آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۲۸۸
بازديد روز قبل: ۴۲۵
بازديد هفته: ۳۲۵۷
بازديد ماه: ۵۹۷۶
بازديد کل: ۶۲۸۱۰۶۹
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
مشروح مذاكرات مجلس > بانك متنی مشروح مذاكرات > ۱۳۹۶/۰۶/۰۹
۳۶۲ بازدید
 
   

مشروح مذاكرات مجلس شورای اسلامی جلسه (۷۴) - دوره دهم ۱۳۹۵/۱۰/۲۶


        

 

 

 

 

جلسه   هفتاد  و چهارم

(۷۴)

 

۲۶ دی ماه  ۱۳۹۵ هجری شمسی

۱۶  ربیع الثانی  ۱۴۳۸ هجری قمری

 

دوره دهم ـ اجلاسیه اول

۱۳۹۶ ـ   ۱۳۹۵

 

 جلسه ساعت هشت و دوازده دقیقه روز ‌یكشنبه به ریاست آقای علی اردشیرلاریجانی «رئیس مجلس» رسمیت یافت

 

 

 

 

عناوین مندرجات:

۱ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

۲ـ  تلاوت آیاتی از قرآن مجید

۳ ـ ادامه رسیدگی به لایحه برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران (ثبت ۱۰۴)

۴ـ قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس جمهور درخصوص تشكر از معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم بابت برگزاری نمایشگاه عرضه توانمندی های روستاییان و عشایر

۵ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور

۶ ـ  اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

۷ ـ ضمیمه: ـ فهرست مصوبات                                                             

 

 

 
  جلسه ساعت  چهارده و سی و سه دقیقه به ریاست آقای علی اردشیرلاریجانی «رئیس مجلس» پایان یافت
 

 

           
 

 

 

 

 


 


۱ ـ اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

رئیس ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه با حضور ۲۰۱ نفر از نمایندگان رسمی است، دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دستور جلسه هفتاد و چهارم روز یكشنبه بیست و ششم دی ماه ۱۳۹۵ هجری شمسی مطابق با شانزدهم ربیع الثانی ۱۴۳۸ هجری قمری:

ـ ادامه رسیدگی به گزارش كمیسیون تلفیق در مورد لایحه برنامه ششم توسعه.

 

                       ۲ ـ تلاوت آیاتی از قرآن مجید

رئیس ـ تلاوت آیاتی از کلام الله مجید را آغاز بفرمایید.

(آیات ۲۸ ـ ۲۵ از سوره مبارکه «رعد توسط قاری محترم آقای محمدتقی نوران تلاوت گردید)

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم

وَ الَّذِینَ یَنْقُضُونَ عَهْدَ اللَّهِ مِنْ بَعْدِ مِیثاقِهِ وَ یَقْطَعُونَ ما أَمَرَ اللَّهُ بِهِ أَنْ یُوصَلَ وَ یُفْسِدُونَ فِی الْأَرْضِ أُولئِكَ لَهُمُ اللَّعْنَةُ وَ لَهُمْ سُوءُ الدَّارِ * اللَّهُ یَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَنْ یَشاءُ وَ یَقْدِرُ وَ فَرِحُوا بِالْحَیاةِ الدُّنْیا وَ مَا الْحَیاةُ الدُّنْیا فِی الْآخِرَةِ إِلاَّ مَتاعٌ * وَ یَقُولُ الَّذِینَ كَفَرُوا لَوْ لا أُنْزِلَ عَلَیْهِ آیَةٌ مِنْ رَبِّهِ قُلْ إِنَّ اللَّهَ یُضِلُّ مَنْ یَشاءُ وَ یَهْدِی إِلَیْهِ مَنْ أَنابَ * الَّذِینَ آمَنُوا وَ تَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِكْرِ اللَّهِ أَلا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ*

(صدق الله العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

رئیس ـ از جناب آقای نوران قاری محترم تشكر می كنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

دبیر (امیرآبادی فراهانی) ـ به نام خداوند بخشنده مهربان

«و كسانی كه پیمان خدا را پس از بستن آن می شكنند و آنچه را خدا به پیوستن آن فرمان داده قطع می كنند و در زمین فساد می كنند بر ایشان لعنت است و بدفرجامی آن سرای برای ایشان است. خدا روزی را برای هر كه بخواهد گشاده یا تنگ می گرداند، ولی آنان به زندگی دنیا شاد شده اند و زندگی دنیا در برابر آخرت جز بهره ای ناچیز نیست و كسانی كه كافر شده اند می گویند چرا از جانب پروردگارش معجزه ای بر او نازل نشده است؟ بگو در حقیقت خداست كه هر كس را بخواهد بیراه می گذارد و هر كس را كه به سوی او بازگردد، به سوی خود راهنمایی می نماید. همان كسانی كه ایمان آورده اند و دل هایشان به یاد خدا آرام می گیرد آگاه باش كه با یاد خدا دل ها آرامش می یابد . راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ.

رئیس ـ متشكریم.

 

۳ ـ ادامه رسیدگی به لایحه برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران (ثبت۱۰۴)

رئیس ـ دستور جلسه را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و ادب خدمت همكاران گرامی. آقای رئیس! در ادامه رسیدگی به برنامه ششم تا ماده (۱۰۴) رسیدیم، الان در ابتدای بررسی ماده (۱۰۴) هستیم.

رئیس ـ ماده (۱۰۴) سطر دوم ارائه تسهیلات مسكن فقط برای یك بار است، چند بار كه نیست. بعد در سطر چهارم هم «مطابق بودجه سنواتی را بعد از «نظام بانكی باید بیاوریم كه اشكال قانون اساسی نداشته باشد. در بند (۴) نوشته شده «تا پایان خرداد هر سال، آیین نامه پرداخت تسهیلات هر سال آیین نامه نمی نویسند، باید بنویسیم «تا پایان خرداد شرایط پرداخت تسهیلات مسكن ارزان قیمت به ایثارگران را مطابق بودجه سنواتی ابلاغ می كند . این چند تا اشكال قانون اساسی داشته. پیشنهاد دیگری نیست؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! آقای قوامی می فرمایند منظور از «رزمندگان ، رزمندگان داوطلب است، یعنی حضور داوطلبانه در جبهه است یا نه كل حضور است؟

رئیس ـ  كل است، آنهایی كه داوطلبانه است می نویسند.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! در مورد «فاقد مسكن ملكی ، كسانی كه قبلاً یك بار مسكن دریافت كرده اند، چه؟

رئیس ـ نه دیگر آنها مشمول نمی شوند، گفتیم نوشتند آنهایی كه یك بار مسكن گرفته اند.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ پس منظور كسانی است كه تاكنون مسكن دریافت نكردند.

رئیس ـ بله. اگر پیشنهادی نیست بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر چرا، حذف داریم در بند (۱)، آقای تابش می فرمایند «موظف است را حذف كنیم.

رئیس ـ حذف هم كنیم باز همین مفهوم موظف است را پیدا می كند، اصرار دارید؟ بفرمایید.

محمدرضا تابش (اردكان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام خدمت همكاران عزیز و ارجمند. حمایت از رزمندگان، آزادگان، ایثارگران و خانواده های شهدا یك اصل بنیادی است، اما اسباب و ابزار آن باید فراهم شود تا قانونی كه ما تصویب می كنیم زمینه اجرا داشته باشد. دیروز خودتان مكرر به این مسأله توجه دادید. در قانون برنامه اگر موارد زیادی را آوردیم در قانون جامع ایثارگران هم مواردی را داریم كه اگر بستر آن فراهم نشود جناب آقای دكتر و همكاران عزیز! هم جفا به خیل ایثارگران و خانواده آنهاست كه در جامعه اینگونه تلقی می شود كه هر چه هست از آن آنهاست. هم ظلم به حاكمیت كه عدم انجام تعهدات و تكالیف مالایطاق بی اعتمادی این قشر عزیز و مردم را به دنبال دارد.

پیشنهاد من این است با توجه به تكالیفی كه در ماده (۱۰۴) بانك مركزی را موظف كردیم در طول برنامه سالیانه نسبت به ارائه تسهیلات مسكن با سود (۴) درصد به تعداد (۵۰) هزار نفر رزمندگان دارای شش ماه سابقه جبهه موظف شود، این «موظف است را برداریم. (رئیس ـ متشكریم) آقای دكتر! در برنامه ششم (۴۰) درصد تسهیلات بانكی به بخش صنعت و معدن تعلق می گیرد. اینها تكالیف ماست، (۱۵) درصد به بخش كشاورزی، در بخش مسكن سالانه طبق قانون جامع ایثارگران باید (۱۰۰) هزار فقره تسهیلات مسكن پرداخت شود. (۲۰۰) هزار فقره تسهیلات برای بهسازی و نوسازی مسكن روستایی، (۱۵۰) هزار فقره برای افراد كم درآمد و محرومان، (۳۰۰) هزار فقره تسهیلات جهت بافت های فرسوده، این تكالیف مالایطاق چطور می خواهد عملیاتی شود؟ هنوز (۳۰) درصد از جانبازان بالای (۲۰) درصد نتوانستند تسهیلات مسكن خود را دریافت كنند. بعد یك را گره بزنیم و موظف كنیم به خیل رزمندگان بالای شش ماه كه یك جمعیت بسیار زیادی هستند یك توقع در آنها ایجاد می شود، دولت و مجموعه بانك ها هم نمی توانند از پس كار بیایند.

بنابراین استدعای من این است كه همكاران عزیز و ارجمند، به حذف این كلمه «موظف است رأی دهند كه هم انتظارات رزمندگان عزیز یك مقدار كمتر شود و هم بانك ها بتوانند به تعهدات خودشان عمل كنند. خیلی ممنون، ان شاءالله همكاران عزیز به حذف این دو كلمه رأی خواهند داد.

رئیس ـ متشكریم، مخالف صحبت كند، بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای موسوی لارگانی مخالف هستند، بفرمایید.

سیدناصر موسوی لارگانی (فلاورجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران عزیز! ما جاهایی كه بانك ها را موظف می كنیم عمل نمی كنند، اگر اینجا «موظف را برداریم مطمئن باشیم كه هیچ وامی را پرداخت نمی كنند. اشاره ای به بحث (۴) درصد و قرض الحسنه شد، ما در بودجه ۹۵ تصویب كردیم كه وام ازدواج را از همین منبع یعنی با سود (۴) درصد پرداخت كنند، الان كه تعداد زیادی پشت صف هستند و نتوانستند وام را دریافت كنند و آن وام ازدواج یك پنجم منابع قرض الحسنه ای كه در اختیار بانك ها هم هست نیست.

لذا اگر ما داریم تكلیفی را برای بانك مركزی مشخص می كنیم آن هم رزمندگانی كه رفتند در مقابل بعثیان عراق و در مقابل كسانی كه با آنها هم رأی و هم پیمان و بیش از (۳۷)، (۳۸) كشور نیروهای پیاده و نظامی خودشان را به پشتیبانی آوردند در مقابل شان ایستادند حالا ما می خواهیم یك كمك جزئی، آن هم برای یك بار یعنی كسی كه رفته سلامتی و فرزندش را داده، پاره تنش را داده، كسی كه پدرش در این راه شهید شده، ما می خواهیم یك بار یك وام قرض الحسنه بدهیم و (۵۰) هزار نفر با این سپرده هایی كه در اختیار بانك ها و بانك مركزی است، به نظر من كار شاقی نیست و ما كار بزرگی در مقابل این همه از خودگذشتگی ایثارگران، جانبازان، خانواده های شهدا و آزادگان كاری انجام ندادیم. لذا من درخواستم این است این موظف بماند كه بانك مركزی این كار را «موظف شود از بانك ها بخواهد كه ان شاءالله انجام دهند.

رئیس ـ متشكریم، موافق را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ جناب آقای داداشی موافق هستند، بفرمایید.

رئیس ـ آقای داداشی بفرمایید.

ولی داداشی (آستارا) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

سلام و عرض ادب دارم خدمت همه همكاران عزیز و ملت شریف ایران. دوستان عزیز! به این نكته خواهش می كنم دقت بفرمایید ببینید! وقتی قانون نوشته می شود باید عملیاتی باشد و قابلیت اجرا را داشته باشد. در برنامه توسعه ششم ما آمدیم (۴۰) درصد تسهیلات بانكی را به بخش صنعت و معدن اختصاص دادیم. (۱۵) درصد تسهیلات بانكی را به بخش كشاورزی اختصاص دادیم. در بخش مسكن سالانه برای (۱۰۰) هزار نفر تسهیلات مسكن در نظر گرفته شده، برای ایثارگران (۲۰۰) هزار فقره تسهیلات برای بهسازی و نوسازی مسكن روستایی اختصاص داده شده، (۱۵۰) هزار فقره جهت افراد كم درآمد و محروم اختصاص داده شده و تعهدات دیگری كه در برنامه توسعه ششم وجود دارد.

خواهش من این است كه با آبروی ایثارگران و خانواده هایشان بازی نكنیم. آبروی این عزیزان را به حراج نگذاریم، وقتی قانونی می خواهیم تصویب كنیم كه عملیاتی و اجرایی نیست، قابلیت اجرا را ندارد، با آبروی این عزیزان بازی نكنیم. بیاییم قانونی تصویب كنیم كه در شأن این عزیزان باشد و قابلیت اجرا داشته باشد و دولت بتواند این قانون را اجرا كند، تشكر می كنیم.

رئیس ـ متشكریم، پیشنهاد حذف «موظف است مطرح است، دولت موافق و كمیسیون مخالف هستند، حضار ۲۱۸ نفر، پیشنهاد حذف كلمه «موظف است در سطر اول ماده (۱۰۴) مطرح است، نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند، پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. پیشنهاد دیگری هست؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ پیشنهاد بعدی، جناب آقای مهندس علوی می فرمایند «به تعداد (۵۰) هزار نفر در سطر دوم حذف شود.

رئیس ـ آن وقت می شود با سود حداكثر (۴) درصد به رزمندگان بدهند.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ به كل رزمندگان شش ماه سابقه داده شود. آقای علوی مطرح می فرمایید؟ بفرمایید.

رئیس ـ مطرح می فرمایید؟

سیداحسن علوی (سنندج، دیواندره و كامیاران) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و صبح بخیر خدمت همكاران گرامی. آقای دكتر لاریجانی! ما به رغم تذكرات فراوانی كه دادیم دولت متأسفانه آن طرح جامع مسكن را ارائه نكرد، در كشور حدود بیش از تقریباً (۴۰۰) هزار خانوار فاقد مسكن داریم، یعنی كسانی هستند به هیچ وجه من الوجوه امكان احداث یك سرپناهی برای خودشان ندارند. پیشنهاد من این است كه این «(۵۰) هزار نفر را حذف كنیم و در سطر سوم بعد از با حداقل سه ماه اسارت «و قشر آسیب پذیر كه فاقد مسكن ملكی هستند را به این اضافه كنیم، ولی زمانی برای آن مشخص كنیم كه در طول برنامه اینها بتوانند از این وام (۴) درصد بهره بگیرند و بتوانند یك سرپناهی برای خودشان بسازند. (رئیس ـ پس فعلاً بحث تان حذف «تعداد (۵۰) هزار نفر است) و اعمال آن به قشر آسیب پذیر است. خیلی متشكریم.

رئیس ـ آن بحث دیگری است، متشكریم، جناب علوی پیشنهادشان حذف «تعداد (۵۰) هزار نفر است، اگر مخالف صحبت نمی كند، دولت موافق و كمیسیون مخالف حذف (۵۰) هزار نفر هستند. حضار ۲۱۸ نفر، پیشنهاد حذف «تعداد (۵۰) هزار نفر را آقای علوی دادند، دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید، دولت هم مخالف است، اول گفتند موافق هستند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد.

اگر پیشنهاد دیگری نیست بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر بهمنی می فرمایند، كه این «نرخ مصوب شورای پول و اعتبار درست است نه «نظام بانكی در سطر چهارم.

رئیس ـ «نرخ مصوب شورای پول و اعتبار ، بله درست است.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای لاهوتی می گویند تبصره را می خواهند در ذیل حذف كنند.

رئیس ـ تبصره (۲)؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! بله.

رئیس ـ  اینجا چرا تبصره (۲) نوشتید، (۲) و تبصره اش.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بله (۲) و تبصره اش عملاً حذف می شود.

مهرداد بائوج لاهوتی (لنگرود) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر لاریجانی یك ارائه طریق بفرمایید شاید موضوع حل شد. ما اینجا از حق الثبت اینها را معاف كردیم، دفاتر اسناد رسمی مربوط به بخش خصوصی است، مربوط به دولت نیست. آقای دكتر لاریجانی! یك ارائه طریق بفرمایید شاید با راهنمایی جناب عالی حل شد. من اینجا نگرانم، آنجا بخش دفاتر اسناد رسمی مربوط به بخش خصوصی است، دولت نیست، آیا اینجا ما می توانیم برای بخش خصوصی تعیین تكلیف كنیم بگوییم شما اینجا ببخشید؟ هرچند یك اتفاقات دیگر هم در این افتاده، شورای نگهبان هم ایراد می گیرد.

رئیس ـ بله، اجازه دهید، هزینه حق الثبت ایرادشان وارد است، مربوط به بخش خصوصی است.

بائوج لاهوتی ـ آقای دكتر! بخش خصوصی است.

رئیس ـ پس باید عبارت را اینطور بنویسیم. از حق الثبت یك بخشی مربوط به دولت است و یك بخشی مربوط به دولت نیست، «حق الثبت و حقوق مربوط به دولت . حالا پیشنهادتان حذف است؟

بائوج لاهوتی ـ آقای دكتر اگر آن «مربوط به دولت را بنویسیم موضوع حل می شود.

رئیس ـ آن بخش كه مربوط به «دولت است را می گویند.

بائوج لاهوتی ـ بله، همان كلمه «مربوط را بنویسید حل می شود.

رئیس ـ بله حق الثبت شامل خرید و فروش و همه اینهاست، درست می گویند. یعنی حق الثبت و حقوق مربوط دولتی، گفتند شامل همه اینها بشود. حق الثبت فروش، می گوید شامل همه اینها می شود. حالا خیلی مهم نیست. بسیار خوب اگر پیشنهاد دیگری هست بفرمایید.

 دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! پیشنهاد دیگری نیست.

رئیس ـ  قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ «ماده ۱۰۴ ـ ۱ ـ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است در طول اجرای قانون برنامه، سالیانه نسبت به ارائه تسهیلات مسکن فقط یك بار با سود حداكثر  (۴) درصد به تعداد (۵۰) هزار نفر به رزمندگان دارای حداقل شش ماه سابقه جبهه و آزادگان با حداقل سه ماه اسارت که فاقد مسکن ملکی می باشند و تاكنون مسكن، زمین یا تسهیلات مسكن دریافت ننموده اند از طریق بانک های عامل اقدام نماید. مابه التفاوت سود مذکور تا سقف نرخ مصوب شورای پول و اعتبار مطابق بودجه سنواتی توسط دولت تأمین و به بانک های عامل پرداخت می شود. (تعیین اولویت و نحوه معرفی افراد واجد الشرایط به موجب دستور العمل ستاد کل نیروهای مسلح خواهد بود).

۲ ـ تبصره ذیل به ماده (۳ مکرر) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران الحاق می گردد:

تبصره ـ ایثارگران در پرداخت هزینه های حق الثبت و حقوق دولتی مربوط به خرید و فروش، ترهین اسناد مالكیت تسهیلات وام خرید یا ساخت مسكن از (۷۰) درصد معافیت برخوردار می باشند.

۳ ـ دولت (بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران) موظف است همه ساله حداقل (۱۰) درصد منابع قرض الحسنه تمامی بانك ها و مؤسسات پولی و اعتباری دولتی را در چهارچوب بودجه سنواتی جهت اشتغال ایثارگران از طریق صندوق . آقای دژپسند! این اشتغال و كارآفرینی درست است یا امید و كارآفرینی؟ (امیر آبادی فراهانی ـ این صندوق جدا دارد) صندوق جدا دارند، «اشتغال و كارآفرینی ایثارگران اختصاص دهد.

۴ ـ دولت موظف است در اجرای مواد (۳) و (۳ مكرر) فصل دوم قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و اصلاحات بعدی آن حداكثر تا پایان خردادماه هرسال شرایط پرداخت تسهیلات مسكن ارزان قیمت به ایثارگران را مطابق بودجه سنواتی ابلاغ نماید.

۵ ـ ماده واحده اصلاح ماده (۸) قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسكن مصوب ۲۸/۹/۱۳۸۹ به شرح ذیل اصلاح می گردد:

بعد از عبارت «از طریق مزایده عمومی عبارت «با رعایت اولویت ایثارگران و فرزندان شهداء اضافه می گردد .

رئیس ـ حضار ۲۱۷ نفر، ماده (۱۰۴) به نحوی كه قرائت شد به رأی گذاشته می شود. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند، اصل ماده به رأی گذاشته شده، دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. این حق الثبتی هم كه آقای لاهوتی گفتند مربوط به همان یك عدد مسكن خودشان است، یعنی اگر كسی بخواهد برای خودش است، یعنی اگر ساختمان های زیادی بخواهند بگیرند و بفروشند آن دیگر معافیت ندارد، فقط برای یك بار است. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. ماده (۱۰۵) را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! در ماده قبلی خانم اولادقباد پیشنهاد الحاقی داشتند.

رئیس ـ الحاقی را بگذارید آخر، بگذارید امروز عبور كنیم و برسیم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده (۱۰۵) حذفش را آقای قوامی درخواست دارند.

رئیس ـ مطرح می فرمایید؟ بفرمایید.

هادی قوامی (اسفراین) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همه همكاران عزیز سلام و صبح بخیر می گوییم. واقعاً من از همه همكاران تقاضا دارم به تك تك بندهای ماده (۱۰۵) عنایت كنید. بنده چون خودم ذی نفع هستم دارم مخالفت می كنم.

عزیزان! در این ماده (۱۰۵) ما در مواد مختلفش داریم چه می گوییم؟ می گوییم كه راحت امكان تحصیل برای همسر و فرزندان، جانبازان و رزمندگان. در هر دانشگاهی فراهم شود یعنی حتی بروند در دانشگاه های آزاد این واحدهای بین الملل هم هزینه اش تأمین شود. بعد كه این اتفاق افتاد همه دانشگاه ها موظفند، این نكته را دقت كنید عزیزان! همه دانشگاه ها موظفند (۲۰) درصد از ظرفیت هیأت علمی خودشان را به همه این عزیزان چه كارمند دستگاهی باشند و چه از دانشگاه آزاد واحد بوركینافاسو دكتری گرفته باشند، از هر جایی موظفند اینها را به استخدام رسمی قطعی از سال اول در بیاورند و بعد همه این سوابق را حساب كنند. ما می خواهیم علم را تعطیل كنیم، می خواهیم به علم لطمه بزنیم؟ كرامت، عزت و آزادگی این عزیزان جای خودش را دارد. این فردا باعث وهن همه ما در همه دانشگاه ها می شود. عزیزان! پیشنهاد حذف همه این مواد را من دارم.

رئیس ـ اجازه دهید، پیشنهادتان حذف ماده (۱۰۵) است، اگر مخالف صحبت نمی كند، دولت و كمیسیون مخالف هستند، اجازه دهید عبور كنیم، حضار ۲۱۷ نفر، پیشنهاد حذف ماده (۱۰۵) هست، نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد.

ماده (۱۰۵) اگر پیشنهادی نیست، فقط در آن سطر چهارم تبصره كه شرایط لازم را باید داشته باشند را باید اضافه كرد. اینجا یك نكات دیگر هم هست كه باید توجه كرد. در تبصره (۳) در سطر ششم نوشته كه «مدرك علمی دكتری مورد تأیید وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشكی می باشد و شرایط علمی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی را داشته باشند . آنها ضوابطی برای این كار دارند. در سطر بعدی كه تبدیل وضعیت است، خود شورای عالی انقلاب فرهنگی می گویند ضوابط دارند. «در وضعیت كاركنان غیر هیأت علمی باز باید «چنانچه شرایط علمی لازم را داشته باشند اضافه كنیم، آن هم باز قاعده دارد. «از ابتدا آنان را به صورت عضو هیأت علمی رسمی قطعی ، این هم درست نیست، یعنی رسمی و قطعی قانون دارد. ابتدا پیمانی می شوند، بعد از یك مدت پنج سال رسمی می شوند. )امیر آبادی فراهانی ـ در قانون جامع این را آورده ایم) می دانم، می خواهم بگویم دانشگاه ها یك ضوابطی دارند. ما اینجا یك مرتبه ضابطه آنها را بهم می ریزیم. حالا اجازه بدهید، (رنجبرزاده ـ اینها هستند) آنها كه هستند جدا است، آنها را آوردیم. (ساداتی نژاد ـ چون قبلی ها گرفته اند تبعیض می شود) اشكال ندارد، ولی می خواهم بگویم قبلی را آوردیم. اجازه بدهید عرض من تمام بشود. «از زمان أخذ مدرك كارشناسی هم اینجا لزومی ندارد. گفته احتساب سوابق آموزشی، پژوهشی، اجرایی شان و هر چه هست «و تأثیر آن در پایه و مرتبه علمی . ممكن است لیسانسشان هم حساب كنند. دانشگاه های ما مراتب دارد، یعنی بعضی وقت ها از افراد لیسانس هم استفاده می كنند، دلیل ندارد فقط أخذ مدرك كارشناسی را می گویید. وقتی این را بنویسید فقط به این تعلق می گیرد. «و تأثیر آن در پایه و مرتبه علمی بدون الزام به رعایت شرایط سنی آزمون و مصاحبه را باید حذف می كرد، واقعاً درست نیست. شورای انقلاب فرهنگی ضوابطی دارد، همان را رعایت كنیم. یك چیزهایی را می نویسیم زحمت ایجاد می كند، برای ایثارگران هم خوب نیست. (ساداتی نژاد ـ در برنامه پنجم بوده) می دانم، اگر اجرا می شد كه اینها نمی شود چون شورای انقلاب فرهنگی برای این ضابطه دارد.

ما اول آن «شورای انقلاب فرهنگی نوشتیم. اجازه بدهید، آنجایی هم كه نوشتید «مستنكف از اجرای این ماده به انفصال موقت از خدمات دولتی از یك ماه تا یك سال به دو دلیل درست نیست: یكی اینكه اولاً خیلی از آنها برای دانشگاه آزاد هستند، اصلاً كارمند دولت نیستند كه شما می گویید مستنكف باشند بیرون می كنیم. ثانیاً با این لفظ صحبت كردن با اساتید دانشگاه و اینها اصلاً كار صحیحی نیست، یعنی ما به هر دلیلی می گوییم مستنكف را بیرون كنید، نباید با دانشگاهی ها با این لفظ صحبت كرد.

مسئولیت اجرای این احكام را نوشتید بر عهده وزیر و رئیس دستگاه مزبور هست، این درست است. ولی یك طوری عبارت درخوری نداریم. به هر حال این یك اصلاحاتی لزوم دارد ولی اصل آن خوب است اگر دوستان كمك كنند. (دهقانی نقندر ـ یك ایراداتی دارد كه اصلاحش كردیم، عین قانون است) من هم چیزی نگفتم، گفتم در چارچوب مقررات شورای انقلاب فرهنگی. (امیرآبادی فراهانی ـ آقای دكتر! قانون جامع از این بهتر گفته) می خواهید حذف كنید، حذف كنیم. پیشنهادتان را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! آقای قوامی می فرمایند كلاً بشود «حضور داوطلبانه ، پیشنهاد مصوب دارند.

رئیس ـ گفتیم، به شرایط علمی محدود كردیم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای قوامی مطرح می كنید؟ (قوامی ـ نه) آقایان: كاتب، دكتر سروش و قوامی پیشنهاد حذف بند (۱) را دارند. آقای كاتب شما مطرح می كنید یا دكتر سروش؟

غلامرضا كاتب (گرمسار و آرادان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران عزیز! خوشبختانه همه دوستانی كه در مجلس شورای اسلامی توفیق تصمیم گیری نظام را دارید همه از قشر ایثارگرانی هستید كه شناخت كافی بر مسائل ایثارگران دارید و این نعمتی است كه امروز شامل حال نظام جمهوری اسلامی است.

اما من دو نكته را محضر سروران عزیزم عرض می كنم، یك نكته عملكرد (۲۷) ساله بعد از جنگ در رابطه با سهمیه ایثارگران كه تا الان چگونه بوده. حدوداً سال ۱۳۷۸ من خودم (۵) سال توفیق مسئولیت حقوقی و امور مجلس بنیاد را داشتم، همكاران عزیز! از مجموعه (۲۵) درصد سهمیه ایثارگران بد نیست مطلع باشید، فقط (۳) درصد در طول سال ها استفاده می شد. از آن زمان هم تا الان بد نیست مطلع باشید ما داریم چه تصمیمی می گیریم و بازتاب این در كشور چه خواهد بود. من دیروز از معاونت حقوقی و امور مجلس بنیاد دوباره پرسیدم، فرمودند هیچ سالی در كل كشور بیشتر از (۸) درصد از این سهمیه استفاده نشده و نخواهد شد، یعنی یك بار به (۸) درصد رسیده.

 اما آنچه كه ما داریم امروز انجام می دهیم، ما هیچ وقت از این قانون بیشتر از (۷)، (۸) درصد استفاده نكردیم. امروز داریم می آییم یك تصمیمی می گیریم كه (۲۵) درصد را به (۳۰) درصد تبدیل كنیم. یعنی سهمیه ورودی ایثارگران و جانبازان را داریم (۵) درصد افزایش می دهیم. چه اتفاقی در جامعه می افتد؟ شما می دانید دانشجوی ایثارگری كه در دانشگاه حضور پیدا می كند، اگر خودش یك انسان فرهیخته، تحصیل كرده و علمی هم باشد، در میان جوانان سرخورده می شود. می گویند كه شما فقط از سهمیه استفاده كردید داخل دانشگاه آمدید، حتی دیگر اجازه نمی دهند بگویند واقعاً این هم خودش انسان تحصیل كرده علمی است. چرا؟ ما الان (۲۵) درصد سهمیه داریم، می خواهیم (۵) درصد هم بعد از (۲۷) سالی كه شما می دانید همه جانبازان و ایثارگران اگر می خواستند درس بخوانند در طول این (۲۷) سال درسشان را خواندند و رفتند و این نیست كه شما فكر كنید الان بعد از (۲۷) سال تعداد زیاد می شود.

ما آمدیم این (۲۵) درصد را اینجا به (۳۰) درصد می رسانیم. چه اتفاقی می افتد؟ اتفاقی كه می افتد، در جامعه مطرح می كنند همه ورودی دانشگاه ها متعلق به این قشر هست و جوانان ما از ورود به دانشگاه ها محروم می شوند.

نكته دوم، عزیزان من! شما می دانید امروز در تمام دانشگاه های كشور صندلی خالی وجود دارد. التماس می كنند برای پذیرش و از طرفی هم ما آمدیم شهریه را برای جانبازان، ایثارگران و خانواده شهدا معاف كردیم. گفتیم شما می توانید از این شهریه معاف بشوی و بروی درس بخوانی.

در نتیجه، اگر دانشگاه دولتی هم قبول نشود، در محل شهر خودش می تواند برود از شهریه ای كه دولت دارد به آن می دهد استفاده بكند و واقعاً بیاید از این سهمیه و امتیازات بهره مند بشود. چرا ما یك قانونی را تصویب می كنیم كه هیچ حكمی به نفع این عزیزان نیست و شرایط برای ادامه تحصیل اینها هم وجود دارد.

فقط تنها اتفاقی كه می افتد، ما یك انشائی می نویسیم، این انشاء فقط بازتاب اجتماعی زیادی در جامعه دارد. همكاران عزیز! من خودم چون در سال ۱۳۹۵ (تعدادی از نمایندگان ـ «دو ، «دو ) (رئیس ـ اجازه بدهید بحثشان تمام شود) ببینید! «دو گفتن كه اشكال ندارد. اختیار دارید، رأی هم شما می دهید. هیچ كس مخالف رأی دادن نیست، هیچ كس به شما نمی گوید چرا رأی موافق یا مخالف می د هید، اما شنیدن مطالبی كه شما و ما باید بدانیم، بالاخره چه تصمیمی می گیریم را دارم عرض می كنم. استدعای من این است كه ما الان شرایطی را داریم، این شرایط می تواند به ما كمك بكند، بدون اینكه ما (۲۵) درصد سهمیه را به (۳۰) درصد افزایش بدهیم، در درون این (۲۵) درصدی كه در قانون موجود داریم، همه این عزیزان بهره مند بشوند، بدون اینكه هیچ خللی در روند فعلی قانون ایثارگران وجود داشته باشد. همكاران عزیز! استدعا می كنم كه به این پیشنهاد حذف رأی بدهید، قانون فعلی ما جامع، مؤثر و مفید است.

رئیس ـ متشكریم، بند (۱) را می گویند حذف كنیم. اگر مخالف صحبت نمی كند، كمیسیون مخالف است.

حضار ۲۱۶ نفر، پیشنهاد آقای كاتب را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد.

پیشنهاد دیگری هست؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای قوامی حذف تبصره را مطرح می كنید؟

آقای قوامی بند (۲) را چطور، مطرح می كنید؟ بند (۳) را چطور؟ بند (۳) آقای قوامی پیشنهاد حذف دارند.

رئیس ـ مطرح می فرمایید؟ آقای قوامی! یك اصلاحاتی در آن بكنیم، عبور كنیم.

قوامی ـ آقای دكتر لاریجانی! اجازه بفرمایید. همكاران عزیز عنایت داشته باشید، ببینید! ما از دانشگاه ها چه انتظاری داریم؟

عزیزی ـ ما پیشنهاد داشتیم

رئیس ـ اجازه بدهید، تبصره پیشنهاد دارید؟ (عزیزی ـ در تبصره رفع ابهام داریم) رفع ابهامشان چیست؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر عزیزی می فرمایند ما در تبصره «فرزندان و همسران شهید را هم اضافه كنیم. آقای رئیس! تبصره بند (۱).

رئیس ـ كجا اضافه كنیم؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ «فرزندان و همسران رزمندگان ، فرزندان و همسران شهدا. آقای دكتر! قانون دارد.

رئیس ـ در این (۲۵) درصد همسر های شهدا هم هست، این (۵) درصد را می خواهند اضافه كنند كه اگر پر نشد این (۵) درصد را بگذاریم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر عزیزی! قانون قبلی داریم. آقای قوامی! بفرمایید.

هادی قوامی (اسفراین) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران عنایت داشته باشند! در این بند (۳) ما می خواهیم چه چیزی را تصویب بكنیم؟ ما از دانشگاه ها چه انتظاری داریم؟ ما قطعاً از دانشگاه ها انتظار تولید ثروت داریم، یعنی نخبگان جامعه كه در دانشگاه ها می روند، باید بتوانند از طریق اختراعات و پژوهش های كاربردی زمینه ای را فراهم بكنند كه تولید ثروت در جامعه انجام بشود. در بند (۳) ما همه دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی ـ پژوهشی و مراكز علمی كه از وزارتین علوم و تحقیقات، بهداشت و درمان أخذ مجوز نموده اند و دانشگاه آزاد اسلامی را مكلف كردیم حداقل (۲۰) درصد، یعنی تا (۳۰) درصد، (۴۰) درصد، (۵۰) درصد می تواند. حداقل (۲۰) درصد اعضاء هیأت علمی خود را از بین جامعه ایثارگران كه شامل چه كسانی هستند؟ فرزندان، همسران شهدا، جانبازان (۱۵) درصد و بالاتر، آزادگان، همسران و فرزندان آنان، همسران و فرزندان جانبازان (۲۵) درصد و بالاتر، رزمندگان با حداقل (۶) ماه سابقه حضور در جبهه (حضور داوطلبانه هم نیست، یعنی شامل سرباز و همه بخش ها در جامعه می شود) كه دارای مدرك علمی دكترا مورد تأیید وزارتخانه های علوم و تحقیقات و بهداشت و درمان می باشند حسب مورد از طریق استخدام و یا موافقت با انتقال كاركنان دیگر دستگاه ها یا تبدیل وضعیت كاركنان غیرهیأت علمی تأمین و از ابتدا آنان را به صورت هیأت علمی رسمی قطعی با احتساب سوابق آموزشی ، پژوهشی و اجرایی مرتبط از زمان أخذ مدرك كارشناسی ارشد و تأثیر آن در پایه و مرتبه علمی بدون الزام به رعایت شرط سنی و آزمون و مصاحبه استخدام كنند و بعد حالا كسی هم كه این حكم را اجرا نكند مجازاتی هم برایشان دیدیم.

عزیزان! این چه پیامدی خواهد داشت؟ چه آثار وضعی بر جامعه خواهد داشت؟ ما حداقل در شرایط مساوی این امتیازات را به این عزیزان بدهید. وقتی ما می آییم این محدودیت را می گذاریم، بعد فردا برای ما شعر نمی خوانند كه:

 دشت ها تشنه یك جرعه ولی می بینم

 آسمان ریخته در دامان گودالی چند

و بعد حاصل این چه خواهد شد؟ آیا حاصل این رقابت می شود؟ حاصل این آیا كارآمدی می شود؟ آیا این موجب وهن نخواهد شد؟ آیا دانشگاه های ما تنزل نخواهند كرد؟ (رئیس ـ متشكریم) آیا رقابت های علمی، پژوهش های كاربردی و اینها را ما از بین نخواهیم برد؟ ما كمك بكنیم، امتیازات دیگر بدهیم، كمك های مالی بكنیم، شرایط دیگری را ایجاد بكنیم. (رئیس ـ خیلی ممنون) آقای دكتر لاریجانی و همكاران عزیز! علم را نمی شود تزریق كرد. شرایط دانشگا ه ها را ما نامساعدتر می كنیم. پدیده فرار مغزها فردا بیشتر سرعت می گیرد. ما جامعه ای را ساختیم، برایش خون دادیم، با افتخار هم جان دادیم، برای اینكه آیات قرآنی به ما حكم می كند «ان الله یأمركم ان تؤدوا الامانات الی اهلها باید امانت را به اهلش بدهیم (رئیس ـ متشكریم) هر كسی یك كارآمدی، شایستگی، رقابت و اینها را دارد. خواهش من از عزیزان این است كه ان شاء الله این را پیشنهاد حذف بدهید یا در شرایط مساوی بگذارید كه باعث وهن نشود.

رئیس ـ آقای قوامی متشكریم، مخالف صحبت می كند، بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ مخالف اول وقتشان را به جناب آقای نوروزی دادند، بفرمایید.

حسن نوروزی (رباط كریم و بهارستان) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین

«رب اشرح لی صدری و یسر لی امری و احلل عقده من لسانی یفقهوا قولی

امام خمینی (سلام الله علیه) فرمودند «جوانان عزیزم كه چشم امیدم به شما است، یك دست قرآن و با دست دیگر سلاح را برگیرید و چنان از حیثیت و شرافت خود دفاع كنید كه قدرت تفكر توطئه علیه خود را از آنان سلب نمایید و چنان با دوستان خود رحیم باشید كه از ایثار هرچه دارید نسبت به آنان كوتاهی ننمایید. آگاه باشید كه جهان امروز دنیای مستضعفین است و دیر یا زود پیروزی از آن آنان است و آنان وارثین زمین و حكومت كنندگان خدایی اند .

برادران عزیز، سروران محترم توجه بفرمایند! ما در مجموع (۵۶۰) هزار و (۷۰۵) نفر جانباز تحت پوشش بنیاد شهید داریم. (۲۲۴) هزار نفر از این جانبازان بالای (۲۵) درصد، (۳۲۵) هزار نفر هم زیر (۲۵) درصد، (۱۷) هزار نفر هنوز درصدشان تعیین نشده. در جمع ایثارگران (۴۲) هزار و (۹۰۰) آزاده و بیش از (۲۲۲) هزار و (۲۰۵) شهید داریم. آمار والدین شهدا حدود (۷۰) هزار نفر پدر شهید، (۱۲۰) هزار نفر، مادر شهید (۴۹) هزار و (۶۹۹) همسر شهید داریم. تعداد فرزندان شهدا، پسران (۹۰) هزار، دختران (۸۶) هزار نفر هستند.

آقای قوامی، سرور محترم، تو كه بوی امام رضا می دهی، اهل خراسان هستی، برادر عزیز! اگر این رزمندگان نبودند در حالی كه (۳۵) كشور مستقیم به صدام لعین، به حزب بعث كمك كرده بودند و حدود (۱۰) استان ما را اشغال كرده بودند و به یك هفته اعلام كرد، ما در هفته بعد در تهران باقی مانده مصاحبه خود را انجام خواهیم داد. این عزیزانی كه جوانی خود را در اسارت گاه ها و در سنگرها بر روی تخت های بیمارستان ها سپری كردند و فرزندان آنها بدترین شرایط را تحمل كردند و الان كسانی هستند كه آنها حاضرند از جانشان، ناموسشان و شرفشان برای حریت و استقلال و ادامه شرافت این مملكت ایستادگی بكنند، باز هم اگر یك امتیاز كوچكی به آنها داده می شود (رئیس ـ متشكریم) شما اعتراض می كنی.

برادرم! دانشگاه ها افتخار می كنند، بنده به عنوان عضو هیأت علمی دانشگاه، رئیس مدرسه علمیه اعلام می كنم حوزه و دانشگاه افتخار می كند یك رزمنده و ایثارگر را (رئیس ـ خیلی ممنون، متشكریم) در میان خود داشته باشد.

«ان الله یأمركم ان تؤدوا الامانات الی اهلها امانت را، دانشگاه را و علم را به اهل او بسپارید. كارتر می گوید «ما نتوانستیم جهاد را از میان كشور ایران حذف كنیم . فیلسوفان غربی می گویند «باید بال سبز امام زمان و قیام و شهادت سرخ امام حسین را از جوانان ایرانی گرفت تا بر ایران مسلط شد . باید روح رزمندگی، (رئیس ـ متشكریم) روح شهادت، بالندگی، ایثار، جانبازی و شهادت و آن فكر بالنده در پشت كرسی های درس هم تعلماً، هم تعلیماً، تدریساً و تدرساً (رئیس ـ متشكریم، اجازه بدهید) خودنمایی كند. آقایان! رزمندگان مفلوكان نیستند كه شما بخواهید منت بگذارید. ما با قدرت علممان، دانشمان و فهممان از میز دانشگاه و علم حمایت می كنیم.

آقای دكتر لاریجانی! اساتید دانشگاه و دانشجویان ما ببینند رزمندگان ما، ایثارگران ما، فرزندان شهدای ما در چه رتبه ای هستند. آقای قوامی خیال می كند همه آنها هم با نمره (۱۰) هستند. خیر، اكثر فرزندان ایثارگران و خود ایثارگران نخبه علمی هستند، در سطح كشور و در سطح جهان دارای مقامات علمی هستند، متشكرم.

رئیس ـ خیلی ممنون، متشكریم، موافق صحبت كند. من خواهش می كنم یك قدری جمع و جور كه امروز تا ظهر تمام كنیم.

دبیر (وكیلی) ـ موافق وقتشان را به جناب آقای كواكبیان دادند، بفرمایید.

قوامی ـ (۷۹) دارم.

مصطفی كواكبیان (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

من از جناب آقای لاهوتی تشكر می كنم كه وقتشان را دادند. عزیزان! خواهش من این است كه، الان كسی با شما صحبت می كند كه خودش خانواده چندین شهید است. خودش جانباز زیر (۲۵) درصد است، خودش رزمنده بالای یك سال حضور داوطلبانه است. خدا شاهد است اینها را برای ریا نمی گویم، برای اینكه بگویم خود بنده عضو هیأت علمی هستم، در دانشگاه ها هستم و وضعیت این ماده اگر بخواهد تصویب بشود، عزیزان ببینید! این ماده (۳) اشكال اساسی دارد كه جناب آقای رئیس هم اشاره كردند.

 اینجا می گویند تمام جانبازان (۱۵) درصد، همسر و فرزندانشان باید بیایند عضو هیأت علمی بشوند. این چه لطفی به این جانبازان است كه ما بیاییم بگوییم همسر و فرزندانشان و رزمندگان بالای شش ماه بتوانند (هیأت علمی) بشوند؟ دوستان، عزیزان! بعد هم می گوید بدون رعایت شرط سنی. فرض بفرمایید یك جانبازی الان كه بیش از چند سال است از جبهه و جنگ گذشته (۷۵) سال شده، این هم باید براساس این چیزی كه ما برای اینجا نوشتیم بیاید عضو هیأت علمی بشود، بعد هم به همه دانشگاه ها داریم تكلیف می كنیم كه اگر این كار را نكردید، شما را انفصال از خدمت می كنیم.

عزیزان! چه حكمی است ما داریم می دهیم؟ خواهش من از شما این است، جوزدگی هم حدی دارد. ما خاك پای تمام رزمندگانیم، ما خاك پای همه آنها هستیم و توتیای چشممان خواهیم كرد، اما مسأله این است كه شما یك جا آمدید گفتید سهمیه را (۳۰) درصد، گفتیم ظرفیت دانشگاه ها اجازه بدهد عیب ندارد، ولی اینطور سرایت دادن (رئیس ـ متشكریم) به همسر، به فرزندان، به اینكه بدون رعایت شرط سنی و به اینكه همه دانشگاه ها را تهدید بكنیم كه اگر شما این كار را نكنید انفصال از خدمت می شوید.

خواهش من این است كه بدون هرگونه جوزدگی، صرفاً برای رضای خدا به حذف این بحثی كه آقای قوامی مطرح كردند رأی بدهید، تشكر می كنم.

رئیس ـ متشكریم، (جعفرزاده ایمن آبادی ـ آقای رئیس! تذكر دارم) چشم، حالا اجازه بدهید یك قدری آرام باشند. دولت بفرمایید.

حمید پوراصغری (رئیس امور رفاه اجتماعی سازمان برنامه و بودجه) ـ

 خدمت نمایندگان عزیز عرض بكنم كه ما در قبل وقتی كه برای دانشگاه ها و مراكز علمی اقدام می كردیم، تفاوتی كه الان اتفاق افتاده این هست كه ما سهمیه (۱۰) درصدی برای اعضای هیأت علمی را برای جامعه ایثارگران اعمال می كردیم كه در این بند به (۲۰) درصد افزایش پیدا كرده. همانطور كه دوستان هم اشاره كردند، در بسیاری از موارد سهمیه در نظر گرفته شده تكمیل ظرفیت نمی شود.

رئیس ـ الان پیشنهاد حذف بند (۳) را دادند، شما مخالفید یا موافقید؟

پوراصغری ـ من می خواهم عرض بكنم كه ما قبلاً قانون داشتیم. بنابراین نیازی به این نخواهیم داشت.

رئیس ـ كمیسیون بفرمایید. آرام باشید، بگذارید صحبت های سخنگو را گوش بدهیم.

محمد خدابخشی (سخنگوی كمیسیون تلفیق برنامه ششم) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و ادب و وقت بخیر خدمت همكاران عزیز و ارجمند. عزیزان! این در ماده (۷۱) قانون جامع ایثارگران هم بوده، در برنامه پنجم هم بوده و این بد است ما در مجلس دهم حذف بكنیم. كمیسیون با حذف آن مخالف است، ولی اشكال ندارد اصلاحاتی را ما در متن آن انجام بدهیم، با حذف آن مخالفیم.

حضار ۲۱۸ نفر، پیشنهاد حذف بند (۳) هست. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. یك رأی كم داشت، پنجاه پنجاه شد.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! آقای قوامی و آقای گلمرادی پیشنهاد حذف جزء هم دارند.

رئیس ـ اگر اجازه بدهید یك اصلاحات جزئی دارد انجام بدهیم و عبور كنیم. الان این بحث خیلی مسأله مجلس نشود، چون قبلاً هم شبیه به این در برنامه بوده، یعنی حادثه عجیبی نیست. اجازه می دهید من این را جمع و جورش كنم از این عبور كنیم؟ آقای دلخوش اجازه می فرمایید؟ پیشنهادهایی كه می دهید همینطور كار را پیچیده می كند. پیشنهادهایشان را مطرح كنند.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای گلمرادی می فرمایند كه در سطر دوم «دانشگاه آزاد اسلامی را حذف كنیم.

رئیس ـ آقای گلمرادی اجازه می دهید عبور كنیم؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای مهندس رجبی می فرمایند كه «آزمون و مصاحبه را حذف كنیم.

رئیس ـ اجازه بدهید، اگر آقایای اجازه بدهند من یك اصلاحاتی بگویم، اگر دیدید وفاق دارید از این عبور كنیم. آقای دلخوش! یك لحظه اجازه بدهید، بنشینید.

آقایان ببینید! من با این دوستان هم صحبت كردم كه مصنفین این امر در كمیسیون تلفیق هستند. من فكر می كنم چون قبلاً هم شبیه به این در برنامه داشتیم اگر ما اینجایی كه نوشتیم دارای مدرك علمی دكترای مورد تأیید وزارتخانه علوم و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشكی كفایت نمی كند. خودتان هم می دانید دكترا در دانشگاه های مختلف جایگاهش متفاوت است. دانشگاه صنعتی شریف با یك شرایطی می گیرد، دانشكده فنی یك شرایط می گیرد. ما نمی خواهیم این را به هم بزنیم. اینجا بنویسیم «و شرایط علمی مصوب شورای انقلاب فرهنگی را داشته باشند . آنها یك شرایط علمی گذاشتند، نظامات برای جذب گذاشتند، ضابطه گذاشتند و حتی اگر ما این را هم ننویسیم ممكن است شورای نگهبان هم ایراد بگیرد، چون آنها وقتی یك چیزی تصویب می كنند ما باید به آن احترام بگذاریم.

بنابراین اگر این را بگذاریم كشور یك نظامی برای دانشگاه ها می گیرد. آنجاهایی هم كه تبدیل وضعیت است، دوباره همان شرایط علمی را كه داشته باشند بگذاریم. «رسمی قطعی را حذف نكنیم. حالا آقایان می گویند این باشد، قبلاً هم بوده، باشد.

زمان أخذ مدرك كارشناسی ارشد كه به ضررشان است، و گاهی با كارشناسی می گیرند. ما این یك تیكه را حذف بكنیم، سوابقشان حساب می شود. «آزمون را حذف كنیم. (جعفرزاده ایمن آبادی ـ آزمون باشد) اجازه بدهید، اگر این كار را بكنید من دیگر دخالت نمی كنم، خودتان می دانید.

اجازه بدهید، آزمون را حذف كنیم می شود «بدون رعایت شرایط سنی و مصاحبه . بقیه اش هم «مستنكف از اجرای این ماده به انفصال موقت را كه عرض كردم اصلاً باید این حذف بشود، چون برخی از آنها كارمند دولت نیستند و برای دانشگاه آزادند و بعد هم این ادبیات نسبت به استادها كار خوبی نیست، دوستان هم توافق كردند این هم حذف بشود. بقیه آن بماند. اگر با این موافقید از آن عبور كنیم، هم رعایت حال اینها شده، آقای مفتح هم كه دارند علامت می دهند و می گویند قبول دارند. اگر اجازه بدهید از این رأی بگیریم تمامش كنیم، بخوانید. اگر دنبال پیشنهاد حذف بروید، تا ظهر سر همین بند می مانیم. اجازه بدهید رأی بگیرم برود، بخوانید. (دلخوش اباتری ـ پیشنهاد داریم) آقای دلخوش اجازه بدهید، می دانم، همین الان آقای بنیادی آمدند گفتند پیشنهاد دارند. تا ظهر می مانیم، اگر اجازه بدهید عبور كنیم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ «ماده ۱۰۵ ـ

 ۱ ـ در ماده (۷۰) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و اصلاحیه بعدی آن و در ماده (۴۷) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) اصلاح زیر صورت می گیرد:

 سهمیه ورود با (۵) درصد سهمیه اختصاصی برای همسران و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه به (۳۰) درصد افزایش می یابد.

تبصره ـ در صورتی كه سهمیه (۲۵) درصد ایثارگران مشمولین ماده (۷۰) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و اصلاح بعدی آن تكمیل نگردد و (۵) درصد سهمیه اختصاصی فرزندان و همسران رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه پاسخگوی متقاضیان واجد شرایط نباشد، دولت مكلف است مانده ظرفیت خالی (۲۵) درصد ایثارگران را مازاد بر (۵) درصد مذكور به فرزندان و همسران رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه كه شرایط لازم را داشته باشند اختصاص دهد.

۲ ـ هزینه شهریه مشمولین ماده (۶۶) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران در دانشگاه های پردیس بین الملل داخل و خارج دانشگاه های دولتی یا غیردولتی حداكثر در سقف شهریه های دانشگاه آزاد اسلامی داخل كشور پرداخت می شود .

آقای دكتر! دانشگاه های داخلی منظور هست؟

رئیس ـ بله، داخلی هستند، پردیس های داخل هستند.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ  ۳ ـ كلیه دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی و مراکز علمی که از وزارتخانه های علوم تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشكی أخذ مجوز نموده اند و دانشگاه آزاد اسلامی مكلفند حداقل (۲۰) درصد اعضای هیأت علمی مورد نیاز خود را از بین جامعه ایثارگران شامل فرزندان و همسران شهدا، جانبازان (۱۵) درصد و بالاتر، آزادگان و همسران و فرزندان آنان، همسران و فرزندان جانبازان (۲۵) درصد و بالاتر، رزمندگان با حداقل شش ماه سابقه حضور در جبهه كه دارای مدرك علمی دكتری مورد تأیید وزارتخانه های علوم تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشكی می باشد و شرایط علمی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی را داشته باشند، حسب مورد از طریق استخدام و یا موافقت با انتقال كاركنان دیگر دستگاه ها یا تبدیل وضعیت كاركنان غیرهیأت علمی، چنانچه شرایط علمی لازم را داشته باشند تأمین و از ابتدا آنان را به صورت عضو هیأت علمی رسمی قطعی با احتساب سوابق آموزشی پژوهشی و اجرایی مرتبط و تأثیر آن در پایه و مرتبه علمی بدون الزام به رعایت شرط سنی و مصاحبه، استخدام كنند.

مسئولیت اجرای احکام این ماده بطور مستقیم بر عهده وزیر و رئیس دستگاه های مذكور است، در اجرای این حكم مقامات یادشده مكلف به اتخاذ تصمیم می باشند.

احكام و امتیازات این بند شامل اعضا هیأت علمی فعلی دارای سوابق ایثارگری فوق نیز می شود.

تبصره ۱ ـ مشمولین این بند با (۳۵) سال خدمت و حداقل (۶۵) سال سن می توانند بازنشسته شوند.

تبصره ۲ ـ در صورت تمایل فرد به بازنشستگی پس از اتمام (۳۰) سال خدمت و حداقل (۶۰) سال سن می تواند درخواست بازنشستگی نماید.

رئیس ـ حضار ۲۱۸ نفر، ماده (۱۰۵) به نحوی كه قرائت شد را به رأی می گذاریم. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. در ماده (۱۰۸) پیشنهادی داریم؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! (۱۰۶) در (۱۰۲) و (۱۰۴) ادغام شده، (۱۰۷) هم داریم كه خدمت شما هست.

رئیس ـ «اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه كه شغل خود را از دست می دهند به تشخیص دولت به مدت حداكثر سه سال تحت پوشش بیمه بیكاری دولت قرار می گیرند. دولت در چارچوب لوایح بودجه سنواتی كمك های اعتباری در اختیار صندوق بیمه بیكاری قرار می دهد .

سه سال كه نیست، بیمه بیكاری زمان دارد، بعد باید شغل انتخاب كنند، ضابطه دارد. «حداكثر سه سال كه برای هر چیزی معنی ندارد، باید بگویید: «اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه كه شغل خود را از دست می دهند به تشخیص دولت تحت پوشش بیمه بیكاری قرار می گیرند ، «بیمه بیكاری دولت هم معنی ندارد، «بیمه بیكاری ، دولت كه بیمه بیكاری خاصی ندارد.

«دولت در چارچوب لوایح بودجه سنواتی كمك های اعتباری در اختیار صندوق بیمه بیكاری قرار می دهد ، حالا عیبی ندارد، باید بگذارند. بیرون شان می كنند یا هر چیزی، به هرحال شغل شان را از دست می دهند، اضافه می گیرند. بار مالی دارد ، نوشتند «در چارچوب بودجه سنواتی . (تابش ـ ما موافقیم ولی در تلفیق تصویب نشده) آقای حاجی بابایی! در تلفیق تصویب نشده؟ ما فعلاً حذف را می گذاریم بر تشخیص رئیس كمیسیون كه امضا كرده فرستاده است، ما در صحن نمی توانیم حذف كنیم.

ببینید! اگر موافق باشید ما باید فرض را بر این بگذاریم كه این تصویب شده است. «اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه كه شغل خود را از دست می دهند به تشخیص دولت ، دیگر «به تشخیص دولت ندارد.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! آقای گلمرادی پیشنهاد حذف «به تشخیص دولت را داده اند.

رئیس ـ اصحاب فرهنگ و هنر دامنه وسیعی دارد، یعنی هم شامل هنرمندان می شود، روزنامه نگاران می شود، نویسندگان می شود، شعرا می شود، موسیقی دانان می شود، باز هم بگوییم؟ اصحاب تئاتر می شود. تصویب شده، درست است، (تابش ـ آقا نشده، همه دارند می گویند در تلفیق تصویب نشده) فیلمش را دیدند گفتند تصویب شده است.

«اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه كه شغل خود را از دست می دهند تحت پوشش بیمه بیكاری قرار می گیرند. دولت در چارچوب لوایح بودجه سنواتی كمك های اعتباری در اختیار صندوق بیمه بیكاری قرار می دهد . آیین نامه این امر كه چه افرادی تحت پوشش قرار می گیرند باید به تصویب دولت برسد، وزارت ارشاد معرفی كند، یك جایی باید این را مشخص كنید، سر و ته این باید به هم وصل شود. وزارت ارشاد باید آیین نامه اش را بنویسد، به هیأت وزیران بدهد، این اصحاب فرهنگ و هنر كه تحت پوشش قرار می گیرند را تعریف كنند. اگر این طور شود می شود حلش كرد. اگر موافقید از این عبور كنیم، بخوانیم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! «به تشخیص دولت ماند؟

رئیس ـ «تشخیص دولت را حذف كنید، اینجا «به تشخیص دولت اصلاً معنی ندارد. می شود: «اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه كه شغل خود را از دست می دهند تحت پوشش بیمه بیكاری قرار می گیرند. دولت در چارچوب لوایح بودجه سنواتی كمك های اعتباری در اختیار صندوق بیمه بیكاری قرار می دهد و آیین نامه این امر به پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید .

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ «پس از سه ماه از لازم الاجرا شدن این قانون ، آقای دكتر! زمان هم باید بدهید.

رئیس ـ مثلاً ظرف شش ماه.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ «شش ماه از لازم الاجرا شدن قانون .

رئیس ـ خیلی هایشان كارمند نیستند، اصحاب فرهنگ و هنر اكثراً كارمند نیستند. می شود سازمان تبلیغات هم باشد، بنویسند: وزارت فرهنگ و سازمان تبلیغات، یا سازمان برنامه، سه جا را با هم بنویسند. صدا و سیما خودش پوشش دارد، آنهایی كه با آن كار می كنند جزء همین قرار می گیرند. اگر اجازه بدهید این را رأی بگیریم، بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بند الحاقی به ماده (۱۰۷) ـ اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه كه شغل خود را از دست می دهند تحت پوشش بیمه بیكاری قرار می گیرند. دولت در چارچوب لوایح بودجه سنواتی كمك های اعتباری در اختیار صندوق بیمه بیكاری قرار می دهد.

تبصره ـ آیین نامه اجرایی این ماده را وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات و سازمان تهیه و به تصویب هیأت وزیران پس از شش ماه از لازم الاجرا شدن این قانون می رساند.

رئیس ـ اگر موافق هستید «صدا و سیما را هم اضافه كنیم، چون به آنها هم می خورد. «سازمان صدا و سیما هم باشد. حضار ۲۰۹ نفر، متنی كه قرائت شد را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. ماده (۱۰۸) پیشنهادی دارد؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر فتحی پیشنهاد حذف دارند.

رئیس ـ البته در بندهای (۱۰۸) حتماً «توسعه فنی را هم باید اضافه كرد، فقط آثار فاخر و اینها نیست، به هر حال توسعه فنی شان را افزایش بدهیم.

یك نكته ای هم اینجا آمده كه «پرداخت هر گونه حقوق و مزایا از این افزایش ممنوع است . این افزایش كه سهم جدایی ندارد، شما می گویید بودجه رادیو و تلویزیون این قدر می شود، مثل بقیه دستگاه ها كه حقوق و مزایایشان اضافه می شود برای اینها هم باید اضافه شود، نمی توانیم بگوییم ممنوع است، این اصلاً عبارت عجیبی است. مثلاً باید بگوییم: «هرگونه افزایش حقوق و مزایا جز به تناسب سایر بخش های كشور كه در قانون بودجه سنواتی مشخص می شود، ممنوع است . یعنی اضافه بر آن كه مثلاً متناسب با قانون خدمات در هر سال یك اضافه ای به پرسنل پرداخت می كنید، رادیو و تلویزیون اضافه بر آن به كسی حقوق ندهد. یعنی همان افزایش را داشته باشد، وگرنه این عبارت، عبارت درستی نیست. پیشنهادی داریم؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ پیشنهاد حذف داریم.

رئیس ـ حذف دارند، بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر فتحی بفرمایید.

محمدجواد فتحی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

من از دوستان عزیز، از همكاران محترم خواهش می كنم دو، سه دقیقه به عرایض بنده توجه بفرمایند. جناب آقای عزیزی! این ماده (۱۰۸) اصلاً ماهیت برنامه ای ندارد. این باید در قانون بودجه می آمد، بعد از مطالعاتی كه سازمان برنامه می داشت باید در قانون بودجه می آمد كه متأسفانه حالا ما مثل این ماده را در این قانون برنامه زیاد داریم، بالاخره یك كشكولی است كه ما داریم تحویل جامعه می دهیم، خدا آخر و عاقبت این مردم و همه ما را با این قانون برنامه ششم ختم به خیر كند.

عرض بنده این است كه این (۷/۰) درصد بودجه ای را كه ما در ماده (۱۰۸) لحاظ كردیم یك مبلغی حدود (۲۴۰۰)، (۲۵۰۰) میلیارد تومان می شود. دوستان! واقعاً ما داریم بیت المال را چطور هزینه می كنیم؟ این بیت المالی كه حق الناس است. صدا و سیما الان در كجای زندگی مردم قرار دارد؟ این صدا و سیما چه تأثیری بر زندگی مردم دارد؟ واقعاً صدا و سیما  در خصوص كاهش آسیب های اجتماعی، در كاهش جرایم، در ارتقای سطح فرهنگی و آموزشی مردم چه نقشی دارد؟

متأسفانه شیوع آنتن های ماهواره در اقصی نقاط كشور نشان می دهد كه صدا و سیمای ما مخاطب مؤثر و قابل توجهی ندارد. عملكرد بد و ضعیف صدا و سیما باعث می شود كه متأسفانه مردم ما به سراغ شبكه های خبیث ماهواره ای بروند. معصیت و گناه این به گردن صدا و سیمایی است كه متأسفانه نمی تواند نقش خودش را درست ایفا كند. چه اشكالی دارد كه ما به جای توسعه كمی، به جای اینكه (۴۰)، (۵۰) تا شبكه داشته باشیم، چهار، پنج تا شبكه مؤثر داشته باشیم، چهار، پنج تا شبكه قابل دفاع داشته باشیم كه مردم و مخاطبین را بتواند به سمت خودش جلب كند؟ آقای دكتر لاریجانی فرمودند كه در زمان من صدا و سیما (۴۰۰۰) كارمند داشت. امروز این صدا و سیما با این عملكرد بیش از (۱۲) هزار كارمند دارد.

به نظر من می رسد كه این طور هزینه كردن ها در جایی كه واقعاً ما در این عملكرد هیچ نقشی برای زندگی مردم نمی بینیم این هم با حق الناس مغایر است، هم مغایر اقتصاد مقاومتی است و دوستان! خواهش می كنم (رئیس ـ متشكریم) با دقت این بیت المال را تقسیم كنید. ببینید! یك قلم عملكرد صدا و سیما (۱۳۶) هزار آدم را به عنوان سهامدار پدیده متضرر كرد. كجای این طور عملكرد قابل دفاع است؟ این هزینه هایی كه از بیت المال دارد به صدا و سیما داده می شود، مردم انتظار دارند یك برآیند مثبتی داشته باشد، یك نتیجه مثبتی داشته باشد و نسبت به اصلاح وضع كشور كمك كند كه متأسفانه ما این عملكرد را نمی بینیم، ضمن اینكه به نظر من حتماً این بحث چون ماهیت بودجه ای دارد باید به قانون بودجه برود. لذا پیشنهاد حذف این ماده را دارم.

رئیس ـ متشكریم، پیشنهادشان حذف ماده (۱۰۸) است، مخالف صحبت می كند؟ بفرمایید. اگر این طور بخواهیم ادامه بدهیم به نظرم شب را هم باید تشریف بیاورید.

دبیر (وكیلی) ـ مخالف جناب آقای سالك هستند، بفرمایید.

احمد سالك كاشانی (اصفهان) ـ سلام علیكم

ان شا ءالله كه موفق باشید و خسته نباشید. آقای دكتر لاریجانی! حضرت عالی در صدا و سیما بودید و مدیریت صدا و سیما را به عهده داشتید و می دانید كه ابعاد مختلف وسیع صدا و سیما كه زبان انقلاب اسلامی است، در گستره كشور، در (۱۵) كشور همسایه و در سطح جهان نقش اساسی دارد و انتقال دهنده فرهنگ انقلاب اسلامی و صدور انقلاب اسلامی است كه خواسته حضرت امام بوده است و این مطلب قابل توجه است كه باید به آن دقت كرد. من نظر مخالف برادر عزیزمان را كه حذف ماده (۱۰۸) را دادند به این نكات جلب می كنم و واقعاً دقت كنند.

برادر عزیز و خواهران و برادران گرامی! اول انقلاب (۱) درصد بودجه كشور با دو شبكه بوده، الان (۱۲۰) شبكه در سطح كشور و خارج از كشور نقش اساسی دارند، این نكته اول.

نكته دوم؛ این مسأله هزینه زیرساختی است و دقیقاً در راستای بند (۲۴) سیاست اقتصاد مقاومتی است، نه اینكه با اقتصاد مقاومتی مغایر باشد.

نكته دیگر؛ باید دقت كنید كف نیاز صدا و سیما در شرایط كنونی برای مقابله با شبكه های سنگین دشمنان اسلام بالغ بر (۵۰۰۰) میلیارد است، این (۷/۰) به جایی نمی رسد.

نكته دیگر؛ بودجه ای را هم كه ما اینجا تصویب كنیم، دولت چقدر تخصیص می دهد؟ سال گذشته (۴۰۰) میلیارد تخصیص داده شده، از كل نیازی كه هست. اگر ما تأمین نكنیم ناچاراً باید از طریق مسائل و بحث های تجاری و تبلیغات تجاری تأمین كند.

نكته بعد؛ از سال ۹۰ تا الان (۱۴۰۰) میلیارد كسری بودجه و طلب صدا و سیما است.

نكته بعد؛ در مقابل شبكه های سنگینی كه دشمنان اسلام برای ما راه اندازی كرده اند، بیش از (۲۵۰) ماهواره معاند فارسی زبان علیه نظام برنامه ریزی و تلاش می كنند كه مردم و جوانان را از انقلاب، اندیشه های امام و اندیشه های بلند مقام معظم رهبری جداسازی كنند. این جزء (۱۴) هدف جریان فتنه در سال ۸۸ بود. یكی از مسائل شان دور كردن مردم از اندیشه های بلند امام و مقام معظم رهبری بود و این شبكه ها مبلغ این مسأله هستند و باید به این مطلب توجه كافی كرد.

نكته بعد كه باید به آن اشاره كنیم این است كه (۲۲۰۰) میلیارد تومان صدا و سیما حقوق و دستمزد این برادران و خواهرانی هستند كه خدمتگزار هستند.

مسأله بعد؛ همه ما توقع داریم كه مسائل فرهنگی كه زیرساخت مسائل كشور است، در مباحث اقتصادی، در مباحث سیاسی، تربیتی، اجتماعی و انتقادهایی كه به صدا و سیما داریم تماماً برای احیای فرهنگی است كه از طریق صدا و سیما منتقل می شود. (رئیس ـ متشكریم) در این جهت مؤلفه های اصلی در مباحث فرهنگی هست، فیلم های فاخر كه ساخته می شود هزینه دارد و باید در این جهت انتقال فرهنگ به سراسر جهان باشد. شما ببینید فیلم امام علی، فیلم حضرت مریم (علیهاالسلام)، فیلم حضرت یوسف، فیلمی كه الان در دست كار است، فیلم حضرت موسی (علیه السلام) و غیره، اینها تماماً انتقال فرهنگ اسلام ناب را به دنیا دارد و ترجمه شده. (رئیس ـ متشكریم).

لذا شدیداً مخالف حذف ماده (۱۰۸) هستیم و من از همه برادران و خواهران تقاضا می كنم همت كنیم شرح وظایف و پیوست فرهنگی كه مقام معظم رهبری برای صدا و سیما دادند در گرو تأمین نیاز مادی است و باید تقویت كرد. نباید به صدا و سیما بی مهری كرد. امیدوارم كه حذفش رأی نیاورد. والسلام

رئیس ـ خیلی ممنون، موافق را دعوت بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ موافق اول وقت شان را به جناب آقای پارسایی داده اند.

رئیس ـ بفرمایید.

بهرام پارسایی (شیراز) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ببینید عزیزان! در حال حاضر بودجه صدا و سیما بالغ بر (۱۲۰۰) میلیارد تومان است. ما با این مصوبه داریم آن را به بالغ بر (۲۶۰۰) میلیارد تومان می رسانیم، یعنی بالغ بر (۵۰) درصد. ما كدام بودجه را آمدیم این طور افزایش دادیم؟ كجا مناطق محروم و روستایی و معضلاتی مثل آب و خشكسالی را این طور افزایش دادیم كه آمدیم این بودجه را این طور افزایش دادیم؟

این به معنی كاهش توان پرداخت به سایر بخش ها است، به بخش سلامت، به بخش فرهنگ، به بخش اجتماعی، تولید، قطعاً باید از آنجاها برداریم كه بتوانیم به این اضافه كنیم. ضمن اینكه تضمین سهم مشخص (۷/۰) درصد برخلاف رویه بودجه ریزی می باشد كه در اختیار رئیس جمهور و دولت است كه خلاف اصل (۱۲۶) قانون اساسی است. این در حالی است كه طبق مصوبه مجلس بودجه ریزی عملیاتی هم باید متناسب با قیمت تمام شده و مأموریت های صحیح تدارك دیده شود و این حكم با آن مخالف است.

عزیزان ببینید! تعداد نیروهای صدا و سیما كه زحمت هم می كشند و ما هم از آنها تشكر می كنیم چند برابر بزرگترین رسانه های جهان هستند. ما بیاییم تعدیل كنیم، بیاییم مدیریت و روش را تغییر بدهیم كه بتوانیم با نیروی انسانی كمتری مدیریت كنیم و این هزینه ها را كمتر كنیم. علاوه بر آن تخصیص جزیره ای بودجه، این اصلاً خلاف است.

قطعاً سازمانی مثل صدا و سیما می تواند در این بودجه با لابی گری بودجه اش را بگیرد، ولی این بودجه كلانی كه ما در طرح برنامه توسعه ششم دیدیم و محقق نخواهد شد، فقط جاهایی مثل صدا و سیما كه قدرت لابی گری دارند این پول را خواهند گرفت. ما چرا برای جامعه فرهنگی این كارها را نمی كنیم؟ چرا برای جامعه كارگری به این صراحت نمی آییم بودجه را افزایش بدهیم؟

دوستان عزیز! علاوه بر این بزرگترین خدمتی كه قوانین قبل از ما به صدا و سیما كرده این است كه مثل صنعت خودروسازی كه بدون رقیب دارد برای خودش یكه تازی می كند، در كشور دارد یكه تازی می كند. بزرگترین خدمت به صدا و سیما این بوده كه اجازه ندادیم بخش خصوصی در كنار اینها بیایند و رشد پیدا كنند. این بزرگترین خدمت است و بعد صدا و سیما با تبلیغات از محافل اقتصادی (رئیس ـ متشكریم) و همین طور جایگاه هایی مثل پدیده شاندیز باعث ایجاد هزاران مشكل شد. آیا ما به عنوان نظارت توانستیم بر صدا و سیما نظارت كنیم؟ آیا مجلس با اینكه در این قانون می تواند نظارت كند، كوچكترین نظارت و یا كوچكترین سؤالی از صدا و سیما پرسیدیم كه الان دوباره داریم این بودجه ها را تصویب می كنیم؟ (رئیس ـ متشكریم).

دوستان! خواهش من این است كه این بودجه قبلی صدا و سیما در صورت مدیریت خوب كفایت می كند و اجازه بدهیم بودجه بقیه بخش ها كاهش پیدا نكند و ان شا ءالله به رد این رأی مثبت بدهیم.

رئیس ـ متشكریم، دولت بفرمایید.

فرهاد دژپسند (معاون امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و عرض ادب و عرض خسته نباشید به خاطر این دوره طولانی. بحثی كه در ماده (۱۰۸) آمد از زوایای گوناگون قابل نقد است. مهمترین آن مغایرتی است كه با برخی از اصول قانون اساسی دارد. شما ملاحظه بفرمایید، اصل (۱۲۶) قانون اساسی بودجه ریزی را به عهده رئیس جمهور گذاشته است. این ماده در واقع برای پنج سال می خواهد بودجه سازمان را تدوین كند، این یك.

دو؛ شما در همین برنامه مقرر كردید در سال (۲۰) درصد دستگاه ها حداقل تحت پوشش بودجه ریزی مبتنی بر عملكرد شوند. بودجه ریزی مبتنی بر عملكرد یعنی چه؟ یعنی محاسبه قیمت تمام شده و مقدار تولید و تعیین بودجه بر مبنای این و كیفیت تولید. شما وقتی كه سهمی را معین می كنید یعنی چه؟ یعنی نقض آن.

نكته سوم؛ مگر صدا و سیما با سایر دستگاه ها و بخش ها چه فرقی می كند؟ سؤال بنده این است؟ آیا آموزش و پرورش كه بارها توسط مقام معظم رهبری به عنوان بحث حاكمیتی مطرح شد كم مشكل دارد؟ آیا شما اینجا برایش سهم دادید؟ اساساً نظام تعیین سهم در قالب برنامه یعنی به هم ریختن شالوده نظام بودجه ریزی كشور. چرا ما با این روش می خواهیم این كار را كنیم؟ بگذارید عملكرد ارائه شود، معلوم شود این پول برای كجا می رود و بر اساس آن بودجه تعیین شود.

مگر صدا و سیما در هفت سال گذشته از سایر منابع استفاده نكرد؟ مگر علاوه بر درآمد اختصاصی از صندوق توسعه ملی و حساب ذخیره ارزی استفاده نكرد؟ مگر در سال گذشته (۱۳۰) میلیون یورو جاری عمرانی برای صدا و سیما از محل صندوق داده نشد؟ مگر برای امسال (۳۰۰) میلیون دلار از محل صندوق برای صدا و سیما گذاشته نشد؟ آیا آموزش و پرورش چنین فرصتی دارد؟ دانشگاه های ما مگر نباید برای دانش بنیان نقش محوری پیدا كنند؟ چرا ما برای آنها این كار را نكردیم؟ (رئیس ـ متشكریم).

آقای دكتر با عرض معذرت. ما باید بدانیم بودجه باید در قالب نظام بررسی نظام بودجه ریزی، بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، دفاع، آموزش عالی، همین بنیاد شهید كه شما در این چند روز مواد مختلفی را مقرر فرمودید، بودجه اینها باید با یك الگو و روش واحدی بررسی شود. نمی شود بعضی نورچشمی شوند و اصلاً این نظام را به هم می ریزد.

یك سؤال اساسی دیگر؛ شما برای قوه قضائیه با تمام دستگاه هایش در آنجا با چه ملاكی فقط (۶/۰) را (۹/۲) كردید، اما اینجا یك باره برای صدا و سیما را این قدر می خواهید افزایش بدهید؟ چه ملاكی بوده؟ كجا ارزیابی شده؟ چرا می خواهیم بدون ارزیابی، منابع عمومی را این طور توزیع كنیم؟ مسئولیت شرعی این كار با چه كسی است؟

اگر یك سالی رشد متعارف (۵۷) درصد بودجه صدا و سیما اتفاق بیفتد به چه كسی جواب می دهید؟ چگونه باید جواب داد؟ می دانید اثر القائی این رشد چیست؟ اثر القائی اش این است، امروز یك دستگاه رشد حقوق می دهد، فردا بقیه دستگاه ها مطالبه می كنند، پس فردا سهم اعتبارات هزینه ای آنقدر بالا می رود كه دولت در پرداخت معوقه اش مانده است. (رئیس ـ خیلی ممنون، وقتتان تمام شد) به همین دلیل موافق حذف هستیم، خیلی ممنون.

رئیس ـ متشكریم، كمیسیون بفرمایید.

محمد خدابخشی (سخنگوی كمیسیون تلفیق برنامه ششم) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران عزیز عنایت داشته باشید، من برخی از دلایلی كه باعث شد كمیسیون به پیشنهاد صدا و سیما بعد از اینكه پیشنهاد اولیه را رد كرد و با تعدیل رقم پیشنهادی صدا و سیما موافقت كرد عرض كنم:

عدم پوشش دیجیتال برخی مناطق كشور به دلیل كمبود اعتبار كه باعث گرایش مردم آن مناطق به شبكه های ماهواره ای شده است.

تأمین بیش از (۵۰) درصد بودجه صدا و سیما از طریق آگهی های تلویزیون و آنتن فروشی كه عملاً باعث شده تا صدا و سیما برخلاف رسالت خود كه رسالت فرهنگی است، همان طور كه مخالف محترم تأیید كردند فعالیت های غیرفرهنگی انجام بدهد.

آگهی های تلویزیون و آنتن فروشی كه عملاً باعث شده تا صدا و سیما برخلاف رسالت خود كه رسالت فرهنگی است، همان طور كه مخالف محترم تأیید كردند، فعالیت های غیرفرهنگی انجام بدهد.رها شدن ساخت سریال های فاخر و «الف ویژه، مانند امام رضا و امام علی كه چقدر در فضای فرهنگی كشور تأثیرگذار بود به دلیل فقدان منابع مالی و كمبود بودجه.

از همه مهمتر وجود بیش از (۱۰۰) شبكه ماهواره ای كه بر علیه كشور و شما دارند برنامه رایگان تولید می كنند كه در یك مورد كشور همسایه بیش از (۳۰) شبكه ماهواره ای را راه اندازی كرده است و بخشی از هنرمندان كشور را به مهاجرت تشویق می كند و عمده فعالیت آنها سست كردن نهاد خانواده است. (رئیس ـ متشكرم).

همكاران عزیز! ما امروز در مبارزه نرم هستیم و صدا و سیما و رسانه ملی در این جنگ نرم خط مقدم این مبارزه است. ما صدا و سیما را تقویت و حمایت می كنیم كه ان شا ءالله با اقتدار در برابر شبكه های خارجی فعالیت كند. اگر انتقادی هم داشته باشیم، انتقادمان هم به جای خود و عملكرد را هم از صدا و سیما مطالبه خواهیم كرد. با حذف این مخالف هستیم.

رئیس ـ متشكریم، حضار ۲۲۰ نفر، پیشنهاد حذف ماده (۱۰۸) است. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. دولت موافق و كمیسیون مخالف هستند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد.

اگر اجازه بدهید با همان اصلاحات بنویسیم «دولت مكلف است از ابتدای اجرای برنامه در بودجه سنواتی . پیشنهاد دارید؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ پیشنهاد جایگزین داریم.

رئیس ـ جایگزین دارید بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای اله قلی زاده مطرح می كنید؟ بفرمایید.

قلی اله قلی زاده (كلیبر، خداآفرین و بخش هوراند) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و ادب و احترام خدمت همه همكاران عزیز. پیشنهادی كه تقدیم خدمت عزیزان شده جایگزین است. پیوست (۲۴)، صفحه (۱۴)، شماره (۳۷). دوستان! خواهش می كنم به این پیشنهاد دقت بفرمایند. با توجه به توضیحات مختلفی كه دوستان عزیز دادند، از مشكلات فرهنگی جامعه، از مشكلات عدم پوشش خیلی از مناطق كشور كه دوستان اشاره كردند در این پیشنهاد لحاظ شده و همین طور بحث عدم پرداخت حقوق كاركنان صدا و سیما از این محل. من متن پیشنهاد را می خوانم، خواهشاً دوستان توجه كنند:

«دولت مكلف است حداقل (۷/۰) درصد بودجه عمومی سالیانه در بودجه کل کشور را به گونه ای که باعث کاهش اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای نشود را در ردیف مربوط به صدا و سیما پیش بینی نماید. این اعتبار صرفاً برای توسعه کمی و کیفی برنامه های تولیدی صدا و سیما (ملی، استانی و برون مرزی) مستند، انیمیشن، فیلم ها و سریال های فاخر (الف ویژه) و پوشش کامل شبکه های صدا و سیمای سراسر کشور با اولویت مناطق مرزی هزینه گردد.

پرداخت هرگونه حقوق و مزایا از محل افزایش این اعتبار بر مبنای سال پایه اجرای برنامه به کارکنان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ممنوع می باشد.

دیوان محاسبات مکلف است بر نحوه هزینه کرد اعتبار مذکور در مصارف یادشده نظارت نماید . والسلام

رئیس ـ متشكریم، پیشنهاد جناب آقای اله قلی زاده مطرح شد، اگر مخالف صحبت نمی كند دولت و كمیسیون مخالف هستند. حضار ۲۱۲ نفر، پیشنهاد جناب آقای اله قلی زاده را به رأی گذاریم. نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد. اگر اجازه بدهید بخوانیم. پیشنهاد داریم؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای قوامی پیشنهادی تحت عنوان رفع ابهام داده اند، ولی می خواهند اضافه كنند.

رئیس ـ رفع ابهام چیست؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ می خواهند قبل از «توسعه كمی و كیفی ، «پوشش (۱۰۰) درصدی استان ها را اضافه كنند.

رئیس ـ نه، مطلب تان اشكال عبارتی ندارد، ابهامی ندارد. «توسعه فنی را كه اضافه كردیم، دیگر بس است، اجاره بدهید عبور كنیم.

قوامی ـ چاپ شده دارم.

رئیس ـ اگر چاپ شده دارند بگویند.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای قوامی! چاپ شده كجاست؟ آدرس چاپ را به ما ندادید.

رئیس ـ آقای قوامی بفرمایید.

هادی قوامی (اسفراین) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران عنایت داشته باشند، پیشنهاد من در پیوست (۳۰) است. در واقع ما تقاضا كردیم این برنامه هایی كه صدا و سیما تولید می كند، ابتدا پوشش استان ها صددرصد شود، نقاط كور را حل كنند، بعد برنامه ای كه برای كل كشور تولید می شود، قابل استفاده باشد. متأسفانه این در اینجا نیامده، لذا پیشنهاد بنده این است كه قبل از «توسعه كمی و كیفی ، «جهت پوشش (۱۰۰) درصدی استان ها اضافه شود تا ان شا ءالله آن برنامه هایی كه صدا و سیما تولید می كند برای همه مردم ما در (۳۱) استان قابل استفاده باشد.

ما الان استان هایی را داریم چون پوشش شان صددرصد نیست، دارند از ماهواره استفاده می كنند، چون امكان اینكه صدا و سیما پوشش بدهد در آنجا وجود ندارد. اینجا هم كه ما گفتیم (۷/۰) درصد از بودجه استان ها برداشته شود، در واقع داریم از بودجه همان شهرستان ها، همان استان ها برمی داریم، صرف پوشش (۱۰۰) درصدی كنیم. اگر این پوشش (۱۰۰) درصدی شود آن روستاها دیگر از برنامه های ماهواره استفاده نمی كنند. ان شا ءالله همه می توانند از این برنامه ها استفاده كنند.

رئیس ـ یعنی شما می گویید كه «پوشش (۱۰۰) درصدی استان ها اضافه شود.

قوامی ـ الان پوشش (۹۰) درصدی است، این پوشش را (۱۰۰) درصد كنند.

رئیس ـ پیشنهاد ایشان كه در این صفحه آمده این است كه در كنار «توسعه كمی و كیفی ، «پوشش (۱۰۰) درصدی استان ها هم اضافه شود. مخالف صحبت نمی كنند، دولت و كمیسیون مخالف هستند.

حضار ۲۰۸ نفر، نمایندگان نظرشان را راجع به پیشنهاد آقای قوامی اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. حالا اجازه بدهید از این عبور كنیم، ما خیلی سر این مسأله ماندیم بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۱۰۸ ـ دولت مكلف است از ابتدای اجرای قانون برنامه در قالب بودجه سنواتی، سهم خود در تأمین بودجه سازمان صدا و سیما را حداقل به میزان (۷/۰) درصد بودجه عمومی دولت لحاظ و تخصیص دهد. افزایش اعتبار سازمان نسبت به سال پایه از محل این ماده جهت پوشش (۱۰۰) درصدی استان ها، توسعه كمی و كیفی برنامه های تولیدی (ملی، استانی و برون مرزی) پویانمایی (انیمیشن)، مستند و فیلم ها و سریال های فاخر و توسعه فنی هزینه می شود و هرگونه افزایش حقوق و مزایا جز به تناسب سایر بخشهای كشور كه در بودجه سنواتی مشخص می شود، ممنوع است.

گزارش سالانه به مجلس شورای اسلامی ارائه خواهد گردید.

رئیس ـ یعنی صدا و سیما به مجلس گزارش سالانه می دهد. حضار ۲۰۶ نفر، ماده (۱۰۸) به نحوی كه قرائت شد را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

ماده (۱۱۵)؛ آقای حاجی بابایی ببینید! در ماده (۱۱۵) اول در بند (۲) «الف نوشته: «تطبیق و اصلاح برنامه توسعه استان های كشور با سند راهبردی توسعه گردشگری . اصلاً «سند راهبرد توسعه گردشگری كجا است و چیست؟ برنامه توسعه استان ها را كه ما تصویب می كنیم به یك سندی وصل كردیم كه نمی دانیم كجا هست. ببینید دوستان! این همان ایرادی كه قبلاً گفتیم را دارد. سند راهبردی توسعه گردشگری چیست؟ چه كسی تصویب كرده است؟ حالا ما توسعه همه استان ها را می خواهیم به یك سندی منوط كنیم كه نمی دانیم چه كسی تصویب كرده است. به نظر من بند (۲) اصلاً قابل طرح نیست. در مورد بند (۳) نوشته شده: «اختصاص یارانه و تسهیلات مالی، معافیت های مالیاتی و عوارضی به تأسیسات گردشگری در سواحل جنوبی و شمالی كشور تا سقف سالانه (۱۰) میلیون نفر بازدیدكننده داخلی و خارجی . ما در شمال و جنوب تأسیساتی كه (۱۰) میلیون نفر بازدیدكننده داشته باشد نداریم.

 می توانیم بگوییم در منطقه شمال یا جنوب این قدر بازدیدكننده داشته باشد. (خدابخشی ـ در مجموع است) نگفتید در مجموع، نوشتید «تأسیسات گردشگری كه این همه بازدیدكننده داشته باشد. (قاضی زاده هاشمی ـ هشتاد و پنجی است، باید مجلس تصویب كند) اینكه حتماً باید به مجلس بیاید، این اصلاً اشكال دارد، مفهوماً هم قدری مشكل دارد. لذا می خواهم بگویم این ماده در دو بندش قدری گیر دارد.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر آقای حاجی حذف كل دارند.

رئیس ـ بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای حاجی حذف كل را مطرح كنند.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

امروز را كه روز فرار طاغوت از كشورمان هست خدمت همه همكاران و ملت عزیز ایران اسلامی تبریك عرض می كنم. اما عزیزان! این ماده هرچند كه می توانست پیام خوبی را داشته باشد، ولی به نظر می رسد كه از چند جهت به دلیل نقص هایی كه در آن هست رنج می برد. در صدر ماده تعیین نكرده كه بالاخره مسئول این تكالیفی كه در آن ذكر كرده چه دستگاهی است. آیا دولت است، آیا وزارتخانه خاصی است، آیا سازمان میراث است یا دیگر نهادها؟

بحث بعدی اش همانطور كه آقای رئیس هم فرمودند، سند راهبردی توسعه گردشگری را نمی دانیم كه آیا مصوب شده یا نشده. تا آنجایی كه ما اطلاع داریم چنین سندی در كشور مصوب وجود ندارد. از طرفی گفته این سندی كه در زمینه توسعه گردشگری راهبردی است بیاید با كل سند توسعه استان كه طبیعتاً آن سند توسعه استان همه بخش ها را شامل می شود تطبیق داده شود. در حالی كه اگر بر فرض آن سند راهبردی وجود داشت، سند توسعه استان هم وجود می داشت، در بخش توسعه گردشگری و میراثی آن می بایستی با هم مقایسه می شد و مورد اصلاح و یا تعدیل قرار می گرفت.

از طرفی در بند (۳) گفته یارانه بخشیده یا داده شود. محل یارانه كجاست؟ تسهیلات مالی كه گفته شده از كجا؟ سود این تسهیلات به چه میزان است؟ منبع آن كجاست؟ به چه میزان معافیت مالیاتی و از این میزان معافیت از كجا كسر شود؟ از طرفی كدام عوارض كه اینجا اشاره كرده بخشیده شود یا گرفته نشود؟ آقای رئیس! همچنین در تبصره آورده شده كه آیین نامه آن توسط میراث فرهنگی و با همكاری وزارت كشور، وزارت جهاد، سازمان برنامه و بودجه و سازمان محیط زیست تهیه می شود كه به نظر می رسد از این جهت هم دچار مشكل است. بنابراین بنده در درجه اول اصلاح این موارد را از آقای رئیس انتظار دارم، اگر بتوانند اصلاح بفرمایند، در غیر این صورت با حذف كل آن موافق هستم.

رئیس ـ متشكریم، پیشنهاد جناب آقای حاجی حذف ماده (۱۱۵) است. مخالف صحبت می كنند؟ بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ مخالف جناب آقای عباسی هستند، بفرمایید.

اسداله عباسی (رودسر و املش) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و خداقوت محضر همه همكاران عزیز. خواهش من از همكاران این است كه كامل دقت بفرمایند و خواهش دوم از همكار عزیزم جناب آقای حاجی دلیگانی این است كه بنا به دلایل زیر پیشنهادشان را پس بگیرند.

ببینید دوست عزیز! بعد از صنعت نفت تنها صنعتی كه در كشور ما می توانیم روی آن سرمایه گذاری كنیم صنعت گردشگری است و ما بهترین مناطق را در كشور شاهد هستیم، ما چهار فصل را در كشورمان شاهد هستیم. الان بعضی از مناطق ما با (۲۰) درجه زیر صفر دارند زندگی می كنند، بعضی از مناطق ما بالای (۳۰) درجه است. همزمان در جایی بسیار برف و یخبندان است، در جای دیگر هم بسیار گرم و بهاری است و ما این را در مناطق دارم.

سواحل جنوب و شمال كشور برای گردشگری ساماندهی نشده، امروز بخش های خصوصی به دلیل عدم قانون مناسب و همچنین بحث سند راهبردی در شرایط افت سرمایه گذاری قرار گرفته و آنهایی كه سرمایه گذاری كرده اند به زیان دهی رسیده اند. آیا ما در جهت اینكه بتوانیم از پتانسیل ها و ظرفیت های كشورمان در سواحل كشور استفاده كنیم، بایستی در جهت تدوین قانون و سند راهبردی گردشگری قدم برداریم یا نه؟ ما همین طور دست روی دست بگذاریم بگوییم كه حالا سازمان میراث فرهنگی خودش می تواند كارهایی را انجام بدهد.

شما ببینید كه روزانه و ماهانه چند نفر برای سفر به مناطق كشورهای همجوار و كشورهایی كه شرایط گردشگری برایشان فراهم كرده اند دارند سفر می كنند. اگر ما این شرایط را در كشورمان فراهم كنیم نه تنها آنهایی كه در داخل كشور هستند (وكیلی ـ متشكر) می توانیم پاسخگو باشیم و از ظرفیت های گردشگری خودمان استفاده كنیم، از كشورهای دیگر هم می توانیم جذب سرمایه گذار و جذب گردشگر و توریست به كشورمان داشته باشیم.

ضمن اینكه در بعضی از این قسمت ها بایستی یك تغییرات و اصلاحاتی انجام شود، به دلیل ضیق وقتی كه كمیسیون تلفیق داشته و می خواست برنامه را تا روز چهارشنبه تحویل بدهد، بعضی از این قسمت ها اصلاح نشده است. خواهش من از همكاران این است كه مخصوصاً در بند (۳) اختصاص یارانه و تسهیلات مالی و معافیت های مالیاتی و عوارضی به ویژه برای كسانی كه آمدند (وكیلی ـ متشكر) در بخش گردشگری سرمایه گذاری كردند و تأسیساتی بنا نهادند، هتل ساختند، مهمانسرا ساختند و شرایط برای گردشگری فراهم كردند، اما مورد حمایت قرار نمی گیرند و مورد غفلت قرار گرفته است. (رئیس ـ متشكریم).

خواهش من این است كه در بحث سواحل جنوب و شمال نیاز به ساماندهی دارد، نیاز به حمایت دارد، نیاز به سرمایه گذاری دارد و بهترین راهی است كه ما یك ماده ای را كه همین (۱۱۵) است را با یك مقدار اصلاحاتی كه جناب آقای دكتر لاریجانی محبت می فرمایند به تصویب برسانیم و با حذفش مخالفم.

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ موافق وقت شان را به جناب آقای موسوی لارگانی داده اند.

رئیس ـ آقای لارگانی بفرمایید.

سیدناصر موسوی لارگانی (فلاورجان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر! خدمتتان عرض كنم این ماده همان طور كه خود حضرت عالی هم اشاره فرمودید ایراداتی دارد و مخصوصاً در بند (۳) كه جناب آقای دكتر عباسی در رابطه با معافیت مالیاتی اشاره فرمودند، با توجه به اینكه حدود و ثغورش مشخص نشده، این با اصل (۵۱) قانون اساسی هم مخالفت دارد.

ما در ماده (۶) همین قانون برنامه ششم تصویب كردیم كه اگر قرار است برای توسعه گردشگری اقدامی انجام شود باید حدودش مشخص شود. با اصل (۸۵) قانون اساسی هم مغایرت دارد و ما نباید اختیارات مجلس را واگذار كنیم.

در مناطق شمالی كشور همه روستاها و شهرها دارای ظرفیت گردشگری هستند، ولی نمی توانیم جایی را مستثنی كنیم. حال طبق این ماده این معافیت مالیاتی و عوارض به كجا تعلق می گیرد و كجا را شامل نمی شود؟ چرا باید در قانون نگارش به نحوی باشد كه سلیقه مدیران دولتی در آینده تبعیض ایجاد كند؟ لذا اگر قرار است تسهیلاتی برای توسعه گردشگری در نظر بگیریم كه باید این كار را كنیم، همان طور كه آقای دكتر عباسی اشاره فرمودند ما یكی از پتانسیل هایی كه در كشورمان داریم، با توجه به چهار فصل بودن كشور ما همین بحث گردشگری است. اما جایش واقعاً اینجا نیست. با این حكم كلی مشكلات مناطق شمالی و جنوبی چند برابر می شود.

معافیت مالیاتی در ماده (۱۳۲) قانون مالیات پنجساله و ده ساله دارد، لذا من درخواستم از همكاران این است؛ با توجه به اینكه فقط قطب گردشگری شمال و جنوب نیست، شاید بعضی از استان های ما مثل خود خراسان رضوی كه هم زیارتی و هم سیاحتی است، (رئیس ـ متشكریم) استان فارس، استان اصفهان، شما ببینید از نظر قطب گردشگری تعداد توریست های داخلی و خارجی به این استان ها چقدر است. چه تفاوتی دارد؟

 اگر قرار است ما معافیت مالیاتی در نظر بگیریم، اول باید برای همه استان ها در نظر بگیریم، در ثانی عرض كردم چون حد و مرزی برای این بند مشخص نكردیم، به نظر من این خلاف چند تا اصل قانون اساسی است.

رئیس ـ متشكریم.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! اخطار دارند.

رئیس ـ اخطار را بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ اخطار، جناب آقای تجری بفرمایید.

فرهاد تجری (قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت ریاست محترم و همكاران عزیز خسته نباشید عرض می كنیم. همكاران عزیز توجه داشته باشید، آقای رئیس! همان طور كه آقای موسوی اشاره فرمودند با توجه به اینكه معافیت های مالیاتی به موجب قانون و از اختیارات مجلس شورای اسلامی است و ما این را به موجب تبصره بند (۳) به یك هیأتی تفویض كردیم كه به موجب آیین نامه بایستی با محوریت میراث فرهنگی، میزانش، سقفش، مباحثی را كه دارای ایراد است و شأن قانونگذاری است كه متأسفانه با غفلتی كه انجام شده این اختیار را به هیأتی تفویض كرده اند كه به موجب آیین نامه بناست تأسیس شود. لذا به اعتقاد من این خلاف اصل هشتاد و پنجم قانون اساسی است و جزء وظایف مجلس شورای اسلامی است. اینجا نیاز به اصلاح دارد.

رئیس ـ عرض شود اینجا در آیین نامه «تخصیص این تسهیلات را به آیین نامه داده، «معافیت را به آیین نامه نداده است. البته عبارتش كه مغشوش است، باید درست كرد. «اختصاص یارانه و تسهیلات مالی و معافیت های مالیاتی و عوارضی به تأسیسات گردشگری ، این را منوط به آیین نامه نكرده، تسهیلاتش را منوط كرده است. آن هم حتماً باید در قالب بودجه سنواتی بیاید، اشكال قانون اساسی دارد.

من در كل اخطار را وارد می دانم، چون حداقل یك بودجه سنواتی را باید به آن اضافه كرد.

حضار ۲۰۰ نفر، اخطار به رأی گذاشته می شود. نمایندگان نظرشان را راجع به وارد بودن اعلام بفرمایند تا درستش كنیم. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. شمال و جنوبش اشكال ندارد، دریاست. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

بنابراین اشكال این را باید رفع كنیم، حالا پیشنهاد حذف را بدهید تا بعد ببینیم چه می شود. دولت نظرش را راجع به حذف بفرماید.

محمدقاسم پناهی (قائم مقام سازمان امور مالیاتی كشور) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت نمایندگان محترم عرض سلام و ادب دارم. نمایندگان محترم عنایت بفرمایید! در رابطه با بحث این بند، دو تا موضوع دارد، یك بحث تخصیص یارانه كه برای دولت بار مالی دارد، دوماً بحث «تسهیلات مالی و معافیت های مالیاتی .

ما در بحث معافیت های مالیاتی به موجب قانون دائم مالیات مستقیم برای این موضوع دارای قانون دائم هستیم، اگر كسی برای مراكز اقامتی، گردشگری و ساخت هتل از ۱/۱/۹۵  به بعد كسی این كار را انجام بدهد از یك معافیت پنجساله در مناطق برخوردار و در مناطق غیربرخوردار كه مناطق كمترتوسعه یافته است، به مدت (۱۰) سال از این معافیت مالیاتی برخوردار است. همچنین تمام مراكز اقامتی و تأسیسات گردشگری سابق هم از ۱/۱/۹۵ به بعد به مدت شش سال به میزان (۵۰) درصد از معافیت مالیاتی برخوردار هستند. ضمن اینكه اگر دفاتر گردشگری هم بتوانند جذب گردشگر خارجی كنند به صورت دائم (۱۰۰) درصد درآمدشان از پرداخت مالیات معاف است.

بنابراین به موجب قانون ما در حال حاضر معافیت هایی برای این بخش داریم، ضمن اینكه اینجا خودش ابهام دارد، ابهامش هم این است كه معافیت مالیاتی و عوارضی كه گفته مشخص نیست، میزان و مدتش را مشخص نكرده. نوع معافیت را مشخص نكرده، معافیت بر درآمد است، معافیت بر مالیات بر ارزش افزوده است، از این جهت هم دارای ابهام است. ضمن اینكه مغایر اصل (۵۱) قانون اساسی هم هست، دولت در جمع با حذفش موافق است.

رئیس ـ متشكریم، كمیسیون بفرمایید.

محمد خدابخشی (سخنگوی كمیسیون تلفیق برنامه ششم) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

ما در صدر بند «الف همین ماده كه قبلاً تصویب شده بود دولت را مكلف كردیم كه تا پایان سال اول سند راهبردی توسعه گردشگری را تهیه كند. در بند دوم كه به كمیسیون ارجاع شد گفتیم كه «تطبیق و اصلاح برنامه های توسعه استان های كشور با سند راهبردی توسعه گردشگری تا پایان شش ماه اول سال دوم اجرای برنامه ، چون سند را قبلاً در صدر ماده بند «الف گفتیم آماده شود.

با توجه با اینكه گردشگری از اولویت های برنامه است، اگرچه ما معافیت های مالیاتی را ممنوع كردیم، ولی اینجا استثنائاً برای گردشگری گفتیم این معافیت ها داده شود. با حذفش مخالف هستیم، موافقیم كه اصلاحاتی انجام شود.

رئیس ـ متشكریم. حضار ۱۹۸ نفر، پیشنهاد حذف ماده (۱۱۵) را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دولت موافق و كمیسیون مخالف هستند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد.

عرض شود با آن اخطاری كه دوستان دادند، به نظرم چند تا اصلاح باید انجام شود. بند (۲) آن كه كلاً زائد است، اصلاً مفهوم ندارد، «سند راهبردی توسعه باید حذف شود. حالا كه اخطار را رأی گرفتیم بگذارید اصلاح كنیم. «اختصاص یارانه و تسهیلات مالی باید در چارچوب بودجه سنواتی باشد، در غیر این صورت آن اشكال وارد است.

«معافیت های مالیاتی و عوارضی به تأسیسات گردشگری ، عوارض كه دست ما نیست، طبق قوانین مربوطه دست شهرداری ها است.

باید بنویسیم «معافیت های مالیاتی و عوارضی به تأسیسات گردشگری در چهارچوب قوانین مربوطه . «در سواحل جنوبی كشور و شمال تا سقف (مفتح ـ پیشنهاد حذف داریم) آن را می توانید حذف كنید اشكال ندارد. من اشكال قانون اساسی اش را فعلاً می خواهم حل كنم تا بعداً پیشنهاد جدید بدهید. «تا سقف سالانه (۱۰) میلیون نفر بازدید كننده داخلی و خارجی اینجا مفهوم ندارد. یعنی ما تأسیسات گردشگری در سواحل جنوبی و شمالی را در چهارچوب قوانین مربوطه باید درست كنیم تسهیلات و یارانه را هم در چهارچوب بودجه سنواتی. «تا سقف سالانه (۱۰) میلیون نفر بازدید كننده داخلی و خارجی اینجا خاصیت و مفهومی ندارد. یعنی اگر كمتر از این بود، نمی دهیم؟ مقصود چیست؟ یعنی اگر (۹) میلیون شد به این تسهیلات نمی دهید؟ مفهوم ندارد، این را هم حذف كنیم.

بنابراین این طور می شود: «اختصاص یارانه و تسهیلات مالی در چهارچوب بودجه سنواتی و معافیتهای مالیاتی و عوارضی به تأسیسات گردشگری در چهارچوب قوانین مربوطه در سواحل جنوبی و شمالی كشور. آیین نامه اجرائی این بند توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و با همكاری وزارتخانه های كشور، جهاد كشاورزی، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان ننوشتید كجا اصلاً تصویب كند؟ فقط نوشته مشخص شود. «تهیه و به تصویب هیأت وزیران می رسد .
بنابراین اگر این طور بشود بند «الف این می شود: یك و دو و سه را هم باید برداشت می شود: «اختصاص یارانه و تسهیلات مالی در چهارچوب بودجه سنواتی و معافیتهای مالیاتی و عوارضی به تأسیسات گردشگری در چهارچوب قوانین مربوطه در سواحل جنوبی و شمالی كشور تبصره اش هم این می شود: «آیین نامه اجرائی این بند توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و با همكاری وزارتخانه های كشور، جهاد كشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان تهیه و به تصویب هیأت وزیران می رسد . (امیرآبادی فراهانی ـ چرا سواحل جنوبی و شمالی؟ همه جا هست) حالا سواحل جنوبی و شمالی از باب اینكه توریست پذیر هست می خواهند یك چیزی اینجا بنویسند. خیلی خاصیتی ندارد.

توضیحاتی را كه این دوستان دولت دادند توجه كنید، ما برای مناطق گردشگری تأسیسات گردشگری را كلاً پنج سال معاف كردیم. برای مناطق محروم هم (۱۰) سال یعنی این حرف زیادی در آن نیست. یعنی خیلی محتوا ندارد. حالا اگر اجازه بدهید از این بحث عبور كنیم. به خاطر اینكه شمالی و جنوبی دریا دارد این را آورده اند. می خواهید حذف كنید؟ وقت مان را خیلی می گیرد. اگر پیشنهاد دارند، بگویید خودش خیلی مواد مغذی ندارد، شما از آن خیلی چیزی گیرتان نمی آید چون اصل معافیت گردشگری وجود دارد ما همانطور داریم یك چیزی خاصیت زیادی ندارد را می گوییم. خاصیتی ندارد شما تردید نكنید نه چیزی گیر استان های شمالی می آید و نه جنوبی یعنی همه اینها معاف هستند فقط یك منتی داریم سرشان می گذاریم.

اگر اجازه بدهید ما حذفش كنیم، برود. چون این خاصیتی ندارد یك منتی سر استان های شمالی و جنوبی دارند می گذارند هیچ خاصیتی ندارد. كلاً حذفش كنیم. موافقید؟ من اخطار را كه وارد می دانم. گردشگری یك حرف مغذی در آن نیست، من كه قبول دارم، هیچ چیزی در آن نیست. رأی نمی خواهد با اخطار می توانیم حذف كنیم. (تعدادی از نمایندگان ـ بماند) شما موافقید بماند؟ چیزی گیرتان نمی آید. پس پیشنهاد بدهید تا ظهر باید سر همین چیزی كه خیلی خاصیتی ندارد. من گفتم وارد است منتها دو راه داشتیم: اخطار كه به رأی گذاشته شد، می توانیم حذفش كنیم. می توانیم اصلاحش كنیم، من در كل دوستانی كه شما بیشتر اهالی شمال دارید اینها را می گویید! به شما بگویم این چیز مغذی در آن نیست. اگر به همین حد قانع هستید باشد. پیشنهاد بدهند.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بند (۲) كه حذف شد. بند (۳) را هم آقایان موسوی و كاتب می خواهند حذف كنند.

رئیس ـ نه، اگر آن را حذف كنید كل بند حذف می شود. حذف كل رأی نیاورده، رهایش كنید. پیشنهاد جزء بدهید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ حذف در سطر اول، «سواحل تا آخر بند را آقای مفتح را می خواهند حذف كنند، بفرمایید.

رئیس ـ بفرمایید.

محمدمهدی مفتح (تویسركان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر ملاحظه بفرمایید، همكاران محترم عنایت بفرمایید! ظرفیت گردشگری یك ظرفیت بسیار مناسبی است كه در كشور باید این ظرفیت به فعلیت دربیاید و اقتصاد نقاط مختلف كشور از این بابت بهره مند بشوند. درست است شمال و جنوب كشور دریا دارد اما نقاط دیگر كشور هم مسائل دیگر و زمینه های دیگری دارد. آثار باستانی دارد برای گردشگرها می تواند بسیار جذاب باشد. ما چگونه بیاییم فقط به سواحل شمال و جنوب تخصیص بدهیم آنها هم باید استفاده كنند دیگر موارد هم باید استفاده كند، اینكه بگوییم كه اینجا نوشته است در قوانین دیگر وجود دارد. جناب آقای دكتر لاریجانی مستحضر هستید در برنامه وقتی ما نكته ای را می نویسیم در زمان اجرای برنامه، برنامه حاكم است، یعنی معافیت های دیگر برای دیگر نقاط ممكن است تحت الشعاع این حكم برنامه قرار بگیرد و غیر از سواحل شمال و جنوب معافیت ها در دیگر مناطق به دلیل اینكه اینجا تصریح به شمال و جنوب شده از بین برود.

این نیست كه با نوشتن این تفاوتی نكند حتماً در اجرای آن معافیت هایی كه در قوانین دیگر وجود دارد اگر این تصویب بشود نقاط دیگر كشور مواجه با اشكال می شوند آن معافیت ها را ممكن است سازمان مالیاتی یا دولت به ایشان تخصیص ندهد و بگوید كه در برنامه گفته شده، «سواحل شمال و جنوب از این استنباط تخصیص را بكنند این است كه اینكه به نظر می رسد باید حتماً این حذف بشود. این اولاً.

آقای دكتر! ثانیاً اگر صلاح بدانید در تبصره «آیین نامه با همكاری تشكل های فعال در بخش خصوصی نوشته شود كه ما بهتر بتوانیم این ظرفیت رشد اقتصادی، گردشگری، در كشور رونق بدهیم. آیین نامه با كسب نظر تشكل های فعال در بخش خصوصی اگر نوشته بشود فكر می كنیم كه عملیاتی تر بشود.

رئیس ـ پیشنهاد جناب مفتح این است كه «در سواحل جنوبی و شمالی كشور حذف بشود، نتیجه اش این می شود كه « این معافیت به تأسیسات ایرانگردی و جهانگردی برای همه جا است. پیشنهاد حذف این بخش را دارند. مخالف صحبت می كند؟ اجازه بدهید عبور كنیم. «سواحل شمالی و جنوبی را می خواهند حذف كنند به كل كشور باشد. دولت نظری ندارند. كمیسیون موافق هستند.

حضار ۲۰۰ نفر، پیشنهاد جناب مفتح را به رأی می گذاریم، نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان ر أی گیری را اعلام می كنم. تصویب شد. اجازه بدهید بخوانیم و از آن عبور كنیم. دیگر بیشتر از این چیزی ندارد، بخوانید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۱۱۵ ـ

۳ ـ اختصاص یارانه و تسهیلات مالی در چهارچوب بودجه سنواتی و معافیتهای مالیاتی و عوارضی به تأسیسات ایرانگردی و جهانگردی در چهارچوب قوانین مربوطه.

تبصره ـ آیین نامه اجرائی این بند توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و با همكاری وزارتخانه های كشور، جهاد كشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان تهیه و به تصویب هیأت وزیران می رسد.

رئیس ـ حضار ۲۰۰ نفر، این البته بندی در آن ماده قبلی می شود كه قبلاً تصویب شده. پیشنهادی كه قرائت شد در این بند را به رأی می گذاریم. نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. خیلی روی این معطل شدیم. (دژپسند ـ وزارت راه و شهرسازی هم درج بشود) ما مخالفتی نداریم آقایان می گویند وزارت راه و شهرسازی هم در آیین نامه اضافه بشود. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

ماده (۱۱۸) را بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ حذف ماده (۱۱۸) را آقایان قوامی، محبی نیا، و جمالی پیشنهاد دارند. آقای جمالی بفرمایید.

محمدجواد جمالی نوبندگانی (فسا) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

من در رابطه با ماده (۱۱۸) به خصوص بند «الف مطالبی را خدمت همكاران عزیز عرض می كنم خواهش می كنم یك عنایت ویژه ای به این موضوع بفرمایند، ما آمدیم گفتیم كه «دستگاههای اجرایی مكلفند مردان متأهل دارای فرزند را در شرایط مساوی با مردان متأهل فاقد فرزند در اولویت استخدام قرار دهند . خوب حتماً ما باید جامع نگر باشیم، حواشی مهم تصمیمات را ببینیم و بسنجیم آیا عوارض این مسائل بیشتر هست یا نه. ممكن است نظر خیری داشته باشیم اما حالا ببینید تالی فاسد این چه خواهد بود. بچه دار نشدن یا ارادی یا غیرارادی است، آنكه غیرارادی است چه گناهی كرده؟ الان آماری كه ما داریم از پزشكی بین (۲۰) تا (۲۵) درصد Infertility و نازایی هست. همه اش هم تقصیر یك طرف نیست ممكن است كه از مرد یا از خانم ها باشد. اتفاقاً اینها بایستی كه چون هزینه های زیادی برای درما ن شان دارند، آقای دكتر لاریجانی! اینها هزینه های زیادی برای درمان شان می خواهند، وقتی بیكار باشد، بعد نتواند برای این درمان را انجام بدهد كه این موضوع استمرار پیدا می كند. ما در جامعه مان این طوری است كه صبر و تحمل در رابطه با كسانی كه بچه دار نمی شوند در حد خوب و بالایی است ولی اگر مرد احساس كند كه با این قوانین ما نمی تواند دیگر شغل هم داشته باشد قطعاً در بازه زمانی كوتاهی خانمش را طلاق می دهد و بر سر زندگی بعدی می رود. آیا ما دنبال افزایش نرخ طلاق هستیم؟ اینها كه افسردگی دارند، چرا بیاییم یك كار دیگری بكنیم كه افسردگی را بالاتر ببرد. آیا دنبال اعتیاد بیشتر به داروهای ضد افسردگی به مواد مخدر هستیم؟ حتماً دنبال این مسأله نیستیم.

موضوع دیگر كه هست و خیلی باید توجه كرد این است كه این كار باعث رونق بازار غیرقانونی خرید و فروش فرزند خواهد شد. عزیزان! من خواهش می كنم این مطالبی را كه عرض كردم به دقت توجه بفرمایید این موضوع باعث می شود كه عوارض بسیار زیادی در جامعه پدیدار بشود به خاطر اینكه ما خواستیم مثلاً یك معضلاتی را حل كنیم، ولی بیشتر این موضوع در موضع اختصاصی خانواده ها است این قدر وارد مسائل شخصی زوج ها نشویم، خیلی ممنون.

رئیس ـ متشكریم، مخالف صحبت می كند؟

دبیر (كاتب) ـ آقای رئیس! صحبت می كنند، آقای گودرزی بفرمایید.

عباس گودرزی (بروجرد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان و خداقوت خدمت همكاران عزیز. این ماده (۱۱۸) ماده بسیار پراهمیتی است در قانون اساسی می گوید كه خانواده یك واحد بنیانی است، تمام برنامه ریزی ها، قانونگذاری ها، باید در جهت تحكیم بنیان خانواده باشد. لذا اینكه بخواهیم سریع از این ماده بگذریم ما كه دو ماه است ایستادیم، حالا یك ساعت، ده دقیقه، ربع ساعت هم بیشتر به جایی برنمی خورد. جناب آقای رئیس!

خدمت دوستان عارضم كه از این طرف توصیه به فرزندآوری می شود، فرزندآوری كه آن قدر مهم است كه رهبری معظم انقلاب فرمودند «ما از تحدید نسل و كنترل جمعیت توبه می كنیم چه جفایی در حق این ملت و این كشور امام زمان شد. اگر قرار است، فرزندآوری و تكثیر نسل را تقویت كنیم سیاست های تشویقی باید اتخاذ كنیم و لاغیر چاره ای جز سیاست های تشویقی نیست. برادر عزیزمان فرمودند كه متأهلی كه فرزند نمی تواند بیاورد و نابارور است. خوب عزیز برادر! اصلاح كنیم، آنها را مستثنی، اما اینكه فرد متأهلی كه دارای فرزند است، در اولویت استخدام باشد هم اخلاقاً و هم شرعاً درست و منطقی است. همه طور توجیه دارد، كسی كه بچه دارد، هزینه زن و فرزند را دارد، طبیعتاً باید در اولویت باشد. اما آنكه نابارور است حتماً باید مستثنی باشد. (رئیس ـ متشكریم)

مطلب بعد، آقای رئیس! عذر می خواهم گفته كه زنان متأهل خانه دار دارای سه فرزند تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار بگیرند باید این اتفاق بیفتد. متأسفانه نظام ما اسلامی است اما خانه داری، عبادت نیست، شغل نیست. خانه داری امروز مایه شرم زنان ما محسوب می شود. زن خانواده، مادر خانواده وقتی در مدرسه به او می گویند چه كاره ای؟ سرش را پایین می اندازد می گوید خانه دار. خانه داری افتخار است باید بیمه تأمین اجتماعی برایش در نظر گرفته بشود. (رئیس ـ خیلی ممنون).

مطلب آخر آقای رئیس! عذر می خواهم، وقت دارم. فرمودند كه قانون بازنشستگی پیش از موعد كاركنان دولت. مقام معظم رهبری می فرمایند حالا كه ما ناگزیریم كه در جامعه زن نقش ایفا كند كه باید ایفا كند. لااقل یك كاری بكنیم كه فرزند از محیط دریافت رفق و محبت مادر محروم نباشد. كاری بكنیم كه مادر ساعات بیشتری را بتواند در كنار خانواده باشد. حضور خانواده باعث شكل گیری شخصیت فرزند است. فرزند در دوران شكل گیری شخصیت از نعمت مادر محروم است چه اشكالی دارد كه بازنشستگی پیش از موعد برای زنان شاغل در نظر گرفته شود؟ زن مظهر لطف است، مظهر عاطفه است، مظهر احساس است. زن ریحانه است، باید ساعات كارش نسبت به بقیه كمتر باشد. من تقاضایم این است برای تحكیم بنیان خانواده و خدمت به این واحد بنیانی و تقویت نظام اسلامی، كمك به سبك زندگی اسلامی ـ ایرانی تقاضایم این است كه همكاران عزیز كمك در مصوب شدن این ماده بكنند.

بند آخر هم متأهلین دانشجو كه خوابگاه برای شان در نظر گرفته بشود امر مثبت و مباركی است. تقاضایم این است كه همكاران به تصویب این ماده كمك كنند و با حذفش مخالفت كنند.

رئیس ـ متشكریم، موافق صحبت كنند.

دبیر (كاتب) ـ موافق جناب آقای رجبی بفرمایید.

فرج اله رجبی (شیراز) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

دوستان گرامی لطفاً توجه بفرمایید! ما در كدام نظام ارزشی، (نظام ارزشی اسلامی را نمی گویم). در كدام نظام ارزشی می توانیم انسان ها را به دلایل نقص های طبیعی تحقیر كنیم؟ كجا به ما چنین اجازه ای داده شده؟ كجا به ما چنین اجازه ای داده شده كه اگر كسی خارج از توان خود دارای یك ناتوانی است ما بخواهیم این را در قالب قوانینی كه ظاهرش هم ظاهر خیلی عاطفی است بخواهیم آن را به رخش بكشیم؟ اینكه یك مردی یا یك زنی دارای بچه نمی شود باید این محمل این بشود كه فردا آشیانه اش به هم بخورد. اینكه ما می خواهیم باروری را تبلیغ و ترویج كنیم یك بحث است اینكه ما از روش نادرستی برای ترویج باروری استفاده كنیم یك بحث دیگری است. شما اگر هر امتیازی برای انسان های واجد فرزند بدهید عیبی ندارد، ولی اینكه به رخ می كشید انسان های نابارور كه دست خودشان هم نیست، اختیاری ندارند شاید حقوق شان ضایع می شود، این از كدام نظام ارزشی درآمده؟ من فكر می كنم دوستانی كه این بند را گذاشتند گفت كه:

گفت شیخا ورد خوب آورده ای

لیك سوراخ دعا گم كرده ای

اینكه این نیست. من مصراً از دوستان می خواهم به خاطر حفظ شئون خانواده، به خاطر پرهیز از اینكه ما آدم ها را به دلیل خلقی شان كه دستی در آن ندارند، بخواهیم تحقیر كنیم رأی به حذف این بدهند. تا بنیان خانواده از جایی دیگر تأمین بشود.

تابش ـ اخطار داریم.

رئیس ـ خیلی ممنون، دولت بفرمایید. چشم اخطار را هم گوش می دهیم.

فرهاد دژپسند (معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه) ـ این ماده (۱۱۸) اشكالات متعددی دارد. اولاً بند «د متنی كه آمده ملاحظه می فرمایید الان حدود (۱۶) میلیون نفر، یا خانوار به عبارتی باید بگوییم خانوار، تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی هستند. وقتی ما می گوییم «زنان متأهل حداقل دارای ببینیم چند درصد می شوند و چقدر تحت پوشش این بیمه قرار می گیرد. یعنی به یكباره ما داریم چه كار می كنیم؟ حجم و بار مالی را به طور بی رویه گسترش می دهیم. یا در بند «ه‍ قانون بازنشستگی پیش از موعد سال ۹۱ تمام شده. چطور الان می توانیم تمدید كنیم یعنی قانونی وجود ندارد.

رئیس ـ این اشكالشان كاملاً وارد است، قبلاً ما گفتیم كه این قانون وقتش تمام شده این بند «ه‍ اصلاً امكانپذیر نیست. قانونش تمام شده. درست می گویند.

دژپسند ـ نكته سوم، بند «و ملاحظه بفرمایید. دولت را مكلف كرده بخشی از اعتبارات عمرانی را به تأمین خوابگاه ها بدهد. خوب، دولت كه دارد هر سال این كار را می كند. این اعتبارات عمرانی كه می گذارد برای همین كار است. اما نكته ای كه وجود دارد دولت دارد الان از یك فرصت دیگری استفاده می كند. یعنی بخش غیردولتی می آید خوابگاه درست می كند، دولت خرید خدمت می كند آن را در اختیار دانشجوهای متأهل می گذارد. بنابراین با این بند شما این فرصت را از بین می برد ضمن اینكه اعتبار دولت كه بی نهایت نیست الحمدلله با این مصوباتی هم كه در برنامه ششم داریم دیگر معلوم نیست چه اتفاقی می افتد. بنابراین به این اتفاقات ناگوار داریم بیشتر اضافه می كنیم كلاً این سه بندی كه گفتم مشكلات عدیده ایجاد می كند. بند «ج الان در دست اجرا است، مشكل ندارد، بند «ب هم از نظر مفهومی مشكل دارد مرخصی اجباری است یا تشویقی؟ ضمن اینكه قانون دائمی دارد، آوردنش دیگر دوباره ضرورتی ندارد. به این دلایلی كه عرض كردم با حذف ماده (۱۱۸) موافقیم ان شا ء الله كه شما هم كمك كنید.

رئیس ـ متشكریم، كمیسیون بفرمایید.

محمد خدابخشی (سخنگوی كمیسیون تلفیق برنامه ششم) ـ

 بسم الله الرحمن الرحیم

علت اینكه این احكام را آوردیم این است كه نرخ باروری در حال حاضر (۸/۱) است و خیلی پایین تر از نرخ جایگزینی است. نرخ جایگزینی (۱/۲) است. اگر نرخ باروری (۱/۲) باشد همین جمعیتی كه داریم، همین تثبیت می شود. ولی ما الان در حال حاضر نرخ باروری مان (۸/۱) است. هدفگذاری كه كردیم در احكام قبلی (۵/۲) است. ما برای اینكه به این نرخ باروری (۵/۲) برسیم این احكام كه در راستای سیاست های كلی جمعیت و خانواده است برای ترغیب به فرزند آوری این احكام را آوردیم.

در بند «الف گفتیم در شرایط مساوی اولویت با مردانی باشد كه دارای فرزند هستند. در بند «ب دو هفته تشویقی گذاشتیم كه این در احكام دائمی هم آمده برای تأكید در اینجا ذكر شده. در بند «ج در قانون مدیریت خدمات كشوری عبارت «حداكثر تا سه فرزند را حذف كردیم و در بند «د باز یك سیاست تشویقی است كه زنان متأهلی كه دارای حداقل سه فرزند هستند اینها تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار بگیرند. در بند «ه‍ هم می دانیم كه قانون مدیریت خدمات كشوری تمام شده ما برای تمدیدش این را آوردیم و در بند «و هم باز یك سیاست تشویقی است، با حذفش كمیسیون مخالف است ولی اگر اصلاحاتی لازم است می توانیم در بندها اعمال كنیم.

رئیس ـ متشكریم، اخطار دارند، بفرمایید.

دبیر (وكیلی) ـ اخطار جناب آقای تابش بفرمایید.

محمدرضا تابش (اردكان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر من خیلی وقت جلسه را نمی گیرم. اصل سوم بند (۹) «رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امكانات عادلانه برای همه در تمام زمینه های مادی و معنوی ما با این نحوه قانونگذاری در كار خدا و خلقت هم دخالت می كنیم. بند «الف ماده (۱۱۸) «دستگاههای اجرایی مكلفند مردان متأهل دارای فرزند را در شرایط مساوی با مردان متأهل فاقد فرزند در اولویت استخدام قرار دهند مغایر این بند از اصل قانون اساسی است و من استدعا دارم یا اصلاح و یا حذف بشود.

رئیس ـ عرض شود اخطارشان وارد است. فقط یك بند هم نیست. ببینید مثلاً در اولش گفته شده كه «مردان متأهل دارای فرزند را در شرایط مساوی با مردان متأهل فاقد فرزند در اولویت استخدام حالا یك فردی فرزند داشت و مرحوم شد حالا یكی هم ما باید بر سرش بزنیم بگوییم استخدامت هم نمی كنیم. معلوم است كه اشكال دارد و همین طور در بندهای دیگر اشكال قانون اساسی دارد. یعنی این ایرادی كه گفتند به نظرم تبعیض هست.

حضار ۲۰۴ نفر، اخطار را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. من اخطار را وارد می دانم. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان ر أی گیری را اعلام می كنم. تصویب شد.

بنابراین بند «الف را حذف می كنیم. بند «ب كه «از تاریخ تصویب این قانون كلیه مردان شاغل در بخش های دولتی و عمومی غیردولتی ما به بخش خصوصی نمی توانیم اینجا دستور بدهیم كه شما مرخصی اجباری داشته باشید. می شود: «مردان شاغل در بخش های دولتی و عمومی غیردولتی كه صاحب فرزند می شوند از دو هفته مرخصی اجباری (تشویقی) برخوردار می شوند . (تابش ـ چه ضرورتی دارد؟) من نمی دانم چقدر لازم است ولی به هر حال این اگر بخواهد اصلاح بشود حتماً باید بخش خصوصی اش را استثناء كنیم چون ما نمی توانیم آنها را اجبار كنیم. (محبی نیا ـ خودش قانون دارد باید حذف كنیم) حالا حذف كنید ما مخالف نیستیم.

بند «ج را هم قبلاً قانونش را اصلاح كردیم، بیخود اضافه كردند. ما «آن حداكثر تا سه فرزند را حذف كردیم قبلاً در قانون اصلاح جمعیت و خانواده انجام شده، نیازی نیست.

در بند «د ما نمی توانیم اختیار مجلس را به وزارتخانه بدهیم كه برود طرح تمهیدات لازم را اجرا كند، امكانپذیر نیست. می توانیم بگوییم وزارت وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی مكلف است در راستای سیاست های تحكیم خانواده ظرف شش ماه بررسی و طرح لازم را برای ایجاد بیمه تأمین اجتماعی زنان متأهل خانه دار حداقل دارای سه فرزند فراهم كند و جهت تصمیم گیری قانونی ارائه كند. یعنی مجلس باید این را تصویب كند این حق دولت نیست كه ما بدهیم.

در بند «ه‍ هم اصلاً قبلاً ما قانون بازنشستگی پیش از موعد داشتیم تمام شد. دیگر نمی توانیم به این استناد كنیم این را باید حذف كرد. بنابراین چیزی كه می ماند. اگر اجازه بدهید اینطوری می شود.

بند «ب می شود: «از تاریخ تصویب این قانون كلیه مردان شاغل در بخش های دولتی و عمومی غیردولتی كه صاحب فرزند می شوند از دو هفته مرخصی اجباری (تشویقی) برخوردار می شوند .

بند «ج حذف می شود چون قبلاً داریم.

بند «د هم می شود: «وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی مكلف است در راستای سیاست های تحكیم خانواده ظرف شش ماه بررسی و طرح لازم برای ایجاد بیمه تأمین اجتماعی زنان متـأهل خانه دار حداقل دارای سه فرزند را فراهم و جهت تصمیم گیری قانونی ارائه نماید .

بند «ه‍ هم حذف است چون اصلاً قانون بازنشستگی حذف شده. (سلیمانی ـ بند «و را حذف كنید) نمی توانیم، قانون بنویسید این دیگر قانون نیست.

در بند «و ، اجازه بدهید، چقدر همه فریاد می زنند، نمی گذارند ما بخوانیم. در بند «و می گوید: «دولت مكلف است بخشی از اعتبارات عمرانی خود را به تأمین خوابگاه های مناسب برای دانشجویان متأهل اختصاص دهد در چهارچوب بودجه سنواتی. (رنجبرزاده ـ «متـأهل حذف شد) كجا؟ «زنان خانه دار ؟ (ادیانی ـ كلمه متأهل در بند «د سطر دوم حذف گردد تا شامل زنان بیوه هم بشود).

می دانم سه تا فرزند كه باید داشته باشد. زنان خانه دار، یعنی متأهل. اگر همین جمع بندی را قبول دارید این را به رأی بگذاریم. بند «ب چیست؟ (سلحشوری ـ چرا سه فرزند؟) خصوصی را نمی توانیم، دولتی را هم نمی توانیم من آن را قبول دارم اشكال دارد. اخطارتان را بفرمایید. حرف جدید دارند.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! جناب آقای مصری اخطار دارند.

رئیس ـ اخطار دارند، بفرمایید. اگر اجازه بدهید ما این را جمعش كنیم چون وقت گیر است. آقای مصری اخطار دارند، بفرمایید.

 عبدالرضا مصری (كرمانشاه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس عنایت بفرمایید! (رئیس ـ اصل چند؟) اصل (۳) بند (۹). ما قانون برای كشور می نویسیم برای دولت نمی نویسیم برای آحاد مردم جامعه تصمیم می گیریم اگر امكانی باشد برای همه مردم است. اگر محدودیتی باشد برای همه مردم است. ما هر چه قانون تصویب می كنیم می گوییم دولتی ها برخوردار بشوند غیردولتی ها برخوردار نشوند. چه فرقی می كند آن كارگری كه صبح تا شب در یك كارخانه دارد كار می كند با آن كارمندی كه مثلاً جلو كولر نشسته و آن زحمات را هم نمی كشد. این (۱۵) روز مرخصی برود آن یك روز هم مرخصی نرود. اصل قانون اساسی می گوید «رفع تبعیضات ناروا منظورش برای دولتی ها یا برای غیردولتی ها نیست. لذا من خواهش می كنم این تفاوتها را در جامعه نگذاریم مغایر با قانون اساسی است و اجازه بدهیم هر تصمیمی مجلس می گیرد برای آحاد ملت بگیرد.

رئیس ـ متشكریم، بخش غیردولتی می توانند خودشان تصمیم بگیرند. ما الان چون بودجه داریم فقط می توانیم برای بخش دولتی بنویسیم، می توانید حذفش كنید ولی ما نمی توانیم برای بخش خصوصی الزام ایجاد بكنیم بگوییم شما حتماً این كار را بكنید تشویقی بدهید. این خلاف است. اگر اجازه بدهید این را بخوانیم. (قاضی زاده هاشمی ـ «قوای سه گانه را هم بگذاریم؟) بخش های دولتی شامل سه گانه می شود.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۱۱۸ ـ

ب ـ از تاریخ تصویب این قانون كلیه مردان شاغل در قوای سه گانه، بخش های دولتی و عمومی غیردولتی كه صاحب فرزند می شوند از دو هفته مرخصی تشویقی برخوردار می شوند.

د ـ وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی مكلف است در راستای سیاست های تحكیم خانواده ظرف شش ماه بررسی و طرح لازم برای ایجاد بیمه اجتماعی زنان خانه دار حداقل دارای سه فرزند را فراهم و جهت تصمیم گیری قانونی ارائه نماید.

و ـ دولت مكلف است بخشی از اعتبارات عمرانی خود را در قالب بودجه سنواتی به تأمین خوابگاه های مناسب برای دانشجویان متأهل اختصاص دهد. اولویت استفاده از این خوابگاه ها با زوج دارای فرزند می باشد.

رئیس ـ حضار ۲۰۵ نفر، ماده (۱۱۸) به نحوی كه قرائت شد به رأی گذاشته می شود. نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. ماده (۱۲۳) را بفرمایید

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای حاجی ماده (۱۲۳) را حذف دادند.

رئیس ـ آقای حاجی بابایی! حالا قبل از حذف چند تا اصلاح به نظر من در این هست كه ممكن است باز همان اشكالات قانون اساسی داشته باشد. در بند «ب گفتند این تعرفه ها به پیشنهاد مشترك نیروی انتظامی و وزارت امور اقتصادی و دارایی به تصویب هیأت وزیران می رسد، تعرفه ها را آنها نمی توانند، باید این طوری بنویسیم، «میزان این تعرفه در بودجه سنواتی تعیین می شود .

بند «ج ، شهرداری ها و دستگاه های ذی ربط را موظف كردیم كه مراكز دیگر را مكلف كند. این موظف در مكلف عبارتش نادرست است. باید بگوییم «كلیه شهركها و مجتمع های اداری، تجاری، مسكونی و صنعتی و همچنین مراكز عمومی مكلفند پیوستهای حفاظتی ـ انتظامی لازم برای ارتقاء امنیت و ایمنی این اماكن و پیشگیری از سرقت را برابر استانداردهای اعلامی نیروی انتظامی رعایت نمایند.

تبصره ـ آیین نامه نحوه اجرای این بند و استانداردهای اعلامی توسط وزارتخانه های كشور و راه و شهرسازی با همكاری نیروی انتظامی و شورای عالی استانها تهیه و به تصویب هیأت وزیران می رسد .

در بند «د هم حالا آن (۶۰۰۰) تا را مثل اینكه ظاهراً خودشان توافق كردند برداشته بشود. می شود «استعداد با شاخص پنج نفر نیرو به ازای هر (۱۰۰۰) نفر جمعیت، در طول اجرای برنامه سالانه، پایور مورد نیاز و متناسب با بودجه سنواتی ، باز اینجا «بودجه سنواتی را باید آورد. دیگر «دولت مكلف است بار مالی ، آن دیگر زائد است، دیگر نیازی نیست در آخرش بیاوریم.

اگر موافق هستید با همین اصلاحات به رأی بگذاریم و دیگر حذف ندهید. اجازه می دهید؟ اجازه بدهید از این بند عبور كنیم. (فرهنگی ـ من رفتم صحبت كردم، منصرف هستند) منصرف هستند، پس متن را بخوانید. اگر اجازه بدهید این را بخوانیم كه این دو، سه تا بند تمام بشود.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۱۲۳ ـ

الف ـ ۳ ـ مفاد قانون الحاق سه تبصره به بند (۱۲) ماده (۴) قانون تشكیل نیروی انتظامی مصوب ۱۸/۲/۷۹ به شهرهای بالای (۱) میلیون نفر تسری می یابد.

آقای دكتر! این «مراكز استان ها حذف شد، فقط «شهرهای بالای (۱) میلیون نفر . طبق گفتگوی جلسه گذشته. (رئیس ـ بله)

ب ـ به منظور كنترل و مبارزه مؤثر با قاچاق كالا به نیروی انتظامی و گمرك اجازه داده می شود نسبت به نصب، راه اندازی و به روزرسانی سامانه های كنترل خودرویی بارگنجی (كانتینری) (ایكس ری) در مبادی گمركی، ورودی و خروجی مرزها و ایستگاههای بازرسی و كنترلی ناجا از طریق اشخاص و مؤسسات حقیقی و حقوقی غیردولتی اقدام نمایند. مدیریت و بهره برداری از این سامانه ها حسب مورد در اختیار نیروی انتظامی و گمرك می باشد.

به منظور تأمین هزینه های مربوط به راه اندازی، نگهداری و بروزرسانی سامانه های كنترلی خودرویی بارگنجی (كانتینری) (ایكس ری) و تجهیزات مربوط به آن صاحبان بار یا خودرو مكلفند به هنگام كنترل و صرفاً در مبادی ورودی و خروجی نسبت به پرداخت تعرفه مربوط اقدام كنند. میزان این تعرفه در بودجه سنواتی تعیین می شود.

ج ـ كلیه شهركها و مجتمع های اداری، تجاری، مسكونی و صنعتی و همچنین مراكز عمومی مكلفند پیوستهای حفاظتی ـ انتظامی لازم برای ارتقاء امنیت و ایمنی این اماكن و پیشگیری از سرقت را برابر استانداردهای اعلامی نیروی انتظامی رعایت نمایند.

تبصره ـ آیین نامه نحوه اجرای این بند و استانداردهای اعلامی توسط وزارتخانه های كشور و راه و شهرسازی با همكاری نیروی انتظامی و شورای عالی استانها تهیه و به تصویب هیأت وزیران می رسد.

د ـ به نیروی انتظامی اجازه داده می شود با تأیید ستاد كل نیروهای مسلح به منظور متناسب سازی استعداد نیرو های انتظامی با نیازهای امنیتی ـ انتظامی كشور و كاهش فاصله این استعداد با شاخص پنج نفر نیرو به ازای هر (۱۰۰۰) نفر جمعیت، در طول اجرای برنامه سالانه، پایور مورد نیاز و متناسب با بودجه سنواتی استخدام و به موجودی خود اضافه نمایند.

رئیس ـ. حضار ۲۰۸ نفر وجود دارند. (امیر آبادی فراهانی ـ شورای شهر مربوطه را بفرمایید) نه، این در شورای شهر را دیگر نمی توانیم بگوییم.

امیرآبادی فراهانی ـ چرا در صورت تصویب شورای شهر است.

رئیس ـ نه، اگر این را بگویید در صورت شورای شهر، همین الان هم می توانند با هم توافق كنند. این الان دارد الزام می كنند. باید پیشنهاد حذف می دادید، به هر حال ما كه با این مخالف نیستیم. (برزگر كلشانی ـ آقای دكتر! باید بنویسیم در قالب بودجه سنواتی) در بودجه سنواتی را آوردیم. بله، این مؤسسات حقیقی اش زائد است درست است. مؤسسه آوردند، حقیقی معنا ندارد. «حقیقی آن را باید حذف كنیم.

حضار ۲۰۸ نفر، ماده (۱۲۳) را به رأی می گذاریم. نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

دوستان! ماده (۱۳۲) عیناً در تبصره (۴) ماده (۱۸۷) قانون مالیات ها آمده است و دوباره دارد تكرار می كند. اجازه بدهید، چرا ما این قدر تكرار می كنیم، این هیچ حرف مهمتری از آن ندارد. پیشنهاد حذف دارند، بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای زارع پیشنهاد حذف دارند. آقای دكتر! پیشنهاددهنده حذف نیستند. آقای فرهنگی اجازه می دهید آقای شكری مطرح كنند؟

محمدحسین فرهنگی (تبریز، آذرشهر و اسكو) ـ من می خواهم توضیحی داده نشود با توجه به همین فرمایشی كه آقای دكتر گفتند، وقتی قانون وجود دارد چه نیازی است ما تكرار كنیم؟ لذا من خواهشم این است كه همكاران رأی بدهند این حذف بشود.

رئیس ـ دولت موافق حذف هستند، كمیسیون هم نظری ندارند.

حضار ۲۰۸ نفر، پیشنهاد حذف ماده (۱۳۲) به رأی گذاشته می شود، تكرار است. چون ما در تبصره (۴) ماده (۱۸۷) قانون مالیاتی داریم. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. دولت موافق هستند، كمیسیون هم نظری ندارد. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

ماده (۱۳۷)، این هم زائد است. ببینید! ما قبلاً گفتیم هزینه بیمه های درمانی را صددرصد باید به همه بدهیم، بعد اینجا گفتیم برای شوراهای حل اختلاف هم بیمه درمانی بدهیم، ما بیمه سلامت را گفتیم صددرصد یعنی به همه باید پوشش بدهند. ما برای چه اینها را می آوریم، مدام تكرار اندر تكرار است. پیشنهاد حذف دارند. دولت موافق است، كمیسیون هم نظری ندارد.

حضار ۲۱۱ نفر، پیشنهاد حذف ماده (۱۳۷) را به رأی می گذاریم، تكرار مكررات است. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، این هم حذف شد، تصویب شد.

ماده (۱۳۹) آنجا گفته كه «كلیه وجوهی كه به عنوان جزای نقدی یا جریمه نقدی بابت جرائم و تخلفات توسط مراجع قضائی، شبه قضائی، انتظامی و اداری أخذ می شود به خزانه واریز می گردد . آن وقت برای شهرداری ها چه می شود؟ (یوسف نژاد ـ به خاطر شهرداری ها برگشت) به خاطر همین این تغییر نكرد. ما یا باید شهرداری ها را استثنا كنیم، چون شهرداری ها تخلفات را می گیرند. حالا شاید بشود اصلاحش كرد. اگر موافق باشید ما بانك ها و شهرداری ها را استثنا كنیم. (قاضی پور ـ آقای دكتر! تأمین اجتماعی) تأمین اجتماعی هم همین طور است. (امیرآبادی فراهانی ـ مفاد این حكم مشمول تأمین اجتماعی نمی گردد) یك كار دیگر می شود كرد. اجازه بدهید، ما بنویسیم «مراجع قضائی، شبه قضائی، انتظامی و اداری دولتی . دولتی بنویسیم مشكل حل می شود، مابقی جدا می شوند. با این وضع اگر اجازه می دهید بخوانیم و رأی بگیریم. شامل تأمین اجتماعی نیست، شامل شهرداری هم نیست. دولتی می آوریم. خلوت كنید. قید لزومی ندارد، دولتی را می آوریم.

تبصره ـ كلیه قوانین و مقررات مغایر از زمان لازم الاجراء شدن، این كه اصلاً امكانپذیر نیست باید اسم بیاوریم. اسامی آن را می خوانند. متن را بخوانید. اجازه بدهید عبور كنیم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ ماده ۱۳۹ ـ کلیه وجوهی که به عنوان جزای نقدی یا جریمه نقدی بابت جرائم و تخلفات توسط مراجع قضائی، شبه قضائی، انتظامی و اداری دولتی أخذ می شود به خزانه واریز می گردد. دستگاههای ذی ربط حق استفاده از درآمد فوق را ندارند.

دولت موظف است اعتبار مورد نیاز دستگاههای مذکور را که از محل درآمد ـ هزینه تاکنون تأمین گردیده است در ردیفهای اعتبارات عمومی بودجه سنواتی مربوطه لحاظ نماید.

تبصره ـ قوانین ذیل از زمان لازم الاجراء شدن این قانون موقوف الاجراء می گردد:

۱ ـ تبصره ماده (۷۷) قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز مصوب ۳/۱۰/۱۳۹۲ با اصلاحات و الحاقات بعدی.

۲ ـ جزء «ب بند (۴) ماده (۴۵) قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین مصوب ۲۰/۸/۱۳۶۹ با اصلاحات و الحاقات بعدی.

۳ ـ ماده (۴) قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه مصوب ۲۰/۲/۱۳۹۵.

۴ ـ ماده (۲۳) قانون شوراهای حل اختلاف مصوب ۱۶/۹/۱۳۹۴.

رئیس ـ حضار ۲۱۲ نفر، ماده (۱۳۹) به نحوی كه قرائت شد به رأی گذاشته می شود. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. بنابراین توجه داشته باشید، اینها شامل شهرداری، تأمین اجتماعی و اینها نمی شود، بخش های دولتی شامل آن می شود. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. آقایان بفرمایید رأی بدهید، چرا اینجا ایستاده اید؟ (امیرآبادی فراهانی ـ بخشداری ها كه دولتی هستند) دولتی ها شامل است. آنهایی را كه لغو شده را اعلام كردند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

ما یك جداولی هم داریم، جداول را هم بگویید. دوستان جداول را دیدند و یك اصلاحی هم انجام دادند كه چاپ شده است. بگذارید ما جدول ها را تك تك برویم جلو. جدول بعدی را بگویید. (قاضی زاده هاشمی ـ آقای دكتر! جدول یك تا چهار همین است) اجازه بدهید، ما جدول اول را كه رأی گرفتیم.

اجازه بدهید، چند تا اضافه دارند كه باید اول جدول ها را بدهند بعد دو سه تا الحاقی اگر دارند انجام بدهند. صبر كنید اول جدول را حل كنیم. اجازه بدهید ما جدول شماره اول را تصحیح كردیم، در جدول شماره (۲) پیشنهادی اگر نیست به رأی بگذاریم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! در جدول شماره (۲) پیشنهادی وجود ندارد.

رئیس ـ اگر اجازه می دهید جدول شماره (۲) را به رأی بگذارم. آقای قوامی چیزی می خواهید مطرح كنید؟ اگر اجازه می دهید عبور كنم.

حضار ۲۱۰ نفر، جدول شماره (۲) را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. دوستان در صندلی های تان مستقر باشید چند تا رأی گیری پشت سر هم داریم. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

جدول شماره (۳) بحث تملك دارایی ها، تسهیلات بانكی و صندوق توسعه و اینها است. اگر پیشنهادی نیست جدول شماره (۳) را به رأی بگذاریم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! آقای قوامی پیشنهاد حذف بازگشت به لایحه دولت را دارند.

رئیس ـ اجازه بدهید، در جدول شماره (۳) ما فقط آن (۳۵) میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی را به (۶۵) میلیارد دلار اضافه كردیم، همین تغییر باید صورت بگیرد.

حاجی بابایی ـ فقط می خواهم بگویم وقتی كه مصوب كردیم (۶۵) میلیارد دلار  فروش دارد یعنی (۳۵) تا تمام.

رئیس ـ نه، این را باید اصلاح كرد. ما باید بگوییم تا (۶۵) میلیارد دلار را اینجا اعمال كنند. (دژپسند ـ اگر اعمال كنید سقف سرمایه گذاری بالای ۳۰ میلیارد می رود) حداقل ذیل این می نویسیم، با تغییری كه به وجود آمده در سرمایه گذاری خارجی (۳۵) میلیارد دلار تا (۶۵) میلیارد دلار متناسباً این رقم در اینجا تغییر خواهد كرد. این متن ذیل جدول باید بیاید، چون این جدول براساس (۳۵) میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی نوشته شده است، باید ذیل آن بنویسیم كه اگر سرمایه گذاری خارجی را ما اجازه دادیم تا (۶۵) میلیارد دلار اضافه شد متناسباً سرمایه این ردیفش اضافه شود. (۱۹۵۵) می شود، با این می توانیم رقم آن را اصلاح كنیم.

حاجی بابایی ـ در جدول بنویسیم صندوق (۵) تا (۲۳۰).

رئیس ـ در جدول «تا نمی توانیم بنویسیم مگر رقم آن را بگذاریم، هر چقدر رسیدیم، (۱۹۵۵) می شود، پس این تغییر را باید در آن بدهیم، چون ما در تبصره ها تصمیم گرفتیم.

حضار ۲۰۹ نفر، جدول شماره (۳) با این تغییری كه عرض كردم كه ما (۳۵) میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی را به (۶۵) میلیارد دلار رساندیم رقم ریالی آن اینجا تغییر می دهیم، می شود (۱۹۰۰) و خرده ای. نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. جدول شماره (۳) بحث هایی كه در مجلس داشتیم تغییرش فقط همین شد. رأی گرفتیم درست كردیم. دوستان نظرشان را راجع به جدول (۳) اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. جدول شماره (۴).

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! ببخشید تا قبل از اینكه وارد (۴) بشویم اینجا می شود «تأمین مالی و سرمایه گذاری خارجی . آخر هم تبصره می شود، اگر تأمین مالی و سرمایه گذاری خارجی به (۶۵) میلیارد دلار افزایش یافت.

رئیس ـ می توانیم رقم آن را بیاوریم (۱۹۰۰) و خرده ای شده است.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بله، متناسباً رقم ریالی آن اصلاح خواهد گردید.

رئیس ـ نه، رقم آن را در جدول می آوریم، (۱۹۰۰) و خرده ای را می آوریم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ پس رقم در جدول بیاید.

رئیس ـ رقم آن را با (۶۵) میلیارد اصلاح می كنیم.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! می گویند آورده ایم.

رئیس ـ همان است. در جدول شماره (۴) پیشنهادی دارید؟ بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای پورابراهیمی پیشنهاد حذف مالیات درآمد را دارند.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی (كرمان و راور) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب و احترام و خسته نباشید خدمت همه همكاران و هیأت رئیسه محترم.

آقای دكتر لاریجانی! در جدول شماره (۴) دو موضوع بسیار مهم است، من خواهش می كنم حضرت عالی دقت كنید. (رئیس ـ آقای پورابراهیمی پیشنهادتان چیست؟) آقای دكتر! پیشنهاد ما در جدول شماره (۴) چند سطر آخر كه نسبت های منابع نفتی به كل منابع است و همچنین نسبت درآمد های مالیاتی به كل منابع (رئیس ـ نسبت منابع نفتی به كل درآمد چه است؟) الان توضیح می دهم خدمت شما. آقای دكتر! ما در اینجا براساس سیاست های برنامه ششم و همچنین سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی، تكلیف داشتیم سهم نفت را در منابع كل كاهش بدهیم. اگر شما نگاه بكنید سال ۹۵ كه امسال هستیم سهم نفت (۲۵) درصد از كل منابع ما را در بودجه عمومی تشكیل می دهد. (رئیس ـ كم شده، در طول سال ۱۴۰۰ را بنویسید) آقای دكتر! حالا اجازه بفرمایید. سال ۹۶ در بودجه (۳۴) درصد دیده شده است كه سهم (۱۵) درصد تغییرات را اگر ما بخواهیم لحاظ بكنیم این عدد باید حتماً كاهش پیدا كند، این مغایر سیاست ها است و این نمی تواند همخوانی داشته باشد. در بحث مالیات ها هم باز دوباره به همین شكل.

رئیس ـ آقای پورابراهیمی! این رقم های بالا را حساب كردند كه شده (۳۵) درصد، شما تصمیم گرفتید بودجه ها را اضافه كردید.

پورابراهیمی داورانی ـ آقای دكتر! بودجه سال ۹۶ را ما داریم، ما كجا تصمیم گرفتیم.

رئیس ـ می دانم، وقتی می گویید این قدر استخدام كنیم، فلان كنیم همین می شود.

پورابراهیمی داورانی ـ آقای دكتر! یك لحظه به عرض من برسید، ما بودجه سال ۹۶ را كه هنوز بررسی نكردیم، عددهای آن را باید بیاورند.

رئیس ـ درست است ولی وقتی شما می گویید (۶۰۰۰) نفر اینجا استخدام كنند برای ایثارگران این كار را بكنند خوب باید پولش را در سال ۹۶ در  نظر بگیرید.

پورابراهیمی داورانی ـ آقای دكتر! من نسبت ها را دارم عرض می كنم من كه در خصوص آن نیستم، دولت هر چه منابع داشت استخدام كند من كه كار به آن ندارم، من نسبت را دارم عرض می كنم. وقتی ما سال ۹۵ در جدول داریم نسبت درآمد نفتی به كل منابع (۲۵) درصد امسال است این خلاف سیاست ها است كه شما سال ۹۶ این را به (۳۴) درصد برسانید و افزایش حدود (۱۰) درصد در افزایش منابع نفتی. (رئیس ـ پیشنهادتان چیست؟) پیشنهاد ما این است كه این مغایر سیاست ها است، این را اصلاح بكنید همین كه خود حضرت عالی بالا نشستید دارید اصلاح می فرمایید این را هم اصلاح بكنید.

نكته دوم، در بحث مالیات ها است. در بحث مالیات ها باز دوباره شما همین وضعیت را دارید نسبت به درآمدهای مالیاتی به كل منابع هست كه رویكرد آن عملاً افزایش میزان است تا انتهای برنامه كه باید براساس یك روند خاصی پیگیری بشود.

بحث بعدی، اعتبارات تملك دارایی سرمایه ای است، آقای دكتر لاریجانی! یكی از چالش هایی كه بارها خود حضرت عالی به آن اشاره كردید این است كه ما سهم اعتبارات تملك دارایی سرمایه ای مان در بودجه سالانه باید افزایش پیدا كند. پایان سال برنامه ششم توسعه ۱۴۰۰، شما عدد را در جدول ملاحظه بكنید (۷/۲۲) است، همین الان ما (۲۰) هستیم، همین الان (۳۲۰) هزار میلیارد به (۶۰) هزار میلیاردی كه در لایحه بودجه آمده عدد (۲۰) است. این حداقل باید به (۵/۱) برابر افزایش پیدا كند تا آن ظرفیت هایی كه در حوزه اقتصاد مقاومتی ما از آن نام می بریم. من خواهشم از شما این است. این چیزی كه در جداول آمده با رویكرد بحث اقتصاد مقاومتی همخوانی ندارد. هم مالیات، هم حوزه نفت و هم حوزه تملك، نیازمند اصلاح است. اگر قرار باشد ما پنج سال برای كشور برنامه ریزی بكنیم آخر بار تملك مان برسد به (۲۰) درصد امروز هستیم این چه برنامه ریزی پنجساله است؟ یا نفت مان اگر قرار باشد افزایش پیدا كند، این را خواهش می كنم.

رئیس ـ به هر حال پیشنهاد شما الان چیست؟ من الان باید چه چیزی را رأی بگیرم؟

پورابراهیمی داورانی ـ پیشنهاد ما اصلاح مغایرت با سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

رئیس ـ اصلاح كه نه، بگویید كه چه چیزی را حذف كنم، اصلاح كنم، چكار كنم؟

پورابراهیمی داورانی ـ الان پیشنهاد ما رفع ابهام در خصوص سیاست های اقتصاد مقاومتی است. اینها را براساس آن اصلاح بفرمایید.

 رئیس ـ متشكریم، من فكر می كنم آقای پورابراهیمی خودشان هم قبول دارند، دغدغه شان درست هست، یعنی اگر یك كشوری بخواهد درست عمل كند بودجه عمرانی آن نباید این طوری رشد كند، ولی شما خودتان می دانید وقتی بودجه جاری را در همه جا افزایش می دهید جا را تنگ می كنید برای بودجه عمرانی. ما خودمان در همین بررسی برنامه چند جا بودجه جاری را اضافه كردیم، وقتی هر جا بودجه جاری اضافه می كنیم بدانید كه جا تنگ می شود برای بودجه عمرانی. دغدغه ایشان كاملاً درس است. در مورد مالیات ها كه گفتند، مالیات ها را اینجا رشد دادند سهم شان را نسبت به كل منابع، ولی رشدش بهتر از این بشود خیلی بهتر است ولی ما بیشتر از این نمی بینیم كاری بكنیم. پیشنهاد خاصی ایشان ندارد فقط می گویند كه این دغدغه را داشته باشید. دغدغه درست است، منتها ما الان كارش نمی توانیم بكنیم چون این چیزهایی كه اینجا نوشتند نتیجه آن رقم های بالا است این ها را تقسیم می كنند می شود این.

حضار ۲۰۵ نفر، جدول شماره (۴) را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. (قاضی زاده هاشمی ـ آقای دكتر! قبل از رأی گیری دولت نظرشان را راجع به جداول بگویند، می گویند نداشتیم این جدول را) دولت با جدول موافق است و پخش شده است در همه جا. دوستان نظرشان را راجع به جدول شماره (۴) اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. نمایندگان محترم رأی شان را اعلام فرمودند؟ پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

جدول بعدی ببینید! بخش های كشاورزی است، جداول شماره (۵)، (۶)، (۷) و (۸) برای منابع طبیعی و (۹) برای صنایع تبدیلی، اینها برای بخش كشاورزی است. اشكالی ندارد، به هر حال قدری چارچوب می دهند، حذف شود؟ آقای شاعری قبول دارید كه در جدول نیاوریم؟ اگر اجازه بدهید ما این را رأی بگیریم، آقای قاضی زاده چون متن این ماده را هم باید می خواندید كه جدول فلان، این دو، سه جا هست. اگر اجازه بدهید ما جداول بخش كشاورزی را به رأی بگذاریم. دولت خودشان قبلاً گفتند ما جداول را می دهیم، خیلی مخالف نیستند.

حضار ۲۱۱ نفر، پیشنهاد جداول بخش كشاورزی را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. جداول شماره (۵)، (۶)، (۷)، (۸) و (۹). (قوامی ـ آقای رئیس! حذف دارم) آقای قوامی اجازه بدهید عبور كنیم، من پیشنهاد حذف تان را نشنیدم، من به رأی گذاشتم، بعد الان شنیدم. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

جداول بعدی مربوط به بخش آموزش عالی است، یعنی ماده (۸۲) كه می گوید: «دولت موظف است به منظور حضور مؤثر نظام آموزش عالی كشور در تولید، توسعه و نشر علم و فناوری و تربیت دانشجو در سطح بین الملل و برقراری توازن و ارتقای كیفیت آموزش عالی و پژوهشی و فناوری در طول برنامه جداول شماره (۱)، (۲) و (۳) را به اجرا بگذارد . البته این (۱)، (۲) و (۳) نیست، (۱۱)، (۱۲)، (۱۳) و (۱۴) است، در متن اشتباه نوشته اند. این جداول را مطرح كردند. پیشنهاد حذف دارید بگویید، اگر پیشنهاد نمی فرمایید من به رأی بگذارم. اجازه می فرمایید؟

جدول شماره (۱۴) هم یك متنی دارد، آنجا در ماده (۹۱) می گوید: «دولت مكلف است سلامت مادر و كودك و ارتقای شاخص ها نسبت به مرگ مادر و نوزادان را بر اساس جداول زیر تأمین نماید .

قوامی ـ پیشنهاد حذف دارم.

رئیس ـ چشم، می رسیم، من بخوانم بعد پیشنهاد حذف تان را بدهید. ماده (۹۳) هم می گوید: «دولت مكلف است در راستای تحقق عدالت اجتماعی و حمایت از اقشار آسیب پذیر و بسط پوشش های امدادی، حمایتی و بیمه ای و پیشگیری و كاهش آسیب های اجتماعی نسبت به طراحی و اجرای برنامه های لازم برای نیل به اهداف مندرج در جدول ذیل اقدام و گزارش پیشرفت كار را هر شش ماه یك بار به مجلس ارائه كند .

این متنش است، حالا اگر پیشنهاد حذف نمی دهید ما رأی بگیریم. اگر پیشنهاد حذف دارند بفرمایند، فقط بدانید ما خیلی هم وقت نداریم. پیشنهاد حذف شان را بدهند. می خواهیم همین جداول را تصویب كنیم و به ماده الحاقی برسیم كه دوستان نمی گذارند. باید جداول را تصویب كنیم كه به پدیده بعدی برسیم، بفرمایید پیشنهادتان را بدهید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای رئیس! آقای قوامی (۱۱)، (۱۲)، (۱۳)، (۱۴)، همه اینها را پیشنهاد حذف دارند.

رئیس ـ پیشنهاد حذف تان را یك جا مطرح كنید.

هادی قوامی (اسفراین) ـ آقای دكتر لاریجانی ببینید! ما در این جدول قوه قضائیه یك ماده را حذف كردیم، چون آن ماده را حذف كردیم كه مربوط به ساخت و ساز بود، لذا این در جدول باید حذف شود.

رئیس ـ ما آن چیزی كه حذف كردیم دو تا چیز بود، یكی (۴۰) هزار متر ساختمان، آنكه اصلاً در جدول نمی آید، اگر آن آمده باید حذف شود. (قوامی ـ باید آن حذف شود) یكی هم ما نرخ رشدش را (۹/۲) كردیم، آن هم باید اصلاح شود، درست است. (قوامی ـ احسنت، آن هم باید اصلاح شود) ما هنوز به جدولش نرسیدیم، آن دو تا باید اصلاح شود.

ببینید! حرف ایشان درست است، می گویند ما دو تا موضوع را در قوه قضائیه تصویب كردیم. یكی بودجه شان را (۹/۲) به جای (۲/۳) اجرا كردیم، این را باید ببینیم اگر در جدول بود اصلاح كنند و یكی هم در مورد آن (۴۰) هزار تا ساختمان، آن را باید حذف كنیم. اگر در جدول آمده، اگر نیامده كه هیچ. آقای قوامی! دیگر پیشنهاد حذف را مطرح نمی كنید؟ پیشنهاد حذف نداریم؟ آقای قاضی پور اجازه می دهید بخوانم؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! در (۱۴) پیشنهاد حذف كل و حذف جزء داریم.

رئیس ـ آقا! كمی فاصله بگیرید، من اصلاً نمی شنوم. آقای قاضی پور پیشنهاد حذف تان را بفرمایید.

نادر قاضی پور (ارومیه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جدولی كه به ما دادند جدول كنترل جمعیت است. كنترل جمعیتی سیاست صهیونیستی است كه ما می خواهیم اجرا كنیم. این ماده مار خوش خط و خال و زیبا است، ولی نیش زهرآگین دارد. كنترل جمعیت سیاستی علیه اسلام است، باید خانواده خودشان تصمیم بگیرند چند تا فرزند داشته باشند. سال ها است كه شعار بد «فرزند كمتر، زندگی بهتر گوش فلك را كر كرده است. یادمان نرفته، همه جا وزارتخانه بهداشت و درمان در تمام چهارراه ها عكس یك زن چادری با هفت، هشت بچه با لباس بد به نمایش می گذاشت، یك زن بدون چادر با دو بچه خوش تیپ و لباس قشنگ به نمایش می گذاشت، می گفت فرزند كمتر، زندگی بهتر. همفكرهای همان آدم ها این جدول را تعیین كردند كه ما تصویب كنیم.

همكاران عزیز! ما الان با كمبود بچه مواجه هستیم، این تنظیم خانواده از سال ۱۳۳۷ آمده است. در سال ۴۶ معاونت تنظیم وزارت بهداشت و درمان زیر نظر هویدا بوده. (رئیس ـ متشكریم) آقای لاریجانی! خوشبختانه بعد از پیروزی انقلاب به رشد (۲/۴) رسیدیم، الان ما (۳/۱) هستیم، حداقل باید به (۵/۲) برسیم.

آقای لاریجانی! وزارت بهداشت و درمان پول زایمان طبیعی را (۱) گذاشته، ولی واردات قرص عدم بارداری را (۲) گذاشته است. این ظلمی در حق زنان و دختران ایران اسلامی است. بند (۴) جدول شماره (۱۴) خیانت به تشكیل خانواده است. ظاهرش افزایش بارداری های برنامه ای است، چه برنامه ای است؟

آقای لاریجانی! گفته زنان بیش از (۳۵) سال بچه دار نشوند، فاصله بچه ها پنج سال باشد، یك زن بیشتر از پنج تا نداشته باشد، خانم خدیجه كبری خانم فاطمه زهرا را چه زمانی به دنیا آورد؟ امام حسن و امام حسین (۱۱) ماه فاصله دارند، اینجا گفته پنج سال. گفته زن (۱۸) سال به پایین نباید بچه دار شود، این كلی ضرر است. آقایان، آقای یوسف نژاد، همكاران محترم! این به ضرر اسلام است، والسلام. به عشق امام حسین، یا حسین

دبیر (وكیلی) ـ مخالف صحبت نمی كند.

رئیس ـ متشكریم، اگر مخالف صحبت نمی كند دولت توضیح بدهد.

فرهاد دژپسند (معاون امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه) ـ خیلی از سروران گرامی پرسیدند نظر دولت راجع به جداول چیست، من خدمت شما عرض كنم. اول این جدول را كه گفتند صهیونیستی است، این جداول كلاً در كمیسیون تلفیق اضافه شده است. بعضی از این جداولی كه در اسناد برنامه بود به نظر من با تغییرات ناموزون، غیرمتعارف و غلط منتقل شده كه ما اینجا بحث مفصلی داریم. اما این جدولی كه فرمودند دولت مكلف است سلامت مادر و كودك و ارتقای شاخص های مرگ و میر را بر اساس این جدول انجام بدهد. من نمی دانم، كاهش رشد جمعیت را جایی ندارد. كاهش نسبت مرگ مادران، كاهش میزان مرگ كودكان، افزایش درصد زایمان طبیعی، اتفاقاً زایمان طبیعی را دارد.

گودرزی ـ «برنامه ریزی شده را توضیح بدهید، اصلاً هدف این چیست؟

رئیس ـ آقا! آن را عوض می كنیم، درستش كردیم. آن می شود «افزایش نرخ باروری . بقیه اش حذف می شود، آقای گودرزی درست می شود، بفرمایید.

دژپسند ـ آقای گودرزی! من كه دارم توضیح می دهم، اجازه بدهید من به شما بگویم. ببینید! اصلاً دارد زایمان طبیعی را نسبت به غیرطبیعی (بالا می برد). نكته بعدی هم، این را كه كلاً من عرض كردم، این جدول در كمیسیون اضافه شده است. بنابراین من تعجب می كنم چرا در این موارد دولت خطاب قرار می گیرد. اشكال كار این است كه همیشه مصوبات كمیسیون بُلد می شود، این دفعه نشده است، بنابراین مواردی كه كمیسیون هم اضافه كرده دولت باید مخاطب قرار بگیرد.

رئیس ـ متشكریم، كمیسیون هم كه مخالف حذف است.

فولادگر ـ «برنامه ریزی شده را حذف كنید.

رئیس ـ بله، «برنامه ریزی شده را حذف می كنیم. حضار ۲۱۲ نفر، پیشنهاد آقای قاضی پور حذف این جداول است. نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد.

اگر اجازه بدهید ما جداول شماره (۱۱)، (۱۲)، (۱۳). جدول شماره (۱۴) آن عنوانی كه «افزایش نرخ بارداری برنامه ریزی شده است، «برنامه ریزی شده را حذف كنیم، چون قدری ایهام ایجاد می كند كه مثل اینكه دوباره می خواهند كنترل موالید داشته باشند. این قسمتش را حذف می كنیم. اگر موافق باشید و جدول شماره (۱۵) را به رأی بگذاریم.

حضار ۲۱۲ نفر، نمایندگان محترم نظرشان را راجع به این جداول با آن موادی كه من متن هایش را خواندم اعلام بفرمایند. در ماده (۸۲) یك متن داشت، خوانده شد، در ماده (۱۳): «حمایت و تقویت پژوهش و فناوری، ایجاد نظام ملی نوآوری، تقویت زیرساخت ها و نظامات پشتیبان پژوهش فناوری . بعد ماده (۹۱) را هم كه قرائت كردیم و ماده (۹۳) هم قرائت شد. دوستان نظرشان را راجع به جداول اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. فقط یك جدول ماند، درست است؟ دیگر جداول كجا مانده است؟

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! فقط یك قسمت مانده، جداول قضائی.

رئیس ـ جداول قوه قضائیه، جدول شماره (۱۶) است، متنش این است: ادامه ماده (۱۲۹) «قوه قضائیه مكلف است نسبت به ارتقای شاخص های توسعه حقوقی و قضائی در طول برنامه حداقل به شرح جدول شماره (۱۶) اقدام كند. دولت نیز مكلف است اعتبارات مورد نیاز را بر اساس سیاست های كلی قضائی مبنی بر تأمین بودجه متناسب با مأموریت ها و وظایف قوه قضائیه از جمله موارد مندرج در جدول شماره (۱۷) در بودجه های سنواتی پیش بینی و تأمین نماید . این جدول شماره (۱۶) است.

دژپسند ـ جمله دومش دیگر موضوعیت ندارد، (۹/۲) آمده است، آن دیگر موضوعیت ندارد.

رئیس ـ كدام موضوعیت ندارد؟ دولت مكلف است اعتبارات مورد نیاز را بر اساس سیاست های كلی قضائی مبنی بر تأمین بودجه متناسب با مأموریت ها قوه قضائیه، در سطح همان (۹/۲) است.

عرض شود كه آخر جدول شماره (۱۷) هم آمده: «تبصره ـ قوه قضائیه مكلف است گزارش دقیق عملكرد سالانه خود در طول برنامه را در پایان هر سال به مجلس شورای اسلامی ارائه كند . پس شد جدول شماره (۱۶) كه ماشاءالله چند صفحه هم است و جدول شماره (۱۷) غیر از آن بند هفتم كه «احداث و تجهیز . از سقف هر چقدر خواستند بسازند.

خدابخشی ـ موارد مصرفش را مشخص كردیم.

رئیس ـ نه، ما (۴۰) هزار تا را حذف كردیم، اما در هر سال مطابق بودجه سنواتی هر چقدر گرفتند می توانند به آنها بدهند. این را كه حذف كردیم، اصلاً امكان پذیر نیست، رأی نیاورده است. همه اینها در سقف دولت است، اصلاً (۵۰) هزار متر بسازند، در بودجه سنواتی مشخص می شود. (یكی از نمایندگان ـ حداقل (۹/۲) است) نه، حداقل نیست، (۹/۲) است، حداقل نیست. (یكی از نمایندگان ـ حداقل (۹/۲) است) جناب عالی می فرمایید؟ بفرمایید اینجا اداره بفرمایید. حداكثر (۹/۲) است، بفرمایید.

جداولی كه عرض كردم را به رأی می گذاریم. حضار ۲۱۲ نفر، نمایندگان نظرشان را برای این جداول اعلام بفرمایند. بفرمایید بنشینید، اینجا چیست شما می ایستید، بفرمایید بنشینید، مطلب تان را گفتید، حداقل نیست، (۹/۲) است. مدام شما اینجا می گویید «حداقل ، ما اینجا رأی گرفتیم، نمی دانم شما از كجا می گویید «حداقل . ما اینجا رأی گرفتیم (۹/۲) شد، كسی حداقل نگفت. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. (دهقانی نقندر ـ «حداقل بود، ۲/۳ شد ۹/۲، در متن «حداقل بود) راست می گویید، آن آقایی هم كه اینجا بود ما قدری تندی هم كردیم، متنش همان «حداقل (۹/۲) بود درست است. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

ما دیگر جدولی نداریم. چند تا الحاقی هست، وقت هم كم داریم. یكی یكی بگویید، چند تا الحاقی هست، یك از خانم ها كه الحاقی دارند بفرمایند. جدول یارانه ها قبلاً آمده، آن با پیشنهاد آقای دهقانی تصویب شد.

حاجی دلیگانی ـ الحاقی دارم.

رئیس ـ آقای حاجی را هم می گوییم، بروید بنشینید تا ما بتوانیم مطرح كنیم، دو، سه تا پیشنهاد بیشتر هم وقت نداریم، بفرمایید.

قوامی ـ من الحاقی دارم.

رئیس ـ به ترتیب ثبت نام چند تا مورد را مطرح می كنیم. آقای قوامی! بنشینید، دم آخر اوقات تلخی نكنید.

دبیر (وكیلی) ـ خانم سلحشوری بفرمایید.

پروانه سلحشوری (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض خسته نباشید به همكاران عزیز و به خصوص جناب آقای دكتر لاریجانی كه صبورانه این مدت واقعاً با همت زیاد ما توانستیم این برنامه را به ثمر برسانیم، من یك بند الحاقی در مورد بازنشستگی زنان داشتم كه متأسفانه امروز حذف شد. ولی ما بندی داریم كه برای دولت هم بار مالی ندارد و ان شا ءالله با حمایت همكاران از زنان این بند تصویب شود.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ اول آدرس را بگویید.

رئیس ـ پیشنهاد شما برای جوانان است.

سلحشوری ـ آدرس را خدمتتان اعلام می كنم، آدرس: پیوست (۱۷)، صفحه (۴)، شماره (۱۴).

رئیس ـ پیشنهادتان چیست؟ چون شما گفتید می خواهید راجع به جوانان مطرح كنید.

سلحشوری ـ جوانان را خانم حسینی مطرح می كنند.

رئیس ـ پس خانم حسینی بفرمایند.

سلحشوری ـ آقای دكتر! اجازه بدهید من این را بخوانم.

رئیس ـ یك پیشنهاد برای جوانان كم بود، گفتیم یكی بفرمایید، دیگر اضافه نكنید.

سلحشوری ـ آقای دكتر! اجازه بدهید من این را بخوانم.

رئیس ـ نمی رسیم، چه كسی مطرح می فرمایند؟ یك نفر پیشنهاد جوانان را بدهد.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای قاضی زاده بفرمایید.

سیداحسان قاضی زاده هاشمی (فریمان، سرخس، بخشهای احمدآباد و رضویه) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ما یك بحثی پیرامون موضوع جوانان داشتیم، سه تا پیشنهاد در پیوست (۲۳) بود كه مجموع كل جوانان مجلس آن را تهیه كردند. «دولت مكلف است یك سوم منابع درآمدی موضوع ماده (۸۸) این قانون را با توجه به نقش بی بدیل جوانان در توسعه و سرآمدی همه جانبه كشور و لزوم رفع چالش ها و دغدغه های آنان به شرح ذیل در بودجه های سنواتی پیش بینی و هزینه نماید.

الف ـ (۵۰) درصد اعتبارات حاصله به حمایت از سازمان های مردم نهاد جوانان جهت توانمندسازی و توسعه فعالیت های آنان در عرصه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی از طریق وزارت ورزش و جوانان.

ب ـ (۵۰) درصد از اعتبارات باقیمانده نیز به عنوان بخشی از سرانه بیمه ازدواج جوانان با اولویت جوانان مناطق محروم و روستایی.

تبصره ـ نحوه هزینه كرد موضوع بند «ب توسط آیین نامه ای خواهد بود كه وزارت ورزش و جوانان با همكاری وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان تهیه و به تصویب هیأت وزیران می رساند.

ج ـ در طی سال های برنامه كلیه بانك ها و مؤسسات مالی و اعتباری موظف هستند بخشی از مجموعه كل سپرده های قرض الحسنه را به منظور حمایت از امر مقدس ازدواج جوانان با اولویت نسبت به سایر تسهیلات بانكی، به تسهیلات قرض الحسنه ازدواج تخصیص دهند.

تبصره (۱) ـ میزان مشاركت بانك ها و مؤسسات مالی و اعتباری در تخصیص تسهیلات قرض الحسنه ازدواج سالانه توسط شورای پول و اعتبار تصویب و ابلاغ خواهد شد.

تبصره (۲) ـ عملكرد مؤسسات پولی و بانكی در خصوص میزان تحقق سهم به تفكیك هر مؤسسه، سالانه توسط بانك مركزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی به مجلس شورای اسلامی ارائه خواهد شد.

تبصره (۳) ـ تخطی هر یك از مؤسسات پولی و بانكی از میزان تخصیص سالانه موجب اعمال اقدامات نظارتی و انتظامی توسط بانك مركزی خواهد شد كه میزان اعمال اقدامات نظارتی به تفكیك هر مؤسسه مالی و اعتباری سالانه به مجلس شورای اسلامی اعلام خواهد شد .

این مجموع پیشنهادات كل جوانان كه حدود (۴) پیشنهاد جمع آوری شده پیرامون موضوع جوانان بود.

رئیس ـ متشكریم، پیشنهادشان را در ماده (۱۲۴) می خواهند مطرح كنند.

ادیانی ـ تذكر دارم.

رئیس ـ بفرمایید، آقای ادیانی تذكر دارند.

دبیر (وكیلی) ـ تذكر، جناب آقای ادیانی بفرمایید.

سیدعلی ادیانی (قائمشهر، سوادكوه، جویبار، سیمرغ و سوادكوه شمالی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دكتر! اولاً خسته نباشید، خداقوت، همه دوستان عزیز ما زحمت كشیدند. پیشنهادی كه نمایندگان محترم مطرح می كنند، این پیشنهاد بسیار عالی و زیبا است، اما نفرمودند كه در جلد چند، پیوست شماره چند، صفحه چند و شناسه چند است. این را محبت كنند، چون طبق ماده (۱۸۴) باید پیشنهادهای چاپ شده نمایندگان محترم مطرح شود. این در صفحه چند و پیوست چند چاپ شده است؟ این را اعلام بفرمایند.

رئیس ـ درست است، آقای حاجی بابایی! این را به شما داده اند؟

ادیانی ـ البته پیشنهاد خیلی خوبی است، من موافق این متن هستم. اما چاپ شده است یا نه؟

رئیس ـ بله، چاپ شده است. اگر كسی مخالفت نمی كند موافق هم صحبت نمی كند، دولت بفرمایید. گفته درصدی از آن منابع موضوع ماده (۱۰۹) را تخصیص بدهد.

سلحشوری ـ آقای دكتر! (۸۸).

رئیس ـ هر دو را نوشتید.

سلحشوری ـ (۱۰۹) نه، (۸۸). آقای دكتر! (۱۰۹) تخصیص داده شده.

رئیس ـ اینجا این را نوشتید.

سلحشوری ـ نه، ما این را ننوشتیم، این اصلاً نمی شود.

رئیس ـ (۸۸) چه بوده؟

سلحشوری ـ (۸۸) به وزارت ورزش بوده، عوارض سیگار.

رئیس ـ عوارض سیگار را می خواهید بگویید. این چیزی كه اینجا نوشتید (۱۰۹) است، آقای تابش اجازه بدهید! ما در (۸۸) كه برای وزارت جوانان گذاشتیم، بگذارید در آنجا بگیرند، می خواهند از این هم بگیرند. این به نفع شان است، شما دارید اشتباه می كنید. ما در آنجا نوشتیم وزارت بهداشت، وزارت ورزش و آموزش و پرورش، آنجا یك سهمی دارند. اگر این را بنویسید جزء همان سهم شان می گیرند، اگر اینجا بنویسید از این هم می گیرد.

سلحشوری ـ نه آقای دكتر، این هم همان است.

رئیس ـ مگر اینكه بنویسید از (۱۰۹) و (۸۸) از هر دو. یك سومش زیاد می شود، همین (۱۰۹) كافی است. (۱۰۹) همین (۲۷/۰) درصد برای ارزش افزوده را گفته بودند به وزارت ورزش می دهند، قسمتی از آن را می خواهند به جوانان بدهند، برای یك وزارتخانه است، وزارت ورزش و جوانان. یك سومش را می گویند به این بدهند. هر دو تا را نمی شود، یك سوم آن را نمی شود، یك سومش را نوشتند.

سلحشوری ـ آقای دكتر! ما كه در تلفیق بودیم در جریانیم، اینهایی كه (۱۰۹) نوشتند در جریان نیستند.

رئیس ـ به نظر من فعلاً برای (۱۰۹) را قبول كنید.

سلحشوری ـ آقای دكتر نمی شود.

رئیس ـ اگر نمی شود پس رأی نمی دهیم، حذف شود، منبع ندارد. شما دم آخر آمدید یك چیز منقح باید بگویید. تا لحظات آخر نمی توانیم چیزی اضافه كنیم. اجازه بدهید! نظر دولت چیست؟ بفرمایید بنشینید دولت نظرش را بدهد، اینجا را خلوت كنید، بروید روی صندلی هایتان بنشینید. اجازه بدهید! خانم ها هم بنشینند، چون اینجا ملكه های مقرب زیاد پیدا كردیم، بفرمایید بنشینید كه با آرامش تصمیم بگیریم، آقایان هم بفرمایند.

آقای دژپسند، دوستان! اگر اجازه بدهید این طور كنیم، اولاً این فقط برای ازدواج نباشد، اشتغال هم باشد. یعنی ما این وام را كه می دهیم هم برای ازدواج و هم اشتغال باشد كه برای جوانان دو موضوع مهم است. نكته بعدی این است كه ما بگوییم یك سوم از منابع درآمدی (۱۰۹) و یك پنجم از منابع درآمدی (۸۸)، چون اصل آنها هم برای وزارت بهداشت بود، یك پنجمش را هم به اینها بدهیم. (تابش ـ سهم وزارت ورزش را به جوانان بدهیم) سهم وزارت ورزش بیشتر از یك پنجم نیست، یك پنجمش را برای اشتغال بدهیم، (۲۰) درصد می شود، مابقی اش هم برای آنها می شود. اگر موافق هستید با این رأی بگیرم.

ببینید دوستان! ما این طور متن را بنویسیم: «دولت مكلف است یك سوم منابع درآمدی موضوع ماده (۱۰۹) و یك پنجم از منابع درآمدی ماده (۸۸) این قانون را با توجه به نقش بی بدیل جوانان در توسعه و سرآمدی همه جانبه كشور و لزوم رفع چالش ها و دغدغه های آنان مطابق بودجه سنواتی كه پیش بینی می شود هزینه كند . ما هر دو یك پنجم را هم حرفی نداریم، عیبی ندارد، یك پنجم از (۱۰۹) و یك پنجم از (۸۸). نوشتند: «(۵۰) درصد اعتبارات حاصله به حمایت از سازمان های مردم نهاد ، اینها را دیگر رها كنیم. ببینید! بقیه اش را كنار بگذاریم.

می شود: «دولت مكلف است یك پنجم از منابع درآمدی ماده (۱۰۹) و یك پنجم از منابع درآمدی ماده (۸۸) این قانون را برای ازدواج و اشتغال جوانان مطابق بودجه سنواتی پیش بینی و هزینه نماید .

بقیه اش را رها كنید، ثمرات را در قانون بودجه می بینیم، اینجا دیگر ریز نشود، وقت نمی كنیم. اگر موافق هستید همین را به رأی می گذاریم، به عنوان سهم وزارت ورزش و جوانان.

حضار ۲۱۲ نفر، نمایندگان نظرشان را با این پیشنهاد اعلام بفرمایند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. آقای محبی نیا هم یك پیشنهاد دارند آن را هم مطرح كنند، به نوبت می رسیم، اول بفرمایید رأیتان را بدهید، اینجا كه ایستادید رأی نمی دهید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

 آقای محبی نیا بفرمایید، گوش بدهید، این هم مهم است.

جهانبخش محبی نیا (میاندوآب، شاهین دژ و تكاب) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

نمایندگان محترم، خواهران و برادران عزیز و گرانقدر، هیأت رئیسه محترم، جناب آقای دكتر! پیشنهادی كه من الان مطرح می كنم، بیننا و بین الله برای استقبال از ایده تمركززدایی و قوت گرفتن رویكرد اثربخشی مدیریت در استان ها و همچنین قوت بخشیدن به تعادل بخشی، توازن و آمایش سرزمین است. آن هم این است كه (۳۰) درصد از اعتبارات تملك دارایی های سرمایه ای در شورای برنامه ریزی و توسعه استان ها اختصاص داده شود تا ان شا ءالله تعالی بتوانیم یك رویكرد و رهیافت جدیدی را در مبحث بودجه و برنامه و ان شا ءالله تعالی قوت بخشیدن به استان ها و به ویژه استان هایی كه غیربرخوردارند داشته باشیم.

فلذا در پیوست شماره (۱۶)، شناسه (۵۲) پیشنهاد این است كه «دولت مكلف است از اول برنامه (۳۰) درصد بودجه های تملك دارایی سرمایه ای را استانی كند . در عین حال توضیح دادیم كه این افزایش در حال حاضر شامل طرح های ملی و طرح های استانی شده نمی شود. یعنی علاوه بر آنها این رقم را لحاظ فرمایید كه ان شا ءالله بتوانیم آن مسائلی را كه به استحضار رساندم مدیریت كنیم. آقایان تاج گردون، فرهنگی، یوسف نژاد، حاجی دلیگانی، نجفی و خدابخشی هم جزء پیشنهاددهندگان هستند. امیدوارم با توكل بر حضرت باری تعالی این نیت مان بتواند به نفع ملت ایران تمام شود.

رئیس ـ پیشنهاد آقای محبی نیا این است كه (۳۰) درصد بودجه تملك دارایی در كل كشور در بودجه های سنواتی اختصاص به استان ها داشته باشد. این اصل موضوعی است كه خواندند. اگر مخالف صحبت نمی كند به رأی می گذاریم. مخالف نباشید، برای كشور مفید است. برای استان ها خوب است.

حضار ۲۱۵ نفر، آقای دژپسند و دولت هم موافق هستند، كمیسیون هم موافق است. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. (۳۰) درصد را برای بودجه استانی می گذاریم، برای عاقبت آقای دژپسند هم خوب است، در آخرین لحظات استان ها آباد می شوند. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

آقای حاجی! بفرمایید، بعد هم آقای كواكبیان هستند.

حسینعلی حاجی دلیگانی (شاهین شهر، میمه و برخوار) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران! آخر وقت است، ان شا ءالله خدا قوت تان بدهد. ببینید! همه بازنشستگان به نوعی برخوردار شدند، جز اینهایی كه در كشور (۱۱) هزار نفر هستند، آمدند به قول دولت، به قول مجلس زمان اعتماد كردند و به هر حال بازنشست شدند. آخرین لحظات است. عزیزان! اینها آدم هایی هستند كه حجب و حیا دارند كه مطالب شان را فقط به خود شما گفته اند، نیامدند مثلاً جای دیگر اعتراض های آنچنانی داشته باشند.

رئیس ـ آقای حاجی! اینكه حذف شد.

حاجی دلیگانی ـ نخیر، حاج آقا! الحاقی دارم می دهم.

رئیس ـ نه، این بود، در مجلس حذف شد.

حاجی دلیگانی ـ نخیر آقای رئیس! اتفاقاً نشد، ظلم است كه دارد می شود. اتفاقاً حذفش رأی نیاورد و این ظلم و دروغی است كه بعضی از افراد دارند می گویند.

رئیس ـ در كمیسیون حذف شد.

حاجی دلیگانی ـ در كمیسیون حذف كردند، حاج آقا! من هم كه آمدم برایتان گفتم. پیشنهادمان این است، بار مالی آنچنانی هم ندارد، منتها ما برای احتیاط همه جوانب آن را آوردیم. اگر اجازه می دهید توضیح ندهم متن را بخوانم. عزیزان! آدرس پیوست (۲۴)، صفحه (۲)، بند (۱):

«سازمان تأمین اجتماعی موظف است در اجرای تعهد ایجادشده در تبصره (۲) قانون بازنشستگی پیش از موعد كاركنان دولت (مصوب ۵/۶/۱۳۸۶) كه حقوق بازنشستگی و نیز كسور بازنشستگی و یا حق بیمه سهم مستخدم و كارفرما نسبت به ایام سنوات ارفاقی را به مأخذ اشتغال و ضریب (۱/۱) دریافت نموده است یعنی حق تأمین اجتماعی را دادند (رئیس ـ خیلی ممنون) بقیه اش را نخوانم؟

رئیس ـ نه، قبلاً هم متنش را داده بودید. اگر مخالف صحبت نمی كند دولت مخالف است. حضار ۲۱۶ نفر، نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد. آقای كواكبیان هم پیشنهادشان را بگویند.

مصطفی كواكبیان (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ

 بسم الله الرحمن الرحیم

من واقعاً از رئیس محترم جلسه و همه همكاران محترم تشكر می كنم و خداقوت می گویم. روز سقوط دیكتاتوری و ظهور مردم سالاری (رئیس ـ آقای كواكبیان! خلاصه اش كنید كه وقت نداریم) در كشور را گرامی می داریم.

آقای رئیس! این پیشنهادی كه بنده می دهم خوشبختانه همه جناح های سیاسی داخل مجلس امضا كردند. آقایان قاضی زاده ها از اصولگرایی، امثال آقای دلخوش و آقای نعمتی از جریان میانه، بنده و فراكسیون امید. خواهش من این است كه كمك كنید، چون ما در طول این بیست و چند روز یك سطر حرف توسعه سیاسی ندیدیم. این تنها پیشنهاد بنده هم هست، بنده هیچ پیشنهادی نداده ام.

پیشنهاد این است كه ما الان حدود (۲۴۰) تا حزب داریم كه ما واقعاً (۲۴۰) تا نمی خواهیم. ما پیشنهاد كردیم، آدرسش را هم عرض كنم؛ آدرسش پیوست (۲۴)، ماده الحاقی به ماده (۱۲۰)، آخرین پیشنهاد (رئیس ـ متنش را بیاورید) در پیوست (۲۴)، صفحه (۱۶) آخرین صفحه شماره (۴۵) است. پیشنهاد این شده كه ما از طریق وزارت كشور بتوانیم احزاب كشور را ساماندهی كنیم. ما (۲۸۰) تا پروانه صادر كردیم، هیچ فعالیتی هم نمی بینیم. ما در بحث قانون مطبوعات تبصره ماده (۱۶) داریم، اگر یك روزنامه ای شش ماه چاپ نشود محدودش می كنند و می گویند پروانه اش لغو است. لذا گفتیم وزارت كشور این تشكل ها را ساماندهی كند.

دومین بحث ما در مورد امنیت اجتماعات و همایش های سیاسی است كه حوادثی كه اخیراً ما شاهد آن بودیم یك عده نیایند آن را به هم بزنند كه وزارت كشور باید آیین نامه های لازم آن را فراهم كند.

سومین بحث ما این است كه به نظر من وزارت كشور تا حالا سهل انگاری كرده، بر اساس سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری باید حتماً بحث لایحه.

رئیس ـ دوستان! پیشنهاد آقای كواكبیان در پیوست (۲۴)، شماره (۴۵) آمده است، همان طور كه توضیح دادند و پیشنهادشان را مطرح كردند. مخالف صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ مخالف جناب آقای كوهكن هستند، بفرمایید.

محسن كوهكن ریزی (لنجان) ـ تعجب من از آقای دكتر كواكبیان است كه همیشه برای خانه احزاب فعال بود، الان می خواهد ساماندهی احزاب را به دولت و وزارت كشور بدهد. واقعاً از شما تعجب است. من كه در خدمت شما سال ها در ارتباط با اینكه احزاب به اتكای توانمندی خودشان فعال باشند، شما بیایید و نهایتاً می خواهید این را به وزارت كشور بسپارید. آقای كواكبیان! گوش بدهید، چون آدم بلند كه صحبت كند مطالب را خوب گوش نمی دهد.

نكته دوم در مورد اجتماعات است، ما قانون داریم. به هر جهت قانون احزاب داریم، برای تجمع مجوز می گیرند، امنیتش با چه كسی است، شورای تأمین شهرستان داریم، استان داریم. به هر جهت نیازی به قانون نداریم. فلذا من فكر می كردم كه شما اگر قرار است پیشنهادی بدهید، به نوعی پیشنهادی بدهید كه نقش احزاب سیاسی را برای تصمیم گیری ها پررنگ تر كنید، نه اینكه ساماندهی آنها را به دست دولت بدهید. واقعاً متأسفم.

قانون احزاب هم كه حضرت عالی مستحضرید در مجمع است. لذا از دوستان خواهش می كنم با رأی دادن به این ساماندهی به احزاب را به دولت ندهید. یك زمانی دولت اصلاح طلب است، یك زمانی اصولگراست. (رئیس ـ متشكریم) ما معتقد هستیم هیچ دولتی در ساماندهی احزاب نباید دخالت كند. ان شا ءالله در آینده اگر دولت حزبی تشكیل شد، خودش كارهایش را انجام می دهد.

رئیس ـ آقای كواكبیان ببینید! دو، سه تا نكته اینجا دارد. شما در بند «ثانیاً دولت را موظف به ارائه لایحه كردید كه حتماً شورای نگهبان ایراد می گیرد. در «ثالثاً هم باز گفتید «لایحه دولت شورای نگهبان حتماً این دو تا را ایراد می گیرد. از اول دولت را موظف نكنید، اگر موظف كنید شورای نگهبان این را ایراد می گیرد. موافق صحبت كند.

دبیر (وكیلی) ـ موافق جناب آقای فلاحت پیشه هستند، بفرمایید.

حشمت اله فلاحت پیشه (اسلام آباد غرب و دالاهو) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رئیس، عزیزان! خواهش من این است كه فارغ از هرگونه اختلاف جناحی به این موضوع توجه كنیم كه، برای جامعه مدنی و فعالیت های سیاسی آزاد و باز در جامعه مدنی حكم برنامه ای تصویب نكردیم. یكی از مشكلاتی كه در جامعه ما وجود دارد این است كه گروه ها و جناح های سیاسی سهم احزاب سیاسی را در كشور خورده اند. احزاب سیاسی بازیگرانی در عرصه جامعه مدنی هستند كه فعالیت آنها شفاف است، از شعارهایی كه می دهند، از هزینه انتخاباتی كه می دهند، از نوع حدود و ثغور قانونی كه اینها رعایت می كنند و خیلی موارد دیگر.

ببینید! یك سری موارد در ماده الحاقی آمده كه جناب آقای دكتر لاریجانی هم فرمودند. جناب آقای دكتر! این را می شود تنقیحش كرد و آن مواردی را كه مشكل دارد و شما پیش بینی می كنید كه شورای نگهبان ایراد می گیرد و مواردی كه حتی مستلزم دخالت دولت در حوزه جامعه مدنی است، را حذف كنید، ولی حتماً این جای خالی و خلأ را بیایید پر كنید.

خواهش من این است كه با تكیه بر اصل و به ویژه بند اول ماده الحاقی (۴۵) كه در اینجا آمده، (رئیس ـ متشكریم) بیاییم یك بند تنقیح شده را ببینیم تا برای فعالیت های سیاسی در قالب حزب و شفافیت سیاسی یك حكم برنامه ای بدهیم. مواردی هم كه آقای كواكبیان فرمودند اجتماعات و غیره بله، در برنامه نیاید، آنجاهایی كه ما قانون داریم نمی خواهیم بیاید، ولی در مورد احزاب حتماً در اینجا حكم ارائه بدهیم، سپاسگزارم.

دبیر (وكیلی) ـ آقای رئیس! اخطار هم دارند.

رئیس ـ دولت موافق و كمیسیون نظری ندارد. منتها این عبارت شما را باید درست كرد. «سه نقطه كه اصلاً معنی ندارد. چون درست شدن (۳۰) تا حزب كه اصلاً دست دولت نیست، اینها خلاف است. «ثانیاً آن خلاف است، «ثالثاً آن هم خلاف است. اگر موافق باشید ما یك متن این طوری را به رأی می گذاریم: «دولت موظف است برنامه ریزی لازم جهت توسعه سیاسی و تمهیدات لازم برای گسترش فعالیت های احزاب و تشكل های سیاسی را فراهم نماید و در این زمینه آیین نامه مربوطه آن را متناسب با بودجه سنواتی تنظیم كند . آیین نامه اش را وزارت كشور می دهد و دولت تصویب می كند. موافقید؟ بقیه بندهایش حتماً اشكال قانون اساسی دارد و مشكل ایجاد می كند. «در چارچوب قوانین مربوطه را اضافه كنید كه مشكل قانونی هم نداشته باشد.

حضار ۲۱۴ نفر، نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

الان به ظهر رسیدیم، اجازه بدهید! یك موارد تنقیحی هم هست كه ما باید بخوانیم. تبصره ها نیست، یك تبصره هست كه گفتیم دولت یارانه هایش را در چارچوب بودجه سنواتی می داد. ما یك موارد تنقیحی داریم كه حتماً باید قرائت كنیم. اصلاً مهم تر از این پیشنهادات اضافه شده هم موارد تنقیحی است. من فكر می كنم شما بعدازظهر به خاطر فاتحه ای كه برای مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی هست نمایندگان می خواهند شركت بفرمایند. ما شب ساعت (۶) تا (۷)، (۷:۳۰) جلسه بگذاریم، هم سر حوصله آن موارد تنقیحی را بخوانیم، هم چند تا پیشنهادی را كه وجود دارد امشب دیگر برنامه را با حوصله تمام كنیم. ساعت (۱) تا (۳) یك عده می خواهند بروند فاتحه، تشكیل نمی شود. اگر (۱) تا (۳) می آیید ما حرفی نداریم. (۱) تا (۳) خوب است؟ (۱) تا (۲:۳۰) می آییم. پس الان برای تنفس استراحت می دهیم. ساعت (۱) تشریف بیاورید تا ساعت (۲:۳۰) كه (۲:۳۰) هم می خواهند برای فاتحه بروند برسند. ما در خدمت تان هستیم، الان تنفس اعلام می شود.

(در ساعت ۱۲:۰۰ با اعلام تنفس جلسه موقتاً پایان و سپس در ساعت ۱۳:۱۵ به ریاست آقای علی اردشیرلاریجانی ادامه یافت)

(ادامه رسیدگی به لایحه برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی)

رئیس ـ بسم الله الرحمن الرحیم

ادامه مذاكرات در مورد برنامه ششم. موارد تنقیحی را قرائت بفرمایید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

موارد تنقیحی و اصلاحات عبارتی:

۱ ـ بند «ج ماده (۱۳) در طول اجرای قانون برنامه بر قانون راجع به تعیین حداكثر حقوق بازنشستگی و وظیفه كاركنان دولت و مشمولین صندوق تأمین اجتماعی مصوب ۳۰/۳/۱۳۶۱ و قانون نظام هماهنگ حقوق بازنشستگی و وظیفه مصوب ۲۳/۶/۱۳۷۳ حاكم است.

۲ ـ بند «ب ماده (۱۵) در طول اجرای برنامه در قسمت مغایرت، بر تبصره (۴) ماده (۱) قانون تنظیم بازار غیرمتشكل پولی مصوب ۲۲/۱۰/۱۳۸۳ حاكم است و نسبت به ماده (۲۰) قانون مجازات اسلامی مصوب ۱/۲/۱۳۹۲ حكم خاص تلقی گردیده و حاکم است.

۳ ـ در طول اجرای قانون برنامه، تبصره (۴) ماده (۳۸) بر مواد (۴۷) و (۵۸) قانون مجازات اسلامی مصوب ۱/۲/۱۳۹۲ حاكم است.

۴ ـ تبصره «د ماده (۶۵) قانون برنامه ششم توسعه در طول اجرای برنامه در بخش مغایرت بر ماده (۷) قانون حمایت از شركت ها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات حاكم است.

۵ ـ بند «د ماده (۷۶) قانون برنامه ششم توسعه در بخش مغایرت بر مواد (۱) و (۴) قانون تشكیل وزارت راه و شهرسازی مصوب ۳۱/۳/۱۳۹۰ حاكم است.

۶ ـ جزء های (۱) و (۲) بند «الف ماده (۸۸) در طول اجرای برنامه ششم توسعه در بخش های مغایرت بر ماده (۵۲) قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۷/۲/۱۳۸۷ حاكم است.

۸ ـ حكم بندهای (۴)، (۵) ماده (۱۰۳) و بند (۷) ماده (۱۰۴) بر مواد (۱۳)، (۵۲) و (۵۹) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران در طول اجرای قانون برنامه، حاكم است.

۹ ـ حكم بند (۳) ماده (۱۰۵) بر حكم ماده واحده قانون اصلاح حداكثر سن داوطلبان استخدام مصوب ۲۲/۲/۱۳۷۱ حاكم است.

۱۰ ـ حكم بند (۷) ماده (۱۰۶) بر حكم بند «الف ماده (۱۳) و حكم تبصره (۲) ماده (۲۴) قانون جامع ایثارگران حاكم است.

۱۱ ـ حكم ماده (۱۳۲) این قانون بر تبصره (۴) ماده (۱۸۷) قانون مالیات های مستقیم مصوب ۳/۱۲/۱۳۶۶ حاكم است.

۱۲ـ در طول اجرای قانون برنامه، بند «ب ماده (۴۱)، قانون تضمین خرید محصولات اساسی كشاورزی مصوب ۲۱/۶/۱۳۶۸ با اصلاحات و الحاقات بعدی را در بخش مغایرت موقوف الاجرا می نماید.

۱۳ ـ حكم بند (۲) ماده (۵۴) در طول اجرای قانون برنامه بر مواد (۲) و (۳۴) قانون معادن مصوب ۲۷/۲/۱۳۷۲ حاكم است.

۱۴ ـ تبصره ذیل ماده (۱۲۸):

تبصره ـ دستگاه هایی كه مشمول قانون مدیریت خدمات كشوری نیستند مكلفند از محل منابع مربوطه، موارد موضوع بندهای«ه‍ و «و را به صورت مشابه تأمین نمایند.

۱۵ ـ در طول اجرای برنامه؛ حكم ردیف (۱) بند «ج ماده (۱۲۹) بر ماده (۲) قانون انتقال زندانها و مراكز اقدامات تأمینی و تربیتی موجود به خارج از شهر مصوب ۷/۹/۱۳۸۰ در بخش مغایرت حاكم است.

۱۶ ـ در طول اجرای قانون برنامه بند «ج ماده (۱۳۸) در بخش مغایرت بر ماده و تبصره (۱۳۱) قانون ثبت اسناد و املاك مصوب ۲۶/۱۲/۱۳۱۰ حاكم است.

۱۷ ـ یك تبصره به شرح زیر به ماده (۱۰۹) الحاق می گردد:

تبصره ـ از مجموع عوارض و مالیات (۹) درصدی موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده، قبل از توزیع آن منابع بین ذی نفعان، رقم مندرج در این ماده كسر خواهد شد.

همچنین در تبصره (۲) همین ماده عبارت «امكان دسترسی برای نهادهای نظارتی و عموم مردم فراهم می شود و عبارت «در حكم تصرف غیرقانونی در وجوه و اموال دولتی است جایگزین عبارت «پیگیرد قانونی دارد می شود.

۱۸ ـ در سطر چهارم ماده (۳۵) عبارت «امكان دسترسی برای نهادهای نظارتی و عمومی مردم فراهم می شود و عبارت «و سایر كاركنان حذف می گردد. (این را باید بپرسید)

۱۹ ـ در ابتدای ماده (۳۸) عبارت «مجموع پرداختی ماهانه صحیح می باشد. (در بند ۱۸ فقط «و سایر كاركنان حذف می شود)

۲۰ ـ قانون تنظیم برخی از مقررات مالی دولت (۱) مصوب ۲۷/۱۱/۱۳۸۰ و اصلاحات و الحاقات بعدی آن تنفیذ و قانون احكام دائمی برنامه های توسعه كشور مصوب ۱۳۹۵ و قانون تنظیم برخی از مقررات دولت (۲) مصوب ۴/۱۲/۱۳۹۳ و ماده (۶۶) قانون محاسبات عمومی كشور مصوب ۱/۶/۱۳۶۶ با اصلاحات و الحاقات بعدی به عنوان بخشی از این قانون در طول اجرای قانون برنامه ششم حاكم بوده و با لحاظ موارد زیر اعمال می گردد:

الف ـ حكم ماده (۳۱) این قانون بر بند «ب ماده (۴۴) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) مصوب ۴/۱۲/۹۳ حاكم است.

ب ـ حكم ماده (۵۹) این قانون بر حكم ماده (۵۶) قانون تنظیم برخی از مقررات مالی دولت (۲) حاكم است.

ج ـ بند (۳) ماده (۵۵) در طول اجرای برنامه بر بند «ی ماده (۱) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) مصوب ۴/۱۲/۱۳۹۳ در بخش مغایرت حاكم است.

د ـ حكم ماده (۵۷) این قانون بر حكم ماده (۱۷) احكام دائمی برنامه های توسعه كشور حاكم است.

ه‍‍ ـ شرایط جامعه ایثارگران موضوع بند «پ ماده (۲) احكام دائمی برنامه های توسعه به شرایط جامعه ایثارگران موضوع بند (۳) ماده (۱۰۵) برنامه ششم توسعه اصلاح می شود.

و ـ حكم ماده (۱) احكام دائمی برنامه های توسعه مصوب سال ۱۳۹۵ بر ماده (۸۱) این قانون بجز بند «ج آن، حاكم است.

ز ـ حكم بند (۵) ماده (۸۶) این قانون بر حكم ماده (۴) احكام دائمی برنامه های توسعه كشور حاكم است.

ح ـ احكام مندرج در ماده (۸۷) این قانون بر احكام بندهای «الف و «ب ماده (۷) احكام دائمی برنامه های توسعه كشور حاكم است.

ط ـ احكام مندرج در ماده (۷) قانون برنامه توسعه ششم بر احكام ماده (۱۶) احكام دائمی برنامه های توسعه كشور به خصوص جزء (۷) بند «د و بند «ح حاكم است.

۲۱ ـ در بند «الف ماده (۸۷) پس از عبارت «نظام سلامت ، عبارت «از جمله بیمه سلامت صحیح است.

۲۲ ـ اصلاحات عبارتی و تنقیحی و ویرایشی در ماده (۱۲۰):

بند (۲) ـ ایجاد بسترها و شرایط سیاسی لازم برای تنوع بخشی و تقویت پیوندهای همه جانبه با كشورهای هدف در جهان به ویژه كشورهای منطقه، همسایگان و قدرت های نوظهور در چارچوب سیاست های كلی نظام.

بند (۳) ـ پس ازعبارت «فناوری های نوین ، عبارت زیر اضافه می شود:

«و ایجاد زمینه های لازم برای حضور بخش غیردولتی در دیگر كشورهای منطقه و كشورهای جنوب غربی آسیا به ویژه كشورهای همسایه و اسلامی در چارچوب سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی .

بند (۹) ـ اعطای كمك های توسعه ای به كشورهای هدف در چارچوب قوانین بودجه سالانه در راستای سیاست های كلی نظام.

بند (۱۰) ـ برنامه ریزی و اقدام مؤثر در راستای تحقق اصول قانون اساسی در بعد مبارزه با نظام سلطه و صهیونیزم و حمایت از جریان مقاومت، فلسطین و مستضعفین.

بند (۱۱) ـ حمایت از جریان های تقریبی و وحدت آفرین در جهان اسلام به ویژه فعالیت های مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و مقابله با توطئه دشمنان در ایجاد تفرقه در جهان اسلام.

۲۳ ـ بند «ب ماده (۸۶) به ماده (۸۹) بعد از بند «ه‍ انتقال یابد.

۲۴ ـ در بند «ح ماده (۸۶) (سطر اول) عبارت «با نظر به كلمه «توسط اصلاح گردید.

۲۵ ـ در سطر چهارم پاراگراف دوم بند «الف ماده (۸۷) عبارت «قانون بیمه همگانی به عبارت «قانون بیمه همگانی خدمات درمانی كشور مصوب ۱۳۷۳ اصلاح گردید.

۲۶ ـ در تبصره (۱) بند «ب ماده (۸۹) «موارد استثنا برای مناطق محروم با ذكر نام و علت با ذكر نام و علت به عبارت «مصادیق نقاط محروم موضوع این ماده و نام فرد و علت آن به عنوان موارد استثنا اصلاح گردید.

۲۷ ـ در ماده (۹۶) سطر نهم عبارت «با نظر گرفتن به عبارت «با تبعیت از اصلاح گردید.

۲۸ ـ احكام مواد (۸۶)، (۸۷) و (۸۸) این قانون بر احكام قانون ساختار جامع رفاه و تأمین اجتماعی مصوب ۲۱/۲/۱۳۸۳ حاكم است.

۲۹ ـ حكم ماده (۱۶) در طول برنامه ششم بر بند «ب ماده (۱۸) قانون پولی و بانكی با اصلاحات بعدی مصوب ۱۸/۴/۱۳۵۱ حاكم خواهد بود.

۳۰ ـ ماده (۱۳۹) در طول اجرای برنامه ششم توسعه، بر تبصره ماده (۷۷) قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز مصوب ۳/۱۰/۱۳۹۲ با اصلاحات و الحاقات بعدی، در بخش اختصاص سالانه تا مبلغ (۲۰۰) میلیارد ریال برای مبارزه با قاچاق كالا و ارز به كاشفان دستگاه های ذی ربط و مراجع رسیدگی كننده، حاكم است.

۳۱ ـ ماده (۱۳۹) در طول اجرای برنامه ششم توسعه، بر جزء «ب بند (۴) ماده (۴۵) قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین مصوب ۲۰/۸/۱۳۶۹ با اصلاحات و الحاقات بعدی، در بخش اختصاص (۳) درصد از محل (۵۰) درصد وجوه حاصل از جرایم رانندگی در هر یك از شهرها (غیر از تهران) و همچنین معادل كلیه وجوه حاصل از جرائم رانندگی در جاده ها كه به حساب درآمد عمومی كشور واریز می شود، جهت تشویق مأمورانی كه تخلف را تشخیص و اقدام به صدور اخطاریه می كنند، حاكم است.

۳۲ ـ ماده (۱۳۹) در طول اجرای برنامه ششم توسعه بر بند «پ ماده (۴) قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه مصوب ۲۰/۲/۱۳۹۵ در بخش اختصاص صد درصد مبلغ جزای نقدی به صندوق تأمین خسارت های بدنی، حاكم است.

۳۳ ـ ماده (۱۳۹) در طول اجرای برنامه ششم توسعه بر ماده (۲۳) قانون شوراهای حل اختلاف مصوب ۱۶/۹/۱۳۹۴ در بخش اختصاص درآمد حاصل از جریمه های قانونی به شوراهای حل اختلاف، حاكم است.

۳۴ ـ در ماده (۲۸) بعد از كلمه «همكاری عبارت «اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و كشاورزی ایران و اتاق مركزی جمهوری اسلامی ایران جایگزین عبارت «اتاق ایران و تعاون می شود.

۳۵ ـ در ماده (۱۰۹) بعد از كلمه «ورزشهای همگانی عبارت «فدراسیون بین المللی ورزشهای زورخانه ای و كشتی پهلوانی اضافه می شود.

۳۶ ـ در بند «ب ماده (۲۵)، تبصره بند (۱) ماده (۲۹)،  بند «الف ماده (۸۰)، بند «ب ماده (۸۴)، بند «ب ماده (۸۷)، ماده (۹۷)، بند (۳) ماده (۱۰۳)، تبصره بند «ب ماده (۱۰۷)، تبصره (۲) ماده (۱۱۶)، بند «ه‍ ماده (۱۲۸)، بند «و ماده (۱۲۸) و جزء «ط ماده (۱۲۹) بعد از كلمه «سازمان عبارت «سازمان اداری و استخدامی كشور اضافه شود.

۳۷ ـ در سطر دوم بند «ت ماده (۱۵) عبارت «لازم الاجرا شدن جایگزین عبارت «تصویب شد.

۳۸ ـ در ماده (۱۳) عبارت «و مناطق عشایری جایگزین عبارت «خانوار در بند (۱ـ۴) و جایگزین عبارت «خانوار جمعیت در بند (۲ـ۴) می شود.

۳۹ ـ عبارت «و ناظرین در بند «ن ماده (۴۱) به اشتباه قرائت شده كه حذف می گردد.

۴۰ ـ در سطر اول بند الحاقی ذیل ماده (۴۳) قبل از عبارت «صنایع تبدیلی عبارت «از مالیات معاف بوده و مالیات بر ارزش افزوده اضافه گردید.

۴۱ ـ در سطر چهارم بند «ج ماده (۸۳) قبل از عبارت «دفاتر پیشخوان عبارت «دفاتر پستی و و در سطر پنجم بعد از عبارت «تعرفه ارائه عبارت «پیشخوان اضافه می گردد.

۴۲ ـ در بند (۱ـ۵) ماده (۵۴) بعد از عبارت «بهره برداری از معادن و عبارت «فعالیت های اضافه می شود.

۴۳ ـ در بند (۱) ماده (۱۰۷) عبارت «اصحاب فرهنگ و هنر به عبارت «اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه تغییر یافت.

۴۴ ـ ماده (۱) تعاریف و اختصارات:

برنامه ششم: برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران (۱۳۹۶ لغایت ۱۴۰۰)

دستگاه های اجرایی: دستگاههای اجرایی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات كشوری و ماده (۵) قانون محاسبات عمومی

ایثارگران: موضوع قانون جامع خدمت رسانی به ایثاگران

بنیاد: بنیاد شهید و امور ایثارگران

سازمان: سازمان برنامه و بودجه کشور

بانك مركزی: بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران

واحد عملیاتی: آن دسته از واحدهای سازمانی دستگاه های اجرایی كه تولید، تأمین و ارائه محصول و خدمات اصلی و رفاهی دستگاه اجرایی را به عهده دارند.

۴۵ ـ حكم بند (۳) ماده (۱۰۵) این قانون در طول اجرای قانون برنامه ششم توسعه بر بند «الف ماده (۷۱) قانون جامع ایثارگران مصوب ۲/۱۰/۱۳۹۱ و اصلاحات بعدی آن حاكم است.

۴۶ ـ در بند (۵) ماده (۱۰۴) كلمه «رعایت حذف می شود.

۴۷ ـ در بند الحاقی ماده (۳۲) پس از عبارت بخش كشاورزی عبارت «معاف اضافه می گردد.

۴۸ ـ در تبصره (۲) بند (۳) ماده (۱۰۵) بجای كلمه «حداقل عبارت «و یا حداكثر صحیح می باشد.

۴۹ ـ در بند (۱) ماده (۸۸) عبارت «قیمت درب كارخانه بعد از عبارت «برند (۲۵) درصد اضافه می شود.

۵۰ ـ در تبصره ماده (۱۳۹) عبارت «از جمله موارد قبل از كلمه «ذیل اضافه می شود.

۵۱ ـ در بند (۴) تبصره ماده (۱۳۹): ماده (۲۳) (در قسمت جزای نقدی) در بخش مغایرت قانون شوراهای حل اختلاف مصوب ۱۶/۹/۱۳۹۴ موقوف الاجرا می گردد.

۵۲ ـ بندهای «ب و «د ماده (۲۳) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب ۱۳۹۰ به عنوان بند (۵) تبصره ماده (۱۳۹) این قانون اضافه می شود.

۵۳ ـ سهم وزارت ورزش و جوانان از منابع مواد (۱۰۹) و (۸۸) این قانون به میزان یك پنجم تعیین و صرف اشتغال و ازدواج جوانان می گردد.

۵۴ ـ در ماده (۱۳۹) پس از كلمه «اداری عبارت «و شركت های اضافه می شود.

۵۵ ـ بند «ب ماده (۶۵) عبارت «از زمان لازم الاجرا شدن این قانون بعد از عبارت «دولت موظف است اضافه می شود.

آقای رئیس! دو تا پیشنهاد الحاقی قبل از جلسه رأی آورد، اجازه بدهید آن دو تا را هم قرائت كنم.

پیشنهاد الحاقی آقای حاجی:

دولت مكلف است سنوات ارفاقی را به عنوان سنوات خدمت قابل قبول تلقی و مطابق تبصره (۲) قانون بازنشستگی پیش از موعد كاركنان مصوب ۵/۶/۱۳۸۶ توسط سازمان تأمین اجتماعی به برقراری مستمری بازنشستگان مشمول و بر اساس میانگین دو سال آخر پرداخت حق بیمه سنوات ارفاقی از تاریخ بازنشستگی آنان اقدام كند. شركت های دولتی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی موضوع تبصره (۳) قانون مذكور نیز با استفاده از منابع خود مشمول این حكم می باشند.

الحاقی آقای كواكبیان:

دولت موظف است برنامه ریزی های لازم جهت توسعه سیاسی را به گونه ای طراحی نماید كه تا پایان برنامه پنجساله ششم، احزاب و تشكل های سیاسی مطابق ضوابط قانونی، مورد حمایت قرار گیرند و یارانه آنها مطابق بودجه سنواتی براساس آیین نامه ای تخصیص می یابد كه به پیشنهاد وزارت كشور به تصویب هیأت وزیران می رسد. (در بند ۴۳ «اصحاب فرهنگ، هنر و صدا و سیما و رسانه است)

الحاقی آقای محبی نیا:

دولت مكلف است از سال اول برنامه جهت عملیاتی كردن رویكرد تمركززدایی و اثربخشی مدیریت اجرایی در مراكز استان ها و جهت زمینه سازی، تعادل بخشی، توازن و آمایش سرزمینی توزیع (۳۰) درصد از اعتبار تملك دارایی سرمایه ای كشور را به شورای برنامه ریزی استان ها اختصاص دهد.

تبصره ـ افزایش این ماده علاوه بر سهم استان ها، از اعتبار طرح های ملی و ملی استانی شده است.

رئیس ـ متشكریم. من یك نكته ای را هم به دوستان عرض كنم، چون جداول تصویب شده، پیشنهادی كه بتواند سقف درآمد یا هزینه را بالا ببرد را نمی توانیم مطرح كنیم، چون جداول تصویب شده است. بعضی از پیشنهادات را بگذارید در بودجه حل كنیم، یعنی دم آخر فكر نكنید كه می شود، نمی توانیم پیشنهادی كه سقف درآمد یا هزینه را اضافه كند مطرح كنیم.

 

۴ـ قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس جمهور در خصوص تشكر از معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم بابت برگزاری نمایشگاه عرضه توانمندی های روستاییان و عشایر

دبیر (رنجبرزاده) ـ آقای دكتر یك بیانیه داریم.

بسم الله الرحمن الرحیم

بیانیه ای كه به امضای (۱۵۷) نفر از نمایندگان محترم رسیده و خطاب به رئیس محترم جمهور در خصوص معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم است.

جناب آقای دكتر روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

از برگزاری نمایشگاه عرضه توانمندی های روستاییان و عشایری كه با حضور نمایندگان روستایی از (۴۳۰) شهرستان در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار گردید، پتانسیل هایی مشاهده شد كه بیانگر آن است كه جامعه روستایی و عشایری می توانند حركت در مسیر اقتصاد مقاومتی را شتاب و عمق ببخشند و ضروری است ضمن تداوم این گونه نمایشگاه ها، حمایت های لازم از جمله قانونی، مالی و اداری به منظور رفع عدم توازن های موجود و ایجاد توسعه همه جانبه از جامعه روستایی و عشایر صورت پذیرد.

در پایان از زحمات معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری بابت انسجام بخشی به فعالیت های مرتبط با حوزه روستا و برپایی این نمایشگاه تقدیر و تشكر شده است.

(امضاءكنندگان بیانیه عبارتند از آقایان: محمد آشوری تازیانی، ژرژیك ابرامیان، ابوالفضل ابوترابی، فریدون احمدی، قاسم احمدی لاشكی، علی اسدی كرم، علی اسماعیلی، ضیاءاله اعزازی ملكی، نظر افضلی، علی اكبری (شیراز)، علی اكبری (بجنورد)، عزیز اكبریان، قلی اله قلی زاده، حسین امیری خامكانی، سلام امینی، سیدحمزه امینی، محمدنعیم امینی فرد، رضا انصاری، عبدالغفور ایران نژاد، روح الله بابائی صالح، محمدرضا بادامچی، سعید باستانی، یوناتن بت كلیا، علی بختیار، علی بختیاری، صدیف بدری، شهروز برزگركلشانی، حمید بنائی، بهروز  بنیادی، سیدهادی بهادری، محمود بهمنی، محمد بیرانوندی، احمد بیگدلی، شهاب الدین بی مقدار، بهرام پارسایی، محمدرضا پورابراهیمی داورانی، عباسعلی پوربافرانی، محمدرضا تابش، غلامرضا تاج گردون، فرهاد تجری، اكبر تركی، سیدقاسم جاسمی، عبداله حاتمیان، حمیدرضا حاجی بابایی، حسینعلی حاجی دلیگانی، عبدالكریم حسین زاده، محمدحسین حسین زاده بحرینی، محمد حسینی، سیدجواد حسینی كیا، الیاس حضرتی، احمد حمزه، غلامرضا حیدری، سیدمرتضی خاتمی، هدایت اله خادمی، محمد خالدی سردشتی، كارن خانلری، محمد خدابخشی، سلمان خدادادی، عبدالحمید خدری، ولی  داداشی، محمد دهقانی نقندر، سیدمصطفی ذوالقدر، فرج الله رجبی، علیرضا رحیمی، جلیل رحیمی جهان آبادی، علی رستمیان سبزه خانی، محمدابراهیم رضائی، محمدرضا رضایی كوچی، عبداله رضیان، رحیم زارع، محمدمهدی زاهدی، سیدجواد ساداتی نژاد، علی ساری، رمضانعلی سبحانی فر، ابوالفضل سروش، محمدباقر سعادت، اصغر سلیمی، علیرضا سلیمی، علی محمد شاعری، غلامرضا شرفی، عین اله شریف پور، حسینعلی شهریاری، هادی شوشتری، مهدی شیخ، مرتضی صفاری نطنزی، احمد صفری، بهمن طاهرخانی، قرجه طیار، علی عسگر ظاهری عبده وند، حیدرعلی عابدی، اسداله عباسی، عبدالرضا عزیزی، محمد عزیزی، سیداحسن علوی، محسن علی جانی زمانی، رضا علی زاده، محمدجواد فتحی، سیدمهدی فرشادان، محمد فیضی زنگیر، علی قربانی، اسداله قره خانی الوستانی، محمد قمی، هادی قوامی، شادمهر كاظم زاده، سیدحمیدرضا كاظمی، محمد كاظمی، علی كاظمی باباحیدری، حبیب اله كشت زر، مجید كیان پور، علی گلمرادی، مسعود گودرزی، اقبال محمدیان، محمد محمودی شاه نشین، جلیل مختار، احمد مرادی، علی محمد مرادی، اصغر مسعودی، عبدالرضا مصری، علی مطهری، سیدمهدی مقدسی، ولی ملكی، محمدرضا منصوری، سیدفرید موسوی، سیدابوالفضل موسوی بیوكی، جلال میرزائی، سیدحمایت میرزاده، قاسم میزرائی نیكو، شهاب نادری، مجید ناصری نژاد، ولی الله  نانواكناری، علی نجفی خوشرودی، محمود نگهبان سلامی، علی نوبخت حقیقی، رامین نورقلی پور، اردشیر نوریان، حسین نیازآذری، ذبیح نیك فر لیالستانی، حسین هاشمی تختی نژاد، عدل هاشمی پور، نبی هزارجریبی، محمد وحدتی هلان، علی وقفچی، محمدعلی وكیلی، همایون یوسفی، عزت اله یوسفیان ملا و خانمها: معصومه آقاپورعلیشاهی، سكینه الماسی، فریده اولادقباد، سهیلا جلودارزاده، هاجر چنارانی، سیده فاطمه حسینی، فاطمه ذوالقدر، خدیجه ربیعی فرادنبه، سیده حمیده زرآبادی، زهرا سعیدی مباركه و پروانه مافی).

 

۵ ـ تذكرات كتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی كشور

رئیس ـ تذكرات را بفرمایید.

دبیر (رنجبرزاده) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

تذكرات كتبی نمایندگان محترم به مسئولان اجرایی كشور:

ـ آقایان: احمد صفری (كرمانشاه)، حشمت اله فلاحت پیشه (اسلام آباد غرب و دالاهو) و سیدجواد حسینی كیا (سنقر) به رئیس جمهور محترم در خصوص ممانعت از واگذاری پالایشگاه نفت کرمانشاه به بخش خصوصی بدون توجه به ارزش واقعی این سرمایه ملی.

ـ آقای نادر قاضی پور (ارومیه) به وزیر نفت در خصوص علت واردات بی رویه پمپ های صنعتی بی کیفیت از چین و عدم حمایت از شرکت های تولیدكننده داخلی كه دارای توان محصولی با كیفیت تر هستند.

ـ آقایان: حسین نیازآذری (بابل)، عبداله رضیان (قائمشهر، سوادكوه، جویبار، سیمرغ و سوادكوه شمالی)، ولی الله نانواكناری (بابلسر و فریدون كنار)، قاسم احمدی لاشكی (نوشهر، چالوس و كلاردشت)، علی اسماعیلی (نور و محمودآباد) و علی اصغر یوسف نژاد (ساری و میاندورود) به وزیر جهاد کشاورزی در خصوص  تسریع در خرید میوه شب عید از باغداران مازندران بر اساس تصمیمات متخذه در كمیسیون كشاورزی مجلس.

ـ آقای علی اسماعیلی (نور و محمودآباد) به وزیر ورزش و جوانان در خصوص علت توقف پنجساله طرح سالن ورزشی رستم رود شهر نور.

ـ آقای حسن نوروزی (رباط كریم و بهارستان) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص علت عدم رسیدگی به مشکلات شهر جدید پرند، از قبیل نبود خانه سلامت و درمانگاه دولتی، كمبود مساجد، كلانتری و ادارات شهری.

ـ آقای سیدمرتضی خاتمی (ماه نشان، ایجرود، دهستانهای بوغداكندی و قلتوق) به اتفاق (۲۴) نفر، از نمایندگان محترم به رئیس جمهور محترم در خصوص تسریع در رفع مشکل معیشتی اقشار آسیب پذیر مستند به بند (۱۲) اصل (۳) قانون اساسی، با توجه به گرانی روزافزون کالاهای اساسی و مواد غذایی.

ـ آقای سیدعلی ادیانی (قائمشهر، سوادكوه، جویبار، سیمرغ و سوادكوه شمالی) به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص لزوم حمایت از تجاری سازی دستاوردهای نخبگان و نوآوری علمی و فناوری مستند به بند «ز ماده (۱۸) قانون برنامه پنجساله پنجم.

ـ آقای حسن نوروزی (رباط كریم و بهارستان) به وزیر دادگستری در خصوص علت دخالت دادگستری شهرستان بهارستان در عزل و نصب و تعلیق عضو شورای شهر صالحیه.

ـ آقای امیر خجسته (همدان و فامنین) به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در خصوص لزوم تعیین ساز و کار مناسب و قانونمندی برای تأمین لوازم توانبخشی معلولان.

ـ آقای قاسم احمدی لاشكی (نوشهر، چالوس و كلاردشت) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص لزوم تأمین روشنایی مسیر کمربندی نوشهر ـ چالوس و نوشهر ـ رویان.

ـ آقای محمد عزیزی (ابهر، خرمدره و سلطانیه) به وزیر جهاد کشاورزی در خصوص لزوم پرداخت یارانه مناسب به کشاورزان محصول کشمش برای جلوگیری از ورود ضرر و زیان به ایشان.

ـ آقای مسعود رضایی (شیراز) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص علت عدم تعیین مدیرکل برای اداره کل راه و شهرسازی استان فارس و همچنین عدم حل مشکلات راه های استان فارس كه سبب تصادفات منجر به جرح و فوت شده است.

ـ آقای امیر خجسته (همدان و فامنین) به وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص لزوم توجه به استقرار صنایع تبدیلی در حوزه معادن در استان همدان.

ـ آقای علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به رئیس جمهور محترم در خصوص سه مورد:

لزوم تشکیل ستاد رسیدگی برای بررسی و حل مسأله کریدور شمال ـ جنوب.

توضیح علت تأخیرات دولت در تکمیل طرح های عمرانی و بدعهدی پیمانکاران.

توضیح علت عدم برخورد جدی با غارتگران حریم دریا و رودخانه های مرزی در مناطق آزاد تجاری.

ـ آقای جبار كوچكی نژاد ارم ساداتی (رشت) به وزیر آموزش و پرورش در خصوص علت انتصاب افرادی خارج از مجموعه آموزش و پرورش در پست های کلیدی این حوزه.

به وزیر کشور در خصوص علت عدم تغییر در ناوگان حمل و نقل شهری در رشت با توجه به جواز عبور و مرور با پلاك منطقه آزاد.

ـ آقای محمد دامادی (ساری و میاندورود) به رئیس جمهور محترم در خصوص لزوم رسیدگی به وضعیت باغداران خسارت دیده ناشی از نزولات جوی.

به وزیر نفت در خصوص علت کندی پیشرفت در طرح خط لوله گاز دامغان به مازندران.

ـ آقایان: نادر قاضی پور (ارومیه) و علیرضا محجوب (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به رئیس جمهور محترم در خصوص موافقت با برداشت (۹) درصد از (۲۷) درصد حق بیمه کارگران به درخواست وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی توسط وزارت امور اقتصاد و دارایی.

ـ آقای حسن نوروزی (رباط كریم و بهارستان) به وزیر صنعت در خصوص علت اظهارات راجع به حقوق های نجومی و همچنین توضیح درباره علت گرانی (۴۸) درصدی کالاهای اساسی.

ـ آقای نادر قاضی پور (ارومیه) به رئیس جمهور محترم در خصوص جلوگیری از برداشت اعتبارات سازمان تأمین اجتماعی توسط وزارت امور اقتصاد و دارایی.

ـ آقایان: حمید بنائی (گناباد و بجستان) و احمد مرادی (بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر) به وزیر جهاد کشاورزی در خصوص علت عدم توجه به تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی وزارت جهاد کشاورزی.

ـ آقای عبدالغفور ایران نژاد (چابهار، نیكشهر، كنارك و قصرقند) به وزیر بهداشت و درمان در خصوص لزوم بررسی حل مسأله عدم جذب نیروهای بومی شهرستان چابهار در آزمون استخدامی اخیر.

ـ آقای احمد مرادی (بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص لزوم بهسازی و بازگشایی مسیر مواصلاتی خمیر ـ بندرعباس برای جلوگیری از وقوع تصادفات جاده ای.

همچنین در خصوص تسریع در بهسازی مسیر مواصلاتی كهورستان ـ لارستان برای جلوگیری از وقوع تصادفات جاده ای.

ـ آقای سیدراضی نوری (شوش) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص علت عدم انجام تعریض و بازسازی پل شهید ناجیان شوش دانیال.

ـ آقای سیدمرتضی خاتمی (ماه نشان، ایجرود، دهستانهای بوغداكندی و قلتوق) به وزیر نیرو در خصوص تخصیص اعتبارات مصوب سال جاری برای احداث سد مراش و سد بلوبین.

ـ آقایان: منوچهر جمالی سوسفی (رودبار)، بشیر خالقی (خلخال و كوثر)، محمد عزیزی (ابهر، خرمدره و سلطانیه)، علی وقفچی (زنجان و طارم)، بهمن طاهرخانی (تاكستان)، داود محمدی (قزوین، آبیك و البرز) و رامین نورقلی پور (كردكوی، تركمن، بندرگز و گمیشان) به وزرای جهاد کشاورزی و كشور در خصوص تسریع در پرداخت خسارت ناشی از سرمازدگی در پاییز ۹۵ به زیتون کاران بیمه شده و بیمه نشده استان های زنجان، قزوین، گیلان و گلستان.   

ـ خانم زهرا سعیدی مباركه (مباركه) و آقای سیدفرید موسوی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) به رئیس جمهور محترم در خصوص رسیدگی ویژه و جدی و جهادی به وضعیت کارگران شرکت پلی اکریل ایران.

ـ آقای محسن كوهكن ریزی (لنجان) به وزیر راه و شهرسازی در خصوص لزوم جلوگیری از انتقال (۲۶) هزار هکتار از اراضی دولتی به بخش غیردولتی در شهرستان لنجان. 

ـ خانم هاجر چنارانی (نیشابور و فیروزه) به وزرای جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت در خصوص علت عدم توجه و برنامه ریزی در واردات پنبه كه مصادف با زمان برداشت محصول پنبه در داخل کشور می باشد.

ـ آقای علی كرد (خاش، میرجاوه، بخش نصرت آباد و كورین) به وزرای صنعت، معدن و تجارت و کشور در خصوص علت تعطیلی صنعت، معدن شهرستان میرجاوه و توضیح علت عدم تأسیس شهرداری در بخش های ایرندگان و كورین.

به وزیر آموزش و پرورش در خصوص علت عدم لحاظ سهمیه مناطق محروم در اعلام نتایج آزمون استخدامی برای پذیرش معلم در استان سیستان و بلوچستان.

جناب آقای كرد از همكاران محترم مجلس شورای اسلامی كه متأسفانه پدرشان مرحوم شده است، بدین وسیله درگذشت والد گرامی همكاران ارجمندمان جناب آقای علی كرد نماینده محترم خاش، میرجاوه، بخش های نصرت آباد و كورین را به ایشان و خانواده محترم شان تسلیت می گوییم.

از طرف نمایندگان مجلس شورای اسلامی و كمیسیون اجتماعی مجلس

ـ آقای محمدرضا پورابراهیمی داورانی (كرمان و راور) به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص لزوم ساماندهی وضعیت بسیار نامناسب کاروان های زیارتی سازمان حج و زیارت كه متأسفانه موجب تضییع حقوق مردم گردیده است.

ـ آقای مهرداد بائوج لاهوتی (لنگرود) به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در خصوص تسریع در ساخت بیمارستان تأمین اجتماعی در كربلا.

ـ آقای علی بختیار (گلپایگان و خوانسار) به وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص لزوم جلوگیری از واردات قطعات خودرو كه دارای تولید داخل هستند.

ـ آقای اسداله عباسی (رودسر و املش) به وزیر نفت در خصوص دستور رسیدگی فوری در خصوص سایت پشتیبانی سردار جنگل رودسر و تسریع در عملیات اجرایی پروژه مذكور.

ـ آقای حسن نوروزی (رباط كریم و بهارستان) به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در خصوص علت عدم شبانه روزی كردن دی كلینیك شهر (۲۵۰) هزار نفری نسیم شهر.

ـ آقای علی اصغر یوسف نژاد (ساری و میاندورود) به رئیس جمهور محترم در خصوص بررسی علت بی توجهی وزارت راه و شهرسازی به وضعیت جاده ساری به سمنان كه هر هفته كشته می دهد.

 

(ادامه رسیدگی به لایحه برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی)

رئیس ـ خیلی ممنون، متشكریم. یكی، دو تا پیشنهاد دیگر هست ما دیگر نمی رسیم. فقط متوجه باشید، هر پیشنهادی كه بار مالی داشته باشد یا هزینه یا درآمد دولت را افزایش بدهد، چون جدول ها تصویب شده نمی توانیم بپذیریم. خانم سلحشوری بفرمایید.

پروانه سلحشوری (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

پیوست (۱۷)، صفحه (۴)، پیشنهاد (۱۴). در این پیشنهاد بدون اینكه هیچ گونه بار مالی برای دولت داشته باشد، با درخواست بازنشستگی پیش از موعد زنانی كه خواهان بازنشستگی هستند اقدام می شود. در اینجا كسانی كه خواهان كار نیستند را از گردونه و چرخه اشتغال خارج می كنیم و نیروی جوان جایگزین آن می شود. متن پیشنهاد به شرح زیر است:

 دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ خانم سلحشوری ببخشید! آدرس را دوباره بفرمایید.

سلحشوری ـ پیوست (۱۷)، صفحه (۴)، پیشنهاد (۱۴). فقط به جای «دولت موظف است باید اصلاح صورت بگیرد. «كلیه كارفرمایان اعم از دولتی و غیردولتی موظف هستند با  درخواست بازنشستگی تمام بانوان شاغل در دستگاه ها، سازمانها و شرکت های دولتی و غیردولتی تابع تمام صندوق های بازنشستگی اعم از کشوری و تأمین اجتماعی .

رئیس ـ شما دولت را موظف كردید یا كارفرمایان؟

سلحشوری ـ آقای دكتر! تغییرش دادیم، «كلیه كارفرمایان .

رئیس ـ نمی توانید، كارفرمایان بخش خصوصی را چطور می خواهید ملزم كنید؟

 سلحشوری ـ «اعم از دولتی كه دارای حداقل (۲۰) سال سابقه خدمت هستند بدون محدودیت سنی موافقت کند. میزان محاسبه حقوق آنها بر اساس تعداد سال های کارکرد و پرداخت حق بیمه شان  خواهد بود . به ازای (۲۰) سال كار (۲۰) روز پرداخت می كنند و به خاطر همین اصلاً بار مالی هم ندارد. به نظرتان اگر اولش هم مشكلی دارد ما می توانیم حذف كنیم، هرطور شما تأیید می كنید این را اصلاح كنید.

رئیس ـ برای كارفرمایان دستور خاص دادید. دولتی ها باشد اشكالی ندارد.

سلحشوری ـ هم دولت و هم خصوصی.

رئیس ـ «دولت موظف است یعنی شركت های دولتی هم می توانند موظف باشند. اشكالی ندارد، ولی كارفرمایان بخش خصوصی را نمی توانید به آنها اینطور بگویید. دولت به خاطر اینكه از جیب دیگران می رود، كاری به كسی ندارد. مقصودتان كارفرمایان بخش دولتی است؟ اگر مخالف صحبت نمی كند، دولت موافقید؟ بار مالی برای تأمین اجتماعی دارد، ولی برای دولت ندارد.

ببینید دوستان! حرف شان این است، اجازه بدهید، ایشان می خواهد بگوید كه «كارفرمایان بخش دولتی موظفند با درخواست بازنشستگی تمام بانوان مشاغل در دستگاه ها، سازمان ها و شركت های دولتی ، «غیردولتی را نمی توانید بیاورید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ  (۱۰) سال باید بیشتر حق بیمه بدهند، (۱۰) سال زودتر بازنشسته می شود.

رئیس ـ برای سازمان تأمین اجتماعی كه بار مالی دارد. حقیقتش را بگوییم، برای دولت بار مالی ندارد، ولی برای سازمان تأمین اجتماعی بار مالی دارد. آن وقت ما قانون داریم هر جا به سازمان تأمین اجتماعی تحمیل می كنیم، پولش را باید در جای دیگر بدهیم.

سلحشوری ـ تأمین اجتماعی قانون دارد.

رئیس ـ اگر قانون دارد، چرا آوردید؟ بار مالی برای دولت ندارد. آقایان ببینید! این می شود: «كلیه دستگاه ها، سازمان ها و شركت های دولتی تابع صندوق های بازنشستگی اعم از كشوری، تأمین اجتماعی و چندتا نقطه نداریم، «موظفند با درخواست بازنشستگی بانوان شاغل كه دارای حداقل (۲۰) سال سابقه خدمت هستند بدون محدودیت سنی موافقت كنند. میزان محاسبه حقوق آنها بر اساس تعداد سال های كاركرد و پرداخت حق بیمه شان خواهد بود .

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر! «نهادهای عمومی غیردولتی را هم اضافه كنید.

رئیس ـ اجازه بدهید! می شود: «كلیه دستگاه ها، سازمان ها و شركت های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی تابع صندوق های بازنشستگی اعم از كشوری یا تأمین اجتماعی موظفند با درخواست بازنشستگی بانوان شاغل كه دارای حداقل (۲۰) سال سابقه خدمت هستند بدون محدودیت سنی موافقت كنند. میزان محاسبه حقوق آنها بر اساس تعداد سال های كاركرد و پرداخت حق بیمه شان خواهد بود . دولت نظری ندارد، كمیسیون موافق است.

محجوب ـ آقای دكتر! تأمین اجتماعی (۴۲) سال و نیم سن دارد.

رئیس ـ شما می گویید تأمین اجتماعی قبول كرده است.

محجوب ـ قبول دارد، ولی (۴۲) سال و نیم سن دارد.

رئیس ـ به هر حال اینجا محدودیت سن را برداشتید. حضار ۱۹۵ نفر، پیشنهادی كه قرائت شد را به رأی می گذاریم. نمایندگان محترم نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

پیشنهاد دیگر، آقای عابدی هم بفرمایند.

حیدرعلی عابدی (اصفهان) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام خدمت همكاران محترم، هیأت رئیسه و ملت شریف ایران و به خصوص جامعه پزشكی. پیوست (۲۶)، بندهای (۲) و (۳) الحاقی.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر عابدی دوباره بفرمایید.

عابدی ـ پیوست (۲۶)، بندهای (۲) و (۳) الحاقی. با ذكری از خدمات ارزنده تیم پزشكی از دوران دفاع مقدس تا صعود دانشمندان مان به قله رفیع دانش پزشكی كه از دیرباز خدمات شایسته و ایثارگرانه تیم پزشكی متشكل از پزشكان و پرستاران در خطوط جبهه در امدادرسانی به دلیرمردان رزمنده و نجات هزاران انسان شایسته در خطوط مقدم جبهه و انجام خدمات درمانی و مراقبتی و پرستاری ایثارگرانه از مجروحین جنگ و جانبازان معزز، همچنان نقش های برجسته آنان برای كشور افتخارآفرین است و امروزه در یك بررسی كه در دهه بین ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ انجام شده، بیش از (۳۱) نفر از پزشكان و اساتید علوم پزشكی جزء (۱) درصد دانشمندان برتر جهان هستند.

از طرفی پرستاران ما با تلاش وصف ناپذیری علاوه بر تأمین سلامت، نیازهای آموزشی را در مقاطع دانشگاهی مان تأمین نمودند و امروز بدون وابستگی به خارج از كشور كلیه دانشكده های پرستاری ما فعال هستند.

برای محاسبه كارانه پزشكان و پرستاران تاكنون مبناهایی را محاسبه كردند كه موجب اختلافات بین این دو قشر عزیز شده و مجلس شورای اسلامی در سال ۸۶ قانونی را به عنوان تعرفه خدمات پرستاری مصوب كرده كه متأسفانه این قانون به علت اینكه در بودجه سنواتی دیده نشده است تاكنون به اجرا در نیامده.

پیشنهادی را كه من خدمت شما عزیزان دارم بدون فشار بار مالی یا ایجاد هرگونه بار مالی به دولت می تواند هم زمینه نارضایتی را كاهش بدهد و همچنین زمینه اجرای قانون تعرفه خدمات پرستاری را به اجرا در بیاورد.

اصل پیشنهاد به این صورت است: «در راستای اجرای قانون تعرفه خدمات پرستاری مصوب سال ۱۳۸۶ مجلس شورای اسلامی دولت مکلف است در بودجه های سالانه، اعتبار مورد نیاز از درآمدهای اختصاصی بیمارستان ها و مراکز بهداشتی ـ درمانی را در چارچوب بسته های خدمات تشخیصی ـ درمانی موضوع قانون تعرفه خدمات پرستاری در سقف و به جایگزینی کارانه به گروه پرستاری پرداخت نمایید . امیدوار هستم دوستان به طرح رأی مثبت بدهند.

رئیس ـ متشكریم، در واقع این طور می شود: «در راستای اجرای قانون تعرفه خدمات پرستاری مصوب سال ۱۳۸۶ مجلس شورای اسلامی دولت مکلف است در بودجه های سالانه، اعتبار مورد نیاز این به دولت چه ربطی دارد؟ «از محل درآمدهای اختصاصی بیمارستان ها و مراکز بهداشتی ـ درمانی را در چارچوب بسته های ، دولت را چرا مكلف كردید؟ «درآمدهای اختصاصی بیمارستان ها و مراكز بهداشتی ـ درمانی .

می گوید: «دولت مكلف است در بودجه های سالانه اعتبار مورد نیاز از درآمدهای اختصاصی بیمارستان ها و مراکز بهداشتی ـ درمانی را در چارچوب بسته های خدمات تشخیصی ـ درمانی موضوع قانون تعرفه خدمات پرستاری در سقف كارانه به گروه پرستاری پرداخت نمایند . پس این دیگر بودجه سالانه لازم ندارد، باید بگویید: در راستای اجرای قانون خدمات پرستاری مصوب این. «در چارچوب بسته های خدمات تشخیصی ـ درمانی موضوع قانون تعرفه خدمات پرستاری در سقف كارانه به گروه پرستاران پرداخت می شود ، این را این طور بگوییم.

یعنی همان بسته بهداشتی كه برای سلامت دارند، تعرفه های پرستاری را باید در داخل آن ببینند.

كاتب ـ بخش خصوصی را چه كنیم؟

رئیس ـ ما بخش خصوصی را نمی توانیم كاری كنیم. عبارت آن یك قدری روشن نیست.

كاتب ـ الان بخش خصوصی كجای اینجاست؟ مشخص شود.

رئیس ـ نه، بخش خصوصی نیست، این مربوط به دولت است. قدری مبهم است. پس باید این طور شود: در راستای فلان، تعرفه های خدمات پرستاری در سقف كارانه به گروه پرستاری پرداخت می شود.

این طور می شود: «در راستای اجرای قانون تعرفه خدمات پرستاری مصوب سال ۸۶ مجلس تعرفه خدمات پرستاری در سقف كارانه به گروه پرستاری پرداخت می شود . (قاضی زاده هاشمی ـ محل درآمد دارد، از هتلینگ است) از محل درآمد اختصاصی بیمارستان ها است.

ببینید! ما این را می خواهیم بنویسیم: «در راستای اجرای قانون تعرفه خدمات پرستاری مصوب سال ۸۶ مجلس تعرفه خدمات پرستاری در سقف كارانه به گروه پرستاری از درآمدهای اختصاصی بیمارستان ها و مراكز بهداشتی و درمانی پرداخت می شود . می گویند یك كارانه ای هست ، ما دیگر اضافه بر آن بار مالی نمی دهیم.

حضار۱۹۵ نفر، نمایندگان محترم نظرشان را راجع به این پیشنهاد اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

یك رأی اضافه آورد.

 پیشنهاد دیگر، آقای قوامی بفرمایید، آقای رنجبرزاده هم بعد ایشان بفرمایید.

هادی قوامی (اسفراین) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

همكاران عنایت داشته باشند، آقای رئیس! پیشنهاد من در پیوست (۳۰) آخرین پیشنهاد است. همكاران عنایت داشته باشند، آقای دكتر لاریجانی! ما دو تا برنامه تا چشم انداز داریم.

رئیس ـ آدرس تان را یك بار دیگر بفرمایید.

 قوامی ـ پیوست (۳۰) آخرین پیشنهاد، الحاق به كل. آقای دكتر عنایت داشته باشید، همكاران عزیز! ما دو تا برنامه تا ایران ۱۴۰۴ داریم. در ایران ۱۴۰۴ باید در منطقه حرف اول را بزنیم. ما در برنامه ششم توسعه باید اقداماتی را انجام بدهیم كه در صادرات غیرنفتی كه موافق سیاست های اقتصاد مقاومتی است بتوانیم حداقل در منطقه حرف اول را بزنیم تا ان شا ءالله بتوانیم تا پایان برنامه هفتم كه ایران ۱۴۰۴ است، در منطقه حرف اول را بزنیم.

متأسفانه امروز ما در صادرات مشكلاتی را داریم. رقابت های منفی و مخرب در بازارهای هدف صادراتی داریم. پیشنهاد ما این است كه وزارت صنعت، معدن و تجارت از طریق سازمان توسعه تجارت و با هماهنگی اتاق های ایران و تعاون برنامه ریزی لازم را برای دستیابی به جایگاه اول منطقه خاورمیانه در صادرات غیرنفتی تا پایان برنامه را فراهم كند.

عزیزان! ان شا ءالله كمك كنیم، ما اگر می خواهیم كه صادرات غیرنفتی افزایش پیدا كند، باید رقابت های منفی در صادرات از بین برود، بتوانیم جایگاه مان را در منطقه پیدا كنیم. باید در صادرات هم افزایی داشته باشیم. در سیاست های اقتصاد مقاومتی هم تأكید بر همین نكته است. لذا ما از دولت می خواهیم كه به گونه ای برنامه ریزی كند و این رقابت های منفی و مخرب، موانع و مشكلاتی كه بر سر راه صادركنندگان است و استفاده از هم افزایی صادركنندگان (رئیس ـ متشكریم) فضایی را فراهم كند كه ان شا ءالله بتوانیم تا پایان برنامه ششم در منطقه حرف اول را بزنیم تا ان شا ءالله در پایان برنامه هفتم كه ایران ۱۴۰۴ است بتوانیم در منطقه حرف اول را بزنیم.

رئیس ـ پیشنهاد آقای قوامی این است: «به منظور نوسازی و روان سازی تجارت، افزایش سهم كشور در تجارت بین المللی و ایجاد ارزش افزوده بالاتر و جلوگیری از رقابت های منفی و مخرب در بازارهای هدف صادراتی وزارت صنعت، معدن و تجارت از طریق سازمان توسعه تجارت و با هماهنگی اتاق های ایران و تعاون برنامه ریزی لازم برای دستیابی به جایگاه اول منطقه خاورمیانه در صادرات غیرنفتی را فراهم نمایند . (قوامی ـ تا پایان برنامه) ان شا ءالله، اگر با این نوشتن حل شود مشكلی نیست. دولت نظری ندارد، كمیسیون موافق است.

حضار ۱۹۷ نفر، نمایندگان نظرشان را اعلام بفرمایند. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب نشد.

 آقای ساداتی نژاد شما بفرمایید.

سیدجواد ساداتی نژاد (عضو كمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

پیوست (۴)، صفحه (۲۷)، شناسه (۱۹۶) است. مستحضر هستید اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها و مراكز آموزشی و پژوهشی زمانی كه استخدام می شوند و پیمانی هستند، صندوق بازنشستگی اینها صندوق بازنشستگی تأمین اجتماعی است، ولی بعد از اینكه رسمی می شوند، صندوق اینها باید اجباراً صندوق بازنشستگی كشوری شود. سالهایی كه اینها در حالت پیمانی هستند، اجباراً دچار این مشكل هستند كه باید تبدیل شود، البته در بعضی از سال ها هم در لایحه بودجه یك تبعیضی هم در بین اعضای هیأت علمی به وجود آورده است. لذا پیشنهاد ما این است كه اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی پژوهشی و فناوری كه در فرآیند عضویت در هیأت علمی از پیمانی به رسمی آزمایشی تبدیل وضع می شوند.

رئیس ـ آن وقت این را كه گفتید می توانند تغییر بدهند بدون تحمل هرگونه هزینه ای.

ساداتی نژاد ـ باید تغییر كنند، اجباری است.

رئیس ـ سؤال من را توجه بفرمایید. فرض كنید افرادی كه پیمانی هستند جزء بخش سازمان تأمین اجتماعی هستند با یك درصدهایی كه آنجا دارد، وقتی می آیند مثلاً در صندوق دانشگاه یا صندوق سراسری رسمی قرار می گیرند این درصدها متفاوت است. بار مالی این را چه كسی باید بدهد؟

ساداتی نژاد ـ چون اجباری است آقای دكتر، بعضی از سال ها هم در لایحه بودجه آمده است.

رئیس ـ چه كسی باید بدهد؟ شما بگویید خودش می دهد یا دولت؟ (ساداتی نژاد ـ دولت) دولت نمی تواند، بار مالی دارد، نمی توانید مطرح كنید. اگر بگویید خودش می دهد مشكلی نیست، اگر دولت باشد الان سقف را بستیم، نمی توانید مطرح كنید. در بودجه می توانید بیاورید، چون الان جدول ها را تصویب كردید نمی توانید بدهید، متشكریم، آقای دكتر رنجبرزاده هم بفرمایند. آدرس را بفرمایید.

اكبر رنجبرزاده (اسدآباد) ـ بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دكتر! پیوست (۲۳) و پیوست (۲۱) و پیوست (۱۷).

رئیس ـ چند تا پیوست؟ یكی را بگویید.

رنجبرزاده ـ آقای دكتر! همه اینها هست، در همه آنها پیشنهاد است.

رئیس ـ مثل اینكه شما یك موضوع را در (۱۰) جا نوشتید كه یك وقت از قلم نیفتد.

رنجبرزاده ـ آقای دكتر! این موضوع رانندگان بین شهری است. واقعاً این قشر زحمتكش هیچ وقت در مجلس مورد توجه نبودند و در سال های اولیه شغل رانندگی معمولاً این طور بوده كه بیمه هایشان محاسبه نشده است. چون بیمه هایشان محاسبه نشده، (۳۰) سال، (۳۵) سال، بعضاً (۴۰) سال است كه اینها دارند كار می كنند، ولی سال های اول به علت عدم ساماندهی بیمه های تأمین اجتماعی یك برگه هایی به اینها می دادند یا بعضاً تعاونی ها اصلاً بیمه های رانندگان را واریز نمی كردند و جزء سوابق شان به حساب نمی آمد. الان بنده اطلاع كامل دارم، بیمه سلامت رانندگان كه پزشكان می خواهند تأیید كنند واقعاً قابل تأیید برای ادامه كار نیستند، ولی خانوادگی می آیند واسطه می شوند كه ما چاره ای نداریم جز اینكه بتوانیم چند سال دیگری كار كنیم كه بازنشسته شویم. بنابراین مرگ در انتظار رانندگان است.

رئیس ـ آقای رنجبرزاده! شما اینجا همین را می گویید كه: «رانندگان ماشین آلات سنگین راهداری و راهسازی و بین شهری جزء مشاغل سخت و زیان آور محسوب می گردند و مشمول مقررات مربوط به آن می شوند . بار مالی اش را چه كسی می دهد؟ سازمان تأمین اجتماعی یا دولت؟

 رنجبرزاده ـ آقای دكتر ببینید! نصف بار مالی را خودشان بدهند، نصفش را هم تأمین اجتماعی بدهد.

رئیس ـ شما اینها را اینجا می نویسید كه نصفش را خودشان بدهند؟

رنجبرزاده ـ بله، نصفش را خودشان بدهند، نصفش را هم تأمین اجتماعی بدهد. آقای دكتر! حقیقتاً امروز خطراتی كه در جاده ها متوجه این قشر است، تصادفاتی است كه از عدم توانایی و كارایی رانندگان به وجود می آید.

رئیس ـ عبارتش چه می شود؟ (رنجبرزاده ـ ۵۰ درصد هزینه مترتب بر این بند) ربطی به تأمین اجتماعی و بازنشستگی ندارد. همه این به دوش دولت است، بازنشستگی اش برای تأمین اجتماعی است. این بار مالی دارد قابل طرح نیست. (۵۰) درصد خودش را هم نمی توانید بگویید، این عبارت درست نیست.

رنجبرزاده ـ می توانند، به خدا خیلی هم راضی هستند.

رئیس ـ ان شا ءالله در بحث بعدی مطرح می كنید.

رنجبرزاده ـ آقای دكتر! پیشنهاد بعدی اصلاً بار مالی ندارد.

رئیس ـ آدرس را بفرمایید.

رنجبرزاده ـ پیوست (۱۷)، صفحه (۶)، ردیف (۲۱). کلیه رانندگان وسائط نقلیه بین شهری، راهداری و راهسازی که حداقل (۲۵) سال سابقه پرداخت حق بیمه را دارند، با همان حقوق (۲۵) سال بتوانند بازنشست شوند، همین. هیچ گونه بار مالی هم ندارد.

رئیس ـ یك بار دیگر مطلب را بخوانید.

رنجبرزاده ـ  رانندگان وسائط نقلیه سنگین بین شهری، راهداری و راهسازی که حداقل (۲۵) سال سابقه پرداخت حق بیمه را دارند، بتوانند با پرداخت متناسب با روزهای پرداخت حق بیمه متناسب با آن حقوق دریافت كنند. (رئیس ـ حالا متناسب كه می توانند بگیرند) (۲۵) سال (۲۵) روز، (۲۶) سال (۲۶) روز.

رئیس ـ یعنی اگر (۲۵) سال خدمت كردند، با آن (۲۵) سال بازنشسته شوند، این را می خواهند بگویند.

رنجبرزاده ـ بله، همین، دیگر بار مالی هم ندارد.

رئیس ـ این بار مالی ندارد، دولت نظری ندارد، كمیسیون موافق است. حضار ۱۹۵ نفر، نمایندگان نظرشان را راجع به این پیشنهاد مطرح كنند. (كاتب ـ آقای رئیس! مخالف صحبت می كند) نه، اجازه بدهید عبور كنیم. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

آقای پورابراهیمی شما از طرف كمیسیون اقتصادی كه پیشنهاد داده بفرمایید.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی (رئیس كمیسیون اقتصادی) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و خداقوت و تشكر ویژه از هیأت رئیسه محترم كه این چند روز حوصله كردند، به ویژه جناب آقای دكتر لاریجانی ریاست محترم مجلس كه انصافاً حق مطلب را در خصوص بررسی برنامه ششم توسعه ادا كردند.

آقای دكتر لاریجانی! من خواهش می كنم حضرت عالی عنایت كنید. پیشنهاد بنده پیوست شماره (۷)، بند (۶۹) است. یكی از چالش های اصلی ما در حوزه اقتصادی مأموریت های وزارت امور خارجه ما است كه خوشبختانه در این دوره مجلس دهم چندین بار به این اشاره شد كه امروز مأموریت های وزارت امور خارجه ما باید در كنار مأموریت های امنیتی و سیاسی، (قاضی زاده هاشمی ـ آقای پورابراهیمی! مجدداً آدرس را بفرمایید) پیوست شماره (۷)، بند (۶۹)، پیشنهاد كمیسیون اقتصادی است. یكی از مأموریت های وزارت امور خارجه ما در كنار مأموریت های امنیتی و سیاسی باید مأموریت های اقتصادی باشد، این بر كسی پوشیده نیست. متأسفانه ساختار وزارت امور خارجه ما در این موضوع مطابق با نیازهای كشور و سیاست های اقتصاد مقاومتی عمل نكرده است. ما در سالهای گذشته شاهد هستیم كه ضعیف ترین فعالیت ها را سفرای ما در حوزه مباحث اقتصادی در خارج از كشور داشتند و این یك ضعف عمده در اقتصاد كشور است. یعنی سفرایی كه در كشورهای خارج هستند، به جای اینكه در حوزه مباحث اقتصادی ورود كنند، در این شرایط سخت اقتصادی در طی سالهای گذشته كمك كنند، تنها چیزی كه بلد نیستند حوزه مباحث اقتصادی است و این چالش جدی است.

ما در وزارت خارجه كشورهای دیگر شاهد این هستیم كه سفرا از بین نمایندگان بخش خصوصی انتخاب می شوند. در آلمان مجموعه كسانی كه در كشورهای دیگر به عنوان سفیر می روند، تخصص شان اول باید تخصص اقتصادی باشد، بخش بازرگانی و اتاق بازرگانی پیشنهاد می كند. به نظر می رسد امروز یك تحولات ساختاری در این بخش انجام شود كه خوشبختانه شما یكی، دو مورد پیشنهاداتی را از كمیسیون اقتصادی تصویب كردید.

رئیس ـ آقای پورابراهیمی! پس پیشنهاد شما این طور می شود.

پورابراهیمی داورانی ـ آقای دكتر! من پیشنهادم را اصلاح كنم.

رئیس ـ می شود: «وزارت امور خارجه مكلف است ظرف یك سال از تصویب این قانون رایزنان بازرگانی كشور در سفارتخانه های ایران در كشورهایی كه بر اساس آمار گمرك بیشترین مبادلات تجاری را دارند، به گونه ای تعیین كند كه كلیه این افراد دارای تحصیلات مرتبط با حوزه های اقتصادی بوده و به زبان انگلیسی تسلط كامل داشته باشند. مدت خدمت این افراد دو سال است. وزارت خارجه با همكاری وزارت صنعت و معدن گزارش سالانه به مجلس ارائه می دهد .

پورابراهیمی داورانی ـ بله، آقای دكتر! یك بحث هم هست كه اتاق بازرگانی پیشنهادات مربوط به اینها را به وزارت امور خارجه ارائه می كند.

رئیس ـ حالا یك مشكلی هست كه رایزنان تجاری مربوط به وزارت صنعت و تجارت است. باید بگوییم: وزارت صنعت و تجارت مكلف است با همكاری وزارت امور خارجه ظرف یك سال رایزنان را این طور كند. آقای پورابراهیمی بفرمایید.

پورابراهیمی داورانی ـ عرض كردم كه اجازه بدهید ذیل آن، این پیشنهادات مربوط به نمایندگان از پیشنهادات اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی، (رئیس ـ اتاق بازرگانی نمی توانیم بخش خصوصی) آقای دكتر! پیشنهاد بدهد.

رئیس ـ پیشنهاد بدهد شما نوشتید «از بین سه نفر آنها .

پورابراهیمی داورانی ـ نه، منظور من این است كه این پیشنهادات را به وزارت امور خارجه، وزارت صنعت و معدن و اتاق بازرگانی بدهد، آنها انتخاب كنند.

رئیس ـ پیشنهاد می توانند بدهند، ولی وزارت صنعت و معدن موظف نیست.

پورابراهیمی داورانی ـ من نگفتم مكلف است، من می گویم اجازه بدهید ذیل آن می گوییم پیشنهادات اتاق بازرگانی هم در آنجا لحاظ می شود.

رئیس ـ حالا متن را می توانید بخوانید؟ این متنی را كه نوشتید را نمی توانیم رأی بگیریم.

پورابراهیمی داورانی ـ آقای دكتر! به متنی كه شما خواندید یك جمله اضافه كنید.

رئیس ـ پس می شود: «وزارت صنعت، معدن و تجارت با همكاری وزارت امور خارجه مكلف است ظرف یك سال از تصویب این قانون رایزنان بازرگانی كشور در سفارتخانه های ایران در كشورهایی كه بر اساس آمار گمرك بیشترین مبادلات تجاری با ایران دارند را به گونه ای تعیین كند كه كلیه این افراد دارای تحصیلات مرتبط با حوزه های اقتصادی بوده و به زبان انگلیسی تسلط كامل داشته باشند. مدت خدمت این افراد دو سال است. وزارت خارجه با همكاری وزارت صنعت و معدن موظف است گزارش سالانه به مجلس ارائه بدهد .

پورابراهیمی داورانی ـ آقای دكتر! پیشنهادات مربوط به اتاق بازرگانی را هم ذیلش بیاورید.

رئیس ـ اتاق بازرگانی هم می تواند پیشنهادات خودش را به وزارت صنعت بدهد، ولی آن مجبور نیست اطاعت كند.

یك جایی ممكن است عربی باشد، یك جایی فرانسه باشد، باید بگوییم مسلط به زبان كشور هدف باشد.

دبیر (كاتب) ـ آقای رئیس! مخالف دارد. آقای فلاحت پیشه مخالف است.

رئیس ـ اجازه بدهید مخالف دیگر صحبت نكند. دولت و كمیسیون موافق هستند. حضار ۱۹۵ نفر، نمایندگان محترم نظرشان را راجع به این پیشنهاد اعلام بفرمایند. متشكریم، پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای دكتر ببخشید! زبان انگلیسی یا هدف؟

رئیس ـ نه، زبان كشور هدف.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ یا انگلیسی یا هدف، درست است؟ ممكن است انگلیسی بلد باشد یا هدف.

رئیس ـ ممكن است عربی باشد، انگلیسی یا زبان كشور هدف، آقای نجفی بفرمایید، دیگر وقت مان هم دارد به پایان می رسد.

محمدرضا نجفی (تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس) ـ به دلیل كثرت پرونده های قضائی و اطاله زمان و فقدان كیفیت در رسیدگی به پرونده ها به دلیل فشردگی كار. (كاتب ـ آقای نجفی! اول آدرس را بفرمایید) آدرس: بند (۱)، ردیف (۹۱)، صفحه (۲۸)، پیوست (۱۵).

رئیس ـ آقای قاضی زاده آدرس دادند، پیشنهادشان را بیاورید.

دبیر (قاضی زاده هاشمی) ـ آقای مهندس نجفی آدرس را بفرمایید.

نجفی ـ آدرس: پیوست (۱۵)، صفحه (۲۸)، ردیف (۹۱)، بند (۱). این آدرسی است كه ما برای این پیشنهاد ثبت كردیم، منتها كمیسیون قضائی هم یك پیشنهاد چاپ شده دارد كه دوستان الان می گویند آن پیشنهاد مطرح شود و آن پیشنهاد در صفحه (۴) است.

رئیس ـ این پیشنهادی كه آوردید این نبود. «دولت مکلف است به منظور کاهش عناوین مجرمانه، تسهیل و تسریع و در رسیدگی به تخلفات، لایحه تعیین عناوین تخلف و آیین نامه رسیدگی به آن را پس از تأیید عناوین مجرمانه مزبور توسط اینكه نمی شود، آیین نامه اش پس از این است كه قانون تصویب شود.

نجفی ـ آقای دكتر! صفحه (۴)، پیوست (۷)، ردیف (۸). در واقع این مصوبه كمیسیون قضائی است.

رئیس ـ بخوانید.

نجفی ـ «قوه قضائیه مكلف است جهت كاهش عناوین مجرمانه لایحه مورد نیاز را از طریق قانونی تا پایان سال اول برنامه به مجلس تقدیم نماید و نیز دولت مكلف است هم زمان لایحه تعیین عناوین تخلفات و آیین دادرسی آن را جهت الحاق به وظایف سازمان تعزیرات حكومتی تهیه و تقدیم مجلس نماید .

رئیس ـ صفحه چند بود؟

نجفی ـ صفحه (۴). ببینید، دوستان عنایت كنند، فلسفه...

رئیس ـ از فلسفه بگذرید، اصلش را بگویید.

نجفی ـ آقای دكتر لاریجانی! فلسفه و علت این پیشنهاد این بوده كه به علت كثرت پرونده ها در محاكم و اطاله فوق العاده زیادی كه در رسیدگی به پرونده ها انجام می شود و بعضاً به دلیل فشردگی.

رئیس ـ بند (۸) را می فرمایید؟ (نجفی ـ بله) یعنی «قوه قضائیه مكلف است جهت كاهش عناوین مجرمانه لایحه مورد نیاز را از طریق قانونی تا پایان سال اول برنامه به مجلس تقدیم نماید و نیز دولت مكلف است هم زمان لایحه تعیین عناوین تخلفات و آیین دادرسی آن را جهت الحاق به وظایف سازمان تعزیرات حكومتی تهیه و تقدیم مجلس نماید . ما هیچ كدام را نمی توانیم الزام كنیم، شورای نگهبان ایراد می گیرد، نه قوه قضائیه را می توانیم به لایحه تكلیف كنیم، نه دولت را، بگذرید. آقای احمدی لاشكی بفرمایید.

دبیر (كاتب) ـ آقای احمدی لاشكی! آدرس را بفرمایید.

قاسم احمدی لاشكی (نوشهر، چالوس و كلاردشت) ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

دوستان عزیز! پیوست (۲۴)، صفحه (۶)، بند (۲۲). آقای رئیس! صحبت های لازم با وزارت علوم، با وزارت بهداشت، با سازمان برنامه و بودجه و كمیسیون تلفیق برنامه ششم كامل پیرامون این موضوعی كه من عرض می كنم انجام شد.

همه عزیزان مستحضر هستند دانشگاه های امروز دانشگاه های نسل سه هستند. دیگر مباحثی كه در حوزه تحفظی است و آموزش هایی كه مربوط به دوران گذشته بود، از زمانش گذشت و امروز بایستی دانشگاه های ما.

رئیس ـ همین بند (۲۲) را می فرمایید؟ (احمدی لاشكی ـ بله) قسمت اولش می گوید: «دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی دولتی با قدمت بیش از (۱۰) سال موظفند با اولویت انجام پژوهش های كاربردی برای دستگاه های اجرایی، اشخاص حقوقی خصوصی و تعاونی، فروش دانش فنی و تبدیل علم به ثروت از طریق شركت های دانش بنیان سهم درآمدهای اختصاصی خود را از كل اعتبارات هزینه ای نسبت به سال آخر برنامه پنجم توسعه سالیانه حداقل به میزان (۵/۲) درصد برای مؤسسات شهر تهران، (۲) درصد برای مؤسسات مراكز استانها و (۱) درصد برای سایر مؤسسات افزایش دهند . الان نمی توانیم مطرح كنیم، به خاطر اینكه سقف درآمدها را بستیم، دیگر نمی توانیم اضافه كنیم. حرف خوبی است، ولی این را جداگانه بیاورید، به نظر من یك طرح منقح درست و درمان شود، من هم كمك می كنم كه ان شا ءالله تصویب شود.

اگر اجازه بدهید از بحث این عددها هم بگذریم. من یك رأیی از دوستان بگیرم. كسانی كه موافقند ما بحث برنامه را در اینجا ختم كنیم نظرشان را اعلام بفرمایند.

حضار ۱۹۴ نفر، نمایندگانی كه معتقدند ما اینجا جلسه را به عنوان بحث برنامه ششم ختم كنیم نظرشان را اعلام بفرمایند. شما دیگر خیلی وقت گذاشتید. دوستان در رأی گیری مشاركت بفرمایید. مساعدت كنید كه بتوانیم جلسه را در مورد بحث برنامه ختم كنیم. نمایندگان عزیز در رأی گیری مشاركت بفرمایید. پایان رأی گیری را اعلام می كنم، تصویب شد.

من لازم می دانم در لحظات آخر چند دقیقه ای نكاتی را خدمت دوستان عرض كنم. اولاً من از همه نمایندگان محترم انصافاً باید تشكر كنم، هم شما در این شش هفته خیلی نجیبانه حضور داشتید و با سعه صدر برخورد كردید و هم با روحیه مسئولیت شناسانه كار كردید. من از اینكه گاهی می آمدید اینجا برای یك موضوعی اصرار می كردید، احساس می كردم دغدغه شما برای حل مسائل مردم طوری شده كه از همه حیثیت تان می گذرید برای اینكه این كار صورت بگیرد، برای من خیلی لذت بخش بود. خیلی از شما هم سالی اولی است كه به مجلس تشریف آوردید، ولی این قدر دغدغه حل مسائل مردم را دارید، من واقعاً از همه شما تشكر می كنم.

البته من تقاضا می كنم بنده را هم عفو بفرمایید. در این مدت من خیلی وقت ها شما را نمی دیدم، یا صدای شما را نمی شنیدم. ممكن بود حقی از شما ضایع شود و من اعلام رأی كنم. از این جهت ما را عفو كنید، هم بنده و هم آقایان هیأت رئیسه كه گاهی همین مشكل بنده را پیدا می كردند، ما از همه شما تقاضا می كنیم این جاهایی كه ما نتوانستیم به موقع كارمان را انجام بدهیم، ما را عفو كنید.

من لازم می دانم از همه اعضای كمیسیون تلفیق برنامه تشكر كنم، مخصوصاً از آقای حاجی بابایی رئیس محترم كمیسیون كه خیلی زحمت كشیدند. كار شاقی بود، چون آن لایحه ای كه دولت داده بود موادی بود، باید این را تنظیم می كردند و خیلی زحمت زیادی كشیدند و شبانه روز هم كار كردند. من از همه آنها تشكر می كنم، خوب كار كردند.

همچنین از دولت و سازمان برنامه تشكر می كنم، همدلانه كار كردند، مخصوصاً آقای دژپسند در این مسیر خیلی كمك كرد كه ما بتوانیم با همدلی و وفاق عمل كنیم. ابتدای كار به خاطر دارید كه ایرادهایی مطرح بود یك تفاوت رأیی بین دولت و كمیسیون تلفیق وجود داشت و الحمدلله ما در این مسیر توانستیم با همدلی این اشكالات را رفع كنیم.

یك دقیقه تشریف داشته باشید، من باید برنامه آتی مجلس را هم خدمتتان عرض كنم. لازم می دانم از نواب محترم، آقای دكتر پزشكیان و آقای دكتر مطهری كه جور ما را هم گاهی می كشیدند، ما نبودیم به ایشان زحمت می دادیم. همچنین دبیران و ناظران محترم كه در كار برنامه خیلی به ما كمك می كردند، من صمیمانه تشكر می كنم.

از همه كمیسیون های تخصصی كه تلاش های آنها در كمیسیون تلفیق به بار نشست، یا در صحن مجلس پیشنهادات تخصصی ارائه كردند تشكر می كنم. انصافاً خوب ظهور پیدا كردید.

از سخنگوی هیأت رئیسه هم كه به مردم به موقع گزارش دادند و همچنین خود آقای حاجی بابایی كه مصاحبه های مستمر داشتند و مردم را در جریان گذاشتند تشكر می كنم.

همچنین از آقایان وزرا و مسئولین سازمان ها كه هم در كمیسیون تلفیق و هم در مجلس كمك كردند، برای اینكه توسعه و برنامه توسعه یك امر همگانی بین قوای مختلف است، حتماً همكاری آنها كمك كار ما بود و توفیق ما را بیشتر می كرد.

از دیوان محاسبات و مركز پژوهش ها تشكر می كنیم. هم در كمیسیون تلفیق و هم در صحن مجلس خیلی به ما كمك كردند.

از كارشناسان معاونت قوانین و آقای امیدوار رضایی كه اینجا مستمراً این روزها در خدمت شان بودیم، از مدیران شان كه همه را حضور داشتند و كمك كردند تشكر می كنیم.

از معاونت نظارت، اجرایی، بخش های مختلف ادارات كل كمیسیون ها، صحن، مشاورین، تدوین قوانین و بخش تنقیح قوانین و همچنین تحریرات، تكثیر و تدوین مذاكرات و چاپخانه مجلس و همچنین بخش های پشتیبانی مجلس، ترابری، مهندسی، امور فنی، تداركات، تغذیه، خدمات و از همه بخش های دیگر تشكر می كنیم.

از روابط عمومی و همچنین بخش های خبری، رادیو و تلویزیون، خبرگزاری ملت، همچنین از بخش های مختلف رسانه ای كه در این زمینه و اینجا هم حضور دارند، ولی اطلاعات را به موقع به مردم دادند و كمك كردند كه نظرات مختلف منتقل شود تشكر می كنیم. از حراست، یگان حفاظت و نیروی انتظامی مستقر در مجلس هم تشكر می كنیم.

من لازم می دانم مجدداً هم از نمایندگان و هم خانواده های شما تشكر كنم، چون این روزها گاهی ما تا شب هم اینجا برای شما گرفتاری ایجاد می كردیم، ولی به هر حال تلاش تان مؤثر بود. من فكر می كنم مجلس این بار با حضور جدی خودش نشان داد كه كارهای بزرگ را می تواند بر عهده بگیرد. من صمیمانه از همه شما تشكر می كنم.

فرهاد دژپسند (معاون امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه) ـ واقعاً لازم است كه از شخص آقای دكتر لاریجانی كه در این فاصله وقت زیاد، مقاومت زیاد، همه چی گذاشتند كه این كار را اصلاح كند تشكر می كنیم.

رئیس ـ خیلی ممنون، متشكریم. من برنامه آینده را خدمتتان عرض كنم. از اینكه ما هر روز پشت سر هم مزاحم تان شدیم باید مجدداً عذرخواهی كنم، ولی برنامه آینده ما برای حوزه های انتخابیه شما كه باید تشریف ببرید، البته آنجا هم كار سنگینی برای شما است. از ۲۷/۱۰/ تا ۶/۱۱/ زمان حوزه های انتخابیه شما است كه باید تشریف ببرید و ما از تاریخ ۱۰/۱۱/ تا آخر هفته برنامه كاری در مجلس داریم و بعد از ۱۷/۱۱/ تا ۲۰/۱۱/ كه مربوط به (۲۲) بهمن است و سالگرد انقلاب باز ما یك هفته تعطیلی می گذاریم كه نمایندگان به حوزه های انتخابیه بروند كه آنجا بتوانند در جلساتی كه مربوط به كارهای آن منطقه است را هم انجام بدهند. جلسه بعدی اش بیست وچهارم است، بنابراین فعلاً از بیست وهفتم تا ششم حوزه های انتخابیه است، بعد در خدمتتان خواهیم بود.

كمیسیون تلفیق بودجه هفته آینده برنامه خواهد داشت. ما بحث برنامه را كه برای شورای نگهبان می فرستیم، ما هم دنبال می كنیم كه در شورای نگهبان ان شا ءالله سریع تر بررسی شود. كمیسیون تلفیق بودجه حتماً باید كار كند كه بعد بودجه در دستور بیاید و ما تا پایان سال مسأله بودجه سال آینده را تمام كنیم. لذا اعضای كمیسیون تلفیق بودجه هفته آینده حضور داشته باشند كه بتوانند بودجه را به سرانجامی برسانند.

 

۶ ـ اعلام ختم جلسه و تاریخ تشكیل جلسه آینده

رئیس ـ جلسه بعدی ما روز یكشنبه دهم بهمن ماه ساعت (۸) صبح خواهد بود و دستور جلسه را خدمتتان تقدیم می كنیم. ختم جلسه را اعلام می كنم.

 

(جلسه ساعت ۱۴:۳۳ پایان یافت)

رئیس مجلس شورای اسلامی

علی اردشیرلاریجانی


۷ ـ ضمیمه:

ـ فهرست مصوبات

 


 

عنوان

ثبت

كمیسیون اصلی

كمیسیون فرعی

توضیحات

لایحه بـرنـامـه پنجساله شـشـم تـوسـعـه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران (۱۴۰۰ ـ ۱۳۹۶)

۱۰۴

تلفیق

كلیه كمیسیونهای تخصصی

متعاقب دوره نهم و جلسات ۱۲، ۵۴، ۵۵، ۵۶، ۵۷، ۵۸، ۵۹، ۶۰، ۶۱، ۶۲، ۶۳ ، ۶۴، ۶۵، ۶۶، ۶۷، ۶۸، ۶۹، ۷۰، ۷۱، ۷۲ و ۷۳ تصویب و به شورای نگهبان ارسال شد.

 

 

عملكرد مجلس تا پایان جلسه هفتاد و چهارم

 

الف ـ وضعیت طرحها و لوایح

 

 

 

 

 

جمع كل اعلام وصولی ها

۲۲۹

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طرح های نمایندگان

۱۱۶

 

طرح های شورای عالی استان ها

۱

 

 

لوایح

۱۱۲

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                 
 

 

عنوان آخرین وضعیت

طرح نمایندگان

طرح

شورای عالی استان ها

لایحه

جمع

مصوبات ارسالی به شورای نگهبان

۱

ـ

۲

۳

مصوبات ارسالی به مجمع تشخیص مصلحت نظام

ـ

ـ

۲

۲

مسكوت مانده

ـ

ـ

ـ

ـ

تحت بررسی در مجلس

۹۷

۱

۶۹

۱۶۷

قوانین ابلاغی به دولت

۷

ـ

۳۴

۴۱

مسترد شده

۵

ـ

۱

۶

بایگانی شده

۶

ـ

۴

۱۰

جمع كل

۱۱۶

۱

۱۱۲

۲۲۹

 

 

 

 

ب ـ وضعیت سؤال ها، استیضاح ها و تحقیق و تفحص ها

 

 

 

 

 

اعلام وصولی ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سؤال ها

۵۳

 

استیضاح ها

۱

 

تحقیق و تفحص ها

۶

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عنوان آخرین وضعیت

سؤال

استیضاح

تحقیق و تفحص

 

 

مسترد شده/ رد شده

۵

۱

ـ

 

 

تحت بررسی

۲۹

ـ

۶

 

 

طرح در جلسه علنی

۱۹

ـ

ـ

 

 

جمع كل

۵۳

۱

۶

 

                                   
 


 

 نام
پست الکترونيک
پيام شما