آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۵
بازديد امروز: ۳۶۱
بازديد روز قبل: ۴۹۹
بازديد هفته: ۳۰۳۹
بازديد ماه: ۳۷۵۰
بازديد کل: ۶۲۷۸۹۱۶
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
حقوق بین الملل > امنیت بین الملل > ۱۳۹۶/۰۶/۰۱
۳۶۷ بازدید
 
   

از نظر حقوقی بازی با یک تیم رژیم صهیونیستی چگونه است؟


مسعود شجاعی و احسان حاج صفی، دو بازیکن تیم ملی فوتبال ایران و باشگاه پانیونیوس یونان در چارچوب بازی های مقدماتی لیگ اروپا به مصاف تیم مکابی رژیم صهیونیستی رفتند. این دو بازیکن در بازی رفت از سفر به رژیم صهیونیستی خودداری کردند اما در بازی برگشت در خاک یونان، بعد از صدور بیانیه باشگاه پانیونیوس که از آن ها خواسته شده بود به قراردادشان پای بند بمانند؛ در بازی با مکابی صهیونیستی شرکت نمودند. این اتفاق واکنش گروه های بسیاری را در داخل و خارج از کشور برانگیخت. در ادامه به بررسی ابعاد حقوقی این اتفاق می پردازیم.

مسعود شجاعی و احسان حاج صفی، دو بازیکن تیم ملی فوتبال ایران و باشگاه پانیونیوس یونان در چارچوب بازی های مقدماتی لیگ اروپا به مصاف تیم مکابی رژیم صهیونیستی رفتند. این دو بازیکن در بازی رفت از سفر به رژیم صهیونیستی خودداری کردند اما در بازی برگشت در خاک یونان، بعد از صدور بیانیه باشگاه پانیونیوس که از آن ها خواسته شده بود به قراردادشان پای بند بمانند؛ در بازی با مکابی صهیونیستی شرکت نمودند. پس از این دیدار، وزارت ورزش و جوانان و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به شدت از این اقدام انتقاد کرده و وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی در حساب توییتری خود به زبان فارسی از نادیده انگاشتن قوانین ایران درزمینه ی منع بازی با نمایندگان رژیم صهیونیستی تمجید کرد. البته این اولین رویایی ورزشکاران ایرانی با نمایندگان ورزشی رژیم صهیونیستی بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی نبوده بلکه به ویژه در طول سالیان اخیر، نمونه های چندی مشاهده شده است ازجمله می توان به مسابقات جام جهانی تیراندازی باکو که با حضور ۸۰ کشور از تاریخ یکم تیرماه ۱۳۹۵ در جمهوری آذربایجان برگزار شد و طی آن، حسین باقری با راه یافتن به مرحله ی فینال علی رغم میل باطنی اش با تصمیم سرپرست تیم در گروهی مسابقه داد که نماینده رژیم صهیونیستی در آن حضور داشت و برنده ی مدال طلا گردید. هم چنین رویایی ورزشکاران ایرانی با رژیم صهیونیستی در طول این سال ها نه تنها در جریان مسابقات بلکه خارج از آن نیز جنجال آفرین شده است ازجمله در سال ۱۳۹۵ در جریان توزیع مدال رقابت های جام جهانی موی تای کازان روسیه که خانم سعیده غفاری، عضو تیم ملی ج.ا. ایران در وزن منهای ۶۰ کیلوگرم به مدال برنز مشترک دست یافته بود؛ پس از حضور ایشان بر روی سکوی توزیع مدال، ورزشکار زن رژیم صهیونیستی به عنوان نفر اول بر روی سکوی قهرمانی قرار گرفت که این موضوع، بسیار بحث برانگیز شد. هم چنین می توان به ماجرای تبریک سال نو به فدراسیون فوتبال رژیم صهیونیستی از سوی فدراسیون فوتبال ایران در سال ۲۰۱۰ میلادی اشاره نمود.


شائبه های توجیه حضور بازیکنان مزبور در بازی مقابل تیم باشگاهی رژیم صهیونیستی
۱ – متعهد بودن به قرارداد باشگاهی:
نخستین شائبه مطرح شده، متعهد بودن به قرارداد باشگاهی این بازیکنان با باشگاه پانیونیوس یونان اشاره شده است؛ اما می توان این دو شائبه را به صورتی علیه خود آن ها مطرح نمود که آیا دو بازیکن مطرح شده نمی توانستند بنا به اصل آزادی قراردادها، در قرارداد تیم باشگاهی شان خواستار منع بازی در دیدارهای خاصی با توجه به حساسیت ها و دغدغه های امنیت ملی گردند. البته آن ها پیش تر بندی در قرارداد آورده بودند که به همراه تیم باشگاهی شان به سرزمین های اشغالی فلسطین نخواهند رفت. بااین حال، ازآنجاکه حق به شرکت در مسابقات ورزشی باشگاهی را می توان یکی از مصادیق حق آزادی تشکیل اجتماعات مندرج در ماده ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی دانست لذا در مقابل ادعاهای مبنی بر عدم دخالت مسائل حاکمیتی، بایستی به بند ۲ همین ماده اشاره داشت که تصمیمات حاکمیتی را که در جهت نفع، امنیت ملی، ایمنی عمومی، نظم عمومی، حفاظت از سلامت و اخلاق عمومی اتخاذ می گردد ازجمله تصمیمات دولت ایران برای عدم رویایی ورزشکاران ایرانی با نمایندگان تیم های ورزشی رژیم صهیونیستی؛ تصمیماتی مجاز می شمارد.
در کنار شائبه فوق، شائبه ی دیگری مبنی بر این که در مورد منع رویایی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی، قوانین صریح و روشنی به ویژه در ارتباط با رویایی های غیرمستقیم وجود ندارد، مطرح شده است. در پاسخ به این شائبه بایستی گفت در مورد منع ارتباط با ورزشکاران رژیم صهیونیستی تاکنون قانونی به صورت مشخص وضع نشده است اما می توان از اطلاق قانون اساسی و قوانین عادی در این خصوص بهره گرفت ازجمله بند ۱۶ اصل سوم قانون اساسی، یکی از وظایف دولت جمهوری اسلامی ایران را«تنظیم سیاست خارجی کشور بر اساس معیارهای اسلام، تعهد برادرانه نسبت به همه مسلمانان و حمایت بی دریغ از مستضعفان جهان می داند که حمایت از فلسطین و نفی رژیم صهیونیستی یکی از وظایف دولت و آحاد مردم ازجمله بازیکنان می باشد. ماده واحده قانون تصویب قانون واحده اسلامی در مورد تحریمرژیم صهیونیستی (۵٫ ۷٫ ۱۳۷۱) نیز اگرچه با نگاه تحریم تجاری به تقابلات جمهوری اسلامی ایران و رژیم صهیونیستی می نگرد اما در صدر خود مقرر می دارد: «جمهوری اسلامی ایران از بدو تأسیس تاکنون همواره و قاطعانه با هرگونه دادوستد مستقیم و غیرمستقیم با رژیم غاصب رژیم صهیونیستی مخالف بوده و این سیاست را به نحو جامع و شامل ادامه خواهد داد. یکی از انواع دادوستد را می توان برگزاری مسابقات باشگاهی که غالباً به شکل قرارداد منعقد می گردد با حضور نمایندگان رژیم صهیونیستی دانست که با تفسیر منطقی ماده واحده فوق، ممنوع گشته و اقدام بازیکنان ایرانی بر طبق این ماده واحده نیز محکوم است.
از سوی دیگر، همان گونه در مذاکرات مجلس شورای اسلامی در روند اصلاح مواد ۲۴ و ۳۶ قانون گذرنامه مصوب ۱۳۵۱ از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی بیان شد، اعمال ممنوعیت یا محدودیت از تردد اتباع ایرانی به برخی از کشورها و دیدار با اتباع آن ها که یک مسابقه ورزشی می تواند نمودی از آن بود در چارچوب حق حاکمیت دولت ها در تنظیم سطح روابط با سایر موجودیت های بین المللی بر اساس اصول و سیاست خارجی می باشد. هم چنین آن گونه که از بیانیه فدراسیون فوتبال ایران پس از حضور این دو بازیکن ایرانی در بازی با نماینده صهیونیستی برمی آید، فدراسیون فوتبال دیدگاه های خود را در ارتباط با منع بازی با نمایندگان رژیم صهیونیستی به این بازیکنان از قبل اعلام کرده است و به نوعی توجیهات لازم از قبل بدان ها شده است: «فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران در حال بررسی دقیق و کارشناسی همه جانبه ی ماجرا بوده که بدون شک طی این مسیر می بایست پس از گفت وگوی رودررو با این دو بازیکن و لحاظ کردن نظرات قبلی فدراسیون به نامبردگان انجام شود. بااین حال، یکی از انتقاداتی که در این زمینه مطرح می گردد، موضوع عدم دخالت سیاسی در امور ورزش که به شدت از طریق قوانین فیفا تأکید شده است، می باشد که ضمانت اجراهایی چون تعلیق فوتبال ایران در سطح باشگاهی و بین المللی را به همراه داشته است که به نظر می رسد از طریق مذاکره با مقامات فیفا، این مشکل حل وفصل گردد.
۲- عدم تقارن بین تعهدات بین المللی ایران:
یکی دیگر از شائبه های مطرح شده که می توان آن را به عنوان یک ایراد به حق نیز مطرح نمود در ارتباط با عدم تقارن بین تعهدات بین المللی دولت ایران است ازجمله می توان به پروژه ی علمی سزامی یا مرکز تابش سینکترون برای تحقیقات و علوم کاربردی در خاورمیانه اشاره نمود که در سال ۲۰۰۷ میلادی پس از تصویب دولت و مجلس وقت، امکان عضویت جمهوری اسلامی ایران در این طرح علمی فراهم شد. این طرح علاوه بر ایران شامل رژیم صهیونیستی، اردن و … نیز می گردد. شایان ذکر است که در سالیان گذشته چند تن از دانشمندان ایرانی که در طرح های سزامی حضورداشته اند توسط تروریست های کوردل به مقام رفیع شهادت رسیده اند که شهید مجید شهریاری و شهید علی محمدی از نخبگان آن هستند. بنابراین، به نظر می رسد که این طرح های علمی، محملی برای شناسایی نخبگان ایرانی و تلاش برای نفوذ به ساختار حاکمیتی و تصمیم گیری کشور را فراهم ساخته است. این گونه عدم تقارن بین تعهدات بین المللی جمهوری اسلامی ایران که از یک سو از طریق پروژه های علمی مانند سزامی بر همکاری های علمی هرچند غیرمستقیم با رژیم صهیونیستی دلالت دارد و از سوی دیگر، بر محرومیت این دو بازیکن به دلیل حضور در بازی با نماینده صهیونیستی دلالت دارد؛ محل ایراد است و به نظر می رسد که یک راهبرد محوری و منسجم در برخورد با رژیم صهیونیستی در جنبه های غیرنظامی هم چون علمی و ورزشی بایستی از سوی نهادهایی چون شورای عالی امنیت ملی اتخاذ گردد.
۳ – سیاسی بودن تا حقوقی بودن برخورد:
یکی از شائبه های دیگر مطرح شده آن است که برخورد وزارت ورزش و جوانان با این دو بازیکن جوان بیش از آن که یک برخورد حقوقی و قانونی باشد، یک برخورد سیاسی است. این شائبه این سؤال محوری را مطرح می نماید که چرا باوجودآنکه دولت های عربی که خود داعیه دار اصلی غیرقانونی بودن اشغال سرزمین هایشان توسط رژیم صهیونیستی بوده و هستند، مبادرت به انجام مسابقات ورزشی با این رژیم اشغالگر نموده اما جمهوری اسلامی ایران این اقدام را نمی نماید.
در پاسخ به شائبه مطرح شده بایستی اشاره داشت که قائلین به این دیدگاه قطعاً از موضع قوانین ایران دراین ارتباط بی اطلاع هستند چراکه یکی از وظایف دولت جمهوری اسلامی ایران در قانون اساسی، حمایت از مستضعفین جهان و توسعه و تحکیم برادری اسلامی، محو هرگونه استبداد و خودکامگی است. بنابراین، موضع دولت ایران در حمایت از فلسطین و نفی رژیم صهیونیستی مبتنی بر قانون اساسی ایران و یک دید کاملاً قانونی و نه سیاسی است. از سوی دیگر در این زمینه می توان به فرازهایی از سخنان گران بهای رهبر انقلاب (مدظله العالی) اشاره نمود که علت اهمیت مسئله فلسطین به عنوان یک مسئله بغرنج جهان اسلام و ازجمله جمهوری اسلامی ایران را از دو نظر می دانند اول آن که «فلسطین قطعه ای از خاک اسلامی است. در بین همه مذاهب رایج اسلامی، هیچ اختلافی نیست و فقها همه بر این اتفاق دارند که اگر قطعه ای از خاک اسلامی به وسیله ی دشمنان اسلام جدا شد و حاکمیت دشمنان اسلام بر آن قطعه به وجود آمد، همه باید وظیفه خودشان را مجاهدت و تلاش برای برگرداندن آن قطعه به سرزمین های اسلامی بدانند. لذا ملت های مسلمان در هر جای دنیا که هستند، این را وظیفه ی خودشان می دانند. و دوم آن که «تشکیل دولت یهودی در این نقطه از دنیای اسلام با یک هدف بلندمدت استکباری به وجود آمد…
پیشنهادات:
۱- اتخاذ یک راهبرد محوری از سوی شورای عالی امنیت ملی در مورد رویارویی های غیرمستقیم ورزشکاران ایرانی با نمایندگان رژیم صهیونیستی
۲- تجدیدنظر این بازیکنان ایرانی در قراردادهای خود با باشگاه یونانی به نحوی که شرطی در قراردادشان گنجانده شود که در کلیه موارد منافی امنیت ملی ایران، این بازیکنان حق شرکت در مسابقات را نخواهند داشت
۳- ارائه یک مدل قراردادی باشگاهی از سوی فدراسیون فوتبال به بازیکنان ایرانی شاغل در لیگ های خارج از کشور


منبع:
http://basijlaw.ir/story/7614


نظرات کاربران
۰۱/۰۶/۱۳۹۶

مصطفايي :

بزرگوار این سایت عموما محل بازدید حقوقدانان كشور است. چرا اصرار دارید با تحلیل ها و تفسیرهای غلط و بی مبنا اعتبار و حیثیت این سایت دولتی كه متمكن از بودجه عمومی است رو مخدوش و مضحكه خاص و عام كنید.


نام
پست الکترونيک
پيام شما