آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۲۸۲
بازديد روز قبل: ۴۲۵
بازديد هفته: ۳۲۵۷
بازديد ماه: ۵۹۷۶
بازديد کل: ۶۲۸۱۰۶۳
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
مشروح مذاكرات مجلس > بانك متنی مشروح مذاكرات > ۱۳۹۶/۰۶/۱۹
۲۹۸ بازدید
 
   

مشروح مذاكرات مجلس شورای اسلامی جلسه (۷۷) - دوره دهم ۱۳۹۵/۱۱/۱۳


        

 

 

 

 

جلسه   هفتاد  و  هفتم

(۷۷)

 

۱۳ بهمن ماه  ۱۳۹۵ هجری شمسی

۳  جمادی الاول ۱۴۳۸ هجری قمری

 

دوره دهم  ـ اجلاسیه اول

۱۳۹۶ ـ   ۱۳۹۵

 

جلسه ساعت هشت و چهارده  دقیقه روز چهار‌شنبه به ریاست آقای علی اردشیرلاریجانی «رئیس مجلس» رسمیت یافت

 

 

 

 

عناوین مندرجات:

۱ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

۲ـ  تلاوت آیاتی از قرآن مجید

۳ ـ تصویب طرح اصلاح موادی از قانون تشكیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی كشور و انتخاب شهرداران (ثبت ۲۰۲)

۴ ـ ناطقین جلسه آقایان: یوناتن بت كلیا، جبار كوچكی نژاد، محمد حسینی، حسینعلی حاجی دلیگانی و قاسم احمدی لاشكی

۵ ـ قرائت گزارش كمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی، وزارت كشور و شهرداری تهران درخصوص حادثه ساختمان پلاسكو

۶ ـ قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص حمایت از تقویت بنیه دفاعی و موشكی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران

۷ ـ  اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

۸ ـ ضمیمه: الف ـ فهرست مصوبات                                           

                                           ب ـ گزارش كامل كمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی درخصوص حادثه ساختمان پلاسكو

جلسه ساعت  دوازده و دوازده  دقیقه به ریاست آقای علی اردشیرلاریجانی «رئیس مجلس» پایان یافتی                                      

 

           
 

 

 

 

 


 

۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

رئیس ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه با حضور ۲۰۰ نفر از نمایندگان رسمی است، دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دستور جلسه هفتاد و هفتم روز چهارشنبه سیزدهم بهمن ماه ۱۳۹۵ هجری شمسی مطابق با سوم جمادی الاول ۱۴۳۸ هجری قمری:

۱ ـ ادامه رسیدگی به گزارش كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور در مورد طرح یك فوریتی اصلاح موادی از قانون تشكیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی كشور و انتخاب شهرداران.

۲ ـ گزارش آقایان: رحمانی فضلی وزیر محترم كشور، قالیباف شهردار محترم تهران و رؤسای كمیسیون های مربوطه در مورد سانحه ساختمان پلاسكو.

۳ ـ گزارش كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از شركت كشت و صنعت كارون و شركت توسعه نیشكر و صنایع جانبی آن.

۴ ـ گزارش كمیسیون اجتماعی در مورد طرح یك فوریتی اصلاح بند «الف ماده (۱۰۳) قانون مدیریت خدمات كشوری.

۵ ـ انتخاب دو نفر نماینده از كمیسیون فرهنگی به انتخاب مجلس شورای اسلامی به عنوان ناظر در كمیته ملی پارالمپیك.

۶ ـ گزارش كمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس در مورد طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی.

 

۲ ـ تلاوت آیاتی از قرآن مجید

رئیس ـ تلاوت آیاتی از کلام الله مجید.

(آیات ۱۴ ـ ۱ از سوره مبارکه «فجر توسط قاری محترم آقای اسماعیل حیدری تلاوت گردید)

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم

وَ الْفَجْرِ * وَ لَیالٍ عَشْرٍ * وَ الشَّفْعِ وَ الْوَتْرِ * وَ اللَّیْلِ إِذا یَسْرِ * هَلْ فِی ذلِكَ قَسَمٌ لِذِی حِجْرٍ * أَ لَمْ تَرَ كَیْفَ فَعَلَ رَبُّكَ بِعادٍ * إِرَمَ ذاتِ الْعِمادِ * الَّتِی لَمْ یُخْلَقْ مِثْلُها فِی الْبِلادِ * وَ ثَمُودَ الَّذِینَ جابُوا الصَّخْرَ بِالْوادِ * وَ فِرْعَوْنَ ذِی الْأَوْتادِ * الَّذِینَ طَغَوْا فِی الْبِلادِ * فَأَكْثَرُوا فِیهَا الْفَسادَ * فَصَبَّ عَلَیْهِمْ رَبُّكَ سَوْطَ عَذابٍ * إِنَّ رَبَّكَ لَبِالْمِرْصادِ *

(صدق الله العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

رئیس ـ از جناب آقای حیدری قاری محترم تشکر می کنیم، ترجمه آیات را قرائت بفرمایید.

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ به نام خداوند بخشنده مهربان

«سوگند به سپیده دم و به شب های ده گانه و به زوج و فرد و به شب وقتی سپری شود، آیا در این برای خردمند نیاز به سوگند دیگری هست؟ مگر ندانسته ای كه پروردگارت با عاد چه كرد، صاحب بناهایی چون تیرك هایی بلند كه مانندش در شهرها ساخته نشده بود و با ثمود همانان كه در دره تخته سنگ ها را می بریدند، با فرعون صاحب خرگاه ها و بناهای بلند، همانان كه در شهرها سر به طغیان برداشتند و در آنها بسیار تبهكاری كردند، تا آنكه پروردگارت بر سر آنان تازیانه عذاب را فرو نواخت زیرا پروردگار تو سخت در كمین است . راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ (حضار صلوات فرستادند)

اسامی تأخیركنندگان جلسه عبارتند از آقایان: علیرضا ابراهیمی، احمد اناركی محمدی، فرهاد تجری، محمدصادق حسنی جوریابی، احمد حمزه، علی رستمیان سبزه خانی، عبدالرضا عزیزی، حمیدرضا فولادگر (فولادگر ـ آقای امیرآبادی ما هستیم) جزء تأخیركنندگان هستید، حمید گرمابی، سیدابوالفضل موسوی بیوكی، علیم یارمحمدی و سركار خانم سهیلا جلودارزاده.

آقای دكتر ببخشید! آقایان بهرام پارسایی و اكبر تركی روز گذشته از طرف كمیسیون مأموریت بودند كه تأخیر اعلام شد، اصلاح می شود.

رئیس ـ متشكریم.

 

۳ ـ تصویب طرح اصلاح موادی از قانون تشكیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی كشور و انتخاب شهرداران (ثبت ۲۰۲)

رئیس ـ دستور جلسه را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام خدمت همكاران گرامی. آقای رئیس! ما دیروز وارد جزئیات طرح اصلاح موادی از قانون تشكیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی كشور و انتخاب شهرداران شدیم. تا ماده (۸) بررسی شد، یك الحاق به ماده (۸) آقای كریمی دارند، اگر اجازه دهید طرح شود، آقای كریمی در پیوست (۱) صفحه (۳) پیشنهاد دارند. آقای كریمی بفرمایید.

علی اكبر كریمی (اراك، كمیجان و خنداب) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و صبح بخیر خدمت همكاران عزیز دارم. همانطور كه استحضار دارید در ماده (۲۸) قانون شوراها مواردی كه منع شده برای ثبت نام و اعلام داوطلبی در چند بند مشخص شده، بند اول ماده (۲۸) ناظر به ممنوعیت حضور افرادی است كه در سطح ملی مسئولیت هایی را دارند و بند دوم ماده (۲۸) مربوط به ممنوعیت هایی است كه در سطح استانی در قانون پیش بینی شده و بند (۳) این ماده هم مربوط به كاركنان شهرداری است.

در ماده (۱) در پیشنهاد عزیزان مان در كمیسیون مواردی كه در همین بند، بنده پیشنهاد دادم بخشی آمده یعنی این منع حضور و اعلام داوطلبی در سطح ملی آنجا اضافه شده كه در پیشنهادات مصوب در كمیسیون هست اگر ملاحظه بفرمایید. اما آنچه كه بنده پیشنهاد دارم، اضافه شدن عبارتی است كه بتواند بخشی از افرادی را كه دارای سمت هایی هستند كه با تعداد قابل توجهی از آحاد جامعه در ارتباطند و تشكل های صنفی هستند كه می توانند در معادلات انتخابات مؤثر باشند و همچنین جایگاه هایی هستند كه در فعالیت های جاری شهرداری ها مؤثرند. پیشنهادی كه بنده خدمت تان ارائه كردم این است كه بعد از عبارت «رؤسای بانك ها در بند (۲) ماده (۲۸) «رئیس و اعضای هیأت مدیره سازمان نظام پزشكی، رئیس و اعضای هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی، رئیس و اعضای هیأت مدیره اصناف، رئیس و اعضای هیأت مدیره نظام كشاورزی، رئیس و اعضای هیأت مدیره نظام پرستاری، رئیس و اعضای هیأت مدیره كانون وكلا اضافه شود.

عزیزان ببینید! ما در انتخابات مواردی داریم كه به هر حال تشكل هایی كه با هزاران نفر اعضای شان هستند اینها به هر حال آمدند و رأی آن اعضا را گرفتند كه در این تشكل ها خدمت كنند. وقتی این عزیزان می آیند در صحنه انتخابات شوراها، در منافع و مصالح صنفی آن موارد با شورای شهر تداخل ایجاد می شود. ما مصادیق معینی داریم از مشكلات جدی كه به فرض در خصوص نحوه حضور مسئولین نظام مهندسی در شوراهای شهر پیش آمده. در كلانشهرهای ما در همین دوره مواردی داشتیم منجر به برخوردهای قضائی و حقوقی با این افراد شده و قطعاً مجموعه ای مثل نظام مهندسی یك اشتراكات زیادی با شهرداری ها و شوراها دارند و وقتی كسانی كه در نظام مهندسی مسئولیت دارند بخواهند بیایند در شوراها و به گونه ای بر شهرداری ها هم اشراف و نظارت پیدا كنند، این تداخل قطعاً مشكل ایجاد می كند.

به هر حال همانطوری كه عرض كردم پیشنهاد این است كه این ممنوعیت برای مجموعه های اینچنینی ایجاد شود و البته صرفاً برای رئیس و اعضای هیأت مدیره این مجموعه هاست. برای هزاران نفر عضو این مجموعه ها هیچ كدام منعی پیش بینی نشده. من استدعا دارم برای سالم سازی فضای فعالیت برای شورا (رئیس ـ در سطح استان مقصودتان است؟) بله این فقط در سطح استان است، عرض كردم در سطح ملی خود كمیسیون پیشنهادات را داده (رئیس ـ یعنی در سطح شهرستان نیست، در سطح استان است) معمولاً این تشكل ها رده بندی دارند، به فرض مثلاً سازمان نظام كشاورزی در یك شهرستان تشكیل می شود و اگر كسی بخواهد حتی در یك روستا برای (رئیس ـ مقصود شما در سطح استان است؟) این در بند (۲) هست، بند (۲) ماده (۸) ناظر به محدودیت های محلی در سطح استانی است. كه البته به طور طبیعی به شهرستان هم تسری پیدا خواهد كرد (رئیس ـ هیأت مدیره اصناف مقصودتان هیأت مدیره اتاق اصناف است) بله، اتاق اصناف است.

رئیس ـ مخالف صحبت می كند؟

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای محمودی شاه نشین مخالف هستند، بفرمایید.

محمد محمودی شاه نشین (شهریار، قدس و ملارد) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همكاران محترم و رئیس محترم جلسه عرض خداقوت دارم. مستحضرید كه سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری تأكید بر این دارد كه ما تا آنجایی كه امكان دارد هم انتخاب شوندگان و هم انتخاب كنندگان را به حداكثر خودش برسانیم. اینكه دایره حضور افراد مختلف را با توجه به احتمال اینكه از حوزه مسئولیت خودشان استفاده كنند، ما تنگش كنیم، این مغایر با این سیاست هاست. در هر صورت اتاق اصناف و یا افراد دیگری كه در نظام مهندسی و سایر شرایط هستند اینها افراد بافكر، با ایده های خوبی هستند كه می توانند در شورای شهرها ورود و كمك كنند. اگر بنا به این باشد مدام مسیرها را تنگ تر كنیم و دایره حضور افراد را كوچك كنیم در این شوراها، قطعاً به جایی می رسد كه فقط یك تعدادی دوستان بخش فرهنگی می توانند ورود كنند و از حضور شهرسازان و كسانی كه در مسائل اقتصادی، مالی و تجاری صاحب نظرند، از حضور كسانی كه ایده های نو و خلاقیت هایی برای بهبود توسعه سیاسی، اجتماعی شهرها دارند ما محروم خواهیم ماند و من پیشنهادم این است تا آنجایی كه ممكن است این دایره را تنگ نكنیم، امكان حضور دوستان را بگذاریم و تنگ كردن دایره قطعاً به نفع نه كشور و نه شهرهاست. عذرخواهی می كنم.

رئیس ـ متشكریم، موافق را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای كبیری كه خودشان طراح بودند، جناب آقای كبیری بفرمایید.

رئیس ـ بفرمایید.

سیدتقی كبیری (خوی و چایپاره) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

من ابتدائاً ایام دهه مباركه فجر را خدمت ملت بزرگ ایران و همكاران عزیز تبریك عرض می كنم.

عزیزان استحضار دارند، از آنجایی كه ما در كشورمان حزب به معنای حقیقی كلمه نداریم و طبیعتاً اگر این بند را ما اضافه نكنیم پیشنهادی كه جناب آقای كریمی مطرح كردند، یك نوع كاركرد حزبی خواهد بود و آنها به كاركرد حزبی عمل خواهند كرد. حتی گاهی احتمال دارد در بحث عدم اضافه كردن هیأت مدیره اصناف عده ای بیایند از این طیف و بخش استفاده كنند، اما عملاً به جایگاه اینها توجه نشود، من به ذهنم می رسد و پیشنهاد می كنم به این الحاقیه رأی مثبت دهند. ممنون و متشكر.

رئیس ـ متشكریم، دولت مخالف و كمیسیون بفرمایید.

محمدجواد كولیوند (رئیس كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همه همكاران محترم، خواهران و برادران بسیار عزیز عرض سلام و ادب داریم.

برادران و خواهران عزیز دقت بفرمایید. باید به پیشنهادی كه داده شده از دو منظر نگاه كرد. یك منظر زمان ثبت نام است، زمان ثبت نام اینجا آمده در حقیقت در این پیشنهاد جناب آقای كریمی این افراد هم از پست شان استعفا دهند. یعنی در حقیقت وقتی می خواهند ثبت نام انجام بدهند مثل سایر آن رؤسا استعفایشان را بدهند و اگر این استعفا را دادند، می روند در انتخابات، اگر انتخاب نشدند، سر دستگاه خودشان برمی گردند. اما اگر انتخاب شدند مشمول بند (۴) می شوند، اگر در شورا انتخاب شدند، دیگر نمی توانند در طول چهار سال در آن پستی كه داشتند مشغول باشند. چون ماده (۲۸) این را می گوید، توجه بفرمایید، اگر در شورا انتخاب شوند، طبیعتاً اگر اینجا این منظور نشود و استعفا لازم نداشته باشد یعنی هم می تواند در شورا باشد، هم می تواند در نظام پزشكی باشد، در نظام مهندسی باشد، به این دقت كنید، لذا كمیسیون با این پیشنهاد موافق است.

رئیس ـ متشكریم، آقای قاضی زاده پیشنهاد را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ در بند (۲) ماده (۲۸) بعد از عبارت «رؤسای بانك ها ، عبارت «رئیس و اعضای هیأت مدیره سازمان نظام پزشكی، رئیس و اعضای هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی، رئیس و اعضای هیأت مدیره اصناف، رئیس و هیأت مدیره نظام كشاورزی البته آقای كریمی! نظام صنفی كشاورزی است یا نظام مهندسی كشاورزی؟ اشاره نفرمودید، (كریمی ـ صنفی) بله، «نظام صنفی كشاورزی، رئیس و اعضای هیأت مدیره نظام پرستاری، رئیس و اعضای هیأت مدیره كانون وكلا اضافه شود .

رئیس ـ باید اینطور شود، «هیأت رئیسه اتاق اصناف و هیأت مدیره سازمان نظام كشاورزی، هیأت مدیره سازمان نظام پرستاری ، دو تا سازمان هم باید اضافه شود. حضار ۲۱۹ نفر، پیشنهاد جناب آقای كریمی را به رأی می گذاریم، نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند، دولت مخالف و كمیسیون موافق است، سازمان نظام مهندسی كشاورزی آوردند. مقصودشان سازمان نظام مهندسی كشاورزی است (قاضی زاده هاشمی ـ خودشان می گفتند صنفی است) پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. پیشنهاد دیگری اگر نیست برویم برای پیشنهاد بعدی.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ پس این سازمان نظام مهندسی كشاورزی است (رئیس ـ بله). آقای رئیس! در ماده (۹) پیشنهاد داریم.

رئیس ـ مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای عباس گودرزی مخالف هستند، بفرمایید.

گودرزی ـ عرض كردم بدهید برادرمان، مخالفت ندارم.

دبیر (وكیلی) ـ كدام برادر؟ جناب آقای محجوب بفرمایید.

محجوب ـ جناب آقای قاضی پور صحبت می كند.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام محضر ملت بزرگ ایران اسلامی. آقای لاریجانی! اول یك تذكر بگویم، حضرت عالی حكم دادید كه بودجه با برنامه نوشته شود، متأسفانه حق و حقوق آموزش و پرورش كلاً ضایع شد. از حضرت عالی به عنوان مدافع آموزش و پرورش كه همیشه دستور دادید (رئیس ـ بسیار خوب) آقای دكتر لاریجانی (رئیس ـ وقتی برای مخالفت وقت می گیرید این مطالب را نفرمایید خلاف آیین نامه است، اصل فرمایش تان درست است ولی جایش اینجا نیست، بفرمایید) اولویت اول مملكت آموزش و پرورش است. (رئیس ـ ان شاءالله درست می شود).

اینجا ماده (۴۷) سابق نوشته: «هیأت های اجرایی پس از دریافت نتیجه استعلامات موظفند ظرف مدت (۱۴) روز به صلاحیت داوطلبان رسیدگی و نتیجه را به صورت كتبی و رسمی به همراه پرونده كامل داوطلبان به هیأت های نظارت متناظر ارسال نمایند . اینجا نگفته استان یا مركزی، اینجا نقص دارد، بعضی از شهرستان ها مستقیماً با مركز مكاتبه می كنند، مركز هم با شهرستان ها. اینجا هیأت نظارت استان كه شامل نمایندگان مجلس است، حق و حقوق نمایندگان است در استان آذربایجان غربی آقای محبی نیا، آقای شریف پور انتخاب شدند باید بنویسند كه به هیأت های نظارت استان ارسال نمایند. در بندهای دیگر اگر استان رد كرد، حق اعتراض به ستاد مركزی داشته باشد. لذا اگر این كلمه «هیأت های نظارت استان بیاید این مشكل حل می شود، به عشق امام حسین یا حسین.

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای داداشی موافق هستند، بفرمایید.

ولی داداشی (آستارا) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

سلام و عرض ادب دارم خدمت همكاران عزیز و دهه فجر را تبریك عرض می كنم. در ماده (۴۷) كه می گوید: «هیأت های اجرایی پس از دریافت نتیجه استعلامات موظفند ظرف مدت (۱۴) روز به صلاحیت داوطلبان رسیدگی كنند . این قبلاً (۷) روز بود و این باعث یك سری خلل هایی در روند رسیدگی به پرونده صلاحیت داوطلبان می شد. این نقص برطرف می شود و من خواهشم از عزیزان این است كه به این ماده رأی دهند، تشكر می كنم.

رئیس ـ متشكریم، دولت و كمیسیون موافق هستند، حضار ۲۱۸ نفر، ماده (۹) را به رأی می گذاریم، نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. كمیسیون موافق است، اصل ماده (۹) به رأی گذاشته شده، دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید، پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. ماده (۱۰) پیشنهاد داریم؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! در ماده (۱۰) هم پیشنهاد هست. اگر اجازه دهید من ماده (۹) را قرائت كنم.

رئیس ـ بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده (۴۷) قانون به شرح زیر اصلاح می شود:

ماده ۴۷ ـ هیأت های اجرایی از دریافت نتیجه استعلامات موظفند طرف مدت (۱۴) روز به صلاحیت داوطلبان رسیدگی و نتیجه را به صورت كتبی و رسمی به همراه پرونده كامل داوطلبان به هیأت های نظارت متناظر ارسال نمایند.

رئیس ـ ماده (۱۰) اگر مخالف دارد، صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای رحیمی مخالف هستند.

رئیس ـ صحبت نمی كنند. ماده (۱۰) را برای رأی گیری بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۱۰ ـ در ماده (۴۸) قانون عبارت «هفت روز به «چهارده روز تغییر می یابد.

مخالف و پیشنهاد در ماده (۱۱) نداریم.

 ماده ۱۱ـ در تبصره (۱) ماده (۵۰) قانون بعد از عبارت «هیأت اجرائی عبارت «و نظارت بخش و روستا افزوده می شود.

در ماده (۱۲) باز پیشنهاد هست.

رئیس ـ در ماده (۱۲) اگر پیشنهاد هست مخالف صحبت كند. مخالف دارد؟

دبیر (وكیلی) ـ مخالف جناب آقای محجوب صحبت می كنید؟

رئیس ـ صحبت نمی كنند.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۱۲ ـ در ماده (۵۵) قانون پس از عبارت «دو روز عبارت «پس از اعلام نتیجه انتخابات اضافه می گردد.

ماده ۱۳ ـ در ماده (۵۶) قانون پس از عبارت «دو روز عبارت «پس از اعلام نتیجه انتخابات اضافه می گردد.

ماده ۱۴ ـ ماده (۵۸) قانون به شرح زیر اصلاح و تبصره ذیل آن ابقا می شود:

ماده ۵۸ ـ در انتخابات شوراهای اسلامی شهر، توقف یا ابطال انتخابات در یک یا چند شعبه أخذ رأی و یا حوزه انتخابیه به پیشنهاد هیأت نظارت استان و تأیید هیأت مرکزی نظارت خواهد بود.

ماده ۱۵ ـ ماده (۶۰) قانون به شرح زیر اصلاح و یك تبصره به عنوان تبصره (۳) به آن الحاق می شود:

ماده ۶۰ ـ جلسات هیأت مرکزی نظارت و هیأت های نظارت شهرستان با حضور حداقل دوسوم اعضاء و جلسات هیأت های نظارت استان و بخش با حضور کلیه اعضاء تشکیل و مصوبات آنها با رأی اکثریت مطلق معتبر خواهد بود.

تبصره ۳ ـ در صورت عدم حضور هریک از اعضای هیأت نظارت در دو جلسه متوالی و یا چهار جلسه غیرمتوالی و یا استنکاف از امضای صورت جلسات، اقدام لازم جهت معرفی جایگزین توسط هیأت نظارت مربوطه صورت خواهد گرفت.

در ماده (۱۶) پیشنهاد هست.

رئیس ـ پیشنهاد دارند؟ در اصل اگر مخالف هست صحبت كند. مخالف صحبت می كند؟

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای امیرآبادی مخالف هستند، بفرمایید.

احمد امیرآبادی فراهانی (قم) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران عزیز عنایت داشته باشند. در ماده (۱۶) آنچه كه دارد اتفاق می افتد این است كه افرادی كه در شهرستان ها و شوراهای شهر توسط هیأت های نظارت استانی رد صلاحیت می شوند، اینها باید به هیأت مركزی انتخابات اعتراض كنند. در دوره قبل كه ما خدمت بعضی از همكاران به خصوص جناب آقای كولیوند بودیم ایشان شاهد بودند كه چندین هزار نفر از شهرهای مختلف حضور پیدا می كردند در هیأت مركزی تهران و مشكلاتی برای اینها به وجود می آمد. در هیأت مركزی هم عزیزان مستحضرند در چند ماه تشكیل می شود و كارش تمام می شود. نه اسنادی دارد، نه مداركی دارد و نه ساختار و سازمانی دارد. در هر دوره مجلس پنج نفر توسط صحن علنی انتخاب می شوند، انتخابات را برگزار می كنند و كارشان تمام می شود و واقعاً هم برای اینهایی كه به تهران می آیند مشكل است، مشكل اسكان و اقامت دارند، در كنار خیابان می آیند یك وضعیت خیلی ناجوری در دوره قبل در هیأت مركزی داشتیم و واقعاً هم تعداد مراجعات و فرصتی كه هیأت مركزی برای رسیدگی دارد، اصلاً غیرقابل تصور است و امكانش وجود ندارد.

ما پیشنهاد جایگزین دادیم شوراهای روستا كه هیأت نظارت انتخابات بخش ها رسیدگی می كنند هیأت نظارت شهرستان به اعتراض شان رسیدگی كند و كار را تمام كند و شورای شهر كه هیأت های نظارت شهرستان به پرونده ها شان رسیدگی می كنند یك بار دیگر اجازه داشته باشند به هیأت نظارت استان شكایت كنند و هیأت نظارت استان كار را تمام كند، یعنی رسیدگی در دو مرحله انجام می شود و به نظرم می رسد كافی است. چون وقتی كه هیأت نظارت استان رسیدگی می كند، در حقیقت همان سه نماینده بزرگواری هستند كه از طرف مجلس انتخاب شدند و به عنوان هیأت نظارت استان به كار رسیدگی و شكایات را بررسی می كنند (رئیس ـ متشكریم) چون حضور این عزیزان در تهران مشكلات دارد، اسناد و مدارك وجود ندارد، رسیدگی دقیق نخواهد بود. بعضاً هم به خود نمایندگان استان ها فشارهای زیادی می آید كه با هیأت مركزی نظارت برای بحث تأیید صلاحیت ها گفتگو و صحبت كنند. یعنی مشكلات زیادی برای نمایندگان به وجود می آید كه ما در دوره قبل تجربه بسیار تلخی در این مورد داشتیم. دوستان! من خواهش می كنم با این جایگزینی كه بنده دادم با ماده (۱۶) مخالفت كنید تا این جایگزین مطرح شود و مشكل مردم ان شا ءالله حل شود.

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ موافق جناب آقای محمودی شاه نشین هستند، بفرمایید.

محمد محمودی شاه نشین (شهریار، قدس و ملارد) ـ دوستان! مستحضرید در تبصره (۲) این ماده آن مواردی را كه مد نظر برادر عزیزمان آقای امیرآبادی هست رفع كرده است. ببینید! اولاً كه این ماده صراحت دارد كه برای شهرهای بالای (۲۰۰) هزار نفر یك مسیری است كه برای آخرین بار برای شهرهایی كه بالای (۲۰۰) هزار نفر دارند، آنهایی كه به هر دلیلی رد صلاحیت شدند بتوانند دوباره به هیأت مركزی شكوائیه خودشان را بدهند و در هیأت مركزی در تبصره (۲) قید دارد كه با حضور رئیس هیأت نظارت استان رسیدگی می شود. یعنی پرونده دقیقاً به همراه رئیس هیأت نظارت استان در آن مدت مقرری كه (۷) روز هم اضافه شده می آید در هیأت مركزی رسیدگی می شود.

متأسفانه ما در استان ها همین الان برای انتخاب اعضای هیأت مشكلات خاص خودش را داریم. بعضی از استان ها (۱۸) نفر، (۲۱) نفر نماینده محترم دارند كه انتخاب سه نفرشان با چالش های فراوانی روبرو شده و بعضاً هم نگرانی هایی دارند به واسطه اینكه خدای ناكرده اگر اعمال بعضی از سلایق دستجات و گروه ها شود. به این خاطر آخرین ممر و مسیر در اینجا پیشنهاد شده كه هیأت نظارت مركزی آخرین دفاعیه را بتواند بپذیرد و در حضور نماینده استان یا رئیس هیأت نظارت استان پرونده را دوباره بررسی كند. خواهش من این است كه مسیر را برای كسانی كه به هر ترتیبی در شرایط اولیه رد صلاحیت می شوند بدهید كه بتوانند از حقوق خودشان دفاع كنند. متشكرم.

رئیس ـ متشكریم، حضار ۲۲۱ نفر، اصل ماده (۱۶) را به رأی می گذاریم. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. ماده را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! دو تا ابهام است، یكی در تبصره (۲) كه احتمالاً باید «پنج روز پس از دریافت اعتراض باشد، چون مرجعش معلوم نیست. یكی هم در تبصره (۳) با مذاكره ای كه با حضرت عالی شد.

رئیس ـ نه، پس از دریافت اعتراض نیست.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر پنج روز از چه زمانی؟ چون گفته در صورت اعتراض، تبصره (۲) گفته: «درصورت اعتراض داوطلبان ، پس طبیعتاً این هم باید بشود: «پنج روز پس از دریافت اعتراض .

رئیس ـ ممكن است آن وقت اعتراضش را دیر بدهد. پنج روز پس از اینكه رد شده، پس از اینكه هیأت او را رد كرد پنج روز وقت دارند.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ شد: «پس از اعلام رد صلاحیت . آقای دكتر! در تبصره (۳) هم با مذاكره ای كه با حضرت عالی شد این شكوائیه هایی كه مربوط به سیر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستاست، نه هر شكوائیه ای.

رئیس ـ بله، این شكوائیه های مربوط به صلاحیت شان است. متن را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۱۶ ـ سه تبصره به ماده (۶۱) به شرح زیر الحاق و شماره تبصره ها اصلاح می شود:

تبصره ۱ ـ داوطلبان رد صلاحیت شده در حوزه های انتخابیه شهرهای با جمعیت بیش از (۲۰۰) هزار نفر می توانند ظرف مدت چهار روز از زمان ابلاغ عدم صلاحیت آنها وفق نظر هیأت نظارت استان توسط فرمانداری ها اعتراض خود را به هیأت مرکزی نظارت تحویل نمایند و هیأت مرکزی نظارت ظرف مدت (۱۰) روز پس از دریافت اعتراض، نظر قطعی و لازم الاجرای خود را به ستاد انتخابات استان مربوطه اعلام خواهد کرد.

تبصره ۲ ـ درصورت اعتراض داوطلبان به تصمیمات و آرای هیأتهای نظارت استان، مراتب در هیأت مرکزی با حضور رئیس هیأت نظارت استان رسیدگی و ظرف مدت پنج روز از اعلام رد صلاحیت اعلام نظر می گردد. این رأی قطعی و لازم الاجرا است.

تبصره ۳ ـ رسیدگی به شکوائیه داوطلبان مربوط به سیر انتحابات شورای اسلامی شهر و روستا توسط مراجع قضائی تأثیری در نتیجه بررسی صلاحیت ها و نتیجه انتخابات توسط هیأت مركزی نظارت ندارد.

آقای دكتر! در مورد ماده (۱۷) پیشنهادی نداریم.

ماده ۱۷ ـ ماده (۶۳) مكرر قانون به عنوان تبصره (۲) ماده (۶۱) قانون منتقل می شود و شماره تبصره ها اصلاح می شود.

آقای دكتر! در مورد ماده (۱۸) هم پیشنهادی نیست.

رئیس ـ آقای وكیلی اخطار دارند.

دبیر (وكیلی) ـ اخطار، جناب آقای رحیمی بفرمایید.

علیرضا رحیمی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر! اخطار بنده اصل صدم قانون اساسی است كه مربوط به شوراها است. موضوعی را كه در ارتباط با تحقیق و تفحص در این طرح یك فوریتی آوردند و دو صفحه مبسوط بیشتر از تحقیق و تفحصی كه در آیین نامه داخلی مجلس برای نمایندگان.

رئیس ـ مطلب شما ماده (۱۹) است، الان ماده (۱۸) هستیم. این بحث هیأتهای مركزی نظارت است كه سازمان های بازرسی داشته باشند.

رحیمی ـ من همان جا اخطارم را خدمت شما عرض می كنم.

رئیس ـ اخطار دارند، بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ اخطار، جناب آقای داداشی بفرمایید.

رئیس ـ در این موضوع است؟ نیست، بعدی را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای محجوب در این موضوع است بفرمایید.

رئیس ـ اخطار ندارند.

دبیر (وكیلی) ـ ثبت نام شده نداریم، سركار خانم مافی بفرمایید.

پروانه مافی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

ماده (۱۸) كه (۶۱) مكرر است تأكید دارد به اینكه «هیچ سازمان یا دستگاهی به استثنای وزارت كشور و هیأت مركزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی كشور تحت عنوان اجرای قانون یا نظارت بر انتخابات مجاز نیست در امر انتخابات دخالت كند ، تا اینجا كاملاً روشن و بیّن است و مشكلی برای آن نیست. از قسمت دوم به بعد ادامه می دهد: «و بدون أخذ موافقت كتبی هیأت مركزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی كشور بازرس یا بازرسانی اعزام نماید . این با سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در موضوع مغایر است.

رئیس ـ كدام سیاست را می فرمایید؟

مافی ـ ببینید! اصل (۱۷) سیاست ها اعلام می كند زمانی كه انتخابات صورت می گیرد، كلیه وظایف بر عهده وزارت كشور است و نظارت هم كه روشن است. در این قسمت «بدون أخذ موافقت كتبی هیأت مركزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی كشور به نظرم پای بقیه دستگاه ها را هم باز می كند. اگر این جمله حذف شود، همان قسمت بالا كامل است و مغایر با سیاست ها هم نیست.

رئیس ـ آن پیشنهاد است، باید ببینیم مخالف سیاست ها هست یا نه. دو تا بحث است، شما اخطار می دهید یا پیشنهاد می دهید؟

مافی ـ نه، اخطار است، در بند (۱۷) سیاست ها كاملاً وظیفه بر عهده وزارت كشور گذاشته شده است.

رئیس ـ خانم مافی ببینید! در سیاست ها آمده اجرای انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان و شوراهای اسلامی توسط وزارت كشور است، اینكه روشن است. اینجا هم گفتند «هیچ سازمان یا دستگاهی به استثنای وزارت كشور و هیأت مركزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی كشور تحت عنوان اجرای قانون یا نظارت بر انتخابات مجاز نیست ، اینكه عین سیاست است. (مافی ـ تا اینجا كاملاً درست است) «در امر انتخابات دخالت كند و بدون أخذ موافقت كتبی .

مافی ـ از این «و بدون أخذ موافقت كتبی .

رئیس ـ بازرس می خواهند بگذارند، اینكه دخالت نیست.

مافی ـ ببینید! بازرسان شأن اجرایی دارند، بازرسان در وزارت كشور شأن اجرایی دارند و اجرا با وزارت كشور است. اگر این قسمت اصلاح شود یك تصریح است.

رئیس ـ اگر بازرس نقش نظارتی داشته باشد اشكالی ندارد، مگر اینكه كار اجرایی كند.

مافی ـ آقای رئیس! شأن اجرایی دارند.

رئیس ـ اگر اجرایی داشته باشند اخطار وارد است.

حضار ۲۲۵ نفر، من اخطار را وارد می دانم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. قسمت آخر را حذف كنیم مشكل حل می شود، از «و بدون تا آخر. اگر پیشنهاد دیگری نیست قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۱۸ ـ یك ماده به عنوان ماده (۶۱) مكرر افزوده می شود:

ماده ۶۱ مكرر ـ هیچ سازمان یا دستگاهی به استثنای وزارت كشور و هیأت مركزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی كشور تحت عنوان اجرای قانون یا نظارت بر انتخابات مجاز نیست در امر انتخابات دخالت كند.

آقای رئیس! در ماده (۱۹) پیشنهاد داریم.

رئیس ـ مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ مخالف جناب آقای محجوب هستند، بفرمایید.

علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

عنایت بفرمایید كه ما در ماده (۱۹) یك فصل مفصلی را در باب نحوه تحقیق و تفحص در شورا كه از آیین نامه مجلس هم طولانی تر است، یعنی از ماده (۲۱۴) مجلس هم طولانی تر نوشته شده است كه بعضاً موضوعات و مطالبی را كه ما در اینجا شاهد هستیم، همگی نشان می دهد كه بعضی از اینها نیازمند آیین نامه داخلی شورا یا مصوبات داخلی آنها است. بعد هم اگر اینها بخواهد در قانون نوشته شود، بسیاری از اینها بعداً در اجرا دستخوش تغییر و تحول می شود، كار بسیار دشواری است. اگر كمیسیون به جای این متن مفصل یك متن موجزتری می نوشت و بقیه را به خود آن مجموعه احاله می داد، هم عملیاتی تر و هم اجرایی تر بود.

بنابراین چنین متنی به هیچ وجه ضرورت ندارد. آقای رئیس اگر تشخیص بدهند به كمیسیون برگردانند تا اصلاح و موجزش كند. قانون نویسی به این تفصیل، در یك ماده كتاب كه نمی نویسند، اگر هم بخواهند این را بنویسند باید مواد مختلف یا بندهای مختلفی به آن تخصیص بدهند. این بیشتر شبیه كتاب نویسی است تا قانون نویسی. همكاران ما دقت بفرمایند، تقریباً یك صفحه و نیم همین طور فقط یك بند شرح یك ماده است. ما كمتر چنین ماده ای در مجلس به این طولانی داشته ایم. به بحر طویل بیشتر شبیه است، تا به یك ماده قانونی. لذا من خواهش می كنم كه همكاران محترم، هیأت رئیسه و رئیس محترم در این مورد دقت كافی مبذول بفرمایند، متشكرم.

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ موافق جناب آقای امیرآبادی هستند.

احمد امیرآبادی فراهانی (قم) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ببینید! خوشبختانه آقای محجوب به اصل موضوع ایرادی نداشتند، فقط فرمودند كه چرا بحث تحقیق و تفحصی كه شوراهای اسلامی شهر می خواهند از شهرداری ها و سازمان های وابسته انجام بدهند، در این ماده قانونی آمده است.

ببینید جناب آقای محجوب! به هر صورت در كشور چیزی در حدود بیش از (۱۱۰) هزار، (۱۲۰) هزار نفر عضو شوراهای اسلامی شهر و روستا هستند. البته ما در اینجا بحث تحقیق و تفحص توسط شوراهای اسلامی از شهرداری ها را داریم یعنی كاری به شورای روستا نداشتیم.

دوم اینكه الان واقعاً یك مشكلی كه ما در شوراهای كشور داریم این است كه شوراها در كار اجرایی شهرداری ها دخالت می كنند. ما به عنوان قانونگذار و مجلس شورای اسلامی باید وظیفه نظارتی و آن بُعد نظارتی شوراها را بالا ببریم. یكی از ابزارهای نظارتی كه در شوراها می تواند مورد استفاده قرار بگیرد موضوع تحقیق و تفحص است. این در قانون شوراها كه خودش چندین مواد است، متأسفانه لحاظ نشده بود. در كمیسیون شوراها الحمدلله همكاران عزیز نسبت به این موضوع استقبال كردند، درست است، حالا یك ماده مطول و قابل توجه است، اما حسنی كه دارد تمام مراحل تحقیق و تفحص را توسط شوراهای اسلامی شهر پیش بینی كرده و كسی نمی تواند حتی از موضوع تحقیق و تفحص سوءاستفاده كند. ما حتی یك بندی آوردیم كه اگر یكی از اعضای شورای شهر از موضوع تحقیق و تفحص سوءاستفاده كند، توسط هیأتهای حل اختلاف استانی كه دوستان خود نمایندگان مجلس، استاندار محترم و رئیس محترم دادگستری استان است، اینها بتوانند به آن تخلف رسیدگی كنند.

بنابراین موضوع، موضوع بسیار مهمی است، خوب بود كه مجلس زودتر از این وارد می شد. بسیاری از شهرداری ها نیازمند نظارت بیشتر هستند. به نظر می رسد كه ما باید آن بُعد نظارتی شوراها را افزایش بدهیم تا در كار اجرا كمتر دخالت كنند. ماده (۷۰) مكرر هم كه به عنوان تحقیق و تفحص است، به نظرم به این مسأله خوب پرداخته است. خواهش می كنم عزیزان به این موضوع رأی بدهند. (رئیس ـ متشكریم).

آقای رئیس! البته بنده یادم می آید كه ما در كمیسیون شوراها آورده بودیم در شهرهای بالای (۵۰) هزار نفر جمعیت تحقیق و تفحص انجام شود. حالا من نمی دانم چرا این مصوبه به صحن ارجاع نشده، دلیلش را نمی دانم. بد نیست رئیس كمیسیون توضیح بدهد.

رئیس ـ متشكریم. حضار ۲۲۲ نفر، ماده (۱۹) را بخوانید كه به رأی بگذاریم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۱۹ ـ یك ماده به عنوان ماده (۷۱) مكرر افزوده می شود:

ماده ۷۱ مكرر ـ چنانچه حداقل یک سوم اعضای شورای اسلامی شهر، تحقیق و تفحص در هر یک از امور مربوط به وظایف شهرداری ها و سازمان ها و شرکت های وابسته را لازم بداند تقاضای خود را به صورت کتبی به رئیس شورای اسلامی شهر تسلیم نموده و رئیس شورای شهر ظرف مدت (۴۸) ساعت آن را به کمیسیون تخصصی ذی ربط شورا جهت رسیدگی ارجاع می نماید. رئیس کمیسیون موظف است ظرف مدت دو هفته از تاریخ وصول با مسئولان ذی ربط شهرداری مکاتبه و اطلاعاتی را که در این زمینه کسب نموده در اختیار متقاضیان قرار دهد. در صورتی که دو سوم متقاضیان اطلاعات کمیسیون را کافی تشخیص ندهند، کمیسیون موظف است ظرف مدت یک هفته پس از وصول تقاضا از متقاضیان و شهردار دعوت به عمل آورد و دلایل ضروری تحقیق و تفحص و نظرات شهرداری را استماع نماید و تا مدت (۱۰) روز گزارش خود را مبنی بر تصویب یا رد تقاضای تحقیق و تفحص به رئیس شورای اسلامی شهر ارائه دهد.

رئیس شورا موظف است گزارش کمیسیون را در اولین جلسه بعدی شورا قرار داده و در جلسه رسمی شورا پس از ارائه گزارش توسط سخنگوی کمیسیون و صحبت نماینده متقاضیان تحقیق و تفحص هرکدام (۱۰) دقیقه گزارش کمیسیون بدون بحث به رأی گذاشته خواهد شد.

در صورت تصویب انجام تحقیق و تفحص موضوع به همان کمیسیون تخصصی ذی ربط جهت رسیدگی ارجاع می گردد، کمیسیون موظف است در مدت (۱۰) روز پس از ارجاع، اعضای هیأت را که حداقل سه نفر و حداکثر هفت نفر خواهند بود از بین اعضای شورای اسلامی شهر تعیین و به رئیس شورای اسلامی شهر جهت صدور حكم ابلاغ معرفی نماید. اعضای هیأت از میان خود یک رئیس و یک دبیر انتخاب می کنند.

هیأت حداکثر ظرف مدت سه ماه گزارش خود را به کمیسیون ذی ربط تسلیم می نماید. کمیسیون موظف است ظرف مدت دو هفته گزارش هیأت را در جلسه مشترک اعضای کمیسیون و هیأت مطرح و گزارش نهایی را پس از تصویب به رئیس شورای اسلامی شهر ارسال نماید. قبل از رأی گیری در رابطه با گزارش نهایی شهردار یا مسئولان ذی ربط شهرداری از عملکرد خود به مدت (۳۰) دقیقه دفاع می نمایند.

رئیس شورای اسلامی شهر موظف است گزارش کمیسیون را در دستور هفته بعد کاری شورا قرار دهد تا توسط سخنگوی کمیسیون قرائت گردد.

پس از قرائت گزارش، شهردار یا مسئولان ذی ربط شهرداری می توانند به مدت (۳۰) دقیقه در جلسه رسمی شورا از عملکرد خود دفاع نمایند.

گزارش در همان جلسه به رأی گذاشته خواهد شد. در صورتی که گزارش به تصویب شورا برسد و در گزارش تخلف احراز و درخواست تعقیب شده باشد، متخلف توسط رئیس شورای اسلامی شهر حسب مورد به قوه قضائیه یا مرجع رسیدگی به تخلفات اداری معرفی می شود تا خارج از نوبت مورد رسیدگی قرار داده و نتیجه آن را به شورای اسلامی شهر اعلام نماید.

تبصره ۱ ـ موضوع تحقیق و تفحص با تشخیص رئیس شورا باید صریح و قابل رسیدگی باشد.

تبصره ۲ ـ هیأت تحقیق و تفحص می تواند از کارشناسان خبره و مورد وثوق با تأیید هیأت رئیسه شورا استفاده نماید. رئیس شورا موظف است تنخواه مورد درخواست هیأت را در اختیار رئیس هیأت قرار دهد تا براساس هزینه كرد هیأت و با ارائه اسناد مثبته ضمن تأیید رئیس شورا به هزینه قطعی منظور شود.

تبصره ۳ ـ چنانچه شهردار و یا مسئولان شهرداری مورد تحقیق و تفحص تغییر کرده باشد و تحقیق و تفحص مربوط به عملکرد دوران مسئولیت آن باشد، باید امکان دسترسی به اسناد و مدارك جهت پاسخگویی فراهم گردد. مسئولان مربوطه مکلفند همکاری لازم را معمول دارند.

تبصره ۴ ـ کلیه مکاتبات هیأت با امضای رئیس هیأت معتبر خواهد بود و رئیس هیأت باید رونوشتی از مکاتبات را بلافاصله به رئیس شورای اسلامی شهر ارسال نماید.

تبصره ۵ ـ اطلاعات مربوط به تحقیق و تفحص تا زمان قرائت در جلسه علنی محرمانه بوده و ارائه و انتشار هرگونه اطلاعات مربوط به تحقیق و تفحص به هر شکل و عنوان از طرف اشخاص حقیقی و حقوقی و اعضای هیأت تا زمان قرائت در جلسه علنی ممنوع می باشد. با متخلفان برابر قانون مجازات انتشار و افشای اسناد محرمانه مصوب ۲۹/۱۱/۱۳۵۳ برخورد خواهد شد.

تبصره ۶ ـ در صورت ارجاع گزارش به قوه قضائیه رئیس شورای اسلامی شهر موظف است خلاصه ای از گزارش که شامل موضوع تخلف، دلایل و مستندات قانونی اتهام انتسابی در آن مشخص شده باشد، تهیه و تحویل نماید.

تبصره ۷ ـ مسئولان و کارکنان شهرداری و شرکت ها و سازمان های وابسته موظف به فراهم نمودن امکانات و تسهیلات موردنیاز هیأت و دراختیار گذاردن اطلاعات و مدارک درخواستی هیأت می باشند و در صورت عدم همکاری مسئولان و كاركنان، مستنكفان، متخلف محسوب می گردند و با شکایت هیأت تحقیق و تفحص به هیأتهای تخلفات اداری معرفی و یا حسب مورد تحت تعقیب قضائی قرار خواهند گرفت.

تبصره ۸ ـ در صورت تخلف هر یک از اعضای هیأت تحقیق و تفحص با تأیید جلسه مشترک اعضای هیأت و هیأت رئیسه شورا فرد متخلف به دو هیأت حل اختلاف استان موضوع ماده (۸۲) این قانون معرفی می گردد.

رئیس ـ اصل ماده (۱۹) را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! یك اصلاح عبارتی هست كه «در صورت وجود در سطر سوم صفحه (۶) پس از «كمیسیون تخصصی اضافه می شود.

رئیس ـ حضار ۲۲۴ نفر، اصل ماده (۱۹) را به رأی گذاشتیم. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. نمایندگان محترم در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. ماده (۲۰) را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! در مورد ماده (۲۰) پیشنهادی نیست، ولی با حضرت عالی مذاكره شده، چند تا اشكال دارد.

رئیس ـ پیشنهادی نداریم كه مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! اخطار دارند.

رئیس ـ اخطارتان را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ اخطار، جناب آقای ابطحی بفرمایید.

رئیس ـ اصل چندم را خطار دارید.

سیدمحمدجواد ابطحی (خمینی شهر) ـ سلام علیكم و رحمه الله

خداقوت. اخطار من اصل (۱۰۰) قانون اساسی است. در اصل (۱۰۰) كه تقریباً مفصل هم هست، من قسمتی از آن را می خوانم، می گوید: «برای‏ پیشبرد سریع برنامه‏ های‏ اجتماعی‏، اقتصادی‏، عمرانی‏، بهداشتی‏، فرهنگی‏ آموزشی‏ و سایر امور رفاهی‏ از طریق‏ همكاری‏ مردم‏ با توجه‏ به‏ مقتضیات‏ محلی‏، اداره‏ امور هر روستا، بخش‏، شهر، شهرستان‏ یا استان‏ با نظارت‏ شورایی‏ به‏ نام‏ شورای‏ ده‏، بخش‏، شهر، شهرستان‏ یا استان‏ صورت‏ می گیرد .

پس وظیفه ذاتی شوراها نظارت است. در ماده (۲۱) پیشنهاد شده كه تصویب بودجه، اصلاح، تتمیم و تفریغ بودجه سازمان همیاری شهرداری ها به عهده شورای اسلامی استان باشد. سازمان همیاری شهرداری ها، سازمان مستقلی است كه استاندار به عنوان عالی ترین مقام دولت در آن نقش دارد و همراه معاونینش هیأت مدیره اش را تشكیل می دهند. تصویب بودجه سالیانه سازمان همیاری شهرداری ها چه ربطی به بحث نظارت شوراها دارد؟ این دخالت در كار اجرایی است، این معلوم است مخالف اصل (۱۰۰) قانون اساسی است. سازمان همیاری شهرداری ها انتخاب حسابرس رسمی دارد، خودشان حساب می كنند. این دخالت كردن در بحث اجرا و تصویب بودجه، آقای رئیس! حتی من یادم است نظر خود شورای نگهبان هم این بود كه شورای شهر كاری به تصویب بودجه شهرداری ها ندارند، بحث نظارتی است. من قانون را می گویم، بحث من این نیست، ممكن است من بگویم اختیار شوراها كم است، اما قانون اساسی چنین اجازه ای را به ما نمی دهد. قانون اساسی تغییر كند، اختیارات شما توسعه پیدا كند.

رئیس ـ بله، تصویب یك بحث است، حرف آقای ابطحی این است كه قانون اساسی گفته نظارت، نه تصویب. این اخطارشان وارد است.

حضار ۲۲۴ نفر، اخطار را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. بنابراین تصویب را نمی توانیم به اینجا بدهیم، مثلاً باید بگوییم تأیید بودجه سالانه. تصویب را نمی توانیم، باید بنویسیم «نظارت نه تأیید.

یوسف نژاد ـ این با قانون تجارت و نفع سهامداران تناقض دارد.

رئیس ـ حالا ما چرا به همان قانون قبلی كه داشت یك چیزی را اضافه می كنیم؟ همان قانون قبلی اش كفایت می كند، آنجا نظارت هم دارد. لذا ماده (۲۰) را حذف می كنیم. ماده (۲۱) را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! در ماده (۲۱) پیشنهاد نداریم.

رئیس ـ قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۲۱ ـ در بند (۱) ماده (۷۹) قانون عبارت «كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور جایگزین عبارت «كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی می شود.

رئیس ـ ما باید كل موادی كه خوانده شد را به رأی بگذاریم. حضار ۲۲۵ نفر، كل موادی كه خوانده شد را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

ساداتی نژاد ـ آقای دكتر! یك الحاقیه به كل داشتیم.

رئیس ـ نه، دیگر گذشتیم، باید قبلاً می فرمودید. بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای ساداتی نژاد بفرمایید، آقای حسین زاده! البته شما پیشنهاددهنده هستید. آقای دكتر! پیشنهاددهنده آقای حسین زاده هستند، می گویند آقای ساداتی نژاد جای من مطرح كند. مشكلی ندارد؟

رئیس ـ اینكه پیشنهاد به كل نیست، «پیشنهاد می شود سه تبصره به ماده (۷) .

ساداتی نژاد ـ آقای رئیس! مطرح كنم؟

رئیس ـ بفرمایید.

سیدجواد ساداتی نژاد (كاشان و آران و بیدگل) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن تبریك دهه فجر به همه ملت شریف ایران، مستحضرید اساسی كه ما الان در بحث انتخابات شوراها در نظام انتخاباتی داریم نظام انتخاباتی ما در بحث شوراها عموماً نظام اكثریتی است. لذا در حوزه های انتخاباتی تمام گروه ها و به عبارتی حوزه های مختلفی كه در یك شهر وجود دارد، نمی توانند به طور منصفانه و كامل در بحث شوراهای شهر دخالت داشته باشند. شورای شهر باید تمام بخش های یك شهر را به عنوان یك آیینه در خود داشته باشد و همه افراد بتوانند مشاركت خودشان را در این قضیه ببینند و بتوانند خودشان را در تصمیم گیری ذی نفع و ذی مدخل بدانند.

در شرایط فعلی در شهرهای مختلف ما این امر به طور كامل و جامع برآورده نمی شود. لذا نیاز به یك نظام منطقه بندی جدید وجود دارد كه با ایجاد مناطق مختلف در حوزه های شهری بتواند این جامعیت در انتخابات شوراها باشد.

لذا در شهرهایی هم كه نام اینها مركب است، یعنی شهرهای دوسیلابی، مثلاً فرض كنید آران و بیدگل ، یا تیران و كرون، ما این مسأله را در شهرهایی كه مركب هستند بیشتر می توانیم ببینیم. وقتی یك بخشی از شهر اكثریت بیشتری دارد، در انتخابات شوراها عموماً همه نمایندگان و اعضای شورا از یك بخش شهر هستند. این موجب نارضایتی بخشی می شود كه جمعیت كمتر دارند، آنها خودشان را در شورای شهر نمی بینند، لذا بعضاً مشاركت پایین می آید، نارضایتی دارند، احساس می كنند در تصمیم گیری شهری دخالت ندارند و من فكر می كنم این مخالف سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری به خصوص در ماده (۱) كه بحث عدالت در انتخابات است باشد.

لذا به نظر می رسد كه در این زمینه نیاز است كه ما نظام انتخاباتی را به نظام منطقه ای تبدیل كنیم. حداقل آن این است كه در شهرهایی كه اینها مركب هستند و این ساز و كار وجود دارد بتوانیم یك ساز و كار بهتری را برای اینكه مردم مشاركت بیشتری در انتخابات داشته باشند، خودشان را در تصمیم گیری و تصمیم سازی شهری بیشتر ببینند، به نظرم این را باید بر اساس این سه پیشنهاد و سه تبصره ای كه در اینجا وجود دارد بشود این ساز و كار را چید كه در اینجا فرمانداری ها متولی این شده اند كه در حوزه انتخاباتی هر شهر بتوانند این بخش منطقه ای را تنظیم كنند و سهمیه هر بخش را تعیین كنند و بر اساس آن همه افرادی كه در یك شهر هستند در شورای آن شهر نماینده داشته باشند، لذا مشاركت بالا می رود، رضایت مندی بالا می رود، مردم بهتر می توانند خودشان را در امور تصمیم گیری شهری ذی مدخل ببینند. ممنون و متشكر.

رئیس ـ متشكریم، مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ مخالف جناب آقای لاهوتی هستند، بفرمایید.

مهرداد بائوج لاهوتی (لنگرود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ببینید! پیشنهادی كه برادر ما جناب آقای ساداتی نژاد دادند پیشنهاد خوبی است. اولاً ما اعتقاد داریم كه همه باید تلاش كنیم آن مدیریت یكپارچه شهری شكل بگیرد. دولت باید از آن میزان تصدی هایی كه می تواند، مثل كتابخانه ها، مثل وظایف محیط زیست، تربیت بدنی دل بكَند. در خیلی از این اختیارات امكان واگذاری به شهرداری ها وجود دارد، شوراهای ما الان شورای شهر نیستند، شورای شهرداری هستند. متأسفانه این موضوع در قانون برنامه سوم تكرار شد، اجرا نشد. این موضوع در قانون برنامه چهارم تكرار شد، انجام نشد. در قانون برنامه پنجم و الحمدلله در قانون برنامه ششم هم خود مجلس این عبارات را تكرار نكرد. بالاخره این تصدی های شهرداری ها باید واگذار شود كه شوراهای ما بتوانند در همه امور دخالت داشته باشند. الان شوراهای ما در وظایف شهرداری خلاصه شده اند.

اما نكته ای كه برادر ما جناب آقای ساداتی نژاد فرمودند نكته دیگری است. این طرحی است كه الان شهرداری تهران هم در محلات خودش دارد. ما بیاییم این را در محلات و مناطق رسمیت بدهیم، شوراهای فرعی بر اساس قانون داشته باشیم، به نظر من این نمی تواند پایه و اساس قانونی داشته باشد. اما خود شوراها به جهت اینكه جامعیت دارند در محلات خودشان به صورت غیررسمی می توانند شورایاری كه الان شهرداری تهران دارد، از این ابتكار و مشورت آنها استفاده كنند. اما تبدیل این موضوع به قانون كار درستی نیست.

من خواهش می كنم رأی مخالف بدهید، همه كمك كنیم كه ان شا ءالله به جایی برسیم كه شوراهای ما به آن جایگاه واقعی برسند كه در تصدی های دولت امكان واگذاری به شوراها وجود دارد. ما اگر مدیریت یكپارچه شهری را انجام ندهیم، وظایف مربوط به راهنمایی و رانندگی، خیلی از این وظایف ، الان كتابخانه هایی كه من خدمتتان عرض كردم، عملاً كتابخانه ها را شهرداری ها دارند اداره می كنند، شوراها دارند اداره می كنند، از هزینه اش گرفته، از نظارتش گرفته، هزینه چه لزومی دارد؟

وظایف مربوط به مدرسه سازی، الان ما با سازمان مدیریت نوسازی، بار هزینه سنگینی را داریم به وزارت آموزش و پرورش تحمیل می كنیم. ما وقتی بخواهیم در یك شهری پنج تا مدرسه بسازیم، آیا شوراها و شهرداری ها نمی توانند این كار را انجام بدهند. این كار دقیقاً در توان شوراها است، ما باید به آن مطلبی كه خدمتتان عرض كردم برسیم. خواهش من از دوستان این است كه عنایت كنند به این بند رأی مخالف بدهند تا ما بتوانیم به آن هدف عالی كه داریم دنبال می كنیم، به آن هدف نهایی و بزرگ برسیم.

رئیس ـ متشكریم، تذكر دارند.

دبیر (وكیلی) ـ تذكر، جناب آقای فرهنگی بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی (تبریز، آذرشهر و اسكو) ـ آقای رئیس! دو تا تذكر دارم، مواد (۱۵۳) و (۲۲۳). در (۱۵۳) كه صراحتاً ذكر شده پیشنهاد اصلاحی نمایندگان، در این پیشنهادی كه الان مطرح شد صرف نظر از محتوای آن، امضای جناب آقای ساداتی نژاد نیست. طبیعتاً وقتی كسی زیر پیشنهادی را امضا نكرده، چاپ و توزیع می شود نمی تواند پیشنهاد را مطرح كند. لذا این از این نظر هم ماده (۱۵۳) و هم سایر موادی كه مربوط به پیشنهاد نمایندگان است مغایر است.

تذكر دومم در مورد ماده (۲۲۳) استیضاح است كه امروز باید اعلام می شد. با توجه به اینكه كمیسیون جلسه ای برای وزارت راه و شهرسازی گذاشت و تا به حال اعلام نشده، تذكرم این است كه چون اوقات در آنجا تعیین شده، گفته شده كه یك هفته فرصت دارند، این یك هفته به دو ماه تبدیل شده و در این دو ماه هم جلسه ای بوده و وزیر تشریف نیاورده، به همین دلیل امروز باید اعلام شود و زمان بررسی استیضاح مطرح شود.

رئیس ـ خیلی ممنون، بله، اشكال ایشان وارد است، یعنی پیشنهادهنده باید كسی باشد كه امضا كرده، از این جهت حرف آقای فرهنگی درست است. ایشان مطرح نكردند، بنابراین پیشنهاد قابل طرح نیست. پیشنهاد دیگری اگر هست بفرمایید.

یك مشكلی الان به وجود آمده، ببینید! وقتی ما از كل رأی گرفتیم، پیشنهادهای الحاقی را باید قبل از آن می دادند. وقتی ما در كل مواد رأی گرفتیم، پیشنهاد الحاقی دیگر معنی ندارد. اگر قبل از آن می گفتند درست بود، ولی وقتی ما كل مواد را رأی گرفتیم دیگر پیشنهاد الحاقی را نمی توانیم بپذیریم. این مشكلی است كه وجود دارد. بنابراین الان مسأله این طور است، اگر اجازه بدهید از این صرف نظر كنیم و از این بحث عبور كنیم. قبول دارید كه از این بحث عبور كنیم؟

حسین زاده ـ پیشنهاد ما بود.

رئیس ـ نه بحث پیشنهاد شما نیست، شما كه اصلاً خودتان پیشنهاد ندادید.

حسین زاده ـ من دیر رسیدم.

رئیس ـ شما كه اینجا بودید، كجا دیر رسیدید. قبلش اینجا بودید. خودتان مطرح نكردید، قابل طرح نیست. پیشنهادهای دیگری هست، ما چون رأی گرفتیم اگر اجازه بدهید از آنها عبور كنیم، خیلی ممنون. اخطار دارید بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ اخطار، آقای كبیری بفرمایید.

سیدتقی كبیری (خوی و چایپاره) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رئیس! من اخطار اصل (۷۲) را دارم. البته چون این مسأله در بحث قبلی مطرح شد و احتمال دارد به شكل رویه در بحث ها و مباحث بعدی هم عنوان شود عرض می كنم.

جناب آقای امیرآبادی فرمودند كه در بحث تحقیق و تفحص در شورای داخلی، بحث «حداقل (۵۰) هزار نفر مطرح شد، بدون اینكه عكس العملی اتفاق بیفتد كه تأیید یا رد شود.

رئیس ـ نه، ما اضافه نكردیم.

كبیری ـ این را می خواهم عرض كنم، آقای امیرآبادی گفتند در كمیسیون شورای داخلی این تصویب شد، یا این مطلب درست است، یا درست نیست.

رئیس ـ نه، آقای كولیوند تأیید نكردند.

كبیری ـ همین ادعا از كجا مطرح شده هم جای بحث است.

رئیس ـ به هر حال ایشان مطرح نكردند، متشكریم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! موارد تنقیحی این قانون با مصوبه ای كه داشتیم.

بند (۴) ماده (۲۸) قانون موضوع ماده (۸) به این ترتیب اصلاح می شود:

اعضای شوراهای اسلامی موضوع این قانون و شاغلان در شهرداری و مؤسسات و شركت های وابسته و همچنین دهیاران و شاغلان دهیاری در طول مدت عضویت در شورای اسلامی نمی توانند در مسئولیت های مذكور در این ماده مشغول به كار شوند.

قانون اصلاح پاره ای از مواد قانون تشكیلات شوراهای اسلامی مصوب ۱/۹/۱۳۶۱ و قانون اصلاح قانون تشكیلات شوراهای اسلامی مصوب ۲۹/۴/۱۳۶۵ و اصلاحات آن مصوب ۱۳۶۹ و اصلاحات و الحاقات بعدی آنها به استثنای موارد زیر نسخ می گردند.

۱ ـ مواد (۱۱)، (۱۴)، (۱۷)، (۱۸) و (۲۰) مصوب ۱/۹/۱۳۶۱.

۲ ـ مواد (۴۱)، (۴۵)، (۵۵)، (۷۳) و (۷۴) مصوب ۲۹/۴/۱۳۶۵.

۳ ـ ماده (۲) قانون الحاق موادی به قانون انتخابات شوراهای اسلامی كشور مصوب ۳/۲/۱۳۷۰.

۴ ـ قانون انتخابات شوراهای اسلامی كشور مصوب ۶/۵/۱۳۷۰.

۴ ـ ناطقین جلسه آقایان: یوناتن بت كلیا، جبار كوچكی نژاد، محمد حسینی، حسینعلی حاجی دلیگانی و قاسم احمدی لاشكی

رئیس ـ سخنرانان را بفرمایید.

دبیر (یوسف نژاد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ناطقان میان دستور جلسه علنی امروز عبارتند از:

ـ آقای یوناتن بت كلیا نماینده محترم مسیحیان آشوری و كلدانی.

ـ آقای جبار كوچكی نژاد نماینده محترم رشت.

ـ آقای محمد حسینی نماینده محترم تفرش، آشتیان و فراهان.

(كه هر كدام هفت دقیقه وقت دارند)

ـ آقای حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده محترم شاهین شهر، میمه و برخوار.

ـ آقای قاسم احمدی لاشكی نماینده محترم نوشهر، چالوس و كلاردشت.

(كه هر كدام پنج دقیقه وقت دارند)

جناب آقای یوناتن بت كلیا نماینده محترم مسیحیان آشوری و كلدانی بفرمایید.

یوناتن بت كلیا (مسیحیان آشوری و كلدانی) ـ به نام خداوند جان و خرد

هر یك به حسب نعمتی كه یافته باشد، یكدیگر را در آن خدمت نماید.

اول پتروس، باب (۴)، آیه (۱۰)

(ترجمه متن به زبان آشوری قرائت شد)

با سلام و تبریك دهه فجر به محضر رهبر معظم انقلاب، رؤسای محترم سه قوه، همكاران گرامی، مردم شریف ایران و با سپاس از جامعه شریف آشوری كه برای پنجمین بار اینجانب را به عنوان نماینده خود برگزیدند.

در ابتدا احکام نژادپرستانه ترامپ رئیس جمهور تازه آمریکا را به شدت محکوم کرده و اعلام می کنیم اهانت به جامعه شریف ایرانی را از هیچ قوم و ملتی نمی پذیریم.

واجب است که از آشوریان رهایی یافته از چنگ داعش در عراق و سوریه، اما همچنان آواره و سرگردان در جهان، بی خانه و کاشانه یاد نموده و با آشوریان عراقی بازگشته به کردستان عراق که هنوز به خانه خود راه داده نشده اند ابراز همدردی کنم، چراکه آنان در برابر مدعیان خفته حقوق بشر جهان، کماکان آواره و خسته و از پا درآمده اند.

جدا از مسائل دردانگیز آشوریان در همسایگی مان، باید به خود و دولتمردان مان ببالیم که همواره الطاف بی کرانشان را مشمول آشوریان در میهن می کنند، از جمله آن تخصیص بودجه ای برای مسیحیان آشوری، همراه با دیگر هموطنان پیروان ادیان الهی بوده است. اما ناچارم یادآوری کنم که با وجود تخصیص این بودجه گره گشا، با تأسف در پرداخت آن همواره از سوی دستگاه های مربوطه تعلل و اهمال می شود. این است که هرگز این بودجه به طور کامل واریز نشده و حتی در سال گذشته ریالی از بودجه مصوب به جوامع آشوری، ارمنی، زرتشتی و کلیمی پرداخت نشده است.

جناب آقای دكتر روحانی ! در طول چند سال گذشته که آن جناب به مقام ریاست جمهوری انتخاب شده اید، بسیاری از خواست های جامعه آشوری بی پاسخ مانده، صرفاً مبادرت به صدور دو دستور به وزیر محترم راه و شهرسازی و آقایان دكتر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و دكتر سعادت استاندار آذربایجان غربی در رابطه با احداث مجموعه های فرهنگی ـ ورزشی در کرج و ارومیه نموده اید که هیچ یك نیز منجر به نتیجه نشده است.

ماده (۸۸۱) مکرر، در چنبره نادیده انگاری از سوی دستگاهها مانده و (۹) سال از طرح اصلاح این ماده با وجود نظر مساعد شرعی و فقهی فقها به ویژه آیت الله شاهرودی، همچنان مسکوت مانده است. مشکل قصاص و شهادت از مسائلی است که همواره برای اقلیت های دینی مصرح در قانون اساسی مطرح بوده، بررسی و رفع این سه موضوع مورد تقاضا است.

آقای رئیس جمهور! شرط به کارگیری در دستگاهها می بایست تخصص شخص ایرانی باشد، نه اولویت مذهبی، ولی این موضوع صراحتاً در برخی دستگاهها مشاهده می شود. رفع این مانع اساسی مورد تقاضاست.

همواره از دولت های گذشته خواستار اختصاص یک نهاد به امور جوامع پیروان ادیان الهی بوده ایم که با خرسندی دولت تدبیر و امید به آن توجه كرد و دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و ادیان را به آن اختصاص داد. اما با تأسف حضور شخصیت های نامرتبط در این نهاد، نه تنها گره گشا که مسأله ساز شده اند. آنچنان كه بسیاری از خواسته های این جوامع نادیده گرفته و گاه دخالت های بی مورد معاون دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقلیت ها باعث ایجاد مشکل شده که خود گرهی بر مشکلات افزوده است. لذا رسیدگی مجدانه به این موضوع مورد تقاضا است.

درخواست دیرین جامعه پیروان ادیان الهی این است که بزرگترین اعیاد هر یک از این جوامع بر آن اقلیت تعطیل رسمی اعلام شود تا در آن روز خاص قادر به انجام آیین و فرایض آن عید بزرگ باشند. تحقق این موضوع مورد تقاضاست.

بسیاری از کلیساهای کشور دارای سابقه تاریخی چندین قرنی بوده که می بایست به عنوان گنجینه و میراث ملی نگهداری و حراست شوند، ولی متأسفانه نه تنها در شرف تخریب و نابودی هستند، بلکه حفاری های غیرمجاز سوداگران آثار تاریخی بر اساس بنای آنها لطمات جبران ناپذیری زده اند. سازمان میراث فرهنگی به دلیل عدم داشتن بودجه برای حفظ و حراست و تعمیر آنها هیچ اقدامی به عمل نمی آورد. اندکی توجه و هزینه در این رابطه باعث حفظ این آثار باستانی گرانبها خواهد بود.

در هفته های گذشته حادثه ریزش و تخریب ساختمان پلاسکو با غم از دست دادن تعدادی از آتش نشانان شجاع و متعهد عجین شد که خود را بی محابا به دل آتش زدند تا امنیت و جان و مال هموطنانشان را ضامن باشند. رشادت این قهرمانان مورد توجه و عنایت مقام معظم رهبری قرار گرفت و نشان داد شور و شهامت در آحاد ملت ایران جوششی پایان ناپذیر دارد و در عرصه های خدمت، جان برکف بسیارند. حال نوبت ماست که این خدمت خالصانه را قدر بدانیم. بنده ضمن تأکید بر ضرورت تسریع در تصویب حکم قانونی شهید خدمت، این عزیزان، حمایت خود را از این موضوع اعلام می دارم.

بر خود ضروری می بینم از این نهادها كه به سبب همراهی با خواسته های اینجانب به عنوان نماینده جامعه جهانی آشوری، از سوی آنها سپاسگزاری و قدردانی كنم:

از وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آقای دكتر هاشمی بابت اختصاص بودجه جهت ساخت و همچنین تجهیز درمانگاه سپید متعلق به انجمن آشوریان ارومیه.

از وزرای محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیرو، ورزش و جوانان، کشور، امور خارجه، نفت، اطلاعات، امور اقتصادی و دارایی، آموزش و پرورش، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دفاع.

از جمعیت هلال احمر برای ارسال چندین نوبت کمک به آشوریان عراق و آواره از ظلم داعشی ها.

از نیروهای انتظامی، ارتش جمهوری اسلامی ایران، مقامات استان های آذربایجان غربی، تهران، خوزستان، البرز.

از شهرداران بسیار عزیز و محترم تهران، ارومیه و اهواز، آقای دكتر قالیباف، آقای مهندس حضرت پور.

(در این لحظه جملاتی به زبان آشوری قرائت گردید كه ترجمه فارسی آن متن زیر است:)

آشوریان گرامی! از مجلس شورای اسلامی سلام و ارادت خود را ابراز می دارم و آرزوی رهایی آشوریان عراق و سوریه از ظلم و ستم را دارم. با تشكر.

رئیس ـ متشكریم، سخنران بعدی را دعوت كنید.

دبیر (یوسف نژاد) ـ متشكر جناب آقای بت كلیا. ناطق بعدی جناب آقای جبار كوچكی نژاد نماینده محترم رشت هستند. جناب آقای كوچكی نژاد بفرمایید.

جبار كوچكی نژاد ارم ساداتی (رشت) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمدلله رب العالمین

دهه مبارك فجر پیروزی انقلاب اسلامی را به ملت بزرگ ایران و همكاران محترم تبریك عرض می كنم. خداوند را شاكرم كه به ملت ایران توفیق داد تا سی وهشتمین سالگرد انقلاب اسلامی را جشن بگیرند.

یاد و خاطره شهدای سال ۵۷ و جنگ تحمیلی و امام شهدا را گرامی می دارم. یاد می كنیم از یار امام و رهبری حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی كه عمر خود را در راه انقلاب گذاشت. همچنین به خانواده داغدار شهدای آتش نشانی تسلیت عرض می نمایم.

همكاران عزیز شعار محوری امام و انقلاب در زمان شكل گیری «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی بود. خط مشی انقلاب اسلامی حمایت از محرومان ایران و جهان بود. اخیراً یکی از همکاران همگام با بیگانگان گفت مانور موشکی ایران خلاف عقل است. هرچند عقلش ضعیف است. ضمن حمایت قاطع از توسعه موشکی ایران به نیروهای نظامی تأکید می کنم جهت حفظ اقتدار نظام مانور ارتقای موشکی ایران را ادامه دهند تا دشمنان را به وحشت اندازند.

همكاران عزیز! ضمن تشكر از رئیس جمهور محترم به همه كسانی كه تلاش می كنند، بعد از (۳۸) سال از انقلاب اسلامی شعارهای انقلابی چقدر تحقق پیدا كرده است؟ آیا توانستیم وحدت و همبستگی ملت ایران را كه در اوایل انقلاب داشتند حفظ كنیم و ارتقا دهیم؟

اکنون که چند ماهی به پایان ریاست جمهوری جناب آقای دكتر روحانی باقی مانده است، تنها برخی از سؤالات و ابهامات محوری كه در ذهن مردم موج می زند را به نمایندگی از مردم مطرح می كنم:

۱ ـ جناب عالی به مردم قول داده بودید که اعتبار و احترام ایرانیان را در دنیا ارتقا دهید. آیا بر اعتبار و ارزش پاسپورت ایرانیان افزوده شد؟ آیا سطح مناسبات اقتصادی، فرهنگی و سیاسی در بین کشورهای منطقه ارتقا پیدا كرد؟ قرار بود چرخش سانتریفیوژها با چرخش زندگی مردم همراه باشد، متأسفانه هر دو از کار انداخته شد.

آقای رئیس جمهور! خروج از رکود و رونق اقتصادی وعده ای بود که به مردم دادید. حال سؤال اینجاست؛ چرا مردم قادر به خرید مایحتاج اولیه زندگی خود نیستند؟

آقای رئیس جمهور! به جای اینکه وزرای دولت شما شهرها سفر کنند و تبلیغ انتخاباتی شما را داشته باشند، بهتر است به امورات مردم، به بیكاری و اشتغال جوانان بپردازند. جناب عالی فرمودید با عینک خوشبینی به دستاوردهای دولت نگاه کنید، باید عرض کنم با عینک عادی كه نمی شود تشخیص داد، شاید می بایستی از ذره بین استفاده کرد. امیدوارم با ذره بین بتوانیم دستاوردهای مطلوبی را از شما ببینیم.

آقای رئیس جمهور! شما دولت خود را پاك معرفی كردید، آیا فساد در سیستم دولت شما قابل انکار است؟ چگونه بزرگترین اختلاس تاریخ کشور که ثمره و دست رنج فرهنگیان مظلوم را در صندوق ذخیره فرهنگیان به یغما برده اند، معوقات بانکی معرفی کردید. استفاده کنندگان از حقوق های نجومی را ذخایر انقلاب معرفی می كنید، حریم حفاظتی برای نزدیکان متخلف خود ایجاد می کنید، آیا اینها آثار پاکی است؟

آقای رئیس جمهور! برجام را یک سند افتخار برای خود می دانید، قضاوت اینکه این پروژه افتخار است یا نه را به تاریخ می سپاریم. بدعهدی آمریکا و تمدید تحریم که مورد اعتراض همه نخبگان و مردم بود در نشست اخیر با كشورهای اروپایی به كجا انجامید چرا به مردم گزارش نمی دهید؟ و ده ها سؤال دیگر باقی مانده، با توجه به محدودیت زمانی امكان طرح آنها نیست، یقیناً در این زمان و همچنین در ایام انتخابات این سؤالات را هم مردم از شما دارند.

آقای رئیس جمهور! در نطق انتخاباتی خود قول دادید كه توجه ویژه به فرهنگیان كشور داشته باشید، وزیر اسبق آموزش و پرورش به علت ضعف عملكرد در طرح استیضاح مجلس كه مطرح شد جهت حفظ آبروی دولت اجازه ندادید استیضاح مطرح شود و وزیر استعفا داد. انتظار فرهنگیان از شما این بود كه بعد از ایشان فردی را از بدنه آموزش و پرورش با توانایی های خوب از جنس فرهنگیان به مجلس معرفی كنید، متأسفانه فردی را كه متعلق به یك وزارتخانه دیگر بود و برای وزارت علوم حداقل رأی را در بین وزرای پیشنهادی آورد دوباره برای آموزش و پرورش مطرح كردید. امروز باید از همكاران خودم در مجلس سؤال كنم كه مگر یادتان رفته در اوایل انقلاب اكثریت وزرا، استانداران حتی رئیس جمهور، نخست وزیر كشور از بدنه آموزش و پرورش بود و خدمات بزرگی را به كل كشور ارائه دادند؟ حالا چه شده است چرا این اتفاق نمی افتد؟ حتی حداقل كه وزیر آموزش و پرورش از جنس فرهنگیان باشد این را هم توجه نمی كنید. بعد از گذشت (۳۸) سال از انقلاب وزیر آموزش و پرورش كه از جنس فرهنگیان نیست، سه نفر از وزرای كلیدی خودش را كه خارج از آموزش و پرورش اخیراً انتخاب كرد، حتی بعضی از دستگاه ها مثل سازمان نوسازی كه رئیس این سازمان به گفته همه جناح های سیاسی مجلس از بهترین مدیران این كشور بود عزل می شود. امروز شما می بینید كه وقتی می خواهند یك بخشدار تعیین بكنند می گویند كه باید حتماً از بدنه وزارت كشور باشد، چطور است كه این توجه به آموزش و پرورش انجام نمی گیرد؟ در تلفیق بودجه به بخش آموزش و پرورش هیچ توجهی نشده است، حتی همكاران وقتی پیشنهاد می دهند و پیشنهاد (۳۶۰۰) میلیارد تومان رأی می آورد، متأسفانه این را هم كمیسیون تلفیق می برد در بخش دیگر. چرا به افزایش حقوق فرهنگیان و بازنشستگان و رتبه بندی فرهنگیان توجه نمی شود؟ (یوسف نژاد ـ آقای كوچكی نژاد متشكریم، وقت تان تمام شد) وزیر علوم به جای ارتقاء علمی كشور بیاید تقویت مدیران استانی را بیشتر توجه داشته باشد. وزیر كار توجهی به مسكن مهر داشته باشد.

اما استان قهرمان و شهیدپرور گیلان، استانی كه در همه برهه های انقلاب نقش آفرین بود. در جنگ تحمیلی با تمام وجود ایثار كردند، هزار كامیونی در ذهن مردم ایران هست، در فتنه ۸۸ و در همه برهه های انقلاب حضور فعال داشته اند. ضمن تأكید به سازمان محیط زیست در بخش زباله سراوان به وزیر بهداشت (یادآوری می نمایم به) مطالبات پرستاران توجه بیشتری بشود. در بخش ارتقاء مناطق شهر رشت و همچنین به بخش گردشگری در این شهرستان و در این استان توجه ویژه ای باید انجام بگیرد.

دبیر (یوسف نژاد) ـ آقای كوچكی نژاد متشكر، ناطق بعدی جناب آقای محمد حسینی نماینده محترم تفرش، آشتیان و فراهان كه هفت دقیقه وقت دارند. جناب آقای حسینی بفرمایید.

 محمد حسینی (تفرش، آشتیان و فراهان) ـ اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمدلله رب العالمین و العاقبه للمتقین

با سلام و درود بیکران به روح پرفتوح معمار کبیر انقلاب اسلامی و شهدای صدر انقلاب، جنگ تحمیلی و مدافعین حرم و با آرزوی سلامتی و طول عمر برای مقام معظم رهبری و عرض ادب و احترام به ملت بزرگوار ایران و مردم شریف شهرستان های تفرش، آشتیان و فراهان که این سرزمین مهد بزرگان، علما، اندیشمندان، سیاستمداران و یکی از خطه های مفاخر و مشاهیر کشور است.

از همه مردم حوزه انتخابیه تشکر فراوان دارم که این حقیر را مورد اعتماد خود قرار داده اند ان شاءالله بتوانم به عنوان خادم شما کارهایی که شما دارید را در مجلس شورای اسلامی پیگیری نمایم.

ابتدا ایام الله دهه فجر را خدمت همه فجرآفرینان تبریک عرض می نمایم، این روزها، روزهای ماندگار و فراموش نشدنی در تاریخ ملت بزرگ ما است، روزهای پیروزی انقلاب اسلامی، انقلابی که رساترین فریاد تاریخ یعنی امام امت آن را رهبری کرد و به فرجام رساند و برای حفظ آن با تمام وجود تلاش کرد.

انقلابی که مبتنی بر بینش عمیق توحیدی و الهام گرفته از انقلاب سرخ عاشورای حسینی بود که در آن عده قلیلی با اعتقادی وسیع و راسخ نیروهای کفر و باطل را شکست دادند و چشم قدرتمندان را خیره ساختند.

در دایره معنویت و ایثار و شهادت بود که فرزانگان خاک از این سرزمین به سوی افلاک پر گشودند تا نهایت تاریخ جاودانه شدند. یاد تمام شهیدان انقلاب اسلامی و شهدای جنگ تحمیلی، مدافعین حرم و شهدای آتش نشان همیشه جاودان باد.

 امروز مردم ما با روحیه خودباوری، ظلم ستیزی، خدمت به محرومان و مستضعفان موجب شدند که ستمگران، مستکبران و ابرقدرت های شرق و غرب از ایران هراس داشته باشند به طوری که هر شخصی به حکومت می رسد در سخنان خود این ترس را اذعان می کند.

درود بر همت بلند و عزم راسخ چنین مردمی. امروز به برکت همین نهضت و رهبری رهبر فرزانه انقلاب توانسته ایم بر مشکلات فائق آییم. یکی از مشکلاتی که امروز کشور با آن روبه رو است مشکلات اقتصادی است.

یکی از رویکردهای مناسب جهت تحقق اقتصاد مقاومتی رویکرد استراتژیک است که در آن نقاط ضعف و تهدیدزای اقتصاد تحلیل می شود. اقتصاد و برنامه ریزی تعاملی مبتنی بر راهبرد استفاده از تهدید به عنوان یک فرصت است. حال باید دید زمینه ها و نقطه های آسیب پذیر زمینه ساز تهدید چیست و چگونه باید با راهبردی تهدیدها را تبدیل به فرصت نمود و به عنوان فرصتی برای اصلاح و حتی جراحی اقتصاد استفاده کرد؟

 در عین رفع تهدیدها به رشد و شکوفایی اقتصاد نیز دست یافت، بنابراین بر فرآیند شناسایی نقاط آسیب ها و تهدیدهای خارجی و داخلی، خارجی و تبدیل این نقاط ضعف و تهدیدها به فرصت ها، رشد و توسعه اقتصاد مقاومتی گفته می شود که براساس فرمایشات مقام معظم رهبری تنها راه برون رفت از مشکلات اقتصادی و ایجاد رشد و شکوفایی و اجرای کامل آن می باشد.

دولتی بودن اقتصاد ایران یکی از اساسی ترین نقاط ضعف اقتصاد کشور است که زمینه تهدید های خارجی را فراهم می آورد. در واقع ساختار اصلی اقتصاد و بنگاه های اقتصادی کشور را شرکت های بزرگ دولتی تشکیل می دهند. این شرکت ها به علت پایین بودن بهره وری و نداشتن پویایی، قدرت تحول و توان انطباق کافی با تغییرات و تهدیدات محیطی را نداشته و ندارند. همچنین در این شرکت ها به علت ویژگیهای خاص ساختاری زمینه نوآوری و بهینه کردن محصولات پایین و زمینه شیوع فساد به عنوان تهدید داخلی بسیار بالاست که نمونه هایی از آن هر چند گاه در گوشه و کنار کشور شنیده می شود.

 بنابراین تحریم مواد اولیه یا محصولات این شرکت ها به عنوان تهدید خارجی اسباب چالش در اقتصاد را فراهم می آورد. وابستگی اقتصاد به بودجه دولت به فروش مواد خام و با ارزش افزوده پایین که مصداق بارز وابستگی در این صنعت است.

 شرکت های فعال در این حوزه كه متأسفانه این مسأله باعث شده است نقطه قوتی به نام وجود منابع زیرزمینی به اهرمی برای تحریم و فشار اقتصادی ایران تبدیل شود که کاهش و قطع وابستگی به نفت یکی از سیاست های اقتصاد مقاومتی است. امروز نگاه مصرف به تولیدات داخلی به علت پایین بودن خلاقیت و نوآوری و ضعف فناوری هایی که در بنگاه های اقتصادی وجود دارد زمینه ساز آسیب پذیری در اقتصاد کشور شده است.

برای برون رفت از رکود فعلی امروز موضوع اشتغال بزرگترین دغدغه کشور و حوزه انتخابیه این حقیر است و به طور کلی که بیکاران شهرستان های ما اغلب تحصیل کردگان دانشگاهی می باشند که نیازمند یك حرکت در چارچوب سیاست های کلی و اجرای کامل قوانین و برنامه های توسعه و سایر قوانین و مقررات است.

شناسایی نقاط قوت و پتانسیل هر شهرستان می تواند ضمن معرفی برای سرمایه گذاران موجب حضور صنایع مرتبط با شرایط محیطی و فرهنگی آن جا باشد به طوری که اقتصاد خانواده افزایش یافته و محیط زیست نیز حفظ گردد. یکی از مشکلات اساسی حوزه انتخابیه کاهش منابع آب های زیرزمینی و بارندگی بوده است به طوری که تأمین آب آشامیدنی روستاهای شهرستان فراهان، تفرش و آشتیان یکی از موارد بسیار مهم است که دولت باید توجه خاصی را به این سه شهرستان انجام دهد.

 اکنون حداقل (۳۰) روستا در شهرستان فراهان، (۱۰) روستا در شهرستان آشتیان و (۴۵) روستا در شهرستان تفرش نیمی از سال با مشکلات آب آشامیدنی روبرو هستند.

در حوزه های زیرساختی از جمله راه های مواصلاتی با توجه به طرح های نیمه تمامی كه حدود (۱۳) سال است كه شروع شده و هنوز پایان نیافته است، از جمله راه اراك، فرمهین، خنجین و همدان در این شهرستان وجود دارد.

وجود حدود (۱۵۰) كیلومتر راه خاكی باعث شده است كه به علت كمبود تخصیص اعتبارات اقدام خاصی انجام نشده است. از وزیر محترم راه خواهشمند است كه این موضوعات را به صورت جدی پیگیری نماید. اصلی ترین مشاغل مردم این سه شهرستان كشاورزی و دامپروری است كه به علت خشكسالی و كاهش بارندگی و كم آب شدن قنوات و چشمه ها مشكلات عدیده ای را برای آنها به وجود آورده است. از طرفی به علت عدم آگاهی رساندن به مردم امروز منابع طبیعی مشكل بزرگی را برای كشاورزان منطقه ایجاد نموده كه نیاز به اصلاح قانون و برخورد منصفانه از طرف ادارات دولتی می باشد. اصلاح شیوه های آبیاری، تسطیح اراضی، تغییر نوع كشت، لایروبی قنوات از نیازهای این شهرستان است كه وزارت جهاد كشاورزی باید به آن اهتمام بیشتری انجام دهد. (یوسف نژاد ـ آقای حسینی متشكریم، وقت تان تمام شده است) با توجه به دغدغه همكاران آموزش و پرورش كه به علت عدم امنیت شغلی و درآمد پایین علی رغم تلاش در روستاها و حضور در كلاس های چندپایه منتظر تصویب اجرای قوانین هستند. والسلام علیكم و رحمه الله

دبیر (یوسف نژاد) ـ جناب آقای حسینی متشكریم، ناطق بعدی جناب آقای حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده محترم شاهین شهر، میمه و برخوار كه پنج دقیقه وقت دارند، بفرمایید.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

دهه فجر انقلاب اسلامی را خدمت همه ملت عزیز و بزرگوار ایران اسلامی، رهبر معظم انقلاب تبریك عرض می كنم.

آقای سیف، رئیس محترم بانك مركزی! براساس قانون پولی ـ بانكی قانون برنامه و سیاست های كلی شما مسئول مدیریت بازار پول، شبكه بانكی و حفظ ارزش پول ملی هستید. در طول دو ماه گذشته ارزش پول ملی و به تبع آن ثروت ملی تا (۱۵) درصد ارزش خود را از دست داده است، ولی متأسفانه می گویید من كاره ای نیستم. سپرده های بانكی در اختیار رانت خواران به جای تولیدكنندگان قرار می گیرد، می گویید من كاره ای نیستم. (۴۰) درصد ارزش سهام بانك های دولتی خصوصی شده كه البته اكثر سهام آنها هنوز در اختیار دولت و ملی می باشد در یك روز از دست می رود، می گویید من حافظ منافع سپرده گذاران هستم. نه سهامداران. پول سپرده گذاران در مؤسسات مجاز و غیرمجاز می سوزد، می گویید من ضامن پول سپرده گذاران نیستم. آقای سیف! خلاصه بگویید چكاره هستید یا نیستید.

همكاران عزیز! ما موظفیم به دغدغه های اجتماعی و اقتصادی كه براساس رسالت ما اندیشه دینی كه بر اساس مبنای حكومت اسلامی پذیرفته ایم برای حفظ كرامت مردم بزرگوار و آزادگی آنان ضرورت دارد درك داشته باشیم، تجزیه و تحلیل كنیم، راه حل پیدا كنیم و عمل به رفع آن نماییم. به نظر می رسد مهمترین دغدغه ای كه می شود به عنوان خواست عمومی تعقیب كرد رفع مشكل معیشتی، فراهم شدن اشتغال برای طبقات گوناگون است. چون شرایط اقتصادی توانایی مالی لازم را برای تأمین مایحتاج مورد نیاز تكلیف می كند.

حمایت خود را به همراه همه نمایندگان محترم از تقویت بنیه دفاعی كشور به ویژه پیشرفت حوزه موشكی و تست موشكی جدید اعلام نموده و خواستار آزمایش ها و رزمایش های مورد نیاز هستم. حوزه دفاعی و موشكی كشور به هیچ وجه قابل مذاكره نیست و اجازه دخالت به هیچ كشوری را نخواهیم داد.

وزیر محترم آموزش و پرورش! گزارش دهید چه اقداماتی تاكنون برای برگرداندن دارایی هایی صندوق ذخیره فرهنگیان انجام داده اید؟ از دولت انتظار است توجه لازم را به فرهنگیان عزیز و تأمین مطالبات بازنشستگان آنان داشته باشد.

آقای وزیر بهداشت و درمان! بیایید تصمیم بگیرید و مشكل تزریقات در مراكز بهداشتی و خانه های بهداشتی را حل كنید.

از وزیر كشور می خواهم در لایحه جدید اختصاص كرسی نمایندگی مجلس یك كرسی دیگر به شهرستان های برخوار، شاهین شهر و میمه اختصاص دهید.

آقای رئیس جمهور و دولت محترم! استان اصفهان مظلوم واقع شده است، لازم است نظام محاسباتی خود را راجع به استان اصفهان عوض كنید، بیایید چند جلسه دولت را اختصاص دهید و به مشكلات اساسی از جمله كمیاب شدن منابع آب، تنش آبی در استان، آب شرب استان، آلودگی هوا، خطر گسترش بیابان، پدیده خشكسالی، بحران ریزگردها و خسارت های اقتصادی ناشی از آن، آسیب دیدگی زمین و فرسایش خاك، فقر روستایی و مهاجرت از روستاها، كاهش محصولات كشاورزی، بحران بیكاری، رشد فزاینده تحصیل كردگان بیكار، فضای نامطلوب كسب و كار، فرصت سوزی و تبدیل فرصت ها به تهدید، تعطیلی كارخانه ها و واحدهای تولیدی، كاهش و عدم جذب منابع جهت سرمایه گذاری، تمركز جمعیت در مركز استان، افزایش حاشیه نشینی، عدم استفاده بهینه از ظرفیت ها و استعدادهای بالقوه موجود در بهره وری بسیار پایین از نیروی انسانی اختصاص دهید و تصمیم گیری كنید.

دبیر (یوسف نژاد) ـ جناب آقای حاجی دلیگانی متشكریم از اینكه وقت را رعایت كردید.

ناطق بعدی جناب آقای قاسم احمدی لاشكی نماینده محترم نوشهر، چالوس و كلاردشت كه پنج دقیقه وقت دارند، بفرمایید.

قاسم احمدی لاشكی (نوشهر، چالوس و كلاردشت) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمدلله الذی هدانا لهذا و ما كنا لنهتدی لولا ان هدانا الله

اماما! به یمنت ماه بهمن پر شد از عطر گل سوسن

تو آخر رسم هر سال زمستان را عوض كردی

دهه مبارک فجر پایان حكومت استبداد و استعمار بر همه فجرآفرینان، شهدای انقلاب، شهیدان هشت سال دفاع مقدس، امام شهیدان و رهبر فرزانه انقلاب و بر تمامی ملت شریف ایران اسلامی و همه آزادگان جهان مبارك باد. امروز از آموزش و پرورش سخن خواهم گفت؛ آموزش و پرورش مظلوم و بدون حامی، آنجا که شعار است همه در کنارشان هستیم اما به عمل كه می رسد همه از كنارشان فرار می كنیم.

چه کسی نمی داند کسری بند «و ادارات کل آموزش و پرورش استان ها در سال ۹۵، (۱۴۸۳) میلیارد تومان است؟ چه کسی نمی داند کسری هزینه های اجتناب ناپذیر و ضروری پرسنلی ادارات کل آموزش و پرورش استانها (۲۲۴۱) میلیارد تومان است؟ چه کسی نمی داند جمع کسری اعتبارات سال ۱۳۹۵، (۴۲۹۷) میلیارد تومان است؟ و چه کسی نمی داند کسری اعتبار سال۹۶ آموزش و پرورش براساس عملکرد ۹۵، (۳۴۱۷) میلیارد تومان است که جمع آن بالغ بر (۷۰۰۰) میلیارد تومان و با احتساب کسری بودجه برای پاداش پایان خدمت فرهنگیان، سالهای ۹۵ و۹۶، (۵۵۸۵) میلیارد یعنی چه؟ یعنی تا همین الان آموزش و پرورش (۱۳) هزار و (۲۸۴) میلیارد تومان بدهکاری دارد.

از سوی دیگر آموزش و پرورش آشفته داریم. چه کسی نمی داند حق التدریس شاغلین حدود (۳۰) هزار معلم که تمام هفته را درس داده اند و اسم آن ها حق التدریس است اما به مانند سایرین تمام روزهای هفته را در کلاس حضور دارند و (۹) ماه است، ریالی به آنان پرداخت نشده است. آری به خدا برخی شان با پول یارانه شان ایاب و ذهاب به مدرسه را پرداخت می كنند. چرا؟ منتظرند نمایندگان فهیم و قدرشناس شان با پرداخت به موقع حق الزحمه آنها از طریق مجاری قانونی اقداماتی برای آنان انجام دهند.

چه کسی نمی داند بیمه تکمیلی معلمین دچار اشکال شده است؟ چه کسی نمی داند اضافه کاری اداری، هزینه های اداری، آب، برق، مخابرات، سوخت و تعمیرات مدارس، حق الزحمه امتحانات خرداد، شهریور و دی ماه، مأموریت اداری کارکنان، هزینه لباس خدمتگزار، کمک به مدارس شبانه روزی و سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزان، ریالی پرداخت نشده است.

آری عزیزان! وضعیت آموزش و پرورش اصلاً خوب نیست، بسیاری از معلمین شریف در رشته تخصصی و برابر مدرک تحصیلی و مقاطع تحصیلی در جای خود نیستند. متوسطه در ابتدایی، خدماتی به سمت ابتدایی مظلوم.

معلمین نیز بدانید امروز چند دسته شده اند. عده ای حقوق طبیعی غیرقابل قبول، عده ای رسمی پیمانی با ماهیانه حدود (۱) میلیون و (۲۰۰) هزار تومان، عده ای حق التدریس که یک سال است حقوق نگرفته اند؛ در یک مدرسه سه نوع معلم وجود دارد، چگونه باور کنند که عدالتی وجود دارد؟!

دانش آموزان نیز رها شده اند، عده ای در مدارس نمونه دولتی، عده ای هیأت امنایی، (رئیس ـ متشكریم) عده ای شاهد، عده ای غیرانتفاعی و عده ای تیزهوشان، اما عده ای معمولی که جا ندارند متأسفانه در بدترین مدارس هستند. دوستان! این را عرض كردم، خواهشی دارم، آقای دكتر لاریجانی هم مرا یاری دهند تا این خواهشم را عرض كنم.

تلفیق بودجه محبت كردند از یكا یك عزیزان تشكر می كنم، مصوبه ای را داشتیم که از محل (۱) درصد از یک دوازدهم هزینه شرکت های دولتی، بانک ها و مؤسسات انتفاعی سوددِه، (۳۷۰۰) میلیارد تومان به آموزش و پرورش کمک می شود، اما متأسفانه اتفاقات تلخی افتاد و این نتیجه عکس شد. نگذاریم حق معلمان از آنها گرفته شود؛ آقای دكتر! انتظار دارم كمك كنید، همكاران كمك كنند در صحن علنی بودجه می آید، این حقی که برای معلم است و امروز بسیار نیازمند است به جای دیگر نرود و حق معلمین به خودشان برگردد.

تو که نوشم نیی، نیشم چرایی

 نمک پاش دل ریشم چرایی

متشكرم.

رئیس ـ متشكریم.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! یك اخطار در دستور روز هست.

رئیس ـ بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای خضری بفرمایید.

رئیس ـ آقای خضری بفرمایید.

رسول خضری (پیرانشهر و سردشت) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن تبریك دهه مباركه فجر به مقام معظم رهبری و ملت شریف ایران، عرض تسلیتی از طرف خودم و تمامی نمایندگان عزیز به مردم شریف حوزه انتخابیه ام سردشت و پیرانشهر دارم كه در طی این چندروز متأسفانه (۵) نفر از جوانان عزیز كوله بر زحمت كش جان خودشان را از دست دادند و متأسفانه بیانات اتهامی استاندار آذربایجان غربی به مردم شریف حوزه انتخابیه ام داغ این عزیزان را تازه كرد.

آقای دكتر لاریجانی! تذكر جدی و اخطار قانون اساسی من به شخص رئیس جمهور به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی هست. استاندار خطاب به مردم حوزه انتخابیه من كه (۸۰۰۰) مصدوم شیمیایی داریم، (۸) سال رشادت در دفاع مقدس و عشایر غیور كُرد كه سرمایه ها و ذخایر انقلاب هستند ایشان به اسم قاچاقچی نام بردند. انتظار داریم آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور با شدت با بیانات اخیر نسنجیده استانداری آذربایجان غربی برخورد بكنند.

عزیزان من! كوله برانی كه جان خودشان را برای نان از دست می دهند شایسته اینطور برخوردهای ناشایست نیستند (رئیس ـ متشكریم) و همچنین دوستانمان كه دیروز ابراز همدردی كردند، من تشكر می كنم و یك گلایه از دوستانمان دارم كه وزیر اقتصاد را سه ماه طول كشید تا به مجلس آوردیم. درخصوص مشكلات مرزی چرا به راحتی از آن گذشتید و نگذاشتید رأی گیری بشود؟ شما كه اینهمه با احساس در مورد كوله برها صحبت كردید، من تشكر می كنم ولی انتظار داشتم اجازه بدهید مجلس به وزیر اقتصاد كارت زرد می داد تا معلوم بشود وظایف ایشان درخصوص مرزها و گمرك به این شیوه ای كه ایشان اشاره فرمودند نیست. ایشان مخالف سرسخت معابری هستند كه جزء عنایات مقام معظم رهبری برای امرار معاش كوله برها هستند و متأسفانه با سوء تدبیر مسئولین استانی الان مجوزهای شائبه دار به افراد دار و دسته استاندار داده می شود و كوله بران ما برای (۵۰) هزار تومان جانشان را از دست بدهند، كوله برانی كه دانش آموز هستند سر كلاس، صبح ها دانش آموزند و شب ها برای امرار معاش دارند كار می كنند و این شیوه (رئیس ـ متشكریم) هیچ وقت پسندیده نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست و انتظار برخورد جدی وزیر محترم كشور با استاندار آذربایجان غربی برای تسكین آلام مردم شریف حوزه انتخابیه ام دارم. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

رئیس ـ خیلی ممنون، میهمانان را اعلام بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

فهرست میهمانان جلسه امروز:

ـ جمعی از دانش پژوهان رشته حقوق مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) از شهر مقدس قم میهمانان حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب حسینی كیا نماینده محترم سنقر و كلیایی هستند.

ـ جمعی از دانشجویان رشته مدیریت پروژه و ساخت از دانشگاه شهید بهشتی تهران.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه توحید از منطقه (۱۸) تهران.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه بوعلی سینا از منطقه (۱۱) تهران.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه علامه طباطبایی از منطقه (۴) تهران.

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه ممتاز از ناحیه (۱) كرج استان البرز میهمانان جناب آقای كولیوند و جناب آقای اكبریان نمایندگان محترم كرج، اشتهارد و فردیس هستند.

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه مقدم سامان از منطقه (۷) تهران میهمانان جناب آقای حاتمیان نماینده محترم درگز هستند كه به همه این عزیزان خوش آمد می گوییم.

 

۵ ـ قرائت گزارش كمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی، وزارت كشور و شهرداری تهران درخصوص حادثه ساختمان پلاسكو

رئیس ـ دستور بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ضمن عرض خوش آمد خدمت آقای دكتر رحمانی فضلی وزیر محترم كشور و جناب آقای دكتر قالیباف شهردار محترم تهران. در این بخش بررسی سانحه تأسف بار ساختمان پلاسكو موضوع بحث صحن علنی هست. در ابتدا من از سخنگوی محترم كمیسیون عمران آقای بدری خواهش می كنم كه گزارش كمیسیون را به صحن علنی ارائه بدهند. ریاست محترم كمیسیون شوراها تشریف بیاورند، آقای كولیوند در خدمتتان هستیم. جناب كولیوند لطفاً در (۵) دقیقه مختصر بفرمایید.

رئیس ـ یك لحظه اجازه بدهید دوستان این جلو را خلوت كنید آقایانی كه تشریف آوردند بتوانند گوش بدهند. آقایان بفرمایید در صندلی هایتان بنشینید. آقای كولیوند بفرمایید.

محمدجواد كولیوند (رئیس كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

گزارش كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور درخصوص حادثه ساختمان پلاسكو تهران

ضمن عرض ادب و احترام به مقام والای شهیدان عزیز این حادثه و پرسنل خدوم آتش نشانی و عرض تسلیت محضر خانواده های محترم ایشان و عرض تسلیت به مناسبت جان باختن تعدادی از هموطنان در این حادثه، لازم است از زحمات شبانه روزی سازمان آتش نشانی، مركز فوریت های پزشكی، شهرداری تهران، ستاد حوادث غیرمترقبه كشور، نیروی انتظامی، هلال احمر، پلیس راهور و وزارتخانه های كشور، راه و شهرسازی، بهداشت و درمان، نیرو، اطلاعات و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بسیج، ارتش، صدا و سیما و رسانه های جمعی و همچنین سایر دست اندركاران دولتی و خصوصی تشكر و قدردانی گردد.

اهم موارد مطروحه پس از حضور اولیه رئیس و نایب رئیس و تنی چند از اعضاء كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور در محل حادثه و شركت در جلسه مدیریت بحران و رؤیت حجم عظیم تخریب پیچیده ساختمان پلاسكو تهران در سه قالب ارائه می گردد:

۱ ـ مشكلات ساختاری؛ مصوبه هیأت وزیران به شماره (۱۲۳۲۷۲) مورخ ۲۸/۱۰/۱۳۹۳ ابلاغی به دستگاه های وزارت كشور، تعاون، كار و رفاه اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت، فرهنگ و ارشاد اسلامی، جهاد كشاورزی، علوم، تحقیقات و فناوری، ورزش و امور جوانان، سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور، صدا و سیما، سازمان ملی استاندارد ایران و اتاق اصناف ایران با كندی شدید اجرا مواجه بوده است و در صورت توجه ویژه به آن، یقیناً بخشی از این وقایع قابل رفع بوده است. لذا گزارش دقیق پیشرفت این مصوبه مورد مطالبه مجلس شورای اسلامی است.

وظایف و تكالیف موازی در دستگاه های مختلف درخصوص مدیریت حوادث و بلایای طبیعی؛ ناكارآمدی ستاد حوادث غیرمترقبه كشور در شرایط كنونی و عدم پیش بینی اعتبار خاص مواد (۱۰) و (۱۲) بودجه كشور در اختیار این ستاد در جهت پیشبرد سناریو های مختلف در شرایط بحران در كشور تا با توجه به سطح حوادث ملی، استانی و شهرستانی.

در قالب كاركرد:

الف ـ قبل از حادثه؛ عدم توجه جدی به مصوبه هیأت وزیران كه عرض شد، نهادهای مسئول در امر مدیریت شهری، شهرسازی، حوادث و بلایای طبیعی، تمهیدات هماهنگ لازم و مؤثر درخصوص اماكن پرخطر به صورت اصول ضمانت آور به عمل نیاوردند. تهیه و تنظیم شناسنامه های فنی و ایمنی برای ساختمان هایی نظیر پلاسكو در كلان شهرها و علی الخصوص تهران با قدمت بیش از (۵۰) سال.

برابر گزارش رسمی وزارت راه و شهرسازی (۲۳۱) ساختمان بلندمرتبه فاقد اطلاعات، (۱۳) ساختمان قدیمی، (۲۴) ساختمان از سال ۱۳۵۰ لغایت ۱۳۵۹، (۳) ساختمان از سال ۱۳۶۰ لغایت ۱۳۶۹، (۲۲۵) ساختمان از سال ۱۳۷۰ لغایت ۱۳۷۹، (۲۱۶) ساختمان از سال ۱۳۸۰ لغایت ۱۳۸۹ و (۲۶۷) ساختمان از سال ۱۳۹۰ تاكنون ساخته شده است. به عبارت دیگر، در حال حاضر در تهران (۹۷۹) ساختمان بلندمرتبه وجود دارد.

همچنین ساختمان های بلندمرتبه از نظر طبقات، (۵۶۳) ساختمان كمتر از (۱۵) طبقه، (۲۷۷) ساختمان (۱۶) تا (۲۰) طبقه، (۱۰۳) ساختمان (۲۱) تا (۲۵) طبقه، (۲۸) ساختمان (۲۶) تا (۳۰) طبقه و (۸) ساختمان بیشتر از (۳۰) طبقه ساخته شده است.

همچنین ساختمان های بلندمرتبه براساس عرض معبر به متر، (۳) ساختمان تا عرض (۶) متر، (۲۷۵) ساختمان (۶) تا (۱۲) متر، (۲۹۱) ساختمان (۱۲) تا (۲۰) متر، (۳۱۶) ساختمان (۲۰) تا (۳۵) متر و (۹۴) ساختمان بیشتر از (۳۵) متر در تهران وجود دارد. این فراوانی در شهرداری منطقه (۱) از همه مناطق بیشتر است، لذا دقت ویژه تمامی دستگاه های ذی ربط موضوع حوادث غیرمترقبه را می طلبد.

تمهید و تجهیز امكانات و تجهیزات مقابله با حوادث و بحران توسط سازمان های صادركننده مجوز ساخت و ساز، برگزاری مانورهای موردی جهت كلیه (یوسف نژاد ـ آقای كولیوند متشكر، وقت تمام شد) اگر اجازه بدهید كمتر از یك دقیقه جمع می كنم.

 در رابطه با نظارت و تقنین توجه خاص به برنامه پنجساله كشور درخصوص احیاء حداقل (۱۰) درصد سالانه بافت های فرسوده، اجرای طرح های مانور امداد و نجات و اطفای حریق و مقابله با حوادث در ساختمان های بلندمرتبه و شناسایی مشكلات موجود آنها، مستندسازی كامل اقدامات انجام شده در هر حادثه و بحران و تبدیل آن به یك بانك اطلاعاتی كامل، تسریع در تصویب لایحه مدیریت حوادث غیرمترقبه كشور در مجلس شورای اسلامی، ارائه لایحه جامع مدیریت یكپارچه شهری توسط دولت محترم، توجه به تمركززدایی از تهران كه در قانون بررسی های امكان سنجی پایتخت به دولت محترم ابلاغ و با گذشت بیش از دو سال اقدامی صورت نپذیرفته است. (یوسف نژاد ـ آقای كولیوند متشكر) در نهایت پیشنهاد می شود از آنجایی كه ریاست محترم جمهور كمیته ای را برای بررسی علل حادثه ساختمان پلاسكو مشخص نمودند، رؤسای كمیسیون های عمران، شوراها و امور داخلی كشور، بهداشت و درمان و اجتماعی با بهره گیری از كارشناسان خبره این نوع حوادث و دستگاه های مرتبط مستقیم در این حادثه به صورت مشترك با كمیته مورد نظر ابعاد حادثه را بررسی و درصد كاستی و دستگاه های متولی را مشخص و احقاق حق ذی نفعان را به عمل آورند. توجه به قصور ذی نفعان نیز مد نظر قرار گیرد. والسلام علیكم و رحمه الله

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ تشكر می كنیم، از آقای دكتر رضائی ریاست محترم كمیسیون عمران برای ارائه گزارش خودشان دعوت می كنم. خواهشمندم عزیزان وقت را حتی الامكان رعایت كنند، پنج دقیقه در خدمتتان هستیم.

محمدرضا رضائی كوچی (رئیس كمیسیون عمران) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

با تبریك ایام الله دهه فجر و گرامیداشت سالروز ورود حضرت امام (رحمه الله علیه) به كشور عزیزمان و پایان دادن به رژیم ستمگر شاهنشاهی.

در ایام گذشته، حادثه حریق ساختمان پلاسكو منجر به شكست كامل و ریزش ساختمان پلاسكو در خیابان جمهوری اسلامی گردید كه متأسفانه (۱۶) نفر از آتش نشانان عزیز كشورمان به اتفاق تعدادی از هموطنان عزیزمان جان خودشان را از دست دادند. من در اینجا از هیأت رئیسه محترم تشكر می كنم كه فرصتی برای گزارش مقدماتی كمیسیون عمران مجلس فراهم كردند. یاد آوری می كنم كه این گزارش روند اقدامات كمیسیون عمران به عنوان محور بررسی عملكرد ساختمان پلاسكو و دستگاه هایی است كه در این حوزه مسئولیت داشتند. این یك گزارش مقدماتی است، ان شاء الله گزارش نهایی ما در قالب گزارش ماده (۴۹) به صحن ارائه خواهد شد و به نظر و استماع شما عزیزان خواهد رسید.

ساختمان پلاسكو متأسفانه در ساعت (۷:۵۹) صبح دچار حریق شد كه در یك مرحله اطفای حریق انجام شد، مجدداً آتش سوزی توسعه پیدا كرد، سازه فولادی ساختمان به دلیل عدم پیش بینی تدابیر لازم و تجهیزات مقابله با حریق، بعد از سه ساعت دچار تغییر رفتار و كاهش ظرفیت باربری و نهایتاً شكست و ریزش ناگهانی روبه رو شد. متأسفانه سرعت تخریب به قدری بالا بود كه تعداد زیادی از آتش نشانان عزیز ما نتوانستند به موقع از ساختمان خارج شوند.

اطلاع رسانی گسترده ای از این حادثه در فضای مجازی و رسانه ای انجام شد. افراد زیادی در حول و حوش ساختمان بودند كه عموماً مردمی كه برای امدادرسانی و برای كمك آمده بودند و این باعث شده بود كه استقرار نظام مدیریتی بحران را با چالش مواجه بكند كه پیام مقام معظم رهبری كه تأكیدشان اولویت بر امداد و نجات بود باعث شد كه یك همگرایی لازم شكل بگیرد كه وظیفه خودم می دانم از معظم له تشكر نمایم.

كمیسیون عمران با تجربه بحران های دیگری كه داشت و بلافاصله در همان روز واقعه، ضمن اعلام موضع رسمی و رسانه ای و تأكید بر ضرورت بسیج همه امكانات و توان موجود اعم از دولتی و خصوصی در امداد و نجات و تذكر قاطع به عدم پذیرش هرگونه عدم همكاری در این مهم بررسی های میدانی دستگاه های نظارتی را منوط به عدم دخالت و مزاحمت برای مدیریت بحران عنوان نمود و درخواست شد كه حتی الامكان بازدیدهای بالادستی، بعد از استقرار مناسب تشكیلات مدیریت بحران شكل بگیرد. در همان روز حادثه پیام جناب آقای دكتر لاریجانی و مأموریتی كه به كمیسیون عمران، كمیسیون شوراها، كمیسیون اجتماعی و كمیسیون بهداشت و درمان صادر شد دریافت شد كه من وظیفه خودم می دانم از جناب آقای دكتر لاریجانی به لحاظ توجهی كه به این موضع داشتند تشكر و قدردانی بكنم.

بر همین اساس هیأت هایی از كمیسیون مقدمات را شروع كردند و پس از حضور در جلسه مدیریت بحران در وزارت كشور كه نماینده كمیسیون در آن جلسه حضور پیدا كرد، بازدید و بررسی های میدانی شروع شد، استماع نظر شاهدان عینی، تشكیل جلسات متعدد، چارچوب كلی بررسی علل بروز حادثه و ارائه راهكارهای حذف زمینه وقوع حوادث مشابه را تعریف نمود.

متعاقباً ضمن بررسی های مستمر در گستره وسیعی از حوزه های فنی، عملیاتی و مدیریتی اعم از آواربرداری و امداد و نجات، نوع مواجهه با حادثه و راهكارها و روش های مدیریت بحران، میزان هماهنگی و همكاری دستگاه ها، كنترل محیط، ارزیابی كیفی و كمی ادوات و تجهیزات و نیروی به كار گرفته شده، بررسی قوانین و مقررات ذی ربط، تعهدات دستگاه های دولتی و غیردولتی به جمع آوری اطلاعات موجود پرداخته شد.

در ادامه با دعوت از وزارتخانه های راه و شهرسازی، كشور، اقتصاد و دارایی، بهداشت و درمان، تعاون، كار و رفاه اجتماعی، سازمان برنامه و بودجه، دیوان محاسبات، سازمان بازرسی كل كشور، مدیریت بحران، استانداری و فرمانداری تهران، شورای اسلامی و شهرداری تهران، مجمع امور صنفی، بیمه مركزی، نیروی انتظامی، آتش نشانی، سازمان امداد و نجات، اورژانس و بنیاد مستضعفان به بررسی نقطه نظرات دستگاه ها پرداخته و گزارش مكتوب آنها دریافت شد و به موازات آن نیز طی مذاكره با صاحب نظران، مقامات اعم از وزراء، معاونین وزراء و دستگاه های مرتبط، صاحبان تجربه مدیریت بحران، مدیران بحران در سوانح مشابهی همچون فروریزش ساختمانی كه در رشت انجام شد، هم اندیشی لازم صورت گرفت.

كمیسیون عمران معتقد است كه گرچه حادثه پلاسكو واقعه تلخی بود، ولی باید فرصتی برای ایمن سازی شهرها و سكونت گاه ها و مقاوم سازی ابنیه و تأسیسات باشد كه این مهم اراده همگانی در تمام عرصه های حاكمیتی را می طلبد.

در اینجا لازم است كه به برخی سؤالات و ابهاماتی كه در گزارش تكمیلی كمیسیون مورد بررسی قرار خواهد گرفت اشاره شود:

 آیا ساختار و تشكیلات مدیریت بحران دارای امكانات، تجهیزات، توان، منابع، تخصص و اراده و اقتدار لازم برای سیاست گذاری، برنامه ریزی و مدیریت بحران و عملیات كه پاسخگوی نیاز كشوری كه حداقل (۳۰) نوع از (۴۳) نوع حادثه غیرمترقبه شناخته شده را تجربه می كند دارد؟ آیا توانسته خود را در سطح استانداردهای جهانی ارتقاء بخشد؟ آیا توانسته است شرایطی فراهم كند كه مدیریت بحران منطقه ای در مواجهه با حادثه به بانك های اطلاعاتی از جمله: امكانات، تجهیزات كشور، راهكارها و روش های مناسب با حادثه برگرفته از حوادث مشابه را احصا و به كار گیرد (یوسف نژاد ـ آقای رضائی متشكر خلاصه بفرمایید) آیا در مستندسازی تحلیل نتایج حوادث موفق می باشد؟

عزیزان ببینید! ما در كشور قوانین زیادی داریم، قانون شهرداری ها، قانون نظام صنفی، قانون كار، قانون موجر و مستأجر، قانون تملك آپارتمان ها و قوانین زیادی هست، اعتقاد ما بر این است كه این قوانین می توانست به دستگاه های اجرایی برای پیشگیری از حادثه پلاسكو كمك بدهد. بحث ما اینجا است كه آیا این قوانین واقعاً قوانین كاملی نبودند، اصلاً دستگاه ها اراده ای برای استفاده از این قوانین داشته اند؟ انتظار ما این بود كه اگر این قوانین در اجرا مشكلاتی داشتند باید از قانون گذار و از مجلس برای قانون كامل درخواست می شد.

ضمن اینكه من از همه دستگاه های اجرایی كه زحمت كشیدند تشكر می كنم، سازمان آتش نشانی، شهرداری تهران، دولت و همه دستگاه های اجرایی، به نظر من در كشوری كه حداقل بیش از (۶۰) هزار هكتار بافت فرسوده دارد و بیش از (۲۰) میلیون نفر در این بافت ها زندگی می كنند، یك اراده قوی و یك عزم همگانی را می طلبد. طبیعی است كه شهرداری ها به تنهایی نمی توانند، دولت به تنهایی نمی تواند، یك اراده همگانی را می طلبد كه ان شاء الله ما در گزارش كمیسیون كه به زودی به صحن ارائه می دهیم، هم دستگاه هایی كه قصور داشتند، دستگاه هایی كه از اختیارات و قوانینی كه در اختیارشان گذاشتیم خوب استفاده نكردند، قصور آن دستگاه ها را به مردم معرفی می كنیم، آنجایی هم كه نیاز باشد قوانین تكمیل شود و قوانین جدید مصوب كنیم ان شاء الله در قالب ماده (۴۹) به مردم و شما در صحن گزارش خواهیم كرد. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ از سخنگوی محترم كمیسیون بهداشت و درمان آقای دكتر امینی فرد دعوت می كنم كه گزارش خودشان را ارائه كنند. آقای دكتر! لطفاً پنج دقیقه بیشتر نشود.

محمدنعیم امینی فرد (سخنگوی كمیسیون بهداشت و درمان) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن عرض سلام و تبریك ایام دهه فجر كه یادآور فداكاری های درخشان ملت انقلابی ایران در جریان خیزش انقلابی به رهبری امام خمینی بود. طبعاً گزارش كمیسیون بهداشت و درمان بیشتر متمركز بر وجوه پزشكی و جنبه های پیشگیری این قضیه هست. ضمن عرض تسلیت به خانواده شهدای آتش نشان به استحضار می رساند كه پس از وقوع حادثه اسفبار بروز آتش سوزی در ساختمان پلاسكو، حسب دستور ریاست محترم مجلس آقای دكتر لاریجانی مبنی بر ورود و اقدام مناسب توسط كمیسیون های ذی ربط اقدامات ذیل از طرف كمیسیون بهداشت و درمان به عمل آمد.

نظارت بر استقرار و فعال شدن اورژانس كشور و كمك به مداوای سرپایی مجروحین، مصدومین و مسمومین كه آخرین آماری كه به ما ارائه شده كل مصدومین و فوتی ها (۲۳۵) نفر بودند كه درمان در محل در مورد (۱۸۰) نفر انجام شد، انتقال به مراكز درمانی (۵۵) نفر كه یك نفر از این عزیزان فوت و (۵۳) نفر با حال عمومی خوب مرخص شدند و (۱۶) نفر هم كه استحضار دارید به شهادت رسیدند كه لازم است من در همینجا از سرویس های درمانی؛ اورژانس و بیمارستان های دولتی و خصوصی كه همكاری شایسته و بایسته ای را در این ارتباط داشتند تشكر بكنم.

باز كمك و نظارت بر عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر بود، شركت در جلسه كمیسیون عمران با حضور ریاست كمیسیون، اعضاء كمیسیون و كلیه مسئولین واحدهای عمل كننده بود كه به تفصیل ابعاد این حادثه مورد بررسی قرار گرفت. همچنین حضور تعدادی از اعضاء هیأت رئیسه و شخص ریاست كمیسیون بهداشت و درمان در محل ستاد آتش نشانی تهران بود كه از جهت اینكه تیم های روان پزشكی و روان درمانی هم همراه بودند بسیار مناسب بود و توانستند مقدار زیادی كمك های روان درمانی را ارائه بكنند. جلسه مشخصی را خود كمیسیون داشت كه ابعاد مختلف این حادثه را بررسی كرد. بنابراین در نهایت اینكه، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره آتش نشانان فداكار، چند نكته از نظر كمیسیون واقعاً مورد توجه قرار گرفت كه به عرضتان می رسانم. مسأله مهمی كه واقعاً در این ارتباط باید مورد توجه قرار بگیرد مسأله سهل انگاری و اغماض مسئولین در اجرای قانون است و عدم برخورد با تغییر كاربری های متعدد و بیمه نبودن واحدهای فعال در ساختمان هست كه واقعاً این باید یك درسی باشد با توجه به اینكه ما موارد مشابه ساختمان پلاسكو را در ابعاد مختلف در شهر تهران و شاید كلان شهرهای دیگر داریم.

مسأله بعدی، مسأله قانون گریزی و بی مبالاتی پاره ای از هموطنان در خود ساختمان پلاسكو بود كه این واقعاً باید مورد بررسی و موشكافی قرار بگیرد. مسأله كمبود آموزش های لازم به مردم در امر حفاظت از خود و جامعه و محیط كار كه بهتر است این آموزش ها از دوران پیش دبستانی و دبستان آغاز بشود و همین الان كه وجدان عمومی جامعه متأثر شده، صدا و سیما هم باید حضور خیلی جدی تری را داشته باشد.

مسأله ای را كه در پایان واقعاً لازم است از طرف كمیسیون مطرح كنیم این است كه، كشور ما یك كشور حادثه خیزی است، كافی است كه به مسائل حوادث ترافیكی بپردازیم. عزیزان! درست است كه ما (۱۶) نفر را در این حادثه غم انگیز از دست دادیم، ولی در هر شبانه روز حداقل (۴۲) نفر به طور متوسط ما در حوادث ترافیكی این ضایعات را داریم. بنابراین با توجه به ساختاری كه اورژانس كشور دارد، تشكیلات بهداشت و درمان دارد ضروری است كه یك تجدید نظر كلی در جهت ارتقای سطح كیفیت خدمات اورژانس پیش بیمارستانی انجام بشود، چراكه هر سرویس بایسته ای را كه ما بتوانیم در ارتباط با خدمات اورژانس پیش بیمارستانی ارائه كنیم، حتماً نقش مهمی را در كاهش ضایعات انسانی و اقتصادی كه بعداً به دنبال خواهد داشت در بردارد.

شما نمایندگان محترم یك قدم بزرگی را برداشتید و به سازمان اورژانس كشور رأی دادید كه تأسیس بشود. بنابراین من فكر می كنم دولت، وزارت بهداشت و مجلس در ارتباط با ارتقای سطح كیفی هم اورژانس پیش بیمارستانی و هم اورژانس بیمارستانی ان شاء الله كمك بشود و بتوانند با توجه به اینكه این حوادث قابل انتظار هست، حضور شایسته و بایسته تری را داشته باشند، ضمن اینكه نظر كمیسیون این است كه ارگان هایی كه در ارتباط با امداد و نجات و مسائل اورژانس ذی ربط بودند كارشان را به موقع و به هنگام و در حد قابل قبولی انجام دادند، متشكرم.

دبیر (یوسف نژاد) ـ آقای دكتر امینی فرد متشكر.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ از جناب آقای دكتر سلمان خدادادی ریاست محترم كمیسیون اجتماعی دعوت می كنم تا در خدمتشان باشیم.

سلمان خدادادی (رئیس كمیسیون اجتماعی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

«حسبنا الله و نعم الوكیل نعم المولی و نعم النصیر

 از آنجایی كه دیگر فرصت و اندازه ای نیست كه بنده گزارش را ارائه بدهم، گزارش شماره (۱) كمیسیون را قبلاً در بین همكاران عزیز تكثیر و توزیع نمودیم كه استفاده می كنند، منتها خلاصه این مطالب را امیدوارم جناب آقای دكتر رحمانی فضلی عزیز و همچنین جناب آقای دكتر قالیباف به مسائلی كه عرض خواهم كرد توجه كنند و به اینها جواب بدهند كه ملت عزیز ما هم منتظر این جواب هستند.

اولاً عرض سلام و احترام دارم به خدمت ملت بزرگ و فهیم و متوجه ایران اسلامی و عرض احترام دارم به حضور تك تك همكاران عزیز خودم و عرض تسلیت دارم به تمام خانواده های داغدار حادثه پلاسكو و دهه مبارك فجر را به ملت عزیز ایران عرض تبریك دارم. من معتقدم دوستان بایستی به چند سؤال دقت كنند و جواب بدهند و من فكر می كنم این سؤال ها جواب داده بشود بسیاری از مسائل حل خواهد شد، چراكه پلاسكو یك علامت سؤال بزرگ در قلب شهر تهران و سایر كلان شهر ها و ای بسا برای همه شهرهای كلان كشور اسلامی است.

امیدوارم هرچه زودتر بازسازی پلاسكو شروع بشود، نه فقط بازسازی فیزیكی، بلكه به بازسازی تفكر مدیریت امنیت و ایمنی شهروندان و فضای شهری تبدیل شود. سؤال این است كه این آسیب پذیری محصول كدام فرآیند و روال معمول در تأسیس فعالیت ها و مدیریت چنین فضاهایی بوده است؟ شناسایی این عوامل، شرایط بلندمدت از آن رو اهمیت دارد كه سایر ساختمان ها و بناهای بزرگ تجاری در تهران نیز محصول همین شرایط و قواعدی هستند كه احتمالاً به میزان پلاسكو آسیب پذیرند.

سؤال دیگر كه باید بدان پرداخت این است كه، چه عواملی، رویداد و یا حادثه آسیب پذیری ساختمان پلاسكو را به فروپاشی آن متصل كرد؟ به بیان دیگر؛ رویدادی كه در متن شرایطی كه پلاسكو را آسیب پذیر كرده بود و مانند یك علت نهایی عمل كرد چه بود و چرا روی داد؟ الگوی مختصات و پروتكل های مورد استفاده برای اطفای حریق مواجه با آتش سوزی و علت ناموفق بودن آن چه بوده است؟

مدیریت بحران در روز وقوع حادثه و روزهای بعدی چه ویژگی داشت؟ نقایص و نقاط قوت آن چه بود؟ برای ممانعت از بروز چنین وقایعی چه اقدامات بلندمدت، میان مدت و كوتاه مدتی باید صورت پذیرد؟

سؤال سه، باید به طور همه جانبه ای ارزیابی كرد كه كدام سیاست های غلط، كدام تخصیص های نامناسب بودجه، كدام بی توجهی ها و رویدادهای ایمنی فقدان پیگیری اجرایی فضای موضوع، كدام ناكارآمدی ها در مدیریت صحنه، كدام بی تدبیری در اطلاع رسانی و، و، و باعث بروز فاجعه و شدت یافتن ابعاد آن شده است؟

دوستان به این جمله دقت كنند! من معتقدم و كمیسیون اجتماعی اعتقاد دارد، اگر به این سؤال ها جواب داده شود و بعد از جواب، راهكار و چاره اندیشی انجام بشود ما دیگر شاهد تبدیل شدن حادثه حریق در یك واحد تجاری پلاسكو (اجازه بدهید آقای دكتر قالیباف گوش كنند) حادثه پلاسكو یك حادثه معمولی بود، (رئیس ـ دوستان اجازه بدهید ایشان گوش بدهند) چه شد به این بحران ملی كه خانواده های زیادی را داغدار نمود دچار شدیم. به اصطلاح به جای آنكه یك خار را از انگشت خارج كنیم، با یك دست بریده مواجه شدیم. حادثه پلاسكو یك آتش سوزی ساده در یك مغازه ای بود كه چهار ساعت طول كشید حریق را مهار كنیم، نهایتاً تبدیل به فروریختن شد، به چه علتی؟ هر علتی، چه كسی مقصر بوده كه الان ما امروز دنبال آن نیستیم و سازمان های متعددی به دنبال آن خواهند بود. ما بایستی امروز به این نقطه برسیم، ما چه ضعفی داشتیم كه نتوانستیم آتش سوزی یك مغازه را مهار كنیم و باعث این فاجعه بزرگ شدیم.

دوستان! كمیسیون اجتماعی مجلس مسئولیت داشت به دنبال دستور و فرمان آقای دكتر لاریجانی كارها را پیگیری كند. در اولین روز و از فردای حادثه با هماهنگی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی همان مصوباتی كه برای دولت ارائه شد، كمیسیون اجتماعی نقش داشت (یوسف نژاد ـ متشكر آقای خدادادی) و مصوبات بسیار خوبی كه من به چند مورد آن اشاره می كنم:

از محل منابع وجوه اداره شده قرار شد سازمان تأمین اجتماعی با عاملیت بانك رفاه كارگران به كارگاه های خسارت دیده، و هر واحد تجاری كه مبادرت به به كارگیری كارگران بیكارشده نماید، تسهیلات ارزان قیمت بدون تشریفات اداری پرداخت گردد.

كلیه هزینه های مصدومین حادثه توسط وزارت تعاون، رفاه اجتماعی تقبل گردیده است.

افرادی كه فاقد شرایط برای بهره مندی از بیمه بیكاری می باشند از جمله خویش فرمایان، مانند سایر بیمه شدگان به مدت چهار ماه از بیمه بیكاری استفاده كنند و تاكنون به (۸۰۰) نفر اقدام شده است.

كلیه بدهی های گذشته كارفرمایان ساختمان پس از بخشودگی كامل جرایم طبق مهلت قانون توسط سازمان تأمین اجتماعی به مدت پنج سال تقسیط می گردد.

برقراری حمایت های قانونی بلندمدت و مستمر بازماندگان جهت خانواده های شهدای آتش نشان كه تابع صندوق تأمین اجتماعی می باشند، در صورت شناسایی سایر جانباختگان تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی قرار می گیرند. (یوسف نژاد ـ متشكر آقای خدادادی، وقت تمام شده، خلاصه بفرمایید) (نیم دقیقه اجازه دهید).

در آخر پنج پیشنهاد هم داریم، امیدواریم وزارت محترم و شهرداری محترم توجه فرمایند. یكی از معضلاتی كه ما داریم و در اینجا مشخص شد عدم مدیریت یكپارچه بحران بوده، شهردار مانده بود به چه كسی دستور بدهد، چطور دستور بدهد، چطور از او حمایت بخواهد. چندین سال است ما به دنبال مدیریت واحد شهری هستیم، آن چیزی كه دنیا تجربه كرده است. در كشور ما مدیریت واحدی برای اداره شهرها وجود ندارد.

ابهام زدایی از قوانینی كه بایستی باشد. ما هر كسی را می گیریم فردا آن یكی می گوید كه مسئولیت من نیست و مسئولیت دیگران نیست، این بایستی حل شود.

چهار؛ طراحی نظام ایمنی كلانشهرها با اولویت شناسایی مراكز ساختمانهای پرخطر آموزشی و تولیدی با تراكم جمعیت بالا و تدوین بسته های امنیتی برای خروج از بحران ها.

تقویت نظام بیمه ای؛ جناب آقای قالیباف عزیز! من اعتقاد دارم ما باید دو تا موضوع را در ارتباط با این موضوع راه بیندازیم. یكی اینكه واقعاً همه مجبور شوند بیمه شوند. ما بایستی بیمه اجباری را برای ساخت ساختمان ها به وجود بیاوریم. اگر بیمه را وارد نكنیم مشكلات متوجه خود حاكمیت خواهد شد. امروز در ساختمان پلاسكو آنهایی كه بیمه بودند به راحتی توانستند پولهایشان را بگیرند، ما دیگر با آنها مشكل نداریم. بایستی به این سمت برویم و بیمه را حاكم كنیم. (رئیس ـ متشكریم) امیدواریم كه پلاسكو درسی باشد برای آنها كه به جد متوجه شویم ما توان مدیریت بحران شهری را نداشتیم، هر چند قدرت جنگ را داشتیم و توانستیم دنیا را اداره كنیم. والسلام علیكم و رحمه الله

رئیس ـ خیلی ممنون، تشكر می كنیم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ دعوت می كنم از جناب آقای دكتر نجفی نماینده محترم تهران كه به نمایندگی از مجمع نمایندگان شهر تهران مطالب خودشان را بفرمایند.

محمدرضا نجفی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمدلله رب العالمین و به نستعین

با سلام به محضر نمایندگان محترم مردم ایران در مجلس شورای اسلامی و مدعوین ارجمند.

سی و هشتمین سالروز فجر انقلاب شكوهمند اسلامی را تبریك عرض می نمایم. ایران كشوری بزرگ با تمدنی غیرقابل انكار است كه پس انقلاب شكوهمند اسلامی به زیور جمهوری اسلامی آراسته شده و نوید سربلندی ملت در همه عرصه ها را داده است و بحمدالله در بسیاری از عرصه ها با قوت و تدبیر به پیش می رود و موفقیت های بزرگی را در پیش چشم جهانیان قرار داده است. اما این کامیابی ها نباید و نمی توانند چشم ما را در برابر نواقص رفتاری و عملكردی ببندند.

بسیار ناخرسندیم كه امسال در حالی ایام الله دهه فجر را گرامی می داریم كه كام مردم ایران از واقعه فاجعه بار آتش سوزی و تخریب ساختمان پلاسکو كه به شهادت تنی چند از آتش نشانان پاكباز و غیور منجر شد تلخ است. این واقعه را باید از ابعاد گوناگون آن مورد توجه قرار داد و از آن درس گرفت تا از تکرار چنین وقایعی حتی در ابعاد كوچك نیز پیشگیری شود.

واقعه تلخ پلاسکو ابهامات و سؤالات زیادی را در اذهان مردم ایجاد نموده که لازم است به آنها ترتیب اثر داده و در مقام پاسخگویی برآمد. بر این اساس مجمع نمایندگان تهران به تشکیل كمیته ای به منظور شناخت عوامل و علل بروز این واقعه همت گمارد كه بررسی های كمیته مزبور به شرح زیر در مجمع نمایندگان تهران جمع بندی گردید.

۱ ـ آگاهی از شرایط ساختمان و سطح ایمنی آن، این واقعه را پیش بینی پذیر نموده بود.

۲ ـ رفع خطر از ساختمان پلاسكو از طریق افزایش ایمنی و كاهش مخاطرات آن می بایست در زمره امور با اولویت بالا كه تدبیر، اراده و اقدام سریع را طلب می كند قرار می گرفت.

۳ ـ رفع خطر از ساختمان پلاسكو تلازم تام و تمامی با تعطیلی و پلمپ نمودن آن ساختمان نداشته است.

۴ ـ به موجب مواد قانونی از جمله بند (۱۴) ماده (۵۵) و تبصره آن از قانون شهرداری ها، شهرداری موظف به رفع خطر از شهر و یا اماكن عمومی مانند سینماها، پاساژها و امثالهم و اقدام به ایمن سازی آن اماكن می باشد.

۵ ـ عدم اقدام اصلاحی در جهت بهبود ایمنی ساختمان و صرفاً بسنده كردن به اخطارها علی رغم تصریح مواد قانونی بر تكلیف شهرداری برای اقدام به رفع موارد ناایمن، ناكافی و از جمله عوامل زمینه ساز این واقعه بوده است.

۶ ـ مسئولیت های احتمالی مالكین، سرقفلی داران، وزارت كار و سایر دستگاه ها در ایمن سازی ساختمان و محیط كار برابر قوانین و ضوابط مرتبط با ایشان، بایستی مورد بررسی و مداقه قرار گیرد.

۷ ـ ابعاد وسیع خسارت جانی و مالی این واقعه، شیوه و اثربخشی مدیریت بحران را نیازمند بررسی و مداقه كارشناسانه نموده است و باید با تحلیل عمیق و همه جانبه مورد ارزیابی قرار گیرد.

۸ ـ كفایت و تناسب تجهیزات و ابزار متناسب با شرایط تهران كه سالهاست مشی بلندمرتبه سازی را در پیش گرفته است محل پرسش جدی است.

۹ ـ باید نگران وقوع حوادث مشابه بود و ضروری است تدابیر لازم برای جلوگیری از تكرار چنین وقایعی اتخاذ گردد و اقدامات لازم به عمل آید.

در این راستا ارزیابی كارشناسانه ساختمان ها، رفع خطر از ساختمان های ناایمن، تقویت توان مدیریت و عملیات در بحران ها، اجتناب از احداث ساختمان های بلندمرتبه در مكان های ناایمن و فاقد شرایط مناسب دسترسی از جمله اقدامات ضروری است.

۱۰ ـ مبتنی بر نظام ارزشی و اخلاقی و ضرورت تشفّی خاطر مردم، پذیرش مسئولیت و عذرخواهی دستگاه های ذی ربط مورد انتظار است.

ضمن تقدیر از تلاش های ارزشمند مدیران و كاركنان دستگاه ها به ویژه آتش نشانان عزیز و نهادهای امدادی از جمله سازمان های مردم نهاد و آحاد مردم غیور و صبور، باید توجه داشت كه نقد افراد و دستگاه ها از جمله مدیریت امور شهری تهران به معنای نادیده انگاشتن خدمات ارزشمند آنها نیست. مردم به عنوان صاحبان انقلاب و كشور حق دارند از شرایط ایمن و خدمات شهری مناسب برخوردار باشند و از نتایج اقدامات اصلاحی دستگاه ها مطلع گردند. (یوسف نژاد ـ آقای نجفی متشكر، خلاصه بفرمایید).

در پایان ضایعه اسف بار شهادت آتش نشانان غیور، این فرزندان پاكباز ملت شریف ایران و تنی چند از هموطنان عزیزمان را به خانواده های داغدار ایشان و عموم مردم ایران تسلیت می گوییم و از خداوند كریم برای آن عزیزان رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان صبر و اجر خواستاریم و شفای عاجل مصدومان را مسئلت می نماییم. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

رئیس ـ متشكریم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ با تشكر از آقای دكتر نجفی، دعوت می كنم از جناب آقای علی فاضلی رئیس محترم اتاق اصناف كشور كه مطالب ایشان را هم بشنویم. اگر وقت را رعایت كنید تشكر می كنم.

علی فاضلی (رئیس اتاق اصناف كشور) ـ سلام علیكم و رحمه الله

بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین

«الهی لا تكلنی الی نفسی طرفه عین ابداً

بنده هم به مناسبت ایام الله دهه فجر عرض تبریك و تهنیت دارم و به مناسبت شهادت جمعی از عزیزان ما در حادثه پلاسكو به خصوص آتش نشانان عرض تسلیت دارم و به اصناف سراسر كشور عرض تسلیت مخصوص دارم.

قبل از هر مطلبی باید از ریاست محترم مجلس به واسطه پیگیری بسیار خوبشان در امر ساماندهی به مجموعه آسیب دیدگان پلاسكو تقدیر و تشكر كنم. از كمیسیون های تخصصی محترم مجلس به خصوص كمیسیون محترم عمران، دولت محترم، فراكسیون اصناف در مجلس به خصوص ریاست محترم فراكسیون، علی الخصوص از نمایندگان محترم تهران باید تقدیر و تشكر كنم.

اگر خیلی سریع بخواهم در پنج دقیقه گزارش كوتاهی از مجموعه كار پلاسكو را خدمت دوستان عرض كنم، نگاه و رویكرد اتاق اصناف در همان ساعات اولیه بر این بوده است، تشكیل كارگروهی برای ساماندهی آسیب دیدگان به دور از همه جنجال هایی كه بعضی ها آفریدند. واقعاً باید تقدیر كنم از دولت، از مجموعه مدیران شهری به خصوص شهردار محترم كه در امر ساماندهی و نجات مصدومان تلاش وافری را مبذول فرمودند.

كمیته ای كه مجموعه اتاق اصناف ایران با محوریت اتاق اصناف تهران تشكیل داد به چهار مطلب توجه خاص داشت؛ جمع آوری و ارزیابی اطلاعات اصناف آسیب دیده از حیث جانی و مالی و برآورد خسارت تقریبی. كارگروه حقوقی با هدف بررسی حقوقی مالكین، مستأجرین و كارگران. كارگروه ساماندهی، بنگاه های صنفی و اصناف و كارگران و بازگرداندن سریع آنها به چرخه فعالیت.

نمایندگان محترم مستحضر هستند كه (۵۸۵) بنگاه صنفی در حادثه پلاسكو متأسفانه آسیب شدید دیدند. حدود (۳۰۵) واحد به طور كامل سوختند، حدود (۳۰۰۰) كارگر در مجموعه بیكار شدند. نگاه، رویكرد و وظیفه ما هر چه فعال تر كردن مجموعه این بنگاه ها و بازگرداندن سریع كارگران به نظام كارگری شان بوده است.

از این حیث باید تقدیر كنم از كارگروهی كه دولت به محوریت معاونت محترم اجرایی رئیس جمهور تشكیل داد. در این كارگروه هم شهردار محترم و هم رئیس محترم بنیاد مستضعفان عضویت داشتند كه من از همه تلاش شان تقدیر می كنم. الحمدلله تا اینجای حادثه، حادثه مهار شد، مجموعه تسهیلاتی كه باید دولت در نظر می گرفت در نظر گرفت. من امیدوارم دستگاه های ذی ربط حتماً در ارائه خدمات كوتاهی نورزند، به خصوص بانك ها را عرض می كنم.

اما حادثه پلاسكو را دوستان در كمیسیون های تخصصی و كمیته های تخصصی فرمودند. ریاست محترم مجلس! یك سوم از بناهای تجاری كشور آسیب پذیر هستند. نمایندگان محترم! متأسفانه اصناف در امر سیاست گذاری به خصوص در امور شهری هیچ اختیاری ندارند، شركت داده نشده اند. تقاضای من از مجلس این است، این بخش عظیمی كه (۳) میلیون بنگاه را رهبری می كند را بیشتر دریابید. در نظام برنامه ریزی كشور او را شریك كنید. متأسفانه در پنج برنامه توسعه كشور آن را ندیدید، متأسفانه در برنامه توسعه ششم هم آن را ندیدید. بعد می خواهید به آن اختیار بدهید، چه اختیاری؟ چگونه می تواند از خودش دفاع كند؟

تقاضای من این است كه مجلس اهتمام خاص به (۳) میلیون بنگاهی كه (۶۵۰) هزار بنگاه تولیدی كشور را هدایت و رهبری می كند بیشتر توجه كند. اجازه بفرمایید من به همین اندك بسنده كنم و تقدیر كنم از همه تلاش هایی كه در امر ساماندهی اصناف صورت گرفت. موفق و منصور باشید، ان شا ءالله.

رئیس ـ متشكریم، آقای قاضی زاده بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ از وزیر محترم كشور جناب آقای دكتر رحمانی فضلی دعوت می كنم، آقای دكتر در خدمتتان هستیم.

عبدالرضا رحمانی فضلی (وزیر كشور) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض تبریك ایام مبارك دهه فجر و سلام و درود به روح پرفتوح امام فجرآفرینان و شهدای انقلاب اسلامی و آرزوی عزت و سلامت برای مقام عظمای ولایت و تمامی دولتمردان خدوم، تلاشگر و آرزوی شفای عاجل برای جانبازان جنگ تحمیلی و آسیب دیدگان حادثه ساختمان پلاسكو و عرض تسلیت به مردم و خانواده های داغدیده كاركنان آتش نشانی.

در ابتدا لازم می دانم مراتب تشكر خود را از مقام معظم رهبری كه با پیام های مدبرانه و حكیمانه موجبات دلگرمی مسئولان و آسیب دیدگان حادثه و خانواده آنها را فراهم نمودند اعلام كنم. همچنین عنایت ویژه رئیس جمهور محترم به حادثه پیش آمده، مهمترین تکیه گاه و پشتوانه متولیان و دست اندرکاران در اقدامات انجام شده بود که وظیفه می دانم از اهتمام و توجه جدی ایشان نیز تشکر کنم.

همدلی و همراهی نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی خصوصاً ریاست محترم مجلس و کمیسیون های تخصصی ذی ربط در این مدت تأثیر بسزایی در ارتقای تصمیمات و خدمات ارائه شده توسط دستگاه ها داشت كه بدین وسیله مراتب قدردانی خود را از همه عزیزان اعلام می كنم. درود و سپاس به مردم شریف، فهیم و دوراندیش مان كه با همبستگی، وحدت ملی و با حضورشان در همه مراحل خدمت رسانی و تشییع باشكوه، الهام بخش و یادآور دوران دفاع مقدس شدند.

گزارشی را كه بنده خدمت شما عرض می كنم در سه مقطع است، قبل از حادثه، حین حادثه و بعد از حادثه.

وضعیت ساختمان پلاسکو این گونه بوده كه این ساختمان در سال ۱۳۳۷ پروانه صادر و در ۴/۴۱ پایان و مورد بهره برداری قرار گرفته است. از منظر شهرسازی در طرح تفصیلی جدید تهران موقعیت ملک در زیر پهنه گستره و محورهای تجاری، اداری و خدماتی، با عملکرد در مقیاس منطقه ای تعریف شده است.

از منظر تأسیساتی ساختمان فاقد پاركینگ، سیستم گرمایش مركزی و لوله كشی گاز می باشد.

 از نظر سیستم های ایمنی و آتش نشانی نیز فاقد سیستم های اعلام و اطفای حریق خودکار بوده اما مجهز به کپسول اطفای حریق و سیستم جعبه ای آب یا فایر باكس بوده که عملکرد آنها نیز در زمان وقوع حادثه باید مورد بررسی دقیق تر قرار بگیرد.

قوانین و مقرراتی كه متناسب با آن دستگاه های مسئول می بایست انجام وظیفه می کردند، شهرداری تهران به استناد بند (۱۴) ماده (۵۵) قانون شهرداری ، وظیفه اتخاذ تدابیر مؤثر و اقدام لازم برای حفظ شهر از خطر سیل و حریق و همچنین رفع خطر از بناها، دیوارهای شکسته و خطرناک واقع در معابر عمومی و کوچه ها و اماکن عمومی و دالان های عمومی و خصوصی را به عهده دارد. تبصره این ماده می گوید: شهرداری وظیفه دارد کلیه موارد مربوط به رفع خطر از بناها و غیره و رفع مزاحمت های مندرج در ماده فوق، پس از کسب نظر مأمور فنی خود به مالکین یا صاحبان اماکن یا صاحبان ادوات منصوب ابلاغ مهلت دار متناسبی صادر و اگر دستور شهرداری در مهلت معین به موقع به اجرا گذاشته نشود، شهرداری رأساً با مراقبت مأمورین خود اقدام به رفع خطر یا مزاحمت نموده و هزینه مصروف را به اضافه صدی (۱۵) خسارت از طرف دریافت خواهد کرد. مقررات مندرج در این ماده شامل اماكن عمومی است.

سازمان آتش نشانی به موجب ماده (۳) اساسنامه وظیفه نجات جان انسان ها و مهار و اطفای حریق، مسئول نظارت و کنترل بر تحقق شرایط ایمنی ساختمان ها و استانداردهای تجهیزات آنها در مقابل سوانح گوناگون می باشد.

مطابق اعلام شهرداری تهران برای تحقق این مأموریت ها از طرف شهرداری و سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران تاکنون (۷) اخطار به هیأت مدیره ساختمان داده شده است. مطابق اخطارهای داده شده، شهرداری همچنین در سال جاری مانور عملیات امداد و نجات و اطفای حریق در ساختمان برگزار نموده، همچنین پس از بازدیدهای صورت گرفته از ساختمان دستورالعمل ایمنی ساختمان نیز توسط آتش نشانی در شهریور ۹۵ تهیه و به هیأت امنا ابلاغ شده است. لیكن عدم اقدام مناسب دستگاه های مرتبط با این موضوع باید دقیقاً بررسی شود که چگونه عمل کردند.

شورای اسلامی شهر تهران به استناد بند (۱۹) ماده (۷۱) قانون شوراها برای اتخاذ تدابیر احتیاطی جهت جلوگیری از خطر آتش سوزی مسئول بوده که تاکنون چهار مصوبه داشته است. نحوه اجرای مصوبات و کفایت آنها در حال بررسی می باشد.

کارفرمایان و مسئولان واحدهای تولیدی به موجب ماده (۹۱) قانون کار مکلف هستند بر اساس مصوبات شورای عالی حفاظت فنی برای تأمین حفاظت، سلامتی و بهداشت کارگران در محیط کار وسایل و امکانات لازم را تهیه و در اختیار آنان قرار دهند که این موضوع در دستور بررسی است تا وظایفی را كه آنها انجام داده اند در گزارش نهایی آماده شود.

از جمله قوانین و مقررات صنفی ایمنی كه از سوی مراجع قانونی ذی ربط ابلاغ می گردد، رعایت و اجرا كنند.

طبق بند «ز ماده (۳۷) نظارت بر اجرای مقررات فنی، بهداشتی، ایمنی و سایر مقررات مربوط به واحدهای صنفی كه از طرف مراجع ذی ربط وضع می شود از وظایف و اختیارات مجامع امور صنفی است.

به موجب ماده (۱۰۵) قانون كار هر گاه در حین بازرسی به تشخیص بازرس كار یا کارشناس بهداشت حرفه ای احتمال وقوع حادثه یا بروز خطر در کارگاه داده شود، آنها مکلفند مراتب را فوراً و کتباً به کارفرما یا نماینده او و نیز به رئیس مستقیم خود اطلاع دهند.

وزارت کار و امور اجتماعی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حسب گزارش بازرسان کار و کارشناسان بهداشت حرفه ای از دادسرای عمومی محل و در صورت عدم تشکیل دادسرا از دادگاه عمومی محل تقاضا خواهند کرد فوراً قرار تعطیل و لاک و مهر تمام یا قسمتی از کارگاه را صادر نماید. دادستان بلافاصله نسبت به صدور قرار اقدام و قرار مذکور پس از ابلاغ قابل اجرا است. دستور رفع تعطیل توسط مرجع مزبور در صورتی صادر خواهد شد که بازرس کار یا کارشناس بهداشت حرفه ای یا کارشناسان ذی ربط دادگستری، رفع نواقص و معایب موجود را تأیید کنند.

گزارش ارائه شده از سوی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی نشان می دهد که از واحدهای ساختمان پلاسکو بازرسی های ادواری و موردی انجام گرفت و توصیه ها و تذکراتی مبنی بر ضرورت تغییر کاربری واحدها به آنها داده شده است، به طوری که از (۵۷۰) واحد کسب و کار مستقر در ساختمان مذكور، حدود (۴۷) واحد آن در سال ۹۴ به فعالیت های صنفی ـ تولیدی مشغول و با اقدامات انجام شده حدود (۲۰) واحد آنها از فعالیت های تولیدی خود را متوقف و به فروش و پخش پرداختند.

هیأت مدیره ساختمان به استناد ماده (۱۴) قانون تملک آپارتمان ها مکلف به بیمه نمودن ساختمان در برابر آتش سوزی بوده است. مالک ساختمان به استناد ماده (۹۱) قانون کار پس از اعلام و گزارش بازرس کار موظف به رفع خطر می باشد.

وزارت راه و شهرسازی سازماندهی و تشکیل تیم های بازرسی جهت نظارت بر ایمنی ساختمان ها در زمان بهره برداری موضوع مبحث (۲۲) مقررات ملی ساختمان موظف بوده است که گزارش نحوه اقدام آن در دست بررسی است. وزارت مذکور در جهت نظارت عالیه بر اجرای مقررات ملی ساختمان و بازدید نمونه ای و موردی از ساختمان به موجب مواد (۳۳) و (۳۷) آیین نامه اجرایی ماده (۴۲) نظام مهندسی و کنترل ساختمان وظایفی بر عهده داشته است که گزارش وضعیت آن از سوی وزارت راه و شهرسازی تنظیم و ارائه خواهد شد.

گزارش هایی در مورد روند وقوع آتش سوزی در شهر تهران داریم، متأسفانه در (۱۰) سال اخیر از سال ۸۴ تا ۹۴ از (۸۱۸۴) فقره به (۲۲) هزار و (۵۹۰) فقره افزایش پیدا كرده است که مستلزم بررسی های دقیق و انجام فعالیت های پیشگیرانه است.

بررسی زیرساخت ها و توان عملیاتی سازمان آتش نشانی منطبق با استانداردهای جهانی نشان می دهد در حال حاضر (۱۲۳) ایستگاه آتش نشانی در تهران وجود دارد که تعداد حسب استاندارد باید به (۱۵۰) ایستگاه برسد. از منظر نیروی انسانی سازمان دارای (۴۹۰۰) پرسنل می باشد که وضعیت مطلوبی را دارد.

تعداد خودروهای اطفائی (۳۱۹) دستگاه می باشد که می بایست به حدود (۶۰۰) دستگاه ارتقا پیدا كند. همچنین تعداد (۲۰) دستگاه نردبان و بالابر هیدرولیکی آتش نشانی به عنوان خودروهای خاص اطفای حریق در شهر وجود دارد که تعداد استاندارد آن باید به (۶۵) دستگاه برسد.

مدت زمان رسیدن به محل حادثه توسط نیروهای آتش نشانی در تهران برابر (۴) دقیقه و (۱۰) ثانیه است که از وضعیت مطلوبی مطابق با استانداردهای جهانی برخوردار است.

بررسی وضعیت بودجه سازمان آتش نشانی از سال۹۰ تا سال ۹۵ نشان دهنده این موضوع است که اعتبارات این سازمان از (۱۴۷۴) میلیارد ریال به رقم (۵۳۵۰) میلیارد رسیده است که رقم مناسبی است.

در حین حادثه:

زمان وقوع در روز پنجشنبه (۳۰) دی ماه ۹۵، در ساعت (۷) و (۵۸) دقیقه و (۲۳) ثانیه بوده است. صدور دستور تخلیه ساختمان ساعت (۱۱) و (۲) دقیقه، ریزش ساختمان (۱۱) و (۳۴) دقیقه، پس از (۳) ساعت و (۳۵) دقیقه از زمان شروع آتش سوزی. آتش سوزی در طبقه (۱۰)، واحد (۱۲) که به گفته شاهدان عینی از محل اتصال برق شروع شده است که این موضوع نیازمند بررسی های دقیق تر و مباحث کارشناسی است.

ساختمان فاقد شبکه گاز بوده و تأمین گاز به صورت سیلندرهای کوچک و متوسط انجام می شد که بعضاً موجب شدت حریق و وقوع برخی از انفجارها بوده است.

متاسفأنه در این حادثه (۲۲) نفر جان باختند که (۱۶) نفر از آنها آتش نشانهای شجاع و متعهد و (۶) نفر از شهروندان عزیز هستند.

مدیریت صحنه عملیات:

شهرداری تهران به استناد بند (۱۴) ماده (۵۵) و سازمان آتش نشانی به موجب ماده (۳) اساسنامه خود وظیفه نجات انسانها، مهار و اطفای حریق را به عهده داشته است. همچنین مستند به بند «د ماده (۹) قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران، ریاست شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران به عهده شهردار تهران است.

مطابق اعلام شهرداری تهران برای تحقق این مأموریت ها اقدامات ذیل صورت گرفته است:

امور مربوط به مدیریت حادثه از سوی سازمان شهرداری و خدمات ایمنی شهرداری تهران از ابتدا انجام و در قالب تشکیل جلسات مدیریت بحران به ریاست شهردار تهران ادامه یافته است. بلافاصله پس از اعلام حادثه شش ایستگاه آتش نشانی به محل اعزام شدند که در ادامه به دلیل حجم و وسعت آتش به (۱۹) ایستگاه و تجهیزات مرتبط با آن افزایش پیدا كردند.

در زمان شروع عملیات، آتش از واحد (۱۲) طبقه (۱۰) شروع شد و به طبقات بالا گسترش پیدا کرد. به دلایل شرایط وقوع آتش سوزی در طبقات بالای ساختمان، همزمان شش دستگاه بالابر در محل حضور پیدا كردند.

تعداد آتش نشانان اعزامی (۲۳۶) نفر بودند، تلاش برای کنترل حریق در ساختمان و جلوگیری از گسترش آتش به ساختمان های مجاور از مهمترین اقداماتی بوده است که در دستور کار قرار گرفت و این اقدام مانع سرایت آتش به سایر ساختمان های مجاور شد.

تخلیه ساکنان ساختمان به دلیل وجود کارگران شب خواب در ساختمان از مهمترین موضوعاتی بود که با هماهنگی نیروی انتظامی در ساعت های اولیه انجام شد. پس از ریزش ساختمان کار آواربرداری با تشکیل دو تیم اطفای حریق و امداد و نجات شروع و با تشکیل کمیته ثبت آمار در محل ادامه پیدا کرد.

عملیات آواربرداری (۳۵۰۰) تن آهن آلات، (۱۸) هزار و (۸۰۰) متر مکعب خاک و نخاله در روز جمعه ۸/۱۱/ به پایان رسید.

شایان ذکر است در جلسه ای که با حضور اعضای هیأت امنای ساختمان در وزارت کشور برگزار گردید، اعضای مزبور اعلام کردند که آتش نشانی در ابتدای امر حدود پنج دقیقه پس از درخواست كمك به محل رسید، لیكن به دلیل فقدان امکانات محل را ترک و (۱۵) دقیقه بعد مجدداً با امکانات لازم در محل حاضر شد كه این موضوع با توجه به گزارش های دیگر در دست بررسی است تا صحت آن مشخص شود.

اقداماتی که دستگاه های اجرایی دیگر انجام دادند، بازدید از محل حادثه و تشکیل جلسات مدیریت بحران، این جلسه با حضور همه دستگاه های اجرایی متعاقب تشكیل جلسات، معاون عمرانی استانداری تهران، فرمانداری، وزیر كشور، معاون اول محترم رئیس جمهور و وزرای دیگری که لازم بود در صحنه به شهرداری برای انجام وظیفه كمك كنند، در آنجا حضور پیدا كردند. همچنین لازم است در اینجا از تمام دستگاه های اجرایی که واقعاً تلاش بسیار خوبی را انجام دادند و امکانات را آوردند تشکر و تقدیر شود. رئیس جمهور محترم و رئیس محترم مجلس هم از محل بازدید و دستورات لازم را در محل دادند.

هماهنگی لجستیکی: آمادگی كامل نیروهای مسلح، قرارگاه ثارالله، یگان هوافضای سپاه، ستاد مدیریت بحران ارتش برای اعزام بالگرد، نیروی انسانی و تجهیزات مورد نیاز همکاری كردند.

اقدام واحدهای تابعه وزارت نیرو برای تأمین برق اضطراری و آب، اقدام شركت های دولتی و وزارت نفت برای اعزام تجهیزات سنگین برش و جرثقیل به منظور کمک به شهرداری تهران، تأمین امنیت منطقه و برقراری شرایط پایدار برای نیروهای عملیاتی و امدادی پس از بروز حادثه از طرف نیروی انتظامی. واقعاً نیروی انتظامی در این مدت تلاش های بی وقفه و بسیار مؤثری در تأمین امنیت و برقراری صحیح ترافیک و انجام فعالیت های كنترل جمعیت را داشتند.

موضوع بعد بحث هماهنگی با پزشكی قانون برای شناسایی جانباختگان و انجام ترتیبات قانونی دفن آنها.

همه این اقدامات در کنار اقدامات جمعی كه در حوزه رسیدگی به وضعیت آسیب دیدگان اموال، صاحبان مغازه انجام شد و تصمیماتی كه در این حوزه گرفته شد، در وزارت كشور چندین جلسه در این خصوص تشكیل شد و با مالك ساختمان كه بنیاد مستضعفان است هم جلسه تشكیل شد و نهایت اینها جمع بندی بود كه به دولت ارائه شد و در دولت مورد تصویب قرار گرفت. از جمله اینكه ساختمان ظرف دو سال با پیشنهاد خود بنیاد مستضعفین ان شا ءالله ساخته شود و بقیه افراد تا ساخت ساختمان بتوانند در جایی اسكان بگزینند و دولت با شش مصوبه هم در تأمین تسهیلات و هم در بحث کمک به مسأله مالیات، بیمه و سایر اقداماتی كه لازم است تصمیم گرفته كه به اطلاع مردم عزیز رسیده است.

در حوزه اطلاع رسانی با انتخاب یک نفر از اعضای آتش نشانی به عنوان محور كار و هماهنگی در جهت اطلاع رسانی، صدا و سیما عملکرد قابل قبولی را از خود ارائه داد.

بعد از حادثه ما به دنبال این بودیم كه اولین مسأله ای را كه مقام معظم رهبری پیشنهاد داشتند این بود كه ما بتوانیم اصل مسأله را جمع كنیم و نهایتاً در حوزه بررسی های علت و علل كار انجام شود كه الحمدلله هم مجلس، هم قوه قضائیه، هم شورای شهر و هم رئیس جمهور محترم با تشكیل یك كارگروه ویژه این كار را ادامه می دهند كه قطعاً گزارش آن به استحضار ملت عزیز و نمایندگان محترم هم خواهد رسید.

وزارت كشور در این مدت مجموعه اقداماتی را كه در حوزه ایمن سازی و پیش گیری انجام داده است عبارتند از:

ـ تهیه و تصویب سند آسیب شناسی آتش نشانی و امور ایمنی در هیأت دولت.

ـ ابلاغ مصوبات سند آسیب شناسی به شهرداری های کلانشهر و دستگاه ها و پیگیری آن.

ـ تهیه و تدوین لایحه مدیریت یکپارچه ایمنی شهر و روستا که در کمیسیون کلانشهر در دست بررسی است.

ـ تهیه و تدوین سند آسیب شناسی مدیریت بحران شهرداری های کشور.

ـ کمک به احداث و تجهیز ایستگاه های آتش نشانی. وزارت کشور برای تجهیز این ایستگاه ها با اختصاص (۹۰۰) میلیارد ریال برای ساخت و تکمیل (۳۰۰) ایستگاه آتش نشانی در شهرهای زیر (۱۰۰) هزار نفر اقدام کرده و همچنین در سالهای ۹۳ و ۹۴ جمعاً (۴۰۰) دستگاه خودروی سنگین آتش نشانی، (۴۲۵) دستگاه تجهیزات امداد و نجات هیدرولیک و (۵۰۰۰) دستگاه شیر هیدرانت آتش نشانی با استفاده از اعتبارات قوانین بودجه سالهای ۹۳ و ۹۴ انجام داده است.

راهنمای عمل آتش نشانان در نظارت و ایمنی ساختمان در برابر آتش سوزی ها و همچنین موضوعات و مسائلی كه می توانست كارها را در عمل انجام بدهد. بازرسی هایی که وزارت کشور بر مبنای سند آسیب پذیری و ابلاغ آن در کمتر از یک سال انجام شده است، حدود (۷۰۰۰) گزارش بازرسی از اماکن مختلف شهر تهران انجام داده است.

همچنین دستوری كه رئیس جمهور محترم فرمودند كه ما ساختمان های مشابه این ساختمان را در تهران شناسایی و اقدامات پیشگیرانه و ایمنی انجام بدهیم، در دو جلسه تشكیل شده و وزارت مسكن و شهرسازی و وزارت كشور و شهرداری مأمور شدند كه ان شا ءالله این گزارش را برای روز شنبه آماده كنند كه ما هم به شورای عالی امنیت ملی و هم به دولت ارائه كنیم.

همچنین شورای عالی مدیریت بحران با حضور همه دستگاه های اجرایی در وزارت کشور تشکیل شد و (۱۲) تصمیم اساسی در رابطه با مباحث و موضوعات تهران و کلانشهرها اتخاذ شد كه ان شا ءالله با كمك مجلس و با كمك همه دستگاه های اجرایی و تأمین اعتبارات ما به سرعت باید بتوانیم سطح ایمنی و اقدامات بازدارنده و پیشگیری را افزایش بدهیم.

در پایان عرض می كنم ما حدود (۳۰) سؤال را كه در بحث این موضوع در افکار عمومی و در رسانه ها مطرح شده است را جمع بندی كردیم که همه این سؤالات قطعاً در مراحل پیگیری پاسخ لازم برای ابهام زدایی و حقیقت یابی مسأله قطعاً صورت خواهد گرفت كه به استحضار خواهد رسید. شش تا از این موارد مهم؛ یكی علت و علل حادثه، دوم علت عدم توفیق در اطفای حریق در ساعات اولیه، اقدامات آتش نشانی در بدو حضور در ساختمان و نحوه مدیریت صحنه، انجام وظایف و عملكرد دستگاه های مختلف قبل از حادثه، وظیفه تجهیزات و امكانات سازمان آتش نشانی، علت عدم خروج آتش نشانان از ساختمان پس از گذشت سه ساعت و نیم از شروع حریق. اینها مواردی است كه مورد ابهام و سؤال افكار عمومی است كه ان شا ءالله باید پاسخ داده شود. قطعاً هرگونه قصور و تقصیری در این مسیر در هر دستگاهی اتفاق افتاده باشد، افكار عمومی و مردم ما خواهان آن هستند كه حتماً اعلام و برخورد لازم صورت بگیرد. اما مهمترین محور ما موضوع ایمن سازی و پیشگیری و عبرت آموزی از این حادثه است.

نهایتاً انتظار ما از مجلس محترم شورای اسلامی این است:

ـ تسریع در رسیدگی به لایحه مدیریت حوادث غیرمترقبه كشور كه قریب به دو سال از تقدیم آن به مجلس شورای اسلامی می گذرد.

ـ تسریع و اقدام جدی برای تصویب و نهایی شدن لایحه بیمه اجباری ساختمان ها با رویكرد ایجاد یك نظام نظارتی از سوی صنعت بیمه در ایمنی ساختمان و جبران خسارت های احتمالی كه ما این را باید با هماهنگی مجلس و مركز پژوهش ها و كمیسیون های مربوط ان شا ءالله آماده و تقدیم كنیم. خواهش ما این است كه در اولویت قرار بگیرد.

ـ تأسیس صندوق حمایت از بیمه.

ـ ایجاد تمهیدات لازم برای تقویت لجستیكی شهرداری ها و دستگاه های مسئول در حوزه مدیریت بحران با پیش بینی در بودجه سال ۹۶ كه الحمدلله این موضوع در كمیسیون تلفیق با همكاری اعضای محترم و توصیه رئیس محترم مجلس برای سال بعد تصویب شد.

ـ ایجاد ردیف بودجه برای مقاوم سازی ساختمان های دولتی و عمومی مانند مدارس، مساجد، بیمارستان ها و ساختمان های اداری.

در پایان لازم می دانم از تلاش آتش نشانان متعهد و جانفشان، اعضای ستاد بحران تهران، شهرداری و استانداری تهران و دیگر دستگاه های اجرایی كه با اخلاص و با تمام امكانات از هیچ كوششی برای خدمات رسانی مضایقه نكردند صمیمانه تشكر و قدردانی نموده و اجر آنان را از خداوند متعال مسألت كنم.

تأكید می نمایم آنچه در قالب این گزارش به عرض نمایندگان محترم رسید به دنبال داوری، قضاوت و نتیجه گیری نیست، اگرچه گزارش نهایی پس از بررسی های جامع و همه جانبه از سوی كارگروه ملی كه در این ارتباط تشكیل شده است به محضر مردم شریف و نمایندگان محترم خواهد رسید. آنچه در این مقال مورد نظر است توسعه و گسترش برنامه های پیشگیری در همه ابعاد و روند افزایشی ایجاد مصونیت و ایمن سازی در برابر حوادث، اعم از رخدادهای طبیعی و یا سوانح انسان ساز در اقصی نقاط كشور باشیم. مجدداً از رئیس محترم مجلس و نمایندگان عزیز به خاطر فرصتی كه ارائه شد تشكر می كنم. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

رئیس ـ آقای رحمانی! ما از گزارش تفصیلی جناب عالی متشكریم. آقای قالیباف! جناب عالی هم تشریف بیاورید گزارش تان را بدهید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ اتاق فرمان فیلمی كه در اختیارتان گذاشته شده را پخش بفرمایید.

(در این هنگام فیلمی از ابعاد مختلف حادثه پلاسكو در صحن علنی مجلس پخش گردید)

رئیس ـ متشكریم، اگر اجازه بدهید فیلم را قطع كنید كه گزارش آقای قالیباف را گوش كنیم، نزدیك اذان می شویم، فرصت نیست.

محمدباقر قالیباف (شهردار تهران) ـ سلام علیكم جمیعاً

بسم الله الرحمن الرحیم

«من المؤمنین رجال صدقوا ما عاهدوا اللّه علیه فمنهم من قضى‏ نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلاً

در ابتدا لازم می دانم شهادت مظلومانه قهرمانان ملی و مجاهدان فی سبیل الله را به خانواده های محترم شان، ملت عزیزمان و همه همكاران و همسنگران خودم عرض تبریك و تسلیت داشته باشم و صبر و اجر برای خانواده های یكایك این عزیزان و شهروندان عزیزمان كه در این حادثه جان خودشان را از دست دادند از خداوند متعال خواستارم.

همچنین لازم می دانم از همه افراد، نهادها، سازمان ها، رسانه ها، مخصوصاً نیروهای مردمی داوطلبانه از سراسر كشور و مردم عزیز شهر تهران تقدیر و تشكر كنم، از هیأت رئیسه محترم و ریاست محترم مجلس كه این فرصت را فراهم آوردند كه در خانه ملت به عنوان یك خدمتگزار، هم به عنوان مسئول هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران و هم به عنوان شهردار تهران و خدمتگزار مردم در این فرصت نكاتی را عرض كنم و عرض تبریك و تهنیت هم دارم به مناسبت دهه مباركه فجر به همه شما عزیزان و این برای من یك افتخار است كه در دهه فجر كه به یاد امام و شهداست كه به فرموده حضرت امام «مجلس در رأس امور است ، این توفیق را دارم كه در این ایام این گزارش را بسیار فشرده خدمت عزیزان عرض كنم و چون وقت كم است و به اذان نزدیك می شویم من ناگزیرم بسیار فشرده بگویم.

عزیزان! همین طور كه اشاره كردم از دو نگاه امروز می خواهم به این موضوع اشاره كنم. فكر می كنم اینجا جایش نباشد كه به نكات جزئی هم (پرداخته شود)، حتماً در كمیسیون های تخصصی مجلس به كارهای جزئی و فنی رسیدگی و صحبت خواهد شد.

خدمت نمایندگان محترم و مردم عزیزمان عرض می كنم یك موضوع من از همان دید مدیریت بحران است. از بُعد مدیریت بحران ما می توانیم بگوییم حوادثی كه دارد اتفاق می افتد یا عامل انسانی در آن دخیل است، به عنوان عاملیت نگاه می كنیم، یا اشكالات ساختاری وجود دارد كه منجر به این حوادث می شود. من در موضوع اول به عنوان مدیر بحران می خواهم فقط به آن بخش ساختاری یك اشاره كنم و عبور كنم.

در حوزه ساختاری امروز در كشور ما نبود یك نگاه سیستمی و فرآیندمحور به موضوعات حوادث و پیشگیری از حوادث یك چالش جدی و اساسی ما است. یعنی از مرحله قانونگذاری تا اجرا و نظارت. یعنی كهنگی قوانین، ابهام و تورم در بخشی از قوانین، خیلی وقت ها مشخص نبودن مسئولیت، تداخل مسئولیت، تنظیم نبودن بین مسئولیت و اختیارها. من فقط در این نكته می خواهم اشاره كنم، چند نمونه را فقط نام ببرم كه ان شا ءالله در این مورد پلاسكو فرصتی باشد كه به سرنوشت گذشته گرفتار نشویم.

نگاه كنید! اگر خاطرتان باشد در سال ۷۶ یك هواپیما در اصفهان، درست نقطه ای كه هواپیما خارج از باند نشست مشخص بود. فقط من می گویم نگاه كنید در سال ۷۶ چند ساعت زمان برد، الحمدلله هیچ كس هم صدمه ندید، ولی از (۸:۳۰) شب تا (۶) صبح روز بعد ما نتوانستیم دسترسی به این مسافرها پیدا كنیم. شما نگاه كنید! اگر این مسافرها مجروح شده بودند و جان خودشان را از دست می دادند ما چه پاسخی داشتیم. فقط می خواهم اشاره كنم كه به این اشكالات توجه كنید.

در بهمن ماه سال ۸۲ در قطار نیشابور یك اتفاقی افتاد كه بیش از (۳۲۰) كشته دادیم كه بخش قابل توجهی از اینها مفقود شدند، پیكر مطهرشان پیدا نشد، (۴۶۰) تا مجروح دادیم. من نمی خواهم آن گزارش را امروز در اینجا تحلیل كنیم، بررسی شده، ولی آن حادثه را نگاه كنید. یا در همین سال ۹۲ در اتوبان قم در دو تصادف ما بیش از (۴۳) كشته دادیم، اینها در آتش سوختند.

من از این باب این را اشاره كردم كه می خواهم بگویم نگاه كنیم، ممكن است ما در فرآیندها، من یقین دارم در فرآیندها و ساختار دچار اشكال هستیم. البته من این نقطه قوت را هم در اینجا بگویم. زلزله منجیل یك حادثه طبیعی، حادثه بزرگی بود، بعد از آن زلزله بم در همان سال ۸۲ اتفاق افتاد. در آن موقع واقعاً اقداماتی كه صورت گرفت، اقداماتی كه دولت انجام داد، دستوراتی كه مقام معظم رهبری دادند، این سازمان مدیریت بحرانی كه الان می بینیم شكل گرفته به خاطر پیشگیری از حوادث آنجا بود.

من می خواهم بگویم اگر یك روند تحلیلی بر حوادث مان از گذشته تا الان داشته باشیم، می بینیم كه ما اشكالات ساختاری در اینجا داریم. حالا بعضی بحران هایمان در حقیقت یك حادثه است، بعضی از بحران های ما حادثه نیست، تبدیل به یك روند شده است، مثل محیط زیست. یعنی امروز آلودگی هوا، آب و خاك یك بحرانی شده كه ادامه دار است.

من اینجا می خواهم یك نكته بگویم، همین الان در سازمان مدیریت بحران، جناب آقای وزیر محترم حتماً اشاره كردند، همین الان چون خود قانون پنجساله بوده، بر اساس اصل (۸۵) پنج سال آن تمام شده است، از سال ۹۲ تا الان عملاً سازمان مدیریت بحران مشكل قانونی دارد، منهای اینكه بحث های ساختاری هم در آن است. لذا من از این موضوع می خواهم عبور كنم، چون این موضوعی كلیدی است و حتماً مجلس محترم به عنوان یك روند كلی به آن توجه كند.

اما حادثه پلاسكو؛ ما قبل از حادثه پلاسكو یك وظیفه ای به عنوان شهرداری تهران و هم مدیریت بحران داشتیم كه كار پیشگیری را انجام بدهیم. من فقط خدمت دوستان عرض كنم، در مدیریت بحران، شهرداری تهران چون تنها شهری است كه مدیریت بحران به عهده شهردار تهران است، در بقیه شهرها، در استان ها به عهده استانداری، شهرها به عهده فرمانداری است. از روزی كه این مسئولیت در قانون شما عزیزان به شهرداری تهران واگذار شده، امروز خدمت شما عرض می كنم مهمترین سازماندهی از بُعد ساخت مكانی، یعنی امروز تنها محل فرماندهی كه نمی دانم جناب آقای دكتر عارف اینجا حضور دارند یا نه كه آن موقع در دولت بحث راه اندازی یك برای مراكز بحرانی بود. در آن آیین نامه اولی تنها جایی كه امروز مركز فرماندهی به تمام معنا از بُعد ساختاری و مكانی در كشور وجود دارد فقط شهر تهران است. وقت نیست من توضیح بدهم.

در بحث HSE به عنوان امنیت كارگاه های كوچك مختص خود عملیات هایی كه شهرداری در شهرها انجام می دهد، HSE به درستی در شهرداری تهران دارد اجرا می شود.

مقاوم سازی پل ها برای بحث زلزله دارد انجام می شود. ارزیابی بیمارستان ها انجام شده، به مراكز ذی ربط و خود وزارتخانه برای احیاء داده شده است.

گروه های دوام؛ امروز شما در هر محله شهر تهران بروید گروه دوام را در آنجا می بینید، به مردم آموزش می دهند، سازماندهی شدند، آموزش های ماهانه، سه ماهه، مانور دارند. كمتر جایی در كشور می توانید پیدا كنید كه برای همین حریق گروه های دوام و برای زلزله امروز بیش از (۵۰۰۰) گروه در محلات دارند این كار را سازماندهی شده انجام می دهند.

سوله های بحران برای زمان بحران؛ بیش از (۱۲۰) سوله فقط در همین (۱۰) سال ساخته شده، تمام تجهیزات و امكانات برای حوادث غیرمترقبه الان در آنجا است. ارتباطات بی سیمی خارج از شبكه های موبایل و شبكه های رسمی در همه این مراكز برقرار است. اردوگاه های اسكان و مانور و مراكز درمانی و بیمارستانی در شهر تهران آماده شده و ما مرتب هر سال برای اینها داریم مانور انجام می دهیم.

من فقط می خواستم به بخشی از اینها اشاره كنم، در حوزه حریق گزارش آقای وزیر اینجا بود، من دیگر گزارش ندهم. ما روزی كه شهرداری تهران را تحویل گرفتیم (۷۴) ایستگاه آتش نشانی داشتیم، امروز (۱۲۵) ایستگاه آتش نشانی داریم. تنها شهری هستیم كه با ترافیك سنگین تمام استانداردهای بین المللی را در رسیدن به حوادث آتش سوزی با این ترافیك به خاطر گسترش خوب و تجهیزات مناسب داریم انجام می دهیم. در همین حادثه ما در كمتر از دو و نیم دقیقه توانستیم به صحنه حادثه برسیم.

در همین موضوع، اگر همكاران من بعضی آمارها را بگذارند دقت كنید، ما در ماشین های عملیاتی از حدود (۲۸۰) ماشین در سال ۸۴ به قریب به (۹۰۰) خودرو رسیدیم. در این شهر این سبدها و نردبان هایی كه دیدید آمد، این نردبان ها چهار، پنج سال قبل برای تهران خریداری شده، ما یك نردبان (۵۴) متری در كشور نداشتیم. امروز نردبان های (۳۳) متری و (۵۴) متری در شهرداری تهران خریداری شده، آموزش دیده شده و امروز هم شما دیدید كه در همین حادثه چگونه توانستند انجام وظیفه كنند.

كار مهم دیگری كه انجام شده بافت های فرسوده است، یكی از موضوعات جدی ما بافت فرسوده است. در بافت های فرسوده نمایندگان محترم تصویب كردند سالی (۱۰) درصد بافت فرسوده در (۱۰) سال انجام شود. شهر تهران تنها شهری است كه امروز بافت فرسوده به تأیید وزارت راه و شهرسازی ما (۳۴) درصد از بافت فرسوده را احیاء كردیم، در شرایطی كه در كشور و شهرهای دیگر متوسط (۷) درصد است. این رشدی است كه در حوزه قبل از حادثه می خواستم بگویم. البته گزارشات بسیار وسیع تر است، ولی می خواستم بگویم كه این كارها انجام شده است.

ولی در مورد خاص ساختمان پلاسكو؛ در رابطه با ساختمان پلاسكو همینطور كه شما می دانید بعد از حوادثی كه اتفاق افتاد ما به طور خاص، مخصوصاً منطقه (۱۲) را دنبال كردیم. قوانین، مقررات و پیگیری، واقعاً من اینجا نمی خواهم توضیح بدهم، من در سال ۹۳، در (۷) اردیبهشت، در جلسه شورای شهر گفتم كه واقعاً این قوانین، این مقررات و این اشكالات وجود دارد. این قوانین و مقررات به درستی انجام نمی شود، مسئولیت ها در هم هست. درست است كه بند (۱۴) و تبصره ماده (۵۵) قانون شهرداری می گوید كه شهرداری تهران برای حریق و سیل باید این كار را انجام بدهد، درست است، چه كاری را ما باید انجام بدهیم؟ وقتی می گوید سیل، یعنی در مقیاس شهری برای اینكه مثل آن اتفاقی كه سال ۶۴ افتاد در منطقه تجریش اتفاق نیفتد.

ما برای سیل امروز خدمت شما عرض می كنیم، بیش از (۵۰۰) كیلومتر در شهر تهران تونل و كانال برای آب های سطحی زدیم كه از سیل جلوگیری بكنیم. یك روز (۱۸۰۰) نقطه آبگیر داشتیم، امروز باران شدید هم كه می آید (۱۰۰) نقطه آبگیر وجود ندارد. در (۷) رود دره تهران، در بالای روددره ها همه را حوضچه آرامش زدیم كه اگر سیل هم از كوهپایه آمد كه مسئولش ما نیستیم كه حالا بعد می گویم، با هزینه های گزاف همه این كار انجام شده.

در رابطه با حریق گفتم، هم پیشگیری و هم بافت فرسوده انجام شده. برای همین ساختمان پلاسكو و ساختمان مربوط به علاء الدین واقعاً من شخصاً دنبال كردم، ای كاش فرصت بشود بگویم. وقتی می گوییم ما اقدامات را انجام بدهیم، آن رفع خطر هم همینطور كه گفتم در اماكن عمومی است كه ما باید انجام بدهیم. دوستان اینجا دقت كنند! بعد از این اماكن عمومی هم یك وقتی هست خطر بالفعل است، یك وقتی هست خطر بالقوه است. رفع خطر در شهرداری در اماكن عمومی خطرهایی است كه بالفعلند. دیواری است الان می خواهد بریزد، جایی است اتفاقی افتاده، چاله ای هست ، نهر آبی هست، كار عمومی هست این در هر كجا عرف است، این كار را انجام می دهیم. هرچند كه بعضی وقت ها اینها را هم بخواهیم انجام بدهیم چون صاحب شخصی دارد خودش دچار مشكل است كه باز ما باید حكم قضائی بگیریم.

من نمی خواهم اینجا به این موضوع بپردازم، ولی می خواهم بگویم كه دوستان بدانند در خود ساختمان پلاسكو ما اخطارها را دادیم، آموزش ها را دادیم. من چند روز قبل به دوستان گفتم در همین ساختمان پلاسكو ما به خاطر پیشگیری در همان مدیریت بحران برای همه عزیزانی كه آنجا زندگی می كنند آموزش گذاشتیم، بعد از دو بار كه لغو شد فقط (۱۷) نفر شركت كردند. ما بخشنامه چگونگی مربوط به آتش را به همه جای آنجا دادیم. در همین شهریورماه گذشته آخرین بار واقعاً همه اقدامات را گفتیم.

به هر حال ما براساس مصوبه خود هیأت دولت در سال ۹۳ براساس مواد قانونی (۱۰۵) كه من اینجا نمی خواهم اشاره بكنم، هم نظام صنفی مسئولیت هایی كه دارند، خود وزارت كار مسئولیت هایی كه دارد و چه ماده (۹۶)، چه ماده (۱۰۱) و چه ماده (۱۰۵) همه اینها وظایفی است كه حتی بازرس وزارت كار براساس مصوبه مجلس ضابط دادگستری است، یعنی حتی كارشناس بازرسی مجموعه آتش نشانی ما براساس مصوبه هیأت دولت در سال ۹۳ در مواد (۳)، (۴) و (۵) می گوید سازمان آتش نشانی های شهرداری ها همكار بازرس و مجموعه وزارت كار هستند و وزارت كار می تواند به عنوان ضابط از دادسرا یا دادگاه حكم توقیف را بخواهد و این مصوبه مجلس است كه دادسرا هم مكلف است كه حكم توقیف را هم بدهد، رفع توقیف هم نمی شود مگر با گزارش بعد از بازرسی. حالا اینها كارهای ریزی است كه در جای خودش باید انجام شود، ولی ما مسئولیت اجتماعی داشتیم. من به نوبه خودم فقط می خواهم بگویم این دو ساختمان را در حوزه پلاسكو برای پیگیری ها پیگیری كردیم و نتایج برای قبل از حادثه را من به شما گفتم. ساختمان مربوط به علاء الدین را روزی كه ما رفتیم هم حوزه آتش نشانی، هم مشكل سازه، جمعیت زیادی هم آنجا می روند. باور كنید روزی كه ما رفتیم برای بستن اقدام كنیم به ما اجازه ندادند. دادگاه رفت، دادگاه اول حق را به شهرداری داد، تازه آنجا ما كمیسیون ماده (۱۰۰) كه حكم دادگاه دارد برای پلمپ رفتیم. اگر كمیسیون ماده (۱۰۰) نباشد فقط به صرف آتش نشانی اختیار پلمپ نداشتیم. كمیسیون ماده (۱۰۰) كه مكمل از یك قاضی، نماینده وزارت كشور و عضو شورای شهر است برای پلمپ دستور دادند. ما رفتیم پلمپ كنیم ، اجازه ندادند. دادگاه شكایت كردند، رأی را به نفع ما دادند. صاحب اعتراض كرد به تجدید نظر رفت، رأی را به نفع ما دادند. رفتیم اجرا كنیم نشد، رفت دیوان عدالت اداری شكایت كرد. دو مرتبه دادگاه اولی رأی را به ما داد.

من می خواهم بگویم الان بیش از دو سال و نیم است داریم تلاش می كنیم، تازه بعد از اینكه همه این مسیرها را طی كردیم، شورای تأمین به دلیل مسائل امنیتی عقب انداخت، باز شورای تأمین استان موضوع را حل كرد، شورای تأمین شهرستان نامه نوشت. هنوز كه هنوز است بعد از دو سال و نیم پیگیری شخص بنده و مجموعه دوستانمان در شورای شهر قادر نشدیم در پاساژ علاء الدین بتوانیم آن كاری را كه داریم انجام می دهیم را تمام كنیم. اینها واقعیت های تلخی است كه در آن بروكراسی كه من خدمتتان عرض كردم وجود دارد. این برای قبل از حادثه، در حین عملیات من می خواهم این نكته را اشاره كنم.

ما در حین عملیات چه نكات مهمی داریم؟ یك، زمان رسیدن به حادثه؛ در زمان رسیدن به حادثه ما در كمتر از دو و نیم دقیقه از زمانی كه اطلاع داده شده رسیدیم، چون همه اینها در سیستم های بی سیمی ضبط است.

در حوزه تجهیزات ما برای این موضوع هیچ مشكل تجهیزاتی نداشتیم. به حد كفایت امكانات آنجا آمده، ولی این بحث قبول است كه اگر پلاسكو به تنهایی باشد یا یك ساختمان دیگری باشد برای دو ساختمان توان تجهیزاتی هست، ولی اگر این تبدیل به یك حادثه ای باشد مثل زلزله یا هر دلیل دیگری كه بشود (۵) ساختمان، حتماً تجهیزات دیگر جواب نخواهد داد. ولی برای این موضوعات تجهیزات به حد كفایت در اینجا بوده و مشكل تجهیزات نداشتیم. بعضاً دوستان می گویند هلیكوپتر، در بحث های مختلفی كه گفتند، اولاً هلیكوپتر اصلاً در اختیار امداد و نجات است، به اضافه اینكه اصلاً اینجا هلیكوپتر نیاز نداشته. امكان به كارگیری هلیكوپتر در اینجا نبوده كه بعضاً در بعضی از نظریات و رسانه ها گفته می شود. در عملكرد میدانی در ورود به داخل شدن، به هر حال نیروها رسیدند در همان طبقه دهم، چون گزارشی كه آقای وزیر دادند در واقع گزارش آتش نشانی ما بود كه رسیده و دوستان جمع بندی كردند، در طبقه دهم رفتند، همانطور كه مردم هم گفتند، آمار هم نشان می دهد، بیرون هم نگاه می كنید یك بار آتش آنجا مهار شده، ولی دو مرتبه آتش سوزی شروع شده كه حالا من علت آن را هم توضیح خواهم داد.

یكی از موضوعات مهم، بحث مربوط به تخلیه هست. یكی از افتخارات این عملیات این هست كه دقیقاً (۳۱) دقیقه، (۳۲) دقیقه قبل از ریزش، اعلام تخلیه ساختمان به همه نیروهای عمل كننده شده، چون مجموعه نیروهای آتش نشان و نیروی انتظامی توانسته بودند مردم را بیرون كنند. ما حوادثی دیگر از این حوادث در كشورهایی مثل سئول و جاهای دیگر داشتیم كه وقتی ریزش اتفاق افتاده (۵۰۰) نفر، (۱۲۰۰) نفر در بنگلادش در همین ریزش ها و آتش سوزی ها از بین رفتند. جمعیت پاساژ پلاسكو معلوم است، افراد شب خوابش معلومند. واقعاً فقط (۶) نفر از مجموعه عزیزان ما به شهادت رسیدند از مجموعه مردم كه این حاكی از تخلیه به موقع ساختمان است. (۱۰۰) و خرده ای نفر از كاركنان آتش نشانی در داخل مجموعه مشغول خاموش كردن آتش بودند، وقتی كه فرماندهی امكان ریزش و خطر را می بیند اعلام تخلیه را آنجا انجام می دهد كه بخش قابل توجهی از بچه ها از طریق سبدها و همین نرد بان ها تخلیه شدند و بعضی ها كه از مسیر پله می آمدند دو هدف را داشتند. خدا رحمت كند شهید امینی را كه پیكر مطهرش جزء اولین پیكرهایی بود كه آنجا پیدا شد، با تعدادی از بچه ها تصمیم می گیرند از مسیر پایین بیایند كه كسی از مردم و بچه های خودمان داخل ساختمان باقی نمانده باشند، در همین حین بخشی از پله ها فرو می ریزد كه اینها در طبقات نمی توانند بیایند كه شما می بینید چون دیگر پله نبوده بخشی از نیروهای ما از مجموعه نمای ساختمان كه امكان پایین آمدن بوده پایین آمدند (رئیس ـ آقای قالیباف! چقدر از مطالبتان مانده؟ چهار، پنج دقیقه تمام بفرمایید) اما من سرجمع اینجا می خواهم بگویم در زمان رسیدن، در تجهیزات به كار گرفته شده، در حوزه عملیات كه یك عملیات آفندی اینجا بوده باید انجام می شده، (جعفرزاده ایمن آبادی ـ وزیر دروغ گفته؟ آقای لاریجانی! مشخص كنید چرا گزارش تناقض دارد) در زمان تخلیه در نحوه تخلیه (رئیس ـ آقای جعفرزاده درست نیست، صبر كنید آقای قالیباف صحبتشان را بكنند، بفرمایید).

نكته بعدی كه در بعد از عملیات می خواهم بگویم بحث برداشت آوار آنجا بوده كه در برداشت آوار با همه استانداردهایی كه هست به طور دقیق اگر من بخواهم اینجا یك مقایسه ای بكنم همه دوستان می دانند، بعضاً این مقایسه در حادثه (۱۱) سپتامبر كه اتفاق افتاد، كل آنجا (۸) ماه زمان برده ولی بخش عملیاتی كار كه جمع كردند (۹۰) روز در بخش اول زمان برد، اینجا در باب احجام وقتی با آنجا قیاس می كنید (۱۰) روز زمان می برد و الحمدلله اینجا ما توانستیم در كمتر از (۹) روز این كار را انجام بدهیم. علت اینكه روز اول هم یك مقدار كار كند بود، چون خود استراكچر ساختمان و نمای ساختمان كه متصل به هم بودند، یك سازه متصل روی همه مجموعه قرار گرفته بود، باید تك تك اینها برش می خورد و كار انجام می شد كه این كار هم پیش رفت و انجام شد و تخلیه به بهترین شكل ممكن پیش رفت. من چهار، پنج مورد پیشنهاد روشن هم برای پیشگیری و هم برای موضوع عملیات هم دارم كه اگر اجازه بدهید و نكته ای هست جناب عالی بفرمایید، بعد اگر لازم شد پیشنهادها را خدمت شما عرض بكنم.

رئیس ـ خیلی ممنون، آقای قالیباف تشكر می كنیم. آقای قالیباف تشریف داشته باشید، بفرمایید بنشینید. دوستان عزیزم! در صندلی های خودتان باشید. دوستان توجه داشته باشید! امروز از آقای رحمانی فضلی، آقای فاضلی و آقای شهردار، آقای قالیباف تشكر می كنیم كه میهمان ما در مجلس هستند و تشریف آوردند و از كمیسیون های مختلف، كمیسیون عمران، اجتماعی، بهداشت و درمان و شوراها و امور داخلی كشور هم تشكر می كنم كه واقعاً از همان لحظات اول كار را پیگیری كردند.

 حادثه پلاسكو واقعاً حادثه دردناكی بود و تقریباً (۱۰) روز مستمر اذهان جامعه را به خودش معطوف كرد و كاملاً هم روحیه جمعی جامعه را جریحه دار نمود. چند تا مسأله اینجا هست، حالا گزارشی هم كه امروز هم جناب آقای رحمانی دادند، هم آقای شهردار دادند و هم كمیسیون های مختلف این را نشان می داد كه باید به چه نكات و چه ابعادی توجه خاص بشود.

اولاً ما از زحماتی كه هم آتش نشانی كشید، هم بخش های مختلف شهرداری زحمت كشیدند، بخش های مختلفی كه در وزارت بهداشت بودند. واقعاً ساعات اولیه كه این حادثه بسیار مؤلمه رخ داد یك سردرگمی به وجود آمده بود. حادثه غیرمترقبه بود و به همین دلیل نگرانی ها زیاد بود. همه برای اینكه این مشكل را حل كنند شتافتند، وقتی هم كه رهبری معظم فرمانشان این بود كه الان همه بشتابید برای نجات دادن افراد و حل مشكل همه این رویكرد را دنبال كردند. خود آقای قالیباف هم از ساعات اولیه آنجا بود، تا این (۱۰) روز هم مستمر من پیگیر بودم تلاش وافری داشت. لذا ما از همه عزیزان تشكر می كنیم.

نكته دوم، هم جناب آقای رحمانی، هم آقای شهردار، آقای قالیباف و دولت باید به این نكته توجه كنند، این حادثه ممكن است در تهران رخ داده باشد كه یك شهر است، ممكن است در یك خیابان باشد و یك ساختمان، ولی امروز این حادثه یك حادثه ملی است. در اشل یك حادثه ملی باید به آن توجه كنید، باید یك گزارش ملی در این زمینه تهیه بشود كه كسی نتواند سوء استفاده ای بكند. همین امروز بعضی ها می گفتند رسانه های بیگانه یك خبرهای نادرستی در این زمینه پخش می كنند. اگر ما در این حادثه یك گزارش ملی دقیق تهیه بكنیم كه عرض می كنم چه نكاتی داشته باشد، آنوقت كسی نمی تواند از این تخطی بكند، این نیاز هست. حالا خوشبختانه دولت هم ستادی بر این امر گذاشته، كمیسیون عمران هم با كمك كمیسیون های دیگر تلاش می كنند این گزارش ملی در كشور تهیه بشود.

اولاً یك فصل در این گزارش این باشد كه این حادثه چرا رخ داد؟ چه سهل انگاری هایی شده بود؟ بخشی از این سهل انگاری ها ممكن است مربوط به دستگاه هایی باشد كه الان گفتند بعضی از وزارتخانه ها هم مسئول بودند بگویند و ضابط قضائی بودند، چرا انجام ندادند؟ این خیلی چیز مهمی است. اگر یك قانونی نوشته می شود، افرادی ضابط قضائی می شوند و می فهمند این مشكل دارد چرا انجام ندادند؟ پس این باید معلوم بشود چه جاهایی سهل انگاری كردند. ممكن است بخشی از آن مربوط به خود كسبه باشد، چرا این مقدار بارگذاری در آنجا شد؟ این حجم منسوجاتی كه آنجا شده آیا از نظر استاندارد درست بوده؟ این هم یك بخشی است، یعنی آموزش هایی می خواهد و خود كسبه و آن مراكز تجاری باید به این موضوع توجه كنند.

یك فصل آن در این گزارش ملی این است كه چرا این رخ داد و چه بخش هایی تساهل داشتند و سهل انگاری كردند و این باید پیگیری بشود.

نكته دوم این است كه، برای آینده و این نگرانی هایی كه الان هم آقای رحمانی و هم آقای قالیباف گفتند و خودمان هم داریم می بینیم در بافت فرسوده، در همین خیابان جمهوری چقدر از این مؤسسات تجاری شبیه به این هست. آیا یك استاندارد ایمنی برای اینها وجود دارد و بعد مجری آن مشخص است؟ اگر آقای قالیباف می گویند كه بعضی جاها ما اختیار نداریم، به ما بگویند كجا به عنوان مسئول بحران اختیار ندارند. ما باید این مشكل را برایشان حل كنیم و اگر نه، اختیار دارند، در آینده باید جلوی مسائلی كه مراكز تجاری، مراكز تجمع عمومی از این ها در آسیب هستند گرفته بشود و ما باید برای آینده استفاده كنیم. لذا فصل دوم بخش گزارش ملی یك نگاه به آینده برای پیشگیری از موارد مشابه در این زمینه است. اگر این كار را بخواهند صورت بدهند ما حتماً از كمیسیون عمران می خواهیم با كمك كمیسیون های دیگر كه درگیر این موضوع بودند و استفاده از گزارشی كه دستگاه هایی مثل شهرداری، وزارت كشور و این كمیته ای كه در دولت تشكیل شده دادند، این گزارش منقح را مثلاً ظرف ماه آینده به ما بدهند كه ما در مجلس بدانیم هم اشكالات در كجا بوده و هم چه بخش هایی را ما باید تقویت كنیم یا اشكال قانونی اگر دارد رفع كنیم و یا از نظر نظارت سراغشان برویم كه چرا كارشان را انجام ندادند.

این كاری است كه كمیسیون باید انجام بدهد و ساده هم نگیرید. این یك پدیده ای شد كه در اشل ملی باید به آن توجه كرد، یعنی ما حتماً باید یك گزارش ملی مستند برای آن ارائه كنیم. البته من از دوستان كمیسیون بودجه هم كه دیروز لحظات آخرشان را می گذراندند خواهش كردم كه برای آتش نشانی توجه خاص بكنند و خوشبختانه (۱۰۰) میلیارد تومان هم امسال در بودجه برایشان گذاشتند. حالا علاوه بر بودجه ای كه شهرداری تنظیم می كند ما یك كمكی بكنیم كه همین بخش هایی كه الان آقای قالیباف گفتند در ارتفاع های بزرگ ما امكاناتی كم داریم، ما باید در شرایط تهران به این نكته توجه كنیم كه این تجهیزات حتماً باید در سطح فراگیری تهران تدارك بشود.

من اینجا یك نكته ای به جناب آقای قالیباف عرض كنم، ببینید! شهر تهران به خاطر گستردگی و تراكم مسائل مختلفی دارد، حالا یك بخشی از آن در این مسأله بروز كرد. یك بخش دیگر آن این برج هایی است كه دارد در تهران ساخته می شود. گاهی استانداردها رعایت نمی شود، ملاحظه بكنید! ما نمی گوییم در تهران در بعضی از بخش ها برج ساخته نشود، ولی برج ساختن یك استانداردی دارد. در چه وسعتی برحسب ارتفاع نباید ساختمان سازی باشد، دسترسی ها باید برایش وجود داشته باشد. حالا این را كه من خودم در بعضی از جاها می بینم، واقعاً یك خیابان های بسیار تنگ در كنارش برج های وسیع دارد ساخته می شود و این حتماً برای آینده شما مشكل ایجاد می كند، حالا چه زلزله باشد، چه آتش سوزی. خواستید من برایتان می گویم چه بخش هایی این معضلات را به وجود آورده.

خواهش من این است كه هم شورای شهر تهران و هم شهردار محترم به این موضوع توجه تام داشته باشند. ممكن است بعضی جاها هم لازم باشد برج ساخته بشود، ولی حتماً امكانات استانداردی برای دسترسی باید وجود داشته باشد كه ما مدام خطرات را كم كنیم. البته این نكته ای كه آقای قالیباف گفتند كه در تهران به بافت فرسوده توجه دارند خیلی خبر خوبی است، ما در برنامه هم به این توجه كردیم، حتماً هم حمایت می كنیم. بافت فرسوده در همه شهرها باید در طول برنامه تحول جدی پیدا كند، مخصوصاً در تهران كه یك مقدار تراكم زیاد هست این موضوع حتماً مورد حمایت ما هست و كمك تان خواهیم كرد.

از همه دوستان و عزیزان تشكر می كنیم كه به این موضوع توجه داشتند و حالا این گزارش اولیه است، گزارش كامل را ان شاء الله بعد از اینكه كمیسیون ارائه كرد دنبال خواهیم كرد.

 

۶ ـ قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص حمایت از تقویت بنیه دفاعی و موشكی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران

رئیس ـ بیانیه را بخوانید.

دبیر (امیر آبادی فراهانی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی

با تبریك سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ملت ایران به محضر رهبر معظم انقلاب و ملت بزرگ ایران به ویژه خانواده های معظم شهدا و ایثارگران.

امروز پس از گذشت (۳۷) سال از پیروزی انقلاب اسلامی، به فضل الهی و بركت خون پاك هزاران شهید و مجاهدت امام راحل عظیم الشأن و تدابیر و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب، ملت بزرگ ایران دارای نظام اسلامی قدرتمندی است كه قدرت خود را برخلاف دیگر قدرت های بزرگ جهان در سلاح های كشتار جمعی اعم از اتمی، شیمیایی و میكروبی تعریف نكرده است و مخالف جدی هرگونه سلاح كشتار جمعی است.

بنابراین تنها راه بازدارندگی در برابر تهاجم دشمن، توانمندی موشكی جمهوری اسلامی ایران است. زمزمه های مخالفت برخی از كشورها نسبت به این توانمندی از هیچ منطقی برخوردار نبوده و آزمایش های موشكی نیز هیچ تناقضی با قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل ازجمله قطعنامه (۲۲۳۱) ندارد.

ما نمایندگان ملت بزرگ ایران اسلامی حمایت همه جانبه خویش را از نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران كه نقش تاریخی خود را در دوران سخت دفاع مقدس به عنوان یك افتخار جاودانه ایفاء نمودند اعلام نموده و تقویت بنیه دفاعی جمهوری اسلامی ایران را در چارچوب راهبرد بازدارندگی یك ضرورت اجتناب ناپذیر برای امنیت ملی كشور می دانیم.

 در پایان مجلس شورای اسلامی ضمن حمایت از همه هم وطنان ایرانی خارج از كشور از جمله ایرانیان مقیم آمریكا اعلام نموده و تصمیم اخیر این كشور را اهانت به ملت ایران و امت اسلامی می داند. والسلام علیكم و رحمه الله

این بیانیه به امضاء بیش از (۲۱۵) نفر رسیده است كه عزیزان مراجعه كردند و امضاها بیشتر می شود[۱].

آقای رئیس! این هم اصلاح كنم، آقای تجری و آقای اناركی مأموریت و استعلاجی بودند كه صبح تأخیر اعلام شد، اصلاح می شود.

دبیر (رنجبرزاده) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای حسین فریدون دستیار ارشد رئیس جمهور در پی تذكر (۴۶) نماینده مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس جمهور محترم درخصوص رسیدگی به پرونده اقتصادی ایشان كه در تاریخ ۱۵/۱۰/۹۵ در مجلس قرائت شد، ایشان در پاسخ به تذكر فوق طی نامه ای رسمی به تاریخ ۲۸/۱۰/۹۵ خطاب به رئیس محترم مجلس شورای اسلامی اظهارات نمایندگان را رد كردند و آن را نسبت به خود ناروا دانستند كه مطابق ماده (۷۸) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی قرائت گردید.

جناب آقای جمشید انصاری رئیس محترم سازمان اداری و استخدامی كشور كه در پی تذكر جناب آقای حاجی دلیگانی در جلسه مورخ ۲۵/۸/۹۵ قرائت شد، مبنی بر وجود افراد دوتابعیتی در حوزه مسئولان و مدیران ارشد كشور، اظهار نمودند مطالب مطروحه درخصوص افراد دوتابعیتی در دولت واقعیت نداشته و چنین فردی در دولت وجود ندارد و وفق ماده (۹۵) قانون مدیریت خدمات كشوری واگذاری مسئولیت به افراد دوتابعیتی منع قانونی دارد.

دبیر (امیر آبادی فراهانی) ـ آقای رئیس! امضاها (۲۲۰) تا شد.

رئیس ـ متشكریم.

 

۷ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

رئیس ـ جلسه بعدی ما روز یكشنبه، ساعت (۸) صبح در مورخ بیست و چهارم بهمن خواهد بود و دستور جلسه هم خدمتتان تقدیم خواهد شد. ختم جلسه را اعلام می كنم.

 

(جلسه ساعت ۱۲: ۱۲ پایان یافت)

 

رئیس مجلس شورای اسلامی

علی اردشیرلاریجانی


 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۸ ـ ضمیمه:

الف ـ فهرست مصوبات

 


عنوان

ثبت

كمیسیون اصلی

كمیسیون فرعی

توضیحات

طرح اصلاح موادی از قانون تشكیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی كشور و انتخاب شهرداران

۲۰۲

شوراها و امور داخلی كشور

_

متعاقب جلساات ۲۷ و ۷۶ تصویب و به شورای نگهبان ارسال گردید.

 

 

ب ـ گزارش كامل كمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی درخصوص حادثه ساختمان پلاسكو[۲] 

گزارش كامل كمیسیون عمران درخصوص حادثه ساختمان پلاسكو

بسم الله الرحمن الرحیم

با تبریك ایام الله دهه فجر و گرامیداشت سالروز ورود حضرت امام خمینی (ره) به كشور عزیزمان و پایان دادن به رژیم ستمگر شاهنشاهی

در ایام گذشته حادثه حریق منجر به شكست كامل و ریزش ساختمان پلاسكو  در خیابان جمهوری اسلامی با از دست دادن تعدادی از آتش نشانان شجاع ، متعهد و ایثارگرمان بهمراه تنی چند از هموطنان به واقعه ای تلخ و درد آور تبدیل شد.

ضمن تشكر از هئیت ریسه محترم مجلس شورای اسلامی كه فرصتی فراهم آوردند جهت ارائه گزارشی از بررسی های اولیه این حادثه خدمت شما نمایندگان محترم و ملت شریف ، یادآوری میكنم كه این گزارش صرفا روند اقدامات كمیسیون عمران بعنوان محور بررسی های مجلس در ابعاد این حادثه بوده و نتایج نهایی و تصمیمات اتخاذی كمیسیون عمران متعاقبا در قالب گزارش ماده ۴۹ به سمع و نظر شما نمایندگان محترم و ملت شریف خواهد رسید.

حادثه پلاسكو كه با اعلام حریق در طبقات فوقانی در ساعت ۵۹: ۷ صبح وارد مرحله امداد شده بود بعد از یكبار اطفا مجددا دچار حریق میگردد . با توجه به توسعه آتش ، سازه فولادی ساختمان بدلیل عدم پیش بینی تدابیر و تجهیزات مقابله با حریق بعد از حدود ۳ ساعت مقاومت دچار تغییر رفتار و كاهش ظرفیت باربری و نهایتا شكست و ریزش ناگهانی گردید . متاسفانه سرعت تخریب فرصت خروج افراد مستقر در ساختمان را نداد . انعكاس این حادثه در فضای مجازی و رسانه ای و ازدحام جمعیت بالایی كه عموما به نوعی با اصناف فعال در این ساختمان مرتبط بودند ، استقرار نظام مدیریتی بحران را با چالش مواجه می نمود كه با پیام مقام معظم رهبری و تاكیدشان بر اولویت امداد و نجات ، همگرایی لازم ایجاد گردید كه برخود لازم میدانیم كه از عنایت معظم له تشكر نمائیم.

كمیسیون عمران با تجربه بحران های دیگر ، بلافاصله و در همان روز واقعه ضمن اعلام موضع رسمی و رسانه ای و تاكید بر ضرورت بسیج همه امكانات و توان موجود اعم از دولتی و خصوصی در امداد و نجات و تذكر قاطع به عدم پذیرش هرگونه عدم همكاری در این مهم، بررسی های میدانی دستگاههای نظارتی را منوط به عدم دخالت و مزاحمت برای مدیریت بحران عنوان نمود و درخواست شد حتی الامكان بازدیدهای بالادستی به بعد از استقرار مناسب تشكیلات مدیریت بحران موكول گردد.

درهمان روز حادثه پیام جناب آقای دكتر لاریجانی و ماموریتی كه به ۳ كمیسیون عمران ، اجتماعی و بهداشت و درمان صادر گردید نیز دریافت شد كه از توجه جدی ایشان به حادثه پلاسكو تشكر می كنم.

براین اساس هیات هایی از كمیسیون ، مقدمات بررسی را آغاز نموده و پس از حضور در جلسه مدیریت بحران كه روز جمعه مورخ ۱/۱۱/۹۵ در محل وزارت كشور تشكیل گردید با بازدید و بررسی میدانی و استماع نظر شاهدان عینی و تشكیل جلسات متعدد، چارچوب كلی بررسی علل بروز حادثه و ارائه راهكارهای حذف زمینه وقوع حوادث مشابه را تعریف نمود . متعاقبا ضمن بررسی های مستمر  در گستره وسیعی از حوزه های فنی ، عملیاتی و مدیریتی اعم از ، آوار برداری و امدادونجات ، نوع مواجهه با حادثه و راهكارها و روشهای مدیریت بحران ، میزان هماهنگی و همكاری دستگاهها ، كنترل محیط، ارزیابی كیفی و كمی ادوات ، تجهیزات و نیروی بكارگرفته شده ، بررسی قوانین و مقررات ذیربط ، تعهدات دستگاههای دولتی و غیردولتی ، به جمع آوری اطلاعات موجود پرداخته شد.

در ادامه با دعوت از وزارتخانه های راه و شهرسازی ، كشور ، اقتصادی و دارایی ، بهداشت و درمان ، تعاون .كارو امور اجتماعی ، سازمان برنامه و بودجه ، دیوان محاسبات ، سازمان بازرسی كل كشور ،  مدیریت بحران ، استانداری و فرمانداری تهران ، شورای اسلامی و شهرداری تهران ، مجمع امور صنفی ، بیمه مركزی ، نیروی انتظامی ، آتش نشانی ، سازمان امداد ونجات ، اورژانس و بنیاد مستضعفان ، به بررسی نقطه نظرات دستگاهها پرداخته و گزارش مكتوب آنها دریافت شد و بموازات آن نیز طی مذاكره با صاحبنظران ، مقامات اعم از وزرا ، معاونین وزرا و دستگاههای مرتبط ، صاحبان تجربه مدیریت بحران ، مدیران بحران در سوانح مشابهی چون فروریزش ساختمان بلندمرتبه رشت،  هم اندیشی شد.

كمیسیون عمران معتقد است گرچه حادثه پلاسكو واقعه تلخی بود ولی باید فرصتی تلقی شود برای ایمن سازی شهرها و سكونت گاه ها و مقاوم سازی ابنیه و تاسیسات، كه این مهم اراده ای همگانی در تمام عرصه های حاكمیتی و مردمی می طلبد . در اینجا لازم است به برخی سوالات و ابهامات كه در گزارش تكمیلی كمیسیون مورد بررسی قرار خواهد گرفت اشاره شود:

۱ـ آیا ساختار و تشكیلات مدیریت بحران دارای امكانات ، تجهیزات ، توان ، منابع ، تخصص و اراده و اقتدار لازم برای سیاستگزاری ، برنامه ریزی و مدیریت بحران و عملیات كه پاسخگویی نیاز كشوری كه حداقل ۳۰ نوع از ۴۳ نوع حادثه غیر مترقبه شناخته شده را تجربه می كند دارد ؟ آیا توانسته خود را در سطح استانداردهای جهانی ارتقا بخشد ؟آیا توانسته شرایطی فراهم كند كه مدیریت بحران منطقه ای در مواجهه با حادثه به بانكهای اطلاعاتی از جمله امكانات ، تجهیزات كشور،  راهكارها و روشهای مناسب با حادثه برگرفته از حوادث مشابه را به احصا و بكار گیرد ؟ آیا در مستند سازی تحلیل نتایج حوادث موفق می باشد؟

۲ـ آیا قوانین آنقدر جامع و مانع هستند كه زمینه برداشت ها و تفاسیر مختلف و عدم پذیرش مسئولیت بوجود نیاید ؟ آیا قوانین آنقدر صریح هستند كه بتوان در وقوع حادثه مشابه ای مسئول واحدی معرفی كرد . در این حادثه كه همه دستگاههای مرتبط از پذیرش مسئولیت طفره می روند بنیاد مستضعفان تنها دستگاهی بود كه رسما اعلام كرد به سهم خود مسئولیت قبول می كند و لازم است اینگونه رفتارها در فرهنگ مدیریتی كشور تقویت و نهادینه شود.

در این حادثه مجموعه ای از قوانین مرتبط از جمله قانون شهرداریها ، قانون كار ، قانون تملك آپارتمانها ، موازین قانونی موجر و مستاجر، قانون نظام مهندسی و كنترل ساختمان و قانون صنفی شناسایی شد كه احكام صریحی در جلوگیری از اینگونه حوادث دارند ولی بدلایل گسترده و قابل توجهی اجرایی نشده بود لازم است بررسی گردد علل عدم اجرای این قوانین چه بوده است و آیا دستگاههای مرتبط در انعكاس موارد كمبود ، نقص یا ابهام در این احكام قانونی اقدام نموده اند؟

۳ـ ضمن تقدیر از همراهی و همدلی همه دستگاهها اما سوال این است كه در حادثه پلاسكو كه شهرداری تهران مسئول مدیریت بحران را بعهده داشت آیا دستگاهها از نظر ضوابط و مقررات اداری تحت مدیریت شهرداری قرار داشته اند و آیا هدف مدیریت واحد شهری محقق شده است؟

خوب است بدانید كه امثال پلاسكو بازهم وجود دارد. پلاسكو ساختمان معروفی بود دربهترین شرایط دسترسی كه خوشبختانه در كم ترددترین ساعت دچار حریق شد چگونه آرام خواهید بود اگر بدانید در همین كلانشهر تهران ، صدها برج وجود دارد كه به مثابه پلاسكو فاقد ایمنی و فاقد مشخصات فنی شناسایی شده جهت دسترسی مناسب در حوادث است آنهم در معابر ۶ متری ؟!!!

اما ما ملتی هستیم كه هرگاه خواسته ایم توانسته ایم. ایمن سازی شهرها و سكونت گاههای كشوری كه بالغ بر ۶۰ درصد جمعیتش شهر نشین است یك ضرورت می باشد .  بیش از ۶۰ هزار هكتار بافت فرسوده با جمعیتی حدود ۲۰ میلیون نفر داریم ، دهها میلیون نفر در سكونت گاههای غیر رسمی و غیر ایمن ساكنند . سرزمینی پر از گسل داریم كه نیاز به توجه ویژه دارد.

در پایان لازم است متذكر گردد ، كمیسیون عمران ضمن تمركز بر شناسایی خلاها ، كمبودها و زمینه های حادثه آفرین، در این مهم با جدیت و استمرار پیگیر بوده و انشااله درگزارش تكمیلی نتایج را بهمراه بررسی عملكرد و مسئولیت دستگاههایی كه بنا به قصور یا  سهل انگاری در وقوع این حادثه دخیل بوده اند تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد نمود.

در این حادثه مردم سنگ تمام گذاشتند و این وظیفه ی مارا سنگین تر میكند و نباید باز شاهد حوادثی ازاین دست باشیم . كمیسیون عمران وظیفه میداند از همراهی و همكاری مردم و مسئولین و دستگاهها در این حادثه تقدیر و تشكر كند.

والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

 


 

گزارش كامل كمیسیون بهداشت و درمان درخصوص حادثه ساختمان پلاسكو

برادر اندیشمندجناب آقای دكتر لاریجانی

رئیس محترم مجلس شورای اسلامی

باسلام و نهایت احترام؛                                                                                                                                          

             پس از وقوع حادثه اسف بار بروز آتش سوزی در ساختمان پلاسكوی تهران و ابلاغ دستور جنابعالی مبنی بر ورود و اقدام مناسب توسط سه كمیسیون مجلس شورای اسلامی (عمران،اجتماعی و بهداشت ودرمان) اقدامات زیر بعمل آمد. ۱- استقرار و فعال شدن اورژانس كشور و كمك به مداوای سرپایی مجروحان و مسمومین از گازهای پراكنده بعلت آتش سوزی و انتقال مصدومین جدی به بیمارستانهای دولتی و خصوصی مستقر در تهران و تلاش در جهت رفع آسیب های روانی ناشی از حادثه كه مراتب عملیات طبق كتابچه ای به پیوست تقدیم می گردد .

۲- كمك و نظارت بر عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر در جست و جو و نجات افرادی كه زیر آوار مانده بودند.

۳- حضور در محل حادثه و تماس با مسئولین ارجمند واحد های درگیر و عمل كننده و شركت در جلسه ستاد بحران شهرستان تهران و اتخاذ تصمیمات لازم در واحد روبروی ساختمان پلاسكو .

۴- شركت در جلسه كمیسیون عمران با حضور ریاست و اعضاء كمیسیون و كلیه مسئولین واحدهای عمل كننده و درگیر همچون ستاد بحران،وزارت كشور،وزارت بهداشت و درمان ،وزارت مسكن و شهر سازی،اورژانس ، هلال احمركشور ، سازمان آتش نشانی ، دادستانی ،نیروی انتظامی و بنیاد مستضعفان و دریافت گزارش كارشناسی از كلیه دستگاهای مسئول و بحث و رایزنی فراوان كه از سوی ریاست محترم كمیسیون عمران تقدیم خواهد گردید.

۵- حضور در ستاد فرماندهی آتش نشانی تهران و تقدیر از آتش نشانان و كاركنانی كه در شوك و افسردگی بسر میبردند و معرفی چندین تیم كارشناسی روانپزشكی و روانشناسی به آنها .

۶- تشكیل جلسه كمیسیون بهداشت و درمان و طرح موضوع و بحث وتبادل نظر پیرامون مسایل پزشكی مربوط به حادثه .

ضمنا گرامیداشت یاد و خاطره آتش نشانان فداكار و تقدیر از عملكرد واحد های ارائه دهنده خدمات نظر شخصی اینجانب در بروزوتوسعه این حادثه و فاجعه عبارتست از :

الف : قانون گریزی و بی مبالاتی افراد شاغل در ساختمان پلاسكو همچون بقیه افراد در سطح كشور .

ب : سهل انگاری و اغماض مسئولین در اجرای قانون (عدم برخورد با تغییر كاربری های متعدد و بیمه نبودن واحد های فعال در آن ساختمان و عدم توجه شهرداری به تذكرات سازمان آتش نشانی)

ج : كمبود آموزشهای لازم به مردم در امر حفاظت از خود و جامعه و محیط كار كه بهتر است از دوران پیش دبستانی و دبستان آغاز شود ./ با تشكر

             علی نوبخت  

 رئیس كمیسیون بهداشت و درمان      

 

 


 

گزارش كامل كمیسیون اجتماعی درخصوص حادثه ساختمان پلاسكو

گزارش شماره (۱)كمیسیون اجتماعی پیرامون حادثه آتش سوزی در ساختمان پلاسكو تهران در جلسه علنی  مورخ۱۳/۱۱/۹۵ تقدیم نمایندگان محترم می گردد:

گردشكار

پیرو ماموریت محوله ازسوی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی در خصوص بررسی حادثه ساختمان تجاری پلاسكو این كمیسیون با دعوت از مسیولین دستگاههای اجرای ذی ربط از جمله مسیولین  وزارت تعاون ، كار و رفاه اجتماعی وزارت كشور ، شهرداری تهران ، سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی ، جمعی از كسبه مالكین سرقفلی و هیات امنا ساختمان پلاسكو ، اتحادیه صنف پیراهن دوزان ، اتحادیه پوشاك ،مدیر كل تامین اجتماعی غرب تهران درمورخ ۱۰ / ۱۱/ ۱۳۹۵ گزارش آن به شرح زیر تقدیم می گردد: 

تحقق بسیاری از آنچه در قانون اساسی آمده، علاوه بر اقدامات حقوقی یا سیاسی نیاز به دستاوردهای بزرگ در حوزه های اجتماعی و بالاخص اقتصادی دارد. حادثه پلاسکو نشان داد که امنیت مردم از سوی توسعه نیافتگی تهدید می شود.

پلاسکو یک علامت سؤال بزرگ در قلب شهر تهران و سایر کلان شهرها و ای بسا ایران است. فاجعه خواندن فروپاشی پلاسکو به هیچ وجه آن را امری نادر و کم شمار نخواهد کرد وقتی بدانیم در همین کلانشهر تهران و بسیاری کلانشهرهای دیگر کشور ساختمان های زیادی با مختصاتی شبیه به پلاسکو و ای بسا نگران کننده تر از آن قرار دارند.

معتقدیم بررسی مستند، علمی و دقیق حادثه، اراده حاکمیت را در پایبندی به امر شفافیت اطلاعات و تأمین حقوق شهروندان به کاهش مخاطرات، نشان می دهد. امید داریم بازسازی پلاسکو نه فقط به بازسازی فیزیکی بنا بلکه به بازسازی تفکر مدیریت امنیت و ایمنی شهروندان و فضاهای شهری تبدیل شود.

بر این اساس تحلیل ریشه ای و علّی و نیز شناسایی نقش عوامل و شرایط محیطی زمینه ساز آسیب پذیری ساختمان پلاسکو در برابر حادثه آتش سوزی حائز اهمیت اساسی است.

درک این حادثه پیچیده نیازمند تامل و اندیشه اساسی در قبال پرسشهایی از این قبیل می باشد:

این آسیب پذیری محصول کدام فرآیندها و روال های معمول در تأسیس، فعالیت و مدیریت چنین فضاهایی بوده است؟ شناسایی این عوامل و شرایط بلند مدت از آن رو اهمیت دارد که سایر ساختمان ها و بناهای بزرگ تجاری و... در تهران نیز محصول همین شرایط و قواعد هستند و احتمالاً

به میزان پلاسکو آسیب پذیرند. سؤال دیگری که باید بدان پرداخت این است که چه عامل، رویداد و یا حادثه ای آسیب پذیری ساختمان پلاسکو را به فروپاشی آن متصل کرد؟ به بیان دیگر رویدادی که در متن شرایطی که پلاسکو را آسیب پذیر کرده بود و مانند یک علت نهایی عمل کرد چه بود و چرا روی داد؟ الگو، مختصات و پروتکل مورد استفاده برای اطفای حریق و مواجهه با آتش سوزی و علت ناموفق بودن آن چه بود؟ مدیریت بحران در روز وقوع حادثه و روزهای بعد چه ویژگی هایی داشت و نقایص و نقاط قوت آن چه بود؟ برای ممانعت از بروز چنین وقایعی چه اقدامات بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدتی باید صورت پذیرد؟

هر حادثه ای نظیر فروریزی ساختمان پلاسکو شکاف ذهنی دولت- ملت را می تواند تعمیق یا تعدیل کند. این گونه مسائل اگر با مشخص شدن مسیر منجر به بروز حادثه، آشکار شدن رویه های نادرست، شناسایی متخلفین، اصلاح رویه ها در فرایندی شفاف و مجازات متخلفین پایان یابند و جامعه اطمینان یابد که بر اثر شفاف طی شدن فرایند بررسی، درس هایی آموخته شده، ساختارهایی بهبود یافته و راه بر تکرار خطاها بسته شده است، منشأ تولید اعتماد و سرمایه اجتماعی می شوند. معتقدیم حادثه پلاسکو اگر در فضایی شفاف با سطح اطلاع رسانی مناسب بررسی و گزارش دهی شود، به ارتقاء سرمایه اجتماعی منجر خواهد شد.

حکومت قلمرو «شناخت، محاسبه، آزمایش و ارزش گذاری است. بخش مهمی از حوادث از آن جهت رخ می دهند که قادر به شناخت، محاسبه، آزمایش و ارزش گذاری کافی نیستیم.

باید بطور همه جانبه ای ارزیابی کرد که کدام سیاست های غلط، کدام تخصیص های نامناسب بودجه، کدام بی توجهی ها به رویه های ایمنی و فقدان پی گیری اجرایی و قضایی موضوع؛ کدام ناکارآمدی ها در مدیریت صحنه، کدام بی تدبیری ها در اطلاع رسانی، و ... باعث بروز فاجعه و شدت یافتن ابعاد آن شده است.

شرح حادثه:

 ساختمان پلاسكو، ساختمانی تجاری می باشد كه در ضلع شمال شرقی چهارراه استانبول تهران واقع و از آن به عنوان اولین ساختمان قدیمی بلندمرتبه یاد می شد. این ساختمان ۱۷ طبقه مشتمل بر: یك طبقه زیر زمین و یك طبقه همكف و ۱۵ طبقه روی آن و مساحت تقریبی آن ۲۹۰۰۰ مترمربع با اسکلتِ فلزی که در سال ۱۳۴۱ افتتاح و یکی از مهمترین مراکز  فروش و انبار پوشاک در تهران تبدیل و در روز پنج شنبه مورخ۳۰ دی ۱۳۹۵ پس از ۵۴ سال از زمان ساخت

بر اثر آتش سوزی فرو ریخت و واحدهای مستقر در آن دچار تخریب و تعدادی واحد در ضلع شمالی این ساختمان سالم باقی مانده است. همچنین تعدادی واحد مستقر در یال شمالی آن باقی ماند . متاسفانه واحدهای تجاری این مجتمع با تغییر كاربری و تقسیم بندی نامناسب افزایش یافته بود.

علل  وقوع حادثه:

متاسفانه امروزه در كلانشهرها فروش فضاهای شهری (تراكم)  امری رایج بوده و  باعث احداث ساختمان های  بلند مرتبه مسكونی، اداری و تجاری در مناطق مركزی و شمال تهران  و معابر غیر قابل دسترسی بدون توجه به عواقب آن نظیر امداد رسانی در زمان بروز حریق و امكان حضور عوامل آتش نشانی شده است. بر این اساس می توان گفت كه شهرهای بزرگ كشور نظیر تهران برای امداد رسانی به ساختمانهای بلند مرتبه دچار ضعف می باشد. بنابر این می توان گفت که : وقوع حادثه پلاسکو محصول نحوه بهره برداری و نگهداری غیر ایمن از ساختمان مذکور و عدم ایمن سازی و رفع خطر از فضاهای شهری و وجود قوانین متعدد و گاها متعارض با یکدیگر می باشد. که مشابه همین وضعیت برای کلیه واحدها و مراکز عمومی و تجاری شهر تهران کاملا صادق و خدای ناکرده قابل تکرار قریب الوقوع نیز می باشد.

چگونگی مدیریت بحران

شاید اگر به موارد زیر بیشتر توجه می شد ما دیگر شاهد تبدیل شدن حادثه حریق در یک واحد تجاری پلاسکو به یک بحران ملی که خانواده های زیادی را داغدار نمود نبودیم و به اصطلاح بجای آنکه یک خار از انگشت خارج کنیم با یک دست بریده مواجه نمی شدیم.

ـ ضعف مدیریت بحران در مقوله برخورد با حادثه مذكور

ـ ضعف دانش فنی و آموزش تخصصی لازم برای عوامل عملیاتی در این حادثه برای اطفا و مقابله با بحران مثل علم به امكان فروپاشی ساختمان بعد از ۱ساعت

ـ عدم هماهنگی واحدهای عمل كننده برای مقابله با این بحران

ـ كمبود و ضعف تجهیزات آتش نشانی، امدادی و آوار برداری (بطوریكه این تجهیزات در طی عملیات اطفا و آوار برداری بمرور مورد استفاده قرار گرفتند)

ـ عدم پیش بینی سناریوهای مقابله با این شرایط و تمرین آن قبل از وقوع حادثه

ـ عدم وجود سیستم كارآمد در ساختمان پلاسكو برای مقابله با شرایط اضطراری از جمله حریق

عملكرد  در مدیریت این حادثه در حوزه اجتماعی

بلافاصله پس از وقوع حادثه بازدید میدانی و جلساتی با حضور وزیر محترم تعاون کار ورفاه اجتماعی به همراه مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی و مدیران ارشد آن وزارت برگزار که منجر به تهیه بسته حمایتی از کارگران، مالکان و سایر حادثه دیدگان در این سانحه گردیده و به هیات وزیران پیشنهاد و مصوب گردید:

ـ از روز شنبه ۲ بهمن ماه ۹۵فرآیند ثبت نام از بیکاران این حادثه آغاز و تا مورخ ۹/۱۱/۹۵ از بیش  از ۱۰۴۶نفر متقاضی ثبت نام بعمل آمده و برای حدود ۵۰۰ نفر مستمری برقرار شده و مابقی در دست بررسی و اقدام  لازم می باشد.و نیز تعداد ۲۸۸ كارگاه با كد كارگاهی شناسایی شد.

ـ بر اساس مصوبه مورخ ۶/۱۱/۹۵ هیات وزیران مقرر گردید:

ـ از محل منابع وجوه اداره شده سازمان تامین اجتماعی با عاملیت بانک رفاه کارگران به کارگاه های خسارت دیده و یا هر واحد تجاری که مبادرت به بکارگیری کارگران بیکار شده نمایند تسهیلات ارزان قیمت بدون تشریفات اداری پرداخت گردد .

ـ کلیه هزینه های مصدومین حادثه توسط وزارت تعاون و رفاه اجتماعی  تقبل گردیده است.

ـ افرادی كه فاقد  شرایط برای بهره مندی از بیمه بیکاری می باشند از جمله خویش فرمایان همانند سایر بیمه شدگان بمدت ۴ ماه از بیمه بیکاری بهره مند گردند.كه تاكنون در مورد ۸۰۰ نفر اقدام شده است .

ـ کلیه بدهی های گذشته کارفرمایان این ساختمان پس از بخشودگی کامل جرایم طبق مقررات قانونی توسط سازمان تامین اجتماعی بمدت ۵ سال تقسیط شود.

ـ برقراری حمایت های قانونی بلند مدت و مستمری بازماندگان جهت خانواده شهدای آتش نشان که تابع صندوق تامین اجتماعی می باشند و در صورت شناسایی سایر جانباختگان تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی، حمایت اخیر انجام پذیرد. و سایر شهدا از طریق صندوق شهرداری اقدام گردید

ـ کلیه شاغلانی که دارای بیمه نیستند،اعم از کارگر و یا کارفرما، با شناسایی از طریق اتاق اصناف ایران توسط وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی مقرری بمدت ۴ ماه و بر اساس حداقل دستمزد پرداخت گردد.

 پیشنهادات و راهکارها

 1. برنامه ریزی به منظور ارتقاء و بسط مسوولیت پذیری اجتماعی. رشد و پیشرفت هر جامعه ای در گرو انسان های مسئولیت پذیر است. یک بحران اجتماعی عمومی ناشی از آن است که جامعه توانایی سازمان یابی و حفظ نظم اجتماعی را ندارد و فاقد نیرویی درونی برای حل مسائل مرتبط با تطور و توسعه است.
 2. مدیریت یکپارچه بحران با مسوولیت دولت(مسوولیت واحد) و تبعیت سایر دستگاهها و نهادهای ذیربط از سیاستها و برنامه ها
 3. طراحی نظام ایمنی کلانشهرها با اولویت شناسایی مراکز و ساختمانهای پرخطر آموزشی و تولیدی با تراکم جمعیتی بالا و تدوین بسته های ایمنی برای خروج از بحران.
 4. نهادینه سازی و فرهنگ سازی کیفیت و نحوه مواجهه با حوادث با بهره گیری از ظرفیتهای نهادهای فرهنگ ساز و رسانه ها بویژه رسانه ملی
 5. ابهام زدایی از قوانین و مقررات معطوف به نظارتها و بازرسی ها و تقسیم کار شفاف به منظور رفع هم پوشانی ها و موازی کاریهای دستگاههای ذیربط
 6. تقویت نظام بیمه ای(دارایی ها و ساختمان ها) در برابر حوادث غیرمترقبه و تبدیل آن به فرهنگ
 7. ایجاد و توسعه سازمان های مردم نهاد برای مشارکت داوطلبانه در بهبود مدیریت شهری و آموزش شهروندان
 8. در بسیاری از كشورها سازندگان ساختمان ها بر اساس قانون ملزم هستندبعد از اتمام ساختمان و تحویل آن به كارفرما یا خریدار ، استحكام ساختمان را به مدت ۱۰ سال تضمین نمایندودر صورت ایجاد عیب یا نقص در بنای ساخته شده كه ناشی از تقصیر ، سهل انگاری و یا اشتباه سازنده بنا و پیمانكاران فرعی باشد، خسارت آن راجبران نمایند . با این وجود در كشور ما تا چندی پیش قانون مشخصی در ارتباط با مسیولیت سازنده بنا در طول دوره بهره برداری از آن وجود نداشت . شاید به همین خاطر باشد علیرغم وجود قوانین در كشور ، دست اندركاران ساخت و ساز چندان نگران مسیولیت های حرفه ای خود در قبال خسارت های ناشی از اشتباه در ساخت و ساز نیستند. شاید بتوان با  به جریان انداختن لایحه بیمه اجباری مسیولیت حرفه ای مجریان ساخت و ساز كه در تاریخ ۵/۴/۱۳۸۷ كه از معدود اقدامات انجام شده در این زمینه بود بتوان گام بزرگی در تحقق امر بهبود كیفیت ساخت ساختمان ها باشد .

سلمان خدادادی ـ رئیس كمیسیون اجتماعی 

عملكرد مجلس تا پایان جلسه هفتاد و هفتم

 

الف ـ وضعیت طرحها و لوایح

 

 

 

 

 

جمع كل اعلام وصولی ها

۲۳۴

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طرح های نمایندگان

۱۱۸

 

طرح های شورای عالی استان ها

۱

 

 

لوایح

۱۱۵

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                 
 

 

عنوان آخرین وضعیت

طرح نمایندگان

طرح

شورای عالی استان ها

لایحه

جمع

مصوبات ارسالی به شورای نگهبان

۲

ـ

۳

۵

مصوبات ارسالی به مجمع تشخیص مصلحت نظام

ـ

ـ

۲

۲

مسكوت مانده

ـ

ـ

ـ

ـ

تحت بررسی در مجلس

۹۷

۱

۷۰

۱۶۸

قوانین ابلاغی به دولت

۸

ـ

۳۵

۴۳

مسترد شده

۵

ـ

۱

۶

بایگانی شده

۶

ـ

۴

۱۰

جمع كل

۱۱۸

۱

۱۱۵

۲۳۴

 

 

 

 

ب ـ وضعیت سؤال ها، استیضاح ها و تحقیق و تفحص ها

 

 

 

 

 

اعلام وصولی ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سؤال ها

۵۴

 

استیضاح ها

۱

 

تحقیق و تفحص ها

۶

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عنوان آخرین وضعیت

سؤال

استیضاح

تحقیق و تفحص

 

 

مسترد شده/ رد شده

۵

۱

ـ

 

 

تحت بررسی

۲۸

ـ

۶

 

 

طرح در جلسه علنی

۲۱

ـ

ـ

 

 

جمع كل

۵۴

۱

۶

 

                                   
 


 

 ۱ـ  اسامی امضاءكنندگان بیانیه تا زمان انتشار مشروح مذاكرات واصل نگردید.

۱ ـ گزارش كمیسیون شوراها و امور داخلی تا زمان انتشار مشروح مذاكرات واصل نگردید.

 نام
پست الکترونيک
پيام شما