آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۳
بازديد امروز: ۲۹۴
بازديد روز قبل: ۴۲۵
بازديد هفته: ۳۲۵۷
بازديد ماه: ۵۹۷۶
بازديد کل: ۶۲۸۱۰۷۵
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
مشروح مذاكرات مجلس > بانك متنی مشروح مذاكرات > ۱۳۹۶/۰۶/۲۰
۳۱۱ بازدید
 
   

مشروح مذاكرات مجلس شورای اسلامی جلسه (۸۱) - دوره دهم ۱۳۹۵/۱۲/۰۱


        

 

 

 

 

جلسه   هشتاد   و  یكم

(۸۱)

 

۱  اسفند ماه  ۱۳۹۵ هجری شمسی

۲۱  جمادی الاول ۱۴۳۸ هجری قمری

 

دوره دهم ـ اجلاسیه اول

۱۳۹۶ ـ  ۱۳۹۵

 

جلسه ساعت هشت و یازده دقیقه روز یكشنبه به ریاست آقای علی اردشیرلاریجانی «رئیس مجلس» رسمیت یافت

 

 

 

 

عناوین مندرجات:

۱ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

۲ـ  تلاوت آیاتی از قرآن مجید

۳ ـ بیانات رئیس محترم مجلس شورای اسلامی درخصوص مشكلات ناشی از شرایط نامساعد جوی  در برخی از مناطق كشور

۴ ـ بررسی استیضاح آقای عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی

۵ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

۶ ـ ضمیمه: الف ـ فهرست استیضاح مطرح شده                                          ب ـ فهرست قانون ابلاغی به دولت                      

 

 

 
  جلسه ساعت  دوازده و دو دقیقه به ریاست آقای مسعود پزشكیان «نایب‌رئیس اول» پایان یافت
 

 


                                      

 

           
 


 

۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

رئیس ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه با حضور ۲۰۶ نفر از نمایندگان رسمی است، دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دستور جلسه هشتاد و یكم روز یكشنبه اول اسفند ماه ۱۳۹۵ هجری شمسی مطابق با بیست و یكم جمادی الاول ۱۴۳۸ هجری قمری:

۱ ـ بررسی استیضاح آقای عباس آخوندی وزیر محترم راه و شهرسازی.

۲ ـ ادامه رسیدگی به گزارش كمیسیون مشترك در مورد طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد.

۳ ـ گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ كل كشور.

 

۲ ـ تلاوت آیاتی از قرآن مجید

رئیس ـ تلاوت آیاتی از کلام الله مجید.

(آیات ۹ ـ ۷ از سوره مبارکه «مائده توسط قاری محترم آقای مهدی قره شیخ لو تلاوت گردید)

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم

وَ اذْكُرُوا نِعْمَةَ اللَّهِ عَلَیْكُمْ وَ مِیثاقَهُ الَّذِی واثَقَكُمْ بِهِ إِذْ قُلْتُمْ سَمِعْنا وَ أَطَعْنا وَ اتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ عَلِیمٌ بِذاتِ الصُّدُورِ* یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِینَ لِلَّهِ شُهَداءَ بِالْقِسْطِ وَ لا یَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلى‏ أَلاَّ تَعْدِلُوا اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوى‏ وَ اتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِما تَعْمَلُونَ* وَعَدَ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ لَهُمْ مَغْفِرَةٌ وَ أَجْرٌ عَظِیمٌ *

(صدق الله العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

رئیس ـ از جناب آقای قره شیخ لو قاری محترم تشکر می کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ به نام خداوند بخشنده مهربان

«و نعمتی را كه خدا شما ارزانی داشته و نیز پیمانی كه شما را به انجام آن متعهد گردانیده به یاد آورید آنگاه كه گفتید شنیدیم و اطاعت كردیم و از خدا پروا دارید كه خدا به راز دلها آگاه است. ای كسانی كه ایمان آورده اید برای خدا به داد برخیزید و به عدالت شهادت دهید و البته نباید دشمنی گروهی شما را بر آن دارد كه عدالت نكنید، عدالت كنید كه آن به تقوا نزدیك تر است، از خدا پروا دارید كه خدا به آنچه انجام می دهید آگاه است. خدا كسانی را كه ایمان آورده و كارهای شایسته كرده اند به آمرزش و پاداشی بزرگ وعده داده است . راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ.

اسامی تأخیركنندگان امروز عبارتند از آقایان: محمدصادق حسنی جوریابی، غلامرضا شرفی، رضا شیران خراسانی، رضا علی زاده، حمدالله كریمی و علیم یارمحمدی.

رئیس ـ متشكریم.

 

 ۳ ـ بیانات رئیس محترم مجلس شورای اسلامی درخصوص مشكلات ناشی از شرایط نامساعد جوی  در برخی از مناطق كشور

رئیس ـ من قبل از اینكه بحث دستور جلسه كه بررسی استیضاح وزیر محترم راه و شهرسازی است مطرح شود، لازم می دانم این نكته را عرض كنم، در این روزهای اخیر هم به دلیل نزولات آسمانی زیاد كه باید خدا را شكر كرد كه در كشور ما انجام شده، در مناطقی از كشور مخصوصاً مناطق شمالی كشور شرایط خاصی برای مردم به وجود آمد و هم طوفان ها و ریزگردها در سیستان و بلوچستان، خوزستان و برخی از استانهای دیگر شرایط سختی را برای زندگی متعارف مردم به وجود آورد كه از هفته گذشته هم نمایندگان محترم و هم دولت تلاش هایی برای حل این مسائل داشتند.

با معاون اول ریاست جمهوری آقای جهانگیری در این زمینه بحث مفصلی شد كه قرار شد جلسه ای داشته باشند و طرف های مختلف را از بخش های مختلف دعوت كنند و یك اهتمام ملی در كشور هم در كوتاه مدت و هم میان مدت برای حل این مسائل انجام شود. دیروز هم این جلسه برگزار شد و با آقای رئیس جمهور هم در این زمینه بحث شد تا یك اقدامات پشتیبانی جدی از این موضوع صورت بگیرد و ساز و كارهایی را فراهم كنند كه از این مسائل جلوگیری كند و الان همه بخش ها هم در این زمینه درگیر هستند.

من هم از این تلاش ها تشكر می كنم و هم از نمایندگان محترم استانهایی كه دچار برف های سنگین شدند و هم نمایندگان محترم خوزستان و سیستان و بلوچستان كه با جدیت موضوع را دارند دنبال می كنند و این مسأله همچنان مسأله مهم كشور ما است و پیگیر هستیم كه ان شا ءالله این نگرانی ها در چند استان مرتفع شود.

 

۴ ـ بررسی استیضاح آقای عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی

رئیس ـ دستور جلسه را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دستور اول بررسی استیضاح جناب آقای عباس آخوندی وزیر محترم راه و شهرسازی است.

رئیس ـ دوستان! در صندلی های خودتان مستقر باشید كه استیضاح كنندگان را به نوبت دعوت كنیم. دوستان اطلاع دارند كه استیضاح كنندگان دو ساعت وقت دارند و اگر در پایان هم بخواهند دو نفرشان صحبت كنند باید حداكثر دو تا یك ربع برای آنها وقت باقی بگذارند. دولت و آقای رئیس جمهور و نمایندگانی كه از طرف آنها مشخص می شود كلاً سه ساعت وقت دارند. استیضاح كنندگان را به نوبت دعوت كنید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

استیضاح وزیر محترم راه و شهرسازی جناب آقای آخوندی شروع می شود. همان طور كه جناب آقای رئیس فرمودند ما پنج ساعت برای استیضاح زمان داریم كه دو ساعت در اختیار نمایندگان محترم است كه در یك ساعت و نیم اول استیضاح كنندگان محترم كه تعداد شش نفر از نمایندگان شان در اینجا معرفی شدند صحبت می كنند، بعد سه ساعت وقت وزیر محترم، رئیس جمهور و نماینده محترم ایشان صحبت می كنند كه در پایان از این مجموع وقت دو ساعت نمایندگان و سه ساعت وزیر و رئیس محترم جمهور می توانند دو تا (۱۵) دقیقه نمایندگان محترم در پایان صحبت كنند و وزیر محترم هم می تواند نیم ساعت از وقتش را برای پایان استیضاح یعنی زمان آخر نگه دارد و همین طور وزیر محترم می تواند حداكثر یك ساعت از وقتش را در اختیار یك یا دو نفر از نمایندگان موافق خودش قرار بدهد.

بنابراین ابتدا از نمایندگان محترم استیضاح كننده برای ارائه مطالب و برنامه هایی كه در بحث استیضاح دارند دعوت می كنیم. همان طور كه استحضار دارید طبق آیین نامه مواردی كه مطرح می شود صرفاً باید در متن استیضاح مطرح شده باشد، عزیزان استیضاح كننده كه مستحضر هستند نباید خارج از متن صحبت باشد. به ترتیب عزیزانی كه در یك ساعت و نیم اول صحبت می كنند را خدمتتان قرائت می كنم:

جناب آقای محمداسماعیل سعیدی نماینده محترم تبریز، آذرشهر و اسكو (۱۵) دقیقه صحبت می كنند.

جناب آقای سیدمهدی مقدسی نماینده محترم اراك (۱۰) دقیقه صحبت دارند.

جناب آقای محمدرضا صباغیان بافقی (۵) دقیقه صحبت دارند.

جناب آقای اكبر تركی (۱۰) دقیقه.

جناب آقای علیرضا بیگی نماینده محترم تبریز (۱۵) دقیقه.

جناب آقای محمدحسین فرهنگی از وقت باقیمانده یك ساعت و نیم صحبت دارند.

از جناب آقای محمداسماعیل سعیدی نماینده محترم تبریز، آذرشهر و اسكو دعوت می كنیم كه تشریف بیاورند و مطالبشان را بفرمایند. در خدمت شما هستیم.

رئیس ـ یك لحظه اجازه بدهید، اخطار دارند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای رحیمی اخطار دارند، بفرمایید.

رئیس ـ در این زمینه است؟

رحیمی ـ من تذكر دارم.

رئیس ـ در مورد دستور امروز است بفرمایید.

علیرضا رحیمی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و ادب خدمت همكاران ارجمند. آقای دكتر! البته هم اخطار است و هم تذكر. اخطار اصل (۶۰) قانون اساسی است، تذكر بنده هم در ارتباط با ماده (۲۲۳) آیین نامه است. ماده (۲۲۳) آیین نامه در خصوص استیضاح اعلام می دارد كه موضوع استیضاح باید صریح، با ذكر مورد یا موارد باشد. استیضاح كنندگان محترم (۱۳) مورد را مطرح فرمودند و در نسخه ای كه در اختیار همكاران قرار داده شده، بعضی موارد به صورت خیلی كلی است، بعضی موارد هم هیچ صراحتی ندارد، خیلی مبهم ذكر شده است.

من بدون اینكه وقت جلسه را بگیرم، آقای دكتر لاریجانی! احتمالاً این نسخه خدمت حضرت عالی هست، بند یكم، بند چهارم، سؤال اول، سؤال چهارم، سؤال هفتم، سؤال دهم و سؤال سیزدهم، این پنج موردی كه خدمت شما عرض كردم صراحت لازم را ندارد و واقعاً ابهام دارد. نیاز این بود كه هیأت رئیسه محترم قبل از اینكه این استیضاح را در دستور قرار بدهند رفع ابهام را از استیضاح كنندگان محترم درخواست می كردند. علاوه بر این پنج مورد در دو مورد هم سؤالات به صورت كلی مطرح شده، هم مورد پنجم و هم مورد یازدهم. آقای دكتر! اگر لازم است من مورد به مورد آن مواردی كه ابهام دارد و صراحت ندارد و برخلاف آیین نامه داخلی هست را خدمت حضرت عالی قرائت كنم.

رئیس ـ نه، شما این قدر توضیح دادید، صراحت دارد، از نظر ما ابهامی نیست، منتها ممكن است اشكال بین شما باشد كه این فرق می كند. مثلاً شما بند (۱۰) را می فرمایید؛ در خصوص چهار سانحه مرگبار هوایی و ریلی چه پاسخی دارید؟

رحیمی ـ آقای دكتر كدام سوانح؟

رئیس ـ در همین سالهای اخیر را می گویند.

رحیمی ـ ببینید! الان بند اول را اعلام كرده عدم پاسخگویی مناسب به مطالبات اجتماعی در خصوص بحران ها و آسیب های شكل گرفته در سنوات گذشته.

رئیس ـ در مقوله قطار و این چیزها است.

رحیمی ـ قاعدتاً باید نسبت و ارتباط مطالبات اجتماعی به وزارت راه و شهرسازی مشخص باشد.

رئیس ـ مقصودشان همین واكنش به این حوادثی است كه رخ داده.

رحیمی ـ به هر حال من خواستم عرض كنم كه در پنج مورد ابهام دارد و صراحت ندارد.

رئیس ـ علی الظاهر ابهامی نیست و استیضاح كنندگان هم توضیح خواهند داد. تذكر بعدی را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای ابطحی اخطار دارند، بفرمایید.

سیدمحمدجواد ابطحی (خمینی شهر) ـ سلام علیكم و رحمه الله

خداقوت، با بزرگداشت هفته فرهنگی شهرستان خمینی شهر روز (۵) اسفند و عرض ادب و احترام به ملت ایران.

آقای رئیس دقت بفرمایید! ماده (۲۲۳) آیین نامه می فرماید: «هیأت رئیسه موظف است بلافاصله طرح استیضاح را به كمیسیون تخصصی ذی ربط ارجاع كند. كمیسیون مكلف است حداكثر ظرف یك هفته با دعوت از استیضاح كنندگان و وزیر مربوطه موارد استیضاح را بررسی نماید، پس از مدت مذكور در صورتی كه حداقل (۱۰) نفر منصرف نشوند استیضاح در اولین جلسه علنی مطرح می شود .

آقای رئیس! استیضاح چه زمانی امضا شده و چند ماه طول كشیده است؟ آقای رئیس به صراحت بفرمایید آیا این خلاف ماده (۲۲۳) هست یا نه؟ چون استیضاح بعد از سانحه قطار سمنان مطرح شد و در هیأت رئیسه ماند. این بحث است كه ما اگر به آیین نامه عمل می كردیم در آن زمان فرصت بیشتری برای پرداختن به موضوع بود تا الان كه برنامه ششم آمد، بعد گفتید در برنامه ششم نمی توانیم و زمان گرفته شد.

من معتقد هستم با توجه به سوگندی كه هم نمایندگان محترم و هم هیأت رئیسه مخصوصاً به آیین نامه خوردند، این را جهت شفاف سازی افكار عمومی بگویید، چون استیضاح های بعدی هم به همین شكل مطرح شده است. متأسفانه ما چیزی به نام لابی گری در هیأت رئیسه نداشتیم، در بحث استیضاح وزارت علوم هم همین مشكل به وجود آمده است. والسلام علیكم و رحمه الله

رئیس ـ متشكریم، البته زود قضاوت فرمودید. همان طور كه فرمودید چیزی به نام لابی گری وجود نداشت. استیضاح كه مطرح شد به بحث برنامه و بودجه خورد، برنامه را كه خودتان در جریان بودید ما شش هفته صبح تا شب در خدمتتان بودیم و كمیسیون نمی توانست جلسه بگذارد. ما موضوع را به كمیسیون ارجاع دادیم، كمیسیون امكان تشكیل جلسه نداشت، بعد از اینكه بحث برنامه و بحث بودجه هم تمام شد، بحث را مطرح كردند و فرستادند. در اولین جلسه هم اعلام كردیم، هیچ تخلفی صورت نگرفته است. دوستان در صندلی هایتان مستقر باشید، آقایان بفرمایید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ آقای دكتر! تعداد عزیزانی كه می خواهند صحبت كنند هفت نفر هستند، آقای حسینعلی شهریاری نماینده محترم زاهدان هم می خواهند (۱۰) دقیقه صحبت كنند. آقای سعیدی در خدمتتان هستیم.

رئیس ـ آقای سعیدی بفرمایید.

محمداسماعیل سعیدی (تبریز، آذرشهر و اسكو) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

به ارواح طیبه شهدای انقلاب اسلامی، شهدای دوران دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم درود می فرستم، به ویژه یاد و خاطره شهدای بیست و نهم بهمن سالگرد قیام مردم تبریز را گرامی می داریم و به روح پاك و مطهر امام راحل، امام شهدا درود می فرستیم. از تمامی همكاران و نمایندگان محترم، اعضا و ریاست محترم كمیسیون عمران تشكر می كنم.

رئیس ـ یك لحظه اجازه بفرمایید. عزیزان بفرمایید در صندلی هایتان مستقر باشید، این طور نمی توانند بحث را انجام بدهند. جناب آقای علوی وزیر محترم اطلاعات در صندلی تان مستقر باشید، آقای سلیمانی بفرمایید. در این جلو تجمع نكنید كه بتوانند استماع كنند، استیضاح كننده دارد صحبت می كند، وزیر محترم باید گوش بدهند. آقای سعیدی بفرمایید.

سعیدی ـ از تمامی همكاران و نمایندگان محترم، اعضا و ریاست محترم كمیسیون عمران و هیأت رئیسه محترم كه ما را در این مسیر همراهی فرمودند تشكر می كنم. ابتدا می خواهم چند كلمه مطالبی را در مورد كلیات استیضاح خدمت شما همكاران محترم و مردم شریف عرضه داشته باشم.

اولاً برخلاف شایعاتی كه در این چند روز توسط برخی جریانات و رسانه ها مطرح گردید این استیضاح به هیچ وجه سیاسی نیست و تمام مطالب و مسائلی كه ان شا ءالله مطرح خواهد شد بر مبنای وظایف قانونی نمایندگی و صرفاً بر پایه مستندات و اطلاعات واصله می باشد.

ثانیاً همه ما در مقابل كلام الله مجید سوگند یاد كردیم، لذا در برابر خون شهدا و خداوند متعال مسئول هستیم. اینكه بعضی از دوستان مطرح می كنند فعلاً مصلحت نیست كه با توجه به دو، سه ماه باقیمانده به انتخابات استیضاح انجام پذیرد، دلیلی نمی شود كه از ابهامات، تخلفات، مسامحه كاری ها، بی نظمی ها و بی انتظامی ها چشم پوشیده و به امان خدا رها كنیم. وظیفه نظارتی مجلس ایجاب می كند حتی اگر یك روز هم از مسئولیت و عمر وزیر محترم باقی مانده باشد باید به تكلیف خود عمل كند و نگذارد خدای ناكرده در اثر بی توجهی انحرافاتی در مسیر اجرای قانون به وجود آید كه فردای قیامت و آینده تاریخ نتوانیم پاسخگو باشیم.

ثانیاً فرهنگ پاسخگویی به مردم و عذرخواهی از آنان و كنار رفتن از مسئولیت و رها كردن میز و صندلی قدرت در صورت قصور و بی تدبیری بایستی در بین مسئولین بالا نهادینه شود. حضرت امام (رحمه الله علیه) فرمودند مردم ولی نعمت ما هستند، ما نوكر مردم هستیم، لذا اگر اشتباه كردیم با پیشانی باز باید در مقابل مردم با خضوع تمام بگوییم عذر می خواهیم. متأسفانه در حوادث مختلف گذشته در كشور خیلی به ندرت این اتفاقات افتاده است. در حادثه قطار نیز چنین شد كه متأسفانه در ابتدا وزیر محترم در مقابل مردم به جای عذرخواهی فرمودند نگران نباشید، همه مسافرین بیمه هستند.

خانواده ای در مقابل چشمان عزیزان شان سوختند. چگونه بیان كنم آنچه را كه اتفاق افتاد و آنچه را شنیدیم و به ما گفتند؟ عزیزی كه برای خریدن شیر از رستوران قطار از كنار خانواده اش جدا می شود و می رود، متأسفانه در همان لحظه ای كه به واگن دیگر وارد شده بود این اتفاق و این حادثه می افتد. كل خانواده اش در میان آتش سوختند و خاكستر شدند. ایشان می گوید من در ابتدا تلاش كردم پنجره و شیشه قطار را بشكنم هیچ ابزاری نبود، با نردبان موجود در یكی از كوپه ها خواستم این كار را انجام بدهم، نردبان خم شد ولی شیشه ها نشكستند. با مصیبتی این شیشه را می شكند و به خارج از قطار ورود پیدا می كند. خودش می گوید كه سوختن عزیزان خودم را دیدم.

خانواده ای دیگر الان از پنجم آذر تا امروز به خانه خودش نرفته است. تنها فرزندی كه از امام رضا (علیه الصلاه والسلام) با نذر و نیاز بعد از چندین سال گرفته بود به نام رضا، اینها را برای زیارت حضرت علی بن موسی الرضا (علیه الصلاه والسلام) فرستاده بود و خودش با پای پیاده كربلا بود. یك روز با تأخیر می رسد، قطار حركت می كند و این حادثه اتفاق می افتد. حتی خاكستر فرزندش را هم به دستش ندادند.

سؤالاتی مطرح است، ما از همین جا وارد می شویم و من سؤالات را خدمت دوستان عزیز مطرح می كنم. برادران عزیز، وزیر محترم! چرا قطار مجهز به امكانات و تجهیزات لازم نبود؟ چرا امدادگران دیر رسیدند؟ چرا امدادگران بعد از یك و نیم ساعت در محل حادثه وارد شدند؟ می گویند نه. من مدارك و اسناد خود دوستان را دارم خدمتتان عرضه می كنم. ببینید! بر مبنای همین سند كه از اداره كل راه آهن شمال شرق به مدیركل محترم مدیریت بحران استان نوشته اند، گفته اند كه حادثه در ساعت (۷:۲۵) اتفاق افتاد. دقت كنید! واگن مخزن دار آتش نشانی از ایستگاه شاهرود در ساعت (۸:۵۰) دقیقه و از ایستگاه سمنان ساعت (۹) حركت می كنند، ساعت (۹) می گویند كه به مقصد و همان محل موردنظر رسیده است، در حالتی كه در آنجا تا یك و نیم ساعت در جلوی چشمان مردم و مسافرین آن واگن هایی كه حادثه دیده بودند داشتند می سوختند و متأسفانه كسی برای كمك ورود پیدا نكرد.

سؤال بعدی این است؛ عزیزان و دوستان محترم می گویند بهترین و مدرن ترین سیستم را نصب كرده اند. جناب آقای دكتر آخوندی در كمیسیون فرمودند كه من از خودم گله می كنم كه چرا ما این همه اقدامات را در حوزه ریلی انجام دادیم و گزارش آن را به مردم ارائه نكردیم. بنده عرض می كنم كه بلی، جای گله دارد كه چرا این سیستمی كه میلیاردها تومان هزینه كردید و گزارش این را برای مردم و مقام معظم رهبری ارائه فرمودید و فرمودید كه خطای انسانی را به صفر می رساند، اما چرا این حادثه اتفاق افتاد؟ چرا خطای انسانی به صفر نرسید و حدود (۴۸) نفر در آتش سوختند؟

آقایان و دوستان ما در كمیسیون اظهار فرمودند اینكه می گویند سیستم ناكارآمد بوده، این خطا است. اینكه آمارهایی را ارائه می دهند كه سیستم حدود (۳۰۰۰)، (۴۰۰۰) خطا را اعلام و ثبت شده، این گزارش ها كذب محض است و بعد فرمودند كه نه، اتفاقاً سیستم هم به موقع عمل می كند و هم خطایی ندارد. بنده باز هم بر مبنای همین گزارشات خود دوستان عزیزمان كه در اینجا ثبت شده به صورت مستند خدمتتان عرضه می كنم. ببینید! این همه گزارشات كه دقیقاً هم در اینجا با تاریخ و ساعت و دقیقه ثبت شده، همه اینها نشانگر این است، مثلاً به طور مثال اداره كل راه آهن شمال شرق تعداد كل قطارهای مسافربری در این لیست آمده، بعد نوشته شده لوكوموتیو (۱۶۲۷) خرابی كه در ایستگاه آبگرم داشته، همان سیستم  ATCتمام اینها را اینجا ثبت كرده است. سؤال بنده این است چرا ما بایستی به مردم یك گزارش و اطمینانی را بدهیم، بعد امنیت جانی آنها این طور به خطر بیفتد.

 تعداد سؤالات دیگری از خدمت آقای دكتر آخوندی داریم. بنده از شما همكاران محترم در مجلس شورای اسلامی می خواهم بپرسم تا خودتان قضاوت كنید؛ آیا اقدامی برای عبور از ركود سنگین مسكن انجام شده است؟ آیا از توسعه زیرساخت های جاده ای و ریلی در حوزه انتخابیه خودتان راضی هستید؟ آیا از بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده شهری كه تبدیل به یك مصیبت و مشكلی شده و اگر خدای ناكرده یك حادثه طبیعی مثل زلزله بیاید ما با مصیبتی فراتر از مصیبت پلاسكو مواجه خواهیم شد و همچنین بهسازی و نوسازی بافت های روستایی و همچنین حاشیه نشینی، آیا شما اقدامات مؤثری را در عرض این چند سال ملاحظه فرمودید؟ البته این موردهایی كه می گویم ان شاء الله به صورت تخصصی دوستان عزیزمان توضیح خواهند داد.

آیا از تكمیل پروژه های مسكن مهر و ایجاد مسكن اجتماعی رضایت دارید؟ علی رغم تأكیداتی كه مقام معظم رهبری درخصوص تكمیل پروژه مسكن مهر داشتند. آیا از بهبود وضعیت صنعت و حمل و نقل و ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی برای توسعه آن خروجی لازم را ملاحظه فرموده اید؟ آیا درخصوص نوسازی ناوگان حمل و نقل برون شهری و درون شهری حركت قابل توجهی را ملاحظه فرموده اید؟ آنچه كه می گوییم عملكرد آقای وزیر و وزارت راه و شهرسازی ضعیف بوده این موضوعاتی است كه بنده اشاره كردم. ایشان بدون ارائه كردن طرحی مشخص، مسكن مهر را مزخرف قلمداد نمودند. اما سؤال این است كه طرح مسكن اجتماعی كه البته با الگوهای زندگی قشر مستضعف جامعه تنظیم نشده چرا در حد شعار باقی ماند؟ عدم توجه به قشر مستضعف و پابرهنه كه ولی نعمت ما هستند و نداشتن برنامه مشخص و شفاف در حوزه مسكن از ایرادات جدی است.

متأسفانه وزارت راه و شهرسازی با وجود اهمیت تحریك توأمان عرضه و تقاضا در عمل اقدام خاصی را به انجام نرساند، به طور مثال در حوزه احیاء بافت فرسوده عدم تحقق هدفگذاری برنامه پنجم توسعه مبنی بر احیاء سالانه (۱۰) درصد نوسازی و بهسازی بافت فرسوده، أخذ مالیات از خانه های خالی و مالیات بر عائدی سرمایه، تخصیص وام پیش خرید فروش اقساطی مسكن، تكمیل مسكن مهر و ساخت مسكن عمومی مثل مسكن اجتماعی طرح هایی بود كه جناب آقای دكتر آخوندی از آنها به عنوان برنامه های خودشان در وزارت راه و شهرسازی نام بردند، ولی در عرصه عمل اجرایی نشد.

عدم توجه به سیاست های اصل (۴۴) قانون اساسی، سؤالی كه وجود دارد این است؛ با كدام منطق خرید حدود (۱۱۸) فروند ایرباس و خرید (۱۰۸) فروند هواپیمای بوئینگ برای شركت دولتی ایران ایر این شركت ورشكسته و با منابع صندوق توسعه ملی اتخاذ تصمیم شد؟ جناب عالی كه شعار اقتصاد آزاد بر سینه می زنید چرا برای بخش خصوصی واقعی این شرایط را فراهم نكردید كه توسعه این بخش را بر عهده بگیرد؟ ما به غیر از ایرلاین دولتی هما حدود (۱۳) شركت هواپیمایی دیگر داریم كه وزارت راه و شهرسازی به عنوان حاكمیت وظیفه حمایت از این بخش خصوصی و كمك برای توسعه آنها را دارد، اما عملاً وزارت راه و شهرسازی در این حوزه هیچ تلاشی را از خود نشان نداده است. این بدان معنا است به فرض آنكه قرارداد های ایران ایر به تدریج به نتیجه برسد در سال های آتی تنها یك شركت هواپیمایی خواهیم داشت و شركت های خصوصی به تدریج به زمین خواهند خورد.

درخصوص صنعت هوایی نیز جناب عالی نرخ بلیط را آزاد كردید، در حالی كه هنوز این صنعت با توجه به كمبود شدید ناوگان و تقاضای بالای آن منجر به ایجاد انحصار و افزایش هزینه برای مسافران شد. از همه دوستان و همكاران محترم سؤال دارم، آیا با آزادسازی نرخ بلیط كیفیت افزایش یافته است؟ آیا تأخیرها كاهش یافته است؟ نه، جناب آقای دكتر آخوندی! همیشه با آزادسازی ها نباید انتظار تحول داشته باشید. اینجا بازنده اصلی مردم هستند.

عدم توجه به صنعت ریلی؛ مجلس با توجه به تأكیدات مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه همه جانبه پروژه های ریلی و اصلاح شرایط اقتصادی این پروژه ها نسبت به جاده ها ظرفیت های مختلفی را مانند ماده (۷۰) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب ۱۳۹۳ را مبنی بر ایجاد منابع برای توسعه حمل و نقل ریلی از محل (۲۰) درصد درآمد ناشی از فروش گازوئیل و یا ماده (۱۲) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقاء نظام مالی كشور مصوب ۱۳۹۴ درخصوص كمك به پرداخت اصل و فرع سرمایه گذاری در پروژه هایی كه منجر به صرفه جویی و یا كاهش تلفات جانی و مالی و بهینه سازی مصرف انرژی است ایجاد نمود و متأسفانه وزارتخانه تحت مسئولیت جناب عالی اقدام مناسبی برای استفاده از این ظرفیت ها نكرد و همچنان پروژه های ریلی منتظر تأمین منابع مالی هستند.

عدم توجه به بخش خصوصی؛ همیشه تصریح شده كمبود منابع مالی در وزارت راه در این دوره پاشنه آشیل برای عدم تحقق هدفگذاری ها است. لیكن در بررسی عملكرد این وزارتخانه این نكته مشخص می شود كه درخصوص بهبود فضای كسب و كار و توسعه مشاركت بخش خصوصی نیز اقدام خاصی صورت نگرفته است. گلایه سرمایه گذاران شركت های آزادراهی مبنی بر عدم پرداخت تعهدات وزارت در قراردادها منجر به از بین رفتن اطمینان بخش خصوصی شده است و عملاً در این حوزه سرمایه گذاری خاصی انجام نشده و نمونه اش آزادراه تبریز ـ بازرگان و تبریز ـ سهند كه بعد از چندین سال اقدامی نشده، الا اینكه اخیراً جناب آقای نوبخت سوار قطار شدند، از تهران به سمت تبریز آمدند بعد از اینكه استیضاح مطرح شد و همچنین یك حركت هایی را اخیراً شروع كردند برای اینكه بالاخره ما را قانع و راضی كنند. مهم این است كه پروژه ها راه بیفتند، مهم این است كه مردم راضی شوند، مهم این است كه رضایت خداوند متعال را ما جلب كنیم با توجه به اینكه وقت اینجانب تمام شده (رنجبرزاده ـ آقای سعیدی! شما ۱۷ دقیقه صحبت كردید) من عذر می خواهم. والسلام علیكم و رحمه الله

(در این هنگام معاون اول محترم رئیس جمهور  و هیأت همراه وارد صحن علنی مجلس شدند)

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر از جناب آقای سعیدی نماینده محترم تبریز. از آقای سیدمهدی مقدسی نماینده محترم اراك، كمیجان و خنداب دعوت می كنیم.

رئیس ـ دوستان در صندلی هایتان بفرمایید بنشینید. آقای مقدسی بفرمایید نطقتان را آغاز كنید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ آقای مقدسی بفرمایید.

سیدمهدی مقدسی (اراك، كمیجان و خنداب) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن تشكر از فرصتی كه در اختیار بنده گذاشته شد. موضوع استیضاح (۱۳) بند دارد كه بنده پیرامون بند (۱) استیضاح صحبت خواهم كرد و خواهشم این است كه هم همكاران عزیز و عزیزانی كه از دولت تشریف آوردند به این موضوع كه موضوع دستور كار امروز است توجه بیشتری را مبذول داشته باشند. جناب آقای دكتر لاریجانی! با این نحوه من نمی دانم باید برای چه كسی صحبت بكنم. نمایندگان دولت كه حواسشان پیرامون پاسخگویی است و همكاران عزیز هم احتمالاً مسائل دیگری را مد نظر گرفتند. (رئیس ـ دوستان دارند گوش می دهند، بفرمایید.) من خواهشم این است كه همكاران عزیز این توجه را داشته باشند چون مخاطب بنده دولت و برادر عزیزم جناب آقای دكتر آخوندی هست. عزیزان! توجه كنید من چند تا نكته را قبل از موضوع بند (۱) استیضاح می خواهم مطرح بكنم.

جناب آقای جهانگیری! اولین نكته بنده با افتخار از دولت حمایت كردم و حمایت می كنم. اگر موضوع استیضاح وزیری مطرح می شود به معنای نادیده گرفتن خدمات دولت نیست. ما بحث حمایت از دولت را در جایی كه خوب عمل بكند وظیفه خودمان می دانیم و در جایی كه اشكالی وجود داشته باشد با اعتقاد انتقاد می كنیم.

بنابراین ما براساس منطق، عقلانیت و اعتدال مسائلمان را مطرح می كنیم. نوع نگاه ما نگاه صفر تا صد نیست. نمی خواهیم بگوییم همه چیز سفید است یا همه چیز سیاه است. آنجایی كه دولت خوب عمل بكند با افتخار حمایت می كنیم، جایی كه اشكال داشته باشد این اشكالات را گوشزد می كنیم. بنابراین موضوع استیضاح به معنای نادیده گرفتن خدمات دولت نیست.

موضوع دیگر بحث فراكسیون هست، بنده از موضع فراكسیونی امروز صحبت نمی كنم. فراكسیون مواضع خودش را به صورت اصولی اعلام كرده، ولی ما طبق اصل (۶۷) در مقابل قرآن كریم و خدای متعال قسم یاد كردیم كه از حقوق ملت دفاع بكنیم. اینجا انصافاً یك احساس تكلیف بود كه این موضوعاتی كه مد نظرم هست در این مجال و فرصت عنوان بكنم.

جناب آقای جهانگیری! بنابراین نگران یك جراحی در دولت نباشید. اگر این استیضاح منجر به یك جراحی بشود موضوع این است كه بدنه و خود دولت یك قوام و ثبات بیشتری را پیدا می كند، نه به این مفهوم هست كه اگر وزیری از كابینه حتی در این شرایط كنار بیاید به ضرر دولت است. بنده این را به سود دولت می دانم، چون اگر اشكالی را ما برطرف بكنیم مردم اعتقادشان به شرایط عملكردی دولت بهتر خواهد بود. اما جناب آقای دكتر لاریجانی ببینید! ما یك منطقی در بحث پاسخگویی داریم. همه دنیا وقتی یك اتفاقی رخ می دهد معمولاً بالاترین مقام و مسئول می آید و به نوعی از مردم عذرخواهی می كند. زیبنده این بود كه جناب آقای آخوندی بعد از این اتفاقات و موضوع حوادثی كه در مسیر تهران و مشهد اتفاق افتاد می آمدند استعفا می دادند. نه به واسطه اینكه خدای ناكرده شخصاً همه مسئولیت متوجه ایشان باشد. این بحث منطقی است كه برای كاهش آلام و دردهای خانواده های حادثه دیده بیایند استعفا بدهند، نه اینكه مدیرعامل راه آهن وادار به استعفا بشود و ایشان از زیر بار مسئولیت شانه خالی بكند. بنابراین حداقل انتظار این بود.

موضوع دوم؛ ما در بند (۱) استیضاح گفتیم «مطالبات اجتماعی . جناب آقای دكتر لاریجانی! بحث مورد نظر مقام معظم رهبری پیرامون اقتصاد مقاومتی و توجه به ساخت داخل یكی از بندهای بیست و چهارگانه سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی است. من این سؤال برایم مطرح است؛ مگر بحران بیكاری جزء مطالبات مردم نیست؟ (۱۱) ماه از سال ۹۵ گذشته، ما یك ماه دیگر تا پایان سال فرصت داریم. همه قوای سه گانه و دولت بایستی در پایان سال به مقام معظم رهبری پیرامون اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل گزارش عملكرد خودشان را عنوان بكنند.

حالا این سؤال مطرح می شود؛ در حوزه توجه به ساخت داخل ما این مسأله را مطرح می كنیم، بیكاری یك معضل است، یكی از مطالبات به حق مردم رفع مشكل بیكاری است. بنده بارها به جناب آقای آخوندی تذكر دادم و بارها این مسأله را در این صحن مطرح كردم كه وقتی ما امكان ساخت واگن باری و مسافری را داریم چرا شما می خواهید بروید بخرید؟ جناب آقای آخوندی بارها اشاره كردند كه بهره بردار خصوصی است.

جناب آقای دكتر لاریجانی! وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت در استان مركزی اعلام كردند اگر واگن وارد كشور بشود بنده به عنوان وزیر صنعت جلوی ریل می ایستم. مگر می شود در دولت یك وزیری مانند آقای نعمت زاده كه به نوعی دایره المعارف صنعت است یك حرف نپخته بزنند؟ اگر وزیری می گوید من مقابل ورود واگن روی ریل می ایستم، چرا جناب آقای آخوندی ایشان را دور می زنند و نامه ای به رئیس جمهور می نویسند و تقاضای واردات واگن می كنند؟ این تناقض چیست؟ جناب آقای لاریجانی! این الان باعث شده كه در اراك شركت هپكو (۹) ماه است حقوق پرداخت نكرده، شركت واگن پارس با (۲۰) درصد ظرفیت كار می كند. پس ما كی می خواهیم به دستور مقام معظم رهبری عمل بكنیم؟ مگر اقتصاد مقاومتی توجه به ساخت داخل نیست، چرا دو تا حرف از دولت در می آید؟ من مدافع دولت هستم، بنده حامی دولت هستم ولی جناب آقای جهانگیری این وضعیت را نمی توانیم تحمل كنیم. جناب عالی یك تدبیری بكنید. مگر می شود وزیر صنعت بگوید من جلوی ریل می ایستم، در كنار بنده در خود استان مركزی مطرح كردند. یك وزیر دیگر به رئیس جمهور نامه بنویسد كه ضرورت واردات واگن را متذكر بشوند؟ جناب آقای آخوندی! حداقلش این است، اگر می خواهید تكنولوژی هم وارد بكنید حداقل سهم داخل را به واحدهای داخلی بدهید و آنها را احیاء بكنید. اینطور نباشد كه ما متوجه بشویم (۶۰۰) دستگاه واگن از شركت اورال روسیه وارد كردند كه البته (۱۴۰) دستگاهش وارد شده، حالا از (۶۰۰) دستگاه، (۱۴۰) دستگاهش را بهره بردار وارد كرده. عدم پاسخگویی شفاف وزیر محترم این است كه جواب بنده را می دهند می گویند كه ما پیرامون واردات واگن یك موضوعی را داریم و این موضوع این است كه بهره برداران جدا از دولتند.

جناب آقای لاریجانی! من نمی دانم مخاطب من چه كسی است، چه كسی گوش به حرف من می دهد. یك صلوات ختم بفرمایید (حضار صلوات فرستادند).

رئیس ـ دوستان در صندلی های خودتان مستقر باشید، دارند صحبت می كنند باید گوش بدهند. آقای مقدسی شما هم بفرمایید.

مقدسی ـ به هر حال لطف كنید وقت را طوری تنظیم بكنید كه از وقت من كم نشود. موضوع بعدی بحث عدم پاسخگویی وزیر محترم به مطالبات این بحث است كه از یك طرف می فرمایند بهره بردار، از یك طرف به رئیس جمهور نامه می نویسند و تقاضا می كنند كه برخلاف نظر وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت واگن وارد كشور بشود.

موضوع بعدی از مطالبات مردم بحث نظر مقام معظم رهبری، اقتصاد مقاومتی است. می گویند به ساخت داخل توجه كنید، سهم ساخت داخل توجه بشود. (۱۰) فروند كشتی را برای خرید از كره قرارداد بستند. بنده حداقل مطلع هستم (۸) فروند این در داخل كشور قابل ساخت است در شرایطی كه كارگران ما بیكار هستند (۸) ماه، (۹) ماه حقوق نگرفتند چه دلیلی دارد من برای كارگران كره یا چین و روسیه بازار كار درست كنم بعد كارگر ایرانی بیكار باشد. حداقل (۸) فروندش را شركت ایز یكو و صدرا می توانستند با توناژ كمتر بسازند، دو فروندش توناژ بالاتر است شاید در ایران فعلاً قابل ساخت نباشد.

موضوع خرید ماشین آلات سنگین دولت، قبل از سفر به استان مركزی توصیه كرده كه از شركت هپكو ماشین آلات برای راهداری خریداری بشود، ولی متأسفانه این موضوع مسكوت گذاشته شده. من عرضم را جمع بكنم، موضوع را اینطور عنوان بكنم كه مطالبات اجتماعی فقط حادثه قطار نیست كه بایستی در این موضوع هم با شیوه و ادبیات مناسب با مردم صحبت كرد، نه اینكه آنها را به بیمه احاله كنیم. بنابراین این یك موضوع اساسی است.

موضوع دوم این است كه بحران بیكاری را ما بایستی با ارائه یك ساز و كار و هماهنگی مناسب در دولت حل كنیم، نه اینكه یك وزیری، راه دیگری را برود و یك وزیری، راه دیگری را برود. بنابراین عرضم را جمع بكنم. این عرایض بنده به معنای نادیده گرفتن خدمات دولت و حتی وزارت راه نیست. در جایی كه خوب عمل كرده باشد ما دفاع می كنیم ولی اشكالات را دولت بایستی برطرف كند. موضوع استیضاح هم یك جراحی در دولت است و اگر صورت بگیرد به ثبات و قوام دولت می انجامد. بنابراین این توصیه را داریم و یك مزاحی هم با جناب آقای آخوندی بكنیم كه بنده در جلسه ای كه در مجلس محضرشان بودیم یك كم فشارم بالا رفت و سر از سی سی یو درآوردم كه من از جناب آقای دكتر لاریجانی، جناب آقای دكتر عارف و معاونین محترم وزارت راه و شهرسازی تشكر می كنم كه هم احوالپرسی كردند، عیادت كردند. البته این مزاح را می خواهم بكنم كه به دوستان از بیمارستان توصیه كردم كه اگر یك وقتی من جانم را اینجا از دست دادم این را به بندهای استیضاح اضافه نكنید، بالاخره این ناراحتی است كه من از بحث حقوق مردم دارم و دفاع از حقوق مردم هست.

به هر شكل عرضم را جمع كنم، ما در عین حالی كه از دولت حمایت می كنیم در مقابل حفظ حقوق مردم مسئولیم، قسم خوردیم و بنابراین نباید مسائل را اگر طرفدار دولت هم هستم موضوع را صد درصد سفید ببینم، مسائل و اشكالات را متذكر نشوم. به بنده خرده نگیرید، بنده با افتخار آنجایی كه اشكال دارد انتقاد می كنم و آنجایی كه ایرادی وجود ندارد حمایت می كنیم. بنابراین ورود بنده به موضوع استیضاح دفاع از حقوق ملت بود، دفاع از كارگران باشرافت بود و از جناب آقای آخوندی و دولت محترم می خواهم صرف نظر از موضوع استیضاح این مسائل و نابسامانی ها را ان شاء الله جمع بكنند (رنجبرزاده ـ تشكر) و سامانی به موضوع توجه به ساخت داخل داشته باشند. نحوه پاسخگویی را سامان بدهند، نكند اینطور باشد كه ما به دیگران احاله بدهیم. وزیر محترم می توانستند استعفا بدهند كه یك كاهش آلام و درد افراد خانواده های حادثه دیده باشد. به هر شكل از اینكه لطف كردید، محبت كردید به عرایض بنده توجه كردید، سپاسگزارم.

از برادر عزیزم جناب آقای دكتر لاریجانی تشكر می كنیم كه با مدیریت خوب این موضوع را دارند هدایت می كنند. به هر تقدیر بنده دلایل استیضاحم را عرض كردم و آنچه كه ان شاء الله برای كشور به مصلحت است و به نوعی به نفع كشور است محقق بشود، به بركت صلوات بر محمد و آل محمد (حضار صلوات فرستادند).

رئیس ـ آقای مقدسی متشكریم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ با تشكر از جناب آقای مقدسی، جناب آقای محمدرضا صباغیان بافقی نماینده محترم مهریز، بافق، ابركوه، خاتم و بهاباد بفرمایید. اسامی امضاهایی كه چاپ شده (۳۱) نفر هستند، آخرین اسامی همین است كه امروز چاپ شده، آن چاپ اول ملاك نیست، ملاك چاپ امروز هست. عزیزانی كه جدید انصراف دادند دیگر نمی توانیم اسامی شان را اعلام بكنیم، ضمن اینكه سركار خانم سعیدی مباركه هم یك نامه ای نوشتند، آن امضای ناخوانا مربوط به بنده است و من جزء استیضاح كنندگان هستم.

رئیس ـ متشكریم، آقای صباغیان بفرمایید.

محمدرضا صباغیان بافقی (مهریز، بافق، ابركوه، خاتم و بهاباد) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم «و به نستعین و أستعین الله فی كل الامور

آقای دكتر لاریجانی! من فكر می كنم به جای آقای آخوندی ما باید آقای لاریجانی را استیضاح كنیم.

رئیس ـ دوستان بفرمایید در صندلی هایتان، چند بار این مطلب را بگوییم؟ آقایان بفرمایید، خانم ها هم بفرمایید بر صندلی هایتان بنشینید. آقای صباغیان بفرمایید.

صباغیان بافقی ـ عرض سلام و ادب خدمت هیأت رئیسه محترم و نمایندگان بزرگوار مجلس دارم و همچنین عرض سلام و احترام و خیر مقدم خدمت وزیر محترم راه و شهرسازی جناب آقای آخوندی و هیأت همراه. قبل از بحث استیضاح و صحبت درباره آن باید عرض كنم بنده سعی كرده ام وابستگی جناحی و گروهی نداشته باشم، البته تا به حال و فردا را نمی دانم و اگر چه برای همه دیدگاه ها و نظرات احترام قائل هستم. بنابراین شاید عرایض من در قالب نگاه مرسوم در مجلس و دولت به استیضاح نگنجد. براین اساس قبلاً از عزیزان عذرخواهی می كنم.

اولاً طبق مختصر بررسی كه كرده ام آقای آخوندی را وزیری توانمند و صاحب ایده دیدم و بین وزرای فعلی با آن حجم و وسعت كار در این شرایط سخت اقتصادی به ایشان نمره قابل قبولی می دهم.

ثانیاً كمتر وزارتخانه ای را من یاد دارم كه در طول چند سال گذشته در این دولت و دولت های قبل پس از اینگونه حوادث و اتفاقات مدیر رده بالایی از آنها به دلیل كوتاهی و قصور در زیرمجموعه مرتبط استعفا داده و بركنار شده باشد كه این امر پس از حادثه تلخ قطار مشهد صورت پذیرفت. با این حساب حتماً سؤال خواهد شد كه پس چرا استیضاح را امضا كرده ام و به عنوان موافق استیضاح صحبت می كنم. استیضاح بنده از بین محورهایی كه مطرح شده بیشتر مربوط به حادثه قطار تبریز ـ مشهد كه در سمنان رخ داد، می باشد.

همانطوری كه مستحضرید یكی از ضعف های بزرگ مدیریت و نظارت در كشور ما این است كه اصولاً در اینگونه حوادث و اتفاقات افراد رده پایین مقصر شناخته می شوند و بعضاً تنبیه می گردند و مسئولین ارشد كه در رأس حوزه اجرایی می باشند از پاسخگویی مصون بوده و در حاشیه امن قرار می گیرند، امری كه امروزه اكثراً در دنیا و در كشورهای پیشرفته و مردم سالار به عنوان یك اصل شناخته شده و رعایت می گردد و همین عامل به طور اتوماتیك و خودكار بالاترین و بهترین مدیریت و نظارت را از طرف مسئولین اجرایی به وجود آورده است، چرا كه خوب می دانند در صورت كوتاهی در زیرمجموعه آنها خود در معرض پاسخ دهی و برخورد قرار می گیرند و ما و شما نمونه های زیادی از آنها را در كشورهای پیشرفته و مردم سالار شاهد هستیم كه در برابر اینگونه حوادث وزیر، نخست وزیر و رئیس قوه مجریه عذرخواهی كرده و كنار می روند. برای مثال غرق شدن كشتی كره جنوبی استعفای نخست وزیر را در پی داشت و قطع شدن (۲۰) دقیقه برق در ژاپن باعث شد وزیر نیروی ژاپن (۲۰) دقیقه در حالت تعظیم از مردم عذرخواهی كند. این اندیشه و تفكر در سطوح مختلف اجرایی این كشورها جاری و ساری می باشد.

بنابراین اعتقاد بنده این است تا این موضوع كه امری عقلانی و اخلاقی و قانونی هست و ابزار آن را هم قانونگذار در اختیار ما نمایندگان قرار داده است بدان عمل نشود مطمئن باشید به جایی نخواهیم رسید و مشكلات و كوتاهی ها مرتفع نخواهد شد و هر روز شاهد نمونه هایی از آن در حوزه های مختلف خواهیم بود و اگر ما به این درجه از احساس وظیفه در كار خود می رسیدیم كه در اینگونه مواقع نه حتی وزیر، بلكه شخص رئیس قوه مجریه را مورد استیضاح و پاسخگویی قرار می دادیم به راحتی بسیاری از مشكلات در كشور سامان می گرفت. اگر مسئولین ارشد قوه مجریه می دانستند در قبال افزایش اعتیاد، بیكاری، طلاق، آلودگی هوا، حقوق های نجومی، اختلاس ها، املاك نجومی، تخریب پلاسكو و امثال آنها باید خودشان پاسخگو باشند و به حداقل خواسته عمومی كه همان استعفا و بركناری هست تمكین می كردند جامعه ما روزگار بهتری داشت.

بنابراین با این نگاه و با توجه به اینكه در حوزه این وزارتخانه این حادثه ناگوار اتفاق افتاده و نزدیك به (۱۰۰) نفر از هموطنان عزیزمان كشته و مجروح شده و خانواده های زیادی داغدار شده اند و خسارات زیادی وارد آمده است، استیضاح را امضا و به عنوان موافق عرایضی را خدمت عزیزان عرض كردم. باشد كه با نهادینه كردن فرهنگ عذرخواهی و پذیرش مسئولیت در برابر هر نوع كوتاهی در زیرمجموعه خود موجبات عملكرد بهتر دستگاه ها را با نظارت قوی تر و مستمر فراهم آوریم. حال از نمایندگان محترم تقاضا دارم با در نظر گرفتن جمیع شرایط و دقت نظر و فارغ از نگاه های سیاسی رأی خود را آنچه مصلحت می دانند اعلام فرمایند. امید آنكه این گونه استیضاح ها باعث برطرف شدن ضعف ها، كاهش تخلفات و رشد و توسعه ایران اسلامی گردد. والسلام علیكم و رحمه الله

رئیس ـ از جناب عالی متشكریم كه وقت را رعایت كردید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر از جناب آقای صباغیان، از جناب آقای نادر قاضی پور نماینده محترم ارومیه دعوت می كنیم. (۳۵) دقیقه از وقت استفاده شده است، مدیریت بفرمایید تا به بقیه دوستان هم وقت برسد.

رئیس ـ آقای قاضی پور بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و صلوات به روح پاك شهدا، امام شهدا  (حضار صلوات فرستادند) و آرزوی سلامتی برای رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و پیروزی برای نیروهای مسلح نظام مقدس جمهوری اسلامی، ارتش، سپاه، بسیج، نیروی انتظامی، مرزبانی، اطلاعات، پدافند هوایی و موشكی، مدافعین حرم را خواستارم.

عزاداری حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) در این ایام فاطمیه ان شا ءالله مورد قبول حق قرار گیرد.

یادی می كنیم از عملیات خیبر در اسفند ۶۲ و شهدای عملیات بدر در اسفند ۶۱، به یاد شهیدان حمید و مهدی باكری.

ملت شریف ایران اسلامی! من برای شما صحبت می كنم. اینجا دولت بازار و دكان باز كرده، مردم را سرگرم كرده تا نشنوند، ولی ملت می شنوند. ملت شریف ایران اسلامی! این استیضاح نه سیاسی است نه منطقه ای. و نه تنها به خاطر تصادفات قطار تبریز به مشهد، هرچند افتخار می كنم حقیر آذری هستم، به آذربایجان ایران اسلامی و ملت آن حساس هستم. هم برد و هم باخت تیم تراكتور برای من اهمیت دارد، لیكن چه برسد به جان مردم ایران اسلامی كه در تصادفات جاده ای سراسر كشور، قطار و سقوط هواپیما حساسیت فراوانی دارد.

آقای آخوندی! مجلس قانون تصویب كرد، شورای محترم نگهبان تأیید كرد، دولت ابلاغ كرد كه از بازنشستگان نباید استفاده كرد، در حیطه كاری شما چندصد بازنشسته مسئولیت سنگین دارند. آقای آخوندی! حضرت عالی قبل از وزیر شدن تعدادی شركت داشتید كه تولید ثروت می كردید، ما از این بابت از شما گلایه نداریم، اما شما لیست اموال خود را به قوه قضائیه تحویل داده اید یا خیر؟ به اموال شركت های شما ایرادی ندارم، اما وقتی كه وزیر شدید هرچند به ظاهر از آن شركت ها بیرون آمدید، اما شركت ها از طریق اعضای محترم خانواده، دوستان و شركای تجاری تان فعالتر شده و الحمدلله آن شركت ها. آیا شما پس از آنكه وزیر شدید شركت های وابسته به حضرت عالی، دوستان و شركا از جمله آقایان انصاری ها، محمدهادی احمدآخوندی، سركار نفیسه و ریحانه رسولی و باجناق آقای حمید همدانی و سیدمحمد صدرهاشمی نژاد به خصوص آقای اصغر فخری كاشانی به طور مستقیم یا دسته دوم از كارهای عملیاتی غیره استفاده كرده اند، طرحی داشته اند یا خیر؟ ان شا ءالله در جواب این سؤال وام تمام شركت های آقایان و خانم های فوق الذكر را بیان بفرمایید. اگر یادتان رفت حقیر همه را دارم.

آقای آخوندی! عملكرد آقای فخری كاشانی در بانك مركزی یادتان نرفته، آقای آخوندی! ایشان با شما شریك شدند بدون اینكه ایشان از شركت ها استعفا بدهند. شما ایشان را در تاریخ (۲۶) بهمن ۹۲ به عنوان رئیس هماهنگی طرح های سرمایه گذاری وزارتخانه كردید، حكم مشاور دادید و بعداً معاون نمودید. ایشان نیز از آن به بعد چندین شركت تأسیس كرد كه اولاً دوشغله محسوب می شود. آقای علوی وزیر اطلاعات! چرا برخورد نكردید؟ آمدید از وزیر دفاع می كنید به تخلفاتش هم برس.

ثانیاً قانون منع مداخله كاركنان دولت در معاملات دولت در موردشان صدق می داد. (آقای دلخوش بگذارید گوش كنند!) آیا صحیح است یا نه؟ اگر صحیح است قطعاً فساد و رانت دارد.

افراد درجه یك وابسته به حضرت عالی در وزارتخانه، همگی در چندین شركت و بعضی از آنها دهها شركت عضو یا هیأت مدیره موظف هستند. در شركت كیسون سهامی خاص و شركت های وابسته به آن و شركت توسعه طرح های كیسون سهامی خاص از معاونین و مدیركل كشور چند نفر عضو هیأت مدیره موظف هستند؟

در كمیسیون فرمودید فرزند حضرت عالی شركتی ندارد، آقای لاریجانی! این اسامی شركت های فرزند آقای آخوندی است. ایشان در (۳۰) خرداد، (۷) مهرماه امسال، (۲۵) مهر امسال، چندین شركت زیرساخت و ارتقاء، خانه عتیق زرند پارس، خانه شیراز و دیگر به نام محمدهادی احمدآخوندی به عنوان اولین مدیران شركت و رئیس هیأت مدیره و غیره كه در شرح وظایف آن چه داخلی و خارجی، ریالی و ارزی، مناقصه و مزایده، دولتی و شخصی، هزاران وظایف دیگر، آقای محمدهادی احمدآخوندی با كد ملی (۰۰۱۰۳۱۱۶۴۶) با شما چه نسبتی دارد؟ در تمام حوزه های هوایی، دریایی، زمینی، حمل و نقل ریلی، هواشناسی، كشتیرانی و غیره می توانند با شركت های فوق الذكر طرف قرارداد شوند. تنها در دو چیز نمی توانند، یكی نوشتن طرح و لوایح به مجلس، دیگری دفاع از محكومین سیاسی و امنیتی. اگر ایشان با حضرت عالی یعنی محمد هادی آخوندی نسبت دارد بفرماید. اگر نسبت دارد چرا برخورد نكردید؟

آقای آخوندی! شما آدم فعال اقتصادی هستید، پیش بینی خوبی دارید، حداقل به جای این همه شركت های تجاری یك كارخانه تولیدی می زدید تا تعدادی كارگر مشغول به كار شوند. آقای آخوندی! یك توصیه برایتان دارم، ان شا ءالله اگر امروز رأی نیاوردید حتماً یك كارخانه خوب احداث كنید تا یادگاری شما به ملت باشد به جای ویلای شمال. البته فكر نكنم شركای شما این اجازه را به شما بدهند.

حقیر در كمیسیون از شما سؤال كردم جواب ندادید، بعداً متوجه شدم شما از آن سبك دادن بیت المال به افراد خاص استفاده نمودید. در خیابان قیطریه نبش جهان تاب، بنیاد مسكن به چه كسی منزل داده است؟ به كدام یك از افراد خاص مسكن (۳) میلیاردی را به (۲۰۰) میلیون تومان داده است. هرچند در مصوبه هیأت مدیره است چرا برخورد نكردید؟ باز سؤال می كنم آقای محمدهادی احمدآخوندی چه نسبتی با شما دارد؟ آیا منزل فوق به ایشان اختصاص یافته یا نه؟

آقای تابش بنیاد مسكن به فرزند عالی قدر خودش و معاونین گرامی اش كه اسامی دقیق آن را دارم، حتی به نیروهای نظارتی، بنیاد و دیوان محاسبات خانه داده است. از خدا نمی ترسند بیت المال را بین خودشان تقسیم می كنند؟

آقای آخوندی! رئیس بنادر شما (۱۵) هزار یورو برای مأموریت (۱۱) روزه به خارج از كشور گرفت و پس نداد. آقای سعید نژاد فقط (۲۲۰) میلیون تومان حق مأموریت گرفته است. آیا ایشان ماركوپولو است؟

می گویند ساختمان بنادر كه در سال (۸۲) از مصادرات خریده شده به آدرس مدر س شمالی، بزرگراه صدر، بلوار كاوه جنوبی، بعد از تقاطع شهیدكلاهدوز، دولت، خیابان وارسته، سمت چپ كوچه فرهنگ، پلاك (۱۰) و (۱۲) با مبلغ (۶۰۰) میلیون تومان بازسازی و شما دفتر خارج از وزارتخانه كرده اید، به قولی منزل دوم شماست. پیمانكار آقای حسین شهداد از وسایل درجه (۱) استفاده كرد، ولی قانوناً این ساختمان باید در اختیار وزارت امور اقتصادی و دارایی قرار می گرفت. حرف و حدیث فراوانی سر این ساختمان وجود دارد، آدرس را گفتم، من بعد مردم تهران آنجا را زیر ذره بین خود می برند.

آقای وزیر! در این مدت اعلام وصول استیضاح بیش از یك گونی مدارك آمده، اطرافیان، مدیران ستادی و استانی، شركت های وابسته، متأسفانه همه دارای مسأله بوده است، ازجمله مطالعه جامع لایروبی با ترك تشریفات قرارداد (۵۰) میلیارد تومان با شركت نگین سبز خاورمیانه وابسته به صندوق پس انداز كاركنان بنادر حیاط خلوت شماست.

طبق ابلاغ گمرك تمام اجناسی كه وارد بندر می شوند باید بیمه شوند. بیمه البرز (۵۰) درصد می برد و (۵۰) درصد به حساب اشخاص سه نفره از پنج نفره. آقای سعیدنژاد (۶۰۰) میلیون تومان از آن پول به نام وام برداشته است. شركت آریابندر ایرانیان قرارداد (۴۳۰) میلیون دلاری بسته است، در اولین پرداخت (۱۱۰) میلیون دلار برای تأسیس شركت دریافت نموده است. آقای آخوندی! لیسانس علوم غذایی به عنوان مدیركل تأمین و نگهداری بنادر چه حكمی دارد؟

قرارداد اولیه در سال ۱۳۸۹، قرارگاه خاتم با شركت های خارجی برای (۴۸) دستگاه ترانسفر و (۱۶) جرثقیل بندری (۱۰۷) میلیون دلار بود. به علت تحریم لغو شد، ولی شركت آریا بندر ایرانیان همان قرارداد را با (۱۰۴) میلیون دلار فقط برای (۱۲) جلسه گرفت. آیا قیمت (۴۸) دستگاه ترانسفر و چهار جرثقیل بندری فقط (۳) میلیون دلار است؟ چرا با خاطیان برخورد و به دادگاه معرفی نكردید؟ علت آن چیست؟

آقای آخوندی! سهل انگاری هواشناسی باعث شد میلیاردها تومان به كشاورزان عزیز مازندران و گیلان خسارت وارد شود. پرتقال و كیوی آنها یخ زد و بیرون ریختند. چرا با هواشناسی برخورد نكردید؟

آقای آخوندی! برای اینكه از ذوب آهن اصفهان ریل خریداری نشود سراغ تولید خارجی رفتید. (۸۵) درصد از ریل ایران از نوع URC۶۰ سنگین است، قابل توجه اصفهانیان عزیز چون ذوب آهن اصفهان شهیدپرور را اصفهانیان عزیز تولید می كنند، یعنی اشتغال ایرانیان عزیز، یعنی تولید ملی، یعنی اقتصاد مقاومتی، رفتید سفارش U۳۳ در سال ۱۳۳۵ منسوخ شده است. برای چه از خدا نمی ترسید؟ پول ایرانیان را در جیب دشمنان ایران می كنید. به اندازه (۱۰) سال آینده قیر خریدید، (۱۰۰) هزار تن از هندوستان، (۱۵۰) هزار تن از چین، (۱۳۵) هزار تن از تركیه خریداری كردید. سوزن هم همین طور، از این بدتر معامله كردید. آیا در اراك عزیز، مشهد و اهواز كه هم اكنون گرفتار قطعی برق شده این سوزن تولید نمی شود كه سراغ خارجی ها رفته اید؟

در سیل اخیر سیستان و بلوچستان محروم و استان فارس شاهچراغ عزیز، زیرساخت های شما چقدر آسیب دیده كه نباید می دید، چون ضمانت داشت.

بیگدلی ـ خارج از موضوع صحبت می كنند، قرار شد خارج از موضوع صحبت نشود.

قاضی پور ـ آقا گوش كن! این آقایان نمی گذارند، فرزند شهید! بشین آرام گوش كن، مجلس را به هم نزن. وقت مرا نگه دارید.

بیگدلی ـ شما نباید خارج از موضوع صحبت كنید.

قاضی پور ـ به شما ربطی ندارد به رئیس ربط دارد.

رئیس ـ آقای قاضی پور! در موضوع صحبت بفرمایید. آقایان در صندلی هایتان مستقر باشید. آقای قاضی پور بفرمایید.

قاضی پور ـ اما سازمان زمین و مسكن شما از زمین های دولتی دفاع می كند یا نه؟ سند (۲۱) هزار (۷۷۰) هكتار زمین دولتی به نام شماست، در تصرف دیگران است، فقط برای أخذ (۱۰) درصد از آنها پیگیری كردید. مابقی چه می شود؟ بالای (۲۵۰۰) میلیارد تومان دادگاه علیه دولت حكم دادند. حدود (۱۲۰) هزار میلیارد تومان بدهی مسكن مهر دارید. برنامه شما برای مسكن مهر چیست؟ آقای عظیمیان چندین شركت فعال در زمینه مسئولیت خود دارد و آقای ذی حساب مدیركل نظارت بر پروژه ها، مدیركل رسیدگی به شكایات سازمان نیز شركت های فعال دارد، آیا این خلاف نیست؟ چرا وزارت اطلاعات برخورد نمی كند؟ چرا شركت ها را واگذار نكرد؟

آقای وزیر! مقام معظم رهبری كه جانم فدایش چندین سال قبل فرمودند اراضی شمال و شمال شرقی تهران را تعیین تكلیف و ساماندهی فرمایید. چه اقدامی كردید؟ حتی هیأت محترم وزیران كارگروهی به مسئولیت شما تشكیل داد، نتایج كار چیست؟

آقای وزیر! طبق اصل (۳۱) قانون اساسی شما موظف به احداث مسكن با اولویت روستاییان عزیز و كارگران زحمتكش هستید، در این مدت مدیریت شما كجا یك آجر روی آجر به عنوان مسكن اجتماعی گذاشتید؟ برای كارگران عزیز حتی یك واحد خانه احداث ننمودید. آیا كارگران و كشاورزان عزیز زن و بچه ندارند؟ خانه نمی خواهند؟ انسان و آدم نیستند؟ چرا به فكر آنها نیستید؟

آقای رئیس! شركت البرز نیرو و الوند نیرو باجناق آقای پورسیدآقایی به نام مجتبی لطفی چرا ماهانه (۱۰) میلیارد تومان از راه آهن بدون حساب و كتاب پول می گیرد؟ آقای جهانگیری فرمانده اقتصاد مقاومتی! این مطالب مرا بررسی كنید، اگر دروغ باشد به دادگاه بدهید، اگر راست باشد محاكمه كنید.

آقای آخوندی! چرا پول سازمان نظام مهندسی در بانك شهر بلوكه شد؟ (۴۰) میلیارد تومان پول بی پدر و مادر این سازمان در وثیقه شركت توسعه متوازن ایران بود. آیا (۴۰) میلیارد تومان پیش شما پولی نیست و بیت المال نیست؟

آقای وزیر! (۲۴) نفر از مدیران راه آهن شركت دارند كه با راه آهن قرارداد دارند. آقای نورالدین علی آبادی كه فعلاً معاونت توسعه و تجهیز بنادر و دریانوردی شماست قرارداد (۵) میلیارد و (۷۰۰) میلیاردی منعقد كرده است. چرا برخورد نكردید؟

آقای وزیر! در باب پزشك قطار پیمانكار فامیل شماست، با سود بالای (۵) میلیارد و (۸۰۰) میلیون تومان با ترك تشریفات به ایشان واگذار شده است.

آقای وزیر! مهر وزارت شما خشك نشده باعث زیان (۶۰۰) میلیارد تومانی به تولید داخل با خرید لوكوموتیو با واگن های دست دوم شدید. ما نه خط سیری داریم نه خط برقی، علت مذاكره موارد فوق با شركت زیمنس چیست؟ امضای قرارداد انحصاری بدون تشریفات برای نوسازی (۵۰۰۰) كشنده سنگین فرسوده به صورت لیزینگ و نوسازی (۶۵) هزار دستگاه ناوگان جاده با شركت ماموت چه صیغه ای دارد؟ در ایران فقط ماموت هست؟ شركتهای دیگر همچون اروم تریلیر و مارال صنعت و شركتهای دیگر باید تعطیل شوند؟ كارگران آنها بیكار شوند؟ پول مارال را به ماموت دادید تا شركت لیزینگ درست كنید. با سود كمتر، ولی ایشان با سود (۲۴) درصد به رانندگان عزیز زحمتكش ماشین انحصاری می دهد. علت آن چیست؟ چرا به گمرك ابلاغ كردید فقط اسكانیا با تأیید ماموت وارد كشور شود؟ این خلاف اصل سوم قانون اساسی است.

آقای آخوندی! در تصادفات جاده ای عدم نظارت پایانه ها باعث قتل هزاران نفر مردم، بین (۱۶) هزار تا (۳۲) هزار از ملت ایران بزرگ در جاده ها می شود. هزاران نفر یتیم می شوند، هزاران نفر بیچاره می شوند، از خدا بترسید، برای جان مردم ارزش قائل شوید. به عشق امام حسین، یا حسین

رئیس ـ آقای قاضی پور متشكریم. شما عصبانی بودید چرا به پول فحش دادید گفتید پول بی پدر و مادر؟

قاضی پور ـ آقای لاریجانی! (۴۰) میلیارد پول بیت المال را هوا كردند، یك پرونده تشكیل نشد. وزیر اطلاعات به جای اینكه اینجا بنشیند پرونده تشكیل بدهد.

رئیس ـ متشكریم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ از جناب آقای قاضی پور تشكر می كنیم. جناب آقای حسینعلی شهریاری نماینده محترم زاهدان برای مطالب استیضاح تشریف بیاورید.

حسینعلی شهریاری (زاهدان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و ادب خدمت ملت شریف ایران، نمایندگان محترم و جناب آقای مهندس جهانگیری و دكتر آخوندی و اعضای محترم هیأت دولت. خوشحال هستیم كه الحمدلله مشكلات دولت تمام شده و عزیزانی كه امروز در مجلس حضور دارند جای خوشحالی است. من می خواهم راجع به بند (۱۳) كه در متن استیضاح آمده خدمت شما عزیزان مطالبی را مطرح كنم. یك مطلبی هم در رابطه با كشته های جاده ها است كه متأسفانه آماری كه از پزشكی قانونی داشتیم در سال گذشته (۱۶) هزار و (۶۰۰) نفر تلفات ما در جاده های كشور بوده و حدود (۳۱۳) هزار و خرده ای معلولین ما به علت تصادفات جاده ای بوده است.

عزیزان! اگر شما دقت بفرمایید تعداد زیادی از تخت های ICU بیمارستان های ما مربوط به افرادی است كه به علت تصادفات جاده ای بستری می شوند و هزینه های بسیار زیادی را بر دوش بهداشت و درمان و مردم مملكت می گذارند كه شاید دهها هزار میلیارد تومان باشد كه واقعاً یكی از عوامل عمده تصادفات جاده ای به علت جاده های غیراستاندارد ما است.

مسأله بعدی در رابطه با كریدور جنوب ـ شمال چابهار است. من باید از آقای مهندس جهانگیری تشكر كنم كه چندین بار به چابهار تشریف آوردند و قرار است كه بندر چابهار به عنوان یكی از بزرگترین بنادر كشور شروع به كار كند. ولی عزیزان! شما ببینید اگر قرار باشد بندری سالی حداقل (۶) میلیون تن كالا تخلیه كند، این به معنی این است كه روزانه باید حدود (۲۰۰۰) كامیون در رفت و آمد باشند. (۲۰۰۰) كامیونی كه هر كامیون (۲۰) تن ظرفیت داشته باشد. متأسفانه هیچ كدام از راههایی كه ترانزیتی است سر و سامان نگرفته است. با اینكه متأسفانه از دولت قبل شروع شده و قرار بود كه كریدور جنوب ـ شمال به طور جدی راه اندازی شود كه اگر بندر فعال شد بشود از آن استفاده كرد، متأسفانه كارهای عمده ای انجام نشده و ما همه روزه در این جاده ها تلفات و معلولین زیادی را در استان سیستان و بلوچستان داریم كه همیشه دارد اتفاق می افتد.

از طرفی فقیرترین مردم كشور طبق آماری كه دولت محترم داده مردم استان سیستان و بلوچستان هستند و این زیرساخت ها اگر آماده نشود فقر همچنان ادامه دارد.

قرار بود بندر چابهار راه اندازی شود تا فعالیت بندر گوادر پاكستان جدی نشود. متأسفانه اقداماتی كه الان در بندر گوادر پاكستان انجام شده بسیار جدی و جلوتر از بندر ماست و یقیناً ما اگر بعدها هم تلاش كنیم شاید موفقیت چندانی نداشته باشیم. با كریدور جنوب به شمال كشورها قطعاً به آسیای میانه راه پیدا می كنند، ما به افغانستان راه پیدا می كنیم. قرار بود كه از این كریدور صادرات به افغانستان از طریق میلك زابل انجام شود، ولی متأسفانه هیچ كدام از زیرساخت ها تاكنون اتفاق نیفتاده است.

جناب آقای مهندس جهانگیری! حضرت عالی تلاش زیادی داشتید، در ماه دوم امسال فرودگاه چابهار را تصویب كردید، چون الان فرودگاهی كه در چابهار است متأسفانه یك فرودگاه نظامی است، ولی الان برج (۱۲) است، به خاطر درگیری های غیرمنطقی كه در استان وجود دارد هنوز به منطقه آزاد كه مدعی است كه الان (۲۰۰)، (۳۰۰) میلیون یورو آماده دارم، متأسفانه این را نگذاشتند عملیاتی شود. وقتی كه ما می خواهیم بندر به این بزرگی را راه اندازی كنیم، وقتی كه می خواهیم تجار و سرمایه گذاران خارجی را به این منطقه بیاوریم، یقیناً از فرودگاه نظامی نمی شود استفاده كرد كه آن هم سی و چند كیلومتر تا چابهار فاصله دارد. امیدواریم كه ان شا ءالله دولتمردان در این زمینه مخصوصاً جناب آقای دكتر آخوندی تلاش و فعالیت بیشتری را داشته باشند.

جناب آقای دكتر آخوندی قطعاً وزیر موفقی بود اگر بجز وزارت راه و شهرسازی می بود. شاید شناختی كه آقای دكتر هاشمی وزیر محترم بهداشت و درمان از راههای كشور دارند بیشتر از شناخت آقای دكتر آخوندی باشد. لااقل آقای دكتر هاشمی چندین بار به استان سیستان و بلوچستان آمدند و هر باری هم حداقل دو، سه روز در استان حضور داشتند و تمام شهرهای استان را با اتومبیل و از طریق جاده ها سفر كردند و دیدند، ولی ما ندیدیم كه آقای دكتر آخوندی دو روز بیاید در استان متوقف شود و مشكلاتی كه ما در استان و جاده ها داریم را ببیند.

استان سیستان و بلوچستان شاخص جاده های روستایی اش حدود سی و چند درصد است، در حالی كه متوسط كشوری پنجاه و چند درصد است. یعنی ما در شاخص های روستایی در استان سیستان و بلوچستان از شاخص های كشوری بسیار پایین تر هستیم. استان سیستان و بلوچستان مثلاً بزرگترین و پهناورترین استان كشور است، ما (۱) كیلومتر آزادراه در استان سیستان و بلوچستان نداریم. ما (۲۰۰) كیلومتر بزرگراه در استان سیستان و بلوچستان نداریم و اگر اینها هم شروع شده از دولت قبل بوده كه شروع گردیده است. ما امیدواریم كه ان شا ءالله در این زمینه فعالیت جدی تری انجام شود.

اینكه ما آمدیم به عنوان استیضاح آقای وزیر شركت كردیم، وظیفه مان را داریم انجام می دهیم. ما با دید وظیفه نگاه می كنیم، همان طور كه حضرت امام در رابطه با جنگ فرمودند كه ما وظیفه داریم و در راستای وظیفه نتیجه مهم نیست. اینكه چه نتیجه ای از استیضاح امروز به دست می آید برای ما مهم نیست، ما به وظیفه خودمان در جهت سوگندی كه در مجلس خوردیم كه از حقوق مردم دفاع كنیم، واقعاً داریم در این راستا تلاش و كار می كنیم.

خدایا چنان كن سرانجام كار

تو خشنود باشی و ما رستگار

والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

رئیس ـ آقای شهریاری متشكریم. نفر بعدی را دعوت بفرمایید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ جناب آقای احمد علی رضابیگی نماینده محترم تبریز، آذرشهر و اسكو در خدمت شما هستیم، بفرمایید.

رئیس ـ آقای بیگی بفرمایید.

احمد علی رضا بیگی (تبریز، آذرشهر و اسكو) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همكاران عزیز سلام عرض می كنم. امروز موضوع ما رسیدگی به كفایت و صلاحیت جناب آقای آخوندی در تصدی مسئولیت وزارت راه و شهرسازی است. ما تلاش داریم برشماری كنیم قرینه هایی را كه اثبات می كند ایشان این صلاحیت و این كفایت را دارا نیست. سؤال من این است؛ چه فرقی بین حادثه منا كه طی آن تعدادی از حجاج ما به شهادت رسیدند وجود دارد، با آن عزیزانی كه در هفت خوان سمنان به شهادت رسیدند؟ آیا غیر از این است كه بی كفایتی و ناتوانی آل سعود سبب شد جمع كثیری از حجاج ما به شهادت برسند؟ عین همین موضوع هم در هفت خوان سمنان واقع شد.

و چه تفاوتی است بین جانباختگان قطار تبریز با كسانی كه در برج پلاسكو به رحمت خدا رفتند؟ چطور مجلس شورای اسلامی شهردار و وزیر كشور را فرا می خواند، لكن نمی تواند وزیر راه را برای پاسخ دادن به مطالبات مردم فرا بخواند؟ ما می گوییم آل سعود لیاقت خادم الحرمین بودن را ندارد، با همان استدلال می گوییم آخوندی لیاقت و كفایت تصدی پست وزارت راه و شهرسازی را ندارد.

آقای آخوندی در سیاست گذاری و نیز در اجرا دچار مشكلاتی است. سیاست گذاری كه سبب شده ما مشكلات عدیده ای را در ابعاد مختلف در زیرساخت ها شاهد باشیم. مشكلاتی كه سبب شده كسانی مثل سعیدی نژاد كه در زمان تصدی مسئولیت راه آهن خریدار راه آهن شده اند و امروز لوكوموتیوهای جمهوری اسلامی ایران مربوط به سعیدی نژاد است، سعیدی نژادی كه امروز در كشتیرانی جمهوری اسلامی ایران مدیرعامل است. آیا او امروز برای كشتیرانی جمهوری اسلامی ایران نقشه می چیند؟ آقای پورسیدآقایی خود سهامدار عمده راه آهن است. اینها موضوعاتی است كه حكایت از بی كفایتی و ناتوانی آقای آخوندی در تصدی این مسئولیت دارد.

من مستند به بند (۶) استیضاح صحبت می كنم. قطعاً ورود هواپیما برای نوسازی ناوگان حمل و نقل مسافر و صنعت هواپیمایی ما امر بسیار خوبی است. لكن سؤال این است، كمپانی ایرباس به عنوان طرف قرارداد هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران شرایطی را به ما تحمیل كرده است، مصوبه هیأت وزیران در خصوص خرید (۱۱۱) فروند هواپیمای ایرباس و (۲۰) فروند ATR توسط شركت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) از طریق تسهیلات خارجی فاینانس كه برای؛

الف ـ هواپیمای ایرباس به ارزش (۱۵) میلیارد و (۸۰۰) میلیون یورو شامل (۸) میلیارد و (۸۰۰) میلیون دلار اصل تسهیلات و (۷/۲) میلیارد یورو سود آن. (به عددها توجه بفرمایید)

ب ـ هواپیماهای ATR به ارزش (۵۵۴) میلیون یورو شامل (۳۲۰) میلیون یورو اصل تسهیلات تا (۲۳۴/۲) میلیون یورو سود آن و شركت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران مسئول بازپرداخت اقساط از محل عواید حاصل از بهره برداری های هواپیما شده است و هما را موظف كرده اند به گونه ای عمل كند كه هیچ گونه بار مالی برای دولت ایجاد نشود و غایت موضوع با اصل (۴۴) قانون اساسی در خصوص افزایش سرمایه هما، عدم حمایت از بخش خصوصی، عدم امكان تأدیه تعهدهای ایجادشده، تأخیر در واگذاری هما بسیار روشن است. آقای وزیر چه پاسخی در این خصوص به نمایندگان ملت دارند؟ آیا بدنه فربه و در عین حال ساختار ناكارآمد هما می تواند چنین دیون سنگینی را عهده دار شود؟ آیا می دانید از تعداد (۵۳) هواپیمای ایران ایر فقط (۱۳) فروند آن عملیاتی است و بقیه خوابیده اند؟ آیا می دانید ماهیانه مبلغ (۲۳) میلیارد تومان هزینه صندوق بازنشستگی بر دوش هما سنگینی می كند؟ ضمناً رفتار غیرعقلایی سردمداران آمریكا در ایفای تعهدات بین المللی را چگونه پیش بینی می كنید؟ چه كسی به شما این تضمین ها را سپرده است؟ محدودیت هایی از قبیل لزوم نظارت مستمر بر نحوه به كارگیری قطعات هواپیما و عدم به كارگیری در هواپیماهای غیر، تضمین تأمین قطعات هواپیماهای خریداری شده، پیش بینی رشد موازی سایر جنبه های اقتصادی كشور با این كاری كه شما انجام دادید كه اگر اتفاق نیفتد چه خواهد شد؟ چه كسی مسئولیت های ناشی از این تصمیم را می پذیرد؟

چرا فرمایشات و گوشزدهای مقام معظم رهبری مورد توجه قرار نمی گیرد؟ خوب است فرازی از فرمایشات معظم له را خاطرنشان نمایم. ایشان در (۱۲) تیرماه ۹۵ می فرمایند «به جای اینكه جاده را درست كنند می روند سراغ هواپیما . این حرف درستی است، یعنی ما هم این اشكال را داریم، منتها این را توجه داشته باشید من هم بارها گفته ام كه رهبری نمی تواند در تصمیم گیری های موردی دستگاه های گوناگون وارد شود و مدام بگوید این باشد این نباشد. این نمی شود، نه قانون این اجازه را می دهد، نه منطق. دستگاه ها مسئولینی دارند كه اگر چنانچه یك مسئولی در موردی اشتباهی دارد و كار غلطی انجام می دهد، وظیفه مجلس است، مجلس باید استیضاح كند، یا اگر چنانچه كار غلطی است در دولت بایستی مورد مداقه قرار گیرد. این طور نیست كه انسان بتواند در موارد گوناگون بگوید آقا! هواپیمای ایرباس بخرید یا نخرید. البته من هم به خود وزیر راه و هم به رئیس جمهور تذكر دادم، حتی به همین روال به اصطلاح اقتصاد مقاومتی، مضافاً شما موظفید نگاه كنید، ببینید خرید این هواپیما در كجای اقتصاد مقاومتی قرار می گیرد.

آقای وزیر! شما تمام انرژی خود را روی حمل و نقل هوایی گذاشته اید. چند درصد از وقت و انرژی شما صرف راه، تصادفات جاده، ریل و راه آهن بوده است؟ آقای وزیر! آیا حادثه قطار تبریز محصول این غفلت نبوده است؟ آقای وزیر! مستند مربوط به كشته های رهاشده بر روی برف در حاشیه اتوبان تبریز ـ زنجان و خودروهای آتش گرفته در بیرون اتوبان را مشاهده كرده اید؟ آیا لعن و نفرین رهگذران را شنیده اید؟ ما هر دو روز یك بار به اندازه سقوط یك هواپیما در حوادث جاده ای كشته می دهیم. روزانه (۴۵) نفر در حوادث جاده ای كشته می شوند. نوسازی ناوگان جاده ای، بهسازی راهها، ساخت آزادراه ها و بزرگراه ها و خطوط ریلی به چه میزان مورد اهتمام است؟ اینها تنها ایرادات جدی در حوزه سیاست گذاری و اولویت بندی های شماست.

اما در حوزه اجرا، جناب عالی كسانی را به كار می گیرید كه فاقد تخصص و كارایی لازم هستند و یا حداقل علامت سؤال های جدی در مورد صلاحیت آنها مطرح است. شما در حوزه صنعت هوایی آقای جهانگیریان را به عنوان استاد دانشگاه امیركبیر به ریاست سازمان هواپیمایی كشوری برگزیدید. ایشان هیچ تعلقی به صنعت هوایی نداشت. در طول مدیریت او دو سانحه رخ داد، فالكن (۲۰) سازمان هواپیمایی كشوری كه یك هواپیمای منحصر به فرد و تنها هواپیمای چك پرواز كشور بود سقوط كرد و چهار تا از بهترین مدیران هواپیمایی كشوری شهید شدند. بعد از آن هم نتوانستید هواپیمایی را جایگزین كنید، ناچار شدید از پاكستان و قزاقستان اجاره كنید و پس از چند ماه متوجه شدید كه تمام گروه پرواز آمریكایی هستند و شورای عالی امنیت ملی جلوی آن را گرفت. كسی كه سبب این افتضاح شده اكنون قائم مقام سازمان هواپیمایی كشوری است. هواپیمای آنتونف در (۱۹) مرداد ۹۳ دچار حادثه شد، (۳۹) نفر جان باختند. كارشناسان امر اشكالات این هواپیما را گفته بودند، پرواز با اصرار و پافشاری آقای جهانگیریان انجام شده بود، جهانگیریان بركنار شد ولی سرانجام رسیدگی چه شد؟ پرونده قضائی همچنان مفتوح است.

شما آقای عابدزاده رئیس فعلی سازمان هواپیمایی كشوری، او كه محكوم پرونده سقوط فوكر (۲۸) در (۲۰) مهر سال ۷۳ است را برگزیدید. او به همراه تنی چند از مدیران به پرداخت دیه (۶۰) نفر از جانباختگان این حادثه و نیز یك سال حبس محكوم شده است. در مورد ایشان علامت سؤال های متعددی وجود دارد. پرونده های مفتوح اقتصادی در دادسرای كاركنان دولت را چگونه می توان نادیده گرفت؟

لازم است قدری در مورد شركت كاموتك به همكاران بگویم؛ همكاران من! این شركت یك شركت سایه برای سازمان هواپیمایی كشوری است كه بخش های كیفی و محتوایی تكالیف سازمان هواپیمایی كشوری به این شركت سپرده شده است، به این صورت كه ایرلاین های جدید وادار می شوند با شركت كاموتك قرارداد ببندند و تا انعقاد قرارداد و پرداخت پول صورت نگیرد اقدامی برای صدور مجوزها انجام نمی شود. ایرلاین هایی كه (۲۳) ماه هواپیماهای آنها روی زمین مانده، كلی هزینه پاركینگ، دستمزد گروه پرواز و استهلاك سرمایه پرداخت كردند. تا زمانی كه مبالغ مورد درخواست كامو پرداخت نشده نتوانستند مجوز بگیرند. تمام مدیران فنی را از شركت كاموتك به شركت های هواپیمایی تزریق كردند. سازمان بازرسی هم بخواهد ورود پیدا كند اعلام می كند كه این شركت خصوصی است، در حالی كه سهامداران این شركت تماماً مدیران دولتی هستند. تیم موجود در سازمان هواپیمایی كشوری می داند دیر یا زود باید برود، لذا بنا دارد كه سازمان را تضعیف و ویرانه ای از خود بر جای گذارد. آنها مجوزهای استخدام را متوقف كرده اند كه با بازنشستگی نیروهای موجود نیروی جدیدی برای جایگزین وجود نداشته باشد و همواره در سازمان محتاج كامو باشند. بهترین جواب اینكه برای (۵۰) نفر مجوز استخدام داده شده، با وجود پرداخت هزینه های آزمون و انجام آن توسط سازمان سنجش، آزمون را در مراحل نخست متوقف می كنند تا كامو تقویت شود.

با این شرط در مورد فردی به نام محمدجواد تقوایی صحبت می كنم، او اكنون معاون استاندارد سازمان است، بدون هیچ سابقه رسمی و استخدامی دولت. او سابقاً مدیرعامل كاموتك بوده است. او پس از آمدن به سازمان و تصدی مسئولیت معاونت استاندارد مدیرعاملی كاموتك را به فردی به نام علی مهرآور می سپارد، ایشان دوبار امتحان خلبانی را در سازمان می دهد و قبول نمی شود. سؤالات مشخصی را به او می دهند تا قبول شود، حراست دخالت می كند، مانع از صدور گواهینامه می شود، موضوع به دادسرا ارجاع می شود. عابدزاده می پذیرد كه تخلف صورت گرفته است، تقوایی را (۳۶) ساعت بازداشت می كنند. او اكنون با قرار وثیقه به میزان (۵) میلیارد ریال آزاد است. پرونده به تاریخ ۲۷/۶/۹۵ مفتوح است.

در مورد احراز پست، دو نهاد باید اعلام نظر كنند، حراست و گزینش كه هر دو رد صلاحیت كردند. لازم به ذكر است كه سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در اجرای اصل (۴۴) قانون اساسی تصریح دارد كه هیچ یك از وظایف سازمان هواپیمایی كشوری قابل واگذاری نیست. مستندات عدیده ای در مورد شركت آسمان پرواز پارسینه وجود دارد كه این شركت با استفاده از روابط نزدیك با معاونت استاندارد پرواز توانسته است رشد قابل ملاحظه ای را در صنعت هوایی داشته باشد. این شركت بر اساس ارتباطات موجود در دولت و همچنین محمدجواد تقوایی توانسته است هاب پستی فرودگاه پیام را كه با هزینه های بالا به منظور ایجاد هاب پستی تأسیس شده، به مدت (۱۰) سال در اجاره خود قرار دهد.

پس از حضور علی عابدزاده در سازمان هواپیمایی كشوری، تقوایی در سال ۹۴ به عنوان معاون استاندارد منصوب شده، پس از انتصاب وی در این پست اقدام به پررنگ شدن نقش كاموتك شده است. دارنده مجوز مدیریت تداوم قابلیت پرواز از سوی سازمان هواپیمایی كشوری توانسته است با تفویض وظایف حاكمیتی نقش ویژه ای برای كاموتك ایجاد كند و از نمونه های قابل اشاره فرآیند اعطای مجوز پرواز به شركت سپهران است. بعد از (۲۳) ماه و پس از قبول مسئولیت پرونده در شركت كاموتك و انعقاد قراردادهای مختلف با این شركت، مجوز AOC را دریافت می كند.

علی عابدزاده در زمان مسئولیت خود در سازمان هواپیمایی از طریق واسطه های خود توانسته (۲۰) فروند هواپیما را وارد كشور كند و این نقش مؤثری در خرید هواپیمای كینگ ایر با دو برابر قیمت توسط شركت فرودگاه ها داشته است كه موضوع نزد مقام قضائی مطرح است.

تقوایی معاون استاندارد پرواز در گذشته به همراه عابدزاده رئیس هواپیمایی كشوری در شركت آسمان فعالیت داشته، پس از خروج عابدزاده از شركت آسمان و تأسیس شركت هواپیمایی معراج توسط امیرتورج دهقانی زنگنه رئیس آشیانه های ارتش، وی نیز به شركت معراج منتقل می گردد. نامبرده در سال ۸۴ اقدام به تأسیس شركت مهندسی نماد پارس شریف به شماره ثبت (۲۴۴۳۷۴) نموده و در سال ۹۲ به همراه تورج زنگنه مدیرعامل شركت اقدام به تأسیس شركت كاموتك می كند.

تأسیس شركت معراج در سال ۹۰ و متعاقباً در اختیار گرفتن پاویون پرواز دولت با استفاده از ناوگان شركت معراج، آقای تورج دهقانی زنگنه مدیرعامل این شركت به همراه دیگر عوامل خود نظیر عابدزاده، ایرج رونقی، قائم مقام عابدزاده در شركت آسمان علی مهرآور، مقصود اسدی سامانی اقدام به تأسیس شركت های دیگر در حوزه صنعت هوایی نمودند. شركت هواپیمایی دنا از جمله این شركت ها است. این شركت توانسته است موافقت اصولی خود را از سازمان هواپیمایی كسب كند. لازم به ذكر است شركت هواپیمایی سلام به شماره ثبت (۳۲۵۵۶۳) با حضور فرزندان آقای زنگنه در سال ۹۱ تأسیس گردیده است، منظور از آقای زنگنه، آقای تورج دهقانی زنگنه است.

هواپیمای فلای چك كه برای شركت فرودگاه ها خریداری شده، در استعلام قیمت (۴) میلیون و (۹۹۵) هزار یورو قیمت پیشنهادی بوده و این قیمت در قرارداد (۹) میلیون و (۹۹۵) هزار یورو درج شده و پرونده در بازرسی كل كشور مفتوح است.

امروز مجلس شورای اسلامی در برابر آزمونی بس خطیر قرار گرفته، تمام موضوعاتی كه عرض كردم سعی شده در عین اختصار باشد. قضاوت نهاد مجلس شورای اسلامی به عنوان رأس امور و عصاره فضیلت های ملت را می طلبد كه ان شا ءالله مجلس در این آزمون سرافراز خواهد بود. والسلام علیكم و رحمه الله

رئیس ـ متشكریم، آقای رنجبرزاده! نفر بعدی را دعوت بفرمایید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ از جناب آقای علی رضابیگی تشكر می كنیم. نفر بعدی جناب آقای اكبر تركی نماینده محترم فریدن، فریدونشهر، چالدران، بویین و میان دشت هستند. آقای تركی! برای ارائه مطالبتان تشریف بیاورید. حدود (۱۵) تا (۱۷) دقیقه وقت است، بعد از حضرت عالی آقای فرهنگی هم می خواهند صحبت كنند.

اكبر تركی (فریدن، چادگان و فریدونشهر، بویین و میان دشت) ـ

سلام علیكم و رحمه الله ـ بسم الله الرحمن الرحیم

به روح پرفتوح حضرت امام، شهدای انقلاب اسلامی، شهدای جنگ تحمیلی و شهدای عزیز مدافعین حرم سلام و درود می فرستیم.

خدمت همه همكاران محترم عرض سلام و ادب دارم. امروز آمدیم استیضاح وزیر محترم راه و مسكن و شهرسازی را در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار بدهیم. همان طور كه همكاران عزیز و بزرگوار اشاره فرمودند ظاهراً بنا نیست به حرف ها گوش داده شود، كمااینكه در گذشته هم گوش داده نشده است. ما ملت شریف ایران را مخاطب خودمان قرار می دهیم. من نمایندگان عزیز و همكاران بزرگوار را مخاطب خودم قرار می دهم. ما تا امروز صبح قرار نبود صحبت كنیم، اما چند كلامی را مختصر عرض می كنم.

خیلی از دوستان آمدند و صحبت كردند، می گویند یكی، دو، سه ماهی بیشتر باقی نمانده، چرا دو، سه ماه؟ شش، هفت ماه تا پایان خدمت این دولت باقی مانده است. دوستان بزرگوار! اگر ما با این تفكر جلو برویم یعنی از الان تا شهریور سال آینده چه این دولت رأی بیاورد و چه نیاورد ما نظارتی را بر دولت محترم، وزرای عزیز و هیأت مختلف آنها نخواهیم داشت. همان طور كه الان بنا را بر این گذاشتند. چشمان ما به جمال مبارك وزرای محترم روشن شده، ولی به مجلس آمدند كه دوستان بزرگوار را مشغول كنند تا از آن وظیفه اصلی سر باز زده شود. ولی ما یك وظیفه داریم، ما اینجا در مقابل خداوند تبارك و تعالی قسم یاد كردیم كه وفادار به نظام جمهوری اسلامی باشیم و از حق مردم دفاع كنیم و با مشكلاتی كه در مدیریت وزارت راه وجود دارد ان شا ءالله آن كاری كه خودمان باید انجام بدهیم را دنبال كنیم ولو اینكه تعدادمان كم باشد.

من به چند تا از مسائل اشاره می كنم؛ مشكلاتی كه همین اخیراً دیشب در فرودگاه اصفهان و در فرودگاه مشهد پیش آمد و مسافرین عزیزی كه بیش از (۷) ساعت در داخل هواپیما بودند. دوستان اشاره می كنند كه ایشان بیشتر در قسمت هوایی كار كرده است، ولی اگر متوسط تعطیلی ها و تأخیری های مسافرت های هوایی را بگیریم می بینیم در همین قسمت هم مدیریت آنچنانی را ندیدیم و نداشتیم.

من به عدم عدالتی كه در وزارت راه و مسكن و شهرسازی بوده اشاره كنم، اگر كاری هم انجام شده در خیلی از جاها عدالت رعایت نشده است. چهار شهرستان بنده كه از شهرستانهای محروم هستند، بفرمایند مسائل جاده ای و ریلی كه بایستی در آنجا وجود داشته باشد، توجه خاصی نشده است. همچنین در پرداختی ها معاونین محترم وزارت تا پایین دریافتی های خودشان را به موقع دارند، ولی عزیزان كارگری كه به صورت قراردادی در این اداره مشغول به كار هستند همین الان هفت، هشت ماه از حقوق خودشان را نتوانسته اند بگیرند و نتوانسته اند زندگی شان را بچرخانند.

حمایتی كه اخیراً از طریق شركت های خصوصی با پیامك هایی كه به نمایندگان محترم در طی این چندروزه می دهند، آن شركت هایی كه تحت امر این وزارتخانه بوده نشان می دهد كه آن رابطه بازی ها وجود دارد.

در قسمت آن شركت مهاران، من مداركی (در خصوص) قسمت اصلی مشكل ریلی كه ایجاد شده را خدمت ریاست محترم مجلس تقدیم می كنم. الان همین شركت دارد قطار ریلی و مترو اصفهان را مدیریت می كند. من فقط تعداد نامه ها را خدمتتان اعلام می كنم؛ ۱۶/۴/۹۴، ۳۰/۶/۹۴، ۷/۷/۹۴، ۶/۸/۹۴، ۵/۹/۹۴، ۱۱/۱۲/۹۴، ۱/۶/۹۵، ۳۱/۶/۹۵ و ۲۲/۹/۹۵. این مكاتباتی بوده كه سرپرست كارگاه جناب آقای حامد خوشنویسان با شركت مهاران انجام داده كه كارهایی كه در مترو اصفهان انجام داده چقدر تعلل و مشكلاتی را داشته است. نامه های دیگری را كه تقدیم می كنیم مكرراً آن مشاركتی را كه با شركت مهاران داشته، شریك شان اعلام كرده مشكلاتی را كه در مسائل قطار ریلی شهر اصفهان اتفاق افتاده، من فقط یك نمونه از آن را اشاره می كنم و به صحبت هایم پایان می دهم. خطاهایی كه در آذرماه سال ۹۴ انجام شده (۱۳) مورد، خطاهایی كه در دی ماه ۹۴ بود (۴۴) مورد در اینجا ذكر شده، حتی قطار شهری اصفهان روی مانیتور bold شده، تعداد خرابی هایی كه در بهمن ۹۴ بوده (۳۱) مورد و همین طور ادامه داشته است. من این مدارك را تقدیم ریاست محترم مجلس می كنم. هم این شركت هست، هم آن شركت مهارانی كه الان دارد مترو اصفهان را انجام می دهد، مدیریت همین قطار بین شهری تبریز ـ مشهد را داشته و دوستان بزرگوار اعلام می كنند كه از بهترین شركت ها بوده است. این خطاها وجود داشته، احتمال اینكه ما همین خطاها را در آینده در مترو اصفهان شاهد باشیم وجود دارد، كمااینكه همین الان این گزارشات آمده است. من به خاطر اینكه دوستان بزرگوار از وقت استفاده كنند به صحبت هایم پایان می دهم، فقط همین را بگویم كه ما وظیفه داریم در مقابل ملت عزیز و شهدای بزرگوارمان از حق دفاع كنیم. سوءمدیریتی كه در وزارت راه و مسكن و شهرسازی وجود داشته، عدالتی كه در آن وجود نداشته و رعایت نشده، ما را بر آن می دارد كه وظیفه خودمان را انجام بدهیم و طرح استیضاح را داشته باشیم و ان شا ءالله دوستان بزرگوار حمایت می كنند و ان شا ءالله رأی مثبت به استیضاح وزیر محترم راه و شهرسازی را می دهند و ان شا ءالله جایگزین ایشان می تواند با قدرت بیشتر در راه تعالی مردم ایران اسلامی و دولت قدم بردارد. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

رئیس ـ متشكریم، نفر بعدی را دعوت بفرمایید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر از جناب آقای تركی. حدود چهار دقیقه وقت مانده است، جناب آقای محمدحسین فرهنگی نماینده محترم تبریز، آذرشهر و اسكو در خدمت شما هستیم، بفرمایید. یك بخش دیگر در دو وقت (۱۵) دقیقه ای هم داریم كه بعد از صحبت ها و دفاع آقای وزیر است.

محمدحسین فرهنگی (تبریز، آذرشهر و اسكو) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

این استیضاح از معدود استیضاح هایی است كه كاملاً فنی، عملكردی و نظارتی است و مقام مسئولی وادار به توضیح و پاسخگویی شده است. متن بر حاشیه و بررسی عملكرد بر مسائل سیاسی، شخصی، باندی و گروهی غلبه دارد. حال علت اینكه بعضی از فراكسیون ها و شخصیت ها عجله كردند و قبل از شنیدن استدلال ها اعلام نظر نمودند، علت آن را نمی دانم و امیدوارم تجدیدنظر كنند.

تشكر نیم بندی از هیأت رئیسه محترم دارم، تشكر از این بابت كه بالاخره استیضاح در دستور هفتگی مجلس قرار گرفت و به حكم قانون اساسی و آیین نامه داخلی مجلس عمل شد. كامل تشكر نكردم به خاطر تأخیر بی دلیل و خلاف آیین نامه ای كه رخ داد. آیین نامه داخلی مجلس در ماده (۲۲۳) حداكثر (۱۷) روز مهلت تعیین كرده، در حالی كه از ۱۴/۹/۹۴ كه زمان ارجاع به كمیسیون است تاكنون بیش از دو ماه و نیم یعنی بیش از (۱۰) هفته یعنی دقیقاً (۷۶) روز گذشته است و در این فاصله تخلفاتی رخ داد كه از تفصیل آنها می گذرم. آنچه ادعا می شد كه بررسی برنامه، مانع بوده، با توجه به صراحت بند «و ماده (۱۸۴) آیین نامه مسموع نیست.

بحث بنده عمدتاً روی حادثه ریلی متمركز خواهد بود، اما با توجه به فرصت محدودی كه باقی مانده بود و بنده همین چند دقیقه را استفاده كردم، عمده عرایض خود را بعد از صحبت های جناب آقای وزیر می گذارم كه بنده و دكتر دهقانی دو نفری هستیم كه هر كدام یك ربع بعد از صحبت های ایشان بحث ها و استدلال های خودمان را عنوان خواهیم كرد. از ریاست محترم و هیأت رئیسه محترم هم تقاضامندم حداقل برای صحبت های پایانی ترتیبی عنایت بفرمایند كه سخنان شنیده شوند، استدلال داریم، استدلال های محكم و قابل توجه و اگر مسموع نباشد ممكن است برای حیثیت مجلس خوب نباشد. با تشكر از مجموع همكاران عزیزی كه در این دقایق توجه فرمودند، ادامه بحث را واگذار می كنم به بعد از فرصتی كه در اختیار وزیر محترم قرار دادند.

رئیس ـ خیلی ممنون آقای فرهنگی. آقای آخوندی! جناب عالی می توانید صحبت تان را آغاز كنید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ جناب آقای دكتر آخوندی! همان طور كه استحضار دارید طبق ماده (۲۲۶) سه ساعت وقت در اختیار شما است. نیم ساعت از این سه ساعت را می توانید برای بعد از آن دو وقت (۱۵) دقیقه ای نمایندگان بگذارید، یعنی الان دو ساعت و نیم صحبت داشته باشید كه با اختیار شما یك ساعت از این فرصت زمانی هم می تواند در اختیار یك یا حداكثر دو تا از نمایندگان قرار بگیرد. در خدمت شما هستیم.

عباس آخوندی (وزیر راه و شهرسازی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمدلله رب العالمین ثم الصلاه و السلام علی سیدنا محمد و آله الطاهرین (حضار صلوات فرستاند).

با سلام و عرض ادب خدمت شما نمایندگان عزیز، رئیس و هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی و همچنین خبرنگاران محترمی كه این جلسه را گزارش می كنند و مردم عزیزی كه از طریق رسانه ها مذاكرات امروز را پی می گیرند. بی گمان مذاكرات این جلسه سخت و تاریخی به همین جا ختم نمی شود و در آینده مورد قضاوت ملت ایران و نكته بینان تیزبین قرار خواهد گرفت و این می طلبد كه من دقت در مطالبم را چند چندان كنم.

اجازه دهید كه سخنانم را با تلاوت آیه ای از قرآن مجید شروع كنم، باشد كه تذكری باشد برای خودم و تمام دوستان عزیز:

«و لا تكونوا كالذین تفرقوا و اختلفوا من بعد ما جاءَهم البینات و أولئك لهم عذاب عظیم

در سه ماه گذشته چندین حادثه غمبار كام ملت ایران را تلخ كرد؛ حادثه تصادف دو قطار در ناحیه هفت خوان دامغان كه جان عزیز (۴۹) تن از هموطنان گرامی را به دام مرگ كشاند. همچنین حادثه تأسف بار آتش سوزی در ساختمان پلاسكو در تهران كه افزون بر جانباختن چهار تن از شهروندان عزیز، (۱۶) تن از آتش نشانان عزیز را نیز به قربانی گرفت و از سوی مقام معظم رهبری و دولت این آتش نشانان به عنوان شهید خدمت شناخته شدند و آخرین آنها مرگ راهدار فداكار مهندس طلوعی مقدم عزیز كه به هنگام خدمت در شرایط سخت و طاقت فرسای برف و بوران در گردنه مبارك آباد به افتخار شهادت در راه خدمت به ملت ایران نائل آمد.

ضمن ادای احترام و آرزوی غفران و رضوان الهی برای جانباختگان عزیز و همچنین عرض تسلیت به خانواده جانباختگان گرامی، نزدیكان عزیز آنان و تمام ملت ایران و نمایندگان محترم آذربایجان، یك بار دیگر از بابت هرگونه قصور و یا كوتاهی از سوی دستگاه خودم و یا حتی سایر دستگاه های اجرایی و شخص خودم پوزش می طلبم.

نكته مهم این است كه درباره ایمنی و تاب آوری سكونتگاه های ایران اعم از شهر و روستا در برابر سوانح طبیعی و مصنوع بازاندیشی كنیم و تدابیر پیشگیرانه اتخاذ نماییم وگرنه احتمال وقوع سوانح در زندگی انسان ها همواره بوده و هست، مهم آمادگی و رفتار سازمانی و شخصی ماست. درباره ایمنی در حمل و نقل مطالبی را در این جلسه به سمع و نظر شما بزرگان خواهم رساند.

ابتدائاً از تمام نمایندگان محترمی كه رنج استیضاح را متحمل شدند و وزارتخانه را رصد كردند و مشكلات این وزارتخانه را بیان كردند تشكر می كنم. همچنین از تمام نمایندگان عزیزی كه پس از بررسی و تحقیق و تفحص در این مدت كه استیضاح تقدیم شده بود از پیگیری آن منصرف شدند نیز سپاسگزارم. افزون بر این از تمام نمایندگان محترمی كه از ابتدا با توجه به ارزیابی مثبتی كه از عملكرد وزارتخانه داشتند و به ویژگی های بسیار پیچیده و چندین مأموریتی آن عنایت كردند و از آن حمایت نمودند نیز تقدیر و سپاس ویژه دارم.

استیضاح حق نمایندگان است. من از اینكه در این جایگاه هستم خشنودم، هیچ گلایه ای ندارم و با كمال افتخار در خدمت شما هستم و آمادگی دارم هر ابهامی را تبیین كنم. استیضاح در ایران یك نمونه تمرین مردم سالاری دینی است و از اینكه مردم سالاری را در ایران و در این منطقه پرآشوب جهان به رخ جهانیان می كشیم بسیار خشنودم.

در این ارتباط نكته ای كه نیاز به تأكید است توجه به پسوند دینی در پی مردم سالاری است كه قاعدتاً باید ساختار و محتوای آن را از دیگر دموكراسی ها جدا سازد. آیاتی كه خوانده شد ما را متوجه به این معنی می سازد كه از جاده حق و انصاف خارج نشویم. از خداوند درخواست دارم كه تا پایان مرا به عمل به آنها موفق دارد. باز لازم به تأكید است كه ما مردم سالاری را در ایران مهد تمدن ایران شهری به اجرا می گذاریم كه صفت ویژه و ممتاز آن ادب است.

حافظ عزیز گفت:

به ادب نافه گشایی كن از آن زلف سیاه

جای دلهای عزیز است به هم بر مزنش

دو ستان عزیز! در این دوره وزارت پنج بار به نحوی از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در دوره پیشین تأییدیه گرفتم؛ یك بار در روز رأی اعتماد، سه بار صحن علنی مجلس از سؤال از من قانع شد و یك بار دیگر هم در جریان استیضاح در مجلس پیشین. من این موفقیت ها را نشان از سیاست گذاری درست، مدیریت، سختكوشی، پركاری، صداقت، درستكاری همكاران و خودم می دانم و امیدوارم كه برای ششمین بار پاسخ های من در دفاع از عملكرد این وزارتخانه كه بزرگترین و پیچیده ترین وزارتخانه ایران است برای شما نمایندگان دوره دهم نیز قانع كننده باشد.

پیش از آن كه مطالب خودم را ارائه كنم به یك نكته در جریان استیضاح های خودم اشاره می كنم، شاید برای شما هم جالب توجه باشد. معمولاً استیضاح وقتی به جریان می افتد كه پاسخ به سؤال ها در نوبت های پیشین قانع كننده نباشد. نكته قابل توجه آنكه چه در دوره پیشین مجلس و چه در این دوره حتی بدون جریان افتادن یك سؤال و طبیعتاً بدون گرفتن كارت زرد به اصطلاح مجلسی ها، مستقیماً مورد استیضاح قرار می گیرم. در هر صورت؛

جام می و خون دل هر یك به كسی دادند

در دایره قسمت اوضاع چنین باشد

ولی شكوه ای نیست؛ «هر كه ترسد ز ملال اندوه عشقش نه حلال

دوستان! حتماً دقت دارید كه وقتی استیضاح در هر وزارتخانه ای مطرح می شود معمولاً توجه كارمندان و طرف های درگیر آن به استیضاح معطوف می شود. در وزارت راه و شهرسازی و سازمان های تابعه آن حدود (۶۷) هزار كارمند داریم و با دهها هزار مشاور و پیمانكار در ارتباط هستیم. بنابراین وقتی استیضاح وزیر راه و شهرسازی مطرح می شود بخش زیادی از فعالیت های وزارتخانه تحت تأثیر قرار می گیرد. اما با این وجود تا آنجا كه توان داشتم تلاش كردم در این دوران كه همراه و مصادف با بررسی برنامه ششم و بودجه سال ۹۶ در دولت و مجلس بود فعالیت های این وزارتخانه تحت تأثیر این شرایط قرار نگیرد، به ویژه این روزها كه به علت تغییرات جوی و وضعیت سرما، برف، بوران، شرایط تمام شقوق حمل و نقلی در وضعیت فوق العاده هستند، وزارتخانه از مسئولیت اصلی خود منحرف نشود.

به عنوان مثال در همین هفته ای كه گذشت پیشنهاد سرمایه گذاری خارجی به مبلغ (۳۰۰) میلیون دلار برای توسعه فرودگاه مشهد را كه ظرفیت آن را به حدود دو برابر افزایش می دهد جهت تصویب به هیأت وزیران ارسال كردم و قرارداد احداث آزادراه تبریز ـ مرند را نهایی و به طرف مشاركت ابلاغ نمودم و در ادامه آن فراخوان تا مرز بازرگان را اعلام عمومی كردم. خوشبختانه كارگاه ها فعال شده است و هر روز فعالیت آن با مساعد شدن هوا بیشتر خواهد شد و همچنین موفق شدم مصوبه دولت درباره مسكن اجتماعی و حمایتی را از هیأت وزیران دریافت كنم و باز طی بازدیدی كه از استانهای زنجان و كرمانشاه داشتم پیگیر پروژه های ریلی، جاده ای و بازآفرینی شهری بودم.

نمایندگان محترم استان زنجان مشاهده نمودند كه چگونه تمام پروژه ها از جمله ریل گذاری خط دوم زنجان ـ قزوین در چهار قطعه فعال است. همچنین نمایندگان محترم استان كرمانشاه عملیات ریل گذاری را كه قطعه دوم آن از كرمانشاه آغاز شده بود با چشم خود دیدند، فراتر آنكه از عملیات راه آهن كرمانشاه به مرز خسروی نیز بازدید كردیم.

در همین چند روز تعداد زیادی از دوستان نماینده به من مراجعه كردند و پیشنهاد دفاع از من را در صحن علنی ارائه كردند. از دوستان فراكسیون امید كه روز چهارشنبه حمایت خودشان را اعلام كردند سپاسگزارم. از دوستان فراكسیون مستقلین ولایت كه امروز صبح حمایت خودشان را اعلام كردند از صمیم دل سپاسگزارم. امیدوارم آنچه مرضی خداست در این جلسه مطرح و آنچه متضمن منافع ملت ایران است توسط شما نمایندگان عزیز اتخاذ تصمیم شود.

من تلاش خواهم كرد در چند رویكرد بنیادین به سؤالات و ابهامات مطروحه پاسخ بگویم. این رویكردها عبارتند از:

ـ رویكرد جدید وزارتخانه در توسعه حمل و نقل ایران.

ـ مبارزه با فساد.

ـ ایمنی حمل و نقل.

من در خلال صحبت هایم تلاش می كنم تا حدودی به عملكرد دولت نیز توجه داشته باشم. اولین اقدام ما در زمینه توسعه حمل و نقل، تغییر انگاره اقتصادی در این بخش بود. دوستان عزیز، نمایندگان محترم، خواهران و برادران! برای اینكه تصویری از بحث برنامه توسعه زیربناها در كشور داشته باشیم فقط به همین چند رقم توجه كنید. فقط برای تكمیل پروژه های موجود در دست اقدام این وزارتخانه (۱۷۰) هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم. دوستان! یك بار دیگر عرض می كنم؛ فقط برای تكمیل پروژه های موجود وزارتخانه (۱۷۰) هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم. این در حالی است كه شما نمایندگان عزیز به حق همه روزه در پی پروژه های زیربنایی دیگری هستید كه برای توسعه ایران و حوزه انتخابیه تان ضروری می دانید كه باز به این ارقام اضافه خواهد شد.

باز به این رقم توجه كنید؛ صرفاً مبلغ پیش بینی شده برای توسعه حمل و نقل در برنامه ششم (۱۹۰) هزار میلیارد تومان است. فقط مبلغ پیش بینی شده برای توسعه حمل و نقل در برنامه ششم (۱۹۰) هزار میلیارد تومان است. یعنی ما باید سالی (۴۰) هزار میلیارد تومان هزینه كنیم. شما لطفاً به این ارقام توجه داشته باشید. حالا ببینید ما در برابر این ارقام چه تدبیری را اتخاذ كرده ایم.

دوستان! ما برای رسیدن به اهداف ۱۴۰۴ یك برنامه ریزی دقیق كردیم، برای اینكه به این اهداف برسیم (۵۷۵) هزار میلیارد تومان ظرف هشت سال باید در ایران در زیرساخت ها سرمایه گذاری شود، (۵۷۵) هزار میلیارد تومان. حالا این طرف تقاضا است، شما ببینید ما در عمل چه داریم و در واقع ما در وزارتخانه چه تدبیری را اتخاذ كرده ایم. مبلغ تخصیص یافته و ابلاغی در سال جاری تا دو ماه پیش فقط (۸۰) میلیارد تومان بود. (۸۰) میلیارد تومان، یعنی رقمی شبیه صفر. در دو ماه گذشته (۱۲۵۰) میلیارد تومان تخصیص نقدی دیگر اضافه شد، شد (۱۳۰۰) میلیارد تومان و (۲۵۰۰) میلیارد تومان هم اسناد خزانه صادر شد. حالا شما تصور كنید ما با این وضعیت چگونه باید این وزارتخانه را اداره كنیم؟

دوستان عزیز! یك توجهی هم به ارقام بودجه سال ۹۶ كنید، واقعاً می خواهم نمایندگان عزیز را فارغ از اینكه من در این جلسه رأی بیاورم یا رأی نیاورم، توجه شما را به آینده معطوف كنم ببینید در چه وضعیتی هستیم و چه باید كنیم. آقای مهندس تاج گردون به خوبی می دانند، در بودجه سال ۹۶ كل اعتبار طرحهای عمرانی پیش بینی شده (۴۰) هزار میلیارد تومان است، بودجه (۳۶۰) هزار میلیارد تومان است. یعنی به تدریج حجم طرحهای عمرانی در بودجه به چیزی حدود (۱۰) درصد كاهش پیدا كرده است. عزیزان! این نشان می دهد كه این وضع قابل تداوم برای اینكه بتوانیم بخش توسعه زیربناها را از طریق بودجه تأمین اعتبار كنیم امكان پذیر نیست. مگر ما چه تصوری از درآمد نفت داریم؟ درآمد نفت چقدر می خواهد بیشتر از سال ۹۶ شود؟ این وضعیت بودجه سال ۹۶ ما خواهد بود.

عزیزان! باور كنیم كه در ادامه روند موجود با این وضع امكان سرمایه گذاری در زمینه حمل و نقل، ریل، جاده، هوا، دریا، گاز و برق، در این زمینه ها وجود ندارد، مگر اینكه ما یك گفتمان جدید اقتصادی را در ایران وارد كنیم. من این ارقام را نمی گویم كه ناامید شوید، من امروز می خواهم به شما ارقامی را ارائه كنم كه اتفاقاً بگویم ما (۱۰۰) درصد می توانیم امیدوار باشیم. ما می توانیم به تمام اهداف برنامه پنجساله ششم و به اهداف ۱۴۰۴ برسیم فقط به یك شرط، به شرط اینكه در واقع انگاره اقتصادی خودمان را عوض كنیم.

من روزی كه مسئولیت وزارتخانه را به عهده گرفتم می دانستم وضعیت چگونه است، به همین خاطر تكیه ام را به درآمدهای نفت و بودجه كاهش دادم. من به سمت جلب سرمایه گذاری بخش خصوصی روی آوردم. فقط یك دقتی كنید در همین آماری كه اگر بتوانند روی نمودار نشان بدهند، دوستان نماینده! شما می بینید فقط در همین سه سال من (۱۳) هزار میلیارد تومان در زیرساخت ها جلب سرمایه گذاری غیردولتی كردم. اصلاً شما در تاریخ این وزارتخانه بگردید و ببینید كه اساساً هیچ وقت چنین رقمی وجود داشته یا نداشته است.

من علی رغم این تنگنا و خشكسالی مالی كه داریم در این سه ساله از محل منابع داخلی شركت ها و منابع بودجه (۲۵) هزار میلیارد تومان در زیرساخت ها سرمایه گذاری كردم. این رقم را شما می توانید با رقم دوره دولت های پیشین در زمان پرپولی مقایسه كنید. آیا فكر می كنید این داستان به صورت اتفاقی رخ داده است؟ اینكه در این شرایط بی پولی (۲۵) هزار میلیارد از منابع داخلی و منابع بودجه و (۱۳) هزار میلیارد تومان جلب سرمایه بخش خصوصی، (۳۸) هزار میلیارد تومان در سال هزینه شده، چندین برابر تخصیص. این به صورت اتفاقی رخ داده است؟ اینها نشان از یك تدبیر، نشان از یك عزم و نشان از توجه به اقتصاد مقاومتی است. وقتی گفته می شود اقتصاد مقاومتی، اقتصاد مقاومتی شعار نیست، اقتصاد مقاومتی یك عمل است كه ما باید عمل كنیم.

حالا اجازه بدهید من همین موضوع را در عملكرد به شما نشان بدهم. فقط سه سالی كه من مسئولیت داشتم را با سه سال پیش از آنكه در دوران پرپولی این دولت بوده مقایسه كنید. در همین سه سال (۵۳۵۰) كیلومتر راه اصلی به راههای ایران اضافه شد، حال اینكه در سه سال قبل (۴۷۰۰) كیلومتر بود. در همین سه سال ما حدود (۷۰۰۰) كیلومتر روكش آسفالت بزرگراه و آزادراه داشتیم. این رقم در سه سال قبل (۴۶۰۰) كیلومتر بود، فقط ما در همین سه سال (۶۵۰۰) كیلومتر روكش آزادراه های اصلی را داشتیم. این رقم در سه سال قبلش (۵۵۰۰) كیلومتر بود. دوستان عزیز! اینها نشان می دهد اتفاقات بزرگی در این وزارتخانه در حال رخ دادن است، یك مقداری نیاز به دقت بیشتر دارد.

من خواهش می كنم لطفاً به این جدولی كه ما در اینجا نشان می دهیم نگاه كنید. ما هفت وسیله و هفت راه را برای تأمین منابع مالی غیر از منابع دولت به كار گرفتیم. من به یقین خدمت شما می گویم این روش قطعاً در هیچ وزارتخانه ای و در هیچ دوره ای وجود نداشته است. عزیزان! برای (۳۱۸) هزار میلیارد تومان، یك بار دیگر رقم را دقت كنید، من مطمئن هستم حتی دوستان من در دولت هم با این ارقام آشنا نیستند. من در همین دو سال گذشته برای (۳۱۸) هزار میلیارد تومان مذاكره كردم. ممكن است گفته شود این مذاكره است، در برابر این برای (۲۶۴) هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری یادداشت تفاهم امضا كردم. باز ممكن است گفته شود این یادداشت تفاهم است، ولی این رقم برای (۱۶۳) هزار میلیارد تومان قرارداد قطعی است، (۱۶۳) هزار میلیارد تومان قرارداد قطعی امضا كرده ام. شما در كجای دولت سراغ دارید، در همین (۳۸) سال گذشته در كدام دوره سراغ دارید كه ظرف سه سال برای سرمایه گذاری در حوزه حمل و نقل (۱۶۳) هزار میلیارد تومان قرارداد قطعی امضا شده باشد، آن هم از منابع غیر دولت، آن هم بدون تضمین دولت، آن هم بدون تضمین بانك مركزی؟

عزیزان! من همواره به عظمت ایران اعتقاد داشتم، من به اقتدار ایران در منطقه و جهان اعتقاد داشتم، من به اعتبار و موقعیت جمهوری اسلامی ایران ایمان داشتم، لذا وقتی می خواستم مذاكره كنم برای چهار تا لنج كوچك، برای چهار تا هواپیمای دست دوم مذاكره نمی كردم. مذاكراتی كه من انجام دادم در حد و اندازه ملت ایران، در شأن ملت ایران، به قد و قواره ملت ایران مذاكره كردم. مذاكره ای كردم كه ملت ایران مفتخر باشد، نه مذاكره ای كه برای كارهای بسیار حقیر و كوچك باشد.

من الان خدمت شما عرض می كنم ما در تمام زمینه ها امكان بازپس گیری سهم ایران را به تدریج از اقتصاد جهانی و اقتصاد منطقه ای به دست می آوریم. صحنه سازندگی صحنه هوی سیاسی نیست، صحنه سازندگی صحنه تلاش است، صحنه دقت است، صحنه مذاكره دقیق است، صحنه دفاع از منافع ملت ایران است. عزیزان! برای اینكه ما موفق شویم نیاز به یك اجماع داریم، اجماع بین ملت، مجلس، دولت و قوه قضائیه.

عزیزان! باور كنید تغییر انگاره و تغییر جهت از دست كردن در جیب دولت، از دست كردن در خزانه دولت، به سمت بخش خصوصی رفتن، كار را با بازار اقتصادی و اقتصاد مقاومتی انجام دادن، كار سختی است، این كار، كار ساده ای نیست. همه ما عادت كرده ایم برای مدت های طولانی فقط از بودجه و اعتبارات دولت استفاده كنیم، حالا می خواهیم تغییر بدهیم، این تغییر همواره با مقاومت همراه است.

عزیزان من! هر هزینه ای كه در این مملكت می شود امكان برگرداندنش كار سختی است، شما در این مجلس می دانید داستان یارانه به بودجه عمومی كشور تحمیل شد. سه سال و بلكه بیشتر است دولت و مجلس دارید تلاش می كنید كه یك ریال از این یارانه را برگردانید، هنوز موفقیت چندانی حاصل نشده است. شما می دانید در مسكن مهر چندین هزار میلیارد تومان به این مملكت تحمیل شد؟ من به سهم خودم این بار را ضمن اینكه تمام تعهدات دولت به خریداران مسكن مهر را یك به یك انجام می دهم، ضمن اینكه خدمات زیربنایی و روبنایی را پیگیری می كنم، تلاش كردم كه این بار را از روی دوش دولت بردارم. من می فهمم كه این كار چقدر پرمخاطره بود و چقدر پرمخاطره هست.

حالا اجازه بدهید از این ارقام بزرگ كه گذشتیم من چند جمله راجع به بحث های ریلی و همچنین راجع به بقیه بخش های حمل و نقل كه دوستان گفتند فلانی بی توجهی كرده عدد خدمت شما ذكر كنم تا معلوم شود كه چه اتفاقاتی در این دوره رخ داده است. شما دوستان نماینده حتماً ملاحظه كردید در همین چند روز گذشته تمام انجمن های حمل و نقل ریلی، جاده ای، هوایی، دریایی، تمام انجمن های مهندسی در حوزه مسكن، در حوزه ساختمان، همه و همه از وزارتخانه دفاع كردند. این دفاع ناشی از یك عملكرد بسیار درستی بوده وگرنه دلیلی نداشت كه تمام انجمن های حرفه ای در بیرون این وزارتخانه بخواهند از وزارتخانه دفاع كنند.

عزیزان! اولین كاری كه ما كردیم اتصال ریلی ایران به تمام مرزها بود. اتصال ریلی ایران به مرز اینچه برون، تلاش در جهت اتصال ریلی آستارا به سمت خط آهن آذربایجان و همچنین اتصال ریلی ایران به بنادر بود. من خاطرم هست در بازدیدی كه مقام معظم رهبری از مپنا داشتند به آقای پورسیدآقایی پیام دادند، گفتند به آخوندی بگویید تلاش كنند این بارها را از روی كامیون ها به سمت ریل منتقل كند. دوستان عزیز! وقتی من آمدم حجم باری كه از بنادر به سمت ریل سرازیر می شد چیزی در حدود (۵) درصد بود، امروز (۱۵) درصد بار وارده به بنادر ایران دارد از طریق ریل حمل و نقل می شود، یعنی سه برابر شده است. این به معنی این است كه ما حمل و نقل تركیبی و اتصال ریل و بندر را ایجاد كرده ایم.

اجازه بدهید من چند عدد را خدمت شما بگویم؛ با توجه به اینكه خطوط ریلی ایران بسیار قدیمی است و اكثر آنها تك ریلی و تك خطه هستند، ما فقط (۲۰۰۰) كیلومتر خط دوم را آغاز كردیم كه (۸۰۰) كیلومتر آن در حال تمام شدن و قابل بهره برداری در همین دولت و در همین چندماهه است و برخی از آنها افتتاح شده است.

دوستان عزیز نماینده می دانند بین یزد و اصفهان (۵۰۰) كیلومتر خط دوم با سرعت در حال اجرا است و ان شا ءالله در نیمه سال آتی افتتاح می شود.

دوستان عزیز می دانند بین اندیمشك و بندر امام خط دوم در حال اجرا است، بخش اهواز به بندر امام افتتاح شده و اندیمشك به اهواز به زودی افتتاح می شود.

دوستان عزیز می دانند كه تمام تلاش ما بر این است كه تمام حجم بار سنگ آهن و باری كه برای فولادها حمل می شود را به سمت ریل منتقل كنیم و سركار خانم سعیدی كه این قدر نگران مباركه و حمل و نقل جاده ای هستند ان شا ءالله با انتقال بخشی از بار جاده ای به ریل مقداری وضع جاده ها در آنجا آرامش بیشتری پیدا كند.

خط دوم از قزوین به زنجان در حال اجرا است. ما توسط نمایندگان رفتیم بازدید كردیم، در چهار قطعه با سرعت بسیار خوبی در حال اجراست و ان شا ءالله در سال آینده افتتاح می شود. عزیزان! فقط (۲۰۰) كیلومتر از این خط ریل دوم در منطقه سخت زاگرس اجرا می شود. دوستان زاگرس نشین می دانند عبور از زاگرس یعنی چه و با چه مشكلاتی مواجه است.

اضافه بر بحث خط دوم، ما (۷۰۰) كیلومتر قطار حومه ای را در حال اجرا داریم. من در همین جا می خواهم از شما نمایندگان محترم تشكر كنم كه در برنامه ششم شكل گیری شركت قطارهای حومه ای را تصویب كردید و برای اولین بار در ایران اجازه دادید كه ما قطار حومه ای را داشته باشیم. قطار حومه ای بزرگترین تدبیر دولت یازدهم و مجلس برای كلانشهرها است.

دوستان! فقط در تهران روزی (۱) میلیون و (۲۰۰) هزار خودرو از بیرون و حومه وارد شهر می شود و برمی گردد. ببینید! چقدر آلودگی است، چقدر ترافیك است، چقدر مزاحمت است و چقدر ناامنی دارد؟ ما در واقع با قطار حومه ای در پی چه هستیم؟ در پی این هستیم كه این حمل و نقل را به سمت ریل منتقل كنیم و با این طریق هم بار جاده ها را كاهش بدهیم، مصرف سوخت را كاهش بدهیم، آلودگی را كاهش بدهیم و آسایش و ایمنی مردم را افزایش بدهیم. ولی باز تا این برنامه صبر نكردیم، در همین سه سال گذشته اقدام كردیم و امروزه میزان حمل و نقل حومه ای تهران با حمل و نقل حومه ای به (۷) میلیون نفر در سال افزایش پیدا كرده است.

عزیزان! ما در حال اجرای پنج برنامه بزرگ ریلی هستیم كه پنج مركز استان دیگر را به شبكه ریلی وصل كنیم، شامل كرمانشاه، همدان، رشت، ارومیه و سنندج و شما نمایندگان عزیز مستحضر هستید هر پنج تا در پیشرفت های بسیاربسیار خوبی هستند و امیدوارم كه در همین دولت به نتیجه برسد.

برای تبریز ـ میانه، شما مستحضر هستید كه الان برای رفتن تبریز باید به سمت مراغه برویم. راه آهن تبریز ـ میانه با سرعت بسیار خوب در حال اجرا است و من امیدوارم كه بتوانیم در ابتدای سال آینده حداقل از میانه تا بستان آباد را اجرا كنیم و مورد بهره برداری قرار بدهیم.

فقط بحث اجرای خطوط نیست، دوستان! ما اضافه بر اجرای خطوط تلاش كردیم كه پیشرفته ترین سیستم الكترونیك و IT را وارد راه آهن كنیم. در حال حاضر به كمك شركت های دانش بنیان ایرانی كه واقعاً من به عنوان یك مهندس ایرانی افتخار می كنم. من مطمئن هستم آقای دكتر عارف به این موضوع افتخار خواهند كرد كه چگونه یك شركت ایرانی در بین هشت شركت بزرگ جهان می تواند دقیق ترین سیستم حمل و نقل ریلی الكترونیك را عرضه كند و بالاترین استاندارد اروپا را دریافت كند. متأسفانه تمام این موارد تحت تأثیر یك حادثه تلخ قرار گرفته كه همه ما را افسرده و آزرده كرده، ولی باید حواسمان باشد كه فرزندان این كشور اقدامات بسیار بزرگی را انجام داده اند.

دوستان! یكی از بحث های عمده اقتصاد مقاومتی افزایش بهره وری است. با همین اقدامی كه در حوزه ریل صورت گرفت، با همین امكانات موجود فقط در مسیر تهران ـ مشهد كه روزانه امكان اعزام (۵۵) قطار را داشت به (۲۰۰) قطار افزایش پیدا كرد. واقعاً این از جهت افزایش بهره وری یكی از بزرگترین نمونه های افزایش بهره وری در تاریخ مدیریت ایرانی است.

من راجع به سانحه چند جمله ای را توضیح می دهم، اجازه بدهید من ابتدا یك مقدار راجع به فعالیت ها خدمتتان عرض كنم، راجع به سانحه هم گفتگو خواهم كرد.

عزیزان! غیر از این بحث تعمیر و مرمت ایستگاه ها شما مستحضر هستید كه تمام تلاش ما برای این است كه ایستگاه های راه آهن در دل شهرها به مركز توسعه تبدیل شوند. ما فقط در همین مدت (۱۵۰) نمازخانه را مورد تعمیر اساسی قرار دادیم و (۲۷) نمازخانه جدید را در حوزه ریل ایجاد كردیم. من فكر می كنم در بحث ریل گزارش من طولانی شد، ولی در ریل اتفاقات بسیار زیادی رخ داده است.

اجازه بدهید من راجع به بحث نوسازی ناوگان كه برادر عزیزم جناب آقای مقدسی صحبت كردند خدمتتان توضیح بدهم. عزیزان! ما در همین مدت (۷۰۰) واگن باری و (۲۰۰) واگن مسافری توسط همین شركت های ایرانی وارد سیستم كرده ایم.

عزیزان! ما در مورد توسعه لكوموتیو از (۵۶۹) لكوموتیو معادل ایران به (۷۰۲) لكوموتیو، بیش از (۳۰) درصد رشد را فقط در همین سه ساله در حوزه لكوموتیو داشته ایم. همه اینها توسط ایران صورت گرفته، توسط ایرانیان صورت گرفته است.

نكته ای كه ایشان فرمودند، اتفاقاً ما در هماهنگی كامل با جناب آقای مهندس نعمت زاده هستیم و به اتفاق ایشان همین هفته گذشته مراحل نهایی یك قراردادی به نتیجه رسید كه بتوانیم (۴۹۰۰) واگن را به شركت های واگن سازی ایرانی با تأمین مالی (۱۰۰) درصد خارجی سفارش بدهیم. شما می دانید كه مشكل اصلی واگن سازهای ایرانی تأمین مالی است. ما تأمین مالی (۱۰۰) درصد خارجی را تأمین كردیم، ولی ساختش را به كمك واگن سازان ایران گذاشتیم. من از آقای مقدسی خواهش می كنم به این ارقام من توجه كنند و مطمئن باشند كه ما هم اگر بیشتر نه، كمتر از ایشان دلمان برای شركت ها و بنگاه های ایرانی نمی سوزد.

دوستان! ما فقط برای اینكه بتوانیم ناوگان ریلی را نوسازی كنیم با جناب آقای مهندس زنگنه قرارداد امضا كردیم كه ایشان (۵/۷) میلیارد دلار بابت صرفه جویی در مصرف انرژی را به كسانی كه ناوگان ریلی را نوسازی می كنند به عنوان كمك اهدا كنند. همچنین ایشان برای نوسازی ناوگان جاده ای تعهد كردند كه همین رقم (۵/۲) میلیارد دلار را برای نوسازی ناوگان جاده ای تأمین كنند و ما برای نوسازی ناوگان جاده ای با پنج شركت ایرانی برای (۱۶) هزار و (۷۴۰) كامیون قرارداد بستیم. آقای قاضی پور اگر از من می پرسیدند من به ایشان عرض می كردم كه این فقط یك شركت نیست. تمام ظرفیت شركت های كامیون ساز ایران كه می توانند با استانداردهای بین المللی كار كنند و می توانند كامیون های استاندارد تولید كنند، ما یا با همه آنها قرارداد بستیم یا در حال مذاكره هستیم.

دوستان عزیز! حجم سرمایه گذاری كه ما برای نوسازی ریلی داریم (۲۸) میلیارد دلار است. من نمی دانم چرا دوستان به ما مراجعه نكرده اند كه من این اطلاعات را در اختیارشان قرار بدهم كه بدانند ما اولویت (۱) وزارتخانه مان از ابتدا ریل بود.

دوستان عزیز! شما می دانید كه ما فقط به این هم اكتفا نكردیم، ما قطار سریع السیر تهران ـ قم ـ اصفهان را امضا كردیم، LC باز شد، تمام كارگاه های آن فعال است. این قطار سریع السیر یك تكنولوژی و فناوری جدید است، ما را به مرز فناوری های ریلی در سطح جهان می رساند. چطور فكر می كنید كه كم دقتی شده است؟ ما همزمان با این، مبلغ (۲) میلیارد دلار برقی كردن قطار تهران ـ مشهد را امضا كردیم. برای فعال شدن LC، یك نكته قراردادی را چینی ها مطرح كردند، من امیدوارم كه آن نكته قراردادی را بتوانیم با چینی ها حل و فصل كنیم، چون كه تمام قرارداد امضاشده است و LC به زودی گشایش شود.

عزیزان من! ما در بحث ریل باز به این هم اكتفا نكردیم، ما برای اولین بار در ایران بحث سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه ریلی وارد كردیم، نماینده محترم سیرجان تشریف دارند، به شما گزارش می كنند، ما بخش ریل سیرجان ـ كرمان را توسط بخش خصوصی داریم سرمایه گذاری می كنیم. ما توسعه ایستگاه های ریلی را به سمت بخش خصوصی منتقل كردیم. حجم سرمایه گذاری، حجم توجه و حجم اقداماتی كه در حوزه ریل در حال انجام است اساساً با دهه های قبلی قابل مقایسه نیست.

اما خدمت شما عرض شود اگر اجازه بدهید وارد بحث راهها شوم. من در حوزه راهها هم همین را خدمت شما عرض می كنم. ما در حوزه راهها تمام ایران را به (۱۰) كریدور تقسیم كردیم كه هیچ نقطه ای از ایران خالی از توسعه باقی نماند. برای (۱۰) كریدور (۱۰) برنامه توسعه شبكه آزادراهی ایران را طراحی كردیم. دوستان كمیسیون عمران كاملاً واقف هستند، دوستان می دانند كه ما این جزئیات را خدمت دوستان كمیسیون عمران عرضه كردیم، شما می توانید از آقای دكتر رضایی بپرسید كه ما در حوزه ریل، در حوزه جاده، در حوزه حمل و نقل چه اقدامات مفصل و مهمی را انجام دادیم. اگر شما فكر می كنید گزارش من گزاف است به آقای دكتر رضایی مراجعه كنید، به دوستان كمیسیون عمران مراجعه كنید، به شما گزارش می دهند كه اساساً حجم فعالیت های ما در حوزه راه به شكل جهشی است و نه به صورت رشد عادی.

همه شما می دانید آزادراه تهران ـ شمال به یك افسانه تبدیل شده بود. همه می گفتند كه آزادراه تهران ـ شمال ان شا ءالله می ماند كه حضرت صاحب الزمان وقتی ظهور كردند آنجا را گشایش كنند. حالا شما بروید ببینید این آزادراه در چه سرعتی در حال انجام است. دوستان! وقتی من آمدم این آزادراه پس از (۱۷) سال، (۱۷) درصد پیشرفت كار داشت، سالی (۱) درصد. الان شما بروید ببینید، هر (۳۰۰) متر قطعه اول این آزادراه به یك كارگاه تبدیل شده است. (۱۱۰) كارگاه فعال در این آزادراه دارد كار می كند. پیشرفت كار این آزادراه در قطعه (۱) به (۸۱) درصد رسیده است. دوستان! این داستان اتفاقی نیست، به خدا اینها اتفاقی نیست، اینها تلاش می خواهد، اینها مدیریت می خواهد، اینها تأمین مالی می خواهد.

دوستان عزیز استان فارس و استان اصفهان می دانند آزادراه اصفهان ـ شیراز سالها بود متوقف بود، شما بروید پیشرفت كار آزادراه اصفهان ـ شیراز را ببینید.

دوستان عزیز استان مركزی و استان لرستان می دانند آزادراه بین خرم آباد ـ اراك در چه وضعیتی بود، شما می توانید بروید ببینید كه با چه سرعتی در حال پیشرفت است.

آزادراه كمربند جنوب غربی تهران، این همه كامیون وارد حاشیه تهران می شد و این همه گرفتاری برای تهران ایجاد می كرد. بروید ببینید این آزادراه شش ماه است شروع شده، پیشرفت كار فوق العاده ای دارد، ان شا ءالله ما قطعه اول را برای همین بهار افتتاح می كنیم. چنین رشدی اصلاً در تاریخ آزادراه ایران سابقه ندارد.

شما آزادراه مراغه به سمت هشترود را می توانید ببینید، آزادراه ارومیه به سمت تبریز را می توانید ببینید، در یك زمان در حال حاضر (۱۶) آزادراه همزمان در حال اجراست. كسانی كه در حوزه وزارت راه كار كردند می دانند ما هیچ وقت به صورت همزمان دو آزادراه بیشتر در حال اجرا نداشتیم. به خدا قسم دوستان و همكاران من در این وزارتخانه دارند تلاش می كنند، زحمت می كشند، در همین بی پولی اتفاقات بزرگی در حال رخداد است.

عزیزان! فقط در آزادراه های ایران بیش از (۱۵) هزار نفر دارند مستقیماً كار می كنند، بیش از (۵۰۰۰) ماشین آلات سنگین دارد كار می كند. آقای مهندس سعیدی كیا به من می گفت من به اندازه ظرفیت تمام قالب سازهای ایران برای ساخت قالب های تونل های آزادراه تهران ـ شمال به همه آنها كار ارجاع كردم، دیگر اصلاً ظرفیت خالی در قالب سازی وجود ندارد.

شما در بحث خطوط ریلی ببینید ریل قزوین به گیلان با چه سرعتی تهران به همدان با چه سرعتی، ملایر به كرمانشاه با چه سرعتی، مراغه به ارومیه با چه سرعتی در حال انجام است. عزیزان! تمام این پروژه ها در همین شرایط خشكسالی مالی در حال انجام است. واقعاً اگر شما دقت بفرمایید می بینید كه این اقداماتی كه ما كرده ایم در حوزه های مختلف جواب داده است. این طور نیست كه اینها بی جواب باشد، اتفاق رخ داده است. شما خودتان می دانید، نمایندگان استان ها هستید، از جمله آن دستگاه هایی كه در حال حاضر تلاش می كند كه كارگاه هایش را فعال و زنده نگه دارد قطعاً وزارتخانه ما است.

من خدمت شما عرض كنم ما فقط در این سه سال (۸۰۰۰) كیلومتر راه روستایی اجرا كرده ایم، (۸۰۰۰) كیلومتر راه روستایی جدید. (۸۰۰۰) كیلومتر از راه روستایی قدیم را آسفالت مجدد كردیم. فقط بیش از (۱۰) هزار كیلومتر راه فرعی را آسفالت كردیم. باور كنید اتفاقاتی كه در حوزه جاده و در حوزه های ریلی رخ داده اتفاقات بسیار بسیار بزرگی هستند.

بحث جلب سرمایه گذاری ما فقط به حوزه ریل و به حوزه آزادراه ها ختم نمی شود. دوستان عزیز! ما فقط در حوزه هوایی، اجازه بدهید من چند تا رقم را در حوزه هوایی خدمت شما عرض كنم. ما در حوزه هوایی بیش از (۶۰) فرودگاه داریم، ولی عزیزان! (۹) فرودگاه فعال داریم. فعالیت بقیه فرودگاه های ما بسیاربسیار پایین است. ما در (۹) فرودگاه نیاز به سرمایه گذاری مجدد داریم، ولی برای اینكه بتوانیم از صنعت هوانوردی مان استفاده كنیم نیاز به نوسازی كل ناوگان هوایی داریم تا از ظرفیت تمام فرودگاه ها استفاده شود.

تا حالا كدام فرودگاه بر اساس سرمایه گذاری بخش خصوصی در ایران سرمایه گذاری می شد؟ عزیزان! ما فرودگاه امام خمینی را با بخش خصوصی قرارداد بستیم. اگر اینجا بتوانند بگذارند شما همین الان می توانید تصویر ترمینال سلام را ببینید كه این ترمینال كلاً با سرمایه گذاری بخش خصوصی در حال انجام است.

ما ترمینال كرمان را توسط بخش خصوصی در حال سرمایه گذاری هستیم. ما برای (۳) میلیارد دلار سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی در حوزه فرودگاه ها در حال مذاكره هستیم كه امیدوارم كه حداقل مصوبه چهار فرودگاه را در همین سال جاری از هیأت وزیران بگیرم و ابلاغ كنم. باور كنید نگاهی كه ما در وزارت راه و شهرسازی داریم اصلاً اكتفا كردن به همین بودجه های دولتی نیست، من كه می فهمم با این بودجه های دولتی نمی شود كشور را اداره كرد. با این بودجه های دولتی فقط می شود كشور را متوقف كرد. ما باید برویم ایران را به اندازه عظمت ایران آباد كنیم، ما داریم كارهای بسیار بزرگی را انجام می دهیم.

در حوزه صنعت هوایی، دوستان! باور كنید مدت هاست در این كشور در زیرساخت ها سرمایه گذاری نشده است. همه ما گله داریم، شما گله دارید، مردم گله دارند، ولی باور كنید سرمایه گذاری نشده، سرمایه گذاری در زیرساخت ها بسیار گرانقیمت است. ما (۱۶) ایستگاه راداری داریم، (۱۴) رادار داریم، همه آنها عمر مفید خودشان را طی كرده اند. شما می دانید سرمایه گذاری در رادارها چقدر هزینه می برد؟ در همین سه ساله من بلافاصله سه تا رادار سفارش كردم كه بتوانیم رادارهای جدید را وارد ایران كنیم. عزیزان من! اولین رادارش هم وارد شد و در حال نصب است. ما فقط (۸۰۰) میلیارد تومان در حال بهسازی و نوسازی همین باندهای فرودگاه، شبكه ارتباط بین هواپیما و برج مراقبت و تمام سیستم های زیرساختی صنعت هوانوردی هستیم. شما باورتان می شود كه ما حتی در بحث آتش نشانی و امداد در فرودگاه ها با چه مشكلات و بدبختی هایی مواجه هستیم؟ ما تازه در همین سال گذشته (۱۲) دستگاه بزرگ و مدرن را سفارش كردیم. باورتان می شود باند فرودگاه مهرآباد كه (۱۳) میلیون مسافر جابجا می كند بیش از (۴۰) سال است تعمیر و مرمت نشده است؟ من چه كنم كه ما در وضعیتی این مسئولیت را گرفتیم كه این حجم مسائل زیرساختی ایران در وضعیت بسیار، بسیار سختی قرار گرفته است، ولی من هیچ وقت هیچ كدام از اینها را متوقف نكردم به بودجه عمرانی. من می دانم كه بودجه عمرانی اصلاً امكان و كفاف این كارها را ندارد.

من به آقای شهریاری نماینده محترم زاهدان عرض می كنم، آقای شهریاری! شما مستحضر هستید كه ما چه طرح توسعه مهمی را در فرودگاه زاهدان اجرا كردیم. ما چگونه در حال این هستیم كه زاهدان را به یك مركز توسعه منطقه ای هوایی تبدیل كنیم. شما كه مستحضر هستید كه ما چه توسعه بزرگی را در بندر چابهار ایجاد كردیم. شما كه مستحضر هستید ما خط ریل چابهار به زاهدان را در حال اجرا هستیم و تا ایرانشهر (۵۰) درصد زیرساختش را انجام دادیم.

در هر صورت در حوزه هوایی فارغ از بحث ترمینال ها، فرودگاه ها، زیرساخت ها، رادارها، شبكه های ارتباطی بزرگترین اقدام در تاریخ صنعت هوانوردی است. ایران در حوزه نوسازی هوایی قرار گرفته است. دوستان! من مطمئن هستم این كاری كه ما انجام دادیم تاریخی ترین كاری است كه در حوزه صنعت نوسازی ناوگان هوایی ایران صورت گرفته است.

عزیزان! من خواهش می كنم اگر دوستان بنشینند من راجع به بحث هواپیماها چند جمله ای را دقیق عرض كنم، چون كه این مسائل زیاد گفته شده است. عزیزان! ما در صنعت هوانوردی ایران (۲۴۵) هواپیما داشتیم. (۱۰۰) تا از این هواپیماها زمین گیر و فرسوده است. شما كه به فرودگاه می روید یك لحظه بروید پشت آشیانه ها را ببینید چگونه فرودگاه های ایران به گورستان هواپیما تبدیل شده است. (۱۴۵) هواپیمای فعال با عمر (۲۴) سال داشتیم. شما كه از تأخیرها گله دارید، شما كه از مشكلات گله دارید، راهكار چیست؟ غیر از این است كه ما برویم این نوع ناوگان هوایی فرسوده را نوسازی كنیم؟

من وقتی می گفتم كه آقا! من این ناوگان هوایی را نوسازی می كنم، بدون اتكا به منابع بودجه عمومی دولت، باور كنید همكاران من در دولت هم باورشان نمی شد. می گفتند مگر می شود شما (۲۰۰) هواپیما وارد ایران كنی، قرارداد ببندی، (۱) ریال تضمین بانك مركزی، (۱) سنت تضمین دولت را ندهی؟ ولی من مطمئن بودم كه ما این كار را می كنیم و انجام دادیم. شما امروز می بینید كه ما در ایران بیش از (۱۰۰) هواپیمای نو را با ایرباس قرارداد بستیم.

رئیس ـ یك لحظه اجازه بفرمایید. دوستان عزیزی كه این جلو هستند بفرمایید بنشینید، تجمع در این جلو درست نیست. عزیزان! بفرمایید در صندلی هایتان مستقر باشید. آقای شهیدی! جناب عالی روی صندلی تان بنشینید. عزیزان نماینده بفرمایید روی صندلی هایتان بنشینید، ما اسم نبریم، آقای حسینی بفرمایید. آقای آخوندی بفرمایید.

آخوندی ـ من داشتم در ارتباط بحث خرید ناوگان هوایی صحبت می كردم. دوستان عزیز! ما از روز اولی كه وارد این بحث شدیم، بحث من این بود كه من می فهمیدم ناوگان هوایی ایران را بخواهیم نوسازی كنیم باید بیش از (۲۰) میلیارد دلار سرمایه گذاری كنیم. من كه متوجه می شدم این خزانه، این بودجه امكان تحمل (۱) درصد این را هم ندارد. مدلی را كه ما طراحی كردیم یك مدل ابتكاری بر مبنای اجاره به شرط تملیك با تأمین مالی (۱۰۰) درصد خارجی بدون تضمین دولت و با تضمین قرار دادن خود هواپیما بود، یك مدل بسیار پیشرفته. عزیزان! باور كنید من وقتی این موضوع را شروع كردم در هر جلسه ای چه در بین دوستان دولت، چه در بین مجلسی ها كه می گفتم، همه به سخره می گرفتند. می گفتند چنین چیزی امكان پذیر نیست، مگر كشوری كه سالها تحریم بوده، كشوری كه بیش از سی و خرده ای سال است قرارداد مستقیم نداشته، نه با بوئینگ، نه با ایرباس، نه با ATR یك قرارداد خیلی خیلی محدودی داشته چگونه می تواند بیاید چنین ادعایی كند، آن هم به اتكای خود شركت، بدون اینكه تضمین دولت را به وجود بیاورد. امروز شما می بینید كه ما این كار با افتخار انجام دادیم، با حذف تمام واسطه ها، مذاكره مستقیم در تهران، نماینده بوئینگ آمد در ایران مذاكره كرد، نماینده ایرباس آمد در ایران مذاكره كرد، نماینده ATR آمد در ایران مذاكره كرد و ما این مذاكرات را در ایران زیر نظر تمام دستگاه های نظارتی انجام دادیم.

عزیزان! این كار بسیار بزرگی است، واقعاً اگر این كار را هر كسی انجام دهد، نه به خاطر اینكه من در این كار دخالت داشتم، این كار را همكاران من انجام دادند، سهم من در این كار بسیار اندك بوده، ولی باور كنید كه این كار آینده صنعت هوانوردی ایران را زیر و رو می كند. وقتی شما می گویید ما می خواهیم با تركیش ایرویز رقابت كنیم، چگونه؟ شما كه می خواهید با ایرلاین های جنوب خلیج فارس رقابت كنید، چگونه؟ شما كه می خواهید با بقیه ایرلاین های بزرگ جهان رقابت كنید، چگونه؟ شما باید یك پلنی داشته باشید، یك برنامه ای داشته باشید، این برنامه باید در حد و قواره ایران باشد. ایران می تواند مركز حمل و نقل هوایی باشد. چرا ما به این ظرفیت توجه نكنیم؟ من به این ظرفیت توجه كردم، الحمدلله عمل كردم، اولین هواپیما وارد شد، هواپیماهای دیگر هم ان شا ءالله هفته دیگر وارد می شود، هواپیمای بعدی اش هم دو هفته دیگر وارد می شود، هواپیماهای ATR هم به زودی وارد می شوند و ان شا ءالله ما در آینده شاهد خواهیم بود در هر یكی، دو ماه دو تا سه هواپیما وارد ایران می شود. این یك اتفاق بزرگی است. اگر برخی دوستان از من هم گله دارند، عیبی ندارد از من گله داشته باشید، ولی انصاف بدهید كه این بزرگترین اقدام در صنعت هوانوردی ایران است. باور كنید كه قبل از انقلاب هم جرأت نمی كردند اصلاً چنین قراردادهایی را در جهان طرح كنند، چه برسد كه بخواهند به سراغش بروند یا وارد مذاكره شوند، ولی الحمدلله ما موفق شدیم.

دوستان! من فقط بابت حواشی كه گفته می شود من خدمت شما عرض می كنم این قرارداد به صورت مستقیم با حذف تمام واسطه ها صورت گرفت. من از روز اول به رئیس هیأت مدیره ایرباس، به مدیرعامل ایرباس، به تمام مدیران بوئینگ و به تمام مدیران ATR عرض كردم كه آقا! در این قرارداد هیچ كس حق ندارد مذاكره كند، حتی اگر از دفتر رئیس جمهور هم بیایند با شما مذاكره كنند حق ندارند مذاكره كنند، هیچ كس حق ندارد مذاكره كند، این مذاكره را فقط و فقط و فقط شركت با شما انجام می دهد، هر كسی به شما مراجعه كرد به من بگویید. ما در این مذاكره هیچ واسطه ای را نمی خواهیم، نه واسطه مالی می خواهیم، نه واسطه سیاسی می خواهیم، نه واسطه اداری می خواهیم، هیچ واسطه ای نمی خواهیم. روز اول به آنها عرض كردم و گفتم شما اگر می خواهید این قرارداد را امضا كنید باید به من یك سوگندنامه بدهید كه در این قرارداد از هیچ واسطه ای استفاده نكردید و به هیچ واسطه ای (۱) سنت پول ندادید و اگر روزی روزگاری معلوم شود شما از واسطه استفاده كردید دولت ایران هر كسی كه باشد حق دارد بر علیه شما در تمام محاكم بین المللی شكایت كند و من از همه اینها اقرارنامه كتبی و رسمی دریافت كردم، امضا دریافت كردم كه هیچ واسطه ای در كار نبوده است. چرا ما دوست داریم مدیران شرافتمندی كه از جان و دلشان دارند مایه می گذارند، برای ایران و اعتلای جمهوری اسلامی زحمت می كشند را بخواهیم با یك سری حرفهای بی مبنا و سست افراد را متهم كنیم. باور كنید خدایی هست، قیامتی هست، آخرتی هم هست. اینگونه كه نمی شود ما بدون هرگونه مدركی بخواهیم كسی را متهم كنیم. شما می توانید در این قراردادها از تمام مجاری رسمی، اطلاعاتی، نظارتی، بازرسی، هرچه كه به ذهن تان می رسد بررسی كنید، اگر یك واسطه در حد كوچكترین موضوعی بود هرچه خواستید به من بگویید.

دوستان عزیز! ما برای ایران جنگیدیم، ما برای جمهوری اسلامی جنگیدیم، حالا در جبهه بودیم نمی خواهیم تظاهر كنیم، ولی این دلیلی ندارد كه ما به خاطر دو روز دنیا بابت دو شاهی پول بخواهیم حیثیت مان را هزینه كنیم. اگر شما می بینید تمام صنعت هوانوردی از ما حمایت می كنند به خاطر این است كه آنها قدر این گوهر را می دانند، قدر این زر را می دانند، می دانند كه چه اتفاقی در صنعت هوانوردی ایران رخ داده است. شما می بینید كه این موضوع به عنوان بزرگترین اتفاق در صدر اخبار جهان بود، این بزرگترین دستاورد برجام است، در واقع این تمام توطئه های اسرائیل را نابود كرد. تمام پول ها از مجاری رسمی بانكی بین بانك های ایران و بانك های بین المللی رد و بدل شد. از هیچ چمدانی استفاده نشد. تمام ال سی ها به صورت رسمی، ما به صورت رسمی اعلام كردیم كه آقا! تحریم شكست، اسرائیل شكست خورد، صهیونیسم در این كار شكست خورد. ما موفق شدیم اراده ملت ایران را چیره كنیم، واقعاً من از برخی كم لطفی هایی كه صورت می گیرد تعجب می كنم. كار بسیار بزرگی صورت گرفته، ملت ایران امیدوار شدند، نه فقط به صنعت هوانوردی، ملت ایران امیدوار شدند كه این دولت توان كارهای بزرگ را دارد، می تواند ایران را به سرمنزل مقصود برساند، می تواند ایران را توسعه بدهد، شما به این بخش قصه نگاه كنید.

یك جمله دیگر بگویم عرضم را خاتمه بدهم، اگر فرصتی بود در بخش انتهایی من عرض می كنم. من یك جمله هم در ارتباط با بحث دریا عرض كنم. دوستان این فقط در حوزه ریلی نیست، ما همین بحث را در حوزه دریایی داریم. دوستان عزیز! در حوزه دریایی ما بیش از (۵۰۰) میلیون دلار در چابهار سرمایه گذاری كردیم. آقای كاظم جلالی كه از كمیسیون امنیت ملی و خیلی از نمایندگان محترم دیگر رفتند بازدید كردند، می توانند به شما گواهی بدهند. این بند (۱) ریال اعتبار ندارد، (۵۰۰) میلیون دلار در آن سرمایه گذاری شده است. واقعاً انصاف بدهید، ما این را از طریق بخش خصوصی با استفاده از همین امكانات قانونی كه شما نمایندگان محترم در صندوق توسعه ملی ایجاد كردید انجام دادیم. باور كنید اینها كارهای بزرگی برای ایران است.

ما در واقع راه آهن چابهار به زاهدان را در حال اجرا هستیم، شما بروید ببینید بودجه این راه آهن (۲۸) میلیارد تومان در بودجه است، (۲۸) میلیارد تومان یعنی كمتر از (۳) كیلومتر. عزیزان من! ما الان در آنجا (۵۰) درصد زیرسازی چابهار تا ایرانشهر را اجرا كردیم، ریلش را تهیه كرده ایم، باور كنید كارهای بزرگی در حال رخ دادن است.

عزیزان! فقط در پسكرانه های بنادر در همین سه ساله (۹۰۰۰) میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است. نه فقط بندر چابهار، هر سه فاز بندرعباس از طریق منابع غیربودجه ای در حال نوسازی است، هم فاز (۱)، هم فاز (۲) و هم فاز (۳). آقای سامری می توانند به شما در خرمشهر گزارش كنند، ما بندر خرمشهر را نوسازی كردیم. از پایان جنگ چند سال است گذشته است؟ ۶۸ بود الان ۹۵ است، (۲۷) سال است از پایان جنگ گذشته، هنوز كشتی ها در آنجا مغروقه هستند، در واقع ما داریم نجات مغروقه ها را انجام می دهیم. شما می دانید كه در آنجا در چه وضعیتی هستیم؟ دوستان عزیز! ما در واقع مغروقه ها را در حال نجات دادن هستیم و در واقع اقتصاد آبادان و اقتصاد خرمشهر را در حال بازسازی ساختاری، هم بازسازی بندر، هم آبراهه و هم بنادر جزیره آبادان هستیم.

دوستان عزیز! شما بروید بندر امام را ببینید در چه حدی توسعه پیدا كرده است. ما خط آهن مستقیم با سرعت (۱۶۰) كیلومتر اهواز به بندر امام را فعال كردیم. بروید ملاحظه كنید در بنادر چه اتفاقاتی رخ داده است.

(در این هنگام آقای مسعود پزشكیان «نایب رئیس اول ریاست جلسه را به عهده گرفتند)

عزیزان! تمام تجهیزات بندر چابهار را از آلمان با بالاترین برندهای جهانی در مناقصه انتخاب كردیم، با قیمتی به مراتب كمتر از همان تجهیزات چینی. بیایید انصاف بدهید، ببینید كه چه سرمایه گذاری شده. سال ها است در بنادر ایران سرمایه گذاری بزرگ صورت نگرفته. من از آقای سعید نژاد خواستم به من یك گزارشی بدهند. جناب آقای لاریجانی! از اول انقلاب تا این دولت كل سرمایه گذاری در تجهیزات بنادر (۹۶۰) میلیون دلار بوده، فقط سرمایه گذاری كه در این سه سال ما در حال انجام هستیم یا خرید كردیم یا خرید ها را سفارش دادیم و در حال آمدن است (۸۰۰) میلیون دلار است. من متوجه نبودم كه آقای لاریجانی جا به جا شدند و آقای پزشكیان تشریف آوردند. عزیزان من! اتفاق های بزرگی است. اینها در واقع كارهای تصادفی و شانسی نیست. روی اینها فكر شده، سرمایه گذاری شده، برنامه ریزی شده، همه اینها به دقت كار شده.

من عرایضم را ختم می كنم. راجع به مطالبی كه برادر عزیزم جناب آقای قاضی پور گفتند ان شاء الله من در بخش پایانی توضیح می دهم كه ان شاء الله آقای قاضی پور كه دوست من بودند و هستند و شش سال با همدیگر در شورای رقابت با هم همكار بودیم حتماً گواهی خواهند داد كه نه تنها كوچكترین فسادی نیست، بلكه آنچه كه انجام شده و می شود مایه افتخار هم من و هم همكارانم و هم دولت و هم تمام ملت ایران هست. راجع به بقیه مطالب اجازه بدهید كه هم من استراحت كنم و هم در بخش پایانی صحبت هایم ان شاء الله مطالبی را به سمع و نظر شما برسانم.

فقط یك جمله را بگویم؛ در ارتباط با سانحه من از آقای مهندس حسن بیكی درخواست كردم، چون آقای مهندس حسن بیكی خودشان نماینده دامغان هستند، همان جا بودند. از اول حادثه تا آخر حادثه آنجا بودند. چهار، پنج روز بعدش هم آنجا بودند. ایشان اطلاعات كاملی دارند، می توانند بیایند به شما توضیح بدهند كه حداقل یك شاهد مستقل توضیح بدهد. من به صورت یك جانبه به شما گزارش نكنم. ولی چند جمله ای كه گفته می شود را من برای شما تبیین بكنم كه واقعاً من شرمنده هستم كه چنین سوءتعبیر هایی در این كشور صورت می گیرد، واقعاً مایه تأسف من و همه هست.

عزیزان! آقای حسن بیكی بودند، جناب آقای همتی نماینده محترم سمنان بودند. من همان روز جمعه كه به سمنان رفتم بلافاصله شورای مدیریت بحران را تشكیل دادم و گزارش مدیریت بحران را دریافت كردیم. وقتی من داشتم از جلسه مدیریت بحران بیرون می آمدم خبرنگار از من پرسید، من یك گزارشی دادم كه از ابتدا چه كار شده، اتفاق چگونه رخ داده، ما چه كارهایی انجام دادیم و سازمان ها و گروه های امدادی چه كارهایی را انجام دادند، بعد گفتم من به اتفاق نمایندگان محترم و استاندار محترم داریم می رویم از مجروحان بازدید و معاینه بكنیم و ملاقات داشته باشیم. ما تمام تلاشمان را می كنیم، تمام اقدامات خودمان را می كنیم به افرادی كه اینجا تشریف دارند در مجروح شدن به آنها رسیدگی كنیم و همچنین از خانواده جانباختگان هم كمال مراقبت و دقت را نسبت به آنها داریم.

من عرض كردم این كاری كه ما می كنیم اصلاً وظیفه ما است، این كار اضافه ای نیست كه ما انجام می دهیم. این حداقل وظیفه من وزیر است كه این كار را انجام بدهم، وگرنه اینها اضافه بر همه این كارهایی كه من می كنم خودشان امكانات بیمه ای هم دارند. ولی من وظیفه ام این است كه در خدمت اینها باشم و تمام تلاشم را بكنم. واقعاً بعدش این حرف منطقی را به یك حرف دیگری تبدیل كردند كه وزیر گفته اینها بیمه هستند، بیمه پولشان را می دهد. واقعاً من از این نحوه انعكاس مطلب تعجب می كنم. من بلافاصله توضیح دادم آنچه كه من گفتم، گفتم ما وظیفه مان است خدمت بكنیم و برای این خدمت هیچ منتی نداریم.

این وظیفه هر وزیری است، این وظیفه دولت است كه این كار را انجام بدهد، این كار زیادی نیست كه ما انجام می دهیم. من این را از روی تواضع و وظیفه گفتم، باید بگویم، اصلاً وظیفه من است. این چیز عجیب و غریبی نیست كه من همچنین حرفی را بزنم. بعد این موضوع را به یك موضوع دیگری تبدیل كردند. من این موضوع را بلافاصله توضیح دادم، هم به رسانه ها توضیح دادم و هم عرض كردم همان وقت كه اگر این موضوع موجب سوء تفاهم شده من از تمام خانواده های محترم، از نمایندگان محترم، از مردم آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، تمام آذری زبانان، مردم اردبیل، مردم زنجان و از همه من عذرخواهی می كنم. اگر فكر می كنید كه در كوچكترین بیان من لكنتی بوده من عذرخواهی رسمی كتبی كردم، من بیانیه دادم در این زمینه كه اگر فكر می كنید بیان من الكن بوده و نقطه ضعفی در بیان من بوده من همین الان از همه شما عذرخواهی می كنم، باز هم عذرخواهی می كنم. عذرخواهی كردن یك مسئول از ملت ایران كه افتخار دارد. این عذرخواهی كه مایه شرمندگی نیست، این مایه افتخار است كه ما از ملت ایران، از بابت همه كمبودها، از همه نارسایی ها عذرخواهی كنیم. من عذرخواهی كردم باز هم عذرخواهی می كنم.

نكته دیگری كه گفته بشود؛ می گویند آقا! باید استعفا می كردید. آقای دكتر جهانگیری عزیز اینجا تشریف دارند. من شنبه صبح كه سر كار آمدم با توجه به ابعاد حادثه خدمت آقای جهانگیری عرض كردم؛ آقای جهانگیری! من یك متن استعفایی نوشتم برای اینكه من مسئولیت اجتماعی این كار را بپذیرم این متن استعفا را تقدیم شما می كنم. بلافاصله، همان دقیقه آقای دكتر پورسید آقایی تشریف آوردند، ایشان گفتند من هم استعفا می كنم. ولی با توجه به اینكه این موضوع در حوزه ریلی صورت گرفته بگذارید من استعفا كنم، وزیر (۱۲) حوزه دیگر هم زیر مسئولیت دارد، بگذارید مسئول خود حوزه استعفا كند. من خدمت آقای آقایی عرض كردم آقای آقایی! این حادثه بزرگ بوده و من باید به عنوان وزیر استعفا كنم، لذا در واقع من اقدام می كنم.

نهایتاً قرار شد من هر دو استعفا را تقدیم آقای جهانگیری بكنم و آقای جهانگیری هر تصمیمی گرفتند اقدام بكنیم. ما هر دو تا را تقدیم جناب جهانگیری كردیم، جناب جهانگیری ساعت (۵/۲) به من گفتند كه من با آقای رئیس جمهور صحبت كردم، جناب رئیس جمهور گفتند همین كه آقای مدیرعامل شركت راه آهن استعفا می كند كفایت می كند، شما بایستید كارتان را انجام بدهید.

اینكه چیز عجیب و غریبی نیست. این كار هم كار بزرگی نیست، وظیفه من بوده این كار را انجام بدهم، بلافاصله هم انجام دادم. ولی بعد از آنكه توسط رئیس جمهور بالاترین مقام اجرایی كشور تصمیم گیری شد من از آن به بعد دیگر باید قرص و محكم به كارها بچسبم. من دیگر نباید بعد از تصمیم گیری مردد باشم، باید با كمال اقتدار وزارتخانه را اداره كنم كه این كار را كردم. در هر صورت اگر اجازه بدهید راجع به بقیه سانحه شما حرف مستقل را از آقای حسن بیكی بشنوید بهتر از این است كه از من بشنوید. ولی من توجه شما را به بیانیه كمیسیون عمران جلب می كنم. كمیسیون عمران مجلس از طرف شما، از طرف آقای رئیس مجلس نمایندگی پیدا كرد، رفت بررسی كرد، كمیسیون عمران گفت هیچ مسئولیتی متوجه وزیر نیست. در همین صحن از پشت همین تریبون خوانده شد. كمیسیون بررسی سانحه هم بررسی كرد، بیانیه داد، گزارش آن هم منتشر شد. در هر صورت من باز هم در خدمت شما هستم. من (۱۵) دقیقه از وقتم را خدمت آقای حسن بیكی تقدیم می كنم. آقای حسن بیكی صحبت خواهند كرد. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، آقای دكتر متشكرم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ از جناب آقای آخوندی وزیر محترم راه و شهرسازی تشكر می كنیم. از وقت آقای وزیر یك ساعت در اختیار یك یا دو تا از نمایندگان قرار می گیرد كه ابتدا خدمت آقای ابوالفضل حسن بیكی نماینده محترم دامغان هستیم كه به هر میزان از این یك ساعت صحبت داشته باشند.

ابوالفضل حسن بیكی (دامغان) ـ سلام علیكم و رحمه الله

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمدلله و الصلاه و السلام علی رسول الله و علی آله آل الله

سپاسگزارم از همه نمایندگان عزیز و محترم و خیرمقدم عرض می كنم خدمت اعضاء محترم هیأت دولت كه در این جلسه و در این مجلس حضور پیدا كردند.

برادران عزیز و خواهران گرانقدر! معاون اول محترم رئیس جمهور! اگر جناب عالی هم عرایض بنده را گوش كنید تحقیقاً و یقیناً مباحثی كه مطرح می شود می تواند تمییز دادن آنها راحت تر باشد. ما نمایندگان مجلس در برابر قرآن كریم سوگند یاد كردیم به وظایف مان عمل كنیم، زیرا باید با دقت هم عمل كنیم. ما از منظر قانون قانونگذاریم و ناظر بر اجرای قانون هستیم و در پنج سطح مأموریت و مسئولیت داریم، هم در سطح بین المللی، هم در سطح ملی، هم در سطح منطقه ای، هم در سطح استانی و حوزه انتخابیه. لذا آنچه را كه امروز می خواهیم در این جلسه بگوییم طبیعتاً براساس تكلیف شرعی است. بنده یك اصولگرا هستم و افتخار می كنم كه اصولگرا هستم، زیرا اصولگرایی را از امام، مقام معظم رهبری، شهید بهشتی، شهید مطهری و شهیدان جبهه و جنگ آموختم به اینكه انسان باید حق طلب باشد، آزاده باشد و آنچه را كه حق هست به آن عمل كند و در رأس همه آنها مولا علی (علیه السلام) می فرماید: «حق بگو هر آنچه تلخ باشد .

 در این موضوع بنده عرض می كنم روزی كه حادثه به وجود آمد در مسیر تهران به دامغان بودم، وقتی به گردنه آهوان رسیدم مشاهده كردم از پشت كوه ها دود غلیظی به آسمان می رود. سریعاً به فرماندار دامغان زنگ زدم، موضوع چیست؟ ایشان به ما گفت همین الان اطلاع دادند كه دو قطار با هم تصادف كردند و در این تصادف آتش سوزی ایجاد شده و هیچ خبر دیگری نداریم. من سریعاً به منطقه رفتم و از نزدیك شاهد بودم و همه اقداماتی كه انجام می شد در كنار نیروهای اجرایی ایستادم. متوجه شدم كه در یك مقطعی قطار تبریز به مشهد وقتی عبور می كند برودت هوا به (۱۲) و (۱۳) درجه زیر صفر می رسد، ترمزهای قطار یخ می زند، متوقف می شود و قطار دومی كه می آید به این قطار اصابت می كند قطار سمنان به مشهد هست.

برادران عزیز! شما استحضار دارید یك قطاری كه از یك نقطه ای به نقطه دیگر حركت می كند پنج ، شش مركز قطار را كنترل می كند. اولین كنترل كننده CTC هست، یعنی مركز الكترونیكی هست كه می تواند قطار را در هر نقطه ای كنترل كند. مكان دوم ATC هست، ATC همان ترمز قطاری است كه در اختیار راننده است، خودكار هر گاه احساس بكند در یك نقطه ای راه آهن مسدود است به راننده و به لكوموتیو ران اعلام می كند كه آن منطقه مسدود است.

نكته سوم، مركز كنترل مركزی است. این مركز كنترل مركزی در دو جا قرار دارد، یكی در تهران كه سراسر ایران را كنترل می كند و محور تهران به مشهد را هم كنترل می كند. مركز دیگری كه در اینجا وجود دارد و كنترل می كند مركز كنترل مركزی شاهرود است. البته من در اینجا به شما عرض كنم كه مركز كنترل CTC و CEC در یك اتاق هست و به فاصله یكی ، دو متر با همدیگر همواره در مكاتبات و مذاكرات با هم مشترك هستند و همواره در اقداماتی كه انجام می دهند در كنار هم قرار دارند. اما مركز كنترل مركزی كه در شاهرود است در اتاق دیگری حضور و وجود دارد.

لذا در مراحل اول وقتی كه من آنجا رسیدم سخنان گوناگونی از افراد گوناگونی شنیده می شد. در این قضیه طبیعتاً مأموریت و مسئولیت ما این بود كه در مرحله اول به آسیب دیدگان كمك كنیم و بتوانیم اقدامات اولیه و ضروری را انجام بدهیم. در مرحله دوم به فكر این باشیم كه چه كسانی در این حادثه مقصر هستند. طبیعتاً هر كسی به گونه ای دیگری را به عنوان مقصر اعلام می كرد. بعد از اینكه ما كارهای اولیه را با كمك ادارات، مسئولین، اداره كل، استاندار، استانداری و فرمانداری شهرستان دامغان و كمك هایی كه از شهرهای شاهرود، سمنان، گرمسار و حتی فیروزكوه رسید كارهای اولیه انجام شد، مجروح ها از (۱۸۸) كیلومتری به بیمارستان دامغان، سمنان و شاهرود منتقل شدند. بعد از آن برای اینكه چگونگی این حادثه برای ما روشن بشود در همین مقطع بود كه ریاست محترم كمیسیون امنیت ملی جناب آقای دكتر بروجردی با من تماس گرفت كه شما آنجا باش به عنوان نماینده و عضو كمیسیون امنیت ملی هم مسئولیت داری و ایشان فرمودند كه ما با رئیس مجلس هم هماهنگ كردیم.

بعد از ظهر بود كه تعدادی از اعضاء كمیسیون عمران مجلس در منطقه آمدند، اما به دلایلی شب شد، پیگیری مقدور نبود و لذا وقتی من بعد از آن به شاهرود مراجعه كردم و از آنجا دقیق موضوع این تصادف را پیگیری كردم متوجه شدم كه در این حادثه اشكالات عجیب و غریبی وجود دارد. لذا در این رابطه یك مقداری حساسیت بیشتر شد. وقتی كه گفته های افراد مطرح شد به سراغ مانیتورها رفتیم، وقتی به سراغ مانیتورها رفتیم مشاهده كردیم كه بعضی از قول ها و گفته ها با آنچه كه در مانیتور ثبت شده مغایرت دارد و لذا در این رابطه قرار بر این شد كه دولت هم وارد عمل بشود. روز بعدش دولت آقای مهندس تركان را به منطقه اعزام كرد، مجدداً مانیتورها را ما بررسی كردیم. وقتی مانیتورها را ما بررسی كردیم دقیقاً به این شكل كه قطار تبریز به مشهد وقتی عبور می كند و در نزدیكی ایستگاه هفت خان قرار می گیرد اینجا هم جزء یكی از مناطق و یكی از گردنه های صعب العبور است، به دلیل اینكه گردنه بسیار شیب دار هست ترمزهای پی در پی كه زده شده موجب شده كه ترمز این قطار یخ بزند. به شاهرود اعلام می كند، CTC در جریان است، ATC هم در جریان است. بعد از مدتی قطار دوم می آید و قطار دوم در ایستگاه قبلی آن را متوقف می كنند. رسیدگی و پیگیری می شود تا جایی كه قطار تبریز اعلام می كند كه داریم مشكل را حل می كنیم، تا چند دقیقه دیگر عبور خواهیم كرد. در همین مقطع مشاهده می كنیم كه شیفت می بایست عوض می شد، اما شیفت به لحاظ اینكه آن شب شاهرود برف آمده بود، نفر بعدی كه باید می آمد و شیفت را ساعت (۷) شب تحویل می گرفت این نفر نرسیده بود، یعنی همان فردی كه از شب در این محل به عنوان مسئول CTC حضور داشته مأموریتش را ادامه می دهد. بعد از این نكته متوجه می شویم قطاری كه از سمنان می آید به طور مداوم با شاهرود در تماس است و هر لحظه درخواست می كند برای اینكه مسافرانش را به مشهد برساند مجوز عبور می خواهد.

در این موضوع خلط و اشكالی به وجود می آید كه این فرد در یك زمان احساس می كند كه قطار تبریز به مشهد حركت كرده و عبور كرده، به قطار سمنان دستور می دهد كه شما حركت كنید، لكوموتیو اعلام می كند كه چراغ من روشن است، ATC به من اجازه نمی دهد. شما می دانید كه این مجموعه یك مجموعه بسیار پیشرفته ای است كه در همه مقاطع و در همه زمان ها حتی نقطه به نقطه این راه آهن جمهوری اسلامی ایران را نشان می دهد كه اگر هر از گاهی، یك لحظه هم در یكی از نقاط روی ریل اشكالی به وجود بیاید این چهار مركز متوجه می شوند و همه برای اینكه آن مانع را برطرف كنند آماده می شوند.

در همین مقطع وقتی نفر بعدی كه نفر شیفت دوم هست وارد می شود نفر قبلی به لوكوموتیوران اولی ابلاغ می كند كه شما حركت كنید، لكوموتیوران اولی مجدداً اعلام می كند كه چراغ من روشن است. به او دستور می دهد كه چراغت را دستی خاموش كن، حركت كن. لكوموتیوران اعلام می كند كه من حركت نمی كنم. مسیر بعدی آن این است كه باید تلگرام بزنند. در اینجا وقتی كه تلگرام زده می شود، وقتی كه به او ابلاغ می شود او چراغ را دستی خاموش می كند و حركت می كند. وقتی كه حركت می كند به دلیل اینكه شیب این نقطه بسیار زیاد است در طول این مسیر قطار به (۱۱۷) كیلومتر سرعت و در یك نقطه ای مشاهده می كند كه قطار تبریز از محل خارج نشده و هنوز در محل است. قطار ترمز می گیرد، اما به لحاظ اینكه سر پیچ بود این هم جزء الطاف الهی بود، قطار چون در نقطه ای قرار گرفت كه سر پیچ بود لكوموتیو قطار سمنان به عقبه قطار تبریز می خورد. ما مشاهده می كنیم در این مقطع كه لكوموتیو از روی ریل منحرف می شود كه این هم جزء یكی از معجزات الهی و لطف خدا بود كه تعداد كشته ها بسیار محدود و كم می شود.

بعد از این لحظه وقتی كه نفر بعدی می آید، یعنی ظرف دو دقیقه به قبلی اعلام می كند كه دو تا قطار به هم خورد. او پشت دستگاه خودش می خندد و سهل می گیرد، می گوید كدام قطارها به هم خورد؟ وقتی به او می گوید قطار سمنان با قطار تبریز برخورد كرد او تعجب می كند. اینجا یكی از همان جاهایی بود كه برای ما جای سؤال بود و من هم در تلفنی كه با آقای بروجردی و بعضی از دوستان و بعد هم به كمیسیون گزارش دادم گفتم از منظر من این حركت یك نفره است و این یك نفر هم مسئول است و احتمالاً هم این باید عمدی باشد. اما بعد از اینكه بررسی های گوناگون انجام شد قاضی محترم اعلام كرد كه این عمدی نبوده، سهوی بوده، اما خطای انسانی است.

لذا وقتی كه خطای انسانی است ما در اینجا می توانیم عرض كنیم كه همه سیستم دقیق كار كرده، همه سیستم راه و مسیر خودش را رفته، یك فردی كه پشت این دستگاه نشسته و بعد هم همه این آثار هست.

برادران و خواهران! من طی این روزهایی كه مسئولیت و عذاب وجدان می كشیدم كه چگونه می توانیم این همه مدارك را بررسی بكنیم، با تك تك افراد بحث و گفت وگو داشتیم. در یك زمانی لكوموتیوران ها به شدت نگران بودند. اینها استنباط می كردند چون راننده قطار، یعنی لكوموتیوران قطار سمنان فوت نكرده شاید او محاكمه بشود و یا خدای ناكرده گناهان را به گردن او بیندازند و ناراحت بودند. با آنها چندین بار نشستیم، هم جمعی، هم گروهی و هم فردی با ایشان صحبت كردیم. در نهایت اینها همه مسائلشان كه در فضای مجازی هم همواره مطرح بود كه (۲۰۰۰) بار و (۲۰) هزار بار و (۵۰۰۰) بار این سیستم اشكال ایراد داشته و به آن ایراد وارد شده، همه اینها یكی پس از دیگری اذعان كردند كه همین اشكالات امروز هم در متروی تهران و در آن سوی دنیا هم وجود دارد. شركت هایی كه از آلمان و فرانسه در این مجموعه كار می كنند همین مسائل هست. در یك مقطعی هم خواستند یكی از شركت های داخلی را زیر سؤال ببرند. آنجا هم وقتی كه ما مراجعه كردیم، مشاهده كردیم كه این مجموعه در سال ۱۳۸۳ قرارداد ایجاد شده، در سال ۸۵ و در سال ۸۶ اجرایی شده. یعنی خرید این دستگاه ها هم ATC و هم CTC از سال ۸۳ و ۸۵ و در نهایت در سال ۸۶ عملیاتی شده. در این راستا هم ما در اینجا به یك موضوعی رسیدیم كه مسیر ما را یك مقدار ساده تر كرد.

وقتی مقام معظم رهبری سخن از داخلی و نیروهای داخلی و بحث اقتصاد مقاومتی و دستوری كه به مجلس می دهد كه «مجلس باید ریل گذاری بكند و كار را انجام بدهد باز ما مسئولیت و مأموریت سنگین تری را بر دوش خودمان می بینیم. لذا در این راستا باز من تحقیقات دومم را شروع كردم. در یك مقطعی بیان شد به اینكه CTC مقصر است. خبرنگار مهر با من تلفنی صحبت كرد، صریحاً به خبرنگار مهر اعلام كردم دستگاه ها هیچ اشكالی ندارد. گزارش هایی هم تا حالا داده شده این گزارش ها درست نیست و غلط است، زیرا دستگاه كار خودش را انجام داده، سیستم كار خودش را انجام داده. یك فرد در اینجا اشكال به وجود آورده و اشتباه شده، چرا موضوع را اینقدر باز می كنیم و شرایط را به گونه ای انجام می دهیم؟

 بعد از این متوجه شدم گروهی همواره با من مذاكره می كنند، با دوستان دیگر، با نمایندگان دیگر و مخصوصاً در شاهرود به گونه ای هجمه می ریختند برای اینكه همه مسئولین این استان حرف اینها را بپذیرند و آن جمله این بود كه این دستگاه ATC و CTC به درد نمی خورد، ما باید دستگاه جدیدی بیاوریم و گروهی می گفتند این دستگاه از روسیه بیاید و گروهی دیگر می گفتند از آمریكا بیاید. حتی گروهی با من مذاكره كردند كه اگر شما اجازه بدهید ما می توانیم با قیمت (۷) میلیارد دلار همه این تجهیزات را از آمریكا بیاوریم و وقتی كه این تجهیزات را از آمریكا آوردیم دیگر این مشكلات به وجود نمی آید.

من از اینها سؤال كردم كه چگونه شما می خواهید (۷) میلیارد دلار تأمین كنید؟ گفتند ما همه چیز را به عهده می گیریم، زیرا ما یك پولی در آمریكا بلوكه شده داریم، می توانیم خودمان رابطه برقرار كنیم و این دستگاه ها را خریداری كنیم. اینجا بود كه من نامه ای را خدمت ریاست محترم جمهوری نوشتم.

مردم عزیز تبریز، نمایندگان محترم تبریز، نمایندگان محترم آذربایجان! این نامه برای برج (۹) است، یعنی تقریباً (۱۰)، (۱۲) روز بعد از این حادثه طی سه برگ بدون اینكه حتی اعضاء كمیسیون هم بدانند محرمانه برای آقای رئیس جمهور نوشتم و اعلام كردم مافیایی پشت این كار است و شما نباید تسلیم مافیا بشوید. مافیایی كه هر چیزی در داخل ایران است را می گویند به درد نمی خورد و حالا یا باید از روسیه یا آمریكا یا اسرائیل بخریم و لذا این نكات را نوشتم، جناب آقای رئیس جمهور هم محبت كردند و ابلاغ كردند كه رسیدگی بعدی و من این نامه را برای دفتر مقام معظم رهبری هم به عنوان رونوشت تقدیم كردم.

اینجا می خواهم این جمله را عرض بكنم؛ برادران شاهرود، برادران آذربایجان! بنده (۸) سال در جبهه بودم، در كنار شهید باكری بودم، حمید باكری و مهدی باكری و ده ها شهید شما در عملیات های مختلف. در كنار این قطار بودم زمانی كه جنازه این عزیزان می سوخت همانگونه می سوختم كه بچه های شما در خرمشهر و در عملیات فتح المبین و بیت المقدس می سوختند. اما چرا در اینجا ما مثال می زنیم این موضوع قطار را با یك موضوع دیگر و چرا سعی می كنیم در اذهان مردم اینگونه تشویش ایجاد كنیم كه فرقی بین این و آن نیست؟ بینی و بین الله تك تك مسئولین به گونه ای كار می كردند كه آسیب ها را كمتر كنند. بله، وقتی كه من اوركتم را به خشك شویی دادم دو بار شست، هنوز بوی جنازه و بوی سوخته شده جنازه فرزندان شما از كت و شلوار من عبور نمی كرد. بیش از یك ماه تنفسم را احساس می كردم همانگونه ای است كه در كنار آتش باروت در جبهه های جنگ بودم. شهدالله آنچه را كه می خواهم بگویم برای اینكه بدانید فرزندان شما با آنهایی كه در خرمشهر شهید شدند یكی است و با همین نیت همه موضوعات را دنبال كردم، زیرا اقتدار جمهوری اسلامی، احترام مجلس، دولت و نظام همه وابسته به این است كه حقایق را بگوییم.

من در این موضوع آنچه را كه مشاهده كردم با تعداد زیادی از كارشناسان و متخصصین و كسانی كه حتی بازنشسته شده بودند، اینها را صدا كردم، نشستیم مجدداً بازیابی كردیم، مجدداً مانیتورها را دیدیم. در نهایت همه مجموعه به این جمله رسیدند این حادثه حادثه ای نیست كه بخواهد مدیرعامل شركت ملی راه آهن مقصر باشد.

ما جمهوری اسلامی هستیم، حتی زمانی كه مدیرعامل استعفا داد به یكی از مقامات زنگ زدم. ما ایرانیم، اسلام در این كشور بعد از (۱۴۰۰) سال حكومت حاكم شده، چرا ما می خواهیم بعضی از پزهایی كه اروپایی ها می دهند بدهیم؟ آنها می خواهند مردمشان را فریب بدهند. حقیقت امر این است كه در این سانحه یك نفر به هر دلیلی كه حالا امروز قاضی محترم می گوید كه اشكال از اینجا است.

من در این نامه (۲۲) عنوان را برای جناب آقای رئیس جمهور نوشتم. برادرها! در مجلس سوم وقتی كه جنگ تمام شد من عضو آن مجلس بودم. (۹۶) نفر از نمایندگان مجلس نامه خدمت رئیس جمهور وقت تنظیم كردیم كه راه آهن تهران ـ مشهد دوخطه شود. همان روز هم می گفتند این راه آهن برای (۶۰) كیلومتر و (۷۰) كیلومتر است و اگر بخواهیم ریل جدید بسازیم بعد از جنگ است، پول نیست. از حداقل امكانات و من امروز می گویم زیرساخت این راه آهن نیاز به تغییر دارد و الان می گویم مجلس عزیز باید تصمیم بگیرد یك راه آهن دوخطه و دوبانده از تهران تا مشهد بكشد. این درخور شئونات (۲۰) میلیون زائر ایرانی كه همه ساله به مشهد مقدس سفر می كنند و باید برای هر كیلومتر (۲۰) هزار میلیارد تومان پول بگذاریم و اگر این كار را نكنیم پس ما نمایندگان مجلس بایستی استیضاح بشویم نه اینكه هر روز این گناه را به گردن یك فردی (بیندازیم) و این فرد را برداریم، فرد دیگری بگذاریم. آیا با تبعیض و تغییر، تغییر می كند؟ آیا وظیفه شرعی ما برداشته می شود؟ والله همان لحظاتی كه كنار جنازه ها بودم احساس می كردم كنار جنازه مهدی باكری ام. او آرپی جی خورد، این فرد می سوخت. با این مسئولیت وقتی وارد شدیم می بینیم، شما همین الان ببینید بزرگانی از سراسر این كشور به من زنگ می زنند می گویند الان همه باید در منطقه زلزله و سیل زده باشیم كمك بكنیم. چرا در مجلس جمهوری اسلامی جلسه گذاشتید.

برادرها ببینید! یك روزی تمام فضای مجازی این كشور می گفت چرا در این كشور اینهمه سد می سازند، محكوم می كردند. در همه جا تحصن می كردند. خداوند این نعمت عظیم را فرستاد، اگر همین بارانی كه طی دو، سه روز گذشته می آمد سد بود جمع می شد دیگر نیاز نبود ما آب شور را برای تشنگی مردم عزیز ایران شیرین كنیم.

بنده این نكته را عرض بكنم؛ در این حادثه مباحث دیگری هست. من در اینجا می خواهم یك خاطره به شما بگویم، یكی از شب ها حضرت آیت الله دری نجفی كه وزیر اطلاعات بود من را صدا كرد. به من گفت باید بروی وزارت نفت، از ایشان دو روز وقت خواستم در نهایت قبول نكردم. بعد از دو روز ایشان ابلاغ فرمودند كه این حكم است باید بروی. چشم، آنجا رفتم، از آن زمان هم قرار گذاشتیم به اینكه همه مسائل را ریز به ایشان بگوییم. بعد از مدتی بحث فاز (۲) و (۳) به وجود آمد. آقای دری من را خواست. گفت این بحث و این گزارشاتی كه دارد می آید چیست؟ من به ایشان عرض كردم آقای دری! ما بالغ بر دو، سه گونی نامه داریم. این نامه ها را یك عده علیه این می نویسد، دیگری علیه این می نویسد. این گزارشات براساس یك سلسله گزارشات فردی است، بعد می آید در گروه های بعدی جمعی می شود و وقتی جمعی شد بیرون می آید. آقای دری! شهدالله بالغ بر (۸۵) درصد از نیروهایی كه در فاز (۲) و (۳) كار می كنند و توتال آن را برنده شده ایرانی هستند. پیمانكارها ایرانی هستند، متخصصین ایرانی هستند. (رنجبرزاده ـ جناب آقای حسن بیكی شما ۲۲، ۲۳ دقیقه صحبت كردید، مثل اینكه اشاره فرمودند شما ۱۵ دقیقه وقت داشتید)

الان هم می خواهم عرض بكنم ما با همین نگاه وارد وزارت راه شدیم. من همین صبح از وزیر محترم اطلاعات سؤال كردم، گفتم مجموعه اطلاعاتی كه به دست ما رسیده و این مداركی كه به دست ما رسیده بخش اعظمش درست نیست و بخش اعظمش را هم به عنوان كارهای بزرگ می تواند افتخار جمهوری اسلامی باشد.

آقای وزیر! من از شما سؤال كردم كه مجموعه شما می گویند وزارت راه و ترابری یكی از پاكترین وزارتخانه ها در چنین موقعیتی است. ایشان فرمودند بله، وزارت راه و شهرسازی امروز یكی از پاكترین وزارتخانه های كشور ما هست. برادران! بعضی از گزارشات، همین الان هم یكی از نمایندگان می گفت، گفتم من (۷) سال در وزارت نفت بودم از این گزارش ها زیاد دیدم. آن چیزی كه برای ما قابل قبول است آن حكمی است كه روزی قاضی می دهد. آن چیزی كه برای ما قابل قبول است آن چیزی است كه ما ببینیم و یقین كنیم. وقتی نامه ای نوشته شده كه هیچ كس حق ندارد و هرگاه اگر كسی در این وزارتخانه (رنجبرزاده ـ تشكر) رشوه بگیرد، پول بگیرد، پورسانتی بگیرد و هر ریالی كه بگیرد باید محاكمه شود و از این وزارتخانه خارج بشود.

امروز این وزارتخانه در سه، چهار بخش مهم هوایی، ریلی، زمینی و دریایی كارهای بزرگی دارد انجام می دهد. در مسكن هم شما می دانید كه چه مشكلاتی در این كشور بود. به فضل پروردگار طراحی شده، مدیریت جدید، مدیریت استراتژیك بر این وزارتخانه حاكم شده.

برادران! یك خاطره عرض كنم. شما می دانید تا زمانی كه بنی صدر بود ما در همه عملیات ها شكست می خوردیم. وقتی بنی صدر رفت امام فرمانده كل قوا شد، یك مأموریتی را در قرارگاه كربلا كه شهید صیادشیرازی و همه شهدا، برادر عزیز ما محسن رضایی و همه فرماندهان بودند برای عبور از رمل ها با مشكلاتی مواجه شدیم، یأس و ناامیدی بر قرارگاه حاكم شد. من در آنجا به شهید باقری گفتم من بچه دامغانم در رمل كار كردم، می توانیم این كار را انجام بدهیم. فوری تمام جلسه متوجه من شدند، بعد جلسه ای با شهید صیاد شیرازی و شهید حسن باقری گرفتیم. بعد از اینكه طراحی هایمان را اعلام كردیم گفتیم كمبود امكانات داریم. گفتند چه كنیم؟ با تهران تماس گرفتند، دو عزیز كه عضو شورای مركزی جهاد بودند آقای رضا افشار و آقای عباس آخوندی به منطقه آمدند. وقتی آمدند با هم در تپه های الله اكبر روی زمین نشستیم، گفتند چه می خواهی؟ گفتم من این جاده را می توانم بزنم، ولی این امكانات را می خواهیم. آقای عباس آخوندی همانجا گفت من از طرف آقای ناطق نوری كه نماینده امام در جهاد بود این اجازه را دارم هر چه بخواهید به شما بدهم. ما از آنجا رفتیم در اهواز، شهید محمد تركی فرمانده ارشد ما بود، به آقای تركی گفت آقای تركی هرچه فلانی می خواهد در اختیارش بگذارید.

برادران! شهید خرازی می گفت این جاده سه ماه طول می كشد. شهید احمد كاظمی می گفت سه ماه طول می كشد. همین الان قاسم سلیمانی هست، قالیباف هست، فرماندهان دیگر هستند در قرارگاه اعلام می كردند سه ماه طول می كشد. آن قدر به ما امكانات تزریق كردند ظرف مدت (۱۳) روز (۱۳) كیلومتر جاده ساخته شد. بعثی ها خوابش را هم نمی دیدند كه این كار انجام بشود. چگونه امروز ما در قالب مجموعه فضای مجازی همه چیز را آنگونه می بینیم؟ فضای مجازی در اختیار ما نیست، در اختیار بیگانگان است، در اختیار غریبه ها است، در اختیار آن سوی آب ها است. ما برویم مدارك را ببینیم. دقیقه به دقیقه، ثانیه به ثانیه همه چیز ثبت می شود، ثبت را بیرون آوردیم، مباحث را بیرون آوردیم، اعلام كردیم كه این مسائل و این كارهایی كه انجام می شود كارهای بزرگی است. (نایب رئیس ـ خیلی ممنون، وقتتان تمام شده) افتخار جمهوری اسلامی است، افتخار ملت ایران است، افتخار رهبری است و افتخار مجلس شورای اسلامی است. با اینكه پول نداریم اما مسیر بای بك و یوزانس را رها نمی كنیم برای اینكه این كشور را به فضل پروردگار بسازیم و مجرای قانونی برای نظارت بر این كارها را هم خواهیم داشت. من تشكر می كنم، بخش دیگری داشتم كه وقت كم آوردم. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

نایب رئیس (پزشكیان) ـ خیلی ممنون، متشكرم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر از جناب آقای حسن بیكی كه (۲۸) دقیقه صحبت فرمودند. نفر بعدی كه از وقت آقای وزیر استفاده می كنند جناب آقای غلامرضا تاج گردون نماینده محترم گچساران تشریف بیاورید از وقت باقی مانده در اختیار دفاع از وزیر بفرمایید صبحت كنید. (۳۲) دقیقه وقت دارید. آقای وزیر! شما نیم ساعت وقت دارید در پایان صحبت كنید. قبل از (۲) نمی شود. آقای وزیر! (۳۰) دقیقه نمایندگان محترم استیضاح كننده مجدداً صحبت می كنند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ قبل از اذان تعطیل می كنیم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ آقای تاج گردون بفرمایید.

غلامرضا تاج گردون (گچساران و باشت) ـ اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

 بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمدلله رب العالمین

ابتدا وظیفه خودم می دانم به حضور خانواده های محترم داغداری كه در سانحه قطار جان عزیزان خودشان را از دست دادند تسلیت عرض كنم و از نمایندگان عزیز خواستار این باشم كه در ابتدای سخنانم نثار روح از دست رفتگان این عزیزان یك صلوات بزرگ مرحمت بفرمایید. (حضار صلوات فرستادند).

به حضور مردم شریف آذربایجان و خراسان كه عزیزانشان را از دست دادند تسلیت عرض می كنم. نمایندگان محترم، وزیر محترم و دولتمردان عزیز! استیضاح یك وظیفه قانونی است كه به عهده نمایندگان مجلس گذاشته شده. هیچ استیضاحی تقابل بین نمایندگان نیست. عزیزان نماینده ای كه امروز در مقام استیضاح كننده فرمایش داشتند و مطالبات اجتماعی، فنی و اعتقادی خودشان را امروز مطرح كردند. تقابل بین بنده كه مخالف استیضاح هستم یا كسی كه موافق استیضاح است امروز در این صحن مطرح نیست. هر كسی نقطه نظرات خودش را مطرح می كند و قطعاً بدانید حقیر یا امثال حقیر كه مخالف استیضاح هستیم همچون شما دلسوز آن عزیزان از دست رفته هستیم و خواهیم بود و داغ آنها را هم بر دل داریم.

نمایندگان عزیز! اینكه یك وزیری نه امروز، بارها در ملأ عام در تلویزیون و امروز چند بار در صحن علنی مجس رسماً از ملت ایران و نمایندگان ایران پوزش طلبیده و برای اولین بار یك معاون وزیری فوری استعفا داد و وزارت پذیرفت، این را به فال نیك می گیریم و بپذیریم كه یك رویكرد جدیدی در بحث استیضاح است و از این حیث وزیر محترم كار پسندیده ای كرده است. این را قدر بدانیم و با قدر دانستنش آن را در بین جامعه تكثیر بدهیم و از این حیث اگرچه وظیفه وزیر است كه معذرت بخواهد و خواست، ولی قدر بدانیم و فراموش نكنیم. كسانی بودند كه مقصر بودند و هیچگاه از مجلس عذر نخواستند.

در خصوص مسائل فنی و حادثه هم وزیر محترم، هم جلسه غیرعلنی و هم امروز برادرمان جناب بیكی مطالبی را فرمودند و بنده در مسائل فنی نظری ندارم و شاید به صلاح نباشد نظری بگویم، اما مسائل مطرح شده در چند باب هست. نمایندگان عزیز! این چند تا باب را كه در برگه استیضاح و گزارش استیضاح مطرح فرمودند من مطرح می كنم.

یكی مسائل عملكردی است؛ مسائل عملكردی وزارت راه در قلمرو خودش، راه، هوایی، زمینی، ریلی و مسائلی از این قبیل و دریایی. اینها مسائل عملكردی است كه ما باید وزارتخانه ها را از این حیث ارزیابی كنیم و شاید برخی از مطالبی كه در بحث عملكردی مطرح می شود درست باشد. اما ببینیم چرا؟ درست است یا اگر غلط است چرا غلط است. ما خودمان چقدر می توانیم نقش داشته باشیم در بهتر كردن امور و آیا تمامی شرایط لازم را برای بهتر كردن امور فراهم كردیم یا نكردیم.

در بحث عملكردی همواره باید نقاط قوت و ضعف را در كنار هم بگذاریم و بعد نمره بدهیم. شاید بخواهیم منصفانه نگاه كنیم نشود نمره منفی به وزارت راه و شهرسازی در عملكرد داد كه من به بعضی از آنها اشاره می كنم. در هر صورت هر كسی به سهم خودش مقصر است و شاید به وزیر هم از این باب بشود نگاه كرد، اما ببینیم چه كسی مقصر است و چقدر مقصر است و ما چقدر توانستیم بر یك بخش بسیار مهم كمك بكنیم. وقتی كه من در بودجه سال ۹۶ نگاه می كنم كه نتوانستم یك میلیارد دلار مصوب این مجلس را برای ریلی اختصاص بدهم خودم را هم در بحث حوادث آتی بحث راه آهن مقصر می دانم. باید سهم تقصیر را در این قضیه مشخص كنیم.

اما چیزی كه فكر می كنم برای نمایندگان مجلس مهم است و برادران عزیز در بحث مسائل مالی و مسائلی از این قبیل مطرح كردند یا در رسانه ها گفتند یا امروز بعضی از مطالبی را گفتند، دوستان! من این نكته را اشهدبالله به خاطر اینكه وظیفه نمایندگی خودم می دانستم خدمت آقای وزیر رسیدم، به معاونینشان هم عرض كردم. به این آقای وزیر گفتم و عرض كردم آقای وزیر! شاید كسی این را پشت تریبون نگوید ولی من می گویم. گفتم آقای وزیر آیا صحت دارد فرزند شما با فرزند معاونت یا فرزند مدیركلت در فلان معامله شریك است؟ گفت شما به عنوان نماینده بررسی كنید. گفتم آیا صحت دارد در فلان قرارداد فلان معاونت فلان كار را كرد؟ گفت این مدارك و مستندات. شاید لازم نباشد من اینها را بگویم ولی به عنوان وظیفه نمایندگی خودم دارم این را عرض می كنم. دوستان عزیز! اگر به این تشخیص می رسیدم كه در قلمرو وزیر آخوندی یا هر وزیر دیگری امكان فساد مالی یا امكان فساد عمدی وجود داشته باشد كه منجر به یك نگرانی برای من نماینده یا ملت ایران را فراهم بكند قطعاً بدانید امروز تاج گردون و تاج گردون ها نمی آمدند به خاطر امثال آقای آخوندی دنیایشان را بفروشند. بنده خدمت آقای وزیر رسیدم، تك تك اینها را به عنوان وظیفه نمایندگی ام سؤال كردم. اگر خلافش را می دیدم امروز می گفتم.

موضوع سومی كه معمولاً در مباحث استیضاح مطرح می شد در مطالب هم گفته شده بود مسائل سیاسی و مالی است. هیچ وقت نگاه نكرده بودیم آقای آخوندی یك وزیری بود كه در دوران پس از انقلاب فراز و نشیب داشت، بوده یا نبوده؟ امروزه ما می فهمیم كدام وزیر رفتار سیاسی دارد، كدام وزیر دور و برش آدم سیاسی است، كدام وزیر كاركردش، كاركرد سیاسی است. شما یك بار الان كه من دارم صحبت می كنم تك تك معاونین وزیر راه و شهرسازی را در ذهنتان مرور كنید. شركت زیرساخت، راه آهن، پشتیبانی، امور مجلس، برنامه ریزی و اقتصاد. شما یكی یكی اینها را مرور كنید. كدام یكی از اینها آدم های سیاسی هستند؟ كدام یكی از اینها وابسته به جناح سیاسی هستند؟ معاون برنامه ریزی اش در سه دوره گذشته و سه دولت گذشته كار می كرد، معاون امور مجلسش از دوره های مختلف تاكنون دارد كار می كند. معاون زیرساختش در تك تك استان ها كار عمرانی كرده تا به امروز كه به معاونت رسیده. اینها كدامشان سیاسی هستند؟ به كدام جریان سیاسی یا حزبی وصل هستند؟ اگر دیدید بیایید با او برخورد كنیم، نه اینكه سیاسی بودن اشكال دارد، اگر رفتار سیاسی را شما در وجود یك نماینده برای یك معاون دیدید می توانید با او برخورد كنید.

موضوع بعدی كه مطرح است بحث سوانح است. البته كه تلخ است، نه (۴۰) نفر، نه (۵۰) نفر، حتی یك نفر در حوادث جاده ای و ریلی و هوایی جان خودش را از دست بدهد برای تك تك ما مهم است و باید درس عبرت بگیریم. وزیر راه باشد، نیروی انتظامی یا هر كس دیگری، یا من نماینده مجلس باشم.

دوستان عزیز، سروران ارجمند! سالانه (۲۰) تا (۲۵) هزار عزیز تك تك ماها در جاده های ایران دارند جانشان را از دست می دهند و شاید فردا من و امثال من هم جزء همین قربانیان این جاده ها باشیم. مقصر چه كسی است؟ مقصر وزیر راه و شهرسازی است؟ یك حادثه ای كه در جاده ای اتفاق می افتد پلیس می آید بالای سر حادثه، وقتی كه می خواهد رأی یا نظرش را بدهد سهم تقصیر را مشخص می كند می گوید این قدر راننده ، این قدر جاده، این قدر وسیله نقلیه. برای هر كدامشان متناسب با تقصیرشان جرم و جریمه مشخص می كند. در هر حادثه ای ما وظیفه داریم این كار را بكنیم. آنتونف بیفتد، قطار تصادف بكند یا هر اتفاق دیگری ما باید ریز به ریز این مورد را بررسی كنیم. مجموعه كارشناسان از همه مسیرها رفتند. در تقسیم بندی سهم تقصیر اگر سهم وزیر راه و شهرسازی به استیضاح است همه ما وزیر راه و شهرسازی را استیضاح كنیم. ولی وقتی كه ادله كارشناسی، كارشناسان زبده ای در این مسائل می تواند به این جمع بندی برسد كه آقا وزیر یا مجموعه وزارتخانه سهم تقصیرشان در حد استیضاح نیست باید بپذیریم. ما به عنوان نمایندگان ملت، منصفان جامعه باید بپذیریم كه آن چیزی كه به مصلحت جامعه و نظاممان است متناسب با آن عمل كنیم. هر كسی به سهم تقصیر خودش باید جوابگو باشد.

اما دوستان! بحث هایی اینجا مطرح می شود كه آیا وقت استیضاح هست یا وقت استیضاح نیست.

من از آن جنس نیستم كه بگویم وقت نداریم، زمان دولت كم است استیضاحش نكنیم. اگر وزیری را پیدا كردید كه حتی یك ثانیه از دولتش بماند و به ضرر نظام باشد ما به عنوان نماینده مجلس حتی آن یك ثانیه را نباید بگذاریم پشت میز وزارت بنشیند. من اصلاً آن بحث را ندارم. من این بحث را دارم كه می گویم یك بخشی را، بخش راه را، بخش حمل و نقل را ما در ریلی انداختیم كه اگر بخواهیم وظایف و مأموریت هایش را دچار تخطئه كنیم. دوستان! خود ما، مملكت ما، راه ما، شهر ما و همه این بخش ها را دچار یك توقف مذمومی می كنیم. این قسمت را دقت كنید، من این گزارش را كامل از ایشان خواستم و مطالعه هم كردم. وقتی وزیر راه و شهرسازی بیش از (۳۰۰) هزار میلیارد تومان توافقنامه بسته، (۱۶۰) هزار میلیارد تومان كه من ریزش را از ایشان گرفتم، گفتم من ریز این (۱۶۰) هزار میلیارد تومان را ببینم. (۱۶۰) هزار میلیارد تومان قرارداد بست.

این (۱۶۰) هزار میلیارد تومان قرارداد چه می شود؟ طرف قرارداد چه می گوید؟ می گوید وزیری كه آمدی با من قرارداد بستی مگر من به عنوان رئیس كمیسیون بودجه، به عنوان رئیس كمیسیون تلفیق به بخش راه و ترابری چقدر پول دادم؟ وزیر رفته (۱۶۰) هزار میلیارد تومان قرارداد بسته و آورده، من (۱/۰) این پول هم به آن تخصیص نمی دهم. رفته (۱۶۰) هزار میلیارد تومان مشاركت كرده بعد به طرف می گوییم كه آقا تو استیضاح هستی، تو برو. من از این حیث می گویم كه وقتش نیست وگرنه اگر خلاف كرده باشد، اگر خیانت كرده باشد به جامعه ایران، مملكت ما و ملت ما یك دقیقه هم یك دقیقه است باید استیضاح می كردیم.

دوستان! با ادله هایی كه عرض كردم بنده اعتقاد دارم كه نباید دنبال استیضاح برویم. به خیلی از مسائلی كه ما می توانیم كمك بكنیم و متأسفانه نكردیم كمك بكنیم. دوستان عزیز! بند اول استیضاح را دقت بكنید. «عدم پاسخگویی مناسب به مطالبات اجتماعی درخصوص بحران ها و آسیب های شكل گرفته در سنوات گذشته، حال و آینده ما داریم وزیر را برای آینده استیضاح می كنیم كار درستی نیست.

علی ای حال وقت اذان نزدیك است و وزیر محترم هم باید صحبت كند. دوستان عزیز! اشهدبالله آن چیزی كه اینجا مطرح كردم، بنده به عنوان كسی كه می توانم در مورد انتقادهایی كه به وزارت راه یا هر وزارت دیگری می شود نظر بدهد امروز در باب این استیضاح خواهش می كنم سروران ارجمند به استیضاح رأی ندهید و بگذاریم وزیر محترم راه و شهرسازی این چرخه ای را كه راه افتاده به سرمنزل مقصود یا به نقطه ای كه حداقل اكتفا كند كه خیالمان راحت باشد كه این مسیر ادامه پیدا می كند ان شاء الله تداوم ببخشد. از حسن نظر همه دوستان تشكر، ان شاء الله كه با رأی مجدد اعتماد به وزیر محترم راه و شهرسازی همكاری بین دولت و مجلس را فراهم كنیم. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

 

۵ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، جلسه بعدی ما ساعت (۲) بعد از ظهر است، دستور جلسه هم ادامه رسیدگی به طرح استیضاح وزیر است. ختم جلسه را اعلام می كنیم.

 

(جلسه ساعت ۱۲:۰۲ پایان یافت)

 

رئیس مجلس شورای اسلامی

علی اردشیرلاریجانی


 

 

 

 

 

 


۶ ـ ضمیمه:

الف ـ فهرست استیضاح مطرح شده


 

عنوان

اعلام وصول

شماره و تاریخ  چاپ گزارش

توضیحات

استیضاح آقای عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی

جلسه ۷۹

شماره ۴۵

۱/۱۲/۱۳۹۵

ادامه بررسی و أخذ رأی استیضاح به جلسه ۸۲ موكول گردید.

 

 

ب ـ فهرست قانون ابلاغی به دولت

عنوان

شماره ثبت

تاریخ تصویب

مرجع و تاریخ تأیید

تاریخ ابلاغ به دولت

قانون احكام دائمی برنامه های توسعه كشور

۳۲

۱۰/۱۱/۱۳۹۵

۲۷/۱۱/۱۳۹۵

شورای نگهبان

۱/۱۲/۱۳۹۵

 

 

عملكرد مجلس تا پایان جلسه هشتاد و یكم

 

الف ـ وضعیت طرحها و لوایح

 

 

 

 

 

جمع كل اعلام وصولی ها

۲۳۹

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طرح های نمایندگان

۱۲۳

 

طرح های شورای عالی استان ها

۱

 

 

لوایح

۱۱۵

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                 
 

 

عنوان آخرین وضعیت

طرح نمایندگان

طرح

شورای عالی استان ها

لایحه

جمع

مصوبات ارسالی به شورای نگهبان

۵

ـ

۵

۱۰

مصوبات ارسالی به مجمع تشخیص مصلحت نظام

ـ

ـ

۲

۲

مسكوت مانده

ـ

ـ

ـ

ـ

تحت بررسی در مجلس

۹۹

۱

۶۷

۱۶۷

قوانین ابلاغی به دولت

۸

ـ

۳۶

۴۴

مسترد شده

۵

ـ

۱

۶

بایگانی شده

۶

ـ

۴

۱۰

جمع كل

۱۲۳

۱

۱۱۵

۲۳۹

 

 

 

 

ب ـ وضعیت سؤال ها، استیضاح ها و تحقیق و تفحص ها

 

 

 

 

 

اعلام وصولی ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سؤال ها

۵۷

 

استیضاح ها

۲

 

تحقیق و تفحص ها

۸

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عنوان آخرین وضعیت

سؤال

استیضاح

تحقیق و تفحص

 

 

مسترد شده/ رد شده

۵

۱

ـ

 

 

تحت بررسی

۳۳

ـ

۸

 

 

طرح در جلسه علنی

۱۹

۱

ـ

 

 

جمع كل

۵۷

۲

۸

 

                                   
 

 

 نام
پست الکترونيک
پيام شما