آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۲۸۲
بازديد روز قبل: ۴۲۵
بازديد هفته: ۳۲۵۷
بازديد ماه: ۵۹۷۶
بازديد کل: ۶۲۸۱۰۶۳
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
مشروح مذاكرات مجلس > بانك متنی مشروح مذاكرات > ۱۳۹۶/۰۶/۱۹
۳۵۱ بازدید
 
   

مشروح مذاكرات مجلس شورای اسلامی جلسه (۷۸) - دوره دهم ۱۳۹۵/۱۱/۲۴


        

 

 

 

 

جلسه   هفتاد  و هشتم

(۷۸)

 

۲۴ بهمن ماه  ۱۳۹۵ هجری شمسی

۱۴  جمادی الاول ۱۴۳۸ هجری قمری

 

دوره دهم ـ اجلاسیه اول

۱۳۹۶ ـ ۱۳۹۵

 

 جلسه ساعت هشت و یازده دقیقه روز یكشنبه به ریاست آقای مسعود پزشكیان «نایب‌رئیس اول مجلس» رسمیت یافت

 

 

 

 

عناوین مندرجات:

۱ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

۲ـ تلاوت آیاتی از قرآن مجید

۳ ـ بیانات نایب رئیس مجلس شورای اسلامی به مناسبت سالگرد شهادت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) و قدردانی از حضور شكوهمند مردم در راهپیمایی یوم الله بیست و دوم بهمن ماه ۱۳۹۵

۴ ـ تصویب اصلاحات كمیسیون در خصوص لایحه اساسنامه سازمان فرهنگی هنری فارسی زبانان (ایتا) (جهت تأمین نظر شورای نگهبان) (ثبت ۸۰)

۵ ـ رد اصلاحات كمیسیون در خصوص  طرح دفاتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی غیردولتی و ارجاع آن به كمیسیون مربوطه (جهت تأمین نظر شورای نگهبان) (ثبت ۶)

۶ ـ تصویب  طرح اصلاح بند «الف ماده (۱۰۳) قانون مدیریت خدمات كشوری (ثبت ۲۰۰)

۷ ـ تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملكرد شركت كشت و صنعت كارون و شركت طرح توسعه نیشكر و صنایع جانبی آن

۸ ـ تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملكرد شركت ملی صنایع مس ایران

۹ ـ اعلام وصول (۱) فقره سؤال

۱۰ ـ انتخاب آقای مهدی شیخ و خانم طیبه سیاوشی شاه عنایتی به عنوان ناظر در كمیته ملی پارالمپیك

۱۱ ـ ناطقین جلسه خانم فاطمه ذوالقدر و آقایان: اصغر مسعودی، محمد خالدی سردشتی، یحیی كمالی پور و اسداله عباسی

۱۲ ـ  تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

۱۳ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور

۱۴ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

۱۵ ـ ضمیمه: الف ـ فهرست مصوبات             ب ـ فهرست سؤال اعلام وصول شده             ج ـ فهرست تقاضاهای به عمل آمده                     

 

 
  جلسه ساعت  دوازده و شش  دقیقه به ریاست آقای علی مطهری «نایب‌رئیس دوم مجلس» پایان یافتی
 

 


                             

           
 


۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

نایب رئیس (پزشكیان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه با حضور ۲۰۹ نفر از نمایندگان رسمی است، دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

 دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دستور جلسه هفتاد و هشتم روز یكشنبه بیست و چهارم بهمن ماه ۱۳۹۵ هجری شمسی مطابق با چهاردهم جمادی الاول ۱۴۳۸ هجری قمری:

۱ ـ گزارش کمیسیون فرهنگی در مورد لایحه اساسنامه سازمان فرهنگی هنری فارسی زبانان (ایتا) (اعاده شده از شورای نگهبان ۱).

۲ ـ گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد طرح دفاتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی غیردولتی (اعاده شده از شورای نگهبان ۲).

۳ ـ گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد طرح یک فوریتی اصلاح بند «الف ماده (۱۰۳) قانون مدیریت خدمات کشوری.

۴ ـ گزارش کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از شرکت کشت و صنعت کارون و شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی آن.

۵ ـ گزارش کمیسیون صنایع و معادن مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت ملی صنایع مس ایران.

 ۶ ـ انتخاب دو نفر نماینده از کمیسیون فرهنگی به انتخاب مجلس شورای اسلامی به عنوان ناظر در کمیته ملی پارالمپیک.

 

۲ ـ تلاوت آیاتی از قرآن مجید

نایب رئیس (پزشكیان) ـ قاری محترم بفرمایید.

 (آیات ۲۶۹ ـ ۲۶۷ از سوره مبارکه «بقره توسط قاری محترم آقای مجتبی محمدبیگی تلاوت گردید)

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم

یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَنْفِقُوا مِنْ طَیِّباتِ ما كَسَبْتُمْ وَ مِمَّا أَخْرَجْنا لَكُمْ مِنَ الْأَرْضِ وَ لا تَیَمَّمُوا الْخَبِیثَ مِنْهُ تُنْفِقُونَ وَ لَسْتُمْ بِآخِذِیهِ إِلاَّ أَنْ تُغْمِضُوا فِیهِ وَ اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ غَنِیٌّ حَمِیدٌ * الشَّیْطانُ یَعِدُكُمُ الْفَقْرَ وَ یَأْمُرُكُمْ بِالْفَحْشاءِ وَ اللَّهُ یَعِدُكُمْ مَغْفِرَةً مِنْهُ وَ فَضْلاً وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلِیمٌ * یُؤْتِی الْحِكْمَةَ مَنْ یَشاءُ وَ مَنْ یُؤْتَ الْحِكْمَةَ فَقَدْ أُوتِیَ خَیْراً كَثِیراً وَ ما یَذَّكَّرُ إِلاَّ أُولُوا الْأَلْبابِ *

(صدق الله العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

نایب رئیس (پزشكیان) ـ از جناب آقای مجتبی محمدبیگی قاری محترم تشكر می كنیم، ترجمه آیات را قرائت بفرمایید.

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ به نام خداوند بخشنده مهربان

«ای كسانی كه ایمان آورده اید از چیزهای پاكیزه ای كه به دست آورده اید و ا ز آنچه برای شما از زمین برآورده ایم انفاق كنید و در پی ناپاك آن نروید كه از آن انفاق نمایید در حالی كه آن را اگر به خودتان می دادند جز با چشم پوشی و بی میلی نسبت به آن، نمی گرفتید و بدانید كه خداوند بی نیاز ستوده فی الصفات است. شیطان شما را از تهیدستی بیم می دهد و شما را به زشتی وا می دارد ولی خداوند از جانب خود به شما وعده آمرزش و بخشش می دهد و خداوند گشایشگر داناست. خدا به هر كس كه بخواهد حكمت می بخشد و به هر كس حكمت داده شود به یقین خیری فراوان داده شده است و جز خردمندان كسی پند نمی گیرد . راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. (حضار صلوات فرستادند)

اسامی متأخرین جلسه: آقایان احمد اناركی محمدی، غلامرضا شرفی، محمد عزیزی، احمد علی كیخا، حمید گرمابی، جلیل مختار و سیدراضی نوری. جناب آقای احمد اناركی محمدی استعلاجی دارند كه اصلاح می شود.

 

۳ ـ بیانات نایب رئیس مجلس شورای اسلامی به مناسبت سالگرد شهادت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها ) و قدردانی از حضور شكوهمند مردم در راهپیمایی یوم الله بیست و دوم بهمن ماه ۱۳۹۵

نایب رئیس (پزشكیان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

یكی از كمالات والای حضرت صدیقه زهرا (علیها السلام) عرفان و علم حقیقی او به ذات و صفات حضرت باری تعالی و همه حقایق هستی است. معرفتی كه از ورای همه حجاب های ظلمانی و نورانی داشت، همه آنچه برای یك بشر رشد و تكامل تصور شود او احراز نموده بود و به مقام بلند امّه الهی نائل شده بود. دلایل گوناگونی برای اثبات علم و معرفت فاطمه (علیها السلام) وجود دارد اما آنچه برای ما مهم است مجاهده و كسب شایستگی برای كسب معرفت فاطمه زهرا (علیها السلام) می باشد كه در روایات دینی معرفت او عدیل و قرین درك شب قدر شمرده شده است.

فاطمه (علیها السلام) آن بانوی بسیار راستگوی بزرگی است كه پیشینیان بر طبق شناخت از او روزگار می گذراندند. «إن الذین یؤذون الله و رسوله لعنهم الله فی الدنیا و الآخره و أعد لهم عذاباً مهیناً : آنها كه خدا و پیامبرش را آزار می دهند خداوند آنان را از رحمت خود در دنیا و آخرت دور ساخته و برای آنها عذاب خواركننده ای آماده كرده است.

از روایاتی كه در ذیل آیه وارد شده چنین استفاده می شود كه آزار خاندان پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) به ویژه حضرت علی (علیه السلام) و دخترش فاطمه زهرا (علیها السلام) نیز مشمول همین آیه بوده است. در صحیح بخاری جزء پنجم چنین آمده است، رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود «فاطمه بضعه منی فمن اغضبها اغضبنی فاطمه پاره تن من است، هر كسی او را به خشم آورد، مرا به خشم آورده است. همین حدیث در صحیح مسلم به این صورت آمده است: «انّ فاطمه بضعه منّی یؤذینی من آذاها فاطمه پاره ای از تن من است، هر كه او را آزار دهد مرا می آزارد. «إنا أَعطیناك الكوثر ما به تو ای پیامبر خیر فراوان بخشیدیم، تعبیر كوثر حضرت فاطمه زهرا (علیها السلام) است. فاطمه (علیها السلام) در نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان در تمام قرون و اعصار می باشد، این عقیده برگرفته از مضامین احادیث نبوی است. این طایفه از احادیث اگر چه از لحاظ لفظی دارای تفاوت هستند اما دارای مضمونی واحد می باشند و در یكی از این گفتارها كه البته مورد اتفاق مسلمانان اعم از شیعه و سنی است، رسول اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) می فرماید، فاطمه سرور جهانیان است.

من ایام فاطمیه را خدمت عزیزان و ملت شریف تسلیت عرض می كنم و از حضور پرشكوه مردم بزرگوار كشورمان در ایام (۲۲) بهمن قدردانی و تشكر می كنم. حضور حماسی كه واقعاً امسال نسبت به سال های گذشته یك نمود دیگری داشت و مشت محكمی بر دهان یاوه گویانی بود كه در آمریكا (هستند) و به خصوص رئیس جمهور منتخب شان كه به قول مقام معظم رهبری چهره واقعی آمریكا را نشان داد، كسانی كه دم از حقوق بشر می زنند، دم از آزادی می زنند و اولی ترین و ابتدایی ترین حقوق بشر را زیر پا می گذارند، حضور ملت شریف ما در (۲۲) بهمن نشان داد كه این یاوه گویان نخواهند توانست عزم و اراده ملت بزرگ ما را متزلزل بكنند و هر چقدر آنها بخواهند در مقابل ملت ما بایستند، ملت ما منسجم تر و قوی تر و در صحنه تر خواهد بود. آرزوی توفیق برای همه عزیزان و ملت بزرگ و شریف ایران دارم. والسلام علیكم و رحمه الله

 

۴ ـ تصویب اصلاحات كمیسیون در خصوص لایحه اساسنامه سازمان فرهنگی هنری فارسی زبانان (ایتا) (جهت تأمین نظر شورای نگهبان) (ثبت ۸۰)

نایب رئیس (پزشكیان) ـ دستور جلسه را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! دستور اول گزارش کمیسیون فرهنگی در مورد لایحه اساسنامه سازمان فرهنگی هنری فارسی زبانان (ایتا) است كه از طرف شورای محترم نگهبان اعاده شده است.

من خواهش می كنم از سخنگوی كمیسیون آقای آزادی خواه برای اینكه همكاران مجدداً در جریان موضوع قرار بگیرند توضیحاتی را ارائه كنند.

جناب آقای آزادی خواه یك لحظه اجازه بفرمایید. جناب وكیلی توضیحاتی دارند این سیستم ثبت نام مخالف و موافق یك تغییراتی كرده خواهش می كنم برای دوستان توضیح بدهید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ نمایندگان محترم لطفاً دقت بفرمایید! جدیداً سیستم مخالف و موافق را تغییر دادند و این طوری نیست كه هر كس اول آمد، بلكه به صورت قرعه كشی خواهد شد. حالا آقای دكتر وكیلی گزارش می دهند.

دبیر (وكیلی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران عزیز اگر به لوح توجه بفرمایید دو ستون سمت راست، ستون موافق و مخالف در كنار ستون لینك قرعه كشی وجود دارد. این به این معنا است كه من بعد دوستان به هر ترتیبی و در هر زمان كه ثبت نام كنند با فعال كردن این لینك قرعه كشی ترتیب جدیدی تعیین می شود كه آن ترتیب مبنای انتخاب موافق و مخالف خواهد بود. این به عدالت نزدیك تر هست و آن عجله و شتابی كه در گذشته لازم بود دیگر لازم نیست، كمك می كند كه دوستان با طمأنینه ثبت نام كنند و ان شاءالله با عدالت هم انتخاب بشوند. این لینك قرعه كشی را فقط من دارم، الان جلو روی من فعال است. بنابراین با فعال كردن آن ترتیب واقعی مشخص می شود. (ادیانی ـ مبنای آیین نامه ای این كار چیست؟) مبنای آیین نامه ای آن هم اصل عدالت و انصاف است.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ جناب آزادی خواه در خدمتیم، بفرمایید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای آزادی خواه بفرمایید.

احد آزادی خواه (سخنگوی كمیسیون فرهنگی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و وقت بخیر محضر همكاران عزیز، كسب اجازه از ریاست محترم جلسه. تسلیت عرض می كنم ایام غم بار فاطمیه شهادت حضرت صدیقه طاهره (سلام ا لله علیها) را و افتخار می كنیم یك بار دیگر در (۲۲) بهمن ماه مردم شریف ایران اسلامی با حضور مقتدرانه خودشان اهتمام، راد مردی و وحدت و دلسوزی خودشان را نسبت به انقلاب همیشه سرافراز اسلامی اثبات كردند.

همكاران عزیز! در (۱۲) آبان ماه شما به این مصوبه ای كه حقیر الان خدمتتان قرائت می كنم رأی دادید و برای رفع ایرادات شورای محترم نگهبان امروز مجدداً به صحن آمده بنابراین لایحه اعاده شده از شورای محترم نگهبان است.

گزارش كمیسیون فرهنگی به مجلس شورای اسلامی

لایحه «اساسنامه سازمان فرهنگی هنری فارسی زبانان (ایتا) كه پس از تصویب مجلس شورای اسلامی مورد ایراد شورای محترم نگهبان قرار گرفته بود، در جلسه مورخ ۲۱/۹/۱۳۹۵ با حضور نماینده آن شورا مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با اصلاحاتی به شرح زیر تصویب شد.

اینك گزارش آن در اجرای ماده (۲۰۱) آیین نامه داخلی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می شود.

 رئیس کمیسیون فرهنگی ـ نصراله پژمانفر

همكاران عزیز! همانطور كه عرض كردم شورای محترم نگهبان دو تا ایراد بر این لایحه گرفته است:

ایراد اول اینكه مصوبات این شورا را كه در متن (۸) ماده ای لایحه آمده بود شورای محترم نگهبان به این شكل اصلاح كرده كه «مفاد این اساسنامه و كلیه مقررات مربوط به این سازمان در صورت انطباق با موازین شرعی و قوانین جمهوری اسلامی قابل قبول است . این جمله در لایحه نبود كه شورای محترم نگهبان اضافه كرده است.

 ایراد دومی كه با حضور نماینده محترم شورای نگهبان در صحن كمیسیون مورد بررسی قرار گرفت آن واژه «هیأت امناء بود كه ابهام داشت كه شورای محترم نگهبان می فرماید منظور از هیأت امناء مندرج در جزء «ب بند (۱) ماده (۳) همان شورای وزیران است، مراد از «هیأت امناء «همان شورای وزیران هست. اگر همكاران عزیز اجازه بدهند! در محل هیأت رئیسه سر و صدا یك قدری زیاد است، همكاران محترم تقاضای من این است اگر امروز ان شاءالله شما مجدداً به این لایحه رأی بدهید كه قاعدتاً می بایست محبت بفرمایید و رأی بدهید به عنوان قانون تلقی می شود و از آنجایی كه اگر ایرادی گرفته بشود آن دو وزیر محترم، هم وزیر تاجیكستان هم افغانستان، باید نظر بدهند كه طولانی شدن این مسأله خیلی به صلاح آینده كشور ما نیست و قانونی شدن سازمان فارسی زبانان (ایتا) برای آینده فرهنگی كشور می تواند مؤثر باشد تقاضای حقیر بر این است كه ان شاءالله با قوت و قدرت بعد از رفع ایراد شورای محترم نگهبان همكاران محترم رأی قاطع بدهند. ممنون و متشكرم.

دبیر (وكیلی) ـ همكاران عزیز من الان قرعه كشی را فعال می كنم، به این ترتیب جناب آقای لاهوتی موافق هستند و جناب آقای موسوی لارگانی به عنوان مخالف صحبت بفرمایند.

ادیانی ـ تذكر دارم، خلاف آیین نامه است.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ تذكر را گوش می دهیم، اشكال ندارد.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای مسعود گودرزی صحبت می فرمایید؟

مسعود گودرزی (ممسنی و رستم) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب و احترام دارم خدمت همكاران عزیزم. تبریك عرض می كنم ایام دهه فجر و تشكر می كنم از حضور مردم شریف جمهوری اسلامی ایران برای حضور در راهپیمایی (۲۲) بهمن ماه.

ببینید عزیزان! این گزارشی را كه سخنگوی محترم كمیسیون فرهنگی مطرح فرمودند قطعاً در حوزه همگرایی و هم بستگی بین كشورهای فارسی زبان می تواند اثرگذار باشد. اما باید بدانیم قبل از این كه همبستگی های فرهنگی بخواهد برنامه ریزی و تقویت شود باید همبستگی های سیاسی و نزدیكی های سیاسی رقم بخورد. در شرایطی كه الان حاكم است و در وضعیتی كه فعلاً موجود هست می بینیم كه در كشورهای فارسی زبان از جمله كشورهایی هم چون تاجیكستان در شرایطی قرار داریم كه قطعاً در این سامانه همبستگی فرهنگی كه ما تعریف كردیم نمی تواند ایجاد همگرایی كند. نباید مسائلی را كه برای همبستگی كشورها تعریف می كنیم صرفاً بخواهد یك مسأله ظاهری و شكلی داشته باشد، اما دستاورد عملی نداشته باشد.

ما باید ابتدا در ارتباط با كشورهایی كه در حوزه های مختلف می خواهیم یك رژیم همكاری تعریف كنیم، یك چهارچوب همكاری تعریف بكنیم، بتوانیم یك همگرایی سیاسی، یك بستر سازی سیاسی داشته باشیم، در این زیربنای تمهید شده و تعریف شده و هموار شده بر آن همكاری در سایر حوزه ها را تعریف بكنیم. الان چنین وضعیتی موجود نیست و به نظر من هم چون ترتیبات دیگری كه برقرار كردیم، هزینه هایی مترتب شد، دستاوردی هم نداشتیم البته هر نوع چهارچوب و ظرفیت برای همكاری می تواند مؤثر باشد و به نفع منافع ملی باشد. اما چهارچوبی كه ضمانت اجرا بر آن تضمین شده باشد، با توجه به مسائلی كه وجود دارد ضمانت اجرا برای چنین مسیرهایی تضمین شده نیست و اینها همین است كه ما انرژی صرف می كنیم، هزینه هایی برای چنین كارهایی انجام می شود اما دستاوردی ندارد این خسران است. همان نیروها را تجمیع كنیم در بستر اول، پایه اول، بسترسازی كه انجام شد ان شاءالله بعد متعاقب آن می توان چنین چهارچوب های همكاری را تعریف كرد. تشكر می كنم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ موافق را اعلام بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ موافق جناب آقای لاهوتی هستند.

مهرداد بائوج لاهوتی (لنگرود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

بنده هم از حضور تاریخی مردم و ملت بزرگ ایران در یوم الله (۲۲) بهمن كه برگ زرین دیگری را در تاریخ این انقلاب ثبت كردند به سهم خودم سپاسگزارم، این حضور همانطور كه رهبری معظم انقلاب فرمودند، پاسخ قاطعی بود به یاوه گویی های رئیس جمهور اخیر آمریكا كه در مورد كشور ما داشتند.

دوستان ببینید! برای توسعه زبان فارسی، استحضار دارید یك زبان مشتركی بین كشورهای افغانستان، تاجیكستان و ایران وجود دارد، زبان این سه تا كشور عملاً یك زبان فارسی هست. برای گسترش این زبان فارسی ما نیاز داشتیم كه یك سازمانی بین این سه تا كشور هم نظارت داشته باشد و هم ارائه طریق كند، هم كارهای اساسی و زیربنایی را دنبال كند. اصل سازمان در مجلس تصویب شد، الان ما دیگر نمی توانیم در مورد این سازمان بیاییم اظهار نظری داشته باشیم، در جلسه علنی تصویب شد، ایرادی را شورای نگهبان داشتند و در هر صورت كمیسیون محترم فرهنگی باید ایراد شورای نگهبان را برطرف می كرد. یعنی اگر ایراد شورای نگهبان را برطرف نمی كرد در واقع كاری كه در كمیسیون فرهنگی صورت گرفت، در جلسه علنی هم ما به تصویب رساندیم عملاً این قانون معطل می ماند و كاری را هم كه كمیسیون محترم فرهنگی كردند این هست، در تبصره آمدند گفتند «مفاد این اساسنامه و كلیه مقررات مربوط به این سازمان در صورت انطباق با موازین شرعی و قوانین جمهوری اسلامی قابل قبول است ، یعنی آمدند در تبصره این قید را آورده اند كه مقرراتی كه این سازمان، یعنی این سازمان نشود یك سازمانی كه ما اختیار داریم می دهیم بعد تصمیماتی بگیرند كه با موازین و قوانین شرعی سازگاری نداشته باشد. به نظر من این پیشنهاد كمیسیون فرهنگی ایراد شورای نگهبان را هم برطرف می كند و با توجه به اهمیت موضوع، با توجه به گسترش زبان فارسی كه بین این سه تا كشور به تفاهمی كه امضاء شد به نظر من دوستان رأی مثبت بدهند. آن زحماتی را كه دوستان ما در كمیسیون فرهنگی كشیدند آن عنایتی را كه شما در صحن علنی مجلس كردید، ان شاءالله تكمیل بشود. متشكرم.

ادیانی ـ اخطار دارم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، راجع به همین بحث است؟

دبیر (وكیلی) ـ اخطار، جناب آقای قاضی پور هستند.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام محضر ملت بزرگ ایران اسلامی و شما نمایندگان ملت بخصوص نیروهای مسلح.

آقای پزشكیان! آقای وكیلی عزیز یك برنامه جدیدی بدون مصوبه هیأت رئیسه خلاف آیین نامه آورده است. ما در آیین نامه ماده (۲۳) تقدم و تأخر داریم. ما اینجا قمار بازی نمی كنیم تا برای مخالف و موافق قرعه كشی بشود.

آقای پزشكیان! یا آیین نامه ای را كه قسم خوردیم یا مصوبه هیأت رئیسه را اصلاح كنید، (ادیانی ـ اخطار ندارند، اخطارتان اصل چند است) بگذارید ما صحبت كنیم، اخطار هم نوبت من است. (نایب رئیس ـ آقای ادیانی داریم گوش می دهیم، گفتم چشم) آقای پزشكیان! حضرت عالی یا در هیأت رئیسه تصویب كردید، مخالف و موافق قرعه كشی بشود. بفرمایید ما كتباً به هیأت رئیسه اعتراض كنیم، جناب آقای وكیلی شخصاً این تصمیم را گرفتند خواهشم این است كه این را لغو بكنید آیین نامه را عوض كنید. ماده (۲۳) بند (۴) می گوید تقدم و تأخر در اجازات برای صحبت. به عشق امام حسین یا حسین.

ادیانی ـ تذكر دارم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ تذكر را گوش می دهیم. نمایندگان محترم یك لحظه دقت بفرمایید. درخواست برای این مسأله موافق و مخالف برادران و خواهران زیادی اینجا آمدند و درخواست كردند كه یك عده مهارت این را پیدا كردند كه ما هر كاری می كنیم نمی توانیم جزء كسانی بشویم كه مخالفت یا موافقت كنیم و در آیین نامه هم ننوشته است صد درصد باید این كار را بكنیم. گفته «به ترتیب همان ترتیبی هم كه گفته شده، همه هم زمان دارند این كار را می كنند و چون هم زمان این كار را انجام می دهند به بحث های مهارتی برمی گردد. به نظر من مخالف آیین نامه نیست، در یك لحظه همه می خواهند صحبت كنند. در خود آیین نامه هم گفته اگر تعداد بیشتر بود قرعه كشی كنید. این كاری است كه به عدالت و انصاف نزدیكتر است. در یك زمان مشخص همه با هم می خواهیم مخالف بزنیم، دیگر به آن برمی گردد كه مهارت های اینطوری پیدا بكنیم. اگر ما به عدالت معتقدیم به نظر بنده این روش به عدالت نزدیكتر است. حالا باز هم اگر نظری هست بفرمایید، به نظر من مخالف نیست، (ادیانی ـ اخطار داریم) اخطار هم گوش می دهیم، آقای ادیانی هم بخوانید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای سلیمی تذكر دارند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رئیس، هیأت رئیسه محترم! چون اینجا مسئولیت مشترك دارید من عرض می كنم. ببینید! ماده (۱۵۳) آیین نامه هم در بحث كلیات و هم رسیدگی به جزئیات دقیقاً مشخص كرده، من بند «ب را می خوانم، اجازه بدهید صحبت من تمام شود بعد  در خدمت جناب عالی باشیم. می فرماید: «گزارش كمیسیون اصلی در خصوص ماده واحده یا هر یك از مواد و اجزای آن به ترتیب مواد توسط یكی از اعضای هیأت رئیسه قرائت بعد می گوید: «در صورتی كه نسبت به ماده واحده یا هر یك از مواد و اجزای آن پیشنهاد چاپ شده وجود داشته باشد، ابتدا مصوبه كمیسیون اصلی در آن مورد رسیدگی و در صورت وجود مخالف، یك نفر مخالف، سپس یك نفر موافق این یك مخالف، یك نفر موافق چطور باید صحبت كنند؟ آقای رئیس! بند (۴) ماده (۲۳) آیین نامه را دقت بفرمایید، یكی از وظایف دبیران این است؛ می گوید: «ترتیب اجازاتی كه نمایندگان در جلسه برای نطق می خواهند ، این ترتیب را به صورت كلی نگفته كه در اختیار دبیران محترم و عزیز باشد، می گوید: «با رعایت حق تقدم ، كلمه «حق تقدم است.

آن جمله ای كه جناب عالی فرمودید قبول، اگر بناست ما آن كار را كنیم آیین نامه را باید تغییر بدهیم. ما مجلس را بر اساس این نظامات باید اداره كنیم. بله، ممكن است از نظر ذوقی روشی پسندیده باشد، همین را بیایید به كمیسیون آیین نامه پیشنهاد بدهید، بعد به صحن بیاید مصوب شود، مجلس را باید بر اساس مصوبه اداره كرد، مجلس را نباید سلیقگی اداره كرد، ولو اینكه آن سلیقه، سلیقه حسنی باشد. می گوید: «با رعایت حق تقدم و قید شماره ترتیب ، اینجا قید شماره ترتیب هم دارد.

آقای رئیس! خواهش من این است كه اگر بناست تغییری داده شود حتماً با تصویب صحن باشد (نایب رئیس ـ متشكرم) كه شبهه خلاف قانون در آن داده نشود. اینجا صراحت دارد، اینكه ما بگوییم رعایت ترتیب یعنی قرعه كشی، این تفسیر، تفسیر جدیدی است و بالاخره ما به دایره المعارف و كتب لغت كه مراجعه كنیم از كلمه «رعایت حق تقدم چنین چیزی را نمی فهمیم، متشكریم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، اخطار را هم گوش می دهیم بعد رأی گیری می كنیم.

دبیر (وكیلی) ـ اخطار، جناب آقای كبیری بفرمایید.

سیدتقی كبیری (خوی و چایپاره) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

اینكه جناب آقای سلیمی هم فرمودند، در تبصره بند «ه‍ ماده (۱۱۲) هم هست كه «رعایت ترتیب ثبت نام و یا درخواست صحبت الزامی است . جناب آقای پزشكیان هم فرمودند، آن مسأله قرعه كشی در مواردی است كه می گوید قبل از تشكیل جلسه علنی اگر تعداد متقاضیان زیاد شد، آن وقت بحث قرعه كشی است. اما در خود صحن رعایت ترتیب ثبت نام و با درخواست الزامی است، ممنون.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، (ادیانی ـ اخطار دارم) اخطار و تذكر را گوش دادیم، همین حرف است. حالا ما بررسی می كنیم خدمت شما عرض می كنیم، مهم نیست. دستور جلسه را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ یك تبصره به عنوان تبصره (۱) به شرح زیر الحاق و تبصره ماده واحده به تبصره (۲) تغییر داده می شود:

تبصره ۱ ـ مفاد این اساسنامه و كلیه مقررات مربوط به این سازمان در صورت انطباق با موازین شرعی و قوانین جمهوری اسلامی قابل قبول است و منظور از هیأت امنای مندرج در جزء «ب بند (۱) و اجزای «ب و «پ بند (۳) ماده (۳) همان شورا یا هیأت وزیران می باشد.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ حضار ۲۵۲ نفر، متنی كه قرائت فرمودند را به رأی گذاشتیم. نمایندگان محترم لطفاً رأی خودشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

 

۵ ـ رد اصلاحات كمیسیون در خصوص  طرح دفاتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی غیردولتی و ارجاع آن به كمیسیون مربوطه (جهت تأمین نظر شورای نگهبان) (ثبت ۶)

نایب رئیس (پزشكیان) ـ دستور بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ دستور بعدی گزارش كمیسیون محترم اجتماعی در مورد طرح دفاتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی غیردولتی اعاده شده از شورای محترم نگهبان است. سخنگوی محترم كمیسیون اجتماعی، جناب آقای مختار در خدمت تان هستیم توضیح بفرمایید تا همكاران در جریان قرار بگیرند.

جلیل مختار (سخنگوی كمیسیون اجتماعی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت كلیه همكاران عزیز سلام و عرض ادب و احترام دارم.

گزارش كمیسیون اجتماعی به مجلس شورای اسلامی

طرح دفاتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی غیردولتی كه جهت رفع ایراد شورای نگهبان به این كمیسیون ارجاع شده بود، با دعوت از نماینده آن شورا و حضور نماینده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت كشور، شهرداری تهران، سازمان اداری و استخدامی، دیوان محاسبات و نمایندگان تشكل های غیردولتی ذی ربط مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و با توجه به اینكه ایراد شورای نگهبان قابل رفع نبود در جلسه نهایی مورخ ۱۰/۱۱/۱۳۹۵ ماده واحده حذف شد.

اینك گزارش آن در اجرای ماده (۲۰۱) آیین نامه داخلی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می شود.

رئیس كمیسیون اجتماعی ـ سلمان خدادادی

طرح دفاتر پیشخوان خدماتی دولت و بخش عمومی غیردولتی

ماده واحده ـ كلیه دستگاه های اجرایی، نهادهای انقلابی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی موظفند كلیه خدمات باجه ای و الكترونیكی قابل ارائه در خارج از محیط اداری خود را به دفاتر پیشخوان خدمات دولت كه توسط بخش غیردولتی، ایجاد و مدیریت می شوند واگذار نمایند.

تبصره ۱ ـ ایجاد دفاتر و واحدهای كاری جدید دولتی برای این خدمات ممنوع می باشد.

تبصره ۲ ـ كلیه دفاتر دایر فعلی باید به دفاتر پیشخوان دولت تغییر یابند و دفاتر جدید در قالب این ماده واحده تأسیس می گردند.

تبصره ۳ ـ آیین نامه اجرایی این قانون ظرف دو ماه پس از تصویب قانون با پیشنهاد وزارت كشور به تصویب هیأت وزیران می رسد.

طبق بررسی هایی كه در كمیسیون اجتماعی انجام شد، با توجه به ایراداتی كه در شورای نگهبان بر این ماده واحده انجام گرفته، مقرر شد كه این ماده واحده كلاً حذف و ان شا ءالله بعد از بررسی پیشنهادات دیگری را اعلام كنند، با تشكر.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، مخالف را دعوت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ مخالف، جناب آقای ملكی بفرمایید.

ولی ملكی (مشكین شهر) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن تشكر از مردم شهیدپرور ایران كه با حضور میلیونی خود در روز (۲۲) بهمن برای كسانی كه زیاده خواهی داشتند پاسخ محكمی دادند، از همكاران ارجمند تقاضا می كنم توجه بفرمایند.

در اینجا شورای محترم نگهبان نظرش را اعلام كرده كه «چون ماده واحده از جهت محدوده فعالیت و نهادهای مشمول و نیز ضوابط مربوط به ایجاد دفاتر پیشخوان و خصوصیات اشخاص تشكیل دهنده و متصدیان آنها مشخص نیست، ابهام دارد . توجه كنید! نگفته ماده واحده را حذف كنید، گفته ابهام را برطرف كنید. عزیزان در كمیسیون محترم اجتماعی آمدند ماده واحده را حذف كردند. چرا دوباره وقت مجلس را بگیریم، بعداً بنشینیم برای آن تنظیم كنیم به مجلس بیاوریم؟ در همین جا ابهام را برطرف می كردند، با شرایط جدید می آوردند.

علاوه بر این اگر ما خود ماده واحده را حذف كنیم، تبصره ها را نگه می داریم؟ باز مشخص نیست. اگر تبصره ها را مشخص می كنیم، ماده واحده در آنجا چه می گوید؟ می گوید: «كلیه دستگاه های اجرایی، نهادهای انقلابی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی موظفند كلیه خدمات باجه ای و الكترونیكی قابل ارائه در خارج از محیط اداری خود را به دفاتر پیشخوان خدمات دولت ، اینجا دفاتر پیشخوان برای دولت است، اداره توسط بخش غیردولتی است. ما در اینجا باید یك ضوابطی می گذاشتیم كسانی كه این را مدیریت می كنند صلاحیت لازم را داشته باشند. پس منظور شورای محترم نگهبان هم همین است، رفع ابهام بوده، نه حذف كل ماده. بنابراین من مخالف این موضوع هستم كه این نظر شورای محترم نگهبان نیست، دوستان توجه بفرمایند و به حذف ماده رأی ندهند. تشكر می كنم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ موافق را دعوت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ موافق اول وقت شان را به جناب آقای قاضی پور داده اند، بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام مجدد به كل ملت بزرگ ایران اسلامی به خصوص آنهایی كه در راهپیمایی (۲۲) بهمن حضور داشتند و نیروهای مسلح.

همكاران عزیز! ضمن تقدیر و تشكر از كمیسیون زحمتكش اجتماعی به خصوص جناب حاج سلمان خدادادی، چندین جلسه كارگروه با دولت، كمیسیون صنایع و كمیسیون امور اجتماعی تشكیل شد ، در این كارگروه مشخص شد دولت لایحه جامعی را تهیه كرده، در عرض یك ماه آینده به مجلس شورای اسلامی ارائه می كند. در این لایحه جامع دولت ان شا ءالله تمامی مشكلات دفاتر پیشخوان حل خواهد شد. نزدیك به (۶۰۰) پست و وظیفه برون سپاری خواهد شد، دفاتر پیشخوان به عنوان یك دفاتر كامل اكثر كارهای خدماتی را انجام خواهند داد. به خاطر آن با هماهنگی دو كمیسیون صنایع و معادن و كمیسیون امور اجتماعی و كارگروه تشكیل یافته كه آقای محجوب هم زحمات فراوانی كشیدند، این را رد كردند تا لایحه دولت كه جامع و كامل است، كارگروه های مختلفی تشكیل شده، معاونت های مختلف ریاست جمهوری، وزرای كشور و ارتباطات، با دبیری وزیر ارتباطات و فناوری این كار انجام خواهد شد تا این درآمدها توزیع شود.

آقای پزشكیان عزیز! هم اكنون در دفاتر پیشخوان لیسانس و فوق لیسانس با (۴۰۰)، (۵۰۰) تومان كار می كنند. با لایحه ای كه دولت تقدیم می كند آنها از حقوق های خوبی برخوردار خواهند شد، اشتغال های جدیدی ایجاد خواهد شد و آن دولت كوچك هم مد نظر است و خدمات برون سپاری كامل اجرا خواهد شد. به عشق فاطمه زهرا، ایام فاطمیه است، یا زهرا.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، آقای دكتر! پیشنهاد را قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده واحده حذف می شود.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ حضار ۲۵۲ نفر، نمایندگان محترم جهت تأمین نظر شورای محترم نگهبان رأی خودتان اعلام بفرمایید. جهت رفع اشكالی كه شورای محترم نگهبان گرفته به اصلاح صورت گرفته رأی بدهید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد.

(۸۹) نفر رأی ندادند، نمایندگان محترم! وقتی حضور دارید و مسأله مطرح می شود، عدم رأی دادن شما باعث می شود كه یك اصلاح یا بند قانونی مجدداً با مشكل مواجه شود. نمایندگان محترم! هم از نظر شرعی، هم از نظر اعتقادی و هم از نظر علمی خواهش می كنیم رأی خودتان را درست اعلام بفرمایید. (محبی نیا ـ آقای دكتر! پیشنهاد اصلاحی دارم) آقای محبی نیا پیشنهاد اصلاحی تان را بدهید.

جهانبخش محبی نیا (میاندوآب، شاهین دژ و تكاب) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر پزشكیان! جمعی از نمایندگان محترم نسبت به حذف ماده واحده دغدغه داشتند و ایراد آیین نامه ای هم داشت كه حالا فرصت نشد این تذكر را به استحضار برسانند تا جناب عالی برای اداره آن تصمیم بگیرید.

ایرادی هم كه شورای نگهبان گرفته خلاف اصل (۹۴) است. شورای نگهبان وظیفه دارد مصوبات مجلس را با شرع و قانون اساسی انطباق بدهد و بر اساس آیین نامه داخلی صریحاً نظرش را در رابطه با رد به مجلس بگوید. ما در ایرادات شورای نگهبان واژه ای به نام ابهام نداریم، حالا شورای نگهبان آمده این ابهام را گرفته است.

آقای دكتر پزشكیان! برای اینكه هم ماده واحده حذف نشود و هم آن ایراد شورای نگهبان به این شكلی كه من می گویم مرتفع شود، ما واژه  «موظفند را بنویسیم «اجازه دارند . آن وقت است كه هم آن ابهام برطرف می شود، البته من عرض می كنم ما واژه ای به نام ابهام نداریم، حالا در اینجا به توافق می رسیم، هم ایراد قانون اساسی آن برطرف می شود و هم دستگاه های اجرایی اجازه دارند، می توانند این كار را انجام بدهند، می توانند انجام ندهند. من خواهش می كنم به جای واژه «موظفند بیاوریم «اجازه دارند . آقای دكتر رأی گیری بفرمایید.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ مخالف داریم؟

دبیر (وكیلی) ـ مخالف جناب آقای ملكی هستند، بفرمایید.

ولی ملكی (مشكین شهر) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

من از همكار ارجمندمان جناب آقای محبی نیا تشكر می كنم كه خودشان هم موافق هستند كه این ماده نباید حذف شود، ولی از آنجایی كه خود شورای محترم نگهبان تصریح به ابهام كرده، ببینید! وقتی بحث ابهام را وقتی شورای محترم نگهبان كه تفسیر قانون به عهده ایشان است صراحت دارد، چطور ما می گوییم كه شورای نگهبان نباید ابهام می آورد؟ ما كاری كنیم این ابهام برطرف شود، عزیزان! ابهام را برطرف نكنیم فردا قانونی را تصویب می كنیم، دوباره شورای محترم نگهبان ایراد می گیرد. پس تشكر می كنم، به رفع ابهام توجه كنید كه دیگر دوباره كاری نشود، ممنونم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ موافق را دعوت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ موافق جناب آقای كبیری هستند، بفرمایید.

سیدتقی كبیری (خوی و چایپاره) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن عرض تسلیت ایام شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) و تشكر از ملت بزرگ ایران اسلامی برای حضور خودشان در (۲۲) بهمن ماه.

ببینید! اینكه این ماده واحده حذف شود كمیسیون به راحتی صورت مسأله را حل كرده، در حالی كه بایستی آن مسائل و مشكلی كه شورای نگهبان مطرح كرده است را حل كند. پیشنهادی كه جناب آقای محبی نیا مطرح كردند، البته این نافی آن چیزی كه جناب آقای ملكی هم عنوان كردند نیست، ولی طبیعتاً وقتی این موظف را مطرح می كند، در ذیل آن تبصره ها هم دچار مشكل می شود. اما اگر این را از تكلیف و وظیفه خارج كنیم و اجازه را به دستگاه های اجرایی بدهیم، تا حدودی مشكل حل خواهد شد. ممنون و تشكر.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ حضار ۲۵۰ نفر، نمایندگان محترم! پیشنهاد را به رأی می گذاریم، لطفاً نسبت به این پیشنهاد رأی خودتان را اعلام بفرمایید. لطفاً رأیتان را بدهید، ما دفعه قبل (۸۹) نفر رأی نداده داشتیم. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. این را به كمیسیون بفرستیم، كمیسیون اصلاحش كند.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! چون ایراد شورای نگهبان هم در جهت محدوده فعالیت است، هم نهادهای مشمول است، هم ضوابط مربوط به ایجاد دفاتر پیشخوان است و هم خصوصیات اشخاص تشكیل دهنده و متصدیان است، ظاهراً نظر صحن محترم این نیست كه حذف شود. كمیسیون اگر زحمت بكشد اینها را مشخص كند، گزارش جدید بدهد.

 

۶ ـ تصویب  طرح اصلاح بند «الف ماده (۱۰۳) قانون مدیریت خدمات كشوری (ثبت ۲۰۰)

نایب رئیس (پزشكیان) ـ دستور بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! دستور بعدی گزارش كمیسیون اجتماعی در مورد طرح یك فوریتی اصلاح بند «الف ماده (۱۰۳) قانون مدیریت خدمات كشوری است. از جناب آقای مختار سخنگوی محترم كمیسیون اجتماعی خواهش می كنیم گزارش شان را ارائه كنند.

حاجی دلیگانی ـ آقای رئیس! تذكر دارم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ اجازه بدهید، هنوز موضوع مطرح نشده شما می خواهید تذكر بدهید، بگذارید موضوع مطرح شود بعد تذكر بدهید. آقای مختار بفرمایید.

مختار ـ آقای پزشكیان! با كسب اجازه تان من در حدود (۳۰) ثانیه در خصوص مشكلات و بحرانی كه در استان خوزستان به وجود آمده صحبت كنم. آقای دكتر (۳۰) ثانیه عنایت بفرمایید این موضوع را بگویم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای مختار! شما سخنگو هستید، متن را بگویید، بعد مطرح كنید، چشم. بعد از این مسأله وقت می دهیم صحبت می كنید، بفرمایید.

جلیل مختار (سخنگوی كمیسیون اجتماعی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

طرح یك فوریتی اصلاح بند «الف ماده (۱۰۳) قانون مدیریت خدمات کشوری به شماره چاپ (۲۵۹) که به این کمیسیون به عنوان کمیسیون اصلی ارجاع گردیده بود، با حضور طراحان، کارشناسان و مسئولین اجرایی ذی ربط مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و در جلسه نهایی مورخ ۲۳/۸/۱۳۹۵ با اصلاحاتی به شرح زیر به تصویب رسید.

اینك گزارش آن در اجرای ماده (۱۴۷) قانون آیین نامه داخلی تقدیم مجلس شورای اسلامی می گردد.

رئیس كمیسیون اجتماعی ـ سلمان خدادادی

همان گونه كه استحضار دارید بر اساس ماده (۱۸) قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان انقلاب اسلامی، ماده (۲۱) قانون حمایت از آزادگان، اسرای آزادشده، بعد از ورود به كشور، ماده (۲۸) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و بند «الف ماده (۴۴) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران، ایثارگران در امور مربوط به استخدامی، امتیازات شغلی و سایر امتیازات مقرر در قانون و مقررات، از یك مقطع تحصیلی بالاتر بهره مند هستند. لكن متأسفانه نهادها و دستگاه های اجرایی علی رغم تصریح به احتساب یك مقطع تحصیلی بالاتر برای ایثارگران، همچنان ایثارگران دارای مدرك كارشناسی را با وجود تخصصی بودن شغل با (۳۰) سال سابقه خدمت بازنشسته می كنند و كشور را از بركات وجود این عزیزان محروم می نمایند و مشكلات عدیده ای برای این عزیزان به وجود آمده است.

طرح اصلاح بند «الف ماده (۱۰۳) قانون مدیریت خدمات كشوری

ماده واحده ـ متن زیر به انتهای بند «الف ماده (۱۰۳) قانون مدیریت خدمات كشوری مصوب ۸/۷/۱۳۸۶ افزوده می شود:

كلیه مشمولان قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران كه از احتساب یك مقطع تحصیلی بالاتر برخوردارند نیز مشمول حكم این ماده می باشند و می توانند تا (۳۵) سال خدمت نمایند.

از نمایندگان محترم استدعا دارم نسبت به این اصلاحیه رأی مثبت دهند تا كشور از بركات وجود این عزیزان استفاده نماید، با تشكر.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، اولین مخالف را دعوت بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و ادب محضر همكاران عزیزم، من مخالفین و موافقین را اعلام می كنم، خواهش می كنم برای مخالفت با طرح یك فوریتی اصلاح بند «الف ماده (۱۰۳) قانون مدیریت خدمات كشوری آمادگی داشته باشند. مخالف اول برادر عزیزم جناب آقای ولی ملكی نماینده محترم مشكین شهر، مخالف دوم جناب آقای جهانبخش محبی نیا نماینده محترم میاندوآّب، شاهین دژ و تكاب و مخالف سوم جناب آقای سیدعلی ادیانی نماینده محترم قائمشهر، سوادكوه و جویبار هستند. موافق اول برادر عزیزم جناب آقای لاهوتی، موافق دوم جناب آقای علیرضا سلیمی نماینده محترم محلات و دلیجان و موافق سوم برادر عزیزم جناب آقای دلخوش هستند. مخالف اول جناب آقای ملكی بفرمایید.

ولی ملكی (مشكین شهر) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

من از ریاست كمیسیون اجتماعی جناب آقای خدادادی و اعضایشان تشكر می كنم كه در مورد ایثارگران عزیز توجه ویژه داشتند. اما عزیزان در اینجا دقت كنید! ضمیمه نظرات اداره كل تدوین قوانین، در اینجا اداره كل قوانین بیان مستندات و دلایل مغایرت را در صفحه (۷) آورده و پیشنهاد خود را هم این طور بیان كرده است: «كلیه ایثارگران كه از امتیاز احتساب یك مقطع تحصیلی بالاتر برخوردارند، مشمول حكم این قانون می باشند و می توانند تا (۳۵) سال خدمت نمایند .

دوستان ببینید! روح قانون با این مغایرت ندارد كه ایثارگران عزیز در كارهای تخصصی فعالیت داشته باشند نمی توانند تا (۳۵) سال فعالیت نمایند، اگر چنانچه این استفاده هم از ماده واحده شود، باز ما در اینجا می بینیم كه اداره كل قوانین به كلیه ایثارگران اشاره كرده و كمیسیون محترم اجتماعی نوشته «كلیه مشمولان قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و این دو تا در اینجا با هم ابهام ایجاد می كند. هدف ما ایثارگران است كه آنها از امتیاز تحصیلی بالاتری برخوردار هستند. پس به نظر اینجانب، نظر اداره كل قوانین جامع تر است، این یك مورد است.

مورد دیگر، وقتی بحث تخصصی مطرح می شود، در بحث تخصصی چون ایثارگران عزیز از یك مقطع تحصیلی بالاتر برخوردار هستند وقتی در كار تخصصی به كار گمارده شوند شامل همان موضوع خواهند شد و من مغایرتی در اینجا نمی بینم. تشكر می كنم به این قانون گذاری دقیق توجه فرمایید، نیاییم دوباره موازی این تصویب بكنیم در حالی كه در قانون قبلی هم به طریقی رعایت شده است، تشكر می كنم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، آقای كاتب موافق را دعوت بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ موافق بعدی جناب آقای لاهوتی هستند، بفرمایید.

مهرداد بائوج لاهوتی (لنگرود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دوستان ببینید! من متن قانون را توضیح می دهم شما خودتان قضاوت بفرمایید. ماده (۱۰۳) قانون مدیریت خدمات كشوری می گوید كه دستگاه های اجرایی با داشتن شرایط زیر می توانند كارمندان خودشان را بازنشسته بكنند. اینجا هم آنهایی كه دارای مقطع تحصیلی لیسانس هستند (۳۰) سال، آنهایی كه دارای مقطع تحصیلی بالاتر از لیسانس هستند (۳۵) سال. اینجا در ماده (۱۸) قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان انقلاب اسلامی مصوب ۳۱/۳/۱۳۷۴ هم می گوید «كلیه دستگاه های مشمول این قانون مكلفند نسبت به احتساب یك مقطع تحصیلی بالاتر از نظر امتیازات شغلی عنایت بفرمایید، برادر خوب ما جناب آقای ملكی هم كه مخالفت كردند عنایت بفرمایند، قطعاً ایشان هم رأی مثبت خواهند داد. «امتیازات شغلی و سایر امتیازات مقرر در قوانین و مقررات مربوطه برای جانبازان اقدام و حقوق و مزایای آنان را مطابقت نمایند .

دوستان ببینید! پیشنهادی كه خود بنده، برادر خوب ما جناب آقای دلخوش، جناب آقای احمدی لاشكی، جناب آقای عباسی، آقای فرهنگی و دیگر دوستان طراح این قضیه بودیم چه بوده، داستان چه بوده؟ اولاً به نظر من نیاز به قانون نداشت، اصلاً در حال حاضر هم باید همین موضوع را لحاظ می كردند. وقتی كه ماده (۱۸) می گوید اینها از امتیازات یك مقطع تحصیلی بالاتر برخوردار هستند، امتیازات چه است؟ یكی از آن همین است كه یك كسی كه حكم استخدامی آن یك مقطع تحصیلی بالاتر، كارشناسی ایشان تبدیل به كارشناسی ارشد شد، بنابراین در بحث بازنشستگی هم باید از این امتیازش برخوردار باشد. هرچه ما در این مجلس در مورد ایثارگر تصویب كردیم فقط آبروی جامعه ایثارگران را بردیم، هیچ كدام اینها اجرایی نشد. قانون كاملاً روشن هست، واقعاً ما اینجا آن را شفاف تر كردیم. الان جامعه ایثارگران از یك مقطع تحصیلی بالاتر برخوردار هستند، امتیازات این هم همین است. آنجایی كه می خواهند بازنشسته بشوند به یك جانباز می گویند شما (۳۰) ساله باید بازنشست بشوید، به یك آدمی كه شرایط عادی دارد می گوید شما باید (۳۵) سال بازنشسته بشوید.

دوستان، آقای پزشكیان! این قانون همین موضوع را تفسیر و حل كرده، جامعه ایثارگرانی كه از یك مقطع تحصیلی بالاتر براساس ماده (۱۸) برخوردار شدند باید (۳۵) سال بازنشست بشوند. من خواهش می كنم دوستان به این موضوعی كه شفاف، روشن و واضح هست رأی مثبت بدهند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، مخالف بعدی را دعوت بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ مخالف بعدی جناب آقای محبی نیا هستند، بفرمایید.

جهانبخش محبی نیا (میاندوآب، شاهین دژ و تكاب) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

من دلایل مخالفتم را با این طرح بر مبنای توضیحات برادر عزیزم جناب آقای لاهوتی قرار می دهم. مخالفت با مزایای ایثارگران عزیز و عزیزتر از جانم اینجا مطرح نیست. ما هرچه بخواهیم به ایثارگران خدمت بكنیم، آنها را با این مزایای جزئی كه هست بخواهیم پاداش خدماتشان را برآورده بكنیم قطعاً این كار را نمی توانیم، اما برادر عزیزم آقای لاهوتی فرمودند كه ما به قانون نیاز نداریم، متن قوانین قبلی و مصوب كاملاً مشخص كرده كه این عزیزان می توانند (۳۵) سال خدمت كنند و فرمودند كه با این قوانین آبروی ایثارگران را نبرید.

 برادر من، جناب آقای لاهوتی عزیز و سروران گرانقدر دیگر! در ادبیات تقنینی این مملكت هم همه ما از تراكم قانون گله مندیم. چرا كاری را كه خودمان اعتقاد نداریم انجام می دهیم؟ تو را به خدا به فكر این مملكت باشید! مدام نقض، مدام استفسار، مدام نقص، مدام قانون مكرر. یكی از دلایل اصلی كه این مجلس جایگاه خودش را پیدا نمی كند همین كارها است، به مولا همین كارها است. برادر من! «این تذهبون بیایید ببینید چرا این قانون عمل نمی شود، چرا در این جامعه قانون مورد حرمت قرار نمی گیرد، چرا در این مملكت هر كسی از راه می رسد قانون را له و لورده می كند؟ به پیر به پیغمبر با این روند مملكت اصلاح نمی شود، هرچه هم دلیل، برهان اصرار می شود خود ماها توجهی نمی كنیم.

 عجیب است، می گوییم قانون نیاز نداریم، دوباره قانون می آوریم، می گوییم در متن قانون این حكمی كه دنبالش هستیم به عیان هویدا است، دوباره قانون می آوریم، می گوییم ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا كه من دست همه آنها را می بوسم، امام با آن عظمت در بزرگی اینها چه گفته؟ می گوید آبرویشان را می بریم. چرا مدام می گوییم امتیاز، امتیاز و از امتیاز هم خبری نیست؟ یك قانونی را بیاورید جامع و مانع برای یك بار «مرگ یك بار و شیون یك بار . مدام پشت سر هم، هر هفته، هر ماه استفساریه، الحاق، انتزاع «ثم ماذا هیچ چیزی.

برادران عزیز! من خواهش می كنم اگر واقع این مطلب با تصویب این طرح این عزیزان به استحقاق خودشان می رسند، از برخورداری مزایا مستحق خواهند شد فبها، من هم الان از مخالفتم برگردم. نه، می خواهیم چه كار بكنیم؟ فلذا نظر من بر این است؛ بنا به فرمایش خود دوستان این طرح باز جوابگو نخواهد بود، الا اینكه برویم مشكل اصلی را یك جای دیگر پیدا بكنیم. خیلی عذرمی خواهم یك مقدار تند صحبت كردم، از ساحت مقدس مجلس عذرخواهم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، موافق بعدی را دعوت بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ موافق دوم جناب آقای دلخوش هستند، بفرمایید.

سیدكاظم دلخوش اباتری (صومعه سرا) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

حضور دوستان عرض شود قوانین را كه مجلس می نویسد در واقع برای رفاه حال عموم جامعه است. اینكه برادر بزرگ من جناب آقای محبی نیا كه ما خیلی ایشان را هم دوست داریم می فرمایند «این تذهبون ما دنبال همان «این تذهبون هستیم كه الان این قانونی كه نوشته شده به درستی عمل نمی شود یا تفسیر نادرست از قوانین باعث شده كه بعضی مواقع مردم ما، ایثارگران ما و عزیزان رزمنده ما دچار چالش و مشكل می شوند، وگرنه نه ما و نه شما دلمان نمی خواهد كه حجم قوانین را افزایش بدهیم.

 امروز وقتی بحث خدمت (۳۰) ساله در بعضی از بخش ها محاسبه (۳۵) ساله می شود یا در قوانینی كه ما موجود داریم، امتیازاتی برای ایثارگران، برای عزیزان رزمنده در انتخابات، در مقاطع دیگر و در بعضی از بخش ها پیش بینی شده ولی در بند «الف ماده (۱۰۳) با این اشكال مواجه هستیم كه ابهام ایجاد كرده و در اجرا عزیزان ایثارگری كه در دستگاه های دولتی، در نهادها كار می كنند، نمی توانند از آن امتیازی كه در سایر قوانین ایثارگری پیش بینی شده استفاده كنند، ما نمایندگان مجلس باید به دنبال این باشیم كه قوانین را اصلاح بكنیم. بنا است كه قانون رفاه حال عموم را ببیند و در نظر بگیرد، اگر قانونی نوشته بشود، این قانون نقص داشته باشد، یك بخشی از جامعه را شامل بشود، یك بخش دیگری از جامعه را شامل نشود در واقع این نقص كار قانون گذار حساب می شود، ضمن اینكه بی عدالتی و عدم مساوات و عدالت در جامعه گسترش پیدا می كند. یكی از وظایف من و شمای نماینده مجلس این است كه اینجایی كه برای تحقق اهداف نظام و احقاق حقوق بخش های مختلف جامعه نشستیم، در قانون نویسی، ما طوری قانون نویسی بكنیم كه مجری برداشت نادرست نكند، دوگانه عمل نكند. الان دارد دوگانه عمل می شود. ما هم بینی و بین الله در دستگاه های اداری ـ اجرایی این دوگانگی در عمل را می بینیم حق ایثارگران، رزمندگان عزیز ما در دستگاه های اجرایی مغفول مانده، برای همین ما این اصلاح را آوردیم.

 اصلاح ما این است كه عزیزان ایثارگر و رزمنده ای كه در دستگاه های دولتی دارند خدمت می كنند همانطور كه در قانون مدیریت خدمات كشوری ما پیش بینی كردیم، دولت را مجاب كردیم آنهایی كه كارشناسی ارشد به بالا دارند می توانند به جای (۳۰) سال، (۳۵) سال خدمت بكنند. در ارتباط با این عزیزان ایثارگر و جانباز و رزمنده ما متأسفانه این امر تحقق پیدا نكرده. ما خواستیم این را بگوییم كه قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران كاملاً شفاف است و آنهایی كه در این چارچوب قرار دارند بتوانند از احتساب یك مقطع تحصیلی بالاتر برخوردار بشوند. الان تعدادی از اینها در حالت (۳۰) سال در حال بازنشستگی هستند. وقتی می شود از توانمندی اینها كه غالباً هم آدم های متخصص هستند و همه ایثارگران و عزیزان رزمنده ما متعهد هستند. این ایثارگری، جانبازی و رزمندگی آنها با آن تجربه، با آن سوابق ما گفتیم اگر بنا است اینها (۳۰) سال خدمت بكنند مثل آن چیزی كه در قانون مدیریت خدمات كشوری پیش بینی كردیم به جای (۳۰) سال، (۳۵) سال باشد، یعنی بند «الف ماده (۱۰۳) قانون مدیریت خدمات كشوری را ما اصلاح كردیم.

خواهشم از دوستان این است، از مخالفین محترم كه با دلسوزی هم مطالب را مطرح فرمودند استدعا دارم برای حل مشكل رزمندگان و ایثارگران كمك بفرمایید ما این مشكل را هم برطرف بكنیم كه این عدالت تحقق پیدا بكند، ضمن اینكه فراكسیون كارگری هم این امر را حمایت كردند و در مورد ایثارگران حامی هستند. والسلام علیكم و رحمه الله

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، مخالف بعدی را دعوت بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ مخالف بعدی جناب آقای سیدعلی ادیانی هستند، بفرمایید.

سیدعلی ادیانی (قائمشهر، سوادكوه، جویبار، سیمرغ و سوادكوه شمالی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دكتر پزشكیان عزیز! من استدعا می كنم چند عبارتی كه عرض می كنم را عنایت كنید، دو بحث دارم.

همكاران محترم عنایت كنند، بحث اول من، بحث مربوط به قرعه كشی، صورت و شكل مسئله توجیه منطقی دارد، كسی در این تردید ندارد. جناب پزشكیان! عنایت كنید من ممنون می شوم. (نایب رئیس ـ دارم گوش می دهم، گفتم كه در هیأت رئیسه بحث می كنیم) اجازه بفرمایید، چون بحث ها مطرح شد. این تصمیم الان هیأت رئیسه محترم كه برآمده از رعایت و شأن و اقتدار مجلس است و این را می فهمیم، اما قبل از اینكه ما ابرو را درست كنیم نباید چشم را كور كنیم. (نایب رئیس ـ نمی كنیم، نترس) فعلاً مناط اداره مجلس آیین نامه داخلی است. این كاری كه الان ابتكار به خرج دادید، به اعتقاد من به نوعی اجتهاد در برابر نص صریح مواد آیین نامه است. (نایب رئیس ـ اینطور نیست) عرض بنده را داشته باشید، خلاف مواد (۲۴)، (۱۱۲) و (۱۵۴) است. تصریح دارد، بعد بحث اقتراع و قرعه در آیین نامه داخلی ما مشخص است. آیین نامه داخلی اجازه داده در جاهایی قرعه كشی بشود. وقتی قانون گذار تصویب كرد كه اینجا قرعه كشی موضوعیت ندارد، قرعه كشی در اینجا محمل قانونی ندارد. البته ما الان امضا جمع كردیم كه اعمال ماده (۲۶) بشود. به این رویه مجلس و نحوه اداره هیأت رئیسه در مجلس اعتراض داریم، این نكته اول.

نكته دوم، بحث مخالفت من با نفس خدمت رسانی به قشر ارزشمند ایثارگران نیست. لال شود آن زبانی كه بخواهد منافع آنها را تأمین نكند، بشكند آن دستی كه خدای ناكرده بخواهد در دادن حقوق حقه كوتاهی كند. اما بحث اینجا است، برادران من، خواهران گرامی! اولاً این مطالبه در قانون هست، نیاز به قانون گذاری موازی نیست.

نكته دوم بحث در اجرا است. هیچ ضمانت اجرایی ندارد. مجلس محترم علاوه بر شأن تقنینی، شأن قانون گذاری دارد، در كنارش شأن اعمال نظارت دارد. چند درصد قوانین مربوط به جامعه ایثارگران عزیز ما كه قاطبه ملت هوادار اینها هستند و علاقه مند به این هستند اجرا شد؟ ما به اینها نان نداده سیلی های نقد حواله كردیم، اما نان نسیه داریم حواله می دهیم. این ضعف اجرا است، نیاز به قانون جدید نداریم. همین بحث مربوط به (۳۵) سال ماندن در قانون صراحت دارد. من تعجب می كنم دوباره برای چه داریم قانون وضع می كنیم. این قانون هست، قبلاً هم در قانون مربوط به ایثارگران عزیز و ارزشمند ما وجود دارد.

لهذا مخالفت من خدای ناكرده از باب كنز و خدای ناكرده اینكه حقی به آنها برسد و تضییع بشود نیست. فلسفه مخالفت من این است:

۱ ـ قانون داریم، نیاز به قانون جدید نداریم.

۲ ـ دوستان عزیزی كه این طرح را دادند همه كنار هم بایستیم. مجموعه قوانینی كه برای ایثارگران، برای استیفای حقوقشان و در چارچوب و لباس قانون پیش بینی شده را كمك كنیم اجرا كنند. ما عملاً و علناً می بینیم كه دستگاه های اجرایی ذی ربط اجرا نمی كنند. لهذا من استدعا می كنم كه ما به قانون گذاری موازی روی نیاوریم. واقعاً اگر احساس می كنید این به شفافیت قانون كمك می كند و همه در اجرا می ایستیم كه همه این موارد از جمله همین هم كه در قانون قبل بوده و الان هم دارید تأكید می كنید باشد ما حرفی نداریم. والسلام علیكم و رحمه الله

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، آقای ادیانی! راجع به بحثی كه می گویید نص قانون است، در قانون عدالت هم شرط است. بحث قرعه كشی و اینها را گفتیم در هیأت رئیسه بحث می كنیم، كار آنقدر شاقی انجام نگرفته است. بحث این بود، متقاضی های خیلی زیادی هم وجود دارد كه این روند، روند عادلانه ای نیست. حالا در آیین نامه هم قسم نخوردیم، گفته اگر تعداد متقاضی بیشتر بود بیایید قرعه كشی كنید. در آن بند هست، می شود این كار را كرد. حالا در هیأت رئیسه بحث می كنیم، اگر هم لازم باشد چه آیین نامه و چه اینجا رأی گیری می كنیم. ما به نظر مجلس عمل می كنیم. وقتی مجلس رأی بدهد یعنی همان آیین نامه می شود. حالا اجازه بدهید اول در هیأت رئیسه بحث می كنیم. نمی شود در یك جریانی همیشه یك عده خاصی بخواهند صحبت كنند. آن را اصلاح می كنیم. موافق بعدی صحبت كند.

دبیر (كاتب) ـ موافق آخر جناب آقای علیرضا سلیمی هستند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دكتر پزشكیان ببینید! اجرای عدالت ترتیباتی لازم دارد. در رابطه با تذكری كه جناب آقای ادیانی فرمودند آیین نامه ترتیبات را مشخص كرده.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ آقای سلیمی! حرفتان را بزنید، بحث را گفتیم به هیأت رئیسه می رود.

سلیمی ـ عرض ما این است كه طبق آیین نامه عمل بشود. عمل به قانون عین عدالت است.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ منع آیین نامه نیست. البته عمل به قانون عین عدالت نیست، عمل به قانون است، بفرمایید.

سلیمی ـ آقای دكتر پزشكیان! جناب عالی فرمودید ما در هیأت رئیسه بحث می كنیم، آقای وكیلی دارد عمل می كند. یعنی به دستور جناب عالی هم وقعی و احترامی قائل نشدند.

دبیر (وكیلی) ـ آقای سلیمی! ان شاء الله اینها را می بریم هیأت رئیسه جمع بندی می كنیم.

سلیمی ـ آقای وكیلی! ما در خدمتیم.

اما در رابطه با موضوع بحث، جناب آقای ادیانی عزیز ببینید! درست است كه ما قوانین متعدد و مكرری مثل قانون مدیریت خدمات كشوری مصوب ۸/۷/۸۶ داریم كه در ماده (۱۰۳)، بند «الف می گوید «حداقل (۳۰) سال سابقه خدمت برای مشاغل غیرتخصصی و (۳۵) سال برای مشاغل تخصصی با تحصیلات دانشگاهی كارشناسی ارشد و بالاتر . درست است این را آنجا داریم، باز هرچند در قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان انقلاب اسلامی كه مصوب ۳۱/۳/۷۴ است در ماده (۱۸) می گوید «كلیه دستگاه های مشمول این قانون مكلفند نسبت به احتساب یك مقطع تحصیلی بالاتر از نظر امتیازات شغلی و سایر امتیازات مقرر در قوانین و مقررات مربوط برای جانبازان اقدام و حقوق و مزایای آنان را مطابقت نمایند . هرچند این قانون هست، اما عزیز دل من، برادر عزیز، جناب آقای ادیانی! خلأ قانونی در رابطه با رزمندگان است. ما در رابطه با رزمندگان خلأ قانونی داریم. بنابراین در مورد رزمندگان سكوت قانونی است، به همین دلیل است كه ما الان می بینیم در دستگاه های ذی ربط همین را بهانه كردند، تعمیم دادند، تسری دادند و در مورد كل ایثارگران به این قانون كه چندبار هم در مجلس مصوب شده عمل نشده.

در قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران مصوب ۲/۱۰/۹۱ در ماده (۲۸) هم آمده «كلیه دستگاه های مشمول این قانون مكلفند نسبت به اعطای امتیازات دیپلم به شهدا و مفقودان زیر دیپلم و احتساب مزایای یك مقطع تحصیلی بالاتر به كلیه شهدا و مفقودان دارای مدرك دیپلم و بالاتر همانند جانبازان، آزادگان اقدام و حقوق و مزایای آنان را مطابقت نمایند اینجا باز در همین قانون جامع هم در مورد رزمندگان سكوت قانونی وجود دارد و خلأ قانونی است. بنابراین ما به دلیل عدم تصریح قانون در مورد رزمندگان نیازمند قانون گذاری در رابطه با رزمنده ها هستیم، این مطلب اول.

مطلب دوم، قانون را اجرا نكردند، دیوان عدالت اداری هم رأی داده اما باز علی رغم رأی دیوان عدالت اداری، دستگاه های ذی ربط عمل نكردند و متأسفانه ما در شعار، بحث توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را الی ما شاءالله فریاد می زنیم، اما موقع عمل كه می شود یكی از مواردی كه باید عمل كنیم این است كه این عزیزانی كه در دستگاه ها تشریف دارند، تجربه هم دارند، تخصص دارند، لیسانس است، فوق لیسانس است، از این عزیز ما كه حالا ایثارگر است، رزمنده است، جانباز است و آزاده است ما تا (۳۵) سال استفاده كنیم. این چه تكریم ایثارگرانی است، این چه اولویتی است كه ما به ایثارگران داریم می دهیم؟ هیچ اولویتی قائل نشدیم. قانون مصوب شده، در همان مواردی كه مصوب شده من عرض كردم، در بعضی از موارد در مورد رزمندگان خلأ قانونی داریم، همان ها هم اجرا نشده. همین ها باعث شد كه ضرورت این مسأله برای نمایندگان محترم محقق بشود. امروز این طرح را آوردیم، خواهش من این است؛ برای اینكه امروز بعد از روز بیست و دوم بهمن، اولین جلسه مجلس شورای اسلامی است ما تجلیلی از ایثارگرها، رزمندگان، آزادگان و خانواده محترم آنها كرده باشیم ان شاء الله این قانون را امروز با رأی بالا تصویب كنیم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای آزادی خواه شما توضیحی ندارید؟ آقای مختار شما توضیحی ندارید؟

نایب رئیس (پزشكیان) ـ حضار ۲۵۰ نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را اعلام بفرمایید. داریم به كلیات رأی می دهیم. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده واحده ـ یك تبصره به بند «الف ماده (۱۰۳) قانون مدیریت خدمات كشوری مصوب ۸/۷/۱۳۸۶ به شرح زیر الحاق می شود:

تبصره ـ ایثارگرانی كه به موجب قوانین و مقررات مربوط از امتیاز یك مقطع تحصیلی بالاتر برخوردارند نیز با داشتن مدرك كارشناسی مشمول حكم این ماده می باشند و می توانند تا (۳۵) سال خدمت نمایند.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ حضار ۲۴۹ نفر، نمایندگان محترم رأی خودتان را نسبت به این طرح اعلام بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

دبیر (امیر آبادی فراهانی) ـ اعضای محترم كمیسیون تلفیق برنامه برای بررسی موارد اعاده شده از شورای محترم نگهبان به كمیسیون تلفیق مراجعه بفرمایند.

 

۷ ـ تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملكرد شركت كشت و صنعت كارون و شركت طرح توسعه نیشكر و صنایع جانبی آن

نایب رئیس (پزشكیان) ـ دستور بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! دستور بعدی گزارش كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از شركت كشت و صنعت كارون و شركت توسعه نیشكر و صنایع جانبی آن است. جناب آقای پاپی زاده! تشریف بیاورید از طرف كمیسیون گزارش را قرائت كنید. جناب آقای پایی زاده! (۱۰) دقیقه فرصت دارید.

عباس پاپی زاده بالنگان (عضو كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی) ـ

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم

از حضور پرشور و شعور ملت شریف ایران اسلامی و راهپیمایی روز یوم الله (۲۲) بهمن تشكر می كنم.

موضوع تحقیق و تفحص:

هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی

سلام علیكم

احتراماً عطف به نامه شماره (۵۴۸۵۸/۴) مورخ ۲۷/۷/۹۵ با توجه به ارجاع تحقیق و تفحص از عملكرد شركت كشت و صنعت كارون و شركت طرح و توسعه نیشكر و صنایع جانبی آن به كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی به استحضار می رساند این كمیسیون طی نامه شماره (۵۶۹۰۱/۵۴د) مورخ ۳/۸/۹۵ موضوع را به وزارت امور اقتصادی و دارایی منعكس نمود و مستندات آن وزارتخانه را در این خصوص خواستار گردید. پس از دریافت اطلاعاتی طی نامه شما (۴۳۲۴۷) مورخ ۱۶/۸/۹۵ واصل گردید، مستندات مذكور به نامه شماره (۵۴۶۳۱۰۸) مورخ ۲۲/۸/۹۵ به متقاضیان محترم تحقیق و تفحص منعكس گردید تا نظرات خود را به كمیسیون اعلام نمایند. متعاقب با آن موضوع در دستور كار كمیسیون قرار گرفت و با حضور متقاضیان و دستگاه اجرایی ذی ربط در جلسه روز دوشنبه مورخ ۲۴/۸/۹۵ رسیدگی و ضرورت تحقیق و تفحص مورد تصویب قرار گرفت.

عزیزان همكار! من در خصوص این تحقیق و تفحص و مجموع شركت های كشت و صنعت نیشكر استان خوزستان مطالبی را خدمت عزیزان عرض می كنم كه ان شا ءالله از این تحقیق و تفحص حمایت كنیم، در راستای شفاف سازی هرچه بیشتر در بحث واگذاری هایی كه بر اساس اصل (۴۴) دارد انجام می شود، اما متأسفانه این نوع واگذاری ها هم به روش هایی دارد اتفاق می افتد كه قاعدتاً نیاز به اصلاح دارد كه ان شا ءالله ما در نهایت بعد از تحقیق و تفحص نیاز داریم به یك نتیجه گیری برای شكل گیری كمیسیون یا كمیته ای برای اصلاح این روند برسیم.

ببینید! مجموع اراضی كه در استان خوزستان تحت عنوان شركت های مختلف، شركت كارون، شركت توسعه نیشكر، هفت تپه و دیگر شركت ها دارد كشت می شود، بالای (۱۷۰) هزار هكتار از بهترین اراضی آبی كشور است كه این اراضی علاوه بر اینكه كشت در آن اتفاق می افتد صنایع جانبی هم در این اراضی با سرمایه گذاری بسیار زیاد اتفاق افتاده است. قرار بود این مجموعه های تولیدی نیشكر چند تا عدد را دنبال كند. هدف اول تولید شكر و در واقع كمك به كشور در بحث خودكفایی است كه متأسفانه با بررسی هایی كه صورت گرفت و گزارشاتی كه ما در كمیسیون كشاورزی بررسی كردیم، نهایتاً این شركت ها با (۴۰) درصد ظرفیت در حال فعالیت هستند و در واقع از آن اعداد اولیه در بحث تولید شكر و خودكفایی كشور فاصله بسیار زیادی دارند.

بحث اشتغال به عنوان هدف دوم این شركت ها مد نظر بوده است، استانهایی مثل استان لرستان، مثل استان ایلام، مثل استان خوزستان تعداد بسیار زیادی از كارگران و كاركنان شان در این شركت ها مشغول به كار هستند. ما در چند سال گذشته داریم می بینیم سالانه بین (۱۰۰۰) تا (۲۰۰۰) نفر از كارگرانی كه در این شركت ها مشغول به كار بودند دارند بالاجبار بازنشسته می شوند، دارند از این شركت های اخراج می شوند. به عنوان مثال خدمت عزیزان عرض می كنم شركت كارون یكی از بزرگترین و قدیمی ترین شركت توسعه نیشكر كشور است كه با (۱۴) هزار نفر نیروی فعال با اشتغال مستقیم، اشتغال خودش را به زیر (۳۰۰۰) نفر رسانده است و الان در حال حاضر در بحث اخراج نیروها دارد به سمتی می رود كه هدف برای سه سال آینده رساندن این عدد به (۵۰۰) نفر اشتغال است. یعنی از (۱۴) هزار نفر به (۵۰۰) نفر كاهش پیدا خواهد كرد. یا در بحث شركت توسعه نیشكر هفت تپه الان با (۲۴) هزار هكتار از اراضی مستعد استان خوزستان از (۱۱) هزار نفر اشتغال مستقیم به زیر (۲۰۰۰) نفر رسیده است كه در واقع این اخراج كاركنان و كارگران هم به استان خوزستان، هم لرستان و هم ایلام را دچار مشكلاتی دوچندان كرده است.

بحث اصلی كه ما با آن مواجه هستیم بحث زیان ده بودن این شركت ها است. شركتی مثل شركت كارون كه اخیراً به مزایده گذاشته شده و قیمت پایه آن را (۱۸۰۰) میلیارد تومان قرار دادند، چرا باید بالای (۱۷۰۰) میلیارد تومان زیان انباشته داشته باشد. اساساً نوع واگذاری هایی كه تا الان اتفاق افتاده است یك روال غیرشفاف و مشكوكی را ایجاد كرده است. بسیاری از این شركت هایی كه الان دارند واگذار می شوند قیمت های پایه ایی كه برای آنها در نظر گرفته می شود قیمت های واقعی نیست. (۱۸۰۰) میلیارد تومان برای شركت كارون عدد مناسبی نیست. شركتی كه فقط كارخانجاتی كه در آن فعال هستند بالای این عدد قیمت گذاری كردند چرا باید عدد (۱۸۰۰) میلیارد تومان برای آن در نظر گرفته شود؟ چرا شركت كارون در این چند سال گذشته درست مدیریت نشده است؟ به هر شكل ممكن این شركت با بالای (۱۷۰۰) میلیارد تومان زیان انباشته مواجه است. یا شركت هفت تپه كه در سال ۹۴ واگذار شد و الان بعد از واگذاری كه ما انتظار داشتیم بخش خصوصی ورود كند و با سرمایه گذاری مجدد این شركت را اعلام كند، الان شركت هفت تپه یكی از معضلات استان لرستان و خوزستان در بحث اخراج نیروهایی شده كه متأسفانه اتفاق افتاده است.

در حال حاضر این تحقیق و تفحص به دنبال چند تا هدف است؛ بحث اول بررسی علل ورشكستگی این شركت های كشت و صنعتی است كه با حمایت های خاص دولت دارند فعالیت می كنند. بسیاری از این شركت ها با سرمایه ملی اتفاق افتاده است، با بیت المال به اینجا رسیده، متأسفانه با مدیریت های ضعیفی كه در این چند سال گذشته اتفاق افتاده اكثر این شركت ها به مرز ورشكستگی رسیده و این نوع ورشكستگی اساساً مشكوك است و روالی را دارد طی می كند كه ما را ناچار خواهد كرد با قیمت های بسیار پایین و به دور از بحث های كارشناسی واگذاری آنها اتفاق بیفتد و الان هم دارد در بسیاری از محافل بحث می شود كه چون این شركت ها زیان ده است ما هرچه زودتر با هر قیمتی كه هست واگذار كنیم و از این شركت ها عبور كنیم. متأسفانه واگذاری هایی كه اتفاق افتاده نقش مردم و نقش افرادی كه دارند در منطقه زندگی می كنند و این اراضی روزی جزء املاك این افراد بوده بسیار ناچیز است.

اراضی كه در دهه (۵۰) و (۶۰) از مردم گرفته شده، در واقع به این بهانه كه شما در این شركت ها استخدام خواهید شد، شما در این شركت ها اشتغال پیدا خواهید كرد و الان آرام آرام با ورشكسته كردن این شركت ها با روش های غلطی كه این شركت ها دارد واگذار می شود، عملاً دارند مردم را حذف می كنند و شركت ها را به افراد خاص و افرادی كه مورد حمایت از كانون های خاص هستند دارند واگذار می كنند.

خواهشی كه از همكاران بزرگوار داریم این است كه به این تحقیق و تفحص رأی بدهید. ما روند واگذاری ها را روند مشكوكی می بینیم، همان طور كه امروز و چند روز قبل همكاران ما در استان كرمانشاه در بحث پالایشگاه كرمانشاه و تحقیق و تفحص در حوزه واگذاری پالایشگاه ایرادات جدی را وارد كردند، در استان خوزستان هم متأسفانه دارد همین نوع واگذاری هم بیت المال را تضییع می كند، هم حق مردم را تضییع می كند و اراضی كه روزی برای مردم بوده، ما به دولت منتقل كردیم و دولت الان این اراضی را دارد به بخش خصوصی منتقل می كند. همان سیستم فئودالی كه در قبل از انقلاب وجود داشت، الان مجدداً در زمان ما و در زمان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دارد به شكل های مختلف شكل می گیرد. الان كشت و صنعت كارون یا هفت تپه چرا باید در دست دو، سه نفر به عنوان بخش خصوصی قرار بگیرد و بخش خصوصی كه ناتوان است، بخش خصوصی كه با قیمت های خاص این شركت ها را خریداری می كند و با قیمت هایی كه بسیار پایین، غیركارشناسی و مشكوك است.

ما از همكاران عزیز در مجلس شورای اسلامی انتظار داریم با رأی خودشان به این تحقیق و تفحص كمك بكنید به اینكه یك روال غلط در بحث واگذاری اموال ملی، اموال دولتی به بخشی كه در واقع مورد حمایت های خاص هست جلوگیری بكنید و یك روال درستی را ان شاءالله تعالی بعد از اینكه گزارش تحقیق و تفحص تهیه شد یك روال درستی را ما تدوین بكنیم برای واگذاری های بعدی كه در سراسر كشور دارد اتفاق می افتد و ان شاءالله تعالی نقش مردم را در این نوع واگذاری ها حتماً پررنگ خواهیم كرد.

دبیر (یوسف نژاد) ـ آقای پاپی زاده متشكریم، وقت تان تمام شد.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ جناب آقای ناصر ی نژاد نماینده محترم شادگان، نماینده عزیزانی هستند كه درخواست تحقیق و تفحص دادند.

 جناب ناصر ی نژاد! چون جناب پاپی زاده محور های تحقیق و تفحص را قرائت نكردند باید در مشروح مذاكرات بماند، لطفاً اول محورها را قرائت بفرمایید بعد توضیحات تان را بفرمایید.

مجید ناصری نژاد (شادگان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن سلام و عرض ادب به همكاران گرامی، نمایندگان عزیز و تبریك حضور بی نظیر مردم عزیز كشورمان در یوم الله (۲۲) بهمن.

اولاً قبل از پرداختن به موضوع یك مشكل حادی الان در استان خوزستان در روزهای گذشته پدید آمده است كه من آن را یك تذكری خدمت آقای رئیس و دولت محترم بدهم.

عزیزان ببینید! این بحث ریزگردها و گرد غبار الان بیش از یك دهه است كه خوزستان را گرفتار كرده است و ما به انحاء مختلف چه بصورت سؤال، چه به صورت تذكر، چه بصورت شفاهی جلسات با دولت خطر این پدیده را گوش زد كردیم به مسئولین و عرض كردیم كه باید بالاخره به هر شكلی جلوی این معضل را گرفت ولی مع الاسف طی این سالها مسئولین جزء اقدامات آنی و روزمره كار اساسی نكردند و هر روز بر این معضل در این كشور افزوده می شود عزیزان. آقایان، خا نم ها، برادران و مسئولین ببینید! الان در چند روز گذشته بر اثر پدیده گرد و غبار و ریزگرد كه مشكلات تنفسی، مشكلات بیماری، مشكلات سلامتی، مشكلات اقتصادی، مشكلات اجتماعی را پدید آورده، پدیده مهاجرت را دامن زده است، الان در چند روز گذشته برق خوزستان قطع شده، آبش قطع شده، گازش قطع شده، مخابرات قطع شده است، تولید نفت حدود (۸۰۰) هزار بشكه قطع شده است. (نایب رئیس ـ آقای ناصری نژاد شما در موضوع صحبت كنید، حالا آن مسأله را در تذكرات مطرح می كنیم) آقای رئیس! این را من تذكر می دهم، خواهش می كنم این خیلی مسأله مهمی است. الان كشور را با تهدید مواجه می كند. من خواهش می كنم این را جدی بگیرید و به آن برسید. (نایب رئیس ـ اشكال ندارد شما فعلاً در موضوع صحبت بفرمایید)

ببینید! ما در چند محور این مطلب را عرض كردیم، یكی اینكه چرا علی رغم هزینه های بسیار در صنعت توسعه نی شكر و گذشت حدود سه دهه از به بهره برداری رسیدن آن هنوز كشور از صنعت مذكور بهره محسوسی نبرده است، این یك محور است.

محور دوم، میزان تولید شكر در صنایع نی شكر الان چقدر هست؟ و آیا حقیقت دارد كه خود این شركت اقدام به واردات شكر می نماید؟

سه، مقدار دریافتی مدیران این صنعت چقدر است و بر چه اساسی این مقدار دریافتی مشخص می شود؟

چهار، چرا بر خلاف مقررات محیط زیست این شركت همچنان به سوزاندن و برداشت نیشكر به صورت سوخته و همچنان سوزاندن با گاز نی شكر و تفاله های آن ادامه می دهد؟

پنج، رها كردن پساب های نیشكر بدون تصفیه در تالاب شادگان و سایر تالاب های استان بر چه اساسی صورت می گیرد؟ و چرا برخلاف تأكید مسئولان كشوری و استانی و مقررات به كارگیری نیروهای بومی در آن شركت از نیروهای غیربومی استفاده می شود؟ این چند محور تحقیق و تفحص بود كه من به اختصار شرح می دهم.

عزیزان ببینید! من در مقدمه عرض كنم كه مع الاسف تحقیق و تفحص از شركت نیشكر و صنایع جانبی آن قبلاً هم در مجلس چهارم و پنجم پی ریزی و طرح شد لیكن مع الاسف به صحن علنی نیامد و اگر آن زمان به صحن علنی می آمد و آن حدود (۹۰۰) صفحه كار كارشناسی قرائت می شد من فكر می كنم اگر آن زمان اقدام مؤثری ما انجام می دادیم الان گرفتار این مشكلات نمی شدیم.

ببینید! حدود سه دهه الان شركت كشت و صنعت نیشكر مشغول فعالیت است، قبل از آن هم یك صنایعی بوده. ولی یك اشكال اساسی كه تمام كارشناسان از اول به این مورد داشتند این بود كه اقلیم ما، اقلیم خشك ایران جواب صنعت نی شكر را نمی دهد. نیشكر در دنیا معروف به هیولای آب است. در كشورهای پر آب و استوایی معمولاً كشت نیشكر آنجا جواب می دهد ولی در كشور ما در استان خوزستان با این مشكلات كم آبی و بی آبی كه الان ما روز به روز برای مان بیشتر نمایان می شود و الان یكی از گرفتاریهایی آن همین پدیده ریزگردها است صنعت نیشكر انصافاً توجیهی ندارد، كارشناسان منصف و واقع بین از همان زمان این اخطار ها را دادند ولی مع الاسف كسی به این اخطار توجه نكرد.

ببینید! الان بیش از (۱۵) درصد از آورد آب كارون را نیشكر مصرف می كند این در حالی است كه سازمان آب و برق، وزارت نیرو مجوز كشت به مردم نمی دهد. كشاورزان گرفتار و ضعیف ما برای مجوز كشت ماهها، ده ها و بعضی ها سال ها در به درند مجوز كشت ندارند. دِبی كارون روز به روز كمتر می شود، بحث مشكلات انتقال آب هم افزوده شده و الان واقعاً این صنعت در تأمین آبش با مشكلات جدی مواجه است. حالا این صنعت بالاخره ما كه نمی توانیم، نمی خواهیم الان تعطیلش بكنیم، ما می خواهیم این قضیه رسیدگی بشود و واقعیت شفاف و روشن بشود كه در آن مقطع در آن زمینه در این صنعت واقعاً چه می گذرد.

ببینید! یك هدفی كه از اول اعلام شد برای تحمیل این همه هزینه به كشور و تحمیل این همه مشكلات بی نیازی ما و خودكفایی ما در تولید شكر بود. حالا آن بحث صنایع جانبی الكل، كاغذ، ام دی اف، صنایع چوبی و اینها به كنار ولی حداقل این بحث بود كه ما در صنعت نیشكر به جایی می رسیم كه ما از تولید شكر كشور بی نیاز می شویم از واردات خارجی و خودكفا می شویم. مع الاسف الان بعد از سه دهه كار ما هنوز مشكل تأمین شكر داریم و الان خود عزیزان چند ماه قبل مواجه شدیم با گرانی بالای شكر و كمبود شكر و خود این شركت و شركت های مشابه الان خودشان به تولیدكننده شكر تبدیل شدند یعنی همین ها به جای تولید الان دارند وارد می كنند و وارد كننده شكر شدند.

با این وضعیت و با این مشكلات ما محور سوم را داریم دریافتی مدیران پروازی و مأموریتی كه اینها معمولاً با پرواز می روند و بر می گردند، دفاترشان متمركز در مركز هست، حتی دفتر فروش شان هم در مركز هست و روزانه و هفتگی مبالغ زیادی برای رفت و آمد، مأموریت و حق و دیگر دریافت می كنند مبالغ بالایی به هیأت مدیره، رئیس هیأت مدیره، مدیر عامل و نواب پرداخت می شود. در این زمینه هم واقعاً بحث های جدی هست در فضاهای مجازی حتی دریافتی ها هم مطرح شده ولی واقعاً حتی عزیزان در مدیریت نیشكر جواب این قضیه را ندادند و واقعاً شفاف نشد كه این همه دریافتی ها كه مثلاً بعضی ها (۱۰) میلیارد در سال دریافت كردند، بعضی ها (۵) میلیارد اضافه بر آن مقرری این بر چه حساب و اساسی بوده. ما در تحقیق و تفحص می خواهیم دقیقاً به این قضیه بپردازیم و مشكلاتش را شفاف بكنیم.

بحث چهارم بحث سوزاندن برگ های نیشكر با گاز نیشكر تفاله نیشكر در منطقه است. یك روش متفق علیه این است كه این نیشكر به صورت سبز برداشت بشود. الان سوزاندن نیشكر در این سه دهه ادامه دارد و گاهی وقت ها به خاطر اینكه این عزیزان جلوی اعتراضات را بگیرند شبانه اقدام به آتش زدن تفاله های نیشكر و مزارع نیشكر می كنند. خاكستر، دود، آلودگی زیست محیطی، آلودگی هوا واقعاً مردم آنجا را با خطر جدی مواجه كرده. در این شركت ها و در این صنعت الان كه كنار این شركت ها و كنار این صنعت روستاها و شهرستان های زیادی قرار دارند. اصلاً بعضی از روستاها هنوز در دل نیشكر دارند زندگی می كنند. روستایی به نام صفحه كه الان اینها (نایب رئیس ـ آقای ناصری متشكرم) در محیط نیشكر دارند زندگی می كنند و سوزاندن نیشكر با این وضعیت آنها را با خطر جدی مواجه كرده. آنها باز از سم پاشی به صورت هوایی استفاده می كنند برخلاف مقررات كه این هم مشكلات جدی برای منطقه دارد.

رها كردن پسآب های نیشكر در تالاب ها و در كارون (نایب رئیس ـ آقای ناصری وقتتان تمام شد) خطر بسار جدی است. الان میلیون ها متر مكعب پسآب و زهاب حاوی علف كش و آفت كش شور در تالاب شادگان، در كارون، به طرف تالاب هورالعظیم و دریاچه های اطراف خرمشهر هست كه باید سریعاً جلوی آن گرفته بشود. من خواهش می كنم عزیزان با توجه به مشكلات حاد موجود به این تحقیق و تفحص رأی بدهند كه ان شاء الله با كمك همدیگر ما بتوانیم به این مشكلات رسیدگی بكنیم.

نایب رئیس (پزشكیان) ـ متشكرم، حضار ۲۲۱ نفر، نمایندگان محترم به درخواست تقاضای تحقیق و تفحص از عملكرد شركت كشت و صنعت كارون و شركت طرح و توسعه نیشكر و صنایع رأی خودتان را اعلام بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

 

۸ ـ تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملكرد شركت ملی صنایع مس ایران

نایب رئیس (پزشكیان) ـ دستور بعدی بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ دستور بعدی درخواست گزارش كمیسیون صنایع و معادن مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملكرد شركت ملی صنایع مس ایران است. از سخنگوی محترم جناب آقای دكتر باستانی خواهش می كنم گزارش خودشان را ارائه كنند. جناب آقای دكتر! لطفاً محورهای تحقیق و تفحص را قرائت بفرمایید. آقای دكتر! (۱۰) دقیقه فرصت دارید.

سعید باستانی (سخنگوی كمیسیون صنایع و معادن) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین

عرض سلام و صبح بخیر دارم خدمت همه همكاران عزیز. تسلیت عرض می كنم ایام شهادت بی بی فاطمه زهرا (سلام الله علیها) و تقدیر و تشكر از حضور گسترده مردم در راهپیمایی (۲۲) بهمن.

گزارش تحقیق و تفحص از شركت ملی مس ایران

نامه ای تهیه شده به هیأت رئیسه محترم با این مضمون:

با سلام

احتراماً در پاسخ به نامه شماره (۴۷۷۳۶/۴) مورخ ۵/۷/۱۳۹۵ هیأت رئیسه محترم مجلس شورا و در اجرای ماده (۲۱۴) آیین نامه داخلی مجلس مبنی بر بررسی تقاضای جمعی از نمایندگان محترم درخصوص انجام تحقیق و تفحص از شركت ملی مس ایران به استحضار می رساند ابتدا كمیسیون طبق نامه شماره (۴۸۰۹۱/۴۸/د) مورخ ۶/۷/۱۳۹۵ اطلاعات لازم درخصوص موضوعات تحقیق و تفحص را از وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست نموده و متعاقباً اطلاعات مذكور در تاریخ ۱۱/۸/۹۵ به كمیسیون واصل گردید كه مطابق آیین نامه در اختیار متقاضیان تحقیق و تفحص قرار گرفت.

(در این هنگام آقای علی مطهری «نایب رئیس دوم ریاست جلسه را به عهده گرفتند)

نظر به اینكه متقاضیان اطلاعات ارائه شده را كافی ندانستند كمیسیون موضوع را با حضور متقاضیان تحقیق و تفحص و مسئولین دستگاه اجرایی ذی ربط مورد بحث و بررسی قرار داد و براساس رأی اكثریت اعضاء انجام تحقیق و تفحص در جلسه مورخ ۱۴/۹/۱۳۹۵ این كمیسیون به تصویب رسید.

  رئیس كمیسیون صنایع و معادن ـ عزیز اكبریان

عزیزان توجه بفرمایید! بحث تحقیق و تفحص از مس مربوط به دوره قبل بود و با محورهای اصلی درخصوص طرح های توسعه ای صنایع مس، فروش داخلی و خارجی، خرید های داخلی و خارجی و صندوق بازنشستگی مس و مابقی موارد كه طراح محترم ارائه خواهند كرد ورود پیدا كردند و متأسفانه توضیحات مربوطه از نظر كمیسیون مورد پذیرش قرار نگرفت و خواهش ما این است كه این طرح را در دستور كار قرار بدهیم تا ان شاء الله این شركت بتواند به مسیر اصلی اش هدایت بشود، چون واقعاً هدف از تحقیق و تفحص در این طرح بیشتر گذاشتن شركت ملی صنایع مس در روی ریل اصلی خودش است و خواهشم این است كه مورد توجه قرار بدهید و یكسری مشكلاتی در شركت مس وجود دارد كه اگر این تحقیق و تفحص صورت نگیرد مسیر همان مسیر قبلی خواهد بود و امیدواریم با این تحقیق و تفحص این شركت بزرگ به روی ریل برگردد. خواهش من این است كه ادامه مطالب را طراح محترم جناب آقای دكتر اسمعیلی مطرح می كنند توجه بفرمایید و ان شاء الله رأی مثبت بدهید. متشكرم، والسلام علیكم

نایب رئیس (مطهری) ـ تشكر می كنیم، بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ نماینده عزیزان تحقیق و تفحص كننده جناب آقای دكتر اسمعیلی هستند، بفرمایید.

داریوش اسمعیلی (سروستان، خرامه و كوار) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران عزیز و ارجمند توجه و عنایت داشته باشند موضوع یك موضوع ملی و بسیار مهمی است كه ان شاء الله نیاز به توجه و رأی شما همكاران عزیز است.

اول تقدیر و تشكر می كنم از حضور پرشور مردم در راهپیمایی باشكوه بیست و دوم بهمن ماه. همه همكاران عنایت دارند كه جایگاه شركت ملی صنایع مس ایران در اقتصاد كشور از اهمیت و موقعیت بسیار ویژه و خاصی برخوردار هست. قطعاً همكاران عنایت دارند بعد از ماده معدنی آهن كه بیشترین ذخیره را ما در مورد آهن داریم، دومین ماده معدنی ما مربوط به مس هست و به همین دلیل نیاز به تمركز بر روی این ماده معدنی و به خصوص فرآوری آن و ایجاد صنایع معدنی و جلوگیری از خام فروشی كه همیشه مورد عنایت و تأكید مقام معظم رهبری هم بوده از اهمیت خاصی برخوردار است.

با توجه به مسائل، مشكلات و گزارشات جسته و گریخته ای كه در ارتباط با مجموعه مس وجود داشت تعدادی از همكاران عزیز و ارجمند كه از استان های مختلف از جمله استان فارس، استان كرمان، استان مركزی، استان كرمانشاه، استان آذربایجان غربی، استان آذربایجان شرقی و از فراكسیون های مختلف و با گرایش های سیاسی مختلف بود برآن داشت تا این موضوع تحقیق و تفحص را مطرح بكنند.

ابهاماتی كه وجود دارد و در این تحقیق و تفحص باید به آن پرداخته شود، از مهمترین آن می شود به طرح های توسعه صنعت مس در دو استان مهم مس خیز آذربایجان شرقی و كرمان اشاره كرد. در آنجا واحدهای تحقیق و توسعه در چه مرحله ای است؟ آیا موضوع Feasibility study برای این طرح ها انجام شده؟ آیا موضوع اكتشاف مس در كل كشور و از جمله این دو استان به مرحله قابل قبول و قابل توجهی رسیده است؟ آیا صنایع دستی، صنایع پایین دستی مس در كشور و از جمله در این دو استان مهم محقق شده است؟

قراردادهای پیمانكاری، چه در طرح های توسعه ای و چه در باطله برداری و استخراج به چه شكلی دارد در شركت ملی صنایع مس انجام می شود؟ آیا یك روال و روند طبیعی، قانونی و معمولی وجود دارد یا اینكه دست های پشت پرده، مطالعات و مذاكرات در سایه دارد تعیین كننده این حجم عظیم قراردادهای پیمانكاری در قسمت های مختلف می شود؟ آیا خریدهای داخلی و خارجی مخصوصاً تجهیزات و خریدهای متفرقه ای كه در شركت مس انجام شده و در حال انجام است آیا یك روال معمولی را پشت سر می گذارد، یا نه مثل بعضی از جاهای دیگر كه بعد از مدتی سر از اختلاس های بالا در می آورد آن روال و روند را طی كرده است؟ موقعیت و موضوع فروش های داخلی و خارجی چه بوده است؟

همه همكاران چند سال پیش حتماً این را شنیدند، صحبت از اختلاس و بیرون رفتن (۱۸۰۰) میلیارد تومان از شركت صنایع مس و بلوكه كردن و نگه داشتن آن در خارج از كشور بود، این موضوع به هر حال باید در مجلس برای مردم روشن و مشخص شود كه آیا این موضوع خروج و برداشت (۱۸۰۰) میلیارد تومان در صنایع مس كه مطرح و رسانه ای شد واقعیت داشت یا نداشت. اگر واقعیت داشت چه برخوردی با آن شد و روند و روال برخورد با آن در چه وضعیتی قرار دارد؟ شركت صنایع مس مثل خیلی از شركت های دیگر كمك های بلاعوضی را دارد انجام می دهد كه طبیعی است، اما مسیر این كمك های بلاعوض در این شركت چطور بوده؟ مجوزهایشان به چه شكلی انجام شده؟ این كمك های بلاعوض به كجا پرداخت شده است؟

صندوق بازنشستگی مس، هم مربوط به خود مس و هم شركت های وابسته به آن در چه وضعیتی قرار دارد؟ آیا روند و روالی را دارد طی می كند كه شركت بازنشستگی فولاد و صندوق بازنشستگی فولاد باید در انتظارش باشد؟ آیا مسیر آن طوری است كه همان بلایی كه بر سر صندوق بازنشستگی فولاد آمد به صندوق بازنشستگی مس هم تحمیل خواهد شد؟

عزیزان! یك اتفاق عجیب و غریبی كه چندی پیش، شاید حدود پنج، شش سال پیش در شركت صنایع مس اتفاق افتاده، واگذاری صنایع حاكمیتی شركت مس است. عنایت دارید بر اساس قانون شركت های بزرگی مثل شركت مس باید حداقل (۲۰) درصد سهامش به شركت های دولتی تعلق داشته باشد كه در این مورد شركت دولتی مورد بحث سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی كشور یا همان ایمیدرو است. با كمال تأسف تسهیلات و وامی كه این سازمان قبلاً گرفته، البته مربوط به الان هم نیست، مربوط به مدیریت فعلی هم نیست، من این موضوع را تذكر بدهم و تأكید كنم. آمدند سهام شركت مس را برای گرفتن تسهیلات در رهن بانك گذاشته اند، بعد این تسهیلات را نپرداخته اند، بانك مربوطه این سهام را تصاحب كرده است. یعنی سهم (۲۰) درصدی ایمیدرو به حدود (۱۰) درصد تقلیل پیدا كرده است. معنی و مفهوم این اتفاق این است كه سازمان بازرسی و دیوان محاسبات كشور دیگر آن طور كه باید نمی توانند وارد این موضوع شوند و در واقع این اتفاقی است كه فسادهای بزرگ را در این مجموعه ورق خواهد زد. لذا نیاز است و ضرورت دارد كه این موضوع مورد كنكاش و توجه قرار بگیرد.

در ارتباط با بحث اكتشاف یكی از موضوعات مهمی است كه باید مورد توجه قرار بگیرد. در شركت صنایع مس چقدر به موضوع پراهمیت اكتشاف پرداخته شده است؟ گفته می شود اطلاعاتی، اخبار و گزارش هایی وجود دارد مبنی بر اینكه محدوده هایی به نام محدوده های معدنی، به نام پتانسیل های معدنی به شركت صنایع مس فروخته شده، اما با قیمت چندین برابر و گمان می رود كه معاملات پشت پرده ای با فروشنده بوده و از طریق دلالانی كه در این میان بوده اند این موضوع باید مشخص شود. گزارشات و اخباری وجود دارد مبنی بر اینكه شركت صنایع مس در محدوده ها و جاهایی رفته كار كرده، كار اكتشافی انجام داده، هزینه كرده، اما قبل از آن كه باید این محدوده را به نام خودش ثبت می كرد، ثبت نكرده است. بعداً از كاركنانی، از دیگرانی، از اقوام بعضی از آنها رفتند به نام خودشان ثبت كردند. اگر این واقعیت داشته باشد جنایت و خیانتی بزرگتر از این هست؟ گزارش های اولیه ای وجود دارد كه اینها باید مورد كنكاش قرار بگیرد، چنین موضوع و مسائلی باید مورد بررسی قرار بگیرد.

موضوع حضور تعداد قابل توجه بازنشستگان در این مجموعه و كنار زدن و عدم استفاده از نیروهای جوان از موضوعات و موارد دیگری است. موضوع انجام پژوهش، با كمال تأسف امروز دانشگاه ها جرأت نمی كنند سوژه ای را به بعضی از شركت ها بدهند. گزارش ها و اخباری وجود دارد مبنی بر اینكه محققین دانشگاهی سوژه را می سپارند، آقایان به جای اینكه آن سوژه را مصوب كنند و برای انجام به دانشگاه ها بسپارند، می گویند كه موضوع تصویب نشد، بعد از مدتی با شركت ها و دوستان و رفقا چنین كاری را انجام می دهند. گزارش های اولیه ای وجود دارد كه در این تحقیق و تفحص باید به آن پرداخته شود.

عدم رعایت ملاحظات زیست محیطی در بعضی از استان ها و بعضی از معادن و صنایع مس دارد بیداد می كند. بیش از (۱۵) هزار دام در استان كرمان علی الخصوص شهربابك به خاطر عدم رعایت مسائل زیست محیطی از بین رفت. چه كسی باید پاسخگو باشد؟ خسارت اینها چگونه پرداخت شد، پرداخت می شود یا نمی شود؟ و مسائلی از این قبیل.

لذا این موضوع، موضوع بااهمیتی است، باید بررسی شود كه آیا مدیران شركت صنایع مس نقش اساسی در این مشكلات داشتند؟ آیا اهمال كاری مدیران شركت موجب این مسائل شده و مسائل و مشكلاتی دیگری را كه در آینده دامن گیر آن خواهد بود (یوسف نژاد ـ آقای اسمعیلی! وقتتان تمام شد، اگر لطف كنید خلاصه بفرمایید) چشم، آیا مشكل ساختاری است یا مشكل مدیریتی است و مسائلی از این قبیل.

جهت استحضار همان طور كه سخنگوی محترم كمیسیون هم عنوان فرمودند موضوع تحقیق و تفحص در مجلس قبل مصوب شد، تقریباً بیش از (۹۰) درصد، (۹۵) درصد كارهای آن انجام شد، منتها چون به مجلس جدید برخورد كرد نیاز بود كه مجدداً بررسی شود. لذا از لحاظ مالی هم نیاز به كمك چندانی از مجلس نیست، كارها تقریباً پیش رفته، ان شا ءالله این گزارش ظرف مدت دو، سه ماه می تواند تهیه و تقدیم مجلس شود. ان شا ءالله با رأی مثبت خودتان در توسعه صنایع مس كشور كمك كنید. تشكر می كنم.

نایب رئیس (مطهری) ـ خیلی ممنون، از جناب آقای اسمعیلی تشكر می كنیم. دوستان برای رأی گیری آماده شوند. درخواست تحقیق و تفحص از عملكرد شركت ملی صنایع مس ایران را به رأی می گذاریم. حضار ۲۱۵ نفر، دوستان رأی خودشان را بدهند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد، خیلی ممنون. جناب آقای كاتب! میهمانان را اعلام بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

میهمانان جلسه علنی امروز عبارتند از:

ـ جمعی از اساتید و خواهران طلبه حوزه علمیه دامغان از استان سمنان میهمان برادر عزیزم جناب آقای حسن بیكی نماینده محترم دامغان هستند كه به مناسبت ایام فاطمیه تشریف آورده اند.

ـ جمعی از دانشجویان رشته حقوق و علوم قضائی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه استان آذربایجان غربی میهمانان جناب آقای نادر قاضی پور نماینده محترم ارومیه هستند.

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه بهارستان از ناحیه (۱) كرج استان البرز میهمانان جناب آقای دكتر پورابراهیمی نماینده محترم كرمان و راور هستند.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه ژرف اندیشان از ناحیه (۴) كرج استان البرز.

ـ تعدادی از فعالان رسانه ای زن كشور بلغارستان كه در مجلس شورای اسلامی حضور دارند، مقدم شان را گرامی می داریم و به همه این عزیزان خوش آمد می گوییم.

دبیر (كاتب) ـ بیانیه ای از طرف مجمع نمایندگان استان خوزستان و سایر نمایندگان خطاب به ریاست محترم جمهوری اسلامی هست كه قرائت می كنم:

بیش از یك دهه است كه ریزگردها زندگی مردم را در (۲۳) استان كشور به ویژه استان خوزستان مختل و طی روزهای اخیر شاهد بودیم كه كلیه خدمات از جمله آب، برق و تلفن همراه برای ساعت های طولانی همه مردم استان خوزستان را به ستوه آورده است. پدیده ریزگرد در حقیقت پیامد سیاست های غیركارشناسی انتقال آب از سرشاخه ها و ساخت سدهای فراوان روی رودخانه استانهای خوزستان و چهارمحال و بختیاری می باشد.

حوادث و اتفاقات دیروز استان خوزستان كلیه پروازها و تولید نفت را به میزان زیادی تحت تأثیر خود قرار داده است. ثروت ملی و امنیت كشور از طریق نابسامانی های پیش آمده در استان خوزستان به شدت تحت تأثیر قرار گرفته است.

لذا نمایندگان استان خوزستان و بیش از (۵۰) نفر از نمایندگان خواستار جلسه فوری و اضطراری هیأت دولت در استان خوزستان بوده تا بعد از حدود (۱۳) سال اقدام اساسی در این خصوص صورت گیرد و صرفاً به عذرخواهی و تصویب اعتبارات صوری اكتفا نكرده و مردم استان خوزستان را به شكل ویژه ای دریابیم.

مجمع نمایندگان استان خوزستان و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی

 

۹ ـ اعلام وصول (۱) فقره سؤال

دبیر (كاتب) ـ سؤال ملی سه تن از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی از وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی در خصوص علت به كارگیری افراد دوتابعیتی و مشكوك به جاسوسی در كمیته اقتصادی برجام اعلام وصول می گردد.

جناب آقای رئیس! در خدمتیم.

نایب رئیس (مطهری) ـ از جناب آقای كاتب تشكر می كنیم، البته بنا بود شما فقط میهمانان را اعلام بفرمایید.

 

۱۰ ـ انتخاب آقای مهدی شیخ و خانم طیبه سیاوشی شاه عنایتی به عنوان ناظر در كمیته ملی پارالمپیك

نایب رئیس (مطهری) ـ آقای قاضی زاده! دستور بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ دستور بعدی انتخاب دو نفر نماینده از كمیسیون فرهنگی به انتخاب مجلس شورای اسلامی به عنوان ناظر در كمیته ملی پارالمپیك در اجرای تبصره (۱) ماده واحده قانون انتزاع كمیته ملی پارالمپیك از كمیته ملی المپیك جمهوری اسلامی ایران است كه در ۱۰/۶/۱۳۹۵ تصویب شده است.

از طرف كمیسیون محترم فرهنگی آقایان: اصغر مسعودی، مهدی شیخ، محمداسماعیل سعیدی و سركارخانم طیبه سیاوشی شاه عنایتی معرفی شده اند كه همكاران باید به دو نفر رأی بدهند. من خواهش می كنم كارت ها را توزیع كنند. آقایان: اصغر مسعودی، مهدی شیخ، محمداسماعیل سعیدی و سركارخانم طیبه سیاوشی شاه عنایتی، عزیزان لطف كنید به دو نفر از این بزرگواران رأی بدهید، متشكرم.

نایب رئیس (مطهری) ـ تشكر می كنیم، همكاران كارت ها را توزیع كنند.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ عذر می خواهم، آقای مسعودی انصراف دادند، یعنی فقط آقای مهدی شیخ، آقای سعیدی و خانم سیاوشی مطرح هستند.

(أخذ رأی با ورقه به عمل آمد و نتیجه پس از شمارش آراء اعلام گردید)[۱]

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! اگر اجازه بدهید یك تذكر گوش كنیم.

نایب رئیس (مطهری) ـ تذكر را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ تذكر البته نوبت حاج آقای سلیمی است، اگر اجازه بفرمایند به خاطر وضعیت خاص خوزستان این وقت را به آقای مختار بدهیم. آقای سلیمی اجازه می فرمایید؟ شما نوبت اخطار دارید، نوبت اخطارتان را می دهیم. جناب آقای مختار بفرمایید.

جلیل مختار (آبادان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

اخطار بنده در مورد بند (۷) ماده (۴۹) در خصوص اینكه هر یك از كمیسیون های تخصصی مجلس می توانند بر اساس مواردی كه در كشور ایجاد می شود یك گزارش تخصصی را در مجلس ارائه كنند. با توجه به بحرانی كه در استان خوزستان به وجود آمد، متأسفانه شاهد این قضیه نبودیم.

استان خوزستان دین خود را به اسلام ادا كرده است، مردم خوزستان همه ولایت مدار، انقلابی و عاشق نظام و ولایت هستند. استان خوزستان مظهر پایداری و مقاومت در هشت سال دفاع مقدس بوده و مهمترین منبع درآمد و ثروت كشور در بخش های مختلفی مانند نفت، گاز، آب، صنعت، تجارت و غیره می باشد. چرا خوزستان و مردم همیشه در صحنه خوزستان با اینكه مهمترین منبع ثروت كشور محسوب می شوند، چند روزی در بحران بی آبی، قطع برق، قطع مخابرات و ارتباطات و محرومیت از تسهیلات ضروری زندگی به سر می برند؟

عدم بازسازی كارشناسانه بعد از جنگ تحمیلی، آب و فاضلاب، بیكاری، آسیب های اجتماعی، معضلات ریزگردها و آلودگی و بی آبی و همه ضعف ها و نقص های موجود را برای عشق به نظام تحمل كرده اند و تحمل می كنیم، ولی اجازه نمی دهیم مسئولین و مدیران بی كفایت ملی و استانی به این مردم عزیز ظلم و جفا كنند. چرا رئیس جمهور مشكلات و مسائل خوزستان را در پدیده بی آبی، ریزگردها، فاضلاب، بیكاری و بحران قطع برق و غیره را جدی نمی گیرد و به بی كفایتی بعضی از مسئولین خاتمه نمی دهد؟

دولت باید به خاطر بی حرمتی به مردم استان خوزستان از محضر مبارك مردم خوزستان عذرخواهی كند و جهت بررسی و حل مشكلات و بحران اخیر خوزستان با تشكیل جلسه هیأت دولت در استان خوزستان، مشكلات و بحران را خاتمه دهد. با تشكر.

نایب رئیس (مطهری) ـ خیلی ممنون جناب آقای مختار، البته شما به بند هفتم ماده (۴۹) استناد كردید، یعنی «تهیه گزارش موردی و سالانه در خصوص امور اجرایی دستگاه ها و نحوه اجرای قوانین به خصوص قانون برنامه توسعه و بودجه سالانه و الی آخر، این فرصت برای شما باقی است، مشكل خوزستان یكی، دو روز است كه پیدا شده، بنابراین كمیسیون تخصصی فرصت دارد كه این كار را انجام بدهد. (مختار ـ باید رسیدگی شود) آنها هم علاوه بر این می تواند انجام شود، گزارش ماده (۴۹) هم در صحن قرائت می شود، به هر حال فرصت وجود دارد. خیلی ممنون.

 

۱۱ ـ ناطقین جلسه خانم فاطمه ذوالقدر و آقایان: اصغر مسعودی، محمد خالدی سردشتی، یحیی كمالی پور و اسداله عباسی

نایب رئیس (مطهری) ـ ناطقان میان دستور را قرائت بفرمایید.

دبیر (یوسف نژاد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ناطقان میان دستور جلسه علنی امروز عبارتند از:

ـ خانم فاطمه ذوالقدر نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس.

ـ آقای اصغر مسعودی نماینده محترم نی ریز و استهبان.

ـ آقای محمد خالدی سردشتی نماینده محترم لردگان.

(كه هر كدام هفت دقیقه وقت دارند)

ـ آقای یحیی كمالی پور نماینده محترم جیرفت و عنبرآباد.

ـ آقای اسداله عباسی نماینده محترم رودسر و املش.

(كه هر كدام پنج دقیقه وقت دارند)

سركار خانم فاطمه ذوالقدر نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس بفرمایید.

فاطمه ذوالقدر (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

با درود به شهدای گرانقدر اسلام و تسلیت شهادت بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها).

سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را در حالی پشت سر گذاشتیم كه جای یكی از استوانه های انقلاب و یار قدیمی امام و همسنگر رهبری معظم انقلاب آیت الله هاشمی رفسنجانی در میان مان خالی است.

از حضور چشم گیر مردم بزرگوار انقلابی و صبور ایران اسلامی در راهپیمایی (۲۲) بهمن كه همچون گذشته پیوند خود را با اسلام، انقلاب و راه و آرمان های امام تجدید كرده و هوشمندانه و آگاهانه قدرت، اقتدار، وحدت كلمه و اتحاد و همبستگی ملی و انقلابی خود را به رخ جهانیان كشانده و اعلام نموده اند كه ما اهل تعامل سازنده، هم زیستی توأم با تدبیر و تعقل و منطق، با اعتقاد به رعایت اصل عمل متقابل با حفظ عزت و كرامت انسانی خود با دنیا هستیم، ولی در مقابل رفتارهای غلط، تهدیدات و كج اندیشی های دشمنان قسم خورده میهن و انقلاب خود همچون «كأنهم بنیان مرصوص خواهیم ایستاد، صمیمانه سپاسگزارم.

از همین جا به دولت جدید ایالات متحده آمریكا و آقای ترامپ می گوییم هرگز یك ایرانی را تهدید نكنید، چراكه به قول لسان الغیب حافظ شیرازی «من جرب المجرب حلت به الندامه ، هر چند كه به خوبی مشخص است تهدیدات ترامپ بیشتر فرار رو به جلو است تا جامعه آمریكا فرصت نكند به مطالبه شعارهای مختلف از جمله رفاهی كه این فرد به مردم آمریكا وعده داد فكر كنند، لذا با طرح و ترویج تفكرات به ظاهر قومی و شعارهای پوپولیستی و عوام فریبانه در پی شكل گیری نوعی سرمایه داری جدید با تعریفی نو از انسانیت، حقوق بشر و تروریسم است. در حالی كه طی دهه های گذشته همواره مولد و سازمان دهنده تروریسم دستگاه ها و سرویس های امنیتی غرب و ایالات متحده آمریكا و رژیم غاصب صهیونیستی بوده اند كه در حال حاضر بارزترین نمونه آن گروه تروریستی داعش در منطقه است. ولی آنچه مشخص است اینكه دیگر نمی توان جهان پیشرفته و آگاه امروز را كه به بركت تكنولوژی به ابزار آگاهی بخشی مجهز است، به مداری كه می خواهند بازگردانند.

دولت های سلطه گر و متخاصم بدانند ما به رغم تفاوت دیدگاه ها و سلایق مختلف و تفاوت های قومی و مذهبی و یا سیاسی با آشتی ملی در مقابل هرگونه تهدید بیگانه به شكل واحد و یكپارچه به مقابله با كسانی خواهیم پرداخت كه امنیت و منافع ملی ما را مورد تهدید قرار دهند و این موضوعی نیست كه بیگانگان بخواهند آن را نادیده بگیرند و ما تا خدا و حمایت ملت فداكار و قهرمان ایران را داریم، از شما باكی نداریم.

و اما در مورد مسائل داخلی كشور؛

به اعتقاد اینجانب گروه ها و جناح های مختلف سیاسی و اجتماعی بهتر است اساس فعالیت های خود را به جای منافع حزبی و گروهی بر حفظ منافع ملی قرار دهند و به گونه ای عمل كنند كه مسائل و مشكلات كشور از پیش روی مردم برداشته شود.

افزایش آمار بیكاری، اعتیاد و طلاق برای مسئولان كشور به منزله یك هشدار و برای مردم آزاردهنده است. كسانی كه به مردم می اندیشند می بایست به جای موضع گیری های تند و غیرمنطقی به دولت یاری رسانند تا بتواند در انجام وظایف خود به درستی عمل كند. دولت نیز با توجه به شرایط خاص كشور باید چابك سازی را در دستور كار خویش قرار دهد و كسانی را كه توانایی همراهی برای بهبود شرایط مردم و كشور را ندارند، هر چه سریع تر كنار گذارد، زیرا چنین اقدامات و ترمیم و بازسازی بدنه دولت ضمن تحرك بیشتر موجب افزایش اعتماد مردم به دولت خواهد شد. امروزه اعتماد به عنوان مهمترین سرمایه اجتماعی برای پیشرفت كشور، امنیت و آسایش جوامع ضروری است و چنانچه اعتماد از بین برود، تأثیر مخربی بر تعامل ملی و همبستگی اجتماعی خواهد داشت.

این روزها موضوع حادثه دلخراش پلاسكو و داغ از دست دادن آتش نشانان و تعدادی از شهروندان در اذهان و یادها باقی است. اینجانب ضمن ادای احترام به روح بلند این عزیزان و تسلیت به خانواده آنان و دیگر درگذشتگان این واقعه تلخ، مسئولین ذی ربط، وزیر محترم كشور و شهردار تهران را دعوت می كنم بیایید برای یك بار هم كه شده است اساسی و جدی و بدون حاشیه پردازی ها و دسته بندی ها به این مصیبت اجتماعی فكر كنیم و نگذاریم حادثه پلاسكو نیز به موضوع املاك نجومی بپیوندد. واقعاً بیندیشیم كه علت این معلول چه بوده است. اگر در آتش سوزی خیابان جمهوری كه به كشته شدن مظلومانه چند خانم كارگر انجامید منافع گروهی بر رسیدگی های كارشناسی فائق نمی آمد، آیا فاجعه پلاسكو در این ابعاد به وقوع می پیوست؟ اكنون كه جمعی از فرزندان رشید و ایثارگرمان در آتش ناآگهی ها و سوءمدیریت ها سوختند، بیاییم تا برای آینده طرحی نو در اندازیم.

جناب آقای رحمانی فضلی وزیر محترم كشور، جناب آقای قالیباف شهردار محترم تهران و دیگر مسئولین محترم! حال تهران و اطراف آن خوب نیست. از جمله خطراتی كه این ابرشهر با آن روبرو است خطر زلزله، بافت های فرسوده، امكانات نامتناسب و حاشیه نشینی است. پس بیایید با پرهیز از سیاسی كاری ها فقط و فقط به امور شهر بپردازید. ستاد پیشگیری از بحران را تشكیل دهید تا بتوان علاج واقعه را پیش از وقوع كرد كه در آینده از اتلاف جان و سرمایه مردم جلوگیری شود. هنوز از حادثه پلاسكو رفع ابهام نشده، لذا ضروری است ضمن رسیدگی به آن تكلیف حق و حقوق خانواده جانباختگان و شهدا مشخص شود.

در اینجا اعلام می دارم شهروندان حوزه انتخابیه اینجانب و سایر نقاط كشور با شناخت حقوق خود و دولت و احترام متقابل (نایب رئیس ـ خانم ذوالقدر! وقتتان تمام است) باید به سمت توسعه اجتماعی و فرهنگی گام بردارند و بر اساس حقوق شهروندی هیچ شهروندی درجه دو به حساب نیاید و بنابر كلام خداوند تفاوتی بین انسان ها به جز تقوا نیست. تفاوت جنسیت در مرد و زن تنها در نحوه زندگی فردی آنها است، (نایب رئیس ـ خیلی ممنون، تشكر می كنیم) بنابراین توجه به حقوق مساوی و به رسمیت شناختن آن و حق تصمیم گیری و رعایت عدالت برای زنان در همه صحنه های تقنینی، قضائی، اجرایی و آموزشی لازمه پیشرفت حكومت علوی است. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

نایب رئیس (مطهری) ـ تشكر می كنیم، ناطق بعدی را دعوت بفرمایید.

دبیر (یوسف نژاد) ـ ناطق بعدی جناب آقای اصغر مسعودی نماینده محترم نی ریز و استهبان هستند. جناب آقای مسعودی بفرمایید.

اصغر مسعودی (نی ریز و استهبان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

«رب ادخلنی مدخل صدق و اخرجنی مخرج صدق

سلام بر انبیا و اولیا و شهدا و روح الله و مدافعان حرم و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی. سلام بر فاطمه ام ابیها «ابوها فداها پاكترین و ناب ترین گلاب هستی.

از حضور گسترده مردم در جشن واقعی انقلاب كه پاسخی كوبنده به استكبار جهانی و یاوه گویان دادند تشكر می كنم.

سلام بر مردمان باكرامت شهرستان نی ریز، شهر كاتبان قرآن نگار كه مسجد جامع اش سابقه (۱۰۰۰) ساله دینداری و فضیلت را به اهتزاز در آورده و شهرستان قرآنی استهبان كه خداوند به میوه اش سوگند یاد كرده و بزرگترین انجیرستان دیم جهان را با مردمانی سخت كوش به رخ جهانیان كشیده است.

جذب حداكثری مرام رهبر و امام، اعتماد عمومی بزرگ ترین سرمایه نظام، توجه به تولید داخلی و كیفیت آن و حفظ مفاخر ملی و دینی یك نیاز، وحدت یك ضرورت و تفرقه تازیانه عذاب الهی و مایه هلاكت است. سران قوا باید با همدلی و هم افزایی آستانه تحمل خود را بالا ببرند كه «آله الریاسه سعه الصدر . سخن مخالف و منتقد را بشنوید و با مخالفان با كرامت برخورد كنید. «أذله علی المؤمنین أعزه علی الكافرین . با استكبار جهانی و زورگویان با شدت و با ستم دیدگان مهربان باشید. «أشداء علی الكفار رحماء بینهم . به فكر محرومان باشید.

اگر به فرموده امام و رهبری عمل می شد امروز (۱۱) میلیون حاشیه نشین نداشتیم. آبروی مؤمن چون خونش محترم است. بین متهم و مجرم تفاوت وجود دارد، گاهی بین حق و باطل تنها یك نقطه فاصله است، محرم و مجرم. اخلاق نباید فدای منافع، جناح و سیاست شود كه

اقوام روزگار به اخلاق زنده اند

قومی كه فاقد اخلاق گشت مردنی است

با تشكر از خدمات دولت تدبیر و امید، گوشه ای از گرفتاری های مردم را بیان می كنم؛

وزیر محترم راه! كشته شدن (۲۰) سرباز در گردنه لایرز نی ریز كه باعث تأسف مقام معظم رهبری شد، پای شما را به گردنه های پرخطر باز نكرد. هنوز در شهرستان نی ریز (۴۰۰) كیلومتر راه خاكی وجود دارد.

ضمن تشكر از ستاد اجرایی فرمان امام، وزیر محترم بهداشت كه در جمع ما حضور دارید! در بسیاری روستاهای ما به دارو، درمان و درمانگاه دسترسی ندارند. طرح پزشك سیار و طبیب دوار را پیاد كنید. طرح آزمایشی پنجساله پزشك خانواده در وضعیت مناسبی نیست، مشكلات این طرح را مرتفع سازید.

وزیر محترم نیرو! در روستاهای ما بیش از (۱۵) سال است از آب شرب محروم هستند. حدود (۱۰۰) روستا با تانكر آبرسانی می كنند، مركزنشینان معنای بی آبی و عطش را درك نمی كنند. در خشكسالی مستمر با بحران مدیریت آب، چاه های بی باغ و باغ های بی چاه، مافیای آب را رقم زده اند. زمین از بی تدبیری و انفعال و دوری از حق و اعتدال فرونشست كرده است. دومین دریاچه آب شور ایران به شوره زار تبدیل شده، درختان خشكیده، آبها شوریده، انجیرستان رنجور، انارستان در نار، بادامستان بی دوام، ریزگردها جولان داده، زیستمندان مستمند، بیماری و بیكاری بنیان خانواده ها را متزلزل كرده است. برای احیای بختگان هیچ ابتكاری صورت نگرفته است. مرگ بختگان تنها مرگ یك دریاچه نیست، مرگ امید است و زنگار كلید و خزان بهار و عزم ملی می خواهد.

سهمت از آب پشت سد قحطی است

ساده بودی تو را كلك زده اند

جای درمان خشكسالی تو

روی زخمت فقط نمك زده اند

بسیاری از روستاهای ما از سیمای عسگری محرومند و برای دریافت سیمای اسلامی برخلاف قانون باید به ماهواره روی آورند. زمین های چمن سالها خاكی و بی چمن است. فرهنگ بی رنگ و بازنشسته، دلشكسته.

دولت قانونمند و وزیر محترم صنعت و معدن! ظلم صفتی استكباری است، در شهر ما كه بهشت زمین شناسی و انواع معادن است، سهم مردم و شهر از معدن و مالیات، آلودگی، آزردگی و خام فروشی است. «الملك یبقی مع الكفر و لا یبقی مع الظلم . محیط زیست كه نبض زندگی است در مواردی برای راه، آب و طرح عالی فرمان ایست می دهد.

آموزه های اسلامی به ما آموخته اند كه مزد كارگر را قبل از آنكه عرقش خشك شود بدهید. پیامبر بر دستان پینه بسته كارگر بوسه می زند، ولی ما امروز در برابر تأخیر حقوق كارگران بی تفاوتیم. آنان كه دغدغه دینداری مردم را دارند به فكر معیشت مردم باشند. «كاد الفقر أن یكون كفرا . هشدار امام را جدی بگیرید، مردمی كه شما را بر مسند نشانده اند ممكن است فاتحه شما را بخوانند.

وزیر محترم اقتصاد! سود و تأخیر وام ها كمر مردم را شكسته است، سرپناه شان را به باد داده است، اسامی مقدس را روی مؤسسات مالی نگذارید، ثامن الحجج همواره باید ملجا بی پناهان باشد، از كفار بانكداری بدون ربا بیاموزید. (نایب رئیس ـ جناب آقای مسعودی! تشكر می كنیم، وقتتان تمام شده) اختلاس های كهكشانی و حقوق های نجومی پدیده ای زشت و ناپسند است، ولی با صدها شیوه دیگر بیت المال غارت می شود. باید با سرمنشأ فساد و همه ظواهر آن قاطعانه مبارزه كرد كه موریانه ها خاموش و بی صدا می خورند. (نایب رئیس ـ متشكریم).

باید معلم ما غیر از آموزش، پزشك ما غیر از درمان، نیروی انتظامی غیر از امنیت، كارمند غیر از خدمت دغدغه ای دیگر نداشته باشد. (نایب رئیس ـ خیلی ممنون، جناب آقای مسعودی وقتتان تمام است) جامعه ای كه در آن حق ضعیفان پایمال شود قداست ندارد، حقوق شهروندی از شعار و قانون باید به اجرا و عمل منتهی شود.

مسئولان محترم! راه غلبه بر مشكلات كشور مدیریت انقلابی و جهادی همراه با تدبیر و استفاده از همه ظرفیت ها و امكانات نهادهای انقلابی و جهادی كشور است. «و آخر دعوانا ان الحمدلله رب العالمین

نایب رئیس (مطهری) ـ تشكر می كنیم، خیلی ممنون. اجازه بدهید من نتیجه آرای انتخاب ناظر در كمیته ملی پارالمپیك را اعلام كنم:

آرای أخذشده (۱۳۹) رأی، جناب آقای مهدی شیخ با (۷۶) رأی و سركار خانم طیبه سیاوشی شاه عنایتی با (۷۲) رأی به عنوان ناظر در كمیته ملی پارالمپیك انتخاب شدند. ان شا ءالله كه موفق باشند.

دبیر (یوسف نژاد) ـ ناطق بعدی جناب آقای محمد خالدی سردشتی نماینده محترم لردگان هستند كه هفت دقیقه وقت دارند. جناب آقای خالدی بفرمایید.

محمد خالدی سردشتی (لردگان) ـ اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام و درود و صلوات می فرستیم به ارواح طیبه شهدا، امام شهدا و دو یادگارش (حضار صلوات فرستادند). برای مقام عظمای ولایت آرزوی صحت و سلامتی داریم. خدمت شما همكاران عزیز سلام عرض می كنم. تقدیر و تشكر از ملت غیور و ولایت مدار ایران اسلامی كه با حضور پرشور و غیرتمندانه خود در یوم الله (۲۲) بهمن امسال به نظام سلطه اعلام كردند كه همیشه پایبند به ارزش ها و انقلاب هستند. ایام دهه فاطمیه را خدمت مقام معظم رهبری، ملت ایران و شما همكاران تسلیت عرض می كنم. لازم می دانم از مردم عزیز، شریف و ولایت مدار لردگان به خاطر اعتمادی كه به اینجانب نمودند تقدیر و تشكر كنم.

همكاران عزیز! نیك می دانید امروز كشور عزیزمان ایران به بركت نظام مقدس جمهوری اسلامی از امن ترین كشورهای منطقه می باشد. كشوری كه بر اساس نفی مكاتب الحادی و مادی و به تأسی از انوار مكتب الهی شكل گرفته است و سعادت و خوشبختی بشر را به گونه ای تعریف كرده كه به امور معنوی و مادی باید پرداخته شود و لذا جامعه نباید از ارزش های اسلامی فاصله بگیرد، چراكه نظام سلطه در پی استیلای فرهنگی و فكری بر جهان است و در پی تغییر نگرش و معماری ذهن ملت های در حال توسعه می باشد و راز خوشبختی ما و كشور ما و سعادت و امنیت ما در حفظ وحدت و ارزش ها است.

اما همكاران گرامی! در بخش اقتصادی در كشور ما نارسایی های عدیده ای به خاطر عقب ماندگی های دوران قبل از انقلاب، جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، عنادورزی نظام سلطه، تحریم های ظالمانه، ضعف مدیریت، بهره وری پایین، عدم وجود نگاه راهبردی، منفعت طلبی به جای مصلحت اندیشی واقع شده كه وظیفه و مسئولیت ما را به عنوان نمایندگان مردم مضاعف نموده است و همگی باید اهتمام نموده و در بخش اقتصادی از ظرفیت های موجود و منحصر به فرد ایران اسلامی و تمام مناطق كشور استفاده كنیم و بر اساس تدوین، اجرا و ارزیابی برنامه های راهبردی كارآمد و اثربخش با حمایت مسئولین شایسته و دلسوز در آینده ای نزدیك كشورمان را به قله پیشرفت و توسعه در سطح منطقه و جهان برسانیم.

همكاران عزیز، نمایندگان محترم! باید خدمت شما عرض كنم صدای من صدای مردمی است كه از مشكلات عدیده ای رنج می برند. اگرچه فجر انقلاب خیلی از نابسامانی ها و نارسایی ها را رفع نموده است، اما عمق محرومیت آنچنان زیاد بوده كه همچنان بخش های زیادی از كشور ما خصوصاً استانی مثل استان چهارمحال و بختیاری هنوز لاینحل مانده است. قطعاً دولت محترم بایستی بر اساس اصل خدامحوری و عدالت و با تلاش مضاعف در رفع مشكلات مادی مردم گام بردارد.

استان چهارمحال و بختیاری به عنوان یكی از استان های كمترتوسعه یافته دارای ظرفیت های مهمی در عرصه كشاورزی، دام پروری و صنعت، توریسم و اكوتوریسم و خدمات متأسفانه مغفول واقع شده است. استانی كه (۱) درصد خاك جمهوری اسلامی را دارد، (۱۰) درصد از منابع آب كشور را در اختیار دارد، متأسفانه امروز باید گفته شود در خیلی از جاهای این استان با تانكر آبرسانی می شود. بیش از (۲۰۰) روستا در استان چهارمحال و بختیاری تا امروز با تانكر آبرسانی می شود. متأسفانه دشت های حاصل خیزش در آینده ای نزدیك به كویر تبدیل خواهد شد. در شهرستانم یعنی شهرستان لردگان امروز دشت های حاصل خیزش خان میرزا، فلارد، ریگ و میلاس و همه جای این شهرستان علی رغم اینكه دارای رودخانه ها و سرچشمه های فراوانی است به كویر تبدیل خواهد شد و دلیلی جز عدم مدیریت كارآمد (ندارد) و مشكلاتی كه واقعاً به نحوه مدیریت ما برمی گردد.

ما از وزرای محترم نیرو و كشاورزی می خواهیم در رابطه با مسائل معیشتی مردم خصوصاً در حوزه كشاورزی عنایت ویژه ای كنند. مشكلاتی كه امروز همشهریان من با آن مواجه هستند نتیجه مدیریت ناكارآمد است. در استان چهارمحال و بختیاری به خاطر بافتی كه وجود دارد و مردم توجه ویژه ای به نظام دارند، انتظار آنها هم از دولت تدبیر و امید مثل دولت های گذشته بیشتر خواهد بود و لذا از مسئولین كشوری می خواهیم در رابطه با آب استان چهارمحال و بختیاری به دور از همه بی انصافی هایی كه تا امروز وجود داشته، تصمیمات عاجلی بگیرند.

امروز باید خدمت شما عرض كنم، در شهرستان من علی رغم همه تلاش هایی كه بعد از این چهار دهه انقلاب صورت گرفته باید بگویم هنوز مردمم از رنج و درد رهایی پیدا نكرده اند. در ایام الله (۲۲) بهمن ماه وقتی به بیمارستان ها سر می زدیم هنوز كار شایسته ای انجام نشده بود. پزشكان منطقه بنده متأسفانه به دلیل مدیریت ناكارآمد استان حداقل حدود (۱۱) ماه حقوق خود را دریافت نكرده بودند و به نظرم اینها مسائلی است كه اگر چاره درستی نیندیشیم متأسفانه در كشور ما به راحتی در همه جا و سراسر كشور عمومیت پیدا خواهد كرد.

جناب آقای دكتر قاضی زاده هاشمی! ما از شما می خواهیم به عنوان وزیری كه تمام مسائل پزشكی كشور را می دانید به مناطقی مثل مناطق ما حتماً بازرس ویژه بفرستید. (یوسف نژاد ـ جناب آقای خالدی! متشكر، وقت شما تمام شده).

همكاران عزیز! در رابطه با مسائل فرهنگیان عزیز كه بر گردن همه ما حق دارند نباید بی تفاوت باشیم و در مجلس جمهوری اسلامی باید مسائل و معیشت فرهنگیان در اولویت كارها قرار گیرد. (یوسف نژاد ـ متشكر جناب آقای خالدی) امروز ما در كشور تحصیلكردگانی داریم كه واقعاً شایستگانی هستند كه به دلیل عدم توسعه و پیشرفت در حوزه اقتصادی بیكار مانده اند و لازمه آن توجه ویژه دولت به بحث اشتغال است. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

دبیر (یوسف نژاد) ـ متشكر جناب آقای خالدی، ناطق بعدی جناب آقای یحیی كمالی پور نماینده محترم جیرفت و عنبرآباد هستند كه پنج دقیقه وقت دارند. جناب آقای كمالی پور بفرمایید.

 یحیی كمالی پور (جیرفت و عنبرآباد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

در ابتدای سخن شهادت بی بی دو عالم حضرت زهرای مرضیه را به محضر همه ارادتمندان خاندان پاك عصمت و طهارت عرض تسلیت دارم. در ثانی از حضور میلیونی مردم شهید پرور ایران اسلامی به ویژه حوزه انتخابیه خودم شهرستان های جیرفت و عنبرآباد در پاسخ به ندای رهبر معظم انقلاب و شركت در راهپیمایی یوم الله (۲۲) بهمن صمیمانه تشكر می نمایم.

از سفر ریاست محترم مجلس شورای اسلامی جناب آقای دكتر لاریجانی به استان كرمان قدردانی می نمایم.

همكاران محترم! همان گونه كه استحضار دارید سالی كه در آن قرار داشته و روزهای پایانی آن را پشت سر می گذاریم به نام اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل مزین شده است كه در حمایت از كشاورزان و محصولات تولیدی آنان یكی از عملی ترین راههای تحقق اقتصاد مقاومتی است. از لحاظ میدانی و عملیاتی تعهد جدی در این امر از سوی مسئولان مشاهده و ملاحظه نمی شود. امروزه دسترنج كشاورزان مظلوم جنوب استان كرمان به بهای ناچیزی از آنان خریداری می شود كه حتی هزینه كاشت و برداشت آن را تأمین نمی نماید. مشكل كار كجاست؟ وزارت عریض و طویل جهاد كشاورزی در راستای انجام وظیفه برای حمایت از كشاورزان اقدام مؤثری به عمل نمی آورد. در ثانی با وجود وابستگی شدید بخش كشاورزی به آب، وزارت نیرو نسبت به تعیین تكلیف چاه های فاقد پروانه چاره ای بیندیشد و این قدر به كشاورزان مظلوم ما در پر كردن چاه های كشاورزی و اخلال در امر كشاورزی فشار وارد نكند.

از تنگناهای دیگر در مسیر راه در حالی كه كشاورزان سخت كوش جنوب استان كرمان به صورت آبا و اجدادی بر اراضی شان كشاورزی و كار و فعالیت می نمایند، اما متأسفانه اسناد آنان به نام دولت و منابع طبیعی است كه برای آن چاره ای اندیشیده شود.

تالاب جازموریان همان گونه كه انتظار می رفت به كانون بحران تبدیل شده است و ماه ها است كه مردم جنوب استان كرمان فریاد استمداد سر داده اند، اما كسی صدای آنان را نمی شنود. از وزارت نیرو و سازمان محیط زیست می خواهیم كه هر چه سریع تر با اعزام تیم كارشناسی راههای علمی و عملی مبارزه با این بلای خانمان سوز را در راستای كنترل ریزگردها اقدامی جدی معمول و پاسخ مثبت و منطقی به مردم ارائه نمایند و چنانچه با رها نمودن آب سدهای بالادستی می توان بر این مشكل فائق آمد، هرچه سریعتر اقدام نمایند.

مطلب مهم و مبتلابه منطقه بهای سنگین برق مصرفی این مناطق گرمسیری است كه به لحاظ بالا بودن برق مصرفی و تعرفه های بالا، مردم قادر به پرداخت هزینه برق مصرفی نمی باشند كه برای تقلیل برق مصرف شده توجه جدی مسئولان ذی ربط را می طلبد. امیدوار هستیم كه مسئولین كشور اعم از ریاست محترم جمهوری، هیأت دولت و همه دست اندركاران نگاه ویژه ای به جنوب استان كرمان داشته باشند و اگر ما همه با هم كمك كنیم كه فقط دسترنج مردم مظلوم جنوب استان كرمان از روی دست آنها برداشته شود، ما می توانیم برای اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی در سال اقدام و عمل حرفی برای گفتن داشته باشیم، والا با سمینار، جلسه، كمیسیون و امثال اینها نمی توانیم اقتصاد مقاومتی را در حوزه عمل به تحقق، اجرا و ظهور بكشانیم. بیاییم دست به دست هم بدهیم و با حمایت از محصولات و تولیدات داخلی راه نهادینه شدن اقتصاد مقاومتی و برون رفت از این مشكلات را فراهم نماییم. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

دبیر (یوسف نژاد) ـ جناب آقای كمالی پور! متشكر از اینكه وقت را رعایت كردید. ناطق بعدی جناب آقای اسداله عباسی نماینده محترم رودسر و املش هستند كه پنج دقیقه وقت دارند. جناب آقای عباسی بفرمایید.

اسداله عباسی (رودسر و املش) ـ

«السلام علیك یا فاطمه الزهرا یا بنت رسول الله

حماسه باشكوه حضور مردم انقلابی در راهپیمایی كم نظیر و دشمن شكن یوم الله (۲۲) بهمن در بیش از (۵۰۰۰) نقطه از ایران اسلامی یك بار دیگر مصداق آیه شریفه «الیوم یئس الذین كفروا من دینكم را تجلی بخشید. یأس و ناامیدی سردمداران نظام سلطه به ویژه رئیس جمهور یاوه گوی آمریكا را رقم زد، وحدت و همدلی آحاد و اقشار مختلف مردم عزیز را به نمایش گذاشت و بیعت وثیق و مستحكم ملت شریف ایران با ولی امر مسلمین و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و آرمان های بلند امام راحل عظیم الشأن را به رخ جهانیان كشید. اینجانب وظیفه خود می دانم از همه مردم انقلابی و غیور ایران اسلامی و مردم آگاه و بصیر استان گیلان و به ویژه شهرستان های رودسر و املش به خاطر این حماسه حضور تشكر نمایم.

همكاران گرامی، ریاست محترم مجلس شورای اسلامی، ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران! در چهارشنبه گذشته شاهد بارش برف در استان گیلان بودیم. علی رغم اینكه از یك هفته قبل سازمان هواشناسی هشدار داده بود و پیش بینی دقیقی داشت، ولی متأسفانه شاهد بودیم به دلیل فرسودگی زیرساخت های برق و كمبود تجهیزات راهداری و آماده نبودن كامل برخی از مدیران استان، بسیاری از مردم عزیز و فهیم استان گیلان به ویژه شهرستانهای رشت، آستانه، لاهیجان و سیاهكل و روستاها و بخش های تابعه با مشكلات عدیده ای از جمله قطعی برق و آب و مسدود شدن بسیاری از راههای اصلی و فرعی مواجه شدند. با اینكه بارش برف كمتر از (۱۰) ساعت طول كشید، ولی به مدت سه روز و بعضی از مناطق تا پنج روز با قطعی و نوسانات برق و مسدود بودن راه مواجه شدند.

وزرای محترم كشور، راه و شهرسازی و نیرو! چه پاسخی برای مردم عزیز گیلان و نمایندگان شان دارید؟ انتظار می رود هرچه سریعتر اقدام اساسی و عاجل را به عمل آورید و گزارش شفاف و روشن برای مردم گیلان اعلام نمایید تا التیام بخش زخم آنان باشد.

وزیر محترم آموزش و پرورش جناب آقای دكتر آشتیانی! آموزش و پرورش استان گیلان از سیاسی كاری مسئولان رنج می برد. انقلاب اسلامی انقلابی فرهنگی بود، قرار است حاكمیت اسلامی زمینه اعتلاء فرهنگی را فراهم كند. معنای این سخن این است كه سیاست باید در خدمت فرهنگ و تربیت اسلامی قرار گیرد، در حالی كه در استان گیلان درست در نقطه مقابل آن سیاست بی رحمانه بر فرهنگ حكومت می كند. خوب است نگاه به انتصابات سیاسی بر آموزش و پرورش گیلان بیندازید و ببینید چگونه نیروهای وفادار و توانمند فرهنگی منزوی شدند و سفارشی های میدان سیاست میدان داری می كنند و همین رویه در سایر حوزه ها كاملاً مشهود و محسوس می باشد.

جناب آقای دكتر رحمانی فضلی! حوزه سیاسی استانداری گیلان با دخالت در همه دستگاه های اجرایی و عزل و نصب های سیاسی و تسویه حساب های سیاسی به دلیل ناكام ماندن در انتخابات ۹۴ در بعضی از حوزه های انتخابیه به دنبال جبران آن در شوراهای شهر و روستا در سال ۹۶ هستند. هشدار می دهم اگر تا آخر این هفته تكلیف وضعیت سیاسی و اجرایی استان گیلان به ویژه شهرستانهای رودسر و املش را روشن نكنید از طریق رسانه ها مدیران ناكارآمد و متخلف را معرفی و از طریق تریبون مجلس سناریوی طراحی شده معاونت سیاسی استانداری گیلان را برای مردم عزیز ایران اسلامی و گیلان سربلند منعكس خواهم كرد.

جناب آقای چیت چیان! چكار می كنید؟ سد مخزنی پلرود متوقف می باشد، شبكه های آبرسانی برای مناقصه نرفته، تصفیه خانه آب طولات متوقف و بسیاری از روستاها و شهرهای ما فاقد آب شرب سالم می باشند. زیرساخت های برق كه در برابر بارش چندساعته برف فرو می ریزد و پنج شبانه روز بسیاری از مناطق روستایی و شهری گیلان محروم می شوند. پاسخ این همه كمبودها را چه كسی باید بدهد؟

جناب آقای دكتر آخوندی وزیر محترم راه و شهرسازی! بحران برف گیلان نشان داد تصمیم شما در خصوص تفكیك راهداری با راه و شهرسازی تصمیم عجولانه و شتاب زده بود. انتظار می رفت معاون راهداری شما آقای كشاورزیان به جای مدیركل جهادی و زحمتكش راهداری استان به خاطر تجهیز نكردن راهداری های استان گیلان كناره گیری می كرد و مدیركل راهداری استان گیلان را قربانی ندانم كاری ها و ناكارآمدی سایر مدیران نمی كردید. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

دبیر (یوسف نژاد) ـ جناب آقای عباسی! متشكر از اینكه وقت را رعایت كردید، ممنون هستم. جناب آقای رئیس بفرمایید.

نایب رئیس (مطهری) ـ جناب آقای وكیلی! اگر تذكر یا اخطار دستور روز داریم بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ اخطار دستور روز، جناب آقای داداشی بفرمایید.

ولی داداشی (آستارا) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همه همكاران سلام و عرض ادب دارم و از حضور مردم در صحنه (۲۲) بهمن تشكر می كنم و شهادت حضرت صدیقه طاهره حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) را خدمت همه شیعیان تسلیت عرض می كنم.

جناب آقای دكتر! خدمت شما عرض كنم كه بنده اخطار اصل سوم، بند (۹) و بند (۱۲) را دارم. خواهش من این است كه شما این را گوش كنید، این اخطار در اصل برای دولتمردان است. هزینه استفاده و مبلغ پول گاز در بسیاری از استان ها دو برابر و یا سه برابر شده و دلیلش هم این است كه فصل سرما در این مناطق كه شهرستان بنده یعنی آستارا هم جزء این مناطق است چهار ماه حساب شده است، یعنی آذر، دی، بهمن و اسفند. سؤال من این است كه آیا در استان گیلان، در آستارا، در سایر شهرستان ها و استانهای كشور كه مناطق سردسیر هستند فصل سرما چهار ماه است؟ در شش ماه اول سال فروردین و اردیبهشت و همچنین در شش ماه دوم سال مهر و آبان، هنوز هوا در این مناطق سرد است و بخاری ها روشن است. مردم این مناطق كه از سرما به استفاده از گاز پناه می برند، آقای دكتر! متأسفانه و (۱۰۰) هزار بار تأسف شركت ملی گاز ایران مبلغ گاز را دو برابر و سه برابر و تصاعدی حساب می كند.

آقای وزیر نفت، جناب زنگنه! امروز مردم گرفتار نان شب شان هستند، چطور مبلغ (۲۰۰) هزار تومان، (۳۰۰) هزار تومان و یا حتی (۴۰۰) هزار تومان را پرداخت كنند؟ حتماً در این آیین نامه باید تجدیدنظر شود، همكاران! دقت كنید، اعتراض كنید، مردم گرفتار هستند، تشكر می كنم.

نایب رئیس (مطهری) ـ خیلی ممنون جناب آقای داداشی ببینید! در قانون برنامه برای مناطق گرمسیر و سردسیر نرخ تدریجی برای گاز و اینها منظور شده، حالا اگر قانون اجرا نشده شما باید از وزیر نیرو یا وزیر نفت سؤال كنید، به هر حال راه قانونی دارد، مسئولان هم صحبت شما را شنیدند، ان شا ءالله كه اقدام كنند. تذكر را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ تذكر دستور روز، جناب آقای حسن پور بفرمایید.

شهباز حسن پوربیگلری (سیرجان و بردسیر) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

در ابتدا از ریاست محترم جلسه و هیأت رئیسه به واسطه اجرای آیین نامه داخلی و عمل به قانون تقدیر و تشكر می كنم.

ضمن تسلیت ایام فاطمیه به همه مسلمانان جهان و تقدیر و تشكر از حضور باشكوه مردم در راهپیمایی (۲۲) بهمن و پاسخ كوبنده به یاوه گویان، از حضور پرخیر و بركت جناب آقای دكتر لاریجانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی، جناب آقای مهندس نعمت زاده وزیر محترم صنعت و معدن به استان كرمان و شهرستان بردسیر و افتتاح چندین پروژه و شركت در راهپیمایی (۲۲) بهمن مردم كرمان تقدیر و تشكر می كنم.

پیشاپیش از سفر ریاست محترم جمهور به شهرستان سیرجان كه در پایان این هفته صورت می گیرد خیرمقدم و خوش آمد به ایشان عرض كرده و تشكر می كنم. از ریاست محترم دفتر جناب آقای دكتر نهاوندیان درخواست می كنم وقتی را برای دیدار با مردم عزیز شهرستان سیرجان، مردم نجیب و انقلابی این شهرستان، كسانی كه در طول هشت سال دفاع مقدس غرور آفریدند در نظر گرفته شود.

جناب آقای دكتر مطهری! تذكر بنده به وزیر محترم بهداشت و درمان است، ضمن اینكه از وزرای خوب دولت هم هستند، یك ماه است ما در بیمارستان ها یمان با مشكل كمبود دارو و تجهیزات روبرو هستیم و بیمارستان ها از پذیرش بیماران خودداری می كنند و متأسفانه ما بایستی بیماران را به استان های همجوار مثل یزد و شیراز اعزام كنیم.

نایب رئیس (مطهری) ـ آقای حسن پور! تذكرتان بر اساس چه ماده ای است؟ بر اساس كدام ماده آیین نامه است؟

حسن پوربیگلری ـ ماده (۲۴) حفظ شأن و جایگاه نمایندگان است كه بنده چندبار هم سؤال كردم و هم به وزیر تذكر دادم، ولی متأسفانه تا این لحظه اقدامی نشده است. امروز صبح در صحن مجلس هم با جناب آقای وزیر صحبت كردم، از ایشان خواهش كردم، به معاون پارلمانی شان چندبار گفتم، اما از حضرت عالی استدعا دارم تكلیف درمان مردم را مشخص بفرمایید. این زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست، مردمی كه این گونه پای انقلاب و نظام ایستاده اند، وقتی به بیمارستان مراجعه می كنند كسی پاسخگوی آنها نباشد. ممنون و سپاسگزارم.

نایب رئیس (مطهری) ـ تشكر می كنم، با این تمهیدی كه در برنامه ششم برای طرح تحول سلامت دیده شد و در بودجه ۹۶ هم دیده شده، من فكر می كنم ان شا ءالله بخشی از این مشكلات در آینده رفع خواهد شد، خیلی ممنون.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای كبیری اخطار روز دارند، بفرمایید.

سیدتقی كبیری (خوی و چایپاره) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

مجدداً از مردم ایران بزرگ ایران اسلامی خصوصاً شهرستان های خوی و چایپاره برای حضورشان در راهپیمایی (۲۲) بهمن ماه تشكر می كنم.

جناب آقای رئیس! من اصل چهل و هشتم قانون اساسی را اخطار می دهم، در اصل چهل و هشتم آمده «در بهره برداری از منابع طبیعی و استفاده از درآمدهای ملی در سطح استان ها و توزیع فعالیت های اقتصادی میان استان ها و مناطق مختلف كشور، باید تبعیض در كار نباشد . من این نكته را به شركت ملی گاز می خواهم عرض كنم، جناب آقای رئیس! اخیراً ما در بحث توزیع گازرسانی در شهرستان های مختلف یك آماری را از شركت ملی گاز خواستیم كه توزیع متعدد شهرستان ها را ارائه بدهند. به نظر می رسد ما یك تبعیضی در بحث گازرسانی در سطوح متعدد، خصوصاً در استان آذربایجان غربی داریم كه نسبت بعضی از شهرها نسبت به شهرهای دیگر تفاوت و فاصله دارد، خصوصاً من این نكته را می خواهم عرض كنم، (نایب رئیس ـ ببخشید آقای كبیری! اصل چندم فرمودید؟) اصل چهل و هشتم قانون اساسی، خصوصاً در منطقه صفاییه كه در تابستان امسال متأسفانه آتش سوزی به دلیل انفجار كپسول گاز اتفاق افتاد و در حدود (۱۵) نفر از همشهریان عزیزمان جان شان را در این حادثه از دست دادند و در آن مقطع هم من خواستم كه نسبت به این منطقه در بحث گازكشی عنایت ویژه ای شود، متأسفانه اتفاق نیفتاد.

من این نكته را به شركت ملی گاز متذكر می شوم كه هم آمار شهرهای مختلف استان آذربایجان غربی را در بحث گازرسانی ارائه بدهد و گزارش جامع و كاملی از دلیل تبعیض در این موضوع را ان شا ءالله عنایت كند.

نكته آخر اینكه در بحث كم كردن تعداد ماه های سردسر متأسفانه نمی دانم شركت ملی گاز با چه مجوزی یك ماه از آن ماه های فصول سال را كم كرده، یعنی (۱۵) روز از آبان ماه و (۱۵) روز از فروردین ماه. فلذا یك ماه مردم این منطقه بایستی با هزینه و تعرفه بالا این هزینه را بدهند. ممنون و تشكر.

دبیر (رنجبرزاده) ـ آقای دكتر! تذكرات را بخوانم؟

نایب رئیس (مطهری) ـ تشكر می كنیم، اجازه بدهید یك تذكر دیگر هم بگویند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای سلیمی بفرمایید.

علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رئیس ببینید! اصل پنجاه وسوم می گوید: «كلیه دریافت های دولت در حساب های خزانه داری كل متمركز می شود و همه پرداخت ها در حدود اعتبارات مصوب ، بحث من «اعتبارات مصوب است. الان اتفاقاتی دارد می افتد، خواهش من این است جناب عالی دستور بفرمایید در رابطه با این اتفاقات به مجلس توضیح بدهند.

یكی بحث مابه التفاوت قیمت ارز است، بالاخره درآمدی كه از مابه التفاوت قیمت ارز از آنچه مصوب مجلس است، این افزایش قیمت ارز در روزهای اخیر یك درآمدهایی را برای دولت حاصل كرده است، هیچ گزارشی در راستای این درآمدهای مازاد به مجلس نرسید، اینها مصوب مجلس نبوده است، این یك مورد.

نكته دوم، گفته می شود بین (۶) تا (۸) میلیارد دلار از دارایی های ما كه در كشور عمان بلوكه شده بود امروز به دست ما رسیده و دارد هزینه می شود. باز در این رابطه انتظار این بود به مجلس یك گزارش دقیقی داده شود. ما واقعاً در این مسأله در خلأ اطلاعاتی هستیم و روشن نیست كه بعد از اینكه اینها به كشور و به بانك مركزی رسید چه اتفاقاتی برای آن افتاده است. آیا این را هزینه كردند، هزینه نكردند؟ این هم نكته دوم.

نكته سوم را من باز در همین رابطه عرض می كنم. بالاخره حرمت امامزاده را متولی آن باید نگه دارد. ما قانون هدفمند كردن را مصوب كردیم، قانون هدفمند كردن هم درآمدهای حاصل از اجرایی شدن این قانون را به صراحت مشخص كرده كه چطور باید توزیع شود. واقعیت این است كه قانون هدفمند كردن نه در دولت قبل اجرا شد و نه در این دولت اجرا شد. به هر كیفیت مجلس محترم هم در این رابطه الان به وظایف خودش عمل نمی كند. واقعاً برای ما روشن نیست، الان آمارهایی كه در بحث درآمدهای حاصل از اجرایی شدن هدفمند كردن است، این آمارها به شدت متناقض است. مركز پژوهش ها یك چیز می گوید، معاونت راهبردی ریاست محترم جمهور یك چیز می گوید، مركز آمار یك حرفی در مورد درآمدها می زند. مضافاً نحوه توزیع آن اشكال دارد، بعد هم اسم این قانون مشخص بوده، قانون هدفمند كردن، بنا نبوده ما به ثروتمندان یارانه بدهیم.

متأسفانه هم در دولت قبل، هم در این دولت به خاطر ملاحظات سیاسی و بحث رأی و اینها، من نمی دانم ما تا چه زمانی می خواهیم احتیاط كنیم. متأسفانه این شجاعت در دولت های مختلف وجود ندارد. سهم صنعت از قانون داده نمی شود، سهم كشاورزی از قانون داده نمی شود، ما در مناطق كه می رویم واقعاً در این دوره ركود، تولیدكنندگان ما با مصیبت های فراوان مواجه هستند و كسی نیست در این راستا گزارش دقیق، شفاف، روشن و واضحی بدهد كه ما بالاخره در این رابطه ها در جریان ماوقع و ریز مطالب (قرار بگیریم)، بالاخره مجلس محرم است اگر نمایندگان ندانند و اگر به قانون عمل نشود و ما هم همین طور سكوت كنیم، پس ما برای چه اینجا روی این كرسی ها نشسته ایم؟ عقیده ما این است كه جناب عالی به عنوان نماینده ای فاضل كه الحمدلله در مسائل مختلف هم صاحب نظر هستید، خواهش ما این است كه لااقل در این موارد شما خواهش كنید مسائل را به مجلس گزارش بدهند، هم در بحث آن (۶) تا (۸) میلیارد دلاری كه از عمان گرفته شده و مشخص نیست كجا دارد هزینه می شود، هم در بحث مابه التفاوت های قیمت ارزی و هم در بحث هدفمند كردن. بنده این سه مورد را خواستم از جناب عالی خواهش كنم كه تذكرات لازم را بفرمایید، متشكرم.

نایب رئیس (مطهری) ـ خیلی ممنون، راجع به دو موضوع اول شما یعنی آن اختلاف نرخ ارز كه باید به خزانه واریز شود و همین طور موضوع این (۷)، (۸) میلیارد دلاری كه می فرمایید، قاعدتاً كمیسیون اقتصادی باید رئیس كل بانك مركزی را بخواهد، وزیر اقتصاد را بخواهد و پیگیری كند و كمیسیون برنامه و بودجه، شاید به هر دو مربوط شود.

اما راجع به موضوع سوم موضوع یارانه ها؛ جناب آقای سلیمی! شما خودتان می دانید كه از ابتدا این قانون یارانه ها درست اجرا نشد، یعنی آن مبلغی كه به عنوان یارانه نقدی به خانواده ها تعلق گرفت یك مبلغ خیلی بالایی بود كه با قانون هم جور در نمی آمد. همان روزها ما خودمان وقتی محاسبه می كردیم می دیدیم واقعاً به هر نفر (۱۵) هزار الی (۱۸) هزار تومان بیشتر نمی رسد، ولی با (۴۵) هزار و (۵۰۰) تومان شروع كردند و بعد هم می دانید كه دیگر نمی توانستند برگردند. لذا سهم تولید و آن چیزهایی كه در قانون دیده شده بود خیلی اوقات داده نشد. ولی ما در این قوانین اخیر مجلس دست دولت را باز گذاشتیم كه محدود كنند، واقعاً به ضعفا منحصر شود. من شخصاً معتقد بودم منحصر شود به خانوارهایی كه تحت پوشش  كمیته امداد و سازمان بهزیستی هستند، الان دست دولت باز است، واقعاً می تواند این كار را انجام دهد. ان شا ءالله كه این كار با نظارت مجلس تحقق پیدا كند. خیلی ممنون، تشكر.

 

۱۲ ـ  تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

نایب رئیس (مطهری) ـ آقای رنجبرزاده! تذكرات شفاهی را لطف كنید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تذكر خارج از دستور جلسه امروز، جناب آقای شهروز برزگر نماینده محترم سلماس بفرمایید.

شهروز برزگركلشانی (سلماس) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن تبریك سی ونهمین بهار آزادی و تشكر ویژه از مردم همیشه در صحنه كه عظمت و حضور پرشور خود را در روز (۲۲) بهمن با اتحاد و حمایت از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با شعار «مرگ بر آمریكا بار دیگر اثبات كردند.

«فاطمه، فاطمه است . ایام فاطمیه را خدمت مسلمانان جهان و ایران تسلیت عرض می نمایم.

سلام و عرض ادب محضر مردم شریف ایران به ویژه مردم شریف شهرستان سلماس كه همه مرزنشین هستند دارم.

جناب رئیس، همكاران گرامی! جهت بهبود وضعیت و معیشت مردم همه باید با هم در رفع آن تلاش كنیم، یعنی كل حاكمیت. نكته دیگر بحران هایی نظیر ساختمان پلاسكو است كه اگر با تدبیر و درایت با آن برخورد می شد حتماً بسیاری از عزیزترین فرزندان ما جان شان را از دست نمی دادند و خسارت مادی نمی دیدند.

بحث تصادفات جاده ای، بحث ساختمان های فرسوده، بحث اشتغال جوانان، بحث ازدواج جوانان، بحث مهاجرت، بحث های بانك ها، بحران ركود اقتصادی و همه و همه از این دست هستند كه تمام نهادهای حاكمیتی را می طلبد كه در كنار هم با همدلی و همزبانی در رفع مشكلات تلاش كنند تا منجر به بهبود معیشت مردم گردد.

در این راستا تذكری به وزیر نفت دارم؛ گازرسانی به (۸۶) روستای بخش كوهسار، شناتال، شپیران، كهریز، كناربروژ را خواستارم. از این بخش ها حتی یك روستا هم گازدار نشده اند. انتظار داشتیم و داریم كه حداقل یك روستا از این بخش های مذكور گازدار می شد و نیز تذكر به پول قبض گاز در سلماس (رنجبرزاده ـ تشكر) كه منطقه ای سردسیری است.

تذكر به وزیر راه و شهرسازی؛ در وضعیت راههای روستایی و عشایری و نیز مسكن مهر كه در بی مهری كامل قرار دارند.

تذكر به وزیر نیرو در خصوص اتمام پروژه های سد زلان، دریك و اتمام سد دیرعلی و در خصوص فیش آب و برق كه ردیف های دریافتی اضافی در آن درج شده است. (رنجبرزاده ـ وقتتان تمام شد).

تذكر به وزیر آموزش و پرورش در خصوص بازسازی و نوسازی مدارس شهرستان سلماس.

تشكر از وزیر جهاد كشاورزی به خاطر پیگیری مشكلات باغداران و كشاورزان شهرستان سلماس كه در سفر اخیر به سلماس قول مساعد دادند.

تذكر به هیأت دولت؛ فكری به درآمد و معیشت مردم سلماس داشته باشید، جوانان سلماس و افراد جویای كار در استانهای همجوار كشورهای مجاور در شرایط بسیار ناگواری به دنبال كار هستند و عمدتاً در استانهای مختلف كشور به ویژه در تهران در كارواش ها و جاهای دیگر فقط برای انعام كار می كنند (رنجبرزاده ـ تشكر) كه این امر باعث برهم زدن تناسب جنسی در منطقه شده و مشكلات بعد از آن هم گریبانگیر خانواده ها گشته است. باز تكرار می كنم، برای معیشت مردم سلماس تدبیری بیندیشید.

و تذكر آخر به وزیر فرهنگ و ارشاد؛ جلوی برخی عوامل تفرقه افكن را در روزنامه ها بگیرید. بسیار سپاسگزارم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ جناب آقای علیرضا رحیمی نماینده محترم تهران بفرمایید. این وقت ها دو دقیقه ای است، لطفاً رعایت بفرمایید.

علیرضا رحیمی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

با سپاس صمیمانه از حضور باشكوه ملت بزرگ ایران در مراسم (۲۲) بهمن در سراسر كشور در پاسخ عملی به دعوت رهبر معظم انقلاب، متواضعانه قدردان گام های ارزشمند مردم صبور و پرفروغ ایران هستیم.

ضمن تسلیت ایام غمبار فاطمیه، مردم و نمایندگان تهران همراه با خانواده های عزیز داغدار غم شهادت آتش نشانان فداكار حادثه پلاسكو هستند و چه مظلومانه این عزیزان در آتش سوءمدیریت به شهادت رسیدند تا شهادت شان همزمان با ایام فاطمیه گردد.

سه گزارش جداگانه از كمیسیون های عمران و شوراها و كمیته منتخب مجمع نمایندگان تهران در خصوص حادثه پلاسكو بیانگر بی مبالاتی و بی توجهی دستگاه های ذی ربط در ماه ها و سالهای پیش از حادثه بود. در ارزیابی حرفه ای و كارشناسی حادثه پلاسكو ماهها قبل از وقوع حادثه قابل پیش بینی بود و اسفبار آنكه مسئولین مدیریت بحران تهران و شهرداری در مواجهه با كمیسیون ها و مجلس روش نمایش و فرافكنی را در پیش گرفته اند. انتظار مردم مسئولیت پذیری و پاسخگویی مدیران در خط مقدم مدیریت بحران تهران بود، اما گزارشی كه به مجلس ارائه شد به دلیل فرافكنی و تكرار كلیات منجر به درخواست تهیه گزارش ملی از حادثه گردید. كافی است رزومه مدیرعامل سازمان آتش نشانی تهران را برای مردم منتشر كنیم تا افكار عمومی معیارهای شما را برای انتخاب مدیران در مناصب مهم و حیاتی بدانند و میزان اهمیت به جان و مال شهروندان بی امان را در نگاه و رویكرد مدیریت شما ببینند.

در شرایطی كه بحران های بین المللی و تغییرات فزاینده در كشورها ضرورت اتخاذ مواضع هوشمندانه ملی را دوچندان كرده، همدلی و همبستگی ملی بهترین مؤلفه برای مقابله با تهدیدها و بحران های خارجی است. گفتگوی ملی و همگرایی جریان ها و سلایق سیاسی با محوریت منافع ملی، راه مستقیم برای رسیدن به همبستگی ملی است. امروز قانون اساسی، رهبری معظم و منافع ملی كشور حلقه اتصال دیدگاه ها و جریان های سیاسی مختلف و دلسوزان انقلاب و كشور هستند. هوشمندی، انعطاف پذیری، شهامت و صداقت بزرگان سیاسی برای پیشگامی در مسیر تحقق گفتگوی ملی و وحدت آفرین اقدام مباركی برای تقویت آرامش در فضای سیاسی و ارتقای امنیت ملی كشور به شمار می رود. (رنجبرزاده ـ تشكر).

تهدیدات متوهمانه ترامپ و تیم نوپای كاخ سفید نسبت به ملت بزرگ ایران بازی با دم شیر است. ایران بزرگ مهد دلیرمردانی است كه بارها در تاریخ شهامت و دلاوری خود را به رخ بدخواهان و كینه توزان كشیده است و آخرین سخن خطاب به آقای ترامپ؛ «آزموده را آزمودن خطاست . «من جرب المجرب حلت به الندامه . والسلام علیكم

دبیر (رنجبرزاده) ـ جناب آقای محمد قمی نماینده محترم پاكدشت بفرمایید.

محمد قمی (پاكدشت) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت كوثر نبوی، حضرت فاطمه (سلام الله علیها) و تشكر از مردم شهیدپرور در راهپیمایی (۲۲) بهمن ماه.

از آقای دكتر روحانی ریاست محترم جمهور و محبوب می خواهم كه سفر استانی خود به شرق استان تهران، پاكدشت، ورامین، قرچك و پیشوا را هرچه زودتر انجام دهند. مردم این منطقه بی صبرانه منتظر حضور حضرت عالی و هیأت دولت می باشند. این سفر كاملاً ضروری و مبارزه با تبعیض و عادلانه است.

از وزیر محترم راه و شهرسازی مجدانه می خواهم مشكل حمل و نقل مردم پاكدشت، مترو و كمربندی را زودتر حل نمایند.

از معاون اول رئیس جمهور، آقای جهانگیری به مناسبت پیگیری مسائل صنعتگران و تولیدكنندگان تشكر می كنم.

امیدوارم كه رئیس جمهور منفور آمریكا جواب خود را از راهپیمایی (۲۲) بهمن مردم انقلابی ایران گرفته و نسبت به یاوه گویی های خود به مسلمانان درس عبرت گرفته و بداند مسلمانان شهادت دارند، شهادت را عزت می دانند، از تهدید نظامی نمی ترسند و حتماً شما و هم پالگی های شما را به زباله دان تاریخ خواهند فرستاد.

دبیر (رنجبرزاده) ـ از جناب آقای قمی تشكر می كنیم. جناب آقای مهرداد لاهوتی نماینده محترم لنگرود بفرمایید.

مهرداد بائوج لاهوتی (لنگرود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

بنده هم عرض خداقوت و خسته نباشد و تشكر از ریاست وقت مجلس (دارم).

تذكر بنده به وزیر محترم جهاد كشاورزی است. جناب آقای دكتر مطهری! از رهبری معظم انقلاب و قوه مقننه، همه ما دغدغه كشاورزی كشور را داریم. استحضار دارید كه اگر ما امروز راحت از كشورهای دیگر دنیا محصولات كشاورزی وارد كشور می كنیم، در پنج یا ده سال آینده این چنین نخواهد بود. یعنی ما در آینده بحران مواد غذایی را داریم.

آقای دكتر رنجبرزاده شما به این تذكر بنده عنایت فرمودید، اخیراً آقای وزیر جهاد كشاورزی تعرفه واردات برنج را به (۵) درصد رسانده است. آقای حجتی عزیز، برادر خوب بنده كه شما می فرمایید من این كار را نكردم، آقای شریعتمداری كرد. می دانید این كار یعنی چه؟ این كار یعنی اینكه (۳۰۰۰) هكتار از مزارع برنج ما تغییر كاربری پیدا كرد، معنی اش این است كه (۳۰۰۰) هكتار دیگر از مزارع برنج ما. آقای حجتی! در آینده بحث بحران مواد غذایی است، امروز به خاطر منافع یك عده از آدم های صاحب منافع دست به این كار می زنید، در آینده این برنج ما را باید چكار كنید.

ایهاالناس، ای كشاورزان! من دارم به شما می گویم، هیچكس به فكر شما نیست، هر كس به فكر منافع خودش است. شما می خواهید بروید زمین های خودتان را تغییر كاربری بدهید، هر كاری می خواهید بكنید، در این مملكت هیچكس نیست به داد شما برسد. ما این همه داد می زنیم، فریاد می زنیم، آقای حجتی! تو وزیر جهاد كشاورزی هستی، بحث بحران مواد غذایی است. برادر من، عزیز من! ما قوت و غذای كشور را باید در داخل كشور فراهم كنیم. چرا خیانت می كنید؟ والسلام

دبیر (رنجبرزاده) ـ جناب آقای عزت اله یوسفیان ملا نماینده محترم آمل بفرمایید.

عزت اله یوسفیان ملا (آمل) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همه همكاران عزیز و بزرگوار، نمایندگان شریف مجلس شورای اسلامی و همچنین عزیزانی كه صدای بنده را از رادیو می شنوند عرض ادب و سلام دارم.

خدا را شاكریم (۲۲) بهمن ۹۵ همان (۲۲) بهمن ۱۳۵۷ بود و مردم علی رغم مشكلات فراوانی كه در بخش اقتصادی، اشتغال و غیره دارند، همه گله ها را كنار گذاشتند و در كنار هم آمدند، باز هم از نظام مقدس جمهوری اسلامی دفاع كردند، سپاسگزاریم. ایام فاطمیه را گرامی می داریم و عرض تسلیت داریم.

نكته مهمی كه به سروران و عزیزان باید عرض كنم، جناب آقای لاهوتی اشاره كردند، وزارت جهاد كشاورزی نه حرف كسی را گوش می دهد و نه به تذكر اعتنا می كند. این را بعضی از عزیزان وزرا كه آخر خط هستند می گویند دیگر از این به بعد ما می خواهیم چه شویم، كجا برویم. اگر (۴۰)، (۵۰) سال سن شان بود هیچوقت این را نمی گفتند. وقتی سن شان مثل بنده بالای (۶۰)، (۷۰) سال است دیگر امیدی به فردا ندارند، كار خودشان را می كنند. واقعاً اینكه می گویند جوانگرایی باشد، جوانگرایی شود.

لذا من به عنوان كوچكترین عضو مجلس می گویم، بینی و بین الله حق آقای آخوندی استیضاح نیست، حق وزیر جهاد استیضاح است. ما برف را داشتیم، آقای وزیر حاضر نشدند یك ملاقات به مجمع نمایندگان استان بدهند. یك مدیر را از تهران نفرستادند. بینی و بین الله این همه از باغات شمال نابود شد. الان آمدند تعرفه كشاورزی را می گویند فلانی این طور كرد. آقای وزیر جهاد! مسئول تو هستی، ما برای وزارت جهاد كشاورزی كه نمی توانیم یقه معاون اجرایی رئیس جمهور را بگیریم. اگر واقعاً قادر نیستید بگویید.

امور اراضی؛ من بارها گفتم در امور اراضی واگذاری ها درست نیست، تخلفات دارد فراوان می شود، بعد خودشان آمدند امور اراضی را تغییر دادند، (رنجبرزاده ـ تشكر) از آن طرف هم رفتند امور اراضی كه ما شكایت دادیم بعداً دستگیرش كردند. چرا اراضی را بدون جهت واگذار می كنید؟ لذا استدعا و انتظار ما این است كه این مشكلات حل شود. والسلام

نایب رئیس (مطهری) ـ آقای رنجبرزاده! اجازه بدهید من یك جمله بگویم. ببینید! در تعبیر جناب آقای لاهوتی، تعبیر نسبتاً تندی بود كه هیچكس در این كشور به فكر كشاورزی مملكت نیست. این ممكن است باعث تحریك كشاورزان شود. قاعدتاً منظور جناب آقای لاهوتی هم چنین چیزی نبوده است. به هر حال ما به وزیر محترم كشاورزی توصیه می كنیم كه به تذكر جناب آقای لاهوتی و همین طور جناب آقای یوسفیان ملا توجه لازم را داشته باشند. ان شا ءالله این مشكل زودتر حل شود.

دبیر (رنجبرزاده) ـ مجمع نمایندگان استان كرمان از حضور پرشور و بی نظیر مردم فرهیخته این استان و مدیران دستگاه های اجرایی در راهپیمایی (۲۲) بهمن تشكر كردند و همین طور از حضور گرم و صمیمی میهمان ویژه فرهیخته (۲۲) بهمن استان كرمان جناب آقای دكتر لاریجانی مراتب قدردانی و تشكر خود را اعلام فرمودند.

پدر خانم همكار گرامی مان جناب آقای دكتر محمد دهقانی نقندر به رحمت ایزدی پیوستند كه هم از طرف نمایندگان و هم از طرف نمایندگان محترم استان خراسان رضوی خدمت ایشان و خانواده محترمشان تسلیت عرض می كنیم.

آقای دكتر! مثل اینكه جناب آقای حسن پور مطلبی داشتند.

نایب رئیس (مطهری) ـ  مثل اینكه در تكمله حرف قبلی شان توضیحی دارند، بفرمایید.

شهباز حسن پوربیگلری (سیرجان و بردسیر) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

من مجدداً از محبت و عنایتی كه فرمودید تقدیر و تشكر می كنم. جناب آقای رئیس! تذكر بنده به مجموعه دولت بود، انتظار داشتم و از حضرت عالی استدعا دارم با توجه به اهمیت جان انسان ها و معضلی كه در كشور پیش آمده و وضعیت درمان مردم به یك كلاف سردرگم تبدیل شده، حداقل به كمیسیون بهداشت و درمان، بودجه و كمیسیون اجتماعی مأموریت می دادید با فوریت رسیدگی بكند. یك ماه است در هیچ بیمارستانی در شهرهای محروم و دورافتاده نه دارو و نه تجهیزات دارویی توزیع می شود. بنده هفته گذشته شخصاً در بیمارستان حضور پیدا كردم، مسئولین بیمارستان را فراخواندیم، اعلام كردند از عید نوروز، جناب آقای دكتر مطهری! یعنی از فروردین ماه نه پزشكان، نه پرستاران و نه پرسنل حقوقی را كه مشخص شده بوده در بحث بیمه سلامت پرداخت نشده. به نوعی می شود گفت بیمه سلامت و بیمه تأمین اجتماعی به تعهدات خودشان پایبند نیستند و امروز این مشكلی كه در كشور پیش آمده من استدعا دارم حضرت عالی به ریاست محترم كمیسیون بهداشت و درمان و كمیسیون بودجه بفرمایید هیأتی را اعزام كنند چون بعضی از پزشك ها تماس گرفتند گفتند شما رفتید مشكل ما را حل كنید، رفتید كه ابرو را درست كنید زدید چشم هم كور كردید، به وزیر بهداشت چرا تذكر می دهی؟ بنده تذكرم به وزیر اقتصاد و دارایی است، به وزیر كار است، به وزیر بهداشت و به خود هیأت رئیسه مجلس است، عذرخواهی می كنم.

نایب رئیس (مطهری) ـ خیلی ممنون، تشكر می كنیم. البته ببینید! اگر این مشكل ناشی از اختلاف نظر بین وزارتخانه رفاه و بهداشت باشد در درجه اول دولت باید این مشكل را حل بكند، یعنی دولت باید اختلاف بین وزرا را خودش حل بكند و ان شاء الله كه همراهی و همكاری بیشتری داشته باشند، خیلی ممنون.

 

۱۳ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور

نایب رئیس (مطهری) ـ آقای رنجبرزاده بفرمایید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تذكرات كتبی نمایندگان محترم به مسئولان اجرایی كشور:

ـ آقای علی نجفی خوشرودی (بابل) به رئیس جمهور محترم در خصوص توضیح علت عدم ساماندهی پسماند در استان مازندران به ویژه شهرستان بابل.

ـ آقایان: علی وقفچی (زنجان و طارم)، داود محمدی (قزوین، آبیك و البرز) و شهرام كوسه غراوی (مینودشت، كلاله، مراوه تپه و گالیكش) به وزرای جهاد كشاورزی و صنعت ، معدن و تجارت در خصوص جلوگیری از كاهش تعرفه واردات محصولات كشاورزی.

ـ آقای امیر خجسته (همدان و فامنین) به وزیر كشور در خصوص لزوم توجه جدی به وضعیت ترافیكی كلان شهرها به خصوص شرایط اسفناك ترافیك تهران.

ـ آقای علی وقفچی (زنجان و طارم) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص تسریع در ساماندهی پروازهای داخلی و خارجی فرودگاه زنجان كه اثر مثبت بر توسعه استان دارد.

ـ آقای امیر خجسته (همدان و فامنین) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص تسریع در بهره برداری از راه آهن تهران ـ همدان طبق برنامه اعلام شده.

ـ آقای علی بختیار (گلپایگان و خوانسار) به وزیر جهاد كشاورزی در خصوص لزوم اختصاص بخشی از درآمد هدفمندی به دامداران برای جبران زیان آنها به دلیل پایین بودن قیمت شیر.

ـ آقای علی اصغر یوسف نژاد (ساری و میاندورود) به وزیر جهاد كشاورزی در خصوص توضیح علت عدم توجه به باغداران، تولیدكنندگان مركبات و كشاورزان استان مازندران.

ـ آقای ذبیح نیك فر لیالستانی (لاهیجان و سیاهكل) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در خصوص لزوم تأمین نیروی انسانی متخصص و تهیه تجهیزات مورد نیاز پزشكی برای بیمارستان های شهرستان لاهیجان و در خصوص لزوم بررسی و رسیدگی فوری به تعطیلی تنها بخش آنژیوپلاستی بیمارستان دكتر حشمت شهرستان رشت.

ـ آقای امیر خجسته (همدان و فامنین) به رئیس جمهور محترم در خصوص لزوم توجه جدی و ویژه به حمایت از حقوق محیط بانان در حوادث مختلف.

ـ آقای حسن نوروزی (رباط كریم و بهارستان) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص توضیح علت پرداخت ارزش افزوده پایانه نسیم شهر به شهرداری تهران به جای پرداخت به شهرداری نسیم شهر كه منطقه ای محروم است.

به وزیر كشور در خصوص توضیح علت پایین بودن درجه انتظامی شهرستان های رباط كریم و بهارستان با بیش از یك میلیون نفر جمعیت از فیروزكوه با (۴۰) هزار نفر جمعیت.

ـ آقای علی اصغر یوسف نژاد (ساری و میاندورود) به وزیر نیرو در خصوص لزوم تأمین اعتبار برای سد فریم دودانگه ساری.

ـ آقای محمدعلی پورمختار (بهار و كبودرآهنگ) به وزیر نفت در خصوص توضیح علت افزایش بی رویه قیمت گاز مصرفی خانگی و واحد های صنعتی.

ـ آقای شهاب نادری (پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی، روانسر و دهستانهای سرقلعه و جیگران) به وزیر جهاد كشاورزی در خصوص لزوم جذب ناظرین كشاورزی استان كرمانشاه.

ـ آقایان: نادر قاضی پور (ارومیه) و علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به رئیس جمهور محترم در خصوص تسریع در حل مشكل سهامداران پدیده شاندیز و اعضای مؤسسه مالی كاسپین و مسكن مهر پردیس.

ـ آقایان: علی وقفچی (زنجان و طارم)، اكبر رنجبرزاده (اسدآباد) و نادر قاضی پور (ارومیه) به وزیر جهاد كشاورزی و رئیس جمهور محترم در خصوص توضیح علت عدم اعلان قیمت خرید تضمینی گندم و تعیین افزایش حداقل قیمت آن براساس نرخ تورم.

ـ آقایان: نادر قاضی پور (ارومیه) و علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزرای امور اقتصادی و دارایی، جهاد كشاورزی و كشور و رئیس جمهور محترم در خصوص صدور دستور برای پرداخت پول حق بیمه به كشاورزان خسارت دیده از طرف شركت بیمه.

به وزیر نیرو در خصوص جلوگیری از واگذاری خطوط انتقال نیرو از بخش حاكمیتی به بخش غیرحاكمیتی.

به وزرای آموزش و پرورش و امور اقتصادی و دارایی در خصوص تسریع در پرداخت حقوق معوقه معلمان، حق التدریسی ها و مربیان نهضت سوادآموزی.

ـ آقای احمد بیگدلی (خدابنده) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص لزوم تأمین اعتبار برای تكمیل باند دوم جاده سلطانیه ـ خدابنده ـ زرین رود كه (۸) سال از شروع احداث آن می گذرد.

ـ آقایان: محمدحسین قربانی (آستانه اشرفیه)، علی محمد شاعری (بهشهر، نكا و گلوگاه) و اسداله عباسی (رودسر و املش) به وزیر جهاد كشاورزی در خصوص توضیح علت كاهش تعرفه واردات برنج از (۴۰) درصد به (۲۶) درصد و عدم حمایت از تولیدكنندگان برنج در داخل كشور.

ـ آقای احمد بیگدلی (خدابنده) به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در خصوص توضیح علت عدم اعمال سختی كار كاركنان كارخانه سیمان زنجان در شهرستان خدابنده.

به وزیر نفت در خصوص توضیح علت عدم گازرسانی به روستاهای شهرستان خدابنده علی رغم وعده های متعدد مسئولان.

ـ آقای سیدراضی نوری (شوش) به وزیر كشور در خصوص علت عدم رسیدگی و پرداخت خسارت به سیل زدگان شهرستان شوش دانیال.

ـ آقای سیدجواد ساداتی نژاد (كاشان، آران و بیدگل) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص توضیح علت عدم تكمیل جاده حسین آباد ـ ابوزیدآباد كه باعث بروز حوادث جانی و مالی می شود.

ـ خانم ها: سیده حمیده زرآبادی (قزوین، آبیك و البرز) و پروانه مافی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص لزوم واگذاری كلیه امور مربوط به ایران گردی و جهانگردی به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری.

به وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس جمهور محترم در خصوص لزوم جلوگیری از ابلاغ پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه در تعریف مصادیق تولید داخلی، مشاركتی و واردات سیگار.

 به وزارت امور اقتصادی و دارایی در خصوص حمایت از تولید داخل و پرداخت عوارض.

به وزیر جهاد كشاورزی در خصوص تسریع در تخصیص و پرداخت (۸۰) درصد از عوارض وصولی موضوع ماده (۲) قانون حفظ كاربری اراضی زراعی و باغی به جهاد كشاورزی استان.

ـ خانم سیده حمیده زرآبادی (قزوین، آبیك و البرز) به وزیر جهاد كشاورزی در خصوص تسریع در تأمین اعتبار مورد نیاز برای اجرای طرح رفع تداخلات اراضی.

به وزرای امور اقتصادی و دارایی و بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و رئیس جمهور محترم در خصوص لزوم جلوگیری از واردات بی رویه و قاچاق روغن زیتون غیراستاندارد و غیرخوراكی و سرطان زا و توزیع آن در داخل كشور كه باعث تهدید سلامت مردم و تضعیف تولیدكنندگان داخلی می شود.

به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در خصوص تسریع در پرداخت مطالبات مراكز درمانی طرف قرارداد با بیمه سلامت.

به وزرای آموزش و پرورش و علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص رسیدگی به وضعیت استخدامی و تعیین تكلیف نیروهای حق التدریس، دانشگاهی، فنی حرفه ای با سوابق بالای خدمت از هشت سال تا (۱۶) سال.

ـ آقای نظر افضلی (نهبندان و سربیشه) به وزیر جهاد كشاورزی در خصوص كمبود علوفه یارانه ای و تسهیلات سرمایه در گردش و اشتغال زایی و ارزان قیمت بخش كشاورزی و دامپروری در سال زراعی ۹۶ ـ ۹۵.

ـ آقای حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص ضرورت لغو فوری ابلاغیه غیرقانونی كاهش حریم شهر حبیب آباد.

به وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص ضرورت تسهیل و تسریع در پرداخت وام ازدواج جوانان. همچنین ضرورت تسریع در اجرای تكلیف قانونی مقرر در تبصره (۳) ماده (۶۴) اصلاحی قانون مالیات های مستقیم.

به وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص ضرورت لغو مجوز برداشت معادن واقع در حریم و عرصه منطقه باستانی و طبیعی تخت سرخ بخش میمه شهرستان شاهین شهر و میمه استان اصفهان.

ـ آقای سیدناصر موسوی لارگانی (فلاورجان) به وزیر نفت در خصوص علت افزایش نرخ گاز مصرفی در سال جاری بدون مجوز مجلس شورای اسلامی.

ـ آقای منصور مرادی (مریوان و سروآباد) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص وضعیت نامناسب پروازهای سنندج و كاهش تعداد پروازها.

ـ آقای محمود شكری (طوالش، رضوانشهر و ماسال) به رئیس جمهور محترم در خصوص در حال تعطیل شدن بیمارستان های شهرستانهای طوالش و ماسال به علت بدهی بیش از حد و نداشتن پزشك متخصص مخصوصاً در اورژانس ها.

ـ آقای حسن نوروزی (رباط كریم و بهارستان) به وزیر آموزش و پرورش در خصوص لزوم تأمین پرسنل و معلم برای آموزش و پرورش شهرستانهای رباط كریم و بهارستان و دستور رفع كمبود مدارس در شهرستانهای بهارستان و رباط كریم.

به وزیر آموزش و پرورش در خصوص علت كم توجهی به تعداد كم پرسنل آموزشی شهرستان بهارستان نسبت به شهرستان رباط كریم با توجه به بالا بودن جمعیت دانش آموزی در شهرستان بهارستان.

به رئیس جمهور محترم در خصوص علت عدم پرداخت خسارت سرمازدگی كشاورزان شهرستان بهارستان از استان تهران.

به وزیر كشور در خصوص علت عدم رعایت قانون راجع به معرفی دو نفر عضو علی البدل به جای اعضای حذف شده از شورای حل اختلاف شهرستان بهارستان.

ـ آقای سیدناصر موسوی لارگانی (فلاورجان) به رئیس جمهور محترم و وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در خصوص بررسی علل وقوع حادثه پلاسكو و علت عدم نظارت وزارت كار بر امنیت فضای اشتغال كارگران.

ـ آقایان: حشمت اله فلاحت پیشه (اسلام آباد غرب و دالاهو) و احمد صفری (كرمانشاه) به رئیس جمهور محترم در خصوص صدور دستور پرداخت كامل وجوه قرارداد خرید تضمینی ذرت دانه ای به كشاورزان.

ـ آقای امیر خجسته (همدان و فامنین) به رئیس جمهور محترم در خصوص لزوم توجه جدی به عملكرد مجموعه اقتصادی تحت نظر بنیاد شهید و امور ایثارگران و مبارزه با عوامل تخلف در این حوزه.

ـ آقای مهرداد بائوج لاهوتی (لنگرود) به وزیر جهاد كشاورزی و رئیس جمهور محترم در خصوص علت كاهش تعرفه برنج كه باعث تغییر كاربری مزارع برنج شده است.

ـ آقایان: علی كاظمی باباحیدری (اردل، فارسان، كوهرنگ، كیار و دهستان دستگرد)، جواد كاظم نسب (اهواز، باوی، حمیدیه و كارون)، اصغر سلیمی (سمیرم) و نادر قاضی پور (ارومیه) و خانم خدیجه ربیعی فرادنبه (بروجن) به وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص تسریع در تعیین تكلیف وضعیت كاركنان مؤسسه ثامن الحجج.

ـ خانم سیده حمیده زرآبادی (قزوین، آبیك و البرز) به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در خصوص ضرورت رسیدگی عاجل به مشكلات عدیده شركت بلور گمین.

همچنین لزوم اجرای كامل قانون تعیین تكلیف استخدام مربیان حق التدریس سازمان آموزش فنی حرفه ای كشور مصوب ۸/۵/۹۱.

همچنین رسیدگی به وضعیت نیروهای شركتی و پیمانكاری شركت مخابرات و احقاق حقوق قانونی آنها.

ـ آقای محمود شكری (طوالش، رضوانشهر و ماسال) به وزیر جهاد كشاورزی در خصوص عدم پرداخت خسارت وارده به كشاورزان عزیز شهرستانهای طوالش، رضوانشهر و ماسال از بیمه كشاورزی بعد از گذشت بیش از پنج ماه.

به وزیر راه و شهرسازی درخصوص علت توقف پروژه های عمرانی آن وزارتخانه در شهرستانهای طوالش، رضوانشهر و ماسال بعد از گذشتن (۱۱) ماه از سال ۹۵.

ـ آقای حسن نوروزی (رباط كریم و بهارستان) به وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص عدم اعلام استقلال شهرهای صنعتی خصوصی قلعه میر، بهاریه و كاظم آباد.

ـ آقای رسول خضری (پیرانشهر و سردشت) به وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص تسریع در حل مشكل مالیات های سنگین و كمرشكن مردم شریف، اصناف، كسبه و بازاریان شهرستانهای مرزی و محروم پیرانشهر و سردشت كه باعث نارضایتی بسیار بالایی در اكثر صنوف بازاریان گردیده است.

ـ آقای سیدحسین نقوی حسینی (ورامین، پیشوا و قرچك) به وزیر ورزش و جوانان در خصوص علت عدم ادامه ساخت و تكمیل سه ورزشگاه در ورامین، قرچك و پیشوا.

به وزیر نیرو در خصوص احداث پست تقویتی برق منطقه جوادآباد و تأمین برق چاههای آب كشاورزان منطقه.

ـ آقای احمد بیگدلی (خدابنده) به وزیر آموزش و پرورش در خصوص عدم توجه و رسیدگی به وضعیت مدارس تخریبی شهرستان خدابنده.

ـ آقای شهباز حسن پوربیگلری (سیرجان و بردسیر) به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در خصوص اعزام هیأت فوری جهت رسیدگی به علت تعطیل شدن پروژه تولید لاستیك ماشین های سنگین در شهرستان سیرجان.

ـ خانم سیده حمیده زرآبادی (قزوین و آبیك و البرز) به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در خصوص ضرورت رسیدگی عاجل به مشكلات عدیده شركت بلور كارخانه البرز.

به وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص ضرورت رسیدگی عاجل به مشكلات عدیده شركت كنتورسازی ایران و شركت مژده وصل شیراز. همچنین ضرورت رسیدگی عاجل به مشكلات عدیده شركت فرش پارس.

ـ آقای ذبیح نیك فر لیالستانی (لاهیجان و سیاهكل) به اتفاق نمایندگان استان گیلان به وزیر نیرو در خصوص بروزرسانی و اصلاح شبكه های برق و تجهیزات مربوطه در استان گیلان.

به وزیر راه و شهرسازی در خصوص تهیه ماشین آلات و بروزرسانی تجهیزات راهداری در استان گیلان.

به وزیر كشور در خصوص دستور رسیدگی فوری به علت ضعف و ناكارآمدی مدیریت بحران در استان گیلان و اختصاص اعتبارات لازم برای وضعیت بحران در گیلان از مواد (۱۰) و (۱۲).

نایب رئیس (مطهری) ـ تشكر می كنیم، خیلی ممنون.

كواكبیان ـ آقای رئیس! تذكر دارم.

نایب رئیس (مطهری) ـ آقای كواكبیان! راجع به دستور روز است؟ بفرمایید.

مصطفی كواكبیان (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

من از آقای رئیس تشكر می كنم. من چند بار به جناب آقای دكتر وكیلی در دستور روز گفتم. ما واقعاً امروز مباحث مختلفی را مطرح كردیم، حق هم بود و بعضی از عزیزان در رابطه با یارانه و بحث های خوزستان و اینها صددرصد مهم بود. اما من اصل (۱۱۰) قانون اساسی را می خواهم اخطار بدهم.

سیاست های كلی انتخاباتی ابلاغی مقام معظم رهبری (۲۵) مهرماه امسال ابلاغ شد. متأسفانه الان (۲۵) بهمن آمد، وزارت كشور در این زمینه هیچ كاری نكرده است، دولت اگر واقعاً در اردیبهشت ۹۶ نمی خواهد انتخابات را بر اساس سیاست های كلی برگزار كند امر علی حده ای است، والا اگر هم لایحه جامع نمی آورد، ما مواردی در مورد شفاف سازی هزینه های انتخابات داریم، مواردی در مورد عدم دخالت نیروهای مسلح و دستگاه ها و وزارتخانه ها داریم، مواردی در مورد این داریم كه حتماً از فناوری های اطلاعاتی استفاده شود، مواردی داریم كه واقعاً مفهوم رجل سیاسی ـ مذهبی باید تعریف شود، اینها همه در سیاست های ابلاغی آمده، در هیچ كجای قانون هم مشخص نكردیم. اگر وزارت كشور نمی خواهد لایحه جامع هم بیاورد، حداقل یك لایحه ای بیاورد كه این موارد برای انتخابات ۹۶ مراعات شود. من از صبح تا به حال می خواستم همین را بگویم، خیلی ممنون.

نایب رئیس (مطهری) ـ خیلی ممنون، تشكر می كنیم. البته بهتر بود كه دولت این لایحه اصلاح جامع قانون انتخابات را زودتر می آورد، یكی، دو بار هم قولش را دادند كه به زودی به مجلس ارسال خواهد شد، ولی تا الان انجام نشده، الان هم فكر می كنم كه دیر شده است. به هر حال دست مجلس باز است، شما می توانید طرح دوفوریتی یا یك فوریتی بیاورید تا این اصلاحاتی كه مورد نظر شما هست را انجام بدهیم. با توجه به اینكه فرصت كمی داریم حتی اگر طرح دوفوریتی هم بیاورید شاید رأی بیاورد. خیلی ممنون.

 

۱۴ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

نایب رئیس (مطهری) ـ جلسه بعدی ساعت (۸) صبح روز سه شنبه بیست و ششم بهمن ماه ۱۳۹۵ و دستور جلسه ادامه دستور هفتگی است. پایان جلسه را اعلام می كنم.

 

(جلسه ساعت ۱۲:۰۶ پایان یافت)

 

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی

مسعود پزشكیان


 

۱۵ ـ ضمیمه:

الف ـ فهرست مصوبات

 


عنوان

ثبت

كمیسیون اصلی

كمیسیون فرعی

توضیحات

لایحه اساسنامه سازمان فرهنگی هنری فارسی زبانان (ایتا)

۸۰

فرهنگی

آموزش، تحقیقات و فناوری، اجتماعی، برنامه و بودجه و محاسبات، امنیت ملی و سیاست خارجی

متعاقب دوره نهم و جلسات ۱۲، ۴۲ و ۷۸ جهت تأمین نظر شورای نگهبان تصویب و به آن شورا ارسال گردید.

طرح اصلاح بند «الف ماده (۱۰۳) قانون مدیریت خدمات كشوری

۲۰۰

اجتماعی

فرهنگی و برنامه و بودجه و محاسبات

متعاقب جلسات ۲۷ و ۷۸ تصویب و به شورای نگهبان ارسال گردید.

طرح دفاتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی غیردولتی

۶

اجتماعی

ـ

متعاقب دوره هشتم، نهم و جلسه ۷۸ جهت تأمین نظر شورای نگهبان و بررسی بیشتر به كمیسیون مربوطه ارجاع گردید.

 

 

 

 

ب ـ فهرست سؤال اعلام وصول شده

 

عنوان

وزیر مورد سؤال

سؤال كنندگان

علت به كارگیری افراد دوتابعیتی و مشكوك به جاسوسی در كمیته اقتصادی برجام

علی طیب نیا

(امور اقتصادی و دارایی)

محمدمهدی زاهدی (كرمان و راور)

 محمداسماعیل سعیدی (تبریز، آذرشهر و اسكو)

 سیدحسین نقوی حسینی (ورامین، پیشوا و قرچك)

 

 


 

 


ج ـ فهرست تقاضاهای به عمل آمده

 

عنوان تقاضا

جلسه اعلام وصول تقاضا

نتیجه رسیدگی

تقاضاكنندگان

تقاضای تحقیق و تفحص از عملكرد شركت كشت و صنعت كارون و شركت طرح توسعه نیشكر و صنایع جانبی آن

۷۸

تصویب تقاضا

به استناد ماده (۲۱۴) آیین نامه

تقاضای تحقیق و تفحص از عملكرد شركت ملی صنایع مس ایران

۷۸

تصویب تقاضا

به استناد ماده (۲۱۴) آیین نامه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عملكرد مجلس تا پایان جلسه هفتاد و هشتم

 

الف ـ وضعیت طرحها و لوایح

 

 

 

 

 

جمع كل اعلام وصولی ها

۲۳۴

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طرح های نمایندگان

۱۱۸

 

طرح های شورای عالی استان ها

۱

 

 

لوایح

۱۱۵

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                 
 

 

عنوان آخرین وضعیت

طرح نمایندگان

طرح

شورای عالی استان ها

لایحه

جمع

مصوبات ارسالی به شورای نگهبان

۳

ـ

۴

۷

مصوبات ارسالی به مجمع تشخیص مصلحت نظام

ـ

ـ

۲

۲

مسكوت مانده

ـ

ـ

ـ

ـ

تحت بررسی در مجلس

۹۶

۱

۶۹

۱۶۶

قوانین ابلاغی به دولت

۸

ـ

۳۵

۴۳

مسترد شده

۵

ـ

۱

۶

بایگانی شده

۶

ـ

۴

۱۰

جمع كل

۱۱۸

۱

۱۱۵

۲۳۴

 

 

 

 

ب ـ وضعیت سؤال ها، استیضاح ها و تحقیق و تفحص ها

 

 

 

 

 

اعلام وصولی ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سؤال ها

۵۵

 

استیضاح ها

۱

 

تحقیق و تفحص ها

۶

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عنوان آخرین وضعیت

سؤال

استیضاح

تحقیق و تفحص

 

 

مسترد شده/ رد شده

۵

۱

ـ

 

 

تحت بررسی

۲۹

ـ

۸

 

 

طرح در جلسه علنی

۲۱

ـ

ـ

 

 

جمع كل

۵۵

۱

۸

 

                                   
 

 

 ۱ ـ نتیجه رأی گیری در ستون اول صفحه ۱۸ درج شده است.

 نام
پست الکترونيک
پيام شما