل كشور بدهید. به خدا قسم بد است، آدم كه نمی تواند همین طوری افراد را متهم كند، پس این آیه ای كه پیغمبر گفته، برای چه كسی این را گفته؟ اینها را برای ما گفته است، برای كس دیگری كه نگفته است. «ان جاءكم فاسق بنباء فتبینوا ان تصیبوا قوماً بجهاله فتصبحوا علی ما فعلتم نادمین این چطوری می شود ما بیاییم همین طوری هر كسی به ما هر چه گفت، پشت این تریبون كه تمام ملت ایران دارند می شنوند.

آقایان عزیز! یك دانه از این مواردی كه گفته می شود حتی یك موردش نه كه بگویم كه ممكن است مثلاً (۱) درصد باشد، حتی (۱) درصدش مصداق ندارد، كذب محض، دروغ محض، اتهام محض است. من واقعاً از آقای رئیس خواهش می كنم، حالا این استیضاح می گذرد تمام می شود، یك فكری به حال قانون بكنند كه این روش واقعاً درست نیست، این روشی كه در واقع یكسری نفوس محترم، یكسری انسان های شریف، بیهوده، بی دلیل بدون هیچ مدركی متهم بشوند؟ واقعاً من نمی دانم چكار كنم.

در بحث مبارزه با فساد من مدعی هستم این ادعا را می كنم در هر جایی كه خواستید ثابت می كنم، آقای حسن بیكی هم فرمودند، آقای حسن بیكی عاشق چشم و ابروی من نیست، ایشان خودشان گفتند من رفتم از تمام نهادهای نظارتی تحقیق كردم، بررسی كردم گفتند وزارت راه و شهرسازی پاك ترین وزارتخانه در عملیات قراردادی هست. در این همه اتفاقاتی كه رخ داد، املاك نجومی، حقوقی نجومی، یك مورد از این وزارتخانه ما مطرح شد؟ اگر یك چیزی بود الان باید حداقل یك دانه اش پیدا می شد، مثلاً می گفتند اینجا را شما مشكل دارید. ما در هیچ موردی این چنین چیزی نداریم.

آقایان من حتی برای قراردادهای داخلی گفتم باید همه مشاوران، همه پیمانكاران اظهارنامه بدهند كه ما به هیچ كس یك ریال رشوه ندادیم، اگر كسی از آنها ادعای اخاذی كرد باید سریع صنف آنها بیایند به من مراجعه بكنند. من كسی هستم كه یك سامانه شهراه درست كردم، گفتم هر كسی در ایران نه فقط شما، هر كسی در ایران هر اطلاعاتی را به موجب قانون دسترسی آزاد به اطلاعات كه شما تصویب كردید، هر اطلاعاتی را از ما بخواهد، من تمام كارمندان وزارتخانه را، تمام مدیران وزارتخانه را موظف كردم هر اطلاعاتی را هر كسی خواست باید به آن بدهند. برایش مجرا درست كردم، برایش یك سیستم درست كردم كه آقا بتوانند همان جا ثبت بكنند و بلافاصله درخواست اطلاعات بكنند.

من فكر می كنم عزیزان! در ارتباط با بحث مبارزه با فساد من بسیار سرفرازم، بسیار خشنودم از آنچه كه انجام دادم و اگر كوچكترین تخلفی وجود داشته باشد، فرزند من چه فرقی می كند با بقیه؟! اگر كسی از فرزندان من كوچكترین خلاف قانونی كردند، كوچكترین تخلفی كردند شما به اشد وجه مجازات كنید. من خودم با شما همكاری می كنم ولی باید یك مبنای قانونی وجود داشته باشد، یكی می گوید شركت درست كرده است، مگر شركت درست كردن جرم است؟! این چه حرفی است، من واقعاً نمی فهمم چرا این طوری در یك چنین جایی بحث می كنیم. (رنجبرزاده ـ وقت شما تمام است) بله من حرفم را تمام می كنم، من فقط یك جمله بگویم.

من اتفاقاً در جهت مبارزه با فساد كاری كه كردم این بود كه یك بخشنامه كردم، چون كه معمولاً شما می دانید اكثر فعالیت های وزارتخانه ها در سال های گذشته توسط شركت های سرمایه گذاری وابسته به خود وزارتخانه ها انجام می شد. بخشنامه كردم كه اصلاً سازمان های من حق ندارند به اینها كار بدهند، كاری كه در واقع در هیچ وزارتخانه ای جاری نیست، همین الان در همه وزارتخانه ها این كار را دارند می كنند. ولی من بخشنامه كردم هیچ كس حق ندارد این كار را بكند.

من از همه شما سپاسگزارم، از همه شما ممنون هستم، از تمام دوستانی كه به دقت به عرایض بنده گوش كردند سپاس می گویم.

عرض شود خدمت شما كه از تمام فراكسیون ها، فراكسیون امید، فراكسیون مستقلین ولایی كه زحمت كشیدند، فراكسیون نمایندگان ولایی از آنها هم تشكر دارم، تعدادی از نمایندگان فراكسیون ولایی هم آمدند از من حمایت كردند، من از همه دوستان تشكر می كنم.

 می دانم آنچه كه شما رأی می دهید براساس تشخیص خودتان است و براساس اینكه خواستید پیش خداوند حجت شرعی داشته باشید و مطمئن هستم كه رأی تان برای منافع ملی خواهد بود و برای اغراض شخصی نخواهد بود.

آقای بحرینی به من فرمودند چه خوب است كه راجع به بحث مسكن هم توضیح بدهید، من علاقه مند بودم كه یك مقدار زیادی راجع به بخش مسكن صحبت كنم و كارهایی كه انجام شده چه در اتمام مسكن مهر كه خوشبختانه سفره اش در حال جمع شدن است و چه درباره طرح های جدید ولی با توجه به اینكه فرصت تمام شده دیگر من فرصت نكردم با این مباحث جدیدی كه مطرح شد. والسلام علیكم و رحمه الله

رئیس ـ آقای آخوندی متشكریم از بحث هایی كه امروز شد به هر حال نكات مختلفی مطرح شد، آقای آخوندی هم به عنوان وزیر مسكن و شهرسازی پاسخ دادند، آقایان یك مجموعه ای از مطالب اینجا به من دادند، اینها مجموعه خیلی متنوعی است، بعضی ها عكس هایی است مربوط به این، چون می پرسیدند اینها چه هست؟ بعضی ها عكس های تصادفات و مسائل لكوموتیو و اینها، برخی هم چند تا تأسیس شركت در روزنامه ها كه فتوكپی آن را آورده اند، حالا آقای آخوندی اینجا نكته ای را گفتند كه اگر كسی اطلاعاتی دارد بدهید ما رسیدگی كنیم، ما هم می دهیم به كمیسیون اصل نود اگر موردی بود رسیدگی كنند.

اینها را كه دادند یك مقدارش ربطی به این مسائل نداشت ولی برخی از آن هم بوده كه من مطرح می كنم. اسمی از آقای سعیدنژاد اینجا برده شد كه ایشان گفتند لكوموتیوهای راه آهن متعلق به ایشان هست، ایشان نامه ای نوشتند و نوشتند كه من نه تنها لكوموتیوها را ندارم، یك پیچ از لكوموتیوهای راه آهن هم مربوط به من نیست، این را رسیدگی كنید. حالا چون اسم ایشان برده شد، ایشان پاسخ دادند.

خیلی تشكر می كنم از اعضاء مختلف محترم هیأت وزیران كه صبح و بعد از ظهر اینجا تشریف داشتند و از آقای جهانگیری و دوستان وزرا و از آقای آخوندی هم تشكر می كنیم.

ما الان باید رأی گیری كنیم برای عدم اعتماد، كارتها را توزیع كنید. دوستان در صندلی هایتان باشید كه كارت را می خواهند توزیع كنند.

عدم اعتماد را باید بنویسند، آنهایی كه موافق استیضاح و عدم اعتماد هستند رأی مثبت می دهند، آنهایی كه مخالف هستند رأی منفی می دهند.

حضار ۲۵۷ نفر، كارتها توزیع بشود. باز هم توضیح می دهیم، عدم اعتماد به رأی گذاشته می شود، كارت نشان داده نمی شود، كسانی كه موافق استیضاح هستند یعنی معتقد هستند كه ایشان نباید وزیر باشد به عنوان موافق باید بزنند. آنهایی كه مخالف استیضاح هستند، معتقد هستند وزیر باید ادامه كار بدهد مخالف را می زنند. آنهایی كه موافق استیضاح هستند ردیف اول را می زنند، آنهایی كه مخالف یا ممتنع هستند ردیف دو و سه را می زنند. یعنی عدم اعتماد به رأی گذاشته می شود.

(أخذ رأی با ورقه به عمل آمد و نتیجه پس از شمارش آراء اعلام گردید)[۱]

دوستان نظراتشان را اعلام بفرمایند تا ما رأی ها را جمع آوری كنیم. اجازه بدهید رأی ها را كه جمع كردند بعد تذكرات را گوش می دهیم. دوستان نظرشان را نوشتند، كارتها سریعتر توزیع بشود.

دبیر (رنجبرزاده) ـ جناب آقایان: دلخوش، كرم پورحقیقی، برومندی، سیدعلاءالدین خادم، بیرانوندی، رستمیان، بنائی، نعمتی، زارع (آباده) و اقبال محمدیان برای شمارش آراء تشریف بیاورند بالا. خانم سیده حمیده زرآبادی تشریف دارند؟

رئیس ـ كارتها را جمع آوری كنید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ یك بار دیگر اسامی كه محبت كنند تشریف بیاورند برای شمارش آراء، جناب آقایان: دلخوش، برومندی، بیرانوندی، رستمیان، بنائی، سیدعلاءالدین خادم، زارع (آباده)، كرم پورحقیقی، نعمتی و اقبال محمدیان.

تعدادی از نمایندگان ـ تذكر داریم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ آقای دكتر! امكان تذكر هست؟

رئیس ـ آقای رنجبرزاده! اجازه بدهید رأی گیری تمام بشود.

دبیر (رنجبرزاده) ـ رأی گیری تمام بشود بعداً ادامه دارد. وارد دستور می شویم آن موقع تذكرات را بفرمایید.

رئیس ـ دوستان خواهش می كنم تشریف نبرید، هنوز بحث تمام نشده است و فردا صبح هم ما ساعت (۸) جلسه خواهیم داشت كه بحث بودجه است.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! اخطار روز دارند.

رئیس ـ كارتها جمع آوری شد؟ صندوق های رأی را سریعتر بیاورید. دوستان هم از مجلس خارج نشوند كه هنوز جلسه رسمی است و باید تا پایان خواندن رأی حضور داشته باشیم.

اگر اجازه بدهید ما دستور دوم را كه چند مورد برگشتی از شورای نگهبان است، چند ماده اش خوانده شد. چند ماده اش مانده است كه این را تمام كنیم و بعد تذكرات را گوش می دهیم. بفرمایید.

 

۴ ـ تصویب اصلاحات كمیسیون در خصوص طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد (جهت تأمین نظر شورای نگهبان) (ثبت ۲۳)

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جناب رئیس و همكاران محترم! دستور دوم ادامه رسیدگی به گزارش كمیسیون مشترك در مورد طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد است. (اعاده شده از شورای محترم نگهبان) است كه آقای رئیس! تا ابتدای ماده (۳۱) بررسی شد، اگر اجازه بفرمایید اصلاح ماده (۳۱) را قرائت كنم.

رئیس ـ ماده (۳۱) را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده (۳۱) به شرح زیر اصلاح می شود:

سازمان مکلف است به منظور ارتقای وظایف نظارتی خود بر واحدهای تولیدی و اجرای بند (۳۰) سیاست های كلی برنامه ششم توسعه در چهارچوب قوانین و مقررات مربوطه نسبت به تدوین و اجرای سند جامع و نقشه راه تحول نظام استانداردسازی كشور و مدیریت كیفیت، ظرف مدت شش ماه پس از لازم الاجراء شدن این قانون اقدام نماید.

رئیس ـ اگر مخالف نیست به رأی بگذارم.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای رجبی مخالف هستند، بفرمایید.

رئیس ـ صحبت می فرمایید؟

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای فیضی بفرمایید.

رئیس ـ صحبت نمی كنند، ایراد شورای نگهبان را مرتفع كردند، حضار ۲۴۸ نفر، ماده (۳۱) به نحوی كه قرائت شد به رأی گذاشته می شود، نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند، جهت رفع ایراد شورای محترم نگهبان این اصلاح صورت گرفته، دوستان در رأی گیری مشاركت داشته باشید، پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! اصلاح بعدی با توجه به اینكه ایراد اصول (۵۷) و (۶۰) گرفته بودند، با تذكری كه حضرت عالی دادید «مسئولین عضو هیأت وزیران باید اصلاح می شده، فقط «وزرا را آوردند با اصلاح اگر اجازه بفرمایید قرائت كنم.

رئیس ـ یعنی می شود «مصوبات شورای عالی استاندارد با تأیید مسئولین ردیف های (۱) تا (۵) .

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ یك تبصره به عنوان تبصره (۴) به ماده (۳۵) الحاق می شود:

تبصره ۴ ـ مصوبات شورای عالی استاندارد با تأیید مسئولین ردیف (۱) تا (۵) همین ماده و مصوبات شوراهای استانی با تأیید اعضای متناظر مسئولین ردیف (۱) تا (۵) همین ماده در سطح استان نافذ و اجرایی می گردد.

رئیس ـ اگر مخالف ندارد رأی بگیرم؟ مخالف نیست؟

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای حاجی دلیگانی مخالف هستند، بفرمایید.

رئیس ـ صحبت می فرمایید؟ بفرمایید.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! من هرچه در متن ملاحظه كردم ایراد شورای نگهبان به نظر رسید كه این متن نبوده.

رئیس ـ ایراد شورای نگهبان همان اصل (۶۰) بوده، اینها یك تبصره اضافه كردند، چون افرادی كه در هیأت هست غیر قوه مجریه است در تبصره آوردند، مصوبات با امضای افرادی باشد كه عضو قوه مجریه باشند. اینطوری رفع كردند، عبور كنیم؟ (حاجی دلیگانی ـ بله) متشكریم، بله، متن همینی است كه اینجا هست، نوشتند «با تأیید وزرای عضو شورا ، لزومی نداشت بنویسند «وزرا ، چون ایراد شورای نگهبان فقط این بود كه افرادی كه غیر قوه مجریه هستند، افراد قوه مجریه از ردیف (۱) تا (۵) هست. اینطوری اصلاح شد. (ادیانی ـ اعضای متناظر باعث می شود اشكال داشته باشد) متناظر همین ها هستند، یعنی رئیس جمهور و استاندار است، وزیر می شود، متناظر قوه مجریه در سطح شورای عالی در سطح استان می آید. (ادیانی ـ این قطعاً اشكال دارد) نه، فقط با امضای اینها می شود در سطح استان باشد اشكال شورای نگهبان رفع می شود، چون آنجا از قوه قضائیه است، از اتاق بازرگانی و جاهای دیگر، اینها را شورای نگهبان ایراد داشت، اینها گفتند در تصویب، رأی اینهاست كه باید امضا شود.

حضار ۲۴۶ نفر، تبصره به نحوی كه قرائت شد بنا شد اضافه شود كه ایراد شورای نگهبان رفع شود، نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند، دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید، یك تبصره به عنوان تبصره (۴) به ماده (۳۵) الحاق شد كه ایراد شورای نگهبان كه اصل (۶۰) بود رعایت شود. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید، پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. اصلاح بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! اصلاح بعدی را كمیسیون اینطوری ذكر كرده كه «با توجه به الحاق تبصره (۴) به ماده (۳۵) ایراد ماده (۳۶) رفع شد (رئیس ـ بله، رفع شده) بعدی هم به همین ترتیب است با توجه به (رئیس ـ چون اینها را شورای نگهبان نوشته بود به خاطر آن، بندهایی كه ارجاع شده ایراد دارد. درست می گویند) ماده (۳۹) هم اینطور ایرادش برطرف شده.

ماده (۴۳) به شرح زیر اصلاح می شود:

ماده ۴۳ ـ كمیسیونی مركب از یكی از قضات دادگستری به انتخاب رئیس قوه قضائیه، مدیركل استاندارد استان و نماینده سازمان حمایت تولیدكنندگان و مصرف كنندگان و نماینده اتاق های بازرگانی، صنایع و معادن و كشاورزی، تعاون مركزی و اصناف ایران حسب مورد تشكیل و بدواً به موارد مذكور در این قانون رسیدگی می كند و با ملاحظه شرایط و امكانات خاطی و دفعات تخلف در صورت احراز جرم مراتب را به مرجع قضائی ذی صلاح ارجاع می كند. در غیر این صورت با تذكر و اخطار، اقدام به أخذ تعهد، جریمه، تعطیل واحد تولیدی یا خدماتی، جمع آوری محصول از سطح بازار، الزام به بهسازی و اصلاح، فروش و امحای كالا می نماید. تصمیمات كمیسیون ظرف مدت (۳۰) روز پس از ابلاغ در مراجع قضائی ذی صلاح قابل اعتراض خواهد بود. در غیر این صورت تصمیمات كمیسیون قطعی محسوب می گردد.

رئیس ـ اگر مخالف نیست، رأی بگیریم.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای عبدالرضا عزیزی مخالف هستند، بفرمایید.

عزیزی ـ صحبت نمی كنم.

رئیس ـ صحبت نمی كنند.

دبیر (وكیلی) ـ آقای حاجی صحبت می كنند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! آن سطر آخر نوشته «تصمیمات كمیسیون ظرف مدت (۳۰) روز پس از ابلاغ در مراجع قضایی ذی صلاح قابل اعتراض خواهد بود . آقای رئیس! این بحث درستی است.

اما ادامه آنكه گفته «در غیر این صورت آن آخر سطر نوشته «در غیر این صورت تصمیمات كمیسیون قطعی محسوب می گردد ، به نظر می رسد این ضرورتی ندارد كه اینجا بیاید و این قسمت آخر مشكل درست می كند.

رئیس ـ موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای ابطحی موافق هستند، بفرمایید.

رئیس ـ آقای ابطحی بفرمایید.

سیدمحمدجواد ابطحی (خمینی شهر) ـ سلام علیكم

خداقوت، من نظر مخالف محترم و دوستان را به ایراد شورای نگهبان جلب می كنم. ایراد شورای نگهبان دو تا چیز در ماده (۴۳) بود. یكی اینكه قاضی نباید توسط رئیس كل دادگستری انتخاب شود كه این را اصلاح كردند، بعد ذیل این ایراد گفته است «این ماده از جهت قطعی بودن یا نبودن رأی كمیسیون و امكان رسیدگی در محاكم صالحه قضائی قبل از اجرا دارای ابهام است .

كمیسیون به خاطر رفع ابهام ایراد شده توسط شورای نگهبان آمده این را اصلاح كرده كه «پس از ابلاغ در مراجع قضائی قابل اعتراض است، در غیر این صورت تصمیمات كمیسیون قطعی محسوب می گردد . یعنی آن ایرادی كه شورای نگهبان گرفته بود كه قطعی است یا قطعی نیست را ورود پیدا كرد كمیسیون اصلاح كرد، این در جهت شفافیت رفع ابهام است به عقیده من كار درستی هم كمیسیون كرده، به این رأی دهید.

رئیس ـ متشكریم، كمیسیون بفرمایید.

حمیدرضا فولادگر (رئیس كمیسیون مشترك رسیدگی به طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

امیدوارم دوستان از بحثی كه صبح تا حالا بود خسته نباشند. ببینید! همانطوری كه موافق محترم جناب آقای ابطحی هم گفتند، جناب آقای حاجی! توجه تان را به همان ایرادی كه شورای نگهبان گرفته در بند (۱۱) جلب می كنم. همان دو تا ایراد، یكی كه آن قاضی را گفته توسط رئیس كل دادگستری استان اشكال دارد كه این را اصلاح كردیم، منصوب رئیس قوه قضائیه است، اما بعد ابهام گرفته، ببینید! «همچنین این ماده از جهت قطعی بودن یا نبودن رأی كمیسیون ، بحثش این است. «قطعی بودن یا نبودن رأی كمیسیون و امكان رسیدگی در محاكم صالحه قضائی قبل از اجرا دارای ابهام است ، ما گفتیم (۳۰) روز قابل تجدیدنظر است، اگر درخواست تجدیدنظر نشد قطعی تلقی می شود. مشكلی هم نیست.

رئیس ـ حضار ۲۴۵ نفر، ماده (۴۳) به نحوی كه قرائت شد، به رأی گذاشته می شود. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند، اصلاح برای رفع ایراد شورای محترم نگهبان انجام شده، دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. اصلاح آخر را هم بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده (۵۷) به شرح زیر اصلاح می شود:

ماده ۵۷ ـ بودجه سالیانه سازمان به صورت متمركز در سطح كشور بر اساس مقررات مربوطه توسط رئیس سازمان تهیه و پس از تصویب هیأت وزیران در بودجه سنواتی درج می گردد.

رئیس ـ مخالف صحبت می كند؟ بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای دلخوش مخالف هستند، بفرمایید.

رئیس ـ جناب آقای دلخوش بفرمایید. ایراد شورای نگهبان این بود كه آن شورا نمی تواند بودجه را مصوب كند، باید هیأت وزیران تصویب كند.

سیدكاظم دلخوش اباتری (صومعه سرا) ـ آقای دكتر! بله، من فقط یك جمله می گویم هر طور جناب عالی بفرمایید. آقای دكتر ببینید! بودجه سالانه پیش بینی است، زمانی كه هنوز به تصویب مجلس نرسیده پیش بینی می شود، اینجا آمدند گفتند «بودجه سالیانه سازمان به صورت متمركز در سطح كشور . باید باشد «پیش بینی بودجه سازمان با پیشنهاد رئیس سازمان .

رئیس ـ بله، باید به تصویب مجلس بیاید درست است، «بودجه سالیانه سازمان به صورت متمركز در سطح كشور بر اساس مقررات مربوطه توسط رئیس سازمان ، (محبی نیا ـ «متمركز هم نمی خواهد) نه قبلش متمركز تصویب شده، ما فقط ایراد شورای نگهبان را می توانیم رد كنیم (محبی نیا ـ آقای دكتر ایراد شورای نگهبان پنجاه و دویی است، ۵۲ می گوید بودجه سالانه را دولت باید بیاورد نه سازمان اصلاً كلاً حذفش كنید) نه، ایراد شورای نگهبان این است كه شورای عالی استاندارد نمی تواند تصویب كند، شورای نگهبان این را ایراد گرفته، گفته كه بودجه سازمان با تصویب شورای عالی استاندارد ایراد دارد این را حل كردند، باید بگویند «بودجه سالیانه سازمان به صورت متمركز در سطح كشور بر اساس مقررات مربوط توسط رئیس سازمان تهیه و پس از تصویب هیأت وزیران در لایحه بودجه سنواتی درج و به تصویب مجلس می رسد . اخطار دارید؟ بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای لاهوتی اخطار دارند، بفرمایید.

رئیس ـ اگر در این مورد است، اگر در این مورد نیست بعد. (بائوج لاهوتی ـ اگر اجازه دهید بعداً)

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای محبی نیا بفرمایید.

رئیس ـ بفرمایید.

جهانبخش محبی نیا (میاندوآب، شاهین دژ و تكاب) ـ آقای دكتر! در اصل (۵۲) قانون اساسی مصرح است كه بودجه سالانه كل كشور به ترتیبی كه در قانون مقرر می شود از طرف دولت تهیه و برای رسیدگی و تصویب مجلس شورای اسلامی تسلیم می گردد. من اتفاقاً از آقایان شورای نگهبان بسیار ممنونم كه اینجا ایراد درستی را گرفتند، هم متن قبلی كه مورد ایراد شورای محترم نگهبان و قانون اساسی قرار گرفته مباینت با قانون اساسی دارد، هم ماده (۵۷)، الحمدلله بدون تعارف عرض می كنم حضرت عالی كه در آن مسائل خبره هستید.

 ببینید! ماده (۵۷) را كه كمیسیون آورده، می گوید «بودجه سالیانه سازمان به صورت متمركز ، این «متمركز ایراد كارشناسی دارد به قول حضرت عالی ایراد قانون اساسی نگرفتند، «در سطح كشور بر اساس مقررات مربوطه باز این مقررات مربوطه یك مقدار.

رئیس ـ نه، ایراد شما وارد است، اصلاً در متن قبلی «به صورت متمركز در سطح كشور نبوده و شورای نگهبان هم متعرض آن نشده بود.

محبی نیا ـ درست می فرمایید آقای دكتر اجازه می خواهم كه هم باید توسط رئیس سازمان و هم باید در بودجه بیاید، این خیلی نوبر است.

رئیس ـ باید اینطور می شد «بودجه سازمان با پیشنهاد رئیس سازمان و تصویب هیأت وزیران توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور در لایحه بودجه این «تصویب هیأت وزیران باید حذف شود، می شود «بودجه سازمان با پیشنهاد رئیس سازمان توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور در لایحه بودجه سنواتی به تصویب هیأت وزیران می رسد .

بله، آن چیزی كه نوشته «به صورت متمركز نمی توانید اضافه كنید، به دلیل اینكه شورای نگهبان متعرض چنین معنایی نبود و شما اضافه كردید.

حمیدرضا فولادگر (رئیس كمیسیون مشترك رسیدگی به طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد) ـ آقای رئیس ببخشید! این «متمركز را به این دلیل در متن اصلاحی آوردیم كه در متن قبلی بحث شورای عالی استاندارد مطرح شده بوده، ایراد اولیه شورای نگهبان هم همان ایرادی كه قبلاً گرفته مبنیاً به مواد قبلی ایراد گرفته، بحث شورای عالی استاندارد حل شد، بنابراین چون اشكال شورای عالی استاندارد حل شد، بنابراین آن ایراد اولش حل است، می تواند همان لفظ «شورای عالی استاندارد تكرار شود و «متمركز هم نیازی نیست، من قبول دارم آقای دكتر.

اما بحث دوم، همه سازمان ها بالاخره روال بودجه شان این است كه دستگاه مربوطه پیشنهاد می دهد، می آید در لایحه دولت و به تصویب مجلس می رسد. این چیز عجیب و غریبی نیست.

رئیس ـ همین می شود، می شود: «بودجه سازمان با پیشنهاد رئیس سازمان توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی در لایحه بودجه سنواتی درج و به تصویب هیأت وزیران و مجلس می رسد . دیگر روال معمولی است اگر موافق باشید همین را به رأی بگذاریم.

حضار ۲۴۳ نفر، نمایندگان محترم نظرشان را راجع به این اصلاح اعلام بفرمایند، دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید، جهت رفع ایراد شورای محترم نگهبان این اصلاح صورت گرفته، سازمان بودجه و برنامه ریزی كشور مدیریتش را برداریم. بله، این را باید اصلاح كنیم، پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

 نتیجه آراء استیضاح جناب آقای عباس آخوندی را به اطلاع می رسانیم، آراء أخذشده (۲۵۵) رأی، آرای موافق استیضاح (۷۴) رأی، آرای مخالف (۱۷۶) رأی، آرای ممتنع (۵) رأی، بنابراین مجلس مجدداً به ایشان برای ادامه فعالیت خودشان اعتماد كرد و به استیضاح رأی نداد، آرزوی توفیق می كنیم برای جناب آقای آخوندی و امیدواریم در فعالیت های خودشان موفق باشند و برخی از مطالبی هم كه آقایان اینجا به من دادند با توجه به درخواست خود آقای آخوندی به كمیسیون اصل (۹۰) می دهیم كه این مطالبی كه حالا دو صورت گفته شد رسیدگی كنند. خیلی تشكر می كنیم.

تذكرات را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای حاجی تذكر روز دارند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! بنده دو تا تذكر درخصوص شأن مجلس دارم، بند (۱۱) ماده (۲۴). آقای رئیس! اولی این است كه بیش از چهار ماه هست كه ما اصلاح لایحه قانون بودجه ۹۵ را تصویب كردیم كه سود و جریمه وام های زیر (۱۰۰) میلیون تومان در بخش تولید و كشاورزی توسط دولت تأمین و اصل آن توسط بدهكاران به بانك پرداخت بشود، اما هنوز بانك مركزی این حكم را اجرا نكرده، در حالی كه كل این وام ها (۲۵۰) هزار میلیارد تومان است، كل سود و جریمه هم (۴۰) هزار میلیارد تومان است. آنطوری كه بنده اطلاع دارم (۱۰) هزار میلیارد تومانش را دولت تصمیم داشته كه در مرحله اول انجام بدهد، اما معاون بانك مركزی به نادرستی می گوید كه اگر این پول، جریمه ها، دیركرد و یا سود توسط دولت تأمین یا تعهد بشود باعث افزایش نقدینگی می شود.

آقای رئیس! آیا این درست است كه ما حكم قانونی بیاوریم؟ الان مردم گرفتار هستند و هنوز این تعداد زیاد اجرا نشده باشد و از آن طرف تا پایان اسفند هم بیشتر فرصت ندارد. این مورد اول كه اگر نظری هست بفرمایید كه ان شاء الله این را دولت هرچه سریعتر اجرایی بكند.

آقای رئیس! مطلب دوم باز در همین خصوص هست، یعنی شأن مجلس. ما نشستیم قانونی را تصویب كردیم اما توسط بعضی از دستگاه ها رعایت نمی شود، مثلاً یك دست درازی توسط پست بانك به حساب روستاییان شده كه در اواسط بهمن ماه سال جاری بدون اطلاع قبلی از حساب های روستاییان، افراد ضعیف جامعه مبلغ (۱۰) هزار تومان بابت خدمات پیامكی برداشته شده. این درحالی است كه اصلاً اینها شماره ای برای ثبت پیامك ندادند یا اصلاً تلفن همراه ندارند، ولی همینطور (۱۰) هزار تومان برداشته شده. (رئیس ـ خیلی ممنون).

آقای رئیس! دو، سه نكته دارد، اجازه بدهید بگویم. ببینید! این درحالی است كه این پولی كه از آن برداشت كردند، مثلاً (۵۰) تومان پول یك مددجو بوده، (۱۰) هزار تومان اینجا برداشت كردند، (۲۰۰۰) تومان بابت كارمزد برداشت كردند و (۴۰۰۰) تومان بابت یك موضوع دیگری برداشت كردند. همه اینها بدون اطلاع فرد بوده و اگر می خواستند حساب بكنند، مثلاً اگر (۱۰) تا پیامك برای این فرد فرستادند كه برخی از آنها اصلاً تلفن همراه ندارند (۱۰) تا پیامك مگر چقدر می شده؟ (۸۰) تومان می شده، ولی آمدند (۱۰) هزار تومان از حساب یك آدم بیچاره برداشت كردند. چرا این دست درازی ها را می كنند؟

به هر حال این در شأن مجلس نیست كه (رئیس ـ متشكریم) ما اینجا بنشینیم و اینگونه دست درازی ها به حساب های مردم باشد. حالا بانك های دیگر باز همین مورد های مشابه را دارند. جناب عالی به عنوان رئیس بفرمایید اگر اینها خلاف هست، كه هست یك تدبیری برای اینها اندیشیده بشود.

رئیس ـ در مورد بحث اول شما كمیسیون اقتصادی موضوع را پیگیری كرد، دولت هم اخیراً تصویب كرد. حالا با توجه به این نكته ای كه ایشان می گویند آقای پورابراهیمی! شما در كمیسیون اقتصادی پیگیر باشید كه اینها اجرایی بشود، چون مصوبه برای وام های زیر (۱۰۰) میلیونی، با شما كه صحبت می كردیم شما هم در پیگیری جدی بودید. دنبال كنید كه محقق بشود.

این مسأله پست بانك هم كه گفتند من از جای دیگر هم این موضوع را شنیده بودم. شما در كمیسیون اقتصادی پیگیر باشید كه اشكال قانونی نداشته باشد. تذكر بعدی را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای قاضی پور تذكر دارند، بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

تذكر اول ماده (۲۴) است. آقای لاریجانی! آقای آخوندی اسامی را نگفتند. طبق قانون من از شما درخواست كردم، شما باید اسامی آن (۱۳) نفر را می گرفتید و قرائت می كردید، تعدادی از اعضا گفتند ما امضا نكردیم، آقای پزشكیان نماینده محترم تبریز گفت من نامه را امضا نكردم، پس این را چه كسی امضا كرده قرائت شود از وزیر بگیرید به روابط عمومی بدهید.

تذكر دوم ماده (۴۴) كمیسیون ویژه است، تذكر سوم هم (۲۰۹) سؤال است آقای لاریجانی! چندین ماه است سؤال من از وزیر صنعت و معدن در رابطه با هفت طرح فولادی پنج ، شش ماه در نوبت است، از حضرت عالی می خواهیم در اولین جلسه مشخص شود. هر كدام (۲۸۰) میلیون یورو قرارداد بسته بودند، با سؤال من، با تأكید حضرت عالی آوردند كردند (۲۱۰) میلیون یورو، اگر این سؤال به جلسه صحن بیاید می شود، (۱۷۰) میلیون یورو، یعنی هفت تا (۱۱۰) میلیون یورو كم می شود، یعنی حدوداً (۴۰۰۰) میلیارد كه هفت نفر رانت خوار می خواهند بخورند جلویش گرفته می شود، خواهشمند است با آقای كاتب بگویید اولین جلسه سؤال من از وزیر صنعت در رابطه با هفت طرح فولادی گذاشته شود، به عشق امام حسین یا حسین.

رئیس ـ ان شاءالله پیگیری می كنیم به نوبت در دستور قرار بگیرد. من عرض كنم ما فردا صبح جلسه بودجه خواهیم داشت، خواهش هم می كنم دوستان برای بعدازظهر هم وقت شان آزاد باشد، ما صبح و بعدازظهر داشته باشیم چون بودجه باید تصویب شود، بعد شورای نگهبان دارد. علی القاعده اینها یك مشكلاتی پیدا می كند سر فاینانس و اینها كه احتمالاً به مجمع تشخیص برسد كه ما قبل از عید باید هم برنامه را تمام كنیم كه حالا شورای نگهبان باز یك برگشتی مجدد به مجلس راجع به برنامه خواهد داشت و در بودجه یك قدری وضع مان متمركز است چند روز آینده به تعطیلات عید برسیم، لذا اگر دوستان موافق باشند ما فردا صبح و بعدازظهر جلسه داشته باشیم و بحث بودجه را با سرعت بیشتری دنبال كنیم. اگر اجازه دهید، تذكرات را فردا گوش دهیم چون بعضی آقایان می خواهند تشریف ببرند، تشكر می كنیم.

۵ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

رئیس ـ جلسه بعدی روز دوشنبه دوم اسفندماه ساعت (۸) صبح خواهد بود و دستور اول جلسه هم بررسی بودجه سال ۹۶ است. ختم جلسه را اعلام می كنم.

 

(جلسه ساعت ۱۵:۵۲ پایان یافت)

 

رئیس مجلس شورای اسلامی

علی اردشیرلاریجانی

 

۶ ـ ضمیمه:

الف ـ فهرست مصوبات

 


عنوان

ثبت

كمیسیون اصلی

كمیسیون فرعی

توضیحات

طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد

۲۳

مشترك

(اجتماعی، آموزش و تحقیقات، انرژی، برنامه و بودجه و محاسبات، بهداشت و درمان، صنایع، عمران و كشاورزی، آب و منابع طبیعی )

ــ

متعاقب دوره نهم، جلسات ۵۱ و ۸۰ جهت تأمین نظر شورای نگهبان مجدد تصویب و به آن شورا ارسال گردید.

 

 

 

ب ـ فهرست استیضاح مطرح شده

 

عنوان

اعلام وصول

شماره و تاریخ  چاپ گزارش

توضیحات

استیضاح آقای عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی

جلسه ۷۹

شماره ۴۵

۱/۱۲/۱۳۹۵

متعاقب جلسات ۷۹ و ۸۱ مجلس به ایشان رأی اعتماد داد.

 

 

 

عملكرد مجلس تا پایان جلسه هشتاد و دوم

 

الف ـ وضعیت طرحها و لوایح

 

 

 

 

 

جمع كل اعلام وصولی ها

۲۳۹

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طرح های نمایندگان

۱۲۳

 

طرح های شورای عالی استان ها

۱

 

 

لوایح

۱۱۵

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                 
 

 

عنوان آخرین وضعیت

طرح نمایندگان

طرح

شورای عالی استان ها

لایحه

جمع

مصوبات ارسالی به شورای نگهبان

۶

ـ

۵

۱۱

مصوبات ارسالی به مجمع تشخیص مصلحت نظام

ـ

ـ

۲

۲

مسكوت مانده

ـ

ـ

ـ

ـ

تحت بررسی در مجلس

۹۸

۱

۶۷

۱۶۶

قوانین ابلاغی به دولت

۸

ـ

۳۶

۴۴

مسترد شده

۵

ـ

۱

۶

بایگانی شده

۶

ـ

۴

۱۰

جمع كل

۱۲۳

۱

۱۱۵

۲۳۹

 

 

 

 

ب ـ وضعیت سؤال ها، استیضاح ها و تحقیق و تفحص ها

 

 

 

 

 

اعلام وصولی ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سؤال ها

۵۷

 

استیضاح ها

۲

 

تحقیق و تفحص ها

۸

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عنوان آخرین وضعیت

سؤال

استیضاح

تحقیق و تفحص

 

 

مسترد شده/ رد شده

۵

۱

ـ

 

 

تحت بررسی

۳۳

ـ

۸

 

 

طرح در جلسه علنی

۱۹

۱

ـ

 

 

جمع كل

۵۷

۲

۸

 

                                   
 

 

 [۱]  ـ نتیجه رأی گیری در ستون اول صفحه (۱۳) درج شده است.

 نام
پست الکترونيک
پيام شما