آمار بازدید سایت
کاربران آنلاين: ۱
بازديد امروز: ۱۰
بازديد روز قبل: ۱۸
بازديد هفته: ۱۴۳
بازديد ماه: ۱۵۴۴
بازديد کل: ۶۲۸۵۵۸۴
آي پي: ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱۸۷
حقوق بین الملل > مقررات فرهنگی ،اجتماعی ،ورزشی > ۱۳۹۶/۰۵/۲۹
۳۴۵ بازدید
 
   

دام كنوانسیون حقوق كودك برای ۱۸ ساله‌ها


اینكه فردی شناسنامه نداشته باشد، موضوعی عادی نیست و مانند بسیاری از موضوعات غیر عادی دیگر آمار درستی ندارد، اما تعداد كودكان بی شناسنامه ای كه در مناطقی همچون سیستان بلوچستان، خراسان، خوزستان، آذربایجان و نظیر آنها زندگی می كنند، كم نیست؛ بچه هایی كه ماحصل ازدواج های ثبت نشده اند، چه ازدواج هایی با اتباع بیگانه و چه ازدواج هایی كه در جوامع سنتی و قبیله ای این مناطق امری عادی به شمار می آید و دختران كم سن و سالی كه به عقد پسرانی با شرایط مشابه در می آیند و خیلی وقت ها سن پایین آنها و موانع قانونی برای ثبت ازدواج در این سن و سال موجب می شود تا خانواده به كلی قید ثبت ازدواج را بزنند. به همین خاطر هم خانواده هایی با چند فرزند بی شناسنامه و پدر و مادری كه ازدواجشان در هیچ جا ثبت نشده در مناطقی همچون سیستان و بلوچستان كم نیستند. حالا فراكسیون زنان مجلس شورای اسلامی مدتی است یك طرح تازه را پیگیری می كند، افزایش سن ازدواج از ۱۳ سال به ۱۸ سال برای جلوگیری از ازدواج كودكان و تبعات فرهنگی و اجتماعی آن، قانونی كه در صورت تصویب می تواند ازدواج های ثبت نشده و به تبع آن كودكان بدون شناسنامه را بیش از پیش افزایش دهد.

شاید كمی عجیب باشد، اینكه ۱۲ میلیون جوان در حال عبور از سن متعارف ازدواج و فرزند آوری كمتر مورد توجه نمایندگان مجلس و فعالان اجتماعی كشورمان قرار گرفته اند. ۱۲ میلیونی كه با احتساب دختران و پسرانی كه از سن متعارف ازدواج عبور كرده اند و همچنین آنهایی كه به تجرد قطعی رسیده اند، چیزی حدود ۱۵ میلیون نفر می شوند و یك پنجم جامعه را در بر می گیرند. خروج یك پنجم جمعیت كشور از چرخه تشكیل خانواده و فرزند آوری بدین معناست كه در آینده ای نه چندان دور با بحران خانواده مواجه خواهیم بود. در برابر این، چالشی دیگر نیز در كشور وجود دارد؛ چالش ازدواج كودكان. این موضوع با جامعه آماری حدود ۲۳۰ هزار نفری توانسته به خوبی توجه ها را به خود جلب كند، به گونه ای كه برای تغییر قوانین مرتبط با حداقل سن ازدواج تاكنون چند همایش برگزار شده است و جریانی رسانه ای این سوژه را قویاً پشتیبانی می كند، اما ببینیم ازدواج كودكان یا ازدواج دختران زیر ۱۸ سال به روایت آمار و واقعیت های موجود چقدر بحران آمیز است و آیا تغییر قانون به نفع دختران زیر ۱۸ سال و در مواردی زیر ۱۵ سال تمام می شود یا با افزایش ازدواج های ثبت نشده چالش های این گروه را بیشتر خواهد كرد.
 
پایداری ۸۲ درصد ازدواج های زیر ۱۸ سال
مطابق آمارها در ایران ۱۷ درصد از دختران قبل از رسیدن به سن ۱۸ سالگی ازدواج می كنند. بر اساس ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی عقد نكاح دختر قبل از رسیدن به سن ۱۳ سال تمام شمسی و پسر قبل از رسیدن به سن ۱۵ سال تمام شمسی منوط به اذن ولی به شرط مصلحت با تشخیص دادگاه صالحه است.

بر اساس آمار رسمی ثبت شده بیشترین آمار ازدواج و طلاق كودكان در استان های سیستان و بلوچستان، خوزستان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و غربی، فارس، زنجان، تهران، همدان و مازندران است.  به گفته زهرا كهرام، دبیر سمینار ازدواج كودكان ۶۸ درصد این افراد به علت سنت های قومی، ۲ درصد به علت اعتیاد، ۹ درصد فقر، ۱۷ درصد علاقه و ۱۱ درصد بنا به سایر علل مجبور به ازدواج در كودكی شده اند. به عبارت دیگر سنت های قومی قوی ترین دلیل ازدواج كودكان است و بدیهی است این سنت ها چندان زیر بار قوانین نمی روند و تغییر قانون ازدواج تنها می تواند بار ازدواج های پنهانی را افزایش دهد؛ موضوعی كه موجب می شود تا در صورت بروز طلاق نیز دختران بیوه جوان یا به قولی كودكان بیوه بیش از پیش دچار چالش شوند. وی در خصوص وضعیت تأهل آنها نیز می گوید: ۸۲ درصد این افراد همچنان متأهل، ۵ درصد مطلقه، ۵ درصد دارای همسر فوت شده، ۴ درصد همسر رها كرده، ۲ درصد همسر از كار افتاده و ۲ درصد همسران زندانی هستند.

این بدین معناست كه وضعیت جدایی در این قبیل ازدواج ها با وضعیت طلاق در جامعه آماری كلی تفاوت معناداری دارد؛ چراكه طبق آخرین آمارها از هر سه ازدواج در كشور یكی به جدایی منتهی می شود.
از سوی دیگر تنها ۵ درصد از ازدواج های زیر ۱۸ سال با اختلاف سنی ۱۵ تا ۴۰ سال است و ۸۵ درصد این زوج ها تفاوت سنی كمتر از ۱۰ سال دارند.
بنابراین هر چند در این شكل از ازدواج آسیب هایی وجود دارد، اما با نگاهی واقع بینانه تر و به دور از جهت گیری های سیاسی می توان دریافت ازدواج دختران زیر ۱۸ سال هر چند در جامعه امروزی و به خصوص در جوامع شهری كمی غیر معمول به نظر برسد، اما آنقدرها هم چالش برانگیز نیست و اگر هم باشد راهكار آن تغییر قانون تعیین حداقل سن ازدواج نیست، بلكه این مسئله راهكاری فرهنگی و بعضاً اقتصادی را می طلبد، زیرا بنا به اذعان مدافعان این طرح از اصلی ترین دلایل ازدواج كودكان فقر و تنگناهای اقتصادی است و خانواده هایی كه به چنین ازدواج هایی تن می دهند، به دنبال كاهش یك نان خور هستند.
 
افزایش فاصله سن بلوغ و ازدواج
آنطور كه مدیر كل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال كشور می گوید، سن ازدواج در پسران به بالای ۳۵ سال و در دختران به بالای ۳۰ سال رسیده است.  كیوان الچیان، عضو انجمن متخصصان داخلی ایران می گوید: سن بلوغ در پسران و دختران ایرانی ۱/۵ سال كاهش یافته، در دختران به ۱۱/۵ و در پسران به ۱۳/۵ سال رسیده است و فاصله طولانی بین بلوغ جنسی و اقتصادی یا به عبارتی شرایط ازدواج موجب شیوع بیماری های روحی روانی و افسردگی شده به طوری كه ۲۳ درصد دانشجویانی كه وارد دانشگاه می شوند، افسرده اند.
 
ازدواج زیر ۱۸ سال ممنوع، روابط جنسی آزاد
كنوانسیون های بین المللی نظیر كنوانسیون حقوق كودك، همان كنوانسیونی كه سن قانونی ازدواج را ۱۸ سالگی می داند، اما برای فاصله بین سن بلوغ جنسی و ازدواج راه حل دارند؛ كمیته حقوق كودك، میان «ازدواج و «روابط جنسی آزاد و مبتنی بر روابط دوستی قائل به تفكیك است. در واقع از این منظر، برای دختران و پسران زیر ۱۸ سال ازدواج به طور كلی ممنوع شده و روابط جنسی آزاد و مبتنی بر رضایت، ضمن اهتمام بر كاهش عواقب آن، چون بارداری یا ابتلا به ایدز، جایز و مورد تأیید است. آموزش های جنسی برای بچه ها موضوعی است كه در سند ۲۰۳۰ هم به آن اشاره شده است. با این تفاسیر گام بعدی فعالان اجتماعی و فراكسیون زنان مجلس پس از تصویب افزایش سن قانونی ازدواج چه خواهد بود؟ 


منبع:
http://basijnews.ir/fa/news/8904665


نام
پست الکترونيک
پيام شما