آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۴
بازديد امروز: ۲۹۰
بازديد روز قبل: ۴۲۵
بازديد هفته: ۳۲۵۷
بازديد ماه: ۵۹۷۶
بازديد کل: ۶۲۸۱۰۷۱
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
مشروح مذاكرات مجلس > بانك متنی مشروح مذاكرات > ۱۳۹۶/۰۶/۰۹
۳۱۰ بازدید
 
   

مشروح مذاكرات مجلس شورای اسلامی جلسه (۷۵) - دوره دهم ۱۳۹۵/۱۱/۱۰


        

 

 

 

 

جلسه   هفتاد   و    پنجم

(۷۵)

 

۱۰ بهمن ماه  ۱۳۹۵  هجری شمسی

۳۰   ربیع الثانی  ۱۴۳۸  هجری قمری

 

دوره دهم ـ اجلاسیه اول

۱۳۹۶ ـ  ۱۳۹۵

 

 جلسه ساعت هشت و نه دقیقه روز ‌یكشنبه به ریاست آقای علی اردشیرلاریجانی «رئیس مجلس» رسمیت یافت

 

 

 

 

عناوین مندرجات:

۱ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

۲ـ  تلاوت آیاتی از قرآن مجید

۳ ـ بیانات رئیس محترم مجلس شورای اسلامی درخصوص حادثه ساختمان پلاسكو ، سیل در استان سیستان و بلوچستان و اقدامات اخیر دولت آمریكا در لغو ویزا

۴ـ تصویب اصلاحات كمیسیون در خصوص لایحه احكام دائمی برنامه های توسعه كشور (جهت تأمین نظر شورای نگهبان) (ثبت ۳۲)

۵ ـ تصویب اصلاحات كمیسیون در خصوص طرح استفساریه تبصره (۴) ماده (۵۲) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)  (ثبت ۴۵)

۶ ـ انتخاب آقای احمد علی رضا بیگی به عنوان ناظر در شورای عالی هماهنگی ترافیك شهرهای كشور

۷ ـ تصویب اصلاحات كمیسیون درخصوص لایحه احكام و مصوبات بیست و پنجمین كنگره اتحادیه جهانی پست (منعقد شده در دوحه ـ ۲۰۱۲ میلادی برابر با ۱۳۹۱ هجری شمسی) (جهت تأمین نظر شورای نگهبان) ( ثبت ۱۱۰)

۸ ـ ارجاع طرح الحاق دو تبصره به ماده (۶۱۷) قانون مجازات اسلامی (كتاب پنجم ـ تعزیرات و مجازات های بازدارنده) به كمیسیون مربوطه (جهت تأمین نظر شورای نگهبان) (ثبت ۱۵۹)

۹ـ اعلام وصول طرح الحاقات یك ماده به قانون تشكیل سازمان بازرسی كل كشور مصوب ۵/۷/۱۳۹۳ با قید یك فوریت و رد فوریت آن (ثبت ۲۳۰)

۱۰ـ ناطقین جلسه آقایان: سیداحسن علوی، محمدباقر سعادت، همایون یوسفی، رضا كریمی و سیدكاظم دلخوش اباتری

۱۱ ـ تصویب كلیات طرح اصلاح موادی از قانون تشكیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی كشور و انتخاب شهرداران (ثبت ۲۰۲)

۱۲ـ اعلام وصول (۳) فقره لایحه

۱۳ـ اعلام وصول (۱) فقره طرح

۱۴ـ اعلام وصول (۱) فقره سؤال

۱۵ـ تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

۱۶ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور

۱۷ ـ تسلیت نایب رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به آقای الیاس حضرتی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس

۱۸ ـ  اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

۱۹ ـ ضمیمه: الف ـ فهرست مصوبات                 ب ـ فهرست لوایح و طرح اعلام وصول شده                ج ـ فهرست سؤال اعلام وصول شده   

                             د ـ فهرست قوانین ابلاغی به دولت                   ه‍ ـ فهرست اصلاحی و تكمیلی مربوط به ضمائم جلسات (۶۱ تا ۷۰)

 جلسه ساعت  دوازده و ده  دقیقه به ریاست آقای علی مطهری «نایب‌رئیس دوم مجلس» پایان یافت                                      

 

           
 


 

۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

رئیس ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه با حضور ۱۹۸ نفر از نمایندگان رسمی است، دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

 دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دستور جلسه هفتاد و پنجم روز یكشنبه دهم بهمن ماه ۱۳۹۵ هجری شمسی مطابق با سی ام ربیع الثانی ۱۴۳۸ هجری قمری:

۱ ـ گزارش كمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد لایحه احكام دائمی برنامه های توسعه كشور (اعاده شده از شورای محترم نگهبان۴).

۲ ـ گزارش كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور در مورد طرح استفساریه تبصره (۴) ماده (۵۲) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی (اعاده شده از شورای نگهبان۲).

۳ ـ انتخاب یك نماینده با معرفی كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور و انتخاب مجلس به عنوان ناظر در شورای عالی هماهنگی ترافیك شهرهای كشور.

۴ ـ گزارش كمیسیون صنایع و معادن در مورد لایحه تصویب احكام و مصوبات بیست و پنجمین كنگره اتحادیه جهانی پست (اعاده شده از شورای نگهبان۱).

۵ ـ انتخاب اعضای كمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست های كلی اصل (۴۴).

۶ ـ گزارش كمیسیون قضائی و حقوقی در مورد طرح الحاق دو تبصره به ماده (۶۱۷) قانون مجازات اسلامی (اعاده شده از شورای نگهبان ۱).

 ۷ ـ گزارش كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور در مورد طرح یك فوریتی اصلاح موادی از قانون تشكیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی كشور و انتخاب شهرداران.

۸ ـ گزارش كمیسیون اجتماعی در مورد طرح یك فوریتی اصلاح بند «الف ماده (۱۰۳) قانون مدیریت خدمات كشوری.

 ۹ ـ گزارش كمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس در مورد طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی.

 

۲ ـ تلاوت آیاتی از قرآن مجید

رئیس ـ تلاوت آیاتی از کلام الله مجید.

 (آیات ۱۵۷ ـ۱۵۳ از سوره مبارکه «بقره توسط قاری محترم آقای سیدمهدی تاج زاده تلاوت گردید)

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم

یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاةِ إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِینَ * وَ لا تَقُولُوا لِمَنْ یُقْتَلُ فِی سَبِیلِ اللَّهِ أَمْواتٌ بَلْ أَحْیاءٌ وَ لكِنْ لا تَشْعُرُونَ * وَ لَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَیْ‏ءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَ الْجُوعِ وَ نَقْصٍ مِنَ الْأَمْوالِ وَ الْأَنْفُسِ وَ الثَّمَراتِ وَ بَشِّرِ الصَّابِرِینَ * الَّذِینَ إِذا أَصابَتْهُمْ مُصِیبَةٌ قالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیْهِ راجِعُونَ* أُولئِكَ عَلَیْهِمْ صَلَواتٌ مِنْ رَبِّهِمْ وَ رَحْمَةٌ وَ أُولئِكَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ*

(صدق الله العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

رئیس ـ از جناب آقای تاج زاده قاری محترم تشكر می كنیم، ترجمه آیات را قرائت بفرمایید.

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ به نام خداوند بخشنده مهربان

«ای كسانی كه ایمان آورده اید! از شكیبایی و نماز یاری بجویید زیرا خدا با شكیبایان است و كسانی را كه در راه خدا كشته می شوند مرده نخوانید بلكه زنده اند ولی شما نمی دانید و قطعاً شما را به چیزی از قبیل ترس و گرسنگی و كاهشی در اموال و جان ها و محصولات می آزماییم و مژده ده شكیبایان را، همان كسانی كه چون مصیبتی به آنان برسد می گویند ما ازآن‍‍‍‍ خدا هستیم و به سوی او باز می گردیم، بر ایشان درودها و رحمتی از پروردگارشان باد و راه یافتگان هم خود ایشانند . راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. (حضار صلوات فرستادند)

 

۳ ـ بیانات رئیس محترم مجلس شورای اسلامی درخصوص حادثه ساختمان پلاسكو، سیل در استان سیستان و بلوچستان و اقدامات اخیر دولت آمریكا در لغو ویزا

رئیس ـ بسم الله الرحمن الرحیم

در روزهای گذشته حادثه تأثربرانگیز فرو ریختن ساختمان پلاسكو وجدان جامعه را به شدت جریحه دار نمود، به خانواده های شهدای این حادثه، آتش نشانان عزیز و جان بر كف تسلیت عرض می كنیم و به ارواح مطهر آنان درود می فرستیم. از تلاش های گسترده دولت، نیروی انتظامی، اورژانس و شهرداری تهران تشكر می كنیم كه شبانه روزی تلاش نمودند.

از ساعات اولیه این حادثه كمیسیون عمران مجلس به همراه دو كمیسیون دیگر مأموریت رسیدگی به موضوع را پیدا كردند و بررسی های متنوعی انجام دادند و امید وارم در اولین فرصت گزارش خود را تقدیم مجلس كنند. و لازم می دانم كه این نكته را عرض كنم كه این گزارش هم در ابعاد مختلف این حادثه و چرایی وقوع آن باید نظر روشنی را اقامه كند و هم راهكار هایی را ارائه كند كه از وقوع چنین حوادثی در آینده جلوگیری شود.

سیل در استان سیستان و بلوچستان خساراتی را وارد نمود كه لازم است دولت و مجلس كمك های لازم به آسیب دیدگان را در اسرع وقت انجام دهند. نمایندگان محترم استان پیگیر موضوع هستند و كمیسیون عمران و شوراها و امور داخلی در این زمینه نیز تا حصول نتیجه تلاش كنند و نتیجه نهایی را به مجلس گزارش دهند.

اقدامات اخیر دولت آمریكا در لغو ویزا، سخافت در بینش و رفتار آنان را بیشتر نشان داد. البته این حادثه از طرفی هراس این دولت را ظاهر نمود كه از سایه خود هم می ترسند و هم روحیه خشن نژاد پرستانه آنان را كه پشت ظاهر عوام فریبانه دموكراسی خواهی و حقوق بشر پنهان شده است و گرنه كشوری كه از قدرت امنیتی برخوردار باشد با دلهره و اضطراب و هراس چنین تصمیماتی نمی گیرد. مخصوصاً ذكر نام ایران در این میان آن هم به بهانه نگرانی از اقدامات تروریستی به شوخی شباهت بیشتری دارد. بر كسی پوشیده نیست كه ایران یك تنه در مقابل تروریستها در سال های گذشته ایستاد و بعدها برخی كشورها به این جریان پیوستند، آن هم در مقابل تروریستهایی كه مسئولان آمریكایی مخصوصاً یكی از كاندیداهای ریاست جمهوری اخیر آمریكا كه قبلاً وزیر خارجه آن كشور بود با صراحت اعلام كرد ما داعش را به وجود آوردیم لذا دولت آمریكا امروز دچار پدیده هراس از خود و سوء تفاهم با خود شده است.

موضع هنرمند گرامی ما در تحریم حضور در جشنواره هنری آمریكا نمونه ای از غیرت ملی ملت ایران است.

دولت آمریكا باید از این نمونه درس بگیرد كه در مقابل یك ملت بزرگ و ریشه دار و متمدن قرار دارد و اینگونه اقدامات عجولانه و نارس بیش از آنكه قدرت آنان را نشان دهد هراس و ضعف آنان را هویدا می كند. وانگهی فلش مبارزه با تروریسم آنان را برملا می كند كه عملی مكارانه است و گرنه بعید است آنان ندانند كه مصدر اصلی تروریست ها كجاست.

ایران كشوری امن و متكی بر خود است و بر خلاف روش نااهلانه آمریكا، زمینه مراودات اجتماعی را بین ملل به خوبی فراهم می كند و براساس ارزش های اسلامی از هم زیستی مسالمت آمیز همه ملل با عقاید گوناگون حمایت می كند و در مبارزه با تروریسم نیز راسخ هست و دچار بازیگری های كودكانه برخی از كشورها نمی شود. والسلام علیكم و رحمه الله

 

۴ ـ تصویب اصلاحات كمیسیون در خصوص لایحه احكام دائمی برنامه های توسعه كشور (جهت تأمین نظر شورای نگهبان) (ثبت ۳۲)

رئیس ـ دستور جلسه را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ با عرض سلام و ادب خدمت همكاران گرامی. آقای رئیس! دستور اول بررسی لایحه احكام دائمی برنامه های توسعه كشور كه اعاده شده از شورای محترم نگهبان هست. از آقای مفتح سخنگوی محترم كمیسیون خواهش می كنم گزارش خودشان را ارائه كنند.

رئیس ـ بفرمایید.

 محمدمهدی مفتح (سخنگوی كمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

گزارش كمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات به مجلس شورای اسلامی:

لایحه احكام دائمی برنامه های توسعه كشور (اعاده شده از شورای محترم نگهبان) كه جهت رسیدگی به این كمیسیون ارجاع شده بود در جلسه كمیسیون مورد رسیدگی قرار گرفت و به این شرح به تصویب رسید.

اینك گزارش آن در اجرای ماده (۲۰۱) آیین نامه داخلی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات ـ غلامرضا تاج گردون

دوستان مستحضر هستند مجلس به این موضوع احكام دائمی هم وقت زیادی تخصیص داد و هم رفت و آمدهای متعددی با شورای محترم نگهبان داشتیم تا نهایتاً دو ایراد از ایراداتی را كه دوستان عزیز، نمایندگان محترم رفع كرده بودند شورای محترم نگهبان همچنان پابرجا دانسته است، از تعداد زیاد ایراداتی كه در دفعات قبل كه دوستان خاطرشان هست گرفته بودند و عزیزان كمك كردند و آن ایرادات برطرف شد فعلاً دو ایراد باقی مانده است. یكی از آن ایرادات راجع به شورای عالی مهارت است كه شورای محترم نگهبان اعلام كرده است، علی رغم اصلاحاتی كه ما در دفعه قبل انجام دادیم همچنان آن ایرادات كه مغایرتی با اصل (۶۰) قانون اساسی دارد پابرجا است.

كمیسیون برای اینكه ایراد شورای نگهبان را برطرف كند و با توجه به اینكه احكام متعددی در این لایحه كه دارد تبدیل به قانون می شود داریم كه معطل رفع این ایرادات هست، باید این را حذف كرد. شورای عالی مهارت هست كه در بند (۵) الحاق ماده (۱) دوستان عزیز تعریف كردند شورای عالی مهارت را به ریاست معاون اول رئیس جمهور با تركیب و اعضاء كه این را هم كمیسیون پیشنهاد كرد كه حذف بشود.

ایراد دوم، تعطیل رسمی هشتم ربیع الاول هست كه سالروز شهادت امام حسن عسكری (علیه السلام) است. این را دوستان تصویب كرده بودند كه تعطیل باشد و شورای محترم نگهبان ایراد گرفته بود و قرار بود كه با نظر مثبتی كه دولت می دهد مغایرت اصل (۷۵) آن برطرف بشود، بنابراین ما در دفعات قبل در این مصوبه اصرار كردیم كه این همچنان به صورت تعطیل رسمی بماند و دولت محترم هم اعلام كند به شورای نگهبان كه بار مالی آن پذیرفته شده است.

ظاهراً نامه ای رئیس محترم دفتر رئیس جمهور به شورای محترم نگهبان ابلاغ كردند كه به دلیل سطح مكاتبات رسمی كه باید صورت بگیرد شورای محترم نگهبان این را نپذیرفته و همچنان بار مالی را باقی می داند. بحث شد كه این را ما حذف نكنیم و این باقی بماند، یعنی هشتم ربیع الاول از نظر مجلس همچنان كه روز شهادت حضرت امام حسن عسكری (علیه السلام) و آغاز امامت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) هست، همچنان باقی بماند تا بحث بار مالی آن ان شاءالله بین دولت محترم و شورای نگهبان حل و فصل بشود. این دو ایراد انجام بشود این احكام دائمی نهایی خواهد شد و ان شاءالله برای اجرا ابلاغ می شود.

رئیس ـ تشكر می كنیم، بند اول را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! «جزء (۵) بند الحاقی ماده (۱) حذف شد .

رئیس ـ اگر مخالف نیست به رأی بگذاریم. مخالف داریم، بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ مخالف اول وقت شان را به جناب آقای قاضی پور دادند.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام محضر ملت بزرگ ایران اسلامی به خصوص بازنشستگان عزیز لشكری، كشوری و خواهران و برادران كارگر.

همكاران عزیز! بند (۵) الحاقی ماده (۱) در رابطه با شورای عالی مهارت است. شورای محترم نگهبان استناد كرده است به اصل (۶۰) قانون اساسی. ما اینجا هیچ تعرضی به امور قوه مجریه نكردیم، ما تركیب را نشان دادیم گفتیم وزارتخانه تعاون، كار و رفاه اجتماعی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان برنامه و بودجه كشور آیین نامه ای را تصویب كنند به هیأت وزیران بفرستند، هیأت وزیران هم در عرض شش ماه تصویب كند.

ما هیچ گونه تعرضی به قوه مجریه نكردیم، تركیب اعضاء هم همه دولتی هستند، معاون اول رئیس جمهور(رئیس شورا)، وزرای آموزش و پرورش، علوم، تعاون، صنعت و معدن، جهاد كشاورزی، فرهنگ و ارشاد، بهداشت و درمان و رئیس سازمان برنامه و بودجه به عنوان نایب رئیس در تركیب اعضاء هستند و از رؤسای اتاق تعاون و بازرگانی، صنعت و معادن و كشاورزی و اتاق اصناف هم دعوت كردیم و با حكم معاون اول رئیس جمهور سه نفر متخصص و صاحب نظر در امر آموزش فنی و حرفه ای، مهارت آموزی و بازار كار بدون حق رأی در این شورا انتخاب كردیم.

همكاران عزیز! این شورا اگر كار دقیق انجام بدهد بحث مهارت انجام می گیرد. ما تعداد زیادی فارغ التحصیل دختر و پسر داریم كه بیكار هستند لذا انتظار داریم كه این شورا سریعاً تشكیل بشود و به شما برادران و خواهران عرض می كنیم به حذف این رأی ندهید. ضمناً هم آقای لاریجانی! از حضرت عالی برای فرمایشی كه برای شهدای آتش نشان فرمودید تشكر می كنیم و انتظار داریم دولت هم در رابطه با آتش گرفتن جان (۴۹) نفر از زوار آقا امام رضا در حادثه قطار، یك گروه تحقیق یاب تعیین كند تا بدانیم علت اصلی این قضیه چه است؟ به عشق امام حسین یا حسین.

رئیس ـ متشكریم، موافق را اعلام بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ موافق جناب آقای حاجی هستند.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

بنده هم به نوبه خودم شهادت جمعی از آتش نشانان قهرمان را تبریك و تسلیت عرض می كنم و تشكر از همه دست اندركاران. اما امیدوار هستیم كه این تسهیلاتی كه بنا هست به كسبه مجتمع پلاسكو داده بشود برای همه پلاسكوهای سطح كشور هم ان شاءالله تخصیص پیدا كند تا مردم خوبمان بتوانند كه شاهد یك رونق اقتصادی باشند.

اما در خصوص موافقت با حذف بند الحاقی، عزیزان ببینید! علی رغم اصلاحاتی كه صورت گرفته باز شورای محترم نگهبان براساس اصل (۶۰) به هر حال این اشكال را باقی دانسته است، هر چند كه شورای عالی مهارت مطلب خوبی است و كار پسندیده ای هست كه انجام بشود، اما چون همه احكام دائمی معطل این بند و بند دیگر هست به نظر می رسد كه بهترین راه این است كه ما اینجا بیاییم از این بند صرف نظر بكنیم و چون اهمیت موضوع وجود دارد در قالب یك طرح جدیدی ما بتوانیم این موضوع بسیار مهم را با دقت بیشتری تنظیم بكنیم، با توجه به اینكه بار مالی هم ندارد آن را در قالب یك طرح جداگانه ارائه بدهیم.

 لذا هر چند كه این بند، بند بسیار خوبی هست، اما چون باعث معطل ماندن احكام دائمی برنامه می شود با حذف آن موافق هستم و اگر كه ما نخواهیم به هر حال حذف بكنیم و بخواهیم پافشاری كنیم، لازمه آن این هست كه به مجمع برود و مدتهای زیادی این لایحه احكام دائمی برنامه با توجه به اینكه ما الان لایحه بودجه را هم آماده طرح در دستور مجلس داریم مشكلات زیادی را برای كشور به وجود می آورد.

رئیس ـ متشكریم، حضار ۲۴۶ نفر، پیشنهاد كمیسیون را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. جهت تأمین نظر شورای محترم نگهبان این اصلاح صورت گرفته است. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

بند بعدی هم كه دولت تصویب كرده است، اشكال شورای نگهبان این بود كه چرا دولت تصویب نكرده است دولت تصویب كرده است.

دهقانی نقندر ـ مخالفیم.

رئیس ـ مخالف ندارد، مشكل شورای نگهبان رفع شد، نمی توانیم راجع به آن وارد بشویم. بحث بعدی را مطرح كنید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! اینجا فقط در ماده (۴۵) الحاقی، عبارت «سوانح طبیعی به عبارت «سوانح غیرطبیعی اصلاح می شود.

رئیس ـ آن اصلاح عبارتی است.

دهقانی نقندر ـ مخالفیم، رأی می خواهد.

رئیس ـ اشكال شورای نگهبان این بود كه هیأت دولت تصویب نكرده است كه هیأت دولت تصویب كرد. نه رأی نمی خواهد، اشكالشان مرتفع شد.

۵ ـ تصویب اصلاحات كمیسیون در خصوص طرح استفساریه تبصره (۴) ماده (۵۲) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)  (ثبت ۴۵)

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ دستور بعدی گزارش كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور در مورد طرح استفساریه تبصره (۴) ماده (۵۲) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی.

سخنگوی محترم كمیسیون شوراها برای ارائه گزارش تشریف بیاورند.

محمدجواد كولیوند (رئیس كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

بنده هم به نوبه خودم جان باختن و شهادت آتش نشانان عزیز را در حادثه ساختمان پلاسكو تسلیت عرض می كنم.

همان طوری كه مستحضر هستید استفساریه ای كه از شورای نگهبان مورد ایراد واقع شده و برگشت خورده است مجدداً در كمیسیون با حضور احدی از اعضای شورای محترم نگهبان مورد بررسی قرار گرفت كه گزارش آن جهت استحضار مجلس اعلام می شود.

گزارش كمیسیون شوراها و امور داخلی کشور به مجلس شورای اسلامی

طرح استفساریه تبصره (۴) ماده (۵۲) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب جلسه علنی مورخ ۲۵/۷/۱۳۹۵ اعاده شده از شورای نگهبان كه جهت بررسی به این كمیسیون ارجاع گردیده بود طی جلسه ای با حضور یكی از اعضای شورای نگهبان، پیشنهاددهندگان، نمایندگان دستگاههای اجرایی ذی ربط و پژوهشگران مركز پژوهشها مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به ایراد این شورا با اصلاحاتی به شرح زیر به تصویب رسید.

اینک گزارش آن در اجرای ماده (۲۰۱) آیین نامه داخلی تقدیم مجلس شورای اسلامی می گردد.

 رئیس كمیسیون شوراها و امور داخلی کشور ـ محمدجواد کولیوند

همان طوری كه مستحضر هستید ما در تبصره (۴) ماده (۵۲) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در این تبصره داریم كه شورای محترم نگهبان بعد از این كه صلاحیت فردی در مجلس شورای اسلامی توسط هیأت های نظارت استان یا هیأت اجرایی رد بشود به هیأت مركزی اعتراض می كند، در آن قانون و در آن تبصره آورده شده است شورای محترم نگهبان (۲۰) روز فرصت دارد كه این را اظهار نظر قطعی و نهایی كند. در این استفساریه با توجه به ایراد شورای محترم نگهبان علی رغم اینكه آن بحث نظارت شورای محترم نگهبان طبق اصل (۹۹) قانون اساسی ایراد گرفته شده، اعلام شده است كه در جهت اینكه روشن نیست كدام یك از دو موعد تعیین شده مدنظر اصلاح كنندگان استفساریه هست باز ایراد گرفته اند.

دو مورد یكی در قانون هست كه (۲۰) روز است كه (۲۰) روز در تبصره (۴) ماده (۵۲) گذاشته شده است. در اصلاحیه قبلی كه ارسال شد به شورای نهگبان علاوه بر (۲۰) روز كه ما ایراد گرفتیم اشاره شد بعد از صحت انتخابات. دو موعد اعلام شده بود، یكی (۲۰) روز نظر قطعی و نهایی شورای نگهبان مدنظر بود، یكی بحث بعد از صحت انتخابات كه این دو موعد را شورای محترم نگهبان ایراد گرفته است و كمیسیون بر مبنای تبصره (۴) ماده (۵۲) آن (۲۰) روز را مدنظر قرار داد و بعد از تأیید صلاحیت را حذف كرد.

لذا در پاسخ به این طرح استفساریه آمده، «خیر، پس از اعلام نظر قطعی و نهایی شورای نگهبان در مهلت (۲۰) روزه مذكور در تبصره (۴) ماده (۵۲) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی درباره صلاحیت یك نامزد انتخابات با رعایت قانون لزوم رسیدگی دقیق به شكایات داوطلبین رد صلاحیت شده در انتخابات مختلف (مصوب ۲۲/۸/۱۳۷۸ مجمع تشخیص مصلحت نظام) این شورا نمی تواند اظهار نظر مجددی درباره صلاحیت آن نامزد یا منتخب داشته باشد و چنانچه مدارك جدیدی درباره او به شورا رسیده باشد، این مدارك طبق ماده (۳۰) قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در زمان بررسی اعتبارنامه های منتخبان مورد رسیدگی قرار گیرد . لذا ما آن دو موعد «بعد از تأیید صلاحیت را حذف كردیم و به (۲۰) روزه تبصره (۴) ماده (۵۲) استناد كردیم. خواهش می كنیم كه دوستان رأی بدهند.

رئیس ـ متشكریم، مخالف اگر هست صحبت كند، بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ مخالف جناب آقای ملكی هستند.

ولی ملكی (مشكین شهر) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن خسته نباشید به همكاران ارجمند و هیأت رئیسه و عرض تسلیت برای جانباختگان و شهدای پلاسكو.

متنی كه اینجا در این استفساریه وجود دارد از شورای نگهبان سؤال شده كه آیا می تواند یا نمی تواند بعد از (۲۰) روز كه اعلام نظر می كند، دوباره ورود كند. بحث اینجا است كه صلاحیت شورای نگهبان در امر بررسی صلاحیت ها براساس قانون اساسی محرز شده است. چنانچه مدركی ارائه بشود و تشخیص داده بشود با توجه به تركیبی كه در شورای نگهبان از نظر فقهای شورای نگهبان و حقوقدانان در آن جمع وجود دارد، اینها محق هستند كه ورود و بررسی بكنند و این مسأله وظیفه مجلس را در بررسی اعتبارنامه ها سلب نمی كند. فلذا اعتقاد دارم، چنانچه مجلس هم به رسالت خود درست عمل بكند خیلی منافات ندارد، اگر چنانچه مدركی هم به دست شورای نگهبان برسد نظر خودش را اعلام بكند. بنابراین من مخالف هستم، همكاران توجه بكنند، تشكر.

رئیس ـ متشكریم، موافق بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ موافق اول وقتشان را به جناب آقای كاتب دادند، بفرمایید.

غلامرضا كاتب (گرمسار و آرادان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض تسلیت جان باختگان و شهدای پلاسكو، حادثه سختی كه برای ملت عزیز ایران بود. همكاران عزیز دقت بفرمایید! ضمن تشكر از برادر بسیار عزیزم جناب آقای حاجی دلیگانی كه وقتشان را دادند، اینجا ایرادی كه شورای محترم نگهبان اعلام كرده است، گفته كه «علی رغم اصلاح به عمل آمده، ایراد سابق این شورا كماكان به قوت خود باقی است و محدود كردن حق اظهارنظر شورای نگهبان در مورد صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی با فرض وصول مدارك جدید مغایر اصل (۹۹) و نظریه تفسیری آن می باشد. همچنین با توجه به اصلاح به عمل آمده از این جهت كه روشن نیست كدام یك از دو موعد تعیین شده ملاك عمل در حكم مذكور می باشد، ابهام دارد .

ببینید! الان خوشبختانه كمیسیون آمده بعد از آن ملاك «اعلام صحت انتخابات حوزه انتخابیه مربوطه می باشد را حذف كرده، فقط ملاك تبصره (۴) ماده (۵۲) قانون انتخابات كه قانون دائمی هم بوده و قبلاً هم خود شورای نگهبان آن را تصویب كرده آمده قرار داده. در نتیجه با این اصلاحیه ای كه كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور انجام داده یقیناً مورد تصویب شورای نگهبان قرار خواهد گرفت. خواهشمان از همكاران عزیز این هست كه رأی بدهید، ان شاء الله این قانون هم سریعاً به تصویب برسد.

رئیس ـ متشكریم، كمیسیون نظری ندارد.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! باید متن را قرائت كنم.

رئیس ـ متن را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ طرح استفساریه تبصره (۴) ماده (۵۲) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی

موضوع استفساریه:

با توجه به مفاد تبصره (۴) ماده (۵۲) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب ۷/۹/۱۳۷۸ و اصلاحات بعدی آن مبنی براینكه پس از اعتراض نامزد انتخابات به رد صلاحیت خود از سوی هیأت مركزی نظارت، شورای نگهبان (۲۰) روز پس از اظهارنظر هیأت مركزی نظارت نظر قطعی و نهایی خود را درخصوص تأیید یا رد صلاحیت داوطلب به وزارت كشور اعلام خواهد نمود، آیا شورای نگهبان می تواند پس از اعلام صحت انتخابات حوزه انتخابیه مربوطه صلاحیت منتخب را رد كند و به این وسیله آراء او را باطل نماید؟

پاسخ:

خیر، پس از اعلام نظر قطعی و نهایی شورای نگهبان در مهلت (۲۰) روزه مذكور در تبصره (۴) ماده (۵۲) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی درباره صلاحیت یك نامزد انتخابات و بعد از اعلام صحت انتخابات حوزه انتخابیه مربوطه با رعایت قانون لزوم رسیدگی دقیق به شكایات داوطلبین رد صلاحیت شده در انتخابات مختلف مصوب ۲۲/۸/۱۳۷۸ مجمع تشخیص مصلحت نظام، این شورا نمی تواند اظهارنظر مجددی درباره صلاحیت آن نامزد یا منتخب داشته باشد و چنانچه مدارك جدیدی درباره او به شورا رسیده باشد این مدارك طبق ماده (۳۰) قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در زمان بررسی اعتبارنامه های منتخبان مورد رسیدگی قرار گیرد.

رئیس ـ حضار ۲۴۸ نفر، استفساریه ای كه قرائت شد و پاسخ آن را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

 

۶ ـ انتخاب آقای احمد علی رضا بیگی به عنوان ناظر در شورای عالی هماهنگی ترافیك شهرهای كشور

رئیس ـ دستور بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! دستور بعدی انتخاب یك نماینده با معرفی كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور و انتخاب مجلس به عنوان ناظر در شورای عالی هماهنگی ترافیك شهر های كشور هست كه از طرف كمیسیون و هیأت نظارت آقایان: احمد علی رضابیگی و محمد محمودی شاه نشین معرفی شدند، یعنی برای عضویت به عنوان عضو ناظر از طرف مجلس در شورای عالی هماهنگی ترافیك شهرهای كشور آقایان: احمد علی رضابیگی و محمد محمودی شاه نشین، عزیزان باید به یك نفر رأی بدهند. كارت های رأی را توزیع كنید. یك نفر از عزیزان باید انتخاب بشوند.

(أخذ رأی با ورقه به عمل آمد و نتیجه پس از شمارش آراء  اعلام گردید)[۱]

رئیس ـ كارت ها را توزیع كنید. كارت ها را كه توزیع كردند، از بین آقایان احمد علی رضابیگی و محمد محمودی شاه نشین یكی را انتخاب كنید.

 

۷ ـ تصویب اصلاحات كمیسیون درخصوص لایحه احكام و مصوبات بیست و پنجمین كنگره اتحادیه جهانی پست (منعقد شده در دوحه ـ ۲۰۱۲ میلادی برابر با ۱۳۹۱ هجری شمسی) (جهت تأمین نظر شورای نگهبان) ( ثبت ۱۱۰)

رئیس ـ دستور بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ دستور بعدی گزارش كمیسیون صنایع و معادن در مورد لایحه تصویب احكام و مصوبات بیست و پنجمین كنگره اتحادیه جهانی پست هست. از سخنگوی محترم كمیسیون خواهش می كنم جهت ارائه گزارش تشریف بیاورند. جناب باستانی! خیلی عذر می خواهم. آقای محمودی شاه نشین منصرف شدند، ظاهراً یك كاندیدا، فقط آقای بیگی هست.

سعید باستانی (سخنگوی كمیسیون صنایع و معادن) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن عرض سلام و صبح بخیر خدمت همكاران محترم.

گزارش كمیسیون صنایع و معادن به مجلس شورای اسلامی

لایحه تصویب احكام و مصوبات بیست و پنجمین كنگره اتحادیه جهانی پست (منعقد شده در دوحه ـ ۲۰۱۲ میلادی، برابر با ۱۳۹۱ هجری شمسی) اعاده از شورای نگهبان در جلسه مورخ ۱۴/۹/۱۳۹۵ با حضور احدی از اعضاء محترم شورای نگهبان، نماینده دستگاه اجرایی و نمایندگان عضو مورد بررسی قرار گرفت و جهت تأمین نظر شورای نگهبان با اصلاحاتی به شرح ذیل به تصویب رسید.

اینك گزارش آن در اجرای ماده (۲۰۱) آیین نامه داخلی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می شود.

نایب رئیس كمیسیون صنایع و معادن ـ داریوش اسمعیلی

عزیزان دقت بفرمایید! در بحث اعاده از شورای محترم نگهبان، اصل (۱۵) قانون اساسی مورد نقد هست و عباراتی به صورت انگلیسی یا با ریشه لاتین و فرانسه در این گزارش لایحه بوده كه اینها را قرار بوده اصلاح بكنند. (۱۵) مورد هست، این (۱۵) مورد در جلسه كمیسیون مورد بررسی قرار گرفت، عبارات جایگزین مصوب شد و اصلاحات انجام گرفت و همچنین دو تا تذكر هم در این لایحه وجود داشت و نظر محترم شورای نگهبان بود كه آن دو تا تذكر هم مورد نظر قرار گرفت و اصلاح شد و اصلاح شده آن الان خدمت دوستان هست.

من چند تا از این عبارات را الان خدمت شما می خوانم. مثلاً عبارت «شورای راهبردی به جای «سی ای گزارش شده، عبارت «شورای عملیات پستی به جای «پی ای سی ، عبارت «كمیته مشورتی به جای عبارت «سی سی ، عبارت «پیشتاز به جای «ای ام اس و عبارت «فرسته به جای «دپش ، عبارت «حقوق پایانه به جای «حقوق ترمینال ، عبارت «كیسه مخصوص به جای «كیسه ام ، عبارت «مؤسسه جایگزین «انستیتو شد، عبارت «مرسولات توزیع در واحد پستی به جای «پست رستانت قرار گرفت و عبارت «پست الكترونیك جایگزین «ایمیل گردید و همچنین عبارت «حق برداشت مخصوص به جای واژه «اس دی آر و عبارت «اتحادیه پستی جهانی به جای «یو پی یو اس و عبارت «سرویس جواب قابل قبول بین المللی به جای «ای بی ار اس جایگزین شد و همچنین عبارت «زمینی هوابرد به جای «اس ای ال جایگزین شد و با این تفاسیر خواهش من این هست كه این را مورد عنایت قرار بدهید و ان شاء الله رأی مثبت بدهید، ممنون و متشكر.

رئیس ـ متشكریم، آقای قاضی زاده! اصلاح اولی را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ در متن لایحه «تصویب احكام و مصوبات بیست و پنجمین كنگره اتحادیه جهانی پست (منعقد شده در دوحه ـ ۲۰۱۲ میلادی برابر با ۱۳۹۱ هجری شمسی) جهت رعایت مفاد اصل (۱۵) قانون اساسی معادل فارسی واژه ها و اصطلاحات لاتین مورد ایراد شورای نگهبان به شرح زیر جایگزین می شود:

۱ ـ عبارت «شورای راهبردی (سی ای) جایگزین عبارت «سی ای می شود.

۲ ـ عبارت «شورای عملیات پستی (پی اُ سی) جایگزین عبارت «پی اُ سی می شود.

۳ ـ عبارت «كمیته مشورتی (سی سی) جایگزین عبارت «سی سی می شود.

۴ ـ عبارت «پیشتاز (ای ام اس) جایگزین عبارت «ای ام اس می شود.

۵ ـ عبارت «فرسته (دپش) جایگزین عبارت «دپش می شود.

۶ ـ عبارت «حقوق پایانه (حقوق ترمینال) جایگزین عبارت «حقوق ترمینال می شود.

۷ ـ عبارت «كیسه مخصوص (كیسه ام) جایگزین عبارت «كیسه ام می شود.

۸ ـ عبارت «مؤسسه (انستیتو) جایگزین عبارت «انستیتو می شود.

۹ ـ عبارت «تمبر (كوپن رپنس) جایگزین عبارت «كوپن رپنس می شود.

۱۰ ـ عبارت «مرسولات توزیع در واحد پستی (پست رستانت) جایگزین عبارت «پست رستانت می شود.

۱۱ ـ عبارت «پست الكترونیك (ایمیل) جایگزین عبارت «ایمیل می شود.

۱۲ ـ عبارت «حق برداشت مخصوص (اس دی آر) جایگزین عبارت «اس دی آر می شود.

۱۳ ـ عبارت «اتحادیه پستی جهانی (یو پی یو اس) جایگزین عبارت «یو پی یو اس می شود.

۱۴ ـ عبارت «سرویس جواب قبول بین المللی (آی بی آر اس) جایگزین عبارت «آی بی آر اس می شود.

۱۵ ـ عبارت «زمینی هوابرد (اس آی ال) جایگزین عبارت «اس آی ال می شود.

رئیس ـ حضار ۲۴۶ نفر، اصلاحات كمیسیون را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. جهت تأمین نظر شورای محترم نگهبان این اصلاح صورت گرفته. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

اصلاح بعدی را هم بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ اصلاح بعدی در جزء (۳ ـ ۲) ماده (۱۲۷)، عبارت «كشورهای مختلف عضو جایگزین عبارت «كشورهای عضو مختلف گردید.

رئیس ـ مخالفی كه ندارد؟ حضار ۲۴۵ نفر، اصلاحی كه قرائت شد به رأی گذاشته می شود. نمایندگان محترم در رأی گیری مشاركت بفرمایید. جهت تأمین نظر شورای نگهبان این اصلاح صورت گرفته. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

 

۸ ـ ارجاع طرح الحاق دو تبصره به ماده (۶۱۷) قانون مجازات اسلامی (كتاب پنجم ـ تعزیرات و مجازات های بازدارنده) به كمیسیون مربوطه (جهت تأمین نظر شورای نگهبان) (ثبت ۱۵۹)

رئیس ـ دستور بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! دستور بعدی در مورد كمیسیون قضائی و حقوقی در مورد طرح الحاق دو تبصره به ماده (۶۱۷) قانون مجازات اسلامی هست. از سخنگوی محترم كمیسیون خواهش می كنم جهت ارائه گزارش تشریف بیاورند. از اعضاء محترم كمیسیون حقوقی بفرمایید.

رئیس ـ یكی از اعضاء كمیسیون حقوقی بیایند صحبت كنند.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ جناب آقای نوروزی بفرمایید.

حسن نوروزی (سخنگوی كمیسیون قضائی و حقوقی) ـ

 بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین انه خیر ناصر و معین

سروران محترم! با عرض سلام و ادب و روز بخیر و عرض تسلیت به مناسبت حادثه جانگداز پلاسكو، همشهریان عزیز و آتش نشانانی كه مظلومانه شهید شدند. عرض كنم كه ما دو تبصره، تبصره (۱) و (۲) به ماده (۶۱۷) قانون مجازات اسلامی نسبت به حمل صلاح سرد اضافه كردیم. تبصره ما این بود، تبصره (۱) «حمل سلاح سرد شامل قمه، شمشیر، چاقوی ضامن دار، ساطور، قداره یا پنجه بوكس و نیز سایر ادواتی كه صرفاً در درگیری فیزیكی و ضرب و جرح كاربرد دارد . شورای محترم نگهبان به این تبصره اشكال فرمودند و اشكالشان این بود كه اینكه صرفاً در درگیری فیزیكی كاربرد دارد آیا این قید متعلق به سایر ادوات است یا نه، این قید برای تمام آن تمثیل های چاقو، قمه، شمشیر، چاقوی ضامن دار، ساطور و قداره است.

كمیسیون آمد در حضور نماینده محترم شورای نگهبان و كارشناسان محترم این چنین اشكال را مرتفع كرد: «حمل ادواتی كه صرفاً در درگیری فیزیكی و ضرب و جرح كاربرد دارد، مثل قمه كه كاربردی غیر از این ندارد، «شمشیر، چاقوی ضامن دار، ساطور، قداره یا پنجه بوكس . «سایر ادوات را حذف كرد و این «صرفاً در درگیری فیزیكی اول به عنوان قید نسبت به تمام آن موضوع های زیر كه مطرح شده است آمد. بنابراین ما اینچنین تبصره را اصلاح كردیم، سایر ادوات را حذف كردیم، كلاً حمل قمه، شمشیر، چاقوی ضامن دار، ساطور، قداره یا پنچه بوكس و اینها هم چیزهایی است كه در درگیری فیزیكی استفاده می شود. موارد خاص مورد نظر چوپانان و قصابان طی آیین نامه ای است كه ان شاء الله دولت ظرف سه ماه تقدیم خواهد داشت. بنابراین ما سایر ادوات را حذف كردیم و «صرفاً در درگیری فیزیكی و ضرب و جرح كاربرد دارد را اول تبصره آوردیم. از همكاران محترم انتظار دارم به این اصلاح رأی بدهند، والسلام.

رئیس ـ متشكریم، مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ مخالف جناب آقای احمدی هستند، بفرمایید.

فریدون احمدی (زنجان و طارم) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمدلله رب العالمین

همكاران محترم عنایت بفرمایید! مخالفت من از این زاویه است كه اگر با این دستوری كه امروز می خواهیم رأی بگیریم مخالفت كنید، یك اصلاح كلی یا حتی درخواست من حذف این بحثی است كه تصویب كردیم. یك چیزی نزدیك به دو ماه است كه از این مصوبه می گذرد، واردات چاقو آزاد است اما تولیدش را ممنوع كردیم. (۱۰۰۰) نفر به طور مستقیم در (۱۰۰۰) واحد صنفی مشغولند. شهر ما درست است چاقو تولید می كند، ساطور تولید می كرد، كارد آشپزخانه تولید می شد، شمشیر برای نمایش، تزئین و صادرات تولید می شود اما الان وارداتش كشور را بیچاره كرده. این (۱۰۰۰) واحد صنفی كه چند هزار نفر داخل آن كار می كنند، چندین هزار نفر دارند از محل آن نان می خورند. ما در مصوبه آمدیم گفتیم تولید ممنوع اما واردات آزاد. الان چاقوی چینی كل كشور را پر كرده. اشتغال را من كار ندارم، این آمار و ارقامی كه آقای رئیس جمهور درخصوص اشتغال می دهند یا ایشان رئیس جمهور ایران نیستند، گزارش جاهای دیگری را دارند می دهند یا ما در ایران زندگی نمی كنیم، اینجا جای دیگری است.

شاید اشتغالی در حوزه انتخابیه من، در استان من ایجاد نشده اما این مصوبه (۱۰۰۰) صنف و (۱۰۰۰) واحد صنفی را بیچاره كرد. از همین الان بقیه جنس های اینها را كسی نمی خرد. جنس هایی كه مجاز است، كارد آشپزخانه است، كارد میوه خوری است، چاقو برای قلم تراش است، اصلاً مسائل تزئینی را نمی شود در داخل (كشور) فروخت و تولید كرد چه برسد به صادرات اینها، یعنی برای صادرات فكری نشد، برای تولید فكری نشد، اما واردات آزاد است.

آقای دكتر! آن دفعه هم من عرض كردم این كار یك گیری دارد. عنایت بفرمایید از زاویه شغل به این كار نگاه بكنید، از زاویه مردم به این كار نگاه بكنید. آقای دكتر! كاربرد ساطور در آشپزخانه است، با پیچ گوشتی هم می توانند آدم بكشند. پراید در این كشور این همه آدم می كشد، پژو این همه آدم در این كشور می كشد، حالا مثلاً چرا این را ممنوع نكردند؟

در شهر من این ابزار تولید می شود، عمده شغل آنجا هم هست، ولی جزء آرام ترین جاها است، تنش اجتماعی در حد كمترین است. شهر پایتخت شور و شعور حسینی است، اما دوستان نیروی انتظامی، دستگاه قضائی! جرم و جنایت باید به یك شیوه دیگری كنترل بشود. با پیچ گوشتی هم می شود آدم كشت، با تبر هم می شود آدم كشت، با بیل هم می شود آدم كشت، با كلنگ هم می شود آدم كشت، هر چیزی كه می شود با آن آدم كشت را باید ممنوع كرد؟ چرا سلاح تولید می شود؟ همین امروز در این كشور سلاح هم تولید می شود، جای دیگر هم تولید می شود.

فكر می كنم آن روز مغفول ماند، كسی از زاویه حقوق مردم و از زاویه اشتغال به این كار نگاه نكرد. شغل درست نشده هیچ، (۱۰۰۰) واحد صنفی را هم به طور مستقیم گرفتار كرده. الان در این مدت به طور كرات مردم جمع شدند، اعتراض می كنند و درخواستشان این است. مجلس تنها جایی است كه مردم می توانند دادشان را بگویند، خواهشم این است كه عنایت داشته باشید. استان من به واسطه همین كار، بخش عمده ای از اشتغالش را به طور مستقیم از دست می دهد و بخش عمده ای از كار هم كه غیرمستقیم بود با این مصوبه نابود شده، به خدا نابود شده. خیلی ها گرفتار هستند، مرد، آدم بزرگ و بالغ می نشیند گریه می كند (وكیلی ـ آقای دكتر! متشكر) می گویند من تمام زندگی ام را برای همین كار گذاشتم، نه امكانی در نظر گرفته شد كه تغییر شغل بدهد، تولیدش را عوض بكند، رشته اش را برگرداند، فقط یك شبه ما (۱۰۰۰) واحد صنفی را به خاك نشاندیم. خواهشم این هست كه از زاویه مردم نگاه بكنید، این طرح برگردد و یك راه حلی برایش پیدا بشود. یك امكانی بگیرند و یك تسهیلی بشود. واردات همه چیز آزاد است.

 شمشیر برای موضوعات تزئینی بود و صادرات بود، وقتی حمل و تولید آن ممنوع است، مگر صادرات معنی دارد؟ مگر كسی می تواند برای صادرات تولید بكند؟ همه را گرفتار كرده. (رئیس ـ متشكریم) خواهشم این است، شما را قسم می دهم. یك مقدار واقع بینانه به این كار نگاه بكنید. فكر می كنم افراط شد، حقوق مردم در این كار نادیده گرفته شد. من به شورای محترم نگهبان هم نامه نوشتم و درخواست كردم كه به یك نحوی برگردانند تا برای این كار چاره جویی بشود. از همه شما سپاسگزارم، منت می گذارید ان شاء الله به این مصوبه رأی نمی دهید تا برگردد ببینیم چه كار می شود كرد.

رئیس ـ ظاهراً یك رفع ابهام هم دارند.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! دو تا رفع ابهام در این زمینه داریم، یك رفع ابهام را جناب فرهنگی دادند.

رئیس ـ اجازه بدهید موافق هم صحبت كند، بعد رفع ابهام را صحبت كنند. موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای سلیمی موافق هستند، بفرمایید.

علیرضا سلیمی (محلات و دلیجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن تشكر از دغدغه های مخالف محترم، خواهش من این است كه یك بار عبارت اصلاح شده را عزیزان با دقت بخوانند.

ببینید! در عبارت اینطور آمده؛ «حمل ادواتی كه صرفاً در درگیری فیزیكی و ضرب و جرح كاربرد دارد ، این ممنوع شده، نه تولید چاقو به صورت مطلق. قطعاً ما باید از تولیدات عزیزانمان در زنجان و سایر شهرها حمایت كنیم كه قطعاً این حمایت را خواهیم كرد. این مصوبه به معنای مخالفت با تولید نیست، اتفاقاً این مصوبه تحت عنوان «ارهاب است، چون ما یك عنوان در حقوق و فقه به نام «ارهاب داریم. اینجا هم همین ارهاب را یك مقدار توضیح داده و قانون برای ارهاب است. الان ما خلأ قانونی داشتیم. این همه ضرب و جرحی كه در نزاع ها صورت می گیرد، شما می بینید به دلیل خلأ قانونی كه دارد در اطراف قضیه نیروی انتظامی اینها را دستگیر می كند، قوه قضائیه می رود و رها می شوند.

 اینجا آمده گفته «حمل ادواتی كه صرفاً در درگیری فیزیكی و ضرب و جرح كاربرد دارد ، این را گفتند جرم محسوب می شود. ما نمی توانیم یك بام و دو هوا كنیم، از یك طرف بحث زندان زدایی را مطرح می كنیم، پیشگیری از جرم را مطرح می كنیم و از طرف دیگر ما فضا را باز بگذاریم برای اینكه هر كسی هر ادواتی كه مستلزم ارهاب است را حمل كند و خدای ناكرده از روی عصبانیت دست به اقدامات خطرناك و فوق خطرناك بزند.

در مورد تولید هم اینجا اینطور آمده؛ گفته «تولید و عرضه سلاح های مذكور ممنوع است . واردات را منع كرده، نه تولید به صورت مطلق. تولید چاقو به صورت مطلق به هیچ وجه منع نشده. صرفاً پنجه بوكس، قداره، شمشیر، چاقوی ضامن دار برای حمل، نه برای صادرات یا سایر مصارف. البته باید یك توضیحی در آیین نامه داده بشود كه تولید اینها برای صادرات یا كاربردهای خاص اینجا مجاز است. صرفاً اگر كسی آمد اینها را برای درگیری فیزیكی و برای ضرب و جرح حمل كرد ممنوع باشد و خلأ قانونی كه امروز وجود دارد را ان شاء الله با این مصوبه پوشش بدهیم، متشكریم.

رئیس ـ متشكریم، یك رفع ابهام دارند، بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! رفع ابهام اول را جناب فرهنگی دارند. می فرمایند با توجه به اینكه بیشترین «كاربرد ساطور در غیر درگیری هست، این كلمه «صرفاً با این «ساطور نمی خواند.

رئیس ـ بفرمایید.

محمدحسین فرهنگی (تبریز، آذرشهر و اسكو) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

همانطور كه جناب آقای دكتر قاضی زاده فرمودند صدر و سطر دوم تبصره (۱) با هم سازگاری ندارند، چون در صدر تبصره گفته «حمل ادواتی كه صرفاً در درگیری فیزیكی و ضرب و جرح كاربرد دارد در مواردی كه از باب تمثیل آمده و ذكر شده یكی هم «ساطور ذكر شده. درحالی كه استفاده غالب «ساطور در غیر درگیری و ضرب و جرح، در قصابی ها، منازل و اماكن مربوط به آشپزخانه های رستوران ها و نظایر اینها استفاده می شود. لذا پیشنهاد بنده این است كه برای رفع این ابهام «ساطور از آنجا حذف بشود.

رئیس ـ ابهامشان ابهام درستی است. دفعه قبل هم كه اینجا بحث شد این بود كه «ساطور كه نوشتیم در همه آشپزخانه ها ساطور هست.

این برای درگیری فیزیكی نیست، ممكن است در درگیری فیزیكی هم استفاده كنند، چون نوشتید «صرفاً در درگیری فیزیكی شامل ساطور نمی شود. ابهام، ابهام درستی است، مگر اینكه «ساطور را اینجا حذف كنیم، می شود «حمل ادواتی كه صرفاً در درگیری فیزیكی ، آن وقت قمه و چاقوی ضامن دار و قداره و پنجه بوكس اینها غالباً در درگیری هاست، ولی ساطور غالباً در درگیری نیست. حالا چه در واردات باشد چه تولید، ساطور بیشتر در آشپزخانه ها استفاده می كنند. پیشنهاد رفع ابهام شان این است كه چون كلمه «صرفاً در سطر اول آوردند ساطور اینجا اضافه است و باید رفع ابهام كنیم، اشكالشان به نظر می آید وارد است. اگر مخالف صحبت می كنند، چون پیشنهادشان حذف كلمه «ساطور است، ابهام شان را ما پذیرفتیم اگر مخالف هست صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای پورمختار مخالف هستند، بفرمایید.

محمدعلی پورمختار (بهار و كبودرآهنگ) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

بنده هم شهادت آنش نشانان و فوت جمعی از هموطنان عزیز را تسلیت عرض می كنم.

آقای دكتر لاریجانی و همكاران محترم! این موضوع ساطور در كمیسیون مورد بحث جدی بارها و بارها قرار گرفت. ولی بر مبنای گزارشات نیروی انتظامی و فیلم هایی كه آورده بودند از همین ساطور كه به ظاهر صرفاً یك كاربرد در امر قصابی دارد، دیدیم كه استفاده زیادی برای سرقت، قتل و جرح توسط اشرار صورت گرفته و از این نظر دیدگاه هایی كه دوستان ما در كمیسیون داشتند و افراد دیگری كه حضور داشتند، نظر آنها بر حذف «ساطور بود. منتها ما آن چیزی كه مسلم است بر مبنای واقعیت داریم تصمیم می گیریم برای كاهش جرم و سوءاستفاده از این ابزار. چون به عنوان یك وسیله هست، عزیزان و نمایندگان محترم! اگر ما این ساطور را حذف كنیم، این خود به خود جایگزین سایر آلات و ادواتی خواهد شد كه توسط اشرار دارد استفاده می شود. ما فردا شمشیر و قمه و چاقوی ضامن دار نخواهیم داشت، ولی ساطور به دست هایی هستند.

رئیس ـ یك لحظه اجازه دهید آقای پورمختار ببینید! ما الان رفع ابهام هم نمی توانیم بكنیم، چون ایراد شورای نگهبان فقط این بوده كه آیا فقط این به آن قید سایر ادوات یا بقیه برمی گردد. این را در قبل می شد رفع كرد ولی الان نمی شود. فقط اینجا یك نكته دارد و آن این است كه شما در متن قبلی كلمه «صرفاً نداشتید، چرا، آنجا هم داشتید. بله نمی شود وارد شویم متشكرم. قابل ورود نیست، موافق هم صحبت كرد، كمیسیون نظری و توضیحی ندارد، متن را بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ تبصره (۱) ماده واحده به شرح زیر اصلاح می شود:

تبصره ۱ ـ حمل ادواتی كه صرفاً در درگیری فیزیكی و ضرب و جرح كاربرد دارد، مانند قمه، شمشیر، چاقوی ضامن دار، ساطور، قداره یا پنجه بوكس جرم محسوب و مرتكب به حداقل مجازات مقرر در این ماده محكوم می گردد. واردات، تولید و عرضه سلاح های مذكور ممنوع است و مرتكب به جزای نقدی درجه شش محكوم و حسب مورد این سلاح ها به نفع دولت ضبط یا معدوم می شود.

رئیس ـ حضار ۲۴۶ نفر، پیشنهاد اصلاحی كمیسیون را به رأی می گذاریم، نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند، دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید، پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. بنابراین پیشنهاد جدید اگر دارید برای اصلاح بدهید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! دو پیشنهاد جدید رسیده، یكی پیشنهاد حذف كل است كه جناب آقای فریدون احمدی دارند.

رئیس ـ نه حذف كل نمی توانید بدهید پیشنهاد اصلاحی بدهید.

 دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ پیشنهاد اصلاحی آقای یوسف نژاد دارند، كه پیشنهاد حذف «ساطور را دارند.

رئیس ـ پیشنهاد حذف «ساطور را می توانید بدهید، (احمدی ـ آقای دكتر! آیین نامه می گوید می تواند پیشنهاد حذف دهد) اصلش را ما تصویب كردیم.

علی اصغر یوسف نژاد (ساری و میاندورود) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

من خواهش می كنم كه همكاران دقت بفرمایند كه این مرحله ای كه طی شده در جلسات قبل مخالفین و موافقین صحبت كردند و اجماع بر این بوده كه این مسأله می تواند در كاهش جرم و اتفاقاتی كه در جامعه می افتد اثر داشته باشد.

این در صحن علنی رأی آورد و به شورای محترم نگهبان رفت. شورای محترم نگهبان یك اشكال ادبیاتی گرفته، كه آیا «صرفاً در درگیری فیزیكی مربوط به «سایر ادوات است یا مربوط به مواردی كه در صدر تبصره گفتیم هم می شود؟ بر اساس ماده (۲۰۱) آیین نامه داخلی صرفاً مجلس وظیفه دارد در اموری دخالت كند، كه شورای محترم نگهبان ایراد گرفته باشد. این ایراد شورای نگهبان ایراد ادبیاتی بوده، كمیسیون هم به درستی آمده این را ورود پیدا كرده و با رفع نظر دیدگاهی كه شورای نگهبان به عنوان ایراد داشته آمده پیشنهاد داده كه بله این صرفاً در بحث درگیری فیزیكی مربوط به قمه و موارد مختلف می شود، سایر ادوات هم مشمولش می شود. این ایراد در صحن علنی آمده و اعضای كمیسیون مربوطه كمیسیون محترم قضائی جناب آقای نوروزی توضیح دادند، موافق و مخالف هم صحبت كردند و رأی نیاورده.

 پیشنهاد من همان مصوبه كمیسیون قضائی است بدون كلمه «ساطور . آن چیزی كه جناب آقای دكتر احمدی هم اظهارنظر كردند، نظرات جناب آقای فرهنگی هم ملحوظ شده با توجه به ابهامی كه داشتند به نظر می رسد كه این پیشنهاد جدید بدون كلمه «ساطور و بحث سایر ادوات و بحث قمه می تواند نظرات مجلس و نظرات مخالفین محترم را تأمین كند. مخالفین محترم همان مسأله را عنوان كردند. بنابراین من پیشنهاد دادم كه همان نظر كمیسیون قضائی با احترام به نظرات تخصصی كه داشتند و دیدگاه هایی كه جناب آقای نوروزی در صحن ارائه دادند، بدون كلمه «ساطور بحث شود و من خواهش می كنم كه ان شاءالله برای رفع نگرانی هم اعضا و افرادی كه به عنوان مخالف صحبت كردند یا دیدگاه مخالف داشتند، جناب آقای دكتر احمدی و هم تأمین نظر كمیسیون مربوطه ان شاءالله به این پیشنهاد رأی دهید.

رئیس ـ متشكریم، مخالف دارد، پیشنهادشان حذف كلمه «ساطور است.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای لاهوتی مخالف هستند، بفرمایید.

رئیس ـ آقای لاهوتی بفرمایید.

مهرداد بائوج لاهوتی (لنگرود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

بنده هم این حادثه تلخ پلاسكو را خدمت همه عزیزان و جانباختگانی كه جان خودشان را از دست دادند، آتش نشانان عزیز تسلیت عرض می كنم و از زحمات دست اندركاران مدیریت حادثه به ویژه شهرداری محترم تهران تشكر می كنم.

جناب آقای دكتر لاریجانی! اینجا آن نكته ای كه آقای یوسف نژاد در خصوص حذف ساطور دادند آنها قابل قبول است، جناب آقای دكتر لاریجانی! یك ارائه طریق بفرمایید موضوع حل می شود، آن بحث ساطور كه در هر صورت بحث درستی است، اما شما به ایراد شورای نگهبان اگر.

رئیس ـ شما الان باید مخالف حذف «ساطور صحبت كنید، می گویید حذفش درست است؟

بائوج لاهوتی ـ نه آنكه درست است، بله.

رئیس ـ پس شما به عنوان مخالف صحبت نكنید (بائوج لاهوتی ـ باشد) خیلی ممنون، متشكریم، چون الان بحث پیشنهاد حذف «ساطور است كه اگر مخالف ندارد رأی بگیریم، مخالف دارد؟ صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای پورمختار مخالف هستند، بفرمایید.

 محمدعلی پورمختار (بهار و كبودرآهنگ) ـ من مجدداً در ادامه عرایضم عنایت بفرمایید كه البته آقای دكتر لاریجانی! این موضوع تذكر هم دارد، حالا آن چیزی كه هست موضوع ایراد شورای نگهبان به وجود ساطور نیست، بلكه ایراد و ابهام شورای نگهبان در خصوص این است كه این «صرفاً به این چند قلمی كه اسم آوردیم می خورد یا به «سایر ادوات ؟

رئیس ـ آن را عرض كردیم، به همان دلیل ولی حالا كه رأی نیاورد باید اصلاحش كنیم.

پورمختار ـ حالا بحث من این است كه با حذف «ساطور دوباره مشكل شورای نگهبان حل نخواهد شد، به خاطر اینكه روی عنوان «ساطور بحثی نداشته.

رئیس ـ آقای پورمختار! شورای نگهبان اشكالش رفع می شود، با اینكه آنها ایرادشان این است كه آیا این قیدی كه گفتید آیا «صرفاً در درگیری فقط به ادوات برمی گردد یا به سایر مضامین. اینها را چون در صدر آوردند دیگر اشكال شورای نگهبان رفع شده. منتها چون رأی نیاورد، باید اصلاح كنیم.

پورمختار ـ حالا بحث ساطور را هم من از این باب دارم عرض می كنم كه این موضوع در كمیسیون حقوقی و قضائی مطرح شد، موافق و مخالفین بودند، مدعوین و كارشناسانی هم كه حضور داشتند بر مبنای واقعیاتی كه مطرح بود و گزارشات مستند نیروی انتظامی بر این بود كه از این ساطور بعضاً بیشتر از سایر این آلات و ادوات استفاده می شود. فیلم هایی هم كه ارائه دادند همین را دارد نشان می دهد و بر این اساس كمیسیون تصمیم گرفت و قانع شد كه ساطور را هم در اینجا ذكر كند. حالا حذف این چه اتفاقی را رقم خواهد زد. از این باب كه اشرار و سارقین و افرادی كه دارند سوءاستفاده می كنند و همه ما ملاحظه كردیم در داخل صحن هم بخشی را نیروی انتظامی به نمایش گذاشت، به جای قمه و شمشیر و چیزهای دیگری كه ما الان احصاء كردیم ساطور به دست خواهند گرفت و می آیند در خیابان با قدرت نمایی و با سوءاستفاده از این وسیله كه اتفاقاً آلت قتاله بسیار قوی هم هست، یعنی اثرش خیلی بیشتر از چاقوی ضامن دار یا یك قمه است، یعنی هم قدرت ضربه ای كه وارد می كند و هم آن هراسی كه ایجاد می كند.

 از این جهت خواهش من این است كه آقای یوسف نژاد هم نسبت به این تجدیدنظر كنند و پیشنهادشان را پس بگیرند و نگرانی بعضی از دوستان عزیز و مخصوصاً عزیزان مان در استان زنجان در كاهش تولید است. در حالی كه ما البته ساطور را و بعضی از تجهیزات را كه كاربردهای خاص دارد، گفتیم با داشتن مجوز بلامانع است، چون قصاب ها بالاخره تعداد هزاران نفر هستند كه كار قصابی می كنند و ساطور هم جزء ابزار كار آنهاست و لذا نمی توانیم این را بگوییم تولیدش كلاً قطع می شود نخیر! این تولید خواهد بود، ولی استفاده از آن باید مجوز داشته باشد، لذا خواهش من این است كه نمایندگان محترم به این عنایت كنند كه ساطور به عنوان یكی از ابزارهای مهم و اصلی برای سرقت و قتل و جرحی است كه تا به حال اتفاق افتاده و حذف آن مشكل شورای نگهبان را به اعتقاد من حل نخواهد كرد.

رئیس ـ خیلی ممنون، موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای آزادی خواه موافق هستند، بفرمایید.

احد آزادی خواه (ملایر) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب و احترام به محضر همكاران عزیز، ملت شریف ایران اسلامی. حادثه غمبار ساختمان پلاسكو را تسلیت عرض می كنم. از حسن تدبیر رئیس محترم مجلس تشكر می كنم.

جناب آقای رئیس! من اولاً اخطار قانون اساسی دارم. هم اصل (۲۲) و هم اصل (۴۰) «حیثیت، جان، مال، حقوق، مسكن و شغل اشخاص از تعرض مصون است .

همكاران عزیز! تقاضای من این است كه به این مسائلی كه حقیر عرض می كنم یك قدری بیشتر توجه شود، ما و شما به كلیات این طرح رأی مثبت دادیم. این طرح در صحن علنی مجلس رأی آورده، ما آمدیم از حیثیت مردم دفاع كنیم، مبتنی بر اصل (۲۲) قانون اساسی. امروزه همه ما و شما می دانیم بسیاری از قتل های عمد كه اتفاق می افتد، فجایعی كه در این كشور اتفاق می افتد با استفاده از همین ابزار دارد اتفاق می افتد. ما نباید یك مسأله جزئی را بهانه كنیم و یك قاعده كلی را كه می تواند اضرار به امنیت و آرامش اجتماعی برساند از بین ببریم.

آقای رئیس! عرض من بر این است، درست است كه استفاده غالب ساطور برای مسائل دیگر مشروع و قابل دفاع است. روی همین حساب حقیر اعلام موافقت می كنم با حذف «ساطور اما بقیه مواردی كه در این طرح به آن اشاره شده واقعاً باید بماند برای امنیت و آرامش جامعه بسیار اثرگذار است.

نكته بعدی كه حقیر عرض می كنم موضوع و مسأله این طرح حمل این وسایل است. حمل چاقو، حمل چاقوی ضامن دار یا شمشیر و قمه، نه تولید آنها، همكاران عزیزی كه بحث تولید را پیش می كشند كه درست هم می فرمایند، این را باید بدانند این حمل شامل واردات هم می شود كه خود شما معترض هستید، لذا حقیر عرض می كنم با این پیشنهاد جناب آقای پیشنهاددهنده عزیز موافقت كنید، اما اصل طرح را حتماً با قوت و قدرت به فضل الهی نگه بداریم كه این طرح می تواند تضمین كننده آرامش جامعه ما بشود و بسیاری از جوانانی كه امروز متأسفانه یكی پس از دیگری در درگیری های غیرقابل پیش بینی یكی از آنها صفت قاتل و دیگری صفت مقتول می گیرد را ما نجات دهیم.

عرض آخر من بر این است همكاران عزیز! خداوكیلی همین تازگی ها حقیر شاهد بودم دو تا برادر كوچك یكی با چاقو با یك بهانه بسیار كوچك قاتل برادر خودش شد. من تعجب می كنم ما چطور اینها را نمی بینیم و به بهانه تولید و مسائل دیگر ما اینها را نادیده می گیریم. عذرخواهی می كنم.

رئیس ـ خیلی ممون، دولت موافق و كمیسیون بفرمایید.

حسن نوروزی (سخنگوی كمیسیون قضائی و حقوقی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

«لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم

همكاران محترم توجه بفرمایید، سروران عزیز! فلسفه اینكه ما روز اول به این دو تبصره رأی دادیم این بود كه در ایران طبق گزارش كارشناسان محترم حدود (۳۵) درصد قتل ها با سلاح سرد رخ می دهد كه (۹۰) درصد آنها با چاقو است. سلاح سرد در درگیری های زورگیری و سرقت به عنف، تجاوز جنسی، آدم ربایی، اختلاس و كلاهبرداری و غیره استفاده می شود. به طور مثال در سه سال گذشته (۷۰۰۰) سرقت به عنف با استفاده از سلاح سرد در كشور به وقوع پیوسته است.

 سروران محترم! قتل قوی ترین مرد جهان، قهرمان وزنه برداری سنگین ترین وزن جهان و قوی ترین مرد جهان مرحوم داداشی، قتل در پل مدیریت، حادثه میدان كاج، حمله به امام جماعت دانشگاه علوم پزشكی، قتل پیشكسوت وزنه برداری، حمله به عابر پیاده در سه راه امین حضور و مجروح نمودن وی با چاقو جهت سرقت وجوه نقد، حمله به طلبه (۲۰) ساله در تهرانپارس و مجروح نمودن بسیجی (۲۰) ساله در شهر اندیشه و غیره از نوع جرائمی است كه با چاقو به وقوع پیوسته است.

هدف ما این بوده كه امنیت اجتماعی برقرار كنیم. هدف ما این بوده است كه جلوی این بحران ناامنی كه از طریق حمل چاقوی ضامن دار، قمه، شمشیر و مشكلاتی كه ایجاد شده بود بگیریم و الان تا حدودی كاسته شده. ما چه زمانی با تولید مخالف بودیم؟ تولید بر اساس آیین نامه به ویژه در زنجان اشكالی ندارد. تولیدی كه وزارت صنایع و اصناف كشور و نیروی انتظامی برای آن آیین نامه تعیین می كنند، نه تنها در زنجان و در غیر زنجان آزاد است بلكه مورد تأیید قرار خواهد گرفت (رئیس ـ  متشكریم) مشكل واردات است، مشكل حمل این سلاح هاست، چه كسی گفته چاقوی قصابی ممنوع است، چاقوی ضامن دار ممنوع است. قمه ممنوع است، آخر قمه چه استفاده ای دارد؟ اینها ممنوع است، چیزهایی كه طلافروشی ها را لخت كردند، مردم را كشتند، اذیت كردند، ما این حمل را ممنوع كردیم.

رئیس ـ خیلی ممنون، بنابراین شما با حذف «ساطور خیلی نظری ندارید.

نوروزی ـ بنابراین اگر به عنوان رفع ابهام «ساطور می خواهد حذف شود اشكالی ندارد. ولی اصل این تبصره به احترام خود مجلس و رأی مجلس اجازه دهید به تبصره رأی داده شود.

رئیس ـ خیلی ممنون، حضار ۲۴۱ نفر، پیشنهاد حذف كلمه «ساطور در این تبصره اصلاحی است، نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند، دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید، پیشنهاد حذف كلمه «ساطور در این تبصره است، دولت و كمیسیون هم موافق هستند كه حذف شود، دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید، پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری دارند؟

 دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! پیشنهاد حذف دیگری است، جناب آقای مطهری می فرمایند، «واردات، تولید و عرضه سلاح های مذكور ممنوع است ، این جمله حذف شود.

رئیس ـ عبارت چه می شود؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! در سطر سوم «واردات، تولید و عرضه سلاح های مذكور ممنوع است .

رئیس ـ نمی توانیم این را طرح كنیم، چون در تبصره (۲) كه رأی آورده تولید و عرضه را گفته. گفته بروند اجازه بگیرند، آنجا شورای نگهبان ایراد نگرفته، اینجا نمی توانیم حذف كنیم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ پیشنهاد حذف كلمه «تولید را آقای دكتر خاتمی دارند.

رئیس ـ «تولید را هم نمی توانیم حذف كنیم، چون در تبصره (۲) باز «تولید را گفته.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ یك رفع ابهام آقای دكتر فریدون احمدی دادند، می فرمایند كه این چاقوی ضامن دار و فشاری و فنری اینها با هم متفاوت هستند، اینها همه با هم یكسان دیده شدند.

رئیس ـ آقای احمدی! ما خیلی تخصصی در این امور نداریم فرق اینها را بگویید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بفرمایید.

فریدون احمدی (زنجان و طارم) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر! ما فول تخصص در این كار هستیم. همكاران ببینید! عنایت بفرمایید یك دقیقه عنایت بفرمایید، چاقوی ضامن دار و فشاری دو تا چیز دیگر است، ببینید! همین قلم تراشی كه شما دارید وقتی این را تا می كنید، یك تِقی صدا می دهد، آن ضامن است، برای اینكه اصلاً دست شما نبرد، برای اینكه در جیب شما باز نشود، برای اینكه روی میز باز نشود، آن كه دوستان می فرمایند آن دستگیره كوچك را فشار می دهند و تِقی می پرد و بعضی ها هم از آن وحشت دارند، آن ضامن نیست، آن فشاری است، به آن چاقوی فشاری می گویند، یعنی با این چاقوی ضامن داری كه می فرمایید همین چاقوهای كوچك میوه خوری هم كه در كیف شما، خانم تان، دخترتان و خودتان هست، قلم تراشی كه دارید، چاقوی قدیم ها اینها وسایل اصلاح و پزشكی بوده، آن فنر است ضامن نیست، این مجیدجان دلبندم می گفت این ضامن با فنر متفاوت است! آنهایی كه می نوشتند یك بار نیامدند از این (۱۰۰۰) واحد صنفی نظر بگیرند، فقط می گویند می خواهیم مسائل اجتماعی را كنترل كنیم. والله و بالله امروز دارند با كلاشنیكف سرقت می كنند، با چاقو كسی سرقت نمی كند، آقای پورمختار نمی دانم شما با ساطور چه مشكلی دارید؟ كاربرد ساطور در آشپزخانه است، دیگر دزدهایی كه IQ آنها خیلی پایین است دارند با ساطور دزدی می كنند.

رئیس ـ حالا پیشنهاد شما این است كه برای رفع ابهام «چاقوی ضامن دار «چاقوی فشاری شود.

احمدی ـ من خواهشم این است كه به جای «چاقوی ضامن دار بنویسند «چاقوی فشاری ، اینطوری چاقوهای تزئینی، قلم تراش كوچك را اینها صادر می كنند، البته این را عرض می كنم قسم نمی خورم اعتماد كنید كه من در این وزارتخانه بازرگانی و صنایع بودم. (۹۵) درصد چاقوهای موجود در بازار وارداتی هستند. قسم نمی خورم اینطوری نیست. شما خواهشاً به جای چاقوی ضامن دار، فشاری را بیاورید كه یك مقدار فضا آرام شود كه این تولیدكننده ها بروند كار كنند.

رئیس ـ من فكر می كنم كه كمیسیون كه نوشته «چاقوی ضامن دار مقصودشان همان چاقوی فشاری است، كه تیغه اش می پرد. كمیسیون مقصودش همین بوده؟ پس كمیسیون هم قبول دارد كه مقصودشان همین بوده، اگر مخالف صحبت نمی كند، ما این را تبدیل كنیم به چاقوی فشاری كه این مشكل از نظر تولید هم حل شود.

دبیر (وكیلی) ـ  جناب آقای گودرزی مخالف هستند.

رئیس ـ آقای گودرزی صحبت می فرمایید؟ (گودرزی ـ بله) بفرمایید.

عباس گودرزی (بروجرد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! من اول یك مطلبی عرض كنم، جناب آقای دكتر لاریجانی عزیز! چرا برای بعضی از واژه هایی كه معنایش مشخص و مصداقش معین است، چرا باید مجلس كه ما یك هفته وقت داریم دستورات زیادی هست كه بر زمین مانده، از هفته بعد هم حوزه انتخابیه بعد هم برنامه بودجه ما می مانیم، الان دقایق متمادی ما ایستادیم، الان چاقوی ضامن دار تعریف خودش را دارد، هر چاقویی كه به قول همكار عزیزمان تقی می پرد كه مصداق آن چاقوی ضامن داری كه داریم برایش جرم انگاری می كنیم نیست و محسوب نمی شود.

به نظر من این ماده قانونی كاملاً ابعاد و مصادیقش مشخص و معین است، شورای محترم نگهبان هم به آن «سایر گیر داده، نه به چاقوی ضامن دار، نه به شمشیر، نه به قمه اش گیر.

 همكاران عزیز! احساس امنیت از امنیت بالاتر است، همكار عزیز من آمده و می گوید با ساطور كسی مرتكب قتل نمی شود، قصاب هم ساطور دارد، بابا فقط خصوصاً هر قاعده كلی یك استثنایی دارد، آن قصاب مجوز برایش صادر شود، اصلاً من این را عرض می كنم چه كسی مخالف این است كه قصاب ساطور استفاده كند كه همكار عزیز می آید قصاب را مثال می زند؟

آقای عزیز! نباید شرایط وقوع جرم را فراهم كرد. جوان است احساساتی و عصبانی می شود. اگر ساطور یا ابزار جرم در اختیارش بود ممكن است ناخواسته استفاده كند و بعداً پشیمان شود. ساطور رعب و وحشت می آورد، در بعضی از نقاط كشور به خاطر استفاده از اقلام غلط و این وسایل ناصحیح امنیت آسیب دیده، من تقاضایم این است كه بیشتر از این وقت نگذاریم، به این ماده رأی دهیم، همكاران محترم! حتی اگر یك نقطه در كشور وجود داشته باشد به احترام آن مردم رأی گیری كنیم، مطمئن باشیم آسیبی به قصاب و زن خانه دار و استفاده های مشروع وارد نمی كند، لذا این كلمه معنایش مشخص است. خیلی ممنون و متشكرم

رئیس ـ متشكریم، موافق را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ  جناب آقای سلیمی موافق هستند، بفرمایید.

سلیمی ـ آقای وقفچی، زنجانی هستند ایشان صحبت كنند.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای وقفچی بفرمایید.

رئیس ـ  آقای وقفچی بفرمایید.

 علی وقفچی (زنجان و طارم) ـ بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین

جناب آقای دكتر لاریجانی! زنجان پایتخت شور و شعور حسینی است. شما و بزرگواران دیگر اگر لطف كنید، جرائمی كه منجر به قتل شده بررسی كنند موردی قتل با چاقو نداشته ایم، در ثانی ما باید بسترهای ایجاد فساد را در جامعه از بین ببریم. این همه فساد در جامعه دلیلش چیست؟ وقتی ما در این كشور برای یك نفر بیش از (۲۰) مورد شغل داریم، چگونه می خواهیم با فساد مبارزه كنیم؟

ما باید بسترهای فساد را از بین ببریم. این كشور (۹۵) درصد تولیدش در كشور نیست وارداتی است. ما به جای این می توانیم برای (۳۰۰) هزار نفر شغل ایجاد كنیم. ما (۹۵) درصد محصولات مان وارداتی است، آمدیم (۵) درصد تولیدش را از بین بردیم، اصل قانون اساسی می گوید اگر همه احیاناً روزی می خواهید یك شغلی را تعطیل كنید باید شغل مناسب تری به جایش تعریف كنید. همین (۱۵) هزار خانواری كه در استان زنجان مستقیم و غیرمستقیم مشغول این شغل مقدس هستند و اگر شما عاشورا را در نظر بگیرید در خود روز عاشورا، ابزار، ابزار شمشیر بود نه اینكه ما شمشیر را به عنوان یك ضد فرهنگ قبول كنیم، ما باید بستری را آماده كنیم كه در كشور فساد ایجاد نشود. روزانه هزاران نفر در اثر استفاده از خودرو از بین می روند، روزانه صدها نفر در كشور در اثر آلودگی هوای تهران و كلانشهرها از بین می روند.

اگر واقعاً اعتقاد به این داریم كه كشور را از فساد رهایی بدهیم باید روی زیرساخت های مبارزه با فساد كار كنیم. ما وقتی نتوانستیم برای جوان مان ازدواج را تسهیل كنیم، اشتغال را تسهیل كنیم، تفریح را فراهم كنیم، چه انتظاری داریم این جوان ما دنبال بعضی از ناهنجاری ها نرود. عذرخواهی می كنم.

رئیس ـ متشكریم، حضار ۲۳۸ نفر، كمیسیون و دولت موافق هستند. پیشنهادشان این است كه «چاقوی ضامن دار بشود «چاقوی فشاری . نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری داریم؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بله، آقای رئیس! آقای پورمختار می گویند كلمه «صرفاً را حذف كنید.

رئیس ـ می شود «حمل ادواتی كه در درگیری فیزیكی و ضرب و جرح كاربرد دارد . آقای پورمختار! بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای پورمختار! پیشنهادتان را بفرمایید.

محمدعلی پورمختار (بهار و كبودرآهنگ) ـ آقای دكتر و نمایندگان محترم عنایت بفرمایید! اگر ما این كلمه «صرفاً كه الان محل بحث و نزاع شده است را بخواهیم حذف بكنیم، مشكل به طور ریشه ای و اساسی برطرف خواهد شد و شورای محترم نگهبان هم ایرادی كه داشته، چون ناظر بر این كلمه «صرفاً بوده ایرادش را ما برطرف خواهیم كرد. بر این مبنا كه در كمیسیون داشت بحث می شد، كلمه «صرفاً بعد از «سایر ادوات آمده بود. اینجا ما جابجا كردیم، تقریباً آوردیم در ابتدای جمله و گفتیم كه این شامل همه آن بشود. هم «سایر ادوات و هم آنهایی كه اسم بردیم؛ از شمشیر، چاقوی ضامن دار و امثالهم.

 اگر ما «صرفاً را برداریم دیگر ابهامی باقی نمی ماند برای هیچكس و شورای محترم نگهبان هم چون ایرادش روی كلمه «صرفاً بوده، پس دیگر در این خصوص ابهامی برای آن نخواهد بود و ایرادش مرتفع خواهد شد. بر این مبنا آن چیزی كه مسلم و روشن هست این است كه ما به طور مطلق استفاده از اینها را ممنوع خواهیم كرد، چرا داریم ممنوع می كنیم؟ چون براساس یك عادتی كه ایجاد شده است، بر مبنای روش هایی كه افراد مختلف، اشرار، سارقین و امثالهم استفاده كردند نوعاً از این ادوات استفاده كردند. پس اینكه ما اینجا چه «صرفاً بگذاریم و چه «صرفاً را حذف بكنیم تأثیری در ماهیت كار نخواهد داشت بر این اساس خواهش من این است كه «صرفاً را ما از اینجا حذف بكنیم و مشكل را به طور ریشه ای حل خواهیم كرد و هیچ مشكلی هم، حالا بعضاً دوستان فكر می كنند كه ما مطلق انگاری خواهیم كرد، بله اشكال ندارد. با این شكل دیگر به طور اساسی مشكل ابهام شورای نگهبان هم ان شاءالله مرتفع خواهد شد.

رئیس ـ متشكریم، پیشنهاد ایشان حذف كلمه «صرفاً هست. مخالف صحبت می كند؟

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای كاتب مخالف هستند، بفرمایید.

غلامرضا كاتب (گرمسار و آرادان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران عزیز دقت بكنید! من از جناب آقای پورمختار هم استدعا می كنم كه پیشنهادشان را پس بگیرند، چون ایراد شورای نگهبان اصلاً به موضوع «صرفاً نبوده، ایرادش مربوط به قید «سایر ادوات هست. اینكه همكاران رأی نمی دهند به خاطر این است كه این موضوع به همه آحاد كشور بر می گردد.

امروز روستاییان ما عشایر ما در سراسر ایران اسلامی این ابزار را استفاده می كنند، نمی شود كه ما هر روز این افراد را بفرستیم كه مجوز بگیرند. از طرفی امروز بعضی از این ها صنایع دستی است مثل استان زنجان، استان اصفهان و بسیاری از استان های كشور از اینجا درآمد دارند، در بعضی از استان ها اقتصادشان تولید چاقو و ادوات است. عزیزان! دقت بكنید با تصویب این موضوع مشكلی برای كشور درست می كنیم كه این مشكلات اقتصادی به عشایر، روستاییان و تمام نقاط كشور بر می گردد. استدعای من از همكاران این است كه به كلیاتش رأی ندهید، این حذف بشود و ایرادی هم ندارد. كه شورای نگهبان برگردانده و مجلس هم حذف می كند و هیچ ابهامی هم وجود ندارد، اگر بخواهیم «صرفاً را حذف كنیم كه بدتر می شود، چون ما اینجا كلمه «صرفاً را آورده بودیم كه برای درگیری استفاده بشود.

 پس اگر «صرفاً را حذف كنیم یعنی اینكه هر كسی یك چاقو همراهش باشد باید هر روز برود دادگاه یا یك قصاب، یك دانه ساطور یا داس یا هر چیزی دیگر دستش باشد هر روز باید برود دادگاه، این چه نوع قانونگذاری است؟ من استدعا و خواهشم از همكاران این است دقت بكنید كه حذف شدن كلمه «صرفاً مشكلات را صدچندان می كند. استدعا می كنم به پیشنهاد حذف رأی ندهید، اجازه بدهید كلیات آن رأی نیاورد و حذف بشود تا ان شاءالله این مشكل برای روستاییان، عشایر كشور و تولیدكنندگان استان هایی كه صنایع دستی تولید می كنند این مشكل پیش نیاید.

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ موافق جناب آقای برزگر هستند.

شهروز برزگركلشانی (سلماس) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

سلام و عرض ادب دارم خدمت همكاران گرامی.

دوستان عنایت بفرمایند! اینكه بر طبق این قانون حمل سلاح های قمه، شمشیر و چاقوی ضامن دار حالا فشاری ممنوع شده است این نیست كه روستاییان یا افرادی كه شغل شان مرتبط با این قمه، شمشیر و چاقو هست كه اجازه حمل اینها را ندارند. من یك مثال می زنم خدمت همكاران گرامی، ما الان سلاح گرم داریم در كشور ولی حمل آن برای همه ممنوع است، یك تعداد خاصی كه مجوز دارند، قانون اجازه داده است اینها می توانند استفاده كنند. شما قطع به یقین در حوزه های خودتان افراد مختلفی، خانواده ها و عزیزانی به شما مراجعه می كنند كه جوان شان حالا سر ندانم كاری یا بی احتیاطی یك چاقویی در جیبش گذاشته است، بعد یك درگیری به وجود آمده كه ناخودآگاه بدون كه خواسته باشد از آن چاقو استفاده كرده است. یك محدودیتی هست برای برخی كه احساس می كنند اگر یك شمشیری، چاقویی و یك قداره ای دستشان باشد احساس بزرگی به آنها دست می دهد اگر بفهمند كه قانون مجازاتشان می كند، اگر بفهمند كه پیگرد قانونی دارد از این استفاده نخواهند كرد.

من خواهش می كنم دوستان با یك تغییر جزئی به این رأی مثبت بدهند. این قطع و یقین می تواند جلوی برخی از جرائمی كه در جامعه هست و رخ می دهد را بگیرد. خیلی از دوستان و عزیزان هستند كه الان پشت میله های زندان به جرم اینكه یك قتلی را انجام دادند در انتظار بخشش یا قصاص هستند و به شدت اینها پشیمان هستند اگر شما مراجعه كنید به اینها و از اینها بپرسید خواهند گفت كه اگر من در آن روز در جیبم چاقو نداشتم، در جیبم این آلت قتل را نداشتم این را انجام نمی دادم این اتفاق برای من نمی افتاد و در ضمن آن روستاییان، آن قصاب ها و آن افرادی كه این ابزار را نیاز دارند براساس آن قوانینی كه بعداً وضع خواهد شد و براساس آن مجوز هایی كه أخذ خواهند كرد اینها ممنوع نخواهند بود.

در عین حال سخنگوی كمیسیون قضائی هم اشاره كردند كه بخش تولیدات اینها در استان زنجان و آنهایی كه می خواهند تولید كنند جلوی تولیدات را هم نخواهند گرفت. من خواهش می كنم از دوستان و همكاران گرامی با یك تغییر جزئی به این قانون رأی مثبت بدهند.

رئیس ـ متشكریم، دولت نظری ندارند.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! تذكر دارند.

رئیس ـ تذكر را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ تذكر جناب آقای كواكبیان هستند.

مصطفی كواكبیان (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس! من بعد از آن مصوبه ای كه در مورد تعطیلات بود مرتب در نوبت تذكر هستم، حالا لطف فرمودید عنایت كردید كه وقت دادید. واقعیت این است كه حضرت عالی هم سوگند خوردید كه به آیین نامه وفادار بمانید و هم اینكه ما اعتقاد داریم و واقعاً شأن مجلس اقتضاء می كند كه همه ما پایبند به قانون باشیم. ماده (۲۰۲) آیین نامه داخلی وضعیت مصوباتی كه از شورای نگهبان برمی گردد را كاملاً مشخص كرده.

من كار ندارم الان در اینجا یك ساعت است در این كه چاقو ضامن دار باشد یا فشاری باشد داریم صحبت می كنیم، حق هم هست كه باید این بحث ها انجام بشود، ولی مسأله مهم یك روز تعطیلی مملكت را شما فرمودید من اطلاع دارم دولت مصوب كرده است، ما كه اطلاع نداریم ما هستیم و این برگه ای كه به دست ما دادند. در این برگه گفته شده است كه اظهارنظر رئیس دفتر رئیس جمهور كافی به نظر نمی رسد و شورای نگهبان مخالف بوده است. بعد هم تازه موضوع برای مجلس نهم بوده است، الان مجلس، مجلس جدید است، می خواهد نظر بدهد. واقعاً ما آمار تعطیلاتی كه در كل دنیا داریم چقدر است؟ باز هم می خواهیم یك روز تعطیل كنیم. نظر مجلس هر چه باشد ما واقعاً مطیع هستیم. لذا اگر شما اجازه بدهید این بحث بشود.

رئیس ـ متشكریم، اولاً این چیز پنهانی نیست، دولت اعلام كرده است این هم ورقه اش و هیأت وزیران این را تصویب كرده است. پس این چیزی كه ما نمی دانیم، نیست اینجا نماینده دولت هم هست. حالا این برای قبل است.

دوستان ببینید! اول دولت خودش گفت ما قبول داریم این را در لایحه برنامه مواد دائمی بیاوریم، به همین دلیل آوردند وگرنه معلوم بود كه بار مالی دارد. وقتی آوردند شورای نگهبان گفت به من اعلام كنند، آقای رئیس جمهور و دولت اعلام كردند. آنها بعد ایراد گرفتند گفتند نه باید هیأت وزیران تصویب كند، این نوشته ای كه اینجا نوشته برای قبل از این است، چون در این فاصله اینها گفتند اگر هیأت وزیران اعلام كند ما نظرمان را پس می گیریم، دیگر ما ایرادی نداریم. این نظر را هیأت وزیران داد، بنابراین سالبه به انتفای موضوع شد، این یك نكته.

نكته دیگر را هم توجه داشته باشید. در تبصره (۲) ماده (۲۰۱)، ملاحظه بفرمایید. «شورای نگهبان نمی تواند پس از گذشت مهلت های مقرر و رفع ایراد در نوبت اول، مجدداً مغایرت موارد دیگری را كه مربوط به اصلاحیه نمی باشد بعد از گذشت مدت قانونی به مجلس اعلام كند مگر در مواردی كه انطباق موازین شرعی داشته باشد .

شورای نگهبان ابتدا ایرادی راجع به این بند نگرفت و مجلس هم همان اصلاحات بعدی را انجام داد. این از عجایبی است كه خلاف آیین نامه دوباره ایراد گرفته است. اصلاً حرف و نظر شورای نگهبان مطابق آیین نامه نیست، یعنی كمیسیون نباید این را قبول می كرد حالا قبول كرده است و گفته هیأت وزیران، به همین دلیل اصلاً قابل طرح نیست، شورای نگهبان یك بار این را تأیید كرده است، دفعه بعد دوباره گفته قبول ندارم. طبق آیین نامه نمی تواند مطرح كند. ایرادش چه بوده؟ گفته هیأت وزیران تصویب كرده، این را هم هیأت وزیران تصویب كرده است. بنابراین سالبه به انتفای موضوع است، رأی ندارد و ایشان پس گرفتند، قبول كردند. متشكریم.

آقای كواكبیان! حالا اینكه شما فرمودید ما اینجا معطلیم چاره ای نیست. ببینید! وقتی شورای نگهبان ایرادی می گیرد ما باید نظر اصلاحی كمیسیون را به رأی بگذاریم، نمایندگان در كمیسیون رأی ندادند، حالا باید در جلسه اصلاح كنیم. حالا موضوع چاقو و یا هر چه است ما تقصیری نداریم باید حلش كنیم. لذا چاره ای نیست تا اینكه به یك راه حلی برسیم. اگر اجازه بدهید این مسأله را تمام كنیم. پیشنهاد آقایان این است كه «صرفاً برداشته بشود، كمیسیون مخالف است؟ توضیح دارید، بفرمایید.

حسن نوروزی (سخنگوی كمیسیون قضائی و حقوقی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین

همكاران محترم یك بار دیگر توجه بفرمایید. عزیزان! اینكه حالا بعضی از همكاران مطرح می كنند مثل جناب آقای دكتر كاتب كه آقا نمی دانم چوپانان و عشایر ما چاقو حمل می كنند، كسی با حمل چاقوی یك چوپان و یا با حمل سلاح یك عشایر در بیابان مخالفت ندارد. شما به آماری كه دستگاه های امنیتی ارائه می دهند توجه بفرمایید. آمار این را می گوید، كه (۷۰) درصد از نزاع های آنی منجر به قتل با سلاح سرد بوده است. تنها قانونی كه در مقابله با سلاح سرد ما داریم ماده (۶۱۷) قانون مجازات است كه می فرماید «هر كس به وسیله چاقو یا هر نوع اسلحه دیگر تظاهر و قدرت نمایی كند ، به نظر رسید كه این ماده كافی نیست، دو تا تبصره به آن اضافه شد.

تبصره اول حمل سلاح هایی از قبیل چاقوی ضامن دار، قمه، قداره، شمشیر و غیره و تولید و واردات آن ممنوع شد. در تبصره دوم كه متأسفانه چاپ نشده است، آقای وقفچی و همكاران ما از استان زنجان توجه بفرمایند! تبصره (۲) می فرماید «تولید، عرضه یا حمل ادوات موضوع تبصره (۱) در موارد ورزشی، نمایشی، آموزشی و نیاز ضروری اشخاص برای استفاده شغلی، قصاب ها، چوپان ها یا دفاع شخصی پس از دریافت مجوز بلامانع است . مجوز را كه از مجلس نمی خواهند بگیرند، مجوز را اتحادیه بخش یا شهرستان صادر می كند. مگر شما مخالفت دارید با اینكه یك لوازم خانگی فروشی اتحادیه داشته باشد، مجوز داشته باشد؟ حالا تولیدكنندگان چاقو در زنجان، در قیدار نبی و در هر شهر ایران از همان اتحادیه درخواست مجوز می كنند، مثل بنگاه ها، مثل سوپری ها، مثل در و پنجره سازی ها، این صنف هم مجوز می گیرند، الان هم مجوز دارند.

ما به چاقوسازی كاری نداریم (رئیس ـ متشكریم) ما به این هزار واحد كاری نداریم، مشكل آن حاملان سلاح است، نمایندگان محترم! در اطراف همین مجلس چاقو حمل كرده، می آید من و تو را تهدید می كند، مشكل این است، مشكل كاسبان نیستند، مولدین نیستند. ما در تبصره (۲) آورده ایم «با أخذ مجوز بلامانع است . لذا ما یعنی كمیسیون و همكاران من با حذف كلمه «صرفاً هم مخالف هستیم، با حفظ احترام به شخصیت جناب آقای پورمختار عزیز. والسلام

رئیس ـ خیلی ممنون، حضار ۲۳۲ نفر، پیشنهاد حذف كلمه «صرفاً هست. نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد.

دوستان ببینید! این پیشنهادات رأی نمی آورد. ایراد دوستان بیشتر این است كه جلوی تولید را می گیرید، از آن طرف یك ابهاماتی هم هست. دو تا راه داریم: یكی پیشنهاد حذف را بپذیریم، یكی بفرستیم كمیسیون این اشكالاتی كه مربوط به تولید و اینها است را رفع كنند چون تبصره (۲ ـ ۲) آن موجود است، این حذف بشود تبصره (۲) آن موجود است. (محبی نیا ـ آقای دكتر! نمی توانید به كمیسیون هم بفرستید) نه، قانون در این مورد بحث دیگری دارد، آنجاهایی كه به هر دلیل مشكلی پیش می آید قابل حل نیست. (محبی نیا ـ شورای نگهبان قانون خاص خودش را دارد، مطلق می گوید باید اینجا تعیین تكلیف شود، رأی بگیریم، این را عنایت بفرمایید) ماده (۲۰۱) را می فرمایید.

آقای محبی نیا ببینید! می گوید «در صورت عدم تصویب پیشنهاد كمیسیون و یا پیشنهاد های قبلی نمایندگان در مجلس، پیشنهادهای جدید پذیرفته می شود و درباره آن بحث و رأی گیری می شود ، تمام. حالا رأی گیری كردیم به نتیجه نمی رسیم، چیكار كنیم؟ یك ماده دیگری هست.

محبی نیا ـ آقای دكتر! اینجا مشخص نكرده كه در یك جا به كمیسیون احاله بدهیم در (۱۰) جا در آیین نامه می توانیم احاله بدهیم.

رئیس ـ توجه بفرمایید، هنگام بحث نسبت به هر ماده چنانچه بنا به درخواست كتبی هر یك از نمایندگان به تشخیص رئیس جلسه ابهامی وجود داشته باشد. ابهام حل نشود، می توانیم ارجاع بدهیم. ابهام حل نشده، قابل حل نیست، نمی توانیم متوقف بشویم. دو، سه تا راه دارد، یكی اینكه وقت بگذاریم الان، دانه دانه این اشكالات را بخواهیم رفع كنیم و من فكر می كنم به سادگی حل نمی شود و اینكه بفرستیم كمیسیون این مسأله تولید كه نگرانی آقایان در تولید هست. اگر اجازه بدهید، چون یك ابهاماتی دارد، به هر حال الان از صحبت ها معلوم شده این ابهامات هم وجود دارد. این ابهامات را ما رأی بگیریم بفرستیم به كمیسیون، كمیسیون این اصلاحات را انجام بدهد برگردد.

حضار ۲۳۲ نفر، نمایندگان نظرشان را راجع به ارجاع این امر به كمیسیون، كه این اشكالات را مرتفع كند و بیاید. این اشكالات دیگر فقط معطوف به ایراد شورای نگهبان نیست، چون آن دیگر رأی نیاورد، حالا باید اشكالات را دقیقتر رفع كنند. مثلاً مورد ساطور بود كه مصرف داخلی منازل دارد، اینجا روشن نكردید. نگرانی آقایان بیشتر تولید در زنجان و جاهای دیگر هست، این باید روشن بشود، اینها را اصلاح كنید بعد برگردانید. ارجاع به كمیسیون را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

اجازه بدهید نتایج آراء را هم عرض كنم.

نتیجه آراء انتخاب ناظر در شورای عالی هماهنگی ترافیك شهر های كشور.

آراء أخذشده (۱۸۱) نفر و جناب آقای احمد علی رضا بیگی با (۱۴۲) رأی انتخاب شدند. برایشان آرزوی توفیق می كنیم. میهمانان را بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ فهرست گروه های میهمانان جلسه علنی امروز:

ـ جمعی از پرسنل گمرك جمهوری اسلامی ایران به مناسبت روز جهانی گمرك.

ـ جمعی از پرسنل آتش نشانی ایستگاه (۳۹) و (۴۲) مستقر در مجلس شورای اسلامی كه هنوز تشریف نیاورده اند.

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه شهید همت از منطقه (۱۵) تهران.

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه عفاف از منطقه (۱) تهران كه میهمانان سركار خانم مافی نماینده محترم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس هستند.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه علم و ایمان از منطقه (۴) تهران.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه فرهنگ از منطقه (۴) تهران.

ـ دانش آموزان آموزشگاه پسرانه سبحان از منطقه (۳) تهران، میهمانان جناب آقای فرهاد تجری نماینده محترم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب.

ـ دانش آموزان آموزشگاه دخترانه شكوفه از منطقه (۱) تهران میهمانان جناب آقای سیدحمیدرضا كاظمی نماینده محترم پلدختر هستند كه به همه عزیزان خوش آمد می گوییم.

 

۹ـ اعلام وصول طرح الحاقات یك ماده به قانون تشكیل سازمان بازرسی كل كشور مصوب ۵/۷/۱۳۹۳ با قید یك فوریت و رد فوریت آن (ثبت ۲۳۰)

دبیر (كاتب) ـ چند تا اعلام وصول داریم.

رئیس ـ اعلام وصول را بگذارید آخر مطرح بفرمایید. شما یك فوریت دارید، یك فوریت است؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! دو فوریتی داده بودند ولی قرار بود یك فوریت آن را مطرح كنند.

رئیس ـ یك فوریت آن را می خواهند مطرح كنند. اگر دوفوریت است باید بگذاریم بعداً، یك فوریت را مطرح كنید. من این نكته را هم عرض كنم، چون نمایندگان محترم استان و شهر تهران هم در این مسأله بسیار دردناك پلاسكو بررسی هایی داشتند، من خواهش می كنم نتیجه بررسی هایشان را به كمیسیون عمران هم بدهند كه در نتیجه نهایی بتوانند گزارش كامل تری ارائه بدهند.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ جناب رئیس! آقای یوسفیان ملا و جمعی از دوستان درخواست فوریت دارند تحت عنوان الحاق یك ماده به قانون تشكیل سازمان بازرسی كل كشور كه جناب آقای شریعت نژاد مطرح می كنند.

رئیس ـ بفرمایید.

شمس الله شریعت نژاد (تنكابن، رامسر و عباس آباد) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

سروران گرامی مستحضرند كه سازمان بازرسی كشور نقش بسزایی در مبارزه با مفاسد اداری و اقتصادی دارد و همه نمایندگان هم در جهت تقویت این سازمان قطعاً نظر مثبت دارند.

اصلاحیه ۱۵/۷/۹۳ قانون سازمان بازرسی كل كشور، مشكلاتی را ایجاد كرده در اجرا كه این طور احساس می شود سازمان بازرسی در برخی مواقع به جای نظارت بر فعالیت ها دخالت در دستگاه های اداری و اجرایی دارد و این دخالت به شكل های مختلف مشكلاتی را ایجاد كرده و قدرت ریسك مدیران را در تصمیم گیری كاهش داده است. خواهش ما این است كه جناب آقای دكتر یوسفیان ملا شرح مبسوط این موضوع را بفرمایند. ما در این طرح دنبال محدود كردن سطح مكاتبات سازمان بازرسی كل كشور كه بسیار متنوع و متعدد است در دستگاه های اداری و اجرایی هستیم كه ان شاءالله دوستان رأی مثبت بدهند كه این موضوع رسیدگی و رفع اشكال بشود. آقای یوسفیان ملا شما بفرمایید.

رئیس ـ نمی شود، یك نفر باید توضیح بدهد، یك نفر مخالف و موافق صحبت كند. شما اگر توضیح تان را دادید حالا یك نفر مخالف، یك نفر موافق صحبت كند.

شریعت نژاد ـ توضیح ندادم.

رئیس ـ طرح موضوع كردند، حالا یك مخالف و یك موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ مخالف جناب آقای دهقانی هستند.

رئیس ـ بفرمایید.

محمد دهقانی نقندر (چناران و بینالود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دكتر لاریجانی! اول از صبح چند بار می خواستم تذكر بدهم. راجع به آن بحثی كه جناب عالی خودتان فرمودید كه چون از شورای نگهبان برگشته دیگر منتفی هست.

آقای دكتر! آن هم خلاف ماده (۲۰۲) است. هر چه كه نظر شورای نگهبان تأمین می شود باید در مجلس رأی گیری بشود، اینكه جناب عالی بفرمایید به خاطر اینكه دولت نامه داده دیگر ما نیاز به رأی گیری نداریم این خلاف آیین نامه است. من خواهش داشتم همان زمان طبق آیین نامه شما باید رأی گیری می كردید و اگر هم نمایندگان تذكر داشتند باید می پذیرفتید، تذكر را آنجا گوش می كردید و اصراری هم نباید داشته باشید كه خود جناب عالی تنهایی بفرمایید كه چون نظر این هست دیگر تمام است. آقای دكتر! چون نص صریح آیین نامه است. آیین نامه گفته است اگر نظر شورای نگهبان تأمین شد باز هم باید رأی گیری بشود، سطر دوم ماده (۲۰۲). اینكه جناب عالی بگویید چون نظر شورای نگهبان تأمین شده دیگر رأی گیری نمی خواهد این به نظر من خلاف آیین نامه است.

آقای دكتر! این تذكر را هم به خاطر اینكه اینها رویه نشود، چون بالاخره مجلس اتاق شیشه ای است، نظر نمایندگان شرط است. اگر پشت صحنه دولت نظری بدهد، جناب عالی نظری داشته باشید اینها محترم است، اما وقتی نظر شورای نگهبان هم تأمین شد در همه موارد، وقتی نماینده شورای نگهبان می آید در كمیسیون نظرش را می دهد. آقای دكتر! نظر شورای نگهبان هم به اصطلاح تأمین می شود اما باز هم می آید در صحن رأی گیری می شود. لذا من نگرانیم از این جهت است. فرقی نمی كند حالا یك روز تعطیل اضافه بشود یا كم شود، البته من مخالف بودم با اضافه شدن تعطیل، اما حالا یك روز هم اضافه شد آن بحث محتوایی جای خودش اما از لحاظ شكلی این رویه ای ایجاد می كند كه خدای ناكرده ممكن است آن جایگاه مجلس را پایین بیاورد.

رئیس ـ البته چون تذكر دادید پاسخ شان را متوجه باشید. مطابق تبصره (۲) ماده (۲۰۱) اصلاً شورای نگهبان نمی توانست متعرض این معنا شود. به خاطر اینكه در آنجا می گوید: «شورای نگهبان نمی تواند پس از گذشت مهلت های مقرر و رفع ایراد در نوبت اول مجدداً مغایرت موارد دیگری را كه مربوط به اصلاحیه نمی باشد بعد از گذشت مدت قانونی اعلام كند .

در دفعه اول شورای نگهبان ایراد نگرفت، ایراد دفعه دومش اصلاً مسموع نیست، چون نص آیین نامه است. بنابراین اگر در اینجا می پرداختیم ایراد بود. حالا در این فاصله هم آن ایرادی كه در ذهن شان آمده بود رفع شد، ولی اصلاً قابل طرح در مجلس نبود، چون شورای نگهبان یك بار این را تأیید كرده است، دفعه دوم نمی توانست متعرض باشد. لذا ایراد شما وارد نیست، حالا مخالفت تان را بفرمایید.

دهقانی نقندر ـ راجع به طرحی كه دوستان به عنوان اصلاح قانون تشكیل سازمان بازرسی كل كشور دادند، من متن طرح دوستان را قرائت می كنم. نوشتند: «مكاتبه مستقیم مدیران، كارشناسان، كاركنان و بازرسان (قضائی و غیرقضائی) سازمان بازرسی كل كشور یا همترازان آنان در راستای ایفای وظایف قانون خود با مسئولان و مدیران دستگاه های مشمول قانون بازرسی كل كشور ممنوع است . می گویند كه همه مكاتبات فقط باید از طریق رئیس سازمان یا رئیس قوه قضائیه انجام شود.

معنی مفاد این طرحی كه دوستان دادند این است كه هیچ رئیس دفتر سازمان بازرسی كل كشور، هیچ كارشناسی در سازمان بازرسی كل كشور، معاونین سازمان بازرسی كل كشور، هیچ كدام از اینها هیچ كاری نتوانند كنند. یعنی قفل كردن سازمان بازرسی كل كشور به عنوان مهمترین نهاد نظارتی در كشور دقیقاً توسط این طرح می خواهد انجام شود. من نمی دانم دوستان عزیز چه هدفی دارند و این طرح چه كمكی به حل مشكل می كند. می گویند یعنی من و شمای نماینده، مسئول هر دستگاهی می توانند مكاتبه كنند، هر فردی در این مملكت می تواند مكاتبه كند، اما مسئولین بازرسی كل كشور نمی توانند مكاتبه كنند. شما بعد انتظار دارید كه بازرسی كل كشور بتواند با ناملایمات و موارد سوءجریان قانونی مبارزه كند. اینكه بستن دست بازرسی كل كشور است. بستن دست بازرسی كل كشور چه سودی برای كشور دارد. اینكه شما بگویید آقا! شما كه رئیس دفتر بازرسی كل كشور مثلاً در خراسان هستید، در استان تهران هستید، در فلان استان هستید، حتی نتوانید با استاندار مكاتبه كنید، حتی نتوانید یك نامه به فلان دستگاه بنویسید. با این طرح بازرسی كل كشور را تعطیل كردید. چه سودی شما برای این طرح تصور كردید؟ واقعاً چه سودی دارد؟ غیر از ضرر، غیر از قفل كردن سازمان بازرسی كل كشور چه سودی دارد؟

دوستان عزیز! این جدا از اینكه خلاف قانون اساسی است، شما اختیار دادید، قانون اساسی یك اصل را به سازمان بازرسی كل كشور داده است. اینكه شما بیایید بگویید آقا جان! سازمان بازرسی كل كشور حتی نمی تواند مكاتبه هم كند، من نمی دانم واقعاً دوستان عزیز در این طرح دنبال چه بودند. شاید هدف دیگری است كه نوشته نشده است. (رئیس ـ متشكریم) آقای قاضی پور هم می گویند ما این را امضا كرده بودیم، امضایمان را پس گرفتیم. این پر از اشكال است، من خواهش می كنم دوستان به فوریت رأی ندهند، این خیلی ضرر دارد. یعنی من نماینده، آقای مسئول، مردم عادی می توانند با استاندار مكاتبه كنند، ولی معاونین سازمان بازرسی كل كشور با مدیران كل، با استانداران و با مسئولین كشور حتی نمی توانند مكاتبه كنند. این چه سودی دارد؟ واقعاً من امیدوار بودم و دوست داشتم كه طراحان بفرمایند برای چه این طرح را داده اند و این طرح چه سودی دارد كه زحمت كشیدند و طرح را در مجلس مطرح كردند، غیر از اینكه سازمان بازرسی كل كشور را قفل كند، سودش را برای ما بیان كنند. خیلی متشكرم.

رئیس ـ خیلی ممنون، موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ موافق اول وقت شان را به جناب آقای یوسفیان ملا داده اند، جناب آقای یوسفیان بفرمایید.

عزت اله یوسفیان ملا (آمل) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

مخالف محترم مطالبی گفته كه واقعاً تعجب می كنم. شما این متن را ببینید، ما هیچ جا نخواستیم اختیار سازمان بازرسی را حتی به اندازه یك ارزن كم كنیم. بلكه می خواهیم اختیارش را هم بیشتر كنیم.

ببینید سروران من! آنهایی كه كار اجرایی كردند، الان معاون محترم پارلمانی رئیس جمهور اینجا نشسته است و آقای امیری خیلی اصرار بر این طرح دارد، ولی الان دارد چیز دیگری صحبت می كند و گوش هم نمی دهد. ببینید! تا سال ۱۳۹۲ وقتی بازرسی، بازرسی می كرد و به تخلفی می رسید، سروران من! تمام دستگاه های اجرایی منتظر رفع این مشكل هستند، الان دستگاه های اجرایی بینی و بین الله به خاطر همین مسأله قفل شده است.

عرض ما را توجه كنید، قضاوت كنید. تا سال ۱۳۹۲ اگر بازرسی تخلفی را كشف می كرد، به عالی ترین مقام سازمان یعنی به رئیس سازمان بازرسی اعلام می كرد، رئیس سازمان بازرسی در اجرای ماده (۱۳)، این را یادداشت بفرمایید تا مستند و مستدل باشد، در اجرای ماده (۱۳) به رئیس قوه قضائیه اعلام می كرد آقا! در وزارت نفت یا در وزارت راه این مسائل وجود دارد، اولاً وزیر در جریان قرار می گرفت كه در وزارتخانه اش چه خبر است، ثانیاً اجازه دفاع هم می دادند. این قانون و مقررات تا سال ۹۲ در اجرای ماده (۱۳) بوده، بنده خودم رئیس حوزه ریاست قوه قضائیه بودم، وقتی سازمان بازرسی به نتیجه می رسید با مسئولیت رئیس سازمان نامه برای رئیس قوه قضائیه می آمد كه آقا! در فلان وزارتخانه این اتفاقات افتاده است. سال ۹۲ كمیسیون قضائی مجلس آمده و این را اصلاح كرده، به تمام اعضا و بدنه سازمان بازرسی اجازه امضا داده است.

عزیزان و سروران من! الان شما به استان ها بروید، یك مدیر بازرسی به استاندار نامه می نویسد این را نساز. معاون امور ورزش كشور آقای خادم آمده بود یك نامه آورده بود، گفت یك كارشناس بازرسی نوشته شما این ساختمان را نباید بسازید. آقا! این تصمیم اداری هم نیست كه این آقا به دیوان عدالت برود در اجرای اصل (۱۷۳) ابطالش كند.

من خدمت حضرت آیت الله لاریجانی رئیس محترم قوه قضائیه رسیدم، گفتم آقا! خودم عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی كشور هستم، خودم گله دارم، ولی شما یك جلسه مناقصه را ببینید، (۱۵)، (۲۰) نفر آنجا نشسته اند. نماینده حراست، نماینده وزارت اطلاعات، نماینده بازرسی، نماینده مخصوص وزیر، نماینده فلان. این جلسه مناقصه می شود؟ ولی از آن طرف خروجی ها این همه فساد باشد.

من اصل قانون اساسی را عیناً برای شما سروران عرض می كنم؛ اصل (۱۷۴) ـ بر اساس‏ حق‏ نظارت‏ قوه‏ قضائیه‏ نسبت‏ به دستگا ه های اجرایی. نگفته بر اساس حق دخالت، الان دخالت است، صریح. بازرسی می نویسد آقا! این كار را نكنید، به این آقا گروه ندهید، این حق را ندارد. قبلاً بازرسی می آمد پرونده را می خواند، آثاری در پرونده نمی گذاشت.

الان به عزیزان دستگاه اجرایی می گوییم آقا! چرا به این كارمند گروه نمی دهید؟ می گوید بازرسی گفته گروه ندهید. مگر بازرسی می تواند بگوید به او گروه ندهید؟ بعد می خواهد برود شكایت كند، دیوان عدالت هم نمی تواند. یعنی هیچ مرجعی برایش وجود ندارد. چرا؟ برای اینكه تصمیم اداری نیست، بازرسی می گوید من یك نامه نوشتم.

یكی از این آقایان، آقای حسینی اینجا نشسته، گفته ظرف یك ساعت چهار تا تخلف علیه ما اعلام شد، حالا یك مسأله ای است من نمی خواهم مسأله را باز كنم. اینكه گفته خلاف قانون اساسی است. قانون اساسی، در صدر اصل می گوید «بر اساس حق نظارت قوه قضائیه نه حق دخالت، در ذیلش می گوید «حدود و وظایف این سازمان را قانون تعیین می كند . اینكه ما الان داریم می گوییم قانون است.

عزیزان و سروران من! اینكه عزیز ما گفته ما می خواهیم اختیار كم كنیم، به اندازه یك «و اختیار كم نشد، بلكه اختیار و مسئولیت می خواهیم. شما به رئیس سازمان می گویید آقا! مدیر بازرسی شما به استاندار چنین نامه ای نوشته، می گوید من در جریان نیستم. چرا نباید در جریان باشد؟ ما می گوییم همان سال ۹۲، سی و خرده ای سال آن روال بوده، همان روال ادامه پیدا كند و سازمان بازرسی قبول مسئولیت كند. اگر این مسئولیت را بپذیرد، مطابق قانون است. امیدوارم سروران به این رأی بدهند تا ان شا ءالله تعالی گره ای كه در دستگاه اجرایی هست حل شود. والسلام

رئیس ـ متشكریم، اخطار دارند، بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ اخطار، جناب آقای قاضی پور بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای لاریجانی! اخطار اصل (۱۷۴)، «بر اساس حق نظارت قوه قضائیه نسبت به حسن اجرای امور و اجرای صحیح قوانین در دستگاه های اداری، سازمانی به نام سازمان بازرسی كل كشور زیر نظر رئیس قوه قضائیه تشكیل می گردد .

آقای لاریجانی! این قدر نظارت هست، این قدر تخلفات هست، حقوق های نجومی هست، این قدر نظارت هست، مسافرت های زائد هست، پرداخت های غیرقانونی هست، در مناقصه ها و مزایده ها تخلفات فراوانی هست. حضرت عالی صدها برابر تذكر دادید. آقای لاریجانی! امروز ما (۱۰) میلیون صافی دیالیز تولید می كنیم، (رئیس ـ اشكال قانون اساسی شما چیست؟) عرضم تمام شود بعد (۴) میلیون مصرف داریم، (۶) میلیون مازاد داریم. وزیر بهداشت و درمان واردات نكردند. سازمان بازرسی گزارش داده، وزیر به حرف گوش نكرده است. چه كار كند؟ ما باید سازمان بازرسی را تقویت كنیم.

رئیس ـ آقای قاضی پور! در ذیل این اصلی كه شما اشاره كردید می گوید «حدود اختیارات و وظایف این سازمان را قانون تعیین می كند ، این اشكال قانون اساسی ندارد، حالا مخالفید بحث دیگری است.

قاضی پور ـ آقای لاریجانی! ما قبلاً قانون تعیین كردیم، ولی نظارت ما كم شده است، نظارت مجلس هم كم بود.

رئیس ـ خیلی ممنون، اخطار بعدی را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ اخطار، جناب آقای محبی نیا بفرمایید.

جهانبخش محبی نیا (میاندوآب، شاهین دژ و تكاب) ـ اخطار من نسبت به مصوبه و دستور قبلی بود، نمی دانم آقای دكتر! به نظرتان الان قابل طرح است؟

رئیس ـ اگر فكر می كنید لزومی ندارد برای بعداً بگذارید. (محبی نیا ـ چشم) خیلی ممنون. پیشنهاد یك فوریت این طرح مطرح است.

حضار ۲۳۳ نفر، نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. بنابراین به صورت عادی به كمیسیون ارجاع خواهد شد، بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ـ جمعی از پرسنل آتش نشانی ایستگاه های (۳۹) و (۴۲) مجلس شورای اسلامی به مناسبت شهادت آتش نشانان حادثه پلاسكو در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به مناسبت یادبود این عزیزان حضور پیدا كردند كه مقدم شان را گرامی می داریم.

رئیس ـ خیلی خوش آمدید، ما صبح هم عرض كردیم از تلاش های شما عزیزان در كشور كه خیلی فداكارانه بود تشكر می كنیم و یاد شهدای عزیز شما را گرامی می داریم و خدمات تان در روزهای گذشته هم كاملاً نشان داد آتش نشانی یك جریان مهم و ارزنده برای كشور است و امیدواریم كه همه قدردانی كافی از شما كنند. موفق باشید.

 

۱۰ـ ناطقین جلسه آقایان: سیداحسن علوی، محمدباقر سعادت، همایون یوسفی، رضا كریمی و سیدكاظم دلخوش اباتری

رئیس ـ سخنرانان را بفرمایید.

دبیر (یوسف نژاد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ناطقان میان دستور جلسه علنی امروز عبارتند از:

ـ آقای سیداحسن علوی نماینده محترم سنندج، دیواندره و كامیاران.

ـ آقای محمدباقر سعادت نماینده محترم دشتستان.

ـ آقای همایون یوسفی نماینده محترم اهواز، باوی، حمیدیه و كارون.

(كه هر كدام هفت دقیقه وقت دارند)

ـ آقای رضا كریمی نماینده محترم اردبیل، نمین، نیر و سرعین.

ـ آقای سیدكاظم دلخوش اباتری نماینده محترم صومعه سرا.

(كه هر كدام پنج دقیقه وقت دارند)

جناب آقای سیداحسن علوی نماینده محترم سنندج، دیواندره و كامیاران بفرمایید.

سیداحسن علوی (سنندج، دیواندره و كامیاران) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمدلله رب العالمین

طلیعه سی وهشتمین سالگشت پیروزی انقلاب اسلامی شكوهمند ایران را تبریك و تهنیت عرض می كنم. مغتنم می شمارم نام و یاد شهدای انقلاب اسلامی را گرامی می دارم، به ارواح مطهر آنها و روح بلند امام عزیز و فقیدمان درود می فرستم و آرزوی طول عمر باصحت و سلامت و بركت برای مقام معظم رهبری، موفقیت و بهروزی برای عزیزانی كه دل در گرو توسعه و تعالی كشور دارند.

ملت بزرگ ایران، همكاران گرامی، نمایندگان محترم! هر از گاهی بحرانی طبیعی که غالباً دخالت انسان ها در آن نقش اساسی دارد دامنگیر کشور می شود. آمارهای گذشته و تجربه ا ی كه در سالهای اخیر بالاخص در حوادث زلزله، سیل، فروریزش زمین، خشکسالی، آتش سوزی و دهها حادثه دیگر بود، باید تلنگری می بود که مسئولین را از خواب غفلت بیدار می كرد. اسفا كه کسی گوش بدهکار ندارد و چه انسانهای مظلومی كه بر اثر وقوع زلزله به قربانگاه بی تدبیری رفتند. چه خانواده هایی كه در اثر سیل، رانش و بلكه تصادفات برای همیشه صدای آنها زیر خروارها خاك فراموش شد. امروز هم ناباورانه شاهد آتش سوزی و تخریب ساختمانی مهم آن هم در قلب پایتخت و قربانی شدن تعدادی از مالكان و آتش نشانان زحمتکش و جان بركفی بودیم كه به درستی در دو هفته قبل با تصویب قانونی شغل آنها را سخت و زیان آور تلقی كردیم.

مع التأسف بعد از محکوم کردن همدیگر، با انگشت اتهام به سوی هم دنبال «كی بود كی بود من نبودم می گردیم و هر مسئولی دامن خود را از این مهلکه بر می چیند. گویی مشکل خاصی نیست و بعد از مصاحبه ها، میزگردها و بگومگوها خیلی سریع از اذهان خارج و موضوع دیگری جایگزین می شود.

نمایندگان محترم! بعد از زلزله بم و مرگ دهها هزار نفر از هموطنان عزیزمان مقام معظم رهبری بر مقاوم سازی ساختمان های عمومی، استراتژیك و شریان های حیاتی تأکید فرمودند، لكن جز مقاوم سازی مدارس و تعدادی از پل ها، ساختمان های دیگری نه بهسازی و نه مقاوم سازی شدند. بی تردید آتش سوزی و فروریزش ساختمان پلاسکو که خسارت های جانی و مالی وسیعی در بر داشت، نه اولی خواهد بود و نه آخری. این اتفاق ناگوار هشداری به مسئولین است که در حوزه مأموریت آنها پیشگیری و ایمن سازی ساختمان ها تعریف شده است.

سؤال این است؛ اگر خدای ناكرده زلزله ای حتی خفیف تر از آنچه كه تصور می شود در تهران حادث گردد، مدیریت بحران با چه ساز و کاری می خواهد در مقابل این بحران مدیریت کند، در شرایطی که ریزش یک ساختمان تا حد زیادی مشكل آفرین شد و زندگی و عبور و مرور را در تعدادی از خیابان های تهران مختل کرد. پس ضرورت تصمیم گیری قاطع برای تقویت سازمان مدیریت بحران، برای ارتقای ساختار و كارآمدی بیشتر و ملحوظ كردن عده و عُده مورد نیاز و تشكیل سازمانی قدرتمند در استان ها كه امكان واكنش سریع در مقابل هرگونه حوادثی داشته باشد و همواره در آماده باش برای مقابله با اتفاقات طبیعی باشند كاملاً احساس می شود تا قبل از اینكه بحران ما را مدیریت كند ما آن را مدیریت كنیم و پیشگیری قبل از وقوع داشته باشیم.

علی هذا بنده از طرف خود و مردم بزرگوار استان كردستان به خانواده هایی كه عزیزان خود را در این حادثه اسفناك ساختمان پلاسكو از دست داده اند تسلیت عرض می نمایم و از خدای سبحان برای همه آنها علو درجات آرزومندم.

اما مطالبی در مورد حوزه انتخابیه؛

جناب آقای دكتر روحانی رئیس جمهور محترم و جناب آقای دكتر صالحی امیری وزیر محترم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی! گرچه همواره بر این موضوع تأکید داشتیم و حقیقتاً به خاطر اهمیت موضوع در این مجال باز تكرار می كنم که کردستان یك گستره فرهنگی و یك استان با سرمایه عظیم به لحاظ داشته های فرهنگی است، به گونه ای که نقش فرزندان عزیز کُرد در غنای فرهنگ ملی از موسیقی گرفته تا شعر و ادبیات منظوم و سینما و تئاتر و هنرهای نمایشی بی بدیل است و بسیاری از ستارگان ارزشمند سپهر فرهنگی كشور ایرانیان کردتبار هستند، به گونه ای که مقام معظم رهبری هم بارها کردستان را به عنوان یک استان فرهنگی و مهد آفرینش های هنری و فرهنگی ستوده اند، اما متأسفانه آنچنان که لازم است به پاسداشت این ظرفیت ها اهتمام نورزیده ایم و در حفظ و تبیین دستاوردهای فرهنگی این استان اقدام شایسته ای صورت نگرفته است.

ایجاد فرهنگسراهای مناسب، برگزاری همایش ها و کنگره های علمی و پژوهشی، توسعه چاپ و نشر آثار فرهنگی فعالان فرهنگی و حمایت از تلاش های این عزیزان، حراست از آثار تاریخی و میراث فرهنگی استان، اهتمام به نظرات و اندیشه های عالمانه اهل فضل در راستای چگونگی مدیریت فضای فرهنگی در کردستان، توسعه کمی و کیفی در حوزه مطبوعات و تربیت نسل شایسته ای از روزنامه نگاران و فعالین مطبوعاتی و نگاه فرهنگ محور و فعالیت های آنها برخی از مهم ترین ضروریات و اولویت های حوزه فرهنگ در کردستان می باشد. لذا انتظار دارد اولویت های حوزه فرهنگ در وزارت به طور جدی در برنامه های بخش متعالی فرهنگ استان قرار گیرد.

جناب آقای رئیس جمهور و جناب آقای دكتر آخوندی وزیر محترم راه و شهرسازی! چنان كه مکرراً عنوان شده استحضار دارید راههای کردستان به عنوان محور توسعه استان از وضعیت نامناسبی برخوردار می باشد، به گونه ای كه هر مسافری به این استان سفر می كند از وضعیت راههای توسعه نیافته آن می داند كه حوزه استحفاظی راههای كردستان تا كجاست و از چه نقطه ای وارد كردستان گردیده است.

به عنوان مثال پروژه ایجاد راه چهاربانده همدان ـ کردستان و سنندج ـ مریوان و کریدور شمال به جنوب حوزه شمال غرب و جنوب کشور که آذربایجان را به بندر امام وصل می كند و از مسیر کردستان عبور می نماید، سالها به طول انجامیده، پس از گذشت زمان مدیدی و با وجود دهها حادثه مرگبار كه موجب نابودی خانواده های متعددی در كردستان گردیده است، هنوز به سرانجام مطلوب نرسیده است. راههای مواصلاتی درون استانی جوابگوی ترافیك ترددی نبوده و ضروری است در این جهت چاره جویی شود.

توسعه فرودگاه سنندج و افزایش ظرفیت ها و پتانسیل های آن جهت امكان پروازهای مناسب با هواپیماهای متوسط و پهن پیكر مطالبه جدی و به حق مردم از ضروریات توسعه استان می باشد.

سرنوشت راه آهن غرب کشور که سالهاست مطالبه به حق مردم غرب كشور می باشد، خوشبختانه در سفر اخیر جناب آقای دكتر نوبخت به استان كردستان نوید تأمین اعتبار و تعجیل در اتمام پروژه دادند که جای تقدیر و تشکر دارد، لكن امید است هر چه زودتر تعیین تکلیف گردد و دولت محترم با انجام این خدمات بخشی از دین خود را به مردم عزیز استان کردستان ادا نماید و بسترهای لازم برای توسعه صنعتی استان كردستان و غرب کشور را فراهم نماید.

جناب آقای دكتر دانش آشتیانی وزیر محترم آموزش و پرورش! گرچه مدت زمان کوتاهی از تصدی جناب عالی در وزارت آموزش و پرورش، این وزارت مهم و استراتژیك می گذرد و برای شناخت كافی  و تسلط بر مشكلات و تنگناهای آموزش و پرورش نیازمند مجال بیشتری است، لكن انتظار دارد وضعیت ناعدالتی در استخدام های آموزش و پرورش كردستان را بجد مطمح نظر قرار داده و بررسی فرمایید علت عدم تبدیل وضعیت قراردادی های آموزش و پرورش كردستان كه متأسفانه تنها استانی است كه بلاتكلیف مانده است چیست و به چه علت تاكنون مرتفع نشده است؟ ضمناً احتساب سنوات دوران غیررسمی معلمانی كه (یوسف نژاد ـ آقای علوی! وقتتان تمام شده است، خلاصه بفرمایید) قبل از سال ۹۱ به استخدام رسمی آموزش و پرورش در آمده اند و همین طور به سرنوشت معلمان پیش دبستانی و رتبه بندی نیروهای خدماتی كه تعداد آنها بیش از (۵۰) هزار نفر در كشور نیست، با هماهنگی و همكاری مجلس شورای اسلامی مورد انتظار است.

در خاتمه نطق خویش را با گلایه از این دولت و دولت های گذشته به پایان می برم. در دوران دفاع مقدس كردها همچون انصاریون دوشادوش هموطنان خود در راه پایداری و دفاع از وطن از جان خود مایه گذاشتند (رئیس ـ متشكریم آقای علوی، وقت شما تمام است) و خون پاك و مطهر شهدای ایرانی از كرد، لر، فارس، عرب، بلوچ، آذری و گیلك با هم و برای دفاع از خانه مشترك همه ما یعنی ایران عزیز و نظام مقدس جمهوری اسلامی با گلوله خصم (رئیس ـ وقتتان خیلی گذشته است، تشكر می كنیم) ددمنشی بعثی ریخته شد، (رئیس ـ بقیه را به مطبوعات بدهید، وقتتان خیلی گذشته است) دو خط مانده است و این همان معنای برادری و برابری بود كه متأسفانه بعد از جنگ این معنا آرام آرام رنگ باخت و با وجود تفاوت های جزئی تقریباً در همه دولت های پس از جنگ سهم و جایگاه كردها نادیده گرفته شد، نه در دوران توسعه اقتصادی و تسلط تفكر كارگزاران و نه در زمان گفتمان توسعه (رئیس ـ بفرمایید، یك دقیقه و خرده ای از وقتتان گذشته است، تشكر می كنیم، بقیه را به مطبوعات بدهید) شرایط شغلی نمایندگان ادوار كردستان در مجلس شورای اسلامی پس از دوران نمایندگی مثال گویای سرنوشت نیروهای (قطع میكروفن).

رئیس ـ سخنران بعدی را دعوت بفرمایید.

دبیر (یوسف نژاد) ـ ناطق بعدی جناب آقای محمدباقر سعادت نماینده محترم دشتستان هستند، جناب آقای سعادت بفرمایید.

محمدباقر سعادت (دشتستان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

به روح آسمانی حضرت امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) سلام و درود می فرستم و یاد شهدای گران سنگ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را گرامی می دارم و برای مقام معظم رهبری آرزوی صحت و سلامت دارم.

هیأت رئیسه محترم، همكاران ارجمند! اینجانب از دیار شعر و شعور، عزت و معرفت، از سرزمین علم و ادب و ایمان و به نمایندگی از مردم فهیم دشتستان بزرگ با شما سخن می گویم. زبان در بیان بزرگی مردمم قاصر است و كلام در ستایش مهرشان ناقص.

اما در طلیعه سخن اعتماد و لطف كم نظیر آن مردم نیكوخصال به این فرزند فرهنگی خود را سپاسی ارزنده می شاید كه می گذارم و به شكرانه این توفیق از پروردگار یكتا می خواهم كه در نمایندگی این مردم لایق و استیفای حقوق گذشته، حال و آینده ایشان مرا یاری دهد.

حضار ارجمند، ملت شریف ایران! اگر معتقدیم که یکی از مهمترین محورهای اقتصاد مقاومتی تلاش برای تضمین امنیت غذایی، سلامت و ادامه حیات عزتمندانه آحاد ملت در برابر تحریم های ظالمانه یا بحران ها طبیعی است، باید اعتراف كنیم که استقرار یک نظام کشاورزی دانش بنیان، هدفمند و برنامه محور یكی از اساسی ترین راهبردهای اقتصاد مقاومتی است.

لزوم تدبیر و اجرای چنین مدلی در حوزه کشاورزی نه یک مقوله صرفاً ترجیحی، بلکه یک ضرورت حیاتی برای کشور و آیندگان است كه متأسفانه تاکنون برآیند اقدامات صورت گرفته توسط نهادهای ذی ربط به ویژه وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو در این زمینه بسیار ناکافی بوده و از وضع منظور فاصله بسیار دارد.

اینجانب به عنوان عضو كمیسیون كشاورزی مجلس شورای اسلامی و به نمایندگی از شهرستان دشتستان كه از قطب های كشاورزی جنوب كشور محسوب می شود، بخشی از مهمترین مطالبات منطقه ای و ملی مردم شریف و متخصصین حوزه كشاورزی را از دستگاه های مرتبط ابراز می دارم:

۱ ـ از آنجا كه اطلاعات و آمار فنی و تخصصی مهمترین عامل لازم برای برنامه ریزی در هر زمینه ای می باشد و متأسفانه مقوله کشاورزی در کشور از سردرگمی و بی برنامگی شدید رنج می برد، لذا از وزارت جهاد کشاورزی انتظار می رود ظرف یک برنامه زمان بندی شده نقشه جامع اقتصاد کشاورزی کشور را تهیه و ابلاغ نمایند.

۲ ـ دسترسی به مواد غذایی طبیعی و سالم از حقوق اولیه هر شهروند ایرانی است كه به واسطه عدم نظارت و توجه کافی دغدغه های جدی برای هموطنان مان ایجاد کرده تا آنجا که حتی میزان سلامت و امنیت غذایی میوه ها و سبزیجات مصرفی نیز همواره ذهن مردم را به خود مشغول داشته است. لذا با توجه به این نگرانی ها، ضرورت دارد وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برنامه ریزی لازم جهت ایجاد ساز و کارهای مؤثر آموزشی، قانونی و نظارتی برای تأمین امنیت غذایی هموطنان و سلامت محصولات تولیدی یا فرآوری شده کشاورزی را تحقق بخشند.

۳ ـ از وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت انتظار می رود با درک زیان های وارده به بخش خصوصی فعال در حوزه کشاورزی طی سال های گذشته، ساز و کارهای لازم جهت توان افزایی بخش تولیدی و بازرگانی محصولات کشاورزی برای رقابت در بازارهای خارجی را فراهم کنند و بستر لازم برای تجارت خارجی تولیدات کشاورزی داخلی به ویژه خرمای کم نظیر دشتستان را مهیا نموده و امید را به کشاورزان و تولیدکنندگان داخلی بازگردانند. این خود زمینه مناسبی جهت رونق و پایداری اشتغال در بخش کشاورزی و صنایع وابسته را سبب خواهد شد.

۴ ـ از وزارت های علوم، بهداشت و جهاد كشاورزی انتظار می رود برنامه ریزی مقتضی جهت تحول اقتصاد کشاورزی كشور به سمت یک اقتصاد دانش بنیان را تحقق بخشیده و این موضوع را از حد شعاری سالهای گذشته خارج سازند و از فضای مناسب به وجود آمده پس از برجام در تعامل با دنیا به منظور بهره گیری از دانش فنی و تکنولوژی های نوین در حوزه های مرتبط استفاده نمایند.

از وزارت نیرو و وزارت جهاد كشاورزی انتظار می رود برنامه های جامع اجرایی، آموزشی و فرهنگی در حوزه اقتصاد و آب کشاورزی را تدوین و اجرا نمایند، چراكه در غیر این صورت به نظر می رسد به ویژه در برخی استان ها فاصله ما تا خشکی كامل منابع آب کشاورزی کمتر از یک دهه باشد و در آن صورت رقابت بر سر آب کشاورزی و حتی آب شرب می تواند آثار امنیتی نامطلوب در کشور عارض نماید.

مدت هاست نخل های راست قامت دشتستان از تاب تشنگی کمر خم کرده و دریای سبز باغستان ها در برابر چشمان بهت زده کشاورزان، نخل داران و مردم شهرستانم رو به خشکی نهاده است. لذا اجرای برنامه های آبخیزداری، آبخوان داری و به ویژه تسریع در اجرای پروژه های مهم همچون سد دالکی از مهمترین مطالبات مردم دشستان در حوزه کشاورزی است كه از دولت انتظار می رود با نگاهی متمایز به آن بنگرد، والا گریه بر مزار نخل های باسق دشتستان التیام بخش زخم های مردم نخواهد بود و این مردم سهل انگاری و كم توجهی را هرگز فراموش نكرده و بر نخواهند تافت.

۷ ـ از دولت محترم انتظار می رود که با حمایت از کشاورزان و نخلداران شریف دشتستان از طریق ارائه تسهیلات با بهره مناسب، پرداخت فوری بیمه خسارت وارده به کشاورزان، حمایت از تعاونی ها و صنایع بزرگ و کوچک مرتبط با کشاورزی و ارائه خدمات مشاوره ای علمی، همچنین ایجاد بستر مناسب برای کارآفرینی، اشتغال و به کارگیری متخصصین و افراد علاقه مند، زمینه خروج کشاورزی دشتستان از بحران رکود را فراهم آورد.

خدا را شاکریم که دولت یازدهم در كلیت خود بر مدار خرد و تدبیر در مدیریت و اداره کشور می چرخد و اقدامات كلان آن در بسیاری از حوزه ها به ویژه سیاست خارجی، اقتصاد و مدیریت تورم (یوسف نژاد ـ متشكر آقای سعادت، وقتتان تمام شد، خلاصه بفرمایید) بهداشت و تسهیلات گسترده درمانی به ویژه برای اقشار ضعیف و كم درآمد درخور تقدیر و سزاوار حمایت است.

(در این هنگام آقای علی مطهری «نایب رئیس دوم ریاست جلسه را به عهده گرفتند)

معتقدیم دولتی که بر مدار منافع ملی پیش می رود را باید به شایستگی حمایت كرد، اما ذات نمایندگی اقتضای نظارت و تذکر دارد و البته تذكر کاستی ها یقیناً از جهت یاری دولت و دیگر دستگاه ها (یوسف نژاد ـ متشكر آقای سعادت) و دلسوزی و صیانت از منافع ملی خواهد بود. اگرچه دولت برای برقراری حاكمیت قانون و رفع تبعیضات غیرقانونی تلاش های درخور عنایتی صورت داده است، اما برخی شاخصه های حقوق شهروندی (یوسف نژاد ـ متشكر آقای سعادت، وقتتان تمام شد) از جمله ایجاد فضای امن تر برای رسانه ها كه چشم بیدار جامعه در برابر تخلفات و بی عدالتی ها هستند و نیز رفع محدودیت حضور در مجامع و رسانه ها (نایب رئیس ـ خیلی ممنون، تشكر جناب آقای سعادت، وقت شما تمام است) برای برخی افراد كه از شعارهای دولت محترم و خواست مردم بوده هنوز محقق نشده است كه انتظار موكلان ما پیگیری مجدانه آنها است.

در پایان انتظار داریم همه اركان كشور همّ خود را مصروف مبارزه با فساد، رانت و تبعیض نموده و همه در برابر عملكرد خود پاسخگو باشند و تلاش كنیم (نایب رئیس ـ خیلی ممنون) برخوردها و سخت گیری ها نسبت به ناقضان و سوءاستفاده كنندگان از قانون باشد، نه نسبت به (قطع میكروفن) والسلام علی من اتبع الهدی

نایب رئیس (مطهری) ـ خیلی ممنون.

دبیر (یوسف نژاد) ـ ناطق بعدی جناب آقای همایون یوسفی نماینده محترم اهواز، باوی، حمیدیه و كارون هستند كه هفت دقیقه وقت دارند. جناب آقای یوسفی بفرمایید.

همایون یوسفی (اهواز، باوی، حمیدیه و كارون) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم ـ «الحمدلله رب العالمین

درود و صلوات تقدیم به پیشگاه قطب عالم امکان حضرت ولی عصر (حضار صلوات فرستادند) و درود بی پایان به روح بلند حضرت امام راحل و شهدای انقلاب اسلامی و آرزوی طول عمر مقام معظم رهبری و هزاران درود و عرض ادب و احترام تقدیم به پیشگاه ملت شریف ایران به ویژه مردم همیشه در صحنه خوزستان قهرمان.

 شهادت دلاورمردان جان بر کف آتشنشان را به رهبر فرزانه انقلاب و همه آحاد ملت عزیز ایران تسلیت عرض می نمایم و در آستانه ورود به دهه مبارک فجر یاد و خاطره امام راحل و یاران انقلابی ایشان و شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی را گرامی می دارم.

 امروز کشور عزیزمان ایران به برکت جانفشانی شهدا و رهبری حکیمانه مقام معظم رهبری و اتحاد و وحدت ملت شریف ایران در ثبات، امنیت و اقتدار کامل است و قطعاً دولتمردان باید قدر این مردم را بدانند و تمام تلاش خود را در خدمت رسانی به این مردم شریف و کشور به کار گیرند و از جمله این مردم، مردم شریف استان خوزستان هستند.

استان خوزستان در طول تاریخ اهمیت و جایگاه بسیار مهمی برای کشور و منطقه غرب آسیا داشته است و مرزداران غیور این استان در طول تاریخ اجازه کم شدن حتی یک وجب از خاک کشور را از این نقطه نداده اند و هیچ موقع منشأ بحران برای کشور در طول تاریخ نبوده اند.

 خوزستان به عنوان یکی از خاستگاه های اصلی تمدن ایرانی و دروازه ورود اسلام و شیعه و مبدأ اولیه ورود مدرنیته به کشور و یکی از عوامل اصلی پیروزی انقلاب اسلامی و سد اول دفاعی کشور در دوران دفاع مقدس، نقش بی بدیل این استان در طول تاریخ کشور عزیزمان ایران را نشان می دهد.

 استان خوزستان دارای (۸۰) درصد تولید نفت و گاز کشور، یک سوم آبهای کشور، (۴۰) درصد صنایع کشور، حدود (۲۰) درصد تولید ناخالص ملی، بالاترین سطح قابل کشت کشاورزی کشور و رتبه اول تولیدات كشاورزی و قطب اول تولیدات انرژی های برق آبی کشور و صدها کیلومتر سواحل دریایی و همجواری با کشورهای منطقه و وجود زیرساخت های غنی ریلی، جاده ای، هوایی و بندرگاهی می باشد كه نمونه این منطقه در جهان اگر بی نظیر نباشد، ولی کم نظیر است و به دلایل مشخص امروز خوزستان سد اول امنیتی و اقتصادی ایران است و به همان دلایلی که دشمنان در شروع جنگ تحمیلی خوزستان را به عنوان نقطه هدف اصلی انتخاب كردند، امروز هم تمرکز آنها بر این نقطه فوق استراتژیک است و دشمنان به خوبی دریافته اند که توسعه خوزستان باعث توسعه کشور و عدم توسعه آن باعث عدم توسعه کشور می شود، ولی متأسفانه دولتمردان ما از این امر مهم و واضح غافل مانده اند.

 عزیزان! در مدل های توسعه در دنیا اغلب سرمایه گذاری های مهم در مناطق استراتژیک کشورها انجام می شود و توسعه این مناطق باعث تسری یافتن توسعه به سایر مناطق خواهد شد و به همین دلیل سرمایه گذاری در نواحی استراتژیک مثل خوزستان باعث تسری توسعه به همه نقاط کشور خواهد شد. ولی متأسفانه پس از گذشت (۲۸) سال از پایان جنگ مردم خوزستان به واسطه نابودی زیرساخت های خود به ویژه زیرساخت های انسانی و اجتماعی، درگیر مشکلات عدیده ای هستند که امروز شرایطی به مراتب بدتر از زمان جنگ و در شرایط نه جنگ و نه صلح قرار گرفته اند.

امروزه مردم شریف خوزستان احساس ناامنی بیشتری از زمان جنگ و گلوله باران ها و موشک ها به واسطه پدیده هایی همچون گرد و غبار، انتقال آب، بیکاری، از بین رفتن زمین های کشاورزی خود، وفور اسلحه، ورود فرقه های مذهبی و پررنگ شدن مباحث قوم گرایی به جای مطالبات به حق قومی دارند.

در خصوص بحث انتقال آب لازم به ذکر است در طول تاریخ اگر تمدنی در جلگه خوزستان شکل گرفته به واسطه رودخانه های پر آب آن بوده است و امروز شاهد هستیم با موضوع انتقال آب، حیات را در این استان به خطر انداخته اند و در پروژه های انتقال آب برخورد غیرکارشناسی، بخشی نگری، نگاه سیاسی و عدم توجه به توسعه آینده نقاط مبدأ و توجه ویژه به نقاط مقصد موج می زند. در حالی که طبق برآوردهای دقیق نیاز آبی مناطق مقصد تا سال ۱۴۱۰ تأمین شده و پروژه های انتقال آب بیشتر جهت ذخیره آب صورت می گیرد.

در این طرح ها نیازهای آبی مقصد حداکثر و نیازهای آبی مبدأ حداقل منظور  و آورده کارون را تقریباً دو برابر آورده حقیقی دیده اند و علت آن اعداد و ارقامی است که مشاوران طرح که خود از مناطق مقصد بوده اند انجام داده اند و اغلب این طرح ها طبق مستندات سازمان محیط زیست و سازمان بازرسی کل کشور فاقد تأیید محیط زیستی و فاقد توجیهات اقتصادی، اجتماعی، علمی و امنیتی هستند.

متأسفانه افرادی که زمانی دنبال سدسازی های غیرکارشناسی بوده اند، امروز به دنبال پروژه های غیرکارشناسی انتقال آب هستند و به جای اینکه مشکلات مناطق مقصد را از طریق مدیریت منابع آب، اصلاح الگوی کشت، روش های نوین آبیاری و استفاده از پساب ها حل كنند، به موضوع انتقال آب پرداخته اند و به جای حل اساسی مشکل آب کشور فقط با انتقال آب مشکل را از یك حوزه به حوزه دیگر منتقل كرده اند.

عزیزان! اهمیت آب برای حیات زمین مشابه خون برای بدن است و بنده به عنوان یک پزشک رشته خون از این جایگاه مقدس اعلام می دارم که ما پزشکان در بدن نه جلوی جریان خون سدی می زنیم و نه آن را به جای دیگری منتقل می کنیم، زیراکه باعث از بین رفتن حیات در عضو مبدأ و ایجاد عارضه در عضو مقصد خواهد شد. لذا چرا ما باید با پروژه هایی مثل انتقال آب بر خلاف نظام آفرینش اقدام کنیم؟

همکاران محترم! موضوع مهم بعدی بحث پدیده رو به فزون گرد و غبار است که خطر آن اگر از دشمنان خارجی بیشتر نباشد کمتر هم نیست (یوسف نژاد ـ متشكر آقای یوسفی، وقتتان تمام شده) (یك دقیقه) و یکی از علل آشکار آن موضوع غیرکارشناسی انتقال آب است. لذا این پدیده اگر کنترل نشود، مطمئناً در آینده اکثر فلات ایران را فرا خواهد گرفت و باعث نابودی زیرساخت های اجتماعی، اقتصادی و امنیتی تمام مناطق کشور خواهد شد.

جهت كنترل پدیده گرد و غبار، دیپلماسی خارجی جهت کانون های خارجی و جهت كنترل كانون های داخلی برنامه های لازم مورد نیاز است. ما در طرحی که به دولت محترم ارائه داده ایم و خواستار کنترل کانون های داخلی (یوسف نژاد ـ متشكر آقای یوسفی، وقتتان تمام شده) در یك برنامه پنجساله هستیم كه باعث کاهش پدیده گرد و غبار به میزان (۴۰) تا (۵۰) درصد در استان خواهد شد.

در پایان راهکارهای پیشنهادی به طور خلاصه برای توسعه پایدار خوزستان را عرض خواهم کرد. (نایب رئیس ـ خیلی ممنون، جناب آقای یوسفی وقتتان تمام شد).

۱ ـ توقف پروژه های غیرکارشناسی انتقال آب.

۲ ـ کنترل کانون های داخلی گرد و غبار.

۳ ـ احیا و لایروبی کارون و اروند.

۴ ـ سپردن کارهای اجرایی به شرکت های بومی و اولویت های اشتغال بومی.

۵ ـ سرمایه گذاری کافی به علت وجود زیرساخت های مناسب استان.

۶ ـ جلوگیری از ورود و جمع آوری اسلحه.

۷ ـ جلوگیری و کنترل ورود فرقه های مذهبی.

خیلی ممنون، والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

دبیر (یوسف نژاد) ـ ناطق اضطراری بعدی جناب آقای رضا كریمی نماینده محترم اردبیل، نمین، نیر و سرعین كه پنج دقیقه وقت دارند. جناب آقای كریمی بفرمایید.

رضا كریمی (اردبیل، نمین، نیر و سرعین) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام بر ملت شریف ایران و مردم فهیم استان اردبیل و خداقوت برای همه همكاران عزیز.

حادثه دلخراش پلاسکو دل همه را به درد آورد. ضمن عرض تسلیت به خانواده معظم شهدای آتشنشانی، از ایثارگری ها و فداکاری ها و از همه دستگاه هایی که در این رابطه اقدامات مؤثری انجام داده اند تشکر می کنم.

آنچه امروز در بحث مدیریت بحران ضرورت دارد، این اتفاق جانکاه را زنگ خطری قلمداد نموده و ضمن مرور اقدامات انجام یافته در قبل از حادثه، حین حادثه و بعد از حادثه راهكارهای علمی، فنی و عملیاتی را بازنگری نمود.

ممنوعیت صدور ویزا برای ایرانیان عزیز که دارای روحی لطیف هستند نشانه نابخردی زمامداران جدید کاخ سفید دانسته و یقین داریم از این اقدام بهره ای نخواهند جست و پشیمان خواهند شد. البته از برخورد وزارت امور خارجه در واکنش به آن تشکر و حمایت می كنیم و امیدواریم ترامپ تازه رئیس جمهور شده در تصمیم گیری های آتی پخته تر عمل نموده و با این قبیل اقدامات به دنبال متوجه کردن افکار عمومی به خویش نباشد.

در این ایام یك سری مطالب و مواردی تحت عنوان پرونده های فساد در خصوص نزدیکان برخی از مسئولین کشوری در فضای جامعه به ویژه در رسانه ها و فضای مجازی مطرح می شود. پیامی که به نظر بنده باید از این بحث ها گرفت و می توان گفت مهمترین عامل در بحث مبارزه با فساد است شفاف سازی است و به عبارت دیگر یکی از آفت های جامعه کنونی عدم شفافیت اطلاعات و عدم دسترسی مردم به عنوان بزرگترین شبکه نظارتی به اطلاعات می باشد.

بنابراین درخواست می نمایم ضمن بسترسازی برای تحقق این امر در مورد جرایمی که قابل بخشش نیست، از مراجع محترم ذی صلاح استدعا داریم به وظایف قانونی خویش عمل نموده و در آستانه انتخابات اجازه فضاسازی و سیاسی کردن موضوع و ملتهب شدن جامعه را ندهند.

یکی دیگر از مشکلات امروزی عدم پیشگیری است. همه عزیزان شاهد سرگردانی هزاران و صدها هزار از هموطنان خویش هستیم که با اعتماد به مؤسسات مالی و اعتباری از قبیل ثامن الحجج، فرشتگان، کاسپین و غیره سرمایه خویش را که حاصل زحمات شبانه روزی چندین ساله آنها است به سپرده گذاشته اند. با وجود مشکلاتی در نظام بانکی کشور و ضرورت اصلاح ساختار و نظام کنونی به علت عدم مراقبت و نظارت دقیق و لازم توسط سیستم های نظارتی و بازرسی به ویژه واحدهای زیرمجموعه وزارت اقتصاد و دارایی و بانک مرکزی، مؤسساتی با مصادره کردن اعتقادات و باورهای دینی و مذهبی مردم با عناوینی همچون ثامن الحجج، فرشتگان و غیره جامعه را دچار مشکل نموده اند. بنابراین اقدام عاجل در این خصوص را خواستاریم.

همه ما اعتقاد داریم آموزش و پرورش زیربنای تمام توسعه است و فرهنگیان عزیز هم موتور محرکه این سازمان هستند. بنابراین باید نگاه قاطبه به فرهنگیان و جامعه آموزش و پرورش که وظیفه تربیت نیروی متخصص را عهده دار هستند و رویکرد به این قشر زحمتکش تغییر پیدا کند و ضمن اکرام و احترام به جایگاه، شأن و منزلت فرهنگیان در جهت اجرای عدالت اجتماعی و دوری از تبعیض، هماهنگی پرداخت ها را مدنظر داشته باشیم.

چرا فرهنگیان ما دغدغه معیشتی داشته باشند؟ بنابراین همه فرهنگیان عزیز خواستار برقراری عدالت اجتماعی در نظام پرداخت هستند و به ویژه بسیار تأسف بار است که بعد از (۳۰) سال خدمت صادقانه در پرداخت پاداش پایان خدمت این عزیزان دچار مشکل باشیم.

امروز در اکثر کشورهای دنیا به ویژه کشورهای توسعه یافته، معمولاً بخش کشاورزی به گونه ای تقویت شده که رقابت پذیری آن در عرصه بین المللی حفظ شده و تولیدکنندگان مورد حمایت جدی دولت ها قرار گرفته اند. ولی متأسفانه در ایران عزیز بی توجهی دولت ها به این بخش، باعث مستهلک شدن منابع آب و خاک و نیروی انسانی در بخش کشاورزی شده و روستاهای کشور را به آسایشگاه سالمندان تبدیل کرده است. (یوسف نژاد ـ متشكر آقای كریمی) متأسفانه در حوزه انتخابیه اردبیل، نمین، نیر و سرعین بی توجهی به این مهم از شدت بالایی برخوردار بوده و رسیدگی به این امر مهم امروز فوریت دارد. بنابراین از وزرای محترم نیرو و جهاد کشاورزی درخواست و تأکید می نمایم به بحث مدیریت و تأمین آب و بهینه سازی مصرف آن برای کشاورزی و آب شرب و صنایع اهتمام نمایند و از اقدام به موقع مسئولین کشور در پرداخت خسارت به خسارت دیدگان مناطق مختلف کشورمان تشکر نموده و یادآوری می کنم پرداخت خسارات وارده به کشاورزان، (نایب رئیس ـ خیلی ممنون، تشكر می كنیم) باغداران و دامداران استان اردبیل دیرهنگام شده و ضرورت دارد در پرداخت آن تسریع نمایند (نایب رئیس ـ آقای كریمی وقتتان تمام است) و توجه مسئولین کشوری به ویژه راه و شهرسازی را به استان های سردسیری همچون اردبیل که راه ارتباطی بسیاری از روستاهای آن به خاطر بارش برف و کولاک مسدود شده است جلب می نمایم. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

نایب رئیس (مطهری) ـ خیلی ممنون.

دبیر (یوسف نژاد) ـ متشكر، ناطق بعدی جناب آقای سیدكاظم دلخوش اباتری نماینده محترم صومعه سرا هستند كه پنج دقیقه وقت دارند. جناب آقای دلخوش بفرمایید.

سیدكاظم دلخوش اباتری (صومعه سرا) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

«وَ الْفَجْرِ * وَ لَیالٍ عَشْرٍ * وَ الشَّفْعِ وَ الْوَتْرِ * وَ اللَّیْلِ إِذا یَسْرِ

بهمن كه نوید افتخار من و توست

طومار بلند افتخار من و توست

از بطن سیاهی زمستان ستم

فجری كه دمید نوبهار من و توست

پیشاپیش دهه فجر را خدمت همه شما عزیزان و ملت شریف تبریك عرض می كنم و به روح شهدای انقلاب، شهدای عزیز جنگ و شهدای آتشنشان و همه عزیزانی كه در این حادثه پلاسكو دچار آسیب شدند و جانشان را از دست دادند و همچنین به عزیزان اصناف این واحد كه زندگی خودشان را از دست دادند عرض ادب و احترام دارم.

من دو، سه نكته را در ارتباط با مشكلات فعلی جامعه خدمت شما عزیزان همكار و مردم شریف و عزیزمان عرض می كنم. مشكلی كه متأسفانه ما امروزه به صورت منفعلانه با آن برخورد می كنیم بحث مشكل اشتغال جوانان است. از طرفی رشد سنی جمعیت و از طرف دیگر نبود اشتغال، جامعه ما امروز دچار بحران اشتغال است. استدعای من این است كه مقام معظم رهبری در ارتباط با سیاست های كلی نظام بحث بسیج اشتغال را به مسئولین و دستگاه های ذی ربط اعلام بفرمایند. ما یادمان نمی رود كه در اول انقلاب امام با تشكیل بسیج (۲۰) میلیونی در مقابل دشمنان دین و اسلام و این مملكت جوانان ما و عزیزان غیرتمند ایران اسلامی را وارد صحنه كردند. بعد از آن بسیج سازندگی یكی از كارهای بسیار خوب و بزرگی بود كه در این مملكت انجام شد.

عزیزان من! اگر امروز داعش در عراق زمین گیر شد به دلیل این است كه با تفكر امام و رهبری، از فتوا های حضرت آیت الله سیستانی بسیج عمومی مردم در مقابل داعش بود كه باعث شد با بسیج، داعش زمین گیر شود، در سوریه تشكیل بسیج همین طور. خواهش ما این است كه امروز با موضوع بسیار مهمی كه بحران كشور است و آن هم اشتغال است، به عنوان بسیج اشتغال همه دستگاه ها، همه بخش های كشور و همه قوا مكلف شوند كه در ارتباط با حل مشكل اشتغال جوانان كه دامن گیر همه مسئولین نظام است، حتماً قاطعانه برخورد كنیم. امروز یكی از دغدغه های بسیار مهم شما نمایندگان عزیز بحث اشتغال جوانان و مشكل بیكاری بچه های مردم است. امروز در كشور ما سن سواد و میزان سواد و تحصیلات بالا رفته، جوانان بیكار باسواد در كشور داریم كه حتماً باید به صورت بسیجی فكری كنیم.

یكی دیگر از مهمترین چالش های فراروی فعالان بخش اقتصادی در عرصه تولید و ایجاد اشتغال، أخذ تسهیلات بانكی است كه گذشته از نرخ بالای آن، الزام به ارائه وثائق ملكی از بزرگترین چالش های موجود در این راستا است. پیشنهاد من این است همان طور كه در سایر كشورهای توسعه یافته امكان ارزیابی، ارزش گذاری و ترهین برند و اعتبار مشتری برای واحدهای معتبر، فعال و اشتغال زا فراهم شد تا موجب تأمین نقدینگی، توسعه و راه اندازی واحدهای تولیدی فعال و نیمه فعال و اشتغال زایی كه سال ها با تحمل مرارت های فراوان، با خوش حسابی و انجام به موقع تعهدات، زمینه حفظ اشتغال موجود و فعال ماندن چرخه تولید را در سطح جامعه موجب گشته، فراهم گردد.

لذا پیشنهاد این است كه ضمن بها دادن به سیستم اعتبارسنجی مشتریان و طراحی مكانیزم جدید برای فرآیند اعتبارسنجی و امكان برآورد ارزش نسبی اعتبار مشتریان (یوسف نژاد ـ متشكر آقای دلخوش، وقتتان تمام شد) و امكان اعطای تسهیلات در قبال آن و نیز طراحی مكانیزم برندسازی تلاش كنیم.

نكته آخرم تذكر به وزیر محترم آموزش و پرورش است. آقای وزیر! من در سابق یك دوبیتی گفتم. گفتم كه:

گفتیم كه آورده ایم از بیشه ای شیر

فردی مدیر و لایق و باتدبیر

داد همه را ببین در آورد این شیر

تدبیر تو این بود آقای وزیر؟

آقای وزیر آموزش و پرورش! همین مجلس به شما رأی داد، چهار ماه دیگر هم دوباره باید بیایی از مجلس رأی بگیری، جلوی بعضی از مدیران كلی كه از مدیریت و اخلاق خارج می شوند را بگیرید (نایب رئیس ـ جناب آقای دلخوش تشكر می كنیم، خیلی ممنون) و اجازه ندهید كه برخورد نادرست و ناعادلانه كنند. تشكر می كنم.

نایب رئیس (مطهری) ـ آقای دلخوش من فكر می كنم این دفعه شما باید رباعی بگویید تا اینكه آقای وزیر به حرف شما گوش بدهد، چون مشكل شما با دوبیتی كه حل نشد.

 

۱۱ ـ تصویب كلیات طرح اصلاح موادی از قانون تشكیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی كشور و انتخاب شهرداران (ثبت ۲۰۲)

نایب رئیس (مطهری) ـ جناب آقای قاضی زاده! دستور بعدی را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! دستور بعدی گزارش كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور در مورد طرح یك فوریتی اصلاح موادی از قانون تشكیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی كشور و انتخاب شهرداران است كه سخنگوی محترم كمیسیون آقای مقصودی گزارشی را ارائه می دهند.

نایب رئیس (مطهری) ـ آقای مقصودی بفرمایید.

حسین مقصودی (سخنگوی كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

گزارش كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور به مجلس شورای اسلامی

طرح یك فوریتی اصلاح موادی از قانون تشكیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی كشور و انتخاب شهرداران مصوب ۱/۳/۱۳۷۵ و اصلاحات بعدی آن به شماره چاپ (۲۶۱) و نیز طرح الحاق یك بند به ماده (۷۸) مكرر (۱) قانون تشكیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی كشور و انتخاب شهرداران مصوب ۱/۳/۱۳۷۵ و اصلاحات بعدی آن (طرح شورای عالی استانها) به شماره چاپ (۲۵۶) كه جهت بررسی به این كمیسیون ارجاع گردیده بود طی جلسات متعددی با حضور نمایندگان دستگاه های اجرایی ذی ربط، مشاوران و پژوهشگران مركز پژوهش ها مورد رسیدگی قرار گرفت و با اصلاحاتی به تصویب رسید.

اینك گزارش طرحهای مذكور كه به دلیل اشتراك در موضوع در یك گزارش تنظیم گردیده طبق ماده (۱۴۷) قانون آیین نامه داخلی تقدیم مجلس شورای اسلامی می گردد.

رئیس كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور ـ محمدجواد كولیوند

همكاران گرامی، نمایندگان محترم موضوع بسیار حساسی است. ما انتخابات شوراها و انتخابات ریاست جمهوری را در پیش داریم، یك سری پیشنهاداتی داده شده كه به سمت تخصصی شدن شوراها حركت می كنیم، مانند مدرك تحصیلی، وضع انتخاب شورای عالی استان ها، بحث انتخاب هیأت اجرایی همراه با انتخابات ریاست جمهوری كه ادغام شود و دیگر مواردی كه در این كلیات به آن اشاره شده است.

از نمایندگان محترم درخواست دارم برای اینكه هر چه سریعتر بررسی شود و ان شا ءالله به انتخابات شورای سال ۱۳۹۶ برسد و به این دوره برسیم، به كلیات آن رأی مثبت بدهند تا با پیگیری و نظر افراد و همكاران عزیز ان شا ءالله بندها و مواد آن هم بررسی و اصلاح گردد.

نایب رئیس (مطهری) ـ به خاطر تخلف جناب آقای كاتب كه در جای خودشان حضور ندارند، متأسفانه اسامی مخالفان و موافقان را نداریم. به تذكرات گوش بدهیم تا آقای كاتب بیایند.

دبیر (وكیلی) ـ تذكر، جناب آقای كواكبیان بفرمایید.

مصطفی كواكبیان (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

 بسم الله الرحمن الرحیم

خواهش من این است كه عزیزان نماینده، همكاران محترم یك مقدار توجه بفرمایند. من از ریاست جلسه تشكر می كنم كه وقت دادند. ببینید! این طرحی كه الان در دستور آمده، بنده به همه اعضای كمیسیون مراجعه كردم، گفتند چون قانون مجلس این است كه هر طرحی كه شش ماه.

نایب رئیس (مطهری) ـ آقای كواكبیان! شما بر اساس كدام ماده تذكر می دهید؟

كواكبیان ـ بر اساس ماده (۱۱)، بند (۴)، شأن مجلس را دارم مطرح می كنم. حضرت عالی اگر اجازه بفرمایید بحث این است كه دوستان و همكاران محترم! (۲۹) اردیبهشت ۹۵، به تاریخ توجه بفرمایید، (۲۹) اردیبهشت ۹۵ قانون شوراها قبلاً ابلاغ شده و دقیقاً هفت روز قبل از اینكه شما در این مجلس اشتغال داشته باشید، آمدند تعداد اعضای شوراها را در سراسر كشور كاهش دادند. در تهران كه (۳۱) نفر بوده، (۲۱) نفر كردند. كمیسیون شوراها گفتند چون شش ماه باید بگذرد تا ما تعداد اضافه كنیم، الان كه ما داریم بررسی می كنیم بیش از (۹) ماه گذشته است. لذا به دوستان گفتیم چرا ماده ای كه ما ارجاع دادیم، گفتند دیگر وقتش گذشته است. من می خواهم حضرت عالی رئیس جلسه هستید، تدبیری بفرمایید كه ما الان چطور می توانیم پیشنهاد افزایش تعداد شوراها را بگوییم. این طرحی كه آمده هیچ جای بحثی نگذاشته است. خواهش من این است كه یك تدبیری بفرمایید تا ما بتوانیم این پیشنهاد را مطرح كنیم. خیلی ممنون.

نایب رئیس (مطهری) ـ عرض كنم من فكر نمی كنم الان امكان دادن پیشنهاد جدید باشد، منتها اگر در حین بررسی جزئیات، ماده مربوط به كمیسیون ارجاع شود، شما در آنجا می توانید پیشنهاد جدیدی را ارائه كنید، خیلی ممنون. آقای كاتب بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ مخالفین آمادگی داشته باشند، مخالف اول جناب آقای مهرداد لاهوتی، مخالف دوم جناب آقای محمدعلی پورمختار و مخالف سوم جناب آقای عباسعلی پوربافرانی هستند. موافقین هم محبت كنند آمادگی داشته باشند، موافق اول جناب آقای عبدالرضا مصری، موافق دوم جناب آقای بدری و موافق سوم محمداسماعیل سعیدی هستند، در خصوص گزارش كمیسیون شوراها و امور داخلی در مورد طرح یك فوریتی اصلاح موادی از قانون تشكیلات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی كشور و انتخاب شهرداران. جناب آقای لاهوتی بفرمایید.

مهرداد بائوج لاهوتی (لنگرود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

بنده یك بار دیگر این حادثه تلخ جانباختگان شهدای آتش نشان كه با فداكاری و ایثار جانشان تلاش كردند كه به مردم آسیب وارد نشود، خدمت همه ملت ایران و خانواده این عزیزان تسلیت عرض می كنم. به سهم خودم از همه امدادگران، همه اینهایی كه در این حادثه تلاش كردند و به خصوص شهردار محترم تهران تشكر می كنم.

ببینید دوستان! آن چیزی كه الان مطرح است كاملاً بحث شوراها را دارد تغییر می دهد و شما تصور بفرمایید ما الان خودمان را داریم آماده می كنیم، هیأت نظارت بر انتخابات شوراها در مجلس شورای اسلامی، مردم عزیز ما هم در جریان باشند، انتخابات شوراها یك مقدار با انتخابات دیگر متفاوت است. نظارت بر انتخابات شوراها بر عهده مجلس شورای اسلامی است.

ما هیأت مركزی بر انتخابات را انتخاب كردیم، الان هیأت مركزی در حال انتخاب هیأت نظارت بر شهرستان ها است. در این فاصله چه زمانی هست شما الان بیایید مطالعه كنید، ما تمام شرایط انتخاب شوندگان و شرایط شوراها را كاملاً در این قانون داریم تغییر می دهیم. به نظر من به جهت اینكه بحث را خلاصه كنیم، بتوانیم نتیجه بگیریم و وارد محتوا نشویم، واقعاً من از نظر زمانی به صلاح كشور نمی دانم. الان وزارت كشور به عنوان مجری سرگردان خواهد بود، خود دوستان هیأت نظارت سرگردان خواهند بود، خود افرادی كه الان دارند كار می كنند، افرادی كه الان می خواهند در عرصه انتخابات حضور پیدا كنند پنج، شش ماه است دارند تلاش می كنند. ما داریم تمام شرایط را به هم می ریزیم.

به نظر من الان از نظر زمانی موقع مناسبی برای این كار نیست. دوستان! من خواهش می كنم رأی منفی بدهید، اجازه بدهید در یك فرصت مناسبی ما بتوانیم كل قانون جامع را بیاوریم، الان خود وزارت كشور طرح جامع انتخابات را تهیه كرده، بر اساس ابلاغ سیاست هایی كه رهبری معظم انقلاب ابلاغ كردند، طرح جامع انتخابات تهیه كردند. به نظر من الان از نظر زمانی، زمان مناسبی برای این كار نیست، اجازه بدهید كه این كار در فرصت مناسبی مطرح شود. به این موضوع رأی مخالف بدهید.

نایب رئیس (مطهری) ـ تشكر.

دبیر (كاتب) ـ موافق اول جناب آقای مصری نماینده محترم كرمانشاه بفرمایید.

عبدالرضا مصری (كرمانشاه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

من از كمیسیون مربوطه تشكر می كنم كه زحمت زیادی متقبل شدند برای یك امری كه اشكالات زیادی در آن قانون قبلی وجود داشت، ابهامات زیادی وجود داشت، ارتباطات خوب تعریف نشده بود، می توانست از متن قانون برداشت های متفاوتی داشته باشد كه خوشبختانه با این بحثی كه در گذشته شروع شد، كمیسیون مربوطه آن ایرادات را رفع كردند، اینجا به خرید و فروش رأی اشاره كردند، به شرایط جسمانی مثل شنوایی، بویایی و سلامت اشاره كردند. بحث مدرك تحصیلی را برای همیشه بریدند مبنی بر اینكه كسانی كه در مقاطع گذشته بودند با شرایط گذشته و اگر دارد قانونگذاری می شود برای افرادی كه در آینده می خواهند كاندیدا باشند شرایط تعریف كنیم، نه هر روز بنشینیم تغییر شرایط داده باشیم.

بحث معتمدان بود كه خوشبختانه در اینجا دیده شد، بحث نمایندگان مجلس شورای اسلامی بود و مشاوران رئیس مجلس اضافه شد. قبلاً بحث رئیس سازمان نظام پزشكی بود كه نظام مهندسی در اینجا ابلاغ شد. انصافاً برادر عزیز و ارجمندم جناب آقای لاهوتی عزیز می فرمایند در وقت دیگر، وقتش همین وقت است، چون ما انتخابات شوراها را در آینده نزدیك داریم. یعنی ما در اواخر اردیبهشت ماه می خواهیم دوباره انتخابات شورا را داشته باشیم، با آن قانونی كه پر از ابهام است.

لذا من خواهش می كنم اجازه بدهند چون ثبت نام (۲۹) اسفند است و تسریع در این قانون می خواهد صورت بگیرد، دوستان اجازه بدهید در همین مجلس با حضور شما فرهیختگان گرامی بند به بند این قانون مورد بررسی قرار بگیرد كه ان شا ءالله با اتفاق هر جایی هم كه شما دیدید به مصلحت نیست آن را حذف كنیم، اینكه ما بیاییم كل زحمت هم طراحان و هم كمیسیون را ندیده و نخوانده حذف كنیم، انصافاً جفا در حق همكاران عزیز است.

لذا من خواهش می كنم دوستان و مخالفین محترم اجازه بدهند از ماده (۱) شروع كنیم، با هم هر موردی هم كه باشد موافقین برای اصلاح كمك خواهند كرد. لذا به نظر من نباید از دستور خارج شود و باید تكلیف شوراها و قانون شوراها قبل از انتخابات كه اردیبهشت خواهد بود ان شا ءالله روشن شود، تشكر.

نایب رئیس (مطهری) ـ از رعایت وقت تشكر می كنیم.

دبیر (كاتب) ـ مخالف بعدی جناب آقای پورمختار هستند كه وقت شان را به جناب آقای قاضی پور داده اند.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و عرض ارادات به ملت بزرگ ایران اسلامی و تقدیر و تشكر از نمایندگان محترم. آقای مطهری، ریاست محترم جلسه! یك پیشنهاد هم در رابطه با واقعه آتش سوزی پلاسكو دارم. حضرت عالی به عنوان ریاست محترم جلسه اگر امكان دارد ابلاغ بفرمایید در محل حادثه یك ایستگاه آتش نشانی به نشان آتش نشان ها احداث كنند تا هر كسی در آینده هم بداند كه آتش نشانان در آنجا چه زحماتی كشیدند. عذرخواهی می كنم. (نایب رئیس ـ تشكر).

اما در موضوع؛ ضمن تشكر از آقای لاهوتی همكار عزیزم به عنوان مخالف و از جناب آقای مصری نماینده عزیزمان تشكر می كنیم كه نقطه نظرات شان را گفتند. ولی چون نزدیك انتخابات است، ما هر قانون را در نزدیك انتخابات برگزار كنیم، یك مشكل دیگر و شبهه جدیدی ایجاد می شود، می گویند به خاطر خودشان می خواهند انتخابات را به نفع خودشان تغییر بدهند. همكاران عزیز! اگر ما دو سال قبل این اصلاح را انجام می دادیم خیلی بهتر بود. آقای مطهری! اگر ما صبر كنیم انتخابات اردیبهشت ماه تمام شود، مشكلات جدیدی را هم كه خواهیم دید اضافه و اصلاح كنیم به نفع نظام است.

ولی در اینجا اشكالات عمده ای است، ما مجوز می دهیم كه دولت هر كجا بخواهد انتخابات را رایانه ای و كامپیوتری برگزار كند. این در قسمتی ناقص می شود، یعنی آقایان هر كجا بخواهند این كار را انجام بدهند، انجام می دهند.

دومی؛ شرایط تحصیلات بعضی از افراد را برداشتند. شما مستحضر هستید مدرك ملاك نیست، خیلی ها هیأت علمی هستند ولی دركی از مشكلات معیشتی جامعه ندارند. در روستاها و شهرها آدم های بسیار باشخصیت و مردم داری وجود دارند كه مدارك عالیه تحصیلی هیأت علمی را ندارند، این یك مشكل دیگر است. در یك جایی هم آمده كه آنهایی كه رد صلاحیت شده اند، باید مستقیماً تهران باشند. هزاران هزار نفر به دلایل مختلف توسط هیأت های نظارت شهرستانی رد خواهند شد. آقای مطهری! آیا در كمیسیون شوراها این قدر نیرو هست؟ اینها باید اجازه می دادند در هیأت های استانی كه هر استان نمایندگان دارد، سه تا نماینده دارد، آنها بررسی می كردند و بعد از آن به هیأت نظارت كشوری می آمد. این هم یك نقص دیگری است. امیدوارم همكاران عجله نكنند، به این رأی ندهند، تا برای بعد از انتخابات اردیبهشت ماه بماند تا مشكلاتی كه در انتخابات جدید پیش خواهد آمد را بتوانیم اضافه كنیم و شبهه هم به وجود نیاید. به عشق امام حسین، یا حسین

دبیر (كاتب) ـ متشكریم جناب آقای قاضی پور. موافق بعدی جناب آقای حاجی دلیگانی هستند، جناب آقای حاجی دلیگانی در خدمت شما هستیم.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران عزیز! چند تا نكته به عنوان حُسن در این اصلاحیه وجود دارد كه خدمتتان عرض می كنم. یكی اینكه در اصلاحیه جدید حق تحقیق و تفحص را به شوراهای اسلامی شهر و روستا داده و این كار بسیار درستی است كه شوراها به سمت وظیفه اصلی شان كه بحث نظارت و عدم ورود به اجرا است، این اصلاحیه در این راستا این حركت را به وجود می آورد كه كار به جایی است.

نكته دیگری كه حُسن است اینكه ما قبلاً شاغلین در شهرداری را ممنوع كرده بودیم كه در انتخابات همان شهر برای شورای شهر یا روستا شركت كنند و بعداً حذف شده بود. در این اصلاحیه مجدداً جزء افراد ممنوع الورود به این موضوع شناخته شده، مگر اینكه استعفا بدهند، یا جابه جا شوند و یا در غیر از آن شهر خودشان كه كارمند آن هستند بخواهند كاندیدا شوند.

نكته بعدی كه از محسنات آن است اینكه ما در چهار سال دوره دچار مشكل می شدیم. مثلاً الان در سال ۹۶ در حالی كه نهم اردیبهشت ماه دوره چهارساله به اتمام می رسید، از آن طرف انتخابات ریاست جمهوری و شوراها بناست كه (۲۰) روز بعد از آن انجام شود. لذا در این اصلاحیه این مشكل هم رفع شده است.

همچنین مهم ترین بحث این است كه در خصوص هیأت های اجرایی، دو تا انتخابات با هم می خواهد برگزار شود، اینجا آمده در خصوص هیأت های اجرایی برگزاركننده انتخابات، چون ما یك فرماندار كه بیشتر در حوزه انتخابیه شهرستان نداریم، اینجا آمده گفته كه هیأت اجرایی انتخابات ریاست جمهوری و شوراها یك جا می تواند تشكیل شود و این كار بسیار خوبی است، صرفه جویی در وقت است، دقت در رسیدگی را بالا می برد و می تواند كه در تصمیم گیری ها تسهیل ایجاد كند.

همچنین یك سری شغل هایی كه بایستی ورودشان به انتخابات ممنوع می شد، اینها هم در این اصلاحیه درست شده است. مثلاً مشاورین رئیس مجلس، معاونین رئیس مجلس، رئیس اتاق اصناف و بعضی از افراد دیگری كه در قانون فراموش شده بود و لازم بود كه جزء افرادی قرار بگیرند كه نتوانند در انتخابات به عنوان انتخاب شونده شركت كنند، اینها هم آمده و كار بسیار درستی است.

یك كار بسیار خوبی هم در تمركززدایی در موضوع نظارت بر انتخابات انجام شده كه این هم از محسنات این اصلاحیه است. لذا خواهشم این است كه همه عزیزان به كلیات این اصلاحیه رأی مثبت بدهید، اگر نكاتی داشتید، با توجه به پیشنهادات جایگزینی كه هست كه دارای اشكال بود، در آنجا می توانیم اصلاح كنیم. تشكر می كنم.

دبیر (كاتب) ـ متشكر، مخالف آخر جناب آقای پوربافرانی هستند، جناب آقای پوربافرانی بفرمایید.

 عباسعلی پوربافرانی (نایین، خور و بیابانك) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن عرض سلام و خداقوت خدمت همكاران عزیز و ارجمند و همچنین عرض تسلیت به مناسبت شهادت آتش نشانان و تشكر از همه دست اندركارانی كه برای كشف اجساد و سایر مسائل مرتبط با این موضوع تلاش كردند.

من ابتدائاً از همه شوراهای اسلامی سراسر كشور تشكر می كنم و امیدوارم كه ان شا ءالله همكاران عزیز دقت بفرمایند. ما در حادثه پلاسكو كه امیدواریم حوادث مشابه در كشور تكرار نشود، اتفاقاً یك نقطه عبرتی برای همین موضوع است. ما امروز شاهد حادثه تلخی بودیم كه بعضاً نظارت لازم از سوی متولیان امر یا انجام نشده یا جدی گرفته نشد. یك علت مخالفت بنده همین است كه شاید همكاران عزیز در كمیسیون مربوطه به این موضوع نپرداخته اند و امروز كه این حادثه تلخ اتفاق افتاده و بی ارتباط با موضوع شوراهای اسلامی نیست، قطعاً این می تواند برای اصلاح مطلوب تر مواد راهگشا باشد.

دوماً اینكه در قانون فعلی و حتی در اصلاحاتی كه آمده است، ما در قانون برای برخی از روستاها و حتی شهرهای كوچك یك نسخه واحدی پیچیدیم كه محدودیت ایجاد می كند. ببینید! همین جا یك ماده ای به سلامت جسمانی اشاره دارد. اصلاً اینكه بخواهیم یك عضو شورا به چه شكلی تأیید شود، قطعاً آنهایی كه توانایی برای فعالیت ندارند وارد نخواهند شد. ما بسیاری از جانبازان و معلولین عزیز را داریم كه اتفاقاً خیلی قابلیت های زیادی دارند و می توانند در عرصه های مختلف كارساز باشند. این محدودیت خوب نیست.

در بعضی از روستاها و شهرهای كوچك شاید موادی كه به این منجر می شود كه ما بحث مشاغل همزمان یا سكونت را مطرح كنیم، اینها به حذف نیروهای خوب و مؤمن و پرتلاش منجر خواهد شد. لذا من از همكاران عزیز و ارجمند درخواست دارم با توجه به اینكه فاصله زیادی تا ثبت نام نیست، شاید بخواهیم در این فرصت كوتاه تصمیمی بگیریم كه بعضی از موارد در آن دیده نشود، به صلاح نیست. لذا از همه همكاران دعوت می كنیم كه ان شا ءالله مخالفت كنند تا این مجدداً در كمیسیون با توجه به حوادث اعلام شده و متأسفانه اتفاق افتاده، درایت بیشتری شود و مواد لازم به آن اضافه شود و ان شا ءالله به صحن مجلس بیاید. متشكرم.

دبیر (كاتب) ـ موافق آخر جناب آقای صدیف بدری نماینده محترم اردبیل، نمین، نیر و سرعین هستند، بفرمایید.

صدیف بدری (اردبیل، نمین، نیر و سرعین) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

من هم خدمت همكاران عزیز و مردم شریف ایران اسلامی عرض سلام و ادب و احترام دارم. به مناسبت شهادت آتش نشانان قهرمان در حادثه پلاسكو عرض تسلیت دارم و از تمام مسئولین و پرسنلی كه در بحث آواربرداری و كشف اجساد شهدای عزیز تلاش فراوانی داشتند تشكر می كنم.

همكاران عزیز! این طرح به دنبال موادی از قانون شوراها است كه اصلاح برخی از آنها ضروری به نظر می رسد. قانون تشكیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی كشور كه در سال ۷۵ تصویب و ابلاغ شده و اصلاحات بعدی هم خورده نیاز به اصلاح و به روزرسانی دارد. شوراهای شهرها و روستاها به عنوان پارلمان محلی مطرح است. همیشه در سخنرانی ها و بررسی های كارشناسی نظر دوستان این است كه ما باید به شوراها اعم از شهرها و روستاها اختیارات كافی بدهیم. متأسفانه در تمام اصلاحات قوانین، محدودیت اختیارات شوراها تصویب شده و این با نظرات علمی و فنی كارشناسان مغایر است. لذا نیاز است كه اختیارات شوراها و قوانین شوراها به روزرسانی شود.

ما باید كارها و تصمیم گیری های محلی را به شوراها واگذار كنیم و نباید از تفویض اختیار به آنها بترسیم و واهمه داشته باشیم. شوراها نباید به دلیل مسائل سیاسی از اختیارات كمی برخوردار باشند. تجربه كشورهای موفق نشان می دهد كه شوراها و پارلمان های محلی باید دارای قدرت تصمیم گیری و اجرایی زیادی باشند. چرا ما در حرف می گوییم كه شوراهای محلی، شوراهای شهرها و روستاها خوب هستند، ولی در عمل اعتقاد به تفویض اختیار بیشتر به آنها نداریم.

برای عملیاتی شدن این دغدغه و تفویض اختیارات به شوراها باید شرایط انتخاب اعضای شورا بازنگری شود، باید شرایط سخت تر و شرایط مناسبی برای ثبت نام كنندگان و انتخاب شوندگان برای اعضای شورای شهر داشته باشیم كه در این طرح بسیاری از دغدغه های شوراها دیده و پیش بینی شده است. با توجه به تجمیع انتخابات ریاست جمهوری با انتخابات شوراها، عملاً لحاظ كردن قانون فعلی برای تشكیل شوراها مشكل شده است. از این رو ما در ماده (۱) به دنبال اصلاح آن هستیم. همزمان شدن خوب است، ولی به دلیل طولانی شدن دوره برگزاری و شروع كار شوراهای اسلامی، یك مشكل در مدیریت شهری و مدیریت محلی ایجاد می شود كه نیاز به اصلاح این موضوع است. از همه همكاران محترم درخواست می كنم به كلیات این طرح رأی موافق بدهند. اگر نظر اصلاحی در جزئیات هم داشته باشند، در خدمت عزیزان خواهیم بود. والسلام علیكم و رحمه الله

نایب رئیس (مطهری) ـ از رعایت وقت تشكر می كنیم. دولت نظری دارد؟ آقای سامانی نظری دارید؟ (سامانی ـ موافقم) دولت موافق است، كمیسیون بفرمایید توضیح بدهید.

محمدجواد كولیوند (رئیس كمیسیون شوراها و امور داخلی كشور) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران محترم، خواهران و برادران عزیز دقت بفرمایید! همزمانی انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراها، در حقیقت الزاماً باید برخی از مواد انتخابات شوراها را اصلاح كنیم. راهی نیست، باید الزاماً بعضی از این مواد اصلاح شود. مثلاً هیأت اجرایی وقتی در ریاست جمهوری شكل می گیرد، در دور گذشته یك هیأت اجرایی هم برای شوراها شكل گرفت و هیأت اجرایی ریاست جمهوری معتمدین سر صندوق ها را چینش می كنند، اما هیأت اجرایی شوراها هیچ مسئولیتی ندارد.

نكته بعدی كه دوستان اعلام كردند در زمانبندی انتخابات است. زمانبندی روزشمار انتخابات ریاست جمهوری تا ۲۹/۲/۹۶، (۷۷) روز است، برای شوراها (۶۶) روز است. یعنی شوراها باید از ۳۰/۱۲/ تا ۶/۱/ بروند ثبت نام كنند. لذا تمام فرمانداری ها و بخشداری ها و تمام دستگاه ها باید باشند. اگر این ادغام اتفاق بیفتد این یك هفته جلو می آید، یعنی از بیست وسوم شروع می شود.

دوم؛ در رابطه با هیأت های نظارت كه برادران فرمودند هیأت های نظارت باید در استان بررسی كنند، حرف این است؛ اگر كسی در استان رد صلاحیت شد به هیأت مركزی آمد، اینجا اصلاح كردیم با حضور رئیس هیأت نظارت عالی استان رسیدگی كنیم كه خدای ناكرده اگر كسی اینجا تأیید شد دیگر استان نگوید چرا تأیید كردید، ما آنجا رد كردیم، شما اینجا تأیید كردید. این یك هماهنگی ویژه است.

بحث الكترونیكی شدن انتخابات است كه در اینجا آوردیم. وزارت كشور اعلام كرده با ظرفیتی كه دارد  در (۱۱) میلیون رأی در استان های كشور می تواند الكترونیكی برگزار كند. لذا الان تیم IT مجلس با همكاری هیأت نظارت مركزی و وزارت كشور دارد بررسی می كند، این قابلیت قانونی اش اینجا آمده، ما باید الكترونیكی شدن را در اینجا بیاوریم.

بحث تخصصی شدن شوراها است. پیشنهاداتی برای تجربه، سه سال یا پنج سال پیشنهاد دادند، برای اینكه كسی كه به شورا می آید فی البداهه از دانشگاه به شورا می آید یا اینكه بالاخره هیچ تجربه ای در دستگاه های اجرایی ندارد به شورا می آید. لذا همه تان در شهرهای خودتان با این موضوع مواجه هستید.

راجع به استعفای بعضی از پست ها؛ بله در ماده (۲۸) استعفاها از پست ها در بند (۱) ملی، در بند (۲) استانی، در بند (۳) مربوط به شهرداری ها است. الان در بند (۳) شاغلین شهرداری از قلم افتاده كه اینجا اصلاح شده، یا در بند (۱) تعدادی از رؤسای دانشگاه ها یا رئیس نظام مهندسی، رئیس اتاق اصناف، اینها افتاده بود كه اینجا اضافه شده است.

در رابطه با روستاها و شهرها گفتند یك نسخه دادیم، این طور نیست. اگر دقت كنید در رابطه با سلامت جسمانی در قوانین دیگر هم داریم. آنجا گفته: «داشتن سلامت جسمانی در حد برخورداری از نعمت شنوایی، گویایی و سلامت روانی . كسی نگفته خدای ناكرده كسی جانباز است یا ویلچری است نمی تواند بیاید، اینها اصلاح شده است.

لذا خواهش من این است با توجه به اینكه این انتخابات و انتخابات ریاست جمهوری با هم است، بالاجبار باید برخی از این مواد اصلاح می شده و اصلاح شده است. همكاران محترم! خواهش می كنم ان شا ءالله به كلیاتش رأی بدهید، اگر در مواد موضوعی بود ان شا ءالله بتوانیم اصلاح كنیم، متشكرم.

نایب رئیس (مطهری) ـ خیلی ممنون، حضار ۲۱۸ نفر، كلیات طرح یك فوریتی اصلاح موادی از قانون تشكیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی كشور و انتخابات شهرداران را به رأی می گذاریم. آغاز رأی گیری، دوستان رأی خودشان را بدهند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، با رأی خوبی هم تصویب شد.

 

 ۱۲ـ اعلام وصول (۳) فقره لایحه

نایب رئیس (مطهری) ـ آقای كاتب! اعلام وصولی ها را اعلام بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ لایحه اصلاح بند (۳) قانون ارتقای بهره وری كاركنان بالینی نظام سلامت اعلام وصول می شود.

ـ لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به پیمان مودت و همكاری در جنوب شرق آسیا اعلام وصول می شود.

ـ لایحه عادی موافقتنامه انتقال محكومین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان اعلام وصول می شود.

 

 ۱۳ـ اعلام وصول (۱) فقره طرح

دبیر (كاتب) ـ طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی اعلام وصول می گردد.

 

 ۱۴ـ اعلام وصول (۱) فقره سؤال

دبیر (كاتب) ـ سؤال ملی جناب آقای سیدعلی ادیانی نماینده محترم قائمشهر، سوادكوه و جویبار از وزیر محترم جهاد كشاورزی در خصوص علت توزیع واكسن های از رده خارج، توسط مؤسسه تحقیقاتی واكسن و سرم سازی رازی مستقر در شهر كرج اعلام وصول می گردد. جناب آقای رئیس در خدمتیم.

نایب رئیس (مطهری) ـ تشكر می كنیم.

 

 ۱۵ـ تذكر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

نایب رئیس (مطهری) ـ آقای رنجبرزاده! تذكرات شفاهی را لطف كنید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ آقای دكتر! اول (۱۰) دقیقه تذكرات كتبی را بخوانم، بعد تذكرات شفاهی.

نایب رئیس (مطهری) ـ اول شفاهی را بفرمایید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تذكرات شفاهی خارج از دستور جلسه هفتادوپنجم، جناب آقای نادر قاضی پور نماینده محترم ارومیه بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

اخطار اصل (۲۹) به آقای آخوندی؛ مسكن اجتماعی، مسكن كارگران عزیز و كشاورزان زحمتكش كجاست؟ چرا در عرض سه سال و اندی یك باب مسكن اجتماعی برای روستاییان احداث نكردید؟

آقای آخوندی! راه آهن ارومیه كی تمام می شود؟ قرار بود سال ۱۳۸۸ تمام شود.

تذكر به آقای دكتر قاضی زاده؛ از خدا بترس! واردات صافی دیالیز را ممنوع كنید، (۴) میلیون مصرف داریم، (۱۰) میلیون تولید داخلی باكیفیت و استاندارد عالی جهانی با قیمت مناسب داریم.

تذكر به جناب آقای چیت چیان؛ سد نازلو و باراندوز ارومیه، سد سیمینه بوكان را چرا بیخود و بی جهت بر خلاف نظر مهندسان عزیز مهاب قدس تعطیل كردید؟

تذكر به آقای ربیعی؛ آقای ربیعی! با رأی فراكسیون كارگری وزیر شدی، ولی برعلیه كارگران كار می كنی. آیا سزاوار است كارگران با ماهانه (۸۴۰) هزار تومان زندگی خود شامل مسكن، تحصیل فرزندان، بهداشت و درمان و تغذیه داشته باشند؟ خدایی هست، از خدا بترسید و به كارگران عزیز ظلم نكنید.

آقای روحانی رئیس جمهور، وزرای راه و شهرسازی، جهاد كشاورزی، كشور، نیرو و امور اقتصادی و دارایی، حاج آقای مطهری! الان در جلوی مجلس پدیده شاندیز، كاسپین و پردیسبان جمع شدند. آقای رئیس جمهور و وزرا! به حل مشكل آنها برسید.

تذكر به وزیر خارجه؛ در پی حكم ترامپ برای ممنوعیت ورود ایرانیان به آمریكا، خواهشمند است دولت از رهبر معزز و عزیزمان درخواست كند برای ایرانیان عزیز مقیم آمریكا به جز اعضای گروه های ملحد و خائنین به اسلام و مملكت، به بقیه عفو عمومی عطا نمایند تا آنها به كشور عزیزمان ایران اسلامی برگردند تا عزت و كرامت ایرانیان حفظ شود.

از آقای دكتر امیری معاونت ریاست جمهوری كه جهت حل مشكل صادرات سیب ارومیه (رنجبرزاده ـ تشكر می كنیم آقای قاضی پور، وقتتان تمام شد) اقدام نموده تشكر می كنیم.

آقای رنجبرزاده! آقای مطهری گوش نكرد، الان جلوی مجلس پدیده شاندیز، كاسپین و پردیسبان جمع شده اند. یك نفر از اعضای هیأت رئیسه به آنها جواب بدهد. به عشق امام حسین، یا حسین

دبیر (رنجبرزاده) ـ یاشاسین نماینده محترم ارومیه.

نایب رئیس (مطهری) ـ خیلی ممنون، آقای قاضی پور! البته تذكرات شفاهی را كه بنده نباید جواب بدهم. این را شما خطاب به آقای وزیر بگویید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ جناب آقای شهاب نادری نماینده محترم اورامانات بفرمایید.

شهاب نادری (پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی، روانسر و دهستانهای سرقلعه و جیگران) ـ ضمن عرض تسلیت به خانواده آتشنشانان محترم كشور.

تذكر به رئیس جمهور محترم؛ چرا به رغم مساعد بودن شرایط توسعه ترانزیت در استان كرمانشاه خصوصاً منطقه اورامانات، هیچ گونه اقدام جدی برای استفاده از این ظرفیت به عمل نیامده است؟ چرا رفتار تبعیض آمیز دولت در حق اورامانات ادامه دارد؟ ایجاد منطقه ویژه اقتصادی اورامانات و آزاد قصرشیرین بخشی از این مشكل را حل می كند.

اختصاص بخشی از معابر مرزی به منطقه اورامانات و عدم بازسازی زیرساخت ها و فرصت های ویران شده در زمان جنگ در منطقه اورامانات و جانمایی و اسكان روستاهای مرزی.

تذكر به رئیس جمهور محترم در خصوص دستور ممانعت از واگذاری مشكوك و غیرقانونی پالایشگاه كرمانشاه.

تذكر مجدد به جناب آقای دكتر روحانی و وزیر دفاع؛ علت عدم پرداخت حق ارشدیت نیروهای سپاه و ارتش جمهوری اسلامی ایران كه اقتدار نظام هستند، چرا اجرایی نمی شود؟ و در خصوص تقویت بودجه دفاعی كشور.

تذكر مجدد به جناب آقای دكتر روحانی و وزیر كشور در خصوص عدم ساماندهی مرز شیخ صله و شوشمه و تعرفه بالای كوله بری ها كه مبلغ (۳۰۰) هزار تومان در مرز اورامانات گرفته می شود، (۱۰۰) هزار تومان عاید كوله برهای بدبخت می شود، (۲۰۰) هزار تومان دیگر سهم دیگران است كه به حساب خزانه واریز نمی شود و صرف عمران و آبادانی منطقه نمی گردد، در صورتی كه در مرزهای دیگر این مبالغ خیلی ناچیز است.

تذكر به وزیر كشور؛ با توجه به اینكه بیشتر اقلام مغازه ها در شهرهای مرزی از كوله بری ها وارد می شود، متأسفانه نیروی انتظامی این اقدام را به عنوان قاچاق محسوب می كند. این خلاف قانون است.

تذكر به وزیر اقتصاد و رئیس كل بانك مركزی بابت عدم همكاری و همراهی نظام بانكی كشور با فعالان اقتصادی؛ جناب آقای طیب نیا! علی رغم اینكه حضرت عالی تأكید كرده بودید كه تسهیلات مسدودی از فعالان اقتصادی گرفته نشود. متأسفانه این رفتار خلاف قانون و شرع نظام بانكی همچنان ادامه دارد. چرا وام های كارگشایی انجام نمی شود؟

تذكر به رئیس جمهور محترم بابت عدم ابلاغ آیین نامه اجرایی و بخشودگی سود و جرایم وام های بخش كشاورزی زیر (۱۰۰) میلیون تومان.

تذكر به وزیر راه جناب آقای آخوندی كه هنوز جاده های اورامانات به صورت قتلگاه و نظامی هستند و در توسعه هیچ اقدام مثبتی انجام نگرفته است، با تشكر.

دبیر (رنجبرزاده) ـ جناب آقای داریوش اسمعیلی نماینده محترم سروستان، كوار و خرامه بفرمایید.

داریوش اسمعیلی (سروستان، خرامه و كوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن عرض تسلیت شهادت نیروهای جان بركف آتشنشانان عزیز.

تذكر اول من به وزیر محترم امور خارجه در مورد رفتار توهین آمیز رئیس جمهور آمریكا مبنی بر عدم صدور ویزا برای ایرانیان و لزوم موضع قاطع و در شأن ملت بزرگ ایران از طریق مقامات مسئول است.

تذكر دوم من به وزیر محترم جهاد كشاورزی در خصوص پرداخت خسارات كشاورزان از طریق صندوق بیمه كشاورزی است. جناب آقای مهندس حجتی مدیر محترم صندوق بیمه محصولات كشاورزی! با كمال تأسف مردم در سالی كه گذشت به خصوص در استان فارس با خشكسالی بی مثالی روبرو شدند، استان فارس با بحران های عجیب آب روبرو شد كه نتیجه آن در بعضی از مناطق حتی عدم برداشت یك كیلوگرم گندم یا جو كشت شده بود. مردمی كه امروز دارند با كارت یارانه شان فقط از نانوایی ها استفاده می كنند، به عبارتی كارت یارانه خودشان در نانوایی ها گذاشته اند برای اینكه از آنجا نان بگیرند، اندك رزقی را كه داشتند در خشكسالی از دست دادند و الان سال دارد به پایان می رسد و متأسفانه هنوز بیمه صندوق محصولات كشاورزی حق و حقوق این مردم را به خصوص در حوزه انتخابیه از جمله شهرستان خرامه پرداخت نكرده است. لذا درخواست می كنیم در پرداخت حق و حقوق مردم تسریع شود.

تذكر سوم من به وزیران محترم كشور و جهاد كشاورزی در خصوص عدم اجرای مصوبه دولت است. هیأت محترم وزیران در جلسه ۱۰/۸/۹۳ مصوب نمود كه وزیر جهاد كشاورزی با همكاری وزیر كشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور یا همان سازمان برنامه و بودجه فعلی مشكلات كشاورزان منطقه خرامه در استان فارس را بررسی و به نحو مقتضی رفع نماید. به دنبال آن وزیر محترم كشور نامه ای را به استاندار فارس می نویسد و استاندار هم بعد از مدتی طی نامه ای در تاریخ ۷//۹/۹۴ پیشنهاداتی را در پاسخ ارائه می فرماید، ولی متأسفانه هیچ اقدامی در این مورد انجام نشد. (رنجبرزاده ـ تشكر) علی رغم پیگیری های زیادی كه شكل گرفت، علی رغم جلسات متعددی كه با معاون محترم وزیر كشور و رئیس سازمان بحران و معاونین محترم وزیر جهاد كشاورزی شكل گرفت، تا امروز هیچ قدمی در اجرای این مصوبه مهم دولت برنداشتند و امیدواریم كه این كار را انجام بدهند كه مجبور نشویم از طریق سؤال و استیضاح اجرای مصوبات خود دولت را از وزیران دولت دنبال كنیم. تشكر می كنم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ از آقای اسمعیلی نماینده محترم سروستان، خرامه و كوار تشكر می كنیم.

نایب رئیس (مطهری) ـ آقای رنجبرزاده! یك لحظه تأمل بفرمایید. ما مطلع شدیم كه عده ای از سهامداران شركت پدیده و پردیسبان و چند تا دیگر از این شركت ها در جلوی مجلس تجمع كردند، آقای قاضی پور هم یك اشاره ای كردند. بنده پیشنهاد می كنم خود آقای قاضی پور بروند با این دوستان ملاقات كنند بلكه یك كمكی به اینها باشد، خیلی ممنون.

دبیر (رنجبرزاده) ـ جناب آقای رضا انصاری نماینده محترم داراب و زرین دشت بفرمایید.

رضا انصاری (داراب و زرین دشت) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

تذكر اول بنده به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی است. آقای وزیر! معاون حضرت عالی آقای سیدتقی نوربخش در مردادماه ۹۴ در سفری به داراب كلنگ درمانگاه تأمین اجتماعی را به زمین زد. در آن زمان به مردم داراب با اعتماد به نفس خودساخته خود قول داد ظرف مدت (۱۵) ماه به بهره برداری برسد، اما و هزار اما با گذشت نزدیك به (۲۰) ماه با كمال تأسف حدود (۲۰) درصد پیشرفت فیزیكی داشته است.

آقای وزیر! دست نشانده حضرت عالی با قول و وعده ای كه به مردم داراب داده اند و با اشاراتی كه در آن جلسه به دولت راستگویان داشتند، به اعتبار و حیثیت دولت محترم لطمه وارد كردند. حداقل كار این است كه زودتر این پروژه را به اتمام برسانید تا اذهان مردم حوزه انتخابیه اینجانب نسبت به دولت تصحیح گردد.

تذكر دوم به وزیر محترم نیرو؛ آقای وزیر! اطلاع دارید در شهرستان زرین دشت، مركز شهرستان و اكثر روستاهای آن نه تنها آب شرب ندارند، بلكه آب غیرشرب برای انجام امورات واجب و غیرواجب هم در طول هفته فقط چند ساعتی دارند و در بعضی مواقع در تابستان امسال این زمان به دو هفته هم رسید؟

آقای وزیر! اطلاع دارید روستایی به نام بن دشت وجود دارد كه آرزوی مردم برخورداری از شیر آب در ابتدای روستا است؟

آقای وزیر! اطلاع دارید در منطقه كوهستان داراب روستاهای آن هر (۴۵) روز یك بار با تانكر آبرسانی می شود؟ اگر اطلاع ندارید وای بر شما، اگر اطلاع دارید و شب ها راحت می خوابید باز هم وای بر شما.

آقای وزیر! به حضرت عالی متذكر می شوم هر نوع تنش احتمالی در حوزه انتخابیه اینجانب در ماه های آتی متوجه شما و مدیران وزارت نیرو می باشد. (رنجبرزاده ـ تشكر) بنابراین تا دیر نشده برای تأمین آب شهرستان های داراب و زرین دشت چاره اندیشی كنید، متشكرم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ از جناب آقای انصاری سپاسگزارم. جناب آقای محسن كوهكن نماینده محترم زنجان بفرمایید.

محسن كوهكن ریزی (لنجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رنجبرزاده! لنجان است، زنجان نیست. جناب آقای مطهری ریاست محترم جلسه! شاید تذكر من یك مقدار متفاوت از تذكرات دیگر دوستان باشد. تذكرات عمدتاً به مسئولین اجرایی است، تذكر من به خودم و مردم است. ما روزهای اولی كه كار مجلس را شروع می كنیم ادعا می كنیم كه چهار سال زمان زیادی نیست، باید یك اقدام اساسی برای حل مشكلات مردم انجام بدهیم، بعد از مدت كوتاهی دو عارضه بزرگ گریبان ما را می گیرد و در یك چشم بر هم زدن چهار سال تمام می شود.

یكی اینكه ایرادات و اشكالاتی كه عموم قوانین و مصوبات قبلی دارد، افراد به سراغ ما می آیند و با طرح های دوفوریتی، یك فوریتی و عادی به سمت و سوی اصلاح اینها می رویم و از مسائل اساسی وا می مانیم.

تذكر به مردم این است كه مردم شریف! این دوستانی كه انتخاب كردید و به مجلس فرستادید سه روز در هفته از صبح تا ظهر باید تمام ذهن و فكر آنها متوجه مصوباتی باشد كه برای شما ایجاد حق و تكلیف می كند. كم نیستند دوستان و برادرانی كه ناگزیر هستند كه جواب بدهند، شاید نزدیك به دوسوم وقت جلسه علنی را باید به تلفن جواب بدهند. این گوشی هایی كه در گوش تك تك ما است و در جلسه علنی به جای اینكه به بررسی طرح ها (بپردازیم)، بشنویم مطالبی را كه نماینده محترم دولت یا یك همكار عزیز می گوید، داریم با طرف مقابل با موكل مان صحبت می كنیم. اینها به كار لطمه می زند، اینها تراز نمایندگی را پایین می آورد. وقتی تراز نمایندگی پایین آمد، حتی خطاب من به همین عزیزان و بزرگوارانی است كه قبل از من تذكر دادند، آن وقت آنها برای تعهداتی هم كه مسئولین اجرایی می كنند خیلی ارزشی قائل نیستند، اگر به تعهدات شان هم عمل نكردند. (رنجبرزاده ـ تشكر) فلذا اگر بخواهیم دستگاه های اجرایی از هیمنه قانونگذار و مجلس حساب ببرند و به تعهدات خودشان در ارتباط با مردم عمل كنند، جایگاه خودمان را ارتقا بدهیم و ایرادات را برطرف كنیم.

دبیر (رنجبرزاده) ـ تشكر، جناب آقای حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده محترم شاهین شهر، میمه و برخوار بفرمایید.

 حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رئیس جمهور! جناب عالی مسئول اجرای قانون اساسی هستید. یكی از مواردی كه علی رغم شعارهای فراوان اقدامی راجع به آن صورت نگرفته و از جمله حقوق اساسی شهروندی است، اجرای بند (۲) اصل (۴۳) قانون اساسی است. یعنی ایجاد شرایط برای اشتغال جوانان و همه مردم.

آقای رئیس جمهور! اولاً آنهایی كه شاغل بودند یكی پس از دیگری دارند بیكار می شوند، آنهایی هم كه ماندند در بسیاری از واحدها ماه ها است كه حقوق نگرفته اند. مثلاً كارگران پلی اكریل اصفهان چندین ماه است حقوق نگرفته اند. بسیاری از واحدهای صنعتی در حوزه ما از جمله بنیاد پوشش روانرود ماه های طولانی است كه حقوق نگرفته اند.

دوماً در این بندی كه از قانون اساسی ذكر كردم، دولت وظیفه دارد برای اشتغال مردم ایران امكانات كار و وسایل كار را در اختیار همه مردم قرار بدهد. آقای رئیس جمهور! امروز یك جوان اگر بخواهد یك وام اشتغال بگیرد كجا باید برود؟ صندوق كارآفرینی مدت ها است كه دیگر وام نمی دهد، هیچ بانكی وامی به جوانان نمی دهد، هیچ واحد صنعتی نمی تواند وام بگیرد. حتی وام های (۵) میلیونی كه بانك ها با نرخ (۱۸) درصد به عنوان كارگشایی می دادند، بانك ها جلوی اینها را هم بسته اند. اگر قبول ندارید بگویید آدرس جایی كه برای اشتغال وام می دهند كجاست؟ مردم از هر طرف تحت فشار قرار گرفته اند، حداقل یك كمكی كنید كه بتوانند درآمدی داشته باشند قبوض اربعه شان را بپردازند.

آقای رئیس جمهور! می دانید كه وزارت نفت، شركت ملی گاز اخیراً قیمت گاز را دو برابر كرده است؟ مردم از كجا بیاورند این عددها را بدهند؟ (رنجبرزاده ـ ممنونیم آقای حاجی) این خلاف هدفمندی هم است. سال گذشته اگر یك خانواده ای یك عددی را می پرداخت، امسال بایستی دو برابر بدهد، به خاطر اینكه آن جهت پلكانی را هم برداشتید. یعنی مصرف كنند یا نكنند بایستی پول گاز را بپردازند.

دبیر (رنجبرزاده) ـ از نماینده محترم شاهین شهر، میمه و برخوار جناب آقای حاجی سپاسگزاریم. ضمناً پدرخانم ایشان هم به رحمت ایزدی پیوستند كه خدمت ایشان و خانواده محترم شان تسلیت عرض می كنیم.

 

۱۶ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور

دبیر (رنجبرزاده) ـ تذكرات كتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی كشور:

ـ خانم سیده حمیده زرآبادی (قزوین، آبیك و البرز) به رئیس جمهور محترم در خصوص ضرورت به کارگیری مدیران شایسته و توانمند بومی در ادارات کل استان قزوین. همچنین ضرورت رسیدگی به موضوع شرکت جعلی پردیسبان ایرانیان و پیگیری شکایات مالباختگان و نیز ضرورت رسیدگی عاجل در خصوص پرداخت معوقات خانواده های محترم شهدا و ایثارگران.

به وزیر کشور در خصوص ضرورت رسیدگی عاجل و صدور دستور بررسی در خصوص به کارگیری غیرقانونی مدیرکل امور شهری استانداری قزوین و نیز ضرورت به کارگیری مدیران شایسته و توانمند بومی در ادارات کل استان قزوین.

به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص ضرورت رسیدگی عاجل به مشکلات عدیده شرکت آبگینه.

ـ آقای محمدنعیم امینی فرد (ایرانشهر، سرباز، دلگان، بخشهای بنت، فنوج ، آشار، لاشار و آهوران) به رئیس جمهور محترم در خصوص ضرورت رسیدگی فوری به وضعیت سیل زدگان سیستان و بلوچستان با عنایت به بروز صدمات جدی به زیرساخت های منطقه.

به وزیر کشور در خصوص عدم برنامه ریزی جامع در مدیریت بحران در استان پهناور سیستان و بلوچستان.

ـ آقای محسن بیگلری (سقز و بانه) به وزیر کشور در خصوص علت تیراندازی نیروی انتظامی در سقز و بانه به بهانه مبارزه با قاچاق که باعث داغدار شدن خانواده های زیادی شده است.

ـ آقای علی محمد شاعری (بهشهر، نكا و گلوگاه) به وزرای جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت در خصوص جلوگیری از کاهش تعرفه واردات محصولات کشاورزی.

ـ آقایان: محمدحسین فرهنگی، شهاب الدین بی مقدار،  محمداسماعیل سعیدی و احمد علی رضا بیگی و خانم زهرا ساعی (تبریز، آذرشهر و اسكو) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص ضرورت پیش بینی برای پذیرش اورژانس ها در ایام تعطیل رسمی و توسعه ظرفیت آنها.

به وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص ضرورت بازنگری در سیاست های توسعه نانوایی ها در شهر تبریز و لزوم توجه به حقوق نانوایان بومی و پیشکسوت در محلات.

ـ آقای سیدتقی كبیری (خوی و چایپاره) به وزیر نفت در خصوص علت افزایش نرخ گاز مصرفی آبان ماه ۹۵ در مناطق سردسیر.

ـ آقای امیر خجسته (همدان و فامنین) به وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص لزوم خارج كردن پتروشیمی همدان از بلاتكلیفی پس از سالیان سال.

ـ آقای قاسم ساعدی (دشت آزادگان و هویزه) به رئیس جمهور محترم در خصوص عدم اهتمام جدی نسبت به حل مشکل ریزگردها در استان خوزستان و ارائه گزارش های واهی و به دور از واقعیت ها در شبکه های صدا و سیما و فضای مجازی. همچنین عدم توجه به تالاب هورالعظیم شهرستان هویزه و نیز عدم توجه به چالش ریزگردهای نفسگیر استان خوزستان که ناشی از خشکاندن تالاب ها و عدم تأمین آب رودخانه ها و آب کشاورزی و اصرار بر انتقال آب کارون و کرخه.

ـ آقای احمد علی رضا بیگی (تبریز، آذرشهر و اسكو) به وزیر نفت در خصوص علت حذف محاسبه پلکانی قیمت گاز مصرفی خانگی و اعمال قیمت ثابت برای همگان اعم از پرمصرف و کم مصرف كه خلاف اقتصاد مقاومتی است.

ـ آقای سیدجواد ساداتی نژاد (كاشان، آران و بیدگل) به وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص دلیل بالا بودن تعرفه نخ های ظریف مورد استفاده در فرش ماشینی.

به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص عدم تكمیل مجتمع فرهنگی كاشان، آران و بیدگل.

به وزیر جهاد كشاورزی در خصوص عدم رسیدگی به تعمیر و مرمت قنوات و عدم تكمیل استخرهای ذخیره آب در بخش نیاسر، برزوك و خرمدشت كاشان.

ـ آقای جواد كاظم نسب (اهواز، باوی، حمیدیه و كارون) به وزیر نیرو در خصوص عدم وجود امكانات فنی و زیربنایی در تأسیسات آب، برق و فاضلاب خوزستان كه بحران روزهای هشتم و نهم بهمن ماه ناشی از همین امر و ضعف زیرمجموعه آن وزیر در استان است.

به وزیر نفت در خصوص متوقف ماندن طرح ناقص و ناكارآمد آماك و طرح جمع آوری و جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه نفت.

ـ آقای حسن نوروزی (رباط كریم و بهارستان) به وزرای كشور و صنعت، معدن و تجارت در خصوص عدم اعلام پنج ناحیه صنعتی قلعه میر، كاظم آباد، زواره و ده حسن كه به شهر صنعتی خصوصی تبدیل شده است.

ـ آقای احمد صفری (كرمانشاه) به وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص علت خام فروشی معادن سنگ و قیر در استان كرمانشاه و تعطیلی واحدهای تولیدی در شهرك های صنعتی استان.

ـ آقای حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) به رئیس جمهور محترم در خصوص ضرورت رسیدگی به جلوگیری از تخریب منطقه باستانی و گردشگری تخت سرخ بخش میمه شهرستان شاهین شهر و میمه.

به وزیر كشور در خصوص ضرورت جلوگیری از واردات اتوبوس توسط شهرداری ها.

ـ آقای حشمت اله فلاحت پیشه (اسلام آباد غرب و دالاهو) به وزیر نیرو در خصوص علل سهل انگاری در موضوع قطع برق شهرستان های اسلام آباد و دالاهو طی چند روز اخیر و جلوگیری از تكرار چنین شرایطی در منطقه.

به رئیس جمهور محترم در خصوص اقدام عملی و فوری جهت دفاع از حقوق ایرانیان مشمول فرمان نژادپرستانه ترامپ رئیس جمهور آمریكا.

ـ آقای احمد علی رضا بیگی (تبریز، آذرشهر و اسكو) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در خصوص عدم مدیریت مناسب ظرفیت های درمانی به ویژه در ایام تعطیل.

ـ آقای امیر خجسته (همدان و فامنین) به وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص لزوم استقرار صنایع خودرویی در شهرستان همدان جهت تسهیل صادرات به كشورهای همجوار غربی.

ـ آقای شهاب نادری (پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی، روانسر و دهستانهای سرقلعه و جیگران) به وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص عدم همكاری و همراهی نظام بانكی كشور با فعالان اقتصادی.

به وزیر كشور در خصوص اسكان و جانمایی روستای مرزی كه در دوران جنگ از منطقه مجبور به ترك شدند. همچنین عدم ساماندهی مرز شیخ صله و شوشمی، تعرفه بالا از كوله بری كه هیچ عاید این قشر عزیز نمی شود.

ـ آقای علی نجفی خوشرودی (بابل) به رئیس جمهور محترم در خصوص عدم اجرای مصوبه هیأت محترم وزیران به تاریخ ۱۷/۹/۹۵ در خصوص كمك به باغداران و كشاورزان خسارت دیده استان مازندران تاكنون.

نایب رئیس (مطهری) ـ جناب آقای رنجبرزاده تشكر می كنیم، داریم به وقت اذان نزدیك می شویم.

 

 ۱۷ ـ تسلیت نایب رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به آقای الیاس حضرتی نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس

نایب رئیس (مطهری) ـ ما رحلت مادر گرامی جناب آقای الیاس حضرتی نماینده محترم تهران، ری، اسلامشهر، شمیرانات و پردیس را از طرف مجمع نمایندگان استان تهران و همین طور هیأت رئیسه مجلس به خودشان و خانواده محترم شان تسلیت عرض می كنیم.

 

۱۸ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

نایب رئیس (مطهری) ـ جلسه بعدی ساعت (۸) روز سه شنبه دوازدهم بهمن ۱۳۹۵ و دستور جلسه هم ادامه دستور هفتگی است. پایان جلسه را اعلام می كنم.

 

(جلسه ساعت ۱۲:۱۰ پایان یافت)

 

رئیس مجلس شورای اسلامی

علی اردشیرلاریجانی

۱۹ ـ ضمیمه:

الف ـ فهرست مصوبات

 


 

عنوان

ثبت

كمیسیون اصلی

كمیسیون فرعی

توضیحات

لایحه احكام دائمی برنامه های توسعه كشور

۳۲

برنامه و بودجه و محاسبات

سایر كمیسیونهای تخصصی

متعاقب دوره نهم و جلسات ۱۶، ۱۷، ۳۵، ۳۶، ۳۷، ۳۸، ۳۹، ۵۴ و ۷۵  تصویب و به شورای نگهبان ارسال شد.

طرح استفساریه تبصره (۴) ماده (۵۲) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی

۴۵

شوراها و امور داخلی كشور

قضائی و حقوقی

متعاقب جلسات ۲۵، ۳۴ و ۷۵ تصویب و به شورای نگهبان ارسال شد.

لایحه تصویب احكام و مصوبات بیست و پنجمین كنگره اتحادیه جهانی پست (منعقدشده در دوحه ـ ۲۰۱۲ میلادی برابر با ۱۳۹۱ هجری شمسی)

۱۱۰

صنایع و معادن

امنیت ملی و سیاست خارجی، قضائی و حقوقی

متعاقب دوره نهم و جلسات ۳۰ و ۷۵ تصویب و به شورای نگهبان ارسال شد.

طرح  الحاق دو تبصره به ماده (۶۱۷) قانون مجازات اسلامی (كتاب پنجم- تعزیرات و مجازات های بازدارنده)

۱۵۹

قضائی و حقوقی

اقتصادی و صنایع و معادن

متعاقب دوره نهم و جلسات ۱۶، ۴۲ و ۷۵ تصویب و به شورای نگهبان ارسال شد.

طرح اصلاح موادی از قانون تشكیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی كشور و انتخاب شهرداران و اصلاحات بعدی آن

۲۰۲

شوراها و امور داخلی كشور

ـ

متعاقب جلسات ۲۷ و ۷۵ كلیات آن تصویب شد و به دلیل ادامه رسیدگی تغیری در آمار ارسالی به شورای نگهبان ایجاد نمی نماید.

 

 

ب ـ فهرست لوایح و طرح اعلام وصول شده

عنوان

ثبت

كمیسیون اصلی

كمیسیون فرعی

امضا كنندگان

طرح الحاق یك ماده به قانون تشكیل سازمان بازرسی كل كشور اصلاحی مصوب ۱۵/۷/۱۳۹۳

۲۳۰

قضائی و حقوقی

اجتماعی

شریعت نژاد، محمودزاده، خسته بند، صفاری، قمی، یوسفیان، اسدی كرم، بختیاری، حسنی، ابوترابی، علیرضا سلیمی، جعفرزاده، داداشی، نانواكناری، ادیانی، نجفی، رضیان، قاضی پور، محجوب، لاهوتی، برزگر، سبحانی فر، هزارجریبی، قره خانی، حاتمیان، محمدحسین قربانی، خدری، رضازاده، مسعودی، دامادی، بت كلیا، تجری، همایون هاشمی، عبدالرضاعزیزی، طاهرخانی، امیری، علیزاده-كمالی پور، محمدی (تهران)، اكبری(شیراز)، حضرت پور، رضا كریمی، بنیادی، منوچهر جمالی، سیاوشی، تاج الدین، ساداتی نژاد، حسینی شاهرودی، رضایی كوچی، اسماعیلی، خادم، نوری، سروش، سلیمانی، جلال میرزایی، عثمانی، مطهری، وكیلی، صباغیان

لایحه اصلاح بند (۳) ماده واحده قانون ارتقای بهره وری كاركنان بالینی نظام سلامت

۲۳۴

بهداشت و درمان

اجتماعی

حسن روحانی (رئیس جمهور)

سیدحسن قاضی زاده هاشمی (وزیر بهداشت و درمان)

لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به پیمان مودت و همکاری در جنوب شرقی آسیا

۲۳۳

امنیت ملی و سیاست خارجی

اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، قضائی و حقوقی

حسن روحانی (رئیس جمهور)

محمدجواد ظریف (وزیر امور خارجه)

لایحه موافقتنامه انتقال محكومین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان

۲۳۲

قضائی و حقوقی

امنیت ملی و سیاست خارجی

حسن روحانی (رئیس جمهور)

محمدجواد ظریف (وزیر امور خارجه)

مصطفی پورمحمدی (وزیر دادگستری)

طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی

۲۳۱

تدوین آیین نامه داخلی

ــ

صباغیان، كولیوند، محمدابراهیم رضایی، دهمرده، خادمی، علیرضا سلیمی، بائوج لاهوتی، كوهكن، میرزاده، نیكزادی پناه، ابطحی، كمالی پور، سلیمانی، حضرتی، حسین زاده بحرینی، حمزه، تابش، محمدرضا منصوری، فرهنگی، عابدی، حسن پور، طاهرخانی، سعادت، علیزاده، حاجی دلیگانی، شرفی، نعمتی، پوربافرانی، اسمعیلی، علیرضا رحیمی، وكیلی، امیرآبادی، رنجبرزاده، یوسف نژاد، شكری، ناصری نژاد، مفتح، موسوی لارگانی، حاجی بابایی، عباسی، ذوالنوری، دلخوش، كواكبیان، جعفرزاده، دهقانی فیروزآبادی، مصری، كاتب

 

 

ج ـ فهرست سؤال اعلام وصول شده

عنوان

وزیر مورد سؤال

سؤال كنندگان

در خصوص علت توزیع واكسن های از رده خارج توسط مؤسسه تحقیقات واكسن و سرم سازی رازی مستقر در شهر كرج

محمود حجتی

(جهاد كشاورزی)

سیدعلی ادیانی

(قائمشهر، سوادكوه، جویبار، سیمرغ و سوادكوه شمالی)

 

 

د ـ فهرست قوانین ابلاغی به دولت

عنوان

شماره ثبت

تاریخ تصویب

مرجع و تاریخ تأیید

تاریخ ابلاغ به دولت

لایحه اساسنامه سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی (ساتبا)

۷۶

۲۴/۹/۱۳۹۵

۱۵/۱۰/۱۳۹۵

شورای نگهبان

۲۷/۱۰/۱۳۹۵

طرح اصلاح بند «ه‍« تبصره (۱) قانون بودجه سال ۱۳۹۵ كل كشور

۲۰۵

۲۴/۹/۱۳۹۵

۱۵/۱۰/۱۳۹۵

شورای نگهبان

۲۷/۱۰/۱۳۹۵

 

 

ه‍ ـ فهرست اصلاحی و تكمیلی مربوط به ضمائم جلسات (۶۱ تا ۷۰)

ـ موارد اصلاحی و تكمیلی جهت درج در این قسمت وجود ندارد.


عملكرد مجلس تا پایان جلسه هفتاد و پنجم

 

الف ـ وضعیت طرحها و لوایح

 

 

 

 

 

جمع كل اعلام وصولی ها

۲۳۴

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طرح های نمایندگان

۱۱۸

 

طرح های شورای عالی استان ها

۱

 

 

لوایح

۱۱۵

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                 
 

 

عنوان آخرین وضعیت

طرح نمایندگان

طرح

شورای عالی استان ها

لایحه

جمع

مصوبات ارسالی به شورای نگهبان

۱

ـ

۳

۴

مصوبات ارسالی به مجمع تشخیص مصلحت نظام

ـ

ـ

۲

۲

مسكوت مانده

ـ

ـ

ـ

ـ

تحت بررسی در مجلس

۹۸

۱

۷۰

۱۶۹

قوانین ابلاغی به دولت

۸

ـ

۳۵

۴۳

مسترد شده

۵

ـ

۱

۶

بایگانی شده

۶

ـ

۴

۱۰

جمع كل

۱۱۸

۱

۱۱۵

۲۳۴

 

 

 

 

ب ـ وضعیت سؤال ها، استیضاح ها و تحقیق و تفحص ها

 

 

 

 

 

اعلام وصولی ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سؤال ها

۵۴

 

استیضاح ها

۱

 

تحقیق و تفحص ها

۶

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عنوان آخرین وضعیت

سؤال

استیضاح

تحقیق و تفحص

 

 

مسترد شده/ رد شده

۵

۱

ـ

 

 

تحت بررسی

۳۰

ـ

۶

 

 

طرح در جلسه علنی

۱۹

ـ

ـ

 

 

جمع كل

۵۴

۱

۶

 

                                   
 


 

 ۱ ـ نتیجه رأی گیری در ستون اول صفحه (۱۵) درج شده است.

 نام
پست الکترونيک
پيام شما